Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

11.06.2016
sobota

A więc Trumpin!

11 czerwca 2016, sobota,

Informacja o dziesięcioprocentowej sondażowej przewadze zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii nad przeciwnikami Brexitu jest wstrząsająca. Głosowanie już za dwa tygodnie.

Kilka dni wcześniej w sercach wyborców zapadają nieodwołalne postanowienia. Na odzyskanie przewagi przez zwolenników Unii jest tylko dziesięć dni. Po jednym procencie na dwa dni. To nierealne. Wielka Brytania prawdopodobnie znajdzie się poza UE. I to częściowo z naszej winy. Gdyby w całej kontynentalnej Europie demonstrowano na ulicach poparcie dla „UK in the EU”, postawa Anglików i Szkotów pewnie byłaby inna. My jednak mieliśmy tysiąc innych spraw. Na wyspie nie czują, że ktoś ich tam, na kontynencie, potrzebuje.

Brexit oznacza rozpad Unii i rozpad samej Wielkiej Brytanii. Unia okaże się „wychodkiem”, do którego można wejść i wyjść. Straci London City i 10 proc. mieszkańców. A Szkoci nabiorą animuszu do oddzielenia się od Anglii, bo będą mieli argument, że jednak chcą do Unii. Strach pomyśleć, co będzie się działo w Ulsterze. Wszak skoro Anglicy sami lubią się oddzielać i nastał czas dziejowych porządków, to czemu by nie scalić Irlandii?

W połączeniu z mentalnym odpadnięciem od Unii Polski, Węgier, a w dużej mierze także Czech i Słowacji, Brexit wymusi na Niemczech, Francji i Beneluksie stworzenie Małej Unii, do której my należeć nie będziemy ani teraz, ani w przyszłości. Raz na zawsze Zachód pozostanie Zachodem, a my raz na zawsze będziemy Wschodem. Marzenie o zachodniej cywilizacji i kulturze politycznej w Polsce weźmie w łeb. Pod pretekstem zamachów czy migracji za kilka lat wrócą granice, a zwłaszcza granica na Odrze.

Zostanie wolny handel, może też częściowo wspólny rynek pracy, ruch bezwizowy, jakieś technokratyczne ujednolicenia. Nikt już jednak nie będzie pytał, czy w Polsce albo na Węgrzech jest jeszcze demokracja. Niemców i Francuzów przestanie to obchodzić. Wystarczy im, że Polacy będą mieli co jeść, w związku z czym nie będą się pchać na Zachód. Osłabione przez populizmy i degradację życia publicznego wschodnioeuropejskie gospodarki zaczną podupadać, co umocni jeszcze nacjonalistycznych i klerykalnych populistów. Liczne Jarki i Antki szczelnym kordonem oddzielać będą Rosję od Europy, a narody „pasa przygranicznego” będą trzymać w impasie i stagnacji. Cała nasza radość zawrze się w tym, że jednak będzie u nas lepiej niż na Ukrainie.

Coraz bardziej prawdopodobne staje się również zwycięstwo Trumpa w USA. Skoro osiąga on taki sukces bez poparcia swojej partii, to co dopiero, gdy Republikanie dojdą do wniosku, że lepiej mieć Trumpa niż nic i zaczną się w pełni angażować w jego kampanię? Zwycięstwo Trumpa oznaczać będzie próbę odbudowy bipolarnego układu Rosja–USA. Trump będzie chętnie rozmawiał z Putinem i z radością podzieli się z nim światem. Będą sobie razem walczyć z „chińskim zagrożeniem”, nie przejmując się takimi drobiazgami jak lokalne interwencje zbrojne jednego z partnerów. Będą sobie bombardować, co im się podoba, na Bliskim Wschodzie, i to nawet do spółki. Na aneksję kolejnego kawałka Ukrainy Ameryka Trumpa nawet nie spojrzy, wobec czego również droga do wcielenia „Pribałtyk” stanie przez Putinem otworem. Polska będzie zaś służyć Putinowi za pożytecznego idiotę do rozwalania Europy. Znów będziemy marchią i przedpolem. W razie jakiejś wojny będzie ją zawsze można rozegrać nad Wisłą. To bardzo wygodne miejsce dla obu stron.

Znów marzenia przegrywają z prozą życia. Znów masa zwycięża z elitami, a postęp i pokój wracają na swoje miejsce – miejsce ideału. Historia po krótkim „końcu” wraca w swoje utarte koryto. Znów jest Zachód i jest Wschód. Znów świat należeć będzie do siły i interesu. Wielki ideał niepodzielonej, demokratycznej i zasobnej Europy na naszych oczach wali się w gruzy, a wraz z nim nadzieja dla świata, że polityka może być inna, a pokój może być czymś więcej niż chwilową równowagą sił i przejściową wspólnotą interesów. Panie, Panowie, witajcie w Erze Trumpina!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 61

Dodaj komentarz »
 1. Ta cała cywilizowana Unia to pryszcz na dupie każdego prawdziwego polaka; im bliżej do byłych republik radzieckich i z nimi ochoczo będą współpracować,
  Zgodnie z tym o czym swego czasu pisała Pawłowicz.

 2. Panie Profesorze,
  1. Odejście UK z UE to jest szansa dla UE, jako że wiadomo, iż UK wstąpiła do UE (dokładniej do EWG, poprzedniczki UE) tylko po to, aby niszczyć UE (EWG) od środka. Dobrze o tym wiedział generał de Gaulle, który skutecznie blokował wejscie UK do Wspólnoty Europejskiej, wiedząc, że Brytyjczycy będą tam koniem trojańskim USA, którym przecież nie na rękę jest silna i zamożna Europa, gdyż wtedy jest ona zbyt poważnym konkurentem Ameryki na światowej arenie politycznej, gospodarczej i militarnej.
  2. Co w tym złego, że zostaniemy Wschodem Europy? Przypominam, z obecnie to Wschód Świata (Chiny i Indie) się rozwija, że to już znów Chiny, a nie USA są największą gospodarką świata, że generalnie środek ciężkości Świata przesuwa się na Wschód czyli do Chin i do Indii, tak jak było jeszcze na początku XIX wieku i tak jak to powinno być, choćby ze względu na gospodarczy, militarny i ludnościowy (demograficzny) potencjał Azji.
  3. Rozpad UE spowodowany jest przecież egoizmem Europy Zachodniej. Przecież w zjednoczonej Europie muszą być takie same, a przynajmniej zbliżone (+/- 10%) zarobki, taki sam, albo przynajmniej zbliżony (+/- 10%) poziom zamożności, takie same albo bardzo zbliżone systemy emerytalne, takie same albo bardzo zbliżone systemy opieki społecznej, w tym renty i zasiłki itd. Tymczasem to polski rolnik otrzymuje mniejszą pomoc niż rolnik niemiecki czy francuski, a polski emeryt ma emeryturę znacznie mniejszą niż na przykład emeryt niemiecki. Pytam się Pana Profesora, co to wspólnego ze sprawiedliwością i solidarnością?
  3. Bariera graniczna na Odrze i Nysie Łużyckiej ochroni zaś nas przed zalewem imigrantów z III świata i problemami z tym związanymi, a więc nie widzę tu żadnego problemu, a wręcz przeciwnie – same korzyści dla Polski i Polaków.
  4. Poza tym, to konkretnie gdzie w UE jest dziś demokracja? Wyraźnie myli Pan Profesor demokrację, czyli rządy ludu, z plutokracją, czyli rządami elit pieniądza. A o władze dla plutokratów, to tylko plutokraci zechcą walczyć.
  5. Zwycięstwo Trumpa w USA będzie zbawieniem dla Ameryki, jako że zajmie się on nierozwiązanymi dotąd problemami wewnętrznymi USA, w tym upadkiem tamtejszej gospodarki, deficytem budżetu i ogromnym zadłużeniem USA (patrz usdebtclock.org), a wycofując USA z NATO i zaprzestając interwencji militarnych zagranicą, poprawi on radykalnie wizerunek Ameryki w świecie, zmniejszy zagrożenie terrorystyczne nie tylko w USA ale także i w Europie oraz uzdrowi on budżet USA, zmniejszając wydatki militarne – przecież do celów obronnych Ameryce wystarczą siły zbrojne w wysokości 10% ich obecnych, a więc wydawać będzie ona nie nie tylko 10% obecnych wydatków. Na świecie zapanuje wtedy pokój, a więc wszyscy na tym skorzystamy. Long live President Trump!

 3. bez paniki. szkoci w olbrzymiej wiekszosci sa za UE. co dziwne walijczycy takze. Londyn zdecydowanie na tak. Przeciwnicy UE sa bardziej zdyscyplinowani (skad my to znamy) wynik zalezy od frekwencji

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Kapitalna analiza – węzłowata – potencjalnego rozwoju sytuacji i jego konsekwencji.
  Jednak historia to dzieje wzlotów i upadków mas, które pchają swoje kraje (w wyborach, referendach…) do „dobrych zmian”, a potem najczęściej budzą się z palcem – całą łapą w … nocniku.
  Górny 1% zawsze wychodzi na swoje, a nawet pomnaża swoje majątki i wpływy.

  Nie ma rozwiązania: od upadków do wzlotów i kolejnych upadków, od wojen do czasu względnego spokoju – to natura dziejów, a historia nikogo niczego nie uczy, niestety.

  Trudno się pogodzić ze świadomością, że my na starość i nasze dzieci i wnuki będą doświadczać niechcianych, w gruncie rzeczy, „dobrodziejstw” zmian.

 6. Panie Janie, panie Janie, (rano wstań…)
  Nie służy Panu ranne wstawanie.
  Poranne czarnowidztwo zamiast czarnej kawy?
  Wszystkie dzwony biją: bim, bom, bam…
  Ale może nie wszystko jeszcze stracone?
  Ponieważ nie mamy żadnego wpływu na zachowania ludzi w USA i Brytanii możemy tylko czekać.
  Spokojnie.

 7. Filozofie, pantha rhei. Łudzisz się, że jest inaczej? To spójrz w lustro i na swoje zdjęcie, gdy miałeś kilka latek i krótkie spodenki.

 8. Polityku, to jest UE? To ma być UE?

  Tu, gdzie mieszkam, przed wejściem do UE każdy miał pracę, po wejściu do UE natychmiast 30 % bezrobocia. Teraz jest jedno:potężne zadłużenie gminy, wyjazd niemal wszystkich młodych ludzi za granicę, pozostali żyją z wystawek (śmieci zwożonych z UE).

  To ma być UE? U nas zarobki jak w komunie, tam jak zawsze tam? Stworzyłeś, polityku Hartmanie jako jeden z tych, wśród których jesteś i których popierasz od lat, niehumanitarny system, trzeci świat. Ale twórz, twórz…

 9. „Przecież w zjednoczonej Europie muszą być takie same, a przynajmniej zbliżone (+/- 10%) zarobki, taki sam, albo przynajmniej zbliżony (+/- 10%) poziom zamożności, takie same albo bardzo zbliżone systemy emerytalne, takie same albo bardzo zbliżone systemy opieki społecznej, w tym renty i zasiłki itd. Tymczasem to polski rolnik otrzymuje mniejszą pomoc niż rolnik niemiecki czy francuski, a polski emeryt ma emeryturę znacznie mniejszą niż na przykład emeryt niemiecki.”

  Chciałbym uprzejmie zwrócić uwagę, że koszty życia w Niemczech, Francji i Polsce nie są do siebie nawet zbliżone. Przykład anecdata: w Polsce kilogram truskawek koszuje 6 zł, w Holandii w przeliczeniu 28 zł. A celem zwiększenia rent i zasiłków trzeba skądś wziąć pieniądze. Unia już ładuje w Polskę miliardy euro, czy po wyskokach Waszczykowskiego et consortes naprawdę ma Pan(i) nadzieję, że UE zacznie Polsce dawać więcej w imię sprawiedliwości społecznej?

 10. sugadaddy
  11 czerwca o godz. 11:25
  Coś ci się poryp… To nie Polacy mają referendum w sprawie wyjścia z UE, a Anglicy.

 11. Ja jeszcze ciągle mam nadzieję, że się z tej Europy coś ostanie, ale dobrze nie jest a przyjmowanie Polski i innych podobnych krajów do UE bez ostrzejszych wymagań reform społeczno-politycznych było od początku poważnym błędem. Okazało się, że Polska jest krajem mentalnie i kulturowo wschodnim, należy do ruskiej rodziny narodów i ma ruski ustrój polityczny (sitwa partyjna rasą panów, a obywatele są podludźmi)

  To musiało się tak skończyć.

 12. Tak durnego komentarza jask ten Leonida dawno nie czytałem. Wytwór chorego,z nienawiści umysłu

 13. indeedydoodas
  11 czerwca o godz. 12:52

  Chciałbym uprzejmie zapytać, czy koszty życia w Niemczech i Polsce porównujesz w relacji do zarobków? Ile kg truskawek można kupić w Niemczech za średnią pensję, a ile w Polsce, ile aut, ile butów, ile chleba, ile wczasów…

 14. Jak na osobę noszącą tytuł profesora, autor demostruje wyjątkową ignorancję tak w zakresie powodów jak i skutków wyjścia GB z EU.

 15. snakeinweb
  11 czerwca o godz. 13:22

  No, wiesz… p. Hartmana i jego kumpli nazywać sitwą, choć z drugiej strony, wykwintny epitet „przypadkowe społeczeństwo” pod adresem Polaków to niby skąd, jak nie od kumpli p. Hartmana…

 16. Cóż przywołam maksymę mojego bohatera literackiego dzielnego wojaka Szwejka
  Nigdy tak nie było żeby jakoś nie było
  Świat się zmienia, nowe pokolenia mają inne doświadczenia. Żadna z form politycznej reprezentacji nie jest wieczna, również te które głosiły swoją nieprzemijalność. Imperium rzymskie upadło, tysiącletnia rzesza padła po niewiele więcej niż 10 lat, Związek Radziecki nie doczekał komunizmu, to również doświadczenie tylko dwóch pokoleń. Unia też nie jest wieczna, jeśli obecna forma integracji ma więcej wrogów niż zwolenników to nie da się jej utrzymać, zaklęcia nie pomogą. Powstanie coś nowego, to będzie długi proces z wieloma zwrotami, ale powstanie coś innego. Jestem optymistą świat jest zglobalizowany i połączony różnymi więziami jak nigdy do tej pory. Ta unifikacja będzie postępować dalej.

 17. Nie po to prezes wskazuje miejsca na pomniki braciszka.Wszak on ,prezydent tysiąclecia ,został przepojony naukami geniu sza Lenina ,pisząc prace naukowe ,.I to podkreślają pisowcy nazywając profesorem.A szczególnie doktor ,obecny prezydent.Igraszki z trybunałami i takie tam ustawy zamordystyczne ,to tylko zasłona dymna.Głowny cel -wyjść UE.Bo ta wrażą umowę stowarzyszeniowa podpisywali socjaldemokraci a nie prawdziwi komuniści.KAPE.

 18. Panie Profesorze, proszę się nie obawiać. Jak w każdym głosowaniu ważne jest również, kto liczy głosy. Panie i panowie z klubu Bilderberg właśnie pilnie obradują, na pewno coś wymyślą. Chyba że sobie wyliczą, iż Brexit im się opłaca, no to wtedy nie ma rady, UK opuści Unię.

 19. Jak to Palmerston stwierdził:
  „Wielka Brytania nie ma wiecznych sojuszników, ani wiecznych wrogów; wieczne są tylko interesy Wielkiej Brytanii i obowiązek ich ochrony”.

  Brytyjskie elity zadbają o to, by interesy się zgadzały…..
  Czy lud ma coś do powiedzenia?
  Nie sądzę.

 20. I oby tak sie stalo.

 21. Wielka Brytania prawdopodobnie nie wyjdzie z Unii. Jednak gdyby wyszła o by to był dobry początek ratowania Unii Europejskiej , która jest potrzebna , ale urzędnicza dyktatura Brukseli jest zbyt wielkim balastem dla tonącego okrętu.

 22. Człowiek uprzejmy o kurtuazyjnym byciu i życiu, jak widzi, że ktoś kopie sobie grób, to nie przeszkadza , nie labiedzi, nie mantyczy ani nie zrzędzi, tylko co najwyżej udostępni kopiącemu dobrą łopatę. Jeżeli Anglicy, bo to oni głównie, chcą do końca pogrzebać resztki swojego imperium, odpadki swojej niegdysiejszej potęgi, to przeszkadzanie im w tym zacnym dziele jest nie na miejscu, jest nietaktem i niezręcznością, a biorąc pod uwagę historię tego Imperium, można się temu przyglądać, co najwyżej, ze zrozumieniem i melancholijną życzliwością. Stąd, szanowny panie Profesorze, pańskie kolejne lamentacje na ten temat odbieram ze zdziwieniem uznając je za ujmującą słabość aczkolwiek nieco teatralną.

  Również przewidywania co do skutków, nie są dla mnie przekonywujące, choćby dlatego, że równie dobrze opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię, może Unię wzmocnić, gdyż jak dotychczas to Brytyjczycy głównie jojczyli i wydzierali dla siebie różne nieuzasadnione przywileje. Oprócz tego, zdecydowane przewidywanie, że wybory w Stanach Zjednoczonych wygra Trump, bardziej opierają się na niepokojącym czarnowidztwie niż na informacjach o nastrojach wyborczych. Era Trumpina? … cóż to za niewiara w przyszłość? … bez przesadyzmu. Skąd ta jeremiada? Spoko panie Profesorze, Boga nie ma … a więc nie ma się czym martwić.

  Pozdrowienia.

 23. Cenzorzy z Mysiej w Polityce! Brzydko się bawicie, nie publikując „nieprawomyślnych” komentarzy. Ale tonący „brzydko się chwyta”…
  Niech Timmermans, Schulz & Company, robią tak dalej. Wtedy UE zdechnie wcześniej

 24. Debilu od Pinoczeta – zapomniałeś o jego wielbicielu Kamińskim; popraw się.

 25. Ta przesławna cywilizacja Zachodu… Mój dziadek przez 6 lat był niewolnikiem, praca od świtu do nocy, spanie w oborze i ni grosika zapłaty czy rekompensaty.

  Z rodzinnej wioski kilkudziesięciu takich niewolników, wioskę zaś ogołocili ze wszystkiego, a ponadto kontyngenty… Tato pokazywał pniaki po stuletnich drzewach (dęby, buki, jodły, jesiony) wszystko wycięli i wywieźli z Polski, żeby sami wycięli: to Polacy za darmo musieli wyciąć i dostarczyć na stację kolejową. Prześliczne lasy do dziś nie odzyskały dawnej świetności… Nauka w szkole dla Polaka tylko 4 lata, inteligencję wybili, dzieci zaś musiały lekcję zaczynać pozdrowieniem Hitlera…

  Tania siła robocza na całym świecie pracuje dla cywilizacji Zachodu, wszystko ciągną do siebie, nawet swoimi pieniędzmi nie można im zapłacić, tylko ich walutą…

  Bardzo piękna cywilizacja…

 26. Chcę co niektórym Paniom i Panom uświadomić, że profesor of filozofii i bioetyki nie jest profesorem od ekonomii, stosunków międzynarodowych czy voo doo.
  W innych niż Jego dziedzinach każdy sztubak może Profesorowi, słusznie czy nie, dołożyć, co też z przyjemnością uczynię.

  Jeżeli my, dumni i nieugięcio brońcy chrześcijaństwa, poprzez zaniechania błagania Brytyjczyków o pozostanie w UE przyczyniliśmy się do ich odejścia to również jesteśmy odpowiedzialni za nominację Trumpa i przyszłą wojnę amerykańsko chińską.
  Jak również poprzez zaniechanie nieustannych modłów i nieuczynienie Jezusa naszym królem jesteśmy winni wybuchowi super wulkanu pod Yellowstone i końcu świata tym spowodowanego.

  Mamy jeszcze szanse więc na kolana.

 27. Wielka Brytania prawdopodobnie znajdzie się poza UE. I to częściowo z naszej winy. Gdyby w całej kontynentalnej Europie demonstrowano na ulicach poparcie dla „UK in the EU”, postawa Anglików i Szkotów pewnie byłaby inna. My jednak mieliśmy tysiąc innych spraw. Na wyspie nie czują, że ktoś ich tam, na kontynencie, potrzebuje.
  LITOŚCI!!! Angole jako neurotyczne, niedowartościowane panienki, którym trzeba wyznawać miłość?! Co się Panu z głową porobiło?
  Wszak wiadomo, że to rasa panów. A GB „nie ma przyjaciół, ma interesy”.
  A to, że świat wariuje, zupełnie jak przed pierwszą światową, to całkiem insza inszość.

 28. Indeedydoodas
  1. Ponieważ w Polsce są bardzo niskie zarobki, szczególnie jak na Europe, to ceny nie mogą być u nas aż tak wysokie jak n.p. w Niemczech, jako że wtedy Polaków nie było by na nic stać i obalili by oni w drodze rewolucji obecny system. Niestety, dziś, tak samo jak w PRL-u, prowadzona jest w Polsce polityka bardzo niskich zarobków i relatywnie niskich cen. Ale gdyby zarobki w Polsce osiągnęły poziom niemiecki, to ceny detaliczne n.p. truskawek też by poszły w górę, z powodu wyższych zarobków robotników rolnych, pracowników handlu i transportu i poziom życia w Polsce nie byłby przez to wyższy niż w Niemczech.
  2. Takei się też ciebie zapytał, czy koszty życia w Niemczech i Polsce porównujesz w relacji do zarobków czy tylko w relacji do cen? Ile według Ciebie kilogramów truskawek można kupić w Niemczech za średnią pensję, a ile w Polsce, ile nowych aut średniej klasy, ile par dobrych butów, ile kg dobrego chleba, ile dni wczasów n.p. na Majorce w *** hotelu?
  3. NIE jest też prawdą, że Unia ładuje w Polskę miliardy euro – jest wręcz odwrotnie, Unia (w zrozumieniu bogaty Zachód Europy) czerpie z Polski miliardowe zyski. Przecież gdyby Niemcom i innym bogatym państwom Europy Zachodniej nie opłacało by się przyjęcie Polski do UE, to Polska by się w niej nigdy nie znalazła. UE jest przecież organizacją nastawioną na zysk, zarządzana przez zachodnioeuropejskich bogaczy, a nie instytucją charytatywną, jak to się Polakom wciąż wmawia w reżymowych, a szczególnie platformianych mediach.

 29. Wiesiek i Remm
  Oczywiste jest, ze w UK nie ma i nigdy nie było demokracji a tylko arystokracja (UK jest przecież monarchią, z dziedzicznym, nieobieranym monarchą na czele i z nieobieraną izbą wyższą parlamentu, w której zasiadają tylko i wyłącznie arystokraci) z elementami plutokracji, a więc z defincji lud (tzw. commoners) w UK nie ma nic do powiedzenia, jako że nie jest ważne kto i jak głosuje, ale kto i jak liczy głosy.

 30. Jaka grupa zyska, a jaka straci w przypadku zwycięstwa konkretnego kandydata w USA?
  Czyje interesy reprezentuje pan Trump i pani Clinton?

  Zorientowac sie w tym jest bardzo łatwo.
  Wystarczy zerknąć na listę donatorów kampanii wyborczej.
  To ich interesy będzie reprezentował wybraniec.
  Ulubienica Wall Street, koncernów naftowych i zbrojeniowych, nie daje cienia złudzeń co do przyszłej polityki.
  Trump, cień szansy na pokój na świecie.

 31. EDDIE IZZARD
  na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej…..REMAIN in EU!
  https://www.youtube.com/watch?v=0OlPBpAbG18

 32. No to szykują się zmiany. Część Polaków, pewnie będzie musiała wrócić do kraju.

 33. Polska nie potrzebuje Europy, to Europa potrzebuje Polski, Czech, Estonii itd. Elektorat Wielkiej Brytanii, który się gwałtownie starzeje, myśli że przez zamykanie granicy doprowadzi do lepszej koniunktury ekonomicznej – ha, pożyjemy, zobaczymy! A co do Trumpa to prawda, on jest pokręcony ale w tej sprawie Amerykański elektorat go popiera: członkowie NATO powinni zacząć szanować artykuły NATO i dbać więcej o swoją własną obronę a nie liczyć na Amerykańskich podatników i żołnierzy. Większość krajów NATO wydaje poniżej 2% budżetu rocznego (nie Polska).

 34. Wpuść chama do biura to ci atrament wypije. To przysłowie dobrze oddaje sens i konsekwencje wpuszczenia do Unii Polski, Węgier, Słowacji itp. Rację mieli ci na Zachodzie którzy się temu sprzeciwiali. A nasze miejsce jest w łapach Rosji skoro na Zachodzie nam źle, bo żadnego miejsca pośredniego nie ma. Kto może niech wyjeżdża, a jak jest za stary to niech wyśle dzieci.

 35. Jestem zmęczona tym wszystkim. Nie mam siły się już nawet zdenerwować…

 36. takei-butei
  11 czerwca o godz. 17:49
  „Ta przesławna cywilizacja Zachodu… …wioskę zaś ogołocili ze wszystkiego… Tato pokazywał pniaki po stuletnich drzewach (dęby, buki, jodły, jesiony) wszystko wycięli i wywieźli z Polski, żeby sami wycięli: to Polacy za darmo musieli wyciąć i dostarczyć na stację kolejową. Prześliczne lasy do dziś nie odzyskały dawnej świetności…
  Bardzo piękna cywilizacja…”

  Czyżbyśmy znowu mieli okupanta? Tego, co wycina Puszczę Białowieską, pomnik przyrody? Ten nowy okupant (czyli nowa władza) też tę polską wioskę ogołoci ze wszystkiego… To też jest bardzo piękna cywilizacja, tym razem cywilizacja Wschodu…

 37. @ takei-butei, 11 czerwca o godz. 15:01

  Copyright na wyrażenie „przypadkowe społeczeństwo” ma Halina Nowina-Konopka z ZCHN, która określiła w ten sposób przeciwników penalizacji aborcji. Pańskim zdaniem to „kumpelka” Jana Hartmana?

 38. A jakie skutki prawne ma referendum w UK? To decyzja spoleczenstwa, do ktorej maja sie dostosowac organa ustawodawcze i wykonawcze, czy tez jedynie sondaz opinii?
  Z wszelakich prognoz wierze prognozom pogody, zwlaszcza tym na „co godzine”. Jesli podaja, ze w moim rejonie bedzie padac o 1.30pm, to szansa na ten deszcz jest 95%.
  Roznice kilkuprocentowe w sondazach politycznych kazdego dnia moga sie zmienic na wrecz przeciwne. No, z 10% jest chyba gorzej, ale nie tracmy nadziei.
  Co do umilowanego przez wielu Polakow Trumpa, to zareczam, ze nie wygra. Przykro mi, ze jego polskim milosnikom uchodzi baaaardzo wazny aspekt, ktory jest w Ameryce walkowany na okraglo. Jest on straszliwym rasista, bigotem, ksenofobem o swoimi wypowiedziami przeraza glownie republikanow ( pozostali smieja sie), ktorzy w tym zakresie maja szczytne tradycje. Kolejny dowod, ze te sprawy w Polsce nie maja znaczenia, nawet wsrod takich co czytaja Polityke. Takie wielce wybiorcze kochanie lu dzkosci.

 39. Taka piękna katastrofa – wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sprawi wielką radość najgorszemu w tym stuleciu ministrowi spraw zagranicznych Waszczykowskiemu i jego „wodzowi” Kaczyńskiemu. Będą oni mogli zapowiadać UE Polexit i szantażować Zachodnią Europę dalszym zbliżeniem z Rosją Putina. W przypadku zwycięstwa zwolenników Brexitu za dwa tygodnie będzie można spokojnie zacytować powiedzenie pułkownika Wieniawy – Długoszowskiego: „żarty się skończyły, zaczęły się schody”.

 40. TEODOR PARNICKI
  11 czerwca o godz. 21:23

  Oczywiście, tak, to kumpelka p. Hartmana, p. Hartman popiera solidarnościowców, jak właśnie Nowina-Konopka, Niesiołowski, Misio czciciel Pinocheta… Wiele razu tu pisałem, że p. Hartman ateista i lewicowiec popiera zetchaenowców… To są fakty.

 41. TKosowski
  11 czerwca o godz. 21:13

  No, to masz okazję walczyć z tymi okupantami, wywiozą drewno na Wschód i przekażą gratis. Na co czekasz?

 42. —————————————————-
  Jako główną przyczynę wyjścia Brytyjczycy wskazują działania Eurobiurokratów takich jak Junkers, Timmermans, Guy V, itp.

  To im można podziękować, że przekonali niezdecydowanych do wyjścia z EU

 43. Felieton w sposob trafny I bolesny pokazuje fundamentalna slabosc tzw polskich elit.
  Prof Hartman obraza sie na lud…ze nie wie co dla niego dobre i nie slucha elit czyli jego (!?).

  Nieudane spoleczenstwa, nieudany polski cham, nieudani Angole itp itd.
  Zalosne.

  Natomiast przydalaby sie analiza braku popularnosci UE, deficytu demokracji, machanie finansowego ogona cala rzeczywistoscia, powody z jakich Amerykanie popieraja Trumpa, koszty globalizacji itp itd
  Zamiast tego infantylne posmarkiwanie nad ciemnota z wyzyn profesorkiego ego.

 44. Zgoda. Dobrze napisane. Ale przegapił Pan – Profesorze – drobny szczegół. To referendum nie ma mocy wiążącej. Decyduje parlament, a wyspiarską osobliwością, mogącą zszokować Polaka jest to, że zasiadają w nim ludzie przeciętnie bardziej rozgarnięci, niż ogół wyborców. I to niezależnie od opcji politycznej, którą reprezentują.

 45. Azur
  UK chce, przynajmniej jak na razie, wyjść tylko z UE, ale nie z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (European Economic Area – EEA). Tak samo jak dziś Polacy mogą pracować i mieszkać w Norwegii czy Islandii, tak samo będą oni mogli dalej pracować i mieszkać w UK – przynajmniej tak długo, jak długo UK będzie w EEA. Nie rozpowszechniaj więc tej kłamliwej, PO-wskiej propagandy, obliczonej na zastraszenie Polaków.

 46. Peter Gray
  Racja – to nie Polska potrzebuje Europy, to Europa potrzebuje Polski, Czech, Słowacji itd. Elektorat Wielkiej Brytanii, który się gwałtownie starzeje, myśli że przez zamykanie granicy doprowadzi do lepszej koniunktury ekonomicznej, a tymczasem to wyjście UK z UE, a w przyszłości być może także z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (European Economic Area) może tylko doprowadzić do utraty rynków zbytu przez brytyjskie firmy. Przecież to nie Polska zyskuje na członkostwie w Unii a odwrotnie – to Unia (w zrozumieniu bogaty Zachód Europy) czerpie z Polski miliardowe zyski. Przecież gdyby Niemcom i innym bogatym państwom Europy Zachodniej nie opłacało by się przyjęcie Polski do UE, to Polska by się w niej nigdy nie znalazła. UE jest przecież organizacją nastawioną na zysk, zarządzaną przez zachodnioeuropejskich bogaczy, a nie instytucją charytatywną, jak to się Polakom wciąż wmawia w reżymowych, a szczególnie platformianych mediach.

 47. TKosowski
  Proszę o konkrety – kiedy, gdzie i jak PiS chce „wycinać” Puszczę Białowieską?

 48. TKosowski
  11 czerwca o godz. 21:13

  Czemu się czepiasz cywilizacji Wschodu? Podważasz Prawdę guru Lewicy: Rakowskiego, Hartmana, Baumana itd.?

  To ci Guru (Rakowski itd.) przekonali mnie, że gdyby nie cywilizacja Wschodu, to moja rodzina nadal by pasła krowy u pana i była analfabetami. Ośmielasz się kwestionować Rakowskiego, Hartmana?

  Zachód mojej rodzinie przyniósł tylko zło, podczas gdy Wschód – dobro. Wierzę Rakowskiemu i Hartmanowi. Uwierz i ty.

 49. turpin
  12 czerwca o godz. 9:56

  Obrażasz Mistrzów PO posłów, senatorów i pupilków Hartmana: Schetynę, Kopacz, Misia czciciela Pinocheta, Borusewicza, Niesiołowskiego, Ślesińską-Katarasińską. Grabarczyka itd.? No, no, no…

 50. Zyta
  A skąd u ciebie ta pewność, ze Clintonowa bardziej się Amerykanom spodoba niż Trump?

 51. Turpin
  Akurat to w brytyjskim parlamencie bynajmniej nie zasiadają ludzie przeciętnie bardziej rozgarnięci, niż ogół wyborców. Szczególnie dotyczy to Izby Lordów, gdzie każdy głupek zasiada na zasadzie dziedziczenia stołka po ojcu. W izbie Gmin jest zaś niewiele lepiej, jako że tam owiązują JOW-y, a więc posłowie są dobrani tak, aby byli oni jak najbardziej posłuszni woli przywódcy danej partii.

 52. @ takei-butei, 12 czerwca o godz. 8:34

  I wszystko jasne — bo przeca Hitler był komunisto!

 53. Szanowny Panie Profesorze,
  jeśli dobrze rozumiem argumenty brytyjskich zwolenników wyjścia to im chodzi o to, że Unia jest zbyt zbiurokratyzowana, przez co bardziej hamuje niż napędza rozwój Brytanii. Jeśli wyjście miałoby być naszą winą to dlatego, żeśmy się do tego przyczynili. A przyczyniliśmy się? Może troszeczkę, ale raczej niewiele. Winnych trzeba raczej szukać nad Sekwaną niż nad Wisłą.

 54. No i nikt mi n ie odpowiedzial jakie skutki prawne ma to referendum. Sondaz, czy ostateczna decyzja.

 55. 1. Minister środowiska Szyszko zatwierdził zwiększenie wycinki drzew w Nadleśnictwie Białowieża.
  Zatwierdzony przez prof. Szyszko aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) Nadleśnictwa Białowieża zakłada pozyskanie ponad 180 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat. Dotychczasowy PUL zakładał pozyskanie ponad 40 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat.
  2. Szyszko ocenił, że decyzjami politycznymi, takimi jak znaczne obniżenie pozyskania drewna z Puszczy Białowieskiej, doprowadzono w ostatnich latach do zamierania i degradacji cennych dla Unii Europejskiej siedlisk przyrodniczych, jak też gatunków zwierząt w Puszczy.
  3. Wcześniej w listopadzie 2015 r. dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego został odwołany.
  4. Szyszko najwyraźniej prowadzi działania obliczone na pozyskanie leśno-drzewiarskiego lobby.

 56. Przeciwnicy pozostania Wielkiej Brytanii w UE musza pamietac o bardzo waznym fakcie, a mianowicie aby Wielka Brytania mogla zachowac dostep do wewnatrznego rynku UE to musi akceptowac wolny przeplyw sily roboczej w unii – nawiasem mowiac, to i Brytyjczycy na tym korzystaja.
  W ub piatek opublikowany zostal raport OECD, w ktorym ostrzega sie Beytyjczykow przed konsekwnecjami Brexit w krotkim i dluzszym czasie co ma wplynac negatywnie na ekonomie zarowno Wielkiej Brytanii jak i Europy. Niepewnosci nie lubia zarowno inwestorzy jak konsumenci.
  Premier Cameron nazywa Brexit „bomba podlozona” pod brytyjska ekonomie.

 57. A ja wierze za bookmakers, ze UK pozostanie w UE http://blogs.spectator.co.uk/2016/05/a-bookies-perspective-on-brexit-and-a-tip-for-what-to-bet-on/

  sports.ladbrokes.com/en-gb/betting/politics/ :
  Remain 2/5
  Clinton 1/3

 58. Trump wygra. Oto jeden z ważnych powodów:
  W strzelaninie w klubie nocnym dla gejów zginęło 50 osób, a 53 zostały ranne. To najbardziej krwawy bilans strzelanin w USA – podały władze. Wcześniej informowano o ok. 20 ofiarach śmiertelnych i ok. 40 rannych. Niestety, ta liczba cały czas rośnie. Napastnik został zidentyfikowany przez media jako Omar Mateen, obywatel USA pochodzenia afgańskiego.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,20226699,strzelanina-w-orlando-na-florydzie-sa-ofiary-smiertelne-media.html#MT

 59. Panie Hartman – pańska cenzura wpisów (albo to dzieło wynajętych „moderatorów”) dowodzi, że pan jesteś taki liberał jak z koziej doopy trąbka… czyli „regulaminowy” .
  Wychodzi na to, że rola karmiciela wszy w rodzaju takei butei i leonida/jakowalskiego panu w smak.
  Zupełnie niepotrzebnie.

 60. @Leonid

  Izba Lordów nie będzie tu mieć nic do gadania. Zresztą lordowie dziedziczni stanowią w niej obecnie ledwie nieco ponad 10%. Proszę, nie wypowiadaj się o moim kraju w sytuacji, gdy nie masz o nim zielonego pojęcia. Pisz sobie o czymś innym.

 61. Czytam początek i już nie chce mi się dalej czytać… Panie profesorze – naprawdę Pan wierzy, że ktoś tam w Londynie przejmuje się Polską? (nie licząc naszych rodaków).

 62. Niepokoi mnie fakt Brexitu (tylko z punktu widzenia Polaka), ponieważ nie raz moje myśli krążyły wokół przeprowadzki do Wielkiej Brytanii. Mam tam znajomych, którym tam naprawdę dobrze się wiedzie w porównaniu do tego życia jakie wiedli w Polsce.
  Z rokowań wynika, że:
  * Będą ostrzejsze kontrole na granicach (czyli z moich planów nici)
  * Strata zasiłków (część będzie musiała wrócić do Polski)
  * Będzie trudniej o pracę (trzeba będzie mieć specjalne zezwolenie)
  * Osłabienie UE.
  Oraz dalsze rokowania: http://papug.pl/przyszlosc-usa-chin-rosji-i-ue-w-8-punktach/

css.php