Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

4.08.2013
niedziela

Zostawcie już tę Platformę!

4 sierpnia 2013, niedziela,

Nie rozumiem Donalda Tuska. Albo to ja nie nadążam za jego politycznym geniuszem, albo to on wcale nie jest genialny! Dlaczego pozwolił, by Platforma uległa erozji i nic z tym nie zrobił?Wciąż mam nadzieję – choć z tygodnia na tydzień coraz słabszą – że nie mając nic do stracenia a w perspektywie ostatnie dwa lata względnie nieskrępowanych rządów, Donald Tusk wykaże się odwagą jako premier. Bo dziś państwo Donalda Tuska przypomina rozgrzebaną budowę, po której snują się znudzeni robotnicy. Tu coś już stanęło, tam coś pociągnęli, ale raczej tandetnie, jednak końca inwestycji nie widać. W pierwotny projekt nikt już nie wierzy ani nawet nie pamięta dokładnie, co w nim było. Terminu oddania obiektu nie wyznaczono, wykonawca jedzie na kredycie, a perspektywy na kolejną transzę marne. Robotnicy mają dość i myślą, żeby znaleźć sobie inne zatrudnienie. Żeby to wszystko miało ręce i nogi, trzeba reorganizacji firmy. Niestety, na to się nie zanosi.

W tej metaforze firma to jest partia. Stworzenie PO było naprawdę spektakularnym sukcesem. W ciągu kilku lat ten wiarygodny i świeży projekt wyniósł jego głównego architekta do władzy. Wprawdzie pozbył się swych najbliższych współpracowników i objął pozycję wodza, ale zrekompensował ten ubytek na wizerunku demokraty stając się poważnym i wiarygodnym politykiem, mającym zawsze coś mądrego do powiedzenia. No i był silny.

Dziś słabnie. Z miesiąca na miesiąc. Na własne życzenie. Za wszelką cenę pragnął kontrolować partię, lecz przyjął oportunistyczną strategię – strategię zarządzania równowagą frakcji partyjnych. Oczywiście za cenę wynagradzania partyjnej arystokracji prestiżowymi stanowiskami. To prosta droga do stagnacji, a następnie rozpadu. I dzieje się to teraz na naszych oczach.

Pewien swojej przewagi, przyjął i trzymał przez długi czas Gowina w rządzie, znosząc jego wybryki. Sądził, że ma go pod kontrolą, choć nie miał wątpliwości, że ten wbije mu nóż w plecy, gdy tylko straci stanowisko. Zapewne po prostu długo ulegał temu szantażowi i odwlekał zmianę na stanowisku ministra sprawiedliwości. Podobnie jak ulegał z biegiem lat rozmiękczającej propagandzie konserwatywnej, która uczyniła z niego klasycznego chadeka, z akcentem libertariańskim (państwo sprawne, lecz minimalne), który doskonale usprawiedliwia brak aspiracji do kierowania wielkimi zmianami, o konstytucyjnych i historycznych wymiarach.

No i mamy dziś Tuska rozmiękczonego, zmęczonego i zakiwanego. Ale nie na tyle, by zrezygnował z walki. Znów jednak pojmuje tę walkę jako grę obliczoną na przetrwanie kolejnego kryzysu. Zabrakło mu wielkoduszności i fantazji, by zachować się jak wielki polityk. A jeszcze trzy lata temu obiecywał, że odda partię. Obietnicę złamał, jak to polityk. I mamy dziś premiera, który dzieli swój czas pomiędzy rządzenie i zbieranie do kupy tego  starego gruchota, którym stała się dziś PO. To wkurzające, gdy pomyśleć, ile godzin trawi przywódca państwa na gadki-szmatki i partyjne gierki. Czemu tego nie odrzucił i nie poświęcił się naprawdę i do końca rządzeniu? Gdyby w porę wywalił Gowina i paru aferzystów z różnych tam „spółdzielni”, oddał partię Schetynie i skupił się na rządzie, to chociaż jego szanse (i tak niewielkie) na utrzymanie fotela premiera po 2015 roku byłyby mniejsze, Polacy zapamiętaliby sobie, że Tusk jest politykiem wielkiego formatu i w nagrodę osadziliby go na prezydenckim tronie na długie dziesięć lat – do samej emerytury. A tak to się tylko zmęczą Tuskiem i znudzą.

Dziś jest chyba za późno. Tusk musi znosić upokorzenia, które serwuje mu Gowin – tak łatwe do przewidzenia, a tak szkodliwe dla morale partii i dla jej popularności. Na szczęście jest lato i za chwilę będzie po krzyku – zanim ludzie wrócą z wakacji. Wódz nadal będzie wodzem, w rządzie kilka nowych twarzy. Tylko co z tego? W takim stylu można pociągnąć do 20% w 2015 roku, padając sobie w objęcia z Millerem, który wyciągnie 15%. Ale Kaczyńskiego i Rydzyka już się w ten sposób nie zatrzyma. Żeby oddalić zagrożenie autorytarne, trzeba naprawdę Wielkiej Zmiany. Bo Kaczyński ma rację, gdy mówi, że państwo jest słabowite i pozbawione ambicji. Tylko nie daj Boże, aby do wzmacniania państwa miał się znowu brać Macierewicz z Kamińskim! Ale zmiany nie zrobi już Tusk. Trzeba będzie poradzić sobie bez niego.

Niechaj sobie więc jedzie tuskobus, telepiąc się na wybojach, do tych swoich 20% w 2015. Ale ci, którzy w PO są nie dla kariery, ci niepokorni i odważni, wciąż jeszcze wierzący w politykę opartą na wizji, wiedzy i entuzjazmie, powinni rozejrzeć się za inną formacją. PO ma swoje najlepsze lata za sobą i nic nie zapowiada, żeby miała zejść z kursu „na trwanie”. To nie jest już miejsce dla ludzi odważnych i ideowych. Młodzi i ambitni politycy PO! Nie bójcie się puścić tej tratwy, która dryfuje donikąd. Popłyńcie samodzielnie na wyspę i razem z innymi zbudujcie nowy porządny statek, który zabierze Polaków do Europy! Obyśmy spotkali się tam wszyscy przy okrągłych stołach demokratycznej władzy – jako przyjaźni partnerzy, a nie wrogowie. Oby nadchodząca jesień była czasem pozytywnego fermentu i nowych nadziei na przebudowę polskiej polityki.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 121

Dodaj komentarz »
 1. Wielka Zmiana nie pomoże, konieczne Nowe Oświecenie!

 2. Gdyby wpierw przeczytał Pan wywiad z Panią Oręziak, nie pisałby Pan takich bzdur. Hartman cyngiel Platformy. http://wyborcza.pl/magazyn/1,133673,14380111,Myslisz__ze_sam_sobie_poradzisz_.html Kryzys tkwi tam gdzie opisała go Oręziak. I żaden z tych leniwych cwaniaków Platformy, nawet stu Tusków nie jest w stanie nic uczynić. Wcześniej to wszystko pieprznie. Po przeczytaniu wywiadu warto jednakże wrócić do sprawy, gdyż dotyczy to państwa i ludzi.

 3. Oby nie wpadli z deszczu pod rynnę (jeśli chodzi o ideowość)

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Hartman rowniez robi promocje kultu jednostki dyktatora. Ah ten Gowin, … co za bydle, zamiast siedziec skundlony, zastraszony i sterroryzowany on tu bedzie walczyl z dyktatorem Donkiem o przywodztwo w partii. Co za cham ten Gowin !!!

  Nie do wiary ze professor zyjacy rzekomo w demokracji wierzy w kult jednostki dyktatora ktory juz pokazal czym jest. Jest oslem i po historyku nie nalezalo sie nic inego spodziewac. Przeciez on nawet kioskiem Ruchu nie kierowal. To juz 6 lat przy korycie i on ciagle jeszcze nie wie po co wycwaniakowal wladze. Polska nie ma ani strategii ani planu ani kierunku. Wszystkie wskazniki gospodarcze systemetycznie sie pogarszaja. Co professor nie jest w stanie nawet zauwazyc ani skomentowac.

  Z 46 tys czlonkow PO co najmniej 1000 ma lepsze kwalifikacje od dyktatora Donka. Co najmniej 50 powinno walczyc o przywodztwo partyjne. Wtedy bylo by to normalne i porzadane.

 6. Pan Hartman wspólnie ze swoim szefem Palikotem namawia platformersów do przechodzenia do „Europy+”. Ot i cały wywód.

 7. Oho!
  Czyzby zanosilo sie na kolejna „odnowe”?
  Oby tylko Polacy nie dali sie na ten numer nabrac.

 8. Mam propozycje, taka nie do odrzucenia, dla p. Hartmana. Proponuje zmienic tytul blogu z „loose blues” na „loose screws”. I wszystko bedzie jasne.

  P.S. Termin „loose screws” w kolokwialnym „american english” nie oznacza poluzowanych srub, lecz zwiazany jest z ocena rownowagi umyslowej,

 9. Cytat niemalże dosłowny z Profesora Hartmana:

  „Ale ci, którzy w PO(lsce) są nie dla kariery, ci niepokorni i odważni…”

  To ja ad rem.
  1/ PO to POlska, właśnie. To, co demokracja z nas wyciągnęła najlepszego na co nas, wolnych stać, czyli karykaturę cywilizacji. (oczywiście PIS i KK to ta druga strona medalu – karykatura totalitaryzmu talibańskiego)
  2/ Profesor, jeśli tego nie wie (wężykiem, wężykiem), pisząc fajny i strzelisty tekst, produkuje tym samym ornamentykę wołającego na puszczy.
  3/ Profesor, jeśli to wie – a oczywiście wie, pisząc ten tekst, oparty na racjonalnej analizie ale wnioskujący stricte retorycznymi apelami do wyklętych nad Wisłą wartości (jeśli analiza trafna – woła na puszczy, jeśli nie – strzela kulą w płot), produkuje, de facto, jedynie materiał misyjnie propagandowy.
  Tak się składa, że unisono z listem otwartym niejakiego p. Palikota, przedsiębiorcy w zakresie wyrobów egopolityki autoaprecjacyjnej.

  Zarówno wersja 2/ jak i 3/ smucą, jak wspaniały intelekt uczonego i pasja prawdziwego społecznika-patrioty (z nutą wzruszającego nieporadnością lansu), obrazują po grecku tragiczną, nieuchronnie jedyną takim osobowościom jak Profesora, ścieżkę w zaprzęgu drobnopartyjnej propagandy cepeliowskiego rękodzielnictwa Ruchania P… władzy, do spółki z aspirantami emerytur unijnych.
  Trudno potępiać (los emeryta wszak Rostowskim przesądzony) ale strach nie pożałować.

  Zdecydowanie lubię, cenię i wolę inne, świetne Profesora teksty – analityczne społecznie i aksjologicznie budujące.
  Co do losów Polski, w rękach demokratycznie dopuszczanych do władzy partii, wbrew jakimkolwiek strzelistym apelom, nie będą one ani na jotę lepsze, niż jej populus zniewolony pasterskim umysłem.
  Czyli – kicha, i to nie na zdrowie.
  Mimo to, pozdrawiam.

  PS
  A rządzenie demokratyczne trenować jest lepiej, nabywszy kompetencji i wybrawszy cywilizowany target wyborczy, dostępny już po przekroczeniu innych granic, byle niewschodnich, naszego grajdoła.

 10. Ma pan profesor 100% rację. PO potrzebny jest przewrót. Problem tylko w tym, żeby znaleźć drugiego Tuska, który to coś nowego zorganizuje i poprowadzi 🙂
  Tusk poprowadził PO do władzy tak, jak się prowadzi firmę i popełnił przy tym bardzo standardowy błąd. Jeżeli w jakiejś organizacji są ludzie niezastąpieni, to jest to bardzo zła organizacja. Tusk powinien zaakceptować to, że szefem nie jest się wiecznie i trzeba w porę zadbać o dorośnięcie następców. Bo tylko wtedy organizacja będzie trwać (dla cyników: bo wtedy dostanie się królewską odprawę, np. prezydenturę). Najlepiej wielu następców, żeby było w czym wybierać. Schetynie brakuje charyzmy (a może się mylę? może czai się), Gowina lepiej nawet nie komentować. Poza tym pustki. Rostowski nie potrafi działać w partii a u wyborców chyba skompromitował się swoim krętactwem. Sikorski? On też ma zerowe zaplecze w partii.
  Nie chcę wierzyć, żeby w PO nie dało się znaleźć 40-50 latka, o poglądach nieco liberalnych (takiej PO oczekują wyborcy), talencie menedżerskim i z politycznymi ambicjami, mającego jak to mówią „fire in belly”.

 11. Pan Hartman
  Gratuluję tych inteligentnych uwag. To ciągle wielka rzadkość w polskim dziennikarstwie. Zwracam tylko uwagę, że Pańska perspektywa jest zbyt krótka. Problem rozpoczął się chyba w dniu obejmowania władzy, kiedy premier „darował” Mariuszowi Kamińskiemu mimo, że jego hasłem wyborczym było zrobienie porządku w CBA. Darował by mu dać szansę w imię miłości bliźniego. Premier ocieka od lat miłością bliźniego. Tyle, że to jest koniec polityki. Szkoda, że go dziś nikt o to nie pyta. Bo może minął się z powołaniem i powinien zostać pomocnikiem papieża Franciszka.

 12. taaa ,Panie Profesorze, bedziemy glosowac na Pltforme jednak!Euro+ ,to wieksze badziewie o Pis of shit nie wspomne!

 13. emka
  4 sierpnia o godz. 18:48
  „Pan Hartman wspólnie ze swoim szefem Palikotem namawia platformersów do przechodzenia do „Europy+”. Ot i cały wywód.”

  Też to tak widzę.

  Po co, Profesorze, taki długi wywód, jeśli chodzi Panu o reklamę Palikota? Temu biedakowi już i tak nic nie pomoże, chociaż sam też namawia ostatnio platformersów do przechodzenia pod jego skrzydła. No, naprawdę, biedaczek już sam nie wie, co robić. Ale że Pan daje się zaprzęgać do jego wozu…?

 14. Z pewnymi tezami wpisu nalezy sie zgodzic. Tyle tylko, ze drazni mnie koincydencja wpisu z apelem Palikota do czlonkow PO. N.B. moze Autor napisalby ten apel bardziej inteligetnie i przekonywujaco.

 15. Lato w pełni, temperatury dały się we znaki nawet roztropnym profesorskim głowom. Każdy widzi co chce, więc ja powiadam wam bracia i siostry, że Tusku przebudowuje partię POzdro(waś), zgodnie ze zmieniającymi się wiatrami postrzegania społeczeństwa i gospodarki. Jak się to zmienia, zobaczy każdy, kto czyta GW (są tu już u gospodarza goście, którzy nawet cytują autorów), że jakoś znikają tam teksty w których autorzy utwierdzali czytelników w wierze we własne siły, a społeczeństwo i jego solidaryzm wkładali do teczki „KOMUNIZM”. Szkopuł jednak w tym, że zostało już w tej wierze wychowane nowe pokolenie i żeby to odkręcić, trzeba znowu dwudziestu kilku lat, a na to czasu nie ma. Widzę ciemność bracia i siostry, taka karma, Polak po szkodzie i zawsze głupi. Amen.

 16. „Ale ci, którzy w PO są nie dla kariery…” A znajdzie Pan tam chociaż jednego takiego? Szczerze wątpię.
  Inna sprawa, że to samo dotyczy PiS-u, SLD, PSL itd. itd.

 17. Donald Tusk miał możliwość zapisać się w historii Polski wielką zasługą zdecydowanego oddzielenia kościoła od Państwa…
  Niestety, zapisze się On identycznym wasalstwem wobec Watykanu, jak wszyscy rządzący Polską od 1989 roku Premierzy i Prezydenci, a niektórych we włazidupstwie klerowi wręcz przebił.
  Oto tylko kilka z wielu przykładów potwierdzających Tuskowe wasalstwo:
  – cyt: „… za mojej kadencji nie będzie żadnych parlamentarnych dyskusji na tematy religii i kościołów w Polsce…” – słowa deklaracji, które wypowiedział Donald Tusk już jako premier RP z sejmowej „ambony”.
  ————
  ‎- cyt: „…Nie było i nie będzie intencją mojego rządu oraz PO taka zmiana finansowania Kościoła, której efektem miałoby być jego osłabienie, czy też atak na Kościół”.
  Słowa te wypowiedział premier Donald Tusk w Sejmie przed głosowaniami ws. projektów likwidacji Funduszu Kościelnego.
  (fundusz kościelny nadal istnieje)
  PS.
  Po takiej wiernopoddańczej deklaracji pasożytujący w Polsce kler może spać spokojnie…
  ————-
  – cyt: „…Europa to naprawdę najlepsze miejsce na Ziemi. I przecież nie dlatego, że Pan Bóg się uparł, żeby tutaj ludziom żyło się lepiej niż w innych miejscach świata. Tutaj jest lepiej, ponieważ utrzymaliśmy się w zasadniczej wierności wobec tych fundamentalnych wartości, na których zjednoczona Europa jest oparta…”
  słowa z przemówienia Donalda Tuska w Parlamencie Europejskim.
  PS.
  Zgodnie z instrukcją watykańskich guślarzy – pchołek Watykanu Tusk zaczyna przemycać na forum europejskiego parlamentu wartości chrześcijańskie. Tak odbieram odniesienie do „boskiego uporu” i „fundamentalnych wartości” istnienia Europy.
  ————-
  – cyt: „…Pragnę jednocześnie zapewnić Ojca Świętego o woli i gotowości Polski do dalszego umacniania więzi i współpracy ze Stolicą Apostolską w obronie kultury chrześcijańskiej w Europie i na świecie”
  / Donald Tusk – Premier Rządu RP- list gratulacyjny po wyborze nowego pasożyta w Watykanie – Marzec 2013 /
  ———-
  Myślę, że po takich oświadczeniach nikt już nie ma wątpliwości, że miejsce świętego kołtuna Tuska to śmietnik historii, gdzie powinien znaleźć się wraz z wszystkimi rządzącymi Polską po 1989 roku premierami i prezydentami.

 18. @ Wojtek
  Kościoła od Państwa nie da się oddzielić i nikt normalny nie chce go oddzielać na siłę , decyzją personalną premiera lub jego urzędników.
  Kosciół jest gwarantem moralności w jego praktycznym wydaniu i pozostanie nim nawet wtedy, kiedy będą się zdarzały incydentalne wypadki pedofilii, czy homoseksualizmu wśród księży.
  Kościół jest ostatnią nadzieją Polaków w ich przyszłym Powstaniu przeciwko neokolonializmowi.
  Z Polski zrobiono folwark nowych panów świata , nowej plutokracji bankierów i spekulantów giełdowych.
  Te balne prawdy powinny wreszcie dotrzeć do elit politycznych skolonizowanej przez globalizm III RP .

 19. Najwyższy czas, żeby w Polsce zaczęli rządzić ludzie mądrzy czyli ateistki i ateiści.
  To pierwszy, najważnieszy warunek, żeby państwo klerykalne, pełne fobii i nienawiści oraz niesprawiedliwości zamienić w suwerenne i demokratyczne państwo świeckie. Tępy, nawiedzony i okrutny motłoch wybiera przecież swoich przedstawicieli spośród siebie. Nic więc dziwnego, ze dziś w Sejmie jest tego aż 90%, a przecież wiadomo, że z nawiedzonymi i prokościelnymi ludźmi w obecnie rządzących władzach wszystkich szczebli – w Polsce nigdy nie nastąpią pozytywne zmiany i Polska nawet nie zacznie doganiać europejskiej cywilizacji.
  Najbliższe wybory parlamentarne będą kolejną szansą…
  Okaże się wtedy, czy tak jak wiele poprzednich – także zmarnowaną.
  Póki co D.Tusk idzie drogą prosto na śmetnik historii.
  PS.
  Borkowski znów bredzi i bezmyślnie powtarza „ambonowe mądrości” jak na przykład to, że „Kosciół jest gwarantem moralności”… Toż to klasyczny oksymoron… To to samo, co „inteligencja katolicka”.

 20. Gdzies tak do 1992r. mialem nadzieje na Polske demokratyczna, widzac jej odchodzenie w kierunku panstwa wyznaniowego. Mniej wiecej od tamtej pory, az do roku 2011 nie utozsamialem sie z zadna partia. Wszystkie, wlacznie z SLD opowiedzialy sie za istniejacym systemem politycznym i wszystkie popieraly ten system. Mozliwosc glosowania na ktorakolwiek z tych partii nie wchodzila zatem w gre; nie bralem udzialu w przedstawieniu pt. „wybory”. Dla mnie, wybor pomiedzy PiS a PO (komuna w gre nie wchodzila, z innych tez powodow), byl jak wybor pomiedzy dzuma a cholera, i nie moglem zrozumiec – czesto wydawaloby sie, ze rozsadnych – ludzi decydujacych sie na wybieranie pomiedzy jedna partia klerykalna, a druga partia klerykalna. Dopiero pojawienie sie Palikota pozwolilo i mnie miec partie z ktora moglbym sie utozsamic. I jest to jedyna partia na ktora popieram i bede popieral, bez wzgledu na mozliwosc wygranej PiSu, ktora to partii nawet zycze wygranej, jako ze jest to jedyny sposob na jej kompromitacje, a przy okazji kompromitacje kk. Ruch Palikota dopiero wtedy uzyska liczace sie poparcie – gdy Polacy jeszcze lepiej przejrza na oczy.

 21. Żeby chociaż Tusk coś miał z tego o czym pisze Wojtek; ludzki pan się stara a klechy i tak kochają innego.

 22. @Wojtek
  „Donald Tusk miał możliwość zapisać się w historii Polski wielką zasługą zdecydowanego oddzielenia kościoła od Państwa…
  Niestety, zapisze się On identycznym wasalstwem wobec Watykanu, jak wszyscy rządzący Polską od 1989 roku Premierzy i Prezydenci, a niektórych we włazidupstwie klerowi wręcz przebił.”
  Napisz jeszcze, że miał szansę oddzielić państwo od telewizji, a tymczasem pozostał wasalem fal radiowych.
  Jakbyś się jeszcze nie połapał, to w Polsce jest kilkadziesiąt % Katolików, więc silny kościół jest tu jak najbardziej na miejscu. Podobnie jest tu 90% nałogowych telewidzów, lampiących się średnio kilka godzin dziennie z otwartą paszczą w telewizor i podobnie jak w przypadku kościoła telewizja jest silnie związana z państwem. A to wszystko dlatego, że państwo realizuje niektóre potrzeby narodu(te które nie zabierają rządzącym paszy z koryta i nie kolidują z rozkazami z UE). Ot i wsio.
  Poza tym możesz być spokojny, media nasr*ły młodemu pokoleniu do łbów nienawiść do kościoła oraz wytresowały sporą część na modłę propagandy politycznej poprawności. Na tym forum jest sporo przykrych przypadków, jeszcze większy syf na wyborczej i tvnie, tak więc nie spinaj się, wymrze stare pokolenie i będzie wszystko jak sobie marzysz: adopcja dla pederastów, śluby z krowami, sparszywienie państwa wpisane w konstytucję(pierwsze przymiarki już są: http://www.sfora.pl/Zydzi-Hebrajski-musi-byc-jezykiem-urzedowym-obok-polskiego-a45132) i przepraszanie imigrantów i innych przybłęd za to, że żyjemy. Słowem „zachód” się tu wleje jak uryna do pisuaru, musisz tylko być cierpliwy.

 23. Tusk nie jest genialny, dziwne, że się w ogóle przedstawia taką możliwość, nawet w przekomarzance. Na pewno jest sprawnym politykiem, w dodatku trafił mu się ślepy los w postaci braku lewicy i bycia jedynym kontrkandydatem dla Kaczyńskiego. Czyli władzę dostał nie dlatego, że mu lud zaufał, że go poprowadzi, ale dlatego, że lud nie chciał być prowadzony przez kogoś innego. No i zachował się dokładnie z powierzoną rolą – zapalczywie (tu był zapalczywy!) przedstawiał się jako człowiek bez wizji i obrońca stanu zastanego. Dla Tuska taka stagnacja sytuacji w Polsce byłaby oczywiście na rękę, w końcu dostał władzę właśnie dlatego, że warunki były takie, a nie inne, a bez nich właściwie nie istniał.
  Jednak sytuacja jest dynamiczna, w Polsce ludzie nie tylko zmieniają poglądy, ale zmieniają się i oni sami (6 lat to kilka milionów grobów i kilka milionów nowych wyborców, by wskazać najbardziej trywialny fakt).
  A w dłuższej perspektywie czasowej nawet Kaczyński okazuje się wobec Tuska atrakcyjny – bo ma jakąś wizję, nieważne, jak ocenianą przeze mnie czy wielu innych, ale zawsze ma coś, czym może do siebie przyciągać, a Tusk poza pragnieniem władzy nie ma nic.
  Powyżej Wojtek cytował już Tuska, ja przypomnę tylko, że człowiek deklarujący, że za jego kadencji nic się nie zmieni nie nadaje się na kierownika kotłowni, a co dopiero na premiera państwa.
  Wyjście? Skoro nie Tusk, aby nie Kaczyński, przecież nie Miller, to pozostaje patrzeć na Palikota.

  P.S.
  Własnie przeczytałem list od „nazwiska szkoda wspominać” powyżej Krzysi. Przychodzi mi tylko jedna refleksja – tu na forum tak tego nie widać, ale przecież podobnych myślicieli wybierających POPiS jest w Polsce więcej niż połowa.

 24. Najwyższy czas, żeby w Polsce zaczęli rządzić ludzie mądrzy czyli ateistki i ateiści.

  Jest pewien problem bo ateistów jest nie więcej niż 5%.

 25. „ciemny”, aleś Ty ciemny…
  Problemem nie jest ilość Ateistek i Ateistów…
  Problemem jest ilość mądrych wyborców, którzy Ich wybiorą.

 26. Wojciech K.Borkowski
  4 sierpnia o godz. 22:36
  Powinnes wyslac swe dzieci do kosciola by je ksiadz wyjebal. Sam rowniez sie nadstaw.

 27. Żeby wygrać wybory, Tusk, mówiąc w skrócie, musi zrobić wszystko, aby do wyborów poszedł Kuba Wojewódzki. Jeśli tego nie rozumie, to przegra.

 28. Posługując się boiskową metaforą, będący podmiotem artykułu jest świetnym zawodnikiem. Okiwał wszystkich i przebiegł z piłką całe boisko sam.
  Dwa razy.
  Stając pod własną bramką.
  Tak nie działa architekt. Tak działa pracownik fizyczny który nie dostał od architekta planu pracy.
  I to jedno ze świadectw co do kompetencji architekta.
  Nasuwa się pytanie czy aby ja, My jako Ci którzy Tworzą Państwo i raz na jakiś czas zatrudniają dyrektorów zarządzających nie powinniśmy jednak przy rekrutacji patrzeć na umiejętności z dziedzin ścisłych, ostre w definicji, wyraziste? Czy nasi dyrektorzy nie powinni być inżynierami, architektami, managerami ds. projektów?
  Dobry piekarz może i ma predyspozycje do dokładnego i kreatywnego działania. Przekładają się ona na smaczny chleb który bardzo chętnie od niego kupię. Rozwiązanie jednak potencjalnego problemu głodu to nie pieczenie chleba. To zarządzanie ograniczonymi zasobami tak by je pomnożyć. By chleba było coraz więcej z każdym dniem, póki głód nie zniknie. To utrzymanie tej sytuacji w kolejnym kroku by głód nie wrócił. To tworzenie rezerw na gorsze czasy, to długofalowe projektowanie i planowanie.
  Hierarchicznie zorganizowana struktura: grupa, społeczność, Społeczeństwo, Państwo potrzebują Managera, Lidera, kogoś kto cały swój czas poświęci grupie. Nie można być Liderem na 50%, można być lepszy albo gorszym ale nie na 50%.
  Partia to nie Państwo a Państwo to nie partia (choć był czas gdy stawiano znak równości między oboma). Nie można stać w rozkroku i równie skutecznie Zarządzać obiema. Tym bardziej jako piekarz. Może i dobry, nawet najlepszy lecz jednak piekarz.
  Nie wiem jak inni ale ja chwilowo mam dość chleba, może i dobrze bo i tak zaczyna go brakować, a głód jak był tak pozostał. No i co to za chleb za który muszę oddać za chwile kilka bochenków. Nie jestem piekarzem. Jestem projektantem, inżynierem, zarządzałem projektami.
  Teraz… teraz razem z filozofem, profesorem matematyki, muzykiem i fizykiem teoretycznym jesteśmy piekarzami. Pieczemy chleb. Pieczemy bo nie mamy wyboru. Chleb jest ok, naprawdę. Składniki rewelacyjnie dobrane, bochenki powtarzalne, Jest pięknie ozdobiony, ma aromat, gęstość i chrupkość… poezja, niebo w gębie. I nawet możemy go piec latami tak to wyliczyliśmy że mamy rezerwy które jeszcze się potrafią odnawiać. Rewelacja prawda?
  Jest tylko jeden problem.
  Ten chleb nie ma smaku.
  Tamten „chleb” również.
  I może reklama na początku działa ale ostatecznie nikt nie będzie go kupował i jadł.

 29. Filozof nie nadąża za politycznym geniuszem Tuska. W tym cały paradoks. W ten sposób dało się nabrać wielu; profesorów, filozofów i intelektualistów. A tu okazuje w środku pustka. Od zardzewiałych kominów poczynając. Na tym powinno się zakończyć. Dalej nie było zdolności ani talentów. Pozostało cwaniactwo do kiwania, kantów i partyjnej intrygi neoliberałów. Głębię pustego charakteru potwierdza podła intryga z Jarucką i spóźniony ślub w kościele. Ślepy niewolnik doktryny neoliberalnej, ofiara spin doktorów i lobby finansowego. Pozostawia kraj wydziedziczony z majątku w rękach rynków, agencji i amerykańskiego kompleksu militarno przemysłowego. Kraj w rękach IPN, Biedronki, OFE, 65 procent nie czytających, 14 % bezrobotnych, młodzieży na umowach śmieciowych, władzy kościoła i wysoko premiowanych swojaków zwanych opozycją demokratyczną lub kombatantami. Przegra z honorem wybory i z kumplami uda się na Cypr.

 30. Panie profesorze, jak zwykle ma Pan rację. Podstawowym błędem Premiera Tuska była i jest chęć utrzymania władzy za wszelką cenę, niezależnie od biegu wydarzeń. Z tego wynikają kolejne i kolejne ustępstwa a to wobec PSL, a to wobec związkowców, „spółdzielni” partyjnej i kogo tam jeszcze. Brak jednolitej i REALIZOWANEJ wizji państwa. Krótko mówiąc dbanie tylko o to by była ciepła woda w kranach. Jego ministrowie nie mają cienia godności i honoru. Po takim przestrzeleniu budżetu minister finansów powinien natychmiast podać się do dymisji. Odległość miedzy p. Tuskiem a „Żelazną Damą”, która zrobiła porządek ze związkami zawodowymi jest taka jak z Ziemi na Marsa, niestety! Oby rozwinęła się szybko nowa i wiarygodna inicjatywa polityczna, gwarantująca rozwój kraju bo nie będzie na kogo głosować.

 31. Geniusz? Genialny? A może cyniczny, wyrachowany i bezwzględny wobec swoich kompanów? Nie wiem skąd u Pana Profesora taki sentyment do Tuska i Platformy…

 32. Jakie upokorzenia serwuje Gowin Tuskowi? Szkodliwe dla morale partii i dla jej popularności? Nic z tych rzeczy. Gowin to po prostu nieszkodliwy dziwak i marzyciel.

  http://www.opracowanie.eu/

 33. Panie profesorze.Nie zgadzam się.Tusk od Kaczyńskiego rózni się wszystkim i tym kluczowym podejściem do polityki.Kaczyński z różnych powodó.w ,jeden pewny z lenistwa ,bo wyspać się jak kot musi,Oddał władzę.Tusk najpierw zrobił błąd i poszedł do Pawlaka ,zamiast rozpisać nowe wybory a teraz dla utrzymania większości w Sejmie pogrywa z kato talibanami w grę głupiego z jeszcze głupszym.A gdy Jaroslaw Go wyprzedził w grze w słupki ,nie zostało nic innego jak trwać dalej.A że ten Kaszub jest cholernie twardy ,osmagany wiatrem nieszczęść ,które na nas spadły razem z samolotem nie podda się,tak latwo.Bo gdyby Rzadził Jaroslaw ,dziś emeryci zbieraliby resztki na śmietnikach i nie byłoby takiego problemu z ustawą śmieciową.

 34. Puki co, to uryna wlała się np. takiemu Średniemu szu do łba. I nie tylko jemu zresztą.

 35. Tusk libertarianinem????!??
  Tusk nie jest ani libertarianinem, ani liberałem, ale jak sam stwierdził w serii wywiadów dla wszystkich mediów, uważa się za socjaldemokratę (czy prof. Hartman czyta gazety?). I słusznie uważa, bo zajmuje się konserwowaniem nadwiślańskiego państwa socjalnego poprzez podwyżki podatków i likwidację przyszłych emerytur. Państwo ma być duże i niesprawne, aby elektorat emerycki się nie zbuntował, a po nas potop. Tak myśli Tusk i wszyscy pozostali prawicowi socjaliści z sejmu: Kaczyński, Miller, Piechociński, Ziobro (a w przeszłości i Palikot). Hartman atakując rzekomy libertarianizm wpisuje się w tą samą poetykę państwa socjalnego dla obecnych emerytów.

  Prezydentem jest Komorowski i nie ma powodu wystawiać innego kandydata do roku 2020. Tusk może kandydować w 2020, czyli ma jeszcze dużo czasu. Może zrezygnować z bycia premierem i szefem PO w 2017-18, gdy zacznie się kryzys wywołany brakiem reform ukrytym likwidacją OFE.

  Tusk dostanie nie 20 % a raczej 30-35 % i to w zupełności wystarczy. Palikot z Hartmanem, Siwcem i Kaliszem nie przekroczą 5 % i nigdzie nie wejdą. A PiSowi rozbije elektorat partia Gowina (albo Wiplera). Tusk zrobi rząd z Millerem i/lub Piechocińskim (mam nadzieję, że Miller wywali Rostowskiego), a w opozycji będzie się gryźć Kaczyński z Gowinem. I taka to będzie zmiana.

  Europa Plus to wydmuszka bez programu i bez elektoratu, jedynie z dużą ilością szefów. A Palikot sam się zakiwał i zamieszał. Nikt nie wie, czego on chce, włącznie z nim samym. Jeśli Tusk jest zmęczony, to co powiedzieć o rzekomym liderze Europy Plus Kwaśniewskim? Gdzie on jest? I jakiej właściwie Europy chce owa Europa Plus? Nie wiadomo.

 36. Za pózno Panie Hartman – lata wazeliniarstwa wobec „Westentaschenführera” tuska nie zresetuje się jednym felietonem do zdezorientowanych Lemingów którzy gotowi zdechnąć za „Führera” niczym gówniarze z Hitlerjugend w okolicach berlińskiego stadionu olimpijskiego w ´45 ! Teraz kiedy juz nawet klakierzy z TVN dostają w ryj zapalily się lampeczki i trzeba dawać „alarm szalupowy” ! Wszyscy do lodzi ! Adios pomidory ! Paru jednak jak np. sluńsko-faszystowski pomiot @Śleper na blogu Żydokomuny (Passenta) mają nadzieję na…. pomoc Zachodu w postaci „stutysiecznych” faszystowskich bojówek które busami do Warschau przyjadą i pomogą zwyciężyć. Tym bardziej jak się widzi że wladza pozwalala opluwać historyczne mundury z lat walk o niepodleglość. Czy któryś z tych spasionych fast-foodem lujów wie co to takiego kosynier !? I że gaz pieprzowy się go nie ima ? 11 Listopada ma szansę stać się prawdziwym festiwalem wolności….. 😉

 37. Jest pan śmieszny, panie Hartman.
  Mądrzy ludzie nigdy nie mieli złudzeń co do tego malarza kominów.

 38. …a tradycyjna, permanentna i immanentna głupota @ muratorów etc. tego nie usprawiedliwia

 39. @ Axiom 7:01 – hardcore’owo ale trafnie. Każdemu @ Borkowskiemu i podobnemu, bredzącemu o moralności KRK, należy tak ripostować.

 40. @wojtek
  Gdyby byli mądrzy sami zostaliby ateistami. Nie wiadomo dlaczego teistyczna większość miałaby głosować na ateistyczną mniejszość.

 41. ?
  5 sierpnia o godz. 12:43

  Myślta co chceta – ostal Wam się ino sznur 🙂

 42. Borkowski, ubawiles mnie do lez bezapelacyjnym stwoerdzeniem, ze „KOsciol jest gwarantem moralnosci”.
  Zaiste, zaiste, powiadam wam – jak mowi Ewangelia. 😈

 43. „Gdyby wpierw przeczytał Pan wywiad z Panią Oręziak, (…) ”
  Byle z komentarzami, najlepiej zacząć od tych z dołu 😉

 44. Oj Panie Profesorze mi brzmi to troche jak manifest lipcowy ..parda..
  sierpniowy .. i niestety jestem innego zdania .
  Rzad Tuska umiera nie z powodu braku idei ,tylko z powodu
  braku dobrej organizacji wladzy !!! ..Tam brak Profesjonalnosci ..
  /w skrocie moge dodac ,bo nie mam czasu ,ze Tusk zajmuje sie
  tysiacem tzw. „glupot” ,ktorymi powinna sie zajac administracja i podo-
  pieczni zamiast zajac sie ; Merytum wladzy /…
  Pozdrawiam
  ps. Polacy sa indywidualistami i nie potrafia dzialac grupowo /organizacja/
  /n.p. polscy pilkarze ..wiele nieprzecietnych talentow a druzyna do
  przegrania /

 45. Raczej dał za dużo swobody. A ludzie się zmieniają, sytuacja się zmienia. Nie ma nic stałego. Z perspektywy widza obserwatora opiszę ostatnie najważniejsze wydarzenia widziane oczami mediów, wszystkich. Pani prezenterka- ” w PO trwa wymiana ciosów” po czym pokazany Gowin gdzieś w trasie za nim tłumek reporterów podtykających mu mikrofony pod nos. Potem Tusk otwiera strefę ekonomiczną, krótki występ i pytania. O co?. NO PRZECIEŻ NIE O STREFĘ. Co Pan na słowa Gowina Panie Tusku. Nic. „On raczej reprezentuje opozycję a nie PO”. W tzw. międzyczasie co robią stacje telewizyjne? Ano zapraszają całe tabuny różnej maści pseudo polityków jasnowidzów i zaczyna się mielenie tematu Gowin-Tusk z im kto mocniej przyłoży tym lepiej. Każdy dziennikarz, prezenter czuje się w obowiązku poruszyć ten temat. Możliwe, że nie potrafi nic więcej.
  I takim telewizyjno- radiowym bełkotem jesteśmy bombardowani.
  Jak widać i na Pana Profesora to wpłynęło.

 46. Przypadek?
  Dziwnie współbrzmi pan profesor z listem Palikota!
  A więc inicjatywa coś tam + do ataku!
  Ha!Ha!

 47. @ axiom1 godz 7:01
  Szanowny frustracie . Anonimowością bluźnierstw wykluczas obecność poważnej dyskusji na tym forum.
  Własnych , przykrych doświadczeń nie można uogólniać.
  W III RP nie istnieje żaden honorowy kodeks , również administracja publiczna nie wyznacza standardów moralności.
  W III RP tylko Dziesięć Przykazań jest elementarzem naszej moralności.

 48. Widzi pan, tak się składa, ze nie zgadzam się z panem nie dlatego, ze w ogóle mi nie po drodze z pana wyborami i filozofia nie tylko ta akademicka ale i życia, bo w tym przypadku nie może być inaczej. Ja po prostu uważam, ze pan Tusk będzie rządził „do końca świata i jednego dnia”. Tak, tak, on zejdzie z tego stołka tylko, gdy biologia się o niego upomni. Pan nie ma pojęcia jaki potencjał w tym panu drzemie, n i e o g r a n i c z o n y. Tak nieograniczony, jak nie ma granic w myśli przewodniej tych, którzy mu przygotowują wszystko to, co on sobą firmuje. Wiec spokojnie nad ta trumna.

  „Mi to lata” oczywiście, jak wszystkim wiadomo, bo mi tutaj dobrze, wręcz znakomicie, gdzie jestem. Biadolę tylko dlatego, ze w zasadzie ten pan Tusk tak mi obrzydził wizyty w Polsce, ze tam praktycznie nie bywam. Ale to zresztą była jedna z zasadniczych kwestii, której miał dokonać. No popatrzmy, jaki on jest jednak skuteczny.

 49. „Dziesięć Przykazań jest elementarzem naszej moralności”

  Czy moralnosci kk rowniez?

  Dlaczego ksieza jebia dzieci ?
  Dlaczego kk kradnie ?
  Dlaczego kk klamie ?
  Dlaczego kk wyludza ?
  Dlaczego kk morduje ?
  Dlaczego kk torturuje ?
  Dlaczego kk nie placi podatkow ?
  ….
  Daj sobie spokoj otumaniony katoliku.

  A moze zacznj od uczenia moralnosci na Wall Street, i w Bialym Domu.

 50. Co w pana środowisku naukowym wtedy mówiono? Jak analizowano sytuację?
  – Moi znajomi i przyjaciele również nie byli pozbawieni emocji, protestowali, wyrażali potępienie dla działań władz, ale – jako naukowcy – potrafili też realistycznie ocenić to, co się wtedy działo w Polsce i na arenie międzynarodowej. Dziś, po latach od tamtych wydarzeń, powiem coś, co pewnie pana zaskoczy. Otóż wtedy niektórzy moi koledzy, znający się na operacjach policyjno-wojskowych, analizując skalę dokonywanych pacyfikacji i licznych aresztowań, z pewnego rodzaju uznaniem mówili o przygotowaniu, w tym propagandowym i psychologicznym, oraz realizacji wprowadzenia stanu wojennego. W nieupublicznianych rozmowach mówili nawet, że przy takiej skali działań represyjnych, tak szeroko zakrojonych, gen. Jaruzelskiemu udało się go przeprowadzić prawie bez strat. W kopalni Wujek zginęło dziewięciu górników, o dziewięciu za dużo, ale nie zmieniało to opinii moich znajomych o sprawności wprowadzania stanu wojennego. Pokazu i zastosowania siły.
  „Londyńczycy” przyjęli z ulgą wiadomości, że nie doszło do radzieckiej interwencji?
  http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/zachod-palcem-nie-kiwnal-rozmowa-prof-janem-ciechanowskim
  =================

  Gdyby zrobić powtórkę z rozrywki……
  Czasem emigranci mówią językiem historyków, nie rodem z IPN.

 51. Prof. Hartman, jak były prezydent Kwaśniewski, nie może się zdecydować, czy być politykiem, czy nie. Moim zdaniem, jeśli Hartman chce być politykiem, powinien zrezygnować z bycia felietonistą, a jeśli chce być felietonistą, powinien zrezygnować z bycia politykiem. Trzeba się na coś zdecydować.

  Cały projekt Europy Plus jest z cyklu: nie wiadomo, o co chodzi. Nie wiadomo, kto jest szefem. Nie czy i ewentualnie jaki jest program. Nie wiadomo, czy Europa jest częścią Palikota, czy odwrotnie. Nie wiadomo nawet, kto jest szefem w Krakowie: konserwatysta ekonomiczny Hartman, socjalistka Grodzka, czy liberał Gibała? Wygląda to na pospolite ruszenie, jak nie przymierzając PJN. Nawet istnieje podobieństwo w dziwacznej nazwie. Może powinniście się nazwać: Europa Jest Najważniejsza?

 52. @Wojciech K.Borkowski. Czas byś przyjął do wiadomości, że duchowni jakiegokolwiek wyznania – a tyczy to księży katolickich także – to zwykli faceci z wszystkimi ich wadami i zaletami. I nie są objęci żadnym immunitetem od grzechu, nawet gdy innych pouczają, jak żyć w zgodzie z Dekalogiem. To czy ktoś jest moralny, zależy od niego samego, a nie od kościelnych stróżów moralności . Moralność wymuszona strachem przed piekłem jest marna, bo nie oparta o wewnętrzne przekonanie, że postępować należy tak, aby innym nie szkodzić. Znasz – przypuszczam – powiedzenie: postępuj tak, jak oczekujesz, aby wobec ciebie postepowano. Amen

 53. Jeszcze wiosną Tusk miał szansę na pozbycie się z partii tzw. „frakcji Gowina”, lekki skręt w lewo i reformy. Okazało się jednak, że partyjny beton jest zbyt silny. W efekcie, Tusk, utraciwszy część swojego autorytetu i wiarygodności jest ciągnięty przez ów beton na dno. Skrępowany więzami konserwatyzmu, pozbawiony elastyczności i już chyba nie za bardzo świadomy tego, co się dzieje w społeczeństwie, Tusk zamiast rządzić, szuka tematów zastępczych i wykrwawia się powoli.
  To widać, że o swoją pozycję troszczy się bardziej, niż o dobro społeczeństwa, a kapitan tak nie postępuje.

 54. Saul „Two Coats” Lee
  5 sierpnia o godz. 17:51

  Tusk ma wybór- być kapitanem Titanica, albo Concordii……

  Kapitan Bismarcka nie zszedł z pokładu, kapitan Grafa Spee popełnił samobójstwo…..

 55. wiesiek59
  5 sierpnia o godz. 17:22
  Panie Wiesku Generalow mielismy zawsze najlepszych na swiecie ,
  tylko czy potrafimy sie uczyc od nich Ich Strategi ..
  Pozdrawiam i ..
  Salutuje jako Podoficer Wojska Polskiego /w stanie rezerwy /..
  nawet babie zdarzylo sie ziarno „na polskich studiach”.

 56. wiesiek59
  5 sierpnia o godz. 18:13
  Co za babska histeria !!
  Chodzi panu o kapitana ,czy o statek z ludzmi ?
  Pozdrawiam

 57. PS.
  5 sierpnia o godz. 18:45

  Kapitan Concordii spieprzył z pokładu jako jeden z pierwszych, zostawiając pasażerów na łajbie.
  Czasy honoru i odpowiedzialności, swojego rodzaju etosu zawodu, mamy już niestety za sobą- jak się zdaje…..
  Kasa i przeżycie to te nowe „wartości”.

  Pani „piguła”?
  Znałem trochę tych ze ŚLAM…..
  Porucznik rezerwy, do usług….
  Dla odmiany „gwiazdojeb”….

 58. wiesiek59
  5 sierpnia o godz. 18:13
  kapitan Grafa Spee popełnił samobójstwo…..

  tusk to raczej Komandor Kloczkowski – chwyci się za brzuch i pojedzie na kurację do Baden-Baden ! Dostanie lewatywę z lawendowego olejku i fuchę w jakimś banku „…. of Cayman Island”. Wierni wyznawcy zaś puchy po śmietnikach zbierać będą….
  http://www.youtube.com/watch?v=EWFFcEcpBJs

 59. @ Muratorze – sznury na ogół służą a to do plecenia sieci, a to do mocowania namiotów etc. Jeżeli w swej głupocie sądziłeś, że stać cię na trafną ripostę – to na sądach się skończyło.

 60. ?
  5 sierpnia o godz. 19:22
  http://www.youtube.com/watch?v=GXG24SdaLeY

  Czy TO COŚ to TY !!!!?
  Znowu pójdziesz na wybory ?

 61. Panie Poruczniku pan Pisze ;
  Czasy honoru i odpowiedzialności, swojego rodzaju etosu zawodu, mamy już niestety za sobą- jak się zdaje…..
  Nieprawda nie ma juz dawnego patetycznego honoru ,ale jest Odpowiedzialnosc i ta odpowiedzialnosc to honor …
  /prosze samemu jeszcze raz przeczytac gen.Jaruzelskiego -byl oczywiscie
  bardziej nowoczesny od porucznik ?/
  Salutuje

 62. Ten Morales to ciekawy facet. „Odnowiony kościół narodu polskiego” i Rydzyk jako papież lub prorok. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/boliwia-prezydent-tworzy-kosciol-narodowy/nwz7k

 63. PS.
  5 sierpnia o godz. 20:18

  Patetycznym gestem było pozostawienie szabli majorowi Sucharskiemu po kapitulacji Westerplatte przez dowódcę jakiejś jednostki Wehrmachtu.
  Podobnych błędów potem nie popełniono.
  Wojna miała być TOTALNA…….

  I była taka.
  I WSZYSTKIE strony tak się zachowywały, a zwycięskie spisały swoją wersję historii…..

  Rycerze odeszli w przeszłość spędzeni z pola siłą artylerii i muszkietów.
  Choć tak szlachetni byli jedynie w bajkach…..

 64. jasny gwint
  5 sierpnia o godz. 21:19

  Henryk VIII nieźle wyszedł na założeniu kościoła narodowego.
  Zaczął reprezentować NARODOWE interesy, nie watykańskie….
  Tu może być podobnie……

 65. Niestety z cieplej kluchy Tuska nie da sie zrobic pieczonwgo bazanta w maderze.
  Jak to ladnie ujal kiedys Giertych? Ciamciaramcia.

 66. Jakie wybory?
  @ Muratorze, upał okazał się dla ciebie niełaskawy…

 67. Pisanie takiej pointy nie wypada profesorowi, chyba że jest to prof. Palikotowski

 68. Mija dziś 68 rocznica zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Ważna rocznica dla ludzkości. http://www.globalresearch.ca/the-hiroshima-myth-unaccountable-war-crimes-and-the-lies-of-us-military-history/5344436 Wokół narosło wiele nieprawdy, fałszu i mitów. Amerykanie zabili w ciągu minuty 100 tysięcy ludzi i dalsze kilkadziesiąt skazali na dożywotnie męki umierania w cierpieniu i bólach. Bombę zrzucono w czasie gdy od kilku miesięcy Japończycy zabiegali o bezwarunkową kapitulację. Od tego czasu codziennie dalej zabijają w imię tych samych zbrodniczych celów imperialnych.

 69. Z Krakowa wyrusza pielgrzymka młodzieży do Częstochowy. Kilka tysięcy młodych ludzi zaopatrzonych w krem UV i prezerwatywy radośnie podąża na trasę 120 kilometrowego marszu w upale i znoju. Wróci ubogacona z naładowanymi akumulatorami. http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,14393717,Krakowscy_pielgrzymi_gotowi_do_drogi_na_Jasna_Gore.html#LokKrakTxt A wielu niedowiarkom nie podoba się kościół.

 70. a co słychać w sądzie, gdzie Tusk pozwał Urbana za artykuł primaaprilisowy ?

 71. Szkoda, że pan wizjoner Hartman nie dodał, iż ze starcami, jak np. Kwaśniewski, ambitna i ideowa młodzież wpław popłynie na nową Zieloną Wyspę i dopiero wtedy zbuduje statek. Taka kolejność poczynań dobrze świadczy o wizjonerstwie Hartmana.

  Ps. Kwaśniewski, co oczywiste, nie będzie płynąć wpław, on popłynie luksusowym jachtem albo – ze względu na chorobę filipińską – poeci samolotem marzeń.

 72. Panie wizjonerze, zamiast wyplatać dyrdymały, może Pan poda choć jeden maluteńki konkrecik. Tylko jeden. Co Panu wizjonerowi zależy?

  Np. Jak Pan na nowej Zielonej Wyspie, która nie ma jeszcze własnej floty, więc dopiero trzeba wpław dopłynąć, zapłaci Pan za budowę statku? Czy nowy kredyt? Czyli to samo, co Tusk, tyle że na większą skalę?

  A może ideowcy za darmo zbudują porządny statek, a potem w dwójnasób się odkują, czyli znów to samo, co Tusk, tyle że na większą skalę?

  A może ideowcy wydłużą obowiązkowy czas pracy, czyli to samo, co Tusk, tyle że na większą skalę?

  A może…, ale tu zamilknę, bo Pan pośpiesznie zastosuje cenzurę, jak to już Pan robił kilka razy, gdy tylko ośmieliłem się napisać prawdę.

 73. Panie Poruczniku ja w moim szkoleniu wojskowym nauczylam sie pomagac ludziom ,Pan zapewne ich zabijac ..
  Ani Pan,ani ja nie mielismy mozliwosci sie „wykazac” …
  Ja jestem z tego powodu szczesliwa /i niech kilku nieodbitych zlosliwcow
  i wstreciochow chodzi po swiecie / Pan jest nieszczesliwy i mowi o patocie .Trzeba bylo sie zapisac do Legi Francuskiej ,nieklamane wojsko !
  Pozdrawiam

 74. Krzysia
  4 sierpnia o godz. 22:46
  „Najwyższy czas, żeby w Polsce zaczęli rządzić ludzie mądrzy czyli ateistki i ateiści (…)”.

  Już mieli władzę za Millera i Kwaśniewskiego, skończyło się to aferą starachowicką i narodzinami PO-PiS-u. No, ale historię warto powtórzyć. Kwaśniewski wyleczył goleń, Miller osiwiał, więc jeszcze bardziej zmądrzał.

 75. axiom1
  5 sierpnia o godz. 7:01

  Jak na razie, to jebią ciebie i to za twoje pieniądze.

 76. PS.
  6 sierpnia o godz. 11:41

  Obrona przeciwlotnicza ma na ogół za zadanie chronić SWOICH ludzi przed obcymi.
  Choc oglądając scenki z Libii, zacząłem w to wątpić.
  Moje ZU 23/2 świetnie pasowały do zamontowania na Toyotach i rozstrzeliwania piechoty.
  Przy okazji, Francuzi kupili u nas sporo amunicji dla „swoich s…synów”.

  Ale na wolę polityków nie mamy wpływu.
  Nawet wbrew woli społeczeństwa poślą żołnierzy gdzie chcą…..
  Okudżawy „Piosenka amerykańskiego żołnierza” tyczy i Polaków.
  Wolą cesarza, bijące się za wolność naszą i waszą legiony, skierowano na
  San Domingo…

 77. Panie bio-etyku – wstydz sie Pan.
  I tak nie trafi Pan do Parlamentu Europejskiego i pozostanie jedynie niesmak po niezjedzonym kawiorze.

  Palikot wlasnie napisal list do przyjaciół… z PO, którzy choć na chwilę być przyjaciółmi przestali, właśnie dostali tym samym ponowną szansę.
  Panski felieton to blade odbicie intencji szefa.

  Mozeby tak cos od siebie…

 78. Zostawcie juz te Platforme i ,,chodzcie z nami”(Palikot). Skoro profesor publicznie oswiadczyl, ze ma zamiar sprobowac dzialalnosci politycznej, to nic nie stoi na przeszkodzie aby robil to na tym blogu. Ja tylko pare slow o politycznej naiwnosci Profesora; Gdyby Tusk zrobil Schetyne szefem Platformy, to juz nie bylby premierem. Przy pierwszych objawach niezadowolenia spolecznego, Schetyna usaunalby Tuska i na niego zwalil wszelkie prawdziwe i wymaginowane nieszczescia jakie spadaja na Polske. Mielibysmy calkowicie nowy rzad a zwolennicy Tuska zostaliby wycieci do ostatniego. Nie wiem czy to byloby dla Polski lepiej czy gorzej ale napewno tak by bylo, sprawa ,,tronu” pod zyrandolem tez by odeszla w niebyt. Niestety ale Profesor rowniez nie orientuje sie, ze i jego w partii Palokota tez by niezadlugo tak samo potraktowano.

 79. „atalia”
  Jesteś w błędzie.
  Ja pisząc, że najwyższy czas, żeby w Polsce zaczęli rządzić Ateiści miałam na myśli prawdziwych Ateistów, a nie katolewicę czyli Kwaśniewskiego, Millera i SLD…
  Przecież to, że Polska dziś jest religijnym grajdołem w środku Europy – Polacy zawdzięczają także właśnie SLD, a szczególnie Kwaśniewskiemu, Millerowi i Oleksemu oraz całej ich partyjnej otoczce.
  Konkordat, religia w państwowych szkołach, finansowanie całej watachy katechetów, kapelanów, finansowanie uczelni katolickich, fundusz kościelny, komisja majątkowa i wspólna rządu i episkopatu – to tylko kilka z mnóstwa wspólnych z prawicą „zasług ” SLD.
  Sejmowe popisy SLD w głosowaniach przeciwko koniecznym nowym ustaleniom legislacyjnym takim jak likwidacja funduszu kościelnego, przeciwko przyjęciu europejskiego aktu „o przemocy wobec kobiet i w rodzinie”, poparcie kandydatury katolickiego fundamentalisty (Kieres) do grona sędziów Trybunału Konstytucyjnego to dopełnienie wizerunku i potwierdzenie rzeczywistych intencji Millera i jego ludzi, którzy ręka w rękę z PiS i PO szkodzą Polsce i Polakom.
  PS.
  „jasny gwint” Twoja usofobia nie jest uzasadniona.
  Pozostałe Twoje opinie popieram.

 80. Znaleziona w Internecie opinia autorstwa inteligentnego, wykształconego, młodego człowieka, która jest znakomitym odzwierciedleniem nastrojów i frustracji oraz podsumowuje wszystkie rządy w Polsce po 1989 roku:
  „…Bye, bye Polsza! Iranie Europy, Somalio UE, Etiopio Słowian! Obyś zgrzybiała do reszty i spleśniała w swoim pomrocznym oświeceniu. Mam nadzieję, że nigdy nie wrócę już tu na stałe, a polactwo nie będzie straszyć po nocach. Chuj z tobą. I z duchem twoim.
  Twój najwierniejszy antyfan, pedał, komuch, Żyd i wyrodne dziecię.”

 81. Moim zdaniem ani A.Kwaśniewski, ani L.Miller nie są ateistami. 
  Wraz z takimi ludźmi jak Wałesa, Mazowiecki, Suchocka, Oleksy, Kaczyński, Komorowski i Tusk – Kwaśniewski i Miller są współodpowiedzialni za watykańską okupację Polski. Ich postawa wobec kleru, ich służalczość i nieomal całkowite posłuszeństwo kościelnym hierarchom sprawiło, że są oni do dziś nazywani homofobiczną i antysemicką katolewicą. Ta ich postawa zaowocowała dzisiejszą sytuacją Polski jako kraju zacofanego światopoglądowo, ekonomicznie i politycznie.
  Tak Kwaśniewski (prezydent RP) jak i Miller (premier RP) mieli wystarczająco dużo czasu i bardzo wiele możliwości, żeby skutecznie rozdzielić kościół od Państwa, co jest jednym z najważniejszych warunków normalnego funkcjonowania nowoczesnego i zamożnego państwa świeckiego .
  Mam nadzieję, że Kwaśniewski, Miller i wszyscy wyżej wymienieni kiedyś poniosą konsekwencje swoich złych postaw i błędów.
  Tacy ludzie powinni być postawieni przed Trybunalem Stanu z zarzutami zdrady Ojczyzny i interesów Narodu, który to Naród i kraj poprzez podpisanie i ratyfikowanie konkordatu z watykańskim klerem został oddany pod kolejną, tym razem czarną okupację.

 82. W „tefałenach”, TVP i innych prokleszych mediach trwa zapoczątkowana przez prokościelną „przeoryszę”, homofobkę i antysemitkę M.Olejnik krucjata nienawiści i zniszczenia przeciwko Ruchowi Palikota i jego Przywódcy, w której aktywny udział biorą wszystkie „siostrzyczki” i „braciszkowie” po fachu czyli pozatrudniani tam pseudo-dziennikarze wypełniający klesze i prokościelne zalecenia.
  Dla kleru i polityków przepychających się przy wspólnym z kościołem korycie władzy i dobrobytu – ateiści są bowiem największym zagrożeniem, a Ruch Palikota jest jedyną partią w polskim parlamencie z antyklerykalizmem i dążeniem do świeckiego państwa w swoim programie.

 83. Krzysia
  6 sierpnia o godz. 17:57

  Ach, no, tak, hm.

  Ps. To się by zgadzało: prawdziwi katolicy, prawdziwi ateiści.

 84. Krzysia, 17.07 Maja usofobia wynika wprost z humanflii, jeżeli tak można. To najbardziej w historii zmilitaryzowane mocarstwo posiada bazy w 150 krajach świata. Większość otacza Rosję i Bliski Wschód jako przyczółki do dalszych podbojów i wojen. Wydają rocznie na zbrojenia prawie bilion dolarów w tym na bronie chemiczne, biologiczne i jądrowe. Powstało w wyniku podboju ludobójstwa Indian. Żyje z podbojów, wyzysku, oszustw i szantażu. Politykę zagraniczną uprawia przy pomocy zabójstw, morderstw, przekupstw, spisków i agresji. Rozsiewa kryzysy, pornografie i regres kultury. Jeżeli to mało, to można więcej, prawie bez końca.

 85. „Popłyńcie samodzielnie na wyspę i razem z innymi zbudujcie nowy porządny statek, który zabierze Polaków do Europy!”
  Na „statki’ proponowane przez p.Hartmana nie wsiadłbym nawet gdybym miał na sobie dwa kapoki.
  Jeżeli Szanownym Państwu nie przeszkadza dziurawy kadłub, pijany kapitan i fałszywi prorocy…wsiadajcie!

 86. Jasny gwint alez Ty tesknisz za najwiekszym mocarstwem… poslugujacym sie jezykiem rosyjskim. Ktore w odroznieniu od Stanow nie posiadalo tych wszystkich rodzajow broni, ktore wymieniles, oraz nie zylo z podbojów, wyzysku, oszustw i szantażu, a polityki zagranicznej uprawialo przy pomocy zabójstw, morderstw, przekupstw, spisków i agresji.

  Mocarstwa dbaja o swe mocarstwowe interesy, a jak tylko przestaja dbac to koniec z ich mocarstwowoscia. Obwiniasz Stany, ze mysla o wlasnej przyszlosci?
  No i czy ktos zmusza Cie do ogladania pornografii? Ktorej, nawiasem mowiac w Europie jest znacznie wiecej niz w Stanach.

 87. Skromne pytanie – kiedy CatBurner pisze szczerze: w liście do członków P…y Obyw. czy w felietonie w aktualnym n-rze „FiM” gdzie równa P…ę Obyw. z błotem?

 88. @Krzysia

  Pozwol, ze dodam do Twojej wypowiedzi, iz Palikot to wrog dla PiSu, PO, PSL, SLD oraz kk. To dlatego tak latwo poszlo dziewczynom z Wyborczej, i okolic, tj. Olejnik, Kublik, Milewicz, Paradowskiej, Wielowieyskiej, uziemianie Palikota, w oparciu o afere z Nowicka. To co odstawily wymienione panie to byl gwalt na Palikocie – rzeczywisty a nie symboliczny. Obracanie klamstwem i manipulacja odbiorca odbywala sie przy pelnej aprobacie wymienionych na poczatku stron. Bo Palikot to wrog ich wszystkich, jako ze wszyscy sa zwolennikami aktualnego polskiego panstwa wyznaniowego. Wszyscy sa w nim poustawiani i baja sie nim zachwiac.

  Pomijajac PO i PiS, ktorych parafialne interesy w oczywisty sposob zbiezne sa z koscielnymi, SLD i jej prominentni przedstawiciele, nadal sa stronami w pakcie zawartym z kk, przy czym tego rodzaju pakty obowiazuja do konca zycia. Albo i dluzej, gdyz nowa generacja SLD-kow ma wystarczajaco mocne powiazania byznesowe ze swymi starszymi kolegami, by nie bac sie zagrozenia z tytulu naruszania paktu z kk. To dlatego Miller wrocil do SLD.

  Wiesz przeciez Krzysiu jak ta transformacja wygladala. Nawiasem mowiac odbywala sie w podrecznikowy sposob, na zasadzie stopniowego przekazywania wladzy. Gwarantem bezpieczenstwa komuchow mial byc (i byl) kk, ktory w zamian otrzymal szereg drogich prezentow (Komisja Majatkowa, zwolnienia podatkowe, legalna koscielna szara strefa, ustawa antyaborcyjna, wasalska konstytucja…).Dzieki temu paktowi czerwoni mogli zachowac zarowno glowy jak i pelne portfele. No a kk mogl stac sie czym jest: panstwem w panstwie, oplywajacy w dostatki oraz przywileje, zachowujacym prawo i zdolnosc do wplywania na panstwo, bedace zywicielem swego pasozyta.

 89. krzys52. 22.06. Gadaj zdrów. I myśl o swojej przyszłości.

 90. Krzysia, Krzyś 52
  Nie uważam się za ateistkę, raczej osobę obojętną religijnie i zdecydowanie antyklerykalną. Myślę, że tacy ludzie są w Polsce bardzo liczni, podobne jak nominalni katolicy, czyli ochrzczeni w powiciu, którzy dla tradycji odpękują kolejne sakramenty, bywaja w kościele głownie na okoliczność świąt BN I Wielkanocy, a na codzień złorzeczą na klechów i mają dość triumfalizmu kk.
  Palikot miał więc i nadal ma do zagospodarowania potężny elektorat. Zabiega jednak o niego bardzo niezręcznie, wikłając się w happeningowy styl uprawiania polityki, rozmaite niekonsekwencje. To co było dobre, gdy tkwił w PO, nie wystarcza odkąd jest szefem własnego ugrupowania.
  Nie zachecają do popierania RP ostatnie nerwowe podrygi Palikota (a to akces do Europy plus, a to list do przyjaciół z PO.)
  Trudno, żeby miał „dobrą prasę” i był pupilem mediów, skoro sam się podkłada.

 91. @mag. Problem z Palikotem jest chyba głębszy. Jego performerski styl uprawiania polityki akurat akurat moim zdaniem bardzo skuteczny. Nie ważna tu jest forma, ale treść. Antyklerykalizm czy libertynizm obyczajowy nie są istotnymi problemami aktualnie w kraju i nie można tylko na tych aspektach budować swojej polityki, czy właśnie performerskich wystąpień. Jest jak najbardziej z takim politycznym performancem, ale chciałbym, by Palikot, oprócz manifestacji swojego sprzeciwu wobec nadmiernego wpływu na świeckość państwa, zajmował się krytyką rządu i przedstawiał własne rozwiązania np. walki z bezrobociem, emeryturami, reformą szkolnictwa, sądownictwa i opieki społecznej. Bardzo chętnie widziałbym pomysłowe i celne epatowanie wibratorami, dmuchanymi lalkami, zwłokami zwierząt, pod warunkiem, że bedzie miało to sens i uzasadnienie. Celem jest w tym wszystkim przecież zwrócenie uwagi Polaków i zaproponowanie czegoś, co w oczach obywateli będzie stanowiło realną alternatywę do pozostałych, skompromitowanych już przecież gadających głów, które pod różnymi sztandarami zdążyli już się ośmieszyć i zawieść rodaków.

 92. Rafał Kochan
  Zgadzam się z Tobą, ale problem jest chyba też w tym, że Palikot sprawia wrażenie jakby cierpiał na ADHD.
  OK, zwraca uwagę swoimi performensami (nie wszyscy zresztą je trawią, bo Polacy w sprawach polityki robią się nadęci i poważni, więc dla wielu są to tylko hucpy), ale nie ma jakby cierpliwości, by konsekwentnie ciągnąć jakąś sprawę i za chwilę łapie się za kolejną.
  Nie ma też zbyt mądrych ludzi w swoim otoczeniu , no może poza Rozenkiem i Grodzką, która z wiadomych powodów za autorytet raczej nie uchodzi w naszym kołtuńskim społeczeństwie.
  Pamiętam pierwszy kongres RP i ogromny kredyt zaufania, jaki otrzymał od środowisk centro-lewicowych.
  Obawiam się, że go w dużym stopniu roztrwonił, skupiając się na spektakularnym i widowiskowym antyklerykaliźmie i nie proponując choćby namiastki wyrazistego programu społeczno-gospodarczego.

 93. Najbardziej w tym wszystkim co piszecie jest bliski prawdy p.Kochan ;… cytat; zawieść rodaków ….
  Powiedzialabym zawisc Polakow .
  Skad to sie bierze ? czy bylo zawsze ukryte ?..
  Bezintresowna zawisc do wszystkich ;Ruskich ,Amerykanow ,Katolikow ,
  Ateistow ,Zydow ,Passenta ,Hartmana ,Bartoszewskiego ,Tuska ,
  Kaczynskiego , Jaruzelskiego itp., do homoseksualistow i hetero- bo maja
  za malo dzieci ,do tego co opowiedzial ,bo nie po jego mysli i tego co
  nie opowiedzial – pewnie mial cos do ukrycia ?…
  Czyzby Polacy przez Rosjan przejeli tatarskie zwyczaje ?
  Pozdrawiam
  ps. Wy budujecie demokracje ?

 94. @PS. Należałoby się zastanowić czy poziom zawiści w Polsce jakoś specjalnie różni się od tego, który jest na świecie. Mimo to myślę, że jest w takiej tezie sporo racji. Moim zdaniem zawiść jest produktem ubocznym wyjałowienia indywidualizmu, egoizmu, braku samodzielności myślenia…. A nawet zwyczajnej głupoty, która bierze się pewnie z ogólnie pojętego poziomu kulturowego danego narodu. Z drugiej strony, dopóki ludzie w wyniku swoich frustracji jedynie piszą debilne komentarze w internecie lub plotkują przy alkoholu, to nie widziałbym w tym nic specjalnego złego. Gorzej, gdy tego typu postawa przeobraża się w czynną aktywność.

 95. PS.
  Niełatwo zbudować demokrację przy tak mizernym dorobku i doświadczeniu jak nasze.
  Powołujemy się na demokrację szlachecką i tolerancyjnę Polskę Jagiellonówe, a wreszcie Konstytucję 3 maja, której jednak daleko do plus minus rówieśnej amerykańskiej. W II RP, która trwała zaledwie 20 lat, też nie zdziałaliśmy wiele w tym zakresie.
  Ta budowa długo jeszcze potrwa, o ile w ogóle wszystkiego szlag nie trafi, bo świat realny NIE jest przewidywalny.
  Poza tym masz chyba świadomość, że najwolniej zmienia się mentalność, od której zależą jakiekolwiek zmiany społeczno-polityczne, czyli ich w miarę powszechna akceptacja.

 96. krzys52
  6 sierpnia o godz. 22:06
  ..Zarowno Amerykanie jak i Rosjanie przeprowadzali w czásie zimniej
  wojny experymenty na LUDZICH /glupota i niewiedza jest nasza ludzka cecha / w zakrecie uzycia broni nuklearnej jak i biologicznej !!!
  Amerykanie teraz odworzyli archiwa i o tym mowia , Rosjanie dálej milcza ,choc robili dokladnie i tylko to samo !
  Pozdrawiam
  ps. Dwa miliony niemieckich zolnierzy zgineli w czasie II wojny swiatowej
  w Rosji i 20 Milionow Rosyjskich Zolnierzy …Rosjanie milcza .

 97. cytat Mag ;
  ..czyli ich w miarę powszechna akceptacja.
  To jest ten problem ktorý Polacy nie moga zrozumiec w demokracji raz
  zwycieza przeciwnik ,potem ja i kazdy jakosc wychodzi na „swoje”!…
  Istnieje tylko „tymczasowa” akceptycja wiekszosci !!
  Panta rhei …wszystko plynie.. /filozof H.chyba ? /
  Pozdrawiam
  ps. ..pauza-..

 98. „Ja wiem lepiej i mówię, że to wypali”

  (prof. Hartman, http://hartman.blog.polityka.pl/2013/03/02/ruja-u-bram/#more-209)

  Gderają, że „Europa plus” to jakiś nowy LiD, czyli kolejna sklejanka znajomków i pobożnych życzeń, skazana na uwiąd starczy przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Źle gderają. Ja wiem lepiej i mówię, że to wypali.
  Patrzę na politykę okiem amatora, nie kombinując za wiele, i całkiem dobrze na tym wychodzę. Na ogół mi się sprawdza. Więc słuchajcie, a za dwa lata mnie rozliczajcie (wszak „internety pamiętają!).

  Zegar tyka panie profesorze.

 99. Po urośnie gdyby nie Ci saperzy co podburzają resztę to było by na wielki plus http://www.eurodialog.pl/oferta/jezyk/ch . A tak to opozycja ma swoich członków w PO 😉

 100. @Mag,

  Od ponad 20 lat wiem, ze i czesc praktykujacych katolikow przeciwna jest utrzymywaniu kk przez podatnika.Ta od dawna zdaje sobie sprawe z tego, ze w takich okolicznosciach pozbawieni sa wplywu na wlasny kler. Bo ten, nie zalezac finansowo od parafian, moze smialo miec ich gdzies. No i ma. Patrzac z tego punktu nie ma wiec wiekszej roznicy, czy przeciwko panstwu wyznaniowemu wypowiada sie ateista, praktykujacy katolik, czy osoba religijnie obojetna.

  Gdy tylko zaistnial w Sejmie RP wiedzialem, ze poddany bedzie przeroznym wplywom, majacym na celu tzw. „ucywilizowanie” ugrupowania, badz tez zmarginalizowanie, skompromitowanie i wyeliminowanie. SLD i PO liczyly tez troche na dokooptowanie RP i wyeliminowanie w ten stary sposob (patrz partia Racja, dokooptowana przez SLD). Innymi slowy, co by RP nie zrobil to i tak skazany byl na brak sukcesu. To bylo w interesie wszystkich partii – chyba, ze RP dalby sie „ucywilizowac”. Choc wtedy takze musialby sie wylozyc, gdyz stracilby elektorat. Wobec niemoznosci przepchniecia jakichkolwiek aktow legislacyjnych (nie dlatego, ze byly zle, lecz dlatego, ze byly z RP) skazany byl na przyciaganie uwagi na inne sposoby. Stad te spektakularne wystepy. I o tym wiadomo bylo juz nazajutrz po wyborach. Tyle, ze mnie akurat nie chodzilo o nic innego, jak o to by to ugrupowanie bylo w Sejmie i z najwyzszej trybuny zabieralo glos w sprawach ktorych inni woleli unikac. Niczego wiecej od RP nie oczekiwalem. I nie oczekuje. Wlasnie z tytulu spodziewanej niemoznosci. A czy wywiazal sie z pokladanych w nim nadziei? Uwazam ze TAK. I wlasnie dlatego ciagle jestem za Palikotem.
  Ci ktorzy oczekiwali od RP jakichs cudow w zakresie gospodarki, czy zmian systemowych nie sa nawet naiwni. To glupcy.

 101. @Krzys52. Należy sobie zadać pytanie w takim razie, jaki jest cel zakładanie partii politycznej i bawienia się w politykę? Jeśli w przypadku RP miało to być tylko zabieranie głosu w sprawie ograniczenia wpływu KK na świeckość państwa oraz zalegalizowanie tzw. narkotyków miękkich, to wybacz, ale mi taki „nowoczesny” polityk jest niepotrzebny, co nie oznacza, że wspomniana tematyka jest mi obojętna. Tutaj nikt nie wymagał od Palikota cudów w zakresie gospodarki, czy zmian systemowych… Przynajmniej ja wymagałem od niego, że przedstawi mi merytoryczną krytykę rządu oraz przedstawi lepsze rozwiazania istniejących bądź przegłosowanych właśnie ustaw. Jeśli on nie posiada własnej wizji państwa, jego naprawy, i nie chwali się, przynajmniej przed swoimi wyborcami, opracowanymi od początku swojej opozycyjnej działalności sejmowej projektami ustaw, to dla mnie jest on zwyczajnym leniem i pasożytem, któremu zależy jedynie na dorwanie się do koryta – czyli jest jednym z wielu wobec których on podnosi krytyke.

 102. @Rafal Kochan

  Wiesz, jeden lubi ogorki a inny ogrodnika corki. Nie bede wiec probowal przekonywac Ciebie do czegos co wazne dla mnie, podczas gdy dla Ciebie niezbyt. Co najwyzej moge polecic link do strony RP – moze znajdziesz cos interesujacego. Czy bedzie tam wizja Polski nie wiem, ale z wizjami nie tak znow trudno. Co powiesz na np. „aby Polska rosla w sile a ludzie zyli dostatniej”. Prawda ze ladna?

  https://ruchpalikota.org.pl/wiadomosci/aktualnosci

  Gdyby przejsc mogla polowa propozycji legislacyjnych to Polska ygladalaby juz sporo inaczej niz wlasnie ciagle wyglada. A Ty wolisz programowy kit.

  Dla mnie najwiekszym problemem polskiego panstwa jest jego wyznaniowosc. Ale przy tym uwazam, ze chocby samo mowienie na temat legalizacji marychy jest niezwykle istotne, z punktu widzenia rozwalania naszego zapyzialego tradycjonalizmu, na czele z klerem, w charakterze moralnej wyroczni. Szansa na olanie ich pryncypialnosci w przypadku marychy otwiera szanse dla szansy olania ich w temacie in vitro, na przyklad, czy prawa czlowieka do decydowania o wlasnej smierci. W sztywnej tradycjonalistycznej kulturze autorytetow obywatel nie ma najmniejszych szans na decydowanie o sobie. Sama marycha to mi powiewa. Nie pale, nie uzywam.

 103. @krzys52. A gdzie ja napisałem, że wolę „programowy kit”? Póki co zwróciłem uwagę na to, co robi Palikot, bo mowa była o zawiedzionych nadziejach. Innymi słowy: czy rola skutecznego polityka opozycyjnego ma wyglądać tak, jak to przedstawia PALIKOT? I nie chodzi tu o „programowość”, tylko ciągłe patrzenie na rece koalicji rządzącej, merytoryczna krytyka i, co najważniesze, przedstawianie społeczeństwu własnych rozwiązań. Jeśli w tego typu działalności pojawiałyby się od czasu do czasu mniej lub bardziej „malownicze” wystąpienia Palikota na temat kleru i marihuany… Czemu nie? Jestem za… Wiadomo, że opozycja w czasie trwania danej kadencji parlamentarnej niewiele może, ale to nie oznacza, że ma ona jedynie robić monotematyczne happeningi na kilka kontrowersyjnych tematów, które w ogólnym rozrachunku nie decydują specjalnie o jakości życia ludzi. Rolą opozycji jest właśnie ciągłe promowanie własnych projektów ustaw w taki sposób, by ludzie idąc na kolejne wybory, wiedzieli, że oto jest partia, która nie próżnowała przez 4 lata i ma już gotowe rozwiązania ustawodawcze. Wówczas naród albo daje mandat takiej partii do wprowadzenia takich ustaw, jesli dana partia wygra, albo nie… Gdyby tego typu prowadzona byłaby polityka wewnętrzna, ludzie nie musieliby czekać na „cuda”, czyli spełnianie pustych obietnic przedwyborczych, tylko mieliby gotowy produkt do wyboru.

 104. „Rafał Kochan” jesteś w błędzie.
  Ruch Palikota może zacząć realizować swój program dopiero po dojściu do władzy. Dziś prawica sejmowa i rządowa blokuje wszystkie Ich inicjatywy ustawodawcze, projekty i opinie.
  Ruch Palikota to jedyna antyklerykalna partia w polskim Sejmie, która jawnie i otwarcie podjęła walkę z klerem i dąży do świeckości państwa. a w swoim programie ma jasno sprecyzowane działanie w tym właśnie celu i w wielu innych dziedzinach, co relacjonuje w sejmowych konferencjach prasowych…
  W mediach niestety nie bo jego przedstawiciele i sam J.Palikot są tam zapraszani wyłącznie w celu ośmieszenia i zdyskredytowania jakiejkolwiek Ich działalności.
  Wszyscy doskonale wiedzą, że obecnie RP w Sejmie nie ma większości ustawodawczej i jeśli nie wygra wyborów, nie zrealizuje do końca żadnych punktów swojego partyjnego programu.
  Kler, konserwatywna prawica i proklesze media robią wszystko, żeby Im się nie udało.

 105. http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20130806%2FPOWIAT0206%2F130809347
  Policjanci donoszą na… Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu.
  PS.
  Rządzący w Polsce kler i jego pachołki zrobili z policjantów ministrantów.
  Przed Panem Komendantem Karolem Szwalbe mnóstwo pracy, żeby policja była Policją…
  Powodzenia Panie Komendancie.

  Pełne poparcie dla Pana Komendanta Miejskiej Policji w Radomiu.
  Moim zdaniem wszyscy zwolennicy świeckiego Państwa powinni poprzeć Komendanta Karola Szwalbe wysyłając e-maile popierające Komendanta na adres Komendy Miejskiej Policji w Radomiu:
  kmpradom@ra.policja.gov.pl
  —————
  Ja wysłałam e-mail następującej treści:

  Pan Insp. Karol Szwalbe
  Komendant Miejski Policji
  ul. 11 Listopada 37/59
  26-600 Radom

  Szanowny Panie Komendancie.
  Popieram Pańską postawę człowieka, który dąży do świeckości państwa, jego służb i organów władzy.
  Proszę nie poddawać się żadnym naciskom religijnych fanatyków i trwać w godnej, świeckiej postawie.
  Z wyrazami poparcia i szacunku…

 106. @Wojtek. czy przeczytałeś dokładnie to, co napisałem? Co ma wspólnego REALIZACJA PROGRAMOWA z ofertą konkretnych rozwiązań ustawodawczych oraz publiczne toczenie debat na ten temat? I proszę cię, nie pisz o tym ośmieszaniu w mediach, bo przywdziewasz szaty prezesunia, tuska i wszystkich innych, którym słupki spadają.

 107. Rafał Kochan:
  Tak, przeczytałem dokładnie…
  Potrzymuję swoją opinię i zawarte w niej uzasadnienie.

 108. @Rafal Kochan

  Napisales: „Jeśli on nie posiada własnej wizji państwa, jego naprawy, i nie chwali się, przynajmniej przed swoimi wyborcami, opracowanymi od początku swojej opozycyjnej działalności sejmowej projektami ustaw, to dla mnie jest on zwyczajnym leniem i pasożytem, któremu zależy jedynie na dorwanie się do koryta – czyli jest jednym z wielu wobec których on podnosi krytyke.”

  A ja, w odpowiedzi na powyzsze, dalem Ci link do strony RP, abys mogl zapoznac sie z kilkudziesiecioma projektami legislacyjnymi. Czyli wygladalo mi na to, ze powyzsze nie odnosilo sie do Palikota, gdyz nie moglo, jako ze chocby z tytulu tych kilkudziesieciu projektow RP nie wyglada na pasozyta. Wizje panstwa zaprezentowalem takze. Znaczy nie o Palikotach mowiles.

  Czy zastanawiales sie, jak to sie stalo, ze tak malo bylo slychac o wspomnianych projektach, ktore – nawiasem mowac – i tak zostaly odrzucone? Czy przypadkiem nie z powodu braku zainteresowania mediow, ktore raczej nie byly Palikotom sprzyjajace, a jesli juz to jakies performerskie rozpaczliwe wystapienia, majace na celu przypominanie o wlasnym istnieniu. Ta partia nie lezala i nie lezy wszystkim pozostalym – na czele z klerem i PO, wiec po prawdzie jej wizje nie mialy najmniejszego znaczenia. Przy czym nie ma takiej wizji ktorej nie mozna b bylo osmieszyc. Jak nie wierzysz to spytaj Olejnik, Kublik czy Paradowskiej

  Ponadto nie za bardzo rozumiem sens podsuwanej (nie tylko) przez Ciebie alternatywy – albo gospodarka albo krytyka kleru. A nie mozna tak jedno i drugie? I tak wlasnie poczynal sobie RP, tyle, ze ta tzw. „konstruktywna” czesc jego dzialalnosci rutynowo eliminowana byla z mediow. To co pozostalo z Palikota, po odarciu go ze wszystkiego innego, to antyklerykal-narkoman. W skrocie – swir. I Ty to kupiles.

  A ja popieral bede RP jesli tylko wytrwaja w swym antyklerykalizmie do nastepnych wyborow.

 109. http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20130806%2FPOWIAT0206%2F130809347
  Policjanci donoszą na… Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu.
  PS1.
  Rządzący w Polsce kler i jego pachołki zrobili z policjantów ministrantów.
  Przed Panem Komendantem Karolem Szwalbe mnóstwo pracy, żeby policja była Policją…
  Powodzenia Panie Komendancie.
  Moim zdaniem wszyscy zwolennicy świeckiego Państwa powinni poprzeć Komendanta Karola Szwalbe wysyłając e-maile popierające Komendanta na adres Komendy Miejskiej Policji w Radomiu
  —————
  Ja wysłałam e-mail następującej treści:

  Pan Insp. Karol Szwalbe
  Komendant Miejski Policji
  ul. 11 Listopada 37/59
  26-600 Radom

  Szanowny Panie Komendancie.
  Popieram Pańską postawę człowieka, który dąży do świeckości państwa, jego służb i organów władzy.
  Proszę nie poddawać się żadnym naciskom religijnych fanatyków i trwać w godnej, świeckiej postawie.
  Z wyrazami poparcia i szacunku
  ——————–
  PS2:
  Zdadzam się z opiniami „krzys52″ i Wojtka.

 110. @krzys52. Cały czas mówimy przecież o tym, co stanowiło o słabości RP. Mag wspomniała o Palikot „zabiega jednak o niego bardzo niezręcznie, wikłając się w happeningowy styl uprawiania polityki”, i ja się skoncentrowałem właśnie na tym aspekcie, twierdząc, że tego typu forma nie jest tu istotnym problemem. Zdaję sobie sprawę z tego, że RP posiada gdzieś swoje projekty ustaw. Co z tego, skoro nie daje szansy tym ustawom zaistnieć u wyborców. Właśnie performerski styl Palikota pasowałby idealnie do tego typu promocji i konfrontowaniu ich z nieudolnymi ustawami platformy. Dlaczego zatem Palikot nic nie robi, by taką konfrontację uskuteczniać w każdy możliwy sposób? Skoro co jakiś czas ma czas na manifestowanie swoich preferencji do pewnych używek oraz amntyklerykalnej propagandy, dlaczego nie urozmaica tego typu publicznycjh manifestów o sprawy, które mogłyby mu zjednać większą ilość zwolenników?

 111. Popieram pomysł Krzysi poparcia Komendanta Policji miasta Radomia i już wysyłam stosowny email.

  Dzięki wszystkim prokościelnym władzom rządzącym Polską od 1989 roku do dziś i obowiązującemu mimo, że nielegalnie i bezprawnie zawartemu cyrografowi z klerem (konkordat) – Polska Policja, Wojsko, Strażacy i inne służby mundurowe nadają się dziś prawie wyłącznie do paradowania w białych rękawiczkach w kościołach, pełnienia „wart honorowych” przy „jezusowych grobach” i obstawiania kościelnych pielgrzymek lub bożocielnych procesji.
  Wszędzie panoszą się zatrudnieni na pełnych etatach opłacani z państwowej kasy czyli z pieniędzy podatników kapelani, którzy dbają o prokościelną postawę podległych sobie służb nawet wnioskując i zatwierdzając służbowe awanse.
  Zdarzały się wyjątki, ale przestały się zdarzać po tym, jak np. policjant ośmielił się zatrzymać na drodze i wlepić mandat za przekroczenie dozwolonej szybkości panu biskupowi (Michalik), a celnik na lotnisku ośmielił się skontrolować toboły samego pana prymasa (Glemp)…
  Obydwaj funkcjonariusze (policjant i celnik) stracili pracę.
  Najwyższy czas, żeby w Polsce zaczęli rządzić ateiści ponieważ tylko oni mogą zagwarantować świeckość państwa, zerwać nielegalny konkordat i zacząć traktować kościół i kler jak zagraniczną firmę działającą na terenie Polski (kontrola, podatki, odpowiedzialność prawna i administracyjna).

  PS.
  Popieram i podpisuję się pod opiniami „krzys52” na temat RP.

 112. Rafale Kochan, oto najświeższy dowód uzasadniający moją opinię o nienawiści i misji zniszczenia Ruchu Palikota wraz z jego przywódcą przez proklesze media, w tym przypadku w TVN24 podczas programu „Fakty po Faktach” (środa 07 sierpnia 2013 roku).
  Proszę zwrócić uwagę jak prowadząca program – intelektualne zero, nawiedzona i protegowana Dziwisza oraz Miecugowa „krakowianka” Kolenda traktuje gości programu : J.Palikota (wroga kościoła i kleru), a jak W.Cimoszewicza (wroga Palikota, ale za to wielkiego przyjaciela kościoła). Kolenda w rozmowie z J.Palikotem ostentacyjnie usiłuje ośmieszyć swojego rozmówcę, przerywa w pół zdania i dekoncentruje wykrzywiając przy tym niezbyt, delikatnie mówiąc, inteligentną twarz. Zupełnie inaczej ta pseudodziennikarka traktuje Cimoszewicza potakując jego słowom, chrumkając radośnie i z wielkim szacunkiem dla każdego banału, który ten wypowiada.
  Proponuję posłuchać i obejrzeć jak prowadzi się krucjatę nienawiści i ośmieszania przeciwko RP…

  http://faktypofaktach.tvn24.pl/przyznaje-otwarcie-ze-czegos-mi-brakuje-w-tej-prezydenturze,345562.html

 113. Atalio 11.51
  Któż Cie takich słów nauczył ” jebał” jakby nie można po misjonarsku ”stosunkował”.
  Przecież Ty jesteś z profesorów , z moralistów .
  Opamiętaj się , czyżby szatan cię już opętał . sprawdż swe sumienie według reguły wiadomego księdza.

 114. Profesor pracuje w dziale propagandy „europa+”?
  No to powodzenia, szkoda bo blog był ciekawy.
  pozdrawiam

 115. Dzien dobry,

  ten Ruch Palikota jak i Europa Plus
  (nazwa plagiat) to grupy peryferyjne i swoimi praktykami anihiluja sie sukcesywnie. Urban (Jerzy) zwierze nader polityczne, RP zarzuca , zreszta slusznie, zajmowaniem sie malostkowymi sprawami, ktore raczej nadaja sie na pamflet badz felieton medialny.

 116. Radomiem od dawna rządzi PIS. I nie bez powodu tam właśnie stanął okazały pomnik pary prezydenckiej, jak dotąd jedyny w dużym polskim mieście.
  Nie pomogły protesty licznych mieszkanców.
  Nie dziwi mnie więc donos na tamtejszego „bezbożnego” szefa policji, który nie chce mieć w swoich szeregach ministrantów „ubogacających” się pielgrzymkami i okolicznościowymi mszami. Żeromski Klerykowem nazywał Kielce. Ten zaszczytny tytuł powinien chyba otrzymać Radom. Ewentualnie ex aequo z Kielcami, gdzie rządzi osławiony biskup Ryczan (?). Może pomyliłam nazwisko.
  To tylko kolejne przykłady na to, jak potrzebny jest RP, jedyna opcja polityczna, która chce bronić obywateli przed „naszymi okupantami”.

 117. @zezowaty
  8 sierpnia o godz. 0:53

  Nie wiem czy czytaliście znakomitą książkę Londona: „Opowieści z Południa i Północy”. W jednej z opowieści jest historia małej wyspy blisko Tahiti, gdzie żył sobie jak u Pana Boga za piecem właściciel. Dziewczyny w girlandach kwiatów zamiast biustonoszy, radość, śpiewy i w ogóle cacy. Do czasu, gdy na wyspę zawitał misjonarz z żoną i został nieopatrznie przyjęty przez właściciela do jego domu. Zniknęły girlandy kwiatów, pojawiły się biustonosze i ustał śpiew. Potem już było tylko gorzej, a zaczęło się od pewnej nocy, gdy przez cienkie ściany gospodarz usłyszał misjonarza: „Żono, zechciej przyjąć pozycję matrymonialną”. To go tak rozbawiło, ze nie wytrzymał i zarechotał. Śmiertelnie obrażony klecha uczynił życie nas tej kiedyś rajskiej wyspie tragedią swoim surowym morałem.

 118. Antonius – dzieki
  Jakoś te opowieści mi umknęły.
  Ja tylko pamietam ballady p. W. Młynarskiego gdzie powtarza sie
  –”Ludzie wy wójta się nie bójta tylko tych facetów z całkiem obcej wsi.”
  zresztą moralistą to On był większym od tych wszechobecnych sukienkowych
  gdy na przykład ostrzegał
  ze” w tym miasteczku na jednego bandytę jeden szeryf przypadał.”
  i ot kłopot – jak rozpoznać bandytę gdy dokoła sami szeryfi.
  uklony

 119. Widać wyraźnie gdzie Pan pieje – przyszłością jest Europa plus. Niestety Panie profesorze nie widać was po prostu. Jesteście na dobrej drodze do tego, żeby skończyć jak odpadki po PiS-ie. Może ugracie w ten sposób kilka procent, urywając przy okazji trochę głosów PO, ale to wszystko. I to ma być propozycja dla ambitnych polityków PO?

 120. A jak redaktor profesor Hartman skomentuje atak hakerski na info poster? Chciałbym dodać, że to nie jest pierwszy taki atak. Jak redaktor Hartman skomentuje bierność policji która nic nie zrobiła, żeby wykryć sprawców pierwszego ataku? Jak redaktor Hartman skomentuje próbę przekupstwa z strony ludzi z kliki oligarchy, która miała na celu wycofanie przez redaktora Jezierskiego pisma do sądu o nadużyciach w spółkach miejskich? Czy będzie grzmiał jak Zeus piorunami czy też będzie milczał? Czy redaktor Hartman potępi kampanię wymierzoną w redaktora Jezierskiego, który ujawnia brudne sprawki chronionego przez PO oligarchy Zygmunta Frankiewicza? Najpierw oskarża się redaktora Jezierskiego, że jest chory psychicznie gdyż ośmielił się krytykować i informować CBA i policję o przestępstwach i nadużyciach z strony kliki. Teraz próbuje się wmawiać ludziom, że pozostaje na usługach oligarchy.

 121. PiS sie zbliża i macie pełne portki buhahahaha

 122. ministrowie w żądzie Donalda T. albo są żydami jak Rostowski – żyd z brytyjskim paszportem, albo z żydostwem ożenieni, jak np. minister Boni, którego żona w TVN głośno przyznaje, że w w czasie II WŚ umierali tylko żydzi, a Polacy… co najwyżej zdychali.

  Potylika żądu – dorzynanie zakładów pracy, zmuszanie do wyjazdu wszystkich młodych, a kraj zadłużyć tak aby nie był w stanie prowadzić samodzielnej polityki, w świetle przygotowywania lebensraumu dla srulków z Izraela staje się logiczna.

  Srule Cenzursteiny z Moderacji mogą oczywiście wpis wyciąć, ale tylko na stronach żydoubeckiej Potyliki czy G Wyborczego.

css.php