Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

19.10.2014
niedziela

Jadą Żydzi, jadą

19 października 2014, niedziela,

Już za kilka dni wielkie otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich. Będzie gości co niemiara! Jak to zwykle w Polsce bywa, nie obeszło się bez rozmaitych zgrzytów i zacięć, a w końcu i znacznych opóźnień. Ale to wszystko za nami.

Jest muzeum, jest dyrektor, jest program i są pieniądze. Dzięki pracy setek ludzi, wśród których bez wątpienia wyróżnić trzeba ojca i patrona całego przedsięwzięcia red. Mariana Turskiego, Polska ma jeden z najważniejszych obiektów na mapie żydowskiej diaspory. Ma go już, a świat przekona się, że jest właśnie taki ważny, a nie jakiś tam, jeden z wielu, już za rok albo dwa.

To niezwykle istotne dla światowego wizerunku Polski, często tak niesprawiedliwie i przesadnie eksponującego polski antysemityzm. Antysemityzm jest, lecz jest też godność państwa i jego elit, które potrafią stanąć twarzą w twarz ze wspólną polsko-żydowską historią, antysemitom zaś pokazać drzwi.

Za tydzień zasypią nas recenzje z wystawy stałej. Sam nie mogę się już doczekać jej obejrzenia. Wyobrażam sobie, jak trudno było ominąć wszystkie rafy uprzedzeń i stereotypów, które tak łatwo, acz całkiem niechcący się utrwala. Jak pokazać powszechną nienawiść Polaków do Żydów w czasie wojny, obok sprawiedliwych, którzy Żydów z narażeniem życia ratowali, i obok tych, którzy robili to samo, tylko że dla pieniędzy? Jak pokazać „żydokomunę” obok jej również żydowskich ofiar? Jak pokazać antysemityzm polskich bohaterów i zasługi, jakie ponieśli dla Żydów liczni „półantysemici”, osoby „judeo-niejednoznaczne”, w tym wielu Żydów? Jak wytłumaczyć zawiłości tożsamościowe: Żyd, polski Żyd, Polak wyznania mojżeszowego, Polak-Żyd, Żyd-Polak, osoba pochodzenia żydowskiego, pół-Żyd, etniczny Żyd… Sami Żydzi połapać się w tym nie mogą, a co dopiero zwiedzający.

Będą mówili o wystawie, że się tam oprawców wybiela? A Izraelczycy będą narzekać, że umniejsza się pogromy i rozgrabianie mienia żydowskiego? Religijni, że nazbyt podkreśla się żydowskie pochodzenie osób, które z żydostwem nie mają nic wspólnego? Ateiści, że za dużo w tym muzeum religii i zrównywania żydowskości z judaizmem? Katolicy, że zniesławia się Kościół, pokazując, jak przez stulecia jątrzył i prześladował Żydów? Wierzący Żydzi, że nazbyt podkreśla się niechęć żydowskich środowisk religijnych do żywiołu chrześcijańskiego? Antysemici, że za mało jest o zbrodniach żydowskich partyzantów na polskich patriotach? Aj, waj, wszyscy będą biadolić i narzekać. Jeszcze się taki nie urodził, kto by wszystkim dogodził.

Na wszelki wypadek Muzeum nazwało się Polin, czyli Polska. Żeby nie było wątpliwości, że jest polskie i patriotyczne. Czy to zapowiedź podporządkowania się doktrynie idyllizmu w stosunkach polsko-żydowskich, zagłaskującej bolesną pamięć i wygadzającej wszystkie fałdki, tak aby na uroczystościach zawsze było cacy, ach, jak cacy? Mam nadzieję, że nie.

W przeddzień otwarcia, na które wybieram się z mamą (dzieckiem Holokaustu), życzę Muzeum przede wszystkim wielkiej odwagi. Nie dajcie się zastraszyć ani przekupić! Nie dajcie sobie narzucić filisterskich pseudoprawd! Nie bójcie się PiS-u, Rydzyka, kiboli, faszystów ani opętanych prawicowych oszołomów z Jerozolimy i Nowego Jorku! Nie bójcie się w ogóle nikogo! Bądźcie jak pionierzy i kibucnicy. Bo to muzeum jest właśnie jak kibuc na środku pustyni. Pustyni pozostałej po żydowskiej Polsce. Żadna z instytucji żydowskich nie może się z Wami równać. Zostaliście skazani na przywództwo w żydowskim życiu kulturalnym naszego kraju – wszystkie fundacje, wydawnictwa i stowarzyszenia znajdą się w Waszym cieniu, oby przyjaznym i opiekuńczym. Bądźcie w tej swojej patriarchalnej misji jak mądry rabin, który godzi zwaśnionych sąsiadów i stara się mieć dobre słowo dla każdego. Otwierajcie swoją przestrzeń na wszystkich zwariowanych Żydów i zwariowanych gojów, którzy nie wiedzieć czemu ciągle do Żydów lgną. Nie róbcie nikomu łaski. Bądźcie Domem Żydowskim, a jednocześnie Domem Polskim, aby nikt nie miał wątpliwości, że tu, w tym zapierającym dech w piersi gmachu, dwa dzielne narody współżyją ze sobą i goszczą się wzajem we wspólnym domu, a wraz z tym goszczą cały świat.

Wiele lat minie, zanim Polacy zrozumieją, że Muzeum Historii Żydów Polskich nie jest statkiem kosmicznym, obcym, żydowskim obiektem wybudowanym dla Żydów za polskie pieniądze, lecz pomnikiem wspólnej historii i polską placówką kulturalną, której zadaniem jest pielęgnowanie dziedzictwa dwóch narodów, które żyły razem na jednej, wspólnej ziemi. Ale przyjdzie czas, gdy ludzie to zaakceptują i uwierzą, że żydowskie może być polskie, a polskie może być żydowskie. To nie będzie jutro ani za dziesięć lat. Ale kiedyś będzie.

Drogie Muzeum, bardzo na Was czekamy i bardzo na Was liczymy!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 139

Dodaj komentarz »
 1. Naprawde piekna wiadomosc w piekny dzien , nawet sie chyba zmusze
  po moich przeszlych latach przeklenstw losu odwiedzic kraj i wystawe.
  Pozdrawiam

 2. Przepraszam Profesorze za off-topic.
  Tu jest linka do Listu Otwartego przeciw klerykalizacji Panstwa i kraju. Mozna go podpisac:
  http://wyborcza.pl/0,141703.html

 3. A o rozwydrzonym roku 68 Hartman zapomniał? O rozwydrzonym Gomułce? O rozwydrzonym Moczarze? Na szczęście, nie zapomniał o rozwydrzonym Rydzyku.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Kontrowersyjny wprawdzie dokumentalista Grzegorz Braun twierdzi, powołując się tym razem na Henry Kissingera, że wobec nieuchronności końca państwa Izrael w jego obecnej formie (która przypomina siedzenie na parapecie), co ma się rozstrzygnąć w ciągu najbliższych 10 lat, diaspora żydowska będzie potrzebowała nowej-starej ziemi obiecanej do kolejnego osiedlenia i logiczny wydaje się ich powrót na historyczne obszary dawnej Rzeczypospolitej, która była ich wielowiekową kolebka po wcześniejszych tułaczkach i wygnaniach z zachodniej części Europy; z małymi korektami, że samo centrum dowodzenia nowego-starego Izraela powinno się akurat znajdować w Sudetach w okolicach Wałbrzycha i Gór Sowich ze względu na bliskość Niemiec. Do dyskusji jest oczywiście wiele rozwiązań szczegółowych, ale patrząc na Bieg Historii streszczony przez dokumentalistę projekt wydaje się prawdopodobny i jeśli dojdzie do jego realizacji Muzeum Żydów Polskich będzie jak znalazł.

 6. Piękny tekst. Prosty i mądry. Wart uwagi nie tylko dlatego że dotyczy spraw istotnych dla polskiej kultury, ale także z racji tego, że tak wiele potencjalnej mądrości często dziś gubi się w zawiłości narracji.

 7. Co takiego jest w naturze Hartmana, że zawsze komuś musi dokopać? Nawet tak piękna chwila, jak otwarcie Muzeum, jest dla niego pretekstem do jątrzenia. Postawa niegodna profesora, raz, zawsze kopie innych, nie zaś swoich, a przecież ileż straszliwej nienawiści do Żydów było u komunistów, u ludzi lewicy, nie tylko prawica; dwa, skoro innych kopie, to i inni mają prawo mu dokopywać, a wtedy Hartman jojczy i robi za męczennika. Taka postawa jest obrzydliwa i niegodna inteligenta. Być może jednak Hartman nie jest inteligentem, ale jest. Więc dlaczego żyje tylko tym, aby kopać.

 8. „Jadum Żydzi jadum koło mego saadu,
  Do mnie nie przyjadum, bo ni mam posaagu!
  Toji hola hola la!”
  Ale jacy „Żydzi”? Przecież to przecież tylko obłędna, skrajnie rasistowska ideologia syjonistyczna głosi tą obłędną przecież tezę o istnieniu narodu żydowskiego”, na dodatek będącego lepszym z definicji niż wszystkie inne narody świata razem wzięte!. Ale dawno już dawno temu profesor Shlomo (Szlomo) Sand, z uniwersytetu w Tel Aviv udowodnił, ze nie ma czegoś takowego jak „Żydzi” (Jewish people) a tylko religia żydowska (Jewish religion) oraz wygnanie, które nigdy nie nastąpiło – stąd też nie ma powrotu (do tzw. Ziemi Obiecanej czyli mitycznego Izraela) – w oryginale: „the exile that never happened – hence there was no return”. Polecam więc JWP Profesorowi lekturę książki prof. Sanda p.t. THE INVENTION OF THE JEWISH PEOPLE wydaną zarówno po hebrajsku jak też i angielsku. Niestety, chyba ale ostatni dostępny w Polsce w tradycyjnym obrocie egzemplarz tej książki kupiłem niedawno, w likwidowanej (niestety) amerykańskiej księgarni w warszawskim C.H. Arkadia.
  W wielkim skrócie: modern European Jews are descended from Khazars, a Turkic group, and not from the Middle East thus Jews have no common origin but are a miscellany of people in Europe and Central Asia who converted to Judaism at various times therefore we have very different Jews, some are even black, as they origin from Ethiopia, not Israel.
  In a new afterword for the paperback edition of The Invention of the Jewish People, Sand writes:
  This attempt to justify Zionism through genetics is reminiscent of the procedures of late nineteenth-century anthropologists who very scientifically set out to discover the specific characteristics of Europeans. As of today, no study based on anonymous DNA samples has succeeded in identifying a genetic marker specific to Jews, and it is not likely that any study ever will. It is a bitter irony to see the descendants of Holocaust survivors set out to find a biological Jewish identity: Hitler would certainly have been very pleased! And it is all the more repulsive that this kind of research should be conducted in a state that has waged for years a declared policy of „Judaization of the country” in which even today a Jew is not allowed to marry a non-Jew.
  Shalom!

 9. @takei-butei
  Może Hartman nie widzi potrzeby polemiki ze zmarłymi?

 10. Kagan wzorcowy polski kołtun dał pierwszy szczek.
  Hartman zaśpiewał, a rasowy kundel zaczął ujadać – nie pierwszy i nie ostatni.

 11. @takei-butei
  Pan pisze o sobie z tym ‚dokopywaniem’?

 12. Jadą Żydzi, jadą… i wyjechać z Polski nie mogą (nie chcą).

 13. Dlaczego Hartman nienawidzi ludzi, którzy zaczęli budowę Muzeum? To pisowiec Kaczyński podpisał akt erekcyjny, czemu więc Hartman judzi przeciw pisowcom?

  Hartman woła: Nie dajcie sobie narzucić filisterskich pseudoprawd! Na pewno to wołanie powinien zaadresować do samego siebie. Wstyd, profesorze, wstyd.

  „26 czerwca 2007 akt erekcyjny pod budowę muzeum został podpisany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ministra kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego, prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz–Waltz”
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Historii_%C5%BByd%C3%B3w_Polskich_w_Warszawie

 14. Krzysztof Mazur
  19 października o godz. 15:57

  Tak, piszę o sobie, kopię postawę (POSTAWĘ) Hartmana, bo Hartman judzi, kopie. Skoro jemu profesorowi wolno, to i mnie, analfabecie.

 15. Jadą Żydzi, jadą z oranżadą…

 16. a ja kocham żydków jak chłop stonkę ziemniaczaną.

 17. Panie Hartman!
  Niestety, ale to całe Muzeum Historii Żydów Polskich jest tylko obcym, żydowskim obiektem wybudowanym dla Żydów za polskie pieniądze, rakową naroślą na generalnie zdrowej tkance polskości, szczególnie zaś dziś, kiedy to jakże trudno być Żydem nie będąc jednocześnie syjonistą czyli rasistą, kiedy to jakże trudno być Żydem i jednocześnie nie popierać zbrodni, które żydowskie państwo, czyli Izrael, popełnia ciągle w nielegalnie przez syjonistów okupowanej Palestynie. Na koniec powiem krotko – dziś jest znacznie trudniej być porządnym Żydem niż było być porządnym Niemcem w latach 1933-1945, a szczególnie zaś porządnym Niemcem w okupowanej przez III Rzeszę Polsce. Życzę więc panu, panie Hartman, aby był pan tym porządnym Żydem, a więc trzymał się daleko od tego Muzeum, szczególnie zaś, że otwierać je będzie niejaki Re’uwen Riwlin – zdeklarowany rasista, prezydent syjonistycznego państwa Izrael. Tak więc odwiedzanie tego muzeum, a szczególnie zaś branie udziału w jego otwarciu jest co najmniej takim samym błędem, jakim było zapraszanie do sanacyjnej Polski Hermana Goreinga (ach, te polowania z prezydentem Mościckim w Białowieży)…
  Szalom!

 18. Takei
  Z osób, które podpisały ten akt erekcyjny, to chyba tylko Ujazdowski nie miał ścisłych związków z pewnym, jak się to drzewiej mawiało, ‘handlowym’ wyznaniem. 😉
  Jańcia
  Rasowy kundel to typowy oksymoron, tak samo jak uczciwy przedsiębiorca, wolny niewolnik czy też racjonalnie myślący religiant. A swoje pretensje to kieruj lepiej do prof. Szlomo Sanda, Wydział Historii Ogólnej, Uniwersytet w Tel Aviv, P.O.B. 39040, Tel-Aviv 69978, Izrael.
  Szalom!

 19. Znowu okazjia dla antysemity „Kagan” do wyzycia sie:

  Kagan
  19 października o godz. 15:51
  „Jadum Żydzi jadum koło mego saadu,
  Do mnie nie przyjadum, bo ni mam posaagu!
  Toji hola hola la!”
  Ale jacy „Żydzi”? Przecież to przecież tylko obłędna, skrajnie rasistowska ideologia syjonistyczna głosi tą obłędną przecież tezę o istnieniu narodu żydowskiego”

  Kagan powinien sie klaniac Panu Hartmanowi za dostarczenie kolejnek okazji do plucia wlasciwym Kaganowi jadem antysemickim.

 20. Dziękuję, Panie Profesorze, za tak mądry i piękny tekst.

 21. Panie Profesorze Hartman, z dużą przyjemnością przeczytałem Pański tekst o otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Gratuluję pełnego powagi planu udziału w jego otwarciu tej placówki wraz z matką, która Pana urodziła i wychowała.

 22. Generalnie – obawiam się, że historia będzie w tym „muzeum’ tak samo fałszowana jak w innym muzeum, do którego utworzenia przyłożył się nieżyjący już brat prezesa PiSu, czyli tzw. Muzeum Powstania Warszawskiego, po wyjściu z którego osoba nieznająca dobrze najnowszej historii Polski może odnieść wrażenie, ze to Powstanie było ciekawą, emocjonująca przygodą, że AK to Powstanie właściwie wygrało, a za zniszczenie Warszawy oraz śmierć setek tysięcy jej mieszkańców to są głównie winni, jak to jest zazwyczaj w Polsce – Rosjanie. No bo jeśli nie da się zwalić winy na prześladowania Żydów w Polsce na Polaków, to na kogo się je zwali? Na Niemców nie, gdyż są oni znów naszymi Panami, w więc role szwarccharakterów znów zagrać będą musieli Rosjanie.
  Szalom!

 23. Michrich
  Znów nie odróżniasz antysyjonizmu od antysemityzmu. Ja rozumiem, że bardzo trudno jest dziś być Żydem nie będąc jednocześnie syjonistą czyli rasistą, że jakże trudno jest dziś być Żydem i jednocześnie nie popierać zbrodni, które żydowskie państwo, czyli Izrael, popełnia ciągle w nielegalnie przez syjonistów okupowanej Palestynie. Ale czemu ty nie możesz być tym porządnym Żydem? Co ci w tym przeszkadza? How can I help you?
  Szalom!

 24. Rozbawił mnie tekst człowieka którego można najmniej nazwać Żydowskim ( co to w ogóle znaczy Żydowskość ??????? ) narodowego socjalisty opętanym zoologiczną anty chrześciańską ideologią i anty ludzką nagonką .
  w tym teście wyłącznie dostrzegam bezkrytyczne kreowanie postawy Żydów ?????? w historii Polski ( my zawsze jesteśmy OK natomiast Polacy to zawsze dranie ) jest to niestety mentalność małego narodowego socjalisty a nie filozofa ????????? !!!!!!!!!!!!!!!! ( filozofia ponad wszystko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )
  pan niestety przypomina w swoim działniu Juliusa Streichera

 25. Kagan ty się nie obawiaj, ty strzel sobie w łeb.

 26. @Kagan
  @Jan Hartman
  @Oraz cala reszta

  ” Przecież to przecież tylko obłędna, skrajnie rasistowska ideologia syjonistyczna głosi tą obłędną przecież tezę o istnieniu ”

  Dopoki w waszym kraju obowiazuje wersja iz „obłędna, skrajnie rasistowska ideologia syjonistyczna głosi tą obłędną przecież tezę o istnieniu narodu zydowskiego” – to mozecie sobie, Szanowne Panie Polki i Szanowni Panowie Polacy – to cale wasze „muzeum” wsadzic… no wlasnie. Nikomu to wasze za..e „muzeum” nie jest do niczego potrzebne. Ani to durne „muzeum” ani jakies „festiwale kultury zydowskiej” NIE ZASLONIA kurewskiej, wariackiej nienawisci, widocznej na scianach waszych domow („Zydzi do gazu”), na waszych stadionach pilkarskich („Smierc garbatym nosom”) i na waszym Internecie (setki witryn z ludobojczymi „dowcipami” o „wartosci opalowej” „zydkow”).

  @michrich

  „Kagan” jest tylko pionkiem. Gdyby wielkonakladowy tygodnik nie zapewnial mu pola do popisu, to taki „kagan” swoje rewelacje moglby co najwyzej wypisywac flamastrem na scianie wychodka.

  @Kagan

  „Historii Żydów Polskich jest tylko obcym, żydowskim obiektem wybudowanym dla Żydów za polskie pieniądze,”

  To go, ….a nie budujcie! A jak juz stoi – to mozecie chyba przerobic na dajmy na to Muzeum Zolnierzy Wykletych, Sanktuarium Najswietszej Marii Panny albo cos tam takiego. Albo na Muzum Przyjazni Polsko-Palestynskiej. Ktos wam, ….a broni? Kazdy rozsadny czlowiek i tak ma to za..e muzeum gleboko i serdecznie w .. srodku. I zadna lipa na kolkach, zadne „muzeum” nie zasloni durnych ludobojczych bredni o „zydowskich zbrodniarzach”, od ktorych to bredni pekaja wasze media.

  @takei-butei

  ” Nawet tak piękna chwila, jak otwarcie Muzeum,”

  Gostek,

  poki wasz internet propaguje takie oto tresci:

  „Z czego składa się żyd? Z czapeczki i części opałowej.

  Ulubiona czapka żyda?
  Kominiarka.”

  http://www.sadistic.pl/o-zydach-zbiorczy-vt7932,30.htm

  to mozecie sobie to „muzeum” umiescic… no wlasnie.

 27. takei-butei
  19 października o godz. 16:05
  Kaczynski ..Lech i Brat zapewne kladli kamien wegielny pod zydowsko-
  polskimi „wspomnieniami” , ale nigdy nie powiedzieli swojej „GAWIEDZI ”
  aby sie pochamowala ze swoim antysemiskimi wypowiedziami …
  Byli, Sa HIPOKTRYTAMI czy TCHORZAMI ? … napewno jedno z dwojga .
  Pozdrawiam

 28. @Wszyscy

  Wasz ziomal-wspolwyznawca walnal:

  ” zbrodni, które żydowskie państwo, czyli Izrael, popełnia ciągle w nielegalnie przez syjonistów okupowanej Palestynie”

  … i dokladnie takie same smierdzace brednie na temat „zbrodni” „Izraela” mozna wyczytac w kazdej waszej gazecie i na kazdej waszej witrynie. A jak nie o „zbrodniach” „Izraela” – to o „zydowskich zbrodniarzach z UB”. Albo o tym jak „syjonistyczne wycieczki” „w Krakowie” dewastuja hotele. Albo „bija po twarzy” polskie stewardessy. Albo costam.

  I dlatego taka lipa na kolkach jak to nikomu do niczego niepotrzebne „muzeum” i tak nie zasloni tego ogromu furiackiej, ludobojczej nienawisci ktora swietnie widac nawet z odleglego kontynentu.

 29. http://hartman.blog.polityka.pl/2014/02/07/katolicy-czemu-milczycie/

  Czy Hartman ma prawo krytykować za to, że wydają publiczne pieniądze na Muzeum w kościele Opatrzności? Ma. Rydzyk też ma prawo krytykować za to, że wydają publiczne pieniądze na Muzeum Historii Żydów Polskich. Co wolno jednemu, to i drugiemu.

 30. radzilowJedwabne
  19 października o godz. 17:24

  poki wasz internet propaguje takie oto tresci:

  Twoja postawa odznacza się zionięciem rasistowską nienawiścią do Polaków, ale spokojnie ci tłumaczę, Internet nie jest mój, a za innych nie odpowiadam. Ja w Internecie nie piszę antysemickich czy antypolskich tekstów, więc się ode mnie odwal.

 31. @Kagan

  Niejaki @Kaganie zwracałem Ci swego czasu uwagę, że twój nick nijak się ma do głoszonych przez Ciebie poglądów.

  Na dowód: http://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Kagan

  Myślę, że facet o ksywie@ Kagan broniący, praw dzielnego narodu palestyńskiego dosyć śmiesznie wygląda, żeby nie powiedzieć żałośnie.

  Wiem, że moja wcześniejsza propozycja występowania pod nickiem @Róża Luksemburg była dosyć odważna, ale przynajmniej jakiś @Żwirek i Muchomorek dodałby więcej powagi twoim wynurzeniom.

 32. Polonia-Sawa
  19 października o godz. 17:26

  Kaczyński na pewno zaczął budowę Muzeum Historii Żydów Polskich. Nie odpowiadam za to, że nie potępił prawicowej GAWIEDZI za antysemityzm, tak samo, jak i nie odpowiadam za to, że Hartman jako przewodniczący rady politycznej Twojego Ruchu nie potępił lewicowej GAWIEDZI za antysemityzm. W ogóle NIGDY nie odpowiadam w ŻADEN sposób za CUDZE czyny czy słowa, a odpowiadam tylko za SWOJE czyny czy słowa.

 33. „nięciem rasistowską nienawiścią do Polaków”

  Klamiesz, gamoniu. Rasistowska nienawisc upowszechniaja twoi ziomale-wspolwyznawcy, ktorzy otwarcie obnosza sie z zamiarem masowego mordowania Zydow w komorach gazowych („Zydzi do gazu”), robia sobie ucieszne facecje z szesciu milionow Zydow pomordowanych w komorach gazowych („“Z czego składa się żyd? Z czapeczki i części opałowej”) czy tez nawoluja do bojkotu w stylu „Nie kupuj u Zyda” („Made in Osiedle” w tej waszej „Polityce”).

 34. @takei-butei

  „a za innych nie odpowiadam.”

  … ale dziwnym trafem ja i moje dzieci odpowiadamy za to, ze „zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”.

 35. Udajacy redaktora hucpiarz pisze:
  „Jak pokazać powszechną nienawiść Polaków do Żydów w czasie wojny”
  No i zu jest caly propblem, bo pokazac cos, czego nie bylo
  to rzeczywiscie sztuka nie lada.
  O ile mnie historyczna pamiec nie myli, to Rzeczpospolita zostala w 1939
  najechana przez III Rzesze i Zwiazek Sowiecki a nie przez Izrael, wiec powszechna nienawisc kierowala sie przeciw Niemcom i Sowietom. Jezeli jakies uczucie w stosunku do Zydow
  bylo powszechne, to raczej wspolczucie ich niedoli. I to uczucie bylo rowniez nieobce
  wielu ludziom, ktorzy rzeczywiscie przed wojna specjalna sympatia do Zydow nie palali.
  Insynuowanie, ze Polacy powszechnie ziali nienawiscia do Zydow jest po prostu nieuczciwe.
  No,ale jakiej uczciwosci mozna sie spodziewac po intelektualnych hochsztaplerze
  promujacym kazirodztwo.

 36. „O ile mnie historyczna pamiec nie myli, to Rzeczpospolita zostala w 1939
  najechana przez III Rzesze i Zwiazek Sowiecki a nie przez Izrael, wiec powszechna nienawisc kierowala sie przeciw Niemcom i Sowietom. Jezeli jakies uczucie w stosunku do Zydow
  bylo powszechne, to raczej wspolczucie ich niedoli.”

  Klamstwo.

  Bzdura.

  Brednia.

  Nienawisc Polakow do Zydow byla masowa i bezlitosna. Wspoludzial w niemieckim, hitlerowskim ludobojstwie tez byl masowy. Tym wieksze bohaterstwo i tym wieksza zasluga tych Polakow, ktorzy narazajac zycie ratowali Zydow w czasie wojny.

  Juz po wojnie „Sprawiedliwi miedzy narodami” byli gnojeni i przesladowani.

  A teraz warto ponownie przypomniec, jak Polacy zachowywali sie wzgledem Zydow,. kiedy sie okazja nadarzyla. “Kagana” zacheca sie do wysylania nowych donosow “do prokuratury”. Problem w tym, ze relacje ponizsze pochodza z ksiazki, ktora sie w ojczyznie “Kagana” ukazala, “Polityka” zamiescila recenzje. Jak sie cos nie podoba “Kaganowi”, to niech dyskutuje z autorem ksiazki (Zgliczynski) albo z recenzentem (Szostkiewicz).
  _____________________
  “Halina Zawadzka wspominała, że:
  Polacy umieli wytropić semickie cechy u Żydów o pozornie aryjskim wyglądzie. Mogły to być smutne oczy, ciężkie powieki, duży nos, grube wargi, kręcone włosy, chude ręce, szczupłe nogi i dziesiątki innych szczegółów. Niemcy nie byli w stanie tak wnikliwie przyglądać się wszystkim mieszkańcom47.
  Henryk Schönker, który wraz z bliskimi ukrywał się na południu Polski – w Oświęcimiu, Krakowie, Bochni, Wieliczce i Tarnowie – wielokrotnie wspomina polskich szmalcowników tropiących Żydów, w tym i jego rodzinę. Jeśli nawet udawało im się przechytrzyć Niemców, jak np. na dworcu w Tarnowie, kiedy udawali Niemców i to powiązanych z aparatem represji, to oszukać Polaków było znacznie trudniej:
  Żadne z nas nie miało fizjonomii żydowskiej i szliśmy w tym samym tempie, co inni ludzie, starając się nie okazywać napięcia. Ojciec i mama rozmawiali ze sobą po polsku i uśmiechali się do siebie. Robili wrażenie małżeństwa, które wyszło z dziećmi na spacer. Nagle usłyszeliśmy głos: „Chwileczkę” i przed nami stanął granatowy policjant. Był chudy, niewysoki, o bladej twarzy, na której igrał lekki uśmiech.
  – Państwo na spacerze czy dokądś idziecie? – spytał grzecznie.
  – Na spacerze – odpowiedział ojciec.
  Uśmiech policjanta stał się lekko ironiczny, ale głos miał nadal grzeczny.
  – Od kiedy to Żydzi spacerują po aryjskiej stronie?
  Rodzice zrozumieli, że zostali rozpoznani i nie ma sensu udawać kogoś innego. Bez aryjskich dokumentów nie mieliśmy na to żadnej szansy. Ojciec mu odpowiedział:
  – Niech nam pan pozwoli iść, bo mamy za sobą ciężkie dni. Pan Bóg panu odpłaci.
  – Chętnie to zrobię, ale musicie się wykupić.
  – Zrobilibyśmy to, ale nie mamy pieniędzy – odpowiedział ojciec bezradnie.
  – W takim razie muszę zaprowadzić was na Gestapo, bo to mój obowiązek. Płacicie czy nie?
  – Nie mamy pieniędzy – powtórzył ojciec.
  – No to idziemy na Gestapo – odpowiedział stanowczym tonem policjant.
  Nagle ojciec przypomniał sobie, że ma w Tarnowie przyjaciela, Fessla, i zaproponował policjantowi, że on nas wykupi. […] Policjant zgodził się i zmieniliśmy kierunek. […] Po drodze ojciec zapytał go, w jaki sposób poznał, że jesteśmy Żydami. Policjant uśmiechnął się i powiedział, że to wcale nie było trudne. Obserwował nas już od stacji kolejowej i wszystko wskazywało na to, że jesteśmy Żydami.
  – Co na przykład?
  – Wszystko. Wy inaczej chodzicie, inaczej ze sobą rozmawiacie i w ogóle inaczej się zachowujecie. Wasze dzieci miały przestraszone twarze i ciągle oglądały się za siebie. Wy też spoglądaliście na boki, no a przede wszystkim – moja intuicja wyczuwa Żydka na sto metrów48.
  Tomasz (Tojwi) Blatt tak opisywał sytuację w rodzinnej Izbicy:
  Faktem było, że gdy Żyd zdjął opaskę z gwiazdą Dawida i wyszedł poza getto, Niemcy – znający Żydów tylko z nazistowskich afiszów propagandowych, na których przedstawiano ich jako ludzi o niskich czołach i długich, zakrzywionych nosach – nie potrafili odróżnić go w tłumie. Izbiccy Żydzi mieli więc realną szansę, że nie zostaną rozpoznani przez Niemców. Większy problem stanowili polscy mieszkańcy miasta. Oni doskonale radzili sobie z rozpoznawaniem Żydów; żyli wśród nas od stuleci. Nie tylko dorośli, ale także młodzież, a nawet dzieci – wszyscy czekali na okazję, jaką była próba ucieczki Żyda. Najpierw się z niego wyśmiewano, potem bito, okradano i wydawano za wódkę lub cukier49.
  Wróciwszy do Izbicy w 1943 r., już po pierwszych wywózkach Żydów, Blatt zastał inne miasto i innych właścicieli:
  Rano poszedłem obejrzeć miasto. Przeżyłem wstrząs na widok zmian, jakie zaszły w ciągu zaledwie pół roku. Większość żydowskich domów została splądrowana, ludzie szukali złota i innych skarbów. Nietknięte zostały tylko domy przy głównej ulicy, mieszkali w nich teraz Polacy. W pobliżu sklepu spółdzielni Łączność zobaczyłem kilka rozmawiających osób. Podszedłem do człowieka, którego dobrze znałem.
  – Dzień dobry, panie Pilewski – przywitałem go serdecznie.
  – O! Ty żyjesz? – rzucił, uśmiechając się sarkastycznie. – Może pożyjesz sobie jeszcze parę dni.
  Naiwnie brnąłem dalej. Zobaczyłem dozorcę, którego znałem od lat. Przywitał mnie w podobny sposób.
  – Ciągle tu jesteś? Mam nadzieję, że szybko diabli cię wezmą50.
  Blatt opisuje, jak w wyłapywaniu i wyszukiwaniu izbickich Żydów pomagali Niemcom ich polscy sąsiedzi. Jego samego wydał najlepszy (polski) przyjaciel, Janek Knapczyk, a ostatnie słowa, jakie usłyszał od niego, brzmiały: „Do widzenia! Któregoś dnia zobaczę cię w sklepie na półce z mydłem!”51. Tak trafił do obozu w Sobiborze, czyli – jak sam pisze – do piekła.
  Gdy po wyzwoleniu po raz drugi dotarł do Izbicy, nowi właściciele żydowskiego majątku, dowiedziawszy się o jego powrocie, chcieli go zamordować. Zmyliwszy obławę uciekł do Lublina. Tak zakończyła się kilkusetletnia historia Żydów w Izbicy.”
  _____________

 37. @Levar
  @Kagan

  Komentarz z 18.14 adresowany jest do obudwu.

 38. radzilowJedwabne
  19 października o godz. 18:04

  Czy ja kiedykolwiek w jakikolwiek sposób i w czymkolwiek powiedziałem ci, że ukrzyżowałeś, że żydzi ukrzyżowali? Czy mówiłem ci, że ty za to odpowiadasz? Jeśli nie, to odwal ode mnie. Jeśli tak, to odpowiedz, kiedy tak mówiłem?

  Nawiasem mówiąc, o ile się nie mylę, nie znam dobrze tej sprawy, ale to żydzi piszą o ukrzyżowaniu i o braniu winy, chyba tak piszą w żydowskich Ewangeliach. Na pewno jednak nie Polacy napisali te Ewangelie i na pewno nie Polacy opisują ukrzyżowanie. W czym więc rzecz?

 39. @takei-butei

  „nie znam dobrze tej sprawy, ale to żydzi piszą o ukrzyżowaniu i o braniu winy,”

  Ee tam. Polacy nauczaja z ambony, na lekcjach religii i przy kazdej okazji, ze „Zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”.

  Oto czego wasz Internet uczy.

  „wracając uwagę na cierpienia Żydów w całej historii, w tym Holocaust, autor napisał: „My, Żydzi odrzuciliśmy Boga, jesteśmy współwinni jego śmierci na krzyżu. Tym samym zasłużyliśmy na kary, które spadają na nas od ponad 2000 lat”. Esej zatytułowany: „Dlaczego my?” umieszczony na internetowej stronie magazynu cieszył się ogromną popularnością.”

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/kara-boska-dla-zydow-2013-11

  No i co? No i wuj. Czy myslisz, ze ktokolwiek sie da oszukac taka durna lipa na kolkach, jak to zakichane „Muzeum”? A przerobcie je sobie na Muzeum Narodowych Sil Zbrojnych. Albo cos tam takiego.

 40. radzilowJedwabne
  19 października o godz. 18:28

  Powtarzam ci i powtarzać będę: odpowiadam za siebie, nie za innych. Udowodnij tu publicznie, że ja ci mówiłem, iż odpowiadasz za ukrzyżowanie. Udowodnij, że gdzieś (gdzie?), kiedyś (kiedy?) tak ci mówiłem. Nigdy nigdzie ci nie mówiłem, że odpowiadasz za ukrzyżowanie. Odwal się więc.

  Wewnętrzne porachunki między Żydami: żydzi-judaiści i żydzi-chrześcijanie. To ci drudzy żydzi-chrześcijanie opisali Jezusa, ukrzyżowanie, to żydzi-chrześcijanie zrzucili winę na żydów-judaistów, nie na Rzymian, nie na Rzymianina Piłata. Dlaczego nie napiszesz, że żydzi-chrześcijanie oskarżyli żydów-judaistów? No, dlaczego? Wszyscy pierwsi chrześcijanie to żydzi: Piotr, Jakub, Szymon, Juda itd.

  Gdy żydzi wzajemnie się oskarżali, gdy pisali Ewangelie, Polaków jeszcze nie było, ani jednego Polaka wtedy nie było na świecie i nikt nawet nie myślał, że Polacy będą.

 41. radzilowJedwabne
  19 października o godz. 18:28

  Nie wiem, co Polacy nauczają z ambon. Natomiast, na zdrowy rozum, jeśli nawet tak mówią, że to żydzi ukrzyżowali Jezusa, to powtarzają słowa żydów. przecież to żydzi opisali swego Jezusa i to żydzi zrucili winę na żydów, nie zaś na Rzymian. Czy to źle, że Polacy powtarzają słowa napisane przez żydów? Co mają mówić, przeczyć ewangeliom napisanym przez żydów? Wytłumacz mi to. Polaków nie było na świcie, gdy żydzi oskarżali siebie wzajemnie.

  “nie znam dobrze tej sprawy, ale to żydzi piszą o ukrzyżowaniu i o braniu winy,”
  Ee tam. Polacy nauczaja z ambony, na lekcjach religii i przy kazdej okazji, ze “Zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”.

 42. radzilowJedwabne
  1. Jak najserdeczniej i jak najbardziej szczerze dziękuję Ci za te twoje wpisy na tym blogu, a szczególnie ten twój pierwszy na tym wątku, jak iż on najlepiej jak to chyba można pokazuje ten cały bezsens zeszpecenia Warszawy przez to wiadome pseudomuzeum
  2. I tak, zgoda, ja jestem tylko pionkiem, ale takim, który porusza się samodzielnie. Zapewniam cię, że za mną nikt nie stoi prócz mnie – believe or not. A nawet jeśli stoi, to bez mojej na to zgody! 😉
  3. Poza tym, to chyba nie muszę Cię zapewniać, że ja z tym całym „muzeum” i jego ideą nic wspólnego nie mam.
  4. A tak swoją drogą, to mycki się palą lepiej niż ludzie. Na serio – kiedy kremowano w Warsze mego ojca, to mi pracownik krematorium powiedział, że ludzie się marnie palą, a więc aby zaoszczędzić (pardon) na gazie, to się ich szczątki mieli w specjalnym młynie, aby w rozsądnym czasie i za rozsądne pieniądze przerobić te ludzkie trupy na coś w rodzaju popiołu. A więc cytowany tu przez ciebie „dowcip” o Żydach jest głupi także z punktu widzenia fizyki, a nie tylko etyki!
  2. Ja też się dziwię, że niektórzy goje wtrącają się wciąż do waszych, wewnątrzżydowskich geszeftów takich jak n.p. ta cała starożytna afera z tym nieortodoksyjnym młodym rabinem imieniem Jeszu („dżizus”, jak je, jak to zazwyczaj niepoprawnie wymawiają Anglosasi).
  Szalom!
  Aaron Sprężyner
  1. Mój nick odnosi się nie do pana Roberta Kagana, a tylko do chazarskich królów, tytułowanych kaganami. Nie muszę ci chyba tłumaczyć związków pomiędzy Chazarami a tzw. Żydami, szczególnie zaś tymi aszkenazyjskimi, czyli crème de la crème współczesnego Żydostwa.
  2. Przypominam też nieśmiało, że Róża Luxemburg była polską Żydówką, wybitnym naukowcem oraz że jej imię noszą dziś liczne ulice oraz place w Niemczech, z Berlinem na czele, a więc odwal się od niej oraz od Żwirka z Muchomorkiem (choć z innego powodu)!
  Szalom!

 43. Tysiącletnia historia życia na jednej polskiej ziemi dwóch narodów:polskiego(słowiańskiego) i żydowskiego jest warta upamiętnienia. To zadanie powinno spełnić Muzeum Historii Żydów Polskich. Chciałbym je odwiedzić wraz z moją żoną Polką, z moimi dziećmi Polakami i nawet z moimi nastoletnimi wnukami. Mam przy tym nadzieję, że nie spotkam się tam z żydożercą Kaganem i jego antysemickimi kompanami.

 44. radzilowJedwabne
  Raz jeszcze jak najserdeczniej i jak najbardziej szczerze dziękuję Ci za te twoje wpisy na tym blogu, a szczególnie zaś za ten twój pierwszy wpis na tym wątku, jak iż on najlepiej jak to chyba można pokazuje ten cały bezsens zeszpecenia Warszawy przez to wiadome pseudomuzeum. Keep your good work! Pokaż polskim gojom, że mogą sobie to ichnie „muzeum” poświęcone z przyczyn koniunkturalnych polskim Żydom wsadzić wiadomo gdzie i jaka jest o tym „muzeum” prawdziwa opinia prawdziwych Żydów, a więc syjonistów, takich jak ty, czyli crème de la crème zarówno Izraela, jak też i praktycznie całej żydowskiej diaspory!
  SZALOM!

 45. Ispi
  Bądź spokojna – ja tego muzeum na pewno nie odwiedzę, choć mam do niego tylko kilka minut jazdy autobusem linii 180. Po prostu mam zawsze niestrawność po tym, jak zjem tych kilku żydków na śniadanie (jako żem przecie ‘żydożerca’), a mój antysyjonizm nie pozwala mi na odwiedzenie tego miejsca z przyczyn, ze tak powiem, ideowych oraz moralnych.
  Szalom!

 46. Jańciu moja przemiła!
  A podarujesz mi sprzęt niezbędny do tego, abym mógł sobie, jak ty to pięknie ujęłaś „strzelić sobie w łeb”? ;-)ee
  Szalom!

 47. MIAŁO BYĆ:
  Jańciu moja przemiła!
  A podarujesz mi sprzęt niezbędny do tego, abym mógł sobie, jak ty to pięknie ujęłaś „strzelić sobie w łeb”? 😉
  Szalom!

 48. Czasami zastanawiam się, jaki interes mają gospodarze blogów w Polityce, przyczyniając się – biernie, ale zawsze, do propagowania rasizmu przez, w zasadzie, ciągle tych samych cymbałów?
  Przecież tzw. mowa nienawiści jest, a raczej powinna być ścigana przez odpowiednie organy, a tutaj festiwal antysemicki trwa w najlepsze i nic; ja już kiedyś pytałem, czy Hartman tolerowałby w swoim mieszkaniu antysemitę ubliżającego Żydom i powielającego kłamstwa o rzekomym przyjaznym nastawieniu Polaków do Żydów.
  A kto mówił, „Żydki się smażą święta nam psują” gdy płonęło getto?
  Ile dla Polaków znaczyli Żydzi, świadczy ta autentyczna historyjka:
  Starszy Polak opowiada jak był w Warszawie w szpitalu. Kiedy chorzy dowiedzieli się, że Niemcy wywożą Żydów, wszyscy którzy mogli chodzić rzucili się szabrować pozostawione przez nich mieszkania. Mówił także z detalami co udało mu się zdobyć itd. wszystko kompletnie bezrefleksyjnie, choć przecież teraz już wiedział, że tamtych ludzi wymordowano.
  Jeśli jego ówczesne działanie można jakoś wytłumaczyć – nie on jeden szabrował i wątpię czy ktokolwiek się wtedy zastanawiał nad losem wysiedlonych, tak teraz wiedział, a przynajmniej powinien wiedzieć, co stało się z tymi ludźmi.
  Ja nie oceniam tych ludzi za to co wtedy zrobili – sam nie wiem jak bym wtedy postąpił, ale na każde wspomnienie tego czułbym dyskomfort i na pewno nie opowiadałbym o tym jak o jakiejś fajnej przygodzie.
  Żeby być takim jak ten opisany człowiek, trzeba mieć mentalność, wyzbytą jakiejkolwiek moralności. Ot, hiena cmentarna. Zapewne katolik.

 49. Sugadaddy – jesteś wyraźnie winien przestępstwa nawoływania do nienawiści do Polaków na tle narodowościowym, rasowym, etnicznym i wyznaniowym, to też wytoczę ci proces, jako że takie zachowanie jak twoje jest dziś w Polsce wyraźnie przecież zabronione i karalne na podstawie art. 256 i 257 kodeksu karnego (k.k.). Przypominam także, ze choć nie ma obecnie w Polsce przepisu szczególnego prawa karnego chroniącego wprost osoby przed nienawiścią z powodu bycia Polakiem, to jednak w zależności od stanu faktycznego, zachowanie osoby używającej tzw. mowy nienawiści, co jest ewidentne w twoich postach, wyczerpuje znamiona przestępstwa, n.p. z art. 190, 212 lub 216 k.k. A więc przyjmij do wiadomości Sugadaddy, że w twojej sprawie toczy się już obecnie dochodzenie w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Ochota (numer akt PG II 1 Ko/1973/13).
  Szalom!

 50. @sugadaddy

  „Czasami zastanawiam się, jaki interes mają gospodarze blogów w Polityce, przyczyniając się – biernie, ale zawsze, do propagowania rasizmu przez, w zasadzie, ciągle tych samych cymbałów?
  Przecież tzw. mowa nienawiści jest, a raczej powinna być ścigana przez odpowiednie organy”

  Chyba Pan zartuje. U nich?

  U nich nawet minister (Sikorski) nie jest w stanie nic zaradzic, po raz trzeci ta ichnia prokuratura odrzucila wniosek Sikorskiego w takiej wlasnie sprawie i umorzyla sledztwo.

  Oczywiste jest, ze folksdojczeria spod znaku cyklonu-B moglaby co najwyzej pisakiem na scainei wychodka glosic swoje ludobojcze brednie, gdyby nie

  a) fakt, iz potezne media o ogolnokrajowym zasiegu uzyczaja folksdojczerii techniczne mozliwosci uprawiania rasistowskiej propagandy

  oraz

  b) wladze starannie ukrecaja leb kazdej sprawie wszczetej przez kogos, komu sie nie podobaja hasla typu „zydzi do gazu”.

 51. Wyprzedzę radziwiłowa-jedwabnego i michricha cytując tu „dowcipy” o wiadomo kim aby „udowodnić” ten antysemityzm, którzy, jak to uczą w Izraelu, Polacy wypijają z mlekiem matki.
  Żyd podchodzi do Niemca.
  -Przepraszam , która godzina ?
  -Wpół do komina !

  Czemu Mojżesz szedł z Żydami przez morze czerwone??
  Bo wstydził się z nimi przejść przez miasto!!

  Gada młody Żydek Josek z młodym Helmutem:
  -Mój dziadek zginął w Oświęcimiu!!-mówi Josek
  -mój też zginął w Oświęcimiu!!-mówi Helmut
  -naprawdę??
  -Tak, po pijaku spadł z wieżyczki wartowniczej!!

  Hans zorganizował w obozie zawody. Kto jako pierwszy wdrapie się na wysoki pal ten ma obywatelstwo niemieckie, dostaje ziemie i może opuścić obóz. Żydzi zaczęli się wspinać. Szło im bardzo ciężko, większość odpadła już na początku. W pewnym momencie na górze już bardzo blisko szczytu pozostał młody żydek i jego ojciec.
  Zmęczony ojciec nie ma już siły i mówi:
  – synu, podniosę cię do góry a ty później mnie wciągniesz.
  Jak powiedział tak zrobił i pomógł synowi wejść.
  Uradowany ostatkiem sił mówi:
  – podaj mi rękę synu.
  On na to:
  – spier**j żydzie !!

  W obozie koncentracyjnym:
  – Żydzi macie dzisiaj dyskotekę!
  – Tak? A kto będzie grał?
  – Hans na cekaemie.

  Co robi mały żydek przy kominie?
  -Czeka na ojca.

  Raz dwa trzy
  Do komory pójdziesz ty
  Już nie będziesz więcej kusił
  Puszczę gaz byś się udusił
  Taki los kusicieli spotyka
  Nie krzycz, już komorę domykam

  Wiecie dlaczego Niemcy zakopywali żydów tyłkami do góry ?

  – żeby mieć stojaki na rowery

  wchodzi żyd to taksówki i woła:
  – GAZU !!!

  Jedzie autokar z młodymi Żydami na wycieczkę do Oświęcimia.
  Po drodze się zepsuł. Kierowca próbował naprawić, ale nic nie może wskórać.
  Udał się do pobliskiej wsi, do małej gospodarki. Spotkał tam chłopa i prosi go:
  – Panie kochany, pomóż pan. Wiozę Żydów do Oświęcimia i mi się autokar zepsuł.
  – A co ja panu pomogę. Ja mam tylko małego grilla.

  Spotyka się dwóch Żydów.
  – Mój syn się wychrzcił – oznajmia jeden z nich.
  – I co ty na to?
  – No cóż, żaliłem się przed Panem Bogiem…
  – I co On ci powiedział?
  – Powiedział: „Mój syn także się wychrzcił. Więc zrób to samo, co Ja…”
  – A mianowicie?
  – „Sporządź Nowy Testament!”

  Gryps na kominie w Oświęcimiu?
  – Żydzi górą

  Ulubiona gazeta Żydów?
  – Żydzie Warszawy.

  Narodowy bohater Żydów?
  – Rabin Hood.

  Jak się nazywa bagaż Żyda?
  – Majdanek

  Jak się nazywa Żyd z kosmosu?
  – Ufo Judek

  Ulubione piwo Żydów?
  – Beerkenau.

  Ulubiony sport Żydów?
  – Judo.
  – Żyd oszczepem.
  – Szalom gigant.

  Co stanie się po zderzeniu wagonu Żydów z wagonem jabłek?
  – Mydło zielone jabłuszko

  Gdzie jest najwięcej Żydów?
  – W atmosferze.

  Co najczęściej krzyczy sędzia na meczu w Oświęcimiu?
  – Spalony.

  Ulubione święto żydowskie
  – Popielec.

  Czemu wampiry lubią krew Żydów?
  – Bo gazowana.

  Co mówi rabin na kazaniu?
  – Powiadam wam, Żydzi powrócą… Z pierwszym deszczem.

  Sponsor Żydów?
  – Elgaz.

  Co śpiewa Żyd w komorze gazowej?
  – Nie domykajcie drzwi…

  Dlaczego mydełko nazywa się „FA”?
  – „From Auschwitz”.

  Co to jest: Żyd z butlą gazową na plecach!
  – Obóz wędrowny
  Itp. Itd.
  http://www.blacknovember.fora.pl/humor,27/chamskie-wulgarne-rasistowskie-i-antysemickie-dowcipy,173.html

 52. @takei-butei

  Tak u was ucza:

  „Liczne próby i potężną karę zesłał Bóg na ten niegdyś „wybrany naród”, który miast wypełniać Jego wolę, odwrócił się od Niego ku „złotemu cielcowi” doczesności, pychy, potęgi i ziemskiej chwały. Tabu dla holocaustystów stanowi pogląd, że tragiczne dla Żydów wydarzenia II wojny światowej mogły być karą Bożą za ich zatwardziałość i wrogość względem Jezusa”

  No i wuj, Polaku-katoliku. Bylo, minelo. Powtorki z rozrywki raczej nie bedzie (chetnych nie brak, ale kazda kolejna proba konczy sie wielkim wrzaskiem o zbite ..sko). Ale skoro u was ucza, ze ” tragiczne dla Żydów wydarzenia II wojny światowej mogły być karą Bożą za ich zatwardziałość i wrogość względem Jezusa”” – to bie te wasze „muzeum” mozecie… no wlasnie.

 53. @lspi

  „Tysiącletnia historia życia na jednej polskiej ziemi dwóch narodów:polskiego(słowiańskiego) i żydowskiego jest warta upamiętnienia”

  To „upamietnienie” juz istnieje bez muzeum, na przyklad w postaci dowcipow, zamieszczonych tutaj przez twojego ziomala-wspolwyznawce o ksywie „Kagan”.

  „Gdzie jest najwięcej Żydów?
  – W atmosferze.”

  No i wuj. Innego „upamietnienia” nie trzeba. Sami sobie wystawiacie swiadectwo. Polakow portret wlasny.

 54. radzilowJedwabne
  Racja! Po co się goje mieszają do waszych koszernych geszeftów? Jezus był przecież Żydem a więc wara gojom od niego!
  Szalom!

 55. radzilowJedwabne
  Te „dowcipy”, ktore tu zacytowałem, to nie są z mojego cyrku, a zamieścilem je tu tylko po to, aby ci ułatwić twoje zadanie polegające na przyszyciu każdemu Polakowi łatki zwierzęcego antysemity.
  Szalom!

 56. @Kagan

  „Te “dowcipy”, ktore tu zacytowałem, to nie są z mojego cyrku, !”

  Te „dowcipy” to zywy dowod na to, jak

  – Polacy postrzegaja Zydow
  – Polacy postrzegaja zaglade Zydow podczas IIWS
  – polscy dostawcy internetu postrzegaja upowszechnianie propagandy juz nie rasistowskiej, tylko po prostu ludobojczej
  – polskie wladze (policja, prokuratura, sadownictwo) ostrzegaja zaglade Zydow podczas
  IIWS oraz upowszechnianie propagandy juz nie rasistowskiej, tylko po prostu ludobojczej.

  I to jest najlepsze „upamietnienie”. Innego nie trzeba.

 57. radzilowJedwabne
  A jak według ciebie:
  – Żydzi postrzegają Polaków?
  – Żydzi postrzegają zagładę Polaków podczas II WŚ?
  – Izraelscy dostawcy internetu postrzegają upowszechnianie propagandy już nie rasistowskiej, tylko po prostu ludobójczej?
  – Izraelskie władze (policja, prokuratura, sądownictwo) postrzegają zagładę Polaków podczas IIWŚ oraz upowszechnianie propagandy już nie rasistowskiej, a tylko po prostu ludobójczej.
  Szalom!

 58. Normalny to Pan mason a la B’nai nie jest. Czytuje Pan siebie?
  „Jak pokazać powszechną nienawiść Polaków do Żydów w czasie wojny, obok sprawiedliwych, którzy Żydów z narażeniem życia ratowali, i obok tych, którzy robili to samo, tylko że dla pieniędzy? Jak pokazać „żydokomunę” obok jej również żydowskich ofiar? Jak pokazać antysemityzm polskich bohaterów i zasługi, jakie ponieśli dla Żydów liczni „półantysemici”, osoby „judeo-niejednoznaczne”, w tym wielu Żydów?”

 59. radzilowJedwabne
  19 października o godz. 20:04

  Nienawistniku, oszczerco i kłamco, bliżej mi do judaizmu, niż do katolicyzmu, więc odwal się ode mnie i siebie raczej nazywaj Polakiem-katolikiem, jeśli już nie możesz się obejść bez tego rasistowskiego określenia. Twój język nienawiści, twoje rasistowskie określenia brzydzą mnie, ale to sprawa Hartmana, że toleruje. W końcu: może mu się podobają…

  Powtarzam: nie odpowiadam za innych, ale za siebie. Ja niczego nikogo nie uczę. A jeśli u nas czegoś uczą i jeśli uznajesz odpowiedzialność zbiorową, to oskarżasz też takich Polaków, jak np. Janina Paradowska z „Polityki”, jak Leszek Kołakowski, jak Tomasz Lis itd. Czemu się ich nie czepiasz? No, dokop Janinie Paradowskiej, że u niej w Polsce uczą, że żydzi ukrzyżowali Jezusa. no, dawaj. Tylko nie zapomnij dodać, że to żydzi napisali, a nie Polacy i że np. żyd Szaweł (zanim stał się Pawłem) fizycznie rozliczał żydów za te nauki…

 60. @Kagan

  „A jak według ciebie:
  – Żydzi postrzegają Polaków?”

  Jak ludzi, ktorzy maja takie oto plany i zamiary:

  „http://ksiazki.wp.pl/tytul,Imre-Kertesz-ujawnia-antysemityzm,wid,4075,wiadomosc.html?ticaid=1108d7

  „kasa dla binladena zrobi porzadek z zydami polacy otworzcie piece w majdanku auschwitz dla zydow niszczacych polske parchy do gazu
  odpowiedz
  Ocena: 0 [0]
  ~luksusowy jaczt [2005-02-18 00:00]
  ANKA! PISZESZ ZE WSTYDZISZ SIE BYC POLKA CZYTAJĄC TE KOMENTARZE. TO JA CI POWIEM ZE JA SIE WSTYDZE TAKICH POLAKOW JAK TY ZA !!!NIEWIEDZĘ!!! TAKICH „NAIWNYCH BARANOW” (SLOWA PEWNEGO PEDALA W JARMULCE – WLASCICIELA PEWNEJ DO-GAZety) JAK TY TO W TOWARZYSTWIE LUDZI SWIADOMYCH Z SIEDMIORAMIENNYM SWIECZNIKIEM SZUKAC… CIESZCIE SIE ZYDZI BO GLUPCOW I GOJÓW W POLSCE MACIE OGROMNE ZASOBY.
  odpowiedz
  Ocena: 0 [0]
  ~BRZ-E [2004-08-20 00:00]
  Polska dla polaków. Europa dla białych. ANTY JUDE.
  odpowiedz
  Ocena: 0 [0]
  ~afex [2004-08-12 00:00]
  Czy jeżeli powiem , że nie lubię sałatki po żydowsku to będę antysemitą?
  odpowiedz
  Ocena: 0 [0]
  ~DaeTH (Jude Raus Fan) [2004-06-28 00:00]
  Żyd to zaraza! Wydup**ć żydów z polski. Niech se żyją w tym swoim zadupiu a nie siedzą w polsce! Żydzi do krematorium
  odpowiedz
  Ocena: 0 [0]
  ~Anka [2004-06-21 00:00]
  Boże, jak ja się wstydzę, że jestem Polką
  odpowiedz
  Ocena: 0 [0]
  ~polish anty jude front [2004-06-17 00:00]
  zgadzam sie zydzi to zaraza sa jak szczury zyja miedzy ludzmi niewidoczni i podstepni
  odpowiedz
  Ocena: 0 [0]
  ~Zyd to zaraza [2004-06-05 00:00]
  mam nadzieje że znajdzie się więcej polaków którzy mają takie poglądy jak ja jestem antysemitą i nie kryje się z tym bo żydzi to rak który toczy tą planete”

  Jesli Polacy tak sie wypowiadaja, szczerze i otwarcie:

  „kasa dla binladena zrobi porzadek z zydami polacy otworzcie piece w majdanku auschwitz dla zydow niszczacych polske parchy do gazu”

  to nie tylko „Zydzi” a reszta swiata postrzega Polakow na podstawie szczerych i otwartych wypowiedzi samych Polakow.

  A takze – na podstawie zaszlosci historycznych, od masakry w Pinsku poprzez Radzilow, Jedwabne, Wasosz, Szczebrzeszyn az po powojenne mordowanie.

  I tego zadne durne „muzeum” nie zasloni.

 61. @takei-butei

  „Nienawistniku, oszczerco i kłamco, b”

  Sprobuj zajarzyc, zafajdany durny smrodzie, ze jak nie masz Hansa albo chociaz paru „granatowych” do pomocy, to plugawy bluzg nie jest najlepszym pomyslem. Po prostu dostajesz tym samym bluzgiem w ryjek, tyle ze z odpowiednia nawiazka.

 62. @takei-butei

  „siebie raczej nazywaj Polakiem-katolikiem, jeśli już nie możesz się obejść bez tego rasistowskiego określenia.”

  ???
  ??????

  Gostek,

  serio twierdzisz, ze okreslenie „Polak-katolik” jest „rasistowskie”?

 63. Kocham Pana, Panie Hartman! 🙂
  Nie mógł Pan lepiej wyrazić moich myśli i nadziei.
  Pozdrowienia z Tel Awiwu, ach jakże polskiego (bo przecież jak polski ten Izrael)

 64. Panie Profesorze, Izrael mógłby pomyśleć trochę o Polakach dla odmiany. Dlaczego w Yad Vashem nie ma tłumaczeń w języku polskim?

 65. „Panie Profesorze, Izrael mógłby pomyśleć trochę o Polakach dla odmiany.”

  A to z jakiej paki?

  „Dlaczego w Yad Vashem nie ma tłumaczeń w języku polskim?”

  A z jakiej paki maja byc?

 66. Po przeczytaniu emocjonalnych wpisów na dzisiejszym blogu, wpis Gospodarza przeczytałem dwukrotnie. Niektórym uczestnikom tego bloga , serdecznie sugerowałbym coś podobnego. Po powtórnej lekturze wpisu pan prof. Hartmana, w całości utożsamiam się z jego myślami , zawartymi w tym felietonie.
  Do wszystkich osób , które tak łatwo wchodzą w emocjonalne reakcje w wymianach myśli między sobą, opartych na drażliwych przekazach z przeszłości- apeluję o wsłuchanie się w przekazy pana Hartmana, dotyczące jego wiary w lepszą, wspólną przyszłość.
  W takich emocjami zaognionych sytuacjach, gdzie nośnikami są przekazy z przeszłości, każda szansa na uczciwe pojednanie, z wyciszeniem wzajemnej ,emocjonalnej pamiętliwości – jest szansą na przyjazne bycie ze sobą TU i TERAZ.
  Polacy z Niemcami jakoś sobie w obecnych pokoleniach mnóstwo pozapominali, Niemcy z Żydami- też w obecnej odsłonie pokoleniowej są w bardzo dobrych relacjach. Drodzy bracia Polacy i Bracia Żydzi- czy stać Was/nas/ na szczere -„Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”?. Ile jeszcze mamy się tarmosiić za sytuacje między naszymi przodkami , które odbywały się w czasach niewyobrażalnych dla większości z nas.
  Świat zaczyna wariować. Wrogości o skali niebezpieczeństw dotychczas niespotykanej, dosłownie eksplodują , a wiele jest „minutę przed”.
  Pozwólmy w sobie zaszczepić ziarno prawdziwego pojednania. Wszyscy na tym wygramy. Klasyka w trudnych negocjacjach , jako jeden z głównych warunków powodzenia na pojednanie, nakazuje – szczery szacunek dla drugiej strony.
  Taki jest elementarny punkt wyjścia do osiągnięcia tego niezwykle cennego stanu- stanu szczerego pojednania.

  Z najwyższym Szacunkiem do Wszystkich blogujących,
  Pikuś

 67. radzilowJedwabne
  Przykro mi, że masz taką opinię o Polsce. Może nie żyję aż tak długo, ale nigdy nie spotkałam takiej mowy nienawiści. Jestem w szoku. Byłam na otwarciu Jishivy w Lublinie. Wiem co się działo na tych ziemiach. Mój przyjaciel był wolontariuszem w Izraelu. NIGDY nie słyszałam żadnego Polaka głoszącego nienawiść do Żydów. Może to kwestia ludzi w moim kręgu? Może to kwestia waszego pokolenia (skażonego historią)? Mam nadzieję że młodzi ludzie są wolni od uprzedzeń (ja jestem) i mogą zacząć budować jakoś wspólną przyszłość- nową lepszą historię. Pozdrawiam

 68. „Żydzi- czy stać Was/nas/ na szczere -”Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”?”

  Panie Polaku-katoliku,

  „wybaczamy i prosimy o wybaczenie” – to akurat wy, Polacy-katolicy – do Niemcow. Jeszcze w latach szescdziesiatych.

  Z Niemcami juz sie wtedy przeprosiliscie.

  A jak mnie i moim dzieciom bedzie potrzebne „pojednanie” z ludzmi, ktorzy zapowiadaja nam gaz i piec („Zydzi do gazu”, „polacy otworzcie piece w majdanku auschwitz dla zydow niszczacych polske parchy do gazu”) – to na pewno powiadomie.

 69. Jak mozna bylo sie spodziewac Jan Hartman wbili kij w antysemickie mrowisko. Jadowite mrowki wylaza.

 70. Tekst profesora doskonały, dzięki. I jeszcze raz pochwalam brak moderacji wobec żulii blogowej – przynajmniej wiemy do czego rodacy bywają zdolni. W głowie nam się nie przewróci.

 71. I nie rozumiem dlaczego Polak musi się równać od razu katolik? Ja jestem Polką ale zdecydowanie odcinam się od katolicyzmu… i od faszyzmu…i od ciemnoty umysłowej, i ograniczeń, i uprzedzeń. Myślę że takich ludzi w tym kraju jest więcej.

 72. radzilowJedwabne
  19 października o godz. 20:51

  Jaki Hans? Co za Hans? Czy ja odpowiadam za jakiegoś Hansa? Za jakiegoś granatowego policjanta? Spokojnie napiszę, że podczas wojny mnie nie było na świecie. Dlaczego mam odpowiadać za coś, czego nigdy nie zrobiłem? Mógłbym napisać, że jesteś zas…nym zah…nym i zarz….anym gnojem, bo oskarżasz mnie o coś, czego nie zrobiłem, bo jeszcze się nie urodziłem. Nie napiszę jednak, że jesteś zas…nym ryjem, bo lubię, jak się pienisz, nie mając żadnych argumentów.

  Tak, tak uważam, w twojej buzi określenie „Polak-katolik” jest czysto rasistowskie. Pełne pogardy, nienawiści rasistowskie określenie. Bliski jest mi judaizm, daleki katolicyzm, więc takie rasistowskie określenia nie mogą mi się podobać. Gdy niektórzy katolicy lżą judaistów, to się pienisz, ale gdy ty gardzisz katolikami, to ok? Tak?

 73. bib
  19 października o godz. 22:05

  radzilowJedwabne jest rodakiem, więc – rzeczywiście – dobrze, że nie ma moderacji, niech świat widzi, do czego jest zdolny…

 74. @takei-costam walnal:

  „ewnętrzne porachunki między Żydami:
  żydzi-judaiści i
  winę na żydów-judaistów,
  żydzi
  żydów-
  to żydzi:
  Juda itd.
  Gdy żydzi wzajemnie2

  Tresc i esencje wypowiedzi wyfajd.. pardon, _wyartykulowanej_ przez gostka o ksywie takei-costam wyekstrahowal –

  RJ

 75. michrich
  19 października o godz. 22:04

  Szerszeń-Hartman umie judzić filisterskimi pseudoprawdami, trudno się dziwić, że mrówki wyłażą…

 76. radzilowJedwabne
  19 października o godz. 22:16

  Czyli co? O Jezusie kto pisał? Polacy? Czy żydzi? Kim byli żydzi-apostołowie? Judaistami? Chrześcijanami? Kto napisał, że Jezusa zabili żydzi? Polacy? Czy ewangeliści? Czy Szaweł/Paweł był Polakiem? Czy Szaweł prześladował żydów?

  Ty bez przerwy piszesz Polacy, Polacy, Polacy, Polacy. I tobie wolno? A mnie nie wolno napisać żydzi? Jak mam napisać, że apostołowie Piotr, Szymon itd. to…, skoro oni sami nazywają się żydami? O co ci chodzi? Czy mam pisać, że Jezus to Rzymianin? Że Szaweł/Paweł to Marsjanin?

  Dodam, że słowo „żydzi” pisane małą literą jest poprawne ortograficznie. O co ci chodzi?

 77. Pan profesor Hartman
  Miło się Pana czyta. Lubię to.

 78. „Jaki Hans? Co za Hans? Czy ja odpowiadam za jakiegoś Hansa? Za jakiegoś granatowego policjanta? Spokojnie napiszę, że podczas wojny mnie nie było na świecie. Dlaczego mam odpowiadać za coś, czego nigdy nie zrobiłem?”

  Ale rozsadza cie duma narodowa z powodu sukcesu polskich siatkarzy? Podkreslasz z duma, ze „zdobylismy” tyle a tyle zlotych medali na olimpiadzie? Podkreslasz, ze „my Polacy” to i siamto w Bitwie o Anglie i ze „nas” „zdradzono w Jalcie”?

 79. radzilowJedwabne
  19 października o godz. 22:29

  Nie, nie. Nigdzie nie znajdziesz żadnego dowodu, że rozpiera mnie narodowa duma z bohaterskich czynów Polaków…

 80. radzilowJedwabne
  W każdym większym narodzie znajdzie się zawsze najgorsze szuje, ale chyba dobrze wiesz, w jakim jest ich procentowo najwięcej. I aby pomóc osobom ten wpis czytającym, to podpowiem, ze to nie jest żaden naród z Europy, Ameryki, Oceanii czy Afryki, a tylko mający obecnie swą główną siedzibę w pewnej, dość bliskiej Europie części Azji, ale jest on tam przez swych wszystkich sąsiadów powszechnie znienawidzony, podobnie jak był on znienawidzony wszędzie, gdzie się tylko on pojawił w swej, dość przecież długiej, historii…
  Pikuś
  A ja ci zacytuję Hartmana – wybiórczo, ale nic do jego słów nie dodając, a zobaczysz, jak blisko jest on do ‘radziłowa’ a jak daleko mu jest do Polaków:
  „Jak pokazać powszechną nienawiść Polaków do Żydów w czasie wojny?” „Jak pokazać antysemityzm polskich bohaterów?” „Nie dajcie sobie narzucić filisterskich pseudoprawd! Nie bójcie się PiS-u, Rydzyka, kiboli, faszystów” itp. itd., ale to samo już wystarczy aby skazać Hartmana za nawoływanie do nienawiści do Polaków na tle narodowościowym, rasowym, etnicznym i wyznaniowym, to też wytoczę mu proces, jako że takie zachowanie jak jego jest dziś w Polsce wyraźnie przecież zabronione i karalne na podstawie art. 256 i 257 kodeksu karnego (k.k.). Przypominam także, ze choć nie ma obecnie w Polsce przepisu szczególnego prawa karnego chroniącego wprost osoby przed nienawiścią z powodu bycia Polakiem, to jednak w zależności od stanu faktycznego, zachowanie osoby używającej tzw. mowy nienawiści, co jest ewidentne w jego publicystyce, wyczerpuje znamiona przestępstwa, n.p. z art. 190, 212 lub 216 k.k. A więc przyjmij pan do wiadomości panie Hartman, że w twojej sprawie toczy się już obecnie dochodzenie w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Ochota (numer akt PG II 1 Ko/1973/13).
  Generalnie
  Dobrze, że syjoniści zabrali głos w tej dyskusji, aby żaden z Polaków nie miał nawet najmniejszej wątpliwości jaki jest stosunek olbrzymiej większości Żydów do Polaków, oraz jakim to wrednym celom ma służyć to „muzeum” o którym jest mowa na tym blogu.
  Szalom!

 81. @Kagan
  Kagan
  19 października o godz. 17:14
  Michrich
  Znów nie odróżniasz antysyjonizmu od antysemityzmu. Ja rozumiem, że bardzo trudno jest dziś być Żydem nie będąc jednocześnie syjonistą czyli rasistą, że jakże trudno jest dziś być Żydem i jednocześnie nie popierać zbrodni, które żydowskie państwo, czyli Izrael, popełnia ciągle w nielegalnie przez syjonistów okupowanej Palestynie. Ale czemu ty nie możesz być tym porządnym Żydem?
  ***
  Przemianowujac miano antysemity na miano antysjonista nie przestajaesz nim byc. Himler wyglaszajac przemowienie do SS manow modrujacych Zydow mowil im ze nadastaswiali karku wypelniajac potrzebna prace zxostali uczciwymi ludzmi. Cynizm i bezwstyd obludnikow nie zna granic. Obluda antysemitow ktorzy sa tylko przeciwko Zydom ortodoksyjnym, Zydom syjonistom lub Zydom z Wall Steet lub Zydom ktorzy rzekomo opalnowai instytucje naukowe a nie przeciwko Zydom jako ta takim jest znana od wiekow maska. Ty Kagan nalezysz do tego zbioru

 82. Oto jedyny możliwy komentarz do zachowania części wpisowiczów:
  http://www.youtube.com/watch?v=zch0yBQdq54
  Bawcie się dalej, dzieciaki.

 83. radzilowJedwabne
  19 października o godz. 20:51
  @takei-butei
  “Nienawistniku, oszczerco i kłamco, b”
  Sprobuj zajarzyc, zafajdany durny smrodzie,
  ***
  Unikajmy epitetow jak wyzej. Tzymajmy sie faktow i logiki. Apeluje. Wimie Jehowy i Jezusa „Pana Naszego”

 84. michrich
  20 października o godz. 0:11

  Nie ja pierwszy zacząłem bluzgać na radzilowJedwabne, ale on na mnie. W ogóle do niego pierwszy nie zacząłem pisać, ale on mnie zaczął oskarżać o zbrodnie popełnione przez innych i takie, zanim się urodziłem. Trzymaj się więc faktów. Ale dobrze, rozumiem, że mnie bronić się nie wolno, mam pokornie dostawać w zadek za coś, czego nigdy nie zrobiłem i za coś, czego nigdy nigdzie radzilowJedwabne nie zarzuciłem. To całkiem logiczne: atakują mnie, więc nie wolno mi się bronić. Już to zrozumiałem. Od tej pory biorę winę wszystkich na siebie, choć ze mnie żaden Chrystus ani cierpiący za milijony…

 85. „Unikajmy epitetow jak wyzej. Tzymajmy sie faktow i logiki. Apeluje. Wimie …. Jezusa “Pana Naszego”

  Gostek,

  alez unikajcie sobie bidetow. Czy costam. ” W Imie” „Jezusa “Pana Waszego”.

  Ty jakos ciagle nie mozesz zajarzyc, ze dla nich nie jestes partnerem do rozmowy czy dyskusji. Ze nie postrzegaja ciebie w ogole jako czlowieka.

  Postrzegaja ciebie WYLACZNIE jako surowiec wyjsciowy do wyrobu mydla. I powolywanie sie na „Pana Waszego” ni cholery niczego nie zmieni.

  Takich madrych byl kiedys caly kosciol, miescil sie na ulicy Leszno. Duzo to nikomu nie pomoglo, wszyscy i tak pojechali do gazu.

 86. @takei-costam walnal:

  “ewnętrzne porachunki między Żydami:
  żydzi-judaiści i
  winę na żydów-judaistów,
  żydzi
  żydów-
  to żydzi:
  Juda itd.
  Gdy żydzi wzajemnie2″

  Tresc i esencje wypowiedzi wyfajd.. pardon, _wyartykulowanej_ przez gostka o ksywie takei-costam wyekstrahowal RJ.

  „a coś, czego nigdy nie zrobiłem ”

  „Jak usilujesz komus nasr.. na twarz, to zawsze zachodzi ryzyko, ze zarobisz ta sama substancja”

  (stare przyslowie rurytanskie)

 87. @Mila

  ” NIGDY nie słyszałam żadnego Polaka głoszącego nienawiść do Żydów.”

  Katoliczko,

  masz ewidentnie prze.. przechlapane, powiedzmy. Po pierwsze – to ja sie wsrod was wychowalem, zanim mnie i moja rodzine z tego twojego kraju wypedzono („Zydzi wynocha do Izraela!”, „Polska dla Polakow!”). Wasza slynna Tradycyjna Polska Tolerancje przerabialem na wlasnej d.. skorze, powiedzmy.

  Po drugie – ja mn in ten twoj jezyk do dzisiaj znam nienajgorzej. Starszy dzieciak po waszemu mowi nie gorzej ode mnie, kazalem sie uczyc nie tylko niemieckiego czy arabskiego.
  I dlatego trudno sm..cy kit wciskac. Jezeli wasza Przyszlosc Narodu tak sie oto wypowiada:

  ” „Hitler zaczął, my skończymy. Do pieca, smażyć się, żyduchy, do pieca”; „Mam złość na Adolfa H., że nie skończył gazowania rzydostwa””

  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sad-przyznal-racje-sikorskiemu-prokuratura-ma-sie-znowu-zajac-mowa-nienawisci-w-internecie,466795.html

  … to od razu macie licznych czytelnikow – od libanskiej granicy po Tel-Awiw i NYC. Zachecam goraco: Keep up the good work! Wspolnym wysilkiem budujecie ten wasz… _wizerunek_.

 88. @Mila

  „I nie rozumiem dlaczego Polak musi się równać od razu katolik”

  Ze jak?

  „„Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem / Polska jest Polską, a Polak Polakiem””

  „Krzyż w ponad 1000-letniej historii Polski zawsze odgrywał doniosłą rolę. Pisał nasz wieszcz Adam Mickiewicz:
  Tylko pod krzyżem,
  Tylko pod tym znakiem,
  Polska jest Polską,
  A Polak Polakiem.”

  http://www.katolik.pl/znaczenie-krzyza-w-historii-polski,2557,416,cz.html

  Mickiewicz wprawdzie troch lepsze wiersze pisal, ta, pardon le mot … poezja nie ma nic wspolnego z Mickiewiczem – ale najbardziej wk.. pardon, irytuje – obluda.

  „NIGDY nie słyszałam żadnego Polaka głoszącego nienawiść do Żydów.”

  Zaje.. fajnie ciekawe stwierdzenie w kraju, w ktorym media w systemie 24/7 albo walkuja „zydowskich zbrodniarzy z UB” ktorzy „mordowali polskich patriotow” – albo wariant B – „zydowskich zbrodniarzy” ktorzy „morduja palestynskie dzieci”.

  Pozachwycaj sie, katoliczko, tymi „dowcipami”, ktore twoj ziomal Kagan tutaj zamiescil:

  „Co stanie się po zderzeniu wagonu Żydów z wagonem jabłek?
  – Mydło zielone jabłuszko
  Gdzie jest najwięcej Żydów?
  – W atmosferze.
  Co najczęściej krzyczy sędzia na meczu w Oświęcimiu?
  – Spalony.”

  Podobaja ci sie te wasze dowcipy? no to nie udawaj pierwszej naiwnej.

 89. ‚ “Panie Profesorze, Izrael mógłby pomyśleć trochę o Polakach dla odmiany.”
  A to z jakiej paki?
  “Dlaczego w Yad Vashem nie ma tłumaczeń w języku polskim?”
  A z jakiej paki maja byc?’

  A z „takiej paki”, że najwięcej wymienionych zasłużonych obrońcow Żydów w Yad Vashem to właśnie Polacy, tlumaczenia są we wszystkich ważniejszych i średnio ważnych językach a po polsku nie ma. Zgrzyt.

 90. @ radzilowJedwabne
  Czy zyd ktory przeszedl na katolicyzm to tez anstysemita bo osmielil sie zmienic swoja religie? Rozumiem ze gdy to zrobi muzulmanin grozi mu kara smiercie, natomiast gdy to zrobi zyd czy wtedy bedzie juz na reszte zycia przypieta mu latka antysemity?
  @ kagan
  Zgoda ze panstwo chazarskie jest kolebka wszystkich wschodnio-europejskich zydow. Byli oni uciekinierami przed nawracaniem na sile na islam glownie mieszkancami obecnej Turcji. Stworzyli wlasna religie tak zwany talmudyzm,.
  Po upadku tego panstwa osiedlili sie na terenie Polski i innych panstw na wschodzie Europy. Nie maja nic wspolnego z plemionami zamieszkujacymi kiedys rejon Palestyny. Zamieszkujac wsrod slowian nie chcieli sie symilowac glownie z powodu religijnego. Dzisiaj tacy ktorzy sa Polakami, ale z przeszloscia chazarska nie kultywujacy religii talmudycznej nie sa zadnymi zycami. Zydzi ktorzy kiedys zamieszkiwali rejon Palestyny dawno przyjeli chrzescijanstwo. Bylo to dlugo przed powstaniem islamu. Problem polega na tym ze sa osoby ktore probuja tworzyc mity polegajace na tym ze istnieje jakis narod wybrany, mityczny i to narod nadludzi. Nie istnieje nic takiego. To sa brednie syjonistow. Zreszta jeden narod wybrany czyli nazistowskie Niemcy mielismy juz raz w Polsce. Jakos nikt muzeow mu nie poswieca.

 91. @ Pikus
  O jakim pojednaniu Ty mowisz? W Polsce wszystkie wyznania za wyjatkiem satanizmu maja pelne prawo do swej dzialalnosci. Ja rozumiem ze ziemie nad Wisla zamieszkuja Polacy. Czy moze sie myle? Jest dla mnie niepojete ze Polak ktory jest ateista jak pan Hartman uwazac moze siebie za zyda? Natomiast wycieczki do Oswiecimia powinny dotyczyc historii faszyzmu a nie miec cos wspolnego z Polska. Takie muzeum historii wyznania powinno powstac w panstwie gdzie jest najwiecej jego wyznawcow. O ile sie nie myle to w Polsce
  ludzi wyznania talmudycznego jest zdecydowanie promile. Znacznie wiecej jest osob wyznania pprawoslawnego, czy protestanckiego. Dziwie sie ze robi sie jakas dysproporcje pomiedzy rzeczywistoscia i wyobrazeniem. Gdyby przeprowadzic badania genetyczne, wyszloby ze wiekszosc Polakow ma w sobie geny odziedziczone od Chazarow. Tego oczywiscie nikt nie bada, bo to by zaszkodzilo mitowi narodu wybranego. Zejdzmy na ziemie i przestanmy szukac w Polsce problemy ktorych nie ma. Jest natomiast wystarczajaca ilosc problemow ekonomicznych ktore czekaja na rozwiazanie. Rzad ktory nie potrafi ich rozwiazac idzie w sztuczne problemy takie jak antysemityzm, przesladowanie mniejszoaci religijnych i niereligijnych (czytaj u Kowalczyka ateizm) z ktorych najbardziej oczywiscie ze krzycza ci ktorzy sa z jakakolwiek religia na bakier.
  Ja uwazam ze na wszlki wypadek podpisze sie pod tym wpisem, przepraszama ze zyje ateistow, zydow, katolikow, prawoslawnych, muzulmanow, protestantow, oraz wszystkich tych ktorych nie wymienilem z nazwyl. Do zadnego muzeum ktorejkolwiek z tych grup niezamierzam ani chodzic ani tez namawiac dochodzenia. Takiemuzeum odgrzewa stare demony, ktore czekaja na to by sie ujawnic jak w 1939 by pokazac ze czlowiek ;znowu blizej czasow gdy maczugi szly w ruch. Pozdrawiam.

 92. „Natomiast wycieczki do Oswiecimia powinny dotyczyc historii faszyzmu a nie miec cos wspolnego z Polska. Takie muzeum historii wyznania powinno powstac w panstwie gdzie jest najwiecej jego wyznawcow. O ile sie nie myle to w Polsce
  ludzi wyznania talmudycznego jest zdecydowanie promile. Z”

  No to chyba mozecie zabronic wycieczek do Oswiecimia, skoro zle i niedobre? Albo w ogole postawic tabliczki „Jude raus” na przejsciach granicznych? A to zakichane „muzeum” to chyba mozecie przerobic na dajmy na to Muzeum Przyjazni Polsko-Palestynskiej? Albo na Sanktuarium Najsw Marii Panny? Nikomu to durne „muzeum” nie jest do niczego potrzebne. To zakichane „muzeum” i tak NIE ZASLONI napisow „zydzi do gazu” na waszych scianach ani NIE ZAGLUSZY przyspiewek „Auschwitz-Birkenau-sia-la-la-la-la” na waszych stadionach.

 93. @Marcin

  ” To sa brednie syjonistow. Zreszta jeden narod wybrany czyli nazistowskie Niemcy mielismy”

  Narod wybrany, katoliku, to chyba ten twoj? „Chrystus narodow”?

  A jak wam,….a „syjonisci” brzydko pachna, to zerwijcie stosunki dyplomatyczne i handlowe z „syjonistami”. I wprowadzcie embargo na „syjonistyczne” produkty. „Syjonisci” na pewno poplacza sie z tego powodu. Juz ten wasz Gomulka kiedys zrywal i wprowadzal. Jak wiadomo, „syjonisci” nigdy sie po takim strasznym ciosie na dobre nie podniesli.

 94. radzilowJedwabne
  20 października o godz. 0:41

  Tak, tak, to się zgadza – od początku sr…sz na mnie, zaszło więc ryzyko, że tą samą substancją zarobiłeś w buzię. Ślę buziaczki i przepraszam za to, że urodziłem się po wojnie, ale przecież odpowiadam za zbrodnie wojenne; i że nie wziąłem do pomocy Hansa ani granatowego policjanta, a przecież mogłem oprócz nich także wziąć do pomocy Iwana i ubeka; przepraszam także za to, że w ogóle jeszcze żyję, że nie chodzę do kościoła, że nie wiem, czego uczą z ambony, że w ogóle jestem człowiekiem, a przecież – jak to mnie poetycko nazwałeś – powinien być zafajdanym durnym smrodem.

  Tak, po twojej rzeczowej krytyce i słusznej argumentacji, przekonałem się, że jestem Polakiem-katolikiem bolszewikiem nazistą hitlerowcem esesmanem i wszystkim, co tam tylko sobie raczysz.

 95. „najwięcej wymienionych zasłużonych obrońcow Żydów w Yad Vashem to właśnie Polacy,”

  Polacy rzeczywiscie odegrali ogromna role w tamtych czasach, na przyklad ci, ktorzy przeksztalcali Radzilow, Jedwabne, Wasosz, Szczebrzeszyn i dziesiatki innych miejscowosci na miasteczka czysto aryjskie. Twoi ziomale, ktorzy zapedzili Zydow w Radzilowie do oblanej benzyna stodoly i podpalili te stodole z czterech stron, rzeczywiscie powinni zostac upamietnieni, podobnie jak twoje ziomy z polskiej policji. Przypomnijmy, ze reka w reke z Niemcami te twoje ziomy z polskiej policji tlumily powstanie w getcie warszawskim. Na witrynie waszego IPN-u jest caly czas do wgladu raport Stroopa. Twoje ziomy w granatowych mudnuravh sa nawet wymienione z imienia i nazwiska, bo jeden w czape zarobil a co nieco odnioslo rany „w sluzbie Rzeszy”.

  Katoliczko,

  ja jestem za tym, zeby specjalny pawilon postawic. Upamietnic twoich ziomali za opisane powyzej wyczyny.

 96. @takei-butei

  „jestem Polakiem- …. bolszewikiem nazistą hitlerowcem esesmanem”

  Ktos ci, katoliku takie jak wyzej zarzuty stawial? Czy wyssales z niedomytego palucha? Ktos cie tak okreslil? To zacytuj, kto taki.

 97. @ radzilowJedwabne
  Cos tu nie gra z tym Jedwabne. Mozesz to wytlumaczyc dlaczego Niemcy nie wywiezli tych z Jedwabnego jak innych do obozu zaglady? Wytlumacz to prosze, hetnie poczytam. Moze oni nie byli wogole Zydami, albo moze ktos zmyslil te historie? Nie moge pojac ze zwozili Zydow pociagami z calej Europy a calkiem zapomnieli o tych z Jedwabnego. Pewnie ci z Jedwabnego to byli Polacuy a nie Zydzi? Bo widzisz sam ze to jest nielogiczne iz pierwsza rzecza ktora robili Niemcy w czasie wojny to sporzadzali listy Zydow. Zapomnieli o tych z Jedwabnego?

 98. @Marcin

  ” Mozesz to wytlumaczyc dlaczego Niemcy nie wywiezli tych z Jedwabnego jak innych do obozu zaglady?”

  Bo twoi ziomale-wspolwyznawcy spalili swoich sasiadow-Zydow w stodole natychmiast, od razu jak mieli zapewniona bezkarnosc. Na dlugo przed powstaniem obozow zaglady.

  A jak ci cos „nie gra”, to sie kloc z waszym IPN-em, ktory te orgie mordowania, wyjatkowo okrutna i sadystyczna, dokladnie zbadal i opisam (dwutomowa monografia „Wokol Jedwabnego”).

  “Mowia Wieki”, najbardziej znany polski periodyk poswiecony historii – o “wydarzeniach” w Jedwabnem:
  ____________________________________
  “Przede wszystkim nie ma żadnych wątpliwości, że zbrodnia w Jedwabnem
  dokonała się polskimi rękami. Sąsiedzi mordowali sąsiadów, obywatele
  obywateli. Czynili to w sposób tak prymitywnie okrutny, że porównanie
  z okrucieństwami buntu Chmielnickiego, po które sięga Gross, wydaje
  się całkiem uprawnione. W polskiej tradycji funkcjonuje ponure słowo
  “rezun” oznaczające krwawego ukraińskiego oprawcę, zwykle plebejskiego
  pochodzenia. Nie mam wątpliwości, że to słowo stosuje się również do
  zabójców z Jedwabnego. To byli polscy rezuni. Odniesienie ukraińskie
  jest tu naprawdę na miejscu. Akurat IPN wydał w tym roku materiały z
  konferencji poświęconej antypolskiej akcji OUN-UPA w latach 1943-1944.
  Podczas lektury tej książki niemal automatycznie nasuwa się porównanie
  masakry jedwabieńskiej z rzeziami na Wołyniu. Oczywiście jest tu
  znaczna różnica w skali i liczbie, ale pewne elementy mechaniki
  zbrodni są łudząco podobne: tu i tam były “w robocie” noże, pałki,
  motyki, haki, płonące pochodnie (na Wołyniu jeszcze przerażająca
  piła), tu i tam mordowano nimi bliskich, od dawien dawna zasiedziałych
  sąsiadów. Były też ważne różnice – mordy wołyńskie były bardziej
  “doorganizowane”, a sąsiedztwo Polaków i Ukraińców cokolwiek różniło
  się od polskiego sąsiedztwa z Żydami. Ale natura “hajdamackiego mordu”
  pozostaje ta sama.
  Przywołanie rzezi wołyńskich nie jest tu żadną próbą poprawienia
  samopoczucia – “no bo inni robili to samo” – strony polskiej, jeśli
  taka w ogóle w tej sprawie istnieje. Przeciwnie, to samopoczucie
  powinno się raczej pogorszyć; przecież wielu Polaków, manifestując swą
  europejskość, wciąż twierdzi, że pomiędzy nimi a Ukraińcami rozciąga
  się przepaść cywilizacyjna, i to na wszystkich stopniach drabiny
  społecznej. Tymczasem “hajdamacki pogrom” już dawno wypadł z
  partykularza zachowań Europy Zachodniej. Co tu kryć, sprawa Jedwabnego
  nieuchronnie “ściąga” nas na Wschód, na – z punktu widzenia norm
  europejskich – niższy poziom cywilizacyjny.
  Nie oznacza to wszakże, że na niższy poziom moralny. Morderca z
  Jedwabnego nie jest “moralnie niższy” od mordercy z Auschwitz, jest za
  to o wiele bardziej zrozumiały. Mówiąc obrazowo, to bestia w ludzkiej
  skórze, która w ataku tłumnego zdziczenia jest zdolna do
  najstraszniejszych czynów. Nienawidzimy jej, lecz już tyle razy dała w
  historii poznać krwawą moc swych instynktów, że wydaje się jakoś
  znajoma. Trzeba potężnej dozy megalomanii narodowej, aby twierdzić, że
  ta bestia nie mogła się pojawić akurat w Polsce. Pojawiała się już
  wcześniej – nie raz, nie dwa. Nigdy nie wierzyłem w nasz mit narodu
  niewinnego, bo w ogóle nie ma niewinnych narodów.
  Morderca z Auschwitz jest kimś innym – to element nowoczesnej,
  zracjonalizowanej fabryki zbrodni, przetwarzającej ludzkie życie na
  materię nieożywioną, na artykuł przemysłowy. Tu nie ma miejsca na
  dzikie instynkty, tu mamy zimną, “naukowo” podbudowaną kalkulację.
  Tego wcześniej nie było, tego wciąż nie rozumiemy i boimy się
  najbardziej. I to też określa wyjątkowość Holocaustu. We wspomnianej
  dyskusji w IPN Konstanty Gebert, bardzo chwaląc opracowanie IPN,
  powiedział, że w mikroskali pokazuje ono cały mechanizm Holocaustu, w
  którym uczestniczyli nie tylko naziści, ale też szwajcarscy bankierzy
  i podłomżyńscy chłopi. Na to nie ma zgody. Sens Holocaustu nie polega
  bowiem ani na ordynarnym złodziejstwie, ani wyjarzmionym bestialstwie.
  Te odrażające rzeczy wciąż przewijają się przez historię, a –
  powtarzam – Holocaust był jeden.
  Ten wątek chyba zbyt słabo objawił się w wielkiej debacie “wokół
  Jedwabnego”, za to mieliśmy niejedną próbę ustalenia liczby
  pomordowanych Żydów. Wiele też było pretensji do Grossa, że
  tendencyjnie ją zawyżył – do 1600. To nie tak, Gross wziął ją wprost z
  istniejącego w Jedwabnem pomnika, którego przecież sam nie postawił.
  Choć z drugiej strony na miejscu autora – nieważne czy występuje jako
  badacz, czy publicysta – nie ufałbym bez reszty prawdzie pomników,
  zwłaszcza postawionych za czasów komunistycznego reżimu. Szczególnie,
  że Gross nie wierzy w resztę informacji podanych na tym pomniku – w to
  mianowicie, iż Żydów spaliły gestapo i hitlerowska żandarmeria. Gross
  wierzy tylko w liczbę.
  Sprawa liczby ofiar była zresztą jednym z głównych przedmiotów debaty:
  przy czym pojawiały się głosy, że w gruncie rzeczy jest ona
  drugorzędna. To też nie tak, jakkolwiek ma rację ten, który
  powiedział, że zabijając człowieka, zabijamy cały świat. Nie tylko dla
  historyka liczby są bardzo ważne, czasem przerażająco ważne, zwłaszcza
  w takich sprawach. Najdobitniejszym przykładem 6 mln ofiar Holocaustu.
  Przecież samo pojęcie ludobójstwa nie może się obyć bez pewnego
  wyobrażenia liczby. W Jedwabnem, jak szacuje Marcin Urynowicz, jeden z
  autorów “białej księgi”, liczba ofiar nie może przekraczać tysiąca.
  Ale to też nie powinno poprawić naszego narodowego samopoczucia. Za
  sprawą Jedwabnego zamajaczyły bowiem krwawe cienie mordów, których
  dokonali wówczas Polacy na Żydach aż w 31 miejscowościach. Taką liczbę
  podaje w swym tekście Andrzej Żbikowski. Przyznajmy, włos się jeży!
  Błędna liczby na starym pomniku w Jedwabnem przekształca się więc w
  inną liczbę, dużo wyższą i bardziej frustrującą”.
  _______________________________

  Calosc ukazala sie w miesieczniku “Mowia Wieki” nr 2/2003. Tekst opublikowal takze “Onet”, jest dostepny tutaj:

  http://wiadomosci.onet.pl/prasa/jedwabne-i-my/w4802

  Masowe mordowanie Zydow w pogromach przez Polakow, kiedy akurat sie okazja nadarzala jest bardzo solidnie udokumentowane i opisane w _polskich_ zrodlach. Folksdojczeria miala swoje piec minut, mogla nie tylko mordowac w wyjatkowo sadystyczny sposob, nie tylko lapska sobie ubabrac po lokcie w zydowskiej krwi – ale i nachapac sie do syta, uwlaszczyc sie na “mieniu pozydowskim”.

  Nic dziwnego, ze folksdojczeria nienawidzi Izraela jak morowej zarazy, cala moca swoich zapaskudzonych nienawiscia lebkow. No bo dopoki Izrael istnieje – to kominy nie zaczna dymic na nowo.

 99. radzilowJedwabne
  20 października o godz. 7:55

  Ja, ja sam tak siebie określiłem. Nigdzie nie piszę, że ktokolwiek mnie tak określił, piszę zaś, że sam się przekonałem. Nie umiesz czytać? Powtórzę, co napisałem o 7:51 – Tak, po twojej rzeczowej krytyce i słusznej argumentacji, przekonałem się, że jestem Polakiem-katolikiem bolszewikiem nazistą hitlerowcem esesmanem i wszystkim, co tam tylko sobie raczysz.

  Przy okazji dziękuję ci za to, że otworzyłeś mi oczy i że dzięki temu doznałem olśnienia niczym Szaweł. Teraz już na 100 % wiem, że to ja jestem największym łotrem, jaki chodził po ziemi.

 100. Jestem ciekaw czy Jan Hartman ma ubaw czytajac wszystko powyzsze?

 101. A może profesor Hartman pochyliłby sie nad ustawą w sprawie wypłacania przez Polskę comiesięcznych emerytur ofiarom Holocaustu. Wiadomo oczywiście kto będzie głównym beneficjentem takich wypłat. Może wartoby wyjaśnić, dlaczego Polska, kraj który był pierwszą i największą ofiarą wojny ma wypłacać odszkodowania innnym poszkodowanym. Z góry dziękuję panie proesorze , za artykuł wyjaśniający ten fenomen

 102. @ radzilowJedwabne
  „Morderca z Jedwabnego nie jest “moralnie niższy” od mordercy z Auschwitz.
  W pelni sie z tym zgadzam, roznica polega na tym ze temu w Auschwitz ktos udowodnil zbrodnie, podczas gdy w Jedwabnem bazuje sie na ksiazce Grossa.
  Zacznijmy od tego ze skoro masz dowody ze tam popelniono zbrodnie, to dlaczego jeszcze prokurator nie zostal powiadomiony celem znalezienia zbrodniarzy? Opowiadanie ze jacys „razuni” nawet nie polskie slowo to jest zwykle ble, blanie po to by wyartykulowac swoje fobie wobec narodu polskiego.
  Kazdy wie ze kosci nie da sie spalic w stodole. Tylko idiota mysli ze stodola moze
  zastapic krematorium. Skoro tam spalono ludzi mozna zrobic analize DNA i sprawdzic czy tak bylo. Bajeczki opowiadac o tym ze tysiace zamknieto wstodole i spalono sa takim opowiadaniem jedna pani drugiej pani.
  Jezeli masz dowody prosze bardzo zwroc sie o badanie DNA. To nie sa te czasy gdy mozna opowiadac bajeczki. Mysle ze zbrodniarze sa wszedzie i jezeli jest dowod ze byla zbrodnia to sie nie opowiada ze winni sa katolicy, tylko szuka sie prawdziwych sprawcow.

 103. michrich
  20 października o godz. 9:09

  Ubaw może mieć każdy, komu przypisuje się odpowiedzialność zbiorową, choć takie przypisywanie wcale nie jest do śmiechu.

  Hartman? Przypuszczam, że wyciągnie wnioski, jak jeszcze lepiej prowokować… Ale może się mylę. W końcu to jednak ważne pytanie, jakie Hartman stawia: „Jak pokazać powszechną nienawiść Polaków do Żydów w czasie wojny (…)? Powszechną, a więc i dzieci w kołyskach, i twoich dziadków oraz rodziców, i mojego dziadka wywiezionego na roboty przymusowe do Niemiec, i mojej malutkiej mamy. Każdego Polaka…

 104. michrich
  20 października o godz. 9:09

  Powszechną nienawiść Polaków do Żydów podczas wojny – to także nienawiść Karskiego, który specjalnie znalazł się w Oświęcimiu, aby świat poznał prawdę, ale świat miał go w d…; to także nienawiść Wandy Wasilewskiej, w ogóle wszystkich: komunistów z PPR, socjalistów, endeków, ludowców… Ciekawe tylko, czemu Polacy nie kolaborowali z nazistami, jak oprawcy Litwini, Łotysze, Ukraińcy, Francuzi, Norwegowie itd….

 105. DLA RÓWNOWAGI – „Polish jokes” etc.
  Les termes polonophobie, anti-polonisme, antipolonisme et sentiment anti-polonais se réfèrent à toutes les attitudes hostiles envers le peuple et la culture polonais. Ces termes se rapportent à un préjugé raciste à l’encontre des Polonais et des personnes d’origine polonaise, incluant une discrimination d’ordre ethnique et, à l’occasion, une maltraitance organisée et financée par un gouvernement sur des Polonais et des citoyens polonais (parmi lesquels, les Juifs polonais)1. Ce préjugé a entraîné des meurtres en masse et un génocide durant la Seconde Guerre mondiale, notamment par les nazis allemands, les nationalistes ukrainiens et les forces soviétiques.
  La polonophobie implique souvent des stéréotypes péjoratifs et une discrimination à l’encontre de ce qui touche la Pologne et les Polonais
  (fr.wikipedia.org/wiki/Polonophobie, en.wikipedia.org/wiki/Anti-Polish_sentiment)
  także:
  en.wikipedia.org/wiki/Polish_joke
  http://www.jrmip.org/?page_id=251
  Szalom!

 106. Marcin
  Już pisałem na tym blogu jak trudno jest spalić człowieka „na popiół” – kiedy kremowano w Warszawie mojego ojca, to mi pracownik krematorium powiedział, że ludzie się marnie palą, a więc aby zaoszczędzić (pardon) na gazie, to się ich szczątki mieli w specjalnym młynie, aby w rozsądnym czasie i za rozsądne pieniądze przerobić te ludzkie trupy na coś w rodzaju popiołu. A więc cytowany tu przez syjonistów „dowcip” o Żydach jest głupi także z punktu widzenia fizyki, a nie tylko etyki, a pełne spalenie kogokolwiek w stodole jest po prostu niemożliwe z punktu widzenia praw fizyki – w taki przypadku muszą po prostu zostać nadpalone tylko trupy, wciąż możliwe do identyfikacji oraz policzenia!
  Radziłów etc.
  Największym zagrożeniem dla Żydów jest syjonizm, a szczególnie istnienie Izraela wraz z jego rasistowską polityką oraz jego, jakże dziś licznymi, zbrodniami wojennymi, a więc każdy mądry Żyd dystansuje się zarówno od Izraela jak tez i od syjonizmu. Niestety, ale jak przyjdzie co do czego, to nie będzie się odróżniać dobrych Żydów od złych, jako iż ci dobrzy żydzi stanowią dziś tak nieznaczną mniejszość i tak zagłuszoną przez tą rasistowską, syjonistyczną większość (dosłownie dobrzy Żydzi to są tylko nędzne promile całej żydowskiej populacji), że mało kto z goim uwierzy w ich istnienie. Tak więc każdy dzień istnienia Izraela jest wręcz tragedią dla Żydów, jako iż zbliża on dzień ich kolejnej, obawiam się ze tym razem ostatecznej, Zagłady Szoah)… 🙁
  Marcin
  Pełna zgoda ad Chazaria. Także:
  chazaria.blox.pl/html
  chazaria.blox.pl/2005/06/NOWA-CHAZARIA-CZYLI-TAJNY-PLAN-PUTINA-SZARONA.html
  Michrich
  1. Hartman tego nie czyta. On obmyśla kolejną antypolską prowokację…
  2. Znów udajesz, ze nie rozumiesz tej zasadniczej różnicy między antysemitą a antysyjonistą… a wiem, że ją rozumiesz, tylko boisz się do tego publicznie przyznać, aby się nie narazić tej syjonistycznej większości wśród twoich Rodaków.
  Szalom!

 107. I jeszcze:
  In 2014, a German speaker claimed, during the European Championships that Polish team will be coming back home in „our cars” (Was ist der neueste Werbeslogan der Tourismus-Branche für Polen? „Kommen Sie nach Polen – Ihr Auto ist schon da.” – What is the latest motto for tourism to Poland? „Come to Poland! You car is already here!”)

 108. ” …życzę Muzeum przede wszystkim wielkiej odwagi. Nie dajcie się zastraszyć ani przekupić! Nie dajcie sobie narzucić filisterskich pseudoprawd! Nie bójcie się PiS-u, Rydzyka, kiboli, faszystów ani opętanych prawicowych oszołomów z Jerozolimy i Nowego Jorku! Nie bójcie się w ogóle nikogo! ”

  Brawo Panie Hartman, pozwole sobie dodac: nie bojcie sie tez jedwabnych mietkow.

 109. Zbliża się czas zagłady dobrych Polaków.
  Skurwiele przeżyją.
  ###
  – Знаете, как приводится в действие польский парашют?
  – Он открывается автоматически при ударе об землю.
  *
  Почему полячка досматривает порнофильмы до конца?
  – Надеется, что в конце они поженятся.
  *
  Чем отличается поляк от собачего дерьма? Поляк моет туалеты, а дерьмо приятно пахнет.
  *
  — Ты слышал про поляка, который упал с дерева и сломал обе руки?
  — Да, и что?
  — Он подметал листья.
  *
  Во всем виноваты евреи.
  Это их Бог нас всех сотворил.

 110. Kagan , Marcin,

  jak mawiają Azjaci, każda sprawa ma swoje wartości pozytywne, jak i negatywne.
  Dostrzeganie w poszczególnych zdarzeniach, sprawach… głównie ciemnych barw- to gra głównie o wartości minusowe. W takich przypadkach, osiągnięciem może być tylko samozaogniająca się naparzanka.
  Muzeum, jest dużą szansą na zniwelowanie wielu jątrzących wspólne polsko-żydowskie ,wzajemne reakcje na siebie.
  Gdyby nam się udało popatrzeć na siebie nawzajem, ponad stereotypami ,które powykluwały się w tragicznej często przeszłości, to obie strony mogłyby na tym tylko skorzystać. Czasy idą tak wredne, że każde pojednawcze zachowania, mogą mieć nieprzecenialną wartość.
  Szanse na coś lepszego od dotychczasowego, nie pojawiają się często. Każdą !!! z tych co już są , można wykorzystać dla obopólnego dobra, a można ją zniszczyć wzajemnym podgrzewaniem się tym co było.
  Cóż mielibyśmy zrobić ze wzajemnymi bagażami z przeszłości? Zamiast się wzajemnie rozniecać, wystarczyłoby doprowadzić do pojednania .
  Nie jest tutaj istotne, ilu Żydów jest w Polsce. Istotne jest to, że „anse” istnieją, i wzbudzają po obu stronach nieracjonalne dziś emocje.
  Popatrzenie na siebie nawzajem bez złych emocji, z perspektywą do przodu, mogłoby nas wzajemnie sporo nauczyć.

  Pozdrawiam,Pikuś

 111. takei-butei
  20 października o godz. 9:42
  Pan sie uklada wpoprzek zagadnienia i udaje ze nie wie o co chodzi …
  Prosze poczytac sobie Kagana ; ze zrozumieniem i przestac truc wode .
  Pozdrawiam
  ps.
  a jak Pan lubi udawac ze nie wie , proponuje polozyc sie na autostradzie ..
  efekt murowany … /moze wreszcie sie bidula kapnie ?/..

 112. radzilowJedwabne
  19 października o godz. 18:14
  Szanowny Panie,
  od kilku szmalcownikow do masowej nienawisci droga rownie daleka
  jak od pan Senyszyn i Srody do masowego skretynienia polskich kobiet.

 113. A nie lepiej zrobić tam galerię handlową?

  Chyba, że to muzeum „historyczne” nie będzie jedną wielką, propagandową, szklaną ściemą, hagiograficzną synagogą za pieniądze polskich podatników (z małymi datkami prywatnymi, w tym 20 melonami od p. Kluczyka, które odpisał sobie pewnie od podatku – pryciarz), celem „hadżdżu do al-Kaby”, tylko rzeczywiście muzeum historycznym, takim prawdziwym, z jakąś salą tortur żydokomuny, figurami woskowymi sądowych morderców typu Stefan Michnik, czy Krwawa Luna, z ekspozycją pałek oraz błyszczących oficerek policji żydowskiej z getta, zdjęciami judenratów kolaborujących z Niemcami nazywanymi dla zmyłki „nazistami”, z żydowskimi komunistami witającymi w Polsce sowieciarzy w 1939r. kwiatami w bramach powitalnych, z szyldami słynnych żydowskich firm z getta, jak Żydowska Wytwórczość Kohn i Heller, Dawid Sternfeld i S-ka, Galkos, Towarzystwo Przem.-Handl. Prohan, Tow. Przem.-Handl. Ge-Ge-Ha, J. Margoses i innych, w których – jak pisze w swojej książce „życie Codzienne Warszawskiego Getta” świadek p. Tadeusz Bednarczyk – „dużą rolę odgrywały wtyczki gestapo”, z figurami wypasionych żydów, utuczonych na krzywdzie żydowskiej biedoty w getcie, gardzących tą biedotą i życzących jej jak najgorzej, z ich knajpami, czy „koncesjonowanymi tramwajami konnymi firmy żydowskich gestapowców Kohna i Hellera” wg relacji tego samego autora.

  Powinien także być dział literatury z wierszami Juliana Tuwima, jak „Giełdziarze”, „Żydzi”, czy „Do prostego człowieka”, z poematem Icchaka Kacenelsona „O, bólu mój” wyświetlanym z projektora na jakiejś wielkiej ścianie zewnętrznej, z książkami historycznymi, jak niedawno wydana: „Żydowscy Kolaboranci Hitlera” p. Ireneusza T. Lisiaka, albo p. dr Ewy Kurek „Poza Granicą Solidarności”. Może coś ks. prof. Justyna Pranajtisa, choćby „Chrześcijanin w Talmudzie” (w Wikipedii był link do fragmentów, ale się Orwellowsko zmył, już nie działa), albo ks. prof. Stanisława Trzeciaka „Program Światowej Polityki Żydowskiej” – także zniknął z adresu pl.scribd.com/deleted/50548612, podobnie wcięło Jędrzeja Giertycha „Niedoszłe Państwa Żydowskie w Lubelszczyźnie” (wnuk-celebryta z innego klucza dziś śpiewa, więc nic dziwnego), czy Henryka Rolickiego „Zmierzch Izraela” – to bardzo ciekawe kompendia wiedzy historycznej i doskonale na historyczny temat żydów Polsce. Stanisława Staszica coś może, sporo jest literatury historycznej.

  O, może jakieś performances’y multimedialne będą, w końcu XXIw., jakieś ryki torturowanych Polaków w żydokomunistycznych kazamatach, z hukiem strzałów w tył głowy, z odczytywanymi na głos rozkazami mordów sądowych. Mogą też być migawki filmowe, Uszatka na przykład, którego ciotka z samym Leninem ze Szwajcarii jechała, mówiącym (Uszatku, nie Leninie) w słynnym wywiadzie, że choć nie lubi brudnej roboty, to zachęcał do zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki – w końcu to ziomal i swą rolę w historii Polski odegrał, więc do muzeum jak znalazł.

  Osobna sala należy się z pewnością p. Szmulowi Zygelbojmowi, Polakowi żydowskiego pochodzenia, członkowi Rady Narodowej RP w Londynie, który będąc świadkiem niemieckich okrucieństw wobec mas żydowskich w Polsce, głównie tych najbiedniejszych, przedostał się na Zachód i błagał tam wpływowe żydostwo światowe z USA, z Londynu itd. o pomoc. W końcu, w geście bezsilnej rozpaczy oraz w proteście dokonał w Londynie samospalenia. Można taki performance 3D wyświetlać, ku jakże zawodnej oraz wybiórczej pamięci światowego żydostwa. Orwellowska Wikipedia podaje dziś, że otruł się gazem…

  Bo jakby miało nie być tych ekspozycji, ani malarstwa oraz grafik przedwojennych, jak „Stary szapsa z zapałkami”, czy „Nosiowoda”, to co to za historia? Kit. Nie dam grosza za bilet. Naprawdę lepiej już tam bazar zrobić. Moim skromnym zdaniem.

 114. Levar
  20 października o godz. 12:02
  SZANOWNY PANIE , jesli jeszcze raz pozwoli Pan sobie na glupie
  aluzje w stosonku do POLSKICH KOBIET …zabije .
  Mam dosc polskich „kur” co szukaja ziarna i udaja KOGUTOW .
  Pozdrawiam

 115. Gogo
  20 października o godz. 12:21 ubolewa nad faktem, ze zadne muzeum gogo nie chce……go—-gogo—-go!
  Saldo mortale

 116. Szanowny Panie Hartman,
  wybieram sie z Panem….
  Saldo mortale

 117. Polonia-Sawa
  20 października o godz. 11:59

  Jestem serdecznie wdzięczny za dobre rady. Przykro mi, że Kagana nie będę czytać, bo człowiek, który nie uznaje Anny Grodzkiej za kobietę, jest dla mnie nie do strawienia. Na autostradzie się położę, tym chętniej, że radzilowJedwabne stosuje wobec mnie zasadę odpowiedzialności zbiorowej, przyznaję mu rację, jestem winien za wszystko, za całe zło, jakie Polacy kiedykolwiek wyrządzili komukolwiek i nawet za to, jakie jeszcze wyrządzą. Muszę więc ponieść karę.

 118. Polonia-Sawa
  20 października o godz. 12:36
  No coz, Szanowna Pani,
  chyba bede musial zlozyc zawiadomienie do prokuratury o popelnieniu przestepstwa na blogu Hartmana.
  Bo przeciez grozenie komus smiercia jest przestepstwem.
  Hartman beknie nie tylko za propagowanie kazirodztwa, ale rowniez za tolerowanie na swoim blogu elementow kryminalnych.

 119. Panie Hartman, jezeli Pan czyta wpisy na swoim blogu to przyznaje; praktykuje Pan prawdziwa swobode wypowiedzi (podejrzewam, ze pewne tematy sa zabronione nie przez Pana to poprzez polityke Polityki) i wykazuje tolerancje warta polityka amerykanskiego.

  Moja opinia na temat Zydow w Polsce i nie tylko, muzeum, nie ma sensu bo jako „zmilitaryzowany” Niemiec z rodziny od stuleci „militarystow” jestem automatycznym antysemita. Moze i slusznie bo za „wami” nie przepadam.
  Sala w museum poswiecona wkladowi Zydow do polskiej kultury bedzie chyba jedna z najmniejszych (obok wkladu „militarnego” Zydow w obrone Polski); bedzie zdjecie Tuwima a z glosnikow poplynie „Tango Milonga”.
  Prymitywizm wypowiedzi, szczegolnie dwoch Zydow; Kagana i radziwilow/Jedwabny nawet wg moich „zolnierskich” standardow jest nie do przyjecia. Kagan pomylil blogi Polityki ze strona internetowa globalshitheads („research”) a radziwil/Jedwabny z „Avigdor Lieberman Newsletter”.
  Na moment wroce do swobody wypowiedzi za ktora jak rozumie wpadl Pan w klopoty, jakies. W USA poczawszy od nauczycieli w preschool do wykladowcow universyteckich po ilus tam latach pracy dostaja tzw. tenure. Oznacza to, szczegolnie gdy chodzi o wykladowcow wyzszych uczelni, ze za ich opinie, poglady i wypowiedzi nie moga utracic pracy. Zostalo to wprowadzone prawnie w tym wlasnie celu by bronic wykladowcow przed ich universyteckimi presidentami czy board of trustees. Otrzymanie tenure na prestizowej uczelni nie jest latwe i jest rezerwowane dla najlepszych. Decyzje o tenure podejmuje albo president universytetu albo/lub board of trustees. W szkolach publicznych gdzie rzadza zwiazki zawodowe jest automatyczne, w prywatnych nie ma, a jak jest, trzeba sobie zasluzyc.

 120. Szanowny panie R. Jedwabne
  Ot ciekawość bierze.
  Przedwojenni antropolodzy polscy stwierdzili, że Polin są taką mieszanką cech, iż niepodobna odróżnić ich od gojów i wśród tych ostatnich zdarzali się typologicznie bardziej „żydowscy” niż Żydzi.
  Antropolodzy w III Rzeszy, musieli fałszować wyniki (w tym badania kości ofiar obozów zagłady), aby zadowolić Himmlera, iż znaleźli „żydowskie cechy”, chociaż im się to nie udało (zob. Heather Pringle ‚The Master Plan’ / ‚Plan rasy panów’, wyd. polskie Poznań 2009). A tu byle stójkowy z Pierdziszewa okazuje się lepszym znawcą? Być to może, ale…
  Naprawdę, chce Pan rozgrywać mecze z gogostwem i levarszczyzną? To śmieci, chce się Panu brudzić?

 121. Meine lieber Légionnaire
  1. Dziękuję Ci za zaliczenie mnie do „Narodu Wybranego”, co w oczywisty sposób komplikuje krecią robotę uprawianą na tym blogu przez Jedwabnego oraz Michricha & Co. Jako iż trudno jest zarzucić Żydowi antysemityzm, to zostanie im już chyba tylko określenie mnie jako „Self-hating Jew” czyli po twojemu „Jüdischer Selbsthass” (patrz n.p. en.wikipedia.org/wiki/Self-hating_Jew), ale to jest dość karkołomny sposób walki z antsyjonizmem, jako iż termin „antysemicki Żyd’ jest dość oczywistym oksymoronem.
  2. Tenura (tenure) niczego nie gwarantuje, jako iż w swej ponad 20-letniej karierze akademickiej na tzw. Zachodzie spotkałem kilka przypadków, gdy profesor z tenurą wylatywał z pracy – oczywiście nigdy nie za głoszone przez niego (nią) poglądy, ale n.p. w związku z reorganizacją uczelni bądź wydziału – n.p. katedrę nauk politycznych łączono z katedrą historii najnowszej albo katedrą socjologii a przy okazji okazało się „przypadkiem”, że brakuje etatów dla kilku profesorów. Oczywiście, ich poglądy nie miały tu nic wspólnego z utratą przez nich etatu, a to, że mieli oni poglądy niezgodne z poglądami dziekana było tylko zwyczajnym, najzupełniej przypadkowym zbiegiem okoliczności. Jak widzisz, ty wciąż żyjesz w krainie fantazji, a o wojsku a szczególnie zaś akademii nie masz najmniejszego pojęcia…
  Szalom!

 122. Levar
  Zgłoś to do naruszanie prawa karnego na blogu Hartmana najlepiej do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Ochota i powołaj się na numer akt PG II 1 Ko/1973/13, jako iż ta Prokuratura prowadzi już śledztwo w sprawie naruszania prawa na tymże blogu.
  Szalom!
  Takei
  Nie moja to wina, że praw natury nie da się zmienić decyzją administracyjną, a więc że de facto nie ma Grodzkiej a jest tylko Bęgowski.
  Szalom!
  Gogo
  No właśnie – takie muzeum bez sali poświęconej działalności żydowskiego samorządu w latach II WŚ oraz żydowskiej policji w gettach (Judenraty, Jüdischer Ordnungsdienst etc.) oraz bez sali poświęconej żydowskim oprawcom z UB, to będzie tylko zwyczajnym kłamstwem.
  Szalom!

 123. Pikuś
  Jesteś niepoprawnym optymistą, jako iż, niestety, ale ogromna większość Żydów reprezentuje dziś poglądy „Jedwabnego”, a z taką syjonistyczną, skrajnie antypolską ekstremą to nie ma szans na dojście do zgody. Równie dobrze Polacy mogli by starać się „ugładzić” Hitlera w latach 1939-1945. Przypominam, że były takie próby, ale skończyły się one na niczym – patrz n.p. nieudane próby Władysława Gizberta-Studnickiego, który proponował Niemcom w roku 1943 m.in. utworzenie 12–15-milionowego kolaboracyjnego państwa polskiego oraz sformowanie oddziałów polskich, które na wschodzie wspólnie z Niemcami zatrzymałyby Armię Czerwoną. Chociaż Studnicki nie był przez Niemców nigdy traktowany poważnie, to jego propozycje spowodowały jednak natychmiastową reakcję: 30 kwietnia 1943 roku Główny Urząd SS odrzucił możliwość utworzenia jakichkolwiek jednostek polskich w składzie Wehrmachtu czy też Waffen SS, podając jako przyczyny:
  – masowe dezercje Polaków z armii niemieckiej i austriackiej w latach 1917–1918,
  – aktualną postawę rekrutów-volksdeutschów na froncie,
  – względy rasowo-biologiczne,
  – względy propagandowe, czyli konieczność traktowania Polaków na równi z Niemcami,
  – obiekcje SD,
  – fakt, że sami Polacy nie są chętni do ofiar na rzecz III Rzeszy.
  I chociaż niezrażony Studnicki ponawiał jeszcze kilkakrotnie swoje propozycje (ostatni raz jeszcze nawet w marcu 1945 roku!), to nie znalazł on już posłuchu u jakichkolwiek władz niemieckich.
  (ioh.pl/artykuly/pokaz/polacy-po-stronie-niemcw,1052)
  Szalom!

 124. Kagan you nothing but the little slime kike.
  You can sale this academic bullshit of yours to your boyfriend.
  As far I’m concerned, you’re a f*cking idiot and the fag.

 125. Légionnaire
  Od momentu, kiedy przeczytałem twój pierwszy post na blogu POLITYKI to wiem, że jesteś nikim innym jak tylko zwykłym (polskim) chamem – świnią w ludzkiej skórze, która chciała wstąpić do Legii Cudzoziemskiej aby bezkarnie mordować innych (pod)ludzi, ale odrzucili ciebie na badaniu lekarskim, z jakże prozaicznego powodu wykrycia u ciebie choroby wenerycznej – analogicznie jak to było kiedyś z tymi góralami – ochotnikami do mającej się sformować „góralskiej” dywizji SS, z których też setki odrzucono na komisji lekarskiej z powodu wykrycia u nich chorób wenerycznych. No cóż, mama ci zawsze mówiła, abyś unikał tanich „panienek”, ale tobie się wydawało, ze jesteś taki mądry…
  Szalom!

 126. Panie prtofesorze podziwiam i dziekuje za umozliwienie prezentowania wypowiedzi antyludzkim kanaliom typu Kagan i innym zindoktrynizowanym gównom…. dobrze wiedzieć ze religia w szkole robi takie gówno w głowach …. jakbym nie czytał wypocin tych analfabetów to bym moze i zapisał dziecko na religię… hahaha jak widac jest wiele do zrobienia by leczyc debili wierzących w żydowske spiski i inne ….. i tym podobne brednie …. jak pan widzi rozmowa ze zindoktrynizowanymi kanaliami jest jak gra z gołebiami w szachy…. nie wazne jak mądry ruch zrobisz gołab i tak nasra na szachownice porozwala figury i odleci zadowolony że wygrał… i jeszcze jedno hasło Polak katolik było szeroko rozpowszechnione przed wojną gdy obrzydzano i odhumanizowano Żydów katolicko nazistowską propagandą… Teraz jąż wiemy że kazdy katolik i inny rasista to tylko ANTYPOLAK ,… JESZCZE WIELE DO ZROBIENIA by antyludzkie wierzące w teoriwe spiskowe gówno nie smierdziało…. i jeszcze jedno koledzy osrani o poględach zblizonych do niejakiego Kagana nie do was adresuje ten post więc proszę na niego nie odpowiadać…. Religia w szkole zbiera antyludzkie żniwo…. hahah kazda religia to tylk zezwierzęcenie

 127. By the way…
  A czy w tym „muzeum” będzie sala poświęoona n.p. żydowskim katom Stanisława Skalskiego, polskiego bohatera narodowego?
  Stanisław Skalski postanowił powrócić do powojennej Polski. 4 czerwca 1947 opuścił Edynburg i po czterech dniach dopłynął statkiem do Gdańska, gdzie początkowo trafił do obozu repatriacyjnego „Narwik”. Następnie jako jeden z niewielu polskich pilotów powracających do kraju, został przyjęty do nowo formowanego Wojska Polskiego, gdzie w lipcu 1947 objął stanowisko inspektora do spraw techniki pilotażu. Dokładnie rok po opuszczeniu Wielkiej Brytanii, 4 czerwca 1948 zawiadomiony przez żonę innego pilota z okresu wojny, Władysława Śliwińskiego, o jego zniknięciu, został aresztowany przy ulicy Filtrowej w Warszawie przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego pod fałszywym zarzutem szpiegostwa. Początkowo Skalski był przetrzymywany przy ulicy Koszykowej, a od 25 lipca w areszcie na Rakowieckiej. Od października 1948 do lipca 1949 podczas śledztwa był brutalnie torturowany przez ubeków ,m.in. Józefa Różańskiego i Adama Humera. 7 kwietnia 1950, bo błyskawicznie krótkiej rozprawie, został skazany przez sędziego mjra Mieczysława Widaja na karę śmierci w tzw. procesie kiblowym.
  Józef Różański, właśc. Józef Goldberg, po wojnie używał zarówno imienia Jacek, jak i Józef (ur. 13 lipca 1907 w Warszawie, zm. 21 sierpnia 1981 w Warszawie) – prawnik, oficer NKWD i MBP, poseł na Sejm Ustawodawczy; brat Jerzego Borejszy, zbrodniarz stalinowski.
  Urodził się w Warszawie w rodzinie żydowskiej, jako syn działacza syjonistycznego i redaktora naczelnego syjonistycznej gazety Hajnt Abrahama Goldberga(1880–1933) i jego żony Chany Różańskiej (zm. 1928). (WIKIPEDIA)
  Szalom!

 128. Polin dla zyda zaczy miejsce popbytu a nie POLSKA

 129. No z tego co znam Polaków, a już parę ładnych lat ich poznaję, to wydaje mi się, że na pewno nie będzie to za dwa, ani za dziesięć, ani nawet za dwadzieścia lat. Może za pół wieku, ale też nie na pewno. Niestety w takim nam przyszło żyć społeczeństwie…

 130. TO JEST NAJPRAWDOPODOBNIEJ MÓJ OSTATNI WPIS NA TYM BLOGU, JAKO IŻ NIE ŻYCZĘ SOBIE LOGOWANIA, KTÓRE POCIĄGA ZA SOBĄ KONIECZNOŚĆ PODANIA REDAKCJI „POLITYKI” MYCH DANYCH OSOBOWYCH ORAZ WYRAŻENIA ZGODY NA PRZETWARZANIE MOICH DANYCH W CELACH MARKETINGOWYCH ORAZ NA OTRZYMYWANIE INFORMACJI OD POLITYKI SP Z O.O. S.K.A. I JEJ KONTRAHENTÓW ŚRODKAMI KOMUNIKACJI ELEKTRONICZEJ.

 131. Nie wyrazilem zgody na przetwarzanie d.o. i po krotkim lisciku do polityki pl (wystapil blad aktywacji ?) wyglada ze dziala ale to niewiele zmienia , na razie bo zawartosc bez zmian

 132. U Passenta australijski(?) literat zapodal jakis ruski link ze strzelanina Ottawie to „prowokacja banderowcow”
  Tam to maja wyobraznie

 133. Zwolennicy logowania!
  Pamiętajcie, że nie możecie narzucać swych upodobań innym, szczególnie zaś tym, którzy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z udostępnianiem swych danych osobowych zbyt dużej ilości osób. Przecież nie macie żadnej gwarancji ze strony POLITYKI, że ktoś z jej pracowników nie użyje waszych danych osobiwych w celach niezgodnych z prawem! Ale wtedy, to będzie już dla was za późno! A więc tłumaczę wam raz jeszcze: logowanie wymaga podania twojego adresu email, a ten powiązany jest na ogół z twoimi danymi osobowymi, ergo możliwość kradzieży twej tożsamości (identity theft). Nie zdziw się więc, jeśli pewnego pięknego dnia dostaniesz list od komornika a twoje konto w banku zostanie albo zajęte przez tegoż komornika, albo też dowiesz się, ze ktoś, podający się za ciebie, pożyczył właśnie z banku 100 franków szwajcarskich, ale że spłacać ten kredyt będziesz musiał(a)ty…
  Szalom!

 134. mądry , zwierający prawdę tekst, gratuluję …i cieszę się z Muzeum …przy okazji bytności w stolicy na pewno się tam udam…
  radzilowJedwabne – …powtórzę za Milą -nie wszyscy Polacy są antysemitami…

 135. lekkowiosenna
  Radziłów z Jedwabnego chyba dobrze ci wytłumaczył swymi nienawistnymi dla Polski i Polaków wpisami bezsens wyrzucania pieniędzy polskich podatników na takie „muzea” gloryfikujące w Polsce żydowskość, skoro niezależnie od tego, co my zrobimy, to i tak jako Polacy będziemy zawsze antysemitami dla syjonistów czyli dla ogromnej większości współczesnych Żydów, a szczególnie dla ich elit władzy i pieniądza.. Jedyna rada, to zamknąć granice Polski dla obywateli Izraela, to może wtedy coś do nich dotrze. Niestety, ale największą tragedią dla Żydów było zawsze posiadanie własnego państwa, jako iż wtedy zawsze dochodziły u nich o władzy najgorsze elementy spośród całego ich narodu, czyli skrajni rasiści, budujący swój (obłąkany zresztą, jak to bywa z rasistami) program polityczny na idei tzw. narodu wybranego, czyli na pogardzie dla tzw. gojów. Nie tłumacz więc oczywistych prawd syjonistom, gdyż oni są odporni na fakty, tak zresztą jak wszyscy znani nam z historii skrajni rasiści i szowiniści z Adolfem Hitlerem na czele. Niestety, ale dziś mamy znów panstwo żydowskie (Izrael), a na jego czele stoją znów skrajni rasiści i szowiniści, przygotowujący grunt pod kolejny żydowski Holokaust. I na nic się tu zdają ostrzeżenia takich filosemitów jak ja, że ta syjonistyczna droga prowadzi cały naród żydowski do kolejnej, tym razem najprawdopodobniej ostatecznej zagłady (Szoah). Po prostu Żydzi gardzą innymi narodami (czyli gojami), a więc mój głos jest tu, niestety, tylko tym przysłowiowym głosem wołającego na puszczy. 🙁 Chętnie bym, w trosce o Żydów, tą oczywistą prawdę przekazał osobiście prezydentowi Izraela, który ma być obecny na otwarciu tego :muzeum”, ale wiem, że zbrojne ramię polskiej a szczególnie zaś izraelskiej ‘demokracji’ mi to skutecznie uniemożliwi, a wiec nie będę nawet myśleć o tym, aby to spróbować. 🙁
  Szalom!

 136. Kagan
  ostatnią rzeczą jakiej bym sobie życzyła, to Twoje przekonanie , że mogę się zgadzać z jakimkolwiek poglądem który głosisz na temat Żydów ( inne tematy chwilowo pominę)..otóż nie – nie zgadzam się , nie identyfikuje, a wręcz przeciwnie są one mi wstrętne … dlatego, pozwolisz , że nie skomentuję tez, które stawiasz w tym poście…szkoda mi czasu – z systemem urojeniowym nie da się dyskutować.

 137. lekkowiosenna
  Poczytaj lepiej komentarze pisane pod nickiem ‘radzilowJedwabne’ na bliskowschodnim blogu p. Zagner. Otóż określa on tam Arabów jako „krematoryjne smrody spuszczone z wodą”. Niestety, ale tacy jak on wciąż chodzą po świecie, a w Izraelu stanowią nawet elitę władzy. 🙁 Jego wpis nadaje się więc nie tyle do Prokuratury, ile do otwieranego właśnie Muzeum Żydów Polskich, aby zwiedzający to muzeum wiedzieli, kogo Polska się szczęśliwie pozbyła w latach 1939-1945 oraz po roku 1968.
  Bez pozdrowień.

 138. By the way – czy przypadkiem to do niedawna tak tu aktywny „radzilowJedwabne” to nie jest przypadkiem Stefan Michnik (wł. Rosenbusch), przyrodni brat Adama Michnika (wł. Szechtera)? To by tłumaczyło, że z jednej strony to nienawidzi on Polski i Polaków, a z drugiej strony tęskni on do Polski, jako że nie może on do niej przyjechać, jako iż czeka go tu nakaz aresztowania za zbrodnie stalinowskie. Przypominam, że Stefan Michnik był sędzią między innymi w procesach:
  • majora Zefiryna Machalli (wyrok śmierci, pośmiertnie rehabilitowany, skład sędziowski podjął wspólną decyzję o niedopuszczeniu obrońcy do procesu, o wykonaniu wyroku nie poinformowano rodziny),
  • pułkownika Maksymiliana Chojeckiego (niewykonany wyrok śmierci),
  • por. Andrzeja Czaykowskiego, w którego egzekucji uczestniczył,
  • majora Jerzego Lewandowskiego (niewykonany wyrok śmierci),
  • pułkownika Stanisława Weckiego wykładowcy Akademii Sztabu Generalnego (13 lat więzienia, zmarł torturowany, pośmiertnie zrehabilitowany),
  • majora Zenona Tarasiewicza,
  • pułkownika Romualda Sidorskiego redaktora naczelnego Przeglądu Kwatermistrzowskiego (12 lat więzienia, zmarł wskutek złego stanu zdrowia, pośmiertnie zrehabilitowany),
  • podpułkownika Aleksandra Kowalskiego,
  • majora Karola Sęka, artylerzysty spod Radomia, przedwojennego oficera, potem oficera Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (wyrok śmierci, stracony w 1952).
  Wymieniony on został przez Komisję Mazura jako jeden ze stalinowskich sędziów łamiących praworządność. W roku 1969, po wydarzeniach marcowych roku 1968, uciekł on z Polski do Szwecji (jako że odmówiono mu wizy USA), gdzie mieszkał jako emerytowany bibliotekarz w miasteczku Storvreta, około 10 kilometrów od Uppsali. Obecnie mieszka on w Goeteborgu. W latach 1970tych wspierał on działaczy tzw. opozycji demokratycznej, współpracował z Radiem Wolna Europa i publikował w paryskiej „Kulturze” teksty na temat Czechosłowacji w 1968 (pod pseudonimem Karol Szwedowicz).
  W dniu 25 lutego 2010 Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie na wniosek pionu śledczego IPN wydał na niego nakaz aresztowania, na podstawie którego w październiku wydany został Europejski Nakaz Aresztowania, jednakże 18 listopada 2010 roku sąd w Uppsali odmówił wydania Stefana Michnika do Polski tłumacząc, że czyny które mają mu być zarzucone w Polsce, a umieszczone w europejskim nakazie aresztowania, w świetle prawa obowiązującego w Szwecji, uległy przedawnieniu. 🙁 (Wikipedia)

 139. Muzeum wykonało świetną robotę, a przy okazji stworzyli ciekawą platformę „Historie Polin” (http://storiesofpolin.com/pl) gdzie można opisać swoją historię. Super!

 140. [b]Fantastyczna sprawa[/b]. Naród Żydowski ma swoje Muzeum w Polsce. WRESZCIE!!!

css.php