Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

9.08.2015
niedziela

Maczety wiszą nad nami

9 sierpnia 2015, niedziela,

Właśnie wróciłem z krótkich wakacji w Norwegii. Byłem przez kilka dni na farmie, gdzie prowadzony był program resocjalizacji więźniów i narkomanów, polegający na wspólnej pracy przy krowach. Również ja się trochę resocjalizowałem, co widać na załączonym zdjęciu.

Jako cowboy miałem prawo do wspólnych posiłków z norweskimi kryminalistami, którzy pomimo licznych tatuaży i blizn byli bardzo sympatyczni i otwarci. Jeden znał nawet miły zwrot „k… twoja mać”, gdyż miał okoliczność z polskimi pensjonariuszami. Zapewne można by się różnych rzeczy spodziewać po tych chłopcach, ale chyba nie tego, żeby mówili, jak to zap… Polaków, Żydów i inne ście… I tu jest właśnie ważna różnica.

Gdy wróciłem, na Facebooku czekały na mnie tylko dwie wiadomości. Oto one:

Pisze Rałaf Tylisz: Zydowski odpadzie genetyczny masz jeszcze czelnosc pisac na swoim zydowskim blogu o zwrot mienia kosciolowi po pierwsze koscioly zlozyly ponad 3tys wnioskow gdzie zydowskie scie… poinad 5tys nic wam sie nie nalezy nawet zlamany grosz to tak samo jak bym ja zalozyl jakies stowazyszenie i napisal do USA ze tam zyli polacy i maja nam zwrocic ich majatki po smierci wysmiali by nas nie macie wstydu za kase byscie d… oddali mam nadzieje ze najbardziej sku… narod zaklamany pazerny zniknie z powierzchni ziemi poza tym w obozach zginelo 110tys zydow nie 3,4 miliona zaklamane sci…!!!!!!!!!!!!!!!!! wiecej polakow zabiliscie niz hitler smiecie!!!!!!!!!!!!

Pisze Karol Krzebiot: Juden Raus! Wyp… z Polski pie…, tyfusowaty żydowski poku…

To dla mnie nic szczególnego. Dostaję takich na pęczki. Kłopot w tym, że większość Polaków nie ma zielonego pojęcia, ilu jest wokół nich dzikich i agresywnych rasistów, ile kipi w narodzie nienawiści i jak potężne jest pragnienie przemocy. Wiedzą to specjaliści, działacze antyrasistowscy, no i tacy jak ja, czyli etnicznie „nieswoi”.

Przeciętny Polak, w tym polityk, jest święcie przekonany, że problem jest marginalny. A przeciętny konserwatysta-prawicowiec dokłada do tego jeśli nie własne uprzedzenia (typu: „ja tam do Chińczyków nic nie mam, ale… ”), to przynajmniej zakłamanie, wyrażające się w oczywisty sposób w fałszywym przekonaniu, że nie ma żadnej korelacji między poparciem dla prawicy a tendencją do żywienia postaw ksenofobicznych i rasistowskich…

Tymczasem prawda jest taka, że gdyby z jakiegoś powodu nastała w Polsce przejściowa anarchia, ci sami ludzie, którzy dziś smarują na murach „Żydzi do gazu” – a jest ich tysiące! – poszliby z pałkami i maczetami na tych wszystkich, których nauczono ich nienawidzić. Z radością rozlaliby krew, a przy okazji zrabowali, co by tam w łapy wpadło. Ileż to razy, ile razy widzieliśmy to w niedawnej, także polskiej historii.

Nie łudźmy się, że tej dziczy już nie ma, że gdzieś się rozpłynęła. Bo niby dokąd miałaby iść? Siedzi w swych norach, żłopie piwo i hoduje w sobie jedyne znane sobie uczucie, dające tanią i dostępną „adrenalinę”: nienawiść i pogardę. Siedzą i czekają, aż wydarzy się coś, co pozwoli im na więcej, niż pokazać swój „patriotyzm” poprzez rzucanie kostką brukową w policję. A my siedzimy sobie z założonymi rękami i karmimy złudzeniem, że to tylko „młodość, która musi się wyszumieć”.

Większość narodów Europy przeszła przez traumę patologicznego nacjonalizmu. I większość się z niego z grubsza wyleczyła. Wprawdzie wokół nas, w Niemczech, na Litwie, na Ukrainie, nie brakuje tępawych byczków w glanach, których horyzonty intelektualne i emocjonalne ograniczają się do tego, że chętnie zaj…liby jakiegoś Polaczka albo żydka, niemniej jednak w zdecydowanej większości krajów Unii rasistowski faszyzm to zupełny margines.

W Polsce jest inaczej. Jesteśmy w tej samej lidze co Rosja, Ukraina i Litwa. No, może jest tu odrobinę lepiej, lecz od kudy nam nawet do Niemiec, nie mówiąc już o Francji czy Holandii. Różnica polega na tym, że na Zachodzie każdy od małego uczony jest, oprócz miłości do ojczyzny i szacunku dla państwa i jego instytucji, również postaw otwartości i szacunku dla innych nacji, religii i kultur. Każde dziecko dowiaduje się również, do czego prowadzą uprzedzenia narodowe, rasizm i nacjonalistyczna pycha. W Polsce tego nie ma.

Podporządkowany celom kościelnym dyskurs szkolny wyprany jest z elementów mogących zagrażać krzewieniu postaw narodowo-katolickich, a za takie biskupi uznają naukę tolerancji i otwartości, szacunek dla demokracji, wolności i sumień ludzi mających je ukształtowane inaczej, niż życzyłby sobie Watykan.

Brutalny rasizm, kwitnący na polskich stadionach, na murach i na Facebooku, dowodzi nie tylko naszego zacofania w budowie wolnego i etycznego społeczeństwa, opartego na wspólnocie równych i różnych, ale przede wszystkim słabości państwa polskiego, któremu brak odwagi, aby wzorem całego Zachodu edukować młodzież w duchu etyczności pokoju i wzajemnego szacunku.

Być może w tym punkcie niesuwerenność Polski względem Watykanu jest czymś najbardziej bolesnym. A mam podejrzenie, graniczące z pewnością, że panowie Tylisz i Krzebiot chodzą do kościoła, mówią „moja wina, moja bardzo wielka wina”, przyjmują komunię i uważają się za wyznawców religii miłości, która zakazuje poniżania kogokolwiek, a za to nakazuje na nienawiść odpowiadać miłością.

W religiach mesjańskich, takich jak islam czy chrześcijaństwo, czyli zawierających w sobie wiarę w powszechne nawrócenie wszystkich narodów, czymś najbardziej porażającym jest ten splot miłości i troski o bliźniego z wściekłą nienawiścią, pokory z poczuciem absolutnej racji, wyróżnienia i posłannictwa, łagodności z pogardą i agresją. Ale to już temat na inny felieton. Tymczasem niech żyją wszystkie krowy: brązowe, czarno-białe i nakrapiane!z_cielaczkiem

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 208

Dodaj komentarz »
 1. Jak nie lubię Pana wpisów, bo zdarzają się w histerycznym tonie – to muszę przyznać Panu rację. Jest nieprawdopodobna liczba nienawistnych komentarzy – często podsycanych przez media, zwłaszcza pudelkopodobne. Politycy i Kościół nie próbują nawet łagodzić czy piętnować takich zachowań. Raczej rozjuszają tłum. I żeby nie było – zdarza się to i z prawej i lewej strony. Tylko czekać na kolejny pogrom kielecki. Tyle że zamiast Żydów będą wisieli zwolennicy tej czy innej partii.
  Jeśli to ma być patriotyzm, to ja wstydzę się, że jestem Polakiem. Czy naprawdę jesteśmy takim durnym narodem który nie potrafi ze sobą rozmawiać? Czy naprawdę mamy takie nędzne państwo, które chowa głowę w piasek choć nienawiść widać gołym okiem? Czy nie ma już autorytetów, które potrafiłyby przemówić rozsądnie?
  Żałosne to i przykre, Panie Profesorze. To jest moja Polska? Po 25 latach pracy i wyrzeczeń?

 2. To co Pan opisuje jest straszne i nie można tego bagatelizować. Nie mniej Pana opinie na temat religii uważam za niesłuszną i bardzo jednostronną (antyreligijną) i w końcu obraźliwą. Najważniejsze jednak jak Pan zauważył na końcu to wzajemne poszanowanie. W końcu wszyscy jesteśmy tacy sami…

 3. Panie Hartmanie, tak ma pan rację. W Polsce, edukacja tolerancji, wolności wyznania i słowa, piętnowa ignorancji inności, …., to szczątkowy proces w wszelkich formach publicznego i niepublicznego szkolnictwa.
  Kuriozum odbywa się w usankcjonowanym prawem edukowaniu w zajeciach z przedmiotu religia, począwszy od żłoba, po szkoły srednie, a pózniej sztucznej podległosci młodych ludzi, by dostać papierek z bierzmowania i sowicie oplacić slub kościelny !
  A zaborczość istytucjonalna księży, sióstr i katecheteki katechetów, działajacych w imieniu korporacji wzyznaniowej, jaka jest polski Kościół katolicki, zarząd- Episkopat, jest teoretycznie bdb, a w praktyce sprowaz SIE DO BIernego bycia katoliczka i katolikiem.
  Mnie nie dziwi eskalacja polskiego rasizmu wobec nie tylko ludzi innych wzznań, rasy,
  kultury, orientacji seksualnej …
  Pobieżna analiza udokumentowanych, nie tylko w internecie wypowiedzi,osób duchownych znaczących w rządzeniu w Polsce, vide: ostatnia kapania prezydencka obozu Kaczyńskiego, Dziwisza, Głodzia, Gądeckiego, taty Rydzyka z imperium materializmu w Toruniu i im podobnych, suflerów z partii P i S, a nawet Gowina, Brudzińskiego, rodem z prozachodniego Szczecina, udawadia, że kanawa pańskiego artykułu, ma sens i niestety, żałosne konsekwencje społeczne.

  Panie Hartmanie, dzięki, za pański grosz inetektualny i materialny, by dzieło norweskiej resocjalizacji więźniów, wykiełkowało w Polsce.
  Ale to nie teraz, bo buńczuczny, mój z konieczności, młody stażem prezydent Duda, Andrzej, który też czyta pańskie komentarze, nie odważy się na radykalne odejście od średniowiecznej doktryny Kościola katolickiego w Polsce.
  Doktryny dyktatury mniejszości
  rządzcej, wiekszością, w ich mniemaniu, poddanych intelektualnie i materialnie.

  Parafrazując pańskie ostatnie zdanie z artykułu, do ktorego pisze mój wywód:
  Niech żyja wszyscy ludzie, bo i tak jesteśmy zwierzętami, jak udowodnił nie tylko Darwin !

  Rakoczy, z afrykańskich, bo upalnych, Słubic nad Odrą

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Mam nadzieję, że nazwiska i imiona tych dwóch „dżentelmenów” są prawdziwe. Prosimy o ich zdjęcia i krótkie notki biograficzne.

 6. tak, @b1234, jestesmy takim glupim narodem.

  Jestesmy bylymi niewolnikami. W 98% podobno wszyscy wywodzimy sie od chlopow panszczyznianych. Zreszta… kilka procent mnie… kilka wiecej… nie stanowi.

  Jestesmy zakuci. Obrazamy sie. Jestesmy nietolerancyjni. Wszyscy jestesmy zawolanymi patriotami. Jestesmy niedouczeni, zakompleksieni, biedni, smutni, na ogol bez poczucia humoru a jezeli juz to wagi ciezkiej jedynie. Jestesmy msciwi, zachlanni, bo nigdy wiele nie mielismy, zawistni jestesmy. Mamy z drugiej strony na swoj temat bardzo dobre wyobrazenie.
  Kazdy z nas jest Prawdziwym Polakiem, prawdziwszym od innych. A nasza historia stanowi powod do dumy narodowej. Kochamy zwierzeta, choc to w Polsce jest najwiecej bezpanskich psow i kotow.
  Zawsze mamy racje. Bronic jej bedziemy, tej racji, jak ojczyzny, do krwi ostatniej.

  Jako jednostki potrafimy byc wspaniali, jako tlum straszni. Jako narod…mam powazne watpliwosci czy kiedykolwiek bylismy narodem, tak naprawde. I nie historia jest temu winna a dom rodzinny i wychowanie.
  A ja jestem z nich.

 7. Popieram felieton Prof.Hartmana prawie w 100% ponownym zamieszszczeniem opinii, którą publikuję w Internecie od wielu lat.
  ………..
  „Wszystkie religie i ich kościoły to szkodliwe społecznie przestępcze organizacje, które są cywilizacjami zła i śmierci oraz wielkim zagrożeniem dla świata.
  Religie powodują międzyludzkie konflikty, społeczne niepokoje, wojny, terroryzm, tworzą zło i nienawiść do wszystkich i wszystkiego, co nie mieści się w religijnych dogmatach i głowach religiantów.
  Kler bezkarnie nawołuje z ambon kościelnych i medialnych do łamania konstytucyjnego prawa, do nienawiści mniejszości, do antysemityzmu, do homofobii, uczy nienawiści do kobiet, dzieci i zwierząt, nakazuje bić, znęcać się i zabijać oraz uczy mnóstwa innych złych rzeczy.
  Kler bezkarnie gwałci dzieci fizycznie i psychicznie.

  Ci handlarze religijnych bajek bezkarnie pasożytują na całych narodach i państwach, bezlitośnie wykorzystując tępotę i naiwność swoich wiernych, tępych niewolników, którzy zapewniają im stały dobrobyt, próżniacze bogactwo i przywileje.
  Religie blokują rozwój nauki, wiedzy i samodzielnego, racjonalnego myślenia.
  To jest działalność pod każdym względem przestępcza i tylko w krajach wyznaniowych takich jak na przykład Polska uważana za jedynie słuszną, pozytywną i dobrą przez tępych, religijnie zindoktrynowanych ludzi i cwaniaków na wszystkich szczeblach władzy od Prezydenta do Sołtysa.

  Wszystkie religie powinny byc zdelegalizowane i zakazane.
  Dopiero wtedy na Ziemi nastąpi pokój oraz poszanowanie praw ludzi i zwierząt.”
  ps:
  Dodam jeszcze, że ci wszyscy naziole, antysemici, homofobi, narodowcy i cała reszta wolskiego badziewia to wychowankowie i wychowanice kościoła katolickiego, który od stuleci niszczy, gwałci i deprawuje całe pokolenia.

 8. @ nie pamiętam
  nie sądzę, by p. Hartman był szczególnie „antyreligijny”. Każdy, kto miał przez chwilę do czynienia z taką PRAWDZIWĄ wspólnotą chrześcijańską (ewangelicką, ale też katolicką) np. w Niemczech, wie jak bardzo potrafi być otwarta, jak ważne, żywe i autentyczne mogą w niej być postawy miłości bliźniego i wynikającej z niej tolerancji. Akurat w Niemczech wynikać to może z poczucia odpowiedzialności za wiadomo co, poza tym takie wspólnoty są już nieliczne i należą do nich ci, dla których to jest autentycznie ważne.
  Ale i w Polsce są takie światłe, niezacietrzewione wspólnoty, np. wokół niektórych ośrodków dominikańskich, czy nawet w „zwykłych” parafiach. Jednak to są ‚rara & curiosa’, zaś przykład ks. Lemańskiego cy Bonieckiego pokazuje co się dzieje, gdy ktoś zbyt głośno zaczyna mówić o tolerancji i szacunku dla innych.
  Niestety, nie ma cienia przesady w tłumaczeniu polskiej ksenofobii dziedzictwem polskiego Kościoła. I to nie wynika z samej religii, lecz jej społecznego kontekstu – po prostu księżmi zostają ludzie na ogół z dość niewykształconych, „prostych” rodzin (nie deprecjonuję takich rodzin z powodu owej „prostoty” – znam wielu ludzi którzy edukację skończyli na podstawówce, byli małorolnymi, czy „cieciami” ale są poczciwi i sympatyczni), zaś takie rodziny są na ogół ultraprawicowe. Niesamowicie trwałe są w nich tradycje endeckie, czy zoologiczno-endekoidalne (bo kto by tam dziś czytał Dmowskiego), te zaś zakładają skrajną nieufność wobec mitycznego „obcego”. Antysemityzm (w kraju gdzie Żydzi stanowią ułamek promila) to jakiś pogięty atawizm, ale łatwo jest znaleźć cele zastępcze: gejów, muzułmanów, Romów, czy choćby ludzi którzy się ubierają inaczej niż w dres. W seminariach następuje selekcja negatywna – ci inteligentniejsi, wrażliwsi, krytyczni, czytający są odrzucani. Zostają potakiwacze, oportuniści, prymitywy; także – co jest tajemnicą poliszynela – niezliczeni kryptogeje (to taka forma eskapizmu wobec nacisków rodziny o małżeństwo), którzy maskują się ostentacyjną homofobią. Jako księża mają gdzieś to, o czym nauczają, jeśli nie od razu, to paru latach posługi u boku proboszcza już przesiąkniętego obłudą i cynizmem.
  Ich jedyną ideową identyfikacją staje się „prawicowość” a tę w Polsce kojarzy się z dziedzictwem endecji. Totalne sPiSienie Kościoła, które dziś obserwujemy jest też znamienne. Sam Kaczyński uważał się kiedyś za chadeka i ‚piłsudczyka’ bywał nawet lekko antyklerykalny. Ale pojął po latach, że by zyskać rząd dusz nad połową Polaków – musi zacząć udawać endeka. Nie, nie jest antysemitą, nie wzywa wprost do przemocy. Ale z chęcią korzysta ze wsparcia super-endeckiego i super-ksenofobicznego radia Maryja, hołubi kiboli („patrioci”), wspiera się na sakiewiczowko-karnowskich mediach które aż kipią agresją. No i ma rzeszę internetowych hejterów, częściowo płatnych, częściowo spontanicznych.
  I WSZYSCY oni za czołowy motyw mają swoją „pobożność”, WSZYSCY wycierają sobie twarz katolicyzmem. Kościół zaś nie czyni ŻADNEGO gestu by się od nienawiści odżegnać. Fakt, że knebluje się Lemańskiego i Bonieckiego (niebawem pewnie też księży z „mszy prezydenckiej”) podczas gdy Rydzyk, Oko, Małkowski, Kneblewski, Isakowicz oraz cała rzesza bezimiennych parafialnych nienawistników, których można spotkać gdziekolwiek w Polsce mają PEŁNĄ wolność rzygania jadem z ambon niestety w 100% potwierdza to, o czym pisze Autor. I chwała mu, że przerywa ów kordon „politycznej poprawności”, który dotąd w mainstreamie nie pozwalał mówić złego słowa o klerze.
  Nie lubię uogólnień – nie wszyscy księża są tacy. Ale jest ich naprawdę wystarczająco dużo by zatruć umysły Polaków, zwłaszcza młodych, którzy naprawdę zaczynają wierzyć że „toleraści”=”lewacy”=”samo zło”. I choć chleją, biją, cudzołożą, oszukują na podatkach, łajdaczą się na rozmaite sposoby, to uważają się za moralnie „lepszych” li tylko dlatego że „katolickich”

 9. Na podstawie dwóch wpisów niejakich Tylisza i Krzebiota, Pan Hartman wystawia opinię dla wszystkich Polaków. Nie można tego inaczej nazwać niż demagogia

 10. @olrob. Na podstawie tysięcy wpisów z przestrzeni wielu lat, na podstawie lektury tysięcy napisów na murach itd. I dobrze o tym wiesz, na jakiej to podstawie piszę, rasisto żałosny

 11. @Autor

  ‚Gdy wróciłem, na Facebooku czekały na mnie tylko dwie wiadomości. ‚

  Glupia eksterma jest wszedzie. Ogladalem kiedys program o zydowskich osadnikach na zachodnim brzegu Jordanu i wlosy mi stanely deba na glowie, jak osoby, z ktorymi byl wywiad pogardzaja Palestynczykami i to bez cienia zazenowania. Tez pewnie wypisuja takie bzdury na FB.

  ‚Przeciętny Polak, w tym polityk, jest święcie przekonany, że problem jest marginalny. ‚

  Jest marginalny. Dowodem na to jest np. spoleczna pozycja Pana, Panów Passenta, Michnika, Pani Agnieszki Holland, itd…. Jak mniejszosc mozecie sie rozwijac i zajmowac wysoka pozycje spoleczna. A generalizwoania wpisow kilku frustratow jest nieuczciwe. Jest Pan osoba delikatnie mowiac kontrowersyjna i swoja polaryzujaca postawa budzi Pan niechec, to i przyciaga Pan agresje marginesu.

  ‚Tymczasem prawda jest taka, że gdyby z jakiegoś powodu nastała w Polsce przejściowa anarchia, ci sami ludzie, którzy dziś smarują na murach „Żydzi do gazu” – a jest ich tysiące! – poszliby z pałkami i maczetami na tych wszystkich, których nauczono ich nienawidzić.’

  Watpie. Choc zapewne by zrobili to samo, co kazdy margines w innym kraju w sytuacjach ekstremalnych. Margines Zydow w Izraelu tez jest agresywny wzgledem Palestynczykow, rzuca do nich kamieniami, zastrasza. O wiele ciekawiej by Pan robil, gdyby Pan pisal porownawczo. A nie tylko POlaca to, Polacy tamto.

  ‚A mam podejrzenie, graniczące z pewnością, że panowie Tylisz i Krzebiot chodzą do kościoła, mówią „moja wina, moja bardzo wielka wina”, przyjmują komunię i uważają się za wyznawców religii miłości, która zakazuje poniżania kogokolwiek, a za to nakazuje na nienawiść odpowiadać miłością.’

  Domniemania niczym nie poparte. Wrogosc wzgledem obcych, nie bedac niczym chwalebnym, jest czesta w wielu kulturach. A w kazdej religii sa ekstremisci, nie wylaczajac osoby wyznajace religie Pana przodkow.

  Wszystko, co Pan pisze, jest na jedno kopyto. Ma Pan jakiegos fiola na punkcie polskiego antysemityzmu, mimo bardzo pozywtywnych relacji miedzy Polska, a Izraelem. Zyje Pan w Polsce, jak paczek w masle, a poniewiera Pan katolicka wciaz wiekszoscia. Ze nalezy poprawiac edukacje, tez z punktu widzenie relacji z ‚innymi’, to jasne, ale po co te inwektywy.

  Nie zostanie Pan wybrany na posla. DO tego trzeba szanowac wyborcow.

 12. 99% ludzi na Ziemi to najgorsze zwierzęta jakie wytworzyła ewolucja.
  Tylko ludzie są zdolni do okrucieństwa i sadyzmu.
  Uważam, że te 99% powinno być jaknajszybciej zniszczone przez siły natury.
  Ziemia to planeta zła.
  Wolałbym się nigdy nie urodzić i nie widzieć tego całego zła jakie dzieje się na świecie dzięki ludziom, szczególnie religijnym.

 13. ‚Większość narodów Europy przeszła przez traumę patologicznego nacjonalizmu. I większość się z niego z grubsza wyleczyła. Wprawdzie wokół nas, w Niemczech, na Litwie, na Ukrainie, nie brakuje tępawych byczków w glanach, których horyzonty intelektualne i emocjonalne ograniczają się do tego, że chętnie zaj…liby jakiegoś Polaczka albo żydka, niemniej jednak w zdecydowanej większości krajów Unii rasistowski faszyzm to zupełny margines’

  I jeszcze co do tego. Niektorzy mniej wyksztalceni Niemcy, czy Francuzi uwazaja, ze POlak to cos gorszego od nich i pogardzaja nim. Watpie, ze to jest margines, wiec Pana oceny sa nietrafne i niemerytoryczne. BIeda sprzyja nietolerancji do ‚innych’, prosze popatrzyc na wzrost znaczenia antyimigracyjnych partii na Zachodzie. Bez tego odniesienia Pan argumenty sa malo warto, albo po prostu Pan lubi krytykowac polski katolicyzm. Sprobowalbym Pan krytykowac tradycyjnych Zydów, to by Pana natychmiast nauczyli moresu i slusznie.

 14. Lektura wpisow pana Hartmana znowu stala sie ciekawa bo mamy przyklad opisu swiatow rownoleglych:
  1. Norwegia to kraj takiej sielanki ze kilka lat temu pan Brevik wystrzelal
  77 osob w imie tzw „2083: A European Declaration of Independence”. Jest to zaprawde lektura szokujaca. Pan Brevik na pewno nie byl sam. Kontakt z norweskimi motyklistami w skorach moglby byc dla p. Hartmana sporym szokiem.
  2. Z Francji uciekaja Francuzi Zydowskiego pochodzenia bo boja sie swoich wspolrodakow ktorzy zaczynaja ich zabijac. Przypomnijmy ze we Francji,w czasie wojny policja Vichy wyprawiala straszne rzeczy.
  3. W Niemczech paru mlodziencow z pistoletami polowalo na wlascicieli kebabow. Ostatnio zaczely plonac azyle dla uchodzcow. Aha, maja tam ruch/partie o nazwie „Pegida”.
  4. Rozumiem, ze p. Hartman chce powalczyc z Kosciolem. Dlaczego – pewnie lubi. Jest jeszcze gorzej nic chce p. Hartman. Biskup Kolonii wezwal wiernych do zbojkotowania antyislamskich wiecow Pegidy, niemiecki Caritas stara sie pomoc uchodzcom, biskup Paryza i francuski kosciol potepili antysemickie zamachy itd,
  5. Rozumiem ze p. Hartman chce powlalczyc z PIS (moze tez mam takie ciagoty) ale nie osmieszajmy sie :
  W porownaniu z innymi krajami Polska jawi sie jako oaza spokoju. Wrzaski paru malo inteligentnych mlodziencow nikogo jeszcze nie zabily, choc nalezy na nie reagowac. Wypowiedzi p. NIesiolowskiego zapewne tez nikogo nie zabily, ale w Polsce mial na razie miejsce jeden mord polityczny: jakis pan zabil polityka PIS w Lodzi, niejakiego Rosiaka wolajac „„Chciałem zabić Kaczyńskiego, tylko za małą broń miałem” (mozna sprawdzic na filmie z zatrzymania) a przed tym zabojstwem odwiedzil biuro posla PO niejakiego NIesiolowskiego (gdzie nikogo nie zabil). Osobom inteligentnym pozostawiam analize tych faktow.
  6. Rozumiem ze p. Hartman walczy z PIS jak sie da – czytuje regularnie die Zeit, FAZ i inne, wiec wiem co wypisuje w tych gazetach dziennikarze Gazety Wyborczej (brunatne flagi nad Polska itd.) . Czy pan Hartman nie rozumie ze (w imie byc moze slusznej sprawy) pomaga psuc obraz Polski za granica, ze takie „dorabianie geby” szkodzi nam wszystkim i bardzo utrudnia zycie Polakow na emigracji?

 15. Czy na pewno na Litwie, jest „ta sama liga rasyzmu”, jak na polskich stadionach czy murach? Jakoś … Czy pan odwiedził przynajmniej jeden mecz sportowy ostatnio na Litwie? O klerykalizmie polskim szkoda nawet pisac 🙂

 16. @rationalist-from-bloodlands
  Kazdy Polak za granica samodzielnie pracuje na swoj wizerunek, to po raz. Nie zamierzam ciagnac korzysci z faktu iz jestem Polka ale tez nie dam sie zagnac do obory „gdzie Polakow miejsce” co zdarzalo mi sie slyszec. Po dwa, zydy won zobaczylam pierwszy raz na Starowce w ’68, gdy jeszcze Pis-u nie bylo a antysemityzm kwitl w najlepsze. Po trzy, nigdzie nie jest wspaniale, w takich czasach zyjemy. I albo jakos znajdziemy sobie miejsce w takim swiecie i bedziemy zyc jak ludzie, godnie nawet, albo zasilimy motloch. Wybor nalezy do nas.
  Kretynow, niezadowolonych, chorych, agresywnych ( niepotrzebne skreslic) jest wielu. Slyszymy o nich, czytamy w gazetach, czasami jestesmy swiadkami ich dzialan a czasami ofiarami. To tez znak czasu. Ale wciaz jest dosc miejsca dla wszystkich, moze trzeba sie jedynie troche posunac.

 17. Lwia część tych nieszczesnych polaczków nienawiść do Innego, zwłaszcza Żyda, wyssała z mlekiem matki i dalej wysysa z pokolenia na pokolenie.
  Żadne instytucje nie są w stanie tego stanu umysłu, zakompleksionych, zawistnych niewolników i zadowolonych tylko z siebie „herosów”, zmienić.
  To owoce antropologicznego mechanizmu „kozła ofiarnego” i pozornie skutecznej psychicznej kompensacji poczucia de facto przegranego życia tych osobników oraz niezaspokojonej najczęściej potrzeby wspólnoty.

  Nie bez znaczenia jest ekspansja siewców tej nienawiści i łatwa dostępnośc do ich „produkcji”, która daje poczucie bezkarności i umocnienia „w wierze” dla rosnącej rzeszy dzisiejszych „hoolsów”, potencjalnych zwyrodnialców.

  Nikt nie wie jak liczna to grupa i czy można mówić, że to ciągle naturaly margines?

 18. Islam, chrześcijaństwo? A gdzie judaizm, samo źródło oraz światowe centrum patologicznego fanatyzmu? Hmm, wziął i się widać zapodział…

  To prawda, większość nie tylko Polaków istotnie nie ma zielonego pojęcia, ilu jest wokół nich dzikich oraz agresywnych rasistów, szowinistów, czasem tak pogiętych, że roszczących sobie wyłączne prawo do tytułu człowieka, całą resztę w najlepszym razie mając za zwierzęta w ludzkiej skórze, a to tylko dlatego, żeby nie obrażały swym wyglądem żydów, którym zgodnie z literą Talmudu – rabinicznej produkcji, a zarazem wyroczni – mają pokornie służyć. Ktoś powie: OK, żydzi są różni, kwadratowi i podłużni, brodaci, łysi, są fanatycy religijni, jest synagoga szatana, są także ateiści. Otóż to mit. Sama deklaracja przynależności do korporacji żydowskiej jest bowiem wyrazem fanatyzmu religijnego, gdyż nie ma narodu wybranego bez tego, który miałby ponoć ów naród wybrać, kimkolwiek w rzeczywistości jest, jeśli jest, nieprawdaż? Między bajki zatem można włożyć różne frakcje, takie, czy owakie, i nawet jeśli niektórzy działają z przekonaniem nieświadomie, to tylko do czasu, gdyż motorem zawsze jest religijny fanatyzm, poczucie wyjątkowości oraz dążenie do realizacji odwiecznych, chorych, szowinistycznych pragnień; żeby nie szukać daleko wyrażanych publicznie nawet przez premiera Izraela, który Bogu bliski raczej nie jest, powołującego się na Stary Testament.

  Norwescy kryminaliści czytają gazety, a może i mają osobiste doświadczenia, więc wiedzą, że za krytykę żydostwa może na przykład zostać rozstrzelany cały obóz młodzieżowy na wyspie Utoya, a co dopiero jeden nieborak, dlatego pewnie instynkt samozachowawczy każe im od tematu stronić, a nawet słusznie „antysemitów” potępiać Tym bardziej, że jeden ze sprawców masowego mordu norweskiej młodzieżówki zostaje potem wypasionym bojownikiem o prawa więźnia, wkrótce pewnie magistrem, może doktorem, a nawet profesorem z katedrą na jakiejś lokalnej uczelni. Kieszonkowa Norwegia ze Stoltenbergiem odgrywa też sporą rolę w NATO, podczas wstępnej fazy nielegalnych bombardowań Libii była częścią państw Osi, a ten USraelski sojusz strachu (kto nie z Mieciem, tego zmieciem) bazuje na CIA; ta z kolei ma takich lekarzy w swoich katowniach; w Guantanamo, Bagram, Bondsteel itd., więc pewnie i w Norwegii, że strach się bać, więc milczą: http://www.amazon.com/The-CIA-Doctors-Violations-Psychiatrists/dp/0976550806

  Niektórym marzy się, że krytyka żydostwa, nawet najpodlejszych jednostek, typu Salomon Morel, czy – jak donoszą media – słynna ostatnio „babcia”  Tamara Samsonova, która zamordowała 14 osób, poobcinała im głowy i poćwiartowała ciała, będzie w Polsce zakazana, tak jak w wytresowanej Francji, czy w UK i ani mru mru. Otóż niedoczekanie. Nawet żydowskie „prawo” bolszewickie Berii, Trockiego, Lenina, Kaganowicza, Rufina i spółki nie zdoła powstrzymać Polaków przez nazwaniem kłamców – kłamcami, morderców – mordercami, złodziei – złodziejami, a oszustów – oszustami.

  Co do operacji pałkami, to nie ma chyba lepszych specjalistów nad żydowską policję z getta, a od rabunku nad Przedsiębiorstwo Holokaust.

  Natomiast nie tylko dyskurs szkolny, ale i polityczny i to na najwyższym szczeblu, podporządkowany jest w Polsce czerwonej ideologii lewackiej, która nie tak dawno skutkowała większą liczbą ofiar, niż sam hitleryzm.

  Ale niech żyją wszystkie krowy: brązowe, czarno-białe i nakrapiane! Niestety, setki tysięcy nie mają tego szczęścia, gdyż są w Polsce brutalnie mordowane szechitą.

  Taka jest moja opinia.

 19. To bardzo smutne. Polacy często maja siebie za otwarty, tolerancyjny naród, ale prawda jest dokładnie przeciwna. Tutaj – owszem – wszyscy otoczą Cię akceptacją i „tolerancja” pod warunkiem, że należysz do większości – jeśli jesteś czystej krwi Polakiem, białym, heteroseksualnym katolikiem – to nie ma sprawy, pełna „tolerancja”, możesz robić niemal wszystko, co chcesz. Ale jeśli nie spełniasz choćby jednego z tych warunków – poznajesz, jaka ta „tolerancja ” jest naprawdę.
  A ludzie twierdzący, że np. Pan wyolbrzymia sprawę nacjonalizmu i ksenofobii piszą tak dlatego, że należą do w 100 % polskiej większości, więc na przejawy ksenofobii są ślepi, bo ich to nie dotyczy, a zatem i nie obchodzi.
  Oczywiście są wyjątki, ale ja piszę o większości.

 20. OK, spróbuję dwa razy. Czy cenzura?

  Islam, chrześcijaństwo? A gdzie judaizm, samo źródło oraz światowe centrum patologicznego fanatyzmu? Hmm, wziął i się widać zapodział…
  To prawda, większość nie tylko Polaków istotnie nie ma zielonego pojęcia, ilu jest wokół nich dzikich oraz agresywnych rasistów, szowinistów, czasem tak pogiętych, że roszczących sobie wyłączne prawo do tytułu człowieka, całą resztę w najlepszym razie mając za zwierzęta w ludzkiej skórze, a to tylko dlatego, żeby nie obrażały swym wyglądem żydów, którym zgodnie z literą Talmudu – rabinicznej produkcji, a zarazem wyroczni – mają pokornie służyć. Ktoś powie: OK, żydzi są różni, kwadratowi i podłużni, brodaci, łysi, są fanatycy religijni, jest synagoga szatana, są także ateiści. Otóż to mit. Sama deklaracja przynależności do korporacji żydowskiej jest bowiem wyrazem fanatyzmu religijnego, gdyż nie ma narodu wybranego bez tego, który miałby ponoć ów naród wybrać, kimkolwiek w rzeczywistości jest, jeśli jest, nieprawdaż? Między bajki zatem można włożyć różne frakcje, takie, czy owakie, i nawet jeśli niektórzy działają z przekonaniem nieświadomie, to tylko do czasu, gdyż motorem zawsze jest religijny fanatyzm, poczucie wyjątkowości oraz dążenie do realizacji odwiecznych, chorych, szowinistycznych pragnień; żeby nie szukać daleko wyrażanych publicznie nawet przez premiera Izraela, który Bogu bliski raczej nie jest, powołującego się na Stary Testament.
  Norwescy kryminaliści czytają gazety, a może i mają osobiste doświadczenia, więc wiedzą, że za krytykę żydostwa może na przykład zostać rozstrzelany cały obóz młodzieżowy na wyspie Utoya, a co dopiero jeden nieborak, dlatego pewnie instynkt samozachowawczy każe im od tematu stronić, a nawet słusznie „antysemitów” potępiać Tym bardziej, że jeden ze sprawców masowego mordu norweskiej młodzieżówki zostaje potem wypasionym bojownikiem o prawa więźnia, wkrótce pewnie magistrem, może doktorem, a nawet profesorem z katedrą na jakiejś lokalnej uczelni. Kieszonkowa Norwegia ze Stoltenbergiem odgrywa też sporą rolę w NATO, podczas wstępnej fazy nielegalnych bombardowań Libii była częścią państw Osi, a ten USraelski sojusz strachu (kto nie z Mieciem, tego zmieciem) bazuje na CIA; ta z kolei ma takich lekarzy w swoich katowniach; w Guantanamo, Bagram, Bondsteel itd., więc pewnie i w Norwegii, że strach się bać, więc milczą: http://www.amazon.com/The-CIA-Doctors-Violations-Psychiatrists/dp/0976550806

 21. c.d.
  Niektórym marzy się, że krytyka żydostwa, nawet najpodlejszych jednostek, typu Salomon Morel, czy – jak donoszą media – słynna ostatnio „babcia” Tamara Samsonova, która zamordowała 14 osób, poobcinała im głowy i poćwiartowała ciała, będzie w Polsce zakazana, tak jak w wytresowanej Francji, czy w UK i ani mru mru. Otóż niedoczekanie. Nawet żydowskie „prawo” bolszewickie Berii, Trockiego, Lenina, Kaganowicza, Rufina i spółki nie zdoła powstrzymać Polaków przez nazwaniem kłamców – kłamcami, morderców – mordercami, złodziei – złodziejami, a oszustów – oszustami.

  Co do operacji pałkami, to nie ma chyba lepszych specjalistów nad żydowską policję z getta, a od rabunku nad Przedsiębiorstwo Holokaust.

  Natomiast nie tylko dyskurs szkolny, ale i polityczny i to na najwyższym szczeblu, podporządkowany jest w Polsce czerwonej ideologii lewackiej, która nie tak dawno skutkowała większą liczbą ofiar, niż sam hitleryzm.

  Ale niech żyją wszystkie krowy: brązowe, czarno-białe i nakrapiane! Niestety, setki tysięcy nie mają tego szczęścia, gdyż są w Polsce brutalnie mordowane szechitą.

  Taka jest moja opinia.

 22. Sprytne, druga część już nie przeszła… Trudno.

 23. A mnoże w ten deseń? C.d.
  Niektórym marzy się, że krytyka żydostwa, nawet najpodlejszych jednostek, typu Salomon Morel, czy – jak donoszą media – słynna ostatnio „babcia” Tamara Samsonova, która zamordowała 14 osób, poobcinała im głowy i poćwiartowała ciała, będzie w Polsce zakazana, tak jak w wytresowanej Francji, czy w UK i ani mru mru. Otóż niedoczekanie. Nawet żydowskie „prawo” bolszewickie Berii, Trockiego, Lenina, Kaganowicza, Rufina i spółki nie zdoła powstrzymać Polaków przez nazwaniem kłamców – kłamcami, morderców – mordercami, złodziei – złodziejami, a oszustów – oszustami.
  Co do operacji pałkami, to nie ma chyba lepszych specjalistów nad żydowską policję z getta, a od rabunku nad Przedsiębiorstwo Holokaust.
  Natomiast nie tylko dyskurs szkolny, ale i polityczny i to na najwyższym szczeblu, podporządkowany jest w Polsce czerwonej ideologii lewackiej, która nie tak dawno skutkowała większą liczbą ofiar, niż sam hitleryzm.
  Ale niech żyją wszystkie krowy: brązowe, czarno-białe i nakrapiane! Niestety, setki tysięcy nie mają tego szczęścia, gdyż są w Polsce brutalnie mordowane szechitą.
  Taka jest moja opinia.

 24. Panie Hartman.
  To jest trochę inaczej, antysemityzm często nie wynika z prostaka ale jest mu narzucany. Gdyż przecież tyle osób do szkoły nie chodziło jaka jest konsekwencja tej nienawiści, trochę niemożliwe by aż taka dzicz tu była, chora i szalona. Zauważył Pan że każdy wpis krytyczny do kleru jest natychmiast zażydzany? To nie tylko u Pana. Kler kradnie Polskę na potęge i aby odwrócić uwagę, dzienikarze ” niezależni” co biorą pod stołem i do buzi komu trzeba, starają się znaleźć kozła ofiarnego bo dobrze to tu przez grabierze sekty nie jest. I oni już automatycznie co o kościele zażydzamy. Każda obca Polsce siła zawsze podpuszczała i kłóciła aby zaborcom czy faszystom nie zagrażać i propaganda prawicy, ewidentnych sprzedawczyków, ma na celu obrony instytucji drenującej ten kraj. Oni kiedyś tak dla Moskwy się sprzedawali a teraz Watykanowi bo oba systemy to systemy zamordystyczne i czy to faszyzm czy katolicyzm, mechanizm ucieczki od wolności i brać do buzi pod stołem jest identyczny. Nie jest dziwne że się mówi iż prostytucja to zawód, ale k……o to cecha charakteru. Tak zmanipulowane prostactwo, nawet osobiście mające gdziej Chińczyków czy innych eskimosów, zacznie powtarzać te brednie i ryczeć z nienawiści w bezmyślnym tłumie. Wyjście jest, trzeba bardzo mocno karać propagandzistów nienawiści, bo to są bandziory co każdemu przeciwko Polsce się sprzeda.

 25. Szanowny Gospodarzu,
  skoro zna Pan z imienia i nazwiska ludzi, ktorzy przesylaja Panu maile
  o obelzywej tresci, czemu nie zwroci sie Pan do prokuratury zamiast
  epatowac publicznosc czyims chamstwem?

 26. @Levar

  ‚Szanowny Gospodarzu,
  skoro zna Pan z imienia i nazwiska ludzi, ktorzy przesylaja Panu maile
  o obelzywej tresci, czemu nie zwroci sie Pan do prokuratury zamiast
  epatowac publicznosc czyims chamstwem?’

  Dokladnie.

 27. @kenzo_bojownik
  Szanowna Pani
  1. Nie zartujmy ze kazdy Polak samodzielnie pracuje na swoj wizerunek.
  Ewentualny kontakt z policja w Wiedniu, Monachium czy Essen 10 lat temu byl doswiadczeniem bolesnym dla kazdej osoby z polskim paszportem. To sie teraz zmienia na lepsze bo mnostwo Polakow ciezko pracuje na marke swoja i rodakow. Ale nie udawajmy ze nie ma stereotypow – bo sa i sporo Polakow za granica kosztuja.
  2. Antysemickie teksty widzialem w wielu punktach Europy. Nie pamieta pani ze w 68 roku rzad w Polsce nie byl demokratycznie wybrany a antysemickie ekscesy byly wspierane/sterowane przez PZPR? Niejaki Wojciech Jaruzelski czyscil wtedy LWP z oficerow zydowskiego pochodzenia. Dzis w Polityce go bronia.
  3. Na podstawie obserwacji sadze ze kretynow i agresywnych jest w polsce mniej niz w innych krajach europy, natomiast chorych i niezadowolonych wiecej. czlonek mojej rodziny trafil do polskiego szpitala dwa lata temu, wiec nadmiar tych ostatnich rozumiem.
  4. Nie rozumiem czemu Pani pisze o jakims „posuwaniu sie”. Oczywiscie ze miejsca (tj dobrze platnych, rozwijajacych miejsc pracy) jest coraz mniej. Gdy Polacy zaczna sobie za granica i w kraju pomagac, gdy powstana prywatne programy stypendialne dla zdolnych dzieci z biedoty – beda mieli wiecej szans . Na razie
  „Kazdy Polak za granica samodzielnie” usiluje „pracowac na swoj wizerunek” i dlatego trudno spotkac Polaka na Harvardzie, a Niemca sie da – placi za niego Stiftung Deutsches Volkes, DFG, Volkswagen Stiftung albo wujek. I dlatego mnostwo bardzo zdolnych dzieciakow konczy obrabiajac reklamacje klientow Lufthansy, a ich glupsi rowiesnicy z Anglii, Francji czy Niemiec projektuja silniki odrzutowe czy helikoptery. Ale jak POlacy z „elity” wszem i wobec glosza ze ich rodacy sa antysemickimi barbarzyncami, to moze sie zdarzyc i sie zdarza ze ktos tym rodakom nie daje szansy choc moglby.

 28. Prawda. Młodzież w wieku gimnazjalnym jest już mocno segregowana na tych, którzy „dobrze się uczą” i na tych „z których nic nie będzie”. 1 grupa stara się zdobyć czerwony pasek (przy uciesze rodziców), a druga zostaje pozostawiona sama sobie. I chodzą sobie po osiedlu z piwkiem i fifką w ręku, przy okazji coś namalują, coś pokrzyczą. Stąd to się bierze. Młodzież wykluczana z normalnego życia, ucieka w głupie ideologie i chuligankę. A po 10 latach pisze takie wiadomości jak do Pana Hartmana żeby poprawić sobie nastrój. Bo wroga i źródło niepowodzeń dla takiej osoby są już znane. Czemu daje wyraz.

 29. Własność jest święta i należy oddać wszystko właścicielom, również 60 mld żydom. Nie podlega sprawa dyskusji, ale warto przypomnieć, że ustawę reprywatyzacyjną zablokowali lewicowi kumple Hartmana.

  Przy okazji Harman znowu kopie Polaków, w czym się wyspecjalizował. Rasiści są i na lewicy, i na prawicy. Czy Hartman czyta bluzgi pod adresem żony prezydenta Dudy? Czy zareagował na zaglądanie do rozporka przez czołowego publicystę wspierającego PO, czyli Lisa? Czy czyta rasistowskie bluzgi na temat żony Dudy zamieszczane przez antypisowców na forach „GW”, onetu…

  Kto podporządkował państwo Watykanowi, jak nie kumpel Hartmana, czyli Kwaśniewski podpisujący Konkordat? Czy napisze Hartman złe słowo o swoim kumplu Kwaśniewskim, o lewicy dogadującej się klerem w Magdalence?

  Wolne żarty. Hartman jeśli coś widzi, to tylko u nieswoich, a przecież oni w niczym nie ustępują prawicy…

 30. A, i to: zapewne dużo można by się spodziewać po Polakach, ale nie tego, że jak Breivik zabiją 77 niewinnych ludzi. No, ale rasistami są Polacy, a nie Norwegowie, Polacy nawet norweskim kryminalisto nie dorównują. Ot, oto i prawda objawiona w tekście Hartmana. Nic nowego, zresztą.

 31. @PMac
  Antysemityzm, rasizm itp. to rzeczy straszne, wymagają ciągłego sprzeciwu i nie można ich tolerować nawet w najmniejszym stopniu. Na początku chciałbym zauważyć że tego typu zjawiska stoją w całkowitej sprzeczności z ewangelią i jeśli ktoś uważa się za chrześcijanina i głosi takie rzeczy to ciężko grzeszy. Niestety taki problem istnieje. Nie mniej przerzucanie całej winy za to zło na katolików jest niesprawiedliwe. Opisujesz tu „typowych antysemitów” warto uzupełnić ten opis. Wielu ateistów których znam też jest rasistami czy antysemitami, tak samo wrogo odnoszą się do muzułmanów i mniejszości seksualnych jak wierzących których opisujesz (wcale nie wszyscy uważają się za prawice). Na forach można z łatwością znaleźć różnego rodzaju chore wpisy które obrażają wszystkich bez wyjątku, nie trzeba szukać daleko pewnie wystarczy prześledzić dzisiejszą dyskusje. W kościele jestem co niedziele i przez całe moje życie nigdy takich opinii nie słyszałem choć oczywiście nie oznacza to że takie zjawisko nie istnieje i nie powinno być zwalczane. Jednak w sprawie tolerancji istnieje tez inny problem, zacytuje tu Leszka Kołakowskiego „Kościół uważa praktyki homoseksualne za moralnie niedozwolone, odwołując się do Starego i Nowego Testamentu, własnej tradycji i własnej teologicznej interpretacji seksualności. Otóż, gdyby Kościół chciał powrócić do prawnego zakazu homoseksualizmu, mógłby być oskarżony o karygodną nietolerancję. Ale organizacje homoseksualistów żądają, żeby kościół swoje nauczanie odwołał a to jest przejaw karygodnej nietolerancji w druga stronę. W Anglii były przypadki demonstracji i ataków na kościoły w tej sprawie. Któż jest więc nie tolerancyjny? Jeśli niektórzy homoseksualiści twierdzą, że Kościół błądzi, mogą z niego wystąpić, nic im za to nie grozi; ale gdy chcą własne opinie hałaśliwie i agresywnie narzucić, nie bronią tolerancji, lecz nietolerancje propagują. Tolerancja jest skuteczna gdy jest obustronna.” Myślę że z podobnym problemem mamy do czynienia teraz w Polsce. Oczywiście nie chce tu pisać jaka lewica jest zła albo narzucać komuś moje konserwatywne poglądy.

 32. Na zakonczenie swojego pobytu na tym forum pozwole sobie na cztery uwagi:
  1. p. Hartman regularnie prowokuje czytelnikow (vide wpis pod tytulem
  „Ty polski chamie”) wiec otrzymuje maile ktore sprawiaja mu na pewno duzo uciechy – bo o czym moglby pisac gdyby ich nie bylo? Jakie byloby jego raison d’etre jako publicysty? A tak jest uciemiezonym publicysta ktory walczy z polska ciemnota karmiac krowe z butelki na wakacjach i poszerzajac swoje horyzonty intelektualne w towarzystwie norweskich kryminalistow.
  2. Zona p. Dudy (przynajmniej w.g. Tomasza Lisa z Newsweeka) bylaby wg ustaw norymberskich Zydowka, podobnie byloby z Ludwikiem Dornem (o tym akurat dowiedzialem sie lata temu z Gazety Wyborczej), wiec nie opowiadajmy bzdur o antysemitach z PiS. Moze oni maja klopoty z liczeniem albo z seksualnoscia ale jak zona najwiekszej dzis gwiazdy PiS ma oficjalnie takie pochodzenie (zakladam ze Lis to sprawdzil dokladniej niz inne fakty o prezydencie) to caly ten belkot o antysemitach to farsa i tylko osmiesza p. Hartmana.
  3. Moze pan Hartman powinien wreszcie zrozumiec ze wielu Polakow wyjechalo i poogladalo Europe z bliska i nie tylko z perspektywy norweskiej obory. Czasy kiedy tylko czerwona burzuazja i wybitni fachowcy jako listek figowy (a takim byl bez watpienie pan Hartman senior – to byla klasa!) mieli paszport i wiedzieli jak wyglada reklama kawy naleza do przeszlosci. Pisanie ewidentnych bzdur osmiesza ich autora – a tak jest w przypadku twierdzen ze w Europie Zach. jest mniej ksenofobii niz w Polsce. Jest wiecej i to jest dla Polski powazny problem bo potrzebujemy EU jak dzdzownica deszczu. Jak sie jakis tekst pospisuje swoim nazwiskiem to trzeba szanowac czytelnika – zwlaszcza jak to jest tak zasluzone nazwisko jak Hartman. Noblesse oblige!
  4. Mozna lubic Kosciol albo i nie. Ale nie osmieszajmy sie. Ostatnio prof. Wolenski, powoluja sie na rozdzial Kosciola i Panstwa, apelowal na lamach Polityki do rzadu RP o wystapienie do rzadu Watykanu o nieograniczony dostep p. Komorowskiego do komunii. Ma nadzieje ze p. Hartman takich rzeczy nie bedzie wypisywal (ostatnio wchodze na strone Polityki bo moi niemieccy koledzy puszczaja Polityke przez translatora i zarykuja sie ze smiechu – Wolenski stal sie hitem ostatnich dwoch tygodni – mam nadzieje ze Hartman go nie przebije, zwlaszcza ze analizy harmonicznej mozna uzywac do obrobki dzwieku i paru kolegow wie kim byl jego ojciec).
  Ale co ubaw mamy np z Szostkiewicza i jakiejs mszy na ktorej ktos kogos przeprosil albo jakiegos ksiedza ktory jest w radzie nadzorczje jakiejs duzej firmy (niemieccy koledzy mowia ze moze w tej fimie sprzedaja duzo do Watykanu) to nasze…

 33. Rationalizm, piszesz głupoty.,Czy pamio etasz, jka masz na imie i jka sie nazywasz, po rodzicielach ?
  Jutro, bo wtedy przeczytasz mój kometarz do twej pisemnej adwerssady wobec autora tekstu redakcyjnego tekstu w opiniotwórczym pwriodyku Polski i Europy, „Polityce”, zmadrzej i publicznie przeproś a Twój inperatyw w internecie !
  Rakoczy

 34. Autorowi artykulu moge jedynie wspolczuc.

  „Polityka” wpisuje sie doskonale w kwitnacy przemysl wariackiej, totalnej, ludobojczej nienawisci. „Polityka” szczuje i podzega przeciwko Zydom przy kazdej okazji – od cuchnacych bzdur o „mordowaniu palestynskich dzieci” poprzez parwszywa nagonke na uboj koszerny i na wybielaniu pogromowych mordercow konczac. Autor artykulu wydaje sie „nie zauwazac”, iz smierdzacy, anstysemicki rasizm jest odgornie upowszechniany przez media (vide „zydowscy zbrodniarze z UB”, „zydzi morduja palestynskie dzieci”), przez wymiar sprawiedliwosci, ktory ukreca leb kazdej sprawie o wrzaski „zydzi do gazu” i przez wielka czesc klasy politycznej.

  Trudno pojac Zydow, ktorzy za wszelka cene usiluja zyc w kraju, w ktorym mordercza, antysemicka nienawisc stanowi norme spoleczna. Pamietam czasy, kiedy mnie i moja rodzine wypedzono z Polski („Zydzi wynocha!”, „Polska dla Polakow”). Nie bylo latwo – ale przynajmniej nie dawalismy plus sobie w twarz udajac, ze deszcz pada.

 35. „Kazdy Polak za granica samodzielnie” usiluje “pracowac na swoj wizerunek””

  Pracujecie na ten wizerunek az furczy. Kazdy napis „zydzi do gazu”, kazda publikacja z serii „zydzi morduja palestynskie dzieci”, kazdy stadionowy transparent typu „smierc garbatym nosom” wspaniale utwierdza i umacnia ten wasz wizerunek. keep up the good work!

 36. ” nawet najpodlejszych jednostek, typu Salomon Morel”

  Katoliczko, napisz lepiej o tych twoich wspanialych rodakach, dzieki ktorym jakies kilkadzeisiat tysiecy radzieckich jencow w wojnie 1920-go roku poszlo do piachu. Albo o tym, jak dzielnie i walecznie zastrzeliliscie delegacje radzieckiego Czerwonego Krzyza, ktora do was przyjechala zbadac sytuacje jencow w tych waszych obozach, gdzie niekarmieni jency masowo umierali z glodu, na tyfus czy wskutek zamarzniecia.

  A wojny nie macie zamiar wypowiedziec Szwecji z powodu Setfana Michnika? Bo Szwecja tyle sie przejela waszym wnioskiem o „ekstradycje”, co WB w sprawie Wolinskiej czy Izrael w sprawie Morela.

 37. „gladalem kiedys program o zydowskich osadnikach na zachodnim brzegu Jordanu i wlosy mi stanely deba na glowie, jak osoby, z ktorymi byl wywiad pogardzaja Palestynczykami”

  No to masz przechlapane, katoliku, bo tych zlych i niedobrych Zydow z Izraela nie da sie raczej zapedzic do zadnej oblanej benzyna stodoly. Tyle waszego, ze mozecie krecic programy o zlych „osadnikach”. Znaczy dopoki jeszcze Izrael wpuszcza te wasze ekipy, ktore kreca horrory o zlych Zydach i szlachetnych szachidach od podkladania bomb w autobusach. Do czasu, jak mniemam.

 38. @Wojtek

  „Kler bezkarnie nawołuje z ambon kościelnych i medialnych do łamania konstytucyjnego prawa, do nienawiści mniejszości, do antysemityzmu,”

  ee tam. Nie tylko kler. Ta wasza „lewica” trabi z kolei w systemie 24/7 o „zydowskich zbrodniarzach” co to „morduja palestynskie dzieci”. Wasza parwica bardziej o „zydowskich zbrodniarzach z UB”. Ta mordercza nienawisc bylaby przerazajaca, gdyby nie fakt, ze jest smieszna. W tym waszym kraju nie starczy Zydow nawet na jeden porzadny pogrom – zostala garsteczka. A w Izraelu czy w NYC pogromy kiepsko sie udaja.

 39. Panie Profesorze Hartman, zgadzam się z Panem, że rzymskokatolickie maczety wiszą nad nami. Ich produkcja trwa od czasu podpisanie przez władze III RP konkordatu z Watykanem. Po tych latach, co minęły dalej trwa indoktrynacja katolicka w przedszkolach i szkołach na lekcjach religii. W wielu urzędach i instytucjach państwowych swoje zadania wykonują kapelani. Pogarsza się sytuacja wyznawców innych religii i związków wyznaniowych, zwłaszcza zaś agnostyków i ateistów. Władzę nad swoimi wiernymi umacniają księża i zakonnicy, dowodzeni przez ok. 100 hierarchów (kardynałów, arcybiskupów, biskupów i przełożonych zakonników zakonnic). To oni już od wielu lat swoimi homiliami sterują wyborami samorządowymi i parlamentarnymi. Przekonują swoich wiernych do głosowania na kandydatów narodowo-katolickich. Swą siłę polityczną pokazali całkiem otwarcie w wyborach prezydenckich w najnowszej wersji IV RP. Dzisiaj mogą śmiało powiedzieć, że zwycięstwo „prawdziwego katolika” to ich zasługa. Mogą więc rozpocząć budowę w Polsce republiki narodowo-katolickiej.

 40. Cytat : „Tymczasem niech żyją wszystkie krowy: brązowe, czarno-białe i nakrapiane!”
  Pytanie : kto te krowy doił i kto spijał śmietanę ?

 41. .

  —To skandal—

  Szanowny Panie Prof.
  napisz Pan choc raz
  felieton z ktorym moglbym
  sie koo.va nie zgodzic, cos
  lekkiego, cos a’la

  – doskonala proznia,
  czy
  – wielkosc urojona

  something fictional for
  a change, miej Pan litosc
  and skopanym polakiem !

  It’s a „summer time, and
  a living is easy….”

  ze zanuce klasyka

  ..)

 42. Obawiam sie, ze prof.Hartman ma racje twierdzac, ze antysemityzm w Polsce nie jest zjawiskiem marginalnym. Kosciol Katolicki (nie tylko w Polsce) w sposob otwarty atakowal Zydow od wiekow. A nawet, kiedy nie atakowal, to zawsze przypominal zapisane w Ewangelii Mateusza slowa Zydow: „Krew jego niech spadnie na nas i na nasze dzieci”. Nie mozna przecenic fatalnego wplywu tych slow na spoleczenstwa chrzescijanskie.
  Moja babka, ktora byla dobrotliwa i w dziecinstwie przyjaznila sie z kolezankami zydowskimi w szkole, zawsze z powaga przytaczala te slowa. Bedac z natury zyczliwa i tolerancyjna uwazala, ze maja one jakas moc.
  Moja kolezanka, Francuzka, przez kilka lat udawala przede mna chrzescijanke, zanim w koncu wyznala mi, ze jest wyznania mojzeszowego. Swoje maskowanie sie wytlumaczyla wstydem, ktory czula, kiedy slyszala w szkole, ze to Zydzi zamordowali Chrystusa. Obawiam sie, ze te slowa maja ciagle swoje miejsce w powszechnej swiadomosci Polakow i w umyslach prymitywnych sa zaczynem antysemityzmu. Jezeli dodamy do tego slabo zawoalowane napasci na Zydow w wypowiedziach ksiezy, to widac, dlaczego antysemityzm jest w Polsce ciagle zywy mimo, ze Zydow nam wymordowano. Wysilki Jana Pawla ll nie daly owocow. Antysemityzm polski mozna spotykac w odrazajacych napisach w miejscach publicznych albo w zachowaniu polskich pasazerow wobec ortodoksyjnych Zydow, na lotniskach. Wpisy na blogu prof.Hartmana sa najjaskrawszym przejawem tej choroby umyslowej. Osobiscie bardzo mnie to boli, bo
  musze zle myslec o rodakach. Jak mozna temu przeciwdzialac? Tu chyba Kosciol moglby byc skuteczny, gdyby tylko zechcial.

 43. @radzilowJedwabne
  Ty tez jestes nienawistnikiem, tyle ze ze strony przeciwnej. Oskarzanie Polityki o antysemityzm jest groteskowe. Najwyrazniej uwazasz, ze Zydom w Izraelu nie mozna absolutnie niczego zarzucic.

 44. @kruk

  „Najwyrazniej uwazasz, ze Zydom w Izraelu nie mozna absolutnie niczego zarzucic”

  A zarzucaj sobie na dobre zdrowie! „Polityka” az puchnie od durnych bredni o „autobusach tylko dla Zydow”, „mordowaniu palestynskich dzieci” i co tam jeszcze moze przyjsc do glowki specom od upowszechniania wariackiej nienawisci. Tyle, ze raczki za krotkie – a i w kasie pusto. W czasach PRL-u byl jeszcze szmal na tao aby szkolic arabskich mordercow w nielatwej sztuce porywania samolotow i podkladania bomb w zydowskich autobusach. Dzis w kasie pusciutko, gromic za bardzo nie ma kogo no i raczki za krotkie. Domyslam sie jak to musi bolec! A same obrzydliwe brednie o rzekomym „murze apartheidu” i „burzeniu palestynskich wiosek” moze kolejnych twoich rodakow zainspiruja do malowania napisow „zydzi do gazu” – ale na zadne nowe Zlote Zniwa raczej sie nie przeloza.

  Kazdy narod jest z czegos znany. Jeden z tego, ze zdobywa nieproporcjonalnie wiele nagrod Nobla, drugi z tego, ze wzbogacil swiatowa kulture o slowo „pogrom”.

 45. @kruk

  „Zydzi zamordowali Chrystusa”

  Moj rodak (a twoj wspolobywatel) Julian Tuwim doskonale opisal sposob, w jaki wasza prasa uczy wariackiej, morderczej nienawisci.

  Tuwim opisal, jak Polacy gnoili i mieszali z lajnem Zydow – w przededniu drugiej wojny swiatowej. I jak polska prasa upowszechniala ludobojcza nienawisc:

  “…Kiedy w zurnalii robaczywej
  Nic tylko grzmialo i migalo
  Zyd, Zyda, Zydom, Zydów, Zydzie,
  Zyd jest najwiekszym naszym wrogiem,
  Zyd z nozem czeka przed twym progiem,
  Przez Zyda glód, przez Zyda nedza,
  Zyd okradl, Zyd zniewazyl ksiedza,
  Bialego orla Zyd podeptal,
  Zyd z niemowlecia krew wychleptal,
  Zyd otrul, zgwalcil, zdradzil, wydal,
  Zbezczescil Zyd, splugawil, splamil,
  I znowu Zyd, Zydowi, Zyda,
  Zydom, o Zydach i Zydami”

  Nic sie nie zmienlo po dzis dzien, cbdu.

 46. @Wojtek A. „Religie powodują międzyludzkie konflikty, społeczne niepokoje, wojny, terroryzm, tworzą zło i nienawiść do wszystkich i wszystkiego, co nie mieści się w religijnych dogmatach i głowach religiantów.”

  Panie Wojciechu tutaj nie są winne religie tylko chciwość i ludzka pazernośc, chęć władzy i pieniądza. Religia jest jedynie idealna przykrywką do realizacji swych celów.

 47. Panie profesorze! Dziękuję, że Pan istnieje i przywodzi do opamiętania bezmyślne masy. Ma Pan niezwykły dar posługiwania się językiem. Potrafi Pan zgrabnie zamieniać swoje myśli w słowa, tak, że logika argumentów jest imponująca i porażająca. Niech Pan nie ustaje w swojej „misji” oświecania mas mimo, że czasem jest Pan agresywnie i chamsko za to atakowany.

 48. @radzilowJedwabne

  ‚No to masz przechlapane, katoliku’

  Nie kazdy Polak jest katolikiem. Dziwny, pogardliwy sposob zwracania sie do innej osoby.

  ‚, bo tych zlych i niedobrych Zydow z Izraela nie da sie raczej zapedzic do zadnej oblanej benzyna stodoly.’

  Demagog z Pana. Nie ma zlego narodu, sa tylko pokrecone jedynostki, ktore maja ewidentny problem emocjonalny, jak Szanowny Pan, ziejacy tu nienawiscia do Polakow;) Tylko skonczeni szowinisci, czy nacjonalisci, jak tu sie prezentuje Pan, moga tak sadzic.

  ‚Tyle waszego, ze mozecie krecic programy o zlych “osadnikach”. ‚

  Naszego? To nie byla polska telewizja. Temat osoadnikow jest przereklamowany z innymi problemami Świata. Moim zdaniem poswieca mu sie za duzo uwagi, natomiast jest wsrod nich tez troche zwyklych, nawiedzonych fudamentalistow. No chyba, ze ONI to same idealy;o) Watpie w to.

  ‚Znaczy dopoki jeszcze Izrael wpuszcza te wasze ekipy, ktore kreca horrory o zlych Zydach i szlachetnych szachidach od podkladania bomb w autobusach. Do czasu, jak mniemam.’

  Boże, co za zajadly nudziarz. Wspominal Pan o Sztechterze ze Szwecji. To nie ze wzgledu na jego narodowosc, tylko, ze byl oskarzany o morderstwa sadowe i nie da sie go osadzic. Izrael scigal niemieckich nazistow zaangazowanych w Holocaust do konca. I slusznie.

  Moj kumpel z Telavivu mowil, ze Zydzi w Izraelu raczej nie lubia polskich Zydow. Ciekawe dlaczego.

 49. @Set1

  „jak Szanowny Pan, ziejacy tu nienawiscia do Polakow”

  Lajdackie klamstwo. Bzdura. Brednia.

  Z nienawiscia obnosza sie panscy rodacy, ktorzy otwarcie zapowiadaja Zydom (wszystkim) straszna smierc, wrzeszczac na pilkarskich stadionach tysiacami gardel „Zydzi do gazu” czy tez „Bo zydowska armia ta/cala pojdzie do pieca”.

  Z nienawiscia obnosza sie panscy rodacy, ktorzy otwarcie zapowiadaja Zydom (wszystkim) straszna smierc, malujac napisy „Zydzi do gazu” na scianach domow czy tez wywieszajac na stadionach megatransparenty „Smierc garbatym nosom”.

  Nienawisc upowszechniaja panscy rodacy – dziennikarze – judzac i podzegajac na temat „zydowskich zbrodniarzy” odmienianych przez wszystkie przypadki. O tym, jak kler z ambony naucza ze „ztdzi ukrzyzowali Pana Jezusa” nawet nie wspominam.

  Panski kraj, Szanowny Panie Katolik z tego (i wylacznie z tego) w swiecie slynie. Slynny w swiecie jest ten wasz „Spiewnik legionisty” („To byly piekne dni/zydzi do gazu szli/az sie do pieca nie zamykaly drzwi”), wasze kolejne czstki etniczne (ostatnia w 68-ym), wczesniej panski piekny kraj slynal z pogromow – jak w Kielcach.

  Co moze zrobic ktos, kto juz nie ma mozliwosci zadnego Zyda podkablowac na gestapo ani zapedzic do oblanej benzyna stodoly? Ano – moze zarzucic temu Zydowi „nienawisc”.

 50. @Set costam

  „Moj kumpel z Telavivu ”

  Jasne, masz „kumpla w Tel avivie”. A nawet dwoch. I trzeciego malutkiego.

 51. Podporucznik Józef Guzek, kapelan niezwyciężonej armii w pajacowatych rogatywkach został mianowany generałem tejże armii. Będzie udzielał komunii tym, którzy czwórkami podążać będą do nieba. Pan profesor od razu powinien zostać marszałkiem

 52. @Set costam

  „spominal Pan o Sztechterze ze Szwecji. To nie ze wzgledu na jego narodowosc, tylko, ze byl oskarzan o morderstwa sadowe”

  Szwedzi te „wnioski o ekstradycje” po prostu wyrzucili do kosza, podobnie jak WB wyrzucila do kosza „”wnioski o ekstradycje” Wolinskiej.

  Obawiam sie, ze zla i niedobra Europa Zachodnia nie umiescila jeszcze w KK pojecia „zydowski zbrodniarz”, „zydowskie zbrodnie” etc. W zlych i niedobrych krajach Europy Zachodniej nikogo za posiadanie nazwiska Szechter do pierdla sie nie zamyka.

  Pozdrowienia dla panskich rodakow – towarzyszy, ktorzy tak umacniali wladze ludowa, ze krew plynela rynsztokami. Szczegolnie dla towarzysza Kociolka. Jakos nikt nie ma do niego ani do nikogo pretensji o masakre na Wybrzezu w 1970-ym roku. No ale tego nie da sie podciagnac pod „zydowskie zbrodnie” a Polak z Polakiem zawsze sie dogada.

 53. @radzilowJedwabne

  Strasznie Pan monotonny. Ale Pan ma okropna obsesje na punkcie Polakow, albo zwyczajnie Pan trolluje, ale nie znam specyfiki tego blogu.

  ‚“Moj kumpel z Telavivu ”
  Jasne, masz “kumpla w Tel avivie”. A nawet dwoch. I trzeciego malutkiego.’

  🙂 Polak nie moze miec kumpla Zyda i to do tego okropnie fajnego – to juz jestesmy blisko rasizmu kulturowego z Pana strony:) To teraz jeszcze cos straszniejszego: mam innego kumpla po sluzbie w dywizji Golliani, czy jakos tak, bardzo elitarna.

  Myli Pan obrone dobrego imienia mojego kraju przed przykrymi atakami takiego trolla, jak Pan, z antysemityzmem;)

  A co do Prof. Hartmana, to zwyczajnie nie podoba mi sie jego linia przewodnia, no i nie ta partia, to i krytykuje, jak odchodzi od filozofii i bawi sie w polityke. Juz wole Pania Dude, cudowna polska polzydowke i corke swietnego i szanowanego poety, Pana Kornhausera, tez polskiego zyda;) Oby spelnila sie jako Pierwsza Dama.

  Uwielbiam tez polskich poetow zydowskiego pochodzenia. Wspanialy przyczynek do polskiej kultury:) Ale nie lubie trolli, jak Pan. I pewnie nawet nie jest Pan Zydem, tylko wymysla sobie.

  I co teraz, Panie Trollu?:)

  Mysle, ze takie zaczepki trzeba zaczac ignorowac, jak trolli rosyjskich na roznych forach.

 54. @Set1

  „Myli Pan obrone dobrego imienia mojego kraju przed przykrymi atakami takiego trolla,”

  Opinie panscy rodacy wystawiaja sami sobie – na przyklad publikujac srtykuly o tym, ze wine za zaglade Zydow w komorach gazowych ponosza.. sami Zydzi:

  „Na Holokaust pracowały przez wieki całe pokolenia Żydów – mówi prof. Krzysztof Jasiewicz w wywiadzie dla „Focus Historia ekstra”

  „Owe żydowskie bzdury i dane wzięte z sufitu o Żydach zamordowanych głównie przez polskich chłopów to właśnie projekcja zmierzająca do ukrycia największej żydowskiej tajemnicy. Otóż skala niemieckiej zbrodni była możliwa nie dzięki temu, „co się działo na obrzeżach Zagłady”, lecz tylko dzięki aktywnemu udziałowi Żydów w procesie mordowania swojego narodu.”

  http://natemat.pl/56739,zydzi-byli-sami-sobie-winni-focus-historia-szokuje-w-rocznice-powstania-w-warszawskim-getcie

  W panskim kraju terminologia („zydowskie bzdury”) i obarczanie Zydow wina za zaglade Zydow jest ok, cacy, oki i plynie z ust profesora z waszej akademii nauk. Dziwnym trafem odkrycia waszych profesorow jakos nie przekladaja sie na nagrody Nobla i eksportowe hity.

  „A co do Prof. Hartmana, to zwyczajnie nie podoba mi sie jego linia przewodnia”

  Co zrobicie z hartmanem, Michnikiem i pozostalymi niedobitkami to chyba wasza sprawa. Guru waszej prawicy Michalkiewicz zapowiada, ze Michnik zostanie wypedzony. Inny guru waszej prawicy, Kukiz zapowiada ze jak Szwecja nie chce dobrowolnie wydac Stefana Michnika to nalezy wyslac polskich komandosow do Szwcji, zeby Stefana Michnika wsadzili w worek i przywiezli do Warszawy. Ja mysle, ze akto wojny na terytorium innego kraju UE (porwanie obywatela innego kraju z suwerennego terytorium) pieknie sie przysluzy dla „dobrego imienia”.

  Kolejny guru waszej prawicy, JKM otwarcie namawia do pozamykania Zydow w gettach i bicia kijami, jak sie ktorys wysili. Widze problem – skad wezwiecie material ludzki do tych gett?

  Na „dobre imie” pracujecie ze az furczy. keep up the good work!

 55. @Set costam

  „mam innego kumpla po sluzbie w dywizji Golliani,”

  Jasne i jeszcze jednego kumpla na Marsie.

 56. @Set1

  „Uwielbiam tez polskich poetow zydowskiego pochodzenia.”

  Nie wiem, jakiego „pochodzenia” jest Maciej Zembaty, ale dokonania panskich walecznych rodakow wiernie opisal:

  „Gdy cześć Żydków skwierczała w stodole
  Bo nie dało się wszystkich tam upchać
  Wzięli Rywkę chłopaki na pole
  I gwałcili – normalnie i w usta

  I Ona szybko pobladła jak chusta
  I umarła od polskiej siekiery
  Odrąbali jej główkę prześliczną
  I zagrali nią w nogę na miedzy. ”

  Chyba nie da sie go do pieerdla wsadzic (znzcy tego Zembatego), bo juz nie zyje. Pod tym wzgledem to wymiar sprawiedliwosci ma ewidentnie przechlapane.

 57. @radzilowJedwabne
  Jestem jedynie Żydem „tytularnym”, czyli z mianowania – mianowali mnie nim w sieci prawicowi hejterzy (ściśle mianowali mnie żydoubeckim ścierwem, żydowską ku… i wysyłali do gazu kilka razy), noszę ten tytuł z dumą, podobnie jak honorowego banderowca, pedała, islamistę i michnikoluba. Antysemityzm, jak każda irracjonalna nienawiść, napawa mnie wstrętem. Cóż mam jednak począć na widok Pańskich emocjonalnych generalizacji, których mechanizm jest toczka toczkę podobny do tego, który Pan z takim zapałem potępia?
  Jak mogę zaakceptować treści typu: wasz kraj słynie z antysemityzmu, a nasz naród z noblistów?
  Powołuje się Pan na Tuwima, chyba nie do końca Pan rozumie jego przesłanie:

  Gdyby jednak przyszło do uzasadniania swej narodowości, a raczej
  narodowego poczucia, to jestem Polakiem dla najprostrzych, niemal
  prymitywnych powodów, przeważnie racjonalnych, częściowo irracjo-
  nalnych, ale bez „mistycznej” przyprawy. Być Polakiem – to ani
  zaszczyt, ani chluba, ani przywilej. To samo jest z oddychaniem.
  Nie spotkałem jeszcze człowieka, który jest dumny z tego, że oddycha.
  Polak – bo się w Polsce urodziłem, wzrosłem, wychowałem,
  nauczyłem; bo w Polsce byłem szczęśliwy i nieszczęśliwy…

  A teraz niech Pan zamieni słowo Polak na Żyd i przeczyta ten fragment ze zrozumieniem.

 58. Do Hahaha…hihihi… z poprzedniego wpisu.

  Masz racje trafna uwaga,nie czuje jezyka polskiego zbyt dobrze
  i nie precyzyjnie sie wyrazilem.
  Piszac moj potomek mialem na mysli ktos z rodziny.
  Ps.
  Jak bys byl sprytny to moglbys sie domyslec o co mnie chodzi
  ale skoro nie zrozumiales nawet Tanaki; to trudno od ciebie
  wymagac cokolwiek.

 59. @moskwasadowa

  „Być Polakiem – to ani
  zaszczyt, ani chluba, ani przywilej. ”

  Zgadza sie.

  „Nie spotkałem jeszcze człowieka, który jest dumny z tego, że oddycha.”

  A ja spotykalem cala mase Polakow ogromnie dumnych z tego, ze sa Polakami – w odroznieniu ode mnie, bo ja sie na ten zaszczytny przywilej nie lapalem („Wynocha Zydu do izraela!”, „Polska dla Polakow!”, „Zydzi won”).

  Juz na emigracji – spotykalem cala mase Polakow ogromnie dumnych z tego, ze sa Polakami – w odroznieniu od gorszych nacji – vide „prymitywne, durne Iwany”, „durne Angole”, „tchorzliwe zabojady”. Bezmiar pogardy wobec Czechow („Pepiczki”). pamietam jak sie wszyscy cieszyli z napasci na Czechoslowacje w 68-ym roku – ale pepiki oberwa!.

  O „glupich zoltkach” slyszalem od ludzi, ktorzy importowali elektronike z Dalekiego Wschodu. O „durnych svensonach” od ludzi, ktorzy na saksach w Szwecji dorobili sie domow i samochodow.

  To oczywiscie nie to samo – „zabojadow” czy „pepiczkow” nikt nie zamierza wyslac do gazu i pieca. Co innego pogarda wobec innych nacji, co innego wariacka, ludobojcza nienawisc.

 60. ŚWIĘTY Jan Paweł II mówił jasno, wyraźnie i w pełni władz umysłowych, że antysemityzm jest grzechem, ponadto ŚWIĘTY Jan Paweł II całował Koran i Torę, nazywał muzułmanów i żydów naszymi braćmi w wierze, więc nasz prawdziwie polski prezydent Andrzej Duda podkreślający przy każdej okazji wierność przesłaniu ŚWIĘTEGO Jana Pawła II nie dopuści do eskalacji antysemickiego prymitywizmu. Prawda?

 61. Pamiętam kilka lat temu, kiedy pojawiły się pierwsze bojówki nawiedzonych religiantów, mądrzy – a przynajmniej tak się wydawało – ludzie mówili, ze to jakiś margines, niewielki odsetek i tylko głośną krzyczą, by ich zauważono.
  Dzisiaj, jak w mordę strzelił, to 40% zdeklarowanych Polaków, a następne 40 ich popiera.
  Tak to się zwykle zaczyna – od kilku krzykaczy, a kończy jak wyżej.
  Nie ma co się łudzić – Polska nigdy nie będzie krajem w pełni demokratycznym z powodu zakorzenionego katolicyzmu, który dla większości jest po prostu wygodny.
  Lepiej pieprzyć o jakimś duchu, niż mierzyć się ze światem realnym.
  I liczyć, ze uda się coś wymodlić.
  PS. Rytm życia Polaków wyznaczają kolejne wzmożenia; i tak sobie żyjemy, od wzmożenia, do wzmożenia. Jesienią czeka nas następne.

 62. moskwasadowa
  10 sierpnia o godz. 10:37

  Pozdrowienia dla banity z forum GW 🙂

 63. @radzilowJedwabne
  Stereotypy są niestety długotrwałe i powszechne, Polak na Zachodzie bywa złodziej/pijak/prymityw/antysemita, ale w Kazachstanie czy na Ukrainie, to kwintesencja zachodniej cywilizacji, analogicznie z innymi nacjami w różnych ‚okolicznościach przyrody”.
  To jest zjawisko ogólnoludzkie, nie polskie ani żydowskie.

 64. Generalnie zgadzam się z panem jesteśmy narodem ksenofobów, doskonałym materiałem na rezunów. Jest jednak jedno ale. Jak walczyć z ekstremistami Islamskimi, którzy otwarcie głoszą, że jesteśmy gorsi i w całej Europie ma zapanować kalifat i prawo szariatu? Mało tego nie tylko głoszą ale starają się wprowadzić metodami demokratycznymi ( przejmując większość w niektórych gminach) i metodami siłowymi. Jak chronić kraj i ludzi przed zagrożeniem nie budząc jednocześnie upiorów ksenofobii skierowanych do każdego innego?

 65. @lukasso
  Dzięki za pamięć 🙂
  Pozdrawiam również 🙂
  (raczej emigranta, nie banity, los wybrałem taki w proteście przeciw tolerowaniu tam kłamliwego hejtu)

 66. Panie Profesorze, niech Pan uważnie zerknie:

  „Podporządkowany celom kościelnym dyskurs szkolny wyprany jest z elementów mogących zagrażać krzewieniu postaw narodowo-katolickich, a za takie biskupi uznają naukę tolerancji i otwartości, szacunek dla demokracji, wolności i sumień ludzi mających je ukształtowane inaczej, niż życzyłby sobie Watykan”.

  W trakcie szybkiego czytania czytelnik kojarzy związki między najbliższymi wyrazami. Więc najpierwsze jest kojarzenie wyróżnionych wyrazów, z czego wychodzi kuriozum: że to biskupi uznają naukę tolerancji i otwartości, szacunek dla demokracji, wolności itd. ( o takie świństwo bym ich nie podejrzewał). Tymczasem w Pana intencji konstrukcja a za takie łączy się z wyrazem elementów. Pańska konstrukcja zdania odwraca znaczenie o 180 stopni.

 67. Poogladalem inne wpisy na blogu i poczulem silny szok.
  Napisze krotko
  Wpis pana Hartmana o „maczetach” przypomina piski jakiegos tlustawego dzialacza PiS po zabojstwie w Lodzi. Ten pocieszny blazen wolal „Nie zabijajcie nas”.
  I temu panu z PiS i panu Hartmanowi wyjasnie:

  Blaznow sie nie zabija bo nikt ich powaznie nie bierze.

  Podsumuje to krotko: „Co za upadek. panie Hartman”

 68. @moskwasadowa

  „Stereotypy są niestety długotrwałe i powszechne, Polak na Zachodzie bywa złodziej/pijak/prymityw/antysemita,”

  Co za paskudny stereotyp. Wiadomo przeciez, ze jesli Polacy wrzeszcza na stadionach „Zydzi won z polskich stron”, maluja napisy „zydzi do gazu” na murach, wywieszaja transparenty „smierc garbatym nosom”, jesli znany polski polityk domaga sie pozamykania Zydow w gettach i bicia kijami za wychodzenie z gett – to nie jest to zaden antysemityzm, tylko te Zydy takie zle i niedobre. I trzeba im dokopac.

  Nader krzywdzacy stereotyp, jako sie rzeklo. Nie wspominam juz o tym, ze jesli Zydow masowo mordowano w pogromach – to po pierwsze „mordowali Niemcy”, po drugie Zydom wciry od Polakow sie nalezaly bo „kolaborowali z sowietami” (zwlaszcza te dzieci zywcem wrzucane do ognia) a po trzecie ten ogien wcale tak bardzo nei parzyl tylko antypolscy Zydzi jak zwykle przesadzaja.

 69. Panie Hartman chcialbym dorzucic swoje grosze, obawiam sie panskiej selektywnej cenzury. Moj czas bedzie zmarnowanym. Wiem, ze z Olimpu pan rzadko schodzi, ale moze jakis maly znak w rodzaju; pisz Hahaha…hihihi… pisz.

 70. Wiszą nad Polską „maczety” kryzysu ekonomicznego.
  Inne narody jakoś sobie radzą .
  Niemcy są „wielkim beneficjentem” kryzysu w Grecji – poinformował Instytut Badania Gospodarki (IWH) w Halle.
  Zrównoważony budżet państwa jest – zdaniem naukowców – w dużej mierze skutkiem niskiego oprocentowania niemieckich papierów dłużnych.
  W Polsce panujący „Upał” – grozi 20 stopniem zasilania jak w PRL.
  To jest temat do dyskusji akademickiej.

 71. @radzilowJedwabne
  Hasła kibolskie są haniebne, ale nie są programem politycznym, Żyd pełni w nich rolę symbolu znienawidzonego wroga, a kim jest ten wróg to już kwestia drugorzędna. Te okrzyki są właśnie przejawem stereotypowego myślenia, jak obrazki Żyda z pieniążkiem w polskich domach (Pańskie myślenie o Polakach jest mechaniczną kopią myślenia antysemitów o Żydach, tyle że Pan nie chce nikogo gazować, ale od pogardy się Pan nie umie powstrzymać – polecam w ramach terapii znaną modlitwę Tenenbauma)
  Żyd autentyczny, proszę szanownego pana, w obecnych czasach to towar w Polsce rzadki i cenny, wcale nie priorytet dla nienawistników, którzy ochoczo nienawidzą wszystkiego co „niepolskie, obce”, w hierarchii nienawiści Żyd spadł z pierwszego miejsca – za Cyganów, Arabów, lewaków, homoseksualistów i propagatorów szczepionek prawdopodobnie, co nie zmienia faktu, że całe przeze mnie wymienione towarzystwo nazywane jest zbiorczo i dla wygody właśnie Żydami. Z racji niedoboru Żydów prawdziwych, Żydem w Polsce staje się nawet z powodu „wiary” w globalne ocieplenie. Tak że realnie Żydzi stracili monopol na bycie ofiarami antysemityzmu – że się tak wyrażę.
  Tymczasem Pan hołubi obraz antysemityzmu ograniczonego do Żydów. Muszę Pana zmartwić – te czasy już minęły. Nadchodzą w pewnym sensie gorsze, w których „odium żydostwa” spaść może na każdego.

 72. Panie Janie

  Rzecz widzę bardzo podobnie jak Pan.

  Symptomatyczne jest to, że wraz z niemal całkowitym zniknięciem Żydów z Polski, za sprawą znanego głównego sprawcy i jego przyjaciół, antysemityzm z Polaków wcale nie wyparował.
  To się wie, mnóstwo razy ta oczywista konstatacja była wyrażana. Sam ma Pan na to tysiące dowodów.
  Natomiast to, dlaczego tak jest, pozostaje już w mroku wyparcia: „o tym nie będziemy rozmawiać”.
  Istnieją dwa żywe źródła ksenofobii: jedno jest uniwersalne, to lęk przed obcym. Lęk ten jednak wygasa, jeśli nie jest podsycany. Jeśli empirycznie widać, że obcy nie jest żadnym potworem, a człowiekiem taki jak inni – lęk zanika. Jeśli do tego doda się edukację, uświadomienie, wzór społeczny stawiający na wzajemność dobrych relacji między ludźmi, rzeczywisty, a nie deklaratywny tylko szacunek, to społeczeństwo staje się zdrowsze, silniejsze przez wewnętrzny spokój, spójność i pomnożenie sił twórczych we wspólnym osiąganiu ważnych celów, oraz daje poczucie szczęścia przez odczuwanie wolności oraz braku lęku.
  W społeczeństwie otwartym mówi się o wyparciach, wydobywa na światło, nazywa, bada i przez tą jawność, otwartość i szczerość – usuwa.
  Takie społeczeństwo jest po prostu znacznie lepsze.

  Jest też drugie, nieustannie żywe i aktywne źródło ksenofobii: religia. W polskim przypadku religia to katolicyzm.
  W wymienionych przez Pana krajach zachodniej Europy katolicyzm jest słabowity, ma niedecydujący wpływ na ludzi, jest jakiś niekonkretny, rozmemłany, zliberalizowany, luzacki, właściwie nie wiadomo czy to w ogóle jeszcze katolicyzm. Wiara protestancka też ma podobnie. A wszystkie razem nie maja – już – mocy rządzącej ani głowami, ani państwami.
  W Polsce jest zupełnie inaczej: w głowach i w państwie polskim rządzi katolicyzm, zupełnie bezkonkurencyjny. Polscy biskupi i polscy politycy powtarzają mantrę na okrągło: albo moralność katolicka, albo żadna. Albo katolicyzm, albo nihilizm.
  Wybitność i żywotność polskiej ksenofobii i polskiego antysemityzmu – który jest jej szczególną odmianą, mimo niemal całkowitego braku żyda w Polsce, bierze się z katolicyzmu, który jest najgłówniejszym tego źródłem.
  Rozcieńczenie katolicyzmu, oraz praca edukacyjna, rozcieńcza lęki antysemityzmu i je wygasza.
  Katolicyzm żył i żyje od 2000 lat z tego, że „Żydzi zabili Pana Jezusa i nas też prześladowali” – co tak wyraziście oświadczył w Piśmie Świętym główny producent katolicyzmu – święty Paweł. Tytuł „święty” wyjaśnia stosunek katolika do żyda.
  Na tym polega świętość.
  Lęk, niewypowiedziany, a więc wyparty, jest fundamentem chrześcijaństwa. Na nim zasadza się cała Biblia: lęk zamieniony w agresję i lubowanie się w przemocy, w mordach, wojnach oraz tyraniczność agresywnego Boga wypełnia Biblię po brzegi i się przez nie przelewa. Chrześcijanie dodali do tego lęk dodatkowy: zabicie ich szefa, Jezusa i wina tych co szefa zabili – żydów. Ale to koncept tego samego Boga-Ojca: realna śmierć na krzyżu i domniemane zmartwychwstanie jako mit założycielski; a wszystko razem do dziś wbijane w główki małych dzieci – co jest gwałtem – by małe dzieci bez oporów zgodziły się z gwałtem, jego ohydę wyparły za pomocą świętości – jak święty Paweł: „Jezus jest miłością”.
  Ta chora sprzeczność nie jest w stanie wytworzyć żadnej miłości, czego dowodem 2000 lat historii chrześcijaństwa i dwie ostanie wielkie wojny światowe, toczone niemal wyłącznie przez chrześcijan, oraz nieustanny antysemityzm, tak skutecznie i przemysłowo zmaterializowany przez wybitnie chrześcijański i kulturalny naród: Niemców.

  Choroba ta musi być zamaskowana. Wobec braku miłości rzeczywistej, musi być nieustannie zagadywana. Dlatego każdy prawidłowy członek kleru . od kołyski uczy się gadać o miłości, a następnie jest zawodowym gadaczem. Żaden nie może pójść spać, zanim nie wypowie „miłość” co najmniej 500 razy.
  Jednym z banalnych i nieusuwalnych objawów gadanie czegoś sprzecznego z istota pojęcia jest nadmiar wszelkich zboczeń wśród kleru, a więc wśród najbardziej świętych: pedofilii, pedalstwa, pornodeprawacji (co jest ulubionym słówkiem członka kleru pt. „ksiądz profesor Dariusz Oko), przedmiotowego stosunku do kobiet i ich używania jako kochanek, które są wykluczone z kręgu uznania i szacunku, produkcja dzieci pozamałżeńskich przez kler i nieustające zapieranie się i wyrzekanie się ich. A wszystko to się nazywa „miłością”.

  To są jednak tylko nieusuwalne skutki i objawy fundamentów religii, która żyje z oszustwa, karmi się i syci lękami, oraz manifestuje swoje głębokie lęki poprzez odwracanie znaczeń słów i nieustające popadanie w agresję. Wściekłe ataki są objawem zatajonych lęków.

  Antysemityzm, ksenofobia, nieustanne szukanie zagrożeń, we wszystkim, włącznie z rzeczami tak zabawowymi jak wróżenie z fusów kawy, sympatia dla czarnych kotów, słuchanie muzyki rockowej – co ma być dowodem satanizmu; oraz włącznie z rzeczami już poważnymi – jak procedura in vitro, pozwalająca na posiadanie przez rodziców dzieci, których nie mogą mieć z powodów medycznych, czy równość wszystkich ludzi w związkach uznawanych przez państwo – niezależnie czy to związki hetero, czy homo. To wszystko, ta monstrualność przeciwludzka i zaprzeczająca zasadzie miłości jest koniecznie dla życia religii, w Polsce – szczególnie.

  Katolicyzm jest głównym producentem antysemityzmu w Polsce.
  Katolicyzm jest całkowicie zjednoczony, zlany w jedno z pojęciem „Prawdziwego Polaka”. „Prawdziwy Polak” jest antysemitą organicznie, bo jest „Prawdziwym Katolikiem”, a „Prawdziwy Katolik” jest automatycznie „Prawdziwym Polakiem”.
  Kościół katolicki takiego zjednoczenia chciał i chce, oraz musiał i musi dalej, więc tak ma.

  Rozsypanie się katolicyzmu rządzącego polskimi głowami i polskim państwem, jego kompromitacja, jest konieczne dla zdrowia Polaków, ich poczucia wolności, szczęścia, powodzenia i twórczej siły.
  A najpierw – znormalnienia.

 73. Moskwa, wszelki duch… Ty żyjesz! A już myślałem, że coś ci się stało. Bez ciebie forum GW klapło na pysk.

  Pozdrawiam serdecznie,

 74. Radziłów,
  Tyś, chłopie, zanim cię wyrzucili, matematykę skończył? Mało kto spoza tego kręgu posłużyłby się cbdu, choć ja wolę cbdo. Czy też może jest to pamiątka po tej „okropnej” PRL-owskiej maturze sprzed reformy gimnazjalnej?

 75. @Płynna rzeczywistość
  Dziękuję.
  Zaraz tam klapło, radzicie sobie całkiem dobrze, zaglądam tam często 🙂
  Jakby nawet nieco moderacja wzięła się do roboty…

 76. @ radzilowJedwabne

  Uderz w stół, nożyce hyc, hyc… Rasowy rasisto, opętany nienawistniku, staram się nie wypisywać nonsensów, jak co poniektórzy – kumasz aluzję? – więc uprzejmy dzięks za sugestie, ale nie skorzystam. Jednak jeśli chcesz, to mogę coś skrobnąć o koszernym Kaganowiczu na przykład, który z równie koszernymi kumplami bolszewikami zagłodził na śmierć miliony Ukraińców, dostarczając ich wyżerkę Hitlerowi, wielkiej wówczas nadziei żydostwa na Ziemię Obiecaną (EIN NAZI FAHRT NACH PALASTINA i te sprawy, pamiętasz…), sforowanemu na niemieckiego Furhera, żeby ów miał poparcie i mógł zrealizować Ostateczne Rozwiązanie wobec Polaków, podczas budowy Nowego Izraela na wschód od Wisły, wg starego projektu ultranacjonalisty żydowskiego, prekursora Hitler Jugend, założyciela Betaru, niejakiego Żabotyńskiego. Kaganowicz, to postać barwna (co prawda tylko w odcieniach czerni, ale jednak), warta książki, zbrodniarz, który za zerwanie z pola pięciu kłosów, choć i bez tego, strzelał głodującym Ukraińcom w tył głowy, niczym jego kamraci Polakom w Katyniu. Mogę podzielić się wiedzą, tym bardziej, że dopytuje o niego inny lokalny obsesjonat pt. „pombocek” (ten to jest dopiero skromniacha!), wszędzie wietrzący gender i to z żabimi cyckami. Cóż, przez in vitro wszystko staje się możliwe… A jeśli nie Kaganowicz, to może czekista Salomon Rufin, ksywka „Feliks Dzierżyński”? Urodzony morderca – niby żaden wyjątek, ale ciekawa historia.

  Wojny zbolszewizowanej intelektualnie, zjudaizowanej od wieków Szwecji, która prześladuje dziś emigrantów oraz służy za schronienie mordercom sądowym typu Stefan Michnik, wypowiadać – że napiszę w liczbie mnogiej, tak jak pytasz – nie zamierzamy. Po katolicku wybaczyliśmy im nawet Potop, tym bardziej, że przysłużył się do chwały Matki Bożej na Jasnej Górze.

  A co do Czerwonego Krzyża, to mogę napisać o Białych Autobusach, które podczas wojny bez trudu wywoziły żydów z obozów koncentracyjnych Europy i lokowały ich w relatywnie komfortowych warunkach w obozach na terenie Szwecji, brutalnie wysiedlając ich dotychczasowych mieszkańców z różnych krajów, przez co skazując na śmierć w obozach niemieckich. Wielu żydów zostało w Szwecji do dzisiaj. I takie mamy efekty…

 77. Tysiąc lat katolickiej indoktrynacji zrobiło swoje w narodzie, który w większości ma mentalność chłopa pańszczyźnianego. Okres częściowego oświecenia po 1945 do 1989 jest za krótki na zmianę mentalności u takiej części społeczeństwa, by można zauważyć istotną zmianę.

 78. @radzilowJedwabne
  Chyba się nie doczekam przełknięcia przez moderację mojej odpowiedzi – ciekaw jestem procesów myślowych zachodzących w głowie moderatora, który traktuje mnie jak niejakiego Dr Ewę 🙂

  Upał szkodzi wszystkim, co nie oznacza, że nie jestem zniesmaczony czymś tak przedziwnym.

 79. @radzilowJedwabne

  Tak sobie to czytam i mysle, ze ma Pan zdrowego fiola na punkcie Polakow i mysle, za takich jak Pan, w zasadzie zawzietych trolli internetowych, trzeba po prostu ignorowac. Z tego co zrozumialem, to musial Pan wyjechac z Polski w 1968r. Tyle, ze to byl wynik walk frakcyjnych w aparacie komunistycznym i pewnie zachety Moskwy po 1967r, a nie decyzja demokratycznie wybranego rzadu przez polskich, szanownych obywateli. O ile specjalnie nie zal mi polskich aparatczykow komunistycznych kazdej narodowosci, o tyle zapewne poszlo rykoszetem w Zydow nie majacych nic wspolnego z tym bandyckim systemem – szkoda, mozna sie zamyslic nad bandytyzmem totatlitaryzmow sowieckiego, a wczesniej faszystowskiego. Tu pewnie tkwi Pana trauma, ale, zgodzimy sie, komunistow Polacy nie chcieli i przyjechali, metaforycznie, na sowieckich czolgach, wiec zale tam, tez do Pana pobratymcow, jak WOlinska, czy Sztechter, czy pewnie stek innych, ktorzy gorliwie przyczyniali sie do eksterminacji tych, np. z AK, ktorzy wlasnie tego systemu nie chcieli.

  Sam sie Pan osmiesza tym wierszem, Prof. Jasinskim, czy Kukizem – to sa wyjatki w debacie publicznej, a internet… paru psychicznych wystarczy na dobre artykuly w miedzynaorodwej prasie, jak sie chce. Jakby dobrze pogrzebac (choc temat mnie za bardzo nie kreci, stad nie bede researchowac), to by sie znalazlo rownie skandaliczne rzeczy u Pana za miedza. Zawsze jest jakas ekstrema, z ktora, faktycznie trzeba zwalczac. A kibice.. niech mnie Pan nie rozsmiesza, u Pana sa nielepsi, jak mozna poczytac w internecie.

  Obecnie faktycznie sporo sie czyta o zachowaniu żydów w obliczu zaglady, ale odnosze wrazenie, ze jest to reakcja na niepowazne i wyjete z kontekstu oskarzanie Polski o udzial w Holocauscie. IIWS w Polsce to jednak miala troche szerszy kontekst cierpien. Ale tu nie ma co dyskutowac z takimi oszolomami, jak Pan, bo tu nic sie nie wskora, tylko nalezy zinstytucjonalizowac zarzadzanie dobrym imieniem Polski i Polakow, np. uczac sie od Izraela. A takich jak Pan zachecac do zajecia sie swoimi sprawami u siebie, a nie medzic i prowokowac na forach internetowych.

  Mozna dyskutowac o zlozonych relacjach miedzyludzkich, ale nie w formie narzuconej przez takich trolli, jak Pan i pod linie ‚Ci wstretni Polacy’ (w domysle wszyscy), bo to zwyczajnie niegrzeczne i nieprawdziwe. Na to powinna byc zinstytucjonalizowana, systematyczna polityka i mam nadzieje, ze bedzie za jakis czas.

  Jedno co mnie dziwi, dlaczego uwaza Pan, ze nie moge miec kolegow, czy kolezanek z Izraela? I ze Pana dziwi, ze sa po sluzbie wojskowej? Tam wszyscy sa po sluzbie wojskowej…. Ale tak szczerze. Wiem, ze to bedzie niemile, ale niech bedzie. Z tego co zauwazylem przy roznych okazjach, mlodziez zydowska jest bardzo rozrywkowa i towarzyska.Nie pasuje to Panu do wyobrazen?:) Ale to juz zupelnie inna historia.

  Wystarczy dokarmiania trola. Zycze udanego wieczoru i wiecej dystansu, wymiana z Panem byla bardzo pouczajaca:)

 80. lukasso
  10 sierpnia o godz. 14:50

  błaznuje więc ten Hartman, czy nie?

  1. nie znam kraju gdzie zabija sie dzis Zydow ale znam sporo krajow gdzie zabija sie chrzescijan. w muzeum islamskim w berlinie maja komnate z aleppo. w tym arcydziele zasiadali kiedys chrzescijanie z aleppo razem z muzulmanami by dyskutowac o interesach. dzis jedyni chrzescijanie w aleppo to nastoletnie dziewczeta ktore kupiono jako lalki do gwalcenia. a co sie stalo z kultura koptow w egipcie?

  2. nie wiem ile nienawistnych komentarzy na temat Zydow czyta pan Hartman. Wiem ile czyta na temat Kosciola Katolickiego. Bo sa na tym forum. Nie szokuje pana skala i sila tego zjawiska? Prosze poogladac forum przy blogu Szostkiewicza czy innych.

  3. NIe badzmy smieszni. Moze w koncu Hartmanowi i innym w koncu uda sie kogos sprowokowac jakiegos proleta-pijaka do zabicia jakiegos Polaka Zydowskiego pochodzenia. Moze jakis wpadnie pod tramwaj i to bedzie zamach. na razie zwolennik PO zabil jakiegos Rosiaka w Lodzi. Takie sa gole fakty.

  4. Bylem kiedys na wykladzie p. Wolenskiego – wyklad zaczal sie od paru dowcipow o glupocie Polakow a pozniej bylo momentami bardzo niemilo. Najlepsze ze paru szacownych profesorow lykalo te impertynencje jak landrynki. Widac wolno i trzeba. Ale jak sie chce szacunku to trzeba go samemu okazywac. Jak Pan Hartman zaczyna wpis od „Ty polski chamie” to powinien byc przygotowany na odpowiedzi na poziomie od jakiego zaczal. Moze pan lukasso poczuwa sie do bycia „polskim chamem” – ja nie.

  5. Odebralem „narodowo-katolickie wychowanie”. Daleko od niego odszedlem ale nigdy sie go nie wstydzilem. Mam przyjaciela z USA ktory jest Zydem i mam kolege z Niemiec ktorego dziadek zawisl na rynku duzego jugoslowianskiego miasta – wyslal do RSHA depesze, ze zrobil rzeczone miasto „judenfrei” i kopia zostala w dzienniku depesz, wiec skazano go szybko. Mam kolezanke z Iranu ktora nigdy do Iranu nie wroci bo ma meza Niemca i jej dlatego nie wolno.
  Nauczono mnie ze trzeba byc uczciwym i lojalnym, ze mam byc dumny z bycia Polakiem bo gdyby nie ofiara tysiecy Polakow to bym nigdy nie przyszedl na swiat, nauczono mnie ze nauka to potega, ze nie ma Greka ani Zyda itd. I co w tym zlego? Cale dziecinstwo biegalem po podworku z kijem imitujacym schmeisser – chcialem byc Kolumbem jak kazdy moj kolega. Kiedys ktos powiedzial „ale Kolumb byl Zydem” – na co chor kolegow z ulicy zawolal „pan Jezus tez” i spor o to kto bedzie kolumbem trwal nadal .

  6. Najbardziej boli ze ludzie pokroju Hartmana chca oderwac Polakow Zydowskiego pochodzenia od Polski i ze armia dobrze platnych idealistow opluwa groby bohaterow. Nikt nie zmuszal ludzi z AK czy BCh do walki. Byli tacy jak kazdy z nas. Ryzykowali choc nikt ich nie zmuszal. Teraz nagle nie wolno o nich dobrze mowic?

  7. To forum to jedna wielka kloaka. Podejrzewam ze wiekszosc piszacych dostaje za prowokacje pieniedze. jak kiedys bede mial czas moze nawet sprobuje ustalic rtozsamoasc zawodowych antysemitow. np gloszenie sadow pana „dr ewa” jest karalne. milo byloby zlapac prowokatora.

  Zegnam

 81. jasny gwint
  10 sierpnia o godz. 9:20

  Ciekawe, kto tego podporucznika od razu uczynił generałem? Czyżby Prezydent RP Komorowski z PO ile sił wspierany przez Hartmana?

 82. @Set1

  ” A takich jak Pan zachecac do zajecia sie swoimi sprawami u siebie, a nie medzic i prowokowac na forach internetowych.”

  Cuchnace, prymitywne chamstwo i plugawy bluzg („medzic i prowokowac”, „oszolomami”) to raczej marna taktyka jak sie nie ma Hansa albo chociaz paru „granatowych” do pomocy.

  A powszechne w Polsce hasla „zydzi do gazu”, „smierc garbatym nosom” – to sa wlasnie MOJE sprawy, bo to mnie, moim dzieciom i w ogole Zydom (wszystkim) Polacy zapowiadaja gaz i piec.

  Jesli polski Internet puchnie od ludobojczych „dowcipow” o „wartosci opalowej” „zydkow” – to ja (i nie ja jeden) reaguje, bo to sa wlasnie MOJE i NASZE sprawy – w taki oto sposob Polacy gloryfikuja hitlerowskie ludobojstwo.

  Jesli aparat scigania, gotow scigac Stefana Michnika i Wolinska za dziesiata granica, ukreca leb kazdej sprawie dotyczacej nawolywania do nienawisci przeciwko Zydom – to nie anelzy liczyc na to, iz ludzie, ktorym sie zapowiada gaz i piec beda siedziec cicho.

 83. Q: CZym zajmuje sie polska witryna „Kresy.pl”?
  A: No jak to czym: oczywiscie gromieniem „zydowskich zbrodniarzy” „w Palestynie”:

  „Irańscy Żydzi protestowali przeciwko zbrodniom syjonistów w Palestynie … Przedstawiciel żydowskiej społeczności w Iranie potępił „przestępcze działania syjonistycznego reżimu w Palestynie” podczas obchodów Dnia Jerozolimy w Islamskiej Republice Iranu.”

  Kresowiakom z witryny Kresy.pl mozna jedynie wspolczuc – „syjonistow” bedzie raczej trudno zapedzic do jakiejs oblanej benzyna stodoly, jak to ongis na polskich kresach bywalo.

 84. @Set1

  „Z tego co zrozumialem, to musial Pan wyjechac z Polski w 1968r. Tyle, ze to byl wynik walk frakcyjnych w aparacie komunistycznym i pewnie zac”

  /ciach/

  Zydow z Polski usilowano wypedzic juz przed wojna (m in plany masowego wypedzenia na Madagaskar, masowe odbieranie obywatelstwa polskim Zydom na podstawie specustawy Drymmera). Niemcy zalatwili sprawe – ale nie do konca, po wojnie populacja polskich Zydow nadal liczyla sobie 300 000 (miazdzaca wiekszosc przezyla w Zwiazku Radzieckim, czesc wrocila z I Armia WP). Trzeba bylo cos z tym zrobic – wiec zaczeto zwawo sprzatac po Hitlerze, pogromy, „akcja kolejowa”, mordowanie rabunek i zbrodnia – i raz-dwa prawie wszyscy pouciekali, prosto pod arabskie kule, na pustynny piach – bo to byla jedyna dostepna droga ucieczki. Niedobitki wypedzono w kolejnych czystkach, juz zasadniczo bezkrwawych. Najpierw w 56-ym, potem w 68-ym.

  A po latach zauwazono, ze jak sie wszystkich wypedzilo, to nie ma komu dokopac. I zaczely sie przesmieszne „wnioski o ekstradycje” ludzi wypedzonych dziesiatki lat wczesneij, jak Stefan Michnik czy Wolinska.

 85. radzilowJedwabne

  Pisze pan:
  A po latach zauwazono, ze jak sie wszystkich wypedzilo, to nie ma komu dokopac. I zaczely sie przesmieszne “wnioski o ekstradycje” ludzi wypedzonych dziesiatki lat wczesneij, jak Stefan Michnik czy Wolinska.

  1. Musze Pana sprostowac – paru Polakow Zydowskiego pochodzenia zostalo w okresie 1945-68 w Polsce. Wujkowi mojego ojca paru takich dobralo sie do jader dziadkiem do orzechow. A pan S Michnik czy pani Wolinska byli zbrodniarzami.

  2. Nie wiem kim Pan jest i malo mnie to obchodzi. Wiem ze jest Pan agresywnym prowokatorem i obraza pamiec ofiar. W Polskiej historii jest Berek Joselewicz i zolnierze ZZW – a nad gettem powiewala takze bialo-czerwona flaga. Tacy jak Pan moga pluc i obrazac – ale heroizmu i patriotyzmy Polakow Zydowskiego pochodzenia ktorzy walczyli w 1939 roku i 1940 w bitwie o Anglie i w 1944 roku pod Monte Cassino nie zmienia. Bylem tam kilka lat temu i moj syn zlozyl kwiaty na grobach z gwiazda Dawida.

  3. Jezeli pan sadzi ze ekstradycja Brus-Wolinskiej ktora pomagala zabic ludzi z Zegoty jest smieszna to ciesze sie ze Pana nie ma w Polsce. Chce pan popluc zolcia – prosze do lustra.

 86. radzilowJedwabne

  I jeszcze dwa pytania:

  1. Czytal Pan „Zaglade Zydow Europelskich”?
  Ksiazki Arendt czy Paulssona?
  Bo ci autorzy jakos dziwnie pozytywnie oceniaja zachowanie Polakow w trakcie Holocaustu. Wybralem tylko Zydow. Moze czas sie douczyc?
  Pouczajaca jest tez lektura raportow Blaskowitza. Ale jak czytam Pana wypowiedzi to watpie ze Pan umie czytac cos poza postami.
  2. Ryzykowal Pan kiedys zycie zeby ocalic kogos obcego? Odmowa udzialu w oblawie na Zydow kosztowala polskiego chlopa zycie jego i rodziny. Jak mial szczescie to ginal tylko zakladnik czyli soltys i jego rodzina Jak z Pana taki heros to ile osob Pan uratowal? Nie jest trudno – nich Pan sprzeda nerke i przesle pieniedze jezydom. Moze Pan sprzeda wszystko co Pan ma i wyda na pomoc ofiarom IS – to bedzie latwiejsze niz to czego Pan i Pany podobni oczekuja od Polakow pod okupacja. Tacy Bohaterscy jestesciena cudzy koszt? Gotowi do kazdej ofiary pod warunkiem ze posiwecaja sie inni? Zalosne i obrzydliwe. Odrazajace.

 87. radzilowJedwabne

  Najgorsze jest to ze tacy jak Pan psuja dobre imie porzadnych uczciwych intelektualnie Zydow ktorych jest na swieci mnostwo. I to sa fantastyczni ludzie: uczciwi, odwazni, tolerancyjni. To ludzie ktorzy placza gdy mowi sie o Jedwabnym i placza gdy mowi sie o ofiarach Morela. Jeden taki Polak/Francuz/Niemiec Zydowskiego pochodzenia jest wart stu plujacych na innych i nie majacych cienia uczciwosci intelektualnej. Mam takich Zydowskich Przyiaciol i to dla mnie zaszczyt.

 88. „ekstradycja Brus-Wolinskiej ktora pomagala zabic ludzi z Zegoty jest smieszna”

  WNioski o „ekstradycje” oraz „Europejskie Nakazy Aresztowania” wladze Wielkiej Brytanii po prostu syrzucily do kosza. Podobnie uczynily wladze Szwecji z wnioskami o „ekstradycje” oraz ENA dotyczacymi Stefana Michnika. Tyle ze prasa w normalnym swiecie sporo pisala o tym, jak to polskie wladze najpierw wypedzaly Zydow w skarpetkach, po uprzednim odebraniu obywatelstwa i konfiskacie mienia – a potem nagle zaczely zadac „estradycji” tych, ktorych wczesniej wypedzano. Zeby bylo smieszniej – poki Stefan Michnik byl potrzebny, to drukowala go chetnie paryska „Kultura”. A potem nagle sie okazalo, ze to „zydowski zbrodniarz”.

  W normalnym swiecie prasa pisala tez o tym, ze polskie wladze nader starannie usiluja scigac za dzeisiata granica Zydow za takie czyny, za ktore jakos zadnemu aryjczykowi nikt nigdy zarzutow nie postawil. Ze wszystkich osob, ktore braly udzial w procesie gen Fieldorfa – usilowano scigac _wylacznie_ Zydowke Wolinska. Wszyscy pozostali uczestnicy procesu dozywali dostatniej starosci w Polsce na wysokich, sluzbowych emeryturach. No ale to byli aryjczycy – a kruk krukowi oka nie wykole.

  „Zalosne i obrzydliwe. Odrazajace.”

  Zachwycajace bylo zapewne masowe mordowanie Zydow w pogromach – w Radzilowie, Szczuczynie, Grajewie, Wasoszu. W Jedwabnem. W Kielcach.

  Ciezka sprawa jak gromic nie ma kogo a wnioski o „ekstradycje” laduja w szwedzkich czy brytyjsich koszach. Nie ma komu dokopac.

 89. @nationalist_from_bloodlands

  ” Moze czas sie douczyc?”

  Obawiam sie, ze nie bedzie Pan mial okazji mnie reedukowac. raczki za krotkie…

  Ale zawsze moze Pan sie postarac o „ekstradycje”. Aczkolwiek precedensy wygladaja chu.. steczkowo.

 90. @nationalist-from-bloodlands

  „paru Polakow Zydowskiego pochodzenia zostalo w okresie 1945-68 w Polsce. Wujkowi mojego ojca paru takich dobralo sie do jader dziadkiem do orzechow”

  Mial niezle oko, ze od razu rozpoznal „pochodzenie” wyzej wymienionych.

  A tak serio – to za taka wlasnie mordercza, rasistowska propagande („zydzi – bolszewicy – oprawcy – zbrodniarze”) alianci powiesili miedzy innymi Streichera, Uznali nie bez racji, ze droga do Treblinki i Sobiboru zaczynala sie od uchnacych bredni o „zydokomunie” i „zydowsckich oprawcach z NKWD”.

 91. ” placza gdy mowi sie o ofiarach Morela.”

  Napisz lepiej o tych twoich wspanialych rodakach, dzieki ktorym jakies kilkadzeisiat tysiecy radzieckich jencow w wojnie 1920-go roku poszlo do piachu. Albo o tym, jak dzielnie i walecznie zastrzeliliscie delegacje radzieckiego Czerwonego Krzyza, ktora do was przyjechala zbadac sytuacje jencow w tych waszych obozach, gdzie niekarmieni jency masowo umierali z glodu, na tyfus czy wskutek zamarzniecia.

  A wojny nie macie zamiar wypowiedziec Szwecji z powodu Setfana Michnika? Bo Szwecja tyle sie przejela waszym wnioskiem o “ekstradycje”, co WB w sprawie Wolinskiej czy Izrael w sprawie Morela.

 92. @ rationalist-from-bloodlands

  Żegnasz i nie żegnasz, trzeba się zdecydować, inaczej stajesz się jeszcze bardziej niepoważny, o ile to możliwe, choć trochę racji miewasz.

  Wolność światopoglądu gwarantuje w Polsce Konstytucja (jaka jest, taka jest), więc twoje marzenia, aby karać, może wieszać?, ludzi, których opinie Ci nie w smak, a którym merytorycznie zaprzeczyć nie potrafisz, możesz odłożyć do czasu, kiedy zrealizuje się scenariusz lansowany między innymi na tym blogu, bo cóż to może oznaczać, kiedy mason powiada, że maczety wiszą nad żydami?

  Może i nie ma złych intencji, może nie wie, że nim grają, bo jest zaledwie „geniuszem karpackim”, lokalnym, może jest prostoduszny, może nawet na swój sposób uczciwy. Niewykluczone. Jednak taka teza postawiona wówczas, kiedy żydowskie maczety nie tylko wiszą nad naszymi głowami, ale je masowo ścinają na razie na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie, świadczyć może o realizacji programu zakrojonego na szeroką skalę, międzynarodowego, mającego wywołać wrażenie, iż żydzi, okupujący – co jest tajemnicą Poliszynela – rządy niemal całego Zachodu, włącznie z USA oraz UE, kolejny raz tworzą wirtualną rzeczywistość, w której Międzynarodowy Żyd jest wyłączną ofiarą; wkrótce zapewne usłyszymy i przeczytamy o sześciu milionach na razie uciskanych w Polsce.

  Powstaje pytanie: a po cóż to po cóż? Otóż prawdopodobnie po tóż, żeby w ramach pełzającego, globalnego zamachu stanu, w dążeniu do ostatecznego rozwiązania, bo czasu pozostało niewiele, złapać jeszcze mocniej za twarze lokalne społeczeństwa gojskie, wprowadzić restrykcyjne prawo chroniące „mniejszości”, penalizujące wszelką krytykę żydostwa, jak za bolszewików, oraz wykasować przy tej okazji budżety państw z polskim włącznie na tyle, na ile się da, a trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z wybitnymi specjalistami w tej dziedzinie, potrafiącymi wysuwać i realizować roszczenia tak abstrakcyjne i nonsensowne, jak żydowska część Kongresu USA, żądająca ostatnio od Polski dla Holocaust Industry już nie słynne 65 miliardów USD na krzywy ryj, a ponad 200 mld USD.

  To samo w kwestii wirtualnej paranoi strachu, czasem wspieranej zamachami-prowokacjami, a potem przemarszami stada baranów zwanych umiłowanymi przywódcami, z jednobrzmiącymi plakietkami na piersiach „Je suis un idiot”, dzieje się równolegle w innych krajach zachodu, wszędzie – wg zorganizowanego żydostwa – panuje gigantyczny „antysemityzm” (cokolwiek to oznacza), istny terror. W UK żydzi żądają dla siebie uzbrojenia oraz stałej ochrony policji, w Polsce panicznie boją się maczet, w Norwegii banerów wywieszonych przez dzieciaki, nawet w Rumunii pokazano ostatnio sondaż, że autochtoni nie życzą sobie obecności żydów w ich kraju i uważają swoich dawnych przywódców, współpracujących z Niemcami zwanymi dziś „nazistami”, za bohaterów.

  Zatem i twierdzenie, które przytacza czasem w swoich komentarzach pan redaktor Stanisław Michalkiewicz, że nie ma przypadków, są tylko znaki, wydaje się potwierdzać także w tej kwestii.

  A teraz Ci pokażę, jak się żegna prawdziwa kobieta: żegnam!

 93. Wygląda pod tym tekstem, jakby Dr Ewa doznał rozszczepienia jaźni i pisał w dwóch osobach.
  Szkoda tematu, Hartmana i Czytelników żal.

 94. @radzilowJedwabne

  Oczywiscie, ze Pan medzi na jedno kopyto, ale tez pisza Pan rzeczy, o ktorych nie wiem, a lubie historie, stad jeszcze kilka pytan.

  ‚Zeby bylo smieszniej – poki Stefan Michnik byl potrzebny, to drukowala go chetnie paryska “Kultura”. A potem nagle sie okazalo, ze to “zydowski zbrodniarz”.’

  Sa jakies linki? To bylaby ciekawa lektura.. SKad to sie wogole wzielo? Michnik w koncu byl ‚morderca sadowym’, wiec ciekawe czemu Kultura z nim wspolpracowala, ale to moze inne czasy byly.

  ‚Jesli aparat scigania, gotow scigac Stefana Michnika i Wolinska za dziesiata granica, ukreca leb kazdej sprawie dotyczacej nawolywania do nienawisci przeciwko Zydow’

  To akurat nie jest w porzadku, nawolywanie do nienawisci do kogokolwiek, bez wyrozniania kogokolwiek, powinno byc scigane surowo. Ale tak chyba mysli kazdy normalny czlowiek. Watpie, zeby to chodzilo o jedna narodowosc, raczej generalnia policja i prokuratura maja tu brak umiejetnosci, albo srodkow.

  ‚W normalnym swiecie prasa pisala tez o tym, ze polskie wladze nader starannie usiluja scigac za dzeisiata granica Zydow za takie czyny, za ktore jakos zadnemu aryjczykowi nikt nigdy zarzutow nie postawil. Ze wszystkich osob, ktore braly udzial w procesie gen Fieldorfa – usilowano scigac _wylacznie_ Zydowke Wolinska. Wszyscy pozostali uczestnicy procesu dozywali dostatniej starosci w Polsce na wysokich, sluzbowych emeryturach. No ale to byli aryjczycy – a kruk krukowi oka nie wykole.’

  Nie wiedzialem o tym. Ma Pan jakies linki, opisy innych? Dla mnie bandzior komunistyczny, to bandzior, niezaleznie od narodowosci, stad zaskakujacym jest, co Pan pisze i chcialbym o tym poczytac wiecej.

  Gdzies tam wspomina Pan o granatowych. Temat jest, jak wszystko, trudniejszy. Np. wIekszosc przedwojennych policjantow z Krakowa (a dokladnie okolo 40), zmuszonych do wstapienia do policji granatowej, zostala w 1944 zamordowana przez GESTAPO miedzy innymi za pomoc za wydawanie aryskich dokumentow zydom. Nie byla to oczywiscie ich glowna aktywnosc w ruchu oporu, ale pod to bylo najgorsze paragrafy, jak Pan wie. Jedyny, ktory przezyl, w chyba 1981r. otrzymal podziekowanie za swoja postawe (Franciszek Banas) w postaci Sprawiedliwego Wsrod Narodow Swiata. Banas byl oddelegowany do zajmowania sie gettem od chyba 1942r. i mial pirkaz od granatowego oficera byc zyczliwym dla ‚mieszkancow’ getta, np. przymykanie oczu na nielegalny wwoz wozow z jedzeniem (za co byla kara smierci). Zreszta wzory aryskich dokumentow tez byly ‚organizowane’ przez grantowych policjantow z ruchu oporu, bo mieli dostep do ich orginalnych zapasow.

  Cos Pan wspominal o smierci kiludziesieciu tysiecy Bolszewikow w wojnie 20r. To smieszny argument, porownujac skale cierprien zadana Polakom przez Sowjetow, zwlaszcza ze wtedy w Europie i bardzo biednej Polsce zniszczonej przez wojne, szalaly glod, zarazy (Hiszpanka??, tyfus), wiec trudno zeby bolszewicy mieli standart 4 gwiazdek. Poza tym nikt ich do Polski nie zapraszal – mogli siedziec u siebie. NIe ma niestety wojny etycznie czystej, jak Pan swietnie wie z zachodniego brzegu Jordanu. Znajomi libanscy chrzescijanie z Bejrutu opowiadali o izreaelskiej inwazji chyba w 1982r. Delikatnie mowiac nie byli Wam zyczliwi.

  Niemcy i Sowjeci wymordowali miliony Polakow (nawet odejmujac mniejszosc zydowska), wiec kompletnie niepowazne z Pana strony jest koncentrowanie sie na jednym aspekcie tej rzezni, zwlaszcza bez historycznego kontekstu, np. perfidnej polityki carow, chyba od zabojstwa Aleksnadra II (?), majaca na celu przesiedlenie zydow rosyjskich do Polski. Co spowodowala naplyw milionow Litwakow na tereny rdzennie polski i oczywiste konflikty ekonomiczne-spoleczne, jakie np. teraz zaczynaja sie na zachodzie. Nie da sie zrozmiec napietych relacji polsko-zydowskich w IIRP bez tego procesu, a jakos nic sie o tym nie slyszy.

  Jedno wymierowa analiza historyczna jest prymitywna, podobniez wnioski. Zreszta dokladnie Pan to robi broniac Michnika, czy Wolinskiej – rozszerza Pan perspektywe argumentacji. A w sprawie Polakow Pan zaweza, wiec czysto dialektycznie jest Pan nieuczciwy;o)

  A co wogole Pan sadzi o takich komunistycznych zbrodzniarzach, jak wlasnie WOlisnka, czy Michnik, tak juz bez sofizmatow. Popelniali przestepstwa, czy wszystko wg Pana jest w porzadku, ze wspolmordowali AKowcow, polskich antykomunistycznych patryjotow? Juz bez narodowych etykietek, bo to sie zaczyna robic nudne.

 95. Taaaa, Breivik jest polskim katolikiem. A Zofia Kossak-Szczucka nigdy nie skalała się antysemityzmem, bo przecież założyła
  Radę Pomocy Żydom Żegota.
  Pogratulować przenikliwości, finezji i głębi opisu rzeczywistości. Oddającej mentalność stałego klienta budki z piwem a nie profesora belwederskiego?
  Nic tak dobrze nie oddaje prawdy przysłowia: „lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć”, niż ten blog.
  To tutaj znajdują przystań heiterzy od Krzysi do rodziłowajedwabnego. Fakt tolerowania takich postaci i ich wypowiedzi całkowicie podważa wiarygodność dobrych intencji gospodarza.
  Źle się dzieje w Polsce. I pan, profesorze Hartman, jest za to współodpowiedzialny. Pan, prowadząc taki blog, przyczynia się do tego w sposób wyjątkowo paskudny. Nie można Pana zwolnić z odpowiedzialności, bo Pan ma obowiązek wiedzieć, co Pan robi.

 96. @Set1
  1. Proces „Nila” i ściganie „jedynie” Wolińskiej
  To nie do końca prawda, nawiasem Wolińska nie ma nic wspólnego z procesem generała, ona podpisywała jedynie decyzje o jego tymczasowym aresztowaniu i to jest zarzut, na podstawie którego wnioskowano o jej ekstradycję.
  Osoby, które grały główne role w procesie po prostu na ogół nie doczekały się ścigania albo zmarły w trakcie, np. M. Gurowska, sędzia zmarła w 1998 roku podczas procesu. (Proszę sobie zresztą poszukać informacji na temat „Komisji Mazura”, która działała za PRL-u.)
  Rzeczywiście polski wymiar sprawiedliwości nie ścigał niektórych żyjących jeszcze stosunkowo niedawno osób – np. prof. Andrejewa (sędzia, profesor prawa UW, po 89 roku, gdy jego rola wyszła na jaw, poniósł jedynie konsekwencje że tak powiem środowiskowe) czy autora aktu oskarżenia – Kazimierza Górskiego.
  2. Stefan Michnik pisał w „Kulturze” jako Karol Szwedowicz po otrzeźwieniu ze stalinowskiej gorączki, które nastąpiło jeszcze przed emigracją związaną z antysemicką nagonką w 68., zdaje się prowadził m.in. kronikę czeską i słowacką, a czasy były wiadome – inwazja na Czechosłowację. Książę osobliwe kochał się w rewizjonistach i nawróconych w ogóle, co nie zmienia faktu że S.M. był współsprawcą zbrodni sądowych.

  W jednym ma Pan absolutną rację

 97. Profesor stwierdza, że na Zachodzie jest uczony tolerancji, a u nas tego nie ma. Uczęszczałem do szkoły jeszcze przed 1989, a teraz mam zawodowy kontakt ze szkołą i stwierdzam, że i wtedy, i teraz uczy się tolerancji, na ile skutecznie, to inny problem. Zresztą sądzę, że tolerancji można nauczyć skutecznie tylko w domu.
  Również z praktyki wiem, że nie istnieje taki byt intelektualny, jak „podporządkowanie celom kościelnym dyskursu szkolnego”.
  Także Watykan nie ma wpływu na rozwój nietolerancji.
  Wydaje się, że w powyższych kwestiach profesor jest absolutnie niezorientowany i swoje fobie bierze za rzeczywistość.
  W ogóle takie byty – idee, jak religia, państwo, szkoła; nie mogą za coś odpowiadać, czy coś poprawiać.
  Pan profesor na pewno pamięta o tym, że ostatecznym autorytetem dla człowieka jest on sam, i sam decyduje, czy ustąpić staruszce miejsca w autobusie, czy zepchnąć ze schodów i zabrać siatkę z zakupami. Natomiast jak uzasadni swoje postępowanie, czy wychowaniem harcerskim, czy libertynizmem stosowanym, to już nadbudowa, która potrafi uzasadnić wszystko.

 98. @moskwasadowa

  „Stefan Michnik pisał w “Kulturze” jako Karol Szwedowicz”

  Stefan Michnik pisal przez cale lata w tej waszej „Kulturze” takze pod wlasnym imieniem i nazwiskiem. Nota bene – w tej waszej „Kulturze” opublikowala cos niecos takze Wolinska. Poniewaz jak na razie „Kultura” jest dostepna w sieci – trudno te fakty zaklamac. Jakim cudem Stefan Michnik poproszony zostal o wspolprace przez ten bastion polskiej mysli opozycyjnej – „Kulture” paryska? To akurat proste: W tamtych czasach polska opozycja unikala jak ognia jakichkolwiek antysemickich wypowiedzi czy asocjacji, okreslenia typu „zydokomuna” nigdy sie nie pojawialy – bo w przeciwnym wypadku polska opozycja …no by dostawala a nie daleko idaca pomoc finansowa, sprzetowa i organizacyjna z krajow zachodnich.

  Antysemicka nagonka zaczela sie dopiero w cale lata po Okraglym Stole – wtedy juz Zydzi nie byli potrzebni i mozna bylo okazac swoje _prawdziwe_ poglady. I wtedy dopiero taki na przyklad Stefan Michnik zostal desygnowany na „stalinowskiego zbrodniarza”. Dziwnym trafem zadnemu sedziemu-aryjczykowi z czasow stalinowskich jakos ten wasz aparat scigania nigdy nie przedstawil zadnych zarzutow.

  Ponizej link do artykulu S. Michnika w tej waszej „Kulturze” (jednego z wielu):

  http://static.kulturaparyska.com/attachments/ed/85/95400ab9f6d45113e98c33e9428d6f32fed69103.pdf#page=52

  Jesli Adam Michnik zostanie wypedzony (domaga sie tego publicznie Michalkiewicz) albo powroci na Rakowiecka, gdzie tyle lat spedzil – to bedziemy mieli duza satysfakcje, biorac pod uwage obrzydliwe bzdury o Izraelu i „palestynskich dzieciach” ktore tak lubi publikowac GW.

 99. „mierci kiludziesieciu tysiecy Bolszewikow w wojnie 20r. To smieszny argument, porownujac skale cierprien zadana Polakom przez Sowjetow, zwlaszcza ze wtedy w Europie i bardzo biednej Polsce zniszczonej przez wojne, szalaly glod, zarazy (Hiszpanka??, tyfus), wiec trudno zeby bolszewicy mieli standart 4 gwiazdek. P”

  Zgadza sie. Zeyby to chociaz o ludzi chodzilo – to moze by ktos ich karmil. Albo dopilnowal, zeby nie zamarzali na smierc. Ale to w koncu byli tylko bolszewicy. Trudno jencow-bolszewikow karmic – jeszcze by czego. Albo jakichkolwiek konwencji przestrzegac wobec jencow-bolszewikow. Konwencje sa dla ludzi – a nie po to, zeby jencow-bolszewikow rozpieszczac. Jesli kilkadziesiat tysiecy poszlo do piachu z glodu, z zimna czy poumeirala na tyfus – to dobrze im tak.

  „nikt ich do Polski nie zapraszal – mogli siedziec u siebie”

  Za bardzo nie mogli, bo najpierw pan Pilsudski wybral sie do bolszewikow, zeby im dokopac i przylaczyc odwiecznie polski Kijow do macierzy – a potem ci bolszewicy jakos nie chcieli zrozumiec, ze trzeba dac sie przylaczyc. Nota bene – wyprawa kijowska byla poprzedzona rokowaniami, w ramach ktorych bolszewicy oferowali wiecej, niz po krwawej wojnie przyniosl pokoj w Rydze. Niemniej jednak trudno bylo zgodzic sie na bolszewickie propozycje – racja stanu dyktowala, zeby odrzucic propozycje, dokopac bolszewikom, przylaczyc na dobry poczatek odwiecznie polski Kojow do macierzy… Tak to na ogol jest, ze jak chcemy komus dokopac – to zawsze moze pojsc nie calkiem po naszej mysli.

  A rozwalenie tej komisji, ktora wierzac w listy akredytacyjne i immunitet dyplomatyczny przyjechala do Polski bylo oczywiscie cacy i oki – immunitet jest dla ludzi a nie dla bolszewikow.

  A madre przyslowie twierdzi, ze ten sie smieje, kto sie smieje ostatni.

 100. Mój wpis wisi od wczoraj, nawet nie można się pożegnać… Pewnie Gospodarz będzie tęsknił i to dlatego. W sumie nie dziwota, o takiej szprycy, co ma nogi do samej ziemi i jeszcze się zakręcają, pół plaży tutaj marzy, że kiedyś się przydarzy.

 101. @radzilowJedwabne
  No pisał i pod swoim nazwiskiem, ale co to ma do rzeczy? W domyśle jestem antysemitą, bo użyłem jego aliasu? Gdzie tu „zakłamywanie” – gdybym o Prusie napisał Głowacki też bym „zakłamywał”? Proszę się opamiętać (osobiście czytałem te archiwalne numery Kultury w latach 80., a w latach 60. byłem oseskiem, tak że nie pamiętam wszystkich publikacji S.M, 🙂
  Żydowskie pochodzenie Michnika nie miało zresztą żadnego wpływu na to, że go drukowano w Kulturze, M. był po prostu jednym z przedstawicieli polskiej/żydowskiej/ w ogóle inteligencji, który najpierw dał się „ukąsić Heglowi”, a potem oprzytomniał. Odrębną kwestią jest zaangażowanie Żydów w komunizm, przy czym nawet Pan, zupełnie jak antysemici, nie dostrzega, że Żydzi owi za Żydów się nie uważali – mieli się za komunistów, szermierzy nowej bezklasowej i internacjonalistycznej rzeczywistości, jak to się skończyło – wiadomo.

  Antysemicka nagonka nie „zaczęła się po okrągłym stole” i nieprawdą jest, że opozycja „unikała jak ognia antysemityzmu” (zależy która opozycja i kiedy). Antysemicka nagonka trwała właściwie nieustannie po 68 roku, miała jedynie różne natężenie i różny stopień oficjalności – SB ciągle podsycało antysemickie nastroje i szczuła właśnie na „żydowski KOR”, co spotykało się z dziką radością części środowisk prawicowych i ludu. Symboliczną kulminacją był sposób, w jaki potraktowano KOR na I zjeździe „S”. Szereg dzisiejszych antysemickich publikacji prawicowych ma swoje źródła w fałszywkach i paszkwilach wywarzanych przez SB za PRL-u.
  Przy czym S.M. nie został „desygnowany” na stalinowskiego zbrodniarza, bo nim jest faktycznie, odrębną kwestią jest to, kim stał się potem i to, że jest ofiarą antysemityzmu i tego, że jest bratem Adama Michnika, którego prawica ma za demiurga/szatana. Nie negując wielkiej wartości S.M. jako człowieka, nie możemy jednak zapominać o jego czynach z młodości, przy czym niewątpliwe odrazę budzi pamiętanie jedynie o nich w formie „wizyt” kiboli pod jego domem i tworzenie z niego demona przez prawicowe szczujnie.

  Wolińską darzył też przyjaźnią Kołakowski. To coś zmienia?
  Na pewno nie dla prawicy, ale ja akurat, nie tylko ja na pewno, nie widzę w niej ani w M. jedynie „stalinowskich zbrodniarzy”, lecz ludzi którzy podlegali pewnej ewolucji.

  Jako „ciekawostkę” można przypomnieć fakt, że „Nila” zakapował na UB osławiony generał Paszkiewicz, stuprocentowy Polak, nie Żyd, weteran wojny polsko-bolszewickej, pacyfikator ludności ukraińskiej w latach międzywojennych, zastępca dowódcy I Korpusu Polskiego na Zachodzie, a potem… szef UB w Białymstoku.
  Czuje się pan tym faktem jakoś pocieszony?

 102. Doktor Ewa
  11 sierpnia o godz. 11:39

  Ty też powinnaś wisieć.

 103. @moskwasadowa

  „nie został “desygnowany” na stalinowskiego zbrodniarza, bo nim jest faktycznie”

  Zadnemu sedziemu sposrod tych, ktorzy uczestniczyli w procesach politycznych w latach stalinowskich – polski aparat scigania nawet zarzutow nie postawil.

  Jak z powyzszego wynika – sedzia, ktory bral udzial i ferowal wyroki w procesach politycznych w okresie stalinowskim – jest

  – bonus paterr familias – jesli legitymuje sie aryjskim pochodzeniem i posiada nienaruszony napletek

  – „stalinowskim zbrodniarzem” – jesli mozna sie u niego doszukac zydowskiego pochodzenia.

  To jeszcze nie jest szczyt obrzydliwosci. Odruch wymiotny nastepuje dopiero wtedy, kiedy sie wspomni, ze ten sam „stalinowski zbrodniarz” byl dziwnym tfarem przez cale lata publikowany przez paryska „Kulture”. Wowczas _opozycja_ (zwlaszcza ta czynna na Zachodzie) unikala jak ognia antysemickich konotacji.

  „nie możemy jednak zapominać o jego czynach z młodości, ”

  Mozecie, mozecie. Jak wam bylo wygodnei – to jakos nie czepialiscie sie (vide dzialalnosc w „Kulturze”). A dzis Kukiz, polityk ktory zgarnal miliony glosow, nawoluje zeby Stefana Michnika porwac z terytorium Szwecji z pomoca sluzb specjalnych, zeby go sadzic „za zbrodnie”. Jakby te wasze sluzby dokonaly oczywistego aktu wojny na terytorium innego kraju Unii (porwanie i uprowadzenie przemoca obywatela innego kraju to nie przelewki) – to bysmy mieli solidna satysfakcje.

  ” bratem Adama Michnika, którego prawica ma za demiurga/szatana.”

  Michnik pol zycia przesiedzial w wiezieniu, kiedy obecni, przepraszam za wulgaryzm, _dzialacze prawicowi_ razno tupotali w pierwszomajowych pochodach ze szturmowkami w lapach. Nie pomoglo mu ze sie wychrzcil, nie pomoglo, ze jego szmatlawiec co i raz usiluje opluc Zydow w Izraelu.

  Pozdrowienia dla prawicowego dzialacza/literata Wolskiego (pamietam, jak gromil Dajana i syjonistow w latach 60-tych). Pozdrowienia dla tow Kociolka – tego od masakry na Wybrzezu w roku 1970-tym, kiedy to ulice Trojmiasta splynely krwia.

  Wtedy wojsko strzelalo z czolgowych kaemow do ludzi jak do kaczek. Ale nei da sie tej masakry podrzucic „zydowskim zbrodniarzom” – wiec winnych nie ma. A tow Kociolka w waszej telewizji tytuluje sie „Panie Ministrze”.

 104. @moskwasadowa

  ” Odrębną kwestią jest zaangażowanie Żydów w komunizm, ”

  … a jeszcze bardziej odrebna kwestia jest zaangazowanie Polakow w komunizm – poczynajac od panskiego slynnego po dzis dzien rodaka, Feliksa Dzierzynskiego. I konczac na planach polskiego litnictwa wojskowego, zeby zrzucic bombe atomowa na Kopenhage. Z tego co mi wiadomo ani na czefa CzeKa ani na generala LWP ani na pilota co mial bombe atomowa zrzucac z lapanki nie brali.

  Dziwnym trafem nikt jakos nie wspomina o zaagnazowaniu Polakow w komunizm.

 105. @Set1

  „Co spowodowala naplyw milionow Litwakow na tereny rdzennie polski i oczywiste konflikty ekonomiczne-spoleczne”

  Ciekawe, ze jak miliony Polakow-katolikow pchaja sie do wszystkich krajow, do ktorych mozna sie wepchnac – do Londynu na zmywak, do rajchu na szparagi, do Kopenhagi podlogi szorowac – to jakos masowe wpychanie sie do cudzych krajow i spoleczenstw nie powoduje „oczywistych konfliktow ekonomiczno-spolecznych”. dziwnym trafem Polska choc juz zupelnie judenrein – nie stala sie druga Japonia czy druga Szwajcaria. Jeszcze ciekawsze, ze jak Polacy pchaja sie na przyklad setkami tysiecy do Wielkiej Brytanii – to jakos nikt tam z tego powodu pogromow nie urzadza.

  Zrozumiale, jednak, ze jesli czyjs pra-pradziadek przybyl do Polski w czasach Aleksandra (szesc-siedem pokolen wstecz) – to „obcy”, „przybleda”, „zydek” i trzeba go do stodoly. Albo chociaz wypedzic. A jak juz sie wypedzi („Zydzi wynocha do Izraela”) – to mozna wrzeszczec, ze Izrael nie ma prawa istniec, bo to „prastare ziemie palestynskie”.

  Podumowujac – moze ja i moje dzieci moglibysmy doczekac sie akceptacji w jakiejs postaci – ale wylacznie w postaci mydla.

 106. @radzilowJedwabne
  Gdzieś Pan u mnie widzi jakieś zaprzeczanie zaangażowania Polaków w komunizm (vide ostatni akapit 🙂 ?
  Komunizm porywał masę porządnych i myślących ludzi na świecie, wielu z nich płaciło za to cenę najwyższą, wielu trzeźwiało, wielu nie, wielu też popełniało z jego powodu okropne zbrodnie.
  Media są pełne historii o polskim zaangażowaniu w komunizm, międli się ten temat na okrągło, a polskim komunistom różnego pochodzenia nie daje się spokoju nawet na cmentarzach, w tej sprawie pisze Pan zwyczajną nieprawdę.
  W ogóle to wypominanie pochodzenia etnicznego w wypadku komunizmu jest jakimś oszołomstwem – Dzierżyński był Polak, Trocki Żyd, Stalin Gruzin… tego typu resentymenty etniczne kończą się prędzej czy później absurdem w typie pracy doktorskiej, która powstała w latach 90. w Rosji, gdzie autor udowadniał na podstawie statystyk (prawdziwych, a jakże), że Czeka była organizacją łotewską i Łotysze opanowali ją po to, by wytępić rdzennych Rosjan, oczywiście w ścisłej współpracy z Żydami…
  Co do „argumentu” ze zrzucaniem bomby atomowej na Kopenhagę (nie jestem historykiem, ale jakoś wątpię, aby Rosjanie dali jakąś bombę atomową do ręki Polakom) – oba bloki planowały zarzucenie się takimi bombami i czego to ma niby dowodzić?

 107. @ Żorż Ponimirski

  Wy, ludzie wybrani na przestrogę dla świata, nigdy się nie zmienicie.

 108. To, że maczety wizą nad nami, czuć co najmniej od dnia zerwania wykładu Baumana.

  „Podczas procesu obwinieni domagali się uniewinnienia i przekonywali przed sądem, że protest był ich *zobowiązaniem jako Polaków*. – Musiałem wyrazić swoje oburzenie wobec zapraszania do Wrocławia stalinowskiego zbrodniarza – tak o prof. Baumanie powiedział jeden z nich. ”

  Nie życzę sobie, by chuligani z NOP wycierali sobie gębę polskością – ten ich argument złowróżbnie współbrzmi z płonącymi stodołami czy też właśnie z bardziej „światowymi” maczetami. Swoją drogą, czyżby Hartman porównywał Polaków do Tutsi z PO/PiS* i Hutu z PiS/PO* (*niewłaściwe skreślić)?

  Warto jednak zauważyć, że wobec ewidentnego braku Żydów, nienawiść nasza plemienna znajduje sobie coraz to nowe ujścia: a to feministki, a to lewaków, a to gejów, a to dżenderów, a ostatnimi czasy ślicznie skupia się na Ukraińcach czarnobodniebiennych. „I odpuść nam nasze winy, bo przecież wypełniamy nasze zobowiązanie jako Polaków”.

 109. @radzilowJedwabne
  G… prawda, drogi panie – ściganie zbrodni stalinowskich przez prawo nie ma żadnego podłoża antysemickiego, największa „afera” w Polsce wybuchła przy skazywaniu Humera, Aryjczyka jak się patrzy. Czymś innym jest natomiast „popularyzowanie” przede wszystkim przez prawicę tych zbrodni z akcentem na to, że ten a ten zbrodniarz to Żyd i że Żydzi stanowili tyle a tyle procent w aparacie ucisku.
  Na to, że zbrodniarze stalinowscy nie zostali osądzeni – bez względu na pochodzenie – złożyło się wiele czynników, począwszy od biologii (poumierali), skończywszy na przyczynach prawnych. Dopiero w 1998 roku wprowadzono do polskiego prawa nader nieszczęśliwe sformułowanie „zbrodni komunistycznej”, pozwalające ścigać czyny, które przedtem się przedawniły, a do wspólnego kotła wrzucono tam i morderców, i takich, którzy straszyli opozycjonistów odebraniem kartek na mięso (mi jakoś nie przyszło do głowy wykorzystanie tego prawa i mszczenie się na milicjantach, którzy mnie spałowali w latach 80., choć obecnie mnie korci, żeby jednego z nich pociągać po sądach dla wydźwięku medialnego, gdyż nazywa się Duda… :))) (nie zrobię tego, to żart).

  Poza tym proszę nie tytułować mnie „Wy” i wrzucać do jednego gara z Kociołkiem, Wolskim i Kukizem – to świadczy jedynie o absolutnym pomieszaniu z poplątaniem w Pańskiej coraz bardziej umęczonej głowie.

  Zbrodnie popełnia konkretny człowiek, czy on jest Żyd, czy Filipińczyk – jedna to cholera. Głupota też jest internacjonalistyczna – jak widać na wielu przykładach 🙂

 110. Doktor Ewa
  Tak to prawda tacy jak ty nigdy się nie zmienicie…

  Donos napisany przez Polaka do gestapo w Warszawie (zachowano interpunkcję, ortografię i stylistykę oryginału)

  „Do Zarządu policji Niemieckiej Gestapo
  Warszawa ul. Al. Szucha 25
  Święta prawda Boję się podpisywać bo policja polska jak się dowiedziała to mnie zamordowałaby sama

  Wielce Szanowni Panowie,
  W dniu 26 czerwca 1941 roku będąc na ulicy Ceglanej stając w domu przy tejże samej ulicy pod N 6 i 4 zauważyłem jak polscy policjanci pilnują żydowskiego Gietta które znajduje się na tej że ulicy. Nie dość że całe grupy ludzi podają Żydom rozmaite paczki tubołki mleko w butelkach, bochenki chleba, a anwet dostarczają większy szmugiel workami. Podjechał wózek rowerowy na którym było 6 worków kaszy czy mąki, przy tym wózku było 4 mężczyzn podjechali do parkanu od strony gdzie znajduje się dom firmy Ulrycha, Żydzi zaraz podstawili stół a ci panowie którzy przywieźli te 6 worków podali Żydom przez parkan i spokojnie sobie z powrotem pojechali do ul. Żelaznej
  Za kilka minut przyjechał drugi wuzek na którym było 5 worków towaru i tą samą drogą poszedł do Żydów przez parkan, nie dość idzie wielki szmugiel, który jest dostarczany przez polaków, to co chwila przechodzą przez parkan rozmaite podejrzane osobistości. A ci panowie którzy wózkami dostarczają Żydom rozmaitej żywności, stale sobie siedzą w podejrzanej kawiarence na ul. Żelaznej N 55 piją sobie wódkę z polskiemi policjantami. Zwróciłem się do jednego z policjantów i powiedziałem, że 3ch policjantów pilnuje, żeby nie szedł szmugiel a wy zamiast łapać szmuklerów to jeszcze ułatwiacie im. Zapamiętał numer tego policjanta 322. Proszę o sprawdzenie z jakiego komisarjatu byli dyżurni dnia 26/41 pomiędzy godziną 8/9 rano. Polska policja nigdzie nie robi nic tylko darmo pobiera pieniądze. Tych panów warto było dawno wysłać do Westfalii kopać węgiel to nie anonim a święta prawda jest.”

  Źródło: Archiwum Instytutu Pamieci Narodowej, Zespół „Der Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SS für den Distrikt Warschau“, 595/31, dok. nr 84

 111. @moskwasadowa

  „Co do “argumentu” ze zrzucaniem bomby atomowej na Kopenhagę (nie jestem historykiem, ale jakoś wątpię, aby Rosjanie dali jakąś bombę atomową do ręki Polakom)”

  Polskie lotnictwo wojskowe otrzymalo ten zaszczytny przywilej (zrzucenie bomby atomowej na Kopenhage). Polska telewizja nakrecila o tym program, jeszcze chyba w latach 90-tych. Z obejrzanego nagrania pameitam wywiad z jednym z pilotow, ktory cwiczyl ten nielatwy i zaszczytny manewr. Nadal twierdze ze nikogo na pilota ani na generala LWP z lapanki nie brano, chetni do potraktowania Danii atomem to byli Polacy, aryjczycy i ochotnicy.

  „czego to ma niby dowodzić?”

  Dowodzi iz zaangazowanie Polakow-aryjczykow w komunizm bylo ogromne, zarliwe i osiagalo wielka skale (samo tylko ORMO to pol miliona nomen-omen _czlonkow_).

  Dziwnym trafem dzis obowiazuje wersja, zgodnie z ktora za „zbrodnie komunizmu” odpowiedzialna jest wylacznie „zydokomuna” a aparat przemocy w panskim pieknym kraju skladal sie z trzch osob – z Morela, Wolinskiej i Stefana Michnika.

  Ponownie warto przypomniec, ze alianci ukarali tworce stereotypu „zydokomuny”, niejakiego Juliusa Streichera kara smierci przez powieszenie. Uznali nie bez racji, iz droga do treblinki i Sobiboru zaczela sie od cuchnacych, morderczych bredni o „zydowskich zbrodniarzach z NKWD” i o „zydowskich zbrodniach” polenionych wobec „narodu” (niemieckiego wprawdzie).

 112. @moskwasadowa

  „Zbrodnie popełnia konkretny człowiek, czy on jest Żyd, czy Filipińczyk – jedna to cholera.”

  Jaja Pan sobie robi czy jak? Ten sam czyn w wykonaniu Polaka-aryjczyka jest super, cacy i oki – a w wykonaniu Zyda to „stalinowska zbrodnia”.

 113. @moskwasadowa

  „pozwalające ścigać czyny, które przedtem się przedawniły”

  Slyszal Pan moze o takiej zasadzie – lex retro non agit?

  W wolnym tlumaczeniu znaczy „jak chcemy dokopac zydom to w lupie mamy wszelkie prawa i zasady”.

  Problem w tym, ze wladze np Szwecji czy WB nie znaja pojecia „zydowskich zbrodniarzy”.

 114. Michalkiwicz ? Kto to jest ? Żąda wydalenia Michnika z kraju ? Michnika zna cały świat. Wie, że on Polak z krwi i kości. Pochodzenie ? Każdy ma jakieś pochodzenie. Najważniejsze żeby nie mieć chamskiego.

 115. „Jedwabny” dostal przepustke i szaleje.
  Jest ewidentnym, ze to ktos niezrownowazony.
  Wiem skad nadajesz „jedwabny” i kim jestes, mam twoj IP.
  Zadna sensacja ale kompromitacja dla ciebie.

 116. P.S.
  Po zastanowieniu jednak doszedłem do wniosku, że mógłbym z radością (ale z grubą kasę!!!) dać do jakiegoś tabloidu wywiad pod tytułem „Krwawy Duda mnie spałował…” 😉
  Ech, iluż przyjemności musi sobie człowiek odmawiać, żeby nie być świnia 🙂

 117. @radzilowJedwabne
  Ja słyszałem, nawet jestem jej fanem…
  ale twórcy tego prawa w Polsce powołali się na precedens z prawem dotyczącym nazistów i wyszło jak wyszło, to było prawo pisane na zamówienie polityczne.
  Ale nigdzie w tym złym prawie nie ma nic o „żydowskich zbrodniarzach”, więc proszę nie kłamać.

 118. @radzilowJedwabne
  Uprzejmie proszę o to, by nie pisać o bytach mitycznych, czyli żydokomunie, obecnie zastąpionej przez mitycznego gendera 🙂
  Ja jestem romantyk, ale racjonalista 🙂

 119. OK, spróbujmy ponownie, na dwa razy, po kawałku (jak Tamara Samsonowa), choć szanse marne..:

  @ rationalist-from-bloodlands

  Żegnasz i nie żegnasz, trzeba się zdecydować, inaczej stajesz się jeszcze bardziej niepoważny, o ile to możliwe, choć trochę racji miewasz.

  Wolność światopoglądu gwarantuje w Polsce Konstytucja (jaka jest, taka jest), więc twoje marzenia, aby karać, może wieszać?, ludzi, których opinie Ci nie w smak, a którym merytorycznie zaprzeczyć nie potrafisz, możesz odłożyć do czasu, kiedy zrealizuje się scenariusz lansowany między innymi na tym blogu, bo cóż to może oznaczać, kiedy mason powiada, że maczety wiszą nad żydami?

  Może i nie ma złych intencji, może nie wie, że nim grają, bo jest zaledwie “geniuszem karpackim”, lokalnym, może jest prostoduszny, może nawet na swój sposób uczciwy. Niewykluczone. Jednak taka teza postawiona wówczas, kiedy żydowskie maczety nie tylko wiszą nad naszymi głowami, ale je masowo ścinają na razie na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie, świadczyć może o realizacji programu zakrojonego na szeroką skalę, międzynarodowego, mającego wywołać wrażenie, iż żydzi, okupujący – co jest tajemnicą Poliszynela – rządy niemal całego Zachodu, włącznie z USA oraz UE, kolejny raz tworzą wirtualną rzeczywistość, w której Międzynarodowy Żyd jest wyłączną ofiarą; wkrótce zapewne usłyszymy i przeczytamy o sześciu milionach na razie uciskanych w Polsce.

  Powstaje pytanie: a po cóż to po cóż? Otóż prawdopodobnie po tóż, żeby w ramach pełzającego, globalnego zamachu stanu, w dążeniu do ostatecznego rozwiązania, bo czasu pozostało niewiele, złapać jeszcze mocniej za twarze lokalne społeczeństwa gojskie, wprowadzić restrykcyjne prawo chroniące “mniejszości”, penalizujące wszelką krytykę żydostwa, jak za bolszewików, oraz wykasować przy tej okazji budżety państw z polskim włącznie na tyle, na ile się da, a trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z wybitnymi specjalistami w tej dziedzinie, potrafiącymi wysuwać i realizować roszczenia tak abstrakcyjne i nonsensowne, jak żydowska część Kongresu USA, żądająca ostatnio od Polski dla Holocaust Industry już nie słynne 65 miliardów USD na krzywy ryj, a ponad 200 mld USD.

 120. Luuudzie, przestańcie karmić trolla!
  Osobnik/osobniczka radzilowkedwabne jest:
  a. (bez) płatnym, cynicznym prowokatorem
  b. chorym z nienawiści popaprańcem
  Tertio non datur.
  Z kimś takim nie ma rozmowy. Jedynie zapasy w g …
  Ale, jak ktoś bardzo lubi!

 121. @Pankracy
  W sumie racja 🙂

 122. @Pankracy

  „Osobnik/osobniczka radzilowkedwabne jest:
  a. (bez) płatnym, cynicznym prowokatorem
  b. chorym z nienawiści popaprańcem”

  katoliku,

  sprobuj zajarzyc, ze jak nie masz do pomocy Hansa albo chociaz paru granatowych, to plugawy bluzg kiepsko sie oplaca. Chorzy z nienawisci sa twoi znakomici rodacy, ktorzy maluja na scianach waszych domow napisy „Zydzi do gazu”, dra ryje na stadionach („Bo zydowska armia ta / cala pojdzie do pieca”), wywieszaja bannery „Smierc garbatym nosom” i ogolnie rzecz biorac – zapowiadaja Zydom (wszystkim) smierc, gaz i piec. I to pomimo ze po kolejnych czystkach etnicznych ten twoj kraj jest juz judenrein jak u Adolfa na imieninach.

 123. Napisal Polak na moderowanym (podobno) forum:

  „żydzi, okupujący – co jest tajemnicą Poliszynela – rządy niemal całego Zachodu, włącznie z USA oraz UE”

  Ten popularny w Polsce sposob pisania „o Zydach” staje sie miedzynarodowa wizytowka Polski.

  Kazdy kraj z czegos slynie. Rosja ma Kreml i kolej transsyberyjska, Francja wieze Eiffla, sloneczna Italia krzywa wieze w Pizie, Forum Romanum i Bazylike Swietego Piotra.

  A Polska slynie z takich wlasnie wypowiedzi „o Zydach” jak przytoczona powyzej. No i nie zapominajmy o jednym jedynym polskim slowie, ktore zrobilo miedzynarodowa kariere: Pogrom.

 124. Jak się kogoś wyrzuciło z kraju, to potem zbyt łatwo jego reakcję na mieszkańców tego kraju skwitować stwierdzeniem że jest „(bez) płatnym, cynicznym prowokatorem lub chorym z nienawiści popaprańcem”.

 125. @Płynna rzeczywistość
  Hm. Bycie ofiarą jakichkolwiek okropnych działań nie daje prawa do wypisywania kłamstw. Po ludzku można to rozumieć, ale zgadzać się z tym nie.
  I jeszcze ci biedni radzieccy jeńcy, których podaje nam się po kremlowsku…

 126. Wszyscy ludzie, jak świat światem, doświadczają najrozmaitszych traum. Dojrzały człowiek potrafi sobie z nimi radzić. Sam lub z pomocą specjalistów. Blisko pół wieku to wystarczający szmat czasu, żeby sobie poradzić z przeszłością. Chyba, że się nie chce albo ma interes w rozdrapywaniu ran. I pluciu jadem.
  Jednych z tego kraju wyrzucano, innych więziono. Nie pozwalano wyjechać. I trzeba z tym żyć godnie. Jak się nie radzi z tym czy owym, to trzeba samemu, dyskretnie, zmieniać swoje pampersy. A nie wymachiwać nimi na publicznym forum. Nie fajdać publicznej przestrzeni.

 127. @moskwasadowa

  A niech sobie tolluje radzilowJedwabne, w koncu to to tez stworzenie boże, nie ma czym sie przejmowac. Skoro taka agresja go cieszy i pomaga mu cos tam sobie udowodnic, to w sumie nikogo nie ubedzie, a wsrod jego chorej i straumatyzowanej logiki jest troche ciekawych informacji.

  Poza tym, skoro amin uwaza, ze to jest zgodne z netykieta, to ok.

 128. @Set1
  Mnie to wnerwia, bo per saldo jest pokarmem dla antysemityzmu właśnie.

 129. „Jak się kogoś wyrzuciło z kraju,”
  Odpowiada Ci stosowanie zbiorowej odpowiedzialności @Płynna rzeczywistość?

 130. @Set1
  „skoro amin uwaza, ze to jest zgodne z netykieta, to ok.”

  Wypadałoby się na coś zdecydować. Czy mowa nienawiści jest OK czy nie? Jeżeli nie jest, to dotyczy to wszystkich. Z nieutulonymi sierotami, wyrzuconymi z PRLu, włącznie.

 131. @MOskwasadowa @Pankracy

  Oczywiscie, ze troll radziwilowJedwabne ostro przegina, ale z drugiej strony to powinien załatwić Gospoadarz. Ale czy jest czego oczekiwać, jak na poważnie zakłada, że go tu będą maczetami rąbać, a norwescy kryminaliści, to kultura.. No cóż, taki pomysł na kampanię wyborczą. Raczej marny, nie znowu go nie wybierzemy;o)

  Natomiast ponieważ była tu mowa o granatowych policjantach, jakieś ‚zadośćuczynienie’ za uwłaczanie pamięci porządnym ludziom musi być. Tu jest ciekawa i udokumentowana historia o krakowskich granatowych policjantach, których ponad 40 zamordowało GESTAPO za między innymi wystawianie aryjskich dokumentom żydom z getta. Warto odłamywać historię i jej prymitywne uproszczenia http://michalspolecznie.salon24.pl/584259,gestapo-i-morderstwo-40-krakowskich-policjantow

  Im bardziej się nad tym zastanawiam po tej dyskusji, tym bardziej uważam, że jednak każda mowa nienawiści powinna być karalna i faktycznie warto zinstytucjonalizować obronę dobrego imienia Polski i POlaków.

 132. @Pankracy

  „Nie fajdać publicznej przestrzen”

  Twoi ziomale, ktorzy wypisuja „zydzi do gazu” na scianach domow, publikuja ludobojcze „dowcipy” o „wartosci opalowej” „zydkow” w Internecie i wywieszaja megatransparenty „Smierc garbatym nosom” na stadionach pilkarskich rzeczywiscie fajdaja w publicznej przestrzeni. Fajdaja tak zdrowo i morowo, ze smrod niesie sie po swiecie.

  Pozdrowienia dla tego waszego slynnego polityka i europosla, ktory postuluje, aby Zydow pozamykac w gettach i bic kijami za probe wychylenia sie z getta. Propozycja obiegla swiat, zostal przetlumaczona na angielski i na hebrajski, smrod i fetor jeszcze sie nasilil.

  „Wracajcie do gett!
  Żydostwo w polskich gettach będzie miało się znakomicie. Na zewnątrz lekki antysemityzm – ot, akurat taki, by zniechęcić młodych żydów do wychodzenia z getta. Czasem może kogoś zdzielą kijem przez plecy – i tyle.”

  Tyle twoj ziomal JKM, link ponizej:

  http://nczas.com/publicystyka/korwin-mikke-sprowadzic-zydow-ale-do-gett/

  ” pluciu jadem.”

  Plujcie zdrowo. Oto twoj kolejny ziomal, redaktor Michalkiewicz z Radia Maryja i Naszego dziennika:

  „żydokomuna nie jest żadnym epitetem, tylko określeniem ścisłym. To jest ten szankier, który na podobieństwo nowotworu wyrósł na ciele narodu polskiego i obawiam się, że bez jakiejś operacji chirurgicznej nie tylko się go nie pozbędziemy, ale w dodatku w końcu doprowadzi on naród polski do zapaści. Taki nowotwór, podobnie jak tasiemiec uzbrojony”

  http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=3095

  Chetnych do „operacji” nie brak – tylko raczki jakby za krotkie. Niemniej jednak twoi ziomale ze swiata polityki wespol z tuzami medialnymi wspaniale wspoltworza wizerunek tego twojego kraju.

 133. @Pankracy

  „Jednych z tego kraju wyrzucano, innych więziono. Nie pozwalano wyjechać. ”

  Klamstwo. Bzdura. Brednia. Juz w epoce gierkowskiej parktycznie kazdy chetny otrzymywal paszport. Hiciorem w PRL-u w epoce srodkowego Gierka byla ksiazeczka „Europa za 130 dolarow”. Sprobuj zajarzyc ze ciezko cuchnacy kit wciskac ludziom, ktorzy twoj jezyk po dzis dzien nienajgorzej pamietaja.

 134. @Set1

  „biedni radzieccy jeńcy”

  Gzdie tam biedni, przeciez wiadomo, ze wobec zlych i niedobrych bolszewikow nie obowiazuja zadne konwencje. Dlatego tez jencow nie karmiono. Pretensje sa nie na miejscu – przeciez nikt im nic nie robil, po prostu poumierali na tyfus, pozamarzali czy tez poumierali z glodu. W koncu konwencje sa dla ludzi a nie dla bolszewikow.

  A ze te komisje radzieckiego Czerwonego Krzyza, ktora zaufala w immunitet i akredytacje – po prostu rozwalono – to tylko dobrze. No bo jak Kali rozwalic komisje Czerwonego Krzyza albo zaglodzic iles tam tysiecy bolszewickich jencow, to to byc dobry uczynek.

  Bolszewicy powinni juz na poczatku zrozumiec, ze jesli sam Pan Pilsudski wybral sie w gosci przylaczyc odwiecznie polski Kijow do macierzy, to trzba bylo dac sie przylaczyc. Czy zamierzano przylaczyc takze odwiecznie polska Moskwe i Wladywostok – tego sie nie dowiemy, bo juz proba inkorporacji Kijowa z przyleglosciami nie zakonczyla sie pelnym sukcesem.

  Tak czy owak – w polskich oboz… pardon, sanatoriach poumieralo z glodu, z zimna i na tyfus zaledwie kilkadzeisiat tysiecy jencow, wiec wlasciwie nie ma o czym mowic. Przeciez to byli bolszewicy. Zeby chociaz o ludzi chodzilo…

 135. Bojowki Kukiza odwiedzily Göteborg/Szwecja, czyli kibole wszopolscy.
  Niezalezna.pl – jakiez wspaniale komentarze a jakie katolickie.
  A sa sygnowane rasistowskie komentarze pod auspicjami spolki Niezalezne Slowo ( tutaj tez Gazeta Polska).
  Mnie wcale nie dziwi wypowedz niegdysiejszego premiera Izraela Yitzaka Shamira o antysemityzmie nad Wisla. Wystarczy, ze czytam komentarze wymienionych gazet katolskich a takze komentujacych niniejsza wypowiedz prof. Hartmana.
  Nie moja brocha.
  Wielki polski filozof Leszek Kolakowski tak pisal: „Antysemityzm ma stworzyc uniwersalny symbol zla, ktory nastepnie chce sie zwiazac w umyslach z tymi zjawiskami
  w polityce, kulturze, nauce, ktore trzeba zwalczac. Trzeba z zydowstwa uczynic obelge. ktora bedzie sie pietnowac wszystko, co ma byc unicestwione…Cokolwiek wtedy w kulturze, w polityce, w zyciu, ma byc zohydzone i stac sie przedmiotem nienawisci, moze byc przedstawione jako produkt zydowski”.
  I tak jest do dzisiaj.
  Wypelzaja zewszad, z zakrystii tez, elementy zdeprawowane, ciemne, czarnosecinne sily, gotowe pojsc na wszystko.
  Jedynie Polacy sami moga oczyscic te atmosfere z brudu jesli zaczna sami demaskowac i pietnowac antysemityzm, zamiast go ukrywac, usprawiedliwiac zydowskimi ubekami sprzed lat. Zydzi nie zadaja, by ich kochano czy lubiano. Wystarczy im, by nie zadawano im bolu, nie zniwazano i by Polacy mieli w pamieci do czego ta zniewaga niegdys doprowadzila.

 136. @moskwasadowa, @Set1

  „biedni radzieccy jeńcy”

  Sorki, komentarz dotyczacy zlych i niedobrych bolszewickich jencow i jedynie slusznej rozwalki delegacji radzieckiego CZerwonego Krzyza powinien byc adresowany do @moskwasadowa.

 137. @Set1
  Wszystko dobrze – z wyjątkiem ostatniego zdania…
  Jak rozumieć „instytucjonalizację”? Mam nadzieję, że nie chodzi o koszmarnie głupie pomysły a la PiS – to już ćwiczymy w Rosji Putina, gdzie. Jakiekolwiek specjalne prawa mające „bronić dobrego imienia” czegokolwiek to pomysł wprost koszmarny.
  Pierwszą linią obrony przed kłamstwem jest edukacja, drugą dobry obyczaj i poczucie odpowiedzialności publikatorów – dbałość o ich poziom, wiele łgarstw bowiem publikowanych jest po prostu z powodu zwykłej ignorancji, które należy odróżniać od kłamstw celowych, popełnianych z premedytacją.
  Obecne przepisy prawa pozwalają walczyć z kłamcami mimowolnymi i tymi zawodowymi, wystarczy je konsekwentnie wykorzystywać. Czym innym jest zwalczanie tzw. mowy nienawiści, która w Polsce wymaga jednak prawnego zdefiniowania (zredefiniowania) choćby z powodów licznych przypadków uznawania za „opinie” tekstów typy „żydowskie” czy „czeczeńskie” ścierwo i jeszcze gorszych.
  Poza tym prawo po prostu musi najzwyczajniej w świecie działać – każdy autor hejtu „ktoś tam ktoś tam do gazu” powinien być ścigany i skazywany, tymczasem żyjemy w kraju, gdzie to wyjątek, prokurator breszący o swastyce jako symbolu szczęścia nie ponosi żadnych konsekwencji, kandydat na prezydenta zachęcający do rozstrzeliwania dziennikarzy jest bezkarny, biskup bredzący o feministkach powodujących pedofilię takoż, profesor pochwalający zbrodnie wojenne na fejsie chodzi w glorii bohatera i wykłada dalej…
  Prawo jest, tylko nie działa. Państwo toleruje tę sytuację, a opozycja jest jeszcze gorsza.

 138. @ozzy

  „Zydzi nie zadaja, by ich kochano czy lubiano. Wystarczy im, by nie zadawano im bolu, nie zniwazano i by Polacy mieli w pamieci do czego ta zniewaga niegdys doprowadzila.”

  Ee tam. Zadawanie bolu to nielatwa sprawa – nad Wisla nie ma juz od dawna komu dokopac a w Izraelu czy na Brooklynie pogromy kiepsko sie udaja. Do czego nienawisc prowadzi – to akurat swietnie sie utrwalilo w zbiorowej, narodowej pamieci. I jest wspominane jako cos fajnego, wesolego, cacy i oki. Cytuje z typowej polskiej witryny z dowcipami:

  http://www.najlepsze.piwko.pl/zydzi.htm

  „Czym się rożni Żyd od piasku?
  – Piasku widłami nie można przerzucać.

  Czym się rożni mały Żyd od dużego?
  – Wartością opałową.
  – Dużemu wystają nogi z pieca.
  – Duży dłużej się pali.

  Gryps na kominie w Oświęcimiu?
  – Żydzi górą.

  Ilu Żydów mieści się w butelce?
  – Full.”

  To jest zbiorowy autoportret. Ten zbiorowy autoportret idzie w swiat.

 139. @moskwasadowa

  „kandydat na prezydenta zachęcający do rozstrzeliwania dziennikarzy jest bezkarny, ”

  Przegapilem. Ktory kandydat zachecal? Link?

 140. @radzilowJedwabne
  Babla sobie proszę poczytać w sprawie traktowania jeńców przez jednych i drugich i głowy mi nie zawracać.

 141. @Set1
  „Oczywiscie, ze troll radziwilowJedwabne ostro przegina, ale z drugiej strony to powinien załatwić Gospoadarz. Ale czy jest czego oczekiwać, jak na poważnie zakłada, że go tu będą maczetami rąbać, a norwescy kryminaliści, to kultura.. No cóż, taki pomysł na kampanię wyborczą. Raczej marny, nie znowu go nie wybierzemy;o)”

  Zgadzam się, to powinien załatwić Gospodarz. Niestety, patronuje największemu ściekowi hejtu na stronach Polityki.
  Jego polityczne mrzonki ani mnie ziębią ani grzeją. Martwi to, o czym pisze @moskwasadowa, pielęgnowanie podglebia pod antysemityzm i wszelki inny rasizm, w tym antypolonizm. A „kto wiatr sieje, burze zbiera”, więc z tą maczetą to wcale nie muszą być żarty. Na własną prośbę. „Proście a będzie wam dane”.
  Smutne jest to, że tak zwana inteligencja jest równie żałosna, jak rydzykowe mohery, kupuje w ciemno hartmanową obłudę i zakłamanie. Zero logicznego myślenia, zero krytycyzmu.
  Ludzie – pieczarki, trzymane, na własne życzenie, w ciemnocie i karmione g…

 142. Pankracy,
  Brak rozliczenia się z wyrzucenia Żydów to jakby przyłożenie po latach do tego ręki. W tym sensie odpowiedzialność jest zbiorowa, choć dotyka głównie tych, którzy mają władzę (choćby tą nad umysłami). Dlatego dla mnie tak ważny był gest Kwaśniewskiego w Jedwabnem i czekam na podobny gest ze strony episkopatu. Wątpię, bym się doczekał.
  W kontekście rozważań na Wolańską trudno nie zauważyć, że trwające kilkadziesiąt lat wyrzucanie Żydów to była zbrodnia komunistyczna, choć niewykluczone, że z punktu widzenia wyrzucanych ten komunizm to tylko taka nasza forma wyparcia, że to nie my, to „komuniści”. Tak jak w Jedwabnem koniecznie musieliśmy znaleźć jakichś niemieckich żandarmów, bo to nie my, to Niemcy.
  I najważniejsze – jakich Żydów wyrzucaliśmy (=my, Polacy-katolicy)? Czy Tuwim był Żydem? RadziłówJedwabne w momencie wyrzucania pewnie nie znał ani jidisz, ani hebrajskiego, jak bowiem inaczej wytłumaczyć, że po 50 latach zagląda z Izraela na polskie forum? Jak wytłumaczyć jego doskonałą znajomość polszczyzny, polskiej kultury, polskiej mitologii?

  Pan Prezydent chce zacieśniać związki z Polonią. Czy RadziłówJedwabne to Polonia i dlaczego (nie) i jakie to ma konsekwencje dla Polski?

 143. I tak wszystko,przynajmniej na tym blogu,kończy się na Żydach .Z Polski ,Szwecji ,innych krain ,lecz wiadomo,że z Polski.Ojczyzny odwiecznej.
  Kogo te maczety dosięgną ?
  Zamożnych oczywiście.
  Żydzi w Szwecji ,Izraelu,USA i innych krain będą bezpieczni.Żydów w Polsce mało a zamożni już dawno wybyli.
  Z braku Żydów maczety obrócą się przeciwko prawie Żydom,czyli złogom komuny.
  Wykształconym,ateistom,z pozycją i zadbanym.
  Na tym właśnie polega zemsta żydowska.
  Rżnijcie .proszę swoich co swoimi nie są.
  Będziemy się przyglądac.

 144. @radzilowJedwabne
  dlaczego uzywasz tych nazw miejscowosci jako swojego nickname´a?
  Tresci, ktore podajesz jak najbardziej aktualne a i zbiorowy autoportret jest bardzo wyrazny.

  @abchaz
  wypowiedz pochodna ze stronic „najlepsze. piwko”

 145. Wyrzucałeś, @Płynna rzeczywistość bo ja nie. Więc, sorry, nie wciskaj mi kitu. Mnie też wyrzucono, a dokładnie moich rodziców. I co, mam pluć na tych którzy dzisiaj mieszkają w ich rodzinnych stronach a którzy nie przyłożyli do tego ręki, a nawet nie wybierali władzy? Apeluję o odrobinę zdrowego rozsądku, który da odpór manipulacji chorym poczuciem winy.
  Ja się z nimi przyjaźnię. Spotykamy się co rok.
  Starczy tej histerii i nakręcania spirali nienawiści.

 146. Plynna rzeczywistosc
  Wbij sobie do lba, ze Zydzi, z niewielkimi wyjatkami, nie mieli zadnych emocjonalnych powiazan z Polska. W 1968 nikt ich pod pepesza na Dworzec Gdanski nie prowadzil, ci co chcieli – zostali. Ile milionow etnicznych Polakow „dalo by noge” gdyby tylko Gomulka wydawal paszporty.
  Jedwabny nie „nadaje” z Izraela jak ci sie wydaje albo wrazenie takie sprawia.
  Jest biuro pelne „jedwabnych” wielojezykowych, wielobranzowych.
  Jedwabny dal sie juz „poznac” pod innymi nickami.
  Nie jest wcale tak daleko od Polski, jest tuz przy granicy rusko-bialoruskiej. Chyba, ze uzywa tzw.proxy servers, co jest mozliwe.
  Jest to ruski troll na liscie placy naczelnego trolla od propagandy kremlowskiej.

 147. @Pankracy

  „Wyrzucałeś, @Płynna rzeczywistość bo ja nie.”

  A zatem niczemu nie jestes winien.

  A ja dziwnym trafem odpowiadam osobiscie za to, ze „zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”. A moje dzieci podobnie. A poza tym ja i moje dzieci odpowiadamy za Wolinska/Morela/Stefana Michnika, za „zydowskich zbrodniarzy z UB”, za „zydokomune”, za „banksterow” i w ogole za caloksztalt.

  W Polsce zyc i oddychac nie bylo wolno („Zydzi wynocha do Izraela”, „Polska dla Polakow”). W Izraelu tez nie, bo „syjonistyczny twor” powinien zostac „zepchniety do morza”, jako ze „zlodzieje ziemi” „ukradli” „prastare ziemie palestynskie”.

  Jak juz wspomnialem – mysle, ze oglibysmy sie dogadac, moglby Pan mnie/nas w jakiejs postaci zaakceptowac. Ale wylacznie w postaci mydla.

 148. @ głąb

  Odniosę się jeszcze do twojego donosu, no może nie twojego, ale twojego dziadka, albo rabina, co ci robił minilaskę przy obrzezaniu.
  Wyobrażasz sobie Polaka, który małą literą będzie pisał „Polaków”, a dużymi odmieniał przez wszystkie przypadki „Żyd”? Zatem skoro pisownia jak zapewniasz autentyczna, to nie Polak kapuje, nieprawdaż? A teraz zagadka: co to takiego, dwie kulki i armatka? Taki żart. Zagadka jest taka: kto w ten sposób kaleczy polszczyznę, niczym niemczyznę, nazywając ją jidysz? A to Gestapo to pewnie było pod adresem Leszno 13…

  PS Gang Rotszyldów górą. Na portalu wPolityce.pl piszą dziś, że: „Prywatyzacja PKP Energetyka zostanie dokończona…”

  PKP Energetyka (pkpenergetyka.pl), firmę strategiczną dla bezpieczeństwa Polski, kupuje firma krzak, z kapitałem założycielskim 5 tys. PLN http://wpolityce.pl/gospodarka/260150-tylko-u-nas-tchorzewski-o-kulisach-prywatyzacji-pkp-energetyka-strategiczna-firma-sprzedana-spolce-z-kapitalem-zalozycielskim-5-tys-zlotych

  Tę „prywatyzację”, jak wszystkie istotne w Polsce, od ćwierć wieku przeprowadzają po stronie polskiej Rotszyldowie, czego skutki znamy. Za wspomnianą firmą krzak stoi fundusz pt. CVC Capital Partners, który podczas przejmowania udziałów firmy NiXEN w 2014r. (co wyglądało na pralnię pieniędzy pomiędzy żydowskimi bankstarami) reprezentowali… Rotszyldowie (cvc.com/Media-Centre.htmx?mediaitem=10521409060801&tabyear=2014) Tak więc Rotszyldowie reprezentują obecnie Rotszyldów po obu stronach transakcji PKP Energetyka. Niezły patent. Bye.

 149. @ozzy,
  jesteś w tej materii autorytetem jako esbecki ex białostoker.
  Czy rozpracowujesz,teraz jakieś szwedzkie piwko ? I kto to sponsoruje ?

 150. Doktor Ewa
  Na takich jak ty też był sposób, nie rozumiem dlaczego polacy zatracili wartości które prezentowała Armia Krajowa ?

  Obwieszczenie urzędowe o wykonaniu wyroku śmierci za prześladowanie ukrywających się Żydów. Warszawa, 7 lipca 1943 r.

  „Wyrokiem Sądu Specjalnego w Warszawie z dnia 7 lipca 1943 r. został skazany na karę śmierci oraz utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych: Borys, vel Bogusław, vel Bogusław Jan Pilnik, ur. 5 maja 1912 r., syn Aleksandra i Felicji Szołkowskiej, zam. w Warszawie przy ul. Pierackiego 17, za to, że w czasie okupacji niemieckiej w Polsce, współpracując z niemieckimi władzami okupacyjnymi na szkodę społeczeństwa polskiego w charakterze konfidenta, wydał w ręce władz niemieckich obywateli polskich narodowości żydowskiej, ukrywających się przed władzami niemieckimi, oraz że wyłudził na swoją korzyść od swych ofiar duże sumy pieniężne pod pretekstem potrzeby tych sum dla ochrony ukrywających się, a następnie po wydaniu w ręce władz niemieckich, wyłudził od rodzin ofiar różne przedmioty majątkowe – rzekomo dla dostarczenia ich aresztowanym, które następnie obrócił na swoją korzyść.
  Wyrok wykonano przez zastrzelenie dnia 25 sierpnia 1943 r.
  Kierownictwo Walki Podziemnej”

  Źródło: „Biuletyn Informacyjny”, nr 37, 16 września 1943

  Obwieszczenie urzędowe o wykonaniu wyroku śmierci za zabójstwo dwóch Żydów. Warszawa, 19 marca 1944 r.

  „Wyrokiem Sądu Specjalnego Cywilnego Okręgu Warszawskiego zostali skazani na karę śmierci oraz utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych:
  1.Janusz Krystek, lat 22, pomocnik leśny, zam.[ieszkały] gm.[mina] Grębków, pow.[iat] Węgrów-Sokołów – za zabicie dwóch obywateli polskich narodowości żydowskiej […]
  Wyroki powyższe wykonano przez zastrzelenie.
  Kierownictwo Walki Podziemnej”

  Źródło: „Biuletyn Informacyjny”, 19 marca 1944 r.

  Obwieszczenie urzędowe o wykonaniu wyroku śmierci za prześladowanie ukrywających się Żydów. Warszawa, 30 marca 1944 r.

  „Wyrokiem Sądu Specjalnego Okręgu Warszawskiego zostali skazani na karę śmierci oraz utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych:
  1.Jan Żmirkowski, tokarz, za współpracę z Gestapo jako konfident;
  2.Jan Łakiński, ul. Pługa 1/3, za współdziałanie z okupantem w prześladowaniu i tropieniu obywateli polskich pochodzenia żydowskiego;
  3.Bolesław Szostak, plut.[onowy] służby śledczej, za wymuszanie okupu od obywateli polskich pochodzenia żydowskiego pod groźbą oddania w ręce władz niemieckich.
  Wszystkie powyższe wyroki wykonane przez zastrzelenie.
  Kierownictwo Walki Podziemnej”

  Źródło: „Biuletyn Informacyjny”, 30 marca 1944 r.

 151. @Plynna rzeczywistosc,

  dobry komentarz; zgadzam sie z Twoja opinia o prez.Kwasniewskim. Prezydent Duda
  niech lepiej wyjdzie z kruchty.
  Juz teraz slyszy sie glosy o „Polsce w ruinie” o „mediach uspolecznionych i narodowych” o budowaniu tozsamosci narodowej etc. I dopoki nie bedzie tak ,jak piszesz we wstepie Twojej wypowiedzi, dopoty nie bedzie mowy o jakiejkolwiek probie pojednania i dialogu.

 152. @abchaz

  poprawnie ma byc: ex bialystoker ( dodam, ze mieszkal w tym miescie przed wojna Szamir)

 153. A to dla Hartmana….

  Mordechaj Gebirtig, „To boli”

  To boli
  to tak strasznie boli…
  Nie szał nienawiści, którą płonie wróg,
  nie bezmiar niedoli
  i nie razów stuk.
  nie gwiazda Syjonu
  Na Żyda ramieniu
  na znak, że to Żyd,
  bo to będzie dla nich –
  dla nich – aż do zgonu –
  poprzez pokolenia –
  tylko dla nich
  wstyd.

  To boli
  to tak strasznie boli,
  gdy nie obcy, wróg,
  lecz ten, co w niewoli
  tak samo, jak my
  młody polski chłopiec i polska dziewczyna
  z męki naszej drwi …
  … że wśród bród żydowskich
  podeptanych w pyle
  piękny orzeł polski, dumny orzeł biały
  leży tu w bezsile.

  Gdy się z tego śmieją,
  kiedy hańbi Żydów
  pospólny wróg nasz –
  to tak, jakby sami
  dla wiecznego wstydu
  pluli sobie w twarz…
  … choć – jak my – w niewoli.

  I to właśnie boli,
  to tak strasznie boli…

  przekład Jerzy Ficowski

  Źródło: Aleksander Klugman, „O roli polskich pisarzy w krzewieniu lub zwalczaniu judeofobii”, [w:] „Midrasz”, 2005, nr 3, s. 36

 154. @Pankracy
  Przyznam szczerze, że nie bardzo chwytam „Hartmanową obłudę” i w ogóle tragiczne skutki społeczne Hartmana jako takiego, ale nigdy nie twierdziłem, że jestem jakoś specjalnie bystry – przyznam, że mi się to jakoś we łbie nie chce zmieścić.
  Lojalnie uprzedzam, że jestem hartmanofil, wyjąwszy polityczne perypetie profesora, które do tej pory przynajmniej mam za nieporozumienie 🙂

  Natomiast w sprawie przerwania spirali nienawiści zgadzam się jak najbardziej z łaskawym panem, z tym zastrzeżeniem, że są to jedynie apele pięknoduchów, gdyż polityka w Polsce (nie tylko) ewoluuje w kierunku zarządzania nienawiścią, a nie jej zwalczania.

 155. @Pankracy
  11 sierpnia o godz. 21:00
  ‚Martwi to, o czym pisze @moskwasadowa, pielęgnowanie podglebia pod antysemityzm i wszelki inny rasizm, w tym antypolonizm. A “kto wiatr sieje, burze zbiera”, więc z tą maczetą to wcale nie muszą być żarty. Na własną prośbę. “Proście a będzie wam dane”.’

  ALeż oczywiście. Z takiego trolla Jedwabne-itd można się śmiać, albo wzruszyć ramionami, jak się ma co nie co wiedzy historycznej i odrobinę dobrej woli. Ale jak to czytają osoby mniej interesujące tematyką może szlag trafić na nomen omen takie chamskie szczucie i też generalizować.

  ‚Smutne jest to, że tak zwana inteligencja jest równie żałosna, jak rydzykowe mohery, kupuje w ciemno hartmanową obłudę i zakłamanie. Zero logicznego myślenia, zero krytycyzmu.’

  Nie każdy. WIelu nie zagłosuje na Prof. Hartmanna, właśnie za brak szacunku do naszej kultury i tradycji. I właśnie za prowokowanie i drażnienie, i w zasadzie tworzenia ‚podglebia’. Jak pisałem, nie ma szans zostać posłem z nierozsądnym podejściem.

 156. Radziłów z Jedwabnego szaleje na tym blogu. Czyżby Pani Zagner go nie chce przygarnąć na swoimi?
  Swoją drogą, to ma On poważny problem: mimo że jest On formalnie Żydem (znaczy się w Izraelu uznano, iż miał On Matkę Żydówkę), to tak naprawdę czuje się On Polakiem, a co ważniejsze myśli On po polsku, a nie w języku jidysz czy też nowohebrajskim (który zresztą jest językiem sztucznym – nic więc dziwnego, że nie jest on tak naprawdę akceptowany – nawet przez Żydów). On, czyli Radziłów z Jedwabnego, chce tylko jednego – aby mógł wreszcie wrócić do Polski, ale z jakichś względów, to jest dla niego niemożliwe. Może wreszcie napisze On czym się zajmował w Polsce i dlaczego nie może do niej wrócić. Przecież On myśli po polsku o Polsce, tak jak to robił na emigracji n.p. Aleksander Ford (wł. Mosze Lifszyc – ten od „Krzyżaków”), który najpierw robił wszystko, aby pozwolono mu wyjechać z Polski do Izraela, ale jak się znalazł w Izraelu to od razu przeniósł się z niego do Europy Zachodniej, aby tam nachodzić polskie placówki dyplomatyczne z prośbami o pozwolenie na powrót do Polski, pozwolenie, którego jednak nigdy nie otrzymał…

 157. @Set1

  ” jak się ma co nie co wiedzy historycznej”

  /ciach/

  Poniewaz gostek podpisujacy sie ksywa „Set1” ujmowal sie tutaj za polska policja (nazwana pozniej „granatowa” zeby nie pisac „polska”), to mozna mu pod oczy podsunac co nieco o dzialalnosci jego rodakow z w/w policji.

  Niemcy nie byli osamotnieni w swojej dzialalnosci. Sekundowala im dzielnie polska policja, ktora trudnila sie wylapywaniem Zydow ukrywajacych sie po aryjskiej stronie i pilnowala muru getta:

  ____________________________
  “Denuncjowaniem Żydów zajmowali się nader często polscy granatowi policjanci, teoretycznie odpowiedzialni za pilnowanie społecznego porządku i walkę z kryminalistami. Nadzór nad publicznym ładem i ściganie przestępców rozumieli oni jednak niejednokrotnie jako polowanie na Żydów niestosujących się do okupacyjnego prawa niemieckiego.

  W aktach okupacyjnego sądu w dystrykcie warszawskim zachowało się np. następujące doniesienie złożone przez plutonowego Józefa Bożyka z X Komisariatu Policji w Warszawie: “Dnia 19.9.1940 o godz. 12 na ulicy Nowy Świat 25 przed sklepem niemieckim >>Juliusz MeinlJ. Meinl<<. Przez cały czas gdy ich doprowadzałem do komisariatu utrzymywali, że są Polakami, dopiero w komisariacie, gdy oświadczyłem, że sprawdzi się w miejscu zamieszkania ich, przyznali że są żydami i założyli opaski, które mieli schowane w kieszeniach. W/w już dłuższy czas tak postępowali gdyż już przedtem ich widziałem" [pisownia oryginalna – przyp. red.].

  Stawki za życie konkretnego człowieka kształtowały się różnie: od kilku złotych, ubrań, futer, aż po ogromne kilkusetysięczne kwoty, akty własności posesji, sklepów i fabryk. Czasami kusiły też nagrody wyznaczone przez hitlerowców za złapanie Żyda i osób go ukrywających. To mógł być nawet worek mąki, parę kilogramów soli, kilka butelek wódki czy zdobyte ubranie. Szmalcownicy nie byli jednak tylko chciwi. Wielu z nich mogło odczuwać nawet dumę z tytułu tych niegodziwości, bo – w ich pojęciu – występując przeciw Żydom, działali na rzecz polskości.

  Także i ci, którzy potępiali okrucieństwo Niemców względem Żydów, dostrzegali w nim jednocześnie swoiście pojmowane dobro dla Polski. Franciszek Wyszyński, emerytowany inżynier i urzędnik, w dzienniku okupacyjnym pod datą 25 lipca 1942 zanotował: "Likwidacja getta trwa nadal. Muszą się tam dziać straszne rzeczy (…). Niemcy biorą ciężki grzech na swoje sumienie, ale po wojnie potęga żydowska u nas w znacznym stopniu będzie złamana i życie będzie lżejsze".
  ________________________

  http://polska.newsweek.pl/za-garsc-zlotowek,3343,1,1.html

  Wojne z "zydkami" wasz kraj niewatpliwie wygral, choc glownie cudzymi rekami. Ciekaw jednak jestem czy dzielny policjant Jan Bozyk doczeka sie kiedys pomnika za swoj wklad w przeksztalcanie Polski w Kraj Jednolity Etnicznie.

 158. @Set1

  ” może szlag trafić ”

  Ajajaj, Szanowny Panie Polaku-katoliku. Aj-waj – teraz to sie na serio wystraszylem. Znaczy Pan z kumplami czy kogo tam u was „szlag trafi” – wybierzecie sie zeby tutaj sprawiedliwosc czynic? Bedzie – zeby nie wypowiedziec w zla godzine – pogrom?

 159. „Denuncjowaniem Żydów zajmowali się nader często polscy granatowi policjanci, teoretycznie odpowiedzialni za pilnowanie społecznego porządku i walkę z kryminalistami. Nadzór nad publicznym ładem i ściganie przestępców rozumieli oni jednak niejednokrotnie jako polowanie na Żydów niestosujących się do okupacyjnego prawa niemieckiego.

  W aktach okupacyjnego sądu w dystrykcie warszawskim zachowało się np. następujące doniesienie złożone przez plutonowego Józefa Bożyka z X Komisariatu Policji w Warszawie: „Dnia 19.9.1940 o godz. 12 na ulicy Nowy Świat 25 przed sklepem niemieckim >>Juliusz Meinl<>J. Meinl<<. Przez cały czas gdy ich doprowadzałem do komisariatu utrzymywali, że są Polakami, dopiero w komisariacie, gdy oświadczyłem, że sprawdzi się w miejscu zamieszkania ich, przyznali że są żydami i założyli opaski, które mieli schowane w kieszeniach. W/w już dłuższy czas tak postępowali gdyż już przedtem ich widziałem" [pisownia oryginalna – przyp. red.].
  Stawki za życie konkretnego człowieka kształtowały się różnie: od kilku złotych, ubrań, futer, aż po ogromne kilkusetysięczne kwoty, akty własności posesji, sklepów i fabryk. Czasami kusiły też nagrody wyznaczone przez hitlerowców za złapanie Żyda i osób go ukrywających. To mógł być nawet worek mąki, parę kilogramów soli, kilka butelek wódki czy zdobyte ubranie. Szmalcownicy nie byli jednak tylko chciwi. Wielu z nich mogło odczuwać nawet dumę z tytułu tych niegodziwości, bo – w ich pojęciu – występując przeciw Żydom, działali na rzecz polskości.”

  Tyle polski wspolpracownik polskiego tygodnika, ktory uczciwie relacjonuje czasy, do ktorych potomkowie zlotych zniwiarzy otwarcie wzdychaja.

 160. Maczety , czy 20 stopień zasilania w energię elektryczną wiszą nad Polską .
  To gadanie dookola Wojtek o czasach prehistorycznych nie ma większego sensu.
  Neoniewolnictwo, które tworzą banksterzy, zadłużając kolejne kraje nie ma odpowiednika w historii Europy. Systemy znane nam z historii nie nadają się do porównań i wnioski wyciągane z przeszłości nie pasują do interpretacji tworzonych obecnie aktów lekceważenia prawa i moralności. Obłuda polityków przechodzi wszelkie granice. O tym trzeba rozmawiać i te zjawiska wyjasniać.

 161. Radziłów-Jedwabne
  1. Policja „granatowa” była dowodzona przez Niemców, a więc to oni ponoszą odpowiedzialność za to, co ta policja robiła. Pamiętaj też, że za niewykonanie rozkazu, to takiemu policjantowi groziła kara śmierci, podobnie jak kara śmierci groziła podczas okupacji każdemu Polakowi za pomaganie Żydom.
  2. Napisz lepiej coś o tzw. żydowskiej policji (Jüdischer Ordnungsdienst) w gettach – przecież to właśnie owa żydowska „policja” (tzw. odmani), a nie Niemcy, wyłapywała i spędzała swych własnych rodaków na te różne Umschlagplatze i upychała w bydlęcych wagonach swoich sąsiadów i swoje własne rodziny a także i innych Żydów. Niemcy przejmowali taki „ładunek” dopiero wtedy, kiedy to sami Żydzi dostarczyli swych własnych rodaków na bocznicę kolejową oraz upchnęli ich w tych bydlęcych wagonach! Na dodatek, to odmani byli ochotnikami, a polscy granatowi policjanci nie mieli wyboru – oni musieli oni pozostać w służbie policyjnej – inaczej groziła im kara śmierci za dezercję. Ponadto sporo tych policjantów było w konspiracji, zaś odmani byli w 100% na służbie III Rzeszy.
  3. Syjonizm polega m. in. na przekształceniu Palestyny w kraj jednolity etnicznie, czyli w 100% żydowski (Palästinenserfrei). A więc przyganiał kocioł garnkowi. 🙁

 162. @moskwasadowa
  a. co do obłudy, to zakładam, że profesor H. deklaruje się jako przeciwnik nienawiści, tymczasem sposób prowadzenia bloga świadczy o tym, że nienawiść mu nie przeszkadza, najważniejsza jest klikalność
  b. co do społecznej szkodliwości – manipulacja jest zawsze szkodliwa – mamy w tekście JH zabieg porównywania jabłek do gruszek i wyciąganie wniosków na temat śliwek, zakładam, że profesorowi belwederskiemu nie jest obca metodologia opisu zjawisk społecznych, toteż wnioskuję, że manipulacji dopuszcza się świadomie.
  Porównywać należy porównywalne. W tym przepadku projekty resocjalizacyjne. A wtedy elementarna uczciwość, nie tylko naukowca i etyka, wymagałaby żeby wspomnieć, na przykład, o tym projekcie:
  http://barka.org.pl/
  liczy sobie 25 lat i powstał w ten sposób, że grupa ludzi sprzedała swoje prywatne miejskie mieszkania i zamieszkała, razem ze swoimi dziećmi, w starej wiejskiej szkole z byłymi więźniami i ludźmi psychicznie chorymi. Dzieląc z nimi codzienne życie. Również prowadzili gospodarstwo rolne. Takich projektów jest sporo.
  c. „polityczne perypetie profesora” mam za rdzeń jego osobowości
  d. zarządzanie nienawiścią, wstydem i strachem, należą do stałego arsenału marketingu, nie tylko politycznego.
  Przerwanie spirali nienawiści to nie są jedynie „apele pięknoduchów”. Proszę zobaczyć, jak zmienił się stosunek polskiego społeczeństwa do Niemców w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, kiedy skończyło się państwowe sterowanie nienawiścią wobec Niemców.
  Najbardziej cynicznie i bezwzględnie, wobec własnych obywateli, zarządza nienawiścią Izrael, poprzez obowiązkowe pielgrzymki niedojrzałej emocjonuje młodzieży do Auschwitz.

 163. Set1
  „WIelu nie zagłosuje na Prof. Hartmanna, właśnie za brak szacunku do naszej kultury i tradycji. I właśnie za prowokowanie i drażnienie, i w zasadzie tworzenia ‘podglebia’. Jak pisałem, nie ma szans zostać posłem z nierozsądnym podejściem.”

  Moim zdaniem, to nachalne zarządzanie poczuciem winy i wstydu Polaków, przez ludzi pokroju JH, wywołuje dokładnie odwrotny efekt. Każe im oddać głos na PiS, które w ich imieniu wykrzyczy ich gniew i sprzeciw.

 164. @Pankracy, Set1
  Szanowni Panowie zdają się nie dostrzegać, że Jan Hartman (na szczęście nie on jeden) pełni rolę lekarza, który odkrywa u pacjenta (społeczeństwa) wstydliwe dolegliwości i go o nich informuje. Oburzony pacjent na to odpowiada, że jest zdrowy i że żadnego syfilisu nie było, dopóki go Hartman nie wynalazł.
  W ten sposób można pobyć się lekarza, ale syf zostanie.

 165. Pojawia sie tutaj cosik pod ksywa @Pankracy.

  Nafajdalo to-to oczywiscie na Izrael – no bo jak inaczej:

  „Najbardziej cynicznie i bezwzględnie, wobec własnych obywateli, zarządza nienawiścią Izrael, poprzez obowiązkowe pielgrzymki niedojrzałej emocjonuje młodzieży do Auschwitz.”

  Jesli gostek podpisujacy sie ksywa „Pankracy” nie lubi Izraela a jego ziomale podobnie – to chyba nic prostszego jak zerwac stosunki dyplomatyczne i handlowe ze zlym i niedobrym Izraelem. I oglosic emmargo na wrogie i zlowrogie syjonistyczne produkty. I nie wpuszczac wiecej „niedojrzalej emocjonalnie mlodziezy” do Oswiecimia. Jak wiadomo, juz ten wasz Gomulka kiedys zrywal i oglaszal. Jak wiadomo, po takim strasznym ciosie Izrael nigdy juz sie na dobre nie podniosl.

  Jesli przy okazji przestana przylatywac z Polski pielgrzymki „do Ziemi Swietej”, w ramach ktorych poboznych pielgrzymow naucza sie jak „wiarolomni zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa” to naprawde nikt z tego powodu plakac nie bedzie. A „dojrzala emocjonalnie” mlodziez polska, katolicka i aryjska bedzie miala okazje jeszcze glosniej pohajlowac na pilkarskich stadionach, na nutke „Auschwitz-Birkenau-sia-la-la-la-la”.

 166. @Pankracy
  1. Nie wiem, co to jest „sposób prowadzenia bloga”, czy chodzi o treści, czy moderację (jeśli o to, to przecież nie H. go moderuje na bieżąco)?
  2. Takt Hartmana jest felietonem, nie pracą naukową w typie ogólna teoria wszystkiego,
  3. „Rdzeń osobowości” – mamy różne opinie na temat motywacji profesora, „każdemu wolno kochać”.
  4. Budzenie irracjonalnych nienawiści, posługiwanie się kłamstwem, oszukiwanie z premedytacją – oczywiście, że to problem odwieczny i powszechny, ale to, że jest tak od zawsze, nie oznacza, że należy to akceptować.
  5. To prawda, że stosunek Polaków do Niemców zmienił się zasadniczo, ale nie przeszacowujmy tej zmiany – gdyby było tak pięknie, jak Pan pisze, nie zadziałaby dziadek z Wehrmachtu a prezes nie straszyłby opcją niemiecką.
  6. Interpretowanie wizyt młodzieży izraelskiej w Oświęcimiu jako „elementu zarządzania nienawiścią” jest czymś w mojej opinii podławym i nieuczciwym, przy tym okropnie głupim, bo w konsekwencji prowadzi do logicznego wniosku, że tym samym jest czczenie przez Polaków rocznic Powstań, Katynia, Palmir, etc., itp.
  Chyba nie o to Panu chodziło?

 167. @moskwasadowa

  Gratuluje dzialalnosci, ktora rozslawia panski piekny kraj. Ze szczegolnym uwzglednieniem postawy wymiaru sprawiedliwosci.

  _______________
  „Move on, Jews! Your home is at Auschwitz! Send you to the gas (chamber)!”

  These are comments that you might expect to hear in 1940s Europe, but in 2014?

  Apparently yes, according to a Polish municipal prosecutor in Poznan, who decided this week that chants by football fans are not criminal offenses.”


  „Two weeks later, the same fans chanted „Hamas, Hamas, Jews off to the gas,” at Lodz fans instead of the traditional chant of, „Your home is Auschwitz, all Poland knows that the entire Jewish army is going to the gas chamber.”
  __________

  http://edition.cnn.com/2014/01/15/sport/football/poland-football-anti-semitism

  _______
  „Mar: Legia Warszawa fans sing ‘Jews
  to gas chambers’ repeating the chorus
  ‘Auschwitz-Birkenau sia la la…’.
  Apr: Legia Warszawa fans chant ‘Your
  home is Auschwitz, whole Poland knows
  that the entire Jewish army is going to
  the gas chamber’ at Widzew Łódz fans”
  ____________________

  http://www.hopenothate.org.uk/downloads/HnH-2012-05-06-The-beautiful-game.pdf

  Kazdy kraj z czegos slynie. Dania ma Legoland, Szwajcaria zegarki i sery, Hiszpania corride. A panski piekny kraj juz sie nawet dorobil szczegolowej mapy – gdzie „zydzi do gazu” a gdzie „Auschwitz-Birkenau-sia-la-la-la-la”. Keep up the good work!

 168. P.S.
  W 2. oczywiście chodzi o „tekst”, sorry za literówkę

 169. @radzilowJedwabne
  A czemu akurat ja zawdzięczam pańskie „gratulacje”? „Gratuluj”Pan autorom przytoczonych tekstów, a nie mi. Czy ja Panu gratuluję spalenia palestyńskiej rodziny przez żydowskich ekstremistów?
  Stuknij się Pan w głowę.

 170. @moskwasadowa

  „A czemu akurat ja zawdzięczam pańskie “gratulacje”?

  Temu, ze wzmiankowane incydenty odzwierciedlaja oficjalna polityke i oficjalne stanowisko wladz panskiego pieknego kraju.

  „Czy ja Panu gratuluję spalenia palestyńskiej rodziny przez żydowskich ekstremistów?”

  A gratuluj Pan. Algo nie gratuluj… Jak na razie prokuratura i policja w Izraelu usiluje ujac sprawcow (i to z dobrym skutkiem) – a nie ukreca leb postepowaniu. No i jakos nikt nie twierdzi, ze to calkiem ktos inny mordowal a poza tym ofiary same sobie sa winne bo costam.

  A poza tym to Panu personalnie gratuluje umiejetnosci rozmydlania zjawiska / zeby bron Boze nikomu z panskich rodakow nie zrobilo sie przykro

  „każdy autor hejtu “ktoś tam ktoś tam do gazu” powinien być ścigany i skazywany,”

  Zadne „ktos tam ktos tam”, Szanowny Panie Specu od Bajeru.

 171. @ Dr. Ewa alias Janusz Z
  …….. ty głupowaty faszysto czy ty już całkowicie zwariowałeś? idź i zacznij się w końcu leczyć.

 172. @moskwasadowa
  1. chyba nie sugerujesz, że JH nie ma wpływu na to, kto jest stałym gościem na jego blogu
  2. nie sugerujesz też chyba tego że felieton zwalnia z zachowania elementarnej uczciwości co do sposobu przedstawiania poruszonego problemu i sprawia, że manipulacja traci swoje paskudne oblicze
  4. oczywiście, że nie zwalnia, ale to przecież Pan a nie ja pisał o pięknoduchostwie, a apelowałem o przerwanie spirali nienawiści tu i teraz, na tym blogu
  5. czym innym jest Wermacht z czym innym mentalna figura Niemca w polskich umysłach, poprawa jest duża i z tego należy się cieszyć, pracując nad tym żeby było jeszcze lepiej
  6. proszę uważnie obejrzeć ten film, szczególnie w tej części, w której pokazane są reakcje młodych ludzi po wyjściu z obozu w Auschwitz
  https://www.youtube.com/watch?v=lR7gChPqo3o
  pozwoli to Panu zweryfikować emocjonalną i niegrzeczną reakcję pod moim adresem. Niczego nie interpretuję. Opisuję fakty.
  Gdyby polskich maturzystów wożono obowiązkowo do baraków i miejsc kaźni, wywołujących podobne emocje jak Auschwitz też uznałbym to za zarządzanie nienawiścią. Podobnie, jak uważam, że „polityka historyczna” służy głównie temu celowi.

 173. @radzilowJedwabne
  Twierdzenie, że haniebne przyśpiewki kiboli wyrażają stanowisko polskiego rządu to podłe kłamstwo, oszczerstwo, a nie „opinia”. Pozwoli Pan, że tym razem to ja Panu pogratuluję osiągnięcia poziomu, który reprezentują właśnie ci kibole.

  O ściganiu tych rzeczy już się wypowiadałem, co Pan skrzętnie pomija.

  „Ktoś tam ktoś tam do gazu” oznacza, drogi Panie, to, że obecnie, jak już pisałem, pewne środowiska chcą wysyłać do komór nie tylko Żydów, ale i całą masę innych. Pan się upiera, że Żydzi muszą stanąć na czele kolejki? Musi się Pan z Michalkiewiczem et consortes dogadać, żeby was przepuścili przed Arabami i Cyganami, z mojej strony obiecuję, że w razie czego wpuszczę Pana przed siebie, bo również stoję w tej kolejce 🙂

 174. „Twierdzenie, że haniebne przyśpiewki kiboli wyrażają stanowisko polskiego rządu to podłe kłamstwo, oszczerstwo, a nie “opinia”. Pozwoli Pan, że tym razem to ja Panu pogratuluję ”

  Polskie wladze, za posrednictwem swoich oficjalnych przedstawicieli (np prokuratury i policji) starannie i sumiennie zapewniaja bezkarnosc tym Polakom, ktorzy otwarcie i publicznie domagaja sie masowego mordowania Zydow. Sam Pan zreszta o tym wspomnial powyzej („prokurator breszący o swastyce jako symbolu szczęścia nie ponosi żadnych konsekwencji”). Nie trzeba jednak polegac wylacznie na panskich wypowiedziach:

  „Kibice Legii krzeczeli: „Żydzi do gazu”. Sąd umarza sprawę mimo dowodów”

  http://natemat.pl/28387,kibice-legii-krzeczeli-zydzi-do-gazu-sad-umarza-sprawe-mimo-dowodow-to-zatrwazajace

  „Waszym domem jest Auschwitz”, „Do gazu”. Prokuratura: Kibice Lecha nie nawoływali do nienawiści”

  http://www.tvn24.pl/poznan,43/waszym-domem-jest-auschwitz-do-gazu-prokuratura-kibice-lecha-nie-nawolywali-do-nienawisci,385765.html

  Prymitywne, smierdzace chamstwo („podłe kłamstwo, oszczerstwo”) nie zmieni publicznie znanych faktow – polskie wladze za posrednictwem swoich agend (prokuratura, sady) zapewniaja bezkarnosc i poprzez precedensy legalizuja dzialalnosc panskich rodakow – specow od nawolywania do mordu, gazu i pieca. Jak widac, taka postawa polskich wladz jest juz znana na swiecie:

  „“Move on, Jews! Your home is at Auschwitz! Send you to the gas (chamber)!”
  These are comments that you might expect to hear in 1940s Europe, but in 2014?
  Apparently yes, according to a Polish municipal prosecutor in Poznan, who decided this week that chants by football fans are not criminal offenses.”

  „Musi się Pan z Michalkiewiczem et consortes dogadać, żeby was przepuścili przed Arabami i Cyganami,”

  Rozmija sie Pan z prawda i to nie bez udzialu swiadomosci. Jak na razie nikt w panskim kraju nie domaga sie gazu i pieca dla „Arabow”. Nikt sie nie czepia Arabow mieszkajacych w krajach arabskich. Wrecz przeciwnie – arabskich megamordercow podkladajacych bomby w zydowskich autobusach prezentuje sie w polskich mediach jako „bojownikow o wolnosc Palestyny”.

 175. @Pankracy
  1. Za krótko czytam blog J.H., żeby rozpoznawać jego uczestników, choć dziwi mnie choćby to, że osobnik typu dr Ewa ma tu wstęp
  2. Nie zauważam osobiście żadnych naruszeń „elementarnej uczciwości”
  3. Stwierdzał Pan fakt, ja jedynie piszę, że nie należy go akceptować, „pięknoduchostwo” dotyczyło mizernych szans na spełnienie Pańskiego postulatu, co oczywiście nie oznacza, że nie należy dążyć do jego spełnienia
  4. Mam głębokie przekonanie, że Polakom po 40. Niemiec do tej pory kojarzy się automatycznie z hitlerowcem, jakby nie byli wykształceni, świadomi i racjonalni – to po prostu efekt długotrwałego wchłaniania określonych treści z mediów (wszyscyśmy z Klossa i 4 pancernych)
  5. Film jak film, widziałem i inne filmy z innymi reakcjami, innymi Żydami, to tak, jakby wyciągać wnioski o Polakach z filmów Ewy Stankiewicz czy Brauna.
  Izrael ma swoje grzechy, swój „PiS” wraz z „polityką historyczną”, swoich Braunów i Michalkiewiczów, ale to nie znaczy, że pamięć o zagładzie jest tylko i wyłącznie zła, analogicznie w Polsce.
  Nie celowałem z ostrymi słowy w Pana personalnie, ale w pogląd, który Pan przedstawia, bo mam go właśnie za taki, jaki napisałem. Natomiast sformułowałem to istotnie „niegrzecznie”, bo powinienem użyć tych epitetów w stosunku do poglądu, a nie Pana osobiście, za co przepraszam.

 176. @radzilowJedwabne
  Może warto wiedzieć, że rząd w Polsce ma od kilku lat żaden wpływ na prokuraturę? Minister sprawiedliwości nie jest już prokuratorem generalnym i może owemu najwyżej nagwizdać, zresztą sam prokurator generalny również może jedynie nagwizdać swoim podwładnym, bo są „niezależni” (niestety często od rozumu i przyzwoitości).
  Prokuratura jest w mojej opinii jedną z najbardziej zdemoralizowanych instytucji w tym kraju, i to trwa z grubsza od czasów, gdy ją zniszczył Lech K. jako minister sprawiedliwości, frakcja pisowska jest tam do tej pory silna, a większość, jak wszędzie, to oportuniści, którzy nie chcą się radykałom prącym do władzy narażać.
  O skandalicznych decyzjach prokuratorów w sprawach tego typu media donoszą na okrągło, nie za wiele się zmienia, a wkrótce zmieni się pewnie na gorsze, jeśli PiS przejmie władzę.
  Tyle że to są rzeczy potępiane przez dużą część opinii publicznej, mediów i przedstawicieli rządu również (minister Sienkiewicz nawet szedł po rasistów, antysemitów i nazistów, ale po drodze wstąpił do Sowy, więc daleko nie zaszedł 🙂
  Wielu ludzi w Polsce rozumie również, że zjawisko tolerancji czy wręcz poparcia dla ksenofobii i rasizmu dotyka również sądy i w jeszcze większym stopniu policję czy straż graniczną.
  Myślę, że ci ludzie wiedzą to o wiele lepiej od Pana i nie potrzebują chamowatych generalizacji, które i z nich robią antysemitów.

  Nie rozmijam się z żadną prawdą nawet o milimetr – postulaty w sprawie gazowania i palenia Arabów i Cyganów to codzienność na polskich forach internetowych i coraz częściej ulicach.
  Ostatnio popularnym obiektem do gazowania stali się właśnie muzułmańscy uchodźcy:
  http://wyborcza.pl/duzyformat/1,146230,18447691,dlaczego-5-tys-polakow-polubilo-mem-z-muzulmanami-i-torami.html
  (torami do Birkenau)

 177. „to są rzeczy potępiane przez dużą część opinii publicznej”

  LOL

  „, mediów”

  ROTFL

  „Ostatnio popularnym obiektem do gazowania stali się właśnie muzułmańscy uchodźcy:”

  Ee tam. Do muzulmanow/Arabow nikt z panskich rodakow nie ma zadnych zastrzezen tak dlugo, jak dlugo zostaja u siebie. Agresja czy mordercze postulaty dotycza wylacznie tych muzlmanow/Arabow, ktorzy by chcieli do panskiego kraju przybyc celem osiedlania sie tamze. Nikt w panskim kraju nie postuluje „likwidacji” krajow arabskich.

  Co innego Zydzi – panski kraj jest juz od dziesiecioleci zupelnie judenrein – a postulaty „zydzi do gazu” tylko przybieraja na sile, podobnie jak postulaty, aby „zlikwidowac Izrael”. Ludzie, ktorzy z panskiego pieknego kraju zostali wypedzeni („Zydzi wynocha do Izraela!”, „Polska dla Polakow”) zdaniem opinii publicznej w panskim kraju nie maja prawa zyc i oddychac takze w tym samym Izraelu, do ktorego ich wypedzano.

  Z jednej strony zatem oburza sie Pan na ludzi, ktorym nie podoba sie niekontrolowana inwazja muzulmanskich „uchodzcow” na Europe – z drugiej zas usiluje Pan bagatelizowac otwarcie ludobojcze postulaty, ktore dotycza ludzi dawno z panskiego kraju wypedzonych.

  Jak widac – posiada Pan spora bieglosc w nielatwej sztuce odwracania kota ogonem. W innej epoce moglby Pan smialo pisac izwiestija dla „Prawdy” albo prawe dla „Izwiestii”.

 178. @moskwasadowa

  „Może warto wiedzieć, że rząd w Polsce ma od kilku lat żaden wpływ na prokuraturę? Minister sprawiedliwości nie jest już prokuratorem generalnym ”

  Wladze to nie tylko rzad (podzial wladzy, moze Panu obilo sie o uszy to pojecie). Prokuratura i sady to organy wladzy. Decyzje podejmuja zgodnie z obowiazujaca norma spoleczna.

  „“to są rzeczy potępiane przez dużą część opinii publicznej””

  :-)))))))))

 179. @radzilowJedwabne
  Rozumiem, że utrata pierwszego miejsca w wiadomej kolejce jest dla pana nie do zniesienia, pozbawia pana wiary w wyjątkowość i elitarności pańskiego narodu. Zważywszy na holokaust, ja to nawet po ludzku rozumiem, nie zmienia to jednak faktu, że ludobójstwo straciło swój „elitarny” charakter, stało się czymś „zwyczajnym” – po Bośni, Rwandzie, w trakcie Birmy i Wietnamu (pojęcia Pan zapewne nie ma, że tam jest naród, na który urządza się safari), Darfuru i wielu innych pomniejszych zagład.
  Pieklenie się i wypisywanie żółcią największych nawet głupstw przez Pana nie zmieni tego tragicznego procesu. Swoją drogą nieco obłędne jest to parcie na komory gazowe, które pan tu uprawia, nie lepiej jednak jakiegoś Nobla zdobyć? 🙂

 180. @radzilowJedwabne
  Sugestia z pisaniem przeze mnie do wyżej wymienionych tytułów jest żywcem wyjęta z antysemickich hejtów, które padały seriami pod moim adresem na forum GW 🙂
  Bo ja jestem nie tylko Żyd (tytularny niestety:-), ale i komuch, przy okazji banderowiec i agent CIA.
  Rozmowę z panem uważam za zakończoną definitywnie, pan sobie pogada z kimś na swoim poziomie, najlepiej na forum u Karnowskich czy Gazety Polskiej. Mówicie tym samym językiem 🙂

 181. @moskwasadowa
  ma Pan pełne prawo mieć krytyczną opinię na temat moich poglądów, co wcale nie znaczy, że moje poglądy są błędne.
  Byłbym ciekaw na jakich merytorycznych przesłankach opiera Pan swoją opinię.
  Być może zna Pan tę książkę. Jeżeli nie, gorąco polecam:
  http://dedalus.pl/Paranoja-polityczna-Psychopatologia-nienawisci-Robert-S–Robins–Jerrold-M–Post
  Jeden z autorów to amerykański psychiatra, który zajął się psychologią polityki, drugi – politolog, którego zainteresowała psychopatologia w polityce.

 182. Kopcie się, kopcie i gryźcie, to przystoi ludziom. I nie pamiętajcie o Henryku Sławiku zakatowanym przez hitlerowców za uratowanie ok. 5 000 Żydów. Również polscy komuniści nie pozwolili nawet nazwać ulicy jego imieniem. Przypadek?

 183. Warto przypomnieć artykuł sprzed roku
  http://wyborcza.pl/magazyn/1,136528,15420182,Serdecznie_witamy_w_Auschwitz.html

  Wycieczki Żydów do Polski śladami Holocaustu utrwalają tylko wzajemną niechęć i uprzedzenia. Dlaczego nie żądamy zmian w ich programie?

  Były minister oświaty i kultury Izraela Icchak Nawon, który rozpocząwszy w 1988 roku projekt wysyłania delegacji młodzieży izraelskiej na edukacyjne wycieczki pamięci szlakami obozów zagłady w Polsce, określił ich główny cel wychowawczy jako ”udoskonalenie zrozumienia znaczenia istnienia Izraela i wzmocnienie poczucia przynależności do niego i narodu żydowskiego”. Według opublikowanego w 2011 roku na zlecenie izraelskiego ministerstwa oświaty podsumowania 21-letnich wyjazdów młodzieży izraelskiej do Polski (”Ocena wycieczek młodzieży do Polski w roku 2009. Efekty poznawcze, emocjonalne i wartościowe. Wrzesień 2011”, ministerstwo oświaty Izraela, 2011 r.) cel ten został osiągnięty. W dokumencie tym ocenianie wyników edukacyjnego projektu wycieczek do Polski koncentrowało się przede wszystkim na badaniu realizacji nacjonalistyczno-syjonistycznych celów, takich jak: ”zacieśnienie więzi młodych Izraelczyków z przeszłością żydowską, pogłębienie identyfikacji z losem narodu żydowskiego i wzmocnienie osobistego zaangażowania na rzecz ciągłości żydowskiego losu i istnienia suwerennego Państwa Izraela”. 92 proc. młodzieży izraelskiej oświadczyło, że pod wpływem wyjazdów do Polski lepiej rozumiało ważność powstania Państwa Izraela dla Żydów oraz antysemityzmu będącego zagrożeniem życia Żydów (87 proc.). Wyjazdy do Polski spowodowały również wzrost odsetka studentów, którzy rozumieli konieczność istnienia Sił Obronnych Izraela (83 proc.) i umocnili w sobie dumę z bycia Izraelczykami (85 proc.), a także poczucie solidarności losu z innymi Żydami (80 proc.).

 184. @Pankracy
  Różnimy się raczej w opiniach, a nie poglądach – tak to chyba na razie wygląda, to, co ja mam Panu do zarzucenia w kwestii poruszonej przez Pana przy okazji wizyt młodzieży żydowskiej w Oświęcimiu, dotyczy tego, że część bierze Pan za całość, czyli generalizuje, co w efekcie daje fałszywy obraz.

  Nawiasem, sformułowanie „polityka historyczna” jest podobnej jakości co „demokracja socjalistyczna” 😉

  Książkę tę czytałem już jakiś czas temu, pożyczyłem potem komuś i przepadła…
  Ponieważ nie ma jej pod podanym linkiem (Nie Pana wina, coś tam pochrzanili), podaję dla innych link do omówienia jej na łamach „Polityki”
  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/224415,1,paranoja-polityczna.read

  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/224415,1,paranoja-polityczna.read

 185. @Pankracy
  O ile wymienione w tym podsumowaniu uczucia nie będą przekształcały się w szowinizm i jego tragiczne pochodne – co w nich złego?
  (Jak to mawiał Paracelsus: to dawka czyni truciznę)

 186. @moskwasadowa
  1. „to, co ja mam Panu do zarzucenia w kwestii poruszonej przez Pana przy okazji wizyt młodzieży żydowskiej w Oświęcimiu, dotyczy tego, że część bierze Pan za całość, czyli generalizuje, co w efekcie daje fałszywy obraz.”
  Wiedza z zakresu psychologii i psychiatrii pozwala na wyciagnięcie jednoznacznych wniosków na temat tego, jak zareaguje niedojrzała psychika poddana „edukacji” w obozie zagłady. Przytoczony film stanowi jednostkową ilustrację ogólnych praw
  2. złe jest, w moim przekonaniu, instrumentalne traktowanie młodego człowieka, prymat państwa nad jednostką, emocjonalne programowanie jej na potrzeby polityki
  sądziłem, że mając taki nick rozumie to Pan doskonale 😉

 187. @Pankracy
  Hm, bez przesady, to nie są 10-latki, zresztą Izraelczycy mają swoją konkretną rzeczywistość, w której żyją, tam nie ma pokolenia, które nie doświadczało wojny, zamachów terrorystycznych (przede wszystkim ciągłego zagrożenia), alarmów w związku z ostrzałem rakietowym… to nie Szwajcaria. Młody człowiek żyjący w państwie, któremu nieustannie grozi się starciem z powierzchni ziemi lub zepchnięciem do morza, wydaje mi się, dojrzewa nieco inaczej niż jego rówieśnicy w krajach bezpiecznych.
  Proszę też pamiętać, że tam toczy się nieustanna gra o dusze z ortodoksami, także takimi, którzy uważają, że ich państwo wcale nie powinno istnieć, a i pacyfistów ideowych sporo.

 188. @moskwasadowa @Pankracy

  ‚Młody człowiek żyjący w państwie, któremu nieustannie grozi się starciem z powierzchni ziemi lub zepchnięciem do morza, wydaje mi się, dojrzewa nieco inaczej niż jego rówieśnicy w krajach bezpiecznych.’

  Niektórzy Żydzi po służbie wojskowej podróżują po niektórych krajach AMeryki Południowej (oszczędzony żołd i utrzymanie płacone przez armię, stąd długie podróże na kilka miesięcy). Pomijam fakt, że to chłopy jak dęby po 3 letniej służbie (plus fajne dziewczyny po 2 letniej służbie), ale to generalnie bardzo zabawowa i nowoczesna młodzież, jakoś nie zauważyłem, żeby omijali z daleka niekoszerny alkohol;o) . W sumie nie spotkałem się z jakimiś nieprzyjemnościami, jako POlak, zwyczajnie można się poznać i polubić, a to w końcu południowcy. Bardziej są cięci na nazistów (nie dziwota), a relacja do POlaków zależy chyba od wychowania w domu (podobnie jak u nas, nie każdy nie lubi Rosjan, oddzielając politykę od społeczeństwa).

  Natomiast zapewne na poziomie rządowym warto rozmawiać nad tym, jak budować mosty, a nie przedstawiać Polskę tylko, jako miejsce holocaustu. Hiszpanie bardzo lubią Polskę, dlaczego nie mieliby jej polubić młodzi ZYdzi? Kwestia akcetntów w edukacji.

 189. „a relacja do POlaków zależy chyba od wychowania w domu (podobnie jak u nas, nie każdy nie lubi Rosjan, oddzielając politykę od społeczeństwa).”

  W Izraelu Polska i Polacy sa postrzegani zdecydowanie pozytywnie. Relacja do Polakow jest pozytywna z kilku wzgledow – znaczaca czesc Izraelczykow ma polskie korzenie, udzial Polski w upadku bloku sowieckiego, wielusetletnia historia zydowskiej diaspory w Polsce – mozna dlugo wyliczac. Przez dziesieciolecia istniala w Tel-Awiwie znakomita i popularna polska ksiegarnia.

  Dodac mozna zdecydowanie proizraelska postawe polskiego rzadu za czasow PiS-u (np wypowiedzi min Fotygi podczas wojny z Libanem).

 190. Radziłów von Jedwabne
  1. Policja „granatowa” była dowodzona przez Niemców, a więc to oni ponoszą odpowiedzialność za to, co ta policja robiła. Pamiętaj też, że za niewykonanie rozkazu, to takiemu policjantowi groziła kara śmierci, podobnie jak kara śmierci groziła podczas okupacji każdemu Polakowi za pomaganie Żydom.
  2. Napisz lepiej coś o tzw. żydowskiej policji (Jüdischer Ordnungsdienst) w gettach – przecież to właśnie owa żydowska „policja” (tzw. odmani), a nie Niemcy, wyłapywała i spędzała swych własnych rodaków na te różne Umschlagplatze i upychała w bydlęcych wagonach swoich sąsiadów i swoje własne rodziny a także i innych Żydów. Niemcy przejmowali taki „ładunek” dopiero wtedy, kiedy to sami Żydzi dostarczyli swych własnych rodaków na bocznicę kolejową oraz upchnęli ich w tych bydlęcych wagonach! Na dodatek, to odmani byli ochotnikami, a polscy granatowi policjanci nie mieli wyboru – oni musieli oni pozostać w służbie policyjnej – inaczej groziła im kara śmierci za dezercję. Ponadto sporo tych policjantów było w konspiracji, zaś odmani byli w 100% na służbie III Rzeszy.
  3. Syjonizm polega m. in. na przekształceniu Palestyny w kraj jednolity etnicznie, czyli w 100% żydowski (Palästinenserfrei). A więc przyganiał kocioł garnkowi. 🙁

 191. @Set1
  Wie Pan, pod pewnymi względami Polacy i Żydzi są do siebie bardzo podobni i różnią się od narodów zachodnich z „ustabilizowaną pozycją życiową”, ślicznie to kiedyś Hen opisał w swoich dziennikach, gdzie zauważył, że przeciętny Anglik czy Francuz nie przejmuje się za bardzo tym, że jacyś ich rodacy coś zrobili/nie zrobili i spotykają się z krytyką zasłużoną lub nie, my natomiast traktujemy jako „zniewagę” narodową, wymagającą natychmiastowej satysfakcji, każdą krytykę, nawet w przypadku kompletnych pierdół – doszukujemy się przejawów antysemityzmu/ antypolonizmu w tym, że ktoś na świecie stwierdzi choćby, że Jaś/Mosze to pijak, złodziej i buc skończony. I w ten sposób każdy biedny buc Jaś/Mosze, który coś ukradł, zjadł łabędzia (to już polska „specjalność” 😉 i nasikał w parku, pobił żonę czy leżał schlany na chodniku, staje się kwestią wagi państwowej i wyznacznikiem naszej pozycji na świecie. Nasze przeczulenia są bardzo podobne.

 192. @Leonid

  Dokladnie, takie oceny maja sens, jak sa z czyms porownywane. Wg ‚Pogrobowcow Kleski’ Hempla o Policji Granatowej:
  1. Zawodowi, przedwojenni policjanci musieli sie stawic do pracy w policji granatowej pod kara smierci
  2. Odsetek kolaboracji wsrod tej czesci policjantow wynosil max 10% – reszta albo byla neutralna, albo w roznych formach w ruchu oporu
  3. Niemcy zatrudniali tez do policji granatowej roznej masci margines, Volksdeutschow, itd… faktycznie ta grupa byla najgorsza, ale warto te dwie grupy rozrozniac, z szacunku do pamiecie do tych ludzi.
  4. Wielu policjantow granatwoych zostalo zamordowanych przez GESTAPO tez za pomoc polskim obywatelom zydowskiego pochodzenia, np. w Krakowie w 1944r. (mjr Drożanski, itd…). Tu jest opis: http://michalspolecznie.salon24.pl/584259,gestapo-i-morderstwo-40-krakowskich-policjantow
  5. Reszta przedwojennej policji zostala zabita przez Sowjetow.
  6. Mozna np. porownac morale zydowskiej policji z gett z moralem czesci policjantow granatwoych wywodzacych sie z przedwojennej policji. Obawiam sie, ze wyszloby to bardzo na korzysc Polaków. Ewentualnie moznaby dodac Ukraincow i Litwinow, ale tez policje francuska, dlaczego nie.
  7. MOznaby jeszcze dodac porownanie rekacji panstw na przesladowania Zydow w Niemczech: Polska otworzyla granice, USA nie wposcila statku z emigrantami, itd, itp…

 193. @moskwasadowa

  Byc moze za wrazliwi. Generalnie Polska powinna sie na serio zajac polityka historyczna i reputacja kraju. Bez instytucjonalizacji tego rosnacego problemu okaze sie za 10 lat, ze wersja trola Radziwila z Jedwabnego bedzie wiazaca.

  Chociaz generalnie, co to nas obchodzi, co inni mysla. Jak mysla zle, to ich problem.

 194. @ leonid alias jakowalski albo jak ci tam
  W swoim antyżydowskim amoku piszesz nieprawdę i posługujesz się półprawdami.

 195. @Set1
  Problemem znakomicie ważniejszym dla Polaków jest to, co myślą o tym sami Polacy. Antysemityzm dużej części społeczeństwa jest po prostu faktem. I nie chodzi o to, żeby jedynie bić się w piersi za przeszłość, tylko na bieżąco stukać się w głowę, a raczej w łby zakute tych, którzy w teraźniejszości są antysemitami, rasistami, ksenofobami. Nie da się ukryć, że te postawy, obecne zawsze i w każdym narodzie, przeżywają obecnie swój renesans w Europie.

 196. Gostek poidpisujacy sie ksywa „Set1” nawalil:

  „Polska otworzyla granice”

  Klamstwo. Bzdura. Brednia.

  Wyjatkowo wstretne klamstwo.

  Polska nie „otworzyla granic” tylko dokladnie na odwrot – pozbawila polskiego obywatelstwa dziesiatki tysiecy Zydow – jednym pociagnieciem piora. Zaklamac ten latwo sprawdzalny fakt raczej sie nie da, bo autor antyzydowskiej specustawy, na mocy ktorej dziesiatkom tysiecy Zydow odebrano polskie obywatelstwo i uniewazniono paszport z dnia na dzien, w 1938-ym roku – chwalil sie swoim wyczynem w paryskiej „Kulturze”, juz po wojnie.

  Miejmy nadzieje, ze wklad autora specustawy, Tomira Drymmera w przeksztalcanie Polski w Kraj Jednolity Etnicznie napawa patriotyczna duma obecnych na forum Polakow, ze szczegolnym uwzglednieniem pp @set1, @MoskwaPietuszki & @pankracy.

 197. Gostek poidpisujacy sie ksywa @moskwasadowa uczciwie przyznal:

  „Antysemityzm dużej części społeczeństwa jest po prostu faktem.”

  ale nadal usiluje rozprawiac ze swoimi rodakami „o Zydach” tak, aby bron Boze zaden niearyjski glos sie w dyskusji nie rozlegl. Tak powiedzny – jak ogrodnicy rozmawiaja o mszycach czy o stonce.

  Durny, wariacki antyzydowski rasizm – wbrew temu co sie gostkowi wydaje – dla Zydow problemem nie jestm bo ich w Polsce juz dawno nie ma.

  Czy publiczne obnoszenie sie z ludobojczym rasizmem jest dobre dla polskiej racji stanu? Pozyjemy, zobaczymy. Mozna jednemu z drugim ogrodnikowi przypomniec, ze masowe mordowanie Zydow w pogromach w latach 1918-1920 spwodowalo, ze w koncu wtracily sie mocarstwa zachodnie i narzucily tzw traktat mniejszosciowy.

  Mozna przypomniec, ze ani pogrom kielecki ani wydarzenia marcowe tez specjalnie nie przysluzyly sie polskiej arcji stanu.

 198. r/Jedwabny

  Du kleine abscheulichen alten Jude.
  Schleich Dich !

 199. Tak na marginesie wpisów namolnego trolla
  Głupota, prymitywizm i zła wola nie mają pochodzenia etnicznego, jest wspólnym dziedzictwem całej ludzkości 🙂
  Tylko skończony idiota uważa, że głupstwa, które wypowiada, traktowane są jako głupstwa, bo jest Czukczą/Żydem/Polakiem/Gabończykiem.

 200. Tak na marginesie wpisow speca od wykrecania kota ogonem, ktory udaje skonczonego idiote (a przeciez udawac nie musi):

  Glupota, zla wola, prymitywne, cuchnace chamstwo i morderczy, agresywny rasizm jsk nsjbardziej maja pochodzenie etniczne. Tyle, ze jak ktos ma sporo za uszami – to usiluje wykrecac kota ogonem i rozmywac zbrodnicza przeszlosc na „cala ludzkosc”.

  W zupelnie niedawnej historii byly narody, ktore nader chetnie karaly wspolobywateli spaleniem zywcem w oblanej benzyna stodole w charakterze kary za nadmierna dlugosc nosa.

  I byly calkiem inne – na przyklad takie, ktore przewiozly zagrozonych zaglada wspolobywateli przez Baltyk, praktycznie wszystkich.

  To juz historia, nic dwa razy sie nie zdarza.

 201. Tak na marginesie wpisow speca od wykrecania kota ogonem, ktory udaje skonczonego idiote (a przeciez udawac nie musi):

  ” te postawy, obecne zawsze i w każdym narodzie”

  ROTFL

  W koncu lat szescdziesiatych byl taki narod, ktory wypedzal Zydow-niedobitkow w ramach kolejnej, obrzydliwej czystki etnicznej, po uprzedmim pozbawianiu obywatelstwa i de facto donfiskacie mienia.

  No i byly narody, ktore z otwartymi rekami przyjmowaly wypedzanych.

  Jak ktos ma obrzydliwe czystki etniczne za uszami (a wczesniej – sprawy tysiackrotnie straszniejsze) – to oczywiscie bedzie sprobowal oczy zamydlic bzdetami o „kazdym narodzie”.

  Az szkoda tego kota…

 202. Dosyć tej żenady.

 203. W koszernej wódce razem topili troski
  antysemita polski z rasistą żydowskim.
  Pili za izraelskie wzgórza Golan oraz
  za Polskę wyłącznie dla Polan.

  Nad ranem gotów był zarys planu
  wspólnego rozbioru Madagaskaru.

  🙂

 204. @radzilowJedwabne

  nie mam czasu na czytanie belkotu frustrata. w kazdym narodzie tacy sa:
  jak ktos ma dwie lewe rece i nic mu nie wychodzi a urodzil sie jako czlonek tak fantastycznego narodu jak Zydzi i szuka powodu dlaczego mu nie wyszlo to oczywiscie holocaust i „polski antysemityzm” to swietny powod urojony. znam takie przypadki i moi zydowscy przyjaciele sie z takich zer smieja. taka osoba nic nie czyta tylko powtarza te same pseudo-argumenty.

  wyjasnie pare rzeczy:
  1. panowie ktorzy torturowali mojego krewnego chwalili sie pochodzeniem. nie tylko w areszcie – jak regularnie odwiedzali hotel robotniczy zeby gwalcic wystraszone robotnice tez. ot takie eldorado dla sadystow z ub. ilu z nich bylo pochodzenia zydowskiego mozna oszacowac na podstawie zwolnien z ub/sb/msw w 1968 roku czy w trakcie zamiatania zbrodni stalinowskich pod dywan w latach 1953-56.
  2. w kazdym narodzie sa kryminalisci i sadysci. wsrod zydow byl rumkowski, byla zagiew i byla wlasnie wolinska. bylo jedwabne ale i byly koniuchy.
  @radzilowJedwabne widzi tylko jedwabne
  @doktor ewa tylko koniuchy

  jedno jest piekne: jakis nieuk @radzilowJedwabne wypisuje te same argumenty a nie odpowiada na moje bo nie umie. ale na blogu nagle pojawia sie sporo rozsadnych glosow. mysle ze za 60 lat moj syn odwiedzi polske i jak 15 sierpnia wypadnie w sobote to spotka wychodzacych z boznicy Polakow idacych na maraton niepodleglosci czy marsz ku pamieci polskich zydowskich i nie-zydowskich ofiar wojny.
  stado oszustow zbijajacych pieniadze i kapital polityczny na zbrodniach niemcow bedzie tylko tym czym powinno byc: smiesznym i zalosnym marginesem.

 205. Niestety jest to w dużym stopniu prawda, sam w swojej rodzinie mam przypadek, osoby bardzo gorliwej (w zasadzie co dzień chodzącej do kościoła), twierdzącej, że powinno być to obowiązkowe, a np. ludzie, którzy tam nie uczęszczają są nie godziwi itp. Ktoś, kto wierzy i chodzi do kościoła jest lepszym człowiekiem.
  Z drugiej zaś strony, jest straszny antysemita, uważa, że Żydów powinno się eliminować ze społeczeństwa.
  Wydaje mi się, ze sam kościół taką postawę ludzi tworzy wspiera.
  Gdzie jest ta miłość do bliźniego?

css.php