Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

11.03.2016
piątek

Obama kontra Kaczyński

11 marca 2016, piątek,

Opinia Komisji Weneckiej była znana, zanim jeszcze zaczęła ona pracę. Jest czymś zdumiewającym, że PiS mogło sobie wyobrażać, że może być ona względnie mało krytyczna wobec ustawy, której jawnym i nieskrywanym celem było uniemożliwienie Trybunałowi Konstytucyjnemu blokowania pisowskich porządków. W sprawie autorytarnych rządów PiS, a zwłaszcza niszczenia zasad trójpodziału władzy, niezawisłości i nieodwoływalności sędziów, wypowiedziała się już jednoznacznie Europa. Wkrótce wypowie się też Ameryka.

Jeśli Brack Obama przyjedzie do Polski, to z całą pewnością da głos. A to może oznaczać, że Polska Kaczyńskiego nie będzie już miała przyjaciół, a więc zdana będzie całkowicie na manipulacje Rosji. Powieje mrozem od wschodu.

Unia Europejska jest wspólnotą demokratycznych państw i nie będzie tolerować żadnych autorytarnych reżimów ani recydywy realnego socjalizmu. Po prostu zakręci kurek z dotacjami, żeby nie finansować politycznej hucpy, a nad Odrą wrócą posterunki graniczne, skoro Polska nie chce nawet symbolicznie okazać solidarności z Zachodem w kwestii migrantów. Będzie to jeśli nie koniec, to zamrożenie naszego członkostwa w Unii.

Jeśli do tego odwróci się od nas Ameryka, zostaniemy sami z Kaczyńskim i jego obsesjami. Coraz bardziej osamotniony i zdesperowany, będzie coraz bardziej nieobliczalny i niebezpieczny. Zaczną się aresztowania, a utrata dotacji i ucieczka inwestorów rekompensowana będzie emitowaniem obligacji państwowych na coraz wyższy procent, czyli zadłużaniem Polski na pokolenia.

Jedyną szansą na utrzymanie się PiS przy władzy w następnej kadencji będzie takie zmanipulowanie ordynacji wyborczej, aby głos mieszkańców „województw pisowskich” ważył więcej niż głos Polaków z województw z zachodu kraju. Być może powstaną okręgi jednomandatowe skrojone przez analityków partyjnych w taki sposób, aby zapewnić zwycięstwo różnych lokalnych bonzów związanych z PiS. Czy tym sposobem Kaczyńskiemu uda się przejąć następną kadencję? Istnieje takie ryzyko. Za rok czy dwa nikt już nie będzie się nami przejmował.

Takich pół- i ćwierćdemokracji jest w świecie dziesiątki. Zachód traktuje je neutralnie i powściągliwie. Polska, która właśnie wypisuje się z Zachodu, również będzie traktowana z powściągliwą uprzejmością, czyli obojętnie. Znaczymy gospodarczo i militarnie zbyt mało, aby przywódcy wielkich państw mieli się przejmować takim uszczerbkiem w demokratycznej wspólnocie. Zafrasują się, ale po kwartale im przejdzie.

Niweczymy dorobek minionego ćwierćwiecza w szalonym tempie. Cóż, burzenie idzie szybciej niż budowanie. Odbudowa zniszczeń niestety nie zajmie roku ani dwóch. Zachód doskonale zapamięta sobie, że demokracja na wschodzie jest wysoce niepewna. Zresztą ma dość własnych zagrożeń demokracji, żeby jeszcze przejmować się Polską. A dla tandemu Trump-Putin, dla Trumputina, który będzie zapewne rządził światem, Polska stanie się małym żetonem na zielonym suknie.

Idą ciężkie czasy. Na opamiętanie Kaczyńskiego nie liczę. Na obalenie Kaczyńskiego przez wewnątrzpartyjną opozycję – jeszcze mniej. Stanowisk po stadninach i radach nadzorczych jest dość, żeby każdemu zatkać gębę. Czy może wydarzyć się coś, co złagodzi skutki naszej małej katastrofy? Poważny opór społeczny będzie możliwy dopiero, gdy zacznie drożeć żywność. Ale to dłuższa perspektywa.

A doraźnie? Znając Kaczyńskiego, można mieć nadzieję, że odrobinę przestraszy się ostrzeżeń Amerykanów, jeśli takie padną. Mam nadzieję, że dopóki nie nastąpiła jeszcze wielka katastrofa polityczna w Waszyngtonie, przed którą drżą dziś cała Ameryka i cały świat, dyplomacja amerykańska znajdzie drogę do ucha Jarosława Kaczyńskiego i wyjaśni mu, co się stanie, gdy upadnie w Polsce kontrola konstytucyjności prawa, a za to pojawią się więźniowie polityczni z kryminalnymi zarzutami i „aktyw obywatelski” bijący „zdrajców narodu w barwach ochronnych”.

Czy Obama znajdzie pół godziny na sprawy Polski i problemy psychologiczne Kaczyńskiego z Macierewiczem? Może i tak – w końcu niedługo szczyt NATO. Obama, tell him!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 56

Dodaj komentarz »
 1. III RP ostatecznie zbankrutowała ukazując swoje prawdziwe oblicze. A Kaczyński, Macierewicz i prokurator Ziobroszyłow to są najlepsze skarby i owoce, które III RP i jej elity mogły z siebie wydać.

  Życzę III RP wraz z jej całym POPiSem jak najszybszego i bezbolesnego zejścia. Jako i PRL-owi z jej badziewną PZPR życzyłem.

  A w następnej RP spróbujmy z normalną demokracją z powszechnymi, wolnymi i równymi wyborami do Sejmu osłonioną specjalnymi ograniczeniami dla partii uniemożliwiającymi wprowadzenie pełzającej dyktatury mafii partyjnych. Tak zrobiono w Niemczech po wojnie i Niemcy dobrze na tym wyszli.

 2. Kaczyński ma wybitny talent do zrażania ludzi i do niszczenia tego, co inni zbudowali. Całe szczęście, że taki osobnik trafia się raz na kilkaset lat. Polska jakoś się z tego wydobędzie, ale straty trzeba będzie długo odrabiać.

 3. A co nas odchodzi opinia jakiejś tam samozwańczej Komisji Weneckiej? Skąd ta jej nazwa? Czyżby zbierała się ona w dawnym barze „Wenecja” na warszawskiej Woli? Bowiem jeśli zbiera się ona poza Polska, to nie ma ona nic na temat Polski do powiedzenia.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Panie profesorze,
  Polska do Unii więcej dokłada niż z niej otrzymuje (inaczej to by nas do Unii przecież nie przyjęto, jako że UE nie jest organizacją dobroczynną, a polityczno-gospodarczą), a o posterunki na granicy z Niemcami wystąpią wkrótce sami Polacy, aby nie dopuścić na obszar Rzeczypospolitej terrorystów, złodziei i gwałcicieli z Niemiec (nie o etnicznych Niemców mi tu oczywiście chodzi). A swoją drogą, to UE jest od dawna politycznym i gospodarczym trupem, a więc trzymajmy się on niej jak najdalej to jest tylko możliwe.
  Co do zadłużenia, to przypominam że obecny dług zagraniczny jest ponad 10 razy większy niż za Gierka!
  I jakim dorobku minionego ćwierćwiecza pan profesor tu pisze? Może o bezrobociu, niskich płacach, nierozwiązanym problemie mieszkaniowym, patologiach w służbie zdrowia, powszechnej korupcji, zapaści polskiego przemysłu, polskiej nauki i polskiego szkolnictwa wyższego oraz o podległości Polski Watykanowi i Waszyngtonowi oraz Brukseli, a więc o wpadnięciu Polski i Polaków w pułapkę niskiego rozwoju a więc też i niskiej stopy życiowej?
  Na koniec: co ma wspólnego NATO z demokracją? Moim zdaniem to nic.
  Lech Keller

 6. Szanowny panie Profesorze, pański pesymizm jest okropny. Wyłuszcza pan do rzeczy skutki PiS-owskiej, od rzeczy polityki i przechodzi natychmiast do lamentów. Ten brak wiary w przemyślność ludzi, studzi zapał oporu, który tu i teraz w Polsce jest sposobem bycia i życia od zawsze … ba! powiedział bym, że rokosz przeciw władzy i odporność na jej zaloty i umizgi jest pewną procedurą życia Polaka. Spokojnie i bez nerwów należy na zimno, protestować, kontrować, odmawiać, kontestować, ignorować i bojkotować a następnie, jak mówi podobno chińskie przysłowie; ‚usiąść na brzegu rzeki i czekać, aż ciało wroga spłynie nią w dół’. Nie jest to bynajmniej postawa bierna tylko wygodna, gdyż przeciwnik postępują tak durnie, że sam się utopi.

  Pozdrowienia.

 7. Obama kontra Kaczyński ? kalendarz imprez sportowych nie przewiduje takiego pojedynku na ringu. Mocarstwa kierują sie własnymi interesami, a wasalna Polska musi manerować w tym labiryncie ich interesów . Świat zmienia się szybciej niż by tego chcieli politycy wielkich mocarstw i to oni często budzą się z ręką w nocniku.

 8. „A dla tandemu Trump-Putin, dla Trumputina, który będzie zapewne rządził światem, Polska stanie się małym żetonem na zielonym suknie.”

  Naprawdę urocze.
  Idiotyzm polskiej polityki udziela się nawet profesorom filozofii.

 9. Bez przesady! PO miała prawo gwałcić Konstytucję, wybierając na zapas 2 sędziów TK. Proszę nie smędzić, że PO w ten sposób wypisała Polskę z Zachodu. Więcej wiary, cud się zdarzy: Misio homofob z PO znowu będzie ministrem ku chwale Polski i tego bloga.

 10. Czyli to duopol POPiS, gnidy solidarnościowe łamały konstytucje. Tak było od początku, zawsze wszystko łamali. I wreszcie się złamią sami.

 11. .

  PAN ZBYSZEK ma pełnię władzy
  i jak jego kumpel Feliks D.
  CZEKA na właściwy moment…

  .

  ..)

 12. Nie ma tu nic zdumiewającego. PiS znał skład komisji Weneckiej (przyznał to, zalany nienawiścią post festum -tym razem- do swojego kolegi Waszczykowskiego, Wildsztajn Bronisław) i liczył na Kazachstan i inne takie potęgi w tradycji fasadowego traktowania prawa w własnych krajach licząc, że zmruży łaskawie oczy i spojrzy na Polskę, jak na jakąś wschodnią satrapię i jej niepojęte dla demokratów irracjonalizmy w stosowaniu prawa.
  Waszczykowski – liczył na zasadę pierwszego donosu, którego autor zawsze ma rację, czy to przed sądem, czy we wszelakich zamordystycznych instytucjach z którymi splotła się wąska ścieżynka jego życia i jemu lojalnemu, wiernemu, acz niezbyt hm…subtelnemu, dawały awans. Poza tym zapewniał – listek figowy Szydło Beacie, premier na występach gościnnych za karę w parlamencie europejskim. Poskutkowało? Poskutkowało.Wydawało się, że wystarczy tylko jeszcze zagadać przedstawicieli komisji na delegacji w Polsce, nie dopuścić przedstawicieli opozycji, ani demonstrantów i raport będzie po PiS-owskiej myśli. To się przecież sprawdzało w grach terenu z centralą, hufca z chorągwią w harcerstwie, to sprawdzone zaściankowe metody gry peryferyjnej.
  Bez żadnych wątpliwości podjął akcję Duda Andrzej.Zagadywał. Ofiarnie zajął czas. Mimo stopnia doktora prawa, gadał jak nie-prawnik z prawnikami z delegacji Komisji Weneckiej i to jedyny przypadek kiedy starał się reprezentować poglądy nieswojej profesji. PiS z satysfakcją odnotował, że nikt poza przedstawicielami władz nie miał dostępu do przedstawicieli komisji.
  Mogli być najlepszej myśli.
  A że na krótką metę? No cóż, dalekowzroczność, wymaga odrobiny inteligencji.

 13. Skąd też ludziskom takie rzeczy przychodzą do głowy? Na jakiej podstawie domniemywają, że USA są przyjacielem Polski?? Co to w ogóle za pomysł z ciemnej strony księżyca w fejku Stanleya Kubricka?

  Huston, mamy z wami problem. Niektórzy uwierzyli w te wasze brednie i teraz myślą, że to wszystko naprawdę, że jesteście autentyczną demokracją, państwem prawa i sprawiedliwości, itd. Fakt, to jaja jak berety i ubaw macie po pachy, baki zrywać, ale coś z tym musicie zrobić, nawet nie ze względu na tych nieszczęśników, tylko dla własnej powagi herszta państw bandyckich, bo będą się z was kumple w piekle najnormalniej śmiali, że takie nieznośne odium „przyjaciela” się za wami ciągnie. Wy nie jesteście niczyim przyjacielem, tylko swoim własnym, plemiennym i nic w tym dziwnego, skoro taki zarząd.

  Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że ci wszyscy naiwniacy święcie wierzą, iż jesteście – przepraszam, ale muszę to napisać – chrześcijanami?? Bombama (Dronbama, wiele masz facet imion…), popatrz no w lustro koleżko, czy ty wyglądasz na biały charakter?? No przecież bez zgrywów, sam się z tego chachasz. Jest teraz okazja, więc odkręć to wszystko, bo wasz kosmaty ojciec z nizin normalnie nie wyrobi i jak mu znowu nie udowodnisz swej podłości, czarno na białym, to gotów ci jeszcze z dupy wiatrak zrobić. Weź gościu wygłoś jakieś orędzie do otumanionych narodów świata i poproś tych wszystkich biedaków, żeby jeśli już nie chcą uwierzyć ci na słowo, iż jesteście zwykłymi oszustami walczącymi w opozycji do naszej cywilizacji po Ciemnej Stronie Mocy, to niech się dobrze przyjrzą, jak świętujesz Wielkanoc, jak zapierniczasz z wielkimi królikami po trawie wokół Białego Domu (też ci kolor chałupy dobrali…), z kurczakami-gigantami przybijasz piątki i wszystkich robisz publicznie w jedno wielkie jajo.

  Bo Drogi Krzyżowej kosmaty bracie to u ciebie nie zobaczą, ani Chrystusa na Golgocie, ani pośród nas, zmartwychwstałego. Nie usłyszą też odwiecznej mantry twoich mocodawców: „a krew Jego na nas, i na dzieci nasze!”

  Jak można uważać za przyjaciela państwo, które oddało nas w niewolę bolszewicką na kilkadziesiąt lat, a potem okradło „prywatyzacją”? To zwykłe szaleństwo, istny obłęd.

  Ujmę to jasno: niech się USA od Polski od.. czepią. A UE dotacje niech sobie wsadzi głęboko w buty, Polska na tym tylko zyska, straci jedynie armia wrogich pasożytów przyssana do tego koryta naszym kosztem.

  Oczywiście Niemcy muszą nam zapłacić odszkodowanie za napaść na Polskę i 6 lat okupacji, za ich obozy koncentracyjne i miliony polskich ofiar, za zniszczenie i zrujnowanie kraju, za każdy zburzony budynek – lekko licząc 1 bilion euro. Żadna łaska, wiszą nam tę kasę ponad 70 lat, naliczymy odsetki. Podobnie Amerykanie i brytyjska żydolandia są nam winni gigantyczne odszkodowania za zdradę, która miała dla nas olbrzymie konsekwencje, również finansowe. Przy okazji: Cameron i Hollande – oddajcie polskie złoto! Putin, jako spadkobierca bolszewików też nam nieźle wisi za napaść na Polskę wspólnie w Niemcami w 1939r. i za sowiecką okupację.

  Też zakończę z angielska (co to za kraj te USA, nawet własnego języka nie mają): Obama, the hell with you! A z NATO was trzeba wypieprzyć.

 14. Vertigo13
  11 marca o godz. 17:02

  Feliks D.? Feliks D… A, to ten, który był patronem przyjaciół pana Hartmana, np. prezydenta Polski A. Kwaśniewskiego.

 15. Przestańmy się łudzić, że w obecnym sporze chodzi jeszcze o demokrację w Polsce. Jarosław Kaczyński mógłby wprowadzić monarchię i wyborcy PIS łyknęliby to bez żadnego wahania. Dwór Kaczyńskiego to w rzeczywistości głodna posad i rewanżu masa lumpiarska (prof Staniszkis). Opinia Komisji Weneckiej czy jakiekolwiek innego głosu z zewnątrz się nie liczą bo w tym szaleństwie pozycja Polski w świecie nikogo już nie obchodzi. W kraju dialog polityczny praktycznie nie istnieje.
  Agresja z internetu stopniowo będzie przenosić się na ulice. Cały ciąg zdarzeń według mnie prowadzi do kolizji i obawiam się, że jest tylko kwestią czasu kiedy poleje się krew. Może chociaż wtedy nastąpi otrzeźwienie. Czarno to widzę, niestety.

 16. Panie kochany, to się skończy jeszcze w tym roku. Na razie ci nieudacznicy bawią się zabawkami, którymi lud się zwykł nie bawić, nie sądzi nawet, że mógłby coś z tego mieć. Poczekajmy spokojnie do realizacji 500+, choć to akurat jest taka sprawa, że jeszcze nikt nic nie dostał. Gorzej będzie, gdy będą zabierać ludowi, żeby zatkać jakieś dziury. Ooooo, wtedy będzie draka. Wystarczy, że zaczną manipulować przy podatku VAT, który jak wiemy ze skromnego doświadczenia zawsze uderza najmocniej w biednych i średniaków. A zresztą, trudno dzisiaj przewidzieć, co tak naprawdę wszystkich wqrwi i wyśle na ulice. PiSDuda musimy przepędzić sami. Nikt Polsce w tym nie pomoże.
  Z jednym masz pan rację, że UE będzie to długo pamiętać i nie ma nic do rzeczy, że zrobił to PiSDuda, bo to dla nich Polska. Tak zresztą jak dla nas uczynki Merkel, są uczynkami Niemiec a nie jakiejś CDU.

 17. 1. Komisja Wenecka przyznala rowniez, ze PO juz wczesniej zlamalo wielokrotnie konstytucje o czym dziwnie milczy autor Hartman. Ten artykul to propaganda i manipulacja skoro nie przytacza sie tak istotnego faktu.
  Przeciez PiS tylko probuje odkrecic bezprawne machinacje PO aby moc skutecznie rzadzic krajem.
  (dosc dobra gesta semantycznie kompilacja ukazujaca sytuacje:
  https://www.youtube.com/watch?v=EJXUY3M_HPk
  lub
  https://www.youtube.com/watch?v=pH5BBKHKlQ8 )

  Sam tytul: „Obama kontra Kaczynski” jest klasyczna manipulacja gdyz prezydent Obama nie zajol zadnego stanowiska w tej sprawie. Zrodla panie autorze.

  Autor nie podaje ani zrodla ani linkow do np oryginalu badz przetlumaczonego na polski zrodla werdyktu Komisji Weneckiej.

  2. Autor zdaje sie wygarniac Polakom, ze maja wlasny rozum i nie chca na wzor Niemiec(bo to one proboja narzucic reszcie UE wpuszczanie barbarzyncow spoza naszego kregu kulturowego do naszego kraju) przygarniac imigrantow. Niemcy maja swoje partykularne interesy zeby imigrantow do siebie wpuszczac: problemy demograficzne, leczenie kregoslupa moralnego po barbarzynstwie II Wojny Switatowej, itd. lecz Polska nie ma takich problemow i nie ma zadnego interesu w przyjmowaniu imigracji zarobkowej. Dziwnie przemilcza sie fakt, ze np.: bardzo bogata Arabia Saudyjska, ktora jest blisko Syrii, ma srodki materialne a nie wpuszcza emigrantow w ogole.(tylko sponsoruje budowe meczetow dla imigrantow na terenie calej Europy) Zastanawiajace. Rowniez takie powazne panstwo jak Izrael nie wpuszcza ani jednego imigranta. Nie zauwazylem zeby autor specjalnie te panstwa krytykowal za odmowe pomocy.
  Wreszcie wojna w Syrii, Libii i regionie czego postefektem sa emigranci to efekt mocarstwowych przepychanek USA, Rosji, UK, Francji. Sluszne wydaje sie wiec, ze to te wlasnie panstwa maja moralny obowiazek pomoc emigrantom. Glucha cisza.

  ( zrodlo: ciekawy wyklad o imigracji prof Wielomiejskiego i dr. Brzeskiego https://www.youtube.com/watch?v=4b71s883EgI )

  3. Autor Hartman rowniez sugeruje, ze UE sie od Polski odwroci i przestanie dawac dotacje – nie jest to prawda gdyz np. Slowacja, Czechy, Rumunia, Wegry stoja murem za Polska a rowniez sa w UE. Wegrzy juz jakis czas temu zrozumieli, ze musza silnie wladac wlasnym panstwem bo UE realizuje glownie interesy jej najsilniejszych czlonkow i.e. Niemiec dlatego caly narod wegierski dal wladze Orbanowi, ktory rzadzi madrze np.: przez opodatkowanie zachodnich bankow, wieksza kontrole panstwa nad wlasnymi mediami itd. (zrodlo: wyklad profesora Nowaka https://www.youtube.com/watch?v=Yrb7jTI09pc )

  4. Wreszcie: A od kiedy to poza Polska decyduje sie o wewnetrznych sprawach Polski? Komisja Wenecka? Ja pamietam taka sytuacje, przed rozbiorami w 1792(i ewentualnie w 1945 kiedy to zwrocono sie o bratnia pomoc do Zwiazku Sowieckiego). Przywodcy KOD to nowoczesna targowica! – ludzie bez czci, ktorzy dla wlasnej prywaty gotowi sprzedac swoj kraj – reszta KODu to ich klakierzy oraz ludzie zmanipulowani.(a zmanipulowani przez media pod obcym wplywem np.: takie stronnicze artykuly jak Pana Hartmana)
  Prosze postudiowac historie bo ta zaczyna sie powtarzac, tylko zamiast wzywac caryce Katarzyne – nowoczesna targowica wzywa caryce Angele – ot cala roznica. cyt.: „A że Rzczplta pobita i w rękach swych ciemiężycielów moc całą mająca, własnymi z niewoli dźwignąć się nie może siłami, nic jej innego nie zostaje, tylko uciec się z ufnością do Wielkiej Katarzyny, która narodowi sąsiedzkiemu, przyjaznemu i sprzymierzonemu, z taką slawą i sprawiedliwością panuje, zabezpieczając się tak na wspaniałości tej wielkiej monarchini, jako i na traktatach, które ją z Rzczpltą wiążą.” (zrodlo: https://pl.wikisource.org/wiki/Akt_za%C5%82o%C5%BCenia_konfederacji_targowickiej )
  Jak pokazuje historia wiemy jak to sie skonczylo: wojna Polsko – Rosyjska 1792, postepujace rozbiory kraju, rozwiazanie konfederacji targowickiej(nie byla juz Rosjanom i Niemcom potrzebna) efekt: 123lata niewoli i rozkradania majatku narodowego – co nam sie czkawka odbija do dzis. A zaczelo sie tak niewinnie.
  Skladam wniosek by przywodcy KOD byli oskarzeni o zdrade stanu.
  Niech PiS spokojnie rzadzi – ma moje poparcie i wiekszosci polskiego narodu, ktory go demokratycznie wybral – a i reszta ludzi zaczyna przegladac na oczy a ‚nowoczesna targowica’ niech sobie krzyczy o zagrozonych wolnosciach. Przezyjemy to. ( polecam program Kulisy Manipulacji https://www.youtube.com/watch?v=M2dwCn_5ID8 )

  Caly ten artykul to manipulacja (i niski poziom merytoryczny)

 18. .

  Jarek Here !

  .

  Chciałbym podziękować wspaniałemu
  SUVERENOWI za jego nieustające
  i ciągle rosnące poparcie dla naszej
  wspólnej Dobrej Zmiany, kochani 38% !
  spectacular !, potem długo, długo nic
  i wreszcie ci gorszego sortu, mój wierny
  narodzie jestem z was dumny !

  Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej,
  niech tylko Bruxela wpłaci te miliardy
  obiecane, pokażemy im środkowy palec
  wypiszemy sie z tego kołchozu i otworzymy
  własny sklepik pt. Wielka Polska od
  Atlantyku do Pacyfiku, tak będzie !

  So Buk zapłać SUVERENIE i szczęść boże
  O, and one more thing, gorszy sorcie,
  wysoka komisjo z zalanego wodą miasta,
  can you hear me !, why don’t you go and
  .

  MAKE LOVE TO YOURSELF !!

  .

  ..)

 19. Leonid
  11 marca o godz. 15:38
  Jak kto tylko na salonach przebywa to nie wie co się na gumnie dzieje.

 20. Myślę, że pisze Pan niezupełnie prawdę a cechą charakterystyczną jest typowa polska megalomania. Nawet w tak trudnej sytuacji Polak musi być największy na świecie.
  A tymczasem Kaczyński i cała Polska są i w tym dość przeciętne. Z jednej strony Unia zakrztusiła się nowymi członkami, z drugiej mamy okres schyłkowy i fatalne skutki neoliberalizmu z ruchami nacjonalistycznymi i szowinistycznymi w całej Europie a z trzeciej podobna sytuacja ma miejsce we wszystkich krajach postkomunistycznych, kiedy to postkomunistyczne siły reakcyjne podnoszą głowę i próbują restaurować najgorsze aspekty komunizmu w kapitalistycznej otoczce. To są skutki Kaczyńskiego, ale i tego, że nie było rewolucji tzn ruchu społecznego wyzwolenia z komunizmu i większość odczuwa nowy system jako narzucony z góry. Przez 25 lat nie udało się zaszczepić społeczeństwu nowej demokratycznej mentalności. Za dobrze im i nie walczyli. Dobrobyt i wolność przyszły bez wysiłku same przez co ludziom ciągle mało i mają pretensje. Przecież pretensje to główny towar eksportowy wschodu, nie tylko Polski.
  Za mało tu miejsca na analizę ale warto wskazać, że to wcale nie tylko polski problem i rozwiązanie też nie będzie tylko polskie.
  Za bardzo Pan liże swój polski ogonek. Trochę skromniej proszę.

 21. Słyszał pan profesor o tzw. sądach kangurzych (kangaroo courts)? Tam też wyrok był znany z góry, zanum jeszcze oskarżony stanął przed sądem. I takim to właśnie kangurzym sądem jest ta cała wenecka komisja. 🙁

 22. Pan Profesor sobie pozwolil:

  „Jedyną szansą na utrzymanie się PiS przy władzy w następnej kadencji będzie takie zmanipulowanie ordynacji wyborczej, aby głos mieszkańców „województw pisowskich” ważył więcej niż głos Polaków z województw z zachodu kraju.”

  Nie czyta sie komentarzy pod wlasnymi wpisami, szanowny panie profesorze?

  „Uwzględniając absencję wyborczą należy skonstatować, że absolutną władzę w kraju zdobyła mniejszość reprezentująca jedynie 18.65 % obywateli. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę nieprzewidywalność mechanizmów przydziału mandatów w Sejmie oraz kontestacyjny, często przypadkowy i reaktywny model głosowania przyjęty przez większość sfrustrowanych i pozbawionych realnego wyboru wyborców, to możemy uznać całokształt systemu wyłaniania władzy przedstawicielskiej w Polsce za jedną wielką aberrację oraz kpinę z przedstawicielskiej demokracji.”

  Panski komentator snakeinweb

  http://hartman.blog.polityka.pl/2016/03/08/boje-sie-andrzeja-dudy/#comment-133243

  przytoczyl wyzej wymieniony link. Oraz cytat z tego linku. A tam stalo o OSTATNICH wyborach w Polsce tak:

  „Wybory do parlamentu w Polsce przypominają bardziej grę w Rosyjską Ruletkę z udziałem sfrustrowanych i zdesperowanych obywateli niż świadomy wybór swoich reprezentantów przez wolny i suwerenny naród.. [Zrodlo: wyliczenia dr. Jaroslawa Flisa]”.

  To ostatnie wybory, a nie przyszle, sa USTAWIONE pod PiS. Co oznacza, ze jesli NIC sie zmieni w obecnej antydemokratycznej ordynacji wororczej, Kaczynski i S-ka znowu wygraja, i to spiewajaco, za niecale cztery lata.

  Panskie straszenie:

  „Być może powstaną okręgi jednomandatowe skrojone przez analityków partyjnych w taki sposób, aby zapewnić zwycięstwo różnych lokalnych bonzów związanych z PiS. Czy tym sposobem Kaczyńskiemu uda się przejąć następną kadencję? Istnieje takie ryzyko.”

  jest infantylnym gdybaniem. W ogole nie przystajacym do obecnego juz horror wyborczego w Polsce. Panskie pytanie to jak pytanie: a czy dzis wzejdzie i zajdzie slonce?

  KACZYNSKIEMU JOW-y NIE SA DO NICZEGO POTRZEBNE!

  On juz ma to co bedzie mu zapewnialo zwyciestwo we wszystkich wyborach tak dlugo jak PiS bedzie NAJWIEKSZA partia. A to taka rzeczywistosc zapanowala po rozkraczeniu sie PO.

  To rozkraczenie sie bedzie trwalo dosyc dlugo. Przynajmniej dwie kadencje PiS-u mamy jak na tacy Rydzyka. Chyba ze KOD, przy pomocy TK, zmieni ordynacje. Zamiast poronionego straszenia kaczystowska zmiana na JOW-y

 23. Najpierw nazwali nas gorszym sortem.

  Nazwali nas:

  komunistami, złodziejami,agentami, esbekami, mówili o nas Gestapo.

  Mówili-ty jesteś złodziejem, twoja matka to złodziejka, twój kochany synek to złodziej, twój najukochańszy ojciec

  Polecam mój tekst http://bragiel.blox.pl/2016/03/Dzien-w-ktorym-wybilo-szambo-a-my-stalismy-z-boku.html

 24. Po obaleniu komuny rządzą katolicy z okresem ministrantów z SLD, dlatego mamy co mamy.Katolicka suwerenność sprowadza się do całowania papieża po rękach i zapominaniu o roli Boga w tzw.katastrofie smoleńskiej i 10 przykazaniach.Można odnieść wrażenie,że krzyż w świeckim Sejmie jest gadżetem skoro Pawłowicz pod krzyżem obżera się sałatką a nie kontempluje nad marnościami świata w polskiej parafii.Wyszło szydło z worka kiedy pisowska Wanda Wasilewska ogłosiła pisowski Manifest PKWN w wersji Morawieckiego nawróconego kapitalisty co to zrezygnował z milionów jak Marks i Engels aby przybrać postać Janosika w łupieniu burżujów też chrześcijan.Polska staje się fenomenem w akcentowaniu religijności co nie przekłada się na czyny.Dlaczego katolicy w Polsce nie idą dalej niż nakazuje świecka konstytucja i np. nie zatrudniają na tzw.umowach śmieciowych,nie płacą godziwie ponad 1850 zł na złość rządzącym,nie kradną nie dają łapówek można mnożyć obszary wykazania wyższości katolicyzmu nad marnościami rozwiązań państwa świeckiego.Czy istnienie CBA,sądów karnych,policji,zakładów karnych za niewinność i innych aparatów dyktatury państwa i nie obraża uczuć religijnych wyznawców 10 przykazań. Tak sobie myślę,że PiS staje się twarzą katolicyzmu w Polsce z bolszewickim akcentem wbrew oczekiwaniom obalaczy komuny o socjalizmie z ludzką twarzą. W sumie aparat represji pana Zbyszka wymierzony jest w społeczeństwo katolickie /90 procent/.No pasaran !

 25. @Orteq
  Dziękuję za to przypomnienie. Trafione w sedno. System wyborczy w Polsce to horror pod każdym względem.

 26. SŁOWIANIN STANISŁAW
  12 marca o godz. 2:10

  Proszę cię, zrób wyjątek i nie pastw się nad katolikiem generałem Wojciechem Jaruzelskim.

 27. Bragiel
  12 marca o godz. 1:56

  O, przepraszam, najpierw nazwali mnie ciemnogrodem, oszołomem, gnidą, mendą, menelem, czerwoną szmatą, moherem i watahą do wyrznięcia.

 28. Think – Racja! Ja też składam wniosek by przywódcy KOD byli oskarżeni o zdradę stanu.
  Vera
  O jakiej demokracji ty piszesz? Obawiam się, że mylisz obecną ochlokrację z elementami plutokracji z demokracją – ustrojem idealnym, a więc niemożliwym do praktycznego wdrożenia.

 29. Jotkaes
  Tak, dlatego też inteligencja nigdy nie była w stanie zrozumieć ludu, a jak mu chciała pomóc, to była to na ogół prawdziwie niedźwiedzia przysługa, n.p. zdemoralizowanie aktywistów NSZZ Solidarność przez inteligentów z KORu, czego efekty doświadczymy do dziś.

 30. SŁOWIANIN STANISŁAW
  Przecież jeśli ktoś naprawdę wierzy w to co głosi chrześcijaństwo, to spędza taki człowiek swój cały doczesny żywot przygotowując się do pójścia do raju, a więc modląc się, umartwiając (n.p. biczując się) i pokutując, a nie gromadząc doczesne dobra. Co więcej, oczekuje on od Pana, ale nie prosząc Go o to, łaski śmierci, a więc jak najszybszego połączenia się z Panem. Każdą chorobę przyjmuje więc prawdziwy katolik (chrześcijanin etc.) jako łaskę pańską, zbliżającą go do pełnego połączenia z Panem, a więc nie zażywa taki naprawdę wierzący człowiek żadnych lekarstw ani też nie chodzi on do lekarza, a tylko oczekuje w pokorze jak najszybszego nadejścia śmierci, a więc pełnego, 100% duchowego, połączenia z Panem.
  Pozdrawiam!

 31. Doktor Ewa
  11 marca o godz. 17:45
  Zaczęłaś post tak że myślałem , no wreszcie blogowicz realnie widzący świat. Niestety zawiodłem się czytając dalej. Praktycznie nie ma już obecnie Państw które istnieją bez istotnego wpływu innych krajów. Polityka zamknięcia się w swoim grajdołku jest po prostu polityką samobójczą. Polska jak chce sie rozwijać i szybko poprawiać warunki życia swym Obywatelom musi być otwarta minimum na Europę. Popsucie sobie stosunków ze wszystkimi sąsiadami to najgłupsze co może polityk zrobić. Dla Ameryki Polska jest mało istotna i dla jej przywódców liczą się przede wszystkim ich wielkie mocarstwowe interesy,dla których chętnie si e takimi kraikami jak polska posłużą. Dlatego z Ameryka polityka musi być wyjątkowo ostrożna , bo tu dużo łatwiej stracić niż coś zyskać. Ameryka jest jednak wiodącym mocarstwem i nie można jej ignorować. Ameryka ma inne cele niż Unia i to trzeba tez jasno widzieć. Polska natomiast jest istotna dla jej najbliższych sąsiadów i tu można sporo zyskać stosując mądrą politykę rozumiejącą dobrze jaki jest wspólny interes. Obecnie kiedy już weszliśmy w współpracę z Unią , nagłe wycofanie się było by po prostu katastrofą (głównie gospodarczą). Gwałtowny odpływ pieniądza i rynków zbytu to tragedia dla Polaków.

 32. Obama kontra Kaczyński? Waga może się zgadza, ale nic poza tym.

 33. Specjalnie to nie miałem zbyt dużej ochoty pisać po raz wtóry na tym blogu, uznając, że temat jest w zasadzie omówiony. Jednak politycy, publicyści a również osoby tu na blogu piszą i mówią, że opinia Komisji Weneckiej nie jest dla Polski wiążąca i nie zobowiązuje do realizacji tych wytycznych. Te opinie powtarzane jak mantra są … powiedzmy nęcące aczkolwiek ujmując rzecz rozumowo, są swobodną peregrynacją na tematy różne i służą tylko i wyłącznie zaklinaniu rzeczywistości. Po pierwsze, nie Polska tylko Państwo Polskie bo tylko Państwo Polskie jest podmiotem prawa międzynarodowego. Polska jest pojęciem dużo … dużo szerszym i głębszym i nie jest tym samym, gdyż Państwo Polskie jest tylko częścią pojęcia Polska. Po drugie, życie społeczne jest to jedno wielkie zobowiązanie i obejmuje ono jednostki i organizacje w tym również państwa. Podmioty te realizuję siebie poprzez zobowiązania; formalne i nieformalne. Prawo jest przykładem formalnego zobowiązania, zarówno prawo wewnętrzne jak i prawo międzynarodowe. Zarówno w prawnym obrocie wewnętrznym jak i międzynarodowym podmioty prawa (jednostki i organizacje) zobowiązują się do jego przestrzegania i oczekują, że inni też będą je przestrzegać. Prawo jest dla tych podmiotów wiążące. Natomiast całkiem odrębną sprawą jest czy podmioty te muszą przestrzegać prawo … każdy ma wolność wyboru, a więc mogą albo go nie przestrzegają czyli nie dotrzymują zobowiązań … ale za to rodzi określone skutki.

  W odróżnieniu od prawa wewnętrznego w prawie międzynarodowym nie ma suwerena, który by wymuszał realizacje zobowiązań. O ile państwa realizując prawo, zapełniają więzienia osobami, które uznały, że nie muszą przestrzegać prawa, to w świecie podmiotów międzynarodowych takim podstawowym skutkiem nie przestrzegania prawa jest utrata wiarygodności … podstawowym, pozornie nic nie znaczącym lecz w rzeczywistości bardzo dotkliwym, długotrwałym i bardzo uciążliwym gdyż uzyskanie ponownie wiarygodności nie kończy się jakimś aktem formalnym tylko następuje po przez uznanie innych podmiotów prawa … czyli droga długa, bolesna i poniżająca. Wiarygodność odciska piętno na wszystkim; umowy, gospodarka, finanse, nauka kultura, sztuka … czyli wszystko to co może być przedmiotem obrotu międzynarodowego, w najlepszym wypadku, zostaje obciążone dodatkowymi klauzulami zabezpieczającymi, mniej więcej przypomina to relacje miedzy bankiem a niewiarygodnym kredytobiorcą. Następnymi skutkami niewywiązania się państwa ze zobowiązań są sankcje; począwszy od widocznego dystansu w kontaktach, po przez izolację polityczną aż do sankcji politycznych i ekonomicznych … skutki oczywiste i bolesne. Generalnie obowiązuje zasada, ‚jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie’

  W 1991 roku Polska wstąpiła do Rady Europy podpisując jednocześnie Europejską Konwencję Praw Człowieka co było warunkiem wstąpienia, gdyż celem tej organizacji jest wdrażanie i przestrzegać prawa człowieka oraz zasady demokratycznego państwa prawa. W ramach Rady Europy funkcjonuje szereg instytucji, miedzy innymi ; Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, z siedzibą w Strasburgu, której posiedzenia odbywają się stale w Wenecji, stąd popularna nazwa Komisja Wenecka. Usytuowanie jej miejsca obrad było ‚ukłonem’ wobec jej włoskiego inicjatora i założyciela Antonio Mario La Pergoli. Wstąpienie do tej organizacji, podpisanie stosownych traktatów jest zobowiązaniem i jest wiążące dla Polski … Państwo Polskie nie musi wykonywać tych zobowiązań w imię durnie pojętej suwerenności, ale musi się też liczyć z konsekwencjami. Pisząc o ‚durnie pojętej suwerenności’ mam na myśli swobodne imaginacje na ten temat, pana Prezesa i jego dworu.

  Pozdrowienia.

 34. @Think „gdyz np. Slowacja, Czechy, Rumunia, Wegry stoja murem za Polska” Mocny cytat. Ichmość Zagłoba rzekłby zapewne, że z Waszmości iście kanclerska głowa. Tak poukładać sojusze, że sam diabeł wcielony razem z Putinem i Obamą nie dadzą nam rady.

 35. J.Hartman
  Trudno mi uwierzyc, ze ktos taki jak pan, jakby nie bylo z tutulem naukowym, pisze albo powtarza plytkie, propagandowe uogolnienia lub stereotypy.
  Pres. Obama, jak kazdy president w ostatnim roku urzedowania, jest okreslany jako „lame dick” or „lame duck” speaking correctly. To co mowi, powie Obama jest juz zupelnie irrelevant. House and Senate jest w rekach Republicans. Czy on (Obama) przybedzie do W-wy czy nie, jest bez znaczenia. Decyzje NATO sa podejmowane nie na stadionach, ale w Oval Office. Prosze nie zapominac, ze w USA trwa walka o White House, tak intensywna jakiej nikt tu nie pamieta od czasu kandydatury Barry Goldwater. To co napisal McCaine, mowil John Kirby or whoever, jest obliczone na rynek amerykanski na Polish-American voters.
  Nothing more.
  Pres. Obama jest znany z braku wychowania; poklepywal Elizabeth II, nie przyszedl na pogrzeb A. Scalia, Nancy Reagan. I jest oczywistym, ze nie przepada za Polakami – Chicago’ experience.
  By the way; po smierci Antonin Scalia jest vacancy in the U.S. Supreme Court. Obama zamierza wystapic z kandydatura, Senate’ Republicans zapowiedziali, ze nie ma mowy o Senate Judiciary Committee hearing (to oni decyduja czy kandydat zostanie zatwierdzony) poczekamy na nowego presidenta. I jest bez roznicy czy to bedzie Hilary czy Trump, tak nakazuja zwyczaje parlamentarne. Tak powinien zrobic ustepujacy rzad w Polsce po przegranych wyborach. Zostawic wybor sedziow do TK nowym wladzom.
  Panski cytat.: „A dla tandemu Trump-Putin, dla Trumputina, który będzie zapewne rządził światem – ”
  Gdyby to napisal jakis pimpdaddy, kowalski czy inny blogowy poofer byloby to wrecz oczekiwane, ale pan, Herr Professor…
  Shame on you.
  I dalej pisze pan:
  „Mam nadzieję, że dopóki nie nastąpiła jeszcze wielka katastrofa polityczna w Waszyngtonie, przed którą drży dziś cała Ameryka i cały świat – ”
  Zapewniam pana Herr Professor, nikt przed niczym i nikim tutaj nie drzy, nie jest to w naturze Amerykana. Ostatnia katastrofa jaka sie zdarzyla w Washington to … „BJ” Clinton by M. Levinsky.
  Ale to byla obyczajowa.
  Wystarczy spojrzec na karty historii USA; nie zdarzyla sie tu zadna katastrofa polityczna, jak narazie, i nie zanosi sie.
  The system of checks and balances works.

  orteq
  Buzz off from the Poland’s internal affairs, you’re neither Polish nor her citizen. Got it!

  Yo… vertigo say something in zulu
  oh, nie ta dziura, oh culumulu

 36. Nadzieja, że Obama lub jakikolwiek mający coś do powiedzenia Amerykanin pogrozi paluszkiem Kaczyńskiemu & Co, że łamie konstytucję, nie przestrzega prawa itp. jest w rzeczy samej nadzieją głupców. Od kiedy to Amerykanom przeszkadza brak demokracji w podległych sobie bantustanach, czy całkiem poważnych dyktaturach? Jeśli tylko obecna ekipa będzie kontynuować politykę wobec Ameryki w ten sposób, jak to określił R. Sikorski w słynnych nagraniach, jeśli będzie gorliwie kwakać przeciw Rosji – czyli de facto kontynuować politykę PO-PSL – to ze strony USA nic tej władzy nie grozi.
  Zaryzykuję więcej: USA będą roztaczać dyskretny parasol ochronny, by Unia za bardzo nie szkodziła PiS-iorom. Ameryce w gruncie rzeczy jest na rękę posłuszny rząd, mocno antyrosyjski, a przy tym sprawiający kłopoty Unii. Ponieważ Ameryce nie jest potrzebna silna UE. Wręcz przeciwnie – im słabsza, tym potulniejsza.

 37. Drodzy, rozmodleni i Kochajacy Demokracje Rodacy! Mozecie sie teraz pocalowac w d—-e, a wlasciwie nie siebie, a Kaczynskiego. Trzeba bylo ruszyc glowa a nie ta czescia ciala, w ktora macie siebie a potem Kaczynskiego pocalowac, kiedy trzeba bylo isc glosowac a nie lezec na kapanpach z Ikei i mendrokowac! Juz niedlugo Kaczor i jego hordy zamkna Wam Ikee i bedziecie lezec na siennikach wypchanych sloma. Albo bedziecie sie gniezdzic po 3 szruki w jednoosobowych pokoikach w londynskim Perivale.

  Miales Chamie Zloty Rog!!!

 38. Jedynym przedstawicielem Komisji Weneckiej, który głosował przeciwko przyjętej w ubiegły piątek opinii, był przedstawiciel Węgier Andras Zs. Varga. Świętoje…wa Hanna Suchocka, ponoć Polka, była „za” przyjęciem opinii!?

 39. Europa to nie tylko wyalienowane elity i korporacyjne kliki.

  Czego podobno lewicowy profesor udaje nie zauwazac…

  Problemem jest, że apolityczny z definicji prezes TK Rzeplinski wraz z zastepca Biernatem pisza na zamowienie PO niekonstytucyjna uchwale majaca umozliwic PO calkowite zawlaszczenie TK i nic.(?!)

  Sa nietykalni i nieusuwalni jako meczennicy demokracji i apolityczni stroze konstytucji.
  To absurd.

 40. snakeinweb (12 marca o godz. 3:22)

  „System wyborczy w Polsce to horror pod każdym względem.”

  Powiedz to Gospodarzowi. Bo on o czyms PRZYSZLOSCIOWYM majaczy:

  „Jedyną szansą na utrzymanie się PiS przy władzy w następnej kadencji będzie takie zmanipulowanie ordynacji wyborczej, aby głos mieszkańców „województw pisowskich” ważył więcej niż głos Polaków z województw z zachodu kraju. Być może powstaną okręgi jednomandatowe [JOW] skrojone przez analityków partyjnych w taki sposób, aby zapewnić zwycięstwo różnych lokalnych bonzów związanych z PiS. Czy tym sposobem Kaczyńskiemu uda się przejąć następną kadencję? Istnieje takie ryzyko.”

  Najwyrazniej, pan profesor nie wie, ze ryzyko cialem sie stalo i zamieszkalo miedzy nami w dniu 25 X ub. roku. I tak bedzie to ‚ryzyko’ trwalo az do momentu gdy Kaczemu sie znudzi zabawiac z lemingami pokroju profesorstwo bez rozumu zadnego. I on se pojdzie na zasluzona emeryture.

  Ja bym poszedl. Bo jak dlugo mozna zyc wsrod lemingow?

  Obecny system wyborczy w Polsce gwarantuje kaczynistom 100 procentowa waadze na przynajmniej dwie kadencje. Zmiany tego systemu na, na przyklad, JOW-y, moze sie domagac tylko taki zryty dekiel jak Kukiz. A obawiac takiego system moze tylko taki profesor jak profesor Hartman

  Kaczysty tylko sie przygladal, podczas POronionego referendum w ub. roku, w sprawie zmiany na JOW-y. Dzisiaj on ma to na co sobie zapracowal. Czyli system wyborczy dajacy mu PELNIE wladzy tak dlugo jak dlugo jego elektorat bedzie mu nadawal status WIODACEJ partii.

  I niewazne, ze wiodacej tylko z 30-procentowym poparciem wyborczym. Liczy sie bowiem, w metodzie D’Hondta, fakt wychodzenia na czolowke w wyborach. A nie to, ze partia PiS ma tylko MNIEJSZOSCIOWE poparcie wsrod wyborcow.

  Wiekszosciowego poparcia nigdy nie miala i miec nie bedzie. No bo co mialaby miec? Lemingi jej to za darmo daja na tacy Ojdyra. I profesor Hartman to przyklepuje. Sam o tym nie wiedzac.

 41. Czy tylko ja mam dość słuchania katoprawicowej propagandy o rzekomym „dopłacaniu do UE” ? Zaczęło się już w 2014 roku, kiedy od frondy po rzepę wszystkie te „niepokorne” szmatławce zaczęły tłoczyć w głowy Polaków idiotyzmy o tym, jak to Polska utrzymuje Niemców… w tym samym roku kiedy suma dotacji przekroczyła opłaty unijne o ponad 77mld pln, co można sobie sprawdzić w odpowiednim punkcie budżetu na ten rok. Wciąż nie widzę by Polityka, Wyborcza, TVN, czy Newsweek podejmowały chociaż próbę polemiki by obalać te zwyczajne kłamstwa. Taka bierność doprowadza do sytuacji, w której obóz radykalny ma prawo nie tylko do własnego zdania ale również własnych faktów. To oni narzucają obraz rzeczywistości bez żadnego oporu ! Czy ktoś w końcu wygarnie ich brudy na światło dzienne ? Czy ktoś ośmieli się powiedzieć na głos że cesarz jest nagi ?

 42. PiS, jesli spróbuje użyć wojska i policji przegra wszystko.

 43. Thinks! Dzienks! Dobre linki podales:)

 44. Preczytalam Twoj (zalinkowany) tekst, Bragiel,

  i czym Ty sie chwalisz, chlopie, co z Ciebie za zlodziej – (zaden, kurcze, dodaje tak na wszelki wypadek, zebys potem przypadkiem znow sie nie chwalil, ze ktos Cie tak nazwal) – no chyba ze groszego sortu (tu raczej z dumy peknac sie nie da), skoro Ty – wedle podanych przez siebie samego informacji – cement na budowie mieszasz i o groszowe datki bogu-ducha-winnych przechodniow upraszasz, azebys nie musial tego cementu mieszac, bo ty lekkim piorkiem bys wolal se od czasu do czasu POwymachiwac …

  A ta panienka Agnieszka, ktorej – jak sie pochwaliles na poczatku swego tekstu – udalo Ci sie ukrasc cnote – okazala sie na koncu taka, co sama swoja cnote ochotnie na szwank wystawiala, goraco oddajac, wiec nawet i w tym przypadku nie masz sie czym chwalic 🙁

  Zatem dlaczego aplikujesz z takim zapalem do bezwarunkowego zaliczenia Cie w szranki komunistow, agentow, esbekow, a nawet GestaPO w tym kontekscie nie POgardzasz. I jeszcze swoja rodzinke wciagasz, chociaz twierdzisz, iz ja kochasz…

  Chyba nie myslisz, ze zlodzieje groszego sortu i POdrobniejszego plazu maja czym zaimponowac POsrod rasowych KODalcow? Jakos widze Twa kariere w ciemnych barwach, Braglu, aplikowac na zbiorki to ty owszem mozesz, ale jako zwykly leming PosPOlity w charakterze miesa armatniego, bo starajac sie ze wszystkich sil dokicac do pierwszych szeregow, narazasz sie na zadyszke POlaczona z ostracyzmem, a to – w polaczeniu z Twoim codziennym zajeciem polegajacym na targaniu ciezkich worow z cementem nie wplywa POzytywnie na prawidlowe funkcjonowanie mechanizmow zwieraczy.

 45. Jeśli chodzi o definicję demokracji to jest ona związana z rządami prawa. Art. 2 Konstytucji RP stanowi: „RP jest demokratycznym państwem prawa urzeczywistniającym zasady demokracji”, zaś wg art. 7 Konstytucji RP: „Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Na poziomie zwykłych ustaw art. 2 i 7 Konstytucji RP znajduje wyraz w art. 231 ustawy Kodeks Karny, który ogranicza władzę publiczną przez zapis w § 1 że: ” Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
  Ograniczenie władzy polega więc na wprowadzeniu do porządku prawnego instytucji nadużycia władzy. W orzecznictwie TK wymóg ten rozumie się w ten sposób, iż organy władzy publicznej nie mogą uczynić tego, na co prawo im wyraźnie nie pozwala, a w przypadkach gdy im wyraźnie czegoś zakazuje, nie mogą podejmować czynności. W pierwszym przypadku teza została rozwinięta w orzeczeniu TK z 10.5.1994 r., W 7/94, które dot. niemożności usunięcia członka rady nadzorczej w trakcie kadencji z rady mediów w związku z postulatem niezależności mediów, a w drugim przypadku teza została rozwinięta przez wyr. TK z 14.6.2000 r., P 3/00, który dotyczył sędziego oraz wojewodę, będącego w przeszłości TW. Chodziło o to, że postępowania lustracyjne wobec takiej osoby, która przyznała się zostało nie umorzone na skutek zmiany ustawy lustracyjnej. Jak widać z powyższych przykładów koncepcja nadużycia prawa była rozwijana przez TK w związku z walką polityczną, a nie ochroną praw zwykłych obywateli przed nadużyciem władzy organów publicznych. I właśnie mając na uwadze ten dot. zwykłych obywateli deficyt w zakresie demokracji, legalizmu oraz nadużycia prawa, Minister Waszczykowski, gdy zwracał się do Komisji Weneckiej, liczył na pozytywną opinię. Jednak Waszczykowski i PiS przeliczyli się, bowiem ani Komisja Wenecka ani organy Unii Europejskiej nie postrzegają że prawa i wolności obywatelskie były poprzednio zagrożone w Polsce autorytaryzmem i korupcją rządów. Takie niepokojące sygnały nie dochodziły do tych instytucji przez ostatnie 25 lat. więc one o tych problemach nic nie wiedzą. Natomiast Instytucje te były i są świadome, że demokracja bez trójpodziału władzy i gwarancji jej zachowania, poprzez właśnie konstytucyjne bezpieczniki przeciwko nadużywaniu prawa przez władzę wykonawczą, Prezydenta lub większość parlamentarną – nie może istnieć. PiS jest partią populistyczną, a jej przedstawiciele są przekonani o tym, że są kustoszami jednej prawdziwej prawdy, która samą światłością powinna rzucić świat i adwersarzy na kolana. Tak jednak nie jest. PiS najwyraźniej się po raz kolejny pospieszył i wygląda na to że idąc na skróty do szczytnego celu, jakim jest dobro powszechne Polaków i walka ze złem, czyli ze złodziejami i postkomunistami, liberałami i lewakami, poważnie skrócił jedynie swoją kadencję u władzy. Tak więc rozmontowując pospiesznie ustrój PiS stracił swój największy atut możność przekonania innych (także zagranicę) do swoich racji. Racje owe postanowił natomiast innym narzucić (także zagranicy) bez dyskusji jako oczywistą oczywistość. Problem jednak w tym, że akurat tak świat nie działa już od bardzo dawna. Takie zachowanie świadczy jedynie o anachronizmie tej partii i jej zwolenników.

 46. Wiosna roku 2016 jest wyjątkowo „za-KOD-owana”. Od kilku tygodni sprawa komplikacji wokół Trybunału Konstytucyjnego nie schodzi z pierwszych stron gazet i wiadomości telewizyjnych. Komisja Wenecka zaproszona przez min. Waszczykowskiego w celu wyrażenia opinii o zgodności uchwał polskiego sejmu z polską konstytucją, taką opinię przedstawiła, ale to jeszcze bardziej podzieliło Polaków. Raport Komisji Weneckiej czytało kilkadziesiąt osób w Polsce, ale miliony telewidzów poznaje o tym raporcie już ukształtowaną przez polityków opinię, którą powielają komentatorzy telewizyjni. Na podstawie tych komentarzy telewidz zajmuje stanowisko polityczne. Opozycja polityczna skupiona wokół Platformy , Nowoczesnej i Razem wypieka z tego politycznego zakalca motywacje dla manifestanta „KOD-owego” i organizuje marsze w obronie demokracji. Jak ta demokracja wyglądała, kiedy rządziła Platforma, to już nie pamiętamy, bo sam konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego stworzyła przecież Platforma. Protestujący KOD-owiec ma jednak krótką, wybiórczą pamięć. Trzeba przyznać, że komentatorzy rządowi „dobrej zmiany”, która wygrała wybory, poruszają się w tych zawiłościach prawnych dość niezgrabnie i komentarze tej politycznej opcji są również zagmatwane. Media w Polsce są skutecznie kontrolowane przez obcy kapitał, a telewizja publiczna przejęta przez polityków sympatyzujących z PiS nie potrafi jeszcze zjednać sobie polskiej opinii publicznej w stopniu umożliwiającym obecnemu rządowi sprawne wprowadzenie reform gospodarczych i politycznych. Fenomenem wizerunkowym polskiej sceny politycznej są media działające w Polsce. Te prywatne media zarządzane zdalnie przez globalny kapitał, pozostają zawsze na usługach tylko tej opcji politycznej, która gwarantuje obcemu kapitałowi wygodne i korzystne dla nich działanie na polskim rynku. Każda próba uporządkowania reguł gry obcego kapitału na terenie Polski kończy się awanturą polityczną. Dziennikarze pracujący dla tych prywatnych mediów zawsze reprezentują opinię zbliżoną do stanowiska właściciela mediów. Każdy pretekst jest dobry, żeby storpedować wysiłek tej politycznej opcji, pragnącej zmienić lub uporządkować ten „dziki wschód Europy”, który bywa symbolicznym Eldorado dla buszujących w Polsce firm, spekulujących na tym rynku. Takim pretekstem jest również spór jaki rozpętały media wokół Trybunału Konstytucyjnego. Prezes Trybunału Konstytucyjnego jakby nie dostrzegał tego problemu. Nie reagował kiedy Platforma łamała konstytucję. Doznał iluminacji kiedy prawo zmienili posłowie PiS. Sędziowie liberalni, tego nowego, globalnego świata, doprowadzili w ostatnich latach do powstania i wejścia w życie wielu kuriozalnych orzeczeń. Wielu polityków w różnych krajach zastanawia się nad zmianą pozycji sędziego i wprowadzenia możliwości impeachmentu dla sędziów uzurpatorów. Republikańscy ustawodawcy w Kansas, zmęczeni konfliktami z sądownictwem, gdzie sędziowie uzurpują sobie iż mają pełnię władzy, szukają środków mających na celu rozszerzenie podstaw prawnych umożliwiających impeachment sędziów.
  Akcja jest częścią wzmożonego wysiłków, w stanach zrządzanych przez Republikanów, zmierzających do przekształcenia sądów, które są nadal zdominowane przez „progresywnych” sędziów osadzonych na stanowiskach przez z wcześniejszą libertyńską administrację.
  http://nathanel.neon24.pl/post/130269,impeachment-dla-sedziow-uzurpatorow Te próby nie dotyczą na razie Polski ale działania wielu polskich sędziów wskazują na podobieństwo deprawacji i skalę problemu. Politycy również nie są wolni od libertyńskiej epidemii, która staje się chorobą globalną i dotyczy przede wszystkim elit pragnących zachować własną uprzywilejowaną pozycję materialną. Ta Wiosna 2016 roku „zaKODowana” w Polsce przez opozycję polityczną może doprowadzić do gorącego lata. Próba refleksji nad skalą zagrożeń jest pilnie potrzebna prywatnym mediom działającym na polskim rynku propagandowym. Oby te refleksje nie przyszły do nich zbyt późno.

 47. Oj, panie profesorze, niech pan nie tragizuje.
  Albo, jak troche dosadniej zwykl mawiac moj wujek: nie strasz nie strasz bo sie ze..asz.
  Powrot realnego socjalizmu nad Wisle, posterunki graniczne, autorytarny rezim nad Wisla, zakrecenie kurka z dotacjami, oddanie Polski na lup i zer Putina… i co jeszcze? Moze rezurekcja Stalina i postawienie na powrot pomnika Dzierzynskiego? Drugi stan wojenny i druga Solidarnosc z drugim, kontrolowanym przez bezpieke Bolkiem na jej czele? No bo jak inaczej skoro „niweczymy dorobek minionego ćwierćwiecza” i to „w szalonym tempie”? Chyba trzeba zaczac wszystko od poczatku?
  Ale ale…
  Co zrobia Niemcy, Austriacy czy Francuzi z poinwestowanymi tutaj miliardami €?
  Mysli pan, panie profesorze, ze beda zwracac uwage na panskie glupie gadanie?
  Czy moze raczej dalej beda prowadzic business i czerpac z tego zyski?
  Moze juz nie takie wielkie jak w czasach Komorowskiego, Tuska i jego kliki ale wciaz sie oplaca czego najlepszym dowodem jest, ze pomimo wielkiego biadolenia nad stanem polskiej demokracji, ujadania poslusznych salonowi pismakow na PiS i Kaczynskiego, organizowania wewnatrzkrajowej rewolty uzywajac KODorastow jako piata kolumne, jakos nie slyszalem aby zamknal sie chociaz jeden zagraniczny supermarket albo zlikwidowal sie chocby jeden oddzial zagranicznego banku. Opel wciaz montuje w Gliwicach samochody (ktore zdobywaja nagrody) a centrum rozwojowe Samsunga pracuje pelna para.
  A o tym, co sie z przemyslem dzieje gdy produkcja przestaje sie oplacac, przekonac pana moze widok hal fabrycznych kolo Detroit, w ktorych od roku 2009 do dzisiaj szczury wyprawiaja swoje harce.
  Wiec opanuj sie czlowieku, wez na poty, policz do dziesieciu, zaczerpnij swiezego powietrza i zastanow sie dwa razy zanim znow zaczniesz lasic sie do Baczynskiego i innych salonowych pismakow – cwiercinteligentow.

 48. @snakeinweb
  11 marca o godz. 14:08
  Bardzo celne spostrzeżenie.
  Dla mnie PO była takim PiSem ale estetyczniejszym, mniej chamskim ale w celach, działaniach podobnym. Być może dlatego Tusk ,,nie dopatrzył” rozliczenia ,,IV RP” – jeżeli była ona taka nieprawa jak ją odmalowywał dla potrzeb kampanii w 2007r.
  Długo tolerowano lepienie mitu smoleńskiego, wszelkie idiotyzmy Macierewicza były traktowane z należytą uwagą.

 49. Czasy zawsze są ciężkie, szczególnie w Polsce, a przy Kaczyńskim w szczególności.

 50. Ten glos zwykly. Rozum odnowiony przejawiajacy. Po dluzszym okresie milczenia blogowego

  „PiS najwyraźniej się po raz kolejny pospieszył i wygląda na to że idąc na skróty do szczytnego celu, jakim jest dobro powszechne Polaków i walka ze złem, czyli ze złodziejami i postkomunistami, liberałami i lewakami, poważnie skrócił jedynie swoją kadencję u władzy. Tak więc rozmontowując pospiesznie ustrój PiS stracił swój największy atut możność przekonania innych (także zagranicę) do swoich racji. Racje owe postanowił natomiast innym narzucić (także zagranicy) bez dyskusji jako oczywistą oczywistość.”

  Noo

  „Problem jednak w tym, że akurat tak świat nie działa już od bardzo dawna. Takie zachowanie świadczy jedynie o anachronizmie tej partii i jej zwolenników.”

  gz! Tys krol jest. Zebys ty trwal na tronie swym jak najdluzej. Ku naszej korzysci

 51. Sondaż TNS:
  PIS: 38 %
  Nowoczesna: 13%
  PO: 12%
  Kukiz: 9 %
  reszta pod kreską…
  (źródło gazeta.pl)

 52. Cenzura?

 53. Mickor – powtarzam:
  Przecież Polska do Unii więcej dokłada niż z niej otrzymuje – inaczej to by nas do Unii przecież nie przyjęto, jako że UE nie jest przecież organizacją dobroczynną, a polityczno-gospodarczą. Przypominam Ci więc, że że choć w latach 2007-2013 Polska otrzymała z UE 91 mld euro dotacji, czyli około 364 mld zł, a więc około 60 mld zł rocznie, to od tego trzeba odjąć:
  – składkę unijną w wysokości 22 mld euro (88 mld zł), czyli około 15 mld zł na rok;
  – koszty dodatkowej unijnej biurokracji w wysokości około 1 mld euro (4 mld zł) na rok oraz
  – transfer zysków z Polski, który szacuje się na 97-104 mld zł rocznie.
  Tak więc bilans roczny wynosi:
  I. PRZYCHODY: Dotacje 60 mld zł na rok.
  II. ROZCHODY: Łącznie 119 mld zł na rok:
  – składka unijna: 15 mld zł na rok.
  – koszta uzyskania przychodu z Unii: 4 mld zł na rok.
  – transfer zysków z Polski za granicę: 100 mld zł na rok.
  SALDO: 60 – (15+4+100) = 60 – 119 = -59 mld zł na rok.
  Ponieważ w Polsce jest obecnie nie więcej niż 36 mln ludności, to członkostwo w Unii Europejskiej kosztuje przeciętnego Polaka około 1639 zł rocznie, czyli mniej więcej medianę jego miesięcznego wynagrodzenia i to bardziej brutto niż netto. Gdyby więc Polska wystąpiła z Unii, zostając przy tym, jak n.p. Szwajcaria czy Norwegia w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EEA) i Strefie Szengen, to Polacy dalej mieli by swobodę podróżowania po Europie i możliwość łatwego podjęcia pracy na zachodzie Europy, a w polskim skarbie państwa znalazło by się dość pieniędzy, aby nie tylko wypłacać te 500 zł miesięcznie na każde dziecko.
  Źródła danych: ogólnie dostępne statystyki Eurostatu (Europejski Urząd Statystyczny), Banku Światowego (World Bank) i Międzynarodowego Funduszu Monetarnego (International Monetary Fund).

 54. Hasszu
  Państwa takie jak USA czy Chiny nie liczą się z opinią reszty świata i prowadzą taką politykę, jaka jest im wygodna. Dlaczego więc Polska ma się liczyć z opinią światową? Czyżbyśmy byli gorszym sortem ludzi niż Amerykanie czy też Chińczycy?

 55. Haha etc.
  Zgłaszam twój wpis do prokuratury. Mowa o: Hahaha … hihihi …12 marca o godz. 17:33
  „Gdyby to napisal jakis pimpdaddy, kowalski czy inny blogowy poofer byloby to wrecz oczekiwane, ale pan, Herr Professor”.

 56. @Leonid
  „(…) Dlaczego więc Polska ma się liczyć z opinią światową? (…)”
  Dlatego, ze w przeciwienstwie do USA czy Chin, Polska jest panstwem slabym i gospodarczo calkowicie uzaleznionym od europejskiego hegemona. Nieliczenie sie ze swiatowa, a w szczegolnosci europejska opinia mialoby w naszym przypadku katastrofalne skutki o ktorych strach nawet pomyslec.
  W swietle powyzszego to… tak: jestesmy gorszym sortem ludzi.

css.php