Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

12.08.2016
piątek

Order Orła Niebieskiego

12 sierpnia 2016, piątek,

Tak powinno nazywać się teraz najwyższe odznaczenie państwowe RP. Stało się ono bowiem, od kiedy Wielkim Mistrzem i Kawalerem Orderu Orła Białego jest prezydent Andrzej Duda, niczym innym jak tylko formą podziękowania za poparcie dla rządu.

Prezydent uczynił z tego zaszczytnego odznaczenia partyjną przypinkę dla osób zasłużonych w krzewieniu jedynie słusznej ideologii narodowo-katolickiej oraz wspieraniu PiS. Degradacja orderu nastąpiła w momencie, gdy kolejno cała kapituła (Jerzy Buzek, Aleksander Hall, Krzysztof Penderecki, Henryk Samsonowicz), z wyjątkiem prezydenta, złożyła rezygnację w proteście przeciwko ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego, zanim zapadł wyrok sądu, nieprzyjęciu przysięgi od trzech ponad wszelką wątpliwość legalnie wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i innych naruszeń konstytucji przez Dudę.

Niezrażony katastrofą kapituły, prezydent sam poprzyznawał ordery, komu chciał. Już samo to jednoosobowe nadanie orderów jest dla Orła Białego poniżające. Wszak godność odznaczenia wywodzi się z chwały gremium, które je przyznaje. Pan Andrzej Duda in una persona takiej kolektywnej chwały żadną miarą nie posiada.

Order byłby jeszcze do uratowania, gdyby nie nazwiska osób, którym go przyznano. Nie sądzę, żeby dla kogokolwiek było obraźliwe stwierdzenie, że nie zasługuje na Order Orła Białego. Sam wszak również na niego z całą pewnością nie zasługuję i nigdy nie zasłużę. Nie zasłużyli na niego takoż Kawalerowie i Damy z osobistej nominacji Andrzeja Dudy: Michał Kleiber (dobry naukowiec i były prezes PAN), Michał Lorenc (kompozytor muzyki do prawomyślnych politycznie filmów, wielokrotnie już za to nagradzany), Wanda Połtawska (słynąca nie z jakichś zasług, lecz z przyjaźni z Janem Pawłem II oraz zwalczania wszelkiego prawa do aborcji) i Bronisław Wildstein (któremu można przypisać wszelkie cechy, lecz na pewno nie rzetelność dziennikarską i bezstronność w stosunku do PiS).

Jaka kapituła, tacy Kawalerowie i Damy. Łączy ich jedno – intensywne popieranie PiS i Kościoła katolickiego. Wyjątkiem jest może Irena Szewińska, której zasługi dla polskiego sportu są faktycznie na medal i order, oraz Zofia Romaszewska, która ma ważną kartę opozycyjną.

Ostatni etap degradacji Orderu Orla Białego nastąpił dzisiaj, razem z uzupełnieniem przez prezydenta Dudę składu Kapituły. Znalazł się w niej Michał Kleiber i Zofia Romaszewska (przeciwko czemu nie protestuję), ale także Andrzej Gwiazda, słynący z obsesyjnej nienawiści i opluwania Lecha Wałęsy oraz z serwilizmu w stosunku do Jarosława Kaczyńskiego, Michał Lorenc, będący jednym z wielu dobrych polskich muzyków i nikim więcej (nie licząc umiłowania PiS), oraz Bogusław Nizieński, który bezpodstawnie oskarżył 550 osób o współpracę z SB oraz dokonał groteskowego „exitu” z Kapituły Orderu Orła Białego (za czasów Bronisława Komorowskiego) z powodu przyznania tego odznaczenia tak podłemu gadowi i wrogowi Polski, jakim jest, jak wiadomo, Adam Michnik.

Być może nie czas żałować róż, gdy płonie las, niemniej nawet gdy płonie polska konstytucja, wrzucona do ognia przez Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę, żal mi tego biednego orła, który był piękny i biały, a teraz jest brzydki i niebieski. Ile lat upłynie, zanim otrzymanie Orderu Orła Białego znowu stanie się zaszczytem?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 19

Dodaj komentarz »
 1. Gdy otworzyłem portal gazeta.pl zauważyłem informację, że prezydent Duda powołał Kapitułę Orderu Orła Białego. Otwierając ten tytuł natknąłem się na taką informację, kopiuję: Co to jest Order Orła Białego?

  Order Orła Białego jest najwyższym orderem Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawany jest za „znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej”. Został ustanowiony w roku 1792, a zatwierdzony Konstytucją Sejmu Rzeczypospolitej z dnia 23 listopada 1793 r.
  Znając trochę historię Polski nie bardzo z tym się zgodziłem, dlatego otworzyłem Wikipedię a tam jest napisane, kopiuję:
  Order Orła Białego ustanowił król August II Mocny 1 listopada 1705 r. na zamku w Tykocinie, małym mieście na Podlasiu, położonym nad rzeką Narew, gdzie bywali królowie, magnaci i książęta polscy. Otrzymywali go w czasie I Rzeczypospolitej głównie magnaci, którzy wsparli króla w wolnej elekcji: Karol Stanisław Radziwiłł, Hieronim Lubomirski, Michał Kazimierz Ogiński, Ignacy Krasicki, Stanisław Kostka Potocki, Stanisław Małachowski, ale także hetman Iwan Mazepa. W czasach Augusta III stracił nieco renomę, gdyż minister Henryk Brühl masowo go sprzedawał. Za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego Order Orła Białego nadano na rozkaz cesarzowej Katarzyny II wielu Rosjanom, w tym wszystkim jej faworytom z Potiomkinem na czele. Order przestał być nadawany po III rozbiorze Polski.
  O ile mi jest wiadome pierwszą osobą odznaczoną tym orderem przez Augusta II Mocnego był car Rosji Piotr I. Tego jednak w Wikipedii już nie przeczytałem. Dodać należy, że car Piotr I należał także do kapituły tego orderu.

 2. Cóż, nasz kraj to „Boże igrzysko”. My tak cyklicznie musimy co nieco rozwalić, czasem aż do tragicznego skutku.
  Ile lat będziemy to wszystko, co właśnie rozpiepszamy, naprawiać?
  To co się teraz dzieje, jest kwestią braku dobrego smaku. Bo dobry smak powoduje, że pewne rzeczy nie uchodzą a nawet są wręcz niewyobrażalne. Od tego się właśnie zaczyna. Najpierw koszmarne pomniki np.: JP II. A potem z górki … możliwe jest już każde świństwo.

 3. Piotr I nie był pierwszym odznaczonym, otrzymał order w 1712 a Katarzyna Wielka w 1726 …

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Do smok 1
  Trochę brak logiki w tym zdaniu, wygląda to tak, jakoby data 1726 była przed 1712. Z okazji odnowienia Orderu Orła Białego w roku 1713 w Dreźnie wybito talar okolicznościowy, który obecnie jest rarytasem numizmatycznym. 4 lutego br. monetę tą sprzedano na aukcji domu aukcyjnego Kunker w Osnabruck za kwotę 61 500 euro. Opis w katalogu wygląda następująco, kopiuję: Der Orden des Weißen Adlers wurde 1705 von dem in Bedrängnis geratenen König August dem Starken nach dem Vorbild des Schwarzen Adlerordens gegründet. Nachdem er 1704 vom Schwedenkönig Karl XII. zum Verzicht auf den polnischen Thron gezwungen worden war und nach Dresden fliehen mußte, kam es im Jahr darauf zu Verhandlungen in Tykocin, einem Schloß im damaligen Mittelpolen. Teilnehmer waren Zar Peter I. von Rußland und eine Gruppe polnischer Gegner Karls XII. Zur Belohnung seiner Anhänger stiftete August der Starke die erste Medaille des Weißen Adlers, die an acht Personen, darunter vier polnische Magnaten, drei russische Feldmarschälle und einen Ataman der Kosaken, ausgeteilt wurde.Das erste Ordenszeichen des Weißen Adlers war ein ovales Medaillon. Es war rot emailliert, besaß auf der Vorderseite eine Abbildung des polnischen Adlers und die Inschrift „Pro fide, rege et lege” (Für Glauben, König und Gesetz) und auf der Rückseite das königliche Monogramm AR (Augustus Rex, August der Starke), das von einem grünen Lorbeerkranz umgeben war. Das Medaillon wurde an einem schmalen blauen Band um den Hals getragen.

  Nie ma tu mowy o Katarzynie II Aukcja 271 lot 0301 Domu Aukcyjnego Künker Münzauktionen und Goldhandel w Osnabrück (Niemcy) Warto więc czasami skorzystać ze źródeł zagranicznych ponieważ nasza historia była i jest zafałszowywana w zależności od potrzeb, o czym dobitnie świadczą dzisiejsze publikacje niektórych osób. Pomimo usilnych starań tych osób w fałszowaniu naszej historii, to optymistyczne jest to, że nie uda się im zafałszować źródeł zagranicznych.

 6. Kapituła była nieprawidłowa, zbyt upolityczniona.
  Pan prezes przez swojego prezydenta wybrał nową apolityczną.
  Kropka.

  Za ogon i skórę na karku i … myk.

 7. @ litwos8
  Dlaczego tekst Wikipedii urwales w punkcie o trzecim rozbiorze Polski? Niedlugo potem przeciez Wikipedia pisze o jego wznowieniu w 1921r. A przedtem opisuje jego losy w czasach rozbiorow.

 8. @litwos8
  Twoj wpis zachecil mnie do sprawdzenia jeszcze jednej rzeczy. Gazeta.pl informuje, ze Order Orla Bialego zostal zatwierdzony 23. listopada 1793 przez sejm, zgodnie z konstytucja. Pytam jaka konstytucja? Bo konstytucja 3 maja zostala zniesiona w dniach 23.-24. wrzesnia 1793r.
  Czy ludziom tego portalu nie chce sie nawet zajrzec do Wikipedii?

 9. Order Orła Białego był i jest najwyższym polskim cywilnym odznaczeniem. Lista osób nim odznaczonych jest powszechnie dostępna. Jakie czasy, taka Kapituła. Nie ma czemu się tu już dziwić. A tak na marginesie, „piękna karta opozycyjna”, co to za zwrot? Przypomnę tylko, prymitywny oszust Andrzej Czuma, też miał piękną kartę opozycyjną. Nawet jeżeli teraz, po 30 czy 40 i więcej latach to coś znaczy, to już jest zgrana karta, przynajmniej dla mojego pokolenia. Pozdrawiam

 10. Za kilka dni 25. rocznica odzyskania przez Ukrainę niepodległości, do Kijowa pojedzie prezydent Andrzej Duda, ma być podpisana wspólna deklaracja.
  Co z tą niepodległością zrobiła Ukraina słuchając genialnych doradców, to każdy widzi. Jakiego koloru Order należy przyznać politykom europejskim, którzy dopuścili do takiego bałaganu w Europie? To jest również pytanie do kapituły przyznającej ordery politykom. Polityczna obłuda i cynizm przekraczają wszelkie granice w okresie interregnum. W okresie bezkrólewia krajami rządzą służby. Przywódcy tylko przypinają ordery.

 11. Ja tu żadnej deprecjacji tego orderu nie widzę.
  Od początku był nadawany sługusom, faworytom, fagasom przydatnym nadającemu. Z wdzięczności lub dla skorumpowania, a także kurtuazyjnie najwyższym rangą cudzoziemcom, którzy raczyli nawiedzić nasz kraj.

  Jakie zasługi dla Rzeczpospolitej miał na przykład hrabia Ciano – czołowy działacz włoskiego ruchu faszystowskiego, zięć Mussoliniego?
  Sam Mussolini został również odznaczony.
  Taka moda była z obwieszaniem się nawzajem błyskotkami.
  I jest nadal.
  Panie z towarzystwa świeciły biżuterią, panowie przychodzili obwieszeni orderami i przepasani szarfą.
  Nasz ma jeszcze mało ale uzbiera.

  Taki rumuński minister spraw zagranicznych Titulescu obok 9 rumuńskich orderów i medali posiadał w kolekcji:
  Krzyż Wielki Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego (Wielka Brytania)
  Krzyż Wielki Orderu Orła Białego (Serbia)
  Krzyż Wielki Orderu Legii Honorowej (Francja, 1925)
  Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela (Grecja)
  Krzyż Wielki Orderu Chrystusa (Portugalia)
  Krzyż Wielki Orderu Św. Maurycego i Łazarza (Włochy)
  Krzyż Wielki Orderu Maltańskiego (SMOM)
  Krzyż Wielki Orderu Lwa Białego (Czechosłowacja)
  Krzyż Wielki Orderu Piusa IX (Watykan, 1928)
  Krzyż Wielki Orderu Orła Azteckiego (Meksyk)
  Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia (Polska)
  Krzyż Wielki Orderu Białej Róży (Finlandia)
  Krzyż Wielki Orderu Oswobodziciela (Boliwia)
  Order Świętego Aleksandra (Bułgaria)
  Order Orła Białego (Polska, 1933)

  A to był tylko skromny minister.

  Tych parę wyjątków (Szewińska czy Penderecki) nie uszlachetniają miałkości większości pozostałych zasłużonych.

  Notabene, polscy prezydenci otrzymują ten order ex officio czyli z urzędu za sam fakt zostania prezydentami. Mają go Wałęsa, Kwaśniewski, miał Kaczyński, ma Komorowski, ma także Duda.

 12. Panie Profesorze – i chooj mu w dupę zaraz odznaczy leśnie ruchadło – bedzie Pan protestował?

 13. przecież to kretyn.

 14. Niedługo order Orła Białego będzie można za parę groszy kupić na placu targowym, podobnie jak ordery z byłego Związku Radzieckiego. Ukłony dla A. Dudy.

 15. Znieść wszystkie ordery, krzyże i medale. Za zasługi nadanie tytułu dziedzicznego.

 16. Jak się szmacić to do końca.

 17. To co wyprawia Duda na najwyższym urzędzie w państwie polskim można nazwać zbrodnią zdrady stanu !
  A pyta Pan profesor: „Ile lat upłynie, zanim otrzymanie Orderu Orła Białego znowu stanie się zaszczytem?”. Odpowiedź wydaje się dosyć prosta – z obecnie żyjących pokoleń żadne nie doczeka „zaszczytu”, o którym mowa. Przez wiele wieków. Oto jest rozmiar szkód wyrządzonych Polsce i Polakom przez niemal notorycznie klęczącego prezydenta ! Szuranie kolanami po zbrukanej ziemi nie zastąpi posługiwania się Rozumem.

 18. E tam, profesorze. O niebieskich orłach nie słyszałem. Ale niebieskie ptaki już w życiu spotkałem. I mam nieodparte wrażenie, ze ten Order Orła Białego robi się Orderem Niebieskiego Ptaka.

 19. @
  „zaraz odznaczy leśnie ruchadło – bedzie Pan protestował?”
  Ksywa „leśne ruchadło” przejdzie do historii polityki prowadzonej przez dobrą zmianę. Pomysłodawcy tego poetyckiego określenia należy się również order za trafne skojarzenie czynności erotycznej z pozycją politycznego wasala.

 20. W kilku nielicznych państwach świata nie przyznaje się żadnych orderów, a w takiej np. egalitarnej Szwajcarii nie tylko nie jest znane pojęcie orderu, ale konstytucja już od 1848 roku zabrania wręcz członkom władz federalnych, reprezentantom armii i sędziom sądu najwyższego przyjmowania od obcych państw rent, wynagrodzeń, tytułów i orderów.
  Dla własnych obywateli ma kilka medali honorowych.
  Mile jednak widziane są nagrody Nobla, medale olimpijskie itp. 😉

  „Pierwszy order otrzymuje się, bo się jeszcze żadnego nie ma, wszystkie kolejne, bo się już jeden posiada” (Gustav Heinemann)

css.php