Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

2.01.2017
poniedziałek

Arabusy mordują

2 stycznia 2017, poniedziałek,

Stało się. W Ełku. Bo czemu nie akurat w Ełku? Propaganda rządowa i kościelna dociera przecież wszędzie. Systematyczne straszenie Polaków muzułmanami przyniosło wreszcie rezultat. Chłopak, zapewne wrogi wyznawcom islamu i bojący się ich, rzucił petardą w stronę baru prowadzonego przez Arabów. Jeden z nich zabił go nożem. Na to dziesiątki innych chłopaków, tak samo nauczonych wrogości do muzułmanów, zebrało się w miejscu tragedii, by wyrazić swoją nienawiść do islamu i Arabów. Czy mogłoby dojść do linczu? Może tak, może nie. Na szczęście była policja – ponad dwudziestu chuliganów zatrzymano. Zatrzymano też mordercę nożownika. Bilans: jeden chłopak nie żyje, drugi – ten, który zabił – ma złamane życie. Przyczyna? Antyislamizm sączony do uszu Polaka przez władzę i przez Kościół.

Powiedzmy sobie jasno – antyislamizm jest współczesnym odpowiednikiem przedwojennego antysemityzmu. Wtedy antysemityzm był otwarty i nie unikał swego imienia. To sami antysemici tak się nazwali. Dziś nawet najwstrętniejsi żydożercy oburzają się, gdy nazwać ich antysemitami. Bo są takimi tchórzami i są tak zakłamani, że boją się nawet tego, kim są. I wprawdzie przez analogię do tego zakłamania wrogowie islamu nie nazywają się dziś „antyislamistami”, lecz nie ukrywają swojej wrogości, tak jak nie ukrywali jej dawni antysemici. Otwarcie mówi się z ambon i w telewizji, że „obce są nam wartości tej religii”, że „grozi nam fala islamu” bądź „islamizacja”, a zbitka „muzułmanin terrorysta” jest nieomalże oficjalnie propagowana przez czynniki rządowe.

Bez żadnych skrupułów sieje się w narodzie strach przez Arabem, jak dawniej przez Żydem. Cel jest ten sam – zjednać poparcie dla rządu, który gotów jest bronić nas przed tym wrogiem. I ludzie wierzą – wierzą, że „muzułmanin” to to samo co „islamista”, a „islamista” to prawie już terrorysta. Wierzą, że skoro zamachów dokonują islamscy fanatycy, to coś jest nie tak ze wszystkim wyznawcami islamu. Wierzą, że wpuszczenie grupy uchodźców sprowadzi na nas zamachy.

Tak, ludzie dali sobie to wmówić. Tak, ten rząd nie wpuści „islamistów”. Bo mamy już sto tysięcy wyznawców Mahometa w Polsce. Gdyby było ich sto pięćdziesiąt tysięcy, to dramatycznie wzrosłoby zagrożenie terrorystyczne w kraju. Czy oni sami w to wierzą? Nie zastanawiają się. Jest im wszystko jedno. Nie było jeszcze Holokaustu Arabów, więc wolno manifestować islamofobiczne postawy. Za to jeszcze nie karzą społecznym wykluczeniem. No to skoro można, to czemu by nie skorzystać?

Dziś widzicie – panie Kaczyński, pani Szydło, panie Jędraszewski i panie Hoser – do czego prowadzi szczucie i podżeganie. Niby takie tam niewinne podpluwajki w stylu starej dobrej endecji, a tu chłopak nie żyje. I to nie dlatego, że zabił go Arab terrorysta, lecz zwykły Arab wzburzony przejawami antyislamizmu i dyskryminacji, którą tak niewinnie sobie ćwiczycie.

To paradoks, że śmiertelną cenę za rozsiewaną w przestrzeni publicznej nienawiść do islamu jako pierwszy zapłacił nie Arab czy inny muzułmanin, lecz Polak. Tym bardziej jednak powinno dać Wam to do myślenia. Brzydko się bawicie. Bardzo brzydko.

A tak na marginesie: czy macie jakieś pojęcie o islamie? Gdybyście mieli, zapewne zadziwiłoby Was jego podobieństwo do chrześcijaństwa. Jednym z nich jest występowanie zjawiska fanatyzmu i przemocy religijnej. Chrześcijanie mają za sobą straszliwą, niebywale krwawą historię prześladowań religijnych. Ich ofiarą padły miliony ludzi – głównie samych chrześcijan, mordowanych przez innych chrześcijan, lecz również mahometan i Żydów. Muzułmanie mają swoją historię przemocy równie bogatą. Niestety, o ile terror chrześcijański jest już rzadkością (choć istnieje), to terror muzułmański wciąż jeszcze daje się we znaki. Jego celem jest nakręcenie spirali nienawiści i przemocy, a w konsekwencji destabilizacja Zachodu. Straszenie islamem przez polski rząd i Kościół, polegające na wmawianiu ludziom skojarzenia islam = zagrożenie terrorem, doskonale wpisuje się w scenariusz samych terrorystów. Polski rząd i polski Kościół okazują się pożytecznymi idiotami, którzy dla korzyści politycznych, jakie uzyskują z podsycania ksenofobii, gotowi są nakręcać w Polsce histerię.

A wiecie, co będzie, gdy zginie jeszcze parę osób? Gdy Arab zabije jeszcze jednego Polaka albo Polak Araba (jedno i drugie jest tak samo możliwe)? Gdy dojdzie jeszcze kilka razy do takich zamieszek jak w Ełku w sylwestrową noc? Ano wtedy prawdziwi terroryści będą mieli doskonały pretekst do pierwszego zamachu na terenie Polski. Znajdą sobie kogoś pośród swoich, komu powiedzą „w Polsce nienawidzą muzułmanów – musisz dać im nauczkę”.

Czy rząd w ogóle zdaję sobie sprawę z tych mechanizmów? Czy wie, że zabawa w straszenie Arabem jest stokroć bardziej niebezpieczna niż przyjęcie kilkudziesięciu tysięcy uchodźców z Syrii? Czy rozumie, jakie czynniki prowadzą do wzrostu zagrożenia terrorystycznego? Ciarki mnie przechodzą, gdy myślę sobie, że za nasze bezpieczeństwo odpowiadają ludzie bawiący się zapałkami w stodole. Opamiętajcie się! Nie wykorzystujcie ełckiej tragedii w swojej nacjonalistycznej i antyislamskiej propagandzie. Jeśli ulegniecie tej pokusie, ściągnięcie do Polski terror. Mam nadzieję, że jest w Waszych głowach taka czerwona lampka…

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 152

Dodaj komentarz »
 1. To rzecz niesłychane, ale jako katolik zgadzam się w dużej mierze ze zdaniem Pana Hartmana.

  Nie chcę wysnuwać ostatecznych ocen z pierwszych medialnych doniesień, bo te zwykle przekręcają na chama rzeczywistość, ale z pierwszych doniesień wysnuwa się dla mnie obraz taki:
  Jakiś polski naziol i terrorysta dokonał ataku terrorystycznego na „arabski” lokal w stylu Kryształowej Nocy. Na to „araby” się naprawdę odważnie i po obywatelsku zachowali i zadźgali uciekającego terrorystę zanim ten zdołał zrobić więcej szkód. Uważam, że Europa powinna brać z tych „arabów” przykład jak należy z naziolami i terrorystami dorwanymi na gorącym uczynku postępować.

  Osobiście dałbym „arabowi” medal odwagi za bohaterską obywatelską postawę i sukces w walce z terroryzmem.

  Jeszcze raz zastrzegam, że moja opinia bazuje na pierwszych doniesieniach polskich mediów, które słyną z niewiarygodności. Więc jest warunkowa i może ulec zmianie po zapoznaniu się ze szczegółami zdarzenia.

 2. To może się przydarzyć polskim obywatelom poza granicami gdzie konsekwencje poniosą turyści, naukowcy, dziennikarze itp. i w odwecie przypadkowi ludzie mogą stracić życie. Ale tym to się chyba nikt nie przejmuje bo, Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi.

 3. Wychowałem się na Podlasiu.W latach 60 tych ,leżałem w szpitalu w Suwałkach.W każdą sobotę przywożono z wiejskich zabaw ,młodzieńca z nożem w brzuchu.A o miłości do Litwinow, ze wzajemnością strach wspominać.Po wojnie w kążdy poniedziałek ,naprawiano ploty ,użyte na zabawie do bicia wroga.,czyli sąsiada.W niedzielę proboszcz dawał rozgrzeszenie i historia zataczała koło.Ateistów nie było ,i nie miał kto dawać przykładu jak żyć po bożemu.A myśli o śąśiedzie ,który miał wiele krów ,były takie ,boże ,ja mam jedną ,dlaczego nie wytrują tych obok.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Optymizm Szanownego Autora odnośnie postaw i zachowań aktualnie nam rządzących wydaje mi się niestety naiwny. Serce rwie się do takiego pełnego humanizmu podejścia, niestety doświadczenie uczy inaczej. Władza nigdy dobrowolnie nie rezygnuje z narzędzi bez względu na ofiary. A zamach to byłoby wręcz spełnienie ich marzeń bo przestraszone społeczeństwo przestałoby słuchać opozycji i masowo poparłoby władzę ‚walczącą’ o bezpieczeństwo.

 6. „Chłopak, zapewne wrogi wyznawcom islamu i bojący się ich, rzucił petardą w stronę baru prowadzonego przez Arabów”

  Ciekawe, czym rzucal kierowca ciezarowki, zastrzelony przez islamskiego terroryste?
  Cos mi sie zdaje, ze niektorzy odrzucili juz wszelkie pozory przyzwoitosci, byle tylko dac wyraz swojej nienawisci wobec Polski i Polakow.

 7. Ja rozumiem, ze Pan Hartman kłamstwo ma w genach, ale prpkuratura już parę godzin temu podała, ze petardę rzucił kto inny (znany z nazwiska) PO morderstwie, OBOK lokalu.
  A poszło o kradzież coli, po której czterech afrykanczykow zamordowalo Polaka.

  Więc dlaczego profesorek nie majaczy po swojemu o „redystrybucji coli” i przerażającym średniowiecznym karaniu śmiercią za „batonik”? Tylko pluje jadem zoologicznej nienawiści o „antyislamizmie”?

 8. Żydowska logika:
  Arab zabił, Chrystus zawinił…
  Biedny morderca, ofiara Kościoła Katolickiego i polskiego rządu…

 9. Słyszymy o agresji ,o uczuciu agresji.
  Uczucie agresji jest nam konieczne. Bez tego życie byłoby puste.
  Mamy kryzys tego uczucia, w polskim Sejmie. Bo jedna strona nadużyła uczucia agresji, a druga strona agresją zaczęła się bronić.
  Agresja potrzebuje energii i świadomości. W Ełku było za dużo energii,
  a za mało świadomości.
  W Sejmie jest podobnie, tylko proces uruchomionej agresji jeszcze się
  nie zakończył.
  Jarosław Kaczyński uruchomił negatywną agresję, bo pozytywnych uczuć jest pozbawiony, świadomości mu brakuje, żeby zapanować nad swoją agresją.
  Nasze uczucia w mózgu siedzą, ich ekspresja zależy od stanu czynności naszego umysłu. Jarek ma źle nakarmiony mózg, który biochemiczne jest tak
  ustawiony, że pokazuje nam się , jako inteligentny drab, taki mały Hitlerek…
  nikogo nie uznający, nie szanujący, tylko siebie widzi… agresja zamyka ludziom oczy i uszy, jak jest patologicznie użyta.
  Agresję opozycji oceniam pozytywnie, jako wielkie szczęście, wysoko nas świat za takie zachowanie oceni.

  Tylko dietą można zmienić pana Jarka. Wg mojej wiedzy, nadmierna ilość białka w diecie daję agresję człowiekowi, w nadmiarze.

  W Ełku było podobnie, z nadmiaru białka w diecie pojawiła się w młodych
  ludziach agresja.

  Proszę się nie śmiać, nie lekceważyć mojego doniesienia, tylko uruchomić myślenie. Bo ledwie zarysowałem problem, jest bardzo bogaty, w treść.
  Gospodarz tylko objawy opisał, bez myślenia o istocie sprawy.

 10. Nie ma naszej zgody na to, aby Arabowie w Polsce za niezapłacenie za kebab lub za rzucenie petardy mordowali Polaków. Tutaj chodzi o przypadek przyjmowania jako uchodzę ekonomicznego, osób z krajów i społeczeństw, gdzie życie ludzkie niewiele znaczy, bo np. państwo jest upadłe, rządzi szariat, a kary mutylacyjne są na prządku dziennym lub gdzie tak po prostu inaczej traktuje się osoby ze swojego klanu i wyznania, a inne osoby są nieczyste, czy w ogóle nie przydaje im się przymiotu osób. Tzn. owszem możemy nastawić się na przyjmowanie takich osób, bo np. wymagają tego względy humanitarne lub z powodów demograficznych, ale wówczas musimy zmienić prawo w taki sposób, aby dostosować się do mentalności uchodźców np. trzeba wprowadzić karę śmierci, prawo do samoobrony, oraz prawo do noszenia broni palnej. Zawsze jest jakieś rozwiązanie. Gdyby Łukasz Urban miał broni być może miałby szansę się obronić, albo gdyby kierowcy TiR-ów mieli broń i mogli jej użyć, to nie byliby napadani przez uchodźców. Zawsze można się dostosować i przyjmować uchodźców znajdujących się w ciężkim położeniu i mających gwałtowną mentalność, ale nie koniecznie to musi być robione w taki sposób, aby wyjść na rzeźnego barana. Obiekt rajdów rozpędzonym TiR-em, czy też bomb własnej roboty w środkach masowej komunikacji, bo jednemu na 10 000 tysięcy uchodźców tak się widzi z jakichś niewiadomych względów.
  Jeśli chodzi o kościół katolicki to owszem można tak to ujmować w kategoriach szerzenia nieufności i nienawiści, ale fakt jest taki, że za bułkę czy też petardę zginął Polak. Ale za miesiąc zginie już Arab za to że nie ukłonił się chuliganowi na ulicy. Nie widzę tutaj związku z religią katolicką, będziemy mieli manifestację rasizmu i wypieranie przemocą słabszych, bo Arabowie w Polsce są nieliczni i słabi i to właśnie oni w razie czego będą ofiarami, a nie Polacy. W Polsce nie będzie tak jak we Francji lub Niemczech. 7 tysięcy uchodźców nic tego nie zmieni, agresywna część naszego społeczeństwa nakryje ich czapką, a kto będzie chciał interweniować musi mieć świadomość, że będzie musiał zaryzykować swoje zdrowie a nawet życie. Nie wiem czy wielu humanistów znajdzie w sobie jeszcze wówczas heroizm, to czynu, a nie tylko do gadania o humanizmie.

 11. „Chłopak, zapewne wrogi wyznawcom islamu i bojący się ich, rzucił petardą w stronę baru prowadzonego przez Arabów”.

  A mógłby Pan bez zwyczajowego ideolo? I po kartezjańsku trzymając się faktów?

  Chłopak ukradł napój z baru, Arabowie go dogonili i odebrali. Z zemsty wrócił i rzucił im do środka baru petardę. No to go pogonili raz jeszcze, złapali i nożami zabili. Arab jeśłi jest na kogoś zły, to mówi, że go zabije, ale to tylko taka konwencja. Jednak Arab wyprowadzony z równowagi i w poczuciu zagrożenia istotnie może zabić.

 12. Polacy mają, jak się zdaje, wyjątkową skłonność do platonicznej bigoterii. Nienawidzą żydów i muzułmanów, w kraju ze śladową obecnością jednych i drugich. Wielką odpowiedzialność ponoszą media głównego nurtu, jeszcze większą społeczne, pełne przejaskrawionych i wyrwanych z kontekstu „sensacji” o problemach z imigrantami muzułmanami. Wystarczy poczytać komentarze pod medialnymi nowinkami mającymi jakikolwiek związek z muzułmanami i imigrantami.

 13. Może czasem warto poczekać na pełne informacje? Ten chłopak, Polak, który zginął to pospolity złodziejaszek, już karany za rozboje. W tym lokalu ukradł 2 butelki piwa. Tunezyjczyk niestety przesadził, wziął nóż, żeby odebrać swoją własność, wszystko źle się skończyło. Do tego doszły od razu uprzedzenia chrześcijańsko – islamskie.

 14. To nie Araby mordują. To Arabów mordują. Nie od dziś. O tym kto i jak morduje Arabów pisze Daniel Estulin w ” W Imię Allacha”. Radzę koniecznie przeczytać. Włos się jeży

 15. Całkowicie zgadzam się z Pańskimi przemyśleniami, oprócz tej czerwonej lampki. W tych zindoktrynowanych główkach nic się nie zapali, bo takie tragedie to woda na ich młyn.Pretekst do dalszej,dogłębnej faszyzacji kraju. To faszyzm nadchodzi,zaś Pan woła na puszczy…

 16. Lud nasz bogobojny, bo głupi. Albo – głupi, bo bogobojny. Zakładam się, że 99% nie ma żadnego pojęcia o islamie, o historii… Np. o tym, że obecni islamiści w Europie idą naszym śladem… Że w 1099 r europejskie rycerstwo najechało ich kraje. I że w ciągu zaledwie 2 dni wyrżnęło wszystkich mieszkańców Jerozolimy – 40 tys. ludzi – kobiet i dzieci też – w 2 dni!!! A później przez setki lat ogniem i mieczem nawracało cały świat na chrześcijaństwo – miliony zabitych, spalonych na stosach, zadręczonych na śmierć w lochach Inkwizycji. Islam idzie naszą drogą, robi to samo co my – tylko jest spóźniony o te kilkaset lat…. w końcu jest młodszy o te lata.

 17. „Europo, wstań z kolan albo umieraj. Europo, mordują twoje dzieci. Strzelają do nich, rozrywają je na kawałki, obcinają im głowy. A ty co? Urządzisz kolejny żałosny marsz z tysiącem przerażonych, zmanipulowanych dobrych ludzi? To wszystko, na co cię stać? Wyrwali ci z piersi duszę? Całkowicie? Zrobili ci to specjaliści od poprawności politycznej, robiący interesy na ogłupianiu ludzi? Ci, którzy wmówili milionom Europejczyków, że prawdziwe wartości i cnoty są powodem do wstydu? Że męstwo to nienawiść, a odwaga i instynkt samozachowawczy to zbrodnia? Czemu dopuściłaś, Europo, żeby rządzili tobą słabi, tchórzliwi politycy?”

 18. Czyli co?
  Pozwalaj Arabom na wszystko, bo inaczej ISIS będzie rekrutował terorystów pośród tych, którzy tu już są?
  A może by inaczej? A może by zamknąć ten bar? Może by tak deportować właścicieli?

 19. Nie bylo dotychczas zamachow w cebulandi, gdyz to malo znaczacy kraj w zachodniej kulturze. Ot grajdol na peryferiach niewarty uwagi. Sytuacja nieco sie zmienia gdy dochodzi do takich aktow jaki ma obecnie. Plynie informacja w swiat terrorystow. Pozostaje kwestia czasu, gdy cos sie grubszego wydarzy.

 20. Panie Profesorze,
  W obecnej sytuacji, czyli zamachów dokonanych na Europejczyków przez muzułmanów w Paryżu, Nicei, Berlinie czy też ostatnio w Istambule a teraz w Ełku, pozostaje nam już tylko wysiedlenie wszelakich obywateli państw arabskich z Polski i zamkniecie meczetów finansowanych z zagranicy, czyli głównie przez Arabię Saudyjską, wraz z zamknięciem jej ambasady. Chyba, że życzy Pan sobie, aby więcej Polaków ginęło z rąk islamistów. Mamy już przecież co najmniej dwie polskie ofiary: w Berlinie i Ełku. Czy to naprawdę pana nie obchodzi?

 21. Panie Profesorze,
  Myli pan znów antysemityzm z antysyjonizmem. Ja jestem np. filosemitą (zarówno jeśli chodzi o Żydów jak też i Palestyńczyków) oraz zdecydowanym antysyjonistą, jako że syjonizm jest przecież odmianą rasizmu.

 22. Panie Profesorze,
  Zapewne nie każdy muzułmanin jest jeszcze terrorystą, ale ogromna większość terrorystów jest dziś muzułmanami.

 23. Dobry los oszczędza Polakom szerszych kontaktów z Arabami. Pchają się oni do bogatszych krajów i na razie zostawiają Polskę w spokoju.

 24. Panie Profesorze,
  Powolny Holokaust Arabów odbywa się co najmniej od roku 1948 w okupowanej przez Izrael Palestynie i w samym Izraelu. Tylko finansowa i militarna zależność Izraela od USA wstrzymuje syjonistów rządzących od roku 1948 Izraelem od nadania temu Holocaustowi rozmiarów i tempa, jakie znamy z III Rzeszy.

 25. Panie Profesorze,
  Obrzydliwe jest to, że straszy nas pan atakami ze strony islamistów za to, że w Polsce nie tolerujemy owych islamistów. Dotychczas myślałem, że jest pan w zasadzie nieszkodliwym, (neo)liberalnym oszołomem, ale teraz widzę, ze jest pan wręcz zagrożeniem dla Polski i Polaków.

 26. Panie Profesorze,
  Pyta się pan „jakie czynniki prowadzą do wzrostu zagrożenia terrorystycznego?”. Odpowiadam: jakakolwiek interwencja, a szczególnie militarna ze strony Zachodu w wewnętrzne sprawy Bliskiego Wschodu, w tym szczególnie popieranie Izraela oraz tolerowanie w Europie obecności muzułmanów.

 27. Panie Profesorze,
  Pański artykuł ujmuje sprawę w nie do końca uczciwy sposób.Jestem przeciwnikiem robienia z problemu islamu ideologicznej wojny religijnej z chrześcijaństwem,ale zestawianie ze sobą tych dwóch systemów to nieporozumienie.
  Nie chodzi tutaj o licytowanie się przemocą w obu religiach, ale charakterem tych systemów i przekazem zawartym w ich tzw. świętych księgach.
  Islam to nie jest tylko religia, ale system geopolityczny – ekspansywny, nietolerancyjny, odwołujący się do niskich instynktów. Chęć dominacji, pasożytniczy charakter i demograficzna ekspansja są nazbyt realnym zagrożeniem dla spolegliwych i mydłkowatych społeczeństw dobrobytu.
  Miałem już nieprzyjemność obcowania z tymi ludźmi.
  Bezmyślne ignorowanie tych niebezpieczeństw przez zmanierowanych
  i odrealnionych polityków może doprowadzić do katastrofy.
  Dlatego dziwię się , że z taką pasja oddaje się Pan wewnętrznym groteskowym niesnaskom, kompletnie ignorując zewnętrzne zagrożenie.

 28. Zdjęciami mordujących Arabów epatowała telewizja, gdy rządziła PO… Zamaskowani osobnicy na czarno, noże, ich bezbronne ofiary odziane na pomarańczowo… Panie Hartman: to za rządów PO…

 29. To jest wołanie na puszczy Panie Profesorze!
  Właśnie na wydarzenia w Ełku zareagowała posłanka Pawłowicz .
  Zaatakowała prezydenta Gdańska za przyjazne traktowanie emigrantów.
  Boję się czegoś znacznie gorszego.
  Tłum w którym były zwykłe kobiety, zdemolował dwa lokale należące do Tunezyjczyka.
  Na to aby się skrzyknąć i zaatakować dwa bary, potrzeba sporo czasu.
  Obawiam się że policja przymknęła na to oko.

  Podano ,że któryś z właścicieli baru był polskim obywatelem.

 30. Panie Profesorze,
  Każdy tzw. uchodźca z Bliskiego Wschodu oznacza w Europie znaczy wzrost zagrożenia terrorem, Przecież wystarczy, aby wśród tych uchodźców był tylko 1% terrorystów, to mamy już 1 terrorystę na 100 takich uchodźców. Przecież ostatnia fala terroryzmu w Europie wywołana została przez kanclerz Merkel, która otwierając granice Niemiec, wpuściła nie tylko do Niemiec, ale także i do Polski tysiące potencjalnych i nie tylko potencjalnych terrorystów. Stąd też powinniśmy przynajmniej przywrócić kontrolę paszportową na granicy z Niemcami, jako że ponieważ Niemcy od ponad roku nie kontrolują swoich granic, to my musimy kontrolować granicę z nimi. Dla mnie życie i zdrowie Polaków jest bowiem bezcenne i uważam więc, że powinniśmy robić wszystko, aby je chronić.

 31. Na koniec: mam szczerą nadzieję, że to zamordowanie Polaka przez muzułmanina zakończy wreszcie jakiegokolwiek gadanie o przyjęciu do Polski obcych nam kulturowo i zupełnie nam przecież niepotrzebnych imigrantów z Bliskiego Wschodu.

 32. Mogę się mylić, ale z tego co podają media, wygląda to raczej na typową burdę, która eskalowała się do tragicznych rozmiarów. Proszę popatrzeć np. na niedawną tragedię w Warszawie, gdy wracająca z pasterki grupa pijanych mężczyzn głośnym wydzieraniem się podpadła innej pijanej grupie – i też poszły w ruch noże. Obecność Arabów nie była do tego potrzebna.

 33. A poza tym, to pan ich nazwał mordercami… (14.11.2015
  sobota).

 34. Zatem mamy pierwszego męczennika dobrej zmiany – czyżby za sprawą samego pana B? Czekamy na rozwój wydarzeń – na początek – powiedzmy, polskej odmiany Horst Wessel Lied.

 35. Tym razem Pan przesadził profesorze. Toż to był zwykły i tragiczny w skutkach zbieg okoliczności. A dlaczego nie wykorzystać tragedii, w której zginęły dwie niewinne nastolatki, bo akurat były na drodze szalejącego samochodem Ukraińca. Sądzę, że z łatwością dałby Pan radę zaplątać tą tragedię w napędzaną niechęć do Ukraińców (czytaj Banderowców). Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Nie ma nic do rzeczy antyislamizm ze zbrodnią w Ełku. Zwykły podpity lokalny bandziorek (tak wynika z prasowych relacji) ukradł jakieś napoje, a właściciel chciał mu je odebrać za pomocą noża. Nie dopisujmy więc do tego antislamizmu.
  Ja też jestem antyreligijny, ale nie wchodzę do lokali i nie kradnę. Nie ubliżam też wyznawcom jakiejkolwiek religii. Nie dziwię się, gdy spotykam człowieka o innym kolorze skóry i gdy mówi w nieznanym mi języku.

 36. Niestety, zabijają naszych (chuliganów), więc umknęła nam myśl główna, co pan Hartman chciał nam zakomunikować.

  To mianowicie: „Chrześcijanie mają za sobą straszliwą, niebywale krwawą historię prześladowań religijnych. Ich ofiarą padły miliony ludzi – głównie samych chrześcijan, mordowanych przez innych chrześcijan, lecz również mahometan i Żydów. Muzułmanie mają swoją historię przemocy równie bogatą”.

  Jak z tego widać, jedyni Żydzi nie mają „strasznej historii”, a o prześladowanych Palestyńczykach w Izraelu (a kiedyś wymordowaniu Kananejczyków) nie będziemy rozmawiać, bo to przecież nieistotne.

 37. Levar
  2 stycznia o godz. 12:28

  ”Ciekawe, czym rzucal kierowca ciezarowki, zastrzelony przez islamskiego terroryste”

  A czym rzuciła mała dziewczynka w Polaka, we Francji, który ją porwał,zgwałcił i
  zamordował?
  Czym rzuciła w niego wcześniej, staruszka też we Francji ,którą napadł i siedział za to
  w więzieniu?
  Czy Brytyjczycy powinni wypieprzyć wszystkich Polaków za to ,że stanowią oni
  najbardziej kryminogenne, emigranckie środowisko ?
  Czy mamy godzić się na to aby Brytyjczycy obijali mordy wszystkim Polakom jako potencjalnym gwałcicielom?Jeden z nich odsiaduje 12-letni wyrok w Polsce,
  bo tam dostał dożywocie .(kobieta później zmarła)
  Dlaczego Polaków nie poruszyła historia okrutnie zagłodzonego przez polskich rodziców,emigrantów w Londynie, 6-letniego syna?
  Nad tym dzieckiem płakało pół Europy, a premier Wielkiej Brytanii osobiście
  zaangażował się w śledztwo. Czy nie powinniśmy zażądać od Brytyjczyków
  wydalenia wszystkich Polaków ,żeby nie przynosili Polsce hańby na emigracji ?
  Dlaczego polskie pijane bydło wysypuje się z samolotów w Dubaju
  nie pamiętając ,że są wyższą rasą w arabskim kraju ?
  Można tak ciągnąć bez końca.
  W większości Polacy to tępa ,pijana ,rasistowska dzicz kisząca w beczkach dzieci.
  Ilekroć jestem za granicą staram się nie przyznawać skąd pochodzę.
  Cywilizowane kraje otwierają przed Polakami swoje granice w nadziei ,że nas wyedukują i zmienią .Ale to im się nigdy nie uda.

 38. „Faszyści przyszłości będą nazywać się antyfaszystami” – Winston Churchill

 39. Profesor Hartman broni islamistów, a swoimi porównaniami ubliża Zydom.
  Panie obrońco terrorystów – a nie przyszło panu do głowy, że ten okradziony islamista zamiast mordować chłopaka – powinien wezwać Policję?
  Moim zdaniem islamiści powinni zostać usunięci z Polski, z Europy i z Ameryki.
  Myślę, że powinien pan pojechać do któregoś z krajów muzułmańskich z izraelskim paszportem –
  zobaczy pan wtedy co się z panem stanie.
  Myślę, że nie znajdzie pan tam żadnych obrońców.
  Wszystkie religie i ich kościoły to cywilizacje zła i śmierci.

 40. Dlaczego w Polsce nie ma islamskich zamachów terrorystycznych,pomimo że odsetek nienawidzących innowierców jest chyba wyższy niż średnia europejska? Typowy „suweren” nienawidzi: ciapatych,ruskich,cyganów,gejów,szkopów (sam dodaj kogo jeszcze),będąc sam tępym,zapijaczonym głupkiem,zindoktrynowanym przez będących przy władzy,żądnych uwłaszczenia na gospodarce kraju,cynicznych prominentów PISu. Po prostu,Polska jest takim marginesem Europy,że szkoda bomby.

 41. antónio
  2 stycznia o godz. 18:28
  Szanowny Panie,
  jesli uwaza Pan, ze ublizajac Polakom, uzyska Pan ich poparcie w nastepnych
  wyborach, to chyba nalezy Pan do „inteligentnych inaczej”.

 42. Moje uznanie, szacunek i podziękowanie za ten tekst. Nareszcie trochę zimnej wody prawdy na kapucynki histeryków.
  Jedna uwaga: Kilka dni temu właśnie po raz pierwszy Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła uchwałę wskazującą na odpowiedzialnych za istniejącą sytuację. Nawet Kerry nie wytrzymał i powiedział trochę prawdy. I ta typowa reakcja: Wzywanie 15 ambasadorów państw, które miały odwagę wreszcie głosować zgodnie z sumieniem.
  Oczywiście nie zapominam o tych, którzy od lat myli swoje sumienie kosztem Palestyńczyków, ale dzisiaj to oni za to płacą.

 43. Trwa kolejna wojna religijna. Tym razem to konflikt islamu z chrześcijaństwem.
  Wszystkie wojny są motywowane religijnie i niezależnie od tego jak je nazywają historycy
  więcej ludzi zostało zabitych w imię boga niż z jakiegokolwiek innego powodu.
  W Polsce kościół w obronie sprawowanej przez siebie władzy i własnego dobrobytu sieje nienawiść do wyznawców innych religii identycznie jak islam nienawidzi wszystkich innowierców lub niewierzących.
  Ma rację „jaro511” pisząc:
  „Nie chodzi tutaj o licytowanie się przemocą w obu religiach, ale charakterem tych systemów i przekazem zawartym w ich tzw. świętych księgach.
  Islam to nie jest tylko religia, ale system geopolityczny – ekspansywny, nietolerancyjny, odwołujący się do niskich instynktów. Chęć dominacji, pasożytniczy charakter i demograficzna ekspansja są nazbyt realnym zagrożeniem dla spolegliwych i mydłkowatych społeczeństw dobrobytu.”
  Identycznymi cechami charakteryzje się chrześcijaństwo.

 44. antónio pisze (…) „Czym rzuciła w niego wcześniej, staruszka też we Francji ,którą napadł i siedział za to
  w więzieniu?
  Czy Brytyjczycy powinni wypieprzyć wszystkich Polaków za to ,że stanowią oni
  najbardziej kryminogenne, emigranckie środowisko ? (…)

  Nie, bo Polacy nie stanowią najbardziej kryminogennego środowiska, proszę poszukaj informacji, a dowiesz się, że zachowują się dobrze, lepiej niż w Polsce. Co stoi w rażącym kontraście to dziesiątków tysięcy zbrodni, ciężkich przestępstw i setek już tysięcy drobniejszych, popełnianych w UK przez wyznawców allaha.

  Jesteś nieuczciwy w swoim poście tak, jak tylko można: „W większości Polacy to tępa ,pijana ,rasistowska dzicz kisząca w beczkach dzieci.” – jeśli już ltokolwiek miałby być karany za „mowę nienawiści”, to właśnie ktoś taki, jak ty. Osobiście takiemu karaniu jestem głęboko przeciwny, wystarczy, że napełniasz wszystkich przyzwoitych ludzi obrzydzeniem.

 45. Wielce szanowny Panie Profesorze,

  apeluje Pan do ludzi, ale na Pańskim forum tymczasem zbiegła się bezczelna hołota narodowo-katolicka pozbawiona uczucia wstydu. I ta hołota już się zorientowała, że Pańska argumentacja moralno-filozoficzna jest dla nich całkowicie niegroźna. Oni tej argumentacji i nie rozumieją, i się nią nie przejmują. Jest dla nich nieważna! Nie ma żadnego znaczenia. Można z niej otwarcie szydzić i drwić, w dodatku z poczuciem wyższści katolickiego Polaka. Oni Pańską argumentacją jawnie pogardzają, jak na bezczelnych warchołów przystało. Znaczenie ma tylko ich faszystowska duma polsko-katolicka. Tylko tej dumy nie wolno obrażać. Głoszenie religijno-rasistowskiej nienawiści polsko-katolickiej sprawia podlecom uczucie zadowolenia z siebie. Dzieje się to za przyzwoleniem najwyższych organów państwowych, które akceptują faszystowskie przejawy nienawiści. Prokurator generalny pozostaje bezczynny. Prezydent państwa nie reaguje na bezczynność organów państwowych, chociaż czuwanie nad przestrzeganiem konstytucyjnego porządku w państwie jest jego podstawowym obowiązkiem. Przypomnę nazwiska, żeby nie być aż tak bardzo abstrakcyjnym. To Ziobro Zbigniew i Duda Andrzej. Może los sprawi, że kiedyś staną przed należnym forum odpowiedzialności…

  Mam do czynienia z muzułmanami, głównie z muzułmanami kurdyjskimi. Normalni ludzie, a zwłaszcza bardziej normalni od polskich katolickich nienawistników katolicko-faszystowskich. Uchodźcy doskonale orientują się, w jakich społecznościach przeszło im żyć na emigracji. Przeżywają tragedie niemożności dostosowania się do europejskiej mentalności. Jest im bardzo ciężko. Tym bardziej, że doskonale orientują się w otaczającej ich atmosferze uprzedzeń, niechęci i odrzucenia. Rodzą się resentymenty… Nienawiść rodzi nienawiść.

  Dokładnie wczoraj czytałem reportaż na szwajcarskim internecie o dobrowolnym powrocie uchodźców do swoich zniszczonych wojną krajów z Niemiec. Atmosfera odrzucenia jest powodem ich schorzeń depresyjnych oraz uczuć beznadziei. W tej sytuacji spotykają się ze zrozumieniem i szacunkiem pracowników niemieckiej służby zdrowia, urzędów niemieckich oraz tysięcy społecznie zaangażowanch osób, niosących im pocieszenie, współczucie i rzeczową pomoc. Państwo niemieckie umożliwia im dobrowolny powrót do krajów pochodzenia. ‚Zycie w Europie jest dla tych ludzi bardzo często nie do pojęcia. Niemieckie służby konsularne przygotowują przyjęcie takich uchodźców w krajach ich pochodzenia. Powracający otrzymują wolny przelot samolotem oraz zapomogę na urządzenie się w kraju po powrocie. Ta pomoc jest źródłem wdzięczności ale też satysfakcją dla Niemców, którzy w tych trudnych chwilach, także zagrożenia terrorystycznego, potrafią praktykować swoje człowieczeństwo.

  Według wspominanej publikacji na szwajcarskim internecie w roku 2016 w tym trybie dobrowolnie powróciło prawie 25 tysięcy osób. Ale dwa razy tyle wydalonych zostało przymusowo, po porozumieniu z władzami kraju ich pochodzenia, (głównie krajów bałkańskich i niektórych krajów północnoafrykańskich). Przymusowe wydalanie nie ma zastosowania do krajów, w których toczą się działania wojenne.

  Inną sprawą są osoby religijnie zradykalizowane, których celem jest zemsta za szkody i krzywdy – rzeczwiste, czy też wyimaginowane, i religijne, zreinterpretowane religijnie w aspekcie nienawiści i zemsty – doznane przez społeczeństwa muzułmańskie, krzywdy wyrządzone im czy to przez kraje europejskie, czy też przez religię katolicką. Tego rozróżnienia terroryści często nie rozstrząsają. Dla nich religia katolicka jest „ideologią krzyżowców” i jest odpowiedzialna za ich nieudałą formę egzystencji we współczesnym świecie. Ludzie tacy są opanowani nienawiścią religijną oraz żądzą zemsty, a zachowują się jak psychopaci. Przed terrorystami trzeba się bronić, to fakt, bardzo groźny fakt. Ale utożsamianie wszystkich muzułmanów z terroryzmem jest wyrazem perwersjnej nienawiści ze strony katolickich rasistów i nienawistników. Takie traktowanie sprawy przez naczelne organy naszego nieszczęsnego kraju jest zbrodnicze! Bez żadnego cienia wątpliwości – to śmierdzi brzydką zbrodnią. Raz zasiana nienawiść będzie długo kwitła w sercach polskich nienawistników katolickich. I to trzeba mówić naszym politykom. Bo za tę truciznę serc i umysłów są odpowiedzialni. Bo to oni mają stanowić wzór kultury, przyzwoitości, umiaru i humanitaryzmu. Tymczasem szczują i podżegają, a tam gdzie im wygodnie, pobożnie przymykają swoje fałszywe oczy.

 46. @antyfaszysta
  ” Islam idzie naszą drogą, robi to samo co my – tylko jest spóźniony o te kilkaset lat…. w końcu jest młodszy o te lata.”
  Albo odkryłeś nowe prawo natury albo.. masz problemy z poprawną argumentacją.

 47. Oj , moim zdaniem pojechał Pan tym artykułem. Moja nieufność wobec środowisk lewicy i autorów takich jak Pan znów wzrosła.
  „Propaganda rządowa i kościelna dociera przecież wszędzie. Systematyczne straszenie Polaków muzułmanami przyniosło wreszcie rezultat. Chłopak, zapewne wrogi wyznawcom islamu i bojący się ich, rzucił petardą w stronę baru prowadzonego przez Arabów. „
  Aha Polak to automatycznie katolik, a islamista to nie automatycznie terrorysta.(Pański tekst poniżej) . A może to był ateista, albo widziano go w kościele na Boże Narodzenie tylko, ja tego nie wiem, ale Pan wie jak to było.
  „Chłopak, zapewne wrogi wyznawcom islamu”, „zapewne” fajny wyraz nadaje się super do manipulacji.
  „I to nie dlatego, że zabił go Arab terrorysta, lecz zwykły Arab wzburzony przejawami antyislamizmu i dyskryminacji, którą tak niewinnie sobie ćwiczycie.” Brawo może Pan zgłosi się na policyjnego psychologa, skoro Pan odczytuje na odległość stan ducha człowieka.
  Co wiemy dzisiaj , to była nieudana próba kradzieży, petarda to było inne wydarzenie. Jeżeli kontekst sprawy nie ulegnie zmianie to próbował Pan bez sprawdzenia faktów ubić kapitał polityczny dla swojej sprawy na śmierci człowieka. Czym się Pan rożni od ludzi którzy zbijają kapitał polityczny na Smoleńsku? Słuszna sprawa ? Ci od Smoleńska powiedzą to samo.
  „A tak na marginesie: czy macie jakieś pojęcie o islamie?” Tak pracowałem z Muzułmanami, rozmawiałem z nimi o ich religii. Czytałem Koran wraz z książkami tłumaczącymi(Sam Koran się strasznie ciężko czyta). Czytałem biografie Mahometa który jest wzorem dla wszystkich muzułmanów, sprawdziłem jakie prawa mają niewierni w krajach muzułmańskich. Wiem ze w krajach muzułmańskich prawa człowieka obowiązują o ile nie są w sprzeczności z Koranem(Kairska Deklaracja Praw Człowieka w Islamie) i jestem przerażony tym co tam znalazłem. Wiem ze kilkadziesiąt lat temu w Europie zachodniej nie było muzułmanów, wiem jak to wygląda teraz, społeczeństwa mają teraz tam potężne problemy. Niemcy na przykład z libańskimi klanami , które powstały w wyniku przyjęcia uchodźców Libańskich podczas wojny libańskiej.

  Od manipulacji kościoła Katolickiego uwolniłem się późno mając dwadzieścia parę lat. Tekst ten odbieram jako próbę manipulacji takimi chwytami jak poczucie winy, poczucie strachu przed odwetem , wmówieniem ze tylko głupi, źli ludzie są przeciw Islamowi, no wy chyba źli i głupi nie jesteście? Jak napisałem powyżej z moją dzisiejszą wiedzą na temat Islamu i na podstawie rozwoju wydarzeń w Europie zachodniej mówię NIE Islamowi.

 48. antónio, 2 stycznia o godz. 18:28

  Mam podobne, wręcz takie same, odczucia, co do „szlachetnej” kultury polsko-katolickiej. W oku przeciwnika dostrzegną źdźebełko, w swoim oku nie widzą belki. Fałszywe gnoje. Ale coraz bardziej starają się, żeby spadł na nich odwet. Oby nie, ale myślę, że spadnie. I ucierpią niewinni, bo tak zazwyczaj bywa. Ale niechże wtedy pamiętają, że zawdzięczają to swojej fałszywej i mściwej kulturze.

  Gratuluję Ci wypowiedzi. Będą Cię nienawidzili na tym forum. Bo nie tylko Putin ma swoich trolli. Tu działają przytrenowne trolle w koloratkach. Za watykański żołd. I szczują szczują… I podżegają, podżegają… Fałszywce przenajświętsze.

 49. Jak Polacy gonili innych Polakow i mordowali ich meczetami to bylo wtedy wszystko w porzadku? Niestety tutaj zawinila nieznajomosc mentalnosci nacji arabskiej. Podobnie jest z mieszkancami Afryki. Bardzo szybko „wchodza na palme” i staja sie bardzo agresywni.

 50. Porównanie islamofobii z antysemityzmem jest dyletanckie. Prowadzona na ten temat dyskusja takiej równości nie ustaliła. Antysemityzm kierował się przeciw własnym współobywatelom uznającym te same wartości, secundo Hartman posługuje się manipulacją nazywając krytykę polityki imigracyjnej UE antyislamizmem.
  cytatJuden haben nie Terrorangriffe auf Zivilisten durchgeführt, Fatwas gegen Cartoonisten ausgesprochen, die krummnasige Rabbis gezeichnet hätten, oder öffentlich zum Ziel erklärt, den europäischen Kontinent zu „erobern“, wie das prominente muslimische Vertreter wiederholt getan haben. Jüdische Schulen haben ihre Zöglinge nicht mit Hass auf die westliche Zivilisation indoktriniert.http://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/islamophobie-und-antisemitismus-die-neuen-alten-juden-13124344-p2.htmlcytat
  Jeżeli argumenty prof. Safranski są poprawne, to Hartman nie wyrósł jeszcze z okresu pokwitania.http://www.nzz.ch/nzzas/nzz-am-sonntag/ruediger-safranski-interview-die-deutschen-sind-in-der-pubertaet-ld.2940
  Inny kolega po fachu filozof Peter Sloterdijk twierdzi: „nie istnieje moralny obowiązek samozagłady”. Swoją tezę Stoterdijk popiera argumentami. w przeciwieństwie do Hartmana który nie czuje się do tego zobowiązany.
  Stwierdzenie „Ano wtedy prawdziwi terroryści będą mieli doskonały pretekst do pierwszego zamachu na terenie Polski.” obarczone jest błędem logicznym. Terroryści islamscy nigdy nie troszczyli się o preteksty do zamachu. Nie troszczył się zamachowiec z Berlina który był kryminalistą, mógł swobodnie się poruszać, kasować kilkakrotnie zasiłki na wiele tożsamości które posiadał. Zamachowiec z Würzburga miał rodzinę zastępczą, zapewnione miejsce w szkole i nie szukał pretekstu do wbicia siekiery do głów osób z dalekiego Tajwanu, z którymi nigdy nie mógł mieć cokolwiek wspólnego. Argumenty Hartmana weryfikuje życie. Ten artykuł jest amoralny ponieważ usiłuje wykorzystać tragedię do politycznych zagrywek. Fakt, że wyszedł on z pod pióra profesora etyki budzi tym większe zdumienie.

 51. Dzieje się inwazja islamu na Europę.
  Wielu z tych „uchodźców” do Europy to wojownicy ISIS, których korzystając z tej okazji wodzowie islamskich terrorystów lokują w różnych krajach. Mają oni konkretne zadania i misje do spełnienia.
  Zabawne, że ten islamski „bat” terroryzmu i religijnego zacofania europejczycy kręcą na siebie za swoje własne pieniądze podatników krajów UE.
  I tak już zapaprane wszelką imigracyjną zbieraniną jaskiniowców kraje Europy jeszcze sobie pogorszą i to na własne życzenie i za własne pieniądze.

  Przecież wiadomo, że muzułmanie nigdy i nigdzie się nie adoptują do cywilizacji kraju do którego przybywają.
  Wręcz przeciwnie tworzą enklawy, przenikają ze swoimi prawami szariatu i religią do wszystkich dziedzin życia tego kraju jak np. media, handel, usługi i organa władzy wszystkich szczebli w celu przejęcia władzy.
  To identyczna metoda obejmowania władzy jaką uprawia w Polsce kler kk oraz poza Polską wysyłając tabuny swoich misjonarzy do wielu krajów trzeciego świata i nie tylko.

  Dzieje się obecnie kolejna wojna islamu i religii chrześcijańskiej, a trzeba pamiętać, że wszystkie religie i ich kościoły to cwilizacje zła i śmierci oraz wielkie zagrożenie dla całego świata.
  To dlatego muzułmanie emigrują do krajów „innowierców”, a nie do bogatych krajów muzułmańskich takich jak Arabia Saudyjska, Kuwejt, Katar itp.

  Od ponad 30 lat mieszkam w kraju, który zapaprał sobie społeczeństwo multikulturalnym rozmnażającym się jak króliki, leniwym motłochem, który ma także prawo ściągania do nowego miejsca osiedlenia kolejnych setk tysięcy w ramach tak zwanego „łączenia rodzin”. W rezultacie tego procederu w ciągu paru lat z paru tysięcy tych uchodźców robi się milion. Znam ten temat z własnego doświadczenia bo i z moich podatków jest to wszystko wbrew mojej woli finansowane.
  Ci ludzie w większości jedynie pasożytują na innych ciężko pracujących podobnie jak pasożytuje kler pedofilskiego kk w Polsce, co budzi coraz większy i słuszny sprzeciw.

  PS:
  Wszystkim zwolennikom przyjmowania tych „biednych imigrantów” proponuję zadeklarować do odpowiednich władz wolę przyjęcia pod swoje dachy konkretnej ilości islamskich uchodźców. Zapewnić im wikt i opierunek, mieszkanie, pracę, naukę języka i obyczajów oraz polskiego prawa i jego poszanowania.
  Tak Wasz „bóg” jak i ich „allah” odwdzięczą się Wam po śmierci „rajem” i „dziewicami”, a cała reszta z biskupami na czele ochoczo pójdzie w Wasze ślady.

 52. Kaziuk
  2 stycznia o godz. 20:57

  „Ludzie tacy są opanowani nienawiścią religijną oraz żądzą zemsty, a zachowują się jak psychopaci”.

  Proszę się opamiętać i opierać na faktach, a nie własnych i chorych uprzedzeniach.

  ” … utożsamianie wszystkich muzułmanów z terroryzmem jest wyrazem perwersyjnej nienawiści ze strony katolickich rasistów i nienawistników”.

  Napisz konkretnie, kto tu pisze o „wszystkich muzułmanach”? No chyba ty jako pierwszy użyłeś słowa „wszystkich”. Jeśli piszesz o „perwersyjnej nienawiść ze strony katolickich rasistów i nienawistników”, to proszę nam przytoczyć jakieś przykłady terroryzmu katolickiego?? A to może buddyjskiego? Może luterańskiego albo kalwińskiego? A może z terroryzmem lewicowym i ateistycznym w powojennej Europie pójdzie ci lepiej? RAF, Brigate Rosse, słyszałeś, czy nie? Wiesz ilu chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w Indiach oraz w Afryce rocznie ginie z rąk muzułmanów, czy nie? Rocznie ponad 100 tys. tys. Żeby nie było nieporozumień, oni giną z tego powodu, że są chrześcijanami.

  Ty jesteś opanowany nienawiścią, ale brakuje ci samoświadomości.

 53. Tutaj chciałem jeszcze dodać, że antysemityzm miał inne podłoże niż anty islamizm. Akurat tak się złożyło, że Szewach Weiss wykładał w jakieś polskiej szkole pedagogicznej i powstała z tego książeczka o Izraelskim społeczeństwie, z której można dowiedzieć się, że nowoczesne państwo Izrael nie jest wcale dumne z tradycyjnej części swojej ludności, chociaż prawica i religia ma w Izraelu duże znaczenie i jest poważną siłą. Wydaje się, że właśnie tutaj jest pies pogrzebany, bo właśnie w przemianie Rzeczpospolitej wielu narodów w nowoczesne narodowe państwo, kością modernizatorom stały tradycyjne struktury społeczne, a pisze się, ze Nalewki w Warszawie, to była owa dzielnica Mea Szearim w Warszawie. Kiedy Polska była wielonarodowa, każdy naród albo chciał niepodległości, albo przynajmniej autonomii. Wynikło z tego to, że gdy Polacy zachowali się przyzwoicie i z honorem nie idąc na sojusz z Hitlerem, znaleźli się w sytuacji narodu prześladowanego przez wszystkie główne mniejszości narodowe. Nie da się ukryć bowiem, że pod okupacją sowiecką za wytraceniem naszych elit stali m. in. politycy i NKWD-dziści żydowscy. A pod okupacją niemiecką ukraińscy, którzy także prokurowali listy proskrypcyjne dla Niemców i osobiście terroryzowali nas Polaków. Po pierwszej wojnie światowej ambicje państwowe mieli też Łemkowie, którzy uważali się z kolei za Rosjan, za starorusinów. Mieliśmy też i jeszcze inne konflikty z Litwinami i Białorusinami. W tych warunkach obiektywnie budowanie nowoczesnego społeczeństwa było niemożliwe i dopiero totalna wojna jak walec zmieniła strukturę społeczną w Polsce, drogą ludobójstwa, walki niby klasowej, która też była ludobójstwem, walki narodowej, która też była ludobójstwem i czystek etnicznych, która też była oparta na masowych czystkach etnicznych. No i nic dziwnego, że z tymi doświadczeniami Polacy nie chcą budowania w Polsce tradycyjnych niezależnych społeczności. A takie społeczności powstaną z migracji z Afryki i bliskiego Wschodu. Tak więc sprawa jest prosta, żydzi tak, ale nie ma tolerancji dla tradycji żydowskiej dot. np. zabijania zwierząt, to samo odnosi się do muzułmanów. Nie powinno być też tolerancji dla traktowania przez nich kobiet jako istot podrzędnych w szczególności zwyczaju noszenia burek. Tak więc otwarta jest droga asymilacyjna i nowoczesna. Proszę więc bardzo Pan Hartmann czy Pan Michnik może sobie pisać, co sobie tylko mu podoba jeśli chcą go drukować i czytać, dopóki chodzi w garniturze, a nie w chałacie. Nie będzie jednak zgody w Polsce na odbudowę państwa o strukturze wielu odrębnych narodów, bo to jest nonsens. Jeśli to ma być polski anty islamizm czy antysemityzm, to trudno nie będziemy żyli razem, bo na pewne stare błędy strukturalne nasze społeczeństwo się nie zgodzi.

 54. „Czarownica z Salem”
  2 stycznia o godz. 19:00

  „Profesor Hartman broni islamistów, a swoimi porównaniami ubliża Żydom”.

  No nie, inaczej to widzę. Z tekstu wynika, że chrześcijanie i islamiści są siebie warci, a pielęgnowana w ten sposób obopólna nienawiść jest podłożem do antysemityzmu. Żydzi zaś wszystkich kochają i są wyzbyci nienawiści. Takie wnioski same się nasuwają.

  Jak mawia Krzysztof Kłopotowski, Polacy uczcie się chucpy od fachowców.

  A my tu o Arabach.

  „Panie obrońco terrorystów – a nie przyszło panu do głowy, że ten okradziony islamista zamiast mordować chłopaka – powinien wezwać Policję”?

  Na pewno przyszło, ale też od razu poszło. 🙂 Przeciętny Arab reaguje inaczej niż Europejczyk, który jeśliby nie wzywał policji tylko gonił to najwyżej by pobił. Arab zabije.
  A prof. Hartman wyciągnie z tego słuszne wnioski. Uczmy się od prof. Hartmana.

 55. TyberiusMazur
  2 stycznia o godz. 21:14
  Pełna zgoda!

 56. born in the prl – 2 stycznia o godz. 19:03 oraz antónio – 2 stycznia o godz. 18:28
  Przypominam, że takie zachowanie jak wasze jest w Polsce wyraźnie przecież zabronione i karalne na podstawie art. 256 i 257 kodeksu karnego (k.k.). Przypominam także, ze choć nie ma obecnie w Polsce przepisu szczególnego prawa karnego chroniącego wprost osoby przed nienawiścią z powodu bycia Polakiem, to jednak w zależności od stanu faktycznego, zachowanie osoby używającej tzw. mowy nienawiści, co jest ewidentne w waszych wpisach, wyczerpuje znamiona przestępstwa, n.p. z art. 190, 212 lub 216 k.k. Cytuję:
  Art. 256. Propagowanie faszyzmu lub totalitaryzmu
  § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  § 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.
  Art. 257. Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 57. Elka
  Tunezyjczyk przesadził? Jak można nazwać brutalny mord „przesadą”?

 58. Kaziuk
  1. NIE jestem ani też nigdy NIE byłem katolikiem.
  2. Kurdowie mają od lat swoje własne państwo. Dlaczego tam nie wracają?
  3. Napisałem przecież wyraźnie, że nie każdy muzułmanin jest jeszcze terrorystą, ale ogromna większość terrorystów jest dziś muzułmanami.
  4. Odwet powinien spaść na tych, którzy rozpętali wojnę w Syrii, czyli głównie na Amerykanów.
  5. Pamiętajmy też o Krzyżakach. Przyjęliśmy kiedyś tych uchodźców z Bliskiego Wschodu po tym, jak utracili oni swoje państwo w Palestynie i pamiętamy chyba czym to się dla Polski i Polaków skończyło.

 59. Pieknie napisane , tylko warto czasem odroznic niechec dawno temu kogokolwiek wobec np judaizmu , czyli antysemitow – jego wyznawcy nie byli radykalami ktorzy robili okrutne zamachy na ludzkie zycie w wielu krajach – wiec ta niechec byla byc moze na tle rasowym , religijnym itd ; ta druga wrogosc w tej innej rzeczywistosci ma inne podloze , nie wynikajace z niecheci do pokojowej religii ( islam ) tylko z obaw przed niestety wrogim ich odlamem – co powoduje takie a nie inne czesto niechciane emocje ( oraz reakcje na obrone przed ta nowa fala zla , ktora pojawila sie niedawno w kulturze I krajach chrzescijanskich ) wazne jest oczywiscie , jak ten temat I problem jest przedstawiany przez wladze , media I rozne organizacje itd

 60. Hmm?
  2 stycznia o godz. 20:43
  Jak to idzie? ”Narodowa duma,duma narodowa.” Pokrzycz sobie.
  Nie zarzucaj mi jednak nieuczciwości w sytuacji gdy tak łatwo można sprawdzić
  dane dot.przestępczości Polaków w UK.

  http://wbi.onet.pl/polacy-najliczniejsza-grupa-obcokrajowcow-w-brytyjskich-wiezieniach/ter79

  Arabów nie ma nawet w pierwszej dziesiątce.Dane pochodzą od Brytyjczyków.
  Może ci których” napawam obrzydzeniem”, wykażą się reklamowaną przez ciebie
  uczciwością i dadzą przyzwolenie Anglikom na oczyszczenie swojego
  kraju z obcych i niebezpiecznych elementów , tak jak czynią to niektórzy Polacy u siebie . Dajcie im takie same prawa jakie przyznajecie sobie.
  Najlepiej jak po każdym gwałcie ,morderstwie czy rozboju podpalą parę polskich
  sklepów .
  Nie wstyd ci że Błaszczak pojechał z łysym generałem do Anglii, wytargać za uszy
  brytyjski rząd za niewystarczającą dbałość o Polaków,a na marszu milczenia
  upamiętniającym małą Francuzkę, zgwałconą i zamordowaną przez Polaka,
  nie pojawił się choćby ambasador ze skromnym kwiatkiem.
  Pracuję z Francuzami i robię wszystko aby im pokazać ,że nie wszyscy są tępymi
  łobuzami. Rozumieją to.

 61. @Woytek A., @TyberiusMazur
  Otóż mnie z historii wynika, że islam był o wiele bardziej tolerancyjny niż chrześcijański Zachód. Po pierwsze, nie było w nim prawie rasizmu opartego na kolorze skóry, po drugie, nigdy nie miał inkwizycji i stosów, po trzecie, miał w sobie wbudowaną, czasami niechętną ale jednak, tolerancję (co prawda za dżizję) dla chrześcijan i żydów. Tak więc, wszędzie w świecie islamu mniejszości religijne żyły i mieszkały do niedawna względnie spokojnie i często przez setki lat. Wystarczy to porównać np. z losami muzułmanów w Hiszpanii, na Sycylii, Malcie, itp, czy choćby chrześcijańskich innowierców w wielu krajach Europy.
  Co nie znaczy, że wyznawcy Allaha nie dokonywali pogromów, rzezi, ludobójstw, prześladowań, etc. Jednak ich „dorobek” w tej dziedzinie, zwłaszcza w ciągu ostatnich 200 lat jest nieporównywalnie mniejszy niż Zachodu. Patrz http://mediumpubliczne.pl/2016/12/cywilizacja-barbarzyncy-terrorysci/

  A wreszcie problemy z imigrantami. Otóż jest oczywiste, że ludzie po traumie wojny czy klęsk żywiołowych, podróży w często potwornych warunkach, a wreszcie, u celu, dotknięci szokiem kulturowym i narażeni na niechęć, strach i dyskryminację, bardzo często zachowują się mniej normalnie czy racjonalnie i bardziej gwałtownie, niż syci, zadowoleni z siebie, bezpieczni Europejczycy. Wyznanie nie ma z tym żadnego związku.
  Równie oczywiste jest, że zderzenie straumatyzowanych, wyrwanych z korzeniami ludzi, z szowinistycznymi rasistowskimi ignorackimi „patriotami” od lat karmionymi islamofobią przez polityków i media może prowadzić do tragicznych incydentów.
  A wreszcie Koran, Hadisy i życie Muhammada – tak samo jak wszystkich innych kanonach religijnych można w nich znaleźć podkładkę do absolutnie wszystkiego – tolerancji, miłosierdzia, prześladowań. bigoterii, ludobójstwa. To co wybierają wyznawcy zależy od sytuacji gospodarczej, politycznej, społecznej i bieżących potrzeb, a wreszcie osobistych skłonności wybierających. Bez różnicy czy z Biblii, Koranu, Talmudu, Tory, itp.

 62. Drogi panie porownywanie przedwojennych Zydow i antysemityzmu do tego co sie dzieje dzis to hanba . Trzy miliony polskich Zydow bylo obywatelami polskimi , tutaj sie urodzilo tutaj placili podatki tutaj czesto po 18 godzin dziennie za glodowe stawki pracowali. Dzisiejsi Arabowie uciekaja od siebie przede wszystkim z powodu przepasci materialnej jaka dzieli ich od Europy . Uchodzcy wojenni to 10 procent z nich . Ci Arabowie ktorzy najezdzaja dzis Europe aby najczesciej osiasc na najwyzszym socjalu lamia wszelkie mozliwe prawa . Dwa lata temu 1,5 miliona ludzi wsrod ktorych uchodzcow syryjskich bylo 10 procent miala po nielegalnym przekroczeniu granicy , spokoj ,utrzymanie , zapewnienie ze nie beda wracani do krajow ogarnietych wojna . Co wybrali- lamanie wszelkich mozliwych praw przez gwalt na Europie aby dotrzec do tych kilku krajow w ktorych socjal jest najwyzszy . Bo tylko o to tym ludziom chodzi ! Bo pracy w Europie nie ma ! To jest celem tych ludzi , porownywanie dzisiejszych nastrojow wsrod bialych ludzi do Arabow stawianie na tym samym poziomie polskich Zydow ktorzy przeciez nawet nikogo nie zabijali jest hanba ! Jest nas na swiecie bialych ludzi 10 procent , przez przerazajaco niska dzietnosc przegralismy wszystko jest wiadomo ze kolorowi z ich dzietnoscia opanuja caly swiat , ocali nas smierc . A teraz ciszej nad ta Trumna .

 63. Kaziuk musisz sie chyba b. zle czuc sprzedajac taka popeline , czy wziales juz 15 osobowa rodzine muzulmanska do swojego domku ? Sprzedajesz taki bezsens ze pozostaje wycie. 8 lat temu MUTTI merkel powiedziala//////// nic nam sie nie udalo z Turkami w Niemczech przez 60 lat nie ma zadnej ale to zadnej normalnej kooegzystencji//////// a potem dorzucila nastepne kilka milionow100x gorszych muzulmanow ktorzy codziennie gwalca male dzieci po basenach . Komu ty chcesz wmowic ze ci Kurdowie to tacy sami ludzie jak my . Komu ? Na swiecie nie ma zadnych problemow z zadna grupa emigracyjna jaki jest z muzulmanami. Islamisci nigdy ale to nigdy nie wchodza w zadna w wspolprace z zadnym narodem w ktorym osiedli . I nie ma znaczenia czy jest to 2 czy 5 te pokolenie.

 64. Kaziuk
  2 stycznia o godz. 21:34

  W Ełku protestowali także ateiści. No, ale ty w oku przeciwnika dostrzegasz pyłek, a w swoim nie widzisz Mont Everestu. I szczujesz, i szczujesz, i podżegasz.

 65. TyberiusMazur
  2 stycznia o godz. 21:14

  Próżne twe słowa. I jedni (np. pisowcy), i drudzy (np. hartmanowcy) na śmierci niewinnych ludzi budują swoje polityczne aspiracje… Nic, nic ich z tej drogi nie zawróci… Przeciwnie, coraz bardziej będą zapiekli…

 66. Mądre słowa. Bardzo podzielam i podpisuję się obiema rękami.
  W punkcie w którym znalazł się obecnie świat tylko polityka dialogu może nas wszystkich uratować. Bo inaczej wszyscy się powybijamy.

 67. Kaziuk
  2 stycznia o godz. 20:57

  Kolejny twój rasistowski tekst. A, nie mam nic wspólnego z żadnym klerem, z żadną wiarą, z żadną partią.

 68. Diametralna roznica miedzy antysemityzmem a antyislamizmem :

  antysemityzm :
  nieracjonala nienawisc do Zydow

  antyislamizm :

  rackonalna nienawisc do muzulmanow

 69. born in the prl
  2 stycznia o godz. 19:03

  Twój tekst jest ohydnie rasistowski.

 70. racjonalna

 71. ma byc :
  nieracjonalna nienawisc do Zydow
  racjonalna nienawisc do muzulmanow

 72. @ głos zwykły

  „…fakt jest taki, że za bułkę czy też petardę zginął Polak…”
  Petarda wrzucona do lokalu też może zabić…

  „…Arabowie w Polsce są nieliczni i słabi i to właśnie oni w razie czego będą ofiarami, a nie Polacy…”
  Tak? W ostatecznym rozrachunku to Polacy mogą stać się ofiarami bo terroryści islamscy są dużo bardziej zorganizowani niż to się śni niejednemu Polakowi.

  „…W Polsce nie będzie tak jak we Francji lub Niemczech…”
  A któż to wie co może być? Jeśli nastroje ksenofobiczne w kraju się nasilą (a Polska już jest zaliczana do krajów ksenofobicznych) to cena za bo może być bardzo wysoka.

  „Nie wiem czy wielu humanistów znajdzie w sobie jeszcze wówczas heroizm, to czynu, a nie tylko do gadania o humanizmie…”
  Najpierw trzeba choćby zacząć rozmawiać o humaniźmie. A potem trzeba działać. Bo może być za późno. Od czegoś trzeba zacząć.

 73. @ Leonid
  „…oraz tolerowanie w Europie obecności muzułmanów.”
  Na tej samej zasadzie powinno się nie wpuszczać Polaków na Wyspy jak też do wszystkich krajów zachodnich.
  O to chodzi?

 74. @ jaro511
  „…Islam to nie jest tylko religia, ale system geopolityczny – ekspansywny, nietolerancyjny, odwołujący się do niskich instynktów…”

  Właśnie tak jest teraz w Polsce.
  Katolicyzm to nie jest tylko religia, ale system geopolityczny – ekspansywny, nietolerancyjny, odwołujący się do niskich instynktów.

 75. @ Leonid
  „…to my musimy kontrolować granicę z nimi. Dla mnie życie i zdrowie Polaków jest bowiem bezcenne i uważam więc, że powinniśmy robić wszystko, aby je chronić.”

  A więc drodzy Rodacy! Okopmy się i odgrodźmy od reszty świata i stwórzmy idealne państwo bez przemocy, nienawiści i agresji… Wtedy każdy Polak będzie kochał bliźniego. Oczywiście pod warunkiem że będzie to również Polak. I wtedy cały świat będzie na nas patrzał z podziwem.

 76. @ antónio
  „Cywilizowane kraje otwierają przed Polakami swoje granice w nadziei ,że nas wyedukują i zmienią .Ale to im się nigdy nie uda.”

  Rząd brytyjski już wydał miliony funtów na darmowe kursy angielskiego dla tych którzy nie zdążyli się nauczyć języka przed przyjazdem na Wyspy.
  Oczywiście znakomitej większości Polaków na Wyspach język angielski nie jest do niczego potrzebny bo są fizyczni i mało się nim posługują. Zawsze można na migi.

 77. antónio,
  Smutne, ale daję +1

  Maciej2,
  Tak, to była typowa burda. To, co nas powinno skłonić do refleksji, to reakcja na nią. Zarówno w Ełku, jak i w ministerstwie, prasie i nawet na tym forum.

  Waldek B,
  Jaka jest różnica miedzy Jelenią Górą (Ukrainiec) a Ełkiem (Tunezyjczyk)? W Jeleniej Górze zginęły dwie dziewczynki, w Ełku człowiek notowany za przestępstwa. W Jeleniej Górze musiałyby się chyba skrzyknąć koleżanki ze szkoły, ale kogo one by pobiły? Tymczasem w Ełku kompanów, zdrowych i chętnych do rozróby osiłków było pod dostatkiem, a i sklep – jak to nieruchomość – na miejscu, podobnie jak policja, którą tradycyjnie obrzucano nie tylko mięsem.

 78. Kaziuk
  2 stycznia o godz. 21:34
  „że zawdzięczają to swojej fałszywej i mściwej kulturze.”
  Skoro panska kultura taka swiatla i tolerancyjna to moze wypadaloby sie pogodzic
  z wynikiem ostatnich demokratycznych wyborow oraz z faktem, ze korzysta Pan
  z gosciny katolickiego narodu. Przyzwoity gosc nie przestawia mebli gospodarzom.

 79. Nikt tak nie pracuje na swoją reputację jak sami wyznawcy islamu. PiS-u wkład jest tu znikomy, oni sami na to zapracowali. Chyba, że stan wyjątkowy we Francji rząd wprowadził przez to, że wcześniej wzniecał nienawiść do Arabów, co sugeruje autor. To nie jest pierwsza ofiara polityki PiS-u względem uchodźców, za to wszystkie ofiary muzułmańskich zamachów w Europie są winą polityki lewactwa (czyli takich jak Pan Hartman) względem muzułmanów.

 80. emigrant015 3 stycznia o godz. 7:52

  We wpisie głos zwykły 2 stycznia o godz. 22:44 wyjaśniłem w czym problem. Polska też jest na flance wschodniej, a w związku z rozbiorami historia naszych relacji z mniejszościami narodowymi była tak samo tragiczna dla nas Polaków jak i dla tych mniejszości z uwagi na to, że nie było po obu stronach zgody na to jaka ma być, w jakich granicach ma być Polska, a nawet czy w ogóle ma być. Podobną traumę mają inne narody, które wyłoniły się po I wojnie światowej w centralnej i wschodniej europie. Osobiście jestem za przyjmowaniem cudzoziemców na takich zasadach, że akceptują nasze prawo i tradycję oraz na zasadzie asymilacjonizmu. Nie jest to postawa „narodowa”, lecz zdroworozsądkowa w zasadzie tak przyjmowani są cudzoziemcy w krajach starej UE z tym że są społeczności emigranckie wobec których to nie działa, powstają getta w miastach i getta kulturowe. Uważam, także iż Polacy są w istocie narodem zbrutalizowanym i bardzo łatwo jest osiągniecie poziomu niebezpiecznego dla cudzoziemców i kosztownego dla nas samych. Jeśli Arabowie chcą się przekonać, że nie jest wcale tak, że tylko oni są zdolni do skrajnego barbarzyństwa, to doświadczenie w tym względzie może szybko nadejść, bo potencjał jest. Wówczas humaniści będą musieli często ryzykować swoim zdrowiem i życiem, ale wiadomo i tak że większość osób odwróci głowę w drugą stronę. Ale po co to testować, skoro można tego uniknąć. Natomiast jeśli Ukraińcy, Żydzi, Arabowie, Anglicy, Tunezyjczycy, Algierczycy, Egipcjanie, Niemcy, czy Syryjczycy, albo Rosjanie chcą się tutaj osiedlić i żyć, to muszą zaakceptować nasze prawo i nasze interesy, oraz to że państwo Polskie jest w konstrukcji swej nowoczesne. Jeśli na tym blogu tyle osób wypowiada się przeciwko mieszaniu się kościoła katolickiego do spraw państwowych i narodowych, to i powinno być krytyczne wobec innych kościołów i religii, zwłaszcza, że konfrontacja wsparta na zasadach religijnych oznacza wielką krzywdę i nawet ofiary śmiertelne. Taki jest u nas klimat od wieków i w związku z polityką Rosji on się szybko nie zmieni, jako że nie zanosi się na jakąkolwiek zmianę w samej Rosji, której służby specjalne lubią i dobrze umieją posługiwać się orężem przeciwstawiania sobie różnych narodów i grup etnicznych we własnych interesie.

 81. António – 3 stycznia o godz. 1:28
  Polacy są najliczniejszą „niebrytyjską” narodowością w UK, a poza tym, to nie ma w brytyjskich statystykach takiej narodowości jak arabska. Oto fakty: Out of the British national prison population, 10% are black and 6% are Asian. For black Britons this is significantly higher than the 2.8% of the general population they represent – prisonreformtrust.org.uk/projectsresearch/race.
  As at March 2016 foreign nationals originating from the European Union (excluding the UK) accounted for 42% of all foreign nationals in prison and just under 5% of the total prison population. Top 10 foreign nationalities, March 2016:
  Nationality – Number – % of all Foreign Nationalities
  Polish 965 9.7%
  Irish 762 7.6%
  Romanian 702 7.0%
  Jamaican 532 5.3%
  Albanian 492 4.9%
  Lithuanian 452 4.5%
  Pakistani 424 4.3%
  Somalian 381 3.8%
  Indian 373 3.7%
  Nigerian 368 3.7%
  House of Commons, Briefing Paper Number SN/SG/04334, 4 July 2016 „Prison Population Statistics”
  (www.parliament.uk/commons-library | intranet.parliament.uk/commons-library)

 82. c.d.
  Wynika z tego wyraźnie, że Polacy stanowią mniej niż 10% od zaledwie 5% niebrytyjskiego pochodzenia więźniów w UK, a więc jest to zjawisko marginalne, jako że Polacy stanowiąc około półtora (1.5) procenta ludności UK (nieco ponad 800 tysięcy na 65 milionów) stanowią zaledwie nieznacznie ponad 1% populacji brytyjskich więzień (965 więźniów na ich ogólną liczbę 94900), szczególnie, że Polacy są obecnie najliczniejszą niebrytyjską narodowością zamieszkałą w UK, stanowiąc prawie 10% (w roku 2015 dokładnie 8.8%) „niebrytyjskiej” ludności zamieszkałej w UK. Natomiast Brytyjczycy stanowią około 87% ludności UK i około 88% populacji więźniów, a więc to Brytyjczycy, a nie Polacy są nadreprezentowani w brytyjskich więzieniach.

 83. c.d.
  Niestety, ale zła robotę wykonując tu gadzinówki typu „Daily Mail” z ich sensacyjnymi, rasistowskimi tytułami typu „Poland tops league for foreign inmates in UK’s overcrowded jails ahead of Ireland and Jamaica”

 84. c.d.
  Niestety, ale zła robotę wykonując tu gadzinówki typu „Daily Mail” z ich sensacyjnymi, rasi-stowskimi tytułami typu „Poland tops league for foreign inmates in UK’s overcrowded jails ahead of Ireland and Jamaica”

 85. c.d.
  Dlaczego nie można tu napisać „r a s i s t o w s k i”?

 86. Także:
  en.wikipedia.org/wiki/Poles_in_the_United_Kingdom#Racism.2C_violence_and_discrimination_against_Poles

 87. Herstoryk – 3 stycznia o godz. 3:07
  Wyjaśnij nam może, dlaczego uchodźcy z Syrii kierują się do obcej im kulturowo Europy, a nie do bogatych państw swojego regionu, takich jak olbrzymia przecież Arabia Saudyjska czy też bajecznie wręcz przebogate Emiraty, Katar albo Kuwejt? Dlaczego nie przyjmuje ich, ta podobno jedyna demokracja w tym regionie, czyli Izrael?

 88. Janusss – 3 stycznia o godz. 5:05
  Tak, ponieważ muzułmanie są najbardziej nietolerancyjną grupą wyznaniową, jako że ich religia zabrania właściwie wszystkiego. Da się więc mieszkać obok Chińczyków czy Hindusów (najwyżej będą dochodzić nas dziwne zapachy) albo obok Murzynów (najwyżej będzie trochę śmieci i hałaśliwej muzyki), ale oni nam nie będą siłą narzucać swego stylu życia, jako że gdzie są Murzyni to na ogół jest bałagan ale bałagan wesoły. A gdzie są muzułmanie, tam nie wolno ani śpiewać, ani tańczyć, ani jeść wieprzowiny ani pić alkoholu. Oczywiście, to jest ich wybór, ale niech oni nie narzucają go krajom, w których się osiedlają.

 89. Emigrant015
  3 stycznia o godz. 7:36
  Dialog można prowadzić tylko z kimś, kto chce rozmawiać.
  3 stycznia o godz. 7:52
  Petarda to nie jest granat. A ksenofobia doskonale chroni przed napływem niepożądanych imigrantów. Spróbuj np. wyemigrować do Japonii.
  3 stycznia o godz. 8:02
  Równie dobrze można by napisać, że powinno się nie wpuszczać Wyspiarzy do Europy a więc i Polski, a poza tym, to Polacy są, jak Brytyjczycy – Europejczykami i (jak dotąd) zarówno UK jak i RP są członkami UE i EOG.
  3 stycznia o godz. 8:07
  Kłopot polega na tym, że całe chrześcijaństwo czy też judaizm, z którego się ono razem z islamem przecież wywodzi, jest religią nietolerancyjną, ale daleko jest mu pod tym względem do islamu.
  3 stycznia o godz. 8:15
  Odróżnij kontrole nad naszymi granicami od oddzielenia się zaporami, rowami i drutami pod wysokim napięciem od reszty świata. UK (Zjednoczone Królestwo) nie zniosło przecież po wejściu do UE kontroli paszportowych na swoich granicach, a nie zarzucisz chyba Brytyjczykom, że się izolują gospodarczo od reszty świata.

 90. pro-contra, 2 stycznia o godz. 22:14

  Powiem tak, nieco przesadnie: Skurwysynu z polską mentalnością, spróbuj opublikować swoje poglądy w twojej nowej ojczyźnie, w Niemczech. Tego nie uczynisz, bo jesteś głupkiem nieznającym na tyle języka niemieckiego, żeby się swobodnie wypowiadać, a poza tym wiesz, że w normalnym kraju europejskim – a takim krajem są Niemcy – za publiczne głoszenie bydlackich poglądów rasistowskiej nienawiści idzie się do więzienia. To jest kraj praworządny, i nawet taki bezczelny głupek polski, jak ty, rozumie to. Więc siedzisz sobie bezpiecznie w Niemczech i srasz na Polskę polską katolicką nienawiścią. Bo jesteś Polakiem i nie potrafisz uwolnić się od swojej wrodzonej, polskiej nienawiści katolickiej. Chamie, podaj, czy skończyłeś choćby zawodówkę, albo może i nie? A masz odwagę krytykować filozoficzne poglądy profesora najważniejszej uczelni polskiej. Nie pytam, kim jesteś, bo jesteś zdrajcą, polskim zaprzańcem, fałszywym skurwysynem polskim, to wiem, ale pytam, CZYM jesteś chamie polski? Tak jest, chamie polski! Jeśli masz odwagę, to się tu wytłumacz, zdrajco.

 91. …faszyzm & kaczyzm to jedna rodzina !!

 92. „A tak na marginesie: czy macie jakieś pojęcie o islamie?”

  Ci którzy, mają twierdzą że Islam nie jest religią taką jak chrześcijaństwo. I sięga to bardzo głęboko, aż do samych teskstów religijnych dopuszczających żeczy takie jak czynienie niewolnikami seksualnymi niewirnych i inne obrzydliwe rzeczy.
  Także dzisiejsza mentalność w rozwiniętych krajach muzułmańskich jest całkowicie inna. 80 % ludności rozwiniętych w Arabi Saudyjskiej dopuszcza karanie osób które chiały by Islam opuścić. Około 20% dopuszcza karę śmierci dla takich osób jako odpowiednią.
  Pan to pomija, jako niewygodnie a jednoczesnie kwituje sprawę „podobieństwem do chrześcijaństwa”, zapomina pan dodać, że chodzi o chrześcijaństwie z XX wieku…

 93. A gdyby to Arab coś ukradł, a Polak go za to zabił, to czy lewacy popieraliby Polaka – mordercę?

 94. Luki w czytaniu ze zrozumieniem,drogi Leonidzie. Rasista,ksenofob,chuligan czy zwykły bandyta budzi zrozumiałą odrazę u każdego normalnego w miarę człowieka.Bez znaczenia jest jego przynależność narodowa. Jeżeli gardzę Polakiem-rasistą, czy Polakiem-kibolem to obrażam naród? Ja obrażam,czy raczej on? Sorry,twoje cytowanie paragrafów,zatrąca lekko szkołą pana Zbyszka.

 95. „A tak na marginesie: czy macie jakieś pojęcie o islamie?”

  Większość z nas, mnie włączając, nie ma. I jak zawsze, i jak od wieków – boimy się właśnie tego, czego nie znamy.
  Jestem przeciwna jakiemukolwiek anty-, choć niemożliwe jest by każdy z nas jakiegoś mniej lub bardziej ukrytego anty- nie posiadał i nie przejawiał w życiu codziennym.

  Ktoś powiedział, że aby naprawdę poznać i zrozumieć własny kraj należy pomieszkać w przynajmniej dwóch innych. Dla perspektywy i porównania. Mogę się z tym zgodzić. Od 4 lat mieszkam a Andaluzji, w Hiszpanii. W dawnej stolicy cywilizowanego świata, gdzie przez długi czas współistniały 3 największe kultury tego świata: arabska, żydowska i chrześcijańska. Dziś jest tu mnóstwo przybyszów z Afryki, z których wielu to muzułmanie. Jest też wielu azjatów. Wszyscy żyją sobie spokojnie, jednak nie próbują się poznać, zrozumieć. Większość azjatów prowadząca tu liczne sklepy, ledwie mówi po hiszpańsku. Tolerancja jest tu pochodną ingnorancji, nie zwracania uwagi na odmienność drugiego człowieka.
  Podczas licznych religijnych obchodów, jak np. Semana Santa, czyli nasz Wielki Tydzień, jest mnóstwo procesji i masa ludzi na ulicach, jednak nie było tu jeszcze (odpukać!) ani jednego zamachu terrorystycznego, mimo odwiecznych pogróżek islamistów o odbiciu Hiszpanom Al-andaluz, a w szczególności ich wspaniałego meczetu, który w tutejszych przewodnikach nazywa się „katedrą”.
  Jednak we Francji nei ustają zamachy terrorystyczne. Rozmawiałam na ten temat z moim hiszpańskim znajomym, który pracuje w tutejszych służbach. Z jego perspektywy głównym błędem Francji, za który teraz słono płaci, było dopuszczenie arabskich obywateli do pracy w policji, wojsku, a przede wszystkim w tajnych służbach. Ten kraj ma obecnie najmniej skuteczny wywiad w Europie. Bo informacje wyciekają. I można się oburzać, że są również inne przyczyny i czynniki. Oczywiście. Jednak łudzenie się, że poglądy religijne i światopogląd ukształtowany przez odmienną kulturę można odstawić na bok i żyć obok siebie z dzięciącą ufnością to pobożne życzenie. Częścią globalnej wioski mogą stać się tylko kraje świeckie i posiadające homogeniczną ludność, wszystkie inne w któych religia odgrywa jakiekolwiek znaczenie pozostaną zawsze na uboczu, ale może jest to cena którą trzeba zapłacić by uniknąć stania się wyznawcą konsumpcjonizmu i ignorancji.

  Nie jestem przeciwna Arabom, ani innym kulturom ale należy zdać sobie sprawę, że ostrożności nigdy za wiele. Francja jest przykładem braku tej ostrożności.

 96. Ben
  3 stycznia o godz. 7:41
  „Diametralna roznica miedzy antysemityzmem a antyislamizmem :”

  Roznica jest zasadnicza:
  – antysemityzm to przejaw rasizmu w stosunku do ludzi pochodzenia semickiego.
  Na ogol uzywa sie tego terminu na okreslenie wrogosci do Zydow.
  Nie nalezy jednak zapominac, ze Arabowie to tez Semici.

  – antyislamism to wrogosc wobec okreslonej (w tym wypadku motywowanej religijnie) ideologii.
  Antyislamizm mozna raczej porownac z antyfaszyzmem czy antykomunizmem.
  Porownanie z antysemityzmem jest pozbawione sensu.

 97. Arabowie to Semici, ale pojecie antysemityzmu jest zwiazane wylacznie z Zydami.
  Antysemityzm jest nieracjonalny a antyislamizm racjonalny.

 98. @Płynna rzeczywistość
  3 stycznia o godz. 9:03

  Rozumiem obawy, tylko nie uważam, żeby imigranci byli jakoś szczególnie wyróżnieni złym traktowaniem przez Polaków. Bywamy wobec siebie nawzajem podobnie nieprzyjemni, jak wobec imigrantów. Gdyby to Polak zabił, też groziłaby mu zemsta ze strony kumpli czy rodziny zabitego. To, że się skrzykują akurat na hasło anty-Arabskie, to skutek okoliczności, że zabił Arab.

  Pewnie w każdej wsi i co drugim bloku żyją jakieś ofiary, które grupa mieszkańców sekuje z bzdurnego powodu, ale media o tym nie piszą, nikt w ogóle o tym nie rozmawia, łącznie z ofiarami, bo to norma po prostu. No, taka cecha ludzkich grup, że się jednoczą w prześladowaniu kogoś. Bycie imigrantem to pretekst do zostania ofiarą dobry, jak każdy inny.

  Natomiast generalnie oczywiście się zgadzam, że budowanie politycznego poparcia za pomocą rozniecania ksenofobii, jest czymś mega niebezpiecznym. Każdemu, kto by tego próbował, państwo powinno wybić zęby i wrzucić delikwenta do głębokiego lochu. Jeżeli Polska dostanie łatkę kraju niebezpiecznego dla obcokrajowców, to poniesie wymierne straty (odstraszeni turyści, niechęć do współpracy z nami, itd.).

 99. Kaziuk
  3 stycznia o godz. 13:19
  Szanowny Panie,
  gdyby na jakims niemieckim blogu wyrazal sie Pan w ten sposob o Niemcach, z pewnoscia zajelyby sie Panem organa scigania.
  Ma Pan szczescie, ze Polska (jeszcze) nie jest panstwem prawa. Ale PiS pracuje wytrwale nad tym, aby byla. Wtedy takie wybryki, jakie pan tutaj prezentuje nie beda
  tolerowane.

 100. „Propaganda rządowa i kościelna dociera przecież wszędzie. Systematyczne straszenie Polaków muzułmanami przyniosło wreszcie rezultat. Chłopak, zapewne wrogi wyznawcom islamu i bojący się ich, rzucił petardą w stronę baru prowadzonego przez Arabów.”

  W tym krótkim fragmencie tekstu można jak w lustrze zobaczyć myślenie ideologiczne, zakonserwowane uprzedzenia i przypisywanie komuś własnego nastawienia do problemu 🙂

 101. Hestoryk
  Tak według tego co czytałem jak na tamte czasy Islam był w pewnych okresach tolerancyjny. Jedne opisy przedstawiają go bardziej pozytywnie drugie mniej, ale w każdym opisie stoi niewierny był człowiekiem drugiej kategorii, zawsze, nigdy nie było okresu w którym muzułmanie uznaliby niewiernych za równych siebie. „Otóż mnie z historii wynika, że islam był o wiele bardziej tolerancyjny” . Tu jest ważne „był”, teraz niestety się coraz bardziej radykalizuje, także dzięki pomocy dobrych przyjaciół USA Arabii Saudyjskiej. Ja nie widzę żeby sprawy szły w dobrym kierunku w Niemczech na przykład prawie połowa muzułmanów uznaje ze Koran jest ważniejszy od prawa świeckiego. https://www.welt.de/politik/deutschland/article156269271/Islam-Gebote-stehen-ueber-dem-Gesetz-findet-fast-die-Haelfte.html. Tu jest dylemat, jeżeli laicyzacja islamu się nie uda to za kilkanaście/kilkadziesiąt lat muzułmanie postąpią z niewiernymi tak jak to teraz czynią w krajach gdzie mają większość, albo rdzenni mieszkańcy powiedzą dość i się rozprawią z muzułmanami. Obie Alternatywy są straszne. Na dzisiejszy czas nie wiedzę szans na pokojową koegzystencje i na laicyzacje.
  Tego linku http://mediumpubliczne.pl/2016/12/cywilizacja-barbarzyncy-terrorysci/ nie neguje , uważam ze powinniśmy się od tego świata odgrodzić , nie ingerować, dać im bezpłatnie technologie niemilitarne i poczekać co oni sami zrobią. W Europie były już krwawe wojny religijne , po co nowe.
  „Uchodźcy ”
  Pracowałem w Berlinie z Palestyńczykami urodzonymi już w Niemczech , będących studentami. Oto ich cytaty na temat Żydów. Zaznaczam to są ich wypowiedzi:
  „Wszystkich Żydów należy pozamykać w gettach ”, „Wszystkich Żydów w Izraelu należy wybić, do wody z nimi ” na me pytanie kobiety i dzieci też? ”oczywiście to Żydzi ”. Koledzy muzułmanie z byłej Jugosławii, po wieku podejrzewam ze jako małe dzieci uciekali do Niemiec powiedzieli ze może trochę przesadzają , ale to Palestyńczycy wiec powinienem to zrozumieć. Jeden z nich sprowadził zonę do Niemiec, spytałem się czy gdyby chciała może chodzić bez chusty? Odpowiedz: „ona nigdy by nie chciała chodzić bez chusty nie jest dziwką tak jak Niemki”. Może miałem pecha co do ludzi, ale tacy tez przybędą, czy będzie ich większość czy mniejszość nie wiem.
  Co do interpretacji Islamu.
  Jeżeli są dwa różne opisy zachowania w danej sytuacji , obowiązuje ten późniejszy, w Koranie ostatnie są spisane sury miecza. Gdzieś czytałem czy może jakiś reportaż oglądałem gdzie padło takie zdanie:” żeby uzasadnić pokojowe postepowanie trzeba się w Koranie niezłe werbalnie nagimnastykować , ludzie z ISIS natomiast pokazują zdanie gdzie jest napisane idź, zabij.

  Dziękuje za inteligentna wymianę zdań.

 102. Tutaj to zdarzenie jest zupełnie inaczej przedstawione:

  https://www.tygodnikpowszechny.pl/znicze-146256

  Bez ideologicznego wstępu.

 103. Jakby polski właściciel budy z hotdogami zaciukał (przypadkowo czy celowo) typa, który mu bezczelnie zdejmuje butelki z półki i wychodzi bez płacenia, to podniosłyby się głosy że co za wspaniały twardziel i umie udaremnić rozbój w swoim lokalu, i jaka prospołeczna postawa, a w ogóle to szkoda faceta bo będzie sprawę miał, a ten drugi to powinien wiedzieć że jak się kradnie to

 104. Jakby polski właściciel budy z hotdogami zaciukał (przypadkowo czy celowo) typa, który mu bezczelnie zdejmuje butelki z półki i wychodzi bez płacenia, to podniosłyby się głosy że co za wspaniały twardziel i umie udaremnić rozbój w swoim lokalu, i jaka prospołeczna postawa, a w ogóle to szkoda faceta bo będzie sprawę miał, a ten drugi to powinien wiedzieć że jak się kradnie to trzeba ponieść konsekwencje itd. itp. Ile to razy na forach grzmią rzecznicy obcinania rąk za kradzież [ucięło poprzedni komentarz]

 105. LaBelleEpoque
  3 stycznia o godz. 15:37
  Andaluzja to kraina Wandalów, a więc uważaj.

 106. turkmen – 3 stycznia o godz. 13:33
  Turkmeni do Turkmenii!

 107. Trudno polemizować z Autorem po tym jak człowiek rzucił okiem na to, co ma do powiedzenia jego stała publiczność. Dostrzegłem kilka skasowanych wypowiedzi i wstrząsnęła mną zgroza. Co oni musieli napisać, żeby moderator ich usunął? Ale wróćmy do Pana tekstu, otóż Pan, profesor filozofii, przedstawia nam analizę polskiej ksenofobii formułując tezę, że obecna islamofobia jest analogiczna do przedwojennego antysemityzmu. Śmiem twierdzić, że Pan profesor może być w błędzie. Zacznijmy jednak od tego, że w całym zachodnim świecie obserwujemy powrót brunatnej fali. Nie, nie tylko na Węgrzech, w Grecji, w Austrii, w Polsce, również we Francji, w Hiszpanii, właściwie we wszystkich europejskich krajach bez wyjątku, ale również w Ameryce Łacińskiej i w USA. Kiedy piszę brunatna fala, mam na myśli nie tylko niechęć do obcych, ale i niechęć do demokracji, tęsknotę do przemocy, ale również powrót nienawiści do Żydów przebranej w płaszczyk antysyjonizmu i współczucie do Palestyńczyków (ale tylko tych, którzy wyrażają gotowość mordowania Żydów w naszym imieniu). Oskarża Pan faszyzującą prawicę w stylu Kaczyńskiego, jako głównych sprawców tej narastającej ksenofobii. Gołym okiem widzimy ich sojusz z formacjami w rodzaju ONR i zastanawiamy się nad pytaniem jakim cudem otrzymali mandat wyborców. Nad tym pytaniem debatował niedawno Pana kolega, Andrzej Leder, też filozof, ale i psychoterapeuta, który zastanawiał się nad klasa średnią nazbyt w siebie zapatrzoną. Szukałem tam jakiejś definicji, ale nie znalazłem i odniosłem wrażenie, że Pana kolega myli klasę średnią z warstwą inteligencką. Jeśli pamiętać, że w piśmiennictwie anglosaskim termin klasa średnia odnosi się do ludzi ekonomicznie niezależnych od państwa, warstwa inteligencka jest raczej warstwą dworską, już to aspirującą do awangardy doradców grupy rządzącej, już to aspirującą do roli awangardy zbuntowanego ludu, który mógłby tę grupę obalić. Rzeczywista klasa średnia jest politycznie b. zróżnicowana, ale w znacznej mierze poparła ostatnia zmianę (może zrobiła niemądrze, ale w niemałym stopniu był to bunt przeciw mataczeniu zajmujących się „informowaniem” inteligentów. Ossowski powiadał, że inteligencja jest szeroko pojętą warstwą nauczycielską, w pewnym sensie zgoda, ale jakość wykonywanej pracy jest wyjątkowo kiepska) .
  W Pana artykule na marginesie tragicznego wydarzenia w Ełku analiza wydaje się być oderwana od reszty świata, Polska z jej narodowo-katolickim kościołem i faszyzujący PiS pojawili się w wyniku jakiejś wyłącznie nadwiślańskiej niechęci do Arabów. Tak nie jest. Istnieje poważne pytanie co się stało, że Unia Europejska, która miała zakończyć samobójczy europejski nacjonalizm, po latach sukcesów zaczęła być źródłem odradzania się tego nacjonalizmu. Problem imigracji jest zaledwie jednym z elementów, być może szczególnie ważnym, ale zdecydowanie nie jedynym.
  Tragiczna śmierć w Ełku, to jeden z kolejnych z dziesiątków, a może już z setek incydentów – ataków na ludzi wyglądających inaczej. Absolutnie ma Pan rację wskazując na rządzącą partię polityczną. Jak historia długa, ksenofobia była używana przez władców. Była instrumentem wzmacniania plemiennej więzi, zdobywania poparcia, odwracania uwagi od prawdziwych problemów. Jest dogodnym narzędziem, ponieważ ksenofobia ma swoje podłoże biologiczne, a tolerancja wymaga zarówno kultury jak i dobrego prawa. (Możemy mieć do siebie pretensje o brak przygotowania społeczeństwa do tolerancji i o nie dość wyraźną politykę imigracyjną.)
  Długa i niezwykle złożona sprawa reakcji europejskich społeczeństw na inwazję uciekinierów z muzułmańskiego świata została przez Pana sprowadzona do obsesji faszyzującej nadwiślańskiej partii politycznej. Nie podejmuje Pan próby zrozumienia różnicy między lękiem przed totalitarną ideą islamizmu (która podobnie jak nazizm, czy komunizm dąży do podbicia świata), a religią. Więc ten Pana artykuł wydaje się być artykułem człowieka nie odróżniającego antynazizmu od antygermanizmu. Brak zdolności tego odróżnienia powoduje, że Pańska analiza daje efekt odwrotny od zamierzonego, pianę na pyskach prawicowych ksenofobów i wzruszenie ramion klasy średniej, która traktuje to jako kolejne oszustwo zaślepionej ideologicznie klasy piszącej. A jeśli idzie o uciekinierów, no cóż, powinniśmy im pomagać od dziesięcioleci, a nie dopiero wtedy kiedy pojawił się desant tych, których stać było na szmuglerów i z których spora część to członkowie i sympatycy islamistycznego ruchu totalitarnego. Taka pomoc wymaga trudnej polityki, a nie sentymentalnych wezwań filozofów z mentalnością panienek z dobrego domu.

 108. Bredzisz Takei Butei ,Bredzisz po prostu.To,że wymieniam jakimi określeniami posługuje się „suweren” (zważ na interpunkcję) w stosunku do „innych”jest dla ciebie „ohydnym rasizmem”.Liczyłem u ciebie na bardziej wysublimowane przemyślenia.No cóż,mylić się to rzecz ludzka.

 109. Panie Profesorze,
  Dlaczego toleruje Pan na swym blogu taki oto wpis: Kaziuk 3 stycznia o godz. 13:19
  pro-contra, 2 stycznia o godz. 22:14

  Powiem tak, nieco przesadnie: Skurwysynu>/b> z polską mentalnością, spróbuj opublikować swoje poglądy w twojej nowej ojczyźnie, w Niemczech. Tego nie uczynisz, bo jesteś głupkiem nieznającym na tyle języka niemieckiego, żeby się swobodnie wypowiadać, a poza tym wiesz, że w normalnym kraju europejskim – a takim krajem są Niemcy – za publiczne głoszenie bydlackich poglądów rasistowskiej nienawiści idzie się do więzienia. To jest kraj praworządny, i nawet taki bezczelny głupek polski, jak ty, rozumie to. Więc siedzisz sobie bezpiecznie w Niemczech i srasz na Polskę polską katolicką nienawiścią. Bo jesteś Polakiem i nie potrafisz uwolnić się od swojej wrodzonej, polskiej nienawiści katolickiej. Chamie, podaj, czy skończyłeś choćby zawodówkę, albo może i nie? A masz odwagę krytykować filozoficzne poglądy profesora najważniejszej uczelni polskiej. Nie pytam, kim jesteś, bo jesteś zdrajcą, polskim zaprzańcem, fałszywym skurwysynem polskim, to wiem, ale pytam, CZYM jesteś chamie polski? Tak jest, chamie polski! Jeśli masz odwagę, to się tu wytłumacz, zdrajco.

 110. Panie Profesorze,
  Dlaczego toleruje Pan na swym blogu taki oto wpis: Kaziuk 3 stycznia o godz. 13:19
  pro-contra, 2 stycznia o godz. 22:14

  Powiem tak, nieco przesadnie: Skurwysynu z polską mentalnością, spróbuj opublikować swoje poglądy w twojej nowej ojczyźnie, w Niemczech. Tego nie uczynisz, bo jesteś głupkiem nieznającym na tyle języka niemieckiego, żeby się swobodnie wypowiadać, a poza tym wiesz, że w normalnym kraju europejskim – a takim krajem są Niemcy – za publiczne głoszenie bydlackich poglądów rasistowskiej nienawiści idzie się do więzienia. To jest kraj praworządny, i nawet taki bezczelny głupek polski, jak ty, rozumie to. Więc siedzisz sobie bezpiecznie w Niemczech i srasz na Polskę polską katolicką nienawiścią. Bo jesteś Polakiem i nie potrafisz uwolnić się od swojej wrodzonej, polskiej nienawiści katolickiej. Chamie, podaj, czy skończyłeś choćby zawodówkę, albo może i nie? A masz odwagę krytykować filozoficzne poglądy profesora najważniejszej uczelni polskiej. Nie pytam, kim jesteś, bo jesteś zdrajcą, polskim zaprzańcem, fałszywym skurwysynem polskim, to wiem, ale pytam, CZYM jesteś chamie polski? Tak jest, chamie polski! Jeśli masz odwagę, to się tu wytłumacz, zdrajco.

 111. Kaziuk – 3 stycznia o godz. 13:19
  Nie będę się poniżał jak ty do wyzwisk i przekleństw, ale przypominam ci, że choć nie ma obecnie w Polsce przepisu szczególnego prawa karnego chroniącego wprost osoby przed nienawiścią z powodu bycia Polakiem, to jednak w zależności od stanu faktycznego, zachowanie osoby używającej tzw. mowy nienawiści, co jest ewidentne w waszych wpisach, wyczerpuje znamiona przestępstwa, n.p. z art. 190, 212 lub 216 k.k.:
  Art. 256.
  § 1. Kto (…) nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  § 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1.
  Art. 257.
  Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 112. Kaziuk – 3 stycznia o godz. 13:19
  Najlepszą polską wyższą uczelnia jest UW a nie UJ, ale i tak obie one znajdują się obecnie w 4-5 setce światowych rankingów, a więc na poziomie czołowych uniwersytetów z Burkina Faso czy też innego Beninu:
  World University Rankings 301-400
  QS World University Rankings 371
  Academic Ranking of World Universities (Shanghai Ranking) 401-500

 113. orn in the prl – 3 stycznia o godz. 15:33
  Napisałeś wyraźnie 2 stycznia o godz. 19:03: Dlaczego w Polsce nie ma islamskich zamachów terrorystycznych,pomimo że odsetek nienawidzących innowierców jest chyba wyższy niż średnia europejska? Typowy „suweren” nienawidzi: ciapatych,ruskich,cyganów,gejów,szkopów (sam dodaj kogo jeszcze),będąc sam tępym,zapijaczonym głupkiem,zindoktrynowanym przez będących przy władzy,żądnych uwłaszczenia na gospodarce kraju,cynicznych prominentów PISu. Po prostu,Polska jest takim marginesem Europy,że szkoda bomby.>/b>
  Obraziłeś tym samym zarówno Polaków jak i Polskę, a więc przypominam ci znów, że choć nie ma obecnie w Polsce przepisu szczególnego prawa karnego chroniącego wprost osoby przed nienawiścią z powodu bycia Polakiem, to jednak w zależności od stanu faktycznego, zachowanie osoby używającej tzw. mowy nienawiści, co jest ewidentne w waszych wpisach, wyczerpuje znamiona przestępstwa, n.p. z art. 190, 212 lub 216 k.k. Cytuję:
  Art. 256.
  § 1. Kto (…) nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  § 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1.
  Art. 257.
  Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 114. born in the prl – 3 stycznia o godz. 15:33
  Napisałeś wyraźnie 2 stycznia o godz. 19:03: Dlaczego w Polsce nie ma islamskich zamachów terrorystycznych,pomimo że odsetek nienawidzących innowierców jest chyba wyższy niż średnia europejska? Typowy „suweren” nienawidzi: ciapatych,ruskich,cyganów,gejów,szkopów (sam dodaj kogo jeszcze),będąc sam tępym,zapijaczonym głupkiem,zindoktrynowanym przez będących przy władzy,żądnych uwłaszczenia na gospodarce kraju,cynicznych prominentów PISu. Po prostu,Polska jest takim marginesem Europy,że szkoda bomby.
  Obraziłeś tym samym zarówno Polaków jak i Polskę, a więc przypominam ci znów, że choć nie ma obecnie w Polsce przepisu szczególnego prawa karnego chroniącego wprost osoby przed nienawiścią z powodu bycia Polakiem, to jednak w zależności od stanu faktycznego, zachowanie osoby używającej tzw. mowy nienawiści, co jest ewidentne w waszych wpisach, wyczerpuje znamiona przestępstwa, n.p. z art. 190, 212 lub 216 k.k. Cytuję:
  Art. 256.
  § 1. Kto (…) nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  § 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1.
  Art. 257.
  Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 115. Antysemityzm współczesnym antyislamizmem. Antyhartmanizm współczesnym antyłopozycjonizmem.

 116. jaki jest ten islam. W latach 90tych,kiedy jeszcze wspinałem sie w himalajach,bywałem w Delhi przynajmniej raz w roku.Oczekując na sprzęt wyprawowy,który dolatywał z opóżnieniem,szwendałem się po muzułmańskiej dzielnicy (tzw.Old Delhi),obwieszony aparatem,obiektywami,wszelkimi atrybutami bogactwa.Zapuszczałem się w uliczki tak wąskie,że można było dotknąć,wyciągając ramiona,ścian domów.Koledzy,uprzedzeni do „dzikich”pukali się w czoło,uwazając,że się narażam. Często,zaproszony na herbatę przez ludzi obcych,muzułmanów–wracałem po ciemku,kombinując jak wydostać się z tej niesamowitej gmatwaniny uliczek,pytając o drogę islamskich hindusów,nie znających angielskiego. NIKT,NIGDY mnie nie zaatakował,nie próbował okraść.Może dlatego,że ich całkowicie aprobowałem,a oni mnie.Ze nie kreowałem się na „wielkiego białasa”,przekonanego o swej wyższości.Kolega,który o nich nie wyrażał się inaczej jak „dzicy” poszedł w moje ślady.Skończyło się na tym,że dostał od staruszka batem po nogach,jak tylko wszedł w te dzielnicę.Widocznie coś było w jego wzroku. Może teraz oni się zradykalizowali,ale jeżeli nawet tak się stało,to wina lezy chyba po naszej stronie.Chyba. Nie jestem jakimś besserwisserem,na jakich wielu się tu kreuje.Ludzie w swej naturze są po prostu dobrzy wobec siebie. To politycy robią z nich bestie. (to też tylko hipoteza)

 117. @Kaziuk
  Kaziuk, nabierz głęboko powietrza, obetrzyj pianę z ust i odczekaj aż ci to czerwone przed oczami zniknie. O moją znajomość języków się martw, popraw swoją polszczyznę zanim będziesz pouczać innych. Pogłąb swoją wiedzą o pojęcie „meritum”, bo nie wiesz co to jest. Z braku argumentów obrażasz moją matkę, która też być może była prof. filozofii, a ci są przecież nieomylni i nie wolno ich krytykować nie mówiąc o obrazie.
  Jeżeli byli sędziowie trybunału konstytucyjnego piszą analizy prawne z których wynika że Kanclerzowa złamała konstytucję, to mam wątpliwości odnośnie praworządności w Niemczech. Mam wątpliwości odnośnie praworządności w Niemczech jeżeli prawo dopuszcza tam małżeństwo z 12-latkami, co w innych krajach zwie się pedofilią. Mam wątpliwości odnośnie standardów prawnych w Niemczech, jeżeli za obcięcie psu ogona grożą surowe kary, a obcięcie łechtaczki o małych dziewczynek lub usunięcie napletka jest dozwolone, motywowane wolnością religijną. Mógłbym ci jeszcze dłużej pisać ale ty wyglądasz mi na przygłupa, szkoda prądu. O filozofii nie masz zielonego pojęcia, dlatego taka idiotyczna pseudo argumentacja o najważniejszej uczelni. Co będzie gdy Hartman przeniesie się z jakichkolwiek powodów do przykładowo Opola. Jego poglądy filozoficzne nie będą warte funta kłaków? Twój argument nazywa się argumentum ad verecundiam i świadczy o twojej znajomości logiki która jest częścią filozofii.

 118. @Leonid
  Na wykwity skrajnej ignorancji i papuziego powtarzania bzdurnego „argumentu” islamofobów staram się nie odpowiadać, jednak w odruchu warunkowym dawnego belfra tym razem się odezwę:
  Wyjaśnij nam może, dlaczego uchodźcy z Syrii kierują się do obcej im kulturowo Europy, a nie do bogatych państw swojego regionu.
  Te bogate państwa to w 99% pustynna, fanatycznie wahabicka Arabia Saudyjska, niestabilna i chwiejna gospodarczo dyktatura, która nie ma zamiaru wpuszczać milionów Syryjczyków, którzy są albo zeświecczeni, albo wyznają wyluzowaną wersję islamu i mogą im zamieszać w rodzimej populacji. Bogate emiraty Zatoki to mikropaństewka na skraju pustyni, zamieszkane przez wąziutką elitę „nationals” i miliony wyrobników ekspatriatów. A wreszcie ponad 5 mln uchodźców z Syrii i Iraku znalazło schronienie w Turcji, Libanie, Jordanii, Iranie i Pakistanie. Polecam zapoznanie się z faktami, zanim zacznie się bezkrytycznie powtarzać głupstwa.

  Tak, ponieważ muzułmanie są najbardziej nietolerancyjną grupą wyznaniową, jako że ich religia zabrania właściwie wszystkiego.
  Polecam również zapoznanie się, o ile nie przekracza to mentalnych zdolności, z kanonami wiary islamu, a także z historią porównawczą tolerancji w chrześcijańskiej Europie i islamskiej „ummie”.

  Niejaki Leonid nie jest niestety wyjątkiem, znaczny odsetek komentarzy demonstruje samozadowoloną i pewną siebie bigoterię, opartą na mitach miejskich i hejterskich memach, a całkowicie ignorującą historię i religioznawstwo. Taki jest niestety plon siania przez 25 lat na ignoranckim gruncie demonizującej propagandy, potrzebnej hegemonicznemu imperium i grupom wpływów do zastąpienia upadłego w 1991 r. „WROGA” jakąś inną złowrogą siłą. http://mediumpubliczne.pl/2016/10/propaganda-nienawisci-analiza-ksztaltowania-opinii-spoleczenstw-zachodu-czesc-1/

 119. A ja mieszkam w Houston, 5 mln luda, nie ma 50% wiekszosci etnicznej, wszystko mniejszosci, najwieksza jest grupa latynoska. Na mojej niwielkiej ulicy zyje zwierciadlane odbicie etnicznosci miasta w tym ja i jeden ruski. Wszyscy zyja w zgodzie, pracuja, posylaja dzieci do tych samych szkol. W mojej grupie nauczycieli uniwersyteckich sa: Polak (lider), bialy Amerykanin, Hinduska, Rosjanin, Pakistanka. W calym wydziale jest z pewnoscia kilkoro wyznawcow Islamu. Wspolpracujemy wspaniale. Rano wyjezdzajac do pracy pozdrawiam sie z sasiadami. Kilka tygodni temu sasiedzi islamscy mieli party: na trawniku przed domem, w bialych strojach, dzieci biegaly …po kilku godzinach sie rozeszli,,pieszo, do domow. Jak to mozliwe? To kwestia kultury. Kulture w Stanach tworzy inteligencja, ucza jej szkoly od podstawowej do uniwersytetu wlacznie. Gdy porownuje poziom kultury socjalnej tej ‚wspanialej’ Polski z ta ‚glupia’ Ameryka to zatykami oddech, nie ma nawet jak zaczac. Sa w spoleczensrwie amerykanskim grupy ktyminogenne, ale nigdy zaden lider nie ustapil ani na jote zbrodni przeciw drugiemu obywatelowi. ( Prosze nie przywolywac wojny w Iraku, bo to oddzielny temat)

 120. Pan Hartman, na temat wpisu: „Kaziuk
  3 stycznia o godz. 13:19”
  Poglądy tego człowieka w wielu wypadkach odpowiadają moim, jednak puszczanie wpisu na tym poziomie dyskwalifikuje nie tylko jego ale i Pana. Dlaczego robi Pan chlew ze swojego blogu?
  To jest mowa wulgarnej nienawiści i szowinizmu.

 121. Płynna rzeczywistość 3 stycznia o godz. 9:03 Nie zaprzeczam, że awantura w Ełku miała podłoże rasistowskie. Jednak równie dobrze właścicielem mógł być Polak jasnowłosy i niebieskooki, co mogło się nie spodobać miejscowym patriotom, bo tak wygląda typ nordycki. Nie będę się czepiał, gdy w komunikatach i komentarzach o zabójstwach będzie, że Polak zabił Polaka. Wtedy będzie OK.
  Coś z życia. W drodze ze Śląska na Mazury zatrzymaliśmy się na obiad w przydrożnej stacji benzynowej. Z żoną rozmawiamy w naszym języku (podobno to gwara), a przy sąsiednim stoliku dwóch młodych brzuchatych patriotów nie może tego ścierpieć. Nie chce mi się wracać do tego incydentu i szkoda mi na to czasu. Powiem tylko, że działo się to z 15 lat temu!

 122. Profesorowi Hartmanowi można na jego koncept iż „antysemityzm = antyislamizm” odpowiedzieć parafrazą jego własnej odpowiedzi/polemiki do słów posłanki Mateusiak Pieluchy tak więc …

  ” Jestem przekonany, że coś tak okropnie głupiego profesor mógł powiedzieć tylko dlatego, że nie wie, co mówi, a nie dlatego, że jest złym człowiekiem ”

  Co prawda posłanka to nie Profesor ale jak widać ludzie to tylko ludzie ,plotą czasami …

  ps. Nie jestem narodowcem ,jestem agnostykiem ,byłem i jestem za pomocą uchodźcom przez Polskę .

 123. born in the prl
  2 stycznia o godz. 19:03

  A ja się na twojej inteligencji nie zawiodłem. No, proszę, proszę, oto jakimi określeniami – cytuję z twojego wpisu – „suweren” mówi o sobie: „będąc sam tępym,zapijaczonym głupkiem”

  Przepraszam cię, skoro są to określenia samego suwerena o sobie, a nie twoje określenia o suwerenie, to – rzeczywiście – twój wpis nie był ohydnie rasistowski…, a ja sam okazuję się tępym zapijaczonym głupkiem…

 124. Jeszcze raz do Leonida. Miałem kiedyś wątpliwą przyjemność krótkiej wymiany zdań z lekko napitym fanem piłkarzy Sląska. Wydzierał się wniebogłosy:WKS-Królem jest,czy coś w tym stylu.Na moją uwagę,że na tytuł królewski trzeba sobie zasłużyć,a jakoś tak cieńko tę piłkę kopią i widać że nawet się nie bardzo starają,odparł:cyt:obrażasz Wrocław! Z całym szacunkiem:Twoja argumentacja jest trochę tego typu. Moim zdaniem odraza i pogarda dla szumowin społecznych,Polaków przecież ,nijak się ma do pogardy dla narodu polskiego,Którego jesteśmy ty i ja,dumnymi członkami. Spróbuj iść do piwnego baru,gdzie suweren pewnego ,określonego przeze mnie jako „suweren” typu sie spotyka,to jeżeli nie będziesz antyislamistą,antysemitą.liberałem,gdzie czarnuchy,ciapaci itp okreslenia to norma. Wyraż odmienny pogląd.Nie wyjdziesz,Ciebie wyniosą na noszach. Koniec tej dyskusji!

 125. Profesorze Janie Hartman,jestem Pana dużym fanem

 126. Koraszewski – 3 stycznia o godz. 20:58
  Odezwał się znów „Głos Hasbary w Twoim Domu. 🙁
  Czy ty naprawdę nie widzisz, że zarzucasz prof. Harmanowi nieodróżnianie antynazizmu od antygermanizmu, a sam utożsamiasz antysyjonizm z antysemityzmem i nie chcesz zauważać objawów antypolonizmu wśród syjonistów, jakże przecież licznych w zachodnich elitach władzy… Don’t behave like the pot calling the kettle black.

 127. Koraszewski – c.d.
  1. Dawno nie słyszeliśmy tu Głosu Hasbary. Proszę więc o wyjaśnienie roli Izraela w obecnym konflikcie syryjskim i dlaczego Izrael, ta podobno jedyna bliskowschodnia demokracja, nie przyjmuje uchodźców z sąsiedniej Syrii skazując ich tym samym na bardzo ryzykowną podróż do Europy przez bardzo przecież dziś niebezpieczną Turcję?
  2. Powtarzam, że najlepszym rodzajem pomocy, jaki można udzielić Syrii, jest dziś brak jakiekolwiek interwencji w wewnętrzne sprawy Syrii. Jak to już pisałem, sytuacja jest tam bardzo zagmatwana i w Europie w zasadzie nie wiemy „kto jest tak kim”. W Syrii trwa przecież od kilku już lat wojna domowa pomiędzy legalnym rządem prezydenta Assada popieranym głównie przez Rosję i Iran oraz islamskimi ekstremistami popieranymi głównie przez USA i Izrael, przy czym owi islamscy ekstremiści są podzieleni pomiędzy tzw. demokratyczną opozycję, popieraną oficjalnie przez Zachód, w tym USA i NATO i na otwarcie fundamentalistyczne organizacje typu tzw. Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie (Organizacja Państwa Islamskiego, ISIS, Daesz etc.), oficjalnie zwalczane przez Zachód, ale popierane przez sojuszników Zachodu takich jak np. Arabia Saudyjska, ta znana bliskowschodnia „demokracja” czy też Izrael. Więcej informacji na ten temat znajdziemy np. w „Le Monde Diplomatique” (edycja polska) z listopada b.r. na stronach 9-11, łącznie z mapką pokazująca kto co kontroluje na obszarze Syrii i w pobliżu jej granic.
  3. I na koniec – jak Hasbara komentuje ostatnią rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, jednoznacznie potępiającą rasistowską, neokolonialną politykę Izraela na ziemiach nielegalnie przez tenże Izrael okupowanych?

 128. born in the prl – 3 stycznia o godz. 23:10
  Sam widzisz, że w islamskiej dzielnicy stolicy Indii można nawet od staruszka batem po nogach oberwać, jak tylko tam się wejdzie. Poza tym, to nie ma czegoś takiego jak „typowa dzielnica islamska”. Mieszkałem kilka lat na Cyprze, wałęsałem się bez strachu po zaułkach tureckiej części Nikozji, po Famaguście czy Kyrenii, ale islam wyznawany przez cypryjskich Turków pozwala przecież na picie alkoholu i na chodzenie kobiet w strojach europejskich, bez męskiej eskorty. Na całym Cyprze nie widziałem też muzułmanki z zasłoniętą twarzą, nawet w zabitych deskami wsiach. Wałęsałem się też po starych i nowych dzielnicach wielkich marokańskich miast, le Maroko to jest przecież zasadniczo świecka dyktatura, podobna do reżymu Assadów, tyle że ciesząca się, jak dotąd, poparciem USA. Ale powtarzam – Cypr Północny (TRNC) czy Maroko to nie są typowe państwa muzułmańskie, a w Indii muzułmanie są mniejszością, która jest ostro inwigilowana i kontrolowana przez władze, a więc musi ona uważać na to, co robi.

 129. J. Grabski 4 stycznia o godz. 9:12
  Dzielnica zamożnej Upper Middle Class w bogatym Houston to NIE jest typowa Ameryka.

 130. Herstoryk – 4 stycznia o godz. 1:18
  1. Atakujesz mnie ad personam i publicznie mnie zniesławiasz. 🙁
  2. Według twojej definicji pustyni to Izrael jest też w 99% pustynią, podobnie jak Arabia Saudyjska, Emiraty, Kuwejt czy Katar, a tam wciąż emigrują miliony ludzi, nie tylko z biednych, ale i z bogatych państw, w tym z Europy Zachodniej i jakoś jest tam dla nich miejsce. Iran, Jordania i Pakistan to też są według twojej definicji w 99% pustynie, a tam, jak piszesz, znalazły schronienie miliony uchodźców z Syrii . Syria to też jest, definiując pustynię tak jak ty, w 99% pustynia, a żyło tam do niedawna prawie 16 mln Syryjczyków.
  3. Wśród Syryjczyków jest sporo religijnych fanatyków – inaczej nie wywołali by oni tam aż tak okrutnej wojny, a bogate arabskie szejkanaty naftowe mogą przecież przyjąć uchodźców z Syrii zamiast sprowadzać do siebie pracowników z dalekich regionów świata, na dodatek na ogół nie znających języka arabskiego.
  3. Islam zabrania picia alkoholu, jedzenia wieprzowiny, wykonywania i słuchania muzyki oraz zabrania kobietom odsłaniać twarze i zakazuje też ateizmu. Więcej w następnym wpisie.

 131. Herstoryk – 4 stycznia o godz. 1:18
  Cytuję teraz z http://www.alislam.pl/islam/zarys_islamu/zakazy_apsolutne_w_islamie – to jest oficjalna strona polskich muzułmanów, a więc nie można jej zarzucić prowadzenia anty-islamskiej propagandy:
  – Bóg zabrania w Islamie spożywania zwierząt zabitych nie w Imieniu Boga Allaha, spożywania mięsa chorych zwierząt, zmarłych śmiercią naturalną oraz zwierząt, których mięsem żywiły się wcześniej dzikie zwierzęta jak i mięsa tych drapieżników. Zabronione również jest spożywanie wieprzowiny, padliny oraz krwi.
  – Islam ostro potępia spożywanie alkoholu we wszystkich jego postaciach.
  – Zakazane jest muzułmanom pobieranie zysku (procentu) od pożyczonej sumy pieniędzy (ergo muuzłmanin nie może być bankierem – LK)
  – Niedozwolone jest muzułmanom branie udziału w jakichkolwiek grach hazardowych, uczęszczanie do kasyn, itp. lub zarabianie pieniędzy w ten sposób.

 132. Herstoryk – 4 stycznia o godz. 1:18
  Teraz ze strony islamu szyickiego w języku polskim – Nakazy i Zakazy w Islamie
  Muzułmanom zakazuje się:
  •Przypisywać bogu partnerów i towarzyszy
  •Zaprzeczać objawieniu boga Jego prorokom
  •Gorszyć ludzi, szczególnie kobiet
  •Brać udział w grach hazardowych
  •Brać środki odurzające
  •Spożywać wieprzowinę
  •Zaniedbywać którejkolwiek z codziennych modlitw
  •Przerywać post w miesiącu ramadan
  •Odmawiać dawania zakatu (jałmużny dla innych muzułmanów)
  •Nie wypełnić obowiązku pielgrzymki do Mekki
  http://www.al-islam.org.pl/artykuly/praktyka/16-nakazy-i-zakazy-w-islamie

 133. Szanowny Panie Profesorze,
  Nie jestem pewna,czy porownywanie przedwojennego antysemityzmu do wspolczesnego antyislamizmu jest w pelni uprawnione. Wszak Zydzi ciezko pracowali, nikomu nie robili krzywdy, a byli przesladowani, wreszcie stali sie ofiarami Zaglady. Islamisci sa agresywni, narzucaja swoje obyczaje i punkt widzenia. Moim zdaniem fala uchodzcow, to nic innego jak ekspansja na Europe. Nie sadze abym byla osoba uprzedzona. Nie mam nic przeciwko przedstawicielom odmiennych kultur, ras i wyznan. Uwazam jednak, ze tolerancja i szacunek to ulica dwukierunkowa. Tymczasem przybysze z krajow arabskich zadaja bezwzglednego poszanowania dla swoich wartosci, obyczajow, kultury etc., nawet kosztem „tubylcow”. Zadaja likwidacji dekoracji swiatecznych, wymagaja jedzenia halal, domagaja sie by Europejki ubieraly sie tak jak muzulmanki, czyli zaslanialy wlosy i twarze. Z jakiej racji? Jesli nie odpowiada im Europa, moga przeciez zostac u siebie. A u siebie Europejczyka potrafia wpakowac ( przepraszam za kolokwializm) do wiezienia za pocalunek w piejscu publicznym. Znana jest historia skandynawskiej dziennikarki zgwalconej przez muzulmanina, ktora zostala uwieziona za ….. seks pozamalzenski. Niewazne, ze odbyl sie wbrew jej woli. My Europejczycy mamy to akceptowac? Byc moze moje rozumowanie jest prymitywne, ale uwazam, ze nawolywanie do tolerancji i pietnowanie ksenofobii nie powinno zamieniac sie w hipokryzje. Wiem, ze nie wszyscy muzulmanie to terrorysci. Znakomita wiekszosc z pewnoscia – nie. Wiem jednak rowniez, ze wielu z nich nie rozumie i nie chce zrozumiec naszej kultury oraz europejskich wartosci. Zadaja od nas tolerancji, wsparcia i szacunku, a jednoczesnie nienawidza nas. My natomiast zamykamy na ten fakt oczy w obawie przed posadzeniem o ksenofobie. Ich pojawienie sie w Europie przynioslo wiele problemow, ktorych rowniez nikt nie chce rozwiazac. Wygodniej prawic kazania o tolerancji.
  Przepraszam za brak znakow diakrytycznych.

 134. Dziwie sie, ze Moderator przepuscil tekst niejakiego Kaziuka. Mozemy sie roznic opiniami, ale mamy obowiazek szanowac sie nawzajem. Tymczasem ta wypowiedz nawet pod budka z piwem razilaby skrajnym prostactwem

 135. @Koraszewski
  Panie Andrzeju, tam gdzie się z Panem zgadzam ograniczę się do uzupełnienia, gdzie się nie zgadzam, przedstawię własny punkt widzenia.
  1.Współczesny antysemityzm wychodzi w dużej mierze od muzułmanów. Exodus Żydów francuskich został wywołany antysemityzmem francuskich muzułmanów.
  Przyczynę tego co Pan nazywa brunatną falą czyli powrót do państw narodowych widzę w rozbuchanym neoliberalizmie. Trump jest bardziej przychylny państwu Izrael niż Obama. Ten fakt może poddawać pańską tezę w wątpliwość.
  W Ełku nie chodzi o ataki na ludzi wyglądających inaczej. Oni wyglądali inaczej również wczoraj, przed tygodniem i przed rokiem. To zabójstwo było obroną honoru tak ważnego w kulturze orientalnej. Honoru nie broni się tam poprzez naszczelanie drobnemu złodziejaszkowi po pysku, musi popłynąć krew. Mordy honorowe są inną odmianą tego samego. Rozruchy były spowodowane sprzeciwem wobec zastosowania kodeksu honorowego nie obowiązującego u nas. W naszym kręgu kulturowym nie jest zwyczajem zabijanie za kradzież dwóch butelek coli chociaż nigdzie nikt nie lubi być okradany. Powtórzę się jeszcze raz. Motywacji autora dopatruję w okazji do dokopania PISowi. Od profesora oczekiwałbym więcej dystansu i obiektywizmu ale nie każde moje oczekiwanie musi być spełnione.

 136. A to się panu Hartmanowi podoba, że pański polityczny kumpel Kijowski w ogóle (wedle jego słów) nie zarabia w KOD-zie, a zarazem zarabia (91 tys.), będąc liderem KOD-u i świadcząc płatne usługi dla KOD-u i na dodatek pieniądze z publicznej zbiórki na cele niezarobkowe? To jest etyka lidera, który ocala demokrację i może zostać premierem Polski? Ludzie, dajcie mu uczciwą pensję, niech płaci podatek, a nie kombinacje. Czy w Polsce nie można bez kombinacji? Już tak na zawsze: ckliwe hasełka dla gawiedzi, a naprawdę twarda prywata?

 137. @TyberiusMazur
  3 stycznia o godz. 19:22
  Pracowałem w Berlinie z Palestyńczykami urodzonymi już w Niemczech , będących studentami. Oto ich cytaty na temat Żydów…

  No cóż, nie usprawiedliwiając treści tych wypowiedzi Palestyńczyków, ciekawe byłoby ich porównanie z opiniami Polaków na temat Niemców w latach 1939 – 1944.
  Opinia Bośniaka trochę mnie zaskoczyła. Znałem nieźle Jugosławię, mam tam krewnych. Tamtejsi muzułmanie, zwłaszcza w Bośni, byli nie do odróżnienia od reszty, w zachowaniu, stroju i piciu. Niewykluczone, że w wyniku wojny domowej ze Srebrenicą odbiło im na „powrót do korzeni” i radykalizację.

  Co do interpretacji Islamu.
  Jeżeli są dwa różne opisy zachowania w danej sytuacji , obowiązuje ten późniejszy, w Koranie ostatnie są spisane sury miecza. Gdzieś czytałem czy może jakiś reportaż oglądałem gdzie padło takie zdanie:” żeby uzasadnić pokojowe postepowanie trzeba się w Koranie niezłe werbalnie nagimnastykować , ludzie z ISIS natomiast pokazują zdanie gdzie jest napisane idź, zabij.

  Nie mogę zgodzić się z taką opinią nt. islamu i Koranu, opartą zaledwie na mgliście zapamiętanym artykule czy reportażu. Nie jestem religioznawcą i nie podejmuję się wygłaszania autorytatywnych twierdzeń na temat idei leżących u podstaw liczącej 1300 lat cywilizacji 1,6 mld ludzi, choć interesuje się nią od 25 lat i sporo na jej temat czytałem i czytam. Wystarczy wspomnieć, że w islamie istniało 5 szkół jusrysprudencji (interpretacji kanonów), z których niestety najbardziej zachowawcza i integrystyczna – Hanbali (będąca w znacznym stopniu natchnieniem salafizmu i whahabizmu) cieszy się obecnie rosnącą popularnością. Wmachujące Koranem i czarnym sztandarem POLITYCZNE organizacje w rodzaju ISIS i Al-Kaidy są zaś lustrzanym odbiciem zachodnich islamofobów – szermują tymi samymi tendencyjnie wybranymi, wyjętymi z kontekstu, prostacko spłyconymi i zniekształconymi fragmentami świetych pism i dorobku islamskiej jurysprudencji.

 138. Hakowa demokracja…

  Wedle lidera KOD-u, ktoś z KOD-u podrzucił mediom faktury, aby w wyborach skompromitować lidera KOD-u.

  Czyżby haki? Postęp by więc polegał na tym, że do tej pory jedna partia hakowała inną, teraz ta sama organizacja hakuje samą siebie?

  Warto wspomnieć: ukochana PO wyhakowała Cimoszewicza z SLD, aby wygrał Tusk z PO, w ten sposób wygrał… Kaczyński z PiS-u…

  Panie Hartmanie, niezłych hakowych pan popiera z całego serca…

 139. Jak już gdzież napisałem, barbarzyństwo wzięło górę nad umiarkowaniem. Szczegółowo zapoznałem się z krytyką na temat moich wypowiedzi. I mimo najlepszych chęci, nie znajduję zrozumienia dla tego barbarzyństwa. Mam rację, czy nie – to jest dla polskiej czerni nieważne. Przegrałem z kretesem, bo zło wskazałem palcem i adekwatnie nazwałem. „Skurwysyn”, to nie jest najpiękniejsze słowo w języku polskim, prawda. Ale to jest bardzo konkretne słowo, ujęte w słowniku języka polskiego. To jest predykat człowieka, który zachował się/zachowuje się w sposób uwłaczający kulturze polskiej oraz wychowaniu wyniesionemu z domu rodzinnego. Wszystkim „moralnie” oburzonym wyjaśniam, że tu nie chodzi o przekleństwo, czego pobożnie oburzeni interlokutorzy zdają się nie rozumieć. Owszem, w dyskusji nie należy używać przekleństw, ale konieczne jest używanie predykatów adekwatnie charakteryzujących bydlacką postawę osobnika, który popisuje się bezczelnym chamstwem, szkodzącym nam wszystkim, także tym wszystkim „moralnie” oburzonym i – w rzeczy samej – moralnie zakłamynym. Ale oni tego najwyraźniej nie pojmują. Stać ich na zauważenie pojedyńczych słówek, ale sensu wypowiedzi nie są w stanie zrozumieć. I to jest tragedia. Nie potrafimy dostrzec źródła zła napędzającego nienawiść w naszym społeczeństwie. ‚Swiętobliwie tylko dostrzegamy słówka, które wydają się im „brzydkimi słowami”.

  Drugi problem, który rzuca mi się w oczy i wywołuje odruch odrazy, to powszechna moralność Kalego. „Oni” – to, „oni” – tamto. My jesteśmy wszyscy cacy. Dlaczego cacy? Bo „my są Polacy”, świętobliwy i bezgrzeszny „Naród”, i mamy o sobie najlepsze zdanie, naród wybrany, królową nam Maryja, Matka Boga, żydowskiego Boga, którego nienawidzimy. A królem naszego przenajświętszego, wspaniałego narodu (ale dlaczego w nim aż tyle nienawiści?) – może być tylko ‚Zyd Jezus i grecki Chrystus. Jeszcze tylko Ducha ‚Swiętego intronujemy na tron Cesarza ‚Swiętego Cesarstwa Narodu Polskiego. I będziemy się żreć, będziemy się wyzywać, będziemy reinterpretować wypowiedzi interlokutorów bez cienia zrozumienia ich intencji, tylko w sobie dostrzegać dobro i szlachetność, być z tego dobra pobożnie dumnym, jak na Polaka przystało, i pluć śliną nienawiści na wszelkich innych, obcych, niewłaściwie wierzących. To jest chore. To jest wielce chore.

  To jest zgubne dla tak podłej, wrednej i bezdennie głupiej mentalności. Nie obcy nam zagrażają. Zagraża nam nasza własna, przenajświętsza mentalność słowiańska, bardzo podobna do mentalności banderowskiej Ukraińców oraz ruskich nacjonalistów, których zagrzewa Putin. Bierze z niego przykład wychwalający go Rafał Ziemkiewicz, czy Paweł Lisicki, którzy z kolei zagrzewają zwolenników katolickich faszystów w Polsce. To faszyzm, gdy tak wraźnie, otwarcie i szczerze głosimy nienawiść do przedstawicieli obcych kultur i tak bezwstydnie rozgrzeszamy samych siebie. I pękamy przy tym z przenajświętszej dumy zadowolenia, jak wspaniałymi ludźmi jesteśmy my! To chore. Powtarzam, to jest chore, a choroba ta osięgnęła rozmiary epidemii. Już raz, z arcybiskupami na czele, przehandryczyliśmy nasz kraj. Oby moje obawy nie spełniły się. Ale tymczasem demonstrujemy tak nasiloną głupotę i bydlactwo, że niedługo będziemy się zagryzać. Swoimi własnymi zębami. Najpierw tylko musimy wystąpić z Unii Europejskiej, zagrażającej nam genderyzmem oraz szacunkiem dla osób o odmiennych orientacjach seksualnych.

  Społeczeństwo, które pośród siebie dostrzega tylko świętą racją, słuszność i sprawiedliwość, nie ma racji bytu. Tylko społeczeństwa, które potrafią otwarcie i bezkompromisowo szukać zła wpośród siebie i to zło bezwzględnie pokazywać, brzydzić się go i go zwalczać, ma szansę na przyszłość. Bo nie ma społeczeństwa, w którym nie rodzi się zło, tak jak nie ma człowieka niepopełniającego błędów. My widzimy to zło tylko na zewnątrz. Kto pokazuje zło wewnątrz nas, jest nienawidzony. Biedny narodzie! Bezwstydne durnie przejęli władzę nad tobą!

 140. LillyX5 – 5 stycznia o godz. 0:32
  Tak, ja też dziwie się, ze Moderator przepuścił tekst niejakiego Kaziuka. Możemy się różnić opiniami, ale mamy obowiązek szanować się nawzajem. Tymczasem ta wypowiedź nawet pod budką z piwem raziłaby skrajnym prostactwem.

 141. Herstoryk,
  Co powiesz na to: Wystarczy wspomnieć, że w kulturze europejskiej istnieje kilka szkół interpretacji europejskości, z których niestety najbardziej zachowawcza i integrystyczna – liberalna (będąca w znacznym stopniu natchnieniem praktycznie całych europejskich elit władzy) cieszy się obecnie rosnącą popularnością. Wymachujące ideami liberalizmu i demokracji unijne elity władzy są zaś lustrzanym odbiciem wymachujących Koranem i czarnym sztandarem politycznych organizacji islamskich w rodzaju ISIS i Al-Kaidy – szermują tymi samymi tendencyjnie wybranymi, wyjętymi z kontekstu, prostacko spłyconymi i zniekształconymi fragmentami świętych pism.

 142. Kaziuk,
  Przegrałeś z kresem, gdyż zacząłeś poniżać tych, którzy mają inne poglądy niż ty.

 143. @Herstoryk

  „No cóż, nie usprawiedliwiając treści tych wypowiedzi Palestyńczyków, ciekawe byłoby ich porównanie z opiniami Polaków na temat Niemców w latach 1939 – 1944.”

  Tak, ja tez mysle, ze to jest scisla analogia.

  Panstwo niemieckie dopuscilo sie zbrodni – napadlo na Polske, potem lata brutalnej okupacji, niemieckie obozy koncentracyjne, masowe mordowanie Polakow, ogrom zbrodni podczas powstania warszawskiego, wczesniej Pawiak, Palmiry, juz na poczatku wojny masakra w Wawrze. Niemniej jednak – nawet po wygranej wojnie nikt z Polakow nie zadal, zeby Niemcow wytepic jako narod czy zeby zlikwidowac panstwo niemieckie. Zostalo okrojone – ale nadal istnialo. A po paru latach – juz „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

  Pora teraz omowic zbrodnie zydowskie wzgledem Arabow. Przede wszystkim wredni Zydzi zyja i oddychaja, ktory to fakt juz sam w sobie stanowi Przerazajaca Zbrodnie Wojenna oraz Zbrodnicza Syjonistyczna Prowokacje. Poza tym Zydzi, jak im ONZ przyznal malenki kawaleczek pustyni – upierali sie, ze im wolno zyc na tym kawaleczku pustyni. I jak waleczne armie arabskie zabraly sie za „zepchniecie Zydow do morza” – to sie bezczelnie i po chucpiarsku nie dali do tego morza zepchnac.

  „Moderacje” zacheca sie, zeby wykastrowala niniejszy komentarz. Przeciez chorym z ludobojczej nienawisci antysemitom moze sie zrobic przykro…

 144. Herstoryk
  Może źle się wyraziłem.
  „Co do interpretacji Islamu.
  Jeżeli są dwa różne opisy zachowania w danej sytuacji , obowiązuje ten późniejszy, w Koranie ostatnie są spisane sury miecza. Gdzieś czytałem czy może jakiś reportaż oglądałem gdzie padło takie zdanie:” żeby uzasadnić pokojowe postepowanie trzeba się w Koranie niezłe werbalnie nagimnastykować , ludzie z ISIS natomiast pokazują zdanie gdzie jest napisane idź, zabij.
  Nie mogę zgodzić się z taką opinią nt. islamu i Koranu, opartą zaledwie na mgliście zapamiętanym artykule czy reportażu.”

  „Jeżeli są dwa różne opisy zachowania w danej sytuacji , obowiązuje ten późniejszy, w Koranie ostatnie są spisane sury miecza.”

  Doktryna Znoszącego i Znoszonego w Koranie
  https://euroislam.pl/nauka-o-uniewaznieniu-w-koranie/
  w tym artykule jest dokładnie podane, według mnie wiarygodnie i dobrze udokumentowane.
  Koran czytałem głównie za pomocą książki „Der Koran Gott und Ich ” Joachim Wildeis.
  Ten cytat :” żeby uzasadnić pokojowe postępowanie trzeba się w Koranie niezłe werbalnie nagimnastykować , ludzie z ISIS natomiast pokazują zdanie gdzie jest napisane idź, zabij.” oddaje moje odczucia po lekturze, podałem go , bo według mnie bardzo dobrze oddaje to ze dużo, dużo łatwiej jest zinterpretować Koran, tak jak to Isis robi, niekiedy w ogóle nie trzeba interpretować tam stoi jasno w tej i w tej sytuacji zabij .

 145. Kaziuk
  5 stycznia o godz. 11:52

  Kolejny rasistowski wpis.

 146. @TyberiusMazur
  5 stycznia o godz. 19:35

  Byłbym bardzo ostrożny w opieraniu swych poglądów na materiałach zamieszczanych na witrynie Euroislam. Jest co najmniej islamofobiczna, o ile nie hejterska, czerpie natchnienie i materiały z Breitbart, Gatestone Institute, SIOA amerykańskiej hejterki i prowokatorki Pameli Geller oraz europejskich „fellow travellers”. http://mediumpubliczne.pl/2016/11/propaganda-nienawisci-cz-3/

  Trudno mi wyrobić sobie opinię nt. Joachima Wildeisa i jego książki, po niemiecku nie czytam. Tytuł wydaje się świadczyć, że jest to wyraz jego osobistej opinii nt. koranicznego boga. Google znajduje znikomą liczbę publikacji i żadnych tłumaczeń na języki, którymi władam.

  Koran jest chaotyczny, trudny w czytaniu, oparty na tekście spisanym w klasycznym języku arabskim bez znaków diakrytycznych, co może prowadzić do drastycznie rozbieżnych znaczeń poszczególnych słów. Muzułmańscy uczeni w piśmie biedzą się nad nimi i interpretacją tekstu od 1300 lat, bez osiągnięcia jednoznacznej opinii.
  Powtórzę tu tylko, że podobnie jak wszystkie inne „święte księgi” może służyć do motywania wszystkich ludzkich zachowań, od skrajnego humanitaryzmu do ludobójstwa, zależnie od bieżących potrzeb politycznych i społecznych. Zamiast koncentrować się na Koranie, powinniśmy raczej skupić się nad odkryciem przyczyn popularności jego wojowniczych treści wśród muzułmanów.

 147. PS. Oraz, zamiast czepiać się Arabów i muzułmanów, zająć się sprzątaniem własnego podwórka, a jest niestety z czego!

 148. Oczywiście należy być bardzo ostrożnym w ocenianiu źródeł. U mnie najpierw był kontakt z kolegami z pracy, przez pierwszy rok , dwa bym powiedział ze to ludzie tacy jak inni. Po tym jak jednak się im parę wyskoków werbalnych nazbierało zaniepokoiłem się . Pogłębiłem tą tematykę , podczas tego wszedłem na „euroislam” brr, naprawdę ciężko było uznać ze ten obraz jaki przedstawiają jest rzeczywistością, potem zacząłem kolegów o pewne rzeczy wypytywać i mnie przeraziło co oni myślą, albo lepiej wyrazić co uznają za społecznie akceptowalną postawę, potwierdzili to co np. w „euroislamie” piszą. Sprawdziłem tez jak się społeczności muzułmańskie postępują z niewiernymi tam gdzie mają większość i ze kiedyś muzułmanów w tych krajach nie było.

  http://mediumpubliczne.pl/2016/11/propaganda-nienawisci-cz-3/
  Przeczytałem, moja krytyka pod tym portalem:
  Apolityczni sorry każdy z nas jest polityczny jeżeli chodzi o procesy społeczne , światopoglądowe.
  Wzmianka „fabryka x otwarta w specjalnej strefie ekonomicznej” jest apolityczna , natomiast „wielki sukces rządu fabryka x…” to już polityka bo może być tez artykuł ”Polski rząd faworyzuje obcy kapitał, fabryka x będzie płaciła mniejsze podatki niż rodzimi producenci ”

  Tekst odnośnie „euroislamu”

  Za dużo używają słowa islamofobia, jeżeli ten portal prezentuje irracjonalny strach przed Islamem to proszę to udowodnić. Proszę wybrać kilkanaście artykułów, udowodnić ze nie mają racji. Islamofobia to był kiedyś wyraz żeby zakończyć dyskusję , jak można z czymś irracjonalnym dyskutować, fobia jest zła, my mamy racje a to biedni chorzy ludzie, nie trzeba było się z ich argumentami zmierzyć, teraz to mija, ludzie przejmują się coraz mniej ,jak się ich Islamofobami nazywa.
  Cytat z mediumpubliczne

  „ Obaj udzielają się w radiu, gdzie ostrzegają przed spiskiem rosyjsko-islamistycznym przeciw Europie”
  Cytaty z podanego przez nich linku:
  „Natomiast Jan Wójcik z portalu euroislam.pl wyraził opinię, że sprawa terroryzmu zepchnęła na drugi plan problem konfliktu na Ukrainie.
  – Ukraina schodzi na chwilę ze sceny i przestajemy się nią interesować, na czym korzysta Rosja. Rosja wpływa na pewne grupy terrorystyczne i jest w stanie wykorzystywać je do swoich celów – powiedział szef euroislam.pl.
  – Każdy przypadek zamachu terrorystycznego odwraca uwagę europejskiej opinii publicznej i rządów od sytuacji na Ukrainie. To doskonały pretekst dla Rosji. Może ona powiedzieć: dajcie nam wolną rękę na Ukrainie, a pomożemy wam w walce z terroryzmem – dodał Dariusz Materniak.
  Jan Wójcik ocenił, że polityczna gra Rosji nie dotyczy jedynie Ukrainy, ale całego Bliskiego Wschodu.
  – Rosja przez jakiś czas wspierała syryjskiego prezydenta, który dziś wobec Państwa Islamskiego jawi się jako gwarant stabilizacji. Rosja wchodzi także do Egiptu, który opuścili Amerykanie. Moskwa może wpływać kartą bliskowschodnią na sposób postrzegania Ukrainy przez państwa zachodnie – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.”

  Gdzie ten spisek, trzeba naprawdę dużo dobrej woli żeby spisek zobaczyć.

  „Cechuje je spora zbieżność poglądów z Młodzieżą Wszechpolską i Obozem Narodowo-Radykalnym, choć się od nich odżegnuj” sorry, jak Kaczyński powie ze koty są fajne , to co , wszyscy członkowie KODu którzy tak też uważają, albo opuszczają KOD, albo koty wyrzucą?

  „Jan Wójcik był cytowany i chwalony na portalu Pameli Geller [9], a podczas masakry Gazy przez Izrael w 2014 r. zamieścił na portalu “Erec Israel” jeremiadę przeciw mediom głównego nurtu, m.in. BBC, które nazwał “Pallywoodem”, gdyż, jak twierdził, przedstawiają sfałszowany i propagandowy wizerunek konfliktu, będącego, jak uważa, bohaterską obroną “Państwa Żydowskiego” przed agresją gazańskich terrorystów [10]”

  http://izrael.org.il/opinie/2875-jan-wojcik-izrael-gaza-i-nierzetelne-media.html
  proszę poczytać, sprawdzić dane i spytać się czy ta krytyka na pewno ten artykuł opisuje.
  Następna krytyka to ze kopiuje i tłumaczy artykuły ze” złych , niewiarygodnych” portali. Proszę udowodnić te zarzuty.
  Dla mnie akapit odnośnie „euroislamu” jest polityczne ze aż. Przeczytam jeszcze parę innych artykułów tej platformy i zobaczę , ale na razie są dla mnie upolitycznieni i mało wiarygodni.

  „Trudno mi wyrobić sobie opinię nt. Joachima Wildeisa i jego książki, po niemiecku nie czytam. Tytuł wydaje się świadczyć, że jest to wyraz jego osobistej opinii nt. koranicznego boga. Google znajduje znikomą liczbę publikacji i żadnych tłumaczeń na języki, którymi władam.”
  Tak to jego osobista opinia. Książka ta była dla mnie najbardziej logiczna i z powodu struktury tej książki mogłem łatwo weryfikować jej treść.

  „Koran jest chaotyczny, trudny w czytaniu, oparty na tekście spisanym w klasycznym języku arabskim bez znaków diakrytycznych, co może prowadzić do drastycznie rozbieżnych znaczeń poszczególnych słów. Muzułmańscy uczeni w piśmie biedzą się nad nimi i interpretacją tekstu od 1300 lat, bez osiągnięcia jednoznacznej opinii.”
  Niestety liczy się co muzułmanie pod wpływem obecnej interpretacji robią, jeżeli nie podążają za tą pokojową o ile taka istnieje, są zagrożeniem . Pytanie tez czy mają takie rozważania intelektualne jak my, czy tez biorą go dosłownie i tak czynią. Wiele nakazów i zakazów jest jednoznacznych.

  „Powtórzę tu tylko, że podobnie jak wszystkie inne „święte księgi” może służyć do motywania wszystkich ludzkich zachowań, od skrajnego humanitaryzmu do ludobójstwa, zależnie od bieżących potrzeb politycznych i społecznych.”
  Taaak, ale niestety według mnie z Koranu najłatwiej dojść do ludobójstwa, niekiedy wprost pisze idź zabij, z Nowego Testamentu naprawdę ciężko.

  „Zamiast koncentrować się na Koranie, powinniśmy raczej skupić się nad odkryciem przyczyn popularności jego wojowniczych treści wśród muzułmanów.”
  To zdanie implikuje ze warunki zewnętrzne są powodem popularności wojowniczych treści Koranu i gdyby były inne warunki muzułmanie by się całkiem inaczej zachowywali. Dla mnie przyczyna jest treść Koranu.

  „PS. Oraz, zamiast czepiać się Arabów i muzułmanów, zająć się sprzątaniem własnego podwórka, a jest niestety z czego!”
  A w Ameryce czarnych biją? Chodzi o to ze w Polsce mamy problemy z kościołem Katolickim. Jeżeli tak to jak z naszymi fanatykami religijnymi nie możemy sobie poradzić to mamy sobie nowych sprowadzić?
  Ten ”PS.” Jest trochę dla mnie niejasny.

 149. Radziłów Jedwabne 5 stycznia o godz. 19:05
  Równie dobrze jak dając Palestynę – Żydom, to ONZ mógłby oddać całą Amerykę – Indianom a Australię – Aborygenom. Przecież zarówno Indianom jak i Aborygenom należą się ich własne państwa, na obszarze zabranym im przemocą przez najeźdźców. A ty uważasz, że takie prawo do odzyskania swojej utraconej dawno temu ojczyzny mają tylko Żydzi, a więc jesteś zwyczajnym rasistą. 🙁
  Nie ukrywajmy tego – Żydzi mają takie samo prawo do Palestyny jak Polacy do Brandenburgii, Saksonii i całego niemieckiego Pomorza, jako że są to prasłowiańskie tereny aż po Norymbergę i Lubekę, o czym świadczą choćby liczne wykopaliska oraz słowiańskie nazwy takich miast jak Berlin, Lipsk czy Drezno, oraz słowiańskie nazwiska ich mieszkańców, nie wspominając już Zgorzelca, Budziszyna i Chociebuża (w tym dwóch ostatnich i ich okolicach wciąż przecież żyją Słowianie blisko spokrewnieni z Polakami).

 150. „Propaganda rządowa i kościelna dociera przecież wszędzie. Systematyczne straszenie Polaków muzułmanami przyniosło wreszcie rezultat.” – chodzi o TVN, Polsat czy ARD, ZDF, CNN czy YouTube? Tam właśnie można zobaczyć „obrazki” które straszą Polaków (a innych jeszcze bardziej) muzułmanami. Wystarczy po prostu oglądać.

 151. 1) „Chłopak, zapewne wrogi wyznawcom islamu i bojący się ich, rzucił petardą w stronę baru prowadzonego przez Arabów. Jeden z nich zabił go nożem.” – pomyłka (bo nie sądzę, że celowa dezinformacja). Petardę wrzucono po zabójstwie. Zabito za zabranie napoju bez płacenia.
  2) „Przyczyna? Antyislamizm sączony do uszu Polaka przez władzę i przez Kościół.” –
  a) Przyczyna? Celowe zabójstwo chłopaka (dwóch na jednego) za wzięcie napoju bez płacenia.
  b) Przyczyna? Islamizm sączony do uszu prowadzących kebab.
  c) Przyczyna? Antypolonizm sączony do uszu imigrantów przez zwolenników tzw. „uchodźców”.
  d) Przyczyna? „Obrazki” z telewizyj polskich i zagranicznych i z sieci.

 152. „…antyislamizm jest współczesnym odpowiednikiem przedwojennego antysemityzmu. Wtedy antysemityzm był otwarty i nie unikał swego imienia. To sami antysemici tak się nazwali. Dziś nawet najwstrętniejsi żydożercy oburzają się, gdy nazwać ich antysemitami.” + „… jak dawniej przez Żydem.” + „Nie było jeszcze Holokaustu Arabów, więc wolno… „+”…lecz również mahometan i Żydów”
  Muzułmanin zabił w Ełku miejscowego chłopaka za kradzież. I tu, nawet tu musi być o Żydach/żydach. Antysemityzm (od nadmiaru można zwymiotować, wie Pan?) chce Pan wskrzesić? Brzydko się Pan bawi.

css.php