Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

31.12.2016
sobota

Kukła Ziobry, kukła Żyda

31 grudnia 2016, sobota,

Niestety, w ciągu minionych kilkunastu miesięcy upadł wizerunek Polski na świecie. Trudno już znaleźć kraj i społeczeństwo, które byłoby nam dzisiaj przyjazne. Awanturniczy egoizm PiS na terenie Unii Europejskiej, obnoszenie się z wrogością wobec solidarnej europejskiej akcji absorbcji uchodźców, gwałcenie konstytucji przez prezydenta i premiera, obłudny populizm i flirtowanie władzy z organizacjami faszystowskimi – to wszystko sprawiło, że słowo „Polska” zamiast sympatii i szacunku dziś wywołuje w mieszkańcu zachodniej Europy emocjonalny oddźwięk w postaci uczucia rozczarowania i zażenowania. Jest to cicha tragedia Polski, którą każdy patriota odczuwa boleśnie, choć najczęściej nie znajduje sposobu, aby dodatkowo nie pogrążając nas gorzkimi słowami, dać jej wyraz i odpór.

Jednym z gwoździ do trumny dobrego imienia Polski było publiczne spalenie w czasie demonstracji ONR na wrocławskim rynku 18 listopada 2015 roku kukły przedstawiającej ortodoksyjnego Żyda. Czynu tego dokonał Piotr Rybak, były działacz ruchu Kukiza.

Gdy Rybak oblewał kukłę benzyną, faszyści wykrzykiwali jakże nam miłe liberalne hasło: „Żądamy wolności słowa”. Gdy już kukła płonęła, tłum krzyczał: „Bóg! Honor! Ojczyzna!”. Jakoż pewnie ortodoksyjny Żyd był ateistą, nienawiść do islamu i judaizmu sprawą honoru, a pokazywany w całym świecie ów seans dzikiej nienawiści świetnie robił naszej ojczyźnie.

Wątpię, aby młodzi faszyści i niezupełnie już młody sprawca zdawali sobie sprawę z tego, jak potworną krzywdę uczynili Polsce swoimi groteskowymi popisami nienawiści do islamu i Żydów, a w szczególności haniebnym aktem spalenia kukły. We współczesnym kodzie kulturowym spalenie kukły, nawiązujące do prastarych rytuałów plemiennych, oznacza symulowanie morderstwa, a tym samym wezwanie do przemocy fizycznej.

Gdy zaś jest to kukła Żyda, na ten haniebny przekaz nakłada się wyszydzanie (a może horribile dictu – poparcie) Holokaustu, pamiętanego (z powodu pieców krematoryjnych) właśnie jako „spalenie narodu”. Czyn Rybaka i ONR (bo wina rozciąga się również na organizatorów demonstracji, jak dotąd bezkarnych) nie polega wyłącznie na sianiu nienawiści do Żydów i wzbudzaniu waśni narodowych. Jest to właśnie również atak na pamięć Holokaustu – jedną z największych świętości współczesnego Zachodu. W zwykłym Europejczyku, z wyjątkiem może faszystów, którzy niestety są dziś wszędzie, palenie kukły Żyda na rynku pięknego europejskiego miasta znaczy jedno: tam mieszka dzicz – to nie jest kraj z naszego kręgu cywilizacyjnego.

Zdjęcia i nagrania z akcji ONR na rynku we Wrocławiu obejrzały setki milionów ludzi. Trudno oszacować moralne straty z tego wynikające. Dla ilu ludzi Wrocław to teraz miasto, gdzie „palą Żydów”, a nie europejska stolica kultury? Nie wiemy – zapewne jednak tych pierwszych jest więcej niż tych drugich.

Cóż to jednak może obchodzić PiS? Dla tego rządu faszyści z organizacji szczycących się w II RP wybijaniem szyb w żydowskich sklepach i gettem ławkowym na polskich uczelniach to przydatni sojusznicy, kordon uliczny odstraszający spokojnych obywateli, którym przyszłoby do głowy demonstrować przeciwko „narodowej władzy”.

Nie da się zniwelować dewastacji moralnej, jaką spowodował Piotr Rybak. Udało się ją jednak do pewnego stopnia ograniczyć. Oto zaskarżony w prokuraturze przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza Piotr Rybak usłyszał od sędziego Marka Górnego bezprecedensowy wyrok 10 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności, mimo że prokurator domagał się jedynie 10 miesięcy prac społecznych. „To nie był żaden performance. Ta kukła, z wszystkimi atrybutami z antysemickiej, nazistowskiej karykatury, wyrażała po prostu Żyda. A oskarżony działał w sposób świadomy i zaplanowany” – mówił sędzia, uzasadniając wyrok. W odpowiedzi musiał wysłuchać antysemickich zniewag ze strony zgromadzonych na sali „narodowców”.

Nie wiem, czy sędzia odniósł się do absurdalnego argumentu oskarżonego, iż nie było jego zamiarem atakowanie narodu żydowskiego, lecz personalnie George’a Sorosa – warto jednak to skomentować. Wprawdzie Rybak kłamie, gdyż kukła w niczym nie przypomina Sorosa, który zresztą bynajmniej nie jest ortodoksyjnym Żydem, lecz nawet gdyby tak było, że to właśnie Soros miałby być personifikacją żydowskiego zła, taka hipostaza w niczym nie umniejszyłaby nazistowskiego wydźwięku akcji ONR. Ba, gdyby nawet chodziło wyłącznie o osobę Sorosa, sportretowanego jako Żyd, to wzywanie do przemocy wobec konkretnej osoby, definiowanej przez jej narodowość i wyznanie, nie przestaje być tym, czym jest – nawoływaniem do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym.

Winny bynajmniej nie wyraził skruchy, a wręcz przeciwnie – dumny jest ze swego czynu, sam zaś wyrok określił żydowskim słowem „hucpa”, znaczącym mniej więcej tyle co „bezczelność”. Z pewnością jednak perspektywa prawie roku w więzieniu zrobiła na nim niemałe wrażenie, podobnie jak na jego potencjalnych naśladowcach.

Surowy wyrok zrobił też duże i zdecydowanie dobre wrażenie na opinii publicznej w Polsce i za granicą, bo też i wieść o nim na szczęście rozeszła się po świecie. Nie spodziewano się czegoś takiego. Może w Niemczech, w Holandii, ale w Polsce? Można liczyć na to, że chociaż kilka milionów spośród tych, którzy gdzieś tam w świecie zapamiętali sobie, że w kraju, w którym naziści spalili naród żydowski, dzisiaj pali się kukły Żydów, dowie się, że państwo i jego sądy nie dają na to przyzwolenia. Niestety, sprawa Rybaka na tym się nie zakończy. Apelację do sądu rejonowego złożył nie Rybak, lecz Jerzy Duplaga, prokurator Prokuratury Rejonowej dla Starego Miasta we Wrocławiu. Jego zdaniem sąd nie wykazał znamion przestępstwa w czynie popełnionym przez Rybaka.

Ciekawe, co by było, gdyby w Jerozolimie tłum żydowskich nacjonalistów (a nie brakuje takich) wrzeszczał hasła antychrześcijańskie oraz spalił kukłę Polaka katolika? Czy wyrok 10 miesięcy więzienia dla sprawcy również byłby dla naszych faszystów hucpą, a dla rzeczonego prokuratora Duplagi niewspółmierny do winy?

Niechaj się pan Rybak z panem Duplagą nad tym eksperymentem myślowym dobrze i uczciwie zastanowią.

Nie po raz pierwszy polscy prokuratorzy osłaniają faszystów. Dziś jednak czują więcej wiatru w żaglach. Wiatru z Warszawy, z Prokuratury Generalnej, zawiadowanej przez wszechmocnego Zbigniewa Ziobrę. Niech życzliwi PiS zaprzeczą. Niech zaprzeczy mi sam Ziobro i powie: mowę nienawiści, antysemityzm i islamofobię trzeba zwalczać z całą surowością. Nie, tego nie powie. Nie powie, że jest mu przykro, iż sam może uchodzić za kogoś pobłażliwego w stosunku do faszystowskich ekscesów. Nie użyje nawet zwrotu „faszystowski eksces”, żeby nie urazić miłych chłopców z ONR. Skoro zaś tak się sprawy mają, to za to my możemy otwarcie powiedzieć, że ten rząd, ten minister mruga zielonym światłem w kierunku aparatu sprawiedliwości, dając do zrozumienia, aby krzywdy „młodym patriotom” nie robić. Wszak patriotyzm musi się wyszumieć, prawda?

Kukła Ziobry stoi w kącie każdej sali rozpraw. Mam jednakże nadzieję, że wrocławski sąd okręgowy, doskonale wszak odczytując wolę Warszawy, zachowa mimo wszystko niezawisłość i odrzuci apelację. Bo też żyjemy w kraju, w którym sprawiedliwość często jest kwestią odwagi sędziów, a nie wynikiem ustroju wymiaru sprawiedliwości, wykluczającego wpływ rządu na wyroki. To już jednakże inna historia.

Tak jak inną historią jest mit o rzekomym nieantysemityzmie PiS. Dla PiS dobry Żyd to Żyd kłaniający się pisowsko-rydzykowej narracji o relacjach polsko-żydowskich. Z takim Żydem można nawet świeczki chanukowe zapalić. Ale co do reszty… O tym wszak innym razem. Wesołej Chanuki 5777 roku i szczęśliwego 2017 roku!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 43

Dodaj komentarz »
 1. Natomiast spalenie kukły Kaczyńskiego przez obwiesiów z PO. Nowoczesnej i KOD – było OK?

 2. Panoszący się po ulicach i społecznościowych mediach faszyści to ofiary kościoła i rodziców, którzy wpoili im oprócz religijnych bajek także i antysemityzm czyli totalnie wyprali ich móżdżki.
  Wszystkie państwa cywilizowane i bogate swoją cywilizację i bogactwo zawdzięczają mądrym Zydom.
  Ta zazdrość i świadomość, że wolactwo nigdy nie doścignie Zydów w mądrości ich zżera i dlatego taką pianę antysemickiej wścieklizny toczą wszędzie gdzie się da.
  Nie zdają sobie sprawy z tego, że gdyby tak zwani „komuniści”, a w istocie kryptokatolicy rządzący Polską po drugiej wojnie światowej nie wyrzucili Zydów z Polski dziś Polska nie była by Wolską, ale krajem należącym do najbogatszych na świecie.

  ps:
  Krytykuje pan, Profesorze nazioli…. i słusznie, ale dziwnym się wydaje fakt, że jednocześnie uczestniczy pan w działalności organizacji KOD, w której aż roi się od antysemitów i nazioli takich jak Giertych.

 3. Zachod ma bardzo malo Polsce do zaoferowania moze patologiczna pogarde do kazdego bialego emigranta z ciezkim akcentem na swoim terenie ,moze to ze pierwsze skanseny z bialymi ludzmi zaczna sie otwierac za jakies 50 lat a nie za 100.Moze to ze z rozmyslem wprowadzili do europy 2 miliony „uchodzcow ” ktorzy zlamali wszelkie mozliwe prawa UE majac juz zapewniony azyl i pokoj zlamali te prawa aby dotrzec do najbogatszych krajow europejskich aby osiasc na wiecznym dobrym socjalu .Politycy zachodu dobrze wiedza ze „okres bialego czlowieka „sie konczy i najpewniejszymi wyborcami beda dzisiaj kolorowi ktorym owi politycy dali nowe dobre zycie w post-europie .Po nas chocby potop , taka wiare wyznaja politycy zachodniej europy sadze wiec ze przejmowanie sie „zachodnia” „uchodzcza ” europa nie ma zadnego sensu to nie jest juz zadna wyrocznia. Europa dzis powolna to smierc bialej rasy .Cokolwiek by nie powiedziec palenia kukly Zyda ze wzgledu na Holocaust spowodowany przez ukraincow i niemcow nie popieram .

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jam z tego rodu, szanowny Panie Profesorze. Jest mi tak bardzo przykro za mojego rodaka, zapewne dobrego katolika – Piotra Rybaka. Mam płonną nadzieję, że Kukiz tu niewinny, że nie był inspiracją dla Piotra Rybaka, że ta przynależność P. Rybaka do gromady politycznych chałturników, to tylko zbieg okoliczności w zdurnowaciałej sytuacji politycznej kompletnie zdezorintowanego narodku. Nie w ruchu mało poważnych szarpistrunów i gęgaczy szukać trzeba powodów tego wstydu, jaki spadł na nasz dumnie oboszący się ze swoimi krzywdami – rzeczywistymi czy tylko urojonymi – katolicki narodek. Narodek dumny ze swej durnoty! Co za wstyd dla wszystkich! Również dla tych, co, pomimo że są Polakami, rozumieją w jakim moralnym padole znaleźliśmy się! Bydlaki naśladują hitlerowskie wzorce. I to tylko 70 lat po Holokauście…

  Mówi się, że durniów nie sieją. Sami się rodzą, na zasadzie chrześcijańskiego dzieworództwa. Nie ma czegoś takiego, jak dzieworództwo, chociaż hycle wciąż duraczą i są dumni z tego duraczenia. I nieprawdą jest, że polski wściekły nazizm rodzi się z niczego. Szczują bowiem nie tylko hycle, choć oni to robią metodą przez zaniechanie, pobłażanie, taktyczne niedostrzeganie problemu. Wyraźnie, jednoznacznie i otwarcie szczują inni, ci, którym hycle ten proceder zlecili. Są to zasłużeni narodowi katolicy oraz cywilni misjonarze z Opus Dei, występujący na przykład w tzw. Klubie Ronina. Albo choćby taki katolicki profesor Stanisław Michalkiewicz, postać diabelsko perwersyjna. Albo narodowe glisty intelektualne typu Paweł Lisicki czy Rafał Ziemkiewicz. Dodajmy do tego księdza narodowców Międlara, na którego hycle „nie mają” żadnej siły, chociaż na ks. Lemańskiego, jak najbardziej mieli! Bo księdza Lemańskiego abp. Henryk Hoser podejrzewał o pochodzenie żydowskie i kazał mu zdejmować spodnie! A to jest w przekonaniu hyclów największe przewinienie, na które zwracał uwagę również Adolf Hitler i swój naród przed tym ostrzegał. Teraz wychodzi na to, że ‚Zydzi zagrażają polskiej aryjskiej rasie!

  Jestem głęboko przekonany, że te bydlackie wyskoki, których symbolem w 2016 roku stał się czyn biednej durnoty polskiej – Piotr Rybak, to symbol przesilenia. Nie mogę uwierzyć, że nie ma przyzwoitych ludzi w naszym narodzie. Są! Choćby panowie Stuhrowie – ojciec i syn. I wielu innych! Podniesie się sprzeciw przeciwko tym szkodliwym nazistowskim durniom… Mam taką nadzieję. I takie jest moje pragnienie na przyszły 2017 rok. Taki jest bowiem żywotny intereses narodu, który w końcu się obudzi i pogoni faszystowskich warchołów. Oby…

  Takie jest moje życzenie w ostatnich momentach upływającego roku 2016. Roku, w którym odszeł nieodżałowany Leonard Cohen. Odszedł, by nadal śpiewać. Teraz już nie ludziom, lecz tylko Nieskończoności! Będzie nam świecił jako gwiezdny pył w nieskończoności. Nam zostawił swoje pieśni. Pieśni, które wyrażają dobro, z którego człowiek może być dumny.

 6. Jacek, NH
  31 grudnia o godz. 22:22

  Natomiast spalenie kukły Kaczyńskiego przez obwiesiów z PO. Nowoczesnej i KOD – było OK?
  Wprawdzie nie znam przypadku spalenia kukły Kaczora przez KOD (Znasz? Podziel się szczegółami), skoro jednak to uczyniono, to wg portalu: https://hubalblog.wordpress.com/2016/06/09/lech-i-jaroslaw-kalksten-vel-kaczynski/ , był to akt wybitnie antysyjonistyczny, a przez to wymagający najwyższego potępienia.
  Czy potrafisz własnym językiem, choćby nowohuckiego kibola, odnieść się do moim słów?
  PS. Zapomniałbym: w Nowym Roku życzę ci, jak i twojej przestępczej organizacji wszystkiego, totalnie wszystkiego najgorszego.

 7. Sąd zachował się wzorowo karząc w sposób demonstracyjny demonstrację rasizmu, podłości i głupoty. W przeciwieństwie do prokuratury, która w swoich działaniach przypomina od dawna bardziej policję polityczną nazistów lub bolszewików niż instytucję wymiaru sprawiedliwości.

  Szkoda tylko, że ta sprawa wygląda na wyjątek a nie na twardą zasadę działania wymiaru sprawiedliwości. Pewna konsekwencja byłaby lepszym sygnałem.

  Swoją drogą, gdyby w Polsce prawo było prawem i było respektowane to trzech moich poprzedników komentatorów miałoby już problemy z sędziami i powinno być też na 3-6 miesięcy zapuszkowni przez podobnego sędziego. Mam na myśli tych na „C”, na „j” i na „K”, którzy mentalnie nie różnią się niczym od tego Rybaka i od pierwszych godzin nowego roku dają upust swojej nietolerancji, paszkwilanctwa i jadu nienawiści. Uprawiają w stosunku do katolików i Polaków dokładnie to co Rybak stosował do Żydów.

 8. Przepraszam, ukraincy zadnego Holocaust nie powodowali ani nie spowodowali oni jak zwykle to w zyciu pod sladowym dowoctwem SS wykonywali .

 9. Smutne to wszystko.
  Mam jednak nadzieję, że powtórne rozpatrzenie sprawy przez sąd potrzyma wyrok Sądu I instancji, a może nawet panu Rybakowi podwyższy karę.

 10. Trochę za dużo pisze pan o spaleniu (w grudniu 2016, przed Sejmem) kukły Kaczyńskiego…

  http://wyborcza.pl/7,75398,21122609,pod-sejmem-spalili-kukle-jaroslawa-kaczynskiego-policja-bada.html

 11. Kaziuk
  31 grudnia o godz. 23:39

  Twój tekst jest rasistowski.

 12. Obawiam się o nasza przyszłość, bo za sprawą nie tylko Prezesa i jego akolitów pogrążamy się w czarnej dziurze prymitywnego populizmu, bylejakości i autorytaryzmu oraz groźnego dla nas wszystkich szowinizmu i nietolerancji.

 13. Jedwabne nie wzięło się z przypadku.Jak widać siermiężny katolicyzm prowadzi do politycznej pomroczności.Tak sobie myślę czy koronacja Jezusa Żyda na króla Polski nie potwierdza tzw.wyklętości koronowanego.

 14. Kaziuk,
  Niestety płonne Twoje nadzieje; zmierzamy w zupełnie innym kierunku i tych kilku sprawiedliwych nic na to nie poradzi.
  Zobacz sobie film „Idiocracy” – zwiastuny co nas czeka w przyszłości, nazbyt widoczne już dziś.

 15. A może to heretycy władają naszym krajem?Bo słabiutkie karanie, za palenie kukły ziomala króla Polski .,o tym nie świadczy?

 16. takei-butei
  1 stycznia o godz. 10:28

  „o spaleniu (w grudniu 2016, przed Sejmem) kukły Kaczyńskiego …”.

  http://wyborcza.pl/7,75398,21122609,pod-sejmem-spalili-kukle-jaroslawa-kaczynskiego-policja-bada.html

  Jak widać istnieją kukły słusznie palone i niesłusznie palone. Palenie jednych kukieł osłabia naszą pozycję w świecie, a palenie drugich kukieł może nawet wzmacnia. Samo palenie okazuje się neutralne, praktycznie liczy się jaka kukła jest palona. Mamy zjawisko segregacji kukieł?

 17. Szlag mnie trafia, jak słyszę ten bezrozumny bełkot o geniuszu żydów, który jest faktem bezspornym, godnym podziwu — nawet Krzysztof Kłopotowski na to nie
  wpadł, skąd się bierze geniusz żydowski.

  W sprawie mamy wielką bezmyślność, również, Żydzi tego nie wiedzą, że są
  genialni,marnie byśmy wyglądali, gdyby za plecami goja nie stał Żyd, i nie
  popędzał go do rozwoju, przecież nawet chrześcijaństwa by nie było,
  Polski by nie było – bez żydów.
  Mechanizm, tego, że tak się stało jest stosunkowo prosty, trwa ,co najmniej
  3000 lat,nie będę go opisywał – to jest trochę pisania, a i tak niewielu zrozumie,
  uwierzy, będzie w stanie to przemyśleć.

  Odsyłam zainteresowanych, szczególnie pana profesora Jana Hartmana, do lekarza medycyny z Ciechocinka, Jana Kwaśniewskiego, który napisał książkę pod tytułem: „Jak nie chorować”, w której ten mechanizm opisuje.
  Dr Kwaśniewski przejrzał na oczy żywieniowo, od 1968 roku bębni na cały świat ludziom, żeby się opamiętali, niepotrzebnie chorowali, żeby zadbali o swoją czynność umysłu, żeby przyczynowo na świat patrzeli. A nie jak te bezmyślne małpiątka objawami rzeczy się zajmowali: zerwać tego banana, czy nie.

  https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=21&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiq1ej6laHRAhUFJMAKHb2nAAo4FBAWCBkwAA&url=http%3A%2F%2Fvod.gazetapolska.pl%2F11219-geniusz-zydow-na-polski-rozum&usg=AFQjCNE9jzbLRLf_PwLg7_WpyHvr1MP9BQ&sig2=24nBoeLvZ7dH5HVfM5qMHg

  Ciekawe, czy Hartman to puści, jak mu napiszę, że jest bezmyślny, że zajmuje się
  osiłkiem palącym kukłę, zamiast pomyśleć o przyczynie, tego, że żydzi są
  nielubiani, poganiani, przepędzani, paleni, gazowani …
  Nikt, nie zadaje sobie pytania, z powodu bezmyślności, co trzeba zrobić, żeby być genialnym, takimi , jakimi są żydzi, wcale nie wszyscy– to tylko nielicznych dotyczy.

  Tych wszystkich, których nie stać na zakup książki Jana Kwaśniewskiego, odsyłam na stronę internetową http://www.dr-kwasniewski.pl
  Tam też jest wszystko opisane, tylko w sposób rozproszony.

 18. @takei-butei

  A jak ty oceniasz postepek P.Rybaka? Tylko prosze bez wybiegow i „swiec dymnych”.

 19. takei-butei, 1 stycznia o godz. 10:29

  Czy mógłbyś uzasadnić swój zarzut? Co rozumiesz pod pojęciem „rasizm”? Co w mojej wypowiedzi wskazuje, że niby miałbym czy głosiłbym poglądy rasistowskie? Ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem i poglądów, i działań motywowanych przekonaniami rasisitowskimi. Twój zarzut wywołuje moje zdziwienie. Nie rozumiesz, że gadasz głupstwa? Czy może popisujesz się perwersją?

  snakeinweb, 1 stycznia o godz. 3:13

  Ty z kolei zarzucasz mi czyny, które Twoim zdaniem – są karalne. I zrównujesz moją krytykę z rasistowskim wybrykiem Piotra Rybaka, który w akcie nazistowskiej nienawiści publicznie spalił symbol ‚Zyda. Jest mi w związku z tym bardzo przykro. Ale działań edukacyjnych w stosunku do Ciebie, wobec aż takiej bezczelności, podejmować nie zamierzam. Nie miałoby to sensu. W jednym punkcie masz rację: Na określone w prawie karnym demonstracje w przestrzeni publicznej powinna interwncyjnie reagować prokuratura. Ale nie reaguje. Bo – można się domyślać – minister sprawiedliwości i zarazem prokurator generalny myśli w sposób podobny do Twojego. A prezydent państwa, odpowiedzialny za konstytucyjną formę funkcjonowania organów państwowych, bimba sobie słodko uśmiechając się na wszystkie strony. W tej sytuacji pozostaje mi tylko powtórzyć moje ubolewanie wynikające z zatrważającej głupoty, która niszczy kraj. Winą obarczam też Redakcję „Polityki”. Za bezmyślne propagowanie ideologii nienawiści. Za to zdurnowacenie będziemy mieli wystawiony rachunek odpowiedzialności.

 20. Kiedyś zapisywaliśmy i przekazywaliśmy sobie ku pamięci nazwiska co „wybitniejszych” przedstawicieli, sługusów władzy. Teraz nie ma takiej potrzeby, wystarczy wpis w internecie, a hańba pozostanie po wsze.

 21. Powtórze pytanie zadane przez Jacek NH, sprytnie zasłonione przez żydowskiego redaktora :Natomiast spalenie kukły Kaczyńskiego przez obwiesiów z PO. Nowoczesnej i KOD – było OK?…Hipokryci.

 22. Kaziuk
  1 stycznia o godz. 18:50

  Nie wiem, jakie masz poglądy i nie o twoich poglądach pisałem. Natomiast pisałem, że twój tekst jest rasistowski. Uzasadnienie poniżej z artykułu z „Polityki”.

  „Dla współczesnych rasistów kolor skóry stał się mniej ważny niż podrzędność kulturowa ich wrogów. Tak rozumiany rasizm to dziś globalna zaraza.”

  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1590267,1,rasizm–choroba-globalna.read1.

 23. mały fizyk
  1 stycznia o godz. 18:11

  Czyn Rybaka oceniam tak samo, jak i czyn tych, co spalili kukłę Kaczyńskiego: dno moralne.

 24. Mauro Rossi
  1 stycznia o godz. 16:22

  Niczego nie mamy, natomiast pan Hartman ma.

 25. Szanowni Państwo
  Zastanawiam się co będzie, gdy powstaną wojska obrony terytorialnej. Za samą gotowość ma być płacone 600 zł. Jaka jakośc będzie tych ludzi za te 600 zł?
  Jestem coraz bardziej przerażona. Przypadek pana Rybaka może okazać się preludium.
  Ludzie wybiegający myślą dalej niż jutro są w zdecydowanej mniejszości.

 26. Odnoszę wrażenie, że Kaczyńskiemu chodzi o zdobycie władzy absolutnej. Umyślił sobie, że jak zdezawuuje atrybuty państwa demokratycznego, to łatwo ten cel może osiągnąć
  (bo większość będzie wolała spokój pod silnymi rządami niż wieczną awanturę w demokracji). Oczywiście sam tę awanturę wywołuje – to jego droga wiodąca do celu.

  Nie mam pomysłu co można byłoby zrobić, aby to zastopować?
  Może ktoś mądrzejszy ma?

 27. Ja osobiście uważam, że wyrok 12 miesięcy bezwzględnego więzienia za spalenie kukły żyda jest nieadekwatny. Piotr Rybak jest przekonany, że wszystkie rządy w Polsce były obsadzone przez Żydów. Od czasu do czasu spotyka się takich ludzi. Podobnie też osoby publicznie wyrażające przekonanie, że wymordowanie Żydów w Polsce było korzystne dla Polski i Polaków, czyli pochwalające samą masową zbrodnie. Gdyby właśnie takie przekonanie wyraził Piotr Rybak i został za nie skazany, to uważam, że wyrok byłby adekwatny. Trzeba w jakiś sposób miarkować wyroki, bowiem jeśli tego nie będą czyniły sądy, to pojawi się kwestia jak karać za naprawdę groźne zachowania np. fizyczna napaść Piotra Rybaka na Żyda i pobicie go.
  Jeśli chodzi o PiS, to różnie można oceniać antysemityzm tej partii w zależności od tego co uznamy za antysemityzm. Tutaj jak wiadomo niektórym: hulaj dusza, piekła nie ma! Temat jest w ogóle trudny dla Polaka, bowiem całą społeczność żydowską w Polsce wymordowano i nie ma pod względem moralnym żadnej wątpliwości, że była to nieludzka zbrodnia, a więc i zbrodnia w której nie należy szukać sprawiedliwej odpłaty. Tym bardziej, że był to cios zadany żydom przez Niemców, a nie Polaków. Osobiście patrzę na zbrodnie hitlerowskie przez pryzmat kolonizacji wschodu przez Niemców, bardziej wielowiekowego nurtu kolonialnej ekspansji Niemców na Wschód. W tym kontekście wypowiadania się w kategoriach odwetowych przez Polaka to jest podkładanie nogi przez polską żabę, tam gdzie Niemcy konie kuli.
  Tym nie mniej coś jest na rzeczy, bowiem wschód był tak bardzo zacofany, że Niemcy nie widzieli najwyraźniej żadnej innej możliwości poradzenia sobie z tym problemem jak wymordowanie i zmarginalizowanie wszystkiego co uważali za nie mieszczące się w niemieckim porządku i niemieckiej cywilizacji. Tutaj właśnie Pan Jan Hartman jako etyk powinien wypowiedzieć się generalnie na temat unowocześniania państw przez nacjonalizmy i totalitaryzmy i na temat usuwania, ścierania z powierzchni ziemi, wycierania z historii wszystkiego co nacjonaliści i totalitaryści uznają za przestarzałe i nie do obrony. Wszak USA i Kanada jakoś sobie z tym poradziły, choć nie do końca, nie mordując nie anglo saksońskich imigrantów, ale eliminując jednak autochtonów.

 28. A może warto przypomnieć spalenie kukły prezydenta Wałęsy?

 29. „Czarownica z Salem”
  31 grudnia o godz. 23:03

  Wszechpolak Giertych to teraz polityczny kumpel pana Hartmana, więc Giertych jest ok., tak samo, jak i Lis zaglądający do rozporka Dudy-kandydata na prezydenta.

 30. @ głos zwykły

  Moja opinia jest inna ponieważ jak podkreślałem ceremonia palenia „żyda” miała charakter ideologiczno-demonstracyjny, stąd sąd słusznie ukarał sprawcę w sposób demonstracyjny. Warto sobie posłuchać fragmentów uzasadnienia wyroku np. tutaj: http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/wroclaw-10-miesiecy-wiezienia-za-spalenie-kukly-zyda,693635.html

  Sad podkreślił również aspekt braku szans resocjalizacyjnych w przypadku tego akurat sprawcy.

  Sąd zawsze powinien uwzględniać wszystkie okoliczności i moim zdaniem w tej sprawie sąd zrobił to należycie.

 31. @takei-butei
  1 stycznia o godz. 20:28

  Uwarzam, ze nawet „dno moralne” mozna i nalezy stopniowac, tak w kategoriach moralnych jak i prawnych. Spalenie kukly zyda jako przedstawiciela narodu jest w moich oczach wiekszym „dnem moralnym” niz spalenie kukly konkretnego czlowieka.

  Tak samo w ramach prawa, kara za popieranie i nawolywanie do ludobojstwa jest (a jak nie to powinna byc) wyzsza niz za grozby smierci (i czyny) przeciw konkretnym osobom.

 32. @Waclaw1

  „zyczynie, tego, że żydzi są
  nielubiani, poganiani, przepędzani, paleni, gazowani …”

  Szanowny Panie Waclawie z numerkiem.

  obawiam sie, ze juz nie sa.

  Znaczy poczynajac od 1948-go roku – „wydarzenia” jakos przestaly sie wydarzac.

  „nielubiani,”

  „Jak masz pod dostatkiem ciezkich czolgow, to nie obchodzi cie, czy jestes lubiany”

  (stare przyslowie rurytanskie)

  „Kto ma Uzi w szafie a Merkawe w jednostce, nie dba zbytnio o to ,czy jest, czy tez nie jest lubiany”

  (jeszcze starsze przyslowie rurytanskie)

 33. A na razie, to zaczęło się i u nas:
  Tunezyjczyk podejrzany o zabójstwo przed kebabem w Ełku. Są zarzuty:
  • Zarzut zabójstwa dla obywatela Tunezji w związku ze śmiercią 21-latka w Ełku
  • Po trwających cały dzień zamieszkach policja zatrzymała 28 osób.
  • Wg nieoficjalnych informacji zabity 21-latek miał wrzucić do restauracji petardę.
  Zarzut zabójstwa postawiono obywatelowi Tunezji w związku ze śmiercią 21- latka w Ełku – poinformował PAP prokurator rejonowy Wojciech Piktel. 21-letni Daniel zginął w noc sylwestrową, po awanturze przed lokalem Prince Kebab. Policja zatrzymała 4 mężczyzn, w tym cudzoziemców.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,21192644,tunezyjczyk-podejrzewany-o-zabojstwo-przed-kebabem-w-elku-sa.html#MT2

 34. A co by było gdyby ,, patriota ,, Rybak spalił kukłę mądrego Duplagi!!

 35. mały fizyk
  2 stycznia o godz. 0:08

  Dno to dno.

  Kaczyński jest przedstawicielem grupy zwanej watahą do wyrznięcia… (moherami, ciemnogrodem itp.)

 36. A ja nie mam wątpliwości, że w apelacji wyrok się nie ostoi. Sam fakt, że to prokuratura (a nie adwokat, co za absurd!) żąda obniżenia wyroku świadczy o tym, jaki panuje klimat. Dobierze się sędziego bardziej ufającego dobrej zmianie i pan Rybak w ramach 4 tygodni prac społecznych będzie szył opaski dla ONR.

 37. gsj
  1 stycznia o godz. 22:17

  „A może warto przypomnieć spalenie kukły prezydenta Wałęsy”?

  No to przypomnij, ale tu ważne będą szczegóły.

 38. głos zwykły
  1 stycznia o godz. 22:04

  „Jeśli chodzi o PiS, to różnie można oceniać antysemityzm tej partii …”.

  A to poproszę o udokumentowane przykłady antysemityzmu „tej partii”.
  W zamian zaklinuję ci zdjęcie L. Kaczyńskiego z wizyty w Izraelu ― w jarmułce na głowie.

 39. snakeinweb
  1 stycznia o godz. 23:48

  ” …. jak podkreślałem ceremonia palenia „żyda” miała charakter ideologiczno-demonstracyjny …”.

  Nie obrażaj pana prof. Hartmana nierozróżnianiem ideologii od światopoglądu. Skazany pan Rybak miał swój światopogląd, czemu dał wyraz, zresztą każdy jakiś ma ― ty też, choć może o tym nie wiesz. Ideologia to zupełnie inna bajka, wiec nie nadużywaj tego słowa.

 40. Panie Hartman, każde zdanie, które napisałeś w tym poście, to jest robienie antypolskiej propagandy w głowach Polakow i przeciwko Polakom i Polsce. Zachód wcale nie interesuje się Polską. Zachód nawet nie wie, gdzie Polska jest.

  W przeciągu ostatniego roku, to w amerykańskiej TV na CNN może były dwie sekundowe migawki na temat Polski, z komentarzem, że w Polsce panuje faszyzm. Ale czy w Polsce naprawdę panuje faszyzm? Panie Hartman, ty odwoływałeś się w swoim wpisie kilka razy do faszyszu w Polsce.

  Panie Hartman, lepiej uznaj swoją żydowską tożsamość i pisz swojego bloga z tego punktu widzenia, a przestań się refererować jako polski patriota. Ty, Panie Hartman, walczysz z nienawiścią do Żydów, z nienawiścią do Muzułmanów, Homoseksualistów, Kobiet itp., ale w twoim sercu jest tylko jad i nienawiść do Polaków. Ja rozumiem, że jesteś przeciwko Polakom, a więc nie ma się co podszywać pod bycie Polakiem. Zacznij pisać swoje felietony z punktu widzenia tego, co naprawdę czujesz, bo w tej chwili to produkujesz na tym blogu jakieś propagandowe kawałki, które są kompletnie nielogiczne. To co piszesz, to się kompletnie ani kupy, ani dupy nie trzyma. I jak ktoś czyta, to co Hartman pisze i uważa to za ważne i wartościowe, to ja mówię, że taka osoba jest kompletnie bezmyślna.

  Hartman, bycie profesorem jednak do czegoś zobowiązuje. Bycie profesorem zobowiązuje do posiadania przynajmniej minium intelektualnej moralności, uczciwości i logicznej spójności, a Ty po prostu wybrałeś kierunek, aby poniżać Polskę i Polaków.

  Ja rozumiem, że ten Rybak sobie zrobił lalkę woodoo z Żyda w 2015, ale został za to skazany na 10 miesięcy więzienia. A że w 2016 roku nie było w Polsce żadnych incydentów antyżydowskich, to profesor Hartman odgrzewa stare kotlety i beszta Polaków za Rybaka. Już niżej nie można upaść w besztaniu Polski i Polaków niż to robi Hartman.

 41. @takei-butei
  Z niecierpliwością czeka na ocenę moralną spalenia kukły prezydenta Wałęsy.

 42. Efka2017, 2 stycznia o godz. 13:31

  Piszesz tak, (niestety – nie ty jeden na tym forum), jakbyś był szczeniakiem wojennego szmalcownika polskiego, co się na tym podłym interesie wzbogacił, a potem uciekł do USA, żeby swoją podłość zapomnieć i wymazać ją z pamięci.

  Ale nie chodzi tu tylko o ciebie. Więcej szmalcowniczych szczeniaków objawia się na tym forum. W pisowskiej Polsce, gdzie organom wymiaru sprawiedliwości i ścigania za czyny szowinistycznej nienawiści przewodzi niejaki mgr Ziobro Zbigniew, niegdyś zdiagnozowany, jako wielkie Zero. Tamta diagnoza obudziła wtedy mój gwałtowny sprzeciw, sprzeciw moralny przede wszystkim. Dziś skłaniam się do uznania jej za dramatycznie słuszną (chociaż autora tamtej diagnozy nie darzę specjalnym uznaniem).

  Dramatyzm ten odnosi się do już i tak beznadziejnie sprofanowanej narodowo-katolickiej kultury polskiej oraz do mentalności durniów, którzy są dumni ze swojej podłości i bezczelnie się z nią obnoszą na publicznym forum. Są bezkarni, bo taka jest wola PiS-u, Kaczyńskiego Jarosława, Ziobry Zbigniewa i niejakiego Dudy Andrzeja, obnosząscego się z głupawym uśmiechem, jakby naśladował filmowego Maliniaka. I sra publicznie na Konstytucję RP. Lekceważy Konstytucję i demonstruje, że ten akt prawa konstytuującego ustrój III RP ma głęboko w dupie. To on jest odpowiedzialny za przestrzeganie porządku konstytucyjnego. Ale wobec głupkowato-podłej bezczynności Ziobry nie interweniuje.

  Skutek jest taki, że ludzie o faszystowskiej mentalności bezkarnie demonstrują swoją podłość, obrażają zwykłych ludzi i tryumfalnie obnoszą się ze swoją dumą ludzi bezwględnie złych i bezwstydnych. Wiedzą, że ich skurwysyństwo jest akceptowane przez najwyższe organy tego nieszczęsnego państwa. Bezkarność jest zachętą, jest przyzwoleniem ze strony prezydenta państwa i prokuratora generalnego. W rzeczy samej, ich postawa jest postawą podłych podżegaczy. Powinni ponieść za to odpowiedzialność. Tak. Bo to jest wielki dramat. A o skutkach, aż boję się myśleć. Idzie ku złemu. Stworzyli dobrą pogodę dla straszliwej durnoty, dla oportunistów oraz wszelkiego rodzaju cwaniaków.

 43. „Sąd okręgowy w Pradze orzekł, że mężczyzna, który miał dwa lata temu rzucać w czeskiego prezydenta Milosza Zemana jajkami, nie dopuścił się przestępstwa, lecz tylko wykroczenia – poinformowała dziś publiczna Czeska Telewizja.”
  Spalenie kukły to również wykroczenie !!!

 44. Jak nie ma Żydów, to palą kukły.

css.php