Polski Marsz w Brukseli! Jedź z nami 24.04.!

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Marszu „Polska jest w Europie!” mam zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich demokratycznie i obywatelsko myślących Polaków na 24 kwietnia do Brukseli! Organizujemy marsz polskich i europejskich flag, aby pokazać mieszkańcom Unii Europejskiej, że Polska nie kończy się na Jarosławie Kaczyńskim i PiS, że jesteśmy demokratycznym społeczeństwem – członkiem europejskiej wspólnoty narodów, zrzeszonej w Unii Europejskiej i nie pozwolimy, by harce populistycznego i autorytarnego rządu doprowadziły do wykluczenia naszego kraju z przestrzeni wolnego świata. Nasz kraj znalazł się w izolacji, a tym samym jego podstawowe interesy są zagrożone. W tej nadzwyczajnej sytuacji niezbędna jest mobilizacja społeczna wszystkich ludzi dobrej woli. Musimy pokazać Europie, że jesteśmy jej częścią i podzielamy jej wartości, zanim narody Europy do końca stracą wiarę w naszą przynależność do kultury politycznej Zachodu. Utrata tej wiary oznaczałaby dla nas moralną i kulturową katastrofę.

Marsz inicjuje Komitet Obrony Demokracji (komunikat na FB: tutaj; komunikat prasowy 21 marca), lecz w jego organizacji weźmie udział wiele innych podmiotów, na równych prawach. Zapraszamy wszystkie organizacje społeczne i partie polityczne, całe polskie społeczeństwo obywatelskie do współpracy! Muszą nas być w Brukseli tysiące! Tylko wtedy zostaniemy zauważeni. Katastrofa dyplomatyczna i wizerunkowa, którą zgotowali nam PiS i Jarosław Kaczyński swoją żałosną akcją przeciwko Donaldowi Tuskowi, wymaga obywatelskiej reakcji. Polska znalazła się w stanie politycznej kwarantanny. Nie mamy już przyjaciół… Stajemy na progu procesu, który może się skończyć wyjściem bądź wykluczeniem Polski z Unii. Nie możemy do tego dopuścić!

Przemaszerujemy przez Brukselę, by pokazać nasze poparcie dla idei europejskiej, przeprosić Europę za to, co wyczynia polski rząd i podziękować za to wszystko, co społeczeństwa Zachodu oraz Unia Europejska zrobiły dla naszego kraju. Czy pomyśleliście o tym, że nasi przyjaciele z zachodniej Europy nigdy jeszcze nie usłyszeli słowa „dziękuję” za włączenie nas w polityczne struktury wolnego świata i za setki miliardów euro płynących każdego roku do Polski?

Czas najwyższy to uczynić, nie zapominając, że obecność Polski w strukturach europejskich wzmacnia nie tylko nas, ale całą Unię. Nie możemy dopuścić do tego, by narody Europy zaczęły o tym myśleć inaczej.

W czasie marszu złożymy memorandum na ręce Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Przewodniczącego Rady Europejskiej i Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, w którym zapewnimy Unię Europejską, w imieniu wszystkich organizacji przyłączających się do Marszu, że:

– będziemy walczyć o przywrócenie w Polsce standardów demokratycznego państwa prawnego – szacunku dla konstytucji, niezawisłości sądów, niezależności prokuratury, godnych tego miana mediów publicznych, wolności w sferze kultury i edukacji.

– naszym gorącym pragnieniem jest, aby Polska pozostała w Unii Europejskiej jako obliczalny i kompetentny partner, któremu leży na sercu zarówno dobro własnego państwa, jak i dobro całej Unii.

– jesteśmy Polakami i Europejczykami, przyjaciółmi i sprzymierzeńcami wszystkich narodów Europy.

– niezależnie od dzielących nas różnych w poglądach politycznych wierzymy w siłę moralną demokracji i stojących za nią wartości: wolności, równości, praworządności, samorządności, solidarności społecznej, uczciwej debaty publicznej oraz transparencji w sprawowaniu władzy.

– zdajemy sobie sprawę, jak wiele uczyniły dla Polski narody i państwa Unii Europejskiej, zarówno w ciągu ostatnich kilkunastu lat, jak i wcześniej, w latach stanu wojennego i wielkiego kryzysu gospodarczego lat 80. – jesteśmy za tę pomoc oraz za okazane nam (jako nowicjuszom w praktykowaniu demokracji) zaufanie głęboko wdzięczni, jednocześnie wyrażając przekonanie, że obecność naszego kraju w strukturach europejskich jest korzystna i ważna dla wszystkich narodów zrzeszonych w Unii.

– w obliczu kompromitujących działań polskich władz uczynimy wszystko, aby przywrócić Polsce zasłużoną reputację kraju miłującego wolność, szanującego zasady demokracji i własną konstytucję, otwartego na świat i gotowego solidarnie z partnerami z Unii rozwiązywać nasze wspólne problemy.

Jedź z nami! Namawiamy każdą i każdego z Was, namawiamy Ciebie, abyś powziął ten niemały wysiłek i poświęcił dwie doby na wyprawę do Brukseli. Ojczyzna jest w potrzebie – ten patos jest dziś jak najbardziej na miejscu. Jeśli nie pokażemy, że zależy nam na demokracji i na Unii Europejskiej, Unia pokaże nam, że nie zależy jej na nas. To nie jest błaha sprawa. Nikt za nas tego nie załatwi. Udowodnijmy, że stać nas na działanie i że Polacy w Brukseli potrafią nie tylko wyciągać rękę po dotacje i awanturować się. Unia też potrzebuje sygnału z naszej strony.

Sukcesywnie podawać będziemy poprzez media informacje na temat organizacji wyjazdu. Generalnie jedziemy autokarami, co oznacza łącznie ok. 30 godzin jazdy! Wysiłek jest więc niemały, ale sprawa jest tego warta. Autokary wyjadą z wielu miast. Koszt wyjazdu to zapewne ok. 300-500 zł, zależnie od firmy i odległości. Zachęcamy każdą z organizacji, które zechcą się przyłączyć do samodzielnego załatwiania autokarów. Wszystkie zgłoszenia od organizacji prosimy kierować na adres Komitetu Organizacyjnego: marszbruksela@ruchkod.pl.

Namów znajomych! Udostępnij ten wpis na swoim FB, na TT i gdzie tylko możesz. Dzięki!