Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

1.07.2017
sobota

Kaczyński nas jednoczy!

1 lipca 2017, sobota,

Bawiąc ostatnio na zaproszenie KOD w Londynie, po raz pierwszy w życiu odczułem wdzięczność dla Jarosława Kaczyńskiego. Recydywa PRL, w wersji narodowo-katolickiej, z paranoją smoleńską w tle, zmobilizowała tysiące wykształconych Polaków do politycznej aktywności. Dzieje się tak nie tylko w kraju, lecz również pośród Polonii.

Inteligencja, zagubiona i rozproszona w emigranckiej masie, nie miała dotąd sposobu ani powodu, aby się odnaleźć i poznać. Potrzeba działania w obliczu politycznej zapaści w kraju stworzyła tym ludziom sposobność, aby się wreszcie spotkać. W Londynie, a zapewne także w innych wielkich stolicach, mieszkają tysiące świetnie wykształconych, inteligentnych i mądrych Polaków. Kilkanaścioro spośród nich poznałem przed paroma dniami – lecz oni też znają się od niedawna.

Teraz nie tylko wspólnie organizują protesty przeciwko reżimowi PiS, lecz przestają ze sobą towarzysko, a nawet się przyjaźnią. Zyskali nowych znajomych i przyjaciół w swojej sferze, czyli pośród ludzi czytających i myślących, a przez to ich życie stało się lepsze. To niewątpliwie dobra zmiana. I ja za tę zmianę serdecznie Jarosławowi Kaczyńskiemu dziękuję. Także osobiście, boć i ja poznałem kilka mądrych i miłych osób.

Swoją drogą widząc tam, za granicą, tych wszystkich mądrych i aktywnych społecznie ludzi, będących nierzadko naprawdę świetnymi specjalistami w swoich dziedzinach, a więc tę, jak to się mówiło za komuny, „inteligencję pracującą”, odczuwam smutek i niepokój. Jakże nasz kraj został wydrenowany! Ileż uciekło nam głów! Na całe szczęście teraz wielu spośród tych ludzi chce pomagać nam, którzyśmy zostali, wspierając tę naszą niemrawą i samotną walkę o powrót demokracji i elementarnych standardów państwa prawa.

Zresztą w kraju proces jednoczenia inteligencji postępuje również. Tysiące ludzi należących do intelektualnej i etycznej elity społeczeństwa miało okazję poznać się i nawiązać współpracę. Tak jak to bywało za czasów korowskiej opozycji w PRL. I w kraju, i za granicą powoli zbiera się aktywistyczny kapitał, który może stać się zarzewiem dla odnowienia rozproszonych i zadeptanych przez skojarzone siły merkantylizmu i reakcji środowisk opiniotwórczych. Być może za kilka lat polska klasa polityczna odzyska zaplecze społeczne i wsparcie ze strony najbardziej wykształconej i oświeconej warstwy społeczeństwa. Jakość życia politycznego w Polsce, a więc i dobrostan kraju, w dużym stopniu zależy od powiedzenia tego procesu.

Sukces jest możliwy jednakże tylko pod warunkiem, że przynajmniej kilkaset osób spośród tych najlepszych zaryzykuje i zamiast oddawać się mędrkującemu izolacjonizmowi i praktykować oportunizm, włączy się aktywnie w politykę. Już tak niewielka grupa ludzi może wiele zmienić. Bo jeden mądry liczy się na scenie politycznej za tysiąc przeciętnych. Raz, w 1989 r., elity kulturalne przejęły władzę w Polsce, zakładając fundamenty demokracji, podkopywane dziś przez populistyczną kontrrewolucję. Na powtórzenie tego cudu nie ma co liczyć, lecz nadal możemy mieć nadzieję, że zawodowi politycy ulegną wpływowi mądrych ludzi, jeśli ci zechcą się politycznie zaktywizować. Ale to wymaga pokonania wstrętu do polityki oraz odrobiny odwagi.

Dzięki Kaczyńskiemu coraz więcej ludzi tę odwagę ma. Na Krakowskim Przedmieściu i pod Wawelem, a także w wielu innych miejscach – w przestrzeni fizycznej i internetowej – spotyka się coraz więcej ludzi z najwyższym cenzusem kulturowym. Asymetria moralna i kulturalna pomiędzy ludźmi reżimu a ludźmi aktywnymi w jego zwalczaniu jest coraz wyrazistsza. Tym bardziej zresztą czymś zawstydzającym i żenującym jest kolaborowanie z PiS kilkuset ludzi z naukowymi stopniami, pretendującymi do przynależności do warstw inteligenckich. Ale to już ich sprawa. Tak jak naszą sprawą jest, z kim będziemy się bawić, a z komu tylko skinienie głową.

Polska inteligencja za granicą zastanawia się, jak może nam pomóc. Odpowiedź jest prosta. Róbcie rzeczy małe i spektakularne, gdy tylko ludzie reżimu pokażą się w Waszych krajach i miastach. Gotujcie im godne powitanie i sprawiajcie, aby media interesowały się bardziej Waszymi dowcipnymi protestami niż groteskowymi wypowiedziami Dudy, Szydło czy Waszczykowskiego. Zachód musi się dowiedzieć, że Polska nie kończy się na groteskowo niewdzięcznych, pyszałkowatych i kompletnie nieprofesjonalnych politycznych pajacach. Gniew i rozżalenie Zachodu w stosunku do polskiego rządu nie może przenosić się na całe społeczeństwo.

Niełatwo tego uniknąć, ale można ograniczać i minimalizować skutki tej wizerunkowej i politycznej katastrofy. Ponadto Polacy na Zachodzie, tak jak zawsze, gdy Polska była w opresji, powinni wspierać opozycję finansowo. Z reżimem, tak jak za komuny, walczy zaledwie kilka tysięcy osób. Każda z nich wydaje na ten cel swoje prywatne środki. Są to jednakże tylko grosze. Cała opozycja w Polsce nie dysponuje większymi środkami niż jeden sklepikarz. Takie jest to nasze słynne umiłowanie wolności. Liczy się każdy grosz!

Ponadto mieszkając w pięknych miastach Zachodu, możecie pokazać skromnym działaczkom i działaczom w Polski, że widzicie i doceniacie ich zaangażowanie. Nie musicie wspierać Frasyniuka – on sobie poradzi. Ale jeśli możecie dodać otuchy zwykłym ludziom, ciąganym na policję i nękanym przez pisowskich hejterów, to róbcie to koniecznie. Niech reżim widzi, że każdy, jeśli poważy się prześladować zwykłych ludzi, niegodzących się na niszczenie państwa przez Kaczyńskich, Ziobrów, Macierewiczów i Szyszków, to będzie się musiał zmierzyć z opinią publiczną na Zachodzie i z zachodnimi politykami.

Trzymajmy się i działajmy – każdy na swoją miarę. Tchórzliwi i leniwi niechaj robią cokolwiek, a heroiny i herosi – wszystko! Jak mówi nasze stare, ubeckie powiedzenie: od każdego wedle jego możliwości!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 39

Dodaj komentarz »
 1. Wiekowy gazda zapytany czy podoba mu się obecny ustrój odpowiedział: nie podoba mi się bo jest demokracja. Zapytany dlaczego odpowiedział: demokracją są rządy większości, a kogo u nas więcej, mądrych czy głupich.

 2. Einstein dowiedziawszy się o zakończeniu I WŚ i że nastąpi demokracja mruknął: byle naród zachował rozsądek.

 3. Na miesięcznicę smoleńską powinni przyjść, oprócz Frasyniuka i Wałęsy, byli prezydenci i liderzy wszystkich partii opozycyjnych. Każdy z portretem Lecha Kaczyńskiego, i wszyscy powinni usiąść. Będzie jak w greckiej tragedii.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Robię co mogę, na demonstracje lokalne chodziłam (teraz nie ma) wpłacam, popieram, wyjaśniam wszem i wobec, gardłuję, psioczę, tłumaczę, ale to mało, za mało. Frustracja i bezsilność. I ten wstyd za PiS. Czuję się winna że nie siedziałam na ulicy z innymi.

 6. Ale nie zjednoczy!
  Liberalizm i wspólnota to sprzeczność (jedynie łączą interesy).

 7. ilu się zjednoczy?

 8. Wystąpienie Schetyny: rytualna młócka pt. PIS jest zły, nienawidzę Kaczyńskiego. PIS zajmuje się Polską, a PO zajmuje się PIS-em. Dlaczego PO nie ma programu? Bo tłumaczenie z niemieckiego musi potrwać. Schetyna wraz z całą PO, zdychają. I bardzo dobrze!

 9. Panie Profesorze,
  Niech Pan przestanie się samooszukiwać.

 10. „Jakże nasz kraj został wydrenowany! Ileż uciekło nam głów!” Cale szczescie, ze tega glowa Jana Hartmana zostala w Polsce i zdecydowanie podtrzymuje miejscowa inteligencje na duchu. Jeszcze Polityka nie zginela kiedy Jan Hartman zyje!

 11. Jednoczy? Z kim? Z Misiem ministrem w rządzie PO homofobem i czcicielem Pinocheta…

 12. Zawsze mówiłem, że nierządy i „opozycja” w Polsce to jedność. Bez Kaczyńskiego nie byłoby „opozycji”. Bez „opozycji” nie byłoby Kaczyńskiego.

  Nawet jak się zminiają rolami, to zasada i obsada tej maskarady się nie zmienia.

  POPiSdzielstwo rules.

 13. Mnie NIE!
  Prezes Kaczyński ma 100% rację: Polska nie ponosi żadnej winy za sytuację, w jakiej znaleźli się uchodźcy, jako że nie eksploatowaliśmy tych państw, w których ci uchodźcy dziś do Europy przyjeżdżają, nie korzystaliśmy z ich siły roboczej i wreszcie nie wzywaliśmy ich do Europy. Mamy więc pełne, moralne prawo powiedzieć NIE!

 14. Zawsze mówiłem też, że Polska ma problem z uchodźcami polskimi, którzy milionami uciekają z Polski, chociaż Polski na razie nikt bombami nie bombarduje. Ale polski nierząd i „opozycja” to większy smród niż z bomby chemicznej.

 15. A co Polaków jednoczy z Kaczyńskim?
  Bez wątpienia do zjednoczenia Polaków z Kaczyńskim skłaniają decyzje zdeprawowanych elit z Europy zachodniej, którzy zrównali prawa „małżeńskie” nielicznych dewiantów z prawami normalnych ludzi, dzięki którym ludzkość istnieje od miliona lat.
  Jak mozna uznać prawa do adopcji osobnikom, którzy sami nie chcą mieć własnych dzieci, a chcą deprawować dzieci tych , którzy im dzieci rodzą do ich eksperymentów wychowawczych.
  Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny tak jest i tak będzie na wieki , wieków , Amen.
  Zdeprawowane seksualnie elity traktują ludzi normalnych jako reproduktorów
  wytwarzajacych osobników do zabawy dla dewiantów?
  Zupełnie skołowane przez dewiantów narody musza sie kogoś trzymać, kto zachowuje resztki rozumu.
  Rozumu Kaczyńskiemu nie brakuje.

 16. Wstyd za PIS? A za PO, które to wszystko spieprzyło to nie?
  PIS doszedł do władzy ponieważ PO okazało się całkowicie NIEUDOLNE – nieudolne do tego stopnia, że nawet indolencja PISu przestała porażać.
  Kto ma choć trochę oleju w głowie powinien wreszcie zrozumieć:
  Można wyprowadzić polskiego wyborcę z PRL, ale niesposób wyzuć tegoż wyborcy z mentalności PRL.
  Jarosław Kaczyński to wie, Jan Hartman nadal nie zdaje sobie z tego sprawy.

 17. Inteligencja, zagubiona i rozproszona w emigranckiej masie, nie miała dotąd sposobu ani powodu, aby się odnaleźć i poznać.
  Ja nie jestem inteligencja to nawet gdybym miała możliwość to nie poszłabym na żadne manifestacje. Nie moje. Niech sobie inteligencja chodzi. Ważna taka.

 18. Kaczyński nas zjednoczy. A co z O. Rydzykiem?

 19. Przypominam, że w Europie NIE ma uchodźców, a są tylko i wyłącznie nielegalni imigranci. Prawo międzynarodowe stanowi przecież wyraźnie, że potencjalny uciekinier ma obowiązek złożenia wniosku o ochronę przed prześladowaniami z powodów tylko i wyłącznie POLITYCZNYCH w pierwszym bezpiecznym kraju, a w przypadku Syryjczyków jest to przecież Liban, Izrael albo Turcja. Nie można więc sobie ot tak wędrować i wybierać kraju osiedlenia, gdzie w zależności od jego zamożności składa się (albo też nie) wniosek o azyl, de facto ekonomiczny. A nie ma przecież w prawie międzynarodowym czegoś takiego jak azyl ekonomiczny.

 20. vannelle – popieram i dodam żeby zabrać ze sobą gromnice , matkiboskie i cytaty św. JP II , K. Kaczyńskiego i td. a wówczas policja zgłupieje, bić zwolenników świętych czy ich ochraniać.

 21. Inteligencja, która Pan odwiedził jest tam gdzie jest, bo została zdradzona przez poprzednie rezimy. Ekonomicznie, ponieważ wymyslanie nie było i nie jest u nas doceniane. Społecznie, ponieważ postępująca od dobrych 12 lat jej pauperyzacja jest co najmniej frustrujaca. Etycznie ponieważ, uwolnieniu gospodarki nie towarzyszyło wzmocnienie kręgosłupa wymiaru sprawiedliwości. Wobec czego np wszystkie swinstwa robione przez organy państwa (np publicznych zamawiajacych) przedsiębiorcom musiały być przez nich przyjęte z dobrodziejstwem inwentarza, bo przewleklosc postępowań w sądzie powodowała, że poszukiwanie tam sprawiedliwości było bezsensowne. Chęć docenienia i normalności były silniejsze niż przyjemność mieszkania wśród swoich. Podejrzewam, że jeśli będzie dokąd młodzi i wykształceni wyjeżdżać będą nadal. 500+ trzyma przy PIS mniej wykształcona większość, PO ze Schetyna różni się od PIS upudrowaniem, a pycha jej inteligenckiego skażenia będzie jeszcze długo kontrowana osmiorniczkami. Jedyna prawdziwie inteligencka Nowoczesna nie porwie za sobą ludu, bo jej pomysły są dlań zbyt skomplikowane. Trudne jest też dla niej odrobinie dystansu po pokazaniu romantycznego braku powagi jej przywództwa. Szeroki elektorat odwróci się od PIS tylko w przypadku pogorszenia warunków życia. Jakieś tam Trybunały i sądy w ogóle go nie obchodza. Kościół i wiarę i tak od lat traktuje fasadowo. Czyli jak będzie kasa będzie PIS, a znaczenie protestów inteligenckich porównać można że znaczeniem KOR w PRL.

 22. Recydywa PRL, w wersji narodowo-katolickiej — Kościół jest tylko środkiem do celu. W sumei to się nazywa faszyzm. Przestańmy bać się tego słowa. Widzieliśmy to już wcześniej przecież, wiemy jak się zaczyna, jak rozwija i do czego prowadzi.

 23. Wczoraj prezes opowiedział pyszny kawał-najbardziej śmiał się sAm z marszałkiem senatu-o Chruszczowie.To ten co doprowadził do śmierci głodowej 30 milionów Ukraińców .Sm zresztą Ukrainiec.Chodziło o to ,gdzie był w czasie terroru Stalina.W prezesie siedzi żal nie do zniesienia.Bo natychmiast po tym kawale ,trzeba było zapytać ,gdzie był jak Wałęśę do paki.zawozili.?

 24. „Opozycja została skutecznie zaorana”. Kaczyński może być dumny – Monika Olejnik

 25. NeferNefer: Wpłacaj, wpłacaj, a tacy jak Kijowski już wiedzą, co z takimi wpłatami robić!

 26. Stanisława
  2 lipca o godz. 10:39

  Zapomnieliśmy o białych różach.

 27. Wdzięczność w stosunku do Kaczyńskiego? Tusk odczuwał ją ewnie wiele razy

 28. Skreśliliście moja wypowiedź na temat Hartmana. Nie podobała sie wam? Publikujecie tylko takie, które sie wam podobają, jak bywało za najlepszych czasów mafii PO/PSL. Od czasu do czasu odezwę się, aby sprowadzić was z obłoków samozadowolenia na ziemię.

 29. Stare, wyświechtane pomysły! Przypominam, że większość młodej emigracji pochodzi z czasów radosnych rządów PO/PSL. To ci rządzący do absurdu wynieśli umowy śmieciowe, kumoterstwo w zatrudnieniu /PSL/, staże za darmo, prace za grosze o ile pracodawca łaskawie zapłaci. Ileż razy pyszczyłem na powyższe tematy na konferencjach u ex ministra od pracy czyli W. Kosiniaka- Kamysza. Grochem przysłowiowym o przysłowiową ścianę. Więc wyjechano masowo z Polski absurdu. Młodzi ambitni nie wrócą. Do czego/kogo? G. Schetyny smęcącego bez sensu? Przyglądam się działaniom PO w samorządach. Szykują się do kolejnych wyborów. Ale wygląda, że nie bardzo łapią, dlaczego zebrali lanie w ostatnich, parlamentarnych. Żenada!

 30. Rozrzewnił się ja:

  Pan Profesor utorował Kaczyńskiemu drogę do władzy, gdy razem z Celińskim i Palikotem jednoczył lewicę w ostatnich wyborach.

  Utorowawszy drogę pisiakom, Palikot sam się wyautował, Celiński biczuje innych (nie siebie), a Pan Profesor jednoczy się znowu, tym razem z homofobem i klerykałem Wałęsą. Tym samym Wałęsą, któremu w USA za homofobię odebrano imię ulicy…

  A, gdyby nie Celiński, Palikot i Pan Profesor, PiS nie uzyskałoby większości. SLD by był w Sejmie, bo zamiast 8 % (wymóg, jeśli wchodzi się w koalicję), miałby spokojnie 5 % i PiS by nie rządziło…

 31. „Złote” myśli Pana druha zza miedzy, największego medialnego beneficjenta i propagandzisty okresu „sukcesu transformacji”, Jacka Żakowskiego, dla WP Opinie:

  „… moje pokolenie wyrosło w Polsce zniewolonej, rządzonej przez ludzi jakoś zdeprawowanych i w dużej części pozbawionych honoru. Długo więc żyłem nadzieją, że wolna Polska będzie Polską honorową i moralnie piękną. A w praniu się okazało, że Polska realna im dłużej jest wolna, tym staje się mniej piękna i zwłaszcza mniej honorowa”.

  Jacek Żakowski, podobnie jak i cała czołówka naszych medialnych pseudo-elit, ma w tym duży udział.

 32. Was…jednoczy.
  Ale na szczecie jestescie znikoma szkodliwa mniejszoscia.
  Latwiej was…teraz jednoznacznie zlokalizowac.
  I tak „lewicowy” Hartman jednoczy sie z wielbicielem Pinoczeta Kaminskim – czyli opertkowa „inteligencja” pod haslem precz z Kaczynskim

 33. Informacja, że w Polsce toczy sie zimna wojna jest b. istotna. Wyjście skuteczne to delegalizacja PiS i PO nierealna. W sejmie ciagle 460 posłów a tylko jeden decyduje o wszystkim. Wystąpienie bangstera Morawieckiego, zawierało i ładunek wazeliny oraz liczby których nie potrafię zweryfikować i czekam na jakąś rzetelną informację. Jeśli jest
  3 – 4 % wzrostu to emerytura moja winna wzrosnąć o ok 80,00 zł a wzrosła o 936 groszy. Więc jaki jest faktyczny wzrost. Jako drugi sort czy złóg muszę postrzegać zwolenników PiS jako wrogów, ponieważ tak prezes zadecedował. Istnieje spora grupa kolaborantów ale tak zawsze jest. Taki podział jest uciążliwy bo kontakt z kimkolwiek musi poprzedzać refleksja co do relacji : swój, wróg.

 34. Zjednoczyl Was strumien wody po tym, jak Kaczynski nacisnal dzwignie spluczki.

 35. Wydaje mi sie ze Kaczynski nie potrafi tylko jednoczyc Polakow, ale poza tym (on Trump, Le Pen, AfD w Niemczech) sa akceleratorami jednoczenia calej Europy, bo ludzie rozumieja teraz coraz bardziej ze roznicy nie sa miedzy Polakami, Francuzami, Niemcami itd, ale raczej miedzy ludzmi wewnatrz kazdego kraju. W kazdym badz razie, wydaje mi sie ze cala Europa lubi tego najgorszego sortu Polakow. 🙂

 36. AL39
  3 lipca o godz. 9:20

  Jako moher i wataha do wyrznięcia spostrzegam ciebie, AL39, jako coś lepszego, zwłaszcza że ostro protestowałeś przeciwko nazywaniu ludzi moherami i watahą. Nieprawdaż?

 37. Ci, którzy są na umowach śmieciowych, powinni wesprzeć elitę, np. taką: „Jak czytamy – prezes Gersdorf posiada 197 tys. zł zgromadzonych w polskiej walucie, 2,42 mln zł na funduszach, 14 tys. dol, 14 tys. EURO, papiery wartościowe na kwotę 284 tys. (nie podano WALUTY), pół kilograma złota inwestycyjnego. Do tego jest też kilka działek (m.in. o powierzchni: 1635 m.kw., 10800 m.kw., 1635 m. kw., 6000 m.kw. 1500 m.kw., 9400 m.kw., 7500 m.kw.).”. (cyt. z „Niezależnej”).

  Pan Profesor – dlatego że jest Panem Profesorem – też właściwie zarabia śmieciowe… Nie dziwię się, że popiera elitę i jednoczy się z homofobami oraz klerykałami w jej obronie.

 38. Nawet zakładając, że większość zamieszczonych tu komentarzy produkują płatne, pisowskie trolle, to i tak obraz świadomości, katolickiego ponoć narodu – wprawia w
  osłupienie. Pogratulować miłosierdzia i bezgranicznej miłości bliźniego. Alleluja i do przodu!

 39. @ ThomasZNiemiec
  tzw obywatele Europy maja kolchozu lewackiego bo dziurki w nosie w stopniu o wiele wyzszym niz Polacy. Fakt, ze chwilowo w Paryzu rzadzi francuski Petru… ale caly dotychczasowy estabishment przegral sromotnie oraz Brexit w UK sa wystarczajaco wymowne. Zarowno Trump, Brexit, Orban czy Kaczynski do dopiero poczatek.

  Narazie tu i owdzie wciaz rzadzi „stara gwardia”ale by rzadzic przejmuje hasla i staje sie tym…czemu probuje niby zapobiec. Tak jak nasz … „zalamac rece” Schetyna co to zrobi nawet lepsze 500+ bo na kazde dziecko… a co do emigrantow jest za a nawet przeciw „no moze pare matek z chorymi dziecmi to mozemy przyjac…”.

css.php