Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

13.08.2017
niedziela

Modlitwa o nawrócenie Dudy

13 sierpnia 2017, niedziela,

Panie Boże, spraw, aby prezydent Andrzej Duda wyzwolił się z partyjnych kajdan, zrozumiał swoje powinności i powrócił na drogę prawa, stając się strażnikiem konstytucji i praworządności w kraju. Amen. Oto modlitwa dobrego, wyrozumiałego Polaka. A takich są miliony.

Opinia publiczna jest jak dziecko – wybaczy wszystko, jeśli delikwent okaże skruchę i się zmieni. Przykładów jest wiele – Radosław Sikorski, Roman Giertych, Michał Kamiński… Czy to się nam podoba, czy nie, prezydent Duda, mimo całej swej mierności i kaskadowej kompromitacji, jak najbardziej ma szansę skorzystać z niebywałej wprost łaskawości i niepamiętliwości Polaków. Wystarczy, żeby się nawrócił – wszystko zostanie mu zaraz zapomniane, a nawet i pamięć po sobie może pozostawić neutralną, niezjadliwą.

Andrzej Duda w ciągu dwóch lat wielokrotnie otwarcie łamał prawo i kpił z konstytucji. Ułaskawił Kamińskiego, podpisał ustawy paraliżujące Trybunał Konstytucyjny i wiele innych skrajnie antydemokratycznych ustaw, w tym tę niedawną – o ustroju sądów powszechnych. Stał się zakładnikiem swoich czynów i Jarosława Kaczyńskiego, który je na nim wymógł. W dodatku nieustannie kompromitował się opowiadaniem narodowo-populistycznych banialuk i nagradzaniem różnego rodzaju odznaczeniami wiernych akolitów PiS, aczkolwiek żenująco niezasługujących na przyznane im wyróżnienia. Zdarzyło mu się jednak trochę postawić swoim pryncypałom i zawetować dwie wiadome ustawy. Morze atramentu wylano już na okoliczność interpretacji tego niespodziewanego wydarzenia. Sprawa nie jest, moim zdaniem, godna aż takiej „skrutynizacji”, więc nie będę się nad nią rozwodził.

Veto Andrzeja Dudy zadziałało niemalże jak usprawiedliwienie dla złożonego przez niego podpisu pod ustawą oddającą decyzje personalne w sądownictwie niższych szczebli w ręce prokuratora generalnego. Ustawa jest groteskowa (prokurator mianujący sędziów na stanowiska…), ale sentymentalną opinię publiczną obeszło to mało. Ważne, że coś zawetował – zrobił, co mógł; widocznie nie mógł więcej. Może się teraz zmieni?

Andrzej Duda może się zmienić, ale tylko pod jednym warunkiem: że nie będzie działał w sposób uprawdopodobniający pozostanie na drugą kadencję. Jeśli wejdzie w logikę walki o reelekcję, ma do wyboru albo korzyć się przez PiS, albo grać na rozłam w partii, budując w niej własną frakcję. Oba warianty mogą sprawić, że zostanie wystawiony w wyborach w 2020 roku i ktoś za jego kampanię zapłaci. Niewielkie ma jednak szanse na sukces. Utrwali za to swój wizerunek lizusa i prawicowego populisty, ścigającego się na bogoojczyźniane tromtadracje z Kaczyńskim i Macierewiczem.

Ma jednak Andrzej Duda jeszcze jeden wybór: zapomnieć o drugiej kadencji i odzyskać wolność. Gdyby podjął wewnętrzną decyzję, że będzie walczył o zachowanie twarzy, a nie o reelekcję, mógłby zacząć naprawdę cieszyć się swoją prezydenturą, która obecnie jest fikcyjna i „notarialna”, a przecież może jeszcze stać się politycznie doniosła. To zależy tylko od niego. Wprawdzie PiS może mieć na Dudę jakieś haki, bo chyba bez haków Kaczyński nie wskazałby go jako kandydata na urząd prezydenta (choć i to nie jest wykluczone – szanse były wszak więcej niż nikłe), niemniej jednak nie mogą to być sprawy poważne, porównywalne z dramatyczną sytuacją prawną Dudy jako człowieka, który wielokrotnie złamał konstytucję.

Tymczasem gdyby Andrzej Duda nagle stał się tej konstytucji obrońcą, pewnie łatwo by mu dawne grzechy zapomniano. Dlatego namawiałbym go – i namawiam innych, żeby go też namawiali – do całkowitej wolty. Zamiast służyć starzejącemu się i słabnącemu Kaczyńskiemu, skoro i tak pokłócił się z Ziobrą i Macierewiczem, niech zacznie służyć porządkowi prawnemu w Polsce i ochronie swobód oraz wolności konstytucyjnych Polaków. A my, Polacy, gremialnie wtedy zakrzykniemy „Duda! Nic się nie stało!”, mając na myśli fatalną przeszłość i wyrażając jednocześnie nadzieję na znacznie lepszą przyszłość tej prezydentury.

A kto wie, może wielka wewnętrzna przemiana Andrzeja Dudy i odcięcie pępowiny łączącej go z wstecznickim narodowo-katolickim betonem, sprawi, że w ciągu paru lat powstanie nie-pisowska siła polityczna, która mimo wszystko zechce go wystawić w wyborach?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 24

Dodaj komentarz »
 1. Po co go nawracać? On już jest nawrócony. I szkoda wysiłku, daremny trud. To cały Adrian.

 2. Aj, pan prezydent Komorowski z PO podpisujący niemal wszystkie ustawy PO nawet te, które łamały Konstytucję, już nie jest prezydentem. Jednak modlitwa jak najbardziej mu się przyda, lepiej późno, niż wcale.

 3. Duda, jako nowe wcielenie Andrzeja Kmicica? Charakter byłby potrzebny!

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Duda reformowanie Polski sprowadził do modlitwy o jej pomyślność.To chyba fucha na urzędzie.Nawet Macierewicz stawia Dudę na baczność montując swoje bataliony szturmowe zwane WOT. WOT i mamy co mamy.Tak sobie myślę czy pomroczność religijna to normalność.

 6. „Abp Sławoj Leszek Głódź: Przed tygodniem rozmawiałem telefonicznie z panem Prezydentem i podobnie jak abp Gądecki wyraziłem mu swoją aprobatę i uznanie za tę decyzję.”

  Za kogo on się k… uważa? Głódź, oczywiście, a nie Duda.

 7. Duda to konformista bez poglądów, więc nie bardzo może się nawrócić na cokolwiek. Nie da się zmienić poglądów, jak się ich nie posiada.

 8. PAD przecież nie dorósł do urzędu dlatego działa jak przycisk. Jednak zdołał się nieco otrzaskać i być może odkryje że jest w nim siła o czym otoczenie od dawna go przekonuje choć często z partykularnych pobudek.

 9. Wiązanie nadziei z ,,nawróceniem” ,,Pana Adriana” to chyba jakiś spisób na uspokojenie sumienia gdy jest się na wakcjach a doma zostały sprawy nie załatwione.
  Pan Duda POMÓGŁ swoimi vetami PiSowi wybrnąć z groźnej sytuacji w którą zabrnął idąc ,,o jeden sąd za daleko”. Rozbroił potencjalną minę. Przypominam, sądy okręgowe czyli te najbardziej dotykające przeciętnego Kowalskiego dostały pod kontrolę PiSu. Czyli lokalny kacyk pisowski z księdzem będą ,,trzymali rękę na pulsie”. Co prawda jest to legalizacja stanu faktycznego panującego w Polsce powiatowej. Coś na kształt legalizacji stanu faktycznego jaką był ,,pakiet inwigilacyjny” PiSu (czy ktoś jeszcze o tym pamięta, że to przepchnęli?)
  Dzięki tym vetom zyskali też ,,niezależnego sędziego” : ,,Patrzcie Pan Prezydent jest niezależny od nas”.
  Co do nawróceń rzeczonych panów…
  Sikorski? Ten mógł zmierzić ćwierćinteligenta z Żuliborza manierami światowca (dzięki ,,rozmowom przy stole” wiemy, że są one mocno na pokaz) No i ambicjami.
  Pozostali dwaj? Wstyd Panie Profesorze, wstyd się do nich odwoływać. Kamiński – NOP, protofaszyści, pielgrzym do Pinicheta. Przegrał walkę koteryjną w PiSie bo okazał się nieskuteczny. I tyle. PO podobnie jak Kluzik-Rostkowskiej (próbowała nas oszukać na ,,koncyliacyjnego smutnego męża stanu który się zmienił pid wpływem tragedii” w 2010r dała mu koryto.
  Giertych? Wprowadził faszystów do Sejmu. Kaczyński ukradł mu partię, ideologię i wyborców. Ma więc za co go nie lubić ale nie wierzę że zmienił poglądy.
  Zapomniał Pan dodać nawróconego Dorna.
  Ot menażeria ,,obrońców” demokracji. (Sikorskiego jakoś trochę ulgowo potraktuję).
  Dziękuję im.

 10. Szansa jest. Marcinkiewicz przykładem.

 11. @Witold
  Glodz mysli, ze jego aprobata, ew. nagana, dla prezydenta RP sa jego oczywistym prawem jako nadzwierzchnika wladz polskich. Ale, odkad Sejm zajal sie objawieniami Matki Boskiej, zastanawiam sie czy KK dlugo jeszcze w tej roli pozostanie. Moze role wlasnie sie odwracaja i KK staje sie podwladnym prezesa lub jego nastepcy. Czekalby go wtedy los kosciola hiszpanskiego po smierci Franco.

 12. @gotkowal
  No tak, na przypalanie boczków w odwecie temu i owemu raczej go nie stać.
  @autor
  Co Pan powiada? Taka była historia: Konstytucja piękną gwiazdą była i wielu ją kochało i pragnęło mieć na własność, a był wśrod nich jeden, co miał ja chronic, aby jej się jaka krzywda nie stała. Ale jak to w życiu bywa ten co miał chronić właśnie bił ją i gwałcił, a wszyscy to widzieli. Minęły lata. Gdy przyszło rozliczyć okrutnika wtedy głos mędrca dało się słyszeć z oddali, „Stójcie, nic się nie stało wszak łotr ten nawrócony, bo się jej oświadczył!”

 13. .

  — Guardian of the Galaxy —

  .

  Naked-proofless optymizm Pana Profesora
  przyznam bez bicia budzi we mnie agresję,
  nothing to wary about, just moje 2% genów
  neandertala are acting up, otherwise I’m fine

  So, JFK był katolikiem of the worst kind,
  the Irish-kind, wyborcy a szczególnie GOP
  twierdzili że to duży problem bo taki
  katol-prezydent będzie odpowiadał jedynie
  przed tatusiem w vatykanie i będzie miał
  taką konstytucję i Suverena głęboko…

  To za kadencji katola JFK US zaplanował
  spacery Suverena na księżycu, to za jego
  kadencji Peace Corps budował szkoły i wychodki
  w Afryce, to on pogonił ruskie rakiety z Kuby,
  and yes to on okazał się świnią w Zatoce Świń

  JFK jest pamiętany jako jeden z lepszych
  US prezydentów, można?, można, tyle że
  punktem odniesienia dla niego była
  Konstytucja, przywary miał różne włącznie
  z kuku na punkcie Fidela, no i lubił dziewuchy

  Pana Prezydenta Dudy punktem odniesienia
  jest sukces formacji politycznej z której się
  wywodzi i zapyziały katolicyzm z Pcimia dolnego,
  Konstytucja ?, eeeee, no

  Na tle wielu dziesiątków bardzo dyskusyjnych
  ustaw przepchniętych w nocy kolanem które
  podpisał, dwie które zawetował plus nominacje
  z wężykiem to statystyczna mizeria nie warte
  wspomnienia

  Duda the „late bloomer”, że co że się podciągnie
  i już więcej nie będzie, uuuu, really?, Pan Prof.
  mnie zasmuca, przyznać ze smutkiem należy
  że te poprzednie Prezydenty nie były dramatycznie
  lepsze

  Ten z wąsem i bohomazem w lapel, dobry
  Boże, ten ateista który sprzedał własny
  kraj konkordatem w pacht vatykanowi,
  no proszę bardzo, czy ktoś przelicytuje ten
  podpis?, ha anybody ?, co nie ma chętnych?,
  czy muszę wspominać religię w szkole publicznej ?

  Duda, The President, guardian of what ?
  Pan Prof. chce na nim coś zbudować ?
  nie, serio?, eh to wychodzenie na pole,
  nie robi profesorom dobrze na głowę…

  .

  ~

 14. Mimo że jestem ateistą to łączę się z profesorem Hartmanem w modlitwie o nawrócenie dr. Andrzeja Dudy na funkcję prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który złożył przed dwoma laty przysięgę na Konstytucję RP z 2 kwietnia 1997 r. Czy pan prezydent pamięta jeszcze, iż słowa tej przysięgi zakończył formułą „Tak mi dopomóż Bóg!” ?

 15. @takei-butei
  13 sierpnia o godz. 16:25

  „Aj, pan prezydent Komorowski z PO podpisujący niemal wszystkie ustawy PO nawet te, które łamały Konstytucję, już nie jest prezydentem. Jednak modlitwa jak najbardziej mu się przyda, lepiej późno, niż wcale”.

  Nadzwyczaj wielu ludzi piszących w POLITYCE jak również tych ją czytających (że o GAZECIE WYBORCZEJ nie wspomnę) ma pamięć dobrą ale krótką…
  Wyborcy jednak pamiętają wszystko doskonale.

 16. Żałosne jest nasze położenie, skoro upatrujemy nadziei w tym, że ktoś nie będzie być może dalej łamać prawa i konstytucji. Nadzieja matką głupich….. do tego doszliśmy. Odwrócili znaczenie pojęć: dobra zmiana, reforma,poległ……. wprowadzili „miesięcznice”(sic!), i wszystko w naszym imieniu i dla naszego dobra! Ja się nie godzę!!!!!

 17. No może maturzyści będą mieli okazję rozpisywać się na ten temat…
  Andrzej Duda jako postać romantyczna. Przemiana Adriana…

 18. …wiara czyni cuda !! panie prezydencie ….

 19. Misterna groteska.
  Dla przypomnienia groteska historyczna.
  „partia rządzi,partia radzi,partia nigdy cię nie zdradzi”.

  Miast porządnej analizy marksistowskiej uwikłania AD w interesy ekonomiczno-polityczne JH wzywa do modłów.
  Reductio ad absurdum.

 20. To dudowe „vetowanie” jest ukartowane przez kler i rządzące w jego imieniu religijne sekty.
  Oni do zrealizowania wszystkich swoich niecnych planów potrzebują Dudy na następną kadencję i stąd ten chwyt z prezydenckim veto.
  Tępy motłoch dał się nabrać i będzie na Dudę głosował w następnych wyborach prezydenckich.
  Duda stoi tylko na straży prawa kanonicznego podobnie jak stał na straży tego prawa były prezes trybunału konstytucyjnego Rzepliński, którego główny pasożyt watykański za to wynagrodził.
  Duda jest następny w kolejce po papieski medal.

 21. Polska krajem (rajem) majsterkowiczów – 45 lat poprawiania socjalizmu, 4 lata poprawiania Dudy.
  Wniosek: koń jaki jest, każdy widzi, ale nie chce lub nie potrafi wierzyć własnym oczom.
  Poza tym 2. kadencja dla Prezydenta to nie obowiązek tylko możliwość, wedle zasług.

 22. @Leonid
  14 sierpnia o godz. 18:51
  A miłośnik odpowie, że to socjalizm zabił ich bo gdyby nie byli leniami to by postarali się oddychali powietrzem ale socjalizm zaraził ich lenistwem. Poza tym gdyby nie podatki kradzione przez socjalistyczny rząd Indii to ich rodziców byłoby stać na najczystszy tlen w galaktyce w ilości praktycznie nieograniczonej. Niestety indyjscy bolszewicy nie pozwolili wolnemu rynkowi zadziałać.
  SMUTNE TO I BYĆ MOŻE MÓJ KOMENT JEST ZŁY ALE MIAŁEM OSTATNIO KONTAKT Z MIŁOŚNIKIEM ,,WOLNEGO RYNKU” i utrzymują mi się symptomy objawów alergicznych

 23. Drogi Panie Profesorze,
  Sw. Pawel byl podmiotem cudu ale to bylo 2000 lat temu. Moze ktos bedzie mogl zweryfikowac hipoteze ze prawdopodobienstwo cudu jest odwrotnie proporcjonalne do poziomu nauki. Dzis jednak nauka stoi duzo wyzej niz wtedy. Interesujace swoja droga byloby gdyby jakis totalizator chcial zagrac na ten scenariusz i ustawic zaklady. Mowi sie ze Ucho Prezydenta mialo jakis wplyw na Dude. Cudem byloby gdyby Duda przeczytal Panski blog i sie ”oswiecil” o co Pan chyba ukradkiem prosi. Dodam jeszcze od siebie, ze Duda jest POLITYKIEM ze wszystkim co sie z tym wiaze. Nie chce bron boze krakac ale Panskie marzenie to jak marzenie scietej glowy.

 24. Próbuję wchodzić na stronę Stanisława Michalkiewicza, a tam napis ” „strona zablokowana” ? Czyżby już działa ten mechanizm blokujący patriotów? Czy to tylko awaria?
  Tak jest już drugi dzień. Czyżby to był początek rozpoczynajacej się czystki?

 25. Krokiet
  16 sierpnia o godz. 18:20

  Oj Krokiet, Krokiet. Teraz przy korycie wlasciwi ludzie. Prawdziwe chamy przy chlewie.

css.php