Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

31.01.2018
środa

Polsko-żydowską katastrofę można jeszcze powstrzymać!

31 stycznia 2018, środa,

Apel w sprawie ustawy o IPN.

Wizerunek Polski ulega z dnia na dzień coraz dramatyczniejszej dewastacji. A stosunki z Izraelem stają się lodowate. Za to antysemici i faszyści podnoszą głowy… Czy po 50 latach powtórzy się rok 1968?

Oto apel do polityków i opinii publicznej, jaki kilkudziesięciu intelektualistów, ludzi kultury i polityków z Polski i zagranicy wystosowało dziś w związku z dramatyczną sytuacją dyplomatyczną i wizerunkową Polski wobec trwającego procesu nowelizacji ustawy o IPN. Bardzo proszę o lekturę i upowszechnianie. A także o podpisywanie. Od 1 lutego ael będzie dostępny do podpisywania tutaj. Oto jego treść:

My, niżej podpisani, zwracamy się do opinii publicznej powodowani troską o stan relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich. Apelujemy o wyciszenie emocji w imię wspólnego dobra, jakim są prawda i budowany od ćwierćwiecza dialog.

Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej, przyjęta 26 stycznia przez polski Sejm i skierowana do dalszej legislacji, przewiduje karę do trzech lat więzienia dla każdego, „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie”.

Ten niefortunny zapis odbił się szerokim echem w Polsce i na świecie, budząc liczne zastrzeżenia – logiczne, moralne i prawne. Dlaczego dyskusja o faktach historycznych ma toczyć się w asyście prokuratury i sądu? Dlaczego ofiary i świadkowie Zagłady mają ważyć słowa, by nie podpaść organom ścigania, i czy będzie odtąd czynem karalnym świadectwo ocalałego Żyda, który „bał się Polaków”? Dlaczego mamy spierać się nie na argumenty, lecz na paragrafy? Czy byłby to, zważmy, zakaz symetryczny do zakazu kłamstwa oświęcimskiego? I skąd taryfa ulgowa dla wybranych zawodów – dlaczego za „antypolskie” opinie nie będą ścigani jedynie uczeni i artyści? A dziennikarze? A nauczyciele? Gdzie ma leżeć granica między tolerowaną nauką i sztuką a karalną publicystyką i kto ustalałby „fakty”, którym nie wolno się sprzeciwić?

Intencją ustawodawcy była obrona dobrego imienia Polaków. To zrozumiałe. Gdy Polacy słyszą o „polskich obozach”, podejrzewają, często na wyrost, że zarzuca im się zorganizowanie Auschwitz (Jan Karski pisał o „polskich obozach”, mając na myśli „obozy zlokalizowane w Polsce”). Jednak ustawa idzie dalej – sugeruje niewinność Polaków, tworząc z nich jedyny w Europie naród bez skazy.

Nie tędy droga do odzyskania zbiorowej godności. I nie wszystko stracone. Ustawodawca może jeszcze się cofnąć, o co gorąco apelujemy.

Adamowicz Paweł

Anne Applebaum
Anna Barańczak
Maria Barcikowska
Witold Bereś
Bogdan Białek
Anna Bikont
Yael Birenbaum
Halina Birenbaum
Jacek Bocheński
Teresa Bogucka
Krzysztof Burnetko
Anna Dodziuk
Barbara Engelking
Zofia Floriańczyk
Andrzej Friedman
Beata Fudalej
Jolanta Gałązka-Friedman
Timothy Garton-Ash
Konstanty Gebert
Agnieszka Glińska
Jan Tomasz Gross
Irena Grudzińska-Gross
Mikołaj Grynberg
Jan Hartman
Jan Hertrich-Woleński
Agnieszka Holland
Krystyna Janda
Maria Janion
Zofia Jankiewicz
Jacek Kleyff
Sergiusz Kowalski
Stanisław Krajewski
Maria Kruczkowska
Krystyna Krynicka
Ryszard Krynicki
Ireneusz Krzemiński
Joanna Kurczewska
Jacek Kurczewski
Jarosław Kurski
Aleksander Kwaśniewski
Andrzej Leder
Wojciech Lemański
Paweł Liberski
Barbara Mechowska-Kleyff
Edward Mitukiewicz
Krzysztof Niedałtowski
Przemysław Nowacki
Stanisław Obirek
Janusz Onyszkiewicz
Piotr Pacewicz
Monika Płatek
Masza Potocka
Stanisław Radwan
Shoshana Ronen
Jacek Różycki
Andrzej Rzepliński
Paula Sawicka
Dorota Segda
Radek Sikorski
Marek Siwiec
Jarosław Sławek
Aleksander Smolar
Kazimierz Sobolewski
Piotr Sommer
Krystyna Starczewska
Andrzej Stasiuk
Dariusz Stola
Joanna Szczęsna
Kazimiera Szczuka
Monika Sznajderman
Piotr Szwajcer
Paweł Śpiewak
Frank Telling-Saphar
Róża Thun
Olga Tokarczuk
Joanna Tokarska-Bakir
Aleksandra Trzaska
Mikołaj Trzaska
Magdalena Tulli
Grzegorz Turnau
Marian Turski
Piotr Wiślicki
Krystyna Zachwatowicz-Wajda
Maja Zagajewska
Adam Zagajewski
Katarzyna Zimmerer
Jacek Żakowski

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 45

Dodaj komentarz »
 1. Powód powstania apelu oczywisty. Ja również miewam obawy że zapisy mogą być używane do bieżącej walki politycznej. W sytuacji kiedy wśród samych historyków nie ma zgodnej opinii co do wielu zdarzeń z okresu II wojny i dotyczących wzajemnych relacji polsko-żydowskich, to nie bardzo widzę sędziego w roli rozstrzygającego jakąś kontrowersje dotyczącą tak pogmatwanej materii.
  Jeżeli jednak wyrażam tej treści obawy dotyczące autorów projektu ustawy, to mam również nadzieję , że osoby z listy nie wpadną na wspaniały pomysł i nie założą jakiegoś komitetu, czy nie daj Boże partii politycznej bo to już byłby zupełny odlot w krainę absurdu.

 2. Sprzeciw Izraela wobec ustawy zapisującej , że w czasie wojny nie było polskich obozów zagłady JEST dowodem skrajnej arogancji . Państwo , które samo nie potrafi ułożyć sobie stosunków dobrosąsiedzkich z z panstwami – sąsiadami w Azji Mniejszej kwestionuje prawo do ustanawiania prawa w kraju odległym o parę tysięcy kilometrów. Ten przejaw buty jest niedpouszczalny , ale widocznie możliwość utracenia wpływu w kraju wasalnym , takim jakim jest Polska , wywołuje efekt utraty zdolności rozpoznawania czynów.

 3. Oj, przydałby się nowy Marzec, żeby z tym szemranym żydowskim towarzystwem zrobić porządek tak, jak Gomułka zrobił porządek z rebelią odsuniętych od koryta żydowskich komunistów.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Panie Profesorze,

  Podrzuce dobry argument.

  Troche nie bylem pewny jak to jest z tym uzyciem „Polish” w „Polish concentration camp”. Geografia czy oskarzenie?

  Jako test, wpisalem do Google wyrazenie
  „Czech concentration camp” (koniecznie w cudzyslowie)
  Wyskakuje 11400 rezultatow, glownie o obozie w Terezinie.
  Te artykuly nie atakuja Czechow.
  Wiec jak najbardziej moze to byc geografia.

 6. Kaczyński, niby taki geniusz, a nie potrafił przewidzieć, jakie będą skutki tej nowelizacji. A może on i takie konflikty lubi? Może on właśnie to wszystko przewidział i teraz zaciera łapy i cieszy się, że cały świat tańczy, jak on zagra?

 7. Oto treść ustawy:
  „” art. 55a – „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu (…) współodpowiedzialność za zbrodnie III Rzeszy (…), będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”
  Niech autor wytłumaczy punkt po punkcie co jest nie tak w tej ustawie, nie przyjmuję „gładkich gadek” uniwersyteckich „ziutków” ani ślizgania się po temacie..
  Pozdrawiam.

 8. Ten apel dowdzi kompletnego braku zrozumienia zmiany sytuacji jaka nastąpiła w wyniku publicznej interwencji Izraela w wewnetrzne sprawy państwa polskiego.
  Teraz już za późno. Jakiekolwiek ustępstwo będzie rozumiane nie jako korekta ustawy, ale jako przyznanie się do winy za niepopełnione zbrodnie. Innymi słowy, jako przyznanie Izraelowi i organizacjom syjonistycznym prawa do domagania się odszkodowania.
  Szkoda, że Hartman et consortes tego nie pojmują.
  Wystarczy żeby apelujący zrzucili się na biliony dolarów niezbędne do zaspokojenia roszczeń, a cała afera ucichnie.

 9. @Mr. Questioner
  your knowledge of the English language, as well as that of the modern European history is truly lamentable.
  Terms like „Polish jokes” or „Polish concentration camps”
  do not refer to the geography. Besides, the concentration camps in the question were either located on the territory of the Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete or the Großdeutsches Reich.
  As they say in Polish, assuming I got the spelling right, ” Jeśli nie potrafisz, nie pchaj się na afisz”.

 10. Naród wybrany – istniejący w judaizmie i większości wyznań chrześcijańskich pogląd o szczególnym związku Żydów z Bogiem, który jest niezmienny i przekazany w Starym (Rdz 28,14-15; Pwt 7,7n) i Nowym Testamencie (Rz 11,28n). Toż to religijny faszyzm i skrajny nacjonalizm.

 11. Ja zapytam Autora i tych intelektualistów kto sie ujmie w obronie mojego dobrego imienia czy ukrywanej dyskryminacji dla osób posiadajacych nazwisko na – ski np w USA gdzie mieszkam.

  Prawdzie o Holauscie nie zaprzeczam i nie podważam znam ten temat (wiek ) ,zainteresowanie historia oraz kolezenskie stosunki z osobami Żydami ktore przeżyly zagłade a nawet znajomosc z Pania tkóra przeszła Oswiecim i dalej żyje ma 94 lata.

  Holocaust same pojecie trafilo do mnie gdy córka znajomego wiedzac ,ze jestem z Polski zapytała mnie dlaczego sasiedzi Polacy nie pomagali i bronili sasiadow Żydów.Mówila mi oburzona ,że przecież jeśli Nazisci grasowali w tzw.Neighberhood , bili,mordowali i wywozili do obozów to przecież sasiad Żyda powinien zadzwonić i powiadomic policję aby przyjechała i zaprowadziła porządek z bandą Nazistów Przypuszczam ,ze kojarzyła to z działalnoscia gangow w biednych dzielnicach Chicago .

  Zdziwiony zapytałem skad takie zainteresowaniw tematem ? .Okazalo sie ,ze nauczycielka prowadzac lekcje chyba w 8 klasie podstawowej zadala zadanie napisac dwukartkowy esej na temat Holocaustu z szczegolna uwaga jak zachowywali sie sasiedzi .
  Oczywiscie zainteresowało mnie dlaczego nauczycielka jest tak dobra i zadaje takie prace ?.Okazalo sie ,ze wskutek lobowania srodowisk żydowskich legislatura stanu Illinois wprowadzila obowiazkowe lekcje od stycznia 1990 na temat Holocaustu w szkołach publicznych podstawowych i średnich.Zrozumiałem ,że my Polacy mieszkajacy w USA bedziemy teraz i w przyszłosci płacic złą opinia i złym do nas nastawieniem uprawianym na masowa skalę i to zgodnie z prawem.Co uczeń może poznać jeśli w tych szkołach nie ucza nawet gdzie leży Polska czy jakiejkolwiek historii.Nie da sie ukryć ,ze osoba z końcowką na -ski nawet majaca doskonale wykształcenie jeśli spotka osobe pochodzenia żydpowskiego ktora prowadzi z nim wywiad i przyjmuje do pracy to efekt nie trudno przewidzieć

  .Znam przypadek kolegi którego Ojca Żyda uratowała Polka wychodząc za niego za maż.Byli razem w szkole przed okupacją i połaczyło ich uczucie.Przyjeli nazwisko malzeńskie polskie.Tak wiec znajomy gdy po 1968 r (NIKT GO NIE WYRZUCAL -SKORZYSTAL Z OKAZJI ) przybyl do USA zorietowawszy sie ,ze nazwisko ma problematyczne w zawodzie ktory chcial wykonywać szybko zmienił na Heisman co w USA kwestia wypełnienia kwestonariusza .Brzmi to po żydowsku ale rowniez po niemie4cku.Dlatego na interwju o pracę z drugiej strony krawata mial wpieta gwiazde Dawida aby jeśli sytuacja wymagala odpowiednio reagowac co skutecznie czynił.

  Teraz wyobrażmy sobie ,że w internecie sa setki tysiecy opisow Żydow ktorym sie udało przeżyć i jak straszne są te opisy.Wiekszośc prawdziwych ale są tez takie ,że osoba z racji mojej wiedzy ja moge od razu zaliczyć ją do tzw.kombatanctwa zwiazanego z Holocaustem..

  Dla mnie dodatkowy szok ,że w latach 90- tych na edukacje publiczna obowiazkowo placiłem rocznie podatku $ 3.5 tys zas moji dwaj synowie uczeszczali do szkol prywatnych gdzie slono za to placiłem .Tak wiec za moje pieniadze placiłem za prawde o Holokauscie ktora latwo mozna bylo zmienic na nieprawde o Polakach jako Narodu.

  Cóż ja mogłem wyjasnic młodej dziewczynie dlaczego moji rodzice nie zadzwonili na policje.Czy ona lub ktokolwiek w USA zrozumie co niżej napisze.

  Urodzilem sie na płn Mazowszu ktore przyłaczono do III Rzeszy.Obydwoje rodzice obywatele USA z stanu Ohio .Dostałem metryke niemiecka i nazwisko Georg Zakrzesky która dopiero mi zmieniono na polska w 1953. W promieniu 35 od miejsca urodzenia Żydzi mieszkali w osadach Strzegowo,Szreńsk oraz miasteczkach Mlawa ,Ciechanów.W okolicznych wsiach ich nie było gdyz nie uprawiali ziemi byc może byl jakis krawiec czy szewc.Niemcy zrobili tam Geta zas Zydzi powolali w nich samorzady.Czy wiedzieli jaki los gotuja im Niemcy ? Ci co znali jezyk polski gdyż przeszli proces państwowy mlodzi edukacja i wojsko majac kontakty mogli sie dowiedziec co sie dzieje w GG .Wiekszośc Zydow slabo posługiwala sie jezykiem polskim gdyż w zaborze carskim byli oni i polacy jedna z wielu grup etnicznych.Tak wiec ci mlodsi mieli jakies szanse ratunku.Kolega z szkoły,wojska z pracy mogl pomoc.

  Niemcy przystąpili do likwidacji get Z Szrenska ,Strzegowa bogatsi Zydzi zorganizowali platny transport zas biedota pomaszerowala pieszo.Z mlawskiego geta Zydzi przemaszerowali w kolumnie 3 km na stacje Wólka .Pociąg ich zawiozl do Treblinki wszystko sie odbylo sprawnie z przysłowiowa niemiecka organizacją przy pomocy zydowskiego samorzadu z geta.

  Pytanie czy ukrywali sie na tym terenie w lasach.Nie gdyz nie bylo lasow .Czy mieli szanse byc schowani u mojego Ojca czy dziadka.Nie – graniczylismy miedza z posterunkiem zandarmow.Dziadek zas w lutym 1940 r zostal pozbawiony majatku Borki i osiadl tam Niemiec.

  Swiat komunikacji miedzyludzkiej praktycznie zamykal sie w granicach do 7 km i żaden gospodarz nie zaryzykował szwendania sie po okolicznych wsiach gdyz spotkanie niemieckiego żandarmo grozilo wysłaniem na roboty lub cos gorszego.,Nie bylo gazet ,radia itp. przepływ informacji równał sie praktycznie zero.

  Kosciol zamknieto zas proboszcz wysłany do Dachau .Brata Ojca zakwalifikowano jako inteligenta (nierozwaznie chodzil w krawacie ) i tez wyslano do Dachau.

  Ja jako chłopiec po wojnie nigdy nie słyszalem plotek czy opowiesci o przechowywaniu czy rabowaniu i zabijaniu Zydow w tych okolicach.Na wsi jest niemożliwe aby cokolwiek ukryć przed sasiadem chyba ,ze mieszkal gdzies pod lasem .Przyslowiowe złoto czy zrabowane pieniadze wyszłyby na wierzch w formie wzbogacenia.

  Dlatego nawet wykształceni ludzie i przypuszczam ci co podpisali ten apel wykazuja sie wielka ignorancja w temacie okupacji.W rożnych miejscach obszaru obecnej Polski sprawy wygladaly rożnie i nie mozna podciagac pod jeden strychulec.Niektorzy z tych specow od Holocaustu wrecz z luboscia ( latwo to odczuc ) mowia w twarz Polakom patrzcie jacy byli wasi rodzice -tego prawa im nie odbieram.

  Teraz musze się ustosunkowac do tego apelu Intelektualistow o zatrzymanie legislacji.

  Ja glosuję za prawda jakakolwiek by nie byla .Sa naukowcy pieniadze mozna określić liczby ,fakty itp.Ustawa tych badan nie zabrania.

  Sadze ,że obecnej wladzy nie zabraknie odwqagi i uchwali ustawe.Potem mozna siadać i ważyć winy ile Polaków faktycznie brało w tym udział..

  Dodam ,że juz od lat to głosze ,że do Polski Żydzi wróca z korzyscia dla nich i Polakow – skończy się antysemityzm .Potrzeba ich w Polsce conajmniej 1.5 mln aby dać impuls rozwojowy i intelektualny i aby do Polski wrocił Uniwersytet.

  Te elitki ktore podpisały ten apel nie zrobili do tej pory Uniwersytetu i już nie zrobią.

  Jerzy Zakrzewski – wioska Palatine,Illinois

 12. Zastanawiam sie, czy zmiana ustawy o IPN to tylko zwykly bubel albo glupota, czy moze czesc jakiegos planu?

  Z Rzepy:
  http://www.rp.pl/Historia/180139908-Historyk-IPN-Wydarzenia-marcowe-byly-prowokacja.html
  „W komunizmie nie było naturalnej wymiany elit, musiało dojść do jakiejś katastrofy, np. w postaci dużego konfliktu społecznego, by kierownictwo partyjne zostało wymienione. – mówi o genezie Marca’68 Konrad Rokicki, historyk IPN, autor książki „Oblicza Marca 1968”.”

 13. @alamakotalive
  It looks like you are pretending knowing English and European history. In that case, if you do not understand that the words ‘Polish concentration camp’ may only refer to a camp established by Nazis on the Polish soil, then it means that you need a consultation with a psychiatrist. Sooner the better.

 14. Nie mam potwierdzenia, że to poszło, więc wysyłam powtórnie.
  @alamakotaalive
  It looks like you are pretending knowing English and European history. In that case, if you do not understand that the words ‘Polish concentration camp’ may only refer to a camp established by Nazis on the Polish soil, then it means that you need a consultation with a psychiatrist. Sooner the better.

 15. Ta lista jest „listą piątej kolumny” , ludzi pozbawionych charakteru, pozostajacych na utrzymaniu układu , który im gwarantuje dobrobyt i miejsce celebryty w tej machinie pogardy dla polskiego narodu. Do tej listy zaczyna dopisywać się rząd lepszej zmiany.

 16. @iwola
  Now, that’s really fanny!
  Your logic is as imprecise as your English. „Established by Nazis on Polish soil” implies the camps have been established on the territory under Polish control.
  Perhaps you at least would try to grasp, that it doesn’t really matter what I or you understand. What does matter however is how the overwhelming majority of English speakers understands the term „Polish concentration camps” which to them means camps under polish administration, and not camps established by Nazis on the territory they at the time occupied.

 17. jak zwykle…geba pełna frazesow.
  a chodzi o przejęcie nieruchomości byłych obywatelii polskich, którzy odeszli bez osób dziedziczących na podstawie klucza narodowo religijnego.

  Na zasadzie analogii i odwrócenia ról i na skutek obrzydliwej żydowskiej prowokacji gdzie Żydzi daja sobie prawo do obarczenia Narodu Polskiego odpowiedzialnością za Holokaust politycy i osoby publiczne otwarcie mówią o żydowskiej kolaboracji z hitlerowcami i żydowskiej roli w komunistycznym aparacie terroru.

  Coś się zacieło w aparacie szantażu…pomimo a może na skutek instrukcji wysłanych przez izraelskiego premiera wprost..z Moskwy.

 18. Prawo Mike’a Godwina: Wraz z trwaniem dyskusji w Internecie prawdopodobieństwo użycia porównania, w którym występuje nazizm bądź Hitler, dąży do 1. W tradycji użytkowników wątek, w którym w jednej z wypowiedzi pojawia się porównanie do nazizmu lub Hitlera, uważany jest za skończony, a ponadto uznaje się, że osoba, która użyła tego porównania, przegrała dyskusję

 19. …polityka PIS wysmarzyla prezent na 70 lecie powstania panstwa Izrael !!!
  teraz swiat bedzie nam ,,dziekowal ,, !!!

 20. @geozak
  31 stycznia o godz. 22:48

  Deparment Stanu USA stawia na wiedze i edukacje a nie na przepisy i zakazy:

  „Jesteśmy jednak zaniepokojeni, że jeśli projekt ustawy wejdzie w życie, może zaszkodzić wolności słowa i dyskusji akademickiej. Wszyscy musimy być ostrożni by nie hamować dyskusji na temat Holokaustu. Wierzymy, że otwarta debata, wiedza i edukacja są najlepszymi środkami przeciwdziałania nieprecyzyjnym i bolesnym sformułowaniom.”

  Tak samo inicjatorzy apelu. A ja sie dolaczam.

 21. Uznanie i szacunek za ten apel.
  Niestety z dozą sceptycyzmu. Wystarczy przeczytać wynurzenia niejakiego Kubaszko wyżej, któremu marzy się: „z tym szemranym żydowskim towarzystwem zrobić porządek”. Jak widać niejeden nawet na tym blogu co prawda nie pisze tego otwarcie, ale skrycie myśli tak samo i potwierdza to komentarzem.
  Ta ustawa to kolejny krok w przygotowaniach do owego „robienia porządku” i to nie tylko z Żydami. Może poszczególne elementy tego planu realizowane są chaotycznie i nieskładnie ale jego wyraźny kształt jest coraz bardziej dostrzegalny. Dlatego szkoda trochę, że autorzy apelu odnoszą się tylko do pojedynczych kwiatków a nie planu jako całości. To tragedia.
  A co do owego „robienia porządku” to chyba jednak w dzisiejszych reszta świata ma więcej możliwości zrobienia porządku w Europie z takimi, którzy nie potrafią zachowywać się zgodnie z regułami. Wcześniej czy później pojawi się pytanie o prawo takich do udziału we wspólnocie międzynarodowej.
  Ostatnie: Tym, którzy niby to obiektywnie bronią tu prawa do dobrego imienia radzę jeszcze raz przeczytać i zapamiętać wpis Questionera o „Czech concentration camp”.

 22. PS.
  Nie wiem, czy alarmowanie świata o tym, co się tutaj dzieje, będzie także podlegało pod owe paragrafy. Wzmocnione jeszcze zarzutami o zdradę i donoszenie na kraj. Wydaje się jednak, że tym razem przezwany został tchórzliwy łańcuszek i sprawa weszła na arenę międzynarodową. Może wreszcie ktoś zbierze się na odwagę i powie wyraźnie, że alarmowanie świata to nie zdrada tylko ostrzeganie przed tymi, którzy chcą „robić porządek”. Tego, co się w Polsce dzieje, nie należy ukrywać tylko odwrotnie, na świecie nagłaśniać bo to może być jedyna droga ratowania życia i zdrowia ludzi…

 23. Sorry,
  ten komentarz zamieściłem przez nieuwagę pod złym wpisem (Terlikowski mnie bije) co nie jest przedmiotem mojego wywodu.

  Bez najmniejszej wątpliwości ( nie chodzi tu o starą nianię) walka o dobre imię narodu polskiego na świecie jest szczytnym obowiązkiem wszystkich jego reprezentantów. To co teraz obserwujemy to efekt tego co się dzieje jak chamy ruszają do dzieła. Nie dziwi mnie że się „dziecko wylewa się z kąpielą”. Trochę jak w grubiańskim dowcipie żołnierskim:
  Kapitan do plutonowego: rodzice Nowaka zginęli w wypadku. Poinformujcie go tylko taktownie. Kapral: drużyna w dwuszeregu. Ci co mają rodziców krok naprzód a do Nowaka: co ty się tu k..rwa pchasz.
  I tak PiS wypróżnia się na salonach świata niestety reprezentując Polskę jako naród. Niebawem wywalą Europosła PiS-u za chamstwo w Euro parlamencie i zrobi się z niego męczennika narodu wstającego z kolan. Oj głupi ten suweren, oj głupi.

 24. Z blogu GW.
  „Autentyk: Gość długo wywodził, że Żydzi rządzą światem. Nawet specjalnie nie narzekał, tak jest i już. Trapiło go co innego: dlaczego na Zachodzie rządzą i jest dobrze, a w Polsce rządzą i jest źle. Wyszło, że nawet Żydów mamy do dupy.”
  Pozdrawiam

 25. Czy może się zdarzyć, że Żydzi będą kwestionować Żyda i Żydówkę na tronie polskim ? Pisowcy wywinęli im niezły numer swoim idiotyzmem…

 26. Zaangażowanie Żydów polskich w sprawy zarezerwowane dla Polaków-katolików jest niepokojące i zwiastuje rychłe pogromy niesfornego narodu.
  Żyd polski ( Czy to przez definicję halachiczną czy też zamozwańczo w duchu postmodernistycznym) ma tylko dwie realne możliwości dalszego życia w Polsce:
  1. Status turysty, albo mieszkańca z prawem pobytu w Polsce. Bez prawa uprawiania zawodu mające jakikolwiek związek z polityką, kulturą i gospodarką Polski i bez prawa wyrażania opinii.
  2. Publiczny chrzest, najlepiej w obecności czołowych polityków i przywódców Kościoła Katolickiego. W ramach chrztu wolno wyrażać opinie antysemickie, konieczna skrucha antysyjonistyczna.
  Trzecią opcją jest emigracja, ale ta jest chyba odrzucana ze świętym oburzeniem przez większość uczestników tej listy.

 27. @Vera

  Dziekuje za dostrzezenie mojego eksperymentu z „Czech concentration camp”.

  Tak w ogole nie jest tak, ze problemu nie ma. Od czasu do czasu zdarzaja sie ludzie ktorzy twierdza, ze Polacy byli straznikami w obozach koncentracyjnych, ze wspolnie z Niemcami je prowadzili etc. Najczesciej anonimowe komentarze w Internecie, ale czasem tez takie rzeczy pisza dziennikarze. Na przyklad 23 stycznia w New York Times byl artykul Ricka Lymana (szefa ich warszawskiego biura) ktory twierdzil (sic) ze polskie wojsko bylo w Auschwitz w czasie wojny. Po paru dniach zamieszczono korekte, ale ile osob przeczytalo pierwotny tekst a ile skorygowany?

  Wiec problem jest, ale pisowcy jak zwykle zabrali sie za sprawe z finezja mlota pneumatycznego (lub Ryszarda Czarneckiego, na jedno wychodzi).

 28. Kiedy Żydzi zostaną rozliczeni, osądzeni i skazani za zbrodnie ludobójstwa popełnione na Palestyńczykach?

 29. „z szemranym żydowskim towarzystwem zrobić porządek”Hej Kubaszko uściślij to.Na czym to miałoby polegać.

 30. Według mnie prawidłowa nazwa byłaby taka:
  NIEMIECKIE NAZISTOWSKIE OBOZY KONCENTRACYJNE W POLSCE.
  Nazistowski ze wskazaniem na historię bo przecież nie dzisiejsze Niemcy ,to dla tych mniej rozgarniętych w temacie. „polskie obozy koncentracyjne ” to brzmi podobnie jak „polskie społeczeństwo ksenofobów”, ani nie polskie obozy, to niechlubny i okropny spadek po 2WŚ ,ani nie społeczeństwo ksenofobów bo przecież ta emigracja, jak oceniają (wyliczyli) ją sami Niemcy teraz wynosi aż 8 mln ludzi (od 89 roku), to gdzie ta ksenofobia? Nie wnikam w jej przyczyny bo to oddzielny temat.
  U władzy są różni ludzie i ci podlegają zmianie, z tą „zmianą” też tak będzie.
  „Nie masz nic pewniejszego nad zmianę” , jak mawiał klasyk.
  Keep smiling, tommorow will be better, jak głoszą słowa naszej starej piosenki.

 31. Nie ma katastrofy polsko żydowskiej.Jest katastrofa Polska ,w postaci dyktatury.,która przejawia się również w fałszowaniu historii.A gdzie aktory?

 32. @ may fizyk

  Oczywiście Departament Stanu może teoretycznie ma racje.

  Realia sa inne w temacie edukacji w USA.Edukacja jest zgodnie z konstytucja w rekach samorządow i ja za nią płacę podatek nawet gdybym nie miał dzieci.

  Rzad federalny wydaje ogolne wytyczne .Może byc szkoła podstawowa i średnia gdzie zgodnie z prawem ani raqzu nie padnie miejsce gdzie jest Polska czy historia II WW .

  Departament Stanu niewiele zmieni w tej sprawie.

  Pozytywnym efektem tej ustawy jest ,że ponownie zaczeto mówić o problemie.
  Weszliśmy na boisko Hucpiarzy i zaczelismy stosowac ich metody .Obraza jak tak można.

  Warto zapoznać sie z ksiażka New Anti -Semitism Norma Finkensteina.Hucpiarz Alan Dershovitz próbował zablokować wydanie tej ksiązki przy pomocy wplywów i hucpy.

  Przydała by się Biala Księga gdzie w jednym rozdziałow można wskazać wine administracji USA i ich uwielbianego Prezydenta F D Roosevelta i grajac hucpa oskarżyć jego o pomoc w Holokauscie .To by dopiero wywolało efekt pioronujacy i by cokolwiek zrobiło.Przeciez Biała Ksiega o winie administracji USA spelniła by wymogi wolnosci naukowej o ktora sie martwi Departament Stanu.

 33. Niech katastrofę powstrzymuje ten, kto ją wywołał.

 34. Sprawa wbrew pozorom jest chyba mało skomplikowana. Chodzi oczywiście o zawieruchę związaną z procedowanym projektem wiadomej ustawy.
  Wystarczy się tylko odwołać do – niestety tutaj prawdopodobnie rozlegnie się jęk zawodu u niektórych czytających – poglądów pewnego Żyda, niejakiego Karola Marksa.
  Przypominam, że był on filozofem którego wpływ na przebieg wieku XX był przeogromny i wynikało to m .in. z tego, że w dosyć oryginalny i zrozumiały dla bardzo wielu osób opisywał przyczyny i mechanizm dziejących się procesów.
  Miał parę pojęć które były ewidentnie kojarzone z jego perspektywą opisu procesów historycznych.
  W tym miejscu wymienię jedynie klika z nich, ale za to jakich, czyli:
  stosunki produkcji
  procesy produkcji
  i chyba te o które od zawsze toczyła się zdaniem Marksa najbardziej zażarta walka, czyli środki produkcji.
  A środki produkcji to obiekty materialne niezbędne w procesie produkcji, czyli surowce, materiały oraz półprodukty oraz środki pracy, czyli fabryki, zakłady, ziemie, w tym kopalnie, rafinerie oraz maszyny i narzędzia. Środki produkcji są częścią dóbr kapitałowych.
  Kto ma tego dużo to jest gość…zdaniem Karola Marksa…i on rządzi tymi którzy ich nie posiadają.
  Najgorzej jest jednak z tym , że proces pozyskiwania owych środków odbywa się kosztem wyalienowanej klasy robotniczej i żeby temu barbarzyńskiemu mechanizmowi zapobiec należy doprowadzić do nacjonalizacji owych środków. Państwo najlepiej wie jak w sprawiedliwy sposób dysponować środkami produkcji. No i państwo ma w tym przede wszystkim swój wymierny interes.
  Tak pisał Marks, ale jak wszystkim wiadomo z różnych przyczyn jego wizja sprawiedliwego urządzenia świata nie wypaliła. Jego pojęcia również przestały być modne.
  Ale do czasu. Od jakiegoś czasu pojęciem które skutecznie wpisuje się w rolę stosunków produkcji są tzw. stosunki definiowania.
  Tak jak kiedyś głównymi rozgrywającymi procesów dziejowych byli właściciele fabryk, kopalni, działek rolnych o pow.5000 ha tak dzisiaj głównym marzeniem globalnych wodzirejów stała się PRAWDA.
  Fabryki poszły do Azji, Polski , Rumunii itd., bo nie one decydują kto rozdaje karty.
  Wymierną wartość nadaje zdolność określania kto jest swój chłop…swoim chłopem może być polityk, partia, kraj, naród , tego narodu historia, konkretnie te globalne korporacje, wyznawcy jakiejś religii, gałęzie przemysłu. Służą do tego media, eksperci, świat nauki, kultury, czyli cały kombinat kształtowania definicji na temat konkretnego zjawiska.
  Oczywiście tak jak określa się wygranych , naszych tak można , a nawet trzeba określić tych którzy nie powinni być wybrańcami tłumów. I tutaj również tę litanię zjawisk (tylko ze znakiem odwrotnym ) można kontynuować.
  I tak jakoś się złożyło , że wpływ na tego rodzaju procesy mieli wszyscy, ale państwo z reguły nie bardzo się do tego mieszało. Uznawało, że nie jest w jego interesie ingerencja w tego typu procedury. Bawiły się w to na zlecenie konkretnych podmiotów różnego rodzaju think thanki, czy pijarowskie spółdzielnie. Ich zadaniem był definiowanie zjawisk, określanie wybrańców tłumów i tych którym można, albo trzeba wypalić na ciele piętno. Bo jest to w czyimś politycznym, ekonomicznym interesie
  Czyli oni określą kto zasługuje na miano bycia właścicielem prawdy.

  Aż tu partia rządząca w jednym z krajów europejskich uznała, że nie chce być zdana na czyjeś humory, oddawać swoje sprawy, problemy ze swojej pogmatwanej historii, w ręce tych którzy nie bardzo wzbudzają jej zaufanie i postanowiła, że znacjonalizuje …nie fabryki, huty, szyby naftowe, ale Prawdę.
  Tym razem chodzi o prawdę historyczną dotyczącą tej konkretnej kwestii, ale państwo może definiować różne prawdy. Ma do tego instrumenty różne. Od swoich mediów, nacisków mniej lub bardziej nieformalnych, edukacja po procedury formalno-prawne.
  Prawdy dotyczące historii, współczesności, interesów państwa, jego wrogów, zaufanych koalicjantów, stosunków z przedstawicielami innych kultur, religii itd. , itd. To wszystko może państwo nazwać swoim językiem w definiowanym oczywiście przez to państwo interesie.
  I spojrzenie na problem projektu ustawy z tej perspektywy może wyjaśnić dlaczego jest tak jak jest.

  A nie tak jak chciałabym ja , albo Profesor Hartman.

 35. To czeka na moderacj , obok . Ciekawosc , dlaczego..
  Dreczony mysla , ze ” wbrew faktom ” zaginelo gdzies na trasie W-wa – Tel-awiw i tam o faktach nic nie wiedza byc moze , siegnawszy po cos pl z brzegu .. a juz na 10-tej stronie „znajduje” cos czego nie szukalem ..cos optymistycznego . Jest na kogo zwalic !
  ” – Man and His World – czyta nazwe wystawy z niesmakiem
  – Me,zszczyzna i jego swiat. Nie do wiary, w dzisiejszych czasach?!
  – To wina tlumaczenia.. zaczynam , ale ona kontynuuje :
  – Czekam na dzien, gdy odbedzie sie wystawa Swiat kobiety
  (…)
  Nawet Antoine zacialby sie na tlumaczeniu „Terres des homes” tytulu swojej powiesci , ktora zdobyla Grand Prix du Roman… ”
  (tu lezy tlumacz nieznany 2018)

 36. .
  — Panie Zbyszku!, Panie Patryku ! —

  .

  to co, kiedy nakaz aresztowania Grossa, haa ?,
  już go widzę w kajdankach na pierwszej stronie NYT…

  Żeby tylko zdążyć przed postem no i marcem,
  to okrągła rocznica!

  Chłopaki, ! FOOL steam ahead!

  .

  ..)

 37. @geozak
  1 lutego o godz. 14:44

  Wiec nie chodzi panu o wiedze i edukacje tylko o hupce? Bo to tansze i latwiejsze niz wydatki na edukacje?

  Moglby sie pan zwiezle i scisle okreslic: Za wiedza i edukacja, czy za hupca?

  PS. Wskazanie winnego jeszcze nigdy nie rozwiazalo jakiegos problemu.

 38. Przeczytaj zanim napiszesz.

  Żydzi porywali dzieci na macę? Polacy coraz częściej tak uważają. Wstrząsające liczby.
  ” Rząd PiS zachowuje się podobnie do komunistów w 1968 roku” – mówi prof. Michał Bilewicz. Jak dowodzą jego badania …szokujące okazały się m.in. wyniki wskazujące na skalę dehumanizacji Żydów.
  Po pokazaniu badanym ilustracji stadiów ewolucji hominidów, gdzie 1-małpa, a 9-człowiek, poproszono, by umiejscowili na tej skali Żydów.
  Okazało się, że aż 34 proc. Polaków i Polek nie uważa Żydów za w pełni ludzi, lecz umiejscawia niżej na skali ewolucji, na pozycjach 1-8, bliżej małp..”

  Podaję link do badania z 2017r, za blogiem Edwina Bendyka:
  ‚https://oko.press/zydzi-porywali-dzieci-mace-polacy-coraz-czesciej-uwazaja-wstrzasajace-liczby/

 39. Po wojnie odbyly sie 21.000 procesow o mordy na Zydach , osobm skazanam za te mordy 3 RP wyplacila po circa 60,000 zl zostali nagrodzeni. POLACY WYDALI ZABILI OD 100.000 DO 200.000 Zydow. Nigdy na swiecie nigdy nie bylo problemow z okresleniem ‚polskie obozy ‚ Nikomu przez glowe nie przeszlo ze Polacy zarzadzali tymi obozami .

 40. falicz – klamiesz jak pies , ( oczywiscie psy nie klamia ) nie ma czegos takiego jak dziedziczenie BEZSPADKOWE FALICZ klamiesz jak pies .

 41. mr questioner- w obozach byli straznikami slazacy , ,mazurzy etc, i oni mowili po polsku dla zyda ktory umieral czasami sie ocalil to byli Polacy oprocz Oswiecimia byly inne obozy Smierci w ktorych sluzyli dobrowolnie ukraincy 90 proc. ukraincow 10 procent austriakow i niemcow dla zyda ktory tam ginal czasami sie ocalil ( ucieczki) to mogli byc Polacy.

 42. @ ve been established and @ Mr. Questioner
  Moja odpowiedź była zaadresowana do ‘alamakotalive’, który(a) oświadcza, że zna i angielski i historię, a nie do publiki nie mającej pojęcia gdzie Polska jest. Implikacja, wbrew temu co Pan(i) sądzi, nie musi zachodzić. Dowód: zarówno Nałkowska jak i Karski pisali o polskich obozach śmierci. Ponadto Mr. Questioner zrobił eksperyment statystyczny wskazujący na niekonieczność zachodzenia implikacji nawet współcześnie. A że termin, dzisiaj i poza Polską, jest dwuznaczny i należy go unikać, to chyba oczywiste. Ale bez histerii. W wyniku histerii stało się to o czym pisze Tusk. Zatem ma rację, że w myśl ustawy jej autorzy powinni siedzieć.

 43. @ mały fizyk
  1 lutego o godz. 11:17
  @geozak
  31 stycznia o godz. 22:48

  „Deparment Stanu USA stawia na wiedze i edukacje a nie na przepisy i zakazy:

  … Wierzymy, że otwarta debata, wiedza i edukacja są najlepszymi środkami przeciwdziałania nieprecyzyjnym i bolesnym sformułowaniom.”

  Ha ha ha

  Pewnie z powodu tej kampanii edukacyjnej prowadzonejw USA …60% amerykanskich studentow uwaza, ze nazisci z okresu II WS to glownie Polacy.

  Przestanmy wypisywac glupoty!

 44. vertigo 13
  1 lutego o godz. 20:00
  .
  — Panie Zbyszku!, Panie Patryku ! —

  .

  to co, kiedy nakaz aresztowania Grossa, haa ?,
  już go widzę w kajdankach na pierwszej stronie NYT…

  Żeby tylko zdążyć przed postem no i marcem,
  to okrągła rocznica!

  Chłopaki, ! FOOL steam ahead!…”

  Wystarczy, ze dostanie zakaz wjazdu do Polski.

 45. @Andrzej Falicz
  1 lutego o godz. 22:47

  „…Pewnie z powodu tej kampanii edukacyjnej prowadzonejw USA …60% amerykanskich studentow uwaza, ze nazisci z okresu II WS to glownie Polacy.”

  Prosze podac (wiarygodne) zrodla. Bo moze powtarza pan tylko fake news?

 46. @iwola

  ten troll probowal imponowac znajomoscia jezyka angielskiego ale mu nie wyszlo, pomylil „fanny” z „fanny”.

css.php