Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
80. rocznica wybuchu II wojny światowej

2.09.2019
poniedziałek

Uroczystości 1 września – smutno i straszno

2 września 2019, poniedziałek,

Przygnębiające i niepokojące były uroczystości z okazji 80-lecia wybuchu II wojny światowej. I to z wielu powodów.

Gospodarzami tego symbolicznie doniosłego wydarzenia byli ludzie, którzy, mówiąc delikatnie, nie odczuwają wstrętu na widok agresywnych nacjonalistów, wspierają ich pochody i egzaltowane, pseudoreligijne szowinistyczne fety. Ba, w rządzie RP znajduje się nawet były szef organizacji otwarcie sympatyzującej w latach 30. z faszyzmem i wymuszającej tzw. getto ławkowe na władzach polskich uniwersytetów.

Taki to kraj ma dziś pouczać świat, że „nigdy więcej faszyzmu”! Wśród dostojnych gości przedstawiciele tzw. Kościoła rzymskokatolickiego, o którym powiedzieć, że jeszcze po wojnie przerzucał setki nazistowskich zbrodniarzy do Ameryki Południowej, by mogli uniknąć odpowiedzialności, to jeszcze nic nie opowiedzieć o wieloletnim mariażu papiestwa z hitleryzmem. Stolica Apostolska to chyba jedyne państwo, które nie poprosiło o wybaczenie narodów świata za kolaborację z III Rzeszą. Polski również nigdy nie przeprosiło (i nie przeprosi) za wspólną z Niemcami napaść na nasz kraj, której Kościół dokonał zastępami swych słowackich wiernych pod wodzą nazistowsko-katolickiego dyktatora ks. Tisy. Tego samego 1 września roku pamiętnego o 5 rano siłą 50 tys. żołnierzy.

Ba, zasiadający w pierwszych rzędach biskupi mają czelność mieć jakieś „uwagi”, że z tą współpracą z Niemcami to „nie do końca tak”. Otóż do końca, a raczej do dna. I ukazują się na ten temat coraz to nowe materiały, dotąd skrzętnie skrywane przez Watykan.

Ale mniejsza już o tę odrażającą hipokryzję i tę moralną degrengoladę, którą zresztą widzimy na co dzień. Mniejsza o totalną ignorancję Polaków odnośnie do roli, jaką Kościół katolicki – ten sam, którego licznych nieposłusznych polskich księży naziści bez litości mordowali! – odegrał w dziejach faszyzmu i nazizmu. Mniejsza o Dudę czy Morawieckiego, którzy o faszyzmie i jego symbiozie z Watykanem i jego ideologią wiedzą tyle co o konstytucji, praworządności, rządzeniu, przyzwoitości i innych michałkach, a nawet – gdyby czytali te słowa – zamiast rumienić się ze wstydu, mogliby się poczuć nimi urażeni.

Tym, co naprawdę przeraża dziś, 80 lat po wojnie, jest symboliczna nieobecność osób, które dla bezpieczeństwa i braku bezpieczeństwa Polski są kluczowe. Wieje grozą, gdy połączyć te fakty – Ameryka okazująca nam lekceważenie, obrażana Rosja, którą bez opamiętania gryziemy po kostkach, Europa, od której odwracamy się jak chłop od wydojonej krowy. A na ulicach miesiąc w miesiąc oszalała gawiedź rycząca słowa nienawiści i pogardy. I nad tym wszystkim coraz bardziej fałszywie brzmiące, coraz bardzie puste, rytualne: „Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej faszyzmu!”. Czyżby? Co wy tam wiecie o wojnie i faszyzmie.

A wiecie np., że Polska też była faszystowska? Że z dzióbków sobie z Hitlerem piła jeszcze rok przed wojną i posiliła się przy niemieckim rozbiorze Czechosłowacji? Faszyzm i nazizm wydały swój najpotworniejszy plon w Niemczech, ale pleniły się w całej niemal Europie – od Hiszpanii po Rumunię. Winnych tej najstraszliwszej w dziejach wojny było wielu. I doprawdy wielu nie uczyniło wszystkiego, aby tej wojnie zapobiec.

Gdy idzie wojna, zawsze znajdą się chojracy, którzy na nią czekają. Wręcz się na nią cieszą. Zawsze tak było, lecz XX w. przyniósł takie środki bojowe, które uczyniły z wojny rzeź milionów. I niczego ta pierwsza wielka, z lat 1918-39, naszych przodków nie nauczyła. Trzeba było dopiero tej drugiej. Na jak długo starczy lekcji? Może jeszcze na pokolenie? A może i to nie?

Bezpieczeństwo naszego kraju, który w przewidywalnej przyszłości może zostać zaatakowany wyłącznie przez Rosję, zależy od trzech czynników, które muszą ze sobą współoddziaływać: od silnej integracji z Unią Europejską i prestiżu demokratycznej Polski na Zachodzie, od dobrej współpracy z USA oraz od jak najlepszych stosunków narodu polskiego z narodem rosyjskim. Nie łudźmy się – jeśli prezydent USA nie ma ochoty znowu lecieć do Europy z powodu jakichś uroczystości w Warszawie, to czy możemy śnić o tym, że Ameryka odda choć jednego syna, by umierał za Gdańsk? Dobre sobie.

Nieobecność Trumpa aż zieje. To więcej niż afront. To „zlewka totalna”, klęska polskich umizgów. Amerykanie nie lubią małych piesków służących na dwóch łapkach. Inni zresztą też nie. Trzeba mieć trochę godności. A pomysł, że rząd USA będzie popierał Kaczyńskiego w wyborach, czyli grał na tę samą bramkę co najbardziej zainteresowany odcumowywaniem Polski od UE Putin, mógł się narodzić w głowach jedynie jakichś endeckich elegancików z bożej łaski, którzy kontakt z rzeczywistością utracili wcześniej niż dziewictwo.

Nieobecność Tuska to też żaden afront. To żenada, na którą Zachód patrzy z niedowierzaniem. Cóż widzi? Polskę ogarniętą przez prywatną paranoję zdziwaczałego dyktatora, niezdolną nawet do uprawiania dyplomacji i zachowywania pozorów. Zachowanie Polski w stosunku do Unii nie mieści się w kategoriach politycznych i nie podlega ocenie jako pewnego rodzaju polityka. To po prostu patologia i awanturnictwo sitwy, która ukradła jedno z państw.

Cóż, zdarzył się wypadek – młoda demokracja wyniosła do władzy wiadomo kogo. Wulgarność, z jaką traktowany jest przez rząd polski Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej, to delikt obyczajowy, a nie dyplomatyczny. Ta deprawacja (bo już nie tylko marginalizacja) Polski na arenie europejskiej powoduje, że tracimy fundament cywilizacyjny, na którym opiera się polska państwowość.

Dziś nie do pomyślenia jest, aby Francja albo Anglia chciała cokolwiek ryzykować dla obrony Polski przed Rosją. Jesteśmy narodom Zachodu obcy niemal tak samo jak przed 1980 r., a prestiż, jakim nasz kraj cieszył się w okresie transformacji, jest już tylko zatartym wspomnieniem. Polska taka jak dziś nie tylko nie miałaby żadnych szans na przyjęcie do UE i NATO, lecz w ogóle nie mogłaby na ten temat prowadzić negocjacji.

Nasze bezpieczeństwo zależy od powagi, z jaką traktuje nas Zachód. Poważni, mądrzy dyplomaci, kompetentni urzędnicy i eksperci, solidarna troska o sprawy europejskie i gotowość ponoszenia kosztów rozwiązywania wspólnych problemów to dla Polski jedyna droga do stabilizacji w obrębie kultury Zachodu, do której nigdy jeszcze realnie (a nie tylko we własnych fantazjach) nie należeliśmy.

Mówiąc obrazowo – gdybyśmy w swoim czasie okazali dobrą wolę i przyjęli choćby 100 tys. uchodźców, ktoś by nam w przyszłości pomógł, gdy tych uchodźców zjawi się u nas milion. Niestety, dzięki polityce butnego egoizmu i cynicznego sobkowstwa, skrywającego kompleksy małych prowincjuszy, straciliśmy na bardzo wiele lat jakiekolwiek widoki na solidarność, jaką mogłyby nam okazywać społeczeństwa zachodniej Europy. Najmocniejszy filar naszego bezpieczeństwa został podcięty.

Jakże złowrogo wyglądają w tym kontekście nasze stosunki z Rosją… Rosją, która – jak dowodzą tego liczne śledztwa dziennikarskie – ma pod kontrolą wysokich funkcjonariuszy państwa PiS i która uczyni wiele, aby ta rozbijacka, destrukcyjna dla Europy władza jak najdłużej się w Polsce utrzymała. Izolowanie się od Rosji i nieustające obrażanie reżimu Putina jest Moskwie na rękę – naiwny i głupi rząd PiS tańczy, jak mu na Kremlu zagrają.

Nie mając normalnych stosunków z Rosją, nie mamy też udziału w polityce wschodniej Unii Europejskiej – jedynej istotnej sprawie, w której w ogóle moglibyśmy jako państwo cokolwiek międzynarodowo znaczyć. Tymczasem utrwalające się przez wiele lat złe relacje z Rosją mogą doprowadzić do tego, że kiedyś, może nie dziś i nie jutro, lecz pojutrze, społeczeństwo rosyjskie zaakceptuje ewentualną agresję na Polskę.

Jeśli boimy się Rosji (a Rosji bać się trzeba), to powinniśmy uczynić wszystko, by narody polski i rosyjski jak najlepiej się poznały i sobie zaufały. Rozwój stosunków kulturalnych, naukowych i gospodarczych z Rosją nie będzie możliwy bez w miarę poprawnych relacji międzypaństwowych. Niezaproszenie Putina na uroczystości 80-lecia ataku Niemiec na Polskę to złowroga zapowiedź przyszłego konfliktu. To nie jakaś tam małostkowość zakompleksionego i nieodpowiedzialnego rządu któregoś z mniej znaczących państw, lecz ślepa i zaślepiona wrogość. Strach pomyśleć, do czego może to jeszcze doprowadzić.

Gdy prezydent Niemiec dokonał narodowej ekspiacji na Westerplatte, premier Polski zażądał od niego pieniędzy. Ta żenująca niestosowność, a raczej kulturowa dysproporcja między zachowaniem obu polityków, doskonale obrazuje wstyd i pohańbienie naszego kraju, który stał się pastwą cwaniaczków, pozbawionych skrupułów, wykształcenia i kultury. Dla każdego patrioty ten groteskowy, populistyczno-klerykalny rząd jest bolesną sromotą i poniżeniem. Gdzie ten czas, gdy gratulowano nam, gdziekolwiek pojawiliśmy się w świecie? Gdy bycie Polakiem było wyróżniające i otwierało przed człowiekiem wiele drzwi i ludzkich serc. Jeszcze ćwierć wieku temu tak było!

No właśnie, wszystko może się zmienić w bardzo krótkim czasie. Polacy dowiedzieli się 1 września 1939 r., że Hitler napadł na ich kraj, ale nie chcieli o tym słyszeć. Poszli do pracy, a potem do kina albo na wódkę. To nie mogła być prawda! Przecież jeszcze rok wcześniej dzięki Niemcom zajęliśmy Zaolzie! Przecież jeszcze w styczniu Ribbentrop heilował przed grobem nieznanego żołnierza w Warszawie. A potem te wszystkie okropne żądania i groźby…

No ale przecież Anglicy, przecież Francuzi! Mamy gwarancje… Lada dzień wypowiedzą Hitlerowi wojnę i cała awantura skończy się w kilka tygodni. Takie to były wrześniowe rozmowy, rozmowy pod bombami. Bo człowiek chce wierzyć, że będzie dobrze. Najgorsze scenariusze wymazuje z wyobraźni.

Niestety, nie inaczej jest dzisiaj. II wojna światowa była dawno. Nie ma już właściwie ludzi, którzy by ją dobrze pamiętali. To historia. A historia, której już nikt nie opowiada, przestaje być przestrogą. Świat dostał się w ręce bufonów, głupców i nieuków. Wśród ludów szerzy się nacjonalizm i fascynacja agresją. Faszyzm znów podnosi łeb – lada chwila bojówki ruszą do dzieła. A przecież przed nami wielkie wyzwania: katastrofa klimatyczna, kryzys demograficzny i nie wiadomo, co jeszcze. Bawmy się więc, bo i tak nie mamy już na nic wpływu. Kto dziś odpowie, czy w 2039 r. na Westerplatte 1 września ktoś będzie przypominał o II wojnie w setną rocznicę jej wybuchu i mówił „nigdy więcej!”?

Polska w pewien szczególny sposób jest zaszczycona tym, że najstraszliwsza wojna w dziejach ludzkości rozpoczęła się właśnie od napaści na nią. „Zaszczyt” to dziwne słowo w tym kontekście – może trzeba by powiedzieć, że jesteśmy jakoś wyróżnieni.

Tak czy inaczej – pamięć o wojnie oraz sprawa światowego pokoju stała się naszą sprawą i naszą odpowiedzialnością. To, że wszystko zaczęło się na naszej ziemi, składa na nas swego rodzaju zaszczytny ciężar. Niestety, nie umiemy go dziś nosić z godnością.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 67

Dodaj komentarz »
 1. Panie Janie! Jest różnica pomiędzy faszyzmem, hitleryzmem i innymi tego typu nutami politycznymi i to istotna. Jest różnica pomiędzy zachowaniem Watykanu i polskiego kościoła katolickiego, jak i kościołów katolickich w innych krajach. Nie ma jednak różnicy pomiędzy Putinem i jego zapleczem, a Hitlerem i jego zapleczem. To są po prostu idioci, prowadzący swoje kraje do zguby. Nie bardzo rozumiem, co dobrego może, czy mogłoby wynikać dla Polski z utrzymywania dobrych stosunków z nimi. Przecież Hitler postąpiłby z Polską, tak samo, jak z ZSRR, a Putin, tak samo, jak Stalin, gdyby tylko mógł. I do tego w zasadzie przygotowywane jest w Rosji: wojsko, służy i społeczeństwo. W tej sytuacji nie mamy o czym rozmawiać.

 2. Mam prośbę do autora chłop krowę zaraz po wydojenia nakarmił bo wiedział ze bez tego ona nie da mu mleka i jest spokojniejsza. Proszę o tym pamietać bo takie odniesienia do zmiany są nieuprawnione. Ci ze zmiany wiedza ze mleko jest ze sklepu. A Autorowi proponuje zweryfikować nawet ciekawie brzmiące porównanie które jest nieprawdziwe a Polaki chłop z rożnych względów jest pazerny ale nie głupi . 🙂

 3. Ręce same składają się do oklasków za celny , chociaż bolesny komentarz . Bolesny dla mnie dlatego, gdyż z powodu swojej polskości płonę cały ze wstydu.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @ Autor
  Oglądałem uroczystości – duży sukces Polski radość Polaków a smutek dla wrogów .
  1.Trzech Prezydentów nie umawiając się wygłosili jakby wspolnie brzmiące
  przemówienia.
  2.Szokujące ale prawdziwe były słowa naszego Prezydenta do szefów państw i przypomnienie im jaką maje obowiązki aby zatrzymać agresje.
  3.Rano w niedzielę 1 września wylecialem przed dom aby przyniesć sprzed domu Chicago Tribune – co czynię od 34 lat.Jest to poranny rytuał czytania gazety połączony z piciem kawy.Zostałem zaskoczony wyglądem pierwszej strony gdzie pierwsza strona to kopia Tribune Chicago z 1 września 1939 -WARSZAWA BOMBARDOWANA.W środku
  gazety teksy Prezydenta ,Premiera ,szefa IPN i innych.
  4.Poniedzialek wchodzę na stronę internetową gazety izraelskiej Haaretz.
  Lament okropny podobny do prof .Hartmana na temat tych uroczystości.Prawicowo -nacjonalistyczny rzad Polski wygrywa w narracji
  na temat II WW. Trzej Prezydenci pomineli w przemówieniach cierpienia
  Żydów.Stwierdza wprost -Polska przeciągnela na swoją strone Niemcy i USA.Gazeta Haaretz winni za to rzad Natanjahu ,że podpisal niekorzystną umowe na temat interpretacji historii IIWW i domaga sie ujawnienia negocjatorów.Wprost twierdzi ,że dano stronie polskiej powazny oreż zrównując antysemityzm z antypolonizmem.
  5.Ciosem dla walczących z KK a do nich zalicza sie prof.Jan Hartman bylo zapewne przemowienie v-ce Prezydenta Mike Pence ktory stwierdzil ,że to wiara w wartosci chrzescijańskie i Boga nigdy nie pozwoli ujarzmić
  polskiego Narodu.
  6.Gdy zobaczyłem pierwszy raz kilka dni temu prognozę pogody ,że nadciąga huragan Dorian wiedziałem ,że Polska nie zobaczy Donalda Trumpa.W sumie ucieszylem sie ,że przybył v-ce Prezydent Mike Pence.Prezydent przekazał mu tworzenie strategii geopolitycznej i on ściśle wspołpracuje z doradcami i ministrami .Nie omylę się jak powiem
  ,że ogladaliscie przyszłego Prezydenta USA.
  7.Demokraci dawno by przystąpili do impaczmentu Donalda Trumpa ale nie robią tego gdyż zastąpił by jego Mike Pence a on byłby Biczem Bożym na demokratow i liberalow .Gdy był Gubernatorem stanu Indiana gonił LGBT az sie kurzyło.To on bronił cukiernika ktory nie chciał zrobić tortu ślubnego dla pary homoseksualistów .
  6.Huragan Dorian jest nietypowy.To olbrzym i posuwa sie zaledwie z szybkoscia 10 km/godz .Szybkość wiatru jest dewastujaca 250 km/godz kategoria 5 .W tym przypadku w czasie uderzenia trzeba schować się do schronu typowe budynki zostaną całkowicie zniszczone.Hichy śmichy ,że Donald Trump gra w golfa ( głupole nie wiedzą co to w Ameryce golf) a nie przjechal do Polski. Przecietny wyborca USA nie wie co to Polska i co to jest 1 wrzewsień 1939.Wyjazd Prezydenta dp Polski potraktowano by jako niefrasobliwosć- ze ich zostawił .

  Z wioski Palatine ,Illinois

 6. Szanowny Panie – żyj długo i szczęśliwie…
  Choćby za to zdanie:
  A historia, której już nikt nie opowiada, przestaje być przestrogą. Świat dostał się w ręce bufonów, głupców i nieuków. Wśród ludów szerzy się nacjonalizm i fascynacja agresją. Faszyzm znów podnosi łeb – lada chwila bojówki ruszą do dzieła.

 7. ‚Taki to kraj – Polska – ma dziś pouczać świat, że „nigdy więcej faszyzmu”! Wśród dostojnych gości przedstawiciele tzw. Kościoła rzymskokatolickiego, o którym powiedzieć, że jeszcze po wojnie przerzucał setki nazistowskich zbrodniarzy do Ameryki Południowej, by mogli uniknąć odpowiedzialności, to jeszcze nic nie opowiedzieć o wieloletnim mariażu papiestwa z hitleryzmem. Stolica Apostolska to chyba jedyne państwo, które nie poprosiło o wybaczenie narodów świata za kolaborację z III Rzeszą. Polski również nigdy nie przeprosiło (i nie przeprosi) za wspólną z Niemcami napaść na nasz kraj, której Kościół dokonał zastępami swych słowackich wiernych pod wodzą nazistowsko-katolickiego dyktatora ks. Tisy. Tego samego 1 września roku pamiętnego o 5 rano siłą 50 tys. żołnierzy‚. (JH)

 8. ‚Ale mniejsza już o tę odrażającą hipokryzję i tę moralną degrengoladę, którą zresztą widzimy na co dzień. Mniejsza o totalną ignorancję Polaków odnośnie do roli, jaką Kościół katolicki – ten sam, którego licznych nieposłusznych polskich księży naziści bez litości mordowali! – odegrał w dziejach faszyzmu i nazizmu. Mniejsza o Dudę czy Morawieckiego, którzy o faszyzmie i jego symbiozie z Watykanem i jego ideologią wiedzą tyle co o konstytucji, praworządności, rządzeniu, przyzwoitości i innych michałkach, a nawet – gdyby czytali te słowa – zamiast rumienić się ze wstydu, mogliby się poczuć nimi urażeni.

 9. „Jeśli boimy się Rosji (a Rosji bać się trzeba),……”

  Historia lubi sie powtarzac lub inaczej, niewiele sie z niej uczymy. Przed wojna, naczelne wladze tez uwazaly, ze nalezy sie bac glownie Rosji. Gdy wojskowi powiedzieli, ze grozniejsze sa Niemcy, z Niemcami bedzie wojna gdzies na poczatku lat 40-tych to odeslano ich „do tablicy” by sprawe przemysleli. Jesli juz nalezy sie bac, doslownie i w przenosni, to kazdego kraju o wiekszym potencjale i polityce ogarniajacej znaczne czesci swiata – nie wylaczajac „najwspanialszego sojusznika”.

 10. Przy okazji tej rocznicy warto może przypomnieć, że w latach trzydziestych II Rzeczpospolita wydawała z budżetu na Kościół Katolicki mniej więcej trzy razy tyle, co na wojska pancerne. Odpowiednio 20mln i 7ml rocznie.

 11. Kozacy z wiosek palantów po całym globie rozrzuceni, wyborcy PISu zza granicy, zamilczcie skromnie. Profesor obserwuje codziennie, co w kraju piszczy i rzetelnie zdaje sprawozdania. Przeczytajcie i przemyślcie. Gorzka ta analiza, ale rzetelna.

 12. Nec Plus Ultra!
  Przynajmniej dla mnie, bo od dawna już mam tylko jedną ambicję – zejść z tego świata z przyczyn naturalnych zanim zwarte szeregi Polskich Patriotów ruszą ze swoimi ‚bejsbolami na ruskich’.

  Ostatnio uściślając pewne pojęcia znalazłem w Wikipedii następującą notkę: „Według filozofa Jana Hartmana agnostycyzm można opisać następująco:[7] Agnostycyzm to postawa uczciwości intelektualnej. Agnostyk mówi tak: gdyby Bóg istniał, oczekiwałby, że będę agnostykiem, bo naprawdę nie wiem. Jest pychą udawać, że się wie coś, czego się nie wie.”

  Ma Pan lekką rękę, Panie profesorze to tworzenia celnych i zapadających w pamięć maksym. Czy nie mógłby Pan równie celnie spuentować ten szaleńczy marsz polskich lemurów ku katastrofie?

 13. Wieje grozą, gdy połączyć te fakty – Ameryka okazująca nam lekceważenie, obrażana Rosja, którą bez opamiętania gryziemy po kostkach, Europa, od której odwracamy się jak chłop od wydojonej krowy. A na ulicach miesiąc w miesiąc oszalała gawiedź rycząca słowa nienawiści i pogardy. I nad tym wszystkim coraz bardziej fałszywie brzmiące, coraz bardzie puste, rytualne: „Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej faszyzmu!”. Czyżby? Co wy tam wiecie o wojnie i faszyzmie.
  A wiecie np., że Polska też była faszystowska? Że z dzióbków sobie z Hitlerem piła jeszcze rok przed wojną i posiliła się przy niemieckim rozbiorze Czechosłowacji? Faszyzm i nazizm wydały swój najpotworniejszy plon w Niemczech, ale pleniły się w całej niemal Europie – od Hiszpanii po Rumunię. Winnych tej najstraszliwszej w dziejach wojny było wielu. I doprawdy wielu nie uczyniło wszystkiego, aby tej wojnie zapobiec’. (JH)

 14. Geozak
  3 września o godz. 2:14

  wiemy już, żeś Geozak wioskowy i chory, palancie
  Wyrazy współczucia…

 15. To już nie jest PRL to już są lata 30 XX wieku I teraz wyraźnie widać,że gdyby nie UE faszyzm już by się rozplenił.Ale co to kogo.Chodźmy na piwo.

 16. Fascynacja agresją jest tylko przejawem poważniejszej choroby od głupoty.Ale jak ją nazwać, skoro to jest cel panujących klerykałów?!

 17. Ten smutek i rozpacz Hartmana nie wyrażają polskiego punktu widzenia, są natomiast zbieżne z podobnym smutkiem i rozpaczą izraelskiego dziennika „Haarec”.

 18. W sedno. Gratuluje odwagi z góry współczuję. Dostanie sie panu od wrogów i od durnych przyjaciół.

 19. Ale zdaje sobie Pan sprawę, Panie profesorze, że to Rosja, wówczas sowiecka, ramię w ramię z Hitlerem napadła na Polskę? Czy zapraszanie wielkiego admiratora tow. Stalina, czyli obecnego dyktatora Rosji na obchody 80 rocznicy WYBUCHU II wojny światowej nie wygląda w tym kontekście co najmniej niezręcznie? Co do Donalda Tuska to niestety zwyciężyła jak zwykle odraza jednego małego, ale bardzo wpływowego człowieka, który nie potrafi się wznieść ponad swoje lęki i urazy. I jeszcze dobitniej pokazuje jaką niezależność (w poglądach i działaniach) ma obecny prezydent Duda.

 20. zrobiliśmy konferencję antyirańską.
  Zyski z tego wielkie.
  Zrobiliśmy zlot antyrosyjski, korzyści nie widzę.

  Jest taki kraj, który w ciągu 220 lat swojej historii, zaznał pokoju przez lat 17.
  Tak walczy o demokrację, że w kilku krajach kamień na kamieniu sie nie ostał.
  Wydaje mi sie większym zagrożeniem dla świata, niż nasi rosyjscy sąsiedzi……

 21. „Mniejsza o Dudę czy Morawieckiego, którzy o faszyzmie i jego symbiozie z Watykanem i jego ideologią wiedzą tyle co o konstytucji, ”
  Ja jednak myślę, że oni doskonale wiedzą. I świadomie z tej wiedzy nie korzystają , bo obaj są produktami współczesnej kultury korporacyjnej :
  Zrobią wszystko, żeby nie podpaść szefowi. A szefów oni uznają następujących:
  Polska delegatura Korporacji Katolickiej
  – Banksterzy w Wall Street
  – Wuj Sam , z którym nasze stosunki można określić jednoznacznie : To Polska jest w nich stroną bierną

 22. @głos zwykły

  „Nie ma jednak różnicy pomiędzy Putinem i jego zapleczem, a Hitlerem i jego zapleczem. ”
  Pan tak na trzeźwo ?

 23. @ Geozak 2:14
  „4.Poniedzialek wchodzę na stronę internetową gazety izraelskiej Haaretz.
  Lament okropny podobny do prof .Hartmana na temat tych uroczystości.Prawicowo -nacjonalistyczny rzad Polski wygrywa w narracji
  na temat II WW. Trzej Prezydenci pomineli w przemówieniach cierpienia
  Żydów.Stwierdza wprost -Polska przeciągnela na swoją strone Niemcy i USA.Gazeta Haaretz winni za to rzad Natanjahu ,że podpisal niekorzystną umowe na temat interpretacji historii IIWW i domaga sie ujawnienia negocjatorów.Wprost twierdzi ,że dano stronie polskiej powazny oreż zrównując antysemityzm z antypolonizmem.
  5.Ciosem dla walczących z KK a do nich zalicza sie prof.Jan Hartman bylo zapewne przemowienie v-ce Prezydenta Mike Pence ktory stwierdzil ,że to wiara w wartosci chrzescijańskie i Boga nigdy nie pozwoli ujarzmić
  polskiego Narodu.”

  Czy nie jest smutno i straszno, tylko to jest sukces polityczny „strasznego” Naczelnika IV RP ?

 24. waldi-14
  3 września o godz. 10:48

  waldi niezawodna polaczkowa menda…

 25. ‚Bezpieczeństwo naszego kraju, który w przewidywalnej przyszłości może zostać zaatakowany wyłącznie przez Rosję, zależy od trzech czynników, które muszą ze sobą współoddziaływać: od silnej integracji z Unią Europejską i prestiżu demokratycznej Polski na Zachodzie, od dobrej współpracy z USA oraz od jak najlepszych stosunków narodu polskiego z narodem rosyjskim. Nie łudźmy się – jeśli prezydent USA nie ma ochoty znowu lecieć do Europy z powodu jakichś uroczystości w Warszawie, to czy możemy śnić o tym, że Ameryka odda choć jednego syna, by umierał za Gdańsk? Dobre sobie.
  Nieobecność Trumpa aż zieje. To więcej niż afront. To „zlewka totalna”, klęska polskich umizgów. Amerykanie nie lubią małych piesków służących na dwóch łapkach. Inni zresztą też nie. Trzeba mieć trochę godności.’. (JH)

 26. Obce again. W tym czasie idee faszystowskie i rasistowskie były normą w krajach dzisiejszego zachodu. Warto zawsze przy tym pamiętać, że także idee komunistyczne, także. Stąd do dzisiaj nie widzi się, że nazizm i komunizm miały podobne cele: wzbogacić się i odbudować swoją pozycję, a nawet opanować kluczowe kontynenty. Wszystko za wszelką cenę i nie licząc się z niczym. Czytelnicy bloga Pana Jana najwyraźniej nie mają wiedzy, że Rosja współczesna opiera swą politykę na nazizmie, komunizmu i prawosławia, oraz miazmatach z epoki Czyngis Chana, ale na szczęście ma duże problemy z sobą.

 27. Geozak
  3 września o godz. 2:14

  „to wiara w wartosci chrzescijańskie i Boga nigdy nie pozwoli ujarzmić
  polskiego Narodu”.

  „Wartości chrześcijańskie” to mantryczna zbitka znaków graficznych, która niczego nie nazywa. Podobnie jak „prawda”, „tolerancja”, „kurwa” jako przerywnik, „szczerze mówiąc” jako fałszywy wtręt, „miłość bliźniego”, „patriotyzm” i wiele innych.

  Co to są „wartości chrześcijańskie”? No jak to co – „wartości chrześcijańskie” to są wartości, kurwa, chrześcijańskie. Ale te ludzie to gupie, nic nie rozumiejo!

 28. Przygnębiające jest to, że komentujący blog nie odnoszą się do tego, że współczesna Rosja jest krajem wyznaniowym i homofobicznym, oraz amtysemickim. A tylko takie kraje, które mają dyktatorów mających władzę, jak Kadyrow mogą być sojusznika i Rosji. ROSJA CHCE EUROPY NACJONALISTYCZNEJ.

 29. @geozak
  >>że to wiara w wartosci chrzescijańskie i Boga nigdy nie pozwoli ujarzmić polskiego Narodu.<<

  Alez Naród Polski – wierzący bardziej, jak teraz, boć ateuszy było ninie mało – bywał przecie bardzo solennie ujarzmiany przez najeźdźców i znakomita jego część pod tym jarzmem siedziała cicho i spokojnie. Sporo robiło kariery, w tym i duchowne. Polacy odzyskiwali niepodległość za każdym razem głownie dzięki bałaganowi dookoła, a nie skutkiem własnych heroicznych wysiłków (a im bardziej sami heroicznie próbowali, tym smutniej się to kończyło).

 30. @ J.E. Baka
  3 września o godz. 12:27
  Wokół paktu Ribbentrop Mołotow narosło w Polsce wiele legend.
  A w rzeczywistości:
  ZSRR z postanowień się nie wywiązał bo Pakt przewidywał linię demarkacyjną na Wiśle, przewidywał zajęcie wschodniej części Polski zaraz po najeździe niemieckim, tymczasem Rosjanie czekali aż Polska całkowicie utraci zdolność obronną, ba czekali nawet dłużej niż 2 tygodnie, o których była mowa w porozumieniach Polski z Francją i Wlk Brytanią. W gruncie rzeczy ZSRR zajął tylko te ziemie, które utracił w wyniku wojny z Polską. To nie gorzej niż Polska, która zajęła Zaolzie w czasie aneksji Czechosłowacji przez Hitlera. Też byliśmy jego wspólnikiem. Co więcej- odzyskanie ziem Ukrainy i Białorusi można uzasadnić rosyjską racją stanu (w obliczu wojny lepiej jest mieć krótszą linię graniczną ) aneksji Zaolzia polską racją stanu już nie bardzo

 31. @ all

  1.Większość komentarzy pod blogami to obraz głupoty i nienawiści do ludzi widzących ,że tak powiem z innej a często szerszej perspektywy Mam prawo tak twierdzić ,ze chociaż mieszkam chociaż mieszkam w wiosce Palatine liczacej prawie 70 tys mieszkańcow to mój powiat Cook 8,5 mln posiada potencjał gospodarczy naukowy,kulturalny większy jak Polska i praktycznie na sprawy polskie patrze z perspektywy globalnej..
  2.Polskie sprawy znam doskonale o wiele lepiej niż wy tu komentujący czy setki polityków czy dziennikarzy w Polsce. Studia praca z sukcesami w Stoczni im.Warskiego czynny udział w strajkach 1,970 i 1980 r .
  3 Opuściłem Polskę w wieku 44 lat po tym jak II WW zatrzymała moich rodziców obywateli USA w Polsce zaś wladze PRL udaremniły powrót po zablokowaniu wyjazdu w 1949 z powodu rozkazu Stalina.
  4 Obecnie jestem na emeryturze od 5 lat odeszłem z pracy w wieku 72 lat .Wolny czas pozwala mi podruzować po świecie również dużo czasu poświecam Polsce.W tym roku byłem już w Polsce 2 m-ce .
  5 .Oczywiście aby dyskutować o geopolityce nawet w kontekscie polskim to trzeba znać Chiny .W ubiegłym roku planowałem tam 20 dniowy pobyt ale niestety konsulat chiński w Chicago odmowił mi wizy a tym samym wjazdu .Z podruży do Chin nie zamierzam zrezygnować i być może ,ze bede próbował tam pojechać.
  6.Ja tu komentuje z uwagi na pewien szacunek do tygodnika Polityka który zaczołem czytać 65 lat temu.Jakkolwiek tygodnik był komunistyczny to jednak dawal mi pewna namiastkę możliwosci widzenia skrzywionego obrazu świata który osoba o pewnym potencjale wiedzy łatwo sobie prostowała.Zaczynalem czytanie tygodnika od felietonu Daniela Passenta na ostatniej stronie ale trzeba było to sobie czytać na opak.
  6.Obecny poziom tygodnika nie dorównuje poziomem tego z przed 1989 .Jego jednostronnośc jest żenująca.W dodatku autorzy tacy jak Adam Szostkiewicz to gorsi cenzorzy jak w czasach PRL.W każdym komentarzu kryje sie u niego pisior.Dlatego nie wznowiłem elektronicznej prenumeratury tygodnika gdyż nie toleruje takiego komunistycznego zachowania.Prof.Jana Hartmana lubię gdyz pozwala komentować na jego blogu zaś z uwagi ,że przejaskrawia problemy to traktuje jego jako dziwaka intelektualnego całkowicie niegrożnego dla sprawy polsko -amerykańskiej-izraelskiej.
  7.Patrząc na sprawy amerykańsko – polskie z perspektywy 80 lat od 1 września 1939 r i obecnych ostatniej dekady III RP to dopiero teraz za czasow szadu PiS ja i miliony amerykańskich podatników widzimy sens zwiększonego zaangażowania militarnego i gospodarczego USA w Polsce.Musicie przyjąc do wiadomosci ,ze żolnierz amerykański w NATO stacjonujacy w Europie a obecnie w Polsce nie jest tam aby bronić Schmidta z Niemiec czy Kowalskiego przed Rosją ,jest tam po to i bedzie aby bronic ineresów politycznych i gospodarczych obywateli USA .
  8.Z uwagi ,że zaczyna sie konflikt geopolityczny USA z Chinami ,USA muszą zapobiec aby powstala oś Euroazjatycka Paryż – Berlin – Moskwa .Ta oś dyktowala by niekorzystne warunki wspolpracy USA w konflikcie z Chinami ktory nie przypuszczam aby przybrał konflikt militarny .Dlatego już po słynnej aferze nagrań Angeli Merkel Prezydent Barack Obama i demokraci postanowili zmienić politykę w Europie ( Ukraina ) i postawić na oboz ludzi zdecydowanych czyli Rzady Zjednoczonej prawicy.
  9.Obóz zjednorzonej prawicy umiejetnie wpisał sie w polityke geopolityczną wiedzą ,ze USA maja interes stworzenia osi przeciecia projektu unii euroazjatyckiej Paryz – Berlin – Moskwa w postaci silnych militarnie panstw Polski i Rumunii oraz nowego obszaru gospodarczego panśtw Trójmorza .
  10.Należy wiedzieć ,że żołnierz amerykański będzie bronił swoich instalacji tzw.fortów a one maja zadanie bronić interesy gospodarcze USA ..
  11.Rzad PiS rozumie ta sytuacje przyciagajac gospodarczo kapitał amerykański w sensownych projektach jak energetyka czy ostatnio wspolpraca w rozwoje technologii i sieci 5G.Oba projekty są strategiczne dla USA zaś dla Polski dadza impuls rozwojowy i pieniadze.To już będzie bronił żolnierz amerykański ma w tym interes.
  12.Za oknem mam syrene ostrzegajaca przed Tornadem z uwagi na Doriana i muszę zejsc do schronu przerwać pisanie.
  13.Chwala opatrznosci Tornado przeszło bokiem.
  14.Nawet słowa Prezydenta Andrzeja Dudy o odpowiedzialności i powstrzymaniu agresora dotykały Niemcy szczególnie Francję oraz kraje Europy południa wlasnie w kontekscie osi Euroazjatyckiej Paryż – Berlin -Moskwa .
  15.Władza PiS oczywiście nie zamierza wyprowadzać Polski z UE.Stosunki z Niemcami sa najlepsze od czasu transformacji po 1989 r gdyz sa oparte na realistycznych podstawach czyli wspolpracy gospodarczej. Polska nie może drażnić Niemcy a jeśli to już robi to wylacznie dla tzw.forsy dla Polakow chocby z funduszy UE.
  16.Niemcy musza sie liczyć z rzadem PiS sprawujacym władze w Polsce
  aby nie sprowadzal do Poski inwestycji konkurencyjnych dla przemyslu niemieckiego.Niemcy bez Polski i pozostalych państw Europy srodkowej ich wspołpracy sa niekonkurencyjna gospodarką w swiecie globalnym.W dodatku Połunie UE i rownież Francja mogą pogrązyc strefe Euro i tym samym narobić klopotow Niemcom. Po wyjsciu WB z UE to Niemcy wciagna Polske do blokowania głupich pomyslów Macrona ulubieńca i zbawce liberalnej Europy Macrona.
  17.Idą wybory ?.Porównajcie Polacy mający troche Oleum w Głowie
  jaką przyszlośc zapewni młodemu pokoleniu Polakow Premier Kidawa Błońska a Bankster Premier Morawiecki.
  18.Premier Kidawa Blonska to elegancka,kulturalna z dobrymi manierami pani.To za malo aby być Premierem takiego kraju tej wielkosci w dodatku takim położeniu geograficznym a ztym zwiazanym geopolitycznym.Gdyby chociaz posiadala kwalifikacje i doswiadczenie biznesowe jak starsza od niej pani Ambasador USA Georgette Mosbacher
  wtedy wybór miałby sens.
  19.Premier Mateusz Morawiecki – gdy przybyl do USA i otworzył gebe w dobrym jezyku angielskim oraz spotkal sie z tuzami bankowosci a nawet z szefem FED i najwiekszych banków wiedzialem ,ze jest to gosc i Polacy maja odpowiedniego człowieka.Ostatni piatek wyjazd do Szwecji i rozmowy z Ericksonem w sprawie 5G a w poniedzialek podpisanie umowy z Mikem Pencem.Śmieją się z 2 mln samochodow elektrycznych ale to on załatwił dwie olbrzymie fabryki baterii elektrycznych do samochodów oraz napedow hybrydowych z Toyoty.To on opracował budżet bez deficytu bardzo realny co pozwoli w ciagu roku na samym zmniejszeniu oprocentowania długu zaciagnietego przez poprzednikow zaoszczedzic 10 mld zl.To wyśmiewany Glapa Szef NBP i jego blondynki powiekszyły ilośc złota w skarbcu NBP z 110 ton do 235 ton .
  20.Jarosław Kaczyński (aby mu zdrowie dopisywało ) postawił na młodych kompetentnych Polaków ,ambitnych oni zrobia z Polski kraj moich marzeń i wielu Polaków.

  To są fakty prawdziwe ktore podałe.Jeśli jestescie Polakami i porzadnymi ludżmi dyskutujcie z faktami a nie rzucajcie obelg.Przypuszczam ,ze obelgi rzucaja ruskie trolle ukrywajace twarz za nickami.

  Jerzy Zakrzewski – z wioski Palatine,Illinois

 32. echo
  3 września o godz. 9:44

  „Według filozofa Jana Hartmana agnostycyzm można opisać następująco:[7] Agnostycyzm to postawa uczciwości intelektualnej. Agnostyk mówi tak: gdyby Bóg istniał, oczekiwałby, że będę agnostykiem, bo naprawdę nie wiem. Jest pychą udawać, że się wie coś, czego się nie wie.”

  Twój komentarz: „Ma Pan lekką rękę, Panie profesorze to tworzenia celnych i zapadających w pamięć maksym”.

  Może Ci podrzucę jeszcze łatwiej zapadającą w pamięć maksymę własnej roboty: „Agnostyk to ni pies, ni wydra”.

  Nie jest dla mnie całkiem jasne, czy tak agnostycyzm definiuje pan profesor, czy wiki-miki. Moje definiowanie: Agnostycym może i bywa postawą uczciwości intelektualnej, ale na bank bywa również efektem intelektualnego lenistwa ubranego w dostojną szatę intelektualnej uczciwości. „Nie wiem” tak rozumianego agnostyka znaczy, że nigdy wiedzy nie szukał. Żywiołowo wątpi w istnienie Boga, ale głośno tego nie powie z braku odwagi. W Biblii dowodów nie znalazł, bo nie szukał (nie czytał). Lub posiadł umiejętność myślenia na poziomie nie wystarczającym do zrozumienia, że w Biblii są oczywiste dowody rozumowe, że nie Bóg ulepił człowieka, lecz naabarot.

 33. @ geozak:
  „5.Ciosem dla walczących z KK a do nich zalicza sie prof.Jan Hartman bylo zapewne przemowienie v-ce Prezydenta Mike Pence ktory stwierdzil ,że to wiara w wartosci chrzescijańskie i Boga nigdy nie pozwoli ujarzmić
  polskiego Narodu.”
  To właśnie wiara w „wartości chrześcijańskie” nie raz pozwoliła różnym awanturnikom ujarzmić polski naród.
  To jasne, że z okazji wielkich świąt i rocznic różni dyplomaci i politycy wygłaszają mowy pełne frazesów. Ale jak już jesteśmy przy chrześcijańskich wartościach to nic panu nie mówi stwierdzenie „Po owocach ich poznacie „?

 34. Dziś nie do pomyślenia jest, aby Francja albo Anglia chciała cokolwiek ryzykować dla obrony Polski przed Rosją. Jesteśmy narodom Zachodu obcy niemal tak samo jak przed 1980 r., a prestiż, jakim nasz kraj cieszył się w okresie transformacji, jest już tylko zatartym wspomnieniem. Polska taka jak dziś nie tylko nie miałaby żadnych szans na przyjęcie do UE i NATO, lecz w ogóle nie mogłaby na ten temat prowadzić negocjacji.

  Nasze bezpieczeństwo zależy od powagi, z jaką traktuje nas Zachód. Poważni, mądrzy dyplomaci, kompetentni urzędnicy i eksperci, solidarna troska o sprawy europejskie i gotowość ponoszenia kosztów rozwiązywania wspólnych problemów to dla Polski jedyna droga do stabilizacji w obrębie kultury Zachodu, do której nigdy jeszcze realnie (a nie tylko we własnych fantazjach) nie należeliśmy. (JH)

 35. Geozak
  3 września o godz. 17:38

  … wioskowy głupku swoim bełkotem potwierdzasz swoje ograniczenie umysłu… wal się sam i swoimi idolami z leninowskiej stajni i kościelnego biznesu…

 36. @ Mad Marx

  Zgadzam sie ,ze politycy odwiedzajacy Polske sa gotowi wygłaszać frazesy.

  Gdyby te słowa i zdania na temat wiary i Boga i znaczenia dla niepodleglosco Polakow wypowiedział Donald Trump mogłbym ci przyznac racje.

  Gdy te słowa wypowiedział Mike Pence ( tzw.New born Christian – niektórzy liberalowie maja ich za fanatykow religijnych ) te słowa są prawdziwe i w dodatkowo skierowane do jego wyborców w USA .To jest poważny kandydat na przyszlego Prezydenta USA i jest dobrze że tak powiedział o Polakach i Polsce.

 37. Geozak
  3 września o godz. 17:38

  Polska jest zakładnikiem interesów amerykańskich- dobrze to napisałeś.
  Ma stanowić klin blokujacy współpracę Chiny- Europa.
  Pytanie brzmi.
  Co w zamian otrzymujemy?
  Ale tak KONKRETNIE?

  Poklepanie po ramieniu, wysłanie na misje w interesie USA, sprzęt po zawyżonych cenach?
  Jakie korzyści wymienisz?

  Równie hojny względem Polski był Napoleon.
  Niespecjalny zrobilismy z nim interes, licząc setki tysięcy zabitych, drenaż skarbu, zniszczenia wojenne.
  To car zachował się wielkodusznie, wypłacając renty, emerytury, przyjmując do służby dawnych oficerów Legionów.
  Los oficerów Korpusu Andersa w GB nie był tak łaskawy.
  Skończyli jako szatniarze, pracownicy magazynów, bezrobotni.

  Dokładnie tak, jak kończy spora cześć kombatantów US Army.
  Na śmietniku…..

 38. głos zwykły
  3 września o godz. 16:55

  Dodaj do tego Syjonizm i jego efekty praktyczne.
  Te wszystkie trendy wywodzą się z jednego pnia i okresu historycznego, romującego ideę narodową.

  Zrealizowano niektóre z tych koncepcji, mniej lub bardziej krwawo.
  Etniczność ma cenę krwi.

 39. Google, Facebook i Amazon mieli płacić w Polsce podatki. Ale nie zapłacą.
  Mike Pence ugrał, co chciał
  .
  Polska nie wprowadzi podatku cyfrowego. Rząd planował opodatkowanie amerykańskich gigantów takich jak m.in. Google, Amazon, Facebook czy Apple. Sytuacja zmieniła się o 180 stopni po wizycie w Polsce wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a’.

 40. Szanowny Panie,
  czytam prawie wszystkie pańskie teksty, pamiętam wiele z pańskich wystąpień (różne miejsca, różne okazje) nie zawsze zgadzam się z panem całkowicie, ale na ogół moje myślenie jest podobne. Z tym tekstem zgadzam się tak bardzo,że aż nienawidzę pana – bo jest taki zwyczaj, że ścina się heroldów głoszących to, czego wolelibyśmy nie słyszeć.
  Jedynym błędem, który mogę panu wytknąć jest to, że pisze pan dla ludzi takich jak ja, w czasopismach jak to, językiem jak ten, przywołując logikę i fakty jak te właśnie. Pytanie brzmi: czy nie jest tak, że piszemy i czytamy sami dla siebie ?

 41. @wiesiek59

  „Dodaj do tego Syjonizm i jego efekty praktyczne”

  Efekty praktyczne syjonizmu sa zaiste koszmarne.

  Odkad istnieje niepodlegly Izra.. sorki, Nielegalny Syjonistyczny Twor, wszelakie „wydarzenia” przestaly sie wydarzac, kominy krematoryjne nie zadymily na nowo i nawet do oblanej benzyna stodoly po prostu nie ma kogo zagonic. Siedem milionow malych i duzych syjonistow, duzych i malych, w spodniach, w spodnicach i nawet w becikach – bezczelnie i po chucpiarsku zyje i oddycha, ktory to fakt stanowi, z deninicji niejako, Faszyzm, Nazizm tudziez Zwierzecy Antypolonizm. No i za bardzo nie ma jak tego odkrecic, pare razy probowano, ale konczylo sie zawsze tak samo. Konczylo sie wrzaskiem i piskiem o zbite ..sko. I o to, ze ..sko jak zbite, to boli.

  Blogowi spece od zagadnien rozporkowo-rasowych maja totalnie przej.. przefajdane, powiedzmy. Na zadne nowe Zlote Zniwa sie juz nie zalapia. Moga sie jedynie cmoknac w numerus.

  A takze w clausus.

 42. @Wiesiek59

  „Poklepanie po ramieniu, wysłanie na misje w interesie USA, sprzęt po zawyżonych cenach?
  Jakie korzyści wymienisz?”

  No jak to jakie:

  – mozliwosc wydawania miliardow na sprzet wojskowy bez offsetu i bez wlasnego palucha na guziku (guzik jakby co to w USA). Jednym slowem – uzyskano guzik.
  – mozliwosc wydawania miliardow na samoloty bojowe, bez offsetu, z awionika w calosci niedostepna dla specjalistow spoza USA, bez transferu technologii, nie wiadomo w ogole, czy Wielki Brat zza oceanu pozwoli uzyc w warunkach bojowych
  – obietnice zniesienia wiz (chyba wlasnie trzydziesta rocznica obiecanek-cacanek)
  – mozliwosc wydawania miliardow na to, zeby oplacani przez polskiego podatnika Amerykanie mogli sobie w Polsce urzadzic eksterytorialny poligon.

  Chyba spro dzieci-Mulatow sie urodzi. Ja mysle, ze beda sliczne.

 43. baszarteg
  3 września o godz. 14:10
  Nie tylko ja na trzeźwo, tak widzę Putina i jego zaplecze, ale i analitycy zajmujący się Rosją. To są zupełnie idioci, którzy doprowadzą Rosję do kolejnej tragedii.

 44. @Geozak

  „Rzad PiS rozumie ta sytuacje przyciagajac gospodarczo kapitał amerykański w sensownych projektach jak energetyka czy ostatnio wspolpraca w rozwoje technologii i sieci 5G”

  Cos sie @Geozakowi pomerdalo, jak zwykle zreszta. Technologie sieci 5G to akurat beda importowane ze Szwecji. Od Ericssona, ktory swoje cacka pichci w miejscowosci Kista pod Sztokholmem, dosyc daleko od USA.

  A poza tym nie wiem, czy powinien @Geozak tak chwalic Pence’a. Zeby sie nie musial potem rakiem wycofywac. Nie wiadomo, czy @Geozak „robil” „na kontraktorce” czy „na domkach”, czy moze „tubajforki” nosil. Moze jednak cos sie po zagramanicznemu na Jackowie nauczyl?

  Z wypowiedzi Pence’a:

  „Mike Pence to CUFI: I Support Israel Because I Am a Christian …
  … “And under President Donald Trump, if the world knows nothing else, the world will know this: America stands with Israel. Now and always,” he said.”

  https://www.cufi.org/mike-pence-to-cufi-i-support-israel-because-i-am-a-christian/

  Doradzam szybka zmiane sojuszy i Uklad o Przyjazni, Pomocy i Wspolpracy Wzajemnej z Bratnim Iranem.

 45. Wiesiek Rosja jest krajem imperialy, a Izrael to mały niewiele znaczący kraj. Nacjonalizmu zaś krajów, które powstały po I WŚ nie da się porównać do komunizmu i nazizmu, jeśli idzie o ofiary. Po za tym Polska miała endecję, ale to nie ona rządziła, lecz wojsko.

 46. @ wiesiek 59
  …co w zamian dostajemy ? .

  Lista bylaby długa ale proste twierdzenie chłopskie – z bogatym tylko zyskasz a z biednym i głupim stracisz.
  Dla przykladu -projekt energetyczny a na samych kontraktach z Rosją z gazem i ropą zarobisz kupę forsy gdyż Rosja ma konkurenta.To ,że ty i Polacy płacą niższe ceny za benzynę zawdzięczasz USA.Cena oplacalnosci wydobycia ropy w Teksasie i Luizjanie jest $ 55 za baryłkę .USA staraja sie utrzymywać cene rynkową $ 65 za baryłke aby zasuszyć Rosję – ty na tym korzystasz czy nawet budżet Polski.Za zaoszczedzone na cenie ropy i gazu z powodzeniem możesz kupić najnowocześniejsze uzbrojenie z USA.
  Gdy Polska urośnie więcej w piórka ekonomiczne i zostanie załatwiona sprawa budżetu UE ( FRANCJA MOŻE BLOKOWAC ) Polska kupi 4 elektrownie atomowe w USA o najnowszej technologii .
  Polska stanela (satelicko jak to nazywacie ) po stronie USA w sprawie sieci G5 i to jest przelomowa sprawa o wielkich korzysciach politycznych i ekonomicznych.
  Stacjonowanie wojsk USA w Polsce oznacza ,że jest poważnym graczem i ilość poważnych inwestycji się zwiekszy.

 47. Do „Geozak”:
  Z twoich wszystkich opinii wynika, że jesteś tępym, religijnym ćwokiem z Chicago – „jackowo”.
  Wal się z tym swoim pisem i swoim religijnym kołtunem wiceprezydentem M.Pence i ze swoim bogiem.
  Masz tak nadęte głupotą ego, że nawet nie wiesz o tym, że się ośmieszasz chwaląc się swoimi „chrześcijańskimi wartościami”. Nie potrafisz logicznie myśleć dlatego wierzysz w wymyślonego przez cwaniaczków urojonego boga.
  No, ale wszyscy religijni ludzie nie potrafią logicznie myśleć więc to żadna nowość.

 48. @turpin

  „Przy okazji tej rocznicy warto może przypomnieć, że w latach trzydziestych II Rzeczpospolita wydawała z budżetu na Kościół Katolicki mniej więcej trzy razy tyle, co na wojska pancerne. Odpowiednio 20mln i 7ml rocznie.”

  Brzmi ciekawie. Mozna prosic o zrodlo tej informacji?

 49. >> W gruncie rzeczy ZSRR zajął tylko te ziemie, które utracił w wyniku wojny z Polską.<<

  Chłopie, toś ty w podstawówce atlasu historycznego se nie kupił???
  Na oranżadę wydałeś?

  Nawet w tym wydanym za głębokiej komuny były granice i I Rzeczpospolitej, i rozbiorów, z dokładnie oznaczoną Galicją.

 50. @lelektrzytrzytrzy:

  Co do KK, o ile możemy wierzyć Polityce (wszak ją dotujemy):
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1509032,1,przeswietlamy-majatek-kosciola.read

  Co do broni pancernej II RP, nie mogę się teraz doszukać, gdzie wygrzebałem te 7mln/ rok. Tu są jednak dość ciekawe zestawienia cen:
  http://www.historycy.org/index.php?showtopic=39151

  …wychudziłoby, że za roczną dotacje dla KK można by wystawić brygadę pancerno-motorową. Warto przypomnieć, że ta jedyna kompletna, którą wystawiono, okazała się być jedyną wielką jednostką Wojska Polskiego która nie dała się rozbić we Wrześniu.

 51. @Niezapominajka

  Z przeniesienia:

  @Niezapominajka

  „Mnie chodzi o wyselekcjonowanie ludzi dobrych, zdrowych, inteligentnych z mnóstwem empatii wegetarian.”

  .. i juz jestesmy w domu.

  _Selekcja_ to byla na rampie.

  Zdarzalo sie, ze ktos zostal _wyselekcjonowany_. I dzieki temu trafial do niewolniczej pracy – a nie od razu do pieca. Moze raz na tysiac. Wszystko sie zdarzalo – prawo wielkich liczb. Nawt to, ze obiekt _selekcji_ doczekal wyzwole.. sorki, wroc, pod paragraf podpada. Znaczy doczekal Zbrodniczego Wkroczenia ARmii Czerwonej (tak bedzie dobrze)? Na pamiatke zostawal tylko numer na przedramieniu.

  Ten glowny, co cala zabawe wymyslil – to byl wegetarianin.

  „Nic dwa razy sie nie zdarza i zapewne z tej przyczyny”

  Nie zanosi sie na powtorke z rozrywki, @niezapominajko.

  _Selekcje_ byly. I sie zmyly.

 52. @kaesjot

  Z przeniesienia:

  „skończyły się także szczepienia.”

  Szanowny Panie @kaesjot,

  ja naprawde i bez sciemy serdecznie zycze Panu i panskim p t Rodakom, zebyscie jak najszybciej Zrobili Porzadek ze Zbrodnicza Mafia Szczepionkowa, umiescili za jakims solidnym drytem kolczastym odpowiedzialnych za Spisek Eskimoskich Lekarzy i zabronilii Zbrodniczej Dzialalnosci Mafii Szczepionkowej.

  Mnie to nie ruszy. Od lat ponad piecdziesieciu mieszkam dosc daleko.

  Serio zachecam do Robienia Porzadku. Byla kiedys Fizyka Aryjska. Teraz pora na Medycyne Aryjska.

  Serdecznie –

 53. Mocny artykul. Drukuje go aby zachowac. Szkoda Polski w rekach obecnych glupcow.

 54. @ lelek 3333
  Googlowski mędrku – Duże zakłady Ericksona sa w Tczewie i w tej sprawie pojechał tam Premier Mateusz Morawiecki.Profukowany sprzet bedzie podlegał ceryfikacji przez USA pod wzgledem cyberbezpieczeństwa.

  USA zablokowało technologię 5G z Chin w krajach NATO i UE podajac za przyczyne wzgledy bezpieczeństwa.

  Polska w trakcie pobytu Prezydenta Andrzeja Dudy w USA podpisała 3 umowy zwiazane z cyberbezpieczeństwem .Wszystko to jest konieczne gdyż na terytorium Polski beda zolnierze i instalacje wojskowe USA Polska zakupi super nowoczesny sprzet i to wszystko musi być zabezpieczone .

  Urządzenia hardware przypyszczalnie będą produkowane w Tczewie zas software Erickson z zabezpieczeniem i certyfikacją USA umowa podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dude i v-ce Prezydenta Mike Pence.

  Dzięki temu szykuje się dla Polski przeskok technologiczny oraz żyla złota z eksportu.

 55. Każdy chyba był kiedyś świadkiem tego do jakiego stanu histerii może doprowadzić rozwydrzonego dzieciaka fakt, że się go ignoruje.
  Będzie kładł się na podłodze, tłuk głową o ścianę, wrzeszczał i wyzywał .
  Bo może w końcu zostanie zauważony.

  Nawet w POLITYCE.

 56. Geozak
  3 września o godz. 22:09

  … aleś tępa – Geozak – polaczkawa gnida…

 57. Parafrazując p Hartmana:
  Gdy prezydent Polski (kwaśniewski) dokonał narodowej ekspiacji w Jedwabnem, środowiska żydowskie zażądały pieniędzy. Ta żenująca niestosowność, a raczej kulturowa dysproporcja między zachowaniem obu nacji, doskonale obrazuje wstyd i pohańbienie światowego żydostwa, który stało się pastwą cwaniaczków, pozbawionych skrupułów, wykształcenia i kultury.

 58. Andrzej Falicz
  4 września o godz. 5:01

  Nawet Andrzej Phallus się tu przypętał… rzadki okaz kretyna…

 59. bergbaumsztajn
  4 września o godz. 8:13

  … ale wysyp polaczkowych mend…

 60. Ericsson (NASDAQ: ERIC) in association with Oman Telecom Authority and Omantel is hosting an event in Muscat highlighting how 5G connectivity is making the future a reality.
  “5G networks is the platform for all future innovation. Today’s event aims to inspire our industry partners in Oman with 5G use cases that will deliver new consumer experiences and enable industry 4.0. We are excited to continue to be part of this journey paving the way for 5G in Oman” – said Head of Gulf Countries Council at Ericsson.

  Ericsson z 5G w Omanie

 61. Pra przyczyna.Los spotkał ,paranoika tysiąclecia z łgarzem stulecia.A taki duet, to klęska gwarantowana.TEORIA WZGLĘDNOŚCI Einsteina ,niestety działa nie tylko w fizyce.Czym się różni Putin od szefa państwa Środka?Niczym ,,trzymają za buzię narody ,aby kraj się nie rozwalił .Ale ten dalszy od nas, terroryzuje ,ZABRANY WCZESNIJE TYBET ,I JEST CACY.Putin, zło wszechczasów.A DLACZEGO NIE KUMACIE ,W TAKIEJ SPRAWIE.Slowa ,atakujące ,a czyny odwrotnie,np węgiel z okupowanej przez Putina Ukrainy?A Białorusin taki cieplutki ,wg marszałka naszego ,który dzięki Bogu ,w polityce ,bo jeżeli by dalej leczył ludzi ,jak politykuje ,zło byłoby gorsze.Cerkiew z Putinem ramię w ramię ,to i dlaczego nasze nie mają robić ,to samo.A Trump .nie przyjechał dlatego ,e wcisnął nam wszystko co chciał ,za kupę keszu ,i nie ma czasu na pierdoły.Jego wojna zaczęła się dwa lata póżniej.Dowód .Gdyby DANIA ZECHCiAŁA MU SPRZEDAĆ GReNLANDIĘ ,POSZEDŁBY PIESZO .DLATEGO WYGRA WYBORY ,BO WALCZY OS WÓJ KRAJ.U nas odwrotnie ,wygrają kupujący szmelc i siejący strach ,przed atakiem Putina ,z którym kooperują ,co opisałem wyżej.Aha .jEŻELI ZACZNĄ PODSŁUCHIWAĆ NOWYMI TCHNOLOGIaMI ,W PĄZDZIERNIKU WYJDą STUDENCI ,JAK KIEDYś ZA Tuska.Bo pażdzerniki to czasy rewolucji.

 62. lelek3333
  3 września o godz. 21:57

  Polecam zainteresowanym przemówienie Pence’a na corocznym szczycie – 14th annual Christians United for Israel Summit in Washington DC, where thousands of Christians acted on their moral and biblical imperative to stand with Israel and the Jewish people – 8/9 lipca 2019 – z wielu powodów, gratka dla każdego poszukującego propagandowych draństw i cierpliwości w przyswajaniu „chrześcijańskiej” hipokryzji.

  https://www.c-span.org/video/?462373-1/vice-president-pence-addresses-christians-united-israel-conference

  THE VICE PRESIDENT: Well, hello, Christians United for Israel! (Applause.) Thank you for that warm welcome. Welcome back to our nation’s capital for this Washington summit. It is a great honor to be with you all and with, I know, millions around the country that are looking on.
  (…)
  And all of you gathered here and the 6 million that you represent across this country continue this great tradition with Christians United for Israel, the largest pro-Israel grassroots organization in the world. (Applause.) Thank you for your stand. Thank you for continuing that great American tradition.

  It’s great to be with so many friends of Israel from all across this nation. And speaking of friends of Israel, allow me to begin today by bringing greetings from a friend of mine — (applause) — and a man that history has already proven to be the greatest friend of the Jewish people and the state of Israel ever to sit in the Oval Office. I bring greetings from the 45th President of the United States of America, President Donald Trump. (Applause.)

  You know, as President Trump has said, this “administration will always stand in solidarity with our Jewish brothers and sisters, and we will always stand strong for…the state of Israel.” (Applause.)
  (…)
  And I’m proud to report, with that renewed American strength, the United States is once again embracing our role as leader of the free world. (Applause.) President Trump doesn’t apologize for America. He stands up for America every day on the world stage. (Applause.) And under this President’s leadership, we’re standing with our allies and we’re standing up to our enemies.

  Our NATO allies are contributing more than ever before to our common defense — (applause) — and we’ve taken the fight to radical Islamic terrorists, on our terms, on their soil.
  (…)
  And finally, under President Donald Trump, if the world knows nothing else, the world knows this: America stands with Israel. (Applause.)

  You know, thanks to President Trump’s leadership, our alliance has literally never been stronger. (Applause.)
  (…)
  I mean, think about it. President Trump promised that Israel would have the resources and tools to defend itself, by itself. And under his leadership, American support for the security of the state of Israel has never been stronger, and the military of the state of Israel is stronger than ever before.
  (…)
  The President also promised to confront anti-Semitism on the world stage and see to it that America would no longer allow the United Nations to be a forum for invective against Israel. And, last summer, this President withdrew the United States from the so-called Human Rights Council at the U.N. And two months later, President Trump ended all U.S. contributions to UNRWA. (Applause.)
  And, of course, last year, President Trump did what no American President before him had the courage to do when he moved the American embassy to Jerusalem — (applause) — the capital of the state of Israel.
  (…)
  And let me assure you, while any peace will undoubtedly require compromise, you can be confident of this: The United States of America will never compromise the safety and security of the Jewish State of Israel. (Applause.)
  (…)
  cdn

 63. Za Krzyżaków też KK nie przeprosił.
  A w latach 1918-39 było tak zwane dwudziestolecie międzywojenne, a nie „pierwsza wielka”.
  Nie wyszedł Panu ten odcinek. Jest równie bezsensowny jak tweet w sprawie krzyża na Giewoncie.

 64. Do „lelek3333” apropos Twojego wpisu z 4 września o godz. 1:12 :
  – Jestem antynatalistką i twierdzę, że ludzie nie powinni się rodzić choćby z dwóch powodów:
  1. Ludzie, szczególnie religijni to najokrutniejsze zwierzęta na Ziemi, najbardziej zagrażające innym zwierzętom,
  2. Ziemia jest przeludniona o conajmniej 3 miliardy.
  A oto słowa słynnego antynatalisty Profesora Davida Benatar:
  „CZŁOWIEK JEST NAJOKRUTNIEJSZYM ZWIERZĘCIEM”
  „SWIADOMOŚĆ LUDZKA JEST TRAGICZNYM BŁĘDEM EWOLUCJI”
  „HONOROWO BYŁOBY ZAPRZESTAĆ REPRODUKCJI NASZEGO GATUNKU”
  Zgadzam się i popieram te twierdzenia.
  Jedynym kompromisem w tej kwestii byłaby selekcja ludzi czyli eugenika.

  – Miłość do innych zwierząt i wegetarianizm to najlepsze cechy ludzi.
  „lelek3333” spróbuj i Ty, a zapewniam Cię, że będziesz się czuł wspaniale psychicznie i fizycznie.

  – Hitler potęgę ekonomiczną i militarną Niemiec zawdzięczał Zydom i dlatego powinien ich ochraniać a nie niszczyć.

 65. Pan Putin nie musi nas atakowac Wystarczy,ze oglosi sie obronca jedynej prawdziwej religi obowiazujacej w prywislianskim kraju.Biskupi z prawowiernym ludem sami poczlapia w jego paszcze.Przeciez dla nich grozniejsze jest LGBT.Juz to raz bylo w 18 wieku.

 66. Nic dodać, nic ująć. Szkoda tylko, że jest nas mniejszość, szanowny Panie Profesorze.

 67. @Mad Marx – prezentuje Pan dość specyficzną wizję historii II wojny światowej, jak również kwestii narodowościowych itp., niemniej jednak napaść sowietów, jak sam Pan przyznaje, miała miejsce.

 68. W Polsce okresu między wojennego mieszkali różne narodowości tak jak teraz żyja Chińczyki w Angli czy USA . i wszyscy byli jednnakowo biedni tak samo byli podle traktowani przez Zachód czy Wschód jak pokazywali Polskie Paszporty . Nawet rodziny jak wyjechały z Polski to się do tych w Polsce nie przyznawali .. Polska w tamtych czasach miała nie liczyć na sojuszników tak jak w teraźniejszych czasach Tylko rozwijać swój przemysł i dopowadzić państwo do tego aby było do dumy na świecie że Polak to nie obibok a jednak dbający o swą historię ale o swą przyszłość

css.php