Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
Joe Biden

20.01.2021
środa

Baja Biden o jedności. Jedność jest zła!

20 stycznia 2021, środa,

Nie mogę słuchać tych wszystkich populistycznych przemówień o jedności i pojednaniu. Jak komuniści chcieli uspokoić ludzi, to zawsze mówili o jedności i zgodzie narodowej. Do dziś są w Polsce ulice Jedności narodowej. Był wtedy Front Jedności Narodowej (na jego cześć założyłem z kolegami w stanie wojennym garażowy zespół FJN, który nagrał niedoszły przebój „Do roboty!”), wywodzący się chyba jeszcze z czasów postalinowskich, w stanie wojennym wspierający liczne gremia „ocalenia narodowego” (Wojskową Radę, Patriotyczny Ruch oraz Obywatelskie Komitety; dlatego produkowałem na „Małym Drukarzu” ulotki „PRONCIE WRONY stanie wam w gardle OKONEM”). I co? Tyle lat minęło i znów ta cholerna jedność!

Co populista, to nowe zjednoczenie. Orbán – jednoczy. Kaczyński – jednoczy. Ale Komorowski też jednoczy. A dziś nawet Joe Biden jednoczy. Można się załamać. Czy demokraci muszą małpować bezczelnych demagogów, którym obłuda aż gęby wykręca?

Litości! Ile można tej łzawej a bezmyślnej tandety ludziom wciskać! To przecież żenujący obrazek. Karykatura i poniewieranie braterską wspólnotą szlachetnych ludzi – rzadkim i wielkim dobrem, zastrzeżonym dla moralnej elity. Co to niby ma być? Że ja mam rękę ściskać pisowca? Albo jakiegoś homofoba czy innego faszysty? Dlaczego i w imię czego? W imię nadrzędności zgody? Na jakich warunkach ta zgoda? Czyż nie pod warunkiem przyzwolenia na zło i bezprawie? Mam uznać władzę przestępczego reżimu, łamiącego wszelkie prawa i siejącego nienawiść, bo „zgoda buduje, a niezgoda rujnuje”? To ohydny szantaż moralny – kto się do tej podłej figury retorycznej odwołuje, ten wystawia sobie świadectwo cynika.

Podnoszenie zgody do rangi naczelnego principium to złośliwa odmiana nihilizmu, bo sprzężona z zakłamaniem i najgłębszym oportunizmem. Żyd nigdy nie będzie szanował antysemity ani z nim jednał. Człowiek kulturalny nie będzie szczerze szanował chama, który wyzywa go od zdradzieckich elit albo cywilizacji śmierci.

O co chodzi? Mam się godzić z płaskoziemcem albo przemocowcem i szanować go za to, że jest człowiekiem, a w dodatku ktoś na niego, dajmy na to, głosował? I co z tego, że jest człowiekiem? Właśnie dlatego moim obowiązkiem jest go potępiać. W tym potępieniu zawiera się właśnie uznanie człowieczeństwa kogoś złego, kto mimo to jest zdolny, a więc i zobowiązany do tego, aby być przyzwoitym, choć nie jest nim.

Nawet jeśli wyznawca jedności w swym zakłamaniu osiągnie poziom szczerości wyższego rzędu, to przecież nie zmieni swej postawy pogardy i wrogości wobec LGBT albo wobec konstytucyjnych demokratów, jeśli taką pogardę żywi. A gdyby się jej wyzbył, to właśnie przestałby być tym, kim jest.

Wychodzi więc na to, że wezwanie do jedności ma sens jedynie taki, że faszyści mają przestać być faszystami. Tylko że nie o to chodzi ani Kaczyńskiemu, ani Bidenowi, który również w swoim inauguracyjnym przemówieniu świechtał i wywijał jednością. Nie słyszę, aby mówili ludziom, że mają się zmienić z idiotów i faszystów w kogoś przyzwoitego. Niech zgadnę. Czy przypadkiem nie dlatego, że idioci i faszyści nie lubią, jak się ich tak nazywa? No więc jeśli prezydenta USA nie stać na to, aby napiętnować zło i złych ludzi, to niech przynajmniej milczy. Merdanie ogonkiem w ich stronę jest żenujące.

Drodzy hipokryci i romantycy! Jedność jest zła i niemoralna, jeśli obejmuje faszystów, przemocowców, wrogów państwa prawa, wrogów równości i wolności, a także zwykłych chamów. Nie ma jedności z draństwem i chamstwem. Ba, nie ma na nie przyzwolenia! Jak uczy święty apostolski Kościół katolicki, zła trzeba nienawidzić całym sercem, a szatana zwalczać z całych sił. Czy widział kiedy kto, żeby się biskupi jednoczyli z działaczami LGBT, wyznawcami islamu albo New Age, nie mówiąc już o ateistach? Jest to tak samo absurdalne jak wyobrażenie sobie, że jakiś biskup zawiadomi policję, że podległy mu ksiądz gwałci dzieci.

I nie zobaczy świat – na szczęście – jednania się przyzwoitych i rozumnych ludzi ze zwolennikami Trumpa, Kaczyńskiego czy Orbána. Zaprawdę powiadam wam: nie jednoczcie się! Walczcie ze złymi ludźmi, izolujcie się od nich i odpychajcie ich od siebie. Spisujecie ich czyny i rozmowy i pociągajcie do odpowiedzialności, gdy tylko jest to możliwe. A za to gdy ci źli ludzie doznają odmiany serca i okażą skruchę, wtedy bądźcie miłosierni i szybko wybaczajcie im ich winy. Ba, puśćcie je w niepamięć!

Jedność, czyli zaufanie, szacunek wzajemny i przyjaźń, są dobrami, na które trzeba zasłużyć. Idiota swym poparciem wynoszący do władzy gangsterów i zdemoralizowanych psychopatów nie zasługuje na to, aby włączać go do wspólnoty ludzi przyzwoitych i godnych szacunku. Zawsze jednakże może się odmienić. I wtedy trzeba go przyjąć, wielkodusznie zapominając o przeszłości. Tak uczą, jak świat światem, moraliści wszech szkół, z katolicką włącznie. Bardzo żałuję, że prezydent USA pozwala sobie na głupią i zakłamaną retorykę. Ale cóż, nie święci garnki lepią i nie mędrcy światem rządzą. To mówiłem ja, wasz mędrzec trzeciej klasy, JH.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 190

Dodaj komentarz »
 1. Strasznie naiwne….

  Nie da się rzadzić podzielanym przez media, partie, religie, systemy wartosci, grupy interesu, SKUTECZNIE, z korzyścią dla wszystkich.
  Strategia podziałow plemienno- partyjnych, służy jedynie nielicznym.
  A napuszczanie na siebie rożnych frakcji, sekt, to droga do wojny domowej.

  Stary podzegacz wojenny Biden, doskonale to rozumie, skoro posługiwał się tą taktyką w wielu krajach.
  Wie jednak doskonale, że u siebie wymagany jest dla skuteczności działań na zewnątrz SPOKOJ.

  Skoro Pan tego nie rozumie, to rzeczywiście w polityke nie powinien pan się bawić….

  Drobne zamieszki w Waszyngtonie są godne ubolewania.
  Skoro tak, to co powiedzieć o podsycaniu zamieszek w innych krajach, przez USA, czy GB, Francję?
  Tu pięc ofiar to tragedia.
  Tam, giną setki tysięcy czy miliony.
  I to jest dopiero hipokryzja….
  Cel polityczny uświęca środki.

 2. Lewacy, prawacy, faszyści, komuniści, płaskoziemcy, rewolucjoniści, terroryści…..

  KTO przydziela te etykietki i na jakiej podstawie?
  Zastanawial sie ktoś?
  Co stoi za kryteriami przydziału, o ile takie w ogole są?
  Arbitralne sady kapturowe, majace wywołać konkretne skojarzenia, to nie informacja, a propaganda.
  Zamiast dziennikarzy, mamy pracownikow sektora ideologii.
  I tak, pracowicie tworzy się rzeczywistość na użytek plebsu.
  I to od wiekow.

  Ostatnio objawili się nowi cenzorzy, bez ktorych imprimatur, żadne treści nie mogą przejść przez cenzurę.
  Za moment, zaczną scigać za myślozbrodnię?

 3. https://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/8073149,vera-jourova-demokracja-nie-obroni-sie-sama-cyfrowi-giganci-big-tech.html
  ==========

  Przykład kierunku do ktorego zmierzamy.
  ZABRONIĆ dyskusji, wymiany poglądow.
  Ona wie lepiej, co jest prawdą.
  WAAADZY krytykować nie wolno, bo dba o nasze dobro.

  Dogmat o nieomylności papiezy można strawić.
  Ale politykow, włascicieli mediow?
  Owce mają milczeć?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Panie profesorze , zapalczywość też nie zawsze jest dobra czy zła. Trudno żeby nowy prezydent w swym pierszym oficjalnym wystąpieniu nawoływał do brania się za łby i walenia po pysk. Zmieniłbym troszkę tytuł pańskiego artykułu: Jedność NIE ZAWSZE jest zła albo Jedność NIE ZAWSZE jest dobra. Poza tym przysłowie : Zgoda buduje a niezgoda rujnuje też nie wyskoczyło psu spod ogona i znalazło swoje smutne potwierdzenie w naszej historii. Chyba nie spodziewał się Pan że Baiden wygłosi swoje przemówienie na poziomie pewnego pisowskiego polityka. Nie ten poziom człowieka, nie to wykształcenie, nie to doświadczenie życiowe i nie ten poziom odpowiedzialności za swoje postępowanie.

 6. Refleksje marnej mgr nauczania początkowego po przeczytaniu pańskiego felietonu:
  – pan profesor jak, nie przymierzając Lis albo inny Szubartowicz, jak nie wetknie czegoś o komunie, to nie żyje
  – jedność nie znaczy ” bo wszyscy Amerykanie to jedna rodzina”
  – jedność to znaczy tworzymy społeczeństwo zróżnicowane, o różnych potrzebach, systemach wartości i dlatego musimy rozmawiać, debatować, rozwiązywać problemy uwzględniając potrzeby mojej, jak i twojej grupy/ na tyle, na ile to jest możliwe/
  Inaczej zostanie nam mordobicie, Trump albo Polska anno domini 2021.
  Dziękuję, postoję!
  Wolałabym jedność z przemówienia Joe Bidena!

 7. Wszystko sprowadza się do tego czy się komuś wierzy, czy nie, Ja Bidenowi wierzę kiedy mówi o jedności Ameryki.
  Kiedy trzyma różaniec w ręku to nie boję się, że chce nim walić po głowach na prawo i lewo, czy też grozić nim z ręką w hitlerowskim pozdrowieniu.
  Be cool! Give Him a chance.

 8. Teista
  19 stycznia o godz. 22:15
  „Pax Romana polegał na prowadzeniu ciągłych wojen – w kategorii „Wojny starożytnego ‎Rzymu” Wikipedia pokazuje ponad pół setki wojen”.

  Wikipedia jest średnio poważonym źródłem jeśli tylko do tego się ograniczysz. Tych wojen (bitew, karnych ekspedycji etc.) było więcej niż pół setki, ale trzeba to rozłożyć na ponad tysiąc lat istnienia państwa rzymskiego, 753 p. n. e. – 476 r. n. e. (nie licząc Bizancjum ― to kolejne tysiąc lat). Większość wojen od czasów Augusta toczyła się na granicach lub poza nimi i miała charakter obronny, nawet jeśli pozornie wyglądało to inaczej. Przykładem wojna Rzymian z Dakami. Zanim państwo Daków zostało pokonane i zniszczone przez armię Trajana Dakowie wtargnęli do rzymskiej Mezji, czyli sami prosili się o kłopoty. Pax Romana najlepiej pokazać na przykładzie Galii. Przed podbojem przez Cezara Galia była konglomeratem plemion i mini państewek, które toczyły ze sobą nieustanne wojny. Później przez ponad 400 lat Galia była wzorowo zromanizowaną i bogatą prowincją (z której wywodził się niejeden cesarz) aż do początku V wieku, kiedy germańscy napastnicy utworzyli tam swoje królestwa likwidując penowanie rzymskie, a ludność romańską sprowadzając do obywateli drugiej kategorii. Wizygoci przeprowadzili nawet „reformę rolną”, konfiskując dotychczasowym właścicielom połowę ich majątków ziemskich rozdali je swoim.

 9. polska socjalistyczna
  19 stycznia o godz. 22:38

  „Richard Dawkins twierdzi, że cechy biologiczne, rasowe takie jak wzrost, (…)przenoszą się z pokolenia na pokolenie za pośrednictwem samolubnego genu”.

  Czy ten gen wie i czuje, że jest samolubny? Czy tomoże dziecinny antropomorfizm? Może temu brytyjskiemu zoologowi R. Dawknsowi przepisywanie znaczenia jest przesadą?

  „ … nieśmiertelna nauka marksistowsko-leninowska twierdzi, że to byt kształtuje i fenotyp i świadomość”.

  Raczej świadomość kształtuje byt. Ostatnio w Bydgoszczy dwóch mężczyzn pobiło wolontariusza Fundacji Pro – Prawo do życia, zajętych zniechęcaniem miejscowej ludność do aborcji i ideologii (lub światopoglądu) LGBT. Dyrektor miejscowego szpitala (ginekolog) i jego homoseksualny partner wysiedli z samochodu marki Porsche po czym wzięli się do rękoczynów. Piękny przykład jak byt kształtuje świadomość. Napastnicy tłumaczyli się policji, że zwalczali mowę nienawiści.

 10. W dzisiejszych czasach kiedy już od dawna nie rządzi już szlachta i arystokracja (bo została wymordowana i ograbiona z majątku) wcale nie jest jednak pewne kto należy faktycznie do wspólnoty ludzi przyzwoitych i godnych szacunku i jeszcze nie jest na dodatek chamem.

 11. Cos slabo wyszedl ten artykul 🙁

  Prof. najpierw przez implikacje nadyma pojecie jednosci do granic (nie)mozliwosci, a potem sie dziwi, ze taka defincja prowadzi do absordow. Przeciez jako prof. mogl latwo podac prawidlowa definicje.

  „No więc jeśli prezydenta USA nie stać na to, aby napiętnować zło i złych ludzi, to niech przynajmniej milczy. Merdanie ogonkiem w ich stronę jest żenujące.”

  A ta wypowiedz to niewiedza cza manipulacja? Przeciez Biden o sturmujacych na Kapitol doslownie powiedzial, ze to motloch i zamach na demokracje. I ze im sie to nigdy nie uda.

 12. @Jan Hartman
  „prezydenta USA nie stać na to, aby napiętnować zło”
  ————
  Obawiam się, że jest na to zbyt słaby.
  To źle wróży, bo rozczarowany prezydentem bez charakteru przeciętny Stańczyk zjednoczony w następnych wyborach wybierze kolejnego Trumpa. Obym się mylił
  na zdrowie

 13. 22-letnia dziewczyna rozumie lepiej o czym baja, świechta i wywija stary Joe Biden:

  Amanda Gorman “The Hill We Climb”

  We are striving to forge our union with purpose.
  To compose a country committed to all cultures, colors, characters and conditions of man.
  And so we lift our gaze, not to what stands between us, but what stands before us.
  We close the divide because we know to put our future first, we must first put our differences aside.

 14. Po przeczytaniu Pańskiego felietonu zgłupiałem. Najpierw pisze Pan , że Biden opowiada głupoty, a na samym końcu nawołuje Pan do pojednania i przebaczania i co najdziwniejsze do ZAPOMINANIA.
  Pan uważa, że w Polsce dewoci i dewotki, wyznawcy religii smoleńskiej i sekta Jarosława i łoj – dyra kiedykolwiek się odmienią.
  Prędzej piekło zamarznie.
  To jak kiedyś mówiono o socjalizmie ludowym że jest niereformowalny, tak dzisiaj PiS i hierarchowie kościoła też są niereformowalni. Pan jest dobrze rozeznany w hierarchii kościelnej. Wikary jeszcze jest do zniesienia, ale jak zostanie proboszczem odmienia się jak by w niego szlag trafił O nowych biskupach nie napiszę, bo jest jeszcze gorzej Oni wyznają zasadę, że albo przyjmujesz ich reguły, albo na szafot I jak tu się z takimi bratać.

 15. Wiesiek – racja, tego się nie da komentować…

 16. Ciekawe, kto dał Gospodarzowi tego blogu prawo do określania, kto jest idiotą, a kto faszystą?

 17. Jak Pan Profesor definiuje antysemityzm? Przypominam, że samych Arabów, jak najbardziej ‎przecież semickich, jest na świecie dobrze ponad 350 milionów, równie semickich Etiopczyków ‎ponad 110 milionów a Żydów zaledwie niecałe 15 milionów, czyli że Żydzi stanowią mniej niż ‎około 3% wszystkich ludów semickich.‎

 18. Droga Pani Marto:

  Ma Pani racje.
  Dobrze Pani napisała.
  I tak to jest odbierane u nas w Texas.

  W USA kazdy ma bron palna, wiec byłoby gorzej niz mordobicie ,wprost, wojna domowa.A to to juz bylo.

 19. Nie zakłamywać rzeczywistości jak funkcjonariusze IPN !
  Władze Polski Ludowej wzywały do porozumienia, nie do pojednania, to po pierwsze.
  Po drugie, to Opozycja wydawała pismo Solidarność i pismo Jedność.
  Po trzecie, a na jakiej to niby podstawie Autor przypisuje sobie przynależność do klasy społecznej o wyższym statusie etycznym niż inni, bo co? Czy nie uczestniczył w kradzieży majątku Polski Ludowej za bon 20. złotowy? Czy nie akceptował poczynań faszystów z IPN odbierających funkcjonariuszom władzy emerytury i wyrzucających ich na margines życia jak Trzecia Rzesza wyrzucała Żydów do Oświęcimia ?
  Po czwarte, w kapitalizmie i demokracji można kupić i głosić każdą niedorzeczność, nawet jedność multimiliarderów z uchodźcami z Meksyku, podobnie jak durny Pan Tadeusz w Dwunastej Księdze głosił jedność szlachty z chłopstwem pańszczyźnianym, Kochajmy się !
  Przydałoby się trochę samokontroli i skromności.

 20. Biden to stary sługa kapitalistow ze stanu Delawere,ktory od zawsze sie wysługiwał bogatym którzy chcieli mieć więcej.

  On na kampanie wyborcze od 50 lat dostawał pieniądze od właścicieli i biurokratów od kart kredytowych.

  Wszystkie karty kredytowe (teraz praktycznie na całym świecie) sa zarejestrowane/ założone w stanie Delawere.Delawere zezwala na każdy możliwy % od pożyczki (jak znajdziesz głupiego-a o to nietrudno-to i tak 120% od pożyczki).
  W Ameryce Północnej(Canada,USA,Mexico) każdy wie o tym dziecka.
  Ot taki państwowy loan shark.
  On sam tego przemówienia nie napisał.Pewnikiem napisał zawodowy pisarz przemówień ,który skończył Yale albo Harvard.On sam to juz pewnikiem i pisać nie umie(Alzhaimer z Wrocławia sie kłania?).

 21. Polityka stała się niejadalna . Tylko osobnicy ćwiczący własny organizm w przyjmowaniu ogromnych dawnych trucizny mogą uprawiać politykę. Nawoływanie do jedności jest w rozumieniu każdego polityka , wezwaniem do jedności z nim i jego ugrupowaniem. Polityków się nie rozlicza z kłamstw i obłudy. Od czasu do czasu naród ich gilotynuje lub stawia przed trybunałem. W czasach obecnych, politycy chętnie korzystają z tej metody eliminując przeciwników politycznych z daleka od własnych krajów. To jest rodzaj igrzysk organizowanych na delegacji wojennej. Proszę wskazać chociaż jednego takiego polityka z krajów kwitnącej demokracji, który nie uprawia tego rodzaju dyscypliny „sportowej”. Czy znajdziemy chociaż jednego sprawiedliwego polityka, kierującego mocarstwem atomowym?

 22. @ głos zwykły
  20 stycznia o godz. 21:41

  „W dzisiejszych czasach kiedy już od dawna nie rządzi już szlachta i arystokracja (bo została wymordowana i ograbiona z majątku) wcale nie jest jednak pewne kto należy faktycznie do wspólnoty ludzi przyzwoitych i godnych szacunku i jeszcze nie jest na dodatek chamem”

  A Pan szanowny uważa, że w czasach, gdy rządziła arystokracja i istniała realnie szlachta to było pewne ??? Czy nawet mniej niepewne niż dzisiaj ????
  P.S. Majatki szlachty powstały dzięki pracy niewolniczej: W I RP kilka procent ludności posiadało 90% mieszkańców kraju na własność . Mogło ich życiem dowolnie rozporządzać i oczywiście zmuszać do pracy za darmo w swoich majątkach. To były stosunki społeczne gorsze niż w stanie Mississippi przed wojną domową, gdzie niewolnicy stanowili około 50% społeczeństwa

 23. Stan/Panstwo Delawere DE.

  Mikroskopijny ale bardzo dawno zasiedlony.Tak w 17 wieku, za czasów Sobieskiego.Komornicy angielscy co nie chcieli odrabiać pańszczyzny czy robić za stare szmaty, to właśnie wyjechali.
  A tu wspaniała zatoka Chesapeake.Plytka a duża.Ryby,kraby,krewetki; tylko sie schylic. w sto lat potem to taki jeden Francuz przyjechał i fabrykę prochu zalozyl.De Namur mu bylo. Wiec jak kto nie chciał być rybakiem to zostawał chemikiem.Nylon,Teflon,Plutonium itd itp.

  A jak kto ani rybakiem ,a na chemika za głupi,a chytry(a kto nie jest) to te karty kredytowe – najpierw lokalnie ,potem USA,nastepnie Berlin,Polska a teraz to i Mongolia.
  Ten cos kupil ow cos kupil a Delaware skore($) łupi.

 24. Wall Street Democrat Joe Biden plótł typową papkę, którą się plecie w podobnych sytuacjach zebranemu tłumowi, w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej, uwzględniając lokalną sytuację i wymogi chwili.
  Polecam:

  https://www.counterpunch.org/2021/01/20/on-true-democracy/

 25. Dupont De Namur.

  Firma słynie z tego, ze wybudowała w 1945 roku największy fabrykę na świecie.Rzad USA zapłacił koszty + 1(jeden)$.
  Plutonium.
  W Hanford w State of Washington nad rzeka Columbia.Stoi do dziś.

 26. @Witold 20 stycznia o godz. 21:16

  „Kiedy trzyma różaniec w ręku to nie boję się, że chce nim walić po głowach na prawo i lewo, czy też grozić nim z ręką w hitlerowskim pozdrowieniu.“

  Gratuluję wiary i pomyślunku!

  Właśnie w poniedziałek miał miejsce Martin Luther KIng’s Day. W TV pokazano Montgomery AL od lat 50. do czasów współczesnych i historię wybryków białych suprematystów, włączając KU KLUX KLANem i hasła – „Nie interesuje mnie segregacja, interesuje mnie niewolnictwo“. Obok KKK i krzyży, tłum białych rasistów maszerowali wraz z nazistami i faszystami niosąc hitlerowski flagi i pozdrawiając gestem znanym jako heil hitler.

  Witoldziku, na wszelki wypadek noś ze sobą różaniec.

 27. A te szmaty.Komornikom i chłopom małorolnym szlachta brytyjska dawała i daje 26 Grudnia.
  W paczce -box.
  Stad drugi dzień świat w UK i dominiach(ale nie USA) to sie nazywa Boxing Day.Nic od boksowania po gebach.

 28. Teista
  20 stycznia o godz. 23:06
  napisałeś
  „zaledwie niecałe 15 milionów czyli że Żydzi stanowią mniej niż ‎około 3% wszystkich ludów semickich”
  I jest to oczywista nieprawda bowiem
  Chazarzy uważający się za Żydów potomków Abrahama nie maja w sobie genów semickich, ponieważ przeważają w nich geny Chazarow.‎
  Niektórzy autorzy, na przykład Artur Koestler, popierali tezę, według której po upadku państwa Chazarów uchodźcy chazarscy, tzw. później żydzi chazarscy, przybyli do Europy i dali początek Żydom aszkenazyjskim.
  Profesor Uniwersytetu w Tel-Awiwie Shlomo Sand, negują w ogóle narodową odrębność Żydów wskazując na liczne różnice antropologiczne i kulturowe pomiędzy poszczególnymi grupami
  Niektórzy autorzy, na przykład Artur Koestler, popierali tezę, według której po upadku państwa Chazarów uchodźcy chazarscy, tzw. później żydzi chazarscy, przybyli do Europy i dali początek Żydom aszkenazyjskim.
  Profesor Uniwersytetu w Tel-Awiwie Shlomo Sand, negują w ogóle narodową odrębność Żydów wskazując na liczne różnice antropologiczne i kulturowe pomiędzy poszczególnymi grupami.
  Czyli znikoma jest liczba Żydów pochodzenia semickiego , a ilu ich jest tak naprawdę nie da się oszacować
  Żydzi aszkenazyjscy to 8–11,2 milionów, a przecież mamy jeszcze czarnych żydów z Etiopi , żółci żydzi z Chin itd.

 29. Polska jest koszmarnym przykładem, że najgorszą zbrodnią jest ,,dzielenie Polaków” bo ,,wszyscy Polacy to jedna rodzina”. Jakaś różnorodność? Pluralizm?
  Swoją drogą ten Biden to kolosalny optymista: jedność 300mln Amerykanów skoro ,,36mln Polacy – jedna rodzina” nie daje skleić rady tej ,,jedności”.

 30. Jak za pomocą aDNA wiadomo to Goci z Lubelskiego(Maslomlecz, tfu) a Wandalowie z Wrocławia do Iberrii przybyli.Bo pewno ktoś im naopowiadał ze za darmo dają wino i oliwki a na wakacje to na Kanary.A wyszło jak zwykle.

 31. Mauro
  Rzucanie jajkami w baner to nie rekoczyny, chociaż rzucał ręką.

 32. Ten post powyżej to komentarz do postu Mauro Rossi,tak by dyskusja szla.

 33. Mauro Rossi
  20 stycznia o godz. 21:40
  „Ostatnio w Bydgoszczy dwóch mężczyzn pobiło wolontariusza Fundacji Pro – Prawo do życia, zajętych zniechęcaniem miejscowej ludność do aborcji i ideologii (lub światopoglądu) LGBT.”

  Szacuje się, ze 100 tys. lat temu żyło na naszej planecie 1/4 miliona Homo-Sapiens i 100 tys. Homo-Neanderthalis. Dziś jest nas blisko 8 miliardów. Weszliśmy w stadium szarańczy, stonki. Jednocześnie masowa ekstynkcja innych form życia w przerażającym tempie. Gdzieś czytałem, ze gdyby zniknęły wszystkie owady, 2 lata później znika homo-sapiens. Fabryki plastyku, mięsa, mleka,…
  Czy woluntariusza Fundacji Pro-Life nie powinni jeździć ciężarówkami i zbierać plastikowe śmieci, z napisem „Przestańcie Q..wa się rozmnażać ?
  Zgadzam się z profesorem. Nie może być jedności i pojednania z opętańcami. Ludźmi opętanymi ideologia (czy światopoglądem) z epoki brązu.
  Wygląda na to, ze to covid wziął się za obronę życie( szeroko rozumianego), a wiec i naszego przed opętańcami.

 34. Tlum co sie wdarł na Capitol to prawie sami biedni ludzie.Sa wyjątki.NYT publikuje życiorysy niektórych oskarżonych.Zwykle cale zycie na zapomodze państwowej albo rodziny(ten z rogami-szaman).
  160 aresztowanych i oskarżonych(jeden to ma nawet 3 złote medale olimpijskiej pływaniu na 3 olimpiadach ale nigdy nie pracował a lata leca;w PL to byłby bohater narodowy czy motłoch i cham?).

 35. Faktycznie we Wrocławiu jest ulica Jedności Narodowej;co chyba nie jest takie zle bo jak wrócić do starej nazwy to albo Marszałka Stalina albo Blucherstrasse.(akurat tow.Stalin marszałkiem nie byl).

  Jak ostani raz bylem we Wrocławiu i musiałem do Skoda taxi wziasc:
  Taxi:Gdzie?
  Ja: Na Przodownikow Pracy
  Taxi: Panie z tym to pan uważaj,AK albo Hellera!

  Dobrze ze nie na plac Jakuba Szeli tera to Ochotników Oficerów Gruzińskich.

 36. Teista
  20 stycznia o godz. 22:54
  Teista
  20 stycznia o godz. 22:56
  Teista
  20 stycznia o godz. 23:06

  … Teista to do znudzenia ciągle ten sam ch00y komentujący…

 37. feran
  ‎1. Nie każdy w USA ma broń palną, choćby dlatego, że USA to nie jest tylko Texas. Np. ja w ‎USA (Minnesota) mieszkałem ponad rok i jej nigdy jej nie miałem, choć oczywiście mogłem. ‎Może dlatego jej nie miałem, gdyż w Polsce ukończyłem (takie były wtedy czasy) studium ‎wojskowe na SGPiS-ie (SGH) i wiem, że szczególnie z pistoletu czy rewolweru, to bardzo łatwo ‎jest się samemu postrzelić oraz może dlatego, że broń kojarzy mi się z wojskiem, wojsko z ‎bezmyślną dyscypliną, tępawymi zawodowymi wojskowymi, musztrą, koszarami, układanymi ‎przez debilów regulaminami etc.‎
  ‎2. W RPA za czasów apartheidu to prawie każdy biały, szczególnie poza wielkimi miastami, ‎mial broń palną. Znałem takiego, co pod Johannesburgiem miał w domu dwie wielkie szafy ‎pancerne pełne broni palnej, w tym ręczne karabiny maszynowe, miotacze ognia i granatnik ‎ppanc, o „kałachach” czyli kbkAK już nie wspominając. Ale kiedy do władzy doszli Murzyni, ‎to pokornie im to wszytko oddał, a oni wspaniałomyślnie zostawili mu jeden pistolet w nagrodę ‎za posłuszeństwo.‎
  ‎3. Mówi Ci to coś:‎
  Zabójstwa na 100 tys. osób i ogółem („Intentional homicide victims per 100,000 inhabitants and ‎total”)‎
  Kraj Na 100 tys. Ogółem ‎
  USA 4.96 16214‎
  Kanada 1.76 651‎
  UK 1.20 809‎
  Francja 1.20 770‎
  Niemcy 0.95 788‎
  Polska 0.73 277‎
  Hiszpania 0.62 290‎
  Italia 0.57 345‎
  Japonia 0.26 334‎
  Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_intentional_homicide_rate

 38. diabeltasmanski 20 stycznia o godz. 22:49
  Co to jest ten „socjalizm ludowy” i dlaczego jest on niereformowalny? I czy może być socjalizm nieludowy?

 39. Pewną formą rekompensaty za uzyskanie tytułu magistra filozofii na KUL (za friko) mogłoby być regularne łożenie na dalszy rozwój tej uczelni.
  No, ale Hartman w zamian za łożenie wybrał lżenie…

 40. „Ciekawe, kto dał Gospodarzowi tego blogu prawo do określania, kto jest idiotą, a kto faszystą?”

  Sam se Hartman to prawo wziął, a co tam.
  Że może bezkarnie lżyć, szczuć i judzić.
  Ale: słowa, nawet pisane, mają własne życie i moc.
  Kiedyś karma przypomni o sobie…

 41. Mauro Rossi 20 stycznia o godz. 21:40‎
  1 .Gen nic nie rozumie i nic on nie czuje, gdyż jest on tylko nośnikiem informacji. Poczytaj sobie ‎Dawkinsa, to może to zrozumiesz. Dawkins stworzył określenie „samolubny gen” dla wyrażenia ‎hipotezy przyjmującej jednostkę doboru naturalnego jako gen (w przeciwieństwie do osobnika, ‎gatunku czy populacji). Według tej koncepcji jest to właściwy sposób analizowania ewolucji, ‎jako iż proces doboru naturalnego obserwowany na poziomie organizmów lub populacji nigdy ‎nie wykracza poza dobór na poziomie genów. Tendencja do maksymalizacji zdolności ‎przetrwania i reprodukcji, co zapewnia większą liczbę istniejących kopii genów, prowadzi zaś ‎do stabilnej strategii ewolucyjnej.‎
  Określenie „samolubny” nie oznacza przypisania genom jakiejś woli czy motywacji, a tylko ‎opisanie sposobu jego działania. Przetrwają bowiem tylko te geny, które działają w ten sposób, ‎że zwiększają swoje szanse na przetrwanie i skuteczną replikację. Dobro organizmu ma tu ‎mniejsze znaczenie, a wyższe poziomy analizy żadnego. W ten właśnie sposób Dawkins opisuje ‎organizmy jako „pojazdy” lub maszyny przetrwania, dla których geny są „replikatorami ‎tworzącymi te organizmy dla pozyskiwania zasobów i kopiowania się w jak największej ilości”. ‎Z perspektywy organizmu geny są czymś w rodzaju planu konstrukcyjnego zwierającego pewne ‎korzystne dla niego właściwości, ale z perspektywy genu organizm jest tylko metodą na ‎wytworzenie większej liczby genów.‎
  Geny, które pomagają organizmowi przetrwać i reprodukować się, zwiększają w ten sposób ‎swoje szanse przetrwania, a więc – w większości przypadków – osiągające taki sukces geny ‎będą również pożyteczne dla organizmu. Geny ulegają powolnym zmianom w wyniku mutacji. ‎W przypadku rozmnażania płciowego mieszają się również z innymi genami, tak że dany gen ‎może występować u różnych osobników w towarzystwie różnych innych genów. Osobnik, który ‎ma więcej „dobrych” (czyli ułatwiających przetrwanie) genów, ma zwykle większe szanse na ‎przetrwanie niż ten, który ma ich mniej. Przykładem mogą być geny, które chronią organizm ‎przed chorobami, co pomaga samemu organizmowi przetrwać, a tym genom rozprzestrzenić się. ‎Stąd lepszy gen statystycznie częściej będzie przekazywany następnym pokoleniom. W ten ‎sposób osobniki stają się sprawdzianem przystosowania genów i umożliwiają im przetrwanie. ‎Dawkins nazywa osobniki „maszynami przetrwania”, podkreślając, że w tym ujęciu jedyną ich ‎rolą jest przedłużenie istnienia genów.‎
  Model „samolubnego genu” pozwala zrozumieć wiele zjawisk przedtem trudnych do ‎wyjaśnienia. W szczególności dotyczy to zachowań altruistycznych takich jak dobór krewniaczy ‎i tzw. eusocjalność, gdzie działania altruistyczne wbrew własnym egoistycznym interesom ‎‎(zdrowie, bezpieczeństwo czy reprodukcja) pomagają spokrewnionym osobnikom. ‎Wyjaśnieniem jest tu korzyść w postaci reprodukcji własnych genów. Interesujące, że ‎wyglądające na altruistyczne zachowania osobników powodowane są jak najbardziej ‎‎„egoistycznymi” działaniami genów. Na przykład owady społeczne (mrówki, pszczoły, termity) ‎potrafią poświęcić życie jednostki dla dobra społeczności. Innym przykładem są zachowania ‎niektórych zwierząt w stosunku do osobników spokrewnionych, np. opieka nad rodzeństwem.‎
  Tego typu zachowania były (i czasem są nadal) często tłumaczone „dobrem gatunku”. Dawkins ‎przekonuje, że nie ma mechanizmu, który dbałby o dobro całego gatunku. W modelu doboru ‎grupowego nie dało się uzyskać stabilnej strategii ewolucyjnej, ponieważ wystarczył pojedynczy ‎osobnik z genami powodującymi mniej altruistyczne zachowania by wyprzeć geny z puli ‎populacyjnej. Istnieją natomiast mechanizmy, które bronią „interesów” poszczególnych genów. ‎Są przypadki, kiedy interesy pojazdu i replikatora są w jawnym konflikcie, tak jak np. geny ‎powodujące ryzykowne dla osobników rodzaju męskiego zachowania seksualne (modliszki), ‎czy też geny oszukujące mechanizm podziału mejotycznego (Intragenomic conflict). W ten ‎sposób można też wyjaśnić istnienie tzw. „śmieciowego DNA” nieprzynoszące organizmowi ‎żadnych korzyści i starzenie, dzięki któremu śmierć starych organizmów tworzy przestrzeń dla ‎potomstwa, co jest korzyścią dla genów i stratą dla umierających organizmów.‎
  Przykłady te mogłyby tworzyć wrażenie, że istnieje jakaś walka pomiędzy genami a ich ‎nosicielami. Ale zawsze w przypadku konfliktu interesów z łatwością wygrywają geny. ‎Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy nosiciel genów jest istotą inteligentną na tyle, że kieruje się ‎kryterium własnej korzyści. Przykładem jest osoba stosująca antykoncepcję (więcej w Wikipedii).‎
  2. A byt zawsze kształtuje świadomość. Poza tym, to prawo do życia nie jest absolutne – ‎zwalczamy np. wirusy i bakterie chorobotwórcze, a to są przecież formy życia. W USA i nie ‎tylko w USA wykonuje się karę śmierci na ludziach. Itp. Itd.‎

 42. quentin t. 21 stycznia o godz. 9:29
  Nigdy nie byłem w stanie zrozumieć, jak można na serio traktować dyplomy KUL-u.

 43. mały fizyk 20 stycznia o godz. 21:45‎
  Demokracja to jest po polsku ludowładztwo, a lud określany jest przez elity jako motłoch. Ale ‎jak lud może walczyć przeciwko ludowładztwu? Tylko wtedy, jeśli zawładnie nim jakiś ‎demagog typu Hitlera czy Mussoliniego.‎

 44. głos zwykły 20 stycznia o godz. 21:41Oddałeś głos na ten komentarz‎
  Jak to dobrze jest, że już od dawna nie rządzi nami szlachta i arystokracja, ale źle jest, że rządzi ‎nami zamiast nich burżuazja. Poza tym, to majątek szlachty i arystokracji pochodził z wyzysku ‎chłopów pańszczyźnianych, tak samo jak majątek burżuazji pochodzi z wyzysku proletariatu i ‎inteligencji pracującej.‎

 45. zaginiony palik 20 stycznia o godz. 22:10‎
  USA są samą esencją i kwintesencja zła, a więc dlaczego prezydent USA miały potępiać zło? ‎Oczywiście, że Biden jest za stary i za słaby, także umysłowo, aby rządzić, szczególnie zaś ‎wielkim mocarstwem nuklearnym. Będzie on więc, tak samo jak Trump, tylko marionetką w ‎rękach elit, które tak naprawdę rządzą USA.‎

 46. jld 20 stycznia o godz. 22:16‎
  ‎„To compose a country committed to all cultures, colors, characters and conditions of man” – ‎jak to mówią, jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził. Nie da się bowiem ‎pogodzić interesów muzułmanów z interesami chrześcijan czy judaistów, nie da się pogodzić ‎interesów Murzynów z interesami Indian, nie da się pogodzić interesów sadystów z interesami ‎altruistów, nie da się wreszcie pogodzić interesów garstki wyzyskiwaczy, czyli burżuazji, z ‎interesami wyzyskiwanych mas, czyli ludzi pracy. Tu chodzi więc tylko o to, aby ludzie pracy ‎zgodzili się w imię tzw. wyższych celów na dalszy wyzysk przez kapitał i o nic innego.‎

 47. Mauro Rossi 20 stycznia o godz. 21:38‎
  Powtarzam, że Pax Romana, tak samo jak Pax Britannica czy Pax Americana polegał na ‎prowadzeniu ciągłych wojen, a Wikipedia jest dziś tak samo autorytatywna, jak kiedyś była ‎autorytatywna Encyclopaedia Britannica. Oczywiście, w każdej encyklopedii znajdziesz błędy, ‎ale artykuły z Wikipedii na temat historii Starożytnego Rzymu są z reguły pozbawione błędów.‎
  Poza tym, to wszystkie wojny prowadzone przez Rzym były wojnami agresywnymi – czy to w ‎celu zdobycia nowego terytorium, bądź też utrzymania juz zdobytego terytorium. Dakowie ‎zresztą tłumaczyli się tak samo jak np. Piłsudski – wkroczyli oni na tereny zajęte przez Rzym, ‎aby przesunąć swoje granice w celu obrony swego centrum (matecznika, heartland) przed ‎zagrożeniem ze strony Rzymu. Przypominam, że Piłsudski uzasadnił swą wyprawę na Kijów ‎koniecznością obrony przed bolszewickim zagrożeniem.‎
  I co jest lepsze – wojenki pomiędzy lokalnymi kacykami czy też obca okupacja? I jak to mogło ‎się stać, że taka wzorowa prowincja Rzymu jak Galia, uległa nagle prymitywnym germańskim ‎napastnikom? I skąd ci galijscy właściciele ziemscy mieli swoje latyfundia? Przecież musieli te ‎ziemie komuś odebrać, a więc utracili je późnej na zasadzie „kto mieczem wojuje” i „kto sieje ‎wiatr”.‎

 48. Mad Marx 20 stycznia o godz. 23:32‎
  woytek 20 stycznia o godz. 23:30‎
  polska socjalistyczna 20 stycznia o godz. 23:19‎
  Zgoda

 49. feran 20 STYCZNIA O GODZ. 23:25‎
  Czy był kiedykolwiek jakiś niezamożny prezydent USA?‎

 50. Tate 21 stycznia o godz. 8:23‎
  To było ad personam, a co masz do powiedzenia ad rem?‎

 51. feran ‎21 stycznia o godz. 4:03‎
  Zawodowy sportowiec, to ciężko haruje…‎

 52. Cadyk spod Tykocina ‎21 stycznia o godz. 3:51‎
  Zgoda!‎

 53. maciek.g 21 stycznia o godz. 0:47‎
  Wiem, pisałem o tym, np. tu: https://sites.google.com/site/322kod/khazaria. Wszytko zależy ‎bowiem od tego, jak zdefiniujesz Żyda. W Izraelu Żydem jest np. tylko syn Żydówki z ‎odpowiednim certyfikatem rabinackim, czyli wystawionym przez ortodoksyjnego rabina. Także:‎
  W roku 2010 na świecie było około 14 milionów Żydów, co stanowi 0,2% światowej populacji. ‎Oczekuje się, że w roku 2050 ludność żydowska będzie liczyła około 16 milionów. Oczekuje ‎się, że odsetek ludności żydowskiej na świecie, czyli 0,2%, pozostanie mniej więcej taki sam w ‎roku 2050. Jak w roku 2010, szacunek ten oparty jest na liczbie osób, które same identyfikują ‎się jako Żydzi, gdy są pytani o ich wyznanie bądź narodowość w krajowych spisach ‎powszechnych i badaniach prowadzonych na dużą skalę. Jednak ogólnoświatowa liczba Żydów ‎mogłaby być większa, gdyby nałożyć szerszą definicję (np. posiadanie żydowskiego dziadka) ‎lub mniejszą, gdyby narzucono ściślejszą definicję (np. nieprzerwana linia matrylinearnego ‎pochodzenia żydowskiego).‎
  http://www.globalreligiousfutures.org/religions/jews
  W oryginale: As of 2010, there were about 14 million Jews around the world, representing 0.2% ‎of the global population. In 2050, the Jewish population is expected to number about 16 million. ‎The share of the world’s population that is Jewish – 0.2% – is expected to remain about the ‎same in 2050 as it was in 2010. This estimate is based on the number of people who self-‎identify as Jewish when asked about their religion or nationality on national censuses and large-‎scale surveys. However, the worldwide figure could be larger if a broader definition (such as ‎having a Jewish grandparent) or smaller if a tighter definition (such as an unbroken line of ‎matrilineal Jewish descent) were imposed.‎

 54. quentin t.
  21 stycznia o godz. 9:29
  „regularne łożenie na dalszy rozwój tej uczelni”
  ————–
  Więcej pożytku daje adoptowanie pszczoły.
  na zdrowie

 55. maciek.g 21 stycznia o godz. 0:47‎
  Tak czy inaczej, to Żydzi stanowią znacznie mniej niż 1% populacji świata, a de facto decydują o ‎jego losach, a przynajmniej o losach tzw. Zachodu, a to nie ma przecież nic wspólnego z ‎elementarnymi zasadami demokracji, sprawiedliwości i uczciwości.‎

 56. Zanim Pan, Panie Profesorze, coś napisze, dobrze by było włączyć rozum, nie emocje. A co miał, pytam, Biden mówić w przemówieniu inauguracyjnym, atakować tych, co na niego nie głosowali? Taka jest już uroda przemówień inauguracyjnych, z natury przecież uroczystych, że są kierowane do wszystkich obywateli, a nowy prezydent reprezentuje, co też powinno być oczywiste, całe Stany Zjednoczone. Miał Biden wejść w buty Trumpa i atakować ponad 70 mln jego zwolenników? Nie rozumie Pan tego? I jeszcze jedno. Nie znam przypadku, w którym Kaczyński nawoływałby do jedności, zawsze wyraźnie i jednoznacznie zachęcał do podziałów. Dzięki temu obaj jesteśmy obywatelami „gorszego sortu”.

 57. Kaszuba 21 stycznia o godz. 11:54
  Otóż to!

 58. Piekło zamarza. Nigdy bym nie przypuszczał, że kiedykolwiek zgodzę sie z panem profesorem. Ale, żeby tak, od razu, z buta atakować, dawno wyczekiwanego – nie bójmy się tego słowa – zbawcę świata, przynajmniej tego zachodniego, ale i południowo-amerykańskiego, bo mur trumpowy, na granicy z Meksykiem, zostanie przecież zburzony, to zaiste wielka odwaga. No chyba, że pan profesor zamierza przenieść się do DoRzeczy lub Niezależnej.

 59. Teista
  21 stycznia o godz. 11:14

  ad rem: ch00yem się wylągłeś – takimże zostaniesz nudzący stachanowcu …

 60. quentin t.
  21 stycznia o godz. 9:29

  … a kiedy ty zrekompensujesz koszty Ojczyźnie, że tatuś cię szlauchem spłodził?
  Kompletny polaczek … impotent…

 61. Mad Marx
  Rzecz w tym, że nowy ustrój jedynie utrwalił feudalizm. Nie widzę więc powodu, aby moralnie wynosić tych którzy ograbili nad tych których ograbiono z majątku, pozbawiono życia, a jeszcze ci którzy ograbili uważają, że są godną szacunku elitą, podczas gdy są nudni i mierni, oraz zainteresowani jedynie sobą

 62. Ma pan rację jako profesor.A przysłowie w AUSTRII,mówi ,jak chcesz zniszczyć kraj ,dja władzę profesorom i generałom.Dlatego wygrał u nas elektryk po zawodówce ,a u nich może wygrać polityk.Bo elektryk nie rozmieniał problemu na czworo ,jak to czyni profesor ,a polityk w danej Jankesom sytuacji ,może tylko mówić o pojednaniu a nie strzelaniu.Paniał pan Profesor ,czy nie?

 63. Co miał Biden mówić:
  „We are striving to forge our union with purpose.
  To compose a country committed to all cultures, colors, characters and conditions of man.
  And so we lift our gaze, not to what stands between us, but what stands before us.
  We close the divide because we know to put our future first, we must first put our differences aside.”

  A pan profesor nadal dostarcza dowodów na to iż na rozdwojenie jaźni ciepi.

 64. A co niby miał prezydent Biden mówić… „rozliczymy wrogów demokracji i wielbicieli kłamliwych teorii spiskowych”? Efekt byłby taki sam jak po przemówieniu Trumpa sprzed 6.01.21.

 65. Gdy Piłsudski szykował swe hufce do wyzwolenia z zaborów, wysyłał informatorów, którzy mieli za zadanie sprawdzić czyje znaki i przepisy miejscowi chłopi respektują – polskie, austriackie czy rosyjskie. Marszałka nie interesowało co mówił ten czy ów minister czy cesarz.
  Nie jest więc ważne co Biden powiedział, tylko to czego nie powiedział.
  Na przykład nie powiedział, że był głównym promotorem popierającym najazd na Irak, nie powiedział, że jego synek Hunter Biden umocował się na Ukrainie. Oto parę przykładów::

  —— New Film Shows How Biden Played Leading Role in Push for US to Invade Iraq:

  Pokażemy nowy film Center for Economic and Policy Research’s Marka Weisbrota, który ukazuje centralną rolę Bidena w promocji najazdu na Irak. Tytuł „Worth the Price? Joe Biden and the Launch of the Iraq War”.

  https://truthout.org/video/new-film-shows-how-biden-played-leading-role-in-push-for-us-to-invade-iraq/?eType=EmailBlastContent&eId=85a7dc67-f9ab-4925-a037-d377930e681b

  ——- A co robi synek Bidena Hunter Biden na Ukrainie?
  Oto kilka odpowiedzi:

  —– Andrzej Zapałowski: „Polityka USA w stosunku do Ukrainy w II dekadzie XXI wieku“ | | Nowa Geopolityka
  https://geopolityka.net/polityka-usa-w-stosunku-do-ukrainy-w-ii-dekadzie-xxi-wieku/

  —— Robert Parry, „How Neoconservatives Destabilized Europe“
  Putin dostał nauczkę, gdy US neocons m.in. Victoria Nuland (Robert Kagan’s wife) pomogli zorganizować „zmianę reżimu“ na Ukrainie 22 lutego 2014 obalając prezydenta V. Yanukowicza i instalując antyrosyjski rząd. Specjaliści od amerykańskiej propagandy potrafili o wszystko oskarżyć Rosję i Putina.

  https://truthout.org/articles/how-neoconservatives-destabilized-europe/?tmpl=component&print=1

  ——– John Pilger | Why the Rise of Fascism Is Again the Issue

  Rządzący światem potrzebują Ukrainy nie tylko jako bazę rakietową, chcą zawładnąć też ekonomią. Nowy minister finansów Ukrainy, Natalia Jaresko, pracowała w US State Department i była odpowiedzialna za zamorskie „inwestycje“ amerykańskie. Szybko otrzymała ukraińskie obywatelstwo i przeflancowała się do Kijowa.

  Syn vice prezydenta Bidena uplasował się w zarządzie największej ukraińskiej kompanii gazowej i naftowej.

  https://truthout.org/articles/why-the-rise-of-fascism-is-again-the-issue/?tmpl=component&print=1

  ——— Daniel Ellsberg Voices Opposition to Biden’s Frontrunner for Defense Secretary

  https://truthout.org/articles/daniel-ellsberg-voices-opposition-to-bidens-frontrunner-for-defense-secretary/?eType=EmailBlastContent&eId=27851ae2-bfd1-4c6e-%E2%80%A61/5%00%00

  Legendary Pentagon Papers whistleblower Daniel Ellsberg and Nobel Prize-winning peace activist Jody Williams on Friday both joined agrassroots progressive campaign urging President-elect Joe Biden not to nominate Michèle Flournoy as his Pentagon chief, warning her ties to the weapons industry, hawkish record, and current positions disqualify her for the powerful role.

  “Flournoy was wrong about Iraq, as Biden has acknowledged he was. But she was then also wrong about Afghanistan, Syria, Yemen, and Libya,” Ellsberg said in a statement released by RootsAction.org, part of a coalition of progressive advocacy groups pressuring the former vice president to pick a defense secretary committed to peace and without ties to the military-industrial complex.

 66. Trump został potraktowany od poczatku swojej kadencji, jak koza Rabina…
  Usunięto kozę, i bedzie TAK JAK BYŁO!!!
  Co nie oznacza, że będzie lepiej.

  Biden wraz ze swoją ekipą, cofnie czas i metody działań, do epoki Clintona czy Obamy.
  Bardzo wiele trzeba zmienić, by nic nie zmienić w USA?
  Ponoć, dwa razy do tej samej rzeki nie da sie wejść.
  Biden będzie probował.

 67. Mad Marx
  20 stycznia o godz. 23:32
  Dziwię się też że Szanowny Pan nawet nie jest świadomy, że w istocie używa argumentów z brunatnego sztambucha nazizmu (który wszak nie był inny niż czerwona książeczka). Brak świadomości oczywistości dużo mówi jak kształtują się poglądy na temat moralności i niemoralności. Litości! Ile można tej łzawej a bezmyślnej tandety ludziom wciskać! To przecież żenujący obrazek. O co chodzi? Mam się godzić z płaskoziemcem albo przemocowcem i szanować go za to, że jest człowiekiem amoralnym i nawet o tym nie wie?

 68. Balabuch 21 stycznia o godz. 13:05
  Skąd ta wiadomość, że mur „trumpowy”, na granicy z Meksykiem, zostanie zburzony przez Bidena? Czy to oznaczać będzie wolny wstęp do USA od strony granicy z Meksykiem? Przypominam zainteresowanym, że obywatele RP nie potrzebują wizy do Meksyku.

 69. Znalezione w Sieci:
  Panie Wałęsa, za wojenki na górze, za niszczenie demokracji, za otaczanie się tak odrażającymi typami jak: Jankowski, Głódź, Cybula, Kaczyńscy, Krzaklewski, czy Mnietek Wachowski, wreszcie za mizoginizm, homofobię, mitomanię i ogólnie za wyjątkowej klasy bęcwalstwo, idź pan w cholerę, panie dzbanie.
  https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114628,26709827,lech-walesa-zalozyl-swoj-kanal-na-youtubie-odnosze-sie-do.html#do_w=57&do_v=67&do_a=330&s=BoxOpLink

 70. W środę 20 stycznia Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jego majątek wyceniono na 9 milionów dolarów – składają się na niego m.in. dwie posiadłości. „Forbes” szacuje, że w latach 1998-2019 Biden wraz z małżonką zarobił 22,5 miliona dolarów. Tak dużą fortunę nie przyniosła mu jednak kariera polityczna, gdyż 3/4 tej kwoty zarobił od 2017 roku już po zakończeniu kadencji wiceprezydenta. W 2017 roku zarobki Bidenów wyniosły 11,1 mln dolarów. Pieniądze pochodziły z dwóch spółek CelticCapri i Giacoppa.
  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26709940,joe-biden-zaprzysiezony-jaki-majatek-posiada-nowy-prezydent.html#do_w=52&do_v=138&do_a=291&s=BoxBizImg1

 71. Teoretycznie, demokracja polega na ścieraniu się poglądów, ucieraniu konsensusu, wysłuchiwania zdania mniejszości, brania go pod uwagę.
  A przede wszystkim, przekonywaniu argumentami oponentów.
  DYSKUSJI!!!

  Od ładnych paru lat, nie jest to mozliwe.
  Nawet na blogach Polityki, nie mówiąc już o innych forach głównego nurtu.
  Albo komentarze są uniemozliwiane, albo nieprawomyslne niezamieszczane.
  Ewentualnie, otrzymuje sie zwrotnie stek inwektyw.
  Co się dzieje?

  Zakwestionowanie „prawd objawionych” serwowanych przez główne media, grozi ostracyzmem.
  To objaw demokracji czy faszyzacji dyskursu?
  Kto decyduje?
  Teoria wolności słowa, poglądów, czy sponsor takiego medium jak Spółdzielnia Polityka?
  Bo korelacja czasowa jest dla mnie oczywista.

  Jedynie panowie Hartman i Guetta trzymaja jeszcze klasę.
  Co się stało z klasa innych?

 72. Czyim prezydentem będzie Joe Biden, który ma dwa domy w stanie Delaware warte 4 mln ‎dolarów i który na dodatek nie „zhańbił się”, przynajmniej jak dotąd, uczciwą pracą? Przecież ‎nie prezydentem setek tysięcy amerykańskich bezdomnych.‎
  In January 2018, 552,830 people were counted as homeless in the United States (The State of ‎Homelessness in America – The White House). In 2014, approximately 1.5 million sheltered ‎homeless people were counted (National Alliance to End Homelessness).‎

 73. Informuję, że od niedzielnego poranka (17.01.2021 r.) nie mam aktywnego konta na blogu http://www.polityka.pl Zapiski nieodpowiedzialne. Komentarze (Teista, apologeta, dr.Bylejaki) nawet z podpieraniem się nazwą mojej strony (http://www.wola-boga-ojca.pl) to działanie cyberprzestępcy…przy udziale administracji portalu. Tak przegoniono mnie, bo udowadniałem prof. Janowi Hartmanowi, że bredzi w swojej „duchowości” z sadystycznym napadaniem na wiarę katolicką. Nikt mu nie poradzi, ponieważ jest opętany intelektualnie. Nie wolno z takimi dyskutować, ale musiałem bronić wiary katolickiej z ujawnieniem jego bezkarności.
  W tym czasie broni tęczowej zarazy oraz spółkujących inaczej, a nawet wystawiających barki do szczepień. To ohyda spustoszenia intelektualnego (advocatus diaboli).
  https://www.wola-boga-ojca.pl/

 74. Podaję dane dla pragnących współuczestniczyć w szerzenie mojego świadectwa wiary (wsparcie strony http://www.wola-boga-ojca.pl
  Bank Spółdzielczy w Białobrzegach
  Właściciel konta Andrzej Piotr Lipiec
  Numer Rachunku Bankowego: 85 9117 0000 0004 4873 3000 0010
  Za darczyńców będę zamawiał Msze św. i prosił Boga o błogosławieństwo…
  Z góry serdecznie dziękuję…

 75. Dear Balabuch:
  Muru nie bylo, nie został wybudowany ani jeden kawałek.Naprawiono ten malutki kawałeczek co pod San Diego w ocean Pacyfik wchodził,bo San Salvadoranie naród sprytny i na kajakach(wynajmowanych od Meksykanow) oplywali.A plot byl metalowy to w słonej wodzie zardzewiał.

 76. Prawda jest taka, że ​​USA nie są tak wyjątkowe jak imperia, przepraszam, to tylko twoje typowe aroganckie i narcystyczne imperium, które upadnie, tak jak wszystkie inne aroganckie i narcystyczne imperia w historii upadły, głównie pod własnym nieprzyzwoitym ciężarem. A te biedne dusze, które szczerze wierzą, że Chiny (lub Rosja) chcą zastąpić USA, po prostu nie rozumieją, że te dwa kraje już były imperiami, to była katastrofa, dziękuję bardzo i nie mają ochoty powtarzać swoich błędy z przeszłości. To pragnienie nie-wyjątkowości i normalności stanie się z czasem także przedmiotem dużego konsensusu społecznego w USA. I z czasem Stany Zjednoczone zostaną w końcu powitane w prawdziwie wolnej Strefie B lub, powiedziałbym, świecie bez Stref.
  https://www.unz.com/tsaker/zone-b-exists-thus-there-is-hope-i-promise-you/
  ==========

  Piękna konkluzja.
  Bycie IMPERIUM, to jedynie chwilowy biznes- dla nielicznych.
  Zbyt wysokie koszty utrzymania, powalają każde.

 77. Teista:
  Powiadasz,ze moi germańscy Wandalowie z Wroclawia byli prymitywni.
  Byc może.
  Ale biedni nie byli.

  W okolicy ulicy Jedności Narodowej zostawili około 1300 denarów ,srebrnych, rzymskich.
  Po drugiej stronie Odry,na Zakrzowie, to kilka grobow z duża ilością złotych przedmiotów odkopano.

 78. No slabo Panie Hartman,

  niby filozof a nie rozumie:
  „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”.
  Otoz jak sie ludzie nie zgadzaja to moga rozmawiac a nie nap*dalac sie na przyklad.
  No generalnie o tym mowil Biden, ze roznica zdan nie powinna prowadzic do otwartego konfliktu, nienawisci, oraz do nienawisci nawolywania.
  Niby proste.

 79. Cadyk z Ger
  16 stycznia o godz. 20:52

  „Za to Chińczycy wynaleźli druk, kompas, papier i proch …”.

  Za to Afryce wynaleźli tam-tamy jako środek do komunikacji na większe odległości. Jakie znaczenie miały takie wynalazki jak papier i proch jeśli pierwszy uniwersytet w Chinach powstał pod koniec XIX wieku? W XV wieku poziom sztuki żeglarskiej w Chinach i Europie był podobny, ale to Europa odkryła Chiny, nie odwrotnie. Z prostego powodu, w Europie duch był wolny, a chrześcijaństwo jest religią misyjną.

  Cadyk z Ger 16 stycznia o godz. 20:56

  „Najwięcej ofiar ma na swym sumieniu chrześcijaństwo, szczególnie zaś ci chrześcijanie, co to ‎nieśli „cywilizację”, ”kulturę” i „kaganiec oświaty” pod hasłami „Gott mit uns” i „Arbeit macht ‎frei”.‎

  To wszystko niewątpliwie być może w imaginacji (bo ignorancja Cadyka z Ger jest jak ocean) z tym, że runy SS nawiązywały jednak do starogermańskiego Thora, a nie św. Franciszka z Asyżu. Dodałbym jeszcze pobożnego Stalina i innych proroków komunizmu odpowiedzialnych za ok. 90 mln trupów w XX wieku.

 80. Teista
  21 stycznia o godz. 11:34
  Te decydowanie to znów jeden wielki mit.
  Fakty są nieubłagane żydem jest ten co wyznaje Judaizm , bo wiara utrzymuje ich w odróżniającej się grupie. Większość uznających się za żydów nie wyznaje Judaizmu. To, że politycy żydowscy sobie wymyślili że każdy posiadający matkę żydówkę jest żydem, jest jedynie po to by liczba robiła wrażenie. Dlatego tak skwapliwie kupili ten antysemityzm (głupota palnięta przez Marr,a) bo to sugerowało, że żydzi są rasą , a to wierutna bzdura. Gdyby byli Semitami nie było by żadnego problemu by po twarzach dało się odróżnić żyda , a tymczasem są oni nierozróżnialni.
  Niemcy totalnie nie rozróżniali mimo, że ich szkolono jak wygląda chazarski żyd. Zobacz żyda z Etiopii – podobny do Araba? A ten z Chin – przecież on wygląda identycznie jak inni Chińczycy.
  Shlomo Sand na 100% racji w tym co pisze.

 81. Drogi Teista
  Czy byli niezamożny prezent USA?

  Temat na ksiazke.Po angielsku to pewnikiem tak juz conajmniej 1000 ksziazek bylo.

  tych z 19 wieku to trudniej bo dane niepewne a i wartości pieniądza sie zmienila (sila nabywcza tak pomiędzy 20 a 80 razy).

  Na ogol szczgolowe biografie sa pisane jak wnuki osoby opisywanej wymra czyli tak 75 lat po śmierci opisywanego.Sa wyjątki ale rzadko.

  w tej chwili to biografia szczegółowa czyli kto co i za ile(quid pro quo) kiedy i jak to Prezydent Wilson.Ten od 14 punktów tak około 1920 czyli sto lat temu.

 82. Bywa, że gospodarz tego blogu napisze coś, od czego mózg staje, oko bieleje i szczena opada.
  Dlatego warto blog śledzić. Ale nie jest to częste zjawisko. Tutaj nie wyszło. Autor zna oczywiste odpowiedzi na pytania, które sam sobie zadaje, np.
  >>Mam się godzić z płaskoziemcem albo przemocowcem i szanować go za to, że jest człowiekiem, a w dodatku ktoś na niego, dajmy na to, głosował? I co z tego, że jest człowiekiem? Właśnie dlatego moim obowiązkiem jest go potępiać. <<
  A może nie tak jednym haustem? Nie zgodzić się, ale szanować jego prawo do godności?
  Co z tego, że jest człowiekiem? Ano to, że nie jest psem, którego autor uszanuje. Ani kotem, którego polubi.
  Nie jest też larwą w owocu, którą można potępić, a nawet popsikać stosownym szprajem. Można tak robaka potraktować, jak ktoś nie może ścierpieć larwy. Ale nie jest to niczyim obowiązkiem, można położyć na listku na krzaku, niech sobie żyje. I nie jest to jakaś straszna afirmacja larwowatości, tylko tzw. tolerancja. Można spróbować zastosować te same kryteria względem ludzi – nawet, jeśli to trudniejsze, bo bardziej wkurzają.
  A na trzecią klasę mędrkostwa trzeba będzie trochę popracować. Może następnym razem wyjdzie.

 83. Do Teista ciąg dalszy.

  Truman:byl bardzo biedny, robotnik rolny u ojca, potem artylerzysta z poboru, potem sklep z rękawiczkami i majtkami-meskie>>>>bankrut,potem polityka- finansowany przez lokalnego (kansas City) mafioso-$ nie dla niego ale na opłacenie kiełbasy wyborczej; potem senator vice-president i prezydent.pieniedzy po sobie nie zostawił.

  Eisenhower:ojciec biedny farmer na dzisiejsze pieniądze to mial 600$.Ojciec byl inżynier co bardzo rzadkie w tamtych czasach.Syn dostał przyjecie do szkoły oficerskiej i byłby poszedł na emeryturę niska jako pułkownik gdyby nie Pearl Harbor i 2ww.Zaczal budowę autostrad.

  Kennedy: ten to juz z arystokracji, ale nowej, ten z tego 0.1% Tatuś mu wszystko załatwił.

  Johnson:biedny redneck z Texas;dlatego wprowadzi zasiłki dla biednych.

  Carter:sredniorolny chlop z Georgia,zyl z pensji oficera marynarki

  Reagan:sredniozamozny byly aktor(gwiazda to nie byl)

  Bush I:z arystokracji aczkolwiek jak na arystokrata to niebogaty; ale chyba juz jego pradziadek byli wysokim politykiem

  Clinton:biedny,ojciec alkoholik który go bil; stad chyba teraz taki chciwy na $

  BushII :jak wyzej,rod senatorski co rzadkie USA

  Obama:bardzo biedny; matka to tzw samotna matka, same zapomogi i stypendia, teraz nie odkul

  Trump:ojciec bogaty, reszta to mgła i lustrzana pewno 1%,ale czy 0.1%,najbardziej chyba to go wkurzalo jak mu powiedziano ze nie jest prawdziwym bilionerem.

 84. Smog and Mirror Lustro i mgla:jak na występach lub na jarmarku

 85. Teista
  21 stycznia o godz. 10:52

  Mauro Rossi 20 stycznia o godz. 21:38‎

  „ .. Pax Romana, tak samo jak Pax Britannica czy Pax Americana polegał na ‎prowadzeniu ciągłych wojen”.

  Duży kraj ma wiele konfliktów z przyczyn oczywistych. Wojny z reguły są agresywne i albo umiesz obronić się oraz jesteś zdolny do ekspansji albo inni wypróbują to na tobie. Problem jest nie tyle wojna jako taka tylko jej cel i ewentualny skutek. Dobrze opisuje to anegdota przytoczoną przez Plutarcha o rozmowie króla Pyrrusa (pochodził z rodziny Aleksandara Macedońsiego) władcy Epiru, tego od „pyrrusowego zwycięstwa”, z jego doradcą Kineasem.

  ― Rzymianie to waleczny lud, ale z Bożą pomocą ich pokonamy, mówi Kineas, i co dalej?
  ― Zdobędziemy Sycylię, to oczywiste, mówi Pyrrus.
  ― Rozumiem, że później zajmiemy się całą Grecją?
  ― Tak, po zajęciu Italii i Sycylii nikt się nam w Grecji przeciwstawi.
  ― Wówczas pozostanie nam Afryka, Libia i Kartagina?
  ― Tak, z łatwością wpadną nam w ręce, przekonuje Pyrrus.
  ― Rozumiem, mówi Kineas, tak więc panujemy w Italii, na Sycylii, w Grecji i Afryce, ale co dalej?
  ― Dalej to będziemy świętować, pić wino z przyjaciółmi, bawić się, odpoczywać, mówi Pyrrus.
  ― Królu, mówi Kineas, mamy mnóstwo wina i wielu przyjaciół, możemy robić to już dziś, nie musimy nikogo zabijać.

  Pyrrus nie dał się przekonać i wprawdzie w pierwszej bitwie nieznacznie pokonał Rzymian, ale tuż po niej powiedział: „Jeszcze jedno takie zwycięstwo a będę skończony”.

  „ artykuły z Wikipedii na temat historii Starożytnego Rzymu są z reguły pozbawione błędów”.

  Są powierzchowne, historia polega na rozumieniu procesów, nie naiwnym moralizowaniu po 2 tysiącach lat i klepaniu dat. ‎Jeśli już upierasz się przy Wikipedii jako „źródle” do dziejów Rzymu to polecam jej francuską lub angielska wersję.

  „I co jest lepsze – wojenki pomiędzy lokalnymi kacykami czy też obca okupacja”?

  Wojny między wodzami plemiennymi były ustawiczne, choćby z braku innego sposobu na opłacenie drużyny książęcej jak wojenne łupy. Domyślasz się chyba, że takie wojny cywilizacyjnie sa jałowe. Czym innym ekspansja Tatarów lub Hunów, a czym innym ekspansja Rzymu i romanizacja. Spójrz na mapę, do dziś Europa dzieli się na bogatszą rzymską (starą UE) i uboższą nierzymską (nową UE). Historycznie sporo straciliśmy z tego powodu, że legiony nie doszły za Karpaty.

 86. Teista
  21 stycznia o godz. 9:57

  „Nigdy nie byłem w stanie zrozumieć, jak można na serio traktować dyplomy KUL-u”.

  Boś głupi (sorry).

  Teista 21 stycznia o godz. 9:58

  „Ale ‎jak lud może walczyć przeciwko ludowładztwu? Tylko wtedy, jeśli zawładnie nim jakiś ‎demagog typu Hitlera czy Mussoliniego”.

  Daj jakiś przykład sukcesu państwa, gdzie panuje ludowładztwo. Nie idź na łatwiznę, że w Korei Północnej. ‎

  Teista 21 stycznia o godz. 10:01

  „majątek szlachty i arystokracji pochodził z wyzysku ‎chłopów pańszczyźnianych”.

  Nie, w średniowieczu w miejsce rzymskiego systemu podatkowego z którego finansowano zawodową armię, wykształcił się system własności ziemskiej powiązanej z obowiązkiem obrony. W czasach Karolingów hrabią zostawało się za męstwo na wojnie. Za te przywileje szlachta miała obowiązek obrony, oczywiście powiązany z ryzykiem śmierci. Chłop zaciągał się na wojnę (spodziewając się korzyści z łupów) jak chciał, szlachta musiała.

 87. quentin t.
  21 stycznia o godz. 9:33

  Nie widzę cię ostatnio na blogu Passenta, czyżby ten liberał także ciebie zbanował?

 88. 60vito
  21 stycznia o godz. 1:42

  „Rzucanie jajkami w baner to nie rekoczyny, chociaż rzucał ręką”.

  „Z auta wysiadł agresywny mężczyzna, który … zaczął rzucać jajami w naszych wolontariuszy i nasze plakaty pokazujące prawdę o aborcji i ideologii LGBT. Obrzucał jajami jednego z naszych kolegów, a następnie próbował atakować go rękami. Na szczęście szybko interweniowała policja, która zatrzymała napastnika i postawiła mu szereg zarzutów”.
  (z komunikatów Fundacji Pro Prawo do Życia).

 89. Cadyk spod Tykocina
  21 stycznia o godz. 3:51

  „Czy woluntariusza Fundacji Pro-Life nie powinni jeździć ciężarówkami i zbierać plastikowe śmieci, z napisem „Przestańcie Q..wa się rozmnażać”?

  A jak by pojechali z takim hasłem do enklaw w Izraelu zamieszkałych przez ortodoksyjnych żydów, którzy jak wiadomo rozmnażają się dość swobodnie i licznie, co by to oznaczało?

 90. Panie Profesorze, Gospodarzu Bloga LB!

  Dziwię się Panu, że Pan eksponuje w swoim felietonie żal z tego powodu, iż prezydent USA Joe Biden, w dniu inauguracji prezydentury, pozwolił sobie na głupią i zakłamaną retorykę.
  W tej sytuacji, zapytam Pana wprost: a czego Pan się spodziewał podczas przemówienia inauguracyjnego Joe Bidena? Czyżby tego, że J. Biden okaże się CAŁKOWICIE kimś innym i zaskoczy słuchaczy mową normalną i odstąpi od klasycznej mowy prawomyślnej.
  Panie Profesorze, wolne żarty.
  I przy okazji, jestem daleki od tego, aby ironizować na forum i przypominać Panu słowa wiersza Adama Asnyka: daremne żale, próżny trud, bezsilne złorzeczenia … .
  Nie, nic z tych rzeczy. Bądź co bądź, Blog LB POLITYKI nie jest blogiem humorystycznym ani kabaretowym.

  W dniu 20 stycznia, Prezydent Biden powiedział dokładnie tyle, ile miał powiedzieć oraz tyle, ile oczekiwał od niego establishment waszyngtoński – rozumiany jako osoby i instytucje, mające realną władzę w USA i wywierające konkretny wpływ na całość życia państwowego, społecznego i gospodarczego.
  Czy establishment waszyngtoński jest autentyczną elitą władzy w USA?
  Tego nie wiem i w tym przypadku – nie silę się na odpowiedź. Ostatecznie, nie mieszkam w USA lecz w Polsce. I nie jestem aż tak dokładnym obserwatorem amerykańskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej. Trzeba być na co dzień za oceanem, aby właściwie to ocenić. Natomiast mnie, czego nie ukrywam, bardziej interesuje problematyka europejska.

  W przypadku prezydentów USA, sięgam pamięcią do Lyndona B. Johnsona, który był prezydentem w latach 1963-1969, a w latach 1961-1963 wiceprezydentem.
  Tego samego L. B. Johnsona, który został zaprzysiężony na 36 prezydenta USA, w samolocie na trasie Dallas – Waszyngton, w dniu 22 listopada 1963 roku, niemal natychmiast po otrzymaniu informacji o tragicznej śmierci prezydenta Johna F. Kennedy’ego.
  A po Johnsonie było dziesięciu, kolejnych prezydentów, z obecnym J. Bidenem, włącznie.
  I odnoszę wrażenie, że oni wszyscy mówili, podczas przemówień inauguracyjnych … jeśli nie dokładnie to samo, to prawie to samo.
  Zresztą, byłoby chyba czymś nienaturalnym, aby któryś z nich, wyskoczył przed szereg i zaskoczył widzów oraz słuchaczy, nowym spojrzeniem na wszystko co nas otacza.

 91. Jestem entuzjastycznym czytelnikiem tego bloga od wielu lat i chcialbym nim pozostac. Tekst niniejszy Pana sklania mnie jednak do refleksji. Szkoda, ze tym przydlugim, emocjonalnym i pelnym ‚epitetow’ wstepem opatrzyl Pan slowa prawdziwie godne:
  ‚Jedność, czyli zaufanie, szacunek wzajemny i przyjaźń, są dobrami, na które trzeba zasłużyć. Idiota swym poparciem wynoszący do władzy gangsterów i zdemoralizowanych psychopatów nie zasługuje na to, aby włączać go do wspólnoty ludzi przyzwoitych i godnych szacunku. Zawsze jednakże może się odmienić. I wtedy trzeba go przyjąć, wielkodusznie zapominając o przeszłości. Tak uczą, jak świat światem, moraliści wszech szkół, z katolicką włącznie.’

  Przyznam b. szczerze: Wlasnie tak zrozumialem slowa nowo wybranego prezydenta USA w jego inauguracyjnym przemowieniu. On chce (musi) dac im dokladnie te szanse, ktorej Pan im przez 3/4 tekstu odmawia i stawia na dodatek Joa Bidena w jednym szeregu z innymi ponurymi osobnikami…

 92. Drogi Mauro Rossi:
  Specjanie dla Pana:
  Archeolodzy w w tej chwili, w sprawozdaniach w j.angielskim faworyzują

  „ka” na tysiace lat temu
  „Ma” na miliony lat temu

 93. Tym razem pan Hartman przesadzil i to grubo. Jednosc polityczna, jest jedną z najbardziej istotnych wartosci ludzkich we wspolistnieniu. Jednosc o ktorej mowili komunisci, byla falszem i slowem namawiajacym do jednosci w komunizmie. To nie znaczy ze powinno sie z tego pojecia rezygnowac.

 94. Drogi Kamyk:
  Ladnie napisane.

  PS: Znaczy sie, Buddysta?

 95. Drogi Teisto:

  wejście do USA z Meksyku: dużo ludzi ma stala wize na pobyt w US.

  Reszta przechodzi granice ;czeka na zatrzymanie przez straż graniczna i prosi o azyl polityczny; po parotygodniowym oczekiwaniu w obozie dla zatrzymanych sędzia daje osobnikowi termin na rozprawę o azyl.A ,ze zatrzymanych dużo -miliony- to termin zwykle jest tak 5-10 lat(zgłosi sie Pan 23 lutego 2027 roku, do czasu rozprawy na wolności(znaczy sie w usa)Trump chcial by wydalać ich do Meksyku na czas oczekiwania ale Biden juz zmienił jak bylo.

  Klasa wyższa i wyższa średni potrzebuje sluzbe i robotników.Ktos musi obrabiać staruszków z Alzheimerem.
  A jak Huragan zniszczy/zaleje miasto to kto to odbuduje.
  Potem mezczyzni ściagają kobiety i sa nowi obywatele.A jak to wyrzucić matka/ojca obywatela.

  San Salvador,Honduras,Guatemala nie graniczą z USA,musza przejść przez Meksyk.A tu wielkie bandy morderców czekaja.Trza sie wykupić.Jak nie to kobieta rozpruwaja brzuchy i wieszają do góry nogami z mostu jak komunistyczni partyzano w Milan.

 96. Mauro Rossi
  21 stycznia o godz. 23:06
  A jak by pojechali z takim hasłem do enklaw w Izraelu zamieszkałych przez ortodoksyjnych żydów, którzy jak wiadomo rozmnażają się dość swobodnie i licznie

  To są „survivors ” narodu wybranego (do komór gazowych), przeznaczonych do całkowitej eksterminacji.
  W NYC pracowałem, przyjaźniłem się, chodziłem na terapie z ludźmi z różnych nurtów judaizmy. Tam toczy się bardzo ostra dyskusja nad ta koncepcja „narodu wybranego”, która chrześcijanie, na nieszczęście Żydów, trzymają żywa.
  Pozwól im wyjść z traumy Shoah i zajmij się swoja trauma, która zaślepia na problem globalnego przeludnienia.
  W NYC mam serdecznego przyjaciela. Rodziny obojga rodziców z podlaskiego i Lwowa zesłane na Syberie. Udało im się uciec z armia Andersa i wyładowali w stanach. Doświadczywszy systemowego wyniszczania polskości uważali za swój święty obowiązek zaszczepić ja swoim dzieciom. W soboty polska szkoła, w niedziele zespól folklorystyczny – w stroju krakowskim tańczył krakowiaka. Dzieci się zbuntowały. To co dla rodziców było patriotycznym, świętym obowiązkiem, dla trojki dzieci było polskim szowinizmem. Już jako mężczyzna zaczął szukać swoich polskich korzeni. Ja stałem się jego przewodnikiem do polskości a on pomagał mi nawigować rzeczywistość amerykańską. W tym samym czasie poznałem amerykankę z żydowskiej rodziny z Wielunia. Tez szukała polskich korzeni. Ona mówiła klasyczna polszczyzna, a mój katolicki przyjaciel bąkał po polsku kuchenna, swojej babci. Rodzice mówili do niego po polsku, on odpowiadał po angielsku. Babci musiał odpowiadać po polsku.
  To są bardzo delikatne sprawy – nic na sile.

 97. Mauro Rossi 21 stycznia o godz. 23:06
  A tu zgoda. 😉

 98. Mauro Rossi 21 stycznia o godz. 23:04
  Na jakiej podstawie ten pan twierdzi, że zna prawdę o aborcji?

 99. ecres 21 stycznia o godz. 15:22‎
  Ten eklektyk z Gdańska był naszym największym nieszczęściem przełomu XX i XXI wieku, obok ‎pewnego duchownego z Wadowic.‎

 100. Tate 21 stycznia o godz. 13:36‎
  Znów nadużywasz wolności słowa na tym blogu. :-(‎

 101. Teista 22 stycznia o godz. 9:02
  Elektryk, swoją drogą także i eklektyk. 😉

 102. maciek.g ‎21 stycznia o godz. 21:39‎
  Tak.‎
  wiesiek59‎ ‎21 stycznia o godz. 20:38 i 21 stycznia o godz. 19:27‎
  Pełna zgoda.‎

 103. feran 21 stycznia o godz. 21:04‎
  Germańscy Wandalowie byli prymitywni tylko na początku, kiedy podbijali Rzym. Później się ‎ucywilizowali i od nich pochodzi np. nazwa Andlauzji (dawniej Wandaluzji).‎

 104. polska socjalistyczna
  20 stycznia o godz. 23:19

  podobnie jak durny Pan Tadeusz w Dwunastej Księdze głosił jedność szlachty z chłopstwem pańszczyźnianym, Kochajmy się !
  Przydałoby się trochę samokontroli i skromności.

  Ja, na nowojorski bruku napisałem parodie Pana Tadeusza.
  Tak naprawdę to nie ja. Jestem z wyksztalcenia mgr. ing. elektroniki, informatyki.
  Wiec zapisywałem tylko to, co mi Muza szeptała do ucha. A ona szeptała wierszem polskim – trzynastozgloskowcem. W ubiegłym roku skończyłem, już w Polsce, XII księgę. Po latach przerwy znów zaczęła szeptać.
  Podtul: R.chajmy sie.
  Trzeba iść odważnie tam gdzie strach, grzech i wstyd. W ciemna, wyparta stronę naszej świadomości – dark shadow. Trzeba go zintegrować.
  Dwa wersy:
  „Facet gdy w..uchany ma ochotę tańczyć
  I dla żonci jest milszy i dzieci chce niańczyć”

 105. feran 21 stycznia o godz. 22:23‎
  Ad czy był kiedykolwiek jakiś niezamożny prezydent USA? Nie wiem skąd wziąłeś te dane o ‎rzekomej biedzie amerykańskich prezydentów. Czy kiedykolwiek robotnik został prezydentem ‎USA? Aż 29 prezydentów USA było zawodowymi prawnikami, 14 zawodowymi wojskowymi, ‎‎5 nauczycielami, 6 właścicielami ziemskimi, 4 biznesmenami, a pozostali np. aktorami (Reagan), ‎inżynierami (Hoover) i tylko jeden, czyli Andrew Johnson, był rzemieślnikiem ‎‎(https://www.potus.com/presidential-facts/occupations).‎
  Pozdr.

 106. feran 21 stycznia o godz. 22:23‎
  W XX wielu milionerami nie byli z prezydentów USA tylko Warren G. Harding, Woodrow ‎Wilson i Harry S. Truman, ale Harding „prezydentował” tylko 2 lata a Truman został ‎prezydentem po śmierci FDR a jego administracja była doszczętnie skorumpowana.‎
  List of presidents by peak net worth (in 2016 U.S. dollars)‎
  Name Net worth (millions of 2016 US$)‎ Political party Years in office Lifespan
  Donald Trump ‎4,500‎ Republican ‎2017–2021‎ born 1946‎
  George Washington ‎587‎ None/Independent ‎1789–1797‎ ‎1732–1799‎
  Thomas Jefferson ‎236‎ Democratic-Republican ‎1801–1809‎ ‎1743–1826‎
  Theodore Roosevelt ‎139‎ Republican ‎1901–1909‎ ‎1858–1919‎
  Andrew Jackson ‎132‎ Democratic ‎1829–1837‎ ‎1767–1845‎
  James Madison ‎113‎ Democratic-Republican ‎1809–1817‎ ‎1751–1836‎
  Lyndon B. Johnson ‎109‎ Democratic ‎1963–1969‎ ‎1908–1973‎
  Herbert Hoover ‎83‎ Republican ‎1929–1933‎ ‎1874–1964‎
  Bill Clinton ‎75‎ Democratic ‎1993–2001‎ born 1946‎
  Franklin D. Roosevelt ‎66‎ Democratic ‎1933–1945‎ ‎1882–1945‎
  John Tyler ‎57‎ Whig / None ‎1841–1845‎ ‎1790–1862‎
  Barack Obama ‎40‎ Democratic ‎2009–2017‎ born 1961‎
  George W. Bush ‎39‎ Republican ‎2001–2009‎ born 1946‎
  James Monroe ‎30‎ Democratic-Republican ‎1817–1825‎ ‎1758–1831‎
  Martin Van Buren ‎29‎ Democratic ‎1837–1841‎ ‎1782–1862‎
  Grover Cleveland ‎28‎ Democratic ‎1885–1889 1893–1897‎ ‎1837–1908‎
  George H. W. Bush ‎26‎ Republican ‎1989–1993‎ ‎1924–2018‎
  John Quincy Adams ‎23‎ Democratic-Republican ‎1825–1829‎ ‎1767–1848‎
  John Adams ‎21‎ Federalist ‎1797–1801‎ ‎1735–1826‎
  Richard Nixon ‎17‎ Republican ‎1969–1974‎ ‎1913–1994‎
  Ronald Reagan ‎14‎ Republican ‎1981–1989‎ ‎1911–2004‎
  James K. Polk ‎11‎ Democratic ‎1845–1849‎ ‎1795–1849‎
  John F. Kennedy ‎10‎ Democratic ‎1961–1963‎ ‎1917–1963‎
  Dwight D. Eisenhower ‎9‎ Republican ‎1953–1961‎ ‎1890–1969‎
  Joe Biden ‎9‎ Democratic ‎2021-present born 1942‎
  Gerald Ford ‎8‎ Republican ‎1974–1977‎ ‎1913–2006‎
  Jimmy Carter ‎8‎ Democratic ‎1977–1981‎ born 1924‎
  Zachary Taylor ‎7‎ Whig ‎1849–1850‎ ‎1784–1850‎
  William Henry Harrison ‎6‎ Whig ‎1841‎ ‎1773–1841‎
  Benjamin Harrison ‎6‎ Republican ‎1889–1893‎ ‎1833–1901‎
  Millard Fillmore ‎4‎ Whig ‎1850–1853‎ ‎1800–1874‎
  Rutherford B. Hayes ‎3‎ Republican ‎1877–1881‎ ‎1822–1893‎
  William Howard Taft ‎3‎ Republican ‎1909–1913‎ ‎1857–1930‎
  Franklin Pierce ‎2‎ Democratic ‎1853–1857‎ ‎1804–1869‎
  William McKinley ‎1‎ Republican ‎1897–1901‎ ‎1843–1901‎
  Warren G. Harding ‎1‎ Republican ‎1921–1923‎ ‎1865–1923‎
  James Buchanan ‎<1‎ Democratic ‎1857–1861‎ ‎1791–1868‎
  Abraham Lincoln ‎<1‎ Republican / National Union ‎1861–1865‎ ‎1809–1865‎
  Andrew Johnson ‎<1‎ National Union / Democratic ‎1865–1869‎ ‎1808–1875‎
  Ulysses S. Grant ‎<1‎ Republican ‎1869–1877‎ ‎1822–1885‎
  James A. Garfield ‎<1‎ Republican ‎1881‎ ‎1831–1881‎
  Chester A. Arthur ‎<1‎ Republican ‎1881–1885‎ ‎1829–1886‎
  Woodrow Wilson ‎<1‎ Democratic ‎1913–1921‎ ‎1856–1924‎
  Calvin Coolidge ‎<1‎ Republican ‎1923–1929‎ ‎1872–1933‎
  Harry S. Truman ‎<1‎ Democratic ‎1945–1953‎ ‎1884–1972‎
  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_presidents_of_the_United_States_by_net_worth
  Poza tym, to Johnson był intelektualistą a nie „redneckiem”. Zrozumiał np., że wojna z ‎Wietnamem jest nie do wygrania i zrezygnował z kolejnej kadencji.‎
  Pozdrówka

 107. Spadł śnieg.
  8:00 – Ulepiłem bałwana.
  8:40 – Przechodząca feministka spytała, czemu nie bałwankę.
  8:43 – Ulepiłem też bałwankę.
  8:50 – Inna feministka poskarżyła się na fakt, że bałwanka ma piersi – w końcu to uprzedmiotowienie kobiet.
  8:54 – Para gejów z naprzeciwka przyszła ponarzekać, czemu nie ulepiłem dwóch bałwanów jednak.
  9:02 – Transseksualista/tka/ „osoba” spytała, czemu nie zrobiłem po prostu bałwoosoby z doczepianymi i odczepianymi częściami.
  9:15 – Weganie z sąsiedztwa wpadli z awanturą, iż marchewka to jest ich żywność, a nie nos dla bałwoosób.
  9:22 – Nazwano mnie rasistą, gdyż śnieżne postaci są zbyt białe.
  9:31 – Mój bliskowschodni sąsiad przyszedł z żądaniem, bym natychmiast ubrał bałwankę.
  9:40 – Przyjechało czternaście radiowozów policji, gdyż studenci z pobliskiego uniwersytetu poczuli się urażeni całą sytuacją.
  9:42 – Feministka z sąsiedztwa złożyła drugą już skargę – tym razem na miotłę u bałwanki, gdyż przypisuje ona stereotypowe role płciowe.
  9:48 – Przewodniczący miejskiej komisji ds. równości przyszedł i zagroził mi eksmisją.
  9:55 – Pokazała się ekipa z telewizji, zadawali mi pytania, czy jestem w stanie wskazać różnice między bałwanem a bałwanką. Odpowiedziałem, iż śnieżne „kule”, co chyba się im nie spodobało. Następnie o godzinie 10:00 pokazali mnie w TV oraz nazwali seksistą.
  10:10 – Przyjechała opieka społeczna. Spytali, czy mam jakichś wspólników, po czym odebrali mi dzieci.
  10:19 – Skrajnie lewicowi demonstranci, urażeni wszystkim, urządzili marsz na mojej ulicy, domagając się natychmiastowego aresztowania mnie i skazania mojej skromnej osoby.
  11:00 – Pojawiłem się w największych mediach na całym świecie jako rasista, seksista, homofob, człowiek podejrzewany o terroryzm, który wykorzystuje pogodę do rozsiewania nienawiści i niepokojów. W południe śnieg stopniał.”
  ===========

  Dobrze oddaje absurdy kreowanego przez media obrazu świata.

 108. Mauro Rossi 21 stycznia o godz. 21:33‎
  ‎1. Co mają tu do rzeczy uniwersytety typu europejskiego? Już ci tłumaczyłem, że aż do XIX ‎wieku europejskie uniwersytety to była głównie pseudonauka typu teologii czy filozofii ‎idealistycznej. Prawdziwe uniwersytety powstały przecież dopiero w XIX wieku, kiedy to ‎dominować zaczęła w nich matematyka i nauki ścisłe. Najwybitniejsi uczeni aż do XIX i nawet ‎XX wieku włącznie byli więc często samoukami, np. Michael Faraday, Leonardo da Vinci, ‎James Watt, David Hume, bracia Wright, Konstanty Ciołkowski, Henry Ford a nawet Nikola ‎Tesla, nie wspominając już Darwina, Pascala, Galileusza, Boole’a, Ampera, Franklina, Leibniza ‎czy Schliemanna (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_autodidacts). ‎
  ‎2. W Europie, aż do epoki oświecenia, to „duch” był zniewolony przez kościół, a religiami ‎misyjnymi, czyli nieloteryjnymi są wszystkie religie pochodne od judaizmu, czyli nie tylko ‎chrześcijaństwo, ale też i islam.‎
  ‎3. Tak, najwięcej ofiar ma na swym sumieniu chrześcijaństwo, szczególnie zaś ci chrześcijanie, ‎co to nieśli, także i nam, Polakom, „cywilizację”, ”kulturę” i „kaganiec oświaty” pod hasłami ‎‎„Gott mit uns” i „Arbeit macht frei”. I skąd wziąłeś te rzekome 90 mln ofiar komunizmu? Z ‎Biblii czy Katechizmu?‎

 109. Sądzę, że przemówienie Bidena było skierowane w kierunku umiarkowanych wyborców Partii Republikańskiej (których jakaś część to w miarę normalni ludzie, tak na oko 1/3?) w celu uspokojenia nastrojów w USA. Moim zdaniem musiało takie być. Co do reszty zgoda. Bratanie się z plebsem nie ma żadnego sensu. Czy zgoda ze złodziejem miałaby polegać na tym, że odda połowę skradzionych rzeczy i po sprawie? Czy mamy uznać, że Ziemia jest wypłaszczona trochę i trochę okrągła? A szczepionki są robione z płodów ale tylko w małej części?

 110. feran – p.s. Woodrow Wilson był faktycznym twórcą gangów poprzez swój kretyński wręcz ‎pomysł z prohibicją. Według Wikipedii, okres obowiązywania prohibicji w USA był typowym ‎przykładem zasady niezamierzonych skutków. Zwolennicy prohibicji byli zresztą rasistami, ‎gdyż otwarcie twierdzili, że prohibicja została wprowadzona przeciw powszechnie znanym ‎pijackim przyzwyczajeniom imigranckich robotników. Efektem jej wprowadzenia było jednak ‎przyczynienie się do wewnętrznej konsolidacji mniejszości narodowych, zamiast zachęcenia ich ‎do przejmowania amerykańskiego sposobu życia. W okresie I wojny światowej szczególnie też ‎trafiała do przekonania anglosaskiej opinii publicznej argumentacja, że zboże potrzebne na ‎chleb dla wojska wykorzystywane jest do produkcji piwa, a właściciele browarów to w ‎większości Niemcy. Podczas prohibicji ukształtowała się zaś w USA zorganizowana ‎przestępczość czyli mafia: w Chicago – głównie włoska (kontrolowała 50% handlu) i irlandzka, ‎w Nowym Jorku – żydowska (50%) i m.in. polska (12%). W rezultacie można było w USA pić ‎alkohol częściej, w gorszych warunkach, gorsze gatunki i po wyższych cenach. Prohibicja ‎skonfliktowała także społeczeństwo amerykańskie, dzielące się na „suchych”, tj. zwolenników ‎prohibicji, i na „mokrych”, czyli jej przeciwników. Zniesienie prohibicji było zaś jednym z ‎głównych haseł w kampanii wyborczej F. D. Roosevelta w 1932. Na mocy 21. poprawki została ‎zniesiona 5 grudnia 1933 r. Ustawa o prohibicji była więc niezręcznym posunięciem ‎socjotechniki i przyczyniła się do konsolidacji i doskonalenia działań amerykańskich instytucji ‎przestępczych -https://pl.wikipedia.org/wiki/Prohibicja

 111. Mauro Rossi
  21 stycznia o godz. 22:52
  Szlachta to w prostej linii potomkowie rozbójników. Ich majątki to po prostu część podbitego przez bandę (zwaną „drużyną książęcą” lub „armią królewską” ) obszaru wraz z jego mieszkańcami przydzielonego mu przez wodza tej bandy stosowanie do zasług w mordowaniu i rabunku. Mieszkańcy ci musieli zapracować na dostatnie życie swych „panów” a w zamian mieli mieć ochronę przed napadami innych band.

 112. Mauro Rossi 21 stycznia o godz. 22:35‎
  ‎1. Raz jeszcze przypominam, że Pax Romana, tak samo jak Pax Britannica czy Pax Americana ‎polegał na prowadzeniu ciągłych wojen. Nie ma to w zasadzie nic wspólnego z wielkością kraju, ‎a wiele z zaborcza polityką przezeń prowadzoną, a dawniej potęga państwa polegała przecież na ‎potędze jego rolnictwa, a rolnictwo, jak wiadomo, potrzebuje ziemi i ludzi (w przypadku Rzymu ‎niewolników) do jej uprawiania, a więc feudalizm niejako sam z siebie generował te kolejne ‎wojny o ziemie i niewolników do jej uprawiania.‎
  ‎2. Tak, artykuły z Wikipedii na temat historii Starożytnego Rzymu są z reguły pozbawione ‎błędów a poza tym, ja korzystam na ogół z niemieckojęzycznej i anglojęzycznej Wikipedii, a ‎cytuję głównie z polskojęzycznej, aby uniknąć konieczności tłumaczenia tekstu.‎
  ‎3. Dla chłopa czy robotnika obca okupacja jest czasami lepsza niż dyktat „rodaków”. Np. ‎polscy chłopi woleli administrację austriacką niż polską (patrz np. pamiętniki Witosa) a nawet ‎woleli czasy GG niż czasy Sanacji. Górnicy i hutnicy ze Śląska też woleli czasy „niemieckie”.‎
  ‎4. I zgoda, że wojny między wodzami plemiennymi były ustawiczne, choćby z braku innego ‎sposobu na opłacenie drużyny książęcej jak wojenne łupy, ale to dowodzi, że feudalizm był z ‎definicji ustrojem irracjonalnym – gospodarka pracowała tam bowiem tylko i wyłącznie na ‎utrzymanie dworu i wojska, aby to ostatnie mogło mieć dość żywności, aby mieć siłę łupić ‎przeciwnika, a u przeciwnika było to samo, ale nikt nie pytał się o zdanie łupionych, czyli ‎chłopstwa.‎
  ‎5. I wcale NIE jest tak że Europa dzieli się na bogatszą rzymską (starą UE) i uboższą nierzymską ‎‎(nową UE) – porównaj np. dawne rzymskie prowincje, takie jak np. alfabetycznie dzisiejsza ‎Albania, Bułgaria, Cypr, Grecja, dawna Jugosławia (w tym szczególnie Bośnia, Kosowo i ‎Macedonia), Mołdawia, Rumunia, Turcja, południe Ukrainy i spora część Italii z takimi ‎państwami, gdzie rzymskie legiony na szczęście nigdy nie dotarły, czyli np. z (też alfabetycznie) ‎Danią, Finlandią, Islandią, Norwegią czy Szwecją. Historycznie więc nic nie straciliśmy z tego ‎powodu, że legiony nie doszły za Karpaty, gdyż za Karpaty nie doszli też np. Turcy, przez co ‎ominęło nas poddaństwo wobec sułtanów i tym samym islamizacja.‎

 113. Mauro Rossi 21 stycznia o godz. 22:52‎
  ‎1.Nigdy nie byłem w stanie zrozumieć, jak można na serio traktować dyplomy KUL-u, gdyż ‎uniwersytet może mieć w nazwie tylko miasto, w którym się on znajduje, np. Oksfordzki, ‎Warszawski, Moskiewski czy Pekiński i ew. nazwisko patrona, np. dawniej Bieruta w przypadku ‎Wrocławia ;-), a „uniwersytet katolicki” to jest przecież typowy oksymoron – albo nauka, albo ‎wiara – tertium non datur.‎
  ‎2. Szwajcaria wystarczy chyba jako przykład państwa, gdzie z powodzeniem panuje ‎ludowładztwo? Oczywiście, nie jest to ideał, ale na pewno państwo bliższe ideałowi niż Polska, ‎USA, UK, Niemcy czy też wspomniana przez Ciebie (neo)feudalna Korea Północna.‎
  ‎3. Majątek szlachty i arystokracji pochodził z wyzysku chłopów pańszczyźnianych i nie miało ‎to nic wspólnego z tzw. obroną. Co zresztą z tego, że przodek był sprawnym wojskowym, skoro ‎jego potomkowie nie mieli pojęcia o wojaczce, ale zatrzymali majątki i poddanych? Szlachcic ‎polski może i miał dawniej obowiązek służby wojskowej, ale co z tego, skoro nie powstrzymało ‎to rozbiorów? O ile mi też wiadomo, to niepierworodni synowie szlacheccy a szczególnie ‎magnaccy szli albo do wojska, albo do kościoła, ale wtedy zostawali oni co najmniej wyższymi ‎oficerami albo biskupami. Chłop był zaś brany do wojska (np. tzw. branki w carskiej Rosji) ‎przymusowo i nie mial tu nic do powiedzenia.‎
  ‎4. Zgoda, szlachta broniła czasami swojego, szlacheckiego państwa, w tym swoich przywilejów ‎zmuszania chłopów do pracy na nich, ale dla polskiego chłopa, to było obojętne, czy jego pan ‎będzie mówić po polsku, niemiecku czy rosyjsku, gdyż jeśli pan mówił innym językiem niż jego ‎chłopi, to miał on do dyspozycji ekonomów i innych nadzorców, którzy tłumaczyli chłopom ‎jego rozkazy, a w dworach magnaterii I i II RP mówiło się zresztą po francusku a nie po polsku. ‎Chłop pańszczyźniany był więc wyzyskiwany, a nie broniony przez feudałów, gdyż dla chłopa ‎było obojętne, kto mu będzie zabierał owoce jego pracy, obojętne mu było, czy był to feudał ‎polski, rosyjski, niemiecki, austriacki czy też jakiś inny, np. litewski.‎

 114. wd-59
  21 stycznia o godz. 16:41
  „Ponoć, dwa razy do tej samej rzeki nie da sie wejść.
  Biden będzie probował.”

  Skąd taka myśl, że Biden nie zna tego powiedzenia i jego prawdziwego sensu.
  Znaczy ono tyle że woda dawno już odpłynęła i w jej miejsce napłynęła nowa.
  Autorem powiedzenia jest Heraklit z Efezu, jeden z tych którzy położyli podwaliny pod naukę europejską.
  Według Heraklita świat jest wieczny i odwieczny – nie stworzył go żaden bóg.” (za wiki).
  Nauki nie wymyślono w kongregacji watykańskiej tylko istniała w starożytności.
  Św. Piotr stoi na kolumnie Trajana.
  panta rhei
  na zdrowie

 115. zaginiony palik 22 stycznia o godz. 11:11‎
  Ale wd-59 ma tu rację. Także według Klasyka:„Hegel powiada gdzieś, że wszystkie wielkie ‎historyczne fakty i postacie powtarzają się, rzec można, dwukrotnie. Zapomniał dodać: za ‎pierwszym razem jako tragedia, za drugim jako farsa – Hegel bemerkt irgendwo, daß alle großen ‎weltgeschichtlichen Tatsachen und Personen sich sozusagen zweimal ereignen. Er hat vergessen ‎hinzuzufügen: das eine Mal als Tragödie, das andere Mal als Farce” (Karol Marks „18 ‎brumaire’a Ludwika Bonaparte”).‎

 116. Mr Hyde 22 stycznia o godz. 1:01‎
  TAK – w dniu 20 stycznia, Prezydent Biden powiedział dokładnie tyle, ile miał powiedzieć oraz ‎tyle, ile oczekiwał od niego establishment waszyngtoński – rozumiany jako osoby i instytucje, ‎mające realną władzę w USA i wywierające konkretny wpływ na całość życia państwowego, ‎społecznego i gospodarczego tegoż USA

 117. Teista
  22 stycznia o godz. 10:23
  ad. 3 Potwierdzam – mój Ojciec, który w czasie wojny pracował w DMW ( dawniej i dzisiaj HCP ) też uważał, ze niemiecki majster czy kierownik był wymagający ale sprawiedliwy. Potwierdzali to także koledzy pracujący w HCP, którym starzy Cegielszczacy opowiadali, że najlepiej się pracowało i żyło w czasach wojny niż przed i po wojnie. Również dziadek żony pracujący na majątku w okolicach Miechowa wspominał, że w czasie wojny też żyło im się lepiej niż przed wojną, bo okupant dopilnował by właściciel majątku wypłacił należność w gotówce i naturze w terminie i tyle ile się należało. Wspominał też, iż bardziej obawiali obawiali się nocnych odwiedzin partyzantów niż niemieckich żandarmów. Zresztą i dzisiaj wielu pracujących w polskich oddziałach zachodnich firm mówi , że przyjemnie się w nich pracowało dopóki stanowisk kierowniczych nie objęli Polacy. W czasach PRL-u jak coś się zawaliło w robocie można było poprosić kolegę, by pomógł nadrobić zaległości i pomagał. Dzisiaj od raz poleci zakablować przełożonemu.

 118. Lukasz 22 stycznia o godz. 10:04‎
  Plebs to inaczej lud, po grecku demos.‎

 119. wd-59‎ ‎22 stycznia o godz. 9:54‎
  Dobre!‎
  kaesjot ‎22 stycznia o godz. 10:08‎
  Otóż to!‎

 120. feran ‎22 stycznia o godz. 7:26‎
  Tak, czyli inaczej VSA (Vereinigten Staaten von Amerika) Kaputt.‎

 121. Proton 22 stycznia o godz. 2:38‎
  Czyli że mamy jedność dobrą, czyli kapitalistyczną i złą, czyli komunistyczną.‎ 😉

 122. Cadyk spod Tykocina 22 stycznia o godz. 7:57‎
  Ogromna większość Izraelczyków, to NIE są „survivors” tzw. narodu wybranego (do komór ‎gazowych), przeznaczonych do całkowitej eksterminacji. Bardzo długo uważano zresztą w ‎Izraelu Żydów ocalałych z Holokaustu (Szoah) za mocno podejrzanych, gdyż z Holokaustu ‎ocaleli przecież głównie kolaboranci żydowscy, członkowie Judenratów, Odmani (żydowscy ‎policjanci z gett) etc. Ta cała „trauma” Szoah to jest więc głównie wynalazek tzw. Holocaust ‎Industry czyli Przedsiębiorstwa Holokaust ‎‎(https://en.wikipedia.org/wiki/The_Holocaust_Industry) i służy przede wszystkim bożkowi ‎Mamonie – temu prawdziwemu idolowi nie tylko Izraela, ale też i praktycznie całego tzw. ‎Zachodu. A kto chce byc Polakiem, to nim będzie.‎
  Szalom!

 123. Cadyk spod Tykocina 22 stycznia o godz. 7:57‎
  Przedsiębiorstwo Holokaust jest to hasło obrazujące tezę, iż zinstytucjonalizowana pamięć o Zagładzie Żydów zaczęła być wykorzystywana do zdobywania środków finansowych przez osoby niepokrzywdzone bezpośrednio przez zbrodnie nazistowskie. Jako pierwszy terminu tego użył amerykański naukowiec pochodzenia żydowskiego Norman Finkelstein w książce „The Holocaust Industry: Reflections on the Exploitation of Jewish Suffering”.
  Autor przedstawia w niej pogląd, że istnieją osoby i organizacje, które wykorzystują tragedię holokaustu do celów politycznych oraz własnych korzyści majątkowych. Poddaje także krytyce nadawanie temu wydarzeniu szczególnej roli w historii ludzkości, posługując się argumentem, że chociaż było ono bardzo tragiczne, nie było to ani największe ludobójstwo, ani też jedyna próba planowego wyniszczenia całego narodu w dziejach świata.
  Po wojnie rząd RFN wypłacił odszkodowanie za ofiary zagłady ludności żydowskiej. Do połowy lat 80 XX wieku odszkodowania wypłacano 4 mln osób, z których 40% zamieszkało w Izraelu. Na mocy traktatu z 1952 r. między Państwem Izrael a Republiką Federalną Niemiec to państwo niemieckie przekazało ok. 3,5 mld DEM tytułem zadośćuczynienia. Ponadto udzielało Izraelowi corocznej pomocy gospodarczej i finansowej. Łączną wartość wszystkich świadczeń z Niemiec na rzecz Izraela i jego obywateli oszacowano na prawie 60 mld marek.
  Natomiast roszczenia Holocaust Industry w Polsce są nieuzasadnione. Kwestia mienia spadkobierców zabitych, zmarłych spośród ludności żydowskiej w Polsce, funkcjonuje jak dla ogółu obywateli. Bezdziedziczne mienie, zgodnie z prawem przechodzi na Skarb Państwa, a spadkobiercy ww. mają prawo do dziedziczenia via sądowy proces spadkowy. Mienie obywateli których dobra były najpierw rabowane przez Niemców, a po zakończeniu II wojny światowej mienie pozostałe w bardzo wielu przypadkach zniszczone niemiecką wojną przejęło nowe państwo zwane Polską Ludową. Po roku 1989 w Polsce status własności państwowej znacjonalizowanej nie został jednak uregulowany. Brak decyzji w sprawie reprywatyzacji oznacza, że kwestia zwrotu znacjonalizowanego mienia ocalałym Żydom lub ich krewnym pozostaje otwarta, co dotyczy jednak całości obywateli Polski, którym mienie znacjonalizowano.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Przedsi%C4%99biorstwo_Holocaust

 124. wd-59
  22 stycznia o godz. 9:54
  Spadł śnieg.
  „8:00 – Ulepiłem bałwana.
  Dobrze oddaje absurdy kreowanego przez media obrazu świata.”

  Z tego wyłania się raczej portret nieroba, zdrowego chama, który zamiast podjąć pracę, mieszka w komunalce, nie płaci za mieszkanie, jest beneficjentem wielokrotnego 500+ i ma pretensje o wszystko, do całego świata. Absurdem jest to, że oni istnieją naprawdę, media ich nie wykreowały.
  na zdrowie

 125. Teista
  22 stycznia o godz. 10:42

  Mauro Rossi 21 stycznia o godz. 22:52‎

  ‎” … jak można na serio traktować dyplomy KUL-u, gdyż ‎uniwersytet może mieć w nazwie tylko miasto, w którym się on znajduje, np. Oksfordzki, ‎Warszawski, Moskiewski …”.

  ― Z czego niby wynika to, że uniwersytet może mieć w nazwie tylko miasto? Kasujemy Sorbonę, Harvard University, Yale University ? Zresztą KUL akurat ma w nazwie miasto ― Lublin (Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II).

  „uniwersytet katolicki” to jest przecież typowy oksymoron – albo nauka, albo ‎wiara – tertium non datur”.

  ― Tylko w twojej umęczonej ateizmem głowie. Polecam uniwersytety katolickie …. Uniwersytet Notre Dame, Georgetown University, Boston College, Katholieke Universiteit Leuven, Villanova University, Kolegium Świętego Krzyża, Uniwersytet Santa Clara, Uniwersytet Katolicki w Leuven. Nauka podniesiona do rangi ideologii to tzw. scjentyzm na który najwyraźniej cierpisz, a ideologia zawsze ogranicza myślenie.

 126. Do teisty.Gdyby zamiast elektryka był ojciec naszego łgarza ,a zamiast kapłana z Wadowic by ł pan Jędraszewski ,dziś nie byłoby ciebie w internecie ,i byś nie bredził jak idiota.

 127. Teista
  22 stycznia o godz. 9:03

  Lechu… wal się sam …

 128. „Nie mogę słuchać tych wszystkich populistycznych przemówień o jedności i pojednaniu. Jak komuniści chcieli uspokoić ludzi, to zawsze mówili o jedności i zgodzie narodowej. Do dziś są w Polsce ulice Jedności narodowej. Był wtedy Front Jedności Narodowej (na jego cześć założyłem z kolegami w stanie wojennym garażowy zespół FJN, który nagrał niedoszły przebój „Do roboty!”), wywodzący się chyba jeszcze z czasów postalinowskich, w stanie wojennym wspierający liczne gremia „ocalenia narodowego” (Wojskową Radę, Patriotyczny Ruch oraz Obywatelskie Komitety; dlatego produkowałem na „Małym Drukarzu” ulotki „PRONCIE WRONY stanie wam w gardle OKONEM”). I co? Tyle lat minęło i znów ta cholerna jedność!

  Co populista, to nowe zjednoczenie. Orbán – jednoczy. Kaczyński – jednoczy. Ale Komorowski też jednoczy. A dziś nawet Joe Biden jednoczy. Można się załamać. Czy demokraci muszą małpować bezczelnych demagogów, którym obłuda aż gęby wykręca?

  Litości! Ile można tej łzawej a bezmyślnej tandety ludziom wciskać! To przecież żenujący obrazek. Karykatura i poniewieranie braterską wspólnotą szlachetnych ludzi – rzadkim i wielkim dobrem, zastrzeżonym dla moralnej elity. Co to niby ma być? Że ja mam rękę ściskać pisowca? Albo jakiegoś homofoba czy innego faszysty? Dlaczego i w imię czego? W imię nadrzędności zgody? Na jakich warunkach ta zgoda? Czyż nie pod warunkiem przyzwolenia na zło i bezprawie? Mam uznać władzę przestępczego reżimu, łamiącego wszelkie prawa i siejącego nienawiść, bo „zgoda buduje, a niezgoda rujnuje”? To ohydny szantaż moralny – kto się do tej podłej figury retorycznej odwołuje, ten wystawia sobie świadectwo cynika„. (JH)

 129. Biden to taki współczesny Breżniew, tyle że dobry, bo amerykański.

 130. zaginiony palik
  22 stycznia o godz. 11:11

  Jest też stare przysłowie- „starych drzew się nie przesadza”….

  Bidena poglądy na świat, zakorzenione sa w epoce sprzed 60 lat.
  I od tamtego czasu, ewoluowały jedynie nieznacznie.
  Czy obraz tamtej epoki, wyzwań, jest podobny do obecnej?
  Czy mentalnie nadąży za zmianami?
  Czy też zechce zmienić czas obecny na bardziej mu bliskie mentalnie klimaty Zimnej Wojny?

  Konsolidacja NARODU musi służyć jakimś celom.
  W przypadku Ameryki, celem zawsze była ekspansja.
  Po trupach do zwycięstwa.
  Niestety, o nie coraz trudniej.
  Coraz łatwiej natomiast o trupy, nie dające żadnych zysków a jedynie koszty.

  Trump jak naiwne dziecko, zerwał zasłonę, obnażył system.
  Król jest NAGI.
  Biden może próbować pokryć tą nagość tiulem słów, koronką z mgły medialnej.
  Niestety, potrzebne jest sukno….
  A jeszcze lepiej filc decyzji.
  A tych podjąć nie będzie w stanie, ze względu na sponsorów.

 131. zaginiony palik
  22 stycznia o godz. 11:11

  „Heraklit z Efezu, jeden z tych którzy położyli podwaliny pod naukę europejską”.

  Według Heraklita świat jest wieczny i odwieczny – nie stworzył go żaden bóg.” (za wiki).

  Za tą samą wiki: Heralkit „Autor pism kosmologicznych, politycznych i teologicznych”. 🙂

  „Nauki nie wymyślono w kongregacji watykańskiej tylko istniała w starożytności”.

  W starożytności (chodzi głównie o świat grecki) rozpoczęło się myślenie naukowe, które przekształciło się w naukę jako taką na średniowiecznych uniwersytetach. Chyba nie zaprzeczysz, że Kopernik uprawiał naukę, a także Galileusz. A gdzie zostali wykształceni? Tak, tak …

  „Św. Piotr stoi na kolumnie Trajana”.

  Dzięki temu ocalała fantastyczna kolumna Trajana. Koloseum zaś stoi tylko dlatego, że było miejscem męczeństwa chrześcijan. Z podobnego powodu na Placu św. Piotra stoi rzymski obelisk z XIII wieku p. n. e. sprowadzony z Egiptu przez Kaligulę, później (już za Nerona) był świadkiem pierwszej rzezi chrześcijan w ogrodach watykańskich. Dziś z napisem Christus vincit (Chrystus zwyciężył) i krzyżem na szczycie ów obelisk jest centralnym punktem założenia architektonicznego Placu św. Piotra zaprojektowanym przez Berniniego. Obeliski w Egipcie też miały znaczenie sakralne, były wysokie ― zwykle liczyły kilkadziesiąt merów ― a na szczycie pomalowane na biało; pierwsze promienie słońca zanim dotarły do ziemi podświetlały ich wierzchołek. Wierzono że bóg Ra rozprasza ciemności nocy. Ostatni cesarz-poganin Julian Apostata (IV wiek n. e.) umierając podobno wykrzyknął: „Galilaee, vicisti” (zwyciężyłeś Galilejczyku). I dlatego, jak słusznie piszesz, św. Piotr stoi na kolumnie Trajana.

 132. Teista
  22 stycznia o godz. 10:23

  „ … NIE jest tak że Europa dzieli się na bogatszą rzymską (starą UE) i uboższą nierzymską ‎‎(nową UE) – porównaj np. dawne rzymskie prowincje, takie jak np. alfabetycznie dzisiejsza ‎Albania, Bułgaria, Cypr, Grecja, dawna Jugosławia (w tym szczególnie Bośnia, Kosowo i ‎Macedonia), Mołdawia, Rumunia, Turcja, południe Ukrainy i spora część Italii z takimi ‎państwami, gdzie rzymskie legiony na szczęście nigdy nie dotarły, czyli np. z (też alfabetycznie) ‎Danią, Finlandią, Islandią, Norwegią czy Szwecją”.

  Mowa była o Imperium Romanum zarządzanym z Zachodu. Od IV wieku cesarstwo dzieło się na wschodnie i zachodnie. Obecnie najbogatsza w infrastrukturę część Europy to pogranicze Szwajcarii, Niemiec i Francji, tak się składa to dawana rzymska prowincja Germania Superior. Bałkany były prowincją cesarstwa wschodniego (Bizancjum), trudno je zaliczyć w całości do kultury łacińskiej. Turcja to przykład pozbawiony sensu (choć może nie do końca, o czym niżej) i równie dobrze mógłbyś wymienić Algierię i Tunis, do IV wieku n. e. bardzo bogate i zromanizowane prowincje cesarstwa. Później zdewastowane przez Wandalów, na krótko odbite przez Bizantyjczyków, by ostatecznie ulec kulturze arabskiej w VII wieku. Dziś jakie są to widać. Natomiast stosunkowo duża sprawność państwa tureckiego w erze nowożytnej, aż po czasy współczesne, nie wzięła się znikąd; po zdobyciu Konstantynopola Turcy nie zlikwidowali administracji bizantyjskiej tylko ją odziedziczyli i z powodzeniem używali jako swojej.
  Skandynawia to dopiero od początków XX wieku coś więcej w Europie znaczy. Szwecja zawsze była pod wpływem kultury niemieckiej.

 133. Teista
  22 stycznia o godz. 9:13

  „Germańscy Wandalowie byli prymitywni tylko na początku, kiedy podbijali Rzym. Później się ‎ucywilizowali i od nich pochodzi np. nazwa Andlauzji (dawniej Wandaluzji)”.

  Wandale nigdy nie podbijali Rzymu, jedynie zdobyli go przejściowo w 455 roku i dokładnie zrabowali‎ płynąc na tę wyprawę z Afryki północnej, gdzie po opuszczeniu Hiszpanii utworzyli swoje królestwo. Wcześniej byli w Panonii, a jeszcze wcześniej na terenie obecnej Polski, a wywodzą się ze Skandynawii. Wandalowie ucywilizowali się po przyjęciu chrześcijaństwa (w obrządku ariańskim) kiedy przebyli do Hiszpanii. Od tego czasu byli jedną z sił politycznych na obszarze dawnego cesarstwa rzymskiego. Robili to co inni, mościli sobie gniazda (królestwa) w upadającym świecie rzymskim. Po Wandalach nic nie zostało poza określeniem „wandalizm” oraz imieniem Wanda (w Polsce). Legenda „o Wandzie, co Niemca nie chciała” to owszem, ale nie dlatego, że był Niemcem (Germaninem). 🙂

 134. kaesjot ‎22 stycznia o godz. 11:59‎
  Otóż to!‎

 135. Tate ‎22 stycznia o godz. 15:25‎
  To było ad personam, a co masz do powiedzenia ad rem?‎

 136. OK 22 stycznia o godz. 15:29‎
  W żadnym z ustrojów klasowych nie jest możliwa jedność, czyli wspólnota interesów pasożyta i ‎jego żywiciela.‎

 137. wiesiek59 22 stycznia o godz. 17:28‎
  Biden to żywy trup – taki współczesny Breżniew, tyle, że od czasów Breżniewa to nauka, ‎technologia i medycyna poszły sporo na przód. Swoją drogą, to w USA od dawna nie ma narodu. ‎Jak to już wyjaśniłem, eksperyment polegający na próbie zbudowania narodu amerykańskiego ‎zakończyła prohibicja, skierowana głównie przeciwko nieanglosaskim imigrantom, w tym z ‎Polski.‎

 138. ecres 22 stycznia o godz. 15:02‎
  Internet jest wynalazkiem militarnym, a używałem go w Australii zanim w Polsce ktokolwiek ‎miał do niego dostęp.‎

 139. Wiesiek, zajadły „komunista” nie ma prawa wypowiadać się na temat demokracyi!

 140. zaginiony palik 22 stycznia o godz. 14:03‎
  Czy wiesz. że w Polsce jest obecnie dobrze ponad milion bezrobotnych i ich wciąż przybywa, a ‎ty ciągle gardzisz tymi, którzy mieli mniej szczęścia niż ty. :-(‎

 141. Mauro Rossi 22 stycznia o godz. 18:03‎
  W starożytności (chodzi tu głównie o świat grecki) rozpoczęło się myślenie filozoficzne, a nie ‎naukowe. Nauka powstała właściwie dopiero w XVII wieku (Newton, Leibniz). Na ‎średniowiecznych uniwersytetach uprawiano bowiem głównie metafizykę, a nie fizykę, ‎astrologię a nie astronomię i alchemię, a nie chemię. Kopernik i Galileusz byli właściwie tylko ‎na pół naukowcami – dopiero Kepler był prawdziwym astronomem, Newton prawdziwym ‎fizykiem a Leibniz prawdziwym matematykiem i konstruktorem maszyn matematycznych.‎

 142. Mauro Rossi 22 stycznia o godz. 18:03‎
  Kolumna Trajana czy Koloseum ocalały głównie dlatego, że były zbyt duże i zbyt solidne, aby ‎można było je łatwo zburzyć dysponując średniowieczną technologią, a gdyby Chrystus ‎rzeczywiście zwyciężył, to by nie było dziś wojen, chyba, że jego prawdziwą naturę opisują te ‎oto słowa:‎
  ‎34 Nie sądźcie, że przyszedłem nieść pokój po ziemi. Nie przyszedłem nieść pokoju, lecz miecz.‎
  ‎35 Przyszedłem bowiem przeciwstawić syna jego ojcu, a córkę jej matce, a synową jej teściowej;‎
  ‎36 bo wrogami człowieka mieszkańcy jego domu.‎
  ‎37 Kto miłuje ojca lub matkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien; i kto miłuje syna lub ‎córkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien. (Mt 10)‎

 143. Mauro Rossi 22 stycznia o godz. 18:03‎‎
  A umierając, to ludzie różne głupoty gadają, podobno nawet zatwardziały a t e i s t a, jakim był prof. ‎Kotarbiński, „nawrócił” się na łożu śmierci, tyle, że wtedy to on już nie wiedział nawet jak się ‎nazywa.‎

 144. Mauro Rossi 22 stycznia o godz. 18:47‎
  NIE tłumacz się aż tak głupio. Rzym „właściwy”, czyli Italia na południe od Florencji, jest ‎biedniejsza niż Polska, o Grecji czy Portugalii już nie wspominając. Szwajcaria była praktycznie ‎nie podbita przez Rzymian, ze względu na to, że jest to kraj wysokogórski. Bałkany były zaś ‎prowincją cesarstwa Rzymskiego zanim stały się prowincją Bizancjum i razem z Turcją były ‎częścią Cesarstwa Rzymskiego od roku 133 p.n.e.(czyli wcześniej niż np. Galia czyli ‎współczesna Francja) aż do roku 395 n.e. (podział na cesarstwo zachodnie i wschodnie), czyli ‎dobrze ponad 500 lat.‎
  I co z tego, że Skandynawia rozwinęła się stosunkowo niedawno temu, skoro jest dziś ona ‎znacznie lepiej rozwinięta niż większość obszarów okupowanych dawniej przez Rzym?‎

 145. @ Teista:
  „Natomiast roszczenia Holocaust Industry w Polsce są nieuzasadnione. Kwestia mienia spadkobierców zabitych, zmarłych spośród ludności żydowskiej w Polsce, funkcjonuje jak dla ogółu obywateli. Bezdziedziczne mienie, zgodnie z prawem przechodzi na Skarb Państwa, ”

  Niezupełnie. Bo mienia pomordowanych polskich Żydów nie przejęło w wiekszości państwo(wtedy niemieckie) lecz Polacy. To przejęcie było nielegalne zarówno z punktu widzenia polskiego, jak i niemieckiego prawa cywilnego.
  Jeżeli mienie Żyda, który został zamordowany w czasie wojny, lub zdążył uciec, porzucając dobytek by ratować życie przejął Polak, to jak najbardziej w świetle polskiego prawa cywilnego od spadkobierców tego Polaka spadkobiercy owego Żyda mogą się domagać zadośćuczynienia.

 146. Mauro Rossi 22 stycznia o godz. 19:50‎
  Nie czepiaj się nieistotnych szczegółów – Wandale podbili Rzym – oczywiście nie na długo, ale ‎podbili. Przyjęcie chrześcijaństwa było zaś dla nich, podobnie jak później dla Polaków, decyzją ‎na 100% polityczną. Jednakże ponieważ Wandalowie, podobnie jak większość Germanów w ‎czasie wielkiej wędrówki ludów byli arianami a Arianizm zwalczany był przez kościół ‎rzymskokatolicki jako herezja, to zostali oni skazali przez Watykan na zapomnienie. Pisarze ‎renesansu i wczesnej nowożytności charakteryzowali Wandalów błędnie jako barbarzyńców, ‎‎„plądrujących i grabiących” Rzym. Doprowadziło to do użycia terminu „wandalizm” na ‎określenie wszelkich bezcelowych zniszczeń, zwłaszcza „barbarzyńskiego” niszczenia dzieł ‎sztuki. Jednak współcześni historycy uważają Wandalów w okresie przejściowym od późnego ‎antyku do wczesnego średniowiecza za podtrzymywaczy, a nie niszczycieli kultury rzymskiej.‎

 147. @Mauro Rossi
  22 stycznia o godz. 18:03
  „podobno wykrzyknął: „Galilaee, vicisti” ”
  ………………………….
  Ano „podobno” istniał ten, o którym „podobno” zakrzyknął, że „podobno”zakrzyknął!
  „Podobno”, JHS miał być założycielem kościoła. vide Dz. Ap. 17. 24,25
  „Podobno”, coś kiedyś mówił. Nic nie napisał a „podobno” pobierał nauki u znakomitości), za to z aniego napisali tyle ,że aż się podzielili i zapokryfowali.
  „Podobno”, był synem DŚ, czyli emanacji JHWH, czy jakoś tak, to tajemnica wiary.
  „Podobno”, wałęsał się po wodzie, nie po palach, a może to była zwykła kałuża?
  „Podobno”, zmienił w niemożebnie przyspieszonej fermentacji alkoholowej, wodę w wino.
  „Podobno”, nakarmił tysiące paroma rybami, musiały to być wieloryby w jeziorze, no jak mu tam?
  „Podobno”, szły za nim tłumy, a w efekcie wybrały Barabasza.
  „Podobno”, wskrzesił jednego, co zmartwychwstał przed nim samym.
  „Podobno”, namaścił swojego zdrajcę, za co ten wiziął 30 ówczesnych dolków.
  „Podobno”, lubił mycie nóg, po „akcji”, włosami dziewcząt, no podniecające!?
  „Podobno”, Jan, co to żywił się szarańczą (to musiał mieć zrypany łeb), umył mu głowę, bo smród był nie do zniesienia.
  „Podobno”, nic nie miał, żeby nic nie było, jak Kononowicz!?
  „Podobno”, jak przyjechała wycieczka z USA i poprosiła miejscowego rybaka o przewiezienie łodzią na drugi brzeg świętego jeziora, zażądał 50$ od osoby.
  Zapytali, dlaczego tak drogo?
  Odpowiedział, no wiecie państwo, po tym jeziorze sam Jezus chodził.
  Odparli, wcale się nie dziwimy, przy takich cenach!???
  „Podobno” biblia to księga, w której treść trzeba wierzyć, NIC NIE WIEDZĄC.
  „Podobno”, że podobno, a podobno , to podobno, nie podobno, że podobno, jak podobno , podobno, jak tam tego, to ta, niech ta.
  PODOBNO istnieja takie rzeczy jak:
  1. Pasta do grania na trąbce
  2. Spryskiwacz do guzików
  3. Wiadro do pompowania czereśni
  4. Zapalniczka do łupieżu
  5. Sprężynowe rękawiczki na oczy
  6. Podwójny gwizdek (wersja do lasu)
  7. Obcęgi do fukania na szczury
  8. Mały Betoniarz (prezent pod choinkę wielkanocną)
  9. Trzepaczka do okien (z sekundnikiem)
  10. Kalesony gazo-odporne
  11. Odplamiacz przeciwmgielny
  12. Zapasowa kierownica strażacka
  13. Młotek pukający (dwa razy po cichu)
  14. Buty do chodzenia na ukos
  15. Marzanna jednorazowa (skuteczna)
  16. Kiełbasa z pozytywką (6 melodii)
  17. Ptaszek robiący kuku
  18. Czapka z budyniem
  19. Papuga z Biłgoraja ( 3-biegowa – nierdzewna)
  20. Latarka na duży palec (u nogi)
  21. Klej do wody (dziurkowany)
  22. Kosiarka do trawy z pojemnikiem na mleko (różowa)
  23. Batyskaf latający na boku
  24. Akordeon do walki z niedźwiedziem (imituje węża)
  25. Peruka z katapultą
  26. Ucho do telewizora
  27. Bezpiecznik do lornetki
  28. Wentylator na muchy
  29. Pionowa karuzela do parku
  30. Ostrzarka do lornetek.
  31. Drzwi do lasu
  32. Ser morski wyścigowy
  33. Grzebień do paznokci
  34. Otwory na dziury
  35. Przyrząd do mycia wody bez użycia nóg.
  36. Składany futerał na ognisko
  37. Dziurkacz do wody
  38. Jednorazowe sprzęgło
  39. Kieszonkowe jezioro do kąpieli (dobre w upały, polecam!)
  40 Nowość! Łysy pędzel do malowania.
  41. Odkurzacz plujący
  42. Skarpety na metry (wzięłam sobie 1/2 kg ;))
  43. Proca na komary
  44. Fotel klimatyzowany do popcornu
  45. Lóżko z natryskiem
  46. Maszynka do golenia jajek ( kurzych 🙂 )
  47. Pilnik do rzęs i much w nosie
  48. Latarka na parę wodną
  49. Rękawice bokserskie gumowe duże do masażu
  50. Strzelba na igly sosnowe
  52. Szelki do krawatu
  53. Klapki japonki z parasolką
  54. Prasowalnica do cebuli
  55. Zakraplacz do łapania pcheł
  56. Dzwonek na zamek blyskawiczny do skrzynki na listy
  57. Bumerang samoopalający
  58. Okulary na łysinę
  59. Zderzak do bramy garażowej
  60. Gumowa piłka do cięcia ziaren kawy
  61. Chochla do prądu
  62. Siatka do łapania echa
  63. Opiekacz do konserw
  64. Czajnik do obierania malin, wiśniowy
  65. Karma dla myszy komputerowych
  66. Gazociąg do rurek z kremem.
  67. Pióro na sok z gwiazd
  68. Cukierki o smaku grzmotu – smaku szybkim i głośnym
  …………………
  Podobno w Tworkach, specjaliści od schorowanej wyobraźni czytają cię, i już uszykowali odpowiednie lokum bez klamek i z gumowymi ścianami.

 148. Teista
  22 stycznia o godz. 9:54

  „Najwybitniejsi uczeni aż do XIX i nawet ‎XX wieku włącznie byli więc często samoukami, np. Michael Faraday”.

  ― Nawet jeśli byli samoukami to korzystali z nauki uniwersyteckiej. Z czegoś musieli, nikt wszystkiego nie wymyśla sam. O tym była mowa, sieć uniwersytetów w Europie tworzyła nową jakość. Faraday np. uczęszczał na wykłady z chemii. Poza tym był bardzo pobożnym chrześcijaninem.

  „nie wspominając już Darwina, Pascala, Galileusza, Boole’a, Ampera, Franklina, Leibniza”.

  ― Nie wiem jak Andre Ampere, pozostali byli ludźmi wierzącymi, najbardziej może Pascal i Leibnitz ― autor metafizycznej zagadki: „Dlaczego istnieje raczej coś niż nic? Przecież „nic” jest łatwiejsze”.

  „ W Europie, aż do epoki oświecenia, to „duch” był zniewolony przez kościół”.

  ― Nonsens. Gdybyś Kopernika, Keplera, Newtona czy Galileusza pytał co robią, to by ci szczerze odpowiedzieli, że badają świat stworzony przez Boga. Na tym polegało „zniewolenie” ich ducha ― na swobodzie badań. Kepler kiedy odkrył, że planety poruszają się wokół Słońca po orbitach eliptycznych był z tego niezadowolony. Sprawdzał powtórnie obliczenia i wyszło mu, że jednak są eliptyczne. Sprawdzał, bo sądził, że powinny być koliste, koło jest figurą doskonalszą niż elipsa, a świat był przecież stworzony przez istotę doskonałą, Boga.

  „ … nieloteryjnymi są wszystkie religie pochodne od judaizmu, czyli nie tylko ‎chrześcijaństwo, ale też i islam”.

  ― Prawdziwie nietolerancyjne są para-religie, jak komunizm, nazizm, elgiebetyzm, antyteizm etc. ‎

  ‎”…. skąd wziąłeś te rzekome 90 mln ofiar komunizmu? Z ‎Biblii czy Katechizmu”?‎

  ― Z pracy naukowej „Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania”, Karel Bartosek, Stéphane Courtois , Jean-Louis Margolin, Andrzej Paczkowski, Jean-Louis Panné, Nicolas Werth, wydanej w wielu językach. Polecam ci jako katharsis, to powinna być twoja biblia.

 149. Mauro Rossi 22 stycznia o godz. 14:32‎
  Sorbona bierze swą nazwę od faktycznego założyciela tej uczelni, pana Roberta de Sorbon, ‎podobnie jaka Harvard wziął swą nazwę od nazwiska pana Johna Harvarda, który był ‎pierwszym darczyńcą uczelni, wówczas posiadającej status college’u. Obecna nazwa Yale ‎University pochodzi od nazwiska pana Elihu Yale’a, który w 1718 podarował tej uczelni towary ‎o wartości 562 funtów szterlingów, co na początku XVIII wieku było pokaźną sumą. A swego ‎patrona, to KUL musi się mocno wstydzić. :-(‎
  Uniwersytet Notre Dame 170 miejsce w The World University Ranking, 150 miejsce w rankingu ‎Webometrics
  Georgetown University 120 miejsce w The World University Ranking, 147 miejsce w rankingu ‎Webometrics
  Boston College 350 miejsce w The World University Ranking, 325 miejsce w rankingu ‎Webometrics
  Katholieke Universiteit Leuven 45 miejsce w The World University Ranking, 79 miejsce w ‎rankingu Webometrics
  Villanova University 120 miejsce w The World University Ranking, 710 miejsce w rankingu ‎Webometrics
  Kolegium Świętego Krzyża (College of the Holy Cross) 117 miejsce w The World University ‎Ranking, 1805 miejsce w rankingu Webometrics
  Uniwersytet Santa Clara 45 miejsce w The World University Ranking, 752 miejsce w rankingu ‎Webometrics
  Katolicki Uniwersytet Lubelski NIE jest zaś notowany w The World University Ranking (miejsce ‎poniżej 1000), 2860 miejsce w rankingu Webometrics
  I bynajmniej nie jestem scjentystą, a myślenie, to ogranicza zawsze wiara religijna. Albo ‎wierzysz w duchy, albo tez starasz się zdobyć obiektywną wiedzę na temat budowy i działania ‎otaczającego ciebie świata.‎

 150. Mad Marx 22 stycznia o godz. 22:45‎
  Mienie Żydów zamieszkałych na obszarze Polski przejęło w większości państwo (wtedy ‎niemieckie), a nie Polacy. Jeżeli mienie Żyda, który porzucił swoje menie, uciekając przed ‎kimkolwiek, przejął zaś Polak, to jak najbardziej w świetle polskiego prawa cywilnego stał się on ‎jego właścicielem, jako iż było to mienie opuszczone, bez właściciela. Zgodnie z art. 174 ‎Kodeksu cywilnego posiadacz rzeczy ruchomej niebędący jej właścicielem nabywa własność, ‎jeżeli posiada rzecz nieprzerwanie od lat trzech jako posiadacz samoistny. Odnośnie ‎nieruchomości, to okres zasiedzenia wynosi 20 lat przy dobrej wierze posiadacza, a 30 przy złej, ‎ocenianej w momencie objęcia w posiadanie. Dobra wiara posiadacza polega zaś na ‎usprawiedliwionym w danych okolicznościach przekonaniu, że przysługuje mu takie prawo do ‎władania rzeczą, jakie faktycznie wykonuje.‎
  Poza tym, to z Holokaustu ocaleli, poza nielicznymi wyjątkami potwierdzającymi regułę, tylko ‎ci Żydzi, którzy kolaborowali z okupantem, czyli członkowie Judenratów (samorządu ‎żydowskiego), Odmani (żydowscy policjanci z gett) etc. Ta cała „trauma” Szoah to jest więc ‎głównie wynalazek tzw. Holocaust Industry czyli Przedsiębiorstwa Holokaust ‎‎(https://en.wikipedia.org/wiki/The_Holocaust_Industry) i służy przede wszystkim bożkowi ‎Mamonie – temu prawdziwemu idolowi nie tylko Izraela, ale też i praktycznie całego tzw. ‎Zachodu.‎

 151. zaginiony palik
  22 stycznia o godz. 14:03

  Niekoniecznie.

  Dla mnie to obraz swiata zdominowanego przez medialny przekaz.
  KAŻDA czynność może być interpretowana politycznie.
  Nawet lepienie bałwana.
  Telewizyjne BAŁWANY zrobią z tego co chcą, na co jest zapotrzebowanie mocodawców w danym momencie.

  I 90% ludzi pojdzie tym tokiem myslenia.
  Na własny ich nie stać.
  Stąd takie powodzenie i skuteczność medialnego przekazu.

 152. Mauro Rossi
  22 stycznia o godz. 23:01

  Prawdziwie nietolerancyjna jest obecnie zachodnia demokracja.
  Nie zauwązyłeś tego?
  Ile milionów już zabiła?
  Ile milionow ton bomb juz zużyła?

  Nie podobaja m się nowe religie wprowadzane starymi sposobami- ogniem i mieczem….
  Tysiąca lat trzeba, by na podłożu popiołow z bomb fosforowych, napalmu, pociskow ze zubozonym uranem, cokolwiek wyrosło.
  To będzie jakas rachityczna mutacja demokracji….

 153. Mauro Rossi 22 stycznia o godz. 23:01‎
  ‎1. Tak, Faraday „korzystał” z nauki uniwersyteckiej będąc długo de facto lokajem Sir Humphry ‎Bartholomew Davy. I co z tego, że tenże Faraday chodził do kościoła? Wtedy nie wypadało do ‎niego nie chodzić.‎
  ‎2. Darwina, Pascala, Galileusza, Boole’a, Ampera, Franklina, Leibniza wspomniałem jako ‎samouków, a nie jako a-teistów.‎
  ‎3. Jeśli wierzysz, że świat stworzył bóg, to nie badasz tego świata, a tylko modlisz się do boga, ‎aby cię oświecił. Kopernik sądził zaś mylnie, że planety poruszają się po orbitach w kształcie ‎koła, a więc obliczenia oparte na jego modelu nie zgadzały się z danymi uzyskanymi z ‎obserwacji. Dopiero Kepler stwierdził metodą naukową, że jest inaczej, a więc przyjął, że świat ‎nie był jednak stworzony przez istotę doskonałą, czyli inaczej tzw. boga.‎
  ‎4. Nietolerancyjnymi są wszystkie religie pochodne od judaizmu, czyli nie tylko chrześcijaństwo, ‎ale też i islam. Natomiast tzw. religie pogańskie to zawsze były tolerancyjne, a komunizm, ‎nazizm etc., to są ideologie, a nie religie.‎
  ‎5. Ta „Czarna księga komunizmu” to jest „dzieło” tak samo naukowe jak Biblia czy Katechizm. ‎A tobie polecam na początek książkę Giuseppe Staffa „Zbrodnie Kościoła. Złoczyńcy ze ‎znakiem krzyża” („I personaggi più malvagi della Chiesa”) a następnie Karlheinza Deschnera ‎‎„Kryminalną historia chrześcijaństwa” („Kriminalgeschichte des Christentums”). Autor tego ‎drugiego dzieła skupia się na negacji idei prymatu biskupa Rzymu, stosunku papiestwa i ‎hierarchii kościelnej do wojny, politycznym zaangażowaniu duchowieństwa, polityce ‎chrześcijańskich dynastii, królów i cesarzy, stosunku do innowierców oraz na gospodarce i ‎polityce finansowej kościoła rzymskiego. Porusza on ponadto zagadnienia fałszerstw, stosunku ‎chrześcijaństwa do oświaty, kultury, a także kwestie cudów i relikwii w historii i interpretacji ‎chrześcijaństwa.‎

 154. Optymatyk 22 stycznia o godz. 22:56
  🙂

 155. Drogi Teista:

  faktycznie w mieście Nowy York nie wolno być wlaściciel broni palnej.Nie wiem jak w Stanie New York.

  W TX to jest tak na ogol jak w moim mieście:wolno posiadać; ale nie wolno strzelać ot tak sobie ,tylko w obronie własnej;ale co to znaczy obrona własna?,trzeba zatrudnić prawników wykształconych a znających sie na rzeczy(wiekszosc prawników na niczym nie zna, studiuje by mieć tytuł-a wyższe studia ma?).
  Prawnik byłego prezydentaTrumpa(co byl ci on prez. dawno,dawno, no bardzo dawno temu tak ,ze dziś nikt juz go prawie nie pamięta),prawnik Giuliani zaządal stawki 20 000 $ dziennie od Trumpa!.

 156. Oczywiście Kosciol Kat (a inne tez) powstał by uzasadniać grupę trzymająca władze i wyzysk chłopów i innych.

  (nigdy nie myślałem ,ze bede bronił Kosciol Kat)

  Ale

  Tez taki powiat Rawa Ruska tak pomiędzy 1700-1900.

  Jak chłopu ukraińskiemu umarła trojka dzieci na odre.
  Jak chłopu polskiemu umarły 2 zony jedna po drugiej w porodzie ,lacznie z noworodkami.
  Jak szlachcicowie skonfiskowano wioski za udzial w….
  Jak kstaze Sapieha stracił cały(a znaczny) majątek bo rządził Bank ,na czym nie w ogóle nie znal.

  To to kogo mogli pojsc po pociechę i poradę(w ciężkiej a poważnej depresji).Ani psychiatry, ani psychologa, ani lekarstw)(jak wiadomo internetu i blogów tez nie bylo).

  Tylko Kosciol przejawiał jakie takie zainteresowanie.Oczywiscie za stosowna oplata( a dziś ktory to terapeuta za darmo?),ty niemniej coś tam działało.

 157. Wiesci o zgonie US of A sa mocno przesadzone.Jakos to bedzie(Ja ze szwagrem na przodzie, reszta kupa).

  Ja to bym sie martwil o Niemcy(a z tym to i o Polske).

  Matka Merkel na odlocie.

  Wartość TESLA;taka jedna a mala,ale nowa kompania produkujaca nowe auta; California;chyba przyszlosc transportu.

  Wartość Volkswagen,najwieksza auto kompania na świecie,usilujaca produkować auta przyszłości(na razie po wkładzie 50 bln$ -niewypał).

  Tesla: 750 bilionów $
  VW: 200 bilionow $

  Chyba glowny powód ,według WSJ:
  IT information technology.W California IT inżynier ma udzial w zyskach tzw stock option i mala pensja podstawowa.Ale jak wypali to w powiedzmy w 10 lat masz 30 mln$,każdy orze 24/7.
  We VW taki IT ma tylko dobra pensje i patrzy jak taka sama pensje ma 99 kolegów ,którzy niewiele wnoszą nowego.
  ( We Francji to chyba nie wiedza co to IT).

 158. Teraz troche ojasnisn:

  24/7 Pracujesz na okraglo 24 gazing na dzień 7 dnia tygodniu(wiele zawodów tak ma; np szkolenie chirurgów( i chirurzek) tak nie odbywa).

  1 bilion:
  tysiac milionów;1 000 000 000,10 do 9 potęgi.Tysiac bilionów to Trylion.

  Tylko we Francji i Polsce billion to inna wartość nic na całym świecie.
  W czasie Napoleona tzw savant uznali,ze przeciętnemu obywatelowi takie sumy sa niepotrzebne:tylko astronom do liczenia odległości w kosmosie stad bilion francuski większy nic gdzie indziej a konfuzja stad ogromna.

 159. Tak poprawdzie, to polskie słowo bilionerka brzmi lepiej i po polsku i po angielsku niz amerykańskie Billinairess.

  Polskie ciastka to chyba najlepsze na świecie.Kielbasy ,zupy tez.

 160. Billionairess a dużo takich :wdowa po Jabs(Apple),wdowa po Heinz(ketchup),rozwódka Bozos,dziedziczki po Sam Walton itd.Nawet w PL sa.We Niemcy,Francja,UK duże ilości.

  Moj komputer mnie myli zamiast sie to robi nie; zamiast niz to wychodzi nic.
  Próbowałem zmienić język na polski ale klawiatura myliła nasze litery z ogonkami na znaki interpunkcyjne.

  Musialbym chyba kupić komputer w PL.

 161. Minnesota MN

  Tak trochę mniejszy od Polski.5.6 mln.

  3M (oddział we Wrocławiu).Mayo Clinic(bracia Meyo wzorowali na Uniwersytet Medyczny we Breslau/Wroclaw) chyba jeden z najlepszych szpitali na świecie.
  Duże podatki.
  Zimno,wilki wyją.

  Mall Of America.Najwieksza galeria w Ameryce.
  Teista: założona i właściciele to Twoje Nemesis – Starsi Bracia.Ale chyba nie tacy sprytni a przebiegli bo teraz to wirus panuje i oni tak ciagna na 19%.A Jeff Bezos-Amazon(oddział we Wroclaw tez) to tak na 500%
  Amazon 638 milion$ na dzień;Jeff 152 000 $ na minute.Jeff tez rakietami(na Mars) w TX sie bawi.

 162. MN to chyba takie Mazury na steroidach.

 163. Mauro Rossi
  22 stycznia o godz. 18:03
  zaginiony palik
  22 stycznia o godz. 11:11
  „Za tą samą wiki: Heralkit „Autor pism kosmologicznych, politycznych i teologicznych”.

  Teologicznych, boszsz!.. Przeoczyłem te brednie.
  Masz niepowtarzalną okazję przyczynić się do odkłamywania nauki i poprawienia tego hasła.
  na zdrowie

 164. MN to chyba takie Mazury na steroidach. Zwlaszcz ,ze steroid (cortizon) został urodzony w Mayo Clinic,MN.Nobel za to razem z Tadeusz Reichstein z Włocławek.

 165. Optymatyk 22 stycznia o godz. 22:56‎
  Widzę, że wziąłeś na serio moje, humorystyczne w zamierzeniu, wypowiedzi. No cóż, będę ‎musiał się lepiej postarać, aby nie było wątpliwości, że to co ja piszę, to jest najwyżej „pół ‎żartem, pół serio”. Czy naprawdę myślisz, że ja na serio wierzę w te bajki opowiadane przez ‎księży, pastorów, popów, rabinów czy też innych mułłów? Jeśli zaś szukasz prawdziwego ‎oszołoma na te religijnym w celu jego ośmieszenia (co zresztą nie jest uczynkiem etycznym, ‎choć podobno dozwolonym przez prawo), to polecam ci blog „Wola Boga Ojca” – dość łatwy do ‎znalezienia w Sieci. I nie spiesz się zbytnio z wysyłaniem twych adwersarzy do domów ‎‎„specjalnej opieki”, tzn. bez klamek etc., gdyż definicja zdrowia psychicznego jest płynna a więc właściwie niemalże każdego można uznać po badaniu psychiatrycznym jednocześnie za ‎chorego i zdrowego – to jest tak jak z tym kotem profesora Schrödingera (nie mylić z kotem ‎Prezesa Kaczyńskiego), który jest jednocześnie żywy i martwy.‎

 166. Optymatyk 22 stycznia o godz. 22:56‎
  Cytuję bez komentarzy z blogu „Wola Boga Ojca” (https://www.wola-boga-ojca.pl/):
  „Informuję, że od niedzielnego poranka (17.01.2021 r.) nie mam aktywnego konta na blogu http://www.polityka.pl Zapiski nieodpowiedzialne. Komentarze (Teista, apologeta, dr.Bylejaki) nawet z podpieraniem się nazwą mojej strony (http://www.wola-boga-ojca.pl) to działanie cyberprzestępcy…przy udziale administracji portalu.
  Tak przegoniono mnie, bo udowadniałem prof. Janowi Hartmanowi, że bredzi w swojej „duchowości” z sadystycznym napadaniem na wiarę katolicką. W tym czasie broni tęczowej zarazy oraz spółkujących inaczej, a nawet wystawiających barki do szczepień. To ohyda spustoszenia intelektualnego (advocatus diaboli).
  Nikt mu nie poradzi, ponieważ jest opętany intelektualnie. Nie wolno z takimi dyskutować, ale musiałem wskazać na ordynarną i bezkarną dyskryminację wiary katolickiej…”

 167. Oczywiście że nie wierzę w żadnego boga czy boginię, nie wierzę w żadne cuda, w tym więc w ‎cudowne stworzenie świata przez Jehowę czy też jakiegoś innego boga czy boginię. Wiem też, ‎że wszystkie religie pochodne od judaizmu, czyli nie tylko chrześcijaństwo, ale też i islam są ‎nietolerancyjne, w odróżnieniu od tzw. religii pogańskich i że „Czarnej księgi komunizmu” nie ‎można traktować jako dzieła naukowego, a tylko jako kolejną fantazję literacką, napisaną na ‎konkretne zamówienie konkretnego kapitału. I na koniec – oczywiście, że jestem kobietą, tak jak ‎np. Kopernik.‎

 168. Mad Marx
  Roszczenia Holocaust Industry w Polsce na gruncie prawa cywilnego są nieuzasadnione bowiem faktycznie w tej sprawie spadku po żydowskiego nie mają oni żadnej legitymacji procesowej. Natomiast co do mienia przejętego przez Polaków, to na wstępie trzeba wiedzieć jakie było w ustawodawstwo niemieckie w zakresie mienia żydowskiego, a jakie było ustawodawstwo i praktyka państwa stalinowskiego. Na ten temat jest monografia Dariusza Libionki: „Klucze i kasa. O mieniu żydowskim w Polsce pod okupacją niemiecką i we wczesnych latach powojennych 1939 – 1950.” Zaś dowód tego, co przejęli Polacy i w jaki sposób, legalny lub nielegalny w sposób oczywisty nie może mieć charakteru ogólno historycznego, lecz jedynie cywilistyczny, jeśli ma być wiarygodny. To wymagałoby zaś prowadzenia wielu set tysięcy procesów przez spadkobierców, a tych nie było z różnych powodów, także i tych, że faktycznie spadkobiercy, jeśli istnieją nie wiedzą co miały ich rodziny w Polsce. Warto podkreślić, że do Palestyny z rozległych polskich dużych rodzin żydowskich emigrowały pojedyncze osoby w okresie XX międzywojennego, podobnie do USA i innych krajów z uwagi na to, że w tym okresie nikt nie chciał przyjmować imigracji żydowskiej biedoty.

 169. „Podnoszenie zgody do rangi naczelnego principium to złośliwa odmiana nihilizmu, bo sprzężona z zakłamaniem i najgłębszym oportunizmem. Żyd nigdy nie będzie szanował antysemity ani z nim jednał. Człowiek kulturalny nie będzie szczerze szanował chama, który wyzywa go od zdradzieckich elit albo cywilizacji śmierci.

  Jedność, czyli zaufanie, szacunek wzajemny i przyjaźń, są dobrami, na które trzeba zasłużyć. Idiota swym poparciem wynoszący do władzy gangsterów i zdemoralizowanych psychopatów nie zasługuje na to, aby włączać go do wspólnoty ludzi przyzwoitych i godnych szacunku. Zawsze jednakże może się odmienić. I wtedy trzeba go przyjąć, wielkodusznie zapominając o przeszłości. Tak uczą, jak świat światem, moraliści wszech szkół, z katolicką włącznie. Bardzo żałuję, że prezydent USA pozwala sobie na głupią i zakłamaną retorykę. Ale cóż, nie święci garnki lepią i nie mędrcy światem rządzą.” (JH)

 170. kaesjot
  Jeśli tak jak Stanisław Studnicki jesteś germanofilem ceniący pax germanica, to powinieneś zdawać sobie sprawę, że porozumienie z Niemcami w tym czasie toczącej się wojny było już niemożliwe, a wcześniej gdy było możliwe wymagało przyjęcia ustaw norymberskich, samodzielnego rozwiązania kwestii żydowskiej, oraz least but not last rycerskiej wyprawy polsko krzyżackiej na Moskwę i dalej.

 171. Optymatyk
  22 stycznia o godz. 22:56

  Okrzyk Juliana Apostaty jest przekazem, ale ma wyłacznie siłę tradycji, nie żródeł historycznych , dlatego napisałem „podobno”. Całkiem możliwe, że to późniejsza interpolacja, ale tego nie wiemy. Nie negowałby siły i wagi tradycji, bez niej mniej byłoby ludzi w ludziach.

  „Podobno w Tworkach, specjaliści od schorowanej wyobraźni czytają cię, i już uszykowali odpowiednie lokum bez klamek i z gumowymi ścianami”.

  To niedorzeczne co piszesz, w Tworkach już niemal nie trzyma się ludzi w pokojach bez klamek z powodu jakości współczenych leków psyotropowych. Chyba że tych najbardziej agresywnych …

 172. Moderacji polecam fake-wpisy:

  Mauro Rossi 23 stycznia o godz. 9:51, Mauro Rossi, 23 stycznia o godz. 9:41 oraz Mauro Rossi 23 stycznia o godz. 9:39.

  Nie mojego autorstwa tylko prawdopodobnie tego, który tak często zmienia swoje nicki, ostatnio był „teistą”, porzednio „Polską Komunistyczną”.

 173. zaginiony palik
  23 stycznia o godz. 5:56

  „Za tą samą wiki: Heralkit „Autor pism kosmologicznych, politycznych i teologicznych”.

  „Teologicznych, boszsz!.. Przeoczyłem te brednie”.

  Nie, myślałeś, że teologia dotyczy tylko chrześcijaństwa? Religii pogańskiej też, jak najbardziej. „Teogonia” Hezjoda to przecież rodzaj teologii, chociaż jak to w Grecji sprzymierzonej z poezją, nie filozofią. W przypadku Heraklita mylisz ludzkie intuicje z badaniami naukowymi i nadajesz temu zbyt wielkie znaczenie, no bo Hezjod wielkim aforystą był. No był, wieszość ludzi zna go z jednego aforyzmu. Jeśli świat miałby być odwieczny to już lepiej powołuj się na Freda Hoyla, no ale wówczas musiałbyś zmierzyć się nie z aforyzmem tylko teorią względności i wieloma innymi ustaleniami astrofizyki, w tym ekspansją Wszechświata. Swoja droga ekspansja Wszechświata i ucieczka gakaktyk też właściwie oznacza, że „wszystko płynie”, a zasady termodynamiki i entropia tylko to potwierdzają.

 174. Sztubaczku, dziecie drogie….

  Znasz trochę historię?
  KAŻDA demokracja, republika, wcześniej czy poźniej stawała się albo oligarchią, albo monarchią.
  W czasach wspołczesnych, mamy pieknie rozwinięte oligarchie, ludzi rzadzących marionetkami- politykami.

  Oczywiście z wyjątkiem kilku krajów autokratycznych.
  Tam jest szansa, że przywodcy będa coś robic dla ludzi, a nie dla bankow, korporacji.
  I dlatego zachodnie media tak ich nie lubią….

  Demokracja to ściema, wspołczesne opium dla ludu.
  W większości krajow świata, lud nie ma nic do gadania w sprawie posunięć rzadow, legislacji rzadzącej ich życiem.
  Co doskonale widać obecnie przy tej pseudopandemii.
  Dla naszego dobra kagańce, obroże, smycze, blokady zakazy poruszania się, cenzura?

 175. Teista
  23 stycznia o godz. 0:06

  „Jeśli wierzysz, że świat stworzył bóg, to nie badasz tego świata, a tylko modlisz się do boga, ‎aby cię oświecił”.

  Prawdę mówiąc jedno nie przeczy drugiemu. Na przełomie XI i XII wieku pojawił się w Europie nurt (opozycyjny wobec dotychczasowego paradygmatu augustiańskiego) określany jako fides quaerens intellectum ― wiara szukająca rozumienia. Chodziło o relacje rozumu i wiary oraz to, że ludzki rozum jest niezbędny do wytworzenia w umyśle idei Boga. Postawienie akcentu na rozum było prostą ścieżką cywilizacji i wspólnoty europejskiej (wówczas christianitas) do powstania nauki. Do tego niezbędna była sieć akademii (uniwersytetów), w całej chrześcijańskiej Europie, nauka może rozwijać się tylko w sytuacji wymiany poglądów, myśli polemik lub sporów. Naukowe poznawanie świata stworzonego przez Boga niektórzy mogą traktować jako modlitwę (najwybitniejszy fizyk w dziejach Izaak Newton dobrym przykładem). Dla niektórych konstatacja, że nauka jest wytworem chrześcijaństwa, choc później poszła swoją drogą, będzie kłóciło się z ich uproszczoną wizją historii kultury, no ale takie są fakty, nic na to nie poradzę.

  „Nietolerancyjnymi są wszystkie religie pochodne od judaizmu, czyli nie tylko chrześcijaństwo, ‎ale też i islam. Natomiast tzw. religie pogańskie to zawsze były tolerancyjne”.

  Czyżby? No to musiałbyś osobiście spróbować tej tolerancji, czego ci nie życzę. Rozumiałbym twój entuzjazm dla religii animistycznych, szamańskich, ale politeistycznych (pogańskich)?

  Ofiary z ludzi charakterystyczne są dla religii politeistycznych, przykładem państwo Azteków i ich ofiary z ludzi na skalę masową. Kiedy w IX wieku Wikingowie zdobyli Nantes powiesili tysiące ludzi na drzewach jako wotum ofiarne dla swojego boga Thora. Zrobili tak jak przysięgali, o ile odniosą sukces w łupieskiej wyprawie. Mircea Eliade twierdził, że nie ma dowodów, że w religiach animistycznych stosowano ofiary z ludzi, a w religiach politeistycznych jak najbardziej. W chrześcijaństwie ofiara z człowieka (Jezusa) jest już tylko symbolicznym reliktem i sakramentem podczas mszy. W judaizmie ofiara z Izaaka wbrew intencjom Abrahama zostaje zanegowana, co pokazuje drogę jaką przeszedł człowiek na cywilizacyjnej ścieżce.

 176. wd-59 23 stycznia o godz. 0:05‎
  Tak, prawdziwie nietolerancyjna jest obecnie zachodnia tzw. demokracja, czyli de facto ‎plutokracja.‎

 177. EUROPA POPEŁNIA EKONOMICZNE SAMOBÓJSTWO:
  W Niemczech we wtorek (19.01) po raz kolejny przedłużono obowiązującą w tym kraju od połowy grudnia narodową kwarantannę – ma potrwać do 14 lutego. Jednak jeszcze w zeszłym tygodniu prominentni niemieccy politycy, w tym kanclerz Angela Merkel, mówili, że obostrzenia mogą potrwać przez kolejne 2-3 miesiące – donoszą media.
  Rząd federalny i władze krajów związkowych zgodziły się, że co najmniej do 15 marca pracodawcy będą musieli umożliwić swoim pracownikom pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Wcześniej było to tylko zalecane. Obowiązują także nowe zasady związane z noszeniem maseczek. Na terenie całych Niemiec w komunikacji miejskiej i w sklepach trzeba używać maseczek medycznych lub maseczek z filtrem. Do połowy lutego utrzymane zostaną obowiązujące już wcześniej ograniczenia, m.in. zamknięcie sklepów niesprzedających podstawowego asortymentu, zakładów usługowych, placówek kultury, barów i restauracji czy nauka zdalna dla większości uczniów. W najbardziej dotkniętych epidemią regionach mogą być wprowadzane dodatkowe obostrzenia, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców. Np. w Bawarii wprowadzono trwającą od godz. 21 do 5 rano godzinę policyjną.
  W Holandii od soboty (23.01) między godz. 21 a 4.30 rano obowiązuje godzina policyjna. To ograniczenia potrwa co najmniej do 9 lutego. Godzinę policyjną w Holandii wprowadzono po raz pierwszy od czasów II wojny światowej – przypominają media. Za niezastosowanie się do nakazu pozostania w domu grozić będzie mandat w wysokości 95 euro. Mieszkanie będzie jednak można opuścić w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, np. udając się do pracy. Będzie też można wyprowadzać na smyczach psy. W całej Holandii do 9 lutego obowiązuje ścisła kwarantanna. Nauczanie w szkołach odbywa się zdalnie. Zamknięte są restauracje, zakłady usługowe, lokale rozrywkowe i sklepy z innymi niż najpotrzebniejsze towarami. Rząd zaleca pracę zdalną tam, gdzie tylko jest to możliwe, a także powstrzymywanie się od podróży po kraju i za granicę. W domach można przyjmować maksymalnie dwóch gości.
  Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesza od niedzieli (24.01) odprawianie mszy świętych, nabożeństw i uroczystości, z wyjątkiem pogrzebów, w kościołach tego kraju. „Ta decyzja wynika z nakazu moralnego dla wszystkich obywateli, w tym szczególnie dla chrześcijan, w obliczu nasilającej się epidemii koronawirusa” – tłumaczyli portugalscy biskupi.

  Od piątku (22.01) przez co najmniej dwa tygodnie w Portugalii nie będą działały także szkoły i uczelnie. Epidemia w tym kraju rozwija się niemal najszybciej w Europie. Kolejne dni przynoszą najwyższe liczby zachorowań i zgonów. 22 stycznia w tym 10-milionowym kraju odnotowano tam 13 987 infekcji SARS-CoV-2 i 234 zgony na Covid-19. W piątek 15 stycznia na terenie całego kraju ogłoszono przewidzianą na co najmniej miesiąc kwarantannę. Zaleca się, by ludzie nie opuszczali domów bez potrzeby, pracowali zdalnie, zamknięto niektóre sklepy i zakłady usługowe, restauracje prowadzą tylko sprzedaż na wynos. Mimo sytuacji epidemicznej w niedzielę w Portugalii odbędą się wybory prezydenckie.
  We Francji obowiązuje najdłuższa w Europie godzina policyjna. Od 16 stycznia trwa ona od godz. 18 do 6 rano. Opuszczać dom można wówczas tylko z uzasadnionych powodów, jak praca, wizyta u lekarza czy ważne sprawy rodzinne. Znajdując się w tym czasie w przestrzeni publicznej, należy mieć przy sobie specjalne zaświadczenie, w którym podaje się swoje dane i powód, dla którego przebywa się poza miejscem zamieszkania. Zamknięte od końca października restauracje najprawdopodobniej nie zostaną ponownie otwarte 1 lutego, jak pierwotnie planowano; wyciągi narciarskie przypuszczalnie w ogóle nie zostaną uruchomione w tym sezonie narciarskim – relacjonują media. We Francji zamknięte są również kina, teatr, muzea i siłownie.
  W Anglii, gdzie już pod koniec września obecny był nowy wariant koronawirusa, który według tamtejszych naukowców jest 30 do 50 proc. bardziej zaraźliwy nie wolno wychodzić z domu bez uzasadnionego powodu. W niektórych regionach nowa odmiana jest już dominującym wariantem SARS-CoV-2. W Anglii zamknięte są szkoły, sklepy, które nie sprzedają towarów pierwszej potrzeby, punkty usługowe, obiekty sportowe i rozrywkowe. Prywatne spotkania są zasadniczo zabronione poza tzw. bańkami wsparcia, obejmującymi osoby mieszkające samotnie, lub koniecznością opieki nad dziećmi. Nie wiadomo na razie, do kiedy będą utrzymane te ograniczenia, premier Boris Johnson wyraził nadzieję, że będzie je można poluzować w połowie lutego. Do podobnych obostrzeń muszą się stosować mieszkańcy niemal całej Szkocji, Irlandii Północnej i Walii.
  W Anglii, gdzie już pod koniec września obecny był nowy wariant koronawirusa, który według tamtejszych naukowców jest 30 do 50 proc. bardziej zaraźliwy nie wolno wychodzić z domu bez uzasadnionego powodu. W niektórych regionach nowa odmiana jest już dominującym wariantem SARS-CoV-2. W Anglii zamknięte są szkoły, sklepy, które nie sprzedają towarów pierwszej potrzeby, punkty usługowe, obiekty sportowe i rozrywkowe. Prywatne spotkania są zasadniczo zabronione poza tzw. bańkami wsparcia, obejmującymi osoby mieszkające samotnie, lub koniecznością opieki nad dziećmi. Nie wiadomo na razie, do kiedy będą utrzymane te ograniczenia, premier Boris Johnson wyraził nadzieję, że będzie je można poluzować w połowie lutego. Do podobnych obostrzeń muszą się stosować mieszkańcy niemal całej Szkocji, Irlandii Północnej i Walii.
  W Szwajcarii od poniedziałku 18 stycznia pracodawcy muszą wprowadzić pracę zdalną tam, gdzie to jest możliwe. Zamknięte są sklepy niesprzedające podstawowych produktów, prywatne spotkania ograniczono do maksymalnie pięciu osób. Nie działają także placówki kultury i obiekty sportowe. Restauracje i bary mogą prowadzić sprzedaż tylko na wynos. Ograniczenia obowiązują do końca lutego.
  We Włoszech do połowy lutego trwa zakaz podróży między regionami bez ważnej przyczyny. Do 5 marca obowiązywać ma limit dwóch osób (nie obejmuje on dzieci poniżej 14 lat), które można przyjąć w prywatnym mieszkaniu. Na razie podtrzymany będzie też przepis o obowiązującej od godz. 22 do 5 godzinie policyjnej. (adj/ jar/ PAP)

 178. feran -hurtem:
  ‎1. MN podobna jest krajobrazowo do Warmii i Mazur, ale minus setki lat historii, minus piękne ‎zabytki i minus piękne miasta i miasteczka oraz urocze wsie mazurskie i warmińskie. I zgoda – ‎zimno tam bywa i podobno wilki wyją a Mall Of America to podobno największe centrum ‎handlowe w US of A, ale co z tego, skoro handlują tam dziś głównie chińszczyzną?‎
  ‎2. Mój komputer jest „hamerykański” (Dell) ale nauczyłem go pisać „po polskiemu”.‎
  ‎3. Wieści o zgonie US of A NIE są zbyt mocno przesadzone, tyle że US of A, tak jak np. Rzym ‎starożytny, może upadać dziesiątkami a nawet i setkami lat, ale ten proces rozkładu, kiedy się ‎już zacznie, to jest nie do powstrzymania. Churchill nie zapobiegł upadkowi imperium ‎brytyjskiego, a de Gaulle nie zapobiegł upadkowi imperium francuskiego, a gdzie dziś masz w ‎USA mężów stanu tego kalibru?‎
  ‎4. I nie myl wartości z cena rynkową – akcje mogą mieć wysoką cenę rynkową, ale szybko ‎mogą okazać się bezwartościowe, gdyż dziś to nie są one już nawet kawałkami zapisanego ‎papieru, a tylko układami bitów w pamięci bankowych czy giełdowych komputerów. ‎Pracowałem w tej branży, a więc wiem, że akcje, obligacje, depozyty bankowe etc., to jest tylko ‎jedna wielka LIPA i że liczy się tylko realna gospodarka, czyli rolnictwo, górnictwo i przemysł ‎przetwórczy (manufacturing) oraz realne usługi typu transportu czy łączności, a wszytko inne to ‎jest tylko „pic na wodę, fotomontaż” (to chyba Wiech).‎
  5. Oczywiście kościół katolicki (a inne też) powstał tylko po to, by uzasadniać grupę trzymającą ‎władze i wyzysk chłopów i innych, ale zanim on powstał, to chłop czy rycerz w takich ‎przypadkach kryzysu osobistego szedł do lokalnego szamana, czyli witch doctor’a, który był ‎zresztą znacznie bardziej rozsądny i ludzki niż jakikolwiek ksiądz, pastor czy rabin.‎
  ‎6. Generalnie, to w USA opanuje ogromny bałagan prawny związany ze sprzecznościami ‎pomiędzy prawem federalnym a stanowym, ale podobnie, choć oczywiście na znacznie ‎mniejszą skalę, jest np. w „mojej” Australii. A to wszytko po to, aby „nabijać kasę” ‎prawnikom. :-(‎
  Pozdr.‎

 179. głos zwykły 23 stycznia o godz. 10:16‎
  Skąd ten pomysł, że kasejot jest germanofilem? Jeśli nawet tak, to o wiele większymi ‎germanofilami byli Witos a szczególnie zaś Piłsudski czy Mościcki, którzy bardzo długo układali ‎się z Hitlerem, zapraszali do Polski Goeringa etc. etc.‎

 180. OK 23 stycznia o godz. 10:13‎
  OK, ale czego oczekujesz od prezydenta USA, który od dawna jest przecież tylko marionetką w ‎rękach anonimowych „gnomów” z Wall Street? Czegoś cennego, nowego, odkrywczego, czegoś, ‎co by było w interesie zwyczajnych Amerykanów i reszty świata?‎

 181. głos zwykły 23 stycznia o godz. 10:06‎
  Racja. Poza tym, to mienie Żyda, który porzucił swoje menie, uciekając przed kimkolwiek, ‎przejął np. Polak, to jak najbardziej w świetle polskiego prawa cywilnego stał się on jego ‎właścicielem, jako iż było to mienie opuszczone, bez właściciela. Zgodnie z art. 174 Kodeksu ‎cywilnego posiadacz rzeczy ruchomej niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli ‎posiada rzecz nieprzerwanie od lat trzech jako posiadacz samoistny. Odnośnie nieruchomości, ‎to okres zasiedzenia wynosi 20 lat przy dobrej wierze posiadacza, a 30 przy złej, ocenianej w ‎momencie objęcia w posiadanie. Dobra wiara posiadacza polega zaś na usprawiedliwionym w ‎danych okolicznościach przekonaniu, że przysługuje mu takie prawo do władania rzeczą, jakie ‎faktycznie wykonuje.‎
  Poza tym, to z Holokaustu ocaleli, poza nielicznymi wyjątkami potwierdzającymi regułę, tylko ‎ci Żydzi, którzy kolaborowali z okupantem, czyli członkowie Judenratów (samorządu ‎żydowskiego), Odmani (żydowscy policjanci z gett) etc. Ta cała „trauma” Szoah to jest więc ‎głównie wynalazek tzw. Holocaust Industry czyli Przedsiębiorstwa Holokaust ‎‎(https://en.wikipedia.org/wiki/The_Holocaust_Industry) i służy przede wszystkim bożkowi ‎Mamonie – temu prawdziwemu idolowi nie tylko Izraela, ale też i praktycznie całego tzw. ‎Zachodu.‎

 182. „Jedność, czyli zaufanie, szacunek wzajemny i przyjaźń, są dobrami, na które trzeba zasłużyć. Idiota swym poparciem wynoszący do władzy gangsterów i zdemoralizowanych psychopatów nie zasługuje na to, aby włączać go do wspólnoty ludzi przyzwoitych i godnych szacunku. Zawsze jednakże może się odmienić. I wtedy trzeba go przyjąć, wielkodusznie zapominając o przeszłości. Tak uczą, jak świat światem, moraliści wszech szkół, z katolicką włącznie. Bardzo żałuję, że prezydent USA pozwala sobie na głupią i zakłamaną retorykę. Ale cóż, nie święci garnki lepią i nie mędrcy światem rządzą.” (JH)

 183. Lechu, twa sraczka spływa po klepisku do gnilnego kaczego dołu.
  Lechu wypróżnij się raz a dobrze – ulży ci, ale nie zabije…

 184. wd-59 23 stycznia o godz. 13:38‎
  Otóż to! ‎

 185. Moderacji polecam fake-wpisy fałszywego „Mauro Rossi”, w których atakuje on osoby nie ‎będące pod wpływem psychoz na tle religijnym oraz propaguje religijne i inne zabobony.‎

 186. Optymatyk 22 stycznia o godz. 22:56‎
  Tak, okrzyk Juliana Apostaty jest najprawdopodobniej chrześcijańską fałszywką, podobnie jak ‎ta ich cała tzw. Biblia. I przepraszam za te Tworki.‎

 187. zaginiony palik 23 stycznia o godz. 5:56‎
  ‎1. Teologia oczywiście nie dotyczy tylko chrześcijaństwa, ale niemniej nie jest ona nauką, ‎podobnie jak filozofia też nie jest nauką.‎
  ‎2. Według współczesnej kosmologii, to Big-Bang jest nie tyle teorią a raczej naukową hipotezą, ‎mocno zresztą podejrzaną także i dlatego, że spory wkład w tę hipotezę miał pewien ksiądz ‎katolicki czyli niejaki Georges Lemaitre. Początek naszego świata nie nastąpił zresztą w tzw. Big ‎Bangu, gdyż wtedy było by to powstanie czegoś z niczego, a to jest możliwe tylko w bajkach, ‎religii i finansach. Hipoteza Big-Bangu księdza Georges’a Lemaitre, astronoma i fizyka z ‎katolickiego uniwersytetu w Leuven, od dawna nie jest więc uważana za teorię przez ‎naukowców – patrz na początek np. John D. Barrow „The Origin of the Universe” i tegoż „The ‎Book of Universes” oraz John Gribbin „In Search of the Multiverse: Parallel Worlds, Hidden ‎Dimensions, and the Ultimate Quest for the Frontiers of Reality. Hipoteza Big-Bangu ma także ‎mocno wątpliwe podbudowanie eksperymentalne (same poszlaki i brak faktów) a szczególnie ‎teoretyczne, gdyż nie wyjaśnia ona tego, jak „coś” mogło się wziąć z „niczego” i wymaga ‎przyjęcia dodatkowej a mocno nienaukowej (nieweryfikowalnej) hipotezy „kosmicznej inflacji”, ‎a więc nie należy ona do nauki, a tylko do filozofii i teologii.‎
  Pytanie skąd się wzięło Multiversum nie ma zaś sensu, tak samo jak nie ma sensu pytanie kto, ‎kiedy, gdzie, jak i dlaczego (po co) stworzył boga, gdyż boga po prostu nie ma, nie było i raczej ‎nie będzie, chyba, że ludzie go stworzą. ;-)‎

 188. Teista 23 stycznia o godz. 0:06‎
  ‎1. Wiara nie da się nijak pogodzić z nauką. Wiara jest bowiem ślepa, a zrozumienie istoty boga ‎oznaczałoby odarcie go z atrybutów boskości i sprowadzenie go z sacrum do profanum. Jeśli ‎bowiem świat został stworzony w sposób cudowny, to znaczy, że nie ma sensu jego badanie, ‎gdyż wola boga może w każdej chwili zmienić prawa w nim rządzące. Wierzącym zostaje więc ‎tylko modlitwa o zesłanie wiedzy na temat istoty rzeczywistości. Newton jest zaś przykładem ‎naukowca, który zmarnował mnóstwo czasu na jałowe analizy Biblii. Nauka została zresztą ‎stworzona wbrew chrześcijaństwu, a nie przez nie, gdyż nauka stanowi największe zagrożenie ‎dla religii.‎
  ‎2. Nietolerancyjnymi są wszystkie religie pochodne od judaizmu, czyli nie tylko chrześcijaństwo, ‎ale też i islam. Natomiast tzw. religie pogańskie to z reguły zawsze były tolerancyjne – w ‎starożytnym Rzymie aż do pojawienia się nietolerancyjnych chrześcijan panowała pełna ‎swoboda religijna, a dopiero narzucenie chrześcijaństwa spowodowało wojny religijne i ‎prześladowanie innowierców. W chrześcijaństwie ofiara z człowieka była zaś praktykowana aż ‎do XIX wieku – tzw. święta inkwizycja, palenie czarownic, heretyków, bluźnierców, ateistów etc.‎

 189. Tate 23 stycznia o godz. 20:49
  Masz odwagę przedstawić się na tym forum i podać swoje personalia z realu?

 190. Fajny artykuł. Niektórzy z komentujących zapomnieli o szczypcie soli przy czytaniu J.H.

css.php