Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

27.04.2012
piątek

Ja, żydzisko parchate

27 kwietnia 2012, piątek,

Pewne zacne konserwatywne stowarzyszenie poprosiło mnie o prelekcję na temat antysemityzmu w Polsce. Myślę sobie – jakie by podać ciekawe przykłady i nikogo nie urazić? No i wymyśliłem, że zrobię prasówkę z sieci na swój szanowny temat. Oto taka wyklejanka za ostatni tydzień (w autorskim wyborze). Miłej lektury!

„Hartman jest agentem Mosadu. On kilka lat temu nie umiał po polsku dziś jeszcze słów temu człowiekowi brakuje. Stara się narzócic nam jakieś nowe historie z zapomnieniem przeszłosci. A sami robią co rok marsze żywych Holokaust powtarzany co godzinę muzea zydowskie i ulice jak w Izraelu. A ja dziś obchodzę rocznicę. Była rocznica Adolfa który dał pracę wszystkim i rozwinął w niemczech przemysł. A nasz dzisiejszy Adolf niszczy cały przemysł sprzedaje wszystko i odcina dostęp na multipleks ,do prawdziwych informacji. Juz myslą że polska to zydowska kolonia. A Wrocław jest ich stolicą. Na zachodzie i warszawie jest ich najwięcej z przepisanymi nazwiskami. Tylko łba nie moga zmienić aby sie dać nie rozpoznać. I wyznaczają nam kierunek nauki na niewolnika, bez histori. Tylko swojej nie chcą zapomnieć. A są gorsi jak ten z przed 70 laty.”

„Panie mojżeszowy lepiej powiedz jakiemu panu służysz i won z Polski”

„Mam nadzieję, że Żydzi obudzą się, pozwolą dojrzeć człowieczeństwu na dnie ich serc… otrząsną się z pokoleniowej nienawiści wobec innych Narodów. Póki człowiek żyje – ma szansę – na wieczną kąpiel w miłości i świetle… czym jest życie człowieka wobec wieczności ? Chwila cierpień, zmagań, rozkoszy – na końcu kasa, której nie da się oszukać i płacić trzeba sobą…”

„Wiem, że Krzyż przeszkadza bardzo waszemu plemieniu. Zalecam wizytę w okupowanej przez wasze ścierwo Palestynie i zdejmowanie menory i diabelskich heksagramów.od naszych symboli wara psie.”

„Parchate żydzisko udające Polaka”

„Rebbe, skracałbyś trochę, bo hadko czytać, czas tu publiczności marnujesz. Człowiek ofiaruje Ci hojnie kredyt zaufania i szuka w tej twojej robocie jakiegoś choćby i głęboko ukrytego sensu, łudząc się: filozof, więc pewnie kiedyś ocknie się z murarskiego amoku i coś tu rozumnie skrobnie, a Ty brachu wciąż nic, nul, same majaki, jak – nie przymierzając do profesura drugiej przecież klasy – bałaguła jakiś. Do szkoły-ć więc, a nie w felietonisty! Nie na ten stołek byłeś uprzejmy siedzenie posadzić.”

„Ty parchu, won za Don, do Chazaromongolii lub na Synaj, gdzie twoje i wasze, swołoczy, korzenie! A od nas Polaków i Polski, nauczania historii, naszych Bohaterów się odpier..l. Takich jak ty NSZ likwidowala w czasie i po wojnie w tym mój śp. Ojciec oficer WP IIRP i NSZ.”

„Kojejny żydek który będzie w państwie wprowadzał reformy, na szkode państwa polskiego. Ja tylko wspomne pewne wydarzenie historyczne. Mam na myśli rozbiory. Wtedy Polska też była pod naciskiem wielu krajów Rosji, Niemiec I Austrii. Teraz jesteśmy pod naciskiem żydów, amerykańców i uni europejskiej. Przeciez wszyscy wiedzą o tym, że Polska jest prawie w 90% prywatna. Z logiki wynika, że wielkie koncerny mogą kupić tylko osoby które mają pieniądze. A w 95% są to żydzi. Za chwile nastąpi 5 rozbiór Polski…”

W stowarzyszeniu zauważyli przytomnie, że jakbym nie pisał, co piszę, to bym nie czytał, co czytam. Jest w tym, przyznam, jakaś rabiniczna mądrość. Ale ja lubię pisać i lubię czytać!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 120

Dodaj komentarz »
 1. Ja sobie wypraszam, to marna manipulacja: „Rebbe” znaczy tyle co „Mistrzu”, „Nauczycielu”, czy „Mentorze”, więc do „parcha” ma się nijak i kto jak kto, ale prominentny członek B’nai B’rith powinien o tym dobrze wiedzieć. „Profesur” to twoje własne słowo, którym sam siebie określiłeś na swoim blogu. „Do szkoły-ć” sam odsyłałeś p. Gowina, który moim idolem notabene nie jest, jemu także wytykałeś „stołek”. A że piszesz nieskładnie oraz antyklerykalną propagandę szerzysz, to Ci to wytknąłem i tyle. Ponadto napisałem, że miał tu być luz blues, a Ty kołysanki do snu zapodajesz, bo to prawda. O co pretensje? A tym w stowarzyszeniu istotnie zauważyli przytomnie, trzeźwi ludzie.

 2. Panie Profesorze…
  Z wielkim bólem czytam, co Pan pisząc – cytuje, bo imperatyw kategoryczny pisania i czytania, można jak widać z cytatów, przekształcić w czynność fizjologiczną.
  Taka to wspólnota nasza, języka, żołądków, nóg, biologii i geografii. Lecz nie – głów, serc i cywilizacji.
  Tu czytanie i pisanie innych i do innych to uczestnictwo w wyścigu do średniowiecza, na wstecznym biegu, taka nasza moc plemienna.
  Wielu ludzi ucieka od tego w zajęcia kulinarne, seks, dorobkiewiczostwo czy filantropię, byle czytaniem i pisaniem publicznym upokorzenia nie doznać, że to tylko, siecią web ujawniona, powszechna czynność biologiczna, zdeprywowana intelektualnie, o moralności nie wspominając.
  Proszę nie powielać, co fizjopatologia gatunku ludzkiego wydala mową i pismem w naszym ojczystym języku.
  Takie czasy mamy jeszcze, że na razie sąsiadów w czytaniu i pisaniu można wybrać z lepszym smakiem.
  Zanim przyniosą swe słowa do naszych domów sami, na drzewcach pochodni.
  A rasistowskie teksty posłać gdzie ich miejsce, korzystając z obowiązków prawnych wydawcy bloga, zacnej spółdzielni o nazwie „Polityka”.
  Ma chyba jakiś obowiązek regulaminowy i prawny w naszym, nadal przecież dobrosąsiedzkim Państwie.
  Z uszanowaniami.

 3. To dobrze, że pan tych obszczymurów w dupie ma. Za tę kozacką naturę Pana lubię. Niech pan tak trzyma i nie pęka Profesorze.
  Pozdrawiam

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Szanowny Panie Profesorze. Mam nadzieję, że po Panu to spływa. Niestety jest to nasza rzeczywistość, nie nowa ale z roku na rok pogłębiająca się. Nie dotyczy to tylko kultywowanego od wieków antysemityzmu, ale nienawiść, brak empatii, zawiść i wrogość wszystkich do wszystkiego na tle religijnym, politycznym, majątkowym, rasowym, sąsiedzkim i najgorsza nienawiść bezinteresowna stała się powszechna i codzienna. Mówili, że w wolnej Polsce, jak zwyciężą, to dopiero będzie miłość. I mamy to co Jedlicki nazwał „cywilizację podłości” z małymi szansami na jej zmianę.

 6. Podłe chamstwo i etyczna degrengolada na solidnej podbudowie prawdziwie polskokatolickich i jedynie słusznych „wartości”.

 7. @JH .Gdybym nie widział co widzę, to bym nie myślał co myślę. Gdybym nie myślał co myślę, to bym nie czuł, co czuję. Gdybym nie doświadczał co doświadczam,to bym nie pamiętał co pamiętam.Czy pamiętam Wszystko czego doświadczam i to jest to Wszystko co myślę? Czy pamiętam za co kocham życie?

 8. Ku pokrzepieniu serc za pomocą rozumu, aby przełamać grobowy nastrój bloga zainfekowanego Rasistentia faecalis, warto wsłuchać się w głos radia w naszym domu.
  Radia publicznego, proszę sobie imaginować.
  Nauka , jak donoszą Publiczni Radiowcy, nie z takimi, jak żydostwo czy pedalstwo problemami sobie radzi:

  „Naukowcy znaleźli psychologiczne podstawy ateizmu”.

  Kto by pomyślał, bez nauki, że to nie parch jakiś, tylko przypadłość psychologiczna. Nauka w Polskim Radiu nie pozostawia wątpliwości:
  „Naukowcy zgadzają się, że większość ludzi wierzy lub ma potrzebę wiary w Boga albo inną formę sił nadprzyrodzonych. Są jednak setki milionów ludzi, którzy określają się jako niewierzący.”
  Powiało grozą, zdrowa większość musi się bronić przed samozwańczymi określeniami idącymi w setki milionów!
  Na szczęście:
  „Psychologowie z kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej próbowali e k s p e r y m e n t a l n i e u s t a l i ć, dlaczego tak jest.”
  Eksperyment na większości, odessanie nadmiaru wiary i zważenie pozostałości? Nie!
  Otóż, badanym zadawano perfidne pytania „i oferowano wygodne, intuicyjne odpowiedzi”.
  Wykryto niedowiarków i to uporczywych:
  „…ci, którzy odpowiedzi odrzucali i wkładali wysiłek w to, żeby myśleć krytycznie, analitycznie częściej od innych deklarowali brak wiary…potwierdziły to inne testy – językowe czy obrazkowe”.
  No, trzebaż wiary nie mieć, aby tak obrazki traktować z języczkiem, wyszło szydło z worka.
  Na koniec wstrząsającego doniesienia epidemiologicznego, najbardziej niepokojące naukowców coś, o etiologii zjawiska:
  „badacze zwracają uwagę, że przyczyn niewiary może być więcej – na przykład kultura i wychowanie”.
  No i jesteśmy wraz z Polskim Radiem w domu, epidemia powstrzymana.
  Jak dowodzi empirycznymi cytaty inny naukowiec, J. Hartmann, kultura i wychowanie w naszym kraju z pewnością nie wzbudza objawów niewiary.
  Może incydentalnie, bo ja jakoś nie wierzę, że to, co ja cytuję to nie jest tekst kabaretowy, ale naukowy news państwowego radia:
  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/593892,Naukowcy-znalezli-psychologiczne-podstawy-ateizmu
  Uwierzę, jak niewiarę WHO skreśli z listy zboczeń i wybryków natury.
  Warto w tym naszym kraju czytać, a nawet słuchać, by uwierzyć w naukę!

 9. Aleksandra
  27 kwietnia o godz. 19:55
  – – –
  Aleksandro, a jak ktoś nie czuje, że nie myśli, to co odpowie w teleturnieju na pytanie: „co Pan czuje gdy…”?
  Empirycznie, to Twoja zagadka filozoficzna zapomina o znanej myśli, że jak kocha, to zrozumie 🙂

 10. @Gekko. Jeżeli ktoś nie czuje, że nie myśli, to jest po lobotomii, bądź pod wpływem środków narkotycznych, bądź w ciężkiej depresji. Ale jak poczuje, to Wie, że źyje! Inni nie pozwolą zapomnieć. Osoba, która nie czuje, że nie myśli, nie dostąpi udziału w teleturnieju 😀 , ale nie wyklucza to faktu, że może kochać i eksplorować:-D

 11. Bardzo lubię czytać pańskie felietony i słuchać pańskich wypowiedzi.
  Uważam, że jest Pan wartościowym i bardzo mądrym człowiekiem.
  Polska potrzebuje Pana i takich jak Pan.
  Dopiero wtedy zacznie doganiać europejską cywilizację.
  PS.
  Odnośnie zacytowanych antysemickich wypowiedzi, podpisuję się pod opinią „Ewy 1958”.

 12. Gospodarzu szanowny!
  Jak dotąd, wszyscy stoją za panem murem.
  Obszczymurków, jeśli ośmieliliby się tu pojawić, należy zwyczajnie olać, zgodnie z racjonalym prapolskim obyczajem.

 13. Tak mnie tu zestawiłeś (spryciarz!), że mam teraz wyrzuty sumienia. Żeby udowodnić, że Cię lubię i nie jestem twoim wrogiem, to zapraszam na bardzo ciekawy (szczególnie dla bioetyka), polecany zresztą obok film dokumentalny, w którym mówią – i ja się z nimi w pełni zgadzam – że to nie Żydzi, żydzi (jak sobie życzysz) są sprawcami zła na tym świecie, więcej nawet; żydzi są głównie ofiarami psychopatów będących u światowej władzy (z których część jednak deklaruje się być żydami niestety, robiąc złą prasę reszcie), więc do Żydów – żydów an masse pretensji mieć żadnych nie można. Do żadnej nacji ich mieć nie można, chyba, żeby istniała nacja psychopatów, to wtedy tak, ale to twór internacjonalny, nie spełnia kryteriów narodu.
  Autorem filmu jest p. Foster Gamble, ten od firmy Proctle & Gamble, skądinąd b. porządny na oko człowiek i z wielkim sensem moim zdaniem mówi, a film nosi tytuł „Thrive”, czego i Tobie szczerze życzę. Zapraszam, miliony ludzi już go obejrzały, wszystkim się podoba: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Tlb7b3-xzbw#

 14. Przypomniała mi się postać pani prof. Barbary Skargi, a właściwie film dokumentalny o niej i z nią jeszcze.
  Jest tam taka scena, w której otwiera korespondencję ( pani prof. nie posługiwała się internetem) i czyta na głos treści bliźniaczo podobne do tych, udostępnionych nam przez gospodarza na blogu. Trzeba przyznać, że pani profesor miała niezwykłe poczucie humoru, pękała ze śmiechu, a ja się obawiałem, że w jej skromnym mieszkanku wypełnionych od sufitu do podłogi książkami, zaraz dojdzie do jakiejś makabrycznej katastrofy, książki padną razem z nią ze śmiechu i będzie pogrzebana.
  Czasem jest z takich „miłosnych wyznań” jakaś korzyść, choćby takie potwierdzenie patriotycznych czynów bohaterów z NSZ. Normalnie to idą w zaparte, a tu proszę, na tacy podano.

 15. Czy nie meczy Pana to codzienne obcowanie z polskim nazikatolicyzmem? Wiadomo, ze to sie nie zmieni, ze biologiczne zydozerstwo wyznawcow kultu Zydowki z bekartem bylo, jest i bedzie. Ta wymarzona „niepodleglosc” po roku 1989 tylko otworzyla tylko puszke Pandory szerzej.

  Ciemnota, koltunstwo, chrzescijanskie „milosierdzie” – po co to tolerowac? Swiat jest piekny, w ciagu ostatnich trzudziestu lat wyjechalo nas z tego czarnoziemu kilka milionow, na co Pan czeka? Czy wierzy Pan w cuda?

 16. Panie Profesorze,
  Z ciekawością przeczytałem pański blog. Mój komentarz jest krótki – nic dodać nic ująć.
  Z poważaniem

 17. Jan Hartman
  Drżąc i pałając
  16.02.2012 czwartek
  Dzień dobry! Witajcie przyjaciele i wrogowie!

  „szlachetnych troli i hejterów uprzejmie informuję, że wszystkie rytualne napiętnowania, w rodzaju „nieprzejednany wróg Kościoła”, „żyd, mason i komunista”, „propagator eutanazji i aborcji” są jak najbardziej akceptowane, jeśli tylko ograniczą się do mojej wysoce obojętnej i nieistotnej osoby.”

  Dopuszczalne jest zatem tylko prymitywne chamstwo. Nie da rady obryzgać wysokiej katedry.
  Tylko wpisy oparte wyłącznie na nieprzekręconych i zupłenie wiernie cytowanych wypowiedziach własnych doprowadzają Gospodarza do furii.

 18. Myślę, że ma Pan „grubą skórę” i byle podłość nie robi wrażenia.
  Pisz Pan dalej tak jak piszesz i być może przyjdzie taki czas, że zamiast epitetami będzie Pan traktowany rzeczowymi polemikami.
  Trzym sie Profesorku!

 19. Państwo Izrael powinno być wspierane przez cały Zachód w walce z całym arabskim światem, a nie piętnowane za to że Broni się przed terrorystami fanatykami islamistami z palestyny. Ale organizacje i ludzie na zachodzie nie dostrzegają tego. Proponuje żeby zamieszkami tam choćby z pół roku i może zrozumieją kto tak na prawdę jest tym złym.

 20. Do tego, że są takie wpisy przywykłam. Po prostu staram się nie czytać.Ale najbardziej irytuje mnie to, że nasi znani rodacy często przekonują, że tego zjawiska w Polsce nie ma. Otóż jest. Obrzydza mnie to wiele spotkań towarzyskich, na których zawsze ktoś się wyrwie z tym tematem.Czasem jest chwila konsternacji, kiedy mówię, że ja tez jestem Żydówką. I wtedy nie wiedzą co z sobą począć, jest czy nie jest? Chyba nie, żartuje, czy coś w tym jest? A przecież gdybym była Żydówką, byłabym tą samą osobą. Moja kuzynka, teściowi swojej córki, antysemicie, też na przekór powiedziała, że jest Żydówką, no i tragiczna sprawa, okazuje się, że wnuki syna mogą być Żydami.Ciekawe co?
  Własne wnuki antysemity mogą okazać się „parchami”.Wszak nie sprawdzał przecież do któregoś pokolenia, przodków synowej.
  Tak mi przykro Panie Profesorze.

 21. Pomimo świadomości standardu cytatów dałem sobie spokój już po pierwszym zdaniu.
  „zarzócić” w patriotycznym wyznaniu broniącym prawdziwej polskości? O tempora! O mores!

 22. glupota sie trzyma mocno..i konca jej nie widzac.

 23. Szanowny Panie Profesorze,
  Bardzo mnie ubawiły opinie na Pana temat, powiedziałbym dzien powszedni w polsce. Jako mieszaniec spotykam sie z tym na codzien, w urzędach, tramwaju na murach, dowiedziałem się nawet że Smoleńsk to też żydowska sprawa, mniejsza z tym. Taka jest rzeczywistość i nic nie zmienimy, chciałem zwrócić uwagę na ten problem jako sprawa globalna. W Nowym Jorku wśród żydów z całego świata też się spotkałem z różnego rodzaju nietolerancją, w Londynie i Hajfie też. Może taka już natura ludzka, w polsce żyd to ten zły bogacz co rządzi światem, w nowym jorku polacy są winni za cały holocaust jakby II wojny nie było a w Izraelu wszyscy dookola są wrogami. Ja już wole być w Polsce. Pamietajmy jacy sami jesteśmy…bobe mówila coż dobrego ci uczyniłem ze mnie tak nienawidzisz.

 24. @ Aleksandra:
  „Jeżeli ktoś nie czuje, że nie myśli, to jest po lobotomii, bądź pod wpływem środków narkotycznych, bądź w ciężkiej depresji…nie dostąpi udziału w teleturnieju…”
  – – –
  Ależ Aleksandro, naukowcy kanadyjscy udowodnili, że to stan wiary, a Ty masz jakieś problemy psychologiczne z percepcją naukową otaczającego świata? 😉
  Przydałby Ci się teleturniej, najlepiej kryterium uliczne w obronie trwania (chwilo, Trwaj!).
  I tak dochodzimy do miłości, co się nigdy nie zabliźni.
  Gospodarz, na ten przykład, ma już tyle blizn z tej miłości, że i bliźnim Gowina mógłby kiedyś zostać… 🙂 🙂

 25. @Gekko. Zupełnie nie rozumiem Twojej postawy i Twojego wpisu. Czy brałeś udział w takim teleturnieju, spodobało się i z szacunku dla kobiet namawiasz mnie do wzięcia w nim udziału? Podejrzewam, że ,,chwili trwaj” , towarzyszy uczucie ,,byle nie za długo”. Gratuluję Gekko. Czy za oknami jest już 30 stopni gorąca? Schłodź rozgrzany umysł. Nie rozbawił mnie Twój wpis. Czy miało być śmiesznie, czy tylko strasznie?
  P.S. Przeczytaj jeszcze raz moje wpisy ze zrozumieniem.Nie zagęszczaj atmosfery, jeżeli możesz.

 26. Aleksandra
  28 kwietnia o godz. 8:41
  No, tośmy się nie zrozumieli, wzajemnie.
  Chciałem Ci zwrócić uwagę na to, że myślenie wyklucza wiarę, wg. naukowców kanadyjskich.
  Dotąd nauka tego nie zauważyła… 🙂
  A więc odczucia i emocje niekoniecznie muszą powiadamiać nas o braku myślenia.
  Nie wynika to ani z zaburzeń organicznych czy lobotomii ani też z oszołomienia patologicznego. Tacy jesteśmy biologicznie, niestety. Rozumne dyskusje z emocjami, zwłaszcza przy współistnieniu z nimi patologicznej osobowości, to pułapka inteligenta, zręcznie wykorzystywana przez manipulantów – wiarą, złymi emocjami. Widać to klinicznie w ulicznych zadymach w obronie ‚trwania’ tego stanu socjomanipulacji.
  Myślenie nie jest swą jakością lepsze od emocji, jeśli usiłuje z nimi polemizować racjonalnie.
  To mój komentarz do „dyskusji” z cytatami Gospodarza.
  Jak widać, nie trafiłem też w Twoją percepcję autoironią racjonalisty, sorry za nieporozumienie.
  Pozdrawiam.

 27. Dziwne prawo fizyki – patryjotyzm nektorych rodakow walczacych piorem i klawiatura z zalewem Polski przez Zydow, jest odwrotnie proporcjonalny w stosunku do ich znajomosci polskiej gramatyki, skladni i pisowni. Takze znajomosci rodzimej historii i literatury, ze o Bibblii czy Szekspirze nie wspomne. .
  Warto sie nad nimi pochylic, zwlaszcza z naszej zydowskiej strony. Nie wystarczy nauczyc ich uzywania szczotki do zebow czy mydla, potrzebna jest przede wszystkim troska o ich dusze, bo ta najbardziej krwawi. Proponuje zatem zataszczyc ich przymusowo na jakis koncert do filharmonii, odebrac komputer i dac prawdziwe, papierowe ksiazki do czytania, wyslac na kursy tanca towarzyskiego oraz zmusic do jakiejs pracy spolecznej co najmniej siedem godzin w miesiacu – w hospicjum, w schronisku dla bezdomnych kotow lub chocby przy zmywaniu graffitti z szubenicamni i Gwiazda Dawida.
  Te wszystkie zabiegi powinny troche pomoc – jesli nie na znajomosc ortogrfii , to chociaz na powstrzymanie przemoznej checi plucia w internecie. Bo taki Polak domyty i swiezo po przeczytaniu prawdziwej ksiazki i wysluchaniu Wiosny Vivaldiego, nie bedzie juz w stanie napisac do Profesora: „Ty , zydzisko parchate” ani kopnac Kota Mordechaja pod stolem.
  To sa znane zydowskie sztuczki praktykowane w tym plemieniu od stuleci – podstepnie kogos wyedukowac i siedziec sobie z zalozonymi lapami podziwiajac wlasny spryt i swoja wrodzona zydowska przebieglosc.
  Moze ten Zyd Soros zgodzilby sie sfinansowac przedsiewziecie?

 28. Gekko.Dziękuję. Nie rozszyfrowałam tekstu.Zgadzam siě, że racjonalne myślenie naukowe, osadzone jest na empirii. Skorzystam z podejścia Sokratesa i metody zadawania pytań.Pozdrawiam:-D

 29. Coraz czesciej zaluje, ze historia uczynila sztucznie Polske krajem homogenicznie czystym etnicznie, kulturowo i religijnie. Moze(?) gdybysmy byli bardziej „multi” – tak jak przed 1939 r. – bylibysmy dzisiaj po prostu lepszym narodem, a przynajmniej z lepszymi standartami postepowania i zachownia…?
  Pozdrowienia dla Autora:)

  @Izrael:
  „28 kwietnia o godz. 6:26
  Państwo Izrael powinno być wspierane przez cały Zachód w walce z całym arabskim światem, a nie piętnowane za to że Broni się przed terrorystami fanatykami islamistami z palestyny. Ale organizacje i ludzie na zachodzie nie dostrzegają tego. Proponuje żeby zamieszkami tam choćby z pół roku i może zrozumieją kto tak na prawdę jest tym złym.”

  Doprawdy nie rozumiem. Co ma antysemityzm w Polsce do sytuacji politycznej Izraela? Nie mowiac o tym, ze to co piszesz to hipokryzja. Potepiasz (w domysle) jeden antysemityzm, ale rownoczesnie dajesz zielone swiatlo innemu (Palestynczycy – a szerzej Arabowie – to rowniez Semici) BTW…tak sie akurat sklada, ze spedzilem na Zachodnim Brzegu odrobine czasu i ne widzialem tam niczgo co potwierdzaloby twoje tezy o tych „prawdziwych zlych”.

 30. Pan to masz niezłe chody – sam Izrael na blog zawitał, gratuluję!

  Korzystając z tak niebywałej okazji, parafrazując szczwanego Tomasza Lisa, chciałbym spytać u źródła – co z tymi plemionami? Skoro już tu wpadłeś Jakubie zwany Izraelem, w przerwie w twoim zmaganiu się z Panem Bogiem, to powiedz no tu zaraz gościu, jak to z Tobą i z tymi dziesięcioma zaginionymi plemionami naprawdę jest? Wikipedia podaje np., że „czarnoskórzy członkowie grupy Black Hebrew Israelites (Czarni Hebrajscy Izraelici) […] przypisują sobie pochodzenie od starożytnych Izraelitów i twierdzą, iż Żydzi są oszustami” Co Ty na to? Plemię Lemba z Afryki Południowej także uważa się za Izraelitów, czyli potomków Jakuba i jego dwunastu synów (oraz jednej córki, ale o niej w ogóle niechętnie się wspomina). Rastafarianie to z kolei etiopscy potomkowie Leviego, także syna Jakuba (zwanego Izraelem, jak już wspomniałem), którzy Żydami nie są, ale za Izraelitów się uważają i czczą Jezusa Chrystusa. Izraelici z czarnej Ghany „Dom Izraela” także roszczą sobie biblijne pretensje. Również Pasztuni z Afganistanu, etniczni mieszkańcy tego kraju upierają się, że są Izraelitami i sami nazywają siebie „Synami Józefa”. No to ich mordują. Ale to pestka – Brytyjczycy mają być Izraelitami, tak twierdzą protestanci. Ta pestka to pestka, gdyż Japończycy to Izraelici – tak znowu twierdzi Arimasa Kubo w „Tajemnica Dziesięciu Zaginionych Plemion: Japonia”, choć nie jest to teza odosobniona. Jakimś potwierdzeniem mogłoby być członkostwo Japonii w Komisji Trójstronnej na przykład. Także i ta pestka, to zwykła pestka, albowiem Irańczycy również mają być Izraelitami. Ale co to za pestka, w porównaniu do tej: Mormoni to ponoć Izraelici. Mitt Romney ma wygraną, jak banku szwajcarskim – nie wiadomo, czy Szwajcarzy to Izraelici, czy Żydzi, po bankowości jednak sądząc… Teraz prawdziwa bomba – Indianie to Izraelici, potomkowie Manassesa. Nawet Breivik może być Izraelitą, ponieważ mieszkańcy Europy Północnej są podobno potomkami Efraima.

  Izraelu, jak to więc jest z tymi Izraelitami oraz jak to jest z Żydami? I czy to prawda, że przekręciłeś własnego brata, z którym walczyłeś już w łonie matki – wyrolowałeś go podobno tak, że za miskę soczewicy(!) przejąłeś wszystko, co mu było należne, jako synowi Izaaka (wszelkie podobieństwa do znanych nam współcześnie praktyk proszę uważać za przypadkowe). Powiedz też, co sądzisz o piosence Jacka Kaczmarskiego „Walka Jakuba z Aniołem”? Link dla ułatwienia, jakbyś nie znał treści.
  http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze_alfabetycznie/kaczmarskiego/w/walka_jakuba_z_aniolem.php

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziesięć_Zaginionych_Plemion_Izraela

  @ karul
  Ty prosty chamie.

 31. Wracajac do tematu felietonu: przytoczone cytaty nie tyle mowia o antysemityzmie, ale o poziomie piszacych, ilosci wypitego alkoholu przy klawiaturze, a moze nawet i chorobie umyslowej. Autor z upodobaniem je cytuje, bo przeciez cham, szaleniec go nie obrazi.
  Dla mnie wazniejszym problemem jest anstysemityzm, mozna go nazwac kulturalny, zagniezdzony w polskich rodzinach. Tych wiecej, czy mniej wyedukowanych czy tez bardziej lub mniej religijnych. Zyd, z ktorym praktycznie Polak nigdy sie nie zetknal nie potrafi byc dla Polaka czyms obojetnym.
  Najbardziej smiesza mnie deklaracje, zwlaszcza na forum : nie jestem antysemita i w mojej rodzinie takich nie ma, a nawet nie znam takich ludzi. W realu tak zdecydowanych deklaracji jak by mniej, lub wcale – za to wiecej opowiesci negatywnych.
  Oficjalna polityka panstwa polskiego to nie posiadanie stanowiska w sprawie nierzadko zbrodniczej polityki Izraela. W sferze publicznej jakakolwiek odchylka od tego, krytyka takiego czy innego,postepowania diaspory zydowskiej jest ryzykowna, bo przylepia latke antysemityzmu i wbudza potepienia w srodowiskach zydowskich. (Reszta swiata tylko relacjonuje.) Doznaja tego i Zyd Bauman i Niemiec Grass i ukochany w Polsce Edelman, ktory w swiecie zydowskim jest zapomniany, przemilczany – jest niczym.
  A przeciez Izrael i rozrzuceni po swiecie Zydzi powinni podlegac takim samym osadom, jak inni. Czasem slusznym, czasem blednym, zmieniajacym sie.
  Mnie najbardziej interesuje problem, czy jest jakis granica miedzy prawem do krytyki, a antysemityzmem.
  Moze wiecej trzeba mowic o 2000-letnim zlym PR Zydow, ich przesladowaniu w imie lepszej religii itd…, i to ludzi czegos nauczy, a z drugiej strony swiat milczy, kiedy stary testament staje sie we wspolczesnym swiecie ksiega notarialna. Zydzi teraz biora odwet za te 2 tys. lat i ostatni wiek – maja prawo i jest to normalne z psychologicznego punktu widzenia. Ale czy to poprawia opinie o nich? No i czym to sie wszystko skonczy?

 32. Miałem tu już nie zaglądać, ale widzę, że moje wpisy pojawiły się jednak po dwóch dniach kwarantanny, więc wybaczam i zwracam honor, choć nie będę nawiedzał tego bloga zbyt często, czasu mało… Wiem, że Pan żałuje, ale cóż, ces’t la vie.

 33. Naprawde nie wiedzialam ,ze jest Pan Zydem i nawet wezwalam Pana
  przypadkowo, do polskiego protestu przeciw naszem anty…hm..
  Musze sie przyznac ze nienawidze przeklenstw i antysemitow
  ale w polityce /Polityce / udalo mi sie niektorych „przekonac?”.
  Niestety nie mam obecnie czasu i sily ,ale jak przejde na emeryture to z checia ich od Pana wypozycze , przepraszam ja lubie po hetmansku …
  jeden ruch i delikwent nie musi prosic o harakiri…
  Salute
  ps.
  Moja babcia mowila zawsze ; ja go /gogo ?/ naucze rozumu …
  on sie po prostu sam zaprasza …
  I serdecznie prosze panie Profesorze nie uragac mi panu Hartmanowi ktory jest Zydem ; jestem zdegustowana .

 34. Dolaczam sie do Gekko 19.08.
  Osobiscie nie czytam w internecie komentarzy jesli nie mam pewnosci, ze istnieje jakas przynajmniej wstepna selekcja. W innym przypadku natychmiast laduje sie w g…niezaleznie od tematu wiodacego.

 35. A ja się głowię, czy żydożercze, rasistowskie wypociny prymitywów, klepiących swe nieortograficzne brednie w klawiaturę, są w jakimkolwiek stopniu równoważone przez ochotników Hasbary, szerzących świadomie, gdzie się tylko da, kłamliwe apologie Izraela oraz Syjonizmu i judzących przeciw Islamowi i muzułmanom.
  Co jest gorsze? Zaślepienie głupotą, czy szowinizmem?

 36. Zydom co zostali w Polsce mozna zacytowac Galczynskiego:
  Chcieliscie Polski? No to ja macie! Skumbria w tomacie! Pstrag.

 37. Na ile Jan Hartman jako Polak wstydzi sie tego co cytuje?

  Mam nadzieje, ze czuje sie za nie conajmniej tak samo za nie odpowiedzialny jak ja i my wszyscy na tym blogu.

  Mam pytanie – czemu wlasciwie maja sluzyc cytaty zalaczone przez Jana Hartmana?
  Ze co niby z nich wynika?

  Na ile poklady chamstwa i glupoty sa wedlug Pana Hartmana zwiazane bezposrednio z antysemityzmem a juz specjalnie….polskim?
  Jaka role w powstawaniu i istnieniu glupoty odgrywaja elity opiniotworcze narodu i jaka jest za to ich odpowiedzialnosc.

 38. „…Wracajac do tematu felietonu: przytoczone cytaty nie tyle mowia o antysemityzmie…” (sic!)

  To ja przytoczę taki, który udaje, że nie mówi, mówiąc o rasistowskiej kondycji autora – prozą:
  > zyta2003, 28 kwietnia o godz. 11:11 <
  – – –
  @ Witold
  28 kwietnia o godz. 11:18

  Dziękuję za poparcie 😉
  Niestety, praworządność w tym kraju zawsze ustępuje przed plemiennymi przepychankami.
  Ja też mam ochotę i lubię czytać oraz pisać w towarzystwie, o którym świadczy lokal, w jakim się dyskutuje; ądziłem, że "Polityka" to akurat NIE miejsce na bydlackie bluzgi rasistowskie, zalewające internet.
  Czyżby nawet Gospodarz, nie mówiąc o właścicielu lokalu tego bloga, lemingowato lekceważył praworządność i regulaminy?

  Cóż, jakby admin wycinał, czego nie wycina, tobyśmy nie musieli patrzeć na to, czego nie sposób czytać.

  Proszę więc, lekceważąc prawo i obyczaje, nie dziwić się ekspansji bluzgowej zachęconej tak dziczy.

  Tracę ochotę do udziału w tym blogu, bo też lubię czytać.
  🙂

 39. ………żydzisko parchate……… dlaczego wszędzie tam gdzie pojawia się „żydzisko parchate” , wytwarza się sytuacja ….parchata , mało ciekawa i wyjątkowo „podbramkowa” ?
  Czy „żydzisko parchate” samo „płodzi” takie reakcje , a może „żydzisko parchate” przyciąga takie a nie inne reakcje ?

  Co jest w żydostwie że jest …..”parchate” ?

  Dlaczego inne nacje , narody czy plemiona nie wywołują tyle negatywności , co „żydzisko parchate” ?

  Czy to nie jest wina ….”prawdziwych” żydów ????

 40. A ja po przeczytaniu wpisu nawet przez ulamek sekundy nie pomyslalam, czy autor jest Zydem, czy chociaz ma korzenie zydowskie. Zreszta dalej nie wiem. Myslalam, ze to opis szerszego, typowo polskiego zjawiska, dopatrywnia sie we wszystkim zydowstwa i wrazych mocy zydowskich.
  Moj brak czujnosc wynika chyba z tego, ze mieszkam zagranica. Tu poza paradami etnicznym, a tez klotniami sasiedzkimi, jednak jest mnie emocjonalny – pozytywny, czy negatywny- stosunek do pochodzenia.
  Dla mnie Autor jest wielce utalentowanym czlowiekiem, ktorego opinie, poglady, na dodatek, prawie zawsze pokrywaja sie z moimi. Niestety, nie znam dorobku naukowego Autora z zycia pozapublicznego i nie mnie go oceniac.

 41. „Mam nadzieję, że Żydzi obudzą się, pozwolą dojrzeć człowieczeństwu na dnie ich serc… otrząsną się z pokoleniowej nienawiści wobec innych Narodów. Póki człowiek żyje – ma szansę – na wieczną kąpiel w miłości i świetle… czym jest życie człowieka wobec wieczności ? Chwila cierpień, zmagań, rozkoszy – na końcu kasa, której nie da się oszukać i płacić trzeba sobą…”

  Co jest antysemickiego w tym cytacie? Jest trochę kiepsko napisany, ale przecież niesie ze sobą pozytywne przesłanie.

 42. Gekko,
  czytajac Polityke uwazalem i uwazam (ponad 30 lat), ze caly czas jestem w dobrym towarzystwie. Raczej zapytalbym sie, czy ja jestem dobrym towarzystwem dla Polityki. Wiesz przeciez doskonale,ze wstepniak Gospodarza ma calkiem inny kontekst niz to co on cytuje.

 43. Kultura polskiej sieci jest bardzo niska. Ja nie jestem Żydówką, ale obraża się mnie (jak członka różnych grup) nie mniej niż Pana.

 44. Przeraza mnie to w jak glebokim zyje zascianku,bo to co dzis wyrabia sie w Polsce-zabija umysl.Chrzescijanska”milosc” i empatia az buzuja w umyslach tych wszystkich „patriotow”, co chca Polski dla Polakow,a wszysko co odmiene jest zle,bo tak mowi ksiadz co Bogiem tu jest .

 45. A Ty znowu swoje, znowu moje komentarze wiszą, a ja Ciebie wziąłem za poważnego człowieka. Wpisy, które cytujesz są idiotyczne (poza Gogo) oraz wulgarne i jeśli są prawdziwe (wiemy, co potrafi propaganda), to należy je potępić, normalny człowiek tego nie napisał.

  Ale pocieszę Cię, bywają teksty jeszcze gorsze, np. w trakcie sztuki „Getto” jest taka scena: hitlerowiec strzela do Żyda w getcie i go zabija. Jak to hitlerowiec. A ze sceny rozlegają się radosne brawa dla nazistów oraz okrzyki „Dobij go mocniej!”, „dobra robota!”. Podobne okrzyki padają, jak policja flekuje Żyda. Tak, tak, tacy zwyrodnialcy też są na świecie. I to młodzi ludzie, z czterech szkól średnich, zaproszonych na spektakl. W radiu o tym mówili, gazety pisały niedawno, przedwczoraj chyba. Nagłówek był taki: Izrael: Żydowscy uczniowie oglądając sztukę o Holokauście bili brawo podczas sceny zabijania Żydów

  http://www.bibula.com/?p=55960

 46. Pnie Profesorze!!!ten kto rzuca blotem liczy ,ze cos sie przyklei.Powstaje pytanie ,czy Ci ktorzy pisza te bzdury wiedza co czynia?Patrzac merytorycznie na to co wypisuja istnieje domniemanie graniczace z pewnoscia ,ze Oni tylko umieja piasc i to z bledami,a myslenie nie jest Ich najsilniejsza strona.No coz moze tym sie dowartosciowuja.Wina lezy tu po stronie Tych ,ktorzy wyciagaja kasztany z ognia ,a wiec wszelkiej masci politycy,ksieza itp.A to nie zmieni sie w najblizszym czasie.ale wraz z otwarciem drzwi do UE–kropla drazy skale.Dziekuje bardzo za Panskie artykuly.Wyrazy szacunku.

 47. @ Witold
  28 kwietnia o godz. 13:22
  – – –
  Ja czytam „Politykę” nieco dłużej, Witoldzie.
  Akurat 30 lat temu, w 1981 roku, kontekst krótkiej, solidarnej wolności, pokazał, że egzystencjalne przywiązanie pisma do minionego towarzystwa, może pozbawić go co wrażliwszych czytelników i autorów.
  Obawiam się, że i dzisiaj, powielanie czy dopuszczanie do publikacji, w tym towarzystwie, rasistowskich bluzgów, wbrew prawu i własnemu regulaminowi, ma kontekst odwrotny, niż zamierzone współczucie dla obluzganych i odraza wobec bluzgających, skądinąd w pełni uzasadnione.
  Po prostu, toksyczne szambo eksponowane w takim miejscu, wbrew intencjom nie staje się przestrogą, ale przyzwyczaja do fetoru i stępia wrażliwość, tolerancję wobec zła (i o to bluzgerom właśnie chodzi).
  Uważam, że pewne rzeczy, łamiące zresztą prawo, nie powinny się na blogu „Polityki” ukazywać, zero tolerancji w tym przypadku.
  Tym bardziej, że cały świat internetowy w około pełen już tego szamba.
  Przy całej solidarności i współczuciu dla Gospodarza oraz obrzydzeniu wobec rasistowskich komentarzy jego niektórych gości (?, ‚sasiadów’?), takie bluzgi trzeba tępić, bo jakakolwiek polemika z nimi pomaga tylko osiągnąć im cel.
  No, chyba, że celem samym w sobie i kontekstem publikowania takich komentarzy w ogóle, tym, jaki przywołujesz, jest wzbudzenie współczucia.
  Osobiście o tak słabą wolę Gospodarza nie posądzam.
  Zachęcam więc, aby to Gospodarz sam decydował klawiszem „delete”, jakie komentarze świadczą o przynależności do akceptowanego dla poziomu dyskusji towarzystwa.
  Bo to właśnie, a nie co innego, i tak będzie widać.
  Nie mam nic przeciwko, aby mnie na ten przykład także Gospodarz wykluczył, jeśli do spodziewanego towarzystwa to, co ja piszę, nie pasuje.
  Pozdrawiam.

 48. Polakom , którzy wybrali obecnych ministra Spraw Zagranicznych i prezydenta RP których miłość do narodu wybranego potwierdzona jest przez urząd stanu cywilnego, temu biednemu narodowi zarzucanie antysemityzmu jest wielką przesadą , wręcz idiosynkrazją przestawicieli tego wybranego narodu.
  W normalnych krajach imigranci już w drugim pokoleniu czują się obywatelami kraju w którym mieszkają . W Polsce i w innych krajach zapyziałej Europy imigranci z Azji mniejszej czują się dalej obcy ? To dziwne.

 49. Mam wrażenie, że wiele osób przeczytało wpis Gospodarza „bez zrozumienia”.
  Jakie ma znaczenie, czy pan profesor jest Żydem, podszywa się pod Żyda, czy też uważa się za Polaka o żydowskich korzeniach, jest tzw. gojem Polakiem albo nie jest?
  Rzecz w tym, że każdy, kto daje głos publicznie w obronie rozumu, demokracji, tolerancji, drwi np. ze spiskowych teorii historii jest automatycznie narażony na ataki. A gdy są anonimowe, jak to w internecie, to bardzo niewybredne ze strony myślących inaczej.
  To ja może podsumuję zgodnie z tą logiką:
  Profesorku – jest pan nie tylko sprzedajnym parchem na usługach Czerskiej, Tuska, Putina oraz Merkel, ale także wrednym masonem, liberałem, lewakiem, lemingiem, cyklistą oraz fałszywym blondynem o wyglądzie prawicowca, który dla niepoznaki zapuścił brodę.

 50. Panie profesorze mam dwa pytania :

  1. Dlaczego Żydzi nienawidzą Polaków ?
  Niech Pan sobie przypomni prasowe relacje o skandalicznym zachowaniu uczestników wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski , będącym skutkiem jej antypolskiej indoktrynacji od wieku szkolnego .

  2. Marek Siwiec polemizując z red. Skwiecińskim napisał ostatnio na portalu lewica24.pl że jest przewodniczącym Europejskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Izraela.
  Moje pytanie : kiedy powstanie Izraelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Polski ?
  Czy coś takiego jest w ogóle możliwe ?

 51. Andrzej Falicz
  28 kwietnia o godz. 11:45
  Na ile Jan Hartman jako Polak wstydzi sie tego co cytuje?
  ***
  CZY WSTYDZIC SIE MAJA CYTUJACY CZY autorzy tych cytatow?
  Mam nadzieje, ze czuje sie za nie conajmniej tak samo za nie odpowiedzialny jak ja i my wszyscy na tym blogu.
  ***
  Jan Hartman nie nie jst autorem tych cytatow wiec nie ma powodu aeby sie za nie wstydzil.
  Mam pytanie – czemu wlasciwie maja sluzyc cytaty zalaczone przez Jana Hartmana?
  Ze co niby z nich wynika?
  Na ile poklady chamstwa i glupoty sa wedlug Pana Hartmana zwiazane bezposrednio z antysemityzmem a juz specjalnie….polskim?
  ***
  Nienawisc czesto wyrazana wobec Zydow w Polsce jest bezposrednio zwiazana z polskim antysemityzmem.
  Jaka role w powstawaniu i istnieniu glupoty odgrywaja elity opiniotworcze narodu i jaka jest za to ich odpowiedzialnosc.
  ***
  Kim sa elite opiniotworcze w Polsce?

  Panie profesorze mam dwa pytania :
  1. Dlaczego Żydzi nienawidzą Polaków ?
  ***
  Dlaczego Polacy nienawidza Zydow? Dlaczego {olacy wykrzykiwali Zydzi do Palestyny?
  Dlaczego Polacy wykrzykiwaki Bij Zyda!? Dlaczego ciemnotepe chlopstwo w Polsce wierzylo ze Bog zeslal Hitlera azeby ukarac Zydow za ukrzyzywanie „Pana Jezusa”?

  Niech Pan sobie przypomni prasowe relacje o skandalicznym zachowaniu uczestników wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski , będącym skutkiem jej antypolskiej indoktrynacji od wieku szkolnego .
  ***
  Gowniaze izraelscy z wycieczek to poprostu zle wychowane bekarty.
  2. Marek Siwiec polemizując z red. Skwiecińskim napisał ostatnio na portalu lewica24.pl że jest przewodniczącym Europejskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Izraela.
  Moje pytanie : kiedy powstanie Izraelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Polski ?
  ***
  Wedy kiedy w polsce skonczy sie nienawisc do Zydow.
  Czy coś takiego jest w ogóle możliwe ?

 52. Do GOGO

  Przeczytaj w encyklopedii znaczenie slowa klerykal lu antylkerykal. Jezeli za trudne to wklejam ponizej. A co do pogladow i tolerancji, nienawidze przede wszystkim glupoty i skurwysynstwa. Tak sie sklada, ze znam porzadnych ludzi wsrod wielu wyznan, ale wsrod tych samych wyznan, prawdziwych skurwieli. Charakter czlowieka zalezy od wielu czynnikow, ale czy to przypadek, ze wsrod katoli jest najwiecej zlych ludzi ?
  A wiec wklejam link, wszak na nauke nigdy nie jest zbyt pozno, szczegolnie gdy chce sie zabierac glos w dyskusji. http://pl.wikipedia.org/wiki/Antyklerykalizm

 53. Straszne. Prawie tak straszne jak to, że w „jedynym zachodnim kraju na bliskim wschodzie” chory psychicznie nie ma prawa dostać paszportu, a Żydzi o ciemnej karnacji poddawani byli eksperymentom medycznym ustępującym tym w Auschwitz tylko finezyjnością (bo co to za fantazja napromieniować tysiące Sefardyjskich dzieci?).

 54. Nie każdy publicznie sławiący rozum,demokrację,tolerancję i wyrażający brak wiary w spiski jest narażony na ataki.To są ogólniki.A właściwie sztampa.Z Czerskiej.
  Jaki rozum,jaka demokracja,jaka tolerancja i jakie spiski ?
  Ważne co jest pod spodem.Nacja ? ,społecznośc złączona wyznaniem,historią,
  tragedią wymagającą odkupienia? przez ofiarę? jaką? krwi,pieniądza ?nieruchomości?
  ,zezwolenia na zabijanie przy odzyskiwaniu ziem mitycznych ?,wyborem za przyjaciół tych którzy zabijali metodycznie i za nieprzyjaciół tych ,których tryglodyci (wszędzie się znajdujacy) wykorzystali przyzwolenie by się wzbogacic mordując ?
  Racje polityczne,światowe ,finansowe,na ostatku moralne.
  To jest skomplikowane.Poprawnośc polityczna ,sztampowa,objawia się w sprowadzeniu dyskusji do winy obszczymurków.

 55. Może to i źle o mnie świadczy, ale dostałam ataku śmiechu; regularnej „głupawki”. Gdyby takie teksty używane były w kabaretach, to szum krytyków byłby nielichy: – śmiać się można, ale to, co reżyser widowni serwuje, to hucpa i pastisz „Morskiego Oka”, a choćby i „Dudka”! – Nie uchodzi! W to, że to oryginał raczej trudno uwierzyć, prawda? No i wtedy pomyślałam, że internet to wielkie narzędzie pokoju i miłości – pradziadowie tych frustratów, kiedy ich moc i łaska Boża dopadły, musiały chwytać kosy i koziki , żeby „pąnów rizat'” Robota ciężka, niebezpieczna i źle rokująca – a tu, proszę? czysto, cicho, noże w szufladzie, kosy w muzeum, a klawiatura jest cierpliwa. Oj, chyba, że sobie znowu Szelę wyhodują…

 56. Czaro

  Obywatelu, no obywatelu…

 57. Panie Profesorze. Podzielę się moim doświadczeniem w tym zakresie i polecam moją metodę.
  Kiedyś koło pomnika Dmowskiego przy Al. Ujazdowskich pewien człowiek wynajął słup ogłoszeniowy, gdzie nalepił swoje plakaty, na których cytował antysemickie teksty Dmowskiego, żeby pokazać komu to wystawiono pomnik. Zostawił też miejsce na plakatach, aby przechodnie mogli wpisywać swoje uwagi. Ogromna większość wpisów to były wypowiedzi antysemickie, pełne nienawiści, atakujące Żydów, do których wpisowicze zaliczali wszystkich, włączając w to nie tylko polityków, ale i kardynałów i papieża. Zastanowiłem się, co by tu napisać żeby trafiło nawet do takich ludzi, którzy są odporni na wszelkie argumenty. I w końcu napisałem: Dmowski to Żyd.

 58. Nie wiem, skąd bierze się w ludziach, często bardzo młodych, tyle bezinteresownej agresji i nienawiści.
  Niedawno na Podlasiu miała miejsce seria incydentów wymierzonych w mniejszości narodowe:

  http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35241,10203761,Rasistowskie_wybryki_z_Podlaskiego_w_Sejmie.html

 59. Antysemityzm ma się w Polsce dobrze.
  Wg sondażu, ok. 40% Polaków nie chciałoby mieć za sąsiada Żyda. Zapewne uważają, że Żyd ma jakieś wrodzone niedobre cechy. O wiele więcej osób chętnie miałoby za sąsiada Niemca. Niemcy w czasie wojny wymordowali 6 milionów Polaków, ale to Żydów nie lubi się bardziej. Ciekawe, dlaczego? Może u Niemców, w przeciwieństwie do Żydów, zło nie jest dziedziczne?

  W ramach kampanii „Jestem Polką/Jestem Polakiem” pojawiły się kilka lat temu billboardy, na których prezentują się członkowie mniejszości narodowych w Polsce. Pokazują w ten sposób, że można być Polakiem nie przestając czuć się Czechem, Niemcem, Rosjaninem czy Żydem. Rozmowa z p. Anną Ciszewską – Polką i Żydówką.
  Pytanie: Nie bała się pani ujawniać publicznie swoich żydowskich korzeni?
  Odpowiedź: To była chyba najodważniejsza decyzja w moim życiu. Obawiałam się negatywnych reakcji. Billboardy powieszono na początku stycznia, ale na razie nic złego się nie stało.
  Czy Polacy-Czesi lub Polacy-Serbowie Łużyccy także obawiają się ujawnienia?

  Antysemityzm siedzi głęboko w Polakach i dlatego tak histerycznie reagują na każdą wzmiankę o nim. Zawsze będą szukać „ale”, które usprawiedliwi zło, jakie wyrządzali Żydom. Ale jak można usprawiedliwić zabijanie bezbronnych Żydów, ocalałych z Holocaustu, zabijanych tylko dlatego że byli Żydami?
  O tym, że Hitler zrobił dobrze „uwalniając” Polskę od Żydów, słyszałem wielokrotnie, czasem od wykształconych ludzi, wiele lat po wojnie. Pamiętam radość niektórych rodaków w 1968 r. z poniżania Żydów, pamiętam wrogość niektórych i obojętność wielu.
  Sięgnijmy do Internetu.
  O wielu znamienitych Polakach można przeczytać „Żydzisko, agent NKWD bezprawnie ‚rozgrzesza’ zbrodniarzy, dywersantów żydowskich i zdrajców z pod znaku UB, SB i PZPR”; podaje się ich „prawdziwe” żydowskie nazwiska.
  Czy jeszcze gdzieś podaje się czyjeś pochodzenie jako dowód tego, że jest złym człowiekiem?
  Na stronie poświęconej dowcipom można dziś przeczytać takie „kawały”: „Czym się różni duży Żyd od małego? Odpowiedzi: 1. Wartością opałową 2. Małemu nogi z pieca nie wystają.”
  Pełno też publikacji obwiniających Żydów o wszelkie zło popełniane wobec ludzkości i poszczególnych narodów. Nie tylko w internecie, niektóre można kupić w kioskach. Nikt się nie oburza, nikt nie protestuje, nikt tego nie ściga.
  To się tak szybko nie skończy.
  Zakończę anegdotą z 1968 r. W czasie nabożeństwa w synagodze, pewien Żyd, zajęty niewesołymi myślami, wyjął machinalnie papierosa i zapalił. Rabin, wstrząśnięty, przerwał nabożeństwo i zapytał: „Co ty, prowokację tu urządzasz?”. „Och, nie, rebe”, odpowiedział delikwent, „ja po prostu zapomniałem, że jestem Żydem”. „Ach, to chwała Bogu”, odetchnął z ulgą rabin, „o tym to ci ludzie zawsze przypomną!”.

 60. Zdegenerowana hołota.

  Od wielu lat zastanawiam się i szukam korzeni tych ukierunkowanych emocji, nie tylko w stosunku do Żydów, ale także i do prawosławnych.
  Byłbym ciekaw Pańskiej opinii.

  Pozdrawiam

 61. Michrich,

  Musze dolaczyc do innych zaskoczonych faktem, ze Profesor Hartman nie jest przede wszystkim nieudanym politykiem skompromitowanej niby-lewicy – SLD (patrz ostatni kongres z Millertem i Czarzastym w rolach glownych).
  Ze nie jest „ekspertem” od zagrozenia pelzajacym terrorem kosciola katolickiego… i postepowym europejczykiem walczacym z upiorami polskiego patriotyzmu.
  Dzisiaj dowiedzialem sie, ze jest rowniez Zydem.
  Nie wiem jakie to ma znaczenie dla Pana Hartmana i jaki to ma zwiazek z jego dotychczasowa dzialanoscia publiczna i polityczna – ktora jak do tej pory wydawala mi sie jedyna dziedzina dotyczaca Pana Hartmana zaslugujaca na polemike.

  Teraz pierwszy raz nieudany polityk lewicy pojawil sie dla mnie w kontekscie antysemityzmu – o czym Profesor Hartman pospieszyl mnie powiadomic cytujac Zyda Parchatego.

  Nie dawno ogladalem okladke Neewsweeka gdzie najwybitniejszy…dziennikarz RP, znany i wielokrotnie nagradzany europejczyk i wojownik o tolerancje skojarzyl nakrycie glowy milionow ludzi o egzotycznym dla kraju nadwislanskiego pochodzeniu z AMOKIEM…
  Nie wiem co Lisowi zrobili Sikhowie.?…

  Moge – jezeli chce tak bardzo jak profesur Hartman – naczytac sie tysiecy wpisow kapiacych nienawiscia do „pedalow”…,
  Obejrzec sobie rzucajacych banany czrnoskorym pilkarzom Polakow.
  Naczytac sie zupelnie mainstreamowych artykulow kapiacych nienawiscia do muzulmanow i odraza do arabusow-tzw. szmatoglowych.
  „Metoda Hartmana”:
  Co prawda nie obcinamy (przeciez robimy to MY Polacy) glow przybyszom z Kaukazu jak robi sie to w Moskwie ani nie spalamy calych rodzin czarnoskorych uchodzcow jak Niemcy ani nie odstrzeliwujemy z zimna krwia dzieci proemigracyjnych przybudowek politycznych jak robia to…Norwedzy – nie mniej jednak Polacy maja problem – podobny zreszta jak ten, ktory maja Zydzi, Niemcy i Amerykanie – to problem tolerancji dla innosci.
  I na przyklad –
  W dalszym ciagu w naszym czarnosecinnym kato-kurniku polski obywatel arabskiego pochodzenia moze zostac marszalkiem wojska polskiego.
  W jedynej „demokracji” Bliskiego Wschodu zeby sluzyc w armii trzeba obok obywatelstwa miec rowniez sluszne pochodzenie… narodowe.

  Biorac pod uwage fakty – brak tolerancji, prymitywizm i chamstwo maja sie w Polsce dobrze ale nie sa niczym wyjatkowym w kontekscie miedzynarodowym.
  Plujacych jadem swirow – na parchatych Zydow, pedalow, szmatoglowych arabusow, tchorzliwych pepiczkow, sredniowiecznych moherow nadajacych sie do eutanazji itd – mamy prawdopodobnie srednia swiatowa o ile nie europejska.
  Problemem jest brak tolerancji w stosunku do innych – wszystkich innych a nie tylko Semitow.
  Specjalne konferencje dotyczace antysemityzmu uwazam za naduzycie.
  Ten Pan/Pani od Parchatego Zyda nienawidzi Arabusow i pluje na pedalow.
  Na 100 procent!

  Hartman moze mi pewnie zacytowac wiele wpisow o zydowskim pochodzeniu Michnika, Mazowieckiego, Kwasniewskiego, Geremka, Kuronia i setek innych ludzi z polskiego swiecznika.
  Pewnie napisze nawet jakis felieton o tych wpisach kwitujac go wieloznawczym chrzaknieciem jako „oczywistym zwiazkiem” dotyczacym stanu polskich umyslow…
  Tych „Zydow.”.. wybieraja Polacy wiec koncentrowanie sie na swirach moze byc nie tylko ryzykowne ale prowokacyjne i szkodliwe.

  Interesuje mnie jakie konkretne wnioski i ZALECENIA maja wedlug Hartmana wynikac z jego cytatow?
  Co w zwiazku z setkami wpisow swirow my jako Polacvy mamy zrobic i czy wynikaja one z braku lewicowosci czy niedoboru prawdziwej prawicowosci?
  Czy mamy jako wspolodpowiedzialny za swirow narod… odreagowac „nasz problem antysemityzmu” konkretnymi posunieciami politycznymi dotyczacymi Bliskiego Wschodu i czy opinie Pana Hartmana maja od dzis byc opiniami nie tylko piszacego pod publiczke lewicujacego prowokatora ale rowniez Zyda?
  Nie rozumiem Pana Hartmana.
  Czy wnioski wyplywajace z tych wpisow maja jakos konkretnie zmienic nasz (moj i innych blogowiczow) stosunek do Zydow czy maja wplynac na nasze samopoczucie jako Polakow.
  Kto z nas sie z nimi indentyfikuje?
  Po co mam od Pana Hartmana dowiedziec sie rzeczy oczywistych dla wszystkich – istnieje duza grupa ludzi z problemami?

  Czy akurat antysemityzm jest wyjatkowym zaslugujacym na konferencje?

 62. Trzymam z Panem, Panie Profesorze! A pana Falicza pytam: co ma niby wynikać z Pańskiego pisania? Serdeczności od faceta wychowanego w „dobrym” katolicko – antysemickim domu.

 63. Profesor Hartman należy do tych wybitnych Polaków, którzy stworzyli co najmniej połowę polskiej kultury i nauki. Bez nich bylibyśmy ubodzy jak prymitywni i ciemni nędzarze przykościelni. Sam Profesor w swojej twórczości filozofa i etyka, i w humanistycznej publicystyce nie wykazuje żadnych związków z dzisiejszym Izraelem. Z jego imperialistycznymi dążeniami do eksterminacji narodu, agresji wobec sąsiadów, okupacji terenów Palestyńczyków i budowy hańbiących murów 8 metrowej wysokości otaczających osiedla. To budzi sprzeciw i potępienie. Także ma niewiele wspólnego z innymi przedstawicielami tej nacji, Sorosem, Sachsem lub Liptonem odpowiedzialnymi za tyle zła i nędzy w tym kraju. Chrońmy i szanujmy wybitnych Polaków przed agresją ciemnej prawicy katolickiej.

 64. Prowincjusz
  29 kwietnia o godz. 6:58

  Trzymam z Panem, Panie Profesorze! A pana Falicza pytam: co ma niby wynikać z Pańskiego pisania? Serdeczności od faceta wychowanego w „dobrym” katolicko – antysemickim domu….”

  A to, ze chcialbym skonczyc z dzieleniem ludzi na Zydow, Polakow i zielonoswiatkowcow.
  Nie mam zamiaru lamac sobie zeber od walenia sie po piersiach za plemienne grzechy – wystarcza mi moje wlasne.
  Chcialbym sie ustosunkowywac do opinii na tematy dotyczace spraw istotnych – sprawa malo istotna jest dla mnie informacja, ze Pan Hartman jest Zydem a ja z pochodzenia mongolskim Ukraincem (to prawda) – chyba, ze w zwiazku z tym ma cos konkretnego wynikac.

  Podawanie na tacy dan z rynsztoka w felietonie pod pretekstem odkrywania jakiejs prawdy (jakiej?) wydaje mi sie cienka prowokacja.
  Rynsztok przepisany przez profesura nawet w Polityce jest dalej rynsztokiem i niczym wiecej.
  Nic nie wnosi i ociera sie a jaks forme ekshibicjonizmu i infantylizmu.

 65. Czytam te wpisy u gospodarza i jakoś nie widzę wielkich ataków i opluwania, ba wpisy raczej pozytywne. Tymczasem czytałem wpisy pod wypowiedziami W. Kuczyńskiego i tam cała lawina inwektyw i bluzgów oraz oskarżeń i pomówień o żydostwo i wszystko złe co ludziom się z nim kojarzy. W. Kuczyński nie jest żydem , a więc dlaczego takie wpisy.
  Myślę, że część prawicy jednoznacznie kojarzy swych przeciwników a są nimi żydzi, masoni , liberałowie (kiedyś mówiono że i cykliści) i wszyscy ci którzy krytykują ich (za ich głupotę). Antysemityzm jak pisałem to bzdurne określenie w stosunku do żydów, bowiem większość z nich Semitami nie jest. No cóż politycy kupili hasełko bo korzystne, a ludzie bezmyślnie powtarzają .

 66. jasny gwint
  29 kwietnia o godz. 7:45
  Profesor Hartman należy do tych wybitnych Polaków, którzy stworzyli co najmniej połowę polskiej kultury i nauki. Bez nich bylibyśmy ubodzy jak prymitywni i ciemni nędzarze przykościelni. Sam Profesor w swojej twórczości filozofa i etyka, i w humanistycznej publicystyce nie wykazuje żadnych związków z dzisiejszym Izraelem. Z jego imperialistycznymi dążeniami do eksterminacji narodu, agresji wobec sąsiadów, okupacji terenów Palestyńczyków i budowy hańbiących murów 8 metrowej wysokości otaczających osiedla.
  ***
  Wasc pomija fakt ze mur jest budowany w celu utrudnuenia terrorystom arabskim dokonywania aktow twrroru na Zydach w Izraelu! Do jasnego gwinta nie odwracaj wasc kota ogonem i nie falszuj prawdy. Od tego czasu kiedy mur wybudowano ilosc aktow terroru eyraznie zmniejszyla sie i to nie w smak jasnemu gwintowi. Jeszcze raz mozna powtorzyc tym Zydom co zostali w Polsce za Konstantym Galczynskim:
  Chceliscie Polski? No to ja macie! Skumbrie w tomacie! Pstrag!
  Nikt nigdy nie dazyl do exterminacji Arabow. To Arabowie probowali zepchnac Zydow do morza gdy w Polsce wolano; Zydzi do Palestyny!

  To budzi sprzeciw i potępienie.
  ***
  Kazdy ma prawo bronic sie i uniemozliwiac agresje tch co daza do jego eliminacji.

  Także ma niewiele wspólnego z innymi przedstawicielami tej nacji, Sorosem, Sachsem lub Liptonem odpowiedzialnymi za tyle zła i nędzy w tym kraju.
  ***
  Ja nie mam zbyt wysokiej opinii o Sorosie ale ciekawe co mu sie w Polsce zarzuca? To cos nowego ze niejaki Soros jest czemus winny. KIm jest Sachs i Lipton? Co oni zlego zrobili?

  Chrońmy i szanujmy wybitnych Polaków przed agresją ciemnej prawicy katolickiej.
  ***
  Gdyby nie ta ciemna prawica Izrael nigdy by nie powstal bo nie byloby zadnej potrzeby. Antysemicki motloch zmotywowal Zydow do zalozenia Izraela. Kiedy w Arabowie urzadzali pogromy Zydom osiedlajacym sie w Palestynie W Polsce wolano: Zydzi do Palestyny! Vij Zyda!

 67. Szanowny Panie Profesorze. Szanuję Pana i podziwiam za odwagę z jaką stawa Pan przeciw chamom i wszelkiej maści półgłówkom. Mam nadzieję, że uda się Panu wykształcić chociaż nielicznych mądrych ludzi.

 68. A ty Michrich 24/7 na sluzbie w Anti Defamation Leaque. Podziwiam, podziwiam

 69. zyta2003
  29 kwietnia o godz. 11:47
  A ty Michrich 24/7 na sluzbie w Anti Defamation Leaque. Podziwiam, podziwiam
  ***
  Po prostu jestem przeciwko falszowaniu rzeczywistosci. Nie jestem na niczyjej sluzbie. Jestem na sluzbie praedy i wlasnego sumienia czego o tobie nie da sie powiedziec.

 70. Michrich, Waść plecie bałamutne bzdury. I radzę poczytać co nieco na ten temat.

 71. Cenię publikacje Pana Profesora za mądre, trafne myśli i obserwacje. Niestety, jeśli będzie Pan zwracać uwagę na emocjonalne reakcje zagubionych, to w zalewie śmieci i pomyj będzie Pan tracił sporo czasu i energii psychicznej. Proszę robić swoje, pisać i dyskutować tylko z racjonalnymi uwagami.

 72. asny gwint
  29 kwietnia o godz. 15:20
  Michrich, Waść plecie bałamutne bzdury. I radzę poczytać co nieco na ten temat.
  ***
  Taki zarzut mozna wystrzelic w przestrzen z armaty. Papier wszystko scierpi. Trudniej dowiezc. Na to potrzebna jest znajomosc faktow, logika i obiektywnosc. W swoim czasie pisano( za czasow PRL-u) ze genetyka jest to bzdura. Na jaki temac mam cos czytac, gdzie i po co? Czy cokolwiek co napisalem jest falszem? Nie potrzebna jest zadna inteligencja azeby komus powiezies pie…sz glodne kawaly, go..no wiesz.

 73. Wielce Szanowny Panie!

  Jako mieszkaniec Wiednia osmiele sie zabrac glos w sprawie reformy nauczania historii, co -jak slusznie zauwazyl wiadomy prezes – ma z naszej mlodziezy uczynic nisko oplacanych parobkow Unii. Prosze, zeby w swych niecnych, a nawet podlych zamiarach uwzglednil Pan fakt, ze austriackie firmy za nic maja znajomosc jezykow, programow komputerowych i temu podobnych bzdur, za to niezwykle cenia sobie u pracownikow znajomosc polskiej historii. Pan i Panu podobni zdrajcy i zaprzancy powinni miec tego swiadomosc. Wiecej Grunwaldu i Czterech Pancernych! Pozdrawiam.

 74. Jarekvien:
  Prosze, zeby w swych niecnych, a nawet podlych zamiarach uwzglednil Pan fakt, ze austriackie firmy za nic maja znajomosc jezykow, programow komputerowych i temu podobnych bzdur, za to niezwykle cenia sobie u pracownikow znajomosc polskiej historii. Pan i Panu podobni zdrajcy i zaprzancy powinni miec tego swiadomosc. Wiecej Grunwaldu i Czterech Pancernych! Pozdrawiam
  ***
  Kim jest adresat do ktorego skierowane powyzsze slowa?
  .Co maja wspolnego austriackie firmy z tematem poruszanym.
  Co ma z tym wspolnego znajomosc historii?

 75. Czaro

  Obywatelu, no obywatelu… (już raz Gospodarz tę moją króciutką odpowiedź Czaro’wi wyciął)

  Jasnemu gwintowi chciałbym skromnie przypomnieć, że p. Hartman jest prominentnym członkiem – wiceprezesem ŻYDOWSKIEGO STOWARZYSZENIA B’NAI B’RITH W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ (nazwa oryginalna wg KRS), które już raz zdelegalizował prezydent Ignacy Mościcki w 1938r., jako masonerię, więc określanie samego siebie przez Gospodarza jako masona nie jest pozbawione sensu. Jak rozumiem z informacji ze strony jewish.org.pl, każdy członek tej potężnej organizacji, zrzeszającej wyłącznie Żydów w 50 krajach świata, poza usługowym przeprowadzaniem staruszków przez jezdnię na przykład, ma obowiązek poświęcenia się bezpieczeństwu i trwałości państwa Izrael oraz działania wszędzie na korzyść Żydów, co stanowi ichnia konstytucja:

  „B’nai B’rith jest międzynarodową organizacją żydowską, która poświęca się bezpieczeństwu i trwałości narodu żydowskiego i państwa Izrael. […] Jej zadaniem jest zjednoczyć osoby pochodzenia żydowskiego i uwydatnić tożsamość żydowską za pośrednictwem wzmacniania żydowskiego życia rodzinnego i wychowania i kształcenia młodzieży, szeroko pojętych usług dla osób starszych, oraz obrony Żydów i działalności na ich korzyść na całym świecie.” – wytłuszczenie moje. http://www.jewish.org.pl/index.php/pl/sposecznopydowska-w-polsce-mainmenu-59/625-bnai-brith-w-polsce.html

  Moja obawa, jako obywatela RP jest taka: Skoro ma działać na korzyść Żydów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, z tego osobiście wnioskuję, że jeśli interes jakiegoś Żyda na świecie, także w Polsce, będzie sprzeczny z interesem Polski i Polaka, to członek tej organizacji, nawet będąc Polakiem powinien działać w interesie Żyda, najwidoczniej wtedy przeciw Polsce i Polakowi, gdyż obowiązku działania na rzecz kraju, którego obywatelem jest ów członek, konstytucja na niego nie nakłada. Ale może się mylę, jeśli niewłaściwie treść zrozumiałem, to proszę tu kogoś światłego o wyjaśnienie.

 76. My budowalismy Koscioly,starsi bracia-fabryki.Oni maja banki…My chcemy pracy,mieszkan,dzieci-gdzie mamy isc? Nasze koscioly sa biedne,a nauczyciele mowia,ze modlitwa pomaga na wszystko.

 77. @Gogo

  „…chciałbym skromnie przypomnieć, że p. Hartman jest prominentnym członkiem – wiceprezesem ŻYDOWSKIEGO STOWARZYSZENIA B’NAI B’RITH W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ (nazwa oryginalna wg KRS)…

  Sądzisz @Gogo, że piszący na blogach „Polityki” o tym nie wiedzą?
  Nisko cenisz interlokutorów z krakowianinem @jasnym gwintem na czele. JH jest wiceprzewodniczącym, a nie wiceprezesem.

  Poza tym sądzę, że żadne wyjaśnienia nic tu nie pomogą, bo Pan i tak już swoje wie lepiej.

 78. Pan Profesor Hartman chcial nam zwrocic uwage na temat antysemityzmu w Polsce.
  Wedlug mnie problemem jest brak tolerancji i tendencja do oceniania ludzi wedlug (ogolnie mowiac) plemiennych etykietek (Zydzi, mohery, Grass jako Niemiec a nie pisarz itd) i to we wszystkie strony.
  Koncentrowanie sie na antysemityzmie uwazam za blad – i – zgubny dla obiektywnego problemu – brak proporcji.
  Zrobil to wielce oryginalnie i odkrywczo (…) cytujac najbardziej chamskie i prymitywne wpisy na swoj wlasny temat.

  Dzieki temu jednoczesnie ustawil sie w roli ofiary i przedstawil „obiektywny obraz” polskiego antysemityzmu…, wzniecil ponownie przygasajacy na skutek uplywajacego czasu i pojawienia sie innych aktualnych problemow – ogien slusznego wzburzenia.

  Trudno to nawet nazwac prowokacja majaca na celu merytoryczne podejscie do problemu – wedlug mnie jest to rozczulajacy dowod infantylizmu szacownego umyslu dazacego za wszelka cene do zaistnienia nawet jezeli trzeba zrobic cos wykraczajacego poza przyjete normy.

  Jest to kolejny dowod – obok startu w wyborach z ramienia SLD – potrzeby bycia zauwazonym – taki czesto typowy dla prymusow kompleks wynikajacy z potrzeby bycia w centrum uwagi.

  taka jest moja prywatna byc moze bledna diagnoza – zniesmaczonego felietonem.

  Pana Profesora odsylam do artykulu nie z Gazety Polskiej co spowodowalo by atak na moje aorty wscieklych lemingow ale z jak najbardziej koszernej Gazety Wyborczej.
  Jest to artykul o stanie polskiego szkolnictwa (glownie wyzszego), za ktory (KATASTROFALNY) ponosza odpowiedzialnosc luminarze intelektu.
  Nie jest to byc moze temat zwiazany z zydowska parchatoscia lub innymi pasjonujacymi i niezwykle „istotnymi” sprawami, ktore wydaja sie zajmowac uwage Profesora (jego blog jego broszka), publicysty i polityka w jednej osobie (niedlugo pewnie … osobowosci telewizyjnej).

  Moze warto poczytac – polecam wpisy pod artykulem (setki).
  Katastrofalny stan polskiego szkolnictwa wyzszego jego polityzacja i oderwanie od rzeczywistosci wedlug mnie swietnie pasuje do zainteresowan Pana Profesura.

  „…Drodzy Młodzi Przyjaciele. Czuję się w obowiązku zwierzyć się Wam z bardzo przykrej tajemnicy. Nie jesteście – większość z Was – dobrze wykształceni, a jedynie tak Wam się wydaje. Zostaliście oszukani najpierw przez nauczycieli, a potem przez wykładowców –

  Więcej… http://wyborcza.pl/1,76842,11633916,Profesor_do_mlodych__wyksztalconych_bezrobotnych_.html#ixzz1tV5MZkUm …”

 79. @Andrzej Falicz

  „Pana Profesora odsylam do artykulu nie z Gazety Polskiej co spowodowalo by atak na moje aorty wscieklych lemingow ale z jak najbardziej koszernej Gazety Wyborczej.
  Jest to artykul o stanie polskiego szkolnictwa (glownie wyzszego), za ktory (KATASTROFALNY) ponosza odpowiedzialnosc luminarze intelektu.”

  A to Pan czytał?

  „Prof. Jan Hartman, odnosząc się do systemu edukacji jako wielkiego projektu romantycznego świata zachodniego, nie miał złudzeń. – Chcielibyśmy wykształcić wszystkich. Czym szerzej będziemy kształcić, tym niższy będzie poziom tego wykształcenia.

  (…)

  Szkoła ma uczyć myślenia, dyskusji, wyciągania wniosków. – Niech nauczyciel robi z uczniami to, na czym się zna. Powinien czytać, dyskutować, oglądać, skłaniać do myślenia – konkludował profesor. Zwrócił też uwagę, że wielkim błędem jest obecnie to, że szkoła zrezygnowała kompletnie z funkcji wychowawczej, zostawiając ją w gestii rodziców i księdza.”

  http://www.polityka.pl/kraj/1526513,2,debata-w-polityce-polska-szkola-bezrobotnych.read

 80. Ewa 1958
  30 kwietnia o godz. 7:19

  Dziekuje,
  I tak wole.

  Mniej efektownie ale byc moze efektywniej profesor odmieni Polske zajmujac sie dzialanoscia edukacyjna (ambicja !!! energia i wiedza) niz felietonami jak wyzej o parchatosci zyda czy dzialanoscia w partii Czarzastego i Millera.

  To tylko moja opinia
  Tak jak caly blog – „nieodpowiedzialna”.
  ale szczera.

  Tak mysle – profesorowie jak on sa odpowiedzialni za fatalny stan polskiego szkolnictwa – za duzo w nim poszukiwania taniego poklasku i popularnosci wsrod elitek.
  Za duzo kalamburow myslowych i slownych.
  A za malo pracy dla dobra kraju.

  Sam sobie szykuje piszacych rynsztokowe wpisy na blogach.
  Takie mamy „nieudane spoleczenstwo” (patrz na cytaty w felietonie) jak nieudane elity.

 81. Andrzej Falicz
  30 kwietnia o godz. 6:20
  Pisze: *Koncentrowanie sie na antysemityzmie uwazam za blad – i – zgubny dla obiektywnego problemu – brak proporcji.*

  Parafrazujac: Koncentrowanie sie na nazistowskim antysemityzmie uwazam za blad – i zgubny dla obiektywnego problemu – brak proporcji*
  Przeciez nazisci nie tylko zabijali Zydow.
  Panie Andrzeju, to nie wina tych, ktorzy sie nad tym problemem koncentruja, bo problem ten pojawia sie jako obiektywny, niezaleznie od tego czy sie ktos nad nim koncentruje czy tez nie. Jak nasz rodak katolik kogos nie lubi, a nie wie za bardzo, dlaczego go nie lubi,to siega po wytrych:Zyd. Zydem staje sie Kwasniewski,Mazowiecki, przed wojna byl Zydem Pilsudski. Nie zarzuca sie tym nielubianym, ze maja przodkow czeskich, rosyjskich itp. I taki stosunek do Zydow *zawdzieczamy* wielowiekowej katolickiej tradycji, ktora uparcie oskarzala Zyda o zabicie zbawiciela. Te jaselka, gdzie Zyd jest bity , osmieszany, te plotki o zabianiu chrzescijanski niemowlat, te skandaliczne obrazy w sandomierskiej katedrze, ktore przed zniszczeniem chroni je rzekoma wartosc artystyczna.
  Dlatego koncentrowanie sie nad tym problemem wcale nie prowadzi do braku proporcji.

 82. Ewa 1958

  Może i wiedzą, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z celów internacjonalistycznej loży p. Hartmana – jasny gwint na przykład, z którym często się zgadzam, jak wynika z treści jego postu prawdopodobnie nie wiedział o tym, że obowiązkiem lożowym p. Hartmana jest także wspieranie państwa Izrael, czyli, jak twierdzi między innymi p. Ben White w swojej książce „Apartheid Izraelski” wydanej przez Le Monde Diplomatique, a dostępnej w księgarniach – państwa segregacji rasowej, apartheidu, agresji, ucisku i międzynarodowego bezprawia, z czym trudno się nie zgodzić biorąc pod uwagę przytaczane prze niego argumenty oraz wiedzę ogólną, dostępną dla każdego choćby w Internecie.
  Izrael jako państwo kompletnie mi nie przeszkadza, jednak przeszkadza mi antypolska indoktrynacja Izraelczyków już od kołyski, rasizm, więzienie Palestyńczyków w obozach, okrucieństwo i barbarzyństwo. Trudno mi zrozumieć, dlaczego człowiek wykształcony (za nasze pieniądze) filozof, bioetyk, dla wielu nawet autorytet, zamiast protestować i potępiać barbarzyństwo, oflagować się, głodówkę ogłosić, już nie mówię żeby się miał podpalić w proteście, siedzi cicho jak mysz pod miotłą w tej kwestii i ani piśnie. Natomiast w kwestii torowania drogi do nihilizmu poprzez swą propagandę ma do powiedzenia całkiem sporo i to niewybrednym językiem, może odrobinę zręczniejszym niż przytoczone przez niego cytaty (poz moimi) ale równie podłym.

 83. Hipokrytyczny Gogo:
  Izrael jako państwo kompletnie mi nie przeszkadza, jednak przeszkadza mi antypolska indoktrynacja Izraelczyków już od kołyski, rasizm, więzienie Palestyńczyków w obozach, okrucieństwo i barbarzyństwo.
  ***
  Samobojcze wysadzanie Zydow w powietrze nie przeszkadza wcale bo wedlug gogo to nie barbarzynsrwo ani okrucienstwo. Nie ma zadnej antypolskiej indoktrynacji Izraelczykow od kolyski. Prawda o tym ze czostal zeslany przez „Pana Boga” azeby ukarac Zydow zya ukrzyhlopswo wierzylo ze Hitler zostal zeslny przez boga za jako kara za ukrzyzowanie Chrystusa to prawda historyczna a nie indoktryzacja. Szmalcownictwo wczasie wojny i pogromy po wojnie to fakt!!!!!
  Hasla Zydzi do Palestyny, Bij Zyda to fakt!!!!
  Trudno zeby za to kochac. Jak bylo tak bylo. Czy przypominanie o Katyniu to inindoktrynizacja?
  Co za obluda obrazalskich szowinistow w Polsce.

 84. Falicz:
  Sam sobie szykuje piszacych rynsztokowe wpisy na blogach.
  Takie mamy „nieudane spoleczenstwo” (patrz na cytaty w felietonie) jak nieudane elity.
  ***
  Juz nawet Hitler powiedzial ze Zydzi sa sami sobie winni w swym posmiertnym testamencie. Gratuluje „glebi” mysli panie Falicz

 85. Szanowny Panie Profesorze,

  to smak „polskiego sosu” czyż nie?

  jak żyd (ale często też Żyd) – to parch (z biletem w jedna stronę
  na Madagaskar),
  jak kobieta – to puszczalska,
  jak bogaty – dorobkiewicz,
  jak biedny – nieudacznik,
  jak gay – to pedał (zboczony najczęściej),
  jak Polak – to katolik,
  jak nie katolik – to heretyk, żyd (sic!), obcy, odmieniec, nie-polak,
  wywrotowiec, dziwak, nienormalny zapewne tez
  chory zaraźliwie wiec lepiej unikać.

  jak Afrykańczyk (Afrykanin) to czarnuch,

  itd. …

  ale tez:

  jak cham, wandal – to kibic,
  jak rasista, ksenofob, antysemita, faszysta – patriota,
  jak kołtun, zaściankowy, szowinistyczny – obrońca rodziny i polskości,
  itd. …

  reinterpretując Wincentego Pola: „Piękna nasza Polska cała…”

  pozdrawiam.

 86. Michrich
  30 kwietnia o godz. 10:07

  Falicz:
  Sam sobie szykuje piszacych rynsztokowe wpisy na blogach.
  Takie mamy „nieudane spoleczenstwo” (patrz na cytaty w felietonie) jak nieudane elity.
  ***
  Juz nawet Hitler powiedzial ze Zydzi sa sami sobie winni w swym posmiertnym testamencie. Gratuluje „glebi” mysli panie Falicz…”

  Michrich,

  Tutaj sie jak zwykle roznimy.
  Ja widze w Hartmanie profesora i filozofa.
  Czlowieka ze szczytow polskiej elity intelektualnej (chcial by tez byc celebryta na szczycie polityki, publicystyki) – i jako takiego odpowiedzialnego za Polske bardziej niz przecietny prostaczek.
  Za Polske jaka dzis jest – koltunska, rozchwiana i zagubiona.

  Nie przysluguje mu rola obserwatora i krytykanta „nieudanego” spoleczenstwa („patrzcie co ci idioci wypisuja” – ja „zyd parchaty”) gdyz jest jego czescia.
  Ty widzisz Zyda.
  Malo tego dzieki „swojej wnikliwosci”… znajdujesz zreczna puente porownujaca mnie do Hitlera.

  Masz powazny problem.
  Nie wiem czy az tak bardzo nie potrafisz sie uwolnic od wlasnych demonow, ze stajesz sie ich niewolnikiem czy jestes po prostu nadgorliwy…

 87. Gdzies mi zniknal moj post do Michrcha, ktory raczyl zwrocic sie tez do mnie informujac, ze on tak sam od siebie stoi na strazy prawdy, izraelskiej – znaczy sie. Chcialam wiec przypomniec, za ks. Tischnerem, ze sa rozne prawdy. ….
  Ja jednak nie moge tak jasno zadeklarowac (jak niektorzy tutaj), ze panstwo Izrael mi nie przeszkadza. Oj, wielce uwieraja mnie wiadomosci z mediow o tym jaka polityke ono prowadzi i jak swiat na wszelkie jego bezczelne kroki (hucpa – bardzo popularne slowo wsrod Zydow ). Moja wczesniejsze watpliwosci co do polityki tego panstwa utrwalily, niestety, dwa pobyty w Izraelu, ktore nie byly pielgrzymka do Ziemi Swietej.
  Ponownie zapytuje, czy majac inne poglady na polityke Izraela jestem zakwalifikowana w tej samej grupie, co te glupie chamy po alkoholu z wpisu Autora.

 88. Falicz:
  Michrich,
  Tutaj sie jak zwykle roznimy.
  Ja widze w Hartmanie profesora i filozofa.
  Czlowieka ze szczytow polskiej elity intelektualnej (chcial by tez byc celebryta na szczycie polityki, publicystyki) – i jako takiego odpowiedzialnego za Polske bardziej niz przecietny prostaczek.
  Za Polske jaka dzis jest – koltunska, rozchwiana i zagubiona.
  ***
  Ale z Hartman nie bral w tym zadnego udzialu. Koltunstwo, nietolerancja, Ksenobobia a nie jest wina Hartmana czy jemu [pdobnych. Tuwim nie ponosil winy za to ze niemal chciano wieszac za wiersz „Do prostego czlowieka”. Zawisc miernot umyslowych nie nie jest wina tych przeciwko ktorym ona jest skierowana. Podobnie jak w czsach Rosji sowieckiej przecietny Rosjanin wierzyl ze Rosja broni wszystkich ucisnionych na calym swiecie i wszystkim pomaga podobnie w Polsce indoktrynowalo sie ze Polacy sa tam gdzie bronia wolnosci i sa z zalozenia szlachetni tylko dlatego ze sa Polakami.

 89. Ciołkowaty Michrich:

  Dla Ciebie jestem Gogo z dużej litery. Oglądnij sobie np. film Izraelczyka, Yoava Shamira – „Defamation” (dostępny w księgarni Amazon, przy okazji„Check Point”), to będziesz wiedział, czy nie ma w Izraelu indoktrynacji antypolskiej, czy jednak jest. A historii lepiej do tego wszystkiego nie mieszaj, bo jak się przyłożysz rzetelnie do roboty, to takich rzeczy możesz się dowiedzieć, że Ci bokiem wyjdzie i jeśli będziesz miał choć krztynę rozumu w głowie oraz odrobinę krytycyzmu, to słowem już się w tych sprawach tu nie odezwiesz. W kwestii Palestyny może twą ignorancję ciut przemoże film Johna Pilgera „Palestine is still the issue”: http://johnpilger.com/videos/palestine-is-still-the-issue

  Możesz sobie wykrzykniki nawet setkami stawiać, a i tak nie zabrzmisz mądrzej – z pustego i Salomon nie naleje.

 90. Andrzej Falicz w polemice z Gospodarzem powołuje się na „jak najbardziej koszerną Gazete Wyborczą”, a nie – uchowaj Boże – GP.
  Gogo ubolewa, że „nie wszyscy zdają sobie sprawę z celów internacjonalistej loży p. Hartmana”.
  Myślę, że obaj panowie, posługując się poprawną politycznie poetyką (czyli bez klasycznych bluzgów antysemickich, przytoczonych przez prof. Hartmana) wyrażają poglądy bliskie „bluzgowiczom”.
  Doceniam jednak ich wysiłek intelektualny, by „dać rzeczy odpowiednie słowo”, jak pisał klasyk, bodaj Norwid.

 91. Panie Profesorze,
  narzócic chyba wystarczy za cały komentarz…
  Serdecznie pozdrawiam,
  Artur

 92. I constantly emailed this web site post page to all my contacts, for
  the reason that if like to read it next my links will too.

 93. Gogo, 23.08. Nieco znam organizację BNAI BRITH, poznałem nawet innych ważnych jej członków, ale nigdy nie słyszałem, że jest to Izraelska piąta kolumna wspierająca to militarystyczne i agresywne państwo z jego bombami, eksterminacją Palestyńczyków, okupacje, zbrodnicze akcje „płynny ołów” lub przygotowywany napad atomowy na Iran. Więcej natomiast słyszałem o OPUS DEI, Rycerzach Chrystusa lub Kawalerach maltańskich, wszystkie mające wymierne efekty szkodliwej działalności dla państwa. Sprzedaż PZU, obsada kluczowych funkcji w państwie, infiltracja wielu dziedzin gospodarki i polityki, szkolenie kadr dywersyjnych i wiele innych strzeżonych ścisłą tajemnicą kościoła i Watykanu.

 94. Jeśli Gospodarz, zamieszczając bluzgi żałośnie nieudolnie przybierające pozór dyskusji, chciał rozpętać typową dla lokalnych anonimowych Katonów prostacką, rasistowską sieciową naparzankę, to mu się udało.
  Więcej w tej postawie egotystycznej frustracji i schadenfreude inteligenta niż filozofii i mądrości polityka; jakiekolwiek inne intencje nie są istotne, wobec wyniku działania (tu: zaniechania).
  Szkoda, bo potencjał Gospodarza i bloga rozdrobnił się w takim zbiorniku na… płynne.
  Tak że, w tak pięknych, majowych okolicznościach przyrody, ja wybieram czyste, nieskażone brudem idiotycznych bluzgów „komentatorskich” wody do kąpieli

  Nie chce mi się tu z obrzydzenia wobec, tych piramidalnych, nienawistnych i paranoicznych (to diagnoza, nie epitet) głupot niektórych komentarzy już ani czytać ani wokoło nich pisać, chociaż ja też, w innych okolicznościach, lubię jedno i drugie.

  Z pozdrowieniami dla zamierającego zrównoważenia, oby ocknęło się ku oczyszczeniu bloga.

 95. ogo:
  Ciołkowaty Michrich:
  Dla Ciebie jestem Gogo z dużej litery. Oglądnij sobie np. film Izraelczyka, Yoava Shamira – „Defamation” (dostępny w księgarni Amazon, przy okazji„Check Point”), to będziesz wiedział, czy nie ma w Izraelu indoktrynacji antypolskiej, czy jednak jest. A historii lepiej do tego wszystkiego nie mieszaj, bo jak się przyłożysz rzetelnie do roboty, to takich rzeczy możesz się dowiedzieć, że Ci bokiem wyjdzie i jeśli będziesz miał choć krztynę rozumu w głowie oraz odrobinę krytycyzmu, to słowem już się w tych sprawach tu nie odezwiesz. W kwestii Palestyny może twą ignorancję ciut przemoże film Johna Pilgera „Palestine is still the issue”
  ***
  Swiatlomadry!!! Gogo(z duzej litery):
  Nie ma w Izraelu indoktrynacji antypolskiej Ludzia po prostu przekazuje potomstwu swoje doswiadczenia. Pozwol mi swiatlomadry Gogo ze zacznej od swoich:
  A wiec z opowiadan mojej matki wiem ze raz gdy spacerowala ze mna w wozku po ulicy Piotrkowskiej w Lodzi szedlt tlum krzyczac Smierc Zydom! Zydzi do Palestyny! Bij Zydow. Moja matka schowala sie ze mna do bramy. Napotkani Zydzi byli bici. kamienie lecialy w szyby a policja polska bie reagowala bo byla nieobecna (dlaczego?
  Do tej poru mieszka w Polsce kolega szkolny tsrszy o piec lat odemnie konczyl mature 2 lata przedemna. Pochodzi z miasta Turek. Otoz w 1939 roku jesienia zapukala do niego sasiadka oznajmiajac ze jutro Zydow beda brac do getta. Ale jezeli jego ojciec przepisze na rzecz tej sasiadki dom, sad i pole to sasiadka pozwoli mu wyjechac. Ojciec zrozumial i zrogil to co sasiadka sugerowala, zaprzagl furmanke i omijajac po drodze posterunki niemieckie dotelepal sie do granicy z ZSSR gdzie cala rodzina uratowala sie. Pytam sie czy opowiadanie mojej matki i mego koegi jest indoktrynizacja antypolska? Moge mnozyc takie historie(nie wymyslac). Ja na koloniach letnich slyszalem ze ponobno ukrzyzowalem „Pana Jezusa”. Na pewno po tym jak Arabowie w Izraelu urzadzli pogromy (wtedy kiedy w Polsce wolano Zydzi do Palestyny) byly ekscesy ze strony Zydow jak to zdara sie.
  Czy mowienie o tym ze tepociemne chlopstwo wierzylo ze Bog zeslal Hitlera azseby ukarac Zydow za ukrzyzowanie Chrystusa jest indoktrynacja antypolska? Itp itp
  ***

  Zyta:
  Gdzies mi zniknal moj post do Michrcha, ktory raczyl zwrocic sie tez do mnie informujac, ze on tak sam od siebie stoi na strazy prawdy, izraelskiej – znaczy sie. Chcialam wiec przypomniec, za ks. Tischnerem, ze sa rozne prawdy. ….
  Ja jednak nie moge tak jasno zadeklarowac (jak niektorzy tutaj), ze panstwo Izrael mi nie przeszkadza. Oj, wielce uwieraja mnie wiadomosci z mediow o tym jaka polityke ono prowadzi i jak swiat na wszelkie jego bezczelne kroki (hucpa – bardzo popularne slowo wsrod Zydow ). Moja wczesniejsze watpliwosci co do polityki tego panstwa utrwalily, niestety, dwa pobyty w Izraelu, ktore nie byly pielgrzymka do Ziemi Swietej.
  ***
  Zyta ciagle ignoruje to ze Izrael zostal stworzony jako reakcja na przesladowanie Zydow, Pogromy w Rosji i Polsce, proces Dreysusa we Francji Ze to Arabowie pierwsi rozpoczeli ataki na Zydow w czasia kiedy w Polsce krzyczano Zydzi do Palestyny!

  Ponownie zapytuje, czy majac inne poglady na polityke Izraela jestem zakwalifikowana w tej samej grupie, co te glupie chamy po alkoholu z wpisu Autora.
  ***
  Nie, wcale nie nie jestes na pewno chamka jak tamci. Jestes po prostu niesprawiedliwa ignorujac terroryzm Arabski. W szlkolach eligijnych muzumanskich do tej pory Zydow okresla sie jako psy i malpy a media walczace o „sprawiedliwosc” wcale nie sa tym oburzone.

 96. Panie Hartman, Kartko z Podróży i reszto pżybłędów. Chcąc niechcąc muszę przyznać, że tzw. „żydokomuna” to mit. Tak zwanej „komuny” nigdy w Polsce nie było, było (i jest nadal) dużo żydów. Owi żydzi nie byli też żadnymi „komunistami”, tylko sadystycznymi piwnicznymi mordercami. Ich dzieci i rodzina która obecnie się do nas śmieje z TV i gazet, pisze prawdę że „transformacja nam się udała” – rzeczywiście się Wam udała, żaden żyd nie odpowiedział za zbrodnie na narodzie polskim. Ale na szczęście u żydów wina przechodzi z ojca na syna, z syna na wnuka. Wasze żałosne piep… o „dzieleniu narodu”, jak każde kłamstwo, ma krótkie nogi. Bekniecie, chyba że wcześniej zbojkotujecie Polskę, najlepiej wszyscy i na zawsze. Wasza opinia o Polsce i Polakach jest dla mnie równie cenna co psie odchody na chodniku, pytać żyda o opinię o Polsce, to jak pytać kapo o opinię o żydach.

 97. Ja Pana popieram w 100%! Prawiczków należy brać na dystans, bo swoją niewiedzą ośmieszają się na całej linii… Inna sprawa, że Żydzi obecnie trzymają się tego syjonizmu, który jak wszyscy dobrze wiemy jest typowym nacjonalizmem i męczą Palestyńczyków… Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że w dosyć okrutny sposób odreagowują Holocaust na Bogu ducha winnych Arabach… I żeby było jasne, nie jestem antysemitą, sprzeciwiam się syjonizmowi a nie Żydom…

 98. @ jasny gwint

  Cieszę się, że mogłem być pomocny – ci ważni członkowie nie mieli czym się specjalnie chwalić, więc pewnie dlatego tę kwestię przy Tobie przemilczeli. Patologii w Kościele Rzymskokatolickim nie bronię, jest tam niewątpliwie, tak jak w każdej spenetrowanej przez jej wrogów, dużej instytucji. Szpiedzy oraz dywersanci robią swoje i mają „sukcesy”. Jenak z pewnością żaden katolik nie jest złodziejem, kłamcą, oszustem, ani mordercą – jeśli jest, to nie jest katolikiem, gdyż to sprzeczne z doktryną. Równie dobrze może się ogłosić buddystą, szintoistą, kim tylko zechce.

  @ Michrich

  Będę delikatny – mijasz się z prawdą, propaganda antypolska w Izraelu ma się dobrze i była tam niemal od zawsze. Jej główny cel został opisany w wielu książkach, np. w wydanych u nas „Przedsiębiorstwo Holokaust” oraz „Wielka Hucpa” prof. Normana Finkelsteina. Nie chcę się tu z Tobą sprzeczać, ani licytować na krzywdy doznane przez Polaków od Żydów, czy nawet przez Żydów od Żydów, nie chcę się także zagłębiać w przyczyny, gdyż nie o historię tu teraz idzie, a o teraźniejszość. Jednak nie uchylam się, jak bardzo chcesz, ale to naprawdę bardzo, to podam kilka przykładów, i żeby nie było że antysemickich, to ze źródeł żydowskich. Jednak osobiście odradzam dyskusję na ten temat. Powiem tylko tyle, że robienie z Polaków wspólników niemieckich (i bolszewickich) ludobójców jest zwykłą, chamską podłością.

  Wspominasz Juliana Tuwima oraz jego wspaniały, jakże i dziś aktualny wiersz „Do prostego człowieka” – każde dziecko w Polsce powinno znać ten wiersz na pamięć. Widzisz, on był Polakiem pochodzenia żydowskiego, a nie Żydem urodzonym w Polsce. Wszelkie nacjonalistyczne koterie, knujące, szwargoczące, spiskujące były mu obrzydliwe, co jasno wyłożył w swym wierszu „Żydzi”.

 99. Coś jeszcze dla zrównoważenia i nadania sprawom blogowym rozumnego wymiaru, z ostatniej chwili.
  Na „prostych ludzi” są proste w cywilizacji rozwiązania medyczno-prawne, nawet przy (a może właśnie z powodu) kondycji naszej służby zdrowia:

  „Pani doktor (ginekolog, a jakże) Halina W. jest prześladowana za ujawnienie prawdy o roli żydostwa we współczesnej Polsce/…/
  wstawiała też artykuły, z których dowiadywaliśmy się, że nie ma dowodów na to, że naziści podczas drugiej wojny światowej mordowali Żydów, a w Oświęcimiu nie było ani jednej komory gazowej. Według Haliny W. Żydzi zginęli przez „epidemię tyfusu”/…/
  Biegli lekarze uznali, że pani doktor jest niepoczytalna. To oznacza dla niej także utratę uprawnień zawodowych.”
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,11645152,Ginekolozka_antysemitka_bezkarna__Lekarze__Jest_niepoczytalna.html

  Czy naprawdę nie można zweryfikować na TYM BLOGU uprawnień do publikowania treści rasistowskich za pomocą regulaminu i prawa oraz klawisza „delete”?
  Przecież Profesor o medycynę się ociera, to może by i o prawo też; zamiast upubliczniać psychopatologię jako terapię mniemaną, trzeba leczyć i karać, Profesorze Szanownego Uniwersytatu Jag.
  Chyba, że to już nic takiego nie znaczy i liczy się tylko ubaw i zadyma.

 100. Felieton Hartmana sadzac po wpisach Mag i Michricha jest wiekopomnym wkladem w walke z polskim antysemityzmem…

  Skoro Profesur odfajkowal juz ten temat ( z sukcesem…) proponuje nowy felieton wlasnymi slowami.

  Np. analize okupacji Palestyny od strony etycznej.
  Etyka to przeciez bezkompromisowa specjalnosc Pana Jana.

 101. Gekko

  Gekko, podobno jesteś nauczycielem, może nawet wychowawcą. Czego Ty uczysz te swoje biedne dzieciaki, zakłamania? Hipokryzji? Konformizmu? Wazeliniarstwa? Bezwarunkowego wiernopoddaństwa? Tchórzostwa? Aprobaty barbarzyństwa? Marzy Ci się wtrącanie do więzień, albo do psychiatryka ludzi, z których poglądami się nie zgadzasz, a którym obiektywnie nie możesz zarzucić fałszu, ujadać jedynie potrafisz ze złości i z niemocy. Jaką wartość reprezentujesz? Jakie masz kwalifikacje moralne do uczenia w szkole? Gdybym był twoim dyrektorem, to już byłbyś stróżem.

  Bierz przykład z Gospodarza i wcielaj w życie jego, cytowane już tu słowa, mam nadzieję, że wynikające z dobrej woli oraz głębokiego przekonania: „Szkoła ma uczyć myślenia, dyskusji, wyciągania wniosków…”

  Popieram Andrzeja Falicza, też jestem za nowym tematem, a i ludzie odetchną. Od Gekko nie oczekuję odpowiedzi, pytałem retorycznie. Chwilowo mam dość komentowania oraz jałowych dyskusji, więc nie będę niepokoił tego bloga. Jeśli osobiście dotknąłem, to przepraszam, nie mam złych intencji i powtarzam, że nie jestem Pana osobistym wrogiem Gospodarzu; jest mi również wszystko jedno, czy jest Pan Żydem, żydem, Chińczykiem, Arabem, czy Polakiem, jedynie nie zgadzam się z pańskimi lewackimi tezami, uważam je za nieetyczne, niesprawiedliwe i destrukcyjne dla społeczeństwa. Jestem także przeciwny wszelkiej masonerii w Polsce – to dobre w czasie niewoli (o ile ma cele prawdziwie wolnościowe, patriotyczne i koncentruje się na takich właśnie działaniach, a nie na idiotycznych rytuałach, czy dbałości wyłącznie o interes własny jakiejś grupy), ale nie w wolnym kraju.

 102. Czy tak głęboko zanurzyliśmy się w szambie, że pokochaliśmy smród rozkładu?” – pyta w dramatycznym wystąpieniu na uczelnianej konferencji prof. Ewa Nawrocka z Uniwersytetu Gdańskiego. …
  Zaczynam rozumiec zamilowanie profesurow do rynsztokowych tematow.
  I troska o prymitywny antysemityzm gminny – czyzby proba odwrocenia uwagi od rozkladu we wlasnych szeregach …?

 103. Hah, śmiech mnie ogarnia jak czytam niektóre komentarze. Sam czasem komentuję na stronach Nowego Ekranu – bloggerskiego portalu o dość jednoznacznie prawicowym zabarwieniu. W odpowiedzi pojawiają się zarzuty klasycznie łączące bolszewizm, żydowskość, masonerię i PO. Najbardziej mi się podoba jak słyszę, że Żydzi = komuna (bo Marks, NKWD i żydowska ubecja), a zaraz potem, że Żydzi = liberalizm (bo Wall Street, Goldman Sachs etc.)… wychodzi na to że to Żydzi są winni wszystkiemu 🙂 jak zwykle…

  Slowikozofia.pl – Rozważania o wolności i ateizmie
  http://www.slowikozofia.pl/

 104. Gogo
  27 kwietnia o godz. 19:04
  „Ja sobie wypraszam, to marna manipulacja: ”
  Szanowny Panie,
  i coz z tego ze marna?
  Okazuje sie, ze jak na potencjal umyslowy wiekszasci tu obecnych to w sam raz.

 105. @ Michrich 30 kwietnia o godz. 15:16
  „Nie ma w Izraelu indoktrynacji antypolskiej Ludzia po prostu przekazuje potomstwu swoje doswiadczenia.”

  „W Polsce tez nie ma indoktrynacji antyżydowskiej. Ludzie po prostu przekazują potomstwu swoje doświadczenia.”

  Czyli do czasu, dopóki jedna i druga strona nie walnie się mocno głowa o mur to uprzedzenia będą trwały do usra… śmierci i prof. Hartman będzie miał stały dopływ łatwej kasy za łatwe teksty.
  Oraz „Grossowie” dzięki katolickim biskupom będą nieźle żyć

 106. jak najlepiej obrazić niemieckiego faszyste?
  określeniem: „du jude…”

 107. Przypomniał mi się kotek bawiący się efektownie truchłem,jeszcze ciepłym,myszki.W budynku dawnej stacji przesiadkowej Imperial Airways w Elundzie na Krecie.Teraz,piszę o roku 1996,to tawerna,z pamiątkowymi fotografiami,min Churchilla w drodze do Indii.

  Najwspanialsze bakłażany z pieca z długim i malowniczym opisem receptury zaserwowanym przez właściciela.Próbowaliśmy ,wielokrotnie,stosując tą recepturę,osiągnąc rezultat równie doskonały.Kicha z grochem.

  Myszka mi się kojarzy i zwodniczośc receptury.JH myszką się bawi w swoim przekonaniu o potędze własnego intelektu (racja !).Natomiast damy blogowe usiłują bakłażana przyrządzic.

  Niechże JH nie kokietuje tym swoim parchactwem intelektualnym.Gówna przesłane zutylizuje ekologicznie.Damom zaś wskaże własciwą recepturę kręcenia bakłażana.

 108. @Jurganowy

  „Myszka mi się kojarzy i zwodniczośc receptury.JH myszką się bawi w swoim przekonaniu o potędze własnego intelektu (racja !).Natomiast damy blogowe usiłują bakłażana przyrządzic.”

  Rozbudowana metafora w założeniu miała być chyba zabawna, a jaka jest, każdy widzi.

  P.S. Dzielenie forumowiczów na blogowe damy i nie damy może świadczyć o jakimś świadomym bądź podświadomym kompleksie.

 109. @Ewa 1958

  Przepraszam.
  Kompleks jest nadświadomy a w knajpkach Tel Avivu przyrządzają równie dobre bakłażany.

 110. @Jurganowy

  A ja już się nie czepiam. To chyba ten upał trochę podkręcił złośliwość.

 111. You could definitely see your enthusiasm in the
  article you write. The world hopes for even more passionate writers
  such as you who aren’t afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 112. Cześć człowieku. Cześć Żydzie. Cześć Polaku. Cześć kolego. Cześć przyjacielu.
  Cześć Bracie.

  Jeśli zechcesz, odpisz mi zaczynając: zaledwie od „Cześć Polaku”.
  Wpisuj cokolwiek, jeśli zechcesz, zakończ: „Bracie”.
  Równie dobrze możesz od tego zacząć.

  Ręka moja wyciągnięta…

  Piotrek.

 113. @ Gogo i Falicz.

  Jak już zupełnie zawładniemy światem, bo Polską rządzimy od dawna, stworzymy Nowe Państwo gdzieś na obrzeżach, nie wiem, może na Madagaskarze, i tam znajdziecie dla siebie miejsce….Nikt nie będzie wam „szedł na nerwy” .

  To będzie wasze państwo – Prawdziwych Polaków Idiotów…Pasuje?

 114. Jeden wniosek-antysemityzm to teraz opis chamskich zachowań rodaków i poglądów będących mieszanką jekigoś podziemia(bo nie zaścianka…).
  Słowem-o jejku.
  usznowanie dla pana Hartmana,pogody ducha -dalszej-życzę

 115. Szanowny Panie Profesorze,
  Bardzo się cieszę, że stał się Pan blogerem i dzięki temu można z Panem częściej się stykać. Niedawno byłem świadkiem podrywu na antysemityzm (!). W Empiku pewien elegancki pan, w wieku dojrzałym i z muszką, przeglądał książki i do równie dojrzałej blondyny (za to z teatralnym makijażem) zwrócił się: ach ci Żydzi, nie dość, że Polska tak przez nich wycierpiała, to jeszcze teraz mącą! Blondyna spojrzała z zainteresowaniem – a on zaczął tokować, wyrzucając z siebie potok oskarżeń. Ponieważ mnie to zamurowało, stałem jak słup soli i obserwowałem. – Ach, to bardzo, bardzo interesujące co pan mówi – blondyna uwodzicielsko mrużyła oczy i robiła do niego zęby. – Musimy o tym porozmawiać. – O, tak, tak! W rezultacie wyszli ze sklepu pod rękę.
  Serdeczne pozdrowienia i podziękowania za to, że zechciał Pan dzielić się z nami – to co chciałem tu napisać byłoby już wazeliną, wię na tym skończę.

 116. Wyrazy uznania się sypnęły:

  „At all times follow your heart”

  „blondyna uwodzicielsko mrużyła oczy i robiła do niego zęby”.

  Robienie zębów,antysemicko,wzbudza dreszcze.Może,jednak,nie w uznaniu antysemityzmu ? może inne męskie uroki na blondynę padły ?

  JH popada w kłopotliwe położenie.
  Litania gówien przytoczona w felietonie broni się sama.

  Przed zębatą blondyną i serca ofiarowaniem nie ma obrony.

 117. Janku, od lat powtarzam to samo – i niepotrzebnie, bo chcący rozumieć sami to wyśmienicie wiedzą: wyleczenie się Polaków z antysemityzmu nie jest ważne dla Żydów. Rzadko to któregoś z nich dotknie, jeśli dotknie, to dlatego, że bardziej jest Polakiem niż Żydem. Ci, którzy nie są związani z Krajem nawet nie dowiedzą się, że epidemia dewastuje naszą kulturę.

  Jak najszybsza kuracja jest ważna dla Polaków. Organizm to takie urządzenie, że nie da się mieć zgangrenowanej nogi ale mieć świetne nerki i jasność umysłu. Niestety efekty gangreny
  przejawiają się w olbrzymiej ilości miejsc.

  Haniebna jest rola, którą w ochronie zgnilizny odgrywa hierarchia kościelna. Wraz z ich bełkotem o globalnym osaczeniu antykatolickim to chyba jest ich pożądaniem samobójstwa. Wiedzą, że KK kończy się, więc chcą przyspieszyć proces. Gdyby czynili to w inny sposób, powiedziałbym: ich sprawa…

 118. Tweenk pisze:@panda 1) Przyczyną głodu na świecie nie jest brak żywności, tylko jej niesprawiedliwy pozdiał z czego wynika ten niesprawiedliwy pozdiał? Z tego że najbiedniejsi w Afryce nie są w stanie wyhodować wystarczająco dużo, by zaspokoić swoje potrzeby. Prędzej czy pf3źniej sprowadza się to do praw rynku jeśli biedak w Afryce nie ma wystarczającej siły nabywczej, to nie będzie miał co jeść. Pomoc humanitarna tylko maskuje poblem. Jak można być tak oderwanym od rzeczywistości by twierdzić że większa obfitość żywności nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu? Nie ryzykowne manipulacje genetyczne są więc potrzebne dlaczego twoim zdaniem te manipulacje są ryzykowne, skoro konsensus naukowy od lat mf3wi o tym, że żywność GMO nie jest szkodliwa dla zdrowia? 2) Technologia GMO może być dobra w laboratorium, gdzie wykorzystuje się ją do celf3w przemysłu i farmacji, ale nie na polu, gdzie organizmy modyfikowane replikują się w sposf3b niekontrolowany, zarażając tradycyjne uprawy i niszcząc biorf3żnorodność co za bzdura! Jeśli do dzikich rośin wprowadzamy nowy gen, to z definicji rf3żnorodność genetyczna się zwiększa. 3) Firmy biotechnologiczne – np. Monsanto – patentują swoje ziarno i traktują je jako własność intelektualną. Oznacza to konieczność każdorazowego corocznego zakupu ziarna do wysiewu mam dla ciebie ważny nius: prawie żaden rolnik z kraju rozwiniętego od połowy ubiegłego wieku nie odkłada zebranego ziarna na siew. Wynika to stąd że dominują odmiany hybrydowe, ktf3re nie zachowują swoich cech w następnym pokoleniu. Nawet dla roślin zachowujących cechy mało kto się w to bawi ziarno zachowane przez rolnika prawie zawsze ma znacznie gorszą jakość od zakupionego od hodowcy.Swoją drogą, zmonopolizowanie rynku przez kilka firm jest konsekwencją koszmarnie drogich i zbędnych testf3w, ktf3re musi przejść każda odmiana GMO, a za ktf3rych wprowadzenie odpowiadają Zieloni. Od wielu lat odmiany będące mutantami popromiennymi i chemicznymi, powstałe w sposf3b zupełnie przypadkowy, wprowadzano na rynek bez żadnych testf3w i nie spowodowało to żadnych negatywnych skutkf3w. Dlaczego w przypadku GMO, ktf3rych proces powstawania jest ściśle kontrolowany miałoby być inaczej? 4) Pomimo tak usilnie lansowanych (rf3wnież przez ciebie) „dobrodziejstw” i „postępowości” GMO – 9 krajf3w europejskich zakazało u siebie tych upraw to jest jedynie dowf3d na skuteczność nienaukowej propagandy przeciwko GMO oraz istnienie pewnych głęboko zakorzenionych, irracjonalnych obawy Europejczykf3w, a nie jakiś zasadniczy problem z GMO. Rf3wnie dobrze można powiedzieć, że opozycja Zielonych wobec energii jądrowej jest dowodem na to, że tylko udają oni swoją wiarę w globalne ocieplenie, bo zapobiegnięcie minimalnemu ryzyku od EJ jest dla nich ważniejsze od absolutnie pewnego spustoszenia, jakie sprowadzi na cały świat globalne ocieplenie. W każdym innym sensie oznacza cofnięcie się w rozwoju i zagładę jakoś w USA ludzie nie umierają ak muchy, mimo że większość zboża jest tam GMO. I nie wyjeżdzaj mi tu z ich otyłością, bo to był problem od bardzo dawna, zanim jeszcze wynaleziono GMO. Niezły pomysł – opatentować produkcję żywności i wyrugować wszelkie inne uprawy! to sprzeciwiaj się systemowi patentowymi ktf3ry pozwala na takie bzdury, a nie na technologii o olbrzymich możliwościach! To rozwiązałoby też inne problemy, takie jak patentowanie oprogramowania ograniczające rozwf3j technologii komputerowych. W walce z niespełniającym już swojej roli systemem patentowym w pełni poparłbym Zielonych. W nienaukowej propagandzie przeciw GMO nigdy w życiu.

 119. Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Pseudointelektualne wypociny tego nie zmienią. Panowie! (bo Panie potrafią jedynie podsycać spory) Pojedynek na pistolety, albo lanie w mordę. Zróbcie sobie ustawkę bez względu na posiadane stopnie naukowe w pół godziny oczyścicie atmosferę i może w końcu weźmiecie się do pożytecznej pracy.

 120. Kochani,
  Sami widzicie, ze ten „czlowiek” jest prowokatorem. Lubi czytac i lubi pisac. Brawo.
  Jest wyjscie: nie czytac tego co pisze, nie pisac. Studenci UJ, nie chodzcie na jego wyklady.
  Swoja droga w latach 60 XX wieku wiekszosc krajow afrykanskich odzyskalo niepodleglosc. Kiedy skonczy sie epoka kolonialna w Palestynie? Kiedy Palestynczycy beda mogli wrocic do domu? Czy ‚najsprawiedliwsi’ tego swiata maja na to odpowiedz?
  Jesli jestes Polakiem to jestes czlowiekiem wolnym, a jesli nie, to juz cie maja.
  Nie ma wolnosci w krajach milujacych wolnosc!!! Jesliby by byla to wolnosc kazdego kraju (chocby UE) powinna stac na pierwszym miejscu, przed wszystkimi rurami po dnie Baltyku itd. Ja nie wiem jak zwykle lajdactwo mozna okreslac mianem filozofii.

 121. Pingback: Homepage

css.php