Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

6.01.2013
niedziela

Sędzia Tuleya osądził IV RP

6 stycznia 2013, niedziela,

Rok nie wyrok. Z wielkiej chmury mały deszcz. Na rok w zawiasach to i mnie by się pewnie grzechów uzbierało. Dr Garlicki uratował życie setkom ludzi, od czego trzeba odliczyć parę kopert i koniaków. Eh, chciałbym mieć taki bilans chwały i hańby.

Można by sobie pożartować z całej tej hucpy, gdyby nie to, że z jej powodu nie odbyła się bliżej nieokreślona liczba przeszczepów serca i innych organów. Propagandowa pokazówka Ziobry i Kamińskiego, z błogosławieństwem Kaczyńskiego, mająca udowodnić, że niby to dzielni bojownicy IV Rzeszy Polskiej walczą z korupcją, kosztowała życie pacjentów, którzy mogli być operowani, lecz nie byli, bo atak policji politycznej na Klinikę Kardiochirurgii MSWiA na trzy lata sparaliżował jej działalność. Niestety, paraliż transplantologii wyszedł daleko poza tę placówkę. Liczba ofiar ordynarnej bolszewickiej hecy trudna jest do ustalenia.

Ci pacjenci mieli imiona i nazwiska. Należy ich zidentyfikować i policzyć. Mają prawo, by przemówić zza grobu. Oskarżam Ziobrę i Kamińskiego o śmierć tych ludzi, konkretnych, z krwi i kości, choć nieznanych z nazwiska. Nawet jeśli nie popełniliście przestępstwa, to ponosicie moralną odpowiedzialność za każdą nieprzeprowadzoną z powodu waszych działań operację. Niszcząc chirurga – zniszczyliście wielu jego pacjentów. I proszę was wytoczyć mi za te słowa proces – stworzyłoby to znakomitą okazję do policzenia waszych ofiar. Zdeptanych waszymi brudnymi policyjnymi buciorami, w których mieliście czelność naruszyć mir tego domu, gdzie ludzie ludziom zwracają uchodzące z nich życie. Nie stać was było na uszanowanie tego miejsca. W swojej knajackiej pysze zapędziliście się, hałastro, na białe pokoje. Niestety zabrakło kamerdynera, który wziąłby was za kołnierze i wywalił stamtąd na zbity pysk.

Od sędziego Tulei dowiedzieliśmy się o waszych żałosnych szczeniackich gierkach – nagrywaniu lewych filmików i manipulowaniu materiałem dowodowym. Ale dowiedzieliśmy się również o tym, że mieliście czelność posłać agenta, by uwiódł pielęgniarkę dla zdobycia informacji. Moralna obrzydliwość tego czynu przyprawia mnie o mdłości. Nawet gdyby Garlicki każdemu pacjentowi kazał „wyprowadzać krowę” i za łapówki zbudował sobie pałac, jeszcze nie zbliżyłby się do tego stanu anomii moralnej i degrengolady, który sprawia, że wasza policja polityczna potrafiła poniżać i kaleczyć psychicznie kobiety tylko po to, by zdobyć materiały do prostackich pokazówek.

Tak naprawdę to nie Garlicki przegrał sprawę. Wielu lekarzy, niestety, bierze. Udowodnienie, że brał coś i on nie jest żadną sensacją i nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia społecznego. Za to ogromne znaczenie społeczne i polityczne ma to, że sprawa Garlickiego stała się sprawą Ziobry, Kamińskiego i całego poronnego reżimku IV RP – sprawą przegraną z kretesem. Usłyszawszy od sędziego, że stosowali w śledztwie metody stalinowskie, zamiast ze wstydu zapaść się pod ziemię, mieli jeszcze czelność szczerzyć się przed kamerą i mówić, że racja jest po ich stronie, bo przecież zapadł wyrok skazujący. Ten wyrok, owszem, jest skazujący. Was on skazuje! Po raz pierwszy polski sąd wypowiedział się w sprawie patologii władzy w okresie pisowskiej smuty. Usłyszeliście od sędziego, że wasze metody są przerażające. I kto was osądzi? Nikt, tylko ludzie. Przez państwem i prawem jesteście zapewne bezkarni. A i dość macie wokół siebie pochlebców, którzy zadbają, by zadowolenie z siebie was nie opuściło a wyrzuty sumienia znalazły się tam, gdzie prezerwatywy waszych agentów.

Ale pycha moralna, wasze przekonanie o etycznej słuszności waszego postępowania, w którym cel – zdobycie i utrzymanie władzy – usprawiedliwia wszelkie środki, to tylko korekta do rysu dominującego – głupoty. Bo trzeba być idiotą usiłując skompromitować w oczach Polaków kardiochirurga z powodu łapówek. Kardiochirurg przeszczepiający serca to bohater zbiorowej wyobraźni. Nawet stu Ziobrów nie dałoby mu rady. Zapamiętajcie sobie: z lekarzami, jak z samą śmiercią, nikt jeszcze nie wygrał. Przypomnicie sobie, kozaczki, moje słowa, gdy legniecie kiedyś na szpitalnym łóżku. Czego wam zresztą nie życzę, bo mój gniew innej jest natury niż ten, co i wam jest znany. To jest gniew etyczny. Taki, co się nikogo, nawet CBA, nie boi, bo dobro ma na uwadze.

PS. Warto poczytać:

http://www.zw.com.pl/artykul/536930.html

http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/remanenty-ostatnich-tygodni

http://drugieserce.jaw.pl/aktualnosci/?statystyki-transplantacje-przeszczepu,38

http://www.nil.org.pl/aktualnosci/kryzys-w-zakresie-aktywnosci-donacyjnej.-apel-o-pomoc.

http://www.tvn24.pl/czekanie-na-przeszczep,244187,s.html

http://www.wprost.pl/ar/106184/Doktor-G-w-piatek-wyjdzie-z-aresztu/

http://drugieserce.jaw.pl/aktualnosci/?statystyki-transplantacje-przeszczepu,38

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sprawa_Miros%C5%82awa_G.#cite_note-8

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 283

Dodaj komentarz »
 1. Szanowny Panie Profesorze, Zgadzam się w każdym zdaniu. Dziękuję za pokazanie brutalnej prawdy o systemie, który niszczy człowieka. Nie dotyczy to tylko Ziobry i Kamińskiego. Dotyczy to całej formacji sprawującej władzę i podpierającej się kościołem, IPN, mediami i kłamstwem

 2. Dzień Dobry, Panie Profesorze, ponieważ sędzia Tuleja zapowiedział, że złoży skargę w sprawie zmanipulowanych dowodów i ustawionych zeznań świadków, więc być może tu jakaś sprawiedliwość dosięgnie tych, którzy są odpowiedzialni za tę sprawę, ale to za mało. Wyrok w sprawie dr Garlickiego jeszcze nie jest prawomocny, mam nadzieję, że doktor ostatecznie zostanie oczyszczony z wszelkich win, gdyż zwyczajowa gratyfikacja lekarzy czy to podarunkami, czy nawet kopertami nie jest ani łapówką, ani przejawem korupcji w służbie zdrowia (nawet jeśli takowa gdzieś jest). Można na temat tego rodzaju dowodów wdzięczności dyskutować, ale, jak wczoraj powiedziała prof. Płatek, lekarze powinni być lepiej wynagradzani, wtedy ten dawniejszy zwyczaj zapłaty w końcu w sposób naturalny ulegnie atrofii. Ściganie lekarza, który był oddany swojemu powołaniu bardziej niż czemukolwiek innemu, dla którego „każdy pacjent był VIP-em”, który na światowym poziomie prowadził swój oddział, jest po prostu kolejną polską paranoją. A cofnięcie polskiej transplantologii o 60% jest de facto pozbawianiem ludzi zdrowia a nawet życia, jak Pan pisze. Ilu ludzi? No, właśnie, były minister sprawiedliwości oraz szef CBA powinni stanąć za to przed sądem i to ich powinna spotkać zasłużona kara znacznie dotkliwsza niż ta za manipulowanie dowodami. Jestem za całkowitą rehabilitacją dr Garlickiego.

 3. Sędzia TuleYa, oczywiście…

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Wdzięczność za podtrzymanie życia i przywrócenie sił, jest zrozumiała i lekarze w każdym społeczeństwie zawsze byli doceniani. Albo podarunkami, albo kwiatami, albo emocjonalnie wyrażanymi słowami. Tak było i chyba tak będzie. Jak inaczej dziękować lekarzom ? Niech lekarze sami powiedzą
  A patrząc na Ziobrę. Jest europosłem, bierze miesięcznie prawie 20 000 euro jako wynagrodzenie + fundusz na biuro europosła. Kto mu pozwala na spędzanie czasu na korytarzach Sejmu, studiach telewizyjnych, spotkaniach partyjnych SP, nurzaniu się w przeszłości.
  To jest dopiero świństwo, że za takie pieniądze nie wykonuje podstawowych obowiązków jakim jest załatwianie polskich spraw w Parlamencie Europejskim. I na to nikt nie zwraca uwagi, nie próbuje tego zmienić ? Nie dotyczy to tylko Ziobry !!!!

 6. Jakżeż ich skazano, skoro w telewizji mają czelność twierdzić nadal, że wygrali i że w sprawie doktora chodziło o ludzkie życie? Skoro łażą po telewizjach i pseudo-dowodzą swoich pseudo-racji? I tłum ludzi nie dość mądrych bądź uważnych, by zobaczyć, że znakomita większość ich argumentów polemizuje nie z tezami przeciwnika, ale z tezami przypisywanymi przeciwnikowi, jest nieskładna lub sprzeczna z faktami, wywyższa ich, stawia na piedestale, deifikuje prawie, przyjmując wypowiadane (chyba wręcz świadomie) bzdury za prawdę.

 7. Jako były prawnik polski a obecnie od wielu lat prawnik amerykański (co prawda cywilista ale z żoną karnistką 🙂 mam do powiedzenia to, że poziom sądzenia w Polsce zbliża się do dna.

  Od razu mówię, że nie zabieram głosu ani etycznie, ani politycznie. Wypowiem się jedynie na temat pracy p. sędziego Tulei.

  1. Jeżeli wydał wyrok skazujący na podstawie dowodów zebranych nieprawnie lub wręcz przestępczo (składa doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa w śledztwie przez organy władzy) – to powinien uniewinnić oskarżonego.

  2. Dywagacje polityczno-historyczno-publicystyczne na temat pracy oskarżenia, przy jednoczesnym wydaniu wyroku skazującego są kompletnie surrealistyczne i świadczą o tym, że p. sędzia nie rozumie własnej roli i prawnej i społecznej.

  3. Porównywanie ewentualnych niedociągnięć proceduralnych w śledztwie (sędzia wymienił nocne przesłuchania prowadzone za zgodą przesłuchiwanych i nie skutkujące zatrzymaniem) z śledztwami stalinowskimi opartymi na wielomiesięcznych torturach fizycznych i psychicznych i często końcących się trwałą utratą zdrowia lub śmiercią a zawsze zfingowanym procesem – nie przystoi sędziemu orzekającemu w imieniu RP, jest obrazą ofiar i gwałtem na przyzwoitości.

  4. Moim zdaniem następnym elementem tego procesu (niezależnie od apelacji i niezależnie od losów doniesienia prokuratorskiego) powinno być postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego, który w mojej opinii nie dorósł do łańcucha z Orłem.

 8. Prawdą jest, że ekipa Ziobry działała w sposób obrzydliwy – i że powinna za to ponieść konsekwencje.

  Ale równie obrzydliwe jest twierdzenie „Udowodnienie, że brał coś i on nie jest żadną sensacją i nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia społecznego.”. Dlaczego? Bo taki tekst rozgrzesza lekarzy-łapówkarzy. I nie mówię tutaj o tych, którzy PO wykonaniu swoje pracy przyjmą kwiaty, koniak, czy nawet kopertę. Mówię o tych, którzy podjęcie leczenia uzależniają od tego, czy pacjent tę kopertę przyniesie.

  Jeśli chcemy być uczciwi i liczyć ofiary, to nie zapominajmy o tych ludziach, którzy są kalekami czy zmarli, bo nie mieli wystarczającej kasy na to, aby panowie-lekarze chcieli ich leczyć. A takich osób w tym kraju są tysiące.

 9. @Attorney A to w Polsce dowody zebrane nieprawnie są nieobowiązujące ? To chyba specyfika systemu amerykańskiego.

 10. @Attorney: Ryszark Kalisz, jako ten prawnik polski, miał na ten temat zgoła inne zdanie.

  I ogólniej: Zacznijmy od tego, że to nie były łapówki, definicja: Łapówka (pot.) – korzyść, najczęściej finansowa, wręczana osobie lub grupie osób, dla osiągnięcia określonego celu, z pominięciem standardowych procedur.

  Tak jak np. koperty, które zbiorą teraz księża po kolędzie, nie są „łapówkami” tylko datkami (czy nam się to podoba, czy nie i czy powinny być opadkowane czy nie, ludzie mają prawo dawać datki…)… Koperty dostaja także kominiarze. I to też nie są łapówki! To taki zwyczaj i tyle.

 11. Mam to samo zdanie co Gospodarz n/t kondycji i wartości szajki pisowskiej.
  Nie zgadzam się jednak, z tych samych powodów (!), jakoby cel i wynik skuteczności kardiochirurga (i jakiegokolwiek pracownika czy obywatela) usprawiedliwiał łapownictwo.
  Nie ma sprzeczności w byciu uczciwym i prawym obywatelem i skutecznym a nawet wirtuozerskim lekarzem.
  Przynajmniej w społeczeństwach i krajach cywilizowanych.
  Ten aspekt wywodu Profesora (usprawiedliwiające łapownictwo) jest boleśnie mylny i zdumiewający, zważywszy na etyczne kwalifikacje intelektualne i zawodowe umiejscowienie Gospodarza, jako nauczyciela akademickiego – i to lekarzy!
  Myślę temperament polemiczny w słusznej sprawie odebrał tym razem Profesorowi racjonalną kontrolę nad słowem.
  Smutne i nie mniej degradujące społecznie jak wyczyny propagandowe pisów i domorosłych talibów.
  Liczę na opamiętanie i tego życzę.

 12. @Amalek,

  W Polsce o dopuszczeniu lub nie dowodów zebranych nieprawnie decyduje autonomicznie Sąd, biorąc także pod uwagę zasadę oceny wątpliwości na korzyść oskarżonego. Mnie chodziło o to, że jeżeli p. Sędzia T. skazał oskarżonego na podstawie tych dowodów, to powinien sobie darować publicystykę przeciwko organowi, których mu tych dowodów dostarczył. Sędzia T. wygłaszając uzasadnienie w istotnej kontradykcji do własnej oceny materiału dowodowego ośmieszył powagę Sądu i siebie. Być może zrobił to nieautonomicznie co jeszcze bardziej go pogrąża.

  Pozostałe uwagi o staliniźmie itp. pozostają w mocy. Prawnikowi nie godzi się używać porównań do zbrodniarzy prokuratorsko-sądowych wobec kogokolwiek.

  .

 13. @Ela Binswanger

  Ryszard Kalisz, jest prawnikiem z wykształcenia. W tej chwili od lat jest politykiem i jego motywacje są polityczne. Nie przywiazywał bym do nich większej wagi.

  Nie wiem też, czy Kalisz popierał dywagacje sędziego T. o „metodach stalinowskich”. Jeżeli to robił to też nie powinien był. Szczególnie biorąc pod uwagę lata spędzone w PZPR.

 14. Przeraża brak wyrzutów sumienia u Ziobry, Kamińskiego i ich kolegów z PiS-u. A tak na marginesie, Ziobro bierze niemałe pieniądze jako eurodeputowany, a przesiaduje cały czas w kraju. Płacimy wszyscy za jego wyczyny, jak długo jeszcze?

 15. Może by elektorat Ziobry puknął się w czoło, albo chociaż przemyślał jakiego nieroba wpuścił do Parlamentu Europejskiego.

 16. Nie lubię kiedy ustawy smaży się impulsywnie – np. pod wpływem incydentu z pedofilami czy dopalaczami. Nie lubię też kiedy profesor etyki – skądinąd przeze mnie adorowany – ustala wzorce postępowania pod wpływem ekscesów prawniczych. Zwłaszcza gdy bawi się w komparatystykę: co jest mniejszym świństwem – metody czy Cyryl.
  Poza tym zgadzam się dokładnie we wszystkim. Chciałbym jednak doczekać kiedyś – nie incydentalnej ! – debaty na temat brania przez lekarzy. Można by wtedy próbować poszerzyć adres pytania: czy warto było narażać transplantacje? do innych współ- być może – winnych. Czy tak trudno było zrezygnować z koniaków, a nie narażać środowiska (innych lekarzy i przyszłych transplantobiorców)? Jeśli chcemy stworzyć jakieś metrum odstępowania od zasad, to może dyskutujmy nad kwotą (wartością podarku), która jeszcze nie jest łapówką. Albo nad zawodami, które zasługują na specjalne względy, lub nie.

 17. Attorney
  6 stycznia o godz. 10:30
  Po moich ubieglorocznych (juz) doswiadczeniach z prokuratura a zwlaszcza z policja w miescie powiatowym w sr. Polsce (jako brata ofiary wypadku dr.) uwazam , ze to zblizanie sie do dna dotyczy nie tylko poziomu sadzenia ale calego tzw. wym. sprawiedliwosci . Nie jestem pewny czy formalnie i nie tylko , policje w ogole mozna tak nazwac. Dotyczylo to glownie „poziomu” dokumentow sporzadzonych przez policje i wlaczonych przez prokurature do akt sprawy z ktorymi „pozwolono ” mi sie zapoznac .
  ps.Zgadzam sie z szczegolnie z p. 2 bo albo jedno albo drugie .

 18. Nie jestem prawnikiem. Dla mnie „łapówka” to coś, co się daje „przed”, by coś niezgodnie z prawem załatwić. Lekarz NICZEGO SIĘ NIE DOMAGAŁ !!! Mam nadzieję, że w apelacji Garlickiego oczyszczą z zarzutów. Niestety bandyci polityczni pokroju Kamińskiego, Ziobry, Kaczyńskiego pozostaną bezkarni. I to jest POTWORNE !!!. Przypomnijcie sobie Niemena: „ktoś słowem złym zabija, tak jak nożem”. Katolickie sumienia (czyste, bo nieużywane) w.w. panów nawet nie drgną, prawda?

 19. Wiec dr. Garlicki jest zdaniem sadu,,troche winien” a zdaniem prof.Hartmana ,,bardzo nie winien”. Nie mozna bagatelizowac ,,brania”(w Polsce tylko ryba nie bierze). Wszelkie branie musi byc pietnowane bezlitosnie, bo od tego zaczyna sie wszystkie inne zlo. Na przyklad smiech mnie ogarnia za kazdym razem kiedy czytam, jak urzednik panstwowy po rozwiazaniu umowy o prace przechodzi na zwolnienie lekarskie. To jest tak w Polsce powszechne i stosowane na samych szczytach wladzy, ze stalo sie normalne i nikt sie temu nie dziwi. Urzednik prezydenta Walesy Waszczykowski byl na takim ,,zwolnieniu” 18 miesiecy i podobno w tym czasie oplynal caly swiat na jachcie. To jest zwykle zlodziejstwo.

 20. Przepraszam. Oczywiscie to nie byl Waszczykowski tylko Mieczyslaw Wachowski.

 21. Zapiski nieodpowiedzialne!
  Proszę, aby wszyscy pacjenci lekarzy w Polsce dobrze się zastanowili przed zrewanżowaniem się lekarzowi za leczenie w postaci koniaku. Ja nie znam jakie inne przeznaczenie jest koniaku aniżeli wlanie go do gardła. To sugeruję już lepiej koperty, z nich zawsze można zrobić podpałkę w piecu. Sugeruję to, ponieważ miałem kiedyś dobrych dwóch znajomych lekarzy, których pacjeni uzależnili od koniaku, a mogli jeszcze parę lat pobyć na tym świecie.

 22. Ciekaw jestem na jakiej podstawie Pan Sędzia Tuleya czynił porównania do stalinizmu.

  Bowiem z ustaleń sądu, którego jednoosobowy skład stanowił sędzia Tuleya, nie wynka, żeby funkcjonariusze CBA, prowadzący postępowanie, torturowali podejrzanego Mirosława G. Nie wynika, by go bili, polewali wodą, zrywali mu paznokcie, miażdżyli jadra, trzymali o głodzie i pragnieniu. Nie wynika, by dręczyli w jego obecności najbliższe mu osoby, by straszyli go pozorowanymi egzekucjami, by kazali mu siadać na odwróconym nogami do góry taborecie, by trzymali go godzinami z rękami wzniesionymi w górze, by kazali mu wykonywać setki pompek, podskoków i przysiadów, by wybijali mu zęby, łamali palce i odbijali nerki.

  Moim zdaniem ten dziwny człowiek, który ku mojemu wielkiemu zdziwieniu sądzi w imieniu RP powinien odpowiedzieć dyscyplinarnie za to „uzasadnienie”.

 23. Chapeau basm Panie profesorze!!!
  Ale, kwestia czerpania nieuzasadnionych korzyści ze stanowiska, w tym wypadku lekarza, ma tak naprawdę charakter systemowy. Jeśli lekarze prowadzą równocześnie prywatną praktykę i zatrudnieni są w publicznej służbie zdrowia (w szpitalu, specjalistycznej przychodni) to w tą sytuacje już jest wpisana korupcja. Tylko nieuchwytna. Jak sprawdzić ile zapłacił pacjent, który skorzystał z wizyty w prywatnym gabinecie, za usługę świadczoną mu przez tego lekarze w zakładzie publicznym? Przecież to jest nagminna praktyka. I dużo bardziej groźna i niebezpieczna niż te g…e koniaki i inne dary wręczane przez „wdzięcznych pacjentów.
  A miało być tak uczciwie: lekarz miał być albo zatrudniony w publicznym zakładzie, albo prowadzić praktykę prywatną. Jakoś o tym zapomniano.
  Uważam, gros ludzi za bezpłatne usługi w szpitalach (opłacane przez NFZ)
  płaci prywatnie lekarzom. I to nie koniakiem, czy wiecznym piórem.
  Zdaje się, że dr Garlicki nie był na tyle sprytny, żeby ten patent na dorobienie się „legalne” wykorzystać.

 24. W Polsce panowal zawsze (i wciaz panuje) sentyment anylekarski. Stad to podejrzenia o „lapowki”, koniaki, przywileje. Pan Ziobro to tylko wyartykulowal i dr G. zostal wrogiem ludu. Dobrze, ze nie bral lapowek „w naturze”, na kozetce w gabinecie, lub stole prezydialnym w auli. Albo lepiej- na stole operacyjnym. Byloby o czym mowic.
  III/IV RP odzidziczyla model ochrony zdrowia rodem z PRLu, gdzie lekarz i pielegniarka sa pariasami, a wszedzie dominuje populizm i wszystkochciejstwo.
  Panowie z PiS zrozumieli ten sentyment wlasciwie a Mr. Z „just delivered”.

 25. Nie przeginajcie Państwo w drugą stronę. Są lekarze i lekarze. Kiedyś dyskutowałem na forum z lekarzem właśnie na temat ich nadmiernych apetytów finansowych, niebywale wybujałych w stosunku do biednej przecież reszty społeczeństwa, a także nieraz nieproporcjonalnie wielkich w stosunku do reprezentowanych przez niektórych lekarzy umiejętności. I wiecie co mi napisał? Że jak poważnie zachoruję, to przyniosę mu cały swój życiowy majątek by być wyleczonym. Co to za człowiek? Raczej hiena.

 26. Szanowny Panie profesorze. Piękny, bo mądry tekst. Wydaje mi się, że uzasadnienie wyroku sędziego Tuleyi w części dotyczącej oskarżeń bezprawnych działań służb specjalnych w IV RP jest ważniejsza od części dotyczącej doktora Garlickiego. Lekarze kiedyś mało zarabiali i brali, teraz zarabiają dużo i też mają mało, bo dalej biorą. Mam nadzieję, że wreszcie twórcy IV RP będą musieli ponieść zasłużone konsekwencje i odpowiedzieć za podeptanie demokracji oraz totalitarne szaleństwa.

 27. Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski, Jarosław Kaczyński oraz inni cnotliwi „inaczej” przekonają się, czy ich zwolennicy wybiorą łapówki czy też śmierć w oczekiwaniu na wizytę u geriatry w roku 2016.

  Tym szaleńcom śni się powtórka ze zniszczenia Sodomy i Gomory, tyle że wskali 10 mln : 1.

 28. Myślę, że byłoby dobrze, aby Gospodarz skomentował powszechne niepojęcie, co oznacza w cywilizacji i demokracji termin „korupcja”, szczególnie w zawodzie lekarza.
  Zwłaszcza, że z racji kompetencji i zatrudnienia, Profesor ma świetny dostęp (i wiedzę?) o treści i wykładni ustawy o zawodzie lekarza, kodeksie etyki lekarskiej i kodeksie karnym, w paragrafie o „sprzedajności urzędniczej”.
  A to właśnie w demokracji podstawy, jakie zdeterminowały słuszny, omawiany tu wyrok sądu – a nie usus „prawa Goździkowej”, czyli co Ciocia na imieninach uważa za łapówkę.
  Myślę, że autorytet etyczny Gospodarza takim komentarzem by nie ucierpiał.
  A na pewno przyczyniłby się do powstrzymania populistycznych zapędów i poparcia społecznego dla różnych szajek, zawłaszczających i prawo i sprawiedliwość, czyniąc z nich karykaturę.
  Inaczej – a to Polska właśnie.

 29. @ Attorney
  6 stycznia o godz. 12:00

  Bardzo ciekawe komentarze, z ktorymi trzeba sie zgodzic z punktu formalno-prawnego. Ma Szanowny Komentator absolutna racje, ze w USA zaden sedzia nie pozwoliby sobie na tego typu komentowanie metod uzytych w sledztwie. Jednak Ameryka, to co innego – sedzia ma wiele srodkow aby doprowadzic do tego, aby obie strony procesu sadowego byly traktowane rowno i z nalezytym dla obu stron – szacunkiem, zanim sad orzeknie o winie, czy niewinnosci.

  Slusznie Szanowny Komentator zauwaza, ze caly proces i wymiar sprawiedliwosci w Polsce siega dna. Z tego tez powodu – pomimo dostrzezenia trafnosci uwag Szanownego Komentatora – uwazam, ze sedzia slusznie potepil praktyki sledcze, bo nie mial innych mozliwosci. Postapil zatem w imie najszczytniejszej idei wszystkich prawnikow – orzekl w zgodzie z „duchem prawa”. To, ze skazal dr. G. za przyjmowanie korzysci materialnych, zgodnie z „litera prawa”, tez uwazam za naganne, ale „fruit of poisonous tree” widac nie obowiazuje w Polsce.

  Niezaleznie od innych ocen, uwazam za skandaliczny fakt, ze od chwili aresztowania do procesu (nie ostatniego) musialo uplynac az tyle czasu. Ale coz, demokracja – jak kazdy porod – musi zabrac troche czasu i jest bolesna.

  Co budzi moje zdziwienie, to fakt, ze kreatury takie, jak Ziobro, Kaminski i Kaczynski maja jakiekolwiek spoleczne poparcie. Ale wszystko jest mozliwe – w koncu Hitler tez zostal wybrany w demokratycznych wyborach.

  Pozdrawiam.

 30. Do „Jago”… Niewiele zrozumiałeś z uzasadnienia. Po pierwsze uwagi dotyczące nocnych przesłuchań nie dotyczyły podejrzanego tylko świadków. Którzy mogliby ewentualnie stać się podejrzanymi. Kim byli świadkowie? To ci którzy dawali. Zgodnie z elementarnymi zasadami postępowania przygotowawczego, jako potencjalni podejrzani nie powinni być przesłuchiwani w ogóle. Metoda straszenia świadka, wywieranie na niego presji, jest klasycznym naruszeniem prawa. Wartość takiego zeznania w państwie prawa powinna być zerowa.
  Co powie świadek, któremu uświadomi się, że, dając koniak (kopertę) popełnił przestępstwo dania łapówki? Będzie się bronił. Jak? Przede wszystkim musi zwalić winę na kogoś innego. Na kogo? Najlepiej na lekarza, a to że przymuszony był sytuacją, że słyszał, że kiedy się nic nie da lekarz nie zaopiekuje się klientem należycie itd.
  A kiedy już się w śledztwie w strachy nagadało głupstw, to trzeba brnąć dalej w sądzie, bo a nuż oskarżą o fałszywe zeznania w śledztwie.
  W przypadku porównań, sędzia cofnął się w czasie zbyt daleko. Takie metody to wcale nie domena tylko czasów stalinowskich. Nawet tak uwielbiany przez niektórych amerykański system sprawiedliwości niewolny jest od podobnych metod. Także współcześnie. Guantanamo.

 31. Odnosze sie do wpisu Esteban Peres:
  „Zdaje się, że dr Garlicki nie był na tyle sprytny, żeby ten patent na dorobienie się „legalne” wykorzystać.”
  Otóż chyba autor tych słów nie zrozumiał istoty całej sprawy dr G. Sąd jasno stwierdził, ze ów lekarz nie uzależnial leczenia od przyjęcia korzyści majątkowej. Zatem nie o spryt dr Garlickiego tu chodzi i legalizację kopert wręczanych przez pacjentów. Analiza uzasadnienia wyroku pozwala także na stwierdzenie, ze dr Garlicki często wyrzucal pacjentów przynoszących mu tzw „dowody wdzięczności”.
  Gdyby był cynicznym lapowkarzem pewnie opisany wyżej „patent ” wprowadziły w życie, ale jemu szkoda było czasu na pseudo leczenie, dla niego najistotniejsza była sala operacyjna… Nie uprawiał krypto- korupcji w prywatnym gabineciku tuż za brama szpitala … Kulisy tej sprawy w środowisku lekarskim są szeroko znane, ale… Nieobecni nie maja możliwości obrony więc cisza nad tą trumną.
  Panie Profesorze, dziękuje za Pana słowa.

 32. Zapiski nieodpowiedzialne!
  Pan G. okazał wyjątkową nieodpowiedzialność. Na ile się orientuję, to lekarze z takimi specjalizacjami często w różnych częściach świata uczestniczą w różnych międzynarodowych sympozjach. Jego koledzy na zachodzie z podobnymi umiejętnościami i na podobnych stanowiskach otrzymują wynagrodzenie powyżej 100 tys. Euro miesięcznie. Jemu Tusk dał pewno podwyżkę 5 tys zł. Co on tam tak dlugo robił w Krakowie?

 33. @ Esteban Peres
  6 stycznia o godz. 16:47

  Szanowny Komentator nieslusznie powoluje sie na Guantanamo, jako przyklad amerykanskiego systemu sprawiedzliwosci. Guantanamo jest eksterytorialne, wiec nie podlega prawom USA. Nie przetrzymuje sie tam tez obywateli amerykanskich, tylko podejrzanych terrorystow. Wielokrotne i wieloletnie protesty w USA odnosnie takiego traktowania wiezniow przyniosa rezultaty. Nie nalezy jednak spodziewac sie wielkiego poparcia spolecznego dla ludzi, ktorzy gotowi sa zabijac innych tylko dlatego, ze sa „inni”. Protesty wiec sa raczej natury prawnej, a nie wywolanej presja spoleczna. Los wiezniow w Guantanamo rozstrzygaja obecnie sady wojskowe, co jest zwiazane z wieloma komplikacjami.

  Ale porownywanie Guantanamo do losu wielu – wieloletnie – przetrzymywanych w aresztach polskich pospolitych przestepcow jest wielkim nieporozumieniem. W Guantanamo trzyma sie podejrzanych terrorystow, w Polsce – ludzi nie placacych alimentow, drobnych zlodziei, jadacych po pijanemu na rowerze. Drobna roznica, nieprawdaz?

  Pozdrawiam.

 34. Zgadzam sie z Estebanem Peresem- rozpatruje sie przypadek dr.G – podczas gdy nagminna sytuacja ,kiedy poprzez prywatne wizyty u lekarza zdobywa sie wczesniejsze badania,pobyt w szpitalu i.t.d.- jest powszechna. Prawda jest,że wiekszośc ubezpieczonych leczy sie pólprywatnie (oczywiście ci ktorych n to stac) – ale naruszenie tego systemu jest niemozliwe z uwagi na siłę lobby lekarskiego . Co z Konstytucją i moralnościa nic wspólnego nie ma.

 35. Rozumiem że szanowny dr. Garlicki jako praworządny obywatel III RiPci płacił od tych dowodów wdzięczności podatki, jeśli nie to tow. Hartman chyba też – tak samo jak praworządny obywatel Tuleya – juz złożył doniesienie do prokuratury.

 36. Sądownictwo
  Pytałem już na blogu polityki
  CZY KTOS ZNA SPOSÓB POZBAWIENIA SEDZIEGO LUB PROKURATORA PRAWA DO REPREZENTACJI PAŃSTWA I STANOWIENIA WYROKOW.
  Zapadła cisza.
  A co sie dzieje gdy wydawane wyroki i/lub oskarżenia każą wątpić w rozum , znajomość prawa lub uczciwość ludzi w togach ?

 37. Lat temu już chyba 14, zaniepokojony guzkiem na lewej piersi (jestem mężczyzną), poszedłem do prywatnego gabinetu chirurgicznego, gdzie za 50 zł dowiedziałem się, że mam się za dwa dni zgłosić w szpitalu na operację. Po operacji (mastektomia), która po tych już 14 latach okazała się w pełni skuteczna, moja żona wręczyła panu doktorowi kwiaty i kopertę z 500 złotymi. Był zażenowany, żona też. Zyję, jestem mu wdzięczny, dzisiaj postąpiłbym tak samo, jedynie kwota byłaby pewnie inna. I obaj bylibyśmy zażenowani.

 38. Partia piętnująca korupcję powinna być bez winy….
  Co pokazały taśmy Beger?
  Że korupcja POLITYCZNA jest niekaralna…..

  Ferowanie wyroków na konferencjach prasowych jest również niekaralne.

  Za kilka lat problem korupcji wśród lekarzy zniknie- o ile sprywatyzujemy w pełni służbę zdrowia i wymusimy instalację w gabinetach kas fiskalnych.
  Ten wyrok jest krokiem w tym kierunku.
  Powrócimy do czasów z romansidła- „Znachor” albo sympatycznego opisu sytuacji z dawnej lektury „Rozalka”- choć pieców chlebowych na wsi jakby mniej…..

 39. Znakomite ! W pelni popieram Hartmana. Dobra robota.
  Ale badzmy przytomni. Sluzby nadal sa ponad prawem. Ten rzad robi to samo co robil rzad Kaczynskiego. Bandyckie tajne sluzby prowokuja, podzegaja, stwarzaja kryminalne sytuacje, zastawiaja pulapki na obywateli i oczywiscie w bohaterski sposob wykrywaja ‚przestepstwa’. Np sprawa Brunona z Krakowa ktory rzekomo chcial wysadzic Sejm i Prezydenta i Premiera i nawet molo sopockie i Palac Kultury.
  To jest bandytyzm na uslugach politycznej choloty !!! W 2011 1.85 mln polakow bylo bezprawnie podsluchiwanych.

 40. Czy dowody zebrane w sposób niegodny lub nielegalny są dowodami w polskim sądownictwie ? Czy osoby tak „pracujące” będą kiedyś oskarżonymi ? Parafrazując pana „P” którego nazwiska nie wymienię bo mnie wymioty zadławią – WARTO POCZEKAĆ

 41. @Esteban Peres
  6 stycznia o godz. 16:47

  To świadkom faceci z CBA miażdżyli jądra i zrywali paznokcie?
  Nie wiedziałem.

  Powtórze: odniesienia do stalinizmu kompromitują tego człowieka z nieumytymi włosami i opadającym łańcuchem.

 42. ben
  6 stycznia o godz. 13:5

  Kazdy posel i kazdy polityk i wiekszosc partyjnakow na stanowiskach publicznych i w spolkach skarbu panstwa lub pod kontrola samorzadow placi haracz-lapowki dla parti politycznych. To jest wiecej niz zlodziejstwem. Kazda z parti powinna byc oskarzona za lapowkarstwo.

  http://www.wprost.pl/ar/247584/Haracz/

 43. Werbalista:
  Niezle opanowal Acan ekwilibrystyke slowna w temacie Guantanamo a prawo amerykanskie. Mozna jeszcze dodac, ze tych „terrorystow” przetrzymuja nie-Amerykanie, tylko jacys neo-Nazi.
  Jeszcze raz gratuluje umiejetnosci kazuistycznych.

 44. A co z pacjentami, którzy nie mieli na łapówki i zmarli bez operacji ? Ci pacjenci mieli imiona i nazwiska. Należy ich zidentyfikować i policzyć. Mają prawo, by przemówić zza grobu …

 45. @Attorney
  Jak Pan wspomniał jest pan od lat prawnikiem amerykańskim. Polskie prawo kieruje się innymi regułami. Nie znamy pojęcia nielegalności dowodu pochodzącego z „zatrutego źródła”. Fakt nielegalnego uzyskania dowodu nie powoduje automatycznego uniewinnienia oskarżonego. Pan Sędzia jest młodym człowiekiem i Stalinizmu nie pamięta, ale dp skojarzeń takich miał prawo. Wypowiedział się nie tylko jako sędzia ale też jako człowiek, a w Polsce sędziowie orzekają na podstawie przepisów prawa, dowodów i doświadczenia życiowego. Sędziowie to nie automaty do wydawania wyroków ale ludzie. I pisze to jako emerytowany prokurator z dużym doświadczeniem. Z wyrokiem i jego uzasadnieniem się absolutnie zgadzam. Pracowałem za czasów kiedy PiS rządziło… to był naprawdę zły czas dla polskiego wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania i nastrojów społecznych.
  Dziękuje autorowi za ciekawy komentarz. Chętnie pomogę w wypadku problemów z ewentualnym powództwem.

 46. Prokwoj – śledztwo i proces wykazały, że nie było takich pacjentów. Dr Garlicki NIE UZALEŻNIAŁ operacji od „opłat”. Zapoznaj się z materiałami i nie powtarzaj plotek z kruchty.

 47. N atej samej zasadzie oskarzam pana Hartmana jako przedstwiciela ateistwow i pewnej nacji za mordestwa popelniane przez antykelrykalow i innych ateistycznych siepaczy w duzej czesci z tej samej co on narodowosci na chrzescijanach, duchownych, ks. Popieluszce i polaskichpatriotach!

 48. … a może pora przestać bajdurzyć ciemnemu ludowi o „bezpłatnej opiece lekarskiej” tylko informować wprost o tym ile za taki czy inny zabieg lub badanie otrzymuje lekarze ze składkowej kasy?

 49. @ProroKK 6 stycznia o godz. 18:49

  Dziękuję Panu za konieczne wyjaśnienia skierowane do Attorneya, a przede wszystkim za pomocną, solidarną postawę wobec Autora blogu.

  To bardzo krzepiące wobec szkód, jakie nie tylko w społecznej świadomości, ale i w samym państwie wyrządzili i wyrządzają ideologowie IV RP, nie tylko z PiS, ale także z rządzącej PO.

 50. Jbb – I rozumiem, że każdy pacjent, który zgłosił się na leczenie i potrzebował transplantacji – otrzymywał ją ? A kryteria zawsze były jasne i nie zależały od materialnego „wsparcia” ? Pytam, bo rozumiem, że masz dostęp do materiałów ze śledztwa i odpowiesz mi na to pytanie. Bo ja wiem, że mimo tego, iż „podziękowania” wydają się niewinne to niestety zawsze są formą inwestycji na przyszłość. Działa to tak, że ktoś kto „dziękuje” liczy na przychylność w przyszłości. Szczególnie w tak reglamentowanym segmencie jak nasza służba zdrowia (odlegle terminy, permanentny brak pieniędzy). Jest to system, w którym taki ordynator jest Bogiem mogącym dać lub zabrać życie. Z czasem taki lekarz wyrabia sobie wyczucie kto mu jest w stanie „podziękować”, a kto nie. I zaczyna doskonale wiedzieć kto musi zostać wyleczony od razu, a kto musi poczekać na śmierć. Kiedy bierze za to lewe pieniądze to nic go nie usprawiedliwia. I nie można takiego niemoralnego działania usprawiedliwiać i umniejszać tylko z powodu aktualnego zapotrzebowania politycznego.

 51. @ PA2155
  6 stycznia o godz. 18:22

  Dziekuje za komplement.

  Jednak prosze nie mieszac interpretacji prawnej z prywatnymi odczuciami. Nie jestem zwolennikiem przetrzymywania podejrzanych terrorystow w Guantanamo, bez zarzutow, tylko na podstawie podejrzen. Osobiscie optowalbym za zastosowaniem prawa wojny w stosunku nieumundurowanych kombatantow – pod mur, na podstawie krotkiej rozprawy sadu polowego. No, ale jestesmy panstwem cywilizowanym, wiec takie rozwiazanie jest niemozliwe z wielu punktow widzenia – prawnych takze. Nie jestesmy w stanie wojny z zadnym panstwem, tylko organizacjami terrorystycznymi, wiec dla kazuisty stanowi to powazny problem, bo nie mozna zastosowac prawa wojennego. Wiec znaleziono kompromis prawny. Z pewnoscia nie idealny, ale prosze zwrocic uwage, ze odnosi sie do ludzi podejrzanych o zbrodnie ludobojstwa, a nie pospolitych przestepstw. To chyba czyni roznice. Czy Szanowny Komentator twierdzi, ze w Guantanamo przetrzymywani sa niewinni ludzie? Byc moze – to moja odpowiedz. Z drugiej strony, w wiezieniach na calym swiecie siedza niewinni ludzie, prawomocnie skazani za winy niepopelnione. USA ma najgorsza statystyke NA SWIECIE, jesli chodzi o liczbe uwiezionych. Polska jest na dalekim – 60 miejscu. Wiec prosze nie brac mojej wypowiedzi jako obrony amerykanskiej praktyki lecz tylko jako krytyke polskiego systemu sprawiedliwosci.

  Zaden system nigdy nie bedzie idealny, Guantanamo tez nie powinno miec miejsca, ale rownie dobrze nie powinien miec miejsca mord niewinnych ludzi w Nowym Jorku przez fanatycznych wyznawcow Islamu. Newton sprytnie wymyslil takie prawo, ze kazda akcja rodzi reakcje (wprost proporcjonalnym do wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do masy). I dokladnie rezultatem tej zasady stalo sie Guantanamo. Ale jak to zastosowac do korupcji, czy spowodowania smierci pacjenta. Nijak. Kaczynski i Ziobro wykorzystali malo znaczacy przypadek do rozdmuchania ich karier politycznych, kosztem karier i zycia wielu osob. To jest karygodne. A jesli dr. G. rzeczywiscie bral lapowki, to mozna go bylo po cichu zwolnic, z „wilczym listem”, tak, aby nie mogl pracowac w zadnej panstwowej placowce. Jestem przekonany, ze dalby sobie znakomicie rade w prywatnej praktyce.

  Pozdrawiam.

 52. Niby filozof, a tak mało przenikliwy, na dodatek najwidoczniej relatywista moralny oraz apologeta idei „mniejszego zła”, z której samo Zło oraz jego nieunikniona kumulacja biorą swój początek. Jeśli bowiem dopuścimy zło mniejsze, to dlaczego nie moglibyśmy dopuścić troszkę większego, w imię domniemanego jeszcze większego dobra? Dla niektórych liczy się jedynie saldo, czyli ile zostało na koncie po wszystkich możliwych szubrawstwach i jeśli konto jest pełne, a w skarbcach zalega złoto, to oznacza, że wszystkie grabieże, gwałty i morderstwa przedsięwzięte w imię w ich pojęciu „większego dobra” – czymkolwiek ono dla nich jest – były w pełni usprawiedliwione.

  Tak sobie myślę, że tą drogą możemy dojść np. wprost do holokaustu, który jak powszechnie wiadomo w dużej mierze był skutkiem działania żydowskich bankierów, żołnierzy, także wysokich stopniem (pamiętamy, że wg prof. Marka B. Rigga żydowska armia pod rozkazami Hitlera przewyższała swą liczebnością całą współczesną armię polską, gdzieś połowę, 150 tys. ludzi…), w pewnym stopniu również Judenratów i policji żydowskiej w gettach, czynnie wspierających wówczas Hitlera, o czym pisała Hannah Arendt. Bezpośrednim skutkiem tego całego wsparcia, moim zdaniem, było utworzenie tuż po wojnie państwa Izrael oraz obciążenie innych narodów gigantycznymi reperacjami na jego rzecz, kuriozalnie także i Polski, która ucierpiała najbardziej zarówno od okupanta hitlerowskiego, jaki i bolszewickiego, nie tylko poprzez sojuszniczy z Hitlerem atak bolszewików na Polskę w 1939r., ale także w postaci okrutnej żydokomuny, okupującej Polskę długo po wojnie; a dziś Polska jest poniewierana przez Żydów (zgodnie ze znaną deklaracją Singera) w intencji wyłudzenia ca. 65mld USA.

  Czy było warto? Jakkolwiek to zabrzmi, w ich opinii zapewne tak, w końcu kasa pełna, absolutna nietykalność i bezkarność szantażem moralnym oraz piętnem „antysemity” wszędzie gwarantowana, pełne bezpieczeństwo dzięki armii USA, NATO oraz niekontrolowanemu arsenałowi nuklearnemu, a możliwości na przyszłość nieograniczone, z tworzeniem przez ziomków paraekonomii świata opartej na derywatach włącznie, więc w ich pojęciu zysk jest chyba ewidentny, stały, długoterminowy, obliczony na dziesięciolecia, albo i wieki całe, podczas gdy koszt trwał jakieś dwa lata, nie obejmując przy tym prawie wcale elity, bezpiecznie wiodącej komfortowy żywot w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech, Austrii, czy Szwajcarii. Bilans – z zachowaniem proporcji – wygląda podobnie jak ten, przedstawiony przez Gospodarza w sprawie lekarza łapownika. Tyle dobrego, za stosunkowo tak „niewiele” złego.

  Pięknie i nośnie brzmi także plagiat ze sztandarowego Emila Zoli: „j’accuse!”, nawet masońskie podobieństwo uderza, ciekawe czy w wieku lat 56 Gospodarz dalej będzie podpierał się niegdyś jadowicie antykatolickim Zolą, który kiedy nareszcie wydoroślał, to napisał tak:

  Obecnie, gdy przekonałem się całkowicie, że przez trzydzieści lat byłem w błędzie, gdy poznałem, na czym się opiera cały system masoński, którego doktrynę rozpowszechniałem, doprowadzając również innych do jej rozpowszechniania tak, iż wielka masa ludzi poszła za mną w błędzie – szczerze tego żałuję. Oświecony w tym względzie przez Boga, zdaję sobie sprawę ze wszystkiego zła, które przez to popełniłem, i w konsekwencji odrzucam masonerię i zrywam z nią więzy solidarności oraz uznaję ze skruchą wobec Kościoła swe błędy. Proszę Boga o przebaczenie wszelkiego zła, jakim gorszyłem w czasie swej przynależności do loży masońskiej, i błagam naszego Najwyższego Pasterza, Jego Świątobliwość Papieża Leona XIII o przebaczenie….

 53. Z doświadczenia wiem, jak problem rozwiązano w Zabrzu- szkoła Religi.
  Na próbę „dowodu wdzięczności” lekarze reagowali prosto- tam jest numer konta szpitala, można wpłacać DOBROWOLNE datki na fundusz…
  Podobne rozwiązania można by upowszechnić.
  Pomimo tego że pan Religa był brutal, despota, obcesowo traktował ludzi, to jednak wychował sobie zespół tak reagujących ludzi.
  A może właśnie dlatego?

  Co do pana Ziobry…..
  Ministrem został młodo, nie będąc nawet wybitnym studentem.
  Aplikację zrobił w dość…niecodzienny sposób.
  Gdyby na temat prawa się nie wypowiadał, karierę polityczną można by uznać za karierę właśnie.
  Niekompetencja prawna i lubowanie się w teatralnych występach w mediach, nie przydaje mu wiarygodności.

  Porównywanie do czasów stalinizmu jest pod wielu względami zasadne.
  Walka z burżujami, opanowanie resortów siłowych, skok na media, oskarżanie przeciwników o agenturalność i zdradę, rozprawianie się z początkowymi sojusznikami, atak na lekarzy……
  Przecież to już było!!!
  Tyle że w latach 2005-7 było karykaturą rządów Soso.

 54. Absolutny relatywizm moralny. Aż zbiera się na wymioty

 55. @Gogo Co za rozczarowanie! Ten podły libertyn Zola jednak pozostał masonem do końca swego parszywego życia. Cytowany list nie został napisany przez Emila Zolę, tylko przez zupełnie inną osobę o nazwisku Zola 🙁 Tak mi przykro, naprawdę.
  Zola był drań, bo bronił żyda, ale na szczęście wcześnie zdechł od zatrucia czadem. Za to ja żyję i jestem straszny mason, a nawet żydo-mason i cię zjem! Uaaaa!

 56. Podwójne standardy , podwójna moralność usprawiedliwiająca przestępstwo pospolite jakim stało się w Polsce łapówkarstwo. Oto propozycje polskiej inteligencji, a Polska gore :
  Dług Polski wynosi już 3 biliony?

  Wchodzimy na stronę internetową amerbroker.pl i czytamy”Dług Polski wynosi już 3 biliony zł. Zdaniem profesora Janusza Jabłonowskiego z departamentu statystyki NBP polski dług wynosi 3 biliony zł. Informację można nazwać szokiem. Nikt oficjalnie jej ani nie zanegował, ani nikt nie podważa wyliczeń… Zdaniem prof. Jabłonowskiego do jawnego długu powinniśmy doliczyć dług ukryty, który według jego obliczeń sięga aż 180 procent PKB. Wynika z tego, że całkowity dług Polski sięga 220 procent PKB. Zadłużenie takie w relacji do PKB jest dwa razy większe niż zadłużenie Grecji.”- koniec cytatu ze strony amerbroker.pl.
  Miejmy nadzieję, że ta informacja zostanie zdementowana przez oficjalnych przedstawicieli koalicyjnego rządu PO-PSL i urzędnicy ci przedstawią rządowy sposób liczenia polskiego długu. Może doczekamy się komentarza politycznych celebrytów z koalicji PO-PSL, którzy powinni uspokoić opinię publiczną podając własny „celebrycki” sposób liczenia polskiego zadłużenia. Z prawdziwą „przyjemnością” byśmy wysłuchali telewizyjnej opinii Stefana Niesiołowskiego na ten temat.
  Dla ułatwienia można ich wcześniej poinformować, że milion złotych pomnożony przez tysiąc to jest miliard złotych, a miliard pomnożony przez tysiąc to jest bilion złotych. Dług trzech bilionów złotych pociąga za sobą astronomiczną sumę wydawaną co miesiąc na obsługę takiego monstrualnego zadłużenia. Przy 3 bilionach zadłużenia cały naród jest zakładnikiem braku gospodarności obecnych gospodarzy.
  To jest właśnie to neo-niewolnictwo w „liberalnej” odmianie demokracji europejskiej.
  Nie samym długiem człowiek żyje, więc wchodzimy na stronę Gazeta.pl i tam czytamy, że „Indyjski biznesmen sprawił sobie koszulę ze złota za 220 tysięcy dolarów. Koszula waży blisko 3,5 kilograma. Datta Phuge, mąż działaczki rządzącej Partii Kongresowej, oprócz koszuli dźwiga na sobie blisko 4 kg złota – dwie wielkie bransolety, kilka naszyjników i pierścienie niemal na każdym palcu. Według miejscowego jubilera, któremu powierzono wykonanie koszuli, trudziło się nad tym przez dwa tygodnie po 16 godzin dziennie 15 złotników z Bengalu” – koniec cytatu.
  Jak te egzotyczne ciekawostki korespondują z naszą mitologią i wiedzą o Mahatmie Gandhi, polityku, filozofie i duchowym przywódcy Indusów?
  W Polsce, która również miała ascetycznych rewolucjonistów na początku lat dziewiędziesiątych, stworzono obecnie złotą „kastę” biznesmenów, którzy mogliby nosić po kilkaset kg złota na grzbiecie jak twórcy Amber Gold. Polscy politycy i związani z nimi biznesmeni są jednak bardziej pruderyjni.
  W Polsce można otrzymać w prezencie telefon z „pluskwą”, czyli ze szpiegowskim oprogramowaniem. Takie oprogramowanie telefonu kosztuje 1,2 do 3 tys. złotych w zależności od systemu w jakim działa telefon. Dięki takiemu szpiegowskiemu oprogramowaniu można ściągać z podsłuchiwanego telefonu każde zdjęcie , SMS-a , e-maila i podsłuchiwać rozmowy. Według właścicieli sieci, dopuszczalne przez prawo zastosowanie szpiegowskich programów to : kontrola rodzicielska, kontrola pracowników w firmie, zabezpieczenie własnego telefonu w razie kradzieży czy porwania właściciela. Jeżeli chodzi o podsłuch pracowników, to jest on legalny tylko wtedy, kiedy wiedzą oni o tym, że ich rozmowy i SMS-y są czytane przez zwierzchników.
  Te rewelacje „orwellowskie” przeczytałem na stronie internetowej forbes.pl.
  Tak w praktyce wygląda realizacja naszego marzenia o wolności.
  O czym innym marzyliśmy, a co innego mamy. Wszystko można próbować zrozumieć, ale 3 bilionowy dług trzeba spłacać. Jak pisałem w poprzednim felietonie: Ta „pozornie” bezbolesna niewola polegająca na oddaniu Polski pod kontrolę obcych banków, pozostaje poza emocjonalnym i intelektualnym zainteresowaniem Polaków?
  Czy to jest możliwe, aby przez 20 lat poczynić takie spustoszenia w umysłach polskiej inteligencji? Zmowa milczenia jest zastanawiająca.

  01/03/2013
  http://www.wojciechborkowski.com

 57. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13149470,Klotnia_Kalisza_i_Ziobry_u_Rymanowskiego__Pan_by_wszystkich.html
  ===============

  Zwolennikom mocnych wrażeń- Kalisz Ziobro, kolejna runda….
  Licytacje na genealogie są deprecjonujące, OBU przeciwników.
  Ale wyprowadzenie Kalisza z równowagi jest sztuką która nieczęsto się zdarza….

 58. Fakty i dowody są w aktach a Sędzia akta zna i wie co mówi.
  Ziobro, Kamiński nie jest w stanie przyjąć faktów:
  -nocne przesłuchania ludzi były – jak w latach 50-tych – fakt,
  -fałszowanie filmów przedstawiających otrzymanie łapówki dla celów oszustwa publicznego – tv – miliony Polaków,
  -prowokacja – tajna operacja agenta – uwiedzenie dla wynoszenia akt – bezprawność wobec możliwości działań praworządnych – fakt,
  -zastraszanie świadków podejrznych 60 i 70 latków, były – fakt.
  -fałszywe zeznania uzależnienia operacji od łapówki, były – fakt.
  -było tylko przyjęcie korzyści majątkowej – wyrazu wdzięczności po operacji.

 59. Werbalista:
  Zwrocilem jedynie uwage na pewna charakterystyczna terminologie, uzyta przez Ciebie.
  W kazdym cywilizowanym kraju prawo definiuje „innocent until proven guilty”. Formula prawna Guantanamo jest podobna do formuly obozu koncentracyjnego (nazisci rowniez mieli „wrogow” prawdziwych i potencjalnych) i gulagu („wrogowie ludu” lub „wrogowie klasowi”). Udowodnienie winy nalezy do obwiniajacego nie zas do oskarzonego. W tej pojemnej formule mozna zmiescic praktycznie wszystko.
  Czy w Guantanamo siedza winni czy tez niewinni? Praktycznie mieszanka obu grup. Gdyby istnialy zelazne dowody „terroryzmu” przeciwko nim, zostaliby juz dawno osadzeni i skazani.
  Guantanamo jest przynajmniej jawne. Wiadomo, ze istnieja inne wiezienia na calym swiecie. USA uzywal rowniez inne kraje w tym wzgledzie, lacznie z potepiana obecnie Syria. Ciekawe, co stanowi warunek wystarczajacy, aby zostac uwiezionym? Pomowienie? Plotka? Chyba latwiej zostac „terrorysta” niz „heretykiem” w czasach Inkwizycji.
  Wydaje mi sie rowniez, ze tzw. normy cywilizacyjne (prawo miedzynarodowe) sa nadrzedne w stosunku do prawa amerykanskiego, obojetnie jaka kazuistyka sie poslugujemy. Zwlaszcza ze, USA chetnie stawia w stan oskarzenie tzw. przestepcow politycznych tego swiata nie bedac sama sygnatariuszem wielu umow miedzynarodowych.

 60. @Franz Mauer 6 stycznia o godz. 20:03

  „Absolutny relatywizm moralny. Aż zbiera się na wymioty”

  Absolut to boska raczej niż ludzka kategoria oceny. Jeżeli nie jesteś bogiem, nie stosuj jej wobec ludzi, bowiem „… niech pierwszy rzuci kamieniem ten …” Fałszywy ten twoj relatywny absolutyzm moralny.

 61. Ktoś musi być pierwszy. Długo czekaliśmy by w końcy Sąd orzekający odniósł się do metod stosowanych przez służby. Pewnie gdyby nie odniesienie się Sądu do CBA, nie było by teraz tej rozmowy. Może kolejne wyroki w ewentualnych analogicznych sprawach nie będą musiały być tak drastycznie uzasadniane by dawały taki oddźwięk. Moim zdaniem wskazuje to na zmiany normalne przy młodej demokracji. Tak więc nowy rok zaczęliśmy bardzo owocnie, oby tak dalej.

 62. Zgadzam się z Pańskimi spostrzeżeniami i wnioskami w 100% Panie Profesorze. Dodałbym tylko jeszcze jedno: cała ta banda zakłamańców, która przy byle okazji i bez okazji „dolicza” generałowi Jaruzelskiemu do 9 górników, którzy zginęli w Kopalni Wujek – oraz do kilku innych jeszcze rzeczywistych, BEZPOŚREDNICH, faktycznych ofiar stanu wojennego – około setkę innych ludzi, teraz oczywiście takiego faktu, jak co najmniej kilkadziesiąt „ofiar” niewykonanych przez doktora Garlickiego operacji nie bierze pod uwagę. Polactwo i katolicka moralność w swojej najczystszej, najbardziej wysublimowanej postaci. I takie kreatury mają jeszcze czelność mówić przed kamerami, że wyrok pokazuje, iż racja była po ich stronie. Była tak samo, jak w przypadku śmierci Barbary Blidy. To jest straszne, Solidarność zmieniła ustrój i chwała jej za to, ale wypuściła też upiory, o jakich nikomu się nie śniło…
  Dalej nie mogę pisać, bo słowa typu „gnoje” itp. same się na klawiaturze wystukują.

 63. Uwaga moderator: Przestawcie sobie Państwo zegar, bo przy wysłanym przed chwilą moim komentarzu oczekującym na cenzora widzę godzinę nadania 20.54. Wsyłałem go przed chwilą, tj. o godz. 21.54….

 64. PA2155
  6 stycznia o godz. 20:39

  W którejś z sympatycznych powieści szpiegowskich zetknąłem się z casusem mówiącym, że żaden obywatel amerykański nie podlega wydaniu za przestępstwa popełnione poza Stanami…..
  Przestępstwa na terenie EKSTERYTORIALNYCH baz USA również nie podlegają prawu tubylców……

  Prawa wielkich są inne niż prawa maluczkich…..

 65. Sędzia Tuleja sprząta po IV RP, oby tylko dokładnie.

 66. Dobrze, że Profesor napisał tak ostry tekst.

  Moim zdaniem w dążeniu do naprawy polskiego sytemu ochrony prawnej w pierwszej kolejności ‚głos dać powinni, właśnie etycy, i profesor napisał ten tekst w samą porę.
  Opinię ktorą wyraziłem wyżej wynika z mojej wieloletniej aktywności zawodowej jako adwokata.
  Moja ocena obecnego systemu ochrony prawnej doprowadziła mnie do konstatacji, iż obecny jej stan doprowadził do tak daleko idącej degeneracji społeczeństwa, że najwyższy czas zacząć naprawę systemu począwszy od ustalenia przyczyn niesterowalności systemu.
  Tymczasem legislacyjne zabawy, przez kolejne ekipy rządzących, w uzdrawianie obecnego sytemu pomijają właśnie przyczyny ustawicznie pogłębiającej się degrengolady.
  Ogólnie mówiąc przyczynę stanowienia i stosowania obecnego złego prawa upatruję w prawie tysiącletniej relatywizacji norm moralnych i prawnych.

  Fakt ten skłania kolejne ekipy rządzące, nierozumiejące przyczyn obecnego stanu rzeczy do uzdrawiania systemu poprzez ‚nadprodukcję’ nowego, w nadmiarze wprowadzonego w życie prawa, powodując inflację przepisów i pogłębiając, i tak już zły stan obecny.

  Dowodów z akt sprawy dr G. nie znam, więc pozwolę sobie jedynie zwrócić uwagę, że nazwę ‚wymiar sprawiedliwości’ stosujemy w Polsce jedynie do sądownictwa.

  Wypowiedź Attorneya nie może być w pełni stosowana w Polsce, gdyż jak słusznie twierdzi Proro KK przepisy i tradycja zezwalają na takie emocjonalne (więc subiektywne) odniesienie się w uzasadnieniu wyroku do faktów na których sąd się oparł.
  Jednak mimo, że sądownictwo amerykańskie zostosowane w europejskich krajach, z dobrymi tradycjami, brzmiało by nieco egzotycznie, to jednak dystans, logika wywodu, na ktore powołał się Attorney, wywołują szacunek do samego prawa i sądownictwa.
  Warto więc upowszechniać takie wzory nad Wisłą.

  P.s.

  Mój przyjaciel, prof. Sławomirski, maneger z Doliny Krzemowej, wypowiedział się w swoim wpisie, że w Polsce nastąpią zmiany dopiero, gdy zostanie spłodzone nowe pokolenie.

  Wobec tego, profesorze Sławomirski, zapraszamy do dzieła nad Wisłą.

 67. Wiele panstw chroni swoich obywateli, nie tylko USA. Rowniez Francja (casus R. Polanskiego) i Kanada.
  W 1997 r. glosna sprawa bylo skazanie mlodego Kanadyjczyka w Brazylii za udzial w porwaniu milionera brazylijskiego. Rzad kanadyjski tak dlugo monitowal rzad brazylijski az uzyskano zwolnienie tego osobnika, ktory zostal nastepnie zwolniony z odbywania kary. Nie popelnil on zadnego przestepstwa na terytorium kanadyjskim.
  Innym przypadkiem jest sprawa Omara Khadra, jedynego Kanadyjczyka wiezionego w obozie Guantanamo. Zostal on ujety w Pakistanie i osadzony za udzial w zabojstwie sanitariusza amerykanskiego (O. Khadrbyl wtedy 14-letnim chlopcem). Byl on oficjalnie (podobnie jak jego ojciec, zabity w Pakistanie) czlonkiem Al Qaidy. Po wielu latach zostal on zwolniony z obozu i przekazany Kanadzie. Mozna sobie wyobrazic, ile te starania pochlonely pieniedzy.
  Eksterytorialnosc Guantanamo pozwala rowniez na tortury, ktore sa nielegalne na terytorium USA. Szeik Mohammad przeszedl ok. 300 razy waterboarding w Guantanamo.

 68. Tak, profesorze, to było faktycznie żałosne , jak natychmiast po ogłoszeniu wyroku media obległy Ziobrę, który dostał najlepszy czas antenowy , by w świetle kamerami mógł ogłosić ten wyrok jako swój sukces – doktor został przecież skazany = ergo ONI mieli rację.

  panie Ziobro,
  ze szczerego serca panu życzę, by spotkał pana kara .
  Możliwie jeszcze na tym świecie , bo w tamten jakoś nie wierzę..
  Przy tym nie życzę panu źle. Bo przecież nie życzę panu kary adekwatnej do tego, co dokonał pan razem z panem Kamińskim innymi swoimi podwładnymi, nie wymienionymi z nazwiska . Nie, nie życzę panu kary śmierci

 69. @ Attorney

  Jestem zobowiązany częściowo podziękować ci za twój komentarz (6 stycznia o godz. 10:30) bo uzasadnienie sędziego Tuleyi, chociaż zgadzam się z nim z punktu widzenia sympatii politycznych- a może raczej antypatii, to z punktu widzenie pragmatyki zawodowej sędziego wywołało u mnie poczucie niepewności czy aby sędzia może sobie na coś takiego pozwolić. Właściwie to co dla mnie najważniejsze w twoim komentarzu to pkt 2. Mam przekonanie , że sędzia jest od wydania wyroku i jego uzasadnienia a wycieczki historyczno- polityczne to już nie jego sprawa i tu przesadził. Moim zdaniem dał się ponieść przekonaniom, które kierowały jego postępowaniem. Dał się ponieść własnemu przekonaniu o niesłuszności IV RP (owszem, to spekulacja, przyznaję się bez bicia- czy raczej bez nocnego przesłuchania…) co czyni moim zdaniem jego postępowanie nieprofesjonalnym- w tej części. I ta cześć twojego komentarza jest dla mnie cenna bo daje mi większą pewność własnych przekonań.
  Co do reszty to jestem sceptyczny bo stwierdzenie, że „Jeżeli wydał wyrok skazujący na podstawie dowodów zebranych nieprawnie lub wręcz przestępczo (składa doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa w śledztwie przez organy władzy) – to powinien uniewinnić oskarżonego” jest zbyt proste w odniesieniu do całej, skomplikowanej sprawy (wiele zarzutów, wiele dowodów). Jaki wpływ na wyrok ma mieć np.fakt sfingowanie filmu z zatrzymania.
  Z tym dnem Polskiego wymiaru sprawiedliwości też lekka przesada…

  Odnosząc się bezpośrednio do komentowanego tekstu to pragnę podkreślić najważniejszą jego cześć (moim skromnym zdaniem), a mianowicie: „Propagandowa pokazówka Ziobry i Kamińskiego, z błogosławieństwem Kaczyńskiego… kosztowała życie pacjentów, którzy mogli być operowani, lecz nie byli, bo atak policji politycznej na Klinikę Kardiochirurgii MSWiA na trzy lata sparaliżował jej działalność”. Szkoda, że w przestrzeni publicystycznej nie ten aspekt sprawy zajmuje miejsce pierwsze. I szkoda, że za to nikt nie jest postawiony przed karzące oblicze wymiaru sprawiedliwości. Uważam to za większą słabość Polskiego Wymiaru Sprawiedliwości (może lepiej z małej litery ?) niż uzasadnienie sędziego Tuleyi…

 70. Pan Hartman!
  Wstyd mi, że na blogu jest jeszcze miejsce dla Gogo.
  P.S. Zarzut, że nieprawdą jest, jakoby przesłuchania przypominały UB jest poważny, ale jednak fałszywy. W 21 wieku tortury psychiczne są równie uciążliwe. Potrzebny Pana komentarz.

  Sławomirski
  Chyba się starzejemy. Czy to demencja?
  Bardzo by było szkoda bo cenię Pana wpisy.

 71. Panie profesorze czytuję Pana gdzie tylko Pan poplami papier (np Filozofia stosowana), słucham tam gdzie uda mi się Pana usłyszeć i oglądam Pana gdzie tylko Pana pokazują. Załuję tylko, że nie mogę być Pana studentem, bo jestem po prostu od Pana starszy. Na mojej uczelni w roli Pana występował Prof. Amsterdamski. Zachwycająco wykładał, ale to co Pan czyni, mówi i robi przebija wszystko. Niedawno oglądałem materiał o Hitlerze. Cały jeden dzień. Od dzieciństwa do śmierci. W zasadzie wszystko co pokazywano zarówno wiedziałem jak i widziałem. Tylko w odcinkach i… przed naszą IV RP. Porównania i zbieżności nasuwały się same. Jak to dobrze, że my Polacy nie jesteśmy ani tak karni jak byli Niemcy wówczas i talk precyzyjnie skuteczni jak Niemcy są do dzisiaj. Gdyby tak było byłbym w chwili obecnej więźniem jakiegoś obozu.
  Co do panów Ziobry (0 – nul) i Kamińskiego niech sobie żyją w naszym społeczeństwie, ale pobawieni wszelkich praw obuwatelskich. Ani wybierać nie mogą, ani być wubieranymi.
  Pozdrawiam świątecznie

 72. @ wiesiek59
  6 stycznia o godz. 21:00

  @ PA2155
  6 stycznia o godz. 21:17

  Wszystko sie zgadza Szanowni Komentatorzy, co sam podkreslilem. Tak – Amerykanie nie wydaja swoich obywateli – o ile nie zobowiazuja do tego miedzynarodowe umowy. Tak, Amerykanie wieza podejrzanych terrorystow, korzystajac z kruczka prawnego. Tak, wiele zlego jest w systemie sprawiedliwosci, ktory wiezi najwiecej na swiecie swoich obywateli (procentowo liczac). Tak, wiele jest zlego w tym, ze pomimo takich drakonskich srodkow nie maleje przestepczosc z uzyciem broni palnej. I – tak – USA nie podlegaja miedzynarodowemu prawu, bo nigdy nie zgodzili sie na jurysdykcje nieamerykanskich sadow.

  Jedno tylko pytanie: Co to ma do rzeczy w przypadku dr. G. oraz opinii, ktora wydal sedzia Tuleya? Ano – nic! Jak mozna porownywac terrorystow do rzekomych lapownikow, a ludobojcow do takich, ktorzy byc moze popelnili blad w sztuce, ale na pewno nie zamordowali nikogo z premedytacja. Byc moze – zasluzyli na jakas kare, ale nie po szesciu latach smierci zawodowej, cywilnej i wielomiesiecznym pobycie w areszcie. W USA tego rodzaju oskarzenia obaliby student pierwszego roku prawa, chocby tylko ze wzgledu na metody, w jaki sposob prokuratura uzyskala rzekome „dowody winy”. I prosze nie sugerowac, ze dowody sa dowodami. Troche wiem na ten temat i wiem jak mozna poprowadzic swiadka by zeznawal tak jak ja chce. W sadzie jest to manipulacja, ale dopuszczalna w ramach procesu. Wzywanie do prokuratury, stosowanie grozb wobec swiadkow (w dodatku w powaznym wieku), to metody absolutnie niedopuszczalne.

  Zreszta i tak, co robili Ziobro i Kaczynski, to byla parodia. Gdy czytalem uzasadnienie sadu federalnego, odmawiajacego deportacji pana Mazura (w USA wolno nam uzywac nazwisk), to myslalem chwilami, ze czytam Moliera „Mieszczanin szlachcicem”. Bledy sledcze byly tak porazajace, ze prawie niesposob w to uwierzyc. Sedzia federalny zawarl to na ponad 60 stronach, ale jego uzasadnienie bylo jeszcze bardziej druzgocace niz uzasadnienie w sadzie warszawskim.

  A wspomnienie Guantanamo bardzo mi sie spodobalo w tym kontekscie. Jak bym slyszal radzieckie: „… ale u was Murzynow bija…”. Klasyka.

  Pozdrawiam.

 73. Werbalista:
  Wydaje mi sie, ze sprawa dr G. to ilustracja pewnego zamieszania pojeciowego, jakie trwa w Polsce post-PRLowskiej. Nie mozna miec uniwersalnej opieki zdrowotnej w XXI w. bez zmiany systemu zdrowotnego, w tym zasad wynagradzania tzw. personelu medycznego. Akcja p.Z. byla typowa demagogia i tuszowaniem dziur w systemie, ktory sie po prostu wali.
  Mysle, ze pensja pana G. razem z jego „lapowkami” to mniej niz polowa pensji poczatkujacego lekarza amerykanskiego (GP zarabia w okolicach 100 k, chirurg- 250 k, a kardiochirurg w okolicach 1 mln).

 74. @Ryba
  6 stycznia o godz. 21:11
  Dla rozluźnienia atmosfery
  i trochę dla refleksji nad korupcja w Polsce.
  „w Polsce adwokaci zdrożeli, że bardziej opłaca się przekupić sędziego”
  co absolutnie nie odnosi się do sędziego Tuleya. Dla niego pełen Szacun
  A tak w nawiasie.Ten wic powstał za granicami naszego kraju, lecz o Polsce była w nim mowa. Może więc nie wytykajmy tylko dokotorom.
  Pozdrawiam ciepło

 75. Najpierw o tym, że nie potrafię zrozumieć licznych głosów, stających w obronie podarków składanych medykom w podzięce za skuteczną terapię. Czy was ludzie pogięło, albo tak głęboko tkwicie w przeszłym systemie, w którym to lekarz jakoś miał sobie poradzić (słowa Gomułki w sprawie podwyżek pensji dla lekarzy). Nie słyszałem, ażeby hydraulikowi ktoś wręczał koniak za sprawnie uszczelnienie spłuczki w ustępie, skoro skasował nas zgodnie z cennikiem. Nic nie musimy wręczać lekarzowi, jest opłacony z naszych składek (fakt, są żenująco niskie), a wdzięczność można okazać na kilka sposobów np. osobiste uściśnięcie dłoni i podziękowanie, list napisany odręcznie i z serca (na domowy lub szpitala adres), płatne ogłoszenie w prasie.
  Przypadek łowów na doktora G jest oczywiście obrzydliwy i zgadzam się z oceną gospodarza blogu. Pragnę zwrócić jedynie uwagę na coś, co umknęło profesorowi, a mianowicie na fakt równomiernego rozkładu skutków zastoju w przeszczepach na biednych i bogatych, wszyscy jednakowo umarli. Od tego czasu zaszły w kraju pewne zmiany i ktoś z pieniędzmi w portfelu nie da łapówki skoro może skorzystać z prywatnej kliniki, albo prywatnego gabinetu profesora, przez który trafi ze swoim ciężkim przypadkiem (te lżejsze w prywatnych klinikach) do państwowej placówki bez kolejki.
  Patologii korupcji (pośredniej i bezpośredniej) nigdy nikt skutecznie nie zlikwidował i jeśli stawił sobie taki cel to przegrał. Ważne, ażeby myśląc o tym raku zżerającym społeczeństwa, nie stawiać sobie zbyt wysokich oczekiwań i podejmować działania, które ograniczą tą chorobę, zepchną ją na margines. To da się załatwić korygując system administracyjnie, a policję zarezerwować na bandziorów.

 76. Chciałem napisać, że podziwiam odwagę sędziego, ale tak przecież powinien zachowywać się każdy uczciwy człowiek jeżeli widzi świństwa wyprawiane przez ludzi władzy, które krzywdzą niewinnych. Trzeba to napiętnować i tyle. Mam nadzieję, że krucjata p. sędziego przeciwko świrom z czasów IV RP przyniesie oczekiwane rezultaty. Chętnie zobaczyłbym Ziobrę i Kamińskiego wyprowadzanych w kajdankach.

 77. wiesiek59. 6 stycznia o godz. 20:21
  temat : Ziobro a Kalisz – wyprowadzony z równowagi

  wieśku, tyle tylko z tego wyciagnąłeś ? słabe to…. Ta krótka migawka to za mało
  lepiej na ten temat przeczytaj
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13149470.html
  pozdrawiam

 78. Janie profesorze autorze,
  gratuluję znakomitego tekstu . W sam punkt.!

  pozwoliłam więc sobie polecić go na innym blogu, omawiającym też ten temat
  i vice versa
  http://odyseja1948.wordpress.com/2013/01/06/kompromitacja-iv-rzeczpospolitej/#comment-725

  PS. BTW : pozdrawiam wszystkich miłych znajomych
  (niemiłych nie pozdrawiam)

 79. Zastanawiam się ile czasu zajmie prawicowym gazetkom wyprodukowanie paszkwilów na tego człowieka.

 80. W Chinach Ludwych za przyjmowanie lapowek grozi nawet i kara smierci, a w Polsce to ostatnio udowodniono lapownictwo pewnemu znanemu lekarzowi-ordynatorowi, a wiec wysokiemu dynitarzowi rzadowemu, z panstwowego szpitala (i to szpitala Ministerstwa Policji czyli w nowomowie MSWiA), ale dostal on w Polsce za nie tylko bardzo niska, wrecz smieszna kare, i to w zawieszeniu…

 81. @PA2155
  Prosze nie porownywac zarobkow w USA i w Polsce bez porownania poziomu cen w USA i w Polsce. Poza tym, to USA wydaja na leczenie najwiecej na swiecie, a maja wskazniki zdrowotnosci i „przezywalnosci” (w praktyce) dokladnie takie same jak pobliska, ale znacznie biedniejsza Kuba, gdzie postawiono na profilaktyke, a nie na kosztowne leczenie czesto i tak niewyleczalnych chorob.
  Poza tym, to przeszczepy sa nieetyczne, gdyz wymagaja aby ktos umarl, aby ktos inny mogl byc wyleczony (z nielicznymi wyjatkami, np. nerek) i prowadza tym samym do obrzydliwego wrecz handlu ludzkimi narzadami. Przyszlosc maja wiec tylko protezy serc, nerek, watrob etc,. a do czasu ich usprawnienia, nalezy zakazac przeszepow ludzkich narzadow jako procedury skrajnie niemoralnej i prowadzacej do traktowania ludzi jako zwierzat hodowanych w celu uzyskania od nich narzadow…
  Dr Lech Keller, Melbourne

 82. Mysle ze Pan sedzia ma jakies swoiste powody dla ktorych porownal metody „rozpracowania” doktora ze stalinowskimi.Moze rodzinne doswiadczenie .Ale na pewno mial prawo sie wypowiedziec i wskazac na niebanalne sposoby zdobywania dowodow. ( czy np.pielegniarka wyniszaca materialy ma zupelnie czyste sumienie?)Pomijam wszelkie kwestie lapowek .Ziobro jako szef resortu starcil pamiec jak pozyskiwano dowody.Ten Pan istnieje w polityce jakims dziwnym sposobem bo bierze niemale pieniadze za czyny od ktorych probuje sie odcinac.On i Pan Kaminski (oczywiscie i ich pseudo agenci) od poczatku mieli jakies dziwne zaciecie do falszywych dowodow,podluchow i temu podobnych.Teraz beda wieszali psy na sedzi ktory mial czelnosc zauwazyc ich dziwne sposoby pracy.Mam nadzieje ze nie straci on szybko posady.

 83. Jako wrog rezimu ktory Watykan i CIA zainstalowaly w kraju nad Odrowisla zwroce uwage na efekty nowomowy jaka ten rezim wprowadzil a ciemny narod dzielnie powtarza – solidarnosc oznacza szarpanie sie po lbach, zydozerstwo i „cala wladza w rece czarnych”, natomiast prawo i sprawiedliwosc nie oznacza nic podobnego.

 84. Brawo panie Profesorze! Dziękuję, że ktoś wreszcie ktoś to jasno powiedział. Popieram każde Pana słowo. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

 85. Kagan:
  Z tymi cenami to nie bardzo bym sie zgodzil. Niektore rzeczy sa drozsze w Polsce niz w USA lub Kanadzie. Relatywnie tansze sa tylko mieszkania, papierosy i alkohol.

 86. Oskarżanie Ziobry i Kamińskiego o śmierć których chirurg nie operował w czasie kiedy był odsunięty od możliwości operowania i brani łapówek jest potknięciem profesora w chwili nadmiernej emocji.
  Idąc tą drogą trzeba wskazać tych polityków polskich odpowiedzialnych za śmierć dziesiątków tysięcy Polaków zmarłych w śmietniku transformacji ustrojowej . To transformacja przyniosła Polsce narkomanię , niespotykaną biedę ludzi słabych, tysiące żebraków i upadek więzów rodzinnych i dezorganizację publicznego lecznictwa.
  Kto jest za ten upadek odpowiedzialny , to temat na kolejny felieton profesora.
  Propagandowy styl tego felietonu jest zastanawiający ?
  Mam nadzieję , że to tylko chwilowy spadek formy.

 87. @ PA2155
  6 stycznia o godz. 22:27

  Nie bede sie wypowiadal na temat „zamieszania pojec” odnosnie uniwersalnej opieki zdrowotnej. Dla mnie ten wyrok byl ilustracja razacej niekompetencji organow scigania, wlasnie z Kaczynskim i Ziobra na czele. Pod plaszczykiem walki z korupcja, stosowali bowiem podle metody, niegodne zadnego systemu sprawiedliwosci. Nasylanie agentow aby uwodzili kobiety, po to by naklonic je do wydawania poufnych dokumentow, czy to do przyjmowania pieniedzy, ktore potem nazywa sie „lapowka” – to szczyt obrzydliwosci. Smierc pani Blidy w niewyjasnionych okolicznosciach to takze symptom kompetencji organow pp. Kaczynskiego i Ziobry. Niestety z ich odejsciem nie zmienil sie stosunek do prawa, ani systemu sprawiedliwosci. Zrobiono troche reform, ale o wiele za maloby uzdrowic caly ten system. Ostatnio, na przyklad, jestem bardzo zaniepokojony nadziejami, ze fotoradary przyniosa panstwu wielki dochod. Nie niepokoi mnie fakt kontrolowania, ale fakt, ze panstwo upatruje w grzywnach zrodlo dochodu. Wracamy do komunistycznych czasow: „Dajcie mi czlowieka, a ja juz na niego paragraf znajde…” To chyba nie o to chodzi w demokracji, by panstwo (jako organizacja) i obywatel byli sobie wrodzy. A tak coraz czesciej sie dzieje.

  Pozdrawiam.

 88. Wlasciwie sie zgadzam, tylko mam jedno spostrzezenia jaki to system transplantologii mamy w naszym kraju,ktory zawala sie z powodu jednego nawet swietnego chirurga, To jest skandal.

 89. @ Jan Hartman

  Nie jest do końca pewne od czego Emil Zola – jak to Gospodarz był uprzejmy to ująć – „zdechł” (niech mu ziemia lekką będzie), śledztwo było prowadzone co najmniej tak mizernie, jak u nas w sprawie Andrzeja Leppera, a i w sprawie Dreyfusa sporo było niejasności, główny świadek został aresztowany podobno natychmiast po przyznaniu się do winy i jeszcze tego samego dnia miał popełnić w więzieniu samobójstwo… podrzynając sobie osobiście gardło brzytwą, o czym doniosła gazeta „The Call” z San Francisco w n-rze 98 z 01.09.1898r., dostępna online w PDF-ie. O honorowym harakiri słyszałem, ale żeby tak gardło brzytwą rezu, rezu, to dość osobliwa metoda; jakby powiesił się standardowo, na sznurówce, albo co, to co innego, ale brzytwa? Nie wszyscy byli też przekonani o niewinności Dreyfusa: paperspast.natlib.govt.nz/cgi-bin/paperspast?a=d&d=OW18990511.2.103&l=mi&e=——-10–1—-2–

  Czytałem, że to jednak ten Zola list napisał, o tutaj na przykład: adonai.pl/swiadectwa/?id=41 ale nie upieram się, może i nie ten, różnie bywa, znaczenia to większego dla sprawy skruszonych masonów nie ma, mogę podać nazwiska kilku innych, równie prominentnych.

  Gospodarzu miły, jak pisałem, dobrze Ci życzę i długiego życia, matuzalemowego nawet, dlatego z przykrością czytam, że mnie zamierzasz zjeść, wykrzykując przy tym dziko: „Uaaaa!” To straszne.

 90. Szanowny Panie Profesorze,
  Nareszcie napisał pan coś od serca, nie kryjąc się za maską mizdrzącej się autoironii.
  Niestety tekst w papierowej Polityce, którym to tekstem został pan przez Naczelnego nobilitowany z autora blogu na mistrza felietonu, nie podoba mi się.
  Kiedy pisze Pan; *Po prostu postanowiłem mąwić to, czego się nie mówi, bo albo zbyt banalne, albo zbyt drażliwe, albo zbyt stronnicze. Mówić coś, co inni myślą, lecz nie wydaje im się warte powiedzenia.*, t o znów zakłada Pan jakąś maskę Stańczyka, z tym że z cala powagą pokazuje swiatu język.
  Wiele lat temu zachwyciłem się *Ferdydurke*, ale każda następna lektura Gombrowicza(Kosmos,Pornografia) zaczęły mnie nużyć; Nawet najwspanialszy happening nie nadaje się do powtórzenia, raz rozwalona forma nie może byc ponownie rozwalona.
  Przed laty mój wtedy dziesięcioletni syn rozczytywał się w *Panu samochodziku* Nienackiego. Kilka lat później sięgnął po *Ferdydurke* i stwierdził, że ten zabawny styl Nienackiego to plagiat z Gombrowicza.
  Panie Profesorze,niech pan nie bedzie Nienackim, niech pan nie naśladuje Gombrowicza, skoro sam Gombrowicz stał się epigonem samego siebie, bo jego *Ferdydurke* jest niepowtazalny.
  Przepraszam za bezczelne pouczanie, ale obecny, napisany z pasją Pana tekst bardzo mi się po

 91. Zgodziłbym się z każdym przecinkiem wystukanym przez pana profesora, gdyby nie jedno „ale” – otóż bowiem „zwyczajowo”, aby się dostać do dobrej placówki publicznej trzeba wpierwej namierzyć prywatny gabinet ordynatora, złożyć J.E. Doktorowi odpłatne pokłony, po czym swobodnie wyminąć w kolejce tych, którym szkoda głupich 150-200 zł (czasami 2-10 razy uiszczanych). Po zabiegu oczywiście konieczna jest kilku(nasto)krotna odpłatna kontrola zdrowia. Średnio taki ‚dr Judym III RP’ kasuje od wdzięcznego pacjenta 1500-2000 zł, ale pan profesor (Hartman) nie dostaje z tego powodu etycznych torsji. IMHO żadna zmiana w służbie zdrowia nie nastąpi, dopóki nie doprowadzi się do chirurgicznego odcięcia lekarzy mających praktykę prywatną od dostępu do publicznych zasobów służby zdrowia (vide szalbierstwa znamienitego krajowego konsultanta ds. okulistyki, zresztą też profesora). BTW, powyższy opis nie dotyczy dr. Garlickiego, który jako wyjątek od powyższej reguły prawdopodobnie został zadenuncjowany przez jakiegoś zazdrosnego „Judyma” III RP

 92. Glowne tzw ‚dowody’ ze Dr Miroslaw G uzaleznial przeprowadzenie operacji od lapowki okazaly sie falszerstwem. Bandyckie sluzby, ich wodzowie i nadzorujacy politycy powinni teraz byc postawieni w stan oskarzenia.

  Nawet jezeli uznac ze otrzymanie koperty od pacjeta kilka tygodni po przeprowadzonej operacji jest nielegalne, a nie wiadomo co bylo w kopercie, mogla byc kartka z podziekowaniami, w takim razie kiedykolwiek dajesz napiwek kelnerce w restauracji jestes rowniez lapowkarzem bo sytuacja jest identyczna.

  Sad sie zblaznil ze takiej analogi nie rozwazyl. Dr G powinien sie odwolac do Strasburga gdzie bez wapliwosci zostanie oczyszczony a polski podatnik ukarany. Jezeli go na to stac oczywiscie. Chlop juz straci 6 lat zarobkow z powodu tej politycznie inspirowanej orgii.

 93. Kagan napisał:
  Poza tym, to przeszczepy sa nieetyczne, gdyz wymagaja aby ktos umarl, aby ktos inny mogl byc wyleczony.

  Wiadomo. Zabijają ludzi na narządy. Gdyby nie przeszczepy, ci ludzie żyliby wiecznie. 😉

 94. Rozwazania na temat, ze ‚wielkiemu lekarzowi” wolno wiecej sa rowniez niesmaczne jak swojego rodzaju oburzenie elit na potepienie wielkiego…Polanskiego, ktory z racji swojego talentu ma prawo do seksu analnego z nieletnimi.

  Wypowiedzi sedziego Tuleya sa dowodem jak nisko upadly w Polsce standardy postepowania tzw. organow niezaleznych i jak wszystko jestt obrzydliwie upolitycznione nawet jezeli niszczy sie jednoczesnie samo panstwo.

  Wpis Hartmana jest tak przewidywalny, ze az boli.
  Niech sie skoncentruje na swojej „medialnej i politycznej karierze”!…

  Rozmowa z Wiesławem Johannem, prawnikiem, adwokatem, byłym sędzią Trybunału Konstytucyjnego:
  „Dla mnie jest niedopuszczalne to, co zrobił sędzia Tuleya. Sędzia nie ma prawa komentować sprawy w kategoriach politycznych i publicystycznych. To jest niedopuszczalne. Sędzia ma uzasadnić wyrok, dokonać oceny materiału dowodowego, ma wskazać przesłanki, które zadecydowały o wyroku. Jednak komentowanie polityczne jest dla mnie niedopuszczalne. Sąd nie ma prawa bawienia się w publicystykę polityczną.

  Sędzia mówił, że działania CBA mogą budzić przerażenie.

  Porównywanie metod działania CBA do czasów stalinowskich, co zrobił sędzia, kwalifikuje się do postępowania dyscyplinarnego. Takie słowa nie powinny paść w polskim sądzie. CBA było organem demokratycznego państwa i jest nim do dziś. Biuro działało w imieniu i na rzecz państwa polskiego. Jeśli zdarzyły się w jego pracy jakieś nieprawidłowości, są specjalne organa i instytucje, które weryfikują działania Biura. Porównywanie działań CBA do działań stalinowskich jest nie dopuszczalne. Uważam, że sędzia za te słowa powinien ponieść odpowiedzialność.

  Dlaczego w ogóle pozwolił sobie na coś takiego?

  Ja tego nie wiem. Jednak, gdy słuchałem przemówienia sędziego, myślałem, że to mowa obrońcy. Sędzia ma inne zadania. Uprawianie takiej polityki, jaką robił sędzia, jest dla mnie karygodne. On dodatkowo zachowywał się niczym artysta na scenie. Kręcił się, poprawiał łańcuch itd. Nie wiem, czy on chciał zademonstrować swoje sympatie polityczne. Jednak przy tym się skompromitował. Właściwie on obecnie powinien złożyć zawiadomienie do prokuratury. Skoro dla niego CBA stosuje zbrodnicze praktyki to powinien zawiadomić prokuraturę. On publicznie mówi o tym, że Biuro popełniło przestępstwo. Na co czeka? Dla mnie cały ten wyrok i jego uzasadnienie jest dziwaczne. Brzydzę się tym wyrokiem i postawą sędziego w tej sprawie. Mówię to, jako doświadczony prawnik, adwokat i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego….”

 95. Dr.G., popełnił głównie błąd naiwności w przyjmowaniu, jako pracownik służy państwowej, pozakodeksowych korzyści majątkowych.
  Zalegalizowanie podobnych procederów w strefie zawodów o podonym statusie jak lekarze/służba/, wymaga stworzenia jakichś drobnych mechanizmów uprawomocniających podobne dochody/?/.
  Klinicznie wzorcowo realizują takie bonusy dochodowe urzędnicy z różnych szczebli administracji, kiedy zbierane w formie podatków pieniądze/wspólne dobro/, za zapłaconą standardowo -wykonywanych przez siebie pracę-służbę- sami sobie, nie łamiąc prawa, przydzielają dodatkowe korzyści w formie różnych premii.
  Sprawa jest czysta, bo premie przyznają oni sami sobie, a w takim przypadku nie występuje wymagany jak w procederze korupcji- ustawowy, zewnętrzny dawca korzyści majątkowej, i taki przypadek nie kwalifikuje się pod nasz kodeks.

  Idiota

 96. @Attorney: bełkot w punktach, ze ściągi pis-łajdaków politycznych Ziobry i Kamińskiego. Wstyd, że taki niby prawnik w ten sposób się wypowiada. W podobny sposób oceniam wypowiedź tutaj niejakiego A. Falicza, który również bełkocze na temat sędziego. Turleya, który miał odwagę powiedzieć o wrednych metodach CBA w tym okresie.

 97. Fui,sedzia poprawial sobie lancuch, wiec sie skompromitowal

 98. brawo!
  ale juz zamknieto buzie panu Tuleya
  kto nastepny?
  bo zaczyna sie robic lista, ks. Boniecki, teraz sedzia..

 99. Równie głośne medialnie było uzasadnienie w sprawie Trawny, gdzie sędzia w uzasadnieniu wypowiedział znamienne zdanie:
  „Sąd ma orzekać zgodnie z Prawem, a nie zgodnie z Racją Stanu”….

  Niestety, normą stało się zajmowanie stanowiska politycznego przez wymiar sprawiedliwości.
  No ale skoro nominacje i awanse zależą od czynników politycznych a nie kwalifikacji, czegóż można się spodziewać?

 100. Zupełnie inaczej na tę sprawę zapatruje się jednak b. prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. – Pozbawianie kogoś snu to typowa metoda stalinowska. Nigdy później już niestosowana. – Nie słyszałem, żeby po 1956 r kogoś przesłuchiwano w nocy, przynajmniej więźniów politycznych.

  Stępień zaznaczył, że jego zdaniem Igor Tuleya użył „adekwatnego określenia”. – Chętnie bym się podjął być obrońcą tego sędziego – powiedział, odnosząc się do zapowiedzi Mariusza Kamińskiego.

  Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,13153115,Mariusz_Kaminski__Wniosek_o_postepowanie_dyscyplinarne.html#ixzz2HHKOxEzd
  ================

  Prokuratura to chyba ostatnia sfera w której działać powinny reformy Wilczka- „wszystko co nie jest zabronione jest dozwolone”
  Wilcze prawa i bezkarność, prokuratorzy PONAD prawem?

  Cel nie może uświęcać środków.
  Tak Państwa Prawa i Demokracji się nie buduje…..

 101. Przepraszam, ale mając w pamięci własne doświadczenia, nie kupuje tej całej historii o wdzięcznych pacjentach. Miałem w rodzinie osobę bardzo ciężko chorą i dopóki nie nauczyliśmy się do szpitala przynosić wina, koniaku, dobrej kawki dla lekarzy, czy nawet głupich czekoladek dla pielęgniarek, nawet na umówione wcześniej zabiegi ratujące życie nie można było się dostać. Jaka to patologia żeby pielęgniarki sprzedawały się za czekoladki?! Przychodziliśmy w poniedziałek na zabieg chemioterapii i odsyłano nas z kwitkiem do domu. Kiedy dowiedzieliśmy się jakie panują tam zasady, wiedzieliśmy że zawsze trzeba przyjść z prezentem. Absolutnie nie zrobiono wszystkiego co trzeba dla ratowania bliskiej mi osoby – nie oczekuje nieludzkiego poświęcenia, ale przynajmniej przyzwoitości. Tej w publicznym szpitalu nie znalazłem.
  Dlaczego w imię walki politycznej wszystkie pismaki bronią łapówkowicza a nikt nie interesuje są zdesperowanymi pacjentami, którzy ratując w swoje życie są tak poniżani na każdym kroku?

 102. @ Andrzej Falicz
  7 stycznia o godz. 8:15

  Szanowny Komentator troche przesadzil ze swoim oburzeniem. Polanski nie jest scigany za uprawianie seksu z „nieletnia”, bo to pojecie czysto abstrakcyjne. W Meksyku, czy Hiszpanii byloby to calkowicie legalne. W USA wiek osoby, ktora moze wyrazic legalna zgode na zblizenie tez rozni sie od stanu, do stanu, z wielkimi zastrzezeniami jeszcze. Wiec pisanie o seksie z nieletnia jest naduzyciem, bo pozbawione jest to kontekstu. Wlasnie wchodzi prawo do posiadania i uzywania marichuany w dwoch stanach, co dalej w swietle prawa federalnego jest nielegalne. Czy Szanowny Komentator wyobraza sobie aby gubernator stanu Kolorado podpisal ekstradycje obywatela, ktory jest oskarzony o posiadanie marichuany w Kalifornii? Na pewno nie. Podobnie jest w sprawie Polanskiego. Sprawa jest kontrowersyjna, a tym bardziej w swietle apelu „ofiary” by sprawe zakonczyc bez skazywania Polanskiego. I nie o to chodzi by traktowac go jako osobe uprzywilejowana.

  Odnosnie wypowiedzi sedziego Igora Tuleyi, to musze sie zgodzic z Szanownym Komentatorem, ale tylko z punktu formalno-prawnego. Z punktu widzenia prawnika, sedziego i obywatela – sedzia Tuleya wykazal sie wielka odwaga i slusznie napietnowal zjawiska, jakie nie powinny miec miejsca w demokratycznym panstwie. Lawa sadowa to nienajlepsze miejsce na tego rodzaju wystapienia, ale trudno sie dziwic oburzeniu sedziego na przyjete praktyki sledcze. W USA, nawiasem mowiac, za cos takiego, to najpierw wylacialby z sali prokurator, a zaraz za nim wszystkie jego akta. Bywaly takie przypadki. Ale od zadnego sedziego nie mozna wymagac anielskiej cierpliwosci. Nie dziwie sie oburzeniu sedziego Wieslawa Johanna, ale sam wpada w ten sam dolek. Komentuje wyrok i orzeczenie w sposob ublizajacy godnosci sadu. Sadu, ktorego sam byl do niedawna najwyzszym przedstawicielem. Wiec o ile moge zrozumiec i usprawiedliwic oburzenie sedziego Tuleyi, o tyle nie moge usprawiedliwic aroganckiego wyglupu bylego sedziego Johanna.

  Pozdrawiam.

 103. „Sędzia Tuleya osądził IV RP”
  w jaki sposób? ze skazał dr. G za łapówki?
  Niech pan nie żartuje.

  Po tym syfie jaki zostawił na oddziele ulubieniec mediów, prof. Religa, sąd miał czelność po wielu latach szykan, zastraszań i pomówień skazać dr. G. za to ze zrobił porządki na oddziale.
  Dr. G był zdolny i dlatego był solą w oku lekarzy pokroju prof. Religi. Religa podpuścił Zbysia a potem to już było z górki.

  Dlaczego dobry premier Tusk ochrania faszystów, Kaczyńskiego, Ziobrę i ich pomagierów przed odpowiedzialnością prawną za łamanie praw ?

  Ziobro, Kaczyński i ich pomagierzy mają krew polską na łapach ponieważ wykończyli transplantacje. Za to powinni stanac przed sądem a nie dr. G

 104. Sąd skazał na podstawie dowodów zebranych w stalinowski sposób? Sąd tak zrobił? To się nie mieści w pale. Jest więc to sąd, który stosuje… stalinowskie metody.

  Dobrze, że Pan Hartman wstał z kolan i już nie klęczy przed władzą, ale gromkim głosem oskarża, i obwinia. Nie jest to, co czyni Pan Hartman, stalinowską metodą, bo są winni i już, choć nie stanęli przed sądem, choć nie przeprowadzono dochodzenia, choć nie było procesu, choć nie mieli adwokata. Hańba im, wieczna sromota. Prawo Panie Hartmanie, standardy Państwa Prawa i demokracji stosuje Pan w sposób celujący.

 105. Witam Panstwa.
  W sprawie dr.G- pisze do Attorneya chyba sie Pan pospieszyl z ocena Pana Sedziego T….juz dzis w pon.rano(Sad otwarty) wychodza szczegoly przesluchan swiadkow!Swiadkow- starych ludzi,wwyciaganych z domow i wozonych w nocy na przesluchania, zastraszanych aresztem(sic!), jedna ze swiadkow po powrocie z wakacji zostala w nocy o 24ej wyciagnieta ze swojego auta przez sluzby z bronia i na oczach dzieci wywieziona innym autem na nocne przesluchanie itd, itd.Swiadkowie traktowani jak gangsterzy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!z jakiejs mafii.Prosze wiec powstrzymac sie z komentarzami- jako cywilista powinien Pan zachowac daleka idaca ostroznosc z komentarzem zbyt pochopnym….(co na to Zona karnistka?).a to dopiero poczatek, reszta informacji i szczegolow przed nami…..

 106. Swoją drogą, głupota rzadszych III RP jest nagminna. Wspomnę tylko niektóre.
  Idiotyczne wypadki lotnicze, nawet po Smoleńsku, Tusk, Sikorski i hr. Komorowski łamali prawo lotnicze. Złamali również prawo bo kupili bez przetargu Embraer, którym oni latają w korytarzach komunikacyjnych i na krótkich odległościach. By dolecieć do Afganistanu muszą sześc razy lądować.
  Czyli przez swoją genialność narażają o wiele bardziej swoje życie niż gdyby kupili samoloty latające powyżej tych korytarzy, z dalszym zasięgiem i mający systemy obronne.

  Szpital MSWiA jest szpitalem dla nich a oni pozwolili na wykończenie światowej klasy specjalisty.
  Wolą by ich leczyli lekarze rodzaju Religi, którzy są świetni w gadaniu.
  To co się dziwić ze III RP żyje z jałmużny UE, kasy emigrantów, sprzedaży majątku po Gierku i na koszt przyszłych pokoleń.

 107. @ atalia
  7 stycznia o godz. 9:41

  Szanowna Komentatorka moze zechce spojrzec na fakty, ktore nie podlegaja dyskusji. Dr. Garlicki zostal aresztowany 12 lutego 2007 roku. Z pompa i w swietle kamer. Zostal oskarzony o zabojstwo, co bylo najpowazniejszym zarzutem. Aresztowany! To znaczy, ze organa sledcze i prokuratura juz miala dowody, aby takie zarzuty postawic. Mamy teraz styczen roku 2013 – szesc lat pozniej, gdy wydano wreszcie wyrok w jednej sprawie – o korupcje. Nie wydaje sie Szanownej Komentatorce, ze prowadzenie sledztwa – JUZ PO ARESZTOWANIU OBWINIONEGO – jest gruba przesada?

  Z tego, czego sie doczytalem, przesluchano ponad 2 tysiace swiadkow, w wiekszosci – pacjentow dr. Garlickiego. Wedlug sadu, prokurator zdolal udowodnic przyjecie korzysci majatkowej w wysokosci okolo 17 tysiecy zlotych. To, jak ja wyliczam, okolo 8 zlotych na osobe (z przesluchanych swiadkow). Na taksowke nie starczy, ale mozna sie przejechac autobusem – nawet ze dwa razy.

  Wszystko ma swoje koszty. Wiec moze by prokuratura i CBA ujawnily, jakie byly koszty sprawy sledztwa, w wyniku ktorego doszlo do skazania za przyjecie lapowek za 17 tysiecy?

  I nie chodzi o usprawiedliwienie lapowkarstwa, tylko o koszty i rezultaty. Ja w swojej pracy jestem rozliczany z rezultatow, a koszty – to moja sprawa – nikogo nie interesuja. Wiec musze kalkulowac tak, aby miec jakies zarobki. Prokuratura i CBA oplacane sa przez panstwo, czyli z pieniedzy podatnika. To moze by sie rozliczyly, albo choc ujawnily jakie byly koszty szescioletniego (a nawet dluzej) sledztwa w sprawie lapowek w wysokosci 17 tysiecy zlotych. Bardzo jestem ciekaw wyjasnien pp. Kaczynskiego, Ziobry i Kaminskiego – autorow tego „sukcesu”.

  Pozdrawiam.

 108. Werbalista 7 stycznia o godz. 10:05
  „Mamy teraz styczen roku 2013 – szesc lat pozniej”

  zauważ, że od pięciu lat rządzi dobry premier Tusk.
  To on jest odpowiedzialny za to, że ani Ziobro, Kaczyński czy któryś z ich pomagierów nie odpowiedział karnie za łamanie prawa

 109. Boze ,nie mam sily i czasu czytac komentarzy ,to prawie potop…
  Ale uderzenie w „pewna” bezmyslnosc bylo celujace …
  Gogo
  6 stycznia o godz. 19:52
  ze szczegolna starannoscia czytam antysemitow tzw. standartowych
  i nie bede pisac o moim wielkim intelektualnym i uczuciowym rozczarowaniu … kogut pieje panie gogo kukuryku ! kukuryk!
  Pozdrawiam
  ps.
  Droga Matyldo bardzo prosze sie unowoczesnic i oprocz zimowych
  opon zafundowac sobie airback /w razie zderzen „roznych”/ ..
  bo poduszki babuni przeciw Poloni-sawie to przezytek ..

 110. Skoro Sad skazal, oskarzony jest winien. Koniec, kropka. Czy wzial 100 zl, czy 10 000 zl nie ma znaczenia. Byl poprostu lapowkarzem.

 111. @ Adam 2222
  7 stycznia o godz. 10:12

  Zauwazylem, Szanowny Komentatorze. I jestem za. Idea nie jest odgrywanie sie, wykonywanie politycznej zemsty, lecz prowadzenie panstwa. Z tego zadania obecny premier wywiazuje sie swietnie, choc oczywiscie mam swoje zastrzezenia. Ale nie ma polityka, ani nawet czlowieka, ktory zadowlilby wszystkich. A pp. Kaczynskiego, Kaminskiego i Ziobre nalezy rozliczyc, lecz nie jest to rola premiera, tylko obywateli, sadow, prokuratury – za faktyczne przekroczenie prawa, jesli takie bylo, a opinii publicznej – pojedynczych glosow, takich jak moj (na co uskarza sie pan Pieronek) – na wysmianie ich z sali i jakiejkolwiek dyskusji. Bo to najbardziej boli i jest najwieksza krytyka polityka. Zaprzecza wiarygodnosci.

  Pozdrawiam.

 112. …..sa rowniez niesmaczne jak swojego rodzaju oburzenie elit na potepienie wielkiego…Polanskiego, ktory z racji swojego talentu ma prawo do seksu analnego z nieletnimi……popisuje sobie FALICZ. Zapomina przy tym, ze pisze nieprawde, bo nikt takiego prawa Polanskiemu nie dawal i nie daje. Kwestia dotyczyla raczej problemu kary rozumianej (majacej na celu) jako resocjalizacje. Taka ma Polanski bowiem za soba. Dlatego tez kara po latach, rowniez latach resocjalizacji bylaby niedorzecznoscia. Dla Falicza jesto jednak temat, do czego?

  ET

 113. To są stalinowskie metody. Myślę, że Sędzia wie lepiej jak to się odbywało i wie co mówi.Jest odważny, bo rzadko Sąd ocenia organy śledcze, a często należałoby to zrobić.
  Stołek odwrócony do góry nogami to nie jedyny symbol przesłuchań stalinowskich.
  CBA użyłoby być może i pozostałych tyle, że czasy się zmieniły.
  Musimy pamiętać, że zawsze możemy się znaleźć na miejscu kozła ofiarnego a takimi metodami mogą nam wszystko udowodnić.Strzeżmy się tego i uszanujmy Sędziego, który te metody podważył.Od tego jest Sąd, dziękuje Panie Sędzio.

 114. Nie ma to jak raj PO gdzie Tusk kastruje pedofili i robi pokazowke (bardzo kosztowna!) krolowi dopalaczy.

  Przed powrotem IV RP ma bronic nas rekordowa w skali europejskiej ilosc podsluchow telefonicznych i ograniczenia dotyczace demonstracji publicznych.
  Zaostrzenie przepisow o materialach tajnych (ukrytych przed okiem ludu…) i zreczne wykanczanie opozycyjnych mediow przed podstawione slupy (patrz Hajdarowicz przyjaciel rzecznika rzadu – i Rzeczpospolita).

  Jeszcze zatesknimy za IV RP…

 115. Zarys scenariusza dla reżysera Pasikowskiego.Usłużnyn komuch ,przygotowuje synów do życia.Załatwia role w filmie ,aby próbowali ukraść ciało niebieskie .Niepowodzenie pozostawia trwały ślad w psychice braci.Postanawiają zdobyc władzę dla zaspokojenie swoich zawiedzionych ambicji.Jeden dobrze wie jako idol Włodzimierza ,że utrzymanie władzy jest o wiele trudniejsze od jej zdobycia,.Utrzymac wladzę to ,zastraszać ludzi ,niszczyć kariery ,i wzbudzać w narodzie obawy o złe zamiary sąsiadów ze wschodu izachodu.Do boju wyslali neoFeliksa i zakapturzone szpice z kamerami.Użyli armat aby zlikwidowac muchy.Wstrzymali przeszczepy organów ,bo to nieetyczne i wbrew religji.Dla utrzymania władzy polecieli aby dołożyć ruskim za ludobójstwo katyńskie.I tu koniec.Nastepńy film to zapłakana brzoza ,trotyl mgła hel i wszystko to cowymysłi bohater filmu niejaki podobny do Rasputina aktor dramatyczny.i

 116. KTO BĘDZIE LECZYŁ
  rodziny Kaczyńskich , Ziobrow , Święczkowskich i tego całego ABW z byłym już szefem gdyby kiedykiolwiek zdarzylo się IM zachorować.
  Ziobro juz oskarżal osobiście lekarza o zaniedbania w leczeniu ojca.
  Co z tego wyszło – wiadomo.
  Niech więc każdy z lekarzy pamięta kto za opiekę dziękuje pomówieniami.
  A że historia lubi się powtarzać a nawet wystawiać rachunki możemy sprawdzić na przykładzie p. Gosiewskiego.
  Ciekawe czy w ZAŚWIATACH TEZ OSKARŻA PILOTA ZE NIE LĄDOWAL TAK GDZIE komuś sie zachciało.

 117. całkowicie popieram ocene sędziego oraz PANA WYWÓD.BAZCZELNOŚC POSŁA PIS PANA KAMIŃSKIEGO ,KTÓRY WÓCZAS INSPIROWAŁ TAKIE DZIAŁANIA PRZY AKTYWNEJ DZIAŁAŁNOŚĆI OWCZESNEGO MINISTRA POSŁA PIS ZIOBRY ZAŚŁUGUĄ NA POTĘPIENIE.Z KORUPCJA NALEŻY WALCZYĆ CO DO TEGO JEST CAŁKOWITA ZGODA,ALE TE METODY SĄ MORALNIE NAGANNEiiiiii(VIDE TEZ OBECNEGO POSŁA PIS ,KTÓRY UWIÓDŁ POSŁANKĘ PO).TUPET TYCH PANÓW PRZEKRACZA GRANICE PRZYZWOITOŚCI!!!!!!!

 118. Pan sędzia Tuleya ma absolutną rację. Nocne wielogodzinne przesłuchania świadków ( przecież nie przestępców) miały na celu świadome zastosowanie technik psychicznego i fizycznego znęcania się nad ludźmi w celach „wydobywczych”. Zdobyte w ten sposób zeznania nie mogą być jednak uznane dowodami w żadnej sprawie przez żaden sąd, bo są „wydobyte” pod presją. Można tu znaleźć bezwzględne podobieństwa w technice przesłuchań odnosząc je skrótem myślowym do czasów stalinowskich. Nie ma tu bowiem nic do rzeczy fakt, że 85 letniej kobiecie nie wyrywano paznokci i nie połamano rąk i nóg. Zastosowano technikę nękającą wielogodzinnego nocnego przesłuchania wobec niewinnej kobiety, podczas gdy jej organizm, jak zwykle o tej porze, domagał się snu. Oby sprawcy deptania demokracji i praw człowieka ponieśli stosowną karę. I tu chylę czoła przed Panem sędzią Tuteyą, bo reprezentuje uosobienie prawej, ludzkiej sprawiedliwości. A więc prawa i sprawiedliwości o jakiej marzymy.

 119. @ Andrzej Falicz
  7 stycznia o godz. 11:29

  Szanowny Komentator zapewne uwielbia gry w ping-ponga, bo ciagle odbija pileczke. Nie spotkalem sie tu z twierdzeniem, ze wszystkie idee i poczynania premiera Tuska sa powszechnie akceptowane. Pomysl z kastracja pedofilow byl katastrofalny, podobnie jak zamkniecie sklepow z dopalaczami, na podstawie „ustalenia” Sanepidu. I ja temu nie przecze. Istnieje jednak jakas granica przywoitosci, poza ktora rzad pod wodza pp. Kaczynskiego, Ziobry i – wiernego tajnego – Kaminskiego – posunal sie za daleko. Pomysl kastracji upadl, bo nie przeszedlby w zadnym cywilizowanym panstwie; a kwestia zamkniecia sklepow z dopalaczami byla propagandowym manewrem, ktory w sadzie by sie obstal, ale widac, ze handlarze juz znalezli inne sposoby na sprzedaz swoich towarow. Jest jednak zasadnicza roznica. Glupie pomysly, albo nieprzemyslane idee – to jedna rzecz. Systematyczna nagonka na ludzi, jak w przypadkach pani Blidy, dr. Garlickiego, pp. Kwasniewskich i wielu, wielu innych – bez cienia dowodu, stosujac prowokacje – to znow rzecz druga.

  Osoby, ktore prowadzily sprzedaz dopalaczy byc moze zrujnowala decyzja (bezprawna) premiera Tuska, ale nie zniszczyla im zycia. Ani jednego pedofila w Polsce nie wykastrowano. Natomiast zycia pani Blidzie, reputacji dr. Garlickiemu nie przywroca panowie Kaczynski, Kaminski, Ziobro. Jeszcze jakos moglbym to zrozumiec, gdyby to nie byl czysty „lans” – jak z panem Lepperem, owczesnym wicepremierem.

  Zapytam zatem tych panow – ile jeszcze osob doprowadzicie do desperacji i smierci? Malo macie krwi na rekach?

  Pozdrawiam i przepraszam za emocje, ale czasem – podobnie jak sedziemu – trudno sie powstrzymac.

 120. Do listy celnych argumentów należy dodać, że pycha IV „reżimku” została ufundowana na katolicyzmie. Prominenci tego rakowatego politycznego systemiku, od Ziobry poczynając codziennie podkreślali swoją katolickość. Ona dawała im siły do walki.

 121. alamagordo 6 stycznia o godz. 13:41 pisze:

  „Nie jestem prawnikiem. Dla mnie „łapówka” to coś, co się daje „przed”, by coś niezgodnie z prawem załatwić. Lekarz NICZEGO SIĘ NIE DOMAGAŁ”
  Uważam tak samo – to nie były łapówki, tylko darowizny. Dr. Garlicki powinien od nich zapłacić podatek, jako od korzyści majątkowej, poza tym, powinny być udokumentowane odpowiednią umową.

 122. @Artur

  Obowiazkiem kazdego obywatela jest zlozenie doniesienia o popelnieniu przestepstwa. Obowiazkiem prokuratury jest przeprowadzenie sledztwa czy tez dochodzenia zgodnie z obowiazujacymi przepisami kodeksu postepowania karnego. Obowiazkiem sadu jest wydanie sprawiedliwego wyroku, opartego na materiale dowodowym. Obowiazkiem nas wszystkich jest akceptacja prawomocnego wyroku albowiem jest on wydany w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Ingerowanie polityczne w orzecznictwo sadow jest pod jakimkolwiek wzgledem niedopuszczalne. Sedzia Tuteya nie jest bohaterem, a jedynie prawidlowo wykonujacym swoje obowiazki urzednikiem panstwowym.

 123. @ Sławomirski
  Ja bym tak nie czekał na Pana miejscu na ta tabuny myślących rozsądnie, bo Pan wtedy się możesz poczuć osamotniony.
  A co ma do rzeczy jakość operacji do czynu, za który go skazano, że nagle został nie dość dobrym lekarzem?
  Tak, ja rzeczywiście chciałbym, by ludzie myśleli racjonalnie. Niestety dalekie jest to moje chcenie od urzeczywistnienia.

 124. W 2005 r. organy wewnętrzne pobrano od 556 dawców, podczas gdy w 2011 r. od 553. Najmniej było ich w 2007 r. – zgłoszono wtedy zaledwie 352 dawców.
  http://www.rp.pl/artykul/938278.html
  ==============

  Czy ktoś ma wątpliwości co do WPŁYWU Ziobry na transplantologię?

 125. Do A. Falicza,
  Jak „zwykle madry wpis”. Szkoda tylko ze nie logiczny.
  Przypominam panu ze niemieccy przetepcy wojenni:
  – dzialali w imieniu legalnego rzadu i prawa;
  – wszyscy sie tlumaczyli ze „tylko wykonywali rozkazy”;
  – ci co wydawali rozkazy twierdzili ze „nie odpowiadali ze dzialalnosc podwladnych”
  To wszystko dotyczy rowniez zbirow z CBA
  R.

 126. Nie naprawiona krzywda nie przedawnia się. Przedawnić to się może odpowiedzialność karna lub zobowiązanie. O tym powinni pamiętać ci „szeryfowie za dychę”, którzy tak pięknie opowiadają o sprawiedliwości…

 127. Ja mysle ze to ten dobry dyktator Donek Tusk jest glownie odpowiedzialny za terroryzowanie Dr G.

  Fakt ze za czasow PIS dr G zostal aresztowany. Ale to przez ostatnie 6 lat trwalo sledztwo i process. W tym czasie to dyktator Donek Tusk byl i jest formalnie odpowiedzialny za bandyckie sluzby wlacznie z CBA, prokurature i sadownictwo. I niech ktokolwiek nie pisze o rzekomej ‘niezaleznosci’ tych organow.

  Sedzia Tuleya natomiast mial obowiazek juz dawno wyrzucic te sprawe z sadu ale kontynuowal przez 6 lat pomimo kolejnych falszywych dowodow przedstawianych przez prokurature i CBA.

  Pytaniem jest dlaczego kontynuowal te sprawe po kolejnych odkrywaniach falszywych dowodow ?

  Na jakiej podstawie sedzia wydal wyrok skazujacy dr G ??? Przeiciez przedstawiane dowody rzekomej winy dr G byly falszowane a zeznania swiadkow wymuszane.

  Wyglada wiec ze Tuleja wydal wyrok na ktory nie ma uzasadnienia.

 128. Niestety IV RP wygrała – zapadł wyrok skazujący. My tu obracamy się we własnym sosie, ale dla prostych ludzi przekaz jest jasny brał łapówki i Ziobro go złapał.

 129. Gdyby to sie stalo w Stanach, to rodziny tych osob ktore zmarly w wyniku zapasci polskiej transplantacji , sadzily by Ziobre, Kaminskiego i Kaczynskiego o wielomilionowe odszkodowania.
  Czy w Polsce to nie jest mozliwe?
  Pozdrawiam z wyrazami szcunku.

 130. Mobbing, Ziobro i dr G.

  Raz jeszcze wysłuchałam uzasadnienia wyroku w sprawie dr. G. Tym razem moją uwagę przykuł fragment o mobbingu. Sędzia Igor Tuleya tak tłumaczył uniewinnienie lekarza od zarzutu mobbingu: „Zakaz palenia, usunięcie telewizorów z dyżurki lekarzy, przestrzeganie higieny, czysty, schludny wygląd pracowników, mycie rąk, zmiana obuwia i odzieży, zdejmowanie biżuterii przez osoby biorące udział w operacjach, nieodchodzenie od łóżek pacjentów, niezałatwianie spraw prywatnych w godzinach pracy, nieużywanie telefonów komórkowych w okolicach aparatury medycznej, znajomość procedur medycznych, posiadanie na wyrywki aktualnych informacji o stanie zdrowia leczonych pacjentów, trudno to wszystko zakwalifikować jako znęcanie”.
  http://wyborcza.pl/autorzy/1,129154,12599685,Strona_Agnieszki_Kublik,,,380500.html?bo=1
  =============

  Jak tak można traktować „biały personel”?
  Przecież panowie życia i śmierci nie podlegają prawom tyczącym zwykłych śmiertelników……

  Trzeba przyznać, że Prokuratura ośmieszyła samą siebie, a wielomilionowe nakłady na „śledztwa trałowe” dały kuriozalne skutki.

 131. Pan Redaktor pisze:
  „Można by sobie pożartować z całej tej hucpy, gdyby nie to, że z jej powodu nie odbyła się bliżej nieokreślona liczba przeszczepów serca i innych organów.”

  Szanowny panie Redaktorze,
  a jesli sie pomysli, ile eksperymentow medycznych nie przeprowadzono,
  poniewaz dr. Mengele musial sie ukrywac,
  ile wspanialych dziel architektury nie powstalo, poniewaz Albert Speer lata cale spedzil
  w Spandau, ile kilometrow autostrad nie powstalo poniewaz pewien malarz i wizjoner
  zostal przez miedzynarodowa sitwe zaszczuty na smierc, to dopiero zgroza czlowieka ogarnia.
  Gehenna dr.G i zwiazane z nia straty dla ludzkosci to przy tym wszystkim male piwko.

 132. Panie profesorze, dziękujemy za wyłożenie „kawy na ławę” i dosadne określenie łajdactwa pisowskiego państwa!
  Żenujące jest zachowanie tych dwóch obrzydliwych wykonawców chorego pojmowania „demokracji”(!?) przez J.K. i jego akolitów. Mianowicie, jeden zwala winę na drugiego!! Żałośni tchórze, tacy sami, jak ci sądzeni w Norymberdze, twierdzący, że to nie ja a tylko wykonywałem rozkazy. CZYJE panowie Ziobro i Kamiński???
  DZIAŁAJĄCY WSPÓLNIE I W POROZUMIENIU ziobro i kamiński DZISIAJ TRZĘSĄ PORTKAMI I OBARCZAJĄ SIĘ WINĄ, BO KAMIŃSKI- CBA TO PIS A ZIOBRO-PROKURATOR GENERALNY TO SP I AKTUALNIE SĄ WROGAMI. Pytanie ile w tym wykonywaniu rozkazów i czyich, było waszej nieskrępowane inwencji, bo uważaliście, że prokuratura pisowska i służby pisowskie są wasze i będziecie zawsze bezkarni???
  Budzi przerażenie, że w XXI wieku, w kraju należącym do UE, mogły zdarzać się takie wynaturzenia, świadczy to, że nie tylko na Bałkanach ale i w Polsce można znaleźć takich oprawców!!
  A świadczy o tym, iż niejaki święczkowski (ABW-pisowskie), z rozbrajającą szczerością debila stwierdził dzisiaj, iż „nocne przesłuchania były bardziej skuteczne” – poczytaj sobie debilu fora internetowe, że wyrywanie paznokci byłoby jeszcze bardziej skuteczne!!!
  Jeżeli prokuratura Seremeta nie zajmie się tymi sprawami i „praworządnością” w okresie rządów pisu Z URZĘDU, stracę resztki wiary, iż w tym kraju obowiązuje jakikolwiek tok postępowania w sprawie nadużyć władzy!!!

 133. Panie profesorze, dziękujemy za wyłożenie „kawy na ławę” i dosadne określenie łajdactwa pisowskiego państwa!
  Żenujące jest zachowanie tych dwóch obrzydliwych wykonawców chorego pojmowania „demokracji”(!?) przez J.K. i jego akolitów. Mianowicie, jeden zwala winę na drugiego!! Żałośni tchórze, tacy sami, jak ci sądzeni w Norymberdze, twierdzący, że to nie ja a tylko wykonywałem rozkazy. CZYJE panowie Ziobro i Kamiński???
  DZIAŁAJĄCY WSPÓLNIE I W POROZUMIENIU ziobro i kamiński DZISIAJ TRZĘSĄ PORTKAMI I OBARCZAJĄ SIĘ WINĄ, BO KAMIŃSKI- CBA TO PIS A ZIOBRO-PROKURATOR GENERALNY TO SP I AKTUALNIE SĄ WROGAMI. Pytanie ile w tym wykonywaniu rozkazów i czyich, było waszej nieskrępowane inwencji, bo uważaliście, że prokuratura pisowska i służby pisowskie są wasze i będziecie zawsze bezkarni???
  Budzi przerażenie, że w XXI wieku, w kraju należącym do UE, mogły zdarzać się takie wynaturzenia, świadczy to, że nie tylko na Bałkanach ale i w Polsce można znaleźć takich oprawców!!
  A świadczy o tym, iż niejaki święczkowski (ABW-pisowskie), z rozbrajającą szczerością debila stwierdził dzisiaj, iż „nocne przesłuchania były bardziej skuteczne” – poczytaj sobie debilu fora internetowe, że wyrywanie paznokci byłoby jeszcze bardziej skuteczne!!!
  Jeżeli prokuratura Seremeta nie zajmie się tymi sprawami i „praworządnością” w okresie rządów pisu Z URZĘDU, stracę resztki wiary, iż w tym kraju obowiązuje jakikolwiek tok postępowania w sprawie nadużyć władzy!!!
  P.S. Polecam komentarz Ewy Siedleckiej z GW o nieodpowiedzialności sędziów w sprawie oceny IV RP.

 134. @ Bo
  7 stycznia o godz. 13:01

  Tak sie Szanownemu Komentatorowi wydaje, ze obowiazkiem obywatela jest „doniesc”. Rezultaty „donosow” oraz agentow prowakatorow sa takie, jak kazdy widzi. Jak u Haszka w „Przygodach dzielnego wojaka Szwejka”. Do ciupy za powiedzenie, ze muchy (pardon le mot) obsraly portret cesarza pana. System donosow i prowokacji nie prowadzi do niczego, oprocz rozbudowania policji sledzacej rzekome naruszenia prawa. Od sledztw jest policja i prokuratura, a nie obywatel. Rezultat widac na przykladzie wyroku w sprawie, o ktorej tu mowa. Poniewaz nie ma przestepstwa, to trzeba je stworzyc. Wydaje sie miliony na sledztwo, ktore w zasadzie prowadzi do nikad. Tak, sad wydal wyrok skazujacy, ale za co? I czy warte to bylo wszystkich pieniedzy wydanych przez panstwowe sluzby. Szanowny Komentator moze wychodzic z zalozenia, ze sprawiedliwosc jest sprawiedliwoscia, ja jednak dalej oceniam rezultaty. Co sie stalo z glosnymi aferami, na ktorych tropie byli rzekomo pp. Kaczynski, Kaminski, Ziobro i ska? Nic! Nic nie wykryto, nikt nie zostal osadzony. Tak, wylapano paru mafiozow, z ktorych prawie zaden nie przezyl aresztu. Olbrzymie sukcesy!

  @ axiom1
  7 stycznia o godz. 14:53

  To, co pisze Szanowny Komentator, to troche jest nieuczciwe. Dyktator – jak pisze Szanowny Komentator – nie wplywal na dzialalnosc sluzb i prokuratury, bo nie taka jest jego rola. Czy Szanowny Komentator wyobraza sobie histerie opozycji gdyby probowal przerwac te bezsensowne dzialania? Premier Tusk nie jest odpowiedzialny za smierc pani Blidy, nie uczestniczyl w spisku „wrobienia” Leppera w afere gruntowa, ani celowego, cynicznego uwiedzenia pani Sawickiej, tylko po to zeby postawic jej zarzuty korupcji. O wielu innych aferach tego typu nie wiemy i pewno nigdy sie nie dowiemy, ale jasne jest, ze spolka Kaczynski, Ziobro i Kaminski zajmowali sie fabrykowaniem zarzutow przeciwko niewinnym ludziom, po to, by uzyskac poparcie spoleczenstwa za sukcesy w walce z wyimaginowana korupcja. Nie potrafie tego zarzutu udowodnic, ale to nie szkodzi – oni tez nie potrafili udowodnic zadnych zarzutow.

  Pozdrawiam.

 135. Bo 7 stycznia o godz. 10:28

  „Skoro Sad skazal, oskarzony jest winien. Koniec, kropka. Czy wzial 100 zl, czy 10 000 zl nie ma znaczenia. Byl poprostu lapowkarzem.”

  Jakiś ty zero-jedynkowy w myśleniu. Czy ksiądz po kolędzie jest „poprostu” łapówkarzem?

 136. Levar 7 stycznia o godz. 15:38

  „Gehenna dr. G i zwiazane z nia straty dla ludzkosci to przy tym wszystkim male piwko.”

  Oto „pisowska polityka historyczna”: rewolucja IV RP wymaga ofiar, które są niczym w porównaniu do jej szczytnych celów. Zrobiłbyś u Dzierżyńskiego karierę.

 137. No dobra, pogadaliśmy i tyle z tego. Czy z wypowiedzi sędziego Tulei coś wyniknie, albo jak zwykle sprawa przyschnie do następnego razu. IV RP niby odeszła w niesławie, ale do tej pory nikt tych łobuzów nie rozliczył z ich postępków, choć na oko było widać dla każdego, że chłopacy mijali się z prawem w każdej medialnie głośnej sprawie.

 138. Popieram z całego serca.

 139. Szanowny Panie Profesorze, pierwszy raz decyduję się napisać „komentarz”…ciągle staram się podnieść szczękę z podłogi po przeczytaniu powyższego wpisuj…nie z szoku, raczej z zachwytu i podziwu, że w końcu ktoś nie owija w bawełnę a mówi(pisze) wskazując konkretne nazwiska.

 140. Slawomirski
  7 stycznia o godz. 17:58

  Panienka była z gatunku „pił tarczowych”…..
  Przy współpracy i akceptacji mamusi.
  Ktoś mógłby rzec- „o matko z córką”
  Jeżeli lubił trójkąciki.

  Ostatnia ofiara pana Strauss- Kahna wyszła z podobnie okrągłą sumką.
  Samce niekoniecznie myślą głową i być może to uczucie nie było ci obce.
  „każdym ruchem swoich kształtów, prowokuje mnie do gwałtu”….

 141. To jest zadziwiająco niezręczna obrona pospolitego łapówkarza. Postać łapówkarza urasta w biednych krajach do statusu „męczennika” systemu.
  Kpina z rozumu? To naprawdę wygląda jak obrona członka „rodziny”.
  Występowanie w roli „adwokata” łapówkarza zdarza się prawnikom , ale etyk w tej roli ?

 142. Śleper
  7 stycznia o godz. 17:02

  Mam nadzieję że po wrzuceniu tego granatu do szamba przez sędziego, nie da się zbagatelizować zarzutów wobec pionów śledczych i prokuratorów……
  A i w nowym świetle pojawi się koncepcja Trybunału Stanu dla tych typków.
  Zresztą, Zimbardo udowodnił dosadnie, co może wyjść z człowieka jeżeli da mu się nieskrępowaną niczym WŁADZĘ……

 143. Oskarżony w poznańskim procesie próbował się zabić. – Szkoda, że nieskutecznie, byłoby łatwiej – skomentował sędzia mający wydać wyrok. Nie wiedział, że jest nagrywany
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13158709,Sedzia_na_podsluchu__Zaluje__ze_oskarzony_sie_nie.html
  ============

  Sędziowie to TEŻ LUDZIE?
  Nie Bogowie?

  Sławomirski
  Prymitywizm i głupota nie zwalnia od myślenia…..
  Prostytuowanie się dla kasy to norma w cywilizacji nastawionej na zysk i przetrwanie.
  Panienka miała przynajmniej niebiedne dzieciństwo…..

 144. @ Slawomirski
  7 stycznia o godz. 17:58

  Nie relatywizuje, a tym bardziej nie trywializuje tragedii dziecka. Po prostu uwazam, ze do zadnej tragedii nie doszlo. Mloda osobka dokladnie wiedziala na co sie pisze, a mamusia podpisala sie pod tym obiema rekami. W tej chwili, Pani – juz w szacownym wieku – jest tego samego zdania. Wiec co pozostaje? Zemsta stanu California, a nie zadna sprawiedliwosc. Wiec w tym punkcie sie nie zgadzamy.

  Natomiast wdzieczny jestem Szanownemu Komentatorowi za powtarzanie mantry na temat bylych dostojnikow i dzialaczy panstwowych. To godne podziwu, ze Szanowny Komentator nie spoczywa i ja rowniez bede – na wzor Szanownego Komentatora – powtarzal, ze oszustow i prowakatorow do czynow przestepczych, jak Kaczynskich, Ziobro i Kaminski nalezy postawic w stan oskarzenia.

  Pozdrawiam.

 145. Archaiczna instytucja lekarza jest tragikomiczna. Od dawna lekarz nie uzdrawia tylko zasypuje tabletkami, które zdarzy sie ze pomoga. Lekarz jest po pierwsze biurokrata a po drugie wie jak aplikowac lekarstwa. Może gdyby lepiej zarabiali, chociaż kto ich tam wie. Moja opinia o nich: zobojetniale konowaly do których aż strach pójść. Trochę lepiej prywatnie, ale tam znowu omamienie mamona 🙁

 146. ” Jeżeli wydał wyrok skazujący na podstawie dowodów zebranych nieprawnie lub wręcz przestępczo (składa doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa w śledztwie przez organy władzy) – to powinien uniewinnić oskarżonego.”
  prawnik powinien znać prawo państwa o którym pisze opinię a nie dokonywać oceny na podstawie prawa innego systemu prawnego.
  Sposób w jaki sędzia dokonuje oceny dowodów jest elementarzem dla prawnika w naszym kraju.

 147. Nie mam nic do dodania po tym, co Pan napisał. Ale nie mogę nie podziękować za dobitne wyrażenie tego, co czuję i co sam chętnie bym napisał. I niech też wytyczą mi proces za to,że ich nazwę …chciałem napisać bydlakami, ale to porównanie byłoby obrazą dla sympatycznych zwierzątek

 148. Przed chwilą odszedłem od telewizora (TVN) po skończonym wywiadzie Moniki Ojejnik z panami, prof. Hartmanem i posłem Kurskim.
  Momo, że nie lubię tej celebrytki, to cieszę się, że przypadkowo tę rozmowę odsłuchałem i obejrzałem.
  Wiem, że Kurski to demagog okupujący najwyższą półkę branżową w kraju.
  Tymczasem wypadł on blado na tle Profesora, który nie wszedł na ścieżkę przepychanek słownych lecz przy użyciu oszczędnego słownictwa powiedział to, czego wogole się nie słyszy w mediach przy omawianiu wielce nagannych społecznie wydarzeń.

  Wydaje mi się, że po raz pierwszy od dłuższego czasu w naszych mediach zabrzmiała zypełnie nowa, dotychczas nieużywana, struna, która zadzwięczała tak mocno, bo jej dzwięk był niezbędny w spolecznej przestrzeni.

  Myślę, że argumentacja Profesora oraz oszczędność wyrazu w jakim nastąpiło potępienie poczynań poprzedniego reżimu może się przyczynić do znacznego przechylenia barometru politycznego spowodowane większym uwrażliwieniem
  spolecznym na przejawy barbarzyństwa, które szeroko zdominowało przestrzeń
  społeczną.

  Do takich wystąpień, oprócz głowy trzeba mieć także jaja.

 149. Chciałbym się dowiedzieć czy w szpitalu w którym przebywa mamusia najważniejszego orędownika walki z korupcją Jarosława Kaczyńskiego nie dochodzi do aktów korupcji lekarzy.

 150. atalia
  7 stycznia o godz. 9:41
  „Dobrze, że Pan Hartman wstał z kolan i już nie klęczy przed władzą, ale gromkim głosem oskarża”

  Szanowna Pani,
  owszem oskarza ale byla.
  Do obecnej nie podskoczy, bo do tego trzeby by odwagi.
  A ludzie uwazajacy sie za madrych, odwazni zazwyczaj nie sa.

 151. Slawomirski
  7 stycznia o godz. 18:03
  ” Hartman bladzi.”
  Szanowny Panie,
  raczej swiadomie prowadzi stado na manowce.
  Ale coz zrobic, skoro stadu najwyrazniej sie to podoba?

 152. Slawomirski 7 stycznia o godz. 20:41

  Sz.P. Slawomirski,
  czy w pańskim środowisko gwałcenie dzieci, nie tylko analne, przez religijnych przywódców, tez jest patologią ściganą przez prawo, taki sam sposób jak osoby cywilne?
  Co to jest kobieca kobiecość, oraz dlaczego żałuje pan kobietom bycia “ofiara męskich instynktów”?
  Nic pan nie wspomina o ochronie mężczyzn przed byciem ofiarami kobiecych instynktów. Zupełnie jak feministki.

 153. wiesiek59 7 stycznia o godz. 18:34
  Ja jednak radziłbym ostrożność, bo jak na razie wszyscy są zajęci pyskowaniem o znaczeniu kilku zdań wypowiedzianych przez sędziego Tuleyę. Przypominam, że doktor Garlicki został uznany winnym łapownictwa i został skazany, o czym zdaje się wszyscy jakby zapomnieli. Do tej pory, a upłynęło już parę latek odkąd IV RP wyzionęła ducha, nikt nie pociągnął do odpowiedzialności jej głównych animatorów przed sądem lub TS. Tak się nigdy nie stanie, ponieważ część polityków PO jest tylko nieco złagodzoną wersją tych z PiS-u. Karta Praw Podstawowych nie został przyjęta, Konwencję w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet, w tym przemocy domowej podpisano, ale daleko do jej ratyfikacji w parlamencie i już się mogę założyć, że takie kroki zostaną podjęte dopiero tuż przed następnymi wyborami (w zależności od nastrojów opinii społecznej). Rząd reformuje, ale ustawy są tak beznadziejne, że tworzą więcej problemów niż było (reforma emerytalna – renciści dostaną więcej od emerytów). Te jakby mniej ważne społecznie, przygotowują jacyś kompletni debile, że przywołam ostanie „usprawnienie” dotyczące izb wytrzeźwień (używanie agresywnych środków przymusu i zgoda na aplikowanie awanturującym się środków uspokajających!!!).
  Zapytajmy rządzących, co im przeszkadzało, ażeby rok po roku, województwo po województwie wprowadzali pomysł byłego ministra Sośnierza, po którym na Śląsku do dzisiaj posługujemy się w placówkach służby zdrowia kartami czipowymi. Przecież do jasnej cholery nic nie trzeba było wymyślać, tylko realizować gotowca! Ale nieeee, każde nowe rozdanie buduje Polskę od nowa, więc módlmy się, ażeby obecna ekipa choć dokończyła te autostrady i jako tako usprawniła kolej, bo jak przyjdą nowi, to asfaltu chyba nie będą zrywać. Albo i będą, bo będzie ideolo niesłuszny i IPN każe go sobie przywieźć celem zlustrowania?
  Rozmawiamy o niczym @wiesiek, o niczym, tematy nieistotne, bez wpływu na nasz dobrostan.

 154. @ Slawomirski
  7 stycznia o godz. 20:41

  Teraz Szanowny Komentator kreuje mnie na obronce pedofilii. Nie znajac szczegolow sprawy, chcialem tylko zauwazyc, ze ani Szwajcaria, ani Francja nie zdecydowala sie wydac Polanskiego do Kalifornii. Tyle! To cywilizowane panstwa znane z obrony praw czlowieka, w tym kobiet i dzieci. Gdyby dopatrzyly sie znamion przestepstwa, to jestem pewien, ze Polanski znalazl by sie w kalifornijskim areszcie. Bardzo prosze Szanownego Komentatora o niewydawanie takich opinii, ktore rzutuja tez na moja reputacje. Korespondujemy tu i dyskutujemy. Zgadzac sie nie musimy. Jednak zachowac pewne formy trzeba, chocby po to, aby dyskusja nie zamienila sie w pyskowke. W dalszym ciagu pozostaje z szacunkiem.

  Pozdrawiam.

 155. Szef Krajowej Rady Sądownictwa Antoni Górski przeprasza za niestosowne – jego zdaniem – słowa o czasach stalinowskich użyte przez sędziego Igora Tuleję w uzasadnieniu wyroku ws. dr. Mirosława G.

  Głośne rozstrzygnięcia Tulei z przeszlosci to odmowa uchylenia tajemnicy dziennikarskiej naczelnemu „Gazety Wyborczej” Adamowi Michnikowi – na wniosek sejmowej komisji śledczej ds. Lwa Rywina (2003 r.), a także uznanie za bezpodstawne zatrzymania przez ABW w 2007 r. b. szefa MSWiA Janusza Kaczmarka. W 2010 r.

  Tuleya to material na nowego ministra …Sprawiedliwosci w rzadzie PO na nastepne dziesieciolecia.

 156. Szanowny Panie Janie,

  Zawsze Pana komentarze lubilem i cenilem,
  teraz stal sie Pan moim ulubionym komentatorem tu w Polityce,
  bardzo tez lubie ze czesto w Pana blogu jest slowo ktorego nie rozumiem, wiec sobie rozszerzam slownictwo,
  Swietne jest tez to ze niemal kazdy blog ma inny temat,
  Swietne byly Panskie noworoczne zyczenia, tekst o Izraelu i Moskwie.

  Szacun dla Pana!!
  Michal

 157. Gwiazdy Medialne
  Tuleya i Hartman!

  Sędzia Igor Tuleya to przykład nowoczesnego patriotyzmu, kiedy się dobrze wykonuje pracę i ma się odwagę jej publicznie bronić. Po Macieju Stuhrze i jego roli w „Pokłosiu” to kolejny przykład osoby niezwiązanej z polityką, która miała odwagę odgrywać ważną rolę w polityce – mówił w Radiu Zet Janusz Palikot. …
  Ten sam Palikot – od nowoczesnego patriotyzmu w postaci unikania podatkow w Polsce
  „… w maju zapadła niekorzystna decyzja sądu dla Marii Nowińskiej, byłej żony Janusza Palikota. Okazało się, że nie miała prawa zaskarżyć umorzenia śledztwa w sprawie transferowania przez jej byłego męża ich wspólnego majątku do rajów podatkowych m.in. na Karaiby…”

  Szef Krajowej Rady Sądownictwa Antoni Górski przeprasza za niestosowne – jego zdaniem – słowa o czasach stalinowskich użyte przez sędziego Igora Tuleję w uzasadnieniu wyroku ws. dr. Mirosława G.

  Nie powinien był komentować swoich orzeczeń – powiedział w radiowej Jedynce były sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll.

  Prof. Stępień: To sala rozpraw, a nie studio telewizyjne, jest miejscem, gdzie sędzia powinien uzasadnić swoją decyzję.

  Głośne rozstrzygnięcia Tulei z przeszlosci to odmowa uchylenia tajemnicy dziennikarskiej naczelnemu „Gazety Wyborczej” Adamowi Michnikowi – na wniosek sejmowej komisji śledczej ds. Lwa Rywina (2003 r.), a także uznanie za bezpodstawne zatrzymania przez ABW w 2007 r. b. szefa MSWiA Janusza Kaczmarka. W 2010 r.

  Tuleya to material na nowego ministra …Sprawiedliwosci w rzadzie PO na nastepne dziesieciolecia.

  http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,13109779,Koledzy_z_policji__pijany_adwokat__oskarzony_profesor.html

  Tylko Lublin…
  Jak w liberalnym panstwie PO … dziala sprawiedliwosc ala III RP.

 158. Poseł Czartoryski komentuje i publikuje na swoim profilu ciekawe zdjęcia. Przez kilka dni wisiała grafika przedstawiająca satanistyczny krzyż z wpisanym nazwiskiem Adama Bonieckiego . teraz komentuje i zamieszcza zdjęcie zbrodniarz wojennego Hansa Franka :
  http://www.moja-ostroleka.pl/posel-arkadiusz-czartoryski-slowa-hitlerowskiego-zbrodniarza-wojennego-uznaje-za-cytat-dziesieciolec,1357407418,2.html

 159. @ Slawomirski
  7 stycznia o godz. 22:56

  Alez Szanowny Komentator drazy sprawe, ktora nie ma nic wspolnego z procesem dr. Garlickiego. Nie znam calosci sprawy Polanskiego, ale wiem tyle, ze to matka Samanthy Geimer dazyla do tego, by spotkala sie z Polanskim. W swoim wlasnym domu matka Samanthy pozwolila Polanskiemu na fotografowanie swojej corki nago – 13 – letniej. Ojca jakos nie widac na horyzoncie tej sprawy. Wiec nie wdajac sie w dalsze szczegoly tej sprawy, chce tylko powiedziec, ze zgadzam sie z Szanownym Komentatorem odnosnie emocjonalnych odczuc. Z drugiej strony mam na uwadze tez aspekt prawny, ktory przewaza na rzecz Polanskiego. Zostal wpuszczony w pulapke – moze zdajac sobie sprawe z tego – a moze nie.

  Bardzo zazdroszcze Szanownemu Komentatorowi jasnosci widzenia kazdej sprawy w czarno-bialej wersji. To wyjatkowa umiejetnosc takich ludzi, ktorzy potrafia z mety osadzic czlowieka, zabierajac mu wolnosc, reputacje i wiazac go w wieloletni proces prawny. Takich, jak Kaczynski, Ziobro i czlowiek z krainy Deszczowcow – Kaminski.

  Pozdrawiam.

 160. Czas iść spać, niech się teraz poprodukują Sławomirscy, Falicze, Śleperzy… czyli chwast, który ciągle się pleni na forach „Polityki”, taki barszcz Sosnowskiego, który trzeba z daleka omijać.

 161. Jestem zszokowany tym co się dzieje,nie jestem zwolennikiem PIS,ale zdanie moje jest takie,że łapówka to łapówka i nie interesuje mnie czy ten ohydny lekarz jest guru wśród kardiochirurgów i ile on udanych operacji wykonał w ramach wykonywanego zawodu,pracującego w państwowym szpitalu,opłacanym z podatków społeczeństwa-podejrzewam,że nie miał małych apanaży-Kogo tu bronić? Opierając się na materiale operacyjnym CBA można wręcz powiedzieć,że to zwykły przestępca. Mam pytanie,a właściwie to stwierdzenie,że tak niestety wyglądają nasze elity w Polsce ludzie którzy powinni świecić przykładem wyciągają od ludzi ostatnie pieniądze,gdzie honor,przyzwoitość.Inną sprawą jest wciągnięcie służb CBA w zawieruchę polityczną przez pana Kamińskiego,ten pan nigdy nie powinien być szefem tych służb,on jest zwykłym politykiem i nie umiał zachować dystansu i teraz zamiast się cieszyć,że w Polsce nareszcie walczy się z tą ohydną korupcją,walczy się z tym rakiem który żre polskie społeczeństwo,zastanawiamy się nad tym co powiedział jeden lub drugi głupek,który też nie ma ani honoru ani za krzty przyzwoitości.

 162. Esteban Peres
  8 stycznia o godz. 0:55

  Czas iść spać, niech się teraz poprodukują Sławomirscy, Falicze, Śleperzy… czyli chwast, który ciągle się pleni na forach „Polityki”, taki barszcz Sosnowskiego, który trzeba z daleka omijać….”

  Powinniscie ten chwast tepic z cala surowoscia i bezwzglednoscia w imie sprawiedliwosci klasowej Estebanie…
  Ale tymczasem przyjemnych snow ogrodniku pieknisiu… jutro do pielenia proponuje uzyc kalacha.

  http://4.bp.blogspot.com/–uOPQEm0Mb0/UBxzZDAVXUI/AAAAAAAAH_c/qeTf1OLf4WQ/s1600/esteban+perez+best+actorazos+3.jpg

 163. Esteban Peres
  8 stycznia o godz. 0:55 uzywa mowy anty; nawiazujac do tradycji narodowcow.

  ET

 164. Szanowny Panie Slawomirski,
  kara smierci nie jest rowiazaniem. Nie zapobiega niestety przestepstwom, abstrahujac od zasadnosci…. reguly? oko za oko….
  Z powazaniem.
  ET

 165. Po raz pierwszy calkowicie sie z panem zgadzam. Zbrodnie w tym wypadku popelnil Ziobro i spolka a nie dr. Garlicki.
  Jest od dawna praktykowanym zwyczajem, ze pacjenci wyrazaja swoja wdziecznosc jakims prezentem. Tak bylo i w tym wypadku i moze nalezaloby uscislic co jest ta korupcja a co wdziecznoscia.

 166. Kto osadzi III RP?

  Moze profesur… „wstrzasniety” IV RP i biednym lapowkarzem doktorkiem… ?

  Zacznijmy od osiagniec jego lewicowej formacji SLD z ramienia, ktorej startowal bez sukcesu do Sejmu czyli od tortur i wiezien CIA w Szymanach.

  Polskie władze zezwolily na utworzenie tajnych więzień CIA na terenie Polski, w których miało dochodzić do torturowania więźniów przez funkcjonariuszy CIA. III RP rezygnujac z suwerenności nad częścią terytorium kraju i pogwałcila polskie prawo i międzynarodowe konwencje zakazujące tortur i zezwalania na nie.

  Potem proponuje profesorowi od etyki zajac sie zamiast IV nieistniejaca – III jak najbardziej funkcjonujaca RP pod rzadami PO:
  ” Nadużycia siły przez Policję i Straż Graniczną

  Zgodnie z raportami Europejskiego Komitetu Zapobiegania Torturom, przez cały okres trwania III Rzeczypospolitej dochodziło do nadużywania siły przez policję, nieludzkiego traktowania zatrzymanych i tortur.

  W raporcie z 2011 roku Komitet stwierdził, iż policjanci stosowali wobec zatrzymanych przemoc fizyczną, taką jak bicie w podeszwy stóp czy rażenie prądem genitaliów.
  Dochodziło do bicia zatrzymanych, także za pomocą pałek, i celowego ucisku podczas zakładania kajdanek. Donoszono o fizycznym złym traktowaniu i groźbach w celu otrzymania zeznań, stosowanych przez Policję i Straż Graniczną, także wobec osób młodocianych poniżej 14 roku życia; osoby takie zmuszane były do podpisywania oświadczeń o popełnieniu przestępstwa.

  Stwierdzono poniżanie aresztowanych w niektórych komendach Policji, gdzie umieszczano więźniów nago w metalowych klatkach podczas przeszukania. Podczas kontroli Komitetu znajdowano w komendach przedmioty niewiadomego przeznaczenia, takie jak kije bejsbolowe, żelazne drągi, pałki i młotki. Nie respektowano prawa do zachowania tajemnicy medycznej przez zatrzymanych przez przeprowadzanie ich badań lekarskich w obecności policjantów.
  Mimo licznych skarg na złe traktowanie przez funkcjonariuszy, jedynie niewielka ich część była uwzględniana. Stwierdzono braki proceduralne i brak pomocy prawnej uniemożliwiające zatrzymanym na skuteczne upominanie się o swoje prawa.
  Raporty Departamentu Stanu USA wskazywały na nadużywanie przemocy podczas likwidacji protestów i blokad drogowych.

  Przeludnienie w więzieniach i aresztach śledczych

  W roku 2010 największym problemem polskiego więziennictwa była niedostateczna, nie spełniająca minimalnych standardów opieka zdrowotna, do której nie wszyscy aresztowani i skazani mieli dostęp, jak również przemoc miedzy osadzonymi i strażników wobec osadzonych.

  Helsińska Fundacja Praw Człowieka wskazała na naruszenia praw więźniów przy udzielaniu im opieki medycznej, zwłaszcza prawa do zachowania tajemnicy lekarskiej…”

  Czekam na oburzenie etyka profesura.
  – niekoniecznie powodowane politycznymi kalkulacjami i hipokryzja.

 167. Esteban Peres
  8 stycznia o godz. 0:55
  serdecznie popieram ,choc nie moge zasypiac juz o 10- tej…
  Pozdrawiam

 168. @ Slawomirski
  8 stycznia o godz. 4:08

  Nie zamierzam do niczego przekonywac Szanownego Komentatora, tylko wskazac, ze stwierdzenie „…takie jest prawo, bo taka jest wola ludu…” to czysta bzdura. Zarowno prawa, jak i wola ludu zmieniaja sie geograficznie i w czasie. Obowiazujace prawo i wola ludu sa takie, ze w moim stanie prostytucja jest nielegalna, w pewnych czesciach Nevady – legalna. W Polsce, jak najbardziej legalna. Wiec jesli przyjmiemy zalozenie, ze prostytucja to wykorzystywanie kobiet, to powinna byc nielegalna wszedzie. Ale zawsze istniala i sa kobiety, ktore sa wykorzystywane, wrecz niewolnicami, zmuszanymi do uprawiania tego procederu, a sa tez kobiety, ktore robia to z wlasnej woli, traktujac to jako sposob zarobkowania, nie czujac zadnego skrepowania z racji wybranego zawodu. Wiec, Szanowny Komentatorze, powtarzajac slowa slynnego przywodcy: „… nikt nie bedzie nam wmawial, ze czarne jest czarne, a biale jest biale…”. A to wlasnie staraja sie wmowic ludziom politycy, tacy jak Kaczynski, Ziobro i Kaminski, brak talentu pokrywajac niepodleglosciowa legenda i nadgorliwoscia w sciganiu przestepstw, jakich nie bylo.

  @ Bogusław
  8 stycznia o godz. 0:57

  Szanowny Komentatorze, znow zostany oskarzony o relatywizacje, ale nie zgadzam sie, ze „lapowka, to lapowka”. Lapowka to przyjecie korzysci w zamian za zalatwienie czegos, albo zaniechanie dzialania z pominieciem normalnej procedury. Istota lapowki nie jest otrzymanie pieniedzy, koniaku, biletu do cyrku, itp. tylko wlasnie wynikle z tego postepowanie, ktore omija normalny tryb postepowania. Napiwek, ktory wrecza Szanowny Komentator – kelnerowi, taksowkarzowi, to nie sa pieniadze wliczone w cene uslugi, tylko wyraz wdziecznosci za dobrze wykonana prace. Wiec, jesli lekarz ominal procedury, w wyniku otrzymania korzysci – to jest lapownikiem (ale tylko dlatego, ze szpital jest panstwowy). Jesli natomiast tylko przyjal prezenty, dane mu z wdziecznosci – to lapownikiem nie jest. Pozostaje jeszcze kwestia lekarza, jako urzednika panstwowego. Bo jesli pracuje w szpitalu panstwowym i pobiera pensje placona z pieniedzy podatnikow, to jest – w pewnym sensie – reprezentantem panstwa. Zaden reprezentant panstwa nie powinien miec prawa przyjmowac jakichkolwiek prezentow, a jesli tak zrobil, to powinien natychmiast to zglosic, a prezent staje sie wlasnoscia panstwa. Tyle, ze to nie lapownictwo, korupcja – tylko przekroczenie etyczne, za co mozna wyleciec z pracy, zostac pozbawionym praw emerytalnych, itd. – ale dalej za to nie idzie sie siedziec. Przepraszam za wyklad, Szanowny Komentatorze, ale wydaje sie, ze jest konieczny. Ja sam do dzis nie wiem za co siedzial Rywin.

  Pozdrawiam.

 169. Andrzej Falicz
  8 stycznia o godz. 9:39
  im opieki medycznej, zwłaszcza prawa do zachowania tajemnicy lekarskiej…”
  to napewno prawda …
  Poza tym ; I TY ZOSTANIESZ INDIANINEM !
  Pozdrawiam
  ps.
  gratuluje nowej budowy piramidy Chopsa /Cheopsa dla innych /…

 170. Reasumując, z 2 000 przesłuchanych pacjentów, zeznania obciążające złożyło 17……
  Pan Brudziński raczył dziś stwierdzić, że zeznania o wymuszaniu przez CBA zeznań na pacjentach są NIEWIARYGODNE.
  Czyli typowy PiSizm- wyższa szkoła Kalizmu.
  Skoro świadkowie w jednych zeznaniach są wiarygodni, w innych nie, to istnieje pełna UZNANIOWOŚĆ?
  Sąd podobno jest najwyższym biegłym, nie polityk……

 171. Werbalista i inni ‚teoretycy relatywizmu’:

  ŁAPÓWKA to upadek systemu wypracowanego po skorumpowanym i lapowkarskim rządzie socjalistów, to brak szacunku dla instytucji lekarza, to upodlenie pacjeta ktory musi zastawic sie ale zapłaci bo tak mindfakuja nas lekarze, to trwa z przyzwolenia ignorantow którzy wmawiaja nam ze ŁAPÓWKA to normalka…Nie, to NIE jest ETYCZNEi nie powinno być tolerowane. Sensacyjny wątek sprawy pomijam. Nie jestem prokuratorem, znam sprawę z mediów a to nie jest równoznaczne z posiadaniem faktów na temat.

 172. Werbalista
  8 stycznia o godz. 10:39

  Pan generał Zacharski pośredniczący w sprzedaży huty Katowice otrzymał za pośrednictwo chyba milion$ i to nie była łapówka, tylko usługi konsultingowe…..
  Dochnal skazany został za podobne usługi….

  W naszym kraju jak na Dzikim Zachodzie.
  „najpierw urządzimy sprawiedliwy proces, potem go powiesimy”……
  W sprawie Garlickiego pojawił się wątek przeskoczenia na czołowe miejsce w kolejce do przeszczepów jakiegoś biskupa.
  Ciekawe czy zabierze głos w sprawie moralności takiego postępowania?

  W zależności od zapotrzebowania politycznego, wiesza się medialnie różnych ludzi…..

  Ps.
  Przypuszczam że sprawa Garlickiego w anglosaskim systemie prawnym w ogóle by się nie odbyła……

 173. Domyślam się, że śledczy z CBA byli mniej brutalni od podwładnych Skulbaszewskiego, Wozniesienskiego i Fejgina. Ale tortury, również w wersji soft, są przestępstwem. Gdy przestępstwo takie popełniają służby specjalne niepodległego państwa, znaczy to, że w organizm państwowy wdała się gangrena. Wtedy trzeba podnieść alarm, a nie szeptać delikatne słówka.

  Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,13158247,Prof__Modzelewski__Dobrze_wiem__co_to_jest_konwejer.html#ixzz2HNqMeHj4
  ===============

  Pan Modzelewski nie docenia ludzi.
  Gdyby tylko podwładni pana Kamińskiego byli pewni bezkarności, w niejednym przeskoczyliby pierwowzory z SB…….

  Budowa Państwa Prawa to zadanie na co najmniej trzy pokolenia.
  Mojżesz miał rację, wodząc swój lud po pustyni przez taki czas.

 174. @ wiesiek59
  8 stycznia o godz. 11:31

  W zadnym panstwie tego rodzaju proces by sie nie odbyl. Z prostej przyczyny, ze prokurator balby sie osmieszenia. Jego, czy jej nazwisko nie podano, ale warto je bedzie zapamietac. Chcialbym takze, aby sprawa zainteresowaly sie organa kontroli finansowej i sprawdzily dokladnie, ile kosztowalo sledztwo, przygotowanie do procesu i sam proces, ktorego wynikiem bylo skazanie za przyjecie korzysci w wysokosci 17 tysiecy zlotych. Czekam tez na pisemne uzasadnienie wyroku, ktore mam nadzieje bedzie opublikowane.

  Szanowny Komentator ma racje, ze w Polsce sprawiedliwosc dziala jak na Dzikim Zachodzie. Akta sprawy sa niedostepne. Jak to jest mozliwe? Proces jest publiczny, ale publika nie ma prawa przeczytac akt sprawy? Dr. G. – to Garlicki, wszyscy o tym wiedza, ale wszedzie uzywa sie tego idiotycznego skrotu. Jak ktos zostal oskarzony w sadzie powszechnym, to – na podstawie jawnosci postepowania – jego tozsamosc nie moze byc ukryta. Wyjatki dotycza nieletnich, ofiar gwaltu oraz spraw szpiegowskich, ze zrozumialych przyczyn. Ale w Polsce – nie. Brak dostepu do akt, brak tozsamosci oskarzonego. To ma byc praworzadny kraj? Co wiecej – brak rejestracji zeznan! Protokolant pisze, jak slyszy, albo – co mu sedzia kaze. Co to za bzdura? Czemu zeznania nie sa nagrywane, albo – jeszcze lepiej – rejestrowane w wideo. Technologia tak juz potaniala, ze kazdego na to stac, a przy apelacji mozna sie powolac na konkretne zeznania. Obecnie – nie. Tylko to, co w protokole. A nie wszystko tam jest.

  Proste, prawda? Ale nie w Polsce. Ochrona danych osobowych? To zart, jesli PESEL zawiera date urodzenia. Media w stosunku do oskarzonych posluguja sie inicjalami, choc jedna minuta na Internecie pokazuje o kogo chodzi. Zreszta – dlaczego? W kazdym sadzie wisi cos, co sie nazywa wokanda, na ktorej sa imiona i nazwiska oskarzonych. To czemu nie moga podac tego media? Jakim prawem ogranicza sie dostep do akt sadowych, skoro proces jest niby „publiczny”? Dlaczego orzeczenia sadow w waznych sprawach nie sa publikowane „in extenso”. Koszt – zaden. Itd., itd. – demokracja i praworzadnosc w Polsce ma przed soba jeszcze daleka droge. Kiedys, byc moze, nadejdzie.

  Pozdrawiam.

 175. Przy okazji tej sprawy zaczyna się dyskutować się wiele ważnych dla nas obywateli spraw. W gruncie rzeczy zastanawiamy się nad tym, czym ma być dla państwa obywatel i co wolno państwu obywatelowi zrobić (w imię wyższych racji?), a czego nie.

  Ścierają się w tej dyskusji dwa sposoby widzenia państwa. Pierwsza chciałaby widzieć państwo podporządkowane obywatelowi i kontrolowane przez obywateli. Czyli takie państwo gdzie interes i prawa obywatela są ważniejsze od wygody i komfortu pracy prokuratora i aparatu ścigania.

  Druga optyka jest skłonna poświęcić prawa jednostki dla (jak rozumiem) ważniejszego interesu ogólnego, w myśl zasady ‘jednostka zerem’.

  Warto spojrzeć na proces doktora Garlickiego w ten sposób.

  W anglosaskiej doktrynie prawnej istnieje:

  ‘(…)reguła wyłączania dowodów uzyskanych z naruszeniem prawa, wywodząca się z gwarancji konstytucyjnych i stanowiąca kanon prawa karnego procesowego obowiązuje w postępowaniu cywilnym, tzn. dowody uzyskane przez Państwo (organy ścigania) w toku czynności operacyjnych z naruszeniem norm konstytucyjnych są co do zasady niedopuszczalne zarówno w postępowaniu karnym, jak i cywilnym (między państwem a obywatelem);’

  http://blog.rp.pl/prawoipodatki/2011/10/31/dowody-zdobyte-w-sposob-„niezgodny-z-prawem”-–-szkic-analizy-krytycznej-cz-1/#more-371

  Reguła ta odnosi się do nierówności stron procesowych i ma na celu wyrównanie szans obywatela w starciu ze służbami państwa.

  Nie jestem prawnikiem, ale odnoszę wrażenie, że nasze ustawodawstwo ciągle jest oparte na koncepcji państwa socjalistycznego (totalitarnego), gdzie prawa jednostki zawsze mogły zostać poświęcone dla ‘dobra wyższego’, a prokurator i policjant ma większe prawa niż ja.

  Myślę, że w ramach samoobrony obywatelskiej, powinniśmy się domagać, by owa koncepcja ‘owoców zatrutego drzewa’, uzyskała szerszą popularność i docelowo może umocowanie prawne.

  Pouczający przykład:

  http://wyborcza.pl/1,76842,8745898,Sprawa_dr__Hirnlego__Zatrute_drzewo.html

 176. @ Sławomirski
  A czymże się różni ten transplantolog z zachodu od naszego? Prócz tego, że pracuje 2 razy mniej, bo zarobki są inne? Transplantologia to nie oddział chirurgii ogólnej w szpitalu powiatowym, nie każdy może być transplantologiem.
  Poza tym to ciężka i stresująca praca. Nie ma powodu, by nie doceniać polskich transplantologów.

 177. Esteban Peres 8 stycznia o godz. 0:55
  Wyspałeś się już? No to słuchaj wypierdku: twoje opinie na ten temat pokrywają się całkowicie z moimi, a jedyna różnica tkwi w akcentach. Jak zwykle wszyscy gadają nie na temat, bo gdyby sędzia nie powiedział tych kilku zdań za dużo (według mnie nie), to szum medialny byłby o wiele mniejszy. Istotą całej afery jest korupcja, która była w służbie zdrowia powszechna, podarków oczekiwały nawet salowe. Dzisiaj robi się to subtelniej (piszesz to samo co ja) i tym o powinniśmy dyskutować, bo to nas wszystkich dotyczy. Ziobro, Kamiński, Święczkowski i inne mendy od Kaczora robiły rzeczy jeszcze gorsze, a jakoś tak się złożyło, że wszyscy gardłują tylko o „prześladowaniu” doktora Gralickiego. Te sukinsyny pozostawiły za sobą co najmniej dwa trupy (Blida i Lepper), których by nie było, gdyby nie posługiwali się metodami wyjętymi z systemów dyktatorskich. Odpowiedzą za to? Nie, bo nie ma komu ich postawić przed sądem.
  Rada: jak ci ktoś nie pasuje, przewijaj. Ja tak robię.

 178. Pojawiają się głosy, że „małżeństwo” 90-letniego mężczyzny i 15-letniej dziewczyny to zwykły handel
  dziećmi i zmuszanie do prostytucji. Saudyjskie Towarzystwo Praw Człowieka wezwało władze do szybkiej interwencji i uratowania dziecka. Podkreśla w swoim apelu, że zgodnie z zasadami islamu
  małżeństwo jest dozwolone, gdy zostaje zawarte za zgodą obu stron.
  http://wiadomosci.onet.pl/ciekawostki/arabia-saudyjska-15-latka-uciekla-od-90-letniego-m,1,5388043,wiadomosc.html
  ================

  Jeszcze sporo trzeba, by obowiązywały POWSZECHNE standardy…..

 179. DWUDZIESTU PROKURATORÓW
  zostało uwolnionych od odpowiedzialności karnej
  -nie z powodu niedopełnienia obowiązków
  – nie z powodu nie popelnienia czynu karalnego
  – nie z powodu braku dowodów
  ale z powodu przedawnienia.
  Czy bywający na tym blogu wiedzą że przedawnienie można spowodować wrzucając teczkę z dowodami za szafę ?
  Znajdowano potem takie teczki w spadku.
  Czy żartuję ? niekoniecznie.
  Ładnie powiedziano ze do PAŁACU SPRAWIEDLIWOŚCI DOSTAL SIĘ TRĄD.
  Przecież tych DWUDZIESTU to wierzchołek góry lodowej , prawo zna określenie CIEMNEJ LISTY a jaka byłaby ona gdyby była jawną ?My przecież mówimy o LUDZIACH PRAWA wykształconych , obdarzonych zaufaniem władz i swojego środowiska -więc być może i ono jest takie jak te zgniłe jabłka i wyjątkiem nie jest zgniłek który wszędzie trafić się może ale na odwrót.
  Zastanowić się chyba warto.

 180. Przeczytawszy wpis pana Hartmana, dochodzę do wniosku, że w imię politycznych i środowiskowych korzyści nawet ludzie z podobno wykształceniem gotowi są do absolutnej podłości i moralnego zeszmacenia.
  Bo jak inaczej można ocenić te bluzgi i pozbawione wszelkiej racjonalnosci kalumnie rzucane na przedstawicieli Państwa Polskiego , którzy w najlepiej rozumianym interesie społecznym , używając jak najbardziej prawnych metod, doprowadzili na ławę oskarżenia ewidentnego przestepcę i moralne zero jakim jest doktor G.
  Co gorsza pan Hartman ma czelnośc bronić tego handlarza życia , który dla korzyści materialnych wydawał ( poprzez dopuszczenie lub nie do operacji) wyroki śmierci na tych, których nie było na łapówki stać.
  Co gorsza, jak dowodzi opis zdarzeń, w jednym ( co najmniej) wypadku doporowadził ( o czym świadczą zeznania pielęgniarki i opinia niezależnego eksperta z Austrii) do zgonu operowanego pacjenta.
  Za takie czyny powinien go spotkać długoletni wyrok więzienia a także absolutny ostracyzm moralny.
  Profesor Hartman, usprawiedliwiając tego bandytę, staje po stronie moralnego bagna elit III RP, które wraz z nim w zamian za srebrniki i blihtr władzy gotowe są do wyzbycia się jakichkolwiek hamulców moralnych i do usprawiedliwienia najochydniejszych kanalii a tym samym przyczynia się do śmierci kolejnych pacjentów, których nie będzie stać na opłacenie ratujących życie operacji kolejnym doktorom G, którzy zyskają zielone światło dla swoich przestępstw.
  Na koniec dodam, że idąc tokiem myślenia pana profesora w kwestii przeszczepów, należy stwierdzić, lub prawnie usankcjonować, że jeżeli ktoś jest specjalistą od przeszczepów to powinien posiadać immunitet na złodziejstwo, mordowanie i upokarzanie pacjentów w imię całkowicie wyssanego z palca założenia, że ukaranie go za te czyny może spowodować śmierć innych ( rozumiem, tych którzy zgodnie z tą logiką opłaciliby pod stołem operacje) pacjentów.

 181. Panie profesorze Hartman,

  oglądałem Pana wczoraj u Moniki Olejnik.
  Cierpiałem za Pana za to, że dał się Pan naciągnąć tabloidówce na taloidalne starcie z „Pitbullem” /niedawna ksywka tego pana/ Kurskim.
  Dał się Pan rzucić tej pani na pożarcie owemu „Pitbullowi”, a Pańskie idealistyczne argumenty /jakże suszne/ – wyglądały w tym starciu , jak skowyt „pieska salonowego”.
  Czy nie zauważył Pan, że w tym kraju tzw. wartości – przestały istnieć. W mediach są one używane już wyącznie jako „przyprawy” do „polskiego piekła”, a osoby je posiadające, służą wyłącznie za przynęty i różne alibi.
  Serdecznie pozdrawiam,
  Idiota

 182. Przerażony 8 stycznia o godz. 14:14

  Jesteś mocnym dowodem, w jakim stopniu Ziobro, Kamiński, Kaczyński, czyli ówczesne państwo polskie, a dzisiejsi bohaterowie medialni spustoszyli głowy wielu ludzi. Dr Garlicki powinien to wykorzystać w procesie w Strasburgu przeciwko IV RP. Płatnikami za możliwą przegraną bedą polscy podatnicy.

 183. Panie Profesorze, nie pamiętam, gdzie Pan narzekał na brak logiki w szkołach. Logika jest na matematyce w 1. klasie liceum (niedużo, rachunek zdań, kwantyfikatory i prawa de Morgana, ale zawsze to coś)

 184. A Panu Przerażonemu radzę powstrzymać się z takim językiem, bo to już podpada pod kompetencje sądu. Chyba że wyjdzie na jaw niepoczytalność…

 185. Politycy liberalni proponują wprowadzenie kas fiskalnych dla prostytutek, a zwalniają od tego obowiązku lekarzy ? W czasach 13, 5 procentowego bezrobocia , absurdalnie wielkiej emigracji młodych ludzi , narkomanii i bełkocących w telewizji politykierów, ta dyskusja jest niezwykle wysublimowana.
  Trzeba zabronić telewizji wstępu na salę sądową , jak to się praktykuje w wielu krajach. Strach patrzeć na uzasadnienia kolejnych wyroków w kraju na skraju bankructwa.

 186. Od kiedy Etyka = moralne laissez-faire?

  Przestancie bredzic ci co z korupcja i lapowkarstwem mieli do czynienia tylko weszac sensacje w mediach.

 187. @ Meh
  8 stycznia o godz. 11:25

  @ Przerażony
  8 stycznia o godz. 14:14

  Alez Szanowni Komentatorzy plota bzdury. W procesie chodzilo o to, czy dr. Garlicki – jako urzednik panstwowe – przyjal korzysci materialne w zamian za ominiecie procedur. Tego sie jeszcze nie doczytalem, wiec nie wiem. Na razie dowiedzialem sie, ze przyjal korzysci materialne, ale dalej nie wiem, czy byly to prezenty, czy lapowki. Tak, czy inaczej w calej sprawie chodzi o to, ze pracowal na panstwowej posadzie. W prywatnej praktyce nie ma czegos takiego, jak lapowka. Sam pracuje swiadczac uslugi moge przyjac klienta i jego sprawe, badz nie. Jesli sie nie zdecyduje na przyjecie sprawy, to byc moze zmienie zdanie, jesli zaoferuje mi wiecej pieniedzy. I nie jest to lapowka, bo nie ma zadnego cennika. Biore, ile uwazam za stosowne. W USA problem lapowkarstwa w medycynie nie istnieje (innej korupcji – tak, ale to odrebny temat), bo lekarze praktykuja prywatnie. Niektorzy przyjmuja pacjentow z okreslonym ubezpieczeniem, inni – nie. I koniec. Zaden lekarz sie nie obrazi na pacjenta, jesli ten zaplaci mu z wlasnej kieszeni za „super” opieke. I dalej to nie jest lapowka, tylko normalna, rynkowa transakcja. Co innego, gdyby lekarz byl na panstwowej posadzie (sa tacy, np. epidemiolodzy). Wiec pisanie o jakichs tam „handlarzach smierci” to szczyt nieodpowiedzialnosci, by nie rzec wprost – skrajnej glupoty. Myslenie, ze kazdy ma prawo do tego samego poziomu opieki medycznej oraz poswiecenia wszystkich wysilkow, by uratowac zycie, nawet gdy jest to stan beznadziejny – to dziecieca naiwnosc. Gdzie chodza na leczenia poslowie, senatorowie i dostojnicy panstwowi? Do Szpitala Rejonowego w Pcimiu Dolnym? Nie – do kliniki rzadowej. Zawsze i wszedzie, w kazdym ustroju beda rowni i rowniejsi, czy to ze wzgledu na znajomosci, majatek, czy slawe. I nic tego nie zmieni. A takiego Przerazonego to w zyciu bym nie przyjal za klienta.

  Pozdrawiam.

 188. Należy przyjąć, że na ogół ludzie nie są etycznymi tumanami i zręcznie odtwarzają porządek moralny.Jak jednak podejść do zagadnienia, kiedy eutanazję będzie można kupić np. za łapówkę jako usługę medyczną?

 189. Bardzo dobry komentarz pani Paradowskiej. Brawo. Szczegolnie ma ona racje w sprawie tych tzw srodowisk inteligenckich. Moim zdaniem te srodowiska to zwykle bydlo.

  Badzmy rowniez realistami. PIS-ory nie zostali rozliczeni tylko dlatego ze umilowany (przez Paradowska) dyktator Donek Tusk ich ochrania. Dyktator Donek Tusk nie podjal zadnych konktetnych krokow by te PIS-owskie scierwo rozliczyc co samo w sobie jest przestepstwem.

  Oczywiscie teraz w dniach dyktatury Donka Tuska bandyckie sluzby sa lepsze. Poza wybiciem zeba mieszkance Katowic za co nikt nie jest odpowiedzialny niewile o nich wiemy. Bo media nie pisza.

 190. Znalazlem to dla wzruszonego losem lapowkarza cudotworcy ( ofiary IV RP…) „bio -„etyka” celebryty profesura Hartmana – kawalek III RP Tuska:

  „…26.10.2012
  W miniony wtorek około godziny 22 w mieszkaniu kobiety samotnie wychowującej dwoje dzieci pojawili się funkcjonariusze policji i zabrali ją do aresztu. Dzieci – w wieku dwóch i sześciu lat – zostały odwiezione w piżamach do pogotowia opiekuńczego. Powód działania – dług kobiety wobec Urzędu Skarbowego w wysokości 2,3 tys. zł.

  Na pytanie dlaczego policjanci przyszli po kobietę w nocy, rzecznik opolskiej policji odpowiedział „(…) wybieramy taki czas i porę, która gwarantują wykonanie takiego zadania. Tego oczekuje od nas społeczeństwo, że będziemy skuteczni i tego oczekiwał od nas sąd wydając takie polecenie”. …”

  Co za ulga w porownaniu do do „siepaczy” IV RP czepiajacych sie wielkich ludzi za niewinne prezenciki…co slusznie zauwaza „etyk III RP”
  Jakie panstwo taka etyka.

 191. kozetka,
  Garlicki ma wręcz pewna wygraną w Strasburgu.
  Najpoważniejsze oskarżenia i publiczne skazanie przez byłego ministra na śmierć moralna okazało się nieprawdą i można tu wystąpić przeciw Państwu Polskiemu o odszkodowanie za straty fizyczne i moralne.

  Na dodatek duże szanse ma wygrać apelację do obecnego wyroku bo z tego co relacjonują większość zeznań została wymuszona szantażem i na dodatek jest szansa udowodnić, że pieniądze które otrzymał nie były łapówka bo otrzymywał je po operacji.
  Powinien zostać oskarżony wraz darczyńcami o przestępstwo skarbowe (nie zapłaceniem podatku od transakcji), a to zupełnie inny wymiar kary.
  Jest więc precedens do podważenia obecnego wyroku i sądzę, że będzie to przedmiotem apelacji.

 192. Krajowa Rada Sądownictwa uchwaliła, że sędzia Igor Tuleya nie naruszył norm prawnych i etycznych obowiązujących sędziego, a dyskredytacja sędziego Tulei jest nie do zaakceptowania.

  Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,13164157,KRS__sedzia_Tuleya_nie_naruszyl_norm_prawnych_i_etycznych.html#ixzz2HPT4XrKm
  ==========

  Cóż, niektórym i tak nie da się udowodnić że czarne jest czarne…..

 193. Andrzej Falicz
  8 stycznia o godz. 18:24

  Przecież masz ABSOLUTNĄ rację!!!
  Nadgorliwość jest gorsza niż faszyzm…..

  Być może, zacznie się w końcu używać środków adekwatnych do sytuacji.
  Sprawa antykomor, czy tej matki, to totalne przegięcie.
  Ale, służby muszą się poprzez doświadczenie niestety, nauczyć gdzie jest granica stosowania środków.
  A pomiędzy prawem i bezprawiem bywa dość cienka……

  Angażowanie aparatu Państwa w ściganie kioskarki za paragon na vat za 5 groszy, rowerzystę PROWADZĄCEGO rower po piwie, rowerzystę przekraczającego prędkość, po prostu nas ośmiesza jako nację.
  I rodzi zbędne koszty i roboczogodziny….

 194. W sprawach o łapownictwo policja i prokuratorzy mają zawsze ten sam problem. Dający łapówki idą w zaparte i nie przyznają się , że dawali łapówkę. Sam / prawie święty łapówkarz /uważa się za ofiarę spisku. Czy ta polska inteligencja
  udaje , że tego nie kuma ? To są sprawy „delikatniejsze” od sumienia etyka wykładającego na uniwersytecie. Polska tonie w łapówkarstwie. Kraj zdalnie kierowany przez dekadencką UE rozmienia się
  na drobne. Zadłużony po uszy z zupełnie bezradnym rządem nieudaczników zostanie wystawiony na licytację równie skorumpowanych ponadnarodowych korporacji.

 195. Bój o odszkodowania dla ofiar najprawdopodobniej zacznie się, gdy zapadną wyroki skazujące podejrzanych o zarzucane im przestępstwa. A na biednych nie trafi, bo ludzie showbiznesu zasiłków z pomocy socjalnej raczej nie biorą. Jeśli prawnicy zwietrzą okazję wysądzenia od nich grubszej kasy, zrobią to z właściwą sobie bezwzględnością. Kto zaś wie, ile jeszcze byłych naiwnych nastolatek przypomni dziś sobie gdzie i do kogo chodziły niegdyś do garderoby po autografy i co otrzymały, jako bonus.
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Najwiekszy-skandal-pedofilski-w-WBrytanii-gwalcili-nieletnie-fanki,wid,15234397,wiadomosc.html?ticaid=1fd95
  ===========

  Zdaje się, że taakie czasy były…..
  A teraz panowie zapłacą….za myślenie niekoniecznie głową…..

 196. Życie lubi płatać figle i nie zdziwiłbym się gdyby pewnego dnia, pewnemu małemu politykowi zaniemogło serce, że zabrakłoby dla niego, i lekarza, i serca do przeszczepu. ( nie życzę mu tego, ale pewnie nigdy nie zastanawiał się nad takim obrotem sprawy)

 197. @ Slawomirski
  8 stycznia o godz. 21:45

  Szanowny Komentaoe oczekuje ode mnie jasnego okreslenia sie w sprawie rzekomej pedofilii Polanskiego. Wiec jasno sie okreslam – nie wiem, nie jestem psychiatra. Pedofilia to sklonnosc do ludzi w mlodym wieku, a nawet dzieci. Do jakiego wieku dziecko pozostaje dzieckiem okresla wylacznie prawo danej jurysdykcji, wiec moze byc rozne. Dla przykladu, znow – ktory Szanowny Komentator uzna za odbieganie od tematu – krolowa Jadwiga zawarla malzenstwo z Jagiella w wieku lat dwunastu i nie bylo to niczym nadzwyczajnym. Rzucanie okreslaniami „pedofilia” jest bardzo mylace, bo nie ma jednej okreslonej definicji, kiedy mloda kobieta i mezczyzna moga prawnie wyrazic zgode na zblizenie. Nie bedac anio psychiatra, ani nie znajac p. Polanskiego, moge powiedziec tylko, ze w mojej opinii nie jest zadnym pedofilem, tylko ofiara nagonki. Dico!

  Pozdrawiam.

 198. Panie Hartman
  Uważam, ze kiepski z Pana filozof a jeszcze gorszy prawnik.
  Po pierwsze kompletnie nie ma Pan racji broniąc lekarza łapówkarza,
  umniejszając jego winę, tłumacząc że przecież brał małe kwoty
  pieniężne od pacjentów. Dla mnie nawet 1 złotówka w kopercie
  dana przed albo po zabiegu zawsze oznacza łapówkę.
  Udowodniona doktorkowi G. kwota 17.000 złotych łapówek to
  jest kwota tylko z 2 miesięcy. A Pan G. jest przecież lekarzem
  ładnych parę lat. I co, brał łapówki tylko przez 2 miesiące a przez
  pozostały okres był aniołem?
  Pan mówił w TVN24, że przez oskarżenie doktorka G.
  transplantacja w Polsce spadła, ludzie umierali.
  Śmieszny Pan jest. To w Polsce był tylko doktorek G. który
  wykonywał transplantacje? Paranoja.
  Przede wszystkim to doktorek G jest winny śmierci wielu osób
  których nie było stać na koperty i nie otrzymali pomocy w
  szpitalu doktorka G.
  A sędzia w ustnym uzasadnieniu ośmieszył się i udowodnił, że
  jest marnym sędzią. Bo jeżeli wiedział, że dowody winy doktorka G. zostały zdobyte metodami stalinowskimi to powinien zareagować
  już kilka lat wcześniej i zgłosić to do Prokuratury. Ale sędzia
  w trakcie postępowania sądowego nie zrobił tego tylko na ich
  podstawie wydał wyrok skazujący. Skompromitował się.
  Bo tak naprawdę jego ustne uzasadnienie jest nieprawdziwe
  tylko zwyczajnie o podłożu politycznym. Sędzia zachował się
  nieprofesjonalnie. A Pan Panie Hartman też się zbłaźnił broniąc
  doktorka G. i sędziego Tuleję.

 199. maciek.g 8 stycznia o godz. 18:26

  Dzięki za dobre wieści. Fanatycy atakujący dra Garlickiego nie mogą zrozumieć, że ich oponenci nie popierają łapówek, ale oczekują sprawiedliwego wyroku, z dala od brudnych łap Ziobry i Kamińskiego, którzy chcieli ratować swe plecy zmontowaną pokazówką procesową jak za „najlepszych” czasów stalinowskich. Zdemaskowani, teraz udają że brzydzą się bolszewizmu.

 200. wiesiek59
  8 stycznia o godz. 18:38

  Andrzej Falicz
  8 stycznia o godz. 18:24

  Przecież masz ABSOLUTNĄ rację!!!
  Nadgorliwość jest gorsza niż faszyzm…..

  Być może, zacznie się w końcu używać środków adekwatnych do sytuacji.
  Sprawa antykomor, czy tej matki, to totalne przegięcie….”

  I oczywiscie udawanie, ze jest to problem mitycznej IV RP to bzdura i zaciemnianie sprawy typu;
  „lapac zlodzieja ! „.

  Paranoja jest relatywizm etyczny sugerujacy, ze pobieranie dodatkowych korzysci przez „wybitne jednostki”…korzystajace z panstwowego (naszego) sprzetu i infrastruktury to normalna „renta” nalezna konowalowi cudotworcy.
  Ktory jak nie bedzie mogl „se dorobic” to sie obrazi i przestanie leczyc ludzi albo wyjedzie zagranice.
  17 tysiecy zlotych UDOWODNIONEJ daniny pobranej przez „ofiare kaczyzmu”, na ktora udalo sie zebrac dowody przez raptem pare miesiecy dzialan operacyjnych daje wyobrazenie skali zlodziejstwa i etycznej degregolady.
  Ale to ci co byc moze nieudolnie probowali walczyc z ta duszaca polskie panstwo wszedzie nie tylko w rozpadajacej sie „sluzbie”…zdrowia hydra prywaty i bylejakosci stali sie obiektem zmasowanego ataku pasozytniczego establishmentu.

  Teraz jeszcze uswiecone to zostalo „ekspercka opinia” …etyka – celebryty III RP.
  Kazdy z „autorytetow”…III RP musi teraz obowiazkowo sie wypowiedziec potepiajac IV RP (potpisac liste plac) z gorliwoscia ostatni raz pamietana z seansow samokrytyki lat 50-tych ubieglego stulecia.

  Bylejakosc, etyczny relatywizm i cyniczna prywata to 3 nogi stolu III RP , przy ktorym zasiedli nienazarci beneficjenci tego stanu i beda walczyc z kazdym kto wezmie pile by podciac jakakolwiek z tych nog.

 201. a ja się nie zgadzam – ziobro i kamiński to pokłosie działania doktora; a łapówka mała czy duża, jest łapówką i basta;
  szkoda, że autorytety moralne – z jakiejkolwiek opcji światopoglądowej, tak mącą etykę; tłumaczą, że zło nie jest złem; cel uświęca środki; to przykre;

 202. NOWA GWIAZDA TVN – TAK SIĘ RODZĄ KARIERY.
  A PROPOS SPADKU LICZBY PRZESZCZEPÓW – NIEKTÓRZY KOMENTATORZY CHYBA ZAPOMNIELI JUŻ O AFERZE ŁOWCÓW SKÓR W SIEDLISKU SLD (ŁODZI ) MNIEJ W TYM CZASIE TOCZYŁA SIĘ SPRAWA

 203. albo były dwie pielęgniarki albo zmienili wersję – pielegniarka H.K. była świadoma, że jej narzeczony J.T. (a od 16-08-2008 maz) jest agentem, ba sama nawet wspolpracowala przy innych sprawach

 204. do Slawomirski
  9 stycznia o godz. 5:13
  Szanowny Panie Slawomirski,
  przy obecnym rozwoju medycyny paliatywnej chorzy na raka nie musza cierpiec; abstrahujac od obciazen psychicznych.Ciesze sie, ze jest Pan przeciwnikiem kary smierci.
  Z powazaniem.
  ET

 205. A wystarczyloby tak niewiele…

  Zniesc karalnosc za wreczanie lapowek – i po korupcji.

 206. Pan Redaktor pisze:
  „Niszcząc chirurga – zniszczyliście wielu jego pacjentów.”
  Tymczasem prasa donosi:
  „Skazany za korupcję dr Mirosław G., ordynator szpitala MSWiA, jest oskarżony w innym procesie o spowodowanie śmierci pacjenta, w którego sercu pozostawił gazę podczas operacji. Dotarliśmy do zeznań w tej w sprawie, które jednoznacznie wskazują na winę kardiochirurga.

  Jedną z opinii wydanych w postępowaniu prokuratorskim wydał nieżyjący już prof. Zbigniew Religa. „W mojej ocenie przyczyną śmierci pacjenta była niewydolność wielonarządowa, wtórna do niewydolności serca spowodowanej niedomykalnością wszczepionej zastawki aortalnej, na skutek zablokowania jej przez gazik. W związku z tym uważam, że bezpośrednią przyczyną śmierci było pozostawienie gazika w lewej komorze” – stwierdził b. minister zdrowia”

  Szanowny panie Redaktorze,
  Wiele na to wskazuje, ze ten panski chirurg to nie tylko lapownik ale rowniez partacz.
  Wiec o co ten caly krzyk?

 207. I tutaj tkwi pies pogrzebany.Prawo obowiazuje jednakowo wszystkich Panie kolego.Nawet gdyby uratowal 5000 ludzi.To jego zawod.Doktor Garlicki (z calym szacunkiem dla jego umiejetnosci)jest przestepca.
  Dopoki Pan tego nie zrozumie,dopoty w Polsce bedzie wlasnie takie bezprawie jak jest teraz.czy Pan nie rozumie tego ze sprawny i sprawiedliwy wymiar sprawiedliwosci to jest gwarancja prawidlowego rozwoju kazdego spoleczenstwa?Doktor Garlicki pobieral niemale wynagrodzenie od panstwa polskiego za wlasna prace.Nie moze byc ze sa rowni i rowniejsi,co Sz.Pan i panscy zwolennicy propagujecie.Ja gwizdam na PO i PiS,mam gdzies SLD,PSL.Ta sama swolocz od 30 lat,to samo wycieranie geby frazesami i nabijanie wlasnej kieszeni.Nic wiecej.I wlasnie CBA w wydaniu Kaminskiego bylo proba ukrocenia tego precederu.Pomysl Pan panie kolego:czy to co Pan napisal to jest w porzadku?

 208. Tutaj u Pana zebralo sie tyle pisowskich dziwakow i kabotynow
  dyletantow co to rozszczygaja rzeczy o ktorych nie maja zywego pojecia
  ze oponowanie uwazam za zbedne ..
  Ich naczelna zasada;grund to komus dolozyc /i mysla te postalinowskie
  pokraki ,ze swiat bedzie przez to lepszy!!!! /
  ..Niedoczekanie Wasze /jak mowi polska madrosc /..
  Pozdrawiam

 209. Sławomirski,

  z radością zauważyłem, że twoja wielomiesięczna aktywność na blogu prof. Hartmana wywołała u ciebie złagodzenie obyczajów.
  Dzisiaj trudno orzec czy jest to wpływ Profesora etyka, czy też samoczynna eksplpozja ukrytego dobra, które u ciebie dostrzegałem.
  Najważniejsze jest powstanie nowej jakości.

  Z pozdrowieniami przesyłam najwyższe uczucia radości.

 210. Zastanawiam się, czy P. Ziobro miał choć cień wyrzutów sumienia po tej hucpie? Nie mówię o kacu moralnym, ale choćby o jakimś małym dyskomforcie psychicznym, że dla swojej własnej próżności i reklamy rozpętał medialną machinę, która przejechała jak walec po polskiej transplanotologii. Obawiam się jednak, że nie. Zbyt wiele to dla niego.

 211. @ Slawomirski
  9 stycznia o godz. 4:58

  Zgadzam sie z Szanownym Komentatorem, ze Polanski w swietle prawa stanu Kalifornia jest zbieglym przestepca, podejrzanym o nielegalny stosunek z nieletnia – czyli gwalt wedlug praw tego stanu.

  Nie wiem, dlaczego zeszlismy na ten temat, ale z pewnoscia dotyczy to „relatywizmu moralnego”. Do czego przyznaje sie od razu. Zawsze rozwazam wszystkie aspekty spray i watpliwosci ida na korzysc oskarzonego.

  Pedofilia, to nie jest zaden termin prawny, tylko medyczny, wiec nie o tym orzekac sadowi, tylko psychiatrze. Jak napisalem, obowiazuja rozne normy, zmieniajace sie w zaleznosci od czasu i miejsca, wiec nie mozna jednoznacznie okreslic tego zaburzenia. Przyklad Jadwigi podalem aby podeprzec sie mocnym argumentem. To, ze bylo to w XIV wieku nie ma zadnego znaczenia, co Szanowny Komentator powinien byl zauwazyc.

  Szanowny Komentator – sadzac z wypowiedzi – jest legalista, wymagajacym aby wszyscy winni poniesli kare. Ja widze to inaczej – nie sadze, bronie. Sedzia, lawa przysieglych jest od tego by orzekala o winie, a ja od tego zeby bronic. Ktos musi to robic. Wiec nie wydaje takiego typu ocen. I chyba starczy na ten temat.

  Szanowny Komentator zechce zauwazyc, ze cala dyskusja na tym forum toczy sie na temat „relatywizmu moralnego”, ktorego reprezentantami sa – Szanowny Gospodarz oraz kilku innych komentatorow (ze mna wlacznie). Szanowny Komentator moze zechciec stwierdzic, ze w ten sposob mozna usprawiedliwic wszystko. A ja sie z tym zgodze, pewnie moglbym usprawiedliwic wszystko, uzywajac calkiem racjonalnych argumentow. Tylko, Szanowny Komentatorze, to nie ja decyduje, sa rowniez inne glosy – jak na przyklad glos Szanownego Komentatora. Stad, Szanowny Komentatorze, nasze glosy sa jednymi z wielu, a opinia publiczna orzeknie, kto ma racje.

  Nie kazdy spor trzeba wygrac. Czasem warto sie spierac by poznac argumenty drugiej strony i czegos sie nauczyc.

  Pozdrawiam.

 212. Werbalista
  9 stycznia o godz. 12:49

  Nawet w naszym kraju istnieją DWIE normy.
  Za zgodą Sądu, małżeństwo może zawrzeć dziewczyna po ukończeniu lat 16.
  Wśród naszej mniejszości Cygańskiej, byłaby już zdecydowanie za stara…..
  I nasza Temida przymyka na to oko, że Cyganka w wieku lat 16 bywa już po trzecim dziecku…..

  Prawo zwyczajowe bywa silniejsze niż to pisane….
  Kształtowanie norm OGÓLNOLUDZKICH jeszcze przed nami.
  Na marginesie, najmłodsza matka miała chyba 6…..
  http://wolnemedia.net/seks/najmlodsza-matka-swiata/

  Norma jest pojęciem bardzo względnym….

 213. http://www.tvn24.pl/kropka-nad-i,3,m/cimoszewicz-doktor-g-powinien-zachowac-prawo-wykonywania-zawodu,298941.html

  Cimoszewicz- dla otrzeźwienia…..
  Prawnik wysokiej klasy, moim zdaniem.
  Gówniarze krytykujący Sądy, z partii mającej dziwnie odległą od rzeczywistości nazwę, powinni się uczyć.

 214. Barbara
  9 stycznia o godz. 0:35
  Sedzia Tuleya powinien zareagowac wczesniej, pelna zgoda. Po odkryciu kolejnych falszerstw CBA powinien wyrzucic te sprawe z sadu i zlozyc doniesienia o popelnieniu przestepstwa przez CBA i prokuratora.

  Oczywiscie ze Tuleya rowniez nie mial prawa wydac wyroku na podstawie wymyszonych i falszywych zeznan. Fakt ze to zrobil jest rowniez stalinowskie.

  Co do dr G to jest nieiwnny dopoki mu sie czegos uczciwie nie udowodni.

  Prawdziwa koprupcja na gigantyczna skale odbywa sie przy prywatyzajcach. Np przy tzw prywatyzacji PZU gdzie kraj stracil 24-32 mld zl. I korupcja w partiach politycznych gdzie sciagania haraczu nawet nie potrzeba udawadniac.
  **http://www.wprost.pl/ar/247584/Haracz/
  A Hartman ciagle o tym nie wie.

 215. @ wiesiek59
  9 stycznia o godz. 13:19

  Dziekuje za poparcie i calkowicie sie zgadzam, ale nie bede juz wracal do tego tematu, ktory w koncu nie byl tu nawazniejszy. Istota artykulu Szanownego Gospodarza dotyczyla opinii sedziego Tuleyi (nie wiem jak on to odmienia). Niektorzy komentatorzy zarzucili mu i innym, broniacym jego tezy tzw. „relatywizm”, bo jednak dr. Garlickiemu cos udowodniono. Owszem, ale:

  1. To co zostalo udowodnione, to przyjecie korzysci finansowych w kwocie ok. 17 tys. zl. Na sledztwo i proces wydano miliony zlotych. To jest podobne do zakupienia sprzetu do wykrywania metali za 10 tys. po to, by na plazy znalezc blaszany pierscionek, warty kilka groszy. Mozna tak zrobic, ale nie za MOJE 10 tys. – jako podatnika. (I zanim mi ktos zarzuci, ze przeciez nie place polskich podatkow, to wyjasniam, ze bilateralna umowa Polska – USA czyni mnie takim samym podatnikiem, jakbym placil je w Polsce).

  2. Metody, uzyte w sledztwie naleza do najpodlejszych, jakie mozna sobie wyobrazic. A zastosowano je przy aprobacie pp. Kaczynskiego, Kaminskiego i Ziobry. Mimo zastosowania drastycznych, wrecz terrorystycznych srodkow – rezultaty sledztwa dalej byly mizerne, o czym swiadczy wyrok.

  3. Mimo goracych zaprzeczen sledztwo bylo zrobione na „zamowienie polityczne” ww. panow. Swiadczy o tym nie tylko ta jedna sprawa, ale wiele innych. Roztrabiona glosno „kampania przeciwko korupcji” przez pana Kasczynskiego, Kaminskiego i Ziobre okazala sie kompletnym niewypalem, natomiast przyczynila sie do zrujnowania zycia wielu ludziom. Niekiedy do utraty zycia. A panowie Kaczynski, Kaminski i Ziobro siedza na wygodnych posadkach i udaja, ze nic sie nie stalo. To karygodne.

  4. Guzik mnie obchodzi, czy dr. Garlicki byl lapownikiem, czy nie. Nie interesuje mnie tez jego talent, jako kardiochirurga. Chodzi mi tylko o to, ze do uzyskania sprawiedliwosci nalezy dochodzic godnymi tego metodami. W tym kontekscie, nazwa Prawo i Sprawiedliwosc, to jedno klamstwo i oszustwo, za ktorymi stoja pp. Kaczynski, Kaminski i Ziobro.

  Pozdrawiam.

 216. Mnie zastanawia co innego. Gdzie byli prokuratorzy prowadzący i nadzorujący to postępowanie, skoro Mariusz Kamiński, co wielokrotnie deklarował, wszystko konsultował z nimi oraz ministrem? Którzy z nich wyrazili zgodę na takie bulwersujące działania?
  Dziwnym trafem w sprawie przeciekowej też była mowa o wymuszaniu zeznań i zastraszaniu świadków. Co więcej, w obu sprawach pojawiają się nazwiska tych samych osób!

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Janusz-Kaczmarek-o-uzasadnieniu-sedziego-Igora-Tulei,wid,15237328,wiadomosc.html
  ===========

  Najbardziej bulwersujące dla mnie jest oderwanie anestezjologa od reanimacji pacjenta, by zadawać mu godzinami bzdurne pytania.
  Cel uświęca środki?

  A wywiad z Kaczmarkiem, interesujący….
  Powtórzę komentarz, że najgorsza jest gorliwość neofitów i przechrztów wszelkiej maści.

 217. Werbalista
  9 stycznia o godz. 18:17

  W pogoni za zyskiem- materialnym, politycznym i psychologicznym, nastąpiła w naszym kraju atrofia pewnego stanu:
  PRZYZWOITOŚCI….

  Bycie człowiekiem przyzwoitym, mającym JAKIEŚ zasady, zaczyna być obciachem?
  Kundlizm zaczyna być normą….
  I wysługiwanie się patronom.
  Lokajskie dusze wyzierają zza herbów przywłaszczonych i kupionych na pchlim targu kontrafaktów przodków….

 218. Polonia-Sawa
  9 stycznia o godz. 11:09
  Idz siać zamęt gdzieś indziej. Nie jestes progresywnym liberalem na jakiego sie kreujesz ale zwykłym metnym polglowkiem, produktem zamotanych ideologii. Jak można zaraz zrównywac etycznych, moralnych ludzi z PISem, czy pod twoim sufitem jeszcze jasno czy już demencja? Bosze…

 219. @ wiesiek59
  9 stycznia o godz. 18:23

  Chyba Szanowny Komentator trafil w sedno. Bo jesli w sprawiedliwym i praworzadnym panstwie chce sie wykorzenic korupcje, to chyba nie trzeba sie uciekac do gestapowskich metod. Wspomniano tu Guantanamo i metody uzywane w stosunku do podejrzanych terrorystow. Pisalem o tym, ze czym innym jest zapobieganie zbrodniom terroryzmu, morderstwa, a takze innych godzacych w samo bezpieczenstwo panstwa. Z kolei czym innym jest zapobieganie przestepstwom pospolitym, gdzie stosowanie drastycznych srodkow nie sluzy zadnemu celowi. Jeszcze czym innym jest „prowokacja”, majaca na celu spowodowanie popelnienia przestepstwa – bo to juz calkowicie niegodne pojecia sprawiedliwosci w praworzadnym panstwie. A tak sie stalo wiele razy pod rzadami pp. Kaczynskich, przy gorliwym wspoluczesnictwie pp. Ziobry i Kaminskiego. Sprawa Leppera, Sawickiej i wielu innych, to niezaprzeczalne fakty, ze rzad – przy uzyciu sluzb – poslugiwal sie nielegalnymi metodami. Najwieksze obrzydzenie budzi we mnie zigolak Kaczmarek, ktory w nagrode za swa podlosc i cynizm zostal poslem tej partii. Ale – jaka partia, takie metody.

  Pozdrawiam.

 220. @Werbalista 9 stycznia o godz. 19:40

  Podobnie to widzę i czuję. Kaczmarek spadł na cztery łapy i nadal kreuje się na obiektywnego obserwatora, podczas gdy pod Kaczyńskim ustalał standarty działania prokuratury, dla której CBA była tylko psem gończym, a raczej naganiającym. Wypada teraz Kaczyńskiemu zrewanżować się Kaczmarkowi i potwierdzić, że i Kaczmarek był „zszokowany” działaniem CBA. A przecież premier rządu sprawuje nadzór na CBA. Czyżby to znaczyło, że Kaczyński nie interesował się kuchnią CBA?

  Oczywiście Kaczmarek mówi bzdury, bo służby policyjne były zawsze oczkiem w głowie Kaczyńskiego, a nigdy na przykład resorty gospodarcze. Kaczmarek i Kaczyński to towarzystwo wzajemnej adoracji i adoracji IV Rzeszy.

 221. @ kozetka
  9 stycznia o godz. 22:15

  Nie chce monopolizowac dyskusji, ale pozwole sobie na jeszcze jedna refleksje; a dotyczy on prawicowych partii, z ktorych PiS jest najglowniejsza. Otoz nie szukaja zadnych rozwiazan, tylko – WROGA. Pan posel Palikot ze swoja komisja przynajmniej probowal cos usprawnic w dzialalnosci panstwa. Partie prawicowe nie probuja niczego usprawnic, tylko chca wskazac WROGA, przeciw ktoremu mozna wystapic. Z „korupcja ” sie nie udalo, bo rezultaty mizerne. Afery, o ktorych gloszono, ze sie ukarze sprawcow, jakos sie nie zrealizowaly. „Kondominium niemiecko-rosyjskie” jakos nie przeszlo w opinii wyborcow. Teraz gra sie na nowa nute; „Jestesmy przesladowani”, bo jestesmy prawdziwymi Polakami, a ta cala reszta przypadkowego narodu tego nie widzi. Podobnie, nie chce sluchac kosciola. Najlepszym przykladem przesladowania p. Kaczynskiego jest fakt, ze fo NIE aresztowano w stanie wojennym. Czytajac te wywody, to sie posmialem ze smiechu. Teraz zatem okazuje, sie ze ten komunizm byl tak perfidny, ze przesladowal takich patriotow, jak p. Kaczynski poprzez odmowe ich przesladowania. No, to dech odbiera. Pan Kaczynski, aby to naprawic, stojac na czele rzadu postanowil przesladowac wszystkich, zeby nie czuli sie tak poszkodowani, jak on. Co – w znacznej mierze mu sie udalo (z mala pomoca przyjaciol), doprowadzajac do zrujnowania zycia wielu osob, ale to nigdy zadnym dyktatorom nie przeszkadzalo – wszystko w imie wyzszych celow. Jakie maja byc te wyzsze cele. Zdefiniowal to przeciez Hitler – Ubermensch; Stalin – nowy czlowiek radziecki; Pol Pot – no nie, zagalopowalem sie – przeciez wytlukl wszystkich. Tym niemniej p. Kaczynski jest na Swietlistym Szlaku.

  Dlugie troche, ale mam nadzieje, ze takich wypowiedzi bedzie wiecej, bo proces dr. Garlickiego to tylko symptom IV Rzeszy. Moze byc gorzej, choc nie sadze.

  Pozdrawiam.

 222. Passent biedne dziecko pisze;
  „Po prostu Donald Tusk kalkulował, że w oczach wyborców bardziej opłaca się być wielkodusznym, niż wyjść na mściwego.”

  Moj komentarz po stalinowsku ocenzurowal.

  Ale pomimo cenzury kazdy przeciez wie ze obowiazkiem urzedujacego premiera jest sprawowac wladze zgodnie z prawem i Konstytucja. Dlatego tez to obowiazkiem dyktatora Donka Tuska bylo i jest rozliczenie pisowskiego scierwa, bandycka bojwke CBA, odpowiedzialnego za sprawe dr G prokuratora i polityczny nadzor nad CBA. Dyktator Tusk nie wykonuje swego obowiazku.

 223. Dobrze powiedziane Panie Profesorze.
  Znakomity felieton w ostatnim numerze „Polityki”. Chce się czytać. Jest o czym pomyśleć i porozmawiać. Długa droga przed nami. Pozdrawiam 🙂

 224. O podsłuchu założonym Durlikowi zrobiło się głośno w 2008 roku, gdy media ujawniły, że Beata Kempa (47 l.) będąc wiceministrem sprawiedliwości dzwoniła do szefa szpitala MSWiA w czasie, gdy na oddziale leczona już była jej matka. Według doniesień mediów Durlik pytał wówczas Kempę o działania CBA w szpitalu, a ta miała go zapewnić, że sprawa będzie wyciszona. „Ustawimy prokuratorów i sprawę się umorzy” – miała powiedzieć dyrektorowi. Kempa publicznie zaprzeczała wtedy, by coś takiego powiedziała.
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Sedzia-Igor-Tuleya-oskarza-politykow-po-znajomosci-zalatwiaja,wid,15238350,wiadomosc.html?ticaid=1fdba
  ==============

  Coraz ciekawsze wątki się pojawiają……

 225. Nic dodac nic ujac. Przyjemnie czytac klarowne opinie, nawet jesli dotycza bardzo niemilej sprawy! Niech wstydza sie Ci, ktorym reka nie zadrzala kiedy glosowali na kanalie typu Ziobro czy Kaminski ale i panowie Gizynski, Blaszczak, Macierewicz czy arcylaps Kaczynski. Wszak wszyscy z nich dali w przeszlosci dowody na to, ze gotowi sa zeswinic sie do poziomu zea bezwzglednego byle zostac przy zlobie.
  Kiedys czekalem na koniec komunizmu. I sie doczekalem. Teraz czekam czasow, kiedy wiekszosc polakow zacznie zimnym okiem zagladac w oczy i dusze kandydatom na poslow, zanim Ci z woli Narodu zasiada w Sejmie.

 226. a tu coś dla naszego slavo….

  Trzeba zapytać kobiety, dlaczego ze względu na grupy portfel potrafią się wiązać ze znacznie starszym mężczyzną. Najczęściej to chęć łatwego, wygodnego życia. Jest to pewna forma prostytucji rozciągniętej w czasie. Różnica polega na tym, że prostytutka bierze za seans, a ta bierze za wspólne życie. I nie ma co szukać tutaj szlachetnych motywów – mówi prof. Zbigniew Lew – Starowicz w rozmowie z Katarzyną Jachowicz.
  http://www.fakt.pl/Prof-Zbigniew-Lew-Starowicz-Dzis-nawet-prostytutka-moze-byc-celebrytka-,artykuly,195202,1.html

 227. Profesorze,
  brawo za felieton w „Polityce” (mam nadzieję, że to juz na stałe).
  Mechanizm przeciągania liny działa na szczęście coraz sprawniej i to ze wskazaniem na świeckich.
  Tempo przebudzania się do świeckości, nawet jeśli panstwo jeszcze drzemie, przyspiesza sam kk, co i rusz strzelając sobie w stopy, kolana i głowę. Biskupi przebudzą się ostatni.

 228. axiom1
  Poruszyłam na blogu Passenta dokładnie ten sam aspekt „wielkoduszności” Tuska, co ty.
  Mam nadzieję, że mój wpis przejdzie, bo używam łagoniejszego języka.

 229. wiesiek59
  9 stycznia o godz. 13:19
  Panie Wiesku ,ale pan poplatal logicznie , naprawde glowa boli ..
  Cytat;
  Norma jest pojęciem bardzo względnym….
  najmlodsza kobieta urodzila w wieku 6 lat ,najstarsza chyba w wieku
  62 ,ale niestety NORMY ,wszystkie , ustala sie nie na podstawie przypadkow skrajnych tylko przecietnych ,typowych..
  16-to letnia cygynka ktora ma dzieci ,nawet troje z rowiesnikiem nie
  jest przypadkiem prawnym !! wiec sedzia nic do tego nie ma …
  Istnieje jedno PRAWO i to jest zawsze pisane ,reszta to obyczaje ;
  wiec prosze nie mieszac …
  Takiego balaganu to dawno Pan nie napisal .
  wiesiek59
  10 stycznia o godz. 8:47
  Nie poddaje sie ocenom moralnym osob ,ktore postepuja zgodnie
  z prawem to glupota !!! Kazda osoba dorosla moze sie zenic z kim
  chce i to jej prawo i jesli ma ochote wyspowiadac przed ksiedzem .
  /polski zascianek myslowo-prawny ..na stos ! oczywiscie prof.
  nie kobiety /..bakalarz..
  W Polsce zapewne wiecej etykow jak ludzi,moralisci /od siedmiu bolesci /….
  Pozdrawiam
  ps.
  prosze ze mna nie dyskutowac ,bo jestem zla i moze sie nieoplacac ..

 230. mag
  10 stycznia o godz. 10:07,
  co drugi tydzień, na zmiane ze Stommą. Ograniczenie miejsca dla Stommy jest dla mnie przykre 🙁

 231. @ Werbalista 10 stycznia o godz. 0:20

  Skoro kaczyński wymiar sprawiedliwości nazwał Garlickiego „doktorem Mengele”, to sam ówczesny przywódca naszego narodu jak najbardziej zasługuje na nazwę führerek Kaczyński.

  Niestety historia obeszła się z Kaczyńskim bardziej okrutnie niż z Hitlerem, bo nie pozwoliła mu u początku kariery być internowanym, tak jak Hitler miał szczęście wykorzystać swoje miesięczne więzienie w 1922 roku do rozwinięcia skrzydeł politycznych. Choć jak każdy skuteczny populista „miał gadane”, to brak martylologicznego życiorysu nie pozwolił mu się uwiarygodnić w większej części społeczeństwa. Na szczęście.

  Nie oznacza to, że szkody jakie wyrządził Polsce i społeczeństwu nie powinny zostać osądzone przez Trybunał Stanu, jak hitleryzm w Norymberdze. To nie kwestia demokratycznej tolerancji wobec przeciwnika politycznego. To kwestia odcięcia się od półfaszystowskich metod rządzenia i obrony demokracji w przyszłości.

  Ukłony

 232. Polonia-Sawa
  10 stycznia o godz. 10:28

  Szanowna Pani……
  Być może nieudolnie, usiłuję dowieść prostej prawdy-
  Prawa Ludzkie nijak się mają do Praw Boskich.

  Jak panienka poczuje „Wolę Bożą” to nic nie pomoże, nawet prawnie zawarowany wiek….
  O czym była piosenka o Kasi.
  Dziura w płocie wystarczy…..
  http://www.youtube.com/watch?v=TFgMz932p_4

 233. http://www.youtube.com/watch?v=LoexcH85SFg

  Trubadurzy dla Polonii….
  Już parę lat na tych blogach się potykamy o siebie.
  Uśmiechu życzę…..

 234. @ Polonia-Sawa
  10 stycznia o godz. 10:28

  Szanowny Komentator wybaczy, ale to chyba nie wiesiek59 poplatal. NORMY ustala biologia, nie prawo. ”… PRAWO jest jedno i to jest zawsze pisane…” – to ja jestem jakims wyjatkowym ignorantem, bo sie z tym nie spotkalem. Wszedzie, gdzie bylem, prawo jest INNE, czasem wpisane w kodeksy, czasem nie. Prawo amerykanskie, oparte na brytyjskim, ktore wywodzi sie z „common law”, czyli – jak zechcial Szanowny Komentator zauwazyc – obyczajow, bierze pod uwage cos takiego jak „equity”, czy „fair play”. Ogolnie mozna to przetlumaczyc, jako poczucie sprawiedliwosci. W zwiazku z tym daje to sadowi wielkie mozliwosci interpretacji czynu przestepczego i wyrokowania, biorac pod uwage najrozniejsze okolicznosci.

  Szanowny Komentator opiera swoje argumenty na „prawie nadanym” z gory, co nie jest w Polsce niezwykle, bo zawsze w Polsce nadawano prawo z gory. Przykladami moga byc konstytucje oktrojowane, ktorych Polska (w roznych regionach) miala kilka.

  Problem z taka interpretacja prawa polega na tym, ze sedzia przestaje byc sedzia, a staje sie urzednikiem, interpretujacym wole wyzszej intstancji „ostatecznego sedziego”. Mozna i tak, ale to nie demokracja. System sprawiedliwosci musi dzialac niezaleznie, choc wladze ustawodawcze i wykonawcze robia wszystko, by sobie podporzadkowac wladze sadownicze. Wielokrotnie sie to udawalo, ale mam nadzieje, ze te czasy mamy juz za soba. Glowna przeszkoda w takich manipulacjach jest przeplyw informacji, jak pomiedzy mna i Szanownym Komentatorem. Zatrzymac sie tego nie da, bo to nie wymiana poczty, wiec wladze musza miec sie na bacznosci.

  @ kozetka
  10 stycznia o godz. 11:38

  Zgadzam sie, choc porownanie do tyrana – Hitlera – uwazam za przesadne. Trudno porownywac ratlerka z wilczurem niemieckim.

  Trybunal uwazam za calkiem chybiona propozycje, bo niby co ma rozwazac? Nie wystarczy Sad Najwyzszy? No nie wystarczy. Bo przeciez jest jeszcze Najwyzszy Sad Wojskowy, Naczelny Sad Administracyjny oraz wiele innych organow dublujacych te same funkcje. Ale , nawet zakladajac, ze ten Trybunal osadzilby niedoszlego „wodza”, to co moze mu zrobic? Napietnowac? To juz czyni opinia publiczna i pewnie nie spocznie dopoki nie zejdzie ze sceny politycznej.

  Co do krytykow pana premiera Tuska za niezajecie stanowiska w sprawie dr. Garlickiego, to mam troche ambiwalentny stosunek. Jednak przewaza szacunek, ze zajal sie tym co najistotniejsze dla kraju – gospodarka i polityka miedzynarodowa. Uwiklanie sie w spory miedzypartyjne i karczemne klotnie na pewno utrudnilo by mu to zadanie. Dlatego, moim zdaniem, lepiej, ze pan premier od tego stroni.

  Pozdrawiam.

 235. Panie Wiesku znowu Pan wszystko pomiaszal !!! ja z usmiechu dostaje
  zajadow , przepraszam ,ale nie jestem Klaun Felliniego…
  Czy mysli Pan ze jak wszystko pomiesza /po polsku/ to dostanie
  Pan wynik ,…ludzka egzystencja z pietruszka ,to Pan dostal !!!
  Kazdy duzy problem mozna rozlozyc na proste problemy ,ktore
  czlowiek moze sie stawic ,na tym polega nowoczesnosc ,
  Nawet poprawa o 20% jest postepem !!!!!
  A Pan mi pisze wedlug polskiej filozofii ,jak zawiazac sznoruwki ,
  jak nie ma sie poparcia ?? „kogo ” po co ???…
  Zycie idzie tak obok Waszych Mysli ze dostaje dreszczy ,tego od ponad trzydziestu lat na zachodzie nie przezylam !!
  Pozdrawiam
  ps . Panie Werbalisto normy to pojecie naukowe ktore ustalaja specjalisci w danej dziedzinie , a jesli Pan nie rozumie ze kazdy KAPanie Wiesku znowu Pan wszystko pomiaszal !!! ja z usmiechu dostaje
  zajadow , przepraszam ,ale nie jestem Klaun Felliniego…
  Czy mysli Pan ze jak wszystko pomiesza /po polsku/ to dostanie
  Pan wynik ,…ludzka egzystencja z pietruszka ,to Pan dostal !!!
  Kazdy duzy problem mozna rozlozyc na proste problemy ,ktore
  czlowiek moze sie stawic ,na tym polega nowoczesnosc ,
  Nawet poprawa o 20% jest postepem !!!!!
  A Pan mi pisze wedlug polskiej filozofii ,jak zawiazac sznoruwki ,
  jak nie ma sie poparcia ?? „kogo ” po co ???…
  Zycie idzie tak obok Waszych Mysli ze dostaje dreszczy ,tego od ponad trzydziestu lat na zachodzie nie przezylam !!
  Pozdrawiam
  Ps .
  Panie Werbálisto jesli Pan nie niezauwazyl, w co smie watpic ,ze
  kazdy kraj ma swoje prawa… cytat;PRAWO jest jedno… i to jest zawsze pisanew danym KRAJU … w danym Kraju …
  a pozniej sa prawa miedzynarodowe itp .itd.
  Prosze porozmawiac sóbie ze Slawomirskim ,ja nieT …

 236. Nie mam pojecia dlaczego moj komentarz ukazal sie podwojnie SORRY !
  Czary …Mary…
  Pozdrawiam

 237. Polonia-Sawa
  10 stycznia o godz. 14:27

  Jak to Cohena Zembaty śpiewał?
  „Jedno z nas nie może się mylić”…..
  http://www.youtube.com/watch?v=jZ9s_gQRXRQ

  Proszę poczytać o tworzeniu się i tworzeniu norm….
  Bo obawiam się, że jest Pani w błędzie…..

 238. @ Polonia-Sawa
  10 stycznia o godz. 14:27

  Szanowny Komentatorze (Komentatorko?) – prawo zmienia sie nie tylko z uwagi na KRAJ, ale rowniez ze wzgledu na STAN, a co gorzej – na jurysdykcje miejska. Roznice sa kolosalne, choc dotycza tego samego kraju. Jak wiec mozna napisac, ze „prawo jest jedno”? Oczywiscie, ze nie jest i nigdy nie bedzie. W Anglii wieszano dzieci za kradziez bochenka chleba, w calej Europie palono czarownice, deportowano Zydow, pozbawiajac ich majatku – wszystko zgodnie z PRAWEM. Dotyczylo to rowniez PRAWA miedzynarodowego. W USA posiadanie niewolnikow bylo zgodne z PRAWEM, podobnie jak potem segregacja rasowa. Sugerowal bym wiec, aby sie umowic, ze nie ma czegos takiego, jak ”JEDNO PRAWO”. Starano sie to obejsc roznymi metodami, ale dla mnie najbardziej przekonywujaca wersja jest o rabinie, ktorego zapytano o to, czym jest PRAWO (w judaizmie religia, to jedyne prawo). Przy czym, aby zrobil to stojac na jednej nodze. Obecni przy tym wierni bardzo sie obruszyli na taki lekcewazacy stosunek do rabina. Ten jednak, niezrazony, zlapal sie za stope i stojac na jednej nodze, wyrzekl: „Nie czyn drugiemu, co tobie niemile”. Po czym, opuszczajac stope na ziemie, dodal: „Cala reszta, to komentarz”. Dla mnie byla to najcelniejsza anegdota, wyjasniajaca istote PRAWA.

  @ wiesiek59
  10 stycznia o godz. 14:42

  Dzieki za Cohena – tez znaczy „kaplan”. Lepszy jednak w oryginale.

  Pozdrawiam.

 239. @ Sławomirski
  Oczywiście że można otwierać. Tylko że nie oczekiwałbym, że świetny zachodni specjalista przyjdzie pracować w polskich warunkach.

 240. @Werbalista 10 stycznia o godz. 13:32

  Proporcje ratlerka do wilczura niemieckiego są właściwe, ale kto wie czy nie tylko z tego powodu, że ratlerkowi wcześnie przerwano możliwość tworzenia IV Rzeszy. Nigdy się nie dowiemy, jakie monstrum wyrosłoby z niego gdyby Polacy dali się mu bardziej zniewolić.

  Uważam że poza osądem publicznym chorych idei pisowskich państwo polskie zobowiązane jest sprawiedliwie osądzić tych, którzy wdrażali je z naruszeniem prawa.

  Sam mam jednak problemy z wyrobieniem sobie opinii czy konsyliacyjna, miękka polityka Tuska wobec PiS jest korzystna dla Polski czy też nie. Rząd ten ma u mnie duży kredyt zaufania za spokojną i skuteczną politykę ekonomiczną.

  Jego konserwatywna polityka społeczna budzi mój sprzeciw, ale mam wrażenie, że Tusk stoi z boku i nie chce jej ruszać czy przyśpieszać nie z powodu kunktatorstwa i asekuracji, aby nie sparzyć sie gorącym kartoflem, ale aby konflikt ideologiczny między III i IV RP „przegryzł się” w samym społeczeństwie w takim stopniu, aby idee pisowskie zostały w końcu w trwały sposób zmarginalizowane.

  Użycie środków konstytucyjno-prawnych wobec PiS – jako destrukcyjnego ruchu politycznego mogłoby bowiem tylko powierzchownie skuteczne. W części społeczeństwa popierającego PiS wywołałoby ono poczucie niesprawiedliwości i budowanie kolejnych mitów martyrologicznych wśród Polaków, z których od wieków nie możemy się wygrzebać.

  Ale czy przeobrażające się przy pasywnej polityce rządu kłamstwo smoleńskie w mit smoleński nie wskazywałby na złudność oczekiwań na naturalne wypalenie się pisowskiego ogniska? Oto hamletowski dylemat Polaków.

 241. Polonia-Sawa
  9 stycznia o godz. 11:09
  Idz siać zamęt gdzieś indziej. Nie jestes progresywnym liberalem na jakiego sie kreujesz ale zwykłym metnym polglowkiem, produktem zamotanych ideologii. Jak można zaraz zrównywac etycznych, moralnych ludzi z PISem, czy pod twoim sufitem jeszcze jasno czy już demencja? To juz nie mozna byc moralnym-bezpartyjnym, zwyczajnie czlowiekiem z zasadami? Bosze…

 242. Werbalista
  10 stycznia o godz. 16:04

  Zdziwiło mnie ostatnio przeczytanie wiadomości, że gwałciciel został w którymś stanie uniewinniony ze względu na to, że ofiara nie była mężatką….
  Zgodnie z prawem Stanu, jedynie mężatki mogą być zgwałcone, a w XVIII wieku- czasie powstawania tego przepisu, o wolnych związkach czy seksie przedmałżeńskim, nie słyszano…..?

  To skąd te panienki w saloonach i domach publicznych?
  Ot, taka sobie NORMA prawna….
  Takich casusów Anglosasi trochę naprodukowali przez wieki.
  No ale ONI mają sędziów a nie maszynki do stosowania PRAWA.

 243. kozetka
  10 stycznia o godz. 16:41
  Tak samo uwazam. Madra, ale troche zapalczywa @mag chyba pochopnie kladzie kreske na Tusku.
  Ale do konca nie jestem tego pewien

 244. „Na rok w zawiasach to i mnie by się pewnie grzechów uzbierało”

  gratuluje, taki profesor jaka jego etyka.

 245. Andrzej Falicz

  dziekuje panie Andrzeju, to co pan napsal przywraca chocaz troche wiary , ze sa ludze w Polsce rozumejacy slowa prawo, demokracja. Dzieki.

 246. Sedzia Igor Tuleya wycofal sie ze swojej zapowiedzi o zawiadomieniu o prawdopodobnym popelnienu przestepstwa przez CBA. Jak pisze wyborcza zlagodzil.
  W tvn24 cisza na ten ten temat. Jedno zdane wplecione w materiale o Ziobrze.
  Ziobro nie jest moim „idolem” , ale zasmuca mnie fakt braku naprawde niezaleznych od partyjnych ukladow mediow.
  No i co Gospodarz teraz wymysli, zeby to ciemnemu ludowi sprzedac.
  Macki Pisu?

 247. Lewy
  Nie kładę na Tusku kreski, bo i jego kresu nie widać. Chocby dlatego, ze on nadal nie ma z kim przegrać.
  Jak przychodzi co do czego, Polacy okazują sie bardziej rozważni niż można by sądzic np. po wpisach w necie. Wybieraja „mniejsze zło”. Dlatego żelazny elektorat Kaczora raczej nigdy nie wyniesie go do władzy.
  Wkurza mnie tylko swoiste kunktatorsto Tuska. Zwodnicza ostrożność w kalkulowaniu, co mu się opłaci, a co nie.
  Przy okazji wielkiej wrzawy wokół sedziego Tuleya widac jak na dłoni, że zaniechanie rozliczeń IV RP (a zwłaszcza zdymisjonowanie Kamińskiego dopiero po 2 latach) było poważnym błędem.
  Cenię elastyczność premiera, ale jego „miękkość” sprawia, że różne ważne sprawy utykaja w martwym punkcie (m.in. fundusz kościelny, przekręty komisji majątkowej, refundacja in vitro, ustawa o związkach partnerskich).

 248. mag,
  pozwolę sobie powtórzyć to, co wczoraj napisałam na blogu Passenta:

  Matylda
  10 stycznia o godz. 10:29

  Pisze Gospodarz:

  Donald Tusk kalkulował, że w oczach wyborców bardziej opłaca się być wielkodusznym, niż wyjść na mściwego. Teraz sędzia Tuleya wyręczył premiera Tuska i Platformę, uchylił drzwi do szafy, w której są szkielety.

  Być może jest tak, jak sugeruje Gospodarz i decyzje Tuska miały charakter kunktatorski. Każdy polityk kalkuluje i robi to, co uważa za opłacalne, również dla siebie osobiście. Sprawa Jarucka vs Cimoszewicz byłaby argumentem „za”.
  Ale można też na zachowanie Tuska popatrzeć jak na zachowanie rozważne i skuteczne z punktu widzenia strategii zmiany postaw społecznych. To są procesy rozciągniete w czasie. Każdy musi sam dojrzeć do zmany postawy. Nikt nie robi tego na sygnał dany od władzy. Społeczeństwo „dostało” dużo czasu żeby się przekonać, że za pokazaniem tego, co pokazał pan sędzia Tuleya, nie stoi potrzeba zemsty Tuska.
  I co więcej, nie stoi za tym nawet potrzeba własnej rehabilitacji w oczach wyborców. A przecież nie można zapominać, że jest o co obwiniać i Tuska i PO. To również ich głosami powołano do życia CBA. I to również ich głosami postawiono na jego czele człowieka, który pojechał do Paryża, obrzucać jajkami urzedującego Prezydenta RP.
  Warchoł na czele instytucji majacej zaprowadzić pdnowę moralną Polski
  O tym nie wolno zapomnieć.
  Osobiście wolę, że Tusk nie bawił się, wzorem Jarosława Kaczyńskiego, w przebieranki po zdobyciu władzy. Wolę, że nie zmienił natychmiast swojej twarzy. Mam mu za złe i Cimoszewicza i CBA i Kamińskiiego. Ale miałabym mu jeszcze bardziej za złe, gdyby nagle zmienił się o sto osiemdziesiąt stopni.
  Inna rzecz, co zrobi teraz? Kiedy szafa została otworzona i trupy się wysypały.

  Bliżej mi, w tej kwestii, do poglądów @kozetki i @Lewego. W ocenie procesów społecznych miarodajne sądy można wydawać dopiero po latach. Tusk niejednokrotnie pokazał, że ma dobry słuch społeczny. Być może i w tej kwestii miał rację, postępując tak, jak postąpił.
  Trzeba przy tym pamietać, że rząd musi nieustannie dokonywac wyborów. I to najczęściej wyborów między dżumą a cholerą. Zawsze ktoś będzie niezadowolony. Rząd musi brać pod uwagę wszystkie problemy i całe społeczeństwo. Nie może zajmować się jedynie dopieszczaniem swoich wyborców. O wrogach też musi pamiętać i dbać o ich interesy. Oni też są jego pracodawcami.
  Naprawdę trudno mi orzec, nie potrafię tegp wyważyć, w którym momencie kończy sie dbanie, w miarę możliwości, o całe społeczeństwo a zaczyna kunktatorstwo.

 249. Polonia-Ssawa
  10 stycznia o godz. 16:53
  co prawda to prawda napewno mam demencje ,bo nie przypominam sobie ,
  wedlug cytytu ,abym zjednywala etycznych i moralnych ludzi z Pisem.
  Szczawie sie wybitnie cos pomylilo .
  Pozdrawiam
  ps. a to ze tzw. Niepisowcy robia czasem balagan to juz nie moja
  wina ,dla mnie to takie polskie przedabrzanie !!/i nikt tego na swiecie nie rozumie /.
  Pewnie Polacy musza stale wystepowac „z dodatkiem specjalnym „.
  Paniusia by chciala sianeczko pod dupke ?/jak sie mowilo w krakowskim
  i warszawskim kabarecie / Nie ma !!

 250. Jako, że w niewielu komentarzach poruszono wątek darowizny, chcę się przychylić do głosu Pickarda (7 stycznia o godz. 12:42). Z tego co słyszę z mediów, faktycznie wygląda mi na to, że może się skończyć na ew. niezapłaceniu odpowiedniego podatku. Wszak prezenty chyba wolno przyjmować?

 251. Matylda
  Rozumiem Twoje argumenty niejako w obronie Tuska. To co zwiemy kunktatorstwem jest trudno wymierzalne, biorąc pod uwagę szeroki kontekst odniesienia. Oceny wystawia nieraz dopiero historia.
  Przypadek CBA, a także kondycja polskiej pokuratury dowodzą jednak, że zaniechania Tuska w obu tych sprawach, odkąd został premierem, po pięciu latach wydały trujące owoce.
  Zaczynam równiez wątpić w jego „dobry słuch społeczny”. Nie chodzi mi nawet o ACTA, bo pojawiła się zupełnie nowa kategoria oburzonych, czy jak to zwać, a skala protestu w obronie wolności netu zaskoczyła wszystkich.
  Mam na myśli wszystko to, co związane jest z chorymi relacjami między kościołem a państwem. Tusk wciąż balansuje na cienkiej linie, bo chce by wilk był syty i owca cała.
  To oglasza, że nie będzie klękał przed biskupami, to wycofuje się, pod ich naciskiem, z likwidacji Funduszu Kościelnego. A przecież wystarczy poczytać sondaże, czy wpisy na różnych forach, by wiedzieć, co ludzie o tym myślą.
  Podobnie zachowuje się w innych społecznie istotnych sprawach.
  Może ma rację, bo jest człowiekiem odpowiedzialnym i zdaje sobie sprawę, że z poniedziałku na wtorek nie da się zmienić ani ludzkiej mentalności, ani dojrzeć do demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.
  Martwi mnie tylko, że w porównaniu do dwóch poprzednich dekad III RP cofamy się w tych sferach, o których piszę wyżej.
  Cezurą, w moim odczuciu, była próba zainstalowania IV RP. Te cholerne dwa lata (2005-2007) plus histeria posmoleńska jeszcze długo będą się nam odbijały czkawką.
  Subiektywnie i z pełnym przekonaniem uważam, że dopóki Jarosław Polskęzbaw będzie w grze, nie zaznamy spokoju.

 252. Mag i Matyda,

  dzisiejsi poitycy są emenacją naszej, społeczenstwa kondycji.
  Kiedy my, w swoich umysłach dopuszczamy ich swawolne, polityczne wygibasy- oni , jako główni eneficjenci okołopolitycznych gier- natychmiast biorą soie prawo do wszelkich rozlazłości , aż po kresy wszelkich przyzwoitości.
  Są kraje, gdzie politycy z najwyższych półek , za jeden krzywy numer są kasowani. U nas póki co, we wszystkich nieczystych przypadkach, natychmiast zaczyna się medialny „nawozowy show”, który miksuje takie sprawy z naszymi rozchwianymi, emocjonalnymi jaźniami i … najbardziej” ofiarni „wojownicy z takiego show- spoczywają na zasłużonych laurach/posadach/.
  Ciekawe, czy gdybyśmy my, np. po aferze z udziałem pani Jaruckiej, stanęli murem, i odpuścilibyśmy sobie wszelkie albo-alo- czy zyskalibyśmy coś więcej , zamiast bardzo gibkich, wirtualnych dyktatorków?
  Czy wyzwolimy się kiedyś ,jako społeczeństwo – piętna poczucia naszego finezyjnego, jedynego słusznego rozumienia gier politycznych?
  Czy stać nas będzie na na odrobinę pokory, żeby dopuścić do siebie fakt, że to my ich-polityków stwarzamy?
  Czy w końcu osiągniemy taki pozoim odwagi obywatelskiej, która pozwoli nam zdecydowanie reagować na „błędy” wszystkich polityków, zwłaszcza tych naszych?
  Tylko społeczeństwa prawdziwie partnerskie na styku władza-obywatele, mogą naprawdę się rozwijać.
  Z pozdrowieniami, Idiota

 253. http://www.radiozet.pl/Programy/Gosc-Radia-ZET

  Od zawiłości prawnych, jest Kalisz…..

 254. @ Idiota 11 stycznia o godz. 13:57

  Obserwacje warte głębszej refleksji. Może Szanowny Gospodarz napisałby kiedyś o tym polskim, a może uniwersalnym fenomenie socjologicznym ? Warto zaglądać nie tylko do własnego, osobistego sumienia ale i przyglądać się bliżej „sumieniu” naszego społeczeństwa. Czy my jako współplemieńcy dobrze się znamy ? Czy wiemy w jakim kierunku ewoluujemy ?

 255. @ mag 11 stycznia o godz. 12:51

  Podzielam te same wątpliwości co do z jednej strony intencji, a z drugiej możliwości, kompetencji naszego premiera. Czasami wydaje mi się, że skupia się na tym co według niego jest najważniejsze: gospodarka, jako podstawa bytu obecnych i przyszłych pokoleń. Póki co robi to dobrze i już za to wart jest dobrego raczej niż złego słowa.

  Resztę zdaje się banalizować, traktować jak igrzyska, oddając całkowicie pole swoim współpartyjnym partnerom lub konkurentom, opozycji politycznej, kościołowi, mediom. Kiedy czasami dla pozorów trzymania ręki na pulsie włącza się w te przepychanki, robi to z gracją słonia w składzie porcelany: ACTA, kastrowanie ludzi.

  Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyśmy rowijali się jako kraj równomiernie, bo co z tego że nam tort gospodarczy rośnie, jak możemy się kiedyś pozabijać przy jego dzieleniu. Z drugiej strony nasza sytuacja wygląda chyba lepiej niż np. Hiszpanii, gdzie za rządów Zapatero priorytetem nie była gospodarka, a sprawy społeczne. Teraz bieda im zagląda w oczy.

 256. do
  Slawomirski
  9 stycznia o godz. 17:37
  Bylem. Bylem rowniez patientem na intensywnej terapiii i nie cierpialem. Stan regulowanej spiaczki oraz leki z obszaru opiatow bole niweluja do zera.
  Z powazaniem.
  ET

 257. @ hanna
  11 stycznia o godz. 7:19

  Szanowna Komentatorka napisala tak: „Na rok w zawiasach to i mnie by się pewnie grzechów uzbierało”
  gratuluje, taki profesor jaka jego etyka.

  Tu nie ma co gratulowac profesorowi, ktory jest paskudnym grzesznikiem i parchatym Zydem – jak ja, choc akurat nie mialem szczescia narodzic sie w narodzie wybranym. Niestety, podobnie jak Szanowny Gospodarz, jestem tylko Polakiem (co oczywiscie dyskwalikuje Szanownego Gospodarza i mnie – bo nie jestesmy „prawdziwymi” Polakami).

  Gratulacje naleza sie Szanownej Komentatorce, bezgrzesznej – od dzis wypatruje gwiazdy na wschodzie, by doprowadzila mnie do stajenki.

  Pozdrawiam.

 258. @ kozetka
  11 stycznia o godz. 15:02

  Alez Szanowny Komentator palnal w sam srodek problemu. Czego oczekujemy od panstwa? Od Polski? W jak najszerszym znaczeniu tego slowa. Mam rodzine i przyjaciol w Polsce, jak rowniez rodzine i przyjaciol, ktorzy wyemigrowali. To Polska zgotowala im taki los. Nie obecna – choc ludzie emigruja dalej, ale chyba odczucia emigrantow sa podobne, choc moze sprzeczne z odczuciami mieszkancow Polski. Emigranci po prostu chca byc dumni z kraju swojego pochodzenia. Zapewnil to prezydent Walesa i Kwasniewski. Obecnie godnie reprezentuja Polske pan premier oraz minister spraw zagranicznych, pan Sikorski. Kaczynscy spowodowali, ze wstyd bylo sie przyznac, ze jest sie Polakiem, co pokutuje do dzisiaj.

  Jednym z pocieszajacych aspektow jest to, ze emigranci (dobrowolni lub nie) maja coraz wiekszy wplyw na polityke Polski, po raz pierwszy raz w historii mogac sie wypowiadac na forum ogolnym. Tego jeszcze w historii Polski nie bylo. „Wielka Emigracja” miala glos ograniczony, „paryska Kultura” docierala do niewielu, a Wolna Europa i Glos Ameryki prezentowaly tylko wybrane opinie. Politykom coraz trudniej ukryc sie przed krytyka i pewnie nie dotyczy to tylko Polski.

  Stad, moim zdaniem, pan premier Tusk robi slusznie nie wdajac sie w spory i unikajac zajmowania stanowiska w malo istotnych sprawach. Uwiklalby sie wtedy w niekonczonce sie spory (na co nalega opozycja), zamiast zajac sie kierowaniem panstwem.

  Do rozszepiania wlosa na czworo ma, na szczescie, takich Komentatorow, ktorzy wystepuja takze na tym forum.

  Pozdrawiam.

 259. @ Werbalista 11 stycznia o godz. 19:29

  Wracając do tematu tego blogu możnaby tym optymistycznym akcentem go zakończyć, gdyby nie wolta sędziego Tuleyi. Niewiadomo czy wynikająca ze słabszych materiałów niż miał w ręku (coby niezbyt dobrze świadczyło o jego profesjonalności, że je na wyrost ocenił), czy też jakaś Bardzo Ważna Persona wyperswadowała mu otwarty atak na CBA.

  Obstawiałbym tą drugą ewentualność zważywszy, że w śledztwa stalinowskie w wersji soft włączona była prokuratura, która miałaby teraz oceniać doniesienie Tuleyi o nielegalnych działaniach. Teraz pozostaje jej na okrągło odpowiedzieć o „niektórych” nieprawidłowościach.

  Jakże tej władzy nie można spuścić z oka, która daje sygnał że CBA nie może nic złego się stać. Niestety nie znalazl się drugi, „duży” Tuleya w min. sprawiedliwości, któryby pociągnął temat. Mam obawy, że publiczny prztyczek w ucho, jaki dostał sędzia Tuleya od min. Gowina mógł mieć ciąg dalszy w kuluarach, z czego wyszły tylko „nieprawidłowości”. Widmo PiSu krąży nad polską sprawiedliwością.

  Istotnie, budująca jest możliwość włączenia Polonusów do dyskusji o polskim podwórku. Nie brakuje jednak wśród rodaków – tubylców takich, którzy odmawiają Wam prawa do zaglądania na to podwórko. Zwłaszcza, kiedy u niektórych którym nie staje w dyskusji argumentów i na końcu kwestionują „rawdziwość „polactwa” Polonusów, a zatem i prawo do zabierania głosu.

 260. Marit pisze i kpi z Kagana 7 stycznia o godz. 8:06
  -„Wiadomo. Zabijają ludzi na narządy. Gdyby nie przeszczepy, ci ludzie żyliby wiecznie.” – i dodaje prześmiewczy emotikonek.
  A co, jeśli „się zabija” jednak? No to jak, dalej śmieszne?
  http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/koszmar-zoltym-domu
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Wycinali-im-organy-bez-wiedzy-rodzin,wid,11795427,wiadomosc.html
  http://fakty.interia.pl/news/rabini-wsrod-zatrzymanych-za-handel-organami,1343476,4734

 261. @ kozetka
  11 stycznia o godz. 20:58

  Jaka tam wolta? To co sie stalo, to sie nie odstanie. Wpis Szanownego Komentatora sprowokowal mnie jednak, by zabawic sie w futurologa (czy – astrologa). Pora – poczatek roku – akurat.

  A wiec przewiduje, ze sedzia Tuleya nie zagrzeje miejsca na lawie sedziowskiej. Niebawem, choc nie za szybko, dostanie propozycje awansu na tak atrakcyjnych warunkach, ze trudno bedzie odmowic. Ale awans bedzie na taka pozycje zeby nie mogl klapac dziobem. Wladza tego nie lubi.

  Panu Ziobrze urwala sie linka i koncem kadencji odejdzie z polityki. Pewnie, praktykujac prywatnie, bedzie bronil kierowcow zlapanych na fotoradar albo pijanych rowerzystow. Wielkich sukcesow w palestrze nie rokuje.

  Pp. Kaczynski i Kaminski – niestety – pozostana z nami, choc pan Kaczynski juz chyba niedlugo. O fotel prezesa beda sie toczyly zaciete wewnetrzne walki, ale chyba zwyciesko z walk wyjdzie pan Blaszczak.

  I tym optymistycznym akcentem koncze.

  Pozdrawiam.

 262. Werbalista ( 11-01-g.23:24)
  Skoro pan wieszczy, ja też spróbuję.
  Ziobro to szczwana sztuka. Prawo zna słabiutko i nie spadnie na cztery łapy jak mecenas Giertych, który jest świetnym prawnikiem. Będzie się trzymał polityki za każdą cenę.
  Nie zdziwię się, jeśli na kolanach pójdzie do Canossy. Już oni pospołu z Kurskim coś wykombinują, np. w ramach obrony wartości IV RP. Moment jest dobry, bo zostały one (te wartości) zaatakowane przez sędziego Tuleya, więc jest powód, by wejść w rolę synów marnotrawnych, przed którymi ojciec prezes otworzy ramiona.
  Kaczyński, Kamiński i Macierewicz trzymają się na razie mocno, ale kto wie, jaki numer może im wyciąć Hofman z Blaszczakiem, o ile nie wezmą się za łby między sobą. Kaczor już niejedną żmiję na własnej piersi wychodował.
  Chłopcy są ambitni, megacyniczni i tylko nóżkami przebierają, żeby sięgnąć po schedę, a nie przypuszczam, by jeszcze wierzyli, że prezes poprowadzi ich do zwycięstwa.
  Tak sobie gdybam od niechcenia, bo szczerze mówiąc bardzo mnie to wszystko mierzi i wiem, ze lepiej zająć się czyms bardziej pożytecznym.
  P.S.
  Zawsze chętnie czytam pana wyważone komentarze,
  pozdrawiam

 263. kozetka
  11 stycznia o godz. 20:58

  Dałem wam Kalisza, ale nie słuchacie mądrego prawnika….

  Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa byłoby nieskuteczne według niego- bo przedawnienie……
  Natomiast wytknięcie błędów ZMUSZA do zajęcia stanowiska.
  Niuanse prawne, znane wtajemniczonym, dla opinii publicznej są nieczytelne.
  No ale tumany prawne typu Ziobro, nie znają się na tym.
  Gowin też pobiera lekcje u Kalisza……

 264. Sławomirski,

  cieszę się z twojej diagnozy medycznej dobrze rokującej ET na najbliższą przyszłość.
  Oznacza to, że w najbliższej przyszłości nie będziemy pozbawieni oryginalnych i wyrafinowanych intelektualnie uwag co do mizeroty całej czołówki blogowej.

 265. @wiesiek59 12 stycznia o godz. 9:45

  Jeżeli Kalisz ma rację, to byłoby to pokrzepiające że sędzia Tuleya nie oddaje pola.

 266. @ Werbalista 11 stycznia o godz. 23:24

  Wydaje mi się, że Ziobro to nie ten format co Giertych, który umiał odejść z polityki. Jak pisze mag, różnica między nimi jest jednak zasadnicza, bo ten pierwszy jest raczej zerem profesjonalnym, więc nie ma gdzie odejść. W związku z tym sądzę, że będzie trwał w polityce długo, być może schowany po jakimś czasie przez Rydzyka w drugim rzędzie.
  Pozdrawiam

 267. Zdaniem b. szefa LPR również przewodniczący KRS „przyłączył się do nagonki na sędziego”. – To jest w ogóle skandal. Jeżeli w Polsce mamy niezawisłych sędziów, jeżeli Rzeczpospolita temu sędziemu dała orła na piersi, prawo do tego, żeby ferował werdykty, to jedyna polemika, jak może być dokonywana przez władze państwa – czyli np. przez prokuraturę – to jest ewentualnie apelacja.

  Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,13179111,Giertych__Skazanie_dr__G__porazka_Ziobry__A_Gowin.html#ixzz2Hle4rZD3
  ==============

  Dla odmiany Giertych, też łebski prawnik…..

 268. kozetka
  11 stycznia o godz. 15:02
  ” Czy my jako współplemieńcy dobrze się znamy ? Czy wiemy w jakim kierunku ewoluujemy ?”
  ————————————————
  Kozetko,
  Twoje zapytania- to ciągle wersja optymistyczna, „skażoa” pięknem humanizmu.
  W rzeczywistości , jesteśmy coraz bardziej społecznie – mentaną mamałygą. Ja, czuję się społecznie- strzępem, produktem odpadowym poczynań wszelkiej maści spin-doktorów, mentalistów etc., którzy oprócz swojej paskudnej roboty, via- media chełpią się swoją niszczącą robotą, szydząc z nas wprost, w ramach naszych głupkowatych zamiłowań do każdej/przerważnie bezmyślnej/ sensacyjności.
  Oczywiście , owe sługusy aktualnych rrozgrywających naszą politykę, doskonale wiedzą, że my- to im możemy naskoczyć, bo przed aktualnym wcieleniem demokracji/patrz prof.Bauman/, dzięki ich bezwzględnym protektorom/politycy/ nic nas nie jest w stanie obronić.
  Co nam pozostaje? Badania, rankingi etc., i „twórcze”/cyniczne/ kreacje specjalistów od … robienia z nas coraz większych baranów.
  Pozdrawiam,Idiota

 269. Nemer 11 . 22-42 Piszesz //dajesz linki// o zatrzymaniu polityków w tym i rabinów.
  A kiedy ? moze podasz ?? kiedy zatrzymany zostanie chociażby Rydzyk.
  za co??
  A chociażby za to ze nie stawia się na wezwanie sądu – o innych powodach wspominał nie będę.
  Wszyscy je znają.

 270. @ Idiota 12 stycznia o godz. 14:49

  „Co nam pozostaje? Badania, rankingi etc., i „twórcze”/cyniczne/ kreacje specjalistów od … robienia z nas coraz większych baranów.”

  Podzielając diagnozę o cynicznej manipulacji narodem przez kompleks medialno-partyjny widzę jednak więcej jasnych kolorów niż ty w swojej konkluzji.

  Sądzę że czegoś jako naród się uczymy, a kto wie czy obecność PiSu, Rydzyka i betonu biskupiego tego procesu nie przyśpiesza.

  Ukłony

 271. kozetka
  12 stycznia o godz. 15:36
  ———————
  Ponieważ sprawy społeczne nie toczą się liniowo/ bywają odcinki rozwojowe, nie ciągła linia/- praktycznie nic pewnego, nie jesteśmy w stanie powiedzieć o naszej, społecznej przyszłości.
  Dodatkowo, oprócz dłgiej perspektywy czasowej potrzebnej do rozwoju , olbrzymie znaczenie ma wartość wypadkowej wszystkich spraw dotyczących danego społeczeństwa- obecnie w kontekście glbalnym.
  Rokowania dla nas są raczj loteryjne niż mierzalne.
  PiS, Rydzyk etc.- to elementy naszego społecznego systemu, jego odsłony. Niestety, ich przydługa trwałość w czasie , zniszczyła okres szczytowych potencjałów pozostałych graczy, a wszyscy gracze zalokowali naszą scenę polityczną dla rozwoju nowych podmiotów politycznych. Duch naszej klasy politycznej, jest dotknięty postępującym uwiądem, a dotychczasowi liderzy nie generują już społeczych nadziei. Nawet najbardziej poważany przez społeczństwo pan prezydent Komorowski, jakby uciekał do beztroskich czasów harcerskich. Spróuj, dla zabawy ułożyć ze wzystkich naszych polityków, jedną , rokującą drużynę, adekwatną do obecnych wyzwań. W ramach dopowiedzenia, uściślę, że drużyna rokująca, to zespół złożony z osób kompetentnych, kreatywnych, w lot czytających aktualizujące się w zawrotnym tempie wyzwania, bezwzględnie uczciwi i odważni…

  Pozdrawiam,Idiota

 272. Nurtuje mnie problem: czy sędzia Tuleya to jedyny sprawiedliwy w tej Sodomie?

 273. @ mag
  12 stycznia o godz. 9:29

  Dziekuje za komplement. Czy Ziobro wroci na lono prezesa, to bez znaczenia (ale nie wroci). Partie Kaczynskiego i Ziobry sa na wylocie i oni doskonale zdaja sobie z tego sprawe. Teraz z duza przyjemnoscia czekam na wniosek wotum nieufnosci w stosunku do rzadu premiera Donalda Tuska. Nastepny akt komedii. Poprzednich opisywac nie musze, bo wszyscy widzieli. Partia, ktora nie ma zadnego programu, oprocz obchodzenia swiak ku czci poleglych bojownikow raczej nie ma racji bytu. Wzoruje wszystkie swoje akcje na koscielnych rytualach; wlacznie z uroczystymi procesjami, masowymi modlitwami i „kazaniami”, bo przeciez prezes nie dyskutuje, tylko wyglasza z ambony.

  Wiec partia nie ma dlugiego zycia, tylko tyle ile jest jeszcze wierzacych. A jest jeszcze duzo. Wiec jest szansa, ze pan Kaczynski dozyje spokojnej starosci i splendoru bycia prezesem. „Mlodsi panowie” – juz nie. Szczury uciekajace z tonacego okretu tez raczej szans nie maja – brak talentu. Co nie znaczy, ze nie przezyja – to z pewnoscia tak, ale bez blichtru i splendoru, ktore je otaczal.

  @ kozetka oraz Idiota

  Wydaje mi sie, ze badania i rankingi przestaja miec znaczenie. Polska to nie Ameryka. Po pierwsze, jest czlonkiem UE i musi dostosowac sie do tego politycznie i prawnie. Po drugie, ma olbrzymia ilosc emigrantow, ktorzy w badaniach CBOS nie uczestnicza, ale maja dosc istotny wplyw na polityke. Chocby – przesylajac pieniadze swoim bliskim w Polsce – i rozmawiajac z nimi, informujac ich o swoich pogladach. Nawet, jesli nie glosuja osobiscie, maja wplyw na poglady w Polsce. CBOS nie jest w stanie tego zbadac. A prosze wziac pod uwage, ze co najmniej ponad 10 procent Polakow przebywa na emigracji. To ogromna liczba, na ktora nie maja wplywu polskie media, polscy politycy, ani kosciol. Czerpia wiadomosci z innych zrodel, takich, jak Internet. W dodatku sa dosc obrotni w tym, wiec nie przyjmuja wiadomosci na wiare: „mamusia powiedziala”. W sieci sprawdza wszystko i postepuja zgodnie ze swoimi pogladami, a nie tymi, jakie probuja sprzedac im politycy. Dlatego – wydaje mi sie – ze badania opinii publicznej w Polsce jest juz troche nieprawdziwe.

  Pozdrawiam.

 274. @ Idiota 12 stycznia o godz. 16:23

  „Spróbuj, dla zabawy ułożyć ze wzystkich naszych polityków, jedną , rokującą drużynę, adekwatną do obecnych wyzwań.”

  Zastanowiłem się nad tym i wydaje mi się, że taką bym znalazł. Jednakże, niestety albo raczej stety, wybór egzekutorów polityki w państwie nie należy do jakiegoś gremium specjalistów, ale do całego narodu. Wybrani zawsze pozostaną emanacją narodu (jeżeli wybory były demokratyczne) i zawsze poniżej oczekiwań pewnej części społeczeństwa o wyższej wiedzy, doświadczeniu, oczekiwaniach i wymaganiach.

  Wydaje mi się, że ci zainteresowani polityką i stawiający władzy większe wymagania, niż większość społeczeństwa byliby bardziej „produktywni” sami angażując się w politykę lub działalność społeczną, a nie tylko recenzowali władzę. Mnie to też dotyczy, stąd staram się nie rozpędzać z frustracjami, skoro nie stać mnie samemu na coś więcej, niż blogowanie w „Polityce”.
  Pozdrawiam

 275. @ Werbalista 12 stycznia o godz. 17:31

  Jesteś jak Mały Książę, zawsze znajdujesz the bright side of the moon, dla tych którzy widzą zbyt dużo ciemnych stron. 🙂

 276. @ kozetka
  12 stycznia o godz. 21:33

  Bardzo piekny komplement. Niestety, dorosli niczego nie rozumieja, a dzieci bardzo to meczy zeby im tlumaczyc to samo bez konca (tlum. moje)

  Pozdrawiam.

 277. Nieładnie, red. Passent znowu ocenzurował mój wpis, i to o kulturze (!) Kopii sobie nie zostawiłem, więc muszę mniej więcej z pamięci. Popatrz sam Gospodarzu, czy taki wpis trzeba było zaraz wycinać, BTW – wielkie dięks za blogowy support, jesteś moim bohaterem, wielkim obrońcą wolnego słowa (mam nadzieję, że apetycik masz już dziś mniejszy):

  „Sprawa się rypła, w Hollywoodzie wyśmiali roszczenia Kaśki Bieglow do Oscara za jej propagandową agitkę o zabiciu od lat już zimnego trupa, na dodatek dzięki zeznaniom wydobytym torturami – nawet dla hollywoodziakow dratwa użyta do uszycia tej abstrakcji była tak gruba, że normalnie wymiękli. Natomiast Irańczycy powiedzieli ponoć Benowi Kłamczuchowi Affleckowi, że nakręcą swój film, żeby pokazać ciołkowi jak naprawdę wyglądała operacja „Argo”. Wybierałem się na ten film, ale po przeczytaniu wywiadu z Affleckiem, w którym mówił, że nie pojechał do Iranu, żeby nakręcić zdjęcia, bo się bał, iż „może to zostać odebrane jako wspieranie reżimu”, śmiechawka mnie ogarnęła taka, że musiałem sobie odpuścić i poprzestać na czytaniu recenzji, miażdżących, jak się można było spodziewać.

  Francuzów Hollywood nie lubi już od czasów prezydenta de Gaulle’a, który po złoto Francji wysłał do USA okręt wojenny, żeby mu tam żaden nawet nie mrugnął, więc rewelacyjny film „Nietykalni”, wyświetlany u nas w ramach Ery Nowe Horyzonty, nie ma pewnie najmniejszych szans… Oscarowe żniwo zbierze chyba „Lincoln” Spielberga, czymś trzeba przecież wreszcie przykryć świetny film Roberta Redforda „Spisek”, traktujący o tej historii tak, jak się rzecz w istocie miała: zawiniła wiadoma finansjera, a powiesili Bogu ducha winną katoliczkę…

  A propos złota, na stronie GATA pojawił się link do się kolejnej interesującej petycji – po tej Alexa Jonesa żądającej wykopania za Ocean Piersa Morgana – dotycząca fizycznego audytu amerykańskiego złota, o którym przesłuchiwani przez Kongresmana Rona Paula FED-ziaki powiedzieli, że… nie mają żadnego – jest film na YouTube. gata.org/node/12104 ”

  Jeszcze raz dzięks za help, spadam.

 278. Werbalista
  12 stycznia o godz. 17:31
  —————-
  jeśli chodzi o nowe tendencje w tworzeniu się naszej polskiej świadomości społecznej, w sporym stopniu jest tak jak napisałeś.
  Ja, póki co, widzę w tych „pierwszyznach” głównie naśladownictwo tego co europejskie. Te kreacje odbywają się jezcze bez autentycznej refleksji nad nowym. Przeważnie to co podejrzeliśmy w Europie/z perspektywy niższego szczela/ jest najlepsze i koniec!
  Nikt nie zawraca sobie głowy tym, że dla Europejczyków będących społecznie na wyższym etapie rozwoju- większość wartości oznacza co innego niż dla naszych społecznych nuworyszy. Kiedyś, być może…
  Znajomi mojego syna, dwudziestoparolatkowie, którzy pracują w Anglii raptem po ok. osiem miesięcy, już „Polskę mają w d…e”, a wszyscy bojownicy o naszą wolność,zwłaszcza powstańcy, to byli „głupolami” etc.
  Dla nich, dzisiejsze odrębne państwowości to „totalny przeżytek”, i „zrobią wszystko, żeby uciec od polskiego dziadostwa”. itp.
  Pozdrawiam,Idiota

 279. kozetka
  12 stycznia o godz. 21:25
  ————
  masz oczywiście czystą rację w tym co napisałeś.
  Być może w moich wpisach zarzmiało trochę moich osoistych emocji, co przysłoniło obiektywny charakter naszej rozmowy o wiadomych wartościach.

  Pozdrawiam,Idiota

 280. Przeczytaj sobie marny profesorku statystykę” Poltransplantu”.

 281. Nikt ale to nikt nie powinien podawać ręki tym indywiduum jak by napisał Boziewicz, przebywanie w otoczeniu tych indywiduuw z „gentelmena” czyni każdego osobę nie honorową i apeluję do mediów aby ich do mediów nie zapraszać, niech jadą do Torunia wykładac swoje racje.

 282. Hartman myślicielu, a pomyślałeś o tym ilu kierowców mogłoby przejechać, gdyby policja i prokuratura po wypadku śmiertelnym nie badała miejsca zdarzenia, nie wstrzymywała ruchu, nie prowadziła śledztwa itd.?
  To jest poziom Pańskich błyskotliwych przemyśleń.
  Stosowania filozofii Kalego czy „równych i równiejszych” już nawet nie chce się komentować.

 283. Mam jedno pytanie: Dlaczego po zatrzymaniu szefa kliniki nie przeprowadzano zabiegów? Czy na oddziale kardiochirurgii był tylko i wyłącznie jeden operator w osobie dr Garlickiego?! To jak prowadził politykę kadrową dr. Garlicki, jeżeli jego absencja wywołuje skutek paraliżu oddziału.

 284. Mam taką nadzieję że ekipa która zrobiła tą aferę z Doktorem Garlicki kiedyś odpowie przed sądem ……
  Trzeba pamiętać niezaniedługo wybory ziobro – kamiński i reszta pisowskiej bandy będzie znowu kandydowała – pokarzmy im jakie mamy o nich zdanie
  ( składak -/ tak nas nazywają / transplantacja serca z tego roku z kliniki Jana Pawła 2 Kraków )

css.php