Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

18.07.2013
czwartek

Tusku się pokićkało

18 lipca 2013, czwartek,

Jeden organ władzy publicznej ogłasza referendum, a drugi radzi, by nie brać w nim udziału! No to ci dopiero cyrk! Premierowi wszystko się pokręciło. Dwója z politologii i kultury prawnej! Na szczęście referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz jeszcze nie zostało ogłoszone, więc wypowiedź premiera Tuska, zalecająca pozostanie w domu, jest tylko wpadką, a nie skandalem. Gdyby powiedział to samo po dacie formalnego ogłoszenia referendum, byłoby znacznie gorzej.

W państwie prawa obowiązuje domniemanie, że organy władzy publicznej działają w dobrej wierze, czyli chcą tego, co postanawiają i w realizację swych postanowień – zwłaszcza takich, które wynikają z prawa – w pełni się angażują. W przypadku referendum oznacza to, że władza spodziewa się, że uda się je przeprowadzić skutecznie i jej wynik będzie wiążący. Władzy nie wolno działać na niby, bo to strasznie demoralizuje państwo i psuje relacje z obywatelami.

Przede wszystkim jednak w demokratycznym państwie prawa władza generalnie zachęca obywateli, aby korzystali z przysługujących im praw politycznych. Od biedy, jeśli jest to jej nie na rękę, może nie zachęcać i siedzieć sobie cicho. Ale pod żadnym pozorem nie może odwodzić obywateli od korzystania ze swych praw! A udział w referendum jest właśnie uprawieniem politycznym. Jeśli premierowi się to referendum nie podoba (a nie musi), to – cytując klasyka – ma wspaniałą okazję, by siedzieć cicho. Dlaczego ją zmarnował? Bo nie ma (podobnie jak większość z nas) jasnego pojęcia o tym, na czym polega cały ten ustrój wolności, którego się od ćwierć wieku uczymy.

Błąd premiera był podręcznikowy. Zapomniał, że jeśli władza mówi obywatelowi „lepiej tego nie rób”, to może on sobie pomyśleć, że jest to zawoalowana groźba. Oczywiście, w konkretnym przypadku referendum warszawskiego obawa przez szykanami z powodu uczestniczenia w nim byłaby absurdalna. Niemniej jednak obniżenie zaufania o wyborów jest czymś tak destrukcyjnym dla demokracji, że przyjmuje się w praktyce życia publicznego wspomnianą wyżej żelazną regułę: nie odwodzić obywateli od wykonywania swoich uprawnień demokratycznych!

Ponadto premier swoim komentarzem pomylił dwie role: zwykłego obywatela (w którego się chwilowo wcielił) i organu władzy publicznej (którym jest). Jako obywatel Tusk, premier zachęca innych obywateli, by udzielili poparcia Hannie Gronkiewicz-Waltz poprzez nieuczestniczenie w referendum. Owszem, obywatel (Warszawy) staje dziś przez dwiema możliwościami wyrażenia swojego poparcia dla zagrożonej pani prezydent: może zagrać na nieważność referendum (zostając w domu), przez co osiągnie taki sam skutek, jak zwycięstwo pani prezydent w referendum ważnym. Może też iść na referendum i zagłosować przeciwko jej odwołaniu. Cóż, ma obywatel wybór, ale tylko jedna z tych dwóch strategii jest wyrazem szacunku dla demokracji. Bo w demokracji stajemy twarzą w twarz z przeciwnikiem, a nie ignorujemy go. Obywatel Tusk dokonał złego wyboru.

Zanim ogłoszone zostanie referendum, Donald Tusk i inni przedstawiciele władzy powinni milczeć. Potem, w owym szczególnym czasie „kampanii wyborczej” mogą na chwilę przedzierzgnąć się z funkcjonariuszy państwa w polityków i popierać swoją koleżankę. Takie są zasady higieny polityczno-urzędniczej. A skoro już premier powiedział, co powiedział, to jedyna rzecz, którą może w tej sytuacji zrobić, to przeprosić za swoje słowa i się z nich wycofać.

A komisarza dla Warszawy i tak musi znaleźć (choć to, przyznaję, trochę bez sensu).

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 152

Dodaj komentarz »
 1. „Obywatelska” …dawno odpadlo od Platformy.

  Tusk w przeszlosci wielokrotnie zachecal obywateli do udzialu w demokracji – tym razem okazuje sie, ze traktuje ja czysto instrumentalnie.

  To kolejna wpadka z zakresu tzw. nadbudowy
  (bo o bazie w obliczu gigantycznej dziury budzetowej szkoda gadac) –
  – Glosowanie w sprawie zakazu rzezi rytualnych gdzie PiS poparl zakaz a „nowoczesna” platforma byla przeciw zakazowi… i zalosne proby negocjowania przez Boniego (ministra od wszystkiego i…niczego – glownie od gadania) gdy mleko juz sie rozlalo.

  Glosowanie o zwiazkach partnerskich…

  Wczesniej ACTA itd.

  PO usilujac byc partia Poprawnosci Politycznej wladzy dla wladzy – nic wiecej.

 2. Tusku się pokićkało, bo oni wszyscy już dawno zapomnieli o co w tej demokracji chodzi, jak nie chodzi o ich samych.
  Ciekawe czy gdyby tak cofnąć czas, ale nie pamięć, czy możliwe byłoby powstanie Solidarności? 🙂

 3. W żaden sposób Tusk nie może promować demokracji, skoro władzę nad tą ogromniastą dziurą budżetową mogłoby mu odebrać przypadkowe społeczeństwo.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ja myśle że sie całkiem słusznie pomieszało . Jak słucham czesto wypowiedzi ważnych person w tym kraju(nawet tutejszego Gospodarza — Tusku nie tak się umawialiśmy, Tusku się pokićkało) że nic dziwnego sam nie wie czy tym premierem jest czy Donaldem (Donkiem) Tuskiem.I jak inni gadają to i on też

 6. Przecież referendum jest dobrowolne. Premier, prezydent, marszałek sejmu, itp… mogą radzić, aby nie brać w nim udziału.

  http://www.opracowanie.eu/

 7. WEŹ UDZIAŁ W REFERENDUM WS. ODWOŁANIA HANNY GRONKIEWICZ WALTZ ORAZ PRZYSTĄP DO POSTĘPOWANIA SĄDOWEGO ZE SKARGI STOWARZYSZENIA INTERESU SPOŁECZNEGO WIECZYSTE PRZECIW UCHWALE ŚMIECIOWEJ. WZÓR NA STRONIE http://serwis21.blogspot.com/2013/07/warszawa-zoz-wniosek-o-dopuszczenie-do.html

 8. Hahaha – jakie tam „pokićkalo”. Kiedyś mówiono : „Wir kämpfen bis zur letzten Granate – Heil Hitler !” czyli „walczymy do ostatniego granatu – niech żyje Hitler !” jak to bylo na „Bismarcku”. Teraz tusk dostal „Befehl” że ma „obronić” Warszawę przed „nacjonalistami” i wszyskim którzy nie pasują gazetom Axel Springer Verlag czy Neue Passauer Presse. Jak się uda będą oni trąbić że zwyciężyla demokracja i jakiś tam order od jakiejś tam Fundacji Kruppa czy Schwanza. Jak nie to ciche „o kuhwa !” Durnota i arogancja obecnej wladzy jest natomiast bardziej porażająca aniżeli granaty kalibru 380mm z „Bismarcka” – w tym zespole brakuje jeszcze ks. Lemańskiego – w roli ks. Muchowieckiego bilby ci on w blaszany bębenek wolając : Larum grają Panie Premierze !

  PS.
  Zobaczyć spoconą „Bufetową” – bezcenne !

 9. Niestety bardzo mi przykro ale ja dalej uwazam ,ze pan A.F. jest
  antysemita , obrzezanie obowiazuje w osmym dniu zycia Zydow
  i w okresie dojrzewania w relidze islamskiej , zakaz picia zwierzecej
  krwi obowiazuje zydow jak i w islamie … Nie mozna wiec stale krytykowac tylko jedna strone .
  Zabijanie w nieproporcjonalnych rozmiarach ludzi ;odbywa sie
  obecnie nagminie z powodow religijnych w ;Egipcie, Iraku, Afganistanie ,
  Pakistanie,Syrii …. ale wszyscy gorsza sie tylko IZRAELEM ?
  Troche lepsi wsrod gorszych ?…
  Moze to jakas niespelniona milosc do Zydow w Polsce, jak niektorzy
  pisza,z obu stron ?
  Grund to dbac o opinie? po polsku ,nie o prawde !..dulszczyzna w najlepszym wydaniu, egzaminz z etyki robicie na sciagach?.
  Pozdrawiam

 10. No cóż. Jak zauważył Mr Falicz, z PO odpadło już O. Niemniej jednak premieru pokićkało się już wcześniej, kiedy wzywał do niepłacenia abonamentu RTV, mimo że to danina publiczna. Coś mi się wydaje, że głosując na mniejsze zło, wybrałem cóś równie paskudnego, jak IV RP.

 11. W polskim systemie prawnym udział w referendum nie jest obligatoryjny, nikt też nie ma zakazu namawiania do niebrania udziału w referendum. Być może wg pewnych osób tak nie powinno się postępować. Nie ma to jednak nic wspólnego z politologią, ale z interesami które się reprezentuje. Demokracja to tez walka o interesy.

 12. Ja bym groźby w wypowiedzi Tuska nie lekceważył – kartka wyborcza jest tajemnicą, ale obecność lub nie wyborcy już praktycznie jawna. A wielu mieszkańców albo pracuje dla miasta tak czy inaczej albo można na nich poszczuć choćby podległą ratuszowi skarbówkę. Nie mówiąc już o cżłonkach PO i ich rodzin, którzy pozostając lojalni wobec partii, niekoniecznie są, mówiąc oględnie, zachwyceni działaniami p.Gronkiewicz oraz jej często aroganckich, niekompetentnych i nieudolnych urzędników … 😉

 13. 1. To chyba raczej Gospodarzowi się pokićkało. Jakiż to organ władzy publicznej ogłasza referendum? Na razie jest to grupka drobnych cwaniaczków, na których rzecz działa sfora opłacanych naganiaczy.
  2. @Stary Polak z PRL-u
  A kiedyż to premier wzywał do niepłacenia abonamentu RTV? Konkrety proszę, data, źródło. Bo z tego, co sam słyszałem, wygłaszał tylko ujemną opinię na temat tej formy finansowania mediów publicznych wyrażał chęć zmiany prawa. Nie wyszło, to prawda. Ale między tym a wezwaniem do niepłacenia rozciąga się przepaść – nawet jeśli kilkoro stetryczałych dziadków i babć tak właśnie wypowiedź D. Tuska zrozumiało. Czyli: powtórka z „grubej kreski”, która (nawiasem: linia, nie kreska) znaczyła coś całkiem innego niż to, co chcą T. Mazowieckiemu wcisnąć tzw. prawicowcy.

 14. I wcale nie będę zaskoczony kiedy Donald, idąc w ślady Marii Antoniny, zaproponuje głodnym rodakom ciastka, skoro brakuje im chleba.
  Bo tak jak owa Maria Antonina nasz Donald kontakt z rzeczywistością, na własną prośbę, stracił. Jego wystąpienia i działania niestety dla nas co raz częściej przybierają formę działań mocno życzeniowych a nie realnych, opartych o jakiś cel, jakieś narzędzia, jakieś założenia. Efekt jest taki, że sytuacja z rąk się wymyka, hochsztapler Vincent wymyśla co raz to genialniejsze plany i pomysły a stąd już do zachowań Marii A tylko krok.

 15. Przeciez to tylko historyk, bez zadnych pozytecznych kwalifikacji, bez doswiadczenia, nawet kioskiem Ruchu nie kierowal. Skad on ma wiedziec cokolwiek ???

 16. Tu profesorze przeginasz ,ale rozumiem ,punkty dla Kwacha ważniejsze od walki z obłudą.Bo atak na premiera brzydko pachnie.Referendum to nie wybory.To chęć części ludu do usunięcia urzędnika .I ten lud idzie do urn.Pozostali maja to wszystko gdzięś i do urn nie pojdą ,choćby trąby jerychońskie grały.A Tusk gra na rozum a nie obłudę i tzw poprawność polityczną.

 17. Profesor Hartmann pisze:
  „Cóż, ma obywatel wybór, ale tylko jedna z tych dwóch strategii jest wyrazem szacunku dla demokracji. Bo w demokracji stajemy twarzą w twarz z przeciwnikiem, a nie ignorujemy go”.

  Nie mogę się zgodzić z tą opinią. Czasami odmowa uczestnictwa w systemie daje lepsze szanse na zmianę niż próba systemowego jej forsowania. Myślę, że Polska (a nawet Europa i świat) osiągnęła taki punkt, że dla dobra demokracji trzeba rozstroić tryby „demokracji”.

 18. @g-ww. Ale to nie jest żadne przeginanie. Referendum to nie wybory – to prawda, ale jedna z obywatelskich inicjatyw i ja pod tym względem nie widzę między nimi różnicy. Od głowy państwa powinniśmy jednak czego innego oczekiwać. Przecież uczestnictwo w tym referendum nie wiąże się z automatyzmem wyrażenia dezaprobaty dla „bufetowej”. Można przecież wyrazić w nim poparcie dla niej. Tusk gra tak na rozum, że ja nie zamierzam iść do wyborów parlamentarnych… Dam w ten sposób do zrozumienia klasie politycznej, a szczególnie tuskowej hołocie niedouczonych wazeliniarzy, że ja z nimi nie chcę mieć nic do czynienia.

 19. Do @Stupecki-Faktycznie jestes Stupid or goof whichever you prefer….@Stary Polak z PRL-u ma racje……pomysl samodzielnie , bez rozumu i inteligencji niema oglady…..

 20. Szanowny panie gospodarzu,
  chetnie bym sie dowiedzial jaka to wladza oglosila, lub zaproponowala
  to Referendum. Jakie jest tego prawne umocowanie, skad wyszla ta inicjatywa? Warszawiacy moga dac wyraz swojej woli w nastepnych wyborach na prezydenta Warszawy i w ten sposob ocenic dzialalnosc
  obecnej pani prezydent. Jest mozliwosc odwolywania per Referendum
  kazdego prezydenta, ktory nam sie niepodoba?

 21. Widać, że platforma dostała „prikaz” od Czurowa w jaki sposób „radzić” sobie z demokracją w Polsce.

 22. E tam, to, co pan pisze jest absurdalne. Skoro Tusk nie zgadza sie z idea tego referendum, to bardzo dobrze, ze zacheca wyborcow zeby zostali w domu, albo na zielonej trawce. Bo po co brac udzial w tej hecy. Pani HGW jest wspanialym prezdyentem. Mozna powiedziec, ze Prezydentem Tysiaclecia.

 23. axiom1
  18 lipca o godz. 12:36
  „….nawet kioskiem Ruchu nie kierowal. Skad on ma wiedziec cokolwiek ???”

  No dobra,dobra – dostęp do teczek to on na pewno ma 😉 !

 24. Skąd wie ??
  Skąd axiom ma wiedzieć, czy może i wie, że On to axiom ?
  Już nie zapytam skąd wie że ON to 1
  Ktoś mu chyba to powiedział, bo sam tego wymyślić by nie potrafił
  — Jest taka opowiastka
  ON TEGO NIE MÓGŁ WYMYŚLIĆ
  – ON TO MUSIAŁ GDZIEŚ ZOBACZYĆ.

 25. Stupecki,
  To co mówił Tusk o abonamencie można było odebrać jako zapowiedz jego likwidacji – to po kiego diabła płacić?
  piszesz o tzw. prawicowcach – do kogo zaliczasz Tuska z całą PO?
  Bo ja do tzw. prawicowców – tzw. bo oni sami nie wiedzą czym są.
  Na pewno nie są liberałami jak kiedyś się zwali.

 26. axiom1
  18 lipca o godz. 12:36
  dalej nie wiesz że historie studiuje sie nie dla prowadzenia kiosku ruchu?

 27. PS.
  18 lipca o godz. 11:57
  znasz kogoś kto pije krew zwierzecą bez zakazu?

 28. Władza nie organizuje referendum, tylko opozycja. Opozycja nie działa w dobrej wierze, tj. chodzi jej o wywołanie zamieszania i nic więcej. HGW nie popełniła żadnego przestępstwa i nie ma powodu ją odwoływać przed terminem. Jeśli ktoś chce zmienić prezydenta stolicy niech wystartuje w wyborach, które i tak nie odbędą się wcześniej.

  Świadomy bojkot referendum jest korzystaniem z praw obywatelskich. Obywatel wpływa na wynik referendum poprzez obniżenie frekwencji. Jeśli uważa, że referendum jest szkodliwe lub bezsensowne ma prawo w ten sposób skorzystać ze swojego prawa wyborczego, a liderzy polityczni mają prawo informować swoich zwolenników o przyjętej taktyce. Podobnie jak Solidarność miała prawo nawoływać do bojkotu referendum w roku 1987 (albo 1988 już nie pamiętam), co wtedy okazało się skuteczne. Nie ma nic niewłaściwego w nie braniu udziału w bezsensownych i szkodliwych referendach albo i wyborach (gdyby takie miały miejsce).

  Może polityk opozycji Hartman zacznie milczeć, skoro do tego nawołuje, skoro referendum jeszcze nie zostało ogłoszone. W czym gadanie Hartmana jest lepsze od gadania Tuska? Może Hartman przeprosi za nawoływanie do organizowania bezsensownych referendów i brania w nich udziału (do czego sam się przyznaje, że są bezsensowne).

  Jeśli ustawa zarządzi wybory dajmy na to, co miesiąc, albo co tydzień, to też Hartman będzie zakazywał bojkotu tego nonsensu? Bo obywatele muszą brać udział w nonsensach?

 29. jestra
  zwierzęcą krew piją np. Masajowie 😉
  My ją zjadamy skoagulowaną w kaszance i niech nam tylko ktoś spróbuje zabronić 👿

 30. Janusz Szpotański, niezaleznie od systemu, prawdy wieczne zywe:

  O, jakże szybko nastrój prysnął wzniosły!
  Albowiem w kraju tym zaczarowanym,
  gdzie — jak w złej bajce — ludźmi rządzą osły,
  jakież tu mogą być właściwie zmiany?
  Tu tylko szpiclom coraz większe uszy
  rosną, milicji — coraz dłuższe pałki,
  i coraz bardziej pustka rośnie w duszy,
  i coraz bardziej mózg się staje miałki.
  Tu tylko może prosperować gnida,
  cwaniak i kurwa, łotr i donosiciel —
  niewielki wybór, jak sami widzicie,
  choć niejednemu kuszącym się wyda.

 31. markot
  18 lipca o godz. 16:21
  Jako że to rodzaj odpowiedzi rozumiem że jesteś z Masajami na ty 😉
  dorzucam salceson do kaszanki

 32. Axiom1

  Proszę nie deprecjonować premiera premiera D. Tuska .
  Że nie ma pożytecznych kwalifikacji ani doświadczenia.

  Jeśli potrafi pan zawisnąć z pędzlem na kominie, to będzie się mógł z nim równać.
  Na razie daleko panu do niego.

 33. Panie profesorze niech pan już przestanie narzekać! Wszystko się panu nie podoba
  Może lepiej wyjechać w bardziej przyjazne dla pana miejsce
  Filozof z biznesowym podejściem do życia może też osiągnąć sukces np w hodowli chomików

 34. Krzysztof Mazur zdaje się nie rozumieć istoty sprawy, lub udaje że nie rozumie. Po pierwsze referendum jednak organizuje władza (komisarz wyborczy), a nie opozycja. Tu druga składa tylko wniosek o jego przeprowadzenie. Nie ośmieliłbym się orzekać, w jakiej wierze to robi. Jesli jak, twierdzi K.M., obywatele mają prawo nieuczestniczyć w referendum (a nie bojkotować, to jednak zasadnicza różnica semantyczna), to ten sam mechanizm demokratyczny daje innym obywatelom prawo wnioskowania o referendum. Ich intencje są sprawą wtórną. Warto też zauważyć, że burmistrz czy prezydent nie musi być przestępcą, aby ludzie uznali referendum za potrzebne, wystarczy społeczne niezadowolenie z jego pracy. Lud mianuje, lud odwołuje.

  Problem z Tuskiem polega nie na tym, że apeluje do swoich zwolenników (nawiasem mówiąc odniosłem wrażenie, że zwracał się do po prostu warszawiaków), ale na tym, że jako szef jakoby obywatelskiej partii zniechęca obywateli do korzystania z mechanizmów demokracji tworząc niebezpieczny precedens.

 35. jestra
  na ty z Masajami? No, trochę, choć może raczej per you 🙂
  Drink ze świeżo (na żywca) utoczonej krwi i mleka dojonego do tykwy uchodzi za zdrowy i pożywny, a bydlę służy dłużej bez konieczności jej ubicia.
  Masajowie żyją jak dawniej biedni chłopi w Galicji. Jeśli na stole pojawia się kura, to znaczy, że albo chłop albo kura są zagrożeni ciężką chorobą 😎

 36. markot
  18 lipca o godz. 17:34

  Akurat wczoraj, był jakiś programik kulinarny o ….wężach…..
  Krew kobry w drinku, jad w żmijówce, zupka, z rusztu, itp.
  Nie tylko my spożywamy krew pod kilkoma postaciami.
  Wielowiekowe tradycje są ….różne…..
  Najładniej to podsumował w cyklu Szklarskiego o Tomku Wilmowskim bosman Nowicki:
  „nikomu do kuchni nie zaglądaj” rzekł przegryzając pijawkami w cukrze jakąś berbeluchę sączoną z bukłaka…..

  Ps.
  Ostatnio w „Polityce” o baraniej głowie i oku było……

 37. Szanowny Panie Profesorze. Zajął się Pan czynnie polityką i zapomniał o wszystkim czym szczycił się Pan uprzednio. Wyciąganie wniosków winno być poprzedzone pewnym procesem logicznym a nie sloganami. Nie przystoi tak szacownej osobie. Tak można argumentować na wiecach.
  Z poważaniem W.

 38. Postępowanie Donalda Tuska jest rozpaczliwą oczywistością. On m u s i sugerować rezygnację z udziału w referendum obywatelom stolicy, bo w wypadku przegranej czeka go swoiste wizerunkowe Waterloo. Gra bowiem idzie nie o funkcję prezydenta Warszawy,ale o wykazanie Polsce racji bytu PO na kierowniczych stanowiskach państwa na przykładzie Warszawy. Kostki domina (Rybnik,Elbląg)zaczęły się sypać. Jak szybko pójdą następne? Stan państwa jest zły, a obywatele zaczynają już mieć powoli dość niespełnionych obiecanek czy wręcz kłamstw przedstawicieli rządzącego obozu na różnych szczeblach. Zaś etyczne i polityczne faux pas Tuska jest kolejnym dowodem jego zbliżającego się końca. Pora umierać…jakby powiedział Ludwik XVI…Ano pora…Żeby choć trochę honoru zachować. Ale czy Pan Premier wie co to słowo znaczy?

 39. Bezdyskusyjną racyję miałby dobrodziej profesór, gdyby nasze prawo w dziedzinie demokracji było bezdyskusyjnie doskonałe…
  Jak mam poważnie traktować referenda o odwołanie burgemajstra, jeżeli organizuje się je na życzenie jakiejś – nawet jeśli nie garstki – to jednak znacznej mniejszości. Może tych podpisów na ustanowienie referendum trzeba by mieć więcej? Przecież większość tych referendów nie osiąga znaczącej frekwencji a kosztują sporo i to również tych niezainteresowanych…
  Bardziej może niedoważony i niedowarzony jest przywilej opozycji parlamentarnej do zgłaszania votum nieufności wobec premiera, ministrów (szkoda, że nie wiceministrów – wtedy Sejm byłby całkiem sparaliżowany!). Niektórych próbowano bezskutecznie odwoływać po kilkakroć… Gdyby tak obalone votum kosztowało jakąś sumę z dotacji dla partii wnioskującej – na pewno pozostałoby więcej czasu na debatowanie ustaw… Choć czy ja wiem czy byłoby wtedy lepiej? Przy naszej żałosnej kulturze legislacyjnej?

 40. markot
  18 lipca o godz. 17:34
  W Galicji mówisz? hmmm coś mi sie tam tłucze po głowie że o dziewojach słowiańskich ‚krew z mlekiem” mawiano.
  Mówisz że to zdrowe i pożywne
  a mnie lubieżne myśli….. apage satanas 😉

 41. Oj, podpadł pan koleżance redakcyjnej pani Paradowskiej okazującej, gdzie tylko się da, bezgraniczną i bezkrytyczną miłość do prezydent HGW.
  Co by nie powiedzieć referendum, czyli bezpośrednie odwołanie się do społeczeństwa, jest praktykowane np. Szwajcaria, czy Bawaria, a więc w krajach wartych naśladowania.
  A Tusk. No cóż, tonący brzydko się chwyta.

 42. No, teraz to dobrze mówisz Gospodarzu, zupełnie jak nie Ty. Referendum jest najwyższą formą demokracji, dlatego postuluję, aby pójść dalej i w referendum ogólnopolskim rozwiązać aktualny Sejm oraz Senat, gdyż sami siebie przecież nie rozwiążą, a także wszystkie partie polityczne i wprowadzić absolutny zakaz partyjniactwa na przyszłość oraz ustanowić demokratyczny system jednomandatowy, w którym udział w jawnych wyborach jest obywatelskim obowiązkiem, głosuje się na konkretne osoby z poszczególnych okręgów, a dana społeczność może je odwołać w trakcie kadencji i zastąpić innymi, jeśli będą łamać swoje obietnice wyborcze albo spróbują kolaborować przy wprowadzaniu „i czasopisma” w ustawach.

  Ministra Kalemby reprezentującego interes barbarzyńców i szczującego posłów ABW nie trzeba odwoływać w referendum, premier póki jeszcze rządzi może go z hukiem wyrzucić, dzięki czemu zyska pewnie całkiem sporo w sondażach.

 43. ~Licho : Wierzę w jednego Dyrektora, Ojca wszechmogącego, stworzyciela Radia Maryja i wszystkich rozmów niedokończonych. I w jedną satelitarną Telewizję Trwam, która z Ojca Dyrektora jest zrodzona przed wszystkimi wiekami. Moher do mohera, przelew do przelewu, dekoder prawdziwy od jednego dystrybutora. Kupiony a nie pożyczony, na pożytek Ojcu. A przez Ojca Dyrektora wszystko się stało. On to dla nas moherów i dla naszej emerytury, zstąpił z eteru i za sprawą ruskich anten stał się dla nas nadczłowiekiem. Włóczony po sądach, również za nas, pod Krajową Radą Radiofonii i Telewizji został osądzony i zwindykowany. I wniósł apelację dnia trzeciego. I wstąpił do studia Radia Maryja. I powtórnie będzie judzić wśród żywych i umarłych. A rozmowom niedokończonym nie będzie końca. Wierzę w Radio Maryja i Telewizje Trwam, które od Ojca Dyrektora pochodzą, które z Ojcem Dyrektorem wspólnie odbierają nasze uwielbienie i rentę, które mówi przez Michalkiewiczów i Nowaków. Wierze w jeden polski, nasz, toruński kościół. Słucham tylko jednego Radia od świtu do północy. I oczekuję na listonosza z rentą, którą na Radio Maryja wpłacę. Amen.
  ================

  Interesujące wyznanie wiary, znalezione w sieci……
  Sporo prawdy w tym jest, dla 30% wyborców to dogmat….

 44. Apel Tuska o nieudział w referendum jest tylko „kropką nad i” dla ostatnich, naiwnie zdezorientowanych, jaki w istocie demokratyczny wybór zafundowaliśmy sobie jako społeczeństwo, w zamian za swojski, ukorzeniony zamordyzm plemienny (ostatnio pod sztandarami komuny).
  Jest to obecnie wybór pomiędzy rządami szajki oszustów a kliki opryszków.
  W przypadku aktywnego skorzystania z demokracji.
  W przypadku wykorzystania demokratycznego prawa do bierności, przyzwalamy, aby zwolennicy jednej z w/w opcji zdecydowali za nas.
  I to całość tematu, dla obywatela konsumującego demokrację.

  Obywatel aktywny, ma pozornie jeszcze jedną opcję.
  Może podjąć inicjatywę czynnego udziału w realizacji praw wyborczych i zorganizować (podjąć?) kandydatury wyborcze będące uczciwą alternatywą dla aktualnych opcji szajka/sitwa.
  Ten wybór jest, jednakże i tym samym, testem na inteligencję społeczną ewentualnego kandydata.
  Kandydat wart poparcia, korzystając z inteligencji, zdaje sobie sprawę, że nie ma, będąc inteligentnym i uczciwym, żadnej szansy na demokratyczny ( czyli wymagający odpowiednio licznej grupy wyborców o podobnych wartościach) wybór.
  Doświadczył tego niejeden, ostatnio ks. Lemański, a niestety, następnym odartym ze złudzeń poparcia społecznego, będzie Szanowny Autor Bloga.
  Co dowodziłoby, że inteligencja ma swoje granice – również geograficzne. Tak jak demokracja – kulturowe.

  A tymczasem w nauce, podaż inteligentnych profesorów spada do poziomu wymagającego reglamentacji na kartki, niekoniecznie wyborcze. Przyjdzie nad Wisłą poczekać na sukcesy inżynierii genetycznej, bo na jakikolwiek rozum krzewiony siłami naturalnymi, to już szkoda czasu i życia.

  PS
  Nie jest oczywiście prawdą, że to (warszawskie) referendum sprawia jakaś władza.
  To inicjatywa o autentycznym społecznym poparciu (niezależnie od konceptu inicjatorów).
  Nie jest też więc prawdą, że Tusk ma złudzenia co do obywatelskiej oceny wartości rządów HGW, (a także Rostowskiego, Arłukowicza, Kopacz, Bieńkowskiej i całej ekipy).
  Dowodzi tego apel o nieuczestnictwo, a NIE o odrzucenie w referendum pomysłu defenestracji HGW.
  W tej sytuacji, przypieczętował POwskie auto da fe.

 45. Tuskowi , niestety, ale się totalnie pokiełbasiło w łepetynie !
  Nie ma nic gorszego , w ostatnich dniach , jak wypowiedź Tuska .
  Druga/trzecia persona w kraju takie brednie puszcza w naród , MASAKRA !
  TUSKU , KOŃCZ WAŚĆ I WSTYDU OSZCZĘDŹ , sobie i innym !

 46. jestra
  lubieżne, powiadasz…
  Krew nie woda 😎 A już krew z mlekiem…
  Kibić wysmukłą silnym ramieniem ogarnąć, w szyję alabastrową się wpić… Eh, też się rozmarzyłem 😉

 47. Rządy Platformy NIE OBYWATELSKIEJ oprócz kilku plusów w odczuciu społeczeństwa mają więcej minusów .Rządzący wszystko zamienili na pieniądze.Resort Sprawiedliwości jest zardzewiały a Prawnicy stworzyli iście biznesmen-ową kastę . Prokuratury i Sady potrafią umożyć rozpoczęte śledztwa z zarzutami wyłudzeń usług budowlanych na duże pieniądze i po nieudolnym prowadzeniu śledztwa za pomocą niedokształconej polisjantki wnioskować o umorzenie .Sąd potrafi napisać kilka stron uzasadnienia umorzenia podkreślając ,że jako poszkodowana firma nie potrafimy odróżnić spraw karnych od spraw cywilnych. Mają gdzieś łamanie Prawa -liczy się tylko kasa.Ten,którego okradziono ma jeszcze zanieść kasę do Sądu aby łaskawie wzięli się za oszustów ale z powództwa cywilnego.Polska za Pana Tuska stała się krajem nierządem stojącym.Koryta rządowe są najważniejsze i oczywiście z tego tytułu uzyskiwane apanaże .W Polsce istnieje natychmiastowa potrzeba dokonania wielu zmian a nie martwienia się o stołki i absorbowania społeczeństwa tematami zatępczymi.Nas rządzący misje poselskie traktują jak zabawę i możliwość zabezpieczenia własnej przyszłości.Społeczeństwo polskie ma dosyć bałaganu i karierowiczów oraz różnej maści strażników .Polska to Państwo policyjne i tego nie da się ukryć .Dokumentacja SIWZ związana z zamówieniami publicznymi jest dosłownie taka : złóż w depozycie kasę,kup i zrób wszystko za swoje a my zastanowimy się czy zapłacić tobie .Paranoja na skalę światową.Tolerowanie zawodowych grup takich ,jak:prawnicy,komornicy,straż miejska .
  Ta ostatnia z rangi gorliwości terroryzowania w wielu polskich miastach kierowców otrzymała przydomek „HYCLE” Nasze państwo jest słabiutkie i bardzo żle rządzone.No cóż-najlepiej jak chce się zostawić PREZYDENTA WARSZAWY przy intratnym stołku to może sam Premier namówi społeczeństwo do nie brania udziału w Referendum.Na kogo ja głosowałem?????

 48. Nasz Szanowny Gospodarz, był łaskaw napisać m.in.
  „Dwója z politologii i kultury prawnej! … wypowiedź premiera Tuska, zalecająca pozostanie w domu, jest tylko wpadką, a nie skandalem.
  …Błąd premiera był podręcznikowy. Zapomniał, że jeśli władza mówi obywatelowi „lepiej tego nie rób”, to może on sobie pomyśleć, że jest to zawoalowana groźba. Oczywiście, w konkretnym przypadku referendum warszawskiego obawa przez szykanami z powodu uczestniczenia w nim byłaby absurdalna.
  … A skoro już premier powiedział, co powiedział, to jedyna rzecz, którą może w tej sytuacji zrobić, to przeprosić za swoje słowa i się z nich wycofać.

  (wytłuszczenia moje)

  Szanowny Panie Profesorze Hartman.

  Pozwolę sobie się z Panem nie zgodzić a to z następujących powodów:

  – Jeżeli ma się pod kontrolą 8 służb specjalnych upoważnionych do inwigilacji obywateli, to chce nam Pan wmówić, że nie skontroluje jak zachowają się beneficjenci rozdawanych przez PO łupów? Tusk powiedział tej armii (nie tylko warszawskiej) urzędników, której liczba to już 700 tysięcy – ” uważajcie gamonie, wy sami a także przypilnujcie swoich żon (czy mężów), dorosłych dzieci, rodziców, babcie i dziadków, rodzeństwo, ciocie i wujków, co robią bo inaczej to „krótka piłka””.
  To jest dla Pana absurdalne – dlaczego?

  Proszę wybaczyć ale wg mnie, to Pan jest naiwny jak dziecko i nie ma Pan pojęcia jak się robi politykę i wygrywa wybory. Jest Pan mądrym i odważnym człowiekiem (KEL), tym niemniej radzę przyjaźnie, niech Pan weźmie trochę korepetycji z politologii u „Obywatela” i „Muratora”.

  – Ad.„…wypowiedź premiera Tuska, zalecająca pozostanie w domu, jest tylko wpadką, a nie skandalem. …”
  Czyżby? – to skandal do kwadratu. Czy naprawdę Pan myśli, że Tusk to kompletnie nieodpowiedzialny głupek i nie wie co czyni? Niech mnie Pan nie rozśmiesza. Z politologii nie dwója ale „celujący” mu się należy. Jemu się nic nie „pokićkało”, niestety. Dokładnie wie co „kićka” zamieniając tę naszą resztkową demokrację w ohydny, zamordystyczny reżim. Nie widzi Pan tego, naprawdę?

  – Ad. „…jedyna rzecz, którą może w tej sytuacji zrobić, to przeprosić za swoje słowa i się z nich wycofać.”
  No i co z tego Panie Profesorze Hartman? Przeprosi, jestem pewien, że tak, ale już „Poszły konie po betonie”, czy nie? O to mu chodziło przecież.

  Wie Pan co? – zaczynam zupełnie inaczej odczytywać i postrzegać niektóre inne zdarzenia, jak np. samobójstwo Michniewicza. Dziwi się Pan może?

  W tej sytuacji, kwestia samej HGW, znaczy „Hanipięćzłoty” i to czy jako Prezydenta Stolicy dobrze ją Duch Święty natycha i którędy, jawi się kwestią chyba nawet i wtórną.

  Pozdrawiam, Nemer

 49. PS.
  18 lipca o godz. 11:57

  Niestety bardzo mi przykro ale ja dalej uwazam ,ze pan A.F. jest
  antysemita – zakaz picia zwierzecej
  krwi obowiazuje zydow jak i w islamie … Nie mozna wiec stale krytykowac tylko jedna strone …”

  Jestem takim samym antysemita jak Redaktor Makowski.
  Jestem rowniez antysemita tak jak Lemanski i Szostkiewicz gdyz obaj koncentruja sie na dialogu z judaizmem pomijajac dialog z Islamem.

  Byc moze ma to zwiazek ztym, ze moimi starszymi bracmi w wierze nie sa mahometanie a zydzi – a ja czuje sie wspolodpowiedzialny przede wszystkim za rodzine.

 50. Szanowny gospodarzu, pan Tusk ma rację, jest to prosta matematyka, jeżeli w referendum wezmą udział tylko przeciwnicy HG-W to będzie ich musiało być 400tys, żeby referendum było ważne i miało określony skutek czyli odwołanie HG-W. Jeżeli w referendum wezmą udział zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy HG-W to wystarczy 200tys + 1 jej przeciwników do jej odwołania. Nie wzięcie udziału w referendum jest również formą głosowania, powoduje określone konsekwencje, w tym przypadku poparcie HG-W.
  tcbdu

 51. Rzadko sie zgadzam z prof. Hartmannem ale tym razem w 100%! PO jest od dzić PA – Platformą Antyobywatelską a Tusk jest politykiem skompromitowanym – i etycznie i intelektualnie. Ciekawe, czy bedzie nawoływał do bojkotu wyborów do Sejmu? 8^)

 52. Hartmanu się pokićkało?

  niepokoi mnie owo pokićkanie. Nijak nie mogę tego zapewne filozoficznego terminu (w użytym kontekscie politycznym) rozpracować.
  A może to siła nieczysta jakaś?
  Przydałoby się Profesorowi (może przy okazji wizyty w PAN, od profesor Pawłowicz) nieco soli egzorcyzmowanej!

 53. Straszna bieda z tym naszym Jasiem Hartmanem. Kłamczuszek z niego i krętacz. I najwyraźniej przed niczym się nie cofnie, żeby podkładając świnie jednym, mydląc oczy drugim, dobrać się do eurokawioru.

  Na czym tym razem polega mataczenie JH?
  Na niedopowiedzeniach i insynuacjach.
  Z faktu, że referendum stanowi instrument demokracji nie musi wynikać i nie wynika, że instrument ten zawsze i przez wszystkich wykorzystywany jest dla dobra demokracji.
  Ojciec Rydzyk bardzo by chciał demokracji referendalnej. Moherowe wojska załatwiłyby wszystko czego sobie życzy. W „demokratyczny, obywatelski sposób” 👿
  JH przemilczał dyskretnie, choć do powściągliwych skromnisiów nie należy, fakt, że każdy kij ma dwa końce i nie wszystko co się świeci jest złotem. Ot, takie drobne zaniechanie eksperta od etyki. Autora kodeksów dla wszystkich(?)

  I mydlenie oczu, że zaśniedziały tymbak jest złotem.
  JH mydli też oczy, jakoby odwołanie HGW leżało w interesie mieszkańców stolicy.
  Może ktoś pamięta jak, pokłócony teraz z PiS Kamiński, a wtedy pracownik kancelarii Lecha Kaczyńskiego zwołał konferencję prasową na rozkopanym Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim. Roboty drogowe miały być dowodem na prześladowanie prezydenta przez HGW. Bo do pałacu trzeba było jechać dookoła, mało reprezentacyjną uliczką. Jego zdaniem HGW powinno się było natychmiast zdymisjonować.
  W tej chwili mamy toczka w toczkę taką samą sytuację. Odwołać HGW, bo z powodu modernizacji, licznych robót mieszkańcom żyje się niewygodnie.
  „Demokraci referendalni” insynuują, że istnieje jednak coś takiego, jak darmowy lunch. Ale pani prezydent go ukradła albo tylko złośliwie chowa. Insynuują, że można dokonać zmian bez kosztowo. Że może istnieć taka ekipa rządzących, która nigdy się nie pomyli, będzie krystalicznie czysta. Ale złe PO nie chce tych orłów sokołów dopuścić do władzy. Czytaj: koryta.
  Insynuacja, że Tusk jest antyobywatelski, bo ośmiela się jasno mówić, o co chodzi w hecy z odwoływaniem HGW.
  „Demokraci referendalni”, duchowi bracia Rydzyka w kwestii referendów, uważają, że jak na rok przed wyborami samorządowymi doprowadza do wymiany ekipy samorządowej na „swoją”, to wszystkie problemy znikną. Nie znikną.
  No chyba, że już się dogadali z szamanem z Ugandy i on zrobi porządek 😉

 54. @ Piotr
  19 lipca o godz. 1:05

  Szanowny Piotrze, Twoja racja, będąca w istocie racją Tuska, definiuje sens pojmowania władzy demokratycznej we wspólnocie plemiennej.
  Idąc tym tropem, niepodzielną władzę zapewnia emigracja jak największej ilości niezadowolonych obywateli.
  Przykład:
  a/ Ilość zadowolonych z HGW = 10 osób
  b/ Ilość niezadowolonych z HGW = 100 osób
  c/ Konieczna większość do utrzymania władzy w społeczeństwie obywatelskim = 55+1 osób.
  d/ Konieczna ilość emigrantów dla utrzymania kacyka we wspólnocie plemiennej = 89 osób.

  Zapewne nie przypadkiem władze kilka dni temu uruchomiły ponownie swą sztandarową „inwestycję” = lotnisko w Modlinie.
  Jak modlin – to Tusk powinien zaapelować o modlitwy wiernych HGW, aby frekwencja w Modlinie rosła w nieskończoność.
  Ech, matematyka + etyka = władzy propedeutyka…

 55. Szczerze? To ja wywaliłbym „bufetową” na zbity ryj już za sam incydent, gdy nie chciała zapłacić za wejściówkę do wilanowskich ogrodów.

 56. No właśnie, bo to jest takie meta-referendum, czyli referendum nad referendum, czy w ogóle powinno się odbyć. Nie idąc na nie, głosujemy, że nie powinno go w ogóle być. Skoro jest próg frekwencji, od którego jest ono ważne, to można poczuć się zaproszonym do takiego właśnie meta-referendum.
  Inna sprawa, czy Tusk nie przefajnował, bo może faktycznie lepiej siedzieć cicho, a teraz pójdzie więcej ludzi – Tusku na złość. Tym samym, jego wypowiedź może przyczynić się do podniesienia frekwencji, a więc zdaniem tych, którzy tak uważają – do zwycięstwa demokracji. Howgh!

 57. Szanowny Aps,
  nie liczyłbym na to, ponieważ „tak po prawdzie”, to mimo wszystkich uzasadnionych głosów krytyki, ich wymowa nie jest chyba aż tak silna, by dążyć do tego, (aby nawet po „wypinkowaniu” HGW) upoważnić Tuska do ustanowienia zarządcy komisarycznego do końca kadencji. No, chyba że tym komisarzem miałaby zostać sama HGW jeśli prawo na to pozwoliloby (tego nie wiem, bo juz jestem ze wsi i mi to w(i)si), to wtedy dopiero byłby dym.
  Proszę też wziąć pod uwagę to, o czym pisze bardzo trafnie Piotr. Każdy głos oddany na rzecz HGW w referendum będzie zbliżał ją do wywalenia ze stanowiska. To taki paradoks jest, ale jest. HGW sobie to dobrze wykalkulowała i wyszkoliła swego szefa, historyka, który pewnie z matematyką jest na bakier. Ale widać go przekonała skoro przestrzega swych warszawskich pretorianów, by nie ośmielili się brać kartek wyborczych do łap w ogóle.
  Zebrać dodatkowych 200 tysięcy luda, by poszło głosować tylko „na złość” Tusku, to przedsiewzięcie bardzo trudne i wg mnie nie ma szans powodzenia.
  Pozdrawiam, Nemer

 58. Profesorze, prosze o ponowne przeczytanie tych wypowiedzi i zastanowienie sie nad sensem panskiego dzisiejszego wpisu na blogu.

  „To chyba raczej Gospodarzowi się pokićkało. Jakiż to organ władzy publicznej ogłasza referendum? Na razie jest to grupka drobnych cwaniaczków, na których rzecz działa sfora opłacanych naganiaczy.”

  „Tu profesorze przeginasz ,ale rozumiem ,punkty dla Kwacha ważniejsze od walki z obłudą.Bo atak na premiera brzydko pachnie.Referendum to nie wybory.To chęć części ludu do usunięcia urzędnika .I ten lud idzie do urn.Pozostali maja to wszystko gdzięś i do urn nie pojdą ,choćby trąby jerychońskie grały.A Tusk gra na rozum a nie obłudę i tzw poprawność polityczną.”

  „chetnie bym sie dowiedzial jaka to wladza oglosila, lub zaproponowala
  to Referendum. Jakie jest tego prawne umocowanie, skad wyszla ta inicjatywa? Warszawiacy moga dac wyraz swojej woli w nastepnych wyborach na prezydenta Warszawy i w ten sposob ocenic dzialalnosc
  obecnej pani prezydent. Jest mozliwosc odwolywania per Referendum
  kazdego prezydenta, ktory nam sie niepodoba?”

  „Władza nie organizuje referendum, tylko opozycja. Opozycja nie działa w dobrej wierze, tj. chodzi jej o wywołanie zamieszania i nic więcej. HGW nie popełniła żadnego przestępstwa i nie ma powodu ją odwoływać przed terminem. Jeśli ktoś chce zmienić prezydenta stolicy niech wystartuje w wyborach, które i tak nie odbędą się wcześniej.
  Świadomy bojkot referendum jest korzystaniem z praw obywatelskich. Obywatel wpływa na wynik referendum poprzez obniżenie frekwencji. Jeśli uważa, że referendum jest szkodliwe lub bezsensowne ma prawo w ten sposób skorzystać ze swojego prawa wyborczego, a liderzy polityczni mają prawo informować swoich zwolenników o przyjętej taktyce.”

 59. Ale sie niektorzy posmiali z mojego przejezyczenia picia krwi ,chodzilo
  mi oczywiscie spozycie krwi . Jakbysmy jednak nie chcieli zarowno
  Zydzi jak i Muzulmanie nie sa Krwiopicami jak niektorzy sadza .hi hi .
  ………………………………..
  A co dotyczy p.Tuska ma Profesor zupelnie racja ,pewnie istnieje prawdopodobienstwo iz pan ten chcialby wystepowac jak Bog
  w trzech postaciach ;obywatel Tusk ,premier Tusk i przewodniczacy PO
  Tusk i kazdy mowi cos innego …a fe co za polityczne zabawy..
  Pozdrawiam

 60. Bardzo przykro mi P.Falicz , prosze sie do mnie nie spowiadac ..
  Ja uwazam ze jest Pan antysemita , a Pan moze uwazac swoje .
  Nie wiem jak sobie Pan wyobraza polski dialog z islamen jesli w Polsce nie ma wyznawcow islamu ? A na bliskim wschodzie ? dobrze ze Turcja
  jest jeszcze na czasie…
  My stale przymierzamy do Izraela miarke europejska ,tak ,tak ..
  miarke europejska tylko tam obowiazuja inne prawa …/??/
  Pozdrawiam

 61. Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że osoby które nie wezmą udziału w referendum uzna za swoich zwolenników.
  Trochę to szczwane, trochę żałosne. Wiadomo jaka w kraju jest zazwyczaj frekwencja. Czy osoby, które z zasady nie chodzą na jakiekolwiek wybory, nie interesują się polityką, nie kojarzą kto jest prezydentem Warszawy, a nawet nie będą wiedzieć że w danym dniu można na coś zagłosować będą zwolennikami Hanny? 😉

 62. markot
  18 lipca o godz. 22:25
  a tu nic tylko do urny popychają. zamiast pyszności kremów– kremacja;-)

 63. PS.
  19 lipca o godz. 12:34
  Czy błogosławiona jest niewiedza czy wiedza końskoklapkowa?

 64. Obywatele do urn! 😉
  jestra
  a w Zamościu Matka Boska mruga (puszcza oczko?) do starych bab, a nawet jednej małoletniej. „Się na mnie spojrzała” – donoszą z najbliższego Wschodu stateczne matrony.
  Jak byłem mały, może 6-letni, i rodzice kazali mi pójść do sąsiadów, gdzie na katafalku leżał zmarły ojciec rodziny, to też byłem przekonany, że drgają mu powieki…

 65. Nawet profesor wzial sie za dolozenie Tuskowi, bo to ostatnio taka moda, albo zeby juz sie przypodobac na wszelki wypadek Kaczynskiemu, gdyby za 2 lata osiagnal swoj upragniony cel-wladze. Oj, panowie dziennikarze i profesorzy (?) bedziecie wy wychwalac Tuska, jak prezes zacznie wam sie dobierac do dupy, gdy wygra wybory. Tylko wtedy bedzie za pozno.

 66. @sprint. Ty już Kaczyńskim nie strasz. To już nie można rządowi wytykać ewidentnych fauli, bo będzie to efekt przypodobania się przyszłej władzy? Widzę, że żelazny elektorat PO jest tak samo głupi, jak ten ze SLD czy PIS.

 67. jestra
  19 lipca o godz. 14:
  do diabla przypuszczal ze wiedza konskoklapkowa to wiedza jak ja
  znam , dorozkarska ,tylko powiedz mi mily panie ,dlaczego WIEDZA
  musi byc blogoslawiona ?
  ..nie slyczalam na swieci ; polski wynalazek ?..
  Pozdrawiam

 68. Ło rany co sie to dzieje Nojświentszo Paniynka podrywo nieletnie ……prezes mysli o dobieraniu sie do dup
  koniec swiata wg Popiołka (urnowego)

 69. PS.
  19 lipca o godz. 16:18
  wcale nie musi….. i w tym rzecz

 70. Profesoru się pokićkało. Organ publiczny jest zobowiązany do ogłoszenia referendum na podstawie wniosku (w tym wypadku opozycji). Niebranie udziału w referendum czy oddanie nieważnego głosu jest również prawem obywatela.
  A premier oprócz tego, że jest premierem jest również obywatelem i też może wyrazić swój pogląd. Tak jak cała horda polityków, komentatorów i forumowiczów.
  Jeśli ktoś uważa, że następna ekipa dokona cudów albo przynajmniej będzie zarządzać Wawą lepiej, niech głosuje przeciw. I tyle w tym temacie.

 71. I jeszcze. A niech się Tusku (czy jego ministra sportu) wytłumaczy z zakupu biletów na koncert Madonny, za półtora melona z okładem. Bo jakoś nikt się tym nie interesuje, a za takie coś to powinna być wylotka ministry. Z hukiem.

 72. Pan Profesor zdaje się nie odróżniać łatwo odróżnialnych rzeczy. Wybory mają to do siebie, że nawet jeśli pójdzie do nich 10 % uprawnionych, to będą ważne i nastąpi jakas korekta układu partyjnego w kraju, powiecie czy gminie. Więc niegłosowanie pogarsza jakość demokracji, gdyż obniża legitymizację wybranych. Niewzięcie udziału w referendum jest de facto głosowaniem za tym, żeby nie zmieniać status quo. Więc wezwanie do nie uczestniczenia w referendum jest wezwaniem do poparcia obecnej prezydent stolicy.

 73. Panie PS jest Pan niekonsekwentny… Skoro Pan uwaza, ze nie powinnismy pisac jedynie o Zydach a potem pisze Pan, ze nie ma w Polsce muzulmanow iI nie mozna prowadzic dialogu…. To gdzie tu sens?…
  w Polsce jest okolo 25 tysiecy muzulmanow to najprawdopodobniej wiencej niz zydow – okolo15 tysiecy (wierzacych)

 74. iPad jest beznadziejny….

 75. Podziw i gratulacje dla Profesora za odważny artykuł „O Polskę wolną od konkordatu”. http://wyborcza.pl/magazyn/1,133159,14307100,O_Polske_wolna___od_konkordatu_.html
  Niestety trzeba go zaliczyć do pobieżnych życzeń w sytuacji totalnego zniewolenia, ogłupienia i lenistwa tego co nazywają tutaj społeczeństwem.

 76. Bardzo trafnie podsumował ten temat pan Hołdys: Pamiętaj: jeśli masz głosować na Platformę w 2015 roku – nie wychodź z domu.

 77. Panie.Falicz … pan jest za to konsekwentnym ..antysemita ?… nie?
  Nie mam sklonnosci DDR-stasi aby pana punktowac ,tylko zbieram
  w pamieci ;wiec napisal Pan juz wystarczajaco duzo i niedbale „przeciw ”
  abym moga pana nazwac nieudacznym antysemita .
  Prosze sie nad soba zastanowic w spokoju ,ja po prostu nie lubie
  anty..Prosze grac w palcoweczki z kims innym.
  Pozdrawiam
  ps.
  a swoja droga, zeby architekt mial taka skrzywiona perspektywe patrzenia na swiat ,to nieczesty przypadek..

 78. cytat ;
  Tusku się pokićkało
  …ja to wtorny analfabeta emigracyjny wiec mam watpliwosci ???
  nie powinno byc ; Tuskowi sie pokickalo ?
  Albo wedlug pana axioma , Tusku czy ci sie pokickalo ?
  Pozdrawiam
  ps.
  Wakacje ,ogorkowo ? / przed pojsciem do wody ?/
  Czy mi sie tez pokickalo ?

 79. jasny gwint
  20 lipca o godz. 8:52
  Panie jasny gwint otworzylam link ktory Pan podal i zobaczylam z prawej
  strony haslo ;
  Pupa a sprawa kobieca . Zamknelam ;
  Pan musi miec duzo Racji !….
  Pozdrawiam

 80. Myślę, że Profesor w końcówce kazdego wpisu ( po wklepaniu tegoż wpisu także) często sięga po chusteczę żby wytrzeć zroszone czoło. Za wirtualną kurtuną oczekuje bowiem główna recezentaka, Matylda, ktora dokladnie wszystko nicuje i nie jest skłonną przymknąć oczu na jakiekolwiek slabostki wpisu.
  Matylda jest zasadnicza, konsekwentna i swoje poglądy wykłada bardzo klarownie, słowem ciągnie ten blog w górę, chociaż nie bije po oczach rożnych odszczepieńców (ma słabość do nierasowej zwierzyny).
  Matylda nie jest politykiem, lecz publicystą, chociaż swoich protuskowych poglądów nie ukrywa (prawdę mówiąc na scenie politycznej wielkiego wyboru nie ma).
  Stąd zapewne jej ciągłe starcia z Profesorem, ktory jest politykiem, ale swoich poglądów nie afirmuje w sposób tak zdecydowany jak Pierwsza Dama tego bloga.

  Na scenie politycznej jest coraz bardziej gorąco.
  Na dzisiaj wydaje się, że lider ulubionej przez Matyldę partii już jest na półmisku, ale jeszcze nie przyrządzony.
  Co dalej (nu pogadim, Matylda)?
  Jestem ciekaw Twojej opnii, czy biorąc pod uwagę skowyt różnej szarlatanerii politycznej nie jest wskazane dokonanie zmian w konstytucji zmierzających do wprowadzenia systemu prezydenckiego (na wzór francuski z domieszką specyfiki polskiej)?
  Sam (jako jeden z nielicznych korespondentów blogowych) wyraźiłem niedawno pogląd, iż źle się stało, że pozostawiono na scenie politycznej lewicę z jej polityczną zaszłością (jednak demokracja ma swoje wymogi).
  Teraz jednak widzę, że klincz na scenie politycznej wymaga wbicia jakiegoś klina w ten śmiertelny uścisk, bo możemy zginąć wszyscy od zapachów, które wydzielają najważniejsze skunksy.
  Czy do tego celu nie warto wzmocnić lewicy (zamiast biskupów), bo osłabienie obecnego klinczu może także osłabić tendencje zmierzające do pogłębienia wpływów hierarchii kościelnej na wszystko co się rusza w tym (na wpół) wyznaniowym kraju (grożba wystąpienia z Unii też jest realna)?
  Czy nie uważasz, że ostatnie informacje o kłopotach budżetowych, to jest gwóźdź do trumny Plastformy (patrz co działo się z SLD w poprzedniej dekadzie)?.
  Wszystko wskazuje na to, ze PSL już sobie wybrała kolejnego partnera koalicyjnego.

  Pozdrawiam

  P.s.

  Szukam na blogach Jasiów Wędrowniczków (stasieku i Lewy) z ktorymi jestem po słowie w sprawie spotkania.
  Jestem jednak po wyczynach w Zakopanem, gdzie boleśnie odczułem, że wspinanie pod górę jest mniej dokuczliwe niż schodzenie z niej.
  Przez swój niepoprawny entuzjazm nabawiłem się urazów biodra i kręgosłupa.
  Optymistycznym w tym wszystkim jest fakt, że o kulach potrafię się wtoczyć o własnych siłach do łazienki.
  W zaiązku z tym zamiast cieszyć się latem mogę jedynie pocić się nad klawiaturą.

 81. PS. 11.47. Każdy tekst należy czytać uważnie i ze zrozumieniem. Należało albo zapłacić i wejść na strony GW, i pamiętać śledzienniku przy okazji, że żyjesz w kapitalizmie i za wszystko się płaci. Gdybyś był na tyle mądry, to kupiłbyś Gazetą.

 82. W/g antysemity Janka, jakimiś lewymi interesami z organami. pedofilią, czy czym tam jeszcze zajmują się głównie Żydzi!
  Durniu jeden Żydzi są takimi samymi ludźmi jak ty i są wśród nich tacy sami durnie jak ty i zdarza in się popełniać czyny niecne jak przedstawiciele każdej innej nacji.
  Czemu nie piszesz o innych, którzy robią dużo gorsze rzeczy, tylko o Żydach?
  Bo tak właśnie działa antysemita, który oczywiście za antysemitę się nie uważa.
  Ale to zawsze wylezie.

 83. Tymczasem zbrodniarze przygotowują się do nowej napaści. Kolejna ofiara już przygotowana. http://www.globalresearch.ca/us-britain-push-for-military-intervention-in-syria/5343368

 84. Jasny gwint

  Poczekajmy na wyniki planowanego spotkania Obamy z Putinem w Moskwie, przed szczytem G 20.
  No chyba że Obama się ugnie przed atakującym go „jewish lobby” w senacie i odwoła spotkanie w związku ze sprawą „sygnalisty” Snowdena.
  Jeśli tak się stanie mogą się spełnić te czarne proroctwa.

 85. „Partyjny beton” na blogu obraża polskie społeczeństwo.

  Uważa go za „zniewolone, głupie i leniwe”
  Czy tak powinien się zachowywać prawdziwy Polak ?
  Pan red. Passent miał rację co do tego osobnika.

 86. Pan Profesor Hartmana napisal w weekendowej wybiorczej o konkordacie:
  „…Konkordat jest reliktem historii. Jakoś udało się prawicy zachować w polskim skansenie politycznym elementy średniowiecznego ustroju,…”

  Zupelnie zapominaja, ze konkordat zostal przyklepany, ratyfikowany przez parlament pod kontrola Sojuszu Lewicy Demokratycznej (162 posłów) i podpisany przez jego patrona z „Europy plus kawior”” – Aleksandra Kwasniewskiego.

 87. jasny gwint
  20 lipca o godz. 20:59

  Tymczasem zbrodniarze przygotowują się do nowej napaści. Kolejna ofiara już przygotowana. http://www.globalresearch.ca/us-britain-push-for-military-intervention-in-syria/5343368

  Imperium Dobra zaplatalo sie jak zwykle we wlasne nogi.

  Wymusili zmiane na tronie Kataru by ukrocic finasowanie Bractwa Muzulmanskiego przez poprzedniego emira (8 miliardow dolcow tylko dla bractwa w Egipcie) – Katar wycofal sie rakiem na pozycje male panstewka z duza kasa i zaczelo brakowac forsy dla finansowania syryjskich terrorystow „rewolucjonistow” – do tego „wolny swiat” nie moze dopuscic… bo nie moga sie doczekac calkowitego zrujnowania regionalnego przeciwnika Izraela oraz sni im sie szariat w kolejnym kraju muzulmanskim.

  „Zachod” jest powszechnie znienawidzony na Bliskim Wschodzie – i w pelni sobie na to zasluzyl.
  W samym centrum tego problemu lezy brak balansu w stosunkach izraelsko -palestynskich.

  Polacy tez beda placic za to- wlasna krwia.

 88. I co? Nico. Ma pan Hartman pretensję do całego świata, ale nie do tej jednej konkretnej osoby, swego kumpla, czyli Kwaśniewskiego. To on podpisał Konkordat. Choćby jednak Kwaśniewski znowu wygrał, choćby partia Hartmana miała 100 % posłów w Sejmie i 100 % senatorów w Senacie, to i tak nie ruszy Konkordatu. Po co więc to …, ot, żeby sobie….

  „Też bym chciał podlegać prawu dobrowolnie. Też bym chciał, aby urząd skarbowy, NIK i prokurator byli wobec mnie bezsilni. Też bym chciał nie płacić podatku dochodowego. Też bym chciał być biskupem. Nie jestem i pytam: Dlaczego z górą setka panów ma w moim kraju większe prawa ode mnie?”

  Cały tekst: http://wyborcza.pl/0,0.html#ixzz2ZfUjp6Mm

 89. Ostatni dzien przed wyslaniem zbieramy podpisy pod petycja do Watykanu w obronie ksiedza Lemanskiego:
  http://poparcie-lemanskiego.blog-bobika.eu/

 90. jasny gwint
  20 lipca o godz. 13:25
  drogi panie jestem z zagranicy ,nie bede kupowac sobie gazety aby
  poczyc ja w internecie ? Przykro nie przeczytal pana linka ,bo tytul
  z boku mnie odrazil .Myslalam ze GW to powazna gazeta a nie brukowiec ?
  Wy mozecie sie tam „tytulowac” jak chcecie tylko bezemnie .
  Pozdrawiam

 91. Przeciez on nawet kioskiem Ruchu nie kierowal.

  Cena za to tylko w tym roku to 51 mld zl. Ale przyzwyczajone do lajdactwa pokolenie solidarnego miotu i wyznawcy Jana Pawla zrzuca to na swoje dzieci i wnuki i na pokolenia jeszcze nie urodzone. Nawet zwierzeta nie obciazaja tak swoje potomstwo.

 92. @Ryba

  No to mam z głowy. Ryba sie wywrócił na Kalatówkach i nie będę sie mógł z nim spotkać> Chyba, że jednak.No to namiar u Passenta.

 93. Matylda
  19 lipca o godz. 10:09
  Matyldo, pozdrawiam. Ciesze sie, ze nic nie straciłaś na wigorze. Ja byłem dluższy czas odcięty od internetu bo w Bieszczadach na Połoninach nie ma komputerów, ale wkrótce zakaszę rękawy i wezmę się do roboty.

 94. Janek

  Mylisz pojęcia.
  Statystyka nie jest „dziedziną matematyki”.
  Jest odrębną dziedziną nauki wykorzystującą narzędzia matematyki.
  To częste nieporozumienie.

 95. Axiom 1

  Ty nawet jednego komina nie pomalowałeś, nie mówiąc już o zwisaniu na linie , a ciągle wypominasz naszemu premierowi że kiosku ruchu nie prowadził.

  On wystarczająco pokazał co potrafi, a ty co ?

 96. zgaga
  21 lipca o godz. 15:05
  Ja wykonal bym znakomita robote. Opracowalbym strategie rozwoju polskiej gosodarki tak aby wszystkim zylo sie lepiej i ekonomicznie bezpieczniej.

  Odwrocil bym tradycje 24 lat kolejnych deficytow, i negatywne tredy demograficzne. Odwrocil bym pelzajaca bankrupcje ZUS, przywrocil bym podstawy zycia w Polsce.

  Pytanie jest jak ??? Oh tego nie napisze. Nie mam takeigo obowiazku. To moge tylko sprzedac. Moim obowiazkiem jest oceniac i krytykowac lub pochwalac. Donek dostaje pensje i nic nie robi, bo nic nie potrafi. Co jest zupelnie nie zrozumiale, to sie podoba wiekszosci otumanionych polakow. A wiec niech placa jak chca miec lepiej. Pozatym kto by to zrozumial ?

 97. @Ryba,
  współczuje bardzo 🙁 Może jednak uda się Panom spotkać. Trzymam kciuki.
  Dziękuję za dobre słowa 🙂

  @Lewy,
  pozdrawiam serdecznie 🙂

 98. Axiom 1

  No to Polacy sami sobie są winni.
  Są otumanieni i podoba im się Donek taki jaki jest.
  On nie musi się znać na ekonomii się – ma od tego Vincenta. Od polityki zagranicznej ma Radka. Jak widać Inni zadbali o to żeby nie musiał się niepotrzebnie angażować w te sprawy. To chyba dobrze.
  Kim są ci inni ? Kto ich wcisnął Donkowi do rządu ? Czy miał w tej coś do gadania ?
  O to trzeba by zapytać największego speca od tych spraw – jasnego gwinta.
  Jak mu się będzie chciało to nam wyjaśni.

 99. O tak, specow to Donek ma. Kazdy kto mu nie zagraza intelektem moze byc specem w jego rzadzie a raczej nie-rzadzie.

  Ministrem skarbu byl specjalista od rozstrzygania sporow o miedze, zastapiony archeologiem srodziemnomorskim.

  Tylko nowy minister sprawiedliwoscu wydaje sie byc na wlasciwym miejscu choc za wczesnie by byc tego pewnym.

  Odnosnie tych dwoch specow ktorych wymieniles.
  Zadaniem kazdego ekonomisty jest stworzenie jakies wartosci pozytywnej. Rostowski ma natomiast juz 6 lat rekordowych deficytow i ten obecny siodmy z koleii bedzie recordowym. 51-60 mld zl. co juz wiemy zaledwie po 6 miesiacach biezaego roku. Rostowski kompletnie zaniedbuje rozwoj strony przychodow budzetu. (pomijam radary i pulapki na kierowcow). Widac ze poza tworcza ksiegowoscia nie ma pojecia o finansach panstwa ani szczegolnie o rozwoju bazy przychodow. Doposcil do rekordowego zadluzenia sie gospodarstw domowych co nie pozwala rezimowi nawet na podniesienie podatkow.

  Nadzoru nad sektorem finansowym praktycznie nie ma zadnego. Strach pomyslec co by bylo gdyby nie darowizny i dotacje z Uni, albo gdyby emigranci powrocili oklamani opowiastkami o zielonej wyspie.

  W budzetach Rostowskiego nie ma nic na ozywienie gospodarki i likwidacje bezrobocia. Bo on biedak nawet nie wie ze to strata 4-6 mln miejsc pracy po 1989 jest glowna przyczyna wszystkich problemow budzetowych i ZUS-u.

  Co do Sikorskiego. Balagan jest tak wielki ze nawet nie widomo jakie Sikorski ma obowiazki. Kto odpowiada za polityke zagraniczna. Prezydent czy minister spraw zagranicznych ??? Co wogole Sikorski robi ? Czy wogole przychodzi do pracy ??? W kazdym z krajow minister spraw zagranicznych jezdzi po swiecie i nagrywa bizznes dla swego kraju. Co Sikorski nagral ??? Gdzie on byl jaki biznes zalatwil ?? Wrecz przeciwnie, dotkniety nieuleczalna choroba rusofobi niszczy stosunki obecnym i przyszlym pokoleniom. Tylko z powodu gazociagu polnocnego Polska stracila $10-15 mld rocznie i to byly by tylko oplaty za tranzyt.
  Bo to byl nowy traktat Molotow-Ribbentrop wedlug Sikorskiego.

 100. @Ryba,
  owszem, byłoby lepiej gdyby władza nie była dublowana. Pół biedy, kiedy premier z prezydentem potrafi się dogadać w sprawach istotnych dla kraju. Ale widzieliśmy, że różnie bywa i różnie może być.
  Niestety, nie wyobrażam sobie, przynajmniej w najbliższej przyszłości, takiej większości parlamentarnej, która byłaby zdolna zmienić konstytucję.

  Nie tylko Platforma ma kłopot z sobą. My wszyscy mamy kłopot. Bo przecież komuś te władze trzeba powierzyć. A wybierać się będzie z tego co jest „na rynku”. Więc pewnie pogłoski i śmierci Platformy wydają mi się przedwczesne.
  Rząd Millera padł mimo sporej nadwyżki budżetowej. SLD przejęło dziurę budżetowa po Buzku a zostawiło Pisowni nadwyżki. PiS nie potrafił wykorzystać passy.
  Łaska wyborców na pstrym koniu jeździ. Wierze jednak, ze instynkt samozachowawczy przeważy nad instynktem samobójczym.

 101. zgaga 21 lipca o godz. 17:27 pisze: –„On nie musi się znać na ekonomii się – ma od tego Vincenta. Od polityki zagranicznej ma Radka.”

  No pewno, obaj z obcymi paszportami. Można było „Szpakowi” powierzać MON i MSZ a Vincentowi wicepremierostwo i finanse, bo precedensy już były, np. Konstanty Rokossowski i Hilary Minc (aktywista WKpB zresztą), nieprawdaż?.
  Jak powiedział Aleksander Kumor – „Dwóje z lekcji historii pisane są na skórze narodów.”
  I to byłoby na tyle.

 102. Nemer

  Jest różnica.
  Konstanty i Hilary zostali Bierutowi narzuceni.
  On nie miał w tej sprawie nic do gadania.

  Vincenta i Radka nikt nie narzucał.
  Donald sam sobie ich wybrał.
  Niezależnie i suwerennie.
  Taka jest prawda.

 103. zgaga
  21 lipca o godz. 22:47
  A ja mysle ze byla to lista zyczen brytyjczykow. Radek jest szczegolnie podejrzany. W spsob wiecej niz przedziwny znalazl sie w rzadzie Mazowieckiego, wtedy jako 29 letni chlystek na pozycji wice ministra obrony. W jeszcze bardziej przedziwny sposob ten biedny emigrant z Polski byl w stanie studiowac na Oxfort razem z brytyjska elita.

 104. Axiom 1

  Jesteś niedoinformowany.
  Za dziurę budżetową odpowiedzialna jest Rada Polityki Pieniężnej.
  Nieumiejętnie operowała stopami procentowymi i spowodowała deficyt.
  Pan min. Rostowski ostrzegał ale prezes Belka nie posłuchał mądrzejszego.
  Teraz minister musi wszystko naprawiać i dlatego Polacy będą musieli zacisnąć pasa w ramach znowelizowanego budżetu. Taka jest prawda.

  Ja wiem o tym wszystkim bo słuchałem rozmowy red. Żakowskiego z min. Rostowskim w radiu TokFM. Minister tam wszystko wytłumaczył. I nie irytowały go dociekliwe, agresywne pytania red. Żakowskiego. Co tu dużo mówić, wykazał duzą klasę.
  Dobrze że mamy takiego kompetentnego ministra.
  Absolutnie nie zgadzam się z panem Kołodko , który przedwczoraj w TV Polsat News wyrażał sie o nim niegrzecznie per „magister”.

  Gdybyś wysłuchał – tak jak ja – rozmowy w radiu TokFM to nie pisałbyś swoich bzdur.
  I nie rzucał bezpodstawnych oskarżeń że Polacy są „zmanipulowani”.

 105. Zgaga,

  Czy Ty naprawde jestes taki naiwny, ze wierzysz w wyjasnienia Rostowskiego?
  A co mozna sie bylo po nim spodziewac?
  Ze przyzna sie do beldow…?

  Mowi np., ze problemem jest brak reform – a kto wedlug
  Wicepremiera Rostowskiego winny winnego zbyt powolnych reform. Nie to wcale nie jest rząd. To jest opozycja, która rządowi utrudnia życie….
  Albo OFE… albo, ze Europa, ktora slabo walczy z kryzysem.

  Ciekawe dlaczego Vincent nie chce przyznać się do zbyt optymistycznego planowania budżetu.
  Nic nowego niespodziewanego przeciez sie nie wydarzylo.
  A dobre i REALISTYCZNE planowanie topodstawowy miernik jakosci pracy ministra finansow.
  Pod koniec zeszłego roku, kiedy budżet na 2013 rok powstawał, zdecydowana większość ekonomistów mówiła, że założenia budżetowe wzięte są z kosmosu – sami to pisalismy na tym blogu wielokrotnie – a minister twardo odpowiadał, że to jest budżet realistyczny.

  Jak zwykle wszyscy sa winni ale nie on.

 106. @matylda z dn. 2013-07-21 h: 18.59.
  Tak, to społeczeństwo jest zmanipulowane od ponad 300 lat (i nawet okres PRL-u nic w tej manipulacji niewiele zmienił). Chodzi o wpływ kontr-reformacji na naszą mentalność, świadomość i zachowania (bez Reformacji i Oświecenia, przeorujących świadomość społeczeństw nie można mówić o demokratyzacji myślenia i wolnościowego spojrzenia na świat – na kolanach nie można być wolnym !); trącące przede wszystkim irracjonalizmem, mistycyzmem, misjonarstwem (wobec Wschodu), millenaryzmem, nagłą zmianą nastrojów wynikłą z nieugruntowanych racjonalnie poglądów na świat itd. Ona – kontr-reformacja – trwa cały czas w polskich głowach. I tu nie zgadzam się z jednym elementem ostatnio opublikowanego artykułu Gospodarza tego Blogu – świetny artykuł Profesora w Gazecie Wyborczej z „okazji” 20-lecia podpisania przez Polskę konkordatu (czyli założenia sobie właśnie kolejnego kontr-reformacyjnego chomąta na szyję) – że to pokłosie Średniowiecza: to dopiero właśnie od kontr-reformacji katolicyzm utożsamiono absolutnie z polskością, a Kk stał się „nad-państwem” w tym kraju, nawet „nad królem”, a duchowieństwo – metrem z Servres dla moralności, etyki, myślenia i poglądów. Czyż dziś nadal nie trwają takie plagi – w naszych głowach (a w głowach naszych elit – na pewno) – jak „sarmatyzm”, „jezuityzm”, w kulturze – barok (czyli przepych i splendor, ale na „pokaz” bez głębszej refleksji, czy taką nie jest kultywowana w tym kraju religia ?), w polityce – honor przed prawem, w „funeralogii” – portrety trumienne szlachty (czy my dalej nie czcimy tylko sprawy cmentarne, historycznie „byłe”, kult zmarłych i cześć poległym – obojętnie czy „mądrze” czy „głupio”) ? A to mentorstwo elit, ten brak więzi ze społeczeństwem – demokracja jest tego solą – to z okresu szczytów „sarmatyzmu” (XVII- XVIII w.) doskonale współgrającego z kontr-reformacyjnym zidioceniem (bigoteria, powszechna dewocja, pogrążanie się w „ciemnotę” i zabobon – oczywiście szlachty która była wówczas „narodem”) pochodzi podział narodu na „panów” i „chamów”. Elity współczesne (wszystkie), elity III RP tak też przez cały czas traktują społeczeństwo – a apel Premiera w omawianej tu sprawie jest skandaliczny i ma źródła w tym właśnie okresie historii Polski. Kontr-refromacja trwa tu ciągle – w głowach, elit przede wszystkim.
  Dlatego jest jak jest …..
  @Matyldo – pozdrowienia.

 107. zgaga
  21 lipca o godz. 23:29

  Rostowski to tylko ksiegowy, zaden ekonomista

 108. jasny gwint
  20 lipca o godz. 8:52

  Podziw i gratulacje dla Profesora za odważny artykuł „O Polskę wolną od konkordatu”. ..

  O tym, że polityk, który chciałby na serio popracować nad świeckością państwa, powinien zająć się sprawą wypowiedzenia konkordatu. pisałam, tu na tym blogu, ponad rok temu

  Matylda
  25 maja o godz. 18:14
  …. relacje Państwo – Kościół są w Polsce chore. Wymagają radykalnej zmiany. Co do tego pełna zgoda. Jak najszybciej powinien zostać wykreślony z konstytucji i wypowiedziany konkordat. Schizofreniczna jest sytuacja, w której Państwo reguluje prawa i obowiązki części swoich obywateli poprzez specjalne umowy z innym państwem. Wpisanie konkordatu do konstytucji, to jeszcze gorszy wasalizm od wpisania w konstytucję deklaracji o przyjaźni ze Związkiem Sowieckim.
  KrK powinien funkcjonować na prawach dokładnie takich samych, jak wszystkie inne organizacje pozarządowe. Państwo nie powinno w żaden sposób wnikać w system wartości, wiarę swoich obywateli. Dopóki przestrzegają prawa i norm współżycia społecznego.
  Jednak zupełnie inną sprawą jest kwestia wychowania dzieci przez rodziców…

  Był to komentarz do felietonu: 25.05.2012, piątek, Palikot semper catholicus, czyli chrzest niewiniątek

  Zachwyt nad happeningiem Palikota. Nota bene popłuczynami po Lutrza. „Zgrabne” powiązanie chrztu z rzezią niewiniątek. I zero zainteresowania dla tego co najważniejsze.
  Poseł in spe potrzebował czternaście miesięcy, żeby poruszyć publicznie sprawę konkordatu. Refleks dyskwalifikujący przy staraniach o posadę stróża żółwi w zoo.
  Po tak długim czasie powinien nam pan JH zaprezentować przynajmniej projekt ustawy i harmonogram prac nad usunięciem z Konstytucji RP wasalskiego zapisu. rozpocząć akcję zbierania podpisów w sprawie referendum na rzecz wypowiedzenia konkordatu. Tymczasem, w sezonie ogórkowym, artykuł na temat, o którym od dawna ćwierkają wróble na dachu. Ot, bojec, maładojec!

  W felietonach, takich jak cytowany czy poświęconym uzdrowicielskiemu zgromadzeniu na stadionie. Naczelny Etyk III RP daje dowody, że bardzo lubi zaglądać obywatelom do ich sumień. Cenzurować ich postawy i wierzenia religijne. Za nic mając zasadę, że łózko i wiara obywatela, to sprawy prywatne. I wara posłowi, nawet in spe, od cudzych preferencji seksualnych i religijnych.

  „Odważny” JH daje liczne dowody swojej „propaństwowości”. Gardłuje w sprawie odmowy zarejestrowania makaronowego kościoła. Choć wie, że to nie kościół. I że rejestracja wymagałaby znowu sięgnięcia do kieszeni podatnika. Ale furda podatnik, furda zdrowy rozum. Liczy się, happening, fun i zadyma. Byle „o nas” było głośno. Byle uszczypnąć „Tusku”.

  A teraz, językiem Ferdka Kiepskiego, metodą „baby z magla”, JH lobbuje na rzecz zadymy pod tytułem referendum w sprawie odwołania HGW.
  Tymczasem nawet profesor Staniszkis, której żadną miarą nie można posądzić o sympatie proplatformerskie, uważa, że HGW jest dobrym prezydentem.
  Eksperci podkreślają, że zachowanie Tuska było dla niego niekorzystne ze względów wizerunkowych, ale nie było sprzeczne z zasadami demokracji.
  Czyli Tusk, wbrew temu, co mu się nieustannie zarzuca, miał dość odwagi, żeby ryzykując własną popularność apelować o publiczne dobro.

  Ale „bohaterowie” traktują obywateli, jak publisię, rodem z Kiepskich. I korzystając z maksymy Jacka Kurskiego: „ciemny lud to kupi”, liczą na intratną sprzedaż ich „troski o publico bono”.

 109. Axiom 1

  Przeczytaj uważnie jeszcze raz.

  Co do Vincenta – piszesz „Rostowski to tylko księgowy”.
  Pytanie czy TYLKO ?

 110. Radosław S. Czarnecki
  22 lipca o godz. 7:47 ,
  całkowicie się z Tobą zgadzam. Jestem zdania, rozmawialiśmy nawet o tym dzisiaj przy śniadaniu, że to nie zabory były najgorszym złem dla Polski. Dużo gorsze było i jest nadal, metodyczne i systematyczne pranie mózgów, jakie praktykuje katolicki kler.

  Hartmanowi mam za złe to, że obudził się dopiero „rocznicowo”. Plus instrumentalne traktowanie czytelnika oraz problemów społecznych.

  Palikot plus europejski kawior z Hartmanem w komplecie, już dawno powinni prowadzić akcje na rzecz referndum w sprawie wypowiedzenia konkordatu.
  Mając do dyspozycji sieć, to żaden problem. „Dał na przykład ..” o. Rydzyk ….

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 111. Z okazji 22 lipca przeprosiny za PRL Mieczysława Rakowskiego.
  PRZEPRASZAM:
  – przepraszam za likwidację podziałów klasowych, która była dziełem komunistów, socjalistów i lewicowego odłamu ruchu chłopskiego;
  – przepraszam za reformę rolną, o której marzyło i bezskutecznie walczyło kilka pokoleń polskich chłopów;
  – przepraszam za nacjonalizację przemysłu, a ściślej tego, co przetrwało okupację hitlerowską;
  – przepraszam robotników za to, że komuniści przywrócili im poczucie godności;
  – przepraszam za awans społeczny milionów synów i córek chłopskich i robotniczych;
  – przepraszam za bezpłatny dostęp młodzieży chłopskiej i robotniczej na wyższe uczelnie;
  – przepraszam za likwidację analfabetyzmu, masowego zjawiska w Polsce międzywojennej;
  – przepraszam za zbudowanie Polski przemysłowo-rolniczej;
  – przepraszam za masowy exodus chłopów z przeludnionych wsi do miast, do przemysłu. Los ten dotknął kilkanaście milionów obywateli PRL;
  – przepraszam za to, że dwa pokolenia Polaków żyły nie znając plagi bezrobocia, że zaczynały każdy dzień z poczuciem bezpieczeństwa socjalnego, że były wolne od troski o przyszłość swoich dzieci;
  – przepraszam, że na ulicach polskich miast nie było żebraków ani dziesiątków tysięcy bezdomnych, że nikt nie wyobrażał sobie, by milion dzieci zaczynało dzień bez śniadania;
  – przepraszam naukowców, artystów, twórców za to, że dzięki państwowemu mecenatowi nad kulturą i sztuką powstawały arcydzieła filmowe, znane i cenione na całym świecie, a aktorzy, kompozytorzy, dyrygenci i soliści, wnosili cenny wkład w życie narodu i kulturę ogólnoświatową;
  – przepraszam za tysiące bibliotek, za tanie książki, za miejskie i wiejskie domy kultury;
  – przepraszam, że w czasach PRL powstała kadra znakomitych fachowców i świetnych menedżerów;
  – przepraszam za niespotykaną w historii stosunków polsko-rosyjskich inwazję kultury polskiej na bezkresne obszary Związku Radzieckiego. Twórczość znakomitego pisarza Stanisława Lema wydano w ZSRR w nakładzie 3 mln egzemplarzy;
  – przepraszam za odbudowę zniszczonej przez hitlerowców Warszawy i wielu innych miast, za przywrócenie pięknej warszawskiej i gdańskiej Starówki;
  – przepraszam za odbudowanie z pietyzmem pałaców, kościołów i licznych pomników narodowej kultury, zniszczonych w czasie wojny;
  – przepraszam już trzecie pokolenie Polaków, które gospodarzy na ziemiach nad Odrą i Nysą Łużycką, żyjąc w bezpiecznych granicach;
  – przepraszam za pokolenie komunistów, które w 1945 roku nie wezwało narodu do walki o zachowanie przy Polsce terenów na wschód od rzeki Bug, na których żyło 5 milionów Ukraińców i 1,9 mln Białorusinów oraz mniej niż 5 mln rdzennych Polaków;
  – przepraszam za morską granicę Polski, liczącą 440 km;
  – przepraszam za pokolenie Władysława Gomułki, które zagospodarowało Ziemie Zachodnie i z uporem walczyło o uznanie zachodniej granicy, przez ćwierć wieku nie uznawanej przez kolejne rządy Republiki Federalnej Niemiec;
  – przepraszam za plan utworzenia strefy bezatomowej w Europie (tzw. plan Rapackiego), który rozsławił Polskę na świecie;
  – przepraszam za ustawę o działalności gospodarczej, której projekt mój rząd przedstawił Sejmowi w końcu 1988 roku, a która po uchwaleniu otworzyła drogę do gospodarki rynkowej;
  – przepraszam za Okrągły Stół, wspólne dzieło mojego obozu i opozycji. Po raz pierwszy w dziejach Polski, nie tylko nowożytnej, dwa zwaśnione obozy polityczne zasiadły przy jednym stole i znalazły pokojowe rozwiązanie głębokiego kryzysu politycznego, który gnębił kraj przez niemal całe dziesięciolecie.

 112. @jasny gwint – warto przypominać myśli i działania Wielkiego Polaka i nauczyciela polskiej inteligencji (zwłaszcza w przedmiocie realizmu, pragmatyzmu i racjonalizmu) w okresie po 1968, Premiera i kreatora wielkości Polityki Mieczysława F. Rakowskiego.
  Pozdrawiam

 113. Hartmanowi do sztambucha:
  http://passent.blog.polityka.pl/
  Kaczyński nie będzie taki „bezjajeczny” jak „Tusku”. Warcholcie dalej panowie szlachta 😉

 114. zgaga
  22 lipca o godz. 8:38

  Oczywiscie Rostowski ma rowniez inne zalety. Miedzy innymi swym intelektem nie zagraza Tuskowi. Dlatego jest ministrem.

  Prosty rachunek wskazuje z kazdej zlotowki PKB budzet ma 0.15 zl z podatkow.

  Zakladajac ze PKB mialo wzrosnac w tym roku o 2.5 % podatki z tego tytulu wzrosly by o 7.5 mld zl. Ale wzrost PKB to jakies 1.5% a wiec podatki maja wzrosnac o zaledwie 4.5 mld zl. To znaczy ze z powodu wolniejszego wzrostu PKB niz zakladano budzet otrzyma mniej o 3 mld zl w skali roku.

  Ale zaledwie po 6 misiacach przewidywana dziura w budzecie wyniesie 24 mld !!! I jest to dodatkowy deficyt ponad te 36 mld zl ktore Rostowski planowal projektujac budzet.

  Widac wiec ze powolniejszym wzrostem PKB nie mozna wytlumaczyc dziury budzetowej. Podobnie nie mozna tego zrobic opierajac sie o inflacje. Inflacja w ciagu ostatnich 12 miesiecy spadla o okolo 1% i ma znikomy wplyw na budzet. Oskarzenia Rostowskiego na Belke sa nie na miejscu. Co to za minister finansow ktory kibicuje duzej inflacji ?

  Co wiec jest powodem dziury bydzetowej 24 mld i planowanego deficytu na rok 51-59 mld zl ???

  Nic innego tylko brak polityki rozwoju bazy podatkowej. Rostowski nic w tym kierunku nie robi i nic nie zrobil w ciagu ostanich 6 lat. Bo to tylko ksiegowy.

 115. @Jasny Gwint:

  Jedynym komentarzem do tej żałosnej propagandy komunistycznego kacyka może być zwrócenie uwagi jak w tym samym czasie powojennym rozwinęły się państwa i społeczeństwa Zachodu, w tym całkowicie zniszczone Niemcy. Niemcy to zresztą znakomity przykład. Warto porównać rozwój Niemiec zachodnich i wschodnich. Dziś mamy też takie porównanie w Korei.

  Na taki bełkot Rakowskiego można tylko ramionami wzruszyć. Gdyby Polska po II wojnie była niepodległa i mogła skorzystać z Planu Marshalla bylibyśmy dziś zupełnie gdzie indziej i to bez „kosztów własnych” w postaci strzelania bohaterom narodowym w potylicę na Rakowieckiej lub innej aktywności ministra Bermana czy sędziego Michnika.

 116. jasny gwint
  22 lipca o godz. 8:46 ,

  dobrze, że o tym piszesz. Dziękuję 🙂

  Równocześnie trzeba, niestety, przypomnieć, że KrK w Polsce obecną potęgę finansowa zawdzięcza właśnie Rakowskiemu. To on, licząc na poparcie w wyborach 4 czerwca ’89, tak uposażył kościół. Nie przewidział, przy całej swojej mądrości, że układać się z Watykańczykami, to jak układać się z rekinem ludojadem.
  Konkordat przyklepał Kwaśniewski.

  Można się spodziewać, że następnym razem Hartmanu zająknie się, „odważnie i mądrze”, na temat konkordatu, w roku 2016. Z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski 👿

 117. od 22 lipca 1944…
  ____________________

  Spoleczenstwo nie chcialo stac na przystanku i czekac bez konca na tramwaj zwany dobrobytem.
  A pan Antoni Slonimski doczekal sie juz w niebie: ze raz wreszcie przed kioskiem z papierosami pojawil sie ktos, kto polozyl piecsetke, poprosil o zapalki i nie zazadal reszty…
  ___________ 🙂
  w ramach czesci artystycznej Salon Niezaleznych (1976) z ballada o Sejmie
  http://www.youtube.com/watch?v=JKysE86uxUE

 118. CYTAT Matylda ;
  że to nie zabory były najgorszym złem dla Polski…
  ?????
  Pomiluj Pani i przestan pisac brednie ,tylko po to aby ?? dolozyc kosciolowi .
  Pozdrawiam

 119. A jeszcze sie dowiedzialam ,ze Rakowski jest odpowiedzialny za
  Konkordian ?
  Kwasniewski nie Rakowski ..Rakowski byl polskim socjal-demokrata !
  u was to tak Politycznie jak kiedys sie mowilo :na chama …
  Pozdrawiam

 120. PS.
  22 lipca o godz. 11:23,
  a jak te „brednie” przekładają się na język merytorycznych argumentów?

 121. PS.
  22 lipca o godz. 11:48,
  proponuje zacząć od nauki czytania ze zrozumieniem:

  Matylda
  22 lipca o godz. 10:00

  jasny gwint
  22 lipca o godz. 8:46 ,

  dobrze, że o tym piszesz. Dziękuję 🙂

  Równocześnie trzeba, niestety, przypomnieć, że KrK w Polsce obecną potęgę finansowa zawdzięcza właśnie Rakowskiemu. To on, licząc na poparcie w wyborach 4 czerwca ’89, tak uposażył kościół. Nie przewidział, przy całej swojej mądrości, że układać się z Watykańczykami, to jak układać się z rekinem ludojadem.
  Konkordat przyklepał Kwaśniewski.

  Bez odbioru. Nie zamierzam więcej tracić czasu na równie twórcze polemiki.

 122. Axiom1

  Sedno sprawy to brak polityki gospodarczej.
  To samo mówi prof. Kołodko – patrz ostatni wywiad w Polsacie.

  Takiego stwierdzenia nie usłyszałem dotąd od ulubieńca TVN , stałego gościa kanału TVCNB – „czołowego polskiego ekonomisty” , dr Petru.

 123. Matylda
  22 lipca o godz. 11:49
  Nie ma wiekszego nieszczescia Narodu jakiegokolwiek na tym swiecie
  jak utrata wlasnej nieleznosci !
  /prosze sprawdzic w histori-miedzynarodowej !/
  Wiec prosze bez chwytow pokerowskich !
  I prosze przestac Rakowskiego oskarzac o Konkoriad,on naprawde
  ma z tym malo wspolnego.
  Pozdrawiam

 124. axiom 1 i następni też
  kupiłbym wieś – tylko forsa gdzieś.
  no i dzieńgów Bozia poskąpiła

 125. PS.
  22 lipca o godz. 12:33,
  * według mnie nie ma większego nieszczęścia jak galopująca głupota, a ta była i jest wynikiem prania mózgów przez kler i jedną z przyczyn utraty tej arcywartości jaką dla niektórych jest niepodległość; pytanie: „niepodległość” od czego/kogo?
  * jeszcze raz proponuję naukę czytania ze zrozumieniem, to naprawdę nie jest takie trudne i nie boli

 126. @PS.
  Przecież Matylda nie napisała, ze Rakowski spowodował konkordat, wyraźnie pisze o Kwaśniewskim. Rakowskiemu kościół zawdzięcza owa „sławną” komisje kościelną do zwrotu majątków. O tym pisała Matylda i proszę, zanim zaczniesz po kimś jechać przeczytaj uważnie to co on pisze.
  A jak się pomylisz, to powiedz: przepraszam.

 127. @Janek,
  czyli według ciebie nie ma się prawa do działania w obronie własnej?

 128. Janek

  Masz rację że to nieistotne.
  Ważne jest meritum sprawy.

  Na marginesie – z tą statystyką matematyczną jest tak jak z fizyką matematyczną.
  Można się spierać czy to są działy matematyki.

  A Wikipedia nie jest wyrocznią. Tam każdy może sobie napisać co mu się podoba.
  Przykład – hasło „Powstanie Warszawskie” , liczba Niemców zabitych przez Polaków. Porównaj to z innymi źródłami, w tym opracowaniami naukowymi uwzględniającymi codzienne raporty do Berlina dowództwa niemieckiego na ten temat.

 129. cytat;
  A jak się pomylisz, to powiedz: przepraszam.
  przepraszam Matyldo ,nijgdybym nie przypuszczala ze Rakowski byl
  az tak glupi.
  Mazowiecki z religia, Rakowski , Kwasniewski… tylko ?..
  dlaczego 90% Polakow bierze slub koscielny ,wysyla dzieci na religie ,komunie ,bierzmowanie i chodzi do proboszcza i msze ,daje sie kosciolnie pochowac ?…
  To przypomina raczej dobrowolna niewole / kobiete ktora maz bije
  a ona wierzy ,ze sie poprawi /
  Pozdrawiam
  ps. chca niech maja ?…

 130. Cud na blogu! Mój dzisiejszy wpis opublikowany o godz. 13:37, na który odpowiedziano dwukrotnie, nagle wyparowal, zmienił status z adnotacją:

  „Twój komentarz czeka na moderację”

  Kabała w akcji.

 131. PS.
  22 lipca o godz. 16:31,

  Bardzo proszę nie myl strefy prywatnej i publicznej.
  Wolni obywatele mają prawo wierzyć w co im się podoba i odprawiać dowolne rytuały. Granicę stanowią prawa i wolności innych.
  Obowiązkiem władzy, każdej władzy, jest zapewnienie warunków do swobody wierzeń i rytuałów. Nie wtrącanie się do tego co prywatne. Równocześnie władza, każda władza, zobowiązana jest do zapewnienia całkowitej świeckości strefy publicznej.
  Czy to tak trudno zrozumieć, że nawet osoby głęboko religijne, a może szczególnie one, oczekują respektowania wymogów nowoczesnego państwa i słów Jezusa: „oddajcie Cezarowi, co Cezara i Bogu co Boskie”?

 132. Urodziła. Syna. Pospólstwo się raduje, http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wielka-brytania-i-Irlandia/ksiezna-kate-urodzila,1,5559760,region-wiadomosc.html
  Narodził się nowy człowiek, który będzie miał szczęście żyć w tej połowie ludzkości, która żyje za więcej niż za dwa dolary dziennie.

 133. Tusk nie będzie promował demokracji, przecież jeszcze ktoś by mu odebrał władzę nad tą dziurą budżetową.

 134. Birth of the Royal baby
  congratulation!
  ____________________________

  tak, pospolstwo sie raduje! 🙂
  Lubie Brytyjczykow w odroznieniu od wielu malkontentow Polakow!

 135. Jak widzę, nie tylko wyżej wspomniany wpis wyparował, ale także poprzednie 🙁 Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że między bajki można włożyć lokalne umiłowanie pluralistycznej wolności słowa, umożliwiające zaprezentowanie własnej opinii na tym think-tanku. Mit, podpucha i zwykła zmyłka – numeryczna cosa nostra jest najważniejsza.

  Mam kopię 🙂 , tylko jednego wpisu, ale zawsze. O, bardzo proszę, bo nie będzie wiadomo, do czego odnoszą się odpowiedzi i powstanie galimatias:

  Statystyka matematyczna chyba jednak jest działem matematyki pl.wikibooks.org/wiki/Statystyka_matematyczna , choć to kompletnie nieistotne, gdyż pisałem o ludziach, dla których wszystko jest matematyką, cała rzeczywistość; oni w swoim mniemaniu potrafią nawet Boga przedstawić w postaci liczbowej, tacy sprytni. Dlatego mniejsza o detale, albowiem nie tu przecież pogrzebano krowę, której sadyści poderżnęli gardło, mamrocząc pod nosem swoje szatańskie zaklęcia.

  Gdyby ta ich szowinistyczna szajba nie miała wpływu na innych, to pół biedy, ale ci ludzie są coraz bardziej niebezpieczni dla ogółu; otwarcie roszczą sobie pretensje do absolutnej bezkarności bez względu na czyny, w imię swej domniemanej wyższości rasowej. Najgorszy szowinizm jest w nich skutecznie utwierdzany za sprawą bezkarności zbrodni dokonywanych na świecie zarówno w skali makro, przez ich globalną, złodziejską szajkę banksterską, jak i w skali mikro, za sprawą pomniejszych morderców, np. uniewinnionego właśnie w USA Zimmermanna (takie porządne nazwisko zszargał! Dylan, p. Krzysztof…). I tu jest problem dla świata. Teraz molestują rabina (?) Boniego, żeby im pozwolił praktykować barbarzyństwo w Polsce. A kim on u licha jest, królem Polski, czy samowładnym generalissimusem? Zwykłym urzędnikiem, opłacanym z naszych podatków, żyjącym na nasz koszt.

  To by było na tyle. Koniec wpisów, szkoda czasu, żegnam.

  PS W niektórych kręgach szał. Dziecko się urodziło. Ma dwie ręce, dwie nogi, jedną głowę, parę uszu, jest takie samo, jak tysiące innych dzieci urodzonych tego samego dnia. Chłopczyk. Media spekulują, że będzie miał na imię David. To bardzo prawdopodobne.

 136. No coz, zapomnialam ze Polacy wierza w cuda.
  Dwie partie ludowe prawicowe prokoscielne po-pis ,lewica na wymarciu ,
  wszyscy po naukach religijnych itp.itd…kolejne rzady zawsze probujace
  „podlizac ” sie kosciolkowi ,uroczystosci religijne prawie jak swiata narodowe ,co drugi Polak n.p. w polskiej tv,ktora czasem udaje mi sie ogladac ,opowiada jak wierzy w Boga…/bardzo osobiscie /
  /to tylko moje skromne spostrzezenie po latach niebytu/..
  Nawet krzyza nie udlo sie usunac dotychczas z sejmu ?
  A kto mialby wypowiedziec uklad miedzynarodowy Konkordiat ?
  …prof. Hartman ?..
  Naprawde zycze powodzenia ,ale..
  Pozdrawiam

 137. cytat;
  oni w swoim mniemaniu potrafią nawet Boga przedstawić w postaci liczbowej, tacy sprytni…
  /pisze niesprytny Janek/
  Matematycy czy ksieza ? Zyd-Jezu ? bo ja uczylam sie na religi ,nie na studiach matematycznych ,ze Bog To Trojka Swieta 3 3 3 bog ojciec ,
  syn bozy i duch swiety …??
  Nie pozdrawiam

 138. @Matylda 22.07. o 8:41
  Chciałbym nieśmiało uwiarygodnic Pani tezę, że kler katolicki pierze nam mózgi bardziej, aniżeli zaborcy.
  Myślę tu przede wszystkim o dyżurnych propagandzistach – katabasach, którzy wmawiali społeczeństwu, jakoby zamęczeni przez siepaczy z UB (tajny Urząd Braciszków) byli akowcy, w rzeczywistosci zasłużyli na swój los, albowiem współpracowali z hitlerowcami.
  Gdy zresztą otwarto archiwa, okazało się, że Urząd Braciszków przez lata całe inwigilował społeczeństwo oraz angażował tajnych współpracowników, aby za pieniądze donosili, który z sąsiadów nie poszedł na niedzielną mszę.
  Pamiętam – z zajęc szkolnych – prałata, który wychwalał pod niebiosa, jak to w latach 30-tych na Ukrainie radośnie tamtejsze społeczeństwo witało kolektywizację rolnictwa.
  Z obrzydzeniem wspominam katechetę, który na lekcji historii zrugał kolegę, który zapytał o Katyń. A zresztą, o tym, jak klasowo i dialektycznie rozumiec historię, mówiły nam podręczniki Siostry Heleny Michnik (szarytki). Od niej wiedzieliśmy, że prawdziwym bohaterem narodowym był Jakub Szela, nie zaś Piłsudski, który był faszystą.
  Lata siedemdziesiąte to czas, w którym episkopat wmawiał społeczeństwu, że Polska jest dziesiątą potęgą polityczną świata. A nieco później (na półkach ocet i herbata!) prymas cynicznie zapewniał, że „się sam wyżywi”.
  I tak bez końca…
  Mam pytanie – co Państwo właściwie jedzą w trakcie tych śniadań, aby osiągnąc taką lekkośc wywodu i trafnośc osądu?..

 139. ozzy
  Rozumiem, że lud brytyjski (oraz turyści w Londynie) raduje się z narodzin Małego Księcia, ale dlaczego musi się radować lud polski?
  Nie wiem, czy jest w Królestwie Szwecji jakaś stacja TV, która transmituje jak leci kolejne odsłony tego radosnego wydarzenia, ale w RP jest – TVN24.
  Chyba tylko nasze klechy zaspały, bo dzwon Zygmunta milczy.
  A czy media rydzykowe odnotowały – nie wiem, bo nie słucham/oglądam.

 140. @mag
  nikt nie musi fetowac, tego nie powiedzialem. Ani Rydzyk ani tym bardziej dzwon Zygmunta nie ma zadnego wiazku z wydarzeniem.A sama uwaga dotyczyla tego PRLowskiego maniaka.

 141. Z.B.I.G.
  Kler z wielką wprawą i rutyną pierze nam mózgi od stuleci z krótką przerwą (jak na kategorie historyczne) 45 lat PRL.
  Wtedy umościł się w bezpiecznej niszy (pomijam okres stalinizmu i poszczególne incydenty, choćby przypadek księdza Popiełuszki, który zresztą – póki żył – zdaniem swoich przełożonych niepotrzebnie brykał), bo przecież nikt kościołów nie zamykał, a im bliżej końcówki peerelu – tym więcej ich przybywało, w salkach katechetycznych dzieci bez żadnych przeszkód pobierały nauki religijne, a nawet chodziły pilnie, bo nie było przymusu ( tak na marginesie, o ilez mniej mogło być skandali związanych z molestowaniem seksualnym, bo placówki oświatowo-wychowawcze katolickie były bardzo nieliczne w porównaniu z taką Hiszpanią czy Irlandią), w święto Bożego Ciała nikt nie rozganiał procesji, które paradowały majestatycznie przez miasta i wsie itd.itd.
  W latach 80. stał się nawet Kościół oazą wolnosci i przytuliskiem dla WSZELKIEJ maści opozycji. Wspólnie z narodem zbawiał ojczyznę. A jak już zbawił, to zażądał zapłaty za 45 lat „poniewierki”, za majątki utracone, za czci nieoddawanie swoim funkcjonariuszom, za brak uczestnictwa w uroczystościach państwowych i otrzymał ją z taką nawiązką, że nie bez powodu utracił zaufanie (wskaźnik bodaj najniższy w Europie), a nastroje antyklerykalne szerzą się jak zaraza. Mimo edukacji religijnej od przedszkola po maturę, mimo „katolickiego głosu w Twoim domu”, prasy stricte katolickiej i prawicowo- katolicko-narodowej, portali prokościelnych.
  Kościól zabrał się na dobre do wspólrządzenia, ingerując nawet w stanowienie prawa w Polsce, łamiąc w tym względzie zapisy konstytucyjne i jednostronnie interpretując ustalenia konkordatu.
  Mówiąc najkrócej, odzyskał pozycję, jaką miał w II RP, co zważywszy, że żyjemy w XXI wieku i swiat nieco się zmienił, jest istnym kuriozum.
  Mamy więc z powrotem Naszych Okupantów, z którymi 80 lat temu próbował walczyć Boy-Żeleński.

 142. ozzy
  Ja byłam tylko ciekawa, czy jakaś stacja tv w Szwecji tak pilnie „obsługuje” nrodziny księcia, jak tvn w Polsce. Akurat na to mi nie odpowiedziałeś.

 143. @mag

  odpowiadam: zadna. Zreszta, jesli ich na to stac.
  U nas najwzniejsze wydarzenie to Mistrzostwa Europy kobiet w pilce noznej i Szwedki walczyc beda o tytul Mistrzyn.

 144. a z rocznic: 2 od smierci AMY WINEHOUSE (wystawa w Jewish Museum, Londyn)
  ________________________________________________

  http://www.youtube.com/watch?v=TJAfLE39ZZ8

 145. Nie zawiedliśmy się na TVN.
  1/3 czasu antenowego dzisiejszych Faktów , przygotowanych przez red. Durczoka poświęcona była wydarzeniu dnia – przyjściu na świat brytyjskiego dziedzica tronu.
  Dokładnie 10 minut z półgodzinnego programu. Miało być jeszcze więcej ale planowana bezpośrednia relacja z Londynu nie doszła do skutku bo księżna nie chciała jeszcze zrobić spektakularnego wyjścia ze szpitala.

  Temat dziury budżetowej i wystąpienie min. Rostowskiego w sejmie, szczęśliwie przykryte zostało kolejnym wybrykiem szefostwa PISu – powołaniem komisji śledczej i domaganiem się wyjasnień „gdzie są pieniądze ?”.

  Na tym tle żenująco zaprezentował się red. Gugała w równoległym konkurencyjnym programie Polsatu. Nie dość że temat „Royal Baby” zepchnięty został na dalszy plan, to wiekszość czasu poświęcono drążeniu niepotrzebnie tematu dziury budżetowej. Najpierw relacja z sejmu, potem wypowiedzi ministra i jego oponentów. Krytycznie o min. Rostowskim wypowiedział się nawet przewodniczący komisji sejmowej, poseł Rosati.
  Całość robiła wrażenie niepotrzebnego rozdmuchiwania sprawy.

  Byłem tym wszystkim tak zdegustowany że odpuściłem sobie oglądanie kolejnego programu informacyjnego telewizji publiczenj TVP.
  Tam zapewne sensacyjną wiadomością dnia była zapowiedź wystąpienia papieża Franiszka w Brazylii i ogłoszenia kolejnego światowego zlotu młodziezy z jego udziałem , w Polsce za 3 lata. Kardynał Dziwisz już kazał przygotować polskie flagi narodowe na tę okazję.

 146. @mag

  Podoba mi sie to co mowisz. Pewnie dlatego, ze mowisz i myslisz tak jak ja. 🙂

  Poniewaz wspominasz o konkordacie a teraz jakos przypada 20 rocznica parafowania tego traktatu, wiec pomyslalem sobie by podrzucic Ci jego analize sprzed lat niemal 20. Analize ktorej nikt(!) nie chcial wtedy opublikowac. Choc autor publikowal wtedy inne opinie, w dziedzinie.

  http://forum.gazeta.pl/forum/w,13,545110,545110,Wdepnac_w_Konkordat.html

 147. krzys52
  23 lipca o godz. 20:31

  Niezły tekst, choć nieco ogólny…….
  Sam KK szacuje swoje wpływy na ok. 8 miliardów rocznie…..

 148. krzys52
  Przeczytałam. Zgroza!
  Ten bezprecedensowy skok na kasę wciąż trwa, mimo dziury budżetowej i kryzysu, którego skutki dopiero zaczynamy odczuwać.
  Czy ktoś słyszał, by kk litościwie wsparł wysiłki rządu w poszukiwaniu „materiału” do cięć budżetowych, rezygnując np. z jakiejś części dotacji państwa, które należą mu się przecież jak psu micha? Niech tam się głowią różne ministry i obcinają kasę na zdrowie, oświatę, kulturę, czy bezpieczeństwo publiczne.
  Czy ktokolwiek dzisiaj ośmieli się w ogóle brać pod uwagę, że np. katecheza mogłaby byc „bezpłatna” (to znaczy nauczana przez księży w ramach wolontariatu, tak jak w PRL), zgodnie zresztą z pierwotnymi ustaleniami za rządu Mazowieckiego.
  Ci „prawdziwi patrioci” zatykający uszy, gdy słyszą zawodzenia radiomaryjno-smoleńskie „ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”, zatroskani o przyszłość narodu, martwią się tylko o zarodki i dzieci nienarodzone, bo te już żyjące wyżywią się jakoś i wyedukują z rodziców, państwa i bożą (to jest ten „wsad” kościoła) pomocą, a zresztą i tak zostaną poddane od powicia obróbce światopoglądowej -rzecz jasna – w duchu wartości chrześcijańskich i będą „nasze” (czyli „ich”).
  Marzy mi się taki Wielki Gajowy, co by pogonił z lasu czarne wilki.
  Miarka chyba się przebrała. W każdym razie dla mnie takim punktem krytycznym było niedawne oświadczenie jakiegoś rzecznika episkopatu, czy innego klechy występującego w imieniu areopagu, który miał czelność wyliczyć, ile to jeszcze państwo zalega kościołowi „zagrabionego” mienia.

 149. Środa o Polsce; „W porównaniu z państwami laickimi takimi jak Francja, Dania czy Holandia, katolicka Polska ma skandalicznie niski poziom społecznego zaufania, słabe więzi, wysoką przestępczości i żenujący stan życzliwości powszechnej. Jak to zmienić? Tylko przez rewolucję. Oczywiście w edukacji.” Czyżby tylko? w sumie to stan katastrofy cywilizacyjnej. A miało być inaczej jak krzyczeli i łgali. http://wyborcza.pl/1,75968,14326558,Czy_ks__Lemanski_bedzie_zbawiony_.html

 150. Hipokryzja i kłamstwo. Paniusia z Gazety, Urzędowska, mówią że dziennikarka pisze felieton „Świat zapomniało Syryjczykach”. Zabito tam już ponad 100 tysięcy ludzi i zniszczono kraj.
  http://wyborcza.pl/1,75477,14326159,Ameryka__Nie_oplaca_sie_pomoc_Syryjczykom.html
  A paniusia ani słowem nie wspomina, że wojnę wywołał USA i jego zbrojne ramię CIA, że ogromne ilości broni i pieniędzy dostarczają satelici, Katar i Arabia Saudyjska, że zabijają najemnicy, obcy mudżahedini i inni bandyci. O tym ani słowa. Świat jednakże nie zapomniał. Zapomniała służalcza i kłamiąca Gazeta i polskie władze.

 151. W tym kraju wszystkim się „kićka”! Trzeba coś zmienić!

css.php