Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

24.07.2013
środa

Premierze, porządź sobie!

24 lipca 2013, środa,

Lato latem, a słupki lecą. Donald Tusk ma ostatnią szansę, by wejść do historii. Musi tylko zmienić pół rządu i zdecydować się na kilka odważnych projektów. Może my, obywatele, podpowiedzielibyśmy premierowi, co mógłby zrobić dla odrzucenia Hannibala od wrót Warszawy i dla narodu przy okazji?Pewne jest, że odejdzie paru ministrów. Czy na ich miejsce przyjdą wierni działacze z zaplecza premiera? Znajomi z lat szczenięcych? A może będzie rozdanie senioralne, z uwzględnieniem parytetu sił regionalnych baronów? Coś dla dziatwy PSL-owskich potentatów? Niestety, jest bardzo prawdopodobne, że jesienią poznamy kilka postaci należących do wymienionych tu zacnych kategorii. Zwykli ludzie w zwykłym rządzie. Ciepła woda w Alejach Ujazdowskich.

A jednak, my, młodzi i niedoświadczeni, nie przestajemy marzyć. A więc marzy się nam szarpnięcie cugli – nowy skład rządu. Odważny i z fantazją. Kilka ciekawych postaci, z energią i wizją. Takich jak niedawno mianowany szefem MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Premierze, co Ci zależy? Porządź sobie wreszcie! Przecież to tak naprawdę ostatnia szansa, bo piękna epoka samodzierżawia już się powoli kończy. Więc czemu nie skorzystać, czemu sobie nie użyć?

Proponuję dyskusję pod hasłem „hity ostatniego sezonu”, a więc: co dobrego może zrobić Donald Tusk w ostatnim okresie swego prawie niepodzielnego panowania i z kim ma to zrobić?

Na początek i zachętę złożę swoje propozycje:

– Zlikwidować powiaty, bo generują koszty biurokratyczne nieproporcjonalne do korzyści dla obywateli.

– Połączyć KRUS z ZUSem i wdrożyć system stopniowego przechodzenia rolnictwa do sfery PIT. Chodzi nie tylko o sprawiedliwość! Bez PIT rolnik nie będzie mógł w pełni konsumować dotacji EU.

– Wynegocjować nowe warunki współpracy z OFE i zaprzestać ich demontażu.

– Rozwinąć i ujednolicić program budżetów partycypacyjnych.

– Zmienić ustawę o związkach zawodowych, likwidując patologiczne imperia związkowych królików, hamujących rozwój zakładów i pogłębiających bezrobocie.

– Zreformować POZ (podstawową opiekę zdrowotną), tak aby przestała funkcjonować jak zwrotnica kierująca pacjentów do specjalistów a zaczęła samodzielnie ich leczyć. Zlikwidować pogotowia i zastąpić je SORami z pełną kadrą (chirurdzy, kardiolodzy, interniści). Podzielić ZOZy na ostre i długoterminowe, stosując dla nich odrębne schematy finansowania.

– Zreformować postępowania karne i cywilne, aby mogły trwać krócej. Ograniczyć możliwości stosowania aresztu tymczasowego.

– Nowelizować KK, tak by polskich więzień nie zaludniali pijani rowerzyści i osoby, które zapaliły sobie jointa. Przecież to jakiś absurd!

– Zwiększyć finansowanie nauki i kultury, kosztem wojska. Nauka i kultura to poza wszystkim świetny biznes!

– Ograniczyć wydatki na szkolenia dla bezrobotnych i przekazać te pieniądze na MOPsy i psychiatrię środowiskową. Rząd widzi biedę, a nie widzi nędzy!

– Poprawić ustawę o zamówieniach publicznych, bo ta, która jest, wytwarza presję na wybór najtańszej (i często nierealistycznej) oferty bądź zbyt ogólnikowe formułowanie zamówienia, co skutkuje pojawianiem się tanich ofert z przestarzałą technologią.

– Zakazać wliczania do kosztów uzyskania przychodów kwot z niezapłaconych jeszcze faktur. To absurd, który zakłóca płynność płatności w biznesie i zabija małe firmy.

– Zmienić system finansowania partii na taki, który zmusi je do wydawania pieniędzy na pracę programową, szkolenia i inne pożyteczne cele.

– Podnieść standardy szkolenia w policji i wzmocnić instytucję dzielnicowego.

– Wycofać się z niemądrego projektu „sześciolatków do szkół”, radykalnie zrewidować programy nauczania i rozpocząć odwrót od szkoły opartej na stopniach z testów.

– Podnieść zarobki rządu (by można było pozyskać do pracy w rządzie najlepszych ludzi) a obniżyć w dyplomacji (są trzykrotnie wyższe niż w rządzie).

– Kupić samoloty dla rządu i przestać robić obciach.

– Dociągnąć połączenie autostradowe od morza do Czech i od Niemiec po Ukrainę.

– Scalić niefortunnie rozbitą na spółki kolej i złamać monopole spółek pracujących dla kolei. Czy wiecie, że za kilogram wagonu PKP płaci więcej niż za kilogram komputera stacjonarnego?!

– Zrobić audyt wydatków publicznych na Kościół, wyznaczyć dla nich granicę i uzależnić dotacje publiczne dla Kościoła od spełnienia przez niego uniwersalnych warunków korzystania z pomocy publicznej, takich jak transparencja finansów i rzetelne rozliczenia.

 

To tylko moja subiektywna lista przebojów. Jednakże jeśli połączymy nasze siły i stworzymy obywatelską giełdę reformatorskich dezyderatów, to będzie już coś. Kłujmy Donalda ostrogą!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 110

Dodaj komentarz »
 1. Wszedłem na Pana blog szukając książek Tarskiego, przełożone na język polski, dałbym je poczytać dzieciom. Co by się nauczyły logiki i semantyki. Pańskie propozycje są jak najbardziej trafne, ale są one zrozumiałe dla ludzi tzw. myślących, (mam na myśli ludzi potrafiących wytworzyć schematy myślowe na tyle że widzą jakie zmiany w przyszłości (korzyści i negatywy) dają pewne propozycje i postulaty (można nawet użyć schematów myślowych opisanych u Wygotskiego)). Wydaje się rzeczą oczywistą (co pewnie zauważył rząd) że ludzie nie umieją wytworzyć takich schematów co za tym idzie nie umieją myśleć. Skoro ni umieją myśleć to czy można z nimi „robić co się chce?”. Zamiast postulatów lub propozycji proponowałbym zmienić system edukacji, żeby takie sytuacje w przyszłości nie miały miejsca …

 2. bull’s eye! tylko, że nawet gdyby chłopina chciał ze szczerym sercem pójść we wskazanych kierunkach, w co osobicie wierzę, to jest coś, co go mocno gryzie. -Co gryzie Premiera Tuska?-

 3. Kościoła Tusk nie ruszy. Zbyt dużo katolików w Polsce – takich, dla których biskup to wyrocznia i świętość.

  http://www.opracowanie.eu/

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Kiedys, niedawno ktos napisal na blogach ,cytuje ;a niech do diabla
  rzadzi Kaczynski ,wtedy napewno Polacy zrozumia czego po prostu
  nie chca …/troche podobnie jak w polskiej historii z KK, tez zrozumieli/…
  Wszyscy ucza sie na bledach ,ale bledy powtarzac to juz prawie polska specjalnosc … sorry ..
  Pozdrawiam

 6. Kościoła Tusk nie ruszy. Zyt wiele katolików w Polsce – takich, dla których biskup to wyrocznia i świętość.

 7. Pan Hartman
  Podpisuję się rękoma i wszystkimi nogami.
  W szczegółach można dyskutować, np dlaczego ograniczać tylko związki. A co z przywilejami pracodawców? To nie zaciemnia jednak ogólnego obrazu Pana propozycji. Pan pierwszy zauważa, że w Polsce wszystko jest reformowane i nie zreformowane. Natomiast działania rządu można określić jako „władza tysiąca drobnych utrudnień”. Każda reforma nic nie załatwia a stwarza dodatkowe biurokratyczne kłopoty. Choćby ustawa śmieciowa z pomysłem znaczonych indywidualnie worków.
  Pana propozycje dotyczą spraw dużych. Należałoby je jednak rozszerzyć o „tysiące drobnych ułatwień”. Nie mam zamiaru ich wymieniać. To sprawa do dyskusji społecznej, jakiej do tej pory nie było bo władza nią gardzi.
  Moje wielkie uznanie dla Pana propozycji. Czas na żądanie ich realizacji.

 8. Panie profesorze ,utopia na sezon urlopowy.Ruszy Krus i po koalicji.Ale jest szansa . na zatrzymanie narodowego socjalizmu i nie powtórzenie błędu z lat 30-tych ub.wieku.Zrozumialł to Miller,niestety Palikot nie ,czyli człowiek z Pana obozu.Atakowanie Tuska jest idiotyzmem szkodzącym Polsce.Nie dopuszczenie do władzy paranoików jest warte zakopania podziałów i idiotycznych sprzeczek.To Pan ze swoim ugrupowaniem może przejść do historii ,bo Tusk już przeszedł jako Mąż Stanu.A Hania atakowana przez hordy pisrydzow też.

 9. Pasuje mi ta lista, mniejsza o kolejność tych „przebojów”.
  Ale zakładam się z Panem Profesorem o flaszkę własnoręcznie robionej pigwówki, ze p. premier wybierze opcję „Fugas Chrustas” i kompleksowo tę listę zignoruje.
  Zadkład stoi?
  TG

 10. Szanowny Gospodarzu, czy pan myśli, że to odniesie jakikolwiek skutek? Gdyby Tusk był rozsądny, to zrobiłby coś z dwóch następujących czynności:
  1. Oddałby teraz władzę w jej śmiesznej partii Gowinowi lub Schetynie;
  lub/i
  2. Na jesień tego roku rozwiązałby koalicję a tym samym obecny rząd, czyli sprowokowałby jak najszybsze wybory – póki ma jeszcze szansę zdobyć 20% głosów.
  Przecież wiadomo, że teraz TUSK nie będzie robił żadnych poważnych reform. Teraz, gdy PO spływa w dół w sondażach, jak mocz po obsikanym murze, jedyne czego pragnie TUSK, to robić wrażenie na ciemnym ludzie, jak bardzo on ratuje Polskę w dobie nieuchronnego kryzysu, który przecież wedle ekipy rządzącej przyszedł z zewnątrz, a nie dlatego, że nie dokonano ważnych reform ustrojowych.
  Najlepiej byłoby, gdyby PSL wyszedłby sam z koalicji rządzącej teraz. Przyspieszyłby tylko agonię tych platformianych fajtłapów.

 11. Panie Profesorze, Czy Panu nie przeszkadza ta nieludzka doktryna neoliberalna, źródło większości nieszczęść. Rozmienia się Pan na drobne, co nie przystoi filozofowi. Filozof powinien zmieniać świat. Kto to powiedział? Kto powiedział?

 12. „przeszkadza ta nieludzka doktryna neoliberalna, źródło większości nieszczęść”
  A który konkretnie element najbardziej uwiera?
  Wolny rynek, czy brak ingerencji państwa w gospodarkę 😉 ?
  Czy elementy monetarystyczne?
  Restrykcyjna politykę pieniężna ? Relatywnie wysoki poziom stóp procentowych? Likwidacja deficytu budżetowego?

  W Grecji doktryna była o wiele mniej (neo)liberalna ale jakoś chętnych zrobić z Polski Grecję ciągle wielu 😉

 13. Panie Profesorze,

  A co z kościołem katolickim? Może by tak wreszcie kazać klerowi płacić podatki? Dziura budżetowa zmniejszyła by się wydatnie, a i podejrzewam, że notowania rządu trochę by wzrosły!

 14. Znamy kilku poslow z klubu Palikota,bo pozostalym zabroniono otwierac buzie. Slusznie,bo mogloby sie wydac, ze cala reszta,to prawie wierne odbicie Samoobrony Leppera. Czytajac kazdy wpis Jana Hartmana, nie nalezy zapominac, ze autor sam oglosil, ze robi polityczna kariere wspolpracujac z Palikotem. Zycze powodzenia.

 15. Zaproponował Pan swoją listę reform. Jasne, że lista jest subiektywna, zredagowana według własnego rozeznania sytuacji. Ważne jest to, że wygląda ona sensownie. To są realne problemy do rozwiązania. Lista nie jest oczywiście kompletna, chwilami dyskusyjna, ale jest wyrazem poważnego rozumienia służebnej roli polityków i polityki wobec społeczeństwa. Czy takie myślenie Pana Profesora może się przebić do świadomości społecznej tak, aby społeczeństwo potrafiło wywrzeć odpowiednią presję na rządzących? Osobiście w to wątpię. Dziś w polskich mass-mediach nie ma aury na poważne myślenie o państwie i jego problemach. Z telewizji i z gazet dawno wypędzono ekspertów, w ich miejsce weszli wszystko (czyli nic nie-) wiedzący dziennikarze, celebrycy różnej maści, kabareciarze no i nasi (poza bardzo małymi wyjątkami) pożal się Boże politycy. Ci, którzy faktycznie tworzą ten pseudo-dyskurs publiczny, w najmniejszy stopniu nie są merytorycznie przygotowani do jakichkolwiek reform. Ani się na tym nie znają, ani tego nie chcą. Chcą natomiast zachować status quo – wysokie apanaże i dużo świętego spokoju na okupowanych stanowiskach. To grupa ludzi oderwana od rzeczywistości, zamknięta w swoich ciasnych gettach, i żyjąca według swoich uproszczonych ideologii. Na nich bym nie liczył Panie Profesorze.

 16. Znaczy to, że IPN chce Pan zachować. Ta hańbiąca państwowa instytucja terroru psychologicznego i szantażu kosztuje kilkaset milinów. W tym czasie 800 tysięcy dzieci nie dojada. Przeoczenie lub aspiracja do bycia szefem?

 17. MMK, 13.55. Przeczytaj zanim zaczniesz majaczyć. To tak pierwsze z brzegu. http://www.polityka.pl/swiat/analizy/1549907,1,analiza-grecja–memento-dla-polski-czerwona-kartka-dla-neoliberalow.read Oprócz tego polowa populacji świata żyje za 2 dolary dziennie. Itd, Itd.

 18. Przedewszystkim przegonic liberalow.

  Lista zyczen dobra, popieram. Dodam ze walka z bezrobociem powinna byc absolutnym priorytetem. To przeciez strata 4-6 mln miejsc pracy po 1989 i zwiazanych z tym straty wplywow z podatkow i skaldek ZUS jest glowna przyczyna prblemow budzetu i 24 lat deficytow.

  Jest znacznie wiecej do zrobienia bo ten nierzad nie robi nic juz przez 6 lat. A powinien juz przez 6 lat realizowac strategie rozwoju Polski !

  Badzmy rowniez realistami. Niczego, zadnych pozytywow spodziewac sie nie nalezy. Przeciez to tylko historyk, bez zadnych pozytecznych kwalifikacji, ani doswiadczenia. nawet kioskiem Ruchu nie kierowal.

  Rezygnacja i wczesne wybory to jedyna przysluga jaka Donek Tusk jest w stanie zrobic.

 19. Polityk polski myśli ( w sensie wyobraża, a nie – rozwiązuje problemy, co jest istotą zagadnienia ) w perspektywie najbliższych wyborów. Szerszej, kilkunastoletniej nie tylko że nie planuje, ale nie ma o niej pojęcia, przekracza to bowiem jego możliwości intelektualne.

  Czy to nie tow. Lenin powiedział, że rzadzić krajem może nawet kucharka.

 20. jasny gwint, wymieniłem Ci założenia doktryny ekonomicznej jaka jest neoliberalizm.
  Banalne, z wikipedii.
  Jesli twierdzisz że zaprzeczenie którejś jest dobre dla Polski, to merytorycznie podaj o którą chodzi.
  Jeśli twierdzisz że Grecja realizowała którąkolwiek z nich to merytorycznie podaj którą.
  W obu przypadkach najlepiej z mini-uzasadnieniem.
  Odsyłanie via „poczytaj” do tekstów w obliczu próby merytorycznej dyskusji od razu wskazuje kto majaczy i potrafi jedynie przeklepywać zasłyszane brednie bez głebszej refleksji.

  P.S.
  Ten tekst przeczytałem i doskonale pokazuje jak zaprzeczenia liberalnej gospodarki (etatyzm, biurokracja, rozdawnictwo socjału) doprowadzają kraje do zapaści. Doskonale też pokazuje że nawet inteligentni ludzie (jak autor) mylą skutki z przyczynami i rozdzielają szaty że namiastka greckich reform, w ich mniemaniu (neo)liberalna”nie działa”, bo rośnie bezrobocie itd, zamiast zastanowić co jest przyczyną że trzeba reformować na gwałt ;).

 21. Zlikwidować „dwuwładzę” w województwach; po co i marszałek i wojewoda? Typowe dublowanie działalności tylko z innego „paragrafu” .Po co komu tak olbrzymie liczby radnych? W samej Warszawie ponoć 770 ! Wrócić w szkolnictwie do ośmioklasówki oraz liceów i techników.

 22. Proszę to oglosić jako wlasny program wyborczy i startować we wyborach – jestem pewien że i glosujący do tej pory na PiS zaglosują na Pana. Potem oczywiście wdrażać ten program – bez względu co na to powie jakiś zafajdany Eurokomisarz z Brukseli. Dodam jeszcze :
  – powszechny pobór do woja
  – rozbudowę sieci kanalów i rozwój żeglugi rzecznej
  – reaktywację polskiego przemyslu motoryzacyjnego
  – co jeszcze ?

  „Kilka ciekawych postaci, z energią i wizją. Takich jak niedawno mianowany szefem MSW Bartłomiej Sienkiewicz”

  Żądać ażeby urzędnicy popierali polski przemysl i kupowali polskie produkty – „Idziemy po Was !” „Bartek” Sienkiewicz powinien zatem nosić polskie koszule np. świetne firmy „Kastor” a nie niemieckie firmy „Van Laack”. Chyba że dostaje je za darmo – w tym wypadku wyjaśnić od kogo i za co 😉 Rozumiemy się ?!
  Polski urzędnik wspiera polski przemysl – na wizyty gospodarcze w terenie leci polskim samolotem ->
  http://www.youtube.com/watch?v=FYbBqUmhykM&feature=related

 23. Tuskaty zrobi jedno dobrze: gdy przejdzie do historii już teraz.

 24. Ciężko już, na skutek tego blogu, dostrzec w Szanownym Autorze profesora, jeszcze ciężej – polityka.
  Profesora, bo nie posługuje się w promowanej koncepcji wiedzą (by nie powiedzieć – wręcz przeciwnie).
  Polityka, bo postuluje swymi postulatami krzywdę dla wszelakich na władzy uwłaszczonych (to kto Go wybierze)?
  Na szczęście, obie domniemane role w życiu publicznym, są przecież dla Autora tylko bytem pozornym, publicystycznym.
  Prawdziwym marzeniem i realną w tym kontekście ambicją jest wszakże, dla Autora urząd Biskupa.
  Krzywdy publiczne, czynione w pogardzie dla wiedzy, w imię wiary w lepsze życie w innym bycie, pasowałyby do tej roli jak ulał.
  Niestety, tekst o „kąkordacie” w GW (!) zamyka tę drogę na wieki wieków (bo i mądry i pożyteczny).
  Pozostaje jałowe do bólu wzywanie o wodę na pustyni, czyli rządy mądre i pożyteczne, we wspólnocie plemiennej o zgoła przeciwstawnych wartościach, dotkniętej demokracją? 😉 😉

  PS Problemem nie są faktury niezapłacone wrzucane w koszty, ale koszty podatków należne od faktur niezapłaconych. To apropo niewiedzy, drobny przykład, ale politykowi przydatny.
  Gratis ten zasyłam, wraz z pozdrowieniami.

 25. Profesor Hartman proponuje aby do rządu weszło „kilka ciekawych postaci, z energią i wizją. Takich jak niedawno mianowany szefem MSW Bartłomiej Sienkiewicz.”

  To bardzo dobry pomysł.
  Spowodowałoby radykalne odmłodzenie gabinetów politycznych ministrów.
  Zatrudnieni tam 21 latkowie, świeżo po maturze wnieśliby młodzieńczą energię, i wysokie kompetencje zawodowe do skostniałych struktur doradczych ministerstw.

  Wprawdzie niektórzy kręciliby na to nosem – patrz wpis blogowicza jasnego gwinta :
  „Istny cyrk, albo jaja se robiom”. http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,14318036,21_latek_na_etacie_doradcy_ministra__Prasa_wyt,
  ale to tylko „partyjny beton” (cytując red. Passenta).
  Tym nie należy się przejmować. Data 22 lipca, kiedy autor go umieścił jest znamienna.

  Tak więc postulat profesora jest bardzo słuszny. Radykalne odmłodzenie struktur doradczych ministerstw z pewnością usprawni ich pracę . Takie rozwiązanie wzorowane na podanym przez profesora przykładzie , jest właśnie tym o czym „my, młodzi i niedoświadczeni, nie przestajemy marzyć”.

 26. MMK, 15.29. Poczytaj wpierw: Chomskiego, Baumana, Georga, Stiglitza, Zieglera, Hussona, Sandela, Masona, Krugmana, Żiżka, Walickiego, Barbera, Ryfkina, Łagowskiego, Kołodkę, Sena, to tak na początek, i później wrócimy do sprawy ponownie.

 27. jasny gwint, skoro potrafisz jedynie podpierać się nazwiskami, a nie argumentami, to nie będzie dyskusji do której możnaby wrócić. 😉

 28. Bardzo ładne propozycje, tylko z tymi 6-latkami się nie zgadzam, 6latki do szkoły!

  A poza tym premier Tusk sprawia wrażenie człowieka, który najlepiej się czuje rządząc swoją partią, a nei krajem … Sprawia wrażenie chłopaczka, który marzył o supernowoczesnej zabawce, niespodziewanie się do niej dorwał i tu guziczek naciśnie, tam wajchę przestawi … ale ma starcha, żeby czegoś nie zepsuć i dlatego trzyma łay z daleka …

  I Pan, Panie profesorze nagle proponuje mu, żeby zaczął się bawić na całego?

  Natomiast my, czytelnicy Pana bloga możemy się pobawić wymyślaniem propozycji i wyobrażaniem sobie jakby to fajnie było, żeby Tusk ze dwie, albo ze trzy propozycje wdrożył … 🙂

 29. Okazuje się że Polacy wcale nie są tacy głupi.
  W poniedziałek, kiedy urodził się syn brytyjskiej pary książęcej, polskie kanały informacyjne zgromadziły mniej widzów niż tydzień wcześniej

  http://wyborcza.pl/1,75478,14328285,Royal_Baby_nie_pomoglo_telewizjom_informacyjnym.html#ixzz2ZyoWIRZo

  Jak widać jasny gwint się niepotrzebnie denerwował.

 30. Popieram w całej rozciągłości. Od siebie dodaję:
  – zlikwidować IPN (Instytut Polskiej Nienawiści czyli nadwiślański urząd certyfikacji rasy)
  – zlikwidować CBA oraz ograniczyć ilość służb i instytucji mających możliwość stosowania „techniki operacyjnej” (nad tym nikt nie panuje)
  – zlikwidować (ABSOLUTNIE) senat – prze co wzmocnić legislacyjnie i od strony konstytucjonalnej prawo tworzone w sejmie
  – przemodelować zupełnie ustawę i organizację tzw. straży miejskiej (czyli – policji municypalnych)
  – skończyć z gabinetami politycznymi ministrów
  Pozdrawiam

 31. Panie Janie! Święta racja, świetne propozycje. Co z tego, Pan Premier Tusk nie zdecyduje się na taki skok do przodu. Pozostanie przy ciepłej wodzie w kranach. Do wyborów jakoś to będzie a potem choćby potop. Jest to bardzo smutne, że człowiek, któremu zaufało mnóstwo wyborców tak bezczelnie wystawia ich do wiatru. Niestety trzeci raz nie damy się nabrać.

 32. Panie Profesorze, na czym ma polegać ta „wizja” ministra SW Sienkiewicza ? Na zatrudnianiu jakichś dyletantów w wieku dwudziestu kilku lat w charakterze doradców ministra ? Przecież to jest żenujące i absolutnie dyskwalifikujące tego ministra, a przy okazji obnażające spsienie aparatu tego państwa.

 33. Wielce Szanowny Panie Profesorze,
  Podjęcie nawet bez realizacji niektórych punktów podanych wyżej jeszcze spowodowałoby spadek słupków Tuska o kolejne punkty – powiaty, KRUS, audyt wydatków kościelnych. Realizacja innych punktów potrzebuje więcej niż 2 lata – POZ. Poza tym wojsko też jest świetnym biznesem. Ale kilka innych mógłby premier spokojnie podjąć. Faktycznie, może leń z niego? Porządzić nawet nie chce mu się. Czy dlatego, że Kaszub. Albo dlatego, że ryży, znaczy się – wredny.
  Powołanie się na historię z Hannibalem lepsze. Ale będzie cud nad Wisłą. Hannibalowi słonie wyzdychają.

 34. MMK, 17.01. Za każdym z tych nazwisk kryje się system poglądów i dzieła. Trzeba je jednakże znać. Obawiam się, że słyszysz o nich po raz pierwszy, stąd dyskusja dziada z obrazem. Nie jesteś w tym odosobniony. Wielu tu takich, a i gadanie mają podobne

 35. MMK
  Ty lepiej uważaj jak się zwracasz do tow. JG, bo w następnej kolejności zada Ci do przeczytania „Kapitał” Karola Maya, a to są trzy tomy.

 36. Nasz Gospodarz pisze: –” Kilka ciekawych postaci, z energią i wizją. Takich jak niedawno mianowany szefem MSW Bartłomiej Sienkiewicz.”

  Czy to ten z tej krakowskiej paczki: Miodowicz, Brochwicz, Rokita i on, Sienkiewicz?
  Acha, no to z pewnością ciekawa postać.

 37. Cała nadzieja Donalda Tuska w Lechu Kaczyńskim, że wróci do retoryki smoleńskiej. Cała nadzieja dawnego elektoratu PO w tym, że pojawi się nowa siła, która ten zwietrzały styropian całkiem oderwie od koryta.

 38. Stary Polak z PRL-u
  24 lipca o godz. 21:54

  Po sąsiedzku, ocieplają budynki.
  Styropianem…….
  Z tego co wiem, nie jest to najbardziej trwały materiał.
  Podobnie z tym politycznym.
  Niestety, inwestycja w jakość kosztuje krocie.
  Ilość, to badziewie……
  Minęły 24 lata i w zasadzie operację trzeba by powtórzyć?

 39. Czytam dużo, angażuje się mało, ponieważ jest niewielu co to piszą z sercem.
  Jest jakiś narodowy sport dopalić Tuskowi, kto silniej, obrzydliwiej, dowcipniej etc.
  Pospólstwo zwane dalej posłami stając przed kamerami wygaduje takie głupoty, w które nie uwierzy nawet najwyższa formą życia na ziemi, mianowicie żyrafą.
  Dziennikarze odpytują, puszczają owe durnoty mimo uszu uśmiechając się pospolicie jak końska dupa do bata. Perwersyjne audycje typu kawa herbata zawzięcie deliberują o błędach popełnionych w Budżecie przez Ministra Finansów, pomiędzy przepisem na sałatkę z pokrzywami i lebioda inaczej bazylią.
  Polska..? To słowo nie ma już żadnej wagi – ot pretekst do lansu.

 40. najbardziej mnie wkurza , że Tusk patrzy na słupki jak lecą a nie zrobi porządnego rozliczenia co dobre, co złe, co do poprawienia. Pogoniłby swoich ministrów, a szczególnie rzecznika i chociaż raz w tygodniu w TV powinno być takie okienko , jak kiedyś miał Kuroń. I należy mówić prostym językiem co zrobiono, jak to działa, jakie efekty itp. Jak źle to zganić ministra i do roboty. Mało reform !!! a emerytalna, a odebranie przywilejów np. 100 % chorobowego w policji,budowa domu bez pozwolenia itp – dobre rzeczy powinny być nagłośnione – bo inaczej to ludzie mówią, że Tusk nic nie robi, jestem za rzetelnym przekazem , a ocenić potrafię sama .

 41. A proszę bardzo, po:
  1-sze: zlikwidować województwa i stworzyć autonomiczne regiony z lokalnymi rządami i budżetami, co oczywiści musi się wiązać z możliwością poboru podatku regionalnego (bez tego nie ma mowy o władzy).
  2-gie: Wprowadzić podatki od posiadanego majątku, oraz progresywne podatki osobiste w 4-5 skali i zwolnić z podatku dochód minimalny (wystarczający na biologiczne przeżycie).
  3-cie: OFE wyprowadzić i ustalić minimalną emeryturę ZUS (wszyscy obowiązkowo płacą składkę), która zabezpieczy podstawowe potrzeby przyszłego emeryta. II Filar na zasadach czysto komercyjnych ubezpieczeń. OFE wysłać w kosmos!!!
  4-te: Wprowadzić na wszystkich państwowych uczelniach publicznych egzaminy dla przyszłych studentów, żeby pan profesor nie musiał leczyć z depresji po pierwszych spotkaniach z nowym rocznikiem.
  5-te: Płaca minimalna musi wystarczyć na życie i przeżycie, bo w przeciwnym wypadku pan przedsiębiorca niech się nie trudzi zatrudniać ludzi, niech sam się weźmie do roboty.
  6-te: Skoro prezydentem można być tylko dwie kadencje, to nie widzę żadnego powodu, ażeby poseł się trudził dłużej. Do roboty, do roboty niecnoty.
  7-me: Na dzisiaj dosyć.
  POzdro(waś)

 42. A co to Polska jest skazana na Tuska?

  Moze najprosciej zmienic premiera i rzad.

  2011-2012 kolejne 400 000 Polakow wpadlo w strefe ubostwa – pomimo… wzrostu dochodu na glowe mieszkanca.

 43. Premierze, porządź sobie!
  Tak tak, bo to już „Los ultimos podrigos malolientes ostrigos”

 44. Panie Profesorze toż ta Pana lista Dobrych Rad to w większości program Ruchu Palikota. Z Ryżym Hipokrytą nie ma szans na realizację choćby promila Pana Dobrych Rad. Przypomnę jakiż ,,kaliber” człowienia prezentuje nasz premieropiłkokopacz:
  – sam palił marihuanę a teraz w pocie czoła wsadza marnując publiczna kasę innych palaczy trawki. Ciekawym czy gdyby milicjanci na widok ,,suszu roślinnego koloru zielonego i lufek ze śladami osmaleń po stronie wewnętrznej” robili sie równie wilgotni jak obecni funkcjonariusze to pan premier zostałby premierem czy jako kryminalista kim?
  – sam żył lat chyba 20 w nierejestrowanym kościelnie związku ale na potrzeby kampanii w trybie wyborczym zalegalizował swe małżeństwo kościelnie. Cóż za twardość charakteru.
  – obiecywał likwidację powiatów i senatu. I gdzie ona?
  – propagował JWO a jak wyszło? ZIGNOROWANO I ZMIELONO kilkaset tysięcy podpisów obywateli
  – próba przemycenia ACTA – Komisja Rolnictwa – Podkomisja Rybołówstwa – s. 47. Tak postępuje premier z partii mającej przymiotnik Obywatelska?
  – nieuregulowanie sprawy pozyskiwania danych elektronicznych przez różnorakie służby.
  – likwidacja patologii na PKP? Zlikwidować spółki – Ta oczywistość widoma dla każdego podróżującego koleją ale czym pan premier jeździ? Samolotem! Poza tym zlikwidować tyle koryt dla funfli? Nie ma mowy. Idiota Balcerowicz (jako wicepremier odpowiedzialny za sprawy gospodarcze w rządzi J. Buzka) wymyślił więc jest święte. Co najwyżej można sprywatyzować.
  Stanowczo Panie Profesorze ten typ (Tusk) miał więcej szczęścia niż rozumu – szczęścia w postaci patologicznej opozycji i jej lidera. Tylko dlatego wobec braku alternatywy był taki ,,popularny”.
  PO i PiS sa jak dwie strony tego samego medalu: obskuranckiego katolicyzmu, pseudodemokracji, całkowitej pogardy dla społeczeństwa, któremu można wmówić wszystko. Jedyna różnica to, że PiS to ta paskudniejsza morda. I tyle.

 45. Panie prof . Hartman – za późno na dobre rady ….
  „Z pustego to i Salomon nie naleje”. To prawda, przelewać z pustego to tylko potrafią politycy. Salomon nie potrafił nalewać z pustego, a politycy zapewniają nas, że potrafią.
  W polskim budżecie planowanym na rok 2013 zabraknie 24 miliardy złotych. Kiedy planowano ten budżet, to nie przewidziano skali nadchodzącego kryzysu. Salomon by takich planistów puścił w skarpetkach na pustynię, ale w Polsce nie ma prawdziwej pustyni, więc im to nie grozi. W Polsce nie ma również Salomona.
  Salomona nie ma także na globalnym Olimpie. „Analitycy dwóch znanych amerykańskich banków mają skrajnie różne poglądy dotyczące przyszłości dwóch najważniejszych walut świata: euro i dolara. Jedni uważają, że dolar się umocni. Drudzy, że mocno spadnie. Kto ma rację”
  – pyta wyborcza.biz.
  Analitycy Goldman Sachs stawiają na Europę – ich zdaniem euro się umocni, a dolar osłabnie. Całkowicie odmienne zdanie wyrażają specjaliści z banku JP Morgan. Ich zdaniem dolar sie umocni, a euro osłabnie. Jeżeli Salomona nie ma w Polsce i nie ma go na globalnym Olimpie. To gdzie jest Salomon? To jest pytanie dla czytelników tego felietonu.
  A może polskim Salomonem okaże się Grzegorz Bierecki, były wieloletni szef Krajowej SKOK. Senator Grzegorz Bierecki został szefem Światowej Rady Unii Kredytowych WOCCU.
  WOCCU to organizacja zrzeszająca unie kredytowe 101 krajów.
  Bierecki, wieloletni szef i współtwórca polskiego systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych został wybrany przez obradujące w Ottawie prezydium na szefa tej organizacji. Jak nas informuje wyborcza.biz : „O Biereckim mówi się, że ma ambicje polityczne – w ostanich wyborach został senatorem, startującym z listy PiS .
  W niektórych środowiskach prawicy uchodzi za potencjalnego następcę Jarosława Kaczyńskiego. Szefowanie WOCCU, której centrala mieści się w USA, może pomóc politycznej karierze Biereckiego – to organizacja reprezentująca unie kredytowe w kontaktach z otoczeniem.
  W komunikacie prasowym na temat nominacji Biereckiego czytamy, że WOCCU współpracuje m.in. z organizacjami i urzędami , które mają wpływ na działalność kas.”
  O tej nominacji ledwo wspomniano w „lewicowych” mediach, a przecież jest to zwieńczenie kariery Grzegorza Biereckiego w ruchu unii kredytowych, wywodzących się w Polsce od przedwojennych spółdzielczych kas Franciszka Stefczyka, zwanego „Apostołem Biednych”.
  Tytuł informacji zamieszczonej w wyborcza. biz jest niezbyt życzliwy dla tej nominacji : ” Polska „wyeksportuje” byłego szefa SKOK-ów. Aż za ocean”.
  Polska „eksportuje” szefa światowej organizacji, a Anglicy ostrzegają Polaków pragnących się „wyeksportować” na wyspy w poszukiwaniu pracy. Blisko jedna trzecia bezdomnych w Londynie pochodzi ze środkowej lub wschodniej Europy. Co dziesiąty z nich to Polak- pisze angielski The Daily Telegraph. W sieci pojawił się film reklamujący kampanię „Zanim przyjedziesz” , która ostrzega przyszłych emigrantów przed bezdomnością. Film wyprodukowała fundacja The Passage, która współpracuje z polską i brytyjską ambasadą.
  ” Z pustego to i Salomon nie naleje”. W Unii Europejskiej widocznie też nie ma Salomona? Fachowcy zarządzający globalnym biznesem przekształcili własne kraje w magazyny / warehouse /na magazynowanie importowanych z Azji towarów. Fabryki zamknięto, produkcję przeniesiono do Azji, a na imporcie zarabia garstka pośredników. To ma być ten nowy model „nowoczesnej” gospodarki. Polska jako „papuga narodów” biernie naśladuje ten globalny model zadłużania się po same uszy. Efekty tego „przelewania z pustego w próżne” zobaczymy pod koniec tego roku.

 46. PS.
  „Scalić niefortunnie rozbitą na spółki kolej i złamać monopole spółek pracujących dla kolei…..”

  To zadanie dla Premiera „z jajami” natomiast tusk może jeszcze przejść do historii jako pierwszy Premier który zmieni pleć. Na nic innego go nie stać……. 😉

 47. Bardzo sensowne postulaty. Dorzuciłbym jeszcze ograniczenie formalności dla przedsiębiorców, zwłaszcza społecznych. Przydałby się powiew leseferyzmu w gospodarce.

  Chcąc stworzyć spółdzielnię socjalną nie można nawet wywiesić w Urzędzie Pracy ogłoszenia ze swoim numerem telefonu, ponieważ działalność musi być wpierw zarejestrowana. Aby to mogło nastąpić potrzeba co najmniej 5 osób. Kontaktu do zarejestrowanych u siebie bezrobotnych Urząd Niezarejestrowanym podmiotom podać nie może ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych. – Oto przykład tego, co należałoby zmienić. Włożyć odrobinę rozumu i wyobraźni do polskiego prawa, tak aby wróciło ono do swej pierwotnej funkcji regulowania życia, a nie utrudniania go.

  Warto się także pochylić nad młodymi ludźmi, którzy poszedłszy w odstawkę, gdzieś między bezrobociem, szarą strefą, studiami i okazyjnymi fuchami, czekają na mityczne „lepsze czasy” przy okazji zawodząc oczekiwania i zatracając kapitał społeczny, który stanowią. W kohortach, które wchodzą na tak ubogi nieatrakcyjny rynek pracy, jak w Polsce łatwiej chyba o depresję, niż bezpieczeństwo materialne umożliwiające odpowiedzialnym osobom planowanie prokreacji, a ta, jak wiemy, jest solą w oku naszych profesorów i tych, którzy tak się tytułują. No, chyba, że zakażemy antykoncepcji… ale lepiej o tym nie straszyć. Wszak już starożytni ją stosowali.

  A skoro o profesorach mowa… Marzy mi się zaprzestanie masowej produkcji na uczelniach wyższych. Samo uwiązanie marchewki na kiju i stworzenie konkurencji niewiele daje, a wręcz szkodzi. Wprowadzanie modeli spartańskich w szkolnictwie wyższym już samo w sobie jest dla niego obelgą. Zamiast świątyniami wiedzy, uczelnie stają się polami „bitew o papiery”… zielone, białe, czasem żółte… W takiej atmosferze trudno choćby o inicjatywę, a krytycyzmu (nie mylić z krytykanctwem) to już ze świecą szukać.

  Dobrym pomysłem jest też w moim odczuciu społecznej kontroli pracy urzędów
  i organizacji pozarządowych. Ostatnio szukałem kontaktu z tego typu instytucją i w przypadku pierwszych trzech, na które trafiłem w sieci jedyną możliwą interakcją był przelew własny na wskazane konto…

 48. Śleper
  24 lipca o godz. 23:12

  „A proszę bardzo, po:
  1-sze: zlikwidować województwa i stworzyć autonomiczne regiony z lokalnymi rządami i budżetami, co oczywiści musi się wiązać z możliwością poboru podatku regionalnego (bez tego nie ma mowy o władzy).”

  Hahaha – jak bylo do przewidzenia ślunskiemu separatyście marzy się „uzdrowienie przez rozwalenie”. W nagrodę jakiś „Karlspreis” i skrzynka Hefeweizen od Rudiego Pawelki albo karnet na Oktoberfest – do wyboru. Te separatystyczne hieny czują świeżą krew i będą zachwalać „male hajmaty” – z delegatem z Berlina tj. Brukseli na czele. „Śleper” jako Staatssekräter w „Regionkommisariat zur Festigung des schlesischen Brauch und Sauftums” 😉

 49. Pomarzyć, fajna rzecz…

 50. Popieram neoliberalny program Hartmana. Pytanie co na ten temat sądzi reszta EuroPlusa: Kalisz, Siwiec, Palikot i Kwaśniewski. Czy oni też potępiają nacjonalizację OFE? Czy Palikom zagłosuje przeciw nacjonalizacji OFE? Jeśli nie, to znaczy, że Hartman jest jedynie samotnym, neoliberalnym publicystą, który nie ma żadnego wpływu na swoje ugrupowanie. I powinien tworzyć własną neoliberalną partię, zamiast tracić czas na EuroPlusa. Czy Europa Plus to projekt marketingowy Plus GSM?

 51. Sławczan (z g.0:00)
  Podsumowanie życiorysów (dotychczasowych) WSZYSTKICH bez wyjątku polityków znaczących na scenie naszego kabaretu zwanego sejmem i senatem prowadzi do jednego wniosku.
  Ci panowie, bo mamy jednak do czynienia z patriarchatem (pań „znaczących” jest niewiele), w utrzymaniu władzy, czy pogoni za nią są kameleonami, oportunistami, obskurantami, hipokrytami, pseudodemokratami stosującymi podwójne standardy Kalego.
  Rożnica między nimi polega tylko na różnych stopniu natężenia i współwystępowania cech przypisywanych wyżej wymienionym etykietkom.
  Zgodzę się z Tobą w jednym – „najpaskudniejsze mordy” są w PIS-ie.
  Ale dla otrzeźwienia naszych zapałów krytykanckich przypominam – wszyszcy ONI są z NAS i dzięki NAM
  A na pociechę dodam – w innych społeczeństwach (przeważnie) jest nie inaczej.

 52. murator
  Ilości wypluwanego przez ciebie jadu wystarczyłyby do wytrucia nie tylko Ślepera, ale chyba całej populacji Ślązaków.
  Zachowaj go trochę dla innych nieprawdziwych Polaków, bo jest ich spory Legion.

 53. Zacznijmy od pienieniędzy dla budżetu i konsumentów, którzy mają rozkręcić gospodarkę: likwidacja faktycznie obowiązującego w kraju podatku liniowego – przywrócenie trzeciej stawki podatku PIT i obniżka VAT. Przy okazji damy odczuć ludziom, że Polska to kraj nie tylko dla bogatych.

 54. Do listy Gospodarza dodałabym:

  1. Zdecydowane uproszczenie systemu podatkowego (na razie dobrze z niego żyją tylko autorzy pokrętnych przepisów, tworząc na boku prywatne firmy szkoleniowe i konsultingowe, bo nikt normalny już się w tym sam nie połapie)

  2. Uproszczenie przepisów ZUSowskich, które toną w oparach absurdu.

  3. Powstrzymanie – excusez le mot – poselskiej biegunki legislacyjnej – nakaz ustanawiania prawa tak, by obowiązywało min. 10 lat bez zmian

  4. Co do OFE – uzależnienie zysków firm je obsługujących od zarobionych dla podatników pieniędzy. Obecnie czy zyski czy straty, obracający naszymi pieniędzmi w OFE i tak swoje z nas kroją.

 55. Drogi Profesorze.
  Dlaczego Pan tworzy program wyborczy dla PO? Nie dość, że oni tego nie zrobią, to jeszcze za niecałe dwa lata, będą nam obiecać, że to zrobią? A my będziemy zgrzytać zębami, że pozbawiliśmy się oręża wyborczego.

 56. Wszystko pieknie poza OFE i chyba jednak 6 latkami.
  OFE dostaje 40% z naszych skladek, przez co rzad musi porzyczac na biezace wyplaty. 30% obecnego zadluzenia kraju to ten mechanizm. Co wiecej te fundusze w 50% inwestuja w nasze obligacje! Panstwo daje OFE pieniadze by pozyczyc od nich na procent. To ekonomiczny absurd.

  W UK 5 latki ida do szkoly i nik sie nie burzy. Dzieci korzystaja z obecnosci rowiesnikow bardzo. Co wiecej, przesuwajac te dzieci do szkoly odciazamy predszkola w ktorych peemamentnie brakuje miejsc i dajemy do szkoly zachowujac znaczna czesc etatow tam. To ma sens

 57. Kazik Łyszczyk, 21.25. Towarzyszy to dobieram sobie sam. Unikam złośliwych kretynów. Udaje mi się to dość dobrze. Ale o jakimś Kaziku? pierwsze słyszę. Radzę do poczytania „Protokoły mędrców…..” lub coś w tym rodzaju. I daj sobie chłopie spokój, nie wysilaj się, bo doszczętnie zgłupiejesz.

 58. mag 25 lipca o godz. 8:35
  Dziękuję za skarcenie @muratora, choć doskonale wiem, że nic to nie da. Ja po prostu nie czytam jego komentarzy, z których niejednokrotnie ulatnia się Cyklon B. Nie dokarmiaj go.
  Pozdrawiam

 59. Jako partner Pielęgniarki dodam od siebie:

  – skrócenie wieku emerytalnego dla pielęgniarek

 60. @ MMK
  24 lipca o godz. 13:55

  Co prawda nie jestem JG ale nieco mnie rozbawilo twoje dziecinne podejscie do ekonomii.
  A który konkretnie element najbardziej uwiera?
  Wolny rynek,

  – wolnego rynku juz dawno nie ma , a watpie czy tak naprawde kiedykolwiek byl. A w obecniej dobie wielkich korporacji, wolny rynek to bajeczka dla naiwnych.
  czy brak ingerencji państwa w gospodarkę 😉 ?
  – nie znam panstwa NIE ingerujacego w gospodarke, w koncu na tym miedzy innymi polega jego rola. Kryzys finansowy 2008 byl spowodowany wlasnie przez odejscie od regulacji ( czyli ingerencji) bankowosci.
  Czy elementy monetarystyczne?
  – ?

  Restrykcyjna politykę pieniężna ?
  – A Stany Zjednoczone rozpedzaja swoja gospodarke dodrukowywaniem pioeniadza i popatrz – zaczyna sie ruszac. Relatywnie wysoki poziom stóp procentowych?
  – Pozostane dalej przy USA – stopa oprocentowania jest najnizsza w historii, bezrobocie maleje i gospodarka zaczyna odbijac od dna. Wysoki poziom stop procentowych hamuje rozwoj gospodarki. Likwidacja deficytu budżetowego?
  Przez jakis czas australijski rzad Howarda szczycil sie posiadaniem „surplusa” budzetoqwego. Do momentu kryzysu, bo zginal nam ten surplus jak sen jaki zloty i jakby go wcale nie bylo. 🙂

  To i widzisz, wcale nie jest tak milo z tym liberalizmem gospodarczym, bo jedyne co o nim mozna powiedziec, to to, ze przerzuca cale koszty na barki najslabszych, zostawiajac duze pole do popisu gigantom.

 61. A ja mam taki pomysl:
  ograniczyc zadania Sejmu do stanowienia prawa, tylko i wylacznie.
  Popatrzylam sobie bowien na ostatnia sesje Sejmu i zalamalam sie kompletnie – dziesiatki uchwal, poprawek, czytan i diabli wiedza czego jeszcze. Zaden czlowiek, nawet o wysokiej inteligencji nie jest w stanie przeczytac, zrozumiec i przemyslec 1/10 tego co tam nawalone. Oni po prostu nie maja pojecia nad czym glosuja i o co w glosowanym tekscie chodzi! Stad ten legislacyjny balagan i niedorobki.
  Jak mi nie wierzycie to idzcie i sami zobaczcie. 🙂

 62. @Murator – gdybyś się choć trochę wychylił spoza muru grepsów i tzw. mądrości ludowych głoszonych przez większość polityków to zrozumiałbyś, że pomysł z podziałem administracyjnym kraju na duże, silne regiony (maks. 6) bez powiatów będzie skuteczniejsze i tańsze w funkcjonowaniu a także korzystniejsze dla obywateli. No i o ile mniej konfitur do wzięcia dla polityków rządzących partii! A Śląsk miał swoją odrębną państwowość przez kilkaset lat (w różnych konfiguracjach), więc nie żartuj sobie z tego.

 63. Ewa-Joanna
  25 lipca o godz. 10:39 pisze, ze nie ma pojecia o pracy parlamentarnej…..
  Saldo mortale

 64. Mysle ze Tusk wzoruje sie na Merkel ; nie od razu ,pomalu, przeczekac .
  Dobra metoda naprawde ,niech sie inni bija ,Ona i tak NA KONCU
  zrobi swoje.
  Przypuszczam jednak ze Tusk na koncu nic nie robi …
  Pozdrawiam

 65. Jak Pan albo ktokolwiek założy partię z takimi postulatami to ma mój głos jak w banku, niezależnie od kwestii światopoglądowych :p

 66. cytat Mag
  Zachowaj go trochę dla innych nieprawdziwych Polaków, bo jest ich spory Legion.
  Mam problemy ze zrozumieniem tekstu , co to takiego nieprawdziwi
  Polacy ? … Czy moga droga ,kochana Mag posluzyla sie nomenklatura
  pisu … fe… ??
  Pozdrawiam

 67. Ewa-Joanna
  25 lipca o godz. 10:31

  @ MMK
  24 lipca o godz. 13:55
  ….

  Restrykcyjna politykę pieniężna ?
  – A Stany Zjednoczone rozpedzaja swoja gospodarke dodrukowywaniem pioeniadza i popatrz – zaczyna sie ruszac. Relatywnie wysoki poziom stóp procentowych?
  – Pozostane dalej przy USA – stopa oprocentowania jest najnizsza w historii, bezrobocie maleje i gospodarka zaczyna odbijac od dna. ..”

  Amerykanom wiele rzeczy odbija ale najmniej to chyba gospodarka.

  Bezrobocie „maleje” ale aktywnosc zawodowa nie wzrasta…
  Ceny domow ida w gore a ponad 10 milionow domow przejetych przed banki wycofano z rynku…
  Gielda „idzie w gore” bo drukuje sie 80 miliardow papieru bez pokrycia miesiecznie i przekazuje je bankom (czytaj grupie najbogatszych jankesow), ktorych nie ma gdzie ulokowac (przeciez nie inwestycje) bo zubozali Amerykanie nie maja z czego napedzic konsumpcji (ponad 70% PKB)- .

  50 milionow jankesow ma cos jesc jedynie dzieki rozdawanym talonom (food stamps) to 140% wiecej niz 23 lata temu…

  Przecietna rodzina odrobila… jedynie 40% straconego w 2008 roku majatku.

  Drogi, mosty i cala infrastruktura sie sypie.
  Planuja budowe stacji na Marsie… a nie moga odbudowac Nowego Orleanu.
  Cha robic na swiecie porzadek w innyc krajach a u siebie maja wyzsza umieralnosc niemowlat niz Kuba…

  I tak im sie ODBIJA i konca nie widac.

  Przecietny Amerykanin zarabia nie wiecej niz jego ojciec trzydziesci pare lat temu ( uwzgledniajc sile nabywcza).

  Ciekawe kto straci jak peknie obecna sztucznie pompowana banka drukarska… na pewno nie 5% wlascicieli Ameryki.

 68. Cytat Falicz ;
  Amerykanom wiele rzeczy odbija ale najmniej to chyba gospodarka.
  Ja na Pana miejscu pod „prawdopodobnie” wlasnym nazwiskiem
  nie pomstowalabym tak po blisko-wschodniu /talibansku / na Amerykanow . Jak Pan zapewne wie ? oni wszystko sluchaja i „zapamie-
  tuja”.
  Pozdrawiam
  ps.
  Czy zyjac w krajach arabskich nauczyl sie Pan tylko nienawidziec Amerykanow ,a co z nauka milosci do Arabow ?…

 69. Bardzo ważny głos. Można się zgadzać lub nie z proponowanymi przez Pana postulatami, ale na pewno trzeba włączyć w debatę publiczną sprawy gospodarcze i organizacji państwa. Trzeba rozmawiać o sprawach podstawowych. Wiadomo też, że istnieją rozwiązania bieżących problemów, np. think tank Forum Od-nowa proponuje od długiego czasu proste pomysły na oszczędności bez podwyższania podatków: http://forumodnowa.pl/index.php/teksty/17-administracja-publiczna/19-obnizanie-kosztow-dzialania-panstwa-propozycje-konsekwentnych-i-dlugofalowych-oszczednosci. Chodzi o to, by zgodzić się co do generalnej zasady, że państwo ma być proste, elastyczne, odpowiedzialne, efektywne i transparentne.

 70. PS.
  Polonio-Sawo! Bo to chyba Ty.
  Nomenklatura PISowa jest w tym wypadku po prostu pomocna, by wiedzieć who is who.
  W związku z tym czuję się poniekąd zaszczycona, że wg owej nomenklatury zaliczam się do tych, co „stali tam, gdzie stało ZOMO” a ponieważ nie poczuwam się do bycia ludziem smoleńskim i np. uważam o. Rydzyka i biskupa Hosera (różnice między nimi są pozorne, bo to ten sam kościół) za winnych degrengolady polskiego kk, nie zasługuję – zgodnie z ową nomenklaturą – na mianę prawdziwej Polki-patriotki.
  Wytłumaczyłam nad wyraz łopatologicznie.
  Pozdrawiam
  PS.
  Jeśli mylę Cię z Polonią i jesteś jakimś panem „pod sriptum” (PS) to sorki.

 71. Pod sriptum!
  Świetne! 😆

 72. Sorry droga MAG nie wyrazila sie Pani tzw.łopatologicznie.
  Jesli nie ma w Polsce lepszych Polakow to ich NIE MA ,nawet jesli sa Slazakami czy podaja sie jako Niemcy jak pan Antonius czy Legionere .
  Wtedy sa Niemcami i mozna do nich mowic jak do Niemcow ?
  Albo uznaje Pani nomenklature pisowska ,albo … sie Pani ?????
  cos powiedzialo ???
  Albo po prostu chodzi pani o to ,ze Pisowcy sie nazywaja lepszymi
  Polakami ?..przypuszczam ?…..
  Prosze nastepnym razem dac w cudzyslowie .
  Pozdrawiam

 73. Paradowska promuje kult jednostki dyktatora Donka Tuska i organizuje nagonki na osoby ktore maja odwage reprezentowac swe wlasne poglady. Juz po raz kolejny Paradowska najezdza na Gowina. Bo on nie zawsze i nie w kazdej kwesti wszystkich spraw zgadza sie w 100% z dyktatorem Donkiem.

  Paradowska zawstydza cywilizacje, ludzkosc i gwalci elementarne zasady demokracji. Wlacznie z prawem do samodzielnego myslenia, oceny i wypowiadania sie.

  W dodatku Paradowska, podobne jak Passent i Szostkiewicz cenzuruje komentarze.

  To jest stanowisko z ery stalinowskiej tyrani.

  Polityko czas nawjyzszy zastapic te trojke blaznow. Oni nie maja nic do zaoferowania poza sianiem zametu, utrwalaniem stalinowskich tradycji i odbieraniem praw obywatelskich polakom.

 74. Nie wysilił się Pan, Profesorze. Ta lista spraw do załatwienia jest nieco za krótka, chociaż i ona potrafi nieźle wkurzyć na etot wielikij bardacznyj projekt jakim jest obecna polityka społeczno gospodarcza. Wpływu na to nie mamy. Pan „kłuje ostrogą” pisząc a my możemy sobie co najwyżej po nosem pogadać. Takie są uroki demokracji. Jak się durniów wychowa którzy wiarę nad naukę przedkładają to i przy urnie wyborczej szachrować nie trzeba. Ale o tym już Stachniuk i Wacyk pisali.

 75. Dla niewatajemniczonych: antymerykanizm Falicza jest reakcja przemieszczona….
  Saldo mortale

 76. Komu ufają Polacy? http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,14334288,CBOS__Komu_ufaja_Polacy__Prezydent_pierwszy__Leszek.html
  Pierwszy godny zaufania to szary i nudny Komorowski. Dalej Sikorski, Schetyna,Tusk, Kaczyński, Ziobro, Kopacz i Gowin, Jest wśród nich także Miller. Doborowe towarzystwo marnych postaci, można ich nazwać także hołotą. Jaki naród tacy liderzy na drodze do katastrofy. Anglicy mogą chociaż śpiewać na pocieszenie modły się do Boga w obronie króla. Polakom wszystko jedno. I tak wyboru nie mają

 77. mag
  25 lipca o godz. 8:3
  „….Ilości wypluwanego przez ciebie jadu wystarczyłyby do wytrucia nie tylko Ślepera….”
  Wystarczy jak trafi tylko Slepera 😉 !

  Śleper
  25 lipca o godz. 9:31
  „…..Ja po prostu nie czytam jego komentarzy, z których niejednokrotnie ulatnia się Cyklon B….”
  Machanie maczugą Holokaustu i grzechotanie puchą po Zyklonie B nie robi wrażenia. Każdy separatystyczny fagas ma swojego straszaka. Tak i Ty masz ograne frazesy – wyobrażam sobie że lista wisi nad klawiaturą kompa (obok mapy Großschlesien z niemieckimi nazwami jak Hindenburg,Beuthen czy jakieś Hitlersee !)

  Janusz
  25 lipca o godz. 11:05
  „….@Murator – gdybyś się choć trochę wychylił spoza muru grepsów i tzw. mądrości ludowych głoszonych przez większość polityków to zrozumiałbyś, że pomysł z podziałem administracyjnym kraju na duże, silne regiony (maks. 6) bez powiatów będzie skuteczniejsze….”

  Januszu – teoretycznie masz rację ale w tym wypadku nie chodzi o podzial mający na celu polepszenie zarządzania danym krajem a podzial krajów mający na celu zarządzanie kontynentem – zamieszkalym (niestety np. przez @Slepera i @mag) przez jeden kraj który po dwóch przegranych wojnach światowych wyobraża sobie że może skolonizować Europę. Polecam odpowiednie publikacje „w temacie” min. M. Waldenberg, „Rozbicie Jugosławii, jugosłowiańskie lustro międzynarodowej polityki”, Warszawa 2005). Przykladem dzisiejszym „rycie” separatystów w Katalonii. No i kondycję przedwojennych struktur PKP która będąc jedną z lepszych kolei w Europie jest zaprzeczeniem że centralna organizacja to bląd.

 78. Pod wszystkimi Pana postulatami podpisuję się rękami i nogami!

 79. murator, 19.06. Podzielam zdanie na tema książki M. Waldenberga o rozbiciu Jugosławii. Jest to wielkie dzieło dokumentujące zbrodnie dokonane przez demokratycznych europejczyków i zbrodniczego imperium na narodzie południowych Słowian. Książka praktycznie nie do zdobycia, nawet sam Profesor posiada, jak mi powiedział tylko jeden egzemplarz. Ukartowana zbrodnia miała jedynie za cel wyblokowanie Rosji z terenów Bałkanów i podporządkowanie ich wojennym interesom USA. Stąd mamy niepodległe Kosowo, a właściwie największą w Europie bazę militarna służącą do szachowania Rosji i Bliskiego Wschodu, i masowego transferu narkotyków z Afganistanu. https://www.google.pl/search?q=bond+steel+camp&client=firefox-a&hs=0q7&rls=org.mozilla:pl:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=eXnxUeLOCsTEPaacgOAE&ved=0CEIQsAQ&biw=1440&bih=708
  Na terenie byłej Jugosławii powstał międzyczasie tysiące marketów i przybyło miliony bezrobotnych.

 80. Panie Profesorze. I po co pan bajki piszesz? Dla autopromocji? Żeby ten premier z żelaza był, to przecież tego nie jest w stanie wykonać nawet w 10%. Trzeba by kolejnej wielkiej rewolucji, demontażu całej administracji, zerwania kilkunastu umów międzynarodowych, przebudowy systemu partyjnego – no i sprawnej egzekutywym a nie jednego zajeżdżonego premiera. I Pan to wiesz, ale tak miło podywagować przy napitku i aplauzie zolenników… Miło.

 81. „A który konkretnie element najbardziej uwiera?
  Wolny rynek,
  – wolnego rynku juz dawno nie ma”

  No to jak go nie ma, to nie uwiera.
  Niby proste.
  Ja prosiłem o podanie tych elementów neolibarilzmu które uweriarają (cytując za jasnym gwintem „nieludzka doktryna neoliberalna, źródło większości nieszczęść”).
  Uda się merytorycznie komuś odpowiedzieć?

 82. ” nie znam panstwa NIE ingerujacego w gospodarke,”
  A ja nie znam państwa w którym np nie ma morderstw i gwałtów.
  Samo istenienie nie czyni z morderstw, gwałtów i ingerencji państwa w gospodarkę rzeczy dobrej.

 83. „A Stany Zjednoczone rozpedzaja swoja gospodarke dodrukowywaniem pioeniadza i popatrz – zaczyna sie ruszac.”
  A Grecja „rozpędzała swoją gospodarkię” pieniędzmi z pożyczek i też się dość długo „ruszało” ;).
  A w czasach gdy USA miały pieniądz oparty na złocie, bez możliwości drukowania, to z byłej koloni „rozruszali się” do supermocarstwa.

 84. „stopa oprocentowania jest najnizsza w historii, bezrobocie maleje i gospodarka zaczyna odbijac od dna”

  A jaka byla stopa procentowa USA gdy gospodarka dobijała do dna 😉 ?
  Jakoś zasadniczo wyższa? Czy nie była na ten moment też „najniższa w historii” 😉 ?

 85. „Przez jakis czas australijski rzad Howarda szczycil sie posiadaniem „surplusa” budzetoqwego”
  I to jest argument za czy przeciw (neo)liberalnej likwidacja deficytu budżetowego? 😉

 86. jasny gwint
  25 lipca o godz. 21:30
  Za link dziekuję – nie wolno zapominać o prawie swietym JP2. Jego manewr z uznaniem (wraz z Niemcami) Chorwacji zatrzasnąl furtkę do odwiedzin w Rosji. I bardzo dobrze. A pózniej – niejaki Dzindzic – znany w Jugoslawii jako „nemecky czelowiek” zostal podwieziony pod tylne wejscie do parlamentu które bylo (co za pech !) zamknięte. Strzelec wyborowy mial zatem dosyć czasu ażeby zlikwidować zdrajcę…. @Śleperom pod rozwagę !

  „Na terenie byłej Jugosławii powstał międzyczasie tysiące marketów i przybyło miliony bezrobotnych.”
  Nie zapominajmy o burdelach obslugujących sily KFOR 😉 !

 87. Jasny gwint !
  Jest ta książka ale jako „ibuk” ! Dobre i to
  http://www.ibuk.pl/fiszka/833/rozbicie-jugoslawii.html
  Jest jeszcze w chomikuj.pl – szukaj pod „Marek Waldenberg”
  Polecam

 88. @ Sławczan – jak tu cię nie kochać chłopie? Z ust mi spijasz! (albo a rebours). Swoją drogą, że ci puścili tego „idiotę balcerowicza”… ho, ho…

 89. PS.
  25 lipca o godz. 12:55

  Cytat Falicz ;
  Amerykanom wiele rzeczy odbija ale najmniej to chyba gospodarka.
  ….
  Czy zyjac w krajach arabskich nauczyl sie Pan tylko nienawidziec Amerykanow ,a co z nauka milosci do Arabow ?…”

  PS,
  Pisanie prawdy nie jest oznaka nienawisci!
  Udawanie, ze w USA jest inaczej niz jest to glupota.
  Ze sie „poprawia”… gdy narazie jest obiektywnie fatalnie!

  Nie moja ani Arabow (…?) wina, ze po Los Angeles chodzi 650 tysiecy GLODNYCH dzieci a co 6-ta rodzina nie ma co wlozyc do garnka.
  Wydaje mi sie absurdem, ze kraj, ktory nie potrafi sobie poradzic z podstawowymi wlasnymi problemami probuje urzadzac zycie innym.

  Takie dzialanie wzbudza niechec – to oczywiste dla kazdego kto ma troche poczucia przyzwoitosci.
  To nie jest nienawisc do ludzi i kraju – mozna wielu z nim jedynie wspolczuc i ubolewac nad tym co stalo sie z krajem bedacym kiedys dla innych wzorem i nadzieja.

 90. POPiS wiecznie żywy: w „realu”, w świadomości pań i panów radnych, w teorii i praktyce) czyli – PO i PiS różnią się kosmetycznie, świadomość i myślenie o nowoczesności, modernizmie, wyzwaniach XXI wieku jest w główkach tych pań i panów takie same.
  patrz: http://szczecin.gazeta.pl Spór o krzyż w sali sesyjnej rady
  Wspólne zdejmowanie symboli innych wyznań religijnych (które zawisły – fakt, jako happenig – w sali Rady m. Szczecina) dokonywano wspólnymi rękoma radnych PO i PiS (oczywiście krzyż pozostał na centralnym miejscu sali). Za komentarz niech posłużą słowa paniusi z P0, radnej Marii Herczyńskiej – „…. Krzyż symbolizuje wiarę, wszystkie wyznania. Ateistom też chyba nie przeszkadza”.
  Kolejna KOMPROMITACJA !!!!! partii mieniącej się „obywatelską”, „liberalną”, nowoczesna itd.

 91. @PS.
  25 lipca o godz. 15:09

  Szanowny „PSie”!

  Zbytnio upraszczasz problemy tożsamości narodowej p.t. blogowiczów Polityki. Nie wiem kim się czuje „legionista”, bo nie czytam jego komentarzy – nawet nie wiem dlaczego! Nick kojarzy mi się z Legią Cudzoziemską, a więc z Francją, ale robi błędy w francuskim, więc może to Polonia jak Lewy?

  Doskonale rozumiem Mag! Ona pewnie też słyszała od czarnej wdowy pisowskiej (Kurtykowej), że prawdziwymi Polakami są tylko ci, którzy uwielbiają prezesa, reszta to hołota, co najwyżej zwana społeczeństwem – nie jest absolutnie narodem polskim! (Można ją zobaczyć i usłyszeć na YouTubie).

  Odnośnie biednego Antoniusa z rozdartym na kawałki sercem jest jednak gorzej. Zostałem Polakiem dzięki uprzejmości polskiego rządu tuż po wojnie. Opłata nie była wysoka (25 zł), ale i świadczenia bardzo skromne, stosowne do wysokości opłaty. Ta suma wystarczyłaby na dwie porcje lodów ze śmietaną. Teraz żyję już blisko 70 lat w Polsce. Cale moje wykształcenie (poza początkowym) i praca zawodowa były realizowane w Polsce. Ponadto mam dowody polskich korzeni mojej rodziny w dokumentach urzędowych z XIX wieku. Nie mógłbym więc mówić z czystym sumieniem, że jestem Niemcem. Byłem obywatelem niemieckim i mógłbym nim ponownie zostać, ale to nie czyni mnie „etnicznym Niemcem” (to pojęcie stało się zresztą kpiną w obecnej sytuacji ludnościowej RFN). Nawet nigdy nie szukałem kontaktu z tzw. mniejszością niemiecką, choć ceniłem i cenię skarby kultury niemieckiej.
  Prezes w „incydentalnym” przypływie szczerości zakwalifikował mnie jednoznacznie do „zakamuflowanej opcji niemieckiej”, a wypada mi w to uwierzyć, skoro ponad 50% Polaków wierzy w to co on mówi. Mam wewnętrzne opory z akceptowaniem takiego stwierdzenia, ale o robić? On chyba wie lepiej, skoro wie jak zbawić Polskę z tej beznadziejnej sytuacji gospodarczej?
  Dodatkowym argumentem za tym, abym się wyparł niemieckich wpływów z dzieciństwa jest kategoryczne stwierdzenie mojego przyjaciela (prof. Marka) – że „Ślązak, który mówi, że jest Niemcem, utracił człowieczeństwo” – a tego już nie chciałem, bo zwierzęta są traktowane w Polsce jeszcze gorzej niż Ślązacy (patrz ubój rytualny)..

 92. wrescie jakies propozycje, nad ktorymi mozna dyskutowac!
  mala uwaga; jesli chcemy zrezygnowc z „szesciolatkow” to ja proponuje obowiazkowe przedszkola od 5 latkow! tak, aby uczyly sie juz postawy obywatelskiej.. ale bez katechy!
  we Francji dzieciaki ida do „szkoly” juz 3 roku zycia.

 93. Firma nie może zaliczyć w koszty niezapłaconej faktury.
  Ten postulat już został załatwiony pół roku temu.

 94. W Syrii porwano polskiego niby dziennikarza, jak mówią w rzeczywistości agenta obcych służb szkolącego dywersantów. Co on tam robił i kto mu płacił? W Syrii trwa amerykańska wojna, jako kolejny etap podboju Bliskiego Wschodu i otwarcia drogi do Iranu i do Rosji. http://www.globalresearch.ca/troops-on-the-ground-martin-dempseys-five-options-for-war-with-syria/5343778
  Zabito tam jak na razie 100 tysięcy ludzi, w sumie niewielu jak na praktykę i możliwości mocarstwa. Kilkaset tysięcy wypędzono, niszcząc miasta, dobytek i tysiącletnie zasoby kultury. Kto by się tym jednak martwił, wobec globalnych planów agresorów. Co tam jakiś Suder, Polak walczący za naszą wolność i ich wolność. Za pieniądze. W tym samym celu porwą jeszcze wielu Sudrów przy milczącej akceptacji elit intelektualnych Europy i rzesz modlących się katolików. Tam zabijaja muzułmanów.

 95. widzę u profesora ducha społecznego i to sądzę świetna cecha. można przecież schować się za kulisy gabinetu i filozofować-gratulacje.
  głos większości może osłabiać w warunkach polskich, tylko nie może to być wymówka do niedziałania. ma pan rację że przed tuskiem stoi wyjątkowa okazja . mógłby do wybranych pana pomysłów konstruować większość z każdym (myślę że tusk jest jedynym facetem który to potrafi). pytanie czy będzie miał odwagę i ochotę przełamać polską większość kościelno-narodowo-ludową?
  jeżeli nie teraz to pewnie ani ja, ani pan profesorze niedoczekamy 🙁

 96. Koniec świata?!
  Murator z jasnym gwintem wyjadają sobie z dziubków.
  Na razie „na bazie” wspólnych lektur.

 97. Info dla Antoniusa…
  Niedawno spacerowalem ul. Slaska, Opolska od Mostu Warszawskiego do Placu Luzyckiego. Po dwudziestu latach przerwy odkrylem ponownie ten owczesny koniec swiata w Berlinie (wowczas) Zachodnim. Dotychczasowe pobyty (czeste) ograniczaly sie do inynch “Kiezow”. Okazalo sie bowiem, ze obecna atmosfera, tysiace pieknych mlodych ludzi, setki kafejek I restauracji, atmosfera jak kiedys na Bagnach w Paryzu, jest przyciagajaca i pociagajaca. Przyciaga bowiem nowych mieszkancow tego, niegdys konca swiata. Malo turystek i tursystow. Zapewniam Antoniusa, ze Talibow nie spotkalem. Spotkalem natomiast mlodych Amerykanow i Szwabow, u ktorych kupilem nowe czesci rowerowe do bardzo starego modelu….1980.
  Saldo mortale
  PS
  Zauwazylem, ze Antonius ubolewa nad neobecnoscia etnicznych Niemcow w Niemczech…niepotrzebnie. Tacy bowiem sa, chociaz nikomu, komu potrzebni? Zasilaja jednak skrajnie prawicowe partie….

 98. Taka lista, co może premier, to dobry pomysł spróbuję się włączyć z moimi sugestiami; wiem, na dobry początek mógłby zakazać działalności B’nai B’rith w Polsce, jako organizacji skrajnie nacjonalistycznej, szowinistycznej, przy której demonizowany, wygolony lokalny folklor to nano-pikuś, mikroskopem elektronowym trzeba szukać.

 99. PieS sie musi odezwac !
  1.Drogi Panie Falicz prosze jesli Pan potrafi napisac cos pozytywnego
  o Arabach ! Zyl Pan tam przeciez !
  Pan pisze tylko przeciw Ameryce i Izraelowi ./kazda moneta ma dwie strony ?/
  2. Panie Antonius bycie Niemcem czy Polakiem czy Slazakiem ,to zaden powod zeby sie wywyzszac w stosunku do innych nacji !!
  Ma Pan lekko nacjonalistyczne poglady ,poza tym nic do Pana nie mam.
  Zyje od czterych pokolen /na polskich papierach / z rdzenymi Niemcami ,
  rdzenymi Holendrami i Amerykanami/troche ponad przecietni …/
  i Oni nie przedstawiaja mi sie jako Wielcy Niemcy itp.itd.
  Kiedys Napoleon poprosil swojego oficera o podanie papierow z najwyzszej polki ;
  Ja Panu podam odpowiedzial oficer ,jestem wielki .
  Nie odpowiedzial Bonaparte ; Pan jest dlugi .
  Pozdrawiam

 100. Jak podają media , polski dziennikarz Suder wyjechał do Syrii w tajemnicy, nie powiadamiając o tym swojego pracodawcę (firmę z którą miał umowę zarobkową).

  Nie ma w tym nic dziwnego. Ostatnio dużą grupa polskich dziennikarzy przechodzi na samozatrudnienie. Dzieje się tak np. w telewizji publicznej po zapowiedzianych cięciach oszczędnościowych. Red. Suder najwidocznej zapragnął popracować samodzielnie, na własną rękę, w ramach podobnego samozatrudnienia. Sam sobie sfinansował wyjazd , opłacił koszty pobytu, wsparcia logistycznego na miejscu itp.
  Niestety w ten zawód wpisane jest ryzyko i doszło do tragedii.
  Nie wolno tego deprecjonować.

  straszny gwint niepotrzebnie robi z tego sensację.

 101. @Saldo mortale
  26 lipca o godz. 10:55

  Nie wiedziałem, czy podziękować za „info” o nieznanych mi dzielnicach Berlina, które jest wątpliwej wartości; czy śmiać się z niektórych fragmentów; czy na poważnie skomentować to, co mi wygląda jak logiczne „salto mortale”, bo wyssane z turystycznego palca. Jest nudno i gorąco, nie mam co robić, więc skomentuję przedostatnie zdanie, które choć krótkie, może być kopalnią informacji, jeśli popatrzeć nas drugie dno (i dalsze):

  ***Zauwazylem, ze Antonius ubolewa nad neobecnoscia etnicznych Niemcow w Niemczech…niepotrzebnie. Tacy bowiem sa, chociaz nikomu, komu potrzebni?***

  Zacznę od oświadczenia: Antonius nie ubolewa nad zanikiem „etnicznego” narodu niemieckiego”. To jest kłamstwo lub rezultat analfabetyzmu czytelnika. Antoniusowi to wisi!!!
  Stwierdza to tylko na podstawie komentarzy samych Niemców na niemieckich blogach.
  Antonius NIE identyfikuje się ze współczesnym społeczeństwem RFN, ale też nie z „narodem patriotyczno-katolicko-pisowskio-polskim. Moja chatka z kraju!

  Podoba mi się opinia Saldo M., że sami Niemcy (etniczni) nie są już imigrantom potrzebni. Dadzą sobie radę zgodnie ze słowami szefa rządu tureckiego do Turków w Niemczech: „Allach dał nam ten piękny kraj, abyśmy go zagospodarowali…” dalej obrazowo porównał minarety do dzid i ich jako wojowników, …a w domyśle ich męskie przyrodzenia jako najgroźniejszą broń w zagospodarowaniu kraju, podarowanego im przez jedynego prawdziwego Boga. Zwyczajni Niemcy to widzą i winią polityków różnej maści za rychłe unicestwienie narodu niemieckiego. Przy niektórych komentarzach trolle na blogach Polityki to Wersal!

 102. Niemiecki Aschloch !
  sorry mam doswiadczenie ,po mezu /chodz musze przyznac ze go kocham !/…
  Pozdrawiam

 103. @PS.
  26 lipca o godz. 12:48

  Szanowny PS (z kropką!)

  Istnieje obawa, że rozwinie się niepotrzebna pyskówka – ping pong, jeśli tego nie przerwać od razu. Stąd moje wahanie, czy skomentować post.

  Trudno mi jednak zaakceptować niektóre Pana stwierdzenia, bo uważam je za niesłuszne.

  Też w punktach:

  1) Nigdy i nigdzie nie wywyższałem się w stosunku do innych nacji. Mogę np. nie lubić „nacji”, z którą miałem styczność i poznałem lepiej. Niemcy do nich nie należą, bo nie żyłem w RFN, o Francuzach i Czechach już mogę coś powiedzieć, nawet negatywnego, ale to nie jest wywyższanie!

  2) Podobno mam „lekko ” nacjonalistyczne poglądy. Może i tak, ale o jaki naród może chodzić? Naród śląski podobno nie istnieje, a ja się identyfikuję tylko z śląskością i to chyba głównie z powodów geograficznych. Nie odczuwam specjalnej więzi sentymentalnej z ludźmi z tzw. „polskiego Śląska” (określenie moje), geograficznie poza Opolszczyzną i to „miejską”, gdzie dzieci nie mówiły po polsku (po śląsku). Nie interesuje mnie RAŚ, jedynie kibicuje życzliwe inicjatywie innej organizacji, która chce uchronić od zniknięcia język śląski, który ja poznałem dopiero w pierwszym miejscu pracy.
  Mam znajomych i przyjaciół na przykład z Rybnika i nie możemy się porozumieć w wielu sprawach. To podobno wynik innego mleka matki. To co piszę, zakrawa na ironię, bo moja matka nie znała żadnego wyrazu niemieckiego, gdy poszła do szkoły. Usprawiedliwiam się tym, ze byłem karmiony z butelki, więc matczyne mleko nie przekazało mi babcinych genów patriotyzmu – tego co trzeba. Widać nasze krowy nie znały uboju rytualnego ani patriotyzmu.
  Ojciec się wychował na kozim mleku, ale nie wiem, czy to miało wpływ na jego odczucia patriotyczne. Coś w tym jednak musi być, bo na przełomie wieków sam nauczył się z polskiego elementarza czytać i pisać po polsku. W szkole już panował wyłącznie niemiecki. Ta znajomość bardzo pomagała ojcu przy pełnieniu funkcji naczelnika gminy, bo rozporządzenia były w obu językach. Nie zachowały się te Dzienniki Urzędowe, bo po wojnie nie było papieru toaletowego – zostały więc zagospodarowane.
  W roku pańskim 1945 był jedynym autochtonem w mieście, który umiał czytać i pisać po polsku. Przez to był widać podejrzany i nie został przez komisję zweryfikowany pozytywne – umarł jako obywatel pruski, płacąc reparacje wojenne ze swojej pensji państwu polskiemu.

  Nie łapie mnie za serce wierszyk o małym Polaku i Białym Orle, a bzdura Pietrzaka , „aby Polska była Polską”, która u prawdziwych patriotów wyzwala orgazmy – mnie tyko śmieszy, a nawet wkurza z powodu kompletnego braku logiki.

  3) Dowcip o Napoleonie proszę opowiedzieć Kaczyńskiemu – będzie wdzięczny. Mnie on nigdy za bardzo nie śmieszył. Była to typowa reakcja kurdupla z kompleksem.

  Pozdrawiam i mam nadzieję na owocne współistnienie na blogach.

 104. Istotnie, czas żeby premier zrobił coś naprawdę pożytecznego dla Polski, zamiast dalej pchać nas w długi oraz objęcia zwykłych bandytów. Na dobry początek w imieniu RP moim skromnym zdaniem mógłby:

  1. Wypisać Polskę z haniebnego gangu NATO. Na wypadek wojny rozdać broń wszystkim dorosłym obywatelom RP. Zarządzić okresowe szkolenia. Mogą broń mieć Szwajcarzy, mogą Finowie, mogą Kanadyjczycy – mogą i Polacy. Jak się sami nie obronimy, to nikt nas nie obroni, co potwierdziła historia.
  2. Wypisać Polskę z UE. Żadnych zwrotów kasy, nadwyżkę nad wpłatami (jeśli istnieje) potraktować jako zaliczkę a konto przyszłych odszkodowań za II WS. Współpraca gospodarcza oraz polityczna – tak, unia niepodległych ojczyzn – tak, ale bolszewizująca unia autokratyczna – nie. W Polsce ma obowiązywać wyłącznie polskie prawo, żadnych dyrektyw, żadnych sądów ponad polskimi.
  3. Obliczyć straty Polski za wojnę, za 6 lat okupacji niemieckiej, za ~15 mln pomordowanych Polaków oraz cierpienia reszty i wystawić rachunek Niemcom (niech się rozliczą z Sovietami). Ująć koszty odbudowy z ruin każdego budynku w Warszawie, każdej drogi i każdego mostu, wg aktualnych kosztorysów dla centrów stolic.
  4. Wystąpić do zdrajców z USA oraz UK o odszkodowanie za ~40 lat bolszewickiej okupacji w Polsce, do UK dodatkowo o odszkodowanie za Lwów i okolice, po sfałszowaniu przez nich linii Curzona.
  5. Wystąpić do Izraela o odszkodowanie za gigantyczne straty oraz cierpienia jakie Polacy ponieśli za żydokomuny, która uciekła do tego kraju. Ponadto o zwrot Polsce odszkodowań za zagładę obywateli polskich żydowskiego pochodzenia.
  6. Zażądać od USA wymiany polskich rezerw w USD na złoto wg kursu z Bretton Woods.
  7. Płatności dolarowe akceptować tylko w złocie, wg wspomnianego kursu.
  8. Zrewidować dotychczasową prywatyzację; przedsiębiorstwa przejęte z naruszeniem prawa znacjonalizować, wycenić wg rzeczywistej wartości i przekazać akcjonariatom pracowniczym, które po ich spłaceniu do budżetu staną się w 100% właścicielami, dzieląc między siebie cały zysk. Od aktualnych właścicieli przedsiębiorstw przejętych za bezcen zażądać dopłat do pełnej wartości, wg cen rynkowych – jak nie, to znacjonalizować.
  9. Zlikwidować listy partyjne, uchwalić okręgi jednomandatowe, możliwość odwołania posłów w trakcie kadencji, wszystkie partie polityczne rozwiązać i zakazać im działania w Polsce.
  10. Ustanowić udział w wyborach demokratycznych obowiązkiem obywatelskim.
  11. Zredukować ilość urzędników żerujących na społeczeństwie o 95%, usuniętych skierować do własnej działalności gospodarczej.
  12. Znacjonalizować strategiczne dla państwa sektory, jak energetyka, wydobycie paliw, surowców, służba zdrowia, kolej, LOT itd.
  13. Zakazać wszystkim podrabianym Polakom oraz nie-Polakom sprawowania urzędów w Polsce, z wyjątkiem Johna Godsona.
  14. Ogłosić abolicję wszystkich długów, państwo i obywatele rozpoczynają nowy rozdział. Bankierom zagranicznym powiedzieć, że nie dostaną nawet złamanego centa, gdyż są bandą złodziei, która oferuje Polsce fałszywe pieniądze, wytworzone z niczego.
  15. Wprowadzić zakaz zadłużania kraju za granicą.
  16. Wprowadzić emisję pieniędzy rządowych.
  17. Zakazać uchwalania budżetu z deficytem – takie próby traktować jako sabotaż państwa i karać stryczkiem.
  18. Produkcję skierować na rynek wewnętrzny, dążyć do samowystarczalności kraju w każdej dziedzinie, nadwyżki na eksport.
  19. Wygnać z Polski firmy Goldmana, Rotszylda i s-kę oraz całą ich agenturę.
  20. Wzorem amerykańskim ustalić listę państw bandyckich, na pierwszym miejscu umieścić USA, potem Izrael, zgodnie z rzeczywistością i zamrozić im konta. Resztę wg stanu faktycznego.
  21. Postawić pomnik Kaddafiemu w centrum Warszawy, jako szefowi ostatniej demokracji na świecie i posyłać tam delegacje zagraniczne, żeby składały kwiaty pod pomnikiem.

  Luz blues!

 105. Ponizsza opinia Antoniusa jest nie tylko niedorzeczna, ma posmak……….że sami Niemcy (etniczni) nie są już imigrantom potrzebni. Dadzą sobie radę zgodnie ze słowami szefa rządu tureckiego do Turków w Niemczech: „Allach dał nam ten piękny kraj, abyśmy go zagospodarowali…” dalej obrazowo porównał minarety do dzid i ich jako wojowników, …a w domyśle ich męskie przyrodzenia jako najgroźniejszą broń w zagospodarowaniu kraju, podarowanego im przez jedynego prawdziwego Boga. Zwyczajni Niemcy to widzą i winią polityków różnej maści za rychłe unicestwienie narodu niemieckiego. Przy niektórych komentarzach trolle na blogach Polityki to Wersal!……niestety musze stwierdzic, ze nie udalo mi sie pozbawic Antonius kolejnej tureckiej tym razem fobii….powtarzam chodzac po „tureckiej” dzielnicy nie spotkalem zadnego Turka, zadnej Turczynki….Jesli znajomosc kraju podpieramy lektura w blogosferze, to tracimy kontakt z rzeczywistoscia…wiara w slowo pisane jest czesto niedorzeczna, jak Antonius….Antonius nie wie, ze nie ma tzw. zwyczajnych Niemcow, to jest eufemizm…nic wiecej….
  Saldo mortale

 106. Przeczytałem dziś rano tekst pana profesora, wydrukowałem i w te pędy na Ujazdowskie do premiera. Śmignąłem tylko przez sekretariat i resztką sił, łup w kancelarię. ,, Czytaj ! ” sapnąłem ,kładąc mu wydruk przed nosem. Musiało być coś w tonie mojego głosu, bo mimo grymasu zniecierpliwienia i niezadowolenia, pochylił się nad kartką a gdy skończył czytać, wstał i długo klaskaliśmy. ,, No dobra, halen…to teraz zastanówmy się tylko… Jak?….” i dość ciężkawo, opadł w fotel. Przez głowę, pędziły mi scenariusze,opcje, układanki. Kalkulowałem możliwości i realia a Donek zaczął wyraźnie jaśnieć na twarzy. ,, Zrobimy to tak: (odezwał się już całkiem wypogodzony) Co ja tu będę robił nowe szpagaty, szarpał cuglami, podstawiał ludzi z energią i wizją jak i tak przypodobam się niewielu. Chyba pamiętasz jak obsadziłem sport, transport, prace i zdrowie?” Nie ciągnął dalej bo czytał ze mnie: No jak mam nie pamiętać? ,, Dobrze, że choć na trochę spacyfikowałem Gowin a i to kosztem przyrżnięcia głupka….” domknął kwestie. ,, Skoro już nijak nie da się przejść do historii, to zrobię to na Razingera…” Znieruchomiałem i może to zwida ale przez moment miał w całym sobie coś lisiego. ,, Nie, żeby od razu zwoływać konklawe bo i Franciszka nie ma jeszcze wybrać z kogo…. ale przesiądę się na klubu i platformę a tekę oddam Hartmanowi. Rządy fachowców (kogo? już miałem zapytać) zgoda, konieczność, szeroka ława i taki tak ble ble ble . No tyle, to jeszcze chyba mogę? Zawrzemy z nim konkretny układ. On to co z kartki a my za nim murem. Gowina się wywali albo się sam zatka, ludowców biorę na siebie (szarżował) Milera z Januszem przy szachujemy a jak się zbieszą to wyłuskamy im po klubach.( wyraźnie promieniał) Jak się nam Janek dobrze spisze, to 3,4,5( przechodził w galop) a może i 6 punktów przepchniemy do końca kadencji. Tylko niech nie zaczyna od powiatów! Wiesz… (wiedział,że wiem) Kończynkę może jakoś bym przeskoczył ale jak powywala tylko starostów a powiatowe UP, sanepidy, komunikację, budownictwo, geodezję i co tam jeszcze mamy w miarę najbliżej obywatela, wywali do województw….(nie musiał kończyć) albo co gorsza przerzuci na gminy to urzędasów będziemy sprowadzać zza miedzy. W tych innych punktach też kupa grząskich piachów…” wyraźnie zaczął gasnąć.,, No, ale co tam, (wróciła dobra fala) młody jest,bystry, energiczny,ma kartkę to i się szybko w tym rozezna. Oby mu tylko sama kartka nie został….(wyraźnie falowa) Nie ma co czekać. Lecę do Pawlaka. Zaraz ( zwisł w pół kroku) Najpierw to przekaże naszym a Ty leć, wybadaj Hartmana. Chyba pomożesz?” No masz!
  To co? panie Janie? Porządzi pan sobie? Z samego bloga może pan wziąć co najmniej z jednego Napoleona i ze dwu Ney’ów ale na taki spacerek, chyba nie trzeba zaciągu jak na kampanię rosyjską?
  Pozdrawiam panie premierze
  Wszystkich blogowych marszałków też

 107. Film ma powstać na kanwie książki Moniki Jaruzelskiej „Towarzyszka panienka” – pisze tygodnik „Na Żywo”, a w rolę Jaruzelskiego ma wcielić się sam Bogusław Linda. Wszystko ze względu na jego dobre kontaktu z prezydentem PRL, a przede wszystkim na uczucie, które łączyło go z córką generała.
  http://politykier.pl/kat,1025795,wid,15845862,wiadomosc.html?ticaid=61103a
  ==================

  Nasi „Patrioci” powinni poczuć wzmożenie moralne…..
  Cóż, wielkie postacie są na ogół kontrowersyjne.

 108. Donald Tusk miał możliwość zapisać się w historii Polski wielką zasługą zdecydowanego oddzielenia kościoła od Państwa…
  Niestety, wszystko wskazuje na to, że zapisze się On identycznym wasalstwem wobec Watykanu, jak wszyscy rządzący Polską od 1989 roku Premierzy i Prezydenci.
  Właśnie dlatego propozycje Profesora pozostaną bez echa do czasu, gdy Polską zaczną rządzić ateiści.
  Tusk wraz z wszystkimi wymienionymi wyżej powinien jaknajszybciej znaleźć się na śmietniku historii.

 109. Czy przez sześć lat rządów Tuska nie dostrzegł pan jeszcze, że to niedojda nie mająca pojęcia o rządzeniu ? Czy naprawdę pan wierzy, że może on zrobić coś pożytecznego dla Polski ? Coście się tak uparli na tego Tuska ? Niech idzie do diabła malować kominy, może choć to potrafi robić.

 110. Znów się coś profesorkowi pokićkał : Hannibal był najeźdźcą. PIS i Kaczyński to Polacy

css.php