Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

28.10.2013
poniedziałek

Kaczyński kaputt!

28 października 2013, poniedziałek,

Stawiam tezę, że Kaczyński się kończy. W dawnych, dobrych czasach nie zwlekałby z wylaniem Hofmana. Dziś najwidoczniej nie może. Stał się zakładnikiem knajackiego towarzycha oraz smoleńskiego szaleństwa, którego twarzą jest Macierewicz. To początek agonii.

 

Został sam. Wykosił wszystkich, którzy cokolwiek sobą reprezentowali. Degradacja osobowościowa i moralna tego środowiska jest totalna. Nie ma tam już nikogo, kto do pięt dorastałby Kowalowi czy Dornowi (tylko proszę nie brać tego za przejaw sympatii politycznej). Dziś Kaczyński ma wokół siebie garstkę błaznów i klakierów, za którymi stoją cwaniaczki bez zasad. Upokorzony, patrzy na dzikie harce smoleńszczyków. Wstydzi się, że grał Smoleńskiem i z bezradnym przerażeniem ogląda hucpę, której patronował, której jest sprawcą i nad którą stracił dziś kontrolę. Ten który myślał, że jest najtwardszy i najbardziej bezwzględny, został na stare lata zakładnikiem paranoików i kozaczków wychowanych na gangsterskiej polityce. Może się poskarżyć kolegom z „zakonu”, ale oni nie mogą już dać mu niczego więcej, niż pocieszenie. Ojciec chrzestny jest już zużyty i słaby, bo wciąż wydaje mu się, że „ma zasady” (do jakich to zwidów zdolna jest próżność!). Młodzi już takich złudzeń nie mają i dlatego przejęli kontrolę nad firmą. Dziś Kaczyński tańczy, jak mu Hofmany zagrają. Lew z obciętymi pazurami i wyleniałą grzywą będzie ryczał, gdy go za ogon pociągną. Nie jest w stanie ich zniszczyć, tak jak zrobił to z tyloma innymi. Został sam, bezradny, pozbawiony partnerów, z którymi mógłby przejąć władzę. I właśnie dlatego władzy nie przejmie. A jego menażeria, ci wszyscy agenci Tomkowie, Błaszczaki i Macierewicze, są może trochę śmieszni i trochę groźni, lecz daleko im do tego, by okiwać Tuska, Millera i Palikota, nie mówiąc już o tym, żeby mieli uwieść naród. Dlatego twierdzę, że wbrew sondażom PiS nie wygra wyborów. Nie ma kim.

 

Zagubiony starszy pan może jeszcze posłużyć za manekin. Kukła Przywódcy. Nic więcej. Nawet jego toruński koalicjant przestał się już z nim liczyć i wyłączył mu radyjko. Biskupom nawaliła centralka, w związku z czym mają dziś ważniejsze problemy, niż iść po władzę z Kaczyńskim. Ziobro, Gowin, Kukiz, Winnicki i tabun „dziennikarzy” czekają już, by zaatakować. Rozszarpią PiS, wydzierając mu z podbrzusza kilka procent. Jest więc wielka samotność prezesa. I zero następcy. Jedyna jego, acz złudna nadzieja w PSL, w Piechocińskim i zadekowanych PSL-owskich pisowcach. Ale Pan Waldek czuwa. Jak przyjdzie co do czego pójdzie do Tuska po więcej, a Piechocińskiego utrąci. Koalicja PiS-PSL jest tylko zwidem poobiedniej drzemki starego prezesa. Więc róbmy swoje. Nie musimy już bać się PiSu. Z dwojga złego, lepiej już bać się Pawlaka niż Kaczyńskiego. Jak zwykle w Polsce, klucz do przyszłości jest w chłopskich rękach.

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 205

Dodaj komentarz »
 1. Ja stawiam teze za polska tzw inteligencja z Hartmanem na czele to wyjatkowo uposledzona grupa spoleczna ktora potwierdza powszechnie zanane powiedzonko,..im polak bardziej wyksztalcony tym glupszy’.

  Tu nawet nie chodzi o Kaczynskiego tylko o polski system partyjny. Partie sejmowe sa na utrzymaniu przez podatnika i jednoczesnie sa to partie tzw liberlane. Liberalizm natomiast preferuje ideologie ‚jak nie potrafisz stac na wlasnych nogach to zniknij’. Pomimo tego partie utrzymuja sie prawie tylko i wylacznie na podatniku.

  Co gorsze partie wogole sie nie rozliczaja przed podatnikiem. Nie waidomo na co wydaja 48 mln zl PO, 47 mln zl PIS wziete od podatnika w 2012. Sprawozdania PKW sa, jezeli sa, nie dokladne i obrazaja swoja prostota i brakiem informaji. PKW nie wykonuje swych elementarnych obowiazkow w zakresie nadzoru partii politycznych.

  Co jeszcze gorsze, procesy demokrratyczne, praworzadnosci w partiach nie sa ani znane ani praktykowane. Czlonkowie partii poza waska klika nawet nie maja prawa glosu w wyborach swego szefa. A wybory sa farsa.

  Partie polityczne to nic innego tylko zlodziejskie sitwy w ktorych na czela mafijnych struktur stoii dozywotni dyktator despota.
  W PO jest nim Tusk, w PIS Kaczynski.

  Jest to tylko mozliwe bo polskie kolki matolki z inteligencja i dziennikarstwem i Hartmanem wlacznie sa zbyt tempi by wyegzekwowac elementatny nadzur nad partiami.

  Z drugiej strony to partyjna holota postarala sie by uregulawac zyczie wszystkim innym. I nawet zaskarzac, sadzic i wtracac do wiezienia.

  Panie Hartman, tu nie o Kaczynskiego chodzi tylko o wasze inteligenckie tepe lby.
  W swiatlym kraju Kaczynski wogole by nie zaistnial.

 2. Kto by pomyślał, że kiedyś Mazowiecki był moim szefem. Byłem wtedy członkiem warszawskiego KIKu. Przy okazji poznałem wielu późniejszych prominentów, zwącymi się opozycją demokratyczną lub zwycięzcami nad komuną. Wtedy to widać było inaczej i ci ludzie byli inni. Wydawało się….
  Później władza i zwycięstwo uderzyła im na mózgi i mamy to co mamy. Szkoda, że Mazowiecki dał się dał się ograć śmierdzącym gnidom i nie został prezydentem. Świat byłby inny. Niestety zmarł, a i z nim nadzieje.

 3. Ryba
  27 października o godz. 21:32
  Nie mam na to żadnego wpływu. Ale co prawda to prawda.
  Pozdrawiam

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. jasny gwint
  Wcale nie mam pewności, że „świat byłby inny”, gadyby prezydentem został Mazowiecki.
  Pozwolę sobie zacytować samą siebie (wpis na blogu Paradowskiej).
  Tak zwane przyspieszenie, któremu był przeciwny ostrożny – może aż za bardzo – Mazowiecki, przyniosło w rezultacie „wojnę na górze”.
  Nie wiem, czy udałoby się jej uniknąć, bo poststyropianowcy pewnie i tak wzięliby się za łby.
  Gdy zabrakło „komuny”, z którą zgodnie walczyli, ujawniły się ostre podziały i różnice zdań, JAKA ma być ta „odzyskana” Polska.
  WSZYSCY jednak (łącznie z lewicą) popełnili ten sam błąd, poczynając od Mazowieckiego, gdy został premierem – zbudowali potęgę Kościoła, nie tylko materialną, a kolejne rządy były i są nadal zakładnikami kk.
  Szkoda tylko, że Jego rozważny głos jako anyfundamentalisty zarówno po prawej, jak i lewej stronie, przestał się już dawno liczyć.
  Zwłaszcza „prawica” miała mu za złe, że wprawdzie krytycznie, ale sympatyzuje z PO

 6. Ja bym sie na miejscu przewodniczacego rady politycznej „nowej” partii martwil bardziej „Tfuj Ruchem” niz zagubionym starszym Panem.

  Konczy sie juz od kilkunastu lat i wciaz reprezentuje zdecydowanie najwieksza partie opozycyjna a partia Hartmana nawet zaczac sie nie moze.

 7. @mag. Nie chcę usprawiedliwiać ani Mazowieckiego, ani innych prominentnych polityków, którzy nawiązali ścisły kontakt z KK, ale, przynajmniej wówczas, nie było innej opcji. Polacy byli wtedy jeszcze bardziej związani z KK niż dzisiaj, a udział tegoż kościoła w walce z PRLem był na tyle oczywisty, że siłą rozpędu wszyscy politycy, od lewa do prawa, uznali za normalne, by KK był obecny w kształtowaniu się nowej państwowości. Poza tym, to jest przeszłość. Nie podejrzewałbym Mazowieckiego ani innych polityków, by kierowali się złą wolą. Były to błędy decyzyjne, które wynikały ze słabego doświadczenia politycznego oraz nonszalancji światopoglądowej, w której kwestia KK miała być obecna na każdym etapie powstania państwa.

 8. Andrzej Falicz
  Ten „starszy pan” jest już karykaturą samego siebie.
  Od lat jego mądrości polityczne to nieustająca mantra na temat spisków, układów, różnych wrogich lobby (ostatnio proponuje zmarginalizowanie „elity”, ciekawe czy również pisowskiej, no chyba uważa sie za elitę) oraz księżycowe pomysły w dziedzinie gospodarki.
  Co z tego, że stoi na czele największej partii opozycyjnej z żelaznym elektoratem, skoro partia opozycyjna jest tak sformowana , by na wieki wieków była opozycją, bo nic pozytywnego nie wnosi poza wieczną kontestacją, zadymami i janosikowym obiecywaniem gruszek na wierzbie.
  Starszy pan ma zapewnione dożywocie i nieograniczone możliwości , by spełnić się w swojej jedynej życiowej pasji – intrygach politycznych, manipulowaniu ludźmi i robieniu im wody z mózgu. Od tego ma swój dwór i wierny lud smoleński.
  Ale może być tak, że w końcu dworzanie się zbuntują, bo widać – ostatnio – jakby traci nad nimi kontrolę i nie bardzo już ma się kogo pozbyć. Nie można więc wykluczyć, że sam znajdzie się na aucie.
  A Twoim Ruchem się nie przejmuj. Nie ten, to inny Ruch ludzi pociągnie, ale nie stara, zużyta szkapa.

 9. Polityk, którego nazwiska i imienia nie wymienię, jest tak samo bezwstydny jak każdy inny macierewicz, więc dajmy sobie spokój panie profesorze z takimi bólami (no, chyba że bulami: http://bule.friko.pl/zasady_gry.htm).
  Jestem ciekaw jak się się rozwinie bezwstyd Mojego Ruchu w przypadku, gdy w przyszłości zaszłaby potrzeba układania puzzli gabinetu nowego rządu wspólnie z Twoim Ruchem.
  To bardzo fajna cecha charakteru ta moralność i wstyd u polityka, ale stawiałbym na pierwszym miejscu jego skuteczność w wyborach, a później utrzymywanie wyborców w przekonaniu, że nikt im tak dobrze nie zrobi jak on.

 10. Oto mowa miłości! Dzięki ci za nią Wielki Człowieku.

  Rozumiem, że jak ktoś będzie się w stosunku do Wielkiego Człowieka posługiwał równie przekonującą mową miłości tylko a rebours to wielki Człowiek przyjmie to z pokorą a nie świętym oburzeniem.

 11. Rafał Kochan
  Masz rację o tyle, że ścisły sojusz tronu z kościołem został podjęty przez Mazowieckiego w dobrej wierze, ale skutki tego błędu, a raczej trwania w nim przez kolejne ekipy rządowe, uwierają nas coraz mocniej.
  Dobra wiara brała się stąd, że kościól był w PRL po stronie społeczeństwa i wspierał opozycję, ale wystarczyło, by spuścić go z perelowskiej smyczy, a popadł w totalny triumfalizm. Stara, wypróbowana strategia watykańczyków, którzy zawsze stali na straży swojej władzy nad ludem bożym.

 12. Jako pierwszy ogłosił się z wypowiedzią o odejściu T Mazowieckiego Antoś.Prezes milczy.Antoś w zasadzie powiedział o mazowieckim słowa dobre oprócz zarzutu ,że ten nie latał po kraju z siekiera.Jak ton u wariata z ocena innych bywa.I Czy uzgodnił Antoś . wypowiedż z prezesem//?Wydaje się ,że nie ,bo prezes nienawidzi wszystkiego co się rusza ,i co się nie rusza.

 13. zgadzam sie z tezami profesora. Najbardziej paradoksalne jest to, że prezes polegnie na grobie swojego brata. To , czy to jest monstrualny cynizm, czy psychoza, nie mnie oceniać. Nie jestem psychiatrą ani psychologiem.

 14. @andrzej kieszkowski. Obywatelowi ginie brat-bliźniak, umiera mamusia, kot pewnie też wkrótce zdechnie…Ten obywatel jest samotny. On zawsze grał „na brata”, lub coś chciał udowodnić swojej matce. Teraz jego życie wisi na włosku. Jemu już nawet nie pomoże zdobycie władzy.

 15. @Rafał Kochan:
  Myślę, że inna opcja była. Ale to teraz, przynajmniej w obliczu śmierci Tadeusza Mazowieckiego, nie jest ważne. Ważnie nie są marginalne rozliczenia, ważne jest pożegnanie człowieka-symbolu przemian.

 16. Coś w tej tezie jest!

 17. Panie Janie H. – czy taki tekst, nie można napisać o każdej partii w Polsce ?

 18. Rafał K.
  Na czym polegał oczywisty udział kościoła w walce z PRL-em?
  Bo ja sobie myślę, że za PRL-u to kościół miał nawet lepiej niż teraz. Po co miałby walczyć ze swoimi dobroczyńcami?

 19. Ile kosztuje Kaczynski, 14.5 tys za posla, 38 tys za tyranie-dyktature w PIS, 96 tys za ochrone, ….. plus diety to jest co najmniej 148.5 tys miesiecznie. Co on robi ??? Nic, nie zajmuje zadnej oficjalnej funkcji w kraju. A jako szef PIS-iorow sieje zament, skloca polakow, oslabia panstwo polskie.

  Dlaczego tak jest ? Bo ta dupowata inteligencja i dziennikarstwo przyzwaja na te orgie zorganizowanego zlodziejstwa czym jest wyludznie pirniedzy z budzetu przez partie polityczne i braku jakiegokolwiek rozliczenia.

  Istnienie tej sutuacji jest wiecej niz skandaliczne. Bo dyktator Donek ktory ma oficjalne obowiazki zarabia 19 tys, plus damowe loty do Gdanska, plus sukienki dla zony,… co chyba nie przekracza 30 tys miesiecznie. Ochrone ma z urzedu a wiec jego ochrona ie jest jego kosztem. OK nie widomo ile Donek daje sobie z racji dyktatury w PO i czy rowniez pobiera pensje za posla. W oswiadczeniu podatkowym nic nie pokazal. Co powinno byc zbadane przez ponadpartyjna komisje sledcza z Uni oczywiscie.

  Jak to mozliwe zeby tyran-dyktator PIS nie sprawujacy zadnych oficjalnych funkcji w rzadie kosztowal podatnika 5 razy wiecej niz premier ???

  Jeszcze raz, dupowata inteligencja i debilne dziennikarstwo. Co widac i w obecnym felietonie Hartmana. O byle gownie to napiszemy ale wiekszego obrazka nigdy nie widzimy.

  Partie polityczne powinny byc odciete od budzetu. Powinny sie utrzymywac z skladek czlonkow i zebractwa na ulicach to jest jezeli wogole maja cos do zaoferowania w zamian za zebractwo.

 20. Panie Hartmanie, czy pan jako polityk dążący do reprezentowania nie tylko swojej partii, ale i Polski, nie zna innego języka? Nie potrafi pan powiedzieć po polsku, bez nienawiści? Bez bluzgów? Co pan czyni, tylko nastawia człowieka przeciwko człowiekowi, aby skakali sobie do oczu? Czy to się godzi politykowi?

  A pan jakimi się ludźmi otacza? Czy Palikot płacił podatki w Polsce? Jeśli nie płacił, dlaczego musieliśmy płacić za niego?

  Dlaczego pan nastawia Polaka przeciwko Polakowi?

 21. Panie Profesorze proszę zostawić tego obsesjonata samemu sobie jak i miłośnikom PiSsingu.
  Trzeba zając się swoim Twoim Ruchem bo wegetuje on na granicy progu wyborczego a na podstawie wpisów na Polityce obstawiam, że ok 90 piszących to POTENCJALNI WYBORCY TR ale jest jedno małe ,,ale” – nie widzę NICZEGO co by mnie przekonywało do poparcia tej ekipypoza Pana i Janusza obecnością. Problem w tym, że obecność Wasza jest doskonale równoważona przez obecność Siwców, Kaliszów i Kwiatkowskich. A więc jak nie personalia to może program. A tu też klops: chcecie dbać o przedsiębiorców. Dbają o nich wszyscy: dzięki tej ,,dbałości” mogą uprawiać wyzysk siły roboczej na poziomie zwierząt płacąc na tyle mało by owa siła nie zdechła z głodu (dzięki Jah mamy Biedronkę z jej frykasami). Raczej należy się pochylic nad ofiarami ,,elastycznego czasu”. To spora grupa wyborców

 22. mag, rafał kochan
  Mazowiecki pewnie miał dobre intencje. Bardzo chcę mu je przypisać, bo z różnych powodów to postać zacna, a takich w pogiętej Polsce mało.
  Azaliż,
  Mazowiecki żył w cieniu KK, będąc jego wiernym sługą, choć mającym własne zdanie. Własne, ale w kręgu cienia. Zatem nie wiadomo czy na pewno własne w znaczeniu : niezależne.
  Stan umysłowo-moralny ludzi z otocznia Mazowieckiego dobrze objaśnił prof Samsonowicz, sądząc, że niczego na ten temat nie zdradza. Zdradził. W rozmowie po latach na temat tego jak religia została wepchnięta do szkół, co osobiście wykonał, wieńcząc proces zagarniania Polskich głów i sumień, poczynając od bezbronnych wobec szantażu dzieciaków.
  Całkiem podobnie jak w przypadku Mazowieckiego, miałbym ochotę przyznać Samsonowiczowi duży kredyt wolnej i dobrej woli. Miałem z tym od tamtej pory duży kłopot, po osobistych wypowiedziach profesora w wywiadzie mój kłopot osiągnął stan graniczny. Za którym kłopot znika i pojawia się pewność, że profesorowi mądrości i wolnej oraz dobrej woli przyznać się nie da (w tych sprawach).
  Z samym Mazowieckim kłopot jest podobny. Nie wiem, czy graniczny, ale „na kursie, na ścieżce”.

 23. Czyżby spelniała sie prognoza Gospodarza?
  Jakoś nie słyszałam. by lider największej partii opozycyjnej, JarosławPolskęzbaw dał głos po odejściu Mazowieckiego.
  „Wyręczył” go pan Antoni, który – jak na osobę żyjącą w świecie równoległym – wyraził się o zmarłym pierwszym premierze „niekomunistycznym” wyjątkowo przytomnie.
  Został przez JK oddelegowany na ten odcinek, czy wykonał samowolkę?
  Jak Prezes upora się z powszechną opinią polityków (od lewa do prawa) oraz większości zwykłych obywateli na temat Mazowieckiego, który wszak twierdzi, że to jego brat był najwybitniejszą postacią w Polsce po 1989 i jemu nalezą się pomniki, mosty i ulice, jak Polska długa i szeroka.

 24. @atalia

  A tak powaznie, to oczym wlasciwie jest Twoja ostra uwaga. Gdzie Ty widziesz bluzgi czy szerzenie nienawisci. Prof nazywa rzeczy po imieniu, takimi jak sa, a to jest bardzo rzadka pozytywna cecha polityka. Kaczynski juz dawno gotow jest do lamusa polityki i powinien tam byl odejsc, kiedy jeszcze nie ciazylo na nim znamie polityka ktory ‚blogoslawi’ takie kreatury jak Hofman, Macierwicz czy Blaszczak. Teraz przechodzi do historii jako zalosny, rozhisteryzowany samotny czlowiek, ktory niszczyl nie budowal.

 25. Jak to mawiają starce cwaniaki. Nie ma takiego cwaniaka na którego nie znajdzie się większy cwaniak.
  No i myślał cwaniak Kaczyński, że on będzie największym cwaniakiem.

 26. axiom1

  kiedy mowisz:

  „Ja stawiam teze za polska tzw inteligencja z Hartmanem na czele to wyjatkowo uposledzona grupa spoleczna ktora potwierdza powszechnie zanane powiedzonko,..im polak bardziej wyksztalcony tym glupszy”

  …to cos mi sie wydaje, ze roztropnosc i i logiczne myslenie przykrywaja Ci jakies kompleksy i niechec do ludzi i rzeczy, ktorych zrozumiec nie mozesz badz nie umiesz. Jak rozumiem, nie jestes wyksztalcony i nosisz w sobie niechec do tych ktorzy sa. Ja jestem, i nikogo za to przpraszac nie zamierzam. Daleki tez jestem od przekonania, ze ludzie bez wyksztalcenia nie maja nic madrego do powiedzenia. Wrecz przeciwnie, znam wielu takich, ktorzy nauczyli mnie ciekawych rzeczy, i ktorych podziwiam.
  Ciekawe, ze wszyscy Ci, ktorzy nienawidza ‚wyksztalciuchow’ marza by poslac swoje dzieci na uniwersytety a potem szczysca sie ich dyplomami kiedy juz ich pociechy stana sie ‚wyksztalciuchami’.

  To tak nawiasem, poza dyskusja

 27. pawel markiewicz
  28 października o godz. 16:07

  Polska inteligencja widziala swego wodza w absolwencie szkoly podstawowej z Popowa, kato-matole, przyuczonyym do zawodu elektryka. Jego prostactwo i warcholstwo rowniez inteligencji imponowalo. I to wystarczy by miec opinie o inteligencji.

 28. pawel markiewicz
  28 października o godz. 15:57

  A tak na niepoważnie, gdybym polityka niepłacącego podatków w Polsce i żyjącego na koszt polskich podatników nazwał kreaturą, to czy określiłbym rzeczy po imieniu, czy też użyłbym języka nienawiści?

  I gdybym pewnego polityka przekazującego gangsterom tajne informacje państwowe określił…

 29. Ot i mamy; jeden 123kawon, drugi pisowiec działający pod przykrywką atalia, mowy miłości się domagają! A poszli wy w buraki! Wam by się należało batożenie za wasz wkład w sianie nienawiści wśród i tak nie przepadających za sobą Polaków.
  To już ich druga natura – obwinianie innych swoimi grzechami.

 30. @atalia

  To o czym mowisz jest linczem, bo jak nie masz dowodow a tylko domysly albo uslyszles co ludzie gadaja, to nie wolno. Tylko sad moze orzec, czy ludzie o ktorych piszesz sa zlodziejami czy kim tam jescze mozna ich nazwac.
  Ale kiedy widzimy, ze nasi Europoslowie tacy jak Ziobro, Migalski czy Cymanski spedzaja caly czas w Polsce podczas EU ( czyli posrednio my polscy podatnicy) placi im za to, zeby siedzieli w Brukseli i radzili jak zreperowac EU, to ich mozna nazwac miglancami i hochsztaplerami. I nie ma tu siania nienawisci.

 31. @mag. Z tego, co wiem Kaczyński darzył szacunkiem Mazowieckiego. Mazowiecki był chyba jedynym politykiem „okragłostołowym”, co do którego Kaczyński odnosił się z szacunkiem. Moim zdaniem w polityce mało jest rzeczy przypadkowych. Jak dla mnie Macierewicz wykonał polecenie Kaczyńskiego, co by ten przy okazji ocieplił swój wizerunek sfiksowanego oszołoma. Jak widać, cel ten po części został osiągnięty 🙂 Nawet ty nie odmówiłaś mu rozsądku 😉

 32. Hartmann Du Schwein !
  Ty prorokujesz „Endlösung” Prezesa !? A Ty kim jesteś tandeciarzu ? Pyskaczem dla którego najwygodniejszym „Führerem” jest jakiś ryży czy TW „Bolek”… Ale masz problem albowiem krew przelana w Smolensku nie wyschnie bo Polacy (nie jakieś Passenty,Hartmanny,Lisy czy inna swolocz) na To nie pozwolą. Tak już jest i nic na to nie poradzisz – CHAMIE z biletem na 15 minut w Polsce….

  Ojczyzna jest w potrzebie – to znaczy: łajdacy
  Znów wzięli się do swojej odwiecznej tu pracy
  Polska – mówią – i owszem to nawet rzecz miła
  Ale wprzód niech przeprosi tych których skrzywdziła
  Polska – mówią – wspaniale lecz trzeba po trochu
  Ją ucywilizować – niech klęczy na grochu
  Niech zmądrzeje niech zmieni swoje obyczaje
  Bo z tymi moherami to się żyć nie daje
  I znowu są dwie Polski – są jej dwa oblicza
  Jakub Jasiński wstaje z książki Mickiewicza
  Polska go nie pytała czy ma chęć umierać
  A on wiedział – że tego nie wolno wybierać
  Dwie Polski – ta o której wiedzieli prorocy
  I ta którą w objęcia bierze car północy
  Dwie Polski – jedna chce się podobać na świecie
  I ta druga – ta którą wiozą na lawecie
  Ta w naszą krew jak w sztandar królewski ubrana
  Naszych najświętszych przodków tajemnicza rana
  Powiedzą że to patos – tu trzeba patosu
  Ja tu mówię o sprawie odwiecznego losu
  Co zrobicie? – pytają nas teraz przodkowie
  I nikt na to pytanie za nas nie odpowie
  To co nas podzieliło – to się już nie sklei
  Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei
  Którzy chcą ją nam ukraść i odsprzedać światu
  Jarosławie! Pan jeszcze coś jest winien Bratu!
  Dokąd idziecie? Z Polską co się będzie działo?
  O to nas teraz pyta to spalone ciało
  I jest tak że Pan musi coś zrobić w tej sprawie
  Niech się Pan trzyma – Drogi Panie Jarosławie

  Milanówek, 19 kwietnia 2010 r.

  PS.
  Spieprzaj dziadu !

 33. Kaczyński oraz Tusk (czyli Scylla i Charybda polskiego życia publicznego – prawicowej strony tego życia) to emanacja świadomości społeczeństwa, jego poglądów na politykę, na ekonomię, na religię, a przede wszystkim na to co zwiemy ogólnie kulturą. Jeśli większość społeczeństwa nie rozumie współczesnego świata i procesów w nim zachodzących – nie trzeba tłumaczyć co mam tu na myśli (zwłaszcza że to społeczeństwo wlecze się naprzód, ale głowę ma odwrócona „do tyłu”) – to demony „prawicy” muszą szaleć na scenie publicznej: PO to PiS w wersji light, zawsze tak uważałem i pisałem to-to na Blogach „Polityczki” za co spotykały mnie gromy miejscowych platformerskich admiratorów (ale to się kończy – tak jak PiS – tu z Panem Profesorem wypada mi się zgodzić, bo koniec Jarosława K to koniec PiS-u w obecnej wersji). PiS „rozpruje się” po szwach religiancko-neoliberalno-nacjonalistycznych).
  Może polska scena publiczna będzie dążyć wreszcie ku „normalności” – >Tfuj Róh< może stanie się modernistyczną (w zachodnim stylu) partią liberalną ? Może ?
  Popłuczynom – czyli tym co pozostanie z obu prawicowych Partii (czyli P0 i PiS) – się nie zajmuję; życzę im – jako lewicowiec – jak najgorzej. Obu !!!!
  Niech zdechną jak najszybciej, bo ta forma duopolu politycznego (ale przede wszystkim – w wymiarze kulturowo-cywilizacyjnym) jest wybitnie szkodliwa dla Polski.
  Pozdrawiam
  Wodnik 53

 34. Plącze się w tej dyskusji wątek kościoła katolickiego i państwa.
  Chciałem zauważyć, że od czerwca 2004 roku, tj od referendum akcesyjnego nie było żadnego powodu, by tolerować i spełniać ambicje polityczne kleru. Projekt unijny był ostatnim ogólnospołecznym celem dla którego trzeba było kupować sobie wsparcie kościelnej struktury. Wcześniej włażono mu w tyłek za wsparcie transformacji gospodarczej, konstytucji czy za przekraczanie kolejnych progów w integracji z Unią.
  Ale przez ostatnie dziewięć lat politycy ślimaczyli się do kk tylko z powodu swych partykularnych, wyborczych interesów. Za głosy oddawano ten kraj cal po calu kościołowi.
  Dziewięć lat temu można było bez szkody dla państwa wzywać Watykan do renegocjacji konkordatu albo go po prostu wypowiedzieć jednostronnie.
  Pozdrawiam

 35. do Axiom1

  napisałeś niedawno pod którymś tam z pierdów Hartmanna, że „Polaków w Wermahcie służyło 750 tysięcy”. Już kilka razy piszę prośbę abyś podał źródło swoich rewelacji, bo to co piszesz jest bardzo ciekawe.. Jesteś pewien że to było t y s i ę c y ? A może m i l i o n ó w ?

  Podaj proszę źródło.

 36. Fan Mediokracji
  28 października o godz. 17:28

  Internet

 37. Drogi Profesorze
  prosze sobie wyobrazic dwa topniejace balwany. Nie podzielam Pana optymizmu, ze Kaczynski musi tu byc szybszy jak Tusk. Bylbym nawet sklonny przyjac zaklad, ze Tusk sie predzej straci jak Kaczynski.
  Pana koncentracja na otoczeniu Prezesa prawdopodobnie nie pozwolila nawet na rzuceniem okiem na stan PO, ktora niezle znuzonemu wladza Tuskowi podgrzewa.

 38. A Wyborcza nie przepuscila i tej okazji by zrobic Hartmanowi kolo piora.
  To zdjecie nie jest przyjazne. Takie zdjecia robi sie komus by zasugerowac, ze to jakis furiat, nawiedzony, majacy problemy z glowa.
  Wyborcza wredna jak zwykle.

  http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,14857739,Mocny_wpis_Hartmana__Kaczynski_sie_konczy__Tanczy_.html#BoxWiadTxt

 39. Mazowiecki był jednym z wielu, którzy demontowali i demontują ten kraj. On to rozpoczął.

 40. Andrzej
  28 października o godz. 17:45

  Przynajmniej za rządów Mazowieckiego i Wałęsy polska krew nie płynęła…
  I tym się różnili od późniejszych i wcześniejszych przywódców kraju.
  Poza tym, Mazowieckiego o prywatę posądzić nie można.
  Później różnie to bywało.

  Początek jak na stan wiedzy był dobry.
  W miarę nabywania doświadczenia jednak, styropianowcy nie likwidowali błędów procesu, tylko dodawali wciąż nowe.
  W efekcie, mamy to co mamy…..

 41. Tadeusz Mazowiecki (kato-matol) to jeden z symboli polskiego niechlujstwa.

  „Ukończył w 1946 Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, następnie rozpoczął (ostatecznie nieukończone) studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim,…”

  I ten licealista pchal sie do koryta aby zapoczatkowac spieprzenie zycia wszyskim przy milczacej aprobacie tzw inteligencji.

  Mazowiecki mial co najmniej 10 lat by przygotowac sie to wladzy. Mazowiecki przez okolo 10 lat konspirowal z solidarnymi sabotazystami. Im gorzej tym lepiej bylo ich haslem i dalej tak jest. A powinna byc nauka, studia ekonomiczne, zarzadzania i skonczenie prawniczych rowniez by sie przydalo.

  A po przejeciu wladzy Mazowiecki nie mial pojecia co robic. Kraj za to zaplacil.

  Byl zupelnie nie przygotowany. Nie mial wizji ani strategii ani planu ani zdolnosci przywodczych. I oddal Polske w szpony miedzynarodowego korporacyjnego imperializmu. Zapoczatkowal upadek Polski, wprowadzil ja na doroge do samozaglady.

  I za to bedzie pamietany.

 42. Ale tupiemy! Rzekła kiedyś mrówka do słonia idąc z nim po drewnianym moście! Pewien profesor z Krakowa ubrdał sobie, że zostanie politykiem. Zrobił sobie kilka zdjęć, a to z Millerem, a to z innym pseudofilozofem z Biłgoraju. Tak! Teraz jest już politykiem pełną gębą! Taki Kaczyński! Toż to jakaś popierdułka, be z żadnych dokonań politycznych! Nie to co wielki Hartman. On w polityce osiągnął już wszytko! Teraz, gdy ma już nawet własnego bloga na Polityce, może nawet byłych premierów demokratycznie wybranych rządów wyzywać od kukieł!

  Z satysfakcją panie Hartman będę się przyglądał jak pana kolejna, chybiona inwestycja polityczna zostanie przez wyborców, przy najbliższej okazji, spuszczona w ubikacji. Proszę wracać na uczelnię. W polityce liczy się instynkt i szacunek do przeciwnika, a nie rozbuchane ego.

 43. Dla mnie T.Mazowiecki to człowiek, który wraz z homofobem Wałęsą rozpoczął proces przekazywania Polski urzędnikom watykańskim pasożytującym w Polsce czyli kościołowi katolickiemu.
  cyt: „…starał się służyć Kościołowi jak najlepiej potrafił.” – stwierdził kard.Nycz.
  Jego pierwsza podróż zagraniczna jako premiera to Watykan i złożenie wiernopoddańczego hołdu głównemu pasożytowi kk JP2.
  Wprowadzenie religii do państwowych szkół.
  Oto tylko kilka z wielu dowodów „zasług” Mazowieckiego dla Polski.
  PS:
  Zgadzam się z opinią „mag”.
  Mazowiecki i wszyscy późniejsi rządzący Polską zbudowali potęgę kk czyli podarowali Polskę Watykanowi.

  Do „Rafała Kochan”.
  Przestań bronić kk bo już rzygać się chce…
  Przestań wykoślawiać historię pisząc, że kk ma wielkie zasługi w odzyskaniu niepodległości… To nie jest prawda. Kościół z JP2 na czele tylko wykorzystał ten czas i przygłupów rwących się do władzy, żeby utworzyć z Polski państwo wyznaniowe i to jest cała prawda.
  Polska nie jest niepodległa.
  Polska jest watykańskim kondominium.

 44. Coz to byl za Dream Team !

  Premierem – licealista

  Prezydentem – elektryk

  A w Sejmie – proletariat.

  Jasny gwincie, wstydz sie za Generala ze do tego dopuscil.

 45. Będą go obwozić po Polsce jak jp2.

 46. Na temat Mazowieckiego podpisuje sie pod opiniami Krzysi.

  Pamietam jak Mazowiecki latal w dyrdy, na Miodowa, z kazda najglupsza fraza, propozycji zapisu konstytucyjnego. Pamietam jak godnie i dostojnie staral sie podporzadkowywac wszysko i wszystkich klerowi. Pamietam jak wspolnie z Michnikiem budowali obecne panstwo wyznaniowe, wchodzac w odbyt biskupom i Wojtyle. Coz to ja jeszcze dobrego moge o zmarlym powiedziec…

 47. Stare przysłowie mówi, że o zmarłych mówimy dobrze, albo wcale. To ja nic nie powiem.

 48. Od czasow Premierowania Kaczynskiego twierdzilem i twierdze, ze to aktualnie najwiekszy szkodnik, szkodzacy Polsce i Polakom. Po tragedii smolenskiej jego szkodnictwo zdecydowanie przybralo na sile.
  jakos nikt nie chcial mnie posluchac gdy glosilem, ze tego faceta nalezy wyeliminowac z polityki wszelkimi dostepnymi srodkami.
  Ich bog znow nie popisal sie ta swoja nieomylnoscia, bo w drodze do Smolenska najwyrazniej wzial Lecha za Jaroslawa. Choc mozliwe jest tez dzialanie celowe – w postaci plagi Jaroslawa na Polske. To bydle jest ja ebola, jak morowe powietrze.

 49. Kaczyński nawet tego wpisu nie przeczyta… Bo Hofman mu go nie pokaże…

 50. do Axiom1

  a może to kara za te 750 milionów Polaków służących w Wermahcie ? Zdaniem Polaków, Mazowiecki to nie „kato-matol” tylko żyd-hefohmatoł

 51. Śmierć w miarę przyzwoitego człowieka, którego zwą pierwszym niekomunistycznym, pożal się Boże premierem uczciły dziś w tabloidach najbardziej ohydne postacie. Niesiołowski, Wałęsa i Sikorski. Jakby ktoś chciał zakpić. Mazowiecki nigdy premierem nie powinien być. Nie miał kwalifikacji ani żadnych cech lidera.Tak wyszło w chaosie, za co winę ponosi niestety także Generał. Widziały gały co brały. Mazowiecki jest odpowiedzialny za fatalny kierunek zmian transformacyjnych. Za brutalny, nieludzki kapitalizm, narzucony przez Sorosa i światową finansjerę, za wydziedziczenie narodu z majątku i dorobku pokoleń, za zniewagę budujących Polskę po wojnie, za upośledzenie społeczeństwa i oddanie do w ręce wyzyskiwaczy, za regres kultury i edukacji i za sprzedanie państwa Watykanowi z religią w szkołach włącznie. Pozostawił nienawidzący się wzajemnie naród we wszystkich przekrojach, opcjach politycznych, rasach i religiach. Jaruzelski wyścielił mu dywan do władzy a on szybko uznał się za zwycięzcę, zdradzając porozumienie Okrągłego Stołu i podle traktując Generała łącznie z szykanami kłamstwa, sądów i nękanie moralnego. Niech mu ziemia lekką będzie. Historia oceni wielkość klęski państwa, jeżeli będzie jeszcze ono istnieć.

 52. Swego czasu przestalem czytywac Rzepe, choc lubie siegac do roznych zrodel. Zniechecili mnie do siebie wykluczaniem z ich dyskusji forumowych wypowiedzi, ktore nie byly po ich linii i na bazie. W moich oczach stali sie czyms w rodzaju komunistycznej Trybuny Ludu. Niemniej podobne zachowania prawicowych osrodkow opiniotworczych nie sa niczym nowym.

  Zaskoczony wiec bylem i jestem wekslowaniem w tym samym kierunku Krytyki Politycznej, ktora najwyrazniej swoje fora utrzymuje dla pucu, ale majacy cos do powiedzenia nie moga sie na nie dostac. Pewnie odpadnie mi kolejna gazeta.

  Znajdujace sie po srodku Wyborczej tym wieksze nalezy sie wiec uznanie za otwartosc na dyskusje – bez wzgledu na opinie i poglady.

  Szkoda tylko, ze jest politycznie stronnicza, oraz ciagle usiluje manipulowac czytelnikiem.

 53. @krzysia. Rzygać się chce, gdy masz jakieś zwidy i tracisz kontakt z rzeczywistością. Czy w zdaniu, którym użyłem: „Polacy byli wtedy jeszcze bardziej związani z KK niż dzisiaj, a udział tegoż kościoła w walce z PRLem na tyle oczywisty …” , jest mowa jakas o zasługach KK w odzyskaniu niepodległości? Poza tym, ja tu nie podawałem swojej opinii , a jedynie posłużyłem się tym, co jest powszechnie uznane jako fakt historyczny. Jeśli chcesz dyskutować z faktami, to proszę bardzo, ale beze mnie, bo wystarczy mi nazwisko Macierewicza w tej paranoi.

 54. do „znafca”
  28 października o godz. 18:48

  o, bardzo ciekawe źródło! A więc niejaki pan Wojciech Zmyślony powołuje się na w ogóle nie określonych „historyków”: (za liczbę obywateli polskich (w Wermahcie) przyjęto 225 000, jako średnią wartość z podawanego przez historyków przedziału 200 000-250 000). Niejaki Axiom1 mnoży to sobie pi x oko i wychodzi mu 750 tysiecy (a może milionów?)

  No to zaczyna być jasne, dlaczego żydzi w Polsce (nazywani czasami błędnie Żydami polskimi) mordowali całe wsie Polaków, wysyłając całe rodziny bydlęcymi wagonami w syberyjską zimę. Bo antysemityzm i 750 tys Polaków w Wermahcie.

  Z wami (żydami) człowiek przestaje mieć nadzieję że istnieje piekło, a zaczyna mieć pewność – z tamtąd przyszliście.

 55. axiom1 nigdy nie zrozumie, że dyplomy i tytuły naukowe nie czynią automatycznie człowieka mądrym, odpowiedzialnym, uczciwym i zdolnym do podejmowania się ważnych zadań państwowych i dlatego wypisuje horendalne bzdury.
  Jakby nie zauważał kolejnych kmpromitacji różnych profesurów od brzozy smoleńskiej, socjologów, którzy mogą być technicznymi premierami, prezydentami, a są beznadziejni, bo nie mają najmniejszego pojęcia o polityce, ani doświadzcenia w kierowaniu choćby kioskiem ruchu, ale za to parcie na szkło.
  A już szydzenie z Mazowieckiego i brednie politologiczne (te wszystkie „szpony międzynarodowego korporacyjnego imperializmu”, jakie snuje axiom są…
  No nie wiem, brak mi slów… albo raczej nie chcę używać takich, którymi bez skrępowania posługuje się wysoko wykształcony, jak mniemam, axiom.
  W tych „szponach” jest zresztą cała UE, do której po latach doszlusowaliśmy.
  NIkt w Europie wschodniej nie wiedział, jak robić transformację ustrojową., bo nie było żadnych wzorów przejścia od gospodarki soc, która właśnie zdychała, do rynkowej.
  Pionierzy, a takimi byliśmy, robili to metodą prób i błędów.
  Nic prostszego, jak po latach, gdy już wiemy, co się udało, a cośmy spieprzyli, czego nie dopilnowali i co nie wyszło, tak jak się nam marzyło, udzielać zbawiennych rad, spuszczać wszystko z wodą, opluwać i przekreślać wysiłki milionów rodaków, których axiom pogardliwie i celowo, czego nie ukrywa, nazywa polakami z „małej litery”.
  Jest to po prostu obrzydliwe i świadczy chyba o jego jego aberracji umysłowej.
  Skoro już wspominamy Mazowieckiego, to mam do niego właściwie jedna konkretną pretensję, o czym już zresztą pisałam, że decydując się w imieniu tego pierwszego rządu na daleko idące ustępstwa wobec kk, nie przewidział, jak się ta czarna hydra odrodzi, ale w tym maczały już palce kolejne rządy, a ostatecznie konkordat niezgodny z Konstytucją podpisał, o ironio losu, „postkomunista” prezydent Kwaśniewki.
  Zresztą po latach Mazowiecki żałował tego „wypuszczenia dżina z butelki”, mówiąc niejednokrotnie o potrzebie wyraźnego odzielenia państwa świeckiego od kościoła., zgodnie z Konstytucją , w której tworzeniu brał udział rownież jako autor preambuły, a którą chciałby teraz zmienić Kaczor na wiernopoddańczą wobec Watykanu.
  Rówież chyba w swoim „delakogu”, który zalinkowałam, przypomina o tym, jako jednej z ważnych zasad państwa demokratycznego.

 56. jasny gwint nadaje całkiem jak axiom1, tylko z drugiej flanki, pisząc o „nieludzkim kapitaliźmie” wg wzorów Sorosa, obrzydliwych postaciach, które dobrze mówią o Mazowieckim itd. Ta sama retoryka, ten sam uproszczony obraz świata.
  Uchwaj nas boże, w którego (przynajmniej tego, jakiego promuje polski kk) nie wierzę, od takich nieprzejednanych fundamentalistow, jak obaj ci panowie.
  Przecież z dogmatykami jest niemożliwa jakakolwiek dyskusja.

 57. Rafał Kochan
  28 października o godz. 21:16

  „Polacy byli wtedy jeszcze bardziej związani z KK niż dzisiaj,..”

  No niby tak, ale… Bo dla mnie dosc istotny jest charakter tego zwiazku, skoro ma on robic za fakt historyczny.

  Moim zdaniem w pierszych pieciu latach transformacji mozemy bardziej mowic o zaufaniu do kk, a mniej o zwiazku Polakow z nim. Polacy ufali klerowi niejako z wdziecznosci za opozycyjnosc w stosunku do komuny oraz sprzyjanie opozycjonistom. Jednoczesnie jednak masowo wypowiadali sie przeciwko religii w szkolach, czy propozycjom zakazu aborcji z przyczyn spolecznych.

  Lata pracy nad spoleczenstwem odwrocily ten stan rzaczy. Bez wdawania sie w detale i okolicznosci, ktore obydwaj znamy, twierdze, ze obecnie bardziej mozna mowic o zwiazku Polakow z kk, a mniej o zaufaniu do niego. Czyli zupelnie na odwrot niz Ty.

 58. Wieczór, rozpoczynam czytać wpisy blogowiczów od dołu ku górze i zaczynam podejrzewać, że jakimś cudem znalazłem się na blogu ND albo jeszcze innej prawicowej gadzinówki. Klikam w klawisz „home”, żeby się przekonać, czy to prawda i okazuje się, że jestem tam gdzie chciałem. Nie będę wymieniał tych kilku nicków, pod którymi ukrywają się podopieczni siostry Ratched (http://www.youtube.com/watch?v=6Sbb2O2QsCE), ponieważ oni wiedzą, że my też wiemy.
  Pozdro. czubki

 59. @ mag
  28 października o godz. 21:24

  To nie jest dobry czas na wspominki o Zmarłym.
  Powiem tyle, że dla mnie to bardzo smutna cezura; odszedł Człowiek, symbol charakteru jakże obcego w życiu politycznym Polski i jakże rozpaczliwie nam potrzebnego.
  Charakteru niestrudzenie zmierzającego do zgody i kompromisu.
  Nie chcę tu sądzić, czy ta słuszna droga prowadzi zawsze do optymalnych celów, nie dziś.

  Usłyszałem we wspominkach o p. Mazowieckim dwie istotne i może nie tylko dla mnie wiadomości.

  Piotr Najsztub powiedział w radiu, że Mazowiecki, z którym przeprowadzał wywiad lata po premierowaniu, przyznał, że wprowadzenie religii do szkół było wielkim błędem.

  Adam Michnik, w tv24 ujawnił, że z 3 kandydatur do premierostwa (Mazowiecki, Geremek, Kuroń), opcja desygnowania Mazowieckiego zwyciężyła pod wpływem głosu gen. Jaruzelskiego (ówczesnego prezydenta RP), o czym Michnik dowiedział się na bieżąco z telefonu od Wałęsy.

  Dla mnie te dwa fakty (?) mają kapitalne, choć odmienne znaczenie dla wspomnienia o Tadeuszu Mazowieckim.
  . . .
  Pozdrawiam.

 60. Bardzo trafna diagnoza i na czasie.
  Hallowen – to jest właściwy moment do pożegnania z wydmuszką.
  Jego świta zadepcze go w tańcu rytualnym przy ognisku.
  Trzeba tylko podtrzymywać ogień – a to przecież najlepiej potrafią druhowie pana Waldka!
  cbdo
  PRAWO JAZDY W SZKOLE – RELIGIA W KOŚCIELE !!!

 61. wiesiek59
  28 października o godz. 17:56
  To, ze nie polała się krew, było zasługą zdających władzę, a nie przyjmujących. Proszę się liczyć z faktem, że nie całe społeczeństwo aprobowało nieprzygotowaną solidarnościową władzę (byli też tacy, panie Wieśku).
  Również stan wojenny nie przyniósł aż tylu ofiar, jakich spodziewała się solidarność, której pozostało graniem dziewięcioma górnikami z „wujka”. Nie było więc powodów ze strony solidarności, aby rozpocząć krwawe rozliczenia. To ich uwierało przez lata.

 62. mag
  28 października o godz. 21:24

  Co za brednie ty wypisujesz. Nie do wiary. Kwalifikacje sie nie licza,… udowodnij to.

  Gdy bedziesz chora pojdz do kowala. Kowale siedzieli w Sejmie I kadencji. Gdy zab cie zaboli pojdz do elektryka. A gdy pluca ci sie zapala historyk ci pomoze.

  Nie, na sobie bys tak nie eksprymentowala. Nie czekala bys aby kowal, elektryk i historyk nauczyli sie leczyc choroby.

  Ale na Polsce chcesz i tolerujesz eksperymenty. Narzucasz w ten sposob cierpienia na innych a jest ich 38 mln. To skrajny brak odpowiedzialnosci z twojej strony. Odpowiedzialnosci spodziewanej od doroslego czlowieka.

  Widac ze nigdy nie zajmowalas zadnego stanowiska zawodowego na zadnym z poziomow dowodzenia. Wtedy bys wiedziala ze liczy sie wyksztalcenie, kwalifikacje i doswiadczenie. A im wyzsze stanowisko tym bardziej sie to liczy a odpowiedzialnosc jest proporcjonalnie wieksza.

  Ty nie powinnas miec prawa glosu. Nie masz do tego kwalifikacji. Ty nie masz prawa glosowac. Glosujac bedac tak nieswiadoma popelniasz przstepstwo. Ty bys nawet zaglosowala na kazdego psa i kota gdyby byli na listach.

  Piszesz; „…bo nie było żadnych wzorów przejścia od gospodarki soc, która właśnie zdychała, do rynkowej….”

  Bo licealista Mazowiecki i elektryk Walesa po zajeciu stanowisk nie mieli pojecia co robic. Poddali Polske pod orgie wyzysku przez miedzynarodowy korporacyjny imperializm. A soclaizm nie by zly, Nalezalo go tylko ulepszyc. Chiny tak zrobily. Na zachodzie nie zadnych gospodarek rynkowych. Jest socjalizm. W USA tez.

  Sach (wtedy 34 letni chlystek) opisal swe spotkania z solidarnymi blaznami. Swiat o tym wie. A ty,… co ty wiesz ??? Na czym ty sie znasz ? Jaka ty masz odpowiedzialnosc ….. Sach byl zdziwiony poziomem glupoty solidaruchow.

  Mazowiecki, licealista dazyl do wolnego rynku o ktorym nie mial pojecia i na ktorym on licealista moglby tylko zmywac gary. Taki byl zdolny. A w sprawie kk byl po prostu zdrajca.

 63. Kierowanie zespołami ludzkimi nie było mocną stroną pierwszej ekipy.
  Nie było tez tego co obecnie- czyszczenia do poziomu sprzątaczki instytucji państwowych i samorządowych.
  Gdyby to zrobiono, kraj błyskawicznie doznałby zapaści.
  Mieliśmy koncyliacyjnego Żółwia, zamiast Robespierre’a, czy Napoleona.
  Czy to źle?
  Lepszy byłby Gwiazda, czy Rozpłochowski?

  Rewolucje wymagaja kadr, ewolucje jedynie ludzi którzy służą takiej Polsce jaka istnieje w danym momencie……
  Dopiero po dojściu do władzy czwartorzędnego garnituru styropianowców, zaczęło się polowanie na czarownice.
  A hasło dał niestety, słusznie lub nie- Wałęsa.
  Choć jego tłumaczenie tego faktu w tekście Krasowskiego jest sensowne.

  Po latach widać błędy.
  Zamiast je poprawiać systemowo, marnotrawią nasi rządzący czas na pierdoły……

 64. Profesorze, piękne słowa! No po prostu poezja!

 65. @krzys52. Napisałem o bardziej ścisłym wówczas związku KK ze społeczeństwem polskim, ponieważ generalnie uważam, iż z każdym kolejnym pokoleniem ta relacja jest coraz słabsza. Ów „związek” był właśnie wsparty iluzją ludzi, jakoby ten KK był w miarę niezależną światopoglądowo enklawą, a dodatkowo, że zawsze ten KK był na straży patriotycznych zjawisk w historii Polski. Dlatego też uważam, że ten związek istniał, a tym samym zaufanie. Z biegiem czasu ulega to powolnej erozji – i związek, i zaufanie. Mam nadzieję, że efektem tego będzie pewnego, pięknego dnia rozwiązanie formalne tego związku, czyli zachowanie 100% świeckości państwa. Szkoda, że w przypadku Polski kolejność jest inna, ale taki mamy mikroklimat, niestety.

 66. Gdyby nie istniały @muratory i @atalie etc., należało by ich stworzyć. Nikt tak jak oni nie kompromituje PISdzielców na blogu, gdzie prof. Twardychłop kompromituje z kolei siebie. To się nazywa „dynamiczna równowaga sił”.

 67. //Ojciec chrzestny jest już zużyty i słaby, bo wciąż wydaje mu się, że „ma zasady”//

  Jaką aksjologię przykłada Hatman do oceny zasad Kaczyńskiego? ( w dodatku socjalisty)
  Jakie jest jej żródło? Rozum Hartmana, jak i Kaczyńskiego uformowany jest przez tych samych filozofów niemieckiego idealizmu, którzy porzucili wszelkie zasady.
  Hartman nie skorzystał z nauki KULu, bo jej nie zrozumiał.

  Przecież to marna prowokacja.

 68. Gekko
  Jest to jak najbardziej „dobry” dzień na wspominiki o premierze Mazowieckim, jeśli to w ogóle określenie na miejscu. Choć na pewno nie na pogłębione analizy, a zwłaszcza dywagacje co by było gdyby…
  Mam podobne odczucia jak Ty. Rozpaczliwie brak nam dziś ludzi tej klasy. Za to nadmiar populistyczncyh krzykaczy i ujadających burków, dla których liczy się interes partyjny i własna kariera. A jakże, posiadających jakieś dyplomy i certfikaty, doświadczonych w kierowaniu jakimiś zespołami ludzkimi, jak postuluje axiom.
  Pisząc o błędzie Mazowieckiego z wrowadzeniem do szkół lekcji religii (niby dobrowolnych), co potem stopniowo obrastaało konsekwencjami, wspomniałam przecież, że potem tego bardzo żałował, czego nie ukrywał. Jakby nie był wówczas świadom, że czarnosukienkowa korporacja upomni się o nagrodę za wspieranie opozycji za „komuny” i bezwględnie ją wyegzekwuje.
  Na szczęście kaczyści siedzieli dziś cicho, a i media ich nie prowokowały dla „lepszej oglądalności”.
  Natomiast ja sprowokowałam axioma w odpowiedzi na jego obrzydliwą prowokację.
  Po prostu nie wytrzymałam. No to się dowiedziałam sie, że w Chinach, na Zachodzie i w USA tak naprawdę kwitnie socjalizm, a nie żaden tam wolny rynek, a my wszyscy tutaj jesteśmy idiotami.
  Następnym razem ugryzę jednak się w klawisze, bo chyba najlepiej traktować go jak powietrze, którym co i rusz truje na różnych blogach.

 69. Wiesiek 59
  Zgadzam się z grubsza z Twoją oceną-syntezą ostatniego prawie ćwierwiecza.
  Ale czyżby to Wałęsa dał początek polowaniu na czarownice? Ejże…

 70. @ mag
  28 października o godz. 23:54

  Mazowieckiemu, życzliwi w swych donosach, przypisują tzw. „grubą kreskę”.
  Co miało mu nadać kształt Lolka, kumpla Bolka.
  Jeśli ta „fałszywkowa” gruba kreska miała oznaczać, że żaden esbek nie zostanie w demokratycznym kraju uciszony, za to co zrobił wcześniej, to dziś tu, na blogach „P” masz dość dowodów, że lekcja poszła na darmo.
  Jak za red. Tumanowicza i gen. Oliwy, oszczercze i wyprane z mózgu bluzgi przynoszą tylko honor opluwanym.
  Są tak bezzębni w bełkocie, jak bezsilni, choć łaską My, Narodu – nieuciszeni.
  Cena za wolność to dzielenie jej z szumowiną, na szczęście pływającą na niedotkliwym poziomie dna.
  Szkoda nawet zapuszczać sondę asenizacyjną.

  Więc, na dobry nastrój wspominkowy czasów Mazowieckiego serdecznie polecam …Głowackiego.
  „Przyszłem” czyta się jednym tchem, straszno i śmieszno, ironicznie, zjadliwie i tkliwie. O nas.
  Antidotum na polo-zupactwo i na… wolne od zapętlonej na szyi kreski blogi.
  Pozdrawiam.

 71. mag
  28 października o godz. 11:47

  Andrzej Falicz
  Ten “starszy pan” jest już karykaturą samego siebie.
  Od lat jego mądrości polityczne to nieustająca mantra na temat spisków, układów, różnych wrogich lobby
  …”

  Mag
  Jako dziennikarka odrob prosze lekcje.
  Nie opieraj wiedzy o jakiejkolwiek partii na podstawie publikacji w Gazecie Wybiorczej.
  Wejdz na ich strone i przeczytaj program.

  Zapoznaj sie z dokonaniami, wyksztalceniem imuchfl mastic opiniami czlonkow.

  I w inteligentny nie gazetowy sposob napisz dlaczego starszy pan sie konczy a wciaz ma wyzsze notowania od partii rzadzacej… nie mowiac o „Tfuj Ruchu”.

 72. Kartka z podróży 28 października o godz. 17:13
  „… od czerwca 2004 roku, tj od referendum akcesyjnego nie było żadnego powodu, by tolerować i spełniać ambicje polityczne kleru …”

  Mylisz się,
  bez ogłupiania Polaków przez tych politycznie poprawnych i niepoprawnych urzędników obcego państwa Watykan, styropian z komuchami prawdopodobnie już popłynąłby albo by się mocno chwiał w kryteriach ulicznych.
  Samo ogłupianie przez szkolnictwo, pismaków i politykierów łącznie z emigracja nie wystarczyłoby

 73. Polecam zamiast GWyborczego
  http://programpis.org.pl/

  Wiceprzewodniczacy PiS:
  Aktualni wiceprzewodniczący:
  Krzysztof Jurgiel
  Marek Kuchciński
  Maciej Łopiński
  Adam Rogacki
  Jolanta Szczypińska
  Beata Szydło
  Grzegorz Tobiszowski

  WSZYSCY dostali wielokrotnie (!) wiecej glosow w wyborach niz obecny przewodniczacy rady politycznej „Tfuj! Ruchu” Jan Hartman… wieszczacy Kaczynskiemu smierc polityczna…

  Aktualne sondazowe poparcie 35%
  Tfuj! Ruch…7%

  No comments.

 74. Ale się pan zdziwisz.

 75. Panie Profesorze,ale czy mozna to samo ale bez tej agresji. Tyle sie mowi o zaostrzeniu obyczajow i zdziczniu polityki. Trudno sie dziwic kiedy sma Pan profesor uzywa jezyka i stylu rynkowego.

 76. Rozsądne argumenty to za mało. Nigdy nie wiadomo jakie to „rachunki krzywd” siedzą w głowach „polactwa”. Kaczyński może dostać władzę na talerzu, specjalne o nią nie walcząc.

 77. mag wskazuje ze w Polsce powinien sie zaangazowac ONZ w szkoleniu wyborcow. ONZ pomagal w ten sposob w post kolonialnej Afryce. Czas najwyzszy by pomogli Polsce.

  @mag
  Na zachodzie jest i byla nawet wyzsza forma socjalizmu niz w PRL. Tak, tak , nas krytykowali a sami ulepszali swoj socjalizm. Np w 1980 rzady zachodnie byly glownym pracowawca posrednim i bezposrednim. Kontrolowaly we Francji 77% miejsc pracy, w Brytani 80%, we Wloszech 85% miejsc pracy. Tylko kafejki na rogach ulic i zaklady fryzjerskie operowaly w warunkach zblizonych do wolnego rynku. A farmerzy dostawali i dostaja zapomogi co skrzywia rynki produkcji i przetworstwa zywnosci.

  Obecnie na zachodzie jest nawet wiecej socjalizmu. To z powodu zachodniego socjalizmu polki rodza wiecej dzieci poza Polska bo opieka socjalna jest lepsza na zachodzie. Np w Brytani.

  Najbardziej socjalizm zadomowil sie w UsA. 109 mln dostaje dzis pomoc socjalna. 47 mln dostaje kartki zywnosciowe. 10 mln gospodarstw domowych dostaje pomoc na utrzymanie swych domow. 315 mln dostaje pomoc zywnosciowa i juz od roku 1923. Wtedy wporowadzono zapomogi dla farmerow. Wynikiem tego jest ze zywnosc kosztuje okolo 30% mniej niz powinna gdyby byl wolny rynek.
  Juz w 1933 wprowadzono w UsA Social Security Akt. Nawet wczesniej niz w ZSRR. To USA pierwsze ograniczyly czas pracy do 8 godzin dzinnie.
  Nie ma bardziej socajlistycznego raju niz USA.

  Niestety USA rowniez pierwsze daly prawo glosowania kobietom w 1920. Niestety to sie rozprzestrzenilo i doprowadzilo do niezliczonych wojen i konfliktow. A kobity do dzis nie rozumia odpowiedzialnosci z tym zwiazanej. Nawet nie rozumia ze okupujacy najwyszsze stanowiska publiczne powinni miec kwalifikacje.

 78. A najwiecej panstwowej wlasnosci jest w Korei Polnocnej…
  dlaczego nie mozemy sie na nich wzorowac?
  Bo tam nie ma socjalizmu tylko wlasnosc panstwowa a to dwie rozne rzeczy!

  A najbardziej socjalistyczna gospodarka Europy to Szwecja.

  Znane marki szwedzkie to Volvo, Saab (lotnicza i samochodowa), Scania, Koenigsegg, Ericsson, Electrolux, Husqvarna AGA, ASTRA, Electrolux, Ericsson, Pharmacia, Gripen, Skanska AB, Oriflame, Tetra Pak, H&M i Ikea.
  Nawet 75% lasow pozostaje w rękach prywatnych.

  Dominacja prywatnej wlasnosci jest w Szwecji znacznie większa niż innych krajach wysoko rozwiniętego kapitalizmu jest znacznie większa niż w innych krajach wysoko rozwiniętego kapitalizmu, takich jak np. Austria, Wielka Brytania czy Włochy.

  Wazne jest:
  Sprawne i wydajne państwo – Nie ideologiczne, tylko pragmatyczne.

  „Wbrew często rozpowszechnianym mitom socjalistyczne kraje skandynawii wcale tak bardzo nie ingeruja w gospodarkę, ani nie ulega socjalistycznym ideom, jak się często ocenia. Na przykład w Szwecji udział sektora państwowego w PKB wynosi mniej niż we Francji, a opodatkowanie firm (stawka podstawowa 22 proc.) nie jest przesadnie wysokie.”

  Wazna jest kierunek I WIZJA polityki PANSTWA (sprawnego, etycznego i silnego) w dziedzinie redystrybucji, spraw socjalnych, solidaryzmu spolecznego, podatkow i regulacji zwiazanych z ochrona praw ludzi pracy.

  Czyli dokladnie odwrotnie niz w Polsce…

 79. @Andrzej Falicz. Święte słowa. Problem jest jedynie taki, czym innym jest współtworzenie i trwanie w pewnym systemie, a czym innym wchodzenie do niego po iluś-tam latach. Inaczej się wchodzi do pustego autobusu i inaczej w nim jedzie, a inaczej wchodzi się do niego, gdy jest pełny, nie mówiąc o komforcie jazdy.

 80. Tak, Jarosław się kończy. jeśli nawet wygra, to nie bedzie miał z kim rządzić, no chyba, ze z PSLem. Oni do każdego się przykleją, aby być u złoba, u korytka.

 81. @Kochan
  Ty rowniez nie powinnes miec prawa glosowania w wyborach. Pokazujesz brak swiadomosci politycznej.

  Gdyby juz w 1989 zamiast licealisty premierem byl fachowiec to Polska jub przez 24 lata mogla by realizowac swoj strategiczny plan rozwoju.

  Ale tylko debile rzadzili i nawet nie wiedzeil po co a wy dupki wyborcy to tolerowaliscie. I dalej wszeszczycie by durnie zajmowali najwyzsze urzedy. Niestety polak w Polsce nigdy nie dorasta.

 82. Myślę że właśnie nadszedł czas aby zakończyć rozliczanie
  elit zarzadzajacych III RP ,zakończyć kłótnie i swary -One już nic nie przyniosą ;; nic !!!! .
  Powiedziano już prawie wszystko ;skutki tez są rozliczone , a naród na pozycjach .
  Moim zdaniem należy dyskurs skoncentrować na temacie ;

  Co dalej z Polską ,co robić aby zmienić obecny bieg wydarzeń , jak odzyskać kontrole nad polska gospodarka ,handlem ,bankowością .
  czy to jeszcze możliwe , czy sa w Polsce elity typu Orban np. , które ten temat i ten kierunek polityki rządzących zrealizują .
  A może już nie da się nic zrobić i należy tylko pogodzić się z przegrana i zaakceptowanie bycia Polski państwem postkolonialnym .
  Może Gospodarz poruszy taki temat ,jako lewicowiec ,może nasi blogowi emigranci znający świat a może czytajaca ten blog inteligencja zacznie myslec i pisać a nawet działać ;może jeszcze nie wszystko stracone ,bo jak mówia nigdy nie jest tak źle i nigdy tak dobrze ze ………… nic nie można zrobić .

 83. @axiom1. Szanuję każdą opinię, twoją również. Każdy ma prawo do swojego zdania, nawet do takiego idiotycznego, którego jesteś autorem. Ale pocieszę cię w pewien sposób. Sam pozbawiam się tego prawa do głosowania i jeszcze nigdy nie brałem udziału w żadnych wyborach/referendach. Być może dlatego, że jestem samokrytyczny i uznaję, że nie mam „świadomości politycznej”.
  Natomiast twoja krytyka wszystkiego i wszystkich jest irracjonalna, niekonstruktywna i skrajnie pretensjonalna. Dlatego nigdy twoje zdanie nie będzie traktowane poważnie.

 84. Chciałem w tym powyższym wpisie powiedzieć ;
  Odkreślamy na blogach w polskim dyskursie ;;
  grubą kreską
  , waśnie i spory ,kłótnie i swary i zaczynamy od podstaw;
  Wszyscy Polacy ratować Polskę ,ratować co się jeszcze da .
  Ale najpierw ;ZGODA .

 85. Axiom ma racje w tym, ze III RP trwa juz od 24 lat (dluzej niz II RP)
  Albo jak od 1945 do 1970…

  A u nas wciaz „zaczynamy” a premier co pol roku ma „nowe otwarcie”.

  zadnej dlugoterminowej wizji i konsekwencji.

  Np. gdyby 20 lat temu dokonano madrych I wizjonerskich zmian system emerytalnego juz niedlugo pierwsze pokolenia wchodzilyby w emerytury na nowych zasadach (np system kanadyjskiego).

  A tak czeka nas kolejne 30 lat ZUS-u (ktory tak naprawdenie wytrzyma nawet 15-tu lat).

  I tak we wszystkim.
  Nie odr azu „Szwecje”zbudowano.
  Bynajmniej nie byl to zawsze bogaty I troszczacy sie o swoich obywateli kraj.

  A teraz jeszcze 6 zmarnowanych lat przez cwaniaczkow z PO.

 86. mag, 21.35. Ty zawsze świecisz blaskiem Żoliborskim. Mylisz się bardzo sprowadzając rolę Mazowieckiego tylko do religii w szkołach. Sprawy mają głębszy wymiar i dotykają całego modelu transformacji narzuconego przez obcy kapitał, przy całkowitej bierności lub zdradzie ówczesnych elit. Minęło już prawie ćwierć wieku wolności a koszty godziny pracy w Polsce są czterokrotnie niższe niż w Niemczech. Nie po darmo bardziej przytomni dziś nazywaj ten kraj mocarstwem AGD, czyli niemiecką montownią, lub neokolonializmem, który oddał przyszłość starszych ludzi w ręce obcych spekulantów i zlikwidował własną gospodarkę. Lidl i Biedronka stały się symbolami naszej dumy. Nie mówiąc o zasianiu nienawiści między ludźmi nie do zniwelowania przez pokolenia, a historię narodu oddano w ręce agendy do fałszu, kłamstwa i manipulacji, haniebny IPN. Wiele na te tematy pisze axiom1. Ma w tym dużo racji, aczkolwiek sposób definiowania swoich poglądów jest dla mnie nie do przyjęcia.

 87. Kilka lat temu zmarł M.F.Rakowski, dużo, dużo lepszy premier, polityk, wybitniejszy dziennikarz i Człowiek większego formatu niż zmarły wczoraj T.Mazowiecki, o którym w mediach na okrągło i wyłącznie bardzo pozytywnie. Wówczas dziennikarze do dyskusji o zmarłym Rakowskim zapraszali ludzi Mu nieżyczliwych, którzy nawet po śmierci „opluwali” tego wielkiego człowieka. Nawet „Polityka” nie zachowała się godnie wobec swojego założyciela w myśl zasady „o komuchach wyłącznie krytycznie,a pozytywnie o naszych”.
  Zgadzam się z krytycznymi opiniami o premierze Mazowieckim, bo jest jednym z współautorów oddania kraju pod władzę Watykanu, kleru i dzikiego kapitalizmu. Razem z innymi zapoczątkował jego upadek od strajków i hasła:im gorzej tym lepiej”. Za pozytywne należy uznać fakt, że nie był chamski i prostacki jak Wałęsa, Frasyniuk czy Niesiołowski.

 88. pawel markiewicz
  28 października o godz. 16:59

  Nie podobało mi się, jak Kaczyński mówił „małpa w czerwonym”, „spieprzaj dziadu”.

  Natomiast podoba mi się, jak Hartman równa do poziomu Kaczyńskiego.

 89. @Andrzej Falicz. Nie wyobrażam sobie, by po takim kołchozie, jaki istniał za PRLu, podjęte na początku lat 90. zmiany strukturalne i gospodarcze naszego państwa, nie były obarczone błędami decyzyjnymi. Podzielam zdanie Wałęsy, który stwierdził, że Mazowiecki był najlepszym premierem. Drugim w kolejności był Buzek. Zawsze będę szanował tych polityków, którzy nie boją się kosztów politycznych wprowadzanych reform. Wychodzę z założenia, że lepiej podejmować tego typu decyzje, nawet jeśli nie są one doskonałe, niż unikać ich i czekać na cud. Od czasów Buzka żaden rząd nie podjął się ryzyka wprowadzenia poważnych reform. Każdy rząd i opozycja stawia sobie cel: WŁADZA, która jest wartością samo w sobie. Kolejne rządy unikają reform, a opozycja, zamiast pracować nad projektami ustaw, które na bieżąco mogłyby być poddawane publicznej ocenie i dyskusji a po zwycięstwie w wyborach od razu wprowadzane w życie, to koncentruje się jedynie na bezproduktywnym oczernianiu rządu i podkładaniu nóg. W takim układzie nigdy nic dobrego nie wyjdzie z elit politycznych. Dopóki opozycja, poza populistycznymi lub propagandowymi hasłami, nie zaproponuje mi konkretnych projektów ustaw reformatorskich, ja takich polityków będę zawsze olewał z góry na dół i nie będę dymany na każde możliwe sposoby. Z drugiej strony, jeśli poziom naszego społeczeństwa opisany jest w zdarzeniach, typu: popularność Tymińskiego oraz kariera Leppera, to jacy mogą być politycy w tym państwie?

 90. Prezes Kaczyński , jako brat bliźniak stał się „kaput” tuż po katastrofie smoleńskiej.
  Ten epizod, to w zasadzie jeden z początków końca mitycznej, pięknej epoki Wielkich Przemian.
  Za chwilę, tamta epoka wraz z jej bohaterami wejdzie do panteonu zdarzeń, którymi będziemy karmić nasze dusze, uwięzione w ciałach, które brzydzą się szarą codziennością.
  Historia nasza uczy, że do naszego następnego , globalnie dziejowego momentu, będziemy głównie przygotowywać teren dla kolejnego Wspaniałego Momentu w naszych /i światas!!!!!!/ dziejach.
  Taki etap zaczniemy realnie zauważać, kiedy pan Macierewicz wypali się jako „przykrywacz” wszelkich prawdziwych , póki co podskórnych dziejstw, powszechnie znanych , ale powszechnie wypieranych z naszych świadomości.

  Eligiusz

 91. Naród szczuty jest od kilku lat, Kaczyński-Faust w zamian za marzenie o władzy obudził i usprawiedliwia najgorsze społeczne demony – nienawiść, rasizm, populizm, głupotę i zło podniósł do rangi cnót i dał im prawo do bycia metodami, a nie aberracją. To idioci bądź psychopatyczni cynicy, w najlepszym razie ludzie nieinteligentni, ale uparci w sposób niegodny szacunku, bo zaczadzeni i niesamodzielni w myśleniu. Nie ma we mnie szacunku, nawet pogardy nie ma – jest obrzydzenie.

 92. Gdy czytam mag zaczynam rozumiec arabska demokracje. Szczegolnie te sudyjsko-talibanska. Kobiety nie powinny miec prawa glosu w wyborach. Powinny miec zakaz wypowidania sie na tematy poza kuchenne, tj polityki, ekonomii… I niestety widac ze araby rowniez maja racje w sprawie edukacji dla kobiet. To oczywisty sposob wyrzucania pieniedzy w bloto. Na prowadzenie samochodu bym pozwolil.

 93. Bartek2013
  29 października o godz. 9:56

  Powielasz mity stworzone przez tzw. rezymowe media.
  PiS rozbudzil:
  ” nienawiść, rasizm, populizm, głupotę „.
  Wszystko to istnieje i istnialo (!) po wszystkich stronach politycznej barykady.

  Nienawisc byla duzo wczesniej od podawania nogi przez prezydenta prezydentowi.

  Lech Kaczynski uwazany jest przez Zydow za wybitnego prezydenta zasluzonego w walce z antysemityzmem.

  Walka z korupcja na przekor nagonce medialnej okazala sie raczej taktyka samobojcza niz polulistyczna.
  Populizm w najczystszym wydaniu to PO kierujace sie glownie sondazami.

  Sadzac po tym co piszesz:
  „To idioci bądź psychopatyczni cynicy…”

  To wlasnie Ty az ziejesz nienaiwscia.

  Uwlaczasz 35 -ciu procentom Polakow, ktorzy wola (obecnie) PiS od PO.
  Co typowe jest dla psychopatycznych cynikow.

 94. Rafał Kochan
  29 października o godz. 9:40

  Blednie zakladasz ze jak reformy to sa pozyteczne. To zalezy od ich efektow co pomijasz z wiadomych powodow.

  Twoj podziw dla Buzka jest wiec moderowany po przez twe wlasne tchorzostwo. Bo odwagi zabraklo by ocenic te reformy.

  1) Tylko za lajdacko-zdradziecka probe przekazania PZU Watykanowi Buzek powinien juz odsiadywac dozywotni wyrok wiezienia. Polski podatnik stracil 24-32 mld zl. Nikt nie jest za to odpowiedzialny. Nie, to jest formalna odpowiedzialnosc Buzka.
  2) Buzek wprowadzil powiaty co spowodowalo dramatyczny wzrost biurokracji i deficytow budzetowych. To byla debilna decyzja !
  3) Buzek wprowadzil OFE na rozkaz amerykanskiego lobby. To rownie debilna decyzja. To mechanizm do wyprowadzania kapitalu z Polski i niszczenia jego zdolnosci produktywnych w Polsce.

  I tobie takie reformy sie podobaja tylko dlatego ze byly reformami. Dziecko drogie
  wspolczuje ze dales sie zmanipulawac. A moze nawet nie bylo to potrzebne.

 95. jasny gwont
  Błagam, już nie świeć mi na wstępie tym Żoliborzem za każdym razem.
  Zgadzam się co do tego i nie musisz mnie przekonywać, że nie było jedynym błędem Mazowieckiego oddanie Polski w pacht kk, do którego sie dawno przyznał. Stworzył jednak w ciągu kulkunastu miesiecy wraz ze swoim rządem, w którym byli wybitni specjaliści z różnych dziedzin, podwaliny pod III RP z jej wszystkimi ułomnościami, lecz także sukcesami. Ale tylko on i Kuroń zdawali sobie sprawę z kosztów/skutków społecznych transformacji i nie potrafili skutecznie ich złagodzić. Prywatyzacja była robiona chaotycznie i bez głowy. Osłon socjalnych zabrakło itd. itp.
  Mówiły o tym wczoraj różne „gadające głowy”, oddając zresztą sprawiedliwie Mazowieckiemu to, co mu sie należy.
  Już nie ma na naszej scenie polityków Jego formatu, którzy próbowali godzić wodę z ogniem, nikogo nie wykluczali, ani nie tworzyli podziałów, rozumieli co to jest służba państwowa.
  Zauważ, że nowy „model” uprawiania poliktyki, gdzie oszczerstwa, pomówienia, hucpa i cynizm stały sie chlebem powszednim, zaprowadzili bracia Kaczyńscy.
  A zaczęło się „niewinnie” od palenia kukły Wałęsy. Potem już było tylko coraz gorzej. Nie bez udziału PO. Haniebny IPN jest przecież ich wspólnym dzieckeim.
  Zauważ również, że wszystkie byłe demoludy znalazły się w orbicie wpływów miedzynarodowej finasjery (chcieliscie kapitalizmu, no to go macie, skumbrie w tomacie, pstrąg). Na tle tych innych naszych byłych współbraci wcale nie radzimy sobie najgorzej. Gdzieś dziś wyczytałam ciekawe dane na temat temat. Podeślę Ci później.
  P.S. Proszę, nie powołuj się na mądrosci axioma. Co z tego, że „miejscami” ma rację (abstrahując od formy wypowiedzi, która dla mnie jest również nie do przyjęcia)?
  On jest „zafiksowany” na siebie samego, pełen pychy, która cechuje fundamentalistów nie znoszących najmniejszego sprzeciwu. Zawsze mi sie wydawało, że człowiek mądry i odpowiedzialny (niezależnie od „posiadanych” fakultetów i poglądów) miewa wątpliwości. Jest nawet gotów uznać czyjeś racje, jeśli zostanie przekonany, albo przyznać się do błędu we własnych ocenach lub działaniach.

 96. No nie wiem czy to już koniec.

 97. jasny gwint
  No i sam widzisz. Jak tu traktować axioma poważnie (jego wpis do mnie z g. 10:49)?!
  Kobiety som gupie. I już.
  Baby do garów i wiadomo czego, bo nawet szkoda kasy na ich edukację, a nie do urn wyborczych.
  Gupich facetów jest od metra. Wystarczy rozejrzeć się po sejmie i blogach polityki, ale jemu to nie przeszkadza i do głowy by mu nie przyszlo, żeby uogólniać i wysłać gupich facetów na drzewo albo na polowanie z łukiem.
  Nie dziwota, ze axiom maczo i tytan umysłowy rozumie i pochwala „arabską demokracje, szczególnie te saudyjsko-talibańską”.
  Ale jest dobry pan, bo pozwoliłby mi na prowadzenie samochodu.

 98. „Już nie ma na naszej scenie polityków Jego formatu, którzy próbowali godzić wodę z ogniem, nikogo nie wykluczali, ani nie tworzyli podziałów, rozumieli co to jest służba państwowa.”

  Toz to kompletny brak poczytalnosci.

  Mazowiecki sluzyl ale nie panstwu. Sluzyl Watykanowi, sluzyl miedzynarodowemu korporacyjnemu imperializmowi. A wczesniej w solidarnosci sluzyl pomyslowi „im gorzej tym lepiej”.

  Mazowiecki nie byl w sluzbie panstwa. On tego nie potrafil, nie mial kwalifikacji. On nic nie rozumial. Byl tylko dupkiem na wysokim stolku do manipulowania przez innych. Byl tylko licealista. Rzeczywistym premierem wtedy byl Balcerowicz ktory co chcial to robil.

  Inny szok to rzekome jego przyznanie sie co ma go rozgrzeszac. Bzdurny sposob myslenia i podwojny standard. Morderca i zlodziej tez moga sie przyznac i ciagle odpowiadaja za zbrodnie.

 99. Axiom1 jest zupełnie jak abp Michalik. Im częściej daje głos, tym bardziej się kompromituje.

 100. mag i jasny gwint (11.18),

  gdy ktoś umiera, to nie wyciąga się jego przewin i błędów, gdyż nie jest to stosowna chwila do pogłębionych analiz politycznych.
  Sam generał Jaruzelski wypowiedział się o b. Premierze ciepło, a fakt, że wspomniał iż obaj w kluczowych momentach zmian ustrojowych razem zabezpieczyli problemy integralności terytorialniej Polski jest pozytywnym osiągnięciem historycznym polskiego przełomu (wiemy jakie kombinacje do ostatniej chwili robił kanclerz Kohl).

  Pamiętam (jako dziecka końcówkę lat czterdziestych i dekadę lat osiemdziesiątych), gdy czasem nie było co do garnka włożyć.
  To jednak nie są najgorsze okresy dla Polski i Polaków.
  Bardzo niebezpiecznym okresem jest okres obecny, gdy pozorni przyjaciele rozpołowili kraj mentalnie.
  Moim zdaniem siłą sprawczą nie jest J. Kaczyński, któremu nadmiernie pracują gruczoły, lecz polityka państwa watykańskiego, które od wieków
  skutecznie ryło by umocnić swoje wpływy w Polsce do ekspansji na wschód, czy pognębienia Żydów, bo wywoływało to zwiększenie mobilności wiernych.

  J. Kaczyński ze swoim zadufaniem jest skutecznym wykonawcą nie własnej, lecz watykańskiej polityki, która także po Kaczyńskim znajdzie sobie mniej lub bardziej efektywnego warchoła

  Pozdrawiam

 101. Brawo Panie Hartman !

  Szyderczo, ale dobitnie i jednoznacznie wykazał Pan miałkość
  i i pustkę mentalną Jarosława Kłamczyńskiego.

 102. Ryba
  29 października o godz. 12:56

  Zgoda, popieram ten poglad, ale … czym sie rozni Tusk od Kaczynskiego ??? Niczym.
  To rowniez slugus Watykanu.

  @mag
  Zlituj sie nad sama soba.

  # popierasz Mazowieckiego ktory zniewolil Polske w Watykanie
  # popierasz Walese ktory rowniez sie do tego przyczynil

  # nie popierasz Kaczyskiego ktory jest slugusem Watykanu

  Gdzie tu logika ??? Demokracja saudyjsko-talibanska by ci dobrze sluzyla.

 103. @axiom1. Nigdzie nie napisałem, że podnieca mnie wprowadzanie reform dla samego ich wprowadzania. Zakładam, że istnieje wystarczająco dużo elementów władzy ustawodawczej, by przynajmniej pod względem teoretycznym dana ustawa była kompatybilna z innymi przepisami i dawała nową jakość w zmianie wadliwych mechanizmów w systemie państwowym.
  Ja też uważam, że PZU już dawno powinno być sprywatyzowane. To, że nie została ta prywatyzacja przeprowadzona w sposób racjonalny, co przyczyniło się do uszczerbku dla państwa, też stoję na stanowisku, by odpowiedzialni za to ludzie ponieśli srogie konsekwencje. Nie wiem, czy wprowadzenie powiatów było szkodliwe dla państwa. To, że powiększona jest administracja państwowa, wcale nie decyduje o kłopotach finansowych państwa. Z własnego doświadczenia wiem, że są takie stanowiska, gdzie ludzie się nie przepracowują, ale zdecydowana większość jest taka, że potrzeba jest zwiększenia etatów w danych komórkach. Reforma administracyjna państwa była potrzebna. Czy podjęte decyzje w tym aspekcie zaspokoiły potrzeby, nie mi to oceniać, ale chętnie przeczytałbym jakieś fachowe opracowanie na ten temat, z wymienionymi plusami i minusami tej reformy. Wprowadzenie OFE przez Buzka uważam za bardzo dobrą reformę. To, że z czasem wymagała pewnych korekt, to inna sprawa, ale idea i podstawowe założenia tej ustawy uważam za bardzo słuszne.

 104. Rozdający karty
  na razie do głosowania a potem kto może żyć a kto zbędny.
  Jeśli o mnie chodzi to takiemu rozdającemu ja nawet kart do tysiąca bym do ręki nie dał bo facet nie rozróżnia kolorów.
  Chce wystawiać świadectwo ludziom którym butów czyścić nie godzien
  Zacznijmy od kobiet – to one winy ze takie coś jak AXIOM przychodzi na świat w sposób mu uwłaszczający.
  On na pewno zaproponowałby samorództwo by uniknąć takiego pohańbienia. Kobiety – mogły by odchowywać axiomki.
  Pisze o procentach ”STARSZEGO PANA” szkoda ze nie wspomina jakimi metodami ten starszy osiagnął te procenty.
  Może przypomnieć ze w Polsce to zbyt wiele nieszczęść zdarzało się i nadal zdarza przez te procenty.
  A starszy pan z tabletem mógłby swe absmaki wygłaszać osobiście
  ale widocznie się nawet tego wstydzi – zasłaniając sie tabletem.
  Co do przewinień Mazowieckiego to nie słyszałem by kiedykolwiek zasłaniał sie łykaniem tabletek bo miał stres po śmierci swego kota.
  Mazowiecki do swego błędu potrafił się przyznać sam i to nie przymuszony.
  Faktem jest jak pisze KZP że z Konkordatem już wcześniej powinniśmy zrobić porządek.
  Tylko pytanie
  A któż to temu Tuskowi w tym pomagał ?
  Kaczyński – opuszczając nawet posiedzenia Komitetu Obrony
  Rydzyk z drenażem kiesy i mózgów
  KK – z Komisją Majątkowa
  Ludowcy – słów szkoda
  Epopeja Smoleńska – Miesięcznice-Procesje po Krakowskim – rozwalactwo systemu państwowego pod sztandarami PIS.
  Więc jeśli ktokolwiek próbuje oceniać zmarłego to niech przynajmniej nie łże jak bura suka.
  Tadeusz Mazowiecki musiał się na czymś oprzeć na ludziach ?? a ilu ich było – ot kiedy szukano chętnych do podpisu listu do władzy,
  albo ilu chętnych do siedzenia w więzieniu ???
  Idei – a gdzież ich szukać jesli nie we własnym doświadczeniu i przekonaniu – ŻE MOŻNA.
  Techniki przekształceń ?? pewnie u tych co likwidowali niewolnictwo i wprowadzali feudalizm – logiczne
  Więc lepiej może mniej piany , mniej nadymania się , a odrobina pokory i szacunku.
  Dla zmarłego też bo to marny triumf że wymawia się cokolwiek zmarłemu – widocznie za jego życia nie mieliśmy na to odwagi.
  Zastanawiające również jest to że jakoś nie możemy w codziennym
  życiu spotkać czy dostrzec tych heroicznych czynów , dokonań , śladów w historii świadczących na korzyść NICKMANÓW.
  Tak by mogli powiedzieć- to drzewo ja posadziłem i prosze to są jego owoce – zapraszam spróbować.
  Rejtan był jeden , legendę to mu dorobiono , na obrazie Matejki wygląda jak sumienie narodu – nieliczni tylko wiedzą jak skończył.
  Więc może szlachetni nadymacze trochę ciszej.
  Wuzuele dobre na wszystko być nie muszą.
  ukłony

 105. …pycha idzie przed upadkiem …gdyby J.Kaczynski naprawde byl dobrym chrzescijaninem to wiedzial by co BIblia mowi o wladzy,szacunku ,pokorze i ze pycha zawsze niszczy madrosc …a Bog nie pozwoli na polityke w jego kosciele.

 106. @Kochan
  Widac rzez niestety bez informacji. Bo pod latarnia najciemniej. Dlatego ja z daleka widze wiecej.
  Odnosnie OFE jestem pewny ze jasny gwint w bardzo kulturalny sposob podstawi ci informacje bo juz to kiedes zrobil na blogach.

  W sprawie PZU niestety pokazujesz jak bezmyslny polak kooperuje nad swoja wlasna zaglada.

  Gdyby przekret sie powiodl, dzisiej polscy czlonkowie opus dei (Hania, Sikorski,..i inni) i Watykan byli by wlascicielami PZU i nawet nic za to nie placac !

  Jako polak powinnes sie czuc ponizony i zly ze wladza rzekomo demokratyczna zdolna byla zastosowac tak haniebny chwyt by pozbawic wszystkich polakow PZU.
  Te same osoby dalej sa u sterow wladzy i blokuja prokurature. Po czym zostanie ogloszone przedawnienie.

 107. Ryba, 12.56. pisze; „Sam generał Jaruzelski wypowiedział się o b. Premierze ciepło, a fakt, że wspomniał iż obaj w kluczowych momentach zmian ustrojowych razem zabezpieczyli problemy integralności terytorialniej Polski jest pozytywnym osiągnięciem historycznym polskiego przełomu.”
  Generał wypowiedział się ciepło. A jak wypowiedział się Mazowiecki o Generale przez długie lata nękania, prześladowania, kłamania i wyszydzania. Choć jedno ciepłe słowo. W tym tkwi cale zło i fałsz formacji styropianowej.

 108. @axiom1. Akurat o OFE sporo czytałem różnych opinii, zarówno te „za”, jak i „przeciw”. Mam wyrobione na ten temat zdanie i nie sądzę, by ktoś był w stanie mnie przekonać w tej sprawie. Jak wspomniałem, PZU powinno być już dawno sprywatyzowane. Warunki tej prywatyzacji to inna sprawa. Jeśli naruszony został interes państwa, winni tego powinni być srogo ukarani. Jeśli opracowano uczciwie (bez ewidentnego zaangażowania polityków w te działania i wykorzystanie ich stanowisk) udziału dla wszystkich warunki przejęcia udziałów PZU, to ja tam nie widzę problemu, by tę spółkę państwową mógł przejąć kontrahent z Watykanu, Rosji, czy innego kraju.
  Nie czuję się poniżony zachowaniem polityków. Niby dlaczego? Poniżeni niech się czują ci, którzy na to zasługują. Ponadto, jestem doskonale świadomy tego, że wymiar sprawiedliwości w Polsce jest daleki od ideału. Nie mam do niego zaufania, ale to nie zwykli obywatele mogą go zmienić, tylko politycy.

 109. Koalicja J. Kaczyński + Korwin-Mikke może być impulsem do zbudowania bardziej roztropnej, energicznej i pragmatycznej lewicy. Póki co, mam wrażenie że polskiej lewicy się nie do końca chce.

 110. @mag
  axioma w ogóle nie czytam, bo zachowania ma po prostu chamskie. Z jego poglądów pamiętam tylko, że uwielbia Rosję i Putina, i stawia go nam za wzór. Ma zachwianą lojalność wobec Polski (nie wiem, z czego to wynika).
  Pozdrawiam 🙂

 111. @ Rafał Kochan

  Kiedy się tu dopytywano o OFE, o których pojęcie społeczne jest takie jak o zamachu smoleńskim.
  Tyle że w kwestii „zamachu” wodę z miejsca po mózgu biedakom robi PIS, a w kwestii OFE – biedaków robi z nas PO.
  I tu i tu eksperci niesmoleńscy i pozarostowscy obnażają kłamstwa, tyle, że racjonalne i praworządne argumenty nie są przyswajalne dla wspólnoty plemiennej.

  A oto co w istocie zrobiono nam z OFE.
  „Projektowana ustawa zakłada odebranie części własności niepaństwowej osobie prawnej i przekazanie jej na rzecz państwowej jednostki organizacyjnej, a zatem klasyczne wywłaszczenie. (…) Konstytucja RP dopuszcza wywłaszczenie, ale tylko pod dwoma kumulatywnymi warunkami: celu publicznego i słusznego odszkodowania”. Tak rządowy projekt zmian w OFE ocenia Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa.

  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14859790,Bardzo_ryzykowne_ciecie_OFE.html#BoxBizTxt

  Przychylam się do opinii, że w tej przepychance plemiennej, zawsze znajdą się oszołomy, gotowe uwierzyć w wygodne sobie kłamstwa i szajki drobnych cwaniaczków gotowe te kłamstwa nazywać polityką.
  Pozdrawiam.

 112. Nie chcę nikogo przekonywać, bo po co?

  OFE – krótkie podsumowanie
  – do 1 IV 2004 10% „prowizji” od każdej wpłaty i co roku 0,6% „za zarządzanie”;
  – do 31 XII 2009 7,5% „prowizji” od wpłat i nadal 06% „za zarządzanie”;
  – od 1 I 2010 3,5% „prowizji” od wpłat i nadal 06% „za zarządzanie”;
  Kto pilnował, by reketierom systematycznie wpływała kasa? Ano, organy państwa bezwzględnie egzekwujące haracz i przekazujące forsę na konta reketierów . Organy finansowane przez podatników!
  Kto gwarantuje wypłatę emerytów z prywatnych kas? – też państwo, oczywiście z podatków.
  Gdyby te prowizje, a nawet i 50 procentowe pobierane były np. od zysków z inwestycji, to byłoby OK.

  OFE, to jeden z największych przekrętów poststyropianowego badziewia, które dorwało się do władzy i „sprzedali” swoich współobywateli rekieterom gwarantując im instytucjonalne okradanie obywateli i to tych stanowiących akurat najbardziej twórczą tkankę państwa.

  „Rozprawienie” się z OFE, choć wynikające tylko z konieczności łatania budżetu, to jeden z nielicznych, jaśniejszych punktów w tej sześcioletniej parodii zarządzania państwem przez reżim Tuska, który za pomocą bakałarza Rostowskiego przypomniał sobie coś z lekcji matematyki, z szóstej klasy podstawówki.
  Proponuję, by niektórzy do takiego podręcznika z podstawówki sobie sięgali czasami.

 113. @Ryba, 12:56
  Przepraszam Cię Rybo, ale muszę zacytować kawałek Twojego komentarza, który wg mnie oddaje istotę polskiego losu.

  Moim zdaniem siłą sprawczą nie jest J. Kaczyński, któremu nadmiernie pracują gruczoły, lecz polityka państwa watykańskiego, które od wieków skutecznie ryło, by umocnić swoje wpływy w Polsce do ekspansji na wschód, czy pognębienia Żydów, bo wywoływało to zwiększenie mobilności wiernych.

  Należę do licznej grupy „ochrzczonych ateistów”, która rozumie, że niektórym ludziom wiara w Boga robi dobrze i szanuję tę potrzebę u bliźnich.
  Jednak świadomość, że polski katolicyzm, a może lepiej katolicka Polska, wykorzystywana była jako przyczółek w wojnie z prawosławiem, a w kraju jej przedstawiciele, ‘prawdziwi Polacy’, „mówią świadectwo przeciw bliźniemu swemu”, napawa bezgranicznym smutkiem.
  Pozdrowienia od Wagi.

 114. @nemer. Wszystko się zgadza, ale przecież wystarczyło, by kolejne rządy dokonały korekt w odpowiednich umowach. Innymi słowy: zdecydowanie wolę sam sobie zbierać pieniądze emerytalne na konto zaufanego funduszu, niż liczyć na moje niepewne państwo, które posiada politykę „minimalizmu społecznego”, czyli zapewniać ludziom jak najniższe standardy do przeżycia. Od strony państwa oczekiwałbym jedynie, by mogło egzekwować na moją korzyść w szybkim trybie wszelkie sporne sprawy, które mogłyby ewentualnie pojawić się w wyniku kombinatorstwa/bankructwa tych funduszy prywatnych. Nie chcę, by jakieś kolejne pokolenie na mnie pracowało i nie chce takze, by z moich zarobionych pieniędzy cześć wędrowała do nieznanych mi miejsc zatykania dziur budżetowych.

 115. @gekko. Pełna zgoda. Jeśli zgodnie z pewnymi umowami między mną a państwem zdeponowano gdzieś moje pieniądze, to wara każdemu, a szczególnie państwu od moich pieniędzy. Nawet, jeśli ja będę tracił na tym.

 116. Do „axiom1”.
  Moją opinię o tym, że jesteś homofobem czyli kryptogejem potwierdzają Twoje lekceważące opinie o kobietach.
  Musisz pamiętać o tym, że nie wszystkie kobiety są mądre tak, jak i nie wszyscy mężczyźni są głupi.
  W ocenach „mag” nie masz racji. To bardzo mądra kobieta, choć nie zawsze podzielam Jej opinie.
  Także z wieloma Twoimi opiniami się zgadzam i uważam, że są trafne i oddają prawdę.

 117. Chciałabym tylko wyrazić umiarkowane zdziwienie (bo w zasadzie nic mnie już nie dziwi), że nikt z szanownego koleżeństwa blogowego nie zareagował, poza zezowatym, na prymitywne, w duchu talibskiej mentalności uwagi na temat kobiet wyrażane przez axioma.
  Gratuluję, panowie. Nic dziwnego, że mamy tutaj Klechistan jako odpowiednik Talibanu.
  Uważacie, że taki axiom to folklor? A poza tym nie mieszka a Polsce, więc niech sobie gada co chce?
  Takie myślenie, choć nigdy się do tego nie przyznacie oficjalnie, chyba nie jest Wam obce.
  Gdyby było inaczej, zdecydowana przewaga facetów w sejmie (w stosunku do kobiet) nie przegłosowałaby np. tzw. kompromisu w sprawie ustawy antyaborcyjnej, ani nie dopuściłaby nawet do próby jej zaostrzenia. Nie sprzeciwiałaby się uregulowaniu spraw związanych z metodą in vitro ( w tym refundowaniu takich zabiegów umożliwiających macierzyńswo i tacierzyństwo zresztą), nie tolerowałaby nierównych zarobków kobiet i mężczyzn na porównywalnych stanowiskach, nie traktowałaby protekcjonalnie, a nierzadko prześmiewczo feminizmu.
  Przywykłam wprawdzie do tego, że gdy adwersarzowi brak argumentów albo chce mi po prostu dopiec, to przypomina, ze jestem TYLKO kobietą, albo paniusią z Żoliborza, ale od czasu do czasu miewam złudzenia, że wydobywamy się jednak z Ciemnogrodu.
  Widac, jestem niepoprawną optymistką.

 118. Dzięki Krzysiu!

 119. … ALE >>>P A N <<>> uwspolczesnionej <<< czolowce swiatowej…

 120. @mag. Masz racje.Ludzie, w tym ja powinniśmy inaczej zareagować. Ale sama wiesz, ze u niego to norma, by wszystkich obrażać, bez względu na płeć, preferencje seksualne, sympatyzowanie polityczne i inne preferencje, które nie pokrywają się z jego czarno-białym światem. Nie jest to żadne usprawiedliwienie, ale pogarda do ludzi nie powinna być jedynie piętnowana ta, która jest skierowana pod adresem kobiet. Tylko każda. A on obraza wszystkich: inteligentów, polityków, katolików, różne narodowości, w tym – Polaków chyba najbardziej.

 121. Prosiłbym, aby nie pisano, że ktoś rację ma lub jej nie ma, bo nie posiada się monopolu na rację. Można pisać, zgadzam się, bądż mam inne zdanie…
  mag
  To jest opinia axioma, którą ma prawo wyrazać, a ty nie musisz się z nią zgadzać, ale proszę nie wymagać od innych, aby reagowali w jakiś określony sposób na jego wypowiedż, bo ty tego chcesz. Jeśli będą uważać za stosowne, sami to uczynią.

 122. Krzysia
  29 października o godz. 19:17
  „…Moją opinię o tym, że jesteś homofobem czyli kryptogejem potwierdzają Twoje lekceważące opinie o kobietach…. ”

  Nie przekrecaj bo nie jest to puczajace. Nic nie pisalem o kobietach.
  Pisalem ze mag mnie przekonala do demokracji saudyjsko-talibanskiej. Sposob w jaki trakuja zboczenia seksualne rowniez mi sie podoba. I tyle.

  To mag jest prowokatorka. Najpierw podziwiala tu kato-matola warchola ktory jest wstydem dla Polski. A teraz podziwia zdrajce ktory wprowadzil religie do szkol i poddal Polske Watykanowi. Elektryk i licealista na czele panstwa. Brak elementrnej odpowiedzialnosci ze strony mag jest prowokacja. Popierajac takich lajdakow mag narzucala ich na wszystkich polakow. To bardzo wroga postawa.
  I tylko z braku swiadomosci i politycznego niechlujstwa.

  Tak wiec ty jako ateistka daj jej za to nagane bo wiecej niz zasluzyla.

 123. @ mag

  Nic i nikt, nawet Ty, nie zmuszą mnie do przyglądania się bezrozumnemu plugastwu, obficie tu na blogach serwowanemu w komentarzach.
  Sądzę, że powszechne i bezkarne łamanie regulaminu na tym blogu, świadczy o szacunku administratorów dla własnego tytułu „Polityki” i pogardzie dla Gospodarzy i komentatorów – niezależnie od ich płci.
  A także zaprzecza biadaniom nad bezrobociem – jest ono, jak się zdaje po administracji bloga, wręcz opłaca(l)ne.
  Wartościowanie deprawacji i demoralizacji, zależnie od płci która one dotykają w komentarzach swą niegodziwością, uważam za seksizm.
  Dość bluzgom – aseksualnie i solidarnie.

 124. Tak z innej beczki…….

  Z przyjemnością powtórzyłem sobie cykl powieści Remarque’a i H.H.Kirsta……
  W opisywanych faktach bije w oczy PRAGMATYZM Aliantów i bezduszność administracji.
  Nie było istotne kto kim był, istotne było kto miał jakie kwalifikacje.
  Niekoniecznie moralne……

  Do tępienia komunistów zatrudniono po wojnie mafię, yakuza, nazistów, polegając jedynie na ich kompetencji w niszczeniu konkurencji.
  Nie wzdragano sie w zatrudnianiu w administracji przedwojennych merów, burmistrzów.
  Którzy zresztą błyskawicznie zmieniali zapatrywania.

  Próba ideologicznego rozwiązywania struktur poprzednich reżimów w Iraku, czy Afganistanie, skończyła sie totalną klęską.

  Jaki z tego wniosek?
  Mazowiecki nie popełnił tego błędu- totalnego odcięcia się od poprzednich- FACHOWYCH struktur.
  Macierewicz zrobił to, i był „ojcem sukcesu”- zapaści wywiadu.
  Dalekowzroczność nowych sankiulotów pozostawia wiele do życzenia?

 125. @wiesiek59. Kaczyński i Macierewicz myśleli, że jak rozwiążą WSI, to obejma kontrolę nad wywiadem wojskowym, obsadzając go swoimi ludźmi. Jak bardzo się mylili, świadczą chociażby ostatnie wydarzenia z zamiataną pod dywan sprawą konfliktu Gen. rez. Skrzypczaka z byłym już Szefem SKW. Gen. Noskiem… Innymi słowy, rzekomy stary „układ” postkomunistów tworzących WSI był jedynie pretekstem do rozwiązania WSI. Chodziło o pełną kontrolę nad wywiadem wojskowym. Pytanie brzmi: po co Kaczyńskiemu była ta kontrola tak bardzo ważna? Jest to pytanie retoryczne, bo nie warto grzebać się już w tym gównie. Fakt jest faktem, że Kaczyński przy całej nienawiści do PRL, w swoisty dla siebie sposób jednak zakochał się w państwie o totalitarnej formule. Myślę, że drzemię w nim wciąż ta wizja bycia prawdziwym satrapą, może o bardziej „lajtowej” wersji, ale jednak…… Łechce go ta wizja i i chyba stanowi jedyne paliwo do witalności politycznej.

 126. Korekta: „Fakt jest faktem, że Kaczyński przy całej „nienawiści” do PRL”. Ponieważ ta nienawiść Kaczyńskiego do PRL jest jedynie na pokaz. Tak naprawdę, w głębi serca jest apologetą systemów totalitarnych.

 127. mag
  29 października o godz. 19:29

  Przykro mi mag, ze nie zareagowalem na odnosne wypowiedzi Axioma, ale niezbyt moglem, jako ze Axioma nie czytuje.

  Zdaje sobie sprawe, ze jako feminista powinienem miec na Axiomow wyostrzona uwage, ale wybacz, ze przeoczylem tego, gdyz – jak juz kiedys zaznaczylem – postanowilem go kompletnie i konsekwentnie ignorowac. To jest rodzaj trolla, a trolla – w mysl glownej zasady postepowania z trollami – nie nalezy karmic (konwersacjami z nim). W szczytnym celu „wychowania go”.

 128. Rafał Kochan
  29 października o godz. 20:35

  O to wlasnie chodzi, ze w demokracji jedynie Parlament moze miec kontrole nad sluzbami specjalnymi – poprzez odpowiednie komisje. Bo ktos kontrole miec musi (w imieniu narodu) a sluzby specjalne nie moga kontrolowac sie same. Choc bardzo czesto bardzo by tego chcialy.

 129. @krzys52. Nie zgodzę się, że parlament. Od tego jest minister MON i Prezydent. Wszystko, co wchodzi w skład armii ma jasno sprecyzowanych przełożonych. I niech tak pozostanie.

 130. Choć wiem, ze aktualnie jest inaczej. Moim zdaniem nie jest to dobre rozwiazanie.

 131. axiom1
  29 października o godz. 6:38
  okupujacy najwyszsze stanowiska publiczne powinni miec kwalifikacje.
  ……………………………………………………………………………………………JaJakie kwalifikacje?

 132. Gekko
  Czasami przychodzi mi do głowy – po co się kobieto bujasz z różnymi „dziwakami” – mówiąc elegancko – na tych blogach, a zwłaszcza Hartmanowym , puszczonym na żywioł?
  Szukam elokwentnej odpowiedzi, wspartej np. błyskotliwym cytatem z jakiegoś klasyka i dochodzę do zgrzebnego wniosku – nie warto i nie trzeba oddawać pola walkowerem.
  I takie tam różne banaly, że np. oliwa sprawiedliwa na wierzch wypływa.
  Albo z czasem wypłynie, już bez twojego/mojego udziału.
  Oczywiście, jestem przeciw głupocie i bluzgom, aseksualne i solidarnie.
  Pozdro

 133. @ mag

  Bez bujania z Twoim udziałem, blog byłby starą krypą działkowców-leśnych dziadków na mieliźnie.
  A tak jest przynajmniej godny galion na czele.
  Popieram jednak opinię krzys52 – bujanie z trollami roznosi tylko fetorek.
  Serdeczności do nóżek podpadam 🙂

 134. Gekko
  Oj tam, oj tam, zaraz do nóżek (popadasz).
  Im bardziej wspomagasz „normalsów”, tym gorzej dla Ciebie i ich samych.
  Zadziobą nas kruki i wrony (tradycyjnie).
  Ja w razie co mam kota czarnego bojowego, który goni wszystko, co się rusza w obrębie jego włości, zarówno we Warszawie, jak i na działce.
  A Ty kogo/ co masz?
  Napisz, co bym była o Ciebie spokojna.

 135. Profesorze,

  Obowiazki spowodowaly, ze przegapilem komentarz o prezesie i jestem stu trzydziesty ktorys wsrod komentujacych.

  Zgadzam sie z panem, ze Wsciekly Kurdupel jest juz tylko postacia historyczna a smieszna. Po raz siodmy przegra wybory, ale nalezy bac sie zamieszania jakie on wywolal w nazikatolickich mozgach. To bedzie ciagnelo sie przez cale pokolenie.

 136. Pojedynek wagi ciężkiej :
  Protasiewicz kontra Schetyna

  Bój to będzie ostatni? Dwaj „baronowie” dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej starli się w boju wyborczym i ogłoszono zwycięstwo Protasiewicza. Nic nie zapowiadało skandalu. Przegrany pogratulował zwyciężcy, dodając, że nie czuje się przegrany. To taka polska elegancja zaczerpnięta ze zmagań piłkarzy polskiej piłki nożnej. Polscy piłkarze regularnie przygrywają, ale nigdy nie czują się przegrani.
  Dopiero we wtorek rozszałały się media internetowe. Tytuły z Gazeta.pl : „Awantura po wyborach w dolnośląskiej PO. Kto komu dał pracę”- taki tytuł zamieszczono o godzinie 14;02. Parę godzin później, o godz 20:50 „ Złożono wniosek o unieważnienie zjazdu wyborczego na Dolnym Śląsku”.
  Co takiego się tam stało? Źródłem na które powołują się internetowe media jest Newsweek. W zamieszczonym w internecie tekście „Dolnośląskie taśmy prawdy. Praca za głos na zjeździe” Newsweek podał, że dotarł do nagrania, na którym słychać jak poseł Norbert Wojnarowski, stronnik Protasiewicza, obiecuje jednemu z delegatów, przedstawiającemu się imieniem Edward, załatwienie stanowiska w kombinacie górniczo hutniczym „KGHM”. W zamian chce oddania głosu na Protasiewicza. Jak podaje Wirtualna Polska, z oświadczenia Edwarda Klimki wynika, że dzień przed zjazdem poseł Wojnarowski poprosił o rozmowę. Działacz wyjaśnił także, dlaczego postanowił udokumentować spotkanie z posłem. „Wynikało to z informacji po spotkaniu organizacyjnym delegatów w siedzibie Platformy w Lubinie o tym, że mogą być sugestie, naciski, przeciągania dotyczące wyborów szefa przewodniczącego dolnośląskiej PO” – napisał w oświadczeniu Klimka.
  Jak podaje Gazeta.pl : „ Działacz Platformy Edward Klimka, nagrywając rozmowę o pracy w KGHM z posłem Norbertem Wojnarowskim, był już zatrudniony w spółce koncernu Pol Miedź Trans. Do pracy rekomendował go wujek eurodeputowanego PO Piotra Borysa, współpracownik Grzegorza Schetyny.”
  Prywatnie Tadeusz Borys jest wujkiem Piotra Borysa, szefa lubińskiej Platformy, eurodeputowanego. Piotr Borys w dolnośląskiej PO to jeden z najbliższych współpracowników Grzegorza Schetyny, niejednokrotnie publicznie przed wyborami popierał jego kandydaturę. Piotr Borys odmówił komentarza. Wydał tylko w tej sprawie oświadczenie, w którym informuje, że nie ma nic wspólnego z korupcją na zjeździe i przed zjazdem PO: „A jako szef struktur Platformy w Lubinie złożę wniosek do prokuratury o możliwości popełnienie przestępstwa korupcji politycznej i kupowania głosów przez stronników Jacka Protasiewicza” – napisał w oświadczeniu. Cytaty z oświadczeń i komentarzy stronników obu stron tego politycznego pojedynku możemy przeczytać na stronach Gazeta.pl.
  Podobne problemy jak w Lubinie mają również delegaci z powiatu złotoryjskiego,
  o czym donosi Gazetawrocławska.pl.
  Ciekawe co tak „uszlachetniło” diałaczy Platformy Obywatelskiej po zakończeniu zjazdu. Mieli przecież okazję ujawnić te nieprawidłowości w czasie zjazdu PO.
  Czyżby nie satysfakcjonował ich wynik tych wyborów?
  Nie tylko politycy budzą się z niewolniczego snu słupa, wykonującego bezmyślnie polecenia pracodawców i zwierzchników politycznych.
  W Wirtualnej Polsce czytamy wypowiedź Jarosława Gugały, który zrezygnował ze stanowiska szefa serwisu informacyjnego Polsatu. ” W firmie obowiązuje zasada, że na kierowniczym stanowisku nie można się wypowiadać bez upoważnienia. A ja nie chciałem być malowanym dziennikarzem i nie chciałem z każdą bzdurą latać do rzecznika stacji.”- koniec cytatu.
  Dawniej taki „rzecznik stacji” nazywał się cenzorem, do którego mieli zaufanie towarzysze z PZPR. Obecnie, taki dawny cenzor nazywa się „rzecznikiem stacji”, do którego ma zaufanie właściciel stacji.
  Czasy się zmieniają więc zmieniają się nazwy i metody walki o rządy nad duszyczkami wyborców. Jedyna szansa na odrobinę wolności pozostaje w różnorodności poglądów i mediów.
  Oby tylko ta różnorodność poglądów nie doprowadzała do takiego skandalu, jakim się stała rywalizacja dwóch kandydatów do jednego stołka partyjnego.
  Ciekawe, jakie będzie rozstrzygnięcie tego pojedynku po dogrywce w czasie zapowiadanej powtórki zjazdu dolnośląskiej Platformy. Czy wygra Protasiewicz, czy Schetyna, a może ktoś trzeci ?

 137. Wojciech K.Borkowski
  30 października o godz. 6:32

  Nie rozumiem dlaczego sie pasjonujesz.
  PO-owskie scierwo walczy o koryto, handluje miejscami pracy na koszt wszystkich polakow, otumanionych blaznow, aprobujacych orgie partyjnego nepotyzmu.

  Kato-matolstwo wszystko kupi.

 138. mag. Na załączonej fotografii mnie nie znajdziesz. http://wyborcza.pl/1,75475,14865746,100_procent_Krakowa_w_teatrze.html Ale brałem udział w tym widowisku nie tylko na scenie. W długich rozmowach przygotowawczych z twórcami widowiska starałem się nadać mu treści ważne i aktualne dla społeczności Krakowa. Trochę się udało. To ważne, że mimo radykalnie różnych poglądów tej setki udało się stworzyć zespół przyjaznych sobie ludzi. A ja pierwszy i ostatni raz grałem na narodowej scenie Starego Teatru. Kiedyś promieniejącą blaskiem kultury, pamięcią najlepszych polskich aktorów i moich wzruszeń. Dziś znijaczałą.

 139. Partia cwaniaków, oszustów, szabrowników i bylejakości w rozsypce. Nawet śmierć jej guru nie przysłoniła scen gnicia, rozpadu i rozboju. O forsę, zaszczyty i stanowiska. To tylko ich wiązało. Niech im ziemia lekką będzie.

 140. Ze śmierci Mazowieckiego największe profity uzyskała Gazeta. Morze kosztowych nekrologów zalewa jej łamy. Od wojewodów, wójtów prezesów, wiceprezesów, marszałków, partii, klubów, konfederacji, prezydentów, fundacji, banków, korporacji, zarządów, sołtysów. Od Raby Wyżnej, Pcimia i Kłaja do Pyrzyc i Szczecina. Tony wazeliny. Dużo nie swojej forsy wpłynęło go swojej Gazety. A ja z uporem zbieram złotówki na bułki dla głodnych dzieci ze Szkoły w Nowej Hucie.

 141. jasny gwint
  Dzięki za link.
  To był wspaniały i jakże potrzebny spektakl, właśnie nie względu na swoje przesłanie.
  Wydaje mi się jednak, że ono, to przesłanie, chyba do Ciebie nie całkiem dotarło.
  Świadczą o tym choćby Twoje ostatnie wpisy pełne żółci i goryczy. Nawet jeśli jakoś tam usprawiedliwione. Wydaje mi się, że nie tędy droga ku „lepszości”. Całego społeczeństwa, a to ono decyduje w wyborach, kto nim będzie rządził. Mam nadzieję, że na tyle mnie poznałeś, że rozumiesz dobre intencje, które mną kierują, ilekroć nie do końca się z Tobą zgadzam.

 142. @Axiom1, to prawda że rozstalismy się jakis czas temu jako dyskutujący i to z powodów Pańskiej postawy wobec do homoseksualistów i transseksualistów, która to postawa była dla mnie nie do przyjęcia. Teraz znowu czytam o miejscu kobiet w życiu społeczeństw i prawdą jest, że wskazałam pewniej Pani piszacej na blogu bardziej sensowne miejsce do spędzania czasu niż fotel przed komputerem, a mianowicie kuchnię, ale obawiam się że nie zrozumiała wpisu do końca. Ale prawdą najprawdziwszą jest fakt, że spotkałam w życiu tak wielu głupich i niedouczonych mężczyzn, (nawet tu na blogu, nie trzeba daleko szukać) że mysląć Pana kategoriami, powinni zajmować się jedynie kopaniem piłki i podtrzymaniem gatunku. Ale możemy Panie @A1 spróbowac jeszcze raz, zaczynając od przymiotów które u Pana cenię, a to: wiedza i umiejetnosc formułowania logicznych wniosków. Ponadto z wieloma pogladąmi nam po drodze, omijając oczywiscie kiosk Ruchu szerokim łukiem.
  Zacznijmy od tego, co nas poróżniło i do tego potrzebna będzie Pańska wyobraznia: gdyby tak się zdarzyło jak w naszej rodzinie, przyszedłby na swiat „inny”, które to dziecko ja nazywałam czterolistną koniczynką, lub bzem pięciopłatkowym i to w przyrodzie każdy jest w stanie zrozumieć, jak postąpiłby Pan wobec tego dziecka, jego rodziców, będacych jednoczesnie Pana bliskimi, co by Pan zrobił? Zabił? Zakładam, że uczucie miłosci nie jest Panu obce. Niestety w naszej rodzinie skończyło się to bardzo zle, i to nie przez brak akceptacji najbliższych, ale przez reakcje otoczenia, między innymi takie, jakie prezentował Pan na blogu. Bardzo proszę to przemysłeć, w razie potrzeby dowiedzieć się wiecej, poczytać i po jakis czasie (wiem, że to nie będzie łatwe) odezwać się do mnie.
  Panie A1, niezależnie od swoich jedynie słusznych racji czyli tresci, istnieje jeszcze cos takiego jak forma, gdyby Pan popracował trochę i nie dawał się ponosić złym emocjom, bo prymitywów na blogu mamy dostatek, rzecz w tym że jest Pan mądrym facetem i trzeba z tego zrobić użytek. A pierwszym najmądrzejszym posunięciem byłby wpis skierowany do @mag, nie będę podpowiadać, Pan wie co trzeba napisać.

 143. @ mag

  ja mam… pęd do gonienia kota oszołomom 😉
  Nawet organizuję takie lokalne safari dla normalsów spoza klechistanu, pod hasłem: wolny strzelec w parku jurajskim.
  Zbieramy trofea, niedostępne w cywilizacji, jak skóra obskuranta czy poroże chama zapędzonego w złoty róg.
  A z jury blisko do Balic, Kraków – stąd podpadanie do nóżek tej czy innej pani radczyni, w kasie biletowej (aby dobre miejsce powrotne przydzieliła).
  Okazuje się, że Żoliborz to taki mazowiecki Kraków?
  Muszę w tranzycie baczyć, by na klatę nie padł mi tam jakiś teatr stary, bo to już byłby koniec żoliborskiej komedii… 😉
  Jak widać z bloga, teatr może być dla normalsów niebezpiecznym miejscem.
  Rączki całuję.

 144. Po kilkunastu miesiącach nieobecności w kraju zauważyłem zmiany na gorsze w informowaniu o bieżących wydarzeniach. Sporo czasu kosztuje mnie śledzenie pewnych wydarzeń. Oczywiście krajowych, bo na zagranicznych serwisach jest jako tako. No ale jeśli chodzi o tutejsze sprawy to musiałem przełamać wstręt i sięgać po informacje nawet do portali klerykalno-nacjonalistycznych. Polaryzacja polityczna się zaostrza, to jest jak w Orwella – odrębne światy, nawet pozoru obiektywizmu. Do tego tragiczny warsztat dziennikarski. To już nie dziennikarze tylko propagandziści, jak kiedyś mówiono. Na dokładkę żałosny poziom warsztatu połączony z megolamońskim moralizowaniem. Każdą informację trzeba sprawdzać, sięgać do źródeł – nawet w przypadku omówienia sondaży. O ile źródła są. Informacje pojawiają się, znikają jakby dziennikarze mieli jakąs zawodową sraczkę. Logiczny ciąg zdarzeń zastąpiony został spekulacjami, wynurzeniami ideologiczno-moralnymi. Maciej Szczepański przypomina przy swoich medialnych następcach jakąś niewinną dziecinę.
  Przeglądanie przy porannej kawie informacji przypomina detektywistykę. No ale można przy okazji fajne kwiatki znaleźć. Na przykład to: „policja poszukuje świadków zdarzenia, do którego doszło 18 sierpnia około 12 na zamku w Chojniku. Podczas pokazów rycerskich postrzelony został jeden z uczestników. Jeden z członków grupy „Chorągiew Ziemi Czeskiej” – Jana Kummera podczas turnieju rycerskiego najprawdopodobniej został postrzelony w głowę z historycznej broni palnej –hakownicy, w wyniku czego doznał ciężkich obrażeń ciała – informuje podinspektor …”.
  Pozdrawiam

 145. żabka konająca
  30 października o godz. 10:06

  Oczywiscie mam wiadomosc dla mag;
  #Siedziec w kuchni
  #Nie wtracac sie do polityki
  #Nie zabierac glosu na tematy poza kuchenne

  A w sprawie ‚innego’.
  Inny ma prawo do swojej prywatnosci. Ma nawet taki obowiazek. Prywatne sprawy ‚innego’ nie sa tematem publicznym. A jezeli ‚inny’ tego nie rozumie powinien podlegac karze za zaklocanie porzadku publicznego.

  W obu wypadkach demokracja saudyjsko-talibanska stoii na wysokosci zadania.

 146. @axiom1. A co z prywatnością par heteroseksualnych? One podlegają innego rodzaju tabu?

 147. Rozbawiła mnie informacja o ekscesach posła Wiplera. Pomijając fakt, że jeszcze dobrze nie wytrzeźwiał, a już łże jak pies, to na jego miejscu podłamałbym się i strzelił sobie w łeb z korkowca. Otóż, było kilku policjantów i żaden z nich nie rozpoznał, że glanują posła – wschodzącą gwiazdę nowego konserwatyzmu w Polsce. Mało tego, tenże poseł tak bardzo wstydził się swej profesji, że nie omieszkał powiadomić policjantów, iż reprezentuje naród i nalega, by go przestano szarpać i kopać. Powinien ten jegomość w sposób honorowy dokonać abdykacji i zająć się pożyteczniejszymi sprawami, jak na prawego obywatela przystało. Jest tutaj coraz weselej 🙂

 148. Korekta: powinno być „tak bardzo wstydził się swej profesji, że OMIESZKAŁ powiadomić policjantów”

 149. Żabko konająca
  No to już wiesz, co axiom miał mi do przekazania, zgodnie z Twoją sugestią(?!).
  Uwierz mi (albo nie), ale zanim w ogóle pojawiłaś się na tutejszych blogach, włożyłam wiele wysiłku, by uprzytomnić temu dziwnemu „maczowi”, że nie jest nieomylny w swoich poglądach i opiniach, a sposób ich wyrażania deprecjonuje jego choćby najsłuszniejsze wywody w niektórych kwestiach.
  Życzę cierpliwości i dobrej woli w „cywilizowaniu” axioma. Moja już się wyczerpała.

 150. Gekko
  Wszak wiesz albo i nie, że na Żoliborzu jest od lat Teatr Komedia.
  Byłam tam może ze dwa razy z życiu, bo dosłowność zabawy w śmiech mnie osobiście niekoniecznie rozśmiesza.
  To już chyba bardziej na miejscu czułabym się na zorganizowanym przez Ciebie safari.
  Pozdrawiam i… czekam na zaproszenie. Acha, jaką broń albo tylko lornetę mam ze sobą zabrać?

 151. @mag
  Bardzo mi miło z okazji zaufania.
  Oczywiście Komedia jest mi znana, gdybym miał prowincjonalne kompleksy, to bym tam sprowadzał safaryjców na terapie od śmiechu.
  A jak już o parkowej Jurze i safari – serdecznie zapraszam do wstępnego treningu odwykowego od karmienia trolli.
  Ucywilizowane safari bez komedii trolli to by ten blog zabiło na śmierć 😉
  Pozdrawiam.

 152. Kaczynski Kaputt.
  Platforma na deskach.
  Niech zyja Profesor.

 153. AZL
  29 października o godz. 6:25 nie pojmuje, ze rynek mozna opisac jezykiem li tylko rynkowym???
  Saldo mortale

 154. Nawiązując do wypowiedzi „jasny gwint” na temat Mazowieckiego dodam, że
  ktoś nawet wpadł na pomysł pochowania T.Mazowieckiego na Wawelu…
  Moim zdaniem ani T.Mazowiecki, ani L.Kaczyński, ani nikt z rządzących Polską po 1989 roku prezydentów i premierów nie zasługuje na Wawel (mam na myśli symbolikę miejsca, a nie zawartość znajdujących się tam sarkofagów).
  Wszyscy od Wałęsy i Mazowieckiego poprzez Kwaśniewskiego i Millera aż do Kaczyńskich, Komorowskiego i Tuska to dobroczyńcy kleru i kościoła.
  Dzięki nim kk w Polsce jest dziś największą i najbogatszą instytucją, Polska jest religijnym grajdołem w środku Europy, a 90% Polaków to religijnie zindoktrynowany, tępy, nawiedzony, rozpity i okrutny motłoch.
  Niech sobie kler kk z wdzięczności pochowa ich wszystkich w świątyni opatrzności, którą nota bene wybudowano za pieniądze podatników lekką rączką wyasygnowane przez prokleszą władzę z państwowego budżetu.
  Nie można z Wawelu robić śmietnika historii !
  PS.
  O Mazowieckim pisałem identycznie kiedy żył i fakt, że ten człowiek nie żyje jest właśnie dla mnie okazją do powtórzenia moich opinii.
  Nie uznaję katolickich zwyczajów w rodzaju: „o zmarłych mówi się dobrze, albo wcale” lub „ciszej nad tą trumną” etc.
  Szacunek się nie należy każdemu za darmo – na szacunek trzeba sobie zasłużyć.

 155. Do „Rafała Kochan”:
  Pisząc, że Wipler „łże jak pies” – ubliżasz psom.
  Najwyższy czas, żeby polskie porzekadła zmienić na odpowiadające prawdzie i mówić „łże jak klecha”

 156. @Krzysia. Albo, że łże jak polityk.

 157. Wojtek A.
  30 października o godz. 17:27
  Mysle identycznie. Mazowiecki byl paskudna postacia podobnie jak wszyscy prezydenci i premierzy po 1989.

  Celnie napisane; „Polska jest religijnym grajdołem w środku Europy, a 90% Polaków to religijnie zindoktrynowany, tępy, nawiedzony, rozpity i okrutny motłoch.”

  @mag
  Wytlumacz mi to bo nie rozumiem. Juz 3 dni czekam.
  Jestes za wyrzuceniem religi ze szkol. I jednoczesnie popierasz Mazowieckiego ktory religie do szkol wprowadzil.

 158. Rafał Kochan
  29 października o godz. 21:48

  @krzys52. Nie zgodzę się, że parlament. Od tego jest minister MON i Prezydent. Wszystko, co wchodzi w skład armii ma jasno sprecyzowanych przełożonych. I niech tak pozostanie.
  ***

  Wylaczna kontrola sluzb specjalnych przez rzad oznacza kontrole przez konkretna partie, ktora wygrala wybory – z ktorej skladu i woli zostal wyloniony rzad. To oznacza mozliwosc podporzadkowywania sil specjalnych interesom grupowym (partyjnym).
  Dlatego wlasnie w demokracjach, obok dowodztwa egzekutywy, istnieja jeszcze parlamentarne komisje sprawujace nadzor nad sluzbami specjalnymi, wlacznie z kontrola nadzoru egzekutywy. Nadzor parlamentarny jest nadzorem sprawowanym w imieniu narodu, a nie wylacznie danej partii. Jest on przy tym znacznie bardziej obiektywny.

  Od 90r. obserwuje bezustanne zabiegi partyjne o podporzadkowanie sobie sluzb specjalnych. Co jest niedopuszczalne.

 159. axiom1
  Mazowiecki miał inne zasługi i cechy charakteru, za które nie przestanę go cenić i szanować. Przede wszystkim trzeźwy rozsądek, przyzwoitość czyli normalną ludzką uczciwość (niezwykłe w uprawianiu polityki), skromność i odwagę, by przyznawać się do popełnianych blędów (np. w sprawie tej nieszczęsnej religii „zaprowadzonej” w szkołach), ale i stanowczość, gdy uważał , że ma rację.
  Jego słynna – wypominana przez, pożal się boże, polską „prawicę” spod znaku Macierewicza i innych – „gruba kreska” oznaczała po prostu tyle, że mamy iść do przodu, a nie szukać wczorajszych wrogów „komuchów” i zajmować się tzw. lustracją jak leci.
  On miał w tej sprawie absolutną rację, czego dowodzą dzisiejsze niesławne działania IPN, bękarta PO-PIS-u.

 160. żabka konająca
  30 października o godz. 10:06
  rzecz w tym że jest Pan mądrym facetem i trzeba z tego zrobić użytek.
  …………………………………………………………………………………..
  🙂

 161. No cóż Panie Axiom1, wyglada na to że moja pierwsza reakcja była prawidłowa, ale dla komfortu psychicznego próbowałam. Teraz musi Pan zostac sam ze swoja nienawiscią, która przede wszystkim zniszczy Pana, o ile to już sie nie stało.

 162. Panie Profesorze od etyki, Pana pryncypał mówi, że co innego gdyby Ikonowicz kogoś po pijaku naokładał, a on nie dość że trzeźwy był to nie człowieka tylko komornika lał. Nie komornika tylko właściciela, ale to rozumiem taki sam chuj, którego lać wolno zdaniem Palikota.
  Albo Pan zmieni partię, albo proszę się o etyce nie wymądrzać, lecz się sam lekarzu.

 163. @mag

  pozdrawiam Zoliborz – iluz tam, zwlaszcza w starym Zoliborzu, kolonia oficerska, wspanialych ludzi mieszkalo a ilez tez mieszka….Holoubek, Dygat, Wajdowie, Weiss, Zembaty…na Mickiewicza mieszkal Jacek Kuron (wejscie bylo przez brame od podworka, ojciec Jacka jeszcze jak zyl opowiadal wiele ciekawych historii ze Lwowa)

 164. żabka konająca
  30 października o godz. 19:20
  moja pierwsza reakcja była prawidłowa
  ……………………………………………………………………………………
  Moja też,ale nie została, na to wygląda, zaakceptowana.
  Nieco dziwne,ale bywa.

 165. Dwie ciekawe informacje w dzisiejszych wiadomosciach, zaczynam od dobrej: trzy ogromne lustra ustawione na górskim zboczu odbjają swiatło słoneczne i oswietlają norweskie miasteczko żyjące dotąd w cieniu; 1 milion dolarów.
  Wiadomosć gorsza: bezcenne precjoza o charakterze religijnym gromadzone przez mieszkańców innego miasteczka, tym razem we Włoszech wystawiono na widok publiczny do ogladnięcia i podziwiania. Raczej wątpliwe jako przedmioty piękna i wyrafinowanego rzemiosła, ot nagromadzenie szlachetnych kruszców i stosów drogich kamieni w jednym, miało to służyć mieszkańcom jako zabezpieczenie od złych uroków. I prawdopodobnie dalej służy, a już na pewno wzbogaca Kosciół Katolicki. Te dwa zdarzenia mają miejsce w jednej Europie, niby ten sam kontynent, a przepasć w rozumieniu swiata i potrzeb ludzkosci kilkuwiekowa.

 166. @ zezem, gdyby Pan był uprzejmy troche jasniej, chyba stoimy po jednej stronie barykady, ale musiłabym poswięcic trochę czasu i przeczytać wszystkie Pana wpisy wstecz, prosze podać chociaż datę, godzinę..

 167. mag
  30 października o godz. 19:00

  Moj negatywny stosunek do Mazowieckiego wynika z jego zaangazowania w tworzenie wyznaniowego panstwa i klerykalizacji Polski. Bardzo ladnie, ze mu pozniej bylo przykro z tego powodu, ale to absolutnie nic nie zmienia: panstwo wyznaniowe istnieje nadal. Nawiasem mowiac mam w stosunku do niego uczucia mieszane – podobnie jak w stosunku do Walesy, czy Michnika. Z trzeciej strony – by wiedziec to co ja – wymienieni panowie musieliby ojca-ateiste, takiego jak moj, ktory uczulilby ich na klerykalne zagrozenia.

  Z Mazowieckim zgadzalem sie w sprawie grubej kreski, choc serce podpowiadalo cos innego. U mnie jednak rozsadek z sercem zwykl wygrywac. Bo jesli chcialo sie przeprowadzac pokojowa transformacje, z udzialem wszystkich sil politycznych, to nalezalo zaakceptowac wszystkie konsekwencje ktore szly w slad za ta decyzja. Wieszanie komuny, w praktyce niemozliwe, eliminowaloby wprowadzanie grubej kreski, ale tez mialoby swoje wlasne konsekwencje – obawiam sie, ze znacznie gorsze.
  Podobnie patrzylem wiec na (projekt jeszcze) IPN, ktory – przy okazji – perspektywicznie jawil mi sie w charakterze politycznego narzedzia, o ktorego kontrole zabiegac beda poszczegolne ugrupowania polityczne. Jawil mi sie jako kolejne zrodlo korupcji – skorumpowane i koruptujace.
  No ale wiecej mial wtedy do powiedzenia Michnik, ktory takze widzial IPN po swojemu. W konsekwencji jest ten IPN jaki jest i oby go nie bylo.

  Zgadzam sie, ze 90r. to byly poczatki, a Mazowiecki duzo energii wlozyl by budowac od podstaw to co teraz jest. Nie mam mu wiec za zle tego co dobre, lecz „jedynie” to co spieprzyl, przy czym spieprzyl sporo, bo panstwo wyznaniowe w miejscu demokracji to numer ktorego NIC nie usprawiedliwia.

 168. Mucha plujka
  Andrzej – jeśli chcesz tłumaczyć plujkę tym ze taki ma biologiczny przymus – to Twoja ocena ale my nie musimy Ci potakiwać i plujki lubić.
  Jeśli zaś chodzi o Axioma – no cóż mucha plujka ma tą właściwość że GGG w którym się upaprała przeniesie na wszystko co w jej zasięgu się znajduje.
  Mag – jak to kobieta – ma uczucia macierzyńskie i często opiekuje się chwastami w nadziei ze podrosną , zakwitną a nawet będą pachnieć. LIFE IS BRUTAL.
  ukłony

 169. krzys52 20.30. pisze; „Zgadzam sie, ze 90r. to byly poczatki, a Mazowiecki duzo energii wlozyl by budowac od podstaw to co teraz jest.”
  Od jakich to podstaw budowano, można zapytać? Podstawy te były, mocne i dobrze zorganizowane. Było państwo polskie w przyjaznych granicach z szanującymi się ludźmi i z takimi sąsiadami. Prawda, że w innym systemie, jaki stworzyła nam historia. Od Mazowieckiego zaczęto burzenie i dezorganizację. Wyprzedano przemysł za marne grosze i wprowadzono najbardziej prymitywną formą kapitalizmu, wyzysk, bezrobocie, nędzę, emigrację, wyzbycie wszelkich możliwości innowacyjnych, upadek szkolnictwa, PGRów i kultury. W zamian mamy tysiące Lidlów i Biedronek, obcych banków i wysoką technologię przy kasach marketów. A nad tym wszystkim górują biznes świątynie giganty i na szczycie IPN, także hańbiący twór Mazowieckiego.
  W sumie ogromna Twoja naiwność i brak wiedzy.

 170. żabka konająca
  30 października o godz. 19:20

  Oszalalas na punkcie pedalstwa. To twoja prywatna sprawa. Nie spodziewaj sie ze wszscy w tym ja sie tym szalenstwem zaraza.

 171. mag
  30 października o godz. 19:00

  Przedstawilas rewolucyjny sposob myslenia. Dobrze, idzmy ta droga. Hitler fajny chlop bo kochal psy, szczegolnie owczarki takie jak moje. Dr Megele, kurwa mac ! jaki to by aniol, dawal dzieciom cukierki, a Donek co za przystojniak jak sie usmiecha (lepiej od Kaczynskiego) i nie wazne ze przelajdaczyl zycie wszystkim polakom i nawet pokoleniom jeszcze nie urodzonym. …………… Coz, co tylko hisotryk, ma prawo byc glupkiem.

 172. jasny gwint
  30 października o godz. 20:57

  W prrzeciwienstwie do Ciebie, ja nie ludzie sie kłucic. Chocby dlatego, ze kto sie kłuci ten jest kłutas. 🙂

  Mowiac o panstwie nie moglem miec na mysli nic innego jak wlasnie system, co podkreslilem takze uzyciem okreslenia ‚panstwo wyznaniowe’.
  Mowilem o systemie, ktorego same podstawy nalezalo tworzyc, bo poprzedni zostal zasluzenie wyrzucony na smietnik historii. A ze w sklad poprzednika wchodzila centralnie sterowana gospodarka wiec musialo dojsc do wymiany jej struktur na nowe – rynkowe. To wiazac sie musialo chocby z upadkiem panstwowego przemyslu, wzrostem bezrobocia, oraz zubozenie czesci spoleczenstwa. Nie powiedzialbym, ze wszystko mi sie w tej transformacji podobalo, ale chyba najprosciej bylo jednak puscic czesc przemian na zywiol. Teraz wazne jestzas, ze mamy juz to z glowy – tak jak Zwiazek Radziecki, Komitety PZPR, i cala te czerwona bande cwaniaczkow i zlodziei. mamy teraz w zamian czarna, ale ma ona zdecydowanie wieksze spoleczne poparcie.

  Cieszy mnie, ze nie jestes naiwny, i duzo wiesz 🙂

 173. Z kraju same niepokojace wiesci, politycy, posłowie, hierarchowie k.k. kompromitują się w postępie matematycznym, niezależnie od poglądów i przynależnosci do partii. I jeszcze tresć z GW „Polska biednieje…”
  Szanowny @z prowincji, tu się nic nie da już zrobić, tu już nikt nie chce nic robić poza pilnowaniem własnych interesów i kasy. Ale tak już było, w zaborze pruskim pożyczki przyznawane przez niemieckie banki celem inwestowania w rozwój rolnictwa, polscy własciciele ziemscy przejadali, żyjąc ponad stan, tracąc w razultacie ziemię daną pod zastaw. W okresie międzywojennym postawiono na zagraniczych inwestorów, konsekwencją był brak rodzimego przemysłu, poza wybudowanymi w latach 30-tych zakładami chemicznymi i portem w Gdyni. W Polsce powojennej, jak się pózniej okazało wszyscy obywatele żyli zniewoleni przez wraży im ustój, więc uprawiali swoistą partyzantkę na wszystkich możliwych frontach, nawet nagminna kradzież w państwowych zakładach pracy była walką ze znienawidzoną komuną. Resztę Pan zna, a rok 1989 zaowocował dzisiejszymi tytułami gazet. Czy ma Pan jakąs ideę?, ponadczasową, ponad podziałami społecznymi, narodowymi, jakakolwiek szlachetna ona byłaby, to zawsze jednak utopia.

 174. żabka konająca
  30 października o godz. 19:47
  prosze podać chociaż datę, godzinę..
  ………………………………………………………………………………….
  Chętnie…ale mój komentarz, jak wspomniałem o 19.28 „wcięło” z przyczyn mi nieznanych.
  Poza tym żadna strata, bowiem cały komentarz to była ikonka do wpisu Pani z godz.10.06,a odnosząca się do stwierdzenia:”jest Pan mądrym facetem i trzeba z tego zrobić użytek.

 175. @Axiom1, to prawda zawsze jakos odstawałam od reszty, nie te idee, nie te poglady, nie ta religia a raczej jej brak. Jesli dla Pana szaleństem jest potępienie rasizmu, homofobii, rusofobii i innych nacjonalistycznych postaw, przemocy, kłamstwa to zgoda, jestem szalona, ale jak sądzę nie osamotniona w tej przypadłosci. „..o, ten tam ma pryszcze, postawić go pod mur..”, The Wall zespołu Pink Floyd ciągle aktualne.

 176. żabka konająca
  30 października o godz. 21:57
  politycy, posłowie, hierarchowie k.k. kompromitują się w postępie matematycznym…
  ………………………………………………………………………………………..a niektórzy obywatele,a jest ich sporo, są tak zrozpaczeni i zdezorientowani ,że omijają opuszczone zapory na przejazdach kolejowych z zamiarem dokonania sepuku wraz z rodziną – co pokazano w „TVP Info” 29.10. w godzinach podwieczornych.

 177. @zezem tak napisałm, fakt. A to dlatego, że wychodzę z założenia że nie każdy choćby najgorszy, jest do końca upadły i najpierw należy spróbować znalesć te pozytywne cechy, ukazać w swietle dziennym i pielęgnować; a te ciemniejsze ludzkie przypadłosci, które mają swój rodowód najczęsciej w niezrozumieniu, złych doswiadczeniach eliminować. Dlatego próbowałam, coż bez powodzenia; a co do @A1, on nie jest głupi, jest zły i rządzą nim złe emocje, a nie rozum.

 178. Krzysia
  30 października o godz. 17:37

  Tandeciara Krzysia obraża kk w nadziei doplaty do recept ? Lepszego miejsca w kolejce do specjalisty ? Nieważne – może tylko się pod-lizuje Żydom…..

  PS.
  Wygląda na to że Tusk jest bardziej kaputt i wyląduje niebawem na jakimś Schrottplatz der Geschichte – razem z Twoim Ruchem i tę calą holotą…

 179. Na zakończenie Parteitagu PEŁO – nic się nie stalo !

  http://www.youtube.com/watch?v=p8D126NPTrU

 180. ozzy
  Maciek Zembaty mieszkał vis a vis mnie (okna w okna), a dzieliło nas tylko wspólne podwórko. Nieopodal na przepięknej, zacisznej ul. Wieniawskiego mieszkał Czesłw Niemen.
  Niestety, również niedaleko, na uliczce Lisa Kuli jest bastion Kaczora i jego licznych goryli.
  Pozdrawiam serdecznie Geteborg

 181. jasny gwint
  Zaprzeczasz sam sobie. Raptem dwa dni temu pisałeś, że gdyby Mazowiecki został prezydentem, to wszystko potoczyłoby się inaczej (w sensie – lepiej)

 182. zezowaty
  Piszesz o mnie, jako o poczciwej „mamuśce”, która podlewa chwasty.
  To nie tak, nie chodzi o to, że jestem kobietą. Po prostu mam taki charakter.
  Nie wiem, czy to dobrze, czy źle.

 183. Nie jestem tego taki pewien.
  Ten caly KK wyglada na knajncki uklad.
  A ludzie w Polsce chca krola Jezusa.
  Moj krol to papa Smerf.

 184. Wczoraj „Schettino” u Olejnik spocił się jak dzika świnia. Ten patafian nie potrafi nawet kłamać. Powinien z Wiplerem założyć jakiś swój sztukmistrzowski interes… Najlepiej w Chinach.

 185. żabka konająca
  30 października o godz. 22:38

  Zabko nie przesadaj. Dolewasz paliwa gdzie nawet nie ma ognia. Ja tez potrafie analizowac. Widze u cieba braki w komprehencji jezykowej. Posiadasz rowniez zdolnosci przekrecania wypowiedzi innych. To prowokacje z twojej strony.

  Ja napisalem ze ‚inny’ ma prawo do prywatnosci i unikalnosc ‚innego’ jest jego osobista i prywatna sprawa. Za swa uniklanosc ‚innym’ nie naleza sie specjalne prawa.
  Ty natomiast interpretujesz to jako moja nienawisc i brak tolerancji dla innych. To jest prowokacja z twojej strony. Jezeli nie rozumisz sensu mojej wypowiedz to cytuj ja w calosci i dokladnie i bez pomowien sie obejdzie. Albo nie komentuj wogole.

 186. Axiom1, prosze teraz nie udawać niewiniątka, mój pierwszy wpis na tym blogu skierowany do Pana był sprowokowany nieobyczajną korespondencją do @mag i innych kobiet, przy okazji przypomniałam sobie obelżywe słowa, które wypisywał Pan wielokrotnie pod adresem osób o innych preferencjach seksualnych niż te które aprobuje moralnosć katolicka. Wydawało mi się to niespójne w kontekscie innych, poniekąd słusznych Pańskich wypowiedzi, stąd moja próba porozumienia się z Panem, także w tej kontrowersyjnej sprawie. Próba nieudana, trudno. Jak każdy mam wiele braków i jak każdy, wiele talentów w tym również talent doskonałego rozumienia tekstu pisanego i wiem co poeta Axiom1 chce przez to co wypisuje, powiedzieć. Myslę też, że nie warto zanudzać innych blogowiczów dalszą wymianą zdań pomiędzy nami.

 187. Rafał Kochan
  31 października o godz. 7:36

  Ten „Schettino” nie jest nawet warty komentarza. Krew sie gotuje widzac jak partyjna holota handluje posadkami w spolkach skarbu panstwa a guru od etyki nawet nie komentuje. A polak i podatnik placi.

  To ochydna forma zlodziejstwa. Nie wyobrazam sobie tego gdziekolwiek poza Polska. Jaki Donek takie standardy.

  Polityka niesmialo pisala o partyjnym nepotyzmie kilka miesiecy temu. Pod kontrola partyjnego nepotyzmu w Polsce znajduje sie 2.6 mln etatow.

  Czyja jest ta Polska ja sie pytam ? To na pewno nie jest rzecz-pospolita. To rzecz lajdacka skurwiona i smierdzaca ochyda.

 188. mag
  31 października o godz. 3:11
  Pisałem prawdę, bo alternatywą była odrażająca postać, otoczona księdzem Cybulą i Wachowskim, wypełniająca czas ping pongiem, krzyżówkami i podłymi intrygami. Ale radzę abyś raczej przeszła do konkretów i chociaż do niektórych spraw przeze mnie poruszanych.

 189. mag
  31 października o godz. 3:11
  Mitologia i fantasmagorie wprost z IPN lub Fundacji Batorego. Żałosne i prymitywne. Z racji pracy w ważnym przemyśle sam należałem do tej „bandy czerwonych cwaniaczków i złodziei”. Byłem nawet dyrektorem. Znam więc to złodziejskie środowisko. Skończyłem pracę z dorobkiem malucha i M-2 i mam cwaniacką emeryturę nieco ponad 2,5 tys. Obracałem się w środowisku wybitnych fachowców i managerów wielkiej chemii. Znam ich losy i wielką stratę w wyniku ich wykoszenia przez złodziejski i prymitywny zaciąg styropianowy.Tak stało się z całą polską kadrą specjalistów. Straty nie do odrobienia przez pokolenia tym bardziej, że są oni niepotrzebni w montowaniach sprzętu AGD, ani w Lidlu ani w Biedronkach.

 190. mag, Mój wpis z 9.41 był oczywiście dla „Krzys52”, ale nie zaszkodzi przeczytać.

 191. @jasny gwint. To ja już rozumiem twoją tęsknotę do tamtych czasów i brak minimalnego obiektywizmu. 2,5 tys zł emerytury? Stanowczo za dużo. Inni ludzie maja 1,2 tys zł.

 192. Dla ciekawych świata. Kto, ile i na co wydaje forsę na badania. Mocarstwo oczywiście najwięcej na zbrojenia.
  http://www.globalresearch.ca/scientific-research-and-development-in-the-u-s-and-around-the-world/5356181

 193. Gdzie jest guru od etyki ???

  PO regularnie zbiera sie w kancelari premiera na swe obrady. Jakim prawem ja sie pytam ? Kancelaria premiera nie jest wlasnoscia PO ani miejscem do wynajecia.

  Gdyby Ruch Nie-Moj chcial miec obrady, musieli by wynajac miejsce i za nie zaplacic. Dlaczego PO stawia sie ponad prawem i kradnie w oczywisty sposob. A guru od etyki udaje ze nie widzi ?

 194. jasny gwint
  Pomyśl tylko, że Mazowiecki w pierwszej turze przegrał z jakimś szemranym StanemTymińskim, który wyskoczył znikąd, jak diabełek z pudełka. To jest dopiero przerażające!
  Dlatego ludzie w drugiej turze przerzucili głosy (w tym ja) na Wałęsę.
  Kulisy tamtych zdarzeń opisuje Robert Krasowski w rekomendowanej już przeze mnie książce „Po południu. Upadek elit solidarnościowych po zdobyciu władzy”.
  Złymi duchami Wałęsy byli przede wszystkim bracia Kaczyńscy. To Jarek de facto rozpoczął wojnę na górze swoimi manipulacjami i intrygami. On windował Wałęsę na prezydenta, a potem palił jego kukłę, gdy go Lechu pogonił. Co jak co, ale on na ludziach się zna. Chciał zresztą, by Mazowiecki pozostał premierem, ale to on nie chciał. Bardzo go dotknęła przegrana z takim typem jak Tymiński (bożesz, jakież nasze społeczeństwo potrafi być durne i nieobliczalne!), więc wycofał się honorowo, a szkoda.
  Kapciowy Wachowski czy groteskowy ksiądz Cybula to były tylko śmieszne figurki. No, a że Wałęsa z Matką Boską w klapie „zaprowadził” w pałacu prezydenckim kaplicę, to osobna sprawa.
  P.S. A propos kasy, jaką wydaje wiadome mocarstwo na zbrojenia – przecież to nihil novi. Swoją drugą ciekawa jestem, ile wydaje Putin. Masz jakieś dane?

 195. Mag 3.11
  Ani poczciwa ani tym bardziej mamuśka – gdzieżbym śmiał.
  Kobiety , przez duże ” K” zawsze miały tendencję do opiekowania się
  kulawymi kaczątkami.
  Łabędzie z nich nie zawsze wyrastały , częściej byli to tacy co matce czy babuni zabierali rentę na wódę krzycząc:
  DLACZEGO TAK MAŁO.
  Nie sądzę by matka lub babcia uczyła naszych A – NCYMONKÓW jak w publicznej dyskusji rzucać kurwami.
  A jednak takie coś wyrosło , ktoś TOTO PODLEWAŁ albo przynajmniej w porę nie wycioł.
  Więc teraz się panoszy nastroszywszy kolce – a jak pachnie to wszystkim chyba tutaj odbiera apetyt nawet na kolację.
  ukłony

 196. jasny gwint
  31 października o godz. 9:41 ….magrudzi…….
  Saldo mortale

 197. mag
  31 października o godz. 11:19
  Ty zawsze wszystko wiesz. Często lepiej. W tym przypadku nie chodziło o wydatki na zbrojenia a na badania naukowe. Rzeczywiście w tej dziedzinie USA wydaje na zbrojenia najwięcej, około 700 miliardów dolarów. Putin wydaje niespełna 10 procent tej sumy a Chiny nieco ponad 10%. Imperium Dobra wydaje samo tyle ile 65 kolejnych następnych krajów. W załączonym linku informowano o kwotach wydawanych na badania naukowe, do których Imperium zalicza także badania w dziedzinie zabijania. Finansuje badania o zabijaniu na uniwersytetach i tak dla przykładu największy Uniwersytet Kalifornijski jest finansowany przez rząd w wysokości 80 procent w dziedzinie nowych broni jądrowych. Nic tylko się radować. Myślałem, że kogoś ta informacja o badaniach zainteresuje. M.in. Ciebie i tych mózgowców „Saldo mortale” i zgryźliwego niedouczonego Kochana. Nie wyszło. A tak przy okazji podano, że Putin jest najbardziej wpływowym człowiekiem globu. Dobra wiadomość.

 198. jasny gwint
  Odchodzą starzy mistrzowie.
  Wychowywałam się polonistycznie na dziełach prof. Markiewicza. Głównie dzięki niemu wciągnęła mnie zwłaszcza teoria literatury.
  Nawet nie wiedziałam, że był żydem. Zresztą, jakie to ma znaczenie?
  Artur Sandauer, Michał Głowiński też. Wybitni poloniści i znawcy literatury.

 199. jasny gwint
  A czy ja kiedykolwiek twierdziłam, że USA to Imperium Dobra?
  Jakoś sobie nie przypominam.

 200. mag i jasny gwint,

  informacje o osiągnięciach żydowskich badaczy literatury potwierdza seryjne osiągnięcia przedstawicieli tego narodu także w innych dziedzinach życia.

  Dziwi mnie i trochę śmieszy, że Żydzi mimo wielkiego wsparcia Stanów Zjednoczonych, trzymają polityków amerykańskich na dystans (inaczej niż Polacy).

  Słabo znam problematykę żydowską (w okresie PRL-u żyła ona w uśpieniu), więc długo musiałem dociekać żeby zrozumieć dlaczego w Polsce (gdzie prawie nie ma Żydów) istnieje taka fascynacją kulturą żydowską.
  Sam wracając z Zakopanego do Sopotu zatrzymuję się na Wawelu, a później idę oglądać Kaźimierz.

  W czasie jednej z licznych nieprzyjemnych wymian blogowych na umierającym blogu Kuczyńskiego, napisałem jednemu z zagorzałych antysemitów, że ogłaszam się Żydem aż do odwolania.

  Pozdrawiam

 201. Panie Profesorze, oddaj pan kasę, za którą zdobywałeś Pan te swoje „mądrości” i przestań pisać bzdury.

 202. @pierwszy i ostatni….., no nie!, muszę napisać cokolwiek, ten plugawy wpis nie może być ostatnim na tym plugawym blogu!, @ ostatni i pierwszy…, lub na odwrót, przypuszczam że reprezentuje interesy k.k., lub uczelni katolickiej na której nasz Profesor pogłębiał „wiedzę tajemną”, stąd żądanie zwrotu pieniedzy, ale idzmy dalej tym tropem: @ ostatni… oddaj kasę wyłudzaną przez wieki, odurniałemu dzięki kosciołowi katolickiemu narodowi !!!

 203. Ciężko nie zgodzić się z tezą postawioną we wstępie niniejszego tekstu. Wydaje mi się, że Pan Prezes zbiera żniwo swoich nieodpowiednich decyzji personalnych podejmowanych w przeszłości. Podobna sytuacja spotka już niedługo Tuska…

 204. panie prof. Hartman
  szukam pomysłu jak sprawić by wola dużej grupy społecznej wcielona została poprzez przepisy,ustawy, działania rządu w życie i nie bardzo znajduję, może ktoś wpadnie na genialny sposób, a jaki jest mój:
  – n.p. chcemy dokonać apostazji; na utworzonym portalu wpisujemy imię, nazwisko, pesel i oświadczenie że dokonaliśmy apostazji, jeżeli będą nas miliony to coś z tym fantem powinien zrobić i sejm i krk
  – podobnie z aborcją, religią w szkołach, krzyżem w sejmie, konkordatem itd hk

css.php