Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

22.01.2014
środa

Do przyjaciół Żydów

22 stycznia 2014, środa,

Izraelski parlament zjeżdża do Krakowa i Auschwitz, by w światowym Dniu Pamięci Ofiar Holokaustu (ONZ) i w rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną KL Auschwitz odbyć tu symboliczne „posiedzenie Knesetu”, z udziałem polityków z Polski i innych krajów. Jest to wydarzenie osobliwe, tak jak czymś osobliwym była wizyta Benedykta XVI przed ośmioma laty.

Dziwnie było Żydom patrzeć na chrześcijańskiego przywódcę otoczonego chrześcijańskimi ofiarami Auschwitz i wyznawcami tej samej wiary chrześcijańskiej, którą wyznawali również nazistowscy oprawcy, jak na jeden dzień chrystianizują to miejsce i stają w nim w roli moralnie pełnoprawnych gospodarzy. I dziwnie jest patrzeć Polakom na tłumy cudzoziemskich Żydów, którzy co pewien czas zapełniają Auschwitz z taką swobodą, jakby byli tu całkiem u siebie – a tym razem uczynią to w sposób politycznie zorganizowany, z najwyższą asystą władz polskich. Polacy nie wiedzą, czym różnił się żydowski los od polskiego losu i jak do cna żydowskimi miejscami są obozy śmierci, a za to Żydzi nie wiedzą, jak strasznie polskie były steki tysięcy spośród żydowskich ofiar Holokaustu i jak wielkie były cierpienia wojenne „aryjskich” Polaków. Dziwnie patrzą nawzajem na siebie te dwie nacje i tylko trochę pomagają tu laufrzy, biegający z sercami pełnymi dobrej woli między jednym a drugim obozem. Niełatwy jest tych laufrów los.

Są laufrzy i są snobi. Są też karierowicze. Są wśród laufrów Polacy etniczni i etniczni Żydzi oraz tacy „pół na pół”. Nie będziemy nikomu zaglądać do duszy i do metryki. Tak czy inaczej, faktem jest, że zadziwiająco wielu polskich polityków, i to z różnych stron sceny politycznej, ma znakomite relacje z Izraelem i bardzo sobie te relacje ceni. Lech Wałęsa i nieżyjący już Lech Kaczyński z Bronisławem Geremkiem, Józef Oleksy, Leszek Miller, Aleksander Kwaśniewski, Adam Rotfeld, Radosław Sikorski, Marek Siwiec, Michał Kamiński, Ryszard Czarnecki i wielu innych. To dzięki nim możemy powiedzieć, że Izrael i Polska są krajami zaprzyjaźnionymi, choć ma Izrael lepszych przyjaciół, a Polska może też (Jakich mamy przyjaciół? To już osobny temat).

Bardzo zawikłane są wspólne losy, bardzo sprzeczne emocje buzują w polskich i izraelskich czy żydowskich duszach. Jest jeszcze tyle do opowiedzenia i do wykrzyczenia. Ale to się dzieje. Powoli, w nierównym rytmie, ale się dzieje. Jeśli jednym zdaniem podsumować etap zbiorowej terapii, na którym znajdują się pacjenci, to można powiedzieć, że Polacy właśnie podejmują pierwsze, nieudane jeszcze próby przepracowania problemu, a Żydzi jeszcze starają się problem zanegować i wyprzeć. Inaczej mówiąc, Polacy wiedzą, że jest „problem polsko-żydowski” i mają w związku z nim jakieś tam (kalekie, bo kalekie, ale zawsze) dyskursy, a Żydzi w ogóle nie widzą „problemu polskiego”, bo dla nich „Polska jest jednym z wielu krajów, skąd przybyli Żydzi”. Nieobojętni, choć szpetni Polacy i obojętni, sterylni Żydzi. Dlaczego „szpetni” i „sterylni”? Szpetni, bo paskudne są te tysiące antysemickich napisów na polskich murach, te ogony rasistowskich komentarzy pod każdym tekstem napisanym przez Żyda lub o Żydach, to całe obrzydliwe gadanie, że nie ma w Polsce antysemityzmu albo że jest marginalny, te ciągłe pobekiwania antysemitów, że oni to wcale nie są żadnymi antysemitami, tylko to ci Żydzi tacy wredni i prowokują. I tak dalej. A sterylni dlatego, że Izraelczycy są zawsze „ponad to” i nie zniżają się do myślenia o Polakach i Polsce. Wiedzą, co było, ale „to nie ma wpływu” na ich stosunek do współczesnych Polaków. Ot, wzruszenie ramion. No, chyba że jacyś Polacy gotowi są na pełnię empatii, to wtedy można ich zaprosić albo dać się im ugościć. Sam już nie wiem, co tu jest brzydsze.

Drodzy przyjaciele Żydzi! Obawiam się, że Polacy zaszli dalej w pracy nad przeszłością. Tu od ćwierć wieku szeroko i głęboko dyskutuje się problem polsko-żydowski i polski antysemityzm. Tu elity szczerze i aktywnie zwalczają antysemityzm, a tysiące inteligentnych Polaków fascynuje się Izraelem i kulturą żydowską. A Wy? Co zrobiliście w tej gardłowej sprawie? Czym my dziś jesteśmy dla Was? Otoczeniem obozów? Nudną niwą, zamieszkałą przez niegodnych uwagi kmieciów? Mało intersującym krajem we wschodniej Europie? Pewnie tak, skoro tak tłumnie jeździcie bawić się do Berlina, a myśl o wakacjach w Polsce ani Wam w głowach nie postanie. Pewnie tak, skoro polskie imprezy kulturalne przyciągają u Was tak może ćwierć tego, co dajmy na to argentyńskie… Naprawdę, musicie się trochę podciągnąć „z polskiego”. Dacie radę, skoro tak dobrze poszło Wam już z niemieckim.

Martwi mnie, że przyjedziecie za kilka dni do Polski, do Krakowa, oczyszczonego na ten czas z przekreślonych gwiazd Dawida i „Żydów do gazu!”, odprawicie rytuał zaklęć „nie wolno zapomnieć” i „nigdy więcej”, zjecie specjalnie dla Was sprowadzony koszer, wypijecie kieliszeczek albo dwa z paroma „zaprzyjaźnionymi Polakami” i „polskimi Żydami” (dla Was dziwny to ptak, w odróżnieniu od Żyda niemieckiego albo rosyjskiego), i do samolotu. A w Izraelu powiecie rodzinom, że było cholernie zimno, ale hotel dało się wytrzymać. I tak oto stracicie okazję, żeby zrobić w tej Polsce coś ważnego. To ja Wam może po przyjacielsku podpowiem, co ważnego moglibyście tu uczynić, skoro w tak szacownym gronie przybywacie w nasze skromne i zimne progi. Otóż zamiast powtarzać zacne prawdy, od których już wszystkim ofiarom w niebie dawno uszy więdną, i które z każdym rokiem brzmią coraz bardziej jak rytualna modlitwa, a coraz mniej jak żywa myśl i żywe słowo, zdobądźcie się na uczynienie takiego kroku, na który Polacy zdobyli się już ćwierć wieku temu, począwszy od publikacji słynnego artykułu Jana Błońskiego „Biedni Polacy patrzą na getto”. Zdobądźcie się na przemyślenie swojego stosunku do Polaków i Polski, własnych uprzedzeń i własnej urazem i urazą podszytej obojętności. Powiedzcie, że trzeba sprzeciwić się zarówno antysemityzmowi, który wciąż jeszcze, w różnych, często podstępnych i przewrotnych formach truje polskie dusze, jak i antylechityzmowi Żydów, wyrażającym się w nader stronniczym oglądzie historii naszych relacji, w przesądach i niemądrych kliszach, a przede wszystkim w tej zakłamanej obojętności, wyrażającej się w mówieniu, bez żadnego zażenowania, że „u nas nie ma problemu z niechęcią do Polaków”. Wiecie, w Polsce, gdy ktoś tak gada, to tak jakby sobie na czole napisał „jestem antysemitą”. A u Was to rzecz najbardziej naturalna pod słońcem, tak jak naturalne jest mówienie w towarzystwie bzdur o Polsce i Polakach. U nas też tak było – jeszcze parę dekad temu. Można było być bardzo szanowanym obywatelem-antysemitą, w towarzystwie na zmianę urągającym Żydom i powtarzającym, że żadnego problemu z Żydami i antysemityzmem w tym kraju nie ma. Czy znajdziecie odwagę, by pójść śladem Polaków? Czy zdobędziecie się wreszcie na poważną dyskusję na temat swojego stosunku do zaprzyjaźnionej bądź co bądź z Wami Polski? Czy też znowu zwycięży arogancja i to wieczne zadowolenie z siebie, które jest tak częstą i charakterystyczną przywarą w obu naszych nacjach? Macie okazję – spróbujcie!

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 251

Dodaj komentarz »
 1. Oj, ciężki temat i wymagający sporo rozsądku przy ważeniu słów. Sam obserwuję podobną sytuację, kiedy w rocznicę pogromu Żydzi zjeżdżają do Kielc. Kiedyś pracowałem w sklepie rzut beretem od pomnika i sobie obserwowałem. Nie chcę nikogo urazić, ale miałem wrażenie, że gości niewiele poza uroczystością samą w sobie interesuje. A może się czegoś obawiali i dlatego zaraz po jej zakończeniu, zwartą grupą weszli do autokaru i odjechali… Nie wiem. Wiem natomiast, że goście z innych krajów, choćby z czystej ciekawości zaglądali sprawdzić, co też sprzedają w tych „Dopalaczach”. OK, nie były koszerne, więc się nie czepiam. No, ale kiedy odwiedzam inny kraj, jestem ciekawy jego kultury, tradycji etc. A tamci jakby mieli to zupełnie gdzieś – nie wiem, czy się boją, czy tacy ważni się czują, czy gardzą polską kulturą, czy może nie ma w niej nic atrakcyjnego… nieważne. Dziwi mnie to. To tak jak gdyby odwiedzić Tallin i zupełnie zignorować urok tamtejszej starówki, składając jedynie wieniec pod tablicą upamiętniającą ucieczkę okrętu ORP „Orzeł” w 1939. Nie chcę używać słowa ignorancja, ale mnie taka wycieczka by się nie kalkulowała. Jak już przyjeżdżają, wpadliby na parę głębszych albo skręta z haszyszem. Byłoby pole do działania dla hipotezy kontaktu, a tak to się na siebie dziwnie patrzą i na tym się kończy. To tylko wzmacnia atmosferę nieufności, a stąd tylko krok do stereotypów i anty….izmów.

 2. Panie Profesorze Hartman,

  popełnił Pan kawałek bardzo inteligentnej poezji dyplomatycznej.
  Mam absolutną pewność, że gdyby ten Pański tekst rozpowszechniono po obydwu stronach ,których dotyczą Pańskie rozważania, dobro „osadowe” /pozytywna spuścizna/ byłoby bardzo wysokie , jak na podstawową okoliczność.
  Ech…, gdyby pan minister Sikorski umiał choć odrobinę zabłysnąć takiej klasy dyplomatycznym myśleniem…
  W Pańskim tekście jest po prostu wszystko .

  Pozdrawiam, Eligiusz

 3. Nie znam realiów izraelskich, ale Pana optymizm co do zaawansowania przepracowania stosunków polsko-żydowskich w Polsce wydaje mi się nadmierny. Tutaj wojenne rachunki rozlicza się ciągle rosnącą liczbą Sprawiedliwych i liczbą ich pomników (niedługo powstaną trzy) albo zabiciem kilku szmalcowników. Wiedza o tym, że Polacy więcej Żydów zamordowali niż uratowali bardzo powoli przebija się do świadomości. Niechęć tych, którzy przeżyli, bo uniknęli wiele razy śmierci z rąk Niemców, ale też wiele razy z rąk Polaków ciągle w Polsce dziwi.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Popełnił” pan tekst niesamowicie ważny… Dziękuje panu. Bee go rozsyłam moim przyjaciołom , zniesmaczonym „ochrona” izraelskich wycieczek na krakowskim Kazimierzu. Wreszcie ktoś poprosił o „równowagę” w schematach myślenia. Ci, którzy rozumieją problem nie maja z tym kłopotów, cała reszta potrzebuje takiego wsparcia w spojrzeniu na antysemityzm i zręcznie ( gratulacje za inwencję) ominięty, zjechany w prawicowych mediach „antypololnizm” uroczym antylechityzmemem. Jeszcze raz dziękuję za ten tekst.

 6. Wyglada na to, ze jeszcze dlugo Polska pozostanie jedynie celem otoczonych kordonem ochrony wycieczek mlodych Zydow to „kraju smierci”.
  Taka jest niestety cena placona przez spoleczenstwo w stanie permanentnej wojny.
  Swojego rodzaju okaleczenie duszy by zewrzec szeregi, i bronic „kraju twierdzy” – zewszad otoczonego potencjalnymi wrogami.
  Do tego niestety potrzebny jest mit.
  Mit nie sluzy prawdzie – opiera sie na stereotypie.

  Polska w ramach UE wchodzi w XXI wiek postepu ponad nacjonalizme z klopotami ale jednak, Izrael karmi sie anachronizmami.

  To Hitler uczynil podstawowa kategoria rase.
  Unarodowiono uniwersalne pojecia zla, sprawiedliwosci, odpowiedzialnosci i przebaczenia.
  Wyglada na to, ze wciaz gramy jak nam zagral Hitler podkreslajac to polskosc to zydowskosc… narodowe…prawo.

  Szkoda Zydow…

  Kneset w Auschwitz to nie jest dobry pomysl.

 7. Dziękuję za ten tekst. Podobnie to widzę.

 8. Temat delikatny latwo z niego zrobic bicz na autora wpisu.
  Chcialbym rozwinac to co napisalem wyzej.

  Polacy wlasnie probuja wyjsc ze swego „oczadzenia historycznego” i wiary w patriotyczno-narodowa wrecz mesjanistyczna wyjatkowosc.

  Robia to krok po kroku ale robia – probujac pochowac swoje upiory chca budowac jedna przestrzen na zasadach ponadnarodowych – z Niemcami i innym narodami Europy.

  To lekcja wzieta z przeszlosci – wszystkie panstwa budowane na zasadzie „kolebka narodu” – to w sumie pomysl majacy zaledwie 200-300 lat jak sie okazalo niezbyt udany – patrz UE probujaca i slusznie to zmienic.

  Dzis szukamy wspolnej historii a nie wlasnej wyjatkowosci.
  To zdrowe i postepowe – jednoznacznie.

  Nurzanie sie w krwii, narodowych tragediach, rozpamietywanie i budowanie na tym narodowej swiadomosci to rymkiewiczowski kult smierci – nie sluzy pozytywnie budowniu ponadnarodowej wspolnoty.
  Wbrew zasadzie:
  Etniczny Polak…prawdziwy Zyd, nie Wladek tylko -ten Ukrainiec…

  To co robi Izrael jest z tego punkltu widzenia anachronizmem pod prad.

  Teraz polece ksiazke i zacytuje kawaleczek…
  przydlugi (sorry! jak mowi premierzyca Bienkowska):

  Auschwitz jako upostaciowanie zła absolutnego i nazistowski horror na dobre wpisało się w stosunki Izraela ze światem, w tym z najbliższymi sąsiadami, a także w obowiązujący w kraju dyskurs. To stary, zastały gordyjski węzeł. Już w lecie 1947 r. Dawid Ben Gurion w okresie narad przy drzwiach zamkniętych porównywał Arabów do nazistów: „To nie nasi polityczni przeciwnicy [Brytyjczycy] podniosą się przeciwko nam, ale uczniowie, wraz z nauczycielami, Hitlera”. Powrócił do tego w grudniu 1951 r. podczas partyjnej narady nad przeznaczeniem niemieckich reparacji, uzasadniając konieczność wykorzystania tych funduszy na budowę państwa: „Nie chcemy powrotu do getta. (…) Nie chcemy, by zjawili się tu arabscy naziści, żeby nas zmasakrować”.
  Nazyfikacja wroga
  Od tego czasu wszystkie wojny Izraela były postrzegane, definiowane i konceptualizowane w terminach związanych z Shoah. W przeddzień wejścia wojsk izraelskich do Libanu w czerwcu 1982 r. premier Menahem Begin podczas zebrania gabinetu oświadczył: „Naszą alternatywą jest Treblinka. Zdecydowaliśmy, że nie będzie nowej Treblinki”. Posunął się nawet do porównania Jasera Arafata w Bejrucie do Adolfa Hitlera w berlińskim bunkrze. „Hitler nie żyje, panie premierze – odpowiedział mu na to pisarz Amos Oz. – Nie ukrywa się w Nabatiji, Sydonie czy Bejrucie. Umarł i leży w grobie”.
  Nazyfikacja wroga – jakakolwiek by nie była – i odbieranie każdego zagrożenia w kategoriach groźby totalnej zagłady odcisnęły piętno na wypowiedziach elit politycznych, żargonie dziennikarzy, a nawet rozmowach „zwykłych” ludzi od lat 40. aż do dzisiaj. W październiku 2000 r. podczas zmasowanej ofensywy wojsk izraelskich na palestyńskich powstańców Szimon Peres oświadczył Arafatowi: „Izrael nie może pozwolić sobie na kolejną Shoah”. W tym czasie liczba ofiar po stronie palestyńskiej była 20 razy wyższa niż wśród Izraelczyków! Zaś w 2003 r. młody żołnierz izraelski, w rozmowie z brytyjskim dziennikarzem na temat rosnącej liczby ofiar wśród palestyńskich dzieci, oświadczył: „Gdybyśmy nie walczyli o przeżycie, trafilibyśmy z powrotem do komór gazowych”.
  Tak jakby Żydzi przygnani z czterech stron Europy do obozów zginęli z ręki nazistów tylko po to, by prawo Żydów do państwa zostało uznane. W rzeczywistości nie byli oni jednak trybutem, zapłaconym by usprawiedliwić syjonizm i utworzenie Izraela. Zginęli, bo rasistowska i zbrodnicza, szalona i racjonalna zarazem ideologia absolutnej nienawiści potrafiła wykorzystać najdoskonalsze instrumenty nowoczesności, biurokrację, nowości technologiczne i przemysłowe do zniesienia z powierzchni ziemi nie tylko ich samych, ale też wszelkich śladów, jakie mogli zostawić. „Pamięć narodowa” też zrobiła swoje: wychowała Izraelczyków na umundurowany naród w stanie mobilizacji, a każdego obywatela wyposażyła w oświęcimskie stygmaty.
  Oderwanie pamięci Zagłady od syjonistycznych celów narodowych, „ucywilizowanie” jej i sprowadzenie na poziom jednostkowy, prywatny; przydanie imienia, twarzy i historii każdemu z tych, którzy odeszli – taki zapoczątkowany w Izraelu proces pozwoli wreszcie ustanowić rzeczywisty związek pomiędzy milionami unicestwionych istnień a światem, otworzy możliwość prawdziwej „pracy żałoby”. Należy mieć nadzieję, że taka postawa przyczyni się do wprowadzenia innej perspektywy niż partykularystyczne pogadanki o Auschwitz, których wysłuchują kolejne pokolenia, powstrzymywane w ten sposób przed głębszymi studiami nad historią ludobójstwa i przed zyskaniem szczegółowej wiedzy o absolutnym horrorze i tym wszystkim, co go umożliwiło…”
  Idith Zertal

  Polecam
  Idith Zertal, Naród i śmierć. Zagłada w dyskursie i polityce Izraela, Universitas, Kraków 2010,

  Dla mnie obrady Knesetu w POLSCE – to po pierwsze problem z potencjalnym lamaniem suwerennosci panstwowej , na co Polacy uczuleni sa nadzwyczaj (ponad 200 lat walki), co moze jedynie byc pozywka antysemityzmu.
  ( jak bedzie wygladaly obrady Knesetu od strony zabezpieczenia – kto i jak to bedzie robil?).
  Po drugie jezeli 69 rocznice Izrael chce upmietnic obradami swojego parlamentu w Polsce to jak uczci 70-tarocznice?
  Jak 100-tna?

  Panstwowo-nacjonalistyczne demonstracje bo czym innym sa obrady obcego parlamentu w Polsce to dla mnie t o jeden krok za daleko w kraju, w ktorym ziemia nasiakla przez stulecia krwia milonow ludzi najrozniejszych narodow ..

  Jest rowniez wymiar polityczny – biezacy.
  Izrael to panstwo w stanie wojny.
  Proponuje wszystkim oddajacym hold dopiero co zmarlemu Mandelii poczytac o jego opiniach na temat tej wojny.

 9. Szanowny Panie Hartman: to Co Pan napisal jest rzadka jakoscia – serdeczen dzieki. Tak na marginesie, Ci Zydzi , ktorych ja znam maja juz dosyc tego aby ich w piewszym rzedzie assocjowac z KZ’etami, gasem, Holokaustem i niekonczacym sie genozitem. Oni chca jezdzidc na Harley’ach, fajerowac, rockandrollowac jak inni.

 10. @Saul „Two Coats” Lee:
  Wplątałem się kiedyś w krakowskiej Starej Synagodze na grupę żydowskiej młodzieży (anglojęzycznej, więc może z USA?). Słyszałem ich komentarze. Widziałem niejako program zwiedzania. Mogę się zgodzić. Ale… mam wrażenie, że to częsta przywara. Widzimy to, co oczekujemy zobaczyć. Skoro wycieczka nie ma w planach zapoznania się z architekturą gotycką na przykładzie nie tak dalekiej Bazyliki Bożego Ciała, to nawet gdyby tam postawili Notre Dame i dodali Wieżę Eifla, by nie zauważyła.
  (Ale podobno MSZ naciskał na zmiany, podobno nawet się dokonały. Nie potrafię określić, jak jest obecnie.)

  @List:
  Właściwie mam tylko jedną uwagę — to powinno być w innym języku i na innym portalu, by dotrzeć do zainteresowanych. Tu jest to przekonywanie przekonanych.

 11. Mam tę przewagę, że Zagłada odbywała się na moich oczach. Za murem krakowskiego Getta i za drutami obozu w Płaszowie. Nigdy nie używam słowa Holocaust. Jest to termin fałszywy, wprowadzony wiele lat po Zagładzie wyłącznie dla celów komercyjnych, propagandowych i mający na celu ukrycie zbrodniczej polityki Izraela, eksterminacji i ludobójstwa wobec narodu Palestyńskiego. Mam bardzo bliskie stosunki ze środowiskiem Żydowskim, moimi sąsiadami, w dziedzinach kultury, historii i pamięci. Izrael natomiast powinien być separowany i potępiany na każdym kroku jego zbrodniczej i imperialistycznej polityki.Tego typu gesty, służące wyłącznie propagandzie powinny mieć miejsce dawno, dawno temu i nie na pokaz, nie dla propagandy. Dzisiejszy rząd Polski pełni rolę posłusznego sługusa wobec imperium i jego militarnych agend. Brudna gra.

 12. Pod treścią zapisaną przez Gospodarza gotówem podpisać się bezwarunkowo.
  @Eligiusz
  Co wolno Hartmanowi, Sikorskiemu nie zawsze przystoi.
  @Andrzej Falicz
  Przy wszelkiej sympatii do Żydów i zastrzeżeniach do Izraela, sama narzuca się pewna poprawka.
  Izrael stoczył kilka wojen z sąsiadami i z każdej z nich wyszedł obronną ręką. A co by było, gdyby przegrał z nich jedną? W tym przypadku zapewne ostatnią?

 13. Nie wiem dlaczego zydzi mowia tylko o obozach smierci na terenie GG/okupowanej Polski.

  Zachod rowniez pomagal jak mogl w pozbywaniu sie zydow. Fakt ze zydzi z zachodu byli transportowani do GG na usmiercenie nie zmienia faktu ze zachod uczestniczyl w pogromie. Zydzi powinni rowniez wyslac Kneset np do Francji,…

  Kneset rowniez powinien pojechac do Nowego Yourku i tam obradowac symbolicznie. Bo to dzieki wsparciu Wall Street Hitler doszedl do wladzy i przygotowywal sie do wojny.

  Ale najbardziej zadziwia ze nikt nie mowi ani nie pisze o tzw „holocaust by bullet”
  Nawet polscy historycy !!! To jest o masowej zbrodni mordowania 1.5 mln zydow przez niemcow, ukrainskich nacjonalistow i banderowcow.

  Aha !!! Potomkowie tamtych ukraincow to dzisiejsza ukrainska opozycja. Przyjkaciele polskiej prawicy.

  Ale Kneset, zeby bylo sprawiedliwie, powinien rowniez obradowac na Majdanie. Symbolicznie oczywiscie.

  **http://www.amazon.com/The-Holocaust-Bullets-Priests-Journey/dp/0230617573
  **http://natgeotv.com.au/videos/apocalypse-the-second-world-war/shock-the-holocaust-by-bullets-1C320332.aspx

 14. axiom1
  23 stycznia o godz. 10:24

  Dziękuję za informację, bo nie wiedziałem, że Prezydent RP Kwaśniewski wspierający ukraińską opozycję to polska prawica, byłem przekonany, że to polska lewica. No, ale – jak się okazuje – byłem w błędzie.

 15. Pan Hartman,

  nazistowscy oprawcy wyznawcami chrześcijaństwa – wspaniale pan to ujął. Szkoda, że pan nie dodał, że to dlatego zawarli pakt z ateistą Stalinem i dlatego razem z nim napadli na chrześcijańska Polskę i dlatego w Europie wybili więcej chrześcijan, niż żydów…

  Jako koronnego i absolutnego argumentu mógł pan użyć hasła z ich pasów: „Bóg z nami” i dodać, że to chodziło o Boga z Biblii, czyli Jahwe, Boga żydowskiego…

  Wygląda więc na to, że naziści w imię żydowskiego Boga wymordowali miliony żydów, katolików, protestantów, prawosławnych, ateistów, pogan (np. w Afryce), islamistów…, także – nazistów…

  Jest pan cudny, panie Hartman!

 16. atalia
  23 stycznia o godz. 10:42

  Ha, ha,… co jest lewicowego w Kwasniewskim ? Chyba tylko to ze w lewej rece kieliszk trzyma gdy pije. Co jest lewicowego w SLD ? albo w tzw TR ?

 17. Bardzo mądry i potrzebny tekst, ale to chyba nie ten target.
  Gospodarz przekonuje do swoich racji przekonanych (bo ci na tym blogu przeważają).
  Dlatego zgadzam się z PAK, jest potrzebna praca organiczna u podstaw obu stron , by przełamać stereotypy we wzajemnych relacjach, a także wskazać na ich niesymetryczność.
  Axiom 1 słusznie zwraca uwagę na to, co powinien zrobić Kneset, zebrać się przede wszystkim w NY, a nie w Warszawie. Toż z okupowanej Warszawy wyruszył Jan Karski, by poinformować świat, co Niemcy (a nie żadni tam naziści) robią z Żydami w Polsce.
  Polska ze względów logistycznych, co dla praktycznych Niemców miało fundamentalne znaczenie, była dogodnym terenem dla eksterminacji Żydów, bo po pierwsze było tutaj największe ich skupisko w Europie i dogodne połączenia komunikacyjne, by zwozić ich z całej Europy. Przypominam też, że tylko w Polsce za pomoc Żydom groziła śmierć.
  Zgadzam się również z tym, gdy pisze, że jakoś nie jest głośno o mordowaniu Żydów nie tylko przez Ukrainców, ale Litwinów czy Łotyszy (przez regularne jednostki ich policji podporządkowanej okupantowi, i zwykłych obywateli).

 18. Nie wszystko naraz.
  Ci, co przyjeżdżają odwiedzić obozy śmierci i cmentarze, nie muszą zaraz chodzić po sklepach żeby zobaczyć co się sprzedaje i jak się żyje Polakom. To „zadanie” dla turystów. A nie jest łatwo wybrać się z wycieczką turystyczną do kraju, gdzie zginęły miliony rodaków, o czym pamięć jest wciąż żywa, bo wiele ocalałych ofiar mieszka w Izraelu. Do kraju, skąd nie raz dochodzą wieści o przejawach antysemityzmu i nienawiści do Żydów, których praktycznie już tam nie ma.
  Z Polski wyjeżdżają często wycieczki do Katynia i poza odwiedzeniem grobów nie słychać żeby nawiązywali przyjacielskie stosunki z tubylcami.
  W obu przypadkach nie ma przeciwwskazań, ale są stereotypy i uprzedzenia. Tu nie wystarczą apele.

 19. „były steki tysięcy spośród żydowskich ofiar ”
  Czy można poprawić tą literówkę ?

 20. axiom1
  23 stycznia o godz. 10:53

  Zgadzam się, SLD, Kwaśniewski to prawica. Ukraińską opozycję popiera też Hartman i Palikot (Twój Ruch), zatem Hartman i Palikot to także prawica. Okazuje się, że w Polsce jest tylko prawica.

 21. @axiom1
  „Kneset rowniez powinien pojechac do Nowego Yourku”

  A może do Chicago? Tam jest duża Polonia przesiąknięta obrzydliwym antysemityzmem. Pewnie w Nowym Jorku też ale tam nie byłem. Natomiast wizyta w Chicago wywołała szok. Takiego natężenia chamskiej nienawiści nie spodziewałem się. Powszechność i otwartość w wypowiadaniu najbardziej odrażających bredni, żywiołowa akceptacja takich treści, pielęgnowanie antysemityzmu (także rasizmu) przez polonijne gazety i stacje radiowe jest czymś przerażającym. Osobiście nie znam w Polsce nikogo kto ma choć zbliżone poglądy, nigdy osobiście nie słyszałem antysemickich tyrad ale czy takich ludzi tu nie ma?
  Wizyta Knesetu w Polsce ma dla mnie sens. I nie chodzi o to że są także inne, właściwe miejsca do upamiętniania ludobójstwa Żydów, lecz o znaczenie tej wizyta dla Polaków. Jeszcze nie przerobiliśmy do końca lekcji o skutkach szerzenia nienawiści. Żydów w Polsce już nie ma lecz Kościół i jego poplecznicy używają nienawiści do walki politycznej. Liczę na to że pamięć o ofiarach nienawiści wywoła refleksję u tych co szczują jednych na drugich.

 22. Ciekawy i potrzebny tekst.
  Na temat obrad knesetu w Polsce mam mieszane uczucia.

 23. Chicago to przede wszystkim radiomaryjna ściana wschodnia, wyborcy PiS. Emanacja tego, co w Polsce najbardziej nikczemne. Niestety przez pryzmat ich zachowania oceniani są wszyscy Polacy.
  Gdyby tak udało się sformalizować ten mentalny podział na dwie Polski!

 24. Generalnie zgadzam się z Gospodarzem. Polacy mają swoje za uszami. Takie prawdziwe wspomnienia z żydowskich miasteczek pokazują jak trudny to był czas. Pilnując podstawowej prawdy – że to NIEMCY byli winni masowym mordom! Był to również czas w którym niektórzy Polacy się zbydlęcili a inni wystarczająco nie zaprotestowali, jeszcze inni, zachęceni przez Niemców, po cichu skorzystali z pozostawionych dóbr. Niech to rozsądzą historycy odpowiadając jednocześnie na pytanie w jaki sposób w kraju największej tolerancji doszło po wiekach do takich zbrodni.
  Ale co mnie to obchodzi dzisiaj?
  Izrael jest państwem represyjnym i wrogim Polsce. O ile przejawy antysemityzmu są w Polsce formalnie tępione to antypolonizm jest wspierany przez władze Izraela – poprzez programy szkolne, osławione wycieczki do Oświęcimia i Krakowa pod ochroną uzbrojonych komandosów.
  Żydowskie komentarze, szczególnie te z Ameryki, w Haaretz są nieporównanie bardziej agresywne niż to szambo na blogach w Polsce. Antypolonizm jest skrzętnie podtrzymywany. Histeria w Izraelu (a i w Ameryce) po wprowadzeniu zakazu uboju rytualnego jest tu niezłym przykładem.
  Może więc żyjmy i dajmy żyć innym, zabezpieczając jednocześnie własne interesy (uporządkowanie ksiąg wieczystych) i suwerenność (absolutny zakaz uzbrojonej ochrony dla wycieczek i pociąganie uczestników tych wycieczek i komandosów do odpowiedzialności karnej za złamanie prawa w Polsce)?

 25. Swietny i madry text Panie Hartman!

  Mnie troche uwiera to, ze tzw sprawa „polsko-zydowska” lansowana jest jako jeden z priorytetow narodowych dla Polakow i Zydow. I my i oni mamy wiecej wazniejszych biezacych spraw na glowie. Rozsadzanie kto kogo i kiedy powinny oba narody zostawic historykom. Pojednanie pomiedzy Narodami to abstrakcja i puste niepotrzebne slogany politykow.

  @Genderow. Bardzo dobry wpis. Ja tez nie moge zrozumiec polaczenia „Holocaust” z tym co PANSTWO Izrael wyczynia na Bliskim Wschodzie.

 26. PIRS ma racje. Ci, ktorzy przyjezdzaja do Auschwitz nie przyjezdzaja tu z wycieczka krajoznawcza, ani po to aby zapoznac sie z polska kultura i przeobrazeniami.
  Przyjedzdzaja po to by poklonic sie swoim Pomordowanym, by zmowic mnodlitwe za Ich meczenska smierc. Jesli POlaccy chca im w tym towarzyszyc – bardzo poieknie. Ale nie musza.
  To nie sa wycieczki Orbisu. To sa pielgrzymki – tak jak Polacy pielgrzyumuja do Katynia – nie po to by zobaczyc jakie to ladne miasteczko.
  I nie jest prawda oczywoscie, ze w Izraelu polska kultura nikt sie nie zajmuje. Jeszcze do niedawna ( a moze i teraz) polska ksiegarnia w Izraelu sprzedawala wiecej polskich ksiazek niz jakakolwiek inna polska ksiegarnia poza POlska. Kupowali je ci wszyscy, ktorzy dzis sa wymierajacym pokoleniem. Nowe pokolenia czesto nie znaja polskiego, a Polska jest dla nich krajem mniej interesujacym do zwiedzania niz Anglia czy Szwajcaria.
  Jezdze do Polski regularnie w odwiedziny do przyjaciol. Ale gdybym mial wybierac kraj na spedzenie urlopu wypoczynkowego, to raczej Polska bylaby na ostatnim miejscu moich planow wypoczynkowych skoro moge pojechac do Toskanii, Andaluzji, Rzymu czy Berlina, gdzie z pewnoscia nie natkne sie na szubienice z gwiazdami na murach ani na zadnego taksowkarza, ktory mi opowie jak bezczelnie Zydzi rzadza Polska.

 27. Polonia z Chicago to nie do końca moja bajka. Ale nie zapominajmy o drugiej stronie medalu. Spora grupa utrzymuje się np. ze sprzątania domów i biur. Jak oni mają reagować na powtarzający się co chwila bojkot polskich pracowników przez Żydów? Ostatnio po zakazie uboju rytualnego.

 28. @ PIRS: jest ogromna roznica miedzy Polska a Bialorusia w niereglementowanych konaktach z Bialorusinami jak i bestroskim podrozowaniu po tym pieknym kraju. A tak na marginesie przejawem dobrego wychowania jest jadac do innego landu(niezaleznie od tego czy sa tam groby ethnicznych przodkow) poznanie jego kultury, muzyki, jezyka, obyczjow , kuchni, dziewczyny itd.

  Inna sprawa jest zetelnosc. Żydów Niemcy mordowali w obozie w KL Birkenau. Auschwitz otwarty 10 miesięcy po wybuchu wojny byl miejscem deportacji i wyniszczania Polaków. Po wojnie Oświęcim był obozem kierowanym przez NKWD, pozniej przez MBP(?).

  Kondycjonujace procesje mlodych Izraalczykow izolownach od reszty swiata i uzbrojonych w bialo-niebieskie flagi sluza zapewe politykce historycznej i aparheidowi ale nie wplywaja pozytywnie na wzajemne – miedzyludzki – dobre relacje niezaleznie od tego co Pan Sikorski czy medialne tuby na obiawja. Dlatego nie zabardzo rozumie jaki mialby byc cel obrad Knesetu akurat na tereni Polski, ale co mnie ubawili to to, ze te obrady ze wzglendow „organizacyjnych” odbeda sie w hotelu a nie na terenie obozu zaglady – tja drewniana lawka to nie pluszowa kanapa.

  Mam nadzieje, ze przy tej okazji dziennikarskie ofermy, specjalisci od „polskich obozow zaglady” z NYT, WP czy paru organizacja i fundacji zydowskich (what is foundation From the Depths ?) beda mieli okazje swoj geograficzny kompas richtig ustawic .

 29. @Kot Mordechaj, Polacy nie jeżdżą do Katynia pod eskortą ochroniarzy, że o innych akcentach, sugerujących, że gospodarze to zbójcy, nie wspomnę

 30. tak naprawdę to mocno zastanawia mnie celowość całej tej dyskusji oraz przerzucania się argumentami. fakty są takie, że celem nadrzędnym tej wizyty jest właśnie walka z antysemityzmem i szkodliwym dla nas określeniem „polskie obozy koncentracyjne”. i nie ma co się więcej doszukiwać

 31. @Kot Mordechaj:
  Przypominasz mi opowieść pewnego znajomego, miłośnika pielgrzymek. Z parafią objeździł całą Europę. Może niewiele zwiedzali (poza miejscami kultu), ale zawsze znajdowali czas na plażowanie 🙂
  OK, rozumiem, to było w tak zeświecczonym kręgu, jaki tworzy polski Kościół katolicki 🙂
  ***
  Serio — nie widzę sprzeczności między pielgrzymką a poznaniem miejscowej kultury. Powiedziałbym, że wręcz trudno mi sobie taką sprzeczność wyobrazić — sama ciekawość popycha do poznawania obcych miejsc i ich tradycji.
  Oczywiście, nikogo nie można przymusić, ale już wpłynąć na organizatorów wycieczek szkolnych (przecież chyba w Izraelu też uczą geografii? — znani mi polscy nauczyciele geografii nie przepuściliby takiej okazji…) by poszerzyli program i wykorzystali obecność młodzieży za granicą, chyba można. (I, jak pisałem, polskie MSZ ma to robić.)
  Jeśli chodzi o dorosłych można popromować kulturę (przecież ‚pielgrzymi’ nie zajmują się kulturą nie przez pielgrzymkę, ale przez to, że nie mają pojęcia, iż coś jest godne ich uwagi (co dotyczy także polskich ‚pielgrzymek’ do Katynia)) i turystykę. Tylko to wymaga wysiłku.

 32. JanuszK
  23 stycznia o godz. 12:11

  Po co do Chicago ? Obecny polski any-semityzm w Chicago nie ma znaczenia w sensie holocasu. Nowy York natomiast jest miejscem ktory umozliwil holocast. Juz od 1924 magnaci Wall Street finansowali NSDAP i niemiecki przemysl zbrojeniowy. Jednym z pierwszych byl dziadek i pradziadek Bush-ow, Presccot Bush. W 1942 formalnie oskarzony w USA za wspomaganie hitlerowskich Niemiec.
  Tak wiec symboliczna sesja Knesetu w Nowym Yourku ma sens. Podobnie w Kijowie, gdzie w okolicy znaduje sie jednen z najwiekszych zbiorowych grobow popordowanych zydow.

 33. Jestem głęboko przekonany o tym, że gospodarz najlepiej czuje tego bluesa, choćby z racji swoich korzeni. Na pewno nie wniosę wiele do dyskusji, mogę jedynie przypiąć kilka małych kwiatuszków do kożucha. Podstawowe pytanie jest takie: Czy posiedzenie Knessetu w Oświęcimiu jest zwyczajnie „chucpą”, czy nieśmiałą próbą władz izraelskich dokonania pewnego zbliżenia do Polaków. Na ten temat nie mam „wiedzy”, choćby dlatego, że niejasne dla mnie jest znaczenie tego wyrazu. Nawet jest z nim ortograficzny szkopuł, taki sam jak przy ulubionym wyrazem @Krzysi”, gdy pisze o innych blogowiczach. Słownikom nie można ufać bezwzględnie – wspomniałem już, że w słowniku francusko-polskim sławnej firmy Langenscheidt występuje samo „h” w wyrazie „hujec”.
  Już wspomniałem @Krzysię, która jest genialnym śledczym i bezbłędnie stwierdziła, że mój nick jest „sub-nickiem” Jerzego Pieczula. To mnie upoważnia do odsłonięcia przyłbicy blogowo-anonimowej i postępować tak jak główny „nickowiec” – tzn. umieszczenia na blogu historyjki, które uważam za zabawne.

  Jako były naukowiec lubię zawsze sięgać do źródeł, a w przypadku znaczenia wyrazu „chucpa” chyba najlepiej poznać prawdę z ust fachowca.
  Sięgnąłem do źródła, którym jest książka pani dr Salci Landmann: „Dowcipy żydowskie” (Jüdische Witze). Pani Landman zebrała dowcipy z różnych krajów. Polskie pochodzą głównie od Horacego Safrina.
  W dziale „język ojczysty” opisuje rozprawę w sądzie – o znieważenie!

  Pewien Węgier oskarżał Żyda o obrazę czci, bo Żyd zarzucił mu „chucpę”. Sędzia nie rozumiał tego wyrazu i poprosił o wytłumaczenie. Oskarżony powiedział, że to nie jest możliwe. Nakłaniany przez sędziego jednak próbuje:

  „Chucpa” to „bezczelność”, ale nie taka zwykła bezczelność, ale z „Gewure”.

  Sędzia: „A co to jest „Gewure”?

  „Gewure to jest siła”!

  Sedzia: ¨A więc jest to bezczelność z siłą”!

  „I tak i nie. Gewure to nie jest zwykła siła, ale z „Ssechel”!

  „A co to jest Ssechel”?

  „Ssechel to jest rozum”!

  Sędzia: „A więc chucpa to jest silna, rozumna bezczelność”?!

  „Nieeee…Ssechel, panie sędzio, to nie jest zwykły rozum, ale z „Taam”! (smak, niuans, szlif, charme)

  Sędzia: „A co to jest „Taam”?

  „Taaak…, widzi pan sędzia – Taam to jest coś , czego żadnemu gojowi nie da się wytłumaczyć”!!!

  KONIEC HISTORYJKI

  MAM NADZIEJĘ, ŻE NIEKTÓRZY BLOGOWICZE JUŻ WIEDZĄ, CZYM JEST CHUCPA I ODNIOSĄ TO DO „MERITUMA”, CZYLI OBECNOŚCI KNESSETU W POLSCE. GOSPODARZ SOBIE PORADZI.
  PS
  Czcionka jest przypadkowa.

 34. To nie jest tylko artykuł o jakimś tam anty… To jest bardzo istotny artykuł o Panu, Panie Hartman. Moje wielkie uznanie, mój wielki szacunek dla Pana. Za odwagę i prawdę w obie strony.

 35. @axiom1
  23 stycznia o godz. 14:21

  Oczywiście są miejsca gdzie wizyta Knesetu ma dużo większy sens i dla Żydów i dla tamtych społeczeństw. To jednak nie jest sprawa która mnie obchodzi tak jak wizyta w Polsce. A liczę że obecność Knesetu w Polsce pomoże nam stać się lepszym społeczeństwem. Lepszym ponieważ być może uświadomimy sobie czym jest nienawiść. Żydów w Polsce już nie ma lecz nadal nienawiść i szczucie jest obecne w naszej debacie publicznej. Nie przerobiliśmy jeszcze lekcji jaka wynika z doświadczeń wojny. Oczywiście to nie Polacy odpowiadają za holokaust lecz nienawiść wobec Żydów sączona przez środowiska związane z Kościołem spowodowała masowe polowania na ukrywających się Żydów oraz dobrze udokumentowane masowe mordy na żydowskich sąsiadach. Ta wiedza jest przez obecne środowiska katolickie odrzucana i wypierana ze świadomości. I to nie jest spór wyłącznie historyczny ponieważ Kościół i środowiska z nim związane nadal uważają szerzenie nienawiści i oszczerstw wobec przeciwników politycznych za dopuszczalną metodę. Ja nie oczekuję od Żydów że nam będą wypominać nasze grzechy lecz liczę na debatę publiczną która uświadomi nam czym grozi szerzenie nienawiści. A dokładnie rzecz ujmując liczę na to że Kościół się opamięta.

 36. Stolica Apostolska – ma również taką nazwę, bo żydowscy apostołowie św. Piotr i św. Paweł nawrócili politeistyczną Europę na żydowski monoteizm. Od 2000 tysięcy lat wyrzynają się zatem wyznawcy tego samego Boga, którego czczą zarówno żydzi, jak i inni wierni (chrześcijanie, islamiści). Mają nie tylko tego samego Boga, ale i te same postacie czczone przez żydów, jak np. Abraham….

  Podziwiam Żydów, a zwłaszcza św. Pawła i św. Piotra, za to, że bezbronni i we dwóch w gruncie rzeczy pokonali uzbrojone po zęby Imperium, które to Imperium zburzyło Świątynię i wygnało Żydów.

  Dziś Świątynia istnieje, a gdzie Imperium, gdzie jego świątynie, wiara, legiony?

  To jest fascynujące, jak dwaj Żydzi pokonali Imperium i totalnie zmienili Europę, dali jej wiarę, kulturę.

  Wyznawcy jednego Boga: żydzi, islamiści, chrześcijanie… Żal, że to nie Polacy mieli taką niezwykłą wiarę i kulturę…

  „Dziwnie było Żydom patrzeć na chrześcijańskiego przywódcę otoczonego chrześcijańskimi ofiarami Auschwitz i wyznawcami tej samej wiary chrześcijańskiej, którą wyznawali również nazistowscy oprawcy, jak na jeden dzień chrystianizują to miejsce i stają w nim w roli moralnie pełnoprawnych gospodarzy.”

 37. „Przyjezdżają autobusami ale nawet butelki wody nie kupiom” mówi mieszkaniec Tykocina.
  Rozbawione dzieci na dziedzińcy wawelskim ,otoczone „bystrymi” w wypchanych marynarkach ,zupełnie nie zwaracają uwagi na otoczenie..itp ..
  Knesset obradujący ..jak na Księzycu..
  Chętnie przeczytał bym wyjasnienia,interpretacje.. strony izraelskiej.
  Nie bardzo na to liczę.

 38. @Atalia
  Wyluzuj.Cicer cum caule.

 39. Najazd barbarzyńców z państwa apartheidu u bram, okupantów oblewających ludzi płynnym ołowiem, palących im ciała białym fosforem, urządzających im pogromy, wypędzających prawowitych mieszkańców z domów i równających im te domy buldożerami z ziemią – a starszym ludziom w Polsce puszczają nerwy, i trudno się dziwić:

  „A co z holokaustem Polaków”, pyta za Janem Pawłem II jeden z gości Telewizji Narodowej? Dla przypomnienia, Jan Paweł II to ten wielki papież, którego słowa o „starszych braciach” przekręcono i wykorzystano dla swych partykularnych celów propagandowych. Stary patent. Otóż Jan Paweł II wówczas powiedział „Jesteście […] poniekąd, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”. „Poniekąd” czyni – można by powiedzieć – istotną różnicę, wskazując na poniekąd monoteizm, gdyż de facto monolatrię; zresztą, zgodnie ze stanowiskiem brata B’nai B’rith o 40-letnim stażu Zygmunta Freuda, żydowski monoteizm został zapożyczony od egipskiego boga Echnatona. Freud (to ten autor wykładu „Człowiek imieniem Mojżesz a religia monoteistyczna.”) notabene twierdził, że Żydzi zamordowali oryginalnego Mojżesza. Tak ciekawostka.

  „Jako członek zarządu Stowarzyszenia Pamięci Polaków Zamordowanych w KL Auschwitz im. Maksymiliana Marii Kolbego, nie mogę pogodzić się z tym, do jakiej perfidii doszedł naród żydowski […] Żydzi ginęli w Birkenau (czyli w Brzezince), 3km od Auschwitz. Oprócz nich jeńcy radzieccy oraz cała populacja Cyganów. Dysponuję kompletną dokumentacją. Zaraz po wojnie była powołana międzynarodowa komisja do spraw zbrodni ludobójstwa. Mam dokument prawie 100-stronicowy. Tam wyraźnie wynika, że w Auschwitz ginęli Polacy, a w Birkenau Żydzi. Tak że tu nie ma żadnych wątpliwości. Tymczasem zupełnie przekręcono to wszystko. Okazuje się przez Żydów. […] To jest zupełnie niezgodne z prawdą historyczną. Dowód dał też Jan Paweł II, który uczcił Birkenau, jako miejsce, gdzie ginęli Żydzi. […] Myśmy na przestrzeni wieków byli katolicką przechowalnią dla tych Żydów i tak ten naród potrafi się nam odwdzięczać!” – mówi gość drugi.

  A trzeci dodaje: „Proszę Państwa, tam zginęli Polacy, tam swoją obecność zaznaczył rotmistrz Pilecki w sposób szczególny, to on był jedyną osobą, która nie została schwytana, nie została wywieziona, on pojechał dobrowolnie, aby pokazać światu, że tam są mordowani Polacy i są mordowani Żydzi. Wszyscy wiemy, gdzie byli mordowani Polacy. Otóż w Auschwitz. Natomiast w Birkenau byli mordowani Żydzi. A kto ich mordował? To byli hitlerowcy, Niemcy i tak należy mówić…”

  http://www.youtube.com/watch?v=UmUpR7tRdRw

  „Panie pułkowniku Wołodyjowski! ? – Dla Boga, panie Wołodyjowski! Larum grają! wojna! Nieprzyjaciel w granicach! a ty się nie zrywasz! szabli nie chwytasz? na koń nie siadasz? Co się stało z tobą, żołnierzu? Zaliś swej dawnej przepomniał cnoty, że nas samych w żalu jeno i trwodze zostawiasz??”

 40. Faraona Echnatona oczywiście – sorry, taki mamy klimat w związku z tym najazdem, że pomyłki mogą się zdarzyć.

 41. Dopiero terasz przeczytałem kolejne komentarze i uderzyła mnie jedna sprawa – rzekome różnice miedzy zachowaniami izraelskich „pielgrzymów do Auschwitz, a Polaków do Katynia. Faktyczna różnica, zauważalna, to podobno obstawa izraelitów przez komandosów, bo nie mają zaufania do Polaków. Jest to wynik polityki historycznej w Izraelu, która jest prawdopodobnie tej samej klasy co polska. Przypomnę tylko słowa wybitnego historyka polskiego: „Nikt mnie nie zmusi do tego, abym nazwał polskie obozy powojenne koncentracyjnymi”!
  Pewnie były to wczasy wypoczynkowe, ale dlaczego tylu wczasowiczów zostało zakatowanych i straciło życie???
  Wycieczki izraelskie jadą do Oświęcimia, albo się modlą, albo nie, ale wspominają zamordowanych przodków. Nie chodzą do sklepów itd.
  A jak pielgrzymują Polacy do Katynia? Nie będę wspominał, że w celach politycznych w kampanii wyborczej, bo to banał, ale chciałbym opowiedzieć, jak wyglądała pierwsza grupowa pielgrzymka. Wyjechały z Polski dwa pełne autobusy. „Pielgrzymi” Zajechali do hotelu w mieście, gdzie nocowali. Po śniadaniu podjeżdżają dwa autobusy i napełniają się… jedną parą staruszków!@!! Reszta zaraz po śniadaniu darła na targ, aby sprzedać to co przywieźli i zakupić złoto i inne ciekawe rzeczy. Nie w głowie im były modły nad mogiłami, gdy pojawiła się taka szansa handlu; wystarczyła „reprezentacja” w postaci dwojga staruszków. Tak wygląda pietyzm i patriotyzm przeciętnego pielgrzyma polskiego do Katynia (a przynajmniej wyglądał). Nie wiem, którzy pielgrzymi zachowali się z klasą? Polacy czy Żydzi?

 42. Antonius
  23 stycznia o godz. 16:33

  Jednakze zydzi zachowuja sie jak hipokryci przyjezdzajac na pielgrzymki holocastu tylko do Polski.

  Nie ma zbrodni bez finansow. Finanse Wall Street umozliwily i wojne i holocast. Polacy pwinni sie czuc oburzeni ze zydzi wiedza tylko o obozach na terenie GG ale nie rozpoznaja finansistow ktorzy to umozliwili.

 43. nihil novi – izraaelskie grupy mlodziezy szkolnej przyjezdzaja pod obstawa aby sie zabezpieczac przed aktami terropryzmu, ale nie ze strony Polakow. Kompletnie nie rozumiem dlaczewgo udajesz, ze tego nie wiesz. Chyba, ze faktycznie nie wiesz, a wtedy radzie czytac wiecej gazet.
  PIRS, jeszcze raz – to nie sa wycieczki turystyczne, lecz pielgrzymnkowe, oplacane przez izrealski rzad, maja one scisly program w ktorym musza sie zmioescic rozne wizyty w miejscach meczenstwa.
  Nie wyobrazam sobie Stowarzyszenia Rodzin Katynskich, ktore jadac do miejsca zamordowania swoich bliskich, maja jeszcze czas badz ochote wpasc do teatru, na koncert albo pozwiedzac zabytki i muzea w Smolensku.
  Nawet ludzie jadacy odwiedzic polskie miejsca we Lwowie czy Wilnie, raczej mala interesuja sie blizszym kontaktem z kultura Ukrainy czy Litwy. Obchodzi ich zazwyczaj to co ich – ich historii czy ich rodzin dotyczy, to wszystko gdzie odnajduja kawalek wlasnej czy rodzinnej tozsamosci.
  Stekanie, ze Izraelczycy za malo intreresuja sie polska kultura jest jakies zalosne i zakompleksione – z calym szacunkiem. Sa tacy, ktorzy sie interesuja i ida cos zobaczyc. Sa tacy, ktorych polska kultrura malo obchodzi i do tego tez maja prawo. Nie wszystko jest dla wszystkich. Jesli polskim wladzom zalezy na „promocji Polski” to niech opracuje jakis sensowny program i wyda na to wlasne pieniadze. Ale to, podejrzewam, tez nie spotkaloby sie z przychylnym przyjeciem w Polsce.

 44. „… faktem jest, że zadziwiająco wielu polskich polityków, i to z różnych stron sceny politycznej, ma znakomite relacje z Izraelem i bardzo sobie te relacje ceni. Lech Wałęsa i nieżyjący już Lech Kaczyński z Bronisławem Geremkiem, Józef Oleksy, Leszek Miller, Aleksander Kwaśniewski, Adam Rotfeld, Radosław Sikorski, Marek Siwiec, Michał Kamiński, Ryszard Czarnecki i wielu innych. ” –

  – obywatelu Hartman, bylibyscie blizej realu gdybyscie napisali „politycy w Polsce” … ci wymienieni, oprocz poslugiwaniem sie naszym jezykiem jak i miejscem zamieszkania nie maja nic wspolnego z Polska, zPolakami.

 45. I tak jak sie z tobą @Kocie nie zgadzałem mocno niedawno przy sudniówkach – tak równie mocno cię popieram w tym twoim ostatnim zdaniu. Może zdążę jeszcze coś szerzej, potem…

 46. atalia
  23 stycznia o godz. 15:20

  ” Podziwiam Żydów, a zwłaszcza św. Pawła i św. Piotra, za to, że bezbronni i we dwóch w gruncie rzeczy pokonali uzbrojone po zęby Imperium, ” –

  – chrzescijanstwo, zmajstrowane przez owczesna ‚wierchuszke’ Zydow bylo takim ( a’la Gramsci ) marszem przez kulture. Numer Zydom wyszedl doskonale – tym stanem zdobyczy ciesza sie juz ponad 2000 lat.

 47. @Kot Mordechaj, argument ataku terrorystycznego mnie przekonuje. Groza olimpiady w Monachium. Stosunkowo niedawna tragedia w Bułgarii. Dziękuje za wyjaśnienie.
  Równocześnie, kiedy ogląda się filmy ze sposobu przygotowania tych wizyt, z ich przebiegu, to jednak wątpliwości i smutek pozostają.

 48. Nie istnieje żadna miłość,żadna przyjaźń i tzw.przyjacielskie relacje między narodami.
  A szczególnie ta przepracowywana przez laufrów(?),rządy i marzycieli.
  Pozycje krajów we wzajemnych relacjach wyznaczane są przez ich interesy.Wraz z naruszeniem interesów kończy się gwałtownie,a czasem tragicznie miłość między obywatelemi.Dlatego aby narody się nie pożerały, rządy powinny dbać o interes własnego kraju.
  Polacy to znakomicie rozumieją po tym jak przez dziesięciolacia zmuszani byli do kochania Rosjan, przez władze z jedną nogą w Moskwie.
  Teraz kiedy Polacy już nie muszą kochać Rosjan ,niewielkie uchylenie granicy bez naruszenia interesów obu krajów,spowodowało niesłychany rajd narodów w obie strony.
  Nikt nie słyszał o incydentach antyrosyjskich czy antypolskich.
  Jeśli ,daj Boże,nic się nie zmieni to fundameny zbudowane z jednej strony na parówkach, a z drugiej przez botoxsie mogą byc na tyle mocne,że mogę sobie wyobrazić braterstwo broni wobec wspólnego wroga np.od zamykania granic.

  Nie potrafię sie domyśleć co Polska może zyskać na kontaktach z Izraelem.
  -krajem od zawsze w stanie wojny ze wszystkimi Arabami,gdzie połowa narodu jest w armii ,a druga połowa w kibucach.
  Powiem więcej ,los USA największego przyjaciela Izraela pokazuje ,że to się wogóle nie opłaca. Ciagle trzeba odpalać jakąś kasę,ponosić przeogromne koszty utrzymania bezpieczeństwa (Arabowie z nożem w zębach podążają za Żydami krok w krok) i ośmieszać się przed światem broniąc ich interesów .
  I pomimo tej wielkiej przyjaźni ,przeciętny Amerykanin jak mówi o Żydach i ma pewność ,że go nie słyszą ,cały się od tej ”miłości” gotuje.

  Młody człowiek ,który organizuje ten cały cyrk z knesetem, mówi ,że Polska to najlepszy kraj dla Żydów w Europie.
  Boję się ,że zapomni zapytać co o tym myślą tubylcy.

  Pan Panie profesorze powinien Mu podpowiedzieć aby przy okazji pobytu w Krakowie złożył kwiaty na sarkofagu marszałka Piłsudskiego.

 49. axiom1
  23 stycznia o godz. 10:24

  ” Nie wiem dlaczego zydzi mowia tylko o obozach smierci na terenie GG/okupowanej Polski.

  Zydzi powinni rowniez wyslac Kneset np do Francji,…

  Kneset rowniez powinien pojechac do Nowego Yourku i tam obradowac symbolicznie. ” –

  – stosowniejszym miejscem, ze wzgledu na sprawcow bylby niemiecki Bundestag … a wybrali sie do Polski aby przy tej okazji wywolac ( sterowane ) antyzydowskie postawy i tym samym pokazac jakimi to antysemitami sa Polacy. Taka, typowa i interesowna zydowska perfidia.

 50. Prof. Hartman ma niewątpliwie więcej tytułów do odważnego podejmowania tego trudnego tematu. Ja bym się bał. Nie ze strachu, raczej z pokory wobec ogromu podłości jaką świat (bo ani nie my jedni, ani nie naziści jedynie!) wyrządził Izraelitom. Niby nie jestem już dzieckiem, ale wciąż – oglądając filmy dokumentalne (na kanale Planete+, zwłaszcza) lub czytając o Holocauście – doznaję ciężkiego urazu psychicznego. Niby jako członek nacji również mocno wykrwawionej, powinienem znosić to lżej, ale jakoś to nie działa… Pokazują w tych filmach na Planete+ jeszcze żyjących świadków tamtej epoki. Są to najczęściej artyści, inteligenci, ludzie wysokiej kultury. Ilu takich jak oni – a może lepszych? – nie dożyło, by opowiadać…
  Nawet pisać o tym trudno by nie zbanalizować tematu. Jakoś nie czuję się na siłach, żeby dołączać do tego panaHartmanowego pouczania. Może cieszmy się, że już na szczęście mogą tu przyjeżdżać bez obaw? Może niedługo, za jakieś tysiąc lat będziemy wzajemnie wolni od krzywdzących stereotypów i tego ołowiu w sercach…

 51. @Kot M
  Rola „bystrych” jest jasna.Dzieci się bawią jak to dzieci.Brak ciekawosci otoczenia jest zupełnie nie dziecięca.Przyjeżdżający do Tykocina nie wizytują Tykocina a jedynie synagogę.Knesset czci pamięc i miejsce.Miejsce eksterytorialne.
  Byc może pamięc zwiazana jest z tradycją eksterytorialnosci plemennnej.
  Byc może nie powinnismy miec o to żalu.
  Byc może powinni to wyjasnic byśmy nie wydawali grosza na bezsensowną promocję.

 52. bib
  23 stycznia o godz. 17:58

  / 1 stycznia 2016 roku, 70 lat po śmierci autora, prawa autorskie do „Mein Kampf” wygasną, a utwór stanie się częścią domeny publicznej … i wtedy bedzie mozna juz bez zadnych formalnych przeszkod przeczytac dlaczego Hitler STAL sie antysemita ( wczesniej nim nie byl ) .

 53. bib
  23 stycznia o godz. 17:58

  Dla odprężenia pooglądaj filmy o głodzie na Ukrainie i w Chinach.

  Biblioteka konfucjańska w Pekinie w czasie rewolucji kulturalnej płonęła 3 tygodnie.
  To z powodu dużego księgozbioru. Ja cierpię z tego powodu już wiele lat.

 54. Panie Profesorze. Moim zdaniem tytuł felietonu powinien brzmieć:
  „Do nieprzyjaciół polaczków”…
  …a dlaczego tak uważam?
  Zydzi mają uzasadnione podstawy i dowody na to, żeby nie lubić antysemickiego polactwa,
  natomiast polactwo tak naprawdę nie może nic zarzucić Zydom.
  Kościół nauczył polactwo antysemityzmu tylko dlatego, że tak naprawdę zazdrości Zydom mądrości, bogactwa i wytrwałości w dążeniach.
  Najwięcej znanych ludzi na świecie, naukowców, uczonych, artystów, najlepszych w każdej dziedzinie nauki i sztuki to Zydzi.
  PS:
  Jedyny wyjątek w mojej pozytywnej ocenie Zydów stanowią religijni, ortodoksyjni, otumanieni swoją religią ludzie dla których już sam Holokaust powinien być przecież wystarczającym dowodem na nieistnienie żadnego „boga”.

 55. Banalne jest pytanie, KTO płaci za zorganizowanie wycieczki?
  Organizator układa plan, harmonogram, obiekty do zwiedzania.
  I służy to konkretnemu CELOWI.

  A cel jest polityczno- indokrynacyjny…….
  Budując odpowiednio napięcie, nastawienia, wpływa się na postawy uczestników.
  Jakie będzie nastawienie do świata tak ukształtowanych MŁODYCH?
  Syndrom Masady?
  Moim zdaniem, o to właśnie chodzi………

  Kneset mógłby- tak na marginesie- zbierać się w wielu miejscach Europy…….
  Z wyjątkiem może Sztokholmu i Kopenhagi.
  Każdy inny kraj kolaborował w wymordowaniu SWOICH Żydów.

 56. „Syndrom Masady” – celne sformułowanie!

 57. Sztokholm nieźle zarabiał na dostawach stali dla hitlerowskich wojsk.

 58. Panie Profesorze!

  Twierdzi Pan, że „Żydzi w ogóle nie widzą „problemu polskiego”, oraz, że Żydzi są wobec Polaków „obojętni i sterylni”, bo są zawsze „ponad to” i nie zniżają się do myślenia o Polakach i Polsce. Wiedzą, co było, ale „to nie ma wpływu” na ich stosunek do współczesnych Polaków. Ot, wzruszenie ramion.”

  Oczywiście to dosyć przykre, a Adam Michnik twierdzi coś zupełnie innego:

  „Kiedy wielokrotnie zastanawiałem się, skąd takie dramatyczne napięcie w relacjach polsko-żydowskich, to spostrzegam, że z taką pasją publicyści żydowscy nie mówią dziś o żadnym innym narodzie, tylko o Polakach.”

  Nie bardzo to wygląda na sterylność i obojętność. Zwłaszcza, kiedy Michnik ciągnie dalej:

  „[Nie mówią z taką pasją] ani o Niemcach, ani o Rosjanach, ani o Ukraińcach. Dlaczego? Skąd się to bierze? Sądzę, że to mechanizm odrzuconej miłości. Jeżeli prześledzimy świadectwa Żydów mieszkających w Polsce – listy, wspomnienia, dokumenty – to widać w nich miłość do polskiego etosu, do polskiej kultury, do polskiego systemu wartości. I ta miłość została odrzucona. Jeżeli wolno mi, zaryzykuję tezę: napięcie, dramat, cierpienie po żydowskiej stronie to jest właśnie rezultat mechanizmu odrzuconej miłości. Nikt nie nienawidzi mężczyzny tak, jak porzucona żona czy odtrącona kochanka. Wydaje mi się, że diatego właśnie po polskiej stronie jest to temat tabu.”

  A zatem według Michnika stosunek Żydów do Polaków bynajmniej nie sprowadza się do wzruszenia ramionami. Czy to wywraca do góry nogami Pańskie tezy? Trudno powiedzieć. Może zapoznanie się z całością wypowiedzi Michnika przyniesie przynajmniej częściową odpowiedź na to pytanie:

  http://www.dialog.org/dialog_pl/michn01.html

 59. Krzysia
  23 stycznia o godz. 18:39

  / Panie Profesorze. Moim zdaniem tytuł felietonu powinien brzmieć:
  „Do nieprzyjaciół polaczków”… / –

  – czym wobec tego wytlumaczyc ten niebywaly tropizm Zydow do Polski i Polakow ?

  ( powinniscie chyba wiedziec, ze gosc jak ryba – po trzech dniach smierdzi )

 60. Istnieje mozliwosc ze poza zydami na pielgrzymki do Polski beda rowniez przyjezdzac afganczycy, pakistanczycy i saudyjczycy.

  Bo kolezka Hartmana z Europy+ Kwasniewski i koles Miller z SLD wzieli w lape $15 mln za pzwolenie na tajna katownie w Kejkutach.

  Amerykanski Washington Post donosi;
  „- CIA zapłaciła Polsce 15 milionów dolarów za użyczenie willi w Kiejkutach, która służyła jako tajne więzienie dla podejrzewanych o terroryzm – pisze „Washington Post” w obszernym artykule poświęconym sprawie więzienia CIA w Polsce. Gazeta przedstawia też kulisy jego powstania i losy więźniów, którzy teraz skarżą Polskę o naruszenie praw człowieka – Abu Zubajdy i Rahima al-Nashiriego.”

  http://www.washingtonpost.com/world/national-security/the-hidden-history-of-the-cias-prison-in-poland/2014/01/23/b77f6ea2-7c6f-11e3-95c6-0a7aa80874bc_story.html?hpid=z1

  W jaki sposob te $15 mln zostalo rozliczone ?
  Co pułkownik Andrzej Derlatka, ówczesny zastępca szefa AW, ktory odebral ta lapowke z nia zrobil ?

  Wrecz rzygac sie chce ze polskie dupki dziennikarstwa jeszcze, po 10 latach, nie rozgryzly tej sprawy. A otumaniony kato-motloch nie ma ambicji by wiedziec.
  Dzieki prasie zagranicznej wiemy wiecej co sie w Polsce dzieje.

 61. Krzysia
  23 stycznia o godz. 18:39

  ” Najwięcej znanych ludzi na świecie, naukowców, uczonych, artystów, najlepszych w każdej dziedzinie nauki i sztuki to Zydzi.” –

  … a to ‚gender’ Zydom sie nie przyjal ?

 62. ” Dzieki prasie zagranicznej wiemy wiecej co sie w Polsce dzieje.” –

  – tu, w Polsce dysponenci polskojezycznych mediow musza miec w tym interes aby serwowac takie a nie inne informacje ( Polacy nie maja swoich zrodel informacji … poza internetem )

 63. nihil novi
  23 stycznia o godz. 19:04

  Na dostawach dla hitlerowskiej armii zarabiali WSZYSCY……

  Szwajcaria zamawiała na przykład gigantyczne ilości kauczuku i garnków aluminiowych…….
  Odprzedając dostawy Wehrmachtowi, oczywiście.
  W koncu z czegoś trzeba było budować samoloty i produkować opony?

  Allan Dulles był niezłym biznesmenem, i……pracownikiem OSS.
  Położył podwaliny pod militarną potęgę Niemiec, późniejsze rozmowy z pastorem ? [umkneło mi nazwisko] w Szwajcarii, tyczącym kapitulacji Rzeszy i antykomunistycznego sojuszu z nią……

  Ps.
  Produkcja janczarów, fedajkinów, assasinów, skautów, harcerzy, pionierów, hitlerjugend……
  Zacząć ją trzeba w młodym wieku.
  TO WŁAŚNIE robi Rząd Izraela……..
  Żołnierze mają być BEZREFLEKSYJNI- wykonywać rozkazy.
  Bez dyskusji, czy kwestionowania zdania polityków.
  Mięso armatnie ma umierać, nie kwestionować cel wyznaczony do osiągnięcia przez starców decydujących o ich losie.

 64. Może już dosyć pielęgnowania tego antysemityzmu z Waszej strony. Mnie pachnie tu i etraz antypolonizm. I to od samej góry, do samego dołu.

 65. mi osobiście mity o antysemityźmie Polaków nie przeszkadzają.

  Jak by wam to wyjaśnić za pomocą pojęć, które Wy rozumiecie? Jeżeli jakiś żyd przekonany o antysemityźmie Polaków wysysanym z mlekiem matki, zbojkotuje Polskę i nigdy do niej nie przyjedzie – to to jest żadna Strata.
  Jeżeli zaś jakiś żyd, który jest już Polsce, przekonany że obozy były „polskie”, zbojkotuje Polskę, zabierze całą rodzine i wyjedzie na zawsze – to to jest czysty Zysk.

  Po pomysłach Judeopolonii, żydo-komunie, żydowskich zbrodniach w m.in. Koniuchach i Nalibokach, witaniu w 1939 wojsk radzieckich (do roku 41 sojusznika Hitlera) i strzelaniu w plecy polskim obrońcom, żydowskich prowokatorach i agentach Gestapo, pomaganie w czymkolwiek jakiemukolwiek żydowi było objawem typowo polskiej głupoty wynikającej z otumanienia katolicyzmem.

  Natomiast po żydoubecji, tysiącach Morelówi Różańskich w prokuraturach i kapturowych sądach, masowych mordach Polaków w żydowskich obozach koncentracyjnych jak ten w Świętochłowicach, kilkuastu latach terroru po wojnie, poziom antysemityzmu w Polsce, rozumianego jako nienawiść do żydów oparta na NIEPRAWDZIWYCH przesłankach, spadła w Polsce do jednego z najniższych poziomów na świecie. Niższy poziom – tak rozumianego antysemityzmu – niż w Polsce, jest już tylko w Strefie Gazy 😀

  Jeżeli zaś chodzi o tych, których zdaniem Michnika vel. Szechtera „w Polsce nie ma” – a więc Mularczykach, Urbanach, Kiszczakach, Passentach, Hartmanach, Środach, i tysiącach innych funkcjonariuszach medialnych i bankowych, to zgodnie twierdzą – „transformacja NAM się udała” – po 89r. nie został zamordowany żaden żyd, a tylko kilkunastu księży i opozycjonistów.

  Podtrzymywanie mitów o antysemityźmie Polaków, rozpowszechnianie i promocja fikcji bez żadnego oparcia w faktach jak film „Pokłosie” czy książka „Malowany Ptak”, jest w jak najlepiej pojętym interesie Polaków. Inaczej przypełzie tu 3 miliony Różańskich i Wolińskich wiecej.

 66. wiesiek59
  23 stycznia o godz. 19:46
  Ps.
  Produkcja janczarów, fedajkinów, assasinów, skautów, harcerzy, pionierów, hitlerjugend……

  zawsze można powiedzieć że to po to by sobie przy ogniskach śpiewali jakies modne piosenki

 67. jestra
  23 stycznia o godz. 20:25

  Albo zamawiali „pięć piw’?????????

  Dzieci są najbardziej podatne na indoktrynacje……
  „Dziecięce armie” trzeciego świata- na przykład.

 68. @wiesiek59, masz niestety całkowita rację.

 69. Moderator Srul Cenzurstein
  23 stycznia o godz. 19:54

  „… objawem typowo polskiej głupoty wynikającej z otumanienia katolicyzmem.” –

  – odpowiednio wytresowali sobie gojow przy pomocy tej religii milosci … jak cie ( Zyd) uderzy to nadstaw mu drugi policzek, jak ci ( Zyd ) zabierze plaszcz oddaj mu drugi, … itd.

 70. axiom1
  23 stycznia o godz. 19:28

  Kwasniewski, Miller i ich nastepcy (po przez sabotaz sledztwa) zrobili z Polski sprzedajna kurwe. To wstyd nieslychany dla wszystkich polakow w Polsce i za granica. Teraz przyjdzie czas na odszkodowania.

 71. Sprawil mi pan przyjemnosc tym tekstem, Profesorze.
  No coz, dobrze by bylo bysmy zaczeli sie traktowac tak jakby nigdy nic sie nie stalo, i wierze, ze to kiedys nastapi. Bez wzgledu na wysilki antysemickich potworkow, ktore wychylaja swe glowy ze swojej gnojowki gdy tylko cos uslysza o poprawie stosunkow polsko-zydowskich. Glupcow gotowych do konca swiata trwac na swych posterunkach i nie dopuscic do niczego podobnego.

 72. wiesiek59
  23 stycznia o godz. 20:32
  a znasz dwa światy gdzie jest inaczej( W tym trzecim tylko wczesniej zaczynają zajęcia praktyczne – bo oświata zaniedbana)

 73. jerzy.n19, 23 stycznia o godz. 10:10
  —————————————–
  „@Eligiusz
  Co wolno Hartmanowi, Sikorskiemu nie zawsze przystoi.”
  ——————————————-
  Jerzy.nr19,
  według mojego czucia, pan prof. Harman popełniła taki tekst, w którym jest wszystko co chciał powiedzieć, a równocześnie nie ma niczego , do czego szanujący się odbiorca/np.pracownik służb dyplomatycznych dowolnego kraju , w tym obydwu państw z felietonu/ dałby radę sensownie się przyczepić- W KONTEKŚCIE CAŁEGO WPISU. Profesor powiedział wszystko co chciał powiedzieć, myśli „trudniejsze ” przypudrował niezwykle finezyjną formą a każdy czepialski może conawyżej witać się z przysłowiowym „głupkiem”.
  Pan minister Sikorski ma zupełnie odwrotnie. Niby powinien się pilnować, a jeśli już coś powie, to albo z tzw. „Grubej rury”, albo wyrecytuje coś szkolniacko-poprawnie.
  W tym momencie nie pozostaje nic innego jak podkreślić istotność czegoś takiego nieuchwytnego jak TALENT, który pozwala takiemu człowiekowi umysł kształcić głównie do tzw, „czarnej roboty” . Założę się, że pan prof. Hartman, takie finezyjne teksty – popełnia bez wysiłku pomiędzy jednym a drugim łykiem kawy. Kiedy nie męczy się wysilaniem umysłu, mógłby tak pisać, pisać…

  Pozdrawiam,Eligiusz

  P.S. Jeśli uważasz że się mylę, to zacytuj choćby jeden fragment tekstu z wpisu prof.Hartmana, do którego możnaby się przyczepić na NIE- i jeszce samemu na tym nie ucierpieć…

 74. Errata do mer 19:09

  Jest: „Oczywiście to dosyć przykre, a Adam Michnik twierdzi coś zupełnie innego:”

  Powinno być: „Oczywiście to dosyć przykre, ale Adam Michnik twierdzi coś zupełnie innego:”

 75. 1. najpierw zdefiniowałbym na pana miejscu, kogo uważa pan za żyda? ponieważ pański ziomek, też nie gorszy od pana profesor, Shlomo Sand wydał książkę w 2008 r. w Tel Avivie pt. „Jak wymyślono naród żydowski”.
  2. co pan rozumie pod hasłem „antysemityzm”? bo jak wiadomo, tzw. semici, czyli potomkowie biblijnego Sema ( czy on w ogóle żył i istniał?) to w 94% arabowie, a tylko w niecałych 6% to wyznawcy JHWH. wg tej arytmetyki „antysemitą” jest więc głównie ten, kto nie lubi arabów?
  3. wg spisu powszechnego w Polsce przeprowadzonego w 2011 r. przynależność żydowską ( nie wiadomo co pod tym rozumieli) zadeklarowało ok. 12 tys. mieszkańców Polski.
  nikt nie ma z nimi żadnych problemów, sądzę że oni za z Polakami również nie mają, bo by w prasie o tym napisali. więc o co chodzi z tym wzajemnym „przebaczaniem”? kto komu i czego i co??? – gdzie Polacy w przebaczaniu „zrobili małe kroczki”? do czego nam to potrzebne? osobiście nie potrzebuję żadnego „wybaczania” mi przez żydów i czy oni mi wybaczą moje urojone przez nich winy – bo mi to zwyczajnie wisi.
  jeśli nie lubię kogoś, to jest mi obojętne czy jest żydem czy eskimosem. nie lubię go widocznie za jego zachowania, jego pokrętną i selektywną moralność, ale nie dlatego że jest jakimś tam z jakiegoś narodu czy grupy religijnej.
  jeśli ktoś głosi swoją wyższość nad innymi z mocy danej mu ponoć przez JEGO boga i realizuje tę wyższość w widoczny sposób z niekorzyścią dla innych, preferując siebie i swoją grupkę – temu mówię WON! – niezależnie od tego za kogo on się uważa, bo to narusza moje i mojej rodziny żywotne interesy!
  czy to tak trudno jest zrozumieć???
  jeśli jest pan profesorem, a nie demagogiem, liczę, że się pan odniesie do mich uwag – dziękuję

 76. colour
  23 stycznia o godz. 17:41

  atalia
  23 stycznia o godz. 15:20

  ” Podziwiam Żydów, a zwłaszcza św. Pawła i św. Piotra, za to, że bezbronni i we dwóch w gruncie rzeczy pokonali uzbrojone po zęby Imperium, ” –

  – chrzescijanstwo, zmajstrowane przez owczesna ‘wierchuszke’ Zydow bylo takim ( a’la Gramsci ) marszem przez kulture. Numer Zydom wyszedl doskonale – tym stanem zdobyczy ciesza sie juz ponad 2000 lat.
  …”

  Chrzescijanstwo bylo tylko i jedynie przyjeta przez Konstantyna Wielkiego religia panstwowa (wybrana z paru propozycji…), ktora sie najlepiej nadawala do konsolidacji wladzy.
  Pokora, posluszenstwo, hierarchia, dymy, dzwony, chory – jeden Bog i jeden cysorz.

  A dalej poszlo.

 77. Antonius
  23 stycznia o godz. 16:33

  Dopiero terasz przeczytałem kolejne komentarze i uderzyła mnie jedna sprawa – rzekome różnice miedzy zachowaniami izraelskich „pielgrzymów do Auschwitz, a Polaków do Katynia. Faktyczna różnica, zauważalna, to podobno obstawa izraelitów przez komandosów, bo nie mają zaufania do Polaków. Jest to wynik polityki historycznej w Izraelu, która jest prawdopodobnie tej samej klasy co polska…’

  Rozumiem, ze piszesz, ze przyjazd Knesetu do Auschwitz jest szkodliwy i niepotrzebny.
  Mozna bylo prosciej.

  Dla mnie felieton w stylu jestem za a nawet przeciw jest juz od tytulu „na kleczkach”.
  Panie Hartman moze Pan byc krytyczny!
  I nie tylko w stosunku do Zydow przyjaciol – do wrogow tez.

  Jezeli w 69-ta rocznice mamy miec w Polsce taka dosc groteskowa ja kna miedzynarodowe standardy impreze az starch pomyslec co sie wydarzy za 31 lat!

  Jezeli ktos chce wmowic iz jest to w celu polsko-zydowskiego porozumienia to albo zartuje albo rznie glupka.

  Biorac pod uwage zrozumiala wrazliwosci opinni publicznej wyglada to na prowokacje.

  Polska i Izrael (kneset to izraelski a nie ZYDOWSKI parlament!) to dwa oddzielne panstwa, ktore niekoniecznie maja zbiezne interesy i nie zmiania tego dolary przywiezione w pudlach przez naszych wspolnych „opiekunow”.

 78. Andrzej Falicz
  23 stycznia o godz. 22:35

  – chrzescijanstwo, zmajstrowane przez owczesna ‘wierchuszke’ Zydow bylo takim ( a’la Gramsci ) marszem przez kulture. Numer Zydom wyszedl doskonale – tym stanem zdobyczy ciesza sie juz ponad 2000 lat.
  ****
  Czy mowiac o tej „wierchuszce” masz na mysli Heroda, Annasza z Kajfaszem, Kaligule, Nerona – czy tez jeszcze kogos?

 79. Panie Profesorze.
  Widzi Pan, że miałam rację pisząc swoją opinię o godz. 18:39…
  Antysemicki jad aż się przelewa, łapki ich swędzą, żeby podpalić gaz w oświęcimskich piecach…
  Polaczki, jesteście tępym narodem straceńców, który spod czerwonej – radzieckiej okupacji wpadł pod czarną – watykańską.

  Do „wiesiek59”:
  Krytykujesz sposoby wychowania dzieci i młodzieży w Izraelu, a nie przeszkadza ci religijna indoktrynacja dzieci i młodzieży polskiej. To nie kto inny jak zindoktrynowani religijnie rodzice rozpoczynają w domach ten proces, który potem kontynuują klechy ucząc te dzieci i młodzeż antysemityzmu, homofobii, seksizmu i nienawiści do dzieci i zwierząt.
  Dlatego młodzież polska jest w większości tępym zniszczonym mentalnie motłochem, a młodzież izraelska nie.
  Kler w Polsce zbiera obfite plony swojej trwającej całe wieki pasożytniczej obecności w tym kraju.

 80. Krzysia
  23 stycznia o godz. 23:23

  Dawno, dawno temu, była sobie Komisja Edukacji Narodowej…….
  Jeszcze dawniej, ktos powiedział:
  „takie będą Rzeczpospolite, jakie młodzieży chowanie”…..

  Mało radosnym jest fakt, że HISTORYCY będący przy władzy obecnie, tego nie przerabiali.
  Nadzieję pokładać należy w kilku prawidłowościach:
  -akcja rodzi reakcję……
  -najkrótsza droga do dechrystianizacji prowadzi przez ZCHN……
  -tracenie wiary jest wynikiem spotkania nie z komunistą, tylko z proboszczem…….

  Formowanie postaw jest dziedziną długofalową.
  Współcześni politycy nie mają na to szans.
  Kościoły, czy religie i owszem.
  Ale, wolna wola i wolny dostęp do informacji psują szyki.
  Nawet w Iranie, czy Chinach się nie dało zatrzymać krążenia idei niezgodnych z wzorcem.
  Starania naszych gremiów kościelnych, to zawracanie Wisły kijem.
  Dwa razy do tej samej wody się nie da- po prostu…..
  Tyle że by się o tym przekonać, trzeba pokolenia, lub trzech….

 81. Najzabawniejsze jest dla mnie to, że dla Izraela giną nie Żydzi ORTODOKSYJNI- zwolnieni ze służby wojskowej- tylko ci INNI, często laiccy……

  Siła WIARY zabezpiecza przed śmiercią za idee?

 82. Kot Mordechaj
  23 stycznia o godz. 12:34
  Wpis zainspirował mnie do zastanowienia się nad Polską jako miejscem turystycznie atrakcyjnym, dla Izraelczyków i nie tylko. I oczywiście przypomniała mi się ta piosenka, nie dało się tego uniknąć. Z młodzieńczym pięćdziesięciolatkiem.
  http://www.youtube.com/watch?v=x3kicEsx7g0
  Prof. Ludwik Stomma miał propozycję, by atrakcyjność zwiększyć reklamą agencji towarzyskich i dostępnością prezerwatyw, to tak na marginesie.

 83. krzys52
  23 stycznia o godz. 22:53

  Krzysiu/Krzysio

  Odnosisz sie nie do mojego wpisu ale do czesci cytatu, ktory komentuje.

  Uwazam, ze Piotr i Pawel zadnego imperium „sila ducha”…nie pokonali – wrecz przeciwnie dostarczyli ideologii, ktora przez nastepne setki lat w roznych postaciach wladze CEMENTOWALA trzymajac lud w ciemnocie i pokorze.

  Az do resenesansu mozna bylo w czarnej europejskiej dupie tylko snic o przedchrzescjanskiej antycznej Grecji, ktora bez Chrystusa na prawie 2500 lat byla szczytem tego co czlowiek byl w stanie stworzyc.

  To wlasnie takim „swietym” zawdzieczamy zamkniecie Akademii Platonskiej i zburzenie Serapejonu

 84. Nikt nie przebije w szaleństwie ks. Oko, (no może poza Macierewiczem), który dziś dał taki popis w sejmie jako gość komisji parlamentarnej do walki z ateizmem, że … no właśnie – opadają szczęki, ręce i nogi, bo tego nawet nie da się skomentować.
  Ten facet musi mieć jakieś cholerne zaburzenia własnej seksualności, że wszystko kojarzy mu się z seksem dżenderem jako ideologią, powiązaną z marksizmem, nazizmem i wszystkimi plagami świata.
  Jeśli tak wygląda demokracja i wolność słowa w polskim wydaniu, to ja pier…
  Niech ten świr wygłasza swoje prelekcje w dowolnym miejscu, ale nie w parlamencie!
  A może zresztą i dobrze, że jako twarz kk, utytułowana na dodatek naukowo, kompromituje w tak widowiskowym stylu i obnaża „potencjał intelektualny” naszego kleru.
  Przy okazji słowo do Krzysi,
  antysemityzm dziś, gdy „nie wypada” kościołowi obnosić się z nim oficjalnie (w ramach poprawności politycznej) zamienił Żyda, masona i cyklistę na Dżendera.

 85. Kneset w Auschwitz to oczywiscie polityka.

  Izrael za posrednictwem swoich panstwowych organow chce stac sie wlascicielem i dziedzicem Holocaustu, ktory jako wyjatkowe wydarzenie w historii swiata ma dac panstwu Izraela wyjatkowe moralne uprawnienia z cala konsekwencja o wymiarze politycznym.

  Na Bliskim Wschodzie trwa wojna i wcale sprawiedliwosc i slusznosc nie jest jednoznacznie po stronie Izraela.

  Nie wiem czy Polska powinna stac sie trybuna dla reakcyjnego i prawicowego w wiekszasci – parlamentu izraelskiego.

  Nie wiem czy chcialbym by w imieniu WSPOLNEJ tragedii z przed 70 lat by Liberman wyglaszal tam swoje nacjonalistyczne brednie typu:
  Izrael to najbardziej moralny na świecie

  Auschwitz/Oswiecim to wspolna tragedia Polakow i Zydow ( i wszystkich innych ludzi dzielonych przez Hitlera nad podgrupy i podgatunki…) – to miejsce nie powinno stac sie wlasnoscia i trybuna do realizowania takiej czy innej polityki.
  A Parlament/Kneset to POLITYKA.

  Delegacja izraelska przyjedzie pod przewodnictwem Yuli Edelsteina – to byly czlonek Nacjonalistycznej Partii Religijnej – National Religious Party i wice przewodniczacy Forum Syjonistycznego.

  Nie czarujmy sie to nie jest kurtuazyjna braterska wizyta w kraju gdzie bilo przez stulecia serce narody zydowskiego to czesc polityki historycznej o bardzo konkretnym przelozeniu na bardzo kontrowersyjna biezaca polityke.

 86. Tekst jak najbardziej sluszny, panie Profesorze.

  A Faliczowi polecam pielgrzymke do Mekki. O Avigdora Libermana niech go glowa nie boli.
  Jak czytam te Krzysie, colour i innych, to rzeczywiscie wole St. Moritz anizeli Zakopane.
  Bylem pare razy w Kraju w ostatnie dziesieciolecia. Nie mam tu nikogo.

 87. @Kot Mordechaj:
  Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich może nie… Ale ze względu na to, kogo zrzesza, nie ze względu na „Polaków i Kresy”, jako takie. Gdy widzę relacje z wyjazdów na dawne Kresy, czasem by odwiedzić ziemię przodków, więc w formie pielgrzymki, to widzę też zainteresowanie miejscowymi atrakcjami turystycznymi. Nawet wczoraj wpadłem na relację z takiej wycieczki, która między Lwowem i Kamieńcem znalazła czas na wycieczkę na Howerlę. (Zresztą Gorgany i Czarnohora wśród Polaków chodzących po górach są wcale popularne; co oznacza, że można wyjść poza postrzeganie Kresów jako utraconego raju, czy miejsca narodowej tragedii i postrzeganie ich jako atrakcji turystycznej…)
  Obstawa powinna być proporcjonalna do zagrożenia. A kiedy w Polsce był zamach terrorystyczny?
  Myślę, że tak dochodzimy do tego, o czym pisze Gospodarz — do tego co tkwi w głowach. Polska, jako miejsce tragedii wśród wrogiego świata… W interesie i polskim, i żydowskim jest przełamywanie tego stereotypu, a nie potęgowanie go.

  PS.
  Nawiasem mówiąc, widziałem też kiedyś przygotowania do zabawy żydowskich dzieci na krakowskim Kazimierzu. Nie wiem jaki miały plan zwiedzania, ale skoro i na zabawę było miejsce, to znalazłoby się i miejsce na ‚poznawanie miejscowej kultury’, czy choćby lokalnych atrakcji turystycznych (taka Wieliczka też nie jest daleko…).

 88. Andrzej Falicz
  23 stycznia o godz. 22:35

  Konstanty mały czy duży a może nawet i wielki – nic tu nie ma do rzeczy. Chrześcijaństwo przynieśli do Europy konkretni ludzie, postacie historyczne, rzeczywiste, znane są ich losy, wypowiedzi.

  Nikt nie przeczy faktowi, że żył św. Paweł, że był Żydem i że to on zaszczepił w Europie chrześcijaństwo.

  Jeśli więc pan Hartman mówi o nazistach-chrześcijanach, to chyba wie, że chrześcijaństwo jest wprost od Żyda św. Pawła i że głosi ono wiarę w Boga opisanego w Świętych Księgach żydowskich. Naziści wierzyli więc właśnie w tego Boga. Chyba że nie byli chrześcijanami, no, ale pan Hartman (naukowiec) by się tak mylił, gdy pisze, iż byli?

  Fakty to fakty.

  Natomiast moja opinia jest jednoznacznie pozytywna: podziwiam św. Pawła. Rozmontował potężne Imperium Rzymskie i dziś nawet nie ma ludzi, którzy by na co dzień posługiwali się mową tego Imperium, czyli łaciną. Czyż to nie jest genialne? Jest!

 89. O Moj Boze! Zgadzam sie z Faliczem!

 90. atalia
  24 stycznia o godz. 9:18

  Natomiast moja opinia jest jednoznacznie pozytywna: podziwiam św. Pawła. Rozmontował potężne Imperium Rzymskie i dziś nawet nie ma ludzi, którzy by na co dzień posługiwali się mową tego Imperium, czyli łaciną. Czyż to nie jest genialne? Jest!…”

  A wedlug mnie bez chrzescijanstwa upadajace Imperium Rzymskie rozsypaloby sie wczesniej.
  Bez Imperium I Konswtantyna Wielkiego chrzescijanstwo pewnie by zniknelo jak dziesiatki innych sekt.

  Rzym wciaz istnieje WSZEDZIE wokol nas – od prawa po drogi – polowa jezykow europejskich matam korzenie.

 91. Andrzej Falicz: 24 stycznia o godz. 9:54

  A z tym co piszesz o sw Pawle i jego rozmontowaniu imperium rzymskiego zupelnie zgodzic sie nie moge. To nier sw Pawel rozmontowal Imperium, a genialni stratedzy rzymscy w III-IV wieku uznali, ze Imperium nie da sie utrzymac prezy pomocy koszto0wnych legionow, ale mozna to zrobic przy pomocy idei.
  I nawinal im sie kocept Jezusa Chrystusa i jego nauki czyli Chrzescianstwa. Zanim sie kto obejrzal, Konstantyn, Justynian skomercjalizowali chrzejscianstwo dzieki czemu, bez legionow, a przy pomocy biskupow i podrecznika PR zwanego Ewangelia zawladneli cala Europa i kawalkiem Azji. Wg mnie to wlasnie bylo najgenialniejszym zagraniem Rzymian. Szkoda, ze nie przewidzieli ks Oko i Rydzykow 🙂

 92. Patrzac racjonalnie na ten Evant trzeba sie zastanowic nad implikacjami w sferze bespieczenstwa i co za tym idzie implikacjami ekonomicznymi. Zastanowmy sie czy panstow polskie jest wstanie 120 parlametarzystom Knesetu zapewnic na terenie Polski wystarczajacy poziom bespieczenstwa w kontekscie prawa i konstytucji pantwa polskiego? z jakimi ogniczenie osobistej wolnosci musialmy bywatel kraju byc konfrotowany i czy owe bylyby konform z prawem? ile kosztowlaby obchody światowych Dni Pamięci Ofiar Holokaustu w Polsce i czy ta inwestycja politycznie bylaby korzystna dla Polski ?

 93. pawel markiewicz
  24 stycznia o godz. 10:07

  Andrzej Falicz: 24 stycznia o godz. 9:54

  A z tym co piszesz o sw Pawle i jego rozmontowaniu imperium rzymskiego zupelnie zgodzic sie nie moge.
  …”
  Z tego co piszesz wynika, ze sie zgadzamy w 100%

 94. Falicz

  wg mnie Sw Pawel byl instrumentem Imperium a nie sprawca demontazu tegoz

 95. Andrzej Falicz
  24 stycznia o godz. 9:54

  W sprawie języka rozmawiasz z samym sobą, bo ja napisałem, że nikt dziś na co dzień nie posługuje się łaciną, a piszesz, że połowa języków europejskich ma w łacinie korzenie. Nie umiesz dojrzeć, że to dwie zupełnie różne sprawy? Twoja rzecz.

  Ale nie zniknęło i to nie zasługa Konstantyna, a św. Pawła.

 96. pawel markiewicz
  24 stycznia o godz. 10:07

  To jest świetne: „bez legionow, a przy pomocy biskupow i podrecznika PR zwanego Ewangelia zawladneli cala Europa i kawalkiem Azji.”

  To znaczy, że nie było żadnego Imperium władającego Europą, częścią Afryki i Azji?

  „Szkoda, ze nie przewidzieli ks Oko i Rydzykow” – ale, na szczęści, przewidzieli Dziwisza, do którego kolędował Premier Polski Tusk, i przewidzieli Prezydenta Polski Kwaśniewskiego podpisującego Konkordat, a ponadto przewidzieli Palikota wspierającego katolicki Ozon….

  Na szczęście, bo Tusk razem z Dziwiszem mają realną władzę na Polską, także pawlem markiewiczem, podczas gdy Rydzyk ma figę z makiem.

 97. pawel markiewicz
  24 stycznia o godz. 11:17

  Falicz

  wg mnie Sw Pawel byl instrumentem Imperium a nie sprawca demontazu tegoz
  …”

  Moim tez.
  Mylisz mnie z Atalia.

 98. Przed chrzescijanstwem imperium rzymskie istnialo nieco ponad 300 lat. (od 27 p.n.e).

  Od momentu przyjecia chrzecijanstwa Imperium Rzymskie przetrwalo na wschodzie ponad 1100 lat! (Formalnie… do poczatku XX wieku! ) glownie dzieki:
  „przemyślanej strategii politycznej, promowania chrześcijaństwa, jako nowej oprawy ideologicznej dla instytucji cesarstwa…” niz autentycznej wiary.
  Konstantynopol to bylo wspaniale miasto z liczba mieszkancow dochodzscyh do miliona !
  Gdy w pozostalej Europie około roku 1300 w Anglii znajdowały się 3 miasta z liczbą ludności powyżej 10,000 mieszkańców – Londyn, York i Bristol.
  w Polsce -Kraków liczył najprawdopodobniej ok. 13 – 12 tysięcy mieszkańców…

  Zachodnia czesc upadla na skutek Wedrowki Ludow a nie na skutek Piotra i Pawla.

  Lacina wbrew powszechnej opinii nie jest językiem wymarłym

  Przertwala DZIEKI ! chrzescijanstwu –
  jest językiem urzędowym Państwa Watykańskiego, liturgii Kościoła rzymskokatolickiego i obrządku ambrozjańskiego (czy też mozarabskiego) oraz nieustannie poszerza zakres słownictwa na potrzeby codziennego użytku jego użytkowników i dokumentów wydawanych przez Stolicę Apostolską.

  Z łaciny wywodzą się współczesne języki romańskie, między innymi:
  francuski
  galicyjski
  hiszpański
  judeo-hiszpański (sefardyjski)
  kataloński
  korsykański
  portugalski
  retoromański
  rumuński
  sardyński
  waloński
  włoski

  Pamietam, ze jeszcze w moimLiceum w klasie humanistycznej uczono sie laciny…

  za to jezykiem Chrystusa – aramejskim mowi na codzien kilkaset mieszkancow 3 malych miasteczek w Syrii (BYLEM) – I to pewnie juz niedlugo…

 99. Jestem załamana, bo pierwszy raz przychodzi mi się zgodzić z opinią profesora. Byłam pewna, że nigdy i w niczym, a tu taka niespodziewanka z samego ranka…

 100. Post o braku proporcji w ekspiacji za przewiny kulturowe. Trochę o biciu w piersi-przeważnie cudze, o stereotypach służących wybrańcom bogów i skazujących na zgubę pominiętych. O troskach codziennych, na których kładą się cienie zaszłości. Wszystko w tonie pojednawczym.
  Dyskusja, najczęściej w formie monologów, też nie szczególnie agresywna. ,,Nie ma się do czego przyczepić”-jak zauważa Eligiusz.
  Po co zatem wprowadzać rentgena antysemityzmu wykrywającego filo i anty? A nuż się może okazać, że zafundowała go nam ciocia UNRA współfinansowana przez Mosad, MEMRI albo ADL w ramach programu ,,Hasbara”.
  Nie ciekawy to wykrywacz z komercyjnym programem przedsiębiorstwa ,,Holocaust”. Poza tym prymitywny, bo nie rozróżniający antysyjonizmu od antysemityzmu a tym bardziej antyjudaizmu. Na dodatek szowinistyczny; bez blokowania antypolonijnego spamu.
  * * *
  Pisze Pan profesor;
  ,,…nie wiem, co jest brzydsze…”
  (W domyśle) Polski antysemityzm czy żydowski szowinizm i arogancja. Jest w poscie więcej uwag na temat źle rozłożonych akcentach przewin, tkwieniu w stereotypach ocierających się o rasizm. Obustronnych. Jest także o zakłamywaniu historii ,,polskimi obozami” i ,,polską współodpowiedzialnością za Holocaust”. Ale i o celowym niedostrzeganiu ofiar i strat w II w. św. po stronie Polski.
  Ot, lekcja dyplomacji dla dyplomatołków. Dyplomacji polegającej na przekonywaniu wieloznacznymi sugestiami do zachowań zgodnych z racjami dyplomaty. O ile przekonywany zechce pojąć aluzje i wstąpi na sugerowaną mu drogę.
  Etyczne to i głęboko humanistyczne, ale…
  Uderza jedno w tej dyplomacji. Mianowicie; forma sporządzania tabliczek pokrywanych woskiem oraz dochodzenie praw ludzkich.
  W sytuacji gdy;
  Najeżdża kraj obce ciało polityczne (nie turyści) po to, by głosem z Polski chronić od zapomnienia obozy zagłady zbudowane w Polsce. Z czego tępi z geografii John z Mary zrozumieją tylko; ,,polskie”.
  (Gdyby tak rosyjska Duma zwaliła nam się na głowy, dla uczczenia poległych w Polsce krasnoarmiejców? Widzę bez wici kosy na sztorc i ostrzenie sierpów. W celach żniw-oczywiście).
  Najedzie z tabunem antyterrorystycznych jednostek insynuując zagrożenie dla bytu Izraelczyków polskim anty. Trafi z przekazem, bo siatka mentalna odbiorców przesłania przygotowana.
  (Gdyby niemieccy mundurowi pojawili się w Oświęcimiu…Już widzę nawiewających w lasy animować partyzantkę. Albo oddających się w niewolę).
  A Pan profesor nieśmiało prostuje insynuacje i sugestie. Dopomina się poszanowania Polski i współczesnych jej obywateli głosem pokornym a lirycznym. Co ma być miarą naszych praw. We własnym kraju dopraszać się łaski jaśniepaństwa? Bardzo klientelistyczne.
  * * *
  Zżera mnie ciekawość, taka talmudyczna; co zyskamy na wizycie?
  Za 15 mln. odstąpiliśmy Wujowi Samowi eksterytorialnie Kiejkuty z Szymanami. Za to za własną miliardową dopłatą całą przestrzeń publiczną Watykanowi. Jak zachowamy się wobec Izraela? Poprosimy o ochłap, czy dopłacimy za łaskę nawiedzenia?

 101. @Andrzej Falicz

  Trudno kogokolwiek pomylic z Atalia

 102. Falicz,

  jesli rozumiec ‚imperium’ jako wladztwo nad wieloma panstwami to rzymianie mieli takowe juz w czasie wojen punickich. w 27 p.n.e to juz bylo mega-imperiumCabe

 103. Żeby tylko się nie pozaziębiali, jak przyjadą do mroźnego Krakowa i Oświęcimia. Rozhartowali się tam w Izraelu.

 104. Do GOSPODARZA blogu.

  Na pańskim blogu szerzy się od dawna cyberprzemoc. Osoby o nickach: @krzysia i @krzys52 uprawiają, między innymi, flame war.
  Więcej informacji na temat karnej odpowiedzialności za cyberprzemoc na stronie:
  http://www.wschowa.lubuska.policja.gov.pl/policja_radzi/prewencja/cyberprzemoc

  Przykłady cyberprzemocy:
  – nękanie, straszenie, obrażanie w sieci lub za pomocą telefonu komórkowego;
  – wysyłanie wulgarnych e-maili i smsów;
  – kłótnie internetowe ( flame war);
  – rejestrowanie, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć i filmów;
  – podszywanie się pod inną osobę;
  – obraźliwe komentowanie wpisów na blogu.

  Grozi za to odpowiedzialność karna:
  Odpowiedzialność sprawców cyberprzemocy:
  – wysyłanie wulgarnych e-maili i smsów;
  – publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć i filmów;
  – podszywanie się pod inną osobę;
  -obraźliwe komentowanie wpisów na blogu:
  * mogą być zakwalifikowane jako przestępstwa z art. 190 kk, 191 kk, 202 kk, 212 kk, 216 kk, 267 kk, 268 kk, 268a kk, 269 kk, 269a kk, art. 287 kk – oszustwo komputerowe, przestępstwo ścigane z urzędu
  * oraz art.107 kodeksu wykroczeń
  * przestępstwa z art. 212 kk (zniesławienie) i 216 kk (zniewaga) ścigane są z oskarżenia prywatnego skargę można wnieść za pośrednictwem policji (art. 488 kpk).

  Pan, jako gospodarz tego miejsca ponosi odpowiedzialność za cyberprzemoc na tym blogu. Brak sprzeciwu, to de facto przyzwolenie.
  Jako etyk ponosi Pan odpowiedzialność podwójną.
  A jako potencjalny kandydat na członka parlamentu, organu stanowiącego prawo, wystawia Pan sobie świadectwo najgorsze z najgorszych.
  Tolerowanie blogowego kibolstwa dyskredytuje Pana pod względem moralnym i stawia na równi z protektorami kibolstwa stadionowego.

  Ataki blogowego kibolstwa można zgłaszać chociażby tu:
  helpline@helpline.org.pl

 105. nihil novi
  24 stycznia o godz. 14:33

  Do GOSPODARZA blogu.

  Na pańskim blogu szerzy się od dawna cyberprzemoc. Osoby o nickach: @krzysia i @krzys52 uprawiają, między innymi, flame war.
  Więcej informacji na temat karnej odpowiedzialności za cyberprzemoc na stronie:
  http://www.wschowa.lubuska.policja.gov.pl/policja_radzi/prewencja/cyberprzemoc

  Przykłady cyberprzemocy:
  – nękanie, straszenie, obrażanie w sieci lub za pomocą telefonu komórkowego;
  – wysyłanie wulgarnych e-maili i smsów;
  – kłótnie internetowe ( flame war);
  – rejestrowanie, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć i filmów;
  – podszywanie się pod inną osobę;
  – obraźliwe komentowanie wpisów na blogu.
  Grozi za to odpowiedzialność karna:
  Odpowiedzialność sprawców cyberprzemocy:
  – wysyłanie wulgarnych e-maili i smsów;
  – publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć i filmów;
  – podszywanie się pod inną osobę;
  -obraźliwe komentowanie wpisów na blogu:
  * mogą być zakwalifikowane jako przestępstwa z art. 190 kk, 191 kk, 202 kk, 212 kk, 216 kk, 267 kk, 268 kk, 268a kk, 269 kk, 269a kk, art. 287 kk – oszustwo komputerowe, przestępstwo ścigane z urzędu
  * oraz art.107 kodeksu wykroczeń
  * przestępstwa z art. 212 kk (zniesławienie) i 216 kk (zniewaga) ścigane są z oskarżenia prywatnego skargę można wnieść za pośrednictwem policji (art. 488 kpk).

  Pan, jako gospodarz tego miejsca ponosi odpowiedzialność za cyberprzemoc na tym blogu. Brak sprzeciwu, to de facto przyzwolenie.
  Jako etyk ponosi Pan odpowiedzialność podwójną.
  A jako potencjalny kandydat na członka parlamentu, organu stanowiącego prawo, wystawia Pan sobie świadectwo najgorsze z najgorszych.
  Tolerowanie blogowego kibolstwa dyskredytuje Pana pod względem moralnym i stawia na równi z protektorami kibolstwa stadionowego.

 106. Zawiadomienia o blogowym kibolstwie można zgłaszać chociażby tu:
  helpline@helpline.org.pl

 107. @nihil novi

  masz zupełną racje, alé widocznie w Polsce obowiazuje taryfa ulgowa na werbalne kibolstwo.
  Polityk w Szwecji nie mógłby prowadzic taki blog, czyli z podobnymi komentarzami.

 108. ozzy
  24 stycznia o godz. 8:34
  O Avigdora Libermana niech go glowa nie boli…
  O Libermana mało kogo głowa boli a jeśli już boli to prędzej o Izrael i to tylko dlatego że trzeba postawić sobie pytanie : jak to jest możliwe że w tym państwie jakby nie było ważne stanowisko szefa MSZ sprawuje było wykidajło z kiszyniowskiej tancbudy? To że ten obrzydliwy typ jest modelowym okazem rasisty jest tylko konsekwencją tego wyboru

 109. pawel markiewicz
  24 stycznia o godz. 13:28

  pawel markiewicz mnie podziwia, cytuję: „Trudno kogokolwiek pomylic z Atalia”.

  Dziękuję, ale nie zrewanżuję się ci tym samym, zwłaszcza że mógłbym cię pomylić z byle kim.

 110. Andrzej Falicz
  24 stycznia o godz. 12:57

  Dziękuję za wykład. Jednak… Nigdzie nie pisałem o tym, jak długo istniało Imperium Rzymskie i co łacina komu zawdzięcza, Natomiast pisałem, że nie istnieje Imperium i że dziś na co dzień nikt łaciną się nie posługuje.

  Spróbuj, geniuszu Falkiewiczu, choć raz odnieść się do tego, o czym pisałem i udowodnij, że dziś istnieje państwo Rzym i że dziś na co dzień jakiś naród posługuje się łaciną, a wówczas uznam cię za mądrzejszego od Platona.

  Masz zero, ZERO, argumentów, więc w ogóle nie odnosisz się do moich wpisów. Następnym razem zastosuję twoją metodę.

 111. nihil novi
  24 stycznia o godz. 14:35
  bo tu jest luz a zamiast bluesa często bluzg a i mozesz od co poniektórych usłyszeć won z naszego blogu.
  A Ty piszesz …’ na pańskim blogu”

 112. Gospodarz tego blogu jest po luzacku „nieuczesany” i – jak widać – „uczesania” nie wymaga również od swoich gości.
  Jego wolna wola, zgodnie z tytułem blogu luz blues.
  A że często jest to tylko luz, a nawet bluzg i niekoniecznie blues, to nie jego wina.
  Że ust nikomu nie zamyka, nie karci, a tym bardziej nie banuje?
  Jak się komuś to nie podoba, nie musi tu „wchodzić”. Nie od dziś wiadomo, że internet to przede wszystkim ściek. Jedne ścieki/portale/fora są bardziej cuchnące, inne mniej. Kwestia wyboru, na których chce się bywać.
  Też mnie wkurzają niektóre idiotyczne, agresywne posty, ale prof porusza istotne tematy i wielu blogowiczów odnosi się do nich rozważnie i inspirująco.
  To tyle i AŻ tyle.

 113. „Jak się komuś to nie podoba, nie musi tu „wchodzić”. ”
  —————————————————————————–
  Czyli jak się komuś nie podoba stadionowe kibolstwo, to nie musi na stadion wchodzić. Jak się komuś nie podobają antysemickie napisy na murach, to nie musi ich czytać. Czy dobrze rozumiem zaproponowaną wykładnię etyczno – prawną?
  Cyberprzemoc jest przestępstwem. A ta w wykonaniu @krzysi i @krzysia52, to przemoc o charakterze religijnym i rasowym.
  Albo się to akceptuje albo nie! Wobec wszystkich ras, religii, etc..

 114. nihil novi
  Troszkę jednak za daleko poszedłeś w porównaniach jakiegoś blogu do stadionowego kibolstwa.
  Przed komputerem siedząc, nie ruszasz tyłka i nie latasz np. z maczetą czy kijem bejsbolowym, ani nie bazgrzesz na murze obrzydliwych napisów.
  Dopóki okładamy się słowami w necie, jeszcze nie ma tragedii. To jest też upust agresji, ale nie bezpośredniej.
  Oczywiście, że ona może się przełożyć na agresję „czynną”, bo słowa mają też moc zabójczą, zwłaszcza gdy się kumulują i podżegają do czynu.
  Ale czy widzisz jakieś REALNE rozwiązanie w postaci takiego czy innego cenzurowania internetu? Niby są moderatorzy, niby są sankcje karne (przypomniej sobie, jak zawrzało w necie w związku ze sprawą „antykomora”) i co?
  Wirtual górą! Hulaj dusza, piekła nie ma!

 115. W poniedziałek 27 stycznia, w 69.rocznice wyzwolenia obozu zaglady w Auschwitz przybedzie delegacja 60 czlonkow izraelskiego parlamentu Knesset.Każdemu z nich bedzie towarzyszyc 1 z ocalencow Holocaustu. Dwa samoloty czarterowe z prawie 300 osobowa delegacja wyleca rano Izraela a powrócą tez tego samego dnia. Pamięć ofiar Zaglady upamiętnia sie raczej w dniu zwanym Jom Haszoa, wiosna, czyli 8 dni przed swietem Jom Haatsamaut – Dzien powstania państwa Izrael. Z kolei ten dzien poprzedza dzien pamieci poleglych we wszystkich wojnach.Niegdys Avraham Burg, byly rzecznik Knessetu w książce „Lanatzeah et Hitler” (Zwycięstwo nad Hitlerem) wystąpił z krytyka gigantycznego wpływu Zaglady nå zycie społeczno-polityczne Izraela.
  „Zaglada dawno sie skończyła i musimy sie podnieść z popiołów”-.pisał Burg. Dosc czesto odnoszono każde zdarzenie polityczne dö czasu Zaglady. Ostatnio np. zagrożenie nuklearne ze strony Iranu, wielu młodych Izraelczyków , którzy zamieszkali w Niemczech oskarża sie o zdradę pamieci Zaglady, izraelski min szkolnictwa postuluje nauke o Zagladzie juz dla uczniów klasy pierwszej a sprzeciwiaja sie temu media, ponieważ szesciolatki maja sie bapwić, cieszyć i uczyć o cudach natury, afrykanscy uciekinierzy, którzy maja byc wydaleni z Izraela demonstrują å media przypominają o tamtejszej historycznej tragedii Zydow, postuluje sie penalizacje slowa „nazista” poza uzytkiem informacyjno-edukacyjnym å jednocześnie krytycy odwołują sie do wolności slowa
  Uri Misgav, publicysta dziennika „Haarec” pisze, ze „trudno sobie wyobrazic większy wstyd anizeli wkorzystywanie przez przywódców państwa żydowskiego bezmala codziennie i bez uzasadnienia żydowskiej Zaglady. Wszystko jest dozwolone. Przy takiej dewalucji pojawia sie pytanie: czyz nie mamy do czynienia z nowego rodzaju postholocaustowym zaprzeczeniem?”. W jednej z ksiazek Sary Blau „Naarot lemofet” (Wzorowe dziewczęta) pokazuje falszywy mit o śmierci samobójczej 93 religijnych dziewczyn , ktore w ten sposób „wyzwolily sie
  ” z rak sadystow nazistowskich. Przykład ten jest wykorzystywany w edukacji seksualnej poboznych dziewczat

 116. mag
  24 stycznia o godz. 18:10

  nihil novi……
  ****
  Daj spokoj Mag, nie tlumacz niczego idiocie.

 117. Andrzej Falicz
  24 stycznia o godz. 0:43

  Istotnie cytowales Coloura, wedlug ktorego zydowska „wierchuszka” wymyslila chrzescijanstwo by podbic swiat. Dlatego spytalem o tego Heroda, najwyzszych kaplanow, itd. Bo to oni byli zydowska „wierchuszka”, czyli znow doszlismy do spiskowej teorii dziejow: chrzescijanstwo wymyslil… Sehendryn.

 118. Andrzej Falicz
  24 stycznia o godz. 0:43

  / Uwazam, ze Piotr i Pawel zadnego imperium „sila ducha”…nie pokonali /-

  – chrzescijanstwo rozprzestrzenialo sie w Europie w slad za Zydami… poprzez religie przejeli sieć, ktora Rzymianie zorganizowali stosujac rozne metody, m.innymi ‚ogniem i mieczem’.

  „zydowska wierchuszka” … projekt zbudowania zydowskiego imperium ( zwanym „Krolestwem Niebieskim” – wszak Zydzi to teokratyczne spoleczenstwo) na politycznych gruzach Cesarstwa Rzymskiego powstal w czasach Heroda, ktory polozyl na tym swoja lape. „Nowy Izrael”, „nowe Przymierze” „nowy Abraham, Izaak, Jakub ” to idee wypracowane przez Hilela Starszego ( pozniejszy dziadek Jezusa) jak i Menachema. Wychodzac z judaizmu babilonskiego propagowal odnowe duchowa i etyczna , ktorej wyrazem byl chrzest w wodzie. Ci ,ktorzy zostali oczyszczeni w ten sposob , stawali sie prawdziwymi Zydami. To byla swego rodzaju „umowa religijna” wynikajaca z osobistego wyboru i intencji.

  Dzieki ideom i praktykom Hillela wielu Zydow moglo zawrzec z Bogiem NOWE PRZYMIERZE poddajac sie obrzadkowi chrztu. Wielu z nich, zyjacych w diasporze uzywalo greckich imion, ale teraz otrzymywali imiona zydowskie ( mowi o tym Apokalipsa w wersie o bialym kamyku, na ktorym wypisane jest nowe imie ) , by poslugiwac sie nimi na religijnych nabozenstwach NOWEGO IZRAELA.

  … i to bylo zaczatkiem chrzescijanstwa, religii dzieki ktorej ( a nie mieczem ) Zydzi podporzadkowli sobie caly owczesny ( znany ) swiat.

  Z koniecznosci to jest tylko super skrot

  ps. szesciu na liscie Apostolow stanowilo najwazniejsze osoby w owczesnej spolecznosci zydowskiej… sam Jezus byl potencjalnym krolem.

 119. Może religia była NIEZBĘDNYM składnikiem budowy imperiów?
  Poręcznym narzędziem unifikacji różnych ludów?
  Mahomet byłby idealnym przykładem……
  Skoro nie wspólnota krwi, języka, to przynajmniej religii….

  Chrześcijaństwo rozpatrywałbym w tych kategoriach raczej.

  Pisaliście o łacinie jako języku liturgicznym.
  Jakie języki są ‚lingua franca” obecnie?
  Angielski, hiszpański i portugalski………
  Rozprzestrzenili je kupcy, misjonarze i idący ich śladem najemnicy…..
  Scentralizowana religia monoteistyczna bywała niezłym spoiwem.
  Ale, chyba nadszedł kres tej opcji.
  Teraz mamy idee…….

 120. Do „ozzy”:
  Widzę, że znowu dopraszasz się moich „pozdrowień”…
  Tępy, antysemicki katolu… że też Szwecja przyjmuje takie badziewie…

  Do „nihil novi”:
  Ale się nadymasz…
  Uważaj, żeby ci „żyłka” nie trzasnęła.
  Znasz pewnie takie stare powiedzonko: „nie strasz, nie strasz, bo się zesr.sz”

  Do obu wyżej wymienionych katoli:
  To jednak prawda, że „chłop wyjdzie ze wsi, ale nigdy wieś z chłopa”.
  Ja piszę swoje krytyczne opinie i nikogo nie zaczepiam, ale jeśli ktoś mnie zaczepia i mi ubliża – odpowiadam tym samym.

 121. Trudny,ciekawy temat,godny niezwyklego wysilku w celu zblizenia stron.Bardzo cenie sobie ksiazke Stefana Zgliczynskiego,”Jak Polacy pomagali Niemcom mordowac Zydow”.Uwazam,ze ta ksiazka daje bardzo solidna podstawe do dyskusji na temat stosunkow polsko-zydowsko-izraelskich.Wielkie dzieki autorowi za ta niezwykla prace,ze wszech miar,goda polecenia.
  Mysle,ze zorganizowanie solidnej dyskusji-dialogu z udzialem autorytetow-reprezentantow stron,moze dac temu tematowi szanse na nalezne znaczenie i perspektywe na prawdziwe i szybsze zblizenie stron.
  1000 lat wspolnej historii nie mozna pominac,lecz powinna ona byc podstawa do historycznego zblizenia.

 122. Jesli Twoj Ruch ma takich zwolenników jak wyżej – to gratuluję.
  Mnie wszystko jedno.
  Pozdrawiam „nihil novi”, tak trzymać!

 123. A ja nie na temat. Co to za kraj, co to za prawo, w którym to systemie dziewięcioletnie dziecko niemające zdolności prawnej nie dość, że dziedziczy dług, to jeszcze, bez żadnego zastanowienia, jest wzywane przez sąd reprezentujący jakoby „powagę i majestat Rzeczypospolitej” do spłaty tego długu. Przerażające. Chyba czas na jakąś formę obywatelskiego nieposłuszeństwa.
  Albo, zlać to, Skandynawia czeka…..

 124. Ozzy
  Nie nerwujsia.
  Krzysia jest specyficzna. Trochę jak prof. Pawłowicz, tyle że a rebours.
  Myślałam, że Krzyś 52 jakoś ją stonuje, ale jemu jej styl nie przeszkadza.
  No cóż, de gustibus etc…

 125. nihil novi,
  Gdy byłem w Izraelu, mój tamtejszy szef wyjaśnił mi, że nie wchodzi do sklepu, w którym ochrona niestarannie sprawdza torebki klientów. Widok ochroniarzy przeczesujących autobusy szybko mi zobojętniał, ale nigdy nie zapomniałem, że to, jaką ze sobą mam torbę i co z nią robię w miejscu publicznym ma kolosalne znaczenie. Warto mieć tę perspektywę na uwadze, gdy widzi się izraelskie wycieczki pod bacznym okiem izraelskiej ochrony. To jest wspaniały kraj, wspaniali ludzie, ale niestety w stanie pewnej – uzasadnionej – psychozy. To wojna powoduje, że nie są w stanie tak szybko rozstać się z demonami przeszłości – one są im potrzebne do ciągłej mobilizacji. Wróg, niestety, nie jest urojony.

 126. zz
  25 stycznia o godz. 0:17


  wspaniały kraj, wspaniali ludzie, ale niestety w stanie pewnej – uzasadnionej – psychozy. To wojna powoduje, że nie są w stanie tak szybko rozstać się z demonami przeszłości – one są im potrzebne do ciągłej mobilizacji. Wróg, niestety, nie jest urojony….”

  Moze jeszcze dopiszesz skad sie ten bezosobowy „wrog” wspanialego kraju i wspanialych ludzi wzial.
  Czegos tu zabraklo….

  W 1922 roku Palestyne zamieszkiwalo 668tys Arabow i 84 tys Zydow .Zydzi
  stanowili 11,1 % ludnosci.
  Po I wojnie światowej Liga Narodów zgodziła się na stworzenie Mandatu Palestyny pod brytyjskim protektoratem, z celem utworzenia „żydowskiej siedziby narodowej” – oczywiscie bez uzgodnienia z tubylcami, mieszkajacymi tam od 14-tu stuleci.

  Wrezultacie dalszych wydarzen poza granicami swojego kraju zyje parte milionow wygnancow i ich potomkow.

  Warto tu dodac, ze zasadniczy trzon ludności palestyńskiej zamieszkiwal te terytoria od czasów neolitu….

  „Pod wpływem oddziaływań kulturowych i religijnych, a także sporadycznych najazdów elit wojowniczych ludność ta zmieniała tożsamość etniczno-wyznaniową, będąc wpierw Kananejczykami, potem Izraelitami/ Żydami, następnie zaś aramejskimi chrześcijanami… a po VI wieku w wiekszasci muzulmanami”

  Ich pechem okazalo sie, ze nie byli europejskimi zydami.

  I tak powstal ten „czychajacy wrog” wspanialych ludzi – o ktorym piszesz.

  Jak widac nie jest to takie proste.

 127. atalia
  24 stycznia o godz. 9:18


  Natomiast moja opinia jest jednoznacznie pozytywna: podziwiam św. Pawła. Rozmontował potężne Imperium Rzymskie i dziś nawet nie ma ludzi, którzy by na co dzień posługiwali się mową tego Imperium, czyli łaciną. Czyż to nie jest genialne? Jest!…”

  Atalia nie bij piany i nie odwracaj kota ogonem.
  Sw.Pawel nie romontowal zadnego Imperium Rzymskiego!
  Istnialo jeszcze 1400 lat w Bizancjum!

  Imperium brytyjskie istnialo cos ponad 100 lat…
  a amerykankie bedzie jeszcze krocej.

  Miedzy innymi DZIEKI monoteistycznej religii, ktora stala sie ideologicznym jego spoiwem.

  Wiec jest dokladnie odwrotnie niz piszesz.

  Fakt, ze lacina w ogole jeszcze gdzies funkcjonuje to rowniez zasluga chrzescijanstwa czyli posrednio sw. Pawla z Tarsu – zhelenizowanego Zyda.

  Zaden jezyk nie przetrwa w niezmienionej postaci tysiac lat!
  Rodowitemu Anglikowi trudno sie polapac we wlasny jezyku z przed 500-set lat…

 128. „Dopóki okładamy się słowami w necie, jeszcze nie ma tragedii. To jest też upust agresji, ale nie bezpośredniej.”
  ———————————————————————————————————Tragedii jeszcze nie ma. Agresja jest kierowana do konkretnych ludzi.
  Nie ma żadnej jakościowej różnicy pomiędzy kibolstwem stadionowym a blogowym.
  Jeżeli oburza pobłażanie sądów, prokuratury, polityków wobec tych pierwszych, w równym stopniu powinna oburzać pobłażliwość wobec kiboli blogowych.
  Być może sędziów również wzrusza „specyficzność” łysych gentelmenów?
  To jest stosowanie podwójnych standardów moralnych.
  Być może dla „specyficznych” kiboli blogowych też należy odprawić jakieś ateistyczne nabożeństwo na ich jasnej górze? Przecież też są patriotami! Walczą o lepszą ojczyznę!

  Masz rację @ozzy, być w jednej drużynie, popierającej TR, z blogowymi kibolami, to nie tylko obciach, to nieprzyzwoitość

 129. Andrzej Falicz
  25 stycznia o godz. 2:50

  Ave Falicz!

  Przekonałeś mnie: Imperium Rzymskie istnieje i nadal włada, na co dzień jego mieszkańcy posługują się łaciną. Św. Pawła nigdy nie było. Atalia kaput.

 130. Chrzescijanskie (!) Cesarstwo Bizantyjskie uważało się za kontynuatora starożytnego Rzymu.
  Obejmowala jego wschodnia czesc.
  Językiem urzędowym była łacina, obowiązywało prawo rzymskie uporządkowane i ujednolicone za czasów Justyniana, zwany również kodeksem Justyniana.

  Trwalo do 1453 roku.

  1200 lat !
  BARDZO dlugo – od obwolania chrzescijanstwa oficjalna religia panstwowa.

 131. A ja o tym Knessecie w Auschwitz – ot kolejna impreza promocyjna przedsiębiorstwa tak trafnie opisanego przez prof. Finkelsteina.

  I z ciekawości – czy przez cenzurę przeszłyby równoważniki używanych przez Krzysię „polactwa”, „polaczków”, itp, itd, adresowane do żydów?? Bo jeśli nie, potwierdziło by to tezę, że wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre bardziej równe niż inne.

 132. krzysia, polecam pogotowie psychiatryczne, mam nadzieje ze dzisiaj otwarte.

 133. Andrzej Falicz
  25 stycznia o godz. 9:39

  Ave Falicz.

  Pisałem – powtarzam, geniuszu – że Imperium Rzymskie nie istnieje, a nie o tym, co się z nim działo. Nie mniej: dziękuję za informację, bo nie wiedziałem wcale o tym, że rozpad Imperium to proces trwający wiele wieków.

 134. ”W skład polskiej delegacji wejdą m.in. członkowie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej. W obecnej kadencji grupa skupia 26 posłów i sześciu senatorów. W spotkaniu poświęconym pamięci ofiar Holokaustu uczestniczyli będą też m.in. przedstawiciele polskiego rządu oraz europosłowie. Po obradach planowane są spotkania grup bilateralnych. Posłowie mają rozmawiać m.in. o przyszłości Muzeum Auschwitz ”

 135. atalia
  25 stycznia o godz. 11:01

  Andrzej Falicz
  25 stycznia o godz. 9:39

  Ave Falicz.

  Pisałem – powtarzam, geniuszu – że Imperium Rzymskie nie istnieje,
  …”
  Nie prawda! – pisales, ze sw.Pawel z Piotrem…rozmontowal Imperium Rzymskie.
  I z ich powodu…nikt nie mowi juz po lacinie.

  Ja napisalem, ze to nieprawda i z chrzescijanstwem jako oficjalna religia imperium trwalo jeszcze ponad tysiac lat w swojej wschodniej czesci a zachodnia upadla nie dzieki rozmontowywaniu czekogokolwiek przez dwoch apostolow ale na skutek wedrowki ludow i wewnetrzego rozkladu.

 136. Panowie,
  jakie to ma znaczenie, kto rozwalił Imperium Rzymskie albo tylko się do tego przyczynił?
  Pragnę wam przypomnieć, że mistycy i teologowie chrześcijańscy pełnymi garściami czerpali z antyku, przyswajając i „obrabiając” na potrzeby religii monoteistycznej z jej matecznikiem instytucjonalnym, czyli Stolicy Piotrowej w Rzymie, zarówno symbolikę, jak i dorobek filozofów starożytnych.
  Zainteresowanym polecam książkę Marie-Madelaine Davy „Symbolika romańska (XII w.)”

 137. Herstoryk
  25 stycznia o godz. 9:42

  Dajmy już sobie spokój z szukaniem drugiego dna tych wydarzeń. Powód jest jeden – uczczenie pamięci o miejscu i ofiarach. To będzie niezwykle podniosła i ważna uroczystość dla tych, którzy przeżyli pobyt w obozie i dla tych, którzy chcą bronić prawdy tamtego okresu.

 138. chce wierzyc ze w kazdym wypadku ta wizyta w polsce wyjdzie na jeszcze lepsze stosunki miedzy polska a izraelem

 139. @Wiesiek59 29.01.18:54 slusznie okresliles cel wydarzenia jako polityczno – indokrynacyjny. Wszelkie poszukiwania „innego dna” wiecej niz naciagane.
  Wielce rozsadny i…. odwazny tekst Autora, tyle, ze nie przeczytaja go srodowiska, do ktorych jest skierowany.
  Zwroce jednak uwage, ze falszywe jest uogolnienie autora w kontekscie Auschwitz, ze obozy smierci byly „do cna obozami zydowskimi”. Znalazloby sie w tym obozie miejsce dla dziesiatek tysiecy ofiar niezydowskich. Przeciez wiemy o tym wszyscy, wiec w jakim celu mamy o tym zapomniec? Tak jak zapominamy o milionach ofiar roznych holokaustow, jak chociazby 0rmian?
  Moj wujek, inzynier gornik na kopalni Brzeszcze kolo Oswiecimia wlasnie zginal w tym obozie. Z racji mojego miejsca zamieszkania spotykam Zydow, a nawet szczyce sie przyjaznia z osoba, ktora wyratowala sie z getta. Oprocz tej ostatniej osoby (ktora jest przeciwniczka tych „pielgrzymek”) nikogo ta wiadomosc nie interesuje. Kiedy wspominam, ze nie tylko Zydzi… i daje ten przyklad w najlepszym razie nastepuje wzruszenie ramion, brak zainteresowania i niewiara. Podobnie zreszta zachowal sie przewodnik izraelski, kiedy przed wejsciem do Museum Jad Vashem, wrecz sie zdenerwowal, ze zaklocam jego wyklad.
  W poprzednim lecie odwiedzilam corke wujka, ktory zginal, mieszkajaca dalej kilka km od obozu, nawiasem mowiac ani jej matka, ani ona nigdy w obozie nie byly. Mniej pamietaja, nie tak wrazliwe?
  Ja sama w tajemnicy przed nia pojechalam z bratem po raz pierwszy do obozu. Zachowanie mlodziezy izraelskiej tak mnie zniesmaczylo, ze nie kupilismy biletow, tylko pojechalismy do Brzezinki, ktora nie jest chyba w programie tych wycieczek.
  Kilka lat temu jechalam z USA na niepielgrzymkowa wycieczke do Izraela. Trzy czwarte samolotu zajmowaly wycieczki amerykanskich nastolatkow pochodzenia zydowskiego jadacych na darmowy oboz do Izraela. Bylam pelna podziwu nad sprawnoscia indokrynacyjna organizatorow, nawet w samolocie nie tracono czasu, co bylo dla mnie bezczelnoscia, wobec tego, ze nie wszyscy musza chciec uczyc sie piosenek hebrajskich.
  Oczekiwanie na odbior bagazy tez nie bylo bierne. Wiele tych grup spotykalam potem na terenie Izraela, oczywiscie w towarzystwie uzbrojonych mlodziutkich zolnierzy plci obojga. Z ciekawosci zapoznalam sie z programem takich grup. No, nie powiem…Jako ciekawostke podam, ze najwiekszym sponsorem tych wyjazdow byl oslawiony Madoff, a toz za nim najwieksi sponsorzy Tea Party – bracia Koch.
  Jakkolwiek bysmy sie nie starali Polska w oczach Izraela i obywateli roznych krajow pochodzenia zydowskiego jest miejscem kojarzacym sie z jednym. Jak sami zaznaczacie nie jestesmy wystarczajaco atrakcyjnym z innych wzgledow krajem, lepiej pojechac do Berlina, ktory nie kojarzy sie z niczym zlym. Wszelkkie festiwale w Kazimierzu, czy gdzie indziej, to tylko miejsce, gdzie mozna pomuzykowac i pobawic sie. Taki Woodstock a nie budowanie jesli nie mostow, to chociaz kladek.

 140. Obrady Knessetu i zadyma w Kijowie to idealna okazja aby policzyc pozytecznych idiotow oraz zwyklych pacholkow.

  ps. Knesset … oni tak na powaznie – wszyscy w jednym samolocie przyleca do Krakowa ? 🙂

 141. Czy to nie jest zwierzecy wprost antysemityzm Polakow ? …

  ” na 11tys przedszkoli tylko 10 sztuk zdeklarowało gotowość do implementacji programu równościowego – 10990 powiedzało NIE ”

  Moim ( i nie tylko ) zdaniem o 10 za duzo.

  ps. zydokomusza rownosc juz przerabialismy.

 142. zyta2003
  25 stycznia o godz. 16:15

  Kształtowanie młodzieży pod jakimś kątem, wpajanie jakichś postaw i nastawień w zależności od zapotrzebowania, trwa od tysiącleci.

  Mnie zastanawia jedynie sensowność programu w izraelskim wydaniu.
  Obsesje starców będących przy władzy chyba nieszczególnie dobrze wpływają na młodzież.
  Przekaz- świat jest wrogi- pozwala się zamykać a nie otwierać…….

  Co do dyskusji historycznej.
  Pan Falicz ma rację…..
  Może z poprawką, iż imperia buduje się setki lat.
  I setki lat umierają- przynajmniej w dawnych wiekach.

  A zniknięcie potężnych niegdyś bogów egipskich, rzymskich, czy greckich, odbyło sie niepostrzeżenie dla wyznawców.
  O dziwo, bogowie azjatyccy maja się całkiem dobrze, od kilku TYSIĘCY lat.
  Czyżby byli bardziej uniwersalni?
  Czy też proces zmian społecznych jest tam wolniejszy?
  Ostoją Bogów jest chyba wiejska populacja.
  W przypadku rolników stanowiących 2-6 % w krajach rozwiniętych, nie maja szans na przetrwanie.

 143. Wg zyd-prop-agit. jasna strona obrad zydowskiego parlamentu w Polsce jest mozliwosc pomocy w walce z „polskimi obozami”

  – hmmm ( glosno sobie myslac ) … skoro oni moga pomoc, tzn. ze te media kontroluja (o kontroli swiadcza tez i inne fakty). Skoro kontroluja, to znaczy, ze to ONI promuja w tych mediach „polskie obozy”. Mamy zatem sytuacje podobna do tej, w ktorej lyse lebki demoluja ci sklep a potem kaza placic za ‚ochronę’.

  … prawie raz po raz wychodzi mi zydowska, interesowna perfidia.

 144. Szewach Weiss ( kto zacz to chyba nie trzeba pisac, prawda ? ) raczyl byl kiedys rzec, ze nad Warszawa juz zawsze bedzie sie unosil zapach Jerozolimy.

  Jak to nam, Polakom rozumiec ( bo Zydzi chyba wiedza o co w tym biega ) ?

 145. colour
  25 stycznia o godz. 18:16

  Mam inną teorię.
  Kto posiada miliardy, ten posiada wpływy i władzę.
  Jakiegoś senatora, posła, czy prezydenta ma w……kieszeni.
  To dość wąska grupa wzajemnie się znających i skoligaconych ludzi.
  W skali globu kilka- kilkanaście tysięcy……
  Żydzi na pewno są tam nadreprezentowani,,,,,, tak jak i wśród noblistów, ale nie graja pierwszych skrzypiec.
  I grac nie będą.
  Coraz więcej chińczyków wchodzi do tego grona………

  „Jedzmy ryź, to będziemy mieli bardziej skośne oczy”……

 146. ps. ad 18:36
  czy to nie koresponduje z wypowiedzia Jonathana Ornsteina, ktory stwierdzil, iz : „Polska jest jedynym krajem w Europie, gdzie powiodły się próby reaktywowania wspólnoty żydowskiej. W większości przypadków próby wskrzeszenia tej wspólnoty w krajach europejskich nie były pozytywnym doświadczeniem. ”

  … bedac w Monachium widzialem w jednym miejscu grupe ok. 20-tu Turko-podobnych mezczyzn, ktorzy wczesnie raro oczekiwali tam na tych, ktorzy mieli oferty pracy … wiadomo, Turcy potrzebni sa Niemcom do pracy. Automatycznie nasunela mi sie wtedy mysl: komu i do czego potrzebni sa Zydzi w Polsce ?

 147. wiesiek59
  25 stycznia o godz. 18:39

  ” Tajne dokumenty Ambasady RP w Waszyngtonie z 1939 roku: Propaganda urabiana jest przez czynniki żydowskie, które mają w swoich rękach niemal 100 procent mediów. ”

  Zmienilo sie cos ?

 148. wiesiek59
  25 stycznia o godz. 18:08

  „Przekaz- świat jest wrogi- pozwala się zamykać a nie otwierać…….”
  ———————————————————————————————
  Słowo „pozwala” ma pozytywne konotacje. Tymczasem chodzi o indoktrynację zamykającą na świat. Zmuszającą do paranoicznego szukania wroga w każdym Innym, który nie akceptuje w sposób bezkrytyczny i bezwarunkowy „jedynej słusznej” wizji historii, świata.
  Nieszczęśni młodzi ludzie w Izraelu poddani są bezlitosnemu praniu mózgów.

 149. colour
  25 stycznia o godz. 18:59

  Europocentryzm przez waści przemawia……..
  Biali to zaledwie 1/ 7 populacji świata.
  Media kontrolowane przez białych niekoniecznie są opiniotwórcze w Afryce, czy Azji.
  Najbogatszym zaś człowiekiem świata był w tamtym roku magnat medialny- MEKSYKANIN.

  Wall Street, czy City, są ważne.
  Ale konkurencja rośnie.
  W innych krajach świata też.
  Rola naszej hemisfery w światowym PKB błyskawicznie maleje na rzecz BRICS.
  Za lat kilkadziesiąt może stanowić zaledwie 25% potencjału gospodarczego świata……
  Imperia upadaja długo.
  To oparte na korzeniach europejskich też może podzielić ten los.

 150. zz
  25 stycznia o godz. 0:17

  „To jest wspaniały kraj, wspaniali ludzie, ale niestety w stanie pewnej – uzasadnionej – psychozy. To wojna powoduje, że nie są w stanie tak szybko rozstać się z demonami przeszłości – one są im potrzebne do ciągłej mobilizacji. Wróg, niestety, nie jest urojony.”

  ———————————————–
  Sto lat temu dla Niemców i Francuzów wróg miał twarz sąsiada. Czy nie był urojony?
  Historia pojednania pokazuje, że jednak był urojony. Podobnie z Niemcami i Polakami. Dla młodych ludzi sąsiad nie jest już wrogiem. Dla starszego pokolenia współczesny sąsiad jest wrogiem w znacznym stopniu urojonym.
  Zgadzam się, że Izraelczycy żyją w stanie psychozy. Ale to nie jest psychoza „uzasadniona”. To jest psychoza w sposób instrumentalny „hodowana”.
  I to jest zbrodnia na młodym pokoleniu Izraelczyków.
  To od władz Izraela, i od wspierającego je kapitału, zależy czy, podobnie jak w Europie, „realny wróg” stanie się po prostu sąsiadem.

 151. nihil novi
  25 stycznia o godz. 19:06

  Jak na NASZĄ młodzież oddziaływał model harcerza z „Kamieni na szaniec”?
  Albo obecne rekonstrukcje historyczne, nowobudowany mit żołnierzy wyklętych?
  Czemu miało służyć straszenie Adenauerem w krzyżackim płaszczu?

  Sztuczki polityków skierowane do młodych sa dość ograne.
  Ale to właśnie polityka HISTORYCZNA może zmienić się w histeryczną…..
  I wzbudzić tak pożądane emocje jak nienawiść, strach, bohaterstwo, zaślepienie, poczucie wyższośći, czy zagrożenia…….
  To jest paliwo rakietowe wynoszące do władzy…..

  Zapewne istnieje w Izraelu lobby „wojenne” zarabiające krocie na strachu i dostawach broni. Lobby pokojowe nie ma tej siły.
  To samo jest w krajach arabskich, czy wśród Palestyńczyków.
  To że giną ludzie raczej nie obchodzi przywódców.
  Oni na tym ZARABIAJĄ!!!
  I zbijają kapitał polityczny///////

 152. wiesiek59
  23 stycznia o godz. 19:46

  nihil novi
  23 stycznia o godz. 19:04

  Na dostawach dla hitlerowskiej armii zarabiali WSZYSCY……
  ————————————————————————————————
  Niezwykle cenna uwaga!
  Tymczasem okazuje się, za sprawą, publicystów, że skorzystał na holocauście jedynie biedny, głupi, udręczony sześcioma latami nieludzkiej okupacji polski chłop. Chłop, który szukał żydowskich złotych zębów w popiołach pomordowanych.
  To nie ważne, że ten chłop był przez wieki pozbawiany ludzkiej godności, która pozwoliłaby mu na wykształcenie choć odrobiny empatii. To nie ważne, że lata okupacji, możliwej dzięki międzynarodowemu kapitałowi, w tym żydowskiemu kapitałowi, sponiewierały go do cna.
  Tryumf święci towarzysz Stalin: zabić jednego człowieka to zbrodnia, zabić miliony to statystyka. Zabrać prochom pomordowanych złote żeby to podły antysemityzm, dorobić się na holocauście miliardów to biznes.
  Przykre, ale prawdziwe.
  Czy kiedykolwiek, szanując prawa swoich współmieszkańców i współczując ich tragedii, potrafimy przeciwstawić się wyjątkowo perfidnej i niegodziwej propagandzie?
  Czas pokaże.

 153. Obrady Knesetu powinny mieć miejsce w Berlinie, gdzie zrodził się zbrodniczy plan. I w Nowym Yorku, który to współfinansował.
  Polska nie powinna się na to godzić. Ponieważ na zasadzie najprostszego skojarzenia to znowu Polskę oskarży się za zbrodnie holocaustu.
  Ciekawe co ma na ten temat do powiedzenia europoseł in spe, z ramienia Polski, Jan Hartman.

 154. Tak na marginesie…….

  Syjonizm to XIX wieczna koncepcja.
  Ten wiek płodny był w koncepcje filozoficzne które politycy przekuwali w realny byt.
  I większość z nich była ZBRODNICZA w ich wykonaniu…..

  Laboratorium Europa zaprzestało wyżynania się, nauczone kosztem setek milionów zabitych, że to nie prowadzi do niczego sensownego.
  Niestety, uruchomiono inne laboratoria, Afryka, Azja Mniejsza.
  Też będą musiały spłynąć krwią milionów, zamiast wyciągać wnioski z błędów Europy?
  A w kolejce czeka Azja………z bronią nuklearną.
  Oni też mają ambitnych polityków……

 155. Pozyczylam z biblioteki ( a jakze, moj oddzial publicznej biblioteki w NY jest doskonale zaopatrzona w polskie pozycje) ksiazke wydana w 2012 angielskiego historyka „Zapomniany holokaust. Polacy pod okupacja niemiecka 1939-1944”, z przedmowa Normana Daviesa. Czy w roku 1995, kiedy ukazalo sie pierwsze wydanie ksiazka byla wydarzeniem w Polsce? Nie mam pojecia. Chyba ciekawe jest spojrzenie historyka spoza kregu zainteresowanych ale zaczne czytac po podrozy, za ciezka do walizki. Zastanawiam sie, czy slowo holokaust „Forgotten Holocaust” mialby odwage umiescic w tytule polski historyk, skoro Zydzi rezerwuja je wylacznie dla swojej martyrologii. I jak wiemy osiagneli juz w tym urabianiu swiadomosci omal 100% sukces

 156. Poseł Marcin Mastalerek na łamach „wPolityce” przedstawia kilku osobników, którzy dostali się do Sejmu RP (niewiarygodne, a jednak!) z partii Palikota, której twarzą oraz lokomotywą ma być teraz Gospodarz. Przedstawia cytaty z „Newsweeka”, „Uważam Rze”, „Wprost”, „PAP”. Pogratulować towarzystwa!

  http://wpolityce.pl/artykuly/72363-moje-typy-do-komisji-sledczej-ws-wsi-grozenie-smiercia-wlasnemu-ojcu-wyrok-za-pobicie-kijem-bejsbolowym-wymuszenie-to-tylko-kilka-z-ich-dokonan

 157. O rownosci plci made by „postepowych” czyli ” Francois Hollande rozstał się z Valerie Trierweiler”

  Prosze jakie rownouprawnienie kobiet w tej Francji ! 🙂
  Gosciu JEDEN RAZ mowi, ze ona nie jest jego kobitka – i juz sie ta kobitka musi wyprowadzac. To nawet Arab jak chce sie rozwiesc to musi babeczce powtorzyć TRZY razy, ze „ja oddala”.

  Co na to obijacy nas postepowymi haslami Zydzi tudziez feministki … zwlaszcza Kazia Szczuka i Ciupakowna ?

 158. Nie ma nic gorszego niz bigot ktoremu antysemityzm padl na resztki mozgu. Wedlug tych narwanych dziadkow wizyta czlonkow Knesetu ma wchodzic w konflikt z suwerennoscia Polski. No niezle rozchlupala sie woda swiecona w lepetynach tych emerytow.
  Jak to dobrze, ze jest wolnosc slowa i demonstracji bo przynajmniej co i rusz widzi czlwiek jacy to glupole trafiaja sie w narodzie.

  http://wyborcza.pl/1,75478,15336405,_Przyjada_pod_obstawa_Mossadu__Hanba___Nacjonalisci.html

 159. Czyżby ten „nihil novi ” 19.36 to ten sam, bowiem ten ostatni to plecie wierutne IDIOTYZMY.

 160. Jedwabne – Kiejkuty – Auschwitz. Czy istnieje jakaś zbieżność?

 161. Genderow
  26 stycznia o godz. 10:32

  Moim zdaniem i tak i nie. Zbieżność dotyczy miejsca dziania się kaźni, także prapobudek sprawstwa. Wspólnym mianownikiem są Ziemie Polskie. Zbieżność dotyczy także sprawców pozbawionych jakichkolwiek uczuć humanitarnych niezależnie od przynależności narodowej.
  W przypadku Oświęcimia to na zimno zaplanowane ludobójstwo na masową, przemysłową, skalę pierwsze takie w historii ludzkości. Na całe szczęście nie w wykonaniu Polaków. Takiej nie wymyślił nawet KRK eksterminujący Indian Ameryki Południowej oraz inne ludy „pogańskie”, prowadząc chrystianizację wszystkich ziem, na które wkraczał i brał w posiadanie. Tak brał w posiadanie, bo ekonomicznie je wykorzystywał do spółki z profanum.
  Kiejkuty. No cóż plama, na naszym honorze. Pozwoliliśmy na to z pełną świadomością, zasłaniając się szczytną ideologią walki z terroryzmem, którego praprzyczyną jest nadal cywilizacja „zachodu” z metod chrystianizacji biorąca swoją pewność, że jedynie ona jest słuszna i musi sobie podporządkować cały świat, nawet kultury o wiele starsze od europejskich, a chrześcijańskiej w szczególności. W ten sposób swoje postępowanie idologizował każdy ludobójca. Jakby jednak na to nie patrzeć, to tak jak bylibyśmy współudziałowcami kaźni.
  Jedwabne!? Sami jesteśmy już świadomi nikczemności tego czynu, o czym już napomykał w swoim tekście właściciel bloga i wielu tutaj piszących. Dokonały go ręce ludzi zindoktrynowanych, ogłupiałych ideologią KRK, nędzą i poniżeniem z poduszczenia doktrynerów, którzy ludobójstwo mieli w swojej ideologii.
  Rozważ więc sam drogi Genderow [;-)] na ile są te zdarzenia ze sobą zbieżne. Moim zdaniem znak równości stawiają: miejsce i nikczemność czynu fakt, że są one konsekwencją ideologii pogardy i poczucia wyższości wobec innych uznanych za nie swoich. Różną się tylko skalą skutków liczonych w ofiarach.
  Nasuwa się tutaj zarazem pytanie o stan moralny naszej „klasy” politycznej, która nadal popełnia te same błędy, mogące doprowadzić do skutków gorszych niż Kiejkuty.
  Szkoda, że na blogu nie pojawia się Radosław. Bardzo cenię sobie jego opinie oraz zawiłe, ale dobitnie konsekwentne argumentowanie snutego wątku. Także ciekaw jestem opinii wielu innych piszących tutaj blogowiczów wykazujących się olbrzymią wiedzą i niezwykłą wrażliwością, a także wyczuciem tematu. .

 162. Nie przypisuję sobie wprawdzie „olbrzymiej wiedzy i niezwykłej wrażliwości”, ale myślę, że obydwie te wartości „posiadam” w przyzwoitej normie.
  Dlatego uważam, że stan moralny naszej „klasy” politycznej jest poniżej średnich stanów niższych, jak w rzece cierpiącej na niedomiar wody.
  Zestawiasz Oświęcim, Jedwabne i Kiejstuty tyleż ryzykownie, co słusznie.
  Ja też widzę pewien wspólny mianownik. Odczepcie się wszyscy, do k… nędzy, od nas Polaków, orłów i sokołów.
  O ile rozumiem oburzenie na bałamutne określenie „polskie obozy zagłady”, gdy chodzi jedynie o geograficzne ich położenie, o tyle nie podoba mi się wypieranie ze zbiorowej świadomości uczestnictwa w barbarzyństwie. Zwłaszcza w odniesieniu do Jedwabnego.
  Powiem coś niepoprawnego politycznie, ale nie robiłabym afery z Kiejstut. Rozumiem, że działy się tam rzeczy niezgodne z humanitarnym prawem, na którego zapisy Polska przystała, ale nie żałuję tych torturowanych ewidentnych bandytów, którzy mordują niewinnych ludzi bez najmniejszych skrupułów.
  Widocznie jestem mało wrażliwa.
  Jeśli coś mnie w tej sprawie wkurza i oburza, to „zdrada” ze strony naszych NATO-wskich sojuszników, którzy ujawnili szczegóły całej operacji, przerzucając ciężar odpowiedzialności (a trzeba by rzec – współodpowiedzialności) na Polskę.

 163. Zapomniałam zaadresować wpis z g. 17:08 do Lecha, oczywiście.

 164. Lech, Tamte wydarzenie łączy narodowa głupota. Nowe jej objawy dostrzec można w artykule; http://www.monde-diplomatique.pl/index.php?id=1_2

 165. Szczyt polskiego blaznenstwa. Pisalem wielokrotnie, kobiety nie powinny sie wypowiadac na tematy poza kuchenne.

  Jedna z nich pisze;
  „…Rozumiem, że działy się tam rzeczy niezgodne z humanitarnym prawem, na którego zapisy Polska przystała, ale nie żałuję tych torturowanych ewidentnych bandytów, którzy mordują niewinnych ludzi bez najmniejszych skrupułów.
  Widocznie jestem mało wrażliwa….”

  Na jakiej podstawie uwazasz ze ci przywiezieni do Kejkutow byli bandytami ???

  To twe swiadectwo ekstremalnej prymitywnosci. Zawstydzasz nawet Kaczynskiego, Macierewicza i KK.

  Do Kejkutow mogli by przywiesc twego syna, twego meza i nowo narodzone dziecko. Wszyscy, po zastosowaniu tortur by sie przyznali do kazdej z zarzucanych im zbrodni.

  Ty rowniez bys sie do wszystkiego przyznala. Do spowodowania katastrofy smolenskiej, do morderstwa na Olejniku, Lepperze i nawet do zabcia Kenedego.

  Tych z Kejkutow oprawcy przewiezli do Gauantnamo. Zaden z niech nie stanal przed sadem. Zadnemu nawet nie postawiono aktu oskarzenia. Bo kazda informacja pochodzaca z tortur jest gowno warta.

  A tu dalszy akt blazenstwa. Polska dama ubolewa ze sprawa wyszla na jaw. Kurwa mac !!! Jak wszstko bylo by fajne gdyby pozostalo tajemnica.
  Politycy zrobili z Polski sprzedajna kurwe. To ci sie podaoba. Gdyby tylko nikt nie wiedzial. Ale kasa sie nie podzielili, nie zadeklarowali lapowki w oswiadczeniach majatkowych.
  Ale kioskarke z Lodzi sadzili za 4 grosze.

 166. axiom 1
  Jak zwykle pieprzysz bez sensu w przekonaniu, że wszyscy, a zwłaszcza kobiety są idiotkami.
  Nie zgadzasz się ze mną? Twoja wolna wola. Masz inny pogląd na jakąś sprawę? – OK.
  Ale nie obrażaj ludzi ani podludzi w postaci kobiet, za jakie je uważasz. Już tylko tym wystawiasz sobie świadectwo, że jesteś zwyczajnym świrem, przekonanym o własnej nieomylności.
  Całkiem jak Pan Bóg. Na szczęście wszechmocy Ci brakuje, bo strach się bać, jakbyś urządził świat wedle swoich wyobrażeń, nie tolerujących „innych”.

 167. Genderow
  26 stycznia o godz. 18:08

  Mój drogi Genderow, co do Jedwabnego i Kiejkut to mogę się z Tobą zgodzić. Sory, co do Oświęcimia to nie! Byliśmy tam ofiarami, ai nasza narodowa głupota, na którą istotnie cierpimy, akurat w tym przypadku nie miała żadnego znaczenia.
  Dziękuję za podrzucony link. Z zainteresowaniem go przeczytałem.
  To wszystko co w nim napisano znam z różnych źródeł. Szczęśliwy jestem z faktu, że OFE mnie akurat już nie dotyczy. Jednak nie jestem aż takim egoistą, abym się tym nie martwił. Dotyczy ono młodszych, którzy tak jak np. moje dzieci, nie chcą dożyć wieku emerytalnego, a może ściślej rzecz ujmując, nie wierzą, aby w obecnych realiach w naszej ojczyźnie tego wieku mogły dożyć.
  Tak na marginesie. Po raz pierwszy w statystykach demograficznych pojawiło się zjawisko skracania się długości życia ludzkiego. Nie wiem czy to jest istotnie prawdą. Ale tak gdzieś przeczytałem. Czy jednak mediom można wierzyć?

 168. mag
  26 stycznia o godz. 17:08

  Masz moje pelne poparcie Mag, albo i jeszcze wiecej.

  Panstwa podpisuja konwencje o niestosowaniu tortur i czynia to w dobrej wierze. Z nadzieja, ze tych konwencji nie beda naruszac. Czasem dochodzi jednak do takich sytuacji jak 9/11 i pojawia sie koniecznosc pozyskania informacji, dla ochrony tysiecy ludzi. Taki szejk Mohamed nie byl zwyklym bandyta ktorego nalezalo traktowac zgodnie z obowiazujacym prawem lecz posiadaczem informacji od ktorej, byc moze, zalezalo zdrowie i zycie tysiecy ludzi. W takim wlasnie momencie konwencje bywaja naruszane, gdyz pojawia sie pytanie o to co wazniejsze – konwencja czy zycie tysiecy obywateli.

  Ja doskonale pamietam tamten wrzesniowy poranek, gdy stalem jak skamienialy przed telewizorem nie mogac uwierzyc, ze to co widze jest realne. Szejk Mohamed podtapiany byl po to bym nie musial przezywac kolejnych takich porankow, kiedy to zamordowano kilka tysiecy ludzi.
  Przy okazji, pamietam tez tlumy Palestynczykow – wiwatujacych i tanczacych z radosci, z powodu tamtej masakry.

  Takze z humanitaryzmem nie nalezy przesadzac. Chocby po to by nie wychodzic na glupka. Wtedy zaistniala koniecznosc pozyskania informacji – bez wzgledu na istniejace prawa. I te informacje uzyskano.
  Teraz rozlegaja sie glosy, ze pastwiono sie nad tym bydlakiem, podtapiajac go 180 razy, choc wszystko wyspiewal juz po drugim podejsciu. A moze nie nalezalo mu sie?

  Spij wiec spokojnie Mag ze swoja „niepoprawnoscia”, bo madrze myslisz.

 169. „Hotel Ruanda” był lepszy?
  Czy „rozrywkowość” ludu Bagdadu w czasach obecnych?
  A może „Pola śmierci”?

  Codziennie ludzie ludziom gotują jakiś los…..
  W walce o władzę, oczywiście…..

 170. krzys52
  26 stycznia o godz. 20:12

  Nie zawsze się zgadzamy, ale tym razem pełne poparcie.
  Akcja MUSI rodzić reakcję.

  Skoro islamistom wolno podżynać gardła na wizji bogu ducha winnym cywilom, to stawiają się poza prawem i wszelkimi konwencjami.
  Skoro wysadzają w powietrze bazary, kawiarnie, meczety, centra handlowe, w imie jakichś- często obiektywnie słusznych- racji, to takie metody należy wyeliminować WSZELKIMI sposobami.

  Prawa CZŁOWIEKA odnoszą się do ludzi, nie zwyrodnialców……..

 171. wiesiek59
  26 stycznia o godz. 20:22

  O to chodzi, ze w pewnym momencie, w pewnej nieprzewidzianej sytuacji, kazde prawo sie konczy i z tym fantem trzeba cos zrobic.

  Na taka okolicznosc przypomina mi sie film z S.Stallone, „Cobra”, w ktorym rozwial on nadzieje pewnego zwyrodnialca nastepujaco: „tu prawo sie konczy; i wkraczam ja”.

  http://www.youtube.com/watch?v=KiVanZyXVnQ

 172. Krzys52 i mag to swiadectwa zapasci cywilizacyjnej !

  Przeciez „te informacje” mogly by rowniez pochodzic od Krzysia52. Na pewno juz za drugim razem by wszysko wyspiewal. Gdyby byl przywieziony do Kejkutow.

  Gdyby pozyskano jakiekolwiek dowody warte przedstawienia w sadzie Szejk Mohamed juz dawno zostal by skazany i usmiercony.

  Tego wlasnie zapasc cywilizacyna nie rozumie. Ze sami bedac katowanym przyznali by sie do wszystkiego. Do zamachu na WTC rowniez.

  Jedyna roznica miedzy bydlakiem Krzysiem52, Bushem, i mag jest ze nie byli katowani jak Szejk Mohamed.

  Nie moge sie nadziwic temu prostactwu. Czemu sie dziwic ze bylo Jedwabne i tysiace innych miejsc jak Jedwabne skoro polak potrafi byc wasalem, slugusem i paskudna swinia w kazdej ze zbrodni.

  Wedlug was, Co wynika z waszych wypowiedzi, wedlug waszego prostackiego myslenia, kazdy polak zlapany w lapance w czasie okupacji byl rowniez bydlakiem, terrorysta i winnym. Wystarczylo by go torturowac i by sie przyznal.

  Inna spawa jest lamanie miedzynarodowych umow. Co za zgnilizna z tego Krzysia52. On popiera ich podpisywanie po to zeby je lamac. To wiecej niz skurwienie.

  Wkrotce Strasburg zarzadzi odszkodowani dla dwoch torturowanych w Polsce saudyjczykow. Tylko wy cmoki z wlasnej kieszeni powinniscie za to placic. Roszczen bedzie jednak wiecej.

 173. Krzyś 52
  Nie pozostaje chyba nic innego poza niereagowaniem na wściekły bełkot axioma.
  Ktoś go musiał mocno w życiu skrzywdzić (może kobieta i stąd ten prymitywny mizoginizm ?), że tyle w nim frustracji i agresji.
  Nigdy żadne argumenty do niego nie trafią, jeśli podważają JEGO
  „ścieżkę” rozumowania i widzenie świata.

 174. mag
  26 stycznia o godz. 21:07

  Mag nie zwracaj uwagi na tego debila Axioma. To czlowiek psychicznie chory, a na takiego to szkoda zdrowia. Czyz nie od dawna namawiam wszystkich do nierozmawiania z tym wariatem(?) Niech sobie wariuje solo; po co mu w tym pomagac?

 175. wiesiek59
  26 stycznia o godz. 20:22

  krzys52
  26 stycznia o godz. 20:12….

  Skoro islamistom wolno podżynać gardła na wizji bogu ducha winnym cywilom, to stawiają się poza prawem i wszelkimi konwencjami.
  Skoro wysadzają w powietrze bazary, kawiarnie, meczety, centra handlowe, w imie jakichś- często obiektywnie słusznych- racji, to takie metody należy wyeliminować WSZELKIMI sposobami….”

  Trudno o bardziej szkodliwe I falszywe zalozenie.
  Takie wlasnie dzialania wioda do nieskonczonej spiralii odwetu.

  Walka z plaga komarow przy pomocy bombardowania bagien.

  Interwencje, krwawe, niesprawiedliwe i ponizajace – tzw. zachodu – maja duzo dluzsza historie niz odwet zdesperowanych ludzi.

  Mozna ckliwie rozplywac sie w zalobie po 3000 tysiacach ludzi i wzruszac ramionami wobec smierci miliona tubylcow.

  Warto tez pamietac kto i dlaczego zostali stworzyl np. Talibow, skad wzial sie bin Laden.
  Czyim dzieckiem jest Hamas.
  Dlaczego Palestynczycy wysadzaja autobusy w Izraelu.

  Dobrym przykladem jest Iran – nie kto inny ale zachod doprowodzil do przewrotu i obalenia wybranego droga demokratyczna premiera Mossadeka – zainstalowano…szacha i kraj dostal sie w objecia terroru policji SAVAK szkolonej miedzy innymi przez izraelskich ekspertow od tortur.

  To obce wojska, wywiady z „zachodu” – destabilizuja, najezdzaja i bombarduja Bliski Wschod od dziesiecioleci – a nie odwrotnie.

 176. Andrzej Falicz
  26 stycznia o godz. 23:07

  Religie i ideologie dostarczają USPRAWIEDLIWIENIA dla zdobywania, bądź utrzymywania WŁADZY…….
  Islamiści wyżynają w imię Boga, demokraci w imię Praw Człowieka…..
  Obu formacjom zależy na petryfikacji lub rozszerzeniu stref wpływów i KASIE…….

  To jest tak czytelne, ale jakieś 90% populacji nie jest w stanie tego zobaczyć……

 177. Grzegorz Braun o inwazji „elity państwa położonego w Palestynie” na Polskę:

  To jest, jak mniemam, kolejna faza oswajania tubylczej ludności z kolejną „transformacją”, której efektem mają być istotne zmiany w formule zarządzania tym post-sowieckim, neokolonialnym tworem quasi-państwowym, jakim jest obecna atrapa państwa polskiego. Po „happeningu” artystki Bartany „RUCH RENESANSU ŻYDOWSKIEGO W POLSCE”, po urągającym prawdzie historycznej scenariuszu ekspozycji Muzeum Żydów Polskich, że o operacji „Jedwabne” nie wspomnę – to kolejny balon próbny, który przetestować ma z jednej strony odporność patriotów, a z drugiej spolegliwość kolaborantów. Ci ostatni prześcigają się w zgadywaniu życzeń faktycznych suwerenów – czego świeżą manifestacją jest ustawa 1066. Bez niej nie dałoby się wszak legalnie przeprowadzić tej operacji propagandowej, o którą Pani pyta – wszak do zapewnienia profesjonalnej ochrony tego kwiatu elity państwa położonego w Palestynie, który w najbliższych dniach wyląduje nad Wisłą, musiał tu już zawczasu zjechać kontyngent tamtejszego wojska i bezpieki w sile co najmniej dywizji…

  Czy Pana zdaniem pozytywne odniesienie się do obrad Knesetu na terenie Rzeczypospolitej może iść w jednym szeregu z patriotyzmem?

  Może iść w jednym szeregu i pod rękę albo z głupotą (to wersja optymistyczna), albo z agenturą (to wersja realistyczna) – co na jedno wychodzi, co do praktycznych konsekwencji. Nie jest wielkim odkryciem, że Polską zarządzą konsorcjum służb reprezentujących racje stanu różnych państw, z których żadne nie jest polskie. Główni udziałowcy, to rzecz jasna Rosjanie i Niemcy; pakiecik kontrolny zachowują Amerykanie; tradycyjnie trzymają ręce na pulsie Anglicy i Francuzi; mocne karty mają Ukraińcy; penetrują Chińczycy – to wiadomo, ale chyba tylko służby państwa położonego w Palestynie czują się u nas do tego stopnia swobodnie, by na długo przed ustawą 1066 bez krępacji na co dzień obnosić się u nas z bronią i podejmować działania połączone np. z czasowym zamknięciem stołecznego lotniska (sic).

  Szkoda czasu na dywagacje o jawnych zaprzańcach i sprzedawczykach, którym ten stan rzeczy bardzo odpowiada – bo po prostu innego sobie nie wyobrażają…

  http://www.ksd.media.pl/aktualnosci/1792-grzegorz-braun-o-obradach-izraelskiego-parlamentu-w-polsce

 178. Dziwię sie, że profesor pisze takie banjaluki że naziści to chrześcijanie i że to Polaków bardzo łączyło z Niemcami. Wiadomo jak kończyli np. księża w hitlerowskich Niemczech. Na tym poziomie to już nie wygląda na lapsus językowy lecz na zafałszowanie historii.

 179. wiesiek59
  26 stycznia o godz. 23:29

  Andrzej Falicz
  26 stycznia o godz. 23:07

  Religie i ideologie dostarczają USPRAWIEDLIWIENIA dla zdobywania, bądź utrzymywania WŁADZY…….
  Islamiści wyżynają w imię Boga, demokraci w imię Praw Człowieka…..
  Obu formacjom zależy na petryfikacji lub rozszerzeniu stref wpływów i KASIE…….

  To jest tak czytelne, ale jakieś 90% populacji nie jest w stanie tego zobaczyć……
  …”

  Dyskutujemy o eliminowaniu przeciwinika wszelkimi sposobami co ma usprawiedliwic tortury.
  Niektorzy wrecz twierdza, ze terrorysci nie powinni byc traktowani w „cywilizowany” sposob gdyz sami nie dzialaja w taki.

  To bzdura – zaden morderca nie postepuje w cywilizowany sposob a jednak ma prawo do bezstronnego sadu – trudno sobie wyobrazic roniez zeby np. Norwegia torturowala Breivika oraz z zemsty… rozerwala go konmi.

  Bo sa wciaz kraje bardziej i mniej cywilizowane – latwo pokazac ktore.

  Fakt, ze USA likwiduje wlsanych obywatelii za pomoca zdalnie sterowanych dronow.
  Lub facet za biurkiem gdzies w Ohio przyciskiem decyduje, ze dana grupa..”tubylcow” wyglada podejrzanie wiec miedzy ciastkiem a kawka naciska guziczek i zabija kilkanascie osob – to nie jest cywilizowane postepowanie i na miejsce kazdego zabitego terrorysty wraz z rodzina…pojawia sie trzech.

  Naprawde warto przeanalalizowac kto zaczal nakrecac spirale nienawisci i kto naprawde jest za to odpowiedzialny.

  Kto od dziesiecioleci ingeruje w sprawy innych panstw bez ogladania sie na koszty jakie ponosza „tubylcy”.

  „Kto TEN wiatr sieje ten burze zbiera”

  Czy zolnierz Allaha kiedykolwiek maszerowali uzbrojeni po zeby ulicami Nowego Jorku by wprowadzac krolewstwo Boga tak jak im sie aplikuje zachodni „nowoczesny” pozadek?

  Czy ktos kiedykolwiek probowal zadecydowac, ze Ormianie beda mieli swoje panstwo np. w Teksasie bez pytania oto Amerykanow – na podstawie starozytnych bajek o „boskim prawie do tej ziemi”?

  Tzw. „cywilizowane normy”…
  Naszego swiata?
  – wystarczy popatrzec na interwencje supermocarstwa w malutkiej Grenadzie albo „braterska pomoc” w czasie wiosny praskiej.

 180. Andrzej Falicz
  26 stycznia o godz. 23:07

  Ales sie rozpedzil. My mowimy o konkretnej sytuacji, o konkretnym tajnym wiezieniu CIA, w Polsce. I o wyciskaniu informacji z bardzo konkretnych zbrodniarzy, ktorzy w krajach arabskich moga sobie uchodzic za bohaterow, ale dla mnie, oraz wielu wielu innych ludzi, sa to zbrodniarze – mordercy tysiecy. I dlatego wlasnie nie mam najmniejszego zamiaru wracac do Adama i Ewy, bo mnie to po prostu dynda – razem ze wszystkimi Arabami, oraz ich losem. Dla mnie najwazniejszy jest moj interes, czyli moje bezpieczenstwo, i oczekuje od panstwa by sie o to zatroszczylo.

  Powiedz no mi jak Ty to sobie wyobrazasz – ze aresztowali tego Mohameda i po wyrecytowaniu mu Mirandy przyprowadzili mu adwokata, by ten oswiadczyl, ze nie maja podstaw do aresztowania go, bo nie maja zadnych dowodow winy? I zazadal odszkodowania za straty moralne klienta? Na jakim Ty swiecie zyjesz czlowieku? Bo ja nie wyobrazam sobie bym komus takiemu jak Ty mogl powierzyc obowiazek troski o panstwo i jego obywateli.

  Wszelkie prawa robione sa z mysla o normalnych przestepcach – nawet gdy sa oni seryjnymi zabojcami. Taki ktos kto podklada bombe o duzej sile razenia, w miejscu publicznym, nie moze korzystac z prawa do odmowy zeznan i obowiazkiem panstwa jest wycisniecie z niego informacji o miejscu zainstalowania ladunku. W trosce o zycie obywateli. Tymczasem Ty deklatujesz, ze i zamachowca majacego zamiar zdetonowac brudna bombe atomowa, w centrum duzego miasta, ale nie wiadomo ktorego, nalezy potraktowac tak jak przecietnego zabojce, przyznajac mu prawo do odmowy zeznan i rozkladajac rece – „bardzo nam przykro ale uparl sie, ze nie powie gdzie”. Dobre. Czy Ty zdajesz sobie sprawe z tego, ze w przypadku wybuchu Twoi wspolobywatele obdarliby Cie zywcem ze skory, za dopuszczenie do katastrofy?

 181. Andrzej Falicz
  27 stycznia o godz. 1:14

  „Czy ktos kiedykolwiek probowal zadecydowac, ze Ormianie beda mieli swoje panstwo np. w Teksasie bez pytania oto Amerykanow…”
  ****
  Nie probowal, bo nie ma takich mocnych.

  W przypadku Izraela – no bo przeciez do tego jak zwykle pijesz – tacy mocni byli i zdecydowali, ze Zydzi beda mieli swoje wlasne i suwerenne
  panstwo. A byli to – ze przypomne: USA, GB, ZSRR, i Francja. Przy goracej aprobacie wszelkich sojusznikow tych panstw. Wymienione panstwa byly jednoczesnie gwarantami istnienia panstwa Izrael – bez wzgledu na poglady Arabow. Problemy wyskoczyly gdy okazalo sie, ze Izraelowi bardziej po drodze z Zachodem, niz z sowietami – od wtedy zaczela sie przyjazn sowiecko arabska polaczona ze szprycowaniem Arabow ideologia, kasa, oraz bronia. Tak, z inspiracji Moskwy, wystartowal arabski terroryzm o swiatowym zasiegu. Teraz tacy Palestynczycy budza sie z reka w nocniku i rozdzieraja dzioby na caly swiat, ze wielka niesprawiedliwosc im sie dzieje. Tacy biedni i niewinni. O wybuchaniu autobusow z dziecmi, o sterroryzowaniu olimpiady w Monachium, o porywaniu i wysadzaniu samolotow z pasazerami, wola teraz nie pamietac.
  A ja mam pamiec jak slon. I pamietam doskonale takze te tlumy Palestynczykow, tanczacych z radosci po 9/11.

 182. Myślenie, jak widać, boli. Myślenie nie po myśli boli tym bardziej, bo wywołuje histeryczną wprost reakcję wyrażaną alogicznym bełkotem, który zamyka się w stwierdzeniu;
  Moralne jest to, co mi przynosi korzyść, niemoralne-co mnie krzywdzi.
  Bardzo ludzkie, takie egocentryczne, z etapu łowiecko-pasterskiego okresu cywilizowania się pochodzące. I funkcjonujące do dziś, jako adaptacja pierwotna.
  Wynika z tego, że proces hominizacji nie został zakończony-wciąż musimy zabijać. Szaleństwo rozlewu krwi (poza symboliczną wizualizacją tego procederu) trwa. Zmieniły się tylko wektory egzystowania znacznej części populacji człekokształtnych; pierwotnie zabijano, żeby trwać-dziś trwamy, żeby zabijać.
  ,,Ech, ty homo homisko,
  aleś stoczył się nisko”.

 183. Abulafia
  27 stycznia o godz. 6:0
  „Moralne jest to, co mi przynosi korzyść, niemoralne-co mnie krzywdzi.”
  ****
  To co propujesz nazywa sie swietoduchostwem i nie ma nic wpolnego z troska o panstwo.

 184. @krzys52
  27 stycznia o godz. 7:21

  Solidarny zdrajca i operuje pojeciem „troska o panstwo”. Zapasc cywilizacyjna jeszcze nie dopadla dna. Wiecej nalezy sie spodziewac.

 185. krzys52,

  Chodzi mi jedynie o wyjscie z jednostronnej moim zdaniem perspektywy natury konfliktu bedacego zrodlem terroryzmu.
  Jedynie diagnozujac powody w sposob obiektywny mozna znalezc wyjscie.

  Rozwiazaniem nie sa tortury, wiezienia czy drony jezeli przyczynami jest obiektywna niesprawiedliwosc.


  Nawiązując do historii powstania Izraela, nie sposób zapomnieć, że
  kraj ten zbudowany został na krzywdzie innego społeczeństwa – w
  Palestynie zderzyły się tragedie dwóch narodów – żydowskiego i
  arabskiego.

  Przetrwanie jednego społeczeństwa zostało okupione wielką
  krzywdą drugiego. O konsekwencjach takiego postępowania pisze
  Krzysztof Wolak: „Podbój innego narodu, skazywanie go na wygnanie
  lub izolację, eksterminacja ludności, pozbawienie samostanowienia,
  pokonywanie w działaniach wojennych – wszystko to będzie
  doświadczane jako uraz (psychologiczny) z daleko sięgającymi
  skutkami”.

  Rezultatem ekspansywnej polityki Izraela są narodziny
  „wysłanników Boga”, którzy oznaczają dla Palestyńczyków nadzieję na
  lepsze jutro: „W krajach, w których śmierć staje się codziennością, ludzie
  pozbawieni wszystkiego, nawet nadziei, wierzą w moc »wysłanników
  Boga«, w czasach zagrożenia u nich szukają otuchy i wiary w pokonanie
  zła.

  Idee przez nich głoszone, przywrócone pamięci niełatwo wykorzenić,
  są bowiem częścią tradycji, ludzie przywołują je na ratunek, kiedy
  konfliktu nie można kontrolować, bo sięga on granic chaosu, kiedy
  zagrożona jest jedność i niepodległość (…)”.

  Do samobójczych
  zamachów popycha często rozpacz, frustracja, nędza i przeświadczenie o
  braku szans na wydostanie się z beznadziejnej sytuacji. „Terroryzm to
  efekt bezradności – stanu, w którym nie dostrzegamy już innych
  możliwości uniknięcia pułapki albo czegoś, co tylko nam wydaje się
  pułapką”…”

  http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34574/004.pdf

 186. Krzysiu52

  Czyli dalszy ciag rozmowy z gluchym.

  Poslucha sobie co myslal o konflikcie bliskowschodnim Nelson Mandela
  http://www.youtube.com/watch?v=bJWJVip3aKg

  I napisal laureat Nobla 2010 Mario Vargas Llosa

  „…R.B. Cramer, Dlaczego Izrael przegrał?, Warszawa 2006, s. 81.

  Mario
  Vargas Llosa pisze nawet o przypadkach bezprawia i propagowania działań
  niegodnych cywilizowanego państwa: „stosowanie odpowiedzialności zbiorowej,
  tortur, burzenie domów, zabijanie terrorystów kosztem śmierci
  cywilów, nielegalne zatrzymania, karykaturalne sądy, które wymierzają
  oskarżonym surowe wyroki, zanim obrona zapozna się z treścią oskarżenia,
  działalność wywiadu wojskowego” – M. Vargas Llosa, Izrael–Palestyna…, s.
  16….”

  M.V. Lossa
  Laureat Premio Nacional de Novela del Perú (1967), Nagrody Księcia Asturii (1986), w 1994 otrzymał Nagrodę Cervantesa – najwyższe możliwe trofeum w świecie literatury hiszpańskojęzycznej.

  W 2002 otrzymał prestiżową PEN/Nabokov Award – nagrodę amerykańskiego PEN Clubu, a w

  2005 przyznawaną przez American Enterprise Institute Nagrodę Irvinga Kristola jako pisarz, „obrońca demokracji, wolnego rynku i indywidualnej wolności”…

 187. Polacy sami grają sobie na nosie. To Kiejkuty, to Majdan, to Kneset i tu masz pomnik szpiega i zdrajcy w środku królewskiego miasta. http://wiadomosci.onet.pl/krakow/nasz-dziennik-kiedy-pomnik-kuklinskiego/ftynm
  Dokąd to wszytko nie padnie

 188. Ciekawe, ze tematyka polsko-zydowska jest najbardziej komentowana.
  Jakies wyrzuty sumienia, czy poczucie winy ?

 189. Zabawne!
  PiS najpowazniej potraktowal przybycie gosci z Izraela.
  A kogo wystawil Tfuj Ruch – Panie Hartman?

  „Połowa posłów Knesetu jest dziś w Polsce. Nigdy nie gościliśmy tak licznej delegacji polityków izraelskich, ale rząd Donalda Tuska nie umie tego docenić.

  Przedstawiciele Knesetu oraz delegacje parlamentów z kilkunastu innych krajów uczestniczą w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu w byłym obozie Auschwitz-Birkenau w rocznicę jego wyzwolenia. A oprócz tego wezmą udział w spotkaniu międzyparlamentarnym w Krakowie.

  ….
  partie rządzące naszym krajem nie potraktowały poważnie tego wydarzenia. PSL wysyła na spotkanie jednego przedstawiciela, PO co prawda 17 posłów i dwóch senatorów, ale – delikatnie mówiąc – nie jest to pierwszy garnitur. Poza wicemarszałkiem Cezarym Grabarczykiem i outsiderem w PO Marcinem Święcickim trudno się na liście doszukać polityków z doświadczeniem na najwyższych stanowiskach czy w polityce zagranicznej. Poważnie sprawę potraktowała opozycja,

  PiS wystawił polityków z pierwszego szeregu, w tym byłą szefową MSZ i jej dwóch zastępców.

  Z Izraela przyjeżdża m.in. czterech ministrów, czterech wiceministrów, szef partii i szefowie klubów parlamentarnych najważniejszych partii. Wielu z nich jest tu po raz pierwszy. I warto, by im, i pozostałym członkom Knesetu, czołowi politycy polskiego rządu powiedzieli, dlaczego zwalczanie określenia „polskie obozy” jest tak ważne. I jak przydałaby się w tej sprawie pomoc Izraela.

  Po raz kolejny rząd korzystał z okazji, by w ważnej sprawie międzynarodowej siedzieć cicho…”

 190. Leon
  27 stycznia o godz. 10:56

  Ciekawe, ze tematyka polsko-zydowska jest najbardziej komentowana.
  Jakies wyrzuty sumienia, czy poczucie winy ?

  Bo o tej tematyce jest felieton komentowany przez blogowiczow.
  Takie proste a widac takie skomplikowane…

 191. Andrzej Falicz
  Wyraznie nie zrozumial Pan mojego wpisu.
  Nie pytalem o to, na co mi Pan odpowiedzial.
  Szkoda ze Pan nie zrozumial.

 192. Suplemencik do poprzedniego wpisu gospodarza – temat wciąż aktualny!

  Już wspomniałem, że w moim domu jedynym papierowym medium to „Angora”, przy czym „Angorką ” zajmuje się wnuczka, mniej lub bardziej skandalizującymi felietonami zachwyca się żona, a ja oglądam dowcipy z ostatniej strony, czytam humoreskę Wakuły z drugiej lub trzeciej strony, z ósmej Sobczaka i Szpaka (dwa samce), z dziewiątej felieton Martenki. Dawniej jeszcze czytałem speca od d***kracji (K-M), ale mi zbrzydło.
  Nie wiem czy popełniam przestępstwo, jeśli zacytuję fragment felietonu, który wszyscy blogowicze powinni znać. Chciałem sobie ułatwić pracę i skanowałem felieton Sobczaka i Szpaka, ale mój sprzęt mnie zawiódł i dał mi tylko sieczkę. Muszę więc pisać sam, co może spowodować drobne przekłamania.

  Już tytuł wzbudza entuzjazm u mnie:
  „Stop masturbacji”!

  Autorzy piszą o sławnym Zespole poselskim, ale boję się przepisać to, co oni pisali o pani Kempie, bo to się nadaje do sądu, choć się z tym zgadzam. Wymyślili wierszyk, godny rozpowszechniania – co niniejszym czynię:

  Pani Kempa stęka
  Poseł Dera gdera
  Że się przedszkolaki
  Naucza dżendera
  Gdyby ktoś nie wiedział
  Cóż to za cholera
  Wyjaśni mu Kempa
  A pokaże Dera
  Sens tej rymowanki
  W poincie się zawiera
  Dziś za zbawców Polski
  Robią takie ZERA

  Wspomnieli też, że w kolejnym rozdziale Głupoty Polskiej pani K. zajmie poczesne miejsce.

  Bardzo wysoko oceniłem Post Scriptum:

  Po zwalczaniu masturbacji w przedszkolach Zespół powinien natychmiast zając się odkłamaniem pokutującego wśród młodzieży twierdzenia, że „Częsty onanizm wzmacnia organizm”.

  Teraz moje PS:
  Dotarłem do materiałów „genderowatych”, z którymi warto się zapoznać. Przemyślę to i napiszę komentarz później.

 193. typowe judzenie antypolskie Panie Hartman, bezczelność i ignorancja: bolszewicka proweniencja wychodzi na wierzch. Gratuluję i życzę z całego serca „awansu” do PE. Im mniej Pana w POLSCE tym lepiej dla POLSKI i dla Pana. Szalom.

 194. @ Abulafia i @ Andrzej Falicz
  Dziękuje Wam za Wasze teksty. Napisałem swój. Potem przeczytałem odpowiedzi innych czytelników… i załamałem się. Zastanawiałem się, czy tak patologicznie myślę, czy też nie umiem się wysławiać? A chodziło w moim tekście o to samo, o czym piszecie w swoich. Ripostują nas natomiast osoby uważające się za racjonalistów. Okazują się jednak być równie zidoktrynowane jak fanatyczni wyznawcy jedynej słusznej prawdy. Czy taka w ogóle istnieje? Otwórzcie umysły. Nie czyńcie drugiemu co Wam niemiłe. Terroryzm jest bronią zaszczutego zwierzęcia, które świadomie we własnej obronie decyduje się na śmierć. Przypomnijcie sobie średniowieczne krucjaty. Przymusową chrystianizację, kolonializm, wojny i zniewolenia i inne okrucieństwa czynione człowiekowi przez człowieka. Celowe utrzymywanie ludzi w ciemnocie. Powiedzcie wreszcie temu STOP! i

 195. http://www.youtube.com/watch?v=pXzE0WnMonU

  Zle sie domyslam … nie traktuja tych Zydow jako przyjaciol ?

 196. Lech
  „Terroryzm jest bronią zaszczutego zwierzęcia” i to ma wszystko tłumaczyć i usprawiedliwiać?
  Czy przypadkiem nie upraszczasz?
  Kto zaszczuwał np. terrorystów w Wielkiej Brytanii i w jaki sposób? Byli to młodzi mężczyźni – obywatele brytyjscy, urodzeni i wykształceni tamże, którzy zostali zindoktrynowani przez fundamentalistów islamskich i którzy uwierzyli w hasło śmierć „niewiernym”, odbierającym im jakoby tożsamość, ingerującym (niepotrzebnie?) np. w Iraku.
  To dlaczego ich rodzice uciekli ze swoich islamskich rajów do tzw. wolnego świata?
  Dowiodło to raczej fiaska polityki multi-kulti w Europie i USA. Nie twierdzę, że nie popełniono błędów, ale żeby mordować przypadkowych ludzi w odwecie?
  A co się dzieje w Rosji przed olimpiadą w Soczi? OK, Putin chce odbudować podupadłe imperium i to może budzić sprzeciw narodów, które odzyskały, przynajmniej formalnie, prawo do decydowania o sobie, ale nie jestem w stanie akceptować takiej metody walki, która uderza w niewinnych ludzi.
  Po co wracać do religijnych krucjat średniowiecznych, czy kolonializmu, albo totalitaryzmu XX wieku?
  Wojny toczą się nadal, a ich podłożem są wciąż te same konflikty, kto kogo załatwi i pokaże, że jego ma być na wierzchu i równie niezmiennie toczą się wojny na tle religijnym. Teraz jest akurat wojujący islam w natarciu.
  Dziwne, że na to akurat dajesz przyzwolenie.

 197. Queer – „krewny” Gendera?

  Od pewnego czasu atakuje „zdrową siłę narodu” (CHŁOPA I ROBOTNIKA) bliski krewny „Gendera”, niejaki „Queer”. Głownie czytałem o jego kreciej robocie na forach niemieckich, ale dr Google wspomina o portalu „queer.pl”, czyli będzie nowy przedmiot ataku ze strony biskupów i profesorskiego OKA – z bruzdą od in vitro. Pewnie światli blogowicze od dawna wiedzą o co chodzi, tylko ja tak pozostałem w tyle. Tym niemniej zwracam uwagę na krótki wpis u Gugla:

  ***Queer (z ang. queer = dziwny, dziwaczny) – określenie używane od lat 90. XX wieku do opisywania społeczności LGBT i jej członków. Efektem tego była zmiana we współczesnej angielszczyźnie: pierwotne znaczenie tego słowa zostało zmarginalizowane i obecnie znaczy przede wszystkim „lesbijski”, „gejowski”, „homoseksualny” (czy generalnie „nie-heteroseksualny”, „nie-heteronormatywny”), w sensie pejoratywnym – stanowiąc obraźliwy odpowiednik polskiego słowa „pedał”.
  W naukach humanistycznych słowo queer jest zbiorczym terminem określającym przedmiot badań socjologicznych, psychologicznych, antropologicznych, kulturowych i krytycznoliterackich skupionych na analizowaniu i proliferacji ustalonych społecznie tożsamości oraz opozycji płciowych i związanych z seksualnością (kobieta – mężczyzna, płeć męska – płeć żeńska, heteroseksualność – homoseksualność itp.), w tym przede wszystkim konstrukcji subwersywnych tożsamości. Na zachodnich uczelniach od kilkunastu lat pojawiają się osobne studia i specjalizacje z zakresu queer studies, czasami wiązane z gender studies, a czasami stanowiące element studiów z zakresu „women’s studies” (problematyki kobiecej), np. na Humboldt State University.
  Użycie wyrazu queer w niektórych kontekstach może być postrzegane jako obraźliwe i zwłaszcza w heteronormatywnych społeczeństwach powinno być traktowane z ostrożnością, mimo że bywa wykorzystywane także w samookreślaniu się społeczności LGBT (podobnie jak określenie nigger wobec Afroamerykanów).
  ***

  Widać z powyższego, że byłoby trudno ustalić typ i stopień pokrewieństwa gendera i queera. Może to nawet to samo zwierzę, widziane z różnych stron?
  Ja ten wyraz spotkałem już dawniej, ale ostatnio w niemieckim artykule na temat protestu rodziców przeciw planowi nauczania, w którym wielu ludziom hasła programowe i nacisk na wzmożenie ich realizacji wydawały się niekorzystne dla ich dzieci. Niedawno temu pisałem o kilkudziesięciu tysiącach podpisów pod petycją o zmianę programu nauczania, już liczba podpisów przekracza 150 000, więc nie jest to problem błahy. Artykuł pojawił się w lewicowym czasopiśmie, jest jednak wyważony i zwraca uwagę na niebezpieczeństwa przesady w jakimkolwiek kierunku, bez analizy aktualnej sytuacji w nauczaniu przedmiotu o seksualności oraz biologii i bez konsultacji z rodzicami, którzy już obecnie mają poważne zastrzeżenia do sytuacji aktualnej, bo jest dużo negatywnych przykładów. Poza tym stwierdzają brak jednolitych programów i podręczników oraz przygotowania nauczycieli do prowadzenia tak wrażliwych tematów. Wołają tak, jak pani Kempa:
  „Stop i pomyśleć, zanim zmarnujecie umysły naszych dzieci”!
  Sam wspomniałem już kilkakrotnie o „dziwnych” (queer?) ćwiczeniach „praktycznych” pod hasłem:
  „Najpierw pobawią się chłopcy z chłopcami, a dziewczynki z dziewczynkami”.
  Tak zarządziła nauczycielka (chyba idiotka?) w jednej ze szkół w RFN!!! Nie rozwijam tematu, choć może byłoby warto. Jest wiele aspektów, jak dalsze praktyki (po zdobyciu kwalifikacji homoseksualnych) czy zadania domowe (z kim i jak często – czy wolno, a może nawet należy z mamusią lub tatusiem?))!?!?!?

  Wyraz „queer” pochodzi podobno z angielskiego , ale w niemieckim też jest, ale ma inne znaczenie. Oznacza, że coś jest w „poprzek” lub przynajmniej mocno „w skos”.
  Tytuł wspomnianego artykułu był dowcipny – dwuznaczny: „Alles läuft verqueert”! (Wszystko dzieje się „na opak”), albo w poprzek nurtu, hamująco wpływa, albo cos podobnego, ale nie ma związku z dziwnością.
  Mamy przecież na blogach Polityki wielu myślących w poprzek (Queerdenker), a w Niemczech jest bardzo silne Queer-Lobby. Ja przerobiłbym tytuł nieznacznie na „Alles ist verkehrt” (wszystko jest na odwrót), ale to byłaby woda na młyn odwetowców (Zespołu pani Kempy).

  W artykule autorka opisuje rozpacz i obawy tego Lobby, że protesty rodziców, tych wsteczników itp. (mnóstwo inwektyw) zahamuje obejmujące wszystkie przedmioty wdrażanie rzekomo nieistniejącej ideologii gender. Oj, istnieje ta ideologia, Panie profesorze i jest usilnie wdrażana w życie i to w porozumieniu z ważnymi instytucjami UE.
  Nie chodzi temu lobby o tolerancję, ten etap na Zachodzie mają dawno za sobą, ale o akceptację, „wielości i różnorodności zachowań seksualnych” jako normę w społeczeństwie i zmuszenie do zmiany zdania nawet wtedy, gdy coś uważamy za złe, ale nam siłą wciskają tę zmianę. Tak niestety są sformułowane zalecenia dla nauczycieli i wielu rodziców z tym się nie zgadza. Nie mogą dzieciom pozwolić na uniknięcie nawet aktualnego nauczania w sprawach seksu, bo grozą kary pozbawienia wolności. To już u nas „antygender” (kk) jest mniej srogi, bo teoretycznie można nie posyłać dzieci na indoktrynacje na lekcjach religii.
  Nie wiem, jak to wygląda w przedszkolach. Tam nie życzę sobie ani kapelana, ani masturbacji mojego prawnuka przez przedszkolanki, choć przyznaję – to może być dla niego ciekawe doznanie! Wybaczcie mi metodę posła, lubiącego oglądać lesbijki, on jest z mojego miasta i przykład „z góry” działa…

 198. Lechu, pieknie to napisales.
  „Terroryzm jest bronią zaszczutego zwierzęcia”

  Ale kto stoi za terroryzmem ? Terrorysta jest tylko wykonawca. Tu znajdziesz odpowiedz. http://www.globalresearch.ca/search?q=us+financing+of+terror

  Niemalze wszysko finansuje USA, Katar i Saudi Arabia, Unia i Nato. Nawet 14 z 19 zamachowcow 9/11 szkolilo sie w USA. Warto rowniez wspomniec ze pomysl wykorzystania islamu jako narzedzia walki politycznej i zbrojnej byl pomyslem Brzezinskiego. Sam przyznal w wywiadach. Jemu sie wydaje ze zasluzyl za to na medal.

  Ale to tylko jedna strona medalu. Solidarnosc rowniez byla tym zaszczutym zwierzeciem. Oni chcieli nawet wiecej. Chcieli zniszczyc nie tylko siebie, caly kraj rowniez.

 199. Czyi przyjaciele ? :

  Lista rekordów świata Izraela:

  Ustanowiony na ruinach innego państwa, którego naród jest niszczony – Palestyny (ludobójstwo rodowitych gospodarzy).
  Rekordzista świata w liczbie etnicznie czystek w miastach i wioskach – ponad 500 „oczyszczonych”.
  Rekordzista świata w liczbie deportowanych uchodźców – ponad 4 mln.
  Rekordzista świata w liczbie zdemolowanych domów – ponad 60 tys.
  Rekordzista świata w liczbie potępień wydanych przez ONZ – ponad 500.
  Rekordzista świata w liczbie przegłosowanych przez USA protekcyjnych wet w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – ponad 100.
  Rekordzista świata w mordowaniu niewinnych cywilów per capita – ponad 50 tys.

  Rekordzista świata w więzieniu cywilów per capita – ponad 250 tys.
  Rekordzista świata w okaleczaniu niewinnych cywilów per capita – ponad 50 tys. niepełnosprawnych.
  Rekordzista świata w zadawaniu ran niewinnym cywilom per capita– ponad 200 tys.
  Istnieją tylko dwa państwa chroniące taktykę Izraela w ONZ: USA i Mikronezja (czerwiec 2008: populacja 108 tys.)
  Jedyne państwo na świecie odmawiające prawa powrotu uchodźcom.
  Jedyne państwo na świecie okupujące całe inne i częściowo dwa państwa.
  Jedyne państwo na świecie jawnie kradnące wodę sąsiadom.
  Jedyne państwo na świecie uznające wyburzanie domów, jako środek zbiorowej kary.
  Jedyne państwo na świecie wyrywające z korzeniami drzewa, jako środek zbiorowej kary.
  Jedyne państwo na świecie uznające i stosujące umyślne niszczenie cywilnej infrastruktury.
  Jedyne państwo na świecie o zalegalizowanym prawie do mordów.
  Unikalne, jeśli chodzi o stosowanie żywych tarcz podczas operacji wojskowych.
  Jedyne państwo na świecie o zalegalizowanych torturach.
  Jedyne państwo na świecie, które bezprawnie buduje osiedla na okupowanych terenach.
  Jedyne państwo na świecie, w którym jawnie więzi się działaczy bez procesów
  Rekordzista świata w liczbie zorganizowanych punktów kontrolnych (wg Księgi Rekordów Guinnessa).
  Wg. Księgi Rekordów Guinnessa – rekordzista świata w liczbie wprowadzonych (wobec Palestyńczyków) godzin policyjnych.
  Rekordzista świata w liczbie żołnierzy odmawiających służenia w armii.
  Jedyne państwo na świecie, którego punkty kontrolne nie przepuszczają ciężarnych kobiet do szpitala; kobiety rodzą same i zwykle dziecko umiera.
  Jedyne państwo na świecie, którego punkty kontrolne nie przepuszczają chorych do szpitala, co kończy się śmiercią chorego.
  Jedyne państwo na świecie, którego punkty kontrolne stanowią ostatni etap orszaków weselnych.
  Jedyne państwo na świecie, którego punkty kontrolne nie przepuszczają dzieci do szkół.
  Jedno z dwu państw, które wbrew prawu międzynarodowemu, używa bomb kasetowych (rozpryskowych) i bomb ze zubożonym uranem. Drugim takim państwem jest USA… co za niespodzianka!
  Izrael, mimo iż jest bogatym krajem, otrzymuje największą pomoc finansową, większą niż cała Afryka Subsaharyjska.
  Izrael twierdzi, że jego wrogowie chcą wymazać go z mapy świata, a sam zrobił to wobec Palestyny!
  Izrael jest państwem, które wprowadziło broń atomową na Bliski Wschód – i jedynym, które odmawia złożenia podpisu pod traktatem o jej nierozprzestrzenianiu.
  Po NRD, Izrael jest jedynym państwem budujące mur segregacyjny.
  Po Afryce Południowej, jest to jedyne państwo stosujące segregację rasową.
  Izraelscy inżynierowie jako pierwsi na świecie skonstruowali żelazne bramy na drogach.
  Izraelscy inżynierowie skonstruowali pierwsze na świecie zelektryfikowane ogrodzenia segregacyjne.
  Izraelscy inżynierowie opracowali pierwszą na świecie gumową amunicję przeznaczoną specyficznie do strzelania w oczy.
  Izraelscy inżynierowie opracowali, jako pierwsi na świecie, gaz do zabijania niemowląt i wywołujący poronienia.
  Izraelscy inżynierowie skonstruowali pierwsze w świecie klatki dla upokarzania ludzi.
  Izrael to jedyne państwo na świecie, które posiada partię polityczną jawnie chroniącą przeprowadzanie czystek etnicznych na rodowitych mieszkańcach (Palestyńczykach).
  Jedyne państwo na świecie, które nadal stosuje rasistowskie prawa dyskryminujące rodowitych obywateli (Palestyńczyków).
  Izrael jest jedynym państwem na świecie, które posiada monument dedykowany terroryście, gdzie zbierają się i tańczą jego wyznawcy.
  Izrael to jedyne państwo na świecie, które więzi dzieci z powodów politycznych.
  Izrael to jedyne państwo na świecie, w którym za umyślne rozbicie głowy dziecka o ścianę dostaje się karę pracy społecznej w wymiarze jednego miesiąca! Jakich jeszcze dowodów trzeba, aby wykazać, że jest to państwo terrorystyczne?
  To jedyne państwo na świecie, które nie pociąga do odpowiedzialności swoich żołnierzy za mordowanie z zimną krwią pokojowych aktywistów.
  Żadne inne państwo na świecie w miastach i osiedlach nie zezwala mieszkać wyłącznie jednej grupie etnicznej.
  Jedynym państwem na świecie, w którym zezwala się na mieszkanie w domach skradzionych żyjącym uchodźcom, jest Izrael.
  Jedynym państwem na świecie, w którym zezwala się na uprawę ziemi zagrabionej żyjącym uchodźcom, jest Izrael.
  Izrael ma największą liczbę osiedli zbudowanych na etnicznie oczyszczonych wsiach, których prawowici mieszkańcy są żyjącymi uchodźcami.
  Izrael est światowym pionierem w zamianie miast na więzienia z bramami i godzinami otwarcia.
  Izrael odmawia zaprzestania stosowania zakazanych przez prawo miedzynarodowe bomb fosforowych.
  Izrael plasuje się w czołówce krajów o najniższych standardach bezpieczeństwa.

  Za: http://wakeupfromyourslumber.blogspot.se/2010/07/israels-list-of-broken-world-records.html

 200. Ci przyjaciele ( obywatela Hartmana ) rozpisuja sie o … : http://www.haaretz.com/news/national/.premium-1.570333

  … a o Oswiecimiu ani mru,mru !

 201. colour
  27 stycznia o godz. 17:53
  Duza czesc tego mozna rowniez przypisac Polsce. Np w liczbe deportowanych 10 mln niemcow. Drzewa z wyrywane z korzeniami poza niszczeniem domow to rowniez specjalnosc brytyjska. Np tak robili w RPA w czasie i po wojnie burskiej. Podobnie przyjaciele obecnych polskich politykow banderowcy postepowali w czasie holocastu ‚by bullet’, przeporwadzajac czystki etniczne na polakch i zydach (1941-44)
  A odnosnie tortur czy to ma znaczenie ze w Izraelu sa zalegalizowanie a np w Polsce zabronione pomimo czego it tak stosowane i aprobata zdziczalych polakow,… nawet tej tzw ynteligencji.
  Jednakze Israel to male piwko w porownani ze zbrodniami kolonialnych poteg. Tak wiec twoj wpis jest tylko nagonka na Izrael. Aktem oczywistej dyskryminacji.

 202. ostra jazda!
  niechby Rydzyk coś takiego wysmarował, już GW by okrzyknęła go antysemitą notorycznym, który zepsuć chce wizytę starszych naszych braci …

  ale recenzji listu w GW nie zauważyłem – może po prostu: nie zauważyłem …
  za to w „Erec Israel” pisali …

  ________________________________________________________
  http://glosmichnika.blox.pl/2014/01/Kneset-i-spalanie-tluszczu.html

 203. Ci wszyscy „torturowani” terroryści to „bardzo dobrzy” ludzie i należy się nad nimi „litować”.
  Oni nie torturują. Oni ścinają głowy. Wystarczy, że się jest Amerykaninem, Zydem, innowiercą, ateistą, gejem, zgwałconą kobietą, kobietą, która odważyła się uczyć lub zdjęła ich przepisowe religijne szmaty.
  Bardzo chętnie wysadzają w powietrze autobusy z dziećmi i z dorosłymi, sklepy, restauracje…
  Zamordowanie pasażerów porwanych samolotów oraz pracowników WTC to też był z ich strony taki dobry gest miłości człowieka do człowieka… Jak można ich za to więzić i torturować ? przecież to tacy „dobrzy” ludzie.
  Odnośnie zaś wziętych przez polskich urzędników milionów od Buscha, uważam, że powinno być wyjaśnione kto wziął te miliony i na co je zużył. Samo przekazanie pieniędzy nie jest niczym nagannym ponieważ Amerykanie wiedzą, że religijny grajdoł zwany Polska nie „śmierdzi groszem”, bo prawie wszystko wydaje na kk.
  Uważam, że polactwo nie nadaje się ani do rządzenia, ani do dyplomacji. Brak im inteligencji i kultury.
  99% społeczeństwa to tępy, nawiedzony, rozpity i okrutny motłoch, to naród straceńców, który nie nawidzi wszystkich innych dlatego nigdy nie miał i nie ma prawdziwych Przyjaciół, sojuszników i dlatego jest olewani w całym postępowym świecie.

 204. Andrzej Falicz
  27 stycznia o godz. 9:16

  krzys52,

  Chodzi mi jedynie o wyjscie z jednostronnej moim zdaniem perspektywy natury konfliktu bedacego zrodlem terroryzmu.
  Jedynie diagnozujac powody w sposob obiektywny mozna znalezc wyjscie.
  ****
  No to sobie diagnozuj ile zechcesz. Nie zapomnij tylko o odkreceniu historii, czyli o powrocie do rzeczywistosci (powiedzmy) roku 1920, kiedy to Arabom nawet do glowy nie przychodzil mysl o czyms takim jak panstwo Izrael w Palestynie.

  W miedzyczasie terrorysci arabscy nadal nie spotkaja sie z moja wyrozumialoscia – z powodu ich trudnego dziecinstwa. W dalszym ciagu oczekiwal bede od panstwa by troszczylo sie o moje bezpieczenstwo, nawet jesli ma to oznaczac podtapianie kolejnych szejkow Mohamedow.
  Jak widzisz ja odnosze sie jakos do Twoich postulatow, podczas gdy Ciebie stac jest wylacznie na klepanie tej samej mantry o niesprawiedliwosci jaka dotknela Palestynczykow. A to akurat nie jest moj problem i nie mam zamiaru im wspolczuc. Gdyby nie wchodzili w konszachty z Moskwa, to pewnie nadal mieszkaliby sobie obok Zydow, w panstwie Izrael, a na dodatek mieli dla siebie zachodni brzeg Jordanu.
  To mleko rozlalo sie dawno temu, w dodatku.

 205. axiom1 – czy ty aby nie jesteś wnukiem Różańskiego i Wolińskiej ? Tyle w tobie miłości do Polski i nienawiści do Polaków. Pewnie marzy ci się Polska bez Polaków, jak byś miał okazję byłbyś równie okrutny jak żydoubecja w latach 1944-1991. Kto ci tak nasrał w głowę tymi „750 tyś Polaków w Wermahcie”, „tysiące miejsc jak Jedwabne” ? A może „miliony” ? „Miliony takich miejsc jak Jedwabne” ? „750 milionów Polaków w Wermahcie” ? „Miliony żydowskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach świata aby pomóc swoim ziomkom w polskich obozach śmierci” ? 😀

  Zapodaj jakiegoś wiarygodnego linka 😉

 206. Solidarny terrorysta pisze;

  „W dalszym ciagu oczekiwal bede od Panstwa by troszczylo sie o moje bezpieczenstwo,…”

  Podczas gdy glownym celem solidarnosci bylo zniszczenia Panstwa.

  Krzysia nie dawaj do zrozumienia ze rowniez nalezysz do tych 99%. Przedewszystkim nie przekracaj komentarzy. Piszac ‚wszyscy’ generalizujesz i probujesz osmieszac a nikt z kometujacych tak nie pisal ze ‚wszscy’. To typowa polska zlosliwosc z kaczym zabarwieniem.

  Podobnie jak inne zakute lby pokazujesz brak zdolnosci zrozumienia sedna sprawy odnosnie tortur. Nie po raz pierwszy.

  1) Przedewszystkim olbrzymia wiekszosc aresztow przez okupanta w Iraku i Afganistanie to ludzie pochodzacy z lapanek.

  2) Aresztowani przypadkowo i nie podlegali zadnym z praw. Nie przedstawiono im oskarzen ani nie mieli spraw sadowych udowadniajacych jakakolwiek ‚wine’. Takich wlasnie osadzano bez wyrokow w Abu-Graib, Bergen, Kejkutach i Gantanamo. Uwiezienie bez wyroku jest jenym z najbardziej prymitywnych form opresji.

  3) Torturowanie tych ludzi na podstawie podejrzen i z zamilowania na wypadek ze cos wiedza bylo aktem skrajnie prymitywnego zdziczenia i zapasci cywilizacyjnej ze stony amerykanskiego okupanta i imperialisty.

  4) Faktem jest ze zaden z aresztowanych i torturowanych nie zostal o nic formalnie oskarzaony i skazany. Czesc wyszla z Gantanamo w wyniku negocjacji i wymuszonej zgody ze beda sie domagac odszkodowan. W Gantnamo nie bylo nawet jednego procesu. Nawet winy Szejka Muhammada amerykanski oprawca nie jest w stanie udowodnic.

  Po co wiec z zacietrzewieniem bronisz tortur ? Roznica miedzy toba i osobami przywiezionymi do Kejkut jest tylko taka ze ich torturowano a ciebie nie. Gdyby amerykaski oprawca ciebie torturowal rowniez do wszystkiego bys sie przyznala.

  Faktem jest ze gdyby US i ich wasale przestali finansowac terrorystow nie bylo by 99% organizacji terrorystycznych. http://www.globalresearch.ca/search?q=us+financing+of+terror

  Podobnie nieprzyzwoicie zachowywalas sie w sprawie pedalstwa. Ja pisalem ze to prywatna sprawa. Ty natomiast interpretujesz to z typowo polska zlosliwoscia i z kaczym zabarwieniem jako homofobia. To prowokacja z twojej strony.

  Poradzam bys nie szukala zaczepki do awantur wsord oponentow do kk. Bo robiac to oslabiasz anty klerykalny Ruch i pomagasz kk w utrzymaniu pozycji.

 207. mag
  27 stycznia o godz. 17:12
  Z całym szacunkiem dla Ciebie i Twojego sprawnego pióra oraz giętkiego umysłu. Przeczytaj jednak mój tekst ponownie z uwagą. Piszę o fanatycznych wyznawcach. Fanatyzm to oczywista patologia. W katolicyzmie także, a takich mamy nawet do 30% społeczeństwa. Patologie znajdziesz wszędzie. Na szczęście są marginesem. Większość muzułmanów to zupełnie porządni ludzie niczym się od nas nie różniący. Na podstawie postępowania psychopatów nie możesz oceniać całych populacji, z których się wywodzą. Czy potępiasz Norwegów za to, że znalazł się wśród nich Andreas Brevik. Zastanów się i na chłodno odpowiedz.

 208. krzys52
  27 stycznia o godz. 19:28

  Ciebie stac jest wylacznie na klepanie tej samej mantry o niesprawiedliwosci jaka dotknela Palestynczykow. A to akurat nie jest moj problem i nie mam zamiaru im wspolczuc. …”

  Nie rozumiesz!

  Diagnozowanie przyczyn jest konieczne by znalezc rozwiazanie.
  Tluczenie Palestynczykow po glowach NIC nie rozwiaze.
  Jedynym rozwiazaniem jest banalnie…sprawiedliwosc.

  Tym razem nie tak jak kilkadzieisat lat temu ponad glowami tubylcow.

 209. axiom1
  27 stycznia o godz. 17:38
  Dzięki axiom’ie-1 za miłe słowa. Znamy się od lat. Nasze mózgi pracują na jednakowych „falach”. Zdążyliśmy nabrać do siebie szacunku. Ty kiedyś zostałeś przekonany przeze mnie do racji Alicji Tysiąc, a mnie przekonałeś do tego, że D. Tusk istotnie stosuje dyktatorskie metody, w co początkowo nie chciałem wierzyć. Dziękuję za podrzucony link. Niczym on mnie jednak nie zadziwił. Wszak Fidel Castro był początkowo agentem CIA. Kiedy jednak przyszło do działania, wybrał swój naród i jego dobro (tak mu się wówczas wydawało). Jednak na fali entuzjazmu jaki wtedy panował a Ameryce Południowej, trudno mu się dziwić. Ponieważ był dobrze wyszkolony i inteligentny, uniknął setek zamachów organizowanych na niego przez CIA. Podobnie i Ibn (Bin) Laden, także szkolony i finansowany przez CIA i rząd USA. Z politykami USA był przez wiele lat za pan brat , dopóki Afganistan miał problem z ZSRR. Kiedy wektory się odwróciły, on także wybrał swoje trybalistyczne wspólnoty plemienne i zaczął ich strzec przed szemraną „demokracją” made in USA. Musiał zginąć w egzekucji. Za dużo wiedział. Co do wykorzystania islamu do walki politycznej przez Brzezińskiego. No cóż do takiego samego celu Z. Brzeziński wykorzystał Karola Wojtyłę (wiesz kto to taki) i katolicyzm. Udało mu się, bo ten nie okazał się zbytnio do narodu przywiązany. Teraz pewnie bardziej czytelne, nie tylko dla Ciebie, będzie owe 30% fanatyków, o których napomknąłem w poscie do mag. Tak… hmmmm…. axiom’ie-1 rozumu trzeba używać na co dzień. Co Ty czynisz! Niepotrzebnie się tylko zapalasz i zacietrzewiasz używając słowa grubego. To nic nie da. Inni rozumu używają tylko od święta, głównie chwaląc się przeczytanymi lekturami. Zero myśli własnej. Zerknij na blog Passenta.
  Pozdro,

 210. Lech
  Ani mi głowie uważać wszystkich muzułmanów za potencjalnych terrorystów.
  Podałam tylko przykład tych młodych chłopaków, londyńczyków wychowanych i wykształconych przecież w Wielkiej Brytanii i nie w jakichś gettach, którzy ulegli indoktrynacji islamskiej. Stąd moje uwagi o polityce multi-kulti, która w praktyce nie do końca się powiodła.

 211. Andrzej Falicz
  27 stycznia o godz. 21:53

  Jedynym rozwiazaniem jest banalnie…sprawiedliwosc.

  Tym razem nie tak jak kilkadzieisat lat temu ponad glowami tubylcow.
  ****

  Czy moglbys podac jakies szczegoly – jak to sobie wyobrazasz.

 212. http://www.youtube.com/watch?v=3u_3aT5r2n8
  TAK czy NIE – prof. Monika Płatek vs o. Józef Augustyn 30.12.2013

  PS:
  Bardzo zachęcam do posłuchania rozmowy prof. Moniki Płatek z prymitywem w koloratce, który toczył pianę wściekłości i nienawiści do kobiet.
  Pani prof. Płatek zdemaskowała kleszą tępotę, chamstwo, nieuctwo, nieuczciwość i celowe stwarzanie przez kler społecznych konfliktów w celu przykrycia rzeczywistych problemów kk takich jak pedofilia, przestępczość i pasożytnictwo kleru.
  W jednym tylko miejscu sie z Panią Prof. Płatek nie zgadzam, a mianowicie przywołanie w pozytywnym znaczeniu nazwisk Wyszyńskiego i Wojtyły…
  Przecież Wyszyński to antysemita tysiąclecia, a Wojtyła to ludobójca milionów chorych na AIDS.

 213. Z jednej strony potężny Izrael, z drugiej biedny naród palestyński od lat walczący o swoje państwo.

  „..Świat przygląda się nie robiąc nic, chociaż rozwiązanie konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami jest jedno: musi powstać jak najszybciej niepodległe państwo Palestyna, tak jak to było obiecane, gdy tuż po wojnie powstawał Izrael….”

  Społeczeństwo palestyńskie wypatrywało poprawy sytuacji we wrześniu 2011 roku, kiedy prezydent Autonomii Mahmud Abbas złożył na ręce Ban Ki-Moona oficjalny wniosek o członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zakładał on uznanie państwa palestyńskiego z terytorium składającym się z Zachodniego Brzegu (Samaria i Judea), Strefy Gazy i wschodniej Jerozolimy. Złożenie wniosku spotkało się z natychmiastowym oprotestowaniem nie tylko przez Izrael, Stany Zjednoczone i Unię Europejską…”

  To sie musi zmienic – to bedzie poczatek odwolania wojny miedzy krajami muzulmanskimi a „zachodem”.

  Za biliony wydane w roznego rodzaju kolonialnych wojnach by spacyfikowac tubylcow mozna by bylo wybudowac bliskowschodni rejon dobrobytu –

  „Wojny w Iraku i Afganistanie będą kosztować podatników USA nawet do 6 bln dolarów – obliczyli badacze Harvard University. Już poniesione koszty wojskowe to tylko jedna trzecia tej sumy. Najdroższa będzie wieloletnia opieka medyczna i zasiłki dla weteranów…itd”

  To caly Dochod Narodowy Palestyny razy 500!

  http://wilkregula.natemat.pl/39939,free-palestine-wolna-palestyna-koszmar-bliskowschodni-musi-sie-wreszcie-skonczyc

 214. „..Podałam tylko przykład tych młodych chłopaków, londyńczyków wychowanych i wykształconych przecież w Wielkiej Brytanii i nie w jakichś gettach,…”

  W gettach w Wielkiej Brytani.

 215. axiom 1
  Nie wiesz co to getto?
  Dzielnica, axiomie, kawałek miasta, gdzie w skupisku mieszka ludność danej nacji, która choć jakoś się zaadoptowała w swojej nowej ojczyźnie., woli mieszkać wśród swoich.
  Nawet w małej Brukseli jest niewielkie China Town, dzielnica arabska, a także kilka ulic, gdzie rzadko spotkasz „białego” przechodnia, bo mieszkają tam i mają swoje sklepy, knajpki itp. murzyni

 216. Wojtek A.
  Zauważ, że taki o.Józef Augustyn czy ks. Oko to faceci, którzy mają przede wszystkim problem z ich własną zaburzoną seksualnością. Przecież to co wygadywał ten drugi w sejmie było nie tylko idiotyczne, ale obrzydliwe i żenujące, gdy plastycznie opisywał rurę wydechową i tłok albo masturbowanie się dzieci przy stole.
  Takich facetów niezrównoważonych psychicznie i z wyraźną obsesją na punkcie seksu jest wielu. Jednym wystarcza podniecanie się w konfesjonale, gdy przepytują z „grzechów nieczystości” dziewczynki i chłopców, a inni lubią mówić o „tych” sprawach głośno, dorabiając do nich ideologię gender.
  Zgadzam się, że prof. Płatek niepotrzebnie przywołała jako pozytywne przykłady kardynała Wyszynskiego czy JPII.
  Pomijając zarzuty, które podajesz, to im polski kk zawdzięcza ten kleszy ciemnogród demoralizowany już na poziomie seminariów i tam zdobywający podstawy uprawiania hipokryzji, nauczany jak robić karierę tym szczególnym zawodzie.

 217. To prawda, kleszy ciemnogród demoralizuje już na poziomie seminariów,..
  Niedawno czytalem ze student klecha, na drugim roku teologii kleszego Uniwersytetu w Wa-wie, niejaki Sipowicz w 1975 roku bzyknal Kore ktora byla zona innego faceta.
  W wyniku czego urodzilo sie dziecko. Pomimo tak haniebnej postawy Sipowicz skonczyl klesze studia a teraz tyra jako ynteluktualista i ynteligencja w TR.

 218. Coś na wesoło o genderze

  Satyra w Polsce zdycha prawie ostatecznie. Z łezką w okularach wspominam takie kabarety jak Dudek, Tej, Elitę, a nawet Pietrzaka w poprzednim wcieleniu. Jeśli teraz Polak chce się pośmiać , musi słuchać polityków, ale nie jest to śmiech zdrowy, raczej sarkastyczny, zatruwający mózg. Jak zawsze próbuje kościół katolicki ratować naród (PODOBNO CZYNI TO OD WIEKÓW) i wysyła na pierwszą linię frontu swoich najlepszych profesorów teologii, jak tego od bruzd po in vitro lub specjalistę od niewłaściwego użytkowania rury wydechowej w silniku mechanicznym, wspierając pionierów autorytetem biskupów, równie dbałych o rozweselenie wiernych. Księdza Oko nawet rozumiem. Nie ma, a nawet nie powinien mieć pojęcia o seksie, ani o technice dzięki wybranemu kierunkowi studiów i ślubom czystości. Mając głównie do czynienia z ministrantami nie bardzo się orientuje w tej materii i pojawiło się u niego skojarzenie aktu kopulacji z ruchem posuwisto-zwrotnym w niektórych maszynach – stąd jego nieco frywolny i wątpliwej wartości dowcip z rurą wydechową.
  We wczorajszym Szkle Kontaktowym przypomniano to satyryczne osiągnięcie profesora, ale przytomny komentator, Pan Przybylik, przypomniał, że ruch silnika nie musi zawierać elementu posuwistego, może być napęd tylko obrotowy. Zapomniał tylko nazwisko konstruktora, a chodziło o silnik Wankla.
  Fakt, że ob. Oko pomylił (lub skojarzył) popęd płciowy z napędem silnika mechanicznego mnie nie dziwi, ale wywołał i u mnie skojarzenie z pewnym zdarzeniem z okresu pierwszej młodości, gdy usłyszałem jeden z najlepszych dowcipów śląskich, co mogło się dla mnie i dla innych osób skończyć tragicznie. Myślę, że ta historyjka jest perełką satyryczną, godną rozpowszechniana, a ja jej jeszcze nigdy nie upubliczniłem, poza opowiadaniem w najbliższym otoczeniu.

  A było to tak:

  Pracowałem jako nauczyciel w podopolskiej wsi, która z „metropolią” miała tylko połączenie PKS’em rano i wieczorem. Miałem coś do załatwienia w Inspektoracie i wybrałem się tym rannym autobusem. Przystanek był blisko PGR’u, gdzie odbywała się młócka zboża, a napęd młockarni nie był elektryczny jak obecnie, ale lokomobilem. Dla tych, którzy tego nie znają, to jest to praktycznie parowóz, tylko bez kół. Dymi i „jedzie” na stojąco, a koło zamachowe jest połączone z młockarnią pasem transmisyjnym. Autobus rusza. Pasażerowie zmęczeni i źli wczesnym wstawaniem w paskudnych nastrojach i milczą. Naraz pewien młody człowiek głośno opowiedział dowcip, prawdopodobnie sobie o nim przypomniał, gdy obserwował pracę lokomobilu w PGR’ze:

  ***Francik się ożenił. Po nocy poślubnej żona przychodzi do teściowej i się skarży, że Francik nic a nic… Matka woła Francika i mu tłumaczy: „Widzisz, jak ten kokot robi z kurą, tak musisz robić”! Francik zrozumiał!
  Po następnej nocy żona znów się skarży: „Muter, Francik się na mnie położył, machał rękami i krzyczał – kikiriki”!
  Matka woła nierozgarniętego żonkosia i pokazuje mu pracujący lokomobil: „Widzisz? Tak musisz robić”!
  Na to Francik po zastanowieniu: „Mutter, to takie tam a nazoud to bych już poradził…ale jak te jajca do takiego szwungu dostać „??? (tu miał na myśli ruch obrotowy koła zamachowego).
  Opowiadający dodatkowo pokazał rękami, jak to jest z tym szwungiem. W autobusie wybuchła niesamowita salwa śmiechu i kierowca o mały włos wpakowałby nas do rowu.***

  Gdyby gender działał na Francika w tamtym okresie, nie byłoby skarg żony, ani tego dowcipu.

 219. Axiom1
  Ciebie to zawsze żarty się trzymają
  No i co z tego, że Sipowicz skończył filozofię na ATK? Przecież tam studiowały również osoby świeckie i nikt od nich nie wymagał celibatu, bo nie wybierali się na księży czy zakonników. Tak samo jak na KUL-u.
  Czy innym absolwentkom i absolwentom świeckim też byś zaglądał do łóżka?
  Zresztą Kora i Jackowski pozostawali ze sobą w przyjaźni aż do jego śmierci. Ale co ci do tego?
  Chyba, że lubisz „pudelkowe” ploty.

 220. mag
  28 stycznia o godz. 10:58
  To byl przyklad na temat kleszej edukacji. Zgnilej, niemoralnej i nie etycznej juz w zarodku. To byl przeciez student teologi i w kleszej instytucji. A teraz twarz yneligencji w Ruchu, parti rzekomo anyklerykalnej.

  Ty powinnas zaakceptowac Trynkiewicza na rzecznika praw dziecka.

 221. axiom1
  No i znowu poleciałeś po bandzie, dla odmiany z Trynkiewiczem. Całkiem niepotrzebnie.
  To nie klesza edukacja „zdemoralizowała” faceta, który przecież się na księdza nie szykował. Pewnie bzyknąlby Korę, a ona jego, skoro było to im pisane, również gdyby studiował filozofię na UW.
  Twój przykład jest od czapy. Klesza edukacja demoralizuje kleryków. To w seminariach jest nadreprezentacja potencjalnych homo i pedofilów, bo wielu młodych mężczyzn, którzy mają problemy z własną seksualnością, tam znajduje środowisko „przyjazne”, a jednocześnie mają świadomość, że pozycja księdza i jego kolejne awanse zawodowe zapewnią mu dostatnie życie. Ani nie przeszkodzą w praktykowaniu swoich upodobań seksualnych.
  Nie twierdzę, że nie ma w ogóle księży z tzw. powołaniem, ale to oni właśnie, jak np. Wojciech Lemański, padają ofiarą feudalnych i niemoralnych stosunków w tej najstarszej chyba mafii świata nowożytnego.
  P.S. A swoją drogą, kogo miałby wspierać Sipowicz czy Hartman?
  Znasz w Polsce jakąś partię naprawdę antyklerykalną?
  To już chyba lepiej, by znaleźli się w TR ludzie, którzy mogą mieć wpływ na to, taką się stała. Nie tylko na poziomie deklaracji.

 222. mag,
  na czym,, poza ich deklaracjami, opierasz swoje przekonanie, że TR zrobi cokolwiek realnego w sprawie odklerykalizowania Polski?

 223. nihil novi
  Odpowiem ci pytaniem na pytanie. A kto odklerykalizuje Polskę?
  Nikt inny tego nawet nie deklaruje.
  Akurat w tym TR może mieć wsparcie LSD i części PO, bo w nowym „rozdaniu”, już bez Gowina, Platforma musi, a przynajmniej powinna przesunąć się zdecydowanie w stronę centrum. Na prawo nie ma miejsca i ściganie się z PIS-em czyli wersją hard PO-PIS-u jest bez sensu.
  Wielu dotychczasowych wyborców PO jest rozczarowanych także jej kunktatorskim konserwatyzmem bliżej kruchty niż nowoczesnego, otwartego społeczeństwa.

 224. mag
  opowiem żartem: moje pytanie było pierwsze 😉
  jak odpowiesz, odpowiem i ja! OK?

 225. OK.
  Nie mam żadnych przesłanek poza ich deklaracjami i nieudanymi próbami ,jeszcze gdy TR był Ruchem Palikota, przeforsowania w sejmie np. projektu ustawy o związkach partnerskich lub happeningami w sprawie apostazji. Klimatu do rozwiązania konkordatu na razie nie ma, wiec Palikot może tylko gadać.
  Ale od czegoś trzeba zaczynać i ktoś cię musi poprzeć, by coś drgnęło.

 226. OK, dziękuję!
  pytasz kto odklerykalizuje Polskę? Niedawno Pieronek powiedział, że dopóki w święta będą takie tłumy w kościele, on jest o kościół spokojny. I ma rację. Dopóki społeczeństwo w swojej masie nie dorośnie do zmian, dopóty żaden polityk nic nie zrobi. Politycy, a zwłaszcza ci którzy mają już profity z polityki,, choćby w postaci diet poselskich, robią to, czego od nich oczekuje masa. Dlatego zmiana nie wyjdzie od polityków.
  I Miller i Tusk mają o całe niebo więcej politycznego wyczucia od Hartmana.
  Toteż, gdy sytuacja do tego dojrzeje, jest szansa, że potrafią sobie poradzić z klerem.
  Hartman nie potrafił rozpoznać swojej szansy przy poprzednich wyborach i obstawiał Napieralskiego, obstawiał też całkiem bezsensownie Kwaśniewskiego.
  Umiejętność zręcznego pisania i mówienia to podstawowa umiejętność akademika. Ale nie robi to z niego polityka. Hartman jest zbyt skoncentrowany na sobie żeby być dobrym politykiem.
  A Palikot już swoją szansę zmarnował na bezsensowne happeningi.

 227. nihil novi
  No to chyba nie czytałeś moich postów, w których deklaruję wyraźnie (bodaj u Paradowskiej, ale i tu), że tak czy owak, obstawiam lewicę, choćby millerową, bo jak będzie trzeba, to zrobią koalicję z TR i PO przesuniętym do centrum, czyli w lewo.
  Palikot musi się w końcu zdyscyplinować (od dawna twierdzę, że cierpi na ADHD, stąd te nerwowe działania, happenigi itp), a z Hartmana nigdy nie będzie polityka, bo on za bardzo „umysłowy”, ale niech wspiera sensownie piórem. Gorszy jest w mowie na żywo.
  Do ludu polskiego trzeba mieć cierpliwość i to jeszcze potrwa, ale z tymi wciąż pełnymi kościołami to przesadzasz. Poczytaj statystyki, a nie słuchaj Pieronka
  Jeszcze mobilizują się z okazji jakichś świąt (ale gdzie te tłumy jakie bywały drzewiej na Pasterce choćby!), a już i ksiądz „po kolędzie” coraz częściej całuje klamkę. No, może jeszcze nie na wsi, ale tam wszyscy są jak na widelcu i pleban trzyma owce za twarz.
  Pozdro

 228. axiom1
  27 stycznia o godz. 18:11

  ” Jednakze Israel to male piwko w porownani ze zbrodniami kolonialnych poteg.” –

  – czyli nie negujesz tego co tam wyszczegolniono odnosnie zbrodni Izraela ( Zydow ) … to dlaczego ukazanie faktow traktujesz jako nagonke ?

 229. nihil novi
  28 stycznia o godz. 18:24

  ” pytasz kto odklerykalizuje Polskę? ” –

  – a kto tego chce ( no i co na to sami zainteresowani ) ?

 230. „Panowie z Episkopatu – nie jesteście partnerami do żadnej rozmowy. Zdyskwalifikowaliście się sami. Nie jesteście specjalistami od gender, lecz od seksizmu stosowanego. Wasze kompetencje do rozmowy z ekspert/k/ami teorii gender są takie, jakie wasi poprzednicy mieli do rozmowy z Kopernikiem o astronomii. Świat przestał kręcić się dookoła Ziemi, Polska przestanie się kręcić wokół was, biskupów.”
  / Anna Dryjańska /
  PS.
  Wspaniały felieton Anny Dryjańskiej. Podpisuję się pod każdym słowem.

  http://annadryjanska.natemat.pl/89793,ideologia-biskupizmu
  Tytuł: „Ideologia biskupizmu”
  Autor: Anna Dryjańska

 231. colour
  28 stycznia o godz. 19:19

  Nie neguje faktow bo faktow nie da sie negowac. Jest to jednak nagonka by sa kraje odpowiedzialne za znacznie wieksze zbrodnie i w jakis dziwny sposob nikt ich nie widzi wlacznie z toba.
  Poczytaj chocby o zagladzie indian amerykanskich.

 232. ” Edukacja seksualna, antykoncepcja, aborcja, miłość i seks w relacjach nieheteroseksualnych, emancypacja kobiet i mężczyzn od konieczności podążania jedynie słuszną, seksistowską ścieżką, seks i związki niemałżeńskie, in vitro, rezygnacja z obrzędów katolickich, rozwody ” –

  Taka oferta, jak sie domyslam nie jest przeznaczona dla normalnych ludzi – ich to nie dotyczy, prawda ?

 233. axiom1
  28 stycznia o godz. 19:44

  … rozumiem – ” a u was Murzynow bija” !

 234. Komentarz z 19:45 byl pod :

  Krzysia
  28 stycznia o godz. 19:32

  ” Podpisuję się pod każdym słowem. „

 235. colour
  28 stycznia o godz. 19:47
  Nie o murzynach pisalem. Pisalem i indianach.

  Przeciez zawsze i wszedzie co wieksze to latwiej dostrzegalne. A ty znajdujesz igle w stosie siana a nawet nie widzisz stodoly.

 236. axiom1
  28 stycznia o godz. 19:54

  Musisz byc mlody ( wyksztalcony, z duzego miasta ) skoro nie wiesz o co biega z tym ” a u was Murzynow bija”

 237. Axiom to konkret radykał;-) po co mu tyle wody

 238. Doskonałe!

 239. Bardzo ciekawy tekst. Fajnie się go czyta i jest wyczerpującym źródłem informacji. Dzięki

 240. Straszny potwór – Gender, c. d.

  Jedną z przyczyn tak histerycznego ataku hierarchii kk na „nacierający” od Zachodu potwór „Gender” jest celowe utrzymanie „maluczkich” (najlepiej do setki) w nieuświadomieniu seksualnym. To daje dobre owoce u kobiet i dzieci „lgnących” do ludzi w długich sukniach, dodatkowo pomaga przeświadczenie, że są sługami Boga, więc znacznie bliżej jego majestatu niż zwykły śmiertelnik i należy im się szacunek a priori, niezależnie od ich często marnego intelektu i dewiacji seksualnej, będącej wynikiem naboru ludzi z założenia aseksualnymi dla potrzeb celibatu. Nie jest to tendencja nowa, sięga przynajmniej czasów tak dalekich jak świat opisany w Dekameronie.
  Jest tam znamienita opowiastka, jak ksiądz, wizytujący często pewien żeński klasztor wykorzystywał kompletny brak edukacji seksualnej młodej i powabnej mniszki, u której ksiądz badał czystość duszy swoim „grzechomierzem”, wyjętym z pod sutanny, który w tym celu – oczywiście czysto badawczym – włożył w pewną część ciała mniszki, gdzie jego zdaniem znajdowała się dusza kobiety.

  Gdyby już wtedy żył i działał wychowawczo pan Gender, to mniszka (po odrobinie edukacji seksualnej) wiedziałaby, że kobiety raczej nie w tym miejscu mają umiejscowioną duszę i znałaby budowę i zasadę działania typowego grzechomierza. Wprawdzie nie wiem, czy kobiety w ogóle mają dusze (znam takie, których o to nie posądzam – np. Krzysię) przy tak małych mózgach, ale jeśli mają, to chyba nie między nogami???

 241. Antonius
  29 stycznia o godz. 15:50

  Dusza, /———/ kołeczek stosowany w budowie wszystkich instrumentów smyczkowych. Dusza rozpiera górną i dolną płytę rezonansową na wysokości prawej nóżki!!!!!

 242. nihil novi
  29 stycznia o godz. 19:37
  Podejrzewam że dowartościowane kozy tłumnie oddadzą głos na swego Pasterza.
  Ma to wydźwięk Satyryczny.
  Czyj teraz ruch?;-)

 243. Przed wojną było w Polsce 3 mln Żydów, to automatycznie Polska była w kręgu zainteresowania opinii żyd. Teraz Polska jest judenfrei (poza jednostkami i nielicznym środowiskami), więc Żydzi się nią nie interesują.Podajcie Państwo powody, dla których powinni.

 244. Niestety obawiam się, że Pański apel nic nie da. Za dużo jest tych antagonizmów między nami. Ciężko to będzie naprawić.

 245. KIEDY żydostwo PRZEPROSI za swojego zbrodniarza, austriackiego żyda – niejakiego Adolfa Hitlera?

 246. Jeżeli zwraca się do kogoś z jakąś propozycją, pretensjami czy sugestiami to należy podać, kto się oto zwraca. Domagasz się więcej prawdy i światła, lecz sam starasz się schować pod dywan. Twoje słowa mają różne znaczenie i różny kontekst w zależności, jakie jest twoje etniczne pochodzenie, kim ty się czujesz. Nie napisałeś czy jesteś Żydem czy Polakiem itd. Ma to znaczenie, bo sam zwracając się dzielisz jednych na Polaków a drugich na Żydów, a ty sam z księżyca spadłeś ? O sroce i jej ogonie przez swoją delikatność pisać nie będę.

 247. Polska i Polacy powinni być dumni z Żydów którzy mają korzenia polskie. Największa ilosć nagrud Nobla to otrzymali etniczni Żydzi/Polacy. Ja osobiście o niskim wykształcenu w polsce, nie z braku chęci. Musiałem odbyć moją dumną słuzbe wojskową, z czego jestem bardzo dumny że nośiłem Polski Mundur. Mam pięcioro dzieci i trójka z nich wysze wykształcenie, dwójka z magiserskim i jedno doktorat. Czwarte jest na uniwersytecie trzeci rok.i numer 5 zaczeła 9tą klase. zobaczymy co czwurka wnuków osiągnie. Co chciałem powiedzieć że Polska straciła duzo kopniakiem w DUPE w 1968 roku. Ja mówie tak że „Gomułka wygnał mnie z Polski ale nie był w stanie wygnać Polski z mojego serca” Jake.

 248. SKANDAL!
  Przyjeżdża do nas „parlament” nielegalnego państwa! Izrael to nie jest legalnie istniejące państwo, a tylko nielegalna żydowska kolonia na terenie Palestyny, kolonia w której obowiązuje rasistowskie prawo, wzorowane na prawie III Rzeszy, syjonistyczna kolonia prowadząca politykę nie tyle nawet apartheidu, co eksterminacji Palestyńczyków – jedynych legalnych właścicieli Palestyny.

 249. Jake
  Polska nie potrzebuje Żydów. Bez nich mamy i tak dość kłopotów!

css.php