Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

7.02.2014
piątek

Katolicy, czemu milczycie?!

7 lutego 2014, piątek,

Leszek Jażdżewski powiadomił prokuraturę o nadużyciach Ministerstwa Kultury, które za nic mając wyniki zorganizowanego przez siebie niby-konkursu na dotacje dla instytucji kultury, zaniosło do kurii na złotej tacy kolejną 6-milionową transzę nielegalnego, ale jakże przecie zbożnego 20-milionowego „co łaska” na budowę kolejnego gigantycznego kościoła i przykościelnego muzeum Jana Pawła II.

Dlaczego protestuje obywatel Jażdżewski, przystojny, acz bodaj niezbyt pobożny, nie zaś obywatel-katolik, schlebiający sobie, że jest „prawdziwym Polakiem”, którego bezprawie zalęknionego i służalczego wobec kościoła katolickiego rządu powinno boleć i oburzać podwójnie – i jako obywatela, i jako wiernego? Gdzie duma katolików? I gdzie ich pokora?

Zdrojewski musiał oddać kościołowi 1/3 swojego funduszu nie dlatego, że chciał, ale dlatego że musiał. O takich rzeczach nie on decyduje. Takie deale załatwia się z Tuskiem. I to właśnie on jest winien. Tak jak wszyscy wcześniejsi premierzy, którzy w panicznym i irracjonalnym lęku przed gniewem biskupów nigdy nie dawali im tylko tyle, ile ci żądali, lecz zawsze znacznie więcej. Dawali wiedząc, że nigdy nie będzie dość i że nigdy biskupi nie powiedzą „dziękuję”. Wręcz przeciwnie – chętnie obsobaczą i ludowi na trwogę zadzwonią. I jeszcze sobie każą dziękować. Więc póki jeszcze czas – wzywam premiera: zatrzymaj bezprawie, cofnij haniebną, nielegalną dotację! Wszak mówiłeś, że nie będziesz przed biskupami klękał! No to powstań wreszcie z kolan, człowieku! Rzeczpospolita ma swoją godność! Jest na swoim terytorium suwerenem i nie dzieli się już władzą z Watykanem. Średniowiecze już się skończyło. Polska nie jest „krajem katolickim”, lecz suwerennym państwem prawa, nie kierującym się ani doktrynami religii, ani interesami kościoła katolickiego!

No właśnie, drodzy katolicy, jak to jest, że kościół nigdy nie okazuje wdzięczności? Nie modli się za pana premiera, nie dziękuje mu za te hojne dary? Nie urządza procesji dziękczynnych dla rządu, który obdarza go łaskami bardziej wymiernymi i widzialnymi od wielu innych łask? To taka ujma powiedzieć darczyńcy „dziękuję”? A może katolicy myślą, że nie ma za co dziękować, bo państwo jest ich i kasa jest ich? A jeśli tak myślą, to czy wiedzą, jak ciężkim grzechem jest taka pycha i pogarda wobec konstytucji, która jasno stanowi co innego?

Dlaczego katolicy, rzekomo tak liczni w tym kraju, nigdy nie protestują przeciwko nadużyciom w kościele i wasalizacji państwa wobec kościoła? Czy im nie wstyd, gdy słyszą o malwersacjach komisji majątkowej, o pedofilach, o niemającym końca oddawaniu kolejnych budynków i gruntów za 1% ich wartości, o gigantycznych dotacjach z pogwałceniem procedur? Nie wstyd im, że kościół nie rozlicza się z nimi z zebranych pieniędzy, że jego buchalteria niedostępna jest organom państwa, że korzysta z niezliczonych ulg podatkowych, że bezkarnie zatrudnia ludzi na czarno? I tak dalej. Gdzie ich chrześcijańska pokora? Gdzie poczucie prawa i poczucie sprawiedliwości? Gdzie przyzwoitość? Gdzie duma wreszcie, która powinna podpowiadać im, że od świeckiego państwa wierni nie powinni brać ani grosza, lecz sami finansować swój kościół?

Czym w ogóle dla nich jest nasze państwo? Czy naprawdę je szanują? Dlaczego na przykład piszą „Kościół” przez duże K, a „państwo” przez małe p? Czyżby ten Jeden Jedyny Kościół był dostojniejszy od jednego z wielu państw, którym jest Polska? Tyle jest organizacji katolickich, rzekomo broniących moralności, a jakoś nie słychać ich głosu, gdy polski biskup-pedofil wyleguje się w Watykanie, bimbając sobie na czekające go w Polsce oskarżenia. Jakoś nie protestują, gdy kościół przyznaje się do przypadków zagarnięcia nieruchomości w wyniku malwersacji tzw. komisji majątkowej, lecz kwituje to arcybezczelnym „o zwracaniu czegokolwiek nie ma mowy”. Nie okazują zażenowania i wstydu, gdy wzywani do wypłat odszkodowań dla ofiar księży-pedofilów, biskupi stwierdzają, że przestępstwa księży są „przestępstwami osób prywatnych”, a odszkodowań kościelnych nie będzie, bo „u nas jest inny system prawny”. Tak postępuje chrześcijanin? Milcząco znosi bezwstydne zło i niesprawiedliwość, i to w łonie instytucji, która w jego oczach ma być święta?

Dlaczego to ludzie od kościoła stojący daleko, a nie wierni i pobożni, muszą pełnić misję moralnej odnowy kościoła? Dlaczego to ich ogarnia etyczny gniew, a katolików jakoś nie? Obudźcie się, katolicy! Ogarnijcie się wreszcie! To jest wasz kościół! Weźcie go wreszcie w swoje ręce i zróbcie w nim porządek! Dlaczego to ja czy Jażdżewski musimy robić to za was? Dlaczego napędem dzieła naprawy i reformy kościoła katolickiego są jego zewnętrzni krytycy, a nie krytycy wewnętrzni, którym leży na sercu jego dobro? Zdejmijcie z nas ten ciężar. Zajmijcie się wreszcie sami grzechami instytucji, od której wprawdzie zależymy wszyscy, lecz która wszak jest wasza i w waszym imieniu działa. Pamiętajcie, że dopóki milczycie, grzechy kościoła są waszymi grzechami. Czy na pewno chcecie nosić to brzemię?

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 194

Dodaj komentarz »
 1. Większość katolików ma w nosie te wszystkie sprawy, które wiążą się z wartościami świeckimi. Ta gigantyczna dotacja pokazuje, że obecny premier leży przed klerem a nie klęczy na kolanach. Słowa podziękowania oczywiście nie usłyszy. Kler ma swoich faworytów. Jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie zanim się „katolicy” ogarną. Póki co ciężar spoczywa na świeckich , ale to ciągle walenie grochem o ścianę.

 2. Obrzydliwa granda Tuska. Na nic innego tego partyjniaka i prostaka nie stać. A to ministerstwo niby kultury i tego ich dziedzictwa chamstwa i ciemnoty należy rozpędzić. Na inne sprawy kultury nie ma grosza, a na pomniki pychy i bizantyńskiego przepychu są. Podległa temu poronionemu ministerstwu filharmonia krakowska podnosi ceny abonamentu o 300 procent blokując jedyną rozrywką i kontakt z kulturą dla tłumu emerytów i ludzi niezamożnych. W Krakowie wydają także jeden z lepszych kwartalników społeczno kulturalnych ZDANIE. Od kilku lat występują po kilka tysięcy zapomogi. I ani jednego grosza

 3. Drogi Autorze,
  Pańska wyliczanka, to niestety lista pobożnych życzeń, które się nigdy nie ziszczą.
  PS. Ale warto czasami przypomnieć, w jakim kraju żyjemy. Ciemnym.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. ” Katolicy, czemu milczycie?! ” –

  – obywatelu Hartman, czyz to nie jest sprawa miedzy nimi a ich duchownymi ?

  … bedac dzieckiem uslyszalem i to mi sie utrwalilo : ” nie wpierdalaj sie miedzy wodke a zakaske ! ”

  ” …Nie modli się za pana premiera, nie dziękuje mu za te hojne dary? ” –
  – to nie sztuka rozdawac nieswoje ! ( czyje pieniazki rozdaje swoja hojnoscia obywatel Premier ? )

 6. Panie Janie – jak zwykle racja i jak zwykle walenie grochem o ścianę albo jak kto woli zawracanie kijem Wisły. Dopóty, dopóki nie zostaną stworzone skuteczne, jednoznaczne ramy prawne regulujące stosunki państwo-kościół katolicki (mam na myśli twarde reguły dotyczące spraw finansowych i ich rozliczania) – czyli dopóki kościół jako instytucja nie będzie traktowany przez państwo (czyli rząd) jak wszystkie inne instytucje niepubliczne z wszystkimi konsekwencjami), to będą występowały takie nieprawidłowości.

 7. ” To jest wasz kościół! ” –

  – o, i to jest clou programu !

  … obywatelu Hartman pospolu z obywatelem Leszkiem Jażdżewskim zalozcie wlasny „kosciol”, w ktorym bedzie wg waszej woli, etyki, moralnosci !!!

 8. Paradoksalna zaiste sytuacja, że to „niewierni” muszą się upominać o „odnowę moralną” polskiego kk, a katolicy, choć wielu się burzy przeciw pazerności kościoła, jego hipokryzji, przykrywaniu lub bagatelizowaniu pedofilii we własnych szeregach, woli milczeć.
  Głosują wciąż na tych samych polityków, którzy już nawet nie klęczą, ale leżą krzyżem.
  Rozumiem jeszcze jakoś tam prawdziwych katoli – patriotów, bo jeśli kościół się komuś odwdzięcza, to popieraniem ich guru – JK, ale skąd złudna nadzieja Tuska&cons., że przebije prawdziwych Polaków i zasłuży sobie choć na jedno dobre słowo klechów.
  Dziwię się zresztą również Komorowskiemu, który choćby się nie wiem jak starał i natężał nigdy nie będzie ICH prezydentem.
  Prof ma chyba rację, gdy zauważa, że minister Zdrojewski tylko spełnia dyrektywy szefa, których pobudki są dla mnie niepojęte w świetle tego, co napisałam wyżej.
  Coś tam ściemnia bez sensu jakoby ten ostatni hojny datek na tacę nie pochodził z budżetu.
  Przecież to monstrum budowlane w Wilanowie jest jednym wielkim pomnikiem pychy i arogancji kk i jemu służy.
  Mówienie w tym kontekście o uszanowaniu dziedzictwa JPII (jakiego dziedzictwa?! Chyba że mitycznego) jest cyniczną kpiną zarówno w wierzących, jak i niewierzących.
  Problem w tym, że ci pierwsi jakoś się nie kwapią do kolejnych datków, a monumentalny projekt, wciąż nieukończony, chłonie pieniądze jak gąbka.

 9. Laurka ? ( trafilem przed chwila na S24 ) :

  ” @Autor
  kim jest ta nacja, obrazuje szczególnie nijaki …….. Hartman
  SPIKE01:15 „

 10. Obywatelu Hartman , komu jest lepiej – Polakom wsrod Zydow czy Zydom wsrod Polakow ? :

  / (..) Opowiadanie Niemcewicza, napisane w 1817 roku, dotyczy podróży w przyszłość, do Warszawy roku 3333. Warszawa przyszłości ma być miastem żydowskim – nędzną, brudną, nie cywilizowaną, zabobonną, zapadłą wiocha, zamieszkałą przez brudnych, chciwych, śmierdzących i nieuczciwych Żydów.

  W opowiadaniu Niemcewicza, Polska od tysiąca lat znajduje się pod żydowską okupacją. Żydzi „nie orężem (…) podbili Polskę, lecz (…) podstępami, przekupstwem”. Początkiem podboju Polski było zatrudnienie Żydów w administracji, sprzedaż Żydom polskiej ziemi. Dzięki skorumpowaniu władz Żydzi zyskali nienależne im przywileje. Knowaniom żydowskim nic nie stanęło na drodze, i Żydzi przejęli całą władze. Po przejęciu władzy nastąpiła olbrzymia migracja Żydów do Polski. Mając władze Żydzi wymordowali większość Polaków, własność pomordowanych przejęli Żydzi. Resztki ocalałej arystokracji stały się robotnikami u Żydów. Ocalali z zagłady chrześcijanie pod żydowską władzą nie mogli mieć żadnej własności. Większość instytucji publicznych była nie dostępna dla chrześcijan. Żydzi wprowadzili przepisy oparte na Talmudzie, za ich nieprzestrzeganie chrześcijanie są sadystycznie karani.

  W opowiadaniu Niemcewicza wszelkie aryjskie budynki i cała aryjska sztuka zostały zniszczone przez Żydów. Na ich miejscu Żydzi postawili swoje brudne i niechlujne budynki. Przejęciu władzy i zniszczeniu kultury materialnej chrześcijan towarzyszyło zdziczenie kultury. Wyznacznikiem kultury żydowskiej był brak talentu twórców, i brzydota aktorek. W pop kulturze żydowskiej „wyszydzano najświętsze tajemnice wiary żydowskiej” – celem takich działań było utrzymanie wzgardy „dla religii katolickiej”.

  W swoim opowiadaniu Niemcewicz nieustannie opisywał Żydów jako brudasów, łapowników i okrutników. Pisarz Żydówkom wypominał niemoralność i złośliwość. Niemcewicz stwierdził, że typowymi zachowaniami Żydów były „pokątne rozmowy, zawiść i szepty”. /

 11. Prośba o niezatruwanie blogu brunatnym kolorem.

 12. Katolicy nie mogą, w swoich sumieniach, ocenić postępowanie biskupów ponieważ ta część mózgu, odpowiedzialna za rozróżnianie dobra od zła, została wyżarta przez kler. Po sumieniu zostały dziury. Dla nich dobre jest to co ksiądz proboszcz wskaże jako dobre. Niestety, za to ciężkie upośledzenie funkcji społecznych, odpowiada także polskie państwo, które katolicką ciemnotę uparcie pielęgnuje. Tak to działa, państwo funduje ogłupianie dzieci na katechezie a potem musi przekupywać kler żeby łaskawie nie szczuł otumanionych wiernych na władze. Perpetuum mobile.

 13. Panie Profesorze.

  Niepotrzebne uniesienia, arcymylny adres błagań.
  Wierni wiernie świadczą o tym, w co naprawdę wierzą, także tym czego nie robią.
  Innym pozostaje ucieczka do Europy (wiadomo-przez Brukselę) lub dalej, albo nawrócenie.

  W partyzantce, po następnych wyborach krajowych, jakoś Pana nie widzę. (Siebie zresztą też nie).

 14. Spokojnie, następni zaborcy Polski zrobią z tym porządek jak już przećwiczyli 219 lat temu.
  Sekularyzacja, sekwestr,wywózka i porządek zapanuje w Warszawie. Pruskiej Warszawie.
  I tak to się skończy. A w budynkach instytucje „utrwalające …. dzieło odbudowy”
  Polaków historia niczego nie nauczyła, a zwłaszcza tego że ich zguba w Watykanie.

 15. Ale ja wcale nie milcze! Jestem katolikiem i irytuje mnie to wszystko bardzo, ale co mam zrobic? Prosze mi powiedziec??? Przestalem dawac na karitas, bo stracilem zaufanie, wscieka mnie przejmowanie kosciowa przez opcje rydzykowa. To niby jest moj kosciol, ale nie przeze mnie zarzadzany! Nie mamy mozliwosci dzialania, bo naszym zadaniem jest sie modlic a nie kontestowac!
  Jesli ma pan patent na dzialania to bardzo prosze o konkrety

 16. Pan Jan Hartman – Dziękuje Panu za słowotok.

 17. „Wszak mówiłeś, że nie będziesz przed biskupami klękał!”
  No przecież nie klęka. Od tego ma ludzi 😉

 18. Mag

  Ale przecież kościół odwdzięcza się za tę państwowe finasowanie.
  Kto jak nie Prymas Kowalczyk ocalił tyłek HGW w referendum apelujac do wiernych by omijali punkty referendalne wracając z kościołów. To tylko dzięki kosciołowi PO kontroluje jeszcze stolicę. Czy ten geszeft nie jest wart jednej trzeciej funduszu ministerstwa kultury?
  A przecież to tylko jeden przykładów niezliczonych, prostackich interesów politycznych, które PO od lat w całym kraju robi z klerem.

  Pozdrawiam

 19. Bo, panie Profesorze, większość polskich katolików uważa księży za istoty tak bliskie Bogu, że alkohol przez nich pity w nadmiarze, co od czasu do czasu skutkuje wypadkiem drogowym z ofiarami śmiertelnymi, że molestowanie dzieci, że łamanie celibatu, życie w materialnym luksusie itd, itd – nie plami duszy i ciała ich duszpasterza. Bo kto by im celebrował coniedzielną mszę, ochrzścił dziecko, przyjął do komunii, wybierzmował, udzielił ślubu, pochował wreszcie? Bo przeciętny katolik uważa, że bez księdza bramy niebios będą mu zamknięte na amen. I dlatego klechom więcej się należy, także miliony na świątynię chwały kardynałów Glempa i Nycza. Przy okazji: Nycz ma bardzo zażyłe relacje z prezydentem Komorowskim. Warto o tym wiedzieć, gdy się szuka przyczyn hojności władz na budowę gigantycznej świątyni w Wilanowie.

 20. Kartka z podróży
  OK. Tak czy owak, wszystkie geszefty rozgrywają się w trójkącie bermudzkim: KK, PO, PIS.
  Warszawskie prymasy wspomagały – na ogół – PO, bo do władzy miały blisko i profity na wyciągnięcie ręki.
  Gdzie indziej różnie bywa i purpuraty oraz szeregowi proboszcze obstają za niby prawicą jeszcze bardziej zdeklarowaną. Może im się zdaje, że PIS będzie jeszcze lepszym gwarantem ich przywilejów w przyszłości.

 21. Tusk w panicznej obawie przed utratą władzy przez PO, robi coraz więcej
  bezmyślnych ruchów w stronę kleru, licząc na jego przychylność w nadchodzących wyborach. W ten sposób próbuje kupić sobie odpust. Ale
  to daremna jego „inwestycja” i okazanie, jak bardzo mu na tej władzy
  zależy. A czym bardziej będzie mu zależało, tym większy „apetyt” będzie
  miał episkopat. Błędne koło !

 22. A bo widzisz Hartman, kościół katolicki tworzą wierni – to wspólnota ludzi dobrej woli oparta na nauce Jezusa Chrystusa, pewnie kojarzysz cytaty: „krew Jego na nas i na dzieci nasze”, czy „waszym ojcem jest diabeł” itd., a księża są osobami duchownymi, powołanymi do umacniania tej wspólnoty poprzez wspieranie na różne sposoby i udostępnianie jej domów modlitwy, gdzie kapłani przypominają Słowo Boże Ewangelii, albowiem pamięć ludzka jest zawodna, a knowania opozycji Dobra, usiłującej wyprzeć wartości chrześcijańskie z tej wspólnoty na wszelkie sposoby, np. swoimi psychopatycznymi ideologiami, jak: genderyzm, pederastyzm, bolszewizm, hitleryzm, neoliberalizm, monopolistyczny globalizm, oszukańczy giełdyzm, fiducjaryzm, itd., są niezmiernie silne.

  Dlatego pieniądze owej wspólnoty przekazywane instytucji kościoła z jej własnego państwa działają de facto pro publico bono, gdyż z wiary katolickiej, w przeciwieństwie do młodszego (Kainowego) brata chrześcijaństwa – rabinicznego judaizmu opartego na Talmudzie na przykład, płynie pożytek dla wszystkich ludzi, dla całej ludzkości.

  I nie ma co kombinować jak koń pod górkę, że nie tylko pieniądze zdecydowanej, demokratycznej większości Polski, katolików, płyną z budżetu do katolickiego Kościoła, gdyż pewni szatani, nie-katolicy, będący choćby z tytułu przynależności do zakonu zapewne w centrum twego zainteresowania, podatków w Polsce nie płacą w ogóle, wręcz przeciwnie, okradają z premedytacją budżet katolickiego państwa od lat, a więc samych katolików.

  Oczywiście pośród księży zdarzają się wrogowie Kościoła, zwykli zdegenerowani zaprzańcy, marani, szpiedzy, dywersanci, ludzie złej woli, lub wręcz otwarci sataniści i do nich nie powinien trafić nawet złamany grosz katolickiego społeczeństwa. Jednak patologia okupowanego przez swych wrogów państwa w Polsce jest dziś tak ogromna, że cały gang pasożytów tuczy się bezkarnie katolickimi pieniędzmi, katolicką krwawicą. Niestety.

  To nieprawda, że katolicy nie protestują. Osobiście, jako człowiek któremu bliska jest nauka Chrystusowa protestuję przeciwko marginalizacji Kościoła w Polsce, przeciwko absurdalnemu w społeczeństwie katolickim oddzielania państwa od Kościoła, gdyż to tak, jakby serce oddzielać od człowieka, ducha od ciała. Księża, szczególnie tak światli jak ks. prof. Dariusz Oko powinni pełnić istotne funkcje w polskim państwie, powinni być posłami i senatorami. Amen.

 23. Czyżby pod nickiem ~Gogo~ ukrywał się ksiądz Oko ?

 24. Ciekawy tekst, ale jako wywołany do tablicy, odpowiem później, bo teraz nie mam czasu.

 25. Czy nie jest to jednak pewne nadużycie ze strony Autora? Przecież są środowiska w kościele, które krytykują różne zachowania biskupów czy patologie w relacjach państwo-kościół. Oczywiście nie ma ich wiele, ale są, np. w ostatnim Tygodniku Powszechnym pojawia się tekst Andrzeja Stasiuka na temat tej dotacji
  http://tygodnik.onet.pl/wwwylacznie/andrzej-stasiuk-o-dotacji-na-centrum-opatrznosci-bozej-minister-wzial-nasze-6-mln-i/g49vh

  Nie wiem czy p. Stasiuk jest katolikiem, ale wypowiada się na łamach tygodnika katolickiego, w którym było też wiele krytycznych głosów dot. innych analogicznych spraw. Podobnie jest z dużą liczbą katolików świeckich, którzy bynajmniej nie są zachwyceni relacjami państwo-kościół. Dlaczego milczą? Bo są zagonieni, mają swoje codzienne sprawy na głowie, decyzję ministra mogą komentować w prywatnych rozmowach, tak z innymi wierzącymi, jak i ateistami. Czy to źle, że nie organizują wielkich protestów? Możliwe, ale równie dobrze można spytać, dlaczego Polacy nie organizują wielkich protestów w sprawie więzień CIA, albo reformy OFE. Dlatego, że jest to poruszane przez publicystów, a oni, choć mają swoje zdanie na ten temat, na co dzień zajmują się bardziej przyziemnymi sprawami, a wypowiedzieć się mogą w wyborach. I sądząc po dawnych wynikach np. SLD, całkiem spora grupa katolików głosowała na partie lewicowe (inna sprawa czy relacje państwo-kościół za rządów SLD wyglądały poprawnie).

  Nie wiem czy usatysfakcjonuje to p. Hartmana, ale ja, jako tutaj anonimowy katolik, przekonany, że wypowiadam opinię podzielaną przez całkiem sporą grupę katolików, powiem, że uważam decyzję ministra za skandal. Nie podoba mi się też działanie Komisji majątkowej oraz zasady dot. religii na świadectwach szkolnych, a wstrętem napawają mnie skandale pedofilskie.

  Niemniej, uważam, że p. Hartman zbyt dalece uogólnia, kreuje się na wyrocznie moralną, w takim samym stopniu jak biskupi, podpierając się tytułem naukowym, który owszem świadczy o tym, że ma głęboką wiedzę o systemach etycznych, ale nie implikuje, że wszystkie jego poglądy etyczne są słuszne. Co więcej, rozumiejąc irytację p. Hartmana, która jest zapewne odpowiedzialna za jego zazwyczaj dość prowokacyjny ton, uważam, że w dużym stopniu szkodzi tym swojej własnej sprawie, bo antagonizuje społeczeństwo, dzieląc je na wierzących i niewierzących i sugerując, podobnie jak JanuszK w swoim komentarzu zdecydowaną wyższość moralną i intelektualną niewierzących. Panowie, nawet jeśli przyjąć, że katolików jest w tym kraju 50%, czy naprawdę uważacie, że wszyscy mamy obniżone IQ albo że wszyscy popieramy działania episkopatu? Podejrzewam, że wielu katolików zagłosowałoby na partię egzekwującą rozdział państwo-kościół, gdyby nie była otwarcie antykatolicka jak np. Twój Ruch Poparcia Palikota (niepotrzebne skreślić), agresywna retoryka naprawdę nie przybliża wyłonienia się takiej partii (zakładam, że Panów celem jest uzdrowienie sytuacji w relacjach państwo – związki wyznaniowe, a nie walka z tymi drugimi dla zasady).

 26. Dobra odezwa Hartmana.
  Ale badzmy praktyczni. Jazdzewski wykonuje tu robote do ktorej zadeklarowal sie TR. Jest tysiace powodow by skarzyc watykanskiego okupanta w sadach polskich i europejskich. Dlaczego TR jest pasywny ?

  Nalezy przedewszystkim stworzyc internetowa baze danych o przestepstwach kk. Oszacowac szkody i przedstawic realistyczny plan walki. Tego oczekuje od TR.

  W sprawie tych 6 mln zl. To tylko kropla w morzu. Takich spraw powinno byc tysiace.

  kk kosztuje Polske bezposrednio okolo 6-8 mld zl co roku. I jest to nielegalne.
  Warto przeczytac. http://forum.gazeta.pl/forum/w,69,42755118,50238127,Kto_finansuje_kosciol_katolicki_w_Polsce.html

  Dojenie Polski odbywa sie na wszystkich szczblach wladzy. Od budzetu rzadu do gminy.

 27. Szanowny Gospodarzu,
  podejrzewam, iż efektem narzekania na kościół katolicki w Polsce będzie strzał w stopę, czyli zamiana konstytucji na biblię. Już niedługo, jak tylko skończą się dotacje UE. I po wieki święcić będziemy rocznicę wyzwolenia spod jej jarzma.
  Czego nikomu nie życzę.
  Ale czegóż spodziewać się po kraju (podobno demokratycznym i suwerennym), którego najlepszy (wszak leży na Wawelu) prezydent pierwszą oficjalną wizytę złożył w innym kraju i publicznie pocałował w rękę jego szefa (hołd polski przed Prusakiem, trzeba przemalować Matejkę).
  A tenże kraj wprowadził przed wiekami celibat dla swych urzędników aby nie tracić zgromadzonych przez nich za życia dóbr. I aby ich udobruchać, wmawia całemu światu, iż seks to grzech, a księża są ofiarami nieletnich uwodzicieli. I chociaż seks to prokreacja, czyli główne hasło kościoła, to dzieciom wolno wpajać wszystko związane z zabijaniem ale wara od miłości fizycznej.
  Czyli im głupiej, tym lepiej się sprzedaje.

  Pozdrawiam zza gór i rzek
  Qba

 28. Dodam jeszcze, że moim zdaniem, ze względu na strukturę kościoła, wspomniane przeze mnie głosowanie na partie, które deklarują neutralność światopoglądową państwa (i które w przeciwieństwie do PO by ją egzekwowały) jest jedyną efektywną możliwością wpływu na relacje państwo-kościół. Przypadek księdza Lemańskiego pokazuje czym się kończą próby zmian od środka. Można powiedzieć, że w takiej sytuacji należy po prostu opuścić kościół, zamiast akceptować jego rzeczywistość, ale wydaje mi się, że sytuacja nie jest tak czarno-biała. Choć p. Hartmanowi może być trudno w to uwierzyć (a może wcale nie), dla wielu osób (także tych, które się przejmują relacjami państwo-kościół) religia jest na tyle ważnym aspektem życia i na tyle osadzonym w lokalnych, codziennych realiach (które są często bardzo odległe od wielkich sporów światopoglądowych, a dotyczą sfery osobistej), że z pełnym przekonaniem wolą funkcjonować w tej lokalnej strukturze kościoła, nie utożsamiając się z działaniami episkopatu, a odejście z kościoła mimo jego wad nie wchodzi w grę. To trochę tak jakby wymagać od Białorusinów, żeby albo zaczęli aktywnie walczyć z Łukaszenką, albo wyemigrowali…

  Natomiast co do wstydu i brania na siebie grzechów episkopatu, pytanie jest chyba do pewnego stopnia analogiczne do tego czy jako Polacy powinniśmy wszyscy osobiście się wstydzić za p. Macierewicza, jeśli nie wychodzimy na ulicę by przeciwko niemu protestować, albo nie emigrujemy. Wydaje mi się, że odpowiedzialność zbiorowa jednak nie powinna tu obowiązywać, zwłaszcza, jeżeli tak naprawdę gros katolików w żaden sposób nie skorzysta z tej subwencji ministra, a sporo nawet straci, skoro nie dostał jej Teatr Rozmaitości (niektóry katolicy wolą pomodlić się w swoim kościele, a zamiast jechać np. do Lichenia, pójść do teatru).

  Przepraszam, że się rozpisałem.

 29. / pan Sławomir Neumann wiceminister zdrowia poinformował, że gotowa jest już pierwsza „psychuszka” w Gostyninie. (Roczny koszt utrzymania takiego ośrodka to 7 milionów złotych. Finansowany będzie przez budżet państwa.) /

  … publiczne podcieranie sie od dwoch miesiecy nazwiskiem TRYNKIEWICZ to taka prymitywna zmyla dla otumanienia gawiedzi.
  Bylo wielkie jajo ktore wysiadywała para kondorow i przyszedl czas wyklucia i ukazal sie specszpital w Gostyninie a jeszcze do tego wykluly sie ze dwie specustawy.

  … drzyjcie „obroncy Krzyza”, drzyjcie krytycy obywatela Premiera, drzyjcie krytycy obywatela Prezydenta, drzyjcie antysemitniki, drzyjcie „kibole” bo … bo juz po Was idziemy !

  … a jak za duzo was bedzie to przyjda po was sluzby z sasiedztwa 🙂

 30. > Dlaczego katolicy, rzekomo tak liczni w tym kraju, nigdy nie protestują przeciwko nadużyciom w kościele i wasalizacji państwa wobec kościoła?
  Większość narzekających to… katolicy. Raczej jednak nie tacy, którzy z fasadą Kościoła czują się najsilniej związani. Najsilniej związani albo czuliby się związani postępować ‚drogą służbową’, więc o ich proteście raczej nie usłyszeliśmy; w najgorszym, poczuwaliby dyskomfort, który rozwiązaliby odrzuceniem wstydu.

  > Czy im nie wstyd, gdy słyszą o malwersacjach komisji majątkowej, o pedofilach, o niemającym końca oddawaniu kolejnych budynków i gruntów za 1% ich wartości, o gigantycznych dotacjach z pogwałceniem procedur?
  Niestety, wstyd, działa słabo. Najłatwiej bić się w cudze piersi. To zasada ogólna. Nie jest specjalnością katolików, jak też Polaków, Żydów, Niemców, Francuzów, prawosławnych, muzułmanów, czy ateistów. Nawet jeśli bije sie w piersi własne, to okazuje się, że niezupełnie — Polscy lewicowcy biją się w piersi prawicowe, a prawicowcy — w lewicowe; chrześcijanie katoliccy w protestanckie, a protestanccy w katolickie; liberałowie w konserwatywne, a konserwatyści w liberalne.

 31. ” KOMITET ONZ-u ATAKUJE KOŚCIÓŁ KATOLICKI, ŻĄDAJĄC OD NIEGO, ABY ZMIENIŁ SWOJE NAUCZANIE W/S ABORCJI ORAZ ZEZWOLIŁ DZIECIOM NA UPRAWIANIE SEKSU ”

  Deklaracja w Obronie Stolicy Apostolskiej :

  http://defendtheholysee.org/

  Jeżeli jesteś katolikiem, podpisz !
  Jeżeli jesteś ewangelikiem, podpisz !
  Jeżeli jesteś muzułmaninem, podpisz !
  Jeżeli jesteś Żydem, podpisz !

  Obywatelu Hartman, podpiszecie ?!

 32. @PAK

  Bardzo trafne…

 33. ” Nie wiem czy usatysfakcjonuje to p. Hartmana, ale ja, jako tutaj anonimowy katolik …uważam decyzję ministra za skandal…a wstrętem napawają mnie skandale pedofilskie… Niemniej, uważam, że p. Hartman zbyt dalece uogólnia, kreuje się na wyrocznie moralną, w takim samym stopniu jak biskupi .”
  W domyśle – też kryje pedofilstwo (może własne?), a bezwstydny jeszcze bardziej 😉

  Podoba mi się więc ten ujawniony na blogu „przerywający milczenie” Ruch Anonimowych Katolików .

  Kwintesencja głoszenia kultu prawdy pośrodku , będącej nadzieniem trutki na umysły.

  Jak się jawnie wierzy, że wszyscy kradną, to warto anonimowo zauważyć, że coś w tym musi być. 😉 😉 😉
  Tedeum!

 34. Colour,
  Jak na razie to w Watykanie można dymać dzieci do woli – świadczą o tym przypadki ukrywania tam znanych pedofilów.

 35. My katolicy psepana psora milcymy bo nas niema . a bo niema to milcymy.,[narrator:I to jest wersja honorowa dla polskiego katolika]

  My katolicy psepana psora to milcymy bo nas wsendzie tyle jest ze na kazdego Polaka mamy 3 katolikow. wienc nam ta cala konstytucja i te cale prawa kalafjorem zwisajom. tylko dzender nam niezwisa kalafjorem imamy go nałoku. Bomatkaboskaczestochoska jest a Jezus w 40 procent ewangjelji grozi naŁoko ze da w czape jak ktosie bedzie stawjał.
  [narrator: i to jest wersja podstawowa dla polskiego katolika]

 36. @Gekko

  Nie podkreśliłeś słowa „tutaj”. Jeśli już to „Ruch Tutaj Anonimowych Katolików”, co jest ważne, bo moja anonimowość w internecie nie ma nic wspólnego z byciem katolikiem, po prostu dobrze się czuję pod swoim nickiem i nie zamierzam rezygnować z (zapewne złudnej) prywatności jaką daje sieć. A moja tożsamość nie ma tu nic do rzeczy, nie jestem na tyle znacząca osobą, a dyskusja na blogu na tyle poważna sprawą, by rezygnowanie z nicka cokolwiek zmieniło. I nie łudzę się, że przerywam milczenie (którego zresztą wcale nie ma, ale odpowiednie wypowiedzi są skutecznie ignorowane lub dezawuowane przez episkopat, jak zauważyłem na wstępie mojego pierwszego wpisu), po prostu pomyślałem, że może na tym blogu , przy tym wpisie kogoś zainteresuje co myśli część katolików, zwłaszcza, że wpisy są tutaj dość spolaryzowane, z jednej strony mamy do czynienia z dość moim zdaniem krzywdzącymi uogólnieniami dot. katolików, z drugiej z wpisami obrażającymi ateistów, które idealnie te uogólnienia wspierają. Zresztą w ogóle, patrząc w internety można pomyśleć, że kraj jest na skraju wojny religijnej/ateistycznej, której w codziennym życiu ja przynajmniej nie zauważam.

  „W domyśle – też kryje pedofilstwo (może własne?), a bezwstydny jeszcze bardziej”

  Więc może, żeby nie było niedomówień, nie miałem niczego takiego na myśli, sama sugestia wydaje mi się odrażająca. Chodzi mi o tylko i wyłącznie o wydźwięk pewnych wypowiedzi publicystów lewicowych, którzy moim zdaniem mówiąc mniej agresywnie i mniej ex cathedra zyskiwaliby większe grono sprzymierzeńców i lepiej promowali swoją skądinąd często słuszną sprawę. Ale mam wrażenie, że za każdym razem gdy np. p. Hartman pisze odezwę do katolików, wcale nie oczekuje od nich żadnego odzewu czy dialogu, formę odezwy traktuje tylko jako środek stylistyczny, by im dokopać, tak naprawdę wcale nie adresuje jej do katolików. Rozumiem, że nie może oczekiwać dialogu od skostniałego episkopatu, ale wsadzanie wszystkich katolików do jednego worka, to jednak bardzo duże uproszczenie.

  „będącej nadzieniem trutki na umysły.” – nie rozumiem, coś mi się gramatycznie nie zgadza.

  „Jak się jawnie wierzy, że wszyscy kradną, ” — a to już naprawdę insynuacja. Po co?

 37. @hlmi – ” mówiąc mniej agresywnie i mniej ex cathedra zyskiwaliby większe grono sprzymierzeńców i lepiej promowali swoją skądinąd często słuszną sprawę” (…)

  Wybacz, ale ugodowość w stosunku do ludzi z deficytami racjonalności, wierzących w duszki i bożki, nigdy do niczego nie prowadziła a wręcz przeciwnie, tylko upewnia ich w ich chorobie: „nasza wiara musi być prawdziwa, bo nawet tamten Wstrętny Ateista obdarza szacunkiem Kremówkowego Maga”. Prób dialogu z katolikami, próśb aby nie niszczyli nam państwa i społeczeństwa było już wiele. Efekty? Jak rzucanie grochem o Terlikowskiego.

 38. Panie Profesorze, wez Pan ten tekst skopiuj kilkanascie (kilkaset?) tysiecy razy i rozrzuc pod parafiami w podlaskiem, lubelskiem, podkarpackiem… To bedzie „orka na ugorze”, ale ..to kropla drazy kamien, nie odwrotnie. Moze (hahaha) uda sie ?

 39. ” Ale przecież kościół odwdzięcza się za te państwowe finasowanie.
  Kto jak nie Prymas Kowalczyk ocalił tyłek HGW … ”
  Hanna Gronkiewicz Waltz była ( i może dalej jest) w ortodoksyjnej katolickiej Odnowie w Duchu Świętym. Nie zdziwiłabym się, gdyby była także w Opus Dei.
  Zauważ, że Gowin był w PO, Czarnecki w Samoobronie, itd.

 40. Parlamentarzyści i rządowi nie boją się kościoła, boją się samych siebie i o swoje stołki…bo co by powiedział ten czy tamten, a i poklepać by ‚zapomnieli’

 41. Gogusiu i Kolorku – ja też mogę pocytować niejakiego Jehoszuę z pokolenia Judy: „Nie myślcie, iż przyszedłem znieść Prawo i Proroctwa; owszem, przyszedłem je wypełnić”, „Posłano mnie do owiec, które zgubiły się z domu Izraela”, „Ani jedna litera z Prawa nie zostanie zmieniona, nim ten porządek rzeczy przeminie”. To tyle a propos waszych aluzjów do etnosu prof. Twardegochłopa. Podpieranie się jakimś niewyżytym literatem sprzed 200 lat czy stukniętym klechą z czasu obecnego, to wyraz waszej skończonej bezradności, przede wszystkim umysłowej.

 42. @ hlmi

  Pozwól, że skomentuję Twą wypowiedź Twymi własnymi słowami:

  „wsadzanie wszystkich katolików do jednego worka, to jednak bardzo duże uproszczenie”
  Otóż, nie jest to żadne insynuowane uproszczenie, ale konsekwencja przyjętej odpowiedzialności za współudział organizacyjny.
  Tego także nie wyprze ani „anonimowość” tej „zdrowej części”, ani relatywizacja własnych postaw i decyzji.
  Zresztą, katolickość i jej objawy społeczne powinny obchodzić tylko katolików.
  Tyle, że immanentną istotą tej organizacji jest totalne zawłaszczanie otoczenia niekatolickiego, z czym na pewno postawa a la ‚klub anonimowo przyzwoitych katolików’ koresponduje nad wyraz spójnie.
  Co do reszty Twego komentarza, to niestety słowa których użyłeś i skomponowałeś w treści znaczą w przestrzeni publicznej zupełnie co innego, niż chciałbyś sobie uświadomić.
  Świadomość bowiem wymaga samodzielnego myślenia.

  W podsumowaniu, bardzo Ci dziękuję, że zechciałeś przybliżyć na blogu tę najpozytywniejszy zapewne wariant ewolucji postawy wyznaniowej, jaki (bardziej jawnie niż Ci się wydaje) reprezentujesz.
  To ważny głos umacniający praktyki kk.
  Pozdrawiam.

 43. Ależ, Panie Hartmanie, nie milczą.

  Piszą, że dla lewicy wszystko było ok., gdy ministerstwo dało 100 baniek na Muzeum Historii Żydów Polskich, ale gdy to samo ministerstwo dało 6 baniek na Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego, to już nie jest ok.

  Piszą też, że raczej nie protestowali z powodu tych 100 baniek, więc dziwią się, że 1) wtedy lewica milczała, 2) a teraz lewica się pieni ze względu na 6 baniek.

  Piszą także, że te 100 baniek poszło również z ich podatków…

  Sprawa jest prosta: gdy 100 baniek na jedno muzeum, to być dobrze, a gdy 6 baniek na inne muzeum, to być źle.

  Tak piszą na swoich blogach.

 44. Podzielam oburzenie. Nie podzielam kuksańca zadanego katolom. Przecież oni okradanie ateistów i innowierców policzą sobie w niebie za dobry uczynek.
  Też bym nie obwiniał Zdrojewskiego za dotację, ale nie oszczędziłbym mu razów za wypowiedź dla prasy w ramach odboju: że do tej pory wielokrotnie wypłacano i nikt jakoś nie robił rabanu. To trochę poniżej jego poziomu. Obalić natomiast trudno stwierdzenie, że dorobek JPII musimy chronić. Chyba, żeby się naprzykrzać w szczegółach: jak długo, czy w nieskończoność, czy chodzi o jego dorobek jako aktora, literata czy polityka; czy eksponować tam będziemy jego relikwie, kremówki, czerwone kamasze, limuzyny itp. artefakty. I czy ministerstwo (państwo w ogóle) ma jakiś sposób na rozliczenie celowości wydatkowania dotacji.
  Natomiast zazdroszczę profesorowi wiedzy czy wiary, że KK się władzy nie odwdzięcza. Mamy (i nie my w Polsce tylko) dwie instytucje wyjęte spod demokratycznej kontroli: kościół i służby specjalne. Zważywszy takie koincydentalne wyjęcie spod prawa – oba te podmioty są służbami zaiste specjalnymi. Z różnych powodów nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy i jak obie te służby odwdzięczają się władzy, jej eksponentom. Ja sam żadnej wiedzy na ten temat nie mam. Mieć nie pożądam. Wiedzieć bym natomiast chciał czy jest w ogóle jakoś możliwe, żeby ktoś w demokracji mógł taką wiedzę mieć, robić z niej użytek, kontrolować dla dobra publicznego? Czy gdzieś w starych demokracjach coś takiego się już kiedyś komuś udało? Jeżeli nie – to uprzedzam, że umrzeć mi przyjdzie będąc sceptykiem wobec demokracji.

 45. Panie Profesorze

  Ja też zwróciłam uwagę na pisownię: państwo i Kościół. Wysłałam w tej sprawie list do kilku redakcji, ale nikt nie opublikował. Może z mojej strony to był nietakt, że zwróciłam się w tej sprawie do profesora Jerzego Bralczyka z listem otwartym

 46. Polscy katolicy milczą w sprawach występków kleru, bo tak każe im czynić ich zbiorowa intuicja, mądrość ich zbiorowej podświadomości.
  Kiedy rodzic-hulaka , który pomimo swoich występków zapewnia rodzinie poczucie bezpieczeństwa, a jest jaki jest, to taką rodzinę bardzo trudno przeciwko niemu zmobilizować.
  Ponieważ , nie trzeba być kabalistą, aby z codziennych informacji, jakie do nas dopływają odczytać wzrost niepewności czasów, w jakie się obecnie wtaczamy- „owieczkom” najmniej zależy na tym, by w tym momencie „kastrować” swojego scalaka społecznego, jakim niewątpliwie jest KK.
  Czasy czynów wyzwoleńczo -rewolucyjnych , czy oczyszczających z zarazy zginęły wraz z falą wznoszącą europejskiego dobrobytu i oświecenia.
  Teraz nakręca się czas smuty, i nie jest to czas na tępienie zdeprawowanego kleru. Zaczyna się próba czasu przetrwania., a w takim czasie, świadomie dopuszcza się mankamenty, które mają więcej plusów/stare-znane/ niż minusów/straty finansowo moralne/.
  Czy do uwaloniania polskich katolików z łap kleru, najbardziej wiarygodnym może być akurat ferajna pana Palikota?
  Były trener polityczny pana JP potrafi o swoim byłym kliencie w różnych Polsatach wygadywać szkalując e brednie, ordynarnie i ostentacyjne usuwając parawan z napisem „klient”.
  Profesor Hartman jest O.K., ale czy jego niewątpliwie szczere i uczciwe porywy antykościelne, ze względu na jego nieuważne pomijanie braku Momentum dla takich działań w Polsce, nie są samodestrukcją tego wybitnego człowieka?
  Panie Profesorze Hartman. Czy „poliykum” bez czucia Momenum- to już jest „politykum”, czy tylko samo Momentum- w kategorii Los Człowieka…?

  Eligiusz

 47. Wetne sie miedzy@Gekko i @hlmi
  @hlmi napisal
  <I<wsadzanie wszystkich katolików do jednego worka, to jednak bardzo duże uproszczenie”
  Na co mu @Gekko odpowiedzial
  >I>Otóż, nie jest to żadne insynuowane uproszczenie, ale konsekwencja przyjętej odpowiedzialności za współudział organizacyjny

  Probuje przypowiescia a la Jezus.
  Jezeli zaatakujecie rekin albo tygrys i odgryzie ci noge, to wg @hlmi winnym tego odgryzienia sa zeby rekina lub tygrysa.
  O nie, uwaza @Gekko winny jest caly rekin lub caly tygrys.
  Na co sprytny @hlmi zaripostuje;ale czy winny jest ogon, watroba, uszy tygrysa, przeciez to nonsens. Nie mozna wsadzac calego tygrysa albo rekina do jenego worka, gdyz znaczna czesc organizmow tych zwierzat jest niewinna za odgryziona noge.
  I tu @Gekko w obliczu takich sofizmatow az zaniemowil, no bo niech sprobuje udowodnic, ze ogon tygrysa albo pletwa rekina sa wspolodpowiedzialne za wspoludzial organizacyjny.

 48. atalia
  Typowy argument prawacki z wyczuwalnym podtekstem antysemickim – na Muzeum Żydów Polskich poszło 100 baniek itd. a tu tylko głupie 6.
  Nie wiem, czy akurat 100 z budżetówki, ale to JEDYNE muzeum w Polsce, poświęcone kilkusetletniej obecności naszych sąsiadów, czy nam się to podoba, czy nie, ale wpisanych w naszą historię. I nie jest to wypasiona Synagoga jak jej odpowiednik, Świątynia Opatrzności Bożej, która pod pretekstem utworzenia kolejnego muzeum JPII ciągnie kasę z naszych podatków na dokończenie monumentalnego pomnika pychy i bizantyjskiego rozmachu, w którym rozsmakował się polski kk w III RP. Jakby mało w Polsce kościołów nowowybudowanych, a głównie tych zabytkowych, które wymagają konserwacji, bo to jest dziedzictwo kulturowe, a nie jakiś wielki silos czy reaktor atomowy, jak bywa nazywana Świątynia w Wilanowie.
  Możesz sprawdzić w googlach, ile już wcześniej poszło państwowej kasy na to dziwo, które miało powstać za pieniądze głownie darczyńców prywatnych. Ale oni jakoś przestali się kwapić.
  Nie inaczej wyszliśmy na nauce religii w szkołach, a to koszty nieporównanie większe.
  Gdy katecheza (bo nawet nie religioznawstwo) wkraczała do szkół, a nawet przedszkoli, nota bene „kuchennymi drzwiami”, bez zaklepania przez Sejm stosownej ustawy, nie było jeszcze mowy o tym, że będzie poza jakąkolwiek kontrolą MEN (załatwił to konkordat), choć jest opłacana z budżetu ministerstwa. Można też było wierzyć, że do wyboru będą zajęcia z etyki, co wciąż pozostaje fikcją.
  W salach katechetycznych „za komuny” religia była bezpłatna, w ramach duszpasterskiej posługi a dzieciaki i młodzież przychodzili dobrowolnie i masowo.
  Komu to przeszkadzało?
  Nie porównuj więc rzeczy nieporównywalnych.
  Mam tylko nadzieję, że ten kurek z kasą odkręcony dla kk w końcu się przekręci.
  Czas najwyższy, by wzorem innych krajów UE, podatnicy decydowali o utrzymywaniu kościoła. Dopiero wtedy się okaże, ilu prawdziwych katolików żyje w Polsce, bo wiadomo, że tych ochrzczonych „z automatu” jest jakieś 90%. Ale co z tego?

 49. @ Lewy

  Ależ Lewy, żyję za długo, aby powszechna wiara w sofizmaty (głoszona jako wyznanie), czy też one same odbierały mi głos.
  Na dowód zasyłam Ci okolicznościową wiązankę: „socjalizm -tak, wypaczenia -nie”
  To w podzięce za zręczną wcinkę 😉
  A co do rekina, to społeczeństwo powinno stykać się tylko z płetwą. Faktycznie, bywa smaczna.

 50. bib
  Natężam się i męczę, by jakoś sobie uświadomić to dziedzictwo JPII, a zwłaszcza jego owoce.
  Może i ono jakieś jest, ale na pewno nie zostało odkryte i nic tu nie pomoże kolejne muzeum ku czci, choćby było ulokowane w Świątyni Opaczności (błąd świadomy). Zresztą ile jeszcze można rozmnożyć rozmaitych gadżetów- eksponatów, o których wspominałeś, skoro już są polokowane tu i ówdzie?
  Zakładam nawet, że jakoś to dziedzictwo można przedstawić multimedialnie. O ile się uda, w co wątpię, znając zasoby intelektualne rozmaitych dr i prof zarówno duchownych, jak i świeckich z nimi współpracujących.
  Jeśli jestem niesprawiedliwa i upierdliwa, to sorry.
  Trochę mi to przypomina sprawę „spuścizny” czy „testamentu” poległego prezydenta Lecha Kaczyńskiego (oczywiście, tout proporcion gardee).
  W jednym na pewno jesteśmy niepokonani, w budowaniu mitów i wzajemnym okładaniu się mitami. Który jest lepszy, bardziej prawdziwy, życiodajniejszy dla Polaka.
  Trochę jak u Gombrowicza. Mam na myśli, rzecz jasna, pojedynki na miny.

 51. Gekko
  7 lutego o godz. 18:12

  A u nas mowilo sie: Wypaczenia tak – socjalizm nie.

 52. Nie mozna za duzo za,dac od katolikow logiki .
  Trzeba miec niezle wyprany polmozg zeby wierzyc w jakies Jezuski , Maryjki zaplodnione przez gole,bice i inne bzdury zywcem wzie,te z Tri Pitaki i Ramajany oraz bajdurzen Sumeryjskich i czort wie jakich jeszcze sprzed 50 tysie,cy lat.

 53. Pol miliona dzieci gloduje!!! -Kolejne 2 miliony niedozywione , brak sprze,tu do odsniezania drog w kraju , ktore ( tfuuuuu) wygla,da w czasie zimy jak Albania za carow. Ale na jakies swia,tynie , zabobony i pierdoly sa, pienia,zki !!! – Ale smyki , … to nie sa, wasze pienia,zki , to sa, cie,zko zarobione pienia,dze podatnika i nie mozna ich przeznaczac dla obzartuchow, pijakow , zboczencow i nierobow udaja,cych glupka cale zycie i zeruja,cych na calym swiecie , w tym glownie na najbardziej biednych i uposledzonych gospodarczo panstwach !!!

 54. Katolicy nawet gdy nie pochwalają KK, nie odzywają się.
  Tak PRZEKUPUJĄ Pana Boga. Mają nadzieję na wieczysty raj.

 55. @mag:” Zakładam nawet, że jakoś to dziedzictwo można przedstawić multimedialnie.”

  Ależ tak, multimedialnie można wszystko, tak jak wszystko można zagrać na skrzypcach (a Django Reinhardt mógłby na gitarze!). Tylko jak się potem wyłgać od indoktrynacji religijnej przez neutralne państwo? Kościoły mają oczywiste miejsce w historii kultury (im dawniej tym większe), ale czy przez to mamy rezygnować z neutralności światopoglądowej państwa? W biblii można znaleźć poręczny cytat na wszystko. W konstytucji najwyraźniej – też?

 56. zgadzam sie zawsze z Panem w sprawie pogladu na temat kościoła. jest to jednak głos wołający na pustyni. Od lat internauci tu na forum wyrażaja oburzenie w sprawach finansowania koscioła przez rzad, oraz wielkę ekspansje koscioła w kazdej dziedzinie zycia i w kazdej przestrzeni. Nie ma to żadnego znaczenia dla rządzących. Jest tyle biedy w Polsce, niezmierzone pokłady biedy…i dla nich ta nonszalancja w ydawaniu budzetowych pieniędzy jest policzkiem, i pogardą rzadzących dla reszty społeczeństwa. Dziwię się, że Palikot i jego partia przestała walczyć z takimi skandalami jak finansowanie Zdrojewskiego koscioła, że po prostu zawiódł tysiące Polaków, które uwierzyły w Palikota. pozdrawiam

 57. Tanaka
  7 lutego o godz. 14:55

  Tanaka pisze, cytuję: „Na każdego ateistę jest 333 katolików, więc 333 katolików utrzymuje z podatków 1 ateistę”

  Tanaka, jest dokładnie odwrotnie: 1 ateista utrzymuje 333 katolików.

 58. mag
  7 lutego o godz. 17:56

  Gadaj z prawicowymi blogerami (albo i nie – twoja sprawa), ja powiedziałem Panu Hartmanowi, że nie milczą i pytają, dlaczego na jedno muzeum wydaje się 100 baniek i jest ok., a na drugie 6 baniek i nie jest ok.

  W sprawie katechezy miej pretensje do tych, co ją wprowadzili: ateistów.

 59. Nie chcę mówić tu za wszytskich katolików, ale sporo z nich zapewne siedzi cicho, bo i tak wie, że Ty, Sz.P. Hartman, wydrzesz ryja, gdy będzie trzeba 😉

 60. To dlatego że historia Polski tak się ułozyła, że wrogowie polityczni Polski byli innej wiary ( Rosja, Szwecja, Niemcy, Turcja).

  Np. we wschodniej Polsce były absurdalne prześladowania unitów przez carat.

 61. bib
  7 lutego o godz. 19:55

  „… czy przez to mamy rezygnować z neutralności światopoglądowej państwa? ” –

  – na czym niby mialaby polegac ta swiatopogladowa neutralnosc panstwa ?

  … raz po raz moja, i nie tylko moja swiadomosc jest obijana tym pojeciem przez uwazajacych siebie za nowoczesnych i postepowych.

 62. Pan Hartman,

  czy Pan Palikot również złoży wniosek do CBA o zbadanie, w jaki sposób Pan Palikot katolik i członek władz PO (poseł) wspierał z budżetu budowę owej świątyni i owego muzeum?

 63. vannelle
  7 lutego o godz. 11:42

  Pijesz do Juliana Uryna Niemcewicza ?
  ______________________

  hlmi
  7 lutego o godz. 14:56

  ” Podpieranie się jakimś niewyżytym literatem sprzed 200 lat … ” – hmmm … :

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Julian_Ursyn_Niemcewicz

 64. CHCEMY DECHRYSTIANIZACJI, a nie bijatyki na pokaz z kościołem, kapłanami i wiarą.

 65. mag
  Szukasz dziedzictwa i spuścizny JPII?
  Służę uprzejmie: Co najmniej w trzech miejscach nad brzegiem Słupi ustawione są głazy upamiętniające jego udział w spływie kajakowym. I biało-żółty szlak papieski w Dolinie Chochołowskiej. To chyba dziedzictwo.
  Spuściznę znalazłem w ”Bracie naszego Boga”. Po przeczytaniu dwóch stron uznałem za grafomaństwo niewarte dalszej lektury.
  Czy prof. Hartman coś wskóra?
  Wątpię, bo przecież nie ma co zwracać uwagi na ujadania podwórkowych kundelków. Mędrzec wskazał, gdzie jest nasze miejsce.

 66. Imponujaca ceremonia otwarcia Sochi 2014.

  A w Polsce tradycyjna polityka wscieklego psa i podlej swini wobec Rosji. Jeden z dowodow zapasci cywilizacyjnej.
  Media przescigaja sie z partyjnym motlochem w wyszukiwaniu hakow na Rosje.
  Polityka rowniez bierze udzial w tej olimpiadzie podlosci. Rzygac sie chce.

 67. Panie profesorze, to co pan tu nasmarowal powtarzam na przeroznych forach od 20 lat – bez jakichkolwiek efektow. Ale ciesze sie, ze znalazl sie ktos kto bedzie mi pomagal. Mam nadzieje, ze nie liczy pan na jakies spektakularne sukcesy.
  Polscy katolicy to kupa gowna, po prostu.

 68. Komentarze wściekłych, polskich komentatorów po wspaniałej ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Soczi można określić jednym słowem żenujące. W reżimowej TV prym wiodła K.Janowska komentując wprost nikczemnie a równie podle wypowiadał się muzyk K.Dębski i publicysta z Rzepy. Całość haniebna,jak zwykle u prawdziwych Polaczków.

 69. axiom1
  7 lutego o godz. 20:36

  Media przescigaja sie z partyjnym motlochem w wyszukiwaniu hakow na Rosje.
  ****
  Tak jak ty gdy stajesz na tym glupim lbie byle przypieprzyc Hartmanowi, i TR, ty koscielna mendo.

 70. mag
  7 lutego o godz. 18:48

  Dziedzicto i spuscizna po tym arcy-obludniku, arcy-klamcy i arcy-zlodzieju to powstanie w Polsce kultury obludy, klamstwa i korupcji.
  Ta ryba takze psula sie od glowy…

 71. krzys52
  7 lutego o godz. 20:46

  ” Panie profesorze, to co pan tu nasmarowal powtarzam na przeroznych forach od 20 lat – bez jakichkolwiek efektow.” –

  – nie dziw sie … normalni ludzie szerokim lukiem omijaja cos co smierdzi !

 72. Najlepsze bylo wyjasnienie jakiegos urzednika, ze to nie minister zdecydowal o przyznaniu dofinansowania – zrobila to odpowiednia komisja – lecz on jedynie to zatwierdzil. Rece opadaja. Tusk ma ministrow za ktorych inni podejmuja decyzje.
  Nawiasem mowiac przypyuszczam, ze tej komisji przewodzil Niesiolowski, ktorego zdaniem pieniedzy dla kk nigdy nie jest za duzo.

 73. colour
  7 lutego o godz. 20:56

  **
  Milcz zlodzieju.

 74. @Gekko

  „Otóż, nie jest to żadne insynuowane uproszczenie, ale konsekwencja przyjętej odpowiedzialności za współudział organizacyjny.”

  To właśnie tutaj się nie zgadzamy, ja na przykład nie uważam, by wszyscy członkowie PZPR byli odpowiedzialni za stan wojenny, albo wszyscy obywatele Niemiec za II wojnę światową, względnie wszyscy obecni członkowie SLD za więzienia CIA (jeśli były). A w każdym razie ich odpowiedzialność moralna jest mocno ograniczona. Ale wiem, że zaraz mi się oberwie, że odwracam kota ogonem.

  „Zresztą, katolickość i jej objawy społeczne powinny obchodzić tylko katolików.”

  Wybacz, ale narzucasz w tym momencie innym niekatolikom co ich powinno interesować. To raczej sprawa indywidualna, mnie mogą interesować objawy społeczne buddyzmu, albo ateizmu, ateistę objawy społeczne katolicyzmu. Swoją wypowiedzią wpisujesz się w to co napisałem, w tego typu odezwach jak p. Hartmana chodzi tylko o erystykę, nie ma w nich rzeczywistego wiadomości do adwersarzy.

  „Tyle, że immanentną istotą tej organizacji jest totalne zawłaszczanie otoczenia niekatolickiego, z czym na pewno postawa a la ‘klub anonimowo przyzwoitych katolików’ koresponduje nad wyraz spójnie”

  Przyczepiłeś się do tej anonimowości, ale nie wiesz tak naprawdę w jaki sposób funkcjonuję w realu, albo w innych miejscach w sieci, gdzie nie jestem anonimowy, nie wiesz czy manifestuję otwarcie swoje niezadowolenie z działań episkopatu. Rozumiem jednak, że możesz zakładać, że tego nie robię, skoro tu występuje pod nickiem (podobnie zresztą jak Ty). Wyobraź obie, że dostrzegam to zawłaszczanie (np. wpychanie wszędzie JP II, o czym pisze Stasiuk w zalinkowanym przeze mnie artykule) i przeszkadza mi ono. Przytoczyłem przykłady środowisk katolickich, którym do zawłaszczania daleko, są to środowiska mi bliskie i staram się być związany z nimi, a nie z kościołem Rydzyka. Głosuję na partie, które deklarują się jako neutralne światopoglądowo. Nie wiem gdzie tu relatywizacja własnych zachowań. Żeby nie wyjść na wielce zadowolonego z siebie, dodam, że zdaję sobie sprawę, że to są wszystko działania dość pasywne i być może potrzeba bardziej radykalnych głosów, ale jak napisałem wyżej, nie każdy jest działaczem, a mechanizm jest taki sam, co przy innych protestach społecznych, przykładowo, to że kobieta nie chodzi na manifę nie znaczy, że nie popiera równouprawnienia. Ale jak widzę w Twoim odczuciu powinienem zacząć od apostazji, albo lepiej samospalenia pod kurią.

  Wracając do tego co powinno, a co nie powinno interesować niekatolików, na tym blogu nie zauważyłem nigdzie informacji, że katolikom wstęp wzbroniony, ba, tytuł wpisu jest pytaniem dlaczego milczymy, więc postanowiłem wyjaśnić pewne rzeczy na swoim przykładzie. Nie miałem wrażenie, że popełniam aż takie faux pas, odzywając się, zwłaszcza, że starałem się nikogo nie urazić, czego nie można powiedzieć o Tobie, cyt.

  „Świadomość bowiem wymaga samodzielnego myślenia.”

  Ty sam sobie wystawiłeś świadectwo, świadomie czy nie, mniejsza z tym. Proponuję więc zakończyć tę dyskusję. I tak nigdzie nie prowadzi, a ja mam dość bycia obrzucanym błotem.

 75. krzyś 52
  Całkiem niepotrzebnie odezwałam się do coulora.
  I Tobie też odradzam.
  To przecież klasyczny troll do potęgi entej. Taki paskudnik z bajek skandynawskich, który sika do mleka i śmieje się do rozpuku, jak uda mu się kogoś sprowokować.

 76. Zacznę nietypowo. Kiedyś, „na jawie” przyśnił mi się taki dowcip:
  -Dlaczego protestanci śpiewają Gospel?
  -Ponieważ Pismo nakazuje, aby sprawiać przyjemność Panu za pomocą ust, a oni nie lubią klękać.

  A na poważnie. Kościół chce kasy, argumentując to często ilością katolików w Polsce. Tyle, że kiedy jeszcze byłem katolikiem i chciałem dokonać apostazji, ksiądz powiedział mi, że jego miłosierdzie nie pozwala mu na umożliwienie mi tak drastycznego kroku jak apostazja. A takich „katolików” jak wówczas ja jest na pęczki.

  Tak oto znienawidziłem ciemiężcę, który narusza moją swobodę wyznania oraz zrzeszania się i po różnych, ciekawych ekscesach zostałem, trochę na przekór, a trochę z przekonania, Ewangelikiem, z czego jestem niezmiernie rad.

 77. @ Lewy,

  zgrabna analogia, choć mało a la Jezus, bardziej w duchu Dalekiego Wschodu ;). Zgrabna, ale nietrafiona, takimi parabolami możemy próbować uzasadniać cokolwiek, nie zmieni to jednak faktu, że sprawy społeczne, w tym kwestia współodpowiedzialności są nieco bardziej złożone.

  Pozdrawiam

  P.S. W poprzednim captcha wyświetliło mi się do wpisania preacher, a teraz Bishop, zabawne na tym blogu i w tym kontekście ;).

 78. @colour

  „7 lutego o godz. 14:56

  ” Podpieranie się jakimś niewyżytym literatem sprzed 200 lat … ” – hmmm … :”

  Nic takiego nie napisałem, to ktoś wpis wyżej…

  P.S. A teraz w captcha mam „sin” ;), to chyba jakieś poczucie humoru admina, albo Gospodarza bloga.

 79. do czego odnosi się „które” w pierwszym zdaniu Pana tekstu?

 80. @Radwan

  Zapewne do Ministerstwa Kultury, „które”…

  🙂

 81. atalia jest kłamcą, łamie notorycznie VIII przykazanie Boskie, jest oszustem i typem niemoralnym.

 82. Najlepszy był komentarz Ministerstwa Kultury ,ze dali Kościołowi mniejszą dotację niż Kościół wnioskował. A więc potrafią nie ulegać naciskom wszechpotężnej instytucji 🙂

 83. tracisz Janie Hartmanie swoje etyczne postrzeganie odkąd zbliżyłes się zbytnio do Palikota.
  jak to jest że kiedy sie ktoś przypisze do „czegoś/kogoś” to traci siebie samego.
  jeszcze możesz zawrócić z tej drogi i wierz mi, wiem co mówię.

 84. mag
  7 lutego o godz. 21:44
  Colour czy Atalia to koscielne mendy, choc z cechami trolli – przy czym trafiaja sie tu i trolle z prawdziwego zdarzenia, stuprocentowe.
  Koscielnej mendzie, czyli zlodziejowi, mozna tylko napluc w pysk i dac kopa w d. Wszelkie rozmowy z nimi to strata czasu. Wierz mi mam wieloletnie doswiadczenie z tymi bydlakami.
  Gdy mowa o przekretach kk, katole w najlepszym wypadku wpadaja w szuwar i zapuszczaja konce w wode. Udaja ze ich nie ma. Niemniej nam pozostaje mowic, mowic, mowic…

  http://forum.gazeta.pl/forum/w,521,11047509,11076931,Zdzblo_w_cudzym_oku_czyli_krytyka_selektywna_.html

 85. o wsparciu budowy świątyni opatrzności bożej zdecydował zdominowany przez sld sejm III kadencji.

 86. „Czym w ogóle dla nich jest nasze państwo? Czy naprawdę je szanują? Dlaczego na przykład piszą „Kościół” przez duże K, a „państwo” przez małe p?”
  A któż Panu Hartmanowi przeszkadza w pisaniu o swoim państwie przez duże „P”? Izrael na pewno nie obrazi się i wdzięcznie Panu zapamięta takie nazwanie.

 87. Krzys52 (7-02-g.22:44)
  Nic ująć, nic dodać. Mam na myśli link, jaki dołączyłeś.
  A co do trolli różnej maści czyli zawartości procentowej trolla w trollu, to ich wszystkich …(wypikać)… czyli brzydko traktuję.

 88. @ hlmi

  Musze przyznać, że wzruszyła mnie Twoja narracja.

  O narzucaniu niekatolikom cenzury na zainteresowanie katolicyzmem …
  O przynależności do kk równej legitymacji PZPR albo narodowości niemieckiej …
  O braku partii nie-anty-klerykalnych, co uniemożliwia katolikom głosowanie za ‚egzekucją’ konstytucjonalnego rozdziału Państwa od kk…(sic!)
  O Hartmanie, Profesorze, co antagonizuje zgodne ideowo społeczeństwo…
  O powinnościach społecznych katolika, wyjaśniających jego bierność wobec zła tym, że nie wszystkie wyzwolone kobiety muszą chodzić na manifę (bo pewnie warzą w domu zupę?)…
  O błocie, które sam widzisz na swoim wizerunku, dopiero jeśli Ci podetkać lustro pod oko (wiem wiem, nie Twoje to Oko, gdzieżby)…

  I mógłbym tak każde zdanie Twej spolegliwej i rewolucyjnej w jednym narracji puentować, ale tym, co IQ mają inne niż połowa, wystarczy.

  Wystarczy, by uwierzyć, że Ty tu tak tylko anonimowo, ale w realu, to!… robisz zupełnie co innego niż myślą i słowem świadczysz na blogu.
  I w tym sensie jesteś pożyteczny i wiarę w modelową istotę jawnego, choć nie pod nazwiskiem i oderwanego od persony katolicyzmu – ugruntowujesz.

  Usiłowania erystyczne, by ta Twoja narracja maskowała swe brzydkie intencje i dziecinne zakłamanie, dodają jej tylko niezdarnego wdzięku uwiedzionego zepsuciem pacholęcia.
  I niech więc ten symp(tom)atyczny konterfekt Twych wpisów ozdobi blog, będąc wymownym uzasadnieniem piany, jaką w naszym, obywatelskim imieniu, na tę „anonimowo” szerzoną zjadliwą słodycz miłości kat. toczy Profesor.
  Czystsza to piana gniewu, niż Twoja beza, z odmętnych den erystyk warzona.

 89. Jażdżewski przystojny?
  Dalej nie czytam.

 90. @gekko
  ale bredzisz facet … Nie mdli Ciebie od tego co wypisujesz? {tak się tylko pytam w trosce o zdrowie szanownego …}

  @Tanaka
  wolałbym kontynuować rozmowę o francuskich katedrach i wiejskich opuszczonych kościółkach … Tu i teraz, to wymieszanie politykierstwa z włazidupstwem, zwyczajnie mnie mierzi

  @mag
  podobają mi się Pani myśli…

  A poza tym, to spędziłem durne 2 godziny czytając forum … MAło sensu, jeszcze mniej logiki w wypowiedziach. Ale …, ale znalazłem jeden pozytyw, w myśli, że ja to już skądś znam, że to co się dzieje nie jest mi obce. I pamięć podsunęła rozwiązanie … Lem ! Stanisław Lem napisał dawno temu opowiadanie, jedno z serii opowiści o podróżach Iona Tichy’ego, gdzie wylądował on z misją na „planecie robotów”. Centrala zapeniła mu kamuflarz, w postaci pancerza i dalej miał radzić sobie sam. Oczywiście natychmiast wpadł, zadenuncjowany przez karczmarza, ale błyskawicznie, po wstępnej „obróbce” dostał szansę, w postaci przyłaczenia się do krucjaty, jaką „jego elektryczna robotyczność” prowadził. Nie trwało długo, gdy Ion odkrył, że wybitnie wielka korozyjność atmosfery, praktycznie uniemożliwia trwanie robociej „cywilizacji”… Mały przekręt, większy szantaż i śróbokręt typu phillips pozwoliły odkryć prawdę, że nie ma żadnych „robotów”. Że to wszystko, są poprzebierani za roboty ludzie … nawet sama elektryczna robotyczność okazała się w końcu atrapą komputera z człowieczkiem środku… A cała „planeta robotów” okazała się poligonem testującym lojalność agentów …, eksperymentem, który wymknął się spod kontroli…

  Dlaczego własnie to opowiadanie Lema przyszło mi na myśl? Bo nie jestem w stanie oprzeć się wrażeniu, że jesteśmy właśnie w takiej „planecie katilików” i jak odkręcimy maski to okaże się jak wielu tylko udaje, ilu mówi, i byc może uważa, że musza być katolikami, choć nie mają wewnętrznego przekonania …

  Słowem, okaże się jaka jest prawda. I mam coraz silniejsze wrażenie, że kościół wie co się okaże i jak może broni się przed ujawnieniem prawdy o sobie.

 91. Wielka szkoda,że tak oczywiste prawdy nie dochodzą do elit rządzących.Nadal trwa paranoja,czy kiedyś będzie kres?
  Dzięki za przypomnienie Czytelnikom Polityki przykrej rzeczywistości!

 92. Nie narzekajcie na kk. On sobie cichutko zgarnia pieniazki, hoduje daniele, pedofiluje, poucza ze gender od szatana, ale jeszcze nie siegnal do palek i kijow bajsbalowych.
  A tu prosze ksieza armenscy i greccy pobili sie o dostep do grobu Chrystusa.
  http://www.search.ask.com/web?l=dis&q=Priest+fight&o=APN10653A&apn_dtid=^IME001^YY^FR&shad=s_0046&gct=hp&apn_ptnrs=^AGE&d=1-333&lang=pl&atb=sysid%3D1%3Aappid%3D333%3Auid%3Deb263ee625384698%3Auc2%3D158%3Atypekbn%3Du11099%3Asrc%3Dhmp%3Ao%3DAPN10653A&p2=^AGE^IME001^YY^FR

  Czyz nie przyjemnie Chrystusowi i jego Ojcu i temu trzeciemu ptakowi jak patrza z nieba na zapal ojczulkow i braciszkow naparzajacych sie w imie wiary ?

 93. solidarny zdrajca krzys52
  7 lutego o godz. 20:50

  Stales na czele proletariatu, obiecales poprawe warunkow zycia proletariatu i inne cuda. A wywalczyles przywileje dla burzuazji i przyczyniles sie do straty 5 milionow miejsc pracy w tym swojej wlasnej. Po czym uciekles by wypelnic swa misje gnidy by pracowac dla pana na zachodzie.

  Po prostu nasrales w gniazdo w ktorym siedziales. Co jeszcze mozesz zrobic ? Podpal swoj dom zeby bylo ci lepiej. tj jezeli wopgole go masz.

  Z tej perspektywy nalezy oceniac wszstko o czym piszesz.

 94. axiom1 (8-02-g.7:14)
  Ty naprawdę jesteś walnięty.
  Czasem gadasz do rzeczy, ale najczęściej od rzeczy.
  Stwierdzam to na podstawie choćby twojego komentarza do wpisu krzysia52.
  O czym ty bredzisz, pisząc: „stałeś na czele proletariatu” itd.?
  Ciąg dalszy twoich wywodów można by uznać za wyimki z notatek pacjenta oddziału zamkniętego.

 95. No dobrrze oprócz psstwienia sie na kosćół moze coś konkretnego, chodzi o kase i nie bujaja

 96. Wsrod krytykow Kosciola Katolickiego w Polsce sa tez ludzie wierzacy. To grupa ktora w Kosciele poszukuje wymiaru duchowego, a spotkala sie z obrzydliwym materializmem. Czlowiek majac mozliwosc wyboru, wybiera kontakt z Bogiem, bez posrednictwa instytucji ktora siebie nazywa Kosciolem powszechnym ,a dawno nim nie jest. Kosciol wytoczyl boj „wrogom Kosciola” i ateizacji. Kosciol jest zbyt przebiegly by nie dostrzec zjawiska, ze wsrod krytykow sa katolicy, ktorzy zanegowali Kosciol jako instytucje ,choc nie odeszli od wiary. A to jest grozniejsze od ateizacji.

 97. Tanaka
  7 lutego o godz. 22:13

  „atalia jest kłamcą, łamie notorycznie VIII przykazanie Boskie, jest oszustem i typem niemoralnym.”

  Dziękuję za komplement.

  Ps. Przykazania Mojżeszowe mnie nie dotyczą. Mam swój kodeks.

 98. krzys52
  7 lutego o godz. 20:46

  „Polscy katolicy to kupa gowna, po prostu.”

  Hm, polscy katolicy Kopernik, Kochanowski, Mickiewicz, Norwid, Krasiński, Słowacki, Sienkiewicz, Prus, Chrobry, Kazimierz Wielki, Kościuszko itd., itd – to dla krzys52 kupa gówna, po prostu kupa gówna.

  Nawet K. K. Baczyński to dla niego kupa gówna.

  Ps. I co, krzys52, wytrzymujesz w tej kupie gówna? Znasz jakiś wiersz Mickiewicza? Cuchniesz tym wierszem?

 99. krzys52
  7 lutego o godz. 20:46

  „Polscy katolicy to kupa gowna, po prostu.”

  Czy podobnie kupą gówna są dla ciebie żydzi, którzy wymyślili chrześcijaństwo i którzy to chrześcijaństwo przynieśli do Europy? Pewnie tak, skoro polscy chrześcijanie są wyznawcami religii Starszych Braci…

 100. Jestem osoba wierzaca, ale przylaczylam sie do prostestu, przeciwko finansowaniu Swiatyni Opatrznosci Bozej i wszelkich przedsiewziec natury religijnej ze srodkow budzetowych. Kosciol w Polsce od dawna zeruje na wypracowanych przez spoleczenstwo srodkach budzetowych. Panstwo finansuje katecheze, ksiezy w szpitalach,wojsku,policji. Panstwo dotuje szkoly katolickie wszystkich szczebli. Kosciol Katolicki i Organizacje katolickie w tym Opus Dei, korzystaja ze srodkow unijnych. Kosciol Katolicki jako instytucja jest najwiekszym beneficjentem doplat do nieruchomosci rolnych. To sa wielomiliardowe dotacje, ktore przyczyniaja sie do wzrostu majatku koscielnego.Kosciol siegajac do spolecznej kasy , jednoczesnie broni sie przed kontrola wydatkow przez organy panstwa. To jedyna instytucja w Polsce ktora nie placi podatkow a jej dochody sa poza kontrola fiskalna Panstwa. Kiedy przeznaczono kolejna dotacje na Swiatynie Opatrznosci Bozej, ta sama Komisja odmowila smiesznie niskiej dotacji Bibliotece miejskiej,Orkiestrze, Muzeum. Jestem przeciwna ,by Kosciol Katolicki wykorzystywal swoja pozycje i siegal do spolecznych funduszy na zwiekszanie wlasnego majatku. Jestem przeciwna naruszaniu zasad bezstronnosci swiatopogladowej przez funkcjonariuszy panstwa, do czego zobowiazuje Konstytucja. Wiara jest wolnoscia tylko wtedy,kiedy pozostaje w granicach wolnego wyboru.

 101. Wielka impreza sportowa w Rosji. Olimpiada. Przy okazji spotkanie mężów stanu. Tylko polscy niemyte pętaki wolą do Gruzji lub na Majdan. Tam gdzie rozkaże imperium.

 102. jeleczka chmiel
  8 lutego o godz. 9:46

  Głosowałaś na katolików rządzących Polską (Tuska, Komorowskiego)? A może na katolika Kaczyńskiego? Jeśli tak, to miej pretensje do siebie, bo dobrze wiedziałaś, na co przeznaczą forsę.

  Teraz zagłosuj na ateistów, np. z SLD. Oni jeszcze więcej forsy dają klerowi… Także Palikot jako katolik w PO dawał forsę klerowi i jako ateista z Twojego Ruchu będzie im dawać. No, twój ruch…

 103. @mag
  Potwierdzasz teze Lema.
  ‚polak nie czyta, a jak czyta to nic z tego nie rozumie (nawet jezeli po filologi), a jak czyta i rozumie to i tak nic nie zapamiata’.

  Dlatego latwo jest polakow otumaniac i wykorzystywac. Opowiadac bajki o wszechmocnym bogu i krolwenie Sniezce. O wolnym rynku i nieiwdzialnej rece. I o solidarnych 21 postulatach, cudach nieslychanych jana pawla 2, drugiej Japoni, drugiej Szwajcarii i drugiej Irlandii. O osiagnieciach III Rzeczy Juz-Nie-Pospolitej gdzie przejabano i przehulano przyszlosc polskich dzieci i pokolen jeszcze nie urodzonych.

  Solidarny zdrajca i sabotazysta krzys52 w tym wszystkim pomogl, po czym uciekl zeby nie cierpiec wynikow swej wlasnej pracy.

 104. Axiom1
  Take it easy. Nie do mnie te uwagi kieruj.
  Nigdy nie pisałam o bogu wszechmocnym, królewnie Śnieżce, ani o cudach JPII , czy jakichkolwiek innych. To są wykwity twojego umysłu.
  Według innej tezy Lema, dopiero internet uświadomił mu jak wielu jest wśród nas idiotów.
  Oczywiście, każdy z nich za kretyna uważa kogoś innego, na pewno nie siebie.

 105. ,,Dopóki milczycie w sprawie występków Kościoła katolickiego, grzechy jego są waszymi”.
  Uderz w stół a natychmiast najwięksi grzesznicy zaczną odcinać się od ,,stołu pańskiego” przemilczaniem wyrządzonego przez eklezję zła. Katolubny sługa Kościoła katolickiego będzie milczał ponieważ;
  -Myślenie nie po myśli jest grzechem. ,,Autonomię” w tej kwestii reguluje dobrodziej, tradycja kościelna i Biblia w interpretacji sukienkowego. Autonomia w pełnym znaczeniu tego słowa dostępna jest mu tylko przez sraczkę.
  -Miejscówka na niebiańskich pastwiskach jest pokusą wartą najpodlejszego zniewolenia. I chociaż jej uzyskanie jest nieskończenie małe bliskie zeru, warto grzeszyć milczeniem. Mimo wiedzy, że do nieba wnijdą tylko niegrzeszni.
  -Uczynki członków eklezji nie należą do inkryminowanych. Eklezjaści bowiem postępują zgodnie z ,,prawem objawionym” jedynie ich obowiązującym. Zatem, moralne jest to, co czynią na chwałę pana.
  Zmilczy, bo nie pluje do miski, z której je, ani podcina gałęzi, na której siedzi. Mając do wyboru klątwę i omertę stawia na konformizm. Do milczenia zmusza program infekujący mózg w procesie indoktrynacji, komfort niemyślenia i…nie zgwałcone mu przez katabasa dzieci. Milczenie wreszcie, jest implikowane nierozróżnianiem dobra od zła poza płaszczyzną zdoktrynalizowanej wiary.
  Skądże Jaś ma błyszczeć intelektem, skoro Jan ograniczony, jak tempa poślica z michalikowym okiem piorunkuje;
  ,,Niech najpierw ONZ zlikwiduje pedofilów u siebie”.(?!)
  Skoro prymityw poniesiony arogancją nie wyczuwa nawet mimowolnego przyznania racji ,,raportowi ONZ” i wartościowania zła domniemaniem oczyszczenia Kościoła katolickiego z pedofilii, jeśli ,,pierwsi zrobią to inni”.
  Uma u nich za jeden cent, nachalstwa za cały rubel-co potwierdzają w przypływach szczerości.
  Cienia refleksji, poczucia winy, o ekspiacji czy zadośćuczynieniu wyrządzonym krzywd mowy nie ma. Ot, piłatowe umywanie rak.

 106. Politycy nie są głupi. Wiedzą, że kiedy biskupi i księża wystąpią z nagonką na rząd to ludzie w dużej mierze ich posłuchają. To dlatego Tadeusz Mazowiecki zgodził się na religię w szkołach, bo księża mogli zastopować przemiany, podburzając ludzi. To dlatego Leszek Miller lizał tyłek hierarchom i pomniejszym „pasterzom”, bo mogli powiedzieć że Unia to diabeł, a wtedy nie wygrano by referendum o przystąpienie do Unii. Kościół dostał od państwa z nadmiarem ziemie i obiekty i choć wiadomo że to była hucpa to przecież nie oddał.
  Katolicy to wszystko wiedzą, ale ich to nie oburza ani nie powoduje żadnych działań z ich strony. Tak mają poukładane w głowach.
  Kiedyś jako święta występowała klasa robotnicza. Miała ona podobno wrodzoną moralność i rozeznanie klasowe. Teraz kadzi się Polakom, że są rozsądni i umieją w ważnych sprawach rozróżnić ziarno od plew, głupotę od mądrości itp., a już fakt że są w większości katolikami powoduje że mają moralność we krwi. Na pewno?

 107. Hartman – członek żydowskiej sekty masońskiej B’nai B’rith będzie katolików pouczać – ale jaja 😀

 108. atalia

  atalia jest kłamcą, poświadcza nieprawdę, łamie notorycznie VIII przykazanie Boskie, jest oszustem i typem niemoralnym.

 109. Jako osoba niewypierająca się katolicyzmu odpowiadam, iż nie protestuję przeciwko decyzji o przyznaniu na budowę muzeum przy świątyni poważnej sumy pieniędzy, ponieważ respektuję prawo ministra kultury, jeśli mamy już takie stanowisko, do przyznawania środków według swojej własnej decyzji. Co to byłby za minister, sprawujący władzę wykonawczą, który nie mógłby nimi rozporządzać? O ile oczywiście jest to zgodne z prawem, i dobrze że p. Jażdżewski skierował sprawę do prokuratury, gdzie zajmą się tym prawnicy (z drugiej strony, źle że to akurat p. Jażdżewski, czyli publicysta, który chcąc komentować rzeczywistość, powinien zachować do niej dystans; zastanowię się teraz poważnie, zanim kupię to jego Liberte, prawdę mówiąc i tak bywa dość nudne). W każdym razie zwykły obywatel, katolik czy nie katolik, nie ma możliwości poznania wszystkich okoliczności, by wyczerpująco odpowiedzieć sobie na pytanie: dobrze zrobił minister, przyznając pieniądze akurat na ten cel, czy też nie. Ma prawo po prostu ufać ministrowi. Od kontrolowania ministrów jest parlament, tak więc proszę bardzo, pole do popisu dla opozycji, TR czy SLD.
  Nie jest poza tym prawdą, że katolicy milczą, wypowiedział się przykładowo Konrad Sawicki z Więzi, i można się z jego opinią zgodzić:
  http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105405,15412869,Dotacja__ktora_szkodzi.html
  Z drugiej strony, wolno też uważać, że to dobry cel. Nie ma tak, że ktoś, zwłaszcza z zewnątrz, ma lepiej wiedzieć, co winien katolik sądzić na dany temat.

 110. Tadeusz Kościuszko
  „Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań…”

  Tadeusz Żeleński-Boy
  „Kler, który, uporawszy się z ‚heretykami’ położył w dawnej Polsce rękę na wszystkim, przyczynił się do pogrążenia narodu w owej straszliwej ciemnocie, w jakiej tkwiliśmy przez cały wiek siedemnasty i trzy czwarte osiemnastego, wówczas gdy inne narody spełniały największą pracę myśli…”

  Roman Dmowski , w Dziesięciolecie Przeglądu Wszechpolskiego :
  „W dziejach naszej części świata polityka kościelna często błądziła, usiłując przeciwstawić się prawowitemu państwu i  narodowej idei lub sprowadzając je z  właściwej drogi dla celów swojej organizacji. Był to błąd, bo Kościół, mający na celu moralne podniesienie ludzkości, nie zdawał sobie w  tych rzeczach sprawy, że osłabiając ideę narodową i  siłę moralną narodowego państwa, podkopywał najsilniejszą podstawę organizacji moralnej (…) wina za to spada na politykę kościelną i na miejscowe duchowieństwo, które tyle zrobiło usiłowań, by Państwo i  narodową ideę zupełnie podporządkować widokom Kościoła i  tym przyczyniło się do zdezorganizowania instynktów narodowych Polaków…”

  Nikt, z Ciemnogrodu nawet, nie odmówi tym ludziom rozsądku…

  Pozdrawiam !

 111. Obłuda , cynizm i propaganda – to cechy obecnej publicystyki prof. Hartmana.
  Trzeba było atakować Kościół kiedy on wspierał niewydarzonych „bojowników” Solidarności.
  Trzeba było atakować Jana Pawła II, jak on swoim autorytetem moralnym wspierał transformację ustrojową , która w konsekwencji doprowadziła Polskę do utraty suwerenności ekonomicznej i politycznej.
  Wtedy to Kościół był potrzebny graczom politycznym , wtedy to Jan Paweł II był cytowany przez media?
  Panie profesorze Hartman , czy pan nie czuje się zażenowany niektórymi swoimi wystąpieniami politycznymi w towarzystwie politycznie szemranym?

 112. @ Wojciech K.Borkowski
  „Wtedy” KK spełniał swoją funkcję integrującą społeczeństwo i utrwalającą więzi w nim.
  A teraz co mamy? Komuchy be, genderowcy be, ateiści be, homoseksualiści be.
  Niewiele osób/instytucji tak dzieli społeczeństwo jak obecnie Kościół Katolicki i jeszcze wyciąga łapę po kasę.

  A jak w podstawówce dziewczynki wychodziły na katechezach do toalety, ksiądz biegł za nimi je podglądać.

 113. Ten kraj od czasu Kontrreformacji choruje na katolicyzm.

 114. bolszewiko-katolicy po raz kolejny udowodnili nam, że są pospolitymi złodziejami !!! mój pies codziennie się na nich odlewa.

  tao szatanski

 115. mag
  8 lutego o godz. 8:42

  axiom1 (8-02-g.7:14)
  Ty naprawdę jesteś walnięty.
  ****

  Tak to wyglada, ale tak naprawde on takze ma katolicka agende. Najlepiej pasuje do niego katolicki komunista, ktory ma wszystkim wszystko za zle. Tyle, ze najbardziej nie lubi Hartmana i TR – dlatego tu jest. Sadzi tez prymityw, ze ma szanse zagrac mi na nerwach i nie tylko mnie bo co i rusz upatruje sobie kogos nowego do personalnych napasci. By tutejszym bywalcom nie bylo zbyt przyjemnie tu bywac…

  No i popatrz jak ladnie wyszla z Atalii katolicka agenda. Nawet Mickiewiczem i Chrobrym sie podparl by wykazac, ze polscy katolicy to nie kupa gowna. Tyle, ze ja mowilem o nim, miedzy innymi wspolczesnymi katolikami, o wiekszosci katolikow, ktorzy jednak sa kupa gowna – co udowadniaja na kazdym kroku. Atalia i ta cala reszta katoli, o ktorych mowie to zdecydowanie moralne gowno – banda klamcow, oszustow, zlodziei, i obludnikow. Z Glodziem i Terlikowskim na czele, a nie z Kosciuszka. Ten i pozostali przez Atalie wymienieni nawet by na te zlodziejska bande nie chcieli splunac.

 116. Wojciech K.Borkowski
  8 lutego o godz. 15:50

  Wtedy to Kościół był potrzebny graczom politycznym , wtedy to Jan Paweł II był cytowany przez media?
  ****
  Oczywiscie, ze byl potrzebny – co w tym dziwnego, ze liczyli na jego poparcie, jako najsoilniejszego gracza politycznego. Alternatywa bylo wtedy pojscie na udry z czarna mafia i koniec politycznej kariery. Wlazili wiec czarnym w odbyt, przescigujac sie w obdarowywaniu ich prezentami za pieniadze podatnika. Wiedzac, ze ta zlodziejska banda oczekuje takiego wlasnie zachowania i udaje, ze nie zdaje sobie sprawy ze swej arcy niemoralnej postawy.

  Czego wiec oczekujesz ty wredny sukinsynu – ze tak jak bylo za Ober-Zlodzieja Wojtyly tak bedzie po wiecznosc?

 117. @krzys52

  Trzeba było jeszcze wspomnieć o Operacji „OdeSSa”.
  Na Youtube jest ciekawy film na ten temat: „Historia SS Odc 6 Mit Odessy”. Polecam 😉

 118. W.K.Borkowski!
  Swoje przemyslenia to se chlopie kieruj na Jackowo, prymitywie z Chicago, wypieprzyli cie z dziennika zwiazkowego to se znajdz inne zajecie, najlepiej modl sie o zdrowie bo o rozum za pozno!

 119. ja katoliczka protestuje przeciwko tej dotacji

 120. p. Hartman udaje, że nie wie o co chodzi. Notowania PO spadają, po co sobie robić wroga z KK. Wkrótce wybory.

 121. krzys52
  Biedny ten Kościuszko, na którego powołują prawdziwi Polacy niechybnie.
  Dlatego chcę przypomnieć śliczny wierszyk – fraszkę Gałczyńskiego
  Na pewnego Polaka
  – Patrz, Kościuszko, na nas z nieba!
  raz Polak skandował
  i popatrzył nań Kościuszko
  i się zwymiotował.
  Krzysiu, mam prośbę, nie nadużywaj tzw. brzydkich wyrazów, niemiłych epitetów pod adresem różnych skądinąd wkurzających świrów, bo stawiasz się z nimi w jednym szeregu.
  Sorry, ja często powtarzam „brzydkie wyrazy po wiele razy”, jak pisał Boy, ale u siebie w domu, gdy np. oglądam w TV różne monstra polityczne.
  W „korespondencji” blogowej – moim zdaniem – to nie uchodzi przyzwoitemu człowieku-normalsu.
  Pozdro

 122. Janie czemu milczysz !

  Project HEART (Holocaust Era Asset Restitution Taskforce) został powołany do życia w 2011 r. przez  izraelskie  Ministerstwo ds. Emerytów i Agencję Żydowską. Członkowie organizacji zajmują się lokalizowaniem majątku zabranego Żydom przez nazistów lub ich sojuszników (komunistów) oraz zabieganiem o przyznanie okradzionym osobom lub ich spadkobiercom odszkodowań. Project HEART zebrał ok. 177 tys. roszczeń. Ok. 40 tys. spośród nich dotyczy dóbr, które należały do mieszkańców przedwojennej Polski.
  Światowy Kongres Żydów, Światowa Organizacja Żydowska ds. Restytucji Mienia oraz przedstawi­cie­le władz USA na każdym kroku wyrażają  „głębokie rozczarowanie, smutek i żal” w związku z zawieszeniem prac nad ustawą reprywatyza­cyj­ną w Polsce.
  Restytucji mienia żydowskiego domaga się także naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
  W naszych mediach, jest to temat tabu, ponieważ informacje o spotkaniach polskich ministrów w omawianej sprawie trzeba czerpać z obcych źródeł np. portalu  The Times of Israel)
  Jasiu
  Czekam w tej sprawie na „TWÓJ RUCH” . Nie relatywizujący roszczenia twych rozmaitych żydowskich braci a występujących do nas z pretensjami za niemieckie i wielkomocarstwowe „porządki”.

  Niestety jużwidzę , jak się „silisz” oskarżając polaków o antysemityzm , ksenofobie i faszyzm.
  Tylko po to by te wyssane z „czarnej dziury” dyrdymały, mogły torować drogę – brakującej ustawie. „Autostradzie” do realizacji żydowskich pragnień.

  A może się mylę?
  I właśnie udowodnisz mnie i innym swoje „polactwo” prezentując postawę szanującą narodowy interes.
  Okażesz jednoznacznie sprzeciw co do słuszności tych żydowskich „pompowanych” żądań !
  Kiedy temat wróci – a wraca bez przerwy – zaatakujesz równie mocno, tak jak atakujesz
  „dotacje 6 mln. państwa do muzeum JP2-go? w kraju liczącym 35 mln katolików.
  I staniesz się moim „Guru” w sprawach Polsko-Semickich.

  Może jednak przypomnijmy, że wszyscy „twoi żydowscy bracia” wyliczają i liczą na 60-100 mld dolarów.

  Jeśli przyszłoby nam taką kwotę spłacać , to chcący płacić ją nawet w transzach, rozłożymy nasze państwo na przysłowiowe „łopatki” a bez przysłów – sprawimy ekonomiczny dramat czyli bankructwo .
  Bankructwo dzięki Tuskofilom „zapukało do drzwi i wchodzi” dlatego łatwo „skapcyć”, co oznaczają następni „goście”.
  Tak Jasiu , oczywiście można to uregulować – pokornie „zapraszając” beneficjentów do nas i zadośćuczyniwszy „oddać” wszystko w tzw. „naturze”.
  Wiem że jesteś przewidujący i na tą okoliczność czynisz przygotowania dzisiaj,
  walcząc z wszechobecnym faszyzmem , katolicyzmem czyli – wg. ciebie i tobie podobnym „umysłowych krezusów” – ciemnotą.
  Ciemnotą w której chłopców należy poubierać w sukienki , byle nie czarne.

  Piszę o tym do Ciebie ,ponieważ tylko tak „spreparowanym umysłom” należy tłumaczyć to czyste skur…. i żydowską-socjotechnikę aby móc takie żądania wysuwać, względem ofiary a nie jego sprawców, szantażując ją jednocześnie poniżaniem na arenie międzynarodowej.
  Oprócz aspektu moralnego są aspekty prawne.
  Otóż, na początku lat 60. rząd PRL wynegocjował rozliczenie za majątek, który został znacjonalizowany, a należał do obywateli innych krajów.
  Efektem była polsko-ame­ry­kań­ska umowa z 1960 r. w tej sprawie.
  „Stany Zjednoczone zrzekły się prawa do reprezentowania w tego typu sprawach swoich obywateli i wzięły na siebie obowiązek rozdystrybu­owa­nia wielomilio­no­wych odszkodowań, które Polska wtedy wypłaciła USA” .
  Tak powiedział – O dziwo! Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych.

  Dodam do tego od siebie, że przed wojną państwo Izrael nie istniało a to dziś skutkuje tym, że roszczenia o cały żydowski majątek jest bezzasadny .
  (Stąd potrzeba odpowiedniej ustawy)

  To tyle na te Pańskie jak zwykle katożerne „wypierdy bagienne”
  A co waść na moje ? Przemilczysz ?
  Czas jednoznacznie opowiedzieć się „która chata Jana”
  i to bez użycia sloganów „okraszonych” wrodzoną hipokryzją o własnych
  „ustach prawdy”

  Często kreujesz się na krajana, uwydatniając w autobiografii rodzinne korzenie.
  Nawet tasiemiec może chwalić się meldunkiem ! Zwłaszcza że ma żywiciela bez zobowiązań.
  Masz Pan więc szansę dobitnie określić swoją tożsamość w tak ważnej kwestii społecznego interesu.
  Waść i całe waszmości „szambienko”

  Czyli … Twój Ruch

 123. Panie Profesorze,

  z pewnym patosem, ale nie mogę inaczej, stwierdzam, że wyrasta Pan na sumienie tego upadłegp moralnie narodu.
  Żeby obraz zapaści był pełniejszy proponuję przeczytać poruszający wywiad jaki profesor Król udzielił Gazecie Wyborczej o tym co chodziło po głowach paziów (jego opozycyjnych przyjaciół) z solidarnościowej rewolucji.

  Zawsze uważałem, że wielowiekowe praktyki religijne kościola w Polsce okaleczyły ten naród, co skutkowało jego egzystencję serią klęsk i zapóźnieniem cywilizacyjnym.

  Jednak nigdy nie dopuszczałem w swoich rozmyślaniach o polskiej transformacji, że jest ona przeprowadzana przez nienawistnych dla ludzi dyletantów.

  Po takim ćwierczwieczu nihilizmu można się spodziewać autentycznie krwawej zmiany.

  Pozdrawiam

 124. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15413799,Zdrojewski___Dotacja_dla_archidiecezji_warszawskiej.html#MT
  Zdrojewski: „Dotacja dla archidiecezji warszawskiej zgodna z prawem. Szanujmy dziedzictwo JPII i Wyszyńskiego”

  Religijny kołtun Zdrojewski przy aprobacie pachołków episkopatu i Watykanu Komorowskiego i Tuska okrada społeczeństwo polskie z jego własnych pieniędzy karmiąc pedofilskiego pasożyta czyli kk.
  Zdrojewski zawsze ubierał się w komżę kościelnego ministranta i nigdy jej nie zdejmował podobnie jak wszyscy lobbyści kościoła w rządzie, w sejmie i w senacie.

  Zdrojewski twierdzi, że cyt: „…trzeba szanować dziedzictwo takich postaci jak Jan Paweł II czy kardynał Stefan Wyszyński „, a więc popiera czyny i słowa ludobójcy papieża JP2 (zakaz używania prezerwatyw i spowodowanie tym samym śmierci milionów dorosłych i dzieci – ofiar epidemii AIDS) oraz rasizm i faszystowskie poglądy antysemity tysiąclecia Wyszyńskiego.
  I te religijne kołtuny – lobbyści kościoła tacy właśnie jak Tusk, Komorowski, Zdrojewski chcą takim ludziom jak JP2 i Wyszyński wybudować muzeum za pieniądze podatników.

  Polsce potrzebna jest rewolucja francuska. W innym przypadku pedofilski kościół watykański całkowicie przejmie władzę w tym religijnym grajdole.

  PS:
  Panie Profesorze. Napisał Pan między innymi:
  „…póki jeszcze czas – wzywam premiera: zatrzymaj bezprawie, cofnij haniebną, nielegalną dotację! Wszak mówiłeś, że nie będziesz przed biskupami klękał! No to powstań wreszcie z kolan, człowieku!”
  Panie Profesorze, pachołek Tusk nie klęczy przed biskupami; on przed Watykanem i biskupami leży krzyżem i podobnie jak wszyscy rządzący Polską po 1989 roku Premierzy i Prezydenci jest współwinny i współodpowiedzialny za watykańską okupację Polski.

 125. Popieram Krzysię i Jej opinię na temat „szacunku dla dziedzictwa” takich postaci jak Jan Paweł II czy kardynał Stefan Wyszyński, czego domaga się Zdrojewski.
  Sądzę, że w tym miejscu warto zacytować
  fragment z książki Franka Zindlera o „świętym”z Wadowic :
  „Jak sądzicie? Kogo za sto lat będziemy uważali za największego nędznika XX wieku? Myślicie zapewne, że Hitlera. Nie sądzę. Przypuszczam, że jeśli za sto lat na tej nieszczęsnej planecie będzie jeszcze istnieć cywilizacja, historycy tej epoki przedstawią rozstrzygające dowody na to, że nikt nie może się pod tym względem równać z Janem Pawłem II. Żeby nie było wątpliwości – nie twierdzę, że w tym okresie w czymkolwiek zmieni się opinia na temat Hitlera. Nie. On zawsze będzie pamiętany jako morderca milionów niewinnych ludzi i dobry katolik aż do samej śmierci. Jego przestępstwa jednak wydadzą się naszym wnukom niewinną igraszką w porównaniu z uczynkami Jana Pawła II…”
  ————
  Niedawno „beatyfikowany” (cokolwiek to znaczy…) syn Ukrainki i Litwina Wojtyły, rodem z Wadowic dyktator kościoła jest stawiany ludziom za wzór, a tymczasem postępowy świat zgodnie twierdzi, że JP2 swoim pontyfikatem i głoszonymi „naukami” przyczynił się do cierpień i śmierci milionów dzieci i dorosłych chorych na AIDS.
  Oto jedno z wielu uzasadnień:
  „…JP2 – głosił i nakazywał bezwzględny zakaz stosowania prezerwatyw, również tam, gdzie epidemia AIDS przybierała zatrważające rozmiary zagrażające wyniszczeniem całych narodów.
  JP2 w okresie szalejącej epidemii AIDS wysyłał tysiące misjonarzy, głównie do Afryki, którzy zamiast
  rozdawać prezerwatywy, rozdawali różance i nakłaniali tubylców do seksualnej wstrzemięźliwości.
  JP2 nawoływał do tego także osobiście podczas swoich wojaży do różnych krajów.
  Efektem tego są miliony osieroconych, głodnych dzieci i dorosłych umierających na AIDS na całym świecie.
  Kilka poważnych organizacji próbowało postawić JP2 przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze pod zarzutem zbrodni przeciwko ludzkości, ale pozwu nie przyjęto, bo był głową państwa watykańskiego.
  Do dziś kościół z Franciszkiem na czele głosi to samo, co JP2…”
  ——————————-
  Antysemita tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński, który popierał Hitlera, nienawiść do Zydów i innych mniejszości szerzył wśród wiernych kościoła katolickiego w Polsce i dlatego 90% polaków to katoliccy antysemici.
  Oto kilka przykładów poglądów Wyszyńskiego, zamieszczonych w jego artykułach w „Ateneum Kapłańskim” w latach 1932-1939:
  – „Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację.”
  – „Hitler jest doskonałym znawcą psychologii tłumu i twórcą nowej, genialnej taktyki.”
  – „Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są WZORCEM dla innych narodów. W nacjonalizmie odbija się dusza Niemiec.”
  – „Dzisiejsza III Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkiej idei, która ma przynieść odrodzenie
  ludzkości. Niemcy stały się obok Włoch rzecznikiem ideologii o zasięgu ogólnoludzkim.”
  – „Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich (…) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może się dokonać tylko na drodze religijnej przez szczere, bezinteresowne przyjęcie chrześcijaństwa.”
  PS:
  Wystarczy…?

 126. Tytułowe pytanie Profesora: „Katolicy, czemu milczycie?!” jednoznacznie kojarzy mi się z tytułem filmu
  „THE SILENCE OF THE LAMBS” / „milczenie owiec” /

  Polskie „owce” i „barany” milczą ogarnięte strachem, który stworzyła w ich umysłach religijna indoktrynacja uprawiana przez kler w Polsce od 966 roku.
  Pan Profesor napisał:
  cyt: ” Rzeczpospolita ma swoją godność! Jest na swoim terytorium suwerenem i nie dzieli się już władzą z Watykanem. Średniowiecze już się skończyło. Polska nie jest „krajem katolickim”, lecz suwerennym państwem prawa, nie kierującym się ani doktrynami religii, ani interesami kościoła katolickiego!”

  To nie jest prawda.
  Rzeczpospolita Polska nie ma swojej godności.
  Nie jest na swoim terytorium suwerenem i dzieli się władzą z Watykanem.
  W Polsce średniowiecze wcale się nie skończyło.
  Polska jest krajem katolickim, a jej władze kierują się religijnymi doktrynami, prawem kanonicznym i zamiast o Naród, dbają o interesy kościoła katolickiego.

  W 1989 roku Polska spod „czerwonej” – moskiewskiej okupacji została przekazana przez manipulowaną przez JP2 i episkopat „solidarność” z Wałęsą w klapie – pod „czarną” – watykańską i to jest ta główna przyczyna „milczenia owiec” – ubogich mentalnie i ekonomicznie polskich katolików.

 127. Wojtek A.
  Krzysia nie powiedziała na tym blogu niczego nowego.
  Chyba nieuważnie przeczytałeś inne posty ostro potępiające kuriozalną decyzję ministra Zdrojewskiego, a także hipokryzję graczy politycznych z różnych formacji, którzy włażą w d… kk, licząc na poparcie, bo zbliża się cała seria wyborów.
  Wyróżnia Krzysię tylko specyficzna retoryka. Jakby żywcem wyjęta z „Notatnika prelegenta”, czy jak tam się on zwał, wydawanego dla tzw. lektorów partyjnych za PRL. Określenia typu „pachołki Watykanu” (za stalinizmu mówiło się – pachołki imperializmu, a prawacy mówią dziś, sięgając do tych samych wzorów o pachołkach Putina czy Merkel) po prostu mnie rozśmieszają, choć zgadzam się z treścią, czyli meritum w przypadku watykańczyków.
  Nie znoszę jakiejkolwiek ekstremy, dlatego nie życzę sobie i moim rodakom żadnego morza krwi, ani rewolucji wzorem tej francuskiej sprzed ponad 200 lat, ani kolejnego powstania narodowego, jakie marzy się poecie wieszczowi PIS -J.M. Rymkiewiczowi.
  Kościół sam się wykańcza, a tacy pomagierzy mimowolni, jak nasza klasa polityczna, która kręci z nimi lody, tylko ten proces przyspieszają.
  Ciemny lud przestaje już kupować, ale nie można tego procesu poganiać i snuć jakieś nieodpowiedzialne miraże rewolucji, bo zwyczajnie ludzi szkoda by było.

 128. Panie Hartman

  Katolicy modlą się za nawrócenie wszystkich grzeszników

  także za pana 🙂

 129. Wojciech K.Borkowski
  pisze dalej dla Dziennika Związkowego , oto jego felieton z 29 styczniaKrzys 52 nie kłam I nie bluźnij :
  Trochę straszno
  Trochę straszno i zupełnie nie śmiesznie zaczyna się dziać w Europie. Majdan powiela się na Ukrainie w wielu miastach, a teoretycy specjalizujący się we wróżeniu z politycznych fusów przewidują dzięsiątki podobnych protestów w wielu krajach na świecie.
  Szydercy internetowi, wypowiadający na forach portali społecznościowych, proponują przeniesienie Majdanu do Warszawy, na ulicę Nowy Świat, aby politycy polscy oszczędzili na służbowych delegacjach. O demokrację można walczyć wszędzie, a najlepiej tam gdzie nas widać i słychać.
  Ustabilizowana i wiarygodna biznesowo Ukraina jest dla wszystkich jej sąsiadów bardzo ważna. Zainteresowanie Ukrainą jest dla polskich polityków emocjonalnym wyzwaniem. Łatwo wtedy przekroczyć delikatną linię obiektywizmu w ocenie tych ważnych protestów. Droga od dyktatury do demokracji okazała się trudniejsza, niż to się wydawało bojownikom o wolność i demokrację. Po latach okazało się, że tak zwani „bojownicy o demokrację”, najlepiej czują w skórach miliarderów i oligarchów.
  Dla młodych kibiców demokracji pozostaje kilka fałszywych wolności, do hazardu, do pornografii i do narkotyków. Taką to „wolność” zapewniają ludowi dawni bojownicy z dyktaturą komunistyczną, którzy uwłaszczyli się sami w okresie transformacji ustrojowej.
  Fałsz tak prowadzonej transformacji rodzi protesty na Majdanie i będzie rodził protesty w innych krajach Europy środkowej i wschodniej. Nacjonalistyczne hasła tylko komplikują i zaciemniają istotę tych protestów. Samym nacjonalizmem nie nakarmi się własnego narodu.
  Protest uliczny rządzi się jednak własnymi prawami. Racjonalne argumenty tracą wtedy moc przekonywania. Emocje muszą same wygasnąć i stworzyć warunki do zmian dających szansę na poprawę warunków życia. Miejmy nadzieję, że dramatyczny obraz tych protestów na Majdanie przywróci rozum wielu aroganckim politykom, którzy zupełnie się wyalienowali. Bezradność rad, jakie ci politycy udzielają protestującym, nie zapowiada szybkiego zakończenia tego protesu. Nie traćmy jednak nadziei.
  Tematem medialnym numer jeden w Polsce jest publikacja zamieszczona w „Washington Post” ujawniająca okoliczności wynajęcia polskiej willi na Mazurach przez agentów CIA na tajne więzienie. Według tej publikacji amerykańscy agenci mieli wręczyć pracownikom polskiej Agencji wywiadu 15 mln dolarów w gotówce. To tajne więzienie miało działać przez kilka miesięcy w roku 2003, czyli w czasie prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego i premierostwa Leszka Millera, polityków SLD, czyli tak zwanej polskiej lewicy. Autorem publikacji w „Washington Post” jest laureat nagrody Pulitzera Adam Goldman.
  „Nie było żadnych więzień CIA”- to mówili politycy przed publikacją „Washington Post” , a co mówią dzisiaj – pyta Gazeta.pl.
  Aleksander Kwaśniewski. Prezydent w latach 1995-2005.
  Gazeta.pl, próbowała skontaktować się z Aleksandrem Kwaśniewskim, ale w tym momencie uczestniczył w spotkaniach na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos i nie mógł udzielić komentarza.
  Leszek Miller. Premier w latach 2001-2004.
  Redakcja Gazeta.pl próbowała uzyskać szersze wyjaśnienia od Leszka Millera. Nie udało się, ma wyłączony telefon.
  Nie udało się również Gazecie.pl dodzwonić do Ryszarda Kalisza, szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w latach 2004-2005.
  W Wyborcza.pl możemy jednak poznać „wyjaśnienia” ówczesnego premiera, które wyjawił w „Kawa na ławę „:
  „Od czwartku, po publikacji „Washington Post” o tajnym więzieniu CIA w Polsce w Starych Kiejkutach, Leszek Miller, ówczesny premier, powtarza, że o niczym nie wiedział, bo nie musiał znać „szczegółów operacyjnych”. Dziś w programie „Kawa na ławę” bodaj po raz pierwszy zasugerował, że o amerykańskiej bazie CIA wiedział Aleksander Kwaśniewski, wówczas prezydent. I nie dość, że wiedział, to jego, szefa rządu o niczym nie poinformował. Miller zapewniał, że on sam o wszystkich działaniach służb specjalnych informował prezydenta, ale widać bez wzajemności.”
  Miejmy nadzieję, że te 15 milionów dolarów darowizny zostało zaksięgowane w kasie Agencji wywiadu i Urząd Skarbowy upomni się o podatek od darowizny lub o dokument zwalniający z takiego podatku. Być może dla tych panów jest to suma bez znaczenia? Jeżeli publicysta „Washington Post” poinformował o tym zdarzeniu opinię publiczną, to wypada tę opinię publiczną poinformować na co wydano te pieniądze i gdzie te wydatki zostały zaksięgowane. Przy okazji przypominam jeden z wierszy naszego noblisty Czesława Miłosza:
  „Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta… Spisane będą czyny i rozmowy.”
  Przeczytanie całego wiersza Miłosza polecam politykom SLD, a szczególnie tym, którzy polityczne ostrogi zdobywali w PZPR. Ich transformacja była szczególnie „głęboka”,więc musiała ich emocjonalnie i intelektualnie okaleczyć, jeżeli nie pamiętają zdarzeń sprzed 10 laty.

 130. Troche nie na temat, a raczej na temat ktory juz przelecial – „Do przyjaciół Żydów”.

  W duzym Formacie GW ukazal sie obszerny artykul dotyczacy najbardziej popularnej formuly zwiedzania najwazniejszych dla Zydow miejsc pamieci, oraz jej owocow w postaci utrwalania niecheci mlodych Izraelczykow, badz amerykanskich Zydow, do Polski, jako takiej.
  Artykul jest jakby odpowiedzia na postulaty zawarte w niedawnym felietonie J.Hartmana – jest zdecydowana proba podjecia dyskusji na ten drazliwy temat. Goraco polecam.

  http://wyborcza.pl/magazyn/1,136528,15420182,Serdecznie_witamy_w_Auschwitz.html

 131. Adalbert 44
  8 lutego o godz. 23:51

  Czy mowa jest o Dzienniku Zwiazkowym, organie PNA?

 132. .
  Well, czego to polski polityk
  nie wymysli by nie dac sie
  odepchnac od koryta

  Jak nie uboj rytualny,
  to „wziatka” dla kryminalnej
  sekty

  ano takie trybuny ludowe
  pracuja dla polski w pocie
  czola w stodole na wiejskiej,
  wybrancy koltunow grylujacych
  i katoli pielgrzymkowych

  Polski polityk i jego elektorat
  ten shamanem busy
  odbyt euroazji

  🙂

 133. .
  Widze to czarno,
  Na zapatero szansy nima,
  jedyna nadzieja w wymieraniu,
  piec generacji?

  przy poziomie infekcji wysokim
  ludku prymitywnym, reinfekcji
  gwarantowanej konkordatem,
  emigracja do krajow cywilizowanych
  i cieplejszych jest more cost-effective

  A w zasr.nym kraiku zapyzialym
  niech se szaman dowodzi moherami
  od nieszporow do nieszporow

  Po 20 latach beda sie modlic
  o in vitro

  🙂

 134. kk powinien sie utrzymywac na wolnym rynku. Przeciez oni sie chwala ze pomogli w transformacji do ekonomi tzw ‘wolno rynkowej’. Powinni wiec miec ten wolny rynek i sie z tego cieszyc. Wolny rynek nie przewiduje zadnych dotacji z budzetu, darowizn ani pensji za fikcyjne etaty. Ani przywilejow traktowania ponad prawem i bez koniecznosci rozliczenia sie z czegokolwiek.

  Dlaczego np w niby demokratycznym panstwie kk nie podlega ustawie antymonopolowej. Przeciez zmonopolizowali sektor wiary i zwiazane z wiara instytucje.

  Sektor wiary w Polsce nalezy otworzyc do globalnej konkurencji.

  O to (globalizacje) rowniez kk chwali sie ze walczyl. Zaprosic do Polski religie z calego swiata. Niech walcza na polskim rynku o polskiego wierzacego.
  Pamietajmy, konkurencja obniza ceny i zwieksza jakosc uslug lub produktow, wymusza efetywnosc i optimizacje. Wierni na tym tylko zyskaja. Niestety jest odwrotnie. Polskie rzady ostanich 25 lat umacniaja monopol kk lamiac prawo.

  Polski katolik po rozliczeniu sie wobec Panstwa i ZUS powinien z wlasnej woli i z wlasnej kieszeni utrzymywac te 70 tys armie pasozytow kk w Polsce lub jakakolwiek inna religie jezeli wierzy w jakakolwiek bzdure.

  Te 6 mln zl to tylko symboliczna kwota. kk kosztuje polski budzet 6-8 mld rocznie, zeruje nie tylko na rzadzie centralnym, przedewszystim na gminach. Nie placenie za gas, elektrycznosc, wode, gminnych podatkow przynosi straty tysiace razy wieksze od tych 6 mln zl. Ale Jazdzewski zrobil dobry poczatek.

  Jest obrzydliwe ze TR jeszcze nie poparl tego pozwu, ani polscy racjonalisci.
  TR powinien rozpoczac kampanie na rzecz zmuszania kk do postrzegania prawa. Zaskarzac do sadow polskich i eropejskich kazdy wypadek gdzie to prawo jest przez kk lamane.

 135.  Jan Hartman jest synem Stanisława Hartmana i praprawnukiem rabina Izaaka Kramsztyka.
  W 1990 ukończył studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1990–1994 był doktorantem w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1994 rozpoczął pracę jako asystent Instytutu Filozofii UJ. Od lutego 1995 był asystentem, a w październiku tego samego roku został adiunktem Zakładu Filozofii Medycyny Collegium Medicum UJ (przekształconego następnie w Zakład Filozofii i Bioetyki). W 2004 objął stanowisko kierownika tej jednostki.
  ZAPAMIĘTAJCIE !!! TO JEST ZATRWAŻAJĄCE !!! W Polsce żyje około 200 tysięcy homoseksualistów. Spośród nich około 545 osób czyli BLISKO 3% ICH POPULACJI. zostało, w ciągu ostatnich 10 lat, osadzonych w więzieniach za PEDOFILIĘ.I ta liczba ROŚNIE !!! Na co czeka władza dająca się roztomaitym Hartmanom mamić? I ich poplecznikom chcącym zalegalizować seks w wieku 13 lat? Aż ta PLAGA się rozleje na wszystkie dzieci? Przecież nawet w Izraelu dzisiaj jest to przestępstwem.
  Dla prof.Hartmana kilka przypomnień. Jest pan żydem ,więc obowiązuje pana prawo żydowskie . Nie mieszaj się pan do polskiego prawa. Nie atakuj pan kościoła katolickiego ,a komentuj swoich braci w wierze.To ,że przystał pan do Paligłupów ,świadczy jak jest pan tępym i prymitywnym gościem a wiarę ma pan w ….. Jeżeli mówi pan o równości ,to spróbuj pan w swoim narodzie tak się odezwać, a rabini z pejsami pana wychłoszczą. Czy w państwie żydowskim też jest pan propagatorem „gender” i otwarcie pan to głosi? A oto jak wygląda równość płci wśród żydów ..Byłem w Izraelu i pod ścianą płaczu osobny boks dla tych gorszych,czyli kobiet. Nie mogą wejść w niektóre miejsca świątyni ,bo to świętokradztwo, nie mają nic do powiedzenia jak wyjdą za mąż. 

 136. Axiom1
  Chyba się coś zacięło w „mechanizmie” blogu.Trzy raz mój post do ciebie był odrzucany, bo jakoby wykryto duplikat.
  Wpis się nie ukazał.
  Spróbuję jeszcze raz , na nowo.
  W 100% masz rację, gdy chodzi o brak wyraźnego poparcia TR dla pozwu Jażdżewskiego w postaci konkretów, a nie populistycznego pierzenia, jakie uprawiają. To skandal!
  Ta sprawa to również papierek lakmusowy dla SLD.
  Cała polska lewica się skompromitowała, pozwalając kk na bezczelne panoszenie się w przestrzeni publicznej i nie żałując im państwowej, czyli podatników kasy. W końcu to Kwach przyklepał Konkordat, który stawia państwo w pozycji wasala wobec kk. Gdzie było SLD i Palikot, gdy ustalano zasady działania Komisji Majątkowej, która stoi ponad prawem i nie można rozliczyć jej haniebnych przekrętów?
  Czekam, czy i kiedy lewica, łącznie z TR wezmą się naprawdę do roboty, by naprawić zło, które współtworzyli, lub tylko na nie przywalali.

 137. „Polityka”, a w szczególności jej forum internetowe, pełnią coraz bardziej zaciekła rolę młota – na Kościół katolicki oczywiście. Nie polemizuję, bo nie mam ochoty dowartościowywać przynajmniej niektórych nienawistnych głosów. Jednakże zareaguję, jeśli chodzi o jeden „wyjściowy” punkt: p. Hartman zdaje się dawać do zrozumienia, że to on właśnie działa na rzecz odnowy moralnej Kościoła itd. Chcę zatem odpowiedzieć, ze istnieją granice błazenady, których przekraczanie staje się, by tak rzec, nieestetyczne.

 138. stern
  Historia kołem się toczy.
  Kiedyś był młot na czarownice, teraz jest na kościół

 139. Czy z taką samą determinacją będzie Panie Hartman ścigał nadużycia związane z recenzjami ( dwie przeciwstawne recenzje rozprawy habilitacyjnej dr Pająka przesłane do dziekana przez jednego autora ) Profesora Drewsa z Poznania ? 
  Czy z taką samą determinacją będzie Panie Hartman ścigał nadużycia związane licencjatem synowca Profesora Obarka ( matka recenzent pracy , ojciec promotor pracy własnego syna) 
  Czy z taką samą determinacją będzie Panie Hartman ścigał nadużycia związane habilitacją dr Urbanika , któremu rada wydziału prawa UW nie nadała tytułu dr hab nauki w Polsce z pomimo pozytywnych recenzji .
  Czy z taką samą determinacją będzie Panie Hartman ścigał nadużycia związane z synami ,córkami i kochanicami profesorów na polskich Uniwersytetach ? .Czy też pan politykę będziesz robił ?

 140. Panie Profesorze, ten tekst powinien być powielany w setkach tysięcy egzemplarzy i nalepiany na każdym murze i płocie w Polsce.
  Życzę Panu , żeby trafił do kanonu lektur szkolnych.
  W debacie publicznej i w życiu potrzeba nam bowiem etyki więcej niż wody święconej.

 141. PANIE PROFESORZE DZIEKUJE ZA TEN TEKST. MYSLE ZE SAM JEZUS CHRYSTUS NIE NAPISALBY LEPIEJ . I NIE UJAL TRAFNIEJ ISTOTY ZAGADNIENIA . SZKODA ZE JUZ NIE JESTEM KATOLICZKA BO NAPEWNO BYLABYM PROTESTOWALA CO I TAK CZYNIE ,ALE JAKO NIEKATOLIK NIEPOLAK I NIE COS TAM JESZCZE MALO KTO SLUCHA DO KONCA DO KROPKI TEGO CO MAM CZASEM DO POWIEDZENIA.
  DZIEKUJE W IMIENIU WLASNYM I SPOREJ GRUPKI ZNAJOMYCH.

 142. stern
  9 lutego o godz. 15:48

  Wynos sie, zlodzieju.

 143. Wizyta w Watykanie
  Czy prawdą jest ze abp Głódż uzyskał pozwolenie na hodowlę dinozaurów w swym ogrodzie w Gdańsku.
  Jeśli tak to w ślad za wystąpieniem o 6 milionów na Opaczność
  należy spodziewać się wniosku o podobną sumę na badanie rozrodu dinozaurów w ramach biologii molekularnej a co za tym idzie rozwoju nauki polskiej.
  Powinniśmy być wdzięczni za wybitny wkład w rozwój nauki.
  ukłony

 144. @krzys52
  Człowieku, chyba sam rozumiesz, że swoim chamstwem nie możesz mnie dotknąć, gdyż nie dosięgniesz. Natomiast w ten sposób gnoisz samego siebie. Po co?

 145. @hlmi, PAK

  Przywracacie mi nadzieję, że z katolikami da się rozmawiać o faktach, spokojnie i kulturalnie. Że nie muszą oni dążyć wszystkimi środkami do narzucenia mi swojej władzy i światopoglądu. Nie wiem, jak to wypada statystycznie jeśli chodzi o ogół, ale „w sieci” stanowicie mniejszość.

  Ze swojej strony dodam, że rażą mnie wypowiedzi, których jedyną treścią jest wyszydzenie przekonań ludzi wierzących. Rozumni ludzie powinni powstrzymywać się od takich zachowań, ponieważ prowadzą one do zantagonizowania wszystkich katolików. W kraju takim jak Polska, bez wsparcia katolików, nie uda się obronić wolności!

  Chciałbym szerzej wyjaśnić, co mam na myśli.
  Z punktu widzenia biskupów, ich dążeń do powiększenia władzy i bogactwa – a także z punktu widzenia osób pokroju Terlikowskiego, znajdujących spokój sumienia czy przyjemność w narzucaniu innym swojej woli i przekonań (nawet jeśli miałoby to przynosić skutki takie, jak zakaz używania prezerwatyw w Afryce) – nie ma chyba lepszego scenariusza, niż doprowadzenie do skrajnych emocji i skrajnego podziału. Stąd zapewne bierze się pewna część radykalnych wypowiedzi: aby wywołać równie radykalną reakcję, a następnie z zadowoleniem obserwować nakręcający się konflikt i wzrost liczebności własnych „oddziałów”.

  Zmniejszenie osobistej wolności obywateli, będące prawdopodobnym efektem działań wspomnianych panów, będzie w równym stopniu niekorzystne dla przeciętnego katolika, jak i nie-katolika. Wielkim pechem ludzi wierzących jest, że religia nadaje się wybitnie jako wehikuł do władzy.

 146. Nic dodac , noc ujac.

 147. stern
  9 lutego o godz. 22:23

  Ja doskonale wiem, ze takiego chama jak ty bardzo trudno dosiegnac czymkolwiek. Najlepszym dowodem na to jest fakt, ze nie spaliles sie ze wstydu, zlodzieju.

 148. …co dostajem w zamian od kosciola ?? 1.cala gama zboczencow ,2.gender,3.dobre porady z Radia Maryja ,4.zniszczenie WOSP itp.

 149. do „colour”. Niemcewicz racji jak widac nie mial. A co do budynkow, to nie znal biedaczek Warszawy w XX_tym wieku z pieknymi budynkami wlasnie stawianymi przez swietnych Polakow pochodzenia czesto zydowskiego, wspanialego domu towarowego – wszystko to zostalo zniszczone przez homubionych przez niego „aryjczykow” germanskich z nasza takze pomoca, tych kresowych „patriotow” nielubiacych stolicy. Poszla z dymem pozarow i ponad 200 000 ofiar: dzieci, kalek, inwalidow wojennych (moj ojciec) staruszek itp.

 150. @obłuda, 9 lutego o godz. 11:02

  przestan brac Viagre, ktora szkodzi na mozg

 151. Widac ze krzys52 przystosowal sie do wymogow zycia w USA. Pokazuje znany z Hollywood i Bialego Domu poziom agresji i gotowosci bojowej. Takie wartosci trzeba ukienrunkowac by nie zmarnowac. Tam w USA dalej im do realizacji 21 solidarnych postulatow niz to bylo w Polsce. Swa energie krzys52 powinien wykorzystac w organizacji strajku generalnego. To jest tam wlasnie potrzebne. Przy okazju krzys52 dowiedzial by sie jak demokracja pracuje.

 152. @Maciej.
  Rzeczywiście.Z katolikami da się rozmawiać kulturalnie jeśli adwersarz jest kulturalny. Prawda,że w necie są oni mniejszością ale ilość nie świadczy o jakości.Bo co z tego,że królują tu rozwrzeszczane feministki,wojujący antyklerykałowie skoro ich – wasze – pyskusje ograniczają się jedynie do przywalania polskiemu krk.

 153. Panie doktorze Hartman,
  jako wyborca jestem w naturalny sposób zainteresowany osobą kandydata na europosła. Czytam zatem, oczywiście, Pańskie teksty otwierające dyskurs na kolejne tematy. Siłą rzeczy zapoznaję się też z głosami gości Pańskiego blogu. Przede wszystkim afirmującymi jego gospodarza.
  Przypuszczam, że Pan czyni to także – jaki byłby bowiem sens Pańskich publikacji w przeciwnym wypadku?
  Wrażenie jest niesamowite. Widzi Pan, choc ośmielę się miec inne (w zarysie) poglądy, niż Pańskie, to zakładałem, że Pańscy (dra etyki) admiratorzy to osoby:
  a/ inteligentne,
  b/ wrażliwe,
  c/ posiadający elementarną wiedzę historyczną i politologiczną.
  To niemożliwe – jeśli istotnie czyta Pan to, co piszą Pańscy czytelnicy – aby nie zdawał sobie Pan sprawy, iż Pański hipotetyczny elektorat to pozbawieni elementarnej empatii fanatycy, nieuki oraz (proszę wybaczyc) najzwyklejsi żule.
  Pomijam tu osobników ewidentnie chorych, którzy prawdopodobnie zabawiają się internetem w ramach terapii zajęciowej.
  Ponieważ nie uwierzę, że nie daje to Panu do myślenia, w związku z tym może jednak zrewiduje Pan decyzję o kandydowaniu?
  Z elekcji pewnie nic nie będzie, a zostanie wstyd, z którym będzie musiał Pan życ w środowisku uczonych…

 154. obłuda
  9 lutego o godz. 11:02

  Aj,waj – ale antyzydowski tekst ! 🙂

 155. Z.B.I.G.
  10 lutego o godz. 13:20

  Panie doktorze Hartman,
  jako wyborca jestem w naturalny sposób zainteresowany osobą kandydata na europosła.
  ****
  Lzesz jak pies, kolego. Odkad pamietam zawsze jechales na Hartmana a teraz starasz sie sprawic wrazenie, ze ewentualnie moglbys byc jego wyborca. Choc mysl taka z cala pewnoscia nie przemknela Ci pomiedzy uszami. Nikt nie kaze Ci glosowac na J.H. – nikt nie kaze Ci go lubic. Mozesz smialo byc jego najwiekszym wrogiem – nikt Ci nie zabrania. Nie sil sie jednak na tak sliska grzecznosc, bo mnie az obrzydzenie skreca na widok Twojej obludy.

 156. ZBIG
  Głosuj na
  -Kurskiego
  -Wojciechowskiego
  -Ziobrę
  i tych wszystkich co nie pracują , nie głosują a tylko podbijają listę i biorą diety.
  W tym towarzystwie Hartman byłby rzeczywiście osoba podejrzaną.
  uklony

 157. Katolicy milczą. Wypowiedź profesora Hartmana skierowana jest do pokolenia katolików, którzy jeszcze się ze snu – antykomunistyczno-kulturalnego-chodzenia-do-kościoła – nie wybudzili. Do kościoła się chodzi, no bo się chodzi, a co się w tym kościele dzieje, to jakaś niewiadoma, która tylko niewielu interesuje. Polski kościół ma jeszcze jeden poważniejszy problem: brak wykształconych teologów, którzy odważą się mówić w sposób otwarty, nazywając problemy po imieniu, a zarazem nie musząc się bać o konsekwencje. Kościół polski może i takowych teologów już miał – np. Obirek – ale oni już z niego uciekli. Drugi problem polskiego kościoła to hermetyczność, odseparowanie od świata zewnętrznego. Kościół, który boi się „nowego” świata zapomina, że z takiej konfrontacji powstało właśnie jego myślenie teologiczne, które na początku miało jeszcze charakter polifoniczny. (Fiedrowicz, Theologie der Kirchenväter) Tutaj można również powiedzieć, że takie wypowiedzi jak te prof. Hartmana są dla kościoła niezbędne. Problem jest jedynie w tym, że w kościele nie ma kto na nie odpowiedzieć…

 158. Jak dlugo jezcze partyjny motloch i ich medialni sludzy beda w stanie dalej otumaniac caly narod i swiat. Ze w Polsce jest cud ekonomiczzny, zielona wyspa, …, pod przywodztwem dyktatora Donka, historyka bez doswiadczenia ktory nawet kioskiem Ruchu nie kierowal.

  Hartman rowniez sie blazni, aspiruje do polityki a potrafi zajmowac sie tylko blachostkami, byle gownem i w dodatku bez wynikow i nieskutecznie.
  Ani Hartman ani TR nawet nie powinni marzyc o polityce. Bo nie potrafia rozpoznac podstaw zycia i zwiazanych z tym polskich problemow.

  W miedzyczasie polacy emigruja jak nigdy w historii. Bo stracili wiare w rzad i blaznow jak Hartman i TR i najbardziej debilne na swiecie media.

  „W ubiegłym roku ruszyła kolejna potężna fala emigracji po wielkim exodusie rodaków w latach 2006–2007. Z badań cytowanych przez „Dziennik Gazetę Prawną” wynik, że w ubiegłym roku z kraju wyhechało nawet 500 tys. osób.
  – Polacy przebywający za granicą dochodzą do wniosku, że nie ma sensu utrzymywać dłużej fikcji nawet w postaci adresu w naszym kraju. Nie jest im to już potrzebne do życia – twierdzi prof. Krystyna Iglicka, demograf z Uczelni Łazarskiego i wiceszefowa Polski Razem.

  Autorka badań twierdzi, że w ubiegłym roku Polskę opuściło około 500 tys. osób. To rekordowy wynik, w porównaniu z poprzednimi latami. Ponad to w ubiegłym roku wymeldowało się na stałe z Polski co najmniej 36 tys. mieszkańców naszego kraju.
  Ten wzrost może być też efektem łączenia rodzin, czyli pracujący od lat na obczyźnie Polacy ściągają do siebie całe rodziny. – Ponadto teraz częściej wyjeżdżają całe rodziny, w przeciwieństwie do lat 2005–2009, gdy na rekonesans jechali wydelegowani ich przedstawiciele – ocenia w rozmowie z „DGP” prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego.
  Jeżeli szacunki prof. Iglickiej potwierdzą się, to oznaczałoby, że poza Polską mieszka około 2,6 mln Polaków.
  http://tvn24bis.pl/informacje,187/polacy-masowo-wyjezdzaja-w-ostatnim-roku-nawet-500-tys-osob,396921.html
  ..”

  PS; ten blazen Czapinski (profesor na uslugi partyjnej propagandy) niedawno publikowal w Polityce swe dzielo „Jak szczesliwi sa polacy” Najbardziej szczesliwi w historii. Az tak szczesliwi ze za tak emigruja.

 159. axiom1

  mozna wiedziec co Ty robisz zawodowo? Bo zeby nazwac Czapinskiego, czy kogokolwiek, ‚blaznem’, to trzeba byc nie lada orlem albo chamem albo idiota (genetycznym!!!). Albo wszystkim do kupy. Nie dopuszczam mysli, ze jestes chamem czy idiota. Wiec pozostaje Orzel. I to w koronie!

 160. Pan Rsdaktor pyta:
  „Katolicy, czemu milczycie?!”

  Szanowny panie Redaktorze,
  milczymy, poniewaz wiemy, ze „czolowi publicysci”,
  nawet nie proszeni, beda darli pyski za nas.
  To po co mamy sobie zdzierac gardla?
  Mozemy spokojnie przewrocic sie na drugi bok,
  wiedzac, ze „awangarda postepu” zadba, aby nie stala sie nam zadna krzywda.

 161. p.arens
  11 lutego o godz. 14:30
  Oczywiscie ze jestem orlem ale nie w koronie. Tzw demokratyczna Polska i orzel w koronie to jeszcze jeden z symboli debilizmu wspierany przez ynteligenotw blaznow typu Czapinkiego. Bo, albo demokracja albo krolewstwo. Jedno z drugim nie ma nic wspolnego. Polska ynteligencja jest az tak durna ze nawet takiego drobiazgu nie rozumie.

  Jezeli uwaszasz ze Czapinki nie jest blaznem to jest sprzedajna kurwa. Bo to partyjny propagandzista, za posadke na koszt podatnika oklamuje tegoz podatnika. Dla partyjnej propagandy sukcesu.
  Na posadce panstwowej wychwala rezim. Bo tego wladza sie spodziewa. Zeby to choc bylo uzasadnione. Podczas gdy obserwujemy tragedie narodowa Czapinski pisze ze polacy nigdy nie byli bardziej szczesliwi. 5 mln straconych miejsc pracy, 5-6 mln na emigracji, 2.5 mln bezrobotnych w kraju, 68% biednych, 17% ponizej minimum ekonomicznego poziomu zycia, emerytury jedne z najnizszych w Uni. place jedne z najnizszych w Uni, 900 mld zl dlugu publicznego, dlugi samorzadow, handlowe, gospodarstw domowych, 2.5 biliona niewyplacalnych zobowiazan zus, 50% bezrobocie wsrod moldziezy, 100% bezrobocia wsrod polakow po 50, kryzys demograficzny i dzietnosc polakow dwa razy mniejsza niz w Generalnej Guberni !!!
  Tylko sprzedajna kurwa jezeli nie blazen moze pisac ze polacy nigdy nie byli bardziej szczesliwi.

 162. @axiom1
  Czy Ty aby nie jestes z tych, ktorzy nie zalapali sie na pociag zmian bo albo sie bali wsiadac albo wyobrazni nie starczylo?

  PS. Kto Ci powiedzial ze ludzie po 50-tce nie maja roboty. ja i moi kolesie jestesmy po 50-tce. Wszyscy ‚yenteligencja’ i zatrudnieni na pelnych etatach.

 163. Bardzo podoba mi się to co pan pisze, chyba zagłosuję na pana w euro wyborach jednak pod jednym warunkiem, że nie będzie pan przypominał mi żadnego z obecnych polityków z Wiejskiej( bez względu na partie polityczną)

 164. p.arens
  11 lutego o godz. 17:09
  Ja na taki ‚pociag’ nawet nie czekalem.

  Robisz blad sprowadzajac polska tragedie do poziomu ‚ja i kolesie’. Twa ynteligencja wskazuje na braki ze statystyki. Polska tragedia rowniez cie dopadnie. Np we Francji ci co zalapali sie na tamtejszy ‚pociag’ beda juz wkrortce placic 75% podatku.

 165. Oto wywiad z blaznem;
  http://tvn24bis.pl/informacje,187/skrajne-ubostwo-za-522-zl-prof-czapinski-mamy-enklawy-wykluczenia,396988.html

  Wedlug blazna Czapinskiego skrajne ubostwo dotyczy w Polsce 6% ludzi. Unia i CIA podaja 17%. A ludzi biednych jest w Polsce 68% wedlug Uni. O tym Czapinski nawet nie wie.

  Wedlug Czapinskiego granica skrajnej biedy w Polsce jest 522 zl na glowe na miesiac. Tak twierdzi ‚profesor’ pasozytujacy na podatniku na panstwowych posadkach.

  Wynajecie kawalerki to co najmniej 1000 zl, gas elektrycznosc woda 400 zl, zycie co najmniej 600 zl,… dalej nawet nie warto wymieniac.

  Gdziez jest moralnosc tego profesora, gdzie jest etyka, gdzie elementarna uczciwosc ? To obraz polskiej skurwionej ynteligencji. Na wolnym rynku zmywal by gary jezeli wogole jakakolwiek prace by dostal.

 166. Podpisałam, wysłałam i zachęcam wszystkich do poparcia tej akcji.

  http://liberte.pl/6milionow/
  Nie dla budowy Świątyni Opatrzności Bożej z pieniędzy podatników
  List do premiera Donalda Tuska, do wiadomości Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

  fragment listu:
  „Szanowny Panie Premierze,
  Piszemy do pana oburzeni doniesieniami o tym, że Archidiecezja Warszawska otrzymała z budżetu państwa, ze środków Ministerstwa Kultury, sześć milionów złotych na roboty budowlane w Muzeum Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II, które stanowi część Świątyni Opatrzności Bożej. (…)
  Panie Premierze, kościół katolicki otrzymuje i tak z budżetu państwa setki milionów złotych i nie ma potrzeby, aby wspierać go dodatkowo szczupłymi środkami przeznaczonymi w Polsce na kulturę. Skończmy z Ministerstwem Kultu, przywróćmy Ministerstwo Kultury.”

  PS.
  Popieram protest.
  Dosyć okradania społeczeństwa polskiego przez kk i jego lobbystów we wszystkich władzach Polski od prezydenta do sołtysa.
  Podpisałam, wysłałam i zachęcam wszystkich do poparcia tej akcji.

 167. http://liberte.pl/6milionow/
  Nie dla budowy Świątyni Opatrzności Bożej z pieniędzy podatników
  List do premiera Donalda Tuska, do wiadomości Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

  Również popieram inicjatywę Leszka Jażdżewskiego i akcję przesłania Listu do premiera i ministra.
  Zachęcam wszystkich. To tylko parę „kliknięć”.

 168. @Krzysia
  Dziękuję za adres. Poparłem.

 169. P. Hartman jak mozna być takim fałszywym i załganym jak pan, gdzie byłeś jak Gazeta Wyborcza dostała z rządu dotacje ponad 60 mln, zgarniając ponad połowę swoich wydatków na prasę??? A co kościół winny, że wystąpił i mu dali, miej żal do rządu to on dał, a kościół nie ukradł tych pieniędzy. Moralność Kalego jest dobra dla starszych braci w wierze. Żydzi żadają 65 mld USA od Polski to 30-to krotnie mniej niż kościół, dlatego wolę kościół katolicki.

 170. mag
  Podpisałam

 171. Nic tego nie zmieni. Za dużo rząd pozwolił klerowi w naszym kraju i teraz się panoszą i myślą że wszystko im wolno. Przejmują ziemię która niby należała do nich i od razu wyprzedają.

 172. podpisalem

 173. Słowo na dziś:
  – – –
  Podpisałem.
  Napisałem na blogu że podpisałem.
  Przeczytałem na blogu że podpisałem.
  Po trzykroć zmieniłem Polskę.
  – – –

 174. Polecam wszystkim artykuł Gazety Wyborczej

  fragment

  „Rozmowy z nauczycielami (w większości z postępowych, świeckich szkół telawiwskiej aglomeracji) i uczniami uprzytomniły mi skalę problemów wynikających z martyrologicznych wyjazdów młodych Żydów do Polski. Mój sceptycyzm znalazł potwierdzenie w badaniach prof. Mosze Zimmermanna z Uniwersytetu Hebrajskiego. Przeprowadził on sondaż wśród izraelskich uczniów szkół średnich uczestniczących w ”wycieczkach obozowych” do Polski. I okazało się, że część tej młodzieży uważa, iż w czasie II wojny światowej ”Polacy byli głównymi przestępcami, a Niemcy tylko dostarczyli wagony” (gazeta ”Haarec”, 7.10.2008 r.).

  Mimo to ministerstwo oświaty uznało program wycieczek do Polski za sukces edukacyjny i przeznaczyło na takie wyjazdy młodzieży z biednych rodzin około 50 milionów szekli (ok. 44 mln zł).

  Dlaczego Polacy nie domagają się zmiany programu tych wycieczek, skoro ich formuła wyklucza kontakty przybyszów ze współczesną Polską i Polakami, utrwalając zamiast tego antypolskie stereotypy i uprzedzenia? Nie mam pojęcia.”

  koniec cytatu.

  http://wyborcza.pl/magazyn/1,136528,15420182,Serdecznie_witamy_w_Auschwitz.html

  Pytanie do „Zatwardziałego”

  Czy Europoseł zabierze głos na takie faszystowskie i Gebelsowskie pranie mózgów Izraelskiej młodzieży ?
  I jeszcze jedno pytanko, ile samorządy polskich miast dopłacają w na tzw Festiwale Kultury Żydowskiej – na gówno komu potrzebnych ?

  Myślę że moje pytania pozostaną pytaniami retorycznymi bo jak wiadomo „największym zagrożeniem jest KK”

 175. @sztaplarka
  Dosc ubolewania !!! Zadne faszystowskie ani gelsowskie pranie mozgow.
  Ani PO-PiS-owskie pranie mozgow.

  Polacy cudem unikneli procesu zbrodniarzy wojennych w Norymberdze. 90% doroslych polakow powinna byc tam sadzona obok nazistow.

  Przeczytaj dziennik Zygmunta Klukowskiego.
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/78292/dziennik-z-lat-okupacji

  Tak bylo na Zamojszczyznie i tak bylo w calej okupowanej Polsce. Oczywiscie w IPN znajdziesz wiecej informacji. Polak zawsze byl podatny na szczucie i wasalem do zbrodni. I tak tez bylo Afganistanie, Iraku i w Kejkutach.

 176. słuchaj Hartman, to nie jest moje państwo ale urzędnicy wynajęci przeze mnie do tego, by mnie obsługiwać, za co dostają duże pieniądze i możliwość defraudacji, z których, jak wiesz, korzystają obficie; dobrze więc, ze choć od czasu do czasu dadzą moja forsę na coś dobrego

 177. dla nas katolików polskie państwo zawsze będzie na 5. miejscu po Panu Bogu, Kościele, Stolicy Apostolskiej i własnej rodzinie
  to tylko dla niewolników takich jak ty państwo jest bóstwem i to już nie ważne jakie: polskie czy sowieckie czy izraelskie czy nazistowskie, bo kultywujecie wielobóstwo i potraficie sobie wymyślać dowolne fikcje w tym temacie

 178. axiom1
  12 lutego o godz. 20:27

  Pozdrawiam Cię ,choć zupełnie nie rozumie co chciałbyś mi przekazać.
  Co ma piernik do …..

  Ale skoro poszedłeś w tę stronę to pomyśl: Czy Amerykanie przepraszali za Hiroszimę a Francuzi za rządy Vichy , Itd……… wszyscy pod sąd – taki świat , jednak warto pamiętać że najgorszy ptak co we własne gniazdo s.. .

  Z wieloma twoimi tezami się zgadzam ale nie dajmy się zwariować – cześć

 179. @sztaplarka
  Pytasz;
  „Czy Europoseł (kandydat Hartman) zabierze głos na takie faszystowskie i Gebelsowskie pranie mózgów Izraelskiej młodzieży ?”

  Moj wpis (axiom1, 12 lutego o godz. 20:27) wskazuje ze jest uzasadnienie by moldzi zydzi widzieli w polakch oprawcow swych przodkow w czasie IIWS. Sam pomysl oczyszczenia Europy z zydow nalezal do Pilsudskiego. Polskie rzady pracowaly nad projektem deportacji zydow na Madagaskar przez 12 lat. W budzetach z lat 1924-36 byly pieniadze na to. A w czasie II WS co najmniej 90% doroslych polakow pomagala okupantowi w wytepieniu zydow. Jak ? Opisywal to Zygmunt Klukowski. Incydentow jak Jedwabne bylo dziesiatki tysiecy.

  Podobnie zachowywali sie obywatele wszystkich okupowanych krajow. Pomagali jak mogli w wytepieniu zydow. Wiemy co sie dzilo na Ukrainie, krajach Baltyckich i we Francji,…. Mlodzi zydzi tez wiedza.

  Ale co zdumiewajace kazdy milczy na temat wspomagania Hitlera przez amerykanski kapital, przez Wall Street zdominowane przez zydow. Nawet moldzi zydzi o tym nie wiedza. A przeciez bez amerykanskich finansow nie byloby IIWS ani Holocastu. Wnisek, sami zydzi sfinansowali i uruchomili mechanism zaglady przeciwko sobie.

 180. Ewa napisała:
  „dla nas katolików polskie państwo zawsze będzie na 5. miejscu po Panu Bogu, Kościele, Stolicy Apostolskiej i własnej rodzinie”

  Jeśli to nie troll, który ma nam zohydzić kościół jeszcze bardziej, to jest to katoliczka, która pokazuje, gdzie ma nasze państwo. Gratulacje.

 181. Marit
  13 lutego o godz. 9:41
  Ależ Marit, żaden troll, ale prawidłowy polski katolik. I nawet nie na 5 miejscu, ale na co najmniej 8-ym: po Bozi, Kkat, Stolicy Apostolskiej, czyli autokarowej wycieczce 152do Rymu po zakup papieskiego błogosławieństwa w postaci laurki za 20 Euro, po rodzinie, po księdzu proboszczu, po wysłuchaniu transmisji Radia Maryja i po ploteczkach z sąsiadką o niemoralnym panu Kaziu co żyje z panią Ziutą na kocią łapę.

 182. Zdaje się, że Profesor wywołał wilka z lasu.
  Odezwali się „katolicy”.
  (cudzysłów z szacunku dla ew. dysydentów z mainstreamu spod poziomu wózka widłowego, czyli tzw.sztaplarki).

  Pora zmienić lokal, dla higieny.

 183. Wracając do pytania profesora, czemu katolicy milczą; bo tak mają: milczeć-słuchać-wykonywać. Dwa pierwsze są konieczne. trzeci – wystarczy, że z grubsza i na pokaz.

 184. Odbiłbym piłeczkę i zapytał dlaczego ludzi takich jak Pan i innych niewierzących i jak to Pan określił „ludzi będących daleko kościoła” interesuje moralność Kościoła Katolickiego. Jest miliard innych instytucji organizacji i firm o wiele bardziej zniszczonych moralnie od Kościoła i jakoś o ich odnowę nie dbacie? Skąd to zainteresowanie, przecież do Kościoła nikt nie zmusza! Tak jak do Scientologii czy buddyzmu.

 185. Ewa, 12 lutego o godz. 21:50

  BRAWO! Co za klarowna afirmacja!

  Ciekaw jestem czy Pan Bog, Kościel, Stolica Apostolska mogliby zapewnic porzadek, bezpieczenstwo, edukacje i ochrone zdrowia Twojej rodzinie?

 186. sztaplarka
  12 lutego o godz. 21:59

  ”… jednak warto pamiętać że najgorszy ptak co we własne gniazdo s.. „.

  Ty orle – sokole, czy zalatawisz swoje potrzebny fizjologiczne u sasiada czy w bramie, czy tez we wlasnym mieszkaniu?

 187. kozetka
  Hi, hi, hi!
  Widzę sztaplarkę oczyma Twojej wyobraźni, np. pod postacią gołębicy, co zanieczyszcza mój, a nie swój parapet, bo źle wycelowała.

 188. Media pieja z zachwytu. Kowalczyk zdobyla zloto w Sochi. Startowala ze zlamana koscia srod-stpia, zdjecia rentgenowskie w sieci, zle to wyglada, i wygrala. Zloto jest stawiane ponad zdrowie zawodnika. Gdzie tam, obaw o zdrowie nawet nie ma.

  Coz to za demoralizacja. Co za bezmyslny demoralizujacy przyklad dla mlodziezy. Ja to widze jako jeden z dowodow zdziczenia i zapasci cywilizacyjnej. Wynikiem tego zjawiska bedzie dalsza obojetnosc, stosunki spolecze dalej zniza sie do poziomu ponizej dzikiego bydla.

  Zaluzmy jade mercedesem polska droda drugiej kategori odsniezania i widze u boku drogi ‚mag’ ze zlamana noga. I nawet nie mysle by udzielic jakiejkolwiek pomocy. Wrecz przeciwnie mysle ze ta kobieta jest w stanie przebiec nastepne 10 km. Wiec jade dalej.

 189. @axiom1

  Twoje cierpienia spowodowane otaczajacym Cie swiatem sa takich rozmiarow, ze jak nic zaprowadza Cie na oltarze. axiom1 santo subito!!!

 190. axiom1
  13 lutego o godz. 8:16

  ” A w czasie II WS co najmniej 90% doroslych polakow pomagala okupantowi w wytepieniu zydow. Jak ? Opisywal to Zygmunt Klukowski. Incydentow jak Jedwabne bylo dziesiatki tysiecy.”

  Drogi Axiomie , te ,,90% dorosłych polaków” to jedynie twoja interpretacja która wynika z twojego „malkontenckiego temperamentu”.

  Zygmunt Klukowski rzeczywiście opisywał w swoim dzienniku o różne dramatyczne wydarzenia świadczące o demoralizacji mieszkańców Zamojszczyzny – jak sam piszesz „incydenty”. Nie miały one charakteru inspiracji ze strony rządu na uchodźstwie czy walczącego zorganizowanego polskiego podziemia .
  W krajach o których piszesz i które ja ci przedstawiłem jako przykład inspiracja do takich działań szła „od górnie”.
  Nie pisz zatem, że u nas było „podobnie” bo nie było.To obraza dla całego polskiego społeczeństwa.
  Jedwabne – przy całym szacunku do ciebie jest faktem wciąż nie udowodnionym ponieważ dochodzenie dziwnie przerwano.
  Dorzucasz na antysemityzm Polaków – zupełnie chybiając- dowód na projekt II Rzeczypospolitej, odnoszący się do kolonizacji Madagaskaru.
  Polska ” zazdrościła” krajom europejskim koloni z których ta czerpała zyski .
  Stąd wyłącznie wynikały jej ówczesne kolonialne aspiracje.

  Jeśli przyjmiesz że 1% społeczeństwa to same łajdaki, to łatwo obliczyć że w dzisiejszej Polsce jest ich około 380 000.
  Nie można jednak z tego na wprost, wyciągać w domyśle wniosku, że Polska to kraj łajdaków.

  Straszenie Izraelskiej młodzieży Polakami – antysemitami jest niczym innym jak faszyzmem w czystej postaci, ponieważ bezpodstawnie wpaja młodym ludziom nienawiść do Polaków.

  Axiomie masz natomiast masz dużo racji, dotyczącej naszej mistrzyni Kowalczyk – którą „potwornie” cenię.
  Całkowity brak dyskusji na temat zasadności startu, który przepłaci nie tylko bólem ale skutkować będzie na całe jej późniejsze zdrowie.( opinia „zasłyszana” u specjalistów )
  Należy jednak uszanować jej decyzję i powiedzieć
  DZIĘKUJEMY

  Kozetce i mag odpowiem:

  Lepiej s..ć w bramie niż we własnym salonie.

 191. Wyjaśnienie obłudy kleru jest proste. Przecież to w prostej linii spadkobiercy faryzeuszy i uczonych w piśmie!!! To do nich Jezus powiedział:”Wy jesteście z waszego ojca, diabła …..!” Czy trzeba więcej dodawać???

 192. Gogo
  7 lutego o godz. 12:38 zapomnial dodac gogoizm…..
  Saldo mortale

 193. Mam jedno,konkretne pytanie do prof.Jana Hartmana.Nie ukrywa ,że jest żydem,ja nie ukrywam,że jestem polakiem.Kompletnie nie interesuje mnie judaizm,kiwanie sie pod ścianą płaczu,dziwaczne pejsy,brody,meloniki,mycki,wkładanie karteczek w ściane płaczu,czy kładzenie kamyczków na grobach bliskich czy znanych.Wiem że nic nie wiem,stąd tez nie ośmieliłbym się tak zuchwale powiedzieć o sobie ateista,nie wyśmiewam nikogo,bo jestem dobrze wychowany i znam własne ułomności.Teraz pytanie.Dlaczego żyd Jan Hartman chce mnie i moich rodaków tak zaciekle wyleczyć z katolicyzmu a nie próbuje wyleczyc z judaizmu swoich bardziej bliskich krewnych.Czy to jest dobry interes ? A jak dobry to dla kogo i dlaczego ?tak więc Panie etyku Janie Hartmanie,zabierz swoje brudne łapy od mojej wiary,bo ja nie pakuje swoich w bliski Ci judaizm.A jak juz szukasz osób nadających sie do hapeningu,masz swoje żydowskie porachunki.Do premiera Rabina nie strzelali marsjanie.Tez poległ za wiarę,że palestyńczycy to też bliżni.

 194. W Polsce kult ludobójstwa i terroryzmu jest zabroniony!!! W KK czci się Jahwe-Boga ludobójcę i terrorystę oraz Chrystusa-bękarta!!! Historia w którą wierzą chrześcijanie o Arce Noego przedstawia sytuację kiedy Jahwe świadomie topi Ziemię w celu wymordowania ludzi, natomiast spuszczając dziesięć plag na Egipt dopuszcza się terroryzmu!!! Co takiego złego zrobił Szatan że jest zły w porównaniu do czynów Jahwe?!!! Ile politycy, prokuratorzy itp. biorą w łapę że w praworządnym i świeckim kraju legalnie czci się Jahwe-Boga ludobójcę i terrorystę?!!! A co z historią samego KK który w przeszłości torturował i zabijał jak i obecnie krzywdzi ludzi zwłaszcza młodych tzn. pedofilia?!!! Czy taka organizacja może legalnie funkcjonować i to na koszt podatników?!!!

 195. Czy autor tego artykułu był kiedykolwiek w kościele? Wiadomo ze są w nim ludzie fałszywi tak jak w szkołach pedofile w policji sadyści a w sejmie bandziory nie ma ludzi idealnych a za każdy owoc jaki wydajemy będziemy osadzeni do czytelników apeluje tylko o sceptyczne podejście do takich wywrotnych artykułów bo jak każdy może się domyślić ludzie tacy najchętniej „przecedzaja komara a lykaja wielbłąda” pozdrawiam

css.php