Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

16.11.2014
niedziela

Lewica natychmiast!

16 listopada 2014, niedziela,

Łomot SLD i zniknięcie Twojego Ruchu oznacza, że lewica nie posiada wspólnej reprezentacji i pozostaje w rozproszeniu. Miliony ludzi, którzy chcą otwartej, demokratycznej i świeckiej Polski, zostają w domach lub głosują przez zaciśnięte zęby na partię władzy. Jeśli nie chcemy, aby nasz kraj bez reszty pogrążył się w politycznej zaściankowości, a najdonośniejszym głosem nowoczesności były chrząkania niedobitków „lewej strony” Platformy Obywatelskiej, musimy zdobyć się na aktywność.

Lewica w Polsce istnieje, lecz wyraża się w dziesiątkach niewielkich organizacji pozarządowych – związkowych, ekologicznych, miejskich – które najczęściej nie ufają polityce państwowej i stronią od wyborów, zwłaszcza parlamentarnych. Teraz musimy to zmienić. Jeśli nie weźmiemy należnej nam porcji mandatów w sejmie, cały kraj znajdzie się w rękach koalicji, której jednym udziałowcem będzie albo PO, albo PiS, drugim Watykan, a trzecim PSL.

W każdej organizacji i partii postępu – od Zielonych, poprzez Ruchy Miejskie, aż po organizacje lokatorskie i związkowe – powinna odbyć się dyskusja na temat w tej chwil najbardziej dla polskiej lewicy palący: czy chcemy przyłączyć się do ogólnopolskiego porozumienia organizacji postępowych i lewicowych? Mam nadzieję, że taka dyskusja się odbędzie i że odpowiedź brzmieć będzie: „tak”.

To nie są żarty. Czas porzucić infantylne niesnaski i resentymenty. Czas przeprosić się z polityką krajową i wyborczą. Czas siąść do rozmów o porozumieniu i minimum programowym, z którym ludzie lewicy, demokraci, wolnościowcy i cały obóz postępu pójdzie pod wspólnym szyldem do wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

Jeśli uda Wam się spotkać i porozumieć co do najmniejszego wspólnego mianownika programowego, zasad dalszej współpracy, nazwy i hasła, które będziecie wspólnie promować, wyborcy lewicy, inteligencja, polscy Europejczycy – oddadzą Wam swój głos. Miliony ludzi czekają na nową lewicę! Wszyscy to wiemy, więc na co czekacie?

SLD puka w szklany sufit i uwalnia ludzi, którzy nie weszli do rad. Będzie tam gorący czas. Twój Ruch również zwalnia swoje zasoby. Ruchy miejskie nabrały pierwszych szlifów wyborczych. Zieloni się zbudowali. To jest ten moment, kiedy jest komu rozmawiać i jest o czym rozmawiać. Trzeba tylko odwagi i odrobiny zaufania na początek.

Basiu, niekoronowana królowo i nadziejo nowej lewicy: powiedz TAK. Jeśli wszyscy będziemy solidarnie pracować na Twój sukces w wyborach prezydenckich i nauczymy się w nich działać razem, Ty poprowadzisz nową polską lewicę do wyborów parlamentarnych. To jest możliwe. To jest konieczne!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 208

Dodaj komentarz »
 1. no wlasnie, czy wrescie lewica dojrzala aby zaczac wspolprace, czy dalej bedzie sie dasac jak stara panna na wydaniu. Chyba jeszcze za malo dostalo w dupe..

 2. Jaka „lewica” Panie Hartman? Toż to nie lewica, a najwyżej lewactwo („Zieloni”) albo też liberałowie udający lewicę (SLD oraz Pali-kociarnia).
  I o jakiej tu „Basi” mowa?
  Lechaim! 😉

 3. Wprost śnię o przyzwoitej, prawdziwie lewicowej lewicy w Polsce, najlepiej centro-lewicy. Ech… marzenie ściętej głowy.
  Z zaciśniętymi zębami głosowałam dziś znowu na ludzi z PO i z przerażeniem odnotowuję, że jednak PIS górą?!
  Koniec świata, jak mówił pan Popiołek w „Domu”.
  Naprawdę Polacy zdurnieli na amen.
  Rozumiem, że dziadzia Miller raczej nie uwiedzie panny – dumnej Polki, ale gdzie jest młodzież lewicująca/lewitująca?!
  W narodowców się bawi bez wyjątku? Przyrodzeniem chwali albo lata do Madrytu samochodem?
  Kurde, i to wszystko bracia i siostry Polacy w Panie (ojcu dyrektorze, arcybepie Dziwiszu) łykają, jak gęś kluski.
  Pora umierać. Nic bowiem nie wskazuje na to, że doczekam innych czasów.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Lewica potrzebna natychmiast- zdecydowanie tak. Drugie tak dla Pani Nowackiej. Przed chwilą wyniki głosowania młodych- przerażające- PiS i Nowa Prawica. Gdzie są wszyscy postępowi?

 6. A Pan znowu błaznuje w charakterze podstarzałego pazia „niekwestionowanej królowej”.
  Tymczasem ponosi Pan niekwestionowany udział i winę w tym, co się dzieje na lewicy. Pomógł Pan Palikotowi roztrwonić kapitał zaufania zdobyty w wyborach parlamentarnych.
  Jedyne co mogę w tej sytuacji napisać, to „miałeś chamie złoty róg”!

 7. mag
  Wstydź się, jako iż biorąc udział w tej parodii wyborów, legitymizujesz tym samym w Polsce dyktaturę obcego kapitału której agentami są dziś u nas zarówno PO, jak też i PiS, PSL, SLD, Pali-kociarnia oraz Korwi-niarnia z tzw. Zielonymi na dodatek. 🙁
  Lechaim!
  Everett
  Tak, lewica jest Polsce potrzebna natychmiast, ale prawdziwa lewica, walcząca o zmniejszenie bezrobocia, o wyższe płace, emerytury, renty i zasiłki, o prawa ludzi pracy, tak, aby demokracja nie kończyła się w momencie przekraczania progu miejsca zatrudnienia, aby Polak nie bał się utraty pracy, aby Polak pracując zarabiał na godne życie, aby wreszcie Polak nie musiał emigrować, aby żyć jak człowiek! A żadna z partii, mieniących się dziś w Polsce „lewicą”, nie ma w/w punktów w swoim programie… 🙁 Stąd też nie brałem udziału w tej parodii wyborów, jako że nie było na kogo w nich głosować. 🙁
  Lechaim!

 8. Maja
  Palikot nie był nigdy człowiekiem godnym zaufania!

 9. mag
  PS: centro-lewica to taka lewica, jak czerwony jest pomarańczowym albo różowym, to jest nierealne marzenie, aby ucywilizować kapitalizm – system z definicji nieludzki, jako iż opiera się on na wyzysku oraz (ekonomicznym) przymusie bycia wyzyskiwanym dla ogromnej większości populacji (czyli tej, która nie ma kapitału). 🙁 A że likwidacja wyzysku oznacza zawsze likwidację kapitalizmu, to się na nią nigdy nie zgodzą rządzący nami kapitaliści. 🙁
  Lechaim!

 10. Straszna bieda z Wami, towarzysze, bo nie umiecie się dogadać. Niczym się nie różnicie od pączkującego wielokrotnie PIS-u. Palikot nie okazał się tym, na którego można postawić, bo nie jest ideowcem, a pragmatykiem. W sumie trochę dziwi, że tak szybko poległ, ale cóż… Skupcie się wokół Rozenka. Niech chłopisko próbuje, ale zaufajcie mu, nie udzielajcie głupich wywiadów, na pewien czas się po prostu zamknijcie i dajcie gadać jednemu. Niech gada z Millerem, chociaż jemu też się już pieprzy w tym starym łbie, który ciągle tkwi w ,,dniach chwały” z 2004 roku. Jakaś nadzieja jest. Macie rok czasu. Jak przerżniecie, ciemność potrwa dłużej, niż jesteście sobie w stanie wyobrazić. A powrót do światła będzie bardzo bolesny.

 11. kagan
  Poniekąd masz rację z tymi kolorami, a raczej odcieniami czerwieni.
  Chciałaby dusza do raju, krótko mówiąc, a to wszak nierealne.
  Żaden eden na ziemi nas nie czeka.
  Mam jednak serce po lewej stronie, również metaforycznie. Dlatego bliższe mi są rozwiązania społeczno-polityczne poskramiające mniej lub bardziej dziki czy zaawansowany kapitalizm.
  Palikot okrutnie mnie zawiódł. Wprawdzie na niego nie głosowałam, gdy zdobył te procenty zapewniające mu wejście jako trzecia „siła” do Sejmu, ale przyglądałam się życzliwie.
  Okazał się, niestety, faciem z wyraźnym syndromem ADHD. Kompletnie niepozbieranym i niezbornym, jakby był wciąż na haju i nie wiedział za co się złapać w pierwszej kolejności.
  Lechaim!

 12. @kagan

  Ja czekam na lewicę w znaczeniu światopoglądowym, gospodarczo jestem w centrum. Nie zmienia to faktu, że obecnie zjednoczenia potrzebuje lewica w szerokim znaczeniu.

 13. Guziec
  Gdzie ty masz dziś tych „towarzyszy”? Przecież Miller i Kwaśniewski to są przedstawiciele neoliberalnej frakcji w nieboszczce PZPR! I kim jest ten „Rozenek”? Jaki on ma program?
  mag
  Kapitalizmu nie da się „uczłowieczyć”, jako iż rezultat tego „uczłowieczania” musi być taki, jak u Kubricka w filmie CLOCKWORK ORANGE – kryminalista ze zmienioną osobowością nie będzie, owszem, dalej kryminalistą, ale też nie będzie on tą sama osobą, jaką był przed tą zmianą osobowości.
  Zaś Palikot, jako burżuj, na dodatek z podejrzanie zgromadzonym majątkiem, nie był nigdy człowiekiem lewicy, a najwyżej zwolennikiem regulowanego kapitalizmu, czyli takiego, jaki postulował n. p. J.K. Galbraith, ale którego chyba nikt na serio o lewicowość nie mógł posądzić.
  Lechaim!

 14. guziec
  Rozenek jest okej, ale z dziadkiem Millerem raczej niewiele zdziała.
  Życzę mu jak najlepiej i kibicuję, bo to najbardziej sensowny i obiecujący polityk na tzw. lewicy. Bez Palikota, który totalnie się zbłaźnił, może coś ugra. Cierpliwie trzeba poczekać.
  Na razie naród postawił na PIS, bo PO się znudziło/wyczerpało.
  I fajnie. Niech naród wreszcie raz jeszcze dostanie mocno w dupę, skoro zapomniał jak to było za IV RP, nie do końca zresztą wprowadzonej, bo naród PIS pogonił po dwóch latach ich rządów.

 15. Everett
  Co to znaczy „lewica w znaczeniu światopoglądowym” ale gospodarczo ulokowana w centrum? To żadna lewica, a zwyczajny (neo)liberalizm, czyli pochwała kapitalistycznego wyzysku, a która, dla odwrócenia uwagi ludzi pracy od tego, że są oni okradani przez kapitalistów, wymyśla tematy zastępcze typu „gender”, legalizacji kazirodztwa, czy też (de)legalizacji prostytucji. 🙁
  Lechaim!

 16. mag
  Co to jest to „Rozenek”? A PiS to są nasi narodowi socjaliści z domieszką klerykalizmu (ale nie większą niż w PO czy SLD albo PSL), tyle, że po ekscesach NSDAP, to termin „narodowy socjalizm” nie sprzedaje się do dziś dobrze w Polsce.
  A Naród Polski to nieźle już dostał w dupę od PO, że wspomnę tu tylko likwidację 8-godzinnego dnia pracy albo wydłużenie wieku przejścia na emeryturę!
  Lechaim!

 17. Dobranoc (albo Dobry Dzień)! 😉

 18. towarzyszu kaganie, nie pisałem do ciebie. Pisałem do Autora bloga. To, że zaśmiecasz swoimi cuchnącymi pseudointelektualnym kompleksem wypocinami ten (i inne) blog, nie znaczy, że będę tolerował twoje psychopatyczne czepialstwo okraszone judaistycznym toastem. Nie napiję się z tobą. Rozenek, to takie samo nazwisko, jak Kwaśniewski, czy Miller, więc nie pisz go w cudzysłowie, cymbale. Niewykluczone, że jeszcze je wielokrotnie usłyszysz. Ucz się pokory, bo są ludzie, na których nie robisz żadnego wrażenia poza niesmakiem. Biorąc pod uwagę twój poziom intelektu i zacietrzewienia dodam: bez odbioru.

 19. mag, wiadomo, że sam Rozenek to za mało. Ale jeżeli ktoś nadaje się na pestkę, na której się zawiąże owoc, to chyba on najbardziej. Warto mu kibicować. Palikot rozczarował potwornie po tym, co udało mu się osiągnąć. On jest w tej chwili tylko śmieszny, a to i smutne i żałosne. Trudno w ogóle o tym mówić komuś, kto ma serce po lewej stronie, tak, jak Ty. Można (i należy) postawić na Rozenka, pod warunkiem wszakże, że Rozenek postawi też na Siebie.
  Pozdrawiam

 20. P.S.
  ,,Siebie” w ostatnim zdaniu miało być z małej litery. Aż tak czołobitny nie jestem. Przynajmniej na razie;) Przy okazji może kagan nauczy się stosowania cudzysłowów. I pokory.

 21. @kagan

  Każdy z nas wie, że pojęcia lewica-prawica można definiować na różnych płaszczyznach. Gospodarka i światopogląd to 2 podstawowe płaszczyzny. Zawsze tak było więc trochę dziwi mnie twoja reakcja. Idąc twoim tokiem myślenia to „twoja lewica” lekceważąca problemy światopoglądowe to też żadna lewica tylko jakaś tam odmiana socjalizmu. W tym rzecz- zjednoczona lewica połączone nurty myśli socjalistycznej, socjalliberałowie, zieloni, centrolewica (widzę siebie tu , a nie wśród neoliberałów) . Lewica zajmuje się również gender, aborcją itp. itd. nie tylko bezrobociem i związkami zawodowymi. Postawa zbliżona do twojej może powodować obecny stan lewicy w Polsce. Temat do przemyślenia- Pozdrawiam 😉

 22. Powodów do niepokoju jest więcej niż powodów do samozadowolenia elit medialnych.
  Takim nieodzownym warunkiem bycia państwem niepodległym jest kontrola nad kapitałem państwa i panowanie na jego dystrybucją czyli podziałem i rozprowadzeniem.
  Czy Polska jest krajem niepodległym i czy spełnia warunek sine qua non niepodłegłości? Czy Polska wpuszczając do własnego kraju dziesiątki obcych banków, które reprezentują interesy cudzoziemskich udziałowców, nie narusza tej subtelnej granicy jaka istnieje między państwem suwerennym a państwem już pozbawionym tej suwerenności?
  Czy procentowego udziału obcego kapitału działajacego na terenie Polski nie powinien określać zapis w ustawie zasadniczej III RP?
  Czy manifestując odzyskanie niepodległości w czasie święta państwowego w dwóch „niezależnych” manifestacjach, nie dajemy świadectwa rosnącego niepokoju, a może jest to objaw schizofrenii politycznej?
  Takie pytania zadajemy sobie zbyt często, co jest powodem do niepokoju.
  Manifestacje, które były organizowane w Warszawie w dniu Święta Niepodległości w dniu 11 Listopada, nie wyrażają radości z odzyskania niepodległości w roku 1918, a sygnalizują niepokój z powodu jej stopniowej utraty. W manifestacji rządowej widzimy obłudę i skrępowanie.
  W manifestacjach opozycji widzimy lęk i bezsilność. Biorący w niej udział młodzi Polacy mają świadomość pułapki długu, jaki rząd zaciągnął u posiadaczy wirtualnego pieniądza i konsekwencje takiego zadłużenia sprowadzajace się do utraty kontroli nad energetyką, przemysłem a potem nad ziemią uprawną. Młodzi ludzie nie widzą wyjścia z tej pułapki zastawionej przez ponadnarodowe korporacje.
  „Młodzi ludzie, czyli przyszłość naszego kraju, najchętniej wyjechaliby z Polski w poszukiwaniu lepszego życia – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.”

 23. kagan
  guziec ma rację. Jesteś po prostu dupkiem, pisząc „Rozenek”.
  A Naród musi pogodzić się z tym, że wiek emerytalny w UE wynosi 67. Na przykład w zamożnej Szwecji już od co najmniej 10 lat!
  Kaganku, nie wiem, kto i w jakim kraju zarabia na twoją emeryturę, ale weź się puknij w łeb.
  No i co ty pieprzysz o utraconym ośmiogodzinnym dniu pracy? Chyba się urwałeś prosto z peerelowskiej choinki.
  Sorry, że jestem niniejszym niemiła.

 24. Z wyników jednak nie bardzo wychodzi, byście istnieli

 25. Panie profesorze Hartman.
  Czas przyjąć do wiadomości, iż marny z Pana polityk i lepiej zająć się tym na czym się Pan zna, czyli na filozofii. Polityką niech zajmą się inni.

  Lewica w Polsce ma reprezentację w postaci socjalistycznej partii PiS, która przejęła elektorat postkomunistyczny i socjalny (emeryci, bezrobotni, niewykształceni). Większość społeczeństwa słusznie stara się ten socjalizm zablokować, bo jak pokazało 45 lat PRLu, socjalizm to nie postęp a forma feudalizmu.

 26. Lewica natychmiast i

  Gwałt niech się gwałtem odciska,
  rzekła dupa do mrowiska.

 27. Panie Profesorze błąd: SLD to nigdy nie była lewica. Chyba, że za objawy takowej uznamy: robienie wałków, plan Hausnera, wprowadzenie umów śmieciowych i innych ,,uelastycznień”, prywatyzację, olanie kwestii światopoglądowych, ochotniczy udział w agresji na Irak, kłamstwa wyborcze. Jeżeli Pan to nazywa lewicą to nie ma się co dziwić, że oprócz byłych ubeków, nostalgicznych (tzn. takich którym sie nie udało uwłaszczyć na majątku państwowym) aparatczyków, nostalgików za PRL nikt przytomny na tą swołocz od Rywina i Starachowic głosować nie chce.
  A Palikot? Wykonał tyle Swoich Ruchów od Ikonowicza do Gibały, wykonał tyle durnych ruchów pijarowskich, zachowywał się jak Lojalna Opozycja Jego Wysokości Tuska, że naprawdę pomimo, że go popierałem (bo uważałem, że to co głosił na starcie było nieodzownie potrzebne naszemu krajowi) uważam, że jego zniknięcie faunie politycznej krzywdy nie uczyni.
  Ot i ,,lewice”. A Pan się dziwuje…

 28. @ mag
  17 listopada o godz. 0:57
  Droga Mag – w teorii masz rację ale zwróć uwagę w jakich warunkach owa wydłużona praca odbywa się w Szwecji (jakość warunków zatrudnienia, warunki życia, dostęp do świadczeń min. medycznych) a w jakich w Polsce. W Polsce chodzi o to by maksymalna ilość osób do tego wieku NIE DOŻYŁA. Bo zwyczajnie pieniądze na emerytury zostały przez ,,rządzących” od 1989r ZDEFRAUDOWANE.

 29. Nie byłem na wyborach i prawdopodobnie nigdy w nich nie wezmę w nich udziału. Uważam się za człowieka lewicy i uważam, że u nas nie ma partii lewicowej sensu stricto. Czekam na kogoś, kto by na moje pytanie czy jest w Polsce taka partia odpowiedział cytując klasyka: „Jest taka Partia!”
  Co nie znaczy, że jestem miłośnikiem minionej epoki.

 30. Szanowna Pani mag@, napominająca tłuszczę ośmielającą się śnic o powrocie do poprzednich uregulowań, gdy idzie o wiek emerytalny i epatująca przykładami z zagranicy.
  W jakim wieku PANI przeszła na emeryturę i korzysta w pełni z jej dobrodziejstw, klepiąc bezmyślnie w klawiaturę?!

 31. Pan Profesor rzecze: powinna odbyć się dyskusja na temat w tej chwil najbardziej dla polskiej lewicy palący: czy chcemy przyłączyć się do ogólnopolskiego porozumienia organizacji postępowych i lewicowych. SLD i ,,organizacja postępowa i lewicowa”. To chyba jakiś ponury żart. Te postkomunistyczne mastodonty, które tylko temu zwdzięczają swój byt, że w porę zdążyły rozkraść gospodarkę a śmietnik zostawić ,,potomnym”. Band seksistowskich prymitywów i przekręciarzy gospodarczych. W końcu Balcerowicz wylazł z PZPR. Za rzekome zasługi dla kraju w 1989 r powinien być ,,okrągły stół” ale 1990 latarnia dla nich.
  Niestety J. Kuroń: naturalny trybun ludowy w 1989r miast obroną degradowanych robotników zajał się ogłupianiem ich swoimi gadkami. Dopiero gdy wylądował na politycznym aucie zrozumiał jak parszywy system pomagał wprowadzić.
  Rozumiem, że mógł latach pięćdziesiątych się mylić pomagając z entuzjazmem obstalowywać komunizm (bo ,,młody i głupi”) ale na stare lata znów pomyłka…

 32. Nota bene: kto to jest Rozenek?
  Czy to facet, który wczoraj dostał poparcie warszawiaków na poziomie 2 % i został wyprzedzony nawet przez nikomu nie znaną panienkę z „Zielonych”?!
  I który – jako reprezentant Twojego Ostatniego Ruchu – na prowincji nie śmiałby marzyc o poparciu na poziomie 0,5 procenta?!
  W jakim świecie żyjecie, towarzystwo żywcem wzięte z kart „1984” Orwella?

 33. Szanowni; kagan, mag, Sławczan, mopus11
  Czekacie na idealny program lewicy i nie bierzecie udziału w głosowaniu? Powodzenia.
  Chcę jednak zwrócić uwagę, że wyborcom prawicy nie przeszkadza bezrobocie i bieda w jakiej żyją, tylko głosują na prawicę. Nie przeszkadza im złodziejstwo, korupcja, nepotyzm, wyzysk i poniżenie w pracy itd. Są ciągle zadowoleni i głosują na prawicę.
  A wy czekajcie na idealną lewicę.

 34. mag
  16 listopada o godz. 23:05
  „Pora umierać.”
  I tu szanowna Pani calkowicie sie z Pania zgadzam. Wasz czas dobiega konca.
  I nie sadze, aby znalazlo sie wielu takich, ktorzy po Was zaplacza.

 35. Już Hartman zmieniał i nadal chce zmieniać. Anna Grodzka – to, jak wyciepaliście z klubu TR, mówi o was wszystko. Hartman nie ma moralnego prawa do pouczania, zmieniania. Pokazał, co jest wart: zero.

 36. Gdy chodzi o poszczególne kategorie wiekowe, zdecydowane zwycięstwo kandydatów PIS wśród wyborców w wieku 18 – 29 lat.
  Czy wysnujecie z tego faktu JAKĄKOLWIEK refleksję, o Szanowni Wyznawcy Postępu, rozumianego obiektywnie jako największy przekręt ideowy od czasu bolszewizmu?
  A czemu Wasz kapłan porannego obrządku – Jarek Kuźniar dziś jakoś przygaszony?!
  Bu ha ha ha ha…..

 37. Basia? Basia? Czytając komentarze, to idealnym przywódcą lewicy byłby towarzysz Mijal…
  Co prawda, parę lat temu zmarł, w pięknym wieku 100 lat, ale nawet to świetnie pasuje do kondycji polskiej lewicy…

 38. Guziec
  Masz tylko „argumenty” ad personam? Poza tym, to: „Najgorzej poradził sobie Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu – głosowało na niego tylko 2,1 proc. mieszkańców stolicy”. (Wyborcza).
  Lechaim!
  Everett
  1. Zgoda, że pojęcia lewica-prawica można definiować na różnych płaszczyznach, ale najważniejsza jest tu przecież baza, a więc gospodarka, zaś światopogląd jest czynnikiem wtórnym na zasadzie : BYT OKREŚLA ŚWIADOMOŚĆ. Tymczasem pseudo-lewica a la Hartman chce zmieniać świadomość nie zmieniając bytu. Ja więc nie lekceważę problemów światopoglądowych, ale traktuję je jako wtórne, a za najważniejsze uważam zmiany w bazie, czyli przede wszystkim uspołecznienie (odróżnić od upaństwowienia) kapitału!
  2. Socjalliberałowie, zieloni, centrolewica etc. to jest żadna lewica, jako iż są oni za kapitalizmem, a więc za wyzyskiem oraz zniewoleniem ludzi pracy.
  3. Jak to już PiSałem: tzw. gender, aborcja, kazirodztwo, prostytucja itp. itd. to są tylko tematy zastępcze, a najpilniejsze problemy, jakimi musi się zająć lewica to jest bezrobocie, niskie płace i brak praw dla ludzi pracy, a więc także zwiększeniem roli oraz uprawnień dla związków zawodowych;
  4. Tak więc na razie, to nie ma sensu wliczać do lewicy socjalliberałów, zielonych oraz centrolewicy, jako iż oni są, jak to już pisałem, żadną lewicą, jako iż są oni za kapitalizmem, a więc za wyzyskiem oraz zniewoleniem ludzi pracy.
  Lechaim!
  Wojciech K. Borkowski
  1. Polska od roku 1989 NIE jest krajem niepodległym, a tylko protektoratem, albo, jak kto woli, półkolonią Niemiec (via UE), USA (via NTO) i (last but not least) Watykanu (via Konkordat).
  2. Racja: manifestacje, które były organizowane w Warszawie w dniu Święta Niepodległości w dniu 11 Listopada, NIE wyrażają radości z odzyskania niepodległości w roku 1918, a sygnalizują niepokój z powodu jej stopniowej utraty. >/b> W manifestacji rządowej widzimy obłudę i skrępowanie., a w manifestacjach opozycji widzimy lęk i bezsilność. Biorący w niej udział młodzi Polacy mają świadomość pułapki długu, jaki rząd zaciągnął u posiadaczy wirtualnego pieniądza i konsekwencje takiego zadłużenia, sprowadzajace się do utraty kontroli nad energetyką, przemysłem a potem nad ziemią uprawną a szczególnie zaś nad finansami RP. Młodzi ludzie nie widzą więc wyjścia z tej pułapki zastawionej przez ponadnarodowe korporacje, stąd też ta ich agresja. 🙁
  Lechaim!
  Mag
  1. Ten
  „Rozenek” to jest zero, nic, null etc.: „Najgorzej poradził sobie Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu – głosowało na niego tylko 2,1 proc. mieszkańców stolicy”. (Wyborcza).
  2. Jak ja jestem „dupkiem”, to ty jesteś „starą głupią cipą”. Miło ci?
  3. Naród z niczym pogodzić się nie musi, a to co jest w UE, to ostatnio zdecydowanie NIE jest do naśladowania.
  4. Na moją emeryturę to ja sam zarobiłem, i to jest „none of your business”.
  Krzysztof Mazur
  1. Niestety, ale z Hartmana jest jeszcze gorszy filozof niż polityk.
  2. Tak, lewica w Polsce ma reprezentację w postaci narodowo-socjalistycznej partii PiS, która przejęła elektorat postkomunistyczny i socjalny (emeryci, bezrobotni, niewykształceni). Ale nie myl tzw. realnego socjalizmu z lat PRLu, który był przecież de facto kapitalizmem państwowym z feudalizmem, który chce wprowadzić w Polsce PO.
  Quentin t.
  1.Dziękuję za ibfo ad „Rozenek”. Rozumiem, że to jest Pan Nikt (Mr. Nobody): „Najgorzej poradził sobie Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu – głosowało na niego tylko 2,1 proc. mieszkańców stolicy”. (Wyborcza).
  2. Racja ad „Mag”.
  Lechaim!
  Sławczan
  1. Racja: SLD to nigdy nie była lewica, gdyż polscy liberałowie mają w ogromnej większości PZPRowski rodowód: Balcerowicz, Bochniarz, Kwaśniewski czy Miller (kolejność alfabetyczna). A Kuroń dobrze wiedział co robi, a więc dobrze, że go taki ani inny los spotkał.
  2. Pracować w wieku ponad 60 lat to są w stanie tylko urzędnicy, ale ich praca nic nie tworzy, a za to sporo konsumuje, szczególnie zaś deficytowej energii oraz zabiera miejsca pracy młodym.
  3. I racja, że te „reformy” emerytalne PO mają na celu tylko to, aby maksymalna ilość osób do tego wieku NIE DOŻYŁA. Bo zwyczajnie pieniądze na emerytury zostały przez ,,rządzących” od 1989r ZDEFRAUDOWANE. 🙁
  Lechaim!
  Mopus11
  Niestety, ale masz 100% rację!
  Lechaim!

 39. Przepraszam za pomyłki w formatowaniu, ale tu nie ma tzw. preview… 🙁

 40. quentin t.
  Niedawno przeszłam, w wieku lat 60. i dalej pracuję, bo bym się zanudziła na śmierć.
  Na szczęście mogę pracować w domu. Podobnie jak mój mąż, też emeryt.
  Nie trudnimy się dziewiarstwem czy innym „chałupnictwem”, bo żyjemy z tzw. pióra.
  Natomiast w wolnych chwilach nie bezmyślnie, ale wprost przeciwnie, klepię w klawiaturę, mądralo wyjątkowo niesympatyczny.
  Może ty o ludziach myślisz per tłuszcza, bo mnie do głowy by nie przyszło „napominać tłuszczę”.
  Sławczan
  Nie wszystko złoto, co się świeci… z daleka.
  Moja starsza siostra, emerytka w Szwecji bardzo narzekała i nie ona jedna, gdy się okazało, że podniesiono tam wiek emerytalny do 67 lat. No, ale ludzie przywykli. Do lekarza specjalisty w ramach systemu ubezpieczeń, czyli za „darmo” się czeka, a na pewno nie dostaje się z dnia na dzień lub z tygodnia na tydzień. Siostra zazdrości mojemu chłopu, są rówieśnikami, że w środkach miejskiej komunikacji publicznej nic nie musi płacić, a po 60 roku życia można w Polsce jeździć pociągami z 50% zniżką, mając tzw. kartę seniora. Wyobraź sobie, że w cudownej , opiekuńczej Szwecji nie ma takich „wynalazków”. Moja siostra ma raptem 30% zniżkę. Za darmochę jeżdżą matki z małymi dziećmi w wózkach. Daje to absolutnie uprzywilejowana pozycję np. młodym muzułmankom, bo to one głownie dostarczają nowych obywateli królestwu Szwecji.
  Głupia sprawa, ale myślę czasem o mojej siostrze jako rasistce, bo strasznie się skarży na tę „niesprawiedliwość”.
  A z tą długością życia to jest tak, że przeciętna w ciągu ostatniego ćwierćwiecza wydłużyła się w Polsce o 10 lat! Możesz sprawdzić w googlach. Sama nie wierzyłam. Postęp medycyny i generalnie lepsze warunki, wyższy poziom życia to sprawiły. Jasne, że „biorą z każdej półki”, raczek atakuje w każdym wieku, ale z drugiej strony, gdy się przegląda nekrologi w Gazecie to coraz więcej ludzi dożywa dziewięćdziesięciu paru lat, a przybywa też stulatków.

 41. Levar
  Nawet bym sobie nie życzyła, by TAKI facet jak ty po mnie zapłakał.

 42. mag@:
  jakże fatalnie emerytom w tej Szwecji…
  Myślę, że czas aby siostra Szanownej pani rozważyła mozliwośc powrotu nad Wisłę.
  Tu bowiem mamy opiekę lekarską na poziomie, którego Szwedzi nam od dawna zazdroszczą. Podobno w ostatnim czasie rząd szwedzki rozważa nawet możliwośc zaproszenia naszego min. Arłukowicza na konsultacje, aby wreszcie uzyskac wiedzę, jak Polsce powiodło się zreformowac służbę zdrowia tak sprawnie, że na operację wstawienia endoprotezy czeka się już tylko 7 lat, a na operację zacmy jedynie 4 lata.
  Szwedzcy emerycie oszaleli też na punkcie świadczeń, przyznanych przez państwo, a znanych tylko w Polsce, jak darmowa jazda busem z Nowogrodzkiej na Ochotę. Szykuje się potężna demonstracja w Sztokholmie, skrzykują się na nią także pokrzywdzeni emeryci z Niemiec i Szwajcarii. Przygotowano banery z hasłem „Jak emerytura, to tylko na polskich warunkach”, „wir wollen polsnische rentner zu sein”.
  P.S. Jak Szanowna Pani zagości znów na prowincji, proszę napisac o tym, jak dobrze polskiemu chłopstwu. Jak jest zdrowe, syte i rumiane.

 43. To, co napisał Slawczan jest dla mnie w dziesiątkę.
  Sam kiedyś głosowałem na Palikota, ale popełnił trzy kardynalne błędy, za które mu podziękowałem: na początku nie opowiedział się, czy jest gospodarczo bardziej socjalny czy liberalny; 2. poparł przesunięcie wieku emerytalnego; 3. ale najgorsze, że się zaczął bratać z aparatczykami z SLD (Kwaśniewski podpisał konkordat – jak mógłbym o tym zapomnieć?!).
  Za taki TR dziękuję.
  Aha, jeszcze jedno: wypraszam sobie, żeby SLD nazywać lewicą. Co tam jest lewicowego?…

 44. W pocie swego profesorskiego czoła Hartman razem z Palikotem doszczętnie niszczyli lewicę. Już pominę milczenie Hartmana w sprawie ohydnych bluzgów Palikota na Nowicką, milczenie przy wyrzucaniu z klubu Grodzkiej. Ale nie można zapomnieć o ostentacyjnym wsparciu klerykalnej PO w głosowaniu za podniesieniem wielu emerytalnego. Co to za lewica, która 1) popiera na każdym kroku klerykałów, 2) podnosi wiek emerytalny? Absurd. Poza tym umizgi do Millera, który marzy o tym, by zostać wicepremierem w sojuszu z klerykalnymi partami rządzącymi, czyli PO-PSL. Hartman, nie rób ludziom wody z mózgu. Albo rób, rób, na tym najlepiej się znasz, więc wspieraj klerykalne partie i biadol, że lewica pada.

 45. Warunkiem sine qua non ukształtowania się zjednoczonej lewicy jest odejście Palikota od polityki. Raz, że media go nienawidzą, dwa to się automatycznie przekłada na brak zaufania obywateli.

  Podstawowe pytanie czy Barbara Nowacka będzie umiała znaleźć ludzi, którzy będą inni od istniejącej od ćwierćwiecza klasy politycznej. Bowiem niekompetentnych karierowiczów łasych na łatwą kasę i nic nierobienie jest wielu, bo to jest esencja polskiej polityki.

 46. mag
  16 listopada o godz. 23:05

  Lewicowiec mag zacisnął szczęki, by głosować na klerykalną partię PO. Czysty ZChN z PO (np. Niesiołowski i cała jego ferajna) powinno ci przesłać wyrazy wdzięczności. Lewicowiec mag zacisnął szczęki i głosował na zetchaenowca w PO Kamińskiego i jeszcze się tym publicznie chwali. Lewicowcu magu, oni ci nie prześlą wyrazów wdzięczności, ale śmieją się z ciebie do rozpuku.

  Z zaciśniętymi zębami głosowałam dziś znowu na ludzi z PO i z przerażeniem odnotowuję, że jednak PIS górą?!

 47. mag
  17 listopada o godz. 10:06
  Wiec gdy nadejdzie czas, z usmiechem na twarzy otworze szampana.

 48. Levar, ty niepoprawny optymisto!
  Takei – w Polsce nie ma dziś lewicy parlamentarnej, a więc nie ma na kogo głosować. Ale co to za lewica, która zajmuje się genderem oraz zmianami płci, czyli luxusami dostępnymi tylko dla garstki bogaczy, zamiast bezrobociem czy niskimi płacami?

 49. quentin t.
  Rumiany i pyzaty raczej nie jesteś. Sądząc po stylu i retoryce twoich wpisów, wyglądasz mi na ” śledziennika”. Okropnie dużo w tobie złych emocji, jadowitej wręcz żółci, która chcesz mnie zalać.
  Możesz mi, szanowny panie, skoczyć, mówiąc oględnie.
  A moja siostra wróciłaby nad Wisłę raz, dwa, trzy, gdyby nie to, że nie może sprzedać mieszkania w Sztokholmie (i kupić stosownego w Warszawie), bo nigdy go nie wykupiła, choć miała taką możliwość. Komunalnego nie ugryzie. Skromna raczej, jak na szwedzkie realia, tamtejsza emerytura, w przeliczeniu na PLN, w Polsce pozwoliłaby jej na wyższą stopę życia. Zresztą wielu znajomych Polaków wróciło stamtąd na stare lata do kraju.
  Na koniec mam prośbę. Daruj sobie kolejne zjadliwości pod moim adresem.
  Uważam temat za wyczerpany i nie oczekuję odpowiedzi.

 50. Hartman jest Wielki!
  Hartman Czcigodny Almus Pater.
  Miłosierny dobrodziej.
  Zawsze podrzuci ochłap kagańskim kundlom.
  It’s a trap!
  Weather girls – they are always hot.

 51. O jakiej lewicy mowa? Pół Polski głosuje na sfanatyzowanych religiantów, a drugie pół na religiantów koniunkturalistów. Lud boży uważa lewicę za komunistycznego diabła.
  I tak, niestety, pozostanie.
  PS. Z tą lewica to takie same mrzonki jak z sekularyzacją Polski. Niektórzy powinni sobie kupić młotki, do wybijania głupot z głów.
  Jańcia! nie psuj czcionki!

 52. Jańcia, zwracam honor – jak piszę jest grubo, ale wkleja się normalnie.

 53. Takei
  Ani Hartman, ani też Palikot to NIE jest lewica! A co do „Grodzkiej”, to koszt zmiany płci wynosi dziś co najmniej ok. 50 tys. dolarów USA, a więc to jest „problem” tylko dla garstki bogatych nierobów, a nie dla przeciętnego polskiego pracownika najemnego, który zarabia na miesiąc mniej niż 1 tys. dolarów USA!
  Demokrata-tratatata
  Racja!
  Mag
  Rozczula mnie ta twoja wiara w oficjalne statystyki!
  Lechaim fuer alles!

 54. Psucie czcionki! 😉

 55. I co teraz?

 56. słodki tatusiek@:
  „Pół Polski głosuje na sfanatyzowanych religiantów, a drugie pół na religiantów koniunkturalistów”
  Jeśli potrafisz sięgnąc pamięcią dalej, niźli do przedwczoraj (a właściwie do czasu, zanim opróżniłeś te kolejne kilka butelek), to przypominam, że w 2001 roku SLD miało poparcie ponad 40 % elektoratu.
  Zaś Twój Ostatni Ruch (jako Ruch Palikota jeszcze) był 3 lata temu trzecią siłą w parlamencie.
  Pytanie: czy to społeczeństwo tak raptownie odmieniło poglądy, czy też tzw lewica okazała się gromadą pazernych nieudaczników?!

 57. Nie zepsuta jak w forum… 🙂

 58. Kolejkowicz Que Uentin
  Ani SLD, a już tym bardziej burżuj Palikot nie byli, nie są, ani też nigdy nie będą lewicą, a tylko różnymi odmianami (neo)liberałów.
  Lechaim!

 59. Przykład kompletnego „odjechania” środowiska feministek:
  „Zobaczcie w mediach PiS! Sami faceci! To niewiarygodne! Jak tak seksistowska, mizogeniczna i niemoralna (Hofman) partia może wygrywac!!???”
  /z tweetera Magdaleny Środy/

  No, jak może wygrywac???
  Panie feministki powinny koniecznie cokolwiek wymyslec, aby ponownie zaistniec – tak jak rok temu, przed Wigilią, Pani Kasia Bratkowska.
  Z mojej strony proponuję Paradę Równości zimą, przy minimum -30 stopniach Celsjusza….

 60. Zachwyt Basią podzielam, ale obawiam się, że do objęcia przywództwa polskiej lewicy najpierw konieczna jest diagnoza przyczyn „rozsypki lewicy” i braku zainteresowania lewicą przez młodzież nie tylko w Polsce.

 61. Czy ktoś wie jak się leczy gonitwę myśli i nad aktywność psychiczną?

 62. @kagan

  a mozesz zdradzic z czego ty masz doktorat i gdzie go zrobiles?

 63. Elektorat socjalny jak również ten porzucony w okresie transformacji przejął od SLD PIS. Podobnie PIS daje światełko nadziei (pewnie znowu złudnej) dla młodych śmieciowców (których podobno nie ma). Terytorialny podział Polski o czymś przecież mówi. Ludzie głosują w nadziei na pracę. Popularność PIS wśród młodych o czymś mówi? PO to typowa partia władzy. Choćby chciała najlepiej to aktyw musi się obłowić póki czas. Przeżywał to SLD i AWS i PSL a teraz kolej na PO. Z tej czwórki tylko PSL jako wieczny koalicjant jest niezatapialne. Analizując trendy wiekowe elektoratu to SLD zejdzie poniżej progu, jeszcze nie teraz ale w kolejnych wyborach za 5 lat. Jedyny niezagospodarowany elektorat to lewica (lub liberalizm) światopoglądowy. PO i SLD się go boi, Palikotowi się także nie udało.

 64. słodki papuś@:
  a propos „nad aktywności”
  w języku polskim wszystkie przedrostki – rodzime i obce – pisze się łącznie z wyrazami pospolitymi, chyba że drugi człon jest nazwą własną i pisany jest wielką literą – wtedy po przedrostku używamy łącznika.
  P.S. Gonitwa myśli jest naturalną alternatywą dla stuporu, prezentowanego przez Szanowne Towarzystwo Blogowe Osłupiałe po Wyborach.

 65. „Gazeta” prawdę ci powie:
  „NA ŻYWO. poseł Biedroń przeszedł do drugiej tury wyborów na prezydenta Słupska” (leci aktualnie, na czerwono na portalu gazeta pl.)

  tymczasem od godziny:
  http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20141117/WYBORYSAMORZADOWE/141119742

  boki zrywac!…

 66. Tylko niech Pan już się nie dotyka do tej lewicy, która ma powstać, bo jak Pan się dotknie to będzie kolejna piękna katastrofa.

 67. kagan
  17 listopada o godz. 11:49

  Jak to Hartman nie jest lewica, skoro sam Hartman mówi, że jest lewica? A to, ile co kosztuje, to jest sprawa Grodzkiej, nie zaś moja. Mnie czyjeś prywatne pieniądze nie interesują.

 68. kagan
  17 listopada o godz. 9:50
  Dziękuję.

 69. @levar(-ek). Mam nadzieję, ze twoje bachory też nie zapłaczą nad twoją katolicko-sprostytuowaną mogiłą, tylko będą spijać szampana, gdzieś w innym, normalnym kraju.

  Sprawa jest jasna, dopóki lewicę będą reprezentować byłe komuchy, które zakosztowały już skwarków z katabasowych tyłków; albo jej młodsze wcielenie w postaci takiego rzecznika SLD, co to nie wie, kiedy było Powstanie Warszawskie, to ta polska lewica będzie zawsze karykaturą.

  Ja oczywiście nie byłem na tych wyborach. Zacieram ręce ze śmiechu, widząc, jak banda jeleni i osłów legitymizuje tę polską hołotę polityczną.

 70. „Basiu, niekoronowana królowo i nadziejo nowej lewicy”

  Lepiej pasowaloby „nienamaszczona pierwsza sekretarz”. Nie mydlmy ludziom oczu.
  Ciekawe, czy byla tez za wyrzuceniem Pana z TR na …?
  Jezeli chce Pan pomoc lewicy, to radzilbym byc od niej jak najdalej.
  Sztandar z legalizacja marihuany i kazirodztwa skaze ja na kleske.
  Nie chodzi tu o to, ze ja czegos do konca nie zrozumialem i to nie jest tak jak ja mysle. Jako polityk jest Pan skonczony i lewicy moze tylko zaszkodzic. Punkt.

 71. Aaaa, i jeszcze o poziomie polskich osłów oraz baranów świadczy przypadek takiego Olsztyna, w ktorym pierwszą turę wyborów na prezydenta tego miasta wygrywa gościu, wobec którego toczy się postępowanie sądowe w sprawie gwałtów i molestowań. Jak tu traktować poważnie Polaków – wyborców, z których 95% to katolicy? Kupa śmiechu.

  @Witold. Legalizacja marihuana – TAK!!
  Dyskusja nad kazirodztwem oraz zmianie obowiązującego prawa – TAK!!!

  Jeśli dla lewicy to jest problem, to co dopiero będzie ze sprawami watykańskich zdrajców narodu oraz naprawy systemu państwowego?

 72. takei-butei
  16 listopada o godz. 9:20
  Pewnie Problem polega na tym , jak Pan sam zauwazyl !!
  ze ja licze sie z moja Ojczyzna ,czy raczej trzema ojczyznami ktore
  obecnie posiadam i z ludzmi ktory tam zyja .
  Pan NIE.
  Szkoda .
  Pozdrawiam
  ps.
  odnosze wrazenie ,ze biedni i uciskani ludzie w Polsce nie wiedza ,
  zé powinni tworzyc Lewice Polska .. tylko Ida do kosciola po jalmuzne ,
  albo do Kaczynskiego — dla pseudoprzyzekanej GWIOZDKI Z NIEBA…

 73. Rafał Kochan
  Polskim osłom i baranom znudziła się/obrzydła PO, to na odwyrtkę zagłosowali bardziej na PIS.
  Łolaboga! Wielka zmiana i nadzieja wstąpiła w ten durny naród katolicki!
  Uważam jednak, że dobrze się stało! Niech jeszcze w parlamentarnych wyborach wygrają Prawi i Sprawiedliwi. I niech dadzą popalić rodakom, tak jak dali popalić w latach 2005-2007, więc ich pogonili (rodacy). Ale krótką Polacy mają pamięć, a młodziaki, które dorosły w tzw. międzyczasie, głosowały teraz na PIS z głupoty i niewiedzy, byle odsunąć tę „skompromitowaną” przecież PO.
  Zabraliby się lepiej sami do roboty i zamiast oglądać się na dziadków w rodzaju Kaczora albo wyjeżdżać „za chlebem” do Anglii, bo tak najłatwiej, wzięliby sprawy w swoje ręce. Utworzyli jakąś np. całkiem nową centrolewicę lub coś w tym guście, pogonili czarnych pasożytów z kk itd.

 74. Ta Polska stoi mi w garde jak osc ryby , tylko przelknac kawalek
  polskiego chleba w kulkach … i pojdzie do przodu ..
  Nadzieja .
  Pozdrawiam
  ps.
  Jak nie macie waszego HOCHMUT , POLAK WSZYSTKO POTRAFI !

 75. Twoja zaś Polska staje mi w gardle jak brzytwa, ani przełknąć, ani wypluć. Tylko kłody rzucasz pod nogi, żadnej nadziei z takimi, jak ty.

 76. Lewicowiec mag głosował (jak sam tu wyznaje) na partię prokościelną PO, ale klnie na naród katolicki. To jest właśnie zbaranienie totalne maga.

 77. Kelner ! W tej zupie jest „pisior” ! Rachunek za zupe jak zwykle zaplaci „panstwo” czyli „ciemny lud”. Od tej pory trzeba bedzie liczyc na pomoc ekspertów od glosowania np. z Wybrzeza Kosci Sloniowej. CIULE z Panstwowej Komisji Wyborczej nadaja sie do liczenia grzybów w punkcie skupu na jakims dworcu w Borach Tucholskich…. 😉

 78. Polonia-Sawa
  17 listopada o godz. 15:27

  Ja zaś liczę się z moją jedyną Ojczyzną i ludźmi, którzy jej dobrze życzą. No a co z PO i PSL, przecież to te dwie rządzące popierają kler, płacą klerowi. Tego nie widzisz? Tylko jedno: PiS, PiS. Policz, ile pisiaki dały kościołowi, a ile PO-PSL, a jak policzysz, to może otworzą ci się oczy, na co jednak nie ma co liczyć.

 79. Kagan
  Temat o wyborach jest nudny.
  Tylko na ciebie mogę liczyć. Napisałem tekst o „drukowaniu” , nikt nie chce tego
  tematu ruszyć,u Passenta,przeczytać, porządnie opieprzyć za pisanie głupot.
  Kagan jesteś moją ostatnią szansą. Zapomnij na kilka chwil o Jańci i weź się za mnie, bez skrępowania. Pozostali blogowicze też mogą pomóc w roztrząśnięciu
  tematu.
  Temat jest zasadniczy, ma wielki wpływ na to co się koło nas dzieje., na globalną politykę, szczególnie wokół Rosji i Ukrainy. Bo wiadomo już bardzo dawno, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
  Przed napisaniem odpowiedzi polecam przeczytanie artykułu z GW15-16
  listopad 2014, napisanego przez Witolda Gadomskiego „Modlitwa o wzrost”, chodzi o wzrost gospodarczy, nie o co inne, krajów , które intensywnie drukują, po to , żeby było lepiej, a nie chce być.
  Oto tekst:

  „””Temat “drukowania” w przeszłości i w ostatnich latach, przez sitwę: Usa,UE, UK,
  Japonię – jest słabo opisany w literaturze ekonomicznej, w publicystyce dziennikarskiej w aspekcie wpływu tego procederu na gospodarkę światową.
  Mam wrażenie, że zapadła jakaś dziwna ślepota ekonomiczna.
  Weźmy pierwszy element: drukują jak wściekli, niby po to, żeby wzrosła
  inflacja, a już od 2008 roku wiadomo, że to nie skutkuje. Jak śledzę, to co mówią
  i piszą akademiccy ekonomiści, to nie mogę się nadziwić, że nie widzą korzyści
  z “drukowania” dla finansjery właśnie, a nie dla realnych gospodarek. Zaczęło się od Ameryki, gdzie tani pieniądz z banków komercyjnych, za powiedzmy 1 procent rocznie, szedł do firm finansowych a te uruchamiały budownictwo mieszkaniowe
  na kredyt. Nabudowano tego tyle, że powstawały bańki,. Kto na tym zarabiał,przecież głupi powinien zauważyć, że banki komercyjne, na odsetkach.
  Kto tracił rynek konsumenta, zmniejszał się fundusz spożycia, i zmniejsza dalej,
  rozlewa się to zmniejszanie na cały gospodarczy świat. W Hiszpanii z tego dzikiego rozpędu wybudowano 2(dwa) miliony nikomu niepotrzebnych mieszkań.
  Na co narzekamy w Polsce: najpierw mówiło się, że naród nam ubożeje, teraz
  już wyraźnie, ostro widać, że sklepy robią się puste, bankrutują małe interesy.
  A świat ekonomiczny dalej jest ślepy, bielmo mu naszło na oczy, dalej nie widzi dlaczego tak się dzieje.W pewnym momencie zorientowałem się, że dotyczy to
  profesorów od ekonomi, dziennikarzy ekonomicznych takich jak Witold Gadomski. Do dzisiaj nie mogę tego zrozumieć, skąd się bierze taka ciemnota. W końcu , puszczam temat na blog Passenta, tu wchodzi dużo ludzi, pomyślałem, może znajdzie się ktoś, kto zrozumie. Spotkało mnie rozczarowanie. Nawet na blogu Rybińskiego nie mogą tego zrozumieć.
  Moje ” zrozumienie” wynika z tego, może, że prowadziłem działalność, którą musiałem przerwać, z koniecznościm chciałem dojść do tego dlaczego tak się stało. Wyrok padł na “lewy” komercyjny pieniądz, który dociera do Polski, różnymi drogami, opisywanie tych dróg zajęłoby mi stronę maszynopisu. Kolokwialnie nazywa się to skubaniem konsumenta z drobnych, a budżety państw realnych
  z grubych drobnych. Nie wszyscy wiedzą, chcą zrozumieć, że struktury UE
  są do tego “skubania” wyedukowane przez świat finansów. Bardzo trudno jest to mi wytłumaczyć, moim rozumnym rozmówcom – za nic nie mogą tego pojąć.
  Na blogach ludzie nie mogą tego zrozumieć, u Passenta też.
  Wszystkim tym, którzy nie wiedzą o co chodzi, chcę uświadomić, że te niezliczone oddziały banków z całego świata, ulokowane w naszych miastach – to nie dla naszej wygody, żeby nam było bliżej,są lokowane, jak niektórzy, a nawet większość ludzi myśli, to nie dociera, że to jest dziki wyścig po drobne konsumenta. Tego nawet profesorowie ekonomii nie wiedzą/żyją z pensyjki, do pierwszego jeszcze im starcza, po co się wysilać z myśleniem). To samo dotyczy polityków, i wszystkich najemnych niewolników.

  A temat, że to właśnie Chiny bezgranicznie korzystają na “drukowaniu” przez potęgi ekonomiczne to jest zupełna chińszczyzna dla naszej elity ekonomicznej. Tego, jestem przekonany,nie rozumie Obama, Abe,Cameron, Draghi, Merkel…
  Tu na tym blogu też nie zrozumieli.
  Wytłumaczę to na przykładzie: do Polski przypłynęły dwa statki z jajami kurzymi
  z Chin właśnie, za pieniądze, tanie, firm finansowych mających dostęp do banków komercyjnych, z drukowanym, często z ujemnymi stopami procentowymi.
  Te jaja rozlewają się /w całości oczywiście) po naszych sklepach , sklepikach,
  Lidlach, Biedronkach. Cena detaliczna takiego jajka jest o połowę /50%/ niższa od jaja krajowego . Jaki jest skutek: firma finansowa ma zysk na czysto powiedzmy 20 procent, ucieka z tym pieniądzem do raju podatkowego, polski konsument jest oskubany, polski producent/drobiarz/ przy okazji bankrutuje.
  A kto się cieszy? Chiński producent jaj, chińska gospodarka.
  Korzystają jeszcze giełdy, rosną wartości akcji jak wściekłe, znacznie powyżej ich realnej wartości, ale to jest odrębny temat.
  Takich przykładów są tysiące.
  Czy to tak trudno zrozumieć?
  Wszystko dzieje się dla wolności gospodarczej , niby.”””””

  Kagan! Jeżeli czegoś nie zrozumiałeś, przyznaj się, napisz . Jestem do dyspozycji.

 80. takei-butei
  17 listopada o godz. 16:00
  Jestem z historii rodzinnej katolicko-protectancka z zydowskim Wujkiem ,
  co mam powiedziec ?
  Kazdy z nich jakosc wierzyl ? A ja robilam krzyz na piersci w kazdym
  kosciele Europy i Rzymu i pod kazdym grobem ? Robilam …..I bede Robic!
  I bede wchodzic dalej do kazdej Synagogi jako do Ich Domu .
  Pozdrawiam

 81. R. Kochan
  Takie „problemy” jak legalizacja marihuany czy też kazirodztwa to NIE są postulaty lewicy, a tylko (neo)liberałów z takich partii jak:
  PO – Platforma Oszustów
  PiS – Przekręty i Szwindle
  PSL – Prowincjonalne Stronnictwo Liberałów
  SLD – Sojusz Liberalnych Durniów
  RP – Ruch Pomyleńców
  KNP – Krętacze Nieudacznicy Pasożyty
  Witold
  Czyja Basia?
  Mopus
  Nie ma za co! 🙂
  Takei
  Ja się mogę mianować Mesjaszem, ale co z tego? I skąd ten cały Bęgowski wziął pieniądze na swą transformację w Grodzką? Przecież nie ze swojej uczciwej pracy! Dlaczego go nie skontroluje wreszcie Urząd Skarbowy?
  Kostek
  Lebralizm światopoglądowy nie ma nic wspólnego z lewicowością!
  P. Markiewicz
  Mam PhD in Political Science (Doktorat z Nauk Politycznych), Monash University, Melbourne, Victoria, Australia.
  Sugar Daddy
  Idź do psychiatry, jeśli cierpisz na „gonitwę myśli”. 🙁
  Que Uentin
  Feminizm może być równie dobrze skrajnie prawicowy.
  Fidelio
  Z Hartmana to jest taki lewicowiec, jak ze mnie Cesarz Chiński!
  Lechaim!

 82. Wacław
  Obecnie mamy w obiegu praktycznie tylko pieniądz wirtualny, pozbawiony wartości i ze zmienną siłą nabywczą, a więc o co ten cały krzyk? Przecież kapitalizm upada na naszych oczach, tyle, że o tym to dziś PiSać nie wolno.
  I dziwisz się, że tego nikt zrozumieć nie może, a to jest po prostu wynik tego, że nigdzie w Polsce nie uczą dziś podstaw ekonomii, a zamiast tego w uczelniach i na wydziałach ekonomicznych dominuje wulgarna, neoklasyczno-monetarna szkoła, która z definicji ignoruje realne zjawiska zachodzące w realnym sektorze gospodarki. Mógłbym ci ten wykład z podstaw teorii ekonomii kontynuować, ale obawiam się, że to nie jest właściwe miejsce, jako że praktycznie nikt na świecie nie chce przyjąć do wiadomości tej oczywistej prawdy, że żyjemy w epoce schyłkowego kapitalizmu, że tylko przyspieszając jego nieunikniony upadek, możemy uniknąć dalszego spadku naszej stopy życiowej.
  Polonia de Sawa
  Co to jest ta „pierść”? 😉
  I pamiętaj, że Żydzi i |Jehowici nienawidzą krzyża, a dla mnie ten symbol wiary daremnej jest wręcz śmieszny. Zaś Ojczyznę można mieć tylko jedną, jak to sama nazwa wskazuje (można mieć tylko jednego Ojca).
  Lechaim!

 83. @kagan. A wiesz co to takiego NOWA LEWICA?

 84. Szanowna Pani Mag@ daje wnikliwą analizę postaw ludzi młodych w tym kraju:
  „Zabraliby się lepiej sami do roboty i zamiast oglądać się na dziadków w rodzaju Kaczora albo wyjeżdżać “za chlebem” do Anglii, bo tak najłatwiej, wzięliby sprawy w swoje ręce. Utworzyli jakąś np. całkiem nową centrolewicę lub coś w tym guście, pogonili czarnych pasożytów z kk itd.”
  Jest tu wszystko, co niezbędne –
  – słuszna krytyka faszystowskiej partii Kaczyńskiego,
  – odcięcie się od łatwizny prezentowanej przez młodzież, która miast zapieprzać na śmieciówkach lub na czarno, woli wyjeżdżać do II strefy płatniczej (jak za świetności zawodowej mag zwano kraje inne, niż te, gdzie wymianę opierano o transferowego rubla) by tam wieść – zapewne – beztroskie życie poza surowym spojrzeniem Szanownej Pani,
  – prawdziwa wiwisekcja roli kościoła katolickiego w Polsce,
  – wezwanie do tworzenia formacji, która zrewolucjonizuje krajobraz polityczny.
  Szanowna Pani jednakowoż zdaje się nie rozumieć znaczenia słowa „centrolewica”.
  Założyć „centrolewicę”, Szanowna Pani mag, to tak, jak przygotować na obiad mężowi zupę szczawiową oraz kluski na parze. W jednym naczyniu.
  Wiedza na tematy społeczne, w każdym razie, imponująca.
  P.S. Zabrakło mi w tekście Szanownej Pani uwagi, że – jeśli lud nie ma chleb, to winien jeść ciastka.

 85. Szczawiowa i kluski na parze są super! Lubię jedno i drugie.
  Faszystowska partia Kaczyńskiego (to szanownego pana określenie, nie moje! Do głowy by mi cóś takiego nie przyszło) da chleb wszystkim, zniesie „śmieciówki”, rozda mieszkania, dopłaci 500 zł na każde nowe dziecko, a z ciastami na razie się wstrzyma.
  Spokojnie czekam.

 86. Wpis z g. 17:24 zapomniałam zaadresować do quentina t.

 87. @pawel markiewicz uważaj bo Kagan grafoman na blogu Polityki .
  Gwiazda której nie chcieli nawet na Uniwersytecie zatrudnić ani Australijskim ani Polskim:) . Została kaganowi tylko Portugalia i Grecja .

 88. @kagan.

  „Zaś Ojczyznę można mieć tylko jedną, jak to sama nazwa wskazuje (można mieć tylko jednego Ojca).”

  Jak zwykle pieprzysz tradycyjno-konserwatywne farmazony.
  Nigdy nie słyszałeś o czymś takim, jak „rodzic/ojciec biologiczny” i „rodzic/ojciec prawny”? Ile to jest 1+1? Nie przypadkiem 2? Skoro masz problem z matematyką, to łopatologicznie ci to wyjaśnię. Jeśli potencjalnie moi rodzice biologicznie olewaliby mnie i nie zapewniali bezpieczeństwa bądź innych podstawowych czynników do rozwoju, to wówczas liczyłbym na zmianę takich rodziców. Co z tego, że biologicznymi byliby degeneraci, skoro kochałbym takich (prawnych), którzy odwzajemnialiby moją miłość i zapewniliby mój rozwój? Proste, prawda? A teraz do porównaj do ojczyzny… TEJ ojczyzny oraz emigrantów… TYCH emigrantów.

 89. Panie Kagan ,jesli ktos tak MALOSTKOWY jak Pan ?
  miej Pan co posiadasz ,INI posiadaja WIECEJ ..sorrry ..
  Pozdrawiam

 90. Raphael K.
  1.Liczy się tylko ojciec naturalny (biologiczny) – reszta to są tylko fikcje prawne.
  2. I udowodnij mi, że 1+1=2. B. Russelowi taki dowód zajął wiele stron…
  3. Tzw. Nowa Lewica jest lewicą tylko z nazwy. Podobnie jak Nowe Miasto w Warszawie – zapewne starsze od ciebie…
  Motylek
  Znów tylko ad personam? Napisz lepiej o twoich rodakach, którzy jako funkcjonariusze UB torturowali oraz mordowali polskich patriotów. 🙁
  PS: Na polskich uniwersytetach przepracowałem, jako pracownik naukowy oraz naukowo-dydaktyczny łącznie ponad 9 lat.
  Mag
  Nie plagiatuj: to ja pierwszy na tym blogu nazwałem PiS partią narodowo-socjalistyczną!
  Quentin
  Trafiłeś w dziesiątkę! Gratuluję!
  Lechaim!

 91. Polonia-Sawa
  Ty masz pizdę, a ja chuja. I co z tego?

 92. Wstępne wyniki wyborów
  31,5 proc. PiS, 27,3 proc. PO – taki wynik wyborów samorządowych przynosi sondaż exit poll (po jakiemu to?) przygotowany przez pracownię IPSOS dla TVP, TVN i Polsatu.
  Dobrze wypadł PSL, który dostał 17 proc., blado SLD (8,8 proc., w 2010 r. Sojusz miał 15,2 proc.). Reszta partii jest tylko tłem: KNP otrzymał 4,2 proc., zaś Ruch Narodowy – 1,7 proc. Zaskoczeniem jest śladowe poparcie dla Twojego Ruchu, który w ogóle nie znalazł się w zestawieniu.

 93. kagan,

  pewien jestem , ze monash uni peka z dumy ze ma takiego geniusza posrod swoich absolwentow?

 94. „Utopijne wizje i strachem podszyte narzekania same w sobie niczego nie załatwiają. Przed niczym nie ostrzegają, niczego nie proponują i nie rozwiązują żadnego problemu. Są tylko atrapą odpowiedzialności.(…)
  Bardzo możliwe, że nasi potomkowie nie będą patrzeć na nas jako dzieci swej epoki, której mieliby ochotę nadawać jakąkolwiek nazwę…”
  Pan jesteś prorokiem panie Hartman.
  Hartman jest wielki!

 95. Złe wieści dla Hartmana, Motyla etc.

  Henry Kissinger: „Za 10 lat nie będzie już Izraela”
  Czy Izrael upadnie? Coraz głośniej mówią o tym sami prominentni, światowi politycy, chociażby amerykański dyplomata Henry Kissinger, który powiedział: „Za 10 lat nie będzie już Izraela”.
  Opinia Kissingera wywołała niemałą burzę. Na stronie Press TV felietonista Kevin Barrett pisze: „Ta opinia Kissingera jest kategoryczna. Nie mówi, że Izrael jest w niebezpieczeństwie i można go ratować jeśli damy mu dodatkowe tryliony dolarów i zniszczymy jego wrogów militarnie… Nie proponuje żadnego wyjścia. Po prostu twierdza fakt: W 2022 Izrael nie będzie istniał”.
  Co ciekawe tezę Kissingera potwierdzają badania amerykańskiej Wspólnoty Wywiadowczej [US Intelligence Community], na którą składają się: 16 agencji wywiadowczych. Badania noszą znamienny tytuł: „Przygotowanie do Bliskiego Wschodu bez Izraela” [Preparing for a Post-Israel Middle East]. „Te 16 agencji wywiadowczych zgadzają się, że Izrael nie może przeciwstawić się nadchodzącemu walcowi palestyńskiemu składającemu się z Arabskiej Wiosny, Islamskiego Przebudzenia i zwiększającego się znaczenia Islamskiej Republiki Iranu” – pisze Barrett.
  W samym raporcie napisane jest, że amerykański rząd nie ma już zasobów militarnych i finansowych „by dalej podtrzymywać Izrael wbrew życzeniom ponad miliarda jego sąsiadów”.
  Intelligence Community zaleca, by „Stany Zjednoczone zajmowały się swym własnym interesem narodowym i „wyciągnęły wtyczkę” dla Izraela”. Barrett twierdzi, że pojawiające się wśród amerykańskich oficjeli „samozadowolenie” w kwestii losu Izraela może wypływać z następujących powodów:
  – „Amerykańscy politycy i działacze polityczni „coraz bardziej mają dosyć izraelskiej bezkompromisowości i fanatyzmu”
  – „Amerykanie czują „coraz większą niechęć do apodyktycznej dominacji dyskursu publicznego izraelskiego lobby”
  – „Amerykańska społeczność żydowska nie jest już zjednoczona we wspieraniu Izraela”
  – „Powszechną wiedzą staje się to, że Izrael i jego zwolennicy stoją za tajną operacją dezinformacyjną 11 września 2001 roku (It is becoming a common knowledge that Israel and its supporters carried out the 9/11 false-flag attacks)”
  W artykule czytamy również: „W rzeczywistości Stany Zjednoczone ubożeją i poświęcają tysiące żołnierzy w wojnach dla Izraela – wojnach które szkodzą raczej niż pomagają strategicznym interesom amerykańskim”. A na koniec Barrett pisze: „Amerykańskim decydentom będzie dużo łatwiej iść w ślady Kissingera i 16 agencji wywiadowczych, żeby uznać to co oczywiste: Izrael doszedł do końca okresu przydatności do spożycia”.
  Źródło: http://concen.org/forum/thread-47248.html / www.presstv.ir

 96. Markiewicz
  Zapytaj się o to:
  Professor Margaret Gardner, AO, PhD,
  President and Vice-Chancellor,
  Monash University,
  via Kerrie Edwards,
  Executive Assistant,
  Email: kerrie.edwards@monash.edu

 97. kagan
  17 listopada o godz. 18:12
  Szanowny Panie,
  nie wiem cos sie Wacpan tego Izraela tak uczepil. Przeszkadza Panu?
  Ja tam osobiscie wole przyzwoitych syjonistow budujacych swoj kraj
  nad Jordanem od czerwonych gnid demolujacych moj kraj nad Wisla.

 98. Le Var
  Przeszkadza mi każdy rasista, a tych jest dziś najwięcej wśród syjonistów. Zaś Polskę od roku 1989 demoluje obcy kapitał, wpuszczony nad Wisłę przez zdrajców z NSZZ Solidarność, KORu etc. 🙁

 99. PS: Nad Jordanem leży jak najbardziej realna Palestyna, a nie mityczny „Izrael”!

 100. @kaganku (na pewno nie oświaty).

  Tak jak NOWA LEWICA jest lewicą tylko z nazwy, tak ty jestes doktorem, magistrem czy profesorem tez tylko z nazwy.
  Temu, kto nadał ci te tytuły, powinno się umieścic w wariatkowie.

 101. Rafał Kochan
  A ty jesteś niewątpliwie, jak najbardziej prawdziwym CHAMEM. 🙁
  A swoje reklamacje kieruj do:
  Professor Margaret Gardner, AO, PhD,
  President and Vice-Chancellor,
  Monash University,
  via Kerrie Edwards,
  Executive Assistant,
  Email: kerrie.edwards@monash.edu
  Lechaim!

 102. kagan
  17 listopada o godz. 20:04
  Szanowny Panie,
  co do oceny glownych przyczyn demolki w Polsce mozemy sie roznic.
  Co do oceny wzmiankowanego przez Pana delikwenta – pelna zgoda.

 103. Levar
  😉

 104. @kagan

  Przypomnij swoje chamskie wystąpienia tutaj. Ponadto doucz się lepiej i milcz w sprawach, o których masz mgliste pojęcie, bo ubliżasz tylko majestatowi naukowemu.
  No, chyba że jestes z grona tych „hamerykańskich nałkofcuf”, co to wykwintnie wypowiadali się na temat „pancernej brzozy smoleńskiej”, choć z samolotami mieli tylko tyle wspólnego, że nimi czasami latali jako pasażerowie?

 105. kagan
  17 listopada o godz. 16:55 Dziękuję za odpowiedź.Jest racjonalna.
  Trudno się z nią nie zgodzić.
  Tylko, jeśli masz rację, to oznacza III wojnę.
  Nagonka na Putina jest tego dowodem.
  Putin zrozumiał, że z Zachodem jest mu nie po drodze.
  Za dużo traci, finansowo, zauważył , że jest robiony w bambuko.
  I stąd ta wściekłość.

 106. Wacław1
  Kapitalizm od upadku uratowała przecież II Wojna Światowa. Zaś Rosja jest dziś jedyną nadzieją Europy. Rozumiem, że nie każdemu się to podoba.
  Rafał Kochan
  Przez „majestat naukowy” rozumiesz „profesora” Hartmana?
  PS: Rozumiem, że tylko w Polsce są prawdziwi koryfeusze nauki.

 107. Kagan
  Czegoś tu nie kumam. W jakim sensie Rosja jest „dziś jedyną nadzieją Europy”?
  Chętnie uwierzę, bo wolałabym się trzymać czegoś pewnego, ale najpierw mnie przekonaj, że to prawda nieuchronna.
  Pozdro

 108. kagan sowiecki agencie, Keller, ty będziesz się cieszył jak Polska złoży hołd na Kremlu. Wcześniej zadyndasz.

 109. kagan
  17 listopada o godz. 16:55

  „I pamiętaj, że Żydzi i Jehowici nienawidzą krzyża”.

  Bardzo głęboka myśl !

  Gdyby jeszcze miała coś wspólnego z faktami …

  Pozdrawiam.

 110. Kagan.
  Czasami zdarzało mi się napisać, kontrowersyjnie,że Hitler uratował
  Europę na 50 lat, podobnie Stalin, od nędzy. To byli realizatorzy koncepcji
  opisanej w Księdze Wyjścia. Biblię musieli pisać ludzie ponad
  przeciętni, wszystko co pisali jest dyrektywą dla potomnych.
  Ta 40 letnia wędrówka po pustyni roślinożernych, a więc z
  patologiczną czynnością umysłu: Izraelitów. II wojna to realizacja
  Mojżeszowego leczenia, koniecznego jak naród, lub narody zgłupieją.
  Hitler zrobił wojnę z konieczności, przypadkiem, to nie oznacza ,
  że wzorował się na Mojżeszu.
  Roślinożerni przedstawiciele narodu niemieckiego, zdominowani
  przez 6 procentową populację żydowską, w okresie miedzy wojennym
  znaczyli niewiele. Niemcy były w rękach żydowskich. Nie piszę tego
  z pozycji antysemickich. Stało się tak dlatego, że Żydzi byli mądrzejsi,
  przewyższali Niemców intelektualnie.
  Obecnie mamy z podobnym zjawiskiem. Trudno to ukryć.
  Z Rosją, i jej rolą, znaczeniem dla Europy, jako kołem ratunkowym
  – też się zgadzam.
  Tylko jak to ludziom wytłumaczyć.

 111. Cytacik:
  „napisane przez ~śliczny Mareczek
  około 6 godziny temu

  Z Hoffmana był polityk jak z chuja gwóźdź. Miglanc i tyle. Pindrzył się i udawał, że coś wie, a w rzeczywistości wiedział gówno. Smuteczek, ale nic się nie poradzi; takie ścierwa z czasem same się wyeliminują i bardzo dobrze. Przynajmniej będzie się z czego pośmiać.
  Co ja tu w ogóle robię? Szukałem bloga, ale z przepisem na sernik bez spodu, a trafiłem do Urbana. Fuck, yeah! :)”

 112. Polonia-Sawa
  17 listopada o godz. 16:32

  Nie kapuję ni w ząb. Co ma twoje robienie krzyża (prywatna sprawa, nic mnie nieobchodząca) z moją obroną Polski przed wściekłymi tu na tym forum atakami na Polskę? Czy ja gdzieś coś piszę o robieniu krzyża? Co mnie to obchodzi? Nic.

 113. Rosja jest jedyną nadzieją Europy w tym sensie, w jakim Putin, organizując pielgrzymkę swoich na Krym i do wschodniej Ukrainy zmobilizował częśc elit europejskich do refleksji.
  Nawet te kulawe sankcje i słabiutkie na razie pobrzękiwanie szabelką nieco przewartościowały pojęcia dotąd powszechne: że Rosja to taki kraj, jak każdy inny, z którym można i trzeba robic interesy, że Putin to szczery demokrata, tylko z takim kagebowskim, maczo – szarmem, zaś ruscy biznsemeni niczym nie różnią się od zachodnich tyle, że mają fatalny gust.
  No więc teraz, gdy okazało się że syberyjski niedźwiedź nie jest postacią z kreskówki, może zachodnia (i częśc środkowej) Europy zacznie demonstrowac swoje cojones (to paradoks, bo wszak Europa jest niewiastą).
  Może za kilka lat będziemy święcic powrót do normalności.
  W której gender będzie przedmiotem kpin, zboki nie będą się jawnie migdalic na różnych, publicznych paradach i fakt, że rodzina to baba, facet i ich dzieci przestanie byc reliktem niesłusznych rzekomo czasów.
  Putin, kurdupel z Piotrogrodu, niewątpliwie psychopata, ma tę zasługę, że obudził Europę. Co widac już w Polsce i jej wyborach. Nie wyborach sensu stricto. W wyborze postaw życiowych.
  Które pozwolą – byc może – za niedługi czas stawic czoła Maurom, którzy są już u bram.
  Radzę zatem głupawym pięknoduchom na tym blogu zejśc na ziemię.
  I zdobyc się na jakąkolwiek refleksję poza tą, „że dom, że Stasiek, że koń, że drzewo…”

 114. @quentin.
  Płonne są twoje nadzieje.
  NORMALNOŚĆ to ciągła EWOLUCJA, a nie STAGNACJA – nawet w kwestii tego, co jest normą, a co zboczeniem w kwestii kim jest „zbok”.

 115. Quentin
  Tylko Rosja może postawić tamę inwazji uciekinierów z III świata na Europę, a nie, przesiąknięta zgniłą ideologią „poprawności politycznej” Unia (dokł. tzw. Zachód Europy).
  Poza tym, to gdzie ty masz w Europie demokrację, poza małymi kantonami Szwajcarii?
  Tak więc zgoda: to tylko dzięki Rosji a szczególnie Putinowi, mamy szansę aby żyć w Europie, w której tzw. gender będzie przedmiotem kpin, zboki nie będą się jawnie migdalić na różnych, publicznych paradach i fakt, że rodzina to baba, facet i ich dzieci przestanie być reliktem niesłusznych rzekomo czasów.
  I celne jest twe nawiązanie do Tuwima!
  Lechaim!

 116. Kochan
  Ewolucja nie oznacza ciągłego „postępu”, a tylko szukanie optymalnego rozwiązania „po omacku”. Od razu widać, że biologia, fizyka czy też szczególnie matematyka, to nie jest twoje „cup of tea”…
  Lechaim!

 117. @kagan

  Głupku bez szkoły, wiesz czym jest EWOLUCJONIZM (EWOLUCJA SPOŁECZEŃSTWA)?

  Zanim będziesz dalsze spierdoliny głupkowate rozpowszechniał, zajrzyj z łaski swojej chociaż do WIKIPEDII. Do innych książek nie namawiam, bo jak widać, zamiast je czytać, to wolisz pieprzyc trzy-po-trzy.

 118. Wacław
  Exodus (wyjście albo, jak kto woli, ucieczka Żydów z Izraela) jest tylko fikcją literacką -p. cytowana tu przeze mnie książka Szlomo Sanda p.t. „The Invention of the Jewish People” („Wynalazienie narodu żydowskiego”). Ale zgoda: Niemcy były do roku 1933 (i dziś znów są) w rękach żydowskich, i ja też nie piszę tego z pozycji antysemickich, a tylko realistycznych A stało się tak NIE dlatego, że Żydzi byli mądrzejsi, że przewyższali Niemców intelektualnie, ale że Żydzi byli pozbawieni hamulców etycznych – nic zresztą dziwnego, jako iż zarówno Hitler, tak jak i Goebbels oraz Himmler byli de facto Żydami, w tym sensie, że mieli oni żydowskich przodków, ale po ‚mieczu’ a nie po ‚kądzieli’, stąd też formalnie nie byli oni Żydami (ani dla Żydów, ani też w myśl rasistowskich Ustaw Norymberskich, gdzie Żydem jest tylko potomek Żydówki).
  I cieszę się, że ty, podobnie jak n.p. Quentin czy ja, uważasz, że tylko Putinowska Rosja może dziś uratować Europę przed najazdem dzikich hord z III Świata oraz przed zgnilizną moralną, propagowaną na tym blogu przez jego Gospodarza.
  Ale zwykłym ludziom, z mózgami wypranymi przez reżymową propagandę, tego wytłumaczyć się nie da, to trzeba im siłą wbić do ich łepetyn. Niestety, ale Europejczyków trzeba dziś ratować często wbrew ich woli… 🙁
  Lechaim!

 119. Wacław1
  17 listopada o godz. 21:31

  „Stało się tak dlatego, że Żydzi byli mądrzejsi,
  przewyższali Niemców intelektualnie.”

  Szanowny Panie,
  i przewyzszaja ich do dnia dzisiejszego.
  Przyklad:
  Niemcy bezskutecznie probowali zalatwic Zydow przy pomocy „Cyklonu B”,
  Zydzi skutecznie zalatwili Niemcow przy pomocy seksualnej rebelii i pigulki
  antykoncepcyjnej.

 120. Kochan
  Social Darwinism (Darwinizm społeczny) jest zdyskretowaną, rasistowską doktryną, na którą powołuje się dziś tylko skrajna, faszystowska prawica.
  I zamknij się wreszcie chamie, bo każę cię psami poszczuć!

 121. Wacław
  Wśród Żydów jest znacznie więcej głupków niż wśród innych narodów – dlaczego n.p. jest ich dziś tylu w Izraelu – państwie bez przyszłości? Mądrych Żydów znajdziesz dziś wszędzie, nawet w Polsce, ale nigdy w Izraelu, gdzie mieszkają dziś ich miliony (praktycznie ich większość)! To, że Niemcom Szoah się nie udał, wynikło zaś tylko z tego, że wzięli się oni za niego w najbardziej nieodpowiednim momencie, kiedy walczyli oni na dwa fronty: z ZSRR i z USA.
  A co do tej mądrości Żydów – w II RP najbiedniejsze miejscowości i dzielnice to były te zamieszkałe głównie przez Żydów, zaś plan Hitlera polegać miał nie tyle na wyniszczeniu wszystkich Żydów, a tylko żydowskiej biedoty, czyli Żydów z niskim IQ, n.p. Chasydów.
  Lechaim!

 122. @kagan.

  Nie odrabiasz lekcji. Darwinizm społeczny jest jedynie jedną z opcji ewolucjonizmu. Wielu współczesnych badaczy tego obszaru nauki w ogóle już nie używa tego terminu.
  Sam się poszczuj psami, kundlu bolszewicki.

 123. Kochan
  Znów tylko chamski atak ad personam?

 124. M. Le Var
  Antykoncepcja to jedyna szansa, aby ludzkość nie zginęła z głodu. Poza tym, to ona „wyniszcza” dziś także i Żydów, wśród których rozmnażają się przecież dziś głównie tylko tępi Chasydzi. Niestety, ale katolicki antysemityzm nie pozwala ci realnie patrzeć na świat… 🙁
  Odróżnij też heteroseksualną ze swej natury rebelię seksualną z lat 1960tych od obecnej propagandy zboczeń seksualnych takich jak przed wszystkim pedalstwo, pedofilia czy też kazirodztwo!
  Lechaim!

 125. Putin to zbrodniarz, rzadki okaz bezwzględnej szui u władzy.
  kagan miłośnik Putina to okaz tatarskiej szui na usługach, to maniakalny prostytut.

 126. kagan
  18 listopada o godz. 10:39

  Wśród tatarski kozojebów jest „znacznie więcej głupków niż wśród innych narodów”.
  Wśród żyjących kozojebów kagan-Keller największy.
  To, że Putin jeszcze nie wyrżnął wszystkich tatarskich kozojebów, wynika tylko z jego ćwierćinteligencji i lenistwa.

 127. kagan
  18 listopada o godz. 10:54

  Wśród dzisiejszych tatarskich kozojebów rozmnażają się tylko kozy, które rodzą capy i kacapy. Wśród nich szurnięty dr aus kagan-Keller.

 128. Nawet półgłówek zdołał się już zorientowac, że poparpaniec, używający różnych damskich nicków, a cierpiący na poważne skrzywienie na tle osobowościowym i seksualnym, nie ma nic do zaoferowania poza bezsilnymi i prymitywnymi inwektywami ad personam.
  Martwi taki potencjał intelektualny u zwolenników „teologii rozwydrzenia” afirmowanej na tym blogu.
  Wszakże nie ma z kim polemizowac.

 129. @kagan
  „propagandy zboczeń seksualnych takich jak przed wszystkim pedalstwo, pedofilia czy też kazirodztwo!”

  Wrzucanie do jednego worka „pedalstwa” z pedofilią jest jak wrzucanie ćwierćinteligenta, magistra Kagana z innymi magistrami, którzy reprezentują jakikolwiek poziom intelektualny.
  Nie ma co się dziwić, że z pedagogicznych usług tego idioty tu i tam rezygnowano. Do dzisiaj pewnie instytucja, która przyjęła go na studia i przyznała mu dyplom magistra przeżywa traumę uczelnianą…

 130. quentin t.
  18 listopada o godz. 12:07

  quentin t. dobrze główkujesz, jak sam o sobie piszesz, „półgłówku”.
  Kolejny forumowy „psychiatra”.
  Do polemiki „ad rem” wystarczy ci kagan, oba samce.

 131. do dyżurnego antysemity i grafomana Kagana,
  sprawdź czy te tabletki co ty bierzesz działają jeszcze , bo ja sądzę ze nie.
  Od kiedy ja jestem Żydem ? Rąbnij się w czoło i to mocno może pomorze ci , obudzisz się z tego twojego zwidu w którym teraz żyjesz .
  Portugalki Uniwersytet potrzebował dwa lata żeby się skapować kto ty jesteś , Grecja tylko rok, i pozbyli się ciebie.
  W Australijki ogłosili chyba święto jak wyjechałeś. Kagan z litości dali ci po 6 latach PhD.
  Grafomanie uspokój się , pisz mniej i nie zaśmiecaj twoją głupotą wszystkich blogów i forów.

 132. Popapraniec, zwący się jańcią, talią i jak tam jeszcze:
  zaiste imponujący wkład do dyskursu blogowego.
  Pozostaje tylko politowanie….
  I wizyta u dobrego specjalisty w perspektywie.

 133. quentin t.
  18 listopada o godz. 12:54

  quentin t. zwący się „półgłówkiem”, wielbiciel „wyznań” dra aus kagana, zadowolony z siebie wielbiciel dyskursu blogowego zboczeńców.
  Rozumiem, że masz już rozpoznanie wśród „specjalistów”.
  Ale widzę, nie dali rady.

 134. popapraniec:
  jak tępy i głośny kundel – może opuścic plac zabaw dla czworonogów z podniesioną resztą ogona dopiero wtedy, gdy wychrypi jako ostatni swoje hau, hau…
  To – w jego aparacie pojęciowym – oznacza zwycięstwo nad patrzącymi się na to z politowaniem dogami, wilczarzami i bernardynami.
  Po czym wraca tam, skąd przykuśtykał, aby lizac własny …. (tu wstawic odpowiedni organ, nie znam upodobań kundla).

 135. quentin t.
  18 listopada o godz. 13:43

  quentin. t, a jednak pies z ciebie, tyle że rasowy, we swym własnym mniemaniu, „dog, wilczarz, bernardyn”, a więc niby lepszy.
  Rozumiem, że ty liżesz tylko rasowe organy bez wstrętu. To widać i czuć, niestety.
  Elita wśród kundli.
  Musisz z tym żyć.

 136. Wow, co za Wersal 😎
  Same touretty na wybiegu.
  Szanowni Państwo najwyraźniej mają problemy z opanowaniem paluszków, pozostaje nadzieja, że ze zwieraczami jest trochę lepiej.
  Nie wypowiadam się w imieniu „kolektywu blogowego”, bo nie wiem, ilu tu amatorów plugawego języka i erotyczno-kynologicznych skojarzeń, ale w moim własnym błagam:
  Trochę kultury, k…a!

 137. „jańcia”, tylko ty możesz dosadnie i skutecznie obnażyć nędzę zadowolonych z siebie kretynów.
  Twoje reakcje na zalew umysłowej tandety, dają nadzieję, że nie wszystko jeszcze stracone na tym forum.

 138. popaprańcze: oj, słabiutko, słabiutko.
  Ale trudno się dziwic: najpierw trudne dzieciństwo, potem odkrycie, że jest się innym zarówno od koleżanek, jak i kolegów w klasie. Postępująca depresja, aż do odkrycia, że LGTB przyjmie, przytuli, a nawet pomoże coś niecoś zademonstrowac światu. Na paradzie ró…żności. Także intelektualnej, choc średnie IQ uczestników osiąga niebotyczny wymiar 78,14.
  Co w przypadku niniejszego popaprańca jest i tak liczbą z kosmosu.
  Jego przyjęto do MENSY pocieszenia. Uczestnictwo jest warunkowane umiejętnością wiązania sznurowadeł.
  Oraz wiązania troczków u kalesonów salowego na oddziale.

 139. Tobermory
  18 listopada o godz. 14:52

  Tobermory wreszcie jakiś wpis profesjonalisty kynologa.
  Przybiegł i się… wypróżnił.
  Ale generalnie sympatyczny, kulturalny, choć skryty.

 140. no dawaj, popapraniec, koledzy oczekują, że coś wymyślisz!

 141. quentin t.
  18 listopada o godz. 15:02

  quentin t., widzę, że troczki ci puściły i srasz w gacie strasząc personel swoim IQ. Któż to uprzątnie?

 142. Jańciu – jak tam twa pizdusia?

 143. Talia
  Znów tylko ad personam?
  Kochan
  Pedalstwo jest takim samym zboczeniem jak pedofilia, nekrofilia czy też zoofilia, no może bardziej popularnym, a więc najbardziej szkodliwym, w tym n.p. wylęgarnią AIDS/HIV…:-(
  Motyl
  1. Czy ty wiesz, że ten blog nie jest koszerny?
  2. Tylko Żyd może być tak głupi jak ty.
  3. Coś ci się daty pomyliły…;-)
  4. W rok, to doktoraty robi się tylko w Polsce, n.p. na UW, ale ostatnio zaczęto o tym pisać…
  Lechaim!

 144. Jańcia skutecznie sprowadziła ten blog na poziom jego gospodarza, czyli na poziom wydalniczo-obsceniczny… 🙁

 145. popapraniec:
  mało oryginalne, to jedynie nędzne postękiwanie a propos moich sympatycznych wizji. Nic nie jesteś w stanie wymyślic.
  Rozczarowałeś mnie.
  Na ra, aż dasz prawdziwe „hau”, zamiast żałosnego kwilenia.

 146. P.S.
  F Fuck-Zeitung, rozdawanym bezpłatnie w placówkach Poczty Polskiej, znalazłem na pierwszej stronie „niusa”, że BASIA WZIĘŁA ŚLUB! Czy to ta sama Basia ze Wspólnej, o której pisze tu prefesur Hart Mann? 😉

 147. Quentin
  Nie obrażaj popaprańców, zrównując ich z Jańcią, czyli z Głosem Postępowej Pizdy Polskiej!

 148. Jezusiczku,
  Czy was panowie i panie pogięło!
  Pizdy i chuje fruwają w powietrzu zupełnie bez sensu.
  Ile razy i po co można powtarzać brzydkie wyrazy?
  Czy jeszcze pamiętacie, o czym chcecie „dyskutować”.
  Oj, przydałby się kubeł zimnej wody na durne łby.

 149. Durne łby, zlasowane mózgi, zaślinione i obleśne staruchy mentalne, wystawiają niedomyte genitalia 🙁 Podniecają się anonimowo jak paniusie idące bez majtek na nieszpór 🙄
  Inaczej już się o tym blogu nie da myśleć 🙁

 150. kagan czołowy tatarski kozojebie, doktorze aus Keller, quentin t. oszaleje z radości, gdy poczyta twe pełne treści wypierdy.
  To koneser wśród pizdeuszy.

 151. Mag
  A to z ciebie pur-ytanka wyszła! 🙁 Normalni ludzie (poza takimi zbocz-kami jak n.p. Bęgowskim vel Grodzką czy też Hartmanem – zwolennikiem kazi-rodztwa) mają przecież naturalne pe-nisy i wa-giny – nie wiem dlaczego się na ten fakt oburzasz? Poza tym, to brzydkie wyrazy to są takie jak n.p. „przemoc”, „morderstwo”, „oszustwo”, „kradzież” etc. a NIE te opisujące nasze, jak najbardziej naturalne, narządy wydalniczo-płciowe oraz ich, jak najzupełniej naturalne funkcje! Niestety, ale jesteś kolejną ofiarą tej bigo-teryjnej, nieszczerej pru-derii, która, na nasze nieszczęście, przybyła do Polski w X w. n.e. wraz z tą zarazą zwaną „chrześcijaństwem,”, czyli inaczej z rozwodnioną wersją judaizmu (chrześcijaństwo to jest bowiem judaizm dla „ubogich duchem”, a więc dla gojów, czyli inaczej dla podludzi). 🙁
  Lechaim!

 152. Jańcia
  OK, ale jak się miewa twoja cipuchna? Mokra czy też sucha? 😉
  Tobermory
  Te paniusie idące bez majtek na nieszpory, to chyba zakładają do kościoła mini spódniczki i pończoszki na pasku do nich, aby ułatwić dostęp do ich cipek (rajstopy, jak wiadomo, dość skutecznie blokują dostęp do cipek)? Ale dla kogo – chyba nie dla „czarnych” – oni przecież wolą kleryków oraz ministrantów! 😉
  Lechaim!

 153. do dyżurnego antysemity i grafomana Kagana,
  wiec w USA, UK, RFN inteligentny doktorant żeby zrobić PhD w chemie albo fizyce potrzebuje 3 lata .
  Gwiazdor KAGAN potrzebował 6 lat ( o twojej inteligencji to nie świadczy).
  kagan, kagan….. totalnym prymitywem jesteś grafomanie .

 154. kagan
  Żadna tam ze mnie purytanka ani purystka językowa.
  Po prostu nie podoba mi się mielenie ozorem po próżnicy dla efektu, by posłać w przestrzeń więcej chujów, jobów itp.
  Lubię krwisty, dosadny język i nie unikam na co dzień rozmaitych przekleństw, ale brzydzi mnie tzw. świntuszenie, czego dajecie wraz z Jańcią niezliczone przykłady (choćby te cipki mokre lub suche), czy twoje „ślinienie” się, gdy coś tam nadajesz na temat Grodzkiej albo kazirodztwa rzekomo popieranego przez Hartmana. Ble.. i fuj…

 155. @kagan
  „Pedalstwo jest takim samym zboczeniem jak pedofilia, nekrofilia czy też zoofilia, no może bardziej popularnym, a więc najbardziej szkodliwym, w tym n.p. wylęgarnią AIDS/HIV…:-(”

  Durniu, nie ośmieszaj się po raz kolejny.
  Masz prawo do swojej opinii, tylko musisz wiedzieć patafianie, że ośmieszasz tym samym środowiska naukowe, z których rzekomo się wywodzisz. Nie wstyd ci głąbie, że studiowałeś gdzieś zagranicą i nic z tej nauki nie wyciągnąłeś?
  Naprawdę, to jakiś dramat… Jak tu nie śmiać się z „elyty” akademickiej made in Poland?

 156. Kochan
  Zgoda, ośmieszam tych zachodnich pseudonaukowców, którzy nie tak dawno temu dowodzili, na podstawie „naukowych” testów na inteligencję, że murzyni mają niższe IQ niż biali, a tym czasem, to dziś twierdzą oni, że inteligencja jest wielowymiarowa, a więc ze biali wcale nie są inteligentniejsi niż murzyni. I jak to więc można mieć do nich zaufanie?
  Do niedawna homoseksualizm był w UK karalny, a dziś robi się z niego normę. Znów – kto tu ma rację – ci, którzy uznali dawniej homoseksualizm za przestępstwo kryminalne, czy też ci, którzy uważają go dziś za normę?
  A tak nawiasem – ile lat przeżyje ludzkość składająca się z samych homoseksualistów? Dalej uważasz to zboczenie za normę?
  Lechaim!

 157. Mag
  No cóż, to nie ja, ani nawet Jańcia, ukierunkowaliśmy dyskusję na tym blogu w stronę tzw. chuci, czyli rui, poróbstwa i innych sodomii czy też gomorii, a jego Autor z tytułem profesorskim.
  A że Matka Natura z oszczędności, żeby nie powiedzieć sknerstwa, połączyła nasze organy płciowe z wydalniczymi, to seks nam się naturalnie kojarzy z wydalaniem, stąd też te skatologiczne aluzje w moich i nie tylko moich wypowiedziach. Tak więc zażalenia kieruj na adres: matka.natura@ewolucja.com albo też pan.bog@niebo.com.
  Lechaim!

 158. @kagan.

  Do niedawna samogwałt był zboczeniem, sex analny i oralny. Nie pamiętasz tego? Do niedawna panie nie goliły swoich intymnych części ciała…
  Jeszcze w latach 50. w USA był zakaz pokazywania soczystych pocałunków w filmach. Oczywiście, kierując się twoją niedorzeczną i prymitywną tradycjonalistyczną logiką, to wszystko było słuszne, a teraz to tylko „sodomia i gomoria”. Wspólczuje twojej żonie/dziewczynie/ kochance…

  Przyjmij do wiadomości, że świat się zmienia, człowiek coraz mniej wstydzi sie swego ciała a seks daje multum możliwości do cieszenia się życiem, miłością do drugiej osoby oraz lepszego jej poznania.
  Twój wyleniały konserwatyzm nie dosć, że jest sprzeczny z nowymi odkryciami naukowymi, to tak naprawdę skierowany jest przeciwko szczęsciu człowieka. Masz tego świadomość?

 159. Motyl
  3 lata to pisze się i poprawia dysertację na stopień PhD, ale badania potrzebne aby napisać tą dysetertację, to trwają zazwyczaj długimi latami, chyba, że jest to tylko pesudo-doktorat uzyskany na pseudo-uczelni…
  A swoją drogą – jakie są te twoje „credentials”? Na jakiej uczelni uzyskałeś swój doktorat? Ile czasu ci to zajęło? Bo mnie mniej niż 4 lata „full time” na uczelni z pierwszej setki światowych rankingów…
  Lechaim!

 160. kagan
  18 listopada o godz. 10:39
  Wśród Żydów jest znacznie więcej głupków niż wśród innych narodów –
  ===============================================
  Żydzi podlegają tym samym prawom selekcji naturalnej, jak wszystkie inne
  narody.
  Co się stało, że brylują na świecie licznymi wybitnymi jednostkami?
  To z diaspory, z życia w rozproszeniu, wśród innych,się wzięło.
  Żydzi byli zorganizowani, aż do Zagłady w gminy, z synagogą na środku,
  żeby wszystkim było blisko. Obowiązywała zasada, że jak pojawił się szczególnie
  uzdolniony młody człowiek, pasowało by mi użyć określenia Żydek, to gmina
  roztaczała nad nim swoistą opiekę, kierowała do dobrych szkół, płaciła za to.
  Z tego właśnie wzięła się ta lawina ludzi wybitnych, którzy urządzili nam: naukę,
  kulturę i sztukę, medycynę, „atomówkę”,finanse, banki … trudno wszystko
  wyliczyć.
  To się skończyło. W wyniku zagłady, która sobie sami zafundowali przy okazji
  II wojny. Chodziło elicie żydowskiej o pozbycie się wg ich uważania zbędnej
  dla czystości rasy — dość mocno rozmnożonej biedoty.
  Żydzi strzelili sobie w stopę, albo w kolano. Kto co woli?.
  To co teraz napiszę jest całkowicie moim wynalazkiem, nigdzie tego nie wyczytałem.
  Skończyły się gminy żydowskie, w Europie, gdzie indziej ich w takim wydaniu, stopniu zorganizowania, w Ameryce i Izraelu, nie było i nie ma.

  Teraz 50. lat po wojnie widać, że skończył się „wysyp” ludzi wybitnych
  pochodzenia żydowskiego: widać to wszędzie; komitety noblowskie nie mają
  komu dawać nagród, wali się teoria ekonomii, nikt nie panuje nad światowymi finansami, KAGAN pisze , że bankrutuje kapitalizm, sztuka filmowa schodzi na psy, filozofia jest na coraz niższym poziomie, krótko mówiąc, nie ma na kim oka zaczepić. Kagan pisze, że nawet w Izraelu mądrego Żyda nie uświadczysz.
  Atmosfera jest taka, jakby nie było takiego, kto by panował nad tym światowym bajzlem.
  Żyda nam brakuje. Takiego na właściwym poziomie. To co zostało starzeje się,
  traci moc.
  Tragedia.

 161. Kochan
  Uprawiasz samogwałt? Znaczy się, jesteś sadomasochistą, ale to chyba nie jest karalne w Polsce, nie mniej non omne quod licet honestum est…
  A co golenia cipek – ja osobiście wolę te nieogolone, jako bardziej naturalne… Ale de gustibus non disputandum est!
  Sugerujesz także, że jestem pruderyjny, ale ciekawe na jakiej podstawie? A taka Mag zarzuca mina tym blogu coś wręcz przeciwnego!
  Poza tym, to wstydzić się swego ciała mogą tylko osoby zdeformowane przez choroby, a generalnie, to ów „wstyd” został nam Słowianom (generalnie Europejczykom) narzucony setki lat temu przez tę zarazę zwaną „chrześcijaństwem,”, czyli inaczej przez tą rozwodnioną wersję judaizmu, która zaczęła zanieczyszczać Europę prawie 2 tysiące lat temu (chrześcijaństwo to jest bowiem judaizm dla „ubogich duchem”, a więc dla gojów, czyli inaczej dla podludzi). 🙁
  A jeśli zarzucasz mi konserwatyzm, to znaczy, że obrońcy naturalnego środowiska oraz naturalnych zachowań ludzkich są dla ciebie także konserwatystami w sensie polityczno-obyczajowym. 🙁
  Lechaim!

 162. kagan.

  Widzę, że masz problem z podstawowymi terminami. Samogwałt to onanizm. Co ma onanizm wspólnego z sadomasochizmem? Ty naprawdę jesteś tak zacofany czy może strugasz imbecyla?
  To, że jestes pruderyjny oceniam na podstawie twoich słów i twoich chorych poglądów, które zatrzymały się w swej ideologicznej perspektywie na XIX wieku. Jesteś na tyle tępy, że nawet nie chcesz, albo nie jestes w stanie uzmysłowić sobie, że rozwój cywilizacyjny człowieka idzie w parze z rozwojem kulturowym i wszystko z biegiem czasu podlega przewartosciowaniu. Również kultura erotyczna i seksualność człowieka, standardy normy i kwalifikacje patologii. To do ciebie nie dociera, jak widać.

 163. Wacław
  Żydzi to najgłupsza nacja ze wszystkich mi znanych, no może po australijskich aborygenach, jako że nie potrafi się ona dostosować do zmian środowiska, a ty zaś dajesz za przykład mieszańców – pół-Żydów takich jak n.p. Einstein czy Marx, którzy jednak zarzucili żydowskie przesądy, które z definicji uniemożliwiały im rozwój intelektualny.
  Przecież gdyby Żydzi byli bardziej inteligentni, to by nigdy nie doszło do ich pogromów, a szczególnie do Szoah – to tylko straszliwa głupota ogromnej większości Żydów uniemożliwiała im asymilację w zmienionych warunkach, a więc naturalnie uczyniła z nich obiekt owych pogromów czy wreszcie Zagłady z rąk Niemców i ich ukraińsko-bałtyckich pomagierów. 🙁
  Tak więc to nie Żydów nam brakuje, a dobrego systemu selekcji talentów, który to system szwankuje dziś nawet w USA.
  A swoją drogą – bardziej bystry, że tak powiem, Żydziak ze sztetla, to szedł najpierw do jesziwy, gdzie w głowę wbijano mu 100% brednie, a później zostawał rabinem albo też innym cadykiem i ogłupiał resztę swego sztetla. Zaś wybitni Żydzi, tacy jak w/w Einstein czy Marx, brali się w praktyce w 100% z Żydów, którzy odrzucili swą żydowskość.
  Lechaim!

 164. Kochan
  Ty durak, a to pa tamu, czto ty aluzju nie paniał… 😉
  A na serio – zboczenie nigdy normą być nie może w zdrowym społeczeństwie!
  Lechaim!

 165. @kagan.

  Tłumacz się, tłumacz durniu… Zboczeńcem jesteś właśnie ty, z tymi swoimi szowinistycznymi poglądami i tradycyjno-konserwatywnymi spierdolinami.

 166. Ale, ale, wróćmy do meritum, to jest do końcowej tezy artykułu dra Hartmana i poświęćmy chwilę Basi, która to
  „niekoronowana (-ną) królowo (-wą) i nadziejo (jom, a co tam) nowej lewicy” (jest) (za autorem).
  Pytań jest kilka – kim jest Basia, czy fakt niekoronowania nobilituje Basię, czy też wręcz przeciwnie, dlaczego ma być nadzieją i to lewicy.
  Kluczowe zaś pytanie to: dlaczego „nowej”?!
  Wyobrażam sobie więc Basię, jako posągową blondyn

 167. kagan
  18 listopada o godz. 18:44
  =====================================
  Kagan. Niesłusznie trywializujesz temat żydowski. Przeciętny Polak, Europejczyk
  — prawie nic nie wie o historii żydowskiej. W szkołach uczono mnie o ruchach
  robotniczych, ale nie o Żydach. Teraz dopiero, na starość, odrabiam zaległości.
  Miała panować jedynie słuszna ideologia: w szkole, mediach, w słowie pisanym i w kościele. I to nie tylko w Polsce.
  Dobrze, ze o tym rozmawiamy.

 168. … ups, blondynę, która marzy o tym by zostać nadzieją lewicy, dra Hartmana, nowej lewicy, to jest także doktora Hartmana (bo wszakże reprezentuje on lewice wszystkie) i że ta Basia jest niekoronowana, co oznacza, że zasługuje ona, by nosić koronę, ale względy ideowe….
  No więc ona, Basia pojawia się na konwencji nowej lewicy, cokolwiek to znaczy.
  I Basia ta mówi, że jest nową lewicą, i że teraz to tylko ona.
  Ale, przyczajeni w kącie sali na konwencji – Czarzasty w żółtym akurat sweterku i Kwachu, akurat niedopity, mówią Basi, że nie.
  Bo lewica, młoda, stara oraz średnia stanowi monopol dla Ordynackiej, po wieki wieków.
  I wtedy owej posągowej Basi robi się jakoś tak nie teges.
  I pojmie ona wtedy, że Boh trojcu ljubit, tj. on ljubit Kwacha, Millera i Czarzastego. I że tak już po wieki wieków.
  Facit:
  te rzekome „miliony”, oczekujące na ejakulację lewicy, dawno temu zaczęły głosować na PIS albo w dzień wyborów wyciągają bierki lub pół litra żubrówki (z piwnic Palikota, notabene) – wedle wolnego wyboru właśnie.

 169. Przyznaję, w sposób dość dowolny skomentowałem nadzieję zgłoszoną przez Pana dra Hartmana, iżby istniała lub istnieć mogła w tym kraju lewica.
  WOJNA TO POKÓJ.
  WOLNOŚĆ TO NIEWOLA.
  IGNORANCJA TO SIŁA.
  LEWICA TO SZWINDEL.
  Pozdrawiam kolegów libertynów (zagadka: jak się to słowo rymuje rymem a-a?).

 170. quentin t.
  Celne cytaty!

 171. Świntuszenie zastępcze wytrysło,z braku innych wytrysków wysłużonych komentatorów.

  Wracajac do buńczucznego okrzyku ” L natychmiast !” to JH zapomniał był,że rynkowi jesteśmy .Także rynek polityczny działa.Podaż przejściowo (?) utraconej lewicowości ,nachalna i z wykrzyknikiem,nie spotyka niestety odpowiedniego popytu.Całkowicie nie z powodów ideowych.Np zapomnienia wykładów WUMLU,czy szkoleń na POP .Lud swój rozum ma i wierzy ,ze tylko DOBRY PAN może mu zrobic dobrze.Czy ci od Millera ,
  gołodupcy ,czy ci od Palikota ,small business, polujący na okazję ,mogą zrobic dobrze emerytom narażonym na kopniaki byle kogo ,szarym wiszącym u klamki small business z nadzieją,że zapłaci,czy bezrobotnym dopraszającym się redystrybucji na piwo pod Lidlem ? Czy to może byc DOBRY PAN ? Jamais !
  DOBRY PAN musi miec kasę i układy z siłą przewodnią ..KK oczywiscie..

 172. kagan
  18 listopada o godz. 18:44

  Tatarscy kozojebcy, choćby kagan dr aus Keller, to „najgłupsza nacja ze wszystkich” – dowodów na to bez liku.

 173. Basia Nowacka – niczego sobie kobitka, ale pracę dostała ona tylko po protekcji – jest ona kanclerzem uczelni, której rektorem jest (oczywiście w 100% przypadkowo) jej rodzony tatuś. Jeśli to ma być lewicowość, to ja z góry dziękuje i się na taką „POstępowość” nie PiSzę… 🙁
  Lechaim!

 174. Jańcia
  Marzysz pewnie o tym, aby jakiś przystojny Tatarzyn spenetrował twoją cipkę. No cóż – pomarzyć ci jest wolno!
  Lechaim!
  PS: wolisz penetrację na ostro czy też raczej delikatnie?

 175. Abchaz
  Lud z definicji jest głupi a więc potrzebuje on Siły Przewodniej. Niestety, ale ta obecna Siła Przewodnia to wiedzie tenże Lud oraz, przy okazji także i siebie, na nieuchronną zagładę… 🙁

 176. kaganek psi synek , kozojeb ale impotent , pedalska wersja muzulmanina , poprostu kawal swinskiego loju , komuch smierdzacy. Oj udalo mi sie namalowac obrazek kaganka. Kagan = Ebola

 177. Dla Kagana jest tylko jedno dobre i cieple miejsce na ziemi . SIEDZIEC NADZIANY NA PALU NAD OGNISKIEM. NA PALIK Z KAGANEM O OGNISKO ZADBAM JUZ SAM

 178. kagan
  18 listopada o godz. 20:24

  kagan, śmierdzący kozojebie, przy kozach i capach pozostaniesz na wieki.
  Cipki tylko z obrazka.

 179. Kolego aton (czy to świadome nawiązanie do katona, do czego brakuje koledze jedno maleńke „k”?) i dobre 200 g mózgu), czy aby kolega pozostał na poziomie lektury „Pana Wołodyjowskiego” i śni mu się grzecznie zestrugany palik na tle spalonego Raszkowa? Czy kolega o inteligencji dyszla od woza drabiniastego potrafi cokolwiek wysmażyć prócz prymitywnych obelg?
  Czy kolega nauczył się tego podczas terenowych zajęć gender studies, gdy w programie mieliście niezobowiązujący seks z flisakami nad Wisłą oraz z ich bosakami? Czy też kolega tak pluje po pielgrzymce na wiadomy plac w wiadomym mieście, gdzie kolega namiętnie lizał druty, tworzące sławetną tęczę?
  Rozumiem, że te traumatyczne wspomnienia mogą budzić agresję przenoszoną na zjawiska (i osoby), których nie jest się w stanie pojąć. Z uwagi na to, na co wieczorami cierpiał Józef Szwejk.

 180. Jańcia
  To przyślij mi ten obrazek z twoją cipką!
  Aton
  Sam się nadziej na ten pal. A poza tym, to Atonek to są odchody zawszonego rabina ze śmierdzącego sztetla, impotent seksualny oraz intelektualny, pedalska wersja chasyda – po prostu kawał świńskiego gówna, śmierdzący syjonista. Oj udało mi się namalować obrazek atonka. Atonek = AIDS & HIV! 😉

 181. Wieczór, spacer z psem. Siąpi, mrocznie. Pod drzewem majaczy jakiś ruchomy cień. Podchodzę, pies jeży się i warczy.
  Postać ubrana w łachmany, choć spod odprutego fragmentu kołnierza widać metkę z logo Armaniego. Buty, choć straciły blask, kuszą jeszcze klasycznym kształtem, przywodzącym na myśl ocienione żaluzjami firmowe sklepy w Mediolanie. Krawat – w strzępach, ale deseń…tak! to Ted Lapidus, klasyk z Londynu…
  Twarz obrzmiała od absorbowanego latami alkoholu, grymas niezadowolenia na twarzy, gdy zbliżam się, aby zaoferować pomoc komuś, kto musiał mieć wszystko, a teraz jest niczym.
  Mimo to pytam: – ktoś ty?
  Słyszę naznaczone sarkazmem sapnięcie: – jestem polska lewica.

  (to było ad rem felietonu Pana dra Hartmana)

 182. quentin t.
  18 listopada o godz. 21:46

  …rzetelna grafomania – „tekst intencjonalnie literacki, eksponujący własną literackoœść” – antylewicowa ad rem felietonu Hartmana.
  Hartman się zmartwi.

 183. @Kaganek SSmanski
  Oj marzy ci sie oj marzy to by sie znowu was bali prawda swietoszku szubrawy –
  „1 Tatarska Brygada Górska SS
  Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  1 Tatarska Brygada Górska Waffen SS (niem. Waffen-Gebirgs-Brigade der Waffen SS (Tatarische Nr 1) – ochotniczy związek taktyczny Waffen-SS złożony z Tatarów podczas II wojny światowej
  I to juz na tyle na temat waszego „umilowania”dla Polski

  Formowanie Brygady rozpoczęto w maju 1944 r. spośród żołnierzy rozwiązanego Tataren-Gebirgsjäger-Regiment der SS, utworzonego na bazie batalionów Schuma Tatarów krymskich. Na jej czele stanął SS-Standartenführer Wilhelm Fortenbacher. Miała się składać z dwóch batalionów strzelców górskich i dywizjonu artylerii. Jej liczebność osiągnęła stan 3,5 tys. ludzi. Występowały duże problemy z przydziałem dla niej uzbrojenia i wyposażenia, z tego powodu w grudniu 1944 r. jednostka została rozwiązana na terenie Słowacji, a jej żołnierze przydzieleni do Wschodniotureckiego Związku Bojowego SS (Osttürkischen Waffen-Verbände der SS) jako Grupa Bojowa SS „Krym” (SS-Waffengruppe „Krim”). Część sprzętu dostała 14 Dywizja Grenadierów SS.

 184. Aton
  Nie myl Tatarów Krymskich z Tatarami Polskimi.

 185. Aton
  P.S.
  Tatarzy Krymscy mają mniej wspólnego z Tatarami Polskimi niż Polacy mają wspólnego ze Słowakami, którzy, o czym pewnie nie wiesz, zaatakowali Polskę wraz z Niemcami dnia 1 września roku pamiętnego…

 186. Aton
  19 listopada o godz. 0:00
  Należało dokończyć; Po czy pod przymusem Brytyjczyków, przemocą zostali wyekspediowani do CCCP na rozstrzelanie.

 187. Jasny Gwint
  I słusznie – naszych własnych zdrajców z Brygady Świętokrzyskiej NSZ też powinien spotkać taki sam los, podobnie jak ukraińskich członków dywizji SS Galizien czy też oficera SS Wernera von Brauna, ale przyszła zimna wojna a więc nazistowscy zbrodniarze znaleźli schronienie w USA, Kanadzie, Australii, RPA i (last but not least) w NRF. 🙁

 188. kagan
  18 listopada o godz. 18:16

  Motyl
  3 lata to pisze się i poprawia dysertację na stopień PhD, ale badania potrzebne aby napisać tą dysetertację, to trwają zazwyczaj długimi latami, chyba, że jest to tylko pesudo-doktorat uzyskany na pseudo-uczelni…
  A swoją drogą – jakie są te twoje „credentials”? Na jakiej uczelni uzyskałeś swój doktorat? Ile czasu ci to zajęło? Bo mnie mniej niż 4 lata „full time” na uczelni z pierwszej setki światowych rankingów…”???????????
  @kagan grafomanie doinformuj się…. 3 lata na doświadczenia, pisanie i obronę. Habilitacja w chemie i fizyce 5-7 lat.
  Nic dziwnego ze nie habilitowałeś na to ty byś 20 lat potrzebował.

 189. Motyl1
  A gdzie mogę zweryfikować te twoje twierdzenia? Moje możesz zweryfikować w rektoratach SGH, The University of Melbourne oraz Monash University.
  I w jakim kraju, na jakiej uczelni się doktoryzowałeś i habilitowałeś? Obawiam się, że doktorat masz z (Puł)Tuska czy też innego Pcimia (Górnego, a jakże) a habilitację z Ružomberoku albo Tarnopola (nic tym pięknym miejscowościom nie ujmując). 😉
  Poza tym, to w Australii, podobnie jak w UK, USA czy w Kanadzie, NIE ma czegoś takiego jak habilitacja. Nic więc dziwnego, że uniwersytety z tych państw, w tym moje Almae Matres (Melbourne i Monash) a nie z Polski, przodują we wszystkich międzynarodowych rankingach, stąd też doktorat (PhD) z Monash wart jest więcej niż setka polskich czy też słowackich habilitacji..
  Dodam też, że jestem podwójnym magistrem ekonomii oraz doktorem nauk politycznych, a ty podajesz się za fizyko-chemika, a więc nie masz kwalifikacji, aby wypowiadać się na tematy poruszane na tym forum, a o superstrunach czy też o supergrawitacji (jeśli wiesz o czym tu piszę), to możemy sobie podyskutować na innym blogu, n.p. u „szalonych naukowców”…
  Lechaim!

 190. Motyl1
  Tak nawiasem, to jak pozbywałeś się w swych obliczeniach wiodących do doktoratu oraz habilitacji tych nieskończoności powstających zawsze przy zastosowaniu poprawek kwantowych do Ogólnej Teorii Względności Einsteina? Przez renormalizację, ale renormalizować to można przecież także bezrobocie, zadłużenie czy też inflację albo deflację!
  Lechaim!

 191. @kagan grafomanie, czy ty umiesz czytać ? Gdzie ja pisze ze jestem fizykiem albo chemikiem?
  Gdzie ja pisze o habilitacji w USA, Kanadzie albo UK, ale nic dziwnego ze ty te twoje PhD z Australii w Polsce możesz sobie do dupy włożyć i się z tego cieszyć . To dlaczego nie zostałeś w Australii i nie stałeś się” wielkim profesorem” na uniwersytecie , aha nie chcieli ciebie? .A może po prostu pozbyli się trolla Lesia .

 192. @Kagan
  Tak jak ty dajesz sobie prawo stawiac wszystkich Zydow pod jedna scianka na rozstrzelanie albo jeszcze lepiej wszystkich razem do gazu ( aby sie twoi ulubiency,palestinos, dalej na koszt calego zachodniego swiata jak kroliki rozmnazac mogly ) tak i ja nie widze zadnej roznicy pomiedzy tatarem krymskim jak i tak zwanym polskim. Z jednej dziury w ziemi zescie wyszli i jedne psu braty jestescie. Dac wam tylko odrobine szansy na przezywanie waszych zboczonych instynktow a juz sie meldujecie i swiat podpalic gotowi jestescie. DOWODY ??? Na przyklad twoja tutaj dzialalnosc ktora jest podparta tylko nienawiscia dla samej nienawisci, niedowartosciowaniem osobistym, rozczarowaniem z zycia, brakiem oparcia duchowego i jak juz pisalem choroby ( urazy psychiczne wynikajace z przezytych molestacji seksualnych jako dziecko ) ale sadze ze fakt ze ty sam pokochac nie potrafisz popych ciebie ku jednej tylko mysli ZEMSTA – ale na kim i za co – tu znajdujesz sobie tylko wrogow slabych albo poprostu ciebie ignorujacym. A teraz wyjasnie dlaczego. Bo panek kaganek jaj nie ma i stanac z odslonieta twarza w obronie swoich tak zwanych „idealow” NIGDY nie bedzie potrafil. PANEK KAGANEK JEST POPROSTU TCHORZEM — ale to cecha wrodzona tatarom na przyklad czyny „odwagi” Grzegorza Sławomira Piotrowskiego mordercy ks.Popieluszki

 193. @jasny gwint
  „Należało dokończyć; Po czy pod przymusem Brytyjczyków, przemocą zostali wyekspediowani do CCCP na rozstrzelanie.”
  Jak widac nasi dziwni bracia Brytyjczycy maja niekiedy przeblyski poprawnego rozumowania. A teraz wypadalo by im od nowa przemyslec nowe zasady postepowania ze swoimi nowymi „obywatelami” z tak zwanego innego kregu kulturowego.

 194. aton, chłopie to niemożliwe.
  przeczytałem to, co napisałeś dwukrotnie (oczom nie wierząc) i powtarzam, to niemożliwe.
  A przecież musiałeś to słyszeć od dziecka. Od przedszkolanki, nauczycieli, kumpli, dziewcząt, współpracowników, praktycznie od każdego kto się z tobą zetknął. Nie wierzę, aby żadna z osób, mających z tobą kontakt nie miała na tyle asertywności, żeby ci o tym nie powiedzieć.
  Niemożliwe, że nikt ci jeszcze nie powiedział, że jesteś matołkiem.

 195. @quentin t.
  Koziolkiem matolkiem ??? Oj lepiej nie bo mnie Kaganek przeleciec bedzie chcial.
  No ale Ty jako czlonek frakcji kaganka mozesz miec swoje zdanie. Ja nie zabraniam tego nikomu, no bo ja Aton a nie Kagan

 196. Odnosnie lewicy …. WIADOMOSC dla pana WIESKA..
  Niemiecy protesrtanci zebrali sie aby ,dobyc tak zwany Bußtag
  – sorry nie wiem jak po polsku ,chyba dzien pokuty ?
  I stwierdzili ;
  ……………………….
  ZE 1000 najbogatszych ludzi na swiecie posiada
  majatek opdpowiadajacy 3.1 MILIARDA najbiedniejszych ludzi
  na swiecie ! Was? was?
  Przypominam ,ze jest Nas na ziemi okolo 7,2 miliarda .
  ……………………….
  Pozdrawiam
  ps.
  dodam stwierdzenie mojego Meza wierz temu co posiada to mu jeszcze
  dodadza ,a temu co nic nie ma ,jeszcze odbiora .
  /chyba jestem lewicowa baronowa , chyba ?/ bay …

 197. Opowiadania Poloni-Sawy dla Rozumu..
  Naprzeciwko mnie zamieszkal szef Mercedenz-Benz Berlin ..
  najpierw wysiol wszystkie drzewa , potem zbudowal sobie Parting
  dla aut przed domem / myslalam przezyje ?/ a potem w sobote !!!!
  zaczal w sobote myc z zona swoje 3 auta ; Mercedes ,BMW i Porsche ..
  Okna mojego biurka pracy wychodza na wprost na TA NIEDOLE
  NIEMIECKA …
  NIE wytrzymalam – odwrocilam moje biurko „bokiem”..
  PRZESTALI MYC SAMOCHODY !!! zrozumieli ?
  Rozumiecie ,rozumiecie ?
  Pozdrawiam

 198. Ja nie rozumiem. Po jakiemu to?

 199. po hebrajsku … sorry ..
  Pozdrawiam

 200. Nie mów 😯 Taki podobny do polsko-niemieckiego bełkotu?
  Próbowałem zrozumieć związek między odwracaniem biurka (przy otwartym oknie?) a zaprzestaniem mycia samochodów przez sąsiadów. Może były już czyste?
  Swoją drogą szef „Mercedenza” jeżdżący porsche i bmw… 🙄

 201. Polonia etc.
  Wysiał drzewa – co w tym złego? I co to jest ten Parting? Partying może, czyli „the euphoria one experiences whilst pumping ones hard earned coinage into the relentlessly sticky whore known as party time”?
  Motyl
  1. Jeśli nie masz nawet doktoratu, to niby z jakiej racji krytykujesz mnie za to, że mi napisanie dysertacji zajęło kilka lat? Skąd więc wiesz ile lat zajmuje napisanie takowej dysertacji?
  2. Nie dla każdego szczytem szczęścia jest przebywanie w Australii.
  3. A twój chamski atak na mnie dowodzi tylko tego, żeś zwykły cham, tyle że tolerowany przez chama Hartmana na jego blogu. 🙁
  Aton
  1. Skąd to ten pomysł, że ja chcę eksterminować Żydów? Ja przecież chcę ich ocalić, zachęcając ich do dogadania się ze swoimi sąsiadami zamiast ich wciąż atakować!
  2. Dziwię się też, ze twoje rasistowskie, pełne nienawiści do innych ras ludzkich wpisy są tu tolerowane, choć wyraźnie naruszają one prawo! Niestety, ale Hartman jest nie tylko zboczkiem i chamem, ale także i rasistą! 🙁
  3. I daj sobie spokój z tym całym Popiełuszką – to była przecież grubymi nićmi szyta prowokacja ze strony Zachodu (CIA, Mosad etc.).

 202. kagan
  Nie dworuj sobie z Polonii, która chyba już dawno mieszka w Niemczech i ma problemy z tzw. poprawna polszczyzną, ale w głowie dobrze poukładane.
  Na twoim miejscu nie chwaliłabym się doktoratem, jeśli faktycznie go zrobiłeś. To trochę wieśniackie.
  Komu chcesz zaimponować i po co?
  Jak na doktora (jakichś tam nauk, nie chcę wnikać w szczegóły) to dajesz niezłe popisy złego smaku i właśnie buractwa, choćby dając się podpuszczać jańci czy motylowi1

 203. kagan
  20 listopada o godz. 0:13
  „…Niestety, ale Hartman jest nie tylko zboczkiem i chamem, ale także i rasistą! :-(”

  kagan dr aus Keller jesteś kozojebem, pospolitym chujem złamanym, tatarskim chwastem 🙂

 204. @Kagan
  „Jak na doktora (jakichś tam nauk, nie chcę wnikać w szczegóły) to dajesz niezłe popisy złego smaku i właśnie buractwa, choćby dając się podpuszczać jańci czy motylowi1”
  Wiocha pozostanie zawsze wiocha. Komuna „panu” kagankowi slome z butow powyciagala i papier toaletowy do reki dala ( jakos Lesiu do tej pory nie poznal ) tak wiec bedzie to takie dziecko PGR na zwasze wiernie miedzynarodowke spiewac i to w dodatku po tatarsku – ale to musi byc smieszne po tatarsku.

 205. Mag
  Niczym się nie chwalę, ale też nie mam się czego wstydzić!
  Aton
  No cóż, niby powinienem zignorować Jańcię czy Motyla, ale ja nie jestem snobem…
  Swoją drogą, to likwidacja PGRów była zbrodnią.
  Jańcia
  Znów cię cipa swędzi? Kup sobie wreszcie ten preparat na wszy łonowe, n.p. Delacet albo inne preparaty zwalczające wszawicę, n.p. zawierające permetrynę, w postaci szamponu, lotionu lub kremu, nakładanych na suche włosy na około 10 minut
  zawierające 4-procentowy roztwór dimetikonu i cyklometikonu 5 (Hedrin) do wcierania w suche włosy; roztwór otacza szczelnie wszy i ich jaja uniemożliwiając im oddychanie, w wyniku czego giną. Wyżej wymienione preparaty są w Polsce dostępne bez recepty.
  Widzisz, wszy przyczepiają się do twoich włosów łonowych składając tam jajeczka. Ponieważ wysysają ci krew powodując swędzenie, trudno byłoby nie zauważyć, że się je ma. Można je przejąć od partnera, a także może nawet częściej, pochodzą z zainfekowanego łóżka. Można się ich pozbyć stosując specjalistyczny szampon nabyty w aptece. Poproś o taki na wszy włosów łonowych. Może to być kłopotliwe, w takim wypadku więc poproś o receptę swojego lekarza.
  Lechaim!

 206. kagan
  20 listopada o godz. 18:30

  Widzisz kagan dr aus Keller, nie dość żeś kozojeb to jeszcze specjalista od wszy łonowych. Czyli zwyczajna menda.
  Tatarska menda z rodowodem.

 207. Jańcia
  Wciąż cię cipka swędzi?

css.php