Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

20.11.2014
czwartek

Polacy na to nie zasłużyli!

20 listopada 2014, czwartek,

Mija czwarta doba po wyborach. Wciąż nie wiem, jakie są wyniki i kto zasiądzie w sejmikach wojewódzkich. Mówi się, że wszystko z powodu awarii systemu informatycznego.

Ile dni może trwać awaria? Zdarza się, że wysiada system jakiegoś banku – po kilku godzinach jest wszystko w porządku.

Ale cztery dni? Tracę zaufanie do państwa. Jego prestiż i wiara w to, że niektóre instytucje są niezawodne i można polegać na nich jak na Zawiszy, została poważanie nadwerężona. Nadal jestem przekonany, że za kilkadziesiąt godzin poznamy ostateczne wyniki wyborów, ale wtedy nie będę się nimi ekscytował tak jak wcześniej. Będę nadal myślał o tym, co się stało i co będzie dalej.

Wydawało się, że mamy jeden z najlepszych systemów wyborczych na świecie. Czułem się bezpiecznie, bo czuwali nade mną jako wyborcą doświadczeni sędziowie.

Ale teraz iluzja prysła – w PKW ta sama popelina, co wszędzie. Kamieni kupa… A najbardziej martwi mnie to, że będą o nas pisać za granicą i znowu odżyją stereotypy, że Polska to taki zacofany kraj na wschodzie, który ma poważne kłopoty ze swoją początkującą demokracją. Nie zasłużyliśmy na to.

Co z tego, że za tydzień będzie po kryzysie? Mój entuzjazm dla wyborów znacznie osłabnie. Na długo zapamiętam sobie, jak to było jesienią 2014, a efekt „pierwszej strony broszury” i niezasłużona premia dla PSL sprawią, że moja wiara w pragmatykę demokratyczną nigdy nie będzie już tak mocna jak dotychczas. Głupi przypadek, nieroztropność i amatorszczyzna okazały się znaczyć więcej niż mądrość, rzetelność i profesjonalizm.

Mój rząd się wygłupił, pozwalając na to, żeby w procedurze tak kluczowej dla bezpieczeństwa i dla godności państwa, jaką są wybory, doszło do kaskady żenujących błędów. Państwo, które kupuje sobie za 400 tys. zabawkę do liczenia głosów, jest niepoważne. I ja sobie z bólem i wstydem tę niepowagę zakonotuję.

Tajemniczo zamieciona pod dywan afera taśmowa nie zaszkodziła zbytnio rządowi. Naród jest wyrozumiały. Dziwne nominacje dla przypadkowych znajomych w nowym rządzie też uszły na sucho. Ale afera z wyborami się Platformie nie upiecze.

Bo ludzie zapłacili głosami i chcą dostać swój towar, czyli informację o wygranej, natychmiast. Są naprawdę wkurzeni, bo się zaangażowali, a druga strona nie wywiązuje się z umowy. Tak to postrzegamy, my, wyborcy. I drugi raz możemy na wybory nie pójść.

A jeśli już, to po to, żeby obalić rząd. A wtedy los Polski znajdzie się w ręku niejakiego pana Piechocińskiego, który kalkulując korzyści dla swojego wielkiego klanu, to jest swoich działaczy, wraz z rodzinami, pracownikami satelickich firm i innych agencji, zadecyduje, czy bardziej mu się opłaci oddać mój kraj w ręce Kaczyńskiego z Macierewiczem, czy też zostawić wszystko, jak jest.

A Tusk będzie sobie w Brukseli liczył euraszki i głową kręcił. Polacy na to nie załużyli!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 298

Dodaj komentarz »
 1. raz glosowalam w Polsce, i uwazam ze jest to system skomplikowany…
  we Francji wklada sie do koperty kartke znazwiskiem, na ktorego sie glosuje.. a potem liczy sie „na piechote” sa to osoby zglaszajace sie dobrowolnie do liczenia. W ciagu kilku minut wszytko jest policzone…

 2. Kagan!
  Do ciebie mam zaufanie.
  Zrecenzuj mój tekst, na okoliczność nieudanych wyborów.
  Grzecznie proszę?
  U Passenta nie zareagowali.
  Krzywdę rozpamiętują na honorze Polaka i nic poza tym.

  „”””Natężenie katastrof, skandalików, aferek – rośnie. Szczególnie od
  katastrofy w Mirosławcu, Smoleńsku… wcześniej nie było lepiej,
  tylko rzadziej.
  To musi mieć swoją przyczynę.
  Ktoś zauważył, że jest podobnie jak w starożytnym Rzymie w fazie
  upadłościowej. Można w przybliżeniu przyjąć, że jesteśmy gdzieś
  około 300 roku po Chrystusie z upadkiem cywilizacyjnym.
  Rzym zgłupiał, stracił instynkt samozachowawczy z powodu żywienia,
  niewłaściwego składy diety, rzucił się na strawę pochodzenia roślinnego,
  na zboże. To samo czyni w naszych czasach Zachód łącznie z Japonią.
  Człowiek na “cukrzanej” karmie musi zidiocieć(nawet jakby nie chciał), naukowo nazywa się to, że dostaje, zapada na demencję, mówiło się o takim zjawisku: ma sklerozę. Ta przypadłość nie staje się nagle, narasta powoli: widać ją już u dzieci,
  które nie potrafią niczego się nauczyć, widać to u studentów, naukowców, polityków,dziennikarzy … wszędzie.
  Z wiekiem narasta; tym czynnikiem który degeneruje nam mózg jest węglowodan (cukier), to jest proces biochemiczny ściśle związany z majątkiem żywym , jaki posiadamy w ustroju: zajmuje się tym parazytologia. W największym skrócie : ubywa nam połączeń białkowych, nasza “sieć” mózgowa się kurczy – przy niewłaściwym odżywianiu.
  Rozkład tego procesu, utraty sprawności myślenia, przy założeniu, że ludzie odżywiają się jednakowo źle, powoduje, że dzieje się to jednakowo, we wszystkich warstwach, przekrojach społecznych.
  Tylko skutki utraty zdolności do myślenia rozkładają się nie jednakowo. Głupota elit kosztuje nas znacznie dotkliwiej, niż głupota menela z pod budki piwem, nie ubliżając nikomu.

  Wiedza, którą próbuję Wam tutaj “podrzucić”, bardzo skrótowo, nie jest moja,
  pochodzi od lekarza medycyny Jana Kwaśniewskiego z Ciechocinka, lekarza medycyny z Warszawy Wojciecha Ozimka, i z wielu innych doniesień.
  Niczego tą wiedzą w krótkim okresie, a nawet długim – nie zmienimy. Nie mam tutaj żadnych złudzeń. Człowiek zmienia sposób żywienia na skutek przypadkowo występujących wydarzeń: wojen, katastrof klimatycznych….. nigdy z powodu zamierzonych działań. Tylko nielicznym udaje się to zrobić, bardzo nielicznym
  – to nie ma istotnego znaczenia dla ludzkości.
  Piszę o tym dla wiedzy, w samej sobie, żeby czytający miał szansę z nią się
  zapoznać. Chodzi o to,żebyśmy poczuli się ludźmi rozumnymi, homo sapiens,
  znającymi przyczyny rzeczy, nas otaczających.””””””””

 3. Zielonym Ludzikom z PSL należy wyznaczyć kilka województw na tzw. „ścianie wschodniej” i niech tam mają swoje autonomiczne księstwo. Zobaczymy ile pociągną ze swoim KRUSem, brakiem podatków dochodowych etc.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. ZANIM KAGAN TO POWIE :
  Cala ta wyborcza farsa w Polsce jest wynikiem zmowy przeciw Polsce jaka uknuli amerykanscy agenci C.I.A przy pomocy agentow Mossadu. Zostali oni sfinansowani poprzez zydowska elite bankierow ktora to juz raz obalila jedyna prawdziwa demokracje w PRL finansujac SOLIDARNOSC i KOR. Ich celem jest obalenie panstwowosci polskiej i oddanie tego pieknego kraju w rece syjonistow aby przy jego pomocy mogli zwalczac palestinos. I to jest prawda prawdziwsza niz WASZA

 6. Ależ, tu nie ma się czemu dziwić!
  Przecież nie ma takiej dziedziny, którą zawiaduje państwo, która działałaby jak należy. To jest norma.

 7. A Tusk będzie sobie w Brukseli liczył euraszki i głową kręcił. Polacy na to nie załużyli!

  A niektórym wątroba puchnie z zazdrości.
  Studenci UJ nie załużyli na takiego nauczyciela.
  Dobrze, że Pana entuzjazm do wyborów słabnie. Może nie będzie Pan więcej kandydował. Choć, nie wierzę w to.
  Cały ten wpis, to jedna wielka zgrywa. Pic na wodę, fotomontaż. Próba upieczenia własnej pieczeni. Cyniczna prywata.

 8. sugadaddy
  Czyli Polacy na to zasługują! Wbrew temu co twierdzi Gospodarz.
  Chyba nie urządzają im tego państwa jakieś zielone albo brązowe ludziki z zewnątrz.
  Skąd się bierze ta „norma”, że nic nie działa jak należy?

 9. Destabilizacja Słowian zaczęła się w Serbii.Po Majdanie czas na Zamek Królewski.Tylko kto ,tylko kto?

 10. Oczekiwanie na wyniki wyborów – to żaden wielki wstyd , to błąd w wyborze firmy obsługującej wybory .
  Wielki wstyd całego pokolenia – to powolna utrata niepodległości.
  Państwo , które 25 lat temu było w całości własnością obywateli go zamieszkujących, staje się na ich oczach własnością ponadnarodowych korporacji.
  Trzeba odwrócić ten proces , trzeba spełnić warunek sine qua non niepodległości .
  A takim warunkiem jest posiadanie państwa na własność.
  Wasalni wobec ponadnarodowych korporacji politycy polscy kompromitują naród .
  To widać w każdym ich wystąpieniu telewizyjnym . To są już atrapy polityczne , a nie pełnokrwiści obywatele posiadający legitymację wyborców do rządzenia.

 11. Swego czasu Amerykanie liczyli wyniki wyborów na prezydenta około 2 tygodnie, a i to było wiele wątpliwości czy dobrze policzyli. Prawda, system mają inny, ale tez im się nie udało. Tak więc tydzień, bo zakładam, że nie dłużej, to nic strasznego. Gorsze od liczenia, są uzyskane wyniki.

 12. Tak jest jak się wybiera najtańszą ofertę i kupuje bez przetestowania. A może te dowcipy o durnych Polakach mają swoje uzasadnienie?

 13. fidelio
  20 listopada o godz. 13:32

  Ani cm² polskiej ziemi dla kmiotów z PSL ! Jak mawia klasyk (kontroler lotów ze Smolenska) : Ni chu…a ! Tym schowanym za wąsami lujom ! Never ! A „Gajowy” ze swoimi grozbami niech się idzie pierdolić ! 😉

 14. Z przykrością muszę stwierdzić, że proffessorre Hartman nie popisał się tym tekstem. Przyjął populistyczną retorykę PISiorów… nie pierwszy i zapewne nie ostatni raz… Stać Pana Hartmana na lepsze teksty… Ten jest niestety gniotem!

 15. Zaiste – nie zasłużyli! 🙁
  http://www.klamstwakopacz.pl/

 16. Jakiż ten naród zrobił się teraz niecierpliwy. Dla zwykłych Polaków, nie polityków, najważniejsze są wybory do rad gmin (miejskich) czy rad powiatu i my te wyniki znamy. Głosy są zliczone, podane do publicznej wiadomości. Przeciętny obywatel z sejmikiem niewiele ma wspólnego i najczęściej w ogóle nie zna radnych do sejmiku. Co do głosów nieważnych sama taki celowo oddałam, bo na liście nie znalazłąm żadnego godnego kandydata. A codzienne bicie piany na temat wyborów juz mnie męczy. Ale dla dziennikarzy to łatwy temat, wiedzy dużej nie muszą mieć, zeby zartować, krytykować.

 17. Teraz, kiedy padł Palikot, przy sporym współudziale Hartmana, ten ostatni próbuje się wcisnąć na listy wyborcze SLD.
  Chętny do romansu ze wszystkimi, byle płacili.

 18. Myślę, że p. Hartman bardzo się myli. Ludzie mają w nosie to, czy wyniki wyborów zostaną ogłoszone we wtorek, czy w czwartek. Ta sytuacja podnieca tylko osoby bezpośrednio zainteresowane, polityków i przede wszystkim dziennikarzy. Ludzie poszli na wybory, albo nie poszli, oddali głos, albo nie zagłosowali i na tym koniec. Wszyscy, którzy interesują się wyborami mniej więcej wiedzą kto wygrał i to im wystarcza.

 19. Jaka znowu awaria? Nie było żadnej awarii, tylko kupiono system, który był lipny i zgodnie z wszelkim prawdopodobieństwem nie zadziałał.

  Jaka znowu premia PSL? Punkt procentowy u urosło od poprzednich wyborów saorządowych.

  Jaka znowu wina rządu? Co rząd ma do tego?

 20. Wacław
  Zgoda, dziś cały tzw. Zachód, wraz ze swymi peryferiami takimi jak Polska, znajduje się w fazie upadku, czyli mniej więcej tam, gdzie Rzym się znalazł po przyjęciu nietolerancyjnego Chrześcijaństwa jako swej religii państwowej. Ale ja o tym piszę na różnych forach od lat, a także „popełniłem” na ten temat szereg artykułów, które się nawet ukazały drukiem, tyle że nie w tzw. mainstreamowych publikatorach, a więc raczej przeszły bez echa, podobnie jak moje dość liczne wystąpienia na konferencjach naukowych – oto przykłady ich tematów:
  Otwarte Fundusze Emerytalne – zabezpieczenie na przyszłość czy piramida finansowa?
  Czynniki poprawy konkurencyjności Unii Europejskiej wobec Chin, Japonii i USA
  The Effects of Socio-Economic Changes in Australia, 1984-2004
  Problemy globalnej dominacji USA
  Problems with Small and Medium Enterprises in Poland
  Unemployment in Poland 1989-2009 and its Consequences for the UK and Republic of Ireland
  Unemployment in the Post-Communist Poland (1989-2009) and its Impact for the Region
  Reform of Tertiary Education in Poland: Necessity or Luxury?
  Long-Term Effects of the Balcerowicz Plan on Higher Education and Scientific Research in Poland
  Itp. itd.
  Nie mniej, nie ma to nic wspólnego z wyżywieniem, a tylko z tym, że tak samo jak w chrześcijańskim Rzymie niewolnictwo doszło do kresu swych możliwości, to tak samo dziś na tzw. Zachodzie doszedł do kresu swych możliwości kapitalizm.
  Lechaim!

 21. Aton
  Zgoda: ta cała wyborcza farsa w Polsce jest wynikiem tego, że w tzw. burżuazyjnej demokracji wybory są tylko fikcją, jako iż zmieniają one tylko przedstawicieli rządzących elit, ale nie zmieniają one składu tych elit, jako że zgodnie z teorią elit V. Pareto, to elity władzy zmienić może tylko rewolucja.
  A co do tej zmowy przeciw Polsce jaka według ciebie uknuli amerykańscy agenci C.I.A przy pomocy agentów Mossadu, a którzy z kolei zostali oni sfinansowani poprzez żydowską elitę bankierów która to już raz obaliła PRLowską demokrację ludową finansując SOLIDARNOŚĆ i KOR, to też jest prawda, tyle, że podobną zmowę to CIA z Mossadem uknuli nie tylko przeciwko Polsce, ale przeciwko praktycznie wszystkim państwom świata z USA na czele, ale nie wszędzie się to im udało, a szczególnie zaś nie udało się to w Rosji, stąd też ta obecna nagonka na Rosję ze strony mass mediów takich jak n.p. „Gazeta Wyborcza” albo „Polityka”, czyli kontrolowanych przez anglosasko-koszerną finansjerę. I zgoda – celem działania agentów CIA i Mossadu jest obalenie państwowości polskiej i oddanie tego pięknego kraju w ręce syjonistów, aby mogli przejąć majątek narodowy Polski. Tyle, że jak to pisałem, ofiarą podobnych spisków stała się obecnie większość państw świata, a w tym praktycznie cała UE, USA a także dawne dominia oraz kolonie UK takie jak głównie Australia, Kanada, NZ czy też RPA. 🙁
  Lechaim!

 22. A teraz COŚ O REALNYCH PROBLEMACH POLAKÓW:
  Nawet co trzeci trzydziestolatek w Polsce mieszka z rodzicami. Jak mają się usamodzielnić, skoro nie stać ich na mieszkanie?
  Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostatu) wynika, że od dziewięciu lat rośnie odsetek tzw. bamboccioni wśród Polaków w wieku 25-34 lat. Już w 2005 r. ponad 36 proc. z nich mieszkało pod jednym dachem z rodzicami, zaś najnowsze statystyki wskazują, że teraz to już przeszło 43 proc. Dla porównania: w całej Europie średnia wynosi ok. 28 proc.
  Bartosz Turek z Lion’s Banku zwraca uwagę, że młodzi ludzie w tym wieku na ogół zakończyli już edukację, więc prawdopodobnie chcieliby się usamodzielnić. (…)
  Według niego tak słabego wyniku Polski na tle Europy nie należy też wiązać ze względami kulturowymi, które w krajach basenu Morza Śródziemnego powodują, że dorośli mężczyźni świadomie wybierają luksus pozostawania w domu rodzinnym. – U nas problemem są niskie wynagrodzenia oraz wysokie w porównaniu do zarobków ceny zakupu i najmu mieszkań – uważa analityk bankowy. (…)
  Polski paradoks polega na tym, że rośnie grupa młodych Polaków, których nie stać ani na kupno mieszkania na kredyt, ani nawet na wynajem.
  W Warszawie na wynajem kawalerki trzeba wydać miesięcznie nawet 1,5 tys. zł, czyli prawie połowę średniej pensji. W tej sytuacji młodzi, dla których samodzielne lokum jest poza zasięgiem, często najmują większe mieszkania w kilka osób lub… emigrują na Zachód, gdzie start jest o wiele łatwiejszy.
  Z danych Eurostatu wynika, że młodzi Polacy mogą pozazdrościć zwłaszcza swoim rówieśnikom z krajów skandynawskich – Danii, Szwecji, Norwegii czy Finlandii. W tym pierwszym bardzo trudno jest znaleźć osobę w wieku 25-34 lat mieszkającą pod jednym dachem z rodzicami. (…)
  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,16991202,Skazani_na_pokoj_dzieciecy__Co_trzeci_polski_30_latek.html#ixzz3Jcu2rjor

 23. @Kagan
  DZIEKI !!!! DZIEKI !!! Teraz juz wiem wszastko :-ß Jedynym wolnym i walczacym za caly swiat jest tylko jeden narod czyli tak zwani PALESTINOS. Z tym tylko ze oni ( palestinos ) nie sa narodem ale zbiorowiskiem paru prymitywnych plemion pustynnych. No ale teraz juz wiem ze ONI i za moja wolnosc walcza. A tylko jedno pytanie jeszcze mam, skoro sa (palestinos) tacy demokratyczni i wysoce ucywilizowani, to dlaczego sie mojej skromnej osoby nie zapytali czy ja TEGO chce. Czy zgadzam sie na mordowanie ludzi w synagogach i czy aby sprawia mi radosc ze w walce o moja wolnosc beda mordowane trzymiesieczne dziewczynki. WIEC ja wolam, krzycze glosne NIE !!! JA TEGO NIE CHCE , NIE CHCIALEM I CHCIEC NIE BEDE.

 24. Szczerze PKW się skompromitowała. Nie ważne jaki był system informatyczny. Głosy można i należy policzyć ręcznie, choćy w celu weryfiakcji systemu informatycznego, bo ogłoszeniu wyników. Taka wewnętrzna kontrola. Każda komisja powinna to zrobić po zakończeniu głosowania. Powinna zabezpieczyć protokoły oraz karty wyborcze w wielu opisywanych w mediach przypadkach nie zrobiła tego prawidłowo, co więcej głosy były transportowane przez członków komisji w niezabezpieczonych workach. Worki zabezpiecza się z wiadomych celów i przy udziale całej komisji. Przy takiech błędach nie ma możlwośći weryfikacji przwidłowego przebiegu wyborów. Prezydent Komorowski zamiast robić mydlane oczy i łagodzić spór powinnien poddać wszystkich członków PKW pod trybunał stanu, kótry osądziłby ich działanie. Jako osoby oskarżone nie mogą piastować stanowis wieć atomatycznie należy wybrać nowych członków. Obecne wybory powinny być unieważnone. Ponieważ przez kolejne 4 lata, każdy będzie je kwestionował. Koniec kropka. Przestańmy dalej trwać w jakieś absurdalej parodii z Polski i Polaków.

 25. @Kagan
  A w sprawie tych mieszkan to ja mam taka propozycje.
  Nr. 1 Kagan otwiera agencje turystyczna.
  Nr. 2 Kagan wasyla wszystkich szukajacych mieszkan mlodych polakow do Kataru tam sie wlasnie duzo nowych cudownych M40 buduje.
  A dla przypomnienia w PRL czekalo sie na mieszkanko M3 nawet i 25 latek i w tych super mieszkankach mieszkaly razem nawet i trzy pokolenia. No ale mozna bylo zostac gornikiem i za lat piec dostac takie super M4 blisko kopalni, a kupic mozna bylo zawsze i zawsze bylo drogie. Ale w PRL bylo sprawiedliwie PRAWDA kaganku. 🙁

 26. Dla porządku i bez lamentacji-manipulacji.
  Odsetek osób w wieku 25-34 lata mieszkający z rodzicami (UE):
  1. Chorwacja 58,6%
  2. Słowacja 57,1
  3. Grecja 51,6
  4. Bułgaria 50,5
  5. Włochy 49,4
  6. Węgry 47,6
  7. Portugalia 44,5
  8. Rumunia 44,4
  9. Polska 43,5
  10. Hiszpania 37,4
  (…)

  Całkiem przyzwoity wynik.

 27. jańca
  Bardzo wysoki, o dziwo, ten odsetek jest w… Belgii (do sprawdzenia, z głowy nie pamiętam, ale byłam mocno zaskoczona). Niewątpliwie bogatszej od Polski, Hiszpanii czy Włoch. Młodziaków jest tam stać na mieszkanie, ale … No właśnie . Pewnie przyczyny są bardziej złożone.

 28. Polacy nie zasłużyli przede wszystkim na to, aby magdalenkowa zmowa funkcjonariuszy PZPR-u z różowymi z KOR-u, którzy to różowi są nieodrodnymi dziećmi funkcjonariuszy PPR-u, determinowała ostatnie ćwierć wieku bytu państwa.
  To, o czym dziś głośno i czym oburzony jest także Szanowny Pan dr Hartman, to konsekwencja i praktyczne ukoronowanie owej zmowy, która w istocie rzeczy stanowiła aprobatę dla bylejakości i ułomności zaprogramowanej w latach 1988 i 1989 III Rzeczpospolitej.
  Mówiono o tym i pisano od dawna, lecz te rozsądne głosy wyszydzano jako anachroniczne i piętnowano ich rzekomo spekulatywny charakter.
  No i macie (mamy) piękny pasztet upichcony przez Michnika i Kwaśniewskiego, nasączony Tuskiem a na koniec garnierowany przez Komorowskiego. Zaś roznoszonym przez szarmanckiego Piechocińskiego z wdziękiem kelnera z przedwojennej Pelcowizny.
  Masz, czego chciałeś, Grzegorzu Dyndało.

 29. @jasncia
  O i ja dziekuje za dobre Info.
  I sam dodam tylko ze im dalej na poludnie EU tym wiecej jeszcze nie zniszczonej RODZINY. A tak na dodatek tylko jeszcze jedno pytanko jak juz sie ci wszyscy polscy biedni mlodziency usamodzielnia i prace dobrzeplatna znajda to naturalnie beda sie rodzicami swoimi opiekowac i o nich dbac. A moze beda placili za ich utrzymanie w domu starcow. Ja nie wymagam za duzo no ale……..

 30. Aton
  Dobrze że przypomniałeś, jak to było cudownie z mieszkaniami w PRL. Ja tam się nie doczekałam – mimo pełnego wkładu w spółdzielni i dopiero za dzikiego kapitalizmu, udało mi się – głównie dzięki saksom w Szwecji – wyremontować odziedziczoną rodzinną ruinkę (jeszcze przedwojenny nieduży domek). Przecież za tzw. komuny nawet wzięcie stosownego kredytu nie wchodziło w grę w jedynym banku, czyli PKO.

 31. Prefesro ma racje ale glupio pisze. Tak jak ten beton Miller.
  Ma racje, bo nie powinno byc takiej skuchy jaka sie zdarzyla z wyborami. Ale zeby zaraz ze sie Panstwo wali itd i ze swiat sie smieje. Spokojnie Janie Hartmanie profesorze. swiatu nasze wybory do sejmikow powiewaja lub wisza zupelnie

 32. Weźmy np. Poznań
  Ok. 400 tys uprawnionych przy 50% frekwencji daje 200 tys. oddanych głosów w 224 obwodowych komisjach co daje średnio mniej niż 1000 głosów na komisję obwodową.
  Ile czasu zajęłoby policzenie 1000 głosów x 3 kandydatów przez kilkuosobową komisję wyborczą? 8 – 10 godz. zatem mamy poniedziałek 8 – 9 rano. do 10-tej rano protokóły trafiają do komisji okręgowych ( gminnych) . W Poznaniu było 7 okręgów czyli średnio do zsumowania po 32 protokoły ( miasto i województwo ) z komisji obwodowych i dalej do województwa. W terenie po drodze jeszcze powiat. Na „piechotę” liczone byłyby wyniki w poniedziałek wieczorem. Po diabła wyniki przesyłać jeszcze do W-wy, gdy wybory były lokalne i na szczeblu województwa się kończyły ?
  Wyjątkowy popis indolencji organizacyjnej i głupoty .

 33. Miarą jakości demokracji w III RP jest redaktorka Monisia, 60 – latka udrapowana w róże wzorem niejakiej Dody, córka PRL-owskiego pułkownika i aparatczyka, która pokrzykuje na rozmówcę głoszącego niewygodne dla niej tezy wespół z osobnikiem znanym z dowcipasów, polegających na całowaniu ziemi kaliskiej na komendę Pana (waruj!) udającego magistra.
  (świeżo obejrzane)

 34. W każdym normalnym, o stabilnej demokracji i jasnych regułach awansu zawodowego państwie, redaktorka M. , sponsorowana przez butiki z miejscowych galerii handlowych oraz lobby chirurgów plastycznych, byłaby dystrybutorką biletów parkingowych służb miejskich lub sama udawałaby parkometr (bo taka szczupła i postawna).

 35. Aton
  1. Ponad 20 lat to się na mieszkanie czekało w PRLu tylko w późnych latach 1970tych i w latach 1980tych, a wynikało to głównie z tego, że Gierek za bardzo związał gospodarkę Polski z gospodarką Zachodu, a więc wydał ją na pastwę zachodnich spekulantów. A dziś to własne mieszkanie jest w Polsce dostępne zaś tylko dla malutkiej garstki bogaczy oraz niewiele od nich większej garstki desperatów, których stać jest na wieloletnie spłacanie lichwiarskich odsetek od pożyczki na zakup własnego mieszkania. 🙁
  2. Żydzi nie są narodem, a tylko wspólnotą religijno-zwyczajową, a więc nie zasługują oni na osobne państwo. Więcej w:
  – Szlomo Sand „The Invention of the Jewish People” („Wynalezienie narodu żydowskiego”) oraz
  – Artur Koestler „The Thirteenth Tribe” („Trzynaste plemię”).
  Obie, niestety, niedostępne w języku polskim… No cóż – Wielki Brat czuwa! 🙁
  3. Dnia 25 lutego 1994 roku izraelski osadnik Baruch Goldstein wtargnął do meczetu Ibrahimi w muzułmańskiej części kompleksu zwanego grobem patriarchów i otworzył ogień z M-16 do modlących się zabijając 29 i raniąc setki osób. Goldstein był amerykańskim Żydem wychowanym w Brooklynie, członkiem Żydowskiej Ligi Obrony i zwolennikiem fundamentalistycznej żydowskiej partii Kach, zdelegalizowanej w Izraelu krótko po masakrze. Osadnicy w Hebronie do dziś co roku świętują rocznicę masakry w tym meczecie. 🙁
  4. Nie dla ciebie jest Katar, Kuwejt czy też UAE (ZEA)… 🙂
  Jańcia
  Gorzej niż w Polsce jest tylko w takich „potęgach” gospodarczych jak Chorwacja, Słowacja, Grecja, Bułgaria, Węgry, Portugalia i Rumunia. Włochy to jest zaś osobna kategoria, jako że tam więzy rodzinne są bardzo silne, a te polskie 43,5% to porównaj lepiej do takich państw jak:
  Dania 1,4%
  Norwegia i Szwecja 4,1%
  Finlandia 4.3%
  Francja 11,5%
  W. Brytania 13,7%
  Szwajcaria 14,4% oraz
  Niemcy 17,3%
  Kaesjot
  Na ręcznym liczeniu głosów nie da się zarobić tyle, ile na odpowiednio ustawionym przetargu na, całkowicie zresztą zbędnym, systemie informatycznym do liczenia głosów.
  Quentin
  Mnie bardziej wkurwiają prezenterzy reżymowego DTV (pardon, „Wiadomości”).
  Lechaim!

 36. Kagan
  Szczerze żałuję, że odparliśmy onegdaj potop szwedzki.
  Dziś opływalibyśmy we wszystko co możliwie najlepsze w cywilizowanej wszak UE, do której łaskawie nas przyjęto 10 lat temu, a przede wszystkim ominęłyby nas wcześniej obie wojny „światówki”, powstanie warszawskie oraz 45 lat PRL.
  Przypominam sobie o tym, ilekroć przechodzę bramą od Barbakanu na warszawską starówkę. Jest tam wmurowana tablica upamiętniająca potop szwedzki, w którym ucierpiała także Warszawa. Na Zamku Królewskim w Sztockcholmie 3/4 zbiorów, to rzeczy zagrabione w Polsce. Obśmiałam się jak norka, gdy mój szwedzki szwagier szczycił się ichnim królewskim muzeum.

 37. mag, jako osoba, która żałuje, że onegdaj nas Szwedzi nie ogarnęli
  mag, jako osoba, która patriotycznie chichocze ze szwagra, że zabytki w sztokholmskim muzeum, którymi ten się szczyci, to przedmioty skradzione w Rzeczypospolitej
  mag, która wielbiąc lewicę, głosuje na prawicowo – liberalną platformę
  mag, aktywna na wszystkich możliwych blogach w celu bycia aktywną
  mag, osobliwość dla niej samej

 38. @kagan
  Jednego takiego, który głosił te same poglądy, to ja już znałem!
  Moczar mu było, czy jakoś tak…
  A, że Żydzi są wszystkiemu winni, to wiadomo od zawsze. Takim, jak Ty.

 39. kagan:
  OK, reżymowa wiedzie prym, gdy idzie o „obiektywizm” dziennikarzy, właściwy publicznej tv.
  Natomiast w u…zbekistańskim tnv nie mogę znieść jednego, mianowicie chamskiego przerywania zaproszonemu wszak rozmówcy. Prym wiedzie tu niejaka Kochanke, która tak się upaja własnym timbre głosu (bo przecież nie idiotyzmom, które wygłasza), że stosunek jej kwestii do tych, wygłoszonych przez interlokutora wynosi 10:1.

 40. guentin t.
  Tobie też gratuluję aktywności, osobliwej osobowości i przytomności intelektualnej na blogach.
  Miło mi, że mnie zauważasz, choć daleko mi prymusów blogowych, zwłaszcza u passenta, którzy zasuwają 24h
  Pozdro

 41. Mag
  Wtedy nie było innego wyjścia jak się bronić przed tą szwedzką agresją, ale błędem Polski były wówczas wyprawy na Moskwę oraz zajęcie dzikich na ogół ziem na wschodzie, a więc wynikł z tego ten idiotyczny, samobójczy dla Polski, a trwający do dziś konflikt z Rosją, zamiast odzyskania tego co nam wówczas zrabowali Szwedzi i podstępem odebrali Niemcy.
  Quentin
  Znów tylko ad personam? Ale to się chyba podoba Mag! 😉
  Jerzy itd.
  Skąd ty tego Moczara wytrzasnąłeś? On się praktycznie skończył liczyć w roku 1971. Niestety, ale Żydzi nigdy nie przyczynili się do dobrobytu krajów, w których oni mieszkali, a więc wygoniono ich m. in. z:
  Francji w roku 576 (alternatywą była wtedy, co prawda, konwersja na katolicyzm) oraz 1306,
  Hiszpanii w roku 613 (alternatywą była wtedy, co prawda, konwersja na katolicyzm) oraz 1492,
  Neapolu w latach 288-03 (alternatywą była wtedy, co prawda, konwersja na katolicyzm),
  Anglii w roku 1290,
  Portugalii w roku 1497,
  Moskwy w roku 1891 oraz
  Etiopii w latach 1985-1991.
  http://www.fzp.net.pl/historia/historia-zydow-kalendarium
  Lechaim!

 42. mag
  20 listopada o godz. 20:02
  Aton
  20 listopada o godz. 20:12

  Przyczyny „bamboccioni” czyli „gniazdowania złożone, ale ciekawostka w Polsce ponad dwie trzecie osób od 25 do 34 roku życia mieszkających z rodzicami pracuje na pełen etat. Bezrobotni to 13,8 proc.
  Obok niskich zarobków w relacji do cen wynajmu czy cen mieszkań, bezrobocia… specjaliści wskazują na „wygodę młodych, niechęć do bycia naprawdę dorosłym i przejęcia odpowiedzialności za swoje dorosłe – przecież – życie. To też wspierane jest przez niechęć matek do utraty kontroli nad życiem swoich dzieci, a także strach przed świadomością, że oto wkroczyło się w nowy, jeszcze dojrzalszy etap życia. Żadna ze stron nie ma ochoty na bolesną konfrontację z rzeczywistością”. Zdaniem psychologów – pojawia się coraz liczniejsze grono Polaków, którzy zarabiają sporo pieniądze i mogliby pozwolić sobie na samodzielną egzystencję, ale decydują się pozostać w „gnieździe”. Często z wygody. Przejście na własne utrzymanie byłoby bowiem dla nich obniżeniem standardu życia, czego nie mogą zaakceptować.
  ——————————————————————————-
  Ciekawostka: w bogatej Kanadzie odsetek młodych ludzi w wieku 20-29 mieszkających z rodzicami wynosi 42.3% (2011). W Toronto nawet 56.3%

 43. A WŁAŚNIE, ŻE POLACY NA TO ZASŁUŻYLI!!!. Przez swoją bierność, kłanianie się zdrajcom, nierozliczanie z niedotrzymanych obietnic. Od wielu lat kłaniają się Solidarności i postkomunistom, którzy zmienili tylko chorągiewki. Z uporem maniaka głosuje na PO, PiS, SLD, jakby była jakaś różnica. Oni ratowali komuchom tyłki podczas nocnej zmiany w 1992r. Mitologią stał się „Okrągły Stolec”, jak trafnie go Kukiz nazwał. Komuchy od dawna testują ten Naród, coraz to bardziej. Te wybory to ostateczny sprawdzian dla Narodu. Ostatecznie pokaże jak słaby jest kraj, jak Ruskie mogą go wespół z Niemcami rozgrabić. A Naród ma w d…e – narzeka na fb, pisze głupie komentarze na głupich portalach typu onet.pl, ale konkretnie, jak Węgrzy, Bułgarzy czy Turcy na ulice nie wyjdzie. I ma za swoje!

 44. Jańcia
  1. Kanada, tak jak Australia, jest bogatym krajem zamieszkałym w olbrzymiej większości przez ubogich obywateli.
  2. Co z tego, jeśli ktoś ma pracę i nawet nieźle w niej zarabia, skoro może ją w każdej chwili stracić? Wczoraj w telewizornii wyświetlali znakomity film z G. Clooney’em p.t. Up in the air. POlecam!

 45. Skoro profesor ‚stracił zaufanie do państwa’, to może czas połaczyć siły z innymi ‚obrońcami demokracji’, którzy ‚stracili zaufanie’ i wczoraj postanowili zablokować PKW: Wiplerem, Korwinem, Winnickim i Bosakiem.

 46. kagan
  20 listopada o godz. 18:00
  =======================================
  A jednak w żywieniu jest klucz do rozwiązania problemów obecnego świata.
  To trudny temat.
  Nie jestem za bardzo rozgarnięty – może z tego powodu – potrzebowałem
  kilka lat, żeby tą błahostkę wg ciebie – zrozumieć, w szczegółach.
  Bo to co tu piszę: jest prościzną z prościzny.
  Twoje mądrości kagan , między innymi, nie mogą znaleźć adresatów, zrozumienia, z tego twojego niezrozumienia — przyczyną jest patologiczna czynność umysłu współczesnego człowieka.
  A czynność umysłu jest funkcją sposobu, jakości karmienia mózgu istot żywych, nie tylko człowieka. W tym celu Stwórca, NATURA : podzieliła wszystko co żyje, na zjadaczy i tych co co są zjadani.
  Jest ustanowione, że zjadani mają się żywić roślinami. Po to, żeby wyżej stojące zwierzęta/zjadacze/ miały lepiej przysposobiony pokarm, dający wyższą inteligencję.
  Zanim istoty człekokształtne załapały się na wynalazek ognia, były na takim
  samym stopniu rozwoju mózgowego jak inne drapieżniki, typu pies, kot, lew, lis…..
  Jedzenie pokarmów obrobionych ogniem, dało szansę na powiększenie mózgu istotom człekokształtnym, aż doszło do homo sapiens.
  Teraz mamy takie czasy, proces odwrotny, że człowiek Zachodu przechodzi na strawę roślinną, fachowo nazywa się to węglowodanową, i w swej dzikiej głupocie z determinacją pierwotnego człowieka, chce z powrotem być małpą.
  I mamy problem KAGAN.
  Ludzie mogą się tylko wtedy ze sobą dogadać: wtedy jak się podobnie, a najlepiej jednakowo odżywiają.
  Te dzisiejsze podziały, na przykład polityczne, wynikają z różnicy w odżywianiu.
  Polityk, naukowiec karmiony kartoflem i chlebem nigdy nie dogada się z tym,
  u którego jest przewaga pokarmów pochodzenia zwierzęcego.
  Kłótnia między Po i Pis z tego wynika.

  W Biblii jest to zasygnalizowane. Do dzisiaj ludzie nie mogą zrozumieć, że opowiastka o grzesznym jabłku, może być gruszka: jest przesłaniem dla przyszłych pokoleń,istot ludzkich, żeby nie karmiły się strawą roślinną.

 47. @Wacław
  przyznajesz się do tych tekstów?

  „Ludzie będący na diecie pastwiskowej, to znaczy zbliżonej składem biochemicznym do pokarmu owieczek i baranów, czyli trochę lepszym od trawy, na: raka, cukrzycę, udary, wylewy, zawały – praktycznie nie chorowali i nie chorują.
  Tak było w Polsce w pierwszej połowie XX wieku, do roku 1965. To była dieta oparta na ziemniaku, produktach zbożowych z chlebem na czele, mleko i produkty mleczne,czasami jajko kurze, słonina, bardzo mało białka generalnie: bo go nie było.
  Zmiana w żywieniu nastąpiła po tym, jak poprawiła się stopa życiowa ludziom, szczególnie za Gierka, weszliśmy w obszar żywieniowy w którym się choruje, w którym zmniejsza się ilość pokarmów roślinnych a zwiększa udział pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Za Gierka pokazała się absencja chorobowa,a za nią cywilizacyjne przypadłości z cukrzycą i nowotworami na czele. To trwa do dzisiaj,
  kolejki do lekarzy pękają w szwach.”

  „Teraz mamy takie czasy, proces odwrotny, że człowiek Zachodu przechodzi na strawę roślinną, fachowo nazywa się to węglowodanową, i w swej dzikiej głupocie z determinacją pierwotnego człowieka, chce z powrotem być małpą.”

  „Właśnie w tym jest szuka żywieniowa, żeby jeść jak najmniej mięsa”

  Ależ ci te diety napaskudziły pod kopułą 🙄

 48. Mierzi mnie powszechna nagonka na PKW i BW. Koalicja pomiata i odcina się ,choc nadzorował obydwie instytucje i długo była głucha na wniosek o fundusze a jak dała to tyle,że tylko patałachy się zgłosiły.Pan Schetyna i Pani Kopacz nadzorowali lat parę jako marszałkowie i Pan Grabarczyk tudzież.Dopiero Pan Sikorski teraz ,po katastrofie ,ogłosił,
  że wystapi o fundusze odpowiednie.Absurdalny „Cyfryzator” ,czy w jakimś innym kraju istnieje stwór taki ? reprezentowany kolejno przez całkowicie i jawnie niekompetentnych ministrów z licznym personelem .Ów stwór zapewnia znaną niemoc (z korupcja w tle) w informatyzacji sfery administracji i usług publicznych.Cyfryzator się nie był uprzejmy się zainteresowac klasą i gotowością do pracy systemu newralgicznego dla Państwa.

  Koalicja pomiata i odcina się ,obrażając sędziów,którzy w przeciągu przez ponad dwadziestu lat przeprowadzili poprawnie kilkanaście różnych wyborów ogólnopolskich.

  Opozycja także pomiata wykorzystując okazję by dołożyc koalicji.

  Taka klasa Klasy

  Suweren patrzy się na ten obrzydliwy rytuał zastanawiając się,komu te wybory są potrzebne i czy, na przyszłośc, warto brac w nich udział.

 49. Polacy na to nie zasłużyli. Ratuj międzynarodowy bracie w krawacie (czy krawat pasuje fartuszka?), ujmij się za wyklętym ludem, żeby jego głos mógł powstać z ziemi, albowiem nawet spiżowy red. Żakowski – co to mu trójkąty nie są obce, jak zeznawał Romanowi Polańskiemu publicznie we własnym wywiadzie – zaraził się widać wirusem cenzury w korytarzach Polityki i tnie teraz blogowe wpisy w amoku na lewo i prawo, choć bardziej jednak na prawo, albowiem – jak przypuszczam – myśl nowa blaski promiennymi wiedzie go ewidentnie na bój z prawdą i własnym narodem, na trud, za który kumple wręczają mu potem ordery, niczym dawniej żydokomuszki pomiędzy sobą, ot, nihil novi sub sole.

  Ratuj zatem bracie w fartuszku, gdyż bój to jest pewnie nasz ostatni, krwawy zaczyna się trud, gdy związek wasz bratni ogarnia – w mordę jeża – ludzki ród! Niechaj przed nami tyran drży, ruszymy z posad bryłę świata, dziś niczym – jutro wszystkim my!

  Sam widzisz jak teraz jest: Rząd nas uciska, kłamią prawa, podatków brzemię ciąży nam, i z praw się naszych naigrawa ten, co z bezprawia żyje sam. Rządzący światem samowładnie, królowie kopalń, fabryk, hut, tym mocni są, że każdy kradnie bogactwa, które stwarza lud.
  W tej bandy kasie ogniotrwałej, stopiony w złoto krwawy pot, na własność do nas przejdzie cały, jak należności słusznej zwrot! Obłudzie zdzierców, rządom kata wyzwania zgodnie rzucim krzyk, co wojsk szeregi z ludem zbrata: Hej, kolby w górę, łamać szyk, i żołnierz, wiedząc przeciw komu, a z kim o lepszy walczy los, bratobójczego sprawcom sromu, śmiertelny jutro zada cios – jak powiada twoja mantra. A może i słusznie…

  Zatem: Precz darmozjadów rodzie sępi! Czyż nie dość żerów z naszych ciał? Gdy lud wam krwawe szpony stępi, dzień szczęścia będzie wiecznie trwał. Amen.

  A tu ocenzurowany wpis:

  Janusz Z
  19 listopada o godz. 18:53

  Strzała p. Żakowski!

  Jeszcze tylko na moment, gdyż przeczytałem właśnie notkę redakcyjno-koteryjną i nie bardzo łapię, o co chodzi:

  „Jacka uhonorowano za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz przemian demokratycznych i wolności słowa w Polsce, za zasługi dla rozwoju wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa”

  A o jakiegoż to „Jacka” chodzi koleżkom, że zapytam, bo chyba nie o Ciebie p. Żakowski, który w cenzurze bloga posuwasz się do wycinania wpisów już opublikowanych, całymi garściami, niczym adept-prymus tajnych kompletów na Mysiej street, tylko dlatego, że nie odpowiadają Ci ideologicznie oraz godzą w waszą paradziennikarską służbę ciszy, wg Ryszarda Kapuścińskiego?

  „Wybitne osiągnięcia na rzecz wolnego słowa”? To jakiś żart lub ordynarne wprost szyderstwo z publiczności, niczym ten przekręt wyborczy, z komisją niemot zasiadającą za judejską dekoracją, żeby nie było żadnych wątpliwości, kto tu rozdaje znaczone karty autochtonom, dla wywołania pożaru w burdelu.

  Polska flaga dekorująca PKW sprofanowana żydowską stylizacją:

  newsweek.pl/g/i.aspx/720/0/newsweek/635518917000011619.jpg

  To tyle chciałem. A teraz już poważnie: Strzała p. Żakowski! Adieu!

  Twój komentarz czeka na moderację.

 50. Tobermory
  Dałeś się Wackowi sprowadzić na manowce bezsensownej i nie na temat tego blogu dyskusji na temat wyboru diety. 🙁
  Wacek
  To nie jest blog na temat diety, a to, że ludzie będący na diecie „pastwiskowej” praktycznie nie chorowali i nie chorują NIE jest prawdą, jako iż oni umierają na ogół w wieku poniżej 30 lat, podobnie jak nasi prapraprzodkowie z epoki kamienia łupanego.
  Problemem numer 1 świata jest bowiem dziś kapitalizm, a dokładniej wywołany przez ów kapitalizm, będący w swej schyłkowej fazie, anglosasko-syjonistyczny spisek bankierów zawiązany przeciwko praktycznie wszystkim państwom świata z USA na czele, ale że nie wszędzie się to im udało, a szczególnie zaś nie udało się to w Rosji, stąd też ta obecna nagonka na Rosję ze strony mass mediów takich jak n.p. „Gazeta Wyborcza” albo „Polityka”, czyli kontrolowanych przez ową, rządzącą tzw. Zachodem, anglosasko-koszerną finansjerę. Spisek ten możliwy stał się zaś możliwy dopiero właśnie dziś, to jest w warunkach zaawansowanego, zglobalizowanego kapitalizmu monopolistycznego, będącego w swej ostatniej, schyłkowej fazie. A o tym, że naturalny przecież dla kapitalizmu rynkowego proces koncentracji kapitału prowadzi nieubłaganie do monopolizacji, a więc władzy nad światem garstki finansistów (dziś na tzw. Zachodzie na ogół pochodzenia anaglosasko-koszernego) to pisali dawno temu Marx i Lenin, ale o tym dziś mało kto w Polsce wie, jako iż nasz poziom edukacji, szczególnie zaś wyższej, jest od lat znacznie poniżej przeciętnej światowej, mocno zresztą zaniżonej przez kraje III świata. 🙁
  Lechaim!
  PS: Biblia to są przesądy, zabobony i gusła prymitywnych koczowników z Bliskiego Wschodu, zupełnie nie pasujące do realiów współczesnej Europy Środkowej. A swoją drogą, to człowiek jest potomkiem drapieżnych małpoludów, a więc dieta bezmięsna zwyczajnie mu szkodzi! Bierzmy więc lepiej przykład z Eskimosów: oni się żywią świeżym mięsem a więc prosperują nawet w bardzo nieprzyjemnym do życia klimacie!

 51. Abchaz, JanuszZ etc.
  O co ten cały krzyk? Przecież te wybory nic nie zmieniają, poza może kolejnością w dostępie świń do koryta, podobnie jak to było w PRLu, tyle, że dziś oficjalnie istnieją różne frakcje rządzącej monopartii mającej na nazwę POPiSPSLSLD. Po prostu ta cała wyborcza farsa w Polsce jest wynikiem tego, że w tzw. burżuazyjnej demokracji wybory są tylko fikcją, jako iż zmieniają one tylko przedstawicieli rządzących elit, ale nie zmieniają one składu tych elit, jako że zgodnie z teorią elit V. Pareto, to elity władzy zmienić może tylko rewolucja. A że nie mamy dziś demokracji, a tylko plutokrację z elementami ochlokracji, to mamy też i cenzurę, nazywającą się, iście po Orwellowsku, „moderacją”. 🙁
  Lechaim!

 52. @kagan,
  ale ciebie tez nie chcieli w Australii mimo ze posiadasz ich obywatelstwo 🙂

 53. Kagan
  Przecież wystarczy zdrowy rozsądek i świadomość faktu, że jesteśmy ssakami typu homo sapiens WSZYSTKOŻERNYMI. Tak nas ukształtowała ewolucja.
  Dlatego pieprzenie o zaletach, mniejszej lub większej zdrowotności jakichkolwiek skrajnych diet jest bez sensu.
  Jeśli ktoś chce odżywiać się wyłącznie korzonkami, zieloną sałatą albo tylko mięchem, jego sprawa, byle nie karmił w tak jednostajny sposób osoby małoletnie w fazie rozwoju organizmu. Znałam wśród znajomych przypadek programowego weganizmu praktykowanego na dziecku. O mało nie zeszło z tego świata.
  Byłam i jestem zwolenniczką złotego środka czyli umiaru w jedzeniu i piciu, diety zbilansowanej i zbalansowanej, czy jak to zwał.

 54. Tobermory
  21 listopada o godz. 9:46
  ================================================
  Kolego masz bardzo poważne problemy z czytaniem ze zrozumieniem.
  Te wszystkie teksty – są prawdziwe. Co do kropki i przecinka.
  Problem jest w ich zrozumieniu.
  To jest trudne dla współczesnego człowieka. Za trudne.
  Kopernik musiał 200 lat czekać na akceptację swojego odkrycia.
  W trumnie oczekiwał.
  To jest prawda, że za Gierka poprawiła się ludziom stopa życiowa, a jednocześnie zachorowalność wzrosła i rośnie do dzisiaj. Żeby to zrozumieć, dlaczego dobrobyt
  polski, niemiecki, francuski, amerykański szkodzi.Amerykę dobija otyłość,walczą z nią Brytyjczycy – potrzebna jest wiedza, przed którą ludzie zachodu uciekają.
  Przyssani do swoich przyzwyczajeń żywieniowych.
  W Polsce mamy 3 miliony cukrzyków z tendencją z tendencją rosnącą, podobnie jest z nowotworami. Brakuje mądrego na odkrycie przyczyny.

 55. @kagan
  na siłę szukasz zaczepki, więc ci odpowiem.
  Pieprzysz takie same bzdury jak Wacław.
  Nie wiem, jak się odżywiasz i nie interesuje mnie to, ale ględzisz o wegetarianach umierających przed trzydziestką i zdrowych Eskimosach nie mając w rzeczy samej o niczym pojęcia.
  Eskimosi żyją średnio 20 proc. krócej niż Europejczycy, zapadają tak samo często na choroby serca (o ile osiągną wiek, w którym ujawnia się największe zagrożenie) umierają częściej na wylew.
  Bajki o zdrowotnych walorach rybiego tłuszczu, kwasu omega-3 itp.
  zaczęto szerzyć po zbadaniu siedmiu (!) zdrowych Inuitów na Grenlandii i ogłoszeniu kanadyjskich badań naukowych opartych na tych danych.
  To było 40 lat temu.

  Nie są znane żadne dowody na to, że istnieje jakiś optymalny dla człowieka sposób odżywiania gwarantujący zdrowie, długowieczność i inteligencję.
  Najważniejsze w tym wszystkim są geny i środowisko, w jakim się urodziło. Im zasobniejsze finansowo, zdrowsze socjalnie i czyściejsze ekologicznie – tym lepiej.
  Najstarsza kobieta świata z Arles w Prowansji – Jeanne Calment (żyła 122 lata) paliła papierosy, jadła czekoladę i tłuste gęsie wątróbki, i piła portwein (nie lubiła czerwonego wina).
  Wnioski może każdy sobie sam wyciągnąć.

 56. Wacek
  Praktycznie wszyscy europejscy astronomowie znali teorię Kopernika już za jego życia – inna sprawa, że było ich wtedy raczej mało.
  A za Gierka to poprawił się dostęp ludności do lekarzy, szczególnie zaś na wsi, a ty to mylisz ze wzrostem zachorowalności… 🙁

 57. W Rosji mamy do czynienia z rządami plutokracji w spółce z biurokracją.
  Mamy też starą dobrą cenzurę, która trzyma za mordę krótko.
  Mamy też egzekucje niewygodnych ludzi.
  Rosjanie dojrzewają do rewolucji.
  Kurze udka czyli „nóżki Busha” zdrożały ostatnio o 60%.

 58. Tobermory
  1. Mind your language.
  2. Eskimosi żyją być może dziś średnio o 20% krócej niż Europejczycy, ale tylko dla tego, że dotarła do nich zboczona „cywilizacja” Białego Człowieka.
  3. Zgoda, geny i środowisko się tu liczą, ale nie ma związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy bogactwem a zdrowiem, zaś wyjątki typu Churchilla czy też Calment tylko potwierdzają regułę, że palenie i picie oraz niezdrowa dieta zdrowiu na ogół nie sprzyjają.
  4. Nie ważne jest ile lat ktoś przeżył, ale ile lat przeżył w zdrowiu, czyli bez konieczności leczenia się!
  5. Portwein czyli Porto oparte jest na ogół na czerwonym winie. Polecam, ale tylko to pochodzące z piwnic w Porto, a dokładniej z jego przedmieścia Vila Nova de Gaia!

 59. @kagan
  znalazł się purysta językowy 😆
  Pieprzysz bez sensu, ale to już wiadomo od dawna.
  Przed przybyciem „cywilizacji” Inuici żyli jeszcze krócej. Teraz żyją dłużej (o ile nie popełnią samobójstwa w pijanym widzie) za to psują się im zęby, chorują na cukrzycę i otyłość, dzieciaki mają notorycznie zapalenie ucha środkowego (od mieszkania w przegrzanych barakach). Dotyczy to głównie Inuitów północnoamerykańskich.

 60. Motyl
  A ciebie gdzie chcieli? Chyba tylko w kibucu Mordechaj Anielewicz (położonym tuż przy granicy, a więc najczęściej ostrzeliwanego). I gdzie otrzymałeś doktorat i ile za niego zapłaciłeś? W (obecnie znów „koszernym) SGH ostatnio chcą tylko 10 tysięcy złotych (mniej więcej tyle samo w szeklach). 😉
  Jańcia
  W Rosji mamy takie same pozory demokracji jak w Polsce. W obu tych państwach wybory nic nie zmieniają, poza może kolejnością w dostępie świń do koryta, podobnie jak to było w PRLu czy też w ZSRR, tyle, że dziś oficjalnie istnieją w Polsce oraz Rosji różne frakcje rządzącej monopartii. W Polsce ma ona na nazwę POPiSPSLSLD, a w Rosji to jej nazwę też można wydedukować z nazw partii mających swych przedstawicieli w Dumie. Po prostu ta cała wyborcza farsa w Polsce, Rosji etc. jest wynikiem tego, że w tzw. burżuazyjnej demokracji wybory są tylko fikcją, jako iż zmieniają one tylko przedstawicieli rządzących elit, ale nie zmieniają one składu tych elit, jako że zgodnie z teorią elit V. Pareto, to elity władzy zmienić może tylko rewolucja. A że nie mamy dziś demokracji, a tylko plutokrację z elementami ochlokracji, to mamy też i cenzurę, nazywającą się, iście po Orwellowsku, „moderacją”. 🙁
  Polacy też dojrzewają do rewolucji. Kolejny Majdan możemy mieć na Placu Zamkowym w Warszawie. Ostatnie wydarzenia w PKW to tylko początek jej początku…
  Lechaim!

 61. A zasobność finansowa to lepszy dostęp do opieki medycznej (na przykład już przy porodzie), możliwości edukacyjne, szanse wyboru interesującego i nie wyniszczającego zawodu, lepszy wybór partnerów i partnerek, mniej stresu w walce o byt etc. Nie oznacza to bezpośredniego przełożenia majątku na zdrowie, ale jakoś tak jest, że zasobniejsze społeczeństwa żyją dłużej i lepiej niż ubogie.

 62. Portwein jest oparty na czerwonym (czasem też na białym) winie, ale nie jest z nim tożsamy.
  Picie czerwonego wina bywa używane jako argument na zdrowie i długowieczność Francuzów 😉

 63. Tobermory
  Masz jakieś dane wiarygodne na temat przeciętnej długości życia Eskimosów sprzed przybyciem do nich białej „cywilizacji”? A w barakach to mieszkają dziś praktycznie wszyscy Kanadyjczycy, no może poza tymi co mieszkają w blokowiskach oraz garstką pasożytów mieszkających w pałacach… Podobnie jest też dziś z australijskimi Aborygenami, tyle, że mieszkają oni głównie na gorącej północy tego kontynentu. Oni mają też problemy z alkoholizmem, narkomanią, przemocą w rodzinie (klanie) etc. oraz gorącem i niewłaściwą dietą, przejętą od białych, anglosasko-koszernych najeźdźców rządzących dziś Związkiem Australijskim.

 64. Tobermory
  Produkcja portwajnu polega na tym, że zebrane grona są miażdżone, po czym poddawane fermentacji do czasu, gdy poziom alkoholu osiągnie około 7%, a następnie dodawany jest do tak powstałego wina w proporcji 1:4 spirytus winny (aguardente), w wyniku czego powstaje owo porto o zawartości alkoholu około 20%.
  Poza tym, to porto jest portu nie równe…

 65. Kagan
  Mącisz jak pomylony. Na czele z tym kapitalizmem, bo to człowiek jest winien zła.
  Opisujesz tylko objawy zła
  To jego patologiczna czynność umysłu, że człowiek nie potrafi, odróżnić przyczyny od skutku, dobra do zła.; wybrać nawet zidiociałej elity, co obecnie przerabiamy.
  Podobnie jest z kapitalizmem: garstka cwaniaczków robi durniów z miliardów.
  Zawsze jesteśmy robieni w ” konia” z braku wiedzy, wszystkie nasze nieszczęścia się z tego biorą.
  Od zdrowia wszystko się zaczyna,które jest czasami długie u ludzi z przypadku,
  że trafili na właściwe środowisko; jak Jakuci na Syberii,Szwajcarzy ukryci w Alpach, Masajowie ….Szwedzi bo nie mają gdzie uprawiać zboża.
  Brytyjczykom się dobrze trafiło, jak przeszli z roślinności na żywienie pasterskie 400 lat temu.Teraz schodzą na psy w żywieniu, bo amerykanizują się w jedzeniu.
  Żywienie człowieka , jego jakościowe, rozumne – do niego podejście, jest ważniejsze niż wszystko inne razem wzięte do kupy.
  Tylko zatwardziały amator kartofla, chleba, klusek, jabłek, słodzonych płynów… może inaczej myśleć.

 66. Kagan,
  danych poszukaj sobie sam, najlepiej takich, które podeprą twoje rewelacje, że cywilizacja skróciła życie Inuitów.
  Ja nie mam czasu na utarczki nie na temat tego blogu.

 67. I nie pouczaj mnie, jak się robi porto.

 68. Tobermory
  Zasobność finansowa to, zgoda, teoretycznie lepszy dostęp do opieki medycznej, lepsze możliwości edukacyjne, większe szanse wyboru interesującego i nie wyniszczającego zawodu, lepszy wybór partnerów/partnerek, mniej stresu w walce o byt etc. Ale zgadzamy się, że NIE oznacza to bezpośredniego, „automatycznego” przełożenia majątku na zdrowie.
  Poza tym, to materialnie zasobniejsze społeczeństwa żyją niby dłużej, ale nie znaczy to, że żyją one lepiej a tym bardziej, że dłużej żyją one w zdrowiu, a wręcz przeciwnie – bardzo poważnym problemem są dziś w bogatszych krajach rosnące wydatki na sztuczne utrzymywanie przy życiu, często „za wszelką cenę”, ludzi ciężko chorych, co w praktyce oznacza przedłużanie ich agonii, czyli inaczej torturowanie ich niejako „w majestacie prawa” oraz w imię religijnych przesądów, guseł i zabobonów. To jest więc bardzo poważny problem polityczny, ekonomiczny i etyczny – niestety, ale stanowiący dziś wciąż tabu, nawet dla takich „postępowców” jak Gospodarz tego Blogu. 🙁
  Lechaim!

 69. Toberemory
  O technologii produkcji portwajnu to nie było dla ciebie.

 70. Tobertmory
  „No longer available” – ciekawe dlaczego?
  Na jakiej podstawie oceniono tą długość życia Eskimosów? Na ile owa próbka, na podstawie której wykonano ów szacunek, była reprezentatywna dla całości ówczesnej eskimoskiej populacji?
  Lechaim!

 71. Tobermory
  Być może, to owe 30-40 lat jest dla homo (podobno) sapiens, naturalną granicą, do której człowiek może żyć w zdrowiu, to jest bez konieczności bycia uzależnionym od lekarstw oraz zabiegów medycznych?

 72. Średnia długość życia 30-40 lat nie oznacza, że ludzie muszą umierać w tym wieku. Będąc wszechstronnie wykształconym człowiekiem powinieneś wiedzieć, co to jest „life expectancy”.
  Jedni umierają tuż po narodzeniu, inni umierają na wyrostek w wieku 12 lat, a jeszcze inni żyją (bez pomocy medycyny) nawet i 100 lat.

 73. Tobermory
  Chodziło mi o średnią, czyli o „wartość oczekiwaną”, a nie o tzw. wyjątki potwierdzające regułę!

 74. @kagan
  zdaje się, że nadal nie wiesz, jak oblicza się tę wartość oczekiwaną.

  Przeciętny Polak żyje 72,7 lat, przeciętna Polka – 81 lat. To trzy lata dłużej niż w 2000 roku i ok. 6 lat dłużej niż 20 lat temu.

  W porównaniu z 1950 r. mężczyźni żyją średnio o 16,6 roku dłużej, natomiast kobiety o 19,3 roku. To efekt rozwoju nowych technologii medycznych i nowoczesnych metod diagnostycznych oraz poprawy kondycji zdrowotnej Polaków.
  Moi dziadkowie dożyli bez interwencji medycznej wieku 95 lat w czasach, gdy średnia w Polsce wynosiła niewiele ponad 70.
  To nie są żadne wyjątki.
  31 grudnia 2013 w Polsce żyło 4242 stulatków, w tym 3398 kobiet i 844 mężczyzn.

 75. Tobermory
  Tę wartość oczekiwaną bierze się z oficjalnych statystyk, a więc jest ona mocno zawyżona w takich krajach jak n.p. USA czy Indie albo inne Burkina Faso, czyli gdzie jest mnóstwo nielegalnych imigrantów albo też nieujętej w żadnych statystykach biedoty, którzy to z powodu niskich dochodów oraz ciężkiej, wyniszczającej organizm pracy żyją krótko, ale nie są oni uwzględniani w oficjalnych, reżymowych statystykach. Poza tym, to owa wartość oczekiwana opiera się ona na, z definicji błędnej, projekcji obecnych trendów w przyszłość, a więc nie bierze ona pod uwagę n.p. możliwości wybuchu wojny, klęski głodu albo epidemii, które mogą tę wartość oczekiwaną drastycznie zredukować!
  Zgoda że ta wartość oczekiwana rośnie na skutek postępów w farmacji, rozwoju nowych technologii medycznych i nowoczesnych metod diagnostycznych, ale nie jako skutek poprawy kondycji zdrowotnej Polaków, gdyż ta ostatnia to wręcz maleje w miarę zwiększania się udziału ludzi starych, a więc schorowanych, w całej populacji. Owa wartość oczekiwana nic też nie mówi nam, ile lat mamy szansę przeżyć w zdrowiu oraz ile lat będzie się przedłużać naszą agonię. 🙁
  Lechaim!
  PS: Ilu tych polskich stulatków jest zdrowych? Założę się, ze zero… 🙁

 76. Trzy po trzy para piętnaście. Tak pleciesz, kagan, bez potrzeby.
  W średniowieczu też nie przewidziano dżumy.
  Kogo obchodzi, jak długo żyją nielegalni imigranci w USA, kiedy firmy ubezpieczeniowe są zainteresowane danymi potrzebnymi do wypłacania rent legalnym Amerykanom.
  Ilu polskich stulatków jest zdrowych?
  Nie mam pojęcia, ale musieli mieć zdrowie, by dożyć tego wieku.
  Ilu polskich pięćdziesięciolatków jest zdrowych?
  Osobiście znam sporo bardzo krzepkich 85-90-latków, mieszkających samodzielnie, przytomnych umysłowo i bardzo aktywnych, ale są to głównie muzycy. Widać jednocześnie trenowana sprawność manualna i umysłowa (granie z nut) bardzo sprzyja zachowaniu dobrej kondycji do późnego wieku.
  Ja też muzykuję, czego i tobie życzę 😉

 77. Tobermory
  19 listopada o godz. 21:22
  … jak ktos jest TAK wschodnio -wschodnio europejski jak Pan …
  To ma pewien potencjal glupoty i wbrew postulatowi Profesora …
  zapewne na ta glupote sobie zasluguje .
  Nie ma skutku bez przyczyny .
  Dowidzenia

 78. @Polonia
  vielen Dank für die Blumen, vielen Dank, wie lieb von dir 😆

 79. Tobermory
  1. W średniowieczu nie publikowano tych pseudonaukowych statystyk umieralności oraz dożywalności!
  2. Obamę, jak widać, bardzo obchodzą ci nielegalni imigranci – każdy z nich to jest przecież potencjalny wyborca!
  3. Nie, nie musieli oni mieć zdrowia, by dożyć tego wieku, a tylko taką opiekę medyczną, która przedłuża ich agonię.
  4. Życie zacina się po czterdziestce. 😉
  5. Nie wydawaj sądów o całości, znając tylko niereprezentatywną jej cząstkę, a swoją drogą, to wszyscy muzycy jakich znam, a znam ich całkiem sporo, umierają młodo, gdyż prowadzą oni bardzo niezdrowy tryb życia (alkohol, narkotyki, seks z przygodnymi partnerkami/partnerami, za mało snu, niezdrowe jedzenie typu „junk food” oraz ciągły stres związany z brakiem stabilizacji zawodowej oraz rodzinnej). Tak więc wyciągając wnioski z mych obserwacji, unikam grania, a szczególnie zaś z nut… 😉
  Polonijna Sawo – powstrzymaj się od wiadomo czego!

 80. Tobermory
  Jawohl, mein (Reise)Führer mit die Blumen!

 81. Moi znajomi to muzycy klasyczni. Ilu takich znasz?
  Nielegalni imigranci mają w USA prawa wyborcze?
  Polska medycyna tak nadzwyczajnie sprawna, że przedłuża życie powyżej średniej i to o 30-40 lat? No to jest super.
  W Polsce żyje 30 osób ponad 106-letnich.

  A jak ty się czujesz?

 82. Niemieckiej gramatyki też nie znasz, kagan, a wyrywnyś 🙄

 83. Tobermory
  Na czym grasz? Jeśli to nie jest tajemnica.
  Ja, niestety, tylko brzdąkam na pianinie.
  Ale dobrze i to. Muzyka, wszak, podobno „łagodzi obyczaje”.

 84. Mag,
  nie wiem, czy się przyznawać, bo zaraz znajdzie się jakiś dowcipniś z kilkoma chwytami na fujarkę, ale Ci w tajemnicy powiem: flet prosty altowy i gemshorn, a do towarzystwa mam inne flety, kwartet gemshornów, krummhorny, serpent, pommer, kornamuzę, dulcjan,violę da gamba i inne takie. Grywam „kawałki” od Josquina des Pres poprzez Orlando di Lasso, Byrda, Henryka VIII, Dowlanda, aż po tradycyjną muzykę islandzką 😉
  Razem z tymi „staruszkami” i młodszymi amatorami oraz emerytowanym, ponad 80-letnim, dyrygentem…
  Flet ma to do siebie, że można go wziąć ze sobą w podróż lub na wędrówkę i zagrać, kiedy dusza się tego domaga 🙂

 85. Brzdąkanie na pianinie bardzo dobrze robi na obie połowy mózgu – mówią fachowcy.

 86. Wacław1
  21 listopada o godz. 9:24

  „W Biblii jest to zasygnalizowane. Do dzisiaj ludzie nie mogą zrozumieć, że opowiastka o grzesznym jabłku, może być gruszka: jest przesłaniem dla przyszłych pokoleń ,istot ludzkich, żeby nie karmiły się strawą roślinną”.

  Bardzo nowatorska koncepcja.

  A czego naprawdę uczy Biblia ?

  „ I przemówił Bóg: „Oto dałem wam wszelką roślinność wydającą nasienie, która jest na powierzchni całej ziemi, i wszelkie drzewo, na którym jest owoc drzewa wydający nasienie. Niech wam to służy za pokarm” (Rodzaju 1:29).

  „A przy tym Jahwe Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania ” (Rodzaju 2:16).

  Warto dobrze znać Biblię.

  Pozdrawiam.

 87. kagan
  21 listopada o godz. 12:25

  „Biblia to są przesądy, zabobony i gusła prymitywnych koczowników z Bliskiego Wschodu, zupełnie nie pasujące do realiów współczesnej Europy Środkowej”.

  Szósty prezydent USA John Quincy Adams napisał o Biblii: „Spośród wszystkich książek świata ona najbardziej pomaga ludziom być dobrymi, mądrymi i szczęśliwymi” (Letters of John Quincy Adams to His Son, 1849, s. 9).

  Angielski pisarz Karol Dickens powiedział o Biblii: „To najlepsza ze wszystkich książek, które kiedykolwiek powstały lub jeszcze powstaną na świecie, zawiera bowiem najlepsze wskazówki dla każdego, kto chce być prawdomówny i szczery”

  Niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe napisał na temat Biblii: „Co do mnie, miłowałem ją zawsze i ceniłem, bo jej prawie samej zawdzięczałem całe swoje wyrobienie etyczne” (Z mojego życia. Prawda i fantazya, tłum. L. Jenike

  Immanuel Kant, wpływowy filozof z XVIII wieku, powiedział kiedyś: „Powstanie Biblii jako księgi dla ludu jest największym dobrodziejstwem w dziejach rodu ludzkiego. Wszelkie próby jej zdyskredytowania (…) są zbrodnią przeciwko ludzkości”.

  „Zawsze mówiłem i będę mówił”, zapewniał prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Jefferson, „że zgłębianie Biblii daje lepszych obywateli (…) Biblia wychowuje najlepszych ludzi na świecie”.

  . Słynny naukowiec i odkrywca prawa ciążenia Sir Izaak Newton powiedział: „Żadna nauka nie może się poszczycić tyloma dowodami swej wiarogodności, co Biblia”,

  „Każdego, kto gruntownie zna Biblię, z całą pewnością można nazwać człowiekiem wykształconym” — napisał żyjący na początku XX wieku uczony William Lyon Phelps. „Żadna inna wiedza, choćby bardzo rozległa i wyszukana, ani nawet najbogatszy dorobek kulturowy (…) nie mogą jej zastąpić. Nasze poglądy i ideały, nasza mądrość, filozofia, literatura i sztuka częściej mają swe źródło w Biblii niż w jakichkolwiek innych książkach razem wziętych. (…)UWAŻAM, ŻE ZNAJOMOŚĆ BIBLII BEZ WIEDZY AKADEMICKIEJ MA WIĘKSZĄ WARTOŚĆ NIŻ WIEDZA AKADEMICKA BEZ ZNAJOMOŚCI BIBLII”.
  Cesarz Francji, Napoleon Bonaparte, będący najwyraźniej pod wrażeniem Pisma Świętego, oznajmił: „Biblia nie jest zwykłą książką — jest Żywym Utworem, zdolnym pokonywać wszystko, co mu się przeciwstawia”.

  ŻYJĄCY w XIX stuleciu rzecznik zniesienia niewolnictwa William H. Seward uważał, że „cała nadzieja na postęp ludzkości leży w stale rosnącym oddziaływaniu Biblii”.

  Patrick Henry, amerykański przywódca rewolucjonistów, znany ze słów: „Dajcie mi wolność albo śmierć!”, oświadczył: „Biblia jest warta tyle, co wszystkie inne książki, które kiedykolwiek wydrukowano”.

  Wydaje się, że współczesny świat zmaga się z większą ilością problemów niż ten, który przeminął. Dlaczego ?
  Może dlatego, że nie zamierza korzystać z Biblii przy ich rozwiązywaniu ?

  Pozdrawiam.

 88. kagan
  Stulatkowie to nie są wyjątki? Biorąc pod uwagę przybliżoną liczbę urodzeń z 1921, wcześniejszej nie znalazłem, 890 000 (http://pl.wikipedia.org/wiki/Ludno%C5%9B%C4%87_Polski#Statystyka_urodze.C5.84_i_zgon.C3.B3w), to stanowią oni jakieś 0,5%. Do oceny czy to nie jest wyjątek.
  Więcej informacji powiedziałoby nam np. jaki wiek zgonu stanowi 3. kwartyl zbioru urodzonych w jakimś roku, mediana, odchylenie od mediany. Na śmiertelność składa się zbyt wiele zmiennych żeby móc ją oceniać na bazie takich statystyk, każdą tezę można „udowodnić”.

 89. Tobermory
  1. Moi nie są klasycznymi muzykami, jako że nie grają oni muzyki klasycznej, a tylko barokową (Bacha), romantyczną (Szopena) oraz współczesną(Strawińskiego). 😉
  2. Jeszcze nie mają, ale będą je mieć, jeśli zostaną zalegalizowani przez Obamę!
  3. Na Kubie mają jeszcze lepszą oczekiwaną długość życia niż w Polsce: 79.4 vs 77.5 lat, czyli że Kubańczycy średnio żyją o prawie 2 lata dłużej niż Polacy! Tyle, że w praktyce, to dla noworodka oczekiwana dalsza długość trwania życia jest równa średniej długości życia w danej populacji, co, jak już pisałem, jest karygodnym błędem metodologicznym polegającym na mechanicznej projekcji obecnych trendów w przyszłość, a więc nie bierze ona pod uwagę n.p. możliwości wybuchu wojny, klęski głodu albo epidemii, które mogą tę wartość oczekiwaną drastycznie zredukować!
  4. Mam nadzieję, że nie pożyję zbyt długo!
  5. Ale ci głupi Niemcy to mnie jakoś rozumieją, kiedy do nich mówię niegramatycznie! 😉 I jak tam u ciebie z poczuciem humoru?
  PS: Jak to jest według ciebie poprawnie po niemiecku „przewodnik (w znaczeniu ‚książkowym’) z kwiatami”?

 90. Tobermory
  Najstarsi muzycy, jakich słyszałam i widziałam również na żywo, na poznańskiej Malcie bodaj w 2001 (specjalnie pojechałam z Warszawy na ich jedyny koncert w Polsce), to była kapela z „Buena vista social club”. Najstarszy z nich, pianista, miał wtedy 90 lat.
  Najpierw, 2 lata wcześniej zakochałam się w filmie, nostalgicznej Hawanie końca lat 90., jaką nakręcił niemiecki reżyser (nie pamiętam teraz jego nazwiska, do sprawdzenia w googlach) z udziałem tych właśnie muzyków. Mam nadal płytę, ścieżkę dźwiękowa, „zajechaną” niemal na śmierć.

 91. @Kaganek von Paskudny

  „4. Nie dla ciebie jest Katar, Kuwejt czy też UAE (ZEA)…”
  Z ta mala roznica ze ja nie jade tam bo moja stopa w arabowie nigdy nie postanie a ciebie stalinowcu tatarski na to nie STAC. No chyba ze ciebie tam na szkolenie jakies wasla a to juz jest mozliwe.
  A tak dla przypomnienia – paskudny Gierek wspaniala Polske kapitalista sprzedal i z tego powodu nawet za cukrem w kolejkach Polacy stali a co dopiero za mieszkaniem.

 92. awake
  Biblia mówi nam też jak powinniśmy kupować, sprzedawać oraz traktować swych niewolników oraz uczy niewolników, jak powinni się oni zachowywać wobec nas, czyli ich właścicieli:
  – Niewolników (w tym dzieci) jak najbardziej można kupować: Jeśli kupisz niewolnika – Hebrajczyka… Wj 21, 2
  – Kiedy będziecie potrzebowali niewolników i niewolnic, to będziecie ich kupowali od narodów, które są naokoło was. Także będziecie kupowali dzieci przychodniów osiadłych wśród was, przychodniów i potomków ich, urodzonych w waszym kraju. Ci będą waszą własnością. Kpł 25, 44
  – Można też sprzedawać w niewolę swoje dzieci (dziewczynki): Jeśliby ktoś sprzedał swą córkę w niewolę jako niewolnicę… Wj 21, 7
  – Niewolników oczywiście można bezkarnie bić, muszą jednak przynajmniej dzień zostać przy życiu: Kto by pobił kijem swego niewolnika lub niewolnicę, (…) A jeśliby pozostali przy życiu jeden czy dwa dni, to nie będzie podlegał karze, gdyż są jego własnością. Wj 21, 20-21
  – Nowy Testament zachęca też niewolników, by byli posłuszni swoim panom: Niewolnicy, bądźcie we wszystkim posłuszni doczesnym panom, nie służąc tylko dla oka, jak gdybyście się mieli ludziom przypodobać, lecz w szczerości serca, bojąc się [prawdziwego] Pana. Kol 3, 22
  – Wszyscy, którzy są pod jarzmem jako niewolnicy, niech własnych panów uznają za godnych wszelkiej czci, ażeby nie bluźniono imieniu Boga i [naszej] nauce. 1 Tm 6, 1
  – Niewolnicy niech będą poddani swoim panom we wszystkim, niech się starają im przypodobać, niech się im nie sprzeciwiają, niczego sobie nie przywłaszczają, lecz niech okazują zawsze doskonałą wierność, ażeby pod każdym względem stali się chlubą dla nauki naszego Zbawiciela, Boga. Tt 2, 9-10
  – Nawet gdy panowie są surowi, niewolnicy powinni być im poddani: Niewolnicy! Z całą bojaźnią bądźcie poddani panom nie tylko dobrym i łagodnym, ale również surowym. 1 P 2, 18
  – Niewolnicy powinni szczególnie dobrze służyć wierzącym (Chrześcijanom): Ci zaś, którzy mają wierzących panów, niechaj ich nie lekceważą z tego powodu, że są braćmi, ale niech im lepiej służą, dlatego że są oni wierzącymi i umiłowanymi jako uczestnicy dobrodziejstwa. 1 Tm 6, 2
  ZAPRAWDĘ, WARTO JEST DOBRZE ZNAĆ BIBLIĘ!
  Lechaim!

 93. Aton
  Akurat ja jestem dość częstym gościem w Katarze i ZEA, choć nie za bardzo podoba mi się to, że kobiety chodzą tam w workach a alkohol jest tam drogi i trudno dostępny.
  A Gierek okazał się być naiwniakiem – nie rozumiał on biedaczek, że bogactwo Belgii i Francji wzięło się nie z wydajnej pracy Belgów czy Francuzów, a z eksploatacji kolonii i że prywatne zachodnie banki pożyczają tylko na lichwiarski procent, jako iż są one pod koszerną kontrolą.
  Lechaim!

 94. awake
  Po ile u ciebie jest Biblia detalicznie oraz hurtowo?

 95. @Mag
  podzielam sympatię do Buena Vista Social Club 😉
  @kagan
  mit (den) Blumen
  Gdzie jest sens i dowcip w tej frazie?
  W wielu krajach ludzie żyją dłużej niż Polacy.

 96. kagan
  21 listopada o godz. 20:40
  awake
  „Biblia mówi nam też jak powinniśmy kupować, sprzedawać oraz traktować swych niewolników oraz uczy niewolników, jak powinni się oni zachowywać wobec nas, czyli ich właścicieli”

  Zanim zaczęła powstawać Biblia, ludzie stworzyli już wiele systemów społecznych i ekonomicznych, które były sprzeczne z zasadami Bożymi. W swoim spisanym Prawie Bóg potępił pewne zjawiska społeczne, ale inne — w tym niewolnictwo — dalej tolerował.
  Na temat struktury społecznej starożytnego Izraela w pewnej encyklopedii czytamy: „W zamyśle miała to być prawdziwie braterska wspólnota, w której nie byłoby biednych (…) [nie byłoby też] uciskania wdów, bezdomnych ani sierot” (The International Standard Bible Encyclopedia). Tak więc Prawo Boże akceptowało istniejącą już strukturę społeczną i ekonomiczną, a ponadto regulowało kwestię niewolnictwa, dzięki czemu ewentualni niewolnicy mieli być traktowani humanitarnie i życzliwi
  Rozważmy niektóre przepisy Prawa Mojżeszowego dotyczące niewolnictwa:
  ● Porwanie i sprzedanie kogoś było karane śmiercią (Wyjścia 21:16). Ale gdy mimo wszelkich środków przeciwdziałających ubóstwu Izraelita zabrnął w poważne długi — na przykład wskutek nieumiejętnego gospodarowania — to mógł zaprzedać się w niewolę. Służąc swemu panu, niekiedy zaoszczędził kwotę wystarczającą do tego, by samodzielnie się wykupić (Kapłańska 25:47-52).
  ● Nie chodziło tu o tyrańską formę niewolnictwa, która przez wieki upowszechniła się w wielu krajach. W Księdze Kapłańskiej 25:39, 40 powiedziano: „Jeśli twój brat, który jest koło ciebie, zubożeje i musi się tobie sprzedać, nie wolno ci go wykorzystywać do pracy w służbie niewolniczej. Będzie u ciebie jak najemnik, jak osiedleniec”. W gruncie rzeczy było to miłosierne rozwiązanie stanowiące wyraz troski o najbiedniejszą część izraelskiego społeczeństwa.
  ● Jeżeli kogoś przyłapanego na kradzieży nie stać było na zapłacenie pełnego odszkodowania wymaganego przez Prawo, to w celu uregulowania należności mógł zostać sprzedany w niewolę (Wyjścia 22:3). Po odpracowaniu długu odzyskiwał wolność.
  ● Prawo Boże zakazywało Izraelitom wyzyskiwania niewolników i okrutnego obchodzenia się z nimi. Właścicielom pozwolono karać niewolników, ale zabroniono posuwać się za daleko. Gdyby niewolnik został poważnie okaleczony — stracił ząb lub oko — miał odejść jako człowiek wolny (Wyjścia 21:26, 27). A gdyby zginął z ręki swego pana, miał być pomszczony (Wyjścia 21:20).
  ● Izraelita mógł służyć jako niewolnik nie dłużej niż sześć lat (Wyjścia 21:2). W siódmym roku stawał się wolny. Ponadto zgodnie z Prawem co 50 lat w całym Izraelu oswobadzano wszystkich izraelskich niewolników — niezależnie od tego, jak długo nimi byli (Kapłańska 25:40, 41).
  ● Kiedy ktoś odzyskiwał wolność, jego dotychczasowy właściciel był zobowiązany hojnie go obdarować. W Księdze Powtórzonego Prawa 15:13, 14 czytamy: „Gdybyś odsyłał go od siebie jako człowieka wolnego, nie wolno ci go odesłać z pustymi rękami. Zaopatrzysz go w coś ze swej trzody i ze swego klepiska, i ze swej tłoczni oliwnej i winnej”.
  Niewolnictwo było rozpowszechnione w cesarstwie rzymskim za czasów Jezusa i apostołów. A ponieważ chrystianizm zataczał coraz szersze kręgi, nie ulegało wątpliwości, że zarówno wielu niewolników, jak też ich właścicieli zetknie się z dobrą nowiną i niejeden zostanie chrześcijaninem. Ani Jezus Chrystus, ani apostołowie nie głosili jednak jakiejś ewangelii wyzwolenia, której przesłaniem byłoby reformowanie istniejącego systemu społecznego. Niewolników i ich właścicieli zachęcano raczej do okazywania sobie nawzajem braterskiej miłości (Kolosan 4:1; 1 Tymoteusza 6:2)
  Rozpatrując wersety dotyczące niewolnictwa — czy też jakiegokolwiek innego zagadnienia biblijnego — należy uwzględnić ich kontekst. Ze starannego rozważenia tych fragmentów wynika, że Bóg potępia bezlitosne traktowanie ludzi.
  Analiza ta wyjawia również, że niewolnictwo istniejące w czasach biblijnych wśród ludu Bożego nie było okrutnym wyzyskiem, z którym dziś powszechnie kojarzy się to pojęcie.
  Pozdrawiam.

 97. kagan
  21 listopada o godz. 20:48

  awake
  „Po ile u ciebie jest Biblia detalicznie oraz hurtowo”?

  Nie handluję Słowem Bożym. Wszystkim potrzebującym udostępniam bezpłatnie.

  Pozdrawiam.

 98. Awake!
  WYBITNI LUDZIE O BIBLII, RELIGII I KOŚCIELE – PRZYKŁADY
  Francis Crick
  „Znajomość prawdziwego wieku Ziemi i skamieniałości uniemożliwia jakiemukolwiek zrównoważonemu intelektowi wiarę w dosłowną prawdziwość wszystkich części Biblii, wiarę, jaką wyznają fundamentaliści religijni. A jeżeli część Biblii jest w oczywisty sposób błędna, dlaczego reszta miałaby być automatycznie uznana za prawdziwą?… Cóż może być głupszego, niż opierać cały swój pogląd na życie na ideach, które, jakkolwiek swego czasu zdawały się wiarygodne, dziś okazują się całkowicie błędne.” Przyznał on też, że jego poglądy: są całkowicie sprzeczne zwierzeniami religijnymi miliardów ludzi.
  Albert Einstein
  „Nie potrafię sobie wyobrazić Boga, która karze i nagradza stworzone przez siebie istoty i którego zamiary wzorowane są na ludzkich – słowem – Boga, który jest odbiciem ludzkich ułomności. Nie wierzę też, by człowiek mógł przetrwać po śmierci swego ciała, choć ludzie słabego ducha wierzą w takie rzeczy, kierowani strachem lub pożałowania godnym egotyzmem.”
  Richard Feynman
  „Nie wydaje mi się, by ten fantastycznie cudowny wszechświat, ta ogromna przestrzeń istniejąca przez tyle czasu oraz różne gatunki zwierząt, wszystkie te rozmaite planety i atomy z wszystkimi ich ruchami, i tak dalej, aby ten cały skomplikowany świat był jedynie sceną stworzoną po to, by Bóg mógł obserwować ludzi walczących o dobro i zło – a taki jest właśnie pogląd religijny. Ta scena jest zbyt duża jak na ten dramat.”
  Ernest Hemingway
  „Każdy myślący człowiek jest ateistą!”
  Paul Holbach
  „Kto we wszystkim powołuje się na boga, składa tylko dowody swego nieuctwa i braku jakichkolwiek dowodów na poparcie swoich twierdzeń.”
  James Joyce
  „Nie można być jednocześnie dorosłym człowiekiem i chrześcijaninem.”
  Tadeusz Kotarbiński
  „Przejrzałem całą bezzasadność wszystkich wywodów katechizmu. Nie, nie, to dobre dla dzieci… Nie dam się zwodzić. Spojrzę prosto w twarz autentycznej rzeczywistości… Nie łudźmy się. Trwanie moje i moich ukochanych, i wszystkich w ogóle osób kończy się wraz z życiem naturalnym, tak jak kończy się życie mego przyjaciela psa, którego nieśmiertelności nie przewiduje się w katechizmie, podobnie jak nie przewiduje się nieśmiertelności muchy konającej na lepie. Żaden Bóg nie opiekuje się ludźmi. Są oni pozostawieni sami sobie, jak wszystkie twory przyrody. Te powstały na drodze ewolucji w walce o byt, a my, ludzie wyłoniliśmy się w drodze ewolucji z ciał przodków zwierzęcych.”
  „Czy nie lepiej by było otworzyć drzwi kościołów dla ateistów rozumiejących walory sztuki pięknej, zwanej nabożeństwem, i literatury, zwanej Pismem świętym, i działań po prostu dobrych, do których ewangelia zachęca, a które zbędnie uzasadnia się z ambony racjami sakralnymi?”
  „Przykro jest, będąc ateistą, zdawać sobie sprawę z obcości własnej pozycji względem przyzwyczajeń, upodobań, światopoglądu i stylu życia duchowego przeważającego ogółu członków własnego społeczeństwa.”
  „Brudne i krwawe plamy na kartach dziejów papiestwa, zbrodnie inkwizycji, wyczyny ciemnogrodu, pozorna świątobliwość rzekomego celibatu księży, z którego ludziska nagminnie śmieją się po kątach — to wszystko zdolne jest niejednego odstręczyć od religii samej, skoro zraża osoby uczciwe do ludzi działających w jej imieniu.”
  Lukrecjusz
  „Nauka uwolniła człowieka od lęku przed bogami.”
  Karol Marks
  „Religia to tylko słońce złudne, póty obracające się wokół człowieka, póki człowiek nie umie obracać się wokół siebie samego.”
  „Socjalne zasady chrześcijaństwa głoszą pokorę, wzgardę dla samego siebie, uniżoność, poufałość, ustępliwość — słowem, wszystkie porywy, cechujące kanalię…”
  Thomas Paine
  „Wśród wszelkich tyranii gnębiących ludzkość najgorsza jest tyrania w dziedzinie religii, każda inna odmiana tyranii ogranicza się do świata, w którym żyjemy, lecz tyrania religii usiłuje sięgnąć poza grób i ściągać nas w wieczności.”
  „Nie należę ani do wyznania mojżeszowego, ani do kościoła rzymskiego, ani kościoła greckiego, ani kościoła tureckiego, ani kościoła protestanckiego, ani żadnego innego, który znam. Mój umysł jest moim kościołem”.
  Karl Popper
  „Kościoły na świecie od bardzo dawna nadmiernie angażują się w politykę, a za mało angażują się pomocą duchową ludziom jej potrzebującym. Polska jest krajem niemal zupełnie rzymskokatolickim. Uważam, że Kościół katolicki popełnił wiele błędów. Bardzo wiele poważnych błędów. Wielką pomyłkę popełniono w 1890 roku, gdy papieża uznano za nieomylnego. Zmianę tę wprowadzono bardzo późno i dokonano ją wbrew tradycji, historii i przeciwko zdrowemu rozsądkowi. Kolejne sprawy to postawa Kościoła wobec kontroli urodzin, planowania rodziny. Postawa Kościoła katolickiego pod tym względem jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna. Weźmy na przykład Kościół Anglii. Instytucja Kościoła Anglii jest niemal całkowicie pochłonięta polityką, i to polityką w bardzo niedojrzałym stylu. Kiedyś Kościół jako całość, w tym Kościół Anglii, był ośrodkiem upowszechniania edukacji, literatury, historii, dobrych tradycji. Teraz jest pełen ludzi niewiarygodnie źle wykształconych; naprawdę poziom wykształcenia tych ludzi jest okropny. Oni nie znają nawet własnej historii. Ogólnie rzecz biorąc, obecnie najlepsze tradycje religijne panują w Ameryce, chociaż i w Ameryce niektóre kościoły to instytucje budzące grozę…”
  (w wywiadzie dla Adama Chmielewskiego, na kilka tygodni przed śmiercią Poppera; w: A. Chmielewski, Filozofia Poppera. Analiza krytyczna, Wrocław 1995)
  Arthur Schopenhauer
  „Etyka i moralność nie zależą od takiej czy innej religii. To tylko religie przywłaszczają sobie pewne pojęcia moralne, obowiązujące w danym środowisku: sankcjonują je i głoszą.”
  „Straszną jest rzeczą, że gdziekolwiek człowiek się urodzi, pewne twierdzenia zostają mu wpojone w dzieciństwie wraz zapewnieniem, że nigdy nie będzie mógł wątpić na ich temat, pod karą utraty wiecznego zbawienia.”
  „Krótko mówiąc, bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje tu innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu ?”
  Bernard Shaw
  „Z chrześcijaństwem jest jeden problem — nigdy nie wypróbowano go w praktyce.”
  Mark Twain
  „Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.”
  Jerzy Urban
  Papież nie jest dla mnie żadnym autorytetem, to człowiek, który odgrywa fatalną rolę, obskurancką, usiłując zawracać świat współczesny w kierunku dawno przebrzmiałym, zarówno formą, jak i poglądem. To człowiek, który nie rozumie współczesnego świata, a jego doktryna społeczna, która tak bliska jest sercu lewicy, jest tylko zespołem pobożnych życzeń. Dla mnie jest rzeczą przygnębiającą, że ten autor pustosłowia jest uznawany za autorytet moralny, co nie wynika z tego, o czym on mówi, lecz z kompleksu Polaków, że oto jeden Polak zrobił tak wspaniałą karierę i dlatego jest naszym idolem.” (Angora, nr 50/2000)
  Antoni Wacyk
  „Religia sługi bożego, ta koncepcja, która poniża godność ludzką i wtrąca człowieka w absolutne poddaństwo wyimaginowanej sile nadprzyrodzonej zwanej bogiem, którego „wyroki są niezbadane”- ta koncepcja miała pewne zrozumienie, a nawet poparcie dla ziemskiego faktu niewolenia człowieka przez człowieka. Zadruga zwalcza katolicyzm ze względów zasadniczych, doktrynalnych, jako udokumentowane jego doktryną i praktyką skażenie humanizmu.” (Na pohybel katolictwu)
  Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)
  „Religii nie ma (…) ginie jeszcze sztuka i filozofia i to ginie w nas. To są banały od których rzygać się zachciewa. Ale trzeba zrozumieć tych, którzy w obrębie odpowiadających im istotności i zjawisk musza przeżyć swoje życie. To nie jest chwilami ani łatwe, ani zabawne.”
  Wincenty Witos
  Ostrzeżenie ludu przed klerem (1922): „Musicie baczyć, aby nie wyzyskiwali waszej wiary ci, co Boga i Ojczyznę mają wciąż na ustach, ale sam fałsz i obłudę w duszy, co dla swoich prywatnych celów gotowi są nadużyć kościoła i ambony.”
  Do biskupa Henryka Przeździeckiego po krwawej rozprawie policji z chłopami (1932): „Coraz więcej ludzi stawia biskupom zarzut oportunizmu i uległości, a nawet wygodnictwa i tchórzostwa. niższe duchowieństwo swoim samolubstwem a nierzadko ździerstwem daje się niesłychanie we znaki i tak zewsząd nękanej ludności…”
  O biskupach: „Stykając się z ludźmi, którzy popełnili zbrodnie i mają ręce splamione krwią niewinnych legalizują te zbrodnie.”
  Tadeusz Żeleński-Boy
  „Kler, który, uporawszy się z ‚heretykami’ położył w dawnej Polsce rękę na wszystkim, przyczynił się do pogrążenia narodu w owej straszliwej ciemnocie, w jakiej tkwiliśmy przez cały wiek siedemnasty i trzy czwarte ośmnastego, wówczas gdy inne narody spełniały największą pracę myśli.” (Dziewice konsystorskie)
  Także w: J. Simmons, 100 najwybitniejszych uczonych wszech czasów, Warszawa 1997
  Lechaim!

 99. Awake
  To zamawiam u ciebie milion ton Bilii. Cena tony makulatury to jest przecież conajmniej 10 złotych, a podobno płacą za nią nawet do 300 złotych! 😉

 100. Tobermory
  Ja mam orientalne (dalekowschodnie) poczucie humoru! 😉

 101. Awake
  1. Masz rację – twój bóg, czyli żydowski JHWH, pochwalał zawsze niewolnictwo, o czym dowodzą n.p. cytaty z Biblii zaprezentowane tu przeze mnie. Stąd też wszelakie formy jahwizmu powinny być zakazane w cywilizowanym świecie.
  2. W komunistycznej utopii to też w zamyśle miała być prawdziwie braterska wspólnota, w której nie byłoby biednych, nie byłoby też uciskania wdów, bezdomnych ani sierot itp. itd.
  3. Piszesz, że niewolnicy mieli być według JHWH traktowani humanitarnie i życzliwie. Ale jak się to ma n.p. do tego, że pozwala on bezkarnie katować oraz wręcz mordować niewolników: „Kto by pobił kijem swego niewolnika lub niewolnicę, (…) A jeśliby pozostali przy życiu jeden czy dwa dni, to nie będzie podlegał karze, gdyż są jego własnością”. Wj 21, 20-21. I ty dalej uważasz, że „JHWH potępia bezlitosne traktowanie ludzi”, że „niewolnictwo istniejące w czasach biblijnych wśród ludu Bożego nie było okrutnym wyzyskiem”? To skąd się n.p. wzieły te powstania niewolników, takie jak n.p. Pierwsze powstanie sycylijskie (136-135 p.n.e.), Drugie powstanie sycylijskie (104-101 p.n.e.) czy też Powstanie Spartakusa (73-71 p.n.e.)?
  4. Prawda jest bowiem taka, że w czasach starożytnych wielu ludzi było pozbawionych wolności osobistej, a więc byli niewolnikami czyli stanowili prywatną własność innych ludzi. Przepisy prawa traktowały ich jak przedmioty, czyli „narzędzia mówiące ludzkim głosem” , z którymi można robić wszystko – nie tylko sprzedać, czy ukarać, ale także bezkarnie zabić. Niewolnictwo istniało we wszystkich krajach starożytnych, jako iż w starożytności prowadzono liczne wojny, a zwycięskie armie wraz z łupami przyprowadzały ze sobą jeńców wojennych i ludność podbitych krajów, którą sprzedawano w niewolę. Chwytaniem ludzi w celu sprzedaży zajmowali się również korsarze. Niewolnikiem było każde dziecko urodzone przez matkę niewolnicę, a zdarzały się też przypadki, że ludzie wolni, nie mogąc spłacić długów popadali w niewolę. Ta wielka rzesza niewolników odgrywała olbrzymią rolę w gospodarce Rzymu.
  Także:
  Roland de Vaux OP „Instytucje Starego Testamentu” (tł. T. Brzegowy) – Położenie niewolników (fragmenty):
  Ściśle mówiąc, niewolnik jest „rzeczą” posiadaną przez jego pana, który go zdobył, kupił za pieniądze lub przejął przez dziedziczenie. Pan używa go zgodnie ze swoją wolą i może go odsprzedać. Starożytne prawa Mezopotamii przewidują, że ma on być naznaczony, jak bydło, przez tatuaż, piętno wypalone rozpalonym żelazem czy tabliczkę przytwierdzoną do ciała. W rzeczywistości nie wszyscy niewolnicy mieli ten znak tożsamości, ale wybijano go przeważnie zbiegom, których udało się złapać, i niewolnikom, których podejrzewano o chęć ucieczki. Rabini pozwolą oznakować niewolnika, aby go zniechęcić do próby ucieczki, ale praktyka nie jest wyraźnie potwierdzona w Starym Testamencie. Jeśli się przebija ucho niewolnika, który zrzeka się wyzwolenia (Wj 21, 6; Pwt 15, 17), to nie jest to piętno, które go karze, ale symbol jego związania z rodziną. Najbliższą analogią jest imię Jahwe wypisane na dłoniach wierzących w Iz 44, 5 dla oznaczenia ich przynależności do Boga, podobnie jak imię Bestii wypisane na jej wyznawcach w Ap 13, 16-17, czy tatuaże w kultach hellenistycznych.
  Jednakże nie zapominano całkowicie o tym, że niewolnik też jest istotą ludzką: istniało prawo o niewolnikach. Kodeks Hammurabiego karał tylko za złe traktowanie niewolników należących do kogoś innego, uważanych za jego własność. Podobnie jest w Wj 21, 32: jeśli jakiś niewolnik został pobodzony przez wołu sąsiada, to właściciel wołu powinien wynagrodzić szkodę panu niewolnika. Jednakże nawet w Mezopotamii niewolnicy mogli się legalnie odwoływać w przypadkach okrutnych niesprawiedliwości, a prawa izraelskie chronią ich jeszcze wyraźniej. Człowiek, który swemu niewolnikowi wybił oko albo złamał mu ząb, powinien jako rekompensatę zwrócić mu wolność (Wj 21, 26-27). Jeśli pan okładał kijem swego niewolnika tak, że go zabił, podlegał karze (Wj 21, 20), ale jeśli niewolnik przeżył dzień albo dwa, pan był uniewinniony, albowiem „to były jego pieniądze” (Wj 21, 21). Uważano, że pan został wystarczająco ukarany przez szkodę, jaką poniósł, ale rozstrzygnięcie to pokazuje, że nawet w Izraelu uważano niewolnika za „rzecz” jego właściciela.
  W Mezopotamii i Rzymie niewolnik mógł gromadzić oszczędności, prowadzić interesy, nawet mógł sam posiadać niewolników. Nie można z całą pewnością powiedzieć, że tak samo było w Izraelu. Bez wątpienia Kpł 25, 49 przewiduje, że niewolnik (izraelski) może siebie wykupić, jeżeli ma na to środki, ale tekst nie precyzuje tego bardziej. Cytuje się jeszcze inne przypadki: sługa, który towarzyszy Saulowi, ma w kieszeni jedną czwartą sykla (1 Sm 9, 8). Gechazi, sługa Elizeusza, wyłudził od Naamana dwa talenty srebra, za które będzie mógł, jak mówi Elizeusz, „kupić ogrody, sady oliwkowe i winnice, drobne i większe bydło, niewolników i niewolnice” (2 Krl 5, 20-26). Siba, zarządca dóbr rodziny Saula, ma dwudziestu niewolników (2 Sm 9, l0). Ale pan zachowuje prawo najwyższe nad dobrami swego niewolnika: 2 Sm 9, 12 precyzuje, że „wszyscy, którzy mieszkali u Siby, byli niewolnikami Meribbaala”. Te przypadki nie są oczywiście rozstrzygające, ponieważ hebrajski nie używa tu słowa ‚ebed, „niewolnik”, ale słowa na’ar, „młody mężczyzna”, potem „sługa, pomocnik”, prawdopodobnie wciąż człowiek wolny, pozostający na służbie u jakiegoś pana.
  Niewolnik był, rzecz jasna, obowiązany do posłuszeństwa i pracy, a mędrcy radzili, by się obchodzić z nim raczej surowo (Prz 29, 19 i 21). O ile stanowczość w traktowaniu niewolnika była czymś naturalnym, to sam interes właściciela doradzał, by się z nim obchodzić także sprawiedliwie i po ludzku (Syr 33, 25-33). Ludzie pobożni dodawali tu jeszcze motywację religijną: Hiob oświadcza, że nie łamał praw swoich sług i służebnic, bo oni tak samo jak on są stworzeniami Bożymi (Hi 31, 13-15).
  Księga Kapłańska zaleca, aby z łagodnością traktować niewolnika pochodzenia hebrajskiego: niech on będzie jak gość i jak robotnik najemny i nie należy nań nakładać robót właściwych niewolnikowi (Kpł 25, 39-40). Rabini komentując ten tekst, zabraniali zadawać mu prace zbyt ciężkie i upokarzające jak obracanie żaren (por. Sdz 16, 21), zdejmowanie obuwia z nóg pana i mycie jego stóp (por. 1 Sm 25, 41). W ten sposób rozjaśniają się pewne teksty Nowego Testamentu: Jan Chrzciciel nie czuje się godny rozwiązać sandały Tego, którego zwiastuje (Mt 3, 11 i paralelne), a więc uważa się za kogoś mniejszego niż niewolnik; Piotr się buntuje, gdy Jezus zamierza mu umyć nogi (J 13, 6-7), gdyż jest to posługa niewolników.
  Lechaim!

 102. kagan
  21 listopada o godz. 21:24

  Awake!
  WYBITNI LUDZIE O BIBLII, RELIGII I KOŚCIELE – PRZYKŁADY

  Wydaje się, że Szanowny Pan nie odróżnia religii i kościoła od Biblii. To przykre u tak światłego człowieka.

  Pisałem już o tym. Spróbuję raz jeszcze. Nawet pobieżna analiza nauk głoszonych przez Jezusa i jego apostołów pozwala nabrać przekonania , że kościoły chrześcijaństwa w ogromnej większości nie miały i nadal nie mają nic wspólnego z chrystianizmem praktykowanym przez pierwszych chrześcijan.

  To co powstało później i istnieje do dzisiaj, to tylko zwykła podróbka. Niestety dali się na nią nabrać nawet „wybitni ludzie”, którzy nie zdobyli się na to, by powiedzieć nominalnemu chrześcijaństwu „sprawdzam”. Chyba zabrakło im czasu albo odwagi. Albo jednego i drugiego.

  Przykłady Urbana , Einsteina , Witkiewicza czy też Ernesta Hemingway’a słabe. Wystarczy poczytać jaką moralnością się odznaczali, żeby darować sobie ich wypowiedzi.

  Pozdrawiam.

 103. Awake
  Kościoły oraz sekty chrześcijańskie oparte są na Biblii, a różnice pomiędzy poszczególnymi sektami operującymi wewnątrz szeroko pojętego Chrześcijaństwa to mnie nie za bardzo interesują. Rozumiem także, że ŚJ nie potępili wyraźnie pochwały niewolnictwa w Biblii, a więc de facto pochwalają oni traktowanie człowieka jak rzeczy. Poza tym, to Urban, Einstein, Witkiewicz czy też Hemingway byli (są) wybitnymi ludźmi i na 100% lepszymi niż ŚJ, jako że nie pochwalali oni niewolnictwa.
  Lechaim!

 104. Tobermory
  Kurcze, fajny ten koncercik na gemshormie!
  A słyszałeś kiedyś trąbitę/trombitę (nie wiem jak się pisze prawidłowo) albo „diabelskie skrzypce”?
  To ostatnie to jest takie „cóś”: na długim drągu, jego końcu jest jakby wiecheć, poniżej bodaj ze trzy struny, może więcej, i jakiś talerz jakby perkusyjny do tego drąga podwieszony. Muzykant uderza drągiem rytmicznie o ziem, wiecheć się chwieje, jednocześnie wali pałką w talerz albo trąca struny. Powiadam ci – prawdziwe cudo na kiju. Towarzyszyło np. wiejskim kapelom weselnym ze skrzypkami, harmonią itp.
  Widziałam kiedyś „w akcji”, a nie tylko w unikatowym muzeum instrumentów ludowych w Szydłowcu niedaleko Radomia.

 105. kagan
  21 listopada o godz. 22:24

  Awake
  „Rozumiem także, że ŚJ nie potępili wyraźnie pochwały niewolnictwa w Biblii, a więc de facto pochwalają oni traktowanie człowieka jak rzeczy”.

  Wydaje się, że nie trudno odróżnić pochwalanie czegoś od tolerowania.
  Biblia nigdzie nie pochwala niewolnictwa. Zawiera natomiast przepisy zachęcające do traktowania takich osób humanitarnie i życzliwie. Jeśli ktoś nie chce tego dostrzec, to trudno.
  Jezus nie przyszedł zburzyć istniejącego porządku społecznego. Nauczał o Królestwie Bożym, które w przyszłości rozwiąże wszystkie problemy.

  Miłosierny Bóg zrobił co mógł, teraz trzeba wezwać fachowca.
  (żeby pomógł zrozumieć).

  Pozdrawiam.

 106. Awake
  Tolerowanie takiego okropieństwa, jakim jest przecież niewolnictwo, świadczy tylko o tym, że ŚJ są sektą wyzbytą jakiejkolwiek moralności.
  Biblia zaś wyraźnie pochwala niewolnictwo, traktując je jako naturalną kolej rzeczy, a to, że później na siłę dopisano do niej fragmenty zachęcające do traktowania niewolników humanitarnie i życzliwie jest tylko najlepszym dowodem na to, że Biblia wyraźnie pochwala ten nieludzki ustrój, jaki jest przecież niewolnictwo, że traktuje ona ludzi jak przedmioty.
  Zaprawdę, trzeba być nie lada zboczeńcem-sadystą, aby traktować te starożydowskie księgi zawierające pochwałę niewolnictwa oraz sadyzmu za „pismo święte”.
  I zgoda – Jezus nie przyszedł po to, aby zburzyć, istniejący wówczas w Palestynie, ten nieludzki, sadystyczny wręcz porządek społeczny oparty na niewolnictwie – on przecież ten zboczony porządek popierał, jako że sam był przecież zboczeńcem: wariatem, który ubzdurał sobie, że jest synem boga. „Nauczał” więc on o nieistniejącym przecież „Królestwie Bożym”, które w przyszłości cudownie rozwiąże wszystkie problemy, a tym samym był on użytecznym idiotą na służbie właścicieli niewolników. Tak więc tylko zboczeniec taki jak ty może tego Jezusa uważać za swego idola. 🙁
  I na koniec – coś cienki jest ten twój bożek, skoro potrzebuje on śmiertelnika aby poprawił po nim to, co ów bożek zwyczajnie spartolił!
  Lechaim!

 107. kagan
  21 listopada o godz. 23:09

  „Tolerowanie takiego okropieństwa, jakim jest przecież niewolnictwo, świadczy tylko o tym, że ŚJ są sektą wyzbytą jakiejkolwiek moralności”.
  „Tak więc tylko zboczeniec taki jak ty może tego Jezusa uważać za swego idola”.

  Stara śpiewka. Gdy brakuje argumentów zaczyna się krytyka.

  Szanowny Pan zapewne, żyjąc w Judei w I wieku, odważnie przeciwstawiłby się istniejącemu porządkowi społecznemu „opartemu na niewolnictwie”. I oczywiście Szanowny Pan zburzyłby ten porządek a sam przeszedł do historii jako wielki rewolucjonista.
  Gratuluję odwagi !

  Można by jeszcze coś zrobić. Wciąż istnieje trochę systemów społecznych w których funkcjonuje niewolnictwo.
  Własny przykład jest lepszy niż długi wykład.

  Pozdrawiam.

 108. Awake
  1. To jest krytyka oparta na faktach, takich jak właśnie cytowana przez mnie pochwała niewolnictwa w „świętych księgach” twej zboczonej parażydowskiej sekty.
  2. Jeśli wszechmocny JHWH byłby rzeczywiście mną oraz za mną i ze mną, to bym się wtedy odważył na wszystko.
  3. To, że wciąż istnieją systemy społeczne w których funkcjonuje niewolnictwo, jest zaś najlepszym dowodem na nieistnienie boga. Niestety, ale ja nie jestem JHWH ani nawet jego synem, aby ten chory porządek rzeczy w tym także współczesne niewolnictwo samemu zburzyć, choć wciąż do tego nawołuje tak jak mogę i tam, gdzie mogę – niestety, ale wbrew wszechobecnej cenzurze. 🙁
  4. Widzę, że ŚJ są przyzwyczajeni do tego, że powszechnie uważa się ich za pomylonych zboczeńców, ale to chyba znaczy, że są wśród nich głównie masochiści z raczej niskim IQ.
  Lechaim

 109. Mag,
  poszukałem i znalazłem wirtuoza 😉

 110. A tych dwóch znam osobiście.
  Fujara pasterska jest ze Słowacji, podobnie jak trombita, także znana w polskich Tatrach i w ogóle Karpatach.

 111. kagan
  21 listopada o godz. 23:37

  Awake

  1.” Widzę, że ŚJ są przyzwyczajeni do tego, że powszechnie uważa się ich za pomylonych zboczeńców, ale to chyba znaczy, że są wśród nich głównie masochiści z raczej niskim IQ”.

  To dość popularny pogląd, że osoby religijne nie grzeszą inteligencją.

  Ja jednak jestem przekonany, iż człowiek prawdziwie inteligentny, wbrew obiegowym opiniom, to ktoś, kto przede wszystkim potrafi się ujmująco zachować w każdych okolicznościach. Nie rani drugiego człowieka ani swoim czynem ani słowem. Jest wyrozumiały i cierpliwie zachęca innych własnym przykładem.

  Biblia, bardzo pomaga w robieniu postępów pod tym względem.
  Zachęca bowiem: ” Dlatego wszystko, co chcecie, żeby ludzie wam czynili, wy też im podobnie czyńcie” (Mateusza 7:12).

  2.” To, że wciąż istnieją systemy społeczne w których funkcjonuje niewolnictwo, jest zaś najlepszym dowodem na nieistnienie boga”.

  Bóg położy kres niewolnictwu w wyznaczonym przez Siebie czasie. A ci, którzy doświadczyli nieludzkiego traktowania, doznają wtedy trwałego pokrzepienia. Jego Słowo zapewnia: „Ustalił bowiem dzień, w którym zamierza w prawości sądzić zamieszkaną ziemię” (Dzieje 17:31).

  „Nastąpi zmartwychwstanie, zarówno prawych jak i nieprawych”(Dzieje 24:15).
  „Bo oto stwarzam nowe niebiosa i nową ziemię; i nie będzie się w umyśle wspominać rzeczy dawniejszych ani nie przyjdą one do serca”(Izajasza 65:17).

  Królestwo Boże naprawi wszystkie szkody wyrządzone przez człowieka.

  Pozdrawiam.

 112. kagan
  21 listopada o godz. 23:37

  Awake
  „To jest krytyka oparta na faktach, takich jak właśnie cytowana przez mnie pochwała niewolnictwa w „świętych księgach” twej zboczonej parażydowskiej sekty”.

  Biblia absolutnie nie pochwala jakiejkolwiek formy ciemiężenia ludzi. Przeciwnie — mówiąc, że wszyscy jesteśmy sobie równi, uczy wzajemnego szacunku (Dzieje 10:34, 35). Nawołuje do traktowania bliźnich tak, jak sami byśmy chcieli być traktowani, oraz pokornego uważania innych za wyższych od nas, niezależnie od ich pozycji społecznej (Łukasza 6:31; Filipian 2:3).
  Tych zasad z pewnością nie da się pogodzić z wyzyskiem niewolników, który w ostatnich wiekach w wielu krajach przybierał tak drastyczne formy.
  Pozdrawiam.

 113. Tomermbory
  To ci zazdroszczę, że „tych dwóch znasz osobiście”.
  Być może mam swoistego fioła na punkcie właśnie, nazwijmy to, ludowej muzyki.
  Równie dobrze może to być murzyński gospel, jak i marudne zawodzenie kobitek na Kujawach albo w Świętokrzyskiem, góralskie śpiewy tzw. białym głosem, peruwiańskie, szkockie i bóg wie jakie jeszcze, z udziałem stosownych instrumentów.
  Przecież stąd się bierze cała Wielka Muzyka Mistrzów, choćby Chopina czy Szymanowskiego, pozostając tylko przy „naszym podwórku”.
  No, tośmy nieźle odlecieli od zasadniczego tematu, zadanego przez Gospodarza. Nawet już nie pamiętam, jaki był. Ten temat.

 114. @kaganek
  „Akurat ja jestem dość częstym gościem w Katarze i ZEA, choć nie za bardzo podoba mi się to, że kobiety chodzą tam w workach a alkohol jest tam drogi i trudno dostępny.”
  Czyli mialem racje – jezdzisz tam na szkolenia i jeste dodatkowo hipokryta, psem niewiernym. Koniec dyskusji Psie.

 115. Kagan!
  Lekceważenie Biblii przez ciebie jest dowodem na twoje nieuctwo.
  Nie jestem ŚJ.
  Nie mam zamiaru tego stowarzyszenia popierać.

 116. Aton
  Matko moja, i ten kaganek się chwali, że bywa w Katarze?!
  Czyli niechybnie szeikom się wysługuje i jeszcze narzeka, że musi pokątnie spijać tam alkohole i pokątnie tenteges tamtejsze panienki.
  Himalaje hipokryzji, jak mówił jakiś klasyk.

 117. Mag
  Bywam nie tylko w Katarze – bywam także nad Odrą! Ale nad Odrą nie ma szejków, choć można tam, n.p. we Frankfurcie nad Odrą, zamówić w barze „Wodka Martini – SZEJKen not strired”. W Katrze zaś to szejkowie mnie obsługują – oczywiście nie katarscy ale z pobliskich biedniejszych szejkanatów Bliskiego Wschodu. 😉
  Zauważam też u ciebie, Droga Mag, Rów mariański głupoty… 🙁
  Lechaim!
  PS: Znów stałaś się pruderyjna – czyżbyś wstąpiła do jakiejś sekty protestanckiej, n.p. do tak obecnych na tym blogu Jehowitów?

 118. Wacław
  To do jakiej sekty należysz, skoro tak wysoko cenisz sobie ten „koszerny” zbiór prymitywnych przesądów, guseł i zabobonów pewnego bardzo zacofanego plemienia azjatyckiego?
  Lechaim!

 119. Aton
  Mam tam po prostu „stop overs” i tyle. A tylko wyznawcy religii są jak psy chodzące za swym właścicielem w nadziei, że rzuci on im ochłap ze swego stołu… 🙁
  Lechaim!

 120. Kagan!
  Wszystkie twoje cytaty, dowody są słuszne, nawet bardzo.
  Musimy pamiętać, że przy Biblii grzebali różni agenci.
  Od Biblii należy odsunąć wszystkie religie, stowarzyszenia,wiary w cokolwiek.
  To jest pole działania dla nauki, może dla teologów
  Z Biblią jest podobnie jak z naszymi ostatnimi wyborami,
  domyślamy się, że ktoś w nich grzebał, tylko nie wiemy
  kto, z czyjej inspiracji, w jakim celu, jaki był zamierzony cel.

  PS odnośnie wyborów. Narzędzia manipulacji wymknęły się z pod kontroli,
  manipulatorom powiedzmy, przegięli. Aż „ciemny lud” zorientował się,
  że „cóś” tu jest nie w porządku.
  I mamy skandalik, aferkę, blamaż………..

 121. Kagan
  A co to takiego „rów mariański głupoty”?
  Z rozmitych przysłowiowych/literackich rowów to mi się kojarzą jedynie „okopy świętej trójcy”.
  Pruderyjna nigdy nie byłam, ani nie jestem. Wprost przeciwnie. Śmieszą mnie tylko panie i panowie, którzy grzeszą po cichu na boczku, a okrutnie walczą o moralną, zdrową rodzinę.

 122. Awake!
  Biblia jest jedną wielką pochwałą zniewolenia człowieka: zarówno duchowego, czyli przez religię, jak też i fizycznego (materialnego), czyli jest ona pochwałą niewolnictwa. Zaprezentowałem ci dokładne cytaty z jej ksiąg, a ty wciąż udajesz, że ich nie widzisz. No cóż – wiara jest przeciwieństwem rozumu, a więc nic dziwnego, że od ludzi wierzących trudno jest oczekiwać racjonalnych zachowań. 🙁
  Poza tym, to właśnie Biblia była używana w brytyjskich, francuskich czy też belgijskich koloniach oraz, last but not least, w Stanach Zjednoczonych, a szczególnie zaś na ich południu, do nie tylko usprawiedliwienia, ale wręcz do gloryfikacji niewolnictwa. Stąd tez uważam, że powinna być ona traktowana tak jak inne „dzieła” nawołujące do upodlenia innych ludzi, czyli n.p. „Mein Kampf” Hitlera. 🙁
  Lechaim!

 123. Kagan
  Moja żona twierdzi, że należę do sekty Kwaśniewskiego tego z Ciechocinka.
  koło Torunia . Ta sekta zajmuje się optymalnym żywieniem człowieka,
  przyjaznym dla zdrowia, zdrowej czynności umysłu także.
  Innych sekt nie znam.
  To znaczy znam, ale nie ma z nimi nic wspólnego.
  Szczególnie z sektą Kwaśniewskiego mieszkającego w Warszawie.
  nie mam nic wspólnego.

 124. Mag
  Ten cały „Rów Mariański głupoty” to jest tylko figura stylistyczna – jak by ci tu wytłumaczyć – coś w rodzaju metafory (przenośni). Okopy to zaś nie są tylko rowy – widać, że w wojsku nie służyłaś…
  A pruderyjna to mocno jesteś, np. tzw. panienki to się nie „tentego”, a tylko zwyczajnie, na ludowo, pieprzy, pierdoli, jebie itp. itd. używając zwięzłej, wojskowej terminologii! 😉
  Lechaim! 🙂

 125. Wacław
  1. Ja nikomu nie zabraniam być sekciarzem, a tylko uprzedzam, że mam sporo satysfakcji, udowadniając, punkt po punkcie, owym sekciarzom ich głupotę.
  2. Jeśli ktoś uważa Biblię za „słowo boże”, to znaczy, że musi ją czytać dokładnie tak jak ona została napisana, czyli dosłownie. A jeśli uznamy, tak jak ty i ja, że przy Biblii grzebali różni agenci, to znaczy, że nie wiemy, co jest w niej owym oryginalnym „słowem bożym”, a co jest jedynie tylko późniejszymi, ludzkimi dopiskami. W takiej sytuacji jedynie racjonalnym rozwiązaniem jest odrzucenie całości owej Biblii, skoro nie wiemy, co w niej jest prawdą, a co tylko zwyczajnym fałszem.
  Zgoda więc, że od Biblii należy odsunąć wszelakie religie, stowarzyszenia wiary w cokolwiek, że jest ona polem do działania tylko dla nauki, a więc na pewno nie dla teologów, a tylko dla historyków, socjologów a przede wszystkim dla religioznawców.
  I zgoda że z Biblią jest podobnie jak z naszymi ostatnimi wyborami: domyślamy się, że ktoś w nich grzebał, tylko że nie wiemy dokładnie kto je fałszował, z czyjej inspiracji, w jakim celu i jaki dokładnie był zamierzony cel tego wyborczego fałszerstwa. A więc zgoda: narzędzia manipulacji wymknęły się manipulantom z PO spod kontroli, a więc manipulatorom z rządu i urzędu prezydenta powiedzmy wreszcie jasno, że oni przegięli pałę, a więc muszą oni odejść, jako że nawet ów, tak przez nich przecież pogardzany „ciemny lud” zorientował się już, że “cóś” tu jest nie w porządku. Mamy więc poważny skandal, sporą aferę oraz generalny blamaż tych naszych, pożal się nieistniejący bożę, „elyt” z Komorowskim, Kopaczową oraz Zdradkiem Sikorskim na czele. 🙁
  Lechaim!

 126. Mag
  Zdrowa rodzina potrzebuje czasem „skoku w bok”. Polecam film „Up in the Air” z G. Clooney w roli głównej!
  Lechaim!

 127. kagan
  Ani niby dlaczego miałam odbywać regularną służbę wojskową jako kobieta?
  W liceum było tzw. „przysposobienie wojskowe” (bez względu na płeć) w ramach którego wygrałam zresztą międzyszkolne zawody w strzelaniu z KBKS. Na studiach na UW były jakieś zajęcia niby wojskowe dla dziewczyn, na które przychodzili też chłopacy z kategorią D, którzy „nie nadawali” się nawet do Studium Wojskowego dla studentów. Pamiętam, że graliśmy namiętnie w okręty (na tych zajęciach.).
  Mam raczej język niewyparzony, jak na damę, ale używam go
  prywatnie, wśród znajomych. Nie na blogach czy w miejscach publicznych i nie ma to nic wspólnego z pruderią, ale raczej z szacunkiem dla tych co niekoniecznie lubią, gdy ktoś przy nich „brzydkie wyrazy powtarza po wiele razy”, cytuję za Boyem-Żeleńskim, który bynajmniej pruderyjny nie był.

 128. Awake
  Wyjaśnij mi łaskawie, jak to jest, że wszechobecny, wszystkowiedzący oraz wszechmogący (wszechmocny) bóg toleruje wciąż niewolnictwo? Wynika z tego, że albo niewolnictwo jest owemu bogu miłe, albo też ze owego boga nie ma. Tertium non datur, jak to mawiali starożytni…
  PS: ja ci też mogę obiecać, ze jeśli ty mi dasz teraz milion złotych, to po twojej śmierci, mój boski bankier w niebie, będzie ci przez całą nieskończoność wypłacać dziennie po owym milionie. Zgadzasz się na taki interes? Jeśli nie, to znaczy, że twoja wiara jest tylko iluzją…
  Lechaim!

 129. Mag
  Żydówki ją odbywają i podobno bardzo sobie ją chwalą – nie widzę wiec powodu, aby Polki miały być gorsze pod tym względem!
  Boy zaś żył w innych, znacznie bardziej pruderyjnych czasach!
  Lechaim!

 130. kagan
  22 listopada o godz. 12:46
  ==================================
  Jan Kwaśniewski, lekarz medycyny, tak pisze o Biblii:”Największym dziełem umysłu ludzkiego jest Biblia. W niej zawarte jest głęboka mądrość, której niestety ludzie nie potrafią zrozumieć. Obecnie wiemy, ze wszystkie ważne i mądre obserwacje zapisane w Biblii do czasów Abrahama są pochodzenia sumeryjskiego. Abraham wraz z grupą swych zwolenników wyszedł z sumeryjskiego Ur przed ponad
  4 tysiącami lat…..” i w innym miejscu…

  „Autorami Biblii byli kapłani wyhodowani przez Mojżesza i jego następców.
  Nie było w pisanej historii ludzkości człowieka, który zgromadziłby wiedzę równą Mojżeszowi. Zgłębił on wiedzę kapłanów egipskich, następnie będąc zięciem wodza i kapłana pasterskiego plemienia Medianitów, umiał skorzystać z mądrości przechowywanej przez kapłanów tego plemienia…..”

  „”W czasach Mojżesza” : prawo do spożywania tłuszczu było zarezerwowane tylko dla kapłanów ich rodzin.” Do końca dni waszych, we wszystkich plemionach waszych, żadnej tłustości jeść nie będziecie. Bo wszystka tłustość jest Pańska”. Czytaj – kapłańska. ” Powiedz synom Izraelskim, rzecz: żadnej tłustości z wołu, ani z owiec, ani z kozy nie będziesz jadł”. Kapłani mieli monopol na spożywanie tłuszczu i podrobów, mieli monopol na zabijanie zwierząt ofiarnych. Śmiercią był karany, kto zabił zwierzę poza obszarem, nie pod nadzorem kapłana, kto spożywał podroby i tłuszcz, a nie był członkiem rodziny kapłana”

  Dzisiaj powiedzielibyśmy – urzędnika, przysyłającego do rolnika lekarza, żeby
  „zbadał” mięso, dla „picu” przynosi nawet mikroskop, sam widziałem, przy
  okazji , zwyczajowo drapnie co ciekawszy, smakowitszy kąsek w podarunku.
  Dla walki z pasożytami, niby. Konsument wieprzowiny, nie jest w ciemię bity, wie, że bezpieczniej jest mięso poddać obróbce termicznej.

  Kagan! Nic się nie zmieniło, od prawie 3000 lat. Te tłuszczowe zakazy tak mocno utrwaliły się w świadomości „ludu bożego”, że przestrzega tego do dzisiaj.
  Ten żydowski przekaz przejęło chrześcijaństwo, gnębiło wyznawców bezlitośnie,
  łącznie z karą śmierci.
  Były takie okresy w historii, że co drugi dzień był dniem postnym, i to jeszcze niedawno.
  Kapłanom chrześcijańskim też pasował obyczaj żydowski, bo robił z owieczek baranków, niewolników, mocnych uległością.
  Wyznawcy Lutra ten tłuszczowy zakaz odrzucili, podobno z tego powodu mają lepiej w głowach poukładane.

  Biblii jako źródła „słowa” nie powinniśmy odrzucać. Lepszego nie posiadamy.

 131. Wacław
  A czy ja komuś zabraniam zachwycania się Biblią? Tak samo jak nikomu nie zabraniam zachwycania się pamiętnikami Markiza de Sade.
  Poza tym, to Mojżesz był czarownikiem z bajki, wcale nie największym z tych bajkowych czarowników.
  A „wyznawcy” Lutra są znani z tego, że nie tak dawno temu złupili oni Polskę, Rosję, Ukrainę i Białoruś… Lektura Biblii jest więc wybitnie szkodliwa!
  Lechaim!

 132. Publiczne używanie „zwięzłej wojskowej terminologii” jest nie tylko brakiem kultury, ale w kaganowym wydaniu też rodzajem werbalnego ekshibicjonizmu, publiczną masturbacją wulgaryzmami w nadziei na pisk zgorszonych panienek. Typowe dla starszych wiekiem impotentów.
  Widziałem w życiu już paru ekshibicjonistów rozchylających znienacka poły płaszcza przed nieletnimi dziewczynkami i samotnie idącymi kobietami.
  Żaden nie miał erekcji.

 133. Kagan!
  Grzeszysz przeciwko obyczajowi, wiedzy, historii…
  Nawet, jeżeli nie ma dowodu materialnego na istnienie Mojżesza.
  To mnie wystarczy domysł, że taki człowiek mógł być w omawianych czasach,
  z dużym prawdopodobieństwem, a gdyby go nie było, to należałoby
  go wymyślić.
  Jańcia weź w obroty kagana.
  Kagan! Ty chyba tłuszczem nie „zakanszasz”, nie mówiąc o białku?
  O wiele ważniejsze jest to, co się działo z człowiekiem przed Mojżeszem.
  Nie wiele wiemy o tych po potopowych czasach,po katastrofie z przed
  11 tyś. lat,poza kilkoma piramidami, kilku zabytkami.. przed 6000 laty mamy dziurę historyczną. Biblia jest jednym z ważniejszych źródeł, jeszcze
  do zbadania.

 134. kagan
  22 listopada o godz. 15.52

  „A “wyznawcy” Lutra są znani z tego, że nie tak dawno temu złupili oni Polskę, Rosję, Ukrainę i Białoruś… Lektura Biblii jest więc wybitnie szkodliwa”.

  Czy Szanowny Pan potrafi uzasadnić tę Swoją nowatorską opinię ? Skąd wiadomo, że owi „wyznawcy” Lutra robili to co robili, pod wpływem lektury Biblii ?

  O ludziach, którzy naprawdę wnikliwie analizowali przesłanie zawarte w Biblii, a potem zgodnie z nim żyli, pewien historyk napisał:

  „Ze starannego przeglądu wszystkich dostępnych informacji wynika, że do czasów Marka Aureliusza [cesarz rzymski od 161 do 180 n.e.] żaden chrześcijanin nie został żołnierzem; żaden też żołnierz, gdy stał się chrześcijaninem, nie pozostawał w służbie wojskowej” (E. W. Barnes, The Rise of Christianity, Londyn 1947, s. 333).

  Jezus z Nazaretu nigdy nie zachęcał do używania przemocy w celu rozwiązywania jakichkolwiek problemów. To co robiło i nadal robi nominalne chrześcijaństwo, jest odstępstwem od jego nauki. Zda ono z tego sprawę:
  ” Bo z powodu wina gniewu jej rozpusty wszystkie narody padły ofiarą i królowie ziemi dopuszczali się z nią rozpusty, a wędrowni kupcy ziemscy wzbogacili się przez moc jej bezwstydnego zbytku. I usłyszałem inny głos z nieba, mówiący: „Wyjdźcie z niej, mój ludu, jeżeli nie chcecie mieć z nią udziału w jej grzechach i jeżeli nie chcecie otrzymać części jej plag. Bo grzechy jej narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jej niesprawiedliwe uczynki”.(Objawienie 18:3-5).

  Uważam , że osoby ceniące Pańskie spostrzeżenia , odniosłyby z nich rzeczywisty pożytek , gdyby publikowane treści były wolne od fałszywych poglądów. Chociaż mogą być one szeroko rozpowszechnione to jednak jak powiedział prezydent Franklin D. Roosevelt : „Powtarzanie kłamstwa nie sprawi , że stanie się ono prawdą”.

  Pozdrawiam.

 135. Tobermory
  A jaki ma sens PRYWATNE używanie owej „zwięzłej wojskowej terminologii”? Obawiam się, że ty się masturbujesz czytając te „zwięzłe wojskowe słowa” i tylko udajesz swe zgorszenie, stary zboczku… 🙁
  PS: Czyżbyś cierpiał na eiaculatio praecox? Ale nie martw się – to zaburzenie jest dość powszechne, dotyczy około 1/3 aktywnych seksualnie mężczyzn, w tym 37% Polaków według raportu seksualności Polaków opublikowanego przez prof. Lwa-Starowicza w latach 2002 i 2005.
  W piśmiennictwie można spotkać następujące przyczyny wytrysku przedwczesnego:
  – narcyzm, negatywne nastawienie do kobiet,
  – negatywne doświadczenia podczas inicjacji seksualnej,
  – lęk zadaniowy,
  – zbyt rzadkie współżycie,
  – nieświadomość, że wytryski są zbyt wczesne,
  – duża łatwość podniecania się,
  – duża czułość żołędzi prącia,
  – zaburzenia neurologiczne,
  – infekcje dróg moczowych oraz
  – uwarunkowania masturbacyjne
  Które z nich dotyczy Ciebie?

 136. Nasładzaj się, kagan, nasładzaj, tyle ci pozostało.
  To nie ja podniecam się wymianą zdań z jańcią.
  Aktywni i spełnieni zawodowo i seksualnie ludzie nie mają potrzeby epatowania obcych swoimi obsesjami.

 137. Mag,
  znalazłem fantastyczne trombity 🙂

 138. Wacław
  A czy ja ci bronię wierzyć w istnienie Mojżesza? Biblia jest zaś tak samo zerowo-wiarygodnym źródłem historycznym jak są nimi każde inne zbiory legend z religijnym zabarwieniem.
  Lechaim!

 139. Tobermory
  Widzę, że złapałeś przynętę! 😉

 140. Awake!
  Niemcy, w większości przecież protestanci, naczytali się sporo Biblii, a więc także legend o „Narodzie Wybranym”, o korzyściach płynących z łupieży i gwałtów, a więc zechciało im się łupić i gwałcić na wzór Starożytnych Hebrajczyków. Nic więc w tym dziwnego, że ci arcychrześcijańscy Niemcy zaatakowali Polskę w roku 1939 mając na swych klamrach jakże bardzo chrześcijańskie motto „Bóg z nami” („Gott mit uns”) oraz chrześcijańskie krzyże na swych czołgach i samolotach (na tych ostatnich tzw. czarne krzyże belkowe czyli die Balkenkreuze).
  I czy ty naprawdę wierzysz, że aż do czasów Marka Aureliusza (161 do 180 n.e.) to żaden chrześcijanin nie został żołnierzem oraz że żaden też żołnierz, gdy stał się chrześcijaninem, nie pozostawał dłużej w służbie wojskowej? Masz na to jakieś dowody poza chrześcijańską propagandą? Jakieś konkretne przypadki chrześcijan porzucających służbę wojskową w owych czasach?
  Przecież chrześcijaństwo od setek lat opiera swą propagandę na zasadzie tak celnie sformułowanej przez dra Goebbelsa, czyli „kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą” (dokładniej: „kłamstwo musi być powtórzone tylko tysiąc razy aby stało się prawdą” – „eine Lüge muss nur tausend Mal wiederholt werden, dann wird sie zur Wahrheit).
  Jezus zaś wyraźnie powiedział, że „Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął (…) Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej (Łukasz 12, 49-53) oraz „I rzekł do nich: Czy brak wam było czego, kiedy was posyłałem bez trzosa, bez torby i bez sandałów? Oni odpowiedzieli: Niczego. Lecz teraz – mówił dalej – kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz! Albowiem powiadam wam: to, co jest napisane, musi się spełnić na Mnie: Zaliczony został do złoczyńców. To bowiem, co się do Mnie odnosi, dochodzi kresu. Oni rzekli: Panie, tu są dwa miecze. Odpowiedział im: Wystarczy.” (Łukasz 22, 25-38) a także: „Królestwo Boże doznaje gwałtu i gwałtownicy je zdobywają” (Mateusz 11,11-15).
  A na koniec:”… jestem człowiekiem surowym: chcę brać, gdzie nie położyłem, i żąć, gdziem nie posiał. Czemu więc nie dałeś moich pieniędzy do banku? A ja po powrocie byłbym je z zyskiem odebrał. Do obecnych zaś rzekł: odbierzcie mu minę i dajcie temu, który ma dziesięć min. Odpowiedzieli mu: Panie, ma już dziesięć min. Powiadam wam: Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach. Po tych słowach ruszył na przedzie, zdążając do Jerozolimy.” ( Łukasz 19:22-28).
  Oto słowo pańskie…
  Wystarczy?

 141. Awake!
  OKRUCIEŃSTWO I PRZEMOC W BIBLII
  – Kobieto! Jeśli twój mąż odda cię grupie rozochoconych mężczyzn, by dokonali na tobie całonocnego gwałtu zbiorowego i masz jedynie siłę, by się doczołgać na próg domu, uważaj. Twój mąż może uznać, że dokonano na tobie tak straszliwej zbrodni, że poćwiartuje cię żywcem na 12 części i roześle je po całym kraju. Sdz 19, 25-29
  – Synowie Jakuba wymordowują wszystkich mężczyzn w mieście. Rabują cały majątek, uprowadzają w niewolę wszystkie kobiety i dzieci. Rdz 34, 25-31
  – Tak mówi Pan, Bóg Izraela: „Każdy z was niech przypasze miecz do boku. Przejdźcie tam i z powrotem od jednej bramy w obozie do drugiej i zabijajcie: kto swego brata, kto swego przyjaciela, kto swego krewnego”. Synowie Lewiego uczynili według rozkazu Mojżesza, i zabito w tym dniu około trzech tysięcy mężów. Wj 32, 27-28
  – Mojżesz się dziwi: „Jak mogliście zachować przy życiu wszystkie kobiety? (…) Zabijecie więc spośród dzieci wszystkich chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną.” Lb 31, 15-18
  – „Gdy Pan, Bóg twój, wprowadzi cię do ziemi, do której idziesz, aby ją posiąść, usunie liczne narody przed tobą: Chetytów, Girgaszytów, Amorytów, Kananejczyków, Peryzzytów, Chiwwitów i Jebusytów (sic): siedem narodów liczniejszych i potężniejszych od ciebie. Pan, Bóg twój, odda je tobie, a ty je wytępisz, obłożysz je klątwą, nie zawrzesz z nimi przymierza i nie okażesz im litości.” Pwt 7, 1
  – „Skoro ci je Pan, Bóg twój, odda w ręce – wszystkich mężczyzn wytniesz ostrzem miecza. Tylko kobiety, dzieci, trzody i wszystko, co jest w mieście, cały łup zabierzesz i będziesz korzystał z łupu twoich wrogów, których ci dał Pan, Bóg twój (…) w miastach należących do narodów, które ci daje Pan, twój Bóg, jako dziedzictwo, niczego nie zostawisz przy życiu.” Pwt 20, 13-16
  – Syn Dawida – Amnon, gwałci własną siostrę, Tamar. Inny syn Dawida, Absalom następnie go za to zabija. 2 Sm 13, 1-29
  – Ta oto kobieta powiedziała mi: „Daj twojego syna, a zjemy go dzisiaj, mojego zaś syna zjemy jutro”. Ugotowałyśmy więc mojego syna i zjadłyśmy go. Dnia następnego powiedziałam do niej: „Daj twego syna, żebyśmy go zjadły”, lecz ona ukryła swojego syna. 2 Krl 6, 28-29
  – „Idźcie za nim po mieście i zabijajcie! Niech oczy wasze nie znają współczucia ni litości! Starca, młodzieńca, pannę, niemowlę i kobietę wybijajcie do szczętu!” Ez 9, 5-6
  – „Szczęśliwy, kto schwyci i rozbije o skałę twoje dzieci.” Ps 137, 9
  – „Każdy odszukany będzie przebity, każdy złapany polegnie od miecza. Dzieci ich będą roztrzaskane w ich oczach, ich domy będą splądrowane, a żony – zgwałcone. Oto Ja pobudzam przeciw nim Medów (…) Wszyscy chłopcy będą roztrzaskani, dziewczynki zmiażdżone. Nad noworodkami się nie ulitują, ich oko nie przepuści także niemowlętom.” Iz 13, 15
  (http://biblia.pismo-swiete.pl/przemoc.html)
  Czy ty czytasz te fragmenty Pisma swym dzieciom na dobranoc? Jeśli nie, to znaczy że cenzurujesz Słowo Pana! Chyba wiesz, co ci za to grozi na „tamtym świecie”?

 142. @kagan
  22 listopada o godz. 18:51
  =========================

  Ciężko mi to przechodzi przez klawiaturę, ale muszę się zgodzić z tobą. Szkoda, że tak rzadko piszesz sensownie.

 143. kagan
  Na szczęście nie mieszkam w Izraelu, nie jestem Żydówką i nie mam takich dylematów. Ale rozumiem tamtejsze kobitki i serdecznie im „współodczuwam”.
  Tylko co ta ma do rzeczy?
  A czasy od czasów Boya, przynajmniej w Polsce obecnej – wbrew pozorom – niewiele się zmieniły. Mamy czarnych „naszych okupantów”, odkąd padł PRL i każda partia zaczęła się podlizywać kościołowi, nawet byłe „komuchy”. Zupełnie serio państwowi funkcjonariusze, np. do niedawna, na szczęście, wiceminister sprawiedliwości głosi nadrzędność „prawa bożego” nad stanowionym w państwie jakoby – wedle konstytucji – neutralnym światopoglądowo. Profesor dr ginekolog, neofita (a tacy są najgorsi) dziś bezwzględny antyaborter odmawia zgodnej z prawem polskim (!) pomocy

 144. Rafał Kochan
  Lepiej się zgadzać choćby tylko trochę niż wcale.

 145. Mag
  Jak możesz tak pisać? Czyżbyś była antysemitką? A fe… 😉
  Niemniej za Boya podobna ciemnota jak w Polsce była też wokół Polski, a dziś już tak nie jest!
  Lechaim!

 146. Tobermory
  Piękne dzięki za trombity! Ostatnio słuchałam i oglądałam na żywo… 30 lat temu na Festiwalu Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie (koło Zamościa) albo na Festiwalu Kolbergowskim gdzieś w Kieleckiem. Służbowo niejako, „będąc młodą dziennikarką”.

 147. Tobermory
  22 listopada o godz. 17:47

  Karmisz pojeba, a potem się dziwujesz.

 148. Kagan
  Twoje czytanie,cytowanie, i interpretacja dosłowna Biblii jest pozbawione sensu.
  Wynika to , chociażby z tego co pisze nasza badaczka , pani profesor Anna Świderkówna.
  Mam przed sobą jej popularną książkę „Biblia a człowiek współczesny”.
  Inne źródła mogą to tylko potwierdzić. Tak sądzę.
  Kagan, nie siej nam niepotrzebnego spustoszenia w głowach.

  Mamy bieżące problemy, najpierw wyborcze; nasi profesorowie,
  z najwyższej półki nie mogą sobie z tym poradzić. Wszyscy mają dylemat,
  czy zamieść temat pod dywan, czy iść na rozwiązanie radykalne typu nowe wybory do sejmików.
  Z drugiej strony ukazało się oświadczenie Ławrowa, który daje do zrozumienia,
  że Rosji na współpracy gospodarczej z Zachodem nie zależy, że te stosunki
  gospodarcze już nie wrócą do stanu , który były. W telewizji, nasi politycy, komentatorzy, bagatelizują, to oświadczenie , czy słusznie?
  Odbieram to oświadczenie jako ultimatum, ostrzeżenie dla zachodu.

 149. kagan
  22 listopada o godz. 19:04

  „OKRUCIEŃSTWO I PRZEMOC W BIBLII”

  1. Przykłady opisane w Rodzaju 34:25-31, Sędziów 19:25-29, 2 Samuela 13:1-29, 2 Królów 6:28,29 oraz wiele innych, to relacje dotyczące ohydnych postępków, których dopuszczali się ludzie. Także ci, którzy twierdzili, że służą Bogu. NIGDZIE W BIBLII NIE JEST POWIEDZIANE, ŻE BÓG POCHWALAŁ TAKIE ZACHOWANIE. Przeciwnie, na przykład w Psalmie 11:5 powiedziano o Nim: „Miłującego przemoc jego dusza nienawidzi”.

  To, że takie okrutne praktyki opisano w Biblii i zachowano do naszych czasów, moim zdaniem, przemawia na korzyść tej księgi, ponieważ świadczy o szczerości jej pisarzy.

  2. Inaczej ma się sprawa z opisami krwawych podbojów oraz wojen prowadzonych przez Izraelitów na polecenie i pod kierownictwem samego Boga. W tej kwestii kluczowe znaczenie ma znalezienie odpowiedzi na pytanie : Dlaczego Bóg polecił zniszczyć narody zamieszkujące ziemię Kanaan ?

  W Kapłańskiej 18:20-27 napisano na ten temat: “Nie będziesz obcował cieleśnie z żoną twego bliźniego(…). Nie będziesz dawał dziecka swojego, aby było przeprowadzone przez ogień (czyli spalone) dla Molocha.(…) Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość ! Nie będziesz obcował cieleśnie z żadnym zwierzęciem.(…) Także i kobieta nie będzie stawać przed zwierzęciem aby z nim się złączyć . To jest sromota !
  Tymi wszystkimi rzeczami nie plugawcie się, bo tymi wszystkimi rzeczami PLUGAWIŁY SIĘ NARODY, KTÓRE WYPĘDZAM PRZED WAMI. BO WSZYSTKIE TE OBRZYDLIWOŚCI CZYNILI MIESZKAŃCY ZIEMI, KTÓRZY BYLI PRZED WAMI i ziemia została splugawiona”.
  Poza tym Kananejczycy wiedzieli, ze Bóg polecił swemu ludowi zająć ich ziemię. Ci z nich, którzy postanowili w niej zostać i podjąć walkę przeciwstawili się nie tylko Izraelitom, ale też Bogu.

  Natomiast Kananejczykom, którzy odwrócili się od zła i zaczęli przestrzegać ustalonych przez Niego wysokich norm moralnych, Bóg okazał miłosierdzie. Ocalała np. nierządnica Rachab z rodziną. A gdy mieszkańcy kananejskiego Gibeonu prosili o łaskę, to zarówno oni, jak i ich dzieci zostali zachowani przy życiu (Jozuego 6:25; 9:3, 24-26).

  Jeśli uważasz, że Bóg niesłusznie pozbawił życia ludzi, którzy palili w ogniu swoje dzieci – składając je w ofierze swoim bogom – a także tych, którzy zaspokajali swoje potrzeby seksualne poprzez współżycie ze zwierzętami, to pomyśl przez chwilę jakiej kary oczekiwałbyś dzisiaj dla osób uprawiających podobne praktyki i nie zamierzających z nimi zerwać ?
  Pozdrawiam.

 150. Lubię czytać Hartmana, ale już komentarze niejakiego Kagana to absolutne dno. Ten pasożyt zna się absolutnie na wszystkim i jego komentarze są wielokrotnie dluższe niż artykuły profesora.

 151. Drogi Panie Profesorze!
  Podzielając Pański podziw dla naszego Narodu, nie zgadzam się z ostatecznym wnioskiem Pańskich rozważań. Rodacy mają dokładnie to na co zasłużyli. Wybierają od lat krętaczy, leniwie zgadzają się na rządy przypadkowych kreatur i to są konsekwencje.
  W historii nawet minionych 10 lat można znaleźć przykłady zbiorowej, odpowiedzialnej reakcji ma matactwa i nieudacznictwo…
  W tradycji dogorywającej lewicy nie ma większej zmory jak „Zmowa Obojętnych”.

 152. JackT
  Kto ci karze czytać moje komentarze? Możesz zamiast nich czytać jehowicką propagandę „awake”!

 153. Wacław
  A jak inaczej można interpretować Słowo Boże jak nie dosłownie?
  Zaś oszustwo wyborcze PO oraz antyrosyjska propaganda GW to są ważne tematy, ale chyba na inne blogi czy też fora?

 154. „OKRUCIEŃSTWO I PRZEMOC W BIBLII” czyli do Awake!
  1. JHWH doskonale wiedział, co się dzieje, ale przysłowiowym palcem nie kiwnął, aby temu zapobiec.
  2. Sam też przyznajesz, że JHWH polecił zniszczyć całe narody. Jaki z tego wniosek? Ano taki, że ten cały JHWH, czyli żydowski bożek, to nic innego jak zwyczajny sadysta czerpiący rozkosz z cudzych nieszczęść, a więc wszelakie formy jego kultu powinny być prawnie zabronione!
  3. To, że ktoś uprawia seks w niestandardowy sposób nie znaczy przecież, że należy go od razu zamordować! Jestem przeciwnikiem zboczeń seksualnych, ale nie uważam przecież, ze powinny być one karane śmiercią! Z tego też powodu, czyli nawoływania do mordowania zboczeńców seksualnych, zamiast do ich leczenia i rehabilitacji, to twoja jehowicka sekta powinna być jak najszybciej zdelegalizowana, a wy sami pozamykani w więzieniach, abyście nie mogli demoralizować reszty ludności, nawołując do masowych mordów w „imię boga”.
  4. Jestem także generalnie zdecydowanym przeciwnikiem kary śmierci oraz odpowiedzialności zbiorowej.
  5. Jakiż to wstrętny bożek jest z JHWH, że pochwala on czystki etniczne oraz wyrzucanie narodów z ich ojcowizny? Co byś powiedział, jakby Niemcy powołali się na nowo znaleziona księgę Biblii i na tej podstawie zajęli znów Polskę? Jak w ogóle można usprawiedliwiać te biblijne czystki etniczne oraz genocydy?
  5. Uważam więc, że twoja sekta, tak samo jak każda inna powołująca się na Biblię jako źródło swej doktryny powinna być zdelegalizowana, ze względu na propagowanie przez nią sadyzmu, morderstw, odpowiedzialności zbiorowej oraz, last but not least, genocydu.
  Bez pozdrowień.

 155. kagan
  23 listopada o godz. 9:18

  „Jestem także generalnie zdecydowanym przeciwnikiem kary śmierci oraz odpowiedzialności zbiorowej”.

  Oczywiście może Szanowny Pan być zwolennikiem tego czy owego. Jednak moim skromnym zdaniem, to właśnie nie liczenie się z opinią Wszechmocnego jest główną przyczyną kłopotów jednostek jak i całych społeczeństw. To dlatego, wielu myślących ludzi uważa, że ludzkość „stoi nad przepaścią”.
  Teraz już wystarczy zrobić tylko jeden krok do przodu, żeby zaznać uczucia błogiego, trwałego szczęścia.

  Na szczęście Bóg przewidział taki obrót sprawy i przyjdzie posłusznej Mu części ludzkości z pomocą. Warto więc przygotować się na przyjście Królestwa Bożego.

  Kończę ten wątek i w przeciwieństwie do Sz.Pana, serdecznie pozdrawiam.

 156. Awake!
  Pięknie usprawiedliwiłeś właśnie Holocaust pisząc „Jeśli uważasz, że Bóg niesłusznie pozbawił życia ludzi, którzy palili w ogniu swoje dzieci – składając je w ofierze swoim bogom – a także tych, którzy zaspokajali swoje potrzeby seksualne poprzez współżycie ze zwierzętami, to pomyśl przez chwilę jakiej kary oczekiwałbyś dzisiaj dla osób uprawiających podobne praktyki i nie zamierzających z nimi zerwać?”. Przecież Żydzi przez tysiące lat zaspokajali swoje potrzeby seksualne poprzez współżycie ze zwierzętami, bliskimi krewnymi, osobami tej samej płci, dziećmi a zapewne też i z trupami, stąd też spotkał ich ostatnio taki los jaki spotkał, a „biczem bożym” byli tym razem Niemcy, jako iż mieli oni owe „żelazne wozy” („A Pan był z Judą; objął on w posiadanie góry, lecz nie wypędził mieszkańców dolin, gdyż ci mieli żelazne wozy” – Sędziów 1, 19).
  Poza tym, to w Biblii mamy liczne dowody na to, że Żydzi uprawiali kazirodztwo (Lot z córkami),
  ofiarowali swoje córki jako ofiarę dla JHWH (Jefte), podobno też porwali chrześcijańskie dzieci aby z ich krwi wypiekać macę oraz oddawali się z lubością bałwochwalstwu (złoty cielec a przede wszystkim kult Mamony, tak widoczny u nich od średniowiecza) itp. itd.
  Zastanów się więc, co piszesz!
  Bez pozdrowień.

 157. Awake
  A więc przyznajesz, że twoja sekta chce kary śmierci dla „niewiernych” oraz zbiorowej odpowiedzialności, co oznacza, że powinna ona zostać jak najszybciej zdelegalizowana, szczególnie zaś, że usprawiedliwia ona oraz wręcz gloryfikuje Szoah. Muszę więc o tym zawiadomić Ambasadę Izraela, a więc paniczna ucieczka z tego blogu nic ci tu nie pomoże… 🙁
  Bez pozdrowień!

 158. Professore! Litości!
  Może wrzuci pan nowy temat, by przerwać ten „błyskotliwy” dialog kagan – Awake.
  Goście już naprawdę mają dość. Nie ja jedna.

 159. Mag
  To nie ja wymyśliłem Jehowę oraz Biblię, a wiadomo kto. Pretensje proszę więc kierować na adres: ul. Krzywickiego 24, 02-078 Warszawa, tel.: +48 22 597 05 00.

 160. Czekam na wypowiedź profesora Hartmana o wyborach,
  taką filozoficzną, mądrą, …..
  Red. Daniel Passent napisał, że wybory są spaprane…
  To mi nie wystarcza, czekam na coś więcej.

 161. Wacław
  Mądrości oczekujesz nie tam gdzie ona jest…
  Może udaj się do cadyka? Ale gdzie go dziś znaleźć?
  Lechaim!

 162. Mag
  Doceń może łaskawie to, że przegoniłem po raz kolejny jehowicką propagandę z tego blogu. Hartman też mi jest coś za to winien! 😉
  Lechaim!

 163. kagan / grafoman ……
  „W skrócie: Podanie o nostryfikację mego australijskiego dyplomu
  doktorskiego wysłałem do prof. dr hab. Tadeusza Mołdawy, Dziekana
  Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu
  Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 3, pokój nr 20, tel./fax
  (0-22) 55 20 218 tel./fax (0-22) 826 57 91 email: wdinp@uw.edu.pl
  dnia 22 sierpnia 2007, i do dziś nie otrzymałem na nie odpowiedzi.
  Dziekan nie chce się ze mną spotkać, a jego sekretarka jest wobec
  mnie wręcz agresywna i insynuuje mi, że mój dyplom jest wręcz
  fałszywy albo otrzymany na podrzędnym uniwersytecie, a więc nie
  powinienem jej zawracać głowy oraz iż najprawdopodobniej nie mam
  nawet matury.
  Na dodatek na UW zaginęły dokumenty, które wysłałem tamże w listach
  poleconych.
  Dzisiaj, to jest w środę, 14 listopada 2007, udało mi się wreszcie
  spotkać z Dziekanem Mołdawą, ale dopiero po poinformowaniu jego
  sekretarki, że zgłosiłem mą sprawę do Pana Rzecznika. Dziekan był w
  stsounku do mnie wręcz agresywny, i powiedział mi, iż
  1. Będzie stawiać na moje drodze wszystkie możliwe przeszkody
  prawne, to jest:
  – Powoła specjalną komisję zajmującą się weryfikacją mego doktoratu
  i uczelni, która go nadała (jej wyniki można sobie łatwo wyobrazić,
  mimo iż Monash University w Melbourne, Australia, gdzie uzyskałem
  mój dyplom, jest o wiele wyżej notowany niż Uniwersytet Warszawski),
  – Zarząda, abym przetlumaczył mą rozprawę na język polski (aby
  utrudnić mi maksymalnie życie i przedłużyć okres mego oczekiwania na
  nostryfikację) oraz
  – Będzie ode mnie wymagac maksymalnych opłat, jakie są dozwolone
  przez przepisy regulujące nostryfikację.
  2. Jego zadaniem mója doktorat, choć wyraźnie jest z nauk
  politycznych, nie nadaje się do nostryfikacji na Wydziale Nauk
  Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, jako iż formalnie mam tytuł
  doktora filozofii. Zanaczam tu, iż w krajach angielskojęzycznych
  stopień doktora filozofii (Philosophiae Doctor czyli PhD) jest
  najwyższym z możliwych stopniem naukowym, i upoważnia, jak polska
  habilitacja, do objęcia stanowiska pełnego profesora, a więc jest to
  stopień równorzędny z polską habilitacją. Tak też jest np. w
  Niemczech, gdzie na stanowisko profesora wymaga się „Habilitation
  oder PhD”.
  Przypominam też, iż w rankingu “The Times Educational Supplement”,
  Monash University zajmuje 33-43 miejsce, zaś Uniwersytet Warszawski
  nie wchodzi nawet do pierwszej setki – zajmował on w roku 2006
  miejsce 326, a Monash wówczas miejsce 38
  (www.ui.ac.id/indonesia/extra/tabelqs.pdf).”

 164. kagan napisał :
  „Kagan
  Dziekuje za zamieszczenie rozsadnego glosu w tym morzu politycznie poprawnego „postepackiego” oszolomstwa. Zadna retoryka, chocby najbardziej wyszukana, nie zmieni bowiem faktu, ze homoseksualizm jest DOKLADNIE TAK SAMO zboczeniem seksualnym jak pedofilia, zoofilia czy nekrofilia – po prostu NIE jest to normalne zachowanie seksualne. A czemu jestem za przymusowym leczeniem homoseksualistow (gejow)? To proste: AIDS/HIV. Wbrew rozpaczliwym wysilkom politycznie poprawnej propagandy, roznosicielami wirusa HIV, ktory powoduje m. in. AIDS, sa glownie geje. Oczywiscie, mozna sie zarazic AIDS/HIV przez stosunek heteroseksualny, ale to dla tego, ze spory odsetek gejow jest „both ways”, i maja partnerow (partnerki) obojga plci. Ale to oni (geje) sa oryginalnym zrodlem zakazen AIDS/HIV, i to jest fakt, choc ostatnio skrzetnie przemilczany przez poprawne politycznie media, bedace pod silnym wplywem coraz to potezniejszego gejowskiego lobby. Niemniej demokracja nie polega na absolutnej tolerancji dla kazdych zachowan, i nawet w demokracji zachowania szkodliwe spolecznie nie sa dozwolone. Inaczej mielibysmy anarchie, i to nie w anarcho-syndykalnym typie, postulowanym niegdys przez czesc dzialaczy oryginalnej „Solidarnosci”, ale anarchie „klasyczna”, czyli pelny rozpad panstwa i prawa, gdzie rzadzilo by prawo dzungli czyli piesci i panowal by niepodzielnie tzw. Spoleczny Darwinizm (ktory poza nazwa ma niewiele wspolnego z Teoria Ewolucji).
  Pozdr.”
  …. a czy ty jesteś normalny kagan? 🙂

 165. Motyl
  I czego chcesz dowieść? Że polska nauka jest przodująca na świecie, czy raczej tego, że opanowana jest ona przez stalinowców, byłych członków PZPR, wykładowców Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR? Oto wykaz dzieł dziekana Mołdawy – do sprawdzenia w BUW:
  Konstytucja Republiki Kuby (red.), Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wrocław 1978
  Naczelne władze państwowe Polski Ludowej 1944-1979, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 1979
  Państwo socjalistyczne w myśli marksistowskiej, KAW Warszawa 1981
  Ustrój polityczny socjalistycznej Kuby, KAW Warszawa 1982
  Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, KAW Warszawa 1987
  Starczy?

 166. Motyl
  Uważasz, że zboczenia seksualne nie są zboczeniami? A czy wiesz, że społeczeństwo złożone z samych homoseksualistów wymarło by w ciągu kilkudziesięciu lat?
  Czy ty jesteś normalny, Motyl, czy też twoja gejowska propaganda wynika z twej zboczonej orientacji seksualnej?

 167. kagan
  Co wspólnego z propagandą gejowską ma fakt występowania w każdej społeczności, jak światem światem, pewnego nieznacznego w stosunku do hetero procentu homoseksualisów? Dlatego ludzkość nie wymarła i nie wymrze. Teraz nie jest ich więcej niż iedykolwiek, tyle kiedyś musieli się ukrywać i jeszcze kilkadziesiąt lat temu podlegali penalizacji, a teraz wyszli z szafy.
  Jeśli są to osoby dorosłe i chcą być partnerami za obopólną zgodą, nic ci do tego!
  To nie jest zaraźliwie. Jak ktoś nie ma takich upodobań, to się ich nie wyuczy na siłę i wbrew sobie, bo jest hetero i już. Zdarzają się też biseksualiści, ale nie stawiaj ich w jednym rzędzie z pedofilami, który ewidentnie krzywdzą nieletnich, czy z zupełnie śladowym występowaniem w tzw. przyrodzie zoo- czy nekrofilów.
  To zdumiewające, że facet jakoby z doktoratem, wiec chyba „oświecony”, wypisuje takie brednie. Sorry, ale na tej podstawie możną by uznać za zboczoną twoją orientację … umysłową.
  Masz chyba sam jakieś problemy z seksem, bo całkiem prof. ks. Oko ciągle krążysz wokół tego tematu.
  Żyj jak chesz i daj żyć innym!

 168. Mag
  W każdej większej populacji mamy oprócz zboczeńców seksualnych także idiotów, psychopatów oraz innych odmieńców. Ale jak sobie wyobrażasz społeczeństwo złożone z samych zboczeńców seksualnych, idiotów oraz psychopatów? Czy ono może funkcjonować?
  A problemy z seksem to mają pedały, a nie ja…
  Szalom!

 169. kagan
  24 listopada o godz. 20:22

  Mag
  „W każdej większej populacji mamy oprócz zboczeńców seksualnych także idiotów, psychopatów oraz innych odmieńców”.

  „ Wszyscy bowiem wielokrotnie się potykamy. Jeżeli ktoś nie potyka się w słowie, to jest człowiekiem doskonałym, zdolnym okiełznać także całe swe ciało.  Jeśli wędzidła uzd wkładamy w pyski koniom, aby były nam posłuszne, kierujemy również całym ich ciałem.  Oto nawet statki, choć tak duże i pędzone przez tęgie wiatry, kierowane są bardzo małym sterem tam, dokąd chce wola sternika.
   Tak też język jest małym członkiem ciała, a jednak wielce się przechwala. Oto jakże małego ognia trzeba, żeby podpalić jakże wielki las! Tak, język jest ogniem. Język stanowi wśród naszych członków świat nieprawości, plami bowiem całe ciało i zapala koło życia naturalnego, a sam jest zapalany przez Gehennę.  Bo wszelki gatunek dzikich zwierząt oraz ptaków i stworzeń pełzających, i stworzeń morskich da się ujarzmić i został ujarzmiony przez rodzaj ludzki.  Języka zaś nikt z ludzi ujarzmić nie potrafi. Szkodliwa to, krnąbrna rzecz, pełna śmiercionośnego jadu” (Jakuba 3:2-8).

  Pozdrawiam.

 170. mag:
  „Teraz nie jest ich więcej niż iedykolwiek, tyle kiedyś musieli się ukrywać i jeszcze kilkadziesiąt lat temu podlegali penalizacji, a teraz wyszli z szafy.”
  Jeśli chodzi ci o homoseksualizm, to informuję cię, że w Polsce nigdy nie był on penalizowany.
  Homoseksualiści zaś „wyszli z szafy”, jak piszesz, z tego powodu, że homo jest teraz na topie. Celebryci, deputowani, a nawet pięcioletni Franio oświadczają z dumą, że są gejami. Na domiar sypie się z zagranicy kasa – poprzez różne gender studies i inne pontony.
  Zaś owe „parady równości” (chyba w IQ – równo po 90) to zaprzeczenie wolności. Bo obywatel w demokratycznym państwie zasługuje na wolność od epatowania go liżącymi się półnagimi grubasami.

 171. Awake
  Wkładanie w pyski koniom wędzideł uzd jest barbarzyństwem, a statki pędzone wiatrem nie dają się łatwo kierować samym sterem, o czym doskonale wie każdy żeglarz. Tyle tych biblijnych „mądrości”… 🙁
  Zaś oczywistą prawda jest, że tylko takie społeczeństwo może być wolne, w którym język jest wolny, zaś ideałem Biblii jest człowiek posłuszny swym władcom, a więc człowiek bezmyślny, pozbawiony własnego zdania, a nawet jak je ma, to bojący się je wypowiedzieć.
  Zaprawdę,nie masz pod tym Słońcem ksiąg bardziej szkodliwych dla sprawy wolności i rozumu niż Biblia, jako iż ona nie tylko że zatruwa ludzkie umysły jadem starohebrajskich zabobonów, ale także jest wrogiem numer jeden podstawowych ludzkich swobód, w tym swobody wolnej wypowiedzi.
  Szalom!

 172. Quentin
  Otóż to – <b<pedalstwo stało się na Zachodzie modne, co jest symptomem upadku zachodniej cywilizacji. Przypominam, że pod koniec Starożytnej Grecji, Cesarstwa Rzymskiego czy też Bizancjum, to pedalstwo też było tam „na topie”.
  A w cywilizowanym kraju, to uczestnicy owych pedalskich parad kierowani byli by z miejsca na przymusowe leczenie do zamkniętych ośrodków.
  Szalom!

 173. Quentin
  Otóż to – pedalstwo stało się na Zachodzie modne, co jest symptomem upadku zachodniej cywilizacji. Przypominam, że pod koniec Starożytnej Grecji, Cesarstwa Rzymskiego czy też Bizancjum, to pedalstwo też było tam „na topie”.
  A w cywilizowanym kraju, to uczestnicy owych pedalskich parad kierowani byli by z miejsca na przymusowe leczenie do zamkniętych ośrodków.
  Szalom!

 174. @Kagan
  Kaganek napisal
  „W każdej większej populacji mamy oprócz zboczeńców seksualnych także idiotów, psychopatów oraz innych odmieńców.”
  Nareszcie sie „pan doktor” sesownie wypowiedzial. Naturalnie ze tak jest dlatego mamy na ziemi ciebie moj cieplutenki Kaganku. Ojojoj jestes cieply ty moj Bursa Şeftali.
  No ale sie twoj wielki „nowy sultan swiata” w Konstantynopolu ( Tayyip Erdoğan ) wiedza wykazal. No ale dziwic mu sie nie mozna bo jako urodzony muzulmanin uczyc sie nie musial. Jest juz madry tylko z samego faktu ze jest czescia Islamu. Tak przynajmniej stoi w waszym super hicie ksiazkowym ( KORAN ) ktorego 89% muzulman nie zna i nie przeczyta bo przeciez zawsze mozna zapytac Muftiego. Tak wiec PAN PREZYDENT powiedzial :
  1. Ameryke odkryli juz 300 lat przed Kolumbem muzulmanscy marynarze a dowodem na to jest to ze sam Kolumb pisal jakoby na Kubie widzial na wzgorzu meczet.
  2. Zdaniem prezydenta kobiety nie są stworzone do takich samych prac, co mężczyźni. „Nie można obsadzać kobiety na tym samym stanowisku, co mężczyzny. To jest sprzeczne z naturą” – twierdzi prezydent.
  No ale Kaganowi pozwolono zabawiac sie w faceta. Ale ci muzulmanie maja poczucie humoru.

 175. Hartman jest wielki!
  Hartman Almus Pater – karmiciel wystawiający strawę dla zadowolonych z siebie „myślicieli”.

 176. kagan
  24 listopada o godz. 22:16
  Awake
  „Zaprawdę,nie masz pod tym Słońcem ksiąg bardziej szkodliwych dla sprawy wolności i rozumu niż Biblia”

  ALL YOU NEED IS LOVE.

  „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się dźwięczącym mosiądzem lub brzęczącym czynelem. I gdybym miał dar prorokowania i znał wszystkie święte tajemnice, i posiadł całe poznanie, i gdybym miał całą wiarę, tak iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. I gdybym rozdał całe swoje mienie, żeby nakarmić drugich, i gdybym wydał swe ciało, żeby móc się chlubić, a miłości bym nie miał, nie odniósłbym żadnego pożytku.
  Miłość jest wielkodusznie cierpliwa i życzliwa. Miłość nie jest zazdrosna, nie przechwala się, nie nadyma się, nie zachowuje się nieprzyzwoicie, nie szuka własnych korzyści, nie daje się rozdrażnić. Nie prowadzi rachunku krzywdy. Nie raduje się z nieprawości, ale się współraduje z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, na wszystko ma nadzieję, wszystko przetrzymuje. Miłość nigdy nie zawodzi”. (1 Koryntian 13:1-8)

  „ Nikomu nie bądźcie nic winni oprócz wzajemnej miłości; bo kto miłuje bliźniego, wypełnił prawo” (Rzymian 13:8).

  Pozdrawiam.

 177. Aton
  Jesteś typowym przedstawicielem tej, wspomnianej przeze mnie mniejszości „myślących inaczej”, czyli, jak się to dawniej mawiało, tych, którym bozia nie dała rozumu. 🙁
  Poza tym, to Kolumb wcale Ameryki nie odkrył, jako że Wikingowie na setki lat przed Kolumbem skolonizowali wybrzeża Północnej Ameryki (głównie dzisiejsza Kanada oraz Grenlandia), tyle, że te kolonie nie przetrwały oziębienia klimatu, które nastąpiło w XVII wieku.
  Ponadto są dowody, że do brzegów Ameryki przybyli przed Kolumbem Chińczycy, ale oni nie byli zainteresowani jej kolonizacją. Nawet prozachodnia Wikipedia przyznaje, że „w rzeczywistości pierwszymi ludźmi, którzy dotarli do kontynentu amerykańskiego, byli Mongoloidzi (tj. ludność rasy żółtej) przybyli z Azji. Jako pierwszego przedstawiciela cywilizacji europejskiej, który dotarł do Ameryki, uznaje się zaś Leifa Erikssona (na początku XI wieku n.e.).”
  A Turcy swój rozum mają, Na pewno lepszy niż pedalskie elity, rządzące dziś Zachodem.
  PS: Jaki % katolików zna Biblię?

 178. Jańcia
  Tak, Hartman jest wielkim głupkiem, wystawiających siebie na publiczne pośmiewisko…

 179. Awake
  Znasz li ty język polski, czy też jesteś z tych gęsi, o których pisał mistrz Rey z Nagłowic?
  „’Oto jest tu córka moja, dziewica, oraz jego żona, wyprowadzę je zaraz, obcujcie z nimi i róbcie, co wam się wyda słuszne, tylko mężowi temu nie czyńcie tego bezeceństwa’. Mężowie ci nie chcieli go usłuchać. Człowiek ten zatem zabrawszy swoją żonę wyprowadził ją na zewnątrz. A oni z nią obcowali i dopuszczali się na niej gwałtu przez całą noc aż do świtu. Puścili ją wolno dopiero wtedy, gdy wschodziła zorza. Kobieta owa, wracając o świcie, upadła u drzwi owego męża, gdzie był jej pan, i pozostała tam aż do chwili, gdy poczęło dnieć. Pan jej, wstawszy rano, otworzył drzwi domu i wyszedł chcąc wyruszyć w dalszą drogę, i ujrzał kobietę, swoją żonę, leżącą u drzwi domu z rękami na progu. ‚Wstań, a pojedziemy!’ – rzekł do niej, lecz ona nic nie odpowiadała. Usadowiwszy ją przeto na ośle, zabrał się ów człowiek i wracał do swego domu. Przybywszy do domu, wziął nóż, i zdjąwszy żonę swoją, rozciął ją wraz z kośćmi na dwanaście sztuk i rozesłał po wszystkich granicach izraelskich”. Sdz 19, 24-29
  – „Tak mówi Pan, Bóg Izraela: ‚Każdy z was niech przypasze miecz do boku. Przejdźcie tam i z powrotem od jednej bramy w obozie do drugiej i zabijajcie: kto swego brata, kto swego przyjaciela, kto swego krewnego’ Synowie Lewiego uczynili według rozkazu Mojżesza, i zabito w tym dniu około trzech tysięcy mężów.” Wj 32, 27-28
  – „Ta oto kobieta powiedziała mi: ‚Daj twojego syna, a zjemy go dzisiaj, mojego zaś syna zjemy jutro’. Ugotowałyśmy więc mojego syna i zjadłyśmy go. Dnia następnego powiedziałam do niej: ‚Daj twego syna, żebyśmy go zjadły’, lecz ona ukryła swojego syna” 2 Krl 6, 28-29
  – „Każdy odszukany będzie przebity, każdy złapany polegnie od miecza. Dzieci ich będą roztrzaskane w ich oczach, ich domy będą splądrowane, a żony – zgwałcone. Oto Ja pobudzam przeciw nim Medów (…) Wszyscy chłopcy będą roztrzaskani, dziewczynki zmiażdżone. Nad noworodkami się nie ulitują, ich oko nie przepuści także niemowlętom.” Iz 13, 15
  – „Pan, mocarz wojny, Jahwe jest imię Jego.” Wj 15, 3
  Szalom!

 180. Poglądy Awake o Żydach
  „Żydzi zabili Pana Jezusa i proroków, i nas także prześladowali. A nie podobają się oni Bogu i sprzeciwiają się wszystkim ludziom. Zabraniają nam przemawiać do pogan celem zbawienia ich; tak dopełniają zawsze miary swych grzechów. Ale przyszedł na nich ostateczny gniew Boży.” 1 Tes 2, 15-16

 181. Na koniec słowa Jezusa:
  – „Przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach.” Łk 19, 27
  – „Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz.” Mt 10, 34
  Szalom!

 182. Oto jak ci się karze zachowywać Awake:
  „Tak jak to jest we wszystkich zgromadzeniach świętych, kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu.” 1 Kor 14, 34
  „Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości. Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem – Ewa. I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo. Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci” 1 Tm 2, 11-15
  Szalom!

 183. kagan
  24 listopada o godz. 23:49

  1.„Wy, mężowie, podobnie mieszkajcie z nimi stosownie do wiedzy, darząc je szacunkiem jako naczynie słabsze, żeńskie, gdyż i wy jesteście wraz z nimi dziedzicami niezasłużonej łaski życia, aby wasze modlitwy nie napotykały przeszkód” (1 Piotra 3:7).

  „Mężowie powinni tak miłować swe żony, jak własne ciała. Kto miłuje swą żonę, ten samego siebie miłuje, bo nigdy nikt nie miał w nienawiści swego ciała, lecz każdy je żywi i pielęgnuje,(…) Z tego względu mężczyzna opuści ojca i matkę, a przylgnie do swej żony i oboje staną się jednym ciałem. Ale niech też każdy z was z osobna tak miłuje swoją żonę, jak samego siebie, żona zaś winna mieć głęboki respekt dla swego męża (Efezjan 5;28,33).

  2. „Są w nich jednak pewne sprawy trudne do zrozumienia, które ludzie nieuczeni i niestali przekręcają — podobnie jak pozostałe Pisma — ku własnej zgubie” (2 Piotra 3:16).

  Pozdrawiam.

 184. kagan
  24 listopada o godz. 23:47

  Na koniec słowa Jezusa:
  „Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz.” Mt 10, 34

  1. Jezus oznajmił swym uczniom: „Nie myślcie, że przyszedłem przynieść na ziemię pokój; nie przyszedłem przynieść pokoju, tylko miecz. Przyszedłem bowiem spowodować rozdźwięk między mężczyzną a jego ojcem, i córką a jej matką, i młodą małżonką a jej teściową. Doprawdy, nieprzyjaciółmi będą człowiekowi jego domownicy” (Mat. 10:34-36).

  O czym mówi tutaj Jezus ?

  Większość ludzi nie przyjmie dobrej nowiny, lecz ją odrzuci. A niektórzy staną się nieprzyjaciółmi rozgłaszających ją osób, nawet wtedy, gdy będą z nimi blisko spokrewnieni.

  2. Wtedy rzekł do nich: „Ale teraz kto ma sakiewkę, niech ją zabierze, i tak samo torbę, a kto nie ma miecza, niech sprzeda swą szatę wierzchnią i sobie jeden kupi. Bo mówię wam, że musi się na mnie spełnić to, co jest napisane, mianowicie: ‚I został zaliczony do czynicieli bezprawia’. Co bowiem mnie dotyczy, to się spełnia”. Wtedy rzekli: „Panie, oto tu są dwa miecze”. Rzekł im: „Wystarczy” (Łukasza 22:36-38).

  Krótko przed swą śmiercią Jezus polecił uczniom wziąć miecze, ale nie dla obrony. Gdy w nocy go zdradzono, wykorzystał fakt, że uczniowie mieli miecze, i udzielił bardzo ważnej lekcji: „Wszyscy, którzy chwytają za miecz, od miecza zginą” (Mat. 26:52).

  Nie można poprawnie zrozumieć nauk Jezusa, jeśli wyrywamy z kontekstu jego wypowiedzi.

  Pozdrawiam.

 185. kagan
  24 listopada o godz. 23:25

  Takiego kutasa, wioskowego przymuła, jak kagan-Keller to ze świecą szukać. Gromnicą.

 186. Jańcia
  Nikt jeszcze nie widział pod tym Słońcem tak głupiej PIZDY jak Jańcia! Nawet w samo południe!

 187. A teraz „cuś” o najwyższej formie demokracji, czyli o demokracji amerykańskiej:
  Zamieszki w Ferguson. Policjant, który zabił czarnego nastolatka, nie będzie oskarżony.
  Nie ma podstaw, by oskarżyć białego policjanta Darrena Wilsona, który w sierpniu zastrzelił czarnoskórego 18-latka Michaela Browna w Ferguson – uznał sąd. W mieście natychmiast wybuchły zamieszki. – Sytuacja jest o wiele gorsza niż w sierpniu po śmierci nastolatka. W nocy słychać było około 150 strzałów – poinformował Jon Belmar, szef policji z St. Louis. 29 osób zostało aresztowanych. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,17022543,Zamieszki_w_Ferguson__Policjant__ktory_zabil_czarnego.html
  Polecam to szczególnie takim „lewakom” jak Hartman, którzy nie widzą nic złego w militarnej okupacji Polski przez USA. 🙁

 188. Awake
  Słowa Jeszu ben Miriam są jasne: „Nie myślcie, że przyszedłem przynieść na ziemię pokój; nie przyszedłem przynieść pokoju, tylko miecz. Przyszedłem bowiem spowodować rozdźwięk między mężczyzną a jego ojcem, i córką a jej matką, i młodą małżonką a jej teściową. Doprawdy, nieprzyjaciółmi będą człowiekowi jego domownicy” (Mat. 10:34-36).
  Tu NIE ma czego komentować – ten bękart zrodzony na nasze nieszczęście z rzymskiego legionisty i żydowskiej kur-wy, czyli Jeszu ben Miriam po prostu nienawidził ludzi, a szczególnie zaś rodzin. Po prostu był on pedałem i tyle – ciężkie dzieciństwo (brak ojca w domu, matka kurwa) tylko częściowo go usprawiedliwia… 🙁
  Poza tym, to po jaką cholerę kazał kupować swym zwolennikom miecze, jeśli nie do walki? Przecież że nie do ozdoby! Poza tym, to jak on mógł być zdradzony oraz umrzeć, skoro podobno był on bogiem? Naprawdę jesteś aż tak głupi, że by nie zrozumieć, ze ta cała Biblia jest jedna wielką bzdurą, zbiorem guseł i przesądów bardzo zboczonego, prymitywnego, dzikiego, żądnego krwi a nienawidzącego kobiet azjatyckiego plemienia?
  Bez pozdrowień i dam ci dobrą radę – spierdalaj z tego blogu! Swoje bzdury idź lepiej głosić po kościołach, gdyż tam uczęszczają ubodzy duchem, a tylko ci mogą brać tę żydowską Biblię na serio! 🙁

 189. Awake
  Raz jeszcze:
  „Tak jak to jest we wszystkich zgromadzeniach świętych, kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu.” 1 Kor 14, 34
  „Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości. Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem – Ewa. I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo. Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci” 1 Tm 2, 11-15
  Oto słowo boże… 🙁

 190. kagan
  25 listopada o godz. 10:32

  Lech Keller-Krawczyk vel kagan vel badnick

  Keller australijski matole nic ci nie pomoże, żeś największym, zadowolonym z siebie, przymułem.
  Takim chujozom nie pomoże żadne zaklinanie rzeczywistości.

 191. Jańcia
  Weź coś na uspokojenie…

 192. kagan grafomanie, skończ dyżur zaczynasz być nudny.

 193. Motyl grafomanie, skończ dyżur zaczynasz być nudny.

 194. Echolalia to jeden z symptomów schizofrenii 🙁

 195. Tobermory
  Pisanie nie na temat to jeden z symptomów schizofrenii 🙁

 196. kagan
  25 listopada o godz. 10:47

  „Bez pozdrowień i dam ci dobrą radę – spierdalaj z tego blogu”!

  Nigdy nawet się nie dowiesz, ile razy zaprzepaściłeś szansę na nową przyjaźń, ile razy kogoś do siebie zraziłeś albo straciłeś w czyichś oczach właśnie dlatego, że tak łatwo przechodzą ci przez gardło wulgaryzmy” ( Językoznawca James V. O’Connor).

  Pozdrawiam.

 197. Awake
  Broń mnie nieistniejący boże przed takimi przyjaciółmi jak jehowici! Swoją drogą, to do głupków takich jak jehowici to przemawiają tylko wulgaryzmy.

 198. PS:
  Widzisz awake, dopiero kiedy stałem się wulgarny, to przestałeś zaśmiecać ten blog swą natrętną a kłamliwą jehowicką propagandą.
  Zrozum wreszcie, że normalni ludzie zwyczajnie nie życzą sobie tej propagandy!

 199. Awake
  Niestety, muszę w tym miejscu przyznać rację kaganowi.
  Wierz sobie, chłopie w co chcesz, nic mi do tego, podobnie jak nie obchodzi mnie czy ktoś jest homo czy hetero, ale nie uprawiaj agitacji religijnej, zwłaszcza na blogu ateisty.
  To jest coś, co można określić naruszaniem „miru domowego”.
  Jeśli ktoś taki dzwoni do moich drzwi, to gdy zorientuje się, o co mu chodzi, grzecznie dziękuję, a ten ktoś grzecznie się oddala.
  Innymi słowy, przestać być nachalny tylko dlatego, że tutaj nie ma nawet symbolicznych drzwi.

 200. @kaganek z tych nerwowatych
  „A Turcy swój rozum mają, Na pewno lepszy niż pedalskie elity, rządzące dziś Zachodem”
  No , No to sie kaganek poddenerwowal troszeczke. Ale wlasnie tak byc mialo i radoszke mam i to nawet duza. Nigdzie nie napisalem ze jestem przekonany o tym ze to TYLKO Kolumb do odkrycia Ameryki sie przyczynil – napewno byli i inni ale dla swiata zachodu byl ON decydujacy. Ale zeby zaraz turasom wiecej rozumu dopisywac niz ludziom zachodu to juz lekka przesada mufti kaganku. I ONI SIE PEDALILI I NAPEWNO PEDALA JAK CALY TEN ZDOMINOWANY PRZEZ FACETOW ARABSKI SWIAT. Dlatego sadze a teraz jestem juz przekonany ze KAGANEK to tez takie male Şeftali z miasta Bursa
  A jesli chodzi o Pismo Swiete prawda jest ze nie jest latwo znalesc dane statystyczne an ten temat, tak wiec nalezy wlaczyc rozum, odsetek analfabetow w krajach zachodnich w porownaniu z krajami muzulmanskimi jest duzo mniejszy tak wiec rozumuje ze statystycznie wiecej ludzi umiejacych czytac przeczytalo Biblie niz analfabetow Koran. Bo gdyby przeczytali to by wiedzieli co w Koranie pisze 7.Sure, Vers 137, „I daliśmy w dziedzictwo tym ludziom, którzy byli poniżeni, wszystkie wschody i zachody tej ziemi, którą pobłogosławiliśmy. I spełniło się bardzo piękne słowo twego Pana na synach Izraela, ponieważ oni byli cierpliwi! A zniszczyliśmy całkowicie to, co budowali Faraon i jego lud, i to, co oni wznosili . ” A wiec i moze by tak kaganek troszeczke Koran poczytal no bo komuna go czytac juz za darmo nauczyla i on jest taki Dr. i tak dalej i to tamto…….

 201. Aton
  Nie sądź innych po sobie. Zdenerwował mnie tu tylko „awake” ze swą natrętną religijną propagandą.
  Koran mnie zaś nie za bardzo interesuje, jako że to jest de facto kopia Biblii.
  I zgoda, nie tylko na Zachodzie się pedalą, ale tylko na Zachodzie pedalą się aż tak bezczelnie.

 202. @Kagan
  „Koran mnie zaś nie za bardzo interesuje, jako że to jest de facto kopia Biblii.”
  Tak wiec jakim prawem wypowiadasz sie w sprawach ktore TWOI pobratyncy wlasnie Koranem i slowem od Allaha motywuja. Dlaczego odbierasz czesc temu co jest podstawa twojej tak zwanej kultury. Mojej osobie jest to obojetne kim ty jestes mozesz byc jakims tam ateista, pedalkiem albo innym zboczkiem ( to jest twoje zycie ) ale jakim prawem pozwalasz sobie na bezczeszczenie wiary i jej symboli. Jakim prawem pozwalasz sobie na to za co TWOJ DZIADEK dalby tobie poprostu po pysku.

 203. Aton
  To, że popieram walkę Palestyńczyków o wyzwolenie ich ojczyzny spod syjonistycznej okupacji nie znaczy, że jestem Islamistą czy też choćby sympatykiem Islamu.
  A mój dziadek był ateistą, jeśli cię interesuje, zaś każda religia jest przesądem, a więc zasługuje tylko na pogardę.

 204. @kaganek
  Ateizm jest to oswiadczenie duchowego bankructwa czegos co samo siebie nazywa materialista. Wiec skoro ty uzurpujesz sobie prawo do gardzenia TYM co dla wielu obywateli tego swiata jest SWIETOSCIA tak i ja nie musze na tobie pozostawiac suchej nitki. Ale jak zwykle bedziesz sie dziadu zasrany prawem zaslanial i o demokracji jakies swoje bajki opowiadal. Nie widze zadnej roznicy pomiedzy toba a jakims tam szubrawym bojownikiem Hamasu albo analfabeta talibem i ty bedziesz sie jak oni kobietami i dziecmi zaslanial tylko w kraju KULTURY zachodu nazywamy to zdobyczami demokracji. Jaka ojczyzne ty palestinos przypisujesz z jakim okupantem ty palancie walczyc pragniesz – zacznij od siebie i zwalcz swojego debilowatego DEMONA.

 205. mag
  25 listopada o godz. 17:43

  Awake
  Wierz sobie, chłopie w co chcesz, nic mi do tego,(…) ale nie uprawiaj agitacji religijnej, zwłaszcza na blogu ateisty.

  Pragnę uprzejmie wyjaśnić, że nie uprawiam i nie zamierzam uprawiać „agitacji religijnej” na żadnym blogu. Dość łatwo można zauważyć, że w moich komentarzach odnoszę się tylko do wpisów tych autorów, którzy krytycznie oceniają treść Biblii, chociaż ich znajomość tej księgi jest bliska zeru. Nie ma w tym chyba nic złego ?

  W swoich spostrzeżeniach, próbuję zwrócić uwagę na fakt, iż aby wypowiadać się sensownie na temat Biblii, nie wystarczy ukończyć naukę na WNP, jakiejkolwiek uczelni na świecie.
  To po prostu nie ta bajka.

  Pozdrawiam Szanowną Panią.

 206. Szanowny Awake
  Nie wszyscy na tym blogu mają ochotę prowadzić rozmowy na temat biblii, nie odczuwają takiej potrzeby, a tym bardziej – rozkładać ją na czynniki pierwsze, interpretować według takich czy owakich „szkół”.
  Powinieneś to uwzględnić, a tymczasem narzucasz kierunek dyskusji i mimowolnie wciągasz w nią, choć kagan, bo tylko z nim chyba „dialogowałeś” dawał ci sygnały, ze wystarczy.
  Odpowiadam ci więc równie uprzejmie, jak poprzednim razem, nie zakładaj tu kółka biblistów, jeśli nie ma chętnych.

 207. mag
  25 listopada o godz. 21:36

  Szanowny Awake
  „Nie wszyscy na tym blogu mają ochotę prowadzić rozmowy na temat biblii,(…) Powinieneś to uwzględnić, a tymczasem narzucasz kierunek dyskusji i mimowolnie wciągasz w nią”.

  1. Gospodarz nie sugeruje nigdzie, o czym można rozmawiać na tym blogu.
  2. Jeśli ktoś nie chce rozmawiać o Biblii, to po prostu nie komentuje wpisów, w których pojawia się ten wątek.
  3. Nigdzie nie narzucałem kierunku dyskusji, ale tylko odpowiadałem na nieuzasadnioną, moim zdaniem, krytykę.
  4. Sugestia żeby w XXI wieku nie rozmawiać o książce będącej bestselerem wszech czasów, trąci średniowieczem.

  Pozostaję z szacunkiem.

 208. awake!
  1. Gospodarz nie ignoruje w treść naszej dyskusji, ale zauważ, że nikt poza tobą nie wciska tu nam tej tandetnej, jehowickiej propagandy religijnej.
  2. Dlaczego zabraniasz komentowania swoich wpisów? Jeśli je umieszczasz, to musisz się liczyć z tym, że mogą one być komentowane oraz komentowane bardzo krytycznie.
  3. To ty wlazłeś tu z butami pełnymi religijnego brudu na nasze salony i zacząłeś nam nachalnie wciskać swe jehowickie zabobony, gusła i inne przesądy.
  4. To, że coś jest popularne nie świadczy, że jest wartościowe. Prostytucja jest najstarszym i najbardziej dochodowym zawodem, prawdopodobnie także najpopularniejszym, ale to nie znaczy, że należy ją cenić. Poza tym, to Biblia nie jest bestsellerem wszechczasów, jako iż co najmniej 90% jej nakładu jest rozdawane bezpłatnie przez różnych misjonarzy a wiec ląduje najczęściej na śmietnikach. Średniowieczem zaś trąci branie Biblii na serio. 🙁
  goeie nag/goedenacht

 209. mag
  Ja bardzo chętnie dyskutuję o Biblii, ale z prawdziwymi jej znawcami, biblistami z akademickimi ‚credentials’. a nie z nawiedzonymi jehowitami, którym wydaje się tylko, że znają Biblię, choć znają ją tylko z jej ocenzurowanego, przekłamanego przekładu, i to bynajmniej nie z oryginału.
  Pozdr.

 210. Aton
  Ateizm jest to odrzucenie religijnych przesądów, guseł i zabobonów. Ateiści mają więc pełne prawo wyśmiewać owe, tak zresztą szkodliwe, religijne przesądy, gusła i zabobony. A wrogom ateizmu pozostaje tylko bezsilna wściekłość i bluzgi, co doskonale widać jest na twoim przykładzie. Poza tym, to ty też gardzisz religią, tyle że głównie islamską, a więc o co ci właściwie chodzi? Przecież nie ma żadnej różnicy między żydowskim a arabskim analfabetą czy też pomiędzy żydowskimi a islamskimi przesądami, gusłami i zabobonami na tle religijnym. Jak to się mówi: przyganiał kocioł garnkowi, a poza tym, to nie Palestyńczycy okupują nielegalnie Izrael, a wręcz przeciwnie. Przypominam ci też, że Żydzi nigdy nie należeli, nie należą i nie będą nigdy należeć do kultury Zachodu, czyli Europy, oraz że demokracja, jak to zresztą sama nazwa wskazuje, jest wynalazkiem europejskim, dokładnie starogreckim, a nie azjatyckim i że Izrael jest na 100% zmilitaryzowaną teokracją, a nie żadną tam demokracją.
  Szalom!

 211. Awake
  Raz jeszcze – uprawiasz, na dodatek niechciany, agitację religijną na blogu ateisty. Sam zresztą przyznajesz, że w swych komentarzach odnosisz się do wpisów tych autorów, którzy krytycznie oceniają treść Biblii, choć o owej Biblii to ty nie masz nawet najmniejszego pojęcia. Jeśli chcesz się o tym przekonać, to zapisz się na studia z biblistyki, a pewien jestem, że bez poświęcenia setek godzin na naukę, nie przebrniesz nawet jednego semestru.
  Po prostu: aby wypowiadać się sensownie na temat Biblii, to trzeba albo skończyć biblistykę, albo też przynajmniej zacząć ją czytać krytycznie, o ile to możliwe, w oryginale, a nie tak jak ty, z mocno ocenzurowanego, przekłamanego jej przekładu na język polski, i to bynajmniej nie z oryginału. 🙁
  Szalom!

 212. mag
  Jesteś zbyt delikatna w stosunku do jehowitów i im podobnych „nawiedzonych”.
  Pozdr.

 213. awake,

  brawo, tak trzymaj, tutaj tylko jehowita wytrzyma, wiec nie daj sie stad wygonic, niech Cie znosza, dobrze im tak!

  Haha, blozek palikociarsko-antyreligiancki doczekal sie jehowity i bedzie musial go znosic.

 214. kagan
  25 listopada o godz. 23:24

  „Ludzie, którzy przeklinają, często są krytyczni, nieuprzejmi, cyniczni, konfliktowi, skłonni do unoszenia się gniewem i ciągłego narzekania”( Językoznawca James V. O’Connor).
  „Człowiek mówi to, co przepełnia jego serce” (Łukasza 6:45).

  Ps. Właśnie minęło 26 lat jak studiuję Biblię. Nie masz pojęcia jak ważne jest dla mnie uwzględnianie języków oryginału. Te Twoje studia z biblistyki to możesz polecać chłopakom w czarnych sukienkach, którym zależy na kilku literach przed nazwiskiem. A potem na luksusowym życiu, finansowanym przez społeczeństwo (w tym ateistów). Ja pracuję na swoje utrzymanie. Szkoda ze tak prostych rzeczy nie rozumiesz.
  Oprócz tysięcy godzin poświęconych na studiowanie Biblii, żeby ją zrozumieć, potrzebne jest jeszcze odpowiednie nastawienie: pokora, szczerość i umiłowanie prawdy. Jej treść jest tak skonstruowana, żeby ludzie, którym się wydaje, że coś wiedzą, nie mogli jej zrozumieć (Łukasza 10:21).

  Pozdrawiam.

 215. agatkam
  Już ja zadbam, aby jehowicie tu miło nie było…
  Awake
  Και ξέρεις ελληνικά? Εάν γνωρίζετε, τότε να μου απαντήσει, αλλά όχι από έναν μεταφραστή μηχανή. Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων!
  (Jeśli twoja przeglądarka nie wyświetla prawidłowo greckich liter, to podaje tu z grubsza transliterację na alfabet łaciński: „Kai xéreis elli̱niká? Eán gno̱rízete, tóte na mou apantí̱sei, allá óchi apó énan metafrastí̱ mi̱chaní̱ . Sas ef̱charistoúme ek to̱n protéro̱n!”)
  P.S.
  Nie czytaj Biblii na klęczkach, bo ci się JHWH pokaże i powie, „ty mnie, Awake, nic czytaj na klęczkach, ty mnie czytaj poprawnie!”, czyli że możesz usłyszeć coś podobnego, co usłyszał malarz Styka, do którego Jezus przemówił z obrazu: „Styka, ty mnie nie maluj na kolanach, ty mnie maluj dobrze”. 😉
  Aj-waj!

 216. P.S.
  Złośliwy jest ten twój bożek, skoro napisał on tyle ksiąg w taki sposób, aby go nie można było zrozumieć! I nie udawaj, że coś w życiu robisz innego poza szerzeniem tej swojej, jakże szkodliwej, jehowistycznej zarazy! 🙁

 217. debilowaty pan doktor nie habilitowany profesor kagan/ badnick….
  przestań grafomanie pisać to i awake ! przestanie .

 218. Kagan napisal :”Uwazam, ze nalezy zapoznac jak najwiecej osob z moim projektem. I czemu uwazasz, ze to jest OK, ze mnie nie dopuszczaja do pracy w Polsce? Przeciez w ten sposob to ja wydaje pieniadze i płacę podatki w Portugalii, a w Polsce, w tym samym czasie, wykladaja na uniwerytetach osoby ze znacznie gorszymi niz moje kwalifikacjami. Kto na tym traci, jak nie polska nauka i polscy studenci?
  Poza tym, to ja krytykuje jeden konkretny aspekt „okraglego stoklu”, a nie cala jego idee! I ja nikomu nie zazdroszcze pieniedzy czy stanowisk. Przeciez jako adiunkt (Professor Auxiliar czyli Assistant Profesor) to ja zarabiam w Portugalii znacznie wiecej niz przecietny polski profesor belwederski, i to za znacznie mniej godzin pracy.
  lech.keller” 🙂

 219. kagan
  25 listopada o godz. 23:40
  Szanowny Panie,
  ateizm, to przede wszystkim naiwna wiara, ze nie ma Boga.
  Wiara, ktora CWANI tego Swiata wszczepiaja naiwnym.
  Po co? Oto jest pytanie. Nie bede Panu niczego sugerowal.
  Proponuje, aby sam sie Pan nad tym sprobowal zastanowic.
  Kuracja w tym przypadku bedzie trwala dluzej, ale szanse
  na uzdrowienie nieco wieksze.

 220. @Kaganek von Przyglupi

  „Izrael jest na 100% zmilitaryzowaną teokracją, a nie żadną tam demokracją.”
  Jako ten tak zwany albo lepiej samozwanczy „czlowiek” z tytulem Dr. sam powinienes wiedziec ze wyglaszajac jakas teze powinienes poprzec ja dowodami – inaczej traci ona na wartosci i staje sie tylko pomowieniem. Gdyby wasza „dostojnosc” Dr.Lesiu i to tamto byla przynajmniej raz w zyciu w stanie przeczytac Biblie i wlaczyc do tego odrobine, napewno jeszcze istniejacego, mozgu i zasilic go minimalna iloscia fiozoficznego sposobu myslenia, udalo by sie napewno Lesiowi, niestety, zauwazyc ze to wlasnie Izrael jest, byl i bedzie kolebka demokracji. To wlasnie B g i jego sluga Mojzesz z nia wlasnie ( demokracja ) sie borykali. Ale nigdy P n nasz nie odwolal naszego przywileju jakim jest NASZA WOLNA WOLA. Zydzi zawsze gromadzili sie w grupach i podejmowali decyzje. Napewno nie zasze byly one trafne ale zawsze byly podejmowane demokratycznie.
  Napewno masz duzo racji w tym ze nie jestem milosnikiem islamu. Nad religia i wiara islamu nie mi jest dane osady czynic ale polityke przyglupow podparta islamem bede zawsze pietnowal.
  Trudno mi jakos sobie analfabete Zyda waobrazic no bo wiesz Lesiu : Tora , Bar Mizwa i cale zycie Zyda jest zwiazane ze slowem pisanym i jest obojetne czy to bogaty czy biedny.

 221. Najcwansi „tego Świata” są ci, co „wszczepiają” wiarę, w każdym razie tę chrześcijańską od ponad 2 tys. lat, a zwłaszcza katolicką (trzymajmy się „naszego” rzymskiego podwórka) w sposób instytucjonalny, czyli za pomocą „co łaska”, przybierającą tak „wyrafinowane” formy, jak wyłudzanie zapisów majątkowych w zamian za „wieczne zbawienie” oraz opłaty (taksy często bezlitosne dla ubogich) za udzielanie wszelkich sakramentów.
  Żyją jak pączki w maśle i ciągną ile wlezie od swoich posłusznych owieczek (to i tak dobrze, że już nie palą na stosach).
  Powiedz mi, szanowny Levarze, co to ma wspólnego z wiarą i głoszeniem dobrej nowiny? Skąd się wzięło jakże celne ludowe przysłowie , „kto ma księdza w rodzie, to mu bieda nie dobodzie”?
  To wciąż jest jakaś kariera i niezła synekura, a lud tradycyjnie przymyka oko na igraszki księże hetero lub homo, nawet pedofilię skłonny jest wybaczyć (zwłaszcza w wiejskiej parafii).
  Papież Franciszek napomina Kościół, by powrócił do ewangelicznego ubóstwa, a przynajmniej – ograniczył własne materialne i moralne zresztą rozpasanie (w domyśle), bo trudno, by „poleciał aż tak otwartym tekstem. Obawiam sie jednak, że to głos wołającego na puszczy. Tej stajni Augiasza już nikt chyba nie uprzątnie. Sprawy zaszły za daleko.

 222. mag
  26 listopada o godz. 15:09
  Szanowna Pani,
  majatek Kosciola jest wspolnym majatkiem wszystkich wiernych.
  Wytykanie ksiezom „bogactwa” ma taki sam sens jak wytykanie „bogactwa” pilotom
  wojskowym, ktorzy „moga sobie polatac” sprzetem wartym dziesiatki milionow €.

 223. Levar
  Majątek Kościoła jest wspólnym majątkiem wszystkich wiernych, ale korzyści z jego posiadania ma tylko kler. Poza tym, to po co, wszechobecnemu, wszechmocnemu oraz wszechwiedzącemu bogu jakikolwiek materialny majątek oraz kler? Pomyślałeś kiedyś o tym?

 224. Mag
  Ja od wielu, wielu lat wiem, że każdy kościół (w sensie instytucji) jest organizacją w 100% komercyjną, nastawioną na wyzysk tzw. wiernych. Jak to już napisałem do Le Vara: po co, wszechobecnemu, wszechmocnemu oraz wszechwiedzącemu bogu jakikolwiek materialny majątek oraz kler? Pomyślałaś kiedyś o tym?

 225. Aton
  Nie moja to wina, że Izrael jest na 100% zmilitaryzowaną teokracją, a nie żadną tam demokracją – pretensje kieruj do rządzących nim, i to od jego początku, syjonistów. Kolebką demokracji (ułomnej, ale zawsze demokracji) była zaś starożytna, „Juden frei” Grecja: Izrael od początku był zaś teokratyczną monarchią, zaś wolna wola człowieka nie da się nijak pogodzić z istnieniem wszechobecnego, wszechmocnego oraz wszechwiedzącego boga, jakim według Tory jest przecież JHWH.
  Islam jest zaś tak samo dobrą i tak samo złą religią jak Judaizm, a poza tym, ma on o wiele więcej wyznawców, a więc jest on milszy bogu niż wasza religia mojżeszowa! 😉
  A od moich rodziców i dziadków oraz ze źródeł pisanych wiem, że przed wojną w Polsce mieszkały miliony niepiśmiennych Żydów, a jeszcze większy odsetek analfabetów niż wśród Żydów aszkenazyjskich był wśród Żydów sefardyjskich a szczególnie zaś pomiędzy czarnymi Żydami etiopskimi.
  I daruj sobie te twoje chamskie, jakże żydowskie, ataki ad personam! 🙁
  Szalom!

 226. Le Var
  Ateizm jest odrzuceniem wszelakich religijnych przesądów, guseł i zabobonów. Ateiści patrzą więc z pożałowaniem na religiantów, którzy są jak zwierzęta, czyli pozbawieni są intelektu, a zamiast niego, kierują się narzuconymi im przez kler, religijnymi przesądami, gusłami i zabobonami… 🙁

 227. Motyl
  O co ci chodziło w tym wpisie? Zazdrościsz mi mych zarobków w Portugalii?

 228. Motyl
  Stać cię jest tylko, parszywy żydku, na chamski atak ad personam?

 229. Le Var
  A czy ktoś się pyta polskich podatników o sens wydawania miliardów dolarów na te „high tech” zabawki dla wojskowych, które przecież nie obronią Polski tak samo jak nie obroniły Polski w roku 1939 te, jakże przecież drogie bombowce Łoś, niszczyciele Burza, Wicher, Grom i Błyskawica czy też de facto krążownik Gryf oraz nawet te, jakże przecież drogie, okręty podwodne z Orłem na czele?

 230. Kagan napisał:
  „Ja dawniej utrzymywalem z mych podatkow Cypryjczykow (tamtejszych Grekow), a teraz utrzymuje z mych podatkow Portugalczykow… I nie ma zamiaru pracowac na zadnego Greka – juz dosc sie na nich napracowalem na Cyprze! Zreszta Grecja to bankrut a wiec pracy tam nie ma i szybko nie bedzie!
  I na nikogo nie pluje – nie sadz innych po sobie!”

 231. Motyl1 i inni,
  przestańcie już prowokować tego chorego człowieka, który czuje się zobowiązany reagować chlustem pomyj na każdą krytyczną uwagę, inaczej dostanie globusa i się udusi.
  To jest zbyt cenny dla świata i nauki geniusz, żeby go tak ciągle narażać na skoki ciśnienia, intelektualne wzwody i erupcje agresji i wulgaryzmów. Czytając wypowiedzi bywalców różnych blogów wyobrażam ich sobie na ogół jakoś tak estetycznie korzystnie, ale kagan, przez te wszystkie połajanki i obrazowe perory jawi mi się jako gość z rozwianym włosem, kozią bródką, świdrującymi oczkami i… zwiędłym fiutem 🙁
  Mógłby uratować świat, ale świat tego nie chce.
  No, istna antyczna tragedia 🙁
  Dobrze, że mu chociaż wątroba odrasta…

 232. Levar
  Czyś ty się z choinki urwał?
  Wypasiona bryka ks. proboszcza lub pałac biskupi, do którego zwykły czlowiek nie ma wstępu, są współmajątkiem wiernych? A może prywatny park abp Głódzia, gdzie pasą się jego prywatne daniele. Nie slyszałam, by go udostępnił gdańszczanom. A ile budynków kościół pozabieral (niby „odebral”), gdzie mieściły się np. szkoły, jak w Poznaniu, czy Krakowie?
  KK „oddzyskał” też choćby gruntownie odremontowany z państwowych (naszych) pieniędzy zespół pokamedulski nad Wigrami, gdzie bez szkody dla samego kościoła i kameralnego muzeum zrobionego na pamiątkę pobytu tam papieża JP2, działało fantastyczne centrum kultury istotne dla społeczności tej części suwalszczyzny. Oczywiscie, musialo się wynosić. Takich przykładów w całej Polsce są dzieisiatki, jeśli nie setki.
  KK w końcu udławi sie tym majątkiem, gdy kościoły opustoszeją na dobre, bo już się w nich robi przestronnie.

 233. mag
  26 listopada o godz. 18:21
  Szanowna Pani,
  a do baz lotniczych dostep Pani ma?
  A przeciez jako obywatelka IIIRP i platniczka podatkow jest Pani ich wpolwlascicielka.
  (podobnie jak wszastkich nie sprywatyzowanych jeszcze obiektow przemyslowych)

 234. kagan
  26 listopada o godz. 17:11
  Nie obronily, bo ich bylo zbyt malo.
  Sprawdzilo sie w tym przypadku powiedzenie Napoleona:
  ” narod, ktory jest zbyt skapy, by utrzymywac wlasna armie, bedzie musial
  wczesniej czy pozniej utrzymywac armie cudza”.

 235. kagan
  26 listopada o godz. 17:03
  „Ateiści patrzą więc z pożałowaniem na religiantów, którzy są jak zwierzęta, czyli pozbawieni są intelektu”

  No coz,
  pycha zwykla chadzac przed upadkiem.

 236. Levar
  1. Pycha jest typowa dla kleru a nie dla ateistów.
  2. Polska potrzebowała wówczas nowoczesnych myśliwców, czołgów oraz broni przeciwlotniczej oraz przeciwczołgowej, a nie bombowców czy niszczycieli.
  3. Dziś też przeciętny Polak pije najlepszy francuski szampan ustami swych przedstawicieli we władzach.
  Tobermory
  Znów tylko ad personam, impotencie sexualno-intelektualny?
  Motyl
  Kiedy napiszesz coś od siebie?

 237. No widzicie, znowu mu się ulewa 🙄
  Dobrze, że chociaż nie „ad personam” 😆

 238. Tobermory – żałosny jesteś. 🙁

 239. @Kaganek – schisofremiczny
  Kaganek ja zaczynam sie o ciebie bac. Jutro powiesz i napiszesz ze Polcy to Germanie i maja pochodzenie zydowskie – oj przepraszam juz to kiedys powiedziales ( sprawdze archiwa ) a powtarzac sie nie lubisz tylko zaraz zapominasz co powiedziales dawniej swojemu pracodawcy. NO WLASNIE DLA KOGO TY TERAZ PRACUJESZ. Wychodzi na to ze dla Kataru. Prokuratura powinna sie toba zajac jako arabskim szpiegiem. JEST TO OFICJALNY DONOS NA LECHA KELLER pseudonim Kagan ; badnick ; ekonom itd….

 240. Levar
  Wybacz, ale to kolejne idiotyczne porównanie.
  Wojsko mnie broni, przynajmniej teoretycznie w czasie pokoju, i w ogóle płacę różne podatki pro publico bono, a tym samym pro domo sua , a kler regularnie mnie ograbia w praktyce. Kontakt z panem Bogiem poprzez modlitwę mogę mieć również bez pośrednictwa kk, a ślub czy pochówek wyłącznie świecki. I wtedy wiem za co płacę, a nie osobno, za dywan, kadzidło, organistę itd. czyli za „całokształt” robi się kupa kasy.
  Należę do pokolenia, które było nauczane religii w salkach parafialnych i… bardzo dobrze to wspominam. Jakoś księża dawali radę bez pensji z budżetu państwa. Nie chodzili w podartych burach i sutannach. A dzieciaki i młodzież latała chętnie na lekcje po szkole, bez żadnego przymusu, a nawet trochę jakby wbrew, bo szkoła była stricte świecka.
  Dlatego jestem za całkowitą likwidacją tzw. funduszu kościelnego na rzecz podatku dobrowolnego, a nie obligatoryjnego. Podobnie jak jest np. w Niemczech i wielu innych cywilizowanych krajach. Wtedy się okaże, ilu tak naprawdę mamy katolików.
  Natomiast zawsze chętnie dołożę się na fundusz rewaloryzacji czy na utrzymanie zabytkowych obiektów sakralnych, poprę finansowo, na miarę własnych możliwości transparentnie działającą fundację w rodzaju Caritasu. Zaznaczam jednak, dzialającą transparentnie , bo często mam wrażenie, że pieniądze „na kościół” i jego działalność wpadają w jakąś czarną dziurę.

 241. Aton
  Pomijając te twoje wstępy „off the subject”, to Polacy, tak jak inni Słowianie, mają pochodzenie indoeuropejskie, czyli inaczej indogermańskie, czyli wspólne z Germanami, co się raczej Fuehrerowi nie podobało!
  I nawet gdybym pracował dla Kataru to co? Nie wolno mi? Katar gorszy niż Izrael?
  Mag
  Oj naiwnaś ty, naiwnaś! Wojsko, tak jak policja broni bowiem polityków oraz bogaczy, a nie ciebie!
  I zgoda – nawet papież Franz I nie ma bezpośredniej linii do Panaboga. A podatek kościelny to doprowadziłby w biednej Polsce do tego, że byłoby w niej góra jakieś 20% oficjalnie zarejestrowanych katolików, a więc kościół będzie z nim walczył do upadłego.
  Zgadzam się też na remont zabytkowych kościołów na koszt państwa, ale pod warunkiem, że będą one nieodpłatnie udostępniane także i ateistom na ich zjazdy czy też na ateistyczne imprezy kulturalne.

 242. Nie wiem o co sie bijecie , nie mam czasu czytac i nic mnie to obecnie
  nie obchodzi , ale znalazlam wszysstkie zarazy kapitalizmu .. co to
  drukuja dla siebie pieniadze za nasza prace ..
  Niech ich Szl…k trafi :
  1.Wszelkie bezpieczenia .
  2. Immobilie
  3. Banki
  4. Koscioly
  5. Wojskowosci
  Jesli znacie te pozostale „plagi egipskie” … bo powinno byc siedem ..
  Prosze mnie poinformowac !
  Pozdrawiam
  ps.
  Do dwoch sztuka … sprobujcie?.. ja musze, musze ,musze …dalej w zycie.

 243. 1.Wszelkie bezpieczenia .
  naturalnie Ubezpieczenia …przepraszam …

 244. @Polonia-Sawa
  Tak wiec informuje:
  6. Kagan
  7. badnick

 245. kagan
  24 listopada o godz. 23:47

  Na koniec słowa Jezusa:
  – „Przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach.” Łk 19, 27
  – „Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz.” Mt 10, 34
  Szalom!
  Kagan znasz moje stanowisko w sprawie Biblii, proroku z Galilei, oraz religii wszelkiej maści, ale tu wystąpię jako advocatus diaboli. Otóż przytoczyłeś przypowieść Jezusa o minach i wydaje mi się, że sam na minę wszedłeś. Rozkaz o ścięciu swoich przeciwników dał król, bohater przypowieści Jezusa.
  Co sam Jezus chciał przez to powiedzieć pozostaje w sferze domysłów.
  Jeśli chodzi o miecz to obecna interpretacja katolicka, na nasze szczęście mówi o mieczu duchowym.
  Pozdrawiam

 246. Mopus
  Widzę, że znasz lepiej Biblię niż ci, którzy ją na tym blogu chcą nam sprzedawać. 😉 Niemniej, to nikt inny jak Jezus opowiadał tę przypowieść o tych minach, a więc zakłada się, że to były nie tylko czyjeś słowa cytowane przez Jezusa, ale także i jego (Jezusa) opinia, a poza tym, o czym pewnie też dobrze wiesz, to mowa jest w tej przypowieści nie o minach w sensie militarnym a finansowym (mina jako 1/60 talentu czylki 100 drachm, ale nie wiadomo ile szekli), a więc jeśli wszedłem na minę finansową, to grozi mi tylko utrata drachm, a te, jak wiadomo, nigdy nie miały większego poważania w kręgach banksterskich…
  Cytuję też raz jeszcze z Ewangelii wg Łukasza rozdział 19: „(27) Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach. (28) Po tych słowach ruszył na przedzie, zdążając do Jerozolimy.” Wygląda więc na to, że Jezus całkowicie popierał ścinanie niepokornych.
  A jeszcze poza tym, to miecz duchowy zabija ducha, a więc jest skuteczniejszy niż miecz materialny! 😉
  Szalom!

 247. Polonia
  Najgorsza plaga ludzkości to religia.

 248. kagan
  26 listopada o godz. 22:33

  „A jeszcze poza tym, to miecz duchowy zabija ducha, a więc jest skuteczniejszy niż miecz materialny”!

  „Ponieważ zmagamy się nie z krwią i ciałem, ale z rządami, z władzami, ze światowymi władcami tej ciemności, z zastępem niegodziwych duchów w miejscach niebiańskich.
  Przede wszystkim weźcie wielką tarczę wiary, którą zdołacie zagasić wszystkie płonące pociski niegodziwca. Weźcie też hełm wybawienia i MIECZ DUCHA TO JEST SŁOWO BOŻE” (Efezjan 6:12,16,17).

  „Całe Pismo jest natchnione przez Boga i POŻYTECZNE do nauczania, do upominania, do prostowania, do karcenia w prawości, aby człowiek Boży był w pełni umiejętny, całkowicie wyposażony do wszelkiego DOBREGO DZIEŁA” (2 Tymoteusza 3:16,17).

  Dobrze Szanowny Pan napisał. „Miecz duchowy zabija ducha” – ZŁEGO DUCHA.
  To chyba dobrze ?

  Pozdrawiam.

 249. Awake!
  Każda religia twierdzi, że inne są fałszywe.
  Ateiści zgadzają się ze wszystkimi religiami.

 250. Awake!
  Dobrze wiesz, że żadnego ducha nie ma, a reklama Biblii w tejże Biblii zawarta jest tak samo nic nie warta jak każda inna oszukańcza reklama. Ponadto wiadomo że żadnego boga nie ma, a najwyżej jest tylko w 100|% materialny szatan, jako że to zło a nie dobro triumfuje praktycznie zawsze w historii ludzkości. Trudno jest bowiem pogodzić te długie wieki niewolniczego, feudalnego i kapitalistycznego wyzysku, te okrutne wojny i inne, jakże częste klęski, n.p. głodu z istnieniem jakiejś wyższej siły, z definicji wszechobecnej, wszechmocnej, wszechwiedzącej a więc także sprawiedliwej.

 251. P.S.
  Poza tym to Stanisław Mikulski nie żyje.

 252. mopus11
  26 listopada o godz. 21:28
  Na koniec słowa Jezusa:
  – „Przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach.” Łk 19, 27

  „Co sam Jezus chciał przez to powiedzieć pozostaje w sferze domysłów”.

  Obraz Boga który wyłania się z NT nie pozostawia złudzeń.

  1. Bóg słusznie odpłaci uciskiem tym, którzy uciskają Jego sług, i sprowadzi na tych przeciwników wieczną zagładę (2Ts 1:6-9).
  2. Jest zdecydowany użyć siły, by położyć kres całej niegodziwości oraz wytracić zatwardziałych grzeszników (Mt 13:30, 38-42; 21:42-44; 23:33; Łk 17:26-30; 19:27).
  3. Księga Objawienia zawiera mnóstwo opisów działań wojennych prowadzonych z rozkazu Bożego. Jednakże dzięki Jego mądrości , wszystkie one zakończą się ostatecznie ustanowieniem trwałego, powszechnego pokoju, ugruntowanego na sprawiedliwości i prawości (Iz 9:6, 7; 2Pt 3:13).
  4. „Bóg, który daje pokój, wkrótce zmiażdży Szatana pod waszymi stopami” (Rz 16:20).

  Warto zaznaczyć, iż Jego sprawiedliwe wyroki zawsze realizowane są tylko wobec tych osób, które są zdecydowane czynić zło albo tych, które nie reagują na przestrogi. Jego Słowo zapewnia:
  „ Nie mam upodobania w śmierci niegodziwego, lecz w tym, by niegodziwy zawrócił ze swej drogi i pozostał przy życiu. Zawróćcie, zawróćcie ze swych złych dróg” (Ezechiela 33:11).

  Pozostaję z szacunkiem.

 253. kagan
  27 listopada o godz. 10:58

  „Trudno jest bowiem pogodzić te długie wieki niewolniczego, feudalnego i kapitalistycznego wyzysku, te okrutne wojny i inne, jakże częste klęski, n.p. głodu z istnieniem jakiejś wyższej siły, z definicji wszechobecnej, wszechmocnej, wszechwiedzącej a więc także sprawiedliwej”.

  A może te wszystkie tragedie, zamiast skłaniać do wniosku, że Bóg nie istnieje, powinny zachęcać do refleksji nad pytaniem : dlaczego On toleruje zło ?
  Biblia odpowiada na to pytanie a także na inne: dlaczego trwa to tak długo ?

  To, że czegoś nie rozumiemy, nie oznacza że to coś nie istnieje.

  Pozdrawiam.

 254. Awake!
  Co mi po takim bogu, który toleruje zło? Poza tym, to zrozum, że taki bóg, który toleruje zło na tym „łez padole” będzie najprawdopodobniej tolerować zło także i w „zaświatach”, a więc na nic okażą się te twoje poddańcze hołdy! A Biblia na to pytanie nie odpowiada, jako iż jest ona tylko martwą księgą – zbiorem guseł, zabobonów i innych przesądów pewnego prymitywnego, dzikiego plemienia azjatyckiego sprzed wielu tysięcy lat.
  Co to też za bóg, który nie jest w stanie powstrzymać ludzi od zła, a szczególnie od prowadzenia wojen? Pokaż mi też jakąś skończoną wojnę, która nie stała się (albo też nie stanie się wkrótce) pretekstem do rozpoczęcia kolejnej, na ogół jeszcze bardziej krwawej wojny, tak jak to było szczególnie z II WŚ będąca przecież reakcją na przegraną przez Niemcy I WŚ.
  I wreszcie co to za wszechmocny, który tylko obiecuje, że zwycięży szatana, ale tak naprawdę, to kończy się to wszystko tylko na obiecankach-cackach? Zaprawdę, jakże naiwnym trzeba być, aby uwierzyć w te obietnice JHWH – złośliwego, pamiętliwego a w rzeczywistości jakże bezsilnego bożka pewnego barbarzyńskiego, bliskowschodniego plemienia, bożka nie będącego wstanie zwyciężyć nawet innych barbarzyńców tylko dla tego, że mieli oni żelazne wozy (rydwany): „A Pan był z Judą; objął on w posiadanie góry, lecz nie wypędził mieszkańców dolin, gdyż ci mieli żelazne wozy” (Sędziów 1: 19).
  Na koniec – nie podlizuj mi się i zgiń przepadnij z tego blogu ty jehowicka siła nieczysto! 🙁
  A KYSZ!

 255. Kagan
  Biedny ten Mikulski. Taka przystojna i pewnie zdolna mezczyzna, ale rola w „Stawce większej niż życie” zamknęła go jak w pudełku.
  Na szczęście Gajosowi udało się uniknąć podobnego losu. Pokonał w sobie Janka z „Czterech pancernych” i został jednym z najwybitniejszych aktotów zarówno filmowych jak i teatralnych.
  I co o tym Awake?
  Nie samą biblią człowiek żyje.

 256. kagan
  27 listopada o godz. 11:50

  „Co to też za bóg, który nie jest w stanie powstrzymać ludzi od zła, a szczególnie od prowadzenia wojen”?

  „Pan nie zwleka z dotrzymaniem obietnicy, chociaż niektórzy uważają, że zwleka, lecz okazuje cierpliwość względem was, bo nie chce, aby ktokolwiek zginął, lecz chce, aby wszyscy przyszli do upamiętania” (2 Piotra 3:9 BW).

  „Gdyż wyznaczył dzień, w którym będzie sądził świat sprawiedliwie” (Dzieje 17:31 BW).

  „Pójdźcie i zobaczcie dzieła Pana, który czyni dziwne rzeczy na ziemi ! Kładzie kres wojnom, aż po krańce ziemi” (Psalm 46:9 BW).

  „Bóg nie jest człowiekiem, aby nie dotrzymał słowa” (Liczb 23:19 BW).

  Tymczasem.

 257. mag
  27 listopada o godz. 12:16

  „Biedny ten Mikulski.
  I co o tym Awake?
  Nie samą biblią człowiek żyje”.

  „Od samego urodzenia człowiek w każdej chwili może umrzeć — i wszystko nieubłaganie zmierza do tego, by ta możliwość stała się faktem” (ARNOLD TOYNBEE, BRYTYJSKI HISTORYK).

  „Cisza w wyżynie, ze szczytów drzew żaden nie płynie ku tobie wiew; wśród sennej mgły ptactwo w gęstwinie przycichło. Zaczekaj, rychło spoczniesz i ty” (JAN WOLFGANG GOETHE).

  „Nawet dla drzewa istnieje nadzieja. Jeśli zostanie ścięte, to znowu wypuści pędy (…) Jeśli krzepki mąż umrze, czyż może znowu żyć?” (MOJŻESZ).

  „Nastąpi zmartwychwstanie zarówno prawych, jak i nieprawych” (Dzieje 24:15)

  Pozdrawiam.

 258. te wybory to wtopa na całego, ale to najlepiej pokazuje jak działa nasz kraj, wszystko na odwal…

 259. Matko moja!
  Jednak ten Awake to świr ewidentny.
  Ja do niego żartobliwie, choć na okoliczność smutną, żeby choć na chwilę go oderwać od misji, a on łup! cytatami z Biblii oraz klasyków-celebrytów.
  Radzę koleżeństwu jednak przewijać, nie reagować.
  Będzie głosił monologi, to może mu się znudzi.

 260. mag
  27 listopada o godz. 14:02

  „Matko moja!
  Jednak ten Awake to świr ewidentny.
  Ja do niego żartobliwie, choć na okoliczność smutną, (…) a on łup! cytatami z Biblii oraz klasyków-celebrytów”.

  Proszę wybaczyć, ale mnie osobiście żadna śmierć nie wprawia w żartobliwy nastrój.

  Pozdrawiam.

 261. kagan
  26 listopada o godz. 22:33
  Miny. Różne są. Miny militarne, miny twarzowe, oraz jak słusznie i sprawiedliwie podkreślasz miny będące środkiem płatniczym. Z lektur mojego dzieciństwa pamiętam lekturę pt. „Diossos”, W. Makowieckiego, jeśli dobrze pamiętam.. Jest tam o minach. Rzecz działa się na galeonie. Chodziło o wymierzenie sprawiedliwości na obmierzłym, bezdusznym okrutniku, obrzydliwie bogatym, dodam jeszcze. Czując, że za moment wyląduje w Morzu Egejskim rozpaczliwie próbuje przekupić byłych niewolników podbijając stawkę za swoje życie zaczynając od drachm, poprzez miny, na talentach skończywszy.
  Nic mu to nie dało, nieprzekupni (ex) niewolnicy wyekspediowali naszego bohatera za burtę, gdzie oberwał jeszcze wiosłem w głowę.
  Pozdrawiam.

 262. awake
  No dobra. Ostatni raz ci odpowiem, bo widzę, że nie rozumiesz tego, co czytasz. Jeszcze raz przetłumaczę ci więc z polskiego na polski, łącznie z interpretacją, co „autor miał na myśli”.
  Nie pisałam o śmierci i jej nieuchronności w kontekście odejścia bardzo kiedyś popularnego i lubianego aktora. Wyraziłam żal, że zaistnial właściwie tylko jedną rolą i choć jeszcze grał przez wiele lat pozostał w świadomości zbiorowej Hansem Klotzem, a to nie jest szczyt ambicji dla artysty. I że udalo się tego uniknąć Gajosowi, który uciekł z „szufladki” czołgisty Janka.
  Spytałam co i tym myślisz, bo chyba nie studiujesz bez przerwy biblii. Uważałm, że w ten nieco żartobliwy sposób uda mi się zmienić temat.
  Ale ty na żartach sie – jak widać- nie znasz. Wszystko bierzesz doslownie i ze śmiertelną powagą.
  P.S. Za „świra” przepraszam. Ale co myślę, to myślę.
  Pozdrawiam

 263. Dżizas, mag 😯 Jakim Klotzem?!

 264. Tobermory
  Właśnie miałam przeprosić za Klossa! Nie wiem co mi odbiło z taką pisownią. Ale nie zdążyłam, bo mnie dopadłeś.
  Przy okazji trochę się samosprostuję, to znaczy moją opinię o Stanislawie Mikulskim, która zabrzmiała może zbyt obcesowo.
  Jasne, że był jedną z ikon polskiego kina przez dziesiątki lat, głównie jako kapitan Kloss, a kochaly się się w nim babki, matki i córki. Zagrał jeszcze wiele ról, ale znawcy uważają że jego talent i swoista charyzma nie były do końca wykorzystane. Więcej chyba szczęścia (w sensie zawodowym) mieli Gajos czy Pieczka z równie kultowych jak „Stawka”… „Czterech Pancernych i psa”.

 265. mag
  27 listopada o godz. 17:05

  „Spytałam co i tym myślisz, bo chyba nie studiujesz bez przerwy biblii.
  Ale ty na żartach sie – jak widać- nie znasz.
  P.S. Za “świra” przepraszam. Ale co myślę, to myślę”.

  1. Nie studiuję bez przerwy Biblii. Także pracuję i staram się dbać o rodzinę.
  2. Zgadzam się z Twoją opinią, na powyższy temat, w całości.
  3. Przeprosiny przyjęte.

  Pozdrawiam.

 266. mag 😉
  Mikulski po prostu najlepiej prezentował się w mundurze, co udowodnił już jako policjant w filmie „Ewa chce spać”, a filmowcom porażonym tą charyzmą w uniformie chyba zabrakło wyobraźni, że można było lepiej wykorzystać też jego niewątpliwy talent aktorski. Szkoda.
  Ale i tak poznały go setki milionów telewidzów na świecie.

 267. Tobermory
  Trudno by było lepiej wykorzystać Stanisława Mikulskiego w Polsce. Zresztą Roger Moore zawsze zostanie dla mnie „Świętym” a Sean Connery – „Bondem” i tak widać być musi…

 268. Awake
  Biedna ta twoja rodzina. 🙁 Szczere kondolencje!

 269. Mopus
  Jak widać talenty nie zawsze wystarczą, ale akurat S. Mikulskiemu ich nie brakowało, i to, mam nadzieję, w obu znaczeniach – nie tylko artystycznym ale też i finansowym.

 270. Awake!
  Zlituj się na nami dobry człowieku i przestań nas zarzucać tymi cytatami, a zamiast tego napisz może coś o Jezusie-komuniście?

 271. Awake
  Znów dałeś dupy (pardon my French) – przecież dla wszechmocnego z definicji bytu, a na dodatek wszechobecnego i wszechwiedzącego, jakim przecież podobno jest ten wasz żydowski JHWH to, „chcieć” znaczy dokładnie tyle co „móc”, a więc jeśli JHWH nie chciałby, aby ktokolwiek zginął, to nikt by nie zginął. Ale jak można oczekiwać logicznego myślenia od religianta, na dodatek jehowickiego? 🙁

 272. mag
  Gajos niby uniknął „zaszufladkowania”, ale panie (panowie pewnego typu zapewne też) to się raczej kochały do szaleństwa nie w nim, a w Mikulskim (nic temu świetnemu aktorowi jakim jest przecież Gajos nie ujmując)…
  Pozdr.

 273. Kagan
  No toż o tym właśnie pisałam, o tych babciach, mamach i córkach co się kochały w Mikulskim, a nie w Gajosie.
  Mi się zresztą Gajos zawsze podobał jako facet, bo miał i ma nadal taki trochę szelmowski wdzięk. Zawsze wolałam takich niż przesadnie ślicznych czy tzw. męskich
  Pozdro

 274. Mag
  De gustibus non est disputandum, cu toate acestea, Stanisalus Mikulski a fost un mare actor. Cinstim memoria lui!

 275. P.S.
  Powyższe miało być po łacinie.

 276. kagan
  Mała korekta. Chyba jednak „De gustibus non disputandum est”. Czasownik na końcu.
  Pamiętam z mojej pierwszej szkolnej łacińskiej czytanki: „Marcus in horto sedet”.

 277. mag:
  „Mi się zresztą Gajos zawsze podobał jako facet, bo miał i ma nadal taki trochę szelmowski wdzięk. Zawsze wolałam takich niż przesadnie ślicznych czy tzw. męskich”

  Czy to oznacza, że Sławek Zegarek – Nowak, zwany także „lolo – pindolo” nie ma u Ciebie szans?!

 278. quenitn t.
  Nie ma.
  Właśnie dlatego że wygląda jak „lolo – pindolo”. Ten typ urody idealnie zresztą pasuje do kosztownych zegarków.

 279. Mag
  Merriam-Webster Online Dictionary podaje „de gustibus non est disputandum”, a ja mam wątpliwości raczej do drugiej części, czy „cu toate acestea, Stanisalus Mikulski a fost un mare actor” jest aby na pewno po łacinie.

 280. Wstaw w translator „bing”, a on ci odpowie, że to po rumuńsku, lingwisto 😉

 281. Kagan
  „Przy tłumaczeniu zdań łacińskich, trzeba pamiętać, że język ten ma specyficzny styl. Orzeczenie przeważnie występuje na końcu zdania. Jeśli jest to orzeczenie imienne, na końcu znajduje się łacznik”.
  (za „Linqua latinae omnibus”, google).
  Na przykład:” sententiae latinae in tabula scripte puellis placent” (Napisane na tablicy sentencje łacińskie podobają się dziewczętom).
  Morał – nie żałuję, że w liceum byłam w klasie łacińskiej.

 282. mag,
  które z tych zdań jest według Ciebie gramatycznie nieprawidłowe?
  Capella herbam edit.
  Capella edit herbam.
  Herbam capella edit.
  Herbam edit capella.
  Edit herbam cappella.
  Edit capella herbam.

 283. A więc może: De gustibus non est disputandum, sed magnum est quod actor Stanislaus Mikulski. Gloria et sit in memoria et in saecula saeculorum!

 284. Dzieci kochane o czym rozmawiacie ?
  O Klosie i Gajosie .. ? i kto byl w klasie lacinskiej ?
  ba ,.. tez bylam 1.5 roku potem przerzucilam sie na klase matematyczna ,w nastepnie wygralam olimpiade matematyczna i pisalam mature tylko
  z polskiego niestety z marnym stutkiem ,ale na szczescie umialam
  wspaniale mowic ..
  Musze sie przyznac pewnie jak Hitler albo Stalin, bo nawet komitet
  propagandy naszej parti robil mi dziwne propozyzje .
  Problem niestety polegal na tym ,ze ja moglam ich bardziej przekonac
  jak oni mnie .
  Pozdrawiam
  ps.
  A mnie najbardziej podobal sie ten aktor co chodzi w „tym?” filmie polskim
  po domach Warszawy z teczka ,wazne , i pytal ;
  Ma pani suchy chleb dla konia ?
  No bo kto nie mial w socjalizmie suchego chleba i kto w Polsce nie kocha
  koni ?

 285. Polonia-Sawa

  Chyba ci nie przeszkadza, że sobie o aktorach, filmach czy łacinie pogadamy.
  Ten, co pytał o suchy chleb dla konia, to pytał chyba w „Wojnie domowej”. Czasem leci powtórka na TV Kino Polska. Nie pamiętam jak sie ten facet w bereciku z antenką nazywał, znaczy się aktor.
  Przecież już można było z nudów umrzeć od cytatów z biblii na każda okazję, albo wzajemnych inwektyw miotanych między niektórymi blogowiczami. Nes pa?
  Pozdrawiam

 286. Tobermory
  28 listopada o godz. 11:50
  …non est disputandum… ne ?
  Pozdrawiam
  ps.
  wole Chagalla od ? – dla mnie piekno jest w prawdzie o ludziach ..

 287. Tobermory
  W zasadzie każde z tych zdań można uznać za poprawne gramatycznie, bo niezależnie od reguły, o której wcześniej była mowa, zależy jaka jest nasza intencja i co chcemy podkreślić, czy KOZA je trawę, koza JE trawę albo koza je TRAWĘ itd.
  Ale litości, nie jestem filologiem klasycznym, by rozstrzygać rozmaite niuanse. Ot, zdarzyło SIĘ ,że kiedyś uczyłam SIĘ łaciny.

 288. Otóż to, mag. Wszystkie zdania są skonstruowane prawidłowo.
  W szkole uczy się prostych reguł.
  Jeszcze o polskim chlebie

 289. Nes spas ?
  Zdarzylo sie ?
  To sie zdarzylo czy zdaza sie ?
  Po polsku jak pamietam ,ma rozne znaczenie!
  Pozdrawiam
  ps. nie wiem dokladnie ?
  Zdaza sie Wam – nam ,czy Wam-nam sie zdarzylo .

 290. Było się jednak przyłożyć do tej matury z polskiego 🙄

 291. Jarema Stępowski, mag! Wspaniały aktor i piosenkarz, znany m.in. z występów w Kabarecie Starszych Panów, gdzie, jak wiadomo, występowała tylko crème de la crème polskich artystów sceny! Ale „ktuś” mnię w tym wyprzedził…;-)

 292. Onanizm doskonały wzmacnia kształt pały.
  Doskonały onanizm kształt pały wzmacnia.
  Onanizm doskonały pały wzmacnia kształt.
  Pały kształt wzmacnia doskonały onanizm.

  plus 116

 293. Jańcia
  Idealny wibrator to jest szczęścia kreator
  Wibrator idealny to jest szczęścia kreator
  Szczęścia to jest kreator idealny wibrator
  Kreator szczęścia idealny to jest wibrator
  SENS SIĘ JEDNAK ZMIENIA! 😉

 294. kagan
  28 listopada o godz. 22:11

  … otóż to, dalej wal konia kagan, aż nie zobaczysz gwiazd.
  Największy onanista forumowy kagan potrzebuje wielokrotnych prób i koleżeństwa, żeby się spocić.

 295. ” Czułem się bezpiecznie, bo czuwali nade mną jako wyborcą doświadczeni sędziowie.” –

  – nie dziwie sie Wam, obywatelu Hartman … wystarczy rzucic okiem na wystroj graficzny PKW – cała ornamentyka Komisji jest judaistyczna. To jest wasz, żydowski podpis !

  … czyje jest to Panstwo ?

css.php