Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

20.04.2015
poniedziałek

Nie bądźmy faszystami dla Witkowskiego!

20 kwietnia 2015, poniedziałek,

Prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające, czy kolorowa czapeczka na głowie Michała Witkowskiego z emblematem SS wyczerpuje znamiona propagowania treści faszystowskich. Ludzie, opamiętajcie się!

Cała Polska rzuciła się na Witkowskiego, jakby co najmniej zapisał się do Młodzieży Wszechpolskiej albo innego ONR. Czy ktoś przy zdrowych zmysłach może choć przez chwilę pomyśleć, że Witkowski jest faszystą i umieścił znak SS w kontekście błazeńsko-gejowskim w celu upamiętnienia bądź gloryfikacji zbrodniczej działalności SS i nazistów?

Czy ktoś, kto wie, kim jest Witkowski, może choć przez chwilę na serio pomyśleć, że jest on oczarowany ideą organicznego, zmilitaryzowanego Państwa-Narodu, ścierającego z powierzchni ziemi wszystko, co mogłoby przeszkodzić nieskrępowanemu wzrostowi jego potęgi? Czy ktoś może jeszcze pamięta, z jaką zapiekłą nienawiścią hitlerowcy tępili takich jak Witkowski?

Trzeba mieć strasznie dużo złej woli, żeby przypisać Witkowskiemu faszystowskie skłonności. Jest poza dyskusją, że symbol SS został tu użyty w kontekście prześmiewczym. Owszem, i tego czynić nie należy. Umówiliśmy się po 1945 roku, że symboli nazistowskich nie będziemy eksponować nigdy i nigdzie. Powodów tej słusznej umowy było kilka.

Po pierwsze w niektórych wypadkach mogłoby nie być całkiem jasne, z jakimi intencjami te symbole są pokazywane – lepiej więc nie robić tego w ogóle. Po drugie, każde przypomnienie symboliki nazistowskiej w jakiś sposób przedłuża jej życie, a wraz z tym wydłuża czas niezbędny do wyczerpania się straszliwego potencjału nacjonalizmu i rasizmu, który się za nią kryje. Po trzecie chodziło zaś o to, aby nie ranić żyjących ofiar wojny widokiem budzącym straszne wspomnienia. Od umowy jest jednak bardzo istotny wyjątek: wolno pokazywać symbole faszystowskie w filmie i w teatrze. W dziełach sztuk plastycznych już raczej nie. Na pokazach mody – na pewno nie. Michał Witkowski naruszył więc normę.

Niestety, bez winy Witkowskiego nacjonalizm i symbolika faszystowska, a nawet nazistowska mają się dobrze. Na polskich murach widujemy setki swastyk, które potrafią utrzymywać się całymi tygodniami i miesiącami. Idee bliźniacze podobne do faszyzmu Mussoliniego, Franco czy Salazara krzewione są w Polsce i manifestowane bez przeszkód. Słynne fasces, czyli rzymskie rózgi, od których wziął swoją nazwę faszyzm, jeden z polskich sądów miał czelność zarejestrować jako symbol organizacyjny, a tym samym objąć ochroną.

Tak, tak, źródłowy symbol faszyzmu przez ponad pół roku, aż do wydania wyroku przez Sąd Apelacyjny na początku 2013 r. był w wolnej Polsce prawnie chroniony! A prokuratora, który dopatrzył się w swastyce symbolu szczęścia, pamiętacie? To jest właśnie groza, a Witkowski to tylko błazeństwo.

Widzicie filcowe esesmańskie błyskawice na tęczowej czapeczce Witkowskiego, którego faszyści zglanowaliby przy pierwszej okazji, ale powiedzieć stop prawdziwemu faszyzmowi, który po latach wyłazi ze swych śmierdzących nor, jakoś nie macie odwagi. Naprawdę wydaje się Wam, że to Witkowski jest jego forpocztą?

Fałszywy święty gniew, zwłaszcza zbiorowy, jest jednym z najbardziej szpetnych zjawisk życia publicznego. Urządzanie obłudnych nagonek i niszczenie ludzi pod byle pretekstem, tylko po to, by poprawić sobie bilans „wyższych przeżyć moralnych”, jest żałosne. Żałosne zwłaszcza w kontekście pomówień o faszyzm – brutalne nagonki są wszak akurat specjalnością wszelkiej maści miłośników „Wielkich” Niemiec, Ukrain, Polsk, Serbii czy Litw.

Michał Witkowski złamał pewną zasadę i powinien przeprosić (co też uczynił). Nie zrobił wszelako nic strasznego, a jedynie coś w złym guście, coś po prostu niemądrego. Za coś takiego dostaje się prztyczka w nos, a nie kanonadę pocisków artyleryjskich. Dajcie mu już spokój, do cholery!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 56

Dodaj komentarz »
 1. Panie Hartman a gdzież to ten Witkowski przeprosił zajrzałem na oficjalną stronę i tam nie ma żadnych przeprosin. Z drugiej strony sejm powinien raz na zawsze uchwalić ustawę o zbrodnii wołyńskiej i uchwalić penalizację na gloryfikowanie UPA oraz noszenie symboli tej organizacji jak i całej ideologii Dońcowa no ale tego sie przecież nie doczekamy w końcu to byłaby przecież propaganda rosyjska.

  W końcu na nieszczęście dla zamordowanych Polaków nie padli oni ofiarą Rosjan ale banderowców czyli Ukraińców.

 2. Witkowski to skandalizujący z upodobaniem nawet niezły pisarz. Czytałam te jego odlotowe powieści gejowskie. Traktowanie jednak serio wybryku z kretyńską czapeczką z emblematem SS jest nieporozumieniem.
  W takiej aurze on się czuje jak ryba w wodzie, ma darmową reklamę, a tymczasem prawdziwi faszyzujący narodowcy urządzają sobie legalne marszyki, jak np. ostatnio w Poznaniu.
  Witkowski trochę się kreuje skandalistę Witkacegoo w 20-leciu międzywojennym.
  Oczywiście, tout proportion gardee, bo jeszcze nie wiemy, co ze spuścizny po Witkowskim przetrwa, gdy moda na niego minie.

 3. Panie Profesorze, od roku sytuacja nie jest tak czarno-biała. Pamięta Pan panów, którzy w sądzie się tłumaczyli z gestu „zamawiania pięciu piw”? Dziś wystarczyłoby tłumaczenie, że gestowi towarzyszył okrzyk „sława Ukrainie”. Podobnie dla pana Witkowskiego mamy radę (o ile umie czytać i czyta „politykę”) – czapeczkę, którą widać na zdjęciach założył w celu poparcia batalionów ochotniczych walczących na wschodzie Ukrainy. Niech to napisze na swoim facebooku czy tam gdzie, wtedy się odczepią od niego „wyborcze” i inne takie ale także organy państwowe.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Witkowski to celebryta, który usiłuje się lansować za pomocą skandalu. Może jakąś nową książkę wypuszcza na tzw. rynek książki? Nie jest to raczej głupota a wyrachowanie.

  PS. Nie żebym uważał Witkowskiego za faszystę, ale wśród faszystów też geje się zdarzali. Niestety.

 6. „Michał Witkowski złamał pewną zasadę i powinien przeprosić (co też uczynił). Nie zrobił wszelako nic strasznego, a jedynie coś w złym guście, coś po prostu niemądrego. ”

  Nie, pan Witkowski w realu pokazał, że nadmierne ćpanie mocno wyniszcza mózg, co ostatnio wiele razy raczył pokazać.
  Mnie to, co zrobił nie oburza, bo kogoś, kto pozbawił się mózgu, trudno winić. Co mu każą na główkę włożyć, włoży. I wiele jeszcze rzeczy dla tzw. zabawy zrobi.

 7. Prawo jest takie samo dla celebryty i dla każdego innego obywatela. Nie ma świętych krów, brawo prokuratura.

 8. ” Dajcie mu już spokój, do cholery!”

  Powinien pan wystąpić urzędowo – korzystając ze swego stanowiska wiceprzewodniczącego B’nai B’rith w Polsce, to będą jeszcze Michaśkę po nogach całować.

  No chyba, że dane tutaj podane są już nieaktualne:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/B%E2%80%99nai_B%E2%80%99rith_%28Polska%29

 9. Homofobia to dewiacja heterosiów i należy ją leczyć, „panowie”.
  „fidelio” pisząc cyt:
  „Prawo jest takie samo dla celebryty i dla każdego innego obywatela.
  Nie ma świętych krów, brawo prokuratura” udaje, że nie zna realiów w RP.
  Dla przypomnienia „fidelio” i takim jak on: „świętymi krowami” są w Polsce kler i ich podopieczni, protegowani naziole tacy jak Zawisza, Winnicki, Bosak, Giertych, Korwin i inni….
  Ich jakoś Prokuratura nie ściga, nie karze za faszyzm, hasła i symbole faszystowskie.
  Te organizacje mają się w Polsce całkiem dobrze.

  ps:
  „saurom” kłamie.
  Michał Witkowski publicznie przeprosił wszystkich poobrażanych homofobów.
  Naziole żart M.Witkowskiego potraktowali jako profanację ich „świętych” symboli, co uznali za niedopuszczalne i dlatego zawiadomili Prokuraturę.

  http://fashionpathology.com/
  Oświadczenie Michała Witkowskiego.

 10. Czy nie rażą pana symbole hitlerowskie na Ukrainie i umizgi do nich Komorowskiego? Tam odrodził się faszyzm w czystym kształcie. Zaraz będą mordować Żydów i Polaków. Zaczęli od Ruskich i dziennikarzy. Szkolą ich w tym dziele nasi sojusznicy z USA.

 11. Żebyż to świat był tak prosty, jak go sobie @jasny gwint o 20:36 wyobraża. A tak w ogóle, to witaj @jasny gwincie, długo nie czytany.

 12. Temida
  20 kwietnia o godz. 20:26

  Ja kłamię no to wskaż mi gdzie na tej stronie którą w wikipedii podano jako oficjalną są przeprosiny

  http://www.michalwitkowski.pl/

 13. A mógł sobie wybrać młotek i sierp i byłoby OK.

 14. Panie Profesorze, we czwartek apelował Pan: „Bardzo Was proszę, moi rodacy, Polacy, zechciejcie poświęcić kilka chwil zadumy zamordowanym w bestialski sposób współobywatelom i ich nigdy nienarodzonym potomkom.” Wydaje mi się, że byłoby hipokryzją, gdybyśmy z jednej strony pamiętali o ofiarach ludobójstwa, a z drugiej – akceptowali błazeński wyskok Witkowskiego, który symbol ludobójczej formacji połączył z różową furażerką i pluszową świnką. Nie uważam go za zwolennika ani propagatora faszyzmu, ale są granice błazenady i bezmyślności, które w tym momencie przekroczył. Jest to tym bardziej bolesne, że chodzi o człowieka dojrzałego, z wyższym wykształceniem uniwersyteckim, pisarza, a jego „popis” zbiegł się w czasie z rocznicą wybuchu powstania w warszawskim getcie. A tłumaczenie „Kapelusz wraz z elementami stylizacji przygotowywał mi stylista, a otrzymałem go przed samym pokazem, tak też nie przyglądałem mu się zbyt wnikliwie. Założyłem kapelusz nie mając świadomości, że mógłby on kogoś urazić. Chciałbym nadmienić, że w momencie, kiedy zwrócono mi uwagę, że naszyte na kapelusz części tkaniny mogą zostać odczytane jako symbol SS natychmiast się go pozbyłem.” dorosłemu, wykształconemu Polakowi nie przystoi i pachnie tchórzostwem.

 15. takei-butei (22:19)

  „A mógł sobie wybrać młotek i sierp i byłoby OK.”

  Sierp I mlot. . A nie mlotEK i sierp. Uprasza sie o nie pomniejszanie sybolow Rewolucji. jg moze zareagowac zlowieszczo. A po co ci taka rozrywka?

  http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Plik:Sierpim%C5%82ot.png

 16. jasny gwint
  Ale co ma nasz durny celebryta-skandalista Witkowski do faszystów na Ukrainie?
  Hartman o tym pierwszym pisze, a nie o banderowcach. Poczekajmy i zobaczymy, czy podchwyci temat ukraiński.
  Podobał mi mi się wywiad z gen. Skrzypczakiem, który miał odwagę uderzyć się w piersi, że źle oceniał sytuację i skoro Ukraińcy maja nas w d… i tego samego dnia, gdy Komorowski udziela im jakiegos tam wsparcia, oni forsuja w parlamencie faszystowską, można powiedzieć, uchwale o swoich bohaterach ojczyźnianych i nawet się na zająkną na temat rzezi wołyńskiej, to i my się na nich wreszcie wypnijmy. Najwyższy czas.

 17. Panie profesorze… Ale przecież Witkowskiemu mało kto przypisuje tu bycie zafascynowanym ideologią nazistowską. Większość – jak i ja – przypisuje mu po prostu bycie idiotą bez poczucia smaku.

 18. mag (23:53)

  Tyłka mamy nadstawiac dlatego, ze tak nam kaze Nowy Wielki Brat. To co general Skrzypczak podsumował to popluczyny jakies. Albo bohaterszczyzna glupkowata.

  Sojusze sa sojuszami. Wypinanie sie na sojusze to dzialania pozorowane

 19. .

  —KISS—

  Hard rock KISS band
  zalozona przes Gene Simmonsa’a
  w ’70’tych w NY ma stilizowane
  SS litery na faszystowskie SS
  blyskawice wlasnie

  IPN i PISS do boju,
  Interpol ?

  ~

 20. Ted 2
  21 kwietnia o godz. 0:39
  Wygląda to bardzo optymistycznie. Byle tylko mieliśmy czas aby się pożegnać i owinąć w prześcieradło.

 21. Nie moge pojac, jak narod, ktory byl na drugim miejscu do wymordowania przez faszystowskich hitlerowcow, moze tak bardzo propagowac faszyzm. W Polsce chyba jest najwieksze przyzwolenie na uzywanie znakow i symboli . Na scianach budynkow kiedys pisano znane slowo ch…, p…, dzis zastapily to swastyki, szubienice czy znane hasla o Zydach najczesciej laczone z faszystowskimi symbolami. W niektorych starych dzielnicach miast mozna czasem poczuc sie, jak w getcie zydowskim z powodu tych napisow czy symboli. Wykorzystywane sa tez do walki politycznej, do promowania siebie lub swej dzialanosci, bo wzbudzaja kontrowersje. I tu nasuwa sie pytanie: skad to swiete oburzenie na szefa FBI, ze porownal nas do wspolwinnych faszystowskiej zbrodni na Zydach, jesli wszedzie publicznie symbole hitlerowskie, czyli faszystowskie w najgorszej odmianie malujemy, nosimy lub wypisujemy na murach. Zupelnie jak przed wojna, chociaz w Polsce juz Zydow nie ma, za wyjatkiem tej ocalalej garstki. Czy naprawde w imie nienawisci do przeciwnikow politycznych czy sportowych musimy zawsze wyrazac swa niechec za pomoca propagowania symboli faszystowskich, ktory to faszyzm tak Polakow doswiadczyl podczas ostatniej wojny swiatowej.

 22. PAn Witkowski celowo probowal zszokowac taka symbolika aby zarobic na tym pieniadze (w ten sposob promuje ksiazki). Przesadzil, zlamal prawo i mozna powiedziec ze zadrwil sobie z powagi tamtego okresu. Jak najbardziej powinien stanac przed sadem.

 23. Czy on wogole pisze jeszcze ksiazki?

 24. Witkowski? A kto to jest Witkowski? Jeszcze jeden błazen więcej na targowisku próżności. Ot, i wszystko w tym temacie.
  Ale dla etyka, ateisty, proszącego o Ojcze Nasz, jest to w tym momencie sprawa numer jeden.
  Pełen, ściśle kontrolowany, odlot od tak bliskiej mu problematyki. Na tyle bliskiej, że gotów prosić o modlitwę do nieistniejącego Boga.
  Panie Profesorze, tu ziemia, tu ziemia … z blogu, również, „środowisk żydowskich”:

  hombre en luna
  21 kwietnia o godz. 9:11

  Zdaniem Redaktora Passenta sprawa wygląda tak: „PiS przeciw FBI”

  Wczorajszy wieczór w TVN@24: Fakty (2:33), Szymon Weiss, były ambasador Izraela w Polsce: Jako człowiek i jako Żyd urodzony w Polsce, który wie jak to było, czuję się obrażony.
  FpF, Andrzej Celiński (UW, LiD. Partia Demokratyczna): „oczekuję na reakcję środowisk żydowskich”.
  Kropka nad i: Michael Schudrich, naczelny rabin polski: „nie można na to machnąć ręką”.

  Redaktor, jako Żyd ocalony przez Polaków, którzy ryzykowali dla niego własne życie i życie swoich bliskich, nie skorzystał z okazji żeby oddać im sprawiedliwość. Nie skorzystał nawet z okazji, żeby milczeć zamiast dopuszczać się nikczemnych manipulacji.
  To takie zachowania są podglebiem, na którym wyrasta współczesny antysemityzm. „Antysemityzm bez Żydów”“. Wystarczy przysłowiowa łyżka dziegciu.
  Pięknie Pan dziękuje Polakom i piękną przysługę wyświadcza Pan Żydom. A i samemu sobie również, ale to już Pana prywatna sprawa.
  Lepiej myśleć, (czasem boli), zamiast czytać, „w pewnym sensie” rzetelne cegły.

 25. anumlik
  20 kwietnia o godz. 21:33
  Odezwałem się do Ciebie tutaj, ale wykreślili. Są czujni. Możesz się tylko domyśleć co chciałem powiedzieć.

 26. Witkowski osiągnął swój cel. Pisze się o nim wszędzie i dużo. Jutro dla równowagi wystąpi w oczojebnym wdzianku z wyeksponowaną gwiazdą Dawida wymalowaną krwią menstruacyjną, co żadnemu Żydowi albo syjoniście nie powinno w żaden sposób przeszkadzać.

 27. Polskiego nieba przed Ruskimi będą strzegły amerykańskie pociski Patriot, a naszych żołnierzy na pole walki z Ruskimi przewiozą francuskie śmigłowce Caracal. Za 35 miliardów złotych odebranych szpitalom, bibliotekom i szkołom. Dlaczego nie S-400 lub MIGi. Tańsze i lepsze i prawie nasze.

 28. Panie Janie – tak jest!
  Lichoprześmiewczy Witkowski nie wart prokuratury.
  Ale prokuratura nie warta. Co sam pan zauważa: tak bada, że jej wychodzi, że swastyka znakiem szczęścia jest. II Wojna Światowa była wielce szczęśliwym wydarzeniem. Skąd więc te utyskiwania na nią?
  Na pewno powód zna Schetyna, boża dziecina.

  Tym niemniej, jak prawo mówi, że czapeczkę i jej zawartość u Witkowskiego prokurator ma zbadać, niech zbada.

  A obłuda rządzi wszystkim w życiu publicznym.

 29. Wyglada na to, ze homoseksualisci/intelektualisci zaczynaja byc nowa formacja braminow, ktorej z zasady nie mozna podejrzewac o nic zlego.
  A nawet cos zlego w ich wykonaniu nabiera dobrych cech przez charakter ich sklonnosci seksualnych.
  Czy Witkowski nie jest przypadkiem zwolennikiem partii Palikota (Hartmana)?

 30. Chetnie bym przeczytal hipotetyczny felieton Hartmana broniacy np. Terlikowskiego za publiczne obnoszenie sie ze swastyka.

 31. @Andrzej Falicz
  Wolność słowa i tolerancja w Polsce nie znają granic i kordonów, panie AF. Również każdy felietonista, czy publicysta pisze co chce i jak mu w duszy gra i nikt mu do tego prawa nie odbiera.
  Rozmaici celebryci także ograniczeń żadnych nie maja. Oko plecie straszliwe androny, wskazujące na jego problemy z seksualnością własną, biskupi też, co im ślina na język przyniesie, także w mediach mainstreamowych, a nadpapież Terlikowski jest częstym gościem TVN24.
  Jakoś tak się składa, że ani do Radia Maryja, TV Trwam czy Republika nikt nie zaprasza adwersarzy, tylko swoich ludzi, który ćwierkają na jedno kopyto i opluwają liebrałów, dżenderystów i najogólniej mówiąc, lemingów.
  Ostatnio faszysta i żydożerca (chyba raczej człowiek głęboko zaburzony psychicznie), reżyser Braun, kandydujący na urząd prezydenta (co samo w sobie odbiera powagę tej całej dennej kampanii z dennymi kontrkandydatami)głosił bez przeszkód swoje brednie w radiu TOK FM.
  Jeśli chodzi o reakcje prokuratury i ewentualną odpowiedzialność karną za słowa, to tylko księża są nietykalni. Dobitnie wykazała to sprawa biskupa Michalika, którego śmiała pozwać feministka, o zgrozo, bo poczuła się jego słowami dotknięta.

 32. Tyle hałasu o kretyna.
  Bo tylko kretyn może uważać że nas przekona o tym że CZAPECZKĘ DOSTAŁ PRZED CHWILĘ PRZED .
  W tym co nam pokazują to zawsze szmaty są najbardziej wiarygodne , przygotowywane tygodniami gdzie każda fałdka ma swe miejsce a rzęsy malowane w kratkę.
  I takiemu kretynowi wierzycie ?
  Jemu widocznie PO DRODZE z takimi symbolami.
  Powiedziałbym – kretynie nie obrażaj inteligencji .
  uklony

 33. Czyżbyś postulowała, @mag, stosowanie się do standardów rzeczonych mediów?

 34. Czyli, między nami zgoda, @mag. Cieszę się i pozdrawiam.

 35. Jesli Pan Witkowski nie wiedzial co ma na sobie to mozna mu zarzucic dwie rzeczy, a mianowicie:
  1) Niestarannosc w wykonywaniu pracy; oraz
  2) Ignorancje/glupote.

  Zadna z nich nie jest (chyba) scigana z urzedu.

  Mnie jednak sie wydaje ze Pan W zrobil to celowo. Nie po to rzeby propagowac ustruj faszystowski, lub jego emblematy – to oczywiste. Zrobil to zeby o nim mowiono. W tym celu,zeby to poetycko ujac ‚wspial sie po cialach ofiar faszystowskiego systemu na wyzyny popularnosci’ – to skandaliczne i zenujace. Obrzydliwosc jego postepowania powinna ‚splynac’ na wszystkichj z ktoymi wspolpracuje, a ktorzy w normalnym swiecie rozwiazaliby z taka osoba kontrakty.

  Pytanie wiec brzmi – czy uzywanie faszystkowskich symboli w celu osiagniecia posredniego zysku, powinno byc scigane? Nie wiem czy jest, ale wg mnie powinno.
  Kto wie, moze dzieki temu wyrugujemy kretynskie uwagi nieukow z FBI

 36. Co za czasy, pederaści zasuwają po Polsce ze swastykami na czapkach jak gdyby nigdy nic, Comey zresztą Jakub, co może wiele tłumaczyć, robi z Polaków niemieckich hitlerowców, a izraelscy żołnierze mordują z premedytacją palestyńskie dzieci – wg raportu Defense for Children International – Palestine podczas ostatnich bombardowań Izraelczycy zamordowali 535 dzieci, w tym 164 po ataku dronów, 81 zamordowali ogniem artyleryjskim z czołgów, a 16-cioro zastrzelili z amerykańskiego śmigłowca Apache, 1000 dzieci po odniesionych ranach walczyło o przeżycie, a 3400 dzieci zostało rannych :

  http://prawy.pl/z-zagranicy2/9113-izraelscy-zolnierze-z-premedytacja-mordowali-palestynskie-dzieci-publikujemy-wyniki-sledztwa-dcip

  Nie pozwalajmy na repetę z faszyzmu, żądajmy dla zbrodniarzy wojennych Norymbergi.

 37. Takiego Hartmana lubię. 🙂

 38. Sęk w tym, że przeprosiny były fałszywe (doskonale wiedział, co jest na furażerce, na szyi też miał te inicjały) i szczeniackie („to nie ja wybiłem okno, to kolega!”). Moim zdaniem pogrążyły go bardziej niż ten wybryk, bo pokazały, że jest małym śmierdzącym tchórzem, który nabija się z Bogu ducha winnych szafiarek (w ogóle ten koncept, żeby facet w średnim wieku, artysta, brał na cel ataków jakieś nastolatki bez matury źle o naszym bohaterze świadczy), czyli z dziką przyjemnością pastwi się nad osóbkami, nad którymi i tak ma przewagę, a w sytuacji podbramkowej, kiedy mógłby rzeczywiście wykazać się bezkompromisowością i konsekwencją, podwija ogonek i bardzo brzydko mataczy.
  Poza tym nikt normalny nie podejrzewa, że on propaguje faszyzm, ale prześmiewcze wykorzystanie symboli też należy potraktować poważnie i potępić, bo nikogo nie powinno to śmieszyć. Taką prowokację można ewentualnie wybaczyć jakiemuś niedowarzonemu małolatowi, a nie dorosłemu, pisarzowi, intelektualiście, który naprawdę powinien mieć więcej rozumu i wyczucia.
  Muszę przyznać, że mam z całej tej afery gigantyczną Schadenfreude, bo tylko czekałam na coś takiego, jego ostatnie wcielenia medialne były naprawdę nie do zniesienia (estetycznie i merytorycznie). Mam nadzieję, że zapracował sobie wreszcie na solidarny bojkot mediów.

 39. Zgadzam się z Panem, że trudno posądzić pana Witkowskiego o jakieś faszystowskie ciągotki z drugiej jednak strony, trudno go też uważać za skończonego idiotę. Dlatego nie kupuję jego bajeczki (przy okazji pańskiej argumentacji), bo jako celebryta ze sporym doświadczeniem w tym metiee doskonale wiedział co robi. Miał być skandal i jest skandal. Pan Witkowski jest człowiekiem dorosłym i jako taki musi (powinien?) odpowiadać za swoje czyny. To, że inni są gorsi w niczym nie umniejsza winy.

  Ukłony

 40. Od wojny minęło sporo, sporo lat. Podoba mi się zatem oswajanie nazistowskiej symboliki. Pora wprowadzić ją do przedszkoli, np. na maskotkach, pluszowych zabawkach…

  Podoba mi się także postawa Hartmana: loose blues. Wczoraj nawoływanie do modlitwy za ofiary nazizmu, dziś obrona celebryty wykorzystującego nazistowskie znaki. No, loose blues. Jaja kompletne, jajczarski naukowiec-filozof-etyk. Jaja – tak trzymać!

 41. Mam podobnie, jak Alice, Schadenfreude.
  Coś dziwnego dzieje się z naszymi awangardowymi i modnymi pisarzami we wczesno-średnim wieku.
  Nie tak dawno laureat Paszportu Polityki w dziedzinie literatury, Miłoszewski podczas uroczystości rozdania laurów, wystąpił z nonkonformistyczym spiczem pod adresem dostojnych gości, mówiąc niedosłownie, ale prawie, by go pocałowali w d…, bo tam mają tak naprawdę kulturę. Inny literat – maczo, Kraszewski, protegowany ponoć do nagrody Nike przez Kingę Dunin, oskarżył ją mało że o molestowanie, to wręcz próbę gwałtu.
  Coś z panami pisarzami nietęgo, skoro chwytają się mało wybrednych sztuczek, byle przyciągać wciąż uwagę.

 42. Och, kiedy tu nie chodzi o propagowanie nazizmu. Wcale nie. Chodzi o zwykłe chamstwo i brak szacunku oraz próbę zyskania rozgłosu, używając z premedytacją wstrętnych symboliki, do jakich zalicza się ‚ss’. Można wybaczyć to komuś, kto jest na tyle głupi, że nie wie, co robi. Witkowski jest tymczasem cholernie inteligentny, a jednak posunął się do tak podłego postępku. Bardzo mnie tym zasmucił. A co to za argument, że naziści zabiliby Witkowskiego? To chyba argument na to, że tym bardziej nie powinien takiego symbolu nosić. Nie jest mi przykro z powodu jego domniemanego nazizmu, nie obchodziłoby mnie to, co zrobił, gdyby był głupi. Jest mi przykro, bo kiedy inteligentna osoba posuwa się do takiego czegoś, to świadczy o moralnej zgniliźnie.

 43. A skąd WY wiecie
  I jesteście pewni – ŻE ON NIE PROPAGOWAŁ NAZIZMU .
  Bo co ? WY jemu ten mundurek żeście sprawiali ?
  Poczytajcie sobie ileż to osób ”troszczy się ” o obraz .
  Przecież tych pilnujących jest więcej niż widzów .
  No ALE WY WIECIE I JESTEŚCIE PEWNI – to se bądżcie.
  Ja natomiast znam taką historię
  Facet narobił ”PANU MŁODEMU ” w cylinder i potem pytany
  po co mu to zrobiłeś ??
  odpowiedż brzmiała
  BO TAKĄ MIAŁEM FANTAZJĘ
  bez uklonów

 44. Ze szkół jak najpilniej usunąć religię i etykę. Wprowadzić zaś sofistykę. W każdym ustroju niezwykle potrzebną umiejętność. Wiele tekstów Hartmana to perełki sofistyki, mogłyby posłużyć do sofistycznych ćwiczeń. Mickiewicz do lamusa, Hartman do kanonu.

  Filozofia antyczna potwornie się myliła, tępiąc sofistykę.

 45. @makapaka
  „Jesli Pan Witkowski nie wiedzial co ma na sobie to mozna mu zarzucic dwie rzeczy, a mianowicie:
  1) Niestarannosc w wykonywaniu pracy; oraz
  2) Ignorancje/glupote.

  Zadna z nich nie jest (chyba) scigana z urzedu.”

  Od tego żeby ustalić co Witkowski wiedział, a czego nie wiedział jest sąd.

 46. @mina1993
  „Och, kiedy tu nie chodzi o propagowanie nazizmu”

  To ustala sąd.

 47. JH zajął się Witkowskim by swoją wielkodusznośc pokazac.
  Jak Witkowski nie beknie tym razem to bedą razy następne.
  Nie popuści.
  I im wiecej tym trudniej bedzie to znieśc.Także Wymiarowi.
  Na Sachalin trza go zesłac.Tam Homo karane sa na gardle.
  Witkowskiego może „na gardle” nie potrakują tamtejsi ,przez wzgląd na B.Piłsudskiego,
  ale strachu się naje i furażerki bedzie dobierał staranniej.
  Ja,mam dosyc niestety ,tych manifestacji artystycznych,”na każdej premierze przynajmniej dwa geje” , nie dlatego ,ze gejów nie powazam,lecz dla tego,że jestem przeciwny z góry ustalonym proprcjom.
  Howgh

 48. Większyym błaznem od największego błazna jest prokurator który go ściga z urzędu.
  Dopóki tego bracia Polacy nie zrozumiecie, dopóty nasza Ojczyzna będzie błazeńska.

 49. @sztubak
  „Większyym błaznem od największego błazna jest prokurator który go ściga z urzędu.”

  Przestępstwa ścigane z urzędu są ścigane z urzędu – jak podrośniesz i przestaniesz być sztubakiem to będziesz wiedział takie rzeczy.

 50. Jak by coś takiego zrobił jakiś polityk z PIS to oczywiscie Hartman już by pomstował donosił do prokuratury ale skoro zrobił to jak widać kolega po fachu a na dodatek homoś to oczywiście cisza. Obłuda podwójne myślenie. Widać tu zresztą po raz kolejny wyższość moralną polityków wywodzących się z PIS, którzy jakoś nie wznosili w swoim czasie salutów rzymskich jak to robili koledzy obecnego idola lemingów Romana Giertycha.

  Jak widać również to właśnie ludzie z PIS i powiązane z nimi środowiska z reduty dobrego imienia dbają o dobre imie Polski to właśnie Duda tak opluwany przez Połytykę i Hartmana jako pierwszy zaprostestował.

 51. Front page news

  http://www.rmf24.pl/kultura/news-witkowski-w-czapce-ss-zawieszamy-prace-nad-ksiazka,nId,1720381

  Jak profesor uniwersytetu z takiego niusu moze trzepac wpis blogowy, ja nie znaju

 52. Nie chcę,Panie Profesorze Hartman, być faszystą dla Witkowskiego. Nie chcę go bronić za jego głupawy wybryk, zaś przeprosiny uważam za błazenadę. Jedyną korzyść z tego sztubackiego wyskoku odniósł Witkowski – pisarz niskich lotów o talentach grafomana – ma darmową reklamę swojej najnowszej książki.

 53. Michal Witkowski swoim ubraniem mowi „Juz mozna!” „Mozna nosic na sobie emblematy SS, albo zalozyc koszulke z wujkiem Adolfem. Bardzo fajnie ze prokuratura zareagowala. Reakcja oburzonych ludzi jak ja rowniez pokazuje, ze otoz nie, jeszcze nie mozna promowac SS.

  Poza tym Pan Witkowski, ktorego Drwal dal mi duzo rozrywki, ogromnie stracil w moich oczach nieudolnym tlumaczeniem ze ktos mu te czapke zalozyl. Nawet jesli to prawda, to takie zalosne tlumaczenie trzeba bylo sobie odpuscic i po prostu przemilczec sprawe albo opublikowac krotkie przeprosiny.

 54. „Smaczku tematyce /Witkowskiego/ nadaje jeszcze fakt, że równolegle te same media milczą w sprawie problemów symboliki faszystowskiej wykorzystywanej przez niektóre ukraińskie bataliony ochotnicze o proweniencji nacjonalistycznej uczestniczące w pacyfikacji Donbasu, przez siły ukraińskie. Podobnie większość mediów milczy w przedmiocie wykorzystywania symboliki faszystowskiej – wykorzystywanej w okresie II Wojny Światowej i zaraz po niej przez ukraińskie formacje nacjonalistyczne przez np. administrację publiczną na Ukrainie do dekoracji miast, na trasach przemarszu upamiętniających określone rocznice z tamtejszego panteonu rocznic historycznych. Nie można nie zauważać faszyzmu na Ukrainie, czy jak kto woli odwołań do symboliki faszystowskiej, a równolegle budować medialne przekazy o określonym charakterze. To mniej więcej tak, jakby mówić o chorobie, bez jej przyczyn!”

css.php