Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

11.05.2015
poniedziałek

Apel profesorów o zjednoczenie sił postępowych

11 maja 2015, poniedziałek,

Apelujemy o jedność lewicy.

Polska stanęła przez groźbą całkowitego zdominowania życia publicznego i politycznego przez środowiska prawicowe, w tym również te skrajne. Szczególnym zagrożeniem wydaje się nacjonalistyczny populizm, powiązany z demagogią ekonomiczną i ksenofobią. Siły postępowe obecne w polskiej polityce nie są dziś zdolne narzucić życiu publicznemu przyjętych w świecie demokratycznym standardów racjonalności i kultury politycznej.

Słabość polskiej lewicy stanowi jeden z przejawów tej niebezpiecznej dla Polski sytuacji. Obserwując z żalem i niepokojem daleko posunięte rozdrobnienie, a w niektórych przypadkach wręcz rozpad środowisk polskiej centrolewicy i lewicy, zwróciliśmy się do polityków i polityczek, działaczek i działaczy tego nurtu politycznego, którego sami czujemy się uczestnikami, o podjęcie rozmów zmierzających do zjednoczenia lewicy wokół wspólnego programu i wspólnego wystąpienia w wyborach parlamentarnych.

Nasza inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem. Panuje przekonanie, że najwyższy czas położyć kres podziałom i otworzyć nowy rozdział. Odbyliśmy serię spotkań z udziałem znanych polityczek i polityków lewicy, w wyniku których postanowiono o utworzeniu ruchu Wolność i Równość. W dniu 15 maja, w godzinach 12-14 w Sejmie, odbędzie się Konferencja Inicjatywna ruchu „Wolność i Równość”, podczas której zostanie podpisana deklaracja założycielska i programowa tej formacji.

Zapraszamy ludzi lewicy, zainteresowanych wspólnym działaniem, do aktywnego i podmiotowego współtworzenia naszej inicjatywy,  począwszy już od piątkowej konferencji. Jednocześnie wzywamy polityczki i polityków lewicy do zgodnej i odpowiedzialnej współpracy, w interesie społecznym.

Jeśli polska lewica ma się odrodzić, musimy dać głos młodemu pokoleniu – działaczkom i działaczom organizacji społecznych. Partie polityczne są tylko jednym z elementów ruchu lewicowego. Dzisiaj lewica to szerokie spektrum związków zawodowych, stowarzyszeń, fundacji, ruchów społecznych i innych organizacji działających na rzecz ludzi pracy, na rzecz osób pokrzywdzonych i dyskryminowanych, na rzecz równości płci, nowoczesnej edukacji i wolności mediów, a także na rzecz przyrody i zielonej energetyki.

Te wszystkie siły mają prawo udziału w polityce parlamentarnej i samorządowej. W naszym przekonaniu jest to jednakże również ich obowiązek.

prof. Genowefa Grabowska
prof. Jan Hartman
prof. Kazimierz Kik
prof. Magdalena ŚrodaList profesorów

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 128

Dodaj komentarz »
 1. Wszystko fajnie, ale to nie ten moment. Trzeba było z tym wyjść rok temu przed wyborami samorządowymi. Teraz trzeba poczekać kilka lat i najpierw przejść przez czyściec prawicowy. Emocjami, które bazują na panice nie da się przyciągnąć szerokiego poparcia społecznego. A poza tym. Od zakładania nowych ruchów nie są profesorowie. Szczególnie co, którzy dość często zmieniają szyldy. Taka inicjatywa musi wyjść od dołu i trochę bardziej spontanicznie. Na razie pozostaje pokuta i cierpliwość.

 2. @Marcos, tu się mylisz. Najpewniej czeka nas 5 lat prawicowego piekła (nie czyśćca) i w tym czasie, jeżeli nawet WiR nie uformuje się w ruch zdolny wejść do Sejmu, może być już komentatorem, głosem rozsądku (na puszczy, ale zawsze). Za pięć lat będzie za późno, skoro alternatywa nie wyklaruje się w trakcie. Ruch profesorów to inicjatywa mającą szanse na oddźwięk w mediach, bez nazwisk niczego się nie osiągnie. Pytanie, co to za znani „politycy i polityczki” i czy będą chcieli się podpisać. I czy nie jest to ten sam garnitur twarzy, który już wisi na wystawie kilkadziesiąt lat i teraz już nikt go nie kupuje. Co innego, jak to będzie np. Biedroń, Nowacka, Grodzka, Erbel, a co innego – Kalisz, Kwaśniewski itp… Czekam z niecierpliwością na 15.05! Pierwsze światełko w tunelu od wczoraj, godziny 21:00…

 3. Nie chodzi mi o to, żeby 5 lat biernie czekać na zmianę koniunktury politycznej. Chodzi mi o to, że powstanie nowej inicjatywy w formie bardziej masowej (a nie niszowego klubu dyskusyjnego) musi odbywać się w „nowej” (a właściwie starej, ale wyostrzonej) scenerii. Autorytarny, prawicowy system musi pokazać w pełnej okazałości swoje oblicze. Teraz jeszcze prawie nikt nie dostrzega tego zagrożenia. Wtedy dopiero będzie szansa na tworzenie ruchu samoobrony społecznej – PO nie będzie wówczas w stanie, nawet symbolicznie, blokować szarży kato-prawicy (działacze PO raczej jako pierwsi trafią do aresztów i będą ratować jedynie samych siebie).
  Nowi liderzy wyłonią się raczej w nadchodzących walkach społecznych, a nie w nobliwych salach konferencyjnych sejmu (to zresztą fatalne miejsce na inicjowanie „lewicy społecznej” – obecnie sejm raczej jest w odbiorze społecznym symbolem gnijącego układu politycznego). No cóż, ale profesorowie kierują się myśleniem życzeniowym i zazwyczaj są kiepskimi praktykami (również politycznymi). Świat idei i estetycznych uniesień, to nie to samo co twarda rzeczywistość za oknem.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Powstanie nowej inicjatywy w formie bardziej masowej – myślę, że to jest myślenie życzeniowe. Ruch oddolny, masowy, zryw – nie te czasy, a jeśli nawet, to byłby efemeryczny. Poza tym, WiR może być podbudową dla czegoś szerszego, bo prawicowe (a takie są wszystkie w Polsce) zjedzą „nowych liderów” którzy mieliby się sami „wyłonić”. A może nie. Ale na pewno dobrze, że coś się dzieje, byleby rezultat był lepszy niż mariaży sld-palikotowskich. Jak się Sejm kojarzy, nie ma znaczenia, ważne jest tylko to, komu się na szkło wybić uda. Ostatnie tygodnie strach było lodówkę otworzyć, żeby kukiz nie wyskoczył, no i macie media temat, jak chcieliście.

 6. „najwyższy czas położyć kres podziałom” – rozumiem ze to nie dotyczy „polskich chamow” tylko ludzi postepu.
  Co to jest „lewica”, jezeli PiS sie wyzywa od bolszewii?
  1) ultraliberalni postkomunisci, uwlaszczona nomenklatura
  2) lewica seksualna, skoncentrowana na cielesnych rozkoszach zlotej mlodziezy
  Wszystko zaprawione arystokratyczna pogarda dla zwyklych ludzi, polskich chamo, populistow.
  A jednoczcie sie…
  PS Piekny zestaw profesorow, beton na betonie.

 7. Czy może mi Pan profesor i komentatorzy wyjaśnić, na czym niby polega „lewicowość” Waszego projektu?

  Czy uważacie, że Państwo powinno aktywnie walczyć z nierównościami ekonomicznymi?
  Czy jesteście za zwiększeniem progresji podatkowej dla najbogatszych?
  Czy opowiadacie się za zakazem stosowania umów śmieciowych?

  Patrząc na dotychczasową działalność prof. Hartmana i prof. Środy (której „sprząta pewna pani” i w związku z tym nie dostrzega problemów, jakie mają miliony młodych matek na rynku pracy) mam wrażenie, że Wy świetnie pasowalibyście do nowej partii Leszka Balcerowicza. Ale co to ma wspólnego z lewicą?

 8. Inicjatywa bez sensu, bez wyczucia czasu i realiow. Trzeba byc slepym zeby zaczynac budowac lewice kiedy wyborcy wlasnie ja wyautowali. Nikt nawet nie zauwazy ze cos sie dzieje. czy lewica jest Polsce potrzebna – widac golym okiem. od lat dostaje mizerne procenty na wyborach. nie mamy w Polsce zbyt dobrych wspomnien o lewakach.

 9. Coś się porąbało w głowach naszych filozofów.
  Teraz, nie lewica jest nam potrzebna. Potrzebujemy lewicowego myślenia.
  Rozliczenia tego co było złe na lewicy. Dlaczego nazywając siebie lewicą,
  a praktycznie w tym co robiła, była prawicą.
  Mam wrażenie, że filozofia akademicka nie wie na czym polega lewicowe myślenie. Czy w ogóle myśli, o czymkolwiek? Może o własnym korycie,
  które umyka z pola widzenia filozofów, tych zaangażowanych politycznie.

 10. Może Pan Profesor był niedawno w Belwederze i czymś się zaraził? Podobno w Pałacu szaleje głupawka. To wyjaśniałoby ten tekst.

 11. Szanowni Panstwo,
  pragne z calego serca podziekowac tym wszystkim, ktorzy oddali glos na dr. Andrzeja
  Dude.
  Nalezy przy tym pamietac, ze to nie jest jeszcze zwyciestwo, choc z pewnoscia
  krok w dobra strone. Rozstrzygniecie za dwa tygodnie. Nie czas wiec osiadac na laurach, czas zakasac rekawy i zabrac sie intensywnie do pracy.
  Bedziemy mieli do czynienia z zacieklym oporem i szeregiem chwytow ponizej pasa
  ze strony tych, ktorym grunt zaczal palic sie pod nogami. Dlatego nie mozna odpuscic.
  Trzeba zrobic wszystko, aby przekonac tych, ktorzy sie jeszcze wahaja.
  Trzeba im uswiadomic, ze jedynie zmiana u wladzy daje Polsce szanse na rozwoj.
  Nalezy ludziom uswiadomic, ze jesli tej szansy naprawde chca, musza isc za dwa tygodnie do lokali wyborczych i oddac glos na dr. Andrzeja Dude.

 12. Szanowny Panie.
  Zanim przystąpicie do działania warto by pokusić się o opracowanie czegoś w rodzaju manifestu lewicy. W sposób czytelny, jasny i zrozumiały dla ludu miast i wsi. Coś w rodzaju Manifestu Komunistycznego. Manifestu czasów współczesnych zdegenerowanych przez neoliberalną doktrynę społeczeństw prekariatu, wykluczonych i przemielonych. Kultowy pisarz polski określ Polaka słowami; „Dajcie mi zarobić, kupować i odpier…cie się ode mnie.” Czy to lewica, czy prawica? To raczej już hołota. Owoc 25 lecia wolności styropianowej.

 13. Inicjatywa znanych i cenionych profesorów w sprawie zjednoczenia sił postępowych, lewicowych i zielonych jest zgłoszona we właściwym momencie historii Polski. Wymaga poparcia i praktycznego działania. Czekam z nadzieją na 15 maja br. (w dzień imienin Zofii – czyli mądrej), że na apel ten odpowiedzą partie lewicowe, stowarzyszenia i lewicowe związki zawodowe. Niech stanie się światłość. Jeśli ta inicjatywa spotka się z poparciem społecznym, to w wyborach parlamentarnych w październiku nie rozpocznie się powtórka z IV RP.

 14. Hartman wyłaził ze skóry, wzywając do poparcia prawicowej partii PO (a w niej takich zetchaenowców, jak czciciel Pinocheta minister Michał Kamiński skrajny prawicowiec), a teraz apeluje, by jednoczyć lewicę. Po prostu, Hartman urządza sobie kpiny.

  To Hartman wraz z Palikotem roztrzaskał lewicę. To Hartman wspierał prawicową partię, która niecnie wyeliminowała porządnego lewicowca Cimoszewicza. Hartman, Hartman, gdzie ty masz…

 15. Spóźniliście się wszyscy Państwo.

  Apel o zdjednoczeniu lewicy pojawił się już w zeszłym roku, podpisało go sporo osób (również ze świata nauki), a owocem tej odezwy jest Razem. Nad ostatecznym kształtem programu, głosować będą delegaci podczas kongresu założycielskiego w sobotę. Jednak już teraz część z postulatów bardzo przystępnie jest zaprezentowanych na ich fanpage’u https://www.facebook.com/partiarazem

  Słabością polskiej lewicy jest jej całkowity brak. Neoliberalne hasła, takie jak płatność za studia wyższe o których Pan mówił Panie Hartman, tylko pokazują że liberalizm światopoglądowy nie czyni jeszcze lewicy. Pracownicy ogółem, a prekariat w szczególe, nie będzie przez Was reprezentowany.

 16. Panie profesorze Hartman!
  Czy wy, autorzy tego apelu, aby na pewno jesteście lewicą? Jaki macie n.p. program rozwiązania takich problemów jak:
  1. Bezrobocie, wszechobecne w Polsce od roku 1990
  2. Skandalicznie niskie płace.
  3. Brak pewności zatrudnienia (dominacja umów śmieciowych i terminowych).
  4. Problem mieszkaniowy czyli brak mieszkań dostępnych dla ludzi pracy bez konieczności zaciągania dożywotnich w praktyce pożyczek na lichwiarskich warunkach.
  5. Ogromne zadłużenie Polski i Polaków (długi: zagraniczny, publiczny i prywatny).
  Przypominam, że w/w czynniki powodują wyludnienie Polski poprzez masową, wielomilionową emigrację oraz zapaść demograficzną, co niedługo spowoduje zanik Narodu Polskiego a więc też i naszej polskiej kultury, o której przyszłe pokolenia będą się uczyć jak o wymarłych kulturach Indian z Ameryki Łacińskiej.
  Przypominam też, że lewica zajmuje się problemami ludzi pracy, a nie znudzonych bogatych gejów i lesbijek, pseudo-obrońców środowiska czy też walką z naturą (n.p. propagowanie sztucznych zapłodnień w sytuacji nadmiaru ludzi na naszej planecie).
  I na koniec: przypominam, że wymienione przeze mnie problemy są konsekwencją tzw. Planu Balcerowicza, czyli planu deindustrializacji Polski, likwidacji polskiej nauki i polskiego szkolnictwa wyższego (to ostatnie istnieje przecież dziś w Polsce już tylko z nazwy) oraz generalnie uczynienia z Polski półkolonii Zachodu: źródła taniej siły roboczej dla owego Zachodu oraz rynku zbytu dla nadwyżek produkowanych, paradoksalnie w komunistycznych Chinach przez firmy kontrolowane przez ów Zachód.
  Od Pana, jako profesora UJ, oczekiwałem więc czegoś znacznie więcej.
  lech.keller@gmail.com

 17. Co prawda trudno w to uwierzyć, ale budynek Sejmu jest miejscem obradowania Posłów Rzeczpospolitej, a nie jakąś tancbudą dla prywatnych zbiegowisk towarzystw spanikowanych perspektywą utraty wpływów, odcięcia od koryta pasożytniczych dotacji, etatów, grantów, itd. – straż marszałkowska powinna pałować i wyrzucać na bruk wszystkich intruzów, którzy chcieliby tam organizować sobie chocki klocki typu „Konferencje Inicjatywne”. W orwellowskich knajpach typu „Nowy Wspaniały Świat” – bardzo proszę, ale nie w Sejmie RP.

  Jeszcze tego by brakowało, żeby Sejm profanowali dziś neobolszewicy, którzy pewnie jutro zaproszą tam swoich socjalistycznych pobratyńców oraz historycznych wspólników – neohitlerowców.

 18. Lewicowy wyborco, czy posłuchałeś przedwyborczych apeli lewicowego Hartmana, aby głosować na prawicę PO, w tym skrajną prawicę po ZChN-ie zagnieżdżoną w PO? Czy poparłeś czciciela Pinocheta, jakim jest minister w rządzie PO skrajny prawicowiec M. Kamiński?

  Jeśli nie, to teraz masz okazję, uraduj czciciela Pinocheta i głosuj na kandydata jego partii. Misio sobie na to zasłużył, tym bardziej, że w przeszłości wylewałeś na niego kubły g…

 19. Ispi
  Niech się stanie światłość, ale czasu jest tak niewiele, a po drodze wakacje, że do jesieni raczej się nie samowskrzesi jakaś, umownie zwana lewicą, lewica. Miller wykopał własnymi ręcyma grób dla SLD i tego trupa chyba już nikt nie zreanimuje.
  Pierwszy raz zgadzam się z takei-butei, który wytyka Hartmanowi i generalnie PO, że zniszczyli jednego z najbardziej sensownych polityków lewicowych, Cimoszewicza.

 20. Jaka lewica? Głos oszołoma Janusza Z, to głos polskiego ciemniaka, który reprezentuje ogół.

 21. Też pierwszy raz zgadzam się z takei-butei choć nie cierpię jakiegokolwiek fundamentalizmu (w tym feministycznego). Hartman namawiał do popierania konserwatywnej pierdoły otoczonej byłymi fanami Pinocheta, a teraz krzyczy „gwałtu rety”. Panie Hartman trochę rozwagi, spokoju i konsekwencji… Zmienność nastrojów zgubiła Palikota. I jeszcze raz powtarzam: to nie narcystyczne gwiazdy, którym media nadały etykietę lewicy, będą organizować lewicowy ruch społeczny w Polsce. On powstanie bez ich „mądrości” i ich salonowych gierek.

 22. Panie Profesorze! Będziecie w Sejmie – niech Pan ZDEJMIE KRZYŻ! Albo przywiesi inne świecidełka! Nagrać komórką, na wszelki wypadek. Media (albo internet) nagłośnią sprawę i głosy z miejsca kupione (na tym m.in. Palikot stracił)! Mówię serio! Bez hucpy się nie da w tym kraju! Inaczej przykryją to jakimś sondażem.

 23. No, no – profesory zakładajo lewicowo partie.
  A może by najpierw poszli na rok na praktyke do Huty dawniej Lenina?
  Śrubów by nazbierali, byłoby czym w okna pałacu rzucać.
  Agitacje wśród gimbusów – musowo, bo który okularnik celnie dorzuci takom śrubom?
  A może jest łatwiejszy sposób?
  Założyć Związek Zawodowy Prostytucji Profesorskiej ?
  Przy CRZZ lub SOLIDARNOŚCI.
  I zażądać równych praw dla pozostałych stopni prostytucji naukawej? Może się uda i będziemy mieli najmądrzejszy burdel w Jeuropie?

 24. Marcos
  11 maja o godz. 11:09….AMEN

 25. Zaraz to Hartman to lewica a ja myślałem, że mason i przewodniczący loży B’n’B. PO i PIS to są partię typowo lewicowe o PSL nie wspomnę. Hartman myśli, że jak obywatel krzyknie kocham POLSKĘ to od razu nacjonalista, faszysta i naziol a jak krzyknie dać zasiłki biednym, socjal dla emigrantów (zaprosić 500 tys. jak chce Tusk) i nałożyć podatki dla bogatych, wprowadzić do nszkół Gender, masturbować dzieci i uprawiać z nimi seks jak chce Palikot z Grodzką to nowoczesny, lewica i przyszłość. Panowie i panie proszę jechać do socjalistycznej Szwecji a zobaczycie do czego prowadzi lewacka propaganda.

 26. piotr3005
  Coś chyba u ciebie z głową nie teges.

 27. Bardzo stanowczo popieram wołanie tow. Hartmana do wszelkiej lewicy, aby się zjednoczyła, zeszła i stanęła razem. Szalenie ułatwi to nam zadanie posprzątania, bo robiąc pod siebie, będą walić na jedną kupę.
  A kiedy już ewolucja dobije resztki tej mutacji, ewidentnie niezdolnej do życia, obrzydliwe (nie napisałem „obżydliwe” – nie jestem antysemitą jak Lis) truchła będą leżały obok siebie, co ułatwi utylizację.
  Nareszcie jakaś inicjatywa z sensem!

 28. Sojusz Lewicowych Docentów/Doktorów?

 29. Z całym szacunkiem, ale niepoważne to jakieś… „politycy i polityczki” brzmi jak „towarzysze i towarzyszki”. Palikot i Ogórek dostali razem chyba mniej niż 5% głosów, wzywanie do odrodzenie lewicy w cieniu takiej kompromitacji to jakaś rozpaczliwa donkiszoteria.
  Z nacjonalistycznym populizmem i ksenofobia chyba nie jest tak źle, skoro oszołom Braun i mięśniak Kowalski razem zdobyli mniej głosów, niż kandydaci konającej lewicy.

 30. Panie i Panowie Profesorowie.
  Najpierw odpowiedź na pytanie co oznacza termin Nowoczesna Lewica?
  Jakimi treściami, nie hasłami ma być wypełniona?
  Metoda dotychczasowa, zdobyć władzę i jakoś tam będzie to program partii władzy. Taki już mamy. PO i PSL niezagrożone.
  Odszedłem a SLD w chwili jej największego tryumfu wyborczego, widząc co się dzieje gdy zdobywa się władzę dla jej samej.
  Kandydatka lewicy, która się wstydzi lewicowości i dwie kandydatki ( ponoć zaprzyjaźnione) startujące równolegle dopełniają reszty.
  Czy tak trudno znaleźć coś lewicowego co łączy. Podobno „najtrudniej znaleźć czarnego kota w ciemnej piwnicy. Szczególnie gdy go tam nie ma” cyt.

 31. Profesorowie wszystkich krajów łączcie się!
  Żałosny chichot historii

 32. Panie Hartmann, będzie lewicowa robota do zrobienia. Prezydent Duda złoży projekt skrócenia wieku emerytalnego do Sejmu, proszę zrobić wszystko żeby ten lewicowy projekt zyskał poparcie w Sejmie. Z góry dziękuję.

 33. Na marginesie
  Przykro czytać profesora, dysponującego wiedzą, intelektem i moralnością, nie będącego jednak w stanie przekuć tych zasobów w rozum.
  Przynajmniej w takim stopniu, aby zrozumieć co społeczeństwo powiedziało (i pokazało) w wyborach profesorom, ideologiom, postępowi i zjednoczeniom – głosem kandydata średnio wykształconego, i stąd adekwatnie zakręconego wokół wartości wystarczająco popularnych:
  (z CV Kandydata-Idola demoLudu)
  „…jednak nauka nie zawładnęła umysłem Kukiza…nad studiowanie przedkładał szeroko rozumiane życie studenckie… w drugiej połowie lat 90. wystąpił w reklamie napoju Pepsi.”
  Tego właśnie chce antysystemowy lud od swych (j)elit: zmiany CocaColo-ideolo na konkurencyjne, średniokształcone Pepsi-Zero.

  Pan profesor natomiast, jak się wydaje reklamował dotąd jedynie napój trącący ludowi kocią spalenizną i procentami (aktualnie spadek do 1.5)…
  Trochę za mało na poparcie produktów Zjednoczenia Tytularnego „Postęp”.
  I jakby za dużo bąbelków a za mało procentów…

 34. Apel jak najbardziej słuszny, tylko ci autorzy. Poza prof. Grabowską, to polityczni frustraci i dyletanci. Niespełnieni politycznie profesorowie Hartman i Kik, no i oczywiście rzeczniczka dwóch tematów – feminizmu i antyklerykalizmu – p. M. Środa, która na dokładkę – tak mi się wydaje – przejawia fobie wobec mężczyzn, bo wszędzie dopatruje się ich dominacji.

 35. Dużo zdrowia bo na rozum za pózno.

 36. Panie Hartman może niech pan zacznie całą swoją budowę lewicy od kwestii co ja takiego zrobiłem dla lewicy. Jak naprzykład głosowałem w sprawie ustawy o wieku emerytalnym? Czy cokolwiek zrobiłem na rzecz lokatorów gnębionych przez kamieniczników? Jakie podjąłem działania w sprawie wyjaśnienia śmierci Brzeskiej?

  Jakoś nie przypominam sobie, żeby Hartman się tym zajmował no ale ja rozumiem w końcu Hartman to taka kawiorowa lewica, której więcej czasu zajmuje ględzenie przy stoliku kawiarnianym.

 37. Jeżeli będą tam Kalisze, Siwce, Millery, Borowskie, Kwaśniewscy to ja dziękuję. Nie wiem czy Palikot tam pasuje.
  No i zasadnicze pytanie do Państwa Profesorów – Lewica czy lewactwo?
  Bo obecnie lewica idzie wszędzie idzie na dno bo wyrodziła się w lewactwo. Takie kwestie jak prawa świata pracy, kwestie obowiązków kapitału wobec terytoriów na których on żeruje są puszczone przez lewicę samopas a wielu z ww. ,,lewicowców” wręcz pomagało przerabiać nasz kraj na folwark pańszczyźniany gdzie zastraszona bezrobociem siła robocza (trudno tu dostrzec ludzi), wzięta na postronek kredytu i braku wsparcia ze strony instytucji państwowych jest obracana w niewolników kapitalistów.
  Niestety obecnych ,,lewicowców” bardziej od wyzysku świata pracy martwią kiepsko przestrzegane prawa zwierząt, bardziej od problemów młodych ludzi, którzy chcą się rozmnażać ale brak perspektyw im to uniemożliwia (utrudnia) martwi ich brak nierozmnażania się na życzenie (aborcja), bardziej od patologii jaką stały się w polskich warunkach związki zawodowe (z chlubnym wyjątkiem Inicjatywy Pracowniczej) martwią ich związki partnerskie. Bardziej martwi ,,globalne ocieplenie” (choć sensowniej jest mówić o zmianach klimatycznych), na poczet którego musimy kupować 10x droższe wcale nieekologiczniejsze żarówki czym doskonale nabijamy kabzę korporacjom a nie martwi ich za nadto, że wielu Polaków ledwie ma na jakiekolwiek ogrzewanie, martwi się losem uchodźców na morzu Śródziemnym ale słabo jakoś przejmuje emigracją Polaków. Niestety uchodźcy są formą ,,importu Chin” dla prac, których się nie da wywieźć do tych właściwych a co gorsza nie głosują w wyborach zaś zwalniani z pracy ,,za drodzy” lokalsi i owszem. Umowy śmieciowe? Przypominam, że upowszechnili je ,,lewicowcy” Miller i Kwaśniewski. Prawa kobiet? Czasem gdy słyszę postulaty, choć słuszniej feministek to obawiam się, że spełnienie poczują one dopiero wtedy gdy faceci znikną lub staną się kobietami. Czyli część męskiego elektoratu – out.
  Marihuana i owszem jest przyjemna, miło by było gdyby klechowie nie wtryniali się na każdym kroku (choć tu doceniam taką ich postawę bo dzięki niej wkrótce ich problem wraz z biologią sam się rozwiąże). Ale żeby palić trawkę trzeba mieć czas a jeżeli zostaniemy przerobieni przez kapitał na bydło robocze to go nie będzie.
  Dlatego układając program owej ,,Zjednoczonej Nowej Lewicy” proszę wylądować swoimi katedrami profesorskimi na Ziemi. Bo nawet zsumowane mniejszości nie tworzą większości – antyklerykał może być neoliberałem, podobnie jak homoseksualista albo miłośnik zwierząt. Za to wyzysk i wynikające z niego upokorzenie dotyka ogromną cześć populacji tego kraju o czym Państwo Profesorstwo może nie wie będąc na etatach uniwersyteckich lub jak lewicowcy KP z na dotacjach.
  Ps. gniewem ludzi REALNIE poszkodowanych przez neoliberalizm w Polsce jak i w innych krajach zarządza prawica (dzięki brukowym mediom) a lewica? Walczy o prawa zwierząt…

 38. „Wolność i Równość” a o braterstwie zapomnieli!

 39. Wynik Kukiza świadczy o tym, że Miller przegapił wielką szansę dla lewicy. Istnieje ogromny elektorat „antysystemowy”, który ma już dość jałowych sporów Po-PiS o jakieś układy, dekomunizacje (kto to jeszcze pamięta?), zamachy, kondominia. Tyle że Miller jako kandydat „antysystemowy” to byłby śmiech na sali, a Ogórek to nie jest żadna kandydatka tylko (zepsuta) kukiełka. Kto zagospodaruje elektorat Kukiza (bo że Kukiz skończy jak Palikot to nie ulega wątpliwości)?

 40. Slawczan
  11 maja o godz. 13:09
  Szanowny Panie,
  ktos kiedys ( nie pamietam juz kto, i bylo to chyba jeszcze przed II WS) stwierdzil,
  ze Polacy w swojej wiekszosci to chrzescijanscy socjalisci.
  Wyniki ostatnich wyborow zdaja sie te teze potwierdzac.
  Wyslugujacy sie Miedzykontynentalnej Mafii Finansowej jurgieltnicy i pozyteczni
  idioci robiacy w Polsce za „lewice” na poparcie takiego spoleczenstwa liczyc raczej
  nie moga. I dobrze.

 41. „Polska stanęła przez groźbą całkowitego zdominowania życia publicznego i politycznego przez środowiska prawicowe”.

  Przecież kilka dni temu wyśmiewał Pan panią Ogórek i namawiał Millera do poparcia prawicowego Komorowskiego, więc o co chodzi?

 42. Każdy kto chce stworzyć prawdziwą partię lewicową ma moje poparcie. kluczowe jest tu słowo „prawdziwą”! Jeśli będzie to zbieżne z postulatami Jana Sowy (Inna RP jest możliwa) i będą w niej ideowcy- wchodzę w ciemno. Jeśli przyłoży do tego łapę któreś z Kwaśniewskich i im podobnej kawiorowej lewicy, wpieprzającej beziki w perłach i mercedesie, lub Palikot czy inni, którzy dymają polską skarbówkę i podatki płacą za granicą – to nic z tego nie będzie. Już niedługo Polacy za lewicę będą uważać neoliberałów Balcerowicza, Petru, Bieleckiego czy Tuska, bo przecież Tusk mówił, że kiedyś palił zioło.
  Lewico, wyjdź do ludzi, pochyl się nad biednymi a pozostałych edukuj! Prosto i przystępnie tłumacz, dlaczego tyle płacimy za chciwość i egoizm neoliberałów! Ucz, że pomaganie słabszym to nie frajerstwo a obowiązek, że władza to służba, a Rzeczpospolita to moja, Pani i Pana sprawa. Nie nadymaj się, nie zaczynaj od dodawania sobie prestiżu tytułami akademickimi.
  Jan Sowa, Barbara Nowacka, Robert Biedroń i tzw. ruchy miejskie. Na nich postawcie, a będzie szansa coś stworzyć. Pani Profesor Środa, koleżanka bogatych koleżanek, świetnie zna feministyczną teorię ale od matki dwójki dzieci jadącej teraz autobusem 15, żeby podrzucić je teściom, bo leci na drugą zmianę do „biedry” dzieli ją przepaść.
  Lewica potrzebuje ludzi prawdziwych, wiarygodnych, uczciwych i to nie są banały.
  Świat się zmienił, skręcił na prawo, ale na szczęście do głosu dochodzi pokolenie „oburzonych”. To „dzieci- sieci” inna hierarchia, inny porządek i swego rodzaju „naiwność”. To prekarianie „z syndromem sztokholmskim” dymani przez neoliberałów ale w nich szukający oparcia.
  Lewico to ich musisz do siebie przekonać, a pokolenie 50 plus – działaczy PZPR i Solidarności – polskich zadufków, homo soviecticusów przyspawanych do stołków i apanaży czas już pożegnać.
  GO!

 43. @Slawczan
  11 maja o godz. 13:09

  Podpisuję się pod tym w 100%.

 44. Gdzie się podział Wiesiek59 i Lewy, czyżby stanęli w kolejce do zapisania się?

 45. Labadu, labada – moja nieustająca pieśń radości:

  zadeklarowany lewicowiec Hartman tępił bezlitośnie lewicową kandydatkę Ogórek, ale namawiał do głosowania na prawicowego kandydata…

  zadeklarowany lewicowiec Hartman rządzącą prawicową koalicję PO-PSL nazwał feudalno-klanowym bagnem, ale namawiał do głosowania na to bagno…

  labada, labadu, moja nieustająca pieśń radości, labadu, labadi!

 46. Skoro jest tak żle a będzie jeszcze gorzej-to może czas pakować walizki, Panie Hartman-https://www.youtube.com/watch?v=f-nas1zabDs

 47. Hartman lewicą! Kawał dnia. 🙂 i jeszcze raz 🙂 Publikując systematycznie przy boku Szostkiewicza w takim para-faszystowskim tygodniku do jakiego doprowadzono Politykę.

 48. Hartman: „Siły postępowe obecne w polskiej polityce nie są dziś zdolne …”.

  Panie Hartman, jak mawiał Władek Bartoszewski, postępowy to jest paraliż.

 49. @Indoor prawdziwy
  11 maja o godz. 14:36
  Wybacz ale przesadzasz – faszyzm i Polityka? gdy pewnych słów (nad)używa się na wyrost to ulegają one inflacji a co za tym idzie tracą moc.

 50. Slawczan,
  Dobrze by było, gdybyś zdał sobie sprawę z tego, że tak – mniej, więcej – wygląda cały świat kapitalistyczny. I jest sporo takich państw, gdzie lud ma dużo gorzej niż my.
  Biadolenie, że tylko my tak cierpimy jest bez sensu; w końcu chcieliśmy tego kapitalizmu, czyż nie?

 51. Siurpryza, siurpryza – wg ruchu kontroli wyborów siepoliczymy.pl na razie na podstawie sumy opublikowanych protokołów wygrywa p. Komorowski, a w Polityce oraz w całym mainstreamie zwiększa swą przewagę p. Duda… Grunt to właściwe poparcie!

  http://farm9.staticflickr.com/8719/17333134218_199d7c6b96_b.jpg

  Zaraz ich tam odpowiednio podliczą.

 52. Wp.pl publikuję mapę regionów z podziałem na zwycięzców wyborów prezydenckich.Ten podział Polski wygląda tak samo jak przy pierwszych wyborach prezydenckich po 1989 i we wszystkich wyborach
  następnych.Dwie części sobie wrogie.
  Po jaką cholerę trzymac to w kupie ?
  Podzielic na JOWy .Kukiz może się tym zając.Tworząc następnie konfederacje JOWów „na żołdzie europejskim” oraz Niezależnych JOWów podlasko – małopolskich trwajacych przy Najjaśniejszej i Niezycięzonej.Z widokiem na konfederację z bracmi ze Wschodu.
  To pokazuje,że JOW’y mogą się przydac.Dla likwidacji schozofrenii dręczacej Polaków .Zwłaszcza w kolejnych kampaniach wyborczych.

 53. Jest taka scena w filmie Lista Schindlera w której to mała dziewczynka macha na idących do getta Żydów: Goodbye Jews, goodbye Jews …
  Ja to sparafrazuję:
  Żegnajcie wy postępowi hartmani, michniki i środy, graffy, śpiewaki i polikoty …
  Zostawcie nas z naszą „skrajną” prawicą bo tęsknimy do naszego starego hymnu:
  Polen, Polen über alles
  Über alles in der Welt.

  Mamy powyżej uszu waszego:
  Wyklęty powstań, ludu ziemi,
  Powstańcie, których dręczy głód.
  Sratata, sratata, sratata, tatata …
  Sratata, sratata, sratata, tatata …
  Sratata, sratata, sratata, tatata …
  .
  .
  .
  Gdy lud wam krwawe szpony stępi,
  Dzień szczęścia będzie wiecznie trwał.

  Sratata, sratata, sratata, tatata … !

 54. Nikt stad nie wyjdzie, dopoki nie znajdziemy idei.
  Janek, nie wypuszczaj nikogo
  (prawie mrozkowe „Tango”)
  _____________

  Politycy, polityczki, dzialacze, dzialaczki……odrobina kpiny jest nieodzowna dla tego. kto wierzy tylko w to, co zobaczyl. A pan Profesor et co moga sobie na to pozwolic.
  Mam nadzieje, ze apel ow pobudzi moze wyobraznie i intelekt komentatorow. Wznioslosc i patos juz dawno utracily swa moc. Proby zas uciekania sie do patosu i wznioslosci sa znane i znane sa rezulaty tych prob.
  O zjednoczenie sil postepowych – jak u tego co niegdys „przelom czynil” (sily rozwoju) -czyli realizm nad, nad polskim absurdem.

 55. Znów wygrał pedofilski kk i prokościelne media, które od kilku lat prowadzą kampanię nienawiści do J.Palikota i partii Twój Ruch.
  Najbardziej zaciętym wrogiem partii Twój Ruch był i jest homofob, seksista i prokościelna gnida udająca antyklerykała Kuba Wątły z TV Superstacja.

  Największe jednak słowa krytyki należą się polskim ateistom i antyklerykałom, którzy poparli kołtuna religijnego Komorowskiego lub nie głosowali w ogóle.
  Według badań prof. Czapińskiego w Polsce jest około 25% ateistów.
  Tak więc gdyby oni wszyscy plus antyklerykałowie zagłosowali na Janusza Palikota – w drugiej turze J.Palikot wygrał by z B.Komorowskim.

  Porażka J.Palikota to wina ateistów, intelektualistów, środowisk naukowych i akademickich, antyklerykałów, LGBT, „zielonych” i innych mniejszości oraz organizacji kobiecych. (proszę sobie wyobrazić, że Korwin-Mikke ten uważający kobiety za „głupie zło konieczne” seksista otrzymał więcej głosów kobiet niż kandydująca kobieta…)
  Ich zazdrość, ignorancja, tchórzostwo i tumiwisizm spowodowały, że Polską nadal będzie rządził pedofilski kler i jego homofobiczni, seksistowscy, rasistowscy i antysemiccy lobbyści.

  Kwaśniewski i Miller kolaborują z kk od wielu lat niszcząc lewicę, co udowadniają każde kolejne wybory. Kwaśniewski i Miller powinni być wyrzuceni z SLD, która odnowiona ideologicznie i personalnie powinna stworzyć wspólną koalicję lewicy i dopiero wtedy odnieść wyborczy sukces.

  Wybory prezydenckie pokazały po raz kolejny, że 95% polskiego elektoratu to zindoktrynowany religijnie motłoch posłuszny swoim pastuchom w koloratkach.

 56. @Gekko

  ach, te polskie diably, ci wieczni opozycjonisci

  Pozdrawiam

 57. Hahahaha … hihihihi !
  11 maja o godz. 16:49
  ich glod nie dreczy, ich ciuliki swedza.

 58. Jak powinna wyglądać Polska w wyobraźni Temidy:
  Prezydent – homoseksualista (najlepiej transwestyta jak Krzysia), antyklerykał poślubiony z czerwonym ateistą.
  Premiera a nie będzie za to będzie premierka – zielona lesbijka.
  Do wszelkich władz nie będzie żadnych wyborów bo strach pomysleć, jakiegoś katola by znowu wybrali.
  Żegnaj Temido zielony ateisto, czerwona lesbijko, pedofilko (90% LGBT to pedolife i pedofilki – naukowo stwierdzone).
  Żegnaj ty antyklerykale – kale, nietolerancyjny niekołtunie.

 59. Twoj Ruch.
  To byla propozycja z cyklu „dobrze zarlo ino zdechlo…”
  Mial Pan mozliwosc wystepowania w projekcie, ktory dostal niemaly kredyt spolecznego zaufania a padl w sumie przez trywialne i infantylne wodzostwo. A zadziwiajaco sporo ludzi widzialo w tym alternatywe dla mialkej platformy i literalnie smiesznego SLD. Odpowiedzalnosc za to ze tak wszyscy w Polsce prawicuja strasznie w duzym stopniu spoczywa na tym nieudanym projekcie. Spieprzyliscie projekt, zawiedliscie te grupe wyborcow i to srodze zawiedlisci. Nadto, zdyskredytowaliscie wiele cennych idei na czas nieokreslony.

  Najgorsze co Pan moze zrobic do nawolywac do jakiegos odgornego, profesorskiego zwolenniczaka, co ma przyniesc ze soba „rozsadne” wyjscie. Kto jak kto, ale Pan powinien wiedziec ze ludzie jako ogol nie znosza pouczania. Mieliscie szanse, teraz zbieracie zasluzone lanie na przyslowioy goly tylek.

  Mimo to: powodzenia. Zrobcie jeszcze jedno podejscie, znajdzcie prezydenta (minimum 3 jezyki i niech do cholery jakos wyglada to takie trudne zrozumiec prosty PR?) i ludzie wroca….. Bo ze PiS wymysli nam cos megakatolickiego i meganiesmaczego to pewne.

 60. Temida,
  Niestety, nie tylko Ci się dwoi, czy troi w oczach, ale chyba dziesięcioi; 25% ateistów!
  Z tych może 2%, trzy czwarte chrzci dzieci i łazi do kościoła.
  Jeśli tak twierdzi Czapiński, to nie pierwszy z niego profesor co duby smalone plecie.

 61. @ ozzy
  „ach, te polskie diably, ci wieczni opozycjonisci…
  i żywy stąd nie wyjdzie nikt…”

  No właśnie… nikt.
  Poświęcam zjawisku ten inteligencki walczyk, na melodię panowie proszą panie na lewo: 😉

  Me Piersi jak ten Perfekt:
  ideolo konterfekt…
  Nie będzie klepał biede,
  za kim wstawi się Edek.
  Jan, jak opozycjonista
  tango łyka jak twista,
  a nawet, idąc za wzorem:
  ‚wąs antysystemowo zgolę!’
  A jeśli jeszcze brodę,
  bezpieczniej będzie, na zgodę.
  I zjednoczenie z postępem,
  JOW’twoju mat’, na zachętę.
  A wszystko jednego poranka,
  gdy wyschła wyborcza szklanka…
  a urna pusta – na prochy
  tej „lewicowej” taniochy.

  No, mizeria, nawet zjednoczenie plasterków nie pomoże odzyskać ponętnie posuwistego kształtu lewego wsadu do władzy.

 62. Piotr Ikonowicz.
  Niestety pozbawiony biernego prawa wyborczego ( chyba nadal, z tego co pamietam Prezydent Komorowski nie wyrazil zgody na ulaskawienie – bez komentarza ).
  Ani pani Nowicka ani pani Grodzka nie umialy sie dogadac.

  Kim ma byc nowa lewica?

  Bo jezeli jej twarzami maja byc osoby kompletnie nieznane, to wszystko skonczy sie jak zwykle na dobrych checiach.

  Ja mam osobiscie dosc karierowiczostwa. Mam dosc p. Ogorek, nie moge patrzec na Kukiza, Palikot powoduje u mnie niezdrowe odruchy.

  Wlasciwie mam pelne choc niczym nieuzasadnione zaufanie jedynie do p. Ikonowicza, bez biernego prawa wyborczego.

  Bardzo chcialabym to wszystko skomentowac i napisac cos madrego ale prawda jest taka ze buzuje we mnie wscieklosc. Nie za taka Polske wylecialam kiedys z pracy, nie o taka Polske walczylismy Solidarnie, zmarnowalismy te wszystkie lata ktore przyszly potem a teraz? Powiem Panu, Profesorze…teraz jest za pozno na jakakolwiek naprawe, wszystkie szanse zostaly zmarnowane i to naprawde nie ma znaczenia kto zostanie prezydentem, kto wygra ( jaka sila ) wybory parlamentarne, kto sformuuje rzad. Zmian jakie zaszly nie da sie cofnac. Ja nie wroce do Polski, moja corka nie wroci do Polski a moja wnuczka moze czasem pojedzie tam na wakacje. Przypilnuje tego. To jedyne co moge zrobic dla niej i dla siebie. A potem, jak co roku, pojedziemy do Tailandii lub do Nowej Zelandii. I tylko czegos mi cholernie zal. Choc moje zycie juz jesienne. Zal mi tych wspomnien mojej babci co to nie chciala umrzec zanim jej ojczyzna nie bedzie wolna. Zal mi marzen jakie mialam o sprawiedliwosci spolecznej. Zal mi tych ludzi co w Polsce zostali, w tym moj syn. Zal mi tego Jaskowego rogu jaki trzymalismy w reku, krotko, ale bylo fajnie. Czasem polemizuje na tym blogu i jeszcze jednym niestety odnoszac wrazenie ze i dziennikarze jakos odstaja od rzeczywistosci. Ot, zajawka jakas i koniec. I prosze mi nie mowic o ograniczeniach redakcyjnych i takich tam. Utarczki slowne sa jedynie utarczkami, inaczej bysmy sie pozabijali. ZZa biureczka przy ktorym smazy sie artykulik nie widac ludzi zmuszonych do udania sie do urzedu pracy w celu otrzymania statusu bezrobotnego. Nie czuje sie wstydu tych ludzi, wczoraj jeszcze szanowanych bo pracujacych. Oderwaliscie sie wszyscy, Wy, dziennikarze, od rzeczywistosci. Pozwoliliscie aby moj kraj zmieniono w plantacje niewolnicza. Nikt nie oponowal gdy byla pora. Piata wladza dala plame. |Czy naprawde wierzy Pan, Profesorze, w mozliwosc jakiejkolwiek zmiany?

 63. W temacie inteligencki walczyk
  je suis Gekko

 64. kenzo_bojownik
  Spoko kobieto. Mam podobne jak ty doświadczenia, ale biorę na luz i nie wpadam w panikę i nie wierzę populistom wszelakiej maści.
  Nie było chyba jeszcze tak dobrze w Polsce jak dziś. W każdym razie nie za mojej pamięci. Serio!
  Popatrz na ludzi, na ulice, na miasta i wsie, które się „odpasły”, podobnie jak ludzie. Przecież nie ma gdzie zaparkować samochodu i to nie jakiegoś 20-letniego badziewia, ale nówki albo kilkuletniego. W sklepach w bród wszelkiego dobra i bynajmniej nie ma drożyzny, a bezrobocie nie jest wcale wyższe niż w zapadnoj Europie, południowej zwłaszcza.
  A że młodzi migrują, to niech migrują! O take Polske walczyłam, co by można było z niej swobodnie wyjechać, jak mi przyjdzie ochota i pracować legalnie tam, gdzie mi lepiej płacą.

 65. @Gekko
  ten sympatyczny walczyk w sam raz na ten poniedzialkowy wieczor

  __________
  Probuje wydobyc tresci apelu w skali wiekszej niz narodowa, wyluskuje je z tla przecietnosci. Ta nieustanna generalizacja i topienie wszystkiego w morzu przecietnosci.
  A moze to jest tak, ze pan Profesor lubi pielegnowac te zludzenia, z ktorymi jest mu wygodnie?

 66. @mag
  bylam widzialam.
  Widzialam tartanowa bieznie przy szkole na totalnym piasku gdzies w Polsce. Tyle ze dzieci po niej nie biegaly bo dzieci nie bylo.
  Bylam we Polsce i za sniadanie serek szczypiorek papierosy gazeta zaplacilam 25 zlotych. to jakies 8 euro. Za to mam tu obiad dla 4 osob. Bez fajek ok.
  Samochody… jezeli to ma byc wyznacznikiem dobrego zycia to ja przepraszam. Tu po zasilek tez podjezdza sie na parking autkiem. Jak 40 lat temu w USA.
  Wszystko wbrod… no tak…mag…gdzie? w Biedronce? Bo na drozsze zakupy jednak wszystkich nie stac. Moj syn pracuje u prezesa Filipiaka, zarabia niezle jak na polskie stosunki i co? Biedronka!
  Ja wyjezdzalam za komuny tez. Musialam odczekac na paszport, to prawda. Teraz wszyscy wyjezdzaja… wiem….rowniez tacy co to w ogole nie powinni paszportu dostac… na podstawie dowodu osobistego przyjezdzaja do Holandii, Niemiec, Francji, Anglii… moj boze…rozdeptane adidasy, kudly niemyte od urodzenia JCr i niesmiertelny przecinek…
  W Holandii tez nie ma pracy za frico. Zawsze bedziemy ulokowani w korytarzach i przedsionkach, bez wzgledu jaki mamy dyplom. Ale jest inaczej. To panstwo prawa. Nie ma widzimisie.
  Ja nie jestem populistka i nie panikuje. Marze o sprawiedliwosci spolecznej, nie od razu o rownosci bo to tez nie jest sprawiedliwe. A luz? Zalezy od stopnia tolerancji. Wlasciwie nie powinno mnie to interesowac.. nie moje konie nie moj woz…ale moj kraj do diabla!

 67. Nie oddam nigdy głosu na jakikolwiek projekt, w który będzie zaangażowany p. Hartman. Ten pan definitywnie wyczerpał limit mojego zaufania. Zostało uśmiercone wraz z błazenadą z odcinaniem mu głowy. Czego się nie dotknie, to się w … obraca.

 68. I ten apel, jak wiele cennych inicjatyw, ma niewielkie szanse praktycznego powodzenia. Być może coś się z niego wyłoni, ale żeby jakaś nowa lewicowa siła mogła wejść do parlamentu lada miesiąc, to jest nierealne. Nadmierne rozbicie i ambicje personalne w tych kręgach przesądziły już czas temu o degradacji lewicy w polskiej polityce. A Miller eksperymentem z panią Ogórek nie tylko jej wyrządził krzywdę, ale i siebie, i SLD skompromitował do cna. Ale schyłek tej partii zaczął się od rozstania się z nią takich poważnych polityków jak obecni senatorzy Borowski i Cimoszewicz. Szkoda, bo oni mieli więcej rozsądku. Chociaż też nie do końca. Bardzo mnie zaskoczył Cimoszewicz zapowiadając że w I turze wyborów na nikogo nie zagłosuje. Czyżby i on przecenił ponoć pewne szanse Br. Komorowskiego na triumf? Czy nie żałuje on teraz tej decyzji, podobnie jak Kalisz? Przecież oni nie mieli żadnego interesu w tym, aby Dudzie ułatwić drogę do Belwederu. A takie ich publiczne wypowiedzi mogły wielu sympatyków lewicy, patrzących na obecnego prezydenta z niechęcią, także zachęcić do zbojkotowania I tury wyborów. Te, może nawet tysiące potencjalnych głosów lewicy, zostały zmarnowane. A mogły pomóc w walce o zablokowanie grożącej nam recydywy niechlubnej IV RP.

 69. hombre en luna
  Też już nigdy nie poprę tego, co popiera profesór. Niestety. Bo jest tak jak z królem Midasem (a rebours).
  Masz poniekąd rację, że obcięcie mu łba na warszawskiej Starówce przelało kroplę również mojej tolerancji/goryczy, czy jak to zwał.

 70. kenzo_bojownik
  Na szczęście nie mieszkasz w Polsce. I jakoś sobie poradzimy bez twojej frustracji i kompleksów.

 71. A na tym założycielskim spotkaniu szanowni państwo profesorstwo zjedzą ośmiorniczki, homara w muślinowym sosie oraz trufle. Popiją zacnym burgundem lub koniaczkiem i po krótkiej wymianie zdań o niedoli bitych kobiet rozjadą się do swych podmiejskich posiadłości. I to będzie na tyle.

 72. Ja tam w tych wyborach przeżyłam fajne odczucie, jak zobaczyłam wynik Palikota i tego kandydata z PSL tylko tak dalej 😀
  A pan profesor i tak będzie (jak reszta w „Polityce”) wzywał do głosowania na p. Komorowskiego. 😀 Budowlańcy lewicy 😀

 73. Professoren czyli JUDE RAUS !

 74. @ mag

  Dziękuję za poparcie, rozumiem (bo: je suis…), że nie ustanie nawet po mym zgonie z rąk sił zjednoczenie podstępowych…
  🙂

  @ ozzy

  wierszyk, jak mniemam, równie głupkowaty, co sytuacja.
  To znaczy się jak najbardziej wyborczy, wybieralny…
  Zamieściłem, bo choćby przyszło ‚hundred proffessoren’, i tak nie udźwigną, taki to ciężar.
  Czego? Odpowiedzialności za zrozumienie wyborców, rzecz jasna. To morze przeciętności, ale nie do pojęcia tylko do surfowania.
  Choćby z krzesłem na głowie 😉
  Bulba.

 75. @mann Państwo profesorostwo mieszkają w blokach, jedzą najczęściej w barach mlecznych a na spotkania do Warszawy jadą tydzień w tydzień za własne pieniądze (270 zł). Nie bądź taki mądry

 76. Kenzo bojownik,
  Wlasnie o to chodzi, bo z takiej plantacji niewolniczej, jak to malowniczo nazwalas, to calkiem intratny biznes, z ktorego cala masa roznej masci hucpiarzy, hiPOkrytow i zaprzancow ciagnie niebotyczne zyski, armia urzedasow – darmozjadow i biurw POmniejszego POdrobu ma wyzerke z resztek z panskiego stolu, a uzyteczni idioci wsPOmagaja to cale przedsiewziecie za frajer. To ostatnie okreslenie nie dotyczy oczywiscie tzw. dyzurnych autorytetow wspierajacych te cala chucpe, ktorych – niezaleznie od stopnia indywidualnego skretynienia – hurtowo uzytecznymi idiotami nazwac raczej nie mozna, poniewaz oni doskonale wiedza, co czynia a czynia to we wlasnym interesie.

 77. cytuje: „Państwo profesorostwo mieszkają w blokach, jedzą najczęściej w barach mlecznych a na spotkania do Warszawy jadą tydzień w tydzień za własne pieniądze (270 zł)” Hmm… wyglada na to, ze i ten wlasny interes u niektorych jakos tak marnie sie kreci…

 78. cala obecna klasa polityczna jest skorumpowana. Byl taki poemat Puszkina, pamietam, o placu po bitwie, z umierajacymi i juz niezyjacymi. Litosciwa dusza jakas wziela sie za odganianie duzych tlustych zielonych much ktore obsiadly glowe rannego zolnierza a wtedy ten poprosil aby te muchy zostawic; one opily sie juz krwia i jedynie siedza, wiec tak nie boli niz gdyby mialy przyleciec nowe, jeszcze nienazarte…

  Chce powiedziec iz nie chodzi nawet juz o nazwiska czy partie polityczne. Skad wziac ludzi, tych co nie chcieliby posad, kawioru, czego tam jeszcze a zaczeliby prace od podstaw. Czy tacy w ogole jeszcze sa. Napatrzylismy (cie) sie przez ostatnie lata na takich wlasnie co gdy tylko w okolicy tortu juz zaczynaja dziubac. Boje sie i to zadna frustracja a zdrowy oglad iz spoleczenstwo zostalo zniszczone, postawy obywatelskie nie istnieja, jest etyka korporacji czyli psychopatia a na drugim biegunie ubostwo wieksze lub mniejsze, dla przyzwoitosci mozna je ogolnie nazwac bieda. Z jakiego srodowiska pozyskac tych co maja zajac sie zmianami na lepsze.

 79. sorry ale na taką właśnie opinię lewica sobie zapracowała. Rozumiem, że ewentualna wygrana w wyborach do PE ten bar mleczny na kuchnię hotelu Ritz by wymieniła. Ale…. gdyby tak oberwał od Państwa biskup na równi z szefem wielkiej korporacji… lokalny kacyk i wysoki urzędnik…. może…. Powodzenia.

 80. Na motywach kujawiaka:
  „…jadą tydzień w tydzień za własne pieniądze (270 zł)…”

  W pewnych okolicznościach, jak się okazuje, pensja parlamentarzysty, nie mówiąc o tej europarlamentarzysty, to może być wręcz egzystencjalne sine qua non.
  Są pieniądze, o którym się filozofom nie śniło – można zauważyć, gdy spojrzeć na dość tanie mrzonki, którymi (sami) się w ich kierunku posuwają… (przepraszam za ‚le mot’).
  Uff.
  Rozumu!

 81. Pytanie podstawowe, jak już wcześniej ktoś napisał, jaki ma być program gospodarczy tej inicjatywy? Jeżeli będzie ona skupiona na sprawach obyczajowych to nie widzę w niej wielkiej szansy. Jak państwo chcą dotrzeć z lewicowym przekazem do ludzi zdominowanych przez narrację neoliberalną? Nie ma niestety w Polsce wyraźnie słyszalnych ekonomistów o poglądach lewicowych, nie ma na lewo takiej postaci jak Leszek Balcerowicz. Jeżeli ma być to lewica w stylu Palikota to znaczy liberalna obyczajowo i ekonomicznie. Powinniście się Państwo tym razem skupić na programie ekonomicznym. Czekam na dalsze informację i niezmiennie trzymam kciuki za inicjatywy lewicowe.

 82. Proszę niech ktoś mi wyjaśni co oznacza to dziwne słowo takei-butei, które wielu tu powtarza. Dziękuję na zapas.

 83. agatkam
  11 maja o godz. 22:09
  ============================
  Agatko!
  Myślimy nie tylko podobnie, ale tak samo.
  Nie czytając Twojego tekstu, napisałem, praktycznie w tym samym duchu
  tekst na EN PASSANT godz. 8:26.
  Pomyliłem się z liczbą ubytku demograficznego , powinno być 10 tyś,
  w I kwartale.

 84. @mann Państwo profesorostwo mieszkają w blokach, jedzą najczęściej w barach mlecznych a na spotkania do Warszawy jadą tydzień w tydzień za własne pieniądze (270 zł). Nie bądź taki mądry
  ==============================================
  Panie Gospodarzu!
  Jeżeli to jest prawda.
  Bieda w warstwie społecznej profesorskiej, naukowej — może być taka sama,
  jak w każdej innej. Nie tylko może, ale na pewno jest.
  Biedny profesor, pracownik nauki – na diecie z baru mlecznego – nie może
  być naukowcem. Taką dietą nie jest w stanie nakarmić, swojego narzędzia pracy — mózgu.
  A potem narzekamy, że mamy słabą edukację, na wszystkich szczeblach, coraz to łatwiejsze testy, potrzebne do zdania matury.

  Bez żarcia opartego na wiedzy, tym co jest człowiekowi prawdziwie
  potrzebne do godnego życia – mamy zagładę gatunku ludzkiego: cywilizacyjną, demograficzną, debilizm polityczny, kulturowy… naukowy
  także.

  Panie profesorze! Dzisiaj mamy tak skonstruowaną wiedzę o żywieniu,
  przez media, bo media decydują o tym czym mamy się żywić, że możemy być tylko idiotami, ludzkim bydłem, niewolnikami.
  Profesorów uniwersytetów to także dotyczy, szczególnie , bo z nadmiaru wiedzy formalnej, myślenia naukowego – nie są w stanie, sami, przyrządzić sobie posiłków. Do tego też potrzebna jest wiedza – żywieniowa.

 85. Jan Hartman
  11 maja o godz. 22:07
  Uważam za rzecz wstrętną i niedopuszczalną zaglądanie komukolwiek do kieszeni, podobnie jak do garnka i łóżka.
  Skoro jednak uznał Pan za stosowne oprotestować ośmiorniczki i wyspowiadać się z dóbr materialnych, to należało to zrobić rzetelnie.
  Pani profesor Środa nie mieszka w blokach. Mieszka na warszawskiej Starówce. To bardzo zamożny adres. Owszem otrzymała to mieszkanie po ojcu, prof. E. Ciupaku, który zajmował się, miedzy innymi socjologią religii. Jak je otrzymała, tak je otrzymała, ale nie ma co wciskać jej do bloków.
  Właśnie taki mam z Panem kłopot. Doceniam inteligencję, ale ten Pański brak rzetelności i parcie do kariery za wszelka cenę.
  Ja Panu już dziękuję.

 86. Labadi, dibada!

  Widziałem wczoraj w telewizji Hartmana. Jakżeż kwieciście mówił o swojej chęci zjednoczenia lewicy pod hasłem Równość i Wolność…

  Przez roztargnienie właściwe intelektualiście zapomniał zapewne dodać, że najpierw osobiście lewicę rozwalał, potem tępił kandydatkę lewicy Ogórek, wreszcie apelował do głosowania na kandydata prawicy pełnej zetchaenowców.

  Być może jednak twórczo zastosował dialektykę. Mnie taka postawa się podoba, więc, ladibi, bilidu, moja radosna pieśni, trwaj.

 87. citizen
  12 maja o godz. 5:39

  Osobiście ci wyjaśniam: takei-butei – takie buty, czyli: zatem to tak, tak sprawa wygląda, tak się ma… Np. w użyciu: A więc to takie buty – myślę sobie, delektując się postawą Hartmana, który jednoczy lewicę poprzez jej rozwalanie.

  Na marginesie, nie będę się czepiać twojego nicka, wręcz przeciwnie.

 88. Trzymajcie się lepiej profesory z dala od jakiejkolwiek lewicy, bo znowu spaprzecie!
  A już szanownemu Gospodarzowi stanowczo odradzam karierę polityczną, choć rwie się do niej uparcie.
  No, nie każdy ma do tego talent. Jej bohu!
  Pan jakoś nie może rozwinąć skrzydeł, brnie w niekonsekwencje i popada wręcz w śmieszność.
  Czyż nie lepiej być szacownym klerkiem na szacownej uczelni, który ma na dodatek ostre pióro i poczucie humoru (ale chyba najmniej na swój temat?)

 89. takei-butei
  Całkiem fajnie pomyślany ten twój nick.
  Komponuje się też z „uszyć komuś buty” – nie uważasz?

 90. mag
  12 maja o godz. 9:43

  Hartman jako szewc? Czemu nie, wielu już uszył buty i nadal szyje…

 91. Labadu!

  Lewicę bardzo sprytnie i pięknie rozmontowują, przykładowo:
  – afera Rywina (nielegalne nagranie, komisja sejmowa, co ciekawe, za nielegalne nagranie lewicy Michnik zebrał laury, a już ci, co nielegalnie nagrali prawicę, poszli do ciupy);
  – wyautowanie Cimoszewicza (po porostu, żal mi Cimoszewicza i nadal jestem zdumiony tym, że żadnej kary nikt nie poniósł za niecne działanie);
  – akcja Palikota (utworzenie lewicowej partii, gdy lewicowa partia już była, i przeciąganie Kwaśniewskiego, Kalisza itd.);
  – nagonka na Ogórek…

  Co ciekawe, te antylewicowe działania organizuje prawicowe środowisko, które duszą i ciałem wspiera lewicowiec Hartman.

  Labadu, trwaj. moja radosna pieśni.

 92. takei-butei
  Hartman jako szewc Dratewka. Czemu nie?

 93. Bronislaw Komorowski i nikt inny.
  Pan profesor z dala od polityki.
  To tyle, az tyle!

 94. Moze z tym nazucaniem sie Pan troche zagalopowal? Pan napewno wie jak nazucanie standardow sie konczy, nie wazne jakich….

 95. Profesorze, nie daj sie Pan wciagac w dyskusje o homarach. Raz, ze gowno to kogo obchodzi co profesorowstwo i cala nas reszta jedza, a po drugie, nie wygrasz Pan takich dyskusji. Ludzie ciagle mysla po PRL-owsku czyli jak wyksztalciuch je homara to zle a jak tzw czlowiek pracy to dobrze bo wyksztalciuch i tak maja lepiej.

  I daj se pan spokoj z „to polityko”. Niejaki Palikot, facet calkiem nieglupi, dzisiaj jest synonimem politycznego blazna.

  Mnie brakuje panskich blogow, ale nie tych o polityce, bo te Panu nie wychodza, a wczesniejszych w ktorych zes Pan pietnowal glupote, szowinizm, nietolerancje itd. Nam maluczkim potrzeba tlumaczyc ten burdel wokol nas byle prosto i kompleksowo i obiektywnie. bez uklonow na lewo czy prawo.

 96. Pyta okoliczny p. Kowalczyk: „Kto sfałszował wybory?”, a jak mu odpowiedzieć, to fałszuje własny blog i komentarza nie publikuje. Co za czasy, cała nadzieja na wolne słowo w cyrklu i kielni w kształcie heksagramu:

  „Janusz Z
  12 maja o godz. 0:51

  Kto sfałszował wybory? Oto jest pytanie i być może nie całkiem od rzeczy, skoro wyniki z 5433 (!) komisji podliczone do godz. 11.20 (dzisiejsza aktualizacja) przez Ruch Kontroli Wyborów wskazują jako zwycięzcę p. Komorowskiego, a to są dane twarde, oparte na fotokopiach protokołów. Sam Ruch tak jeszcze w trakcie głosowania dynamiczny, z własnym biurem prasowym itd. nabrał dziś wody w usta, nigdzie żadnej wzmianki, nawet na stronie głównej siepoliczymy.pl

  Mnie też taki wynik nie odpowiada, osobiście uważam p. Komorowskiego za ewidentnego szkodnika, nie działającego w interesie Obywateli, tylko różnych koterii z priorytetem wrogich Polsce żydowskich niestety, ale jak się społeczną akcję organizuje, to trzeba całe społeczeństwo o wynikach poinformować, nawet jeśli odbiegają od własnych oczekiwań, inaczej dołącza się do grona ludzi mizernych i zakłamanych, a przecież tylko prawda nas wyzwoli, jak słusznie zauważył Gospodarz.

  http://farm9.staticflickr.com/8878/17365798709_91127f77b4_b.jpg

  Twój komentarz czeka na moderację.”

 97. „Przypominam też, że lewica zajmuje się problemami ludzi pracy, a nie znudzonych bogatych gejów i lesbijek, pseudo-obrońców środowiska czy też walką z naturą (n.p. propagowanie sztucznych zapłodnień w sytuacji nadmiaru ludzi na naszej planecie).”

  A co z zaciekawionymi biednymi gejami i lesbijkami? Oni też nie są targetem lewicy? I od kiedy to in vitro jest walką z naturą?

  Poglądy Hartmana są odczapiste, ale niektórzy komentujący jadą w jeszcze większe oderwanie.

 98. Panie Hartman! Przepraszam, ale to znowu ja. Każdy ruch społeczny / partia potrzebuje hymnu. Żeby Panu oszczędzić czasu pozwolę sobie „podrzucić” stary, sprawdzony tekst.

  Hymn Partii Umiarkowanego Postępu ( w granicach Prawa)

  Już powstał milion kandydatów
  Okłamać prostoduszny lud,
  Spragnieni głosów i mandatów
  Chcą zaspokoić władzy głód

  Niech głoszą radykalne zmiany,
  Niech gwałtem burzą stary ład,
  Nasz postęp jest umiarkowany,
  Pan Haszek to nasz kan-dy-dat!

  Wyborcy w naszym mieście
  Ból do Obory nieście,
  A kto ma świerzb, w domu siedź!
  Wołajmy: precz z radykałami!
  Precz z laickimi bankrutami!
  Na bój, na bój
  Umiarkowany!

  Na darmo przeciw nam się głowi
  Yvonna, Klofacz, Kramarz, Dyk,
  Bo my jesteśmy postępowi
  W granicach prawa tak jak nikt!

  Nas żadna burza nie zaskoczy,
  Nie spęta drut więziennych krat,
  Umiarkowany postęp kroczy
  Zwycięskim marszem poprzez świat!

 99. mag
  12 maja o godz. 10:41

  Szewczyk Dratewka zamieszkał w zamku i ożenił się z królewną. Jak na lewicowca, to całkiem dobra prawicowa kariera. Tego i życzę Hartmanowi, w otoczeniu prawicowców -zwłaszcza z ZChN-u, na jakich głosuje wspólnie z innym Dratewką lewicowym Kwaśniewskim – czemu nie?

 100. @takei-butei
  12 maja o godz. 10:08
  Wytłumacz mi proszę :akcja Palikota (utworzenie lewicowej partii, gdy lewicowa partia już była, i przeciąganie Kwaśniewskiego, Kalisza itd.);
  ,,Lewicowa partia już była” WTF?! jaka lewicowa partia? Bo od 1989r w Polsce faktycznej lewicy nie było. Owszem była ekipa zasiadająca po lewej stronie sali sejmowej, określająca się mianem lewicy ale głównymi jej wyróżnikami były:
  – obrona swoich biografi
  – obrona efektów nomenklaturowego uwłaszczenia i złodziejska prywatyzacja
  – ochrona przywilejów byłych ubeków
  – nadanie absurdalnych przywilejów emerytalnych mundurowym, dzięki czemu dysponujemy armią zdrowych 35letnich byków-emerytów na utrzymaniu
  – całkowite zaniedbanie interesów ludzi pracy najemnej.
  – całkowite olanie zapisanej, także przez siebie w konstytucji ,,neutralności światopoglądowej Państwa”. W zasadzie czarnosukienkowi robili co chcieli i jak chcieli
  – ochotniczy udział w agresji na Irak
  – uśmieciowienie warunków zatrudnienia
  – utworzenie nowotworu NFZ (miast zlikwidować pasożytnicze Kasy Chorych) co pozwala mu przeżerać środki na służbę zdrowia.

  Nieźle jak na lewicowców – prawactwo i kler powinni Millerowi i Kwaśniewskiemu pomniki stawiać i msze odprawiać bo postkomuniści zrobili wszystko by zohydzić słowo lewica w oczach szanujących się ludzi. Reszty dokonują absurdalne uroszczenia lewactwa, skrzętnie wypunktowywane przez prawactwo.

 101. Dajecie się podpuścić jak dzieci.
  Pan Hartman próbuje wybić piłkę na aut z rąk Balcerowicza i Petru.
  Stara zasada – jak ukryć przedmiot?
  Wrzucić go pomiędzy podobne.
  żeby reszta machnęła ręką – eeee, znowu jakaś profesorska partia……..

 102. Kwiatek:
  ,,Żakowski podkreślił, że Miller nie powinien już więcej kompromitować lewicy swoją obecnością. – Każdy człowiek, który miałby odrobinę honoru, po doprowadzeniu poparcia do takiej katastrofy bez słowa by się usunął. To jest różnica między liderem lewicy, jakim jest Ed Miliband, a postkomunistą, jakim jest Miller – podkreślił publicysta. Jego zdaniem szef SLD będzie „trwał za wszelką cenę”, nie licząc się ze skutkami swojego postępowania – zarówno dla swojej partii, lewicy, jak i całego kraju”
  Pan Redaktor świetnie to ujął ale niezwykle pouczające są losy partii SD – czy ktoś jeszcze pamięta? Inteligenckich sojuszników nieboszczki acz matuchny SLD czyli PZPR? Nie ma ich w Sejmie ale jest majątek, są czynsze, są koledzy. Jednym słowem nie ma się co za robotą uganiać bo na chleb jest, nie trza wysyłać CV. Dlatego Miller będzie trwał, bo on poza aparatczykostwem nic nie umie.
  Może zróbmy konkurs ,,ROBOTA DLA LESZKA”. Może gdy nasza zbiorowa mądrość pokaże mu realną i dostatnią ścieżkę kariery to Leszek uwolni nas od swojej ,,kariery politycznej”, różnych Ogórków, etc. Nie to, że jego odejście ulewicowi SLD, bo ten jest skażony genem aparatczkowstwa postkomunistycznego na amen ale zawsze…

 103. Widziałem dziś w telewizji cudną sytuację: rasowy lewicowiec Kwaśniewski proszący o głosowanie na rasowego prawicowca Komorowskiego. A zatem głosujta, lewico, ramię w ramię z takimi szychami jak np. czciciel Pinocheta Kamiński z PO do wspólnego celu: całkowitego unicestwienia lewicy. No, bo co ona ta niby lewica, skoro jest prawica.

 104. Serce boli, ze 40% poparcia dla lewicy w ciagu kilku lat zamienilo sie w 2%. Kazdy dospiewa sobie po swojemu kto ponosi za to odpowiedzialnosc, co do nikczemnej roli Millera chyba nikt nie ma watpliwosci. Teraz wyroslo juz kilka nowych pokolen, ktore wiedza o brzydkiej lewicy to co sie im podsuwa. Mlodzi polityka sie nie interesuja, a glownie wyjazdem z Polski. No, chyba, ze polityke wybiera sie jako zawod i kariere. Jedyna osoba, ktora miala talent, charyzme, inteligencje, azeby odtworzyc cos z lewicy byl Palikot . Zmarnowal wszystko, wszystkich i jeszcze wiecej. Osobowosc – niestety.
  Czy Kukiz ma byc trybunem na modle Grecji, czy Hiszpanii, przypuszczam, ze watpie. Dolacza do niego fachowcy? A zalazek jakiejs partii nie podzieli sie momentalnie na kanapy, sofy i fotele? Czy te kanapy chcialyby miec cos z nim wspolnego? Zreszta ja tez nie chcialabym miec.
  Dla mnie w Polsce sa dwie partie prawicowe, ich programy roznia sie tak jak odcien wlosow po zafarbowaniu. Zmywa sie po 3 myciach do tego samego koloru. A Jedynym beneficjantem obecnego systemu jest partia ludow wiejskich, ktora za nic n ie odpowiada, a wszystko sobie ugrywa. Ktora z tych dwoch partii odmowi cos koalicjantowi?

 105. Slawczan
  12 maja o godz. 13:02

  Mógłbym odbić pinga-ponga i zapytać, a jaka to lewica RP (TR) głosująca tak samo, jak prawica w najważniejszej sprawie (wiek emerytalny), ale po co odbijać, skoro masz rację: lewicy nie ma i nie będzie. Niby lewicowcy Kwaśniewski, Hartman itd. dziś ramię w ramię z prawicą. Dziś apelują do głosowania na prawicę, tym samym pokazują, że są zbędni. I to się jesienią potwierdzi. Labadu, labadu, trwaj moja radosna pieśni.

 106. Dwaj żarliwi katolicy pp. Duda z Komorowskim otrzymali zaproszenie na debatę prezydencką od katolickiej telewizji Trwam, oglądaną nie tylko przez gros ich elektoratu, ale także przez wszystkie służby specjalne w Polsce i za granicą, więc publiczność gwarantowana w liczbie znacznie większej, niż w TVN-ach, Polsatach i Republikach łącznie. Poprzednio Obywateli RP – forgive my French – olał p. Komorowski, wypinając się na nich bezczelnie w trakcie debaty. Teraz mamy prawdziwy test deklarowanego przez obu delikwentów katolicyzmu i zaraz okaże się, czy rzeczywiście są katolikami, czy li tylko zwykłymi oszustami udającymi katolików, niczym marrani biskupów.

  https://pbs.twimg.com/media/CEzvykqUgAEHn8I.jpg

  Wyjdzie szydło (dobrze napisałem?) z worka.

 107. Jeszcze niedawno Hartman ubolewał nad nazywaniem „profesorem” każdego, kto jest akurat zatrudniony na takim stanowisku na uczelni. Ale jak chce nadać wagi własnemu apelowi, to już nie ma z tym problemu.

 108. Super wywiad w TVP INFO 12.05.2015 godzina 19.30

  Ekstra ci to wyszło, tutaj ktoś to super skomentował

  http://forum.gazeta.pl/forum/w,28,157589167,157589167,Wybory_tvp_info_Jan_Marek_Hartman_zrobie_ci_laske.html?v=2#p157589167

  ponoć chcesz żeby ludzie ci zrobili łaskę idąc na wybory ??

 109. Świetna wiadomość!

 110. jestem zdegustowana.
  Strzelali mu do psa – fala nienawisci. Nie do chlopa z dubeltowka.. nie… do Hartmana.
  Stawia nieglupia teze o potrzebie reanimacji lewicy – fala nienawisci i oczywiscie na szczycie fali wypominanie tepienia niejakiej pani Ogorek…ze tez chlop ma tyle odpornosci aby jeszcze te bazgroly czytac, na niektore odpowiadac i pozniej dalej pisac felietony jedynie po to aby znow dostac szambem po glowie. I to kurde od kogo??

  Pani Ogorek jako przestawicielka lewicy demokratycznej.. moj boze….

  Nie wiem gdzie Profesor mieszka ale z pewnoscia mowil o sobie gdy probowal odeprzec atak. Za innych sygnatariuszy apelu juz nie moze odpowiadac. Ale wlasciwie – dlaczego nie? Jest okazja do przylozenia to radosnie walmy!

  Odnosze sie nie meritum a do komentarzy. Do jadu cholernego jaki z nich plynie. Rozumiem polemike, ale utarczki slowne sa po to aby sie nie pozabijac i moc szanowac sie nawzajem. A tu jakby wszystkie trolle internetowe sie zbiegly i czyhaja na kolejny wpis. Na dowolny temat zreszta. Temat niewazny. Wazna okazja do kolejnego dokopania. Ktos mi tu zarzucil wczoraj frustracje, chyba niejaka mag. Przelecialam te komentarze juz po moim wpisie i wiecie co? Wiecej w nich frustracji i nienawisci niz u mojego psa dobermana ktory byl swojego czasu postrachem sasiadow dopoki nie zostal moim psem. Zal mi was…

 111. kenzo_bojownik
  12 maja o godz. 21:31

  W dokopywaniu i w nienawiści i tak nie prześcignę swego Mistrza Hartmana.

 112. Dwaj kandydaci lewicy (Ogórek i Palikot) otrzymali mniej niż 5 %. To znaczy, że niemal cała lewica głosowała na prawicę.

 113. kenzo_bojownik
  12 maja o godz. 21:31

  Przeleciałem twój komentarz z 21:31 i wiesz co? Więcej w nim frustracji i nienawiści, niż we wszystkich moich komentarzach pod wszystkimi wpisami Hartmana. Nie żal mi ciebie, ale żal mi twego psa.

 114. Lewica polska ma zaledwie 6 miesięcy czasu na zjednoczenie swych sił do października 2015 r. Tylko 3 partie (SLD, Unia Pracy i Ruch Palikota) mają struktury i działaczy zdolnych do zorganizowania kampanii wyborczej do parlamentu. Najwyższy czas, aby zjednoczyły się siły postępowe, które są w stanie stworzyć program wyborczy i hasła trafiające do przekonania tych, którzy powstrzymają falę konserwatyzmu prawicy, ciemnoty i wstecznictwa. Najwyższy czas na powiedzenie sobie, że nie ma wroga na lewicy. Trzeba sporządzić jedną listę wyborczą w każdym województwie i umieścić na niej kandydatów, którzy chcą zmienić Polskę na lepszą,bardziej otwartą i przyjazną dla ludzi pracy. Dość mdłych sojuszy z liberałami. To co się stało w wyborach prezydenckich, to nie sygnał, to dzwon na trwogę! To najwyższy czas na powiedzenie sobie – dość udawania, że ludzie lewicy są kimś innym. My chcemy Polski dla ludzi pracy, a nie ulg podatkowych dla bogaczy. Chcemy Polski równości i sprawiedliwości społecznej. Polski, w której głos kobiet i mężczyzn wyraża ich prawdziwe, a nie wydumane potrzeby. Chcemy sprawiedliwości, a więc dość finansowania kościelnych inwestycji z naszych podatków. Chcemy równości i sprawiedliwości społecznej, a więc nie zgadzamy się na śmieciowe zatrudnienie, głodowe emerytury, sprywatyzowane zyski kapitalistów, a znacjonalizowane długi. Chcemy wolności i równości! Zacznijmy o nie walczyć od 15 maja 2015 r w ramach zjednoczenia sił postępowych.

 115. brawo Ispi.
  Nareszcie konstruktywnie.

 116. Lewicowy Wyborco, to cudowne, że zagłosowałeś na prawicę (zaledwie 5 % zdobyli lewicowi Ogórek i Palikot, co oznacza, że niemal cała lewica wybrała prawicę).

  Lewicowy Wyborco, bądź konsekwentny i znowu oddaj swój głos na prawicę, na państwo wyznaniowe, na wydłużenie pracy kobiet o 7 lat, na prezydenta w wianuszku biskupów, na ZChN w PO… Misio Kamiński czciciel Pinocheta jest z ciebie dumny, znowu głosuj tak, jak i on. Miś z tobą.

 117. Zjednoczenie lewicy to fajny pomysł, niestety niemożliwy do zrealizowania przy wieczym i zawsze prezesem SLD Millerze. Po nim choćby i prawicowy potop. Powtórka z prób zjednoczenia prawicy w latach 90.
  @takei-butei
  Co do Ogórek, to ta pani postarała się bardzo, żeby nikt nie pomyślał, że staruje z SLD. Dlatego, zawsze głosując na kandydata SLD tym razem sobie odpuściłem.

 118. @lspi
  13 maja o godz. 5:54
  Widać, że masz bardzo idealistyczne pojęcie o mechanizmach polskiej polityki.
  Ja swego czasu należałem do RP więc zobaczyłem jak to wygląda od kuchni. Nie ma ideałów, ani lewicowych ani prawicowych, są tylko interesiki drobnych cwaniaczków i kombinatorków. Takim okazała się ,,1″ naszej listy. Gdy nastąpiło pierwsze tąpnięcie sondaży via ,,niezależność” przeflancował się do PSL czyli na antypody ideologiczne. Za to był jedynym, którego było stać ZARYZYKOWAĆ ok 100tys zł. na kampanię. Jak myślisz – dla idei olał odzyskanie tej kasy?
  Mówisz ,,wspólna lista” – na takiej liście miejscami ,,biorącymi” byłaby ,,1″, ewentualnie ,,2″ (na tych bardziej cywilizowanych terenach). I kto miałby być tą ,,1″ już widzę kłótnie miedzy starymi postkomunistycznymi aparatczykami a ,,lewactwem Palikota”( ew. naćpaną hołotą), obecność znanych ryjów w stylu Siwca czy Kalisza automatycznie taką listę w oczach elektoratu by kompromitowała (bo oni są współsprawcami obecnie panującego neoliberalnego zdziczenia i klechistanu – przypominam cassus Polski+). A więc ,,nowi” ludzie? Problem w tym jak podzielić jedno miejsce biorące między trzy partie? i Jak znaleźć kogoś dostatecznie ideowego i z pieniędzmi by ten zechciał zrealizować rzeczywistą agendę LEWICOWĄ : prawa pracownicze, reforma związków zawodowych ( w kierunku wskazywanym przez Inicjatywę Pracowniczą), likwidacja umów śmieciowych, podniesienie płacy minimalnej. Bo realizacja agendy LEWACKIEJ: promocja homoseksualizmu, gendery, popieranie praw imigrantów, walka o prawa zwierząt (na razie zwierzęta nie mają praw wyborczych) czy popieranie ekooszłomstwa (min. dzięki któremu kupujemy 10x droższe pseudoekologiczne żarówki), kwestie prawa narkotykowego (owszem jest ono absurdalnie surowe, ba ostatnio po cichu zaostrzone je jeszcze przy głosach WSTRZYMUJĄCYCH się resztek RP, byli palikociarze głosowali za prześladowaniami – taka ich ideowość była) są NIE WYDAJNE POLITYCZNIE. To nie są PODSTAWOWE problemy zwykłego człowieka. Tym bardziej, że ci z ,,1″ muszą mieć kasę do zaryzykowania na kampanię a jak klasyk rzecze ,,skądś ją mają”. Sami prowadząc biznes np. korzystają ze zdziczenia neoliberalnego więc dlaczego mieliby sobie robić gorzej? W trosce o kierowców lub sprzedawców w sklepie? Ich sklepie na ten przykład?
  Upatrywanie odsieczy w ruchach miejskich jest ułudą – czołowy neoliberał Cameron też promuje i jeździ na rowerze. Niekoniecznie ktoś żyjący z dotacji lub na etacie państwowej uczelni ma zrozumienie dla owych przykładowych sprzedawców. Problemy prof. Środy ni jak się mają do problemów kolesia z budowy albo dziewczyny ze sklepu zatrudnionych na śmieciówce a mających dzieci i czasem kredyt do płacenia. Największym problemem prof. Środy jest brak możliwości aborcji na życzenie lub brak promocji genderu – ona ma etat z dawnych dobrych czasów.
  Tyle o mojej niewierze w ZJEDNOCZONY FRONT LEWICY

 119. Pan Prefesur jak zwykle sobie jaja z czytyelnikow robi.
  Dzis chca laczyc lewice a dwa tygodnie temy namawial do glosowania na przykoscielna prawicowa safandule Bronka.

  Taka wlasnie jest ta polska „lewica” jak Pan Hartman
  i dlatego jest w takim a nie innym stanie

 120. Lewicowi Wyborcy, jak pisze „Polityka”, do sztabu wyborczego kandydata PO dołączył „były spin doktor PiS Michał Kamiński. „Polityka” zapomniała dodać, że także były partyjniak z ZChN-u i ciągle aktualny czciciel Pinocheta. Lewicowy Wyborco, to ekscytujące, że głosujesz na prawicę i Misia Kamińskiego.

  Lewicowi Wyborcy tu w „Polityce” wylewali na Misia czciciela Pinocheta najgorsze pomyje, a teraz głosują na niego, dają mu władzę, wspierają jego propagandę, jaką będzie prowadzić, aby wygrał kandydat prawicy. Moja radosna pieśni, trwaj: labadi, dilaba.

 121. Andrzej Falicz
  Masz rację, taka ta polska „lewica”, jak profesór.
  Ale „safanaduła” przykościelny Bronek nie cieszy się poparciem epidiaskopów i proboszczów, tylko „dynamiczny” mega katolik, Duda.
  Dziś zapowiedział, że popiera jak najbardziej ideę referendów, byle nie w sprawach światopoglądowych. Światopogląd i płynące stąd konsekwencje dla obywateli będzie wyznaczał oczywiście KK.
  Na przykład nie będzie można zaprzestać opłacania nauki religii od przedszkola po maturę (więcej jest godzin lekcyjnych religii niż np. fizyki, czy języków obcych), choć sondaże wskazują, ze Polacy maja tego dosyć. I aż sie prosi, by zorganizować w tej sprawie referendum, podobnie – wyprowadzenia religii ze szkół do sal katechetycznych, nie mowiąc o takich kwestiach jak choćby in vitro, czy zielone światło dla związków partnerskich.
  Może Duda ma taką siłę przebicia, że z Watykanu załatwi te „brakujące” 250 miliardów na rozliczne cuda-wianki, duda-obiecanki (obniżenie podatków, przy jednoczesnych dotacjach finansowych np. na każde dziecko, powrót do wcześniejszych emerytur itp.) Ale myślę, że wątpię.
  To jest dopiero wciskanie ciemnoty ciemnemu ludowi! Bezczelne, skoro wiadomo, że – póki co – czyli wedle obowiązującej (jeszcze) konstytucji, a Duda nie pstryknie palcami, by ją zmienić, prezydent głownie jednak pilnuje żyrandola.
  Najwyżej może mieć inicjatywę ustawodawczą, którą sejm zaaprobuje albo nie, no i może zawetować praktycznie każda ustawę. Ale to nadal mało, jak na takie dudowe, „dynamiczne” puszenie się, że ho, ho! Czego to on nie dokona!

 122. My tu gadu gadu, a w Ruchu Kontroli Wyborów na Siepoliczymy.pl kolejne wyniki, potwierdzające poprzednie, tym razem z 6261 (!) komisji:

  Komorowski: 36,2%
  Duda: 32,5%

  http://farm9.staticflickr.com/8755/17593741812_51f32ec332_b.jpg

  W eterze cisza, w całym mainstreamie, zarówno tym wrażym, jak i płomiennego patriotyzmu żadnej wzmianki, żadnego wyjaśnienia, żadnego komentarza. Nic.

  „Sza! Sza-a-a!”

 123. Mag
  Faktem jest, że Komorowski przy każdej okazji biegnie do kościółka by poleżeć krzyzem, pomodlić się lub po prostu ponadymac w otoczeniu podobnych mu w gabarytach i zaśpiewie biskupów.
  Jednocześnie jak piszesz kościół woli mimo wszystko wyksztalconego i obytego w świecie młodego Dude świadczyć może jedynie na korzyść KK.

 124. Andrzej Falicz
  Ja mam gdzieś , kogo woli KK i komu się podlizuje!
  Zwłaszcza obyte w świecie , wykształcone i arcymądre takie epidiaskopy, jak Michaliki, Dydycze, Ryczany, że nie wspomnę o ojcu dyrektorze, gdzie Duda się też lansował.
  Nie dla mnie takie „autorytety” oraz ich pupile.

 125. Baczność Polacy pierwsza bitwa wygrana ale jeszcze trzeba zmobilizować się. W pierwszej turze pokazaliście, że macie gdzieś państwo afer korupcji. I cóż się nagle stało Bronio Komorusio marionetka PO przerażony, że przegrał wybory nagle ogłosił, że jest zwolennikiem JOW.

  Ten stary knur nagle zakwiczał, że jest ogromnym zwolennikiem referendum i że doprowadzi do niego.

  Nie znami takie numery Komorusio coś zrobił w okresie od 2007 do 2015 roku, żeby wprowadzić te JOWY? Nic w końcu przecież jak to głosi Olechowski w TVN to przecież było kłamstwo podpucha Kłamaliśmy wtedy i kłamiemy dzisiaj. (https://www.youtube.com/watch?v=XvNKAYZIUFQ)

  Co PO i Komorusio zrobiło z podpisami obywateli chcącymi skorzystać z przysługującego im prawa do referendum odesłali je do zniszczarki?

  Czyż to nie dziwne w końcu to było do przewidzenia w końcu czyż to nie Komorusio wzywał, żeby nie iść na referendum w Warszawie.

  Polacy pokażmy 24 maja wała Komorusiowi gest Kozakiewicza.

  Chcesz Polaku mieć uczciwe państwo, chcesz Polaku, żeby Polska nie była pośmiewiskiem. Chcesz Polaku, żeby Marcin P został osądzony podobnie jak koledzy z WSI Komorusia, którzy ukradli pieniądze emerytom z SKOK Kopernik i Wołomin. Chcesz Polaku, żeby była równość w Polsce transparentność oddaj głos na Dudę.

  Głos na Komorusia to głos oddany za Marcinem P za Amber Gold

 126. Zagłosowałem, jak pisałem na kobietę. Teraz zmodyfikuję leciutko moje chciejstwo i zagłosuję, jako przykładny obywatel – nie będe siedział w domu – na obu.

 127. Przeczytałem wszystkie komentarze na temat apelu czworga profesorów o zjednoczenie sił postępowych, które na swym blogu zaprezentował profesor J. Hartman. Niewielu blogerów odniosło się do tego apelu. A przed nami już za 5 dni II tura wyborów prezydenckich, a za pół roku wybory parlamentarne. Mam nadzieję, że socjaliści, socjaldemokraci, zieloni, lewicowe związki zawodowe i inne drobne partie i stowarzyszenia lewicowe ruszą ze swych domów, aby pokonać marionetkę wodza „kaczystów” i w październikowych wyborach parlamentarnych nie dopuścić do zwycięstwa narodowo-katolickiej partii do powtórzenia IV RP. Przecież w przypadku zwycięstwa PiS premierem zostanie Jarosław Kaczyński, wicepremierem Paweł Kukiz, zaś w kancelarii prezydenta IV szefem zostanie Joachim Brudziński, natomiast szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego zostanie Antoni Macierewicz. Sądzę też, że Janusza Korwina – Mikke zadowoli funkcja marszałka Sejmu. Wtedy ja i moi przyjaciele zastanowią się, czy tak sformatowana Polska to nasza Ojczyzna?

 128. hahaha, panie profesorze.. już niedługo, stanie pan z całą rodziną wyrychtowany, ogolony i wypachniony do kolejki i na kolana po Eucharystie o pokój i potrzebne łaski.

 129. @mag
  Na przykład nie będzie można zaprzestać opłacania nauki religii od przedszkola po maturę (więcej jest godzin lekcyjnych religii niż np. fizyki, czy języków obcych), choć sondaże wskazują, ze Polacy maja tego dosyć. I aż sie prosi, by zorganizować w tej sprawie referendum
  ——
  Przykro mi, ale to, że w szkole jest więcej jest godzin religii niż fizyki „zawdzięczamy” rządowi PO, który zredukował program nauk przyrodniczych, a program katechezy pozostawił bez zmian.

  Gdyby prezydent Komorowski w swoim najnowszym super-mega-projekcie referendum wziął pod uwagę tę kwestię, to może nawet bym na niego zagłosował, ale nie wziął i nigdy weźmie. Nie przypominam sobie również, żeby protestował przeciwko takim inicjatywom, jak kolejne dotacje na wiadomą świątynię lub zwiększenie funduszu kościelnego o 20%, który zgodnie z obietnicami PO już dawno powinien być zlikwidowany.

  Najbardziej żałosne jest to, że Platforma nie ma żadnych korzyści z tego płaszczenia się przed biskupami, bo biskupi i tak popierają PiS. PO jest więc partią nie tylko klerykalną, ale po prostu głupią.

css.php