Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

24.05.2015
niedziela

Tragedia. Akt pierwszy

24 maja 2015, niedziela,

Niemożliwe stało się faktem. Prezydent, którego jeszcze przed kilkoma tygodniami popierało dwie trzecie społeczeństwa, upadł, otwierając drogę pochodowi skrajnej prawicy do pełni władzy. Zbyt bierna, zbyt leniwa, skompromitowana przez aferę taśmową i inne przejawy zepsucia władza właśnie się zachwiała. Kto ją obala? Zjednoczone siły zrewoltowanej młodzieży oraz Kościoła, wygłodzonego i rozdrażnionego spadkiem tempa przyrostu przywilejów i państwowych dotacji.

Od jutra kampania wyborcza KK (PiS), czyli Kościoła i jego politycznego ramienia. Rydzyk z Macierewiczem idą po swoje. Letni, drobnomieszczański i oportunistyczny tuskizm, doktryna PO, mająca zapewnić trwanie partii władzy, okazały się polityką niemocy, ustępującą pola anarchicznemu gniewowi zeźlonej młodzieży. Machiaweliczne zagranie z „wypuszczeniem Kukiza” na PiS skończyło się spustoszeniem. Dżin wyleciał z butelki i rozpalił kadzidła. Odurzeni poszli ukarać władzę, ani myśląc o konsekwencjach. Miała być „czerwona kartka”, a wyszło seppuku.

Mamy dziś społeczeństwo, które nie boi się rządów autorytarnych i klerykalnych. W większości nie zna bowiem wartości demokratycznego państwa prawa. Nie nauczono go, czym jest wolność, równość, praworządność, demokracja, bo słaba, filisterska władza wolała umówić się, że „od wartości jak dawniej będzie Kościół”, a rząd będzie piorunochronem ścigającym na siebie gromy ludowego gniewu. Tak się z nami umówili i tak mają.

PiS wie doskonale, jak wykorzystać podarowany mu instrument w postaci urzędu prezydenta do prowadzenia kampanii przeciwko PO. Posypią się odpowiednie „projekty ustaw”, ze zdwojoną energią ożyje przemysł smoleński i kult Lecha Kaczyńskiego. A co sami nie wymyślą, to PR-owcy podpowiedzą. Misiek Kamiński już nie poradzi.

Poradzić by mogła zmiana premiera i radykalna odnowa PO. Ale kto miałby tę zmianę przeprowadzić? Schetyna? No proszę nie żartować. A co z lewicą? Wspaniała okazja, żeby się skonsolidować w obliczu nadciągającej katastrofy. Lecz ideały zwykle przegrywają z realiami. A realia są takie, że wielu działaczom SLD spodoba się perspektywa „Millera niezbędnego” w grze między poturbowaną Platformą a triumfującym PiS. Może coś spadnie z pańskiego stołu? Oby partyjny koniunkturalizm w SLD nie zwyciężył. Przekonamy się za tydzień…

Idą ciężkie czasy. To dopiero pierwszy akt tragedii. Być może za rok będziemy mogli podać sobie ręce z Węgrami. Tymczasem jednak zrobimy wszystko, aby do tego nie doszło. Ja w każdym razie nie zamierzam się poddawać.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 208

Dodaj komentarz »
 1. Jaka tragedia?
  Przecież Komorowski nie miał programu rozwiązania takich problemów, które obchodzą zwyczajnych Polaków, problemów takich jak przede wszystkim upadek polskiego przemysłu i związane z tym olbrzymie, wielomilionowe bezrobocie, masowa emigracja i zapaść demograficzna oraz inne skutki tego upadku polskiego przemysłu, takie jak na przykład:
  – umowy śmieciowe,
  – pensje oscylujące wokół 1500 zł netto na miesiąc przy ciągle wzrastających cenach,
  – katastrofalny stan służby zdrowia i szkolnictwa (szczególnie zaś wyższego),
  – prawo pracy zmieniane wciąż na korzyść pracodawców (tzw. elastyczny czas pracy etc.),
  – podwyższanie wieku emerytalnego w warunkach olbrzymiego bezrobocia, szczególnie wśród młodych Polaków,
  – dominacja obcego kapitału, który unika płacenia podatków oraz transferuje swe zyski za granicę,
  – podnoszenie podatków od konsumpcji, które obciążają najbiedniejszych (VAT, akcyza) oraz taryfa ulgowa dla wielkiego kapitału czyli dla zysków z tytułu posiadania kapitału,
  – rozrost biurokracji (100 tys. nowych urzędników dodanych przez rządy PO) etc.
  Polityk oraz partia polityczna, z programem likwidacji tych bolączek, ma więc wielkie szanse wygrania wyborów parlamentarnych. Ciekawe więc, dlaczego ani Komorowski ani Duda nie mają w/w punktów w swoich programach, a zajmują się tylko tematami zastępczymi typu JOW, IVF czy też przywilejami dla „kochających inaczej”??

 2. Gdyby Komorowski obiecał Polakom po 1000, a jeszcze lepiej po 5000zł na głowę, miałby pewne zwycięstwo. Durnie kupią wszystko.

 3. Panie Profesorze, tak jak Panu nie podoba mi sie ten wybór jak i jego konsekwencje. Tylko proszę mi odpowiedzieć na proste pytanie : dlaczego ta władza była tak głupia i krótkowzroczna że nie przewidziała takiego obrotu spraw. Bo moim zdaniem pycha i PR zamiast realnego i rzetelnego rządzenia ich zgubiła.

  Pozdrawiam

  Jurek

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Gratulacje panie polityku Hartman. Tak bardzo przeszkadzała „ciepła woda w kranie”, przeszkadzał spokój, to się skończyło. Na wasze życzenie. Sami nie potrafiliście nic zrobić, jedynie zohydzać to co jest. Macie to, na co tak usilnie pracowaliście.

 6. Hartnann pisze:
  „Prezydent, którego jeszcze przed kilkoma tygodniami popierało dwie trzecie społeczeństwa”.

  Szanowny Panie,
  na panskim miejscu poczekalbym z biadoleniem przynajmniej do oficjalnego
  ogloszenia wyborow. Puki co, za wczesnie jeszcze na robienie w gacie.
  Inna sprawa, ze te dwie trzecie rzekomego poparcia
  to byl jedynie kit ktory probowaliscie wciskac ludziom. Teraz wyszlo szydlo z wora.
  A najwiekszymi przegranymi calej sprawy okazaly sie postbolszewickie media,
  ktore calkowicie utrycily wiarygodnosc. I oby na wieki wiekow.
  Amen.

 7. Zgoda z Autorem blogu. To dopiero początek ostrej zawieruchy. Ale ja co najmniej od dwóch lat głoszę pogląd, że – niestety – musimy przejść przez prawicowy czyściec, aby pojawiła się szansa na racjonalno-postępową siłę w polityce, w kulturze i w życiu publicznym w Polsce. PO nie powstrzyma tej prawicowej nawałnicy – to może zrobić tylko nowa siła. Najbliższe miesiące ( a może lata?) to będzie dobry sprawdzian praktyczny dla aspirujących do tworzenia lewicy w Polsce.

 8. Jerzy V
  24 maja o godz. 22:56
  kompletnie przespali kampanię wyborczą!

 9. Ileż racji miał Kurski. „Ciemny lud to kupi” No i kupił.
  Gratuluję zakupu obiecywanek.
  Od dziś z satysfakcją będę pytała gdzie te zmiany???

 10. Moze nalezy okazac troche wiecej pokory. Przez ostatnich kilka tygodni trwal festiwal opowiesci o dramacie ktory nadejdzie. Co moze zrobic PIS czy Duda?
  – zabrac pieniadze z OFE?
  – osmieszyc/upokorzyc obywateli ktorzy zebrali ponad milion podpisow (Elbanowscy)?
  – zrobic szefem Stadionu Narodowego fryzjera?
  – ustalac tresc ustaw na cmentarzach jak w kiepskim filmie o gangsterach?
  – pozwolic zeby ministra spraw wewnetrznych nagrali KELNERZY jak mowi ze panstwo polskie nie istnieje?
  – pozwolic zeby minister spraw wewnetrznych zostal nagrany jak mowi
  ze „Polacy robia Amerykanom …..”?
  Wiedza Panowie co jest najpiekniejsze – ze p. Odorowicz (to ta od IDY, POKLOSIA, Kamieni na szaniec itp.) „wycieto” z konkursu o szefostwo TVP w dzien ogloszenia wynikow pierwszej tury.
  Wielu politykow PO oszalalo od nadmiaru osmiorniczek i drogich win. To typowy problem prostakow ktorych sie wpusci na salony. Napisze o nich krotko: „Miales chamie zloty rog”.

 11. Platforma miała 8 lat, żeby spacyfikować PiS i osłabić Kościół. Nie zrobiła tego, to niech teraz nie marudzi.

 12. Do kościoła chodzę tylko zwiedzać, ale po przeczytaniu stwierdziłem że …zdaje się, podobne litanie mógłbym usłyszeć tylko w trakcie liturgii.
  To wszystko co Pan napisał, to wróżenie z fusów, czyżby Naród znów się pomylił? … wątpię. Pięcioletnia kadencja aż nadto wystarczy by nie nabrać się po raz kolejny.
  Proszę się rozejrzeć wokół (nie tylko swojego środowiska), być może dowie się Pan dlaczego prezydentem będzie Andrzej Duda.

 13. Przede wszystkim to bardzo niesprawiedliwe wobec Komorowskiego, bardzo.
  Może jeszcze cud się zdarzy i jutro wyniki będą inne? Chciałoby się, bo inaczej trzeba będzie się załamać poziomem społeczeństwa.

 14. Panie Hartman, kogo obchodzą Pana poglądy? Wszystko, co Pan do tej pory popierał w polityce, dzisiaj ledwo zipie. Dla niepamiętających – Wikipedia:

  „[Jan Hartman] W wyborach parlamentarnych w tym samym roku został bezpartyjnym kandydatem do Sejmu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (nie uzyskał mandatu). W 2012 przystąpił do think tanku Ruchu Palikota „Plan zmiany”, w tym samym roku został również wiceprzewodniczącym rady polityczno-programowej SLD. (…) W tym samym roku wstąpił do partii Twój Ruch (był inicjatorem jej powołania), gdzie objął stanowisko przewodniczącego krajowej rady politycznej. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 bezskutecznie ubiegał się o mandat w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, startując z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego Europa Plus Twój Ruch i uzyskując 14 280 głosów.
  We wrześniu 2014 decyzją zarządu TR został usunięty z partii po publikacji dotyczącej kazirodztwa. Również władze Uniwersytetu Jagiellońskiego uznały ten artykuł za bulwersujący i odcięły się od niego.”

 15. „Miała być „czerwona kartka”, a wyszło seppuku.”

  O, to, to. Jak w jugosłowiańskim dramacie wojennym.

 16. Nie jestem szczesliwa z wyniku wyborow. Ale jak tlumaczylam mojej niezorientowanej, brytyjskiej kuzynce, to byl wybor miedzy dzuma a cholera. Pan eks-prezydent Komorowski nie byl z mojej bajki, choc Prezydent Duda ma posmak koszmaru. Obaj podlizuja sie Kosciolowi w nieprzyzwoity sposob zapominajac o zadeklarowanej w konstytucji neutralnosci swiatopogladowej.
  Dlaczego zatem nie rozpaczam? Bo dzieki poprzednim dekadom demokracji, zaden koszmar nie musi trwac dluzej niz 4 lata.
  Moze moim rodakom potrzebne jest takie glebokie zanurzenie w paranoje PIS, by zapragneli swiezego powietrza.
  No, to jak w starym ‚komunistycznym’ dowcipie, koniec przerwy w socjalistycznym piekle, zanurzenie w gnojowke, towarzysze!
  Ja w miedzyczasie przyjme obywatelstwo brytyjskie, tak w razie czego…

 17. Mysle, ze tak, jak dobrych juz kilka lat temu Polacy razno pomaszerowali do urn, aby zaglosowac PRZECIW partii PiS, tak teraz poszli zaglosowac PRZECIW „grupie trzymajacej wladze”. Przeciw, nie za. I przy okazji byl to chyba swiadomy wybor „mniejszego zla” (o tym, co wyrabial PiS juz zdazylismy zapomniec, a biezace fikolki „wladzy” wszyscy ogladaja na codzien).
  Zatem mniejsze, choc nieznane zlo, bo tak naprawde to obaj kandydaci, (teraz juz ex-prezydent i prezydent-elekt) to miernoty. Ot, osoby malego kalibru i talentu, zbyt malego na tak powazne stanowisko. Na szczescie czasy sa jeszcze na tyle spokojnie, ze nie jest tragedia, ze pod zyrandolem siedzi Komorowski czy Duda.

 18. Jakie NIEMOŻLIWE? Po pierwszej turze wynik Dudy był niemal pewny a przegrana nastąpiła na własne życzenie. Nieudolność kampanii, jej miałkość, totalna nijakość nie miały szans na przyciągnięcie głosujących. Jak można było nie widzieć mobilizacji anty-PO i nie przeciwstawić jej dwu albo i trzy torowej kampanii? Głosowanie za normalnością, głosowanie przeciw oszołomom z PiS, zniechęcanie do Dudy wyciągając SKOK i światopogląd z XIX wieku. A jak poszło głosować 55% ludzi to ciężko się było spodziewać innego wyniku. Zaskoczenie… akurat.

  Po parlamentarnych też się Pan będzie dziwił, czy już teraz zauważycie, że lewica nie istnieje od 10 lat, PO nie ma w sumie żadnego konkretnego programu i tak naprawdę niewiele robiła przez ostatnie lata dla gospodarki a w kwestiach światopoglądowych to można się pogubić kto z PiS, kto z Platformy, takie one bywają zbieżne?

  Duda raczej nie będzie się wychylał do parlamentarnych, będzie miłym prezydentem, coś tam komuś rzuci, kogoś pocałuje, z kimś sobie strzeli fotkę. Zero spiny z PO, zero plucia na Putina, bajdurzenia o brzozie. Ba, może skieruje nawet jakieś ustawy mające poprawić nasz byt paskudny. Jak dobrze pomyśli, to skieruje takie, które odrzucić trzeba, typu obniżenie wielu emerytalnego. Pokaże, że te obawy, które i Pan żywi pisząc o wykorzystywaniu urzędu prezydenta do walki z PO są bezpodstawne, że PiS może być kojarzony z rozumnością i brakiem skrajności.

  I dojdą sobie spokojnie do wyborów, Duda miły, Macierewicz schowany, Kaczyński ściemniający o czekających reformach, w głównej kampanii unikając światopoglądu ale już na lokalnych wiecach jak najbardziej całujący się z czarnym. A PO będzie sobie skakać do oczu, bo po tylu latach siedzenia w ciepełku trzeba walczyć o miejsca na listach, w końcu 20-30% składu odpadanie. A lewica… hm, może się jednoczyć będzie, w końcu raz na kwartał by trzeba. Tylko wokół kogo…? I czego?

 19. Ten wynik to prosty wskaźnik erozji uniwersytetów: prezydentem zostaje akademik uprawiający nielegalnie chałturę, a głosują na niego głównie klienci-półanalfabeci otrzymujący dyplom za spisanie kilku slajdów z power point wykładów.

 20. „Uwierzę w cuda
  jak Dudzie się uda”
  Wiara czyni cuda i ta wiara jest nam bardzo ptrzebna w tych trudnych latach.
  Trzeba przygotować tysiące stanowisk pracy dla tych młodych Polaków co będą wracali z Wielkiej Brytanii po referendum Camerona.

 21. Hahaha, o rany, Hartmann wytoczył beczkę śmiechu, bezsenna noc przede mną.

 22. @hombre
  „Gratulacje panie polityku Hartman. Tak bardzo przeszkadzała “ciepła woda w kranie”

  Następny klaun, który myśli, że ciepłą wodę w kranie załatwia mu premier, hehe, kupa śmiechu.

 23. Serio, Polityka to pismo coraz bardziej satyryczne.

 24. Panie profesorze współtwórcami klęski Platformy są media . Media, które wyborcy kojarzą z obozem rządzącym . Media, ta tuba Platformy, od czasu konfliktu na Ukrainie całkowicie ześwirowały. Postacią wyróżniającą się w tej kakofonii propagandowej okazał się Adam Michnik i jego Gazeta.pl .
  Poparcie dla oligarchów ukraińskich przez polskie elity kombatantów kojarzonych z Solidarnościa było potwornym zgrzytem. Wyjazd prezydenta Komorowskiego do Kijowa w dniu honorowania kombatantów UPA był szczególnie nieudanym pomysłem tej ekipy . Wyróżnianie nagrodami filmów, które opowiadają o morderczych skłonnościach Polaków, były tą kroplą goryczy, która przelały dzban nieufności.
  Nikt z tej ekipy nie bronił dobrego imienia Polski i Polaków. To jest temat do przemyślenia przez tych , którzy nas wypasają na tej medialnej łące.

 25. Wstrzymalabym sie z pańskim czarnowidztwem, wszak prezydent elekt rozpoczyna kadencję, co prawda populistyczna hasła mogą przerażać, ale dają tez jakaś nadzieje, ze Cześć tych populistycznych obietnic wyborczych będzie zrealizowana, ja bym dała szanse człowiekowi, poza tym:
  Jest ciekawie, obiecuje dialog a nie partykularyzm i wolności obywatelskie oraz to ze będzie dobrym prezydentem, no więc proszę bardzo wstrzymać się z uwagami do czasu, aż przekonamy się kim jest nowy prezydent,
  na odbudowę PiS tez nie liczę, poza tym jakieś standardy muszą obowiazywac:-) a dla mnie podstawowa wartością jest język dialogu ponad podziałami, owszem można się bać powrotu PiS, ksenofobi itp feudalnych wartości moralnych, ale może będzie lepiej:-(

 26. Panie Profesorze, jak widac kampania straszenia PISem nie wypalila. Zaczynanie nowej kampanii – tragedii akt pierwszy – jest tak samo bezsensowne. Wybory byly demokratyczne, przeprowadzone prawidlowo – bez oskarzen o falsz. Co najwyzej, moze pan powtorzyc za Molierem „Sam tego chciales, Grzegorzu Dyndalo”.

 27. Salomon powiedzial ” Pycha poprzedza upadek „. Redaktorzy powinni wiecej czytac.

 28. Pan Hartman powinien dać sobie spokój z polityką, on nic z tego nie rozumie, to nie na jego głowę i skołatane nerwy. Miał Bismarck rację: Hundert Professoren und das Vaterland ist verloren.

 29. Panie Profesorze – dziękuję, że tak celnie Pan sformułował to, co teraz czuję. Ale też widzę, że znaczna część wypowiadających się tu osób nie ma elementarnej wiedzy o konstytucyjnych kompetencjach Prezydenta RP i plecie trzy po trzy. Ot – niedouczony i nienawistny elektorat PiS podnosi głowę. Proszę się tym nie przejmować – jeszcze Polska nie zginęła. Zgadzam się z diagnozą, że zarówno SLD jak i PO ostatnie 5 lat przespało, zapominając, że nic nam nie jest dane na zawsze (ale PiSowi też). Drugim powodem jest wg mnie gimbaza elektoratu – roczniki wyborców, które nie mają ani wiedzy, ani poglądów, ani doświadczenia w dorosłości i potraktowało wybory jako jeszcze jeden event, jajcarską rozróbę „antysystemowa” pod wodzą muzyka – a muza to jedyny obszar, z którym kontaktują. Doprawdy, adekwatnie do wydłużania się okresu mieszkania u rodziców i przedłużania dzieciństwa byłoby zasadne cezurę pełnoletności do głosowania w wyborach powszechnych przesunąć na co najmniej 25 lat.
  A co do terapii: mam cichą nadzieję, że pierwsze, co zrobi Prezydent Duda (O Matko i córko..) to zerwie się ze smyczy Jarosława, kierując się normalnym dla tej generacji egoizmem i cynizmem, a następnie, planując długą karierę polityczną sam zmontuje po cichu swoją frakcję w PiS, równie młodą i wygłodniałą, która Macierewicza i innych staruchów oszołomów z JK na czele odsunie w niebyt. Bo dopóki JK kontroluje finanse PiS (ani złotówki bez jego podpisu), Duda będzie marionetką. Po drugiej stronie też muszą zaistnieć zmiany, bo SLD bratające się z PiSem dla paru stołków to nie żadna lewica. Nie miałabym nic przeciwko temu, aby Pan Profesor stanął na czele Lewicy Odnowionej. (To nawet dość dobra nazwa by była). Bo na razie to tylko marazm i mizeria, a jedynie bezideowy Napieralski wykazuje inicjatywę, i wygra, a to ostatnie, czego bym chciała dożyć. Za dobrze tego pana znam, i ostrzegam: ani jemu, ani 99,99 % obecnych działaczy SLD nie należy się certyfikat porządności. Takiej zwykłej, ludzkiej. Oni się nie wahają i są sprzedajni jak nie przymierzając – nierządnice Babilonu. Nowej – ale dojrzałej krwi lewicy trzeba PILNIE.
  KONKLUZJA: jeszcze przed wyborami parlamentarnymi trzeba zmontować LO i bardzo na Pana Profesora liczę. Urząd Prezydenta to paprotka. Przeżyjemy. Ale parlament – trzeba w nim być, żeby od tego seppuku ducha nie wyzionąć. (PO czeka podobny proces, ale znacznie trudniejszy). Pozdrawiam i samych dobrych pomysłów życzę.

 30. Panie Profesorze, jest jak jest i nie ma co rozpaczac. Zamiast tego – co Pan wlasnie robi – nalezy nieustanie przypominac o zaangazowaniu kleru w kampanie Dudy, a pozniej o zaangazowaniu kleru w kampanie PiSu. Dzien w dzien nalezy o tym przypominac a na wyniki tegoz nie trzeba bedzie dlugo czekac.

  Wprawdzie Duda i Kaczor wierza, ze potrafia nalewac z pustego, ale ci ktorzy wierza w nich niedlugo przekonaja sie, ze – jak to glupcy – zostali puszczeni w kanal. I wtedy pogonia i Pedofili.
  Byle nie zapominac o przypominaniu.

 31. Panie Profesorze, sugeruje by zajal sie Pan jednak pewnymi zlosliwymi indywiduami i pogonil je ze swego blogu. Bo jak dotad napedza Pan koniukture wlasnym wrogom, czyli i Pan ma udzial w zwyciestwie Dudy.

 32. Szanowny Gospodarzu.
  Tragedia wydarzyła się pięć lat temu w Smoleńsku. Urzędujący prezydent RP (bez praktycznych szans na reelekcję) zginął na ziemi rosyjskiej wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami, wśród których był także niedoszły jego następca. Bronisław Komorowski przez przypadek załapał się na opustoszały fotel i tak umiejętnie go piastował, że całe ogromne poparcie, jakim kiedyś obdarzyli go obywatele, przeciekło mu między … . Ponieważ obóz władzy, z którego wywodził się upadły obecnie ojciec narodu(?) także nie reagował na tychże obywateli postulaty i oczekiwania, skumulowanie niezadowolenie i chęć zmian, doprowadziły do wczorajszego aktu. Donald Tusk wykonał wcześniej ucieczkę do przodu. Prezydent pozostał na miejscu i znalazł się na celowniku, jako przypadkowa ofiara zdesperowanych myśliwych. Tak oto kowal zawinił, Cygana powiesili. Tak kończy się akt pierwszy serialu – serialu wyborczego, w którym wszystko jest możliwe – szczególnie zaś spektakl obietnic, jakimi zostaniemy zasypani w najbliższym czasie. I to może być dopiero tragedia, bo jako społeczeństwo nie udźwigniemy takiej ich masy i zginiemy pośród fal i bałwanów dobrej woli i chęci naszych „polityków”, żądnych dalej kierować naszym losem.

 33. Tragedią jest to co Pan z kolegami zrobiliście z lewicą.

  Zamiast stawiać na przegraną kartę letniego prawicowo-liberalnego tuksizmu aferalow i elit z PO należało postawić wyraźnie na lewicowe deklarowane hasła i zająć się ELEKTORATEM a nie parciem na szkło w TV i kumitetach poparcia.

 34. Andrzej Falicz
  25 maja o godz. 4:41
  Tragedia dla lewicy jest to, ze ma wsrod siebie takich debili jak ty. A ma ich zdecydowanie zbyt wielu, przy czym to „zbyt” zdecydowanie odnosi sie do ciebie, antysemicka szujo.

 35. Panie Hartman a co pan wspólnie z Palikotem robiliście dla demokracji. Co pańscy koledzy z PO zrobili dla demokracji. Oto skutki waszego nieróbstwa i pogardy pychy.

 36. Proponuję Mediom zainicjować w tivi jeszcze kilka programów popularnych np. ”Gwiazdy uczą się korzystać z nocnika”, ”Gwiazdy myją zęby”, ”Ty też umiesz grać na fortepianie” itd. Na pewno przyniesie to upragnione zwycięstwo każdemu Kandydatowi mającemu poparcie tak wiarygodnych i stojących na wysokim poziomie merytorycznym i intelektualnym, wiarygodnym do bulu – instytucjom zaufania publicznego.
  Na koniec proponuję teleturniej ”Redakcje zakopują się na żywo”.
  Po prostu Panie Hartman nie zdaje sobie Pan sprawę do jakiego stopnia ludzie mają Was (mediów) dosyć.
  W Pana przypadku – ukradliście Politykę czytelnikom i macie ich za idiotów. Dobrze Wam tak. Życzę dalszych sukcesów.

 37. Ale co podają…
  Duże miasta Komorowski
  Wieś Duda
  Niewykształceni czyli podstawówka i zawodówka Duda
  Średnie i wyższe Komorowski
  Wschód Duda
  Zachód Komorowski
  Znudzeni młodzi Duda
  Co widzimy. ?
  Widzimy że wygrała niedojrzałość, a tacy zawsze głosują za Adolfami dyktatorskimi, bo niedojrzałość potrzebuje tatusia co za nich postanawia i za nich rządzi. Miasta są demokratyczne, wsie totalitarystyczne, z samej struktury to wynika, ludzie w miastach cenią prywatność i nie mieszają się sąsiadowi do życia, a buraki z buciorami do majtek wchodzą i masz żyć jak wszyscy a nie jak ty chcesz.
  Mamy regers bo polska jest niedojrzała i wchodzimy w skład państw bliskiego wschodu, gdzie etap rozwoju to dyktatury, bo niedojrzałość potrzebuje tatusia, jak boga czy jego ziemskiego przedstawiciela. Niedojrzałość jest główną przyczną zła na świecie, tak więc ma Pan racje doszło do tragedii i głupsi teraz będą terroryzować mądrzejszych odbierając im na siłę ich etap rozwoju.

 38. Jaka będzie Polska po zwycięstwie Andrzeja Dudy nad prezydentem III RP Bronisławem Komorowskim? Odpowiedź na to pytanie dał w okresie zaborów J. Słowacki:
  „Szli krzycząc: – wtem jednego razu
  Chcąc krzyczeć zapomnieli na ustach wyrazu;
  Pewni jednak, że Pan Bóg do synów się przyzna,
  Szli dalej krzycząc:.
  Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
  Spojrzał na te krzyczące i zapytał: <Jaka?"

  Wczorajsze zwycięstwo członka PiS i i jego "wodza" to sukces m.in. 40 tysięcznej armii księży i zakonników kościoła rzymskokatolickiego dowodzonych przez ponad 100 jego hierarchów w Polsce, którzy znakomicie wykorzystali Zielone Świątki do przypomnienia swoim wyznawcom, kto ma pełnić władzę w naszej Ojczyźnie. Przegrana prezydenta B. Komorowskiego to pierwszy akt tragikomedii w tegorocznych wyborach prezydenckich i parlamentarnych. To początek sanacji IV RP. To dowód na to, że Polacy (a dokładnie połowa uprawnionych do głosowania) oczekują władzy autorytarnej, prawicowej, która weźmie naszych obywateli za mordę, zmieni Konstytucję i poprowadzi Polskę do państwa wyznaniowego, jaką 10 lat temu zapowiedział poseł PiS Krzysztof Szczerski. Jego zdaniem "Demokracja będzie religijna albo nie będzie jej w ogóle."

 39. W wierszu J.Słowackiego, który zacytowałem w moim komentarzu brakuje słów najważniejszych: Polska! Polska! oraz Boże! Ojczyzna! Ojczyzna! Powtórzę przeto ten wiersz w całości:
  Szli krzycząc: „Polska! Polska!” – wtem jednego razu
  Chcąc krzyczeć zapomnieli na ustach wyrazu;
  Pewni jednak, że Pan Bóg do synów się przyzna,
  Szli dalej krzycząc: „Boże! Ojczyzna! Ojczyzna!.”
  Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
  Spojrzał na te krzyczące i zapytał: „Jaka?”

 40. To, że Hartman cenzuruje moje wpisy w niczym niełamiące żadnych REGULAMINÓW, jest dla mnie zaszczytem.

 41. Za to nie cenzuruje (!?)
  takich wpisow jak Krzysi…52

 42. Piorun w szambo strzelił, zagotowało się w ekskrementach, na powierzchnię wypłynął kolejny, smrodliwy bąbel antypolskiej, ksenofobicznej, zaściankowej histerii.
  Spoko, towarzyszu Hartman. Nikt was (na razie) nie rozlicza z kłamstw, obelg ani charakterystycznej zawiści wobec społeczeństwa, które was od setek lat wspaniałomyślnie toleruje . Wiem, natura żydowska każe pluć na dobrodzieja i całować buty katu, czy to kozak, kraut czy komuch. Dlatego nie mam wam za złe, że trzęsiecie portkami – to też u waszych naturalne.

 43. To nie tylko Komorowski przegrał. Przegrały polskie elity, które jawnie zachęcały do głosowania na ustępującego prezydenta. Przegrała Polityka, TVN, Wyborcza itd..Im bardziej Balcerowicz, Wojewódzki, Baczyński stawali po stronie Komorowskiego tym bardziej polski kołtun był przekonany, że trzeba głosować na Dudę. Dlaczego tak się stało – nie wiem.

 44. Witamy w ciemnogrodzie. Ale zgadzam się z jednym z komentatorów, że OFE, sześciolatki i kilka innych spraw zostało kompletnie zlekceważonych. Tak nie wolno. No i nie ma lewicy. Jeszcze trochę i zacznę tęsknić za komuną. Jak Miler się nie wycofa i nie pozwoli działać młodym, to będziemy mieć tylko partie prawicowe i żadnego wyboru. Chciałabym nabrać dystansu do tego wyznaniowego państwa, w którym muszę żyć, ale nie wiem jak…..Cieszę się, że Pan Profesor nie zamierza się poddać. Pozdrawiam z Wrocławia

 45. Witold
  25 maja o godz. 7:38

  Ja ci to mogę wyjaśnić z całkiem prostego powodu ludzie mają dość aferzystów z PO chcą mieć prezydenta, który rzeczywiście będzie bezpartyjny a nie będzie posłusznie podpisywał to wszystko co mu podsuną. Jeżeli kiedykolwiek urząd prezydencki był najbardziej upartyjniony to właśnie za Komorusia, który sprzeniewierzył się bezpartyjności, że po wyborze na prezydenta składa się legitymację partyjną.

  Komorusio dostał za swoją pychę podobnie jak politycy PO za afery taśmową hazardową za Nowaka za rozpętanie nienawiści wobec tych, którzy się nie zgadzali z nimi i pośrednio także za Jarudzką.

  Mówicie tutaj o kampanii nienawiści wobec Komorusia o wiele większą czarną kampanię miał Kwaśniewski, gdy startował za pierwszym razem oraz gdy startował drugim razem.

 46. Wydaje mi się, że strach PO przed klerem wydało właśnie wyniki. Nie trzeba było tak się podlizywać klerowi, który i tak otwarcie pokazywał, że Platformy nie kocha.

 47. Saurom
  Ty idź skończ jakąś chociaż specjalną szkołe podstawową co?

  Zodnie z Konstytucją Prezydent powinien stać na straży suwerenności państwa polskiego. Andrzej Duda podkreślając wszędzie swój katolicyzm i obwieszczając, że w kwestiach światopoglądowych zgadza się z episkopatem zagraża suwerenności państwa. Jego rządy mogą doprowadzić do faktycznej władzy biskupów, którzy co jakiś czas przypominają, że władza ignorująca prawo boże (czytaj żądania biskupów) prowadzi do degradacji narodu. Prezydent Komorowski słusznie mówi, że nie chce być sędzią ludzkich sumień, chce zachować neutralność i umożliwić obywatelom wybór stylu życia. Pan Duda daje do zrozumienia, że jest zwolennikiem władzy episkopatu i wprowadzenia w życie wszelkich wymysłów panów w purpurach – oczywiście dla ochrony życia, zachowania tradycji narodu i dla dobra Polaków. Pan Duda zamierza stworzyć państwo wyznaniowe. To nie są wybory przewodniczącego episkopatu, ale wybory Prezydenta Polski, którzy ma stać na straży wolności obywatelskich i suwerenności państwa, a nie poddawać kraj urojeniom biskupów. Pan Duda nie ma pojęcia o obowiązkach Prezydenta. Istnieje bardzo duże ryzyko, że będzie dogadzał kościołowi i ograniczy wolności obywatelskie. PiS nie jest partią demokratyczną. Niestety, ma na swoich sztandarach hasła socjalne, na co dają się nabrać Polacy. Warunkiem wolności człowieka jest posiadanie prawa do własnych decyzji i prawa do swoich zasad moralnych. Prawo kościoła nie może być prawem państwowym, tylko dlatego, że biskupi postraszą polityków, że sprzeciw wobec ich władzy będzie skutkował odmową przyjęcia kawałka opłatka o kulistym kształcie, zwanym w ich języku eucharystią, ciałem Chrystusa. Taki szantaż stosowali w kwestii konwencji antyprzemocowej, używają go przy in vitro. Obawiam się takich polityków, którzy dla opłatka gotowi są sprzedać wolności obywatelskie i wolność swojego kraju.

 48. @Krzys52 5.05
  Dobre, chociaż mocne.
  Fal się Falicz!

 49. @glob
  „Znudzeni młodzi Duda
  Co widzimy. ?
  Widzimy że wygrała niedojrzałość…” Really?
  To na tym polega niedojrzałość że młodzi powiedzieli dość? Że powiedzieli dosyć robiania nas w konia? Że chcą być traktowani jak ludzie, anie jak niewolnicy?
  A co ma im do zaoferowania Komorowski i jego kolesie z PO?
  Pracę na śmieciówkach, albo na czarno? Współczesne niewolnictwo w formie bezpłatnych staży? Za to z mozliwością wpisania sobie do CV 😉
  Wyjazd na zmywak?
  Moim zdaniem to jest właśnie dojrzałość! Dosyć już tego perfumowanego szamba. Nie wiem jaki będzie Duda, ale jest przynajmniej nadzieja na zmianę. A wybór Komorowskiego żadnej nadziei nie dawał.
  Przy okazji. To kiepska wiadomośc dla POPiS-u. Młodzi zobaczyli że jednak ich głosy coś znaczą. Coś czuję że jeszcze większy szok przeżyjecie jesienią :]

  @
  Z dedykacją dla Dziewczyny, vandalii i reszty „światłych obywateli”. Bo ja jestem ten nieświatły :/ I oczywiście dla Szanownego Gospodarza.

  „Po wybuchu powstania 17 czerwca
  sekretarz Związku Pisarzy
  kazał rozdać w Alei Stalina ulotki,
  w których można było przeczytać, że naród
  stracił zaufanie rządu
  i mógłby je odzyskać
  jedynie przez zdwojoną pracę. Czy nie
  byłoby wszak prościej, gdyby rząd
  rozwiązał naród i
  wybrał inny?”

  Bertolt Brecht

 50. le mon
  O tym świadczy niedojrzałość iż postulujesz aby leciała manna z nieba, wszyscy wszystko mają ci dać a ty będziesz leżeć i parskać z nienawiści. Taki typ głosuje na pis, ani się nie uczyli ani nie byli przedsiębiorczy. Ci co zaczeli się edukować , rozwijać, teraz mają kasę, a ci co nauczeni manne z nieba chlipać głosują na średniowiecze i brednie tak idiotyczne, że świnie w chlewiku ze śmiechu wyją, jakim trzeba być wodogowiem aby popsutą kiełbase jak świeże schabowe łykać. Kraje religijne są najbiedniesze na świecie, teraz dopiero wam się naleje, bo główną przyczną biedy i braku rozwoju jest obcy okupant kościół katolicki.

 51. Są i pozytywy. Po występach przyszłej Pani Prezydentowej i jej córki kabaret o swoją przyszłość może sie nie troszczyć. Nowych impulsów nie zabraknie.

 52. glob
  25 maja o godz. 7:57

  Pokaż dowód, że Andrzej Duda ma zamiar wprowadzić państwo wyznaniowe. Poza tym proponuję lemingom, żeby okazali trochę więcej pokory. Chwaliliście ilu to was jest, że liczba katolików się zmniejsza i co się okazało. Wasz Palikoś i Ruch Palikosia przegrał sromotnie, kolejna wasza kandydatka Anna Grodzka nawet nie zebrała podpisów.

  I jeszcze jedno co wasz Tusk i Komorusio zrobili, żeby umocnić państwo świeckie. Przypomnę wam drobny przykład jak była komisja majątkowa gdzie robiono przekręty przy pomocy Piotra P kolegi Komorusia z WSI czy postawiono przed sądem winnych przekrętów nie.

  Więc jeżeli macie do kogokolwiek pretensje to do waszych wodzów, którzy uznali, że zostali wybrani na wieczność.

  Tusk twierdził, że nie będzie się klerowi kłaniał a jak przyszło do wyborów to przy świetle reflektorów wziął ślub kościelny.

  I jeszcze jedno przypomnę wam, że to niejaki Kaczyński Jarosław powiedział, że najwięcej szkody kościołowi katolickiemu wyrządziła ZChN.

  Powiem wam jedno to właśnie paradoksalnie PIS wam zagwarantuje, że nie będzie państwa wyznaniowego.

 53. Saurom
  To ty nie wiesz na kogo głosowałeś, bo Duda non stop zapewniał o tym że jego oczkiem w głowie jest dobro obcego państwa watykańskiego. Bardzo mnie to nawet zintrygowało, czy polacy nie słyszą co on mówi bo gadał non stop jaki z niego ajatollah, a jego prawa ręka nawet ogłosiła że w polsce prowadzi republikę wyznaniową na wzór islamski, dyktaturę ewangelii, czas jest na fundamentalizm. Ty wiesz na kogo głosowałeś i twoi koledzy, bo ma się wrażenie że na mordę głosowaliście.? A może na ładne oczka.? Bo Duda pokazał=marionetka Kaczki=marionetka kleru. Te wybory wygrał kler. A może masz problem z niezależnością jak niezależni dziennikarze co od pisu pod stołem biorą co?

 54. glob
  25 maja o godz. 8:56

  Masz kwity, że biorą. Bo raczej wasze połytruki z Polityki biorą. No ale ja rozumiem, że tobie to nie przeszkadza w końcu to daje PO nieprawdaż.

  http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/kogo-lubi-rzad

  Poza tym pokaż dowód, że Andrzej Duda chce wprowadzenia państwa wyznaniowego. Konkrety nie demagogia lemingu i więcej pokory.

 55. Glob.

  Masz racje. Najbardziej wkurza mnei ze wies byla za Duda. Ale tez wies, jak gornictwo, to zawsze byl wielki wrzod na dupie ekonomii. Zawsze im malo i zasze zle i zawsze winna jest wladza. Najwieksza tragedia polskiej wsi to doplaty z Unii, bo zwolnila wies od jakichkolwiek obowiazkow reformowania i zmian. PSL – czyli partia wiejska – to nic innego jak banda darmozjadow i kunktatorow. W pazdzierniku jak nic wejda do rzadu Kaczynskiego ktory zrobi z nich to co juz przecwiczyl z lepperem i girtychem

  Ale swoja droga to PO zasluguje na tegie baty. To sa jeszcze wieksi PiSdzielcy niz sam PiS, ktory przynajmniej wie czego chce i robi wszystko zeby tio zdobyc. Komorowski tez okazal sie smondakiem pierwszej wody wiec niech idzie precz. Moze teraz pojawi sie jakas nowa partia ktora za 2-3 lata bedzie wstanie wziac wladze do reki. Petru i balcerowicz cos kombinuja wiec moze w koncu jakies mozgi dojda do wladzy.

  Ale poki co ino patrzec jak Duda znacjonalizuje banki, postawi wszystkie stocznie na nogi, obnizy wiek emerytalny, pielegniarkom da 500% podwyzki itd.

 56. glob

  jeszczejedno. Ty chyba jestes nowy blogowicz wiec masz prawo nie wiedziec ze saurom jest naszym dyzurnym „madrym inaczej”. jakakolwiek polemika z rzeczonym sromem mija sie z celem. cymbal pierwszej wody!

 57. Saurom
  Afera Skoki, jest to afera większa niż amber gold, podają gdzie pis umieszczał kasę którą kradł ze skoków, kupował niezależnych . Zresztą wystarczy te brednie przeczytać że zawsze jest to odwracanie kota ogonem, żeby widzieć jacy ” niezależni” . Ale co ja mam ci wklejać czy ty rozumiesz słowa, że Duda non stop powołuje się na katolicyzm i przykładowo o in-vitro co powiedział. ? To co brędzą biskupi i on Duda zabroni invitro bo podziela stanowisko kleru, tym samym milion polaków już pakuje walizki na zachód, bo tyle ma problem z bezpłodnością. Bezpłodność jest chorobą i Duda w imieniu kleru złamał podstawowe prawo polskich obywateli, prawo do leczenia. To komu służy polakom czy biskupom?

 58. Polski profesor wyższej uczelni średnio nie zarabia 6 tys. Jest więc albo debilem, albo złodziejem (wedle wicepremier Bieńkowskiej, tejże wicepremier, której klerykalną i prawicową partię Hartman popiera ciałem i duszą).

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-zarabia-nauczyciel-akademicki-2968325.html

 59. No i teraz należy Kurskiego umieścić w panteonie wieszczów narodowych, a jego słowa wypisać „złotymi zgłoskami” politycznej myśli polskiej. Zasłużył i przewidział wszystko co nas spotkało w związku z wygraną Dudy.

 60. Wszystko to rozumiem. Instynktownie zgadzam się z autorem, ale brakuje mi konkretów, twardych faktów. Mimo iż świadomie przeżyłem IV RP i stąd mój strach przed jej powrotem, to w dyskusji z teściową brakuje mi konkretnych wydarzeń, działań które do cna skompromitowały tamtą wizję państwa i świata. Czy jest gdzieś miejsce w sicie, w którym znajdę listę grzechów PIS? Niestety czas robi swoje, a złe doświadczenia tym szybciej wypiera się z świadomości, zwłaszcza jeśli miało się wtedy lat dwadzieścia parę i inne zainteresowania niż polityka. Z tego co ja pamiętam to:
  – doprowadzenie do śmierci Barbary Blidy w wyniku wyssanego z palca Ziobry pomówienia – z tego co pamiętam, mafia węglowa okazała się jednym z liczny urojeń tamtego obozu.
  – angażowanie się w sprawy Gruzji i wymachiwanie szabelką przed nosem Putina
  – awantura o miejsce podczas jakiegoś szczytu Unii czy jakoś, który dopiero TK rozstrzygnął na korzyść rządu
  – sprawa agenta Tomka i chamskiej prowokacji względem Beaty Kępy
  – skandaliczny sposób rozwiązania WSI – ujawnienie personaliów agentów tych służb

  Co tam jeszcze?

  Pozdrawiam
  AK.

 61. PO-PSl przez osiem lat dały klerowi z budżetu ok. 16 mld. To PO zatem jest partią klerykalną, bo żadna inna partia aż tyle nie dała klerowi. Co ciekawe, ateista, lewicowiec Hartman właśnie tę partię PO klerykalną i prawicową popiera, ile tylko ma sił, a zwalcza te partie, które nie dają tyle forsy klerowi..

  http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/policzylismy;ile;zarabia;kosciol;z;budzetu;1;6;miliarda;taca;1;2;miliarda;,6,0,936710.html

 62. Do głosowania nie poszedłem. Moje przewidywania wskazywały na 54% dla Dudy. Niewiele się pomyliłem. Wyboru nie było, ale wygrał większy syf. I w tym cała nadzieja, że to wszystko z hukiem padnie. I cytat analityka”
  „Naród wybrał sobie takiego przywódcę, jaki miał wybór, a ponieważ wybór był praktycznie żaden, to znaczy nie było różnicy pomiędzy jedną i tą samą opcją polityczną, to będziemy mieli to, co wybraliśmy. Zagadką jest to, czy jest to bardziej wybór społeczeństwa, czy też bardziej wynik agresywnej promocji? Na pewno wielu uczciwych ludzi raczej nie poszło na te wybory, ponieważ na kandydata popieranego przez PiS nie można było głosować z powodów ideologicznych, a na „alternatywę” z przyzwoitości i szacunku do samego siebie. Jednak społeczeństwo nie składa się tylko z ludzi uczciwych, są także najuczciwsi, jak również uczciwi-inaczej. Stąd mamy to, co mamy.”

 63. Panie Profesorze – nie ma co biadolić. Nie będzie lekko a co gorsza Jarek może skorzystać ze sprawdzonych recept Orbana jak utrzymać władzę ,,raz zdobytą” w warunkach ,,demokratycznych”. Co gorsza PO zrobiła bardzo dużo by mu drogę tą utorować. Wszechwładza konglomeratu policyjno-prokuratorsko-sędziowskiego, urzędnicy rządu stający po stronie dojących nas kapitalistów (przypomnę urzędników MZ, którzy wspierali przekręcarzy wywożących leki), system podatkowy szczelny dla Kowalskiego a wobec korporacji ,,dziwnie nieporadny”.
  Chyba najlepszą listę przyczyn klęski Komorowskiego dał Leonid
  (24 maja o godz. 22:47).
  Panie Profesorze żadne czarnosukienkowe bebłania nie pomogły by Dudzie gdyby Polacy widzieli, że PO (i jej prezydent) wyliczone przez Leonida problemy stara się rozwiązać. Problem w tym, że PO stoi po stronie twórców tych problemów, tłumaczy, że tak ma być a w sumie ma być gorzej bo wtedy PKB/,,Polska” ma się lepiej. Emblematyczną dla mnie była ,,odpowiedź” prezydenta Komorowskiego na kwestię ,,3 lata szukała pracy, zarabia 2300 na rękę i jak ma żyć? Jak kupić mieszkanie?” (abstarchuję czy była to ustawka czy nie, bo pytanie było REALNE i dotyczy większości Polaków) – ,,NIECH ZMIENI PRACĘ i WEŹMIE KREDYT”. Tyle zaleciła ,,Maria Antonina” i odwróciła się na pięcie.
  W sferze ideologicznej PO zasadniczo nie różni się od PiSu – konwencję antyprzemocową i pigułkę ,,dzień po” rzuciła jako kiełbasę wyborczą osieroconym wyborcom lewicy po 7 latach straszenia koniecznością rodzenia uszkodzonych genetycznie płodów, płacenia na Świątynię Opaczności Boskiej, dogadzania każdej księżowskiej zachciance. Jedyną różnicą jest to, że Jarek podpisał kwit w stylu ,,ile oni by nie dali jak gwarantuję, że dam wam więcej”. Sam obóz władzy zwyczajnie na finiszu się skompromitował: nagłe referendum w sprawie JWO? Zamiast wskazać na absurdalność tego pomysłu w polskich warunkach zwyczajnie chciał ,,kupić” wyborców Kukiza. Zupełnie nie zrozumieli, że ci ludzie właśnie dlatego są wqurwieni bo ciągle się ich doraźnie kupuje. Są przeciwko mechanizmowi a nie za (lub przeciw) tym czy owym doraźnym kwestiom. Obóz władzy jest przyzwyczajony do logiki – kupujemy wyborców lewicy (proszę bardzo – pigułka), kupujemy katolików (parę milionów na Świątynię Opaczności…), potrzebujemy poparcia mediów – niech ARiMR wykupi reklamę ,,dopłat do mleka” . Może tak wygląda kuchnia sprawowania władzy? Niestety ludzie (gł. Kukiza) chcieli tą kuchnię rozwalić a skończyło się na wymianie kucharza.

 64. Problem jest ciut inny. Szeroką falą do urn poszło pokolenie urodzone po zmianie ustroju, tu wyedukowane. Nie nauczone indywidualnego myślenia, oceniana rzeczywistości. To masa rządzona formalnie bezimienna sieczką internetowych portali. Takim tłumem łatwo jest kierować, na ciemnocie ludu budowany był kapitalizm XIX w. W kampanii nie ani razu nie pojawiły się fundamentalne problemy jakie nurtują Polskę i Polaków: praktycznie półniewolniczy wyzysk pracujących, ukrywana zapaść finansów publicznych, wysoki poziom zależności od kapitału zagranicznego, zapaść służby zdrowia itd. W Polsce od co najmniej 15 lat ukształtowały się mechanizmy typowe dla krajów postkolonialnych lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. Gospodarka nastawiona na nisko rozwojowe usługi i gigantyczny rynek zbytu. Ten cyrk do tej pory kręcił się dzięki potężnej puli unijnej kasy. Pomimo że mnóstwo jej wróciło na Zachód, ładnie wyglądał budżet państwa, wzbogaciło się sporo Polaków. Ale są problemy finansowe z odpaleniem kolejnej transzy, co świadczy o pustce w finansach państwa. A co po 2020 r? Dno, którego nie da się ukrywać Teraz z Polakami można robić wszystko, wmówić im każdą bzdurę. Korzystają z tego i będą korzystali cwaniacy bez względu na partyjne barwy i ideologię. Młodzi, zdolni wyjadą na saksy, lub dostąpią zaszczytu korzystania z partyjnych profitów. I przywileju cieszenia się, że w statystykach rozwojowych Polska awansuje z 4 miejsca od końca na miejsce od końca szóste.

 65. glob
  25 maja o godz. 9:14

  Kto zasiadał w SKOKACH Kopernik i Wołomin Andrzej Duda czy działacze PO i koledzy Komorusia z WSI? Dlaczego komisja nadzoru finansowego kierowana przez działacza PO nie zareagowała gdy Bieriecki poinformował o nieprawidłowościach? Poza tym w programie Kraśki Bieriecki wyjaśnił całą sprawę z tą tzw. aferą SKOKÓW z tymi pieniędzmi, które miał wynieść z SKOKÓW powołał się przy tym na przepisy finansowe. No więc teraz wyjaśnij mi dlaczego PO nic nie zrobiła, żeby uszczelnić je pod kątem wywozu aktywów zagranicę? Czyżby przyczyną tej całej przedziwnej bierności było to, że zlecenie na kradzież przyszło nie z PIS ale PO.

 66. Paweł Markiewicz

  Dla mnie Polska się skończyła, bo wiesz historycznie jest tak, że każde bez wyjątku państwo, które dawało ogromne przywileje klerowi, bankrutowało. Od tego nie ma ani jednego wyjątku. Będzie strasznie. Poza tym od stu lat psychologia udowodniła, że religia katolicka kalibruje psychikę pod statykę, czyli zamiast pracować liczy się na opiekuna na niebie. U protestantów jest kult pracy i tam jest najniższe bezrobocie, katolicyzm tworzy pasożytów. Pomodle się to zdam maturę, na pielgrzymkę znajde prace. Tacy ludzie siedzą i czekają na opatrzność i to nam moim zdaniem zdemoralizowało młodych.

 67. glob
  25 maja o godz. 9:14

  I jeszcze jedno Glob ja ci podałem dowód na korupcję redakcji Polityki ty jak widać nie jesteś w stanie podać dowodów. Więcej pokory lemingu szczególnie, że to wy przegraliście i to sromotnie. Może zastanów się dlaczego czyżby wasza nachalna propaganda obrzydła ludziom a może ludzie nie życzą sobie, żeby pluto na ich wiarę wystawiając bluźnierstwa typu Golgota Picnic.

  Dziwne jest, że lemingi tak głośno głoszą tolerancję a jak trzeba obrzucać bluźnierstwem religię katolicką to nie mają nic przeciwko temu.

  Czy to jest według was tolerancja? Jeżeli tak to nie dziwcie się, że katolicy odpowiedzieli wybierając Dudę, który gwarantuje, ze nikt nie będzie obrażał ich religii.

 68. Oj tam, oj tam kolego Hartman, zaraz tragedia. Ceber zimnej wody na łeb a nie tragedia. Prezydent niewiele może. Najgorsze jest to, że trzeba będzie przez tyle lat oglądać jego obłudną gębusię, ale nie ma musu patrzeć jak się nie chce.
  Zamiast jojczeć, zakaszcie rękawy i weźcie się do roboty, jak nie przymierzając kandydat Duda. Zbierzcie milion podpisów pod wnioskiem w sprawie referendum o wypowiedzenie konkordatu.
  Kandydat Duda obiecał słuchać głosu ludu. Ten milion najlepiej byłoby ofiarować mu 6 sierpnia, w dniu zaprzysiężenia. Żeby jego stanowisko było jasne przed październikowymi wyborami.
  Jak się wykażecie pracowitością i skutecznością, macie mój głos. I nie tylko mój.
  Ruchy, ruchy, kolego Hartman, nie mazgajcie się.

 69. Pisze autor o sklerykalizowanym społeczeństwie – i ma rację.
  Nie ma co się łudzić, że Polacy chcą czegoś innego. Przecież to wygodne – zamiast coś robić, lepiej się pomodlić i czekać na cud.
  Jak to wygląda w praktyce? Ano tak, że na 40 aptek na Dolnym Śląsku – w tym we Wrocławiu – tylko w 15 jest tabletka ella one.
  Farmaceuci to nie wieśniaki, czy inne kołtuny z Polski powiatowej. A przynajmniej tak się wydaje. Jak jest na zadupiu, lepiej nie myśleć.
  Kościół jest najważniejszy.
  PS. Ci którzy nie sprzedają tabletki łamią prawo – tak przynajmniej grzmiał, swego czasu, główny farmaceuta – i co? i nic. Praw boskich nie można kwestionować.
  Tak jest teraz; co będzie później? Lepiej się pakować.
  PS2.
  Tanaka, jeśli na to wpadnie;
  Swego czasu cieszyłem się, że wyszło na Twoje z tą tabletką, ale mój sceptycyzm staje się coraz bardziej uzasadniony; a są jeszcze inne sprawy tyczące światopoglądu, które niechybnie znajdą się na cenzurowanym.
  „Cofanie się do tyłu” mamy jak w banku.

 70. @glob,
  ale to działa zwłaszcza rzucanie kasy na tacę. Wczoraj Kaczaduda cisnęła po jaśniepańsku 100 zł czarnemu i PB zrobił co do niego należało.

  Emerytom obiecało panisko dodatkowe 75 zeta na miesiąc

 71. To naprawdę nie ma znaczenia czy taki idyjota jak J Hartman się podda czy nie.

 72. Niewydarzony, przegrany prezydent nie musi martwić się o swoją przyszłość. Ma zapewnioną fuchę jako doradca u Poroszenki. Tam dobrze płacą, minimum 100 tysięcy na miesiąc. Czerwono Czarną wstążeczkę UPA zawczasu już dostał.

 73. Hartman:nie rob z siebie i czytajacych tu i…….
  Bawaria ,najbogatszy Land RFN,jest katolicka, Berlin=protestancki.jeden z najbiedniejszych!
  Dostaliscie,tacy jak Pan,ludzi tak daleko, ze od 1957 dyskutuja na lamach tego pisemka zawsze na tematy zastepcze:KRK,historia,Zydy,Niemcy,Rusy itp!
  Tacy jak Pan i podobni pracownicy polityki robia to tylko dlatego ,ze piszac mozna miec siano w glowie
  O gospodarce nie piszecie, bo wtedy trzeba byc dokladny i cos wiedziec o wspolczesnym swiecie!
  Dla warszawy,od 1919 jest obojetne ,kto rzadzi=byle sluzyl Stolicy!

 74. Wydaje mi isię, że tak jak raz na jakis czas narody wybieraja do władzy tych, co pchaja ich do wojennej tragedii, tak samo narody cpotrzebują od czasu do czasu zawieruchy lżejszego kalibbru, żeby potem – po odbudowie – móc docenić to co mieli. Ale potem znów pojawią się kolejne roczniki, które nie doświadczyły zawieruchy i ją mają na własne zyczenie. Można powiedzieć, że kłania się edukacja, ale wśrod edukujących sa tacy jak prof. Hartman czy prof. Król, ale też tacy jak prof. Rańda czy prof. (o horrendum!) Pawłowicz.

 75. Wybory w Polsce wygrywa Kościół.Kościoła na wsiach były oblepione Dudą.W podziemiach kościołow odbywały się spotakanie wyborcze. Ja, emerytka jak słucham młodych kobiet, to nie mogę się nadziwić jak bardzo poddają się tym konserwatywnym poglądom kościoła. Nie zauważają, że oddaja pole chłopom w kieckach. My w PRL bardziej się ceniłyśmy.
  Od czasu pojawienia się imperium Rydzyka wygrywa ten, którego popiera.
  Beata Szydło bezblędnie wyczuła, co ciemny lud kupuje.Z miną pokerzysty prowadziła tę kampanię. PO nie robiło nic. W moim 40-tysięcznym mieście nie było jednego plakatu Komorowskiego, tylko wszędzie Duda.
  Głosowałam na Prezydenta Komorowskiego, ale teraz chciałabym , żeby wygrało PiS, bo mam dość tych marszów z hasłami faszytowskimi, tych pochodni, tego szargania imienia Prezydenta RP.

 76. Jednym słowem i dobra i zła wiadomość. Dobra, Komorowski nie będzie prezydentem, zła: prezydentem będzie Duda.
  @anastazja,
  też będę głosował na PiS, zwłaszcza że emigruję.

 77. Ja nie będe głosowała ni PiS, ponieważ jest mi zupełnie obcy ideowo, a prawdopodobnie PiS wygra bez mojego udziału, już widać jak będą uwodzić lud do jesiennych wyborów /rozdawanie kawy przez Dudę tuż po zwycięstwie/.
  To nie prawda, że na Dudę głosowali biedni, zagubieni itp. To często bogaci, dobrze prosperujący obywatele. To najczęściej Ci, którym ciągle będzie za mało.
  Co do wyborów za granicą, to nie jestem pewna czy np. Polacy z Chicago powinni urządzać na Polskę. Jedzie tam Rydzyk, przedstawia rzeczywistośc po swojemu, czytają jego wydawnictwa i po tym wszystkim wybierają nam władzę.

 78. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Rozwój i zmiana nie jest linowym zjawiskiem. Ludzie muszą sobie przypomnieć, czym jest PiS i czeka nas teraz ich 5-latka. PO musi przejść przez czyściec, żeby im się w główkach poprzywracało. Ja tu w Małopolsce i w Krakowie widzę, że lokalna PO to zgraja technokratów przyspawanych do stołków, myślących że skoro z UNII pinądz załatwiają, to wszystko idzie ku lepszemu. No i może jakaś lewica powstanie. Chociaż za diabła nie wiem wokół kogo. Jedyny był Palikot, któremu jeszcze można zaufać. Ale chłop zachowuje się, tak by miał owsiki i ADHD jeśli idzie o budowanie środowiska czy partii.

 79. jasny gwint
  Rozumiem – cieszysz się, że Komor odstał w d… Nota bene zasłużenie, bo się obudził pod koniec kampanii, choć ludzie głosowali przede wszystkim na ZMIANĘ, jakąkolwiek, byle dołożyć waaadzy, która jak to kiedyś mówiono – się wyalnienowała, czyli oderwała od ludu. Nawet „na złość mamie” głosowali tak a nie inaczej, bo trudno mi uwierzyć, że wierzą w księżycowe obietnice Dudy, a kler jak rządził, tak będzie rządził, wiec pod tym względem nic się nie zmieni. Może nawet klechom jeszcze bardziej się polepszy. W ramach długu wdzięczności za gorące poparcie, choćby w dziesiątkach tysięcy parafii, np. już w przyszłym roku pojawi się wreszcie na maturze religia, a wszelkie obiekty sakralne będą obficie dotowane, łącznie z tymi, które dopiero powstaną, bo wiadomo – kościołów nigdy nie dość w Polsce, a od przybytku wszak głowa nie boli.
  Zrealizowany też zostanie projekt posła Szczerskiego o dookoptowaniu do Izby Wyższej Parlamentu (bodaj) „Sanhedrynu” w postaci epidiaskopów.
  Nie rozumiem natomiast twojej zjadliwości w ramach kopania leżącego. Pisanie o Komorze jako przyszłym doradcy Poroszenki jest po prostu niemądre i wredne.
  To raczej Duda i PIS (spadkobiercy Idei Jagiellońskiej) i rusofobi w jednym jak raz pasują na takich doradców.

 80. Niech porządzą. Ludzie zobaczą ile są warci, muszą doświadczyć na własnej skórze.
  Poprzednie ich rządy przetrwały dwa lata i skończyły się kompromitacją, ich prezydencik kompromitował się dłużej, zakończył katastrofą, (!) sprokurowaną przez siebie i brata.

 81. Dlaczego mój komentarz czeka na moderację?
  Przecież jasny gwint nie jest zbanowany (a do niego skierowałam post z g.11:09)

 82. Kolejny mój post w zawieszeniu.
  A może to ja zostałam zbanowana?

 83. Bidula
  25 maja o godz. 11:12

  Niech porządzą. Ludzie zobaczą ile są warci, muszą doświadczyć na własnej skórze.
  Poprzednie ich rządy przetrwały dwa lata i skończyły się kompromitacją, ich prezydencik kompromitował się dłużej, zakończył katastrofą, (!) sprokurowaną przez siebie i brata.

  Nie łudź się, że kolejny raz popełnią ten sam błąd. Zmienią konstytucję i będą rządzić jak Putin albo Łukaszenko

 84. Glob,

  To ze wies glosowala za Duda tez nie dziwi, bo polska wies ciagle pozostaje w tyle. tu nic sie nie zmienilo od stuleci i nie zmieni sie poki beda dostawac te nieszczesne doplaty z Unii. Prog tego co sie nalezy z „Bozej Laski” podniosl sie znaczaco i nie spadnie w casie naszego zycia. Nastepny, obok gornictwa i kk wrzod na finansach panstwa, a ze sredni poziom intelektu jest jaki jest to i brednie jakie pieprzyl Duda wies lykala jak dobra monete.

  Zawiedli „dorobieni”i po 30-tce, ktorzy zamiast na wybory poszli na pizze albo polecieli do Barcelony tanimi liniami. Te gamonie skorzystaly najbardziej z tego co sie w Polsce dzialo w ostatnich 25 latach. Ale oni sa „korporacyjni”, z polamanymi kregoslupami, z pozyczkami na domy i samochody. Oni, niestey, maja juz dusze niewolnikow i tak juz bedzie. Lemingi niestety.

 85. anastazja, 25 maja o godz. 10:33

  Brawo Anastazja. bardzoe celny wpis. Moja mama, ktora wlasnie dobija do 80-tki podpisuje sie pod nim w calosci. Ona chodzi regularnie do kosciola conie przeszkadza jej myslec trzezwo i widziec jakim gnojkiem jest rydzyk i sekta

 86. @glob
  25 maja o godz. 8:56
  … Duda non stop zapewniał o tym że jego oczkiem w głowie jest dobro obcego państwa watykańskiego.
  ====
  Ja wprawdzie na Dudę nie głosowałem (wstrzymałem się od głosu w drugiej turze), ale wolę polityka, który otwarcie mówi, że chce tu zrobić państwo wyznaniowe, niż takiego jak Tusk, który wprowadzał rządy biskupów tylnymi drzwiami np. poprzez oddawanie kluczowych ministerstw pod zarząd watykańskiej mafio-sekty Opus Dei.

  Otwarty klerykalizm PiS wzbudzał sprzeciw bardziej liberalnej części społeczeństwa, co sprzyjało krystalizowaniu się i umacnianiu postaw racjonalnych i antyklerykalnych, zwłaszcza że do sprzeciwu tego dołączały potężne media związane z PO. Gdy natomiast Platforma po objęciu władzy zaczęła lizać tłuste zady biskupów z nie mniejszym zapałem niż PiS, te same media zaczęły wmawiać tej samej bardziej liberalnej części społeczeństwa, że i tak trzeba głosować na PO, bo nie ma alternatywy – inaczej będzie rządził ten okropny PiS, a lewica nie istnieje. Wyborcy PO byli podatni na te manipulacje, wobec czego wybrali Platformę po raz drugi. W rezultacie dziś, po ośmiu latach rządów PO, Polska jest krajem znacznie bardziej sklerykalizowanym niż w czasie rządów PiS.

  I jeszcze jedno – mimo że Tusk i spółka leżeli plackiem przed biskupami, biskupi i tak zawsze popierali PiS, z czego wynika, że Platforma jest nie tylko pro-watykańska, ale po prostu niewiarygodnie głupia.

 87. 1. Najzabawniejsze jest to, ze te antykoscielne erupcje ktore tu mozna przeczytac sa czescia bloga absolwenta KUL. Co piekniejsze, na studia Hartmana na KUL skladaly sie „mohery”, ktore w tej chwili budza taka odraze (conajmniej 4 osoby znam osobiscie – to katoliccy czlonkowie mojej rodziny). To zywy dowod dogmatyzmu Kosciola w Polsce i jego zamkniecia na mniejszosci.
  2. Wyjasnie cos raz panu Hartmanowi i jemu podobnym: Polska potrzebuje prawdziwej lewicy a prawdziwa lewica walczy o miejsca pracy, godziwa zaplate, ochrone emerytalna, ochrone rynku pracy i prawo kazdego dziecka do wyksztalcenia. Przecietny polski robotnik czy chlop nie interesuje sie gejami ani aborcja ani ksiedzem Lemanskim, ale pamieta jak traktowalo jego/jego rodzine PRL i pamieta ze ksiadz byl inwigilowany przez UB, ze czesto pamagal przy zniwach czy wiozl chore dziecko parafian do lekarza. Tak bylo na wielu polskich wsiach.
  3. Moze czas zakasac rekawy i zabrac sie do pracy. Bo latwo pluc na „czarnych” czy poskich antysemitow (ktorzy wlasnie wybrali Polke-Zydowke na Pierwsza Dame), ale nikt „lewicowca” ktory przyjezdza na demonstracje Jaguarem (Kalisz), oferuje dziennikarce wywiad w wannie (Palikot) , czy zbiera Rolexy (Kwasniewski) nie zaglosuje. Kupcie sobie pamietniki Puzaka i pouczcie sie co to jest lewica. Bo lewica polega na szacunku do prostych ludzi i walce o ich prawa. I nie ma zadnej sprzecznosci miedzy byciem patriota a byciem lewicowcem.
  Jak ktos kto nazywa swoich sasiadow „polskimi chamami” moze w ogole marzyc o reprezentowaniu zwyklych ludzi? Jak kots, kto pluje na Kosciol chce reprezentowac biedote ktora jest silnie katolicka?
  4. Nie glosowalem na Dude i go nie popieram, ale jezeli potomek Izaaka Kramsztyka, ktory kiedys kazal zamknac synagogi zeby poprzec duchowienstwo ktore zamknelo koscioly w Warszawie w 1861 roku, wypisuje takie bzdury, to moze nalezalo tak zrobic.

 88. Jeszcze jedno lemingi miejcie pretensje do Komorusia za to, że został poparty przez niejakiego Zygmunta Frankiewicza.

  Jakoś dziwnym trafem każdy kogo popiera Frankiewicz przegrywa wybory począwszy od Dudkiewicza po Gowina i Adamka skończywszy na Komorusiu.

 89. @pawel markiewicz
  > Ale tez wies, jak gornictwo, to zawsze byl wielki wrzod na dupie ekonomii.
  A ja myślałem, że wolne strefy ekonomiczne?…
  Nie wiem, czy górnicy poparli Dudę. Na Śląsku wygrał Komorowski.
  Co do wsi, to też nie szło o ekonomię.

  > Petru i balcerowicz cos kombinuja wiec moze w koncu jakies mozgi dojda do wladzy.
  Petru i Balcerowicz = neoliberalizm. Czyli góra 20% poparcia (tylko wśród najlepiej zarabiających). I brak (Balcerowicz w UW, że przypomnę) wyobraźni politycznej, co daje szanse na co najwyżej jednorazowe załapanie się do parlamentu.

  > Ale poki co ino patrzec jak Duda znacjonalizuje banki
  Wiesz równie dobrze jak ja, że prezydent nie ma kompetencji gospodarczych. Duda może robić dwie rzeczy — blokować reformy PO, ale PO się do nich nie garnie, zresztą czasu ma mało przed wyborami. Może też wspierać lub blokować rząd po wyborach parlamentarnych. Nie wiemy jeszcze jaki rząd, choć zwycięstwo PiS jest bardzo prawdopodobne.

  Duda w kampanii wspierał wszystkich — rozdawał rządowe pieniądze i podpisywał się pod inicjatywami zmniejszenia podatków. Za swojego go mieli populiści lewicowi i prawicowi (Koliber!). I będzie tak robił, bo do wyborów urząd prezydenta będzie przede wszystkim propagandowy.

  A po wyborach…? Ewentualny rząd PiS dostatnie państwo do zarządzania. To zapewne oznacza niejedną głupotę, ale to nie będzie oznaczało odejścia od centroprawicowego, chadeckiego podejścia do gospodarki. Nacjonalizacji banków nie będzie, tym bardziej nie będzie podwyżek dla pielęgniarek. Może tylko IPN dostanie podwyżkę…

 90. anastazja
  25 maja o godz. 10:33

  „Głosowałam na Prezydenta Komorowskiego, ale teraz chciałabym , żeby wygrało PiS, bo mam dość tych marszów z hasłami faszytowskimi, tych pochodni, tego szargania imienia Prezydenta RP.”

  Mam problem z Twoją logiką. Może myślisz, że jak PiS będzie miał władzę absolutną, nie będzie miał potrzeby szargania imienia Prezydenta RP? Czyli trzeba im ustąpić, żeby przestali tupać. Czyli mądrzejszy ustępuje. Tak? Czy może miałaś coś innego na myśli, czego nie rozumiem?

 91. @anastazja
  25 maja o godz. 10:59

  To nie prawda, że na Dudę głosowali biedni, zagubieni itp. To często bogaci, dobrze prosperujący obywatele. To najczęściej Ci, którym ciągle będzie za mało.
  ====
  „Ciągle za mało”? Ludzie, gdzie wy żyjecie?

  Znam drobnego przedsiębiorcę, który prowadzi firmę od ponad 20 lat. Żaden bogacz, ale ustabilizowany finansowo. Żyje na poziomie klasy średniej, dorobiony, dzieci odchowane. Zawsze głosował na PO, a na Kaczyńskich reagował alergicznie. Na początku tego roku jego krewny, zdeklarowany PiSowiec, zapytał go dla żartu, czy nie zechciałby złożyć podpisu na Dudę. Przedsiębiorca zastanowił się i powiedział, że wprawdzie na kandydata PiS głosować nie zamierza, ale podpis złoży na złość Platformie, bo od dłuższego czasu polityka tej partii wobec małych firm to rozbój. Rząd wprowadza tak idiotyczne przepisy, że nawet najlepsi księgowi nie wiedzą, co z tym zrobić. Człowiek nie zna dnia ani godziny, zwłaszcza że ostatnio minister finansów nakazał urzędnikom, pod groźbą utraty pracy, żeby karali grzywną 80% kontrolowanych firm.

  Platforma od kilku lat świadomie demoluje polską gospodarkę. Dobre warunki zapewnia tylko zachodnim korporacjom, które mogą dać w łapę, oraz grupom uprzywilejowanym, które mogą obrzucić ciężkimi przedmiotami. Nie głosowałem na żadnego z kandydatów w drugiej turze, ale cieszę się z jej wyniku. Nie tyle z sukcesu Dudy, co z porażki bandy degeneratów zwanej Platformą.

 92. Za złość twarzy obcinam sobie nos…..

 93. @Sławczan:

  „Obóz władzy jest przyzwyczajony do logiki – kupujemy wyborców lewicy (proszę bardzo – pigułka), kupujemy katolików (parę milionów na Świątynię Opaczności…), potrzebujemy poparcia mediów – niech ARiMR wykupi reklamę ,,dopłat do mleka” . Może tak wygląda kuchnia sprawowania władzy?”
  ====
  Tak, to bardzo trafne podsumowanie sposobu „rządzenia” przez Platformę.

 94. PAK4
  o nacjonalizacji itd to czysty sarkazm. ale wspomnisz moje slowa kiedy zobaczysz slogany PiS-u przed wyborami do Sejmu. „Wieksza polowa” tej czesci Narodu, ktora chodzi glosowac jest durna jak nogi stolowe wiec lyknie wszystko byle brzmialo dobrze. Ta czesc natomiast, ktora rozumie, ze to co gada Duda i Sekta to wierutne bzdury nie chodzi na wybory. Tragedia!

  „Ewentualny rząd PiS dostatnie państwo do zarządzania. To zapewne oznacza niejedną głupotę, ale to nie będzie oznaczało odejścia od centroprawicowego, chadeckiego podejścia do gospodarki.” Co do tego masz racje. W Polsce jak nigdzie poza, polityka i gospodarka nei maja ze soba nic wspolnego. przynajmniej w ciagu ostatnich 25 lat

  Mnia martwi to ze Kaminski, ten od prowokacji, juz wygraza ludzom. Ze na koszt panstwa w kazdym miasteczku czy wsi pojawi sie pomnik lecha i Marty. Ze psychole jak Oko, Pawlowicz, Macierewicz beda decydowac o tym kto jest a kto nie jest Polakiem. To mnie martwi bardzo

 95. Próbuje jeszcze raz
  jasny gwint
  Rozumiem – cieszysz się, że Komor odstał w d… Nota bene zasłużenie, bo się obudził pod koniec kampanii, choć ludzie głosowali przede wszystkim na ZMIANĘ, jakąkolwiek, byle dołożyć waaadzy, która jak to kiedyś mówiono – się wyalnienowała, czyli oderwała od ludu. Nawet “na złość mamie” głosowali tak a nie inaczej, bo trudno mi uwierzyć, że wierzą w księżycowe obietnice Dudy, a kler jak rządził, tak będzie rządził, wiec pod tym względem nic się nie zmieni. Może nawet klechom jeszcze bardziej się polepszy. W ramach długu wdzięczności za gorące poparcie, choćby w dziesiątkach tysięcy parafii, np. już w przyszłym roku pojawi się wreszcie na maturze religia, a wszelkie obiekty sakralne będą obficie dotowane, łącznie z tymi, które dopiero powstaną, bo wiadomo – kościołów nigdy nie dość w Polsce, a od przybytku wszak głowa nie boli.
  Zrealizowany też zostanie projekt posła Szczerskiego o dookoptowaniu do Izby Wyższej Parlamentu (bodaj) “Sanhedrynu” w postaci epidiaskopów.
  Nie rozumiem natomiast twojej zjadliwości w ramach kopania leżącego. Pisanie o Komorze jako przyszłym doradcy Poroszenki jest po prostu niemądre i wredne.
  To raczej Duda i PIS (spadkobiercy Idei Jagiellońskiej) i rusofobi w jednym jak raz pasują na takich doradców.

 96. Czytając pana profesora i sposób , w jaki pisze o kimś, kto jest inny od niego, napiszę tak: przyszłość lewicy w takim wykonaniu: komedia, akt I.

 97. @ mag

  Z tym „na złość mamie” poczekajmy może na precyzyjniejsze analizy przepływu wyborców między pierwszą a drugą turą i nie histeryzujmy, bo żadnych biskupów w Senacie nie będzie.

  Moje własne osobiste proprogresywne środowisko nie jest żadną miarą reprezentatywne dla ogółu Polaków, ale tyle razy usłyszałam ostatnio to, co sama myślę, mianowicie, że różnica między obu panami jest mikroskopijna, albo wręcz iluzoryczna – a w niektórych kwestiach na korzyść Dudy (patrz: JOW-y) – że każe mi to podejrzewać istnienie małego, ale być może dokładającego się do wyniku trendu pod tytułem: nie wybieram spośród tych dwóch.

 98. Żeby się PO miało „odnowić”, musiałoby posiadać tzw. zdrowe jądro.
  Chętnie się dowiem, gdzie ono jest i na czym polega.
  Może mnie tu ktoś oświeci w przedmiotowej sprawie?
  Na swoje usprawiedliwienie podam, że przez 8 lat szukałem. Ale nie znalazłem.
  Musi to być zadanie dla większych fachowców: znaleźć jądro.

 99. @remm
  25 maja o godz. 12:15
  Niestety to tak fetowany ,,pan Tadeusz” (Mazowiecki) był prekursorem tej metody rządzenia. Kler dostał pacht całą sferę etyki + przerzucił znaczną część swojego aparatu na utrzymanie państwa w zamian za ,,uspokajanie” społeczeństwa skowyczącego pod butem Balcerowicza. Jego następcy ten styl pogłębili aż do ,,weksla” Jarka – ile by oni wam nie dali ja obiecuję dać więcej.

 100. To zbyt duze uproszczenie Profesorze.
  Wybor Dudy byl wyborem negatywnym. Kazdy tylko nie Komorowski. To po raz.
  Po dwa, mialabym wiecej szacunku do wyborcow, jednak.
  Nikt nie jest w stanie przewidziec, nawet Pan, co bedzie dalej. Jakim prezydentem okaze sie Andrzej Duda.
  Moze zupelnie odciac sie od swoich korzeni, co daj boze, i wtedy bedzie to nienajgorsza prezydentura. Nie ma co wiec straszyc PISem. Moze isc na pasku Kaczynskiego i wtedy katastrofa, bedziemy miec Maciarewicza i Fotyge. I w koncu moze byc soft prezydentem äby do wyborow parlamentarnych”.
  Wszystko jest mozliwe dopoki pilka w grze jak mawial niezapomniany Gorski. Mamy wynik ale jeszcze nic nie zostalo rozstrzygniete, panie Profesorze.

 101. Nie było żadnej tragedii.Polska wychodzi na prostą.Hartmana trzeba zamknąć w Tworkach.

 102. Hartman i koledzy probuja tworzyc jakies straszace byty wirtualne pod nazwa…skrajna prawica.

  Zaloze sie, ze nie widzieli na oczy skrajnej prawicy.

  Prawda jest taka, ze jezeli SLD przetrwa a PiS wygra jesienia to spokojnie mozna sobie wyobrazic koalicje tych dwoch partii.

  W tej najwazniejszej – bo realnej, sferze ekonomiczno-socjalnej lewice duzo wiecej laczy z PiS-em niz z PO.

 103. mag
  25 maja o godz. 12:24
  Próbuje jeszcze raz
  jasny gwint
  Rozumiem – cieszysz się, że Komor odstał w d… Nota bene zasłużenie, bo się obudził pod koniec kampanii, choć ludzie głosowali przede wszystkim na ZMIANĘ, jakąkolwiek, byle dołożyć waaadzy, …”

  Ne prawda!
  Gdyby tak bylo to glosowaliby np. na Ogorek.
  Akurat PiS jest duzo blizej waaadzy niz SLD.

 104. mag
  25 maja o godz. 12:24
  Mag; rozmawialiśmy tu niedawno, jak kiepsko się Komorowski jako prezydent sprawował. Wyżej właśnie także napisałem – odnowa PO, którą to hipotezę zasygnalizował nasz gospodarz, musiałaby polegać na oczyszczeniu „zdrowego jądra” ze złogów. Ja nie wiem, gdzie to jądro, na czym polega, i nie udało mi się dowiedzieć od nikogo z PO oraz okolic. Od czasu „trzech tenorów”, którzy dziarsko zaczęli, ale zaraz przeszli do niemiłosiernego fałszowania nut.

  PO dobrze sobie żyło z nas, obywateli niechcących Kaczorów i ich skrzywień u rządów: szantażowało nas PIS-em w nieskończoność. Czemu sam za pierwszym razem uległem, mając następnie rosnące poczucie obrzydzenia do szantażu, potęgowane natarczywą ciszą w sprawie tego, co jest tym „zdrowym jądrem” Tuska.

  Życie z szantażu jest gangsterką, co musi się w końcu rypnąć. Tym prędzej, że gangsterka była słabo pudrowana, bo zdrowe jądro nie umiało nic lepiej pudrującego wynaleźć. A to dlatego, że PO zaniedbała też całkowicie to, z czego bogaty świat żyje: innowacyjności i wynalazczości.
  Natomiast PIS uprawia gangsterkę na sposób bardziej tradycyjny, sprawdzony przez wieki: łudzienie szczęśliwością i zbawieniem, a niepodatnych na ułudy – traktowaniem z buta. Nie ma tu żadnej innowacyjności, co Polski pod rządami kaczora nie wzbogaci, a wprost przeciwnie, ale zapewnia ciągłość Tradycji.
  A Polska to kraj miłujący tradycję: jest Tradycyjna wigilia, Tradycyjna kiełbasa, Tradycyjny ogórek i Tradycyjny Pokłon do Pasa.
  Pas posiada Dobry Ojciec, czyli Bóg na Niebie. Dobry Ojciec sprawiedliwie karze: gołą dupę nadstawia Polak, czyli chłop pańszczyźniany, słuszne razy wymierza głosiciel Tradycji.
  Polak ma to od tysiąca lat wpisane w Tradycję: chrześcijańskie lanie w dupę. Co przyspiesza puls i oczyszcza krew.

  Samo zdrowie !

 105. rationalist-from-bloodlands
  25 maja o godz. 11:47

  Gratulacje z wpis w sama dziesiatke!

 106. Na ulicach już ciszej.Ludzie zaczynają się bać jak za 4RP.Taka prognozę profesorze widać z zapyziałego Krakowka.Cal zachodnia Polska powiedziała nie prezesowi ,a Duda nie spelnijąc obietnic ,pogrąży prezesa ,na którego czyhają Brutusi.

 107. Nie ma co płakać, bo jeszcze nic się nie stało i najprawdopodobniej nic się nie stanie. Owszem, czeka nas powtórka z lat 2005-2007. Obietnice wyborcze będą zredukowane do mniej więcej:
  – rzucenie ochłapu a la becikowe;
  – ponowne skrócenie wieku emerytalnego
  – i jakieś koncesje na rzecz najagresywniejszych central związkowych (górnictwo węglowe, zbrojeniówka).

  Oczywiście pod warunkiem, że PIS stworzy koalicję z tworem kukizowym, który okaże się mniej więcej podobną efemerydą do Twojego Ruchu, odchyloną nieco w inną stronę.

  Powtórka z lat 2005-2007 będzie polegała na stworzeniu dodatkowych instytucji śledczych, zmian personalnych w mediach zarządzanych przez państwo, kilku pokazówkach. Być może, o ile PIS potrafi uczyć się na błędach zostanie to rozegrane z większą precyzją, ale to zależy od tego jaka jest pozycja jedynego pozostałego z braci mniejszych we władzach partii. Jeżeli jest nadal dominująca, to z precyzji nici.

  Będziemy mieć też do czynienia z próbą nachalnego przejęcia rządu dusz, innej narracji, kilku akcji smoleńskich.

  Nie przejmowałbym się specjalnie tym, czego obawia się jeden z użytkowników, a mianowicie internetowego kreowania preferencji wyborczych. To działa w dwie strony. W momencie kiedy c.a. 30% obecnego elektoratu Andrzeja Dudy – tj. zawiedzeni absolwenci i zaniepokojeni studenci wzmocnieni o wszelkie odmiany blokersów przekonają się o kosmetycznych i daleko odbiegających od obietnic zmianach w internetach pojawi się na masową skalę antyPIS-izm. To tylko kwestia czasu.

  Nie wierzę też w ewolucję PIS-u i jego zdolność do wprowadzenia pełzającej dyktatury a la Orban. Po pierwsze – inna była pozycja Orbana w stosunku do skompromitowanych socjalistów, inna prezesa w stosunku do PO. Po drugie nasi aspiranci do odnowy moralnej nie mają w przeciwieństwie do Węgier pola manewru w stosunkach międzynarodowych. Z przyczyn ideologicznych PIS-u nie stać na granie rosyjską kartą w stosunkach z Unią Europejską. Po trzecie – jak wspomniałem wcześniej prezes jest niecierpliwy. On chciałby sukcesu już i na swoją modłę. A polski lud jest może ciemny, ale ma instynkt psa łowczego. Wyczuje intencje i zareaguje.

 108. wpisy w sama dziesiatke omawiajace korzenie sa nie na miejscu i nie dotycza tej dyskusji.
  Ja mam dosc od dawna sluchania i czytania o rzadach PO, po wysluchaniu nagrania p. Bienkowskiej mowiacej o swojej znajomej klepiacej biede za 6000 naprawde trudno uwierzyc aby ci ludzie mieli jeszcze jakikolwiek kontakt z rzeczywistoscia. Podobnie jak urzedujacy prezydent. Czlowiek ktory obudziwszy sie na 5 minut przed wyborami nagle wysypal koszyk obietnic ktore przeciez wczesniej musialy byc przygotowane, nieprawdaz? I to nieprawda ze w Polsce nie istnieje lewica z krwi i kosci. Kto wie czy to nie ci mlodzi ludzxie na smieciowych umowach. Czytam jasia kapele, mlodziutki chlop i nieglupi. Czytam innego, studenta w Chinach, ktory celnie diagnozuje nasza zapasc gospodarcza porownujac Chiny i Polske, kraje startujace w tym samym czasie z podobnego poziomu z ta roznica iz Chiny nie mialy zaplecza technicznego i musialy je ukrasc a my swoje rozdalismy za banany. I jakos mozno wierze w odrodzenie sprawiedliwosci spolecznej w moim kraju. I niech to sie nazywa jak chce, nie musi lewica. A Piotr Ikonowicz tez jeszcze zyje i daje nadzieje. Ciesze sie ze Komorowski odchodzi. Czas jaki nastanie po nim bedzie trudny ale to poczatek czegos dobrego. Tak mysle. Bo jak nie…

 109. bezportek,

  Należysz do tego samego pokroju ludzi co wszystkich Polaków nazywa „polnischen Schweine” czy pollack, synonim głupka.

 110. Tanaka
  Też nie widzę „zdrowego jądra” w PO, które byłoby zalążkiem naprawy. Ale i w PIS również nie. Duda to produkt czekoladopodobny, więc czekam na jakiegoś Godota.
  Jak to było w „Szewcach” bodaj u Witkacego, że kto przyjdzie?
  Przypomnij, jeśli kojarzysz.
  Eeech, gdybym była Ofelią, to poszłabym do klasztoru.

 111. Panie Profesorze, inteligentny z Pana człowiek, a daje się Pan nabierać na wizję prawicy „światłej” platformerskiej oraz „ciemnej” ortodoksyjnej prawicy PiS.
  Nic bardziej błędnego.
  Platforma realizuje w praktyce budowę realnego opartego na zasadach prawicowych i reakcyjnych – maskując się przy tam znacznie lepiej niż PiS. Wg zasady „cisze jediesz, dalsze budiesz”. To jest prawica REALNA.
  W przeciwieństwie do prawicy wirtualnej PiS – żyjącej w świecie raczej urojonym.
  A Pan i inni histeryzujący, że jak przyjdzie PiS to urządzi nam tu średniowiecze.
  A ja się nie dam nabrać na to, że prawica PO kiedy fundnie mi in vitro i łagodniejszą aborcję to już jest Europa, wielki świat i postęp.
  Guzik prawda.
  Stopniowe rugowanie publicznego szkolnictwa, publicznej służby zdrowia, faktyczne tolerowanie i sprzyjanie pełzającej klerykalizacji kraju (i smarowanie dotacjami do Swiątyni Opatrzności), budowanie społeczeństwa stanowo-kastowego, sprzyjanie narastającym rażącym dysproporcjom w podziale bogactwa, cofanie się wstecz a nie rozwój społeczeństwa obywatelskiego, tolerowanie bandyckich form reprywatyzacji, dominacja interesu prywatnego nad publicznym, etc. etc. – można długo wyliczać.
  To jest REALNA PRAWICA PO – po cichutku fundująca nam coś w rodzaju społeczeństwa neofeudalnego.

 112. Oj syjoniści syjoniści, nadchodzą czasy kiedy wam się trochę w państwie polskim ukróci…oj ukróci.

 113. JH może sobie pozwolic na wieszczenie katastroficzne lecz miliony samorządowców,urzędników i drobnych przedsiębiorców uwieszonych dotychczas u ogona PO sa ,zaiste ,w kłopocie.
  Powiadają,że w naszym miasteczku ,jedyna wytwórnia smyczy kluczowych i nalepek już zaczęła produkowac smycze i nalepki na samochody z tekstem „Zawsze byłem z PiSem”.
  Producent liczy na duży biznes.
  To jest zdrowa reakcja.Wyrażajaca niewiarę w odnowę PO.Nawet jak „Ja cię zniszczę” wyrżnie ,pdą wytnie, Kopacz ,to przecież wiosny nie uczyni a życ trzeba.
  Pewnie też u nas,jak na blogu ,rozpocznie się licytacja żalów i oskarżeń PO ,wedle znanej maksymy,że leżącego się nie kopie.
  O tym,ze lezy swiadczy brak jakichkolwiek podziękowań B.Komorowskiemu za wytrwałą słuzbę w zawiadywaniu zamrażarką sejmową a pozniej w faksymile uwierzytalniajace ustawy PO.Ja nie chcę kopac PO,lecz chamstwo należy nazwac bezkompromisowo.
  Mam ndzieję,ze proboszcz mojej parafii zauwazy mój wpis na tym blogu oraz nalepkę na moim samochodzie.

 114. I dla kogo Hartman z całej duszy tyrał? Dla Misia (ZChN, PiS, PO) ze sztabu prawicowca Komorowskiego, Misia, który zaraz po wyborach publicznie oświadczył, że wygrana prawicowca Dudy to zmiana na lepsze… Jak może człowiek światły profesor tyrać dla takich Misiów? Jakim cudem?

 115. Sądzę, że najlepiej to wszystko skomentował Dariusz Jezierski o przyczynach klęski PO to powinno dać lemingom do myślenia.

  Wstrzymywałem się z tym komentarzem, celowo odkładając jego napisanie na dziś. Sobie pozwoliłem na ostygnięcie emocji, a innym zostawiłem czas na ich refleksje. A z tym coraz trudniej – natychmiast bowiem wszelkie możliwe media zalała fala komentarzy, mniemań, osądów, rozkminiań.
  Medialna maszynka do mielenia mózgów ruszyła na najwyższych obrotach. A właściwie raczej kontynuuje tryb pracy z ostatnich kilku miesięcy. Wszystko trzeba przecież wyłożyć, spreparować, dosmaczyć. Obywatel – wyborca ma tylko jedno zadanie: wybrać którąś z paczuszek tego mielonego mięsa, wedle smaku, upodobań, a może zwyczajnie chwilowej ochoty i uznać je swoim ulubionym. Bierzemy to mięcho chcąc nie chcąc, bo wpychają nam je do tylnej kieszeni, gdy jesteśmy zajęci pracą, a do ust gdy je nieopatrznie rozchylimy, drzemiąc. Popularni spikerzy, mainstreamowe kreacje, znane twarze – krzyczą, słodzą, uśmiechają się. Przez uszy, przez oczy formują naszą ostateczną decyzję. Wszyscy pobierają za to kasę, którą trudno porównać z czymkolwiek. Wyborczy przemysł ma się dobrze. Mnie w jego metodyce odrzuca jedno – tym ludziom po każdej stronie barykady zresztą, jest wszystko jedno kto wygra wybory. Ich kasa, należna za „kampanie”, „eventy”, „spoty”, właśnie za to wyborcze mięcho, już jest na rachunkach albo na nie wpływa. Płacimy wszyscy. Bo nie istnieją „budżety partyjne”, dotacje nie są z kosmosu. To wszystko z naszych podatniczych datków. Sami zatem fundujemy sobie wielomiesięczną bryndzę, medialne plwociny, powyborczą niestrawność w końcu.
  A w tym wszystkim poraża jedna, najprostsza konstatacja – to nie działa! Mainstream, ze swoimi rozlicznymi kolorowymi narracjami poniósł podwójną klęskę – w obu turach wyborów. Czy naprawdę ktoś wierzy, że te setki milionów złotych zmarnowanych na reklamy odwróciło wyborcze decyzje, zmieniło preferencje wyborcze zwolenników Komorowskiego lub Dudy? Niemożliwe. Nie zadziałały naprędce klecone przez sztab ustępującego prezydenta straszaki dla jednych i medialne słodkości dla drugich. Duda jak wygrał w pierwszej turze, tak wygrał w drugiej. A że wyraźniej? Czy naprawdę ktoś z kasujących ogromne sumy doradców Bronisława Komorowskiego sądził, że wśród zwolenników Pawła Kukiza jest więcej potencjalnych wyborców odchodzącego prezydenta? Jeśli tak, jest durniem. Ale spokojnie, nie mieliśmy do czynienia z durniami tylko z wyrachowanymi graczami, nastawionymi na bardzo konkretne, policzalne i w zasadzie natychmiastowe zyski.
  To jednak nie propagandowi kuglarze przegrali wybory. Prawda jest zupełnie inna – formacja której twarzą jest wciąż Bronisław Komorowski kompletnie się wypaliła. Te wybory to jaskółka jesiennej klęski, której nic nie zdoła odwrócić. Teraz mści się na partii polityczna arogancja, oderwanie od zwykłych spraw, zwykłych ludzi. Łatwiej wyjaśnić to „na dołach”, „w terenie” jak mówią inni. Przez trzy lata właśnie w PO, partii władzy, szukałem pomocy w swoich bataliach o elementarną uczciwość w sprawach, w których prawo jest jednoznaczne. W dodatku szukałem na różnych szczeblach (czy któryś radny PO mnie nie zna jeszcze?), przez wojewodę, jego farsowy (podkreślam: tragicznie farsowy i fasadowy!) Wydział Nadzoru Prawnego, do byłego już premiera Tuska i właśnie odchodzącego prezydenta. I… wszyscy wiemy co. Skończyło się jednak dobrze – udało się doprowadzić do przerwania patologicznych zachowań w wielu sytuacjach, nastąpiły kadrowe zmiany itp. Ale jednak nie ponieśli żadnych konsekwencji WINNI. I to właśnie wskazuję, jako główną cechę odchodzącej najwyraźniej formacji PO – za wszelką cenę obronić swoich. A koniec końców okopany w układach, otoczony gwardią politycznych znajomości, Zygmunt Frankiewicz okazał się przecież swojakiem. Jestem zresztą przekonany, że popierając Bronisława Komorowskiego i formując poparcie ze strony innych prezydentów miast, liczył co najmniej na ministerialne stanowisko. Gabinet Prezydenta RP stał przed nim otworem, pod warunkiem, że prezydenturę uda się obronić. Nikt do tego się teraz nie przyzna, ale tak właśnie było.
  I tu właśnie przegrała wasza partia, koledzy z PO. Na tym murze, budowanym przez waszych funkcjonariuszy różnych szczebli kończyły się wszelkie oddolne inicjatywy, wszystkie próby ratowania gnijącego państwa tam, gdzie dostrzegali zgniliznę zwykli obywatele. Jesteście na jego szczycie i zauważyliście, że usunięto drabiny. Pierwszy spadł z niego Prezydent Komorowski. Właśnie zapłaciliście pierwszy duży rachunek.. Jesienią dostaniecie weksel in blanco, który wystawiliście biorąc wiele lat temu nasze zaufanie, wiarę w to, że jesteście obywatelscy, że zmienicie Polskę. Roztrwoniliście ten majątek i zapłacicie za to „w naturze”.
  Byłoby skrajną nieuczciwością nie przypomnieć, że na żadną pomoc w dochodzeniu do prawdy i rugowaniu patologii nie mogłem także liczyć ze strony PiS. To radny Jarosław Wieczorek był pierwszą osobą, którą poinformowałem. Asystentowi Piotra Pyzika przekazałem komplet materiałów. PiS, w wersji gliwickiej, wybrał alians z ciemną stroną mocy – alianckie zachowania względem Zygmunta Frankiewicza pamiętamy dobrze. Tych radnych będę zawsze wskazywał jako ojców chrzestnych przyszłej klęski Gliwic, zwanej roboczo Halą Gliwice. To jednak doły PiS. Zobaczymy już wkrótce, czy cała partia w jakikolwiek sposób dojrzała od raczej nieudanego „pierwszego wejścia”, gdyż w sposób raczej pewny zmierza do władzy. Bać się nie ma czego. Powstaje – jak się wydaje – alternatywa. Silne oddolne parcie na partię władzy dowolnej maści. Pielęgnujmy ten ruch, który zaczyna się budować. Niekoniecznie jako jego aktywiści. Szanujmy go, uznajmy za partnera. Jest gwarantem politycznego bezpieczeństwa. Naszego bezpieczeństwa.
  Na koniec jedna uwaga – niech nikt nie dziwi się, że w kontekście wyborów prezydenckich znowu wspominam sprawy gliwickie i moje zmagania. Takich małych spraw jest w Polsce tysiące, wielu osobom udzielałem porad, wielu pomagałem i pomagam. Z całej Polski. Wiem jedno – to w tych małych bitwach padają „wielkie” prezydentury.
  Dariusz Jezierski

 116. mag
  25 maja o godz. 11:09

  Ten ponury typek co go wykopali, to cały czas kopał we mnie. I w moje pokolenie odbudowy, budowy i rozwoju cywilizacyjnego Polski powojennej. Czy nie pamiętasz go ściskającego Poroszenkę i innych banderowców. Przegrał także dlatego i dlatego, że zdradził Polaków popierając nazistowskich i własnych zdrajców, zwanych żołnierzami wyklętymi. I wreszcie wyklęli jego samego. Za nim pójdą inni.

 117. glob
  25 maja o godz. 8:56
  Daj sobie spokoj z dyskusjami z Saurom. To idiota. Jacek Kowalczyk wyprowadzil go za ucho ze swego bloga, bo uznal, ze rozmawiac z Saurom to tak jak z Jackiem Kurskim. Szkoda zdrowia i czasu.
  Najwiecej pretensji mam do J.Hartmana, ze nie wywalil Saurom, Falicza, Buteja, i paru innych na zbity pysk. Przeciez tu jest normalny PiSiacki desant a Hartman to toleruje, i uzycza im trybuny. Bo chce brylowac jako ten liberalny i tolerancyjny demokrata, troszczacy sie o wolnosc slowa. Tymczasem sa granice tolerancji, za ktorymi zaczyna sie glupota. I Hartman zdecydowanie przekroczyl te granice.

 118. Człowiek uczciwy raczej żadnych wyborów nie wygra. Prezydent Komorowski miał wewnętrzne opory „pajacować”i udawać równego chłopa.
  Wybory te można porównać do ostatnich wyborów samorządowych. W moim mieście powiatowym przepadli ludzie młodzi, wykształceni /prawnicy, przedsiębiorcy, pedagodzy, ludzie z organizacji pozarządowych/ w wygrały kobiety w wieku ponad 7o letnie, które wyróżniają się tym, że co miesiąc organizują emerytom bal na 150 osób. Zarabiają przy tym na tych seniorach, bo zbierają niemałe pieniądze, z których się nie rozliczają, machają niby jakimiś rachunkami, ale nikt nie ma odwagi tego sprawdzić, ani tego nie potrafi. Inna radna ma w swoim obwodzie wyborczym trzy bloki socjalne.Ich mieszkańcy to na ogół alkoholicy. Dostraczy im przed wyborami trochę taniego alkoholu i głosują jak jeden mąż już chyba na piąta kadencję. Nie schlebiajmy więc wszystkim wyborcom, bo są różni.Wybory to teraz jak festiwał Eurowizji.

 119. A co robił Komorowski u pajaca wojewodzkiego?

 120. Przyszedł czas wywalić chama krzysia52 co powinno być dla Hartmana oczywiste.
  Poglądy można mieć różne a glupoty i chamskiego prowokowania proponowalbym nie tolerować.

 121. anastazja
  25 maja o godz. 17:07
  „Człowiek uczciwy raczej żadnych wyborów nie wygra.”

  Czy dlatego pan Komorowski wygral 5lat temu wybory?

 122. Andrzej Falicz
  25 maja o godz. 17:44
  Szanowny Panie,
  to raczej niemozliwe. On jest za bardzo przyrosniety do…….
  Rozumie Pan?
  Chyba, zeby wywylic ich obu i zakonczyc cala te zabawe.

 123. Misiek Kamiński, jeśli komuś pomógł, to tylko kaczym spiskowcom. On był tu ich koniem trojańskim. PO przyjmująca ze sPISku takich giermków JK jak ten lipny Miś i Gowin nie była w stanie przeciwstawić się nawałnicy bezprawia i niesprawiedliwości. Przecież oni, od swego szefa po ostatniego niepokornego propagandystę, nie mają żadnej NETYKIETY, jak my biedni internauci. Oni nie liczyli i nie liczą się nigdy Z: a)Prawdą; b)Dobrymi Obyczajami; c)Prawem; d)Obywatelami. Gardzili, pomiatali każdym, bezpodstawnie oskarżali kogo chcieli o wyssane z palca zbrodnie, za co ich ofiarom państwo musiało wypłacić masę forsy. Kosztem budżetu rządu PO-PSL. Rząd sPISku z Dudą w Belwederze nie wypłaciłby grosza ofiarom Ziobry i Antka M. Przeciwnie, te ofiary będzie prześladować. Także członkom Komisji Laska za zebranie DOWODÓW, że Tu-154 rozbił się PO PROSTU, a nie wskutek wyimaginowanego zamachu Tuska i Putina, grożą surowe sankcje.
  Do ocen prof. Hartmana, niby nic dodać, nic ująć. Ale o niechlubnej IV RP można napisać tomy, a groźba jej repliki, niewątpliwie w jeszcze gorszej wersji, powinna przerażać każdego myślącego człowieka. Wstyd dla Polski, że AD 2015 połowa narodu NIE MYŚLI, nie boi się pełni władzy w łapskach skrajnej prawicy. Że większość wyborców wbrew faktom uwierzyło Dudzie i jego lamentom, jakoby Polska była w ruinie, że on gospodarkę odbuduje, każdego wzbogaci, a faktycznie ZRUJNUJE BUDŻET PAŃSTWA, gdy Sejm posłuszny Jarkowi K. uchwali każdą bzdurę, nie bacząc na krach finansów. Każdy głosujący na AD musi wierzyć, że Lech K. zginął wskutek spisku polsko-ruskiego… I że AD wymusi większy wpływ Polski na UE. Ha, ha! Wkrótce będziemy tam izolowani. Grozi nam też bankructwo na wzór Grecji. Ale żadne miliardy z Funduszu Walutowego nie sfinansują fałszywych obiecanek dla naiwnych.

 124. Nic się nie stało … Polacy nic się nie stało…

 125. Panie Profesorze!
  To jest bardzo powierzchowna analiza, szczególnie jak na profesora UJ oraz blogera „Polityki”, tygodnika niegdyś opiniotwórczego. Od razu widać, że dziennikarze i publicyści „Polityki,” jako przedstawiciele elit rządzących od roku 1990 Polską, są oderwani od codziennych problemów zdecydowanej większości społeczeństwa. Przecież Polska i tak się nie liczy na arenie międzynarodowej, a Polaków obchodzi nie tyle polityka zagraniczna, JOW-y, IVF czy też „problemy” osób „kochających inaczej”, a problemy dnia powszedniego, głównie ekonomiczne, takie jak brak pracy, niskie płace, drożyzna, konieczność wzięcia pożyczki na lichwiarskich warunkach aby usamodzielnić się mieszkaniowo, czy wreszcie emigracja jako jedyna realna perspektywa na polepszenie standardu życia dla uczciwych, pracujących Polaków.
  Po prostu wyborcy, szczególnie zaś ci młodzi, mają wyraźnie dość tego co było dotychczas za rządów PO i Komorowskiego, czyli braku programu rozwiązania takich problemów, które obchodzą zwyczajnych Polaków, problemów takich jak przede wszystkim upadek polskiego przemysłu i związane z tym olbrzymie, wielomilionowe bezrobocie, masowa emigracja i zapaść demograficzna oraz inne skutki tego upadku polskiego przemysłu, takie jak na przykład:
  – umowy śmieciowe,
  – pensje oscylujące wokół 1500 zł netto na miesiąc przy ciągle wzrastających cenach,
  – wspomniana już konieczność wzięcia pożyczki na lichwiarskich warunkach aby usamodzielnić się mieszkaniowo,
  – katastrofalny stan służby zdrowia i szkolnictwa (szczególnie zaś wyższego),
  – prawo pracy zmieniane wciąż na korzyść pracodawców (tzw. elastyczny czas pracy etc.),
  – podwyższanie wieku emerytalnego w warunkach olbrzymiego bezrobocia, szczególnie wśród młodych Polaków,
  – dominacja obcego kapitału, który unika płacenia podatków oraz transferuje swe zyski za granicę,
  – podnoszenie podatków od konsumpcji, które obciążają najbiedniejszych (VAT, akcyza) oraz taryfa ulgowa dla wielkiego kapitału czyli dla zysków z tytułu posiadania kapitału,
  – rozrost biurokracji (100 tys. nowych urzędników dodanych przez rządy PO) oraz
  – emigracja jako jedyna realna perspektywa na polepszenie standardu życia.
  Duda przynajmniej obiecywał zmianę – zobaczymy, czy to będzie zmiana na lepsze czy też na gorsze. Najważniejsze wnioski z tych wyborów prezydenckich są zaś takie, że partia polityczna, z programem likwidacji tych bolączek, ma wielkie szanse wygrania wyborów parlamentarnych. I tu jest pies pogrzebany!

 126. jasny gwint
  Poroszenkę nie pamiętam, kto obściskiwał, ale to Kaczor na Majdanie w Kijowie stał obok banderowców i pokrzykiwał – Sława Ukrainie, a jego śp. braciszek dyplomatycznie milczał w sprawie ludobójstwa (jeśli czystka etniczna, to chyba podpada pod ludobójstwo) na Wołyniu.
  Natomiast o ustanowienie święta „Żołnierzy Wyklętych” mam do Komora wielką pretensję (bo do jednego wora zostali wrzuceni bohaterowie i zwyczajni bandyci). Pisałam o tym ostro i dziwię się, że nie pamiętasz.
  Nie zapominaj też, że były w PRL „rachunki krzywd”, a ty widzisz w tamtym okresie wyłącznie heroizm odbudowy kraju, również przez twoje pokolenie, po wojnie.
  Ile razy mam powtarzać, że ja też doceniam ogromny awans społeczny milionów rodaków, przyzwoity „socjal”, na miarę niebogatego kraju, wspaniałą kulturę i politykę kulturalna (mimo cenzury). Ale to jedna strona medalu.
  Ty uważasz, że drugiej nie ma. I nikt cię nie przekona. Opluwasz równo ludzi, którzy siedzieli w stalinowskich wiezieniach, działali w KOR (nie bez powodu chyba), Solidarności itd. Jasne, że ci co nie byli konformistami w miarę zadowolonymi z życia, jak ty zapewne, i nadstawiali tyłki, nie byli aniołami, nieraz błądzili, pożerała ich (dzieci rewolucji) rewolucja, ale…
  warto jasny gwincie odsłonić klapki na oczach, które ograniczają ci horyzont, pole widzenia (i rozumienia).

 127. @Luap – Bawaria była najbiedniejsza, póki była katolicka. Teraz już nie jest (poniżej 50%) a jej bogactwo zaczęło się wraz z przenosinami protestantów z Czech a potem z dawnej NRD. Jeszcze do niedawna Bawaria dostawała od rządu federalnego pieniądze „wyrównawcze” jak polska ściana wschodnia. Wiem, że katolicyzm opiera się na głupocie i ignorancji, ale wypisywać takie bzdety w internecie, gdzie jest dostęp do wszelkich informacji? To więcej niż katolicyzm…

 128. Kurcze, znowu mój post do jasnego gwinta czeka na moderację.
  Ki diabeł?

 129. Krzys52
  Ta już zauważyłem szczekanie, chłopków w polsce niezbyt udało się cywilizować i atakują kulturę jak spektakle, teatry, galerie, domagając się cenzury bo kultura dla nich to obcy. Gombrowicz w to dobrze opisał jak chłopki szczekają na inteligentów i bierz go burek i dziecko przy piersi scekneło, dobra pragnie krzykneła przerażona chłopka, ady my nie ludzie my psy. Hau, hau. Już obecnie w polsce większość artystów wystawia na zachodzie, prokuratorskie przesłuchania dyrektorów, ciąganie po sądach artystów, niszczenie prac, grożenie by nie przedstawiać sztuki i mamy powrót ciemnego baroku, gdzie kler scenzurował polską kulture, gdzie tylko szłuszne były dewocjonalia, i tym samym głupi kraj upada, jedna z głównych przyczyn rozbiorów .

 130. Jan Hartman,

  Widać jak złość Pana zaślepia. W tym tempie pójdzie Pan na dno szybciej niż Titanic.

 131. @glob
  A gdzie w moim komentarzu znalazłeś postulat o mannie z nieba? Potrafisz wskazać?
  Widzę że nadal rozumiesz co się stało, to wytłumaczę ci jak chłop krowie na rowie 😀
  Ci którzy głosowali przeciwko Komorowskiemu, co wcale nie oznacza że za Dudą, głosowali przeciwko traktowaniu ich jak obywateli drugiej kategorii! Bo politycy PO zaczęli traktować Polskę jak swój prywatny folwark. Oni to są pany, im można wszystko. A reszta hołoty ma jaśnie panów całować po rękach i cieszyć się że z pańskiego stołu skapnie im od czasu do czasu jakiś ochłap. I wszystko było tak pięknie, słupki poparcia rosły, media prześcigały się we włażeniu jaśnie państwu w d… 😀
  Nic tylko żyć, balować, wsuwać ośmiorniczki i nie umierać 😉
  A tu nagle hołota stanęła okoniem :/ Co za niewdzięcznicy…
  Jest takie stare przysłowie „Syty głodnego nie zrozumie”. Jak widać nadal jest aktualne. PO nie rozumie co się stało i co gorsza nawet nie próbuje zrozumieć. Za to szuka winy wszędzie tylko nie u siebie. Zresztą i po twoich komentarzach to widać. Na Dudę głosowali lenie, obiboki, nieuki i co tam jeszcze ślina ci na język przyniosła 😀

  Właściwie po co ja to piszę, skoro nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie? Co ma do zaoferowania młodym ludziom PO i Komorowski?
  Potrafisz? Jeśli tak to postaraj się o rzeczowe argumenty.
  Bo jeśli masz znowu pisać coś w stylu „Taki typ głosuje na pis, ani się nie uczyli ani nie byli przedsiębiorczy. Ci co zaczeli się edukować , rozwijać, teraz mają kasę, a ci co nauczeni manne z nieba chlipać głosują na średniowiecze i brednie tak idiotyczne, że świnie w chlewiku ze śmiechu wyją, jakim trzeba być wodogowiem aby popsutą kiełbase jak świeże schabowe łykać” to sobie daruj.
  Tak przy okazji. Przeczytałem twój komentarz raz, drugi, trzeci i odnoszę nieodparte wrażenie że wyedukowany to jesteś tylko we własnym mniemaniu. Z języka ojczystego na pewno 😛

 132. Le mon

  Charakterystyka ludzi głosujących na PiS:

  1. „Osoba stara, schorowana, niedołężna” – człowiek bez wiedzy, bez obycia, bez wykształcenia – za to z doświadczeniem życia w dawnym ustroju. Zazwyczaj nie potrafi pogodzić się z faktem, iż Polska od ponad dwudziestu lat jest państwem wolnym i demokratycznym. Taki człowiek musi ciągle szukać wrogów, jednoczyć się w obronie określonych „wartości” i jest gotowy oddać życie swoje i innych za jedynego, nieomylnego wodza, który stoi na czele anty-systemowego ruchu. Zwykle są to osoby starsze i schorowane, które już dawno straciły umiejętność odpowiedniej percepcji polityczno-społecznej. Naiwni, zapatrzeni, niespełnieni.

  2. „Młody, który chce zrobić karierę na obecnej koniunkturze” – zatwardziali karierowicze, którzy podstępnie próbują wykorzystać specyfikę obecnych warunków politycznych do wypromowania własnej osoby czy działalności. Bezideowi, puści, próżni.

  3. „Człowiek określany mianem „PiT” – Piwo i Telewizor – osoba leniwa, która w życiu niczego nie osiągnęła, do niczego nie doszła własną pracą, przedsiębiorczością i kreatywnością. Siedzi całe życie przed telewizorem, narzekając na wysokie ceny, bałagan w urzędach i polityczne działania rządu. Nie chce się kształcić, uczyć, pracować – liczy, że państwo i rząd podadzą jej nowoczesne państwo, dobrą pracę i znakomite warunki życia na tacy. Osoba leniwa, niewykształcona, bez obycia. Malkontent, któremu życie minie na zapatrywaniu się i ocenianiu wszystkich dookoła.Pobiera zasiłek dla bezrobotnych.

  4. „Katolik” – niemający nic wspólnego z wiarą chrześcijańską osobnik, który szuka tylko pretekstu do agresywnych zachowań. Polski odpowiednik Taliba, fundamentalista i radykał religijny. Ekstremista. Co niedzielę zajmuje miejsce w pierwszym rzędzie podczas mszy św., żeby zachować odpowiedni wizerunek i pozory. Człowiek, który nienawidzi innych, który potrzebuje jedności z większą grupą, który nie toleruje innych, który jest gotowy opluć, obrazić, zniszczyć, zabić. Wszystko w imię Radia Maryja, T.Rydzyka i J.Kaczyńskiego. Często podstępnie wykorzystuje sentymentalne wspomnienia o Janie Pawle II, Pismo Święte oraz naukę Jezusa, jako narzędzia do chytrej, cynicznej gry politycznej. Całkowite zaprzeczenie katolicyzmu. Jest zdolny do profanacji Krzyża i wartości religijnych. Zawistny, mściwy, wulgarny, agresywny. Doskonałe predyspozycje na członka sekty.

  5. „Patriota” – pseudo-znawca historii Polski, który błędnie interpretuje pojęcie patriotyzmu. Wydaje mu się, że patriotyzm to ciągła walka i dążenie do wojny, a nie współpraca i jedność narodu. Lubi dzielić ludzi, wskazywać tych, którzy według niego: Ruskami, Niemcami, Żydami, zdrajcami, agentami, złodziejami. Człowiek mały, zakompleksiony, niedouczony.

  6. „Człowiek chory psychicznie” – osoba, która nie zdaje sobie sprawy z tego, co robi, regularnie przyjmująca silne środki farmakologicznie, które omamiają i otępiają. Człowiek taki nie jest zdolny do samodzielnego myślenia. Bardzo podatny na manipulację i sugestie. Nie należy ich winić za to, że głosują na PiS.

 133. Żałosne podskoki z lewej, z prawej i po środku. Poddani się bawią jak suweren pozwala. Tron ma bliżej Tybru, nie Wisły. Niech wreszcie ktoś to powie! „Wykonkordaci” ten umęczony i ogłupiały kraj. Czas podjąć tę walkę. Byle z głową, bez donkiszoterii, a konsekwentnie. Skutecznie. Tu sedno dostrzegam.
  Nie czas na wzruszenie racjonalistów, pozytywistów, pragmatyków? Bo są. Wielu. Większość chyba.
  Kto ma klucz?

 134. cccamel:piszesz bzdury o Bawarii:jestes typowa polska zlota raczka:wiesz wszystko mniejwiecej;nic dokladnie!Glupote i ignorancje to udowadniasz ty!Berlin np.jest najbardziej ateistyczny i….prawie najbiedniejszy w RFN! Dlaczego tak jest???Musialbys pomyslec:o takich za komuny mawiano=nam myslec nie kazano!

 135. cccamel:o tych z NRD to nie tylko klamstwo ,a oszustwo polityczne!Pomyliles czas !Jestem Slazakiem i gardzimy takimi jak ty ,ludzmi ktorzy dla z gory postawionej tezy oszukuja i nie maja skrupolow:Nie pchaj sie na afisz ,jak nie potrafisz!

 136. glob
  25 maja o godz. 19:59

  Charakterystyka ludzi głosujących na PiS: …
  *****
  Bardzo dobra charakterystyka. Taki Saurom, Falicz, Levar, czy Takei-bute, wpasowuja sie w ta charakterystyke idealnie wrecz.

 137. Levar
  Wyjątki potwierdzają regułę.

 138. glob

  tragicznie celna charakterystyka PiS-owcow.

 139. panie profesorze ,nalezaloby panu zabrac tytul profesora poniewaz nie zna pan podstawowych definicji z zakresu polityki,nie wie pan co to jest skrajna prawica ,nawt pana bliscy koledzy nie okreslaja tej partii skrajna prawica ,takim sposobem naciagania rzeczywistosci nazwalbym pana skrajnym lewakiem z Czerwonych Brygad.Czyz nie zgadza sie pan ze mna

 140. krzys52
  25 maja o godz. 21:58

  Głosowałem na Ogórek, a ty? Czyżby na Misia czciciela Pinocheta… Jeśli pisowcy głosują na Ogórek, to tak, jestem pisowcem.

 141. Panie Hartman .

  Z wielką przyjemnością oceniam Pański felieton jako BŁAZENADA – AKT PIERWSZY

  Określa Pan aktualne wydarzenie iście kabaretowo:

  „Niemożliwe stało się faktem. Prezydent, którego jeszcze przed kilkoma tygodniami popierało dwie trzecie społeczeństwa, upadł”
  „ Odurzeni poszli ukarać władzę, ani myśląc o konsekwencjach”

  Dalsze Pańskie wywody tłumaczą ten ewenement tak :

  „Mamy dziś społeczeństwo, które nie boi się rządów autorytarnych i klerykalnych”
  „filisterska władza wolała umówić się, że „od wartości jak dawniej będzie Kościół”, a rząd będzie piorunochronem ścigającym na siebie gromy ludowego gniewu”

  Reasumując !

  Kilka tygodni temu P. Prezydent B. Komorowski miał dwie trzecie poparcia !
  ale PO umówiła się, że od wartości będzie kościół.
  Przez to „odurzeni wraz ze zjednoczonymi siłami zrewoltowanej młodzieży oraz „wygłodzonego Kościoła” (i tu czegoś nie rozumiem 🙂 )
  poszli ukarać władzę! – popełniając tym samym Seppuku.

  Mało tego !

  W obwodzie czają się „Rydzyk z Macierewiczem idąc po swoje”

  No i rzecz jasna – „Idą ciężkie czasy…..za rok będziemy mogli podać sobie ręce z Węgrami.”
  „Tymczasem jednak zrobimy wszystko, aby do tego nie doszło”

  Panie Profesorze , czas na badania okresowe ! może jakieś sanatorium ?

  Cdn………..na pewno.

 142. glob
  25 maja o godz. 19:59

  Uprzejmie proszę o „równie” celną charakterystykę osobników takich jak ty – żyjących na pewno w prawdzie.

 143. sztaplarka
  25 maja o godz. 23:25
  Mnie charakterystyka Globa niespecjalnie interesuje. Wystarczy mi, ze wyglada na porzadnego i rozsadnego czlowieka. Ktory w dodatku napisal bardzo ladna charakterystyke ludzi twojego obozu. No coz, niech cie prawd nie boli – tacy przeciez jestescie. Zaplute karly koscielnej reakcji.

 144. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,17981808,Senator_opuszcza_szeregi_PO___To_dla_mnie_nakaz_sumienia_.html?lokale=lodz#BoxNewsLink

  Po lawinowym zwyciestwie Dudy we wlasnym regionie uznal byl sen. Kopec, ze na reelekcje z ramienia PO nie ma co liczyc. Wczesniej, jako pierwszy, odcial sie od PO Giertych. A ja mowilem ze te swinie powinni trzymac na odleglosc kija. To samo z Miskiem Kaminskim.

 145. .

  I know, ze to niskie i simplistic,
  but, trenuje alternatywne pisownie
  nazwiska nowego prezydenta elekta
  ktore by dobrze reprezentowalo wybor
  jakiego dokonal polski oswiecony
  suveren-wyborca

  Dwie onomatopeiczne nasuwaja
  sie same:
  Pierwsza jest avian variety,
  to nazwa dawno wymarlego
  ptaka name DODO…
  paralela do wymarlych pogladow
  prezydenta elekta

  Drugie, ma militarystyczna
  konotacje: DUD, i tlumaczy
  sie niewybuch/niewypal,
  widzi mi sie w lapkach suverena
  -wyborcy moze ta lapke zrecznie
  amputowac w podziekowaniu
  wybuchem niespodziewanym,
  poczekamy zobaczymy…

  I to by bylo na tyle

  ..)

 146. Jak swinie odejda to kto zostanie w PO?

 147. Sztaplarka
  Prawda ciebie zniewoli. Co wy z tą prawdą, nie ma czegoś takiego, bo wszystko zależy od punktu siedzenia, każdy człowiek ma inną perspektywę. Dlatego gdy wszystkich podporządkujemy pod to co wódz uważa za prawdę mamy system totalitarny. Dlatego prawda zniewoli, bo to jest tylko kogoś założenie które narzuca innym. Widzisz, z paru słów można wyprowadzić że masz zapędy do popierania dyktatury. Są oczywiście fakty, treści intelektualne i kulturowe, które im więciej wiesz tym bardziej widzisz jak ludzie poruszają się stereotypami i pewnym poziomem wiedzy, które przyjmuje dana gromada, ale najbardziej fajne jest to że to też podlega zmianom.

 148. Pelne nienawisci wpisy o katolikach jako o grupie ludzi o pewnych negatywnych cechach pochodza z tego samego zrodla co rasizm, antysemityzm i ksenofobia.
  Z glupoty.

  Jednym z najbogatszych rejonow Europy jest wloska katolicka Lombardia – 150% europejskiej sredniej.
  To w katolickich Wloszech narodzil sie kapitalizm.
  To Wlosi katolicy sa najbogatszymi Europejczykami a Irlandzcy katolicy juz dawno jezeli chodzi o dochod przescigneli protestackich Brytyjczykow.
  http://www.fakt.pl/Najbogatsi-w-UE-sa-Wlosi-,artykuly,140074,1.html

 149. Zeby byla jasnosc ja to pisze jako fakty choc sam jestem 100% ateista.

 150. Czas na restytucję polskiej polityki
  Od dnia 6 sierpnia 2015 roku prezydentem polski będzie Andrzej Duda. To jest dobry początek na nowe otwarcie polityczne w tej grze o jutro. Czas kombatantów transformacji ustrojowej dobiega końca.
  Przyszły prezydent III RP jest młodym Polakiem nie należącym do pokolenia „okrągłostołowców”.
  Ćwierć wieku po rozwiązaniu PZPR zostało zmarnowane bezpowrotnie przez pokolenie kombatantów i doradców Solidarności.
  Polska rozdawana przez politycznych wasali, przeszła za darmo na własność kapitału globalnego. Przyszedł czas na restytucję polskiej polityki. Przyszedł czas restytucję polskiego majątku narodowego.
  W odczuciu koalicji rządzącej, która w praktyce sprowadza się do rządów Platftormy Obywatelskiej wybory prezydenckie nie zapowiadały zmiany. Kandydat Platformy miał na starcie 60 procentowe poparcie wyborców liczone przez instytucje powołane do stygmatyzowania opinii publicznej. Kandydat PiS był przez cały czas marginalizowany przez media głównego nurtu do czasu zmiany notowań poszczególnych kandydatów. Czarnym koniem i języczkiem uwagi wyborów prezydenckich okazał się Paweł Kukiz.
  To zdecydowane poparcie młodych Polaków dla Kukiza zadecydowało o zwycięstwie w drugiej turze kandydata PiS. O tym fenomenie wyborów prezydenckich nie należy zapominać przed wyborami jesiennymi do Sejmu. Uczestnictwo młodych ludzi w wyborach, to jest najlepsza reklama polskiej demokracji. Gdyby w ten sam sposób zmieniono prezydenta na Ukrainie , to nie byłoby tej wojny domowej u naszego sąsiada. W Polsce ten mechanizm demokratycznych wyborów okazał się dostatecznie sprawny.
  Miejmy nadzieję , że ta polska zmiana na stanowisku prezydenta wpłynie również na otrzeźwienie brukselskich oszołomów politycznych, którzy pojęcie wolności sprowadzają do małżeństw osobników tej samej płci i do wolności przerywania ciąży.
  Kandydaci na prezydenta zapowiadali sukcesy polityczne i gospodarcze Polski pod ich kierownictwem. Obaj kandydaci zapominali o zależnościach Polski od sytuacji międzynarodowej i ponadnarodowej globalnej pajęczyny spinającej kraje europejskie w jedną korporację globalną.
  A szkoda, że to się nie stało tematem dyskusji przed wyborami. Problem ograniczonej suwerenności krajów unijnych jest tematem tabu,
  ale dla części wyborców to jest oczywiste i zrozumiałe, że tak mały kraj jak Polska musi być klientem silniejszych państw lub ponadnarodowych organizacji. Politycy w swych deklaracjach ideowych powinni jednak przedstawiać własny sposób rozumienia przez nich takiego rodzaju poddaństwa wobec silniejszych partnerów. Ten rodzaj zależnosci musi być w sposób rzeczowy przedstawiany i nie może naruszać ambicji narodu poddanego takiemu przymusowi.
  Ten zakres ograniczania polskiej suwereności został już dawno przekroczony przez kolejne rządy III RP. Zobaczymy jak z tym problemem da sobie radę przyszły prezydent Polski?
  Miejmy nadzieję, że wybierając Andrzeja Dudę na prezydenta III RP zrobiliśmy dobry początek oczekiwanych zmian.

 151. Falicz; 4:46.

  Co ty za brednie nam tu wypisujesz,te twoje Fakty.pl sa tak
  samo wiarygodne jak i twoj ateizm.
  Tys katolicki koltun jest, co widac i czuc,na odleglosc
  smierdzisz kadzidlem.

 152. glob; 19:59.

  Dobra charakterystyka moje uznanie,od siebie dodam ze,ludzie wspieraja
  PiS z roznych przyczyn,a to z powodu religijnosci,uposledzenia spolecznego
  i myslowego,z przywiazania do tradycji,wspolnoty rodzinnej,narodowej
  lub poprostu ze strachu przed przemianami swiata wspolczesnego.
  Tu gdzies kwalifikuje sie nasz blogowy Falicz i jemu podobni

 153. Ted 2
  26 maja o godz. 9:28
  Daremnie szukać nawet wzmianki w polskojęzycznych mediach. Żaden cyngiel, żadna hiena i żaden myśliciel nie wspomni. Tu obowiązuje makkartyzm. Kryminalny kartel wdepnął w ukraińskie g…o i stara się z niego wycofać. A nasi drepczą w nim z upodobaniem i radością. Jeden z nich, przyjaciel Poroszenki jak na razie przerżnął.

 154. glob
  25 maja o godz. 19:59

  Dziwna ta twoja charakterystyka ludzi głosujących na PIS no ale ja rozumiem, że jako leming w toczka toczkę opisujesz dokładnie siebie samego.

  Oto charakterystyka leminga.

  Leming

  Opętany nienawiścią człowieczyna, który chleje wódę i je kiełbasę. Tolerancja oznacza dla niego przyzwolenie na bluźnierstwo oraz rzucanie oszczerstw na wiarę katolicką. Wolność słowa to dla leminga oznacza jedynie przyzwolenie na istnienie jedynie prasy którą czyta według niego całkiem uzasadnione jest więzienie dziennikarzy uniemożliwianie wydawania gazet prasy opozycyjnej.

  Patriotyzm to dla leminga puste słowo, nie reaguje gdy obcy lżą go określając go jako załogę polskiego obozu koncentracyjnego. Uważa za obciach działania tych, którzy ośmielają się bronić dobrego imienia Polski.

  Pogrążony w oparach wódy i konopi jest w stanie połknąć każdą bzdurę, którą podsuną mu rozmaite połytruki. Uczciwość przestrzeganie prawa to dla niego jest bzdura, która powinna obowiązywać jedynie polityków z PIS.

 155. I jeszcze jedno lemingi dlaczegóż to nie poszliście na wybory teraz jojczycie oburzacie się, że Polacy wybrali Dudę, że nie posłuchali połytruków. A gdzie wyście byli czyżbyście chleli w oczekiwaniu zwycięstwa Komorusia.

  A może ogarnęła was pycha w końcu czyż to nie wy głosiliście, że Duda i PIS przegrają te wybory, że są słabi. Czyż to nie wasi połytruki ałtorytety głosiły kto jest Duda, że afery taśmowa hazardowa nie osłabiły PO. I co okazało się, że jest dokładnie inaczej Polacy jak widać wzięli pod uwagę to co ujawniono na taśmach arogancję gotowość do złamania konstytucji i w czasie głosowania odesłali Komorusia tam gdzie jego miejsce.

 156. polskie społeczeństwo nie ma nic przeciwko autorytarnym rządom, gdyż jest po prostu biedne. wartości wyższego rzędu stają się istotne po zaspokojeniu podstawowych potrzeb bytowych, tymczasem przeciętny wyborca albo boryka się z brakami w tym zakresie, albo żyje w strachu że w każdej chwili może stracić swój względny dobrobyt. dla kogoś, kogo życie kręci się wokół walki o przetrwanie prawa obywatelskie nie są w ogóle istotne, on chce poprawy sytuacji bytowej i nic ponadto, po przez 8 lat pokazało dobitnie że nic w tym kierunku nie zrobi, więc taki wyborca chce czegokolwiek innego. przykład gejów głosujących na pis jest skrajny, lecz dobrze oddaje istotę sprawy.

 157. Andrzej Falicz (26 mama godz. 4:46)
  Racja! Dodałbym też katolicką przecież Bawarię i Austrię. Po prostu społeczeństwo jest tak złożonym systemem, że nie można do niego przykładać zbyt uproszczonych „miarek” typu „protestantyzm to bogactwo a katolicyzm to bieda”. Podobnie jest z Islamem: mamy zarówno bardzo biedne (Jemen, Palestyna, Egipt) oraz bardzo bogate (Katar, Kuwet, Emiraty) państwa muzułmańskie. W ekonomii czy socjologii nie sprawdzają się przecież prymitywne, jedno-czynnikowe modele! Piszę to także jako 100% niewierzący.
  Pozdr.
  1955george
  Skrajna prawica ma wiele punktów stycznych ze skrajną lewicą. Ilustruje to dość dobrze model kołowy, w którym idąc na prawo od centrum, czyli od punktu u góry owego koła, dochodzimy do faszyzmu znajdującego się prawie że u dołu owego koła, przy czym idąc w lewo od owego centrum czyli od góry koła, dochodzimy u dołu do skrajnej lewicy, mającej wiele wspólnego ze skrajną prawicą, czyli głównie totalitarne rządy i przede wszystkim gospodarka pod kontrolą państwa. Wynika to także z praw dialektyki Hegla i Marksa, takich jak tzw. jedność przeciwieństw.
  Glob
  Zaś ci, którzy glosują na PO to są w większości zwykli oszuści, żyjący z pracy innych ludzi. :-(.

 158. A.Falicz:nie kapujesz =Polak musi miec wroga.To ze jest nim krk,to nie wynik ideologii,ale prostego prymitywizmu:mozna pluc:ulubione zajecie takich polglowkow,majac siano w glowie!
  Jeszcze bogatsza jest Bawaria,tez katolicka!
  Jeszcze cos:tj.ulubiony temat+historia Polityki,pisemka …….chyba dlatego ,ze wydawane w warszawie:nie trzeba sie wysilac !

 159. saurom
  26 maja o godz. 10:11
  Szanowny Panie,
  mysle, ze popelnia Pan blad nazywajac grasujacych tu osobnikow lemingami.
  Lemingami mozna by nazwac co najwyzej ich naiwne ofiary.
  Oni sami zadnymi lemingami nie sa.
  To obca agentura, ktora w sposob jak najbardziej swiadomy prowadzi wojne psychologiczna przeciw Narodowi Polskiemu i bierze za to kase od swoich zagranicznych mocodawcow.
  To sa ludzie, ktorymi na dobra sprawe powinny sie zajac organa odpowiedzialne
  za bezpieczenstwo panstwa a nie przypadkowi dyskutanci.
  To sa przestepcy, a z przestepcami nie toczy sie dyskusji tylko sie ich sciga.

 160. Czy to nie dziwne, że akurat w więzieniach wygrał Komorusio, czyżby koledzy Tuska z celi liczyli, że ich wypuści. Dziwne nieprawdaż dla normalnego człowieka poparcie udzielone przez przestępców powinno wzbudzić wątpliwości no ale ja rozumiem, że dla lemingów to jest drobnostka.

 161. @pawel markiewicz:
  > ale wspomnisz moje slowa kiedy zobaczysz slogany PiS-u przed wyborami do Sejmu.
  Możliwe, choć w 2005 roku antyliberalny kurs PiS był tylko odpowiedzią na liberalną retorykę PO. Po wyborach (i ewentualnym zwycięstwie PO) możemy mieć kilka symbolicznych gestów lewicowo-populistycznych. Na więcej PiS jest zbyt… liberalny (gospodarczo, oczywiście).

  > “Wieksza polowa” tej czesci Narodu, ktora chodzi glosowac jest durna jak nogi stolowe
  Tak. Jestem przerażony słabością ‚wiedzy o społeczeństwie’, gdy daje się sprowadzić wybory prezydenckie do dyskusji o funkcjonowaniu i kompetencjach rządu…

  > Ze psychole jak Oko, Pawlowicz, Macierewicz beda decydowac o tym kto jest a kto nie jest Polakiem. To mnie martwi bardzo
  Partia by zdobyć i utrzymać władzę nie może być radykalna. Albo więc PiS się z tego wycofa (tak jak wycisza te głosy na czas wyborów), albo zostanie z parlamentu zmieciony. Oczywiście, między jednymi a drugimi wyborami trzeba będzie się pomęczyć…

  @winniepooh:
  Polskie społeczeństwo jest bogatsze niż było 10, 20, czy 30 lat temu. Dlaczego ma mu teraz mniej zależeć na demokracji i wolności? Nie kupuję tego wyjaśnienia.
  Mam wrażenie, że po prostu nie naprawiliśmy kultury politycznej. (Pamiętam, jak złapałem się czytając o rewolucji październikowej, że w polskiej polityce wyraźne są echa kultury politycznej carskiej Rosji.) Wielka robota, która jest wciąż do wykonania, i której przykładem była bardziej bezmyślność kukizowców, niż wyborców Dudy.

  @Wojciech Borkowski:
  > Czas kombatantów transformacji ustrojowej dobiega końca.
  To dlaczego tak dobrze sprzedają się kolejne tomy „Resortowych dzieci”? Resentyment w obecnej polityce ma wciąż duże wzięcie.

  @33mas18:
  > Misiek Kamiński, jeśli komuś pomógł, to tylko kaczym spiskowcom.
  Mimo wpadki z poparciem JOWów, kampania Komorowskiego po pierwszej turze zrobiła się dużo lepsza. Trudno więc mówić o negatywnym wpływie.

 162. @glob:
  Nie masz racji w swojej charakterystyce wyborców PiS. Znajoma próbowała wypytać wyborców Dudy o ich motywację. Większość (także tych dobrze wykształconych) nie potrafiła uzasadnić swojego wyboru — był to wybór emocjonalny, ‚swojego człowieka’, z obozu, z którym się utożsamia, do którego propagandy się zwraca. (Tu dodałbym, że znane mi przypadki łączyły zawsze zaangażowanie katolickie (bardziej media katolickie niż sam Kościół) z zaangażowaniem propisowskim.)

  Znajoma znalazła dwa wyjątki.
  Pierwszy przypadek wyborczyni PiS spragniona rozliczenia PRL. Czyli resentyment.
  Drugi przypadek dotyczył krytyki z pozycji lewicowych obecnego kursu gospodarczego.

  Ja bym dodał, bo widuję, ludzi młodych rozczarowanych sytuacją w Polsce, bo na takich czasem wpadam. Oni chcą zmiany, bo za brak własnych perspektyw obwiniają PO. Przy czym nie chodzi o kierunek zmiany — każdy, w miarę nośny, im pasuje.

 163. @PAK4

  „To dlaczego tak dobrze sprzedają się kolejne tomy “Resortowych dzieci”? ”

  … i ksiazki o Zolnierzach Wykletych?

  To tak jakby w roku 1915 Polacy byli podzieleni wedlug stosunku do powstania Jakuba Szeli. Przez sto lat nasza kultura polityczna cofnela sie w rozwoju.

 164. @Leonid napisał:
  „Jeśli od lat nie pracuję i nie mieszkam w Polsce, to z jakiej racji miałbym tam płacić podatki? Ale kiedy w Polsce pracowałem, to płaciłem fiskusowi rocznie dobre kilkadziesiąt tysięcy złotych samego podatku od wynagrodzeń (PIT), czyli więcej niż twoje roczne wynagrodzenie brutto. Plus podatki miejskie (n.p. od nieruchomości) i VAT. A ty ile płacisz rocznie podatku? „

 165. Kim jest człowiek, który tak zajadle atakuje prezydenta elekta?.Wikipedia wyjaśnia wszystko.Chorągiewka,która przy najlżejszym podmuch zmienia kierunek.Czy jest jeszcze
  jakaś partia(poza PiS-em)dzięki której nie próbował się „pan”ustawić?czy może chodzi o to
  ,że pańscy pobratymcy nie wyrwą tych 65000000 od narodu polskiego a idąc na grzyby nie będę prosił o zgodę Rabiego?Co panu szkodzi się przechrzcić?Jest tylu przechrztów a ostatnio nawet{profesor)Bartoszewski miał pogrzeb w Katolickiej katedrze.Jeżeli nie potrafi
  Pan zrozumieć,że dzięki waszej agitacji ludzie zrozumieli kto nam miesza w głowach.
  Stosując metody przekręcania faktów przez lata mogliście skutecznie uderzać w Polskę.
  Teraz dzięki internetowi nie jest to już takie proste.Dlaczego młodzież głosowała na Dudę?ponieważ to młodzież najsprawniej porusza się w tym środowisku.
  Komorowski zamiast skupić się na osiągnięciach, atakował kontrkandydata i to w sposób
  jaki stosowały propagandy komunistów które pamiętają najstarsi wyborcy.(I znowu klapa).Jednak najbardziej obrzydliwa jest pogarda z jaką nasi (włodarze) raczą nas swoimi racjami.W normalnym kraju za wyzywanie obywateli od bydła czy baranów(Bartoszewski,Lis)tacy panowie dostaliby po dupie i stracili wakaty.
  A typ który na antenie tv. każe wkładać flagę Polski w psie gówno pakowałby manatki.
  (ode mnie osobiście dostałby za to po gębie).
  Jak możecie oczekiwać ,że po czymś takim ludzie na was zagłosują?

 166. jasny gwint
  26 maja o godz. 9:50

  Ted 2
  26 maja o godz. 9:28
  Daremnie szukać nawet wzmianki w polskojęzycznych mediach. Żaden cyngiel, żadna hiena i żaden myśliciel nie wspomni. Tu obowiązuje makkartyzm. Kryminalny kartel wdepnął w ukraińskie g…o i stara się z niego wycofać. A nasi drepczą w nim z upodobaniem i radością. Jeden z nich, przyjaciel Poroszenki jak na razie przerżnął.

  Twój komentarz czeka na moderację.
  I dalej czeka.

 167. PAK4
  Polskie społeczeństwo jest bogatsze niż było 10, 20, czy 30 lat temu. Dlaczego ma mu teraz mniej zależeć na demokracji i wolności

  bogatsze to są elity, po ’89 zaczął się proces pauparyzacji mas, który wciąż postępuje. poza tym, tzw. klasa średnia, która jak na warunki zachodnie jest biedotą kwalifikującą się do zasiłku socjalnego, w większości żyje w poczuciu zagrożenia, że może stracić tę swoją małą stabilizację.
  polskiemu społeczeństwu nigdy jakoś specjalnie nie zależało ani na demokracji, ani tym bardziej na wolności. za komuny motorem działania były puste półki, a teraz są nim puste portfele. rzeczywistość jest niestety trywialna – byt kształtuje świadomość – i nie sposób uciec od tego.

 168. Denny jest ten blog. Coraz bardziej denny.
  Nie mogę pojąć, jak można tolerować „gości”, którzy srają (wiem, że to brzydkie słowo, ale adekwatne) już na wejściu, na słomiankę.
  Potem włażą buciorami na kanapę, spluwają na podłogę itd.
  Jeśli chce pan profesorze nadal „wchodzić” w politykę, to radziłabym jednak bardziej się szanować.
  Nie musi pan udowadniać, dopuszczając bez moderacji paskudne posty, że hejt ma się świetnie w necie.
  Pana niepojęta dla pasywność tylko się do tego przyczynia.
  Nie raczy pan nawet odpowiedzieć na zadawane czasem panu pytania, no to jak pan „czuje” potencjalny elektorat, skoro ma go gdzieś?

 169. mag
  26 maja o godz. 16:21
  No coz, towarzyszko MAG, jak mowi stare indoeuropejskie przyslowie:
  „jaki pan, taki kram”.

 170. http://forsal.pl/artykuly/575927,wlosi_sa_najbogatszym_narodem_na_swiecie.html

  Fakt,że najbogatsi na świecie są katolicy Włosi potwierdza specjalizujacy się w finsnsach i ekonomii cytowany często przez the Economist FORSAL.

  75% Włochów deklaruje, że wierzy,w Boga.
  Włosi po Należą grupy najbardziej religijnych narodów w Europie…

  Najmniej religijni na świecie są Chińczycy…
  W najpotezniejszym kraju świata w Boga wierzy ponad 65% obywatelii.
  Największą grupą wyznaniowa w tym najpotezniejszym kraju świata sa katolicy.

 171. To USA

 172. I po raz kolejny kłamczuszku Hartmanie wyszła na jaw jak to było naprawdę z tą sprawą zatrudnienia przez Dudę na uczelni w Poznaniu kiedy to więc Duda się zatrudnił w 2010 kiedy nie była potrzebna zgoda rektora. Po raz kolejny wyszło na jaw, że PO bez prowokacji i oszustwa nie jest w stanie wygrać. Tylko to już nie jest 2005 rok gdy można było z pomocą fałszywki zmusić Cimoszewicza do rezygnacji z wyborów. Panie Hartman czy jest pan w stanie wyjaśnić czytelnikom pańskiego bloga dlaczego pan łgał? Czy uważa pan, że pańskie postępowanie nie jest sprzeczne z przedmiotem który pan wykład? A może podobnie jak jezuici uważa pan, że można składać obietnice w złej wierze i ich nie dotrzymywać jeżeli są one skierowane do przeciwnika.

  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/rektor-uj-prof-wojciech-nowak-komentuje-sprawe-urlopu-andrzeja-dudy/kcb7sj

  Dzisiaj w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego z dziennikarzami spotkał się rektor uczelni prof. Wojciech Nowak. Spotkanie dotyczyło kontrowersyjnej sprawy zatrudnienia Andrzeja Dudy na UJ oraz jednoczesnej pracy w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji w Poznaniu.

  REKLAMA

  – Tłumaczyliśmy już tę sprawę w okresie kampanii wyborczej, jednak interpretacja tych słów była polityczna – mówił o korzystaniu przez Andrzeja Dudę z bezpłatnego urlopu na macierzystej uczelni. – Decyzją prezydenta elekta jest to gdzie i jak pracuje – zaznaczył Nowak.

  Jak tłumaczył rektor, w 2010 roku Andrzej Duda złożył oświadczenie, że planuje podjąć pracę w poznańskiej szkole wyższej. – W 2011 roku te przepisy się zmieniły i obecnie potrzeba jest zgoda rektora, jednak wtedy Andrzej Duda był już u nas na urlopie bezpłatnym – podkreślał Nowak.

  Dziennikarze pytali naukowca o interpretację stosowania przepisów przez prezydenta elekta. – Uniwersytet nie uprawia polityki, tylko polityki uczy – komentował pytania dziennikarzy. Nowak zaznaczał, że przedstawia mediom fakty i nie jego rolą jest interpretowanie poszczególnych niuansów.

  Rektor przypominał również, że cała najbliższa rodzina Andrzeja Dudy jest związana z Uniwersytetem Jagiellońskim. – Żona jest absolwentką germanistyki, a córka studiuje na wydziale prawa – mówił dziennikarzom.

 173. @Saurom Jakże nienawiść i fanatyzm zaślepia. Czy ja mówiłem, że w 2010 r obowiązywały pozwolenia rektora? Obowiązywały w ostatnich kilku latach i wszyscy, niezależnie od tego, gdzie i od kiedy pracowali poza UJ, musieli o takie pozwolenia występować. Ja zresztą też. Duda nie występował, bo nie miałby najmniejszych szans na zgodę rektora. Branie bezpłatnego urlopu, żeby pracować u konkurencji jest tak nielojalne, że nawet wstyd byłoby takie podanie pisać.

 174. Jan Hartman
  26 maja o godz. 18:07

  Panie Hartman a pan moze nie pracował u konkurencji czy ta szkoła w Pułtusku jest podległa UJ jakby była to byłaby chyba jakaś informacja. Tak się składa panie Hartman, że kłamał pan co potwierdził właśnie pański przełożony a moze teraz pan powie, że rektor tak mówi, gdyż Duda wygrał wybory.

  Czyżby według pana panie Hartman jeżeli pan Hartman popierający Komorusia i PO pracuje u konkurencji to jest w porządku a jak to robi doktor Andrzej Duda w chwili gdy pan publikował swoje rewelacje kandydat PIS to jest niesłuszne.

  I proszę mi tutaj nie mówić o jakimś fanatyzmie i nienawiści.

 175. Ot, ciekawostka.
  Na mój komentarz profesor nie zareagował, bo krytykuję generalnie jego sposób prowadzenia blogu, ale hejterowi sauromowi, który jest po prostu świrem (pogonił go skutecznie z e-Polityki, red. Kowalczyk) i traktuje prof. Hartmana oraz większość jego gości jak śmieci – odpowiedział! A prawie nigdy nikomu nie odpowiada.
  Tłumaczy się trollowi Sauromowi w sprawie sporu, czy Duda jest OK wobec władz UJ, czy wprost przeciwnie, jeśli zatrudnił się na innej uczelni bez zgody swoich krakowskich pryncypałów.
  Gratuluję adwersarzy. Z panem bogiem oraz duchem świętym!
  Oni panem gardzą na miarę swoich ciasnych móższczków, nawet nie próbuja zrozumieć, co ma im pan do powiedzenia i nigdy pana nie poprą w ambicjach politycznych, z jakich pan nie chce uparcie zrezygnować.

 176. Jan Hartman 26 maja o godz. 18:07
  Tu się z Panem w 100% zgadzam. Jeśli ktoś występuje w państwowej instytucji o urlop bezpłatny aby pracować dla prywatnej konkurencji, wykorzystując przy tym swoje specjalne przywileje jako posła, niedostępne dla ponad 99% Polaków, to jest on zerem moralnym. 🙁

 177. Andrzej Falicz
  USA jest najbardziej religijnym oraz najbardziej zaborczym państwem świata, państwem z rekordową ilością zabójstw i więźniów, państwem które w prowadzonych przez siebie wojnach zabija najwięcej ludzi. 🙁

 178. Czasem piszę komentarze do felietonów prof. Jana Hartmana i czytam wpisy różnych blogerów. Opuszczam komentarze PiS – owskich trolli, gdyż szkoda mojego czasu na ich wypociny. Czołowym przedstawicielem tej grupy blogerów jest osobnik o niku Saurom, którego zjada nienawiść do gospodarza blogu i do tych blogerów, którzy dyskutują z Panem Profesorem jak równy z równym i wnoszą ciekawe uwagi i opinie. Stwierdzam ze smutkiem, że nasilają się komentarze od dotkniętych paranoją osobników. Dziwi mnie, że prof. Hartman ich nie zbanuje.

 179. Sporo tu osób wypisuje że w karajach religijnych się dobrze żyje, to jest myślenie życzeniowe, tak to się nazywa, bo kraje religijne są najbiedniesze na świecie i nikt tu nie obraża próżnych katolików, którzy agresywnie reagują bo malarz nie maluje ich pięknymi.
  Tu mamy że religijne kraje najbiedniejsze na świecie;

  „Tymczasem porównanie państw zlaicyzowanych i wysoce religijnych daje zupełnie inny obraz. W rzeczywistości kraje najbardziej zlaicyzowane – a więc te z największym odsetkiem ateistów i agnostyków – zaliczają się do najbardziej stabilnych, zamożnych i zdrowych, a ich obywatele cieszą się najszerszym wachlarzem swobód. Nacje najbardziej religijne z kolei, gdzie cześć Bogu oddaje się niemal na każdym kroku, należą do najbardziej niestabilnych i ubogich, nierzadko dotkniętych przemocą i uciskiem.

  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1506858,1,panstwo–religia–kosciol.read

 180. mag
  26 maja o godz. 19:23
  Przyganiał kocioł garnkowi.

  saurom
  26 maja o godz. 18:27
  Gratulacje.
  Bycie nienawistnikiem i fanatykiem dla politycznego reflektanta jest dla Ciebie wyłącznie wartością dodaną.
  Jak napisała wyżej Mag nigdy nie poprzemy P.Hartmana w jego ambicjach, jak również 97%społeczeństwa.

 181. glob
  26 maja o godz. 21:44

  Szczególnie Stany Zjednoczone 🙂

 182. sztaplarka
  USA nie jest państwem religijnym, jego potęga bierze się z różnorodności etnicznej, tak jak kiedyś Polska była najpotężniejszym państwem na świecie, bo była różnorodna etnicznie. Natura dąży do różnorodności jako najlepszy przetrwalnik gatunku i w socjologii jest tak samo, im więcej perpektyw bo różność ludzi i kultur to państwo idzie w potęga. A katolicy przecież wszystko co inne nienawidzą, czyli znowu bida .

 183. Andrzej Falicz
  26 maja o godz. 5:44

  Zeby byla jasnosc ja to pisze jako fakty choc sam jestem 100% ateista.
  ****
  No to jestes dowodem, ze bywaja i glupi ateisci.

 184. Ale…no właśnie dlaczego Polska miodem i mlekiem płynąca tak upadła?
  Jesteśmy żywicielem europy, tam panuje absolutyzm i religia katolicka wykrwawia europę. My jeszcze mamy mentalność pogańską, gdy krzyżacy wcielają w życie religie, ona u nas jest jak malarstwo, czyli do podziwiania i Polak ma godność, żaden sutannowy nie jest wstanie rządzić polakiem bo szabelka przez łeb idzie i ten biegnie skarżyć się papieżowi, bo źli Polacy uwzieli się nie palić stosów i wszystkich uciekających z krawej europy przyjmują jak braci. Polak idzie do Żydka, a Żydek zasuwa na zachód sprzedawać zborze i inne. Statki wracają po burty wypełnione złotem, nawet chłopi będący wolni mają złote brazolety, co ma jedynie arystokracja na zachodzie. Ale że kleruś to szaleństwo mordu to wytacza wojne protestantom w europie i ginie 1/3 europy w wojnie religijnej, reszta protestanów wieje do Ameryki. My mamy dobra ale nie ma gęby do nakarmienia, zaczyna upadać Polska, zniewolenie chłopa, kultura katolicka robi pranie mózgu i katolicy walczą przeciewko innym w naszym kraju, ciągle wojny przeciwko tolerancji, naród skłócony i na samym końcu katolicy na sejmie Hańby ogłaszają rozbiór polski bo watykan popiera zaborców. Katolicy nazwani zostali czwarta potęcja rozbiorowa.

 185. Uważam Panie Profesorze, że to Pan powinien stanąć na czele odnowionej PO. Pana nowatorskie pomysły ujarzmiłyby z całą pewnością te zrewoltowane masy. Sztandarowym pomysłem na moralną odnowę naszego (polskiego 🙂 )społeczeństwa powinien Pan ogłosić kazirodztwo. Jest to tak atrakcyjna idea, że jak amen w pacierzu zjawi się w POlsce z powrotem te kilka milionów emigrantów żeby zapoznać się z nowym prądem intelektualnym a przy okazji zagłosują na PO i zażegnane zostanie widmo odnowienia Kaczyzmu. Profesorze, do dzieła a o wyniki jesiennych wyborów jestem spokojny, bu, ha, ha

 186. Nie ma bezpośredniego związku i prostej zależności między poziomem religijności a zamoznoscia czy jakością państwa.

  Mamy narody niewierzace w okowach dyktatur i biedy.
  Mamy najbogatsze społeczeństwa jak wloskie, amerykańskie i wciąż irlandzkie będące relatywnie religijne.
  Czynników i powodów jest znacznie więcej.

  I jeżeli cokolwiek to raczej wzrost zamożności może powodować (co jest oczywiste im lepiej się żyje na ziemskim padole tym mniej się myśli o zaswiatach) laicyzacje.

  Pomysł awansu spoleczenstwa przez urzadzanie stajni w kościele już był.
  To jak likwidacja biedy przez rozstrzeliwanie zebrakow.

 187. Fanatyzm hartmanowski jest nie lepszy od fanatyzmu nawiedzonych moherow.
  Obydwa fanatyzmy odmawiają widzenia Polski jaką jest.
  Oba mają klapy na oczach i misje.

 188. Andrzej Falicz
  Jak nie ma różnicy to po co badania wklejam że kraje religijne są najbiedniesze, to się bada i publikuje badania. Tak jak co roku Unia robi badania najszcześliwszego kraju i mamy Holandia lub Szwecja na zmianę, a Polska gdzieś daleko setnego miejsca, no gdzieś za murzynami. Masz urywki z linka wklejonego:

  Za kolejne kryterium porównawcze przyjąć można analfabetyzm. Wspomniany już raport ONZ z 2003 r. pokazuje, iż 35 państw z najwyższym wskaźnikiem analfabetyzmu wśród ludzi młodych (odsetek osób w wieku 15 do 24 lat, które nie potrafią czytać ani pisać) to jednocześnie państwa głęboko religijne, gdzie ateizm organiczny nie pojawia się w statystykach.

  Podsumowując, państwa o wysokim poziomie ateizmu organicznego to jednocześnie okazy społecznego zdrowia i dobrobytu. Mają one najniższe wskaźniki zabójstw, najniższe wskaźniki umieralności noworodków, ubóstwa i analfabetyzmu, a jednocześnie ich obywatele cieszą się najwyższym poziomem zamożności i równouprawnienia, a także najwyższą średnią długością życia. Jedynym kryterium zdrowia społeczeństwa, pod względem którego kraje religijne zajmują lepsze pozycje, jest liczba samobójstw.

 189. glob,

  Pokazuje Ci na przykladach, ze nie ma oczywistego zwiazku przyczynowo-skutkowego miedzy religijnoscia a poziomem rozwoju danego spoleczenstwa.

  Jak wszystko dotyczace spoleczenstwa to problem wielowarstwowy zwiazany z najrozniejszymi aspektami kultury, historii czy nawet geografii.

  Sa kraje bogate, potezne i niezle zorganizowane jednoczesnie bardzo religijne.
  Wierzacy Wlosi sa bogatsi od zlaicyzowanych Szwedow.
  Maja wiekszy stan posiadania, ktory powstal na bazie takiej a nie innej kultury.
  Katolicka Irlandia wyskoczyla przed protestancka zlaicyzowana Wielka Brytanie.

  Bawaria jest (to fakt) najbardziej katolicka wierzaca i najbogatsza czescia Niemiec.

  Kraje skandynawskie sa przykladem szczegolnym jak kazdy kraj , ktory jest szczegolny z definicji.

  Staly sie oaza doskonale funkcjonujacego spoleczenstwa socjaldemokratycznego nie dlatego, ze staly sie laickie ale odwrotnie.
  Te panstwa budowali ludzie przesiaknieci gleboka wiara w sprawiedliwosc i spoleczny solidaryzm bedace esencja religijnej postawy kalwinistycznej-chrzescijanskiej.
  Laicyzm przyszedl jako efekt przemian.

  Inaczej mowiac Hartman i jego lewicowi koledzy powinni sie zabrac za odnowe funkcjonowania panstwa od podstaw na gruncie solidaryzmu spolecznego, ktory jest podstawa lewicowosci.
  Od pracy z elektoratem jaki jest a nie jakiego sobie wymarzyl…

  Nie na pogardzie dla prostego czlowieka „chama”.
  Wies zostala „stracona” bo w ostatnim roku stracila okolo 15% dochodu.

  Dziwi mnie tez pisanie donosu na akademickiego kolege „ze dorabia” co w Polsce uwazane jest za maloskowa podlosc.
  Jak ma sie to do etycznego Parnasu profesora…?

  Dziwi mnie kopanie rowow i nawolywanie do wojny, oplakiwanie narodowej tragedii gdy wygrywa mlody wyksztalcony i obyty w swiecie polityk majacy wiele hasel o lewicowym charakterze.

  Dziwi mnie dzialalnosc lewicowego podobno polityka w B&B, ktore jest ideologiczna agenda lobby popierajacego prawicowa i rasistowska politykje apartheidu.

  Uwazam Hartmana za postac falszywa i szkodliwa dla polskiej lewicy.
  zatruwajaca polska debate polityczna.
  I to moja opinia , ktora podpisuje wlasnym nazwiskiem.
  Nie pluje jak jego trolle anonimy zza wegla.

 190. Andrzej Falicz
  Masz coś ze wzrokiem , bo bada się takie zależności. Ja naprzykład bez wklejonych badań to wiem bo aspekt psychologiczny i historczny pomaga.
  Włosi naprzykład dlaczego zbankrutowali, bo papież, ten sam co nasze powstanie styczniowe przeklął, kolej żelazną wyklął od szatana, a że to było państwo kościelne to kolei nie budowali, a kolej żelazna przewozi towary i Włosi zbankrutowali i do władzy dochodzi faszyzm. I tak jest z każdym państwem, watykan go rujnował jak politycy dali klerowi możliwość ingerencji. Z psychologicznego punktu widzenia osoby religijne zamiast działać liczą na opatrzość, dlatego młodzi ludzie obecnie tacy w polsce depresyjni bo tu trzeba działać a religia w szkole, że nie działać tylko bozia pomoże.

 191. Troche zimnej glowy i rozsadku zamiast histerycznego pokrzykiwania przydaloby sie na tym blogu.

  Polecam:

  Ciekawy i wiele mowiacy wywiad w GW…:

  ” Polityka ciepłej wody w kranie nie wystarczy.
  Od kranu jest hydraulik, od prezydenta wymagam wizji – mówi w rozmowie z Gazeta.pl prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
  Rynki prawie nie zareagowały na wybór Andrzeja Dudy i nie sądzę, że zareagują.

  Prezydent elekt podnosił kwestie, o których dyskutuje dzisiaj cały świat – o nierównościach i zagrożeniach spowodowanych wykluczeniem społecznym. To Komisja Europejska zwracała nam uwagę, że w Polsce 30 proc. dzieci jest zagrożonych ubóstwem. Czy to nie są wstydliwe dane? Ktoś w końcu musi coś z tym zrobić….”

  TO POWIINA robic lewica i to proponuje tragiczna „skrajna prawica” …wedlug Hartmana

  Wywiad jest jedynie z prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego a nie fanatykiem probujacy rozniecac wojny ideologiczne.

  http://pieniadze.gazeta.pl/pieniadz/1,136157,17983182,Obietnice_Dudy_beda_gospodarczym_trzesieniem_ziemi_.html#MT

 192. Jak piszemy artykuły o wyborach prezydenckich lub regionalnie o samorządowych, to jeszcze jakoś da się do tego ustosunkować mentalnie. Jednak wybory parlamentarne w naszym kraju, to jakaś systemowa, bezpłciowa rozgrywka pozbawiona ludzkich twarzy.Są tylko gadające głowy,”które”nie ponoszą odpowiedzialności za swoje słowa i czyny. Musimy głosować na ludzi, których będzie można rozliczyć a nie na systemy, partie, programy czy utopie. System partyjny jest bliższy pojęciu technokracji a nie obywatelom (ludziom). Tylko odpowiednia forma JOW pozwoli na faktyczny, demokratyczny udział obywateli w polityce kraju. Suweren jakim jest naród wstanie wreszcie kolan.

 193. glob
  Wlosi…zbankrutowali i (?)
  pozostali najbogatszym spoleczenstwem na swiecie.

  Po jaka cholere probujesz zamienic powazna dyskusje w przerzucanie sie haslami.
  W Korei Polnocnej nie ma w ogole mowy o religii i dzieci zra trawe tylkami.

  Oczywiscie kazdy ma prawo to bycia wierzacym lub ateista.
  I zostawmy to wlasnie tak.
  Nie unowoczesnisz Polski czujac pogarde do „polskiego chama”.
  Lewica powinna poczuc troske i zainteresowanie prostym czlowiekiem, ktory…wierzy.

 194. Falicz;

  Zamiast ciagle wypisywac bzdury na temat bogatych katolikow
  i bogatych katolickich panstw poczytaj sobie lepiej Maxa Webera
  on to zauwazyl i opisal juz ponad 100 lat temu.
  A jacy to Wlochy katolicy sa to ty mnie nie gadaj,mieszkalem tam
  kilka lat (dokladnie w Neapolu) i wiem na czym ten katolicyzm
  Wlochow polega,oby kiedys Polska byla taka katolicka.
  http://niewygodne.info.pl/artykul5/02283-Gigantyczny-wzrost-zadluzenia-Polski-po-I-kwartale-2015.htm
  Ot i katolicka Polska i jej wspaniale katolicko – Faliczowe sukcesy i zadna
  wiara w Dude ani jego modly na jasnej gorze tego nie zmienia.
  Wczesniej czy pozniej twoja katolicko – klerykalna Polska padnie pod
  ciezarem dlugu jak kawka na wiosne.
  Wtedy ktos z zewnatrz bedzie musial to wszystko posprzatac
  i rozgonic to cale barachlo.

 195. W pierwszej turze głosowałem na lewicową Ogórek, co oczywiste, bo nie wolno głosować na prawicowe partie niczym się od siebie nieróżniące PO-PiS.

  W drugiej turze nie zamierzałem głosować, ale ze względu na to, ze lewicowiec Hartman dwoił się i troił, aby poprzeć prawicę (w tym Misia czciciela Pinocheta w sztabie Komorowskiego), oddałem głos na Dudę. W ten sposób anulowałem głos Hartmana. Głos Hartmana znaczył w ten sposób zero, nul. I to był mój protest przeciwko postawie Hartmana.

 196. mag’us;

  Daj juz sobie spokoj z tym narzekaniem na roznych blogach
  zachowujesz sie jak placzka no pogrzebie.
  Gospodarz bloga jaki jest taki jest,nie nam go zmieniac,albo go
  tolerujemy albo nie przychodzimy tu wcale.

 197. Ted,
  Za Ciebie moze myslec Max Webber za mnie nie.

  Poczytaj sobie dla odmiany Marksa o bazie i nadbudowie.
  Co pierwsze a co drugie.

 198. Falicz;

  Czytalem jak to zycie okresla swiadomosc a swiadomosc spoleczna
  ma pewna niezaleznosc,ale to wszystko nie zabardzo przystaje
  do czasow wspulczesnych.
  Lepiej to ujol Chris Harman w ksiazce Marksizm i historia ktora
  ukazala sie rowniez chyba po Polsku.
  Ale po co ty czytasz Marksa skoro w bibli wszystko jest napisane
  i wyjasnione a czytanie Marksa to przeciez grzech.
  http://bonnerandpartners.com/a-vision-of-monetary-hell-troubles-our-sleep/

 199. glob
  26 maja o godz. 23:39

  Czyli według ciebie za wszystko jest odpowiedzialna religia katolicka? Przyczyn było wiele choćby taka jak działania Zygmunta III Wazy, które spowodowały upadek zaufania do władz. Nie będę już wspominał o czymś takim jak intrygi obcych mocarstw jak Szwecji Prus Austrii, Rosji które miały na celu utrzymanie stanu bezhołowia w Polsce. Dziwne zresztą, że to właśnie katoliccy posłowie na sejmie 1792 roku uchwalili konstytucje 3 maja podobnie to właśnie Hugo Kołłątaj reformował uniwersytet jagielloński i wileński. A niejaki Józef Wybicki powstrzymał malwersanta Massalskiego. Przypomnij mi glob czy to byli protestanci nie to byli właśnie ci tak opluwani przez ciebie katolicy jeden z nich był księdzem. Proponuję ci, żebyś zamiast agitek z łybiórczej poczytał sobie może coś więcej choćby takiego Jasienicę.

 200. glob
  27 maja o godz. 5:02

  Włosi nie zbudowali kolei żelaznej to wyjaśnij mi może skoro ich nie budowali to dlaczego w 1859 roku wojska francuskie dojechały do Turynu pociągami. O ile sobie przypominam Turyn nie leży w Francji ale w Włoszech.

  No ale jak widzę mamy tutaj kolejnego opętanego nienawiścią do katolików leminga.

 201. Brawo p.Falicz:dodaje ze w 20 wieku najwiekszymi mordercami byli ludzie zwalczajacy koscioly:faszyzm,komuna,becnie Korea Pln:zapomnieliscie czy co??
  Udowodniono ze niewierzacy ,obecnie ,maja 40% mniej dzieci!
  W Dolnej Saksonii,instytut socjologiczny,dowiodl:na 201 wypadkow zniewolenia noworodkow :wszystkie popelnili niewierzacy!Stwierdzil to znany w RFN socjalista ,p.Pfeiffer,byly min.sprwaw wewnetrznych Dolnej Saksonii!Byl szokniety!
  Na tzw.Zachodzie przestano krytykowac koscioly od czasu strachu przed muzulmanami!Polityka i krytycy krk sa,jak zawsze do tylu!
  Sam nie jestem katolikiem:denerwuje mnie jednak od 50 lat polske ulubione zajecie:problem zastepczy.
  Zauwaz p.Falicz np. o gospodarce ,nie dyskutuje sie w Polityce;musisz sie wyrazac scisle i w miare dokladnie,troche znac wspolczesny swiat=tego nie robi sie w Polityce od 1957!

 202. Paniusia Mag ma pretensje do niejakiego Gwinta o to ze kopie leżącego Komora.

  Jakiś czas temu sama kopała tego osobnika, kiedy Passent wyrzucił go ze swojego blogu.
  Nie stanęła w jego obronie kiedy inni radośnie z niego szydzili i fetowali decyzję cenzora z Polityki.

 203. Pani Profesorze,
  Z calym szacunkiem, ale na lewej stronie nie bylo NIC.
  I, tak, mam nadzieje na cud, ze jednak PiS rzadzic nie bedzie.

 204. Najbardziej lewicowa partia w Polsce jest PiS.

 205. Saurom
  Twój kolega myśli jedynie życzeniowo i ma gdzieś fakty, ale ty zupełnie wypisujesz fałszywą propagande…masz tu ściąge z gimnazjum jak katolicy zniszczyli polskę.

  Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski.
  Katarzyna II zareagowała na Konstytucję, wspierając polskich przeciwników reform, magnatów (ultrakatolicki beton) i dostojników kościelnych, którzy 27 kwietnia 1792 roku zebrali się w Petersburgu (!) i ogłosili manifest unieważniający Konstytucję 3go maja oraz wzywający Rosję do zbrojnej interwencji w Polsce. W celu zatajenia faktu, że spisek zawiązano w Petersburgu manifest opatrzono datą 14 maja i ogłoszono w Targowicy na Ukrainie.

  Głównymi działaczami spisku byli: Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski oraz biskupi: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji. Papież Pius VI pobłogosławił targowicę i wyraził życzenie:
  „aby stworzenie konfederacji stało się początkiem niewzruszonej spokojności i szczęścia Rzeczypospolitej” (ups!).
  Gdy w nocy z 18 na 19 maja wojska rosyjskie wkroczyły do Polski, stutysięcznej armii carskiej Polska mogła przeciwstawić tylko 50 tys. żołnierzy. Rzym uznał wkroczenie wojsk rosyjskich do Polski za dobra nowinę, gdyż targowica gwarantowała utrzymanie przywilejów kleru, a nawet powierzała mu cenzurowanie książek. Dlatego nuncjusz Saluzzo otrzymał papieskie polecenie nakłonienie króla, aby jak najrychlej do targowicy przystąpił.
  Pomimo dwukrotnej przewagi liczebnej najeźdźcy, w pierwszej potyczce do jakiej doszło pod Zieleńcami wojska księcia Józefa Poniatowskiego odniosły zwycięstwo. Ale jak to się mówi: „jedna jaskółka wiosny nie czyni”.

  http://sciaga.pl/tekst/81620-82-konstytucja_3_maja_targowica_wieszanie_biskupow_zdrajcow_i_insurekcja

 206. Saurom

  A tu masz na temat Włoch, co ty myślałeś że zmyślam?

  Tezy wyłożone w Syllabusie stanowiły kontynuację i systematyzację społecznej nauki Kościoła, rozwijanej przez poprzedników Piusa IX, zwłaszcza Grzegorza XVI, który w encyklice Mirari vos z 1832 roku nazwał liberalizm „szkaradną doktryną”, a wolność sumienia – „błędem i niedorzecznością, a nawet szaleństwem”. O tym, jak bardzo konsekwentny był Grzegorz XVI w ignorowaniu przemian ówczesnego świata, świadczy jego brak zgody na wprowadzenie innowacji technicznych w Państwie Kościelnym, z koleją żelazną i oświetleniem gazowym włącznie, przez co potencjalnie najzamożniejsze państwo włoskie doprowadził do ruiny ekonomicznej.

  http://www.humanizm.net.pl/flis.htm

css.php