Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

18.08.2015
wtorek

Jarosławie, ratuj!

18 sierpnia 2015, wtorek,

Ostatni sondaż TNS Polska mnie przeraził. Przewaga PiS (41 proc.) nad PO (22 proc.) jest miażdżąca i już nie do odrobienia.

Nad horyzontem zawisło widmo samodzielnych (albo z paroma podkupionymi „kukizowcami”) rządów Kaczyńskiego i spółki. Jak wyglądają zapędy tego towarzystwa, wiemy choćby z ich coraz groźniejszych fantazji konstytucyjnych. Czy czeka nas orbanowska „demokratura”, oparta na reżyserowanych wulgarnych plebiscytach i propagandowych nacjonalistyczno-religijnych spędach, na inwigilacji i pokazowych procesach? To bardzo prawdopodobne.

PO nie jest już chyba w stanie obronić nas przed „zbrojnym ramieniem Kościoła”. Cała nadzieja w tym, że fundamentaliści religijni, nasłani przez Rydzyka, do spółki z oszołomioną ideologicznie endecją, koncentrującą się dziś wokół Andrzeja Dudy, nie zdołają całkowicie zdominować PiS. Za tandetną fasadą propagandową z Dudą w roli nowego Mesjasza uciśnionego Narodu oraz Beatą Szydło w roli dobrej pani gospodyni toczy się fundamentalna dla naszej przyszłości rozgrywka. Toczy się ona w otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego oraz – przede wszystkim – w jego głowie.

Sytuacja starzejącego się lidera, zmuszonego udawać radość z sukcesów swych politycznych dzieci, lecz odepchniętego przez naród i niezdolnego do otwartego rządzenia, jest niewesoła. Powoli Jarosław Kaczyński będzie redukowany do roli uśmiechniętego dziadka na wózku, którego wtacza się na scenę jako rekwizyt na użytek kolejnego jubla. Jeszcze dość daleko do takiej degradacji, ale gdzieś już coś takiego majaczy na horyzoncie.

Jarosław Kaczyński, jeśli nie chce zapisać się w historii jako ktoś, kto wepchnął Polskę do kieszeni biskupów i w zęby ich buldogów, musi dziś wykonać misję dywersyjną na własnych pozycjach. Musi odsunąć największych wariatów i szaleńców i wypełnić pozostawione przez nich miejsca ludźmi w miarę rozsądnymi i obliczalnymi. Czy Kaczyńskiego w ogóle na to stać? Czy jego umysł nie zatruł się już zbytnio pisowską propagandą, w którą sam zaczął wierzyć? Nie mam pojęcia.

Nie mam pojęcia, ale mam za to nadzieję. A więc, Jarosławie, zbaw Polskę i uchroń przed Macierewiczem i Rydzykiem! Jeśli tego nie uczynisz, pozostaniesz czarnym przypisem w historii budowania wolnej Polski. Jeśli to uczynisz, możesz być jeszcze zapamiętany jako względnie normalny przywódca względnie normalnego stronnictwa. Jeszcze nigdy Jarosław Kaczyński nie miał takiej władzy. Ale czy ma władzę nad sobą?

Sondaż TNS Polska pokazuje też, że dżin wypuszczony z butelki w patologicznym otoczeniu KGHM i latający dziś wolno w oparach dragów i absurdu może zawlec swoje miazmaty do parlamentu. Kukizowi spada i będzie spadać, ale czy spadnie poniżej 5 proc. do 25 października? Obstawiam, że jednak się dowiezie i będzie tam jazgotać do wtóru, przy pisowsko-kościelnej triumfalnej fanfaronadzie. Ależ to będzie paskudny Sejm!

No i wreszcie 4 proc. dla koalicji Millera z Palikotem. Nie mogę się nadziwić, że SLD postanowiło położyć się do grobu akurat z Palikotem. A może to nie jest perwersyjne samobójstwo, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, lecz ślepota połączona z utratą instynktu samozachowawczego i pychą? Nie wiem sam, niemniej jednak między bajki można dziś włożyć opowieści o przebiegłym Millerze, który zawsze na cztery łapy spada. Czegoś tak absurdalnego, jak sojusz dwóch partii, których nader nieliczne elektoraty nie dodają się, lecz odejmują, jak żyję nie widziałem.

Tak czy inaczej – nie będzie lekko. Nawet jeśli w Sejmie znajdzie się jakaś opozycja w stosunku do PO-PiS, będzie raczej bezsilna. Winni tego stanu rzeczy są znani. To wiecznie zadowolona z siebie, spasiona i oportunistyczna Platforma. Ale Tusk ma już na to wy…walone.kaczor

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 118

Dodaj komentarz »
 1. Warto wiedziec co was czeka gdy PiS bedzie mial pelnie wladzy.
  Polecam artykul M.Borowskiego.

  http://wyborcza.pl/1,75968,18584582,pis-chce-demokratury.html

  Nie moze wiec dziwic gorace poparcie PiSu przez kler. Tylko w jakiejs formie zamordyzmu moga upatrywac Pedofile ratunku dla wymykajacej sie z rak wladzy. Bo nawet w tej namiastce demokracji jaka jest teraz kler musialby utracic swe wplywy, w ciagu najblizszych 20 lat.
  Popierali Mussoliniego, Hitlera, Franco, Videle, czy Pinocheta, to i popieraja Kaczynskiego. A jak im pozwolic to za jakis czas gotowi beda wyprzec sie tego w zywe oczy.

 2. Panie Hartman jakoś sobie nie przypominam, żeby za poprzednich rządów PIS były masowe aresztowania, żeby policja wdzierała się do biur poselskich, żeby dokonywano linczu na dziennikarzach. Nie pobito żadnego posła. Kiedy to miało miejsce za rządów PO. Więc panie Hartman niech pan tu nie straszy.

  Domyślam się panie Hartman, że pan nie ma nic przeciwko Giertychowi albo Kamińskiemu. Gdyby Kaczyński przeszedł do PO to tkaże Hartman piałby peany.

 3. Pan Profesor Zwyczajny, Etyk, Filozof na jednym z najstarszych uniwersytetow swiata operuje jezykiem cwoka typu krzys52, janusz z, jedwabny, ozjasz-ozzy, etc.
  Dopoki Polska sie nie uwolni (w sposob naturalny oczywiscie) od takich jak pan, panskiego pokolenia, tak dlugo bedziemy mieli Profesorow Zwyczajnych, Etykow, Filozofow – cwokow, takich jak pan. Slowa Profesorskie takie zwyczajne:
  „Powoli Jarosław Kaczyński będzie redukowany do roli uśmiechniętego dziadka na wózku … ”
  Nie zycz tego co tobie nie milo Profesorze Zwyczajny, kto wie, kto wie …
  Kto na jakim wozku skonczy…
  Jestem juz teraz gotow oplacic panska permanentna emigarcje, nawet I-klasa.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Hartman, odstawcie to czym się szprycujecie, bo się wam mózg coraz bardziej lasuje.
  Podpieprzyłeś szyld kumplom. Od lat niszczysz lewicę. Czego się nie dotkniesz, to spieprzysz.
  Jesteś potrzebny w polskiej polityce, jak wrzód na d..
  Chcecie, Hartman, zobaczyć winnego, to sobie popatrzcie w lustro. Ale ostrzegam, to będzie brzydki widok. Bardzo brzydki.

 6. Tak przecież miało być. Tak stało napisane. Nie ma więc czemu się dziwić. Resztę zobaczycie. Szczęśliwi ci, co mieli szczęście przeżyć życie w Polsce Ludowej.

 7. Polska… jak nie w WIRze wiatrów historii przedętych ambicji, to w ruinie jednoczonych lewic.
  Smaczne kąski z Pańskiego stołu (co gawiedzi zostało?):

  „…jeśli nie chce zapisać się w historii jako ktoś, kto wepchnął Polskę do kieszeni…”
  Ależ tu wszyscy wpychają sobie Polskę do kieszeni, Panie Profesorze. Nie najgorzej było to widać po egzotycznych paradach kandydatów do …europensji.
  „PO nie jest już chyba w stanie obronić nas przed „zbrojnym ramieniem Kościoła”.
  Od tej obrony, racz nas uchronić Panie (Profesorze, nie Kaczorze). Jak to mówią, „PO czynach ich POznacie” – a chyba uścisk zbrojnego ramienia KK, po 8 latach rządów PO, jest bezdyskusyjnie ubogacony, w swej mocy – jak nigdy.
  „Winni tego stanu rzeczy są znani. To wiecznie zadowolona z siebie, spasiona i oportunistyczna Platforma”
  Zdumiewająca w tej opinii dezynwoltura elity, spasanej demokracją. Winna PO, czy pasący ją przez lata społecznie obywatelscy wyborcy (de iure) parafianie (de mentis) ?
  A w ogóle, dopóki elita intelektualna będzie mylić winę z odpowiedzialnością, to o rozkwit państwa wyznaniowego możemy być spokojni.
  Na koniec najlepsze:
  „Nie mogę się nadziwić, że SLD postanowiło położyć się do grobu akurat z Palikotem.”
  To pewnie to właśnie pomroczne zdziwienie pchnęło do zwinięcia (ech, ta kieszeń bliższa ciału) tabliczki z nazwą nieboszczyka, zanim trumnę złożono do grobu?

  No faktycznie, taki groch z kapustą, jak w bieżącym profesorskim wpisie, to tylko Jarosław może zbawić od strawienia.
  Tym bardziej, że i tu wizja Jarosława jako Dziadka na wózku, sterowanego złymi bojarami, bardziej do dworskich manipulacji propagandzistów wujka Koby pasuje, niż do trzeźwych konkluzji analityka (polityka?).
  W każdym razie, porady Profesora dla Jarosława i „death wish” dla Polski, w formie wizji ratowania jej przez tegoż, to już wyraz bezbrzeżnej bezradności, chyba.
  Porad, jak zostać politykiem Panie Profesorze warto by samemu szukać pierwej, niż dawać, jak wskazuje sytuacja galopujących na widmowej kobyle zdechłej szkapy lewicy.
  Uff… odpust i kabaret, lichość w czasach zarazy.
  Poproszę coś na miarę umysłu, a nie emo-ego.

 8. @krzys52
  ’18 sierpnia o godz. 20:34
  Warto wiedziec co was czeka gdy PiS bedzie mial pelnie wladzy.
  Polecam artykul M.Borowskiego.
  http://wyborcza.pl/1,75968,18584582,pis-chce-demokratury.html

  M. Borowski pochodzacy z KPPowskiej rodziny nagorszego sortu (przed wojna za dzialanosc w KPP byl kryminal, i slusznie) ma tu konflikt interesu, wiec nie jest bezstronny. Mianowicie istnieje mozliwosc, ze po wyborach komunistyczne elity z czasow PRL (zwlaszcza bezpieka i propaganda) i z KPP zostana opisane w podrecznikach historycznych zgodnie z prawda, czyli jako zwykla agentura ZSRR. Poniewaz jego rodzina nalezala wg internetu i kilku ksiazek do tej czerwonej ‚arystokracji’ sila rzecza mu sie mu sie to nie podoba.

  O ile nie mam problemu ze STaliniatkami, jako takimi, bo winy rodziny sie nie dziedziczy, o tyle osoba publiczna aktywnie zwalczajaca prawde historyczna powinna liczyc sie z tym, ze inni beda dociekac, skad sie bierze ich niechec do prawdziwego opisu przeszlosci, wliczajac zwalczanie jednej z opcji politycznych. A jesli wynika z tego, ze rodzina byla lobuzami z KPP, PPR, Informacji WOjskowej, SB, UB, MO, itd.., to nie widze problemu z mowieniem o tym glosno. Ryzyko bycia osoba publiczna.

 9. >>Czy czeka nas orbanowska „demokratura”, oparta na reżyserowanych wulgarnych plebiscytach i propagandowych nacjonalistyczno-religijnych spędach, na inwigilacji i pokazowych procesach? To bardzo prawdopodobne.>>
  ****
  Z takim nastawieniem to i na kolejnego Hitlera wypadaloby czekac jako cos czemu nie mozna zapobiec.

 10. Próżne nadzieje. Kaczyński w głębi serca pałą chęcią zemsty za Smoleńsk. Nawet jeśli jest to tylko próba projekcji jego własnej odpowiedzialności na innych, ból jest prawdziwy. Kaczyński nie popuści, pójdzie po całą władzę.

 11. ‚Ostatni sondaż TNS Polska mnie przeraził. Przewaga PiS (41 proc.) nad PO (22 proc.) jest miażdżąca i już nie do odrobienia.’

  Bo, niestety, wyborcy lewicowi niezwiazani z PZPR (SLD), nie-majacy konfrontacyjnej linii z Kosciolem Kat. (jak Palikot, czy Gospodarz), czyli tacy zwyczajni prospoleczni, propanstwowi, lekko konserwatywni Polacy, nie maja na kogo glosowac. Wiec wielu zaglosuje na PiS jako jedyna wieksza propanstwowa partie oraz ‚mniejsze zlo’, albo nie pojdzie wcale do glosowania.

  Tak to sie szanowny Gospodarzu porobilo, ze patryjotyczna lewica woli glosowac na PiS, niz na platforme postkomustycznych neoliberalow i swiatopogladowych antyklerykalnych liberalow. I tu tkwi sukces PiS – wlasnie elektorat lewicowy, ktory nie chce glosowac na takich, jak Pan, Miller, Napieralski, czy Palikot, zapewnie im zwyciestwo. Podobnie dzieki nim wygral Pr. Duda. Tak trudno to zrozumiec?

 12. Panie profesorze Hartmanie, dzieki za ciekawy artykul.
  Tak, ma Pan racje, fanforada moze byc nie tylko dla Polski,
  „grobowa decha” !
  Pozdrawiam Pana i cztajacych moj tekst z berlinskiej metropolii.
  TAK; TO PRAWDA ELITY RZADZACE niemcami i w ROSJI; NIE HOnoruja historycznego, „CZARNEGO2 w swych skutkach, takze i teraz,
  Paktu Ribentrop-MOLOTOW !
  PANIE Hartmanie, niech PAN W TEJ KWESTII NAPISZE SWE ZDANIE.
  Rakoczy z terazniejszych Slubic\O, kiedys, integralnej czesci Frankfurtu/O:
  Rakoczy

 13. Panie Profesorze, to co Pan teraz nasmarowal to wprawdzie kapitulanctwo w czystej postaci, ale nie ma zlego…. Bo zamiast gimnastykowac sie z ta Panska Zjednoczona Lewica lepiej jest nie isc w koszty, i nie marnowac energii. Po dojsciu do takich wnioskow jak powyzej nie wypada przeciez nic innego jak kazac odtrabic odwrot, bo i tak wszystko stracone.
  Moze jak lewica dostanie od kaczyzmu w dupe to bedzie mogla sie zebrac w sobie i zjednoczyc. A prawde powiedziawszy na to wlasnie od lat licze.

 14. Panie Hartman czy przeprosił pan pana prezydenta Dudę za donos jaki pan złożył na niego pomimo, że skorzystał pan dokładnie z takich samych uprawnień. Czy też jak pana kolega z PO Andrzej Biernat, który po pijaku szturmował pokój posłanki samoobrony Lewandowskiej w celu przespania się z nią uznał pan, że pan nie musi przepraszać prezydenta Andrzeja Dudy pomimo, że głosił pan kłamstwo oszczerstwo.

  A jak tam w Poznaniu jakoś dziwne, że ten prezio urządził sobie aferkę z kościołem katolickim, gdy okaząło się, że dwóch członków jego gabinetu musiało się podać do dymisji z powodu szwindli.

  Dziwne panie Hartman nieprawdaż. Cuda się w Polsce dzieją Duda został wybrany na prezydenta od razu Kopacz wyrzuciła bohatyrów afery taśmowej. Nagle zaczęła jeździć pociągami rzekomo, żeby się zbliżyć z ludźmi przekonać się jakie mają problemy a w rzeczywistości nieudolnie naśladując Andrzeja Dudę rzeczywistego ludowego prezydenta.

  Boli pana panie Hartman, że Duda zwyciężył miernotę Bronia Komorusia. Boli pana panie Hartman, że nie uzyskał pan posadki pucybuta u Bronia nieprawdaż.

 15. To może żarcik?
  kto to jest optymista?
  ktoś kto na cmentarzu zamiast krzyży widzi same plusy

 16. Kan
  18 sierpnia o godz. 21:19

  Co do samego Borowskiego to mnie akurat nie musisz uswiadamiac. Tyle, ze w tym ukladzie nie ma to najmniejszego znaczenia, gdyz liczy sie wylacznie to co napisal – a napisal jak najbardziej poprawnie. Kaczyzm oferuje demokrature, ktorej najgorsze wzorce znam z Ameryki Poludniowej. Tam w latach 1960ch-1990ch tez byly albo ordynarne dyktatury, albo dyktatury lukrowane niektorymi cechami demokracji – zwane demokraturami. To co napisal Borowski jest jak najbardziej poprawna ocena projektu PiSowskiej konstytucji, ktorej nie pisal Borowski lecz PiS. Nie pieprz mi wiec moze o samym Borowskim, bo to nie on wam zagraza lecz Duda z Kaczynskim.

 17. Przecież PiS to jest lewica, tyle że wierząca.

 18. @krzys52
  Pelna zgoda co do Borowskiego. Jego artykul w GW powinien otrzezwic niejednego wyborce. Wypominanie mu rodzinnych koneksji jest zwyczajnie podle. Swego czasu Solzenicyn oburzal sie na niszczenie „wroga klasowego” w ZSSR, wyrazajace sie m.in. w przesladowaniu ludzi o nieodpowiednim pochodzeniu. Solzenicyn nazywal to odmiana rasizmu. Teraz nasi gorliwcy wyszukuja drzewa genealogiczne i wyznaja ten sam rasizm a rebours.

 19. @krzys52
  18 sierpnia o godz. 23:03

  ‚Nie pieprz mi wiec moze o samym Borowskim’

  Uwielbiam taka kulturalna argumentacje, prosze Pana;o)

  Problemem nie jest Duda, czy Kaczynski. Problemem jest to, ze polski dlug publiczny rosnie rocznie srednio okolo 45milardow zl, budzet placi rocznie okolo 30milardow zl odsetek za dlug publiczny, przynajmniej 15milardow zl jest rocznie nielegalnie z polski drenowane, udzial pensji w PKB spada rocznie o okolo 0,7% i wynosi 48%, a nie 60%, jak jeszcze kilkanascie lat temu, problemem jest, ze na budownictwo komunalne wydaje sie 0,3%PKB, a nie pod 2%, jak w Niemczech, na sluzbe zdrowia 4,7% PKB, a nie 10% jak w Danii, ze roczny bilans platniczy Polski wynosi srednio -4% PKB, a indeks Giniego 0,33, a nie 0,26-0,27. A jesli srednio wzrost PKB wynosi 3,6%, a srednia infacja 2,8%, to ile realnie wynosi wrost, zwlaszcza biorac pod uwage, ze wplywa do Polski z UE coroacznie srednio 3,3%PKB funduszy? Problemem jest tez to, ze duze zagraniczne korporacje, jaki banki, czy markety, oszukuja z podatkiem dochodowym.

  Wiec jesli chodzi o Panskie ‚pieprzenie’, to wlasnie pieprzy nie na temat Millerowa, Palikotowa, czy Hartmanowa ‚lewica’, mowiac o tematach zastepczych i straszac Kaczorami. To nie jest problem. Realnym problemem sa opisane wyzej dramatyczne statystyki pokazujace, ze kasa z Polski wycieka garsciami, zwlaszcza kosztem niebogatej wiekszosci. -Ludzie sie boja ubostwa, nie Kaczorow.

  Pana Borowskiego to nie interesuje, Pana Hartmana tez. I dlatego szanowni, polscy wyborcy nie chca na nich glosowac. Podobnie rowniez traci PO, bo te statystyki o 8 latach to glownie ich zasluga.

 20. Prof.Hartman, zamiast przemawiac blagalnie do Kaczynskiego, powinien zwrocic sie do ogolu wyborcow i tlumaczyc niezmordowanie czym nam grozi planowana przez PiS zmiana konstytucji.

 21. @kan
  Jakim cudem rzady PiS maja wszystkie przytaczane przez Ciebie bolaczki naprawic? Sa sprawy niezalezne od wladzy wykonawczej, biorac pierwsze z brzegu starzenie sie spoleczenstwa. Tak Cie przeraza narastajacy dlug publiczny a przeciez PiS obiecuje cofniecie ustawy o wieku emerytalnym w sytuacji kiedy juz czesc emerytur musi finansowac budzet panstwa. Jak PiS zmieni konstytucje, to nie bedzie musial odpowiadac przed spoleczenstwem za skutki swoich rzadow. Wtedy rzady bedzie mozna tylko chwalic.

 22. @kruk
  18 sierpnia o godz. 23:32
  @krzys52
  ‚Solzenicyn nazywal to odmiana rasizmu.’

  SOlzenicyn byl rosyjskim nacjonalista i to w stopniu, jaki jest w Polsce szerzej nieznany. POza tym milosnik Prezydenta Putina. Ryzykowny autorytet.

  ‚Teraz nasi gorliwcy wyszukuja drzewa genealogiczne i wyznaja ten sam rasizm a rebours.’

  Nie wstydzmy sie naszych przodkow. Mowienie o nich, to nie rasizm, tylko fakty, ktore nie zawsze sa powodem do dumy, jak antypolskie wspieranie KPP, PPR, praca w komunistycznej propagandzie, bycie sledczym w UB w dziale politycznym, czy mordowanie Akowcow w KBW. ‚Rasizmem’ byloby robienie paragrafow, ktore ograniczaja prawa obywatelskie zaleznie od przodkow, np. kryminalistow z KPP. A to jest sprzeczne z konstytucja i slusznie.

  Jak pisalem, porzadni ludzie nie wstydza sie swoich korzeni.Prof. Hartmana nikt nie rusza za to, ze mial w swojej rodzinie bardzo szanowanego Rabina, to nawet powod do dumy. A wujek Jakub Berman…ten komunistyczny bandyta i wspolpracownik radzieckiej bezpieki, nie ma sie czym chwalic, prawda? ALe, zeby rasizm… fakt. Zwlaszcza co do osob publicznych opinia publiczna moze chciec wiedziec, who is who. Bycie osoba publiczna to nie prawo, tylko wybor spoleczenstwa, ktore ma prawo do informacji.

 23. Tak to straszne co nadchodzi, za dwa lata fundamentaliści islamscy to będą pikusie przy szaleństwie katolickim, który teraz pewny wygrania, już syczy z nienawiści do wszystkich wokoło i tak wyzywa że to przypomina napuszczanie Hutu na Tutsi, kler jak wygra zacznie mordować i ludzie naprawdę są przerażeni, że mieli pecha urodzić się w polsce. Dojdzie do rozlewu krwi jak nic, ta sekta jeśli w czymś jest dobra, to w mordowaniu. I na to się zapowiada. Mnie dziwi taka sprawa, że kościoły pustoszeją, co badanie to polacy są przeciwko temu co dewiańci z ambon ze średniowiecza wyją, więc kto na ten pis głosuje?. Wiadomo że to ciemnota ze wsi bo plebs niedojrzały bez tatusia tyrana i by im patologie nazywać wartością by nie wydzierżył w swojej głupocie. Czy wszyscy normalni już wyjechali że tylko prymitywizm został, szaleńcy ? To dlaczego wychodzi że co kler zawyje z nienawiści to lud inaczej.? Czy ci ludzie nie widzą sprzedawczyków w pisie co jeżdzą do watykanu jak jeździli do moskwy, jakby niedostrzegali że to partia kościelna.? Nie spotykam w mieście ludzi którzy by na pis głosowali, są zaskoczeni jak ja, skąd to poparcie dla pis, jakieś skłonności samobójcze, pomijając zdziczałą wiochę, dostali czy co?

 24. @kruk
  18 sierpnia o godz. 23:54
  @kan
  ‚Jakim cudem rzady PiS maja wszystkie przytaczane przez Ciebie bolaczki naprawic? ‚

  Sprawa przez jest tak zabagniona przez neoliberalnych geniuszy ostatnich 25 lat, ze to trzeba z cwierc wieku, aby to wyprostowac przy duzej woli politycznej. Tego sie nie da naprawic w kadencje. Natomiast w kadencje mozna proces pchnac do przodu i we wlasciwym kierunku. Bez partii politycznych promujacych takie postulaty, nie da sie takich nawet zaczac. Czy ‚lewica’ o tym mowi? Nie, ‚jednoczy sie’. Czy PO, PSL o tym mowi? Nie, oni to psuja od 8 lat. Jeden PiS cos na ten temat przebakuje. Czy ‚lewicowy’ Prof. Hartmann o tym mowi? Nie, straszy PiSem.

  Odpowiednio skrojone statystyki sa nieublagane. To sa klotnie nie na temat. Gdyby Prof. Hartmann i spolka mowili na temat, zamiast bujac w antyklerykalnych i anty-PiSowiskich oblokach, PiS by nie wyszeld poza 25%. WIec obecne 40% PiSu jest dokladnie skutkiem zlej polityki tzw. lewicy. Pisze to z irytacja, bo mam prospoleczne, swieckie poglady.

 25. @Kan godz. 0:15
  No to masz juz wytlumaczenie na przyszle porazki rzadu PiS – wszystko tak zabagnione, ze trzeba cwierc wieku, zeby sie z tym uporac. Temu celowi sluzy propaganda tej partii o Polsce w ruinach.
  Co do Solzenicyna, to czy jego krytyka ZSSR jest mniej sluszna przez to, ze byl nacjonalista? Znowu siegasz do cech personalnych, zeby zdyskredytowac meritum wypowiedzi. Argumenty ad personam sa przewrotne.

 26. @kruk
  19 sierpnia o godz. 0:39
  @Kan godz. 0:15
  ‚No to masz juz wytlumaczenie na przyszle porazki rzadu PiS – wszystko tak zabagnione, ze trzeba cwierc wieku, zeby sie z tym uporac.’

  Nie da sie poprzestawiac rzeczy w PKB 10% w jedna, czy druga strone w rok. To jest fizycznie niemozliwe niezaleznie do sympatii politycznych. To jest abc odpowiedzialnego policy makingu.

  ‚Co do Solzenicyna, to czy jego krytyka ZSSR jest mniej sluszna przez to, ze byl nacjonalista? Znowu siegasz do cech personalnych, zeby zdyskredytowac meritum wypowiedzi. Argumenty ad personam sa przewrotne.’

  Chec wiedzy o korzeniach osob publicznych to nie rasizm, nawet jesli powiedzial to Solzenicyn. Obywatel ma prawo wiedziec, na kogo glosuje. Np. ja z zasady nie chce glosowac na osoby majace bliskich krewnych w KPP, czy PPR, chyba, ze sie od nich jasna odetna, zwlaszcza jesli ich dzialanosc byla zbrodnicza, jak Jakuba Bermana. Jak pisalem, prawem jest informacja dla wyborcy, a nie ma prawa do pelnienia funkcji publicznej – to mozliwosc.

 27. @Kan
  Masz prawo do informacji o osobach publicznych i mozesz nie glosowac na kogo chcesz. Natomiast argumenty ad personam w dyskusji nad jakas sprawa sa intelektualnie nieuczciwe, poniewaz daza do dyskredytacji czyjejs wypowiedzi nie na podstawie jej meritum tylko w oparciu o cechy autora. Dlatego przytaczanie koligacji rodzinnych Marka Borowskiego w dyskusji na temat zmian w konstytucji jest chwytem ponizej pasa. Jezeli masz zastrzezenia do artykulu Borowskiego, to je wyglos na tym blogu i gdziekolwiek zechcesz. Mozesz tez informowac kogo zechcesz o jego pochodzeniu, ale nie uzywac tej informacji jako argumentu.

 28. ” Znowu widzimy te rozczapierzone palce. Na te litere nie zaczyna sie zadne polskie slowo „, ze przypomne klasyka. Odwaga staniala. Mozna juz sobie palce rozczapierzac bezkarnie. Apel do Jaroslawa. Kpina, czy strach ? Polska bedzie taka jak chce 25 % + 1 jej obywateli, uprawnionych do glosowania. Reszta niech sie nie dziwi, ze sprawy nie ida po ich mysli, jezeli nie bierze udzialu w glosowaniu, nie mowiac juz o udziale w zyciu politycznym kraju. JB.

 29. Obywatelskie „who is who”:
  „…jeśli XX miał w rodzinie YY, to XX jest…”
  „…jeśli ktoś ma pieniądze, to skądś je ma…”

  Mentalność ubeka, albo dialektyka toksycznego manipulanta.
  I pomyśleć (!), że czasy się zmieniają, a ludzie nie! 🙂
  Ku rozwadze.

 30. Hartmana wszyscy opluwaja bo rzetelnie i jasno wyklada oczywiste oczywistosci. A nic tak cymbalow nie wkurza jak prawda o samych sobie. Roztropnemu czlowiekowi uslyszec prawde, jaka by nie byla, to jak napic sie ze zrodelka madrosci. A durnia to wkurza.

  w takiej czarnej jamie, jaka czeka Polske, to jeszcze ten biedny kraj nie byl. Najgorsze, ze na nic wiecej Polska nie zasluguje, bo narod sam sobie we wlasna dupe i na wlasne zyczenie wlazi. Taki kram jaki pan.

 31. Hartman jak zwykle histeryzuje. Proszę się nie martwić. Wyborów nie wygrywa się sondażami. PO, SLD z Palikotem i PSL mogą jeszcze wybory wygrać i jest to wielce prawdopodobne. Nie wiadomo tylko, po co Hartman trolluje lewicę i tworzy jakieś kanapowe komitety, które będą miały problem z zebraniem podpisów. Chyba tylko z zawiedzionej miłości do Palikota, miłość i nienawiść jak wiadomo leżą blisko siebie. Z czasem złamane serce Hartmana względem Palikota też się zabliźni.

 32. Świat się przewraca! Hartman antyhomofob agituje na rzecz rządu z homofobem…

  Mądrale, mieliście wsio: swego prezydenta, swój rząd, swe najważniejsze polskie media leżące plackiem przed władzą PO-PSL. Czemu przegrywacie? Czyżby za mało wazeliny i kadzidła?

  Co teraz macie? Macie Misia ministra w rządzie PO, Misia homofoba i pinochetowca z ZChN-u i PiS-u. Tylko on wam został. A mieliście złoty róg…

 33. Lewicowiec Hartman zapomniał, czemu w 2005 PiS wygrało? To Hartmanowi przypomnijmy.

  Rządziła wtedy lewica, kumple Hartmana. Pełnia władzy: lewicowy prezydent Kwaśniewski, lewicowy rząd Millera, lewicowa większość. Czemu więc, mądrale, wtedy straciliście wszystko? Wyborcy wam zaufali, dali pełną władzę. Czemu więc przegraliście.

  Przypomnijmy więc Hartmanowi, czemu przegrał: afera Rywina, afera Sobotki, baronowie SLD itd. Na własne życzenie oddaliście władzę pisiakom. To wasza wina. A teraz biadolicie. Wstydu nie macie.

  Będę głosować choćby na konia Incitatusa, byle tylko w rządzie Polski, mojej ukochanej Ojczyzny, nie było homofoba Misia pinochetowca z ZChN-u. Tak!

 34. kruk
  19 sierpnia o godz. 2:13

  O to wlasnie chodzi, bo ta „argumentacja” Kana to po prostu skrajna podlosc i skurwysynstwo – typowe dla PiSiakow.

  Nikt nie odpowiada za swoich przodkow, czy krewnych, i nie mozna nikogo naklaniac by wstydzil sie za nich. A juz zwlaszcza gdy tym zmuszanym jest porzadny i prawy czlowiek (nie mowie tu o Borowskim) ktory tym tylko „zawinil”, ze glosi poglady ktorym takie PiSiactwo jest niechetne. A jesli to robi to zdaniem PiSiactwa nalezy mu zamknac usta droga szantazu, na przyklad. „Jak bedziesz nadal glosil swe poglady, to my wyciagniemy ci wszelkie rodzinne brudy, a jesli takich nie ma to je zmyslimy”. Metoda to nienowa bo stara jak kosciol katolicki, z ktorego ludzie pobozni jak Kan czerpia wzorce.

 35. @takei-butei
  Co znaczy „lewicowy”? Do SLD nie nalezal. Kazdy wolny glos wolnosc ubezpieczajacy jest automatycznie „lewicowy”? Jesli tak to dobrze. Hanbe przynosi Polsce podlegla kosciolowi sprzedajna prawica i konserwatysci.

 36. Profesorze Hartman, Kaczyński nie jest w stanie powstrzymać swoich politycznych dzieci:”Kto raz wsiadł na tygrysa, ten nie może z niego zsiąść”. Nawet gdyby chciał, już się nie da. Nie ma obecnie w Polsce żadnej siły, która dżinna zapędziła z powrotem do butelki.
  Czy prezesa stać na „powtórkę z rozrywki” i ewentualne – to przykład symboliczny – stanięcie na czele pochodu, który spali kukłę Dudy jako agenta żydomasonerii i gendera (nowego „Bolka”)? Nie, nie stać go.
  Może najwyżej, po zmianie konstytucji na podobną do węgierskiej, za kilka lat zostać wybrany przez zgromadzenie narodowe prezydentem na otarcie łez (z kompetencjami podobnymi do prezydenta Węgier), Duda mu ustąpi, zostanie premierem na przykład:))).
  Prezes nie jest już reżyserem przedstawienia, dawno stał się zakładnikiem aktorów, których wpuścił na scenę, scenariusz „pisze się sam”, wynika z atmosfery, do jakiej prezes dopuścił.

 37. @Kan
  Mam gdzieś, czy kogoś rodzice/dziadkowie byli w KPP czy Falandze, bardziej interesuje mnie stan ich zdrowia psychicznego…
  Jak tam z przodkami było, koleżko sympatyczny, jesteś pierwszy w rodzinie czy to tradycja? 🙂

 38. narod kazdy ma rzad na jaki zasluguje…PiS PO czy kto tamroznia sie tylko argumentami dla gawiedzi, aby na wybranego glosowali.
  Czy wygra PiS czy PO znaczenia nie ma, bo narod nie mysli bo za glupi jest.
  Te wszystkie pokrzykiwania (pana czytelnikow tez) o dlugu publicznym albo o bankach albo inwestujacych w Polsce firmach…Nikt nie pomysli, na co te pozyczane pieniadze ida, (socjal np.) inwestorzy tworza miejsca pracy bo nikt inny ich nie stworzy (a bezrobocie duze) a ze zyski za granice wywoza? Gdyby sie im oplacalo w Polsce te zyski inwestowac to by inwestowali…
  Srednio inteligentny normalny inwestor z przerazeniem patrzy na „polityke historyczna” i histeryczne nawolywania do zemsty za katyn, smolensk czy co tam… I niby co to ma do ekonomii?

  Albo potrzasanie szabelka, kiedy Europa dosc taktownie nie dopuszcza Polakow do negocjacji pomiedzy Rosja i Ukraina.

  Bezpieczenstwa sie naszym rzadzacym zachciewa podskakujac Rosji w zamian juz chyba za nic, bo US zmienil polityke i martwi sie o Chiny bardziej, a Rosje zostawil wariatom z nad Wisly. Nawet NATO solidarnie wypina sie na polskie zachciewajki.

  Juz ta nasza polityka wielkomocarstwowa spowodowala, ze mamy najdrozsza rope, za to unia wydala iles miliardow euro na rure aby ominac …czlonka Unii, na wszelki wypadek bo … nigdy nic nie wiadomo z Polakami.
  To znaczy wiadomo, bedziemy kupowali gdzie indziej, za jeszcze wiecej albo zaplcimy np Niemcom extra prowizje aby ta sama ruska ropa ale z Niemiec byla. Ciekawe, ze zaden polskki patriota nie zaproponuje nalozenia embarga na ruska rope…

  Putin jest bandyta, bo kaze niszczyc przemycana nielegalnie zywnosc i gnebi tym polskich rolnikow, ktorzy jakos putinowskich dekretow nie czytaja. Pewnie i polskie przepisy tak samo olewaja…

  Cale szczescie, ze Polska NIE jest w ruinie, bo narod zorientowal sie ze lgac mozna ale do pewnych granic.

  Czy teraz zmienimy ocene Konrada Mazowieckiego za sprowadzanie Krzyzakow?

  Ciekawe kiedy rolnicy zorientuja sie, ze Unia jest cacy, bo jak doplaty sie skoncza, Putin embarga nie zniesie to zywic beda ale i bronic sie przed nadprodukcja,ktorej nie bedzie komu sprzedac.

  Polacy juz tak maja, w genach chyba, ze jak trzeba wybrac mniejsze albo wieksze zlo, to wybiora oba.
  A swieta krowa polityk,moze praktycznie wszystko bo mu nikt nie podskoczy, bo nikt nie wie kogo polityk zna i moze go jeszcze raz wybiora?

  A czy tak naprawde nie wszystko jedno kto rzadzic bedzie? I tak po 4 latach bedzie zmiana…

 39. kan,
  między 2005 a 2012 r dług publiczny zmienił się następująco:
  Irlandia 27 -> 118%
  Portugala 61 -> 102%
  Hiszpania 61 -> 107%
  Grecja 100 -> 166%
  Polska 47-> 55%

  Siła nabywcza pensji Polaka zrównała się lub nawet już przekroczyła siłę pensji Greka. Spójrz Pan w statystyki, gdzie Polska ekonomia była w 1989 r. Gdzie jest teraz? Gzie Pan więc widzisz kryzys? Za co chcesz karać PO?

 40. Pan Hartman często ma rację, ale w tym wypadku nie do końca. To nie Tusk i Platforma jest winna, tylko politycy którzy w obliczu zagrożenia państwa, zamiast się jednoczyć, dzielą i rozdrabniają elektorat PO, sieją defetyzm, szukają kwadratowych jaj. Opowieści o ciepłej wodzie w kranie, propaganda klęski, „Polski w ruinie” i medialne szczucie, doprowadziły do tego, że społeczeństwo znienawidziło osiem lat spokojnych rządów w kraju. Platforma to obecnie wróg publiczny, przyczyna wszystkich nieszczęść. Tak więc na własne życzenie, pchacie PiS do władzy. Żarty się skończyły, za brak odpowiedzialności, butę i głupotę, trzeba będzie słono zapłacić, więc płaczcie i płaćcie!!!

 41. Kan, 18 sierpnia, 21:36

  Ja tylko tak delikatnie przypominam, ze Duda wygral zaledwie iloscia okolo 150 tys. glosów a o jego wygranej zadecydowal elektorat wiejski.

 42. moskwasadowa, 19 sierpnia, 10:17

  Hmmm, Kaczynski jako wylenialy i bezzebny tygrys, bezwolny zakladnik wlasnego politycznego scenario? No nie wiem. Moim zdaniem raczej planuje (knuje?) co z tym naglym i niespodziewanym bogactwem zrobic.

 43. Towarzyszu Hartman, macie rację, trzęsąc tchórzliwie zadkiem i wieszcząc ciężkie czasy. Okrutni Polacy, odwieczni prześladowcy Narodu Wybranego, za chwilę znowu wygnają was do Babilonu, czy innego Egiptu, sprowadzą Kozaków, żeby zrobili nowy pogrom kielecki, urządzą prawdziwe Jedwabne wedle przepisu Grossa (chociaż upchanie tuzina Hartmanów na metrze kwadratowym może potrwać) a na koniec uruchomią polskie obozy zagłady – o ile uda się sprowadzić ekspertów z Niemiec, by skutecznie obsłużyć komory gazowe i piece, przy minimum emisji CO2.
  Jedyna pociecha, że na kolejnym Holocauście wasi pobratymcy zarobią jeszcze grubsze pieniądze. Głowa do góry!

 44. Komorusio przegrał. Nowa rzeczywistość jednak mocno skrzeczy skoro w Polsce wygrywa ktoś taki jak Dudodupski. Czarny scenariusz został już dawno napisany przez pewnych braci. Ostatni z Kaczyńskich będzie usiłował nami rządzić przy biernym zachowaniu tego nowowybranego. Przydałaby się jakaś insurekcja ?

 45. Panie Profesorze, Pan ma jeszcze watpliwosci? Oczywiscie, ze bedzie tak jak na Wegrzech lub, biorac pod uwage nasza koscielna specyfike, jeszcze gorzej. Orban czekal cierpliwie na przejecie wladzy 8 lat, choc mógl ja juz przejac wczesniej. Nie zrobil tego czekajac na na najkorzystniejsza dla niego polityczna konfiguracje. Jego glówny master mind i doradca, nieprzypadkowo jest powiazany z Cato Institute w Washington, D.C.. Pisze nieprzypadkowo, bo dziwnym (jak dla kogo) zbiegiem okolicznosci, wlasnie tam wyladowali tez Macierewicz z Fotyga przed kilku laty. Nie wierze w przypadki, w teorie spiskowe jeszcze mniej ale tu zbyt wiele rzeczy sie zazebia a podobienstwa sa wrecz frapujace.

  W ciagu kilku ostatnich lat, w kontekscie kolejnych wyborów, zwyklo sie mówic, ze PiS przegral „na wlasne zyczenie”. Jesli zalozymy, ze tak rzeczywiscie bylo i wszelkie wpadki Kaczynskiego to tylko kolejne odslony politycznego scenariusza to rzeczywiscie nie bedzie lekko.

  Klaniam sie

 46. Ależ panie profesorze, jak pan taki przerażony- to niech pan stanie „do walki”, niech przekona swoją osobą, aby to w panu widzieć „ratownika” i wprowadzającego „normalność”.
  Pan Palikot za to może sobie do lustra mówić Wyspiańskim: „Miałeś..(…), złoty róg, ostał ci się jeno….”.
  Pomijam, że śmiać się chce, gdy pan Michnik, pan Lis, dziennikarze z GW nie widzą swojego wkładu do zmian, które nadchodzą. W sumie myślę, że PIS powinno im słać co tydzień, po wpisie każdym bukiet kwiatów 😀

 47. krzys52
  19 sierpnia o godz. 9:49
  „Nikt nie odpowiada za swoich przodkow”
  Oczywiscie, ciele nic nie moze za to, ze jego matka byla krowa.
  Swiat jest juz jednak tak urzadzony, ze z cielecia nigdy nie
  wyrosnie rumak, tylko co najwyzej wol.

 48. ajh
  19 sierpnia o godz. 9:54

  Ruch Palikota był lewicowy, czy nie był? W Ruchu Palikota Hartman był szefem rady politycznej krajowej, czy nie był? Popiera Hartman Kwaśniewskiego, czy nie popiera? Kwaśniewski podpisał Konkordat, czy nie podpisał? Kto więc związał państwo z klerem, jak nie kumple Hartmana?

  Hartman całą duszą popierał ponadto kandydaturę prawicowca i konserwatysty Komorowskiego mającego w swoim sztabie wyborczym homofoba Misia pinochetowca. Kto zatem hańbę przynosi…

 49. Chyba zmienię nick na @prorokjakicyco*
  Pankracy
  15 sierpnia o godz. 7:52
  @kruk
  “skoro juz dwom osobom sie ono nasunelo”
  a wiesz ilu osobom się nasunęło, że taki jeden z wąsikiem …., daj spokój, bo czytać hadko. “Społeczny dowód słuszności” to jedna z reguł manipulacji. “Już xyz % zaufało naszym produktom”.
  “Prof.Hartman pisze pieknie i dosadnie”
  de gustibus non est disputandum, jak dla mnie zbyt rozwlekle, histerycznie/egzaltowanie i po chamsku, ale de …. ,
  Wszystko to głupstwo, bez znaczenia przy tym, że jest to człowiek amoralny. Tokujący narcyz z parciem do władzy, dla zdobycia której “zjednoczy się” z każdym. Gdyby go Kaczyński zechciał, to też znalazłby zgrabną formułkę, żeby uzasadnić taki alians.

  Całe trzy dni i już Wielki Wychowawca Narodu Polskiego łamany przez Wielkiego Lekarza Narodu Polskiego startuje, niczym Jacek Kurski, w wyścigu po łaski Jarosławapolskęzbawa!
  Tylko czy razem zmieszczą się w jego d…? A przecież nie oni jedni!
  Oj, będzie się działo!
  * wszystkie prawa do kopirajta zastrzeżone 😉

 50. Pan profesor przerażony… Ale my większość społeczeństwa także nie chcemy (co udowodniły wybory) walki z Kościołem, wiarą i ludźmi religijnymi. I żeby „tęcza” czy Gogolta Picnic wyznaczały kanony nowej kultury…

 51. Jarosław to Zbawiciel – nie Ratownik. Módlmy się!

 52. @Pankracy
  Z całym szacunkiem, tylko ze złej woli można felieton Hartmana określać mianem ” startowania w wyścigu po łaski” prezesa. To zwykła nieprawda jest.

 53. @Lubicz56
  Kaczyński nigdy nie był „tygrysem”, więc nie może być tygrysem bezzębnym;)
  Kaczyński myślał, że jest treserem i żadnego tygrysa się nie boi. Ujeżdżał bestie bez umiaru, a teraz będzie musiał je nakarmić Polską i „wrogami”. Tygrysy mają swój własny show, nie potrzebują już tresera, teraz one chcą tresować publiczność 🙂

 54. Jarosławie zanim zaczniesz nas ratować ,ratuj siebie.Sytuacja w której znalazł się prezes godna pióra Mrożka.Wygrana Dudy to pyrrusowe zwycięstwo.Skończy się tragikomedią dla wodza.Jest antytezą MarszaŁka.Bo będzie rządzić, bez osobistego uznania u ludu.Paranoja.Co robić?Ano dążyć do bycia premierem.Pierwszy krok poczęty.Bo akcja dziękczynna prezydenta osłabia pozycje pani Szydło.A jedno jest pewne .PIS nie będzie mogło zmienić Konstytucji.Dlatego w odwodzie stoi pani z kancelarii prezydenta ,i nastąpi saduryzacja prawa.

 55. moskwasadowa
  19 sierpnia o godz. 13:18

  Bardzo trafne, moim zdaniem. Lecz Kaczyński ma pewną cechę, której „tygrysy” się obawiają – zbyt mocno naciskany, odpala bombę atomową. Dostęp do teczek to wciąż potężna broń na kościół – że przypomnę harce ks. Isakowicza za poprzednich rządów PiS albo sprawę pana Wielgusa (biskupa). Marek Jurek też za dużo nie pohulał (dla jasności: nie sugeruję, że M.J. ma jakąś ciemną przeszłość teczkową, tylko stwierdzam, że Kaczyński był w tanie panować nad mocodawcami Jurka i go kontrolować).

  Choć oczywiście tym razem może być zupełnie inaczej 😉

 56. @moskwasadowa
  do złośliwości przyznaję się bez bicia 😉 ale też, na co innego zasługuje ta inwokacja do polskęzbawa?
  Pytam serio, bez złośliwości.

 57. Hartmanie wielce szanowny! Jeśli Pan masz nadzieję, to proszę się zwrócić do Kościoła Rzymskokatolickiego. Oni mają ten towar na zbyciu i zaufanym odbiorcom oferują na całkiem korzystnych warunkach. Jakość gwarantowana, na dowód czego w historii nie zanotowano nań jeszcze żadnej reklamacji!

 58. Czy rządy PiS są oczekwiane przez wyborców , to dowiemy sie jesienią 2015 roku.
  Każda próba pokonania tej bezradności, jaką jest 20 stopień zasilania w energię elektryczną po 20 latach „rozwoju” gospodarczego III RP, powinna być oczekiwana
  z nadzieją i radością. Wyczerpały się również resztki energii intelektualnej lemingów zrzeszonych w koalicji Platformy i PSL.

 59. glob
  19 sierpnia o godz. 0:15

  Tak tak masz jakieś dowody, że to kościół katolicki napuszczał Hutu na Tutsi. Jak wyjaśnisz fakt, że skoro liczba katolików maleje to Andrzej Duda wygrał wybory w końcu odwoływał się do elektoratu katolickiego.

  Skąd w tobie lemingu taka nienawiść do kościoła katolickiego. I jeszcze jedno nie podoba ci się w Polsce nic nie szkodzi 4 litery w troki i na zmywak do Londynu albo na Antarktydę sugeruje ten drugi kierunek tam nie spotkasz tak przez ciebie znienawidzonych katolików.

 60. Padma, 19 sierpnia o godz. 12:57

  Czy Pan/Pani szanowna mowiac „wiekszosc spoleczenstwa” ma na mysli pod-sekte „katotalibow”, ktora zgodnie z naukami polskiego kosciola nienawidzi wszystkiego i wszystkich? Czy tez tylko pod-grupe tej pierwszej, cecha ktorej jest zamilowanie do specyficznego nakrycia glowy w krzykliwych gamach kolorystycznych?

 61. Panie Hartman czy ma pan odwagę odpowiedzieć na następujące pytania

  1) Czy jest pan w stanie wskazać kiedy za rządów Marcinkiewicza albo Kaczyńskiego został pobity poseł PO?

  2) Czy jest pan w stanie wskazać kiedy za rządów Marcinkiewicza albo Kaczyńskiego spadły represje na kogokolwiek z blogerów, którzy ośmielali się negatywnie wypowiadać na temat PIS i Kaczyńskiego?

  3) Czy jest pan w stanie wskazać czy Kaczyński kiedykolwiek nie podporządkował się decyzji trybunału stanu lub sądu najwyższego mam na myśli wybory samorządowe i kwestię lustracji?

  4) Za pewne pan Hartman pamięta, że miały miejsce protesty uczniów w stosunku do osoby Romana Giertycha czy jest pan w stanie podać przykład represji wobec nich?

  5) Panie Hartman jak pan skomentuje, że pomimo zapowiedzi z 2007 roku jakich to dowodów nie mają na Kaczyńskiego ani Kaczyński ani ZIobro nie zostali skazani?

  6) Jak pan panie Hartman skomentuje, że w części dotyczącej korupcji utrzymano wyrok sądowy na Dr. G w swoim czasie bohatyra lemingów i pana?

  7) Czy pan Hartman jest w stanie wskazać kiedy to Kaczyński albo Ziobro złamał konstytucję?

  8) Jak pan Hartman wyjaśni, że Kaczyński oraz Ziobro nie zostali skazani z powodu śmierci Blidy i pomimo istnienia raportu Kalisza?

  9) Czy jest pan Hartman w stanie wskazać gazetę albo medium, któremu rząd kaczyńskiego albo Marcinkiewicza próbował uniemożliwić pisanie artykułów niekorzystnych dla PIS?

  Panie Hartman ja nie oczekuję odpowiedzi na te pytania. W końcu pan panie Hartman jesteś pan połytrukiem, który głosi kłamstwo i mowę nienawiści w stosunku do kościołą katolickiego i PIS.

 62. „…na co innego zasługuje ta inwokacja do polskęzbawa?”

  Bardzo trafne pytanie, tym bardziej, że rynek i podaż inwokacji o zbawienie od rzezi przegranych niewiniątek politycznych gwałtownie eksploduje, wszerz i wzdłuż.
  Ja, pod wrażeniem bloga, będę się modlił do św. Konformizego, w intencji stanowiska Ministra D/s Zapobiegania Wykluczeniu Od Wyznań i Przeciwdziałania Bezbożnictwu, dla Profesora w nowym Rządzie.
  Zupełnie poważnie, równie groteskowych precedensów sprzeczności intencji i kompetencji z powagą stanowiskową, w naszym kraju nie brakuje.
  Czuj Duch, Lewico!

 63. kruk
  19 sierpnia o godz. 2:13

  To co masz do czynienia w wydaniu Kana, czy Levara, nazywam ‚wspolczesnym szmalcownictwem’. Czy zastanawiales sie kiedys nad tym czy holocaust mozliwy bylby do zrealizowania w ktoryms innym kraju? Bo ja doszedlem do wniosku, iz zdecydowanie NIE. Nie na taka skale, w kazdym badz razie. Bo nawet w hitlerowskich Niemczech, Zyd liczony byl tylko do trzeciego pokolenia, podczas gdy w parafialnej Polsce raz Zyd – zawsze Zyd. Wyciagna takiemu pochodzenie od Boleslawa Chrobrego, a w oczach moherstwa wystarczy to w zupelnosci do zakwalifikowania takiego katolika od 50 pokolen jako Zyda. Niech tylko sprobuje zaistniec jako ktos w rodzaju Hartmana to szmalcownik natychmiast mu o tym przypomi a parafia nie bedzie miala problemow z przelknieciem powyzszego. Bo jak mial przodka Zyda to jest Zyd, kropka.

  Ta katolicka tradycja pielegnowania „historycznej pamieci” przeniosla sie, i dotyczy, wszystkich innych Polakow, ktorym takze mozna wyciagnac jakiegos nieciekawego przodka. Profitem nie jest tu wprawdzie nagroda zainkasowana z rak Gestapo, lecz w postaci wyeliminowania z obiegu (glownie) politycznego przeciwnika, zamkniecia mu ust. Bo jesli ow nie chce zostac wyalienowany ze swego katolickiego srodowiska, to zamknie sie gdy tylko pojawia sie pierwsze pomruki pogrozek. Polska parafia jest bardzo pamietliwa i nigdy nie przebacza. Ten ich „znak pokoju”, ktory sobie ciagle przekazuja, sluzy wylacznie uglaskiwaniu wlasnego samopoczucia. By przekonac sie nawzajem, ze sa dobrymi ludzmi. Takze pomiedzy szmalcownikami.

 64. Cenzura panie Hartman boi się pan niewygodnych pytań dlaczego?

 65. Przykro mi, lecz język nienawiści widzę głównie po stronie jawnych już dzisiaj wrogów wiary, Kościoła i katolików.
  Nawet mnie to bawi – jak ludzie stojący z dala (pewnie ze 20 lat nie byli w kościele) strofują, pouczają, chcą reformować Kościół, Papieża, katolików a nawet całe chrześcijaństwo. A moralność zastąpić ślepym prawem?
  Ciekawe, kiedy w swoim zacietrzewieniu przejdą od słów do czynów…
  „Racjonalistom” czasami mam ochotę zaproponować zrobienie szczerego rachunku sumienia i znalezienie dobrego spowiednika. Skoro są racjonalni, mogli by chociaż przekonać się, sprawdzić doświadczalnie…

 66. Padma
  19 sierpnia o godz. 19:44
  Czy wiesz moze gdzie mozesz sobie wetknac swojego spowiednika? No to sobie wetknij. Razem z panem Jezusem, swoimi swietymi pismami i panienka dziewica.

 67. krzys z IQ-52 doszedl do wniosku, ze Holocaust mogl sie tylko w Polsce odbyc.
  Jezeli tak przez chwile sobie „pownioskujemy”, tak jak to robi menda blogowa, dojdziemy do nastepujacych „wnioskow”:
  Auschwitz nie byl Polsce tylko w III Rzeszy, Treblinka i Majdanek byl Rosji (CCCP), tylko na skutek Traktatu Wersalskiego tymczasowo trafil do “bekarta” tegoz traktatu, wiec te miejsca to nie Polska. Sibibor-CCCP, Stutthof-III Rzesza, getto warszawskie i wszystkie inne to III Rzesza albo CCCP. Zydzi na terenach „bekarta Traktatu Wersalskiego” oraz ukladu Ribbentrop-Molotow nie mowili po polsku, do Polski sie nie przyznawali, Polska im wisiala, Polski nienawidzili.
  Wniosek krzysiu z IQ-52 jest nastepujacy:
  Holocaust przytrafil sie Zydom nie w Polsce tylko w CCCP i III Rzeszy.
  A ty krzysiu z IQ-52 …
  ES&D !
  ASAP !

 68. Podobno „Ciemności kryją Ziemię” Jerzego Andrzejewskiego miały być obrazem czasów stalinowskich. Czyżby okazywało się, że jest to dzieło uniwersalne? Czy obraz umierającego, targanego rodzącymi sie wątpliwościami, okrutnego inkwizytora Tomasa Torquemady, usiłującego powstrzymać zbrodnicze zapędy swego ucznia Diego Manente, który policzkuje go za to jako zdrajcę, można odnieść do innych sytuacji? Taki motyw nie jest zresztą rzadki. W „Podziemnym kręgu” klubowicze także unicestwiają założyciela Tylera Durena, który chce w końcu zakończyć masakrę. Może ktoś zna i mi przypomni, skuteczny przypadek kiedy do niedawna wojujący i żywy guru wzywa do opamiętania i jego uczniowie go słuchają!

 69. @kruk
  19 sierpnia o godz. 2:13
  @Kan
  ‚Masz prawo do informacji o osobach publicznych i mozesz nie glosowac na kogo chcesz. Natomiast argumenty ad personam w dyskusji nad jakas sprawa sa intelektualnie nieuczciwe, poniewaz daza do dyskredytacji czyjejs wypowiedzi nie na podstawie jej meritum tylko w oparciu o cechy autora. ‚

  No wiec nie do konca, a Borowskiego akurat lubie. W kazdej analizie politycznej liczy sie zdefiniowanie konfliktu interesow i jego przyczyny. Jesli wiec Borowski mowi o ustawie dotyczacej bankow, to ewentualna opinia raczej nie wynika z bycia Staliniatkiem, stad ten argument nie ma znaczenia. Ale gdy na przyklad o bankach mowi 40% wlasciciel, to wiadomo, ze ma konflikt interesow i nie raczej chodzi mu o swoj zysk, niz dobro wspolne. Natomiast jesli STaliniatko walczy z PiSem, to raczej jego celem nie jest dobro wspolne, lecz miedzy innymi ochrona dobrego imienia swojej rodziny. A jak wiadomo, rodzina jest najwazaniejsza i jej poststalinowskie srodowiska beda tego bronic do upadlego. Niestety znajduje sie to w konflikcie interesow obiektywnej prawdy historycznej.

 70. Panie H.: Czy jednak nie nalezy sie troche uznania dla polityka, ktory stracil brata-blizniaka w tragicznych okolicznosciach, przegral kilkakrotnie wybory a jednak utrzymal i powiekszyl pozycje swej partii? Pare lat temu, w jednym z liberalnych czsopism, czytalem wypowiedzi roznych osob o tym, jaka bedzie Polska w r. 2018. Ktos powiedzial, ze w Sejmie bedzie wtedy 12 ostatnich poslow PiS. Oj, chyba cos nie tak …

 71. @Płynna rzeczywistość
  19 sierpnia o godz. 10:40
  kan,
  między 2005 a 2012 r dług publiczny zmienił się następująco:
  Irlandia 27 -> 118%
  Portugala 61 -> 102%
  Hiszpania 61 -> 107%
  Grecja 100 -> 166%
  Polska 47-> 55%’

  Bo madrzy ludzie zrobili blokade w KOnstytucji. A jesli politycy z innych krajow bezmyslnie zadluzaja swoje spolecznestwa, to z czym sie porownywac? Z jeszcze wiekszym cynizmem?

  ‚Siła nabywcza pensji Polaka zrównała się lub nawet już przekroczyła siłę pensji Greka. ‚
  Bo sie to jakos toczy do przodu, ale na kruchych podstawach.

  ‚Spójrz Pan w statystyki, gdzie Polska ekonomia była w 1989 r. Gdzie jest teraz?’

  Prosze porownac z Korea Poludniowa. W 1989r. mniej wiecej bylismy w tym samym miejscu.

  ‚Gzie Pan więc widzisz kryzys? Za co chcesz karać PO?’

  Mimo 3%PKB funduszy z UE, mamy sredni wieloletni wzrost okolo 3,8% przy okolo 2,8% inflacji i -4,1%PKB bilansu platniczego. Jestemy na 15 miejscy na swiecie w nielegalnym wyplywie finansow. Wydajemy 1% na badania i innowacje. Jesli nie widzi tu Pan poteznego kryzysu, zwlaszcza, jak za 5 lat zmniejsza sie fundusze, to ja nie wiem.

  PO zalduzylo POlske na ponad 400mld zlotych. WLasnie za to. I za rynek pracy, ktory zmusza do emigracji 2 miliony ludzi. Po 8 latach wladzy bierze sie odpowiedzialnosc za caloksztalt.

 72. @Lubicz56
  19 sierpnia o godz. 11:21
  Kan, 18 sierpnia, 21:36
  Ja tylko tak delikatnie przypominam, ze Duda wygral zaledwie iloscia okolo 150 tys. glosów a o jego wygranej zadecydowal elektorat wiejski.’

  A to jakis gorszy elektorat? A roznica nie byla ponad 500tys glosow? 3% z 16 milionow .. jakos 150tys tu nie chce wyjsc;o)

 73. delfin
  19 sierpnia o godz. 20:34

  No widzisz, od razu trzeba tak bylo, a nie zaczynac od jakichs kretynizmow ze spowiednikami.

  Guru polega na tym, ze jego nasladowcy podazaja za nim. Jesli nie podazaja to masz do czynienia z np. politycznym przywodca. Za takim w sytuacjach opisanych przez ciebie, „podaza” zazwyczaj czesc jego fanow, podczas gdy zawsze! czesc decyduje sie na rebelie. A skoro zawsze to nie powinienes liczyc na wyjatki.

 74. Kan
  19 sierpnia o godz. 21:10

  Skoro przychopsales tu kangurzym truchtem, pod nowym nickiem, to nie wypada mi nic innego jak, ad personam, nadac cie do Admina, by wyslal po ciebie siepaczy. Przynajmniej na jakis czas znow cie tu nie bedzie.

 75. @krzys52
  19 sierpnia o godz. 17:40
  kruk
  19 sierpnia o godz. 2:13
  To co masz do czynienia w wydaniu Kana, czy Levara, nazywam ‘wspolczesnym szmalcownictwem’.’

  Fiu, fiu. Gdyby w Niemczech wnuk Goebelsa zaczal bronic dokonan nazismu, albo walczyc z partia anynazistowska, toby zniknal z debaty publicznej natychmiast w nieslawie. Prosze nie mieszac do naszych staliniatek Bogu ducha winnych Żydów, bo to niehigieniczne i nie na temat. A u nas Staliniatka bez zmruzenia oka chca ksztaltowac tozsamosc tych samych, ktorych ich rodzice, czy dziadkowie mordowali w piwnicach UB i po lasach, czy skazywali i zamykali w wiezeniach. I to jeszcze nie tak dawno.

  ‚Czy zastanawiales sie kiedys nad tym czy holocaust mozliwy bylby do zrealizowania w ktoryms innym kraju? Bo ja doszedlem do wniosku, iz zdecydowanie NIE.’

  Mysle, ze w kazdym kraju byloby tak samo, lub latwiej. A juz na pewno o wiele mniej osob by ryzykowalo kare smierci za pomoc. Pan chyba Polski bardzo nie lubi.

 76. Widmo Jarosława zawisło nad horyzontem i straszy.

 77. Kan
  19 sierpnia o godz. 21:24

  Zgadywanka dla Admina: kto to jest?

  Teraz nazywa sie Kan, a poprzednio w jego nicku byly dwie litery wiecej – ‚ga’. W dodatku nie mozna tego napisac razem, gdyz program eliminuje wpisy z tym imieniem.

  Sluchaj Kan ja doskonale pamietam, ze jestes przysieglym wrogiem demokracji, a najbardziej podoba ci sie socjalizm typu bialoruskiego, oraz marksizm-leninizmw czystej postaci.
  W naszej dyskusji to nie Borowski, zatem, jest odchodem komunizmu, ktory chcialby jego powrotu, lecz ty. Tylko czy ja probowalem kiedys wyciagac ci kogos z rodziny – choc ewentualnie moglbym? Tak nisko jak ty to ja nie upadlem, i nie upadne.

 78. Saurom
  Nie wiem kiedy moderator to wrzuci , ostatnio czekałem tydzień, co niesamowicie zniechęca. Ale miałeś już na tema ludobójstwa kleru w Rwandzie wrzucane i już obłudnie udajesz że nie wiesz o co chodzi. Jak się spojrzy na sektę katolicką są dwie rzeczy w których jest naprawdę dobra, w ludobójstwie i deprawacjach obyczajowych. I to wynika z historii. Co widzimy teraz, gdy tylko sekta uzyskuje większą władzę to język nienawiści dzielenia ludzi się nasila jak to widzimy obecnie, mowa nienawiści prowadzi do ludobójstwa, jak to było w Rwandzie i jak to widzimy w Polsce i ludzie są przerażeni, a co weselsi żartują i pytają…. czy sprowadzą katolicy maczety. To co głosuje na pis to osoby które chcą wszystko w polsce rozwalić bo im coś nie wychodzi i nie myślą o konsekwencjach i dlaczego jest im niezbyt.

 79. @Lewar @Kan
  Podtrzymuje z cala stanowczoscia, ze glosicie rasizm. „Krowa moze urodzic tylko ciele” – przepiekne w odniesieniu do ludzi. Ciekawe kto zacz wydal Was na swiat.

 80. @Padma
  Rzeczywiscie wielu uczestnikow tego forum widzi zagrozenie w probach przejecia wladzy politycznej przez Kosciol. A Pani nas tylko w tych obawach utwierdza. Slowa takie, jak „jawni juz dzisiaj wrogowie Kosciola” (co za skandal, ze tak moga sie ujawniac!), czy „slepe prawo zastepujace moralnosc” (nie ma moralnosci bez Kosciola!) otrzezwilyby nawet ludzi Kosciolowi przyjaznych. Posylanie nas do spowiedzi, to juz krok w strone sw.inkwizycji.
  Moze by Pani zrobila rachunek sumienia i zastanowila sie nad swoimi intencjami i emocjami wobec tych, ktorzy Pani czolobitnosci wobec Kosciola nie podzielaja. Czy kieruje Pania milosc czy tez nienawisc do pewnego gatunku bliznich?

 81. @Kan godz. 20:59
  Nie mam juz zadnych watpliwosci co do Twojej psychiki. Jestes materialem na stalinowca lub jakiegos innego inkwizytora. „Staliniatko” Marek Borowski nigdy by takiej demaskatorskiej metody dyskusji nie wymyslil, czasy stalinowskie przypadly na jego dziecinstwo. Ty natomiast wskrzeszasz najohydniejsze praktyki. Jak widac diabel nie spi, zawsze sie znajda sympatycy metod sw.inkwizycji. Dla Ciebie niewazne co kto mowi, tylko jakie sa jego ukryte intencje, ktore Ty bedziesz niezmordowanie tropil.

 82. @Maciej2
  Daruję sobie znany cytat z Marksa o powtarzalności historii lub jego paradoksalne odwrócenie, także Szymborską odpuszczamy… 😉

  Czy prezes ma plany? Kwestia dynamiczna – zwycięstwo Dudy było, „oczywista oczywistość”, zaskoczeniem dla niego i PiS w ogóle. A.D. był kandydatem szytym na miarę najtańszej porażki, a nie wygranej. Dlatego prezes wystawił niesamodzielnego faceta z III szeregu, który w polityce nie istniał. Duda nie jest „groźny” dla prezesa, bo jest jakąś konkurencyjną silną osobowością i ma zaplecze, ale właśnie dlatego, że jest nikim i musi dawać się unosić z prądem, czyli stawać po stronie pisowskiej większości, a ta od poprzedniej IV RP uległa radykalizacji, paradoksalnie nie jest to radykalizacja przede wszystkim ideowa (zaraz wytłumaczę), ale pragmatyczna (schowany prezes łyka ten „pragmatyzm” przez łzy). PiS jest pewny, że wygra wybory i w pisowskich masach jest oczywiście marzenie o igrzyskach, zemstach i ciąganiu zwłok Tuska końmi po majdanie, ale… znacznie bardziej żywe jest marzenie o tym, żeby objąć i utrzymać władzę, nie powtórzyć błędów prezesa, które doprowadziły do utraty władzy poprzednim razem. „Prezes” jest na to zbyt „ideowy”, on naprawdę nie chce władzy dla samej władzy, on taką postawą w gruncie rzeczy gardzi, tyle że jest już w mniejszości. Wygłodniali „pragmatycy” chcą rządzić całą kadencję i dokonać faktycznych zmian ustrojowych, żeby tę władzę dla siebie zabezpieczyć, dlatego z jednej strony muszą nakarmić fanatyków, ale z drugiej utrzymywać farsę „wspólnoty Polaków” (już zaczęła się gra na dzielenie PO na dobrą i złą – zła Kopacz i dobry Schetyna). Owszem, trzeba spalić na stosie kilka czarownic, ale palenie czarownic nie jest ich programem. Ich programem jest tylko władza i jej utrzymanie. Nie po to czekali 8 lat, żeby potem tracić ją przez jakąś nową „aferę gruntową” czy wygłupy Macierewicza. Przy czym „pragmatycy” wcale nie muszą być mniej fanatyczni od fanatyków oszołomów, oni są po prostu bardziej wyrachowani i ostrożni. Jeśli przyjąć, że tak jest, prezes nie może już grać partią jak kiedyś. Jest zakładnikiem „pragmatyków”, nie może wdać się z nimi w otwartą wojnę i wywalać ich w razie czego jak Jurka czy Ziobrę. Dlatego też powstaje nowy nurt w religii pisowskiej – dudaizm, im Duda będzie bardziej święty, tym lepiej dla tych, którzy za nim się schronią. Prezes, wydaje mi się, patrzy na to wniesienie na ołtarze z przerażeniem, bo im Duda bardziej święty, tym on bardzie skrępowany.
  Coś w ten deseń chyba 😉

 83. @Pankracy
  Hartman po prostu liczy na to, że Kaczyński nie da się zepchnąć na pozycję honorowego prezesa i swoim zwyczajem zrobi to w tak głupi i toporny sposób, że w razie czego skompromituje i podzieli PiS.
  Profesor jest w ciężkiej depresji z powodu tego, że przewiduje wynik wyborów i jego konsekwencje. Dałbym tu emotkę, ale jego depresja jest prawdziwa i ja ją doskonale rozumiem.
  Istnieje bowiem taka możliwość, że za jakiś czas spotkamy się, przy sporej dozie szczęścia, na emigracji w jakimś Londynie wszyscy razem. Wszystkie „Zjednoczone Lewice” i ich żelazne elektoraty, znaczy wyemigruje z Polski jakiś 1% ludzi 😉
  Na miejscu zostanie idealna polska „wspólnota”. A my będziemy się żreć co sobota w jednym pubie 🙂

 84. @Maciej2
  P.S.
  Nie na darmo „dudaizm” krzewiony jest w sposób najbardziej prymitywny i nachalny na przykład przez Karnowskich (czyli Biereckiego i jego klientelę, ludzi absolutnie cynicznych). Oni mają najwięcej do stracenia i zyskania. Dla nich długotrwałe rządy PiS to gwarancja bezkarności i karier.

 85. moskwasadowa
  19 sierpnia o godz. 13:18

  … Tygrysy mają swój własny show, nie potrzebują już tresera, teraz one chcą tresować publiczność …

  Ten cyrk to nie dla mnie. Za stary jestem na takie emocje 🙂

  Pozdrawiam Autora i Behemota

 86. Kan
  19 sierpnia o godz. 21:10

  A czy ja napisalem ze gorszy?

  Rachunkowo czuje sie pokonany. Rzeczywiscie nijak nie wychodzi 🙂

 87. moskwasadowa
  20 sierpnia o godz. 9:12

  Masz dowód, że Andrzej Duda jest nie samodzielny jeżeli tak to pokaż go. Czy jesteś w stanie podać kiedy to Komorusio choć raz wykazał się samodzielnością? Bo ja nic takiego nie przypominam. Piszesz, że wybór jako kandydata Andrzeja Dudy był oczywisty, gdyż spodziewano się w PIS przegranej a na jakiej podstawie.

  W końcu to PIS wygrał w praktyce wybory samorządowe tyle, że zwycięstwo odebrano mu wskutek sfałszowania ich. Co wiecej PIS wygrywał 3 razy wybory w Rybniku uzupełniające. O ile sobie przypominam Rybnik nie jest miejscem, gdzie PIS tradycyjnie wygrywał wybory to w końcu na Śląsku PO wygrywało zwykle wybory.

  Wybierając jako kandydata Andrzeja Dudę i usuwając się w cień Kaczyński wykonał niespodziewany cios dla kampanii Bronia Komorusia.

  Tak się składa, że odsłuchuję sobie przeglądy dziennikarskie połytruków z radia tłoczenia łoszczerstw i kłamstw i wszyscy byli nastawieni na to, że w kampanii wyborczej prezydenckiej wystartuje Kaczyński.

  I co się stało zamiast Kaczyńskiego wystartował Andrzej Duda i trafił szlag przygotowanej według opartych wzorców kampanii przemysłu pogardy i nienawiści.

  Dowodem są próby odwoływania się do antysemityzmu w wykonaniu Tomasza Lisa sugerowanie, że Andrzej Duda ponieważ jest żonaty z córką poety Kornhausera nie będzie realizował polskich interesów. Jak również próba wykorzystania fałszywego jak się okazało konta Kingi Dudy.

  Próbowano powiązać również Andrzeja Dudę z nieprawidłowościami w SKOKACH tylko w pośpiechu musiano porzucić ten wątek, gdy okazało się, że to uderza w Bronia Komorusia którego koledzy z WSI oraz PO byli odpowiedzialni za malwersacje w SKOKACH Wołomin i Kopernik.

  Andrzej Duda wykonał solidną robotę jeżdżąc po kraju oraz przekonując do siebie ludzi co teraz nieudolnie próbuje naśladować Ewa Kopacz. Co więcej przedstawione powyżej ataki propagandy przemysłu pogardy i nienawiści pomogły mu.

  Pomogła mu również pycha i lekceważenie z strony Bronia Komorusia, który jak tchórz uchylił się od debaty pokazując, że jemu demokracja jest obca i że jawnie lekceważy sobie Polaków.

  Cokolwiek można powiedzieć o Jarosławie Kaczyńskim to wystawiając Andrzeja Dudę ukazał swoją wielkość jako polityk. Gdyby na czele PIS stał ktoś inny i przytrafiło mu się to co przydarzyło się Kaczyńskiemu śmierć brata przegrana w kolejnych wyborach próby rozwalenia partii. Kaczyński pomimo tego wszystkiego trwał co więcej udowodnił, że w PIS w przeciwieństwie do PO obowiązują takie same standardy popełniasz wykroczenia nie ma miejsca dla ciebie w partii.

  Polacy to docenili szczególnie gdy wyszły na jaw taśmy prawdy w których PO pokazała w całej rozciągłości swoje oblicze partii malwersantów, którzy w imię utrzymania władzy są gotowi nawet na złamanie prawa.

  Polacy dali temu wyraz w czasie wyborów prezydenckich oraz dadzą wyraz w czasie wyborów parlamentarnych wybierająć partie dla której hasło prawo i sprawiedliwość nie są pustym sloganem.

 88. Oto typowy „język tolerancji i postępu”:

  krzys52
  19 sierpnia o godz. 19:56

  „Czy wiesz moze gdzie mozesz sobie wetknac swojego spowiednika? No to sobie wetknij. Razem z panem Jezusem, swoimi swietymi pismami i panienka dziewica.”

  O antykościelnej histerii dzisiaj pisze w Dużym Formacie (GW) M. Danielewski „Litania o Kościele i władzy nad Polską”

 89. @moskwasadowa
  „Hartman po prostu liczy na to, że Kaczyński nie da się zepchnąć na pozycję honorowego prezesa i swoim zwyczajem zrobi to w tak głupi i toporny sposób, że w razie czego skompromituje i podzieli PiS.”
  Przed wyborami będzie się za bardzo pilnował. Kolejny raz nie popełni tego samego błędu. Dlatego najpierw wystawił Dudę a teraz Szydło.
  A po wyborach będzie po herbacie. Nic tak nie cementuje, jak władza.
  Sorry, ale depresja Hartmana nic a nic mnie nie obchodzi. To jest dorosły człowiek. Musi płacić własne rachunki.
  Na emigrację to najwyżej wewnętrzną. Zbyt późno dla mnie. Niestety. Bo chętnie otrzepałbym kurz z butów i posprzeczał się z Tobą w jakimś pubie 😉

 90. moskwasadowa
  20 sierpnia o godz. 9:12

  I jeszcze jedno wybierają Andrzeja Dudę jako kandydata na prezydenta oraz wskazując jako kandydata na premiera Beatę Szydło Kaczyński dał jasno do zrozumienia, że on nie będzie aspirował do pełnienia władzy. Co wiecej to Kaczyński jasno pokazał, że on w przeciwieństwie do Tuska nie trzyma się władzy za każdą cenę. Bo kimże jest taka Ewa Kopacz to kolejna marionetka Tuska, który za kulis w Brukseli próbuje sterować PO dowód wysłanie Schetyny do Kielc, gdzie w praktyce jest nieznany zamiast na Dolny Śląsk.

 91. @Lubicz56
  Uprzejmie dziękuję w imieniu urlopowanych Autora i Behemotto, zbierają się do powrotu, choć szarpani depresjami i smagani wichrami, pracują wspólnie nad powrotem pod tytułem „Mały zombie” 🙂

 92. @Pankracy
  W ogóle nie mam na myśli czasu przed wyborami, mówię tylko o tym, co będzie po.
  Myślę poza tym, że jeśli istotnie Hartman jest w „depresji”, to jest to nasza wspólna depresja, bo biadamy nad tym samym.
  A do Londynu też się nie wybieram, za starym jestem i zbyt leniwy, w razie czego niech mnie spalą na stosie razem z moim fotelem, z którego nie dam się ruszyć 😉

 93. Padma
  20 sierpnia o godz. 12:16
  Szanowny Panie,
  po osobniku o ptasim mozdzku, schmatlawym charakterku i knajackich manierach
  innego jezyka trudno sie spodziewac.
  Na zdolnosc logicznego kojarzenia faktow tez raczej nia ma co liczyc.
  Gdyby slowa, ktore Pan cytuje padaly ze strony czlowieka bedacego w pelni wladz umyslowych, mozna by sie poczuc obrazonym.
  Poniewaz jednak padaja z ust osobnika ciezko pokrzywdzonego przez nature
  (wszak mikrocefalia to bardzo ciezkie uposledzenie) mozna jedynie wzruszyc ramionami lub zlozyc wyrazy ubolewania.

 94. @moskwasadowa
  chętnie ustawię swój bujany fotel obok Twojego. Mam nadzieję, że zdążymy o czasie opróżnić piwniczkę 😉

 95. @Lubicz56
  20 sierpnia o godz. 12:04
  Kan
  19 sierpnia o godz. 21:10
  A czy ja napisalem ze gorszy?’

  Nie, Pan tak faktycznie nie napisal. Duzo sie teraz pisze o wycofywaniu sie Panstwa z prowincji. To pewnie efekt.

  Rachunkowo czuje sie pokonany. Rzeczywiscie nijak nie wychodzi :)’

  Powiedzmy, ze nie czuje satysfakcji..:)

 96. @Pankracy
  Miło będzie w dobrym towarzystwie zgryźliwie krytykować „stosoczyńców” za partactwo, czyli za to, że drewno polane hektolitrami święconej wody za cholerę nie będzie chciało się zająć 😉

 97. Nie ukrywam, że losy polskiej tzw. lewicy są mi dalece obojętne.
  Jednak, nawiązując do niektórych wpisów, przytoczę opinię kolegi, o zdecydowanych, lewicowych poglądach, który przytoczył mi swoją – i jak tu czytam – wcale nie oryginalną opinię.
  Chodzi o to, że Szanowny Gospodarz działa nawet na ludzi lewicy, jak płachta na byka. Uważają go za największego szkodnika na lewej stronie sceny politycznej. Kolega mój powtórzył to, co już ktoś wyżej spostrzegł – Hartman jest największym szkodnikiem tej formacji.
  Zaś moja refleksja jest taka: jak dalece trzeba być zadufanym w sobie i mało inteligentnym, by nie zauważyć tego, o czym piszą i mówią niemal wszyscy?!

 98. @pigwa
  Ba! A kim trzeba być, żeby pisać serio, że Hartman jest „największym szkodnikiem lewicy”!? I jeszcze dziwić się, że profesor się tym nie przejmuje i nie skacze z Pałacu Kultury, żeby zadowolić swoich krytyków?
  Ja na przykład uważam całkiem serio, że prezes to największa klątwa ostatniego 25-lecia Polski – i mam nieco, wydaj mi się, mocniejsze argumenty w tej sprawie – ale nie wymagam, żeby prezes skoczył z mostu z kamieniem u szyi. Jestem realistą – nie wierzę nawet w to, że dobrowolnie pójdzie na emeryturę:)

  Choć moglibyśmy spróbować zrobić deal: prezes na most, profesor na PKiN… 😉
  (Sorry, profesorze, Polska jest najważniejsza 😉

 99. Czytając pełen paranoi i nienawiści felieton oraz wpisy zwolenników
  Widać jak na dłoni kogo się należy bać.
  Oderwanych od rzeczywistości histerykow.

  Lepiej też można zrozumieć powody atrofii polskiej pseudolewicy.

 100. moskwa:
  przytoczyłem opinię, mam w nosie to, czy lewica osiągnie w październiku 2 czy 3 % poparcia wyborców.
  O której kondycji tychże wyborców świadczą enuncjacje o przeciwniku politycznym, którego by się widziało z kamieniem u szyi na moście.
  To jest dobitny przyczynek do obrazu lewicowego, “subtelnego” humanisty.
  Ach, wy lewicowcy, dać wam władzę, to znów wymyślicie (i zrealizujecie) hołodomor, zaostrzenie walki klasowej i sądy doraźne.
  Macie nawet możliwość odbycia stosownego szkolenia: Stefan Michnik wszak jeszcze żyje…

 101. @krzys52

  ’19 sierpnia o godz. 21:24
  Zgadywanka dla Admina: kto to jest?
  Teraz nazywa sie Kan, a poprzednio w jego nicku byly dwie litery wiecej – ‘ga’. W dodatku nie mozna tego napisac razem, gdyz program eliminuje wpisy z tym imieniem.
  Sluchaj Kan ja doskonale pamietam, ze jestes przysieglym wrogiem demokracji, a najbardziej podoba ci sie socjalizm typu bialoruskiego, oraz marksizm-leninizmw czystej postaci. ‚

  Co za ludzie. Juz trudno liczyc, ile ‚online-killerzy ciemnogrodu’ uzyli tu niecenzuralnych slow, jako jedyni. W miedzy czasie oberwalo sie tez Chrystusowi i Marii, jakby tu byli czemukolwiek winni, ze Gospodarz i spolka nie stworzyli jednej lewicowej listy.

  Obawiam sie, Panie Krzys52, ze mam swieckie, lewicowe, prospoleczne i propanstwowe poglady. Z tych pozycji PiS to mniejsze zlo, porownujac z neoliberalnymi STaliniatkami i neoliberalami postsolidarnosciwymi i spolka.

  PiSowcy musza sie, jesli czytaja to forum, smiac w kulak, jak dyskutuja lewicowi wyborcy… Tyle, ze laczy mnie z nimi jedno: wspolny poglad na KPP, PPR, Kujbyszewiakow, PZPR, UB, AK, WOjne DOmowa w 45-46r *gdzie rowniez gineli PPS-owscy ‚Wykleci’, gdyz patrze na to z perspektywy przedwojennego PPS.

  I dopoki ‚zjednoczona lewica tego nie zrozumie, ze wyborcom lewicowym (z czesci prospolecznej, nie postkoministycznej i propanstwowej) nie podobaja sie obecne ukladanki, nigdy nie wyjda poza 5%-7%.

 102. @pigwa
  Proszę podać adres, nagrodę za najtępszą interpretację wpisu prześlemy niezwłocznie – w tym tygodniu jest to „Idiota” Dostojewskiego
  🙂

 103. moskwa:
  mój adres jest miejscowy, w granicach terytorium RP.
  W przeciwieństwie do zaprzańców, których niegdyś granicą ich idei i bagnetów czerwonej armii była Łaba, a w zamierzeniach „ciełyj mir”.
  Skończyło się, dzisiaj granice waszej idei wyznaczają granice K.R.L.D.
  Pozostała stara, lewacka zapiekłość, że nie udało się zgnieść wroga klasowego jak pluskwy.
  Pozostał też żenujący nick, niby z Bułhakowa, za którym w rzeczywistości czai się pysk starego ormowca.
  Oto rzeczywistość polskiej lewicy: emigranci z 1968 roku i starzy ubecy.

 104. @pigwa
  Ups, Dostojewski przysłał maila z protestem, niestety musimy „Idiotę” zastąpić jakąś inną publikacją, na przykład:
  http://ksiazki.wp.pl/gid,16746343,page,6,tytul,One-naprawde-istnieja-20-najglupszych-i-najdziwniejszych-ksiazek-swiata,galeria.html

  „Robienie na drutach z użyciem psiego włosia: Lepszy sweter z psa, którego znasz i kochasz, niż z owcy, której nigdy nie spotkałeś”.

  Dziergaj, Pigwo, dziergaj 🙂

 105. cenzura prawda w oczy boli dlaczego moje posty z 12:14 i 12:25 się nie ukazały jeszcze nie może pan panie Hartman przeboleć, że Bronio Komorusio wygrał.

 106. Treść depeszy z zaświatów:
  „strzeżcie się, Annuszka już kupiła olej słonecznikowy w sklepiku, już jest blisko ławeczki, na której przekomarzają się Hartman ze starym ubekiem (adres: moskwa, sadowa). A tramwaj już telepie się po szynach”. Woland.

 107. saurom
  15:58

  Nie oczekuj odpowiedzi na te pytania, prof. Hartman nie uprawia publicystyki tylko propagandę. Coraz bardziej kuriozalną. Jak na filozofa (etyka) z wykształcenia musi to być żenujące i frustrujące. Poza tym już nic nie może, jego kwalifikacje polityczne okazały się być zerowe. Jedynie co jeszcze może, to mieszać, skłócać i dezinformować. I właściwie czemu to robi? Jakie zapotrzebowanie za tym stoi?

 108. Andrzej Falicz
  „Oderwanych od rzeczywistości histerykow”.

  Dla lekarzy specjalistów to może być nawet ciekawe, w jaki sposób u pewnych ludzi najprościej wywołać drgawki?
  Okazuje się, że wystarczy powiedzieć: Kaczyński … Macierewicz … biskup … religia, lub choćby …. Bóg.
  🙂

 109. „młodość moja upłynęła w kołchozie nieopodal Czelabińska. Już od dziecka wycinałem z kołchozowej gazetki i wklejałem do kajecika wizerunki Marksa – Engelsa – Lenina – Stalina. Dostrzegli to starsi kuzyni – komsomolcy, którzy pomogli mi w zapisaniu się do szkoły przyzakładowej, gdzie zapoznałem się z wyższością budowy radzieckiego traktora nad kapitulancko – imperialistyczną technologią maszyn amerykańskich. Potem pryncypialnie wyrzekłem się matki – dojarki, która miała powiedzieć o Stachanowie, że to pijak i podlec i która odtąd dobywała złoto na Kołymie. A gdy od Czeka uzyskałem nowiutki mundur i błyszczące oficerki, nie mogłem dłużej tolerować tego, że mój brat stał się kapitulantem, żeniąc się z córką kułaka. Nigdy go potem nie widziałem, jego dzieci trafiły do dobrego domu dziecka. Wtedy też przybrałem pseudonim: „moskwasadowa”. Choć dziś wykonuję zadania na obczyźnie, używam go nadal. Tkwi w nim bowiem wielkoruska duma, a jednocześnie nostalgia za moim proletariackim wianem.”

 110. @pigwa
  Mój Boże, musi być ci ciężko z takim tatą 🙂
  Moich przodków NKWD mordowało, ale nie mam do ciebie pretensji, rodziców się nie wybiera:-)

 111. @pigwa
  Widze, ze doskonale znasz i rozumiesz lewicowosc prof.Hartmana i bardzo wnikliwie analizujesz lewicowosc uczestnikow forum, w szczegolnosci moskwasadowa nie ma dla Ciebie tajemnic. A wszystko dlatego, ze znany jest Ci tylko jeden rodzaj lewicy. To bardzo sprzyja kulturalnej wymianie mysli, rzetelnej krytyce i demokracji w ogole.

 112. „Toczy się ona w otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego oraz – przede wszystkim – w jego głowie.”

  Taaaaa – smiertelny zarzut pod adresem polityka który potrafil wykreowac Prezydenta RP i na co sie zanosi zmierza do wygranej we wyborach ! Bójcie sie Polacy – oto polityk który uzywa glowy ! Co za upadek Panie Hartman – straszyc czyms takim !

 113. @kruk
  Zawsze był, jest i będzie tylko jeden, jedynie słuszny rodzaj lewicy. Lewaki tak mają, że umieją wyc jeno jednym głosem, szczać na jeden mur i wierzyć w jeden zabobon.
  I jedna jest reakcja normalnych ludzi na lewactwo – obrzydzenie.

 114. Bedzie jeszcze gorzej:
  Po alkoholowym incydencie skarbnik PO miał odejść ze stanowiska. Ale nie odszedł. A władze partii zdecydowały, że w wyborach będzie jej pełnomocnikiem finansowym.
  Łukasz Pawełek jest skarbnikiem Platformy od października 2010 r. W przeciwieństwie do swych poprzedników przez lata był jednak postacią anonimową. Zasłynął dopiero jesienią ubiegłego roku. Patrol straży miejskiej zabrał go pijanego nocą z okolic Ambasady USA w Warszawie do izby wytrzeźwień. Taki był finał jego zakrapianej imprezy z innymi politykami Platformy.
  Był pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich. A teraz – jak ustaliła „Rzeczpospolita” – będzie także odpowiadał za finanse PO w wyborach parlamentarnych.

 115. @kruk
  Ten typ tak ma, nie ma co się dziwić, dziwi jedynie, że te kretyńskie obelgi nie wzbudzają reakcji moderacji, gdzie jak gdzie, ale tu, w Polityce…

 116. Mauro Rossi
  Bystra obserwacja, bo nawet psychologia klasyfikuje katolicyzm jako… zbiorowa nerwica histeryczna… i to często widzimy, jak przykładowo chcesz obejrzeć jakieś wartości w telewizji czy teatrze, to drze się biskup jak rozkapryszony gnojek, bo łon zabrania, z bezmózgowym podpuszczonym histerycznym buractwem, co nawet nie wie o czym, bo ze średniowiecza nie wylazło i wyje jakby im kto na jajca nadepnął. Co jest oczywiście spowodowane zaburzeniami seksualnymi przez celibat i nauką jak normalne zachowania naturalne są grzeszne. W dziewiętnastym wieku gdzie śrubowała ta moralność na wyżyny, mieliśmy epidemie histerii przecież jak epidemie ospy jedna za drugą. Brakuje jeszcze oprócz histerii wyginanie ciała w łuk podczas ataku, ale jak już pochwica wróciła ( zaciśnięcie pochwy bo to grzech i niemożność odbycia stosunku, jak też wymioty na partnera bo seks to szatan), To i wygięcie nerwicowe w łuk wróci.

 117. Acha, a że nieleczona nerwica przechodzi w ciężki obłęd, czyli przykładowo paranoje pieniaczą, co też już widzimy u fanatyków, jak im pysk zalewa święta piana oburzenia, to ten stan obędu religijnego kończy się mordowaniem ala Stalin, czyli jak leci masowo. Dobre czasy dla tego kraju nie idą, a winne jest to niedojrzałe buractwo co nam ściągneło sektę ludobójczą z watykanu i za to powinno dawno się wziąć państwo, ale jak pluli i wygrażali, cudowali i wymyślali że jego sedes popsuł się przez Tuska, nie potrafili ja w Amerce przestrzegać restrykcyjnie rozdziału państwa od religii, gdzie za modlitwe w klasie się wylatuje na korytarz i na dywaniku u dyrektora, z zawieszeniem do odwołania. To teraz inwizycja mordu chce, a chory plebs bezkarnie niszczy ten kraj głosując na cwaniaczków i sprzedawczyków z pisu.

css.php