Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

25.10.2015
niedziela

Heloł w dyktaturze!

25 października 2015, niedziela,

Stało się. Polacy postanowili odpocząć od demokracji. 25 lat i chwatit. Za szybko, za dużo. Tęsknota starszych za władzą, która zrobi, co zechce, ale wszystko pozałatwia i skończy z tą całą telewizyjną „demokracją”, tęsknota za PRL i prostym ładem dla prostych ludzi połączyła siły z młodzieńczą wzgardą – dojrzałym owocem narodowo-katolickiej szkoły, która wychowała nowe pokolenie w sterylnej izolacji od wartości konstytucyjnych i ducha nowoczesności. Pogrobowcy komuny do spółki z wypraną do czysta młodzią oddały całą władzę w ręce Kaczyńskiego i jego świty, z uwzględnieniem stosownej porcji dla biskupów.

Oto od dziś, od 25 października 2015 roku, Polska ma znowu Naczelnika Państwa, posła-dyktatora Jarosława Kaczyńskiego. Niech nam żyje i niech nas zbawia! Ciarki po plecach biegną, gdy pierwsze słowa dyktatora brzmią „zemsty nie budiet”. Co ma w głowie ktoś, kto zaczyna od mówienia o zemście? Ale dyktator już nie jest młody. Kto wie, może łagodność wieku zmiarkuje szał rewolucji? A może wcale nie? Zobaczymy. Przeżyliśmy PRL, przeżyjemy i „czwartą RP”. Ducha nie gaście. Wypijcie!

PO? Trudno obronić władzę przez trzy kadencje. Dziękuję za osiem lat letnich może, aczkolwiek cywilizowanych rządów. Będziemy jeszcze za wami tęsknić. Może jeszcze Tusk powróci i zmierzy się po raz ostatni w śmiertelnym boju z Kaczyńskim. A może nie? Zobaczymy.

Lewica, lewica. Mój boże, ileż to się mówiło, ileż się tłumaczyło, że tym razem list wyborczych lewicy nie można układać w siedzibie SLD na Złotej, że ludzie nie nabiorą się na grę pozorów i tanie chwyty, że nie kupią dealu Millera z Palikotem, sprzedawanego jako „zjednoczenie lewicy”. Że tym razem naprawdę musi być partnerstwo, transparencja, okrągły stół lewicy… Ale Miller uparł się razem z „młodymi” z SLD, żeby polec za Palikota, a dokładnie za dotację dla Palikota, którą, owszem, wygrał. Będzie się nią zabawiał do ostatniego grosza. Projekt „Razem zabić Millera” wypalił za to nadspodziewanie dobrze. Będzie dotacja dla Razem, będzie partia. I mnóstwo okazji, żeby się pożreć o te pieniądze. Nie dajcie się demonom chciwości! Oby z tego całego czyśćca zrodziła się nowa lewica, taka, o jakiej marzą Nowacka i Zandberg. Dziękuję ludziom dobrej woli w ZL i Razem, którzy w tej patologicznej sytuacji robili ze szczerym sercem, co tylko mogli. Przyszłość należy do was!

Jedyny jasny punkt tych wyborów – wielki sukces Ryszarda Petru i Nowoczesnej. To wygląda jak restart PO, powrót do korzeni. Za kilka lat ta ekipa może rządzić. Ale pod jednym warunkiem – że nie da się uwieść kupieckiej mentalności ani neoliberalnej ortodoksji. To musi być partia środka, w której liberalne jastrzębie będą miały przeciwwagę w socjalnych, centrolewicowych gołębiach. Nowoczesna musi nie tylko wiedzieć, jak zarabiać pieniądze, lecz także jak je wydawać. Powodzenia!

Kukiz czy Korwin są bez znaczenia (choć wynik narodowców poraża). Bez znaczenia, bo bez znaczenia jest cały Sejm, który nie będzie miał nic do gadania. Zausznicy Kaczyńskiego będą pisać na jego zamówienie ustawy, a Sejm będzie je „klepał” na zlecenie. Nie ma też znaczenia pani Szydło. To nie ona będzie rządzić, a zresztą i tak by nie wiedziała jak. Resorty popadną w ręce zaufanych znajomków Kaczyńskiego – mniej czy bardziej (raczej mniej) kompetentnych. Samemu dyktatorowi wygodniej będzie na razie nie obejmować funkcji premiera. Na to zawsze będzie czas.

A więc witajcie w nowej-starej Polsce! Kto nie zna PRL, ten będzie miał okazję posmakować jej siermiężności, jej nadętej i nudnej propagandy, wszechobecności szpicli, zalęknionych sługusów władzy, mściwych i tchórzliwych karierowiczów, czystek, represji i powszechnej kontroli wszystkiego. Lęk będzie w nas. Oj, zatęsknicie, młodzi, za wolnością. I będziecie musieli ją sobie na nowo zdobyć, jak wasi rodzice. Powodzenia!

Tylko ten wstyd, ten wstyd przed Europą i światem. Ten obciach, to rozczarowanie, jakie sprawiliśmy naszym przyjaciołom, którzy tak wiele dla nas zrobili. Staś na sukni zrobił plamę. Płacze i przeprasza mamę…stańczyk

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 84

Dodaj komentarz »
 1. Panie Janie, a z kim przegrał Tadeusz Mazowiecki z jakimś Tymińskim.
  Coś to o moich rodakach mówi i ja nie muszę komentować.
  Połowa zaś ma tyle, grzecznie mówiąc.
  Za stara jestem na emigrację (68 lat) a i w Europie skrajna prawica wygrywa wybory, tyle że może nie tak beznadziejnie pożeniona z ołtarzem.

 2. Hartman skompromitowany. Palikot na dnie. Lewactwo poległo.

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Pozostaje pytanie – kto będzie w Sejmie odwalał ciężką robotę, tę nudną, z dala od kamer i niegodną uwagi wodzów, bo bez elementu ideolo. W szczególności wynik kukizowców świadczy o tym, że tym razem chyba nikt – no bo kto, świeży poseł kielecki Liroy?

 5. Putin ma aż 90% poparcia. Kaczyński ze swoimi marnymi 40% ma jeszcze dużo do zrobienia…

 6. ‚Niech się wstydzi ten co robi, nie ten co widzi’ jak deklamował artysta. Przeklęta jest sinusoida historii, która ze dwadzieścia lat temu doznawszy wychylenia ku ideałom świeckiej wolności i równości, zawróciła swym bezwzględnym biegiem w czeluść miękkich autorytaryzmów, moralnych wzmożeń i konsolidacji tożsamości. Stare błędy w nowych opakowaniach, ucieczka od wolności wiecznie żywa. Po prawdzie jednak, co innego mogło się zdarzyć? Liberalna część tego społeczeństwa tym się od radykalnej prawicy różni, że próbuje po prostu normalnie żyć, a nie pieścić swe kulturowo-historyczne paranoje. I za to złudzenie, że może żyć normalnie, nie tłumacząc po co jej te liberalne wartości były, została dziś ukarana.

 7. Trzeba przyznać PISowi, że koncertowo rozegrał tę partię.
  Zohydził ludziom demokrację, wmówił, że nic od nich nie zależy. Więc nie poszli na wybory.
  Spowodował, że głosowanie na PO stało się głosowaniem na ‚Partię Oszustów’. Dziwnym trafem taśmy kelnerów pojawiły się tuż przed wyborami.
  Wystawił młodych ładnych, zrobił szoł w amerykańskim stylu. A lud lubi szoł.
  Nawet afera SKOKów nie zrobiła na nikim specjalnego wrażenia. Bo przecież to nie była afera PO.
  I w prezencie dostaje kraj w niezłym stanie, z malejącym bezrobociem, rosnącym PKB. Będzie zbierał konfitury.
  Gratuluję, panie K. Dostałeś pan coś pan pożądał. Oddaj to za cztery lata w stanie choć tak dobrym jakeś dostał.

 8. Wlasnie ta „wyprana do czysta mlodz” jest niepokojaca. Lekcje religii raczej nie sklonily jej do poboznosci, nie wspominajac o postawach etycznych, natomiast slepa indoktrynacja i brak wychowania obywatelskiego wydaly ja na pastwe demagogow. Mlodemu pokoleniu wyrzadzono krzywde nie zapewniajac mu solidnej edukacji. Ktos na forum GW napisal, ze potrzebna jest mu szczepionka. Trzymajmy sie nadzieji, ze rzady PiS tylko takowa beda. Nasza, wydaje sie dziedziczna, przekora moze nas uchronic przed calkowitym zgieciem karkow.
  Milo mi poza tym, ze juz drugi zdecydowany lewicowiec w Polityce wyraza sie z szacunkiem o Nowoczesnej. Partia prorynkowa jest w demokracji tak potrzebna jak i rozsadna lewica. Wlasnie Petru i jego ludziom przyjdzie moze odbudowywac nasza gospodarke po tajfunie, jakim moga byc rzady PiS, oby jak najkrotsze.

 9. „Zapamiętajcie, że za nieszczerość i tchórzostwo zawsze trzeba płacić. Nie wyobrażajcie sobie, że przez całe lata można uprawiać służalczą propagandę na rzecz radzieckiego lub też jakiegokolwiek innego reżimu, a potem powrócić nagle do intelektualnej przyzwoitości. Raz się skurwisz – kurwą zostaniesz” – pisał blisko 70 lat temu George Orwell…

 10. Panie Profesorze,

  trzymaj sie Pan mocno!

  Powodzenia i dziekuje za teksty

 11. Profesorze, jedna korekta: Kaczyński ma znajomków, ale nie zaufanych. On nikomu poza sobą nie ufa. I oni to wiedzą i go wysadzą a potem zaraz siebie.

 12. Nazywanie tej postsowieckiej dyktatury kreatur medialnych udających partie demokracją to szczyt bezczelności.

  Demokracja zaczyna się tam gdzie się zaczyna swoboda i równość kandydowania dla każdego obywatela oraz możliwość wolnego wybierania własnych przedstawicieli przez naród, również tych niezależnych i zrzeszonych lokalnie.

  Jest to zdefiniowane na przykład tutaj:
  +++ Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych (Dz. U. z 1977 r. nr 38, poz. 167) +++

  Artykuł 25
  „Każdy obywatel ma prawo i możliwości, bez żadnej dyskryminacji, o której mowa w artykule 2, i bez nieuzasadnionych ograniczeń:

  a) uczestniczenia w kierowaniu sprawami publicznymi bezpośrednio lub za pośrednictwem swobodnie wybranych przedstawicieli;

  b) korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego w rzetelnych wyborach, przeprowadzanych okresowo, opartych na głosowaniu powszechnym, równym i tajnym, gwarantujących wyborcom swobodne wyrażenie woli;

  c) dostępu do służby publicznej w swoim kraju na ogólnych zasadach równości”

  ********
  Polacy mają już dość tej pseudodemokracji więc wybierają takich, którzy do tej dyktatury najlepiej pasują. Wybierają mniejsze zło. Tym mniejszym złem jest dzisiaj PiS.

  Ja się nie splamiłem uczestnicząc w tej wyborczej farsie. Spełniłem swój obywatelski obowiązek bojkotując te pseudowybory psudopartyjek.

 13. Szanowny Panie Profesorze,
  Pana słowa są jak tren, który wyraża i mój nastrój. Dziękuję z to, co Pan wypowiedział, a co wielu z nas czuje. Miejmy nadzieję, że Polska, w której już żyliśmy, a o której za chwilę będziemy marzyć, powróci i po długiej zimie nastanie jednak wiosna. Tylko dlaczego trzeba będzie znów walczyć o to, co już mieliśmy? Te siły można by skierować ku innym celom. Niestety, obawiam się też, czy pokolenie rzeczywistości wirtualnej będzie potrafiło stawić czoła prawdziwej rzeczywistości. A to ono, jak Pan pisał, będzie musiało na nowo wywalczyć wolność. Jednak „ducha nie gaśmy! Wypijmy!”. I zróbmy zapasy wina, być może niedługo sklepy, w których je kupujemy znikną z mapy Polski. Choć nie to mnie najbardziej martwi.

 14. A co to, Panie, za robota?
  Tyra kilkunastu, a reszta bywa po radyjach i telewizjach.
  Da się wytyczne, najmie jakiś i ma być zrobione.

 15. Cytuję wpis , który zamieściłem na pana blogu parę dni wcześniej . Politycy nie czytają opinii wyborców , dopiero klęska wyborcza wrazca im rozum na chwilę:
  Oto cytat:
  ogromny wpływ na decyzje polskich wyborców ma gigantyczny exodus Azjatów do Unii Europejskiej. Okazało się, że granice UE są liniami istniejącymi tylko na mapie, a blok militarny zwany NATO, mający również bronić integralności terytorialnej Europy przed najazdem zorganizowanych grup uchodźców ma własne problemy w różnych częściach świata. Politycy unijni odwrócili problem uchodźców i uznali ich za osoby oczekiwane bezpośrednio w stolicach europejskich. Ten gigantyczny problem polityczny i organizacyjny nie został jednak przyjęty z radością przez mieszkańców UE, którzy od urzędników brukselskich dostali propozycję „kwot” nie do odrzucenia. Zima tuż, tuż, a liczba uchodźców rośnie z dnia na dzień.
  Media „głównego nurtu” pozostające własnością kapitału unijnego usprawiedliwiając najazd uchodźców na Europę straciły resztki wiarygodności.
  W opinii polityków nie ma winnych tego globalnego skandalu.
  Jednak wszystkie te problemy z którymi walczymy codziennie i te wymyślone przez zdemoralizowanych polityków globalnych nie zwalniają ludzi mądrych z obowiązku uczestniczenia w wyborach parlamentarnych. Trzeba wybrać nową ekipę, a potem ją zwolnić z tego obowiązku, jeżeli ich arogancja i głupota okaże się sprytnie maskowaną chorobą ego i obsesją. Zmiana ekipy jest przecież naturalną formą praktykowaną w demokracji i nie ma co dramatyzować normalności.

 16. Wstyd Panie, straszny wstyd!

 17. Najcenniejszą zaletą systemu demokratycznego jest to, że aktywni społecznie ludzie wybierając swoich przedstawicieli powierzają im na kilka lat organizowanie społeczeństwa w sposób zgodny z oczekiwaniami głosujących. Głosujący sami decydują o warunkach swojego bytu, sami są w konsekwencji odpowiedzialni za swój wybór.
  I nawet jeśli nie wszyscy są zgodni w swoich wyborach (co jest jak najbardziej naturalne) umowa społeczna ustala, że organizację społeczeństwa bierze na siebie grupa, która uzyskuje największe poparcie głosujących. W praktyce oznacza to, że byt całości społeczeństwa (również tej części, która preferowała inną opcję, jak i tej części, która nie głosowała) wyznaczany jest zazwyczaj w sposób zgodny z oczekiwaniami mniejszości.
  Prawdopodobieństwo, że wiodący wybór jest nietrafny z punktu widzenia dobra społeczeństwa jako całości, jest tym większe im więcej samodzielności ma grupa wygrywająca.
  Chciałbym się mylić, ale mam wrażenie, że zwycięskie w wyborach ugrupowanie, jest zbyt zamknięte ideologicznie na dialog, w związku z czym liczyć się trzeba z poważnymi w konsekwencjach błędami.
  Konsekwencje ponosić będą wtedy wszyscy.
  W pełni podzielam Pańską diagnozę dokonanego wyboru. Jestem rowieśnikiem Wodza. Wiem, jak łatwo jest kształtować opinię młodych ludzi w warunkach zmasowanej propagandy ideologicznej, jaką wciąż mamy w Polsce. Stopniowe – poczynając od lat 80-tych – zastąpienie jednego rodzaju propagandy przez drugi, jak widać, przynosi oczekiwane rezultaty. (Młodzi nie zdają sobie sprawy jak bardzo podobnymi metodami są kształtowani). W połączeniu z brakiem doświadczenia życiowego skutkuje to powstaniem nowej grupy uprawnionej do głosowania, która przesądza o wynikach. Przypomina się niezbyt eleganckie powiedzenie o dawaniu brzytwy.
  Wstępne zapowiedzi przywodców ugrupowania o planach poszerzania jednomyślności narodowej (Kaczyński) z równoczesnym wyznaczaniem granic dyskusji (o wszystkim oprócz moralności – Selin) itp. grożą ponownym wprowadzeniem kraju na drogę „błędów i wypaczeń”.
  Obym się mylił!

 18. Po raz kolejny okazało się, że wybory znowu wygrał kościół przy pomocy prokościelnych mediów takich jak TVP, TVN, Polsat, Superstacja i inne szmatławce.
  Te wybory pokazały, że 90% polskiego społeczeństwa to tępy, nawiedzony religijnie, seksistowski, homofobiczny i antysemicki motłoch, któremu do szczęścia potrzeba jedynie religijnych guseł, wódy i kawałka kiełbasy.
  Taki motłoch swoich przedstawicieli wybiera spośród siebie i dlatego takie badziewie jak cały PiS, PO, PSL i ich przybudówki siedzi w sejmie, w senacie i w rządzie bezmyślnie powtarzając ambonowe „mądrości” i propaganndowe kłamstwa medialne.
  Jak długo ten motłoch indoktrynowany religijnie w kościołach, w państwowych przedszkolach i w szkołach oraz przez prokościelne media będzie stanowił wyborczą większość – tak długo w katolandzie nic się na lepsze nie zmieni.
  ps:
  Jedyna pociecha w tym, co się stało to przegrana PiSu-bis czyli PO.

 19. Miłośnik PO J.Hartman napisał:
  cyt.” PO? Trudno obronić władzę przez trzy kadencje.
  Dziękuję za osiem lat letnich może, aczkolwiek cywilizowanych rządów.
  Będziemy jeszcze za wami tęsknić.
  Może jeszcze Tusk powróci i zmierzy się po raz ostatni w śmiertelnym boju z Kaczyńskim.
  A może nie? Zobaczymy.”

  Ta wypowiedź świadczy o tym, że głosował pan profesorze na PO czyli na PiS-bis.
  Pan również jest winien, że Lewica przegrała.
  Krytykował pan Lewicę, a zachęcał do głosowania na PO.
  Powinien się pan wstydzić.

 20. Jeszcze na naszym polskim podwórku zaświeci słoneczko wolności i społecznej demokracji.

 21. Ponowne gratulacje dla jednego z glownych akuszerow totalnej kleski „lewicy”.
  Wspaniala robota Panie Hartman.

 22. Nie podoba mi się to. Czasy jakby ostatnio mniej stabilnie. Może jakaś wojenka będzie, a potem płacz i lament, zabici ludzie zburzone miasta.
  Ja nie rozumiem ludzi, jestem kompletnie inny. Może to przez to, że jestem uczciwy, nigdy w życiu nic nie ukradłem, nikomu krzywdy nie zrobiłem i nawet na głupiej drodze w samochodzie zachowuję się, jak człowiek kulturalny – ja tu nie pasuję i chyba czas dorosnąć do myśli o emigracji, tylko dokąd?

 23. Platforma wchłonie Ryśka, jak PiS Kukiza.

  Dobre strony wyborów:
  1. Ostateczne połączenie kościoła z PiSem.
  2. Bezpieczna konstytucja.

 24. Najwiekszy sukces tych wyborow to ostateczny koniec postkomuny, nienawistnikow , hochsztaplerow i manipulatorow.
  do widzenia Palikot, Miller i Hartman.
  zniszczyliscie” lewice” oparta na prymitywnym antyklerykalizmie i napuszczaniu Polakow na siebie.

  dobra robota.

 25. jeśli Pan, Panie Profesorze, wierzy że Nowoczesna nie zauroczy się programem neoliberalnym, to proszę mi powiedzieć dlaczego w tej niby nowoczesnej partii jest ktoś taki, jak pan prof. Balcerowicz, namiętny wyznawca neoliberalizmu?!

 26. Bardzo wiele Pan Profesor zrobił, aby wygrało PiS. Bardzo wiele.

  Dziękuję więc Panu za dobrą robotę propagandową i agitacyjną. Dziękuję, bo może wreszcie zniknie z polityki zetchaenowiec Misio czciciel Pinocheta i homofob minister PO. Choć być może znowu wróci do PiS-u…

  A poza tym: strachy na Lachy… Więc sobie Pan strasz, strasz, zawsze będzie skutek przeciwny, niż sobie Pan zamierzył…

 27. „Kiedy przyjdą podpalić dom, ten w którym mieszkasz – Polskę”
  Jak widać, nie mogliśmy się doczekać i sami go puszczamy z dymem.
  Szkoda tych najbliższych czterech lat, szkoda czasu po prostu. Ale czasem widać trzeba powtórzyć klasę.

 28. Szanowny panie Redaktorze,
  ten „straszny dyktator” gotow jest wyciagnac do Was reke.
  Wystarczy tylko, abyscie przestali blaznowac i zabrali sie powaznie
  do pracy przy odbudowie Polski.

 29. To pytanie: czemu ludzie inteligentni, elita, intelektualiści, profesorowie uniwersyteccy itp. mogą bezkrytycznie, bez refleksji, bez emocji podchodzić do powierzenia przez Panią Premier urzędu ministra Misiowi?

  Homofob Miś czciciel Pinocheta i zetchaenowiec niezmieniający poglądów ministrem w rządzie PO i to tym światłym elitom nie przeszkadzało?

  Wszystko inne to oczywistość: podwójna miara w ocenie faktów, agitacja prorządowa, propaganda, straszenie. To norma i jasne, że elita jest lokajska. Ale dlaczego akceptowała to powierzenie tak wysokiego urzędu Misiowi?

 30. Panie Hartman nie będzie żadnego obciachu nie będzie żadnej dyktatury. Skończyły się rządy partii mające w nazwie obywatelska a w praktyce z demokracją nie mającą nic wspólnego. Panie Hartman Polacy gromadnie wystąpili przeciwko dalszemu poniżaniu Polaków nie liczeniu się z ich wolą. Przypomnę panu, ze to Bronio Komorusio wzywał do nie głosowania w czasie referendum. To Bronio Komorusio obrażał świadomych obywateli którzy protestowali przeciwko fałszerstwu wyborów nazywając ich warchołami. To właśnie katolicy których religię znieważano w ich własnym kraju wystąpili odsuwając od władzy partię która jawnie sprzyjała zniewagom religii katolickiej.

  Panie Hartman niech pan zgłosi się po nagrodę do Kaczyńskiego to właśnie dzięki pana agitkom i Polityki dzięki waszym atakom, Polacy zapewnili PIS samodzielne rządy.

  Pana to zasługa.

 31. Moja kosmicznie bezdenna NAIWNOŚĆ: przekonanie, że w wolnej Polsce telewizja, prasa (publicystyka) będą niezależne; że nie będą klęczeć na leżąco przed żadną władzą; że będą rządzącym patrzeć na ręce…

  Ta niezależność jest bardzo ważna w demokracji. Bez niej demokracja jest kulawa, ślepa, podatna na miotanie się od ściany do ściany.

  Tej naiwności nie mogę sobie darować.

  Dlaczego wy elita wychowywana przecież na etosie Żeromskiego, etosie niezależności i obiektywizmu, dlaczego wy inteligentni ludzie leżycie na klęczkach przed Misiami czy to z lewej, czy z prawej, czy też z każdej innej strony. Jak wam nie wstyd…

 32. Wiecie Państwo na czym polega geniusz Kaczyńskiego? Na tym, że Polacy szybko zapominają jak było, na tym, że knuł przez 8 lat i wyknuł „taśmy prawdy”, na tym, że całą strategię opracował nie w jedną noc – zajęło mu to niemal dekadę. Wymyślił, że sam tego nie ogarnie. Już nie. Że potrzebuje wizerunkowo kogoś, kto zmyślnie przechwyci głosy. I tak wymyślił Dudę! Szydło samo się objawiło.
  I ten pisowski political marketing….mało kto go docenia, a mają go świetnie opracowany!
  I jeszcze ta pierwsza lista w broszurze do głosowania… No ludzie! Jak ktoś nie wiedział na kogo zagłosować, to otworzył broszurę i postawił krzyżyk na pierwszej stronie! Ot nasza polska MONDROŚĆ!

  I tak zgarnął wszystko, co mógł zgarnąć. A teraz usiądźmy wygodnie w fotelach. Czas start!

 33. A przecież nie jest tak, że czytałem (czytam) jakiekolwiek pisma religijne. Przeciwnie: każdy numer „Polityki”, „Gazety Wyborczej”…

  Nie ma już w Polsce pism, po które sięgnę, bo leżycie plackiem na klęcząco przed władzą. Byle stołek rządowy to dla was bożek. Cenzura „Polityki” niczym się nie różni od cenzury np. na Salonie24… Cenzura „Newsweeka” czy „Gazety Wyborczej” jest bardziej zaciekła niż cenzura za PRL-u… I ta ohydna podwójna miara wobec identycznych zdarzeń…

  Mąćcie, mąćcie w tej narodowej kadzi. Mąćcie. Niczego innego nie potraficie.

 34. a jednak Kaczynski to geniusz. Wyczul stopien zidiocenia przecietnego polaka lepiej niz wszyscy psychologowie i PR-owcy razem wzieci. Wyczul, ze moze sobie pozwolic na kazde klamstwo, oblude, obietnice itd a „by$dlo” i tak to lyknie i mlasnie z zadowoleniem. Poszedl na calosc i zamiotl cala reszte pod dywan jak okruszki.

  Nastepna kadencje Kaczynski ma juz w kieszeni. Wystarczy, zeby nie majstrowal przy gospodarce, zmieni konstytucje na Kato-talinbanska i przestanie obrazac ludzi. No i lecha zrobis Santo Subito. I te 10-15 milionow matolkow pojdzie za nim gdzie on kaze. Tyle ze to bedzie w druga strone niz reszta Europy. Za pare lat bedzie Polsk mozna nazwac Bhutan Europy.

 35. „Śmieszny jest ten koniec demokracji ordynowany przez demokratów nie mogących pogodzić się z werdyktem demosu”. Eryk Mistewicz. Tak mi się nasunęło. Nie mówię, że to ma jakiś związek z pana wpisem, który z kolei nie ma związku z rzeczywistością. Dyktatura, PRL – jak może pan takie androny pleść? Mówię to jako wyborca przegranej w tych wyborach lewicy, ale tej nowej. Heloł, panie profesorze, tu ziemia!

 36. W Polsce wygrał Szas.

 37. Cytuję wpis „mks-82″z forum „Wyborczej”:
  Kolejny raz potwierdziło się, że dla Polaków nie są najważniejszymi sprawami takie problemy jak prawa gejów, in vitro, aborcja, finanse kościoła, wojna płci itp. Dziennikarze GW, salonowa lewica, feministki żyją w innym świecie i dlatego środowisko to poniosło porażkę.
  Dodam tylko dziennikarzy i ogólnie środowisko „Polityki”, z prof. Hartmanem na czele.

 38. Koniec postkomuny – pisze Falicz; jakoś ten mędrzec nie zauważył, że w pisie aż roi się od komuchów i nie jakichś tam „post”, ale prawdziwych.
  A jego idol aż się trzęsie, żeby zaprowadzić „prl II”.
  PS. Falicz liczy, że pozwolą mu teraz przebudować Łódz – pewnie bardzo się zdziwi jak go oleją.

 39. Jeśli chodzi o zemstę to jedna ze szkół strategicznego mówi, iż tym którzy ponieśli klęskę należy najpierw okazać łaskę, a dopiero kiedy okażą się niewdzięczni – żelazną pięść względnie miotłę. Chodzi zapewne o to, aby beneficjenci pokonanych widzieli jakieś racje by służyć zwycięzcom no i oczywiście, żeby o kasę. Bez padnięcia plackiem na twarz nie będzie mowy o tym, aby choć trochę jej zatrzymać na starość…

 40. Jan Hartman
  „Stało się. Polacy postanowili odpocząć od demokracji. 25 lat i chwatit”.

  Widzi pan panie Hartman mamy rozne definicje demokracji; panska to „my way or highway democracy” z rusycyzmami, ja, choc urodzony nad Wisla i w tradycyjnym polskim domu wychowany, jestem dusza i sercem „Jeffersionian”.
  Prosze sie zapoznac z definicja takiej demokracji.
  „Tylko ten wstyd, ten wstyd przed Europą i światem. Ten obciach, to rozczarowanie, jakie sprawiliśmy naszym przyjaciołom, …”
  Naszym „przyjaciolom”?
  Tak, rzeczywiscie „wstyd”, szczegolnie przed Niemcami …

  Wstyd Panie Profesorze, Filozofie i Etyku, wykladowco na jednym z najstarszych uniwerystetow swiata.
  Indeed, indeed …

 41. To ze Szanowny Pan Profesor po raz kolejny okazal sie malo skuteczny i nawet nie znalazl sie na listach wyborczych, to wcale jeszcze nie oznacza konca demokracji.

  Nie rozumiem, dlaczego Pan nie szanuje spoleczenstwa, jesli ma inne zdanie? Pana agresywne wypowiedzi przyczynily sie do tego, ze zapewne wielu czytelnikow Polityki zgrzytajac zebami zaglosowalo na PiS.

  Gratulacje – Pana antyprawicowe fobie dzialaja jak plachta na byka. Trzeba miec nieslychany tupet, aby glosno pisac, ze polowa Polakow to banda tumanow. A moze jednak to obecne elity polityczne sie nie sprawdzily i doprowadzily do tego: http://kalecki.org/wp-content/uploads/2015/10/Kapital-Zagraniczny-w-Polsce-raport-Fundacji-Kaleckiego.pdf

 42. Wlasnie przestalem wierzyc w niezalezne media i przestalem kupowac Polityke.
  Jeden z najbardziej idiotycznych wpisow. Zalosny doprawdy.

 43. Podzielam obawy Hartmana. Kiedy u steru Polacy, bicie qrew i zboczonych debili wraca do polityki, a rzeczone qrwy – do debilnego strachu.
  Racja, Hartman, dostaniecie po zadku za propagowanie, todo modo judaico, pedofilii i kazirodztwa. Cieszcie sie, wszak masochizm to wasza specialite de la maison juif, n’est ce pas?

 44. „Nastepna kadencje Kaczynski ma juz w kieszeni. Wystarczy, zeby nie majstrowal przy gospodarce, zmieni konstytucje na Kato-talinbanska i przestanie obrazac ludzi”

  E tam.
  Elektorat PiSu to w dużej mierze elektorat SLD Millera, Tymińskiego i Krzaklewskiego.
  Ludzie wiecznie wierzący że za ich pomyślnośc odpowiada polityk i równie szybko szukający nowego zbawcy.

  PiSowi uda się jakiś czas jęczeć że kasy nie ma bo, po rządach PO ruina, że Unia zamyka kopalnie, trochę propganady w odzyskanych mediach, patosu, jakieś namiastki realizacji obietnic np 500PLN na trzecie dziecko na 3 miesiące, aby można było medialnie zakrzynać „500PLN na dziecko jest !” itp …
  O ile nie zaczną w desperacji majstrować z drukiem pieniądza skończy się jak 8 late temu.

 45. A przez osiem lat to pan profesor ślepy był, że postępującego zamordyzmu Platformy nie widział ? Przecież to był wypisz, wymaluj, PRL- bis. Na czele nieomylny wódz Tusk, rządzący jedynie słuszną partią , Platformą, media piejące bez powodu z zachwytu , totalna wojna z jedyną prawdziwą opozycją jaką był PiS, niekończące się afery zamiatane pod dywan. I to była pańskim zdaniem, ta wspaniała demokracja ? Nie ma najmniejszych przesłanek aby zarzucać PiS-owi antydemokratyczne zapędy. PiS do władzy dochodził w demokratycznych wyborach i nigdy nie podejmował żadnych prób, aby u niej trwać za wszelką cenę. Kiedy przegrał wybory, najzwyczajniej w świecie przeszedł do demokratycznej opozycji. Rozumiem pańskie rozgoryczenie. Pan i lewackie środowisko w jakim się pan obraca, chcieliście porządek istniejący w Polsce postawić na głowie, ale społeczeństwo powiedziało wam nie. Polacy nie chcą homoseksualnej propagandy, polityki gender i islamskich terrorystów. Zamiast dorabiać PiS-owi antydemokratyczną gębę, lepiej niech pan się wsłucha w głos polskiego społeczeństwa .

 46. Niektóre komentarze są kompletnie od czapy. „PiS zohydził ludziom demokrację” i dlatego właśnie frekwencja była wyższa niż w 2011.

  I naprawdę mierzi mnie pianie o zagrożeniach demokracji w sytuacji, gdy partia rządząca przedtem (PO) uchwalała kolejne ograniczenia praw obywatelskich (typu ograniczenia przy organizacji demonstracji) i nikt z mediów głównego nurtu na to nie zwracał uwagę.

  Ciekawi mnie tylko, czy szanowny Pan będzie przepraszał, kiedy z jego wieszczeń o klęsce demokracji nic nie zostanie. W końcu PiS już rządził i nie było ani donosów, ani zagrożenia demokracji – był tylko pisk mediów rozdmuchujących do rozmiarów afer każde drobne potknięcie. Po ośmiu latach śledztw zostało z tego raptem kilka uchybień. Do dzisiaj zaś kretyni mówią o tej dusznej atmosferze, tyle tylko, że kiedy pytam o konkrety, milczą, albo podają sprawy, które zdarzały się i wcześniej za SLD (aresztowania przy kamerach) i później za PO (premier deklarujący, że ten facio od dopalaczy musi siedzieć).

 47. głos zwykły
  „Jeśli chodzi o zemstę to jedna ze szkół strategicznego mówi, iż tym którzy ponieśli klęskę należy najpierw okazać łaskę, a dopiero kiedy okażą się niewdzięczni – pokazać żelazną pięść względnie miotłę”.

  Tę ryzykowną zasadę stosował Juliusz Cezar i zapłacił za to życiem, jednak zanim do tego doszło ogromnie dużo zyskał. Bez niej nie przeszedłby do historii, a państwo rzymskie nie stałoby się najpotężniejszym imperium w dziejach świata. Ta zasada łączy umiar i łaskawość z bezwzględną brutalnością w przypadku jej nadużycia przez obdarowanych. Dotyczyło to ludzi, plemion i narodów – otrzymywali ogromną szansę, ale tylko jedną. Przekonali się o tym, na przykład, Żydzi, którzy zaczynali od statusu sprzymierzonych z Rzymem (Herod Wielki był zaprzyjaźniony z Pompejuszem i Antoniuszem), a skończyli jako zdziesiątkowani uchodźcy z Palestyny po zburzeniu Świątyni.

 48. A ktos tu twierdzi , ze nie ma mozna powiedziec ,jakoby 50%
  Polakow jest troche myslowo zacofana .
  Soorrry , histori sie nie zna , wlasnej i Europy nie mowiac
  o swiecie ?
  A Panu Profesorowi nie radze z powodow przejsciowych klopotow
  rozdzierac ostania koszuline , moze bedzie Pana nie stac w tym
  nowym -demokratycznym- systemie partyjnym na nowa ?
  Pozdrawiam ?

 49. Gdzie młodzież z natury buntownicza?
  Niepokorna, oczekująca i wywołująca zmiany?
  Zanika wymiana pokoleń i świeżość .
  Wolą wyjechać lub wtapiają się w to co jest.
  Brakuje idei i pozornej naiwności przypominającej co jest najważniejsze.
  Trzeba przez to przejść by później mieć choćby wstyd i chwilę zadumy.
  Nie cieszmy się Ich pozornym rozsądkiem i dorosłością.
  Są stłamszeni i zagubieni

 50. Pan Jan ?
  Jestem zdumiony, że Pan posiada w sobie tyle determinacji. Logika i trafnosć pojęć daje nie tylko obraz polskiego myslącego podziemia, które zawsze owocuje w odpowiedniej chwili. W politycznych przemianach zaskaczył mnie efekt KORu, pracy żmudnej, ryzykownej ale uderzającej PRL ich własną bronią; trybuna ludowego wraz z jego z ludem. PRL bis PiS, to kolejna partia szachów. Gra jest ciekawa a napewno zgromadza na widocznej trybunie tych co głupotę dotychczas ukrywali, bez względu na ich przynależnosć do kilku ostatnio wiodących partii..
  Dziękuję I przesyłam pewnosć że będzie dobrze.

 51. Ostatnie wybory … Judeopolonia ante portas.

  To chyba good news dla rezydujących tu Żydów, prawda ?

 52. Cytat z Ziemkiewicza: „… chęć przysłużenia się władzy za wszelką cenę odebrała im rozum… każda władza może tylko marzyć, aby wizerunek opozycji tworzyły kompletne oszołomy, ośmieszające antyrządowy dyskurs – w tym sensie salony michnikowszczyzny nadal będą dla PiS pożyteczne … wielu szacownym idiotom naprawdę przydałby się zimny prysznic, „chłosta śmiechu” i spadki nakładu samoośmieszających się gazet.”

 53. Zwiastun
  26 października o godz. 15:33
  Ja, szanowny Panie,przestalem juz w roku 2006, poniewaz obraz kreowany
  przez „czolowych publicystow” rozjechal mi sie zupelnie z tym,
  co mialem okazje obserwowac wokol siebie.

 54. Tak,tak zamienil stryjek fujar(k)e na kijek… a niechta sie cieszy chlop ,ze cos ma ….
  Pozdrawiam ?

 55. „Jedyny jasny punkt tych wyborów – wielki sukces Ryszarda Petru i Nowoczesnej.”

  I to pisze człowiek niby lewicy.
  Nie ważne, że ich program służy bogatym a uderza w biednych.
  Co to nowoczesną lewicę „obchodzi.”
  Dla mnie takim wypadku dobrze, że ZL przegrał.

 56. Cytuję (z małymi zmianami) z „aspermanki” (forum „Wyborczej”)
  Najistotniejsze były trzy błędy PO:
  1. Praktycznie całkowita bezkarność tzw. Warszawskiej Spółdzielni Spożywców (Radek Sikorski i ska), czyli konsumentów ośmiorniczek i kilometrówek za pieniądze z naszych podatków, a potem wmawianie wyborcom, że nielegalne były podsłuchy, a nie jedzenie za nasze i mocno podejrzane interesy które tam załatwiano. Umoczonych w te kolacyjki odstrzelono za późno, i finansowo ich nie rozliczono (to jest zadanie dla PiSu, jeśli PiS che być wiarygodny dla swych wyborców).
  2. Absolutna niemalże arogancja władzy, postawa że „władza wie lepiej”, co się przejawiło choćby w wyrzucaniu do kosza podpisów pod wnioskami o różne referenda, czyli inaczej lekceważenie głosu obywateli przez partię mającą w nazwie „obywatelska”.
  3. Last but not least: kryzys wokół tzw. uchodźców, który dobitnie pokazał, że polskie władze poddają się dyktatowi Berlina i Brukseli w kwestii, która ma dla naszego kraju bardzo istotne znaczenie. Zamiast się postawić Berlinowi i Brukseli, establishment platformiany zaklinał rzeczywistość oderwaną na 100% od realiów „proimigrancką” kampanią propagandową, co wyborców mocno wkurzyło i napędziło kolejne głosy PiSowi. Partia Razem też nie przeszła progu 5% właśnie przez całkowite oderwanie się od głosu ludu w tej kwestii.

 57. 1 pazdziernika prof prognozowal kto ile dostanie na wyborach. jego gdybania nbie byly zle:

  1/10/15 25/10/15
  ====== ======
  PiS 36 37.7%
  PO 29 24
  ZL 7 7.5
  Nowoczesna 7 7.7
  PSL 6 5.2
  Kukiz 5 8.7
  Korwin 4 4.9
  PRazem 2 3.9
  Stonoga 1 who is Stonoga?

  Calkime niezle mu te gdybania poszly.

 58. saurom zawsze w pełnej gotowości do cytowaniu biuletynu Wydziału Propagandy KC PiS-u !!!!!!! ( dorośli wiedzą o co chodzi). Ci co tęsknią za gender, in vitro, prawami osób homoseksualnych, demokracją, prawami obywatelskimi, likwidacją centralnego sterowania państwem, odcięciem kościoła rzymsko-katolickiego od finansowania z budżetu państwa, likwidacji kibolstwa i powrotu rozumu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! do życia społecznego, dobrego prawa dla przedsiębiorczych, rozumnej opieki społecznej to są POLACY !!!!!!! przepraszam to są BARDZO DOBRZY POLACY !!!!!!!!
  Z Z PiS em tego nie będzie !!! Prezes marzy tylko o władzy reszta go nie obchodzi !!! O utworzeni CBA zapomniałeś napisać Saurom, to był ich pierwszy ruch w 2005 roku, o złodziejstwu przez SKOKI tez nie wiesz ??? Pierwszy artykuły w Polityce w 2004 roku !!! ok 30 procesów wytoczonych Biance Mikołajewskiej, większość przegrana !!! to oczywiście to wzmożenie moralne. Najbogatszy parlamentarzysta Bierecki !!!! to oczywiście z tej pomocy najuboższym !!!! Pytam po raz kolejny dużo zarabiasz na byciu trollem pisowskim ???? PiS kłamał, kłamie i kłamać będzie

 59. Jeśli PO chce jeszcze w przyszłości istnieć, powinna uczyć się od PIS i zacząć głośno krzyczeć, że wybory zostały sfałszowane. I powtarzać to jak mantrę przez 4 lata. Ciemny lud kupi wszystko – jak mu się to wbije w łby.
  Dowodów aż nadto.

 60. do Leonid
  Przemawia przez Ciebie najgorsze ” polactwo” .
  1. Rozumiem że elita PiS- u żywi się w barze mlecznym za bony z opieki społecznej. Nie mam wątpliwości że nigdy się nie dowiemy!!! jakie oni płacą rachunki za restauracje. O to zadbają ” niezależne media” i” niepokorni dziennikarze”( hahahahaha) Potrafia doskonale ukrywać i przeinaczać swoje łajdactwa. A Sikorski to był kiedyś ministrem z PiS-u – to tak dla przypomnienia!!!!
  2. Arogancja władzy dotyka każda władzę PiSowską również – już widzę referendum w sprawie swobodnego prawa do aborcji, za rządów Jarosława Kaczyńskiego. Jestem gotowa rozpocząć taką akcję zbierania podpisów i poczekam aż aktualny Sejm z troską się pochyli nad tym wnioskiem.
  3. Dziwnym trafem najlepiej gospodarczo stoją kraje które mają dużą imigrację.
  ” Polactwo” całe lata 80-te brało pomoc z zachodu, teraz bierzemy miliardy euro z Unii czyli z podatków płaconych przez innych mieszkańców UE. Ale pomóc tym którzy uciekają przed Państwem Islamskim, w ramach Unii Europejskiej , odciążyć tych którzy nam pomagali i pomagają…. co to to nie !!!
  To tak jak przyjść w gości, nażreć się i zrobić na koniec kupę na środku stołu.
  Zaiste jesteśmy ” bohaterskim” i „gościnnym” narodem. Ci z zachodu którzy nam pomagali 30 lat temu i którzy nam pomogli wejść do Unii plują sobie w brodę. Wstyd !!!!!!

 61. Harnas… żeby tylko na kłamaniu się skończyło…
  Czeka nas na pewno 4 lata miazgi politycznej (w tym przeformułowania kluczowych partii), destabilizacji gospodarczej, regresu w kontaktach zewnętrznych, upadku nowoczesnej wizji światopoglądowej.

  A co jeszcze nas czeka, to już wie tylko pan Prezes, uśmiechając się pod nosem i zerkając do swojego gęsto zapisanego brulionu..

 62. Harnas
  27 października o godz. 12:45

  Jak masz dowód, że jestem pisowskim trollem to przedstaw go publicznie albo domagam sie przeprosin. No ale ja rozumiem, że ty jako leming nie jesteś w stanie pojąć, że taki saurom podobnie jak inni Polacy przejrzeli na oczy.

  Piszesz, że PIS utworzył CBA w 2005 roku a zapomniałeś kto im pomagał niejaka PO dziwne, że partia mająca w nazwie obywatelska poparła utworzenie CBA. Dziwne nieprawdaż no ale zapewne elokwetny leming wyjaśni po prostu, że to Maciarewicz w skórzanym płaszczu stał za karabinem maszynowym wymierzonym w plecy parlamentarzystów PO.

  Piszesz o SKOKACH jakimś złodziejstwie zapewne jako elokwetny leming jesteś w stanie wyjaśnić dlaczego redakcja Wprost która opublikowała artykuł o Bierieckim zawarła w sądzie ugodę z tym panem od czego zaczęła się nagonka na SKOKI. Jakbyś lemingu nie wiedział ugodę zawiera się wtedy gdy chce się uniknąć odpowiedzialności karnej za pomówienie.

  A co do SKOKÓW jeszcze skoro za wszystkim stał PIS to jak wyjaśnisz fakt, że ten właśnie Bieriecki skierował pismo z informacją w SKOKACH Wołomin i Kopernik do KNF kierowanej przez działacza PO Jarubasa.

  Jak wyjaśnisz fakt, że pomimo otrzymania pisma KNF nie zareagowała? Czyżby chodziło o umożliwienie dokonania malwersacji przez członków PO zasiadających w SKOK Wołomin i kolegów Bronia Komorusia z WSI SKOK Kopernik?

  Czyżby komuś zależało na zniszczeniu SKOKI ze względu na to, że jest to instytucja o polskim kapitale?

  I jeszcze jedno lemingu czy jesteś w stanie podać jakieś kłamstwo PIS?

  Bo jeżeli kiedykolwiek złapano kogoś na kłamstwie do polityków z PO czyż to nie np Tusk głosił, że on nie przyjmie żadnej funkcji w Brukseli i jak ujawniono taśmy prawd Tusk jak tchórz uciekł zaleszczycką szosą do Brukseli.

  To jest zaledwie jedno z kłamstw Tuska.

 63. Że wygrali ? A niech tam, ale jak pomyślę,że teraz właśnie wygrali, kiedy tort gotowy, wysoko, wysoko udekorowany pachnącymi poziomkami. Oni zamiast dodekorować, podwyższyć będą te poziomki wyżerali. Pomimo kryzysu taki piękny tort powstał. Nowe ideolo to wszystko zećpa, zeżre.

 64. No bierzemy się za was towarzysze. Będziemy was wywozić autokarami do prokuratury..nowej , odnowionej prokuratury.

 65. Wyrosłem na schwał w dyktaturze proletariatu tak zacnie bronionej przez „Politykę”, więc kicham na dyktaturę pisiaków,

  zwłaszcza że jest w Sejmie czciciel dyktatora Pinocheta, czciciel dyktatora Pinocheta wybrany przez cnych i szlachetnych oraz światłych wyborców PO…

 66. Wzorcowa demokracja:
  SLD miał swojego Premiera, Prezydenta, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu.

  Światła demokracja:
  PO miała swojego Premiera, Prezydenta, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu.

  Zamordystyczna dyktatura: PiS będzie mieć swojego Premiera, Prezydenta, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu.

 67. Harnaś
  Generalnie – atakujesz mnie ad personam, a to jest co najmniej niekulturalne.
  1. Co tu ma do rzeczy elita PiSu? Mowa jest przecież o elicie z PO. I co też z tego, że Sikorski był kiedyś w PiS-ie, skoro dopiero w PO pokazał on swoją prawdziwą twarz?
  2. Mowa była o arogancji PO. O PiS-ie pogadamy za rok albo dwa – dopiero wtedy okaże się, czy oni będą aroganccy czy też nie.
  2a. A aborcji nikt ci nie zabrania – możesz ją bez problemu zrobić sobie w takich państwach, jak na przykład sąsiednie Czechy, Słowacja, Niemcy, Litwa, Białoruś, Rosja, Ukraina, Dania i Szwecja a także w takich państwach Europy jak n.p. Bułgaria, Węgry, Mołdawia, Rumunia, Estonia, Łotwa, Norwegia Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Grecja, Italia, Macedonia, Czarnogóra, Portugalia, Serbia, Słowenia, Hiszpania, Austria, Belgia, Francja, Luksemburg, Niderlandy i Szwajcaria (Wikipedia). W wielu z nich jest ona bardzo tania.
  3. Najlepszą sytuację gospodarcza mają w Europie z reguły państwa z bardzo ograniczoną i mocno kontrolowaną imigracją, szczególnie zaś Szwajcaria, Liechtenstein czy Monako. Nie dawaj tu tylko przykładu USA czy też Kanady albo Australii, jako że te kraje czerpały korzyści z imigracji dawno temu, kiedy nie były one jeszcze przeludnione. Dziś nawet w Australii nie ma miejsca dla imigrantów, choćby z tak prozaicznego powodu jak brak wody i pracy.
  3a. Poza tym, to Polska nic nie dostaje za darmo z Unii, jako że więcej pieniędzy wypływa z Polski co roku zagranicę (praktycznie na tzw. Zachód) niż do niej wpływa w postaci pomocy unijnej. Popatrz choćby na saldo płatnicze Polski: on od lat jest ujemny.
  Lata oraz saldo obrotów bieżących Polski w mln USD (ceny bieżące) i jako % PKB:
  2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
  -9,981 -7,166 -6,700 -4,018 -7,650 -10,600 -4,550 -6,300 -29,510 -9,598 -21,873 -20,000 -22,600
  2000 2001 2002 2003 2004 2005 2001-5 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
  -6.2 -3.9 -3.6 -2.1 -3.4 -3.6 -2.7 -2.5 -4.3 -5.2 -2.2 -3.1 -4.0 -4.1
  3b. Poza tym, to Polska nie kolonizowała ani Iraku, ani też Syrii, a jeśli ktoś z tych krajów chce się osiedlić w Polsce, to niech najpierw uda się do polskiej ambasady w Bagdadzie albo Damaszku, albo też do polskiej placówki dyplomatycznej bądź konsularnej w pierwszym bezpiecznym kraju, w którym znalazł ów uchodźca schronienie (w praktyce to jest Turcja) i niech tam wystąpi o polską wizę imigracyjną. I dlaczego ci uchodźcy z Syrii chcą do Europy, a nie do bliskich im językowo, religijnie i kulturowo państw arabskich takich jak np. Emiraty, Kuwejt, Katar czy też Arabia Saudyjska? Dlaczego Japonia nie przyjmuje imigrantów?
  4. Poza tym, to pamiętaj, że Polskę przyjęto do Unii nie po to, aby nam pomóc, ale aby zyskać rynek zbytu, źródło taniej siły roboczej oraz w przypadku Niemiec, kraj buforowy, odgradzający Niemcy od wschodu. Tu się oczywiście Niemcy mocno pomylili, jako że najazd barbarzyńców nastąpił do nich nie ze wschodu, a z południa. Tak więc Polska jako państwo buforowe nie ma dziś wartości dla Niemiec, a dla Polski generalnie lepiej by było, gdybyśmy wystąpili z Unii, jako że w Unii skazani jesteśmy zawsze na rolę wasala Niemiec, a więc kraju biednego, bez własnego kapitału, bez własnego przemysłu, bez własnej myśli technicznej i bez własnej nauki, jako że silna, nowoczesna Polska byłaby niepożądaną konkurencją dla Zachodniej Europy, a szczególnie zaś dla Niemiec.

 68. Coraz więcej głosów w dyskusji od czytelników , którzy od krótszego lub dłuższego czasu-raczej krótszego, potem to już całkiem fajnie jest czytać sobie Rzepę ,albo i GP-nie kupują Polityki.Ale chociaż blogi sobie poczytają, bo „natura ciągnie wilka do lasu”.No i jakby wrócić zawsze można , tylko trzeba mieć pewność że wiadrami przymiotników lać na nas nie będą.

 69. Harnas
  27 października o godz. 16:16

  Jak ci się nie podoba w Polsce banderówko albo Salcio jazda do Izraela albo na zmywak do Londynu.

  Jeżeli można mówić o czyjejś pysze to właśnie PO czyż to nie niejaki Tusk głosił, że PO nie ma z kim przegrać czy to nie Tusk głosił, że PO wygra wybory w 2015 roku.

  Piszesz, że za rządów PIS nie będzie miało miejsce żadnego referendum no to przypomnę ci, że to właśnie za poprzednich rządów PIS w okresie 2005-2007 miały miejsce dwa referenda w Łodzi i Częstochowie w wyniku których odwołano Kropiwnickiego i Wronę. To właśnie prezydent Andrzej Duda wniósł o przeprowadzenie referendum w sprawie 6 latków lasów państwowych.

  A jakie stanowisko wobec referendum zajmowało PO czy to nie przypadkiem Bredzisław Komoruski z Budy ruskiej wzywał, zeby nie głosować w referendum w Warszawie. Jakoś sobie nie przypominam żeby Lech Kaczyński wzywał, żeby nie głosować w referendum w Częstochowie i Łodzi? Dlaczego wyjaśnię ci to lemingu ponieważ Kaczyński miał zaufanei do obywateli do głosu ludu? Czy to nie przypadkiem Bronio Komorusio próbował wprowadzić zmiany w ustawie d/s referendum w praktyce uniemożliwiające obywatelom skorzystanie z tej możliwości. Czy to nie przypadkiem posłowie PO kierujac się nienawiscią wobec Dudy i ślepym partyjniactwem uniemożliwili przeprowadzenie referendum w sprawie sześciolatków i to po raz trzeci.

  Dziwne nieprawdaż lemingu partia mająca w nazwie obywatelska przeciwna referendum uniemożliwiająca obywatelom skorzystanie z tej możliwości.

  Piszesz, że Polacy korzystają z pomocy z Unii Europejskiej to przypomnę ci że w praktyce część tej pomocy wraca do Brukseli więc trudno powiedzieć o jakimś korzystaniu.

  Zarzucasz, że Polacy nie chcą mieć uchodźców przypomnę ci, że to nie Polska jest odpowiedzialna za Irak Syrię Libię, to USA Izrael są odpowiedzialne za obecną sytuację. To w interesie Izraela i teksańskich magnatów naftowych miała miejsce inwazja na Irak. Jakoś dziwne, że USA i Izrael nie chcą przyjmować uchodźców z krajów które im zawdzięczają wojnę i zniszczenie.

 70. Harnas
  27 października o godz. 16:16

  I jeszcze jedno lemingu jesteś w stanie wyjaśnić dlaczego to Platforma Obciachu przegrała w wszystkich grupach wiekowych i zawodowych czyżby tak bardzo dożarła wszystkim.

  Rozumiem twój ból lemingu skończyła się kiełbasa skończyła się wóda a nowego dostawcy nie będzie

 71. „Wzorcowa demokracja:
  SLD miał swojego Premiera, Prezydenta, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu.
  Światła demokracja:
  PO miała swojego Premiera, Prezydenta, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu.
  Zamordystyczna dyktatura: PiS będzie mieć swojego Premiera, Prezydenta, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu.”

  A ja się pod tym podpiszę.

  Do tego czytam na GW jak cytują pana redaktora Baczyńskiego, ze w sumie PIS to poprało tylko 20% , więc „jakie wygrał” i nagle okazuje się, że olanie wyborów i niepójście na nie- może być bardzo manipulacyjnie podane.

  Pomijam, że dalej pan profesor nie widzi także swojego wykładu (podobnie jak nie widzi p. Lis czy p. Wojewódzki) w takich, a nie innych wynikach.
  No ale można teraz uroczo sprzywić się o powiedzieć wzniosłe zdanie o „ohydnych Polakach” , o „głupim narodzie”.

 72. Mleko wykipiało, za chwilę będziemy mieć nowy rząd, a tutejsze towarzystwo nadal dzieli skórę na nieżywym już niedźwiedziu.
  A dlaczego tak się stalo, a co kto powiedział, czyja wina najbardziej winna, kopać leżącego , czy nie kopać?
  Stało się. I nieważne , czy według jednych szacunków de facto glosowało na PIS 18 % uprawnionych, czy tych co zostali w domu traktować jako tych co powiedzieli TAK temu kto wygra.
  Dziś to nie ma żadnego znaczenia.
  Teraz, jutro, pojutrze i każdego dnia będę ten nowy rząd, z którym nie jest mi po drodze, puntować. Patrzyć na ręce, rozliczać z obietnic nie do spełnienia i dworować sobie z różnych głupków np. rapera Leroya z listy Kukiza, którzy znaleźli się psim swędem w Sejmie.
  Żeby było jasne, nie mam nic przeciwko raperom jako takim.

 73. Gama (19:53)

  „Że wygrali ? A niech tam, ale jak pomyślę,że teraz właśnie wygrali, kiedy tort gotowy, wysoko, wysoko udekorowany pachnącymi poziomkami. Oni zamiast dodekorować, podwyższyć będą te poziomki wyżerali.”

  Ratunkiem moga byc swieczki zamiast poziomek. Swieczki te niech reprezentuja obietnice wyborcze pana prezesa. Ewentualnie, jego wiek. Sa to cyfry nie tak znow bardzo od siebie odlegle. I wtedy prawda, jak oliwa, na wierzch wyplynie

  TAK WIELE SWIECZEK
  TAK NIEWIELE TORTU

 74. KtośKtoś
  28 października o godz. 14:47

  Skoro Profesor Hartman, skoro Pan Michnik, skoro Pan Passent itd. czczą i szanują Pana Profesora Baumana wprowadzającego w Polsce dyktaturę, to na pewno mają też dobre zdanie o Kaczyńskim wprowadzającym w Polsce dyktaturę. Tak światli ludzie nie mogą mieć podwójnej miary.

  Mnie się podoba dyktatura, jaką wprowadzał Pan Profesor Bauman. Dzięki tej dyktaturze miałem michę i pracę oraz „Trybunę Ludu” na co dzień takoż „Politykę” na święto. Było dobrze. Nawet Pan Passent tak uważa i dlatego poparł stan wojenny, czyli wyższą formę dyktatury najwyższą. Mnie dyktatura się podoba. Dzięki dyktaturze wyrosłem na człeka.

 75. takei-butei (21:11)

  „Mnie się podoba dyktatura, jaką wprowadzał Pan Profesor Bauman. Dzięki tej dyktaturze miałem michę i pracę oraz “Trybunę Ludu” na co dzień takoż “Politykę” na święto. Było dobrze. Nawet Pan Passent tak uważa i dlatego poparł stan wojenny, czyli wyższą formę dyktatury najwyższą. Mnie dyktatura się podoba. Dzięki dyktaturze wyrosłem na człeka.”

  Wszystko sie detalicznie zgadza i koliduje. Jedynie to ostatnie zdanie twe: „dzięki dyktaturze wyrosłem na człeka” budzi niewielkie obawy.

  Chodzi o to, ze nie ma latwej metody na przeprowadzenie dowodu jego obiektywnej prawdziwosci

 76. Heloł, heloł, strzała p. mason – a teraz powiedz no tu publiczności jak na spowiedzi, dlaczegóż to bracia z politycznie okupowanej Kanady, którzy utworzyli tam sobie „prawo” pt. Section 319(2) of the Criminal Code, za sprawą którego flekują tych, którzy mają odwagę mówić im prawdę prosto w gały, chcieliby najchętniej ukrzyżować p. Arthura Tophama, he?

  Pisze o tym przyzwoity, zbulwersowany żyd, dr Henry Makow, cytując innego żyda, Barucha Spinozę, powiadającego niegdyś, skądinąd słusznie o wolnym człowieku tak: „może myśleć co chce i mówić, co myśli”. Chcieliby ukatrupić p. Arthura Tophama głównie dlatego, że stosując się do zasady Spinozy zdradził ponoć sekrety ich korporacji, publikując na swojej stronie internetowej Protokoły tzw. Mędrców Syjonu (sic!). A cóż to za zdrada i przestępstwo? Śmiechu warte! Przecież owe Protokoły są od dziesięcioleci bestsellerem i można je kupić legalnie w wielu wersjach nawet na kanadyjskiej stronie księgarni Amazon. Swoją drogą to niezmiernie ciekawa oraz pouczająca lektura, cytowana tu niejednokrotnie, spełniająca się od ponad 100 lat jota w jotę, także na naszych oczach, niemal tak samo, jak Objawienie św. Jana, bo ewidentnie wyruszył już pierwszy jeździec Apokalipsy, na koniu ognistym.

  Zarzucają p. Arthurowi Tophamowi fałszywie tzw. „antysemityzm” (cokolwiek to znaczy), choć każdy normalny człowiek wie – jak wspomina dr Makow” – że ludzie wcale nie nienawidzą żydów, tylko nienawidzą satanistyczną agendę, promowaną przez Żydowskich Masonistycznych Centralnych Bankierów oraz ich kolonialny establishment, z którego większość wcale nie stanowią żydzi. Proszę tam do nich zadzwonić i powiedzieć, żeby dali chłopu spokój, bo Bogu jest ducha winien.

 77. @mag
  „Teraz, jutro, pojutrze i każdego dnia będę ten nowy rząd, z którym nie jest mi po drodze, puntować. Patrzyć na ręce, rozliczać z obietnic nie do spełnienia i dworować sobie z różnych głupków np. rapera Leroya z listy Kukiza, którzy znaleźli się psim swędem w Sejmie.
  Żeby było jasne, nie mam nic przeciwko raperom jako takim.”

  Widzisz z patrzeniem na ręce rządzących zgadzam się w 100%, dlatego szkoda, ze takiej postawy- oczywistej- nie było odnośnie rządów PO i ustawek PSL. Szkoda. I szkdoa, ze takiego patrzącego podejścia nie miało też wielu dziennikarzy.

  A to powinna być oczywistość.

 78. Zastanawiajace, jak mozna bylo swiadomie wybrac rzad, w ktorej jest przewaga psychopatow, i to groznych. Ale jak widac jest to mozliwe. Co mozna sie spoedziewac po spoleczenstwie, ktore ciagle jeszcze wierzy w legende wedrujacego Zydowskiego kaznodzieja czyniacego cuda!

 79. Jedno mnie zadziwia.

  Jak to sie dzieje, ze niektore wesolki blogowe maja cierpliwosc wytrzymawsza na czekanie na hartmanowa formule: „Twój komentarz czeka na moderację” ? Przeciez takie potraktowanie naszych tforczosci to jest, w najlepszym przypadku, ordynarna patronizacja. ” Zaistniejesz na tym blogu jeslis dosiengnol moich progow”

  We mniej lepszych przypadkach, ta ordynarnosc ggospodarzowej moderacji przechodzi w zwyczajna cenzure. Rodem z ul. Mysiej

 80. KUL- owe wyksztalcenie do czegos zobowiazuje

 81. @saurom
  Już pod którymś z poprzednich wpisów Pana Profesora zwracałem Ci na to uwagę. Pamiętasz sprawę Huberta H.? Pamiętasz nalot prokuratorski na faceta za to tylko, że paru znajomym przesłał przez internet żarcik o kaczkach? Pamiętasz jakiej piany na ustach dostał cały PiS, gdy jakaś trzeciorzędna niemiecka gazetka opublikowała jakiś tam artykulik o kartoflach? To wszystko się działo wtedy, gdy PiS było u władzy, ale jednak było dużo słabsze niż teraz. To co teraz będzie się działo, gdy PiS jest dużo potężniejsze?
  Czy to znaczy, że faktycznie w ciągu najbliższych 4 lat czeka nas PRL-bis i (przynajmniej aksamitna) dyktatura? Niekoniecznie. Ale jeśli nie sprawdzą się czarne scenariusze, to wcale nie dlatego, że PiS miłuje demokrację, ale dlatego, że światli ludzie – choćby tacy jak prof. Hartman i wielu komentatorów jego bloga – odpowiednio wcześnie wzniecili alarm, że demokracja jest zagrożona. W polityce jak w medycynie – lepsza jest profilaktyka niż leczenie.

 82. Orteq
  28 października o godz. 22:19

  Nieprawda. Jest, jest dowód. Dowód dialektyczny. Można nim udowodnić także to, że tylko dzięki dyktaturze wyrosłem na człeka, a nie np. na czworonoga albo głowonoga lub jamochłona. No, chyba że tuzy dialektyki i zarazem dyktatury (Marks, Engels, Lenin, Stalin, Mao itd.) się mylą. Ale na pewno się nie mylą.

 83. Panie Profesorze, nie ufajmy Nowoczesnej. Tą partię tworzy środowisko dawnej Unii Wolności, które doprowadziło do fatalnej w swych skutkach reformy emerytalnej z 1999 roku. Niestety, podwaliny pod tę reformę stworzył lewicowy rząd Włodzimierza Cimoszewicza w 1997 roku. Na chwilę obecną wydaje się, że tylko partia RAZEM jest nową (i zarazem sensowną) siła polityczną. Ważne jest to, aby towarzystwo pana Zandberga nie popadło w antykapitalizm.

 84. Słaby ten blog pana Janka. Kiedyś to pan Janek pisał, a teraz…

css.php