Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

21.11.2015
sobota

Wesprzyjcie KOMITET OBRONY DEMOKRACJI!

21 listopada 2015, sobota,

Pamiętam jak dziś – choć byłem dzieckiem. W domu mojego ojca na co dzień przemawiało się tym językiem. Przychodzili różni ludzie, młodsi i starsi, radzić o tym, co można zrobić, gdy Gierek wprowadzał „przewodnią rolę PZPR” do konstytucji, gdy bito robotników Radomia…

Pisało się listy do władz, organizowało tajne wykłady o historii i polityce, przekazywało stypendia dla działaczy i zapomogi dla rodzin osób represjonowanych, przekazywało informacje dla Wolnej Europy, kolportowało nielegalne wydawnictwa. I zawsze towarzyszył temu ten sam język – pełen umiaru i godności, na wskroś demokratyczny i praworządny. Nikogo nieobrażający i w jakimś stopniu respektujący władzę, niosący w sobie nadzieję, że ta władza zechce takim samym tonem odpowiedzieć.

Tym językiem mówiła polska opozycja lat 70. i 80., lecz znają go przecież wszyscy demokraci świata – bo jest on idiomem ludzi wolności, idiomem nadziei na lepszy świat, w którym prawo stoi ponad sekretarzami i prezesami, a zaufanie i szacunek wzajemny wygrywa z arogancją, nienawiścią i pychą. Tym językiem przemawiał Komitet Obrony Robotników, tym językiem przemawiała Solidarność w roku 1980 i 1989, a potem rząd Tadeusza Mazowieckiego, Unia Wolności… Później jakoś ten język zaczął w przestrzeni publicznej zanikać.

Dziś, niespodziewanie, odnalazłem go w prostych, szczerych słowach deklaracji Komitetu Obrony Demokracji, o której przeczytanie każde z Państwa proszę. Przesłano mi ten tekst po tym, gdy napisałem na Twitterze, że sytuacja w kraju, grożąca recydywą PRL-owskiego autorytaryzmu, wymaga powołania Komitetu Obrony Demokracji. A tu, okazuje się, komitet taki już działa!

Dziś jest on wprawdzie wyłącznie „faktem społecznościowym”, czyli wirtualnym i egzystencjalnie nader wątłym. Być może za tydzień nikt nie będzie już pamiętał o jednej z tysięcy inicjatyw na Facebooku, mających kilka tysięcy „lajków”. Ale jeśli przyłączysz się do tej inicjatywy również Ty i Ty, i Ty, to przy odrobienie szczęścia i talentów organizacyjnych może powstać autentyczny ruch oporu wobec władzy demontującej z dnia na dzień naszą konstytucyjną republikę.

W szczególny sposób chciałbym zaś zaapelować do autorytetów społecznych, do opozycjonistów czasów PRL, współpracowników KOR, twórców polskiej demokracji – o aktywne bądź przynajmniej moralne wsparcie tej inicjatywy. Panie Profesorze Modzelewski, Panowie Boni, Lityński, Kowalski, Bujak, Wujec, Pinior, Celiński, Michnik i inni… Wasz głos poparcia i zachęty może dać szansę na zaistnienie publiczne tych ludzi, których – jak możecie się przekonać, czytając deklarację – ukształtował ten sam etos i ta sama nadzieja, jaka powodowała Wami, gdy kładliście fundamenty pod ruch Solidarności i wolną Polskę.

Nie można przesadzać z analogią między państwem Jarosława Kaczyńskiego a państwem Gomułki i Gierka. Jednak analogia taka z pewnością się rysuje, a przez to rysuje się też konieczność obywatelskiego oporu. Innego pewnie niż wtedy, bo inne są warunki, lecz przecież, bez względu na te różnice, to właśnie Wy i tylko Wy możecie być mentorami tej działalności. Bo tylko Wy się na tym znacie.

Jestem ostatnim, który odwracałby się od polityków. Nie czczę bożka apolityczności. Politycy są ważni i niezbędni. Ich wpływów i doświadczenia nie da się zastąpić samym entuzjazmem. Dlatego proszę o poparcie również polityczki i polityków demokratycznych. Nie chcę wymieniać ich nazwisk – wiadomo, którzy to są, choć do różnych należą formacji.

Może po długim i ciężkim roku swarów i impotencji politycznej, gdy tak źle idą sprawy w Polsce i w Europie, gdy cała władza w kraju dostała się nieformalnie w ręce jednego człowieka, pełnego urazów, uprzedzeń i autorytarnych nawyków, stać nas będzie w końcu na to, by zrobić coś wspólnie, ponad podziałami, jak niegdyś wspólnie robili to Michnik z Macierewiczem, Kuroń z Czumą, Celiński z Olszewskim… Pomóżmy razem Jarosławowi Kaczyńskiemu nie przekraczać kolejnych granic!

A oto ta deklaracja. Bardzo proszę o jej przeczytanie, wejście na profil FB i włączenie się do dyskusji!

KOMITET OBRONY DEMOKRACJI

Demokracja w Polsce jest zagrożona. Działania władzy, jej lekceważenie prawa oraz demokratycznego obyczaju zmuszają nas do wyrażenia stanowczego sprzeciwu. Nie chcemy Polski totalitarnej, zamkniętej dla myślących inaczej niż każe władza, nie chcemy Polski pełnej frustracji i żądzy rewanżu. Chcemy, żeby w Polsce było miejsce dla wszystkich Polaków, równych wobec prawa, z ich przekonaniami, opiniami, etyką i estetyką. Nie godzimy się na zawłaszczanie państwa, dzielenie Polaków na lepszych i gorszych, pogardę dla „innego”. Nie ma też naszej zgody na poglądy godzące w zasady demokracji i prawa człowieka.

Jesteśmy zdeterminowani otwarcie i zdecydowanie, pełnym głosem mówić o przyzwoitości, prawie i wzajemnym szacunku. Wyrażać swoje zdanie nie tylko w domu czy w Internecie, ale też na ulicach i placach naszych miast i wsi, jeżeli zajdzie potrzeba gromadząc się tam dla wyrażenia swoich opinii i żądań.

Zapraszamy do współdziałania wszystkich, dla których ważne są wartości demokratyczne, bez względu na poglądy polityczne i wyznanie. Nie zgadzamy się na łamanie Konstytucji i wprowadzanie, z nadużyciem mechanizmów demokracji, rządów autorytarnych. Są wśród nas ludzie różnych poglądów i orientacji politycznych od prawa do lewa, ludzie wierzący, agnostycy i ateiści. Łączy nas to, że jesteśmy ludźmi wolnymi i chcemy nadal mieszkać we własnym, demokratycznym kraju, w którym nikt nie będzie nam nakazywał jak mamy żyć i jakie wartości wyznawać.

Komitet na Facebooku/oporniki

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 68

Dodaj komentarz »
 1. Fajnie – ten byt w jeden dzień zgromadził 10.000 chętnych do stowarzyszenia się a nie do lajkowania!

 2. Jeśli Komitet Obrony Demokracji popiera wprowadzenie normalnej demokracji z pełnią czynnych i biernych praw wyborczych dla wszystkich obywateli, również tych bezpartyjnych i zrzeszonych lokalnie oraz popiera zniesienie dyktatury scentralizowanych nomenklatur partyjnych (raczej mafijnych) w państwie – to się do ruchu chętnie przyłączę.

  Jak nie to się „odwalcie”. Nie będę popierał wprowadzenia dyktatury „mafii” liberalno-socjalistycznej w miejsce „mafii” narodowo-socjalistycznej,

  Tylko demokracja obywatelska z pełnymi prawami wyborczymi wszystkich obywateli jest prawdziwą demokracją. Z demokracji dla „partii politycznych” z przewodnią rolą mafii politycznych w państwie się już dawno wypisałem i się do niej na pewno nie zapiszę.

 3. „Ale w tym kraju wszystko jest możliwe i wstydu nie ma.” – ciekawe, kto to napisał? Ani chybi, Pan Hartman. Ciekawe, o kim tak napisał? Ani chybi, o PO dokonującym zamachu na Konstytucję i wybierającym Sitkę. Ciekawe, jak zareagował Pan Hartman? Ani chybi, zachęcił do popierania KOD-u, tyle że przeciw pisiakom, a w obronie PO.

  http://hartman.blog.polityka.pl/2015/10/10/rabin-do-tk/

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Uuuups. Podany link nie działa. Możliwość czytania jest systemowo zablokowana.

 6. wsparłem i jestem członkiem grupy.
  I cieszy mnie niezmiernie, że na razie Pan do niej nie wstąpił a udzieli jedynie rady. Takiej sobie, ale zawsze.
  Ta moja radość, jest przeciw Panu tylko o tyle, że taki spontan jeżeli ma mieć siłę, nie może mieć żadnych ,,starych” autorytetów w fazie wzrostu, przynajmniej.
  Bystra z Pana gapa, więc dalej nie będę się rozwijał.
  Szczerze… To aż zadrżałem, kiedy jeden z uczestników grupy, zaprosił Pana.
  Jest Pan niestety ostatnio, uczestnikiem samych przegranych inicjatyw.
  A teraz mój aple do Pana.
  Ponieważ cieszy się Pan sporym autorytetem uczestników grupy i padają nazwiska kogo by tu do niej zaprosić, proszę zabrać grupę autorytetów z poparciem dla grupy ale bez uczestnictwa.
  Ukłony.

 7. ha!
  I już nie jestem członkiem grupy.
  Zostałem zbanowany za wpis, że jest już atak na inicjatywą, bo jej członkami są Hartman i Ann Applebaum. Ta gnida, która to napisała u Passenta, nie powiedziała wprost, że za inicjatywą stoją żydzi, ale jest oczywistym że takiej perfidii mogą spodziewać się wszyscy, których Pan rekomendował.
  Szkoda, że ten banujący mnie, nie wyczuł intencji. Gorzej gdyby to była jakaś jednoosobowa podpuch. Bo grupa ucieszyła mnie jak nigdy.

 8. https://www.facebook.com/KomitetObronyDemokracji/
  Oficjalny FanPage Komitetu Obrony Demokracji

 9. To falstart tego komitetu Obrony Demokracji po tygodniu rzadów PiS. Trzeba bronić polskiej złotówki przed globalnymi spekulantami , ale o demokrację w Polsce jestem spokojny. Komitet Obrony Polskiego Przemysłu i Polskich Banków by się bardzo przydał w tych trudnych, globalnych latach.

 10. Gdzie byliście przez ostatnie osiem lat?

 11. Hartman w kolejnym kumitecie…

  Tym razem historia KOR powtarza sie jako farsa.

  Komitet Obrony Dupy(wlasnej) oraz Chu.a i Kamieni Kupy czyli panstwa PO.

  Komitet Tlustych Kotow
  „apolityczna i oddolna ” inicjatywa z pania zona ministra PO i Hartmanem na czele.

 12. Zgadzam się i popieram KOD

 13. Byłem dorosłym i politycznie dojrzałym człowiekiem, gdy jako student Uniwersytetu Wrocławskiego brałem udział w marcu 1968 r. w strajku okupacyjnym. Protestowałem wraz z setkami kolegów i koleżanek przeciwko zdjęciu w warszawskim teatrze ze sceny „Dziadów” w reżyserii Dejmka. Protestowałem przeciwko cenzurze. Dzisiaj, po wielu latach cenzura wraca. Jej pierwszym przejawem jest żądanie ze strony wicepremiera i ministra kultury zdjęcie ze sceny Teatru Polskiego we Wrocławiu sztuki „Śmierć i dziewczyna”. Cenzura wraca i zagraża demokracji. Nie dajmy się. Wesprzyjmy takie inicjatywy, jak tworzony właśnie Komitet Obrony Demokracji. Pamiętajmy przy tym o haśle Jacka Kuronia: „Nie palcie Komitetów, a zakładajcie własne!”. Na to hasło zakładanie KOD jest właściwą odpowiedzią.

 14. KOD dokladnie w przeciwienstwie do KOR jest proba ocalenia status quo I przywilejow wybrancow chorej transformacji.

  Jest proba zablokowania koniecznych zmiany I odejscia od neoliberalnego obledu.

  To hucpa I zawlaszczania szczytnych idei w perfidy sposob.

 15. 22 listopada o godz. 3:26
  Tak tak niektore saudoarbskie myszy ,bo jak to nazwac ?
  nie lubia tlustych kotow ,wola Szczury …
  A te jak wiemy zaraza dla ludzi .
  ?Pozdrawiam

 16. KOR bronil robotnikow
  KOD ma bronic banki I supetrmarkety.
  Uniemozliwic podniesienie stawki nieopodatkowego dochodu, minimalnej stawki godzinowej itd.

  KOD to antyteza KOR I lewicy.
  Pod przykrywka obrony demokracji chce bronic przywilejow I zdegenerowanego panstwa.

 17. KOD chce niszczyc demokracje.
  PiS przejal wladze w drodze wyborow, W ktorych Polacy poparli koniecznosc zmian I uzdrowienia zdegenerowanego panstwa.

  KOD chce te zmiany uniemozliwic inna droga gdyz Hartmanowi itp. Nie udalo sie wejsc do Sejmu normalna demokratyczna droga.

 18. Kiedy jest demokracja? Wtedy kiedy rządzą ci, których chcemy u władzy. 😀

  Jeśli do tego w KOD znajdzie się p. Palikot (cóż za nowa rola szykuje się do odegrania ! ) to wiadomo już, jak to się skończy. Zdanie Napoleona wiecznie żywe.

  I w sumie czytam teraz ostatnią jest powieść Houellebecqa , której premiera zbiegła się z atakiem na „Charlie Hedbo” – jego słowa o powrocie mitu Kasandry okazują się także aktualne.

 19. Ispi
  Nowy minister kultury jest niebywałym idiotą. Skąd się biorą w Polsce tacy profesorzy jak Gliński czy Pawłowicz?
  Prof. Gliński chce, by powstał megapatriotyczny film o Polsce, który rozsławi nasz kraj na cały świat!

 20. Aha, i jak rozumiem to i Pan profesor jak i dziennikarze „Polityki” „za komuny” takie oporniki nosili na co dzień do pracy, nie bojąc się niczego i nikogo?

 21. lspi
  Zrozum, że „who pays the piper, calls the tune”. Stad też jeśli rząd subsydiuje jakiś teatr, to może ów rząd zażądać zdjęcia z afisza danego przedstawienia, nie ważne, czy są to „Dziady” Adama Mickiewicza czy też „Śmierć i dziewczyna” Elfriede Jelinek. Natomiast prywatny teatr, działający bez pomocy podatników, może oczywiście wystawiać wszystko co zechce, oczywiście w ramach prawa – przypominam tu Jaroslava Haška z jego Partią Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa.

 22. Wielce Szanowny Panie Profesorze,
  Demokrację w Polsce trzeba było ratować znacznie wcześniej, kiedy to Balcerowicz, nie pytając się Polaków o ich zdanie, wszystko co się dało i nie dało prywatyzował i sprzedawał swoim znajomym oraz zachodnim kapitalistom za przysłowiowe pół darmo i kiedy to miliony Polaków traciły z tego powodu dosłownie z dnia na dzień pracę a tym samym środki do życia. Demokrację w Polsce trzeba było ratować wtedy, kiedy to Buzek, też nie pytając się Polaków o ich zdanie, wprowadzał tzw. reformę emerytalną, polegającą na tym, że Polacy musieli płacić przymusowe składki, aby głównie zagraniczni spekulacji z tzw. OFE mieli czym grać na giełdzie. I na koniec, to demokrację w Polsce trzeba było ratować wtedy, kiedy to Komorowski z Tuskiem przy pomocy Palikota, także nie pytając się Polaków o ich zdanie, przedłużyli nam wiek, w którym możemy przechodzić na emeryturę. Ale wtedy, to Wielce Szanowny Pan Profesor przecież milczał, gdyż to nie w Pana uderzały te „reformy”. Nieładnie, jak na specjalistę od etyki, oj nieładnie! 🙁
  Przypominam także Wielce Szanownemu Panu Profesorowi iż lekceważenie Głosu Narodu osiągnęło w Polsce wyżyny w czasach (nie)rządów Tuska, Kopacz i Komorowskiego, ale redakcja „Polityki” i Wielce Szanowny Pan Profesor udawali wówczas, że nie ma problemu, że władza wie lepiej niż obywatele, co jest obywatelom potrzebne, a co nie.
  Poza tym, to oczywiście popieram każdą prawdziwą inicjatywę prodemokratyczną, czyli konkretnie każdą inicjatywę zmierzającą do wprowadzenia w Polsce demokracji prawdziwej, czyli bezpośredniej. Ale to jest temat na osobną dyskusję, do której Wielce Szanownego Pana Profesora kornie zapraszam.
  Lech.Keller(at)gmail.com

 23. Wielce Szanowny Panie Profesorze,
  A ładnie to tak było współpracować z Radiem „Wolna Europa”, czyli z przybudówką CIA – tej samej CIA która ostatnio u nas w Polsce torturowała swoich więźniów a przedtem obalała legalne, demokratycznie wybrane władze w takich państwach jak n.p. Iran czy też Chile? Nie sadzę, aby śmietanka polskiej inteligencji, zbierająca się w mieszkaniu pańskiego ojca, o tym nie wiedziała.:-(

 24. popieram KOD i mam nadzieję, że przyczyni się do ochrony podstawowych wartości, jakie wywalczyli Tadeusz Mazowiecki, Jacek Kuroń, Władysław Bartoszewski i ogromna rzesza osób, których nie sposób wymienić, a którym należy się nasza pamięć i szacunek

  Karol Modzelewski,

 25. Koniecznie zaproście posłów PO, którzy zamachnęli się na Konstytucję, nowelizując ustawę dot. TK.

  Nie zapraszajcie Pana Passenta, bo broni do dziś stanu wojennego. Gdy więc pisiaki wprowadzą stan wojenny, Pan Passent też będzie bronić tego stanu. Bo jakże inaczej: raz bronić, a innym razem nie bronić. Stosować dwie miary do tego samego?

  Co do mnie: jestem za dyktaturą. Politrucy tak zlasowali mój mózg (dyktatura to dobro samo w sobie), iż na pewno opowiem się po stronie dyktatora. A jako dziecię czciłem na akademiach dyktatorów, deklamując wiersze ku ich chwale: „Rewolucjo! siedemdziesiąt lat/ Stalinowych powiewa nad światem”.

  Prawda, jakie to śliczne, wyćwiczyć dziecię, aby piało na cześć dyktatorów…

 26. Proszę o możliwość dołączenia do KOD bez zakładania konta w Facebooku.

 27. W 1968 r jako studentka Wydziału Prawa wspierałam kolegów i kolęzanki strajkujące przeciwko cenzurze. W strajku nie uczestniczyłam , bo zamknęli mnie w domu prewencyjnie rodzice – takie to były czasy i takich miałam rodziców . Dziś jestem osobą ” bardzo dorosłą” i wiem czym to o się obecnie dzieje może skończyć . Przeżyłam to byłam szczęśliwa choć pełna niepokoju w 1989 gdy się skończyło i zaczęło nowe. Dzisiaj nie martwię się o siebie , ja już mam właściwie życie za sobą pozostała mi tylko spokojna egzystencja, ale mam dzieci i wnuki ich los mnie interesuje , o nich się martwię. PIS obiecało , że młodzi wróca z emigracji . Jedno moje dziecko jest już na ” wygnaniu ” a jak tak dalej pójdzie sama będę pozostała dwójkę namawiał do wyjazdu – spokój i bezpieczeństwo moich bliskich jest dla mnie najważniejsze. Dlatego deklaruję wsparcie , z bagnetem nie pójdę i to nie dlatego , że rodzice mnie zamkną w domu – już tego zrobić nie mogą z oczywistych wzgledów , ale wiek i zdrowie już nie takie , by aktywnie włączyć się działania .

 28. Popieram KOD

 29. Alez szanowny panie Redaktorze,
  niedawno demokracja w Polsce odniosla ogromne zwyciestwo.
  Po 25 latach kuglarskich sztuczek postkomuny Polakom udalo sie odniesc
  sukces i w nastepstwie demokratycznych wyborow przejac wladze w kraju we wlasne rece.
  Czy demokracja w Polsce wymaga jeszcze obrony?
  Alez oczywiscie.
  Przed kim?
  Ano przede wszystkim przeciw takim osobnikom jak szanowny Pan, panscy redakcyjni
  koledzy, oraz panscy kibice blogowi nie mogacy strawic sytuacji, ze wladza w polsce
  nalezy do Polakow.

 30. Moim zdaniem KOD powinien utworzyć łańcuch serc i zbudować tęczową alternatywę dla obecnych opresyjnych rządów. 🙂

  A poważniej:
  KOD nie może tez zapominać, że od 3 lat siedzi w więzieniu bez sądu Brunon K., którego w czasach Tuska agenci ABW nakłaniali do wysadzenia Sejmu. Może z tej okazji utworzyć jakieś biuro interwencji? Biuro mogłoby się zająć zadziwiająco wysoką liczbą podsłuchów w III RP za czasów Tuska, co swego czasu krytykowała UE. Kolejny temat dla biura interwencji KOD to wejście o 6 rano policji do domu twórcy strony internetowej krytykującej prezydenta Komorowskiego.

 31. Popieram przedmówcę tzn lspi bo zamordyzm zaczyna się od tak niewinnych „działań” jak ta z wrocławskim spektaklem. Mnie zmroziła zapowiedź Kaczyńskiego o wychowaniu nowego Polaka. To w prostej linii prowadzi do narodowego socjalizmu.

 32. Panie profesorze .Wybaczam panu bo profesorom brak wyobrażni jak np. temu od kultury.Nie komitet o demokracje ,bo nie jedno ma imię ,a hasło Stop faszyzmowi.

 33. Moi drodzy. Co najmniej 70% społeczeństwa ma głęboko gdzieś czy Polska jest demokracją, dyktaturą czy monarchią. Interesuje ich dobra praca, smaczny obiad, ciepła woda w kranie, serial w TV i żeby siusiu było blisko.

  Kto przekona ich, że powyższe wygody będą zawsze i jeszcze coś dorzuci- wygra wybory.

  PS. Polskie społeczeństwo wybaczy politykom głupotę, złodziejstwo i fanatyzm, ale nie wybaczy arogancji. PO się właśnie o tym boleśnie przekonało.

 34. Pragnę ja i wielu moich znajomych z całego serca wesprzeć Komitet, zgłosić swój akces ale nie jesteśmy na Facebooku. Gdzie w takiej sytuacji możemy się zgłaszać?

 35. Nie podpiszę się pod tym komitetem.
  Najpierw niech powstanie KOMITET OBRONY WOLNOŚCI SŁOWA,
  niech zniknie cenzura na blogowisku POLITYKI.
  Dopiero pogadamy.
  Ludzie ! Nie dajcie z siebie robić frajerów. Takich jak w czasach solidarności.
  Sam nim się czuję!
  Trzeba rozliczyć , rozebrać na czynniki pierwsze poprzednią demokrację.
  Wskazać winnych tego burdelu, jaki narobili myśliciele 25 — lecia,
  palcem.

 36. Są nowe partie.
  Obiecujące.
  W głównym nurcie politycznym.
  Nowoczesna i Razem.
  KOD..pomysł „wyleniałych” jest ,niestety,kolejnym idiotyzmem na rzecz wyleniałych.
  Szkodliwym.Wręcz dywersyjnym
  Nie można wyleniałym dawac wiary.
  Dali dpy wielokrotnie ze znanym wynikiem końcowym .
  Wszystkie ręce na pokład na rzecz przyszłości.
  Wyleniałych zignorowac.

 37. Obecna władza jest u steru dzięki demokratycznym wyborom. To wyborcy zdecydowali, że takiej władzy chcą. Nawet ci którzy na wybory nie poszli ponoszą tego konsekwencje. Wiedzę o kandydatach przed wyborami wyborca czerpał z mediów ( telewizji, radia, prasy). W mediach pracują dziennikarze, którzy idąc tym tokiem rozumowania tak namieszali w głowach i zmanipulowali świat realny, żeby wyborca zechciał wybrać zmianę. Taki np. Latkowski nie jest hutnikiem czy stoczniowcem tylko dziennikarzem, ale z wyrokiem oraz odsiadką. Nie słyszałem żeby środowisko zastosowało np. do tego Pana ostracyzm. Wręcz przeciwnie – przyjęły się w obiegu słynne ośmiorniczki Sikorskiego ( próbowałem kupionych za 7,50 w Biedronce – nic specjalnego). W związku z powyższym nie widzę sensu w organizowaniu komitetów obrony demokracji, bo z demokracją nic takiego złego się nie dziej. Poza tym wypędzanie mas na ulice, a samemu dekowanie się w redakcjach uważam za nieetyczne. Inną sprawą jest oczyszczenie samego środowiska z elementu nie demokratycznego czy faszystowskiego, ale tym powinno się zająć samo środowisko. Jeżeli tylko kasa i stołki będzie dla tego środowiska najważniejsza to szanse na przestrzeganie zasad są marne. Zacznijcie od tzw. obiektywnej Telewizji Państwowej i pracujących w niej specjalistów. Może warto by wrócić do starych metod takich jak bojkot. Było coś takiego za tzw. komuny i nazywało się „bojkot aktorów scen polskich”. Skoro było kiedyś to i teraz może. Wówczas było trudniej i straszniej.

 38. Link prowadzi do strony logowania na FB, nie każdy ma tam konto, więc skoro już inicjatywa nie umie stworzyć sobie strony gdzie indziej, to nie powinna się przed ludźmi zamykać.
  Szkoda.

 39. Twój komentarz czeka na moderację.

 40. ”Nie śledziłem narodzin tej groteski, ale jak ludzie donoszą zaczęło się wczoraj i z całą pewnością skończy się jutro. Skąd przekonanie? Z życie wzięte. Świat jest malutki jak nocniczek krasnoludka, gdzie się nie obejrzysz starzy znajomi. (…) Akcja KOD od początku mnie rozbawiła i nawet po lewej stronie ludzie pukają się w głowę, … Gdy poznałem twórcę stała się jasność. W starych i podłych czasach widziałem bodaj 5 „dzieł” Bajkowskiego, wszystkie konały najdalej po miesiącu, w atmosferze pełnej komedii. KOD umarł w dniu narodzin i to znak firmowy samego Bajkowskiego, jak i towarzystwa, z którym jest związany. Kto prócz kabotyna z wiatrówką robi za ormowców demokracji? Najkrócej rzecz ujmując połączenie wszelkiego lewactwa. Znam tych ludzi od lat, miałem z nimi bliski kontakt, wiem co sobą reprezentują i potrafią, dlatego mogę spokojnie założyć nogę na nogę i czekać na ich kolejny zgon.” (Matka Kurka) ( ͡° ͜ʖ ͡ °)

 41. Jadam polski razowy chleb, polskie jablka, polskiego schabowego, polskie flaczki, polskie mielone. A ty autorze tego zlepka pustych splugawionych przez Soltysa i PO sloganow ?
  Dla mnie jestes tylko jednym z nastepcow „lowcow dusz” i zalosnym trollem.
  Sugerujesz, ze RP nie jest panstwem demokratycznym. Musze przyznac, ze jakos nie jestem zaskoczony twoim pogladem.
  Dodam tylko, ze bylem gosciem jednego z kurnikow.

 42. Demokracja to władza ludu (władza ludowa, jak kto woli)… A była podobno w starożytnej Grecji około 50 lat… W Polsce też miała być, podobnie w ZSRR, przez podobny okres czasu… Obecnie ma być w Chinach… Amerykanie też twierdzą, że ją mają, podobnie jak i Związek Europejski (ale pozostaje władza, bez ludowa)… Najskuteczniej w historii wystąpił przeciw demokracji Arystoteles… Może byśmy sobie wyjaśnili, o którą demokrację w tym KODzie chodzi, i co z tego będzie miał zwykły człowiek… Wydaje się, że demokracja to jest ustrój, w którym całą władzę mają rzeczywiście ci, których w powszechnych (uwzględniając nawet niewolników i kobiety) wyborach wybrano, ale to bardzo trudny, jak dotąd, do spełnienia warunek…

 43. ja już wsparłem obronę demokracji, głosując z całą rodziną na PiS.

  PO przez 8 lat rządów zadłużyła Polskę do kwoty TYSIĄC DWIEŚCIE MILIARDÓW złotych, na milionowe odprawy dla zwykłych aferzystów i złodzieji, ośmiorniczki i zakupy w Niemczech np. wiat przystankowych za pół miliona złotych sztuka.

  Ten stan był dla „publicystów” w TVNiemcy24, G Aborczym i w Potylice bardzo pożądany, skoro stręczyli go Polakom jako „postęp i nowoczesność” przez te lata.

 44. PO chciała zdjąć z afisza spektakl w „Teatrze Polskim” we Wrocławiu i obciąć budżet dla teatru. Nie grzmisz Pan, Panie Profesorze Hartman?

  http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,19192348,porno-w-teatrze-radni-po-odwolajcie-spektakl-albo-obetniemy.html

 45. Mmaly
  Zrozum, że wśród tych „obrońców demokracji” są tylko ci, którzy są uzależnieni od tzw. fejsbuka. Na szczęście, nie są oni reprezentatywni dla ogółu Polaków.

 46. Patogen
  „Nowoczesna” to jest partia reprezentująca interesy zagranicznego (czytaj zachodniego) kapitału, a „Razem” to jest także partia reprezentująca interesy zagranicznego (czytaj zachodniego) kapitału, ale w nieco bardziej inteligentniejszy i nieco bardziej zawoalowany sposób.

 47. Proszę o podanie, w jaki sposób można przystąpić do KOD. Jeśli e-mail, to na jaki adres? Jeśli listownie, to dokąd adresować? Przez Internet – jak?

 48. Kochani KOD-ownicy. Jeśli jesteście serio, załóżcie stronę . Chętnych jest WIELU. Ja mam dużo czasu i chętnie się włączę – w Krakowie. MUSIMY odeprzeć falangę brunatną bo nas zaleje.

 49. Panie Profesorze,
  O co Panu chodzi? Przecież to nie zagrożenie dla demokracji (której przecież, tak naprawdę, jeszcze nigdy w Polsce nie było) ani nawet zadłużenie państwa i jego obywateli jest przecież problemem numer jeden w Polsce, jako że światowy system finansowy musi się wkrótce załamać, a wtedy to wszelakie długi państw przestaną przecież istnieć. Problemem numer jeden Polski i Świata jest dziś to, że praktycznie całą produkcję przeniesiono do Chin, jako że „w Chinach można wszystko wyprodukować taniej”, jak to nauczał nas Profesor Balcerowicz, a to oznacza przecież, że reszta świata, poza nielicznymi wyjątkami takimi jak n.p. Rosja (broń i surowce), Niemcy (dobra luksusowe) oraz Bliski Wschód, Australia i Kanada (surowce) nic właściwie nie produkując, muszą się zadłużać, aby kupować te niezbędne im przecież wyroby „made in China”. Oczywiście, takie uzależnienie od importu z Chin musi się zakończyć załamaniem światowej gospodarki, ale że to nie nastąpi szybko, to do tego czasu państwa, które zniszczyły swój własny przemysł, w tym też więc i Polska, czeka znaczny spadek stopy życiowej, jako że coraz większą część PKB przeznaczać trzeba w nich będzie na spłatę długów zaciągniętych w Chinach. Dodatkowo, to nieuchronny przecież upadek Unii Europejskiej oznacza, że nie będzie można dłużej łatać dziur w budżecie dotacjami unijnymi, co przecież przyspieszy upadek gospodarczy takich państw jak Polska. Ale o tym, to się dziś w Polsce nie mówi, nawet po dość radykalnej zmianie elit władzy (w ramach POPiSu, ale zawsze zamiany).
  Co zaś w sprawie tzw. uchodźców: biali Europejczycy, głównie z Zachodu tego kontynentu, od setek lat kolonizowali Azję, Afrykę, Australię i Amerykę, zasiedlili prawie całą Amerykę i Australię z Nową Zelandią, sporą część Afryki (na północy n.p. Algierię, na południu n.p. RPA i Rodezję) a nawet i Azję (przykładowo: Hong Kong, Makao a nawet całkiem spore europejskie społeczności mieszkające do niedawna n.p. w Azji Południowo-Wschodniej czy też w Indiach), a więc nic dziwnego, że teraz ludy z tych dawnych kolonii, n.p. niedawno jeszcze francuskiej Syrii, chcą przeprowadzić się do Europy – bogatszej przecież niż Syria. Ponieważ Polska nie czerpała korzyści z kolonii zachodnioeuropejskich, to też nie ma powodu, aby Polska pomagała ludności tych dawnych kolonii Anglii, Francji, Belgii czy też Holandii, a więc w naszym Polaków interesie, to Polska powinna jak najszybciej wystąpić zarówno z UE, które chce nas zalać imigrantami ekonomicznymi (i to pomimo tego, że mamy w Polsce, i to od wielu lat, wielomilionowe bezrobocie) jak też i z NATO, które chce nas wciągnąć w swoje kolejne brudne, (neo)kolonialne wojny, które przecież z definicji są nie do wygrania. Tako rzecze Panu Profesorowi skromny Lemolog! 😉

 50. witam,
  rewelacyjny artykuł, prosimy o więcej 🙂

 51. O i to jest niezłe podsumowanie KOD-u.
  Najpierw nieświadomie ośmieszył pomysł p. Morozowski wręczył opornik…. p. Kaliszowi 😀

  A komentarz p. Mellera (o miłość do PIS nie podejrzewa go chyba) najlepiej pokazuje, co poszło nie tak: http://pudelekx.pl/marcin-meller-wysmiewa-komitet-obrony-demokracji-49682

 52. Proszę usunąć SPAM pochodzący z adresu Netbe.pl!

 53. W pełni Pana popieram. Mam nadzieję, że prawej stronie nie uda się skompromitować tej oddolnej, obywatelskiej inicjatywy.

 54. Prosze usunac kacapa Leonida !

 55. Leonid
  23 listopada o godz. 19:36

  Kagan,mam prośbę.
  Zamknij dziób Leonidowi i Znafcyinspe.
  Kompromitują Cię swoją bzdurną paplaniną.

 56. ewa47
  22 listopada o godz. 13:13

  W 1968 byłem asystentem (za 1500) obserwując zryw robotniczy z hasłem „pisarze do piór”rozwinięty twórczo „rurarze do rur i działacze do dział „.
  W odwecie za twórczośc Dejmka i Hanuszkiewicza ,która psa z kulawą nogą nie obchodziła poza Wawką z Krakowskiego P.
  Do dzisiaj mnie mdli .Za tych do rur i za tych profetycznych.Wrobionych w hecę polityczną.
  Dzieci i wnuki .tak…ale nie kolejna heca.
  Zawodowcy się tym zajmują

 57. dla zainteresowanych przyłaczeniem się swoim podpisem(bez logowania na faceboku)

  https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/trybunal?utm_medium=email?utm_source=mail&utm_campaign=mailing2611

 58. dla zainteresowanych przyłączeniem się swoim podpisem do POD(poprzedni wpis się moderuje, z mojej winy-tu nie trzeba logować sie na facebooka)

  `https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/trybunal?utm_medium=email?utm_source=mail&utm_campaign=mailing2611

 59. dla zainteresowanych, bez logowania sie na faceboku- podpis POD

  „https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/trybunal?utm_medium=email?utm_source=mail&utm_campaign=mailing2611”

 60. Patogen
  W roku 1968 zaczynało się na studiach od takich zarobków, przy czym asystenci mieli taki luksus, że nie mieli oni uregulowanych godzin pracy. Ja zaś po studiach musiałem przez ponad pół roku zasuwać do fabryki na siódmą rano, co i tak nie było najgorsze, jako że robotnicy zaczynali w niej pracę o szóstej rano. Na szczęście byłem informatykiem, a więc udało mi się dość szybko znaleźć pracę w instytucji, gdzie musiałem być dopiero o ósmej rano, ale wciąż musiałem tam podpisywać listę obecności.
  I zgoda – tzw. Wydarzenia Marcowe nie miały nic wspólnego ani z kulturą (w węższym znaczeniu tego słowa, czyli tu konkretnie z literaturą i teatrem) ani też nawet z antysemityzmem, a bardzo wiele z walką frakcyjną wewnątrz PZPR pomiędzy Moczarem a Gomułką, którą zresztą wygrał ten trzeci, czyli Gierek.
  A ci, podobno tak prześladowani przez tą wstrętną „komunę”, naukowcy polscy pochodzenia żydowskiego zrobili zaś dzięki tym wydarzeniom kariery światowe. Kto by dziś na przykład słyszał poza Polską o profesorze Zygmuncie Baumanie, gdyby nie marzec 1968 roku?
  Pozdrawiam!

 61. Hahaha … hihihi …
  Leonid jest Grekiem – to jest skrót od Leonidasa!

 62. Panie Hartman o jakim to łamaniu prawa sprzeniewierzeniu się demokracji pan mówisz. Gdzie pan był, gdy na zlecenie PO policja wdzierała się do redakcji Wprost? Gdzie pan był gdy ludzie protestowali przeciwko sfałszowaniu wyborów? Gdzie pan był gdy aresztowano i sądzono dziennikarzy TVP Republika? Gdzie pan był gdy wyrzucano Gmyza i jego kolegów za artykuły krytyczne wobec Tuska? Gdzie pan był, gdy sądzono Urbana za znakomite sparodiowanie Tuska? Gdzie pan był panie Hartman, gdy na zlecenie PO pobito posła Wiplera? Gdzie pan był gdy pana towarzysz połytruk Tomasz Lis posłużył sie antysemityzmem? Gdzie pan był, gdy pana kolega połytruk Szostkiewicz denuncjował dziennikarzy Wprost?

  Milczał pan w końcu wtedy rządziło PO więc było w porzo. Przyzwalał pan na łamanie prawa i dobrych obyczajów bo rządziło PO.

  Polacy dobrze wiedzą kto jest za demokracją a kto przeciw. Panie Hartman ten cały komitet to nic innego jak kolejna fasadowa przystawka PO.

  Żałosne

 63. Dzisiaj „prawo” stanowi gensek Kaczyński i stado dyżurnych marionetek.
  PRL-bis nabiera rozpędu.
  Skończy na zapomnianym śmietniku historii.
  Tylko czasu bezpowrotnie straconego żal.

 64. uwazajcie zeby oproniki nie przegzaly sie od waszej dzialalnosci,
  KOD – Komitet Obrony Doopy

 65. Lemarc
  Prawo w Polsce stanowi parlament, wybrany przez lud, a ów lud wybrał sobie taki, a nie inny parlament. Widzę, że się ci się polski lud nie podoba i że chciałbyś go sobie zamienić na inny. 😉

 66. saurom (27 listopada o godz. 15:54)
  100% zgoda!

 67. Uważam, że zamiast powoływać KOD, powinno się powołać Komitet Obrony Tolerancji (KOT), skrótowiec myliłby przeciwnika. Nadpremier Państwa hoduje bowiem kota.

 68. Wyrazajmy wspólny protest przeciw bezprawiu PiSu !!!!!!!
  Andrzej Pasaj (gość) • 20.12.15, 14:18:37
  Popieram każdy protest,który bedzie piętnował polityke PiSu,
  jesteśmy państwem obywatelskim i nie dajmy sobie odebrac demokratycznych zasad ,

  które powoli zaczeły sie u nas zakorzeniac.

  Duzo jeszcze mamy do zrobienia,a tu nagle „HAMULCOWY” BLIZNIAK dorwał sie do władzy i chce wszystko zniszczyc,chce raczkujacą jeszcze młodą nasza demokracje wylac z kąpiela,za obietnice 500,- pln „becikowego-szydłowego”.

  Ludzie wezmy sie do roboty i nie pozwólmy na te wsteczne kroki,bo nie wiadomo czym to się skończy.

  Nam starszym już dzieci nie płacza,wiec mozemy wziac sprawe swoje rece i wychodzić nawet na ulice jak najczescie bronic naszej Demokracji,

  ale przedewszystkim POWINNISMY :

  -ZACZAĆ PISAĆ LISTY PROTESTCYJNE, !! !

  -ZBIERAĆ W INTERNECIE PODPISY POD PROESTAMI DO JAŚNIE WIELMOŻNIE NA PANUJĄCEGO PANA PREZYDENTA ! ! !

  – I INNE FORMY OGÓLNEGO PROTESTU,

  ZEBY ZOBACZYLI JAKIE JEST ZDANIE I POPARCIE 80% OBYWATELI,
  BO TAKI PROCENT ICH NIE POPARŁ ! !
  A CI CO ICH POPARLI ,TO TEŻ JUZ PRZECIERAJA OCZY ZE ZDUMIENIA.
  APELUJE DO WSZYSTKICH,KTÓRYM JEST BLISKIE SERCU DOBRO NASZEJ OJCZYŻNY

  N I E B Ó J M Y S I Ę WYRAŻAĆ O P O R U I P R O T E S T U wobec IGNORANCJI NOWEJ WŁADZY !!!!!
  MUSZĄ PRZESTAĆ SZASTAC SLOGANAMI „W IMIENI POLAKÓW” ,
  bo w moim imieniu nie zgadzam się aby cokolwiek robili.
  Andrzej Pasaj

 69. Andrzej52
  Kaczyński dołożył ci domiar, że tak protestujesz przeciwko niemu?

css.php