Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

22.04.2016
piątek

Donaldowi Tuskowi na 59. urodziny

22 kwietnia 2016, piątek,

Drogi Panie Prezydencie, w dniu Pańskich 59. urodzin życzę Panu przede wszystkim zachowania życia, na które dybią poszukiwacze smoleńskiej prawdy.

Ponadto życzę Panu uszczelnienia granic Europy, aby żaden roznosiciel chorób i innych obcych wartości nie zakłócił spokoju Pani Premier i jej rządu. Sądzę, że spełnienie tych dwóch życzeń w zasadzie powinno zadowolić Pańskie ambicje.

Co do reszty, to są to już tylko moje własne życzenia z okazji Pańskich urodzin. Życzę więc sobie, aby nie pozostawał Pan bierny w sprawach Polski i pomógł nam wypić to piwo, które tu nawarzyliśmy. Bo i Pan je z nami warzył, a potem wyjechał na swoją zaszczytną misję. Zostawił Pan prezydenta Komorowskiego na pastwę niezgrabnych grubych kocurów, którzy zapewnili mu przegraną w wyborach. Pozwolił Pan na wyborczy „zwrot na prawo” w Platformie, a wcześniej dał się Pan szachować prawicowej frakcji w swojej partii, unikając trudnych tematów, niefrasobliwie zwanych „światopoglądowymi”, i zwodząc przez lata liberalną opinię publiczną planami nowoczesnego równościowego ustawodawstwa. Ostatecznie oddał Pan władzę w ręce Kaczyńskiego, samemu umywając swoje.

Teraz musi Pan nam pomóc odebrać władzę swojemu największemu wrogowi. To sprawa honoru. Nie powinno być tak, że gdy w Polsce powraca rząd autorytarny i jedynowładztwo partii oraz jej przywódcy, niszczony jest dorobek ćwierćwiecza demokracji, najważniejszy polski polityk demokratyczny siedzi sobie w Brukseli przy winie i telewizorze, obserwując te „harce” ze stoickim spokojem.

Musi Pan zacząć działać. Wiem, że to trudne z racji sprawowanego przez Pana urzędu, ale sytuacja jest przecież wyjątkowa. Potrzebujemy Pańskiej pomocy, a Pan jest nam tę pomoc winien. Na pewno znajdzie Pan sposób, aby sterroryzowana przez „dobrą zmianę” większość społeczeństwa uzyskała pewność, że ma w Panu oparcie. Tak jak ma dziś pewność, że ma oparcie w Lechu Wałęsie, Włodzimierzu Cimoszewiczu i innych wybitnych politykach – wszak nie tak dziś mocnych jak Pan.

Dzielni polscy sędziowie i prokuratorzy wykazują się niebywałą odwagą cywilną, podejmując ryzyko walki o praworządność. Radni Warszawy deklarują posłuszeństwo wyrokom prawa, których nie chce respektować rząd. Powstał wielki ruch społeczny, przybierający już kształty pokojowej rewolucji. Pańska partia, znajdująca się wprawdzie w rękach Pańskiego odwiecznego rywala, robi co w jej mocy, by zjednoczyć opozycję parlamentarną i społeczną. Tu się pracuje! Każdego dnia. Musi się Pan do tej pracy przyłączyć, nie bacząc na dyplomację.

Być może jestem niesprawiedliwy, nie wiedząc o jakichś Pańskich poczynaniach. Jednak to, co w tej chwili jest najważniejsze, to dodać otuchy milionom Polaków, a więc przemówić otwarcie do narodu. To Pan jest liderem polskiej demokracji, choć większość z nas znużyła się Pańskimi rządami. Proszę nas nie zostawiać na pastwę Kaczyńskiego, licząc na to, że „samo się zrobi”. „Samo” zawsze znaczy kosztem czyichś wielkich poświęceń. Z Pańską pomocą powrót do demokracji będzie szybszy, a dewastacja państwa i więzi społecznej będą miały mniejszą skalę. Proszę i żądam, Czcigodny Solenizancie, przemów!

7 maja odbędzie się w Warszawie wielka demonstracja w obronie wartości naszej konstytucji i państwa prawa. Wiem, że nie może Pan wziąć w niej udziału. Ale może Pan być tego dnia w Warszawie. Po prostu być. A my będziemy dzięki temu wiedzieli, że Panu zależy i że jest Pan z nami. To będzie bardzo ważny gest. Kimże jestem, żeby o niego prosić? Nikim – zwykłym obywatelem. Ale w demokracji już tak jest, że zwykli ludzie też mają głos.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 29

Dodaj komentarz »
 1. http://bragiel.blox.pl/2016/03/Dzien-w-ktorym-wybilo-szambo-a-my-stalismy-z-boku.html
  Najpierw nazwali nas gorszym sortem.

  Nazwali nas:

  komunistami, złodziejami,agentami, esbekami, mówili o nas Gestapo.

  Mówili-ty jesteś złodziejem, twoja matka to złodziejka, twój kochany synek to złodziej, twój najukochańszy ojciec-wiesz, ten który całe życie harował w fabryce i gówno z tego ma, to też złodziej…Dzień w którym wybiło szambo a my staliśmy z boku. Polecamy ten tekst!

 2. Co tu dużo gadać.
  Tusku wróóóć!

 3. „a więc przemówić otwarcie do narodu.”
  Jak to się ma do „to społeczerństow! Narodem jesteśmy my!”

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Nie ma to jak wazelina

 6. Tusk wróci jak PiS i prezes dostanie zadyszki i trzeba będzie znowu podpompować POPiS. Dziś PiS-owi świetnie idzie bez Tuska. Więc Tusk jest zbyteczny i nie musi przylatywać na ratowanie swojego ideowego brata i najlepszego kolegi Jarka.

 7. Popieram apel Profesora Jana Hartmana do Donalda Tuska o przyjazd do Polski w dniu 7 maja 2016 r. Wiem, że nie weźmie udziału w wielkiej demonstracji Komitetu Obrony Demokracji i polskich partii opozycyjnych w Warszawie, lecz swoim przyjazdem do stolicy wzmocni tych, którym demokracja parlamentarna leży na sercu.

 8. D.Tuskowi ‚konia z rzedem’.
  A na deser: https://youtu.be/8w6r7Z7PuiY

 9. Śmiem wątpić czy Pański apel wzruszy pana Tuska.

 10. Dołączam do życzeń.
  Ode mnie: Pamiętam jak ociekałeś miłością w mediach kiedy niejaki Mariusz Kamiński pod tobą (i nie tylko) dołki kopał. Ważyłeś to piwo, które teraz innym pić każesz. Ważyłeś. Dzisiaj twoja pomoc pewnie by się przydała. Gdyby ci się tylko chciało bo możliwości masz.
  Ale bardzo cię proszę: Nigdy już nie wracaj. Myślę, że takich jak ty już dość.

 11. Wielce Szanowny Panie Profesorze Hartman,
  Konkretnie to jakie zasługi dla Polski ma według Pana Profesora były premier Tusk? Jeśli był on tak dobrym premierem (generalnie politykiem), jak to Pan Profesor Hartman twierdzi, to dlaczego Donald Tusk zrezygnował ze stanowiska szefa polskiego rządu i uciekł do Brukseli, na formalnie wyższe, ale w praktyce przecież nic nie znaczące stanowisko? Dawniej takie posunięcie nazywano „kopnięciem w górę” – na przykład przesunięcie w czasach PRLu długoletniego premiera Cyrankiewicza na formalnie wyższe, ale tylko reprezentacyjne, stanowisko przewodniczącego rady państwa. Proszę więc o wyliczenie realnych sukcesów Pana Donalda, jako że fakt pozostawania przez niego kilka lat na stołku prezesa rady ministrów jest tylko osiągnięciem ściśle technicznym, dowodzącym tylko to, że potrafił on skutecznie bronić się przed zakusami kolegów i koleżanek ze swojej własnej partii. Mnie zaś chodzi o to, co Donald Tusk zrobił dobrego dla Polski i Polaków. Dla mnie. I dla wielu takich jak ja, to on bowiem nic dobrego zrobił, a więc zapamiętam go głównie z tego, że zabrał mi on kilkadziesiąt tysięcy złotych, opóźniając otrzymanie przeze mnie emerytury. Przypominam, że ta emerytura to jest żadna łaska, jako że latami płaciłem bardzo wysokie składki na ZUS, a więc to są moje pieniądze, które mi się należą, a które ówczesny premier Tusk zwyczajnie mi zabrał jednym pociągnięciem pióra. Poza tym, to nic nie wyszło z obiecywanej przez niego reformy szkolnictwa wyższego – odsyłam tu do memoriału, który mu przedstawiłem poprzez ówczesną minister Kudrycką, a na który nie raczył on mi nawet odpowiedzieć. Szczegóły tu: http://wojciech.pluskiewicz.pl/2011/09/diagnoza-stanu-nauki-polskiej.html
  Na koniec – dotychczas uważałem Pana Profesora za człowieka lewicy. Skąd więc u Pana Profesora ta pochwała (OK, nieco „moderowana”, ale zawszeć pochwała) neoliberała, jakim przecież Tusk był, jest i zapewne dalej będzie?
  Pozdrawiam
  Lech Keller-Krawczyk, doktor niehabilitowany

 12. Mag (jeśli to przeoczyłaś):
  1. Zauważ, że w Polsce mamy dziś miliony bezrobotnych Polaków i Polek, że miliony Polaków i Polek opuściły ostatnio Polskę z powodu panującego u nas bezrobocia i skandalicznie wręcz niskich płac. A ty w tym samym czasie zatrudniasz Ukrainkę, gdyż ona jest tańsza niż Polka, zwiększając tym samym bezrobocie wśród Polaków i Polek oraz obniżając jeszcze bardziej zarobki Polaków i Polek. Pytam się więc: gdzie jest u ciebie patriotyzm? I pamiętaj, że w RPA, jeszcze w „moich” czasach, czyli w latach 1980tych, zatrudniano w „białych” domach, i to masowo, Murzynki jako pomoce domowe, gdyż były one tanie. Chyba nie muszę ci tłumaczyć, czym to się skończyło…
  2. ONR było konkurencją na skrajnej prawicy dla faszyzującej Sanacji, a więc ówczesny Kaczyński – były terrorysta litewskiego pochodzenia, czyli Piłsudski, je zdelegalizował. I co z tego? Jesteś może zwolenniczką Sanacji, a więc też i kacetu w Berezie Kartuskiej?
  3. I daruj sobie te ataki ad personam. Nie przystoją one przecież takiej intelektualistce jak ty…

 13. Leonid
  Próbuje tylko z tobą polemizować, a ty uważasz to za „atak ad personam” (twój ulubiony zwrot ad adwersarzom).
  Ciekawa jestem, gdzie Nadprezes z Macierewiczem i przy wsparciu dzielnych chłopców z ONR, od których bynajmniej się obaj panowie nie dystansują, a wprost przeciwnie, umieści współczesną Berezę (ciekawe jak ją zagospodarował Łukaszenka?).
  Odnoszę nieprzyjemnie wrażenie, że umacnianie się PIS-owskiej demokratury zmierza w tym kierunku.
  P.S. Nie znasz, jak widać, tutejszego z rynku usług z autopsji, moralisto. Polki sprzątające czy np. opiekujące się dziećmi, osobami starszymi w Polsce wcale nie są droższe od Ukrainek (bo odpadłyby w konkurencji), a poza tym jeśli już, wolą robić to samo w zamożniejszych od Polski krajach UE za euro. Identycznie jest z facetami. Ukraińcy pracują w Polsce np. na budowach, a Polacy są zatrudniani w Niemczech, Anglii, czy Skandynawii. Co się komu i gdzie opłaca.
  Poczytaj aktualne dane na temat bezrobocia i przestań bredzić o milionach nieszczęsnych Polaków, którym przyjezdni zabierają pracę, akurat tę wymagającą niezbyt wysokich kwalifikacji.
  Długo jeszcze nie dogonimy starej Europy Zachodniej, gdy chodzi o poziom płac, a Ukraina Polski w tym względzie. I to cala tajemnica „wyzysku”.

 14. Bragiel
  22 kwietnia o godz. 21:52

  No, dobra, już dobra, nie musisz bez przerwy pisać, że najpierw nazwali nas oszołomami, moherami, watahą do wyrznięcia…

 15. Wróć, wróć Tusku na białej szkapie, za mało zadłużyłeś Polskę, za mało wydłużyłeś wiek emerytalny (co to jest dla kobiet 7 lat dłużej pracować), za mało Polaków uciekło za granicę, za mało paliłeś hawańskich cygar, za mało afer, wróć więc i nadal twórz Zieloną Wyspę.

 16. Pisdzielstwo się panoszy,
  Pisdzielstwo osłabi ten kraj do reszty.
  PiS ośmielil lumpiarstwo – jak trafnie zauważyła zniesmaczona miłośniczka Jadzia.
  Smród coraz większy.
  Kto tego nie widzi, ten kiep.

 17. Tani Panie Tusk, tchórzu, uciekinierze ekonomiczny, który porzuciłeś własny kraj i rodaków (choć tych to może nie, jeśli pojedziemy linii Dawidowiczów, predestynującej cię zapewne na europejską synekurę w Eurokołchozie, pośród podobnych tobie szowinistycznych zaprzańców bez piątej klepki, zawsze pasożytujących na koszt ogółu), porzuciłeś kraj w trakcie kadencji rządu, kiedy byłeś premierem RP (!) i spieprzyłeś dl Brukseli dla 30 srebrników. Zdrajco. W odruchu miłosierdzia mimo wszystko życzę ci dobrze, obyś się opamiętał i zrozumiał komu służysz, nic de facto nie mogąc, będąc zwykłą marionetką, paprotką w biurze, kwiatkiem do kapoty kopniętego neobolszewickiego eurochałaciarstwa.

  Dostałeś na urodziny konia, siwego. Symptomatyczny prezent, jak w Apokalipsie, mile pewnie łaskoczący twoje wredne ego, choć wymowa grubo przesadzona, bo cóż ty nieszczęśniku możesz, poza robieniem głupiej miny do kretyńskiej gry w jedną wielką Ziemię Obiecaną Zorganizowanej Przestępczości, ewentualnie laski prawdziwemu żydostwu, dla którego nic nie znaczysz? Nic. Dosiądziesz konia i co? To nie komin bracie w nieswoim krawacie (bo kupionym za pieniądze zajumane Obywatelom Europy), gdzie wisiałeś bezpiecznie przypięty linami – z konia spadniesz na pysk raz dwa i zaryjesz klawiaturą o beton puszczając wokół snop iskier. Jakaż z ciebie śmierć? Chyba śmierć komiwojażera, zwykłego małego oszusta.

 18. mag
  22 kwietnia o godz. 22:02
  Szanowna Pani,
  jesli pani tak teskno, to rowniez Pani moze wybrac sie do Brukseli.
  I jesli koniecznie chce Pani zrobiccos pozytecznego dla Polski, to moze
  Pani namowic Gospodarza na wspolna podroz.
  Wracac nie musicie.

 19. Życzę wszystkiego najlepszego i dobrego zdrowia. Źle życzącymi głupcami nie ma co się przejmować.

 20. @Leonid. Całą swa wiedzę, której nie kwestionuję, używasz wyłącznie do manipulacji. Zwykłe argumenty to dla ciebie za mało. To , że telewizor Jowisz w latach 80-tych kosztował moją całoroczną wypłatę, a na paszport, by wyjechać na kontrakt, czekałem ponad rok, to dla ciebie, bywalca światowego, pewnie mało znana okoliczność. Gdyby granice otwarte były wcześniej jak i również istniała możliwość podjęcia legalnej pracy na Zachodzie, bez tych obłudnych starań o azyl, to w twoim „czerwonym raju” nawet władzy by nie było, bo ktoś musiałby na nią robić. A ponieważ jesteś w pełni świadom, jak było, to czasami zdobądź się na odrobinę uczciwości.

 21. Nic dodać, tylko czy solenizant posłucha?

 22. Skipisek
  Telewizory były w latach 1989tych wszędzie droższe niż dziś, a na paszport czekało się długo za Bieruta i nawet za Gomułki, ale już nie za Gierka. I bez przesady – na Zachodzie nikt nie czekał wtedy, tak jak i dziś, z otwartymi rekami na Polaków. Jeśli nawet jakaś praca dla nich wtedy była, to na ogół tak jak dziś – tzw. 3D, czyli dirty, dangerous and demeaning (przetłumacz to sobie na polski). Nie twierdzę, że PRL był rajem, ale była to o wiele lepsza Polska niż dzisiejsza, szczególnie dla uczciwych ludzi pracy. Ale to jest oczywiście temat na osobną dyskusję.

 23. Mag
  Bez przesady – Baćko nie ma zamiaru zakładać obozów koncentracyjnych. Poza tym, to obecnie mamy w Polsce taki sam brak demokracji, jaki mamy od roku 1989. Nie rozumiem więc twych obaw. Ja, tak samo jak przeważająca większość Polaków, nic nie zyskałem od rządów PO, a tylko sporo z ich powodu straciłem, a więc nie trafiają do mnie lamenty KOD-owców, tak samo jak nie trafiają one do ogromnej większości Polaków.
  Poza tym, to gdybyś była na tyle uczciwa, aby uczciwie zapłacić Polce, to nie musiała byś sprowadzać do Polski cudzoziemców. Aktualne dane na temat bezrobocia są zaś tak samo sfałszowane, jak są one od lat, czyli że statystyki bezrobocia w Polsce wykazują mniej niż połowę faktycznie bezrobotnych. Gdyby na rynku pracy było rzeczywiście tak dobrze, jak to twierdzisz, to Polacy nie musieli by wyjeżdżać z Polski w poszukiwaniu pracy ani też nie oferowano by mnie, jak by nie było osoby z doktoratem i ponad 30-letnim doświadczeniem zawodowym, na prywatnej uczelni wyższej, zarobków w wysokości 1000 (słownie tysiąca) złotych brutto na miesiąc.
  I zgoda, że zatrudniając tanich cudzoziemców, czyli stosując dumping płacowy, to długo nie dogonimy zachodu Europy, właśnie przez takie osoby jak ty, zatrudniające cudzoziemców, gdyż oni są tańsi, zamiast dać pracę Polakom. Taka to z ciebie patriotka, mag, że Ojczyznę własna sprzedasz za kilka nędznych srebrników. 🙁

 24. Gospodarzu, czy Pan naprawdę wierzy, że obecność w Polsce – choćby duchowa – Donalda może coś w naszej sytuacji zmienić? Poważnie wątpię.
  Jego obecność w najmniejszym stopniu nie wpłynie na to, żeby kłamcy przestali kłamać. Cóż jego obecność zmieni w rozkładzie mandatów w sejmie (dawniej: Sejmie)?
  Czy obecność DT może spowodować, że choć część posłów stanie się Posłami, pani premier Panią Premier, a prezydent zacznie być Prezydentem?
  Nie. I nie muszę chyba przeprowadzać żadnego dowodu takiego twierdzenia

 25. Panie Janie, za 5-10 lat bedzie pan uwazal ten felieton za najbardziej kuriozalna wypowiedz w panskim zyciu. Pozdrowienia.

 26. Leonid
  Powtarzasz te same idiotyczne zarzuty, czyli czytasz bez zrozumienia i ze złą intecją. Trzeba mieć dużo tupetu, żeby wciskać mi taki ojczyźniano-patriotyczny kit i jeszcze pobrzękiwać mi przez nosem srebrnikami.
  Celują w tym tacy jak ty „światowcy”, pouczający z oddali swojaków w kraju, wielcy mentorzy i moraliści.
  Czy ja się wtrącam do twoich interesów i je oceniam? Zwłaszcza pod kątem pożyteczności dla ojczyzny. Sic! Skoro się na nią patetycznie powołujesz, a którą egoistycznie opuściłeś, by żyło ci się lepiej w zamożniejszym kraju, sprawiającym obywatelowi mniej kłopotów. To jest właśnie miara obłudy niektórych „wyjechanych” z kraju patriotów: oni są zawsze w porzo, niech się tłumaczą i biją w piersi tubylcy.
  Jak śmiesz, nie znając mnie, oceniać arbitralnie moje życie, strojąc się w piórka Katona?

 27. Nie zgadzam się.Niech ratuje Europę.Bo wrócił by do innej rzeki.Pisdokracji w maoistowskim wydaniu.Skuteczne życie społeczne ,to walka.Rewolucja wymaga częstych czystek.Przyśpieszona rewolucja.Siła to masy ludowe i rolnictwo.ITP.A skończyło się procesem bandy czworga i rozkwitem gospodarczym po erze Tenga.Na razie naszeTengi brylują za granicą A ministry jeżdżą do Chin, po nauki jak zlikwidować korniki ,bo tam skutecznie wybito do nogi wróble, co było o wiele większym przedsięwzięciem.Czyli i bez Tuska damy radę .

 28. Mag
  Nie da się ukryć, że sprowadzasz do Polski tanią siłę robocza z Ukrainy, aby jeszcze bardziej obniżyć, i tak już skandalicznie wręcz niskie, zarobki Polaków. Wstydziła byś się przynajmniej tym chwalić! Poza tym, to ja emigrowałem tylko dla tego, że w Polsce nie było dla mnie pracy i uczciwej za nią zapłaty. Naprawdę tego nie rozumiesz?

 29. Panu Tuskowi życzę 100 lat. Teatr marionetek to epizod który minie pozostawiając kaca i uczulenie na kaczki.

css.php