Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

25.04.2016
poniedziałek

Kijowski kontra Kaczyński

25 kwietnia 2016, poniedziałek,

O czym myśli Kaczyński przed zaśnięciem? Zapewne o Kijowskim. O czym myśli Kijowski? Zapewne o Kaczyńskim.

Dyktator i lider oporu społecznego. Ten pierwszy, formalnie tylko poseł, bez mandatu dla swojej niemal nieograniczonej władzy – ten drugi nie został przez nikogo wybrany, bo nie miał okazji startować w wyborach. Nietypowa sytuacja.

Ale na fakty nie ma co się obrażać. Każdy polski polityk musi się dziś zdecydować: gram w swoje gierki wewnątrz swojej partii i pomiędzy partiami czy też idę na pokład i biorę w ręce tę linę, którą mi bosman podjąć każe. A bosman jest tylko jeden. Czy się to komuś podoba czy nie, na razie szefem jest Mateusz Kijowski. Grzegorz Schetyna nie obali Kaczyńskiego… Tak się jakoś porobiło, a w polityce na fakty obrażać się nie wolno. Demokratyczna Polska ma dziś tę jedną zarośniętą twarz – dla nas i dla zagranicy.

Czym prędzej przebiegli polityczni pokerzyści to zrozumieją, tym lepiej dla nich i dla kraju. Nie kopcie dołków pod Mateuszem Kijowskim, bo sami w nie powpadacie. Nie wyrywajcie mu mikrofonu, bo ludzie nie was chcą dziś słuchać. Nie musicie go kochać – wystarczy, żebyście nie kwestionowali jego przywództwa. Bo ani Schetyna, ani Petru, ani Palikot tej wojny nie poprowadzą. Los postawił w tej roli nowego człowieka. Trudno – ambicje do kieszeni, panie i panowie!

KOD nie jest partią – nie będzie negocjował „jedynek”, nie będzie rozdawał stanowisk ani zawierał układów po kawiarniach. Nie będzie knuł esemesami, plotkował, podgryzał, podsrywał ani łasił się do dziennikarzy. Chcecie działać z KOD – sami przyjdźcie. Chcecie przeczekać, aż KOD się wypali, a Kijowskiemu powinie się noga – powodzenia w czekaniu!

Teraz nie czas na przedwyborcze układanki. Teraz jest czas na pracę organiczną. Społeczeństwo obywatelskie, a właściwie wspólnota demokratyczna musi się policzyć, zorganizować, nabrać wiary w siebie. Zjednoczone siły PRL i średniowiecza są dziś górą. To prawda, ale rzeki postępu moralnego i społecznego kije nacjonalizmu, ksenofobii i klerykalizmu nie zawrócą. Mogą jedynie na jakiś czas zmącić jej nurt. Demokracji i patrioci są silniejsi, choć nie działają jak karna armia i mogą przez to wydawać się nieporadni.

Ale to złudzenie. Demokratyczna walka o demokrację trwa i nabiera energii. Bez łysych łbów, chamskich ryków, bez pseudoreligijnej egzaltacji i samouwielbienia. Za to dowcipnie, inteligentnie i z kulturą. Demonstracje to tylko wierzchołek góry lodowej. Wkrótce KOD będzie w każdym powiecie. Na jednej ulicy biuro PiS, na drugiej biuro KOD! Czynne i otwarte.

Wolność, równość i demokracja w działaniu – od dziury w moście do Trybunału Konstytucyjnego. Od protestów przeciwko lokalnym szwindlom po wielkie debaty na temat odbudowy demokracji i przyszłości Polski w Unii Europejskiej. Jeden wielki, nieustający Klub Obywatelski. Dla wszystkich – dla partyjnych i bezpartyjnych, dla prawicy i dla lewicy. Dla wszystkich ludzi dobrej woli, dla wszystkich patriotów, którzy wiedzą, że „my, naród” mają prawo mówić wyłącznie ci, którzy szanują wartości konstytucyjne i szanują wszystkie odłamy polskiego społeczeństwa, w całej ich różnorodności.

Działamy razem, bo ideały demokratycznego państwa prawa łączą nas w epoce politycznej zapaści silniej, niż zdołają nas podzielić spory o wymiar podatków, prawa pracowników i przedsiębiorców albo stosunek do kwestii aborcji. To wszystko jest ważne w czasach zwykłego uprawiania polityki. Teraz jednak jest czas inny, szczególny. Czas recydywy tego wszystkiego, z czym walczyliśmy w PRL – dyktatury ideologicznej monopartii, ciemniactwa, nacjonalizmu, nepotyzmu, obłudy, pruderii i populizmu.

Trzeba bronić podstawowych wartości i fundamentów ustroju konstytucyjnego przed samozwańczym „suwerenem” z trzydziestoparoprocentowym poparciem. Musimy działać razem, aby za kilka lat być gotowi do szybkiej i skutecznej odbudowy państwa. To jest rewolucja. Pozytywna, pokojowa i demokratyczna – ale rewolucja! Jest w niej miejsce dla wszystkich – dla nauczycieli, lekarzy, robotników i rolników, przedsiębiorców i twórców. Jest w niej również miejsce dla polityków – bo przecież bez nich nie ma demokratycznych instytucji i demokratycznego państwa.

Jednak to nie zawodowi politycy grają pierwsze skrzypce na tym koncercie. Siadajcie więc w drugim rzędzie za swoimi partyjnymi pulpitami i zagrajmy dziś razem w tej orkiestrze. Najlepiej, najbardziej harmonijnie, jak potrafimy. A Kijowski niech dyryguje. Rozliczymy go później.

Tymczasem do zobaczenia, Polsko, 7 maja w Warszawie o g. 13 w alei Szucha!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 86

Dodaj komentarz »
 1. Nie wierzę politykom.

  Czy jest w tej walce o demokrację miejsce dla bezpartyjnych?

  Pytam, bo w pierwszych dniach działalności KOD zadałem otwarcie pytanie, czy KOD w akcji obrony demokracji przewiduje udział w demokracji bezpartyjnych obywateli i uznaje prawo bezpartyjnych oraz organizacji lokalnych do wolnego kandydowania i równych szans wybieralności w wyborach do Sejmu.

  Nie doczekałem się do dzisiaj ani nieoficjalnej, ani oficjalnej odpowiedzi. Co gorsza wkrótce pojawiły się sugestie, że KOD jest za utrzymaniem monopolu sitw partyjnych na sprawowanie władzy w kraju.

  Czy KOD mógłby się do tej sprawy otwarcie ustosunkować i zacząć grać w otwarte karty? Bierne prawo wyborcze dla obywateli indywidualnych jest prawem podstawowym gwarantowanym przez liczne umowy międzynarodowe podpisane przez Polskę, a więc Polskę prawnie obowiązujące, jak również jest w sposób jednoznaczny gwarantowane przez polską Konstytucję. Czy nie czas w końcu stworzyć w Polsce normalną demokrację opartą na wolnym, równym i powszechnym prawie wyborczym?

  Bez pozytywnego i wiarygodnego ustosunkowania się do tej kwestii, KOD nigdy nie będzie dla mnie wiarygodny.

 2. Kijowski to osobnik zalegający z alimentami. Też mi autorytet moralny… 🙁

 3. Mnie nurtuje pytanie zasadnicze: czy w teokracji jest miejsce na demokrację?
  Jakim cudem?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Felieton blogowy, naszego szanownego Gospodarza przypomina beczkę miodu do którego, autor dołożył łyżkę dziegciu. Cytuję;

  ‚Czas recydywy tego wszystkiego, z czym walczyliśmy w PRL – dyktatury ideologicznej monopartii, ciemniactwa, nacjonalizmu, nepotyzmu, obłudy, pruderii i populizmu.’

  Recydywy!? …. nie ma żadnej recydywy istnieje nieprzerwana ciągłość tych zjawisk i to nasilonych, często w skali jakiej w PRL nie było. Ostatnie ćwierć wieku; to zdumiewające ciemniactwo … w dobrym tonie, rozbuchany faszyzujący nacjonalizm … z kościelnym pokropkiem i państwową ochroną, nepotyzm … bo ‚rodzina na swoim’ i ‚trzeba gdzieś pracować’, obłuda, pruderia i populizm … intymny styl bycia i uczuciowy styl życia nieklasy politycznej. Nawet przywołanie dyktatury ideologicznej, pasuje jak przysłowiowa pięść do nosa, gdyż poprawność polityczna III Rzeczpospolitej zobowiązuje do afirmacji liberalnych pobożnych życzeń, aplauzu dla świętoszkostwa i znoszenia impertynencji ‚nowych polskich’.

  ‚Trzeba bronić podstawowych wartości i fundamentów ustroju konstytucyjnego…’ Rzeczpospolitej … cytując szanownego Profesora i odpowiadając na jego apel, pozwolę sobie odpowiedzieć również cytatem. – ‚Bezapelacyjnie, do samego końca. Mojego lub jej.’ – Jednak? … Jednak, gdy widzę na protestach KOD-u gęby różnych kolesi, którzy niejednokrotnie, będąc u władzy robili to samo, tyle że bardziej skrycie, nie tak bezczelnie, nie tak prostacko to przyznam, że jestem zgorszony … delikatnie rzecz ujmując, gdyż bardziej stosowne byłoby użycie słowa bardziej dosadnego. Rozumiem jednak, że ze względu na wagę sprawy, sytuacja wymaga znoszenia utrapień towarzyskich.

  Pozdrowienia.

 6. O kim myśli Kaczyński przed zaśnięciem, o Pawłowicz?

 7. Pan Hartman jest dla mnie autorytetem więc zapoznanie się z KOD to sprawa aktualna. Wściekłość obozu władzy wraz z klakierami w stosunku do KOD dowodzi, że to właściwa droga. Słabą stroną PIS to ignorancja groźna dla ekonomii państwa natomiast armia pod nadzorem fanatyka to zaproszenie Putina do gry w której Polska jest na straconej pozycji. Atutem jest pazerność patriotów a przy korytku sporo miejsca i sitwa niebawem będzie przejedzona. A życie nie znosi próżni i ktoś musi ciągnąć robotę.

 8. KOD powinien się nazywać Ruchem Obrony Demokracji. Nazwę inspirowal przyklad KORu, który był mała grupka aktywistów, a nie masowym ruchem. Masowym ruchem była za to Solidarność.
  Tez od dawna głosze, że KOD powinien być ponadpartyjnym i poza partyjnym ruchem. W Polsce partie służą do walki o stołki i partykularne interesy. Trzymajmy się w bezpiecznej odległości od partyjek.

 9. Problem w tym, ze PiS tworzyl struktury antydemokratyczne i od gory i od dolu czyli wzorcowo demokratycznie. Ale nad KODem mial przewage – gdzie KODowcy moga sie spotkac by pokodowac – w kawiarni? Nie kazdego stac. PiSowskie struktury korzystaly z plebani, skads na te fanaberie byla kasa – ze SKOKow? Co niedziele jad antydemokratyczny byl aplikowany masom. Slabo to widze. KTOS MUSI ZAPROPONOWAC ATRAKCYJNY PROGRAM.? Na razie Razem probuje cos tworzyc…

 10. Demokratyczna walka o demokrację! To mi się podoba. Pozdrowienia dla KOD-u, na którego czele w manifestacji Giertych (przez „GW” określany jako faszysta?), Schetyna i inne tuzy PO łamiące Konstytucję. Takich warto bronić, do upadłego.

 11. Oby się Pan nie mylił. Oby Pan miał rację. Oby się Pana przepowiednia spełniła. Oby!

  Zwracam tylko uwagę, że „nieustający Klub Obywatelski” czyli towarzystwo dyskusyjne jeszcze nigdy w historii nie doszło do końcowych wniosków żeby zakończyć dyskusję i zacząć działać. I tak to jest z demokracją. Dyskutanci wiecznie niezadowoleni. Co widać nawet tu po komentarzach. Ale po co słuchać ich wiecznych zastrzeżeń? Szkoda czasu na bełkot.

 12. Panie profesorze,
  Pański nowy idol, czyli Kijowski nie jest przecież żadnym liderem protestu społecznego, a tylko liderem grupki osobników właśnie pozbawionych władzy i związanych z nią przywilejów. Ciekawi mnie też ile głosów zebrał by Kijowski, gdyby stanął do wyborów prezydenckich. Ciekawie mnie też to, kto finansuje KOD – jak bowiem wiadomo, że kiedy nie wiadomo co co chodzi, to znaczy że chodzi o pieniądze…
  Jak też profesor Hartman wyjaśni, że w czasach owej PRL-owskiej dyktatury ideologicznej monopartii, ciemniactwa, nacjonalizmu, nepotyzmu, obłudy, pruderii i populizmu, tak rozkwitła polska kultura i nauka? Na koniec – przypominam że tylko BEZ polityków możliwe jest istnienie prawdziwie demokratycznych instytucji i prawdziwie demokratycznego państwa.
  LK

 13. Kijowski to chłop jak się patrzy, a o Kaczyńskim lepiej nie wspominać.

 14. Życzyć sobie należy, Panie Profesorze, by taki i podobne wpisy odmieniły umysły polityków, tych polityków.

 15. @ snakeinweb

  „Czy nie czas w końcu stworzyć w Polsce normalną demokrację opartą na wolnym, równym i powszechnym prawie wyborczym?”

  Wiec do dziela panie snakeinweb. I to wlasnymi rekoma! Bo kto jak nie pan to zrobi?

 16. Swiete slowa, panie Hartman.
  „Zjednoczone siły PRL i średniowiecza są dziś górą” – taka jest prawda.

 17. Z niczym sie panie H. przez PRL nie walczylo po prostu sie zylo ! w miare normalnie w miare ! Nie robcie legency z niczego . Zmienil sie system ekonomiczny bo Gorbi sie na to zgodzil i tyle. A wasza styropianowa legenda to jeden oszalaly stek klamstw. Tak robi chyba jednak ? kazda nowa wladza.

 18. Czasy sa takie, ze trzeba zajac pozycje. Jestem za Polska otwarta, laicka, madra, przyjazna obywatelom, zjednoczona z Europa. Mam zatem wybor ograniczony do Kijowskiego i Kaczynskiego. Odpowiedz zatem jest prosta. Obym nie zawiodl sie na Kijowskim i na KOD, bo juz dosyc mam zawodow politycznych na koncie / rocznik 50 / Wydaje sie jednak, ze latwo nie bedzie … JB.

 19. Kijowski to waga slomkowa w polskiej polityce. Kaczynski to waga ciezka.

  Naprzeciw Kaczynskiego powinien stac Wladyslaw Frasyniuk.

  Dlaczego jest tu:

  Fakty po Faktach: Jeśli nie zareagujemy, to o szóstej wyważą drzwi – Fakty po Faktach http://faktypofaktach.tvn24.pl/article/url/638740

  Smacznego.

  PS.
  Sluchajaqc rozmowy red. K. Koledy-Zalewskiej z W.Frasyniukiem pomyslalem z przerazeniem, ze zaden z polskich zurnalistow (moze poza J.Zakowskim) nie dorosl do powaznych rozmow o POLITYCE na aksjologicznym/politycznym/intelektualnym poziomie, ktory proponuje Frasyniuk.

  I wlasnie dlatego kaczyzm zastepuje w Polsce komunizm, kaczysci staja sie przewodnia sila narodu, a Pan Prezes – Gensekiem. Choc to powrot do przeszlosci.

  Red. K.Koleda -Zalewska, red. T.lis, red. M.Olejnik it’d, itp, etc. maja w tym swoj KOLOSALNY udzial.

 20. PS. Sadze, ze intelektualna uczciwosc wymaga, by dodac, ze Autor swoj tekst napisal PRZED ‚ listem Prezydentow …’ a ja po.

  ALL: https://youtu.be/6SFNW5F8K9Y

 21. Zgodnie ze słowami Mistrza:
  ” Róbmy swoje …

  może to coś da, kto wie.”

 22. Tak tak panie Hartman.
  PO rozpada sie, Nowoczesna w dolku, PiS bije rekordy popularnosci… Gdzie tu glowe przytulic? Gdzie sie podziac? Komu zaufac?
  Pozostaje tylko KOD ze swoim wodzem – filutem na utrzymaniu zony, ktoremu UE musi sponsorowac alimenty.
  I pomyslec ze na takiej mierzwie wyhodowac trzeba cieple gniazdko dla przyszlych ukladow i ukladzilow. Na co na przyszlo. Aj waj.
  Ale glowa do gory prosze pana. Bywalo juz gorzej. Nasi protoplasci z miedzynarodowki komunistycznej bywali juz gangsterami, bandytami, mordercami, wlamywaczami, laczyli sie w terrorystyczne grupy i organizowali napady, akcje szpiegowskie albo terroryzowali cala okolice. Przy nich taki Kijowski to niewinny, pelen watpliwosci liberal. Zreszta pozniej nadeszly lepsze czasy i owi bandyci patronowali zakladom pracy a ich imionami ozdabiano skwery i ulice.
  Wiec jeszcze nic straconego. Na razie trzeba isc na kurs przetrwania ale za pare lat karta moze sie odwrocic wiec kto wie, moze ten lobuz Kijowski zostanie prezydentem?

 23. Azur
  Kijowski to jest taki chłop, dla którego ważne jest tylko to co jest jego, a więc nie płaci on alimentów na swoje dzieci, uważając, że to jest problem jego byłej żony. Taki to z niego „autorytet” moralny. 🙁

 24. Januss
  Racja – zmienił się w Polsce system ekonomiczny bo Gorbi się na to zgodził i tyle. A wasza styropianowa legenda to jeden tylko oszalały stek kłamstw. Prawda jest bowiem taka, że „Solidarność” została utworzona i była ona finansowana przez CIA, tak samo jak Radio Wolna Europa czy też paryska Kultura. Dawno już temu znany amerykański dziennikarz Bob Woodward, ten sam, który upublicznił z Carlem Bernsteinem aferę Watergate, która doprowadziła do rezygnacji Nixona ze stanowiska prezydenta USA, opisując działalność CIA w Polsce, sprawiał początkowo na swoich czytelnikach wrażenie, że działania tej agencji w latach 1980tych były „nieznaczne” [Bob Woodward, „Zasłona – Tajne Wojny CIA 1981-1987” – „Veil – Secret Wars CIA 1981-1987” (Simon and Schuster, New York, 1987, strona 375)]: „Mały tajny kanał, który za pośrednictwem organizacji Kościoła Katolickiego w Polsce przekazał fundusze CIA w wysokości od 20 do 30 tysięcy dolarów USA do rąk NSZZ Solidarność, został zamknięty z powodu ryzyka politycznego.” Jednakże później ujawnił on, że skala operacji CIA w Polsce była znacznie większa, niż on to sugerował. Z kolei jego kolega Carl Bernstein, w „ Świętym Przymierzu” („The Holy Alliance’”) w “Time” z 24 lutego 1992, na stronie 28, poinformował, że „tony sprzętu – faksy (pierwsze w Polsce), prasy drukarskie, nadajniki radiowe, telefony, krótkofalówki, kamery wideo, kserokopiarki, teleksy, komputery, procesory tekstu (word processors) były przemycane do Polski za pośrednictwem kanałów utworzonych przez księży, amerykańskich agentów i przedstawicieli amerykańskiej centrali związkowej AFL-CIO oraz europejskich ruchów pracowniczych. Pieniądze dla zdelegalizowanego związku „Solidarność” (a więc de facto dla jej szefa, czyli dla Lecha Wałęsy) pochodziły z funduszy CIA, Narodowej Fundacji na rzecz Demokracji (the National Endowment for Democracy), tajnych kont watykańskich i zachodnich związków zawodowych. Całkowity koszt tych działań nie jest znany, ale inne źródła mogą być wykorzystane do oceny ich wielkości. Nie można też wykluczyć, że pomoc CIA dla Solidarności zbliżyła się do poziomu działalności tejże Agencji w Afganistanie.” Więcej tu: http://www.globalsecurity.org/intell/ops/solidarity.htm

 25. Jan Bohynski
  Popełniasz, tak samo jak profesor Hartman, błąd rozumowania zwany wyłączeniem środka a także przywoływaniem skrajności – patrz także pod dychotomia myślenia. W wielkim skrócie: zakładasz błędnie, że istnieją tylko dwie skrajności, czyli albo Kaczyński (PiS), albo Kijowski (KOD), a poza nimi nie ma na polskiej scenie polityczniej nikogo.
  Owa dychotomia jest jedną ze skaz tradycyjnego myślenia człowieka, ponieważ uniemożliwia ona dostrzeżenie całego spektrum danych zjawisk lub tego, co jest pomiędzy nimi. Takie myślenie pełne jest, także u profesora Hartmana, jak by nie było filozofa z wykształcenia, pojęć-pułapek, takich jak na przykład wolność, sprawiedliwość, demokracja, imperializm. Myślenie w pobliżu tych pułapek jest praktycznie niemożliwe, ponieważ natychmiast zostaje się wessanym przez utrwalone wzorce, których nie można zakwestionować, na przykład: jeżeli kwestionuje się demokrację, to jest się od razu faszystą, jeśli mówi się o socjalizmie, to jest się od razu komunistą itd. Polaryzacja jest w tym przypadku tak zdecydowana, że nie dopuszcza żadnego „pomiędzy”, ale jednak coś może być częściowo prawdziwe, a częściowo fałszywe, na przykład ktoś, kto nie jest biały, nie musi być od razu czarny, może być na przykład mieszańcem ras (tzw. Kolorowi albo Mulaci w RPA i USA albo też Metysi i Zambo w Ameryce).

 26. Jan Bohynski
  26 kwietnia o godz. 1:41 zapomina, ze spychanie wszystkiego na wodza (podal dwu do wyboru) uczyni go wiecznym, czyt. zawodowym, niezadowolonym….

 27. Hartman, czy ja się kiedyś na pana wnerwiłem? Do dzisiaj nie.
  Bo do dzisiaj rzetelnie wypełniał szanowny pan obowiązki inteligenta, ale cały ten tekst o Kijowskim to jest ściema niegodna pana.
  Pomijam już drobnostki w typie braku jakiegokolwiek mandatu demokratycznego do sprawowania funkcji „lidera opozycji” przez M.K., pomijam „wycinkę” jego przeciwników na KOD-owskich grupach, pomijam nawet to, że pan M.K. posuwa się do donoszenia na policję na swoich konkurentów w KOD-zie (telefonik na KOD PP pod KPRM), ale jakości Kijowskiego pominąć się nie da. Pan lubi, profesorze. Paulo Coelho? Docenia pan jego bon moty? Pan serio jest w stanie to wszystko pominąć „dla dobra sprawy”? Przecież pan wie, że prędzej czy później wyjdzie to tej sprawie bokiem. Zawsze tak jest. Więc nie unikajmy krytyki pana M.K., właśnie dla dobra sprawy, dla jej jakości.

 28. janussss
  25 kwietnia o godz. 22:46 pisze, ze jest w miare normalny i to mu wystzarczy. Tak rowniez mozna…..czy jednak trzeba?

 29. Kodem KODu jest opozycja pozaparlamentarna celem obrony demokracji i budowania demokratycznego spoleczenstwa obywatelskiego…

 30. Zjednoczone siły PRL i średniowiecza są dziś górą; pisze nasz pryncypal, zapominajc dodac, czy chodzi mu o jesiem sredniowiecza. Zapomina dodac, ze my wszyscy jestesmy epigonami tegoz PRLu (czy rowniez sredniowiecza?).

 31. 1. Kijowski jest dłużnikiem alimentacyjnym.
  2. Wszystko wskazuje na to, że jest bardzo marnym informatykiem. Moim zdaniem zawód działacz, to zawód meme. Tym samym sam Kijowski jest zwyczajnie niekompetentny.

  Te dwa fakty przekreślają go jako skutecznego lidera (1. wątpliwa moralność 2. wątpliwa skuteczność). Tyle w temacie.

 32. A ja pokładam niejaką nadzieję w młodych, czyli partii RAZEM. Oni maja szansę na rozbicie zacementowanej sceny politycznej w Polsce, nie Kijowski, nie KOD, ale młodzi.

 33. To ja jeszcze w sprawie tej „moderacji”, czyli bzdury na resorach! Nie wiem, kto jej tu dokonuje, pracownik czy gospodarz, ale bądźcie uczciwi i nie wprowadzajcie cenzury, bo to bardzo nieciekawa i dwuznaczna funkcja. O wiele ładniej będzie brzmiało słowo: akceptacja, bo rozumiem, i nie tylko ja, że nie wszystkie komentarze nadają się do publikowania.

 34. „Kazirodztwo, miliony polskich chamów i obrona demokracji. Kim jest pomysłodawca KOD? Prof. Jan Hartman został wykreślony z rejestru członków Twojego Ruchu. Powodem jego publikacja dotycząca kazirodztwa” – ogłosiła w 2014 r. partia Janusza Palikota. Tekst Hartmana za niedopuszczalny uznał też tygodnik „Polityka” i zdjął go ze swojej strony. Dziś Hartman wraca jako lider obywatelskiej opozycji przeciw PiS: to on wymyślił nazwę Komitet Obrony Demokracji i jest jednym z jego liderów.”

 35. Mateusz Kijowski -„Tato”. Nie płaci alimentów, bo broni demokracji w KOD. Żona i trójka dzieci – z pewnością przeszczęśliwe. Bohater naszych czasów?

 36. Pan Redaktor pisze:
  „Dyktator i lider oporu społecznego.”
  Szanowny panie Redaktorze,
  widze, ze panski „Drang nach Trog” powoduje, iz nie ma chyba takiej granicy smiesznosci, ktorej nie bylby Pan w stanie przekroczyc.

 37. Slawczan
  25 kwietnia o godz. 19:02
  „KTOS MUSI ZAPROPONOWAC ATRAKCYJNY PROGRAM.?”
  Szanowny Panie,
  i to wlasnie zrobila Zjednoczona Prawica z PiS-em na czele.
  A wy nie macie ludziom nic do zaoferowania, dlatego pozostalo wam jedynie
  biadolenie na smietniku historii.
  Byc moze liczycie na to, ze obce bagnety znowu utoruja wam droge do koryta,
  ale w tym miejscu radzilbym uwazac, bo mozecie sie srodze zawiesc.
  Nikt na dluzsza mete nie bedzie inwestowal w nieudacznikow.

 38. Panie Hartman a dlaczego to niby Kaczyński miałby się obawiać Kijowskiego i Komitetu Obrony Dewiacji i Alimenciarzy.

  Jak pan wyjaśni następujące fakty, że na waszej pierwszej awanturce w Warszawie było 15000 miasto Warszawa ma 1,70 mln mieszkańców?

  Jak pan wyjaśni fakt, że na waszej awanturce w Wrocławiu było 5000 samo miasto liczy 83 tysiące co więcej to jest miasto gdzie wygrywała PO?

  Panie Hartman podobno KOD jest ruchem oddolnym i społecznym jak pan wyjaśni fakt, że uczestnikom awanturek płaci się 40 złotych a na ścianie wschodniej 20 złotych? Dziwne jak na ruch społeczny nieprawdaż.

  Panie Hartman każdy ruch zwykle ma jakiś program gdzie jest program KOD? Gdzie ten wasz projekt odnośnie trybunału konstytucyjnego.

  Wasz firerek Kijowski chwalił się, że już już go przedstawią. I co panie Hartman ani widu ani słychu. Może po prostu go nie macie przysłowiowy pic na wodę.

  Panie Hartman Jarosław Kaczyński nie ma się czego bać dlaczego odpowiem panu.

  Ten cały KOD to po prostu banda awanturników warchołów i pieniaczy, którzy nie są w stanie sformułować żadnego programu. Głoszą hasła w które nie wierzą. Ten cały KOD to po prostu taka fasadowa jaczejka PO.

  Panie Hartman to nie rok 2005 Polacy poznali się na oszustwach macherów z PO i dlatego nie popierają warcholstwa i zdrady oraz donoszenia na własny kraj.

  Panie Hartman to za Kaczyńskim stoją Polacy dali wyraz temu w wyborach wybierając PIS. Co więcej pokazali za kim stoją w czasie manifestacji 11 listopada gdzie stawili się w obronie demokratycznego rządu 80 tysięcy. Dali wyraz w czasie rocznicy Smoleńska 100 tysięcy ludzi w Warszawie. Dają wyraz swojej opinii w sondażach gdzie PO oraz przystawki dołują co więcej w czasie ostatniego sondażu wyszło na jaw, że gdyby wybory odbyły się dzisiaj PO nie dostałoby się do parlamentu.

 39. Wybory w Austrii wygrał faszysta, rasista, ksenofob, islamofob, nienawistnik, holokaustnik – Norbert Hofer. Wszystkie informacje o tym fakcie szybko znikają z pierwszych stron komercyjnych portali informacyjnych. Za to Frasyniuk, i WKK z nowym listem, wciąż na szczycie

 40. Ja zycze KOD-owi jak najlepiej i Kijowskiemu zycze rozumu. Przedewszystkim, zeby nie dal sie wciagnac w jakies polityczne gierki. Niech nie zapomina w jaki to kraju przyszlo mu zyc. Jesli da sie poniesc ambicji i wejsc do polityki, to pewnie wejdzie na euforri anty-Kaczyzmu i PiSlamu. Moze nawet zostanei prezydentem jak Lechu. Ale niech pamieta, ze potem to go nasz cudowny Narod postawi gdzie trzeba. Opluje, zniszczy, znajdzie zydowskich i niemieckich przodkow itd itd itd.
  Wiec jesli Kijowki jest madry, a na takiego wyglada, to bedzie stal jak najdalej od politykow. Ci bowiem, szczegolnie nasi rodzimi, to gamonie, nieudacznicy, czesto zlodziejaszki i malwersanic bez honoru i bez pojecia co to jest byc panstwowcem.
  Polsce brak trybunow ludowych. Autorytetow bo te, ktore sie pojawily (Geremek, Mazowiecki, Bartoszewski czy Kuron) Narod dawno z ochota oplul i wymiksowal z szeregow ludzi zasluzonych i wartych wyniesienia na piedestaly.

  Panie Kijowski, nie daj sie Pan zwariowac! Nie ten kraj, nie ten Narod!

 41. Obecna sytuacja jest wynikiem obowiązującej oszukańczej ordynacji wyborczej. 38% głosów pozwala uzyskać większość głosów w parlamencie.Bezpartyjni są praktycznie pozbawieni biernego prawa wyborczego. Pierwszym zadaniem KODu powinno być opracowanie projektu UCZCIWEJ ordynacji wyborczej.

 42. Panie Hartman,
  Kogo już Pan nie popieral..?

  Może sie w koncu uda na coś zalapac bo jak do tej pory jedna katastrofa za druga.

 43. Kijowski wygra. Jak ktoś czytał „Siła czy moc” Hawkinsa, to wie, że Kijowski jest skazany na wygraną. Siła obecnej władzy opartej na niskich emocjach (na dłuższą metę) nie ma szansy z niezachwianą bezinteresowną mocą wiary w wyższe ideały. Człowiek ma naturalny kompas wskazujący kierunek „dobro” i żadne chwilowe burze tego nie zmienią.

 44. Są dwa rodzaje rządów: dobre, przynoszące korzyść ogółowi i złe, zdegenerowane przynoszące korzyść jedynie rządzącym. Do rządów dobrych zaliczyć należy: monarchię, arystokrację i politeę. Ustroje zdegenerowane to: tyrania, oligarchia i demokracja.

  Arystoteles

  J. H. vs Arystoteles —–> http://s2.dmcdn.net/Nw7cF.jpg

 45. Mam nadzieję, że ten trujący karzeł Kaczyński zniknie z życia politycznego razem ze swoją najbliższą świtą.
  Panie profesorze, życzę dużo zdrowia siły i odwagi z jaką pan pisze o wszelkich patologiach w Polsce

 46. No i mamy perpetuum mobile w polityce.Jak się zorganizować ,bez narzędzi organizacyjnych,.,mając niby wodza i potężną zorganizowaną siłę przeciwnika.Za cholerę się nie da.Bo przykład tego dał Kukiz ,jego gadanie przed wyborami i działanie po wyborach,.KOD,jest listkiem figowym demokracji i obrońą prezesa w utrzymaniu władzy.Tylko przykład Kijowa nas uratuje przed dyktaturą.

 47. pawel markiewicz
  26 kwietnia o godz. 12:21
  „Panie Kijowski, nie daj sie Pan zwariowac! Nie ten kraj, nie ten Narod!”

  No to zabierzcie sie wreszcie za uszczesliwianie waszego narodu w waszym kraju.
  A nasz kraj i nasz narod zostawcie wreszcie w spokoju.

 48. @Saurom
  26 kwietnia o godz. 11:56

  „Panie Hartman podobno KOD jest ruchem oddolnym i społecznym jak pan wyjaśni fakt, że uczestnikom awanturek płaci się 40 złotych a na ścianie wschodniej 20 złotych?”

  Ma pan sczegoly, zebym to mogl sobie sam sprawdzic?

 49. W sobotę 7. maja 2016 r. w Warszawie o godz. 13 – tej zbiorą się ci, którym bliskie jest hasło: Wolność. Równość i Braterstwo. Komitet Obrony Demokracji wezwał swoich członków i sympatyków, a także opozycję parlamentarną i pozaparlamentarną, do udziału w wiecu i marszu o Polskę wolną i demokratyczną, której losy są zagrożone przez sprawujących dziś władzę ustawodawczą i wykonawczą. Brońmy monteskiuszowskiego trójpodziału władzy, głośno protestujmy przeciwko jego naruszaniu!

 50. ERRATA: Geremek, Mazowiecki, Bartoszewski czy Kuroń nigdy dla mnie autorytetami nie byli, a wręcz odwrotnie – byli oni dla mnie przykładami dwulicowości, braku moralności i uzależnienia się od władzy.

 51. Zaraza powróciła i majaczy, jak zwykle, zresztą.

 52. @Leonid – Kijowski jest niewątpliwie mężczyzną, ma 4 dzieci, nie wiem czy ma kota.

 53. Dodam jeszcze, że to znaczy, że nie wszystko idzie zgodnie z planem; KOD wciąż trwa, sędziowie SN podejmują jakieś „anarchistyczne” uchwały, ogłoszono więc mobilizację pisowskich płatnych trolli.
  To raczej dobry znak – zaczynają się wkurzać.

 54. Grunt to „dobra kreacja”.
  A propos tytułu. Nie jestem p. Kaczyńskim, ale zapewniam iż prezes PiS w 100% ma większe problemy niż pan z kitkiem.

  Nie jestem zwolennikiem KOD, ale jeśli mogę podpowiedzieć, to na czele powinien stać ktoś z młodszego pokolenia. Wówczas można by grać na animozjach międzypokoleniowych. A tak, faktycznie – właściwie w czyim imieniu on mówi? I stąd frustrację niedocenionych polityków łatwo zrozumieć.

  PS. Filozof napisał: „Czas recydywy tego wszystkiego, z czym walczyliśmy w PRL – dyktatury ideologicznej monopartii, ciemniactwa, nacjonalizmu, nepotyzmu, obłudy, pruderii i populizmu”.

  Można w tym samym tonie stwierdzić, iż dobrą zmianą jest pożegnanie się z butą, arogancją, nietykalną kastą zarządczą, bezsilnością i fikcyjnością państwa oraz jego pozornymi ruchami, rządzeniem za pomocą kuglarstwa, z państwem opiekuńczym dla bogatych itp. itd.

 55. Widzę, że się tu pisowskie trollstwo masowo zleciało ze swoim typowym knajackim ujadaniem. Insynuacje, ataki osobiste, żadnych dowodów i konkretów.

  Myślę, że wiąże się to z wczorajszym listem dziesięciu. No i dziś Sąd Najwyższy w pisowskie knajactwo dość mocno uderzył.

 56. http://bragiel.blox.pl/2015/08/Bola-mnie-wszystkie-Pisiaki.html
  Bolą mnie wszystkie pisiaki!
  Bolą mnie wszyscy ludzie zindoktrynowani tą ideologią.

  Bo to nie jest tak, że to są jacyś źli ludzie, którzy świadomie chcą czynić zło. Nie, nie, nie!

  Takich jest zdecydowana mniejszość!
  Zdecydowana większość tych ludzi jest zmanipulowana, ich mózgi przeprane są w pralce, ich sumienia poddane są nieustającej propagandzie.
  Polecamy ten tekst!

 57. „Kijowski niech dyryguje. Rozliczymy go później.”

  A kiedy będzie to później, że tak niedyskretnie spytam?
  I z czego mianowicie go rozliczymy?

 58. Lspi
  Znaczy się, że w sobotę 7 maja 2016 r. w Warszawie o godz. 13 rozpocznie się marsz w obronie przywilejów osób, które je straciły w momencie, w którym PO oraz PSL przegrały wybory parlamentarne i prezydenckie.

 59. Azur
  Kijowski dzieci ma, ale alimentów na nich nie płaci. Może więc to są tylko dzieci jego byłej żony (żon?).
  Snakeinweb, sugadaddy
  Nie widzicie, ze sameście tu trollami?
  mulka
  27 kwietnia o godz. 13:25
  Otóż to. Rozliczajmy go sukcesywnie, w miarę jego „postępów” w swej działalności.

 60. Leonid
  26 kwietnia o godz. 8:53 pisze, ze mu sie p o m i e s z a l o.

 61. Tymczasem:
  elsu
  Powstania, wojny, tysiące zabitych „patriotów” walczących o wolny kraj!!
  A po kilkudziesięciu latach Polak sam Niemca o pracę prosi bo w Polsce żyć się nie da 🙂
  Fajny paradoks, nie?
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19988668,wielka-brytania-jest-juz-niemodna-ponad-1-3-polakow-wskazuje.html#MTstream

 62. snakeinweb
  26 kwietnia o godz. 19:01
  A ja, szanowny Panie, widze, ze kompletnie nie rozumie Pan znaczenia
  uzywanych przez siebie slow.

 63. Na pewno coś w rodzaju klubów obywatelskich w których prócz protestów, też toczyłaby się dyskusja o realnych problemach ludzi, byłoby pomocne, aby za kilka lat odebrać w wyborach władzę PiS.

 64. Leon -id rozliczeniowiec………

 65. „Geremek, Mazowiecki, Bartoszewski czy Kuroń nigdy dla mnie autorytetami nie byli …”
  Leonidzie, przedstawicielu zubozalej „zydokomuny”, czy oprocz Rosa Luxemburg (and a likes), kogo ty przed pojsciem do barlogu wenerujesz ? hihihi … Bart Simpson has the answer:
  https://www.youtube.com/watch?v=s3QNC8_wP4k

  azur: „Kijowski jest niewątpliwie mężczyzną, ma 4 dzieci, nie wiem czy ma kota.”
  Well, well, well, just look at that, azur doswiadczyl niewatpliwej meskosci Kijowskiego. Bolalo ?

 66. Kijowski nie jest zadnym przeciwnikiem dla Kaczyńskiego bo to zwykły smieć co nie płaci alimentów i żyje z okradnia własnych dzieci.Od kiedy to przestepcy,niepłacacy alimentów są obrońcami ładu konstytucyjnego?

 67. Co osiagnął Hartman prócz tego że zrobił z siebie idiotę u boku Janusza Nigdynietrzeżwiejacego Palikota?

 68. KOD to stado durnych baranów a baran przywódca tego stada ma 80 tys.zł niezapłaconych alimentów.Róbcie zrzutkę pieniedzy na alimenty dla tego śmiecia i kończcie już tę komedię – nudne to się robi

 69. Kiedy Mateusz K. weżmie się wreszcie to jakiejś uczciwej pracy i zacznie płacić alimenty na utrzymanie swoich dzieci?Stawianie tego przestepcy -alimenciarza za wzór cnót obywatekskich ma już wyrazne cechy paranoi.

 70. mały fizyk
  26 kwietnia o godz. 15:44

  @Saurom
  26 kwietnia o godz. 11:56

  „Panie Hartman podobno KOD jest ruchem oddolnym i społecznym jak pan wyjaśni fakt, że uczestnikom awanturek płaci się 40 złotych a na ścianie wschodniej 20 złotych?”
  ***
  @Saurom pomylił uczestników słusznych zgromadzeń patriotycznych, dowożonych autobusami z całego kraju z tymi, co na demonstracje KOD-u przychodzą na własnych nogach albo przyjeżdżają na własny koszt samochodami, czy koleją, jeśli demonstracja odbywa się w mieście oddalonym od miejsca zamieszkania.
  A swoją drogą tłuc się autobusem, w którym pasażerowie śpiewają na zmianę pieśni patriotyczne i pobożne, aby sobie dodatkowo pośpiewać we Warszawie za marne 40 PLN z mojego regionu, a 20 ze ściany wschodniej, to już dobrowolne męczeństwo.
  Swoją drogą nie pojmuję, jak Pan Bóg wytrzymuje te hołdy? Chyba, że po prostu się do tych męczliwych, proszących o zwrot ojczyzny wolnej po prostu odwrócił … plecami.
  Bo tyle lat jęków i nic?

 71. @bragiel
  „Zdecydowana większość tych ludzi jest zmanipulowana, ich mózgi przeprane są w pralce”

  Pełna zgoda! Szkoda tylko, że nie dostrzegasz, ze Ty również jesteś zmanipulowany, tylko w drugą stronę!

 72. Poprawione!

  Przeciętne – kwiecień 2016 – poparcie:
  PiS – 32%
  Nowoczesna – 19%
  PO – 15%
  Kukiz – 10%
  SLD – 4%
  PSL – 3%
  Korwin – 3%
  Razem – 3%

  Wszystko jest możliwe.

 73. Podlasie2012
  29 kwietnia o godz. 11:41
  Zastanawiam się, czy na Podlasiu tak mają wszyscy? Czy też może wyobraźnia cię ponosi?
  Gdybyś sobie zadał nieco trudu, to byś się dowiedział, jak wygląda kwestia alimentów Mateusza K. Wiele razy, w różnych miejscach było to opisywane, sam zainteresowany się wypowiadał.
  A ie zastanawia cię taki drobiazg, że gdyby było faktycznie tak, jak wypisujesz, to dłużnik już by siedział we więźniu za długi? Bo to byłby wystarczający powód, aby go tam osadzić a jakoś tak się nie stało.
  Powtarzasz głupie plotki i oszczerstwa.

 74. Te, Podlasie, taka twoja w te i nazad była, nie masz innych portali? Katolik głosuje na katolika, Żyd na Żyda, kibol wylewa swe żale na kibolskich forach (np. Lecha Poznań – słyszysz Jacku, NH?), a Stiepaniuk na stiepaniuckich. Dali wam po pińcet, to browarów w Biedronce na weekend musiałeś nakupować jak głupi? Idź koleś do swoich, na łamy „Wprost”, „Do Rzeczy” i innych GPC. O „Naszym Dzienniku” nie wspomnę, bo
  odpust całkowity trza będzie kupić, a to kosztuje. Tu miejsce dla porządnych forumowiczów, pajaców swoim nam starczy, obcych nie trzeba. Panjał?

 75. Podlasie2012 (29 kwietnia o godz. 11:41)
  Racja: kiedy wreszcie Pan Mateusz K. weźmie się za jakąś uczciwą pracę i zacznie płacić alimenty na utrzymanie swoich dzieci? Przecież stawianie tego przestępcy-alimenciarza za wzór cnót obywatelskich ma już wyraźne cechy paranoi.
  Hahaha … hihihi … (29 kwietnia o godz. 3:50)
  Rozumiem, że twoim ideałem jest alimenciarz Kijowski. 😉
  Saldo mortale (27 kwietnia o godz. 16:50)
  Masz jakiś argument merytoryczny, czy tylko kłamstwa?

 76. Panie prof. Hartmanie, dziękuje panu za rzetelność i pragmatyzm we wczorajszym programie TVN24, wobec lizusostwa w stosunku do obywatela Jarka Kaczyńskiego i jego populistycznej partii zwanej PiS, pana Andrzeja Urbańskiego.
  Piszę ze słonecznych, majowych Słubic/O.
  Tu też większość lokalnej społeczności dąży do liberalizmu i jest przeciwna dyktaturze partii J. Kaczyńskiego i buńczuczności ideologicznej i materialnej hierarchów polskiego Kościoła katolickiego.
  W słubickim Starostwie Powiatowym, od ponad miesiąca trwa kryzys polityczny i chaos administracyjny wzorowany na standardach ideologii i dezawuowaniu, niszczeniu prawa wg Prawa i Sprawiedliwości.
  Paradoks, rządzi 2. starostów, pan Marcin Jabłoński i pan Łuczyński, a decyzja, kto ma starostować, jest w „żarnach” NSA.
  Ob, młody, ale już stary zausznik J>K>, ob. Z.Ziobro, nie ingerował w sądzenie słubickich apelacji …
  Szczegóły są przedmiotem artykułów „Gazety Lubuskiej” i na stronach internetowych powiatu słubickiego i nie tylko.
  Panie Hartmanie, Polki i Polacy 7 maja 2016, masowo przybędą do Warszawy i w inne miejsca Polski, by skutecznie protestować przeciwko ideologicznemu, wręcz nacjonalistycznemu niszczeniu Polski przez PiS, pod wodzą Jarka Kaczyńskiego.

  Tak mi wstyd, że trwa destrukcja polskiej państwowości !!!

  Panie Hartmanie, dzięki za wczorajszy gest wolności, „V” … !

  A jeszcze dygresja.
  Na stronie TVN24, nie ma tekstu i nagrania z rzeczonej przeze mnie audycji, ktorej był pan gościem.

  Wiwat pierwszy i trzeci maja !!!

  Czołem ze Słubic/O.

  Rakoczy

 77. Leonid
  28 kwietnia o godz. 11:06 zapomina o tesknotach leonidowych do waluty twardej. Nie chodzi bowiem o prace, lecz zarobki. W PRLU prace mial kazdy, nie kazdy natowmiast zatrudnienie. Tego Leonid nie pojmie.

 78. Podlasie2012
  29 kwietnia o godz. 11:27 podciaga sie i moze cokolwiek osiagnie…

 79. Panie Jasiu,nie uda wam się ta sztuka jak za pana Wałęsy.
  Nie da się wejść po raz drugi do tej samej rzeki.
  Jak zbierzecie milion chętnych to będzie bardzo dobrze,a gdzie jeszcze dziewięć milionów frajerów ?

  Było ,minęło,pewien etap został zamknięty.
  Czary-mary nic nie POmogą.

 80. Panie profesorze niezwykle trafnie odgadł Pan o czym myśli Pan prezes Kaczyński, dowodem są jego nerwowe, średnio przemyślane działania i wystąpienia z ostatnich dni. Pan prezes tak bardzo, chce osłabić wydźwięk sobotniej manifestacji KOD, że wczoraj w swoim wystąpieniu sam zgłosił akces do udziału w marszu poparcia dla uczestnictwa Polski w UE. Chciałbym aby teraz Pan Kijowski myślał o tym, jak wysoko postawić poprzeczkę Panu prezesowi i w sobotnim wystąpieniu pokazał mu, że nie wystarczy tylko deklaracja ale ważne są czyny potwierdzające naszą przynależność do europejskiej wspólnoty.
  Bardzo chciałbym aby również Pan, profesorze wziął udział w tej dyskusji i choćby na łamach bloga spróbował opisać czego wymaga dziś od nas uczestnictwo w projekcie pod nazwą wspólnota europejska.
  Wydaje się, że powinniśmy przyjąć deklarację nawrócenia od Pana prezesa ale równocześnie stanowczo wskazać mu zasady, których musi przestrzegać aby móc nazywać się Europejczykiem. Jeśli natychmiast za tymi słowami nie pójdą potwierdzające je czyny, to jego ostatnie kroki musimy odbierać jako kolejny taktyczny odwrót i przegrupowanie, poprzedzone zasłoną dymną. I niestety przygotowywać się na kolejne ataki.

 81. Le Marc
  Na ile reprezentatywne są te sondaże, które cytujesz?
  Ja na przykład nie mam zamiaru głosować na żadną z tych partii, a takich jak ja są przecież dziś w Polsce grube miliony!

 82. Saldo
  To dziś nie każdy, kto ma pracę, ma za nią zapłatę, natomiast w PRL-u z pracy dało się wyżyć.

 83. Leonid
  3 maja o godz. 12:15 krytykujac slusznie stan faktyczny zapominac raczy o dysproporcjach miedzy wczoraj, a dzis. Miedzy Europa Srodkowa, a Zachodnia.

 84. Leonid Breżniew
  sondaże – zwłaszcza wyniki przeciętne z kilku firm badajacych opinię publiczną – na dzisiaj są reprezentatywne – i oddają z grubsza nastroje.
  Jest też miejsce dla takich jak ty – jak widać – ca 10% metrykalnie dorosłych.
  Tacy z reguły nie głosują (plus niekumaci i leniwi), skadinąd słusznie, bo nie mają na kogo.
  A miliony to możesz wygrać w lotto.

 85. Le Marc
  Sondaże, które cytujesz, nie są miarodajne, jako że nie podają one jaki % badanych nie zamierza glosować na żadną z podanych partii oraz jaki % badanych ma zamiar zbojkotować wybory. Nie będę tu się rozwodził zbyt długo na temat rzetelności i reprezentatywności tych badań, ale przypomnę ci tylko, że są to na ogół sondaże telefoniczne, a więc ograniczone do osób posiadających telefon i chcących brać udział w tychże sondażach.
  Poza tym, to w ostatnich wyborcach w Polsce wziął udział następujący % osób uprawnionych do głosowania:
  – Wybory do Parlamentu Europejskiego w roku 2014 – 23,83%,
  – Wybory samorządowe roku 2014 – 47,40% (39,97% w drugiej turze),
  – Wybory prezydenckie w roku2015 – 48,96%[1] (55,34% w drugiej turze),
  – Referendum w roku 2015 – 7,8%,
  Wybory parlamentarne w roku 2015 – 50,92%.
  Innymi słowy – miliony Polaków uprawnionych do głosowania nie wzięły udziału w tych „wyborach”, a ich liczba waha się od około 15 milionów (wybory parlamentarne w roku 2015) do nawet około 28 milionów (referendum w roku 2015) -przyjmuję tu dla uproszczenia, że obecnie (lata 2014-15) około 30 mln Polaków uprawnionych jest do głosowania (http://www.rp.pl/artykul/1203434-30-5-mln-Polakow-uprawnionych-do-glosowania.html)

 86. Saldo
  No cóż, Europa Wschodnia nie miała okazji wzbogacić się na koloniach, w odróżnieniu od Europy Zachodniej.

 87. Leonid Brezniew
  … tylko ty jesteś „miarodajny” kutas nad kuatsy… i niech tak zostanie.

  BTW
  Sondaż opinii IBRIS z 2 X 2015
  PiS 35,6%
  PO 23,2%
  Zjednoczona Lewica 9,3%
  Nowoczesna 8,1%
  Kukiz 7%
  PSL 6,2%

  frekwencja 51,6%

  Wyniki wyborów do Sejmu:
  PiS 37,6%
  PO 24,1%
  Kukiz 8,8%
  Nowoczesna 7,6%
  Zjednoczona Lewica 7,6%
  PSL 5,1%
  …..
  frekwencja 50,9%

  Leonid Breżniew nie bądź głupszy niż ustawa przewiduje.

css.php