Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

4.07.2016
poniedziałek

Dziękuję Prezydentowi Dudzie i Premier Szydło

4 lipca 2016, poniedziałek,

Dziś odbyły się w Kielcach uroczystości upamiętniające pogrom kielecki, do którego doszło 70 lat temu.

Liga do Walki z Rasizmem wydała wówczas dramatyczne oświadczenie (podpisane m.in. przez Władysława Bartoszewskiego), którego fragment warto przypomnieć:

Zdziczały tłum, podjudzony oszczerczą propagandą, w obłędzie nienawiści rasowej zamordował, zamęczył czterdziestu niewinnych ludzi […] Nikczemne, bzdurne i oszczercze kłamstwa o porywaniu dzieci chrześcijańskich szerzą teraz wrogowie Polski w naszych miastach i miasteczkach, by pod tym pozorem mordować i rabować […] Narodzie polski!

Cóż, wyrwało im się słowo „podjudzać” – może jego niestosowność, w takim zwłaszcza kontekście, najlepiej pokazuje, jak bardzo głęboko wrastają korzenie wrogości wobec Żydów i jak trudno jednoznacznie odciąć się od antysemityzmu.

Pogrom kielecki nie był pierwszym, w czasie którego bito i zabijano ocalałych z Holokaustu. Pierwszy miał miejsce w sierpniu 1945 r. w Krakowie; w kilku innych miejscach dochodziło do zbiorowej przemocy na mniejszą skalę. Mój ojciec widział pogrom krakowski, o którym tak pisał:

Pewnego sierpniowego dnia gruchnęła wieść, że Żydzi w bóżnicy łamali, czy też wykręcali chrześcijańskiemu dziecku członki. Wątpliwości nie było najmniejszej. Ten widział, ów widział, matka widziała, siostra widziała. Gdy tak mówiono na rynku, na Jana i na Floriańskiej, gdzieś na Kazimierzu, na Dietlowskich Plantach, czy może gdzie indziej Żydów już bito. Odwiedzałem wtedy właśnie kogoś w szpitalu na Kopernika. Milicjanci przywozili tam konnymi dorożkami ludzi zalanych krwią. Gorzej niż patrzyć na tych ludzi, było słuchać, co mówią pielęgniarki. – Trzymać ich tu nie będziemy; opatrzymy i niech idą. „Opatrzymy”, ale jak ich ton oddam? Być może ofiary dostały w tym szpitalu wszelką potrzebną pomoc medyczną i może tak samo była skuteczna, jak gdyby była udzielona z łagodnym uśmiechem miłosierdzia. Głosów perswazji nie słyszałem. Gdzie byli ludzie, którzy nie wierzyli? Może zamknęli się w domach głusi na burdy uliczne, może milczeli bezsilni, przejęci grozą i wstrętem. Naocznych świadków było tylu, gniew na żydowską zbrodnię był tak powszechny, że prowokacja musiała być, jak sądzę, nie tylko ustna. Myślę, że do bóżnicy naprawdę wprowadzono dziecko i że ból został mu zadany.

Wciąż wielu ludzi myśli, że Jedwabne i Kielce były niechlubnymi wyjątkami. Nie były. Były może wyjątkowe z powodu liczby ofiar, lecz na mniejszą skalę mordowanie Żydów miało miejsce w dziesiątkach miejscowości po ucieczce armii czerwonej. Niestety, przemoc przeniosła się również na czasy powojenne.

To pięknie, że władze polskie, niezależnie od politycznej proweniencji, zgodnie potępiają akty przemocy wobec Żydów. Przy każdej takiej okazji przypominają o Polakach ratujących Żydów. Trzeba o nich zawsze przypominać. Ale nie należy tego robić w sposób sugerujący, że pogromy i szmalcownictwo były zjawiskami wyjątkowymi na tle masowej pomocy dla Żydów. To po prostu nieprawda. To wrogość w stosunku do Żydów była zjawiskiem masowym i dlatego tym większymi bohaterami są ci Polacy (a było ich wiele tysięcy), którzy Żydom pomagali. Minie jeszcze wiele czasu, zanim dygnitarze przemawiający na uroczystościach upamiętniających Holokaust będą się naprawdę w tych sprawach orientować. Tymczasem dobrze, że mamy to, co mamy.

Dziękuję Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Premier Beacie Szydło za słowa skierowane do Polaków i Żydów w kontekście dzisiejszych uroczystości. Prezydent powiedział, że „w wolnej, suwerennej, niepodległej Polsce nie ma miejsca na jakiekolwiek uprzedzenia, na rasizm, na ksenofobię, na antysemityzm”. A Premier Szydło napisała w liście: „Nie ma w Polsce przyzwolenia na piętnowanie ze względu na wyznanie ani na rasizm […]. 70 lat temu, krótko po wyniszczającej wojnie i dramacie Holocaustu, w Kielcach znów popłynęła krew niewinnych ludzi. Ta tragedia wciąż jest badana przez historyków, ale trzeba podkreślić, że żadna prowokacja nie może być usprawiedliwieniem dla nienawiści i przemocy”.

Dziękuję za te słowa, ale proszę o więcej. W imieniu Żydów, Arabów, osób o ciemniejszym kolorze skóry, osób LGBT… Wszystkich nas łączy to, że do końca nie możemy być sobą i nie czujemy się w Polsce całkiem bezpiecznie. Każdy z nas, gdyby śmiał objawić swoją tożsamość na ulicy, na osiedlu, w internecie, spotka się prędzej czy później z agresją. Ile godzin Żyd w jarmułce czy czarnoskóry mógłby chodzić niezaczepiany po osiedlach Nowej Huty albo Pragi? Ile minut mogliby tak chodzić dwaj mężczyźni trzymający się za ręce? Sam nie wiem. Chyba nikt nie próbuje. Bo bardzo, bardzo daleko nam jeszcze do metropolii Zachodu i panującej w nich otwartości na różnorodność, którą wszyscy podziwiamy, gdy ją widzimy, nawet jeśli po powrocie do kraju niektórzy z nas na głos potępiają ją jako „zepsucie” i „upadek wartości”.

Panie Prezydencie, Pani Premier, łatwo wygłaszać formułki o równości i tolerancji, łatwo potępiać rasizm i faszyzm. Słowa są tanie. Trudniej przeistoczyć je w czyn. Dziś Żydów jest w Polsce niewielu. Owszem, wszyscy jesteśmy przedmiotem nienawistnych ataków słownych, zwłaszcza w internecie. Wielu z nas grozi się śmiercią, a ci, którzy publikują, każdego dnia zbierają tony „hejtu”.

Jednak „Żydami” naszych czasów są dziś raczej wyznawcy islamu, osoby o ciemnej skórze oraz geje i lesbijki. Ich jest po prostu więcej i to w ich stronę kieruje się dziś ostrze faszystowskiej nienawiści. Jakże często nienawiści tej towarzyszy religijna i nacjonalistyczna retoryka. Właśnie z jej powodu tak niezręcznie jest prawicowym rządom rzeczywiście interweniować. Tym bardziej proszę Pana Prezydenta i Panią Premier, aby zdobyli się na więcej. Spójrzcie krytycznie na stosunek polskich prokuratorów, sędziów i władz samorządowych do niezliczonych aktów wrogości i przemocy, z jaką spotykają się ci, których dyskryminowania zabrania konstytucja i którego zabraniacie i Państwo w imieniu Rzeczypospolitej. Czy naprawdę walczycie z faszyzmem czy może z nim flirtujecie, gdy ciepło mówicie o „kibolach”, a uchodźcy wzbudzają w Jarosławie Kaczyńskim słynne troski natury epidemiologicznej?

Popatrzcie na Polskę, zwłaszcza tę swoją – pisowską i kościelną – oczami gejów albo Arabów. Pomyślcie przez chwilę, jak oni się tu czują, a jak się czują w Londynie czy Paryżu? Widzicie różnicę? To nie jest różnica kulturowa – to jest różnica moralna. Mam nadzieję, że dzisiejsze słowa władz RP, skierowane do Żydów, mogą być odczytane jako zapowiedź końca tolerancji dla przemocy w stosunku do mniejszości. Wszystkich mniejszości. Jeśli tak się stanie, będę – w tej sprawie – po stronie PiS.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 64

Dodaj komentarz »
 1. Nawiasem mówiąc, Duda ciekawie wyglądał w kapeluszu, który mu spadał na uszy.

 2. Pogrom Kielecki powinie być przestrogą dla wszystkich judzących, nie tylko zresztą na Żydów, ale na wszystko co się rusza. Dzisiaj niemal wszystkie media bazują na judzeniu wobec innych. Jedne na Żydów inne na EU, na obcych roznoszących zarazki i wszy, na Ruskich (tutaj prawie jednogłośnie), na Ukraińców, a najwięcej chyba na Polaków obcych sortów. Również na katolików i klechów co jest dla przykładu ulubionym zajęciem na łamach Polityki.pl.

  Judzenie zawsze może się źle skończyć, zwłaszcza gdy się pojawią sprzyjające dla pogromów warunki.

 3. Podzielam Pana opinię, choć PAD a i p. Szydło nie cenię.
  Niestety PiS toleruje antysemickie wybryki, bardzo wzrosła ich ilość, wystarczy otworzyć jakiekolwiek forum.
  A kapelusz na głowie to żydowska tradycja na uroczystościach żałobnych

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Wszystkich nas łączy to, że do końca nie możemy być sobą i nie czujemy się w Polsce całkiem bezpiecznie.”

  Jakież to kłamliwe i oszczercze. Czyż pana spotykają jakieś sankcje za to, co pisze, choćby na niniejszym blogu? Czy na pana ktoś napada na ulicy? Grozi czymś? Jest pan powszechnie znany z niechęci do Polaków i katolików, ale czy w naszym Kraju dzieje się panu z tego powodu jakaś krzywda. Czemu pan nie dąży do zgody z innymi, ciągle jątrząc z jakichś powodów? Panu brakuje sympatii miłości do innych. Nie lubi pan ani Polaków ani katolików. Stąd te problemy, smutek i beznadzieja w pana tekstach.

 6. Panie Profesorze,
  Przecież chodziło w tym pogromie, który oczywiście w 100% i bezwarunkowo potępiam o to, że stalinowska bezpieka, złożona, nota bene, głównie z Żydów poświęciła swych kieleckich ziomków aby móc się rozprawić z niewygodnymi dla niej Polakami, oskarżając ich o antysemityzm. Takie prowokacje tajnych służb są znane od dawna, a najlepszym ich przykładem jest chyba tzw. operacja Gladio. Gladio to była, ściśle biorąc, tajna struktura bojowa utworzona w łonie wojskowych służb specjalnych we Włoszech, w latach 1950., kiedy to doszło do porozumienia włoskiego wywiadu wojskowego SIFAR z CIA w sprawie amerykańskiego planu „Demagnetize”, w którym postanowiono, że zapobieżenie możliwości przejęcia władzy przez komunistów we Włoszech i we Francji jest celem priorytetowym, a co należy osiągnąć przy użyciu wszelkich środków, w tym także i niezgodnych z prawem zarówno amerykańskim jak też i włoskim. Struktury Gladio funkcjonowały później w wielu krajach zachodniej części Europy, Grecji i Turcji. Trzonem tej organizacji byli zatwardziali antykomuniści, głównie konserwatyści a także i naziści, których zadaniem było zapobieżenie ewentualnej inwazji ze strony ZSRR. Więcej na Wikipedii.

 7. Wystarczy udac sie do katedry w Sandomierzu, aby obejrzec sobie obraz przedstawiający rzekomy mord rytualny autorstwa Karola de Prevot (XVIII w.) Taka to „prawda” byla ogolnie gloszona, wiec nie ma sie czemu dziwic wydarzeniom w Kielcach.

 8. Panie Profesorze,
  Nie są nam w Polsce potrzebni przybysze z Bliskiego Wschodu, niezależnie od ich wyznania. Po prostu oni uznają tak różne wartości, że nie pasują oni zupełnie do Polski, szczególnie zaś z ich dyskryminacją kobiet, tak dobrze przecież widoczną zarówno u Izraelczyków, jak też i Palestyńczyków. Poza tym, to polskie władze powinny chronić przede wszystkim Polaków, w tym szczególnie polskich ludzi pracy przed wyzyskiem ze strony kapitału – zarówno polskiego jak tez i zagranicznego.
  Przypominam też Panu Profesorowi, że Żydzi mają od roku 1948 swoje własne państwo, cieszące się ogromną pomocą zarówno finansową, jak też dyplomatyczną i militarną ze strony USA. Jeśli więc naprawdę uważa się Pan Profesor za prześladowanego w Polsce, to ma Pan gdzie pojechać. Szerokiej drogi, jako że widzę na podstawie tego innych pańskich wpisów, że Pan Profesor szczerze i w głębi serca nienawidzi zarówno Polaków jak też i Polski, choć Polacy i Polska dali Panu profesorką synekurkę na krakowskim uniwersytecie oraz możliwość swobodnego głoszenia swoich antypolskich, a więc rasistowskich poglądów na forum publicznym.

 9. Ciekawe czy sa jakies dowody na to, ze byla to robota ówczesnego UB? Czy tylko jest to jedynie wspolczesne zamazywanie sprawy w stylu to nie my to oni?

 10. Pogromy Zydow jak i innowiercow w Polsce maja wielosetletnia tradycje. Wiec rozpatrywanie tylko jednego pogromu mija sie z celem.

 11. Zauważmy też, że to był rok 1946, a więc Polska była wówczas pod lupą aliantów zachodnich, a więc bezpieka nie mogła jeszcze robić wszystkiego tego, czego by ona chciała. Poza tym, to Żydzi są znani z tego, że potrafią oni poświęcić swoich ziomków dla interesów Żydostwa jako całości. W Palestynie w tym samym roku 1946 potrafili oni na przykład wysadzić w powietrze cały budynek pełen także i Żydów, aby usunąć z tejże Palestyny zarówno ówczesną brytyjską administracje jak też i rdzennych Palestyńczyków. Radzę więc zwolennikom tezy o polskim antysemityzmie poczytać coś o syjonistycznym terrorze w Palestynie, a szczególnie o zamachu na hotel „King David” w Jerozolimie przeprowadzonego pd dowództwem polskiego Żyda wykształconego w tej podobno antysemickiej Polsce na Uniwersytecie Warszawskim, czyli Mieczysława Bieguna (Menachema Begina), a w którym zginęło obok 28 Brytyjczyków i 41 Palestyńczyków także 17 Żydów oraz 2 Ormian, Rosjanin, Grek i Egipcjanin, zanim zaczną oni szafować zarzutami tzw. antysemityzmu.

 12. Historyk Żaryn: „ [pogrom] …stał się pretekstem lub wydarzeniem zaplanowanym przez komunistów, służącym temu, aby Anglosasi przestali
  interesować się sprawą polską”. Min. Gliński o pogromie: „…obca, narzucona siłą władza, władza komunistyczna, nie Polska, odpowiada przede wszystkim za te tragedię”.

 13. Czas rozliczyć Żydów za współpracę z Sowietami. Dużo Polaków było ofiarami tej współpracy.

 14. Panie Janie dobry tekst , ale sądzę że te podziękowania to tylko za słowa, bo czyny słowom przeczą. Proszę zwrócić uwagę choćby na TVP, ilu się tam znalazło antysemitów ze swoimi bzdurnymi teoriami typu to nie my, to UB , to Moskwa, to komuniści, to Żydzi.
  Proszę uważać, bo każdy antysemita zawsze zaczyna wywód od słów że jest wręcz filosemitą.

 15. Wlasnie wpadla mi w rece ksiazka o Arturze Szyku z takimi oto jego slowami: „Jestem Zydem , a Polska jest moja ojczyzna. Nie umiem jednego od drugiego oddzielic w moim sercu”. To dla ciemnego tlumu jest niezrozumiale – ktos moze sie ode mnie roznic i jednoczesnie dzielic ze mna ojczyzne. Wrogosc i okrucienstwo wobec „innego” sa niestety cecha ludzka, ktora tylko cywilizacja moze w koncu wytrzebic. Dlatego nie ma co udawac, ze ataki na „innych” wynikaly z czyjegos tam podjudzania, tylko uczyc w szkolach prawdy historycznej i sklaniac do akceptacji roznorodnosci zamiast egzaltowania sie wlasna przynaleznoscia etniczna, religijna czy obyczajowa. Slowo patryjotyzm nie powinno znaczyc samouwielbienia, a tak wlasnie rozumieja je roznej masci narodowcy. I nasz obecny rzad bardzo ich za to lubi.

 16. .

  — Rydzyki z Rwandy & Brooklyn’u —

  .

  Wszystkie PL reżimy pozwalały na
  excesy Rydzyków kościelnych, kiboli
  narodowców i innego śmiecia ludzkiego,
  wręcz niepojęte do czego tzw. polityk
  jest zdolny dla głosów wyborcy

  Jak by ktoś miał ochotę na spojrzenie
  od drugiej strony, to Brooklyn ultra ortodoxów
  byłby dobrym startem, o haredi w Izraelu
  nie wspomnę, plus Pakistany, Bangladesze,
  Rwandy,Tutsi, Hutu, Homo Sapiens-less był
  z nami od zawsze

  Fenomen kolizji prymitywa z obcym ma
  wymiar globalny, w skali wioski jest to
  kwestia narzędzi, chłopu zawsze było
  zręczniej z siekierą, widłami czy orczykiem
  niż maczetą, choć to się zmienia, kibol idzie
  z czasem…

  ~

 17. Jest juz kilkanascie ksiazek napisanych przez polskich historykow na temat tzw. holocaustu sasiedzkiego . Przyjmuje sie ze Polacy wymordowali , wydali ok . 200.000 Zydow w czasie 2 wojny swiatowej . Po wojnie wymordowali ok 3000 Zydow. Do dzisiaj odkryto 124 miejsc podobnych do Jedwabnego gdzie Polacy mordowali bezbronnych Zydow.

 18. Jako, że ” nie ma dymu bez ognia” to ten nasz polski antysemityzm musi gdzies mieć swe źródło. Okazuje się, że nie jesteśmy wyjątkiem.
  Żydzi tylko w Europie i Rosji w ciągu ostatniego 1000 lat byli wypędzani 47 razy, z czego 30 dotyczy XV i XVI wieku – praktycznie z każdego kraju poza Skandynawią i Bałkanami.
  Dlaczego?
  Dlaczego tak często?
  Dlaczego z tak różnych narodów i kultur?
  Dlaczego żaden inny naród nie spotkał się z tak wielką awersją?
  Bernard Lazare, żydowski pisarz, w książce pt. „L’antisémitisme son histoire et ses causes”, wydanej w 1894 r., przedstawił taką opinię tyczącą się żydowskich wypędzeń:
  „Jeśli taka wrogość i awersja w stosunku do żydów miałaby miejsce tylko w jednym czasie, w jednym kraju, łatwo byłoby wyjaśnić przyczyny. Jednak rasa ta była obiektem nienawiści wszystkich narodów pośród których żyła. Skoro wszyscy wrogowie żydów należeli do zupełnie różnych ras, mieszkali w odległych krajach, podlegali zupełnie różnym prawom, kierowali się różnymi pryncypiami, mieli różną moralność, różne zwyczaje – te wszystkie zasady społeczne, niepozwalające niczego ocenić w ten sam sposób – toteż główna przyczyna antysemityzmu zawsze leżała w samym Izraelu, a nie w tych, którzy przeciwko niemu walczyli.”
  Profesor Jesse H. Holmes w „The American Hebrew”, wyraził podobną opinię:
  „To może nie być przypadkiem, że antagonizm antyżydowski znajduje się prawie wszędzie tam, gdzie współistnieją żydzi i nie-żydzi. Skoro żydzi są wspólnym elementem układanki, wydaje się prawdopodobnym, że przyczyna tkwi w nich samych, a nie w tak różnych grupach odczuwających ten antagonizm.”
  Henry Ford, legendarny producent samochodów powiedział :
  „Żydowskim talentem jest życie z ludzi, nie z ziemi, ani z produkcji, ale z ludzi. Niech inni uprawiają ziemię, żyd, jeśli będzie w stanie, będzie ciągnął zyski z rolnika. Niech inni zajmują się handlem i przemysłem; żyd będzie eksploatował owoce ich pracy. To jego szczególny talent. Jeśli użyjemy tu słowa „pasożytniczy” do opisania go, to będzie to trafne określenie.”

  „Żydowska nacja jest jedyną która posiada sekrety pozostałych… niema na świecie rządu tak im poddanego jak w Ameryce. Brytyjczycy zrobili to … Niemcy zrobili to, wtedy gdy w rzeczywistości zrobił to międzynarodowy żyd.”
  „Amerykanie są (znani jako) wstrętni, chciwi, okrutni ludzie. Dlaczego? Ponieważ żydowska władza-pieniądz jest tutaj skoncentrowana.”

  To opinie niektórych Żydzów o swych rodakach.

 19. Chciałoby się usłyszeć te słowa z ust funkcjonariuszy państwa nie tylko z okazji historycznych, ale np. po ujawnionym akcie pobicie osób o ciemniejszym kolorze skóry lub po spaleniu kukły Żyda we Wrocławiu.
  Ale nie mam zludzeń. PiS-owscy politycy nie sprzeciwią się swemu elektoratowi i przyszłym bojówkom, które wnet zacznie tworzyć Macierewicz, oczywiście nazywając je oddziałami obrony terytorialnej lub jakoś tak. Nie chciałbym w ocenie stanu rzeczy iść za daleko, ale wiele wskazuje na to, że aktyywność nacjonalistów jest władzy na rękę. Będzie można ich uzyć w razie czego, ale zarazem ogłosić, że władza nie ma z nimi nic wspólnego.
  PS.
  Dobrze, że gospodarz bloga nie publikuje wpisów rozmaitych Leonidów, zostawiając jednak ślad ich usiłowań, żeby znowu napisać coś głupiego lub obraźliwego

 20. Porównanie Arabów do gejów jest obrazą gejów i obrazą inteligencji. Gejowie nie szczycą się manifestem nienawiści do innych i nie pamiętam kiedy ostatni raz powiesili członka innej społeczności na dźwigu.
  Porównanie Arabów do Żydów jest obrazą Żydów i obrazą inteligencji, ale dla Arabów ( i ogólnie muzułmanów) to jest śmiertelną obrazą z powodów kulturowych i religijnych. To prawie jak obrazić Proroka. Ignorancja któa może narazić autora na ostrą krytykę ze strony jego podopiecznych i nawet na przemoc.
  Autor elegancko porównuje rasę handlarzy niewolników i okrutnych zaborców z grupą ich ofiar. Dużo trafniejsze jest porónanie Arabów do Polaków. W czasie pogromu w Kielcach odbyły się na Bliskim Wschodzie i w Maghrebie ( Północna Afryka) dziesiątki pogromów antyżydowskich i antychrześcijańskich. Zamordowano tysiące i 900,000 Żydów straciło dom i własności. We wszystkich wypadkach mordercami byli Arabowie. Nadaje się do porównania?
  Ale najbardziej pocieszne nie żonglerstwo słowami autora, ale jego obojętność wobec pogromów które odbywają się teraz, za miedzą. Ten sam manifest nienawiści który gnał Arabów z widłami na Żydów, gna ich dzisiaj na koptów, katolików, jazydów, maronów, druzów, aramejczyków i bahajów i jeszcze wielu innych, których mordują teraz, przed jego oczami, ale pół slowa w ich obronie nie słyszałem. Żydzi już stamtąd uciekli, większosć do Izraela, ale zostało jeszcze kilkaset tysięcy niewiernych do „wyczyszczenia”. Gdzie ich prawa?
  PS. Mam na myśli czystki etniczne i mordy gejów w krajach arabskich i muzułmanskich , nie wyczyny IS.

 21. Azur
  4 lipca godz 16:10
  Odszukaj sobie na internecie zdjęcia Benito Mussoliniego w kapeluszu. Nie tylko PAD-owi kapelusz wyraźnie nie leży… na głowie.

 22. Panie Profesorze, dziękuję za ten tekst.
  Jurek

 23. jotkaes

  To wg. Ciebie Henry Ford byl Zydem ?
  To rewelacyjne odkrycie !
  No i zapomniales zacytowac co sadzil hitler o Zydach…

 24. jak „naukowo” to „naukowo” na calosc, jotkaes.

 25. Panie Janie
  Ładnie Pan dziękuje Dudzie i Szydło, jest to kindersztuba, grzeczność i porządność. Tak należy.
  Ale należy i coś jeszcze. Stwierdzić, dobrze sobie zdać sprawę, że i Duda i Szydło, mówią lipnie, po wierzchu, dla poczucia, że mają dobrze umyte sumienia. Równocześnie bowiem są wysokimi funkcjonariusami partii i sami się głośno mają za przedstawicieli „najlepszego sortu Polaków”, których z całkowitą ostrościa separują od „najgorszego sortu Polaków”.
  Ich właściciel prezes, mówił jasno i stanowczo, o migrantach co roznoszą choroby i zarazki. I to samo powtarzali wymienieni, te same przekonania wbijali w polskie głowy: o migrantach, co to są właściwie terrorystami, o migrantac co chcą sobie wygodnie żyć na nasz koszt, zabierając nam pracę i „tożsamość chrześcijańską”.
  Oni właśnie wspierają kiboli, nazywając ich patriotami, a patriotów niekibolskich przesuwając w mroczny cień „najgorszego sortu Polaków”.
  To Duda Andrzej, w Puławach wygłosił obrzydliwe przemówienie na temat najgorszego i najlepszego „sortu” Polaków, szczerze sobą zachwycony.
  To wszyscy wymienieni i tłum dookoła nich nieustannie zajmują się segregacją ludzi i Polski na lepsze i gorsze kawałki, na najgorsze i najlepsze.

  Pan o tym świetnie wie, i jak sądzę, świetnie rozumie, panie Janie. Często Pan o tym pisze. Te słowa rzeczonych o tym, że nie powinno być ksenfobii, antysemityzmu ,są puste, falszywe, bez znaczenia. To tylko powierzchowna apoprawność polityczna, której wymienieni ponoć nie uznają. dla medliów, dla Brukseli, żeby się nie czepiali.
  A bardzo głęboko dla czyszczenia swoich brudnych sumień: gadaniem się wyczyści. tak przecież robią całe życie: gadają to i owo w konfesjonale, zmówia paciorek i dalej grzeszą Do kolejnego gadania w budce. Na tym przecież polega realny katolicyzm i to mają wymienieni wpojone po głębię psychoanalityznej duszy.
  Można gadać po wierzchu: kochaj Żyda, a realnie – dawać mu w mordę.

 26. Leonid
  4 lipca o godz. 17:45
  Twoim zdaniem nie ma w Polsce dyskryminacji kobiet?
  nie ma ona, ta dyskryminacja charakteru wschodnioazjatyckiego, ma swoisty, rodzimy, katolicki i katoprawicowy?
  zacznijmy od znęcania się mężów nad swoimi żonami, biciem, katowaniem aż czasem do śmierci owej kobiety, i słowami pocieszenia płynącymi z ust kapłanów wszelakiej maści, że kobieta owa ma nosic swój krzyż…bo ważna rodzina, dzieci (nieważne, że często są świadkami znęcania się ojców nad ich matkami-piękny przykład rodzicielskiej troski.
  A potem taka kobieta musi uciekać przed swoim oprawcą, zasiedla istniejące (jeszcze!) Centra pomocy dla kobiet, na których działalność aktualny minister sprawiedliwości pożałował kilkudziesięciu (dokładnie 150 TYSIĘCY, nie mln złotych).

  Potem taka kobieta dostaje rozwód-ewentualnie, jeśli już uwierzyła w siebie i swoje możliwości. A tu niespodzianka- mieszkanie komunalne, socjalne, miejskie w pierwszej kolejności dostaje chory na alkoholizm samotny facet, który pewnie gdzieś zostawił rodzinę bez środków do życia. Z mieszkania robi sobie melinę, dewastuje, nie płaci czynszu, sąsiedzi mają noce zarwane. I dopiero wówczas takie zrujnowane 4 ściany dostanie kobieta z dwójką dzieci, nawet z jednym czy z trojgiem, i ma sobie je wyremontować…
  Jeśli juz kobieta dostała ten rozwód i sąd zasądził alimenty, to mąż były i kochający ojciec (tak przynajmniej zeznawał w sądzie, ze dzieci kocha nade wszystko) nie płaci alimentów, a kobieta, mając je przyznane na piśmie, w wyroku pieniędzy nie dostaje, nie ma prawa ubiegać sie o środki z Funduszu Alimentacyjnego.
  Państwo mocą swoich instytucji nie jest w stanie wyegzekwować należnych dzieciom alimentów od uchylających sie od płacenia ” kochających tatusiów”.

  Jeśli szczęśliwie kobieta znajdzie spokój w sobie, dzieci pójdą do szkoły, przedszkola, a ona znajdzie pracę, to jej płaca będzie przynajmniej o 20 % niższa od tej, którą dostanie byle łachmyta noszący spodnie, czyli facet na podobnym stanowisku.
  Jeśli jeszcze po tych przeżyciach uda się jej założyć nową rodzinę, choćby i z chodzącym facetem- aniołem, to jeśli okaże się że jest w ciąży zagrażającej życiu lub zdrowiu, albo dziecko jest genetycznie chore, to nasze kochane państwo wespół w zespół z katolickim kościołem narzuci jej przymus urodzenia tego dziecka, choćby sama maiła ten poród przypłacić życiem, lub urodzić dziecko martwe, albo przez całe lata zmagać się z cierpieniem tego dziecka, na ktorego potrzeby nikt nie da złamanego centa, ale jesli temu choremu dziecku czegokolwiek zabraknie, to kobietę wsadza sie do więzienia.
  Scenariuszy na życie polskich kobiet i ich dyskryminacji jest wiele. Poczytaj sobie.
  Ale nie kłam!!! że w Polsce naszej katolickiej, praworządnej aż do womitacji, kobiety mają życie usłane płatkami róż i że tylko ptasiego mleka im brak. O dyskryminacji zaś nie ma zupełnie mowy
  Nic nie wiesz o innych, ale uważasz nadal, że u nas z kobietami wszystko ok?

 27. Januss
  A co powiesz na to, że w czasie pogromu w Kielcach miał miejsce syjonistyczny akt terroru czyli zamach na hotel „King David” w Jerozolimie przeprowadzony pod dowództwem polskiego Żyda wykształconego w tej podobno antysemickiej Polsce na Uniwersytecie Warszawskim, czyli Mieczysława Bieguna (Menachema Begina), a w którym zginęło obok 28 Brytyjczyków i 41 Palestyńczyków także 17 Żydów oraz 2 Ormian, Rosjanin, Grek i Egipcjanin. Poczytaj więc o syjonistycznym terrorze, zanim zaczniesz szafować względem Polaków zarzutami tzw. antysemityzmu a dokładniej antyjudaizmu, jako że przecież Semitami są także przeważnie muzułmańscy Arabowie oraz przeważnie chrześcijańscy Abisyńczycy.

 28. Stefan
  Ja piszę prawdę, a to co ja piszę można przecież łatwo zweryfikować sięgając do źródeł, na które się powołuję.

 29. Dręczypupka
  Geje są jeszcze bardziej zradykalizowani niż ich przeciwnicy, a poza tym, to pamiętaj, że homoseksualizm nie jest normalnym zachowaniem, jako że społeczeństwo w 100% homoseksualne wymarło by w ciągu jednego pokolenia. Homoseksualizm jest po prostu zboczeniem, albo, jak kto woli, chorobą, która pojawia się w niewielkim odsetku w prawie każdej większej populacji, tak samo jak pojawią się w tych populacjach inne choroby, z rakiem na czele. Ale z rakiem walczymy, a z homoseksualizmem tzw. Zachód przestał właśnie walczyć, kopiąc sobie tym samym grób.
  Zaś w czasie pogromu w Kielcach miał miejsce syjonistyczny akt terroru czyli zamachu na hotel „King David” w Jerozolimie przeprowadzony pod dowództwem polskiego Żyda wykształconego w tej podobno antysemickiej Polsce na Uniwersytecie Warszawskim, czyli Mieczysława Bieguna (Menachema Begina), a w którym zginęło obok 28 Brytyjczyków i 41 Palestyńczyków także 17 Żydów oraz 2 Ormian, Rosjanin, Grek i Egipcjanin. Poczytaj więc o syjonistycznym terrorze, zanim zaczniesz szafować względem Polaków zarzutami tzw. antysemityzmu a dokładniej antyjudaizmu, jako że przecież Semitami są także przeważnie muzułmańscy Arabowie oraz przeważnie chrześcijańscy Abisyńczycy.

 30. Panie Profesorze
  Lubie Pana czytac nie dlatego ze ma Pan zawsze racje lecz dlatego ze sciaga Pan jak piorunochron dyskusje. Àle powinien byc Pan /le titre scientifique oblige/ mniej hunwejbin w swoich sadach: slowo judzic jest praslowianskie i indoeuropejskie i istnialo zanim Slowianie poznali slowo JUDE. A poza tym ma Pan racje. Pozdrowienia

 31. Konstancja
  Oczywiste jest, że Polsce wciąż istnieją pewne formy dyskryminacji kobiet, ale nie porównuj statusu Polek w Polsce do statusu Arabek w Arabii Saudyjskiej czy też n.p. w Jemenie. Poza tym, to z męskiego punktu widzenia większość ojców jest dyskryminowania w Polsce po rozwodzie, a więc spróbuj spojrzeć na ten problem także i z innego, męskiego punktu widzenia zanim zaczniesz te lamenty na temat rzekomej dyskryminacji kobiet w Polsce. W Polsce znacznie ważniejszym problemem jest bowiem dyskryminacja ludzi pracy, w tym więc i kobiet z klasy pracującej, jako że w kapitalizmie obowiązuje ekonomiczny przymus pracy, ale tylko dla tych kobiet i mężczyzn, którzy nie posiadają kapitału. I to jest prawdziwy, a nie wydumany problem, o którym jednak ani PO, ani PiS ani nawet SLD czy też Razem nie wspomną (o Nowoczesnej tu nie wspomniałem, jako że ta partia jest przecież otwarcie za dyskryminacją ludzi pracy).

 32. Ben – a jakie znaczenie czy Ford był Amerykaninem , Belgiem czy Anglikiem?
  Widać miał z nimi nie najlepsze doswiadczenia skoro miał o nich takie zdanie. Negatywnie o Żydach wypowiadał się również St. Staszic.
  Ustosunkuj się do głównej tezy mojej wypowiedzi, że to Żydzi sami mają w sobie coś takiego , że jak żadna inna nacja, są zawsze, wszędzie i przez wszystkich ( oczywiscie celowo przejaskrawiam ) nielubiani i prędzej czy później przepędzani.
  Np. my możemy nienawidzieć Niemców, Rosjan, Austriaków, Szwedów, Tatarów, Turków, Czechów – bo na nas napadali w przeszłości ale nie mamy podstaw nie lubić Włochów. Hiszpanów. Portugalczyków, Francuzów.
  Żydzi na nikogo nie napadli zbrojnie a jednak są nielubiani prawie wszędzie. a zatem przyczyna tego musi tkwić w samych Żydach.

 33. „Ziemia to planeta zła dzięki ludziom, z których 99% to sadystyczne bestie.
  Oby ta planeta jaknajszybciej przestała istnieć.”
  /znalezione w Internecie/
  Podpisuję się pod tą refleksją.
  Od siebie dodam, że okrucieństwo i sadyzm wobec bezbronnych czyli zwierząt, dzieci, kobiet …to rezultat wychowania religijnego i nauczania różnych religii.
  Antysemityzm i mordowanie Zydów to także rezultat siania nienawiści przez kler.
  Wszyscy wiemy, że homofobia i okrucieństwo wobec LGBT to także rezultat religijnych „nauk”.
  Dlatego uważam, że wszystkie religie powinny być dla dobra wszystkich zakazane.
  Każdy przecież rodzi się ateistą i do szczęścia nie potrzebuje żadnej religii.

 34. Dla tych, którzy nie wiedzą lub udają, że nie wiedzą o tym kto jest współwinowajcą antysemityzmu wśród religijnego motłochu przytaczam swoją opinię sprzed lat:

  To kler pedofilskiego kk wpoił i nadal wpaja swoim wiernym nienawiść do Zydów, do gejów, do kobiet, do dzieci i do zwierząt.
  Jeden z tych sutannowych – antysemita tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński, który popierał Hitlera, szerzył nienawiść do Zydów i innych mniejszości wśród wiernych kościoła katolickiego w Polsce.
  Dzięki Wyszyńskiemu i jego kolegom po fachu 90% Polaków to katoliccy antysemici.
  Oto kilka przykładów poglądów S.Wyszyńskiego zamieszczonych w jego artykułach w „Ateneum Kapłańskim” w latach 1932-1939:
  – „Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację.”
  – „Hitler jest doskonałym znawcą psychologii tłumu i twórcą nowej, genialnej taktyki.”
  – „Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są WZORCEM dla innych narodów. W nacjonalizmie odbija się dusza Niemiec.”
  – „Dzisiejsza III Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkiej idei, która ma przynieść odrodzenie
  ludzkości. Niemcy stały się obok Włoch rzecznikiem ideologii o zasięgu ogólnoludzkim.”
  – „Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich (…) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może się dokonać tylko na drodze religijnej przez szczere, bezinteresowne przyjęcie chrześcijaństwa.”
  …………
  Jak widać, Wyszyński nie tylko pochwalał rasistowską i antysemicką politykę III Rzeszy, lecz także uważał nazistów za wzór i przykład dla polskich katolików.
  Wyszyński nie różnił się pod tym względem od ówczesnych postaci kościoła katolickiego: m.in. prymasa Hlonda, arcybiskupa Kakowskiego, “świętego” Maksymiliana Kolbe, a także papieża Piusa XII, którzy tak samo propagowali w Polsce i na świecie antysemityzm i poparcie dla ideałów nazizmu.

  Dziś również ulubionymi hasełkami polskich antysemitów są „Zydzi do gazu!”, „Zydzi to dobry materiał opałowy”, a wielu ubolewa nad faktem, że cyt: „szkoda, że Hitler nie dokończył dzieła z Zydami”.

 35. Panie Janie,
  Uważam, że myśli Pan stereotypami w sprawach żydowskich i niepotrzebnie łączy Pan kwestie antysemityzmu z tym co się dzieje na polskich blokowiskach. Otóż na polskich blokowiskach rzuca się też puszkami po piwie w babcie, które karmią ptaszki lub kotki, gdyż blokowiska są siedliskiem zjawisk o postaw społecznych, które w przeszłości były podstawą pogromów i rasowego stosunku polaków do Żydów, a także naszego udział w rabowaniu i mordowaniu Żydów. Trzeba powiedzieć sobie wyraźnie, że blokowiska są miejscem gdzie wydarza się współcześnie i przejawia upadek moralny i cywilizacyjny Polaków. Trudno o to obwiniać akurat tylko PiS, a i walka z tymi zjawiskami akurat przekracza nie tylko kompetencje, ale i możliwości rządu premier Szydło. Ponadto na tych blokowiskach żyją już dziś emigranci, który są częścią tego zjawiska. Tak więc przestaje ono być polskie a staje się wyrazem społecznego upośledzenia pewnych szerokich warstw społecznych. Czy więc babcie w których rzuca się puszkami mamy traktować tak jak członków społeczności LGBT? Uważam, że sprawa babci i dziadków jest nawet bardziej drażliwa niż kwestia Żydów w Polsce i mniejszości seksualnych. Otóż nasze babcie i dziadkowie padają od lat ofiarą masowego opuszczenia przez wnuczków i są ofiarą wymuszeń na wnuczków, ponieważ ich nie widują i chcą wnuczkom podszywającym się pod oszustom pokazać, że ich kochają i są b. ofiarni. A tymczasem wnuczkowie mają ich w d….. i nawet nie myślą o wymuszeniu od nich grosza tylko czekają na ich śmierć na blokowiskach, aby wejść w posiadanie ich ruchomości i nieruchomości. Owi wnuczkowie, więc moralnie są najbliżsi tym Polakom, którzy w czasie wojny i po wojnie pełnili społeczną funkcję hien cmentarnych. I obawiam się, że tych wnuczków współcześnie jest więcej niż liczba hien cmentarnych i osób żerujących na trupach lub miejscach po masowych wywózkach czy egzekucjach.

 36. Generalnie każde zdarzenie społeczne jak np. emocje czy też treści intelektualne kryjące się za dojściem do władzy PiS ma znaczenie dodatnie i ujemne. Dodatnim znaczeniem polityki PiS jest próba racjonalnego spojrzenia na problemy Polski i Polaków, które są związane najogólniej mówiąc z naszym zacofaniem, będącym też rezultatem upadku komunizmu i brakiem moralnego kręgosłupa w kręgach elit społecznych jak i w samym społeczeństwie. Pisałem kilka razy na blogach polityki jakim wielkim koszmarem jest dla mnie stykanie się z polskim wymiarem sprawiedliwości i członkami korporacji prawniczych. Obywatel i jego interesy są przez członków tej elity w sposób szczególny lekceważone w rezultacie przeciętny Polak jest czymś w rodzaju idioty prawnego, bezkarnie pomiatanego przez tych którzy w naruszaniu prawa widzą jakiś własny interes. Stąd też nazwa partii Prawo i Sprawiedliwość jest po prostu genialna. Jakby po tej stronie lokuje rozumienie problemów Polski przez Alexa Strożyńskiego, który w monografii o Kościuszce jasno przedstawia jak zacofanie tego typu ujemnie wpływa na nasze „być albo nie być”. Trzeba sobie przy tym jasno powiedzieć, że tutaj właśnie chodzi o nasze narodowe i państwowe w dłużej perspektywie „być albo nie być”. Z drugiej strony to co stoi za tzw. religią Smoleńską czy szerzej nawet podziałem świadomościowym na Polaków wierzących w PiS i PiS nienawidzących jest przerażające. Nasz inny emigracyjny historyk Adam Zamoyski widzi w tym narodową histerię. Owa linia dzieląca społeczeństwo polskie jest siłą ciemną. Czarną dziurą zasysającą pozytywny wkład PiS w naszą politykę. Jeśli PiS stanie po stronie polskiego zacofania (na którym to gruncie już częściowo mocno stoi, to będziemy mieli dwie a nawet więcej sił politycznych, które stoją po stronie zacofania, a wcale nie zawracają uwagi na rzeczywiste bolączki naszego państwa i społeczeństwa. Tak więc być może o losie Polski i Polaków decydować będzie otoczenie, to w jakim sosie jesteśmy i będziemy.

 37. @JOTKAES,

  ciekawy zbiór antysemickich stereotypów doszukujących się przyczyn prześladowań u ich ofiar (sami przecież sobie winni).
  Twój wywód pomija jednak jeden istotny aspekt: we wszystkich cytowanych przez tych „specjalistów od pogromów” przypadkach Żydzi byli jedynymi i głównymi kandydatami na tzw. desygnowanego obcego.
  W innych przypadkach (nie cytowanych) znajdziesz zupełnie analogiczne mechanizmy uprzedzeń, prześladowań i zagłady w stosunku do Koptów, Ormian lub Maori.

 38. Panie Janie,
  Jeśli chodzi o relacje Polaków i Żydów. Warto byłoby wyważyć swoje stanowisko, bowiem nic co można przypisać Polakom jako wyrządzone zło wobec Żydów, nie można pominąć w zachowaniu Żydów wobec Polaków, gdy ci pierwsi mieli okazję nam Polakom szkodzić. Istniały też Żydowskie hieny cmentarne. Wielu Żydów ponosi kryminalną odpowiedzialność za zbrodnie państwa totalitarnego i nigdy nie zostali oni pociągnięci do odpowiedzialności, nawet moralnej za swoje czyny. Wielu Żydów kiedy mogło wzbogaciło się też majątkiem osób pomordowanych czy uwięzionych przez państwo totalne. Jako Żyd to trzeba wziąć na klatę jako Żyd, a nie tylko wstydzić się wobec całego świata za tą część Pana, która jest Polakiem. Śmiało!

 39. Leonid
  5 lipca o godz. 16:04

  ja nawiązalam tylko do Twojego stwierdzenia dyskryminacji kobiet arabskich czy w ogóle wschodnich, bo z Twojej wypowiedzi można było wywnioskować, że w Polsce nie ma takiej dyskryminacji.

  Tak, wiem o dyskryminacji ojców i o braku możliwości wyegzekwowania prawnie orzeczonej opieki i widywania się z dziecmi. Na które ów ojciec płaci alimenty.

  Ale zwróciłam Ci uwagę na los kobiet w Polsce

  Nie mogę odnieść sie do losu pracujących, ich dyskryminowania, skazywania na niskie wynagrodzenia itd.braku opieki medycznej, zabezpieczenia emerytalnego i innych
  Bo w dalszej części Twojego wczorajszego wywodu, na ktory odpowiadalam, nie było o tym mowy.
  A jeśli zaczniemy mówić o pracownikach nisko opłacanych w Polsce, to zejdziemy zupełnie z tematu podanego przez p. Jana. To jest temat rzeka i nieprędko da się wyprostować.
  Moja odpowiedź na Twój wpis była też takim odstępstwem.

 40. Leonidzie,
  Jesteś dużo lepszy w genetyce żydowskiej niż gejowskiej.
  Nie wystarczy przepisywać zdania z Wikipedii. Trzeba je też zrozumieć.

 41. J.Hartman
  Brak panu equilibrium Herr Professor; byl „polski cham” potem „zydokomuna” a teraz „judzi” pan o antysemityzmie. Ale „by proxy”, tj. wrzucil pan do worka pogromowego uchodzcow z Bliskiego i Dalekiego Wschodu nawet znalazlo sie miejsce dla homoseksualistow.
  Teraz nie wypada tylko pisac o antysemityzmie.
  W dniu kiedy zostalo zamordowanych 40 Zydow w Kielcach, w calej Polsce panowal terror bolszewicki. Moze kilka liczb, dla pelniejszego obrazu, ze nie tylko Zydzi byli ofiarami.
  W latach 1944-1956 wydano sadownie (to sa tzw. zbrodnie sadowe) w Polsce 8 tys. (slownie: osiem tysiecy) wyrokow smierci na AK-cow, NZS-ow, WIN, itp. Z czego wykonano 2810!
  W tym samym okresie blisko 9 tys. (slownie: dziewiec tysiecy) polskich patriotow wladza bolszewicka (na terenie Polski) skrytobojczo zamordowala. Na tym nie koniec; wzorem stalinowskim w „polskich gulagach” zostalo zmuszonych do niewolniczej pracy ponad million Polakow. Ilu zostalo zameczonych? Podobnie jak w sowieckich, nikt tego nie wie. To tylko zbrodnie UB, dodajmy do nich zbrodnie NKWD.
  Wybaczy pan, ze aczkolwiek to tragedia, Pogrom Kielecki jakos na mnie nie robi wrazenia. Nie musze nikomu przypomninac kto stal na czele aparatu terroru w Polsce.
  One more thing.
  J.T. Gross podal sume zamordowanych przez Polakow Zydow podczas okupacji na 200 tys. Znalezli sie tacy ktorzy uznali ta liczbe za autorytatywna (im wyzsza tym bardziej autorytatywna).
  Wystarczy kartka papieru by udowodnic J.T. Grossowi, ze jest to BS chamskich rozmiarow.
  Bear with me:
  W Generalnej Guberni bylo zamknietych 12 milionow ludzi, z czego 10 milionow to Polacy. Masowe zbrodnie na Zydach rozpoczely sie wraz powstaniem gett, czyli pod koniec 1940 r. a na dobre z dniem ataku na Rosje bolszewicka, June 1941. Zatem, 10 milionow Polakow w ciagu 4 lat zamordowalo 200 tys. Zydow, czyli; 50 tys. rocznie, 140 dziennie, dzien po dniu. Jeden zamordowany Zyd przypadal na 200 Polakow wliczajac w to dzieci, kobiety, starcow i tych na robotach przymusowych („robili to po godzinach”). Sama GG to niecale 1/3 obecnej Polski nie wliczajac Galicji (w wiekszosci zamieszkala przez Ukraincow). Tak masowe zbrodnie by nie umknely uwadze polskiemu podziemiu, rzadowi w Londynie i samym Niemcom. Poza GG Polacy, podobnie jak Zydzi byli „zwierzyna lowna” (Wolyn).
  Jest to jak wspomnialem, oszczerstwo na chamska skale.
  P.S. Oprocz „judzenia” w jez. potocznym istnieja takie okreslenia jak: za-iwan-ic, o-szwab-ic.

 42. Leonid
  Nie jest zadna tajemnica, ze jestes Zydem. Zamiast byc z tego dumnym ty zgrywasz sie na kogos kim nie jestes – Polakiem.
  Ho, ho, ho… I to patriota. Malo tego, tym malutkim paluszkiem wygrazasz Gospodarzowi.
  Czy to nie ty napisales, ze jest ci obojetnie gdzie jestes i kto rzadzi, byleby tylko tobie bylo dobrze.
  Miej odwage i z duma zakomunikuj urbi at orbi:
  Ich bin ein Jude, und ich bin Stolz.
  Ich würde, wenn ich war, aber dank sehr geehrter Himmel, ich bin nicht.
  Uff…

 43. Leonid – nie lubie odbiegac od swojskich klimatow sasiedzkiego holocaustu na Bliski Wschod .

 44. Jotkaes – masz prawdopodobnie b. powazne problemy natury mentalnej nie znam osobiscie ludzi ktorzy nie lubia Zydow , co najwyzej Zydzi sa im obojetni . Mysle ze tak jest z ludzmi w wiekszosci.

 45. leonid
  a co ma wsolnego pogrom w Kielcach z zamachem w Jerozolimie ???
  Naucz sie zanim piszesz – Biegun w tym zamachu nie bral udzialu !

  jotkaes
  Puknij sie w glowe, mocno i pare razy, albo zwroc sie do psychiatry.
  Wiekszych bzdur nie czytalem w moim dlugim zyciu.

 46. Przykro mi to mówić, ale ten blog stal się „papierkiem lakmusowym”.
  Większość gości pana profesora zdaje się tu bywać po to tylko, by sobie „użyć” na Polaku o żydowskich korzeniach. Niezależnie od tematu, jaki porusza Gospodarz.

 47. Trzy lata temu zaczynalem wyklad dla 100 studentow, przylecialem wlasnie ze Stanow i mialem amerykanski akcent. Pewien (skadinad mily i inteligentny) student tuz po wykladzie zapytal:
  „Woher kommen Sie?”
  A na moja odpowiedz
  ” Aus Polen”
  odparl
  „Es macht nichts” (Nie szkodzi)
  I co – i nic. Ani z tego powodu szat nie targam ani halasu nie robie. Ale nie badzmy smieszni – to jak sie traktuje polskiego robotnika w Austrii
  czy Anglii to przy moich niemieckich studentach (ktorzy naprawde mnie szanowali, chcieli potem u mnie pisac prace itd) to prawdziwy dramat. Rozumiem ze p. Hartman lubi mowic ze jest ofiara (Polacy to tacy antysemici ze nawet nie wybrali go do parlamentu) ale nie badzmy smieszni. Wstydze sie za to jak Polacy wyrazaja sie o Ukraincach czy Rosjanach i za to jak ich traktuja – ale halas o polski antysemityzm uwazam za wygodny sposob zarabiania pieniedzy za wierszowki.
  Z zalem musze tez przyznac ze kiedys, na imieninach kolegi (w Bawarii) dwoch ukrainskich post-docow z nauk medycznych naduzylo alkoholu i zaczelo spiewac piosenki o „rezaniu Lachow”. Moze zanim sie czlowiek z kims pogodzi powinien sobie rzeczywiscie pare rzeczy wyjasnic a nie tylko kajac sie i mowic jacy okropni byli jego przodkowie.
  Zachodze w glowe? Jak Duda ma zwalczac w Polsce antysemityzm ?
  Bo slowa to za malo w.g. pana Hartmana.

 48. Szanowny Pan Hartman!
  Moje wyrazy współczucia. Pochylam się głęboko nad losem zabitych.
  O rzeczywistym sensie przeprosin Dudy i Szydło napisał już @Tanaka – jak zwykle celnie i dosadnie.
  Ja zwracam uwagę na dalsze aspekty: Im więcej polskich „badań naukowych” tym mniej ofiar i więcej winy obcych a mniej winy po polskiej stronie. Dawniej mówiło się o 146 ofiarach, dzisiaj już tylko 42. No i jakoś nikomu nie przypomniało się jak to polskie bojówki jeździły pociągami, mordowały owych pejsatych i wyrzucały ciała z pociągów. Leżały potem na peronie przykryte gazetami. Ten obraz chodzi mi ciągle po głowie.
  A co do przyczyn to 50 lat temu brzmiały nieco inaczej: To Stalin obsadził SB Żydami żeby wbijać klin między nich i Polaków. No i Polacy (oczywiście dzielni i szlachetni) w ten sposób buntowali się przeciw żydowskiemu komunizmowi. Dzisiaj mała zmiana z której by wynikało, że to Żydzi z SB sami na siebie organizowali prowokacje.
  No a najbardziej poruszające są dzisiejsze wiadomości w radio: Było 42 ofiary pogromu. 37 Żydów i 5 Polaków. Podkreślam rzecz niesłychaną: 5 Polskich ofiar.
  Jak wiadomo milicja musiała użyć broni żeby powstrzymać żądny krwi motłoch z nożami w zębach a teraz te zabite 5 osób to takie same ofiary jak zatłuczeni na śmierć niewinni ludzie. Poruszające.
  Na razie mamy jednakowo ofiary po obu stronach. Ciekawe, kiedy z tego wyniknie, że to Żydzi zamordowali Polaków. Musi się Pan z tym liczyć i to pewnie szybciej niż się Panu wydaje.

  Nie mogę jednak nie odczuwać pewnej gławej satysfakcji: Wszystkiemu winne NKWD czyli Rosjanie czyli … Putin. Ten ciąg myślowy jest dzisiaj nieubłagany. Jeśli myśli Pan, że obwiniając o wszystko złe Putina zrobi Pan z siebie lepszego Polaka to bardzo się Pan myli. Stając po tamtej stronie sam Pan sobie zgotuje swój los. Ostrzegam.
  Z wyrazami smutku

 49. rationalist-from-bloodlands
  trzeba mieć dużo złej woli albo być ślepym, żeby nie zauważyć wzrostu nastrojów antysemickich w Polsce. Wystarczy wejść na dowolne forum internetowe. Nowością natomiast jest akceptacja tego typu zachowań. Dotyczy to zarówno mediów, jak i polityki, również obozu rządzącego. Paradoksem polskiego antysemityzmu jest natomiast to, że Żydów praktycznie nie ma. Oczywiście szuka się ich wszędzie, kryteria są zaś dużo ostrzejsze niż w ustawach norymberskich.
  W Polsce kraju, który wchłonął miliony litrów żydowskiej krwi, powinno być więcej refleksji nad możliwymi skutkami tolerancji dla antysemityzmu.

 50. Icchak Kacenelson, bezpośredni świadek dokonanej przez Żydów zbrodni na Żydach tak oto opisuje, co widzial, w poemacie „O bólu mój” będącego częścią zbioru „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie”:

  Jam jest ten, który to widział, który przyglądał się z bliska,
  Jak dzieci, żony i mężów, i starców mych siwogłowych
  Niby kamienie i szczapy na wozy oprawca ciskał
  I bił bez cienia litości, lżył nieludzkimi słowy.

  Patrzyłem na to zza okna, widziałem morderców bandy –
  O, Boże, widziałem bijących i bitych, co na śmierć idą…
  I ręce załamywałem ze wstydu… wstydu i hańby –
  Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom!

  Zdrajcy, co w lśniących cholewach biegli po pustej ulicy
  Jak ze swastyką na czapkach – z tarczą Dawida, szli wściekli
  Z gębą, co słowa im obce kaleczy, butni i dzicy,
  Co nas zrzucali ze schodów, którzy nas z domów wywlekli.

  Co wyrywali drzwi z futryn, gwałtem wdzierali się, łotrzy,
  Z pałką wzniesioną do ciosu – do domów przejętych trwogą.
  Bili nas, gnali starców, pędzili naszych najmłodszych
  Gdzieś na struchlałe ulice. I prosto w twarz pluli Bogu.

  Odnajdywali nas w szafach i wyciągali spod łóżek,
  I klęli: „Ruszać, do diabła, na umschlag, tam miejsce wasze!”
  Wszystkich nas z mieszkań wywlekli, potem szperali w nich dłużej,
  By wziąć ostatnie ubranie, kawałek chleba i kaszę.

  A na ulicy – oszaleć! Popatrz i ścierpnij, bo oto
  Martwa ulica, a jednym krzykiem się stała i grozą –
  Od krańca po kraniec pusta, a pełna, jak nigdy dotąd –
  Wozy! I od rozpaczy, od krzyku ciężko jest wozom…

  W nich Żydzi! Włosy rwą z głowy i załamują ręce.
  Niektórzy milczą – ich cisza jeszcze głośniejszym jest krzykiem.
  Patrzą… Ich wzrok… Czy to jawa? Może zły sen i nic więcej?
  Przy nich żydowska policja – zbiry okrutne i dzikie!

  A z boku – Niemiec z uśmiechem lekkim spogląda na nich,
  Niemiec przystanął z daleka i patrzy – on się nie wtrąca,
  On moim Żydom zadaje śmierć żydowskimi rękami!

  https://wirtualnapolonia.com/2015/02/24/icchak-kacenelson-o-bolu-moj/

 51. Ben
  6 lipca o godz. 6:43
  Znaczna część piszących tu, na stronach Polityki nie znosi, by nie powiedzieć – nienawidzi „Pisiorów”
  Kto jest temu winien – ci, którzy nienawidzą czy ci, którzy swym postępowaniem nienawiść wzbudzili ?
  Wg Twej logiki to ci, co nienawidzą.
  Wyśmiać i naubliżać to każdy potrafi – może jakieś racjonalne kontrargumenty ?

 52. Panie Profesorze, gdy karki robiąc sobie oddech w rozwalaniu Pana (i mojego) domu ładnie powiedzą do kamery, że nie ma ich zgody na napady, to Pan będzie dziękował ? Tak należy, bo apel jest słuszny ? Czy pani Szydło i pan Duda posiadają dla Pana tzw. zdolność ?

 53. Janus(s)
  Twoi znajomi NIE są reprezentatywni dla ogółu ludności naszej planety.

 54. Maciek Placek
  Jakie masz dowody na moje ż y d o s t w o? Czekam więc na nie, a razie ogłaszam, że tak naprawdę to nazywasz się Mordechaj Platz i jesteś nieślubnym synem Srula Katzenjammera i Ryfki Platz. I co ty na to?

 55. Do Pana Krebs06
  Szanowny Panie,
  1. nie ma wcale wzrostu nastrojow antysemickich w Polsce – jest wzrost naglasniania pozalowania godnych i ohydnych ekscesow idiotow ktorzy sie ich dopuszczaja. I jest ekstremalny wzrost antysemityzmu we Francji i wyrazny wzrost w Niemczech.
  2. Jest natomiast faktem ze uzywanie Holocaustu i dramatu milionow Zydow i Polakow zydowskiego pochodzenia jako ideologicznej palki na umiarkowana prawice i totalny brak szacunku dla innych ofiar (np. Bialorusinow) dalo bron lokalnym demagogom. zapewne z czasem bedzie taki wzrost – ale rzeczy ktore mowi i pisze mainstream w Europie Zachodniej o Polakach, Serbach czy Ukraincach bylyby niemozliwe w przypadku Zydow. Dobrze ze sie szanuje Zydow – zle ze ma sie ludzi z Europy Wschodniej za smieci i jest na to przyzwolenie.
  3. Tym co naprawde szokuje jest absolutny brak szacunku i zainteresowania nastepcow przedwojennej inteligencji pamiecia ich poprzednikow. W chwili gdy pisze te slowa Austriacy demoluja resztki Gusen – obozu w ktorym zakatowano tysiace polskich lekarzy, prawnikow i naukowcow. Jourhaus (czyli glowny budynek obozowy w ktorego piwnicach prawdopodobnie zabijano ludzi fenolem) przerobiono na wille. I co? I nic. W zadnym niegdys szanowanym czasopismie typu Polityki nie zorganizowano akcji protestacyjnej. I w ta luke wchodzi PIS czy Kukiz.
  4. TYm co naprawde oburza jest tworzenie roznicy Polak – Zyd. Kulture Polski, prawo Polski, nauke Polski stworzyli w poteznym stopniu Polacy zydowskiego pochodzenia. Zamiast zapluwac sie opowiesciami o Jedwabnym czy szmalcownikach nalezaloby glosno powiedziec – w Jedwabnym czy w Kielcach zabito Polakow – polskich obywateli, ktorzy przy calej swojej kulturowej odmiennosci byli jednymi z nas. Tak to postrzegalo Panstwo Podziemne tak to postrzegaly elity – nawet endecja (bo Kossak-Szczucka Bundu przed wojna nie kochala). Kto sieje wiatr – tez zbiera burze. Jak pan Hartman tytuluje swoj wpis na blogu „Ty polski chamie” nie powienien sie dziwic ze ktos wypisuje mu obelgi.

 56. Agatka
  Przypominam tu też, że to NIE polska Policja Państwowa („granatowi”) a żydowska „policja” (tzw. odmani czyli funkcjonariusze Jüdischer Ordnungsdienst) wyłapywała i to nie zbiegów z getta w Warszawie, a wyłapywała Żydów na terenie samego Getta i spędzała tych swoich własnych rodaków na te różne Umschlagplatze i upychała ich w bydlęcych wagonach w celu wysłania ich do „przeróbki” w niemieckich fabrykach śmierci takich jak Auschwitz-Birkenau, Lublin-Majdanek czy Treblinka. I to nie Polska Policja Państwowa a ochotnicy z Ukrainy i krajów Bałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia) brali aktywny udział w tłumieniu powstania w Getcie mordując tamże ludność cywilną.
  Na dodatek, to ci odmani, Ukraińcy i Bałtowie byli ochotnikami, a polscy granatowi policjanci nie mieli wyboru – oni musieli oni pozostać w służbie policyjnej – inaczej groziła im kara śmierci za dezercję. Ponadto sporo tych policjantów „granatowych” było w konspiracji, zaś żydowscy odmani, Ukraińcy i Bałtowie byli w 100% na służbie III Rzeszy.

 57. Mr. „rationalist”, you got me curious:
  What kind of „an American accent” you’ve acquired ?
  Is this Boston accent, non-rhotic (listen to JFK speech) or perhaps Southern White and Rural, like those Appalachians, I mean rednecks ? Or maybe North Central dialect derived from Scandinavian ?
  What about Californian „English” ? Nah … Is too „spic”.
  My personal favorites; the Sopranos’ „Fugged About it”, Texans’ „howdy partner” and Appalachian – „As smooth as Tennessee Whisky”. My least favorite all American dialect, is a „dumb polack inglisz.”
  Well … ? Which one is yours.

  Leonid – the man with the hundreds of nicknames, known also as a „teflon jakowalski”, tak o sobie pisze, cyt.:
  „Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów, … ”
  Jak rabini w Izraelu mowia, ze jestes Zydem to nim jestes.
  Oni tam maja wysrobowane kryteria.
  P.S. Czy jakies „doktoraty” Leonid nabyl ostatnio ?
  Mam kilka ciekawych po obnizonej cenie.

  Vera pisze m.in:
  „No i jakoś nikomu nie przypomniało się jak to polskie bojówki jeździły pociągami, mordowały owych pejsatych i wyrzucały ciała z pociągów. Leżały potem na peronie przykryte gazetami. Ten obraz chodzi mi ciągle po głowie.”
  Tak sobie rachuje na palcach, ze Vera musi miec okolo 85 lat, moze nawet lepiej. I podobnie jak u Leonida; too much antidepressants in the feeble body causes serious memory problems.

 58. Leonid z taka czuloscia piszesz o Polskiej Policji Panstwowej ktora rozstrzeliwala Zydow w Gettcie oraz tlumiala powstanie w Gettcie , a z taka antysemicka nienawiscia o Zydowskiej Policji porzadkowej . Zydowska policja nikogo w czasie trwania getta nie zabila ( poza kryminalistami) wypelniala zwykle funkcje porzadkowe wlacznie z dostawieniem na Umschlagplatz nikt nie mial 100 procentowej pewnosci ze skonczy sie to tak jak sie skonczylo . Usprawiedliwiasz polskich policjantow , a jaka kare mial zydowski policjant za odmowienie dostarczenia ludzi na Umschalgplatz ? kule w leb od razu . Wiem ze polski policjant mogl zrezygnowac ze swojej pracy na poczatku okupacji i nie ponosil za to konsekwencji , wiem ze zydowscy policjanci , odmowili tlumienia zydowskiego powstania i zostali rozstrzelani na miejscu , polscy policjanci tlumili to powstanie . Antysemityzm przeslania ci wszystko .

 59. @Maciek zakalec
  Znacznie więcej. Nie umiesz liczyć. Typowy umysłowy zakalec

 60. Dear maciekplacek
  1. Once You have spoken a lot of English the way you pronounce German or French words changes a bit (at least that is what happens to me and most of my friends). That renders your Slavic accent hard to recognize.
  When you start lecturing in German (or French) after a longer stay in the USA or Great Britain German students find it difficult to recognize where you come from. That is why they ask.
  2. The accident I described took place just after my comeback from Salt Lake City, but my accent is what You would probably call „dumb polack inglisz” (I would not) and I am proud of both of the accent and of the fact that I never use the term you just used.
  3. Dziekuje za poparcie moich tez – „dumb polack inglisz.” czy „polish jokes” to smutne przyklady bezkarnego obrazania Slowian w USA. Oczywiscie osoby ktore tych zwrotow uzywaja zasluguja na miano zakompleksionych ksenofobow. Mozna nosic koszulke z napisem „I am a jerk” i mozna popisywac sie na polskim blogu znajomoscia paru angielskich kolokwializmow (juz C.P. Snow uwazal osoby piszace slangiem za idiotow) – wychodzi na jedno. Ale jako „dumb polack” moge raz takiemu poliglocie i swiatowcowi w „dumb polack inglisz” odpisac. Wiem, wiem moj angielski jest okropny –
  ale moglem takim angielskim sie dogadac z medalista Fieldsa, wiec taki tytan intelektu i bojownik zwalczajacy ksenofobie jak „maciekplacek”
  moze mnie zrozumie.

  Szanowny Panie Januss,
  1. czy czlonkowie zydowskiej Policji Porzadkowej w Lodzi ktorzy zalozyli burdel ktorego zaloga skladala sie z zydowskich sierot zmuszonych do ohydnego procederu takze dostaliby kulke gdyby go nie zalozyli?
  2. czy poslanie dzieci z Lodzi do komor gazowych przez Chaima Rumkowskiego tez jest usprawiedliwione?
  3. Granatowa Policja zostala powolana dniu 17 grudnia 1939 roku na podstawie rozporządzenia Hansa Franka, Generalnego Gubernatora, na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Pod groźbą kary śmierci powoływało ono do roku służby przedwojennych policjantów.
  Odpowiednie zarzadzenie moze Pan znalezc w archwiach. Zatem
  stwierdzenie
  „Wiem ze polski policjant mogl zrezygnowac ze swojej pracy na poczatku okupacji i nie ponosil za to konsekwencji”
  jest wierutna bzdura. Argumenty w rodzaju „a dziadek kolegi” mozemy sobie darowac – z tego ze znam pana z 6 palcami lewej reki nie wynika jak sie rano obudze i zobacze 5 palcow mam biec do lekarza.
  4. O tym jak traktowano Polakow i Zydow na terenach okupowanych moze Pan sie przekonac czytajac
  „Die Verordnung über die Strafrechtspflege gegen Polen und Juden in den eingegliederten Ostgebieten (RGBl 1941 I 759 ff)”
  Powinno byc dostepne w niemieckich archiwach.
  Sugeruje lekture „Zaglady Zydow Europejskich” Raula Hilberga.
  5. W kazdym narodzie sa kanalie i trudno oceniac jak sami sie zachowalibysmy. Jezeli marnuje swoj czas na pisanie tego postu to dlatego ze uwazam ze p. Hartman – chocby przez szacunek dla swoich przodkow – powinien stac sie jednym z liderow ruchu majacego na celu wygaszenie wzajemnych pretensji i wasni – zamiast ustawicznego rozdrapywania ran.

 61. Byl okres kiedy J.T. Gross potrafil cos napisac wzglednie obiektywnie, np. „Revolution from Abroad: The Soviet Conquest of Poland’s Western Ukraine and Western Belorussia”, bardzo szybko stracil na to ochote. Moze to sie wiaze z tym, ze od lat nie ma co z soba zrobic jako lecturer na Princeton University. Pod koniec kwietnia (2016) J.T.Gross byl mowca w Davis Center (Princeton University), tytul wykladu: „Making History: A Historian’s Intellectual Journey into the Hidden Polish Past”. Bylo kilka osob. Wiecej na ten temat:
  https://paw.princeton.edu/article/%E2%80%98moral-provocateur%E2%80%99
  Kiedy J.T. Gross „przemawia” poza Polska lub udziela idiotycznych wywiadow zachodza podejrzenia, ze „cos tu jest grane”. Mozna zachodzic w glowe, dlaczego Zyd/Zydzi leca na skarge na Polakow do… Niemcow. Podobne „grossowanie” odbywa sie m.in. na np. blogach Polityki. Cytat janusssa.:
  „…Polskiej Policji Panstwowej ktora rozstrzeliwala Zydow w Gettcie oraz tlumiala powstanie w Gettcie …”
  Granatowej Policji wogole nie bylo w gettcie, ani warszawskim, ani zadnym innym, Policja Granatowa posiadala stare mausery bez amunicji, w wyjatkowych sytuacjach otrzymywali 3 (slownie: trzy) naboje, nie bylo przypadkow w gettach i gdziekolwiek indziej by Policja Granatowa rozstrzelala kogokolwiek – to byly „kompetencje” niemieckie. Natomiast Niemcy rozstrzeliwali granatowych policjantow zwiazanych z Podziemiem, a Podziemie tych policjantow ktorzy wspolpracowali z Niemcami. Dalej janussss:
  „Zydowska policja nikogo w czasie trwania getta nie zabila ( poza kryminalistami) wypelniala zwykle funkcje porzadkowe wlacznie z dostawieniem na Umschlagplatz nikt nie mial 100 procentowej pewnosci ze skonczy sie to tak jak sie skonczylo.”
  Oh… How nice. Zydowska Sluzba Porzadkowa robila tylko „porzadki” z kryminalistami. Do tego miala swoj wydzial dochodzeniowy i swoich „sherlock holmesow”. Co prawda „zdarzalo im sie”, ze upychali swoich bliskich, przyjaciol do bydlecych wagonow, ale na „100%” nie byli zorientowani co sie nimi stanie w Treblince. Niemcy nakazali Judenratowi dostarczenie dziennej puli „przesiedlencow” a zydowska policja tylko robila co im kazano, zgodnie z regula; nie wazne co robisz, ale jak to robisz.
  W Gettcie Warszawskim bylo 2500 zydowskiej policji, wiecej niz w calej Warszawie Granatowej Policji. Ciekawe dlaczego az tylu ?

  Mr. rationalist -whatever:
  „When you start lecturing in German (or French) after a longer stay (how longer?) in the USA or Great Britain German students find it difficult to recognize where you come from.”
  Make it easy on them Mister; take off that cowboy hat and/or ivy cap, unpinned spurs from the boots and there will be no problem.
  But then again, the polacks’ accent might pop out.

 62. Szanowny Panie maciekplacek
  bez watpienia Salt Lake City jest pelne panow w kapeluszach i butach z ostrogami (zapewne sadzi Pan ze to stroj rytualny mormonow).
  Jak wiadomo buty z ostrogami to w USA stroj pastuchow. Prosze nie sadzic po sobie – moze „dumb polack accent” przeszkadza jak sie czlowiek chce najac do wypasu krow i bykow. Na uczelniach i w instytutach badawczych ‚the polacks’ accent’ nikomu nie przeszkadza – przynajmniej w naukach technicznych i scislych. Humanities to juz inna sprawa.

 63. Mr. rationalist – whatever,
  To be malicious and funny at the same time required IQ above 130 (in any test-classifications). Work on it.
  Juste une dernière chose:
  Eigenlob stinkt !

  Gospodarzowi dziekuje za goscinne i wykazana cierpliwosc.

 64. Maciek Placek (ur. Mordechaj Platz)
  Mam jeden prawdziwy a dobry doktorat, a więc nie potrzebuje twoich fałszywych. Chyba tylko w USA i Somalii można dziś legalnie handlować doktoratami…
  I rozumiem, że zgadzasz się ze mną co do tego, że tak naprawdę to nazywasz się Mordechaj Platz i jesteś nieślubnym synem niejakiego Srula Katzenjammera i Ryfki z domu Platz.
  Szalom!

 65. Janusss
  Znów mylisz antysemityzm z antyjudaizmem, a więc nie da się z tobą dyskutować…

css.php