Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

20.11.2016
niedziela

Macierewicz nie pyta

20 listopada 2016, niedziela,

Antoni Macierewicz zamierza sprowadzić do Polski prochy Ignacego Matuszewskiego, wybitnego żołnierza i dyplomaty II RP, piłsudczyka. Tylko się cieszyć! Tak się przypadkiem składa, że ta znamienita osobistość to stryj mojej dalekiej krewnej Marii Mostowskiej, z której rodziną bardzo się przyjaźnię.

Maria Mostowska sama jest osobą zasłużoną – była uczestniczką powstania warszawskiego, i to nie byle jaką. Jest też wdową po wielkim matematyku Andrzeju Mostowskim oraz zapewne najstarszą warszawianką, która nieprzerwanie mieszka w tym samym warszawskim domu – od czasów głęboko przedwojennych.

Tak się składa, że ciocia Maria Mostowska nie należy do „biało-czerwonej drużyny” i w najmniejszym stopniu nie skłania się ku aktualnej władzy i jej narracji historycznej. Nie przypuszcza też, aby świat PiS podobał się jej stryjowi. Niestety, macherów od propagandy nacjonalistycznej, mającej podbudowywać rządy PiS jako jedynych moralnych spadkobierców jedynie słusznych narodowo-katolickich tradycji, nie obchodzi, komu tam z nimi po drodze, a komu nie. Martwi głosu nie mają. Żywi też nie – jeśli ich głos miałby być nieprawomyślny.

Prawdziwi patrioci nie muszą pytać bliskich, czy życzyliby sobie, aby wykorzystywano wizerunek osoby, która jest im potrzebna dla celów „polityki historycznej”. Władza jest władzą i ma zawsze rację. I może robić, co chce, nikogo o opinię i pozwolenie nie prosząc. Będzie więc Matuszewski nowym bohaterem pisowskim, a nad jego grobem zapewne przemówi sam Antoni Macierewicz. od Mieszka do Matuszewskiego – cała Polska czekała na PiS i zza grobu błogosławi!

Maria Mostowska, choć bardzo wiekowa, umysł ma bystry i w kaszę sobie dmuchać nie daje. Napisała do Macierewicza taki oto list otwarty, który niniejszym tu w całości cytuję, aby uczynić jego otwartości zadość. Niech przynajmniej niektórzy wiedzą, że nie do końca ich ci on, ten Ignacy. I jako to się w tym „całuję rączki” towarzystwie traktuje stare panie, bohaterki powstania, jeśli tylko nie chcą tańczyć, jak im władza zagra.

Maria Mostowska, z domu Matuszewska, bratanica Ignacego Matuszewskiego, uczestniczka Powstania Warszawskiego – do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza

Z największym zaskoczeniem dowiedziałam się z mediów o planowanym sprowadzeniu do Polski szczątków mego stryja Ignacego Matuszewskiego i pochowaniu ich na Powązkach, jak również o powstaniu specjalnego Komitetu dotyczącego tej sprawy, w skład którego wchodzi m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Sprawa ta wywołuje we mnie silne emocje: z jednej strony cieszy mnie, że postać mego stryja i jego zasługi dla Polski staną się znane Polakom, z drugiej jednak strony czuję się dotknięta, że nie zawiadomiono ani mnie, ani pozostałych członków naszej rodziny o planowanych działaniach; że dowiadujemy się o nich z mediów.

Mój niepokój budzi również fakt, że polityka historyczna obecnego rządu tworzy panteon bohaterów według wątpliwego klucza. Nie chciałabym, żeby postać mego stryja Ignacego Matuszewskiego stawiana była w jednym rzędzie z takimi osobami jak major Łupaszka i jemu podobni.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 37

Dodaj komentarz »
 1. Dlaczego psychiatria polska milczy?
  Dlaczego patonekrofile chodzą w Polsce luzem?

 2. Precz z bohaterami. Martwi bohaterzy w czasie pokoju służą służą jedynie dyktatorom, nacjonalistom i totalitarystom. No i wodolejcom darmozjadom do zabijania czasu i wypełniania pustek medialnych łamów.

 3. W IV RP politykę polską tworzą i narzucją narodowi hybrydy polityczne, niby patrioci a tak naprawdę wasale obcych interesów, niby spadkobiercy i realizatorzy etosu solidarności, a pod skórą hodowcy i realizatorzy własnych obsesji i uprzedzeń. Politycy polscy modlą się pod figurą, a tak naprawdę mają diabła za skórą.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jak tylko antysemita Maciarewicz dowie się, że prof. Hartman jest dalekim kuzynem pana Ignacego Matuszewskiego – projekt sprowadzenia prochów tego człowieka do Polski prawdopodobnie upadnie.
  Póki co bratanica I.Matuszewskiego pani Maria Mostowska powinna wzorem Gosiewskiej, Błasikowej i innych wystąpić do Maciarewicza z wnioskiem o potężne odszkodowanie za stress spowodowany ekshumacją stryja.

 6. Tak się rozpędzili z ekshumacjami, ze strach pomyśleć na kim skończą

 7. Mnie się wydaje że mjr Zygmunt Szyndzielorz to akurat postać godna Ignacego Matuszewskiego, ale nie będę się wtrącał, bo nie jestem z rodziny…

  Mój dziadek też był w AK na kresach przez całą wojnę i o ile wiem miał na koncie wg. dzisiejszych standardów moralnych barbarzyńskie zachowania na sumieniu, ale akurat wobec Ukraińców. Partyzantka, to udział w wojnie domowej, a wojna domowa jest prowadzona bez przestrzegania zasad konfliktów zbrojnych, dlatego partyzantów zabija się na miejscu. I co mam wstydzić się dziadka?

 8. Dość cmentarnych wykopków!!!
  Od przypominania bohaterów są książki.Jak ktoś chce, to kupi za własne pieniądze.

 9. Protest słuszny: patriota miałby być chowany na cmentarzu, gdzie spoczywa Bierut…

 10. Wyrazy szacunku dla pani Marii Mostowskiej.

  Niech Macierewicz czci „Łupaszkę” i „Ognia” a wtedy wara od takich ludzi jak Ignacy Matuszewski.

 11. Smutny post, smutny list Pani Marii… Udostępniam. Podobnie został ‚upamiętniony’ a przez specyficzne zawłaszczenie na potrzeby ‚fanów’ Żołnierzy Wyklętych niemal obrzydzony wielu osobom rotmistrz Witold Pilecki, postać nieprzeciętna i warta znacznie lepszej pamięci. Bardzo nie chciałabym aby równie bezmyślnie wykorzystywano w doraźnych celach bicia politycznej piany osobę Ignacego Matuszewskiego. Pozdrawiam prosząc o przekazanie wyrazów uszanowania P.Marii Mostowskiej innym członkom rodziny…

 12. @głos zwykły
  20 listopada o godz. 17:25
  Wstydzic sie mozesz za siebie bo masz wplyw na swoje postepowanie a wstyd mize pomoc Ci je zmienic. W wypadku dziadka Twoj wstyd jest nieefektywny bo nic niezmieniajacy. Wystarczy, ze nie kazesz go wynosic na oltarze do ktorych maja sie modlic np. w szkolach mlidzience majacy cere tradzkowa oraz deficyty meskosci.

 13. Na razie nie wiemy co o tym sądzi pani Maria Mostowska, wiemy, że według relacji pana Hartmana ma się cieszyć, że postać jej stryja i jego zasługi dla Polski staną się znane Polakom. Ale z drugiej strony ― znów według zapewnień pana Hartmana ― ma sądzić, że „polityka historyczna obecnego rządu tworzy panteon bohaterów według wątpliwego klucza”. Ale przecież elementem tego panteonu bohaterów ma być postać pułkownika Matuszewskiego, gdzie więc tu wątpliwy klucz? Wprawdzie niemal wszytko jest możliwe, ale na mój nos to pan Hartman szyje bardzo wiekowej pani Mostowskiej buty i każe jej w nich chodzić. W tym wieku ludzie są pisowscy i radiomaryjni albo w ogóle nie interesują się polityką.

 14. Szanowny Panie Hartman – to ja zapytam, co Pan zrobił i rodzina aby sprowadzić prochy przodka do kraju? Jeśli kochał Polskę to chciał tu spocząć gdy będzie niepodległa. Co zrobiliście w tej sprawie?

 15. Caramba
  20 listopada o godz. 19:26

  „wara od takich ludzi jak Ignacy Matuszewski”.

  A przecież gdyby nie Macierewicz to Caramba nigdy by sobie nie przypomniał o Ignacym Matuszewskim, zakładając, że w ogóle o nim wiedział.

  Wrogowie obecnej władzy również dlatego przegrywają, bo nie mają własnej inicjatywy, chodzą po wydeptanych ścieżkach naśladując Kaczyńskiego i Macierewicza, ale robią to niezdarnie i z wątpliwą wiarygodnością.

 16. @głos zwykły- nie wiem kim był Twój dziadek, gdzie i z kim walczył, natomiast gloryfikowanie ludzi, którzy może i w imię jakichś ideałów mają na sumieniu śmierć setek bezbronnych cywilów, tylko z powodu, że komuś wydawało się, że popierają niesłuszną wg oprawców władzę, albo nie są Polakami jest grubym nadużyciem. Mjr Szyndzielarz zapewne zasłużył się jako partyzant walczący z Niemcami, ale to, co robił później, juz po rozkazie o rozwiązaniu AK czynił prywatnie, nie reprezentując Polski a jedynie swoje ambicje i na własną odpowiedzialność. Nie widzę powodu, dla którego mamy go uznawać za wielkiego bohatera. A jeżeli już, to uznajmy, że toczyła się wówczas wojna domowa i uznawajmy ofiarę wszystkich jej uczestników.

 17. Przez ostatnie kilka wieków sporo zasłużonych rodaków dorobiło się grobów na obczyźnie, więc panu Antoniemu M. starczy pracy na dłuuugie lata. Na wojsku się zna tyle co kot napłakał, to lepiej niech już bawi się w kolejne pogrzeby. Ma zajęcie i może dzięki temu nie pogrzebie do reszty naszego i tak chuderlawego wojska.

 18. Niech lepiej sprowadzą na Powązki prochy przodków Jarosława K. To dopiero będzie zabawa.

 19. Mauro Rossi
  „W tym wieku ludzie są pisowscy i radiomaryjni albo w ogóle nie interesują się polityką.”
  Czy Powstańcy Warszawscy, którzy protestowali przeciwko apelowi smoleńskiemu byli pisowscy, czy radiomaryjni, bo nie jestem w stanie rozpoznać.
  A nie, to przecież zdrajcy drugiego sortu

 20. Większego wodolejcy niż nijaki snakeinweb trudno jest spotkać na tych forach. Trudno, nikt nie jest doskonały.

 21. @Slawczan i @Mad Marx. Właśnie o to chodzi, że nie jest oczywiste, to co przyjmujecie za oczywiste, że po rozwiązaniu AK i upadku rządu Londyńskiego, walczący dalej o niepodległość byli osobami prywatnymi. Większość dowódców i żołnierzy która została po 1945r. schwytana i skazana na śmierć w PRL, to byli żołnierze kadrowi WP. Rzecz w tym, że w ówczesnych realiach nie mogli zrealizować politycznych celów za którymi się opowiadali. No, ale to dotyczy też samego AK, władz krajowych politycznych i rządu Londyńskiego oraz 300 tysięcznego wojska polskiego na Zachodzie.

 22. @Mauro Rossi
  Co nieco wiemy, przyczytaj uważnie.

 23. @głos zwykły- chyba nie powiesz, że wymordowanie mieszkańców litewskiej wsi, w tym kobiet i dzieci miało jakikolwiek związek z walką o niepodległość ? A jest to fakt niekwestionowany również przez IPN, podobnie jak zbrodnie Żubryda, Ognia albo Świętokrzyskiej brygady NSZ. Z rąk tzw żołnierzy wyklętych (celowo piszę tzw i z małej litery) zginęło ok 1000 żołnierzy radzieckich i polskich, w tym wojsk NKWD i KBW ale nie tylko oraz 5000 cywilów.

 24. Zolnierze przkleci bo zawsze tacy oni dla mnie beda odmowili samorozwiazania oraz sa odpowiedzialni za smierc , czasem gwalt przed smiercia takze dzieci , okolo 5000 glownie polskich cywili.

 25. Gratuluję prof. dr. hab. Janowi Hartmanowi, synowi wybitnego polskiego matematyka, odwagi w sprawie opublikowania listu otwartego wdowy po jednym z największych polskich matematyków Prof. dr. hab. Mostowskim. Jestem całym sercem i umysłem przy Pani Marii Mostowskiej.

 26. Macierewicz, coś ty znowu wymyślił?.

 27. głos zwykły – 21 listopada o godz. 13:21
  Kiedy Anders próbował protestować przeciwko współpracy rządów USA i UK z ZSRR i polskimi komunistami ze ZPP a później PKWN, to Churchill mu powiedział, także w imieniu USA, że nie potrzebuje on tego 300 tysięcznego wojska polskiego na Zachodzie i że Anders ma on oddać Brytyjczykom całe uzbrojenie i inne wyposażenie, które to wojsko otrzymało od UK i USA. Tyle to, czyli praktycznie NIC nie było warte – ani militarnie, ani tym bardziej politycznie, to całe „wojsko polskie na Zachodzie”, które, w odróżnieniu od I i II Armii LWP (Berlingowcy i żołnierze Świerczewskiego), walczyło na drugorzędnych frontach, nie mających praktycznie żadnego znaczenia w pokonaniu państw tzw. osi.

 28. Mad Marx
  22 listopada o godz. 0:28
  Niestety działania odwetowe w tym pacyfikacje mają związek z walką o niepodległość. Wiem na pewno, że w czasie wojny domowej która ma charakter czystek etnicznych strony nie rozpoznają siebie jako ludzi. Humanizm jest tutaj wyjątkiem od reguły, a regułą jest barbarzyństwo. Chyba nie ma żadnego większego bohatera komunistycznego, który nie byłby odpowiedzialny za zbrodnicze działania. Nie ma także żadnego narodu, który był uwikłany w to co się wówczas działo, który ma związki zbrojne i bohaterów o niekwestionowanej postawie przez wrogów. My nie szanujemy Szaulisów a Litwini AK. Tyle, że z rąk AK zginęło 243 cywilów. Zaś Litwini wymordowali kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Tal samo było na Ukrainie. Tyle, że Polacy zamordowali większą ilość Ukraińców, ale stosunki procentowe były podobne. Różnice wynikają ze środków jakimi dysponowały obie strony, oraz różnic idiologicznych i ideowych. Przeciwnicy Polaków zazwyczaj byli uwikłani w faszystowskie lub komunistyczne systemu polityczne.

 29. Leonid
  22 listopada o godz. 11:59
  Tyle, że I i II armia WP miała charakter sowiecki, a nie Polski, podobnie jak władze polityczne, wojskowe, a szczególnie wywiad, kontrwywiad, siły specjalne. Tam w kręgach dowódczych w zasadzie nie było Polaków. Polacy w jednostkach frontowych byli rekrutowania na takich samych zasadach, jak do armii zaborczych w czasie I i II WŚ. Warto bowiem zawsze pamiętać, że nie mniej, a daleko więcej Polaków walczyło w formacjach niemieckich niż sowieckich.

  A wojsko Polskie na Zachodzie, jak i Armia Krajowa były jedynym wojskiem pod polską komendą i walczącym w polskim interesie.

 30. głos zwykły
  Nie ma żadnego większego bohatera na tzw. Zachodzie, który nie byłby odpowiedzialny za zbrodnicze działania, szczególnie w koloniach. Nawet de Gaulle miał ręce zbrukane krwią mieszkańców francuskich kolonii.
  Zaś tzw. wojsko Polskie na Zachodzie, walczyło za amerykańskie pieniądze pod brytyjska komendą o interesy USA i UK. Nie było to więc wojsko polskie, a tylko Polacy, walczący pod obcą komendą w służbie USA i UK.

 31. @Leonid największym kolonialnym i nigdy nie zdekolonizowanym państwem była Rosja. W czasach sowieckich przeciwników kolonialnej polityki imperium po prostu mordowano. Taki los spotkał i naszych żołnierzy oraz elity w Katyniu i innych miejscach kaźni. Ich rodziny z tego samego powodu były wywożone i mordowane w czasie zimowych transportów, a na miejscu zsyłki marły masowo z głodu i chorób. Imperium zachowało przy życiu tylko tych polskich żołnierzy i tylko tych Polaków spośród naszych elit, którzy dawali ich zdaniem rękojmię że pogodzą się i będą wspierali imperialne interesy Rosji. Takie postępowanie sowietów było postępowaniem zbrodniczym. Całość armii nazywanej jako polska, a tworzonej przez sowietów była w całości finansowana i dowodzona przez sowietów. Armia ta w całości finansowana przez sowietów, jako cześć składowa armii czerwonej, wkroczyła na tereny Polski nie respektując praw do suwerenności ani narodu ani jego prawowitego rządu. Sowieci utworzyli też z własnych funkcjonariuszy NKWD reprezentację polityczną, która nie miała żadnego oparcia i mandatu do władzy w Polsce poza siłą i terrorem.

  Kiedy komuniści rządzący Polską stracili możność utrzymywania za pośrednictwem siły zbrojnej narodu w niewolniczym posłuszeństwie i głupocie, zaczęli stopniowo tracić władzę i przywileje.

 32. głos zwykły – 24 listopada o godz. 21:12
  Największymi mocarstwami kolonialnymi w znanej nam historii świata były Brytania i Francja oraz Hiszpania, a obecnie są nim USA.
  W Katyniu, jak to już tu pisałem, zginęli tylko ci, którzy byli winni klęski wrześniowej, a więc to była sprawiedliwość dziejowa.
  Wojsko Polskie utworzone w ZSRR przez Berlinga było dowodzone przez Polaków. Oczywiście, byli w nim radzieccy doradcy, tak samo jak w jednostkach złożonych z Polaków, a walczących na froncie zachodnim i południowym, byli doradcy brytyjscy.
  Za rządów komunistów nie wszystko układało się w Polsce idealnie, ale dla zwyczajnych Polaków to były najlepsze lata Rzeczypospolitej. Niestety, z powodu machinacji Watykanu i Waszyngtonu, utraciliśmy te najlepsze państwo polskie, jakie mieliśmy w całej naszej, ponad 1000-letniej historii. 🙁

 33. Wyraz miłosierdzia Boga demonstruje Jezus w Łk.19,27 „A tych moich wrogów, którzy nie chcieli, żebym został ich królem, przyprowadźcie tu i zabijcie ich przy mnie” 😉 Tak więc: ateiści i innowiercy -uciekajcie z Polski rządzonej przez króla Jezusa!
  http://makowski.blog.polityka.pl/2016/11/23/szkoda-ze-nie-mozna-wyspowiadac-sie-u-franciszka/#comment-31716

 34. Leonid myślisz się, największym mocarstwem kolonialnym była Rosja a potem ZSRR i dzisiaj jest znowu Rosja. USA zaś była w ogóle zawsze znana jako przeciwnik kolonializmu, gdyż USA same były kolonią Wlk. Brytanii i Francji. Część też dzisiejszego terytorium USA jak wiadomo kolonizowała Rosja. Alaskę odkupiono od Rosji za dolary.
  Jeśli piszesz że w Katyniu zginęli winni klęski wrześniowej, to trzeba się zapytać jeszcze o tych którzy zostali wysłani na śmierć przez NKWD z kresów, czy oni też byli winni klęsce wrześniowej, a jeśli ludność uznaje się za winnych klęski wrześniowej, to można powiedzieć, że generalnie w ogóle ludność jest winna wszelkich klęsk i wszelkie masowe morderstwa w tym ludobójstwo na Polakach i Żydach jest w pełni moralnie uzasadniony. Tutaj niewątpliwie więc ideologia komunizmu i hitleryzmu spotyka się, a zwolennicy poszczególnych ideologii okazują się walczącymi ze sobą zwolennikami w gruncie rzeczy dość podobnych ideologii, które różni jedynie kierunek ekspansji imperialnej.
  Jeśli chodzi o Polską armię na Zachodzie to jeśli chodzi o jej skład dowódczy, oraz zabezpieczenie wywiadowcze i kontrwywiadowcze, to nigdzie nie czytałem, aby zapewniali go Brytyjczycy. Natomiast w przypadku armii LWP dokładnie tak było.
  Za rządów PRL staliśmy się zadupiem świata, a w kilka lat po upadku komunizmu zaczęliśmy doganiać uciekające w postępie geometrycznym kraje Zachodu i dzisiaj byłe republiki ZSRR, które pozostały w strefie wpływów Rosji to dla nas kraje nędzy, opresji i zacofania.

 35. Głos Zwykły
  1. USA od początku swego istnienia kolonizowały swoich sąsiadów, zabierając Meksykowi Kalifornię i Teksas z przyległościami, a później skolonizowały one Portoryko, Kubę, Filipiny i Hawaje oraz praktycznie cała Amerykę Środkową, z Panamą na czele.
  2. Mowa jest o Katyniu, a tam zginęły sanacyjne elity winne klęski wrześniowej. To jest fakt.
  3. Tzw. polskie siły zbrojne walczące na froncie zachodnim i południowym podlegały operacyjnie a nawet i taktycznie Brytyjczykom i były one od Brytyjczyków w 100% zależne.
  4. Jeśli chodzi o PRL, to był to najlepszy w całej polskiej historii okres, szczególnie dla ludzi pracy. A jeśli chodzi o europejskie republiki byłego ZSRR, to przegoniliśmy tylko Ukrainę, która od dawna jest państwem upadłym, jako że władzę w niej przejęli, tak jak w Polsce, agenci CIA. Podobnie jak na Ukrainie było przez pewien czas w Gruzji, ale Gruzini przepędzili agentów CIA i teraz sytuacja u nich wróciła w zasadzie do normalności.
  5. Po upadku władzy komunistów, zaczęliśmy doganiać kraje Zachodu w postępie geometrycznym tylko jeśli chodzi o zadłużenie i bezrobocie.

 36. Leonid
  1. USA była kolonią więc nie mogła kolonizować sąsiadów. Kolonizacja to osadzenie mieszkańców i tworzenie osad na terenach słabo zaludnionych lub niezamieszkanych. Kolonializm to polityka państw rozwiniętych gospodarczo polegająca na utrzymywaniu w zależności politycznej i ekonomicznej krajów słabo rozwiniętych, wykorzystywaniu ich zasobów ludzkich i surowcowych. Wzięcie więc Meksykowi Kalifornii i Teksasu nie kwalifikuje się jako kolonizacja. Podobnie włączenie do USA Portoryko i Hawajów. Jeśli chodzi o Kubę i resztę wymienionych krajów, to należy odróżnić kolonizację od posiadania własności i jej ochrony, oraz baz. Kraje Ameryki Środkowej i Oceanii generalnie miały inne fundamenty gospodarze i społeczne niż USA i ich upośledzona pozycja gospodarcza i polityczna wynika głównie z malej konkurencyjności wytworzonego tam modelu.
  2. Jeśli chodzi o Katyń to jedynym bezsprzecznym faktem jest wymordowanie elity polskiej przez sowietów. Nie była to elita sanacyjna, jako że większość oficerów nie była członkami sanacji. Co do tego że była to zbrodnia nikt oprócz ciebie nie ma wątpliwości. A zresztą jaki tytuł mieli sowieci do karania śmiercią Polaków za kapitulację bez walki. Chyba tylko taki jaki mieli hitlerowcy. Karanie śmiercią przez zwycięzców zwyciężonych jest niczym innym jak ludobójstwem uzasadnionym celami kolonialnymi lub rabunkowymi względnie ideologicznymi, które to cele wiązały się z całkowitą fizyczną eliminacją wroga. Tak więc chodziło tutaj jedynie o eliminację fizyczną przeciwników z powodów leżących po stronie dokonujących zbrodni i w ich interesie.
  3. Oczywiście że siły które walczyły podlegały operacyjnie dowództwu angielskiemu. Na tym polega działanie w ramach sojuszu. Poza tym jednak WP na Zachodzie nie podlegało w żaden sposób Brytyjczykom. Polacy samodzielnie podejmowali decyzje, czy mają realizować cele aliantów. W przypadku sowietów takiej możliwości nie było. LWP operacyjnie, taktycznie i politycznie realizowało cele sowietów.
  4. PRL był najlepszym okresem dla zdrajców i nierobów, którzy żyli z pracy robotników i chłopów, trzymając ich za mordę i wysługując się sowietom. Polacy w PRL utrzymywali ogromną biurokrację partyjną. Ogromne wojsko i siły specjalne, które niczemu nie służyły poza pasożytowaniu. Stąd też ludzie pracy i inteligencja buntowali się przeciwko takiemu stanowi rzeczy, a kiedy tylko mieli możliwość, odsunęli komunistów w Polsce od sprawowania władzy na zasadzie monopolu.
  5. Jeśli chodzi o III RP, to przegoniła w standardzie życia ona wszystkie ruskie republiki i samą Rosję. Rosja to jest kraj nędzy i zamordyzmu, zarządzany przez mafię polityczno wojskowo KGBowską.
  6. Po upadku komunizmu Polska odwróciła się od przepaści i zaczęła umacniać swój byt ekonomiczny i społeczny.

 37. głos zwykły – 26 listopada o godz. 22:49
  1. Od końca XVIII wieku, to USA NIE są niczyją kolonią, a od końca XIX wieku są one mocarstwem kolonialnym i neokolonialnym.
  2. To nie była elita, to była zwykła hołota, odpowiedzialna za klęskę wrześniową. Gdyby Stalin jej nie rozwalił, to trzeba było by ją rozwalić po wojnie, aby nie szkodziła ona Polsce i Polakom.
  3. Polscy oficerowie na Zachodzie podlegali brytyjskim i byli oni na 100% zależni od Brytyjczyków.
  4. PRL był najlepszym okresem w całej historii Polski dla uczciwych, ciężko pracujących Polaków.
  5. Obecna Polska bije zaś rekordy jeśli chodzi o zadłużenie wewnętrzne i zagraniczne,poziom bezrobocia, ilość bezdomnych, nędzarzy, żebraków, narkomanów, prostytutek, alfonsów etc.
  6. W roku 1989 Polska stała na krawędzi przepaści, ale od tego czasu wykonaliśmy wielki krok naprzód. 😉

 38. Leonid
  27 listopada o godz. 17:39
  1. Nie przedstawiłeś żadnego dowodu że USA są mocarstwem kolonialnym i neokolonialnym. Niby o jakie tutaj kolonie chodzi?
  2. Nikt poza Hitlerem i Stalinem nie miał ambicji rozwalania polskiej hołoty. A działali oni jak wiadomo wspólnie. Czy popierasz nie tylko strzały w tył głowy i zsyłki, ale też obozy koncentracyjne i obozy śmierci, czy też masowe rozstrzeliwania, jako właściwy sposób eliminowania szkodników?
  3. Zapominasz jednak o żołnierzach AK w kraju, którzy bynajmniej nie podlegali operacyjnie aliantom brytyjskim i amerykańskim. Nie rozróżniasz przy tym działań armii sojuszniczych od działań armii czerwonej, która nie tolerowała jakiejkolwiek niezależności.
  4. PRL była najlepszym okresem dla pijaków i matołów oraz malwersantów , którzy po ukończeniu kilku klas szkoły podstawowej i kilku miesięcy szkoły partyjnej byli aktywistami partyjnymi, wojskowymi i ubeckimi. Innym niestety tak dobrze się już nie wiodła.
  5. Zadłużenie Polski na tle innych krajów Zachodu nie jest zbyt duże. Podobnie ilość prostytutek i alfonsów jest mniejsza. Na pewno jednak poziom bezrobocia, ilość bezdomnych, nędzarzy, żebraków, narkomanów, prostytutek, alfonsów etc jest zdecydowanie większy w Rosji niż w Polsce.
  6. Owszem zrobiliśmy krok na przód, ale nie spadliśmy w przepaść lecz nad nią przeskoczyliśmy do lepszej przyszłości, bez głupoty, pasożytów i chorej ideologii totalitaryzmu.

css.php