Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

20.08.2017
niedziela

Dorwać Szydłowskiego!

20 sierpnia 2017, niedziela,

Wraz z PiS do władzy doszedł polski kołtun. Taki, co to nic nie umie, nic wie i nie rozumie, ale władzy i pruderii służyć będzie do upadłego, gotów pałką i siekierą niszczyć wszystko wokół siebie, co tylko zda mu się obce, pańskie albo po prostu co zniszczyć mu każą. A jeśli jeszcze może na tym coś zyskać, partii się przysłużyć, jakiś stołek przejąć, to będzie ciął na oślep. W imię Boga i Ojczyzny, ma się rozumieć.

Czy ktoś kazał pobożnemu rajcy krakowskiemu z PiS Adamowi Kalicie niszczyć jedną z najważniejszych palcówek kulturalnych miasta, tego nie wiem. Ale że niszczy, w najbardziej prostacki i bezprawny sposób, temu – mam nadzieję – sam obwiniony (i winny) zaprzeczyć nie będzie miał śmiałości. Już prędzej z dumą to potwierdzi. Wszak walka z masonerią i lewactwem jest świętym obowiązkiem Polaka katolika, czyż nie? Wszelkie środki uświęcone a priori.

Stworzony przed 22 laty przez małżeństwo Małgorzatę i Bartosza Szydłowskich teatr Łaźnia (obecnie Łaźnia Nowa) to drugi co do wielkości teatr krakowski i jedna z najważniejszych scen w kraju. Aby móc rozwinąć swą działalność i przenieść ją do nowej siedziby, w Nowej Hucie, Szydłowscy zrezygnowali z niezależności – teatr niegdyś prywatny stał się teatrem miejskim. Własnymi rękami wyremontowali zapuszczony budynek na nowohuckim blokowisku i wraz z zespołem współpracowników dźwignęli niemalże z nagich fundamentów fantastyczną placówkę kultury, mającą dziś wielki dorobek i zasługi. W odróżnieniu od większości teatrów w Polsce Łaźnia Nowa nie jest zadłużona. Mimo wielomilionowego budżetu zatrudnia tylko 28 osób. Sukcesy artystyczne i społeczne teatru są niepodważalne i spektakularne. W ostatnich latach teatr pozyskał 27 milionów zł na działalność i inwestycje z zewnątrz, czyli spoza budżetu miasta Krakowa. W przeciągu ostatnich 10 lat wyprodukował 73 premiery, otrzymał 52 nagrody, zatrudniał 43 reżyserów, 39 scenografów, 48 kompozytorów, 361 aktorów, ponad 100 amatorów. Poza siedzibą zagrał ponad 200 razy, a liczba jego widzów przekroczyła już pół miliona. Pracowali tu najlepsi polscy twórcy. Dyrektorzy Łaźni stworzyli wspaniały międzynarodowy festiwal teatralny Boska Komedia, a także jedyny w swoim rodzaju cykl wydarzeń plenerowych Bulwart Sztuki oraz wiele innych dużych projektów społecznych.

Demiurgiem tego dzieła jest Bartosz Szydłowski – założyciel i dyrektor teatru, jego dusza i jego twarz. Człowiek, który oddał mu swoje serce i całe zawodowe życie, a w tym przecież i tysiące godzin nieodpłatnej i niewymiernej pracy, pot i pewnie łzy. Łatwo nie było, ale entuzjaści mają to do siebie, że potrafią użyźniać pustynie, budować opery w amazońskiej dżungli i dokonywać rzeczy niemożliwych. Dziś partyjni aparatczycy, istni pogrobowcy PRL i PZPR, wypłacają się wybitnemu twórcy kultury kopniakiem zadanym uwalaną błotem walonką. Bo Bigda idzie! Idzie z kosą na ramieniu i krzyżem w łapie.

Jak to w takich peerelopodobnych krajach i klimatach bywa, wszystko zaczyna się od donosu, bardziej czy mniej spontanicznego. Za donosem idzie kontrol, za kontrolą wniosek do prokuratury i zwolnienie delikwenta, który popadł w niełaskę. Już dziś „nakłonili” go do dymisji ze stanowiska dyrektora naczelnego – nadal jest dyrektorem artystycznym. Jak długo?

Był więc donos, była kontrol, a teraz są wniosek do prokuratury i sprawa. Wniosek absurdalny, wulgarny, kołtuński. Jak sama kontrol, jak sam jej sprawca i inicjator. Szydłowski wielki jest nicpoń, bo se źre i se jeździ za państwowe, czyli nasze. I jeszcze żonę „zatrudnia” i jej płaci, ma się rozumieć, naszemi piniędzmi. Se żyje za nasze jak król i rozbija się po świecie, jak by był jakiś prezes, a jest zwykły komediant, na naszym wikcie spasiony. Darmozjad, a w dodatku bezbożnik i lewak. Niby żonę ma dla niepoznaki, ale kto go tam wie, czy nie sodomita? Oni wszyscy tam tacy. Ale my zrobimy z tym porządek. W imię Boże! A i u komisarza ludowego, obywatela Glińskiego, będzie zasługa. Może jakaś nagroda albo awans za zasługi i czujność na polu? Może Warszawa…

Jakież to zbrodnie popełnił Szydłowski? Ano 40 tysięcy wydał na katering podczas festiwalu. W delegacje jeździ, gdy ten festiwal organizuje. Do mieszkania dyrektorskiego z teatru dopłaca. I do przewodu doktorskiego pani Szydłowskiej na dodatek. Obok gabinetu dyrektora wyrychtował kuchnię i łazienkę! I do tego jeszcze wykupił abonamenty parkingowe dla pracowników za 4 tys. zł! Łamania prawa się nawet nie zarzuca – zarzuca się „niemoralność”. Kto zna Szydłowskiego i kto widział te wszystkie luksusy, jakie zafundował sobie w swoim przytulnym gniazdku, ten wie, jaki z niego krezus i złodziej. Czapka na nim gore, aż z magistratu widać! Ja tam nie mam wątpliwości, jak patrzę na tę mordę zdradziecką, że to kanalia! Łże-elita gorszego sortu. Ale przed dobrą zmianą nie ucieknie. Idziemy już po niego.

Trzystu twórców teatru, w tym Agnieszka Holland, Krystian Lupa i Danuta Stenka, podpisało list w obronie Łaźni Nowej. Ale to dopiero początek. Nie pozwolimy zabić naszego teatru i wyrzucić Szydłowskich z ich domu. Wara! Będziemy protestować, pikietować, walczyć, jak się da. Bigoci i aparatczycy partyjni nie dadzą rady dokończyć dzieła zniszczenia. Apeluję do prezydenta Majchrowskiego o przywrócenie Bartosza Szydłowskiego na stanowisko dyrektora naczelnego Łaźni Nowej i zajęcie zdecydowanej postawy w sprawie wolności kultury w naszym mieście. To próba Pańskiej wiarygodności jako demokraty i mecenasa krakowskiej kultury. Żadne układziki w radzie miasta nie mogą przeważyć nad imponderabiliami. No pasaran!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 46

Dodaj komentarz »
 1. Komus sie marza wzory kulturowe lewicy ze stajniami w kosciolach…?

  Dla przypomnienia o PiS-ie i koltunie.
  PiS wygral ostatnie wybory ROWNIEZ wsrod ludzi mlodych najlepiej wyksztalconych i z wielkich miast… a w PO polowa czlonkow ma zaledwie wyksztalcenie podstawowe.
  ( Informacjami na temat wykształcenia podzieliło się 70 proc. spośród 43 tys. działaczy Platformy.
  Aż 14,1 tys. z tych, którzy przyznali się do wykształcenia, ukończyła tylko podstawówkę.)

  Tak gwoli prawdy.

 2. Panie Profesorze, kontrol ?….
  Wierny czytelnik

 3. Ellos pasaron – Niestety.
  A myśmy im na to pozwolili wszyscy.
  I pozwalamy codziennie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Wielu kołtunów naturalnych, gdy czas sposobny, w szkaradną pisdę się wyradza.

 6. Panie Hartman!!! Pan udaje czy pisze to na poważnie? Kołtun z pana wychodzi…. Prawo albo obowiązuje wszystkich albo wskazanych przez pana Hartmana już nie. To jak jest? Obowiązuje czy nie? Czy tylko maluczkich ma obowiązywać a elita może mieć je głęboko w dupie? O takie państwo pan walczy? A może wiedzy brakuje i trzeba się dokształcić? To ja panu pomogę. Otóż w prawie samorządowym wolno robić tylko to co jest dozwolone. I nie jest to pisowski wymysł tylko tak jest od dawna. Środki publiczne wydaje się na to na co pozwalają przepisy. Jak pan pisze: „Do mieszkania dyrektorskiego z teatru dopłaca. I do przewodu doktorskiego pani Szydłowskiej na dodatek. Obok gabinetu dyrektora wyrychtował kuchnię i łazienkę” – to są przykłady NIEGOSPODARNOŚCI!!! Z zatrudnianiem żony włącznie, no chyba, ze zatrudniona była zanim został dyrektorem. Wie pan dlaczego PIS ma poparcie Polaków? Bo stosujecie podwójne standardy – dla siebie pseudoelity, którym wolno wszystko i plebsu, którym gardzicie. I pana wpis jest tego idealnym przykładem jak rozumiecie prawo, samorządy, środki publiczne.

 7. To jest coś okropnego, ale czy można się spodziewać po tej władzy tłumoków czegoś innego? Po wojnie to Sowieci praktycznie rządzili. Dzięki Gomółce szaleństwa Rokossowskich zelżały. Czasy były bardzo trudne, więc jokoś można było zrozumieć braki znajomości rzeczy, wykształcenia. A dzisiaj, to NIC nie tłumaczy.
  Może rzeczywiście ten naród jest durny, że wybiera takie cudactwo.
  Mam szczerą nadzieję, że teatr się obroni i oczywiście ten znakomity dyrektor. Niestety chamstwo, ma to do siebie, że kompleksy go zżerają i jak dopadnie do władzy, to głównie mści się na tych, którym zazdrości zdolności, powodzenia wykształcenia i wszystkiego co nawet nazwać nie potrafi. Taka bura natura chama.
  Cofamy się do Sredniowiecza.

  Pozdrawiam

 8. PiS-owskie BBC

  B ezgraniczne
  B rutalne
  C hamstwo

 9. Andrzej Falicz
  21 sierpnia o godz. 1:50

  PiS wygrał wybory dzięki bezpośredniej ingerencji Putinowskiej Rosji (afera podsłuchowa) i oszustwie wyborczym narodu. Dwa główne kłamstwa:
  Polska zachowuje swój ustrój
  Polska nie występuje z EU

 10. „Wraz z PiSem do władzy doszedł polski kołtun.”
  Koltun niemiecki lub francuski bylby Wam milszy?

 11. totmes72
  21 sierpnia o godz. 12:18

  Klasyczny przykład jak PiSowskie chamstwo pluje na innych żeby samemu być u koryta

 12. adam100
  22 sierpnia o godz. 4:51
  Szanowny Panie,
  od kiedy mowienie prawdy jest chamstwem?

 13. KrzySztof58
  21 sierpnia o godz. 10:16
  A co Wy tu macie do gadania?

 14. Leonid
  21 sierpnia o godz. 22:04
  Dla tlumoka kreujacego sie na „intelektualistke” bo przeciez zadna roznica.

 15. Dwa fragmenty z wywiadu sprzed roku poprzedniego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, Krzysztofa Mieszkowskiego, dla GAZETY WYBORCZEJ:

  „Przez co najmniej 25 lat politycy narzucali środowisku kultury jego marginalizację. Zabiegaliśmy o spotkania z nimi, prosiliśmy o rozmowę, a oni pokazywali nam środkowy palec, czego najlepszym przykładem była nieobecność Donalda Tuska na pierwszym po roku 1989 Kongresie Kultury w Krakowie. Konsekwencją tych rażących zaniedbań jest wojna polsko-polska. Rozpieprzyliśmy demokrację obywatelską, budując komercyjne, konsumpcyjne państwo”.

  „Kryterium powinno być jedno: teatr. Tymczasem politycy narzucili nam swoją narrację, czego dowodem jest również ta rozmowa. Godzimy się na to? To prawdziwa klęska”.

  Panie Profesorze,
  Do Pańskiego tekstu pasuje jak ulał. Oczywiście w kontrze…

 16. @Leonid
  21 sierpnia o godz. 22:04
  „Adam
  Kogo Putin podsłuchiwał? Tuska może?”

  Chyba nie tylko podsłuchiwał nasze platformiane pseudo-elity ale wręcz pewno pisał im dialogi. Przecież wykwintny oxfordczyk Radosław Sikorski nie mógł użyć od siebie tak plugawego języka jaki znajdujemy choćby w niedawno opublikowanej rozmowie z Jackiem Krawcem. Pojawił się tu temat zegarka, którego nie wpisał do oświadczenia majątkowego minister transportu Sławomir Nowak:

  J. Krawiec: „Musiał być jakoś bardzo mocno zmotywowany, żeby tego nie wpisać. Wiesz, jego historia się nie trzyma kupy w żadnym aspekcie. Jak żona chce ci kupić zegarek, to idzie i ci kupuje zegarek. A nie bierze gotówkę od biznesmena, który ci kupuje zegarek. Czyli kto ci kupił zegarek? Tak naprawdę biznesmen ci kupił zegarek. I dlatego była taka mocna motywacja, żeby tego nie wpisać”.

  R. Sikorski: „Trochę się czuję w tej sprawie winny, bo, k…a, mało kto wie, że jemu się spodobał ten zegarek (wskazuje na własny). (…) Tak, to jest złoty zegarek, na który go nie było stać. Sobie kupił taki sam, tylko że ze stali. (…) On nie wpisał identycznego zegarka, jeżeli chodzi o design, tylko że zamiast złota, ze stali. (…) Nabył go, czy mu nabyto, czy ch…j wie co, dlatego, że jemu się tak k…a spodobał, że chciał go mieć”.

 17. Wszystko zrozumiałem oprócz jednego słowa: co to jest „kontrol”?

 18. Levar
  22 sierpnia o godz. 9:17

  Drogi Panie,
  podam Panu przykład obrazowy i całkiem teoretyczny:
  ”Pański kuzyn w obecności najbliższej rodziny i krewnych mówi na głos przy stole wigilijnym że Pana żona je…e się z sąsiadem.”
  Pańskiego kuzyna należy nazwać chamem obojętnie czy to co mówi jest prawdą czy fałszem bo chamstwa nie rozważa się na tej płaszczyźnie.
  Proszę zresztą przeczytać w biblji co zrobił Cham ( a mówił prawdę).

 19. emmo
  jeśli tego nie rozumiesz, toś ciul z „nowej” epoki…

  Precz z ciulami noweii bezrozumei popepoki….

 20. remm
  jeśli tego nie rozumiesz, toś ciul z „nowej” epoki…
  Precz z ciulami noweii bezrozumei popepoki….

 21. Tak, do władzy doszedł kołtun polski. Ale to nie wszystko.

  Od dwóch lat odbywa się rabacja galicyjska: na kulturze, na elitach.

 22. Leonid
  22 sierpnia o godz. 9:01
  adam100
  Skąd u ciebie ta pogarda dla ludzi myślących inaczej?

  Tu nie chodzi o ludzi myslacych inaczej. Pan Adam mial na uwadze ludzi bezmyslnych.

 23. grzerysz
  22 sierpnia o godz. 13:32

  Dziękuję że przypomniałeś.
  PiS wygrał wybory dzięki ingerencji Rosji. Jest więc naturalne że dzisiaj spłaca Putinowi dług wdzięczności.

 24. Leonid
  21 sierpnia o godz. 9:26
  Polski kołtun ujawnił się już w sierpniu 80 roku. W Karnawale! Od razu pokazał do czego dąży. Omotali ludzi a oni wystawiali do góry paluchy w literę V. I mają co chcieli.

 25. Kultura się skończyła w 39-tym. I jeszcze raz w 89-tym. Żadnej partii już nie oplaca się kokietowanie artystów i intelektualnej elity. Są bezużyteczni w walce władze.
  Czy to nie interesujące, że kołtun, po łacinie, nazywa sie „Plica Polonica”, a nie n.p.
  Plica Germanica, albo Plica Britannica ?

 26. Muszę zająć stanowisko hospodskego Palivca :
  „wszystko to warte howno” – używam czeskiego słowa by moderatora nie trudzić.
  Hospodsky Palivec ,jego wierny klient Szwejk oraz wywiadowca policji Bretszneider są nieśmiertelni także w skeczu z zegarkiem platformianym.
  Czasy się zmieniły.
  Na gorsze.
  Miast reżimu „Starego Pierdoły” Franza Josefa mamy teraz Priwislenije.

  Uprasza się @Takei Butei by przeczytał „Osudy dobreho vojaka Svejka” w oryginale nim głos zabierze.

 27. @remm
  22 sierpnia o godz. 16:03

  Jeśli zrozumiałeś „naszemi piniędzmi”, to rozumiesz, że „kontrol” była niezbędna. A jak była kontrol, to i sprawa będzie.

 28. abchaz
  23 sierpnia o godz. 17:56

  Masz super zabawne skojarzenie.
  Tylko że jakoś nie do śmiechu ( smutna refleksja) w tym patetycznym grajdole na końcu świata.

 29. remm
  22 sierpnia o godz. 16:03

  Wszystko zrozumiałem oprócz jednego słowa: co to jest „kontrol”?

  Moze to cos podobnego jak „brzytew”.
  (znalem kiedys jednego goscia pochodzacego z Wilenszczyzny, ktory mowil w ten sposob)

 30. TKosowski
  23 sierpnia o godz. 2:08
  Koltun, szanowna Pani, doszedl w Polsce do wladzy w 1944 i niekoniecznie
  byl polski.

 31. Lonia, ty przewielebny kołtunie polski-nie-polski…

  Kołtun polski – łac. Plica polonica – Plica neuropathica, ang. Polish plait, ‘weichselzopf’ (Vistula-Plait) – powszechne na głowach polskich włościan urządzenie.

  plica
  1. (Med.) A disease of the hair (Plica polonica), in which it becomes twisted and matted together. The disease is of Polish origin, and is hence called also Polish plait.
  (Webster’s 1913 Dictionary).

  (…) Wiara chrzescijańska wpoiła w wiernych pojęcie, że choroba pochodzi z dopustu bożego, już to jako kara za popełnione grzechy, już też jako pokuta, dla pewniejszego osiągnięcia życia wiecznego. Wybitniej występuje na jaw to uosobienie przy ludowem pojęciu śmierci, zwanej Kostusią, z która chory pasuje się i walczy, zanim „ducha wyzionie”. Z tego już widać, że w mniemaniu ludu chorobę sprowadzić mogą żywioły wrogie, złe duchy i czarownice, przed którymi można się niekiedy ochronić, używając odpowiednich prezerwatyw.(…) Nieszczęście i chorobę sprowadzić mogą zazdrość i nienawiść innych – pisze dr Udziela.

  (…) Ponieważ jednak kołtun jest chorobą, zrządzoną przez czarta, przeto najlepiej się leczy przez egzorty, czyli wypędzanie djabła… Odbywa się to w cudownych miejscach takich, jak Częstochowa, Żyrowice, Miechów, gdzie wypędzanie złego ducha i zdejmowanie kołtunów udaje się najlepiej. Na kołtun trzeba wymówić trzy razy następujące słowa:”Święty Benonie, idź precz kołtonie”. (…) Nigdzie jednak nie obcina się kołtuna tak bezpiecznie, jak na świętym miejscu, gdzie się go też zostawia. Kalwarja Zebrzydowska dla okolicznych mieszkańców już od dawna czyni te przysługę, a kościół Panny Marji w Krakowie, opasany dawniej murem, przy ustępie jego od strony zwanej bramki, był powszechnym składem kołtunów.
  („Medycyna i przesądy lecznicze ludu polskiego: : przyczynek do etnografii polskiej”,
  dr Marian Udziela, wyd. Księgarnia M. Arcta, Warszawa 1891 r.)

 32. adam100
  22 sierpnia o godz. 21:37
  A to ci historia ! Poważnie żona Levara się j*bie ? Szkoda mi Levara, on taki kulturalny

 33. Nie jest to porownanie ale ekscesy wladz zdarzly sie wczesniej w innych demokratycznych krajach. Byly to pojedyncze przypadki, najczesciej na tle podatkowym i nie byly sankcjonowane przez aparat wladzy politycznej a mogly sie wydarzyc tylko przez systemowa suwerennosc urzednika panstwowego jak w wypadku Ingmara Bergmana w Szwecji w roku 1976. Ile panstwo Szwedzkie stracilo na swoim ”goodwill” trudno nawet wycenic ( Bergman po tym wydarzeniu wyemigrowal z kraju). Tragiczne jest w Polsce to ze to wlasnie wladza polityczna niszczy kulture a szerszego echa miedzynarodowego jak dotad brak. W PiS obowiazuje najwyrazniej stara marksistowska maksyma ” dajcie mi czlowieka a paragraf sie znajdzie”. Szydlowski jest nietety jedna z wielu ofiar PiSowskiego brutalnego chamstwa i wszystko wskazuje na to ze bedzie gorzej zanim bedzie lepiej. Dotknieci moga zawsze poprosic o legitymacje PiS i dostac przebaczenie i awans. Tym co tego nie robia: moj gleboki uklon i szacunek.

 34. Levar
  Kołtun rządził w Polsce feudalnej (I RP), stad też zniknęła ona z mapy Europy oraz rządził nią w II RP, stąd też ona także zniknęła z mapy Europy. O kołtunerii polskiej w czasach zaborów i II RP pisał bardzo celnie Boy, a jego felietony są, niestety, znów w Polsce aktualne i to od roku 1990. Od roku 1944, do roku 1989 władze PRL-u walczyły z kołtunerią, ale że Zachód wspierał polską kołtunerię, to ona znów wróciła w Polsce do władzy w roku 1990.

 35. Najsławniejszy,którego porzucona Żona zmarła w nędzy,dostarczając Mu wcześniej formalizmów matematycznych,pobierając od Riemanna,nazwał „spooky action at e distance” ,właściwie uznając ,że wszystko jest w kupie.Czas,przestrzeń oraz inne,dotychczas nierozpoznane składniki/czynniki rzeczywistości.
  Intelekt HS jest marny.Warto o tym wiedzieć i tym bardziej ,w pokorze przed tą marnością , trzymać w tza mózgu a właściwie w „umyśle” dorobek Szwejka.

 36. Le Marc
  Kołtun niemiecki (germański) – łac. Plica germanica – Plica neuropathica, ang. German plait, „Eelbezopf” (Elbe-Plait) – powszechne na głowach niemieckich włościan urządzenie.
  plica
  1. (Med.) A disease of the hair (Plica germanica), in which it becomes twisted and matted together. The disease is of German origin, and is hence called also German plait.
  (Oxford Dictionary of English Language).

 37. Lonia, ty kołtunie sprzed 1989 roku, nieszczęsna skamienielino struta własną żółcią.
  Coś ty z siebie zrobił?
  Pośmiewisko…

 38. adam100
  22 sierpnia o godz. 21:37
  A to ci historia ! Poważnie żona Levara się j*bie ? Szkoda mi Levara, on taki kulturalny.

  Gdyby ta historia była prawdziwa szkoda by mi było Levara dlatego że ma chamskiego kuzyna. Po pierwsze [ hipotetyczny kuzyn ] odnosi się ordynarnie do kobiety a po drugie wigilja jest świętym czasem kiedy rodzina łamie się opłatkiem. Brutalnie chamski PiS stosuje taką taktyke w walce politycznej. Przytoczę anaogiczny i prawdziwy fakt przezywania Prezydenta Wałęsy ”Bolkiem” przez zwiezionych przez PiS pałkarzy ze stoczni na okazje przemówienia Prezydenta Trumpa. Brutalne chamstwo PiS to jest taktyka wyborcza wyzwalająca najgorsze instynkty w Polakach ( a buractwo ma ubaw). Zgroza.

 39. Lewy
  25 sierpnia o godz. 14:38

  adam100
  22 sierpnia o godz. 21:37
  A to ci historia ! Poważnie żona Levara się j*bie ? Szkoda mi Levara, on taki kulturalny.

  Gdyby ta historia była prawdziwa szkoda by mi było Levara dlatego że ma chamskiego kuzyna. Po pierwsze [ hipotetyczny kuzyn ] odnosi się ordynarnie do kobiety a po drugie wigilja jest świętym czasem kiedy rodzina łamie się opłatkiem. Brutalnie chamski PiS stosuje taką taktyke w walce politycznej. Przytoczę anaogiczny i prawdziwy fakt przezywania Prezydenta Wałęsy ”Bolkiem” przez zwiezionych przez PiS pałkarzy ze stoczni na okazje przemówienia Prezydenta Trumpa. Brutalne chamstwo PiS to jest taktyka wyborcza wyzwalająca najgorsze instynkty w Polakach ( a buractwo ma ubaw). Zgroza.

 40. Leonid
  26 sierpnia o godz. 9:36
  Szanowny Panie,
  jesli znikniecie z mapy na 123 lata jest przejawem koltunstwa,
  to przejawem czego jest znikniecie na ponad dwa tysiaclecia?

 41. Lewy
  25 sierpnia o godz. 14:38

  Czyzba panskiej zaroslo pajeczyna, ze musi sie Pan podniecac cudzymi?

 42. Kołtun polski
  „Kobiecie z poznańskiego (Drasko) ciota zadała kołtun, «nasiawszy jej psich kudłów w nogę», od czego noga poczęła się ropić a w ranie robiło się dzikie mięso, pośród którego wyrastały, te zaś w oczach cioty kręciły się, mieniąc w tęczowych kolorach.”
  H. Dobrzycki, O kołtunie pospolicie «Plica polonica» zwanym.

 43. Lemarc
  Masz może coś nowszego?

 44. lemarc 28 sierpnia o godz. 22:12
  Tylko na to jest ciebie stać?

 45. Levar
  Najbardziej zacofanym, przesądnym i religianckim narodem świata są Żydzi. Stąd też utracili oni swoje państwo, jako że było ono zbudowane na przesądach, które były archaiczne nawet tysiące lat temu. Podobny los czeka więc także i współczesne państwo żydowskie, jako że ono jest znów zbudowane na archaicznych przesądach.

 46. „Najbardziej zacofanym, przesądnym i religianckim narodem świata” są prawdziwi Polacy.
  Stąd nigdy nie wybiją się na suwerenność.

 47. Jeden z moich dawnych ulubionych pisarzy prorok Stanisław Lem – polski Żyd – syn Samuela Lehma, ten miał kiepełę nie od parady. I ta jego dyskursywna filozoficzna Summa…
  „Powoli astronomia rozwija się dalej. Przychodzi Kopernik, obala teorię zlewocentryczną; a po nim Kepler wykreśla znacznie prostsze od ptolemeuszowych tory trzech ciał. Następnie pojawia się Newton. Oświadcza on, że zachowanie się ciał należy od ich wzajemnej atrakcji, tj. siły przyciągania. P. Smith przyciąga sublokatorkę, a ona jego…”

css.php