Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

16.01.2018
wtorek

Wrogów Owsiaka nie obsługujemy?

16 stycznia 2018, wtorek,

Są w bioetyce sprawy duże i małe. Oraz takie, powiedzmy, nietypowe. Pewien ekscentryczny lekarz z Rumi rzucił mi dziś orzech i każe gryźć. A właściwie nie on, tylko znajomi, którzy przesłali mi zdjęcie karteczki, jaką wywiesił sobie ów doktor Wojciech Wieczorek na swoim prywatnym gabinecie o treści następującej: „W tym gabinecie nie obsługujemy pacjentów z PiS, ponieważ wyposażenie zostało zakupione z dotacji funduszy WOŚP”. No dobrze, podejmę się oceny etycznej, zastrzegając przy tym, że przy tak skąpej informacji może ona być zupełnie nietrafiona. Muszę bowiem oprzeć się na domysłach.

A główny domysł jest taki, że deklaracja doktora nie może być rozumiana dosłownie. W takim wypadku byłaby jawnym pogwałceniem prawa i Kodeksu Etyki Lekarskiej, zakazującego różnicowania, a tym bardziej dyskryminowania pacjentów z powodu ich poglądów politycznych. Urzędnicy Izby Lekarskiej uderzyli w groźne tony, potępiając doktora Wieczorka, jak gdyby całkiem na poważnie chciał on wyrzucać z gabinetu zwolenników PiS i przeciwników Jurka Owsiaka oraz WOŚP. Lecz czy naprawdę mamy powody, aby go o to podejrzewać? Nie mamy. Przecież nie będzie pytał pacjentów o legitymacje partyjne. Dlatego inkryminowany napis trzeba rozumieć po prostu jako deklarację poglądów. Nie taką zwyczajną, lecz ujętą w formę komunikatu dla pacjentów.

Jak ten komunikat należy odczytać? Czy tak: „Jeśli jesteś przeciwnikiem WOŚP, to nie jesteś w tym gabinecie mile widziany”? Czy tak: „Jeśli jesteś przeciwnikiem WOŚP, to zwróć uwagę na to, że sam, wchodząc do tego gabinetu, skorzystasz z dobrodziejstw tej akcji – może więc zmienisz zdanie…”? W pierwszym przypadku lekarz dokonałby nadużycia, i to bez względu na to, czy praktykuje prywatnie czy w ramach sytemu publicznego. W drugim przypadku jednakże nadużycia nie ma – jest polemika, argument w ważnej przecież sprawie. Niestety, nie mamy jasności, która z interpretacji jest zgodna z intencją dr. Wieczorka.

Dlatego muszę jego postępek ocenić negatywnie – nie wyraził się dość jasno, dając pole do niepokojących domysłów. Powinien był napisać na przykład tak: „Przeciwnikom WOŚP zwracam uwagę, iż w tym gabinecie wykorzystujemy sprzęt zakupiony z dotacji uzyskanej dzięki tej akcji”. Wtedy pozostałoby jeszcze rozstrzygnięcie, czy wypada używać drzwi gabinetu lekarskiego do wyrażania poglądów. A czemu nie? Zwłaszcza w sprawach związanych z medycyną? Lekarz też człowiek – zaufanie do niego nie wzrośnie, gdy będzie jak ten sfinks. Chociaż – muszę przyznać – obyczaje korporacji lekarskiej są inne. Lekarze w Polsce uważają, że prestiż ich zawodu skorzysta na jak najdalej posuniętej neutralności i powściągliwości w wyrażaniu opinii w sprawach politycznych. Obyczaje nie są jednakże święte – można je kwestionować i zmieniać.

No dobrze, a co z samym „upolitycznianiem WOŚP”? No cóż, z pewnością Jurek Owsiak tego nie chciał, lecz z biegiem lat jego wielka akcja charytatywna stała się elementem życia publicznego w skali, która czyni ją częścią gry politycznej na arenie ogólnokrajowej. Tak się po prostu już stało. Owsiak przełamał monopol Kościoła na duże akcje charytatywne i wydarzenia narodowe o charakterze święta. Nic dziwnego, że ściągnął na siebie nienawiść księży i PiS, który jest partią kościelną. Nagonka na Owsiaka trwa już od lat i nie mogła pozostać bez konsekwencji. A konsekwencje są takie, że datek na WOŚP dla bardzo wielu ludzi oznacza nie tylko wsparcie na zakup sprzętu ratującego dzieci, lecz jednocześnie demonstrację solidarności z ludźmi szkalowanymi przez władze. I właśnie dlatego czym bardziej na Owsiaka się szczeka, tym więcej pieniędzy dostaje WOŚP. I dobrze! Więc szczekajcie dalej. A dr Wieczorek niech lepiej już zdejmie tę swoją karteczkę. Nie musimy być tacy jak oni…

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 34

Dodaj komentarz »
 1. Panie Profesorze w Polsce zaczynamy popadać w paranoję etyczną…
  Tzw. klauzule sumienia do których ma lekarz* prawo…może niech też obejmą leczenie pisowców bądź niepisowców? Spójrzmy na to z innej strony:
  W tym konkretnym wypadku ten lekarz, jeżeli jest opłacony ze składek NFZ, NIE MA PRAWA do manifestacji swoich poglądów, nieprawdaż? Byłoby to logicznym i tak byłoby w normalnym kraju – na NFZ składają się też antyOwsiakowcy jest jednak ale u nas jest normalnie ,,inaczej” więc…co z klauzulą sumienia? I co gorsza z sumieniem leczonego? Czy taki lekarz (,,nierozróżniający”) nie powinien tych rzeczy uwzględniać i przestać być ,,nierozróżniającym”? i uszanować uczucia chorego, którego dobrostan (może nie fizyczny ale moralny na pewno) w razie wypadku leczenia sprzętem ,,od Owsiaka” mógłby ucierpieć?
  W świecie idealnym – katolickim – taki chory powinien być uczciwy intelektualnie oraz zgodny ze swoim sumieniem i na wstępie zaznaczyć, że ,,żadnym sprzętem pochodzącym od Owsiaka nie chce być leczony”. Na wypadek ewentualnej utraty przytomności powinien posiadać stosowne zastrzeżenie (analogiczne do zastrzeżeń dot. organów wewnętrznych). Niestety, czasem wymagałoby to uczciwości etycznej w obliczu zagrożenia życia czego, jak uczy przykład katolickich biskupów niestety nie można wymagać od wyznawców tej religii. W końcu biskupi ci, obecnie korzystają z osiągnięć medycyny częstokroć powstałych wbrew ich mniemaniom etycznym. Kiedyś przeca Kościół karał śmiercią za robienie sekcji zwłok, choć był to jedyny sposób pozyskania podstawowej wiedzy o budowie i funkcjonowaniu organizmu. Na szczęście pojawił wszeteczny protestantyzm i popchnął te sprawy do przodu dzięki czemu dziś można leczyć np. miażdżycę także panów biskupów.
  Ps. przepraszam za absurdalnie głupi klimat mojego wpisu ale ,,sorry taki mamy klimat (etyczny, moralny)”. W normalnym kraju każdy by się cieszył, że czegoś nie było a jest i to co jest pożyteczne dla wszystkich. Nie wnikałby tez cza na tym ,,czymś” jest krzyżyk czy czerwone serduszko. Ale jak już wspominałem nasz kraj zaczyna być już nawet nie normalnie ,,inny” ale inny ,,inaczej”.
  * jak rozumiem wszyscy obywatele mają równe prawa (chyba jeszcze, choć już ,,Katon” Rzepliński zalegalizował uprzywilejowanie wyznawców katolicyzmu) a więc równe prawo do klauzuli sumienia? Pisowcy strzeżcie się więc też byście na jakiego ateusza nie trafili…Ale oni tak nie myślą bo są nauczeni, że tylko oni mają sumienia…

 2. Drogi autor dokonuje tutaj istnej ekwilibrystyki, byleby w jakikolwiek sposób złagodzić wrażenie, jakie wywołuje paskudne dosyć (a właściwie oburzające) postępowanie doktora, który chyba z przysięgą Hipokratesa spotykał się rzadko lub wcale. Sorry, nawet „taki mamy klimat” nie usprawiedliwia tak idiotyczngo zachowania. Jedynym tumaczeniem mogłoby być, że doktorek nadużywa i w pijanym widzie owy karteluszek przykleił. Mogłoby, ale niestety nie będzie, bowiem doktor brnie w tłumaczenia, a mianowicie twierdzi, że NFZ może go w rzyć cmoknąć, bo gabinet jego, prywatny i w ogóle… I tu nasuwa się pytanie.
  Czyżby za pieniądze Orkiestry finansowany był sprzęt do prywatnych gabinetów? Lub być może na owym, przekazanym NFZ sprzęcie rzeczony doktorek Wieczorek się uwaszczył? No coś tu niemile pachnie. I chyba nie takich podejrzeń oczekiwał zwolennik segregacji wdg poglądów.
  I, proszę wybaczyć, stawanie na głowie ETYKA, by coś zrobić z tym smrodem, który się rozniósł dość szeroko, niewiele da.
  A nawiasem: najpierw esbecy, potem alimenciarz teraz lekarz, który ma w głowie siano. Co dale,j mój ty świecie, z tym KOD?

 3. Zadziwiające jest jednak to, że taka absurdalna deklaracja ma umocowanie prawne. Geniusze tworzące klauzulę sumienia nie nałożyli żadnych ograniczeń, a wolnością sumienia można wytłumaczyć każdy udziwniony pogląd. Starożytni Grecy uważali np., że praca fizyczna jest hańbiąca. Gdyby tak w pracy twierdzić, że sumienie nie pozwala na pracę?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Z artykułu profesora Hartmana wynika, że J.Owsiak z pieniędzy uzbieranych podczas akcji WOSP wyposaża prywatne gabinety lekarskie…
  Ładne „kwiatki”…
  ps:
  Moim zdaniem lekarz miał prawo napisać to , co napisał i wywiesił na drzwiach swojego gabinetu skoro religijne kołtuny lekarze, aptekarze i pielęgniarki pod dyktando kościoła wypisują w swoich miejscach pracy ogłoszenia, że nie sprzedają np. środków antykoncepcyjnych, że nie usuwają ciąży z powodu katolickiej klauzuli sumienia, że z tego samego powodu nie wykonują badań prenatalnych, że cierpiącym nie podają leków przeciwbólowych identycznie jak zakonna bestia z Kalkuty – Teresa zwana „matką”, są przeciwnikami stosowania metody „in vitro” mimo, że ich bajkowa Zydówka Maryja w ten właśnie sposób została zapłodniona (ciekawe czy klecha deBerier widzi bruzdę także u bajkowego Jezusa identycznie jak widzi ją u wszystkich urodzonych w następstwie metody „in vitro”), a ostatnio religijny kołtun i konował Chazan oświadczył, że nawet taksówkarze dowożący pacjentki na zabiegi usunięcia ciąży powinni być karani.
  cyt:
  „Przerwanie ciąży jest zamachem na życie człowieka, więc każdy, kto tego zamachu dokonuje, bez względu na to, czy jest to sama kobieta, lekarz, położna, czy taksówkarz, który dowozi kobietę na zabieg, powinien ponieść konsekwencje prawne – powiedział prof. Bogdan Chazan, ginekolog i położnik”
  http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/566684,chazan-aborcja-to-zamach-na-zycie-czlowieka.html
  tak więc Chazan podobnie jak Piecha i setki innych katolickich ginekologów powinni od dawna siedzieć w więzieniach z wyrokami dożywocia za usunięcie tysięcy ciąż.
  Przykładów można mnożyć…

  Odnośnie zaś zbiórki pieniędzy katolika Owsiaka – jestem jej przeciwna bo jest to nic innego jak wyciąganie kolejnego podatku z kieszeni społeczeństwa polskiego.
  Katolik Owsiak na swoją korzyść wymyślił tą akcję, z której między innymi wypłaca sobie pensje przez cały rok.
  Pedofile w koloratkach niepotrzebnie wściekają się z zazdrości bo przecież i tak zawsze dostawali i dostają od rządzących Polską w ich imieniu sekt po kilkanaście miliardów złotych rocznie z pieniędzy podatników czyli z budżetu państwa.
  To obowiązkiem Państwa a nie Owsiaka jest dbać o zdrowie obywateli kraju i o stan jego służb do tego powołanych.

 6. Domyślam się, iż lekarz przyjmuje pacjentów na umowę z NFZ. I w takim momencie jego ogłoszenie, jest wyłącznie manifestacją poglądów na zachowania pacjentów w stosunku do fundacji Jurka Owsiaka oraz dodatkowo informacją, że posiada wyposażenie ufundowane przez WOŚP. Ale wszyscy pacjenci są przyjmowani i leczeni już bez dodatkowych komentarzy.
  W przypadku prywatnej praktyki, nie refundowanej przez NFZ lekarz powinien mieć prawo odmowy świadczenia usługi medycznej w stosunku do niektórych pacjentów. Jedyną konsekwencją takiego zachowania byłaby jedynie utrata zapłaty, jakiej lekarz mógłby oczekiwać w razie udzielenia pomocy klientowi. Takie zachowanie byłoby zgodne z klauzulą sumienia, którą ogłaszają niektórzy tzw. lekarze chrześcijańscy. Nie każdy pacjent musi być klientem danego lekarza. Wyjątkiem byłaby sytuacja dotycząca konieczności ratowania życia pacjenta.
  @Sławczan, godz. 15:32, – nie jestem w stanie się z Tobą zgodzić. Nawet lekarz obsługujący pacjentów w ramach umowy z NFZ ma prawo manifestować swoje poglądy. Natomiast nie ma prawa odmowy przyjęcia pacjenta, z uwagi na poglądy polityczne i wyznawaną religię chorego.

 7. http://bragiel.blox.pl/2018/01/Kobiety-lapy-precz-od-naszych-dzieci.htm
  Zresztą, pisząc szczerze i uczciwe, nic mnie już nie może zdziwić.
  Po tym gdy część środowisk feminoterrorystycznym na poważnie zaczęła mówić o karaniu mężczyzn za mówienie kobietom komplementów(oczywiście nigdy odwrotnie i jeżeli pani powie panu-aleś ty przystojny, to jest okej i cacy, ale gdy pan powie-ładnie dziś pani wygląda-na 2 lata do tiurmy), po tym gdy w Kanadzie skazano pewnego pana za to, że ustąpił kobiecie miejsca tramwaju, nie dziwi mnie i próba wsadzania do więzień przeciwników aborcji, co zresztą nie jest żadną nowością, ale jednak próba penalizacji samej krytyki aborcji w necie, to pewne novum i w świecie feminoterrorystycznym(puk, puk, puk) za dzisiejszy felieton zgniłbym w tiurmie, w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze, co na szczęście mi nie grozi, póki co jest jeszcze normalnie i dziecko nie jest niczyją własnością, nie jest przedmiotem, nie jest zabawką, laleczką mamusi, ani tatusia.
  Polecam felieton!
  http://bragiel.blox.pl/2018/01/Kobiety-lapy-precz-od-naszych-dzieci.html

 8. Ile prywatnych gabinetów lekarskich wyposażył Owsiak, jakie to wyposażenie przynosi zyski, i co z tym zyskiem się dzieje?

 9. – Tatusiu kiedy ja się urodziłem?
  – Pięć lat temu Jureczku
  – A po co ?
  – Po to żeby zagrać w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy?

 10. Panie profesorze
  Gdyby dr Wieczorek ogłosił: Szanowny pacjencie, jesli jestes przeciwko Jurkowi Owsiakowi, to zwróć uwage na to, że korzystasz ze sprzetu zakupionego przez Wielką Orkestrę.
  To była by to oczywista oczywistość i pies z kulawą noga nie zwrócilby na to uwagi. A taka prowokacja wywołała reakcję bogobojnych pisowców a i pan zareagował. I dobrze !

 11. Temat aktualny. Władza przekroczyła Rubikon i nie ma dzisiaj miejsca w Polsce na jakieś tam symetryzmy, ”Francja elegancja ” i ciaćkania się z Kaczystami. Właściwa postawę przybrał Frasyniuk – z przestępcami się nie negocjuje tylko się ich ściga. W kraju wymiarem sprawiedliwości, a za granicą Intepolem. Gwarantuję że PiS-iory nadal będą się opróżniać publicznie bez najmniejszej żenady wiec z chamami trzeba tylko po chamsku.

 12. „To obowiązkiem Państwa a nie Owsiaka jest dbać o zdrowie obywateli kraju i o stan jego służb do tego powołanych.” Czarownica z Salem
  Pełna zgoda co do roli Owsiaka.
  Ale ,jak powiedział kiedyś T.Jefferson;
  „Jeśli ludzie zgodzą się ,żeby rząd kontrolował ich jedzenie i leczenie, to w krótkim czasie ich zdrowie będzie w tak opłakanym stanie , jak dusza niewolnika.”
  Zdrowie to za poważna sprawa aby zostawić ją całkowicie w rękach rządu i będącej na jego usługach/pensjach, służby zdrowia. A tak w ogóle to służba ta powinna mieć nazwę „służba chorym” , bo przecież zdrowi żadnej takiej służby nie potrzebują.
  No chyba ,że uznamy ,że nikt zdrowym nie jest, jak to stwierdził B.Russell;
  „Badania w dziedzinie medycyny dokonały tak olbrzymiego postępu, że dziś – praktycznie biorąc – nikt już nie jest zdrowy.”
  No cóż, ludzkie zdrowie czy choroba to, jak się okazuje, też biznes.
  A może tak przestalibyśmy chorować?
  Zastanawiał się ktoś czasami ,że wszelkie choroby mają swoje przyczyny, a poznawszy je (przyczyny) , unikając ich, moglibyśmy zwyczajnie przestać chorować i zawsze być zdrowymi?! Ile to problemów mielibyśmy z głowy! Powiecie utopia.
  Odpowiem ,wszystko na początku utopią bywa, do czasu aż nią być przestaje.
  Jest taka książka pod znamiennym tytułem ,”Jak nie chorować?” J.Kwaśniewskiego, warto przeczytać, że o zastosowaniu już nie wspomnę.
  Pozdrawiam

 13. Jedyny błąd tego lekarza to niepowołanie się na klauzulę sumienia.

 14. Uwazam ze ma Pan racje Panie Redaktorze. Napis jest ostentacyjnym przypomnieniem tym wszystkim zwiazanym z pisem ze moga sie leczyc u swoich, nie ma charakteru kategorycznej odmowy.
  Ale w gruncie rzeczy lekarz moglby odmowic rowniez katerorycznie jesli leczxenie pismana byloby w konflikcie z jego wiara. Czy jesli ktos wierzy w to ze aborcja jest grzechem musi wykonywac aborcje? Jesli ktos wierzy ze pismania jest grzechem, musi operowac na pismanie?

 15. @Bragiel
  16 stycznia o godz. 19:14

  Nie wiem w jakim kraju lub na jakiej planecie żyjesz – u nas na Ziemi, w kraju o nazwie Polska, przeciwnicy aborcji nie trafiają do więzień, tylko do parlamentu, rządu lub obejmują intratne stanowiska. Za przykład może służyć niejaki Chazan, którego jedyną znaną mi zasługą jest namolne gadanie o tym, jak wielkim jest przeciwnikiem aborcji i jak bardzo należy karać każdego, kto ma z aborcjami cokolwiek wspólnego.

  Na Ziemi nie udaje nam się również rodzić dzieci zupełnie bez pomocy kobiet. Gdyby ktoś napisał o kobietach „łapy precz od dzieci” – wygłupiłby się po prostu i zademonstrował swój infantylizm. Na Twojej planecie musi to wyglądać inaczej. Wyobrażam sobie, że sami rodzicie dzieci, wychowujecie je, dbacie o dom i pracujecie, żeby go utrzymać – a kobietom w głowie tylko przygodny seks i romanse. Jak pojawi się ciąża, to „mamusia” znika i facet zostaje w ciąży sam z dzieckiem. Ale oczywiście do pyskowania i rozkazywania, to są pierwsze.

  Ktoś Ci to powinien powiedzieć i padło na mnie: na Ziemi jest zupełnie na odwrót. Jednak fajnie, że napisałeś, zawsze ciekawie dowiedzieć się czegoś nowego o życiu w kosmosie.

 16. Podstawowa niescislosc. Jak moga w prywatnym gabinecie lekarskim byc sprzety zakupione przez WOSP ?

 17. Ja zakładam taką intencję lekarza, co do której nie mam pewności, podobnie jak gospodarz, ale jest to wersja mocno prawdopodobna: Idioto z pisu! puknij się w łeb, zanim będziesz bluzgał na WOŚP! Wielka Orkiestra gra dla wszystkich, a nie dla mniemanego lewaka Owsiaka. Przylazłeś tu po to, żebym ci uratował zdrowie, a mogę to zrobić dzięki temu, że jest tu sprzęt od Orkiestry.
  A równoległy komunikat zawarty w słowach kartki jest taki: skoro są lekarze posiadający sumienie imienia Wandy Półtawskiej i kobieta musi rodzić wymóżdżone dziecko dla komfortu katolickiego sumienia typów w rodzaju Chazana, to zobacz, głąbie, co z tego będzie wynikać.

 18. Jakos o klauzuli sumienia nikt nie wspomina.
  Paradox czy tylko zapomnienie.
  PS
  A w jakim, pywatnym czy NFZzdrowia gabinecie sa drzwi z notatka?
  Ciekawe prawda? Klauzula sumienia w zasadzie w NFZ obowiazuje chociaz prywatnie to roznie bywa.

 19. Zastanawia mnie dlaczego ludzie religijni są tak zapiekłymi zwolennikami molestowania seksualnego , gwałtów i wulgarnych komentarzy wobec kobiet.
  Czy Jezus w kazaniu na górze uznawał że gwałt na kobiecie to coś normalnego a
  ci którzy uznają go za coś obrzydliwego to lewacy? Czy może papież coś takiego
  mówił albo ksiądz w kościele czy może babcia gdy uczyła pierwszej modlitwy?
  Według Pisma Świętego czy społecznej nauki Kościoła gwałt jest jak rozumiem ok i tylko ktoś kto jest lewakiem albo jak kto woli komuchem daje w pysk facetowi
  gwałcącemu czy ubliżającemu kobiecie? Gdybyś debilu mnie powiedział komplement
  to walnęłabym cię w ten durny i pusty łeb swoim długim parasolem który noszę z
  sobą i poziom twojego siana w mózgu zmniejszyłby się znacznie po tym zdarzeniu.
  Poziom absurdu w głowach takich durnych szumowin społecznych głosujących na PiS
  jak ty sięga zenitu. Chcielibyście gwałcić kobiety i jednocześnie zmuszać je do rodzenia dzieci z gwałtu. Trzeba się na coś zdecydować. Jeśli chcecie zmuszać kobiety do rodzenia dzieci z gwałtu to trzeba sprzeciwiać się gwałtom. Jeśli uważacie za normalne gwałcenie to nie zmuszajcie kogoś do rodzenia dzieci z gwałtu.
  Odnoszę wrażenie że za niedługo gwałcicieli, zboczeńców i dewiantów seksualnych
  napastujących kobiety uzna się za ofiary i trzeba ich będzie przytulać i pocieszać bo
  tak są prześladowani przez te wredne kobiety które mają czelność oskarżać ich o gwałt
  i molestowanie seksualne. Przecież zgwałcenie kobiety lub powiedzenie jej ”fajna z ciebie dupa chętnie wyrucham cię ” to jakieś niezbywalne prawo które im się należy
  i ci którzy im tego odmawiają to lewacy i feminazistki (zastanawia mnie czy używający tych słów rozumieją choć sens tych durnych słów które używają które urodziły się w tych ich chorych faszystowskich mózgach). Zastanawia mnie też czy człowiek używający takich wulgarnych sformułowań w stosunku do kobiety odebrał w domu
  jakieś zasady dobrego wychowania czy kultury osobistej bo skoro uważa je za lewacki
  wymysł to w jakim otoczeniu się wychował. Dzisiaj chamów i ludzi ociężałych umysłowo nie pojmujących że komuś wyrządzają krzywdę trzeba brać w otoczkę i traktować jak ludzi specjalnej troski wymagających przytulenie i pocieszenie.
  Dlatego niektórzy zżymają się na lewacką poprawność polityczną która nie pozwala im
  mówić kobietom ”komplementów” a ja muszę litować się nad chamem i nie nazywać go tak (choć to stwierdzenie faktu bo cham to osoba niekulturalna a nie nazwa klasy politycznej) bo on biedny i wykluczony. To tak jak w przysłowiu że trzeba głupiemu ustąpić i niektórzy ustępują a głupi nie widzi że ktoś lituje się nad jego głupotą i wydaje mu się że mądry i obrasta w piórka i mądrzy się i poucza rozbestwia się
  na każdym blogu. Twój wywód nie ma związku z tematem który jest tu podejmowany.
  Jesteś mizoginem nienawidzącym kobiet i wykorzystujesz każdy podejmowany temat
  by dowalać kobietom zwłaszcza tym które były molestowane seksualnie jakie to są nienormalne że na molestowanie się nie godzą i molestowania nie lubią.
  Nie pojmujesz w tym pustym, katolicko-kibolskim i wyjałowionym intelektualnie
  mózgu że zasady dobrego wychowania w stosunku do kobiet to nie przejaw feminizmu czy lewactwa ale przejaw przywiązania do tradycji właśnie. To w przywiązanych do tradycji społecznościach inny mężczyzna stawał w obronie
  kobiety do której tenże mężczyzna się w prostacki sposób umizgiwał lub jak kto woli ubliżał jej. Jestem zażenowana faktem że musze komuś tłumaczyć takie pojęcia komuś kto powinien wynieść je z domu. Proszę zająć się swoimi dziećmi i odp……ć
  od molestowanych kobiet .

 20. Pan minister od wszystkiego co ma związek z prawem, niejaki pan zbyszek, oprotestował wyrok sądu w sprawie drukarza który odmówił druku materiałów dla odmiennych seksualnie. Wg niego, każdy ma prawo kierować się sumieniem w swej pracy zawodowej. Nie odmawiamy więc tego prawa lekarzowi. On nie może jedynie odmówić ratowania życia, z bólem głowy i hemoroidami to wystarczy do księdza. Wiem że brzmi to złośliwie, ale ,,jak Kuba Bogu…”

 21. w sprawie formalnej – czy nie tyle nie wypada co jest naganne i zabronione korzystanie z cudzego blogu, firmowanego znanym nazwiskiem w tym wypadku „Loose blues” Jana Hartmana poprzez wklejanie i polecanie własnej lichej twórczości?

 22. „Czarownica z Salem”Np.Fundacja do obrony pokrzywdzonych jest niepotrzebna bo to obowiązkiem państwa jest dbać o pokrzywdzonych.Kolejna zawistna wypowiedź w stosunku do WOŚP.o CO CI CHODZI?To pracownicy jakichkolwiek fundacji maja chodzić głodni?A ich twórcy bezimienni?Poza tym z resztą twoich wypowiedzi się zgadzam.Też mam swojego „mola”.

 23. Teraz zauważyłam te kilka grosików i prośbę autora J. Brągiela o wsparcie.
  „Jeżeli Państwa rozbawiłem, zmusiłem do myślenia-proszę o docenienie mojej pracy. Jeden pracuje w kopalni, inny pisze felietony-każdy chce coś na tym zarobić. Liczy się każda wpłata 5 zł, 10 zł, czy 100 zł, będę bardzo wdzięczny…”
  Niestety Panie autorze, ani Pan śmieszny, ani inspirujący – jedno się zgadza – chce Pan coś zarobić na:
  – ośmieszaniu kobiet szczególnie w zakresie ich wiedzy, zdobytego wykształcenia i
  zainteresowań
  – sprowadzaniu roli kobiet w społeczeństwie do pozycji matki i gospodyni
  domowej zależnej socjalnie od „głowy rodziny”
  – niedocenianiu trudu jakim jest macierzyństwo, to akurat może być skutkiem
  kompletnej niewiedzy i braku doświadczenia piszącego
  Pański komentarz cuchnie na odległość wizją i rolą kobiety w religii katolickiej, jako całkowicie podległej mężczyznie i tu zgadzamy się w jednym – blogier Brągiel jest „żałosnym łotrem i kłamcą „- ale za to dostaje się raczej kopa a nie 5-zł na piwo.

 24. Panie Profesorze, jest jeszcze jedna możliwość. Być może ów lekarz napisał między wierszami: „Widzicie, do jakich absurdów prowadzi nadużywanie czegoś takiego jak klauzula sumienia?” I jeśli tak właśnie było – to bym tak bardzo owego lekarza nie potępiał. Chociaż rzeczywiście lepiej, żeby pod spodem takiego oświadczenia, już mniejszą czcionką, wyjaśnił dokładniej, o co mu chodziło.

 25. Odkładając na bok kwestie etyczne (nie mówiąc o polityce), Kolega ów wyciął numer tak głupi, że należałoby się chyba zastanowić i nad jego kwalifikacjami intelektualnymi do pełnienia zawodu lekarza.

 26. Pan Ziobro pozwala intruza siłą unieszkodliwiać .W tej sytuacji pisanie na ścianie ,to igraszka słowna i pokazanie ,że są jeszcze odważni ,walczący z dyktaturąI trzeba ich pielęgnować jak paprotki w zimie..Są sprawy ważniejsze.W październiku 2015 pokolenie JP2 przeszło do historii a w to miejsce mamy pokolenie 500 plus.Za wodza Jarosława kesz za darmo i popijawa.Ale w drugim sorcie mamy od 26 lat pokolenie Owsiaka ,i to jest nadzieja ,że nie powtórzy się historia dawnych Sasów ,niszczycieli Polski.

 27. Ów dyskusyjny napis ma taki sam ciężar gatunkowy, co odmowa wykonania legalnej aborcji czy sprzedaży legalnego środka antykoncepcyjnego.
  Pomysłodawcy „klauzuli sumienia” mieli jedynie na uwadze działania „ku chwale Bożej” nie zważając, że społeczeństwo to nie to samo co zbiór wyznawców jednej religii.
  Osobiście, zgodnie z biblijnym „ząb za ząb” chciałbym aby tę klauzulę stosowano gdzie tylko się da wobec ludu pisowskiego, przynajmniej w formie aluzji, niekoniecznie możliwych do wcielenia w życie ale dających do myślenia.

 28. Dosc glupi zart, ale w rewanzu juz sie do niego dobrali.

 29. Oni (pisowcy) mogą mówić wszystko – np. symbolicznie wieszać na szubienicach swoich wrogów, natomiast druga strona musi bardzo uważać, by nie urazić w jakikolwiek sposób ich uczuć na czele z religijnymi.
  A tak na marginesie, to mamy dzisiaj Pis, bo platforma nie chciała się zniżać do pisowskich metod działania – jak widać skutecznych.
  I ta przedziwna sytuacja trwa, w zasadzie, cały czas. Opozycja już powinna
  szykować symboliczne szubienice i wieszać na nich zdjęcia pisowskich dygnitarzy; tym bardziej, jak się okazuje to najzwyklejsze wyrażanie poglądów nie podlegające ściganiu.
  Mamy to, na co zasługujemy.

 30. @belfrzyca A nawiasem mówiąc to to co robi Pan doktor to pikuś w porównaniu do tego co wyprawia PIS. Twoim uczniom szczerze współczuję. P.S. Używanie przez zwolenników PIS słowa „etyka” to nadużycie na skalę kosmiczną.

 31. Po pierwsze to był żart. Lekarz jak sam przyznał w gabinecie lekarskim nie ma sprzętu od Owsiaka. Po drugie, nie pyta swoich pacjentów jaki mają stosunek do WOŚP, tak jak nie pyta o wyznanie. Za bardzo jesteśmy nadęci. Zamiast się uśmiechnąć i zapomnieć, nawet pan Hartmann poświecił mu felieton. Myślę, że pacjenci o ile jest to dobry lekarz, również nie przejmują się tym co wywiesił na drzwiach.

 32. Oczywiście, że można uniknąć religii. Mój wnuk jest w kl. VII /do szkoły poszedł w wieku 6 lat/ nie uczęśzcza na religię i nie ma żadnych szykan. Chodzi do szkoły w małym mieście, gdzie ludzie się znają.Rodzice chcą żeby jakaś partia albo rząd załatwili za nich sprawę. Nie będzie chętnych nie będzie religii. Wiekszość ludzi jest tak wychowana, że sami boją się kościoła. Przecież mamuśki juz od pierwszej klasy zyją ;ierwszą komunią. Jak ubierze cófcię, jaki lokal zamówi na impreze, potem czekają aby do bierzmowania i spokój.

 33. Mocie Państwo z tą krytyką religii pełny recht. Tyle tylko że nie należy otwierać walki na wszystkie fronty na raz. Najpierw się wziąć za faszystów z PiS a później cała reszta. Cierpliwości.
  Opozycja dała popalić przy głosowaniu w sprawie aborcji a teraz opozycyjna prasa nie chce być gorsza, i pieje na temat cudownego ministra spraw zagranicznych tak jak by to nie był przestępca z PiS. GW trzyma kciuki że uda mu się przedstawić Polską rację stanu Niemcom tak jakby to Polska nigdy nie przestała być państwem prawa. Paranoja.

 34. @adam100
  18 stycznia o godz. 21:58
  Kiedy ta religia katolicka to matecznik i przetrwalnik faszyzmu. To tak jak pobić hitleroeskir Niemcy i pominąć Hitlera

 35. Slawczan
  19 stycznia o godz. 17:20

  W tym sęk. Nie osądzisz Hitlera zanim nie pokonasz hitlerowców. Na religię przyjdzie czas później a sądzę że ze wzrostem wykształcenia i kultury zainteresowanie do religii ograniczy się z czasem w Polsce do chodzenia na pasterkę raz do roku (tak jak to już jest dzisiaj na zachodzie) .

css.php