Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

4.03.2018
niedziela

Żydowska niewdzięczność (moje nowe poglądy)

4 marca 2018, niedziela,

Nie mogę już dłużej milczeć w obliczu zmasowanej kampanii znieważania i szkalowania mojego kraju i jego demokratycznie wybranego rządu. Każdy, kto nosi dumne miano Polaka, powinien w tych ciężkich dniach próby protestować i dawać świadectwo prawdzie o męczeńskiej historii naszego Narodu. Wymaga tego od nas nauczanie św. Jana Pawła II, który nakazywał zawsze „stawać w prawdzie”.

Woła o to krew polskich patriotów pomordowanych w nazistowskich obozach i stalinowskich katowniach. Nie pozwolimy wrogom naszej Ojczyzny bezkarnie deptać naszej godności, oczerniać nas i poniżać w oczach świata. Jesteśmy dumnym Narodem, który nie musi się wstydzić własnej przeszłości – niechaj ci, którzy wytykają nam zmyślone winy, znajdą w sobie odwagę, by zmierzyć się z własnymi.

Ile trzeba mieć w sobie zajadłej podłości, by Naród, który tyle wycierpiał „za naszą i waszą wolność”, pomawiać dziś o udział w niemieckich zbrodniach dokonanych na Żydach w czasie II wojny światowej! Jakże przewrotna jest nienawiść wrogów Polski, gdy odmawiają Narodowi słynącemu z wielowiekowych tradycji tolerancji i chrześcijańskiej miłości bliźniego, Narodowi, który w czasach pogardy okazał Żydom największe wsparcie i pomoc spośród wszystkich nacji świata, prawa do prawdy!

Ale my tego prawa nie damy sobie odebrać. Mamy prawo i mamy obowiązek mówić o naszych bohaterach; mamy prawo i mamy obowiązek piętnować tych, którzy kłamliwie pomawiają polskie państwo i polski Naród o udział w hitlerowskich zbrodniach, bezwstydnie wyolbrzymiając przestępstwa kryminalne popełniane przez osoby narodowości polskiej – przeciwko Polakom, Żydom czy komukolwiek innemu. Przestępcy istnieją w każdym narodzie, również polskim. Również żydowskim. Przenoszenie odosobnionych przypadków kolaboracji z nazistami na całość Narodu i państwa jest haniebnym nadużyciem, które słusznie będzie w Polsce karalne. Są bowiem granice wolności słowa, poza którymi staje się ona narzędziem totalitarnej ideologii.

A taką właśnie jest skrajny nacjonalizm, oparty na ksenofobii, takiej jak antysemityzm bądź antypolonizm. Jakiż to paradoks, że Żydzi, którzy tak wiele wycierpieli z powodu rasistowskich uprzedzeń, zamiast solidaryzować się z polskimi ofiarami tego samego zbrodniczego reżimu, poddają się pokusie szowinizmu i nienawiści. Sami tak wrażliwi na wszelkie przejawy antysemityzmu, wypatrujący źdźbła w oku bliźniego, nie widzą belki w swoim. Nie widzą czy nie chcą widzieć, że ich wrogość w stosunku do Narodu polskiego, który przez stulecia udzielał im gościny, gdy inni wyganiali ich i prześladowali, jest zjawiskiem analogicznym i zasługującym na takie samo potępienie jak antysemityzm!

Nie ma zgody na antysemityzm. Ale nie ma też zgody na nieustanne pomawianie Narodu polskiego o antysemityzm. Obecność milionowych rzesz obcych kulturowo przybyszów w każdym kraju prowadzi do konfliktów i tarć. Są po temu powody natury obyczajowej, religijnej, a wreszcie ekonomicznej. Traktowanie ich w sposób powierzchowny i jednostronny, bez zwracania uwagi na kontekst i realne sprzeczności interesów, jest manipulacją i wyrazem uprzedzeń. Powiedzenie, że Polska była krajem antysemickim, jest tak samo usprawiedliwione – czyli nieusprawiedliwione – jak powiedzenie, że Żydzi byli nacją w swej masie nastawioną antypolsko. Czy ktoś podnosi takie zarzuty? Więc i Wy zostawcie nas wreszcie w spokoju.

W imię setek tysięcy Polaków każdego dnia wojny narażający swoje życie dla ratowania życia żydowskiego, w imię tysięcy, które za udzielanie schronienia Żydom musiały zapłacić głową, apeluję do Żydów z Izraela, z USA i z całego świata: jeśli nie umiecie znaleźć w sobie wdzięczności za dobro, które otrzymaliście od chrześcijańskiego Narodu, wiernego nakazowi miłości bliźniego, to przynajmniej odnajdźcie w sobie zwykłą ludzką przyzwoitość. Nie potrzebujemy Waszych pochwał i podziękowań – podziękowali nam już żydowscy oprawcy w mundurach NKWD i UB. Nie potrzebujemy Waszej przyjaźni, skoro nie umiecie cenić naszej.

Lecz żądamy od Was przynajmniej milczenia, gdy bronimy naszej godności i historycznej prawdy. Rozumiemy Waszą gorycz i doceniamy to, że umieliście pojednać się nawet z narodem swoich oprawców. Jeśli nie umiecie pojednać się z Narodem, który dał Wam dom i obdarzył szeroką autonomią Wasze wspólnoty, Narodem, który samemu doznając najstraszliwszych prześladowań, znalazł w sobie siłę, by uratować sto tysięcy żydowskich istnień – to trudno.

Lecz cierpienie Wasze nie daje Wam prawa do ignorowania cierpienia naszego ani do wylewania na nas złości i bólu. Pomagaliśmy Wam, bo jesteśmy Narodem wiernym Bogu i Jego przykazaniom. I jeśli kiedykolwiek przyszłoby nam, co nie daj Boże, znaleźć się w podobnym położeniu jak 75 lat temu, zachowamy się tak samo. Czy Wy również ratowalibyście nas, Polaków, gdyby nowy Hitler mordował miliony spośród nas, aby uczynić nas wszystkich swoimi niewolnikami? Pozostawiam to pytanie Waszym sumieniom. My swoją odpowiedź już znamy i swój egzamin już zdaliśmy. I nie zakłamią tego żadne antypolskie szczujnie, żadne tyrady ekstremistów z rządu Izraela i żydowskich organizacji. Sami wystawiacie sobie świadectwo!

A nasze świadectwo to działalność Żegoty, to tysiące Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, to piwnice i klasztory, w których ukrywały się żydowskie dzieci, to rodzina Ulmów, to Irena Sendlerowa i całe zastępy znanych i mniej znanych bohaterów, którzy nie bacząc na niechęć, jaką w zdecydowanej większości ludność żydowska żywiła przed wojną względem Narodu gospodarza, okazywali chrześcijańskie miłosierdzie bliźniemu w potrzebie.

Życzę Wam, abyście mieli kiedyś tyle powodów do dumy i spokoju sumienia, ile mają go Polacy! Tymczasem zajmijcie się swoimi sprawami i pomyślcie o tym, jak traktujecie mniejszości w swoim kraju.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 54

Dodaj komentarz »
 1. @anumlikowi

  David Herbert Lawrence
  Człowiek z Tyru

  Człowiek z Tyru poszedł raz nad morze,
  rozmyślając, bo był Grekiem, nad tym, że Bóg jest jeden
  i zupełnie sam, i coraz bardziej sam będzie.
  A kobieta, która prała bieliznę u źródła pod skałą,
  tam, skąd strumień spływał i nikł w nadmorskim żwirze,
  rozpostarła swoje pranie na kamykach nad brzegiem,
  złożyła swoją koszulę na pochyłych skalnych płytach
  i brodząc w bladozielonym wieczornym morzu, szła na płytki
  zalew, spluskując się wodą.
  Potem odwróciła się, powoli szła z powrotem, za plecami
  mając niebo wieczoru.

  O śliczna, śliczna, z ciemnymi włosami upiętymi wysoko,
  zanurzająca się coraz głębiej i wynurzająca się stopniowo,
  jej pełne uda w powolnym ruchu, kiedy brnęła do brzegu,
  ramiona jasne od światła z milczącego nieba,
  dwie piersi niewyraźne i tajemnicze
  z wdzięczną wspaniałością zmierzchu między nimi
  i czarna kępka włosów podbrzusza jak znak
  niosący wieść mężczyźnie.

  Więc załamał ręce z zachwytu i wyszeptał:
  Patrzcie! Bóg jest jednym bogiem! Ale tu, o zmierzchu,
  boska i śliczna Afrodyte
  z morza idzie ku mnie.

 2. WSZYSCY WIEDZĄ”.
  04/03/2018 BY — 9 KOMENTARZY

  Anna Karolina KLys

  Trudno znaleźć słowa. Te, które teraz pierwsze przychodzą do głowy są zbyt gniewne, zbyt radykalne. Ale może nie ma już czasu na inne, może teraz trzeba już walić słowami, nie chować się za miękkim „to nieprawdopodobne”, „to straszne”, „jak tak można”?
  Skoro tylu ludzi odważyło się powiedzieć i napisać okrutne, nieprawdziwe zdania o ludziach, których poniżano, maltretowano i mordowano, o milionach mamuś, synków, babć i ojców, których kości spalono, a to co zostało, zmielono na pył, aby nie było śladu po ich życiu, to może jest jednak czas, by nie mówić cichym, spokojnym głosem tylko wrzasnąć: ZAMKNIJCIE SIĘ!
  Każde kolejne słowo jest jak nabój, jak ostrze, które wchodzi głębiej i głębiej w obolałe ciało.
  To, że o czymś nie wiecie, to że propaganda i ciche uspokajające mruczenie dysonansu poznawczego pozwala uśpić wszelkie niewygodne informacje docierające z przeszłości, nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla kłamstw. Dla obrażania ludzi, którzy raz zabici fizycznie teraz mają zostać zabici ostatecznie – wymazani z historii.
  Wiele osób ciężko pracowało by wyczyścić pamięć. Żeby sumienie było bialutkie i trzeszczało świeżym krochmalem, a nie śmierdziało zawiścią, zdradą, okrucieństwem i chciwością.

  Wszyscy wiedzą, że przed wojną Żydzi w Polsce okradali chłopów, studentów, robotników, robili macę z krwi dzieci chrześcijańskich, studiowali medycynę i prawo, byli komunistami, posiadali fabryki, w których wykorzystywali chrześcijańskich robotników, witali ukwieconymi bramami Armię Czerwoną w 1920 roku, kolaborowali z Niemcami, dezerterowali z wojska, byli syjonistami, chcieli się asymilować i wtopić w społeczeństwo Prawdziwych Polaków, jedli białą chałkę i bułki a polscy chłopi brukiew z wodą, mieli cały handel w swoich rękach, wykupowali polską ziemie, nie chcieli ciężko pracować, nie uprawiali ziemi, żyli w swoich grupach, wkręcali się do oświaty i kultury by plugawić i wykrzywiać polski język, nie uczyli się polskiego, było ich mnóstwo, właściwie ich nie było.

  Wszyscy wiedza, że w czasie wojny (i okupacji) Żydzi byli w Getcie Warszawskim, gdzie tysiące Sprawiedliwych Polaków narażając życie własne i swoich rodzin dostarczało broń, jedzenie w jedną stronę, a w drugą wyprowadzało setki, tysiące, może miliony dzieci i dorosłych, których ukrywano. Ukrywano też powierzone przez Żydów woreczki z tajemniczymi zawartościami, po które po wojnie ktoś się zgłaszał i ten ktoś –nie dzielił się z tymi bohaterami zawartością woreczka, ba! Często nawet nie mówił dziękuję! Niektórzy wiedzą, że było jeszcze getto w Łodzi. No, ale tam to inna historia, tam to Żydzi mieli swoje Państwo, pracowali dla Niemców. Można nawet powiedzieć, że się wysługiwali tym Niemcom.
  Wszyscy wiedzą, że Żydzi to tchórze. Dali się zabić. Szli na rzeź potulnie. Sami siebie wsadzali do pociągów, sami siebie wydawali, sami siebie mordowali i palili w piecach krematoryjnych. Mieli taką specjalną policję, która biła i pędziła na Umschlagplatz.
  Wszyscy wiedzą, że dzięki Prawdziwym Polakom (od prawej do lewej) w Getcie Warszawskim mogło wybuchnąć powstanie, które się nie udało, więc nie ma o czym gadać… Ale jednak – gdyby nie Prawdziwi Polacy to by go wcale nie było. Ale czy to dobrze, czy źle to już nie wszyscy wiedzą, więc o tym nie mówią na wszelki wypadek.
  Wszystko co zostało po Żydach zabrali Niemcy. Futra, diamenty, złote zęby. Fabryki. Dywany. Maszyny do szycia.
  Wszyscy też wiedzą, że ze środowiska półświatka przedwojennego złodziei i sutenerów kilku mniej honorowych trudniło się w Warszawie szmalcownictwem. Na prowincji raczej nie, bo na prowincji – i to wiedzą już naprawdę wszyscy – „moja babcia pomagała Żydom”. Każda babcia, wujek albo kuzyn dziadka „nosił jedzenie”, „tak mu było żal”, „trzymał w piwnicy, dał jej bochenek chleba, a ona mu na pamiątkę obrączkę”.
  I to, że Żydzi byli niewdzięczni, że komunistyczna partyzantka, że kradli na wsiach, że zabijali eneszetowców. Chociaż o tym, to chyba też nie wszyscy (jeszcze) wiedzą.
  Ostatnio za to wszyscy mogli się dowiedzieć, że w gettach żydowskich było życie jak w Madrycie, wesoło, kawiarnie i dobrobyt, a po stronie aryjskiej (polskiej) bieda, podziemie niepodległościowe i strach. (Licentia poetica: Ewa Kurek)
  I jeszcze wszyscy wiedzą, że był obóz. Auschwitz. Koncentracyjny. Niektórzy wiedzą, że był też jakiś obóz zagłady. Prawdopodobnie też Auschwitz. I Irena Sendler. Bym zapomniała.

  A teraz okres po wojnie – tu już nie tylko wszyscy wiedzą, ale właściwie są świadkami bezpośrednimi tego, że w UB byli sami Żydzi, w partii byli sami Żydzi, stalinowcami byli Żydzi, prokuratorami i śledczymi bijącymi byli Żydzi, jedni Żydzi drugich Żydów wygryźli w 1968 roku, dzięki czemu ci cwańsi wyjechali za granicę, a biedni Polacy chrześcijanie musieli tu zostać i dalej się męczyć, nie w Szwecji, nie w Stanach tylko na Mazowszu. W Kielcach Rosjanie przebrani za Żydów podburzyli chrześcijan, ale w sumie to nie wiadomo kto zabił pewną liczbę Żydów. I to chyba wszystko co działo się po wojnie – ubecy i enkawudyści głównie. A później do Szwecji.

  I to wiedzą wszyscy. To słyszą, o tym mówią. W tej wersji nie ma białych plam, wszystko się zgadza, daje poczucie dumy narodowej, sprawiedliwości dziejowej, nie razi, nie wymaga zastanowienia, karmi dysonans poznawczy smakowitymi kąskami.

  Jest jednak pewna ilość informacji, o których nie wszyscy wiedzą. Ale jednak ktoś wie.
  Otóż, „wie się”, że było getto ławkowe przed wojną. Nie wie się dokładnie na czym polegało, wydaje się, że nie było jakoś szczególnie uciążliwe, chyba coś się stemplowało, prawdopodobnie indeksy, trzeba było siadać osobno? To się wie mniej więcej. Wie się, ostatnio jakby częściej, że nawet jeśli komuś zdarzyło się przed wojną być narodowcem i antysemitą (nie bez powodu! A w dodatku w całej Europie były takie trendy, ogólnie nie lubiano Żydów, a jakże!), to później doznawał przemiany w sercu i stawał się Sprawiedliwym (tu przykłady: Zofia Kossak –Szczucka, koniecznie Jan Mosdorf, a być może przebije się ksiądz Trzeciak – wyjaśnić czy to nie plotka).
  Wie się tu i ówdzie, że doszło do tragedii w Jedwabnem. Że Niemcy zmusili Polaków –chrześcijan do biernego uczestnictwa w strasznym morderstwie. Kto wie, może ci chrześcijanie nawet bardziej ucierpieli w tym wszystkim, bo najpierw z rąk żydokomuny, później Niemców i później znowu żydokomuny, która robiła jakieś procesy, ludziom życie marnowała, krew psuła. Kwaśniewski pijany albo na kacu gadał bzdury, jak żyć w takim miasteczku, skoro w kółko te kłamstwa?
  Wie się też, że był Dworzec Gdański, z niego odjeżdżały pociągi? Pociąg? Do Wiednia albo do Szwecji – a w nim Żydzi. Problem, że nie łatwo rozpoznać na zdjęciach i filmach – kto odjeżdża, bo Żyd, a kto zostaje, bo nie Żyd – bo wszyscy wyglądają identycznie, mają takie same fryzury, ubrania i mówią tym samym językiem. Emigracja – ładne słowo, takie okrągłe i ewidentnie pozytywne jednak. Więc wie się, że była „emigracja’68”.

  I jest w końcu pamięć. Są ludzie, gazety, zdjęcia, dokumenty, pamiętniki, wspomnienia.
  W nich mieszka inna opowieść. Tam jest to, o czym nikt nie chce wiedzieć.

  Ci, którym udało się legalnie i nie, wyjechać przed 1939 z Polski pamiętali biedę. Bicie. Upokorzenie. Pamiętali bomby podkładane pod sklepy i synagogi. Kamienie latające w powietrzu, dywany ze szkła na chodnikach Mińska, Częstochowy, Bielska, Przytyka. Pamiętali karykatury, wierszyki, „naukowe opracowania”, w których mowa jest o wszach i robactwie, o ogórkowych nosach, o tym, że mają uciekać, zniknąć. Pamiętali, że bali się chodzić ulicami, że bito nie tylko na wyższych uczelniach, ale też w gimnazjach i szkołach powszechnych.
  Że dzień w dzień w gazetach były informacje o kolejnych „zajściach”. Że odbywały się pogrzeby dzieci, kobiet, mężczyzn, którzy zginęli „bo byli Żydami”. Co mieli więc opowiadać swoim dzieciom? Że tego wszystkiego nie było? Że było cudnie? Więc milczeli albo mówili o strachu i nienawiści. I mówili prawdę.

  Ta druga strona, ta niepamięć, to codzienne życie, praca, święta, narodziny, wesela, ale też głód, połamane ręce i nosy, roztrzaskane czaszki.
  Nie ma, nie istnieje taka Polska, która nie byłaby budowana, tworzona przez ludzi różnej narodowości. Nie można wyrwać z encyklopedii literatury polskiej stron z tymi poetami i pisarzami, którzy mieli matkę bądź babkę żydowską – bo zostałaby z niej cieniutka broszurka. Nie można skreślić naukowców „żydowskich”, bo zostanie nam lampa naftowa (o, przepraszam, to akurat można, nie przyznajemy się do noblistów z „pochodzeniem”). Nie można iść przez polskie miasto czy miasteczko i nie widzieć– kto budował kamienice, kto gmachy urzędów, uczelni i bibliotek.
  Trudno przyjąć do wiadomości, że Żydzi mieszkali w grupach, ponieważ przez setki lat nie mogli osiedlać się w dowolnych miejscach, nie mogli mieszkać i pracować w centrach itd…
  Jeśli chodzi o przyrost naturalny- nie prawdą jest, że Żydzi zalewali Polskę” bo wg danych GUS za trzeci kwartał 1936 roku, w kwestii przyrostu naturalnego według religii odnotowano: rzymscy katolicy 12 na 1000, grekokatolicy 11,5 na 1000, prawosławni 10,8 na 1000, mojżeszowi 9,9 na 1000. Twierdzenie, że Żydzi monopolizują polski handel i rzemiosło, jak wynika z danych statystycznych, jest nieprawdziwe, natomiast prawdą jest, że osoby narodowości żydowskiej nie mogą pracować w żadnym urzędzie państwowym, nie mogą być kominiarzami, tramwajarzami ani nawet woźnymi w urzędzie. Według opracowanej przez ekonomistę J. Leszczyńskiego statystyki, w 1938 roku w Polsce Żydzi byli właścicielami 20 tysięcy gospodarstw. Na roli pracowało około 100 tysięcy osób
  narodowości żydowskiej. 8500 było gospodarstw o powierzchni poniżej 2 ha, 6500 od 2 do 5 ha, 2500 od 5 do 10 ha, 800 do 50 ha i 700 powyżej 50 ha.

  W 1937 senator profesor Schorr podczas debaty nad projektem budżetu Ministerstwa Przemysłu i Handlu mówił:
  „Żydzi nie są napływową ludnością w Polsce. My – Żydzi – jesteśmy więzami gospodarczymi i moralnymi związani od tysiąca lat z tym krajem”. Przypomina, że niezliczone sklepiki i stragany żydowskie, warsztaty krawieckie, szewskie, ślusarskie itp. to
  nie wynik upodobań, przekonań czy uzdolnień żydowskich, ale historycznych uwarunkowań, przepisów i obostrzeń, które przed zaborami i w czasie ich trwania wyznaczały określone miejsca w sferze zawodowej dla osób narodowości żydowskiej. Omawia dziewiętnastowieczne problemy zapaści gospodarczej Polski, niezrozumienia roli rozwoju gospodarczego dla Polski przez szlachtę. Żydzi odsądzani byli od czci i wiary, kiedy namawiali mieszczan i szlachtę do tworzenia wielkiego handlu, przemysłu, bankowości i kolejnictwa: „Żydzi nie chcą imać się ciężkiej pracy na roli, wolą zajęcia lekkie”, „Żydzi, wciągając nasze rodziny szlacheckie do handlu, przemysłu itp., przyczyniają się do rozkładu najpiękniejszych tradycji szlacheckich”, „Nie zyski, procenty, dywidendy, weksle i akcje są ideałem szlachcica” – przywołuje opinie z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XIX wieku. I cytuje pracę ekonomisty Surowieckiego O upadku miast w Polsce: „Po zniszczeniu kraju przez różne smutne zdarzenia, po upadku miast i ich mieszkańców, ze zniknięciem kapitału i gotowych pieniędzy, rękodzieła i handel pozbawione zostały wszelkich środków do utrzymania się nadal w Polsce. Wyjąwszy kilka znaczniejszych miast, wszędzie prawie samym Żydom winna Polska ocalenie handlu i rękodzieł (…) kto bez uprzedzenia patrzy na Żydów, musi przyznać, że zdatność i przemysł ich był dotąd niepospolitym źródłem wzbogacającym Polskę, ale jeśli naród żydowski jest użyteczny krajowi naszemu przez swój przemysł rękodzielniczy, nierównie jeszcze pożyteczniejszym się staje przez handel.”
  Senator Schorr wymienia nazwiska wszystkich tych Żydów, którzy budowali gospodarkę Polski. Przede wszystkim Leopolda Kronenberga, twórcę: kredytów rolnych dla Domów,
  Banku Handlowego, Towarzystwa Kredytowego miasta Warszawy, Kasy Przemysłowców, Warszawskiego Towarzystwa Ubezpieczeń, Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, Warszawskiego Towarzystwa Fabryk Cukru, Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Górniczych, budowniczego kolei Wileńskiej i Nadwiślańskiej, administratora kolei Wiedeńskiej, reformatora statutu Giełdy Warszawskiej i fundatora pierwszej Szkoły Handlowej w Warszawie.

  Dalej: Poznański, Silberstein, Rozenblatt, Osser, Jarosiński, Barciński, Kon, Ettingonowie – senator Schorr przypomina o wkładzie tych obywateli narodowości żydowskiej w rozwój
  Łodzi. Na zakończenie powoła się na jeszcze jednego Polaka, ekonomistę Stanisława Szczepanowskiego: „
  Żyjąc z braku należytego wykształcenia ekonomicznego w świecie ciągłych urojeń i strachów, zrobiliśmy tych Żydów, których mamy przed naszymi oczyma, kozłem ofiarnym wszystkich naszych niepowodzeń i naszego własnego niedołęstwa, a zaledwie przeczuwamy istnienie przyczyn upadku i głębszych, i trudniejszych do usunięcia.”
  Wspomni o profesorze Stanisławie Grabskim, bracie premiera Grabskiego, polityku i ekonomiście, który pisał: „demagogicznym frazesem jest zapewnienie, że gdy się wyrzuci Żydów z Polski, będzie przez to samo dość pracy u nas dla wszystkich. Zawodowo czynnych Żydów jest u nas co najwyżej 2 miliony. Przybywa nam natomiast w ostatnich czterech latach rocznie po 300 000 bezrobotnych. Więc gdybyśmy mogli dowolną ilość Żydów z Polski wysiedlić i na wszystkie zajmowane przez nich stanowiska wprowadzić bezrobotnych Polaków, dając im dotknięciem czarodziejskiej różdżki potrzebne dla tego wiadomości i kapitały, to po 7 latach już by wszystkie możliwości zarobkowe wynikające z emigracji Żydów były wyczerpane, a co wtedy? Kogo byśmy z kolei usuwali poza granice?”

  I nie można spalić wszystkich świadectw ludzi, którzy zamknięci w gettach od jesieni 1939 (a było ich w Europie Wschodniej 1100, z czego absolutnie najwięcej w granicach II RP) umierali z głodu, wyłapywani do ciężkich prac jak niewolnicy, na boso, gołymi rękoma budowali drogi, sprzątali gruz, wykładali nagrobkami swoich bliskich rynki i podwórka. I nie można zakrzyczeć tego, że to Polacy-chrześcijanie mogli wyczuć lekki akcent, nieco przestawiony szyk zdania, albo błędy gramatyczne, a nie niemiecki wermachtowiec spod Lipska czy Monachium. I to sąsiedzi wiedzieli, gdzie kto mieszka. To oni wskazywali skrytki, podpalali schrony, to oni: strażacy, granatowi policjanci i dobrotliwi sąsiedzi. I to dla wielu, wielu tysięcy tych dobrotliwych chrześcijan Żydzi stali się źródłem dochodu. Kto miał „swojego Żyda”, ten mógł, przynajmniej przez jakiś czas liczyć na pieniądze, biżuterię, narzędzia, ubrania. Później, gdy dobro się kończyło – obie strony rozstawały się. I ten, kto uszedł z tego z życiem miał niebywałe szczęście. Bo najczęściej jednak szczęścia nie miał. I o ile nie zabił go dotychczasowy gospodarz, to ginął z głodu, zimna, przypadkowego spotkania z „niesprawiedliwym”. Czego jeszcze nikt nie wie? Że ci głupi Niemcy tak bardzo nie lubili się dzielić dobrem, że zarządzili karę śmierci za handel z Żydami? Za dostarczanie im jedzenia i przechowywanie? Albo tego, że ci głupi Niemcy skazali na śmierć matkę i syna – Prawdziwych Polaków, którzy zabili cala przechowywana u siebie żydowską rodzinę (w tym dziecko) kiedy skończyła się żydowska kasa?

  Czego jeszcze nie wiecie?
  Że Malowany ptak to nie fantazja? Że kobieta, która przeżyła egzekucję i wyczołgała się spod trupów, w tym ciała swojej córeczki – nago uciekała do lasu, a polscy chłopi przeszukali ją ginekologicznie, bo chcieli pieniędzy i obrączki?

  Czego jeszcze nie wiecie?
  Że ci, którzy przeżyli w ZSRR (w tragicznych warunkach), gdy wracali do Polski PO WOJNIE byli wywożeni na Dolny Śląsk, nie mogli wrócić do swoich domów- bo tam czekała na nich śmierć?
  Czego jeszcze nie wiecie? Że PO WOJNIE z nagrobków z żydowskich cmentarzy budowano, tak jak za Niemca – podwórka, mury i koryta dla zwierząt?
  Nie wiecie co stało się z masowymi grobami, z miejscami gdzie zakopano dziesiątki, setki ludzi, gdy „likwidowano” getta? Nie wiecie, że na terenie obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie zagazowano w ciężarówkach nie mniej niż 160 TYSIĘCY LUDZI, w tym 15 tysięcy dzieci z getta łódzkiego PO WOJNIE był sklep gminnej spółdzielni? I w miejscu, gdzie tysiące i tysiące ludzi przeżywało niewyobrażalną katorgę-leżały sobie w pryzmach, jakże potrzebne rolnikom, nawozy i węgiel.
  A może nie wiecie tego, że ta „żydowska kasa” te talerze, buty, krzesła i maszyny do pisania nie paliły rąk Prawdziwych Polaków, że nie poszli PO WOJNIE do żadnej organizacji żydowskiej i nie oddali tego „spadku” mamrocząc coś o tym, że im przykro?!
  Nie uda się schować teraz za tymi, którzy byli ludźmi do końca. Za tymi, którzy byli bardziej sprawiedliwi niż chciwi. Za tą garstka Sprawiedliwych. Ich było ZBYT mało wtedy by pomóc braciom i siostrom, i zbyt mało teraz-przy przesłonić niesprawiedliwych, głupich i złych.
  I pewnie będzie przesadą propozycja, żeby sprawdzić sobie „Listę kadry kierowniczej aparatu bezpieczeństwa w latach 1945-1953”? Kto, gdzie i jak długo był w tym UB? I dlaczego jest to tak niesamowicie ważne, najważniejsze właściwie – czy był „pochodzenia” czy nie??

  Wyczyśćcie swoje sumienia, tylko używajcie mocnego wybielacza. Może wypali w nich dziurę, przez którą zobaczycie wykrzywione w głupim, okrutnym uśmiechu twarze Prawdziwych Polaków, twarze miłych pań, które mówią: „idź stąd, ja ci nie mogę pomóc”? I uważajcie na lustra. Bo w nich zobaczycie własne twarze.

  I co wtedy wszyscy będą wiedzieć?

  Wszystkie wpisy Anny

  TUTAJ
  Reunion 69
  Facebook482GoogleE-mailTwitterDrukujLinkedInTumblrSkypeRedditPocketPinterestWhatsAppTelegram
  Dodaj do ulubionych:
  Ciekawe artykuly, Polityka
  NIE IDZIE ŻYDŹ
  Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer
  9 komentarzy to “„WSZYSCY WIEDZĄ”.”

  Rachela04/03/2018 at 18:00
  Dziękuję.

  Małgorzata Michalecka04/03/2018 at 15:44
  Świetny tekst. Pozwoli Pani, że przeczytam go moim maturzystom.Pozdrawiam

  Krzysztof Siemieński04/03/2018 at 12:55
  Bardzo dziękuję za ten tekst i chylę przed Panią głowę z wielkim szacunkiem.

  Winkler Anna04/03/2018 at 12:30
  To jest najlepszy ”prezent marcowy”, dziekuje Pani za to.

  jotesz04/03/2018 at 12:27
  Pani Anno – znakomity tekst! Napisany modelowo – śledczy nadprokuratorzy ziobroipeenu nie mają się do czego przyczepić! Każde zdanie prawomyślne i pełne szacunku do Narodu Polskiego – Mesjasza Świata i Wszech też. Dobrze, że jest tłumacz Google, bo od razu można tłumaczyć na języki obce i wysyłać do Obcych, którzy sobie poczytają i zostaną u siebie, bo poczują się niegodni, by do Polski Chrystusa Narodów przyjechać i kazić swą obecnością i obcością naszą naszość…

  Maria Litwiniuk04/03/2018 at 12:13
  Tak, ZAMKNIJCIE SIĘ! Napisałam te słowa krzycząc, bo odpowiadając na pytanie autorki ”Czego jeszcze nie wiecie?” wykrzyczę Wam – wiedzieliście o wszystkim! Wiedzieliście, że mój dziadek przechowuje Żydów. Przychodziliście nawet nocą obserwować dom, zadawaliście mu ciągle pytania o ”żydków”, a kiedy weszli do miasteczka Rosjanie, przyszliście we dwóch i jednym strzałem w serce zamknęliście na zawsze usta mojemu dziadkowi. Wy, tchórze baliście się, by was nie oskarżył. Nie spodziewaliście sie, że po wojnie sytuacja się nie zmieni i wy, ”żołnierze przeklęci” będziecie wielkimi, wszechwładnymi ”urzędnikami” ZBOWiD-u. Wszyscy w miasteczku wiedzieliście też, że Ignac polował na Żydów, których garsteczka się uratowała . Nasza uratowana Chaja jesienią 1945r. też prawdopodobnie, udając się nad ranem na stację kolejową (chciała w Łodzi odnaleźć rodzinę), zginęła z jego rąk, bo z opowiadań mojej babci była z nią i jej córkami mocno związana, a po wyjściu z domu tego feralnego ranka, już nigdy nie dała znaku życia! Najsmutniejsze jest to, że kiedy w latach 70-tych, będąc studentką, chciałam zgłosić babcię i zamordowanego przez Polaków dziadka do Sprawiedliwych, licząc że może jednak Chaja żyję i się odezwie, babcia z rozpaczą w głosie odpowiedziała ”Nie, dziecko, nie chcę żadnych dowodów uznania, Ty nie wiesz, jacy są ludzie, muszę was chronić”. My więc wiemy z opowiadań babci i pamiętamy jakim człowiekiem był dziadek, a co z waszym czlowieczeństwem małomiasteczkowi antysemici?
  Wczytywanie…

  Ewa Szaniawska04/03/2018 at 11:00
  Szacunek Aniu!
  Wczytywanie…

  Ewa Szprynger04/03/2018 at 10:16
  Znakomity i wstrząsający tekst. Dziękuję.
  Wczytywanie…

  aleksander04/03/2018 at 09:47
  Pani Anno.lubię Panią.
  Wczytywanie…
  Dodaj komentarz

  Wyszukiwarka

  Google Translate

  Välj språk​▼
  Data zalozenia bloga 24 pazdziernika 2012 Codziennie co najmniej 3 wpisy.
  Statystyka

  1 557 181 wyswietlen
  Follow Blog via Email

  Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.
  Dołącz do 463 pozostałych subskrybentów
  Adres e-mail

  Najnowsze komentarze

  Rachela on „WSZYSCY WIEDZĄ”.
  natan on NIE IDZIE ŻYDŹ
  Małgorzata Michalecka on „WSZYSCY WIEDZĄ”.
  Krzysztof Siemieński on „WSZYSCY WIEDZĄ”.
  Winkler Anna on „WSZYSCY WIEDZĄ”.
  jotesz on „WSZYSCY WIEDZĄ”.
  Leopold Galicki on NIE IDZIE ŻYDŹ
  Wlodek on NIE IDZIE ŻYDŹ
  Maria Litwiniuk on „WSZYSCY WIEDZĄ”.
  Ewa Szaniawska on „WSZYSCY WIEDZĄ”.
  Ewa Szprynger on „WSZYSCY WIEDZĄ”.
  valeryamiel on Michał Zadara: W 1968 roku doszło do zbrodni przeciwko ludzkości
  aleksander on „WSZYSCY WIEDZĄ”.
  mirawayne on JEST JAK BYŁO. FATALNIE.
  Jakub on Michał Zadara: W 1968 roku doszło do zbrodni przeciwko ludzkości
  LINKI DO WPISOW OSTATNICH 30 DNI

  Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer
  „WSZYSCY WIEDZĄ”.
  NIE IDZIE ŻYDŹ
  Michał Zadara: W 1968 roku doszło do zbrodni przeciwko ludzkości
  RÓWNY
  Wiadomosci z Izraela
  JEST JAK BYŁO. FATALNIE.
  MOŻE BYĆ ANTYSEMITYZM?
  Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 51
  Abp Grzegorz Ryś rozmawia z rabinem Abrahamem Skórką
  Damian Nawarecki -Kacik poezji cz.23
  Krzysztof Łoziński: Odpowiedź na list otwarty do Rektora UW i moje stanowisko
  NIE JESTEM OFIARĄ SZOA
  O antysemickich paszkwilach Celine`a i krążeniu pary wodnej w przyrodzie
  Obrazek z wystawy w sprawie ustawy
  KSIĘGA WYJŚCIA. POŻEGNANIA I POWROTY CZ.2
  .Jestem znów Żydem cz. 8
  WSKAZANIA BRONISŁAWA WILDSTEINA
  Psychoza oblężonej twierdzy
  Wiatr wojny wieje od północy
  Kacik poezji – Ludwik Janion cz. 23
  Wyjeżdżamy! Wyjeżdżamy?! Alija gomułkowska 1956-1960
  List do premiera z propozycją dalszej ofensywy dyplomatycznej
  SAM TEGO CHCIAŁEŚ, ANDRZEJU DUDAŁO
  Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer
  Wiersze Tamary Slawny
  Drzazga
  Wiadomosci z Izraela
  Hamas. Historia Islamskiego Ruchu Oporu (cz. I)
  Hamas. Historia Islamskiego Ruchu Oporu (cz. II)
  Prof. Paweł Śpiewak: Mam wrażenie, że jesteśmy mentalnie w latach 30. przed wojna
  JAK ZŁO WZIĘŁO GÓRĘ
  Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 50
  Zycie pod presja -obchody 50.rocznicy marca na Slasku
  LIST OTWARTY DO REKTORA UW
  MAŁŻEŃSTWO WKRĘCA ŚRUBY
  Boliwijski magnat cynowy ratował Żydów przed nazistami
  „Ostatni krąg piekła” – artykuł płk. Ignacego Matuszewskiego o tragedii polskich Żydów
  The Millennial Question
  Czy przytulisz Żyda
  1 .Internetowy turniej brydzowy ” Mullsjo 2018″
  POLSKO-ŻYDOWSKIE DZIEDZICTWO – ISTOTNA ROZMOWA
  .Jestem znów Żydem cz. 7
  Miesiac ADAR 2018 (15.2-17.3)
  Farajnikte Partizaner Organizacje
  50. ROCZNICA MARCA ‘68 – program wydarzen
  Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer
  Eliza Segiet – kacik poezji cz.32
  Krystyna Janda przed premierą spektaklu o Marcu ’68: Życie dogania nasze plany teatralne
  Bliskowschodnia polityka Rosji. Regionalne ambicje, globalne cele
  Żydzi żywieccy – niechciani i zapomniani. Między konserwatyzmem a antysemityzmem
  WINDA W GÓRĘ!
  Tajemnica ziemi Kanaan. Co się stało z mieszkańcami Jerycha?
  KLERYKALNA SZKOŁA HAŃBI I PONIŻA POLSKĘ
  Nie dajmy się ogłupiać!
  Jan Hartman
  Noam Chomsky
  Zabił się, bo nie mógł znieść bezczynności świata na Holokaust. „Milczeć nie mogę i żyć nie mogę”
  Obcy w domu
  Ludobójstwo, którego nie było
  Otwarto wystawę „Bejt Almin – Dom Wieczności” na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie
  Szpilman, Szlengel, Gran… Poznaj artystów getta cz. 4
  Rosja: umacnianie wpływów w Egipcie
  BIEDNI POLACY PATRZĄ NA GETTO
  .Jestem znów Żydem cz. 6
  Szpilman, Szlengel, Gran… Poznaj artystów getta cz. 3
  Rosyjski bard Włodzimierz Wysocki urodził się 80 lat temu.
  Uwaga, wielbłąd!
  Kacik poezji – Ludwik Janion cz. 22
  Szpilman, Szlengel, Gran… Poznaj artystów getta cz. 2
  Szpilman, Szlengel, Gran… Poznaj artystów getta cz.1
  Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer
  USTAWA O OCHRONIE DOBREGO IMIENIA SZMALCOWNIKA POLSKIEGO
  PRZYCZYNEK DO SARMACKIEJ ŻYDOLOGII
  Prof. Dariusz Stola o fali antysemickiego hejtu: Czasami nie potrafiłbym odróżnić komentarzy z 1968 roku od tych z 2018
  „Niedouczenie historyczne jest ogromne, ale nie załatwi się tego prawem karnym”
  Do przyjaciół Żydów [LIST OTWARTY]
  List nauczycieli z Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia
  Historic Synagogues of Europe
  Wiadomosci z Izraela
  Szmalcownicy i bohaterowie
  Aktualny wiersz
  Apel do ofiar haniebnego Marca 1968 roku
  „Szantaże i mordy w podwarszawskich wsiach” – Jan Grabowski
  Dobre imię – walcem czy dialogiem?
  Samuel Jarczyn – Moje wspomnienia Marca 1968 cz 9
  Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 49
  „Historia złudzeń. Żydzi w Armii Polskiej w ZSRR 1943–1945”
  Samuel Jarczyn – Moje wspomnienia Marca 1968 cz 8
  W 50. rocznicę Marca ’68 PiS funduje nam kolejną antysemicką histerię o światowym zasięgu
  Jutro tlusty czwartek
  Polski Żyd mieszkający od 60 lat w Izraelu mówi nam o konsekwencjach ustawy o IPN
  Samuel Jarczyn – Moje wspomnienia Marca 1968 cz 7
  Kacik Poezji – Damian Nawarecki cz. 22
  .Jestem znów Żydem cz 5
  Samuel Jarczyn – Moje wspomnienia Marca 1968 cz 6
  Partanina czy głupota?
  Nie rozumiałem problemu – Jan Gross mi go wyjaśnił
  Samuel Jarczyn – Moje wspomnienia Marca 1968 cz 5
  ZAPOMNIANY PATRON POLITYKI HISTORYCZNEJ
  Eliza Segiet – kacik poezji cz.31
  Polska – Izrael: stan zawałowy
  BRZYDKI MARZEC W LUTYM I PIĘKNY MAJ
  Aktualne artykuły minionego tygodnia zebrał Adam Mer
  Samuel Jarczyn – Moje wspomnienia Marca 1968 cz 4
  Idzie Marzec?
  ŻYDO -POLACY
  Samuel Jarczyn – Moje wspomnienia Marca 1968 cz 3
  Wiadomosci z Izraela
  Być Żydem w Polsce
  Andrzej Duda może nas jeszcze uratować! -list otwarty
  STANOWISKO MIĘDZYNARODOWEJ RADY OŚWIĘCIMSKIEJ PRZY PREMIERZE RP
  Gdy rozum śpi, budzą się demony
  Samuel Jarczyn – Moje wspomnienia Marca 1968 cz 2
  BookBook
  Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 48
  LEKCJA KONWERSACJI
  Obchody 50.rocznicy ” Marca 68 ” w Tel Avivie
  Jak nigdy po 1968 roku
  Samuel Jarczyn – Moje wspomnienia Marca 1968 cz 1
  THE POLITICS OF MEMORY: POLAND AND BEYOND
  WRACAJĄC Z WYSTAWY albo ANTYSEMITYZM LEWICY
  „To możliwe, że Artur Rubinstein grał lepiej niż ktokolwiek inny mazurki Chopina dzięki mazurkom, które piekła mu żona”
  USTAWA PRZECIW KŁAMSTWU CZY PRZECIW PRAWDZIE?
  POWRÓT ZŁYCH CZASÓW
  .Jestem znów Żydem cz 4
  QUIDQUID AGIS, PRUDENTER AGAS…
  Mossad chose not to nab Mengele, didn’t hunt down Munich terrorists, book claims
  When The UK made a secret deal to let in Polish Jews fleeing hate
  Kacik poezji – Ludwik Janion cz. 21
  Dlaczego w Izraelu zareagowano tak gwałtownie na przyjęcie przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN?
  Adam Sandauer zaatakowany uciekł ze studia!
  Yad Vashem stages ambitious show of rare photos taken by Nazis and their victims
  CHEŁSTOWSKI STRZELA Z WALTERA
  Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer
  29. Wedrowki po Sztockholmie
  Spotkanie z Golda Tencer
  Wiadomosci z Izraela
  HANIEBNY TWÓR
  SZYMON LAKS. MUSIC OF ANOTHER WORLD
  Polski rok 1968
  WŁADZA TO BRZMI DUMNIE
  Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 47
  Turcja atakuje Kurdów w Syrii. To nowy etap tej wojny
  Z zapomnienia powracają nieustannie dawne koszmary. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2017
  Marzec 68 – Muzeum Polin zaprasza na bogaty program
  Szalom tv
  Mossad kontra irański program atomowy
  Berek Joselewicz oraz Starozakonny Pułk Lekkokonny (Szwoleżerów)
  DOROBEK JAKO KRYTERIUM WYBORU WSPÓLNIKA
  Archiwa

  wyszukiwarka

 3. Panie profesorze, co się panu stało? Czytam ‘nowe poglady’ I oczom nie wierzę. Proszę mi powiedzieć, że Pan żartuje. Nb jako żart ten tekst nie jest śmieszny.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Po przeczytaniu tekstu naszła mnie myśl, że Profesor chyba się jednak marcuje.

 6. Nie ze mna takie numery profesorze Hartmann!

 7. Włamanie na bloga? Widzę że ta cała MABENA to po prostu putinowskie metody manipulowania społeczeństwem.
  Ale macie pecha towarzysze. My tu czytamy książki.

 8. Przerażające, Janie. Niech Pan takich rzeczy nawet nie pisze, proszę.

 9. No,no,no…..aleś Pan Panie Janie wygarnął!
  Z grubej rury. Ja Pana rozumiem…też byłem w sobotę na super imprezie!
  Łączę się z Panem w tym świętym oburzeniu……
  Syjoniści do Syjamu !!!!

 10. Anna Karolina KLys

  Długo czekałem na taki wpis….ale się doczekałem.
  Przywraca mi wiarę że są szlachetni ludzie.
  Dziękuję, pozdrawiam Panią Annę.

 11. Panie Profesorze – znakomity pomysł felietonu….

 12. AmenT!

 13. Wygląda na to, że osią sporu polsko-żydowskiego jest zarzut kolaboracji narodu polskiego z hitlerowcami, chodzi więc o nic innego, jak o to czy był faktycznie polski Holocaust. Należy więc zapytać się o dowody naukowe i historyczne tej kolaboracji i takiego a nie innego uogólnienia. Pisałem już wcześniej, że nikt takich dowodów jako dotąd nie zaprezentował, choć różnych świadectw jest wiele. Ja przyznam się jestem za całkowitą wolnością słowa, tak jak ją rozumie amerykańska konstytucja. Uważam, więc że zarówno w kraju jak i w dyskusji międzynarodowej nie powinno być tabu, że temat kolaboracji to antypolonizm i należy go penalizować, jak i że zbrodnie Żydów w służbie Komunizmu, także na narodzie polskim, to antysemityzm i z tego powodu ohyda i powód do wykluczenia i otoczenia kordonem sanitarnym, zaś kwestie policji żydowskiej, to coś zupełnie jakościowo innego niż kwestie policji polskiej. Rzeczywistość nieco wymyka się potrzebom dumy narodowej. Z drugiej strony warto dyskutować bez ograniczeń ideologicznych i narodowych zasieków np. czy kwestia niezwykłej bezwzględności Ukraińskich strażników wobec Żydów w Obozach Śmierci była tylko wynikiem ich bestialstwa, czy też miała jakieś głębsze korzenie w niezwykle brutalnej historii Ukrainy i narodu ukraińskiego. Tak samo można też dyskutować o Polakach. Czy np. chłop polski był tak zadrukowany jednostronnie jak kartka papieru, że jego jedynym pragnieniem było grabienie i mordowanie, kiedy tylko nadarzy się okazja? I jak poustawiać względem siebie moralnie Niemców w mundurach od Hugo Bossa, którzy chcieli po prostu skolonizować Europę Wschodnią z wszystkim tego drastycznymi konsekwencjami z ludźmi, których życie nie tylko w czasie wojny, ale przez dekady to było prawdziwe pokoleniowe piekło.

 14. Niezależnie od tego czy są to…nowe (?…) poglądy czy nie,
  czy….
  W pełni je popieram!

  Trzymam kciuki by ” nowe poglądy ” pozostały aktualnymi dłużej niż do następnego felietonu.

 15. Był kryzys tożsamości i już przeszedł. Pochwalam ostateczny wybór Autora co do strony barykady. Mimo to muszę przypomnieć Autorowi, że aby stać się Polakiem trzeba się przechrzcić i potem odczekać trzy pokolenia. Inaczej nie idzie.
  A Żydzi rzeczywiście potrafią być nieprzyjemni Stuprocentowo zgadzam się.

 16. Ben
  ….
  „wszyscy wiemy, że Żydzi…”
  byli i są różni.
  Tak jak Polacy.
  Nie są wyjątkowi.

  „Wszyscy wiemy ”
  również, że nadawanie całym narodom i rasom nadzwyczajnych cech …charakterystycznych;
  czy pozytywnych czy negatywnych, łącznie ze zbiorową odpowiedzialnością lub specjalnymi uprawnieniami wynikającymi jedynie z przynależności to danej wspólnoty…to prawdziwe źródło rasizmu, ksenofobii i największych zbrodni jakich ludzie zgotowali ludziom.

  Trzeba przed tym bronić i NARÓD żydowski
  i NARÓD polski zgodnie z powyższą logiką
  dokładnie tak samo.

  W II WS zginęło 6 milionów Żydów i
  54 miliony Nie-Żydów.
  A zaczęło się od tego, że naród niemiecki uwierzył, że jest narodem wybranym.

 17. Przykro mi ale to nie jest dowcipne.
  To jest na pewno gotowy wzorzec dla wielkich tekstów o wielkim narodzie w różnych wPolityce, wSieci czy jak im tam. W niedługim czasie spodziewamy się tam kopii całych akapitów z tego artykułu. Utwierdzonych tezą, że na pewno mamy rację bo nawet jakiś Żyd przejrzał na oczy i nas popiera.
  W tej intelektualnej połamance o jeden zakręt za daleko. I niestety jest raczej kpina z ofiar. Wcale mi nie do śmiechu o łzach nie mówiąc.
  Z poważaniem

 18. Co ma znaczyć?
  tytułowa
  „Żydowska niewdzięczność”

  Otóż klucz do felietonu leży w tej pokracznej konstrukcji.
  O ile z opisem dziejów polskich Żydów i wzajemnych relacji z innym mieszkańcami Polski trudno się nie zgodzić to warto zauważyć, że ” Żydowska niewdzięczność ” to dziwaczny konstrakt.
  Żydowska niewdzięczność to jak…polska odpowiedzialność.
  Kogo? Moja odpowiedzialność?
  Czy niewdzięczność Hartmana?
  Icka albo Jana..?
  …..

  Natomiast państwo reprezentujące ciągłość i pamięć historyczno- kulturową pewnej wspólnoty powinno opierać swoje oficjalne oświadczenia i polityke…informacyjną na obiektywizmie bez wchodzenia w narodowe generalizacje.

  Jest prawdą, że największa diaspora żydowska żyła przez stulecia i to nie na skutek przymusowych przesiedleń lecz wyboru w dalekiej od Izraela krainie zwanej dziś Polską . I to każde państwo powołujące się na prawo….reprezentowania Żydów powinno podkreślać w relacjach z polskim państwem. Będącym dla olbrzymiej liczby Żydów ich państwem przez stulecia.

  A robienie hucpy z oczywistości jaką przedstawił w Monachium
  Morawiecki , że ” nawet (!)”
  wśród Żydów… zdarzali się sprawcy takich czynów jak donosicielstwo i współpraca z hitlerowcami jest paranoją .

  Upieranie się, że karanie za kłamstwo oświęcimskie jest w oczywisty sposób słuszne i celowe i jednocześnie opinia , że karanie za niezgodne z faktami…obarczanie calego NARODU polskiego współodpowiedzialnością za Holocaust jest bzdurą…
  to również schizofrenia i celowe dmuchanie balonu.

  I teraz jeżeli się z tym zgodzimy… to kto stoi za tymi paranojami.
  I kto jest
  odpowiedzialny za całą zbędną dla obu narodów wrzawe.

 19. Szanowny Panie Profesorze,

  Przestrzegam, ze tego typu sarkazm nie jest mile widziany a nawet bywa nierozumiany.

  Pare dni temu napisalem na Panskim blogu cos w podobnym stylu i mialem wrazenie, ze zastosowano do mnie znowelizowana ustawa o IPN zanim weszla w zycie.
  Zostalem nawet pomowiony o to, ze pisze na zlecenie Izraela.

  Moze powinien Pan rozwazyc dluzszy urlop zanim prokurator zapuka do drzwi?

 20. Najnowszy post profesora Jana Hartmana jest znakomitym przykładem działania MaBeNy. Podobne teksty znajdziemy na łamach dzienników i tygodników rządowych w najbliższych dniach w związku z 50. rocznicę wydarzeń Marca 1968 r.

 21. @ Ben…
  Nie wszyscy wiedza, ze numerus clausus funkcjonowal na wielu uniwersytetach amerykanskicjh miedzy 1918 do lat 50-ych…XX wieku.
  W Polsce dzialal NIEOFICJALNIE na niektorych uniwersytetach od 1937 do 1939 roku.

  Bo chciano pelniejszej bardziej zrownowazonej reprezentacji wszystkich nacji zamieszkujacych II RP.
  np na stomatologii Zydzi stanowili 63% studentow – numerus clausus spotkal sie w Polsce z szerokimi protestami.
  W USA nie za bardzo… Gdy w II RP kwitlo zydowskie zycie w USA codziennoscia byly hotelowe szyldy „Zydow nie obslugujemy”…

  A teraz pare informacji, o ktorych nie kazdy wie…:
  Na temat …”wdziecznosci Zydow” w stosunku do szeroko rozumianego polskiego panstwa, ktore ci sami Zydzi wybrali sobie za zydowska oaze i gdzie kultura i spolecznosc zydowska przetrwala stulecia.

  Na konferencji pokojowej w Paryżu (1919) po raz pierwszy przez liderów żydowskich zostało wysunięte żądanie szerokiej autonomii w Polsce.
  Główna propozycja obejmowała proporcjonalną reprezentację Żydów w parlamencie, powstanie demokratycznych kahałów oraz utworzenie Żydowskiej Rady Narodowej wybieranej przez całą społeczność polskich Żydów. Tzw. panstwo rownolegle…

  Zdecydowana większość Żydów żyła dobrowolnie w dużych skupiskach, zwanych potocznie (z wł.) gettami lub (z jid.) sztetlami. Ta izolacja oraz to, że np. około 85% Żydów określało hebrajski lub jidysz jako swój język ojczysty, utrudniało asymilację. Żydzi nie asymilowali się świadomie, gdyż Żyd tracący swoją tożsamość religijną, tracił również tożsamość narodową – „przestawał być Żydem w oczach swoich współwyznawców i swoich własnych”.

  W II RP Żydzi stanowili prawie 62 % osób zatrudninych w handlu, a w handlu detalicznym i domokrążnym około 80 %… niektóre gałęzie wytwórczości zostały w znacznym stopniu opanowane przez ludność żydowską . Dotyczyło to np; cholewkarstwa ( 85 % zatrudnionych ), a częściowo także przemysłu odzieżowego
  ( 36 % ) . Znaczny odsetek pracował również w przemyśle spożywczym i włókienniczym ( po ok 12 % ) . Dość znaczny udział Żydów był w grupie burżuazji ( około 43 % ) . Żydzi dominowali także w grupie wolnych zawodów , zwłaszcza wśród adwokatów
  ( ok 50 % ) i lekarzy ( około 55 % ).

  Najbardziej znany posel zydowski do polskiego Sejmu (4 kadencje…) Grunbaum Icchak (w latach 1948 -1949 był ministrem spraw wewnętrznych Izraela)
  Powiedział w okresie odrodzeniem polskiego panstwa , iż „ powołując do życia Polskę, mocarstwa zachodnie zaatakowały żywotne interesy żydostwa”. Przyjęto nawet uchwałę zobowiązującą Żydów wszystkich krajów zwalczać Polskę. Jeden z punktów miał zalecać popieranie akcji komunistycznej w Polsce. Za podstawowe swoje zadanie w sejmie Żydzi uznali zapewnienie bezpieczeństwa społeczności żydowskiej .

  W sejmie I kadencji Koło Żydowskie stało się jednym z największych i zmusiło to przy ogólnym rozbiciu Sejmu do prób szukania w szczególnych sytuacjach jego poparcia. W zasadzie jego politykę ustalali syjoniści… tak wygladalo przesladowanie Zydow w II RP…

  Edgar Jadwin i Homer H. Johnson, opublikowali 31 października 1919 raport. ….. Stwierdzał, że Polaków charakteryzuje tradycyjnie tolerancyjna postawa w stosunku do Żydów.
  W czasie niemieckiej okupacji Polski niemiecki charakter dialektu jidisz i gotowość niektórych Żydów do współpracy ze zwyciężającą stroną, zachęcała wrogów Polski do używania ich jako agentów w różnych celach i przyznawania żydowskiej populacji nie tylko specjalnej protekcji, lecz także do obiecywania autonomii…

  16 sierpnia 1920 w czasie Bitwy Warszawskiej z inicjatywy nowo mianowanego ministra spraw wojskowych gen. Kazimierza Sosnkowskiego internowano wszystkich żołnierzy i oficerów żydowskich.
  Postawa wiekszosci Zydow polskich… wzbudzala uzasadnione obawy co do potencjalnej zdradfy i kolaboracji.

  Pozniej…
  Jeszcze w czasie kampanii wrześniowej miały miejsce przypadki, gdy ludność żydowska wielu polskich miast i miasteczek witała uroczyście wkraczające oddziały Wehrmachtu. W Łodzi i w Pabianicach z inicjatywy miejscowych Żydów zbudowano ukwiecone bramy powitalne, a delegacje żydowskich kahałów witały Niemców chlebem i solą.

  Według świadectw niemieckich w wielu miejscach ludność żydowska witała wkraczający do Polski Wehrmacht hitlerowskim pozdrowieniem Heil Hitler, a niekiedy np. w Mławie brała udział w plądrowaniu domów w płonącym mieści. Pośród polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu w 1940, było ok. 450 Żydów. Jednocześnie duża część Żydów współpracowała z reżimem komunistycznym, co stało się powodem późniejszych tarć polsko-żydowskich na tych obszarach.

  W znacznej części kresowych polskich miasteczek Żydzi witali tryumfalnie radzieckich okupantów. Jesienią 1939 roku setki kresowych Żydów zaangażowały się w organizowanie kampanii propagandowej przed wyborami do Zgromadzeń Ludowych Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi. W ich trakcie zdecydowana większość ludności żydowskiej głosowała za przyłączeniem tych terenów do Związku Radzieckiego.

  Biorąc pod uwagę przyrost naturalny i emigrację, 1 września 1939 w Polsce mieszkało 3 474 000 Żydów. Byli oni skupieni głównie w dużych i mniejszych miastach: 77% żyło w miastach, a 23% na wsiach. W czasie roku szkolnego 1937/1938, w Polsce było 226 szkół podstawowych i 12 średnich z językami wykładowymi jidysz lub hebrajskim. Żydowskie partie polityczne, takie jak Bund czy syjonistyczne ugrupowania prawicowe i lewicowe były reprezentowane w Sejmie, jak również w organach władz samorządowych.
  Tak wygladala dyskryminacja Zydow w II RP…

  W II RP pojawiło się wiele żydowskich wydawnictw, funkcjonowało ponad 116 czasopism. Autorzy piszący w jidysz (najbardziej znany Isaac Bashevis Singer) zyskiwali międzynarodowe uznanie (Singer w 1978 otrzymał literacką Nagrodę Nobla). Rozwijał się dynamicznie teatr jidysz – w Polsce funkcjonowało 15 teatrów i grup teatralnych.
  W Polsce produkowano filmy w języku jidysz, np. At chet, Der Dibuk, Freylikhe kabtsonim, Mamele.
  W latach międzywojennych na obszarze II Rzeczypospolitej w ponad 150 miejscowościach działało łącznie ok. 400 sportowych klubów żydowskich (zrzeszały ok. 50 tys. członków). Ben Gurion opisuje z rozbawieniem, ze bralo sie udzial po meczach w braterskiej nawalance zydowskich kiboli z polskimi…
  Tak wygladala dyskryminacja Zydow w II RP.

  Na taka II RP napadli w 1939 roku przyjaciele i sojusznicy… z jednej strony sowieci reprezentujacy potworny system stalinowskiego terroru i gulagow a z drugiej strony hitlerowskie Niemcy (przy masowych poparciu niemieckiego narodu wybranego). Zamiast czasopism, teatrow, wlasnej reprezentacji w Sejmie, klubow sportowych na gruzach tej znienawidzonej przez wielu Zydow Polski ….
  „wielkie narody” postawily krematoria i komory gazowe.

  W latach 1939–1941 pomiędzy 100 a 300 tys. polskich Żydów zostało deportowanych z ziem polskich okupowanych przez ZSRR w głąb Związku Radzieckiego. Niektórzy z nich, zwłaszcza komuniści (np. Jakub Berman), przenieśli się dobrowolnie. Jednakże większość została przymusowo osadzona w gułagu. Niewielkiej grupie (ok. 6 tys.) udało się opuścić ZSRR w 1942, przyłączając się do armii generała Władysława Andersa. Pośród nich był m.in. późniejszy premier Izraela, Menachem Begin. W czasie gdy 2 Korpus Polski przebywał w Brytyjskim Mandacie Palestyny, 67% (2972) żydowskich żołnierzy zdezerterowało przy poparciu polskiego dowodztwa z generalem Andersem na czele. Wielu z nich przyłączyło się do Irgunu, żydowskiej organizacji paramilitarnej.

  40 tysieczny prawicowy zydowski BETAR stal za powstaniem w warszawski gettcie i de facto stworzyl przy wydatnej pomocy polskiego panstwa fundamenty panstwa Izrael. Dzisiejsza rzadzaca w Iztraelu partia LIKUD powstala miedzy innymi na bazie polskich partii zydowskiej BETAR .

  Polowa pierwszego rzadu Izraela skladala sie z polskich Zydow. Polscy Zydzi tworzyli podstawy armii i aparatu bezpieczenstwa.

  Moze tych pare informacji pomoze Benowi zrozumiec, ze nie wszystko bylo takie proste.

 22. Nawet jeśli to żart czy prowokacja – i tak mi się nie podoba.

 23. @Ben
  „Niewdzięczność polska” ma długą tradycję:

  woytek
  3 marca o godz. 21:57

  / z cyklu : „Rękopis znaleziony w Internecie /

  Wnikliwy obserwator stosunków panujących na ziemiach polskich na przełomie wieku XIX i XX, pozytywista Bolesław Prus, tak ujął tę sprawę w „Kronikach”:
  „Stosunek niektórych grup żydowskich do Polaków jest nie tylko niegodziwy, ale wprost – nieprzyzwoity. Prawie w tej samej chwili, kiedy liberałowie żydowscy drwiącym tonem w imię rycerskości żądają od Polaków, aby głosowali za zupełnym równouprawnieniem Żydów w radach miejskich, w tej samej chwili ” litwacy” odgrywają rolę rusyfikatorów u nas, nawet obrażają nas, a Żydzi poznańscy wręcz głoszą, że zawsze walczyli przeciw Polakom w interesie Niemców (…). No i naturalnie upominają się o łapówkę. Dla zupełności tego ohydnego obrazu niektóre partie czy grupy Żydów nie cofają się przed pogróżkami, a nawet czynami. Polskim sklepom kooperatywnym Żydzi nie chcą wynajmować mieszkań w swoich domach; młynarze-Żydzi roszczą pretensje wyłącznego prawa dzierżawienia wszystkich młynów w kraju (…) Żydzi prawowierni u nas znają tylko jedną formę uspołecznienia: swoją narodowość; lekceważązaś prawa jednostki (choćby co do przechodzenia na inne wyznanie, lekceważą sąsiadów i używając łagodnego wyrazu nie tolerują cywilizacji. Takie stanowisko nie ma przyszłości (…)” (B. Prus, „Kroniki”, t. XX).
  Nieco dalej Prus ocenia sytuację Żydów w Królestwie:
  „Wracam teraz do Żydów nieprzejednanych. Narzekają oni na upośledzenie. To prawda, są oni upośledzeni – w państwie, ale nie wobec nas, Polaków. Wobec nas posiadają oni przywileje, o których ciągle się zapomina:
  1) mają swój samorząd gminny, do którego nigdy nie mieszał się żaden Polak;
  2) posiadali i posiadają mnóstwo, ale to mnóstwo stowarzyszeń ekonomicznych, filantropijnych i oświatowych;
  3) prawie każdy Żyd umie czytać, pisać i rachować dzięki szkólkom elementarnym, które Żydzi w swoim języku mają, a jakich nam mieć nie wolno;
  4) w razie konkurencji z chrześcijanami nie robią sobie ceremonii, to jest, nie dopuszczają do współzawodnictwa, bojkotują, doprowadzają do bankructwa i jeszcze wniebogłosy narzekają na ucisk!
  Innymi słowy, w wyścigu o dobrobyt, dzięki zakazom, które spadły na nas, a nie dotyczyły ich, Żydzi mają i mieli ogromną przewagę. Toteż już dziś prawie cały handel, całe płynne bogactwo narodu znajduje się w ich rękach” (j.w.)

 24. Katolicy powinni prać brudy z Żydami w Jerozolimie czyli na miejscu.Co sugeruje Kempa w sprawie emigrantów.Po co przenosić waśnie związane z ukrzyżowaniem Jezusa na terytorium Słowian.Tak sobie myślę,że skąd przyszło niech tam wraca jako religijny bumerang na udeptaną ziemię.

 25. Ups. W końcu mamy marzec…

 26. Problem jest w tym ze masa nigdy nie zrozmie tej ironi cala prawica mowi ze rodzina Rudermanow w slynnym klipie oskarzyla Polske o Holocaust nie ma osoby prawie w PL ktora uwaza ze byl to happening . Zeby bylo weselej Morawiecki napisal list do slynnego Rabina ze POLACY URATOWALI 300.000 Zydow . Ten czlowiek Zmorawiecki jest psychopata ale tluszcza mu uwierzy i bedziemy miec nowe 1,200.000 Sprawiedliwych . Slucham prawicowcow antysemitow przed snem aby usnac oni sa tak rozbrajajaco glupi oni klamia kazdym wyrazem Rybak sie nawet wybiera do Oswiecimia skladac kwiaty 🙂 cokolwiek maja setki tysiecy a moze miliony zwolennikow. Tekst profesora moze byc tekstem wzorcowym dla 15 milionow polskich antysemitow. Wiem czasami sie nie da i pozostaje ironia ,but…

 27. @woytek
  Potomkowie Zydow, ktorych tak B Prus nie lubil,
  juz dawno opuscili Polske, w wiekszosci w dymach z krematorow.
  Wiec czego chcesz dowiesc ?

  @falicz
  Info, ktore podajesz znam od lat, ale tego przeciez nie mozesz wiedziec.
  Zydzi stanowili mniej wiecej okolo 10 procent przedwojennej ludnosci Polski.
  Wiec odpowiedz sobie sam o czym swiadczy ich nadreprezentacja w pewnych zawodach, przy jednoczesnej niemozliwosci uprawiania innych zawodow, zarezerwowanych wylacznie dla aryjskich Polakow.
  Zastanow sie tez dlaczego Zydzi zwiewali na leb , na szyje z POWOJENNEJ Polski.
  Musial byc powod, czy jak ?

 28. jeszcze @falicz

  Poza tym, przeciez aryjscy Polacy tez mogli isc na studia i zostac lekarzami i adwokatami.
  Numerus clausus i numerus nulus wobec nich nie byl stosowany.
  Mieli pelna wolnosc wyboru.
  A ze wybrali inaczej… to miej do nich pretensje.

 29. Życzę powodzenia w szukaniu wdzięcznych Żydów.

 30. Ben:nie kapujesz:falicz jest tzw.polskim patriota ,a wiec zmysla i jest pewny swego!Takich nie przekonasz= daremne zale pro…. Piszesz do muru ,nie myslacych krytycznie ludzi!

 31. Pan profesor napisał to o czym cały czas myśli i popiera.A jak pamiętam nigdy nie przeczył temu co dziś napisał.Panu filozofowi poddaje tez swoje myśli.Na czym polega rządzenie postkomusze?Na negatywnym doborze kadr od 1993 roku .Od nieudaczników Millera.A potem wódzowie otaczali się nieudacznikami ,bo bali się konkurencji.Tworzyli kastę kolesi do bitki ,wypitki i darcia sukna .Pozwalała mu tzw demokracja ,stosowana raz ,w niedziele na cztery lata.Otaczali wodzów miernoty nie potrafiące zaistnieć np. w gospodarce.Poczuli farbę -gwara tego od korników-i chcieli żyć ponad stan.To dziś.widoczne jak koń Marszałka.Wodzowie mają swoich najbliższych przekaziorÓw swoich decyzji.A tym piszą spicze mniej kumaci ale wierni.przekazior nie ma pamięci na tyle aby zapamietać co mu napisano w krótkim czasie ,więc nie robi nic oprócz tego -jak aktor -nauczenia się na pamięc tekstu.Jak go pytaja o sprawy trudne ,a nie ma decyzji wodza ,to nie odpowiada albo bredzi od rzeczy.O tym pisać trzeba ,panie profesorze.Na przykładach ,a mamy ich tyle, ile keszu wzięli za frico ministrowie.

 32. Dręczypupka
  4 marca o godz. 23:30…….
  a jeśli nie byłem u komunii… – to jestem Polakiem czy nie?? Podpowiem Ci gnoju – moja Mama miała nazwisko na „D” a imię mam po Antenacie. Bycie polakiem to dzisiaj obciach. Prawie zawsze…….

 33. Panie profesorze, jestem porażony, czy nie wystarcza Panu do pierwszego i zapisał się Pan do PIS licząc na gratyfikację.

 34. Niech pan napisze panie Janie, że to co jest w tym pana wpisie to drwina i groteska. Inaczej stracę do pana szacunek.

 35. Fake news

 36. Dodam.Gadają bez kartki z tzw głowy ,bo to daje charyzmę i uwielbienie dla mediów.Nie każdy może czytać jak TRAMP z przekaźnika.To jest dramat tych ludzi.Bo jak się wychylą ,to koniec kariery.Bo tylko wódz może mówić to co mu się ż ywnie podoba ,uwłaczając innym ,gardząc przeciwnikami i posądzając o zbrodnie.,On ma jaKO jedyny mapę drogową i nakreśla na niej decyzje.Oni wykonują ,przekazują i w końcu padają jak za przeproszeniem bażanty ,zastrzelone przez tzw myśliwych..Z głowy gadał przez 8 godzin Fidel ,ale tam nie ma takiej zimy jak ostatnio u nas.A podobno Klaudiusz ,się jąkał, a był wybitnym Cezarem.

 37. Panoszący się po ulicach i społecznościowych mediach, w sejmie, w senacie, w rządzie i w IPN antysemici to ofiary religijnej indoktrynacji kościoła i rodziców, którzy wpoili im oprócz religijnych bajek także i antysemityzm czyli totalnie wyprali ich móżdżki.
  Kościół nauczył polactwo antysemityzmu tylko dlatego, że tak naprawdę zazdrości Żydom mądrości, bogactwa i wytrwałości w dążeniach.
  Najwięcej znanych ludzi na świecie, naukowców, uczonych, artystów, najlepszych w każdej dziedzinie nauki i sztuki to Zydzi.

  Wszystkie państwa cywilizowane i bogate swoją cywilizację i bogactwo zawdzięczają mądrym Zydom.
  Ta zazdrość i świadomość, że wolactwo nigdy nie doścignie Zydów w mądrości – zżera ich i dlatego taką pianę antysemickiej wścieklizny toczą wszędzie gdzie się da.
  Nie zdają sobie sprawy z tego, że gdyby nie przyczynili się do wymordowania milionów Zydów, a tak zwani „komuniści”, (w istocie kryptokatolicy antysemici) rządzący Polską po drugiej wojnie światowej nie wyrzucili w 1968 roku pozostałych przy życiu Zydów z Polski dziś Polska nie była by Wolską, ale krajem należącym do najbogatszych na świecie.

  PS1:
  Jedyny wyjątek w mojej pozytywnej ocenie Zydów stanowią religijni, ortodoksyjni, otumanieni swoją religią ludzie dla których już sam Holokaust powinien być przecież wystarczającym dowodem na nieistnienie żadnego „boga”.
  PS2:
  Panie profesorze wspaniały prześmiewczy tekst, cała prawda o polskim antysemickim okrutnym bożym ludku, co dodatkowo potwierdza „Ben” w przytoczonym przez Niego tekście.

 38. Dla nikogo żadną tejemnicą nie jest, kto w większości dziedzin życia od finansów, poprzez naukę i technikę aż po kulturę i sztukę wiedzie światowy prym i komu świat tych umiejętności …zazdrości.
  Polacy zazdroszczą Zydom wszystkiego: mądrości, sprytu, talentów i wpływów.
  Gdyby Polacy nie wyrzucili z Polski Zydów
  dziś Polska byłaby bogatym i nowoczesnym krajem wśród najbogatszych państw świata, z którego nikt nie musiałby wyjeżdżać w poszukiwaniu wolności i pracy…
  Niestety, Polska to dziś religijny grajdoł w środku Europy z pasożytującym na niej watykańskim okupantem, który w trosce o swój dobrobyt uczy swoich wiernych właśnie antysemityzmu, homofobii, nienawiści, zazdrości i wielu jeszcze innych „chrześcijańskich wartości”.

 39. Redaktor lub redakcja się pomylili. Myśleli iż to już 1 kwietnia!

 40. A swoją drogą ciekawe jak każdy z dyskutujących zachowałby się gdyby przyszło mu żyć na przykład w 1941 roku w …Warszawa była miastem które prawdopodobnie wymusiłoby humanitarne odruchy wobec przebywającego na aryjskiej stronie Żyda, więc Warszawa odpada…ale gdyby był mieszkańcem Hrubieszowa gdzie pies z kulawą nogą nie zwróciłby uwagi na jego ludzki odruch, nikt nie pokiwałby z uznaniem głową, nie wręczył kwiatów, czy nawet czekolady z orzechami…ciekawe. W Hrubieszowie chyba byłoby nieco trudniej.

 41. Panie szanowny, Profesorze, czegoś się Pan nawąchał!
  A może ktoś Panu groził?
  No bo że tak z własnej woli to nie wierzę.

 42. I ty piszesz o chrześcijańskiej miłości do bliźniego ?? Albo ja już na oczy nie widze …. na każdym kroku kpisz z Polaków i Kościoła a teraz udajesz że jesteś jednym z Nas?? A wypie*dalaj bezpaństwowa przybłędo i wara od mojego kraju.Ty jesteś tylko polskojęzyczną szumowiną specjalizującą sie w JUDzEniu jakich wielu po tej pięknej ziemi stąpało.Także ch*j ci w ryj

 43. Do 8 marca 2018 roku pozostały tylko 2 dni. „MARZEC PAMIĘTAMY!” Wtedy przypomnimy sobie, jak wydalono z UW Adama Michnika i Henryka Szlajfera.
  Moje dni i noc strajkową spędziłem w Auli Uniwersytetu Wrocławskiego (wtedy jeszcze im. Bolesława Bieruta) 14 i 15 marca 1968 r. Pamiętam przemówienia studentów i studentek, ich pieśni, ich wiersze. Na fortepianie grał student i aktor pantomimy Marek Gołębiowski. Wielokrotnie powtarzał Etiudę Rewolucyjną. Rektor Jahn był z nami i nas popierał .Tych strajkowych dni nie zapomnę do kończ życia.

 44. Protokoły Mędrców Syjonu w roli podpałki.
  Po tym wpisie Profesora, każda prowokacja, choćby nie wiem jak bezpłodnie długa (a blog idzie w tym na rekord), to po prostu mały pikuś.
  Profesor Hartman jedną ręką na klawiaturze i umysłem w chmurze, załatwił całą Polityke Histeryczną, Makabrenę i Zdziczenie Patetyczne ‚Grunwald’, posyłając ich, żuczki polne, w Kępy i Moczary.
  Profesor Hartman sam może służyć za całe intelektualne zaplecze ludzików pissu i Łubianki (co na stugębne suwerenne jedno wychodzi), i to od niechcenia.
  Szkoda, że to zabawy pod stodołą, w której głosu zza ścian nie posłuchają i nie wezmą za swojski tłumy sąsiadów zmierzające w prysiudach czastuszek z pochodniami…
  Takie faux pas kontekstu, widzianego przez szpary Panie Profesorze.
  Jestem i tak z Panem, w samym środku.
  Ukłony.

 45. Bujać to my, ale nie nas.

 46. Ben

  Ty probujesz wartosciowac i interpretowac.
  Ja podaje fakty.
  Bez oceny jakiejkolwiek.

  Zycie prawie 80% wiejskiego polskiego spoleczenstwa byla duzo trudniejsze niz Zydow i to przez cale stulecia.
  Samo zycie Zyda bylo drozsze niz zycie polskiego chlopa a Polacy to w wiekszosci chlopi.
  Trudno uwierzyc, ze mozna rznac glupa i oceniac relacje miedzy narodowosciami w oderwaniu od realnych warunkow spolecznych uwarunkowanych historia.

  Tak, tzw. Polacy to byla olbrzymia masa poniewieranego chlopstwa – warstewka …panow plus importowane mieszczanstwo glownie z Niemiec i wlasnie Zydzi – uzyteczni albo wrecz konieczni dla …Panow..tej ziemi.

  Tak bylo przez wiekszosc historii Polski i zapadlo to w polski kulturowy genotyp i to nie jest ocena wartosciujaca ale faktograficzna.

  Polacy…mogli isc na studia…(?) piszesz.
  Ale przez 120 lat masy polskie byly przez zaborce swiadomie wpedzanego w ciemnote i Polacy jako masa byli wciaz na niskim poziomie cywilizacyjnym.
  To fakt.

  Pomieszajmy to programowym ekskluzywizmem spolecznosci zydowskiej.
  Z nakazem wewnetrznej solidarnosci grupowej.
  Religijny i kulturowy zakaz asymilacji, ktory pozwalajac Zydom jako integralnej wspolnocie przetrwac tysiaclecia mial oczywiste efekty negatywne jezeli chodzi o wspolzycie z wiekszascia mieszkancow Polski.

  Jest obiektywna prawda, ze wiekszosc spolecznosci zydowskiej nie czula przywiazania do panstwa POLSKIEGO w porownaniu do znaczenia wlasnej odrebnej tozsamosci.
  To fakt rowniez zrozumialy dla polskiej przedwojennej prawicy, ktora aktywnie pomagala Zydom stworzyc zreby wlasnej ojczyzny.
  Nie przypadkow 40 tysieczny prawicowy BETAR bedacy fundamentem Izraela mial ochrone swoich marszow zapewniana przez…polska Falange!

  Cale XX-lecie od przetargow w 1918, przez wojne w sowietami, do wkroczenia sowietow i ich przyjaciol hitlerowcow dawalo multum dowodow odrebnosci interesow Zydow i Polakow.
  I dodam tu ZROZUMIALYCH.
  Warto to raz na zawsze przyjac do wiadomosci.
  Tu sie az prosilo o iskrzenie w relacjach nacjonalistycznej fali w Europie a zwlaszcza w krajach, ktore po 120 letniej niewoli odpracowywaly nadgorliwie swoja narodowsc i w tym wypadku polskosc.

  Ben,
  Zydzi, ktorzy masowo…opuszczali Polske po II WS ?
  O jakich masach Ty piszesz?
  Biedny zdruzgotany kraj, rozjechanym walcem sasiadow, bedacy pod butem nieludzkiego systemu sowieckiego…?
  Niektorzy Polacy i niektorzy Zydzi znalezli tu, w PRL raj wladzy i narzedzi ksztaltowania nowego czlowieka… wiekszosc o ile mogla ze zrozumialych wzgledow – wyjechala.
  Niewiele trzymalo niezakochanych w Polsce Zydow na miejscu gdzie zamiast swojego zamknietego swiata Niemcy zgotowali zydowskie cmentarze i popioly… mogli wiec wyjechali. Serce zydowstwa zabite przez Niemcow przestalo bic nad Wisla – odradzalo sie gdzie indziej.
  Tak jak robili to od setek lat wyjechali. Tym razem wiekszosc jak mogla to za ocean…do nowego Polinu.

  A w Niemczech…? Mialem zydowskich kolegow ( z Lodzi), wyjechali po wojnie wlasnie do Niemiec i w Bitburgu pozakladali dla amerykanskich zolnierzy burdele i nocne kluby.
  Nosili na piersiach wielkie zlote gwiazdy Dawida zeby kazdy wiedzial, ze sa Zydami. Gdy zapytalem ich jak mogli wyjechac z Polski do kraju swoich zloczyncow – odpowiedzia bylo mrugniecie okiem…” z kalkulacji!”
  ” Zaden Niemiec nie odwazy sie podniesc po II WS reki na Zyda i to ma swoje olbrzymie plusy…”

 47. Narod uratowal……..udalo sie pisanie na opak.

 48. Andrzej Falicz
  5 marca o godz. 5:45
  nieustannie relatywizuje samego siebie………………………..

 49. Nieźle Pana pogięło, panie profesorze.
  Mimo wszystko pozostaję z pełnym szacunkiem, licząc na to, że Pan wydobrzeje!!!

 50. Podzielam pogląd Very. Jak wynika z komentarzy nie tylko półgłówków w rodzaju Falicza, znaczna częśc czytających wzięła ten tekst na poważnie. Taka rekonstrukcja pogladów typowego polskiego (pół) inteligenta jest dobra na seminarium naukowym – a nie na łamach popularnego tygodnika, który czytają często ludzie nie mający jasności co o danej sprawie myśleć.
  Nie był to dobry pomysł, Panie profesorze.

 51. Hartmann pokazal nam, jacy jestesmy prymarni……………………

 52. Swiatowid, Falicz nie pojmuje, ze zydzi wyjezdzali z Polski masowo jeszcze przed polskim 3x Tak i to w kierunku biednych i glodnych wowczas Niemiec. Falicz ucznil to samo 45 lat pozniej.

 53. Kto zaprzedaje dusze diablu, pieklo czeka na niego…zazwyczaj niedlugo.
  Chyba podobnie jest ze Szewachem Weissem.

 54. @saldo
  …no pewnie. A najwiecej Zydow wyjechalo do NRD…
  Zydzi wyjezdzali na zachod.
  A Niemcy to byla najkrotsza droga do Ameryki. A jezeli faktycznie woleli kraj tworcow komor gazowych od Polski.
  To gratuluje

 55. Widzę, że Andrzej Phallus Falicz podsrywa nieustająco… ot, taka menda na służbie.

css.php