Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

14.03.2018
środa

Duda znów przyniósł nam wstyd

14 marca 2018, środa,

Tak to jest, gdy człowiek wychowuje się w ultrakonserwatywnym środowisku, a jednocześnie styka się jakoś ze współczesną kulturą umysłową i polityczną. Raz sypnie reakcyjną brednią, innym razem poprawnym banałem. Bo ma w głowie sieczkę – bezładną mieszaninę słomy, pożywnych ziaren i polnych chwastów.

Oni już tacy są – Kaczyński, Morawiecki, Duda, cały dygnitarski PiS… Można się po nich spodziewać dosłownie wszystkiego. Bo nie panują nad tym, co myślą i mówią. Bo myślą i mówią kliszami, których sensu ani źródeł nie rozumieją. Nad niczym się głębiej nie zastanowią, nie przeczytają poważnej książki, bo ostatecznie to wszystko jedno. Nihiliści-oportuniści. Raz odpalą coś z arsenału fanatycznej kontrreformacji, rodem z Piotra Skargi, potem jakiś pseudomodernistyczny endecyzm à la Dmowski, a na wieczór przyłożą jeszcze z liberalnego progresywizmu. Od święta zagrają nawet na nutkę demokratyczną.

Jak Duda, który niedawno w tyleż słusznych, co banalnych słowach potępiał antysemityzm i „prosił o wybaczenie” (podkreślał później, że nie „przepraszał”) za Marzec. W zeszły poniedziałek ten sam Duda uderzył zaś w ton szowinistycznego załgania, oświadczając: „Bardzo często ludzie mówią »Ach, po co nam Polska, Unia Europejska jest najważniejsza«. Przecież wiecie państwo, że bywają takie głosy. Otóż proszę państwa, to niech sobie ci wszyscy przypomną te 123 lata zaborów, jak Polska wtedy pod koniec XVIII wieku swoją niepodległość straciła i zniknęła z mapy. (…) Bo teraz gdzieś daleko, w odległych stolicach, decyduje się o naszych sprawach. To tam zabiera się pieniądze, które my wypracowujemy, i tak naprawdę pracujemy na rachunek innych”.

Warto posłuchać tego bełkotu – jest hitem sieci. Na własne uszy usłyszycie, jak prezydent państwa będącego największym beneficjentem członkostwa w Unii Europejskiej ostrzega swój naród przed obcą władzą i ekonomicznym wyzyskiem, takimi jak za czasów zaborów. Kiedyś o sprawach Polski decydowano w Berlinie, Wiedniu i Moskwie, a jak dalej tak pójdzie z tą Unią, to będą nami rządzić z Brukseli. Więc uważajcie, rodacy, na tę całą Europę. Bo to są „oni”, tacy „oni”, którzy chcą nam odebrać niepodległość. Brakowało jeszcze tylko sloganu z czasów akcesji „Kiedyś Moskwa, dziś Bruksela”. Prezydent państwa członka dobrowolnego i demokratycznego zrzeszenia 28 państw porównuje instytucje oraz system redystrybucyjny Unii, którą współrządzi, do imperialnych zaborów.

Wypowiedź Dudy jest nie tylko piramidalnie głupia. Przede wszystkim jest po prostu podła. Wyziera z niej nie tylko kompletna ignorancja, lecz również najgłębsze zakompleksienie i niewdzięczność. Bo porównanie naszych wspólnych europejskich instytucji z dworem zaborcy jest kretynizmem i nieuctwem, a zestawienie imperialnej polityki wyzysku z gigantyczną pomocą gospodarczą, jaką od tylu już lat otrzymujemy od naszych bogatszych partnerów, to nic innego jak małość człowieka, który nie umiejąc zdobyć się na wdzięczność (wszak wdzięczny jakby się umniejsza), woli szczekać i kąsać rękę, która go karmi.

Po raz kolejny Duda przynosi nam wstyd. Na szczęście i nieszczęście nie jest człowiekiem, którego by ktoś w świecie chciał słuchać. Gdyby podobne słowa padły z ust któregoś z poważnych przywódców europejskich, stałoby się to skandalem i sensacją nie tylko w Europie. A to, co gada prezydent dalekiej i coraz dalej odpływającej od świata i rzeczywistości Polski, nikogo już nie interesuje. Staliśmy się bowiem jednym z wielu egzotycznych krajów, z którymi utrzymuje się stosunki w celach handlowych i wojskowo-strategicznych, lecz nikt nie postrzega ich jako części kulturowej i politycznej wspólnoty Zachodu.

Jeśli jednak rząd Polski naprawdę myśli, że integracja europejska zagraża niepodległości Polski, to ratuj się, kto może! Gdybyśmy nie należeli do Unii Europejskiej, musielibyśmy siłą rzeczy orbitować wokół Moskwy, która wszak umiałaby zadbać o to, by zamknąć nasz kraj w swojej „strefie wpływów”. Czy Duda naprawdę tego nie pojmuje?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 62

Dodaj komentarz »
 1. Nadchodzi medialny Armagedon sterowany przez służby specjalne państw „miłujących wolność i demokrację”. Czujne oko politycznych Argusów „dostrzega” to, co mu podrzucają prowokatorzy i głosi jako prawdę objawioną :
  Donald Tusk wyraził „pełną solidarność” z premier Theresą May. Chodzi o próbę otrucia rosyjskiego agenta Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii.
  Donald Tusk napisał na Twitterze o „pełnej solidarności z premier Theresą May w obliczu brutalnego ataku inspirowanego najprawdopodobniej przez Moskwę”.
  Szef Rady Europejskiej dodał, że jest gotowy poddać ten temat pod obrady Rady Europejskiej. Wcześniej o konieczności rozmowy w gronie europejskich liderów pisał Guy Verhofstadt, lider liberałów w Parlamencie Europejskim.
  Prezydent kraju który podpisał Traktat Lizboński, pan Andrzej Duda również dołącza się do tego chóru medialnego .
  Czyżby uzgodniono już taktykę medialnej obróbki Europejczyków, metodą małpującą ” zamach smoleński”, o którym to zamachu „cała prawda i tylko prawda” powstała w głowach wasali obcych interesów i zwolenników destabilizacji Europy?
  Czy politycy europejscy pozbawieni zostali elementarnej inteligencji głosząc i powielajac opinie prowokatorów zainteresowanych sianiem niepokoju i nienawiści między krajami europejskimi?

 2. Polska w narożniku.Od dwóch lat władzy TKM-,kraj w smucie i bezhołowiu ,.Bredzenie jak po ciosie Tysona..

 3. nikt nie zwraca uwagi na bąka u osoby znanej z puszczania wiatrów -:(

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @woytek
  Bla ,bla,bla …..Szef Rady Europejskiej Donald Tusk to pierwszy który robi to co mu karzą a szczegolnie wznjecać tumult bez żadnych efektów.

  Dziwne ,że nic nje bąknął dotychczas na temat Nordstream II i nic nie zrobił aby blokować Opal prowadzony po niemieckiej stronie Odry rozprowadzający gaz z NJordstream I.Argument braku dostępu przesyłu innych dostawców gazu do przesyłu w Nodstream I i II można jakoś bronić (teren eksterytorialny Bałtyk ) jednak zupełnie nie można obronić odnośnie Opal.Tak więc pętla gazowa na szyji Polaków zaciskana przez Berlin i Moskwę niewiele się rózni od ruskiego knuta i pruskiej Hakaty w czasach zaborów.Teraz UE – Berlin narzuca karbonizacje i nawet gorzej nie wolno zbierać kornikowego drewna w lasach .

  Wystarczy uzmysłowić sobie dlaczego namiestnicy krajowi nie sprzeciwili się Berlinowi i Moskwie odnośnie tych projektów aby zdać sobie sprawę z prawdziwości tez jakie wygłosil Prezydent Andrzej Duda.

  Profesor etyk pisząc głupoty zarobił wierszówką.Podcina galąą nja której siedzi .Gdy wzmocni się UE (Berlin ) jego wierszowki bedą zbędne.

  Jerzy Zakrzewski,Palatine Illinois

 6. Panie woytek, mam wrażenie że już ten Pański komentarz
  gdzieś kiedyś czytałem, stary jestem, to i szczegóły się zacierają.
  Ale chyba była to Trybuna Robotnicza, koniec lat czterdziestych…
  I nazwiska trochę jakby inne: Tusk i Rada Europy w miejsce Rządu Londyńskiego, Duda zamiast Mikołajczyka. No i akapit z Churhylem i Trumanem Pan pominął, oraz reprymendę i kontrę stanowczą a zdecydowaną Słońca Narodów, Nauczyciela Naszego Najukochańszego tow. J.W.S.

 7. Woyteku, co Ty naprawdę chciałeś nam obwieścić? Mętne jakieś te Twoje wywody… Do którego Argusa się odwołujesz, znawco mitologii dla ubogich..?
  Albo jesteś za przyzwoitymi zachowaniami europejskich polityków/rządów i nazywanie pewnych zjawisk po imieniu, albo uważasz, że UE to zbiorowisko schizofreników prowadzących nas, wszystkie narody zjednoczone w klubie, do unicestwienia.
  Postaraj się jaśniej… Prof. Hartmanowi wyszło jasno, ale to umysł certyfikowany (vide red. Żakowski).

 8. Panie Profesorze to PANA uczelnia wypuściła w świat tego naszego Adrianka. Zrozumiałbym – prześliznął się, żaden system nie jest doskonały ale…tu pozwolono mu otworzyć przewód doktorski i się doktoryzować. Doktoryzować człowiekowi, który:
  a) chyba prawem kaduka zdał Prawo Konstytucyjne skoro NIE UMIE ZINTERPRETOWAĆ prawidłowo Konstytucji. O świadomym łamaniu prawa i krzywoprzysięstwie nie śmiem nawet myśleć. Adrian D. jest przeca wzorcowym katolikiem i nawet opłatek z narażeniem życia uratował więc takie świństwa jak złamanie przysięgi nie mieszczą się w takiej jakże moralnej głowinie.
  b) cytowana przez Pana wypowiedź jasno wskazuje, że pan Doktór Duda ma problemy z logiką (kolejny przedmiot na prawie). Nie umie wiązać faktów i związków logiczno-przyczynowych. Nie wiem czy osobnik taki kwalifikuje się do posiadania wyższego wykształcenia. Widocznie na UJ tak. Nawet cieć na budowie musi umieć kojarzyć podstawowe fakty np. pies szczeka – ktoś obcy może się kręcić w pobliżu – należy wzmóc czujność. Pan Duda plecie zaś koszałki-opałki, które mu Pan był łaskaw wytknąć bez najmniejszego skrępowania. Zresztą nie krępował się też wystawiać sobie diet gdy swego czasu jeździł do Nowego Tomyśla wykładać.
  c) na prawie wymaga się ,,podkładu” humanistycznego. ,,Podkład” Pana Dudy słabo świadczy o jego liceum skoro potrafi on znaleźć jasne analogie pomiędzy UE a państwami zaborczymi. Oczywiście może on posiadać swoje opinie ale ze względu na powagę (teraz chyba z przedrostkiem ,,nie”) sprawowanego urzędu dobrze by było gdy swoją indolencję zachował dla wielce dumnego ojca swego, jak i reszty rodziny a nie obdarzał tymi głupiznami cały świat.
  Postawa prezentowana przez Pana Adriana niestety doskonale współgra z odczuciami społecznymi. Trochę to ogłupiałe społeczeństwo jednak racji ma…
  Każde qurestwo jakie rządzący wyrządzali naszemu społeczeństwu – np. 22% VAT na mieszkania czy artykuły dla dzieci tłumaczono ,,bo Unia kazała”, nawet tak w sumie drobny acz potrzebny i korzystny przepis jak ograniczenie możliwości zżywania narkotyków zawierających nikotynę nie był wprowadzany jako wyraz troski o zatrudnionych w np. w lokalach (tak uzasadniano podobny zakaz w Irlandii) czy o ogólny dobrostan obywateli ale jako…,,Unia kazała”. Liberałowie latami tłumaczyli, że najwyższą formą szczęścia dla naszego kraju jest bycie montownią dla globalnych koncernów dostarczającą im posłusznej, pokornej i maksymalnie nędznie opłaconej siły roboczej a wszelkie działania dla poprawy dobrostanu obywateli (np. podniesienie płacy minimalnej) mogą zaowocować straszliwymi szkodami.Tak się składa, że głównym użytkownikiem tej montowni jest…Unia Europejska. Latami więc owa Unia robiła za dojną krowę i wredną macochę-kozła ofiarnego i tak też nauczono społeczeństwo myśleć. Jakieś wspólnoty wartości? Przypominam, że PO podobnie jak PiS NIE PRZYJĘŁO Karty Praw Podstawowych. Nie od rzeczy będzie przypomnieć, że nieodmiennie w sprawach unijnych media jako ,,eksperta” i kontrapunkt zapraszały pewnego cwanego capa z muszką, z ust którego najłagodniejszym określeniem na UE było eurokołchoz a którego obecność zawsze zapewniała tzw. oglądalność i medialność. Dziś za 10tyś eur mies ,,rozwala Unię od środka” a wychowani przez niego młodzieńce z deficytami męskości maszerują i ,,zamawiają pięć piw” dokładnie argumentując jak nasz chcący uchodzić za prezydenta pan Doktór…
  Poprzednio rządzący wiele się swoim stosunkiem do UE od PiSu nie różnili – Tusk też się szczycił ile to ,,Unii dla nas wyrwał”. Poprzednie rządy nie zrobiły NIC by zbliżyć nasz kraj do standardów zatrudnienia, wolności światopoglądowej i osobistej. Trwaliśmy w takim rozkroku pomiędzy Białorusią a np. Czechami (na Niemcy nawet oczu nie śmiem podnosić), gdzie bandyckie zachowania policji były traktowane ,,po wschodniemu”, gdzie ,,waadza” latała głównymi ulicami w kawalkadach pojazdów a sama władza nie była traktowana jako SŁUŻBA OBYWATELOM (choćby po hipokrycku ale jednak) ale jako uczestnictwo w przywileju. Teraz ,,wschodniość” bierze górę a Pan Adrian jest gotów Suwerenowi powiedzieć wszystko (wiadomo – wszystko ale w granicach pozwoleństwa Pierwszego Posła) co temu ucho popieści. To nic, że wg sondaży WIĘKSZOŚĆ Polaków popiera członkostwo Polski w UE. Większość też nie chciała konkordatu jak i umów śmieciowych.
  PiS gra teraz na zmontowanie ,,większości” antyunijnej jak i na to, że my nie chcemy z Unii występować ale to ,,Unia występuje nas bo wstaliśmy z kolan”. Wywalą nas – i wreszcie będziemy jak u siebie..

 9. W zyciu chodzi o to zeby nie byc idiota.
  Pan (niestety) Prezydent po raz kolejny wykazal ze daleko mu do zrealizowania tego programu minimum…

 10. Duda Andrzej powiedział: „…To tam zabiera się pieniądze, które my wypracowujemy, i tak naprawdę pracujemy na rachunek innych”
  Genialne, wielkie, mocne. A jakie polskie!
  No dobra, Polak ciężko pracuje i swoją krwawicą karmi Niemca z Wehrmachtu, Holendra-cwaniaka i Francuza-kolaboranta, którego Polak uczył jeść widelcem. Dzięki krwawicy Polaka te nędzne narody są tak bogate.
  Niemiec też może mówić, więc mówi: „…To tam zabiera się pieniądze, które my wypracowujemy, i tak naprawdę pracujemy na rachunek innych”
  Niemiec płaci na Polaka, na cudzy rachunek. Płaci na Dudę, żeby Duda miał wolność mówienia i pensję za etat, że ton on Niemca karmi.

  Niech każdy swoje pieniądze trzyma przy sobie – tego właśnie chce Duda. Zobaczymy kto na tym lepiej wyjdzie: Polak, czy Niemiec, Holender, Duńczyk i Francuz.

 11. Dlaczego nam.Sobie i rodzinie oraz UJ za absolwenta.Tak sobie myślę,że mamy czasy nie matura lecz chęć …

 12. Popieram opinię „Sławczana”.
  Duda to tępy religijny kołtun uwielbiający zżerać kościelne „andruty”.
  To przygłup, który udaje, że nie wie o tym, że o losach Polski od 1989 roku do dziś włącznie decyduje Watykan i zgraja pedofilów w koloratkach z Rydzykiem na czele.
  Kler rządzi Polską wysługując się takimi niewolnikami kościoła.
  Unia Europejska powinna odciąć rzekę pieniędzy płynącą do rządowych i kościelnych worów, a wtedy bardzo szybko skończy się poparcie dla rządzących religijnych sekt i dla kościoła. Nie będzie 500plus na wódę – nie będzie poparcia.

 13. Wypowiedź Dudy to była za PRLem produkcja krajowa , a nie eksportowa i taka była tez jej jakość.
  Przywódcy PiSu wciąż jeszcze nie ufają własnemu szczęściu i nie wierzą w to, że zadanie „całkowitej mobilizacji ludzkiej głupoty” zostało przez ta formacje polityczną już wykonane w Polsce i tak dalej i dalej , tą ludzka głupotę mobilizują .
  Czasami tylko czuja się zaskoczeni , że opinia międzynarodowa bierze sobie do serca ich pi..dolenie , ktorego przecież wcale nie jest adresatem , kiedy sami szperają po trzeciorzędnych portalach internetowych, aby tropić tych którzy ich pisowska Polskę, w ich mniemaniu obrażają.
  A jakby tak było z kopę w to miejsce , gdzie plecy tracą swą szlachetna nazwę p.Prezydencie , tak żeby Pan wylądował z tego przebrzydłego zachodu zaraz na kolanach przed Putinem ?

 14. Nie, już nawet siły nie ma takich bredni słuchać

 15. W 1989 roku Polskę spod „czerwonej” – rosyjskiej okupacji przekazano pod „czarną” – watykańską.
  Proces ten zapoczątkował homofob, seksista i pachołek kleru Wałęsa, a kontynuowali go wszyscy rządzący Polską prezydenci i premierzy.
  Dziś wiernopoddańczą Watykanowi politykę na kolanach kontynuje Duda, Morawiecki, Kaczyński i wszyscy inni lobbyści kk z PO, PiS, PSL, katolicy z SLD oraz wszelkiej maści „kukizowcy”, „korwinowcy”, „naziole”, „gowinowcy” i „nowocześni”.

  Miałem nadzieję, że wprowadzenie Polski do UE zatrzyma proces klerykalizacji państwa i totalitarnego zarządzania przez prokleszą władzę na wszystkich jej szczeblach od prezydenta do sołtysa.
  Niestety dzięki lobbystom kleru i kościoła wybieranym na jego polecenie przez prymitywnych wyborców Polska jest watykańskim kondominium pod okupacją wrogiego Jej państwa Watykan i jak długo Nią będą rządzić skorumpowani lobbyści kościoła katolickiego i kler – tak długo nie będzie Ona ani wolna, ani suwerenna, ani bezpieczna, ani demokratyczna.

 16. No coz, jak oceniac stan umyslu doroslego czlowieka, ktory ma zainteresowania maloletnimi panienami typu ruchadelko lesne ? jest na to jakies slowo okreslajace stan umyslu, w zasadzie wiele slow, jednym „dewiacja”. A wiec analizowac slowa dewianta jest trudno, plyna sobie te mysli szerokokimi zakosami, jezyk powtarza to co glowa roi i powstaje zlepek belkotu w ktorym trudno znalezc sens i istote . Pozniej doradcy beda tlumaczyli o „kontekscie”, „niezrozumieniu”, a czy przeinaczeniu.

 17. Nie mogłem uwierzyć w to, co ten człowiek z przerośniętym pisowskim ego mówił do osłupiałych słuchaczy. „Ach, po co nam Polska – Unia jest najważniejsza”. To cytat, który Duda wydobył z własnej pogmatwanej podświadomości. Pewnie słyszy głosy własnego sumienia wśród ciszy nocnej, bo nikt w Polsce czegoś takiego nie mógł powiedzieć. Niech pan nie idzie tą drogą, bo ona prowadzi donikąd.

 18. Uważam, że do władz UE dostało się niepotrzebnie dużo religijnego „śmiecia”, które wpływa na decyzje Unii i dba o swoje oraz o kościelne interesy.
  Dla przykładu wystarczy wymienić wszystkich znajdujących się tam europosłów z Polski.
  …a już szczytem i kompromitacją jest wybór na stanowisko przewodniczącego rady europejskiej katolickiego chłystka Tuska, który jak wszyscy wiedzą podczas swoich rządów jako premier RP był i nadal pozostał lobbystą kościoła.
  Oto tylko kilka jego wypowiedzi świadczących o prokościelnej polityce tego dudo-kaczyńsko-podobnego „męża stanu”:

  – cyt: „… za mojej kadencji nie będzie żadnych parlamentarnych dyskusji na tematy religii i kościołów w Polsce…” – słowa deklaracji, które wypowiedział Donald Tusk jako premier RP z sejmowej „ambony”.

  – cyt: „…Nie było i nie będzie intencją mojego rządu oraz PO taka zmiana finansowania Kościoła, której efektem miałoby być jego osłabienie, czy też atak na Kościół”.
  Słowa te wypowiedział premier Donald Tusk w Sejmie przed głosowaniami ws. projektów likwidacji
  Funduszu Kościelnego.
  (fundusz kościelny nadal istnieje, a po takiej wiernopoddańczej deklaracji pasożytujący w Polsce kler może spać spokojnie…)

  – cyt: „…Europa to naprawdę najlepsze miejsce na Ziemi. I przecież nie dlatego, że Pan Bóg się uparł, żeby tutaj ludziom żyło się lepiej niż w innych miejscach świata. Tutaj jest lepiej, ponieważ utrzymaliśmy się w zasadniczej wierności wobec tych fundamentalnych wartości chrześcijańskich, na których zjednoczona Europa jest oparta…”
  (słowa z przemówienia Donalda Tuska w Parlamencie Europejskim.)

  – cyt: „…Pragnę jednocześnie zapewnić Ojca Świętego o woli i gotowości Polski do dalszego umacniania więzi i współpracy ze Stolicą Apostolską w obronie kultury chrześcijańskiej w Polsce, w Europie i na świecie”
  (Donald Tusk – Premier Rządu RP- list gratulacyjny po wyborze nowego papieża w Watykanie – Marzec 2013)

  Tym z krótką pamięcią przypomnę, że tuskowe PO podczas dziesięcioletniego „pontyfikatu” pod dyktando kościoła nie podpisało żadnych europejskich dokumentów dotyczących podstawowych praw kobiet, LGBT i ogólnie praw człowieka.
  To bezpośrednio dzięki tuskowemu PO i PSL dziś w Polsce rządzi kościół i religijna sekta PiS, a dzieci i młodzież są coraz bardziej ogłupiane i gwałcone psychicznie i fizycznie przez kler.

  ps:
  Popieram opinię „Tanaki”.

 19. Dlaczego Duda milczy w sprawie śmierci Blidy.Tak sobie myślę,że najciemniej pod latarnią gdzie zdrajcy idą na ołtarze.Szpiega jak tzw.wyklętego będziemy bronić jak niepodległości.Czy szpiega zdrajcę też wszak to szmalcownik.

 20. Najciekawsze są tu wypowiedzi polako-amerykanów. Słyszałem niegdyś w USA niektóre „polish jokes” i czułem się wtedy z lekka obraźony. No ale poznając z troche bliźej tamtejszą polonie, juź ani się nie dziwie ani się nie obraźam…

 21. ed73
  Co ja chciałem powiedzieć ?
  Ja chciałem zwrócic uwagę , na kompletne pomieszanie z poplątaniem.
  Państwo, które wychodzi z UE , ponieważ nie akceptuje wspólnoty z krajami Europy, apeluje do Europejczyków o pomoc i chce aby UE przyłączyła się do sankcji z powodu spreparowanego zarzutu, że to Putin wysłał trucieli przeciwko wydmuszce w postaci emerytowaneo i nic nie znaczącego byłego agenta . Anglicy nie dopuszczają rosyjskich ekspertów do śledztwa i ogłaszają wszem i wobec, że to Rosja bawi się zapałkami do podpalenia Europy. Brednie niewyobrażalne , ale pan Tusk i prezydent Duda dołaczają się chóru wasali obcego interesu, a takim interesem jest destabilizacja Europy. Podrzucenie wojny na Ukrainę jest genialnym posunięciem strategów, którzy rękoma Europejczyków dokonają nowej zbrdodni w Europie. Kto będzie winien po zakończeniu masakry ? Nie będzie winnych , albo wskaże się winnego zastępczego , jak obecnie wskazuje się Polskę , jako kraj współwinny Holokaustowi .
  Czy trudno powiązać te prowokacje w jedną intrygę , która powstaje na zamówienie tych , którzy chcą tej awantury w Europie.

 22. Biedne, wiecznie niewyspane dziecko, zmuszane przez pobożnego tatusia do uczestnictwa w niezrozumiałych nocnych obrządkach, z noskiem na wysokości odbytu dorosłych odurzane mieszanką siarko- i węglowodorów. Czym skorupka za młodu nasiąknie itd.
  Wyobraźmy sobie, że stary Michnik zamykał by swojego małego syna w zimnym, śmierdzącym garażu, każąc mu wysłuchiwać Manifestu Komunistycznego przy akompaniamencie pieśni masowych.
  Narodowe oburzenie nie miało by końca!

 23. Andrzej Duda nie przyniósł nam wstydu jako społeczeństwu. On potwierdził tylko opinie jakie normalnie i trzeźwo myślący obywatele zyskali o jego osobie i funkcji, którą piastuje ze społecznego (nie da się ukryć) nadania. Dla wielu obywateli, wypowiedzi obecnego prezydenta państwa, są żenującym pokazem. Można odnieść wrażenie, iż PAD jest bardzo wąskim specjalistą z jakiejś dyscypliny prawa, który całą super-specjalistyczną wiedzę ma w małym palcu (i tylko tam). Niestety, jak wielu wąskich specjalistów, jest abnegatem w pozostałych kwestiach, o których się wypowiada. Widać, iż historycznie jest wytworem, nauczania historii z czasów PRL, gdzie nie uczono historii Polski XX wieku. Do tego, prezydent zachowuje się jak typowy przedstawiciel socjalistycznego awansu społecznego – nie miał gdzie nabrać ogłady i podstaw wiedzy. Za to akuratnie potrafi wykonać otrzymane zlecenia, nie analizując ich sensu i znaczenia. Smutne, że z najważniejszego urzędnika w państwie wychodzi taki galicyjski „mały polak”, próbujący zrobić z siebie prawdziwego polskiego pana z czasów I Rzeczpospolitej. Chyba jednak PAD wszedł w nie swoje buty.

 24. „Czy Duda naprawdę tego nie pojmuje?” — no nie pojmuje. To czlowiek maly i podly. Klasyczny Dyzma. Pewnie dotad nie moze uwierzyc, ze ludzie dali sie tak latwo nabrac i ze zostal prezydentem.
  I te klamstwa o tym, ze inni (Unia) zabieraja nasze pieniadze! Niewiarygodne. A ludzie sa tak glupi, ze pewnie uwierza nawet w to, ze to Niemcy nam zabieraja a nie daja.

 25. Pan Duda jest bardzo słabym Prezydentem. Intelektualnie, osobowościowo- nic szczególnego. To najdelikatniejsze z określeń jakie mi przychodzą na myśl. A wciska się wciąż słowo- porażka.

 26. Niech się wstydzą ci, co głosowali na Dudę. Na wstyd ze strony Dudy raczej nie liczę.

 27. agatkam
  14 marca o godz. 20:25

  … co ty agatkam tu na wysokie forum goovno podsyłasz – karm się sam – ssij kurek…

 28. Czy nie czuje sie Pan odpowiedzialny Panie Profesorze w zadnym stopniu? Czy to nie Pana srodowisko, Profesorowie Uniwersytetu Jagiellonskiego, promowaliscie go jak normalnego, dawaliscie mu szanse na ktore nie zasluzyl? Czy to nie Wy uznaliscie, ze poniewaz ozenil sie z Zydowka wiec nie moze byc antysemita, jakby to mialo jakikolwiek zwiazek? Czy to nie Wy traktowaliscie go jak intelektualiste uznajac, ze skoro ozenil sie z corka intelektualisty to on tez…., niedostrzegajac, ze ten zwiazek jest logicznie nieuzasadniony?
  Uniwersytet Jagiellonski byl, przynajmniej w Polsce, ostoja mysli i wiedzy, czy to nie Wy pozwoliliscie komus takiemu nie tylko skonczyc Wydzial Prawa, nie tylko nagradzaliscie go wysokimi ocenami ale nawet akceptowaliscie go jako Doktora Prawa? Czlowieka, ktory za chwile nie mial zadnych zahamowan przed publicznym zwiazkiem z Lesnym Ruchadlem, windowaliscie do rangi autorytetu moralnego?

  Promotor Dudy juz dawno posypal sobie glowe popiolem, przeprosil spoleczenstwo, ale czy to tylko jeden czlowiek jest odpowiedzialny za tak wielki blad?

 29. Duda powiedział swoje i szybko udał się na narty.

 30. Zastanawiam sie do kogo Duda mowil i komu chcial sie podlizac. Nie podejrzewam go o wlasne przekonania. Wyglada na to, ze on strzeli kazdy idiotyzm, kazda nikczemnosc, jezeli mysli, ze to mu pomoze utrzymac sie dluzej na stanowisku. Kregoslup az tak elastyczny moze jednak okazac sie zawodny.

 31. Jedyny wyraz antysemityzmu w „Panu Tadeuszu”: „Precz stad Zydzie! Nie tkaj palcow miedzy drzwi, nie o ciebie idzie!”

 32. Zaborca to też dziecko Boga i na jego podobieństwo i wymaga ochrony duchowieństwa.Tak sugeruje Gądecki na temat zaborów i jak przeżyć w zaborze.Dalej dowiadujemy się,że to duchowni KK w zaborach stanowili totalną opozycję co doprowadziło do niepodległości.A Niemiec to protestant.Milczy o katolicki wehrmachcie z Gott mit uns! i wyzwoleniu przez Armię Czerwoną.Tak sobie myślę,że nareszcie niepodległość nie jest sierotą.A myślałem ,że wszelka władza nawet zaborca od Boga pochodzi a nie z Watykanu.

 33. Rozumiem, że jak zwykle idiotyczny felieton z tezą powstał na bazie wiedzy z GW…bo przecież całego przemówienia idioci z totalnie głupiej opozycji nie słyszeli

 34. Warto wyróżnić węgierskiego zaborcę i okupanta.Bo to rzekomi bratankowie.A swoim wybacza się.Orban będzie dumny za braterski gest.Lech Czech Rus komu to przeszkadzało.Węgrzy to naród koczowniczy przywędrowali,zobaczyli i zostali zaborcą.Tego boi się Kaczyński.Tak sobie myślę dlatego Orban boi się migrantów czyli powtórki z rozrywki czyli powrotu za Ural.

 35. Warto przypomnieć,że unijny „zabór” zawdzięczamy Lechowi Kaczyńskiemu bo nie musiał podpisywać Traktatu Lizbońskiego.To jest fakt a nie wycieranie sobie gęby bliżniakiem. Jak takie fakty określa prezes.O zmarłych nie mówi się żle ale Duda tego nie przestrzega.Wszak konstytucja tego nie zabrania.Tak sobie myślę,że LK oddał pod „zabór” Polskę na podobieństwo zaboru komunistycznego wynik Teheranu i Jałty.

 36. To przykład tandetnego nacjonalizmu dla ludu mylonego z patriotyzmem i polską racją stanu. Po prostu Adrian-długopis mylony z niezależnym prezydentem. Facet, który najpierw podpisuje, a potem stwierdza, że ustawa jest niedobra, nie jest dla mnie żadnym autorytetem, a gadać może sobie cokolwiek, bo mnie osobiście w żaden sposób nie reprezentuje.

 37. „My” ze znaczka, czyli blindspot nihilisty.

  Pięknie i trafnie Pan, panie profesorze Hartmanie skomentował sieczkę bełkotu zdemoralizowanych nihilistów u władzy.
  Słusznie i odważnie nazwał Pan jedynny rozumny i moralny skutek tych wypowiedzi władz Polski, jako wstyd.
  Problem jedynie w tym, że „my”, na których ten wstyd za bełkot spada, którzy zdolni są hańbę sieczki dostrzec, zrozumieć i odczuć, to byt w polityce nieobecny, będący dla władzy ‚blindspotem’ – martwym polem widzenia.
  Zdemoralizowani nihilistyczni i bezswtydni degeneraci u władzy świadomie i bez złudzeń, ale i bez obciachu mówią i robią dokładnie to, co myśli i zapotrzebowuje większościowy polski elektorat.
  Są w tym bardziej prymitywnie i rdzeniowo bardziej rozumni, i o niebo pragmatyczniejsi niż ci, co im się mózgowie i morale ponad poziom gumna na własną zgubę nadwykształciło.
  Pana opinie i wartości są nie tyle dla obecnej władzy i elektoratu niedostępne, co pogardliwie pomijane w strefę ‚blindspotu’, bo do niczego w ich misji niepotrzebne.
  Tak niepotrzebne jak i Pan, jak podzielający Pana wrażliwość i wszyscy inni, reprezentujący jakiekolwiek kryteria przynoszące Polsce miejsce w cywilizacji.
  Takie, profesorze, ‚blindspoty’ mieszczą się dla władzy i jej elektoratu co najwyżej w miejscu i na powierzchni znaczka z Madagaskaru czy Syjamu.
  Pozostaje władzy ten znaczek opluć i przybić na kopercie wysłanej jako dokument w jedną stronę, i na to idzie ta komentowana przez Pana, cuchnąca para w gwizdek.

 38. Warto zapytać tzw.suwerena Kaczyńskiego jaki ustrój woli Generalną Gubernię z katolickim wehrmachtem na rogatkach z kominami w tle czy ustrój zwany komuną z odbudowanym krajem i mieszkańcami bez obawy łapanki.O innych walorach nie wspomnę.Tak sobie myślę czy formacja z Gott mit uns ! ma szanse wygrać.

 39. ..panie prezydencie Duda ,,MILCZENIE JEST ZLOTEM ,, !!!!

 40. https://wroclaw.onet.pl/wroclaw-prof-ryszard-krasnodebski-wyszedl-z-przemowienia-premiera-on-nie-wie-co-mowi/vm2q2nm

  – On nie wie, co mówi! Nie będzie mnie uczył historii po nowemu! To skandal. – Krasnodębski mówił reporterowi „GW”.
  Podczas uroczystości profesor rozdał także kilka egzemplarzy wydrukowanego tekstu swojego przemówienia, które miał wygłosić. „Przemówienie to uznaję też za list. Wzywam w nim pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego do podjęcia inicjatywy odwołania ustaw zaprzeczających cywilizowanym zasadom demokratycznego państwa” – pisał Krasnodębski.

 41. Piszesz pan takie głupoty,prawie jak głupi Jasiu.
  Nic pan nie wiesz o tych miliardach złotych polskich,które z Polski wyfrunęły w okresie władzy pańskich „europejskich” kolesi ?
  Takie pańskie pisanie nic już nie wskóra,bo każdy dobrze widzi,że suka jest bura.

 42. Komentarze do intereujacego bloga profesora Hartmana tym razem sa w większości zdumiewajaco uprzejme. Co ma jednak znaczyć załaczony przez ‘agatkam’ pointer do pani Ewa Kurek reklamujacej swoja pracę na temat “jak się Żydom dobrze powodziło w gettach pod okupacja”? Wstydź się Agatkam.

 43. Panie profesorze litości ,,bo szlag mnie trafia ,Wstyd to przynosi Zbawcy Narodu ,Słoneczku Tatr i Bałtyku.oraz suwerenowi przy urnach.I pytanie ,co to Za Zbawca ,który ma takiego podwładnego.?Niestety może pan uważać mnie za idiotę ,ale mój pogląd na rzeczywistośc zawsze był jakiś odbiegający od norm.W 1985 ganiały mnie chłópaki ,bo powiedziałem publicznie ,że Sojuz padnie z powodów narodowościowych a realny socjalizm ze względu na księżycową ekonomię.Dziś sytuacja taka.Duda walczy z premierem o względy wodza..O pałac prezydencki.Jednym z narzędzi lizusostwa ,jest atak na PRLi 3 RP.Kto bardziej bredzi?A kto ma więcej racji ?.Analiza wypowiedzi wystarczy aby ocenić szanse.Premier przegrywa ,bo w trzeciej stał się krezusem i w tej sytuacji każdy atak na Nią to paranoja.Ale sytuacja dziś mu sprzyja,Bo wódz pozwoliŁ na bogacenie się swoim podwładnym i bogactwo to jeden z filarow 4RP.Jest to tak pomieszane jak w pamiętnym 1984 Orwella.Tu już mi brak wyobrażni.

 44. Mylą się wszyscy, którzy sądzą, że Duda jest idiotą. NIE, jest znacznie gorzej – Duda i część ludzi PIS są inteligentni i dobrze wykszatłceni a brednie opowiadają świadomie, dla elektoratu, który stanowi o ich poparciu i to jest najgorsze. Nie oszukujmy się, nasze społeczeństwo jest marnie wykształcone a o stroju państwa i zasadach działania UE nie ma bladego pojęcia.

 45. Nam przynosi wstyd a u „prawdziwych Polaków” budzi dumę.

 46. Jaki Pan Taki Kram. Ciekawe czy Panu Hartmanowi jest wstyd za poziom komentarzy pod wpisem.
  To już lepiej robi Pan Szostkiewicz – częściowo likwiduje wpisy. Tamten sposób ma niestety wadę, wpisy pozostawione krystalizuję opinię o ocenie rzeczywistości gospodarza blogu.
  Pozdrawiam czarownicę, podobno w KK można po znajomości załatwić egzorcystę.

 47. To już lepszy byłby Tymiński.

 48. Zgadzam się z pierwszą częścią wpisu @Sławczana. Dodałbym: kiedy Rada Wydziału Prawa UJ zwróci uwagę na wierność treści ślubowania jakie dr Duda składał w auli Collegium Novum w trakcie promocji doktorskiej.
  Miałem i mam poważne wątpliwości odnośnie zdolności myślenia osoby, o której dyskutujemy.

 49. Pojedynek tytanów z uniwersytetu, kiedyś, Jagiellońskiego.
  Hartman contra Duda.

 50. Nareszcie prosto i bez owijania w bawełnę! Brawo tak trzymać pisać dalej!

 51. S.Slowianin:piszesz o Wehrmachcie bzdury!Hitleryzm ,komuna to rezimy zbrodnicze ktore mialy to samo zdanie o Kosciele jak ty,niuku i tobie podobni!Twoja krytyka kosciola to prymityw na granicy debilizmu! A o tym
  Gott mit uns na paskach zolnierzy to tylko swiadectwo ,ze znasz niemiecka historei gorzej niz Ugandy!
  Ja takich jak ty nazywam oszustami bo nie opieracie sie na faktach ,a tylko na tym co chcielibyscie zeby tak bylo! Tylko oszust polityczny moze hitleryzm zrownac z katolicyzmem!

 52. @jerzy zakrzewski Mieszkam w Chicago ,Palatine lezy niedaleko mojego miasta (to dla nieznajacych Illinois. Obaj zaliczamy sie do Polonii USA i po tresci panskiego wpisiu wiem dlaczego prof. Niesiolowski , nazywa nas ” malpiarnia z Chicago”

 53. Duda bredzi jakby stal na ambonie (w kosciele, a nie w lesie). Daje sie wyczuc te sama prymitywna manierere jaka maja niektorzy ksieza, ktorym sie wydaje, ze to Bog przez nich mowi i kazda brednia wypowiedziana przez nich awansuje natychmiast do „slowa swietego „.
  Dla Dudy charakterystyczne jest to ciagle powtarzanie „ja jako prezydent” itd…, co swiadczy o jego niepewnosci, ale takze wierze, ze bzdury, ktore rozpowszechnia „z racji urzedu” zostana odebrane jako prawdy objawione. Jak widac i czytac powyzej – myli sie.

 54. Zwróciłem uwagę na to, że ludzie filmu i teatru ( Sztur, Janda) charakteryzując PAD podkreślali matolską bezmyślność twarzy delikwenta. Lekko napuchnięta facjata, głupi i tępy wyraz oczu . Aktorzy widza i oceniaja takie sprawy zawodowo. Co tu się k**wa dziwić że beton bredzi i jest równocześnie popularny w narodzie w którym chamy które nie dostały podstawowej edukacji a są u koryta. TKM.

 55. Witold
  15 marca o godz. 21:44

  Maniera? Bynajmniej – skuteczna na współczesnym gumnie norma kulturowa; przecież działa tam, gdzie skierowana.
  Nie inną manierą retoryki komunikacyjnej perswazji dysponował (i dysponuje) były prezydent i katecheta, p. Komorowski.
  Ta maniera też zadziałała, wprowadzając swą niespójnością (drastycznego kontrastu inteligenta z mową klechy) do rządów tych, co w manierze bardziej wiarygodni, bo bliżej jej kruchcianego źródła i mentalnego zaścianka.
  Dziś marketing wizeruku politycznego z odmętów kołtuńskiej kato-endecji, młodzi, jak Duda, Ogórek czy inni Misiewicz(e), kreatywnie czynią startupową innowacją, jako retro i paleo.
  Paleo rządzi, nasi tu są, byli i będą.

 56. Chyba Panie Profesorze dalsze komentowanie sitwy jaką jest PiS jest stratą czasu. Praktycznie pojmuję sytuację jako rodzaj okupacji i władza to: US MO i prokurator.
  Skundlona klasa polityczna Kaczyńskiego sama się zagryzie skoro zaczyna walczyć ze zmarłymi, pisowski kościół modli się o śmierć człowieka. Podejrzewam, że niebawem nikt nie będzie naszego rządu traktował poważnie. Od intelektualistów lepiej posłuchać o przyszłości tzn. co nowego wymusza nowa technologia czyli materialny świat. Dyskusja z elektoratem PiS jest bez sensu. Argument w postaci kłopotów ekonomicznych ma dość zrozumiałą wymowę.

 57. alamakotalive
  15 marca o godz. 19:23
  Andrzej Duda – tytan z uniwersytetu. Podziwiam za fantazję.

 58. Obejrzałem film o kosmonautach. Przede wszystkim o tym jak NASA dobiera owych kosmonautów (astronautów po amerykańsku). Oprócz kompetencji naukowo-inżynierski, selekcje przeprowadzają psycholodzy. Chodzi o to, aby w tej ograniczonej przestrzeni, gdzie ludzie mijają się fruwając sobie ponad głowami przez kilka miesięcy, nie dochodziło do konfliktów. Mają to być ludzie, którzy łatwo się nie irytują, potrafią współpracować, nie są powodowani jakimiś ambicjami.
  Początkowo, szczególnie po spektakularnym wystrzeleniu w kosmos Tiereszkowej, Rosjanie wyeliminowali kobiety, jako możliwe źródło konfliktów, ale zmienili zdanie i obecnie w przestrzeni wokółziemskiej lata sporo kobiet, chociaż wciąż przewaga jest po stronie mężczyzn. Okazało się, że kosmonauci w stanie nieważkości nie mają ochoty na żadne romanse i między kobietami i mężczyznami decydują relacje rzeczowe, wykluczające wszelki mobbing. Zresztą kosmonauci są bez przerwy obserwowani z Ziemi z centrali NASA.
  Ale wyobraziłem sobie, ze Amerykanie albo Rosjanie decydują sie wysłać na Stacje naszych pisiorków. Co by to było ? Przecież szczekający Gnom bardzo szybko pokłóciłby sie z centralą NASA. Jakże to tak, on ma przestrzegać jakichś dyrektyw niepolskiej agencji. Kazałby kosmonaucie Błaszczakowi ubrać sie w kombinezon, wyjść na zewnątrz , odkręcić antenę , zrywając kontakt z Ziemią wstać z kolan i dumnie, samotnie ruszyć na podbój kosmosu.
  Po ciasnej przestrzeni latałby oszalały Macierewicz, trzymając za rączkę Misiewicza, Szydło fruwała by wokół Wodza z bukietem zwiędłych róż, a jej synaczek w sutannie kropiłby wszystkie skomplikowane urządzenie Orbitalnej Stacji.
  I tak oderwana od Ziemi Stacja ruszyłaby w kierunku Andromedy,by za miliard lat wylądować na planecie któregoś ze słońc tej galaktyki.
  Cel misji: ochrzcić tubylców, którzy z rozdziawionymi gębami będą słuchać opowieści o facecie, który na boska chodził po wodzie i wodę zamieniał w wino. Sam wódz mianuje się cesarzem Międzymorza.
  Pewnie też się w końcu pokłóci z tubylcami. Ale przecież w Kosmosie jest tyle innych galaktyk.

 59. @ Lewy

  Sprawa wydaje się chyba prostsza, niż epicki obraz „piss in space”, jaki pięknie namalowałeś.
  Wyprawa prezesa w kosmos miałaby miejsce w blaszanej pakamerze na tyłach zakrystii, a transmisję do ludu nadającą kosmiczny wymiar eventowi zapewniłby p. Kurski w tv.
  Porównywalne z NASA byłyby tylko debety na kartach.

 60. Polecam lemingom znajacym z przemowienie z GW-na i relacji Hartmana wysluchac przemowienie Prezydenta Andrzej Dudy
  https://youtu.be/O6hZQihfVsc

 61. Duda zapatrzony w siebie nie panuje nad jezykiem i w koncu nie wie co mowi. Prawdopodobnie chcial „sie poprawic” i stad to nieszczesne porownanie.

 62. Znakomite!
  Pisze pan naprawdę świetnie. Merytorycznie i formalnie. (Aż urastam, bo dwa lata filozofii na UJ, zaliczyłem).
  Duda, tak jak i koń – jaki jest, każdy widzi. To raczej dość typowy przykład wybiórczej, instrumentalnej inteligencji. Sprytnego (clever) karierowicza. Jednym słowem, inteligentny, ale głupi.
  Swoją drogą, dochodzę do wniosku, że Polacy mają jakiś szczegolny talent do podłości.
  Nie dostrzegam tej cechy u Rosjan czy Niemców, choć występuje ona u Anglików.
  Bardzo serdecznie pozdrawiam. Róbmy swoje.

css.php