Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
Grzegorz Schetyna

15.10.2018
poniedziałek

Schetyna, szarańcza i inne stworzenia

15 października 2018, poniedziałek,

Oberwało się szefowi Platformy Grzegorzowi Schetynie za porównanie PiS do szarańczy – PiS wydrukował je nawet na wyborczych plakatach, co nadało sprawie znaczenie. Krytyka popłynęła z liberalnych mediów i różnych zacnych środowisk. Utarło się bowiem jakoś ostatnio, że na forum publicznym nie obrażamy jedni drugich, a w szczególności nie przyrównujemy bliźnich do zwierząt, gdyż ich to dehumanizuje, a więc poniża.

Nie zgadzam się. Zwierzęta bardzo awansowały (i słusznie!) w naszej przestrzeni moralnej, więc ludzko-zwierzęce porównania nieco musiały stracić na ciężarze gatunkowym. Nie każdym już zwierzęciem nie chce się być. Choć – ciekawy to wyjątek – kochamy psy, a „ty psie” wciąż jest obelgą. Taka jest wszelako siła inercji językowego zwyczaju. Nie można nie obrazić, nazywając kogoś psem, baranem, świnią lub gadem. Czasem jednak trzeba. Nie ma nic złego, gdy człowieka podłego, którego wina jest bezsporna, nazwie się właśnie świnią. Zwłaszcza gdy jego występek ma charakter seksualny.

Do tych zwierząt „zawsze obraźliwych” nie należy jednak szarańcza. Nie ma uzusu językowego związanego z tym stworzeniem, podobnym do sympatycznego skądinąd pasikonika, a przeto można korzystać z całego zasobu metaforycznego, który swymi obyczajami może nam ta mała a plenna bestia zaproponować, nie będąc obciążonym kulturowymi konotacjami. A biblijne skojarzenia z plagą akurat niczemu tu nie przeszkadzają ani nie pomagają. Po prostu biblia, jak i każdy człowiek wie, że szarańcza wyjada wszystko, co napotka na swojej drodze, zostawiając gołą ziemię i obgryzione ze szczętem gałęzie.

I wcale nie takie to niedorzeczne porównanie, gdy oceniać, jak postępuje reżim PiS. Jego chciwość i bezwstyd w przejmowaniu wszelkich stanowisk i opłacaniu swoich ludzi synekurami nie ma precedensu w historii Polski po 1989 r. Gdy trzeba zapłacić swoim za lojalność, nie liczy się nic, nie są potrzebne nawet najnędzniejsze pozory. Podobnie gdy trzeba obsadzić ważne dla reżimu stanowiska posłusznymi aparatczykami i sługusami. Czy to sędzia, czy dyrektor teatru – nie ma żadnego znaczenia, jak bardzo jest marny i nienadający się, a nawet skompromitowany. Porównanie do szarańczy jest więc zupełnie na miejscu. Poza tym szarańcza to istota siejąca zniszczenie – a czyż PiS nie niszczy państwa, łamiąc wszelkie zasady demokratycznego państwa prawnego i zalewając każdą możliwą instytucję nie tylko swoimi partyjnymi kadrami, lecz również swoją narodowo-katolicko-socjalną ideologią, ogłupiającą i demoralizującą społeczeństwo?

A co do obrażania, to bynajmniej nie ma zakazu bezwzględnego. Kto nazwie mnie kanalią i mordą zdradziecką, ten daje mi prawo do tego, bym nazwał go łajdakiem albo i baranem. Mowa nienawiści jest zła, lecz słuszny gniew i zdecydowana reakcja na podłe słowa – dobrem. Nonsensem i niejako bezmyślną przemądrzałością jest ocenianie wszelkich brutalnych słów tak samo – bez względu na to, czy wyrażają słuszne racje, czy nie oraz czy są atakiem, czy może obroną.

PiS kłamie, obraża, insynuuje i pomawia na każdym kroku. Nie ma żadnych hamulców ani żadnego wstydu. Bezwstyd jest wręcz jego zasadniczym modus operandi. Wymagać od wszystkich ludzi kulturalnych, by mówili o tej władzy oględnie i parlamentarnie, to obłuda. Bo niby czemu? Bo w pewnych kręgach wszelkie mocne słowa uchodzą za „niekulturalne”? Owszem, każdy ma prawo do swojego stylu – są tacy, którzy ze względu na własne poczucie godności nie używają pewnych słów i określeń. Nie chcą się nimi brukać. Jednak inni mogą mieć inną wrażliwość i nie brzydzić się mocnych słów, zwłaszcza gdy taki język został im narzucony bądź zostali sprowokowani. Dlatego jedynym uprawnionym kryterium oceny słów Grzegorza Schetyny jest to, czy porównanie PiS do szarańczy samo jest uprawnione, czy nie.

A swoją drogą mamy dowody na to, że PiS słowa Schetyny nie zabolały. Używa ich bowiem w walce politycznej i nagłaśnia. Przecież gdy kto cierpi z powodu obrazy, nie stara się niczego na własnym znieważonym honorze zyskać. Ale to już są subtelności naprawdę nie dla panów Morawieckich i pań Szydło. Bez obrazy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 81

Dodaj komentarz »
 1. Bardzo ciekawy artykul.

 2. Żałosne jest uderzanie w tony (nie) szczerego oburzenia pissowni czeredy, skoro określenie „szarańcza”, w sposób adekwatny określa ich postępowanie. Użycie argumentu o odhumanizowanu przeciwnika na wzór trzeciej Rzeszy uderza w oburzonych. Wszak ,, element animalny, odszczurzanie, szarańcza i drugi sort obywateli”, to nie wymysł Schetyny, tylko ,,dobrych panów” z PiS

 3. Od Dawna postuluję, by atakujacego sztachetą chama odpierać podobną bronią, bo finezyjne ukłucia kulturalną szpadą są nieskuteczne , wręcz żałosne. Pólinteligent z Żoliborza to Skunks, który swymi fekaliami, czyli insynuacjami, obelgami, klamstwami, osmrodził Polskę wzdłuż i wszerz.
  Trzeba będzie lat aby nasz kraj oczyścić z tego odoru

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. W pełni się z Panem zgadzam!
  Każdy obrażany człowiek ma prawo do słusznego gniewu.
  Katobolszewia nieustannie pluje w twarz każdemu kto ośmiela się myśleć inaczej niż oni sobie życzą.
  Jak długo można znosić pokornie plucie w twarz i udawanie, że deszcz pada?
  Brawo Schetyna!

 6. Panie Profesorze,‎
  ‎1. W cywilizowanym kraju na forum publicznym nie obrażamy jedni drugich, a w szczególności nie ‎przyrównujemy bliźnich do zwierząt, gdyż ich to dehumanizuje, a więc poniża, albowiem ze ‎wszystkich zwierząt tylko humanoidy (szympans, goryl i orangutan) stoją na mniej więcej równym ‎stopniu rozwoju z człowiekiem (homo podobno sapiens). Człowiek jest bowiem najwyżej ‎intelektualnie, ale nie fizycznie rozwiniętą małpą człekokształtną, gdyż od każdej innej małpy ‎człekokształtnej (szympansa, goryla i orangutana) różni się tylko kilkoma procentami DNA i nieco ‎lepiej rozwiniętą zdolnością do myślenia abstrakcyjnego, a poza tym to jest on od innych małp ‎człekokształtnych znacznie mniej zgrabny (zwinny). Małpy człekokształtne, wraz z człowiekiem (homo ‎podobno sapiens) należą więc do człowiekowatych czyli, hominidów (hominidae, humanidy) – rodziny ‎ssaków naczelnych obejmującej największe wśród naczelnych gatunki wykazujące dużą inteligencję, ‎skłonność do przyjmowania spionizowanej, dwunożnej postawy oraz zdolność do wytwarzania i ‎używania narzędzi. Pogląd ten, opierający się na wynikach badań molekularnych, uznaje bliskie ‎pokrewieństwo człowieka ze współcześnie żyjącymi gatunkami wielkich małp naczelnych czyli ‎orangutana, szympansa i goryla – i wraz z człowiekiem (współczesnym i jego wymarłymi formami) ‎klasyfikuje je w rodzinie człowiekowatych. Badania wykazują bowiem, że pokrewieństwo pomiędzy ‎tymi gatunkami człowiekowatych jest znacznie bliższe niż pomiędzy którymkolwiek z nich, a innymi ‎gatunkami małp naczelnych (https://pl.wikipedia.org/wiki/Cz%C5%82owiekowate).‎

 7. Panie Profesorze,‎
  ‎2. Co do szarańczy, to ma ona w języku polskim i chyba we wszystkich innych językach świata ‎wyraźnie negatywne konotacje, a więc proszę tu nie bronić Szetyny ani PO. PO do spółki z PSL-em też ‎objęli w swoim czasie wszystkie możliwe i nawet niemożliwe synekurki rządowe, a przedtem uczynili ‎to działacze NSZZ Solidarność i KSS KOR z Lechem Wałęsą, Jackiem Kuroniem, Adamem ‎Michnikiem i Karolem Modzelewskim na czele. Jak to mówią Anglicy – „a pot calling the kettle black”. ‎‎:-( Widzi Pan źdźbło w cudzym oku, ale nie widzi Pan belki w swoim oku (por. (Mat. 7:3–5). Nie jest ‎też tak, że każdy, kto nazwie Pana kanalią i mordą zdradziecką, ten daje Panu prawo do tego, aby ‎nazwał go Pan łajdakiem albo i baranem. Myli Pan prawo RP z Kodeksem Hammurabiego, który w ‎Polsce, jak wiadomo, nigdy nie obwiązywał i dalej nie obowiązuje. Nie jest też tak, że mowa nienawiści ‎jest zła tylko u pańskiego przeciwnika, ale nazywa się ona w pańskich ustach „słusznym gniewem i ‎zdecydowaną reakcja na podłe słowa” jest ona wtedy dla Pana dobrem.. Wszelakie wypowiedzi ‎naruszające prawo muszą być po prostu oceniane tak samo, bez względu na to, czy wyrażają racje ‎uznane czy też nieuznane przez Pana. Nie jest więc tak, że mowa nienawiści u pańskiego oponenta jest ‎zła, lecz u Pana słuszny gniew i zdecydowana reakcja na podłe słowa staje się nagle dobrem. Wszelakie ‎brutalne słowa oceniamy więc tak samo – bez względu na to, czy wyrażają one racje uznane przez Pana ‎za słuszne czy niesłuszne, oraz czy są one atakiem, czy też obroną. Chyba, że wyznaje Pan relatywizm ‎moralny, czyli tzw. moralność Kalego, a właściwie moralność chrześcijańską, opartą na moralności ‎starożydowskiej, która z kolei oparta była na moralności babilońskiej (Hammurabi się kłania). Dla mnie ‎na przykład to PO i Nowoczesna kłamią, obrażają, insynuują i pomawiają na każdym kroku. Nie mają ‎te partie oraz stowarzyszona z nimi Pani Nowacka żadnych hamulców ani żadnego wstydu. Bezwstyd ‎jest wręcz ich zasadniczym modus operandi.‎
  Pozdrawiam,‎
  LK

 8. Odwrócona moralność wprowadzona przy poparciu, lub cichej zgodzie Kościoła zrobiła spustoszenie. Dwadzieścia kilka lat wytężonej pracy w Klubach Gazety Polskiej, salkach przykościelnych, wzmocnione przekazem publicznych mediów w ostatnich latach przynosi rezultaty. Stworzono społeczeństwo sekciarskie. Ogłupiona ludność łyka wszytko bezboleśnie. Ton i sposób życia narzucają zadufane w sobie miernoty, dumne ze swojej roli. Kaczyński za to co zrobił powinien dostać dożywocie, choć jest to w tym przypadku łagodna kara.

 9. I beg to differ.

  Porównanie jest nietrafne, bowiem grzeszy nieuzasadnionym optymizmem (czy mówiąc inaczej – nosi znamiona myślenia życzeniowego). Szarańcza, jakkolwiek przykra, przylatuje z rzadka by odlecieć na długo. PiS zaś zostanie. Bo PiS to Polska właśnie. Umęczony Naród Polski znalazł wreszcie Partię, która jest zwierciadłem jego duszy i stanu umysłu, na co dzień i od święta. Oraz vice versa. To tylko Pan Profesor nie zna Narodu, lub raczej – nie chce przyznać, że zna. Nie Pan Profesor jeden. Ja też żywiłem te złudzenia, póki się nie wypisałem.

  Trafniejsze byłoby raczej porównanie do jakiejś bakterii kałowej, z tych co jak kiszkę zasiedlą, to już tam zostaną.

 10. Nie jestem fanem Schetyny.Nie jest typem przywódcy,który by potrafił pociągnąć za sobą tłumy ale jest sprawnym politykiem.Akurat nazwanie pisowszczyzny i polactwa szarańczą było nazwaniem rzeczy po i imieniu.

 11. To, ze dziś PiS powtarza słowa Schetyny w charakterze „argumentu”, jaki to ten Grzesiek „niekulturalny”, jest wynikiem właśnie durnej postawy srodowisk liberalnych, które obruszają się na wszelkie niekonwencjonalne zachowania i słowa. Zachodze w glowe, jak można być tak głupim, i to w dniach kampanii wyborczej…

 12. Tyle, że to jest po prostu nudne. Bo może lepiej by było gdyby Pan Schetyna wyżywał się nie w wymyślaniu mniej czy bardziej trafnych epitetów, nawet ciekawych, tylko w wymyślaniu programu. Bo same epitety nie są warte tego Pańskiego komentarza.
  A swoją drogą wygląda na to, że PO zatrudniło na doradców pułk językoznawców (PiS dywizję) zamiast analityków.

  Bardziej nudne jest już tylko nieustanne obrażanie na wszystko i o wszystko. Szkoda na to epitetów.

 13. …polityczna demokracja to mozliwosc mowienia co myslimy o przeciwniku politycznym !
  Przykladem tym zlym moze byc pan premier ,ktory macha jezorem jak mieczem ,glupota ,goni pyche a on z tak wielka miloscia opluwa kazdego kto ma na imie PO .

 14. Hitler w Mein Kampf nazwał socjaldemokratów robactwem ( dla etyka Hartmana informacja…jest nim np. szarańcza).
  Robaka się rozdeptuje nie dyskutuje się z nim.
  Zniszczenie go nie przynosi …żadnych konsekwencji jak w przypadku…człowieka.
  Mało tego robactwo trzeba zlikwidować bez skrupułów jakie ma sie w stossunku do ludzi bo zje…zdrowe polskie drzewo… toż to słowo w słowo Goebels i „ostateczne rozwiązanie” !
  Szarańcza Schetyny nie była wypowiedziana w gniewie ( w afekcie) lub przez początkującego walczącego o rozpoznawalność polityka.
  To było świadome i zaplanowane porównanie wodza opozycji na zjeździe….to była wytyczna..

  Relatywizowie tego słownictwa wraz z potencjalnymi jego konsekwencjamia … przez Hartmana
  całkowicie dyskwalifikuje go jako etyka.

 15. Pan Hartman używa ciekawej retoryki i swoistej przewrotnej logiki, głosząc sofizmaty tworzone pod publiczkę i dla obrony bezsensownych zachowań jego akolitów! Nieporadna próba zniwelowania ciężaru wypowiedzi Schetyny wpisuje się w dotychczasową narrację Pana „profesora”!
  Szkoda, ze szeregi głupków czytają bez zastanowienia te wypociny a potem równie bezmyślnie je powtarzają!

 16. Konsekwentnie
  na wezwanie Schetyny odpowiedział poseł Platformy Furgo prezentując PiS na na lekko zmodyfikowanym plakacie wyciągniętym z archiwów hitlerowskiej propagandy.
  Brawo Panie Hartman..

 17. Porównanie pisu do szarańczy uważam za trafne, ale nie dosadne.
  Dopiero porównanie do mend czy pluskiew dokładniej opisuje stan mentalny wyznawców j.k. Odwzorowuje również stan umysłu prezesa, który uchodźców wojennych określał mianem nosicieli pasożytów rozprzestrzeniających choroby.

 18. @LK
  W cywilizowanym kraju na forum publicznym nie obrażamy jedni drugich – ofuknął pisowszczyk LK Schetynę. Buzia w ciup, taki on wykwintny,że az nie zauważył, ze ten kraj od momentu, gdy Skunks doszedł do władzy przestał być cywilizowany. Zdradzieckie mordy, czy tajemnicze oikofobie wydalone przez otwór gębowy skrzeczącego Skunksa to żadne obrażanie.
  Nastepnie @LK wdał się w pseudouczony wywód , tak nie z gruszki ni pietruszki, trochę w stylu oikofobicznego Skunksa, na pewno zerżnięty z wikipedii.
  Oto fragment tych mądrości; Małpy człekokształtne, wraz z człowiekiem (homo ‎podobno sapiens) należą więc do człowiekowatych czyli, hominidów (hominidae, humanidy) – rodziny ‎ssaków naczelnych obejmującej największe wśród naczelnych gatunki wykazujące dużą inteligencję, ‎skłonność do przyjmowania spionizowanej, dwunożnej postawy oraz zdolność do wytwarzania i ‎używania narzędzi. Pogląd ten, opierający się na wynikach badań molekularnych, uznaje bliskie ‎pokrewieństwo człowieka ze współcześnie żyjącymi gatunkami wielkich małp naczelnych czyli ‎orangutana, szympansa i goryla – i wraz z człowiekiem (współczesnym i jego wymarłymi formami) ‎klasyfikuje je w rodzinie człowiekowatych. Badania wykazują bowiem, że pokrewieństwo pomiędzy ‎tymi gatunkami człowiekowatych jest znacznie bliższe niż pomiędzy którymkolwiek z nich, a innymi ‎gatunkami małp naczelnych

 19. @J.W.Busch
  Hej Dablju napisaleś ciekawą rzecz; Pan Hartman używa ciekawej retoryki i swoistej przewrotnej logiki, głosząc sofizmaty tworzone pod publiczkę i dla obrony bezsensownych zachowań jego akolitów! Nieporadna próba zniwelowania ciężaru wypowiedzi Schetyny wpisuje się w dotychczasową narrację Pana „profesora”!
  Szkoda, ze szeregi głupków czytają bez zastanowienia te wypociny a potem równie bezmyślnie je powtarzają!

  Swoista ciekawa retoryka i swoista przewrotna logika plus sofizmat pod publiczkę. Gdzieś ty Dabliu nauczył się takich trudnych słów. Może czerpiesz z tych samych źródeł co ojkofobiczny Skunks. Rzucasz te perły swoich myśli przed wieprze , czyli głupki czytające i bezmyślnie powtarzające wypociny Hartmana. No bracie Dablju, przywaliłeś Hartmanowi okrutnie.

 20. Andrzej Falicz
  16 października o godz. 10:09
  Jędrek, czy ty musisz się pętac tam gdzie cię nie chcą. Dyskwalifikacja Hartmana jako etyka ?. Twoje porównanie Hartmana do Hitlera i Gobelsa mocne. Fe, Jędruś, twoja etyka jako miłośnika Skunksa, który pluje, obraża, wyzywa,jest niezwykle wiarygodna. Ja bym jeszcze oskarzył Hartmana o to, że ma zdradziecką mordę.

 21. @Lewy
  Analfabeto… to jest wlasnie metoda opozycji totalnej… ala Lewy
  porownalem wypowiedz Hitlera do wypowiedzi Schetyny. Robactwo tu i tu.
  A plakat posla PO Furgo to w 90% kopia nazistowskiego plakatu propagandowego. Stalo sie to… Dzien po dniu.To nie przypadek i nie dzialanie w afekcie ( patrz mordy zdradzieckie). To swiadoma taktyka opozycji.
  Skrytykowalem Hartmana… etyka za jego poblazliwosc na dehumanizacje przeciwnika politycznego charakterystyczna dla np. hitleryzmu.

 22. W porównaniu z pisowskim słownikiem określenie „szarańcza” jest wręcz eleganckie. Cytując panią Pawłowicz, jest to słowo neutralne i mało obraźliwe samo w sobie, tak jak w jej przypadku użycie słowa „szmata”.
  Aha, słowo „Biblia” pisze się z dużej litery, bo to nazwa własna, „biblia” oznacza dowolne księgi.

 23. @Falicz
  Ilekroć ciebie czytam (dobrze, że rzadko), to mam ochotę cię obrazić. Wara od Profesora i Jego perełek na blogu.

 24. @Lewy
  Jestem skazany na smartfon.
  Wiesz pewnie dlaczego. Ale jestem dobrej myśli, a jeszcze radość mi dostrzeżenie Ciebie tutaj.
  Cheers

 25. LK
  16 października o godz. 9:13
  Piękne słowa ale dlaczego nie odnoszą się do pisowskiej zarazy. Może pan łaskawie zacznie od siebie i przeprosi za kłamstwa smoleńskie.
  Ile kłamstw, pomówień wygłosili. Taka kanalia jakim jest JK przeprosił chociaż raz za fałszywe świadectwa choćby dotyczące kłamstw smoleńskich. Wiadomo że żałosny L Kaczyński doprowadził do katastrofy i niepotrzebnej śmierci ofiar. Dlaczego bo pisowskie koryto było najważniejsze, dlatego zlekceważył zasady bezpieczeństwa , dalszy Rydzyk ile łajdactw uczynił oczerniając innych.
  Nazwanie złodzieja złodziejem nie jest obraźliwe ale stwierdzenie faktu. Rydzyk daliście mi tylko 200 tys. na niepełnosprawnych nie ma, bo szarańcza to zeżarła.
  Wycięcie puszczy białowieskiej przez Szyszko i związanym z biznesem Rydzyka ludzi jest zwyczajnym złodziejstwem. Złodziejska szarańcza, żeby sobie zapewnić niekaralność, to pisowska mafia skorumpowała sądy obsadzając swoimi ludźmi.
  PiS jest jak szarańcza bo zachowuje się jak szarańcza rozkradając i niszcząc wszystko co się da. Za ostanie trzy lata niczego nie zbudowali, nic dobrego nie zrobili.

  Dlaczego na liście Ziobry nie ma zboczeńców w sutannach bo PiS liczy na poparcie Rydzyka( tego może podnieca gwałcenie dzieci jak to robi ksiądz) i zboczeńców w sutannach. PiS pozwala na gwałcenie dzieci w zamian za poparcie zboczeńców w sutannach. Jak to powiedział inna pisowska kanalia zboczeniec z Tylawy nie gwałcił dziewczynek były „zadowolone” on je tylko „ciumkał”
  Nazwanie PIS partią pedofilską nie jest obraźliwe ale stwierdzeniem faktu, broni zwyrodnialców w sutannach a nie ofiary.
  Głosując na PiS na pewno dzięki Zbiorowi i Piotrowiczowi jakiś zboczeniec w sutannie będzie mógł sobie „pociumkać” z dziewczynkami.

 26. Zdrowy drzewem jest pan, panie Janie Hartmanie? Nie musi się pan martwić, że Schetyna i PO pana strząsną?

  A poza tym: Schetyna nie porównał Polaków mających inne poglądy niż ma Schetyna do szarańczy, ale powiedział, że szarańczę strząśnie ze zdrowego drzewa. Czysty rasizm i faszyzm. Broni pana faszystowską postawę?

  Oburzał się pan na gorszy sort?

 27. Oto jeden z przykładów słusznej moralnie walki „Polityki” z faszystowskim określeniem „gorszy sort”: „Panie i panowie, być w kręgu najgorszego sortu Polaków to dla mnie wielki zaszczyt. Policzymy się?”

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1644256,2,jestem-polakiem-najgorszego-sortu-czyli-kim.read

  No, jakoś tak teraz „Polityka” nie pisze: „Panie i panowie, być w kręgu szarańczy Polaków to dla mnie wielki zaszczyt. Policzymy się?”…

  Tak, tak, panie i panowie, tak, tak… Kali zawsze się nisko kłania, najniżej, mógłby wiele się nauczyć…

 28. A tak pan Jan Hartman oskarżył naród polski za to, że Kaczyński użył określenia „gorszy sort”: https://hartman.blog.polityka.pl/2017/08/08/kaczynski-to-nasza-wina-co-za-narod/.

  Teraz podobnie postąpił jaśnie oświecony Schetyna z PO, używając określenia „szarańcza”. Ale tym razem pan Jan Hartman broni Schetynę…

  Panie Janie Hartmanie, no, człowieku, profesorze. polityku…

 29. LK
  16 października o godz. 9:13

  „Wszelakie ‎brutalne słowa oceniamy więc tak samo – bez względu na to, czy wyrażają one racje uznane przez Pana ‎za słuszne czy niesłuszne, oraz czy są one atakiem, czy też obroną. Chyba, że wyznaje Pan relatywizm ‎moralny, czyli tzw. moralność Kalego”

  Oceniaj sobie jak chcesz, ale mów za siebie, nie chowaj się za „my”. Papierowi ludzi wymyślają papierowe zasady i z tym papierem biorą się do oceniania żywego człowieka. Jeśli nie rozumiesz, że nawet bezwzględne, wydawałoby się, prawa fizyki – np. prawo ciążenia – są względne i w różnych warunkach albo wcale nie działają, albo działają różnie, to daruj sobie kazania o bezwzględności zasad moralnych. Nawet ubzdurany dawca moralności Bóg Jahwe w Dekalogu mówi: „Nie zabijaj”, a w wielu miejscach Biblii na jego rozkaz płyną rzeki krwi. Zakazy i nakazy moralne nigdy nie były, nie są i nie będą bezwzględne. A wedle Twoich śmiesznych, pięknoduchowych zasad należałoby jednakowo oceniać człowieka, który zabił dla zysku, jak i kobietę, która z rozpaczy i w obronie własnej zabiła nożem kuchennym męża po latach jego awanturowania się, poniewierania jej i bicia.

  Nie istnieją wypisane na niebie wielkimi literami uniwersalne, bezwzględne zasady moralne obowiązujące wszystkich ludzi o każdej porze dnia i nocy. Zasady zostały wypracowane przez ludzi dla ludzi, a nie ludzie zostali przypięci do zasad.

  Dlatego blokowa awanturnica w moim bloku zaczepiała jedną spokojną, dogryzała, obrabiała jej tyłek do czasu, aż dostała parasolką w windzie parę razy w łeb i odtąd spokojna miała święty spokój. Awanturnica zaś wspólnie z córką odbiła to sobie całkiem jak kurdupel Jarek od “kanalii”: pobiła dwie inne lokatorki tak, że grupy krwi im się na ścianach pomieszały, oraz połamała krzesło na jednym lokatorze. I w końcu spółdzielnia mieszkaniowa wywaliła ją z lokatorskiego mieszkania po skargach wielu lokatorów.

  Brzydkimi słowami ostentacyjnie brzydzą się na forach ludzie niewiele mający poza tym do powiedzenia. Blokowa awanturnica znana była z tego, że każdy zaczepiony przez nią lokator musiał wysłuchiwać, jak bardzo ona sobie ceni przyzwoitość i porządek. Dopiero potem dowiadywał się, że jest starym ch.jem i alkoholikiem. Lub dostawał w nos. Bądź znajdował rano kupę śmieci na wycieraczce lub wsadzoną w dziurkę od klucza zapałkę.

  Idź Ty, kaznodziejo, w imię tatki i matki w światki i nauczaj sąsiadki .

 30. ….”szarancza” to brzmi jak slynne „wszy” Goebelsa… teraz to juz wiemy gdzie szukac faszystow…

 31. PiS mówi językiem nielubianego, głupszego brata, ojca-psychopaty czy szkolnego łobuza, terroryzującego klasę czy nawet szkołę. Językiem jadu, nienawiści i kłamstwa, nieowijanego nawet w bawełnę. To retoryka doskonale rozumiana przez wielu Polaków. Jest w niej również kalizm: ja ciebie mogę obrzucić błotem, ale jak ty spróbujesz tego samego, przygotuj się na długą, wyniszczającą wojnę. PiS używając retoryki „dzieci gorszego Boga”, dodatkowo ich dopieszcza i awansuje w hierarchii społecznej: „wy, pogardzani przez tych zarozumiałych wykształciuchów, jesteście dla nas ważni i cenni. Zaprowadzajcie swoją sprawiedliwość a my będziemy patrzeć na to przez palce, więcej, nazwiemy was „solą ziemi, suwerenem, patriotami, pierwszym sortem i czym jeszcze chcecie”.

 32. Tutaj nie ma czego komentować! Szarańcza to szarańcza – zjada WSZYSTKO po drodze, co się jej przydaje do życia. Przecież to prawda. I Schetyna użył celnego porównania.
  Że w naszym kraju mamy szalejące zastępy Prezesa, przyrównane przez GS do szarańczy – przecież to prawda. Smutna jak cholera!

 33. Prawie przestałam już zaglądać na blogi a już wpisywać się to zupełnie, ale dziś zajrzałam i się ucieszyłam przeczytawszy te słowa pochwały małp człekokształtnych we wpisach LK. Wychodzi na to, że porównanie kogoś do szarańczy, psa, czy innej gadziny jest obraźliwe i odczłowiecza porównywanego… No to może nazwać go po prostu małpą? Ty małpo! brzmi kulturalnie i nikogo nie obraża, chyba że ten ktoś nie uznaje teorii Darwina, to wtedy już nie wiem, jak można kogoś poprzezywać nie obrażając.

 34. @Lewy
  Przecież wiemy obydwoje, że AF nie jest tu od tego, by dyskutować, polemizowac itp.
  Jest od czarnej, niewdzięcznej roboty przerabiania gówna na złoto. Taki król Midas na odwyrtkę.
  Po co go zaszczycasz swoją uwaga? Moim zdaniem jedyna metoda na Jędrka, jak go niepotrzebnie zresztą tak nazywasz jakby familiarnie, to olewanie, przewijanie, traktowanie jak nieswieże powietrze.

 35. Turpin.A czy szarańcza ,nie czyni spustoszenia np. W UE?Ale jest różnica.I słowa pana Schetyny nie trafne.Otóż ,atak szarańczy trwa krótko ,acz boleśnie.A wirus powoli zabija swego żywiciela.Jak pan profesor za swoją pensje kupi miskę ryżu ,to okaże się ,że należało wcześniej, pozbyć się wirusa.

 36. Lewy 16 października o godz. 10:37‎
  NIE jestem PiSowczykiem, a socjalistą, mocno na lewo od SLD, Razem czy Nowackiej. Natomiast ‎nazwanie przez ciebie swojego bliźniego „skunksem” dowodzi o braku u ciebie elementarnej kultury ‎osobistej. Natomiast to, że pokrewieństwo pomiędzy ‎wszystkimi gatunkami człowiekowatych, a więc ‎pomiędzy ludźmi, szympansami, gorylami i orangutanami jest znacznie bliższe niż pomiędzy ‎którymkolwiek z nich, a innymi ‎gatunkami małp naczelnych, jest naukowo stwierdzonym faktem.‎
  ‎16 października o godz. 10:44 i 16 października o godz. 10:49‎
  To jest ad personam. A co masz do POwiedzenia ad rem?‎

 37. Andrzej Falicz 16 października o godz. 10:09‎
  Pena zgoda. Profesor etyki Hartman POPiSał się tu wyznawaniem tzw. moralności Kalego, czyli ‎zakłamanej moralności, przypisywanej Murzynom przez europejskich kolonizatorów i ich ‎zwolenników typu grafomana Sienkiewicza. Innymi słowy – wstyd Panie Profesorze. Moralność nie ‎może być bowiem relatywna, nie może opierać się on na zasadzie, że ”jest złym uczynkiem, jeżeli ktoś ‎obrazi Profesora Hartmana, ale jest dobrym uczynkiem, kiedy Profesor Hartman obrazi kogoś”. Jedno ‎zło nie usprawiedliwia bowiem drugiego. Jeżeli ktoś wybił mi ząb, to nie znaczy że mam prawo ‎moralne czy też inne, aby wybić mu ząb w odwecie. Chyba, że Profesor Hartman chce przywrócić w ‎Polsce Kodeks Hammurabiego i zalegalizować zasadę wendetty.‎

 38. Ależ tu się zleciało moralnych relatywistów (zarówno ateistów jak też i religiantów), ilu też ‎zwolenników totalitarystycznej zasady, że „cel uświęca środki” i że” jest złym uczynkiem, jeżeli ktoś ‎mnie obrazi , ale jest dobrym uczynkiem, kiedy ja obrażę kogoś”. :-(‎

 39. Lewy 16 października o godz. 10:37‎
  Ucywilizowany człowiek zawsze zachowuje się zawsze jak człowiek ucywilizowany – czy to w kraju ‎ucywilizowanym, czy też nie. Pamiętaj, że dla Chińczyków i Japończyków, to my Europejczycy ‎jesteśmy białymi barbarzyńcami z dzikich, zachodnich krańców Azji.‎

 40. Myślę, iż porównanie Przewodniczącego PO jest nad wyraz trafne, bo któż inny odważyłby się niszczyć plony materialne i intelektualne wypracowane po 1989 roku ogromnym wysiłkiem milionów przyzwoitych Polek i Polaków. Kto bez zgody dużej części społeczeństwa narzuca często ekstremalne i nieakceptowalne rozwiązania w zakresie ustroju państwa, kto chce Naród Polski wyprowadzić ze wspólnoty europejskiej (UE), kto lekceważy traktaty europejskie i kto chce narzucić Nam Polkom i Polakom wprowadzenie zasad państwa wyznaniowego. Po 1989 roku nikomu, powtarzam nikomu tj. żadnemu polskiemu rządowi, żadnej partii nie przyszło do głowy niszczyć podstaw państwa demokratycznego, pozbawiać polskich sądów ich niezawisłości oraz niezależności sędziów i nie ma się co dziwić, że oceniono takie postępowanie adekwatnie do popełnionych czynów. Dokonujecie bezpardonowego zawłaszczania i podporządkowania sobie różnych dziedzin życia publicznego, społecznego i politycznego Polek i Polaków i nie dziwcie się, że skojarzenie z „żarłoczną szarańczą” przychodzi na myśl przyzwoitym i kochającym wolność milionom Rodaków.

 41. Szkoda tylko, że szarańcza cały czas lepsza niż stado pawianów.

 42. @LK
  „Dla mnie ‎na przykład to PO i Nowoczesna kłamią, obrażają, insynuują i pomawiają na każdym kroku. Nie mają ‎te partie oraz stowarzyszona z nimi Pani Nowacka żadnych hamulców ani żadnego wstydu. Bezwstyd ‎jest wręcz ich zasadniczym modus operandi.‎”

  Choć nie zgadzam się z Panem w zasadniczych kwestiach dot. chrześcijaństwa (właśnie osłabienie wpływu religii winię za współczesne barbarzyństwo), lepiej Pan nie mógł w powyższych słowach ująć „etyki” większości obecnej opozycji. Dodam, iż dzisiaj mają za złe wszystko to… w czym przez czas swoich rządów się specjalizowali. Widocznie potrafią sądzić innych wyłącznie podług swojej miary.

  A najlepsze, iż zdaje się im naiwnie, że będą wiarygodni! Nachalna propaganda, dzielenie włosa na czworo, potępianie w czambuł wszystkich dzisiejszych zmian. Tak jakby liczyli tylko na brak wykształcenia, brak umiejętności samodzielnej oceny mówiąc wprost – na głupotę ludu!

  Obawiam się, iż refleksja przyjdzie dopiero za rok! A że przyjdzie, to pewne…
  Wspomnicie moje słowa.

 43. Prawi i Sprawiedliwi zasługują na potępienie. A szarańcza powinna pozwać pana Schetynę za porównanie jej, do ugrupowania pana Kaczyńskiego. Jeszcze się doczekamy ( a może nie ), czasów gdy prawa zwierząt do dobrego imienia nie będą lekceważone i łamane. To że szarańcze nie mówią nie oznacza, że można je dowolnie a już szczególnie tak deprecjonująco obrażać. Milion dolarów zadośćuczynienia powinno na początek wystarczyć.

 44. Panie Janie,
  Z czysto pragmatycznego punktu widzenia nie ma Pan racji. Używanie tego typu retoryki powoduje, że elektorat jest sprowadzony do funkcji oddawania władzy o charakterze władzy absolutnej, niedemokratycznej i praworządnej partii władzy, która w Polsce wygra wybory. Niewątpliwe w każdych kolejnych wyborach nie będzie to PO i dużo czasu upłynie zanim zostanie skonstruowana po stronie opozycji partia naprawdę nowoczesna, która będzie gotowa do zerwania z instytucjonalną korupcją, która legła u podstaw kompromisu politycznego wyznaczający gmach III RP. Walka natomiast z kościołem katolickim jest walką z wiatrakami w podwójnym sensie tego słowa. Chrześcijaństwo jest podstawą polskiej tożsamości państwowej i narodowej i jest to tego typu więź, która znajduje realną odpowiedź w społeczeństwie. Pod względem natomiast religijnym jest to religia nowoczesna, a nie coś takiego jak Judaizm, który jako religia wyrasta z tego samego kręgu kulturowego i cywilizacyjnego co Islam, czyli Religa całkowicie anachroniczna. W żaden sposób nie dająca się pogodzić z nowoczesnością. Być może rozumiem Pana wypowiedzi nieco opacznie, ale otworzył mi Pan oczy, że Polska nie powinna w ogóle oddawać obiektów sakralnych i innych instytucjom religijnym. Niezależnie od tego jakie kościoły to są. Istnienie w Polsce wielu religii, to tyle co istnienie wielu arbitralnych instytucji i po co na tym modelu opierać życie polityczne w Polsce, promując język bezkompromisowego opisu przeciwników politycznych? Powinien się Pan w końcu zastanowić, czy warto promować dziadostwo w publicystyce i polityce, bo promocją dziadostwa w Polsce jest niewątpliwie Pana punkt widzenia. Czytałem Pana książki i uważam, że jako etyk. Stanowisko jakie Pan w nich zajmuje, broni się. Natomiast Pana publicystyka niestety nie.

 45. .

  — Locust —

  .

  Chciałbym jedynie dyskretnie przypomnieć
  wspaniałemu PL-Suwerenowi że „lokust”
  to tylko jedna z dziesięciu plague jakie go
  potencjalnie czekają, gdyby po wstaniu
  z tych kolan zaropiałek sobie nie przetarł…

  Poniżej lista pozostałych dziewięciu,
  a jak by nie wierzył to niech zapyta
  Egipcjan:

  Plague 1 – water turned into blood; fish died
  Plague 2 – frogs
  Plague 3 – biting insects
  Plague 4 – wild animals
  Plague 5 – livestock disease
  Plague 6 – boils
  Plague 7 – fiery hail
  Plague 8 – locusts
  Plague 9 – darkness
  Plague 10 – death of the firstborn

  Panie Suveren !, będzie parę okazji
  w nadchodzących paru miesiącach/
  latach by pozostałe dziewięć plague
  co najmniej odroczyć, może nawet
  odsunąć na długo/zawsze?

  Trza ślipka zaropiałe przetrzeć, iść
  do urny i zagłosować na coś innego,
  coś less destructive niż lokust,

  To co, Panie Suveren, dasz Pan radę ?

  O, and one more thing, you can keep that 500+

  .

  ..)

 46. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/dr-andrzej-kompa-odmawia-przyjecia-medalu-od-andrzeja-dudy/n0db1gs

  Dalsza cześć listu jest bardziej gorzka. Naukowiec oświadcza, że nie może przyjąć odznaczenia z rąk głowy państwa. „W dniu inauguracji swojej prezydentury złożył Pan uroczystą przysięgę na Konstytucję Rzeczypospolitej. Ślubował Pan dochowania wierności Jej postanowieniom i stał się strażnikiem Jej przestrzegania (art. 126.2). Tymczasem cała Pańska prezydentura jest zaprzeczeniem tych prezydenckich obowiązków” – pisze Kompa.

  Historyk wylicza, że Andrzej Duda „uporczywie łamał Konstytucję RP”, „dezawuował Jej znaczenie”, „przekłamywał historię” i „legitymizował niekonstytucyjne działania większości parlamentarnej”. „Dopuścił Pan do zniszczenia najważniejszych organów sądowniczych, biernie przygląda się bądź wręcz z akceptacją współuczestniczy Pan w podeptaniu zasady demokratycznego państwa prawa i innych zasad konstytucyjnych” – zarzuca prezydentowi dr Kompa. „Lista przewin i deliktów jest znacznie dłuższa. W moim przekonaniu wykonując funkcję Prezydenta RP, sprzeniewierzył się Pan misji głowy państwa i złożonej przysiędze” – pisze historyk.

 47. Poeta pisal:
  Szarancza leciala, leciala i siadla,
  siedziala, siedziala az wszystko zjadla
  i dalej poleciala.

  PiS to nie jest zwykla szarancza.
  Ona nie zre wszystkiego jak leci.
  PiS-owska szarancza wyzera jedynie chwasty.
  I chwala jej za to.
  Perspektywa odchwaszczonej Polski staje sie z dnia na dzien coraz bardziej realna.

 48. @LK
  No i ty znowu popisujesz się wiedzą o małpach, jakby to miało coś wspólnego ze skunksami. Skunks to takie zwierzę, że jak puści coś z odwłoka, to nic tylkonos zatykać. Kiedy słucham Jarosława Skunksa albo Krystynę Skunks-Pawłowicz, to muszę zatykać nos. A ty specjalisto od małp masz chyba problem z powonieniem, i zwalasz to na swoją kulturalność.
  A tak , by the way, mały Jasiu, ty słyszał co to metafora ?
  A porównywanie z nazistami to durna demagogia, niegodna skrajnego lewicowa.

 49. Czy nazywanie Dudy dupą,to odczłowieczanie tej małej, śliskiej kanalii? Czy to też by się dało oskarżyć o nazizm.
  Jak sądzicie wy, no wy: @LK i Jędrek ?

 50. @L(ech)K(eller)

  Który to już nick, k-a-ganie?

 51. Pozdrawiam Pana i b. popieram. To i tak delikatne okreslenie tej grupy.

 52. Lewy
  17 października o godz. 11:44

  Czy nazywanie przez peowskiego marszałka województwa rządu Tuska „strasznie h… rządem” ,to odczłowieczanie tych małych śliskich… ? Czy to też by się dało oskarżyć o nazizm.
  Jak sądzisz ty, no, ty: Lewy?

  https://dorzeczy.pl/kraj/80687/Marszalek-z-PO-o-rzadzie-PO-PSL-Chy-banda-debili-nic-nie-rozumieja.html

 53. Co tam szarańcza. W najnowszej Polityce jest wielki artykuł o tym, że wracają pluskwy. Tak, PLUSKWY, które jakoby wyginęły od najrozmaitszych środków dezynfekcyjnych i deratyzacyjnych, a tymczasem przetrwały. I zaatakują!

 54. 18karatów 17 października o godz. 15:11
  A jakie są Twoje życzenia w tym względzie? Który to powinen być mój nick według Ciebie? How can I help you?

 55. Optymatyk 17 października o godz. 7:17
  Historyk, czy raczej histeryk?

 56. vertigo13 16 października o godz. 22:40
  Do you speak Polish?

 57. Martin L 16 października o godz. 13:41‎
  NIE jestem PiS-owcem i nie ja wymyśliłem owe kłamstwa smoleńskie czy też wcześniej kłamstwa ‎katyńskie. Co do Puszczy Białowieskiej, to nikt nie wycinał tam w ścisłym rezerwacie, a poza nim, to ‎wycinka chorych drzew jest wręcz koniecznością. Co do problemu pedofili w kościele zwącym sie ‎katolickim, to moje poglądy są tu jasne i dawno temu jasno wyłożone, a więc nie ma sensu, abym je ‎znów dla ciebie powtarzał. I to nie tylko PiS, ale także PO a nawet SLD pozwalały na gwałcenie dzieci ‎przez zboczeńców w sutannach i habitach, w zamian za poparcie ze strony episkopatu i Watykanu. ‎Nazwanie PO partią pedofilską nie jest więc obraźliwe ale stwierdzeniem faktu, jako że broniła ona i to ‎latami zwyrodnialców w sutannach a nie ich ofiary. Głosując na PO spowodujesz więc na pewno, że ‎dzięki jej przywódcom całującym biskupa Rzymu po rękach, jakiś zboczeniec w sutannie będzie mógł ‎sobie znów „pociumkać” z dziewczynkami a nawet i chłopczykami. :-(‎

 58. Ontario 16 października o godz. 14:20‎
  Anglicy mają na to powiedzenie „a pot calling the kettle black”.‎

 59. @Levar
  Płacą ci, czy jesteś naturalnie głupi?

 60. Pombocek 16 października o godz. 14:34‎
  Przez „my”, rozumiem tu ludzi kulturalnych ucywilizowanych, a nie takich jak ty. Poza tym, to prawo ‎ciążenia istnieje tylko w XIX-wiecznej klasycznej fizyce, a nie ma go w fizyce współczesnej, która ma ‎wciąż problemy z połączeniem w jednej teorii grawitacji z pozostałymi oddziaływaniami ‎obserwowanymi w przyrodzie, czyli z elektromagnetyzmem i oddziaływaniami związanymi, mówiąc w ‎wielkim uproszczeniu, z powstawaniem i rozpadem atomów i ich jąder. Niemniej grawitacja działa ‎zawsze i wszędzie – nie ma tak, że ona gdzieś nie działa, a najwyżej może być obserwowana w inny ‎sposób niż na Ziemi (np. tzw. stan nieważkości obserwowany w statku kosmicznym poruszającym sie ‎ruchem jednostajnym z dala od dużego ciała niebieskiego, np. planety Ziemi).‎
  Zasady moralne też są względne, np. w Dekalogu mamy wyraźnie „nie zabijaj”, a w innych częściach ‎Biblii, konkretnie należących także do żydowskiej Tory, mamy liczne kary śmierci, nawet za takie ‎trywialne przewinienia jak np. nieprzestrzeganie szabatu.‎
  Bynajmniej też nie oceniam jednakowo człowieka, który zabił dla zysku, jak i kobietę, która z rozpaczy ‎i w obronie własnej zabiła nożem kuchennym męża po latach jego awanturowania się, poniewierania jej ‎i bicia, ale niemniej w obu przypadkach mamy tu zabójstwo z premedytacją i jako takie musi być ono ‎potępione na gruncie moralnym. Jedno wyrządzone zło nie usprawiedliwia bowiem drugiego zła ‎wyrządzonego z powodu tego pierwszego, podobnie jak cel NIE uświęca środków użytych do jego ‎osiągnięcia.‎
  Oczywiste też jest, że NIE istnieją żadne wypisane na niebie wielkimi literami uniwersalne, ‎bezwzględne zasady moralne obowiązujące wszystkich ludzi o każdej porze dnia i nocy, ale nie ‎oznacza to, że wszystko jest dozwolone. Moralność (etyka) podobnie jak prawo polega bowiem ‎zmianom w czasie i przestrzeni, dostosowując sią do zmieniających się warunków. Do niedawna ‎pożyczanie pieniędzy na procent czyli lichwa była potępiana na gruncie moralnym i nawet nielegalna, a ‎dziś jest ona powszechnie akceptowana, ale nie zmienia to tego, że zysk pochodzący z lichwy jest ‎zyskiem uzyskanym w sposób amoralny, z samego tylko tytułu posiadania pieniędzy, a dokładniej ‎kapitału.‎
  I raz jeszcze: ponieważ jedno zło wyrządzone komuś nie usprawiedliwia zła wyrządzonego z powodu ‎tego pierwszego zła, to zarówno ta awanturnica jak też i ta osoba, która ją pobiła, naruszyły nie tylko ‎normy moralne, ale także i prawo. Ale, jak widzę, ty, jesteś zwolennikiem wendetty, samosądów, linczu ‎i zasady „ząb za ząb”, czyli że znajdujesz się mentalnie na etapie Kodeksu Hammurabiego i dodatek się ‎tym wręcz szczycisz.‎
  Brzydkimi słowami brzydzą się zaś ludzie kulturalni, ale ty się do nich ewidentnie nie zaliczasz. A z ‎osobnami pozbawionymi kultury osobistej, czyli takimi jak ty, to wszelka kulturalna dyskusja nie ma ‎przecież żadnego sensu.‎

 61. Leo_meo 16 października o godz. 14:41 ‎
  Dla mnie to PO i Nowoczesna mówią unisono językiem nielubianego, przemądrzałego brata, ojca-‎psychopaty czy też szkolnego łobuza, terroryzującego klasę czy nawet szkołę. PO i Nowoczesna oraz ‎także PSL i niestety czasami też i SLD mówią językiem jadu, nienawiści i kłamstwa, nieowijanego ‎nawet w bawełnę, ale to jest jednak retoryka doskonale rozumiana przez wielu Polaków, którzy głosują ‎na PO i Nowoczesną. Jest w niej również typowy kalizm: ja ciebie mogę obrzucić błotem, ale jak ty ‎spróbujesz tego samego, przygotuj się na długą, wyniszczającą wojnę. PO używając kłamliwej retoryki ‎ma jednak tylko program negatywny, podobnie jak Solidarność czy KSS KOR w latach 1980-tych, ‎czyli dojdźmy do władzy, a dalej, to zobaczymy.‎

 62. Ed73 16 października o godz. 14:45‎
  Do szarańczy porównajmy lepiej raczej L. Balcerowicza i jego zwolenników, po rządach których nic ‎prawie nie zostało z polskiego przemysłu i polskiej nauki.‎

 63. Nela 16 października o godz. 14:55‎
  ‎:-)‎

 64. Zbig49 16 października o godz. 18:28 i 16 października o godz. 18:28‎
  Jakie to konkretnie plony materialne i intelektualne zostały wypracowane w Polsce po roku 1989 owym ‎‎„ogromnym wysiłkiem milionów przyzwoitych Polek i Polaków”? Może zniszczenie polskiego ‎przemysłu, w tym szczególnie przemysłu wysokich technologii (high tech) a przy okazji polskiej nauki i ‎polskiego szkolnictwa wyższego? Może demontaż tysięcy kilometrów linii kolejowych i dewastacja ‎dróg przez samochody ciężarowe, puszczone na te drogi po zamknięciu linii kolejowych? Może ‎wielomilionowe bezrobocie i żałośnie niskie płace, które spowodowały emigrację milionów Polaków z ‎Polski? A podobnych przykładów to mam w zapasie znacznie więcej.‎

 65. AOlsztynski 16 października o godz. 19:06‎
  No cóż, to co napisałem, jest oparte na faktach. Ale pamiętaj, że oni nie uczą się na swoich błędach, a ‎tylko je dalej powtarzają. Liberał bowiem zarówno przed szkodą jak i i po szkodzie głupi jest i dalej ‎wierzy w ten swój prymitywny model wolnego rynku, który tylko w teorii rozwiązuje cokolwiek, a w ‎praktyce jest źródłem samych nieszczęść, w tym kryzysów gospodarczych, biedy a nawet i nędzy, ‎wyzysku a nade wszystko wojen, toczonych rzekomo w obronie demokracji, a tak naprawdę w obronie ‎rynków i w celu ich zdobywania.‎

 66. Głos zwykły 16 października o godz. 22:00‎
  Chrześcijaństwo NIE jest i nigdy nie było podstawą naszej polskiej tożsamości państwowej i narodowej. ‎Ono zostało nam siłą się narzucone z Zachodu, a gdybyśmy się mu opierali, to zapewne ‎skończylibyśmy jak Prusowie. Chrześcijaństwo jest też regresem w kierunku pogaństwa, jako że jest ‎ono de facto religią politeistyczną, z trzema a nawet i czterema głównymi bogami oraz pomniejszymi ‎bożkami zwanymi aniołami, świętymi i błogosławionymi, z kultem obrazów i rzeźb etc. ‎Chrześcijaństwo jest więc religią całkowicie anachroniczną, opartą na wierzeniach, gusłach i przesądach ‎starożytnych Izraelitów, a więc jest to religia, która w żaden sposób nie da się pogodzić z ‎nowoczesnością. Poza tym, to w nowoczesnym państwie życie polityczne NIE opiera się na religii.‎

 67. Lewy 17 października o godz. 11:40‎
  A mnie się zbiera na wymioty, kiedy widzę albo słyszę np. Szetynę, Czaskoskiego, TW Bolka czy też ‎Bufetową. De gustibus non est disputandum. Reszty tego wpisu nie komentuję, gdyż jest to na nie ad ‎rem a tylko ad personam.‎

 68. Lewy 17 października o godz. 11:44‎
  Nazwanie prezydenta Dudy – „dupą” jest czynem karalnym, zagrożonym karą pozbawienia wolności ‎do lat 3. Art. 135 Kodeksu karnego. Czynna napaść lub znieważenie Prezydenta RP, Dz.U.2018.0.1600 ‎‎- Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny:‎
  ‎§ 2. Kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia ‎wolności do lat 3.‎

 69. Płynna Rzeczywistość 16 października o godz. 21:32‎ ‎256971‎
  ‎500+ NIE jest kijem.‎

 70. Lewy …
  Co ja sadze otoz:

  Twoje wpisy sa zbyt prymitywne i nfantylne ( za duzo przebywasz z dziecmi z podstawowki jak nauczyciel poziomu poczatkowego) zeby zaslugiwaly na odpowiedz.

 71. Ludzie to najgorsze zwierzęta na Ziemi i porównywanie ich z innymi zwierzętami ubliża tym innym.

  Mam propozycję dla wszystkich człekokształtnych czyli dla ludzi :
  Polactwo mówi o kimś np: „- pijany lub brudny jak świnia”, a czy widział ktoś kiedyś pijaną świnię? Świnia jeśli jest brudna to wyłącznie z winy jej właścicieli, brudasów i niechlujów.
  A może byśmy tak zaczęli operować prawdziwymi porównaniami…
  Zamiast „- pijany jak świnia” mówmy „- pijany jak Głódź”?,
  zamiast „- łże jak pies” mówmy „- łże jak każdy klecha”,
  zamiast „- śmierdzi jak skunks” mówmy „- śmierdzi jak klecha przepoconą sutanną i kościelnym kadzidłem”…
  itd, itp.

  słusznie napisał „turpin”
  16 października o godz. 9:17
  że pisowców nie można porównywać do szarańczy bo szarańcza zeżre co ma zeżreć i odlatuje na długi okres czasu natomiast PiS nigdzie nie odlatuje.
  To podobnie jak kler, który pasożytuje w Polsce od 966 roku i także nie ma zamiaru nigdzie odlatywać.
  Zgadzam się z „turpinem”, że najtrafniejszym określeniem wszystkich od dawna do dziś włącznie rządzących w Polsce polityków i kleru „byłoby raczej porównanie do jakiejś bakterii kałowej, z tych co jak kiszkę zasiedlą, to już tam zostaną.”, a wszyscy powinni o tym wiedzieć, że pasożyty się niszczy a nie karmi.
  Niestety gówniane społeczeństwo od wieków karmi tych pasożytów i dlatego przyjdzie dzień kiedy pasożyt zniszczy ich całkiem.

  Szkoda, że profesor Hartman wciąż broni złodziei, oszustów z PO bo taki Schetyna i Tusk wraz z klerem rozgrabili Polskę (np: komisja majątkowa, fundusz kościelny) co nadal kontynuuje PiS.
  Obecnie dzięki Tuskowi nadal do kleszych worów bez dna płynie rzeka euro, a Schetyna szykuje się do objęcia władzy czyli do ponownego podziału władzy i koryta dobrobytu z klerem.

  Polactwo to taki tępy boży ludek i dlatego rządzą nim od wieków intelektualne zera czyli kler i jego lobbyści.

 72. Vera
  16 października o godz. 9:52
  Jestem dokładnie tego samego zdania.

 73. Kasandra 18
  Piszesz o Polakach – „Polactwo”. A jak mam pisać o takich jak ty? „Żydactwo”?

 74. mag 17 października o godz. 19:02
  Nie lekceważ insektów. Pluskwy i karaluchy przeżyją nawet III wojnę światową. Ludzie zaś nie.

 75. LK
  17 października o godz. 21:52
  Kolejne pisowskie kłamstwa cytuję
  „Co do Puszczy Białowieskiej, to nikt nie wycinał tam w ścisłym rezerwacie, a poza nim, to ‎wycinka chorych drzew jest wręcz koniecznością. ” i dziwnym trafem wszystkie te „chore drzewa” trafiają do Austrii na meble, takie bzdury to proszę wypisywać dla „ciemnego luda” który zawsze da się oszukać. cytuję dalej

  „Głosując na PO spowodujesz więc na pewno, że ‎dzięki jej przywódcom całującym biskupa Rzymu po rękach, jakiś zboczeniec w sutannie będzie mógł ‎sobie znów „pociumkać” z dziewczynkami a nawet i chłopczykami. :-(‎”
  Tak….. o „ciumkaniu” z dziewczynkami mówił Piotrowicz członek PIS wypuszczając na wolność pedofila z Tylawy nadal nim jest . Ciekawe dlaczego zrobił karierę w PiS bo pozwolił gwałcić dzieci zboczeńcowi z Tylawy. To działacze PiSu ich „Gadzińowki” głoszą że każda próba rozliczenia z pedofilii to atak na kk.
  Glosując na PiS na pewno zboczeńcy w sutannach pozostaną bezkarni a dzięki Zbiorowi tacy ludzie mogą nadal pracować z dziećmi , nie ma ich na liście. A dlatego KK popiera PiS żeby się z tego nie rozliczać z pedofilii to jest cena poparcia. Przez PiS nasze dzieci będą narażone pedofilów w sutannach. Czy chcemy żeby nasze dzieci były gwałcone przez zboczeńców w sutannach, bo dzięki PiS tak się stanie !

 76. kaesjot 19 października o godz. 11:16
  Otóż to!

 77. Martin L 18 października o godz. 21:04‎
  ‎1. Odróżnij drzewo od drewna. To, że drzewo jest chore, nie znaczy przecież, że drewno z niego nie ‎nadaje się na meble.‎
  ‎2. Przeciez tłumaczyłem ci, że PO jest tak samo klerykalne jak PiS, że PO i PiS to są dwie twarze tego ‎samego POPiS-u. Tak więc głosując na POPiS, spowodujesz, że na pewno zboczeńcy w sutannach ‎pozostaną bezkarni i będą mogli nadal pracować z dziećmi. I dlatego też KK popiera POPiS żeby się nie ‎rozliczać z pedofilii; to jest cena poparcia episkopatu dla POPiS-u. Przez POPiS nasze dzieci będą ‎narażone na agresję ze strony pedofilów w sutannach. A czy chcemy żeby nasze dzieci były gwałcone ‎przez zboczeńców w sutannach, bowiem dzięki POPiS-owi tak się stanie?‎

 78. Martin L 19 października o godz. 16:17‎
  To, że ty uważasz, że ktoś postępuje niezgodnie z twoimi życzeniami nie znaczy jeszcze, że masz ‎prawo go bezkarnie obrażać. Poza tym, to zanim zaczniesz kogoś publiczne wyzywać, zastanów się, ‎czy masz dowody na to, co głosisz, jako że za oszczerstwa możesz stanąć przed sądem i być przez ów ‎sąd ukarany, a szczególnie surowo za obrażanie głowy państwa. Zastanów się więc, czy masz dowody ‎na to, że Prezydent Duda łamie twoje prawa i że w związku z tym nie jest on prezydentem a ‎uzurpatorem i krzywoprzysięzcą i czy te twoje dowody wytrzymają dochodzenie prokuratorskie i ‎proces sądowy?‎

 79. KL 19 października o godz. 22:28
  Zgłaszam gdzie trzeba.

 80. LK
  19 października o godz. 22:05
  W puszczy białowieskiej wycina się tylko chore drzewa, za pierwsze jest to rezerwat ścisły tak nie powinno być żadnej wycinki ale złodzieje z PiS doskonale i wiedzą że wycina się nie tylko chore drzewa ale przede wszystkim zdrowe na których można nieźle zarobić. Proszę nie kłamać.
  Może jest klerykalne ale to oni zaczęli proces w którym kk nie był by finansowany z budżetu państwa co osobiście popieram i to za czasów PO były procesy z pedofilami w sutannach jak Gila To PIS zaczął wtedy bronić pedofila że to atak na KK.
  To dlaczego PiS pozwala na pracę pedofilów w sutannach z dziećmi PIS bo zabiega o poparcie pedofilów w sutannach dlatego wygrał wybory w 2015 roku dzięki temu że mówili że każda próba rozliczenia z pedofilii to atak na kk.
  Sympatyk PiS i Rydzyka nie PO nazwał ofiarę zboczeńca w sutannie kur..
  Za PO czy innych partii nasze dzieci będą przynajmniej będą bezpieczne a nie gwałcone by potem jaki pisowski prokurator jak Piotrowicz wypościł pedofila na wolność że on tylko „ciumkał”z dziewczynkami znajdzie pan to w internecie to publiczna wypowiedź, PIS i tylko PiS to partia pedofilska. Jeśli pan tak bronisz pedofilskiego PiS to dlaczego dzisiaj nie ma na liście Ziobry pedofilów w sutannach? I dlaczego nie uchwalą prawa o zadośćuczynieniu ofiarom żeby każda ofiara za ostanie 30 lat otrzymała milionowe zadośćuczynienie wypłacane przez KK? PISowi to stoi dzisiaj na przeszkodzie żeby rozliczyć z pedofilii kk ?

 81. LK
  19 października o godz. 22:05
  Głowa państwa to nie Stalin tylko Pierwszy Obywatel który ma takie same prawa i obowiązki jak każdy obywatel RP. Nigdy nie obrażałbym prezydenta RP ale Uzurpatora i Krzywoprzysięzce a niby kto ma mnie sądzić? Sędzia na telefon którego sobie sam wyznaczy nazywa się to TYRANIĄ , bo nie ma niezależnych sędziów i prokuratorów. Nazywając uzurpatora dupą nie obrażam prezydenta RP gdyż ten nie stoi na straży niezawisłości sądownictwa i TK. Nadal obowiązuję konstytucja. To że uzurpator może wykorzystać aparat przemocy nie oznacza że nie łamie moich praw obywatelskich gwarantowanych konstytucją. Tak jak zwyczajny bandyta też używa argumentów przemocy. W komunizmie tak samo postępowano.

css.php