Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
Paweł Adamowicz

13.01.2019
niedziela

Krew prezydenta

13 stycznia 2019, niedziela,

Panie Prezydencie, musi Pan wyzdrowieć i wrócić do polityki – jako ten, jeden z bardzo nielicznych, którzy zapłacili cenę… Odtąd Pański głos będzie się liczył w dwójnasób, a podli ludzie i kłamcy zastanowią się dwa razy, zanim obrzucą Pana błotem.

Nóż w rękach recydywisty i zbrodniarza dał Panu immunitet należny osobom, które wiele przeszły, robiąc dla dobra publicznego to, co robią. Nie mówmy o ofierze – nie narażał się Pan przecież świadomie i jest wprost nie do wiary, że służby nie zdołały ochronić tak wysoko postawionej i narażonej na niebezpieczeństwo osoby. Lecz to, że nie złożył Pan ofiary, nie znaczy, że nie jest Pan ofiarą. Jest Pan ofiarą zła i od dziś symbolem dla naszego obywatelskiego sprzeciwu wobec tego zła, jakim jest sącząca się każdego dnia, a czasem dudniąca, hałaśliwa podłość rozzuchwalonej w zakłamaniu, pogardzie i nienawiści politycznej hołoty, nierzadko szczekającej z bardzo wysoka.

Oto właśnie „przemysł pogardy”, upaństwowionej, zinstytucjonalizowanej pogardy reżimu dla wszystkiego, z czym nie po drodze pazernej i pozbawionej hamulców sitwie, dla wszystkiego, co kulturalne, wolnościowe, przyjazne światu w całej jego różnorodności. Tak było, gdy faszyści zabili prezydenta Narutowicza, i tak jest dzisiaj. Licząc od tamtego tragicznego dla Polski dnia, jest Pan pierwszym polskim politykiem wysokiego szczebla, który padł ofiarą zamachu. Przeto jest Pan poniekąd następcą Gabriela Narutowicza. To zobowiązuje – i Pana, i nas.

Takie więc owoce rodzi pycha i nieznające umiaru załganie. Tak się dzieje, gdy władza daje sygnał do przemocy, obmacując się po kątach z faszystami, maszerując z szowinistyczną hołotą, nurzając się w najbardziej bezwstydny populizm i przekupstwa wyborcze, rzucając najgorsze kalumnie i oszczerstwa, łącznie z obsesyjnymi oskarżeniami o morderstwa i zdradę.

Niech ten dramatyczny (lecz nie tragiczny – bo Pan będzie żył!) dzień będzie symbolicznym, lecz prawdziwym początkiem upadku tego zdeprawowanego reżimu. I przyjmijmy, że nie przypadkiem to okropne wydarzenie miało miejsce w Gdańsku, w mieście, skąd wyszła polska wolność, mieście Lecha Wałęsy i Donalda Tuska. Teraz nie odpuścimy. Nie odpuszczą Pańscy przyjaciele, w tym obaj ci wybitni politycy. Pańska przelana w wolnej Polsce krew nie pójdzie na marne. Od dziś rządzi nami słuszny gniew. Przeciwstawimy go nienawiści i podłości tego rządu, który depcząc to wszystko, co wywalczyła niegdyś Solidarność, zdradził i ją, i nas wszystkich.

A dopóki jeszcze gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, niechaj każdy z nas na złość nienawistnikom za Pańskie zdrowie raz jeszcze złoży datek. Orkiestra gra dziś „bez focha”. Szanujemy to. Dorzućmy bez „focha”. Ale od jutra niech słuszny, etyczny gniew już w nas nie zgaśnie. Aż do jesiennego zwycięstwa. Wracaj do zdrowia, Panie Pawle!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 60

Dodaj komentarz »
 1. Szanowni Państwo.
  Dobrze, że błyskawiczny wpis Gospodarza daje okazję by powstrzymać się od komentarzy nad atakiem ewidentnie szaleńca i wikłania tego w konteksty.
  Jedynym na miejscu kontekstem reakcji jest jak sądzę nadzieja na pełny sukces Adamowicza i lekarzy walczących o Jego życie.
  I tego właśnie z całego serca Mu i im życzę.

  (ten post zamieściłem także w identycznych okolicznościach wpisu na sąsiednim blogu)

 2. Panie profesorze

  Jestem głęboko wdzięczna za Pana tekst !

 3. Gekko juz wie, ze ewidentny szaleniec, a tymczasem niejeden recydywa posunalby kosa za flaszke wodki. Motyw moze byc polityczny, osobisty, albo na zlecenie. Retoryka wladzy przeciwko opozycji i nie tylko nakreca negatywne emocje jak autor sam to dobitnie opisal.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Panie Prezydencie, mam goraca nadzieje ze Pan i lekarze wygracie walke o Panskie zycie i ze zrobi Pan jeszcze duzo dobrego dla Gdanska i Gdanszczan!

  Obysmy tylko nie doczekali sie z wiadomych ust komentarzy ze Prezydent Adamowicz swoim postepowaniem rozzuchwalil tego morderce albo ze nozownicy nie zawsze dzgaja tych zlych, bo szambo na prawicowych forach juz sie rozlewa!

 6. Pomimo,że w USA dobra zmiana zaczęła się ciut później, to dzięki osławionej amerykańskiej szybkości już wyprzedziła polską.
  Warto więc ją obserwować , bo nie ma innej drogi od demokracji do dyktatury, wszędzie procesy społeczne,polityczne i kulturowe przebiegają podobnie, największą różnicą jest tylko ich szybkość, jeśli pominąć nieistotne różnice,wynikające, jak to się pięknie kiedyś mówiło, np. z „odrębnej,specyficznej polskiej drogi do socjalizmu”.
  Judzenie trumpoidów i przyzwolenie na przemoc wobec przeciwnikòw politycznych zaowocowało strzelaniną i ofiarami w synagodze, nic to nie zmieniło, judzą dalej,jakby tego nie było.
  Podobnie będzie u nas, polityka miłości potrwa tydzień,dwa.
  A „polska specyfika”? Na szczęście nie ma tyle broni w prywatnych rękach, za to ma być OTK Macierewicza.
  Po każdej strzelaninie obowiązkowo przesyła się rodzinom „TOUGHT’S AND PRAYERS” , co wobec oporu NRA co do utrudnienia dostępu do broni palnej doprowadziło to tego,że matka jednej z ofiar ostatnio publicznie,płacząc wykrzyczała: „Wsadźcie sobie swoje TOUGHTS AND PRAYERS” gdzieš!”.
  No a tu czytam, że nasze papugi, z Dudą na czele, zaczynają masowo przesyłać „dobre myśli i modlitwy”, dokładną kalkę TOUGHTS AND PRAYERS. Nawet teraz nie stać ich na nic mądrzejszego, ani prawdziwego.Dalej tež będzie tak samo jak tam.

 7. Wolfgang Schäuble i Oscar Lafontaine zostali ofiarami atakow psychopatow na ich zycie, podczas kampanii wyborczych. Udalo im sie przezyc, Schäuble po dzis dzien porusza sie na wozku inwalidzkim, przed zamachem byl kandydatem CSU na Kanclerza Niemiec. Kariera obydwu politykow zostala zachwiana na skutek zamachow na ich zycie. Pawlowi Adamowiczowi zycze zycia i powrotu do zdrowia, a gdanszczanom unikniecia pisiego komisarza.

 8. Może to jakoś wyjasnia atak nożownika na prezydenta Adamowicza ?
  Wiadomość z ostatniej chwili. Amerykańscy etolodzy,badający zachowania zwierząt odkryli co nastepuje:
  Pisowcy mają swój świat, a wraz z nimi grupa niedorozwiniętych społecznie i emocjonalnie wyborców, którzy żyją w świecie pseudopatriotycznych symboli, mesjanistycznych mitów i religijnych fantazmatów o Polsce wstającej z kolan, dumnej, niezłomnej… A tak naprawdę odstawionej na bok, gdzie jest miejsce wariata z którym reszta europejskiej rodziny nie chce mieć nic wspólnego.
  Bedą to zwierze dalej obserwować, żeby znaleźć przyczynę powstania tak osobliwego, nieprzystosowanego do życia ssaka, który jednak żyje !
  12 marca
  Są już pierwsze wyniki badań amerykańskich etologów
  PISOWIEC POSPOLITY
  (łac. pisoviate commune) – podgatunek ssaka trzeciej kategorii zamieszkujący obszary Europy Środkowo-Wschodniej – w szczątkowych ilościach spotykany także w innych krajach Starego Kontynentu (np. Irlandia, Szkocja, Anglia, Holandia) oraz w Ameryce Północnej. Zamieszkuje tereny bagienne i leśne. Jako drapieżnik żywi się głównie mięsem i krwią. Rozmnaża się szybko przenosząc groźne dla zdrowia i życia choroby. W przeciwieństwie do ludzi, PISowce pospolite nie są indywidualistami i czują potrzebę jednoczenia stada, najczęściej w szykach bojowych. W okresie zimowym niewielka głowa pokrywana jest futrem lub moherem, dla zatrzymania ciepła oraz zachowania pełnej tożsamości stada. Trzeba pamiętać, że PISowce nie tolerują ludzi w swoim otoczeniu. Agresją wykazują się także w stosunku do Lisów. Czując zagrożenie atakują. Wzmożona aktywność PISowców przypada na wiosnę. Większe stada można zaobserwować w pierwszej połowie kwietnia (okolice 10.04), kiedy to PISowce wychodzą ze swoich nor, w których spędziły zimę i udają się na poszukiwania mięsa i krwi. Ten okres nazywany jest przez naukowców i badaczy „tragoedia smolensciae” (łac.), Niestety ofiarami coraz częściej padają ludzie. Obserwatorzy, od lat badający życie PISowców, powtarzają, że trzeba być bardzo ostrożnym w kontakcie z tymi zwierzętami, bo charakteryzują się niezwykłą krwiożerczością oraz agresją. Należy pamiętać, że ich mózgi nie zostały do końca wykształcone, a wiele funkcji życiowych po prostu zanika. Bardzo źle funkcjonują o świcie i we mgle. Czasami odznaczają się także pewną deformacją umysłową (łac. mentis deformatio ridzicovo) i potrafią atakować bez powodu. Wzburzone stado może być niebezpieczne dla ludzkiego życia i zdrowia. Charakteryzują się formowaniem stadnej hierarchii, w której najważniejszą rolę odgrywa przewodnik stada (łac. praeses pisoviate), będący najczęściej niewielkim samcem o krótkich łapkach, wykazujący się najgłośniejszym szczekiem wśród innych osobników.

 9. Zamachowiec działał na zlecenie własnego albo cudzego chorego rozumu, jego czyn będzie bagatelizowany jako incydentalny. Późniejsze komentarze, choćby posełki Pawłowicz albo tzw. „matki kurki” oraz wielu anonimów pokazują, że to nie incydent, a eskalacja. Czekamy na wojnę domową i zwrócenie się stron o „sąsiedzką pomoc”?

 10. Patetyczne, nieadekwatne.

 11. Panie Profesorze, jeśli ten dramat nie skłoni liczącej się opozycji (ofiara pana Piotra, niestety, nie skłoniła) do bezwarunkowego zjednoczenia się przed wyborami dla usunięcia z politycznego i społecznego życia raz na zawsze skupionych w PiS ludzi o słabych umysłach, zwykłych uliczników bez kompetencji i zdolności przewidywania skutków własnych działań i postaw, ludzi którzy podzielili i skłócili naród, wmawiają jakieś wstawanie z kolan, obrażając przy okazji wszystkich sąsiadów i cały cywilizowany świat, ludzi, którzy zachowania niemoralne podnieśli do rangi obowiązującej normy moralnej i politycznej, to wszystko się, kurwa – przepraszam – wali i nie ma po co żyć.

 12. Jakiż kontrast między świąteczną, radosną atmosferą WOŚP a tym ponurym aktem przemocy i nienawiści. Trzeba wierzyć, że prezydent Adamowicz wygra walkę o życie.

 13. @Lewy: troche niescisle przetlumaczyles, w takim przypadku w systematyce lacinskiej na jako przydomek „pospolity” uzywa sie okreslenia „vulgaris”. A wiec „pisoviatus vulgaris”.

  Poza tym bardzo celne niestety…

 14. ..musi pan panie prezydencie wyzdrowieć !! jest pan potrzebny Gdańskowi !

 15. MajsterKlepka
  14 stycznia o godz. 0:56

  To, co wiemy na pewno wszyscy, to że zamachowiec po zamachu biegał po scenie i wygłaszał expose.
  To jest ewidentnie zachowanie szalone (nieważne, czy organicznie czy pod wpływem środków).
  Czy zachowanie szalone zostało wywołane czy wynajęte – tego nie wiemy (z wyjątkiem sprawców).
  I to na tyle, na dziś.

 16. Ciekawe jest też, że nigdzie nie mogę się dowiedzieć, dlaczego napastnik ma pretensje tylko do ‎prezydenta Gdańska, a nie do policji, prokuratury czy też sędziego, który go skazał, a tylko do ‎prezydenta Adamowicza. Jak zwykle w takich przypadkach (Kennedy, Palme etc.) nie dowiemy się ‎zapewne, o co tu naprawdę chodziło.‎


 17. [GW] „Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, Stefan W. już podczas odbywania kary 5,5 roku pozbawienia wolności (od czerwca 2013 r. do 8 grudnia 2018 – w wyroku z maja 2014 r. zaliczono mu na poczet kary czas spędzony w areszcie) był kierowany na konsultacje psychiatryczne do jednego z zakładów karnych w województwie zachodniopomorskim, posiadającym oddział psychiatryczny. W trakcie odbywania kary miał być niejednokrotnie izolowany od innych więźniów.
  Co więcej, już jako nastolatek (miał mieć wtedy ok. 14 lat) Stefan W. miał być leczony psychiatrycznie w jednym ze specjalistycznych szpitali w Gdańsku….

  Informację dedykuję umysłom panującym nad emocjami.

 18. A jaki immunitet dałby pan posłowi PiS-u Markowi Rosiakowi zabitemu z powodów politycznych przez b. członka PO Cybę? Zerowy? Podwójny? Poczwórny?

 19. Gekko
  13 stycznia o godz. 22:59
  Ty manipulatorze jak już nie masz argumentów to to bawisz się w tolerancyjnego i pełnego współczucia.
  Weź się odkkedkaj

 20. Ruch Wypierdolenia Krystyny Pawłowicz w Kosmos
  – to jest przykład przemysłu miłości, prawda?

 21. No, trochę sobie pan pocenzurował, prawda? Ciekawe dlaczego? Czyżbym napisał nieprawdę? A może prawdę…

 22. Gdyby do wydarzenia doszło w którymś z krajów Europy Zachodniej to politycy partii rządzącej zaraz by się pośpieszyli z komentarzami obarczającymi winą „tęczową tolerancję”, imigrantów i wpływ obcych kultur oraz religii. A tu mamy do czynienia z produktem czysto polskim: biały, urodzony w wolnej Polsce, ochrzczony. To musi być więc wariat (choć nie tylko on okradał wcześniej SKOKi) i taka wersja zostanie zatwierdzona przez oficjalną propagandę rządzącej partii.
  PIS wydobył i pokazał światu tę mroczną stronę z Polaków. Padają kolejne piękne mity, w których byliśmy wychowywani. W tym świecie nie ma miejsca na tolerancję, otwartość i solidarność. Niektórym przeszkadza nawet gra WOŚP, bo fakt, że są jeszcze ludzie, którzy potrafią się dzielić z innymi obnaża ich własną małość.
  Zniszczenia w społeczeństwie są niestety tak wielkie, że nawet odsunięcie tej faszyzującej partii od władzy nie naprawi szybko sytuacji w Polsce. Należałoby wychować społeczeństwo na nowo. Tylko kto miałby to zrobić? Na własne życzenie sami pozbyliśmy się nielicznych elit, które dotąd mieliśmy a do głosu doszło lumpiarstwo wszelkiej maści.
  Marne więc nadzieje na naprawę ale póki co trzeba dalej walczyć ze współczesnymi Bolszewikami aby w kraju nie było jeszcze gorzej.

 23. @Lewy
  Jadnak Cię to okropieństwo ruszyło.
  Twojego głosu brak na blogach.
  Pozdr

 24. Przeczytałam wpis profesora, komentarze. Stała się tragedia. Jakie będą jej następstwa? Następne zamachy, pobicia, a może od polityków i biskupów popłynie przesłanie ZGODA! ZGODA! Jesteśmy zdolni nie być hałaśliwymi, prostackimi draniami, dla których najważniejsze to zacząć od słów „a bo wy….a bo cudowni my….” Naiwna nadzieja? Jak najbardziej naiwna, bo niektórzy już zamiast zamilknąć, gdy nie potrafią użyć słów właściwych już zaczęli swoje „a bo …” zapominając o burczeniach, gwizdach, wyzwiskach na cmentarzach.
  Ibrahim ibn Jakub X wiek: „…Na ogół biorąc, to Słowianie są skorzy do zaczepki i gwałtowności i gdyby nie ich niezgoda wywołana mnogością rozwidleń ich gałęzi i podziałów na szczepy, żaden lud nie zdołałby im sprostać w sile.”
  Już chyba najwyższy czas by coś pojąć, no nie?
  Mam nadzieję, że pan Adamowicz wyzdrowieje i że tragiczne zdarzenie czegoś polityków nauczy. A przemoc słowna zostanie wyrugowana z przestrzeni publicznej i nie będzie w tej sprawie uprzywilejowanych, którym ……. przyzwala się…..

 25. W pełni podzielam i popieram wyrazy solidarności i życzeń, które śle Pan do Prezydenta Adamowicza.
  Rozumiem też to, że pisał Pan ten tekst kilka godzin po tragicznych wydarzeniach.

  Jednak jest Pan zbyt znaną i opiniotwórczą osobą abym pozostawił bez uwag Pana tekst. Proszę potraktować moje uwagi jako uzupełnienie a nie krytykę tego co Pan napisał.

  1/ Napisał Pan: „jest Pan pierwszym polskim politykiem wysokiego szczebla, który padł ofiarą zamachu.”
  Po 1989 roku na pamięć zasługuje jeszcze co najmniej śmierć w dziwnym wypadku Waleriana Pańki, prezesa NIK i morderstwo Marka Papały, komendanta głównego Policji.

  2/ „gdy władza daje sygnał do przemocy, …. , nurzając się w najbardziej bezwstydny populizm i przekupstwa wyborcze, rzucając najgorsze kalumnie i oszczerstwa”
  Absolutnie, nie dążąc do symetryzmu, nie ważąc „zasług” walczących obozów, nienawistników, hejterów, oszczerców i perfidnych manipulatorów, dzielących Polaków, można spotkać po każdej stronie, po stronie władzy, PiS, PO, Kościoła, partii, mediów, po stronie do której Pan należał lub do tej do której Pan dzisiaj aspiruje i po mojej stronie, stronie wolnych „internetowych elektronów”.
  Piszę tę uwagę ku refleksji i opamiętaniu a nie po to by kogokolwiek rozliczać lub wszczynać licytacji kto więcej zawinił. Z tego powodu nie przytoczę przykładów powszechnie uprawianego medialnego kłamstwa, szkodliwego zjawiska, które często przechodzi bez echa.

 26. sugadaddy
  2 stycznia o godz. 12:19
  Pisałem między innymi:

  Po następnych wyborach, które niestety wygra PIS, odmieńców będzie można nie tylko lżyć, czy bić – mogą być i ofiary śmiertelne, a winnych wykryć się nie da. Oby me czarne proroctwa się nie spełniły, ale są na to małe szanse.

 27. Kasuje pan, panie Janie Hartmanie, moje wpisy protestujące przeciwko mowie nienawiści, przemysłowi pogardy, a toleruje wpisy rasistowskie, pełne mowy nienawiści i pogardy?

  Na przykład – Lewy 14 stycznia o godz. 7:34:
  nazywa ludzi (pisowców) zwierzętami: „podgatunek ssaka trzeciej kategorii zamieszkujący obszary Europy Środkowo-Wschodniej”.

  Toleruje pan czysto rasistowskie wpisy, żadnego słowa komentarza – a kasuje protestujące przeciwko rasizmowi? Naprawdę?

 28. sugadaddy
  14 stycznia o godz. 12:45

  Dziękuję ci za ten wpis potępiający polityków PO nazywających ludzi moherami i watahą do wyrznięcia oraz polityków PiS-u nazywających ludzi gorszym sortem.

  Pięknie też bronisz Marka Rosiaka (polityka PiS-u) zabitego przez b. członka PO…

 29. „Thoughts and prayers” a nie „toughts and prayers” – pošpiech ,szok i nieuwaga.

 30. Oto właśnie „przemysł pogardy”, upaństwowionej, zinstytucjonalizowanej

  Zinstytucjonalizowanej i zsakralizowanej!
  Nigdy o tym nie zapominajmy.
  To od ołtarza, w obecności Głodzia, Duda wylewał żale, że nie polała się krew w czasie transformacji.
  KrK jest nie tylko współudziałowcem przemysłu pogardy. Bardzo często jest jego inspiratorem.

 31. Ontario to takie zwierzatko z rodziny ssaków, strasznie agresywne i rozbrykane, jak to bywa u pisoides vulgaris (dzięki Zbigniewie za korektę) trzeciej kategorii.
  Nazywanie zwierzątka wulgarnym pisoidem nie wiadomo dlaczego obraża ontaria. Przecież wszyyscy , tzn ludzie, jestesmy ziwerzetami. Tylko niektore mniej ewoluowaly i obrażanie się za to i oskarżanie o rasizm to niepoważne. Jak niepowazny jest donos niewyewoulowanego Suskiego na sedziów, że trzymaja sztaby złota w ogródku.
  Ontario, przestań się obrażac i ewoluuj.
  A co z tą Pawłowicz, która ktoś chciałby wypierdolić w kosmos ? Czy to twoja kuzynka albo cos tam. A ten Hartman to rzeczywiście taki faszysta, że cię cenzuruje, nie wpuszcza, miotłą wygania. Ale ty, jako sprytny pisoid i tak potrafisz wleźć nawet przez komin i dać czadu, jak w nastepującej złośliwo-szyderczej uwadze No, trochę sobie pan pocenzurował, prawda? Ciekawe dlaczego? Czyżbym napisał nieprawdę? A może prawdę…”
  Ciekawe co sobie pan profesor pocenzurował, czy móglbys zdradzic, co ty takiego strasznego napsałeś, że az przestraszyłeś profesora i musiał cię pocenzurować.

 32. Polskie elity polityczne i tak nie zmienią swych nawyków.
  Ten akt bandytyzmu wobec prezydenta Gdańska nie ma nic wspólnego z polityką, ale to nie zwalnia polskich elit politycznych od refleksji nad stanem mizerii moralnej obecnych elit.

 33. OWSIAK ZEZYGNOWAŁ.jESTEM PEWNY ŻE jego PARTIA POGONI SZALEŃCÓW I PSYCHPATÓW.

 34. Uważam, że rację ma Jerzy Owsiak, który zwrócił uwagę na niedomagania państwa i prokuratury. Z drugiej strony w nauce o prawie karnym jest też dział dot. zachowań, które wystawiają osoby na niebezpieczeństwo. Warto, więc aby każda osoba zwłaszcza operująca agresywnym repertuarem wypowiedzi, które są przecież niczym innym jak narzędziem walki uświadomiła sobie, że pomiędzy agresywnym słowem a agresywnym czynem zachodzi stosunek indukcji.

 35. Skrajna prawica ,jaką dziś mamy ?doprowadziła do zAbójstwa pierwszego prezydenta RP.G..N ARUTOWICZA.Podobno zabójca był wariatem ,ale go roztrzelali.

 36. Przypominam tylko, że każda złotówka dana Owsiakowi jest de facto złotówką daną na ‎wojsko, gdyż ‎dzięki Owsiakowi, budżet państwa może oszczędzać na wydatkach na służbę ‎zdrowia, jako że ‎równowartość tego, co Owsiak da szpitalom, państwo może przeznaczyć na zbrojenia. ‎Dziwie się ‎więc, że nawet inteligentni Polacy bezmyślnie wspomagają Owsiaka, a tym samym nakręcają ‎zabójczą ‎dla ludzkości spiralę zbrojeń.‎ 🙁

 37. Pt Stefan kierował się imperatywem moralnym wyznaczajacym cel .Bezsporną „kanalię”.

 38. ecres 14 stycznia o godz. 16:11
  No to skrajna prawica doprowadziła do zabójstwa drugiego prezydenta. Cześć jego pamięci i wyrazy głębokiego współczucia dla jego bliskich.
  Ten drugi zabójca też jest „prawdopodobnie wariatem”, a może tylko cierpi na „pomroczność jasną”, albo nawet na „schizofrenię bezobjawową” i chociaż jeszcze go nie rozstrzelali, to szybko dzisiaj na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowano, że do Sejmu został złożony projekt ustawy o biegłych sądowych, o co bezskutecznie zabiegał od dwóch lat Rzecznik Praw Obywatelskich. powołując się na raporty Najwyższej Izby Kontroli, z których wynika, że poziom tych opinii jet tragiczny, a najczęściej są to opinie fałszywe. Ale polska prokuratura korzysta z opinii tych biegłych (w nieuctwie) nader często, bo takie opinie w zależności od tego jak się ma zakończyć postępowanie prowadzone przez prokuraturę – to doskonałe alibi, które prokuraturę zwalnia z myślenia, a ich myślenie boli, dlatego unikają tego bólu. Z tym zabójcą też trochę poczekają, aż sam popełni „samobójstwo”, a pośmiertnie biegli (w nieuctwie) zdiagnozują u niego „schizofrenię bezobjawową”, albo „inną „pomroczność jasną”, aby nikt nie próbował się doszukiwać związku, pomiędzy umorzeniem postępowania w sprawie wystawionego temu prezydentowi przez narodowców „aktu zgonu”, za deklarowaną przez niego chęcią przyjęcia do Gdańska uchodźców, gdzie prokuratura postępowanie umorzyła, nie dopatrując się tym sporządzeniu takiego „aktu zgonu” – cech jakiegokolwiek przestępstwa (z nienawiści do obcych). Bo w Polsce narodowcy należą do tych „równiejszych” wobec prawa i to oni dyktują, co prokuratura ma zrobić z takim nieprawomyślnym prezydentem, a także z takim zabójcą prezydenta.

 39. Te pisowskie „elyty” prowadziły za publiczne pieniądze nagonkę na Adamowicza, a teraz chcą nagle ciszy i modlitwy. Owszem, kiedy już się znajdą w więzieniu i osądzi ich sprawiedliwy i prawy sąd, wtedy będzie czas na ciszę i modlitwę. Zawsze się znajdzie jakiś Niewiadomski albo inny wariat, ale nie: władza, władza, władza, setki tysięcy dla nałożnic i fagasów, to się liczy, tylko to się liczy.

 40. Ecres 14 stycznia o godz. 16:11‎
  Dziś „wariat” jest określeniem NIEpoprawnym politycznie na tzw. Zachodzie. Dziś na tzw. Zachodzie ‎mówimy „psychicznie zdrowy inaczej”.‎

 41. „Zapytano mnie: a „mowa nienawiści”?

  W takiej WYJĄTKOWEJ chwili politycy powinni mówić wyłącznie O SWOJEJ WŁASNEJ mowie nienawiści, bo przecież żadna polityczna opcja nie jest bez winy, bo WSZYSTKIE polityczne opcje mają wiele na sumieniu. Natomiast gdy politycy mówią w kontekście tej próby morderstwa o mowie nienawiści u swoich politycznych przeciwników, to dają dowód, że kieruje nimi chęć wyciągnięcia korzyści politycznych z tej sytuacji”. (Salon24, Forum Zydów Polskich)

 42. Lewy
  14 stycznia o godz. 15:05

  Szarańcza (tak nazywa ludzi Schetyna), wataha (tak nazywa ludzi Sikorski), polskie świnie (tak nazywał ludzi, wiadomo kto) sa ci serdecznie wdzięczne za ten twój wpis.

 43. Lewy
  14 stycznia o godz. 15:05

  Co napisałem, a co m.in. pan Jan Hartman ocenzurował?

  To napisałem, że politycy PO i PiS-u tak samo zieją mową miłości: mohery, wataha do wyrznięcia, gorszy sort…

 44. Cenzurują tu porządne wpisy, a publikują teksty z niewykropkowanymi wulgaryzmami!

 45. Chciałem odpisać po przeczytaniu notki Profesora, ale po przejrzeniu komentarzy (vomiting voice here) zrezygnowałem. Cześć Prezydentowi. Hieny z Psychiatryka24 s…ć.

 46. Na temat niedawnego zamachu na prezydenta Gdańska napisano ostatnio dosłownie miliony słów, ‎ale ciekawe jest, dlaczego nigdzie nie mogę się dowiedzieć, dlaczego zabójca ma pretensje tylko do ‎‎(byłego już) prezydenta Gdańska, a nie do policji, prokuratury czy też szczególnie do sędziego, ‎który go skazał, a tylko do prezydenta Adamowicza? Jak zwykle w takich przypadkach (Kennedy, ‎Palme etc.) zapewne nigdy nie dowiemy się, o co tu tak naprawdę chodziło i kto za tym tak ‎naprawdę stał, a przecież „rękę karaj, nie ślepy miecz!” (Kornel Ujejski ‎‎„Chorał”).‎ Nic więc ‎dziwnego, że w takiej sytuacji generalnej dezinformacji (zalewu niedomówień, trywialnych faktów i ‎zwykłych kłamstw) zarówno ze strony rządu, totalnej opozycji i tzw. niezależnych ekspertów, ‎powstały już i rozpowszechniły się i dalej będą powstawać i rozpowszechniać się wszelakiego ‎rodzaju „teorie konspiracji”.‎

 47. Tusk zaczyna właśnie zbijać kapitalik polityczny na tej tragedii:‎
  ‎„Donald Tusk wygłosił w Gdańsku przemówienie poświęcone Pawłowi Adamowiczowi. – Obronimy ‎nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą – powiedział szef Rady ‎Europejskiej.”‎
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24363881,donald-tusk-w-gdansku-‎wspomina-adamowicza-chce-ci-kochany.html#a=167&c=154&s=BoxNewsImg5‎

 48. @LK
  Jak było naprawdę wie ten co dokonał tego czynu.dziwnym trafem , jak informowano w TV , już po wstępnym przesłuchaniu i postawieniu zarzutu, nie przyznał się do winy.
  Nie wiem czy na tyle niepoczytalnym jest (schizofrenia paranoidalna), bo przecież na oczach całego świata było widać ,że to on był tym „ślepym mieczem”. Problem w tym czy to z siebie, czy też z podpuszczenia/zmowy/namowy – politycznej kalkulacji z kim?, jeśli już. Czy to jest spiskowa teoria czy praktyka dziejów, to może się dowiemy a może nie. Najłatwiej i najkorzystniej dla tego rozkładu sił politycznych będzie zwalić wszystko na sprawcę i jak najszybciej zamknąć sprawę. No bo przecież wszyscy widzieli.

 49. W ostatnich wyborach, w których startował, na radnego Warszawy w 2018 roku z listy SLD Lewica Razem, janek hartman uzyskał 2,93% głosów (1941 głosów).

  Dlaczego janek hartman osiąga tak słabe wyniki w wyborach (to przecież nie pierwsze wybory, w których wystawia swoją osobę)?

  Wydaje się, że artykuły jego autorstwa dają odpowiedź na to pytanie. Ich autor jest całkowicie oderwany od rzeczywistości i nie ma o niczym pojęcia, natomiast bardzo lubi podburzać ludzi. Wyborcy nie przepadają za takimi kandydatami.

 50. Ontario, ty spróbuj ewoluować, a jak wyewoułujesz, to wtedy cos napisz, bo na razie wychodzi ci serdecznie wdziecznie.
  Ales ty przywalił profesorowi ! To on dlatego cię przecenzurował. ?

 51. Żeby było jeszcze śmieszniej – znaczna część, jeśli nie większość tych „bohaterów” tzw. opozycji tzw. ‎demokratycznej z czasów PRL-u była przecież kreowana i kontrolowana nie tylko przez SB, ale też i ‎przez CIA. Nie twierdzę bynajmniej, że PRL był tylko wspaniały i dobry, gdyż miał on, jak każde ‎państwo, swoje wady, ale faktem jest, że Amerykanie musieli zniszczyć system społeczno-gospodarczy ‎PRL-u, gdyż z powodu istnienia takich państw jak PRL, to na tzw. Zachodzie, a więc też i w USA, ‎musiano walczyć z bezrobociem i biedą, dawać podwyżki ludziom pracy etc., co generowało ‎dodatkowe koszty, a więc zmniejszało zyski kapitalistów. Stąd też tzw. Zachód z USA na czele łożył ‎miliardy dolarów na walkę z tzw. realnym socjalizmem. Wiadomym przecież jest, że znany ‎amerykański dziennikarz Bob Woodward (ten sam, który upublicznił z Carlem Bernsteinem aferę ‎Watergate, a która doprowadziła do rezygnacji Nixona ze stanowiska prezydenta USA), opisując ‎działalność CIA w Polsce, sprawiał początkowo na swoich czytelnikach wrażenie, że działania tej ‎agencji w latach 1980-tych były „nieznaczne” (Bob Woodward, „Zasłona – Tajne Wojny CIA 1981-‎‎1987” strona 375): „Mały tajny kanał, który za pośrednictwem organizacji kościoła katolickiego w ‎Polsce przekazał fundusze CIA w wysokości od 20 do 30 tysięcy dolarów USA do rąk NSZZ ‎Solidarność, został zamknięty z powodu ryzyka politycznego.” Jednakże później ujawnił on, że skala ‎operacji CIA w Polsce była znacznie większa, niż on to uprzednio sugerował. Z kolei jego kolega Carl ‎Bernstein, w „ Świętym Przymierzu” („The Holy Alliance’”) w “Time” z 24 lutego 1992, na stronie 28, ‎poinformował, że „tony sprzętu – faksy (pierwsze w Polsce), prasy drukarskie, nadajniki radiowe, ‎telefony, krótkofalówki, kamery wideo, kserokopiarki, teleksy, komputery, procesory tekstu (word ‎processors czyli inaczej mikrokomputery, rodzaj PC) były przemycane do Polski za pośrednictwem ‎kanałów utworzonych przez księży katolickich, amerykańskich agentów i przedstawicieli ‎amerykańskiej centrali związkowej AFL-CIO oraz prawicowych europejskich ruchów pracowniczych. ‎Pieniądze dla zdelegalizowanego związku „Solidarność” (a więc de facto dla jej szefa, czyli dla Lecha ‎Wałęsy czyli TW Bolka – Lejbę Kohne) pochodziły z funduszy CIA, Narodowej Fundacji na rzecz ‎Demokracji (the National Endowment for Democracy), tajnych kont watykańskich i zachodnich ‎prawicowych związków zawodowych. Całkowity koszt tych działań nie jest do dziś dokładnie znany, ‎ale istnieją w Polsce i USA źródła, które mogą być wykorzystane do oceny ich wielkości (np. archiwa ‎‎„Solidarności” i CIA). Nie można też wykluczyć, że pomoc CIA dla Solidarności zbliżyła się wówczas ‎do poziomu działalności tejże Agencji w Afganistanie.”‎
  Więcej np. tu: http://www.globalsecurity.org/intell/ops/solidarity.htm

 52. LK 15 stycznia o godz. 7:54
  Te rozpowszechniane „teorie konspiracji”, w tym mówienie, że za tym atakiem stoi ONR, można w prosty sposób przeciąć, gdyby prokuratura w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej ujawniła dane z ZIP (Zintegrowanego Informatora Pacjenta), prowadzonego w NFZ od 2009 r. na temat wszystkich wdrożonych procedur leczniczych wobec tego nożownika, a w szczególności, kto i kiedy przepisywał mu leki przeciwpsychotyczne i kiedy u niego zdiagnozowano tę schizofrenię paranoidalną, tym bardziej, że ta jego choroba i jego „żółte papiery” są mało wiarygodne, z uwagi na to, że karę odbywał w zakładzie karnym , a nie w psychiatryku na detencji!. Bez ujawnienia tych danych, to tylko czcza gadanina prokuratora!

 53. LK
  15 stycznia o godz. 8:11

  Tusk zaczyna właśnie zbijać kapitalik polityczny na tej tragedii:‎
  ‎„Donald Tusk wygłosił w Gdańsku przemówienie poświęcone Pawłowi Adamowiczowi. – Obronimy ‎nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą – powiedział szef Rady ‎Europejskiej

  Tusk pożegnał przyjaciela słowami „Modlitwy o wschodzie słońca”, którą razem śpiewali w opozycji.
  Tego też mu nie wolno?
  https://www.youtube.com/watch?v=ooOFIMVFET0

 54. mohikanin przedostatni 15 stycznia o godz. 13:28
  Ale jeśli był to irracjonalny atak chorego psychicznie człowieka, to nie widzę tu żadnego ‎poważnego zagrożenia, a poza tym, to przed takim atakiem, niespodziewanym, zaplanowanym i ‎wykonanym przez tylko jednego człowieka, nie da się uchronić. Następnym razem taki szaleniec ‎może przecież użyć broni palnej, a więc wtedy ochrona nic nie pomoże, chyba, że politycy będą ‎nosić na imprezach publicznych kamizelki kuloodporne i chować się za szybami pancernymi. ‎HGW ostatnio wystąpiła o ochronę od państwa, mimo że stać jest ją na wynajęcie prywatnych ‎ochroniarzy, a bać się ona może tylko ofiar swojej polityki (re)prywatyzacji warszawskich zasobów ‎mieszkaniowych. Internauci sugerują więc, że najbezpieczniejsza będzie ona za kratami, gdzie ‎zresztą jest jej miejsce.‎

 55. Dodsm tylko, że ‎„Solidarność” była największą klęską w całej naszej historii zaraz po Sanacji i jej klęsce wrześniowej ‎oraz „złotej wolności szlacheckiej” i tak samo jak Sanacja i szlachecka „złota wolność” doprowadziła ‎Polskę do upadku, tyle że tym razem straciliśmy niepodległość „tylko” de facto, a nie jak w XVIII ‎wieku czy w roku 1939 także i de jure.‎
  Poza tym, to jeśli był to irracjonalny atak chorego psychicznie człowieka, to nie widzę tu żadnego ‎poważnego zagrożenia, a poza tym, to przed takim atakiem, niespodziewanym, zaplanowanym i ‎wykonanym przez tylko jednego człowieka, nie da się uchronić. Następnym razem taki szaleniec może ‎przecież użyć broni palnej, a więc wtedy ochrona nic nie pomoże, chyba, że politycy będą nosić na ‎imprezach publicznych kamizelki kuloodporne i chować się za szybami pancernymi. HGW ostatnio ‎wystąpiła o ochronę od państwa, mimo że stać jest ją na wynajęcie prywatnych ochroniarzy, a bać się ‎ona może tylko ofiar swojej polityki (re)prywatyzacji warszawskich zasobów mieszkaniowych. ‎Internauci sugerują więc, że najbezpieczniejsza będzie ona za kratami, gdzie zresztą jest jej miejsce. ‎
  I jak to już pisałem, nie pochwalam zamachów terrorystycznych, ale przecież Adamowicz był bardzo ‎kontrowersyjnym politykiem, a jego tragiczna śmierć tego przecież nie zmieni. Przecież w marcu 2015 ‎roku prokurator przedstawił mu zarzuty dotyczące nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych, ‎w związku z czym zawiesił on członkostwo w PO, które następnie wygasło. Z kolei w marcu 2016 roku ‎sąd rejonowy umorzył warunkowo postępowanie w tej sprawie na okres próby, orzekając jednocześnie ‎wobec Pawła Adamowicza świadczenie pieniężne. W grudniu 2016 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku, na ‎skutek apelacji prokuratora, uchylił ten wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. W lipcu ‎‎2018 roku Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe skazał go też na grzywnę w wysokości 2,5 tys. złotych za ‎naruszenie nietykalności cielesnej i pomówienie działacza Młodzieży Wszechpolskiej. W listopadzie ‎‎2018 Sąd Okręgowy w Gdańsku umorzył postępowanie w tej sprawie, uznając, że społeczna ‎szkodliwość czynu była znikoma (!).‎
  Tak więc można powiedzieć, że kto sieje wiatr, ten zbiera burzę i że kto mieczem walczy, od miecza ‎ginie… 🙁

 56. „Agresja, nienawiść czy chęć odwetu nie znają podziału na chorych i zdrowych i są znane wielu osobom. Występujemy przeciwko próbom utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi” – czytamy w oświadczeniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24367183,oswiadczenie-polskiego-towarzystwa-psychiatrycznego-po-ataku.html#s=BoxMMtImg2

 57. Zasymilowany wiedzie polski lud na barykady.

 58. Cejrowski napisał, że po Adamczyku rozpaczają jak po Stalinie.

 59. Mało kto przejął się w Polsce zamordowaniem Adamiaka w Gdańsku. Nikt się nie poderwie na demonstracje, w poparciu dla partii też nie będzie zmian. I dobrze.

css.php