Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
Marsz przeciw przemocy w Lublinie

15.01.2019
wtorek

Niechaj śmierć Pawła Adamowicza nie pójdzie na marne!

15 stycznia 2019, wtorek,

Dwie krwawe daty wyznaczają koleje etapy w dziejach III RP, tworząc między sobą blisko dziewięcioletnią przestrzeń, którą można określić jako Polskę po Smoleńsku. A więc 10 kwietnia 2010 i 14 stycznia 2019. Wielka katastrofa, która wstrząsnęła narodem i państwem, oraz zabójstwo polityczne, które zmieniło polityczne teatrum w rzeczywistość splamioną krwią.

Smoleńskiego egzaminu nie zdaliśmy. Partackie i nieodpowiedzialne instytucje pozostały nimi, a wulgarna walka polityczna stała się jeszcze bardziej wulgarna, rodząc w końcu populistyczny reżim, dla którego pomówienia, kłamstwa, szyderstwa i nękanie przeciwników postępowaniami prokuratorskimi są częścią stylu bycia i stylu rządzenia. Polska uległa dramatycznej degradacji ustrojowej, jednocześnie tracąc prestiż i szacunek wśród narodów. Dobra koniunktura gospodarcza maskowała ten proces upadku – dla wielu przeto niewidoczny. A jednak upadliśmy.

Przypieczętowaniem tego faktu stało się zamordowanie przez zaburzonego bandytę prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – wybitnego i powszechnie lubianego polityka, reprezentującego światłą, demokratyczną i liberalną część klasy politycznej. Jego śmierć poprzedziła wieloletnia nagonka PiS na jego osobę, a także państwowo-kościelna kampania nienawiści skierowana przeciwko Jerzemu Owsiakowi, który śmiał odebrać Kościołowi monopol na działalność charytatywną i ogólnonarodowe świętowanie. Zarówno Smoleńsk był wypadkiem, jak i wypadkiem było zasztyletowanie Adamowicza – jednak i jedno, i drugie straszne zajście ma oczywisty kontekst polityczny i potężne polityczne konsekwencje.

Jeśli zamach na Pawła Adamowicza jest klęską Polski posmoleńskiej, to znaczy, że i jego krwawa ofiara może pójść na marne. Stanie się tak wówczas, gdy lękając się eskalacji nienawiści i poddając moralnemu szantażowi tych, którzy wzywają do pojednania wilków z owcami, pozwolimy siewcom kłamstwa, nienawiści i deprawacji na chwilę się przyczaić, wtulonym w owcze skóry, aby po kilku miesiącach powrócić do swych haniebnych praktyk.

Nie ulegajmy moralnemu szantażowi, który zakazuje nam gniewu w imię łagodności i roztropności. Tani symetryzm jest wrogiem, który czyha na nas w naszych domach i w naszych sercach. Jesteśmy bowiem w większości lękliwymi filistrami i łatwo ulegamy podszeptom łatwych mądrości, usprawiedliwiających bezczynność, a nawet oportunizm. Wymówka zawsze się znajdzie, gdy trzeba działać i podejmować ryzyko. A najlepsza wymówka to zakłamana „bezstronność”, rzekomo nakazująca stać z boku i przyglądać się wszystkiemu z dystansu. Tymczasem bezstronność i niezaangażowanie to dwie różne rzeczy. Bezstronny rozważa i ocenia, by w wyniku tej oceny stanąć po stronie prawdy i dobra.

Ofiara życia Pawła Adamowicza, wspaniałego faceta, wybitnego gospodarza miasta, jednego z niewielu polityków o serdecznym, jasnym obliczu, nie może pójść na marne! Nie może się skończyć na pochlipywaniu i popiskiwaniu, że nienawiść w słowach doprowadziła do rozlewu krwi, przeto trzeba złagodnieć i się pojednać. Takie szlochy to woda na młyn tych drani, którzy wyzywali Adamowicza od nazistów i wystawiali mu świadectwa politycznego zgonu.

Niech śmierć Adamowicza będzie cezurą, ale dobrą cezurą. Skoro III RP utraciła niewinność i spłynęła krwią utoczoną w politycznym zamachu, to i my podejmijmy wyzwanie i zacznijmy myśleć o Polsce poważnie. Jeśli po tej strasznej śmierci, po tym strasznym dniu wszystko pozostanie po staremu, będzie to naszą klęską i hańbą. Tylko pokonanie reżimu, tylko mobilizacja polityków i społeczeństwa w roku wyborczym może pomścić tę śmierć.

Tak, pomścić. Śmierć takiego człowieka domaga się pomsty. I od nas tylko zależy, czy złożymy ciało Pawła Adamowicza na ołtarzu wolności i demokracji, czy zakopiemy głęboko w poświęconej ziemi i zapomnimy. Mam nadzieję, że nasi polityczni przywódcy, którzy są, jacy są, ale innych nie mamy, zrozumieją, jaka spoczęła dziś na nich odpowiedzialność. Niechaj nie boją się jej podjąć, a imię Pawła Adamowicza niechaj stanie się dla nich imieniem patrona, wzywającym ich i zobowiązującym do łącznia sił w walce z chorobą, która ogarnęła nasz kraj po katastrofie smoleńskiej, a której nagły i brutalny rzut przeżywamy dzisiaj. Przez pamięć o Pawle Adamowiczu wy wszyscy – Donaldzie Tusku, Grzegorzu Schetyno, Władysławie Kosiniaku-Kamyszu, Włodzimierzu Czarzasty, Robercie Biedroniu, Adrianie Zandbergu, Katarzyno Lubnauer, Barbaro Nowacka, Ryszardzie Petru i inni – musicie dziś nareszcie stanąć ramię w ramię i powiedzieć nam wszystkim, demokratycznie i obywatelsko myślącym Polakom: jesteśmy razem, jesteśmy gotowi i zwyciężymy!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 51

Dodaj komentarz »
 1. ONI ,NIECH STANĄ Z tYŁU I POZWOLĄ OWSIAKOWI I BIEDRONIOWI POGONIĆ PARANOIKÓW.A pan Owsiak ,jedyna nadzieją na normalność.

 2. No, ten na pewno pomści i stanie gotowy:

  „Grzegorz Schetyna, PO: – Gdańsk to miasto PO. W tym mieście musi nastąpić uczciwa zmiana. Taka zmianę da Jarosław Wałęsa.”

  UCZCIWA ZMIANA…

  https://opinie.wp.pl/w-gdansku-jednak-wojna-domowa-jaroslaw-walesa-kontra-pawel-adamowicz-6265881387890817a

 3. Malarz Eligiusz Niewiadomski (sic ci malarze) został zaprogramowany przez kościół. Jazgot jaki wówczas rozpetała kościółkowa prawica pobudził tego niespełnionego artyste do „czynu”. Przecież prezydentem miał zostać Zamoyski, a nie jakiś przybłęda, na którego głosowali Białorusini, Ukaraińcy, Zydzi i inni znienawidzeni przez KK lewacy.
  Mamy powtórke z historii.
  Zawsze się znajdzie jakis umysłowo i emocjonalnie pobudzony malarz albo inny kryminalista, który dla świetej sprawy gotów jest popełnić „wielki czyn” ,i jak Brevik dumny jest z takiego dokonania.
  A zaczęło się od walnięcia z główki profesora, który z Niemcem rozmawiał po niemiecku. A jeszcze wcześniej zielone swiatło zapalił Skunks, który przez lata ubliżał, wyzywał, insynuował…słowem, wskazał nową droge Kryśce, Tarczynskiemu… Tak można..! Można nawet więcej, można nożem …

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Stanisław Stroński, narodowo-szowinistyczny polityk i publicysta, po wyborze Prezydenta Narutowicza, pisał o nim „zawada” i „nie nasz prezydent”, a po mordzie apelował:”ciszej nad tą trumną”. Jego dzisiejsi następcy, pisowsko-katoliccy siewcy wiatru, świadomi i nieświadomi poputczicy wrogiego mocarstwa, chcieliby tego samego. Byśmy przeszli do porządku, nad latami sączenia jadu, kłamstw, nienawiści, podłej propagandy, bezmyślnego (a w niektórych przypadkach, wydaje się, celowego) niszczenia wspólnego dobra. Jeśli im się uda, i jeśli w najbliższych wyborach znowu zwyciężą cyniczni nihiliści i łajdacy, to widocznie na nic lepszego nie zasługujemy, bo naprawdę jesteśmy „chorym człowiekiem Europy”. I nawet najstraszliwsze konsekwencje naszych błędów i głupoty, niczego nas nie uczą. Ileż jeszcze będzie nas ścigać gorzka prawda Jana Kochanowskiego, o narodowej mądrości (nie)płynącej ze szkody? Ileż razy mamy upadać i odradzać się, jak jakaś absurdalna wańka-wstańka? Jak patrzeć naszym dzieciom w oczy?

 6. W swojej mowie miłości zapomniał pan jeszcze tylko zakrzyknąć: dorzniemy watahę?

  Gdzie przed wami się schronić? Gdzie? Co zrobić z ta waszą miłością do wszystkiego, co nie jest zawłaszczone przez was, was, tych, którzy ludzi mają za mohery, gorszy sort, watahę, szarańczę, przypadkowe społeczeństwo…

 7. Lewy
  15 stycznia o godz. 15:20

  Siekierka wzniesiona i wojna na górze ogłoszona (1990) przez LAUREATA Pokojowej Nagrody Nobla tkliwie ci dziękują ze ten twój wpis.

  „Solidarność”, Solidarność, So-li-dar-ność… Ot, Solidarność.

 8. Zacząłbym od dużej demonstracji przed siedzibą TVP. Ta reżimowa telewizja pobiła już w złej sławie nawet telewizję stanu wojennego. I cały czas dalej szczuje Polaków przeciwko Polakom. Miarka się przebrała, Jacek Kurski musi odejść!

 9. W ostatnich wyborach, w których startował, na radnego Warszawy w 2018 roku z listy SLD Lewica Razem, janek hartman uzyskał 2,93% głosów (1941 głosów).

  Dlaczego janek hartman osiąga tak słabe wyniki w wyborach (to przecież nie pierwsze wybory, w których wystawia swoją osobę)?

  Wydaje się, że artykuły jego autorstwa dają odpowiedź na to pytanie. Ich autor jest całkowicie oderwany od rzeczywistości i nie ma o niczym pojęcia, natomiast bardzo lubi podburzać ludzi. Wyborcy nie przepadają za takimi kandydatami.

 10. Do wielu ludzi jeszcze nie dotarł ogrom tragedii.DOtrze do wielu w dniu pogrzebu.Ten nasz 2019 rok ,to jak dLA Ameryki ,rok ataku mordercy z AL AIDY.KWAŚNIEWSKI POWIEDIAŁ WTEDY ,ŻE ŚWIAT JEST JUŻ INNY.Dla większości Polaków od 13 stycznia ,ich ojczyzna jest już inna.Przypomną samospalenie się patrioty przeciwko władzy i zaczną kojarzyć fakty ,które doprowadziły do tego zła i tej zbrodni.I żadne reżimowe media tego nie zatrzymają.

 11. I jak to już pisałem, nie pochwalam zamachów terrorystycznych, ale przecież Adamowicz był bardzo ‎kontrowersyjnym politykiem, a jego tragiczna śmierć tego przecież nie zmieni. Przecież w marcu 2015 ‎roku prokurator przedstawił mu zarzuty dotyczące nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych, ‎w związku z czym zawiesił on członkostwo w PO, które następnie wygasło. Z kolei w marcu 2016 roku ‎sąd rejonowy umorzył warunkowo postępowanie w tej sprawie na okres próby, orzekając jednocześnie ‎wobec Pawła Adamowicza świadczenie pieniężne. W grudniu 2016 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku, na ‎skutek apelacji prokuratora, uchylił ten wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. W lipcu ‎‎2018 roku Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe skazał go też na grzywnę w wysokości 2,5 tys. złotych za ‎naruszenie nietykalności cielesnej i pomówienie działacza Młodzieży Wszechpolskiej. W listopadzie ‎‎2018 Sąd Okręgowy w Gdańsku umorzył postępowanie w tej sprawie, uznając, że społeczna ‎szkodliwość czynu była znikoma (!).‎
  Tak więc można powiedzieć, że kto sieje wiatr, ten zbiera burzę i że kto mieczem walczy, od miecza ‎ginie… 

 12. Poza tym, to jeśli był to irracjonalny atak chorego psychicznie człowieka, to nie widzę tu żadnego ‎poważnego zagrożenia, a poza tym, to przed takim atakiem, niespodziewanym, zaplanowanym i ‎wykonanym przez tylko jednego człowieka, nie da się uchronić. Następnym razem taki szaleniec może ‎przecież użyć broni palnej, a więc wtedy ochrona nic nie pomoże, chyba, że politycy będą nosić na ‎imprezach publicznych kamizelki kuloodporne i chować się za szybami pancernymi. HGW ostatnio ‎wystąpiła o ochronę od państwa, mimo że stać jest ją na wynajęcie prywatnych ochroniarzy, a bać się ‎ona może tylko ofiar swojej polityki (re)prywatyzacji warszawskich zasobów mieszkaniowych. ‎Internauci sugerują więc, że najbezpieczniejsza będzie ona za kratami, gdzie zresztą jest jej miejsce.‎

 13. Profesor Jan Hartman
  Ilekroć czytam Pańskie zaangażowane, pełne pasji teksty, ściska mą doopę żal, że nie ma Pan większego audytorium w Umęczonej.
  Zgadzam się, jak zwykle 100/100, z wyrażonym we wpisie apelem.
  Pozwolę sobie na powtórzenie (za ‘mag’ na innym blogu) mocnego tekstu z Żeromskiego.

  ”Trzeba rozrywać rany polskie, żeby nie zabliźniły się błoną podłości”

  Precz z symetryzmem!
  Napisał Pan Tani symetryzm jest wrogiem, który czyha na nas w naszych domach i w naszych sercach
  Dodam od siebie: na symetryzm nas nie stać!

  Najserdeczniejsze pozdrowienia i życzenia wytrwałości w walce z pislamem i jego gensekiem.

 14. @gotkowal
  Jak normalni Polacy nie pokonają pisowców i nie sprowadza kościoł tam gdzie jego miejsce, to czekaja nas rozbiory. Cierpliwość Niemców się skończy, ii zamiast budować nam miasta i autostrady , dogadają się z Putinem i z jagiellońskiego Trójmorza bryndza.
  19 południk, film Juliusza Machulskiego z roku 2003 proroczy, wciąż aktualny i dostepny na youtubie

 15. – – –
  Profesorze.
  Pełna zgoda z wyjątkiem motywu zemsty.
  To głupie.
  I przeciwskutecznie deprecjonujące zamiar.
  – – –

 16. O nie. Tylko nie cisza nad tą trumną. Inaczej ta śmierć rzeczywiście pójdzie na marne.

 17. Straszny kraj, straszna aura i straszny sezon. I nic po dobrych wróżbach…

 18. Po zabójstwie Narutowicza prawicowa prasa przestała szczuć na 3 dni. Po czym wróciła do szczucia.

 19. Lewy
  15 stycznia o godz. 17:33
  Gorzki żart Machulskiego niesie jakąś nadzieję tym, którzy mieszkają na zachód od 19°. Może być jednak znacznie gorzej i wszyscy utkniemy w postsowieckim bagnie, zarządzanym z Kremla, przez jakiegoś „suwerennie demokratycznego” batiuszkę. Wybory parlamentarne zdecydują.

 20. Oczywiście , że nie zdamy egzaminu. W Polsce tragiczna śmierć gwarantuje uroczysty wstęp do Hadesu w nimbie męczeństwa. Przykładów nie potrzeba podawać, bo jest ich dostatecznie dużo.
  Tragiczna śmierć może nas spotkać w każdej chwili i dorosły człowiek godzi się z taką możliwością. Media udają, że jest inaczej.
  To godne pożałowania media kierowane zdalnie przez właścicieli, jakimi również stają się politycy, doprowadzają do dewastacji umysłowej i emocjonalnej tłum spragniony nowych świętych lub nowych ofiar skazanych na potępienie. Przed nami kolejny popis w wykonaniu kabotynów politycznych i medialnych. Zapamiętajcie nazwiska tych co się tuczą cudzym nieszczęściem.

 21. Niewiadomski, Waluś i teraz Stefan W. to ikony polskich nacjonalistów!

 22. Nawet i tutaj ktos sie plącze z wiaderkiem pomyj i z poczuciem misji. Zamiast siac dobro, sieje wiatr i belki w swoim oku nie widzi.

 23. MAM ZUPEŁNIE INNE ZDANIE NA TEMAT DZIAŁALNOŚCI OWSIAKA I NIE WIDZĘ W NIEJ ŻADNYCH PLUSÓW A WRĘCZ ODWROTNIE.
  ———
  Podaję link do wywiadu z Owsiakiem w który stwierdza, że jest on katolikiem.
  A więc Owsiak to wierny klerowi parafianin.
  http://www.tvp.info/1282890/owsiak-jestem-katolikiem
  ……..
  podaję także link do wywiadu z Owsiakiem z którego cytuję:
  „Chętnie bym usiadł i pogadał z ojcem Rydzykiem.
  Newsweek: O czym?
  Jerzy Owsiak: O tym, że tak naprawdę działamy w tej samej sprawie.”
  http://www.newsweek.pl/polska/co-roku-pukam-do-drzwi-rydzyka–jerzy-owsiak-dla-newsweeka,86822,1,1.html

  ps:
  Tusko-schetynizm to kretynizm, a PO, PSL i SLD to PiSbis.

 24. Czy widzi już pan, panie Janie Hartmanie, te tłumy, jakie za wami lecą? Lecą po nowe wyzwiska pod swoim adresem. Co im dacie? Swoich na wszystkich państwowych stanowiskach? Ma pan tyle adresów w notesie? Lecą po to, abyście im znowu podnieśli wiek emerytalny (ktoś na was musi zapracować)? Lecą po bolszewicką metodę zabrania im forsy z OFE (ale OFE już pustkami świeci)?

  Co im pan da? Siebie? Chce pan pozyskać tych, których ma pan za chamów, dzicz, którym stawia za wzór Niemcy?

  Popatrz pan, wszędzie tłumy, które do pana lgną… Patrz pan, to oni, których zawsze mieliście za mohery, watahę, szarańczę, dzicz, barbarię, ciemnogród. Patrz pan, jak wołają: „Tusku, wróć, zabierz nam, czego nie mamy!!!”.

  Czy zdaje sobie pan sprawę z tego, z czego nie zdaje sobie pan sprawy?

 25. Właśnie tak jak przedstawił to Pan Profesor powinni rozumować liderzy opozycyjnych partii i organizacji. Pański apel musi być drogowskazem. Naszym krajem musi być Polska otwarta, liberalna, uśmiechnięta.

 26. PiS Pana apel z tytułu artykułu już od poniedziałku ma na propagandowych rusztach.
  W poniedziałek załatwili się z WOŚP (,,fatalnie zabezpieczona impreza/Owsiak podał się do dymisji”) od wtorku już PO jest w obróbce.
  A oni? nikt lepiej od nich nie wie ile cierpienia i bólu może spowodować ,,mowa nienawiści”…Szczególnie ze strony Gorszego sortu…

 27. Zasymilowany wiedzie polski lud na barykady.

 28. zDAJĘ SPRAWĘ ŻE oNTARIO ARGUMENTY MA LICHUTKIE ,I BĘDZIE MIAŁ LICHUTKA ZAPŁATĘ.

 29. Przewodzić będzie abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

  I cała PO, i Tusk pod jego przewodem. No, ale pan, chyba nie stanie do walki z PO w nowej skórze.

 30. Kler i jego wyznawcy są winni całemu złu, które dzieje się od wieków w Polsce.

  To pasożytniczy, pedofilski, homofobiczny, antysemicki, seksistowski i oszukańczy kler kościoła katolickiego i innych religii powoduje międzyludzkie konflikty, społeczne niepokoje, wojny, terroryzm, tworzy zło i nienawiść do wszystkich i wszystkiego, co nie mieści się w religijnych dogmatach i głowach religiantów.

  Kler bezkarnie nawołuje z ambon kościelnych i medialnych do łamania prawa, do nienawiści do ateistów, do antysemityzmu, do homofobii, uczy nienawiści do kobiet, dzieci i innych zwierząt, nakazuje bić, znęcać się i zabijać, jest przyczyną ludzkich nieszczęść i życiowych tragedii oraz uczy mnóstwa innych złych rzeczy.

  To kler nauczył i nadal uczy swoich niewolników nienawiści, przemocy i zabijania hodując prawie całkowicie podporządkowane mu społeczeństwo.

 31. „Na swój sposób lubię Hartmana – w swym zacietrzewieniu zatracił zupełnie żmijową cnotę „mądrości etapu”, która była siłą michnikowszczyzny. Mówi otwartym tekstem wszystko, co się na lewicy mysli, i dzięki temu jest naprawde pożyteczny…”
  Rafał A. Ziemkiewicz 🙂

 32. Sami tu ….. marzyciele i kontr marzyciele – truciciele. A nie znacie prowincji, jej układów władz z „kościółkiem”, gdzie radni – bezradni i strachliwi by nie znaleźć się u plebana na liście tych do napiętnowania, dają „kościółkowi”, czego dawać im nie wolno. Dają pełną, nieograniczoną władzę by decydował.
  Marzycieli rozumiem. Tych kontr nie pojmuję. Bo nie mogę pojąć jak można tracić czas by innym wytykać, opluwać, mieć pretensje, a prawdziwych przyczyn nie widzieć i nie chcieć widzieć. I tak dzień za dniem. Chyba że to taki rodzaj pracy.
  Oby tylko nie powstały Oddziały Szturmowe dla uspokojenia wszystkich, którym z lubością (słusznie lub mniej słusznie) przypnie się łatkę lewaka. Zgodnie z polską tradycją nastąpi przedtem pokropek i machanie kropidłem.
  Oby to się nie stało. Oby swoiste ukrzyżowanie Adamowicza wstrzymało takie zapędy. Oby ….. Wszak nadzieja umiera ostatnia.

 33. Prześliczny artykuł pan napisał o tym, że Kaczyński nie uczcił minutą ciszy pamięci Adamowicza.

  A teraz proszę pokazać, gdzie na tym zdjęciu w ławach rządowych jest Tusk czczący minutą ciszy pamięć Rosiaka… Dlaczego ławy rządowe są puste? Czy wypatrzy pan Tuska w ławach sejmowych?

  https://polskieradio24.pl/88/3/Artykul/269388%2CSejm-uczcil-minuta-ciszy-ofiare-ataku

 34. Dlatego w najbliższych wyborach do PE i parlamentarnych trzeba zrobić PiS-owi koniec świata. I ani dnia więcej. Bo ośmiorniczki PO, okazały się przy aktywie partii prezesa i jego przystawek małym pikusiem

 35. Nareszcie, nareszcie, nareszcie! , mamy ten ultymatywny, nie podwazalny, sakralny, je suis … Anty-Smolensk.

 36. „Tak, pomścić. Śmierć takiego człowieka domaga się pomsty..” Odpisałam kiedyś żądnemu krwi blogowiczowi że my mówimy o pokoju a wy o wojnie. Podżeganie to również czyn karalny.
  Panie Profesorze! Śmierć każdego jest bolesna dla najbliższych, jest stratą dla społeczności, czy dla tzw.”sprawy”. O prawdziwej żałobie mogą wiedzieć ci którzy którzy kochali zmarłego zwykłą ludzką miłością. Prosze nie wykorzystywać tragedii dla celów politycznych tym bardziej że niewiele wiemy o rzeczywistych przyczynach morderstwa. Powyżej kolega napisał że nieżyjący Prezydent nie kandydował do wyborów jako członek PO bo nim nie był, tylko z listy stowarzyszenia „Wszystko dla Gdańska”, czyli cały pretekst „zemsty” jest nieprawdziwy. Potrzeba jest rozwaga żeby dotrzeć do prawdy, Pański wojowniczy wpis zupełnie temu nie służy.

 37. I znów to zaganianie Biedronia do peowskiej obórki! naprawdę Pan oczekuje od lewicowego wyborcy, że ten po raz kolejny zagłosuje wbrew swoim przekonaniom? Proszę zobaczyć co PO zrobiła z Nowoczesną, gdy ta dołączyła do niej w ramach koalicji. Nowoczesna w zasadzie nie istnieje-podzielona na tych, którzy przejdą do Platformy i na tych, którzy w popłochu uciekają do Petru. Proszę zobaczyć jak PO lekceważy Nowacką, gdy ta występuje z inicjatywa świeckiego państwa! I do tej bezideowej, spolegliwej wobec Kościoła koalicji ma przystąpić Biedroń? Uszanujcie wreszcie jego decyzję i przestańcie go na siłę wrzucać do jednego worka z Giertychem, Radziszewską czy Kosiniakiem-Kamyszem których bigoteria i zapyziały konserwatyzm jest znakiem rozpoznawczym, jest czymś czym od lat się szczycą.

 38. Ciekawy głos na temat roli Rosji i Kościoła w rozwalaniu europejskiej solidarności i podważaniu podstaw demokracji
  Jestem w pełni przekonany, że my tu się kłócimy, dyskutujemy, wychodzimy z UE lub nie – dotyczy to wszystkich państw UE a sznurki są na Kremlu. Komu najbardziej zależy na rozczłonkowanej Europie? Rosja zawsze znajdowała narzędzia i ludzi do realizacji swoich celów. Nasza Konstytucja 3 Maja. Kto właściwie skutecznie ją obalił? Salluzzo jak nie poszło mu w negocjacjach w sprawach majątkowych alarmował do Piusa VI, ten do Katarzyny Suskiej Wielkiej a Kościół wysłał do Petersburga Czterech biskupów w tym jednego jako kapelana Targowicy – byli tam też inni zdrajcy. Kaśka przysłała żołnierzy i II Rozbiór gotowy. Podczas Insurekcji Warszawskiej znaleziono w ambasadzie Rosji wykazy i listy płac POLSKICH ZDRAJCÓW -W TYM CZTERECH BISKUPÓW. Kościuszko w listach pisał, że bez okiełznania KK Polska na wolność się nie wybije. Powstania Narodowe, generalnie KK był przeciw, wydał nawet czytadło po Powstaniu Listopadowym, że ludzie winni posłuszeństwo koronowanym. Moi przodkowie w Grzymałowie zostali napadnięci i część wymordowana, dworek spalono bo ksiądz tak kazał – przeciwstawiłeś się legalnej władzy to ekskomunika i można z tobą wszystko. To tylko krótki opis historii a przecież są szczegóły ponad tysiąca lat zmagań, podchodów i wyłudzeń. Przecież Hitler też posłużył się KK. Późniejszy Pius XII – wcześniej Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli, jako Nuncjusz zapewnił NSDAP poparcie 100 posłów katolickich w uzyskaniu pełni władzy dla Hitlera -za Nuncjaturę. Taka jak poprzednio załatwiano nuncjatury w Rosji za popieranie lub nie naszych powstań. Do dzisiaj nic się nie zmieniło. W Polsce czuć rosyjską machorkę i watykańskie kadzidła. Czarno to widzę.

 39. Te dwie daty stanowią emanację katastrofy Solidarnościowej. I już wyjścia nie ma.

 40. Rozumię, że sytuacja jest poważna. Aby sprawa nie „zarosła błoną podłości” (jak napisał pan Hartman” i nie skończyło się na czczym gadaniu i pisaniu, potrzeba jakiegoś spektakularnego czynu. A gdyby tak pan Hartman, jako przywódca niezadowolonego narodu polskiego, dokonał samospalenia przed siedzibą prezydenta lub przed sejmem? To byłby czytelny gest dla Polski i świata.

 41. Salamon pisze dobrze: wszystko to przez solidarnościowe rządy.

 42. Rozumię, że sytuacja jest poważna. Aby sprawa nie „zarosła błoną podłości” (jak napisał pan Hartman” i nie skończyło się na czczym gadaniu i pisaniu, potrzeba jakiegoś spektakularnego czynu. A gdyby tak pan Hartman, jako przywódca niezadowolonego narodu polskiego, dokonał samospalenia przed siedzibą prezydenta lub przed sejmem? To byłby czytelny gest dla Polski i świata.

 43. Pańska, panie Janie Hartmanie, ukochana „GW” podważa pańskie ukochane tezy. Morderca prezydenta planował najpierw zrobić coś wielkiego (wielki bum) w Warszawie.

  Mogliby zginąć w jednakowym stopniu nienawistnicy z PiS-u, jak i czciciele mowy miłości z PO…

 44. Zacytowałem powyżej ohydne, odrażające słowa Palikota, posła na Sejm. Ohydne jak słowa o zarzynaniu watahy, gorszym sorcie itd.

  Pan, panie Janie Hartmanie, milczał wtedy, gdy Palikot tak ohydnie wołał?

 45. Mało kto przejął się w Polsce zamordowaniem Adamiaka w Gdańsku. Nikt się nie poderwie na demonstracje, w poparciu dla partii też nie będzie zmian. I dobrze.

  Wczoraj hartman wydzierał się przed gmachem TVP, razem z szojring-wielgus i jeszcze jakąś opozycjonistką. Ale nie udało im się wzniecić Powstania Styczniowego.

 46. Adamowicz był przecież fanatycznym wręcz katolikiem rzymskim, a mimo a może nawet dzięki temu ‎zginał w zamachu, gdyż „Panbóg tak chciał”. Jeżeli bowiem zamach na Adamowicza się udał, to ‎znaczy, że JHWH czy też Allach albo Trójca Święta z Jezusem Chrystusem włącznie tak chciał(a), jako ‎że JHWH oraz Allach i Trójca Święta jest to według Tory, Biblii i Koranu duch wieczny, ‎wszechpotężny (wszechmocny), wszechobecny i wszechwiedzący. Mówienie przez księży czy nawet ‎polityków albo dziennikarzy, że „bóg tak nie chciał” jest więc zwyczajnym, chamskim wręcz ‎bluźnierstwem i straszliwą herezją oraz dowodem braku wiary ze strony tych, którzy tak twierdzą.‎

 47. @ Maldoror 18 stycznia o godz. 14:02
  Wpis potwierdzający konieczność moderacji. Idź do sobie podobnych, zabłyśniesz, polecam np. portal na i… („dla i…”).

 48. No, nareszcie ocenzurował pan, panie Janie Hartmanie, słowa Palikota o Kaczyńskim.
  Lepiej późno, niż wcale…

 49. Panie Profesorze – na kogo mam głosować?‎
  ‎- PO i PiS czyli POPiS – „posolidarnościowi” klerykałowie, finansowani głównie przez wielki zachodni ‎kapitał a więc zależni od niego i reprezentujący w Polsce jego interesy, a nie Polski i Polaków oraz ‎służalczy wobec USA (PO i PiS), a PO także i wobec Brukseli i Berlina, co zresztą na jedno i to samo ‎wychodzi, a więc nie dla mnie;‎
  ‎- PSL – także klerykałowie i na dodatek reprezentują oni wąskie, partykularne interesy warstwy ‎zamożnych rolników, a więc też nie dla mnie,‎
  ‎- SLD – także de facto klerykałowie, pseudolewica która dawno już temu zdradziła interesy ludzi pracy, ‎a więc też nie dla mnie;‎
  ‎- Kukiz – problem z nim jest taki, że nie ma on spójnego programu, a generalnie popiera zależność ‎Polski i Polaków od wielkiego zachodniego kapitału i ma szalone wręcz pomysły typu JOW.;‎
  ‎- Razem – wbrew pozorom także partia reprezentująca interesy wielkiego zachodniego kapitału, np. ‎niekontrolowaną imigrację do Polski z tzw. III świata, a więc obniżenie jakości życia Polaków poprzez ‎jeszcze niższe płace oraz problemy podobne, z jakimi boryka się dziś Europa Zachodnia, a szczególnie ‎Niemcy, Francja i UK.‎
  ‎- Biedroń – on, tak samo jak Kukiz, nie ma spójnego programu, popiera zależność Polski i Polaków od ‎wielkiego zachodniego kapitału i reprezentuje wąskie, partykularne interesy szkodliwego społecznie ‎lobby LGBTQ.‎
  ‎ – Inne partie to już jest taki drobiazg (plankton polityczny), że głosowanie na ich jest tylko stratą czasu.‎
  A więc, cytując klasyka CO ROBIĆ?‎

 50. A w Rzeszowie dzik zaatakował samicę człowieka z młodymi. Jedno dziecko zostało ugryzione; na szczęście, dla dziecka, miało ono ubrane dwie pary spodni. Okrutny dzik rozerwał tylko zewnętrzną warstwę materiałów. Weterynarz wyraził zdumienie, że dzik zaatakował, gdyż do tej pory dziki, widząc człowieka, oddalały się, spuszczając oczy. Teraz jednak poczuły się silne, i stały się harde, krnąbrne i niebezpieczne. Sądzę zatem, iż jest to atgument za rozwiązaniem tej kwestii poprzez odstrzał dokonanych przez upoważnionych myśliwych. Jest bowiem tak, że powstałą alternatywa oparta o czubek noża: albo my, albo one.

css.php