Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
PiS

2.03.2019
sobota

Polska – kraj zhańbiony

2 marca 2019, sobota,

Nie wiem, co boli mnie bardziej – dewastacja państwa prawa, niweczenie dorobku ćwierćwiecza wolności czy też upadek prestiżu kraju, kompromitacja i rozczarowanie Polską i Polakami, odsuwające nas w głęboki cień dalekich peryferii wiedzy, emocji i zainteresowań światowej opinii publicznej. Jeszcze tak niedawno byliśmy w centrum uwagi, podziwiani przez świat na równi z RPA, gdzie upadał system apartheidu, a nawet Rosją Gorbaczowa, która uwolniła swoje kolonie i zaczęła budować demokrację.

Jakże byliśmy dumni, gdy w 1980 r. cały świat ze zdumieniem patrzył, jak Lech Wałęsa i robotnicy gdańskiej stoczni rzucają wyzwanie reżimowi, za którym stała potęga czerwonego caratu. A potem w 1989 r. i w latach kolejnych, gdy graliśmy pierwsze skrzypce w rewolucyjnym koncercie i z sukcesem rozpoczęliśmy nowe życie w wolnorynkowej demokracji. Gdzie te czasy? Gdzie tamta Polska, gdzie tamta Rosja, a nawet tamta Białoruś? Kto dziś w ogóle chce to pamiętać…

Czym innym jest jednak zejść ze sceny z bukietem kwiatów i powrócić do zwyczajnego życia, a czym innym zrobić skandal i zniknąć w niesławie. Tymczasem to, co dziś nam się przydarza na arenie światowej, to coś na podobieństwo incydentu z kimś niepowołanym, kto wdarł się na scenę i trzeba czym prędzej go usunąć. Jesteśmy małym, zawstydzającym i żenującym incydentem, który trzeba czym prędzej zażegnać.

Ten poniżający nas, niemalże unicestwiający naszą godność stan rzeczy trwa już od lat. Zaczęło się za pierwszego PiS, gdy „polskie sprawy” na forum europejskim zredukowały się do groteskowych rozmiarów utarczek z gazetką satyryczną, ośmielającą się zakpić sobie z Lecha Kaczyńskiego, zaś ministrem spraw zagranicznych była pewna osobliwie smętna i niekompetentna pani. „Lizbona albo śmierć!” – pamiętacie jeszcze? Ale nawet w najczarniejszych snach nie można było przypuścić, że gdy ta peerelowska czkawka, jaką był i jest reżim PiS, powróci, honor naszego kraju może zostać sponiewierany w taki sposób i w takim stopniu.

Zachodnia opinia publiczna nigdy nie zapomni bezprzykładnego egoizmu i bezwstydnej pogardy dla ideałów europejskiej i ludzkiej solidarności, gdy odmówiliśmy, pośród wrednej, ksenofobicznej retoryki, przyjęcia choćby symbolicznej liczby uchodźców. Koszty polityczne i finansowe tej zdrady będziemy ponosić jeszcze przez wiele lat. Cóż z tego, skoro większość Polaków głosujących na PiS nie ma o tym zielonego pojęcia?

Wieści o demontowaniu porządku konstytucyjnego i postępach w budowaniu narodowo-klerykalnego autorytaryzmu dochodziły do opinii światowej sukcesywnie, powodując, że utraciliśmy resztki dawnego prestiżu. Aż doszliśmy do tego momentu. Czego dowiedzieli się o Polsce w ostatnim czasie i tak już zniechęceni do nas i rozczarowani mieszkańcy Zachodu czytający gazety? O czym pisały te gazety? Otóż nowe wieści z pięknego kraju nad Wisłą są takie:

– władze chciały ustawowo karać za mówienie o udziale Polaków w mordowaniu Żydów, lecz musiały się z tego wycofać pod naciskiem USA i Izraela.
– liberalny, antyreżimowy prezydent dużego miasta został zasztyletowany w miejscu publicznym przez niezrównoważonego osobnika, kierującego się nienawiścią o pobudkach politycznych.
– słynna Solidarność, dziś na usługach władzy, strzeże nietykalności pomnika księdza, który okazał się pedofilem i donosicielem.
– rzeczywisty, acz nieformalny przywódca państwa polskiego uwikłany w aferę korupcyjną – bez szans na wyjaśnienie przez ograny ścigania i sądy działające pod jego kontrolą.
– Polska organizuje dla Amerykanów oraz Izraelczyków imprezę propagandową i wyborczą pod pretekstem konferencji pokojowej, skutkującą kolejną awanturą na temat udziału Polaków w Holokauście.
– bojówka nacjonalistycznej organizacji wspierającej rząd dokonuje w Paryżu wulgarnej napaści słownej na uczestników poważnej konferencji poświęconej polskiej szkole badań nad Holokaustem; rząd ociąga się z potępieniem incydentu.
– w przestrzeni publicznej mnożą się antysemickie wypowiedzi osób z wysokim cenzusem.
– rządowa agenda Instytut Pamięci Narodowej zapowiada możliwość ekshumacji ofiar pogromu w Jedwabnem w nadziei, że liczba ofiar okaże się mniejsza, a niektóre z nich mogły zostać zastrzelone przez Niemców.
– rząd hurtem gloryfikuje antykomunistyczną partyzantkę z lat 40., całkowicie ignorując dokonywane przez niektóre jej oddziały zbrodnie na ludności cywilnej, zwłaszcza innych niż polska narodowości; faszyści na oczach potomków krwawych ofiar maszerują w hołdzie dla wysławianego przez władze dowódcy zbrodniczych oddziałów.
– polski Kościół wyłamuje się z nakazanej przez papieża polityki zwalczania pedofilii wśród księży – polski arcybiskup jako jedyny nie bierze udziału w słynnej mszy pokutnej.

Tyle mniej więcej dowiedział się o Polsce przeciętny w miarę wykształcony obywatel świata, mało interesujący się naszym krajem, lecz czytający z nawyku wieści z zagranicy. Takich ludzi jest setki milionów. Do świadomości większości z nich w 2019 r. dotarła przynajmniej jedna z wymienionych informacji i zapewne żadna inna. I to jest właśnie dno. To jest właśnie wstyd i hańba.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 82

Dodaj komentarz »
 1. My, my, my? Jak pan śmie, żadne my. To ci: Wałęsa (homofob), Kwaśniewski (Konkordat), Tusk (zaiwanienie metodą bolszewicką 150 mld OFE), Komorowski (łamanie Konstytucji), Kaczyński (nic będące wszystkim) itd.

  Odczep się pan od nas, czep się wreszcie tych, co winni.

 2. Dyktatura nie może powstać z dnia na dzień.,W NASZYCH CZaSACH.Powoli i do przodu.a nawet krok w tył ,-SĄD Najwyższy.A jak uciszyć UE ,DOWIEMY SIE W MAJU.Une chcą UE ,ale takiej ,która nie wtrąci się do łamania prawa i zamordyzmu. .Stąd przymierza Kukiza ,sprawdzeni w boju kandydaci na posłów,i wściekły atak na Merkel ,Macrona i przymrurżenie oczu na ciepłego człeka z Mińska.MIASTA ,DOBREGO NA EWENTUALNY AZYL.Stąd budowa drogi przez puszczę Białowieską.

 3. Jeszcze parę lat temu byłem dumny ze wzrostu znaczenia Polski w Europie. Czułem się coraz bardziej europejczykiem, choć biedniejszym. Teraz dalej jestem biedniejszy i jeszcze mi wstyd za to spychanie naszej ojczyzny na nieznaczące peryferia przez naszych obecnych wodzów. Niech ich jak najszybciej zdmuchnie wiatr historii.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Smutny stan Polski mało obchodzi dziś świat szarpany konwulsjami Brexitu i okupacji Białego Domu przez Ojca Chrzestnego Casa Trumpia. W wiadomościach Polska pojawia się rzadko, co jest do pewnego stopnia korzystne dla Polski. Ważne, żeby nie wpuścić za dużo PiSu do Parlamentu Europejskiego, bo tam trudno będzie ich nie zauważyć.

 6. Swietne pierwsze zdanie, niezla reszta
  (prosze tylko dopisac literke „k” w „dorobu”),
  pozdrowienia,
  Lutek

 7. „Taki los spotkał ponad milion Polaków”

  Lider Kukiz’15 opisał historię swojej rodziny.

  „W 1940 roku mój Dziadek, Marian Kukiz (przedwojenny policjant) został aresztowany przez NKWD a w czerwcu 1941 zamordowany przez Sowietów we lwowskim więzieniu. Mój śp. Ojciec (wówczas 11-letnie dziecko) wraz ze swoją matką i starszą siostrą w kwietniu 1940 roku zostali wywiezieni do Kazachstanu” – napisał.

  Jak relacjonował, „ojciec cudem wywózkę przeżył – chorował dwukrotnie na tyfus, potem cholerę. Do Polski wraz z rodziną wrócił dopiero rok po zakończeniu wojny. Z piekła. W lecie temperatury 40 stopni na plusie. W zimie też 40, ale w drugą stronę. Potworny głód, niewolnicza praca, wegetacja w ziemiankach na kilkadziesiąt osób, brud, wszawica, powolne umieranie…”.

  Kukiz podsumował, że „taki los spotkał ponad milion Polaków, a jedna czwarta z nich straciła życie”.

  „Takich Orgielów było tysiące”

  Jak wyjaśnił, pisze o tym po to, „by spróbować przybliżyć tło jedwabieńskiej zbrodni, znaleźć jedno ze źródeł bestialskich, rewanżystycznych zachowań…”.

  Kukiz wyjawił, że „do tej traumy, przez jaką przeszła moja Rodzina w ogromnej mierze przyczynił się obwoźny handlarz, Żyd Orgiel, który najpierw doniósł sowieckim władzom o miejscu ukrywania się mojego Dziadka i jego rodziny, a jakiś czas później, już w czapce NKWDzisty, z pałą w ręku zapędzał moją Babcię, Ojca i jego Siostrę do bydlęcego wagonu – kierunek Śmierć…”.

  „I takich Orgielów było tysiące … Dziesiątki tysięcy…” – napisał Paweł Kukiz.

 8. – Puszcza Białowieska
  – Konstytucja
  – Przyłębski z Gmyzem w Berlinie
  – stłuczki limuzyn rządowych
  – wafelki

 9. Mysle ze badania struktury mozgu ludzi oddanych PiS-owi i tych wrecz przeciwnie wykazalyby znaczne roznice. Z tego wynika rozne postrzeganie swiata przez PiS, z dokladnoscia do znaku:
  Wynik 27:1 jest dla nich zwyciestwem.
  Lysi bandyci z palkami sa patriotami.
  Prezes jest krysztalkiem bez skazy…
  I tak dalej przez kolejnych 602 przykladow na to, ze ewolucja postawila Polskich obywateli na rozdrozu.

 10. Zgodnie z teorią profesora Aleksandra Sikorskiego – genetyka z Uniwersytetu Wrocławskiego, dziedziczone są tylko cechy najgorsze. Dotyczy to również dziedziczenia politycznego i ustrojowego państw. Dowodem na prawdziwość tej jest teorii to, że IV RP rządzona przez kaczystów dziedziczy najgorsze cechy PRL z lat 1945-1956.

 11. Panie Profesorze,‎
  To wszystko zaczęło się w roku 1989 przy Okrągłym Stole, przy którym oddano Polskę w pacht ‎zachodnim bankierom. Jako skutek tego Okrągłego Stołu, model gospodarczy obecnej Rzeczpospolitej ‎określić można jako kapitalizm kompradorski. Przypominam, że termin „kompradorzy” używany był ‎przez marksistów dla określenia grupy tubylców w krajach kolonialnych, którzy w zamian za ‎kolaborację z metropoliami nagradzani byli przywilejami ekonomicznymi i tworzyli wąską warstwę ‎uprzywilejowaną – enklawę, którą nazywano właśnie kapitalizmem kompradorskim. Różni się on tym ‎od „zachodniego” (czyli z tzw. Pierwszego Świata) kapitalizmu głównie tym, że w owym „zachodnim” ‎modelu kapitalizmu o dostępie do rynku i o możliwościach funkcjonowania na nim decydują ‎‎(przynajmniej w teorii) głównie osobiste cechy człowieka, takie jak np. inteligencja, wykształcenie, ‎przedsiębiorczość, pracowitość, rzutkość etc., podczas gdy w kapitalizmie kompradorskim o ‎sukcesie osobistym decyduje przede wszystkim przynależność do koterii (inaczej sitwy), a do tego, to ‎przecież dobrych szkół a więc też i wysokich wydatków na oświatę NIE potrzeba. Neoliberalna ‎doktryna reprezentowana w Polsce od roku 1989 przez PO i Nowoczesną (a wcześniej także i SLD) ‎doprowadziła większość Narodu do nędzy i utraty poczucia bezpieczeństwa, wygoniła z Polski miliony ‎Polaków i spowodowała zapaść demograficzną znacznie większą niż podczas Wielkiego Kryzysu lat ‎‎1930-tych czy też niemieckiej okupacji. Zwyczajnych Polaków nie interesuje przecież sztuczny ‎rozdział władzy pomiędzy jej organy ustawodawcze, wykonawcze i sądownicze, nie interesują ich ‎kompetencje Trybunału Konstytucyjnego czy też, to co piszą o Polsce na tzw. Zachodzie, ale interesuje ‎ich to, czy będą mieli jutro pracę, a więc mieli co włożyć do garnka i czy nie zostaną oni jutro ‎wyrzuceni na bruk przez jakiegoś „czyściciela” kamienic. I stąd, z tej troski o zwyczajnego obywatela, ‎bierze się sukces PiS-u. Ale redaktorzy „Polityki”, jak widać, wciąż nie są w stanie tego zrozumieć. ‎Bowiem tylko przebiciem socjalnych obietnic PiS-u można dziś wygrać z tą partią. Otwiera się tu więc ‎pole do popisu (niezamierzona gra słów) dla lewicy, ale prawdziwej lewicy czyli dla lewicy dbającej o ‎interesy ludzi pracy, a nie o interesy mniejszości seksualnych, ekoterrorystów i radykalnych feministek. ‎Tak więc potrzebna jest Polsce prawdziwa lewica, a nie lewacka partia Razem, „tęczowy” Biedroń czy ‎też pseudolewicowy, a w gruncie rzeczy (neo)liberalny SLD. Chcieliście kapitalizmu, no to go ‎macie. Skumbrie w tomacie, skumbrie w tomacie, skumbrie w tomacie pstrąg (Gałczyński).‎

 12. ontario 2 marca o godz. 15:53
  A tu 100% zgoda!

 13. q602
  2 marca o godz. 17:53

  Rasistowski jest twój wpis. Rasistowski!

 14. .
  — The „N” word —
  .

  Once Slav always a slav(e),
  kaffir of Europe
  .
  ~

 15. Przesada.
  Dobre wiadomości rzadko są newsem.
  Wartościowe informacje czyta globalnie parę milionów, no niech stracę kilkadziesiąt milionów.
  Reszta przegląda przeważnie trzy pierwsze wiersze – sukces lokalnego sportowca ( i to najczęściej wystarczy ), katastrofa lokalna i chomik Bartek nauczył się liczyć – te to już dla ponadnormatywnie zainteresowanych.

  Niemal wszystkie pozostałe kraje mają równie dobrą prasę jak Polska.
  USA pod władzą Trumpa, Izrael z przekupnym premierem, Brexit, Żółte Kamizelki, Putin, AfD, Klan Kimów, Orban i Wielkie Węgry …
  Ta lista niema końca.

  Co oczywiście nie zmienia meritum, jest źle i należy to poprawić.

 16. @Lider4

  Znam dziesiątki takich opowieści, rozmawiałem z wieloma, którzy wrócili z , Kazachstanu, Workuty znad Bajkału, zostawiając na wschodzie rodzinne groby. Wywożono ich całymi ulicami, wypełniając nałożone przez NKWD kontyngenty. Służba w policji była wystarczającym powodem do wywózki, niepotrzebne były donosy, które płynęły również od Polaków i było ich tysiące. Usprawiedliwianie zbiorowych mordów na żydowskich sąsiadach w setkach wsi i miasteczek jest przejawem, klerykalnej obłudy, braku odwagi i intelektualnej niemocy pańskiego lidera. Do polityki trza mieć mocną głowę , choć nie koniecznie twardy łeb.

 17. Wolności?, Pan bierze na swojej profesorskiej posadce pieniądze zabrane w podatkach od kierowców, pielęgniarek, kasjerów itp. I gdzie są wyniki Pana pracy?, jakieś nowe technologie?, nowe leki?, więcej hańby przynoszą tzw Humaniści którzy chyba od starożytnych filozofów niczego nie dokonali, za to chętnie jedzą chleb upieczony przez kogoś innego.

 18. Polska. Dziś kraj zhańbiony w świecie ? Niewyobrażalna przesada pana profesora.
  Żydzi dyrygują mediami globalnego świata zachodniego, ale media czytane są i analizowane przez znikomy procent inteligentów cierpiących na idiosynkrazję. 75 lat po wojnie uruchomiono medialny atak na Polaków czując „naftę”, czyli polski majątek narodowy, pod pretekstem rozliczenia się z przeszłością. Ten atak wymyślono w Izraelu, ale wykonuje się go używając USA jako narzędzia przymusu. To się fatalnie skończy dla dawnej pozycji USA w Polsce i dla wpływów tego mocarstwa w Europie. Jednak lobby żydowskie nie dba o konsekwencje tego typu działań. Fatalnie zachowuje się rząd PiS , który wręcz kolaboruje z przyszłym okupantem Polski. To również źle się skończy dla PiS i marionetkowego Naczelnika IV RP. Być może o to chodzi, aby zdestabilizować Europę wschodnią w stylu jaki to zrobiono z Afryką północną. Izrael jako państwo jest dostatecznie daleko od Polski , żeby zająć się własnymi problemami jakich im nie brakuje. Polskie elity polityczne powinny zostać wymienione przy najbliższej okazji. Polska powinna się pozbyć kolaborantów uczestniczących w planowanej destabilizacji Polski.

 19. @ontario
  Wreszcie przyznaję ci rację, w przedmiocie wątku.

 20. @++++
  Uważasz, że jak wielu userów zrozumiało prawidłowo tzn. zgodnie a faktami, treść Twojego wpisu? A pseudopsesor Bajerowicz bryluje w mediach wiadomego sortu.

 21. Pan panie Hartman również bardziej jest znany szerokiej publiczności z powodu swego blogu niż olśniewających rezultatów naukowych. Nieprawdaż? Jaki tak naprawdę cel Panu przyświeca?

 22. UN says Israel’s killings at Gaza protests may amount to war crimes a JH boli „najbardziej” jego zdaniem „upadek prestiżu Polski w świecie”.
  Całkiem nieżle jak na filozofa i bioetyka. O tempora o mores.

 23. `Profesorowi Hartmanowi radzę dzienną 500 mg dawke B6 oraz Multi -vitaminy B -complex 500mg.

  Pan jest w glebokiej depresji i pańskie ostatnie teksty swiadcza ,ze depresja sie poglebia.

  Z wioski Palatine,Illinois

 24. Popęd do samozniszczenia jako cecha narodowa dał o sobie znać. Cytat: „Ile razy Polska odzyska wolność, tyle razy ją straci.” No i znowu się potwierdziło.

 25. Do tej kolekcji „zasług dobrej zmiany” dodam opisywany nawet w New York Times proceder wyprowadzania pieniędzy z wrocławskiego PCK pozyskanych ze sprzedaży starych ubrań zbieranych do przyblokowych pojemników i rozdawanie w trakcie kampanii wyborczej 2015 jabłek i innych produktów spożywczych z darów przeznaczonych dla ubogich. Wszystko to dzieło działaczy PiS-u wspomagających kampanię Zalewskiej! To jest dopiero szczyt degrengolady tych ludzi!

 26. Lecz jeszcze może być weselej
  I jeszcze śmieszniej może być

  Że zacytuję kabarecik, może i będzie

 27. Na szczęście Polski na ogół brak w wiadomościach telewizji światowej. Świat zajmuje się innymi sprawami. No news, good news.

 28. lspi
  2 marca o godz. 18:00

  Nieprawda!!! W twoim przypadku dziedziczone są wyłącznie cechy idealne. Prawda zaś jeśli idzie o mnie, dziedziczę wyłącznie cechy najbardziej ohydne w Kosmosie.

 29. @devin 2 marca o godz. 20:29
  Brakowało mi tu naszych szczerych robotniczo – chłopskich podsumowań. Bardzoście to towarzyszu „devin” trafnie ujęli: piekarz w znoju chleb wypieka, a tacy, co to ani buta podzelować należycie, ani konia podkuć nie potrafią, a tylko gęby po próżnicy by strzępili, go bezwstydnie zjadają od ust wdowom i sierotom po zasłużonych towarzyszach odbierając! Kontynuujcie wasze słuszne krytyki, wroga należy zdemaskować do podszewki! Z proletariackim pozdrowieniem!

 30. A przecież aż tyle (dziesiątki, ponad setka, prawie 200) niezhańbionych państw wokoło, począwszy od (po sąsiedzku) cudownej demokracji Łukaszenki i Putina (czyli po Pacyfik), lukrowanej demokracji Ukrainy, cukrowej demokracji Francji (bez cotygodniowych manifestacji, bez bezczeszczenia żydowskich grobów) prześlicznej demokracji w Niemczech z faszystowską partią w parlamencie, ślicznej Hiszpanii bez Katalonii walczącej o separację – po Daleki Wschód pełen umiłowania swobód obywatelskich (zwłaszcza Chiny, że nie wspomnę Korei Płn.), po Bliski Wschód bez straszliwych wojen i zabijania dzieci, murów na granicy, z pełnią praw kobiet; no, śliczna demokracja w Afryce bez nieprzebranego głodu, Ameryce Południowej bez slamsów (szczególne brawa dla Wenezueli i Kuby), po USA z prezydentem pragnącym wybudować mur na granicy z Meksykiem (tysiące kilometrów muru…).

  Wszędzie, wszędzie cuda demokracji, praw obywateli, bez pohańbienia…

  Tylko ta Polska pełna hańby. Ależ pan, panie Hartmanie, musi cierpieć, żyjąc w Polsce, pisząc tym ohydnym językiem polskim, słysząc wokoło tę obrzydliwą polszczyznę, gdy na świecie raj…

 31. „Zniechęceni do nas i rozczarowani mieszkańcy Zachodu” dostali dowody, że Polska nie powinna być częścią Unii Europejskiej i jest to „dziki kraj”. Co nie przeszkadza im robić w Polsce interesy. Mamy też już przykład zniechęcania inwestorów (patrz sprawa Birgfellnera), ale masowego odwrotu inwestorów nie widać.
  Trafił się nam „incydent z kimś niepowołanym, kto wdarł się na scenę i trzeba czym prędzej go usunąć”, ale otwarta część polskiego społeczeństwa może sama nie dać rady, wszak Kaczyński próbuje „kupić” sobie większość za prezenty socjalne. Tylko krach ekonomiczny skompromituje tę ekipę. Musieliby się masowo wycofać zagraniczni inwestorzy, ale na to się nie zanosi. Jeden przypadek Birgfellnera nie czyni wiosny (bez znaczenia czy pisane dużą czy małą „w”)…

 32. Szanowny Panie, Czy 45 lat dorobku dwóch powojennych pokoleń Polaków to tak sobie łatwo, jak to pan czyni, wyrzucić na śmietnik? Przecież to ci sami ludzie, Polacy poszkodowani przez wojnę i system bez wyboru, odbudowali z ruin, budowali , tworzyli przemysł, technikę, sztukę, kulturę i normalne choć uciążliwe życie. Innego być nie mogło. A Pan to wszystko, razem z reżimową propagandą i kłamstwem wyrzuca i deprecjonuje. Wstyd!
  Za Polskę Ludową wstydzić się nie należy.

 33. A co koń winny, że się wóz wywrócił, bo do rowu wpadł?
  To woźnica tak nim kierował !
  @Prowincjusz – czy to wina tych, co czytają, słuchają i oglądają czy winni są ci, którzy decydują o tym, co się „ciemnocie” serwuje w mediach?
  Ja, jako 12-latek ( były to czasy tow. Wiesława ) wiedziałem np. , że aktualnym prezydentem Algierii jest Huari Bumedien a jego poprzednikiem był Ben Bella, znałem nazwy stolic większości.
  A skąd ? Z radia, prasy, telewizji – o internecie nikt wtedy nawet nie myślał!
  @Chandra Unyńska – co trzyma Temida w lewej ( w większości obrazów ) ręce ?
  Wagę !!!
  Czy ktoś zebrał wszystkie dane dotyczące zbrodni Polaków wobec Żydów i Żydów wobec Polaków i dokonał bilansu ?
  W ciągu 2 m-cy ( 22.07 – 21.09.1942) według źródeł niemieckich z getta warszawskiego do obozu zagłady w Treblince wywieziono 253 742 Żydów. Według źródeł żydowskich liczba wysiedlonych wynosiła ok. 300 000 osób, ok. 10 300 zginęło na terenie getta ( chorych, niedołężnych i próbujących uciekać ) 11 580 deportowano do Dulagu ( młodych zdrowych i silnych – zdolnych do ciężkiej pracy ), a ok. 8000 uciekło (głównie za 1 000 – 10 000 zł łapówki ) na stronę „aryjską”.
  Jaki w tym swój udział mieli Polacy ?
  A to dotyczy tylko jednego ( co prawda największego ) getta z ok. 27 gett na terenie ziem Polskich.
  Opieranie się na różnych relacjach ( nie zaprzeczam, że prawdziwych ) opisujących diametralnie różne sytuacje bez określenia ich wagi i dokonania pełnego ich bilansu nie uprawnia do uogólnień.
  Jeden z dyskutantów na forum Polityki napisał, że wśród Żydów, jakich znał byli zarówno najwspanialsi ludzie i największe skurwysyny.
  Oceniać całą nację można wtedy, gdy zna się dokładnie proporcje między „wspaniałymi” i „skurwysynami”.

 34. Coś mi się zdaje, ze pod oznaczeniem (pseudonimem?) ” + + + + ” (2 marca o godz. 18.20) kryje się red. Stanisław Michalkiewicz. Jeśli nie, to ten ktoś cytuje p. Michalkiewicza w kilku miejscach słowo w słowo. Słyszałem rozmowę z nim (p. Michalkiewiczem) w internetowej telewizji „Media Narodowe”.

 35. Chandra Unyńska
  2 marca o godz. 20:29
  Ale przecież to jest jeden z powodów tych mordów. Takie zachowanie Żydów, które obejmowało także udział w zbrodniach ludobójstwa na ludności polskiej spowodowało, że zostali odhumanizowani jako nasi wrogowie. Polacy zabili w czasie II WŚ dziesiątki tysięcy cywili różnych narodowości posługując się takim usprawiedliwieniem. Armie sprzymierzonych zaś w ten sam sposób zabiły miliony cywili i jakoś nikt nie zwraca na to należytej uwagi. Czy także z powodu: „klerykalnej obłudy, braku odwagi i intelektualnej niemocy”? A może zabijanie jednych niewinnych cywili i ich rabowanie jest koszerne, a innych znowuż niekoszerne, wg niektórych myślicieli?

 36. Powtarzajcie.Psychopaci nie myślą o skutkach swoich czynów.

 37. Nic na to nie poradzimy. PiS w sondażach miewa się świetnie. Za to od polskich Żydów oczekuję, że włączą się mocno w organizację okrągłej rocznicy wyzwolenia Oświęcimia. Kolejny występ izraelskiego polityka w stylu takim, jaki zaprezentował Katz, obudzi demona antysemityzmu w twardej formie. To po części już się stało. Na pewno przybyło nam „Rybaków”. Choć zdaje się, że zegar bomby już uruchomiono przez uchwalenie ustawy 447, próba egzekwowania jej zapisów spowoduje detonację. Pożywią się amerykańskie organizacje żydowskie, a ucierpią polscy Żydzi. A co do tego, że amerykańscy Żydzi Polsce nie odpuszczą, nie mam żadnych wątpliwości. Irytuje to nawet mojego żydowskiego kumpla, bo przecie te gigantyczne kwoty spłacać będą też jego synowie i wnuczęta. Jaka będzie reakcja reszty Polaków, nawet nie chcę myśleć.
  Reputację kiedyś odbudujemy. Nie będzie to łatwe, bo jak sobie znajoma posłuchała w pociągu, co o nas myślą „zwykli” Francuzi i Niemcy, to odniosła wrażenie, że chętnie wyprowadzili by nas z UE kopniakami. Tyle, że u nich zaczyna być nie lepiej.

 38. Kilka tygodni temu, Władysław Bartoszewski jr. u Moniki Olejnik mówił, że Polska jest jedynym unijnym krajem w którym ambasador Izraela chodzi po ulicach bez ochroniarzy. Warto dodać, że ufortyfikowanych synagog nie pilnują uzbrojeni po zęby komandosi, a media nie są wypełnione atakami na Izrael. Oczywiście nie brakuje też prawicowych matołków, którzy sprowokowani chamskimi, brutalnymi słowami, odpowiadają jak potrafią. Nie występuje natomiast lewicowy antyjudaizm, wszechobecny na Zachodzie.
  Wydaje się, że politycy już zrozumieli, że teraz trzeba uspokojenia, zamiast nakręcania emocji, co po wyborach [miejmy nadzieję, w że obu krajach nacjonaliści przegrają] pozwoli usunąć zadrażnienia i wspólnie budować lepsze stosunki między ludźmi [ te między demokratycznymi państwami można naprawić bez większego wysiłku]. Media też wkrótce znajdą inny temat i ci co bardziej wzmożeni zejdą na dalszy plan.
  Kolejna to lekcja, że historię należy zostawić historykom, nie wykorzystywać jej w charakterze politycznego kastetu, a relacje budować patrząc w przyszłość. Są ludzie, którzy wiedzą jak to robić, np. pani Niezabitowska czy pan Weiss.

 39. To tylko skutki stosowanej konsekwentnie zasady „cel uświęca środki”.
  Celem jest „Nowe Państwo” z kaczystowskim mitem założycielskim.
  Biższa i dalsza „zagranica” asystuje z aprobatą.Trudno ale do odrobienia.
  Asysta tzw ” narodu” jest nikczemna nad wyraz.Nie do odrobienia.

 40. Szanowal nas bo Polska liczyła się na świecie exportowaliśmy wszystko na cały świat było wykonane solidno i tanie . Za komuny wsxyscy mówili że Polacy to mądry naród tylko Rosjanie nam Nie dają rozwinąć skrzydeł . Po strajkach wszystko to upadło a to co zostało było gorsze od Chińskich podróbek i tak to zostało Do Dzisiejszych Czasów. Bez prespektywy na rozwój Przemysłowo-gospodarczy w Szybkim czasie

 41. alamakotalive
  3 marca o godz. 0:43

  alamakotalive – znowuś tu przylazła mendo polaczkowa… i smród roznosisz…

 42. Hartmany, Michniki, Pasenty, Szostiewicze, etc., to potegi znane na calym swiecie.

 43. suwer
  3 marca o godz. 12:14

  Pies drapał Michalkiewicza … kliniczny debili nie sieją..
  Ten tu krzyżowiec ++++ to żałosny trep polski jakich tysiące…
  Zadowolony z siebie grafoman, który celowo zamula forum swoim wydzielinami niczym smarkiem… ohyda.

 44. Panie Profesorze.
  Zjawisko które Pan opisuje, ma swoje racjonalne uzasadnienie i łatwo je poznać czytając komentarze pod Pańskim wpisem.
  Źródłem zhańbienia Polski, które wybja z pełną mocą spod klapy, jest erupcja długo powstrzymywanej pozorami cywilizacji godności Polaków, czyli nas.
  Tej klapy zaklapnąć się na powrót już nie da.

  Komentowanie pozostałej treści Pana jakże dramatycznego, lecz nie mniej przez to trafnego wpisu nie jest potrzebne.

 45. @dino77

  Robotniczo-chłopskich?. Pisałem o Humanistach z bożej łaski jako przeciwieństwo prawdziwych naukowców zajmujących się prawdziwą nauką czyli fizyką, biologią itp. A tu masz bioetyka, co to jest?. Niech Hartman pokaże wyniki swojej matury rozszerzonej z biologii czy chemii i możemy rozmawiać. A tak równie dobrze lekarza może pouczać wsiowy znachor.

 46. Trochę mnie trzęsie, gdy emigranci zarobkowi komentują nasze krajowe sprawy.
  Kulturalni ludzie nie krytykują rzeczy, na które nie mają i nie chcą mieć wpływu.

 47. Panie Janie,
  Myślę, że stopniowo Pana punkt widzenia, który jest tożsamy z tym, co jest mi znane z licznych publikacji GW na przestrzeni wielu lat stał się punktem widzenia niewielkiej ilości Polaków. Niewątpliwie problematyka żydowska z jednej strony, a z drugiej zaatakowanie w sposób bezkompromisowy tradycji niepodległościowych II RP i wysiłków AK, rządu londyńskiego, jak i cywilnych władz państwa podziemnego w Polsce do tego się walnie przyczyniło. Tym nie mniej fakt pozostaje faktem, że punkt wiedzenia przeważającej części Polaków jest zupełnie sprzeczny z punktem widzenia i interesami zarówno naszych wrogów w czasie II WŚ, jak i sojuszników i w tym sensie Polska jest w ogóle historycznie wyalienowana w stosunkach międzynarodowych na przestrzeni dziesięcioleci, a z innej perspektywy patrząc można powiedzieć nawet o wiekach. Jednak odpowiedzią polityczną na to nie może być oddanie władzy z powrotem mniejszości, która jest politycznie sztucznym tworem, który stopniowo, ale konsekwentnie pokazywał swoją niezdolność do życia, spowodowaną zupełnym rozmijaniem się z aspiracjami Polaków. Polska ugruntowała swoją niepodległość na tyle mocno, że tego stanu rzeczy nie da się zmienić, podobnie jak tego, że Polska jest krajem w miarę narodowo jednorodnym. Tutaj jednak zmiany będą postępowały w miarę szybko, co zresztą już widzimy. W związku z powyższym Polska jednak jest zainteresowana, aby umacniać więzi z narodami, które mają historyczne więzi z Polską i tutaj chodzi wprost o ich odrodzenie w Polsce. Nie widzę powodu, aby Żydzi mieli interes w samo wykluczaniu się z tego procesu w związku z polityką, która dla nich wobec Polski przestała mieć realne znaczenie, właśnie z uwagi na umocnienie się Polski w rodzinie państw niepodległych.

 48. suwer 3 marca o godz. 12:14
  NIE.

 49. vertigo13 2 marca o godz. 20:10‎
  Aleś ty dureń. 🙁

 50. Chandra Unyńska 2 marca o godz. 20:29‎
  Przedwojenna polska policja, szczególnie zaś polityczna i na kresach, była organizacją przestępczą – ‎takim naszym małym polskim Gestapo, na miarę naszego ówczesnego mini-wodza czyli J.P. (nie mylić ‎z J. P. 2). 🙁

 51. Devin i Woytek.‎
  Sporo macie racji!‎

 52. Salomon 3 marca o godz. 10:57‎
  TAK!‎

 53. Optymatyk 2 marca o godz. 23:34‎
  NIE mam takich złudzeń, Pisują tu tylko „sobie a muzom” i dla paru bardziej niż przeciętna światłych ‎internautów, takich jak np. Ty czy Kaesjot.‎

 54. Złą opinię o Polaków na świecie to mają tylko elity „Przedsiębiorstwa Holocaust”, które jest zarządzane przez obłudników którzy kierują się złymi intencjami. Państwo Izrael podobno było marzeniem syjonistów i to marzenie się spełniło. Każdy patriota żydowski może chronić to państwo i to państwa strzec jadąc do Izraela. Status Żyda tułacza zmienił się od czasu powstania tego wymarzonego państwa. Żyd mieszkający na stałe poza Izraelem nie może być „piątą kolumną” Izraela mieszkając w Polsce czy w Stanach Zjednoczonych.
  Nie może mieć miejsce taki działanie, że szef Departamentu Stanu nakazuje Polsce ustanawianie specjalnych praw, niezgodnych z obowiązującymi w Polsce prawami, aby spełnić żądania żydowskich organizacji rozsianych po całym świecie. To się nigdy nie zdarzyło w czasach komunistycznych. W czasach transformacji ustrojowej nieudolne polskie elity doprowadziły do totalnego kryzysu, który zakończył się utratą polskiej suwerenności politycznej i ekonomicznej, jeszcze gorszej niż w czasach komuny. Nikt się nie liczy z polską racją stanu, a obecny polski rząd nie potrafi Polski bronić, czego koronnym dowodem są ekscesy jakie miały miejsce w Polsce podczas tak zwanego „warszawskiego szczytu”. To są problemy bardzo poważne, o których nie dowiesz się w polskich mediach zajętych tworzeniem nowej mitologii politycznej.

 55. @ devin 3 marca o godz. 18:24
  cyt: „… prawdziwych naukowców zajmujących się prawdziwą nauką,…”
  Czyli mamy już nie tylko „prawdziwych” i „nieprawdziwych” Polaków, ale i „prawdziwą” i „nieprawdziwą” naukę?! A kto przyporządkowuje poszczególne dziedziny naukowe do tych kategorii?
  Pan Hartman ma tytuł profesora zwyczajnego nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii – uważasz więc filozofię za „naukę nieprawdziwą”, dokładnie tak, jak twórcy ” pierwszego w historii państwa robotników i chłopów”. Z proletariackim pozdrowieniem!
  p.s. Czy jesteś pewny, że matura rozszerzona w ogóle istniała kiedy kończył liceum p. Hartman?

 56. woytek 3 marca o godz. 23:47
  ZGODA!

 57. „polak” 3 marca o godz. 17:29
  To było ad personam. A co masz do powiedzenia ad rem?

 58. „polak” 3 marca o godz. 17:19
  To było ad personam. A co masz do powiedzenia ad rem?

 59. Głos zwykły 3 marca o godz. 20:19‎
  Żydzi, jako naród, a raczej wspólnota religijno-mityczno-biznesowa, zawsze mieli interesy sprzeczne z ‎polską racją stanu.‎ 🙁

 60. Komuniści tak wyszkolili naród tak jak mają kryminaliści w zakładach kryminalnych z wyrokami powyżej dwudziestu pięciu lat odsiatki więziennej . Gomułka i Pierwsza dekada ery Gierja jakoś to ustabilizowała . Walka o koryta państwowe podział przywilejów nie musieli poniewierać i mordować AK owców aby jeden drugiemu nie odbierał koryta państwowego . Modernizacja na zakładach była uczciwie rozliczana . Byłya różnica w zarobkach między robotnikiem i tz. kadrą techniczną . Od czasu do czasu sponiewierano jakiegoś pracownika aby inni się bali ale to tylko pod warunkiem że ten nie biegał po komórkach i urzędach na skargę . W tym czasie Polacy mogli się czuć dumnie z Polski i osiągnięć . Potem to co nastąpiło w narodzie to jedno wielkie łapówkarstwo oszustwo i cwaniactwo oraz poniewieranie ludzi bez możliwości się odwołania to w tedy nastąpiły strajki w Stoczniach i powstanie solidarności. Później znamy to z rozparcelowania zakładów pracy gdzie nowe urządzenia i samochody oraz inne dobra z baz samochodowych i przemysłowych sprzedawano . Te nowe sprzedawano po cenie złomu urzytkowego tz. 15 groszy za kilogram maszyny a Te urzywane po cenie zwykłego złomu z 5 groszy za kilogram sprawnej maszyny . Było o co walczyć aby te zakłady upadły . Teraz wszyscy płaczą bo ci którzy to kupowali mieli ludzią dawać pracę . Kiedyś ktoś ktoś powiedział wymowne zdanie . teraz znowu będą. zdanie bardzo wymowne atakują ludzi tak jak atakowali AK owców Żydów i innych o których wiedzieli że nic im nie zrobią za swe czyny . Aby państwo Polskie dawało im pracę lub przynajmniej możliwości życia bo te życie odbiorą innym bardzo wymowne zdanie

 61. @++++

  Znany już aż do odruchów wymiotnych pieniacz, antysemita i grafoman k-a-g-a-n w kolejnym wcieleniu zamula kolejny blog 🙁

  Lechu,
  nie stać cię na własne forum? Aż tak się boisz uschnąć w samotności?
  Własny blog kosztuje grosze, a może nawet uda ci się zarobić na reklamie? Zgłoś się do producenta jakiegoś antyemetyku.

 62. Dino77 4 marca o godz. 9:41‎
  Prawdziwa nauka to jest taka, której twierdzenia są OBIEKTYWNIE weryfikowalne metodą empiryczną (doświadczalną) ‎czyli naukową. A z tego wyraźnie wynika, że cała tzw. humanistyka, z filozofią na czele, a więc też i ‎etyka, do nauki się NIE zalicza.‎

 63. ++++
  4 marca o godz. 9:56
  Nie formułowałbym tak jednoznacznie tego rodzaju opinii, tym bardziej, że z polską racją stanu rozmijały się interesy najważniejszych państw Zachodu przez wieki. O Rosji nie wypominam, bo fakt, że jej polityka w żaden sposób nie była zgodna z polską racją stanu nie wymaga polemiki. Uważam, jednak że dla interesu wielu mniejszości narodowych, które historycznie były związane z Polską, rozpad państwa polskiego był wyjątkowo niekorzystny. Z drugiej strony zacofanie społeczne i gospodarcze Polski starzało niebezpieczeństwo, że każde przemiany społeczne i gospodarcze mogły się skończyć, tak jak to widzimy z historii innych zacofanych państw. Jako że Żydzi byli w jakieś części ich społeczeństwa predestynowani do tworzenia burżuazji, a w dalszym rozwoju tzw. średniej klasy społecznej, to ich konflikt z polską szlachecką był nieunikniony. Interesy Polski szlacheckiej jednak nie można utożsamiać z polską racją stanu. Dopiero emancypacja społeczeństwa żydowskiego poprzez idee socjalistyczne i wynikłe stąd uwikłanie się z struktury państwa totalnego spowodowało, że związana z tym polityka obiektywnie była sprzeczna z polską racją stanu. Poglądy jakie po 1989r. prezentował Pan Adam Michnik, że należy obawiać się nacjonalizmu w państwach, które powstały, albo ugruntowały swoją suwerenność po rozpadzie ZSRR były tak często powielane we wszystkich tych państwach przez postkomunistów, że trudno uwierzyć w ich przypadkowość, a raczej należy je uznać za dobry pretekst do uwłaszczenia się nomenklatury i ugruntowania jej władzy politycznej i ekonomicznej. Poparcie Żydów dla tej w sumie wąskiej klasy politycznej uważam za sprzeczne z polską racją stanu, gdyż jej trwanie u władzy było i jeśli się powtórzy będzie dalej sprzeczne z polską racją stanu. Z drugiej strony prawdę mówiąc nie wierzę w to, że PiS jest dobrą alternatywą dla Polski. Uważam raczej, że jest to formacja przejściowa.

 64. Polecam R. Czajkowski „Czynnik nienormalny”.

  https://mistykabb.wordpress.com/2019/01/27/czynnik-nienormalny-zydzi-r-czajkowski/
  wyimek:
  „Żaden naród nie ma takiego procentu chorych umysłowo jak żydzi. Jeżeli teraz sobie uprzytomnimy, wielu to pół i cwierć-obłąkańców nie jest notowanych przez statystykę, to dopiero można sobie wyobrazić, jak wielki procent żydów jest nienormalnych. Każdy niemal żyd, to histeryk, niezdolny do panowania nad sobą, nerwowiec bez kropli zimnej krwi. Niemałą rolę grała tu także wsobność małżeństw, stosowana przez pokolenia, która powoduje zwiększanie niebezpieczeństwa chorób umysłowych.”
  (…)
  „Nie powinno nikogo dziwić, że żydzi, choć psychiatrycznie nienormalni, mają przewagą nad normalnym otoczeniem. To na co sią waży żyd, na to aryjczyk zdobędzie sią z trudem, jego bowiem, wyssane z mlekiem matki, poczucie prawdy, moralności i obyczajność nie pozwoli. Z dwóch ludzi, z krórych jeden jest obłąkany a symuluje zdrowego, drugi zaś normalny, który nie podejrzewa z kim ma do czynienia, zawsze weźmie górą nienormalny.”

  Czy to już „mowa nienawiści” i „antysemityzm wyssany z mlekiem matki”? czy zupełnie co innego.

 65. Dlaczego tak skromnie? Dlaczego tylko Polska? Pałowanie żółtych kamizelek pana nie irytuje? Nie irytuje pana 10 osób zabitych, kilka wystrzelonych oczu, urwane pół dłoni od granatu z gazem łzawiącym? Nie oburza pan ukrywanie się legalnego premiera Katalonii w innym państwie unijnym i pogoń za nim biletem gończym? Nie irytuje pana wzywanie ambasadorów na konsultacje po dialogu między rządami Włoch i Francji? Brexit umknął pańskiej uwadze? Nie przyjęcie nawet symbolicznej liczby imigrantów przez Włochy Salviniego, wywołało radość i aprobatę „ksenofobicznych” czytelników w różnych częściach Europy, było nie było, obywateli Unii. O jakiej Unii pan mówi, tej która jest za NS2 czy tej która jest przeciw? O jakiej wolnorynkowej demokracji pan mówi, tej Niemiec i Francji odnośnie dyrektywy o pracownikach delegowanych? Czy ta unia za którą pan tęskni to unia w której „każdy musi zrezygnować z części swojej suwerenności” (O-ton Merkel) czy też ta unia w której „my (Niemcy) też chcemy na gazie zarabiać” (O-ton Merkel)? Gdzie jest ta mityczna opinia publiczna krytykująca nas za odmowę przyjęcia migrantów, pokaż pan zamiast produkować fejki. Dlaczego w całej Europie wygrywają partie przeciwne przyjmowaniu imigrantów, jeżeli opinia publiczna jest za przyjmowaniem. O jakim reżimie pan pisze? Czy wezwanie funkcjonariusza CDU do delegatów partyjnych krytycznych wobec kierownictwa partyjnego: „Klappe halten” to jest ten właśnie wytęskniony przez pana pluralizm? Europa o której pan się rozpisuje nie istnieje.

  Nie jest pan w stanie podjąć naukowej dyskusji ze światem naukowym krytykującym unijną politykę migracyjną, wśród nich również filozofów, zamiast tego wypisuje komunały w postkomunistycznym tytule obok wielu zajadłych byłych komunistów, którzy tak jak wówczas zajmują się tym samym, praniem mózgów.

 66. @gotkowal: …”Kilka tygodni temu, Władysław Bartoszewski jr. u Moniki Olejnik mówił, że Polska jest jedynym unijnym krajem w którym ambasador Izraela chodzi po ulicach bez ochroniarzy.”…

  ale za to Prezes tutti Prezessi, ulubieniec Suwerena, nie moze sie pokazac na ulicy, w sejmie czy gdziekolwiek indziej bez obstawy goryli, w limuzynie, co kosztuje podatnika… nie nudze, wszyscy wiedza ile.

 67. A to tylko urobek w zasadzie z jednego roku. A podobno Morawiecki był wzięty by zatrzeć grubizny z czasów Szydło. Ale wygląda na to, miast ,,chill outu” wrzucili wyższy bieg.
  Myślę że i wojna leży w zasięgu ich możliwości intelektualnych. Tylu chętnych do tanga w około. Wszędzie patrioci…,,Europa się budzi”.

 68. @dino77

  Cytat z innej strony „Hartman, uzależniony od marihuany trójkowy absolwent liceum, którego praca magisterska została odrzucona”, nie rozśmieszaj mnie tytułem profesora który stękał i pocił się przy funkcji kwadratowej, jeśli było inaczej to poproszę świadectwa ze szkoły średniej tego „profesora”.

 69. Przesyłam piosenkę, którą poseł Kukiz mógłby zaśpiewać z trybuny sejmowej.

  Piosenka o murach które miały runąć

  O wolnej Polsce nam się śniło
  znałeś swe miejsce
  i swój ból
  przyjaciół miałeś i swą miłość
  i ten codzienny
  życia nurt
  lecz się za Polskę nie wstydziłeś
  bo Polskę skryłeś
  w sercu tak
  że jej tam Judasz nie dosięgnął
  ani fałszywy
  żaden gracz

  …nas jednak znowu oszukano
  niby wyrwano nas zza krat
  każą nam służyć obcym graczom
  i tańczyć tak
  jak chcą nam grać
  mężczyźni z Polski wyjechali
  o dom kobiety muszą dbać
  do rządu sami się wybrali
  choć za nich rządzi
  wielki brat

  choć było biednie to co z tego
  żyliśmy tak
  jak dało się
  najbliższych w sercu się nosiło
  i przenosiło
  przez tę mgłę
  co trzeba było się robiło
  i się czekało
  na ten cud
  lecz nigdy w honor nie wątpiło
  człowiek bez twarzy
  jak bez nóg

  …oni nas jednak oszukali
  niby wyrwano nas zza krat
  zabrali dumę
  i sprzedali
  a chcą przed nami zbawców grać
  historię nową napisali
  i sfałszowali też jej bieg
  i to co piękne w nas
  zabrali
  a zostawili gniew

 70. ‚Otóż nowe wieści z pięknego kraju nad Wisłą są takie:

  władze chciały ustawowo karać za mówienie o udziale Polaków w mordowaniu Żydów, lecz musiały się z tego wycofać pod naciskiem USA i Izraela.
  – liberalny, antyreżimowy prezydent dużego miasta został zasztyletowany w miejscu publicznym przez niezrównoważonego osobnika, kierującego się nienawiścią o pobudkach politycznych.
  – słynna Solidarność, dziś na usługach władzy, strzeże nietykalności pomnika księdza, który okazał się pedofilem i donosicielem.
  rzeczywisty, acz nieformalny przywódca państwa polskiego uwikłany w aferę korupcyjną – bez szans na wyjaśnienie przez ograny ścigania i sądy działające pod jego kontrolą.
  – Polska organizuje dla Amerykanów oraz Izraelczyków imprezę propagandową i wyborczą pod pretekstem konferencji pokojowej, skutkującą kolejną awanturą na temat udziału Polaków w Holokauście.
  – bojówka nacjonalistycznej organizacji wspierającej rząd dokonuje w Paryżu wulgarnej napaści słownej na uczestników poważnej konferencji poświęconej polskiej szkole badań nad Holokaustem; rząd ociąga się z potępieniem incydentu.
  – w przestrzeni publicznej mnożą się antysemickie wypowiedzi osób z wysokim cenzusem.
  – rządowa agenda Instytut Pamięci Narodowej zapowiada możliwość ekshumacji ofiar pogromu w Jedwabnem w nadziei, że liczba ofiar okaże się mniejsza, a niektóre z nich mogły zostać zastrzelone przez Niemców.
  rząd hurtem gloryfikuje antykomunistyczną partyzantkę z lat 40., całkowicie ignorując dokonywane przez niektóre jej oddziały zbrodnie na ludności cywilnej, zwłaszcza innych niż polska narodowości; faszyści na oczach potomków krwawych ofiar maszerują w hołdzie dla wysławianego przez władze dowódcy zbrodniczych oddziałów.
  – polski Kościół wyłamuje się z nakazanej przez papieża polityki zwalczania pedofilii wśród księży – polski arcybiskup jako jedyny nie bierze udziału w słynnej mszy pokutnej’.(JH)

  – małżonka byłego posła PiS – który sam ma proces o oszustwa, bezprawnie posługiwała się tytułem doktora. Poznańska uczelnia, na której broniła doktoratu, powiadomiła prokuraturę o podejrzeniu plagiatu,
  – Szczerstwy z kancelarii prezydenta przeprasza za slowa o nauczycielach i celibacie… mowi że uległy zniekształceniom,
  skok PiS na kasę okazał sie chamski i długi – ocenił prof. Ryszard Bugaj…

 71. Nie ma pan uprawnienia,żeby wypowiadać się w imieniu wszystkich Polaków,bo ja przykładowo,kiedy to się losy Polski ważyły i walczył Wałęsa z Tymińskim stanąłem murem za Wałęsą,ale kiedy on mi Nocną Zmianę wprowadził przed ćwierć wiekiem i dziś z komunistami idzie ręka w rękę,to tak jakby mi w gębę napluł,zatem po tych latach Wałęsa jest dla mnie zerem totalnym i uważam,że wielu,a być może większość Polaków podziela mój pogląd.Nie jestem Hartmanem zatem wypowiadam swoje własne myśli i myślę,że wielu Polaków myśli podobnie.
  Wałęsa i wszyscy wałęsoPOdobni są dla mnie psa warci,natomiast komunistów traktuję jak śnieg zeszłoroczny,szanowny panie Hartmanie.

  A jeszcze dodać pragnę,że w państwie prawa obowiązuje prawo do prawdy,historycznej także,a zatem żeby ten warunek spełnić należy ekshumacje przeprowadzić w Jedwabnem i w każdym podobnym do niego miejscu,bo nie może być tak,żeby jakiś cwany oszust bazował na domysłach oraz ewidentnym kłamstwie.

  A zatem co pan myśli o tym prawie w dochodzeniu do prawdy w państwie prawa ???

 72. @woytek
  Zburzono stare mury i w miejsce nich wzniesiono nowe jeszcze gorsze. Kiedyś jeden taki mi powiedział na pocz. 90 tych lat, (już nie żyje), że w „niewoli” chleb gorzko smakuje, ale jest, natomiast na „wolności” brak chleba jest nie do przyjęcia. Nie wiem, czy PRL był tą „niewolą” i czy obecne czasy to ta wywalczona/wymarzona „wolność”?
  Czy „byliśmy głupi” jak napisał prof.M. Król?

 73. polak 5 marca o godz. 7:28‎
  Taki z ciebie Polak, jak ze mnie katolik rzymski i cesarz chiński. 🙁

 74. Koszyk125 4 marca o godz. 15:02‎
  Mylisz bolszewików z PPR/PZPR i UB/SB etc. z komunistami, a to jest tak, jak byś pomylił ‎konserwatystów z liberałami – niby oboje to prawica, ale Diabeł przecież zawsze chowa się w ‎szczegółach! Ale zgoda co do reszty.‎

 75. ‎18karatów 4 marca o godz. 16:07‎
  Znów tylko ad personam? Gdzie widzisz u mnie antysemityzm, który wyraźnie mylisz z ‎antysyjonizmem? I dlaczego miałbym tworzyć kolejne forum, skoro mogę pisać na tym? Słyszałeś o ‎brzytwie Ockhama (Occama)?‎

 76. Optymatyk 4 marca o godz. 20:30‎
  Stąd też Freud był Żydem.‎

 77. pro-contra 4 marca o godz. 22:44‎
  Pełna zgoda!‎

 78. zacytuję Pana Profesora „Zachodnia opinia publiczna nigdy nie zapomni bezprzykładnego egoizmu i bezwstydnej pogardy dla ideałów europejskiej i ludzkiej solidarności, gdy odmówiliśmy, pośród wrednej, ksenofobicznej retoryki, przyjęcia choćby symbolicznej liczby uchodźców. Koszty polityczne i finansowe tej zdrady będziemy ponosić jeszcze przez wiele lat. Cóż z tego, skoro większość Polaków głosujących na PiS nie ma o tym zielonego pojęcia?” tak to właśnie wygląda!!

 79. Pan Profesor Lukasz Turski napisał odpowiedz na artykuł Profesora Hartmana o matematyce. Niestety, Profesor Turski nie wie, jak go opublikować. Wiec ja wkleję tutaj wypowiedz Profesora na temat tutejszego Profesora. Tu, a nie pod właściwym tematem, ponieważ słowo „zhańbiony” dobrze opisuje postawę Profesora Hartmana wobec matematyki. A tak przy okazji, czy Profesor Hartman kiedykolwiek czyta komentarze na swoim blogu? Bo jak dotąd odpowiedzieć nigdy nie raczył.

 80. 8 marca Lukasz Turski napisal na Facebooku
  https://www.facebook.com/lukasz.turski.3

  W tego tygodniowym wydaniu Polityki ukazał się tekst znanego komentatora profesora Hartmana pod tytułem Lwy Oświecenia i Matematołki. Kolejny już raz profesor Hartman staje do boju przeciwko szkolnej matematyce. Poprzednio zasłynął zwalczaniem np. wprowadzenia w szkołach funkcji tangens. To co zadziwia mnie w wypowiedziach profesora Hartmana i jemu podobnych, to ich zachwyt nad własnym nieuctwem. Kiedy najpoważniejsze instytucje naukowe świata w tym Amerykańska Narodowa Akademia Nauk raz po raz zajmuje się sprawą zwiększenia i unowocześnienia nauczania matematyki i przedmiotów ścisłych i technicznych i dopatruje się problemów rozwoju społecznego i gospodarczego Stanów Zjednoczonych w obniżeniu poziomu nauczania tak zwanego STEM w programach szkolnych, gdy rodząca się potęga gospodarcza na Dalekim Wschodzie zarówno w Chinach jak i w Malezji i w innych krajach kładzie coraz większy nacisk na rozwój edukacji w tym przede wszystkim edukacji przedmiotów ścisłych i technicznych profesor Hartman Proponuję nam równouprawnienie nauczania matematyki i przedmiotów ścisłych z bliżej nieokreślonym nauczaniu humanistycznym. Już przeciwstawianie edukacji w przedmiotach ścisłych edukacji humanistycznej dowodzi że profesor Hartman kompletnie nie rozumie nie tylko którejkolwiek z tych dyscyplin intelektualnych ale również samego sedna tego czym jest współczesna edukacja. Wpis na Facebooku pozostaje moją jedyną możliwością sprzeciwienie się upublicznianie takiego zacofanego poglądu jaki przedstawił profesor Hartman . Od wielu wielu lat Polityka nie była uprzejma opublikować jakiegokolwiek mojego tekstu; pozwalam sobie zainteresowanych sprawami nauczania matematyki odesłać do opublikowanego na łamach Studium opinii tekstu- przedruku mojego artykułu z Wiadomości Matematycznych.
  I jeszcze komentarz co do tytuł artykułu profesora Hartmana. Rozumiem że grzeczne określenie matematołek, użyte przez profesora dotyczy, na przykład, mnie. No cóż wolę już być matematołkiem niż „siostrą godlewską” walki przeciw rozumowi w edukacji.

 81. BRONISLAWCH 6 marca o godz. 18:41‎
  ‎„Zachodnia opinia publiczna”, czyli kto? Kolonialiści z UK, Francji, Belgii, Holandii czy Niemiec?‎

 82. Optymatyk 5 marca o godz. 18:35
  Prof. Król miał 100% rację!

 83. narciarz2
  7 marca o godz. 15:40

  pieprzysz narciarz jak potłuczony, czyta … ale tylko dobre komentarze, twoje donosy do nich nie należą…

css.php