Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
Pruchnik

22.04.2019
poniedziałek

A w Pruchniku trenują pogrom Żydów

22 kwietnia 2019, poniedziałek,

Wielki Piątek, katolickie święto Męki Pańskiej – udręczony i wyszydzony Żyd Jezus umarł na krzyżu jako zdrajca prawdziwej wiary. W 2019 r. tego samego dnia przypada rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie. A także kulminacja żydowskiego święta Pesach – Żydzi na całym świecie spożywają uroczystą kolację (seder), wspominając exodus i wyzwolenie Żydów z egipskiej niewoli pod przewodem Mojżesza.

Tysiące ludzi w całej Polsce przypina sobie papierowe żonkile na znak pamięci o powstaniu. W Warszawie świąteczny nastrój – katolicy idą do kościołów, inteligencja nosi papierowe żonkilki, Ukraińcy grillują na Polu Mokotowskim… Każdemu wedle jego kultury. Jest miło i przyjemnie.

W Pruchniku na Podkarpaciu też jest miło i kulturalnie – tam hołota, jak to hołota, okłada kijami słomianego Żyda, obcina mu głowę, pali, topi w rzece. Bo taką tam mają religię i taką kulturę. Tak się w Pruchniku manifestuje pokój i chrześcijańskie miłowanie wroga. Piękne stare tradycje – zarzucone na kilka lat, lecz teraz szczęśliwie odrodzone.

Czasami budzą wątpliwości, bo być może nawiązują do obrzędów „pogańskich”. W końcu jednak księża uznają, że są wystarczająco katolickie, by je zaakceptować. Przecież pali się Żyda-Judasza, a nie jakąś tam pogańską poczwarę. Żyd-Judasz ma wielki nos, czapkę i pejsy. Kiedyś miewał czerwony krawat, bo wiadomo – skoro Żyd i zaprzaniec, to komunista. Za rok może dostanie tęczowy kaftanik?

Nie po raz pierwszy „palą Judasza” w Pruchniku, ale film z tegorocznych ekscesów przy ul. Jana Pawła II, uchodzących za „kultywowanie starych tradycji wielkotygodniowych”, jest szczególnie wstrząsający, bo widać na nim grupę dzieci bawiących się, z poduszczenia dorosłych, w bicie człowieka. Podobnie jak film sprzed dwóch lat, na którym naziści palą kukłę Żyda na wrocławskim rynku, ten materiał zobaczą miliony ludzi na całym świecie. I dowiedzą się z niego, że zgodnie z doktryną rządową nie ma już w Polsce antysemityzmu.

Oto i dziecięce ćwiczenia z przemocy, jakie znamy dotąd z reporterskich relacji o konfliktach w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tym razem z Polski. A w Polsce ofiara może być tylko jedna – pejsata. Żyd i tylko Żyd może występować w tym kraju w roli kozła ofiarnego, obiektu, na który lud przenosi swą frustrację i nienawiść. Tylko wymordowani współmieszkańcy, przez stulecia pogardzani i prześladowani, a wreszcie wygubieni w komorach gazowych przez najeźdźcę, nadal mogą pobudzać wyobraźnię polskiego postchłopa.

Dopóki Polacy będą się zabawiać w bicie Żydów słomianych, dopóty żaden Żyd w tym kraju nie może się czuć bezpiecznie. Od bicia słomianej kukły do bicia człowieka jest tylko jeden krok. Dzieci uczone nienawiści do pejsatego Judasza, chwalone za przemoc, zawsze już będą nosić w sobie ukrytą gotowość…

Gdy okoliczności będą sprzyjające, gdy zabraknie państwa i policji, a za to będzie Żyd lub jego substytut (Arab?), kułaki prostaczka dosięgną żywego ciała w miejsce słomianej kukły. Nie mam żadnych wątpliwości, że to właśnie ci ludzie, którzy przez kilka pokoleń zabawiali się tak jak ta hołota w Pruchniku, urządzali prawdziwe pogromy Żydów. Pruchnik był jednym z bardzo wielu miasteczek, gdzie odprawiano rytuały nienawiści do Żydów, a w kościołach dzień za dniem sączono religijną i etniczną nienawiść.

A Jedwabne było jednym z bardzo wielu miasteczek, gdzie mordowano Żydów. Pamiętajmy: niejeden Pruchnik, niejedno Jedwabne. Za to jedna Polska – z żonkilami i pejsatym Judaszem. Jedna, choć o podwójnym obliczu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 73

Dodaj komentarz »
 1. Profesor oczywiście ma prawo do własnych przemyśleń w kwestii przebiegu happeningu z nieskrywanym odwołaniem do historii dziejącej się prawie 2000 lat temu, ale moim zdaniem Profesor jako znany „jajcarz”( przepraszam w tym momencie za to odwołanie do ewidentnie wielkanocnej symboliki, co w przypadku dosyć jednoznacznie ateizującej osoby może wzbudzić pewną niezborność skojarzeń) powinien być bardziej wyrozumiały wobec prudnickiej młodzieży.
  Są pewne cykliczne obrzędy które tak wrosły w polski wiejsko-małomiasteczkowy pejzaż, że powinniśmy owszem – wyrazić swoje pragmatyczne stanowisko co do ich przebiegu – ale w imię jakiegoś wielkopańskiego gestu okazać swoją wyrozumiałość wobec ich niewyszukanego estetycznie kolorytu.
  A może zresztą, Ci chłostani Żydzi, to byli Żydzi antypoloniści o którym jakiś czas temu pisał Profesor Jan Woleński, bo nie jest tajemnicą że i tacy wśród Obywateli Izraela na pewno się znajdują i na takie symboliczne skarcenie zasługują.

 2. Panie Profesorze,
  może niezbyt to eleganckie, ale pozwolę sobie skomentować Pana wypowiedź zamieszczając link do mojego równoczasowego do Pana wpisu komentu ‚w temacie’, na blogu EP.
  Edukacja świętuje zmartwychwstanie Tradycji…

  Co jest komentowane koniecznie trzeba zobaczyć tu:
  „Dzieci biją ochoczo” jak donosi Ekspres Jarosławski

  Uszanowania.

 3. Hołota? Hołota?!!

  Nie, nie hołota, a elita i inteligencja pisząca haniebne, ohydne, najobrzydliwsze teksty:
  – Niemcewicz, Moszkopilis;
  – Brodziński, Marzenie („Miasta bez Żydów (…) I z przeklętą gorzelnią zgorze Żyd łakomy”);
  – Staszic, O szkodliwości żydów;
  – Krasiński, Nie-boska komedia.

  Nawet Słowacki… („Nu, ja zysk na tych dywanach./Kto zyska, a kto też straci/Na tej to konfederacji – A moskal dywany kupi.)

  Dziesiątki antysemickich tekstów w oświeceniu, romantyzmie… Ohyda!!!

  Jeden Mickiewicz próbował się przeciwstawić ohydztwu elit, pisząc „Bo nie jest to bez przyczyny opatrznościowej, że Izraelici od tylu wieków żyją wśród Polaków i że ich los jest ściśle związany z losem narodu polskiego”.

  To elity przez dziesiątki lat zarażały swoim antysemityzmem ludzi… Elity!!

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Eeee tam, to była prowokacja i ustawka TVNu.

  Taka sama, jak z tymi urodzinami Hitlera w lesie, tamto sie już wyjaśniło to te bicie kukły też się wyjaśni. Na całe szczęście nasz pan prokurator i minister Ziobro czuwa i zaraz przydzieli prokuratora, który zbada i potwierdzi.

  A Hartman bredzi, bo Ksiądz Doktor Dyrektor Rektor Tadeusz CSrsCssRRscR Ojciec Tadeusz Rydzyk nie je i nie śpi tylko za marne 100 mln buduje świadectwa miłowania obcych ale jakże gościnnie przygarniętych Żydów przez Prawdziwych Polaków – Katolików.

  Świadectwo będzie z żelbetonu a więc będzie prawdziwe a Hartmanowi chodzi tylko o kazirodztwo i judzenie na Polskę.

 6. https://swiatwedlugbragiela.wordpress.com/2019/03/31/patriotyczna-demoralizacja-studium-przypadku-tomasza-u/
  Patrioci, wara od naszych dzieci!

  Niech dzieciaki bawią się w Indian, grają w gry, jeżdża na rowerach, przeżywają pierwsze miłostki, chodzą na wycieczki po lesie, a dorosłego, który usiłuje wcisnąć dzieciom patriotyczne brednie i gadki o ojcach, dziadach i sztandarach gońmy w siną dal. Jak najdalej od dzieci! Polecam cały tekst.
  https://swiatwedlugbragiela.wordpress.com/2019/03/31/patriotyczna-demoralizacja-studium-przypadku-tomasza-u/

 7. Proboszcz, który takie praktyki toleruje jest, moim przynajmniej zdaniem, odpowiednikiem Judasza.

 8. Grupa niesłusznych ludzi to nie tylko Żydzi. Sędziowie, nauczyciele, ateiści, mniejszości seksualne, duża część inteligencji to naturalni wrogowie ludu. Jeden senator już próbuje wskrzesić upiora Jakuba Szeli, niektóre posłanki też wspominają o rozprawieniu się z opozycją fizycznie. Szczucie trwa w miejscach niby świętych.

 9. Panie Janie!
  Judasz dostał wszak dodatkowe 5 kijów za żądania odszkodowawcze od Polski za spowodowanie Holocaustu i ograbienie w ten sposób Żydów z majątku i życia. Wątek religijny jest naganny, ale czym się on różni od święta Pesach. Przypomnę, że w czasie święta Pesach judaiści świętują m. in. zbrodnie na ludzie egipskim, a w czasie święta Wielkiej nocy ludność Pruchnika znęca się nad pojedynczym zdrajcą Judaszem. Wymowa antyludzka obu świąt jest nie do porównania ze wskazaniem oczywiście na judaizm. Osoby, które przypinają żonkile w czasie obchodów powstania w warszawskim getcie, jak i osoby wykształcone – nie mają w Polsce nic wspólnego z judaizmem! Podkreślić jeszcze raz należy, że chrześcijanie chcieli nawrócić wyznawców judaizmu, a nie ich ograbić i wymordować. Tak więc przejście od sprawy spalenia kukły żyda do pogromów w czasie II światowej jest niczym nie uzasadnione. Zaś Światowy Kongres Żydów powinien raczej nie protestować przeciwko tej tradycji z Pruchnika, ile wyprzeć się absurdalnych roszczeń odszkodowawczych, które są formą kontrybucji wojennej za zbrodnie niemieckie. Takiego typu retoryka za którą uparcie się Pan Panie Janie opowiada w swoich artykułach i felietonach z pewnością nie może doprowadzić do celów przez Pana deklarowanych, bo to jest mowa nienawiści. Rozumiem, że ona jest mocno osadzona w tradycji żydowskiej, ale ta tradycja jak dotąd niczego dobrego żydom nie przyniosła, podobnie jak Judaizm, gdzie Bóg Jahwe ma notoryczny zwyczaj dokonywania ludobójstwa na przeciwnikach ludu Izraela, pośród którego niby ten lud żyje.

 10. Zakończenie ”Borata” na żywo. A przenajmoralniejszy nasz święty Krk tradycyjnie nabrał wody w usta.
  To jednak jeszcze [na razie] przemoc symboliczna. Tymczasem, dżihadyści mordują naprawdę. Co roku kilkadziesiąt tysięcy ofiar śmiertelnych, z tendencją rosnącą. Średnio 100 zabitych dziennie. Głównych motywem, jest zapisane w koranie i sunnie, dążenie do dar-al-islam – opanowania całego świata przed jedynie słuszną i prawdziwą religię. Metody to: agresywny prozelityzm – ”dawa” [propozycja nie do odrzucenia], a gdy to zawiedzie, to przemoc. Przemoc, która przez ulemów, nazywana jest obroną islamu. Bo przecież każdy rozsądny i przyzwoity człowiek, nie ma wątpliwości, że islam i szariat są doskonałym boskim darem, i każdy kto się z tym nie zgadza, musi zostać przekonany wszelkimi dostępnymi środkami. Dla własnego dobra.
  Jutro z mediów i od wzmożonych moralnie elit, dowiemy się, że ataki na Sri Lance nie miały nic wspólnego z ”prawdziwym” islamem, który przepełniony jest pokojem i tolerancją. Zupełnie, jak onegdaj Święta Inkwizycja.

 11. Problem jest prosty- kukła Judasza przedstawiała stereotypowego Żyda. Jezus na krzyżu był stereotypowym Polakiem.
  Ciekawe czy doszłoby do awantury, gdyby ta nieszczęsna kukła była ubrana w strój historyczny- taki jaki nosili Żydzi w I wieku w Palestynie? A może gdyby Jezus nosił jarmułkę (co niemal na pewno czynił), albo pejsy (co nie jest wykluczone)?

 12. Grzegorz Braun w swoich znakomitych wypowiedziach zamieszczanych na youtube pokazuje zdjęcia z obchodów żydowskiego święta organizowane w religijnych szkołach żydowskich. Dzieci tam również wieszają kukłę historycznego wroga Izraela i tę kukłę okładają kijami, skandując wrogie okrzyki pod dyktando nauczyciela.
  Widocznie te obyczaje zostały przejęte przez dzieci z Pruchnika.

 13. To Uświęcona Tradycja. Dzieci od zawsze brały w niej udział, z kijami.
  Może dziadkowie obecnych pogromców Judasza rozpoznają się na tym zdjęciu:

  https://sztetl.org.pl/en/towns/p/133-pruchnik/99-history/137887-history-of-community

 14. Żydowskie umiłowanie wroga – czyli wieszanie kukieł Hamana i jego synów
  w…radosne święto Purim

 15. jak niewiele trzeba – wystarczyłoby, aby mieszkańcy powiatu jarosławskiego, w którym jest Pruchnik przeczytali tę jedną, jedyna statystyczną książkę, którą Polak czyta w roku i gdyby, to była książka napisana pod redakcją pani prof. Barbary Engelkiing i prof Jana Grabowskiego „Dalej jest noc.Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” z pewnością, by tego nie zrobili. W drugim tomie są opisane losy żydów w powiecie dębickim, więc to po sąsiedzku i w ich Pruchniku było z pewnością podobnie. Gdyby, to też przeczytał każdy klecha i biskup, to nie paliłby książek i plótł głupot na kazaniach jak to robi bp. „flaszka” Głodź, Jędraszewski, Dydycz i inni.

 16. We wrześniu 2016 roku, na blogu J.Kowalczyka, internauta o nicku „jobrave” napisał:

  jobrave
  3 września o godz. 19:21
  Czytałem o tym dwa albo trzy lata temu i w „GW” i później w „Miastach śmierci”, które napisał bohater tego artykułu. Tzw. prawica odsądziła i odsądza Mirosława Tryczyka od czci i wiary, mówi o nim per „zdrajca”, „sprzedawczyk”, „gudłaj”.
  Trudno mi się pogodzić z tym, co czytam i czytałem wcześniej na temat tego, do czego byli zdolni moi rodacy wobec Żydów, w tym również tych, których dobrze znali, sąsiadów, koleżanek, kolegów ze szkoły. Choć w mojej ani bliższej, ani dalszej rodzinie, czy nawet w gronie przyjaciół, znajomych nie było i nie ma osób usposobionych antysemicko, a przede wszystkim ja sam taki nie byłem i nie jestem, to czytając tym czuję się, jak bym to ja u kowala okuwał pałkę, a później prowadził te nieszczęśliwe kobiety na miejsce kaźni i tam je gwałcił i katował. Nienawidzę tych bydlaków, którzy im to zrobili, a jednocześnie czuję się odpowiedzialny, za to i bardzo mi źle z tym.

  Zastanawiam się ilu z tych ludzi, którzy nie reagowali czynnie, na zło, akceptowało te zbrodnie, a ilu stać było, przynajmniej na jakąś refleksję, współczucie, choćby wewnętrzny bunt, bo mogę zrozumieć, że ktoś się bał, że był zastraszony. Czy to zawsze był margines, czy też marginesem byli ci, którzy współczuli, a nawet próbowali się przeciwstawiać? Prawicowe media bardzo często eksponują pewne fakty, z których wynika, że księża, zakonnice ukrywały Żydów lub pomagając im w inny sposób przeżyć okupację.

  Czy w tych Bzurach, Szczuczynie, Jedwabnem, Radziłowie i dziesiątkach (może setkach) miejscowości, nie było proboszczów, nie było ambon, z których należało krzyczeć: „Nie zabijaj, to jest człowiek, to jest twoja siostra, twój brat!”?

  Wiele lat temu, byłe świadkiem ponurego kościelnego spektaklu, który odbywał się w miasteczku Pruchnik na Podkarpaciu, przyjechałem tam specjalnie, żeby to zobaczyć, bo nie wierzyłem, że coś takiego, u progu XXI wieku, jest możliwe. Spektakl ten ph. „Wieszanie Judasza” ma podobno wielowiekową tradycję, czym Pruchnik, jego mieszkańcy bardzo się szczycą. Jakoś nikt nie zwraca uwagi na to, że w NT stoi, że Judasz sam się powiesił, ale nie w tym rzecz. Otóż pruchnicki Judasz – od jakiegoś czasu – to nie jest kukła przywdziana w strój z epoki, lecz jest to kukła przedstawiającego Żyda, o czym świadczy charakterystyczny kaszkiet, pejsy ( rude, bo we wierzeniach ludowych rudy, to fałszywy) i druciane, okrągłe okulary, olbrzymi nos. Zanim „Judasz” zawiśnie, jest wleczony przez całe miasto, miejscowy lud go lży, poniewiera, kopie, rzuca weń kamieniami, dopiero później go wiesza, a na koniec pali. Ja to oglądałem pod koniec lat 90., teraz jest to nieco zmodyfikowane, już nie kaszkiet, lecz czapka bez daszka, bez brody, bez pejsów, jeszcze tylko nos się uchował. „Judasza” okładają rownież dzieci zachęcane przez dorosłych.”

  https://www.youtube.com/watch?v=aAZKxElxmpQ

  To nie jest zwyczaj li tylko pruchnicki, lecz ogólnopolski, w niektórych parafiach został zakazany przez proboszczów, ale z powodu „pogańskiego charakteru obrzędu”.

  A to mój ówczesny komentarz:
  Dezerter
  3 września o godz. 20:46

  jobrave
  „Czy w tych Bzurach, Szczuczynie, Jedwabnem, Radziłowie i dziesiątkach (może setkach) miejscowości, nie było proboszczów…”

  Oczywiście, że byli. Dlaczego więc nie próbowali powstrzymać swoich „braci i sióstr” przed dokonywaniem tych okrutnych zbrodni ?
  Pośrednio odpowiada na to pytanie jedna z wielu relacji, odnotowanych w latach trzydziestych XX wieku przez Świadków Jehowy, którzy przemierzali dziesiątki kilometrów pieszo, aby podzielić się dobrą nowiną z mieszkańcami tych odległych wiejskich terenów.

  Napotykali oni ludzi, którzy w większości byli bardzo zacofani; chociaż mieli szczere serca, niewiele wiedzieli z Biblii albo z historii.
  Jak wspominał jeden z braci, kiedyś w rozmowie z grupą wieśniaków nadmienił, iż Jezus był z pochodzenia Żydem. Wywołało to takie oburzenie, że z trudem uniknął pobicia. Krzyczano w wielkim gniewie: „Pan Jezus to był Polak i katolik!”

  Rozumiesz zatem, dlaczego „spektakl „Wieszanie Judasza” ma wielowiekową tradycję, czym Pruchnik, jego mieszkańcy „bardzo się szczycą”. Wiadomo przecież od wieków, że to Żydzi zabili nam Pana Jezusa.

 17. woytki i falicze et consortes – serdeczne dzięki za komentarze. Jak zwykle niezawodne i jak zwykle przewidywalne. Dalszy ciąg Pruchnika, jakby kto miał wątpliwości, ze tamtejsze wybryki, to tylko taki podkarpacki endemit…

 18. Myślę, że nawet jak w Polsce już nie będzie żadnego Żyda- Prawdziwi Polacy dalej będą kultywować ‚winę Żyda’ za wszystkie niepowodzenia/biedę/głupotę ‚wybranego narodu polskiego’.

 19. Może tak zrobić kukłę arcybiskupa Paetza opatrzoną napisem pedofil i gej, a potem publicznie okładać kijami? Tak dla symetrii zdarzeń. Ciekawe byłoby pokłosie takiego happeningu. Może ktoś się zdecyduje, czego nie wykluczam.

 20. Panie Profesorze – podniósł Pan temat, który mnie, jako Polkę bardzo boli. Pruchnik dorzucił do tego ognia, który już jakiś czas palą polscy biskupi. I jak tu nie pomysleć „ciemnogród”?
  Ale o to mniejsza, co każdy sobie pomyśli – ale jak Polacy wyglądają za granicą… „Lepszego” wizerunku nie można sobie wymarzyć 🙁

 21. Żeby tak na chwilę odejść od głównego tematu, trochę humoru Pana Profesora kosztem, ale rozumiem, że to humor niezłośliwy 🙂

  „Najbardziej zawiodła mnie jednak osoba, która na moje zlecenie rzuciła klątwę na prof. Hartmana. Miała zadziałać niezawodnie – ale też jako że usługa kosztowała tysiąc złotych, na wszelki wypadek była objęta gwarancją. Czyli: nawet gdyby jakimś cudem nie zadziałała, to wróżka miała ją powtórzyć. O dziwo, nie zadziałała. Wróżka ją powtórzyła – i znów to samo. Wtedy wróżka orzekła, że najwidoczniej prof. Hartman jest objęty „magiczną ochroną”. I oczywiście ona może ją z niego zdjąć – pod warunkiem że dopłacę dwie stówy… To by się tak mogło kręcić w zasadzie bez końca.”
  Więcej tutaj:
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/tomasz-kwasniewski-klatwa-nie-zadzialala-wrozka-powiedziala-ze-trzeba-doplacic-dwie/nj7bm5z
  🙂

 22. – – –
  Gdyby statystyczni mieszkańcy tutejsza czytali książki, same musiałyby się palić ze wstydu, wzniecając bezrobocie.
  – – –

 23. Generalnie sprawę ujmując, jeśli chodzi o relacje pomiędzy inteligencją, czy na zachodzie klasą średnią, a resztą społeczeństwa, to z pragmatycznego i etycznego punktu widzenia inteligencja, czy klasa średnia i wyższa nie może okazywać pogardy społeczeństwu. Nie ma poza tym dzisiaj, tak dużego rozziewu pomiędzy warstwami społeczeństwie, tak jak to bywało w XIX w. Władza, także IV władza nie może więc odwoływać się do kategorii myślenia elitarnego i pseudo progresywnego z dwóch poprzednich wieków, tym bardziej właśnie takie myślenie doprowadziło do wydarzeń o zbrodniczym i ludobójczym charakterze. Członkowie społeczeństwa mają legitymację udzielania mandatu wyborczego i mogą z niego skorzystać w sposób, który wydaje nam się mało odpowiedzialny, ale który będzie chronił interesy wyborców. Dziś tej walki wyborczej z prawicą w sposób, który zdawał praktyczny egzamin przez ostatnie 30 lat nikt nie wygra. I to jest trend europejski. To samo dzieje się w USA. Nie tylko po następnych wyborach UE przesunie się w pożądanym kierunku przez prawicę europejską, ale i w USA demokraci nie odzyskają długo podobnej władzy, jaką mieli poprzednio nad społeczeństwem. W Izraelu proces ten, gdzie dawna lewica została definitywnie odsunięta od władzy, nastąpił już dawno temu i jak widać jest bardzo trwały. Globalizacja i postęp, rozwój gospodarczy po raz kolejny powoduje wielkie napięcia gospodarcze i społeczne, także w obrębie społeczeństw. Nie da się utrzymać społeczeństwa w ryzach w taki sposób jak wyobrażają, to sobie dzisiaj oświeceniowi lewicowi inteligenci. Wymagałoby to odebrania takiemu społeczeństwa podmiotowości – praw wyborczych. Straszak antysemicki nie może temu służyć, gdyż dziś wywoła on przeciwny skutek w postaci przełamania postaw respektowania tabu politycznego i wrogość zarówno do elit społecznych jak i samych Żydów. Oskar dla Idy, obraz Pawlikowskiego, który jest obrazoburczy dla tego tabu, przecież przyszedł z elit opiniotwórczych USA.

 24. Faliczu:
  Nie pamiętam wieszanych kukieł w Purim. Zmyśliłeś. A w Polsce wieszanie zdrajców to raczej tradycja. Ręce pełne roboty bo tych zdrajców pełno na każdym rogu, w każdej epoce. Nie tylko Żydów ale też ich miłośników. Żywych, martwych i ich kukieł. Niekoniecznie w święto, zdarzało się i w dzień powszedni.

 25. Dręczypupka
  22 kwietnia o godz. 19:49

  Falicz to typowy polski phallus czyli drętwy ch…

 26. Wielu – zbyt wielu – Polaków wyssałlo antysemityzm z mlekiem matki.
  Wielu dalej ssie…

  To zboczenie zakompleksinych tumanowatych polaczków.

 27. Patrzę na te polskie ryje z hodowli i te dzieci ustawione przez katolickiego polskiego księdza… i rzygam wczorajszym kartoflem…

 28. @Dręczypupka:

  https://failedmessiah.typepad.com/failed_messiahcom/2015/03/purim-in-borough-park-may-shock-you.html

  No i te talerze wypełnione „uszami” na część mordu dokonanego na 75000 osób :/

 29. Nieco nie na temat, ale tylko nieco.

  W najnowszym Niezbędniku ( którego „emisję”jakiś czas temu oznajmiałam) wiele ciekawych rzeczy. Bohaterem, a raczej antybohaterem …o Matko Boska, ale się narobiło… Oświecenie. Jeżdżą po nim jak po burej suce.
  Niestety, tym razem po łamach niezbędnika nie hasa Profesor Naj Namtrah (wszyscy znają dokonania tego uczonego). Filozofów reprezentuje tym razem Profesor Andrzej Szahaj którego poglądy na polską współczesność można określić „wosiowatymi”. Chyba u Wosia zresztą wrzuciłam minirecenzje jego jakiejś książki.
  Z rzeczy z którymi się zapoznałam, wrażenie robi wywiad z biologiem, genetykiem z UW Profesorem Pawłem Golikiem, esej Bielik-Robsonowej i …zaproszenie do Teatru Powszechnego na spektakl „Jak ocalić świat na małej scenie”.
  I żeby nie przedłużać…bo bilety mogą wykupić…przytoczę tłumaczenie teatru dlaczego ingeruje – tak przy ludziach, w miejscu publicznym – w losy świata.

  „Co poszło nie tak? Przecież wiedzieliśmy co się dzieje. Tony statystyk, raportów, zapisy papierowe, elektroniczne tematy. Całe mnóstwo danych.
  Cywilizacja zachodnia okazała się tak durna, że upadła, choć dobrze wiedziała co się dzieje. Bo przecież nie trzeba było psychoanalityków żeby to przewidzieć. W pewnym momencie trąbiły już o tym telewizje śniadaniowe i najbardziej skretyniałe portale plotkarskie. Nikt nie był w stanie powstrzymać katastrofy. Najbardziej zadziwiające jest właśnie to jak wiele wiedzieliśmy i do jakiego stopnia nie potrafiliśmy wykorzystać tej wiedzy w działaniu.”

  No cóż, telewizje śniadaniowe, plotkujący kretyni czuli, że coś gdzieś tyka, a autorzy dwu z trzech jako tako funkcjonujących blogów – mającego się za opiniotwórczy tygodnika – pochylają się nad wydarzeniem o epokowym wymiarze dla dziejów świata które ma miejsce w jakiejś podkarpackiej wiosce.

  Można i w ten sposób określać egzystencjalne priorytety. Zbliżają się wszak jakieś wybory.

 30. https://youtu.be/mpAwEbZKuPQ
  Purim…to to lepiej nie wspominać o tem bo to inna rubryka.

 31. @dezerter83
  Prawdopodobnie nie wiesz, ale tej wiedzy nie wymagam od Ciebie, ale o Lutrze chyba słyszałeś i wiesz chyba że gorliwym katolikiem to on raczej nie był, chociaż do Twoich nie nleżał.
  I otóż ten Luter w kwestii Żydów głosił pogląd, a zresztą może profesor Hartman kiedyś napisze o miłości do narodu wybranego wybitnego niemieckiego teologa.
  Może napisze o wrażliwości na krzywdę żydowską wielu francuskich filozofów okresu Oświecenia…
  … może napisze coś o tzw. antysemityzmie lewicowym o którego przejawach w Zachodniej Europie od czasu do czasu ukazują się teksty. Również w naszej (niekoniecznie prawicowe)j prasie…
  …może Profesor coś napisze o poglądach na temat Zagłady Żydów głoszonych przez Zygmunta Baumana i zawartych w książce „Nowoczesność i Zagłada”…
  …może…bo m się już nie chce.

 32. Hartman prawnuk rabina Kramsztyka słusznie wskazuje na różnice tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej.

  O ile każdy wychowany w tradycji narodu wybranego ma pełne prawo szukać zemsty do siódmego pokolenia, wypełniać talerze symbolicznymi uszami swoich wrogów i wieszać ich kukly w ramach radosnych pląsów świąt z okazji wymordowania 75 tysięcy mieszkańców Babilonu, wrogów ich narodu…Hartman przypomina nam, że
  Chrześcijanie powinni według swoich zasad kochać swoich prześladowców takich jak Judasz.

  Faktycznie to dla Hartmana zabawne chrześcijańskie barbarzyństwo i brak konsekwencji wymagającej złośliwej ironii i strofowania z pozycji kulturowej wyższość z nad talerza z uszami wrogów w święto Purim.

 33. Zaczyna się tak jak w Pruchniku. Kończy się jak we Lwowie w lipcu 1941. Bzdura, że za odszkodowania, pretekst jest nieistotny.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogromy_lwowskie_(1941)#/media/File:Lviv_pogrom_(June_-_July_1941).jpg

 34. W Pruchniku dokonano byc może nieswiadomie zgodnego z tradycją żydowską symbolicznego aktu potępienia wrogów Izraela.
  To taka polska , ludowa odmiana święta Purin
  Ostatecznie to właśnie Judasz sprzedał rzymskiemu okupantowi żydowskiego króla.

 35. samba kukuleczka (Aaron Sprężyner)
  22 kwietnia o godz. 21:08

  dezerter napisał na blogu J.Kowalczyka
  4 kwietnia 2015 o godz. 13:39:

  Niektóre wskazówki M.Lutra, były głupie.
  Np.w 1543 roku pisał o europejskich Żydach: „Zatruwają studnie, mordują, porywają dzieci (…) Są to jadowite, mściwe, podstępne węże, zabójcy, nasienie diabła, które kąsa i wyrządza krzywdę”.

  Do czego nawoływał tak zwanych chrześcijan? „Podpalajcie ich synagogi i szkoły (…) Także ich domy trzeba zburzyć i zrównać z ziemią”.

 36. Episkopat słusznie zdecydowanie potępił praktyki importowania obcych i barbarzyńskich tradycji do ludowych obrzędów wielkanocnych zachowaniami pochodzącymi z kręgu kulturowego opartego na sprzecznym z zasadami chrześcijaństwa celebrowaniu bezwzględnej nienawiści i zemsty w stosunku do wrogów.

 37. Andrzej Falicz
  22 kwietnia o godz. 22:05
  „z okazji wymordowania 75 tysięcy mieszkańców Babilonu, wrogów ich narodu…”

  Warto wiedzieć, że Purim to święto, które upamiętnia ocalenie Żydów przed zagładą, którą chciał im zgotować Haman, pierwszy minister perskiego króla Aswerusa. Opracował on plan zagłady Żydów we wszystkich 127 prowincjach imperium.

  Królowa Estera, wyjawiła królowi nikczemne pobudki kryjące się za tą intrygą. Reakcja Hamana dodatkowo rozsierdziła króla, toteż rozkazał go powiesić . Na prośbę Estery, Aswerus wydał dekret, zezwalający Żydom walczyć o życie w dniu wyznaczonym na ich wytępienie. Rozporządzenie królewskie, skłoniło namiestników i urzędników w całym państwie do udzielenia Żydom wsparcia, dzięki czemu rozgromili oni swych nieprzyjaciół.

  Miastem stołecznym była wtedy Suza, a nie Babilon. Liczba 75 000 zabitych osób, które planowały wziąć udział w zagładzie Żydów, dotyczyła wszystkich prowincji królewskich, a nie tylko stolicy państwa (Estery 9:5-16).

 38. Ja nie wiem czy czepianie sie tych ludzi z Pruchnika nie jest pszesadzone. To jest taka stara tradycja co nie ma nic wspolnego z antysemityzmem . Nikogo nie zranili ani nie zabili. Uspokujcie emocje.

 39. W Pruchniku juz trenowali(?) w czasie okupacji – foto na stronicach Virtual Shtetl.Repetitio est mater studiorum.

 40. Hmmm … pogromy … trenuja … „szatani” w Pruchniku … World Jewish Congress obruzone … Singer: „jawnie antysemickiej manifestacji”

  Gdy izraelska amia w trakcie inwazji w strefie Gazy(operacji „Płynny ołów” ) zastosowala w obszarach gęsto zaludnionych broń chemiczną.

  Gdy Izrael palil Palestynczykow(zabito ponad 1400 osob) – starych , mlody, kobiety dzieci , psy, koty – bialym fosforem to Passend napisal „ze nundy i niema o czym pisac” , Hartman nic nienapisal a Singer powolal sie na prawo do … samobrony.

  Te same metody rozne standarty.

 41. lem 22 kwietnia o godz. 20:09
  NIE podszywaj się pod wiadomo kogo!

 42. lem 22 kwietnia o godz. 20:09
  NIE podszywaj się pod wiadomo kogo! 🙁

 43. Obrządek w Pruchniku jest autentycznym folklorem katolickim i warto go zachować dla potomności. Zanim zamkną go dekretem miejscowym. Nie na rzecz Żydów, ale z braku ochotników.
  Bez świadectw i nagrań następne pokolenie zaprzeczy jego istnieniu i nazwie go wymysłem Żydów.
  Istnieje mnóstwo powodów na mord Żydów. Niektóre z nich stają się z czasem niemodne, jak ten. Ale antysemici ciągle wymyślają nowe, tak że zawsze jest nowy i postępowy powód aby mordować Żydów.

 44. Nie wiem kto pierwszy wpadł na pomysł zrobienia z żonkila symbolu walki Żydów, ale jak dla mnie był to mistrz trollingu metaforyczno – alegorycznego. Żonkil czyli narcyz, to roślina całkowicie trująca. Największe stężenie trucizny jest w cebulkach – tak, już korzenie ma toksyczne. Co więcej, gdzie rośnie żonkil, zatruta jest gleba, bo ten sqrwysyn sieje trucizną wokół siebie, dlatego nie wolno w jego pobliżu siać warzyw. Jeśli do wazonu z żonkilami włożysz inne kwiaty, bo oczywiście wodę też zatruje. W zasadzie tam gdzie się pojawia, otoczenie ma przeyebane ! Proszę ów objaw polskiej ciemnoty i antysemityzmu porównać z radosną żydowską tradycją wieszania w święto Purim kukieł przedstawiających wrogów Izraela. Niech sobie żydowskie dzieci opluwają (także w naszych, żydowskich przedszkolach w takiej Łodzi czy Warszawie) kukłę tego Hamana (od Esterki – ichniej bohaterki) – nam tego robić nie wolno, co by powiedział rotmistrz Pilecki? Ta pruchnicka kukła najpierw wisiała na początku eventu ! O tym ani słowa, bo rozum zaciemnia strach: Żydzi się gniewają, trzeba się kajać!
  Tysiące ludzi w całej Polsce przypina sobie papierowe żonkile na znak pamięci o powstaniu. W Warszawie świąteczny nastrój – katolicy idą do kościołów, inteligencja nosi papierowe żonkilki, Ukraińcy grillują na Polu Mokotowskim… Każdemu wedle jego kultury. Jest miło i przyjemnie.
  W Pruchniku na Podkarpaciu też jest miło i kulturalnie – tam hołota, jak to hołota, okłada kijami słomianego Żyda, obcina mu głowę, pali, topi w rzece. Bo taką tam mają religię i taką kulturę. Tak się w Pruchniku manifestuje pokój i chrześcijańskie miłowanie wroga.

 45. Każda okazja do ataku na Polskę jest dobra. Wieszanie w jednej wiosce kukły Judasza – biblijnej postaci, która zdradziła Jezusa i przyczyniła się do jego śmierci – może być przedstawione jako znęcanie się nad kukłą Żyda i akt „antysemityzmu wyssanego z mlekiem matki”. Światowy Kongres Żydów już zareagował wydając w tej sprawie specjalne oświadczenie. Gdy jednak ci sami Żydzi wieszają kukły Hamana – biblijnej postaci, przywódcy ludu Amalekitów, którzy zostali wymordowani przez Izraelitów – to wszystko jest OK. Jednak dość specyficzne dwójmyślenie.

  Aby była jasność – nie uważam, aby we współczesnym świecie znęcanie się nad kukłami symbolizującymi kogokolwiek było potrzebne. Jest to jednak nawiązanie do słusznie minionych form obrzędowości, podsycających raczej negatywne emocje. Z drugiej strony wiem, że istnieje takie coś jak „tradycja”, która jest jednak ważną częścią tożsamości kulturowej danej społeczności.

  Wyrwanie z kontekstu pewnego wydarzenia i skupienie się tylko na jego pojedynczych aspektach może powodować poważne problemy natury interpretacyjnej, a nawet poznawczej. Może też być wykorzystane do prowadzenia bieżącej polityki. Patrząc przez ten pryzmat nie powinno nas dziwić, że gdy w jednej wiosce na Podkarpaciu przywrócono rytuał wieszania kukły Judasza (czyli biblijnej postaci, która zdradziła Jezusa i przyczyniła się do jego śmierci) stylizowanej na stereotypowego Żyda, to część środowisk odebrała to jako akt „antysemityzmu wyssanego z mlekiem matki”.

  Czy jednak powieszenie takiej kukły Judasza w jednej tylko wiosce, gdzieś na polskiej prowincji, może być przyczyną rozpętania niesamowitej afery, o której mowa w serwisach informacyjnych na całym świecie? Otóż może, szczególnie gdy jest się na wojnie narracyjnej, której celem jest doprowadzenie do powszechnego znienawidzenia jednej nacji. Zauważmy, że od pewnego czasu Polska obywa jako kraj „faszystów”, „kolaborantów”, chcący wprowadzić „Holocaust act” (sugestia, że chodzi o prawo zaprzeczające istnieniu Holocaustu), gdzie dominuje antysemityzm i nienawiść wobec Żydów. W takich okolicznościach grzechem byłoby nie wykorzystać historii o „kukle Żyda wieszanej przez lokalnych katolików na placu przed kościołem”. Piękna, chwytliwa narracja potwierdzająca wszystkie negatywne cechy wymienione powyżej.

  Ktoś powie, że to element tradycji, że Żydzi robią tak samo w święto Purim. A kogo to obchodzi! Liczy się możliwość skutecznego przywalenia tu i teraz. Niestety każda okazja do ataku na Polskę jest dobra.

 46. „Starsze bractwo” wyniuchało, że „obrzęd” wieszania Judasza w podkarpackim Pruchniku, który trwa jakieś 200 lat, a który można by było zaliczyć śmiało w poczet „obrzędów topienia marzanny” stał się tak antysemicki, że aż wody nadjordańskie się mocno wzburzyły, a pagórki Golan zostały wstrząśnięte. Oto bowiem cały Izrael dowiedział się gdzie leży podkarpacki Pruchnik, a kto wie, czy młodzież izraelska nie będzie niedługo tłumnie pielgrzymować w ten padół męczeństwa ziomala Judasza, który co roku jest niejako przywoływany zza światów i obkładany kijami, że aż mu wióry słomiane z rzyci lecą. Ten holokaust Judasza pruchnickiego trwa nieprzerwanie…kto wie, czy mienie bezspadkowe się z tego tytułu nie należy, wszak pruchnicki Judasz liczy ze dwieście wiosenek, więc na spadkobiercę bezspadkowego się świetnie nadaje…

 47. A ilu jest dziś Żydów i żydów w tym Pruchniku?

 48. Andrzej Falicz
  22 kwietnia o godz. 22:05

  Tworki czekają… Phallusie…

 49. Ile setek tysięcy Polaków mieszka do dziś w domach opuszczonych przez pomordowanych Żydów?

 50. Jeżeli ten komentarz jest prawdziwy to jest bardzo smutny komentarz. Znaczy to że do Polski powróciła powojenna kultura życia w społeczeństwie gdzie przy małej społeczności wystarczało komuś poszarpać opinię . Teraz aby zaczczuć człowieka wybijają za nim szyby w sklepach lub niszczą rzeczy wokół niego tak aby to wyglądało że on to robi . Przy większej liczbie ludności muszą to tak robić efektywnie i spektakularne aby inni w społeczeństwie się bali . Jest to wychowanie komunistyczne przyprowadzone prosto z kryminałów do normalnego życia w społeczeństwie gdzie komuniści pilnowali ludzi z pomocnikami którzy przyszli prosto z kryminału pilnując upatrzonego człowieka od kołyski aż do trumny . ci niepoprawni umierali jako pierwsi i w męczarniach . uczono ich tak na podwórkach w szkołach że pojedyńczy człowiek nic nie znaczy dlatego tak dbają o czystość rasową

 51. Pruchnik

  ‚W listopadzie 1918 r. miały w Pruchniku miejsce zajścia antysemickie. Gdy nowe władze jeszcze nie zainstalowały się na dobre, chłopi z Huciska, Nienadowej i okolicznych wsi rzucili się na sklepy żydowskie, rabując je i rozbijając. Najbardziej ucierpiał sklep Jakuba Klepnera przy ul. Kańczuckiej. Porządek starał się zaprowadzić komendant policji Kwaśnicki, a potem później nadeszło wojsko z Jarosławia. Działania władz zapobiegły możliwemu pogromowi. W okresie sądu stanął karabin maszynowy, a jeden z chłopów został zastrzelony przez żandarma.

  Niemcy zajęli miasto we wrześniu 1939 roku. Z inicjatywy polskiego burmistrza w listopadzie 1939 r. 150 rodzin wydalono za San, do strefy sowieckiej, ale Żydzi powrócili po dwóch tygodniach po lodzie, gdy drugi okupant nie chciał ich przyjąć. W sierpniu 1942 r. wszyscy Żydzi zostali wywiezieni z Pruchnika.
  Jednych umieszczono w getcie w Birczy, a stamtąd wywieziono do lasów w Wólce Pełkińskiej, gdzie ich rozstrzelano.
  Innych Żydów, niosących łopaty zapewne do wykopania dołu, wyprowadzili Niemcy za miasto na cmentarz katolicki i tam ich rozstrzelali. Dziś w tym miejscu stoi głaz na postumencie i napis następującej treści: „Na tych polach w latach 1942–1943 hitlerowscy zbrodniarze zamordowali 67 osób narodowości żydowskiej. Pruchnik – wrzesień 1969”. Pozostali trafili do obozu przejściowego w Pełkiniach, albo wprost do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Bełżec’.

  Po wojnie Żydzi już nie powrócili do Pruchnika.
  Ale antysemityzm w Pruchniku w rozkwicie trwa
  ——————————————–
  ‚(…) W Pruchniku 2001 r. zamiast tradycyjnego napisu ”Judasz zdrajca” umieszczono słowo Jude, a uzasadniając tę zmianę, jeden z rozmówców powołał się na Ewangelię i wyjaśnił: «Żyd wydał Żyda za trzydzieści srebrników. To należy mu się kara». Inni natomiast posłużyli się ideologią antysemicką: «Przed wojną tutaj dużo Żydów było, wszystkie sklepy były ich, a wieprzowinę tylko u Polaka można było kupić.”; „Po tym jak Żydzi dop… Polakom z tym Jedwabnem, to sam stałem się antysemitą. A. ks. Jankowski dobrze im zrobił z tym grobem…»”. (AC)

  Jak widać, tam antysemityzm jest genetyczny – z gruntu katolicki

 52. https://www.haaretz.com/israel-news/MAGAZINE-in-photos-israelis-don-costumes-for-purim-holiday-1.5446655

  Tak się wszczepia żydowskim dzieciom nienawiść do gojów.
  Zabawa w wieszanie wrogów Izraela…

  W przeciwieństwie do Pruchnika tu naprawdę trenują się do eksterminacji innych… W tym wypadku Palestyńczyków

 53. Jakby bili kukle kaczynskiego, to „czolowi publicysci” piali by z zachwytu.

 54. Kukla Hamana: wsrod religijnych Zydow istnieje, choc rzadko, zwyczaj wywieszania na Purim kukly Hamana (nie ma ceremonii wieszania, ale ktos moze sobie np wywiesic z balkonu) . Roznica miedzy tym a Pruchnikiem jest nastepujaca: kukla Hamana nie ma zadnych cech szczegolnych i nikogo nie imituje. Wg Ksiegi Estery, ktora czyta sie podczas swieta Purim, Haman byl ministrem na dworze perskim, bezskutecznie spiskujacym przeciwko perskim Zydom, w koncu powieszonym przez wladce – tez – perskiego. Nie ma zadnych uprzedzen wsrod Zydow w stosunku do Persow, nikt nie identyfikuje ich z Hamanem. Okreslenie „okrutny Haman” jest czasem uzywane w stosunku do politykow lub dzialaczy wybitnie antyzydowskich, jak np Hitler, bez wzgledu na narodowosc. Postac Hamana przedstawia jednego czlowieka, nie grupe, i nie grupe istniejaca.
  W wypadku kukly Judasza sprawa wyglada inaczej z kilku powodow. Po pierwsze, forma kukly i stosunek uczestnikow obrzedu wskazuja kogo reprezentuje: ma stroj i pejsy aszkenazyjskich Zydow, w zdjeciu zlinkowanym przez@ turpina z roku c. 1941 ma tez zydowska opaske na ramieniu (tz jest de facto jednoznacznym wizerunkiem zydowskich sasiadow), a na wideo z 2019 otrzymuje dodatkowe ciegi za zadania odszkodowan od Polski. Po drugie, wg chrzescijan Judasz jest tym ktory zdradzil, ale caly narod zydowski jest winny ukrzyzowania, wiec to „rozszerzenie” wizerunku Judasza ma solidne fundamenty. Po trzecie, jak podaje Ekspres Jaroslawski, obrzed wieszania Judasza zostal zakazany przez sam Kosciol wlasnie dlatego ze powodowal wybuchy agresji, co znaczy ze jego efekty sa dobrze znane. Oczywiscie jesli ktos chce udawac naiwnego, zawsze moze.

 55. @dezerter…
  No i…?

  Dlatego jest paskudnym antysemityzmem palić kukłe zdrajcy sprzedającego Chrystusa takiego symbolicznego zdrajcy i biblijnego szmalcownika bo był.. akurat Żydem
  a wieszanie kukieł
  synów Hamana przez żydowskie dzieci jest OK bo to kukły gojów ?

  Przypomina mi to uzasadnienie innej niż miejscowy…
  ” profesor” Enkelking- Boni co to według niej śmierć Polaka jest jak zdmuchniecie świeczki czyli pryszcz, śmierć bezmyslnego zwierzaka ale jak umiera Żyd to kończy się świat.

  Klasyczny dualizm etyczny narodu wybranego, w sam raz dla profesora „etyki”.

 56. Kolejny etap tresury tubylców.
  ” Co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie”.

  Zupełnie zbędna histeria i reakcja np. Brudzińskiego porażająca i zawstydzająca.

 57. @karat….

  Haman i jego…wydawałoby się niewinni synowie.Plus 75 tysięcy innych Persów , gojów wraz ze zjadanymi symbolicznie w czasie Purim ich uszami to wrogowie Żydów in gremio. Część głęboko usankcjonowanej żydowskiej tradycji …zemsty.
  To ich żydowskie dzieci obijają kijami i ku ogólnej radości wieszają.

  A biblijna i prymitywna tradycja ludowa sprzeczna z duchem chrześcijaństwa i odrzucana z przyczyn fundamentalnych przez episkopat obecna w wielu krajach od Grecji do Meksyku palenia Judasza to symboliczne niszczenie zła i niestety…Judasz był akurat przypadkowo Żydem.

 58. Agresję wobec Judasza jako człowieka Kościół zakazuje.

  A co w Purim robią rabini…?

  Może coś ma do powiedzenia naczelny etyk POLITYKI…?

 59. Spalono kukle Judasza(Zyda) bo byl konfidentem … co ale nie jest wcale tak oczywiste, ze byl, podobnie jak i Magdalena(tez Zydowka) – wedlog szowinistycznej mafi watykanskiej – byla niezadnica a nie jak podaja inne zrodla zona Josha i matka jego dzieci.

  Jedenscie kukiel(Zydow) uznaje sie w Pruchniku za swietych, jeden z nich byl nawet super-kukla(Katolo-Pate), a innego Zyda uznaja wrecz za syna Boga !!!

  Antysemityzm ?
  jaki antysemityzm ?
  jakie pogormy?

 60. Kilka uwag o mechanizmie prowokacji planowanych w Polsce
  Diaspora żydowska powinna się asymilować w krajach, które wykorzystuje jako przejściowe miejsce do czerpania zysków, a które powinna traktować jako własną ojczyznę.
  Od czasu powstania państwa Izrael, taki przymus kultywowania własnej odrębności etnicznej i religijnej nie jest już wyższą koniecznością.
  Narzucanie tubylcom własnych praw i grożenie tubylcom karami za nieprzestrzeganie tych żydowskich praw i obyczajów skończy się kolejną katastrofą.
  Tragedią reżyserowaną zdalnie jest prowokowanie i rozdmuchiwanie incydentów „antysemickich” przez media żydowskie, co służy nacjonalistom żydowskim w Izraelu jako przykłady nienawiści „wypijanej z mlekiem matki”, w celu umacniania Izraelitów w przekonaniu , że słusznie zrobili wybierając Izrael jako miejsce osiedlenia.
  Ta motywacja jest im bardzo potrzeba na tym etapie walki o przetrwanie Izraela w Azji Mniejszej. Metoda ta okazuje się skuteczna. Obywatele Izraela, żyją w przekonaniu, że sąsiedzi i świat ich nienawidzą, więc muszą trwać w tej oblężonej twierdzy.
  Pytanie pozostające bez odpowiedzi: dlaczego wybrali sobie oni odległą Polskę jako kraj do tej podłej inscenizacji?
  O to trzeba pytać tych polityków z PO-PiS , którzy z nimi kooperują w tym widowisku.

 61. 1. Wieszana postacia jest Haman, owszem wrog, wiec czlowiek skazany za wlasne czyny, bez uogolnien.
  2. Naczelnym Gojem opowiesci, jesli mozna tak powiedziec, jest krol perski, ktorego stosunki z narodem zydowskim sa do konca bardzo dobre, wiec nie jest to, jak sugerowane powyzej, opowiastka o wrogosci miedzy Zydami a gojami, na odwrot.
  3. Zwyczaj wieszania kukly (ktorego osobiscie nie znosze, ale widzialam moze trzy razy w zyciu) nigdy nie byl dopingiem do agresji w stosunku do zywych.
  4. Zjadanie uszu Hamana – poniewaz naprawde nie chce urazic uczuc wierzacych chrzescijan, pomine temat rytualnego zjadania symboli cielesnych

  palenia Judasza to symboliczne niszczenie zła i niestety…Judasz był akurat przypadkowo Żydem
  Niestety, opaska z gwiazda Dawida na ramieniu kukly z lat okupacyjnych oraz dodatkowe katowanie jako kara za zadania odszkodowan od Polski w 2019 wyraznie przecza tej interpretacji. Ciesze sie ze tak rozumie to piszacy, ale ewidentnie nie tak rozumieja to uczestnicy obrzedu.

 62. Andrzej Falicz
  24 kwietnia o godz. 14:11

  dyżurny obesrołek falliczny smrodzi jakby księdza zjadł…

 63. Nie ma tez w Ksiedze Estery motywu zemsty. ” 75 tysięcy innych Persów”, poleglych, jak i nie wymieniona liczba poleglych Zydow, to ofiary Hamana. Opowiesc Ksiegi Estery to cos w rodzaju eposu literacko-historycznego (formy ponoc popularnej w Persji w polowie I tysiaclecia p.n.e), z romansem, prawie operowymi omylkami identyfikacji oraz typowym akurat dla greckich tragedii motywem fatum. Dekretu monarchy nie moze odwolac nawet on sam. Wpierw gniewa sie na swoja zone i kaze ja oddalic lub zabic (jej los jest niejasny), ale gdy gniew mu mija, nie moze juz zapobiec jej losowi. Nastepnie Haman podstepem namawia go do dekretu nakazujacego zabic wszystkich Zydow w imperium rekoma ich wspolmieszkancow, ale gdy rozumie podstep nie ma jak zapobiec wykonaniu wlasnego wyroku. Wobec tego wydaje, na prosbe Zydow, dodatkowy dekret pozwalajacy im bronic sie przed napascia. Wynikiem jest wielu zabitych, ale Zydzi zdolaja sie obronic i swietuja mozliwosc dalszego zycia w imperium.

  Zegnam…

 64. OT
  Według wstępnych szacunków w I kwartale 2019 (styczeń-marzec) w Polsce zawarto 15 tys. małżeństw (podobnie jak przed rokiem), z czego mniej niż 1/3 stanowiły małżeństwa wyznaniowe.
  Jednocześnie, w stosunku do ponad 17 tys. małżeństw orzeczono rozwód.

 65. W czasach Powstania Listopadowego Żyd=szpieg. Wielu niewinnych Żydów powieszono, ale np. Birnbaum to powieszony konfident.

  Tę problematykę porusza Ludwik Mierosławski w książkach „Szuja”, „Żelazna Maryna”…

  Jaka prawda? Kto jest nią zainteresowany? Chyba nikt. Stereotypy są wygodne dla zbyt wielu z obu stron. Niestety…

 66. W prawie każdym domciu na polskiej prowincji – i nie tylko tam – wisi obrazek św. Żyda pieniężnego.

  Polak wierzy w Żyda…
  Niektórzy pono modlą sie do niego coby im się ocieliło zgrabną gotówką.

  Z posiadaniem takiego obrazu łączą się współcześnie powstałe „nakazy” dotyczące sposobu zawieszenia obrazu, mające przyczynić się do maksymalnego powodzenia finansowego.

  W wielu polskich domach „Żydy” oprawiane są w złote ramy, przy niektórych pali się wiekuiste światło.

  Sprzedano tego w Polsce tysiące, setki tysięcy, może nawet miliony czczonych wizerunków. Biznes kręci się na całego…
  ———————
  Na OLX: Stary obraz płótno olej Żyd w zlotej ramie
  Sygnowany
  Olkusz, olkuski, Małopolskie – 2 500 zł
  ———————————————————
  Kto nie ma w domu Żyda – temu bida

  {Wspólnymi właściwościami nowszych demonów domowych Słowian, twierdził, jest „bardzo intensywnie występujący motyw mnożenia bogactwa (w pieniądzach, zbożu)” i „przebywanie tylko u niektórych ludzi: u bogaczy (szczególnie jeśli ich majątek dziwnie szybko rośnie…”.}

  —————————————-
  Czysta groteska…?
  Nie, to prawdziwe oblicze wierzącego Polaka-katolika.
  Taka jest jego wiara w cokolwiek byle kasa była…
  To polska schizofrenia napędzana ciemnotą i zabobonem, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
  ——————————–
  Pytanie z sieci szukajacej „wiedzy” pani Magdy:
  „Mam pytanie dotyczące obrazu Żyda – czy obrazek mam kupić sama, czy otrzymać? Gdzie powiesić, czytałam, że po lewej stronie drzwi wejściowych do domu i nie może mieć na przeciwko drzwi. Akurat tak się składa, że po lewej stronie drzwi, są drzwi, jeśli powieszę naprzeciwko są drzwi, jeśli powieszę na ścianie prostopadłej obok drzwi, to naprzeciwko też są drzwi, więc jak powiesić, czy trzeba go odwracać? będę wdzięczna za poradę”.

 67. jrcanonia 23 kwietnia o godz. 21:04
  A fto wymordował tych Żydōw jak niy Niymce?

 68. https://vova.pomortzeff.com/jidas

  Topienie lub palenie kukły Judasza … ( który byl przy okazji Żydem)
  w Czechach w rejone Pardubic zostało wpisane na listę światowego…niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 69. Do wszystkich specjalistów od niewinnego małomiasteczkowego folkloru, z przyczyn materialnych nie odbył się III Akt tego „happeningu”…

  Zastanówcie się przez chwile, jaki miałby być ten ostatni akt, presto finale et furioso ?

  Jakie było zakończenie tej procesji przed zagładą lokalnej ludności żydowskiej ?

  Oczywiście, podochocona hołota odwiedzała dzielnicę żydowską, masakrowała i grabiła napotkanych Żydów. Jeśli zachowały się lokalne archiva policji IIRP to pewnie są tam zanotowane skargi o pobicie, grabież czy nawet zabójstwo (w ostatnich latach przed wojna znajduje się w tych archiwach informacje o około rocznie stu rasistowskich morderstwach Żydów na terenie Polski).

  Wielkanocne pogromy były dosyć powszechne i sięgają średniowiecza; dla Żydów był to okres poważnego ryzyka i trwogi.
  W późnym średniowieczu (nie chce mi się sprawdzać dokładnej daty) Żydzi krakowscy dostali (nie za darmo oczywiście) przywilej zatrudniania uzbrojonych strażników do chronienia ich dzielnicy przed wielkanocnymi masakrami podochoconych żaków, czeladników i seminarzystów.

  Prof. Harman słusznie nazywa te hece „treningiem”, w dobrych czasach była to pogromowa rozgrzewka.

 70. No i nam też trzeba będzie oddawać. Polacy też chcą restytucji dóbr i odszkodowań. Nasza Polonia jednak się nie spisała, bo nie zadbała o odpowiednią deklarację Kongresu USA.

 71. @woytek
  24 kwietnia o godz. 14:53
  „Diaspora żydowska powinna się asymilować w krajach, które wykorzystuje jako przejściowe miejsce do czerpania zysków, a które powinna traktować jako własną ojczyznę.”
  (…)
  „Narzucanie tubylcom własnych praw i grożenie tubylcom karami za nieprzestrzeganie tych żydowskich praw i obyczajów skończy się kolejną katastrofą.”
  (…)
  „Pytanie pozostające bez odpowiedzi: dlaczego wybrali sobie oni odległą Polskę jako kraj do tej podłej inscenizacji?
  O to trzeba pytać tych polityków z PO-PiS , którzy z nimi kooperują w tym widowisku.”
  ……………………………………………………
  Historia znów się powtarza.
  „Już na drugi dzień po powrocie z Magdeburga, 12 listopada 1918 r., przyjął delegację wszystkich partii żydowskich. Był to niewątpliwie krok znaczący, biorąc pod uwagę, że dotychczasowe rządy powoływane przez Radę Regencyjną z reguły ignorowały polityków żydowskich. W imieniu organizacji syjonistycznej przemówił Izaak Gruenbaum: „W Panu, Panie Komendancie, cała Polska widzi człowieka, który powołany jest do utworzenia Rządu. My również z zupełnym zaufaniem przychodzimy do Pana z naszymi żądaniami” [6] „Materiały w sprawie żydowskiej”, red. I. Gruenbaum, z. 1, Warszawa 1919, s. 13
  Jakie to były żądania? Najogólniej rzecz biorąc, eksterytorialności.
  Znowu będzie trzeba przypominać, kto na tej szerokości geograficznej, na której leży Polska, jest GOSPODARZEM? Za żadne pieniądze nie zostanie nasz kraj kupiony, nie sprzedamy się. Polska nie jest przeliczalna na żadną walutę.
  Asymilacji NIE będzie.
  Narzucanie Gospodarzom swoich praw skończy się tragicznie dla „nachodźców”.

 72. Optymatyk
  26 kwietnia o godz. 19:09

  dlatego te 2-3 mln polaków, które wyemigrowały z Polski czyli „nachodźców” czeka holokaust… czyż nie durniu…

css.php