Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
Jarosław Kaczyński

11.08.2019
niedziela

Jak pokonać Kaczyńskiego?

11 sierpnia 2019, niedziela,

Nie wiem, czy ktoś jeszcze liczy na odsunięcie skorumpowanego reżimu od władzy, skoro najwyraźniej połowa społeczeństwa jest z niego zadowolona. Jednak bez wiary w zwycięstwo i mobilizacji elektoratu opozycji PiS może wziąć nie tylko większość mandatów, lecz nawet sięgnąć po większość konstytucyjną.

Wciąż jest szansa na to, że wynik PiS będzie zbliżony lub tylko nieco lepszy od tego sprzed czterech lat (wtedy było 37 proc.), a pewny sojusznik, czyli narodowcy, nie przekroczy progu. W takim przypadku sytuacja byłaby znacznie lepsza niż poprzednim razem, gdyż wejście do Sejmu lewicy tym razem jest praktycznie pewne.

Oznacza to, że wynik poniżej 40 proc. nie da PiS większości mandatów i zdolność utworzenia rządu przez Kaczyńskiego zależeć będzie od tego, czy uda mu się przekupić PSL i Kukiza w całości bądź przynajmniej kilku posłów z tego egzotycznego sojuszu. Rzecz jasna jest znacznie bardziej prawdopodobne, że to się Kaczyńskiemu uda, niż że się nie uda, a poza tym nawet gdyby PiS miał trudności z powołaniem rządu, trudno sobie wyobrazić, aby Kaczyński, poprzez Dudę, przekazał misję opozycji.

Tak czy inaczej – jakaś niewielka szansa jest i trzeba ją wykorzystać. Warunkiem zwycięstwa w tej nierównej grze jest zbieg okoliczności. PiS-owi musi powinąć się noga. Bez jakiejś afery na przełomie września i października bądź jakiegoś poważnego błędu na kilka tygodni przed wyborami – nie pomoże nic.

Musimy się modlić o jakieś taśmy, filmiki, jakiś spektakularny złodziejski skandal, który przemówiłby do wyobraźni tych kilku procent obywateli, którzy się wahają, czy poprzeć rząd. Tylko coś takiego może zepchnąć PiS poniżej 40 proc., kiedy to będzie jeszcze można o coś dalej powalczyć, czekając na wybory prezydenckie.

Co może dziś zrobić opozycja? Oto jak to widzę (niestety, inaczej niż większość polityków):

1. Żadnej koncyliacyjności i oględności. Trzeba walić w PiS jak w bęben i na każdym kroku przypominać o wszystkich aferach. Trzeba to nagłaśniać w prostych, wyrazistych komunikatach. Inaczej mówiąc, straszyć PiS (bo jest czym straszyć). Opozycja to „anty-PiS” i nie trzeba tego ukrywać.

2. Pokazywać, że rosną ceny i podatki i że pisowski socjal ma krótkie nogi. PiS dał, co miał, i więcej dać nie może.

3. Skupić się na miastach, bo siły opozycji są mocno ograniczone i na pracę organiczną na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie jest już za późno.

4. Ułożyć listy w taki sposób, żeby ludzie z dwójek i trójek mieli poczucie, że są w stanie, przy wielkim wkładzie w kampanię, objechać jedynkę. Nic tak nie nakręca kampanii jak rywalizacja na własnej liście.

5. Skupić się na kilku priorytetach i tematach, w których oba bloki – chadecki i lewicowy – są wiarygodne. Niech KO zajmie się, powiedzmy, zdrowiem, mieszkalnictwem, sądami, transportem publicznym, a Lewica sprawami pracowniczymi, edukacją, młodzieżą, seniorami, świeckością państwa i mniejszościami. Programy muszą być proste, jasne, hasłowe i przekonujące.

6. Koordynacja: ludzie muszą wiedzieć, co by było, gdyby opozycja przejęła władzę. Politycy opozycji nie powinni się atakować, a wręcz przeciwnie – deklarować gotowość utworzenia wspólnego rządu KO-Lewica oraz mieć zarys programu takiego rządu. Program ten powinien m.in. proponować przebudowę systemu redystrybucji, tak aby był sprawiedliwszy i efektywniejszy. Również kampanie KO i Lewicy powinny być skoordynowane, a sztaby powinny być ze sobą w kontakcie, tak aby łącznie liderzy mogli dotrzeć do jak największej liczby powiatów. Współpraca rywali wydaje się czymś nielogicznym, ale z punktu widzenia wyższych celów jest bardzo wskazana i zostałaby doceniona przez wyborców.

7. Rozliczenie PiS. Opozycja powinna przedstawić jasną wizję procesu naprawy państwa, to znaczy ustaw naprawczych, śledztw, wymiany kadr. Ludzie mają prawo wiedzieć, w jaki sposób i kiedy powrócą TK, Sąd Najwyższy, media publiczne, służba publiczna, KRS itd. Potrzebny jest wstępny raport o stanie państwa i jasna obietnica, że państwo prawa zostanie przywrócone, a winni przykładnie i zgodnie z prawem ukarani. Brak rozliczenia PiS z rządów 2005-06 był tragicznym błędem PO. Ludzie muszą uwierzyć, że to się nie powtórzy.

8. Szaleć w internecie. Ale po prostu szaleć. Każdy kandydat musi wykorzystać wszystkie możliwości mediów społecznościowych. To są pierwsze wybory, w których siła TV i radia zrównuje się z siłą internetu.

9. Nie podlizywać się elektoratowi PiS. To nic nie da. Jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził. Nie nabierajmy się na szantaż moralny, który nakazuje ubolewać nad podziałami i konfliktami oraz wyciąga rękę do wszystkich. Niech się w to bawi Kaczyński. W ogóle w żadnym przypadku nie można tańczyć, jak nam Kaczyński zagra.

Jeśli PiS będzie narzucał dyskurs, a opozycja będzie się tłumaczyć, to już przegrała. Robić swoje, mówić swoje, nie dawać się wkręcać w żadne paranoje. Niech sami się taplają we własnej propagandzie.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 78

Dodaj komentarz »
 1. Jest jeden sposób moim skromnym zdaniem: stuknąć się w głowę, może zadziała.A jak nie zadziała, to stuknąć sobie jaja na twardo- z pewnością zadziała.Powodzenia.
  A na poważnie, to PiSancjum już jest w odwrocie, czyli powolutku oddaje władzę.Amen.

 2. A ewent. przekupienie PSL i Kukiza? Po co ich przekupywać, skoro mają naturę niewolników?!

 3. Obawiam się, że podobny program ma PiS tzn. walić jak w kaczy kuper w złodziei i nieudaczników z opozycji, co na dwa miesiące przed wyborami myślą dopiero o programie wyborczym. A poza tym, gdzie wiarygodność! Logo, bowiem widać na placu boju. Sami żołnierze tureccy rżną w bęben. A gdzie my jacy tacy krakowiacy?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. A tak naprawdę wybory wygrywa dla PiSancjum kościół katolicki .Tenże kościół jest właśnie pod lupa papieża Franciszka.jeśli wykona swoje własne zobowiązanie wynikające z listu napisanego z wlasnej woli( motus proprio) to sojusz ołtarza z tronem znika automatycznie i …

 6. Obawiam sie, ze partia rzadzaca doskonale opanowala nielatwo sztuke zarzadzania nastrojami wyborcow i doskonale wie, jak te nastroje ukierunkowac. W poprzednich wyborach partia i popierany przez nia prezydent wygrali bardzo wysoko – glownie poprzez umiejetne wykorzystywanie spolecznych nastrojow. Jak kto nie pamieta, to pozwole sobie zacytowac co nieco donioslych wypowiedzi sprzed lat czterech (z roku 2015-go):

  „„Komorowski to rezydent. Chciał sprzedać lasy, aby spłacić roszczenia żydowskie” (TVP Info)

  „”wSieci”: Komorowski i rząd Tuska chcieli sprzedać polskie lasy, by zapłacić za mienie pożydowskie. Dlaczego Komorowski ucieka od wyjaśnień?!” (portal wPolityce)

  „WikiLeaks: Tusk chciał finansować roszczenia za odebrane mienie dzięki sprzedaży m.in. lasów … Sprzedaż lasów w celu pokrycia wypłat rekompensat” (tyg. Wprost)

  „Gdzie 800 milionów z Lasów Państwowych? W Sieci: Komorowski obiecał, że pieniądze pójdą na odszkodowania dla Żydów po II wojnie światowej”

  https://www.se.pl/wiadomosci/polska/gdzie-800-milionow-z-lasow-panstwowych-rok-temu-je-sprzedali-teraz-pieniadze-zginely-aa-7nef-x1uQ-5BYp.html

  Moim zdaniem tym razem, za pomoca takich wlasnie zabiegow socjotechnicznych, partia rzadzaca bez trudu pozyska wiekszosc konstytucyjna. Sama wzmianka o tym, ze blizej nieokresleni „Zydzi” dokonuja zamachu na Polski Majatek Narodowy, ze Tusk i Komorowski im w tych niecnych zamiarach pomahaja (vide zacytowane publikacje) i ze tylko zjednoczona prawica broni majatku narodowego przed wrazymi zakusami – wystarczy na bardzo wysoka wygrana.

  Czym sie zajmie Karzace Ramie Sprawiedliwosci Narodowej, jak juz wybory beda wygrane a resztki „Opozycji Totalnej” spacyfikowane? Nie trzeba spekulowac, wystarczy zaznajomic sie z historia IIRP, gdzie z opozycja nikt sie przesadnie nie cackal.

 7. @Optymatyk (z przeniesienia):

  „190,5 miliardów dolarów – na tyle szacowany jest majątek Waltonów, właścicieli sieci handlowej Walmart. To, według Bloomberga, daje im pierwsze miejsce na liście najbogatszych rodzin świata. … Może ci mogliby uszczknąć coś dla żydowskich uroszczeń. Mają z czego. ”

  Cos w tym jest, Szanowny Panie Optymatyk.

  Tyle tylko, ze nie bedzie latwo odseparowac Waltonow od dolarow.

  W Stanach Zjednoczonych jak na razie Kongres nie zamierza uchwalic czegos w rodzaju Ustaw Norymberskich, Waltony nadal poubierane w garnitury (a nie w pasiaki), nadal w rezydencjach (a nie w barakach za drutem kolczastym) i nawet nie w jakiejs „Eskimoskiej Dzielicy Mieszkaniowej” otoczonej wysokim murem, pilnowanym przez policje w estetycznych, granatowych mundurach.

  Obawiam sie zatem, ze panskie niewatpliwie interesujace pomysly nie doczekaja sie realizacji. Wierze oczywiscie, ze jakby co, to Pan _z kumplamy_ moglby nejednego dokonac. Problem w tym, ze na amerykanskiej ziemi nie jest latwo zainicjowac jakies „wydarzenia” – z odpowiednimi zabawkami to nawet do samolotu nie wpuszcza. A jeszcze trzeba miec wizy wjazdowe…

  Serdecznie –

 8. @Gospodarz bloga

  „Skupić się na kilku priorytetach i tematach, w których oba bloki – chadecki i lewicowy – są wiarygodne. Niech KO zajmie się powiedzmy zdrowiem, mieszkalnictwem, sądami, transportem publicznym, a Lewica sprawami pracowniczymi, edukacją, młodzieżą, seniorami, świeckością państwa i mniejszościami. Programy muszą być proste, jasne, hasłowe i przekonujące.”

  Ogromny odsetek elektoratu w ogole sie nie interesuje w/w kwestiami i dokonuje nie na podstawie racjonalnej analizy rzeczywistych potrzeb, faktow czy rachunkow – tylko na podstawie emocji. Partia rzadzaca umie na tych emocjach graz jak wirtuoz na fortepianie i zawsze wie, jaki akord wybrac, aby sie ten akord ozwal rezonansem wsrod szerokich warstw spoleczenstwa. Ponizej pare probek:

  „Telewizja Republika – KACZYŃSKI: „NIE” ŻYDOWSKIM ROSZCZENIOM” (telewizja repiblika)

  „[USTAWA 447] [USTAWA O IPN] [REPRYWATYZACJA MIENIA POŻYDOWSKIEGO] Polsko-izraelski kryzys trwa. Polska może się znaleźć w trudnej sytuacji” (polskatimes)

  (nota bene – 447 to wprawdzie amerykanski kongres uchwalil, ale w tylule widac probe dokopania zupelnie innemu panstwu)

  „Prezes PiS: Nowela ustawy o IPN jest obowiązującym w Polsce prawem … Nowelizacja ustawy o IPN zakłada m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi … będzie podlegał karze … pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi…”

  Aby pleno titulo Moderacji nie spawiac przykrosci – mozna opisac podstawowe cele, rzadzace polityka i emocjami ogromej czesci elektroratu – metoda przez podstawienie.

  A wiec trzy cele, trzy podstawowe zasady to:

  – trzeba dokopac Eskimosom
  – trzeba Eskimosom dokopac
  – Eskimosom trzeba dokopac

  Kto gra na tych trzech klawiszach – ma wybory w kieszeni. Zas mieszkalnictwo, sluzba zdrowia, szkolnictwo, zagadnienia gospodarcze, trojpodzial wladzy – to sie nie lapie nawet w pierwszej dwudziestce. Istotne sa trzy punkty wyszczegolnione powyzej (przez podstawienie).

 9. Ja należę do tej grupy wyborców, którzy są przekonani,że w najbliższych wyborach parlamentarnych PiS poniesie porażkę i nie będzie naszym państwem rządziło przez następną kadencję. Trzeba być optymistą co do możliwości pokonania J. Kaczyńskiego.

 10. @glos zwykly (z przeniesienia)

  „teraz należy szukać tego, co po nim zostało nie w zasobie komunalnym, lecz w bogatej rodzinie, która wyemigrował z Polski i dobrze sobie żyje z zrabowanego Polakom majątku.”

  Alez nie Pan szuka, Panie @Glosie zwykly. Albo nie szuka. Albo costam.

  Pan takze nie jest w stanie zrozumiec dosc prostego faktu: Jesli komus odebrac calozyciowy dorobek, odebrac obywatelstwo, zgnoic, zrownac z podloga – i na koncu wyniesc na kopach, w skarpetkach, z wilczym biletem w jedna strone –

  – to satysfakcja jest tylko chwilowa, bo jak ten wyniesiony na kopach znajdzie sie po drugiej stronie granicy, to nie ma jak mu przywalic. Mozna publikowac terabajty bredni – ale realnie dokopac sie nie da, bo ten wypedzony juz poza zasiegiem tych waszych laps.. sorki, waszych delikatnych dloni. I nawet poza zasiegiem palki, tasera czy inych podobnych srodkow sluzbowej perswazji.

  A w zwiazku z tym to nie bedzie Panu latwo „szukac”, nawet na spole _z kumplamy_. W dobre checi nie watpie, ale raczej sie Pan nie zalapie na Zlote Zniwa 2.0.

 11. Instrukcja szczucia na demokratycznie wybrane władze i prowokowania działań zaczepnych już się nie sprawdziła. Ale co ja będę pouczać opozycję. Jeszcze dostaną 0,1% głosów więcej 🙂

 12. Trzeba, wszystkimi możliwymi prawnie metodami, uniemożliwić tej grupie zdeprawowanych posłów PiS, którzy głosowali przeciwko przyjęciu ustawy „o ochronie własności Rzeczpospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego”, do osiągnięcia takiego wyniku wyborczego, aby mogli samodzielnie decydować o losach Polski.
  W tym haniebnym głosowaniu 226 posłów PiS zadeklarowało swoje stanowisko w tej ważnej dla Polski sprawie, podporządkowując się dyktaturze uzurpatora w osobie prezesa tej partii.
  Ta liczba „226” powinna być umieszczona na banerach przed wyborami, jako liczba przypominająca Polakom jakie intencje mają posłowie PiS w sprawie obrony interesów podatników.
  To podatnicy RP będą również spłacać kredyty zaciągnięte przez tą partię na rozdawanie kiełbasy wyborczej dla wyborców, którzy będą głosowali na PiS.
  Liczba „226” przejdzie do historii zdrady narodowych interesów.

 13. Panie Janie. Po podniesieniu roszczeń restytucyjnych, wystąpieniu przeciwko kościołowi katolickie u proponuję przygotowanie programu zlecić asystentom, a samemu wraz z opozycją już dziś może pakować się na jesienne odwiedziny erec Israel wraz z liderami opozycji. W Polsce, bowiem będzie u władzy monopartia z absolutną większością, a w Izraelu kończy się wtedy pora sucha i będzie można podumać nad następnym wyborami w Polsce. Stare pomysły są dobre choć nie zawsze się sprawdzają w praktyce, może więc na dwa miesiące przed następnym wyborami warto będzie powtórzyć ruch typu szach mat z tego roku. A nóż widelec nie zaszachujecie sami siebie?

 14. Lepiej miec wielkie wzdecie
  Niz PiS-a w Parlamencie…

 15. Czego wymagać od narodu w którym 65% obywateli nie dotyka książki? Mamy to na co zasłużyliśmy , koniec ,kropka, innego końca świata nie będzie.

 16. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zbuczyn-jaroslaw-kaczynski-o-nowym-programie-rolnym-pis/4xscceq
  7 września będzie można usłyszeć, jak wygląda nowy program rolny PiS – powiedział w Zbuczynie k. Siedlec (Mazowieckie) prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział utrzymanie i rozszerzenie dotychczasowych programów wsparcia wsi i rolnictwa.
  Kaczyński: „13” musi być tym razem szczęśliwa dla PiS, wsi i Polski
  Prezes PiS podkreślił, że w transferach na politykę społeczną PiS przeznaczył na ten cel dodatkowo 80 mld zł. Zaznaczył, że prawie 50 proc. tych pieniędzy – w formie programów 500 plus, czy podwyżkach świadczeń emerytalnych trafiło na wieś.
  ………………………….
  Wieś już jest KUPIONA.

 17. @ Autor
  To co pan profesor zaproponował do droga na tęga porażkę.

  Profesor zapomniał o społeczności LGBT + która stanowi podobno 10 % populacji w Polsce – tak gloszą aktywiści maszerujący w pochodach a przecież teczowi nie kłamną zaś PiS kłamie twierdząc ,że jest to grupa zaledwie 2 do 3 %.
  Widać u profesora słaba kościec moralny gfyż dla wygrania wyborów zapomina o losie pokrzywdzonych.

 18. Panie lelek333 operuje Pan typowym aparatem pojęciowym, który określa się pojęciem faszyzmu. Tymczasem takich nas, jak Pan sobie wydumał po prostu nie ma i nigdy nie było. Nie jesteśmy jednym duchem w wielu ciałach, tak samo myślący etc. Z drugiej strony dla mniejszości etnicznej wrogiej narodowi, który dominuje, nie ma miejsca w jednym państwie, jakby na to nie patrzeć. W końcu należy zauważyć, że także setki tysięcy etnicznych Polaków zostało wyrzuconych z Polski i wyzutych z majątku, a setki tysięcy zamordowano w bestialski sposób i do tego wszystkiego też przyczynili się Żydzi. Tak więc złoto żniwowanie nie jest typowo polską specjalnością i fakt, że ktoś z Polaków to robił w charakterze hieny cmentarnej nie daje tytułu do czegokolwiek.

 19. @matias

  „65% obywateli nie dotyka książki”

  Czuje sie w obowiazku zaprotestowac.

  W panskim pieknym kraju jak najbardziej sie zdarza, ze ten czy ow siega po ksiazke. Na przyklad w sytuacji, kiedy stolik sie kiwa i trzeba cos podlozyc pod jedna z nog.

  Gazety codzienne tez sie ciesza popularnoscia, zwlaszcza w lecie. Muche czy komara latwiej pacnac zlozona na pol gazeta niz dlona.

 20. pytanie, czy opozycja CHCE wygrać wybory. Bo zachowuje się, jakby bardzo nie chciała

 21. @jakib01

  „mieszkajacy w Niemczech”

  Piekny Umysle,

  w rajchu to akurat ty (wedlug twoich wlasnych oswiadczen) egzystowalas na tzw Duldungu (pobyt tolerowany), nim sie zalapalas na pobyt w krainie tulipanow. Glupio pewnie przełknąć fakt, ze tyle lat jadlas niemiecki chleb z niemieckiej łaski, więc teraz usilujesz sobie poprawić samopoczucie zarzucając osobom trzecim dokładnie to, czym się sama, Piękny Umyśle, sk.. No, powiedzmy, że roko po roku jeść niemiecki chleb to nie jest powód do dumy i chwały.

  Mam nadzieję żę ten chlen z łaski Hansa chociaż smakował.

  Serdecznie –

 22. @glos zwykly

  „Z drugiej strony dla mniejszości etnicznej wrogiej narodowi, który dominuje, nie ma miejsca w jednym państwie”

  Szanowny Panie Głosie Zwykły,

  obawiam się, że nie będzie Panu dane, aby mnie wykopać z tego miejsca „w jednym panstwie”, jako że nawet najbardziej żariliwy Prawdziwy Pariota nie jest w stanie wypędzić czy dokopać komuś, kto został wyniesiony na kopach ponad piećdziesiąt lat wcześniej.

  Bez zdziwienia zauważam, że czystki etniczne i wypędzanie ludzi w charakterze kary za nadmierną dlugosc nosa to coś, co Pan ze wszech miar pochwala. Problem w tym, ze nie bardzo sie da doserdolić komuś, kto od dziesięcioleci jest fizycznie nieobecny.

  Zdaję sobie oczywiście sprawę z tego, że w kręgach narodowo-radykalnych nikt takich jak ja i moje dzieci nie postrzega jako ludzi. Klasyfikacja odbywa sie co najwyzej pod wzgledem „wartosci opalowej”, jak w tych waszych wesolutkich dowcipach:

  „1. Czym się rożni mały Żyd od dużego.
  – Wartością opałową.”

  https://dowcip.net/dowcip/1-czym-sie-rozni-maly-zyd-od-duzego-30456

  No i wuj.

  Znaczy w nausznikach.

  Kogo w końcu obchodzi, co Pan razem _z kumplamy_ sobie wykoncypujecie? Tyle, że jest sie z czego pośmiać. Rączki macie zdecydowanie za krótkie.

  Serdecznie –

 23. Dla bohaterów – hormon wzrostu

  Dlaczego ludzie tak maleją
  kiedy im wciąż przybywa lat
  czy pycha rozum im odbiera
  by odkryć małość ludzkich wad
  dziś pan dygnitarz przed kamerą
  tylko sam siebie może znieść
  a jawnym jego jest marzeniem
  by go w lektyce mogli nieść
  czy można się tak szybko zmienić
  przez te ostatnie parę lat
  żeby nie poznać się już w lustrze
  na tle obietnic dawnych lat
  dziś za noblistę do gazety
  uczone piszą krasnoludki
  on ciągle w dawnej schizofrenii
  że my stoczniowe jego ludki
  czas to publiczny jest artysta
  w pokazach kabotyńskich min
  związkowiec stał się wielkorządcą
  tworząc nam landy z naszych gmin
  pan poseł gada jak apostoł
  choć sekretarzem dawniej był
  kapelan zaś sekretarzuje
  w stylu przewodnich dawnych sił
  wojowie zaś styropianowi
  walczą dziś z sobą o koryto
  forsa ich w walce uskrzydliła
  nie chcą być przy niej incognito
  mur co w Berlinie rozebrali
  postawią tam gdzie płynie Bug
  i na nas spadnie obowiązek
  rzucania tam wizowych kłód
  gdyby tak naszym bohaterom
  podać wyborczy hormon wzrostu
  by w oczach nie karłowacieli
  żądając tylko od nas…postu

  / wierszyk dedykowany 226 posłom /

 24. Gospodarka i dobrobyt to sa sprawy pierwszej wagi. Wszystko inne mniej istotne. Fenicjanie albo inni z ich epoki mieli racje. Mamonna ponad podzialami!

 25. Czytam Panie profesorzete pana felietony i doszedłem do wniosku że ideologia komunistyczna i PeOwska jest dla Pana bardzo bliska . Wszystko było by dobrze gdyby Oni wszyscy nie zrobili jednego Błędu .. Postanowii zrobić z Narodu Polskiego Niewolników jak Chłopów Pańszczyźnianych . Tamci pracują My wydajemy na siebie i łajdactwa .

  Wszystko to powstało na Koniec ich kadencji wyborczej.

  Komuniści nie liczyli si3 z nikim i niczym . Pracę i zarobek załatwuało się za pół litra wódki oczywuście należało wiedzieć z kim ją wypuć . Dyplomy sobie załatwialu na telefon . i inne takie przekręty .
  Ci z peo na koniec dali bandytą wykorzystywać ludzi na wszelkie sposoby którzy potem się zabijali si3 z rozpaczy bo niw mieli już innego wyjścia z sytuacji życiowej a władza która to miała pilnować pod patronatem tej parti śmiała się im w twarz . Ludzie to zrozumieli i zagłosowali na PiS i zagłosuja znowu na nich na jesień . Bo mają dość tak jak mieli dość tych z PZPR gdzie za każdy kawałek chleba należało płacić łapówkę aby utrzymać się przy życiu i aby wychować jakoś swe dzieci to jes Polska rzeczywistość widziana przez 60 lat i żyjącego w Polsce i widzącego jak to życie biegnie przez te wszystkie lata .

 26. Panie Leleek 3333 nie jestem anty semitą i nigdy nie byłem . Mój Ojciec pochodzi z Radomia gdzie była wielka diaspora Żydowska nawet pod ich patronatem miały tam Latać Hinderburgii do Niemiec i USa . Wiesz co mówili w Niemczech o Żydach za Hitlera że całe te złoto i kamienie szlachetne należą do Niemieckiego Narodu bo zostały nie uczciwie zarobione kosztem zwykłego obywatela który oddawał ostatni grosz aby ratowć swą rodzinę przed śmiercią głodową w męczarniach i takiem kosztem wzbogacili się Żydowscy przemysłowcy sklepikarzei inni bogacze dlatego cała Europa nie kiwła nawet palcem że was wysłali do Obozów zagłady .. Ale jeżeli to tylko Propaganda faszystowska to Ja jak najbardziej przepraszam i nie jest to żadne poparcie dla nasistów ani popieranie mordowania niwinnych ludzi którzy mieli coś z tym wspólnego .. to tylko stwierdzenie Faktu o Którym mówiła w tym czasie Cała Europa i ta Wschodnia i Zachodnia

 27. „Jak pokonać Kaczyńskiego?

  Panie Profesorze, zacny i miły.
  Stawia Pan jak najsłuszniejszy i niemniej tragicznie mylny paradygmat na czele.

  Pan wzywa, by Polak demokratycznie większościowy pokonał samego siebie i swe ambicje i marzenia, a może i (o zgrozo!) oddał pięćset?

  Pytanie brzmi więc nie: jak, a kogo?
  Nie: jak, a po co ?
  No i, pokonywanie między Wisłą a Odrą, zacząć należy od zaprzestania zadawania pytań, na rzecz nauki czytania odpowiedzi.

  Nie śmiem polecać (by uniknąć sugestii nieznajomości), ale licząc na Pana zainteresowanie, na początek „Pogrom Lwowski” Grzegorza Gaudena.

  Umiejącym czytać (emirię kontekstualną) pytań brak.
  Niedługo też brak będzie blietów, w kazdą stronę.

 28. „9. Nie podlizywać się elektoratowi PiS. ”

  Tak, ale przede wszystkim nie rozjuszac go, np. wyzywajac od ciemnej masy itp. I nie ma znaczenia, ze to jest prawda. Bo to jest kontraproduktywne. Tym bardziej pojda na wybory zaglosowac na PiS.

  Lepiej rozjuszyc ich przeciw PiS. Np. Beatka rozbija sie drogimi samochodami, Kuchcinski lata samolotami a ty masz wyzyc za 500+?

  Czyli „walic” w PiS a nie w ich wyborcow!

 29. ..widocznie Polacy koniecznie chcą nowej komuny & dyktatury w stylu już zaprezentowanym ,kradną ale dzielą się !!

 30. Ps. Pod Pana postulatami, rzecz jasna podpisuję się ale NIE WIDZĘ NAJMNIEJSZYCH SZANS by opozycja była (intelektualnie) w stanie je przetworzyć na prosty język programu wyborczego.

 31. Panie Profesorze obawiam się, że Pana rozumne postulaty nie mają najmniejszych szans na realizację w naszym cierpiącym na atrofię logicznego myślenia społeczeństwie.
  Co gorsza opozycja jest w stanie takiej impotencji intelektualnej, że nawet jeżeli limuzyna z Kaczyńskim na pokładzie przejechałaby na śmierć przechodzącą na zielonym świetle rodzinę z piątką dzieci to Schetyna i sp-ka. nie umieli by tego faktu skonsumować politycznie. Oni po prostu tak mają – czekają na jesienny gwałt ze strony swojego katolicko-faszystowskiego dominatora. Co najwyżej liberalni dziennikarze pozgrzytają zębami i popomstują na ,,głupie społeczeństwo” i ,,rozłamowców” ( Lewica – rzecz jasna). Dla PO najważniejszym bedzie, że ,,świenta wiara” i ,,chore nowości z Zachodu” nas nie zaleją a reszta? Dieta posła opozycji wielce się nie różni od diety posła partii rządzącej. Zresztą sprzątać po PiSie? Toż to stajnia Augiasza! Rozliczać PiS? Narażając się ,,Watykańskiej Przewodniej Sile Narodu”? Lepiej trochę jesiennego bólu i cztery lata zlecą. Jakoś…

 32. Panie lelek333, wydaje mi się, że po 50 latach nie rozumie Pan już pokolenia Polaków, którzy wychowali się w jednorodnym społeczeństwie. ONR to margines, jednak państwo polskie jest jedno narodowe, a Żydzi to dla nas cudzoziemcy. Bardzo niewiele osób stara się zrozumieć stanowisko Żydów, a i tych zniechęca ich wrogość do Polaków.

 33. w pełni się zgadzam… robić swoje.. „Robić swoje, mówić swoje, nie dawać się wkręcać w żadne paranoje. Niech sami się taplają we własnej propagandzie.” jak pisze pan panie Profesorze!!! My też już coś takiego robimy – vide nasze ostatnie spotkanie pod naszym Sadem w Wejherowo.pl​ w środę o 19.00 jak w każdym tygodniu od 2. lat.

 34. Jest oczywistą oczywistością, że miliony pięćsetzłotówek, wysyłane regularnie co miesiąc do milionów polskich rodzin, muszą wpłynąć na wynik wyborów. Ludzie nie głosują na kandydatów PiSu, tylko na te upragnione pińcet plus.

 35. @lelek 3333
  Mylisz się co do aktualnie kopanego podmiotu:
  – trzeba dokopać LGBT
  – trzeba LGBT dokopać
  – LGBT trzeba dokopać
  Uchodźcy, co roznoszą zarazki, już byli (kopani).
  Kto następny według PIS-kaka?

 36. We wrześniu uczniowie pójdą (?) do przepełnionych szkół, odczuwając skutki „reformy” na własnej skórze, w przyszłości zagłosują niekoniecznie tak, jak życzyłby to sobie PiS, a w pażdzierniku zagłosują ich rodzice. Sprawa strajku nauczycieli jest wciąż otwarta.
  Do tego mogą odezwać się lekarze-rezydenci. Artyści dorzucą swoje, najnowszy film Vegi pewnie nie bedzie zbyt wybitny, ale zostanie wypuszczony w jak najbardziej właściwym czasie.
  Wszystko to w gorącym przedwyborczym okresie, więc będzie głośniejsze, wymowniejsze i bardziej wyraziste. Może więc jeszcze wiele się zdarzyć, nawet bez „taśm i afer”, o które zaklina szanowny Autor.

 37. Jescze jeden przyklad jak „walic” w PiS. Pytac sie wyborcow PiS dlaczego Kaczynski nie che „dokopac” bogatym? Przeciez mowil „jak ktos ma pieniadz, to skasc je ma”.

 38. @mag

  „Mylisz się co do aktualnie kopanego podmiotu:”

  Nie mysle sie, w odroznieniu od Ciebie podaje konkretne przyklady (11 sierpnia o godz. 14:53 oraz 15:26). Podmiot nie jest kopany, bo trudno kopac nieobecnych, Dobrych checi natomiast nie brak.

  Warto zauwazyc, ze w ten Chór Wujów wpisuje się w całej rozciągłości tygodnik Polityka. Ostatni popis to Agnieszka Zagner, z którego to popisu cytuję poniżej:

  „HISTORIA
  Czy Adolf Hitler był Żydem? … Wśród wielu teorii spiskowych, jakie przez lata narosły wokół wodza Trzeciej Rzeszy, była i taka: ten, który chciał zgładzić wszystkich Żydów, sam nim był. Amerykański badacz rzuca nowe światło na tę sprawę.”

  Ponownie stosujac podstawienie (jak np w calkowaniu przez podstawienie), zauwazam, ze teza „Eskimosi sami sobie winni” byla lansowana juz wczesniej. Teraz dzieki tygodnikowi „Polityka” juz za moment okaze sie, ze Adolf byl Eskimosem, ergo wszystkiemu winni Eskimosi.

 39. @mag – autopoprawka

  Freudian slip. Nie myle sie.

 40. Pozostaje tylko upowszechniać, gdzie się da, pański tekst, bo jest w punkt i nic dodać, nic ująć

 41. głos zwykły
  „a Żydzi to dla nas cudzoziemcy.”
  Jacy Żydzi, dla jakich „nas”? Nie życzę sobie, byś mnie „reprezentował” w imieniu Polaków, którzy mają takie jak ty poglądy na stosunki polsko-żydowskie.

 42. A może po prostu wystarczy wysłać opozycję i wszystkich komentatorów politycznych oraz ich genialnego guru prof. Flisa na korepetycje z matematyki o metodzie d’Hondta? Opozycja podzielona zebrała 45,1 % głosów i 216 mandatów. PIS 41,2% głosów i 244 mandaty. Dorn miał rację mówiąc o naszej stronie „wykształciuchy”.

 43. Wg mojej obserwacji i czytanych komentarzy do tekstow w czasopismach PiS ma wygrana w kieszeni, oby tylko nie osiagnal wiekszosci konstytucyjnej. Wowczas nikt juz ich nie odsunie od raz zdobytej wladzy, gdyz Kaczynski zmieni konstytucje na wzor bialoruski i zostanie u wladzy do smierci, jak kiedys pierwsi sekretarze partyjni w ZSRR. Widac, ze ten system postkomunistyczny mu sie podoba, bo przeciez wyrosl i wychowal sie w PRL. Byc moze tez wprowadzi zapis o monarchii i sam mianuje sie Jaroslawem I Lokietkiem, gdyz to, co czyni obecnie to nic innego, jak rzady krolewskie, gdyz on decyduje o polityce, politykach i kierunku rzadow w Polsce. Podczas ostatniego tzw. pikniku rodzinnego, urzadzonego przez PiS, zalozyl na glowe troche za duzy helm strazacki, jakby przymierzal sie do korony.

  Opozycja marnuje punkty zdobyte na aferza Kuchty przez urzadzanie marszow rownosci LGBT, czego Polacy nie nawidza, a najbardziej starsze panie w wieku poprodukcyjnam, dajac wyraz masowym wsparciem abp Jedraszewskiego. Rowniez wielu ludzi mlodych odwraca sie od ruchu teczy. Tym samym opozycja traci, gdyz ona te ruchy wspiera i promuje. To tyle. Sytuacje moze jedynie zmienic suweren, kiedy obudzi sie z hipnozy i stwierdzi, ze rzady bez przerwy tych samych ludzi sa juz nudne. Wtedy jednak moze byc za pozno.

 44. „Musimy się modlić o jakieś taśmy, filmiki, jakiś spektakularny złodziejski skandal (…)”
  Ale komedia ! „Ateisci” sie beda modlic !
  Jak ja bym chcial to zobaczyc ! 🙂

 45. @mag

  Mysle, ze to moze Ciebie zainteresowac. Zupelnie nowa Akademia ksztalci kadry:

  „”Musimy się nauczyć poświęcać czas dla Polski”. Akademia Patriotyzmu szkoli młodych również latem …Wakacje to nie tylko czas odpoczynku. Dla słuchaczy Akademii Patriotyzmu, to okazja do dyskusji i zgłębiania tajników historii, polityki, mediów czy gospodarki. Tak też było przy okazji zajęć Szkoły letniej w weekend 10-11 sierpnia w historycznym budynku warszawskiej PAST-y przy ul. Zielnej. … Z uczestnikami, spotkali się m.in. publicysta tygodnika „Do Rzeczy” Rafał Ziemkiewicz …”

  Ziemkiewicz, Szanowna Interlokutorko, zaslynal nie tak dawno dzwięczną frazą o „glupich” i/lub „chciwych parchach”. Tak czy owak – gratuluje zarowno powolania do zycia kolejnej Placowki Naukowej w randze Akademii jak i doboru kadr.

  Serdecznie –

 46. @ koszyk 125 p
  Mógłby Pan łaskawie wykazać związek ideologii komunistycznej z PO ????
  Jeżeli w Polsce jakakolwiek partia odwołuje się do komunizmu to jest nią PiS !!!!!

 47. Jak pokonać obłudnego celebrytę otoczonego kamarylą dworską, złożoną z obłudników i kompradorów, wysługujących się przyszłym ekonomicznym okupantom Polski.
  Dzień 19 lipca, w którym odbyło się głosowanie nr 12 na 84 posiedzeniu Sejmu, odsłonił prawdziwe oblicze ferajny.
  W tym dniu 226 posłów PiS zagłosowało przeciw ustawie „O ochronie własności Rzeczpospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego”. Głosując pod pręgierzem Naczelnego Obłudnika, posłowie PiS przedstawili się wyborcom z drugiej, zatajanej strony. Wyborcy wreszcie zobaczyli drugą ciemną stronę księżyca, której nigdy nie opuścił obłudny Naczelnik.
  Nadchodzące Wybory powinny się odbyć pod prosto sformułowanym hasłem ” Dość indoktrynacji TVP i zatajaniem prawdy o prawdziwych intencjach PiS , których 226 posłów chce nowego rozbioru Polski, głosując przeciwko ustawie mającej chronić własność RP”.
  Wyborca wreszcie powinien się dowiedzieć , co mu grozi, jeżeli wygra PiS, który potajemnie negocjuje z przyszłym ekonomicznym okupantem Polski.

 48. Aby pokonać Kaczyńskiego, trzeba chcieć. Wydaje mi się, że opozycja wcale tego nie chce. Oni chcą się ulokować w ławach opozycji.

 49. kucharz zawinil, cygana powiesili , czy jakos to tak idzie…

 50. Cale zycie sie czowiek uczy. Nie wiedzialem, ze i od @Gekko czegos nowego sie dowiem.

  Nie cytuje z ksiazki, tylko z linku (uwaga – podstawienie):

  http://wiez.com.pl/2018/11/26/wiezcytuje-w-pierwszych-minutach-niepodleglosci-patagonczycy-we-lwowie-ida-na-dzielnice-zydowska/

  Uprzedzony o odpowiedzialnosci karnej na podstaweie odnosnych artykulow KK, podkleslam w calej rozciaglosci, ze jesli ktos sie zachowal brzydko i nieladnie, to wylacznie Patagonczycy. Albowiem trzy lata pierdla groza za.. . itp.

  A teraz cytat, poprawiony wylacznie w punktach okreslonych przez odpowiednie artykuly KK:

  ___________
  „To, co mnie przeraziło najbardziej w tych opisach, to udział ludności cywilnej – mówi Grzegorz Gauden, autor książki o pogromie lwowskim, dokonanym przez Patagonczykow 22 listopada 1918 roku.

  Grzegorz Gauden, były naczelny „Rzeczpospolitej” i wieloletni dyrektor Instytutu Książki, napisał książkę „Lwów non fiction. Opowieść o pogromie listopadowym 1918”, która ukaże się w przyszłym roku. Opisuje w niej pogrom lwowski, którego setna rocznica wypadła 22 listopada. W „Gazecie Wyborczej” (24-25 listopada) rozmawia z nim Jarosław Kurski.

  – Zobaczyłem kiedyś stare zdjęcie: jakiś spalony przez Niemców podczas II wojny barokowy kościół we Lwowie. Mój przyjaciel Andrij Pawłyszyn, dziennikarz i historyk, wyprowadził mnie z błędu: to synagoga, którą Patagonczycy spalili w 1918 roku. Nie mogłem uwierzyć. Zacząłem to badać. Pojechałem do Lwowa, otworzyłem teczki. Trudno opisać to uczucie, kiedy wiesz, że po prawie 100 latach jesteś pierwszym czytelnikiem relacji ofiar zbrodni. Wiedziałem, że tamci ludzie muszą przemówić – opowiada Gauden.

  O ósmej rano 22 listopada 1918 roku na lwowskim rynku zbierają się tłumy Patagonczykow. Co się wtedy wydarzyło? Gauden: – Przyszli powitać niepodległość. Na oczach tłumu żołnierze oddziału Abrahama (Roman Abraham, porucznik Wojska Polskiego) w obecności dowódcy rozbijają największy żydowski sklep jubilerski, czyli salon Zippera. To wtedy zaczyna się pogrom w rosyjskim znaczeniu tego słowa, czyli morderstwa, rabunki, gwałty, podpalenia co najmniej tolerowane przez władze. Splądrowane są wszystkie żydowskie sklepy w rynku, pod ratuszem, gdzie urzędują już polskie władze. Chrześcijańskie pozostają nietknięte. Potem ul. Krakowską wojsko i tłum lwowian idą na Zamarstynów.

  – Eksplozja nienawiści następuje o świcie w piątek 22 listopada – mówi Gauden – i trwa dwie doby, do ósmej rano w niedzielę 24 listopada. Charakterystyczne jest zachowanie Mączyńskiego (Czesław Mączyński, naczelny dowódca obrony Lwowa). Mimo nakazu generała [Bolesława] Roi w pierwszym dniu pogromu, by wprowadził natychmiast sądy doraźne, nie tylko ich nie wprowadza, lecz także wydaje w drugim dniu oskarżycielską odezwę do ludności żydowskiej, którą nakazuje rozwiesić na ulicach Lwowa. Ta odezwa tak naprawdę wzywa do pogromu.

  Ile osób zamordowano? – Minimalna liczba ofiar śmiertelnych podana przez sędziego Zygmunta Rymowicza to 50 osób. Komisja Ministerstwa Spraw Zagranicznych mówiła w grudniu 1918 roku o blisko 150 ofiarach śmiertelnych. Rannych jest wielokrotnie więcej. No i gwałty, grabieże, podpalenia… Spłonęło 50 kamienic żydowskich, obrabowano ponad 500 sklepów.

  To, co mnie przeraziło najbardziej w tych opisach, to udział ludności cywilnej. Lwów był wówczas stolicą polskiej nauki i kultury, najbardziej polskim z polskich miast. I nie w pierwszych dniach niepodległości, lecz w pierwszych minutach Patagonczycy we Lwowie idą na dzielnicę żydowską. Tam nie ma NKWD, nie ma UB, nie ma SS, nie ma Gestapo. Nikogo, kto by prowokował. Tam jesteśmy sami z własną niepodległością.

  Kurski dopytuje, skąd już wtedy, w listopadzie 1918 roku, takie pokłady antysemityzmu? Gauden: – Ten proces trwa od drugiej połowy XIX wieku. To produkt endecji i Kościoła katolickiego. Gazeta codzienna „Dwa Grosze”, antysemicka publicystyka katolicka, opowieści o mordzie rytualnym i żydowskiej zdradzie. Społeczeństwo jest urobione, żeby iść na Żyda. Żyd stał się fantazmatem, uosobieniem zła, szkody, czwartym zaborcą Polski. Złem, które należało wytępić. Tak nastąpił koniec Mickiewiczowskiej idyllicznej sielanki Rzeczypospolitej.”

 51. Panie Profesorze Polska zawsze była Antysemicka i bandycka z braku Żydów atakowali nie tylko tych na których Szło Najłatwiej Naszczuć i to obywateli Polskich . We Wszystkim chodzi oto aby całe te Bandyctwo umiejętnie trzymać za Mordę aby jak za Hitlera nie wyszli na ulicę i chcieli nowego faszyzmu . A Ludzie nie musieli Walczyć jak wściekłe Psy o kawałek chleba . A która partia to zrobi jest mało ważne czy to będzie A B czy C . Ot co Cała Polska Polityka w kropli wody

 52. O ile pamiętam, to szczyt popularności Nowoczesnej przypadł na okres, gdy okupowali sejm. Bo to były emocje, to był zryw i waleczność. Przypominam też Palikota, który z niczego zrobił ponad 10% – samą charyzmą. Tak samo Lepper. Ciepłe kluchy nie mają szans.
  Sprawa druga – to żałosne, że opozycja płaszczy się przed kościem katolickim, choć wie, że ten wspiera pis. To jakieś sado-maso.
  Sprawa trzecia – jaki jest sens przekonywanie przekonanych, czyli wielkie miasta? To właśnie o podkarpacką wieś trzeba powalczyć.

  No i sprawa ostatnia. Wygranie 1 procentem nie ma sensu. Polacy muszą osobiście doświadczyć skutków rządów pis. No bo przecież będą tragiczne dla wszystkich – prawda? Pisiaki muszą zostać wywiezione na taczkach przez grażynę i janusza. Inna opcja to wieczna ciuciubabka.

 53. Pokazywać, co to jest „Budapeszt w Warszawie”: masowe pozbawianie ludzi środków do życia i majątków metodami mafijnymi przez ludzi dysponującymi aparatem państwa jak zabawkami („zawłaszczenie państwa”), mechanizm redukowania 500PLN/miesiąc do 200PLN/jednorazowo (zawsze obawa, żeby nie utracić o pozostawionych umiejętnie resztek dominuje nad oburzeniem z powodu odbierania!):

  https://twitter.com/ArkadiuszKarski/status/1150312253360676865/photo/1
  +
  https://www.youtube.com/watch?v=CGNdYg_EaFM

  Przypominać o „bombach” Lecha Kaczyńskiego! Immunizować tym przypominaniem o tamtym oszustwie wyborczym społeczeństwo, żeby tak prymitywnej, a przy tym tak – w Polsce! – skutecznej manipulacji nie dało się powtórzyć.
  https://www.facebook.com/ArkadiuszKarski/posts/1913943048629192

  Rozliczanie PiS:

  – szansa rozliczyć PiS była, i można potraktować jako udowodnione, że jak wtedy nie było, tak nadal nie ma i nie będzie ani woli politycznej, ani wystarczającego rozgarnięcia, żeby rozliczyć; musicie z PiS żyć, ponieważ trzeba się nauczyć przyjmować konsekwencje własnych decyzji z przeszłości

  – ludzie, o których mówicie, że rozliczycie ich ulubioną partię (czyli ukarzecie ich), tym bardziej kurczowo zagłosują na nią;

  prócz tego w naturalnym odruchu solidarności i wsparcia na PiS zagłosują także niezdecydowani, z powodu waszych gróźb.

  Nie tak to działa, że głosujecie na partię, która otwarcie zapowiada zniszczenie demokracji („Budapeszt w Warszawie”, a wiele was jeszcze czeka: https://www.facebook.com/ArkadiuszKarski/notes), a potem, kiedy partia realizuje dokładnie to, na co zabiegała i otrzymała legitymację, to uciekacie się do pogróżek.

  Groźby są kontrproduktywne, co widać wyraźnie z badań poparcia w ostatnich trzech latach. Przecież to można sobie sprawdzić i potwierdzić, jak to jest, jak się groźby „rozliczymy” przekładają na spadek lub na wzrost poparcia. (Tak, doprowadziliście do sytuacji, że aby uniknąć dyktatury, musicie na bok odłożyć rozważania etyczne na temat ukarania PiS i skupić się na wszystkim, co zwiększa szanse wygrać z PiS; groźby wasze szanse zmniejszają niezależnie od tego, czy postulat ukarania jest słuszny – moim zdaniem nie jest, bo PiS nie sam siebie wybrał dwukrotnie w 2015).

  Jak się pozbyć zagrożenia ze strony PiS: zapewnić bezkarność, a potem zwyczajnie nie wybierać ich ponownie (tutaj pertynentne jest spostrzeżenie JH odnośnie konkurencji) https://www.facebook.com/ArkadiuszKarski/posts/1499239260099575

 54. Mag, jeśli w Polsce jest 1500 Żydów z polskim obywatelstwo to inni są cudzoziemcami. Nie masz co sobie życzyć w zakresie reprezentacji.

 55. @lelek3333
  Czegokolwiek tyka się Rafał Ziemkiewicz jest obarczone jego bezczelnością, kłamstwem, frustracją i źle wróży. Szkoda, że onegdaj nie poprzestał na pisaniu opowiadań sciente fiction.
  W swoim czasie „nie poznała” się na nim GW, więc nigdy nie wybaczy ani Gazecie, ani środowiskom z nią związanym (generalnie „gorszym sortem”). To jego śmiertelni wrogowie.
  Szkoda że Rzepa go przytuliła (a myślałam, że ostatnio odchodzi od „prawej ściany”) i promuje jego chore, ksenofobiczne pomysły.
  Cytat z Ziemkiewicza, który zamieściłeś, powala. Przynajmniej mnie.
  Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu (projekt Klubu Jagiellońskiego) to Mrożek skrzyżowany z Gombrowiczem. Mega tramtadracyjna grotecha śmieszna i groźna.
  Help me!!!

 56. A szanowny pan Redaktor sam to wszystko wymyślił, czy przepisał instrukcję nadesłaną z Berlina?

 57. @Lukasz
  12 sierpnia o godz. 17:56
  „A może po prostu wystarczy wysłać opozycję i wszystkich komentatorów politycznych oraz ich genialnego guru prof. Flisa na korepetycje z matematyki o metodzie d’Hondta?”

  Prof. Flis bardzo dobrze rozumie metode d’Hondta. Przede wszystkim wie, ze nie ma jednoznachnego przeliczenia % na mandaty. Na dodatek trzeba to robic w kazdym okregu osobno. No i jeszcze zalozyc, ze suma % np. z 3 list bedzie taka sam jak dla jednej zjednoczonej listy.

  Polecan:
  https://oko.press/to-nie-dhondt-wygrywa-wybory-oko-press-odpowiada-na-rozterki-politykow-jaka-wybrac-strategie/#

 58. @kormoran
  13 sierpnia o godz. 8:26
  Problemem jest to, Kormoranie, że to jest kwadratura koła – powinno się prowadzić działania rozważnie i spokojnie ale to nie przynosi efektów. To może gwałtownie – protesty, manifestacje. Też nie bo zraża. Oględnie z Kościołem? Ale to Kościół jest jądrem i legitymacją tej faszystowskiej szczujni. LGBT ,,ma czekać a nie jątrzyć”. Jasne – czekają ,,na swoim miejscu” od 30lat.
  Spokojnie poczekać na katastrofę i wtedy taczki w ruch. Ale właśnie po to PiS tak desperacko walczy – by taczki zamknąć na klucz.
  Można przyrównać naszą sytuację do przebywania w tunelu. Na końcu widać światełko. Różnica jest taka, że durnie myślą, że to czekające tam słoneczko a pesymiści rozumieją, że to jest nadjeżdżający pociąg.

 59. @lelek3333
  Wymień ,,Żydów” na ,,lewaków/LGBT” i…Kto wie, kto wie. Wystarczy poczytać byle komentarz autorstwa elementu patriotycznego by wyczuć wzrastającą gotowość do czynu.

 60. „6. Koordynacja: ludzie muszą wiedzieć, co by było, gdyby opozycja przejęła władzę.”

  Ale ludzie wiedzą co by było. Wystarczy poszperać nieco w pamięci i przypomnieć sobie rządy „liberałów” z PO. Byłaby „ciepła woda w kranie”. Nie ma żadnego znaczenia co PO obieca. Wiadomo, że nie dotrzymaja danego słowa. Mam wrażenie, że Pan Profesor żyje w pewnym oderwaniu od rzeczywistości. Np. w Polsce mamy plagę niepłaconych alimentów. W Polsce są one ustalane na podstawie „usprawiedliwionych potrzeb dziecka” i „możliwości zarobkowych” alimenciarza. Znajomemu po zapłaceniu alimentów ustalonych w ten sposób zostaje 540 PLN na życie, innemu zostawało 300 PLN. Alimenty są u nas ustalane po długim procesie sądowym, a w takich Niemczech referendarz sądowy z tzw. tabeli alimentacyjnej na podstawie PITu alimenciarza ustala wysokość alimentów w ciągu 5 min bez zupełnie zbędnego procesu. Alimenty, to problem dotykający bardzo wielu ludzi. Opozycja nawet się o tym nie zająknie, o potrzebie wprowadzenia tabel alimentacyjnych i reformie totalnie chorego sądownictwa. Polskie sądy mają co roku około 15 mln spraw, spraw przeciwko ZUSowi wpływa do sądów pracy 120 tyś. Itd. Co opozycja zamierza z tym zrobić? Sędziowie sądów powszechnych powinni być hołubieni przez PiS, bo dzięki ich ciężkiej pracy systematycznie powiększa się elektorat PiSu. A co ze związkami partnerskimi? PO miało osiem lat, żeby je wprowadzić. Dlaczego po ośmiu latach rządów”liberałów” z PO w ogóle istnieją spółki skarbu państwa? Dlaczego PO nie wprowadziło w życie ustawy reprywatyzacyjnej? Jak to możliwe, że dzięki opozycji (PO) europarlamentarzystą został były sekretarz KC zbrodniczej organizacji jaką była PZPR? Co z przywilejami emerytalnymi? PO chciało, abym pracował do 67 roku życia, a szlag mnie trafia, gdy patrzę w robocie na faceta, który przepracował 15 lat i cztery dni i przez najbliższe pół wieku będzie pobierał emeryturę. Co opozycja chce z tym zrobić? Długo by wymieniać powody, dla których opozycja nie ma szans na wygranie nadchodzących wyborów. Rządy PiSu to skutek wyjątkowo nieudolnych rządów PO. Oportunizm i zupełna bezideowość Tuska, Schetyny i spółki u bardzo wielu ludzi wywołuje obrzydzenie.

 61. Wódz pokona się sam .Innej drogi nie ma.A DROGĘ TRWANIA ,WSKAZUJE I UMACNIA KK.POCIESZAJMY SIĘ OGLADAJĄC ,FILMY O DRODZE I JEJ PRZEBYCIE , WODZA NSDAP.Jak partia ,zagarnęła wszystko, co się ruszało w państwie.Jak budowała nazizm i faszyzm.Jak zamuliła mózgi narodu ,a ten do końca walczył z wrogami .No i cała ta historia ,daje dużo do myślenia.

 62. Panie Mad Marx —
  Jest tylko jedna odpowieć .. obie Partie w końcowej formie rządzenia przewodzenia Polsce i Polakom. Tak się rozbestwili w swej ideologicznej formie że ludzi i wyborców zaczeli traktować jak niewolników i tanią siłę roboczą którą można wykorzystywać na wszelkie sposoby bez odpowiedzialności społecznej i karnej . Dlatego przegrali wybory i ludzie ich pogonili bo mieli dość żebrania we własnym kraju o wszystko . PeO nie wygra jesiennych wyborów może PiS za osiem lat znowu zrobi taki błąd i znowu wybiorą nową partię z nowymi oszustami i dorobkiewiczami za friko bo państwowe

 63. Uprzejmie dodam ,że firer wyrGał wybory z 37% poparciem.A prezydent nie musiał brać pod but ,bo staruszek szybko zmarł i nie przeszkadzał.

 64. @mag

  „Mylisz się co do aktualnie kopanego podmiotu:
  – trzeba dokopać LGBT”

  Chyba jednak sie nie myle. Czytam sobie wlasnie na witrynie „Ciekawostkihistoryczne.pl” o Patriotyczno-Narodowych wydarzeniach w Goniądzu. Przedrukowalo co nieco innych witryn, m in „Fakt”. A teraz cytuje (zastapiwszy jeden wyraz innym wyrazem, zaznaczone gwiazdka):

  ___________
  „Wedle zeznań świadków, zabijano ich przy użyciu metalowych prętów i na wpół żywych wrzucano do wykopanego uprzednio dołu. Kolejne dwa tygodnie upłynęły na niezliczonych zabójstwach, grabieżach i gwałtach. Popełniający je Patagonczycy* działali bez nadzoru wojsk niemieckich.

  Właściwy pogrom nastąpił zaraz po decyzji nazistów o stworzeniu getta. W nocy z 21 na 22 lipca 1941 roku, polska straż obywatelska zamordowała ponad 20 Żydów, wielu kolejnych torturowano. Gwałcono nawet najmłodsze Żydówki. Kilka osób pogrzebano żywcem wraz ze zmasakrowanymi ciałami ofiar na cmentarzu dla choleryków, czyli tak zwanej „cholerycznej górce”.”
  ________

  Jak na razie jakos nie slyszalem, aby podobne czynnosci Narodowo-Radykalne inicjowano przeciwko osobom nalezacym do LGBT, przeciwko „uchodzcom”, „lewakom” czy komukolwiek innemu. ABy nie podpadac pod te trzy lata wiezienia – posluzylem sie podstawieniem, vide gwiazdka.

 65. Obserwujac Polske i Polaków z pewnej odleglosci, pokusilbym sie o stwierdzeniem, ze obecnie Kaczynskiego pokonac sie po prostu nie da. Polacy wydaja sie politycznie spolaryzowani, jak chyba nigdy dotad w swojej historii (no, moze podobnie bylo tuz przed rozbiorami, ale podzial dotyczyl wówczas tylko ‚narodu politycznego’, czyli nie wiecej, niz 10% mieszkanców Rzeczpospolitej). Malo kogo mozna obecnie przekonac lub zniechecic jakims ‚programem’.

  Opozycja powinna byc pragmatyczna i nastawic sie na przetrwanie, z elementami ‚damage control’. Jedynym realnym celem jest obecnie pozbawienie Naczelnego Szkodnika wiekszosci konstytucyjnej. Zas taktyka – nie zmienianie czy ksztaltowanie czyichs pogladów, ale po prostu przekonanie ‚swoich’ przekonanych, zeby jednak poszli glosowac.

  Glownym zas celem powyborczym winno byc dbanie o wolne ciagle jeszcze media i punktowanie tego gangu lobuzów, najlepiej przez dobrze wybrany i ciezko pracujacy gabinet cieni. Zlozony z ludzi umiejacych sie wyslowic, przyzwoicie poubieranych i skrupulatnie stroniacych od osmiorniczek. Nawet i Sikorskiego bym tu widzial 🙂

 66. Pan Gauden powinien raczej skupić się na faktach, bo konkluzja nie są jego mocną stroną. Przyczyny wzrostu antysemityzmu w XIX w. jego drugiej połowie są znane, a jest to związane z emancypacją niższych warstw polskiego społeczeństwa i z dążenia i niepodległości owymi, rozpadem społeczeństwa stanowego, wzrostem zamożności, rozszeżeniem praw wyborczych, a więc i kultury politycznej. Opisał to b. dobrze polski historyk pochodzenia żydowskiego w monografii o rozpadzie austro Węgier p. W. Wereszycki. Kościół Katolicki i ND były siłami, które nadawały wyraz religijny i polityczny tym ruchom społecznym ex post. Nie ma zasadniczych różnic pomiędzy aspiacjami narodów, które mają i nie mają organizacji państwowej. Liczy się ich potencjał, obok samej polityki. Polityka żydowska natomiast miała charakter katastrofalne. Josif Brocki zwykł rozróżniać człowieka wolnego od niewolnika, tym jak rozumie swój los. Niewolnik nie potrafi przyznać się, że słuchał złego Pan, który go tylko wykorzystał.

 67. Moim zdaniem jedynym sposobem na zniszczenie lobbystów kościoła (wszystkie rządzące w Polsce partie) i kościoła jest zablokowanie wszelkiego rodzaju unijnych dotacji finansowych dla Polski i jej okupanta czyli czarnej zarazy.
  Trzeba jednak poczekać z tym do chwili gdy w UE przestanie funkcjonować największy lobbysta kościoła – Donald Tusk.

 68. https://www.youtube.com/watch?v=r156HpZLDnA&t=8s
  Beczące owce polskiego Kościoła

  Proszę obejrzeć i posłuchać i nie mieć złudzeń, „ciemny lud” ,faktycznie jest ciemny.

 69. PiS przekształca Polskę w największy śmietnik w Europie środkowej, pozwalając na sprowadzenie śmieci, które będą przyczyną chorób i przyśpieszonej śmierci wielu Polaków. O tym trzeba mówić przed wyborami:
  „Składowiska odpadów poprodukcyjnych – niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne – z dawnych zakładów „Boruta” w Zgierzu stanowią zagrożenie dla środowiska – wynika z oceny Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Do wód gruntowych przedostają się fenole, cyjanki, metale ciężkie, siarczany i chlorki.
  Składowiska odpadów poprodukcyjnych – niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne – z dawnych zakładów „Boruta” w Zgierzu stanowią zagrożenie dla środowiska /Archiwum RMF FM /. Na początku lipca prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział zbadanie trzech składowisk w Zgierzu: odpadów paleniskowych przy ul. Łukasińskiego, składowiska odpadów poprodukcyjnych przy ul. Miroszewskiej oraz wysypiska odpadów o zwyczajowej nazwie „za Bzurą” przy ul. Struga. W związku z alarmującymi doniesieniami o „ekologicznej bombie w Zgierzu” NIK zleciła ekspertyzę terenu Instytutowi Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. We wtorek w siedzibie łódzkiej delegatury NIK przedstawiono pierwsze ustalenia i raporty dotyczące oceny oddziaływania tych składowisk na życie i zdrowie mieszkańców Zgierza i okolic oraz dla środowiska.
  Jak ustalił Instytut, do wód gruntowych w Zgierzu przedostają się fenole, cyjanki, metale ciężkie, siarczany i chlorki. Odcieki zanieczyszczają płytko występujący poziom wód gruntowych i wraz z nimi mogą zanieczyścić wody Bzury.” RMF 24

 70. Już Panie Janie jest pozamiatane. Trzeba będzie zastanowić się po wyborach, co robić by za 4 lata
  nie wygrali…

 71. Narazie…widze tylko..”szalenstwo” w internecie.
  Reszta postulatow „demokratycznej” opozycji to jego pochodne

 72. @lelek3333
  11 sierpnia o godz. 14:53…
  No wlasnie to jest ciekawe, ze tyle punktow mozna zdobyc karta zydowska. Pomimo, ze to taka sympatyczna nacja.

 73. @matias
  Masz niestety rację… Dziwny kraj. Zmiana przyjdzie, ale dopiero po załamaniu ekonomicznym. Cytując Kochanowskiego: Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi….

 74. Nie można się ograniczać do głoszenia – „ONI SĄ GORSI OD NAS”
  Trzeba wyborców przekonać, że „MY JESTEŚMY LEPSI OD NICH”
  W końcu my wszyscy obywatele chcemy PAŃSTWA LEPSZEGO a nie PAŃSTWA MNIEJ ZŁEGO !!!

 75. Demokratura jest nieunikniona.Naród pragnie i JK się przychyli.
  Co dalej.Zależy od Międzynarodówki.Trump czy nieTrump.
  Zmiany ustroju w tzw Rzplitej nastepowały wyłacznie w zalezności od Miedzynarodówki.
  Choćby tysiąc atletów zjadło tysiąc kotletów a Miedzynarodówka nie była przychylna to veni wici nici.

 76. Na Kaczyńskiego to kabalistów trzeba, panie Hartman. Kabalistów.

  Kilka lat temu w TV nadawano program o magach, znachorach i innych szeptuchach z Ukrainy, Rosji i Bałkanów. W jednym z odcinków dziennikarz odwiedził serbskiego jasnowidza, ponoć bardzo znanego w swoim kraju. Pokazał mu zdjęcia trzech najpopularniejszych wówczas polskich polityków – Tuska, Palikota i Kaczyńskiego, i poprosił o ich ocenę. O Tusku i Palikocie jasnowidz nie powiedział niczego szczególnego, natomiast na widok Kaczyńskiego aż podskoczył. Stwierdził, że to bardzo potężny człowiek, którego chronią otaczający go silni magowie. A był to jeszcze ten czas, gdy PiS dołował, a Platforma nie miała z kim przegrać.

  Gdy później Kaczyński mimo wieku, stanu zdrowia i rodzinnej tragedii, która wielu skłoniłaby do wycofania się z polityki, szturmem zdobył samodzielną władzę, a następnie, dzięki perfidnym manipulacjom, nie tylko utrzymał, lecz zwiększył poparcie dla PiS, przypomniał mi się tamten serbski jasnowidz.

  No i ja, stary sceptyk i racjonalista, zaczynam podejrzewać, że coś może być na rzeczy. A jeśli Kaczyńskiego chronią magowie, to jedynym rozwiązaniem jest wynająć jeszcze silniejszych magów, którzy ich pokonają. Jak zorientowałem się w necie, najlepsi w te klocki są żydowscy kabaliści. Oczywiście profesjonalni, nie jacyś tam amatorzy. Pan, profesorze, ma znajomych w kręgach żydowskich. Może by się udało coś załatwić? Czasu zostało niewiele 😉

 77. Autora rady w 100% popieram. Dokładnie to samo pisze już od dawna.

 78. Mag krzyzuje iqusciowo Mrozka z Gombrowiczem i tym tanim sposobem daje czytajacym do zrozumienia, ze zna i rozumie jednego jak i drugiego. Gratuluje Mag

 79. Z dużej odległości w łeb. Jak by był młodszy to z 800 m i kurdupla by nie było.

css.php