Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne

21.11.2019
czwartek

Zandberg, Jaśkowiak – wow!

21 listopada 2019, czwartek,

Ostatnie dni przyniosły bardzo dobre wiadomości. Wystąpienia nowych posłów pokazują nową jakość, a zgłoszenie się prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka do walki o nominację PO na kandydata do prezydentury może zmienić całą grę. Jeśli tego nie spieprzycie, koleżanki i koledzy politycy, to ten pisowski bastion na Krakowskim Przedmieściu może zostać zdobyty. A stąd już tylko krok do obalenia reżimu.

Lewica podjęła już decyzję o wystawieniu własnego kandydata w wyborach prezydenckich. Skoro do odpowiedzi na exposé Morawieckiego (żenada, którą wstyd komentować) wystawiono Zandberga, to można zakładać, że właśnie on zostanie kandydatem. I bardzo dobrze – jest znakomitym mówcą i świetnie nadaje się do propagowania idei lewicy w czasie wyborów. Ma szansę na wynik lepszy niż SLD – Lewica w wyborach parlamentarnych, dzięki czemu stanie się liderem, odciążając Czarzastego, który świetnie kieruje z tylnego siedzenia, ale na masowe poparcie i sympatię milionów z różnych względów nie może liczyć. Wygląda na to, że pragmatyzm jak dotąd wygrywa na lewicy z narcyzmem liderów i jeśli to się utrzyma, jest szansa na rząd z udziałem lewicy za cztery lata. A jest to prawdopodobne o tyle nawet bardziej, że w samym PO są lewicowe lub zbliżone do lewicowości przyczółki – Inicjatywa Polska, Zieloni i Jachira.

Żeby dobry scenariusz się zrealizował, trzeba działać odważnie i racjonalnie, wystrzegając się małostkowości, megalomanii i cwaniactwa.

Zakładając, że Jaśkowiak startuje na serio, trzeba dać jasny sygnał, że w razie nominowania go przez PO Lewica w drugiej turze na sto procent zaangażuje się w popieranie go. Bo trzeba sobie jasno powiedzieć – Jaśkowiak to niemalże lewica i jeśli stanie do wyborów, to stworzy niepowtarzalną szansę na to, że ktoś naprawdę postępowy zostanie prezydentem Polski. Taka szansa może się już bardzo długo nie powtórzyć. Lewica musi postawić na tego konia! Przekazanie elektoratu z rąk Zandberga Jaśkowiakowi powinno być jednoznaczne i uroczyste. To tak „na zaś” piszę…

Jednoznaczność Lewicy w sprawie wyborów prezydenckich to jedno. Jeszcze ważniejsze jest jednakże budowanie wizerunku lewicy jako stronnictwa poważnego i kompetentnego. Niestety, socjaliści z Razem czasami mają z tym kłopoty. Zresztą sieroty po Biedroniu i SLD-owcy (starzy i młodzi) nieraz też. Trudno – ważne, żeby teraz, gdy jest się w Sejmie, trochę się podciągnąć. Nie będę wypominał Zandbergowi wysoce kontrowersyjnych tez i z nim polemizował. Inni robią to lepiej. Jako zdeklarowany zwolennik lewicy wolę za dużo nie krytykować, gdy jest dobrze. Zamiast tego pozwolę sobie sformułować kilka przestróg, wypunktowując w ten sposób typowe błędy lewicy, z którymi musi się ona borykać w całej Europie, a nie tylko u nas. Bardzo liczę na to, że nasi politycy postępowi znajdą sposób, żeby ich unikać i z czasem ich wypowiedzi będą coraz bardziej profesjonalne i oparte na dobrze przeanalizowanych danych naukowych i statystycznych. Bo właśnie racjonalność i odwołanie do rzetelnej wiedzy czyni polityka opozycji poważnym, a polityka władzy – sprawnym i skutecznym.

Przede wszystkim lewica nie może ścigać się z populistami na obietnice! Radosne rozdawanie pieniędzy, których nie ma, to największy grzech lewicowych trybunów ludowych. Lewica musi mówić o priorytetach i dobrych politykach społecznych w ramach możliwych do uzyskania środków i akceptowalnego ekonomicznie zadłużenia.

Lewica musi być odważna. Nie może schlebiać wszystkim tylko dlatego, że są liczni i niezamożni. Musi umieć krytykować nie tylko bogatych i wpływowych, lecz również tych, w których imieniu występuje, czyli uboższych. Polityk lewicy powinien być odważny. Populista jest jak juhas idący z kijkiem za stadem, które tym kijkiem kieruje i pogania. Polityk postępowy musi iść o krok przed społeczeństwem, bo na tym właśnie polega przywództwo.

Lewica nie może zamykać się w problematyce socjalnej. Łatwo jest mówić o żłobkach i płacy minimalnej – trudniej o świeckim państwie i praworządności. Ale trzeba! Prawdziwy lider nie może bać się tematów, które dla jego własnego elektoratu są drażliwe i kontrowersyjne.

Każda ideologia ma swoje mity, fiksacje i urazy. Lewica również. Lecz rozum musi zwyciężać. Nie można wciąż uprawiać antykorporacyjnej retoryki – firmy muszą działać i trzeba się z nimi dogadywać, zamiast im dokuczać. To podcinanie gałęzi, na której wszyscy siedzimy. Zresztą postęp bardzo często rodzi się właśnie w łonie korporacji, które w wielu przypadkach dają wzór szacunku dla praw człowieka i pracownika. Innym obszarem, na którym na lewicy miłość przesłania rozum, jest energetyka. Nie wszystko da się załatwić fotowoltaiką i wiatrakami. Niezbędny jest również atom. Nie można powtarzać dawno już zdezaktualizowanych nonsensów o rzekomo niebezpiecznej i drogiej energii jądrowej. Trzymajmy się danych naukowych! Bo komu mamy ufać, jeśli nie naukowcom? To samo z GMO, które jest wielką szansą na utrzymanie bezpieczeństwa żywnościowego ludzkości. Czy naprawdę wypada powtarzać te wszystkie horrendalne sekciarskie brednie anty-GMO? Walenie promieniowaniem po nasionach i rozsiewanie po polach wielogenowych mutantów jest OK, a precyzyjne edytowanie genów w laboratorium jest zbrodnią na przyrodzie? Litości, lewico!

No i ostatnia, bardzo drażliwa sprawa. Lewica musi być empatyczna, tolerancyjna i stawać po stronie słabszych i pokrzywdzonych. To jest poza dyskusją. Ale obrona słabszych nie może polegać na niszczeniu silniejszych. Istnieje coś takiego jak racja stanu oraz interes państwa, a nawet coś takiego, jak prawo społeczeństwa do zachowania pewnej integralności i ciągłości kulturowej. Trzeba wielkiej mądrości, aby te nieraz bardzo skonfliktowane ze sobą względy wyważyć i skoordynować. Mądra lewica nie może ustępować pola konserwatystom, którzy z łatwością zagospodarowują lęk społeczny i szerzą ksenofobię. Jednak przejęcie inicjatywy wymaga czegoś więcej niż krzewienie tolerancji i walka z uprzedzeniami.

Żeby lewica stanęła dziś na wysokości zadania, musi podjąć wewnętrzne postanowienie, aby spoważnieć i stać się formacją w pełni odpowiedzialną i racjonalną. Oznacza to, że sprawy bieżącej taktyki i retoryki staną się wtórne i służebne wobec imponderabiliów i rozumu. Lewica będzie wielka, gdy będzie słuchać mądrych mentorów i ekspertów. Bo nie jest tak, że polityk i jego kolega ze studiów, który zrobił doktorat, oraz książka na nocnym stoliku wiedzą najlepiej. To nie tak łatwo. Świat jest wielki i skomplikowany. Trzeba słuchać wielu znawców i wielu głosów. Trzeba mieć pokorę i czas na uczenie się. Inaczej będzie na łapu-capu, czyli słabo. A przecież oczekujemy nowej jakości w polityce. A więc, lewico, do boju i do refleksji!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 46

Dodaj komentarz »
 1. Ojejku.PO KOLEI .Nieporozumienie polega na tym ,że przyjęto model polityki ,pod interes mediów .Za wielkĄ wodą ,a potem u nas.NO I WCZeSNIEJ.Mówcy porywali tłumy ,a potem doprowadzali do śmierci 50 milionów ludzi.Czy Klaudiusz był złym władcą .A czy Michnik nie byłby dobrym prezydentem.?Czarzasty podobno dobrze prowadzi ,ale do klęski ,to i owszem . W UE Miller a w sejmie Dyduch ,z któryM zniszczyŁ SLD.A TERAZ DAŁ SIĘ PODPUŚCIĆ WODZOWI W SPRAWIE 30.nIECH DBA O BIEDNYCH A ZOSTAWI W SPOKOJU BOGATYCH ,TAKA MU RADA..A PRZECIEŻ ,GDYBY NIE STRTOWAŁA jSKOWIAK ,TO I TAK LEWIC POPARŁA BY W 2 TURZE PO.Tylko geniusze słuchają innych ,i nieraz im nieprzychylnych ,biorą do współpracy.Napoleon.A jakich my mamy Bonapartych ,to widąć i czuć, po czynach i wypowiedziach ich kumpli.

 2. Całe wiadro mądrości, ostrzeżeń i wskazówek nie tylko dla „lewicowych” rządów.
  I dobrze niechże pacholęta – chłopcy, dziewczyny, a także kobiety i mężczyźni – się uczą…
  To nic, że na naukę trzeba czasu i chęci…

 3. Nędza pisowskiej elity będąca wynikiem kościółkowej formacji, jest w tej chwili największą przeszkodą w budowie nowoczesnego państwa. Codzienne ględzenie o narodzie , który powstał przed tysiącem lat i klepał różaniec, karczował lasy i siał żyto, po czy niósł dziesięcinę w radosnym dożynkowym pochodzie nie jest receptą na zwycięstwo.
  Lewica poza zmianą języka politycznej debaty, musi wnieść odwagę i moc w łamaniu jaskiniowych bujd historycznych, od zdrajcy zwanego świętym Stanisławem po Macierewicza. Z tej perspektywy Duda jest łatwy do ogrania, a lewica ugodzi go najcelniej. Co do Jaśkowiaka pełna zgoda, jako samorządowiec ma realistyczne poglądy i obca mu jest platformerska kluchowatość.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ja uważam, że Adrian Zandberg jest profesjonalnym politykiem, a Jacek Jaśkowiak w zasadzie nie wiadomo kim. W wyborach na prezydenta RP, trzebaby więc obrócić preferencję, aby wszystko trzymało się kupy. Należy dążyć do tego, aby w drugiej turze głosowano na kogoś poważnego, a niewątpliwie jedyną poważną kandydaturą na Prezydenta RP po stronie lewicy jest Adrian Zandberg.

 6. Panie Profesorze!
  Żyjemy w tym samym kraju i możemy mieć różne poglądy. Pan jest niewierzący i nie ma w tym Pana winy, bo wiara jest łaską…

  Proponowałem Pana Profesora na stanowisko prezydenta (nie byłoby lepiej, ale śmieszniej)…jednak woli Pan walczyć z reżymem skumanym z Kościołem niż naprawiać naszą ojczyznę. Nie wiem dlaczego Pan Profesor zakłada, że Jaśkowiak będzie szkodził?

  Zgadzam się ze stwierdzeniem; „Radosne rozdawanie pieniędzy, których nie ma, to największy grzech lewicowych trybunów ludowych.” Na przyjmowanie 500+ powinni wyrazić zgodę rodzice, bo ktoś może się obrazić. Niech okaże czy swoje rączki wyciągnie; Giertych, Kalisz i cała wierchuszka obłowionych. Mowa o tym, aby nie dzielić dzieci jest głupia, bo rozłam jest i to ogromny.

  „Lewica będzie wielka, gdy będzie słuchać mądrych mentorów i ekspertów”. Mamy już takiego o. Roberta Biedronia, który powinien wrócić do porzuconych wiośniaków („sierot”) i stać się przywódcą formacji, która ma nas wyzwolić od obecnego reżimu.

  Jeżeli to wszystko nie wypali trzeba powołać Radę Ocalenia Narodowego, a Pana Profesora zrobić jej rzecznikiem prasowym, bo marnuje Pan swój talent…

 7. „Nie wszystko da się załatwić fotowoltaiką i wiatrakami. Niezbędny jest również atom.”

  Kto z obecnych polityków zaryzykuje dziś w Polsce na włączenie tego oczywistego faktu do swojego programu ?
  Narażać się wyborcom ? Po co ?
  Jak ładnie i miło brzmi pierdzielenie że wiatraki,fotowoltaika,energia wodna, bioenergia i co tam jeszcze, załatwią problem i węgiel mamy z głowy.

 8. @Teista
  21 listopada o godz. 19:50
  „wiara jest łaską”
  ……………..
  Czyją? Czyżby tego, czego nie ma?
  Bez łaski, sami sobie poradzimy.
  Co to jest wiara?
  „Wiara czyni człowieka głupim” S. Staszic „Ród Ludzki” s. 273
  Czyli jest darem dla głupich, tylko, od kogo od czego?
  Ja za taka łaskę dziękuję z góry i innym też tak radzę.
  Co to za łaska, która czyni człowieka GŁUPIM?
  A religia jest narzędziem systemu do kontroli ludzi za pomocą wiary, czyli głupoty.
  I tak najwięcej na świecie jest wierzących, czyli ogłupionych.
  Prowadzi ślepiec kulawego i tak wpadną do dołu wspólnego.

  „Bez religii nigdy by rodzaj ludzki nie był w niewoli.” s.343 „Ród ludzki” S. Staszic

  Niewolniku z darem głupoty….. nie idźcie tą drogą i ty Teisto!

 9. @Optymatyk 21 listopada o godz. 21:11 zacytował moje słowa do Pana Profesora, że „wiara jest łaską”.
  Nie wolno dyskutować z opętanymi intelektualnie (poczytaj o tym) oraz chodzącymi do „zerówki” (w sensie duchowym), ale czynię to dla dobra wspólnego, bo na tym forum mamy więcej takich „pałkowników”.

  W upapranych błotem walonkach (mówiąc delikatnie) wchodzisz na teren nadprzyrodzony i mądrzysz się rzucając cytaty.

  „Bez łaski, sami sobie poradzimy”. To jest zrozumiałe, bo od Boga mamy dwa dary; wolną wolę i czas. Mamy dążyć do odczytywania Woli Boga Ojca („bądź wola Twoja” z modlitwy „Ojcze nasz”), ale możemy postępować wg zasady „róbta, co chceta”…zapłata nadejdzie w postaci „mata, co chceta”! Drugi dar (czas) jest ulotny, bo nie wiadomo czy spotkamy się jeszcze na tym forum.

  „Wiara czyni człowieka głupim” S. Staszic „Ród Ludzki” s. 273 Czyli jest darem dla głupich /../ czyni człowieka GŁUPIM!
  To samo z a o c z n i e stwierdzili koledzy z mojej Izby Lekarskiej w W-wie przy ul. Puławskiej 18. Ponieważ nie wolno w ten sposób rozpoznawać chorób, a szczególnie psychicznych (Ustawa o ochr. zdrowia psych.)…za b. posłem Niesiołowskim powinni założyć sobie samorząd lekarski, ale w więzieniu.

  Dodam, że chorobę mam od 1989 roku, co opisuję na mojej stronie int. W tym czasie pracowałem za trzech (niewolnik); jak lekarz pierwszego i ostatnie kontaktu, zrywany do pogotowia poza dyżurami (w braku lekarza) oraz do oddziału wewnętrznego (jeden budynek)…

  „A religia jest narzędziem systemu do kontroli ludzi za pomocą wiary, czyli głupoty.” Nie wiem o jakiej kontroli piszesz, bo największa jest w religii zwanej ateizmem; zabierają tam wolną wolę jak w islamie…

  „I tak najwięcej na świecie jest wierzących, czyli ogłupionych.” Nie wiem o jakich religiach piszesz, bo ja wierzę w Boga Objawionego (Jahwe – „Ja Jestem”), a nie wymyślonego.

  „Prowadzi ślepiec kulawego i tak wpadną do dołu wspólnego.” Te słowa dotyczą niewierzących. Wielu jest zapatrzonych w ślepców duchowych, nauczycieli z diabelskiej łaski. Ty uczepiłeś się S. Staszica. Przecież masz bliżej do tow. Joanny Senyszyn czy Jerzego Urbana…

  „Bez religii nigdy by rodzaj ludzki nie był w niewoli.” s.343 „Ród ludzki” S. Staszic. Niewolniku z darem głupoty…nie idźcie tą drogą i ty Teisto!

  Tak, masz rację; ja jestem niewolnikiem Boga Ojca z łaską odczytywania Jego Woli. To jest pokazane na małych i posłusznych dzieciach. Stanie się głupim to ujrzenie Mądrości Boga naszego. Nie zamieniłbym się z Tobą – w sensie mądrości – nawet za bycie królem tego świata…
  http://www.wola-boga-ojca.pl

 10. Przyniesiony w kopercie…Jaskowiak to jeszcze nic.

  Kolejne dobre wiadomosci z Chorwacji gdzie zgodnie z europejskimi standardami… Tusk pokonal demokracje bedac jedynym kandydatem na szefa EPL zdobyl 93% glosow.

  Absurd goni absurd i absurdem pogania.
  Funkcjonuje to tylko dzieki medialnym kuriozalnym dysonansie poznawczych, ktorego czescia jest pan Hartman.

 11. Jako zdeklarowanemu zwolennikowi Lewicy nie podobają się Panu socjaliści z Razem.
  Bycie zwolennikiem Lewicy to bycie socjalistą. Lewica to większe opodatkowanie bogatych i zerowe lub małe opodatkowanie ludzi o niskich dochodach. Zmiana systemu podatkowego w Polsce jest kluczowa. Zdecydowanie wyższa kwota wolna od podatku i większa progresja to jest podstawa programu lewicowego, nazwijmy to socjalizmem i ok. Przestańmy się w końcu wstydzić tego słowa, w słowie socjaldemokracja socjal to od jakiego słowa pochodzi? Czuć tu hipokryzję.
  W kwestii wyborów prezydenckich Jaśkowiak jest oczywiście lepszy od KidawyB, ale jest gorszy od Zandberga, gdyby startował. Ta cała lewicowość PO jest śmieszna, proszę spojrzeć na przypadek pani Nowackiej. Jeśli ktoś ma poglądy lewicowe to jest w klubie Lewicy.
  I trzeba jasno powiedzieć, teraz powodem do wstydu (jeśli już) jest bycie kapitalistą, a nie socjalistą (zmienia się paradygmat :).

 12. sPINIE!!A NIBY czym zaimponował ZanDberg.?mOWĄ NAPISANĄ WSPÓLNIE PRZEZ Czarzastego I BIEDRONIA.?nIECH PORZĄDZI DUŻYM MIASTEM I MA WYNIKI JAK PAn ,JaŚkowiak ,to pogadamy.

 13. Gratuluję entuzjazmu Panie Profesorze! Ja go nie mam. Moim zdaniem żaden z tych kandydatów nie ma szans na szersze poparcie, a więc i wygraną z kandydatem PiS-u.

 14. @Andrzej Falicz
  22 listopada o godz. 1:53

  … Absurd goni absurd i absurdem pogania.
  Funkcjonuje to tylko dzieki medialnym kuriozalnym dysonansie poznawczych, ktorego czescia jest pan Hartman….

  Czy masz jeszcze cos do powiedzenia poza inwektywami? Jesli masz to je przedstaw, jesli nie to daruj sobie te posty jako, ze one nic do dyskusji nie wnosza. Pomoglbys lepiej zajmujac sie biednymi misiami koala ktore gina w pozarze kolo ciebie.

 15. Kawiorowa lewica, może zajmować się obroną mniejszości przed większością.
  Lewica, sprawami socjalnymi większości- a taką jest dominująca grupa pracowników najemnych.

  Atrofia lewicy w Europie wynika dokładnie z tego, zamiast bronić praw pracowniczych przed zachłannoscią mniejszości, zaczęła zajmować się dyrdymałami…..
  Sprawy LGTB, praw migrantów, ekologia, są marginalne w porównaniu z miejscami pracy, szkolnictwem, lecznictwem, organizacją Państwa, wysokością podatków od poszczególnych grup dochodowych, bezpieczeństwem wewnętrznym.

  Pańskie definiowanie zadań lewicy, jest właśnie takie….kawiorowe…..

  Co do energetyki.
  Bzdurne cele klimatyczne, coraz wyższe opłaty wynikające z nich, wykończą Europę jako producenta materiałów i wyrobów energochłonnych.
  Będziemy sprowadzać cement, stal, nawozy sztuczne, paliwo, z krajów które takich obostrzeń nie mają.

  Będziemy ryć coraz głębiej na innych kontynentach, w poszukiwaniu niezbędnych surowców.
  I będą to robić ludzie tam mieszkający za grosze, metodami znacznie bardziej prymitywnymi, brudnymi, niż stosowane dotychczas w Europie.
  Atmosfere mamy jedną.
  To co my zmniejszymy, ci INNI producenci kilkunastokrotnie zwiększą….

  Na swiecie pracuje jakieś 600 reaktorów.
  Przez 60 lat, było zaledwie kilka awarii groźnych.
  Prawdopodobieństwo ich jest znikome.
  Nasz reaktor za 5% ceny sprzedano do Finlandii.
  Pracuje do dziś……

 16. spin71
  22 listopada o godz. 11:22

  PO nie jest partią lewicową, tylko konserwatywną (obyczajowo)-neoliberalną (gospodarczo).
  Lewicowe skrzydło służy tam do łapanie lewicowych wyborców, którzy głosując na Nowacką, równocześnie głosowali na Fabisiak (taki urok ordynacji), oraz do pilnowania żeby lewicowe postulaty nie zostały zrealizowane.
  Bo lewicowe skrzydło PO ma siedzieć cicho, głosować tak jak konserwa każe i grzecznie czekać aż ich lewicowe postulaty zostaną zrealizowane.
  A stanie się to na świętego nigdy, bo jak się siedzi cicho, to się nic nie zmieni.

 17. W Polsce sprawy podatkowe mają charakter wtórny do kwestii równości wobec prawa. Żaden system podatkowy nie będzie efektywny, jeśli nie będzie oparty na równości wobec prawa. Lewica teoretycznie może wdrażać optymalne systemy zwiększające opodatkowanie bogatych, tylko wtedy gdy bogatych po prostu zlikwiduje i przejmie ich majątek, a to już przerabialiśmy na gruncie komunizmu. Alternatywą jest walka o równość wobec prawa w granicach konstytucyjnego porządku, a więc to czym jak dotąd lewica nie była zainteresowana, bo tak naprawdę nie jest lewicą, lecz grupą interesu zainteresowaną utrzymaniem uprzywilejowanej pozycji, którą zdobyła personalnie w poprzednim ustroju i w trakcie jego transformacji. Adrian Zandberg starał się wyjść z tej matni, ale bezskutecznie, wkroczył więc spowrotem na grząski grunt. Przykre jest to, że stare pierdziele postkomunistyczni i ich młode uprzywilejowane klony, szukające do władzy raczej wygodnych dla siebie marionetek, niż poważnych polityków, a finansowane przez postnomenklaturowy kapitał, załatwili w Polsce lewicę na amen.

 18. Z tą całą lewicą to ja mam problem. Po pierwsze nagonka na tzw. bogatych czyli złych oraz tzw. biednych czyli dobrych. Ludzie bogacą się w różny sposób. Również taki, że są zdolni, są specjalistami w wąskiej dziedzinie, albo mają smykałkę do interesów. I teraz w ramach jakiejś solidarności mają się podzielić gotówką z tymi biednymi. Również z tymi, którym pracować ani uczyć się nie chce. I to jest ta lewicowa sprawiedliwość.
  Drugim problemem jest rzekome stawanie po stronie mniejszości i słabszych – ale jak się okazuje tylko wybranych. Należą do nich: feministki, osoby LGBT, ateiści, Żydzi, muzułmanie, zwierzęta (poza człowiekiem) i drzewa. Przeglądałem sobie przed wyborami autoprezentacje kandydatów Lewicy – jedna kobieta reklamowała się taki: „zawsze staję po stronie kobiet”. Rozumiem, że w sporze Pawłowicz z Owsiakiem też. Przecież to seksizm czystej wody! Kto zna coś bliżej tematykę sądów rodzinnych, ten wie, że taka dewiza tam funkcjonuje. Nie słyszę jednak, żeby Lewica stawała po stronie ojców, którym matki utrudniają kontakty – a jest to zaraz po alimentach najczęstszy problem zgłaszany do RPO. Niestety, ale na tle płciowym Lewica zaostrza radykalne podziały i napędza tym samym wody Konfederacji.

 19. Zgłoszenie kandydatury prezydenta Poznania do prawyborów w KO
  to strzał w 10 !
  Jeśli wystartuje w wyborach to w II turze wygra w cuglach.
  Gwarantuje niezależność urzędu , w przeciwieństwie do aktualnego prezydenta.

 20. Zdemoralizowana klasa średnia powołana w 1989 przez styropianowych złodziei i łajdaków nie ma nic wspólnego ani z lewicą ani tym bardziej z socjalizmem.

 21. @wiesiek59
  22 listopada o godz. 16:01

  „Bzdurne cele klimatyczne, …”

  Bo wiadomo, jak „oni” psuja klimat, to „nam” tez wolno 🙁

  Juz raz pisalem, jak mlodzi sie naprawde wk..ia, to sie zemszcza na nas starych, ktorzy plawili sie w dobrobycie na ich koszty. A koszty juz sa np. coraz wiecej pogody ekstremalnej (susze, powodzie, tornada). A to dopiero poczatek. Bo jezeli z powodu wysokiej temperatury nie da sie juz zyc w krajach rownikowych, ani nad brzegami oceanow, to gdzie sie oni przeniosa? Podpowiem: napewno nie na Marsa.

 22. mały fizyk
  23 listopada o godz. 15:31

  Media generują strach, by ich sponsorzy mogli na nim zarobić.
  Do wzięcia jest pula 60 bilionów $.
  Banki chętnie wygenerują z powietrza taką kwotę.
  Jelenie będą ją spłacać.
  Europejskie- dodajmy.
  Al Gore 40 krotnie pomnożył swój majątek, dzięki postawieniu na tego konika.

  Jestem agnostykiem, mogę zostać i heretykiem.
  Jest ocieplenie faktem, faktem będzie oziębienie.
  Ludzie nie mają na to żadnego wpływu.

  Zastanów się, jak wygenerowano medialnie PROROKA.
  Jak niewiele trzeba, by Thunberg nim została?
  Deus ex machina- medialna?

  Cywilizacja by się rozwijać, potrzebuje energii.
  Zapotrzebowanie na każdym etapie rozwoju wzrasta wykładniczo.
  Ludzkości daleko do budowy Strefy Dysona, nie ten poziom rozwoju technologicznego.

  Jedyną metodą ograniczania zapotrzebowania na energię, surowce, jest depopulacja.
  Zgłosisz się na ochotnika?
  Gawiedź epatowana jest ostatnio nadmiarem zwierząt hodowlanych.
  Też kupiłeś tę bzdurę?
  Zlikwidowaliśmy jakieś 80% gatunków zwierząt, miliardy oddychajacych tlenem.
  Zastąpili je LUDZIE.

  Bez nawozów sztucznych, nie wyżywimy rosnącej populacji.
  Bez eksploatacji coraz mniej dostępnych z powodu głębokości i klimatu surowców, nie zapewnimy materiałów do utrzymania poziomu rozwoju.
  Ekologiczne oszołomy nie sa w stanie tego zrozumieć, czy sponsorzy nie pozwalają?

 23. Precz z kołtunami religijnymi pachołkami kleru takimi jak Jaśkowiak, Kidawa-Błońska, Schetyna, Tusk i inni peowcy.
  Proszę nie zapominać, że PO to PiSbis.
  Przypomnę również, że Kidawa-Błońska nie tak dawno w sejmowym głosowaniu poparła pisowską uchwałę potępiającą akty nienawiści antykatolickiej czyli poparła kościół popierając uchwałę przeciwko ateistom i antyklerykałom, którzy krytykują kler i katolików.

  Wywiad Jaśkowiaka (cytat z rozmowy):
  „Z Kościołem mam dobre relacje. Pismo Święte czytam trzy razy w tygodniu. Mogę podebatować z prezydentem Dudą o Nowym i Starym Testamencie”.
  http://polityczek.pl/youtube/12057-jaskowiak-pismo-swiete-czytam-trzy-razy-w-tygodniu
  Jak widać Jaśkowiak w swojej działalności ma czas i ochotę na czytanie religijnych bajek i w dodatku chce dyskutować na ten temat z drugim religijnym kołtunem Dudą tak, jakby w Polsce nie było innych ważnych tematów do debatowania.
  Kompromitacja!

  ps.
  proszę nie promować religijnych kołtunów.

 24. polska socjalistyczna
  23 listopada o godz. 11:09
  Raczej było odwrotnie to nie lewica, a złodzieje i łajdacy w 1989 r., początkowo dobrali sobie do władzy ze styropianowych aktywistów osoby nastawione kompromisowo i ugodowo, przy zgodzie głównych graczy politycznych tj, ówczesnego ZSRR i USA. Sprawa jednak się rypła, ale nie na długo. Niestabilność polityczna kolejnych formacji politycznych, oraz słabość etyczna elit społecznych, a brak wyrobienia i wyobraźni samego społeczeństwa, przywróciła im pole do działania i ogromne zyski kosztem interesów społeczeństwa. Jest taka książka Andrzeja Chwalby, pt.: „1919, Pierwszy rok wolności:, gdzie autor opisuje m. in. jak w poszczególnych zaborach wyglądało budowanie administracji publicznej. Szkoda, że nie ma krytycznej publikacji, jak to wyglądało w Polsce, począwszy od 1989 r., zwłaszcza co się działo w latach 1989-1992, czyli jaki był punkt wyjścia, brakuje opisu kultury i poziomu cywilizacyjnego społeczeństwa, jak i samych elit społecznych. W zasadzie sam opis tych 30. lat, jak i czy to się zmieniało mógłby być pasjonujący. Wydaje się, że przez 30. lat nie udało się zmienić wiele pod względem poziomu społeczeństwa i jego elit, a jednak w tych warunkach nastąpił gwałtowny rozwój gospodarczy. Tymczasowość struktur państwa, ten błotny domek, tak często opiewany przez Macieja Zębatego w opisie jego kraju rodzinnego, miał się bardzo dobrze na przestrzeni tych 30 lat. Utrwaliły się podziały charakterystyczne dla społeczeństwa feudalnego. I z tym pasztetem ma sobie poradzić lewica starych pierdzieli postkomunistycznych? Młodych, wiosennych zwolenników LGBT, oraz osobno partii Razem, która jest kolejnym nie zrealizowanym projektem zbudowania nowoczesnej lewicy w Polsce? A założymy się, że oni nawet tego nie ruszą?

 25. polska socjalistyczna
  23 listopada o godz. 11:09

  … skretyniała polska socjalistyczna podsrywa jak zwykle…

 26. Brawo Panie Profesorze! Zwlaszcza mi sie podoba krytyka antykorporacyjnej retoryki (obcinanie galezi na ktorej siedzimy – trzeba to poslac kandydatce na prezydenture USA, Elizabeth Warren) i poparcie GMO.

 27. Dla wielu osób nie do końca jest jasne na czym polega trójpodział władzy. Najprościej wygląda to tak, że sejm uchwala prawo, władza wykonawcza ma rządzić na podstawie tego prawa, zaś sądy wykonują funkcje kontrolne, co do zgodność norm prawnych niższego rzędu z tymi które mają wyższą rangę. Sądy przede wszystkich rozstrzygają spory, co pociąga za sobą stosowanie prawa. Czy taki idealny model funkcjonuje w Polsce. Otóż wcale nie funkcjonuje i nigdy nie funkcjonował! W naszym systemie bowiem rząd dominuje proces stanowienia prawa, a sejm zajmuje się w zasadzie klepaniem projektów. W proces stanowienia prawa mieszają się partie polityczne już na poziomie pracy resortów, a nie dopiero w sejmie, czyli to jakie ma być prawo jest ustalane poza sejmem!. Sejm jest w tym systemie raczej terenem walki politycznej i załatwiania równych partykularnych interesów. Władza wykonawcza natomiast wcale nie przejmuje się stanowionym przez siebie i innych prawem i działa tak jak uważa za słuszne. Czynić tak może, czyli może być źródłem prawa, bowiem zazwyczaj sprzyja temu orzecznictwo sądów, które nie śmie podważać tego co wymyśliła sobie egzekutywa. W zamian sądy mogą sobie dowolnie interpretować to samo prawo od sprawy do sprawy prawo w zależności od tego, którą nogą wstanie sędzia, i może co ważniejsze kto jest podsądnym. Na straży tego wszystkie stoi Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny do ucha którego dostęp oczywiście mają nieliczni, którzy mają odpowiednie wpływy i oczywiście odpowiednią kasę. Najbardziej godnym uwagi jest to, że w zasadzie tego systemu nie można pogorszyć, gdyż on tak źle działa z punktu widzenia jego założeń, że to jednak w ogóle nie jest możliwe. A jednak UE ujęło się za nami, że u nas trójpodział władzy jest zagrożony! No, tak, ale czym. Chyba nie tym, że ktoś zamierza go wprowadzić w życie! U nasz w Polszcze, takich wariatów, to jeszcze nie ma!

 28. kormoran
  22 listopada o godz. 22:55
  Dobry wpis.

 29. p.s.Panie profesorze, bardzo proszę bez tego „wow”. Mamy nasze „łał” albo „ojej” czy coś w tym rodzaju. Ach! Też może być 😉

 30. @wiesiek59
  23 listopada o godz. 18:28

  A ty sie zastanow dokad uciekniesz przed skutkami zmiany klimatu. Pewno, mozesz schowac glowe w piasek. Ale wtedy mlodzi (Polacy jak i uciekinierzy) nakopia ci do du… 🙁

 31. @wiesiek59
  23 listopada o godz. 18:28
  „Cywilizacja by się rozwijać, potrzebuje energii.
  Zapotrzebowanie na każdym etapie rozwoju wzrasta wykładniczo.
  Ludzkości daleko do budowy Strefy Dysona, nie ten poziom rozwoju technologicznego.”
  ………………………….
  No dobra, zgadzam się, ale…… Ale:
  Co miał na myśli Nikola Tesla mówiąc:

  „W dniu, gdy nauka zacznie badać zjawiska nie fizyczne, dokona większego postępu w jedną dekadę, niż przez wszystkie wcześniejsze wieki swojego istnienia.”

  Nauka jako najbardziej prawdopodobna hipoteza ma się zająć zjawiskami nie fizycznymi, czyli jakimi?
  Skala N. Kardaszowa, poszerzona później przez I. Asimova z trzech do siedmiu typów zaawansowania technicznego, to raczej na pewno marzenie ściętej głowy, przy aktualnym poziomie rozwoju a zasadniczo ROZBOJU cywilizacyjnego, z jakim mamy do czynienia. Potrafimy stworzyć hipotetyczne światy science fiction, jak na filmie typu „Elizjum”, (polecam w poniedziałek po 20 tej), ale to tylko świetnie zrealizowana przy pomocy technik komputerowych, FIKCJA. Potrafimy tworzyć światy nieistniejące, ale jesteśmy za słabi na ich realizacje w rzeczywistości. No, chyba że nam „Ktoś”z kosmosu pomoże, co jest przedmiotem jakiegoś typu wiary, a ona, już i tak fatalnie spaskudziła nam żywot na tej planecie.
  I wracając do Tesli, o co temu wspamniałemu wynalazcy i wizjonerowi nauki chodzi w wyżej przytoczonym cytacie?

 32. Moim zdaniem jednymi z najważniejszych sposobów zapobieżenia katastrofie ekologicznej są:
  – Całkowity zakaz produkcji dzieci „jak leci” czyli jak nakazuje kler i jego lobbyści.
  – Wprowadzenie selekcji ludzi mających się urodzić. Tylko osobniki zdrowe, mądre i dobre z empatią czyli wegetarianie powinni mieć prawo do życia.
  – Zakaz polowań,
  – Zakaz hodowli zwierząt futerkowych,
  – Zakaz hodowli zwierząt przeznaczonych do pożerania przez inne zwierzęta człowiekowate,
  – Zakaz wyrębów lasów,
  – Produkcja pojazdów i maszyn elektrycznych.
  – Produkcja genetycznie modyfikowanej żywności zawierającej wszystkie niezbędne do życia każdego organizmu składniki.
  – Zakaz religii bo to religie ogłupiają ludzi, każą zabijać i pożerać kuzynów ludzi czyli inne zwierzęta.
  – Wolność aborcji i eutanazji we wszystkich krajach na Ziemi.

  Jeśli te wymogi nie zostaną spełnione – człowiekowaci zaczną zżerać się nawzajem bo wszystkie inne zwierzęta zostaną już wcześniej przez nich pożarte… i to będzie początkiem końca człowiekowatych na Ziemi.

 33. cyt: „…I błogosławił im Bóg, i rzekł do nich Bóg: Rozradzajcie się i rozmnażajcie się, i napełniajcie ziemię, i czyńcie ją sobie poddaną; panujcie nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad wszelkimi zwierzętami, które się poruszają po ziemi!”
  /”pismo święte starego testamentu”/.

  Dzięki religiom, klerowi i ludzkiej tępocie Ziemia jest niszczona oraz przeludniona o ponad 3 miliardy.
  Przestańcie się rozmnażać bo wkrótce z głodu i z nienawiści staniecie się ponownie kanibalami.

 34. Na otwartym forum Pana Profesora panuje dyskryminacja religijna; nie dano moich grzecznych odpowiedzi na ubliżanie mojej osobie, a nawet Bogu…

  Jaki sens ma „młócenie słomy” przez „samych swoich” popisujących się w napadaniu na rodaka, katolika. Tak jak nie miałby sensu mój głos na forum religijnym z podobną dyskryminacją niewierzących.

  Nie można oddzielić „polityki” od naszego życia i to w ojczyźnie Jana Pawła II, bo wówczas dochodzi do pewnej degeneracji z antyteistami, stokrotkami, żabkami konającymi, optymatykami, a nad nimi Tanaką i wujaszkiem wanią…

 35. @Niezapominajka.
  24 listopada o godz. 16:58
  Bez wysłuchania tej audycji, nigdy nie będziesz miała zielonego pojęcia, co propagujesz.
  https://www.youtube.com/watch?v=OHd3A6hvb3g
  GMO TO ŚMIERĆ Prof dr hab Jan Narkiewicz Jodko
  Polecam jeszcze na YT filmiki prof. S. Wiąckowskiego „Choroby nowotworowe” i „Opresja szczepień” i dr A. Więckowskiego „Dlaczego chorujemy? Cała prawda o odporności.” i „Diety katogeniczne”.
  …………………..
  Co do zgubnej roli religii w świecie jesteśmy razem, ale co do żywienia osobno. Trudno „taki klimat”. W ST napisano zdanie prawdziwe, które brzmi , „ponieważ sam wybrałeś i ziele ziemi jeść będziesz, przeklęta będzie ziemia z powodu twego”. Mogę przytoczyć ponad 120 cytatów co do potwierdzeń słuszności diet katogenicznych z ST.
  Mam za sobą ogromną liczbę literatury na ten temat, no i oczywiście praktykę. Znam „instrukcję obsługi ludzkiego organizmu” i „Z potraw, które się zjada, powstają wszystkie choroby ludzkie.”, jako przyczyna zasadnicza tychże. Nie ma skutku bez przyczyny, Arstoteles potwierdza, że „nie usuniemy skutków nie poznając przyczyn.”
  21 lat żywienia optymalnego wg. dr J. Kwaśniewskiego i jego dobrodziejstw dla mnie, to nie w kij dmuchał. I nie zamierzam nikomu robić tu z tego tytułu wykładów, niczego udowadniać, tego trzeba doświadczyć na sobie, inaczej się nie da.

  „Właściwe odżywianie będzie medycyną jutra” Linus Pauling.
  I to „jutro” jest już dzisiaj, stało się, tylko na razie nikt, poza niewielu, to zauważył, a jeszcze mniej doświadczyło. Podobno, bóg dał człowiekowi wolną wolę, związane jest to z wolnym wyborem i ludzie wybierają, wg. własnego uznania, zdrowie lub chorobę. Cały szkopuł tkwi w tym, że nie potrafią w większości wybrać prawidłowo i stąd tyle kłopotów.
  „…nie idea lecz ciało jest kluczem do ludzkich tajemnic.” K. Marks

 36. Po zdaniu, w którym obok siebie padają słowa „Jachira” i „Lewica” przestałem czytać. Z całym szacunkiem Panie Hartman, ale jak już się pisze o polityce to wypadałoby co nieco się nią zainteresować. Jachirze cytującej z wypiekami na twarzy Margaret Thatcher blizej do Korwina niż jakiejkolwiek lewicy. Oczywiście nie światopoglądowo, ale to kosmetyka. Wystąpienie Zandberga – szacun. Jachira to nieporozumienie i żenada.

 37. Od zakończenia wyborów, Koalicja Obywatelska, nie walczy już z prezydentem Dudą, uznając, że on jest „mniejszym złem”. Prezydent, który prawdopodobnie wygra wybory majowe, reprezentuje PO-PiS, czyli „Partyjny Blok Współpracy z Rządem”, a rząd reprezentuje globalny kapitał, pasożytujący na takich krajach jak Polska.
  Polska lewica, próbuje powtórnie wejść do tego bloku PBWzR, ale jej na razie nie wpuszczają. To jest jedyny problem „polskiej lewicy”, zakotwiczyć się na stale przy żłobie kompradorów i nie dać się ograć „patriotom” z tak zwanej prawicy. Wyborcom pozostaje rola statysty, który będzie musiał odgrywać rolę uczestnika procesów demokratycznych.

 38. @głos zwykły
  23 listopada o godz. 19:53

  Dobry Człowieku, co Ty opowiadasz ?
  Kto wprowadził w 1989 kapitalizm i rozkradł cały gigantyczny majątek narodowy Polski Ludowej?
  Kto wprowadził faszystowski Instytut Polskiej Nienawiści IPN ?
  Czy ja, czy styropianowa zdemoralizowana klasa średnia, która wciąż mnie banuje na tym blogu.

  Co za nonsensy opowiadasz, że w ciągu 30 lat nastąpił gwałtowny rozwój gospodarczy? Ileż Ty masz lat?
  W ciągu 30 lat Koreańska Republika Ludowo Demokratyczna i Chińska Republika Ludowa z krajów na poziomie feudalnym stały się potęgami gospodarczymi, a w tzw. III RP rozleciał się rurociąg do oczyszczalni ścieków Czajka i największym osiągnięciem jest wycięcie lasów pod palety drewniane, i produkcja licencjonowanych oscypków. No i zamiana elektrowni jądrowej w Żarnowcu na magazyny maślanki i hodowli pieczarek.

 39. W kwestii podatków.
  Ciekawe czy gość ściemnia czy jest szczery?
  https://www.rp.pl/Prezydent–USA/191129689-Bloomberg-zdecydowal-staje-w-szranki-z-Donaldem-Trumpem.html
  Ale nie ulega wątpliwości, że coś się zmienia.

 40. Optymatyk
  24 listopada o godz. 13:09
  Zmieniła się struktura sądów. Sądzenie się w starożytności podobnie, jak demokracja i jej brak miały bardziej bezpośredni charakter. Z tych czasów spadkiem cywilizacyjnym ludzkości była jednak idea republikańskiej sprawiedliwości, czyli zasada równości wobec prawa. Sądzący odpowiadał w bardziej bezpośredni sposób niż dzisiaj. Sędzia, który sprzeniewierzył się swojej funkcji w sposób szybszy, niż dzisiaj był zdejmowany z urzędu i pociągało to za sobą niesławę, bezpośredni obowiązek zadośćuczynienia, a nawet mogło to się wiązać z konfiskatą majątku i wygnaniem. Potęga Rzymu nie wzięła znikąd, lecz z zagwarantowania prawa własności obywatelom. Jeśli chodzi o Diodora Sycylijskiego, to żył on bliżej początku nowego wieku niż Hezjod, który żył 700 lat wcześniej. Jeden był historykiem, drugi poetą, jeśli to o tego Hezjoda w ogóle chodzi. Z jednej maksymy trudno zrozumieć co Diodor miał na myśli. W każdym razie w Europie nowożytnej do XIXw. odnoszono się do prawa rzymskiego, jak do jakiegoś ideału. Trudno mi powiedzieć, jak było w rzeczywistości. Natomiast, jeśli chodzi o nasze sądy, to błędnie poczytuje się, że problem wymiaru sprawiedliwości jest problemem samych sędziów, to jest generalnie problem elit, którym taki stan rzeczy odpowiada, w dużej mierze głównie starych pierdzieli z lewicy i innych sierot poperlowskich, którzy na tym się wzbogacili, ale w końcu stracili władzę polityczną, ale zachowali ekonomiczną i zawodową. A w tym systemie, kto straci władzę polityczną, wkrótce i nie będzie miał majątku i wszystkich innych władz, bo on właśnie najlepiej służy do tego celu! A jeszcze ten podły Kaczyński szykując zemstę osadził na najwyższych stołkach panią Pawłowicz i pana Piotrowicza. Tutaj upokorzenie dodaje tylko uroku oskubaniu. Stąd też i walka polityczna wydaje się walką na polewanie przeciwnika gnojówką 🙂

 41. polska socjalistyczna
  25 listopada o godz. 4:03
  Wszystko działo się w pewnej kolejności. Rok 1989 to dekada wcześniej niż rok założenia IPN. Powodów banowania nie znam, ale polecam artykuł: „Tajny agent Ukrainy we władzach DRL wrócił do Kijowa. Z dowodami przeciwko Rosji”. Patrz Pan! – Eduard Matiucha wrócił do Kijowa z dokumentami i dowodami na obecność Rosji w okupowanym Donbasie. Ouuu. Ojejjj. – Nasi byli w Donbasie? A co z tym Matiuchą?
  „Matiucha został pierwszym sekretarzem miejskiego komitetu Partii komunistycznej. Wówczas nawiązał kontakty z moskiewskimi komunistami – Giennadijem Ziuganowem i jego partią. Jak wynika z materiału ukraińskich dziennikarzy, komuniści stali się dla Kremla platformą kontaktu z prorosyjskimi enklawami – Abchazją, Naddniestrzem, Osetią Północną czy właśnie DRL i ŁRL. Osobą wyznaczoną do koordynacji tego zadania jest poseł do rosyjskiej Dumy Kazbek Tajsajew.”
  Tak więc kto jest zdrajcą na Ukrainie: tamtejsi styropianowcy, czy członkowie ukraińskiej komunistycznej nomenklatury, udającej kapitalistów?
  Co do rozwoju gospodarczego, to prawdą jest że Chiny miały większy wzrost gospodarczy, a Korea PN ma broń atomową. To niewątpliwie większe osiągnięcia niż ma Polska, każde w swojej dziedzinie. No, ale nie oszukujmy się. Kraje starej UE nigdy nie zgodziłyby się, aby Polska i inne demoludy rozwijały się w takim tempie, jak Chiny. Zaś Rosja nigdy nie uzbroiła nas w broń atomową. A USA, no może tak po cichu już tam przygotowuje grunt, gdy armia USA jest w Polsce. W sumie taktyczna broń jądrowa służy do strzelania w wroga, no nie?

 42. @polska socjalistyczna
  25 listopada o godz. 4:03

  „… cały gigantyczny majątek narodowy Polski Ludowej.”

  Tak, PRL to byla najpotezniejsza gospodarka w RWPG, najmniej 10 miejsce na calym swiecie! A nasz dobrobyt to byl ho ho… 😉

 43. @głos zwykły – 25.11.2019 g. 20:34
  @mały fizyk – 25.11.2019 g. 4:03

  O czym Wy Koledzy piszecie?
  Czy nie zdajecie sobie sprawy, że macie mózgi zgwałcone przez działalność Styropianu w 1989 przez co nie jesteście w stanie normalnie tzn. intelektualnie i etycznie myśleć ?
  Zniszczenie majątku, kapitalizm i faszystowski IPN dokładnie zgwałciły rozum Polaków, co widać w Waszym i nie tylko Waszym bełkocie. A później poszło z górki…

 44. @polska socjalistyczna
  26 listopada o godz. 4:25

  „Polska socjalistyczna” polityka historyczna… wbrew faktom 🙁

  Ach, gdzie te czasy…. Jezdzilismy sobie po calym swiecie a miejscowi tak nam zazdroscili. Tyle krajow wtedy odwiedzilem, ze juz nawet nie pamietam ktore 😉

  No, chyba ze nalezales do PRLowskiej nomenklatury. Wtedy twoj dobrobyt byl napewno lepszy niz moj. Moze nawet o ho ho 😉

 45. @mały fizyk
  Jakie podróże i nomenklatura? Przecież piszę o waszym zdemoralizowaniu i głupocie.

 46. @polska socjalistyczna
  27 listopada o godz. 3:34

  Przypominam, ze pisze o twoim fake newsie „… cały gigantyczny majątek narodowy Polski Ludowej.” i falszywych wnioskach, ze go rozkradziono. Bo go nie bylo, wiec nie bylo co rozkrasc.

  No, ale cosmy sie z socializmu nasmiali, to juz nam nikt nie odbierze. Przynajmniej gigantyczna i najlepsza na swiecie satyre polityczna mielismy 🙂

 47. @mały fizyk
  Każdy złodziej cieszy się z kradzieży, nic nowego u styropianowej swołoczy.

css.php