Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
Rafał Trzaskowski

6.06.2020
sobota

Tylko Trzaskowski – nie bawmy się w drobnicę!

6 czerwca 2020, sobota,

Porządni ludzie mają dziś dylemat: czy w pierwszej turze głosować od razu na Trzaskowskiego, czy dać wyraz swoim rzeczywistym preferencjom, to znaczy oddać głos na Hołownię, Biedronia albo Kosiniaka-Kamysza. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że byłoby korzystnie, aby każdy głosował sercem. Bo przecież wtedy więcej ludzi pójdzie do urn i będzie mniejsze ryzyko, że Duda wygra w pierwszej turze. Tyle że Duda tak czy inaczej nie ma już żadnych szans na zwycięstwo w pierwszej turze, a mobilizacja własnego elektoratu przez konkurentów Trzaskowskiego i tak będzie miała miejsce.

Kto kocha Hołownię, Biedronia i Kosiniaka-Kamysza, ten i tak na niego zagłosuje. Na miłość nie poradzę – zwracam się dziś do tych, którzy po prostu nie lubią PO i wolą już jakiegoś innego kandydata opozycji. Otóż mówię Wam: bądźcie pragmatyczni!

Kilka przyczyn złożyło się na to, że sytuacja polityczna w Polsce w ciągu miesiąca zmieniła się diametralnie. Nie warto tych przyczyn teraz wymieniać, bo są oczywiste. A istota zmiany jest taka, że pojawia się realna szansa odbicia urzędu prezydenckiego przez obóz demokratyczny, a tym samym możliwe jest zapoczątkowanie procesu odzyskiwania państwa, które znalazło się w rękach mafii – sprzedajnych polityków i stojących za nimi typów spod ciemnej gwiazdy.

Odzyskanie państwa, a więc obalenie coraz bardziej oszalałego reżimu Kaczyńskiego, jest naszym zbiorowym i indywidualnym obowiązkiem. Takim samym jak zapłacenie podatku, zaprowadzenie dziecka do przedszkola i pójście do pracy. Po prostu każdy z nas musi uczynić przynajmniej minimum tego, co jest niezbędne, aby zdemolowane i rozkradane państwo wróciło w ręce jako tako przyzwoitych i kompetentnych ludzi, którzy podejmą się jego odbudowy. Takie minimum to oddanie głosu na Trzaskowskiego. A właściwie dwóch głosów – w pierwszej i drugiej turze.

Cała nasza szansa na obalenie Dudy zasadza się na entuzjazmie, jaki pojawił się po ogłoszeniu kandydowania Rafała Trzaskowskiego. Tylko podtrzymanie tej fali entuzjazmu i wiary w możliwość zwycięstwa to zwycięstwo umożliwi. Tej energii nie wolno dziś rozpraszać. I nie ma przy tym żadnego znaczenia, czy ktoś lubi pana Trzaskowskiego, czy może bardziej mu jest miły kto inny. Tylko Trzaskowski będzie konkurował w drugiej turze z Dudą i nie ma sensu bawić się w wyborczą komedię, polegającą na udawaniu, że ktoś mógłby zająć jego miejsce.

A skoro tak czy inaczej rozstrzygać będzie druga tura Duda–Trzaskowski, to powinniśmy w pierwszej turze postąpić w taki sposób, aby jego pozycja w decydującym okresie między turami wyborów była jak najlepsza. A będzie tym lepsza, im więcej głosów otrzyma w pierwszej turze. Jeśli różnica między Dudą i Trzaskowskim będzie niewielka, np. rzędu 10 proc., utrzyma się w demokratycznej części społeczeństwa wiara w możliwość zwycięstwa i mobilizacja, aby pójść do urn, będzie większa. A tylko ta mobilizacja da nam zwycięstwo. PiS będzie w stanie posłać do urn prawie wszystkich zwolenników reżimu, a jest ich blisko połowa społeczeństwa. Demokratów jest więcej, lecz nieco trudniej ich zdyscyplinować. Nic nie jest jeszcze przesądzone.

Jeśli nie jesteś beznadziejnie zakochany w Biedroniu, a tylko „popierasz lewicę”, to wyraź to w inny sposób i przy innej okazji niż wybory prezydenckie. Co to ma w ogóle za znaczenie, czy Biedroń dostanie 5 czy 7 proc. głosów? Po paru miesiącach nikt już tego nie będzie pamiętał. To samo z Hołownią i Kosiniakiem-Kamyszem. A te parę procent przekazane najsilniejszemu kandydatowi naprawdę coś znaczy, da mu lepszą pozycję przed drugą turą.

Jednak nic nie pomoże, jeśli PO popełni poważne błędy w kampanii. Znajomi mają mi za złe, że krytykuję przemówienia Trzaskowskiego. Robię to dla jego dobra, licząc, że mój (i nie tylko mój) głos dotrze tam, gdzie trzeba. Team kandydata nie może składać się z partyjnych kolegów. Musi być w pełni profesjonalny. Przemówienia musi pisać wprawny specjalista od przemówień pod kierunkiem samego kandydata i zespołu doradczego. Przekazy dnia i program muszą być wytworem poważnej analizy i dyskusji w gronie fachowców. Scenariusze – zwłaszcza kryzysowe, na wypadek awantur i prowokacji – muszą być ćwiczone każdego dnia. Odpowiedzi na pomówienia i paszkwile muszą być z góry przygotowane.

Niestety, znając PO i w ogóle polskie życie partyjne, mam obawy, że znowu wszystko będzie na łapu-capu, bez porządnej obsługi i dyscypliny. A przecież nie trzeba od razu wynajmować cynicznej agencji z USA. Wystarczy rozejrzeć się wśród dziennikarzy i politologów z obozu demokratycznego. Specjalistów gotowych pomagać za darmo nie brakuje. Tylko że aparatczycy wiedzą lepiej. I tego się boję.

Obawiam się też, jak Trzaskowski poradzi sobie w terenie, zwłaszcza zaś na wschodzie kraju. Bezwzględnie musi tam jeździć, ale czy umie tak rozmawiać z ludźmi, żeby pozostawić po sobie pozytywne wrażenie? To jednak nie jest żaden charyzmatyczny przywódca ani trybun ludowy. Ale jest fajny i sympatyczny. I chyba najlepiej, żeby takim pozostał, nie kreując się na nikogo wielkiego ani nie zgrywając brata-łaty. Jest wystarczająco dobry, żeby być sobą.

W 1989 r. nie zastanawialiśmy się tak bardzo nad tym, kto tam jest na tych zdjęciach z Wałęsą. Nie wybrzydzaliśmy. Po prostu trzeba było wygrać i każdy to rozumiał. Tym razem też tak jest. Nie wybrzydzajmy, tylko wygrajmy! Jak chamska hołota z prawdziwymi Polakami i patriotami.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 60

Dodaj komentarz »
 1. Ano….:)))

 2. „Wybory odbędą się na podstawie uchwały PKW a ta uznaje, że to te same wybory, które nie odbyły się 10 maja. To na jakiej podstawie Trzaskowski? Kandydatką PO jest Małgorzata Kidawa-Błońska, a jeśli rezygnuje, wówczas partia Budki powinna zostać bez kandydata. Gdyby były nowe, WSZYSCY powinni na nowo zebrać podpisy. Więc: MKB albo PO nie ma kandydata”

 3. Dyskredytowanie innych kandydatów opozycji przez PO jest błędem, który może się okazać fatalny w skutkach. Przekonanie Platformy o swojej wyższości zgubiło ją już wiele razy.

  Każdy z kandydatów ma inny program (czy raczej „target”, bo to jest w tym przypadku lepsze określenie) i trafia do trochę innej grupy docelowej. Im większa będzie mobilizacja każdej z tych grup, tj. im więcej potencjalnych wyborców Hołowni, Biedronia czy Bosaka pójdzie do urn w pierwszej turze zamiast zostać w domu, tym lepiej, bo wtedy procentowy wynik Dudy będzie automatycznie niższy.

  Jeśli np. Hołownia będzie obrzydzany wyborcom i przez media PiS, i przez media PO (a wszystkie główne media w Polsce „służą” tym dwóm partiom, więc praktycznie sterują opinią publiczną), to część ludzi, którzy chcieli na niego głosować, ponieważ jego poglądy najbardziej im odpowiadają, po prostu zostanie w domach, czym automatycznie polepszy wynik Dudy (bo elektorat Dudy można przyjąć za stały), a im lepszy wynik Dudy w I turze, tym większe jego szanse na wygraną w drugiej.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. tEN JCUŚ ,IDIOTA ,ALBO SŁUCHA MU PODoBNYCH.Bo gdzie napisane ,że nie można wycofać się z wyborów?

 6. Piękna i mądra odezwa. Obecność na tym blogu – niekoniecznie aktywna – jest naszym indywidualnym i zbiorowym obowiązkiem , bo stąd płynie myśl konstruktywna , prawdziwie patriotyczna i światła .

 7. Jako porządny człowiek zagłosuję na A. Dudę 🙂

 8. Panie Profesorze pierwsze przemówienie Prezydenta dr Andrzeja Dudy w Stalowej Woli i Nokaut – 500 zł bon turystyczny na kazde dziecko które można wykorzystać jyż w te wakacje.

  Genialne posunięcie gdyż w porównanie z 1000 zł bon nawet dla tych co nie maja dzieci plus ograniczałoby to ludzi z wyzszymi zarobkami .

  Pierwsze tura i mamy Prezydenta – chyba jakis frajer niespełna rozumu by głosował na Lalusia Trzaskowskiego.

 9. @remm

  Słowo „służą” mogłeś spokojnie napisać bez cudzysłowu. Związki biznesowe i towarzyskie w naszej bańce dają irytujące rezultaty. Wstrzymałem na Facebooku posty od kilkorga obserwowanych sław, gdyż wszystkie jak na komendę zaczęły atakować Hołownię. Paulina Młynarska, Magdalena Środa i parę innych osób – zwyczajnie poczułem się manipulowany, w bezceremonialny sposób.

  Teraz coś przyjemniejszego: usłyszałem dziś wypowiedź szefa PO, Budki, który powiedział coś w stylu, że wszyscy opozycyjni kandydaci muszą maksymalnie mobilizować swoich wyborców, bo tylko to daje szanse na pokonanie Dudy. No właśnie – nic tylko przyklasnąć i życzyć sobie, aby mądre słowa szefa przebiły się do świadomości „towarzystwa”.

 10. Na Holownie mogłoby w drugiej turze zagłosować wielu ludzi którzy nigdy na Trzaskowskiego nie zagłosują.
  Trzaskowski z Dudą najprawdopodobniej przegra. Bo Polska powiatowa i wieś to nie Warszawa ani Gdańsk. A Wy, zwolennicy Trzaskowskiego, by zachować twarz, będziecie mówić że to sfałszowane wybory. Nie rozumiecie sytuacji, nie rozumiecie co dziś w Polsce jest możliwe a co nie jest możliwe.
  TVP szczujnia już zaczyna atakować Trzaskowskiego od strony niby anty-katolika. Zapominacie ilu w Polsce jest wyborców katolików. Otłumanionych kosciólkowcow. Propaganda Pisu wciąż działa. Wieś i powiat zmiecie Trzaskowskego w 2giej turze. W sumie nie dostanie więcej niż 48 %.
  Absolutnie będę na niego głosował, ale w przeciwieństwie do Pana bez żadnych złudzeń. Bo jestem realistą. Wynik będzie taki że tak jak 5 lat temu przez błędy i winy PO do władzy doszedł PIS, tak teraz przez partyjniactwo, przez zlekcewazenie i nie poparcie Szymona Holowni, przez powrót do gry PO , zostaniemy na następne długie lata, może nie na pięć a na 25…w „kaczej dupie”.
  Jeśli Trzaskowski wygra to stawiam szampana, ale jeśli przegra (bo przegra) to nie chce mi się z Wami gadać. Bo to przez takich politycznych naiwniakow którzy dali się nakręcić przez partię Trzaskowskiego w marzenia o zwycięstwie… ech… już mi się nie chce gadać…
  Pozdrawiam serdecznie. Przepraszam za gorzkie słowa ale jestem absolutnym pesymistą co do szans na zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego.

 11. „Niestety, znając PO i w ogóle polskie życie partyjne, mam obawy, że znowu wszystko będzie na łapu-capu, bez porządnej obsługi i dyscypliny.”
  W tym zdaniu zawierają się wszystkie argumenty przeciwko głosowaniu na Trzaskowskiego.
  Jeśli partia, która ma z budżet blisko 20 mln rocznie nie potrafi w ciągu 5 lat odbić niczego, (a ma w tym czasie prawie 100 mln z kasy państwa, ma struktury, rządziła, więc wie w co i z kim gra, wie kim jest przeciwnik) to powinna zniknąć. Bo albo nie umie, albo nie chce, albo jedno i drugie.

  Już sytuacja z MKB jest dla mnie dowodem ignorancji politycznej, a potem wymiana kandydata (co to ma w ogóle być? – w jakiej niedemokratycznej sytuacji postawieni są kandydaci, za którymi nie stoi partia? I to ma być równość?)
  To „sikanie po nogach”, zachowania w stylu gruppies wszystkich polskich autorytetów, celebrytów, mediów … każdego, kto „za demokracją”, jak gdyby pozostali nie byli za demokracją. Jakaś mania, zbiorowe szaleństwo.
  Ten hejt, który zrobiła GW żonie Urszuli BH, i Hołowni w najgorszym stylu, teraz przemilczanie Hołowni, albo manipulowanie treścią w mediach (tytuły tak sformułowane, żeby walić w Hołownię). Skąd nagle po naszej stronie takie ruchy?
  Jeszcze miesiąc temu byłam zakładniczką PO i takiego myślenia jakie Pan proponuje, ale to droga donikąd. Co niby odbijemy i dla kogo?
  1. rozdział państwa od kościoła? (nie)
  2. liberalizacja aborcji? (nie)
  3. małżeństwa jednopłciowe? (nie)
  4. przekop Mierzei? (może)
  5. szkoła bez lekcji religii? (nie)

  Wychodzi mi, że nic nie zyskamy. Jedyną opcją kiedy coś mamy szansę uzyskać (odbić) jest Hołownia. Dlaczego?

  Proszę sobie wyobrazić, że te ww ustawy docierają na biurko Prezydenta kiedy będzie nim:
  1. PAD – odrzuci, partie popyskują i koniec
  2. Trzaskowski – odrzuci, PO (kler, hejt z ambony) przystawi mu pistolet do głowy, nabiorą wody w usta (niedasię)
  3. Kosiniak – odrzuci ostentacyjnie, żeby PSL nabił sobie punktów u kleru
  4. Bosak – odrzuci, wszyscy powiedzą, ze faszysta
  5. Biedroń – podpisze, kler doprowadzi do obstrukcji, klauzula sumienia wszędzie
  6. Hołownia – odrzuci, ale partie będą ścigały się w przekonywaniu, która jest bardziej OK. To wielka szansa dla lewicy, żeby przejąć ludzi z PO i pozyskać nowych.

  Nawet jeśli Trzaskowski wygra, zrobią coś, żeby unieważnić wybory.
  PO jest nieprzygotowana i nie rozumie, w co i z kim gra. Głupi by się nauczył, zrozumiał, zatrudnił profesjonalistów z najwyższej półki. PO nie.
  @Jarejjkg
  „Wynik będzie taki że tak jak 5 lat temu przez błędy i winy PO do władzy doszedł PIS, tak teraz przez partyjniactwo, przez zlekceważenie i nie poparcie Szymona Holowni, przez powrót do gry PO , zostaniemy na następne długie lata, może nie na pięć a na 25…w „kaczej dupie”.
  I właśnie z tego powodu i dlatego za chwilę dokonam kolejnej wpłaty na konto kampanii Szymona Hołowni. Choć zdecydowanie najbliżej mi do lewicy, on jeden ma szansę wygrać i jest WIARYGODNY („prześwietlam” go; nie mam telewizora, więc znałam go tylko ze słyszenia i mądrych wypowiedzi w trudnych momentach, teraz muszę go sprawdzić). Trzaskowski jest OK, ładny i z dobrego domu, ale nie ma żadnej pozycji w PO, będzie jak budyń. Zasięgałam języka w Warszawie, mniej więcej tak go widza w środowisku 30-40 (korpo). Pozdrawiam

 12. Jarekjkg
  Ja, jak się napiję , to mi się nawet bycie w „kaczej dupie ” podoba .

 13. @ecres
  Nie obrażaj mnie i nie wyzywaj na forum, bo poszukam i …

 14. Czy profesjonalisci pomagali z przygotowaniu doskonalego wystapienia Trzaskowskiego w Krakowie? Skadinad, porownujac talenty oratorskie i inteligencje Trazaskowskiego i Dudy to ciekawie zapowiada sie debata miedzy nimi.

 15. Panie Hartman, przygotujmy się na brudne akcje nawet po wyborze trzaskowskiego. Ja nie wykluczam że będzie akcja prześwietlania podpisów itp.

 16. Powtórzmy.
  W 1989 władzę przejął zdemoralizowany Styropian czyli złodzieje i łajdacy przy wsparciu zdrajców z Lewicy. Ich szaleństwa, nienawiść i głupota ciągną się przez 31 lat aż do dzisiaj. Przedstawicielami tychże byli dotychczasowi prezydenci, nazwiska znane …
  Czas na Rozum.
  Człowiek honoru może i powinien głosować tylko na Lewicę socjalistyczną, lecz takiej Lewicy nie ma i nie będzie, bowiem wraz z zamordowaniem Polski Ludowej zniknęły też marzenia.
  Cóż robić?
  Pozostaje tylko Szymon Hołownia, kandydat bezpartyjny i niezależny co dla prezydentury jest istotną wartością. Prezentuje się jako człowiek godny i roztropny. I choć ideałem dla socjalisty, komunisty i marksisty nie jest to wstydu Polsce i społeczeństwu nie przyniesie.
  Ma mój głos.
  A nawet gdyby przegrał to pozostawi po sobie dobre wspomnienie, zaś po zwycięstwie obu przedstawicieli zdemoralizowanego poststyropianu POPiS i skompromitowanej Lewicy z PSL będziemy mieli kolejne lata beznadziei i hańby. Takie życie. Dlatego moja ewentualna klęska w towarzystwie Szymona ujmy mi nie przyniesie.
  Tak wiec tylko Szymon.

 17. Coś dziwnego porobiło się z Gazetą Wyborczą (mówię to jako były abonent). Przeczytałem fragmenty wywiadu w żoną Hołowni oraz komentarze internautów. Jedno kompletnie nie przystaje do drugiego. Wygląda na to, że percepcja po stronie ‚liberalno-demokratycznej’ staje się tak wąsko-pasmowa jak u radio-maryjnych’. Jedni szukają na siłę ‚obrazy uczuć’, drudzy ‚homofobii.’ OK, Dudę trzeba wyrzucić ale przy okazji nie można dać się zwariować. Słucham Hołowni i choć nie jestem praktykującym katolikiem to facet coraz bardziej mi się podoba za szczerość oraz odwagę samodzielnego myślenia. Np. na pytanie Dominiki Wielowiejskiej czy jest po stronie sędziów czy PiS odpowiedział, że jest po stronie ludzi, którzy w sądzie mają coś do załatwienia. Trzeba mic kręgosłup by w obecnym klimacie powiedzieć coś, w gruncie rzeczy racjonalnego, ale bez popadania w oportunizm.

 18. Do Moderacji!

  Ze zdziwieniem zauważyłem, że do chwili obecnej, na tut. forum nie zamieszczono mojego wczorajszego komentarza. Nie wiem, co jest tego powodem? Tym bardziej, że mój komentarz, nie naruszał żadnych reguł zamieszczania treści na forach internetowych.
  Przyznaję, że nie zawsze moje poglądy są zgodne lub zbieżne z poglądami pana Jana Hartmana. Ale, moim zdaniem, to nie jest wystarczający powód, aby nie zamieszczać ich na forum. O tym jestem przekonany.
  Wobec powyższego, proszę o zamieszczenie na forum, mojego wczorajszego komentarza. Dziękuję.

 19. Jacek, NH
  6 czerwca o godz. 23:43

  … ale z ciebie nędzna kreatura… podsrywajka…

 20. @sewa1
  7 czerwca o godz. 7:30

  „…na pytanie Dominiki Wielowiejskiej czy jest po stronie sędziów czy PiS [Hołownia] odpowiedział, że jest po stronie ludzi, którzy w sądzie mają coś do załatwienia. Trzeba miec kręgosłup by w obecnym klimacie powiedzieć coś, w gruncie rzeczy racjonalnego, ale bez popadania w oportunizm.”

  Prosze Pana, w dobie ostrej kampanii wyborczej trzeba być cynicznym krętaczem, zeby ominąć zwykłe pytanie: czy jest się za demolka systemu sadownictwa. Pan Hołownia JEST cynicznym krętaczem, który w razie zwyciestwa podpisywałby jak leci wszystke grandy PiS-owskie. Podobnie jak dziś robi to Duda. Dlaczego Kosiniak-Kamysz nie robi takiego złego wrazenia jak Holownia? Bo moze taki nie jest…

 21. ***nie chwal dnia przed zachodem słońca***

  Przypomnijmy sobie minę Schetyny jesiena 2015 roku gdy PO traciła władzę. Owczesny szef MSZ-tu z trudem pohamowywał uśmiech.

  Jezeli zawistny GS, inicjator notorycznych klęsk Platformy znowu wyjdzie z szafy to przegrana Rafała Trzaskowskiego z PAD jest gwarantowana.

  Ale byc moze nieudolna KO nawet bez Schetyny zadba, by tzw. efekt Trzaskowskiego został wyhamowany.

 22. Myślę że spora część Polaków, w tym ja, pragmatycznie głosuje, przynajmniej już od ponad dwudziestu lat. I nie ma w tym nic złego. Partie polityczne nie biorą się z kosmosu tylko to jesteśmy My sami w soczewce. Jeśli będziemy się zmienić politycy również.

  Jeśli Trzaskowski ma powalczyć o nowy elektorat w tzw. ,,terenie” to, tu się zgodzę, raz: musi otaczać się profesjonalistami, dwa: jego macierzysta partia powinna dyskretnie odsunąć się od niego.

 23. @sewa1

  ,,Np. na pytanie Dominiki Wielowiejskiej czy jest po stronie sędziów czy PiS (Hołownia) odpowiedział, że jest po stronie ludzi, którzy w sądzie mają coś do załatwienia. Trzeba mic kręgosłup by w obecnym klimacie powiedzieć coś, w gruncie rzeczy racjonalnego, ale bez popadania w oportunizm.”

  Populizm to fałszywy racjonalizm i udawany kręgosłup. Ludzie w sądach nie powinni mieć coś ,,do załatwiania” tylko powinni mieć pewność że ich spawy badane są bezstronnie. Idąc tym tropem rozumiem że Hołownia jest również za wszelką maścią szubrawcami, cwaniaczkami, oszustami, malwersantami, alimenciarzami, złodziejami którzy oczekują od sądów że im one coś załatwią.

 24. ” Np. na pytanie Dominiki Wielowiejskiej czy jest po stronie sędziów czy PiS odpowiedział, że jest po stronie ludzi, którzy w sądzie mają coś do załatwienia”
  I to już budzi moje obawy: „ludzie, którzy mają coś do załatwienia” To jest sposób rozumowania z państwa totalitarnego, gdzie nie można wielu rzeczy zrobić normalnie i zgodnie z prawem, tylko trzeba „załatwić”.
  W sądzie nie powinno być miejsca na „załatwianie” sąd ma orzec zgodnie z przepisami prawa i zasadą zdrowego rozsądku.
  P.S. wg mnie nie ma istotnego znaczenia, czy Prezydentem zostanie Hołownia, Trzaskowski czy kto inny, poza Du*ą. Zresztą sam Du*a dla PiSu też może się okazać mniej wygodny niż w pierwszej kadencji, bo nie będzie miał już do stracenia nic, oprócz kajdan, więc ewentualna większość sejmowa, po załamaniu się „dobrej zmiany” albo po następnych wyborach będzie go mogła łatwo przekupić

 25. Oby nadzieja nie umarla i wybory nie zostaly sfalszowane a ludzie zaglosowali za pozbyciem sie pisowskiej mafii. Niestety mam duze obawy o swiadomosc polakow. Znajac srodowiska wiejskie jestem pesymista, najgorsze musi jeszcze przyjsc i zmiana nadejdzie ale okupiona duza iloscia krwi. Polska jest w wojnie domowej. Mafia uzbroila lyse karki i dala im legitymacje legalnosci. Po drugie stronie barykady jest klasa srednia, ktora niestety jeszcze nie osiagnela stanu krytycznego. Reszta jest na tyle glupia, ze z wygody otrzymywanych ochlapow od wladzy, nie ruszy tylka doputy ochlapy sie nie skoncza. A ochlapy sie nie skoncza, mozna drukowac pieniadze w nieskonczonosc majac w reku drukarnie.

 26. Co z tego ze Trzaskowski wygra z Holownia w I turze? To jest wyscig wieloetapowy, a w finale Holownia ma wieksze szanse na wygrani z PAD. Sluchajcie Jego wystapien. Tylko On ma szanse zakonczyc te wojne polsko-polska. Mamy dosc wzajemnego kopania sie po kostkach raz z jednej, raz z drugiej strony. Glosujcie na Holownie!

 27. sewa1
  7 czerwca o godz. 7:30

  Np. na pytanie Dominiki Wielowiejskiej czy jest po stronie sędziów czy PiS odpowiedział, że jest po stronie ludzi, którzy w sądzie mają coś do załatwienia

  I już tylko ta próbka „jezuickiego gadania” wystarczy mi żeby go skreślić.

 28. Wygląda na to, że jakiś zorganizowany desant agitatorów Hołowni wylądował na tym blogu.
  Nie zagłosuję na tego pana. Dla mnie to cwana wtyka kleru.

 29. Hartman jak zawsze w formie(kandydatura Tokarczuk to był genialny pomysł, szkoda, że nie wypalił). Spośród tercetu Trzaskowski, Hołownia, Kosiniak-Kamysz akurat tak się składa, że to ten pierwszy ma zdecydowanie największy elektorat negatywny i prawdopodobnie najłatwiej będzie go zdyskredytować i wcale nie potrzeba do tego prawicowych teorii spiskowych- wystarczą lewicowi aktywiści. Trzaskowski reprezentuje większość tych cech, które czynią środowisko KO niestrawną dla większości społeczeństwa. Na razie gość jest czymś w rodzaju nowości a i tak nie potrafi przeskoczyć poparcia dla swojej własnej partii. Wystarczy, że większość społeczeństwa zacznie identyfikować Trzaskowskiego z KO i po ptokach w II turze. Nawet Duda wygrał poprzednie wybory w dużej mierze dzięki fermentowi zasianemu przez Kukiza. Obecnie odpowiednikiem Kukiza jest Hołownia, tyle, że Trzaskowski na tym trendzie nie skorzysta, ponieważ jest zbyt reprezentatywny dla swojej partii i nie stanowi takiej sympatycznej zagadki, jaką 5 lat temu dla wielu wyborców był Duda.

 30. @OZ
  Nie obrażaj mnie i nie wyzywaj na forum, bo poszukam i …

 31. Partie i inne ugrupowania opozycyjne powinne uzgodnić taktykę. Inaczej grozi nam to co zawsze: każdy podstawia nogę pozostałym i wszyscy zgodnie przegrywają. Dla Biedronia Trzaskowski to taki sam wróg jak Duda, może nawet gorszy, bo mniej socjalny. Zandberg już kilka lat temu oferował wspołpracę z PiS w zakresie spraw socjalnych. A tu trzeba sobie powiedzieć: przede wszystkim musimy solidarnie przywócić demokrację: konstytucję, rządy prawa i równy udział wszystkich obywateli w rządzeniu państwem. Inne sprawy odłóżmy na później.

 32. Zawsze jest bardzo dobrym moment, aby pokazać oczywistą rzecz. A rzecz jest taka, że ten system wyborczy jest zły. Wiadomo, że problem z korupcją lub swoistą prywatyzacją instytucji publicznych związany jest bezpośrednio z instytucjami, no i osoby uwikłane w związki korupcyjne oraz tworzące praktykę ciągłej prywatyzacji instytucji publicznych są w nie uwikłane niezależnie od zmian w układzie władzy, chociaż są ewidentne zależności pomiędzy każdą władzą, a właśnie tymi środowiskami. W sytuacji anarchii politycznej, która jest spowodowana patem w zarządzaniu krajem na najwyższym szczeblu tj. wasz Prezydent, nasz rząd i odwrotnie lub sytuacji rządu mniejszościowego, względnie częstych zmian przed upływem kadencji sejmu i senatu, no właśnie owe środowiska, które są problemem, a jednocześnie są elitą będą realnie sprawowały jeszcze większą część władzy, która i tak sprawują, nawet przy silnym rządzie. I one właśnie są źródłem innego rodzaju anarchii, który można nazwać prywatą. I ta prywata w czasach anarchii politycznej zawsze zdominuje życie kraju i wyjście z tej sytuacji, jak widzimy od 30. lat będzie niemal niemożliwe. Tak więc jeśli chodzi o mnie, to poprałbym Trzaskowskiego, tylko w jednym przypadku, gdyby miał program polityczny zmierzający do zmiany tego niekorzystnego dla wszystkich, oprócz złodziei i ludzi bez sumienia, oraz rozumu – systemu władzy instytucjonalnej, a więc przede wszystkim systemu, który umożliwia zwykłe bezhołowie w którym się jako państwo i społeczeństwo topimy zupełnie, niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami państwa narodowego, czy też federacji państw europejskich w ramach UE.

 33. Proste pytanie do wszystkich wyborcow przekonanych o swoim kandydacie:

  Na kogo zaglosujecie w II turze, jezeli wasz kandydat nie przejdzie?

 34. Gdyby wybory były 10 maja, to głosowałbym na Hołownię (jestem ateistą i nie cierpię rozpasania Kościoła w polskim państwie).
  Po wejściu Trzaskowskiego ucieszyłem się, ale dalej wolę Hołownię – od niego spodziewam się więcej zmian w polityce państwa wobec Kościoła, w traktowaniu homoseksualistów, ochronie przyrody i ratowaniu klimatu, w kształtowaniu sensownej pomocy socjalnej państwa, wolności mediów, sensownego kształtowania wojska itd. Myślałem też, że jeżeli do drugiej rundy wejdzie Trzaskowski to oczywiście zagłosuję na niego. I jestem przekonany, że jeżeli Hołownia nie wejdzie do 2. rundy, to będzie apelować o głosowanie na Trzaskowskiego. Trzaskowski przejął wiele poglądów z programu i wystąpień Hołowni – na ile szczerze i czy będzie się tego trzymać po wyborze, to już inna sprawa (tradycja PO wskazuje że nie za bardzo).
  Ale ostatnio czytam wszędzie hejt POwskich zwolenników a może i trollów Trzaskowskiego pod adresem Hołowni (pisowski hejt pomińmy). Podobnie komentarze większości sympatyzujących z PO publicystów.
  To są nieuczciwe ataki na Hołownię, ale one ranią także mnie – jako jego zwolennika. I coraz częściej się zastanawiam, czy jeżeli do drugiej rundy wejdzie Trzaskowski to czy będę na niego głosować, czy zbojkotuję tą rundę.

 35. @Jacek, NH 7 czerwca o godz. 16:33 „Nie obrażaj mnie i nie wyzywaj na forum, bo poszukam i …”
  Zacytuję klasyka: Nie strasz, nie strasz, bo się ….

 36. @mohikanin przedostatni
  Sugeruję, żeby zamiast różnych „przekazów dnia” poczytał pan, co Hołownia pisał o polskim Kościele rok temu, trzy czy sześć lat temu. I proszę to porównać z działaniami PO w stosunku do Kościoła w ciągu swoich „ośmiu lat” – Trzaskowski tego nie oprotestowywał. Hołownia nie jest ideałem i rozumiem to, że można woleć innego kandydata (no może poza Duda i Bosakiem, tego bym nie rozumiał) choćby nawet dlatego, że Trzaskowski jest bardziej przystojny i zna więcej języków. Ale nie wmawiajmy sobie głupot.

 37. głos zwykły
  8 czerwca o godz. 9:48

  … na to najlepszy jest czopek.

 38. chciala by dusza do raju oj by chciala bardzo moze sie uda.

 39. @głos zwykły
  „Tak więc jeśli chodzi o mnie, to poprałbym Trzaskowskiego, tylko w jednym przypadku, gdyby miał program polityczny zmierzający do zmiany tego niekorzystnego dla wszystkich, oprócz złodziei i ludzi bez sumienia, oraz rozumu – systemu władzy instytucjonalnej …”

  I mamy problem. Trzaskowski nie ma takiego programu, a nawet gdyby miał to nie ma wystarczająco silnej pozycji w PO, żeby go zrealizować, ale nawet gdyby miał, to PO jako partia nie może sobie na to pozwolić, bo zostanie „zjedzona” przez tych, którzy na tej sytuacji zyskują.

  Jest tylko jeden kandydat, który ma taki program, i jest spoza systemu, czyli spełnia pozostałe konieczne warunki.
  Teraz jest „neutralizowany” przez WSZYSTKIE siły chorego systemu.
  Z coraz większym zdumieniem obserwuję, że nasza strona w niczym nie różni się od PiS. Wszystkie chwyty dozwolone. Jak Kalemu kraść to źle, ale jak Kali …
  Brawo MY!

 40. AOlsztynski
  6 czerwca o godz. 17:34

  … cóż za wyznanie pospolitego członka… mówiąc delikatnie…

 41. Zagłosuję na AD. Chcę przekonać się, jak będzie wyglądało państwo polskie po zreformowaniu (jak wiadomo takiej zmiany wymagał okres schyłkowy rządów PO/PSL). Prezydent z przeciwnej opcji będzie tylko wkładał kolejny kij w szprychy (patrz: senat).
  Jeśli się pomylę, to za 5 lat zagłosuję na Hołownię. Natomiast nie rozumiem, dlaczego głosować na Trzaskowskiego? No wiem, chce obalić PiS 🙂

 42. Witajcie
  Ustawowi Przedstawiciele Narodu (K-62.1, KC-96)

  Andrzej z Oświeconego Ciemnogrodu
  przesyła pozdrowienia

  Złośliwy zgorzkniały starzec o toksycznej osobowości wysługując się patologicznymi apostołami (gr. posłaniec) Zakonu PC, toksycznymi politykami, toksycznymi rabulistami (matacz prawny), toksycznymi klikonami (krzykacz miejski) a także otumanionym ludem utworzył toksyczną prawicę, która wprowadzając „toksyczną zmianę” przekształciła Nasz Kraj w toksyczne państwo.
  Jeżeli jest Wam w nim duszno podejmijcie rozumną decyzję o radykalnej zmianie w celu obrony mordowanej demokracji.

  Ustawowi Przedstawiciele Narodu zostali bezprawnie ubezwłasnowolnieni w wykonywaniu Władzy Zwierzchniej metodami wyboru lu referendum.
  Jak się nazywa Konstytucyjny Organ wykonujący Władzę Zwierzchnią?
  Nie jet to Naród gdyż nie można podać ani jednego przykładu, w którym uczestniczyłoby osobiście ok. 38 milionów obywateli.
  ŁAn

 43. @Sceptyczny
  8 czerwca o godz. 12:06

  Pisze Pan: „To są nieuczciwe ataki na Hołownię, ale one ranią także mnie – jako jego zwolennika. I coraz częściej się zastanawiam, czy jeżeli do drugiej rundy wejdzie Trzaskowski to czy będę na niego głosować, czy zbojkotuję tą rundę.”

  Jest kampania wyborcza i wszyscy kandydaci sa atakowani przez fanów swoich konkurentów. Trzeba być kompletnie pozbawionym swiadomosci politycznej, zeby te ataki nazywać „nieuczciwymi”. W koncu nikt nie posadza pana Holowni o występki podpadajace pod kodeks karny:))) Natomiast pański koncowy wniosek jest wrecz skandaliczny, jako ze swiadczy jedynie o pańskim zamiarze utrzymania Dudy u władzy. I faktycznie, nie widzę wiekszej różnicy miedzy Duda a Holownią. No, moze taka, ze Duda ma podobno doktorat z UJ-u, a Holownia nie ma zadnego wykształcenia. Kleja sie obaj do Kosciola w tym samym stopniu.

 44. Przepraszam za poniższe słowa, ale ponieważ nie ma możliwości komentowania felietonów, a po przeczytaniu Pana ostatniego – „W co wierzę?” odczuwam wielką potrzebę podziękowania Panu, to zrobię to tutaj.
  Otóż przez całe życie wyznawałem wartości i starałem się praktykować postawy o których Pan w nim pisze, a mimo to dla świata i przyznaję, że przed samym sobą mieniłem się agnostykiem.
  I dopiero teraz zrozumiałem jak bardzo się myliłem, jakiaż to w ogóle prostacka i niegodna rozważań postawa być agnostykiem. To trąci Gowinem tylko w innym oczywiście wymiarze.
  Dlatego bardzo dziękuję za tamten artykuł.
  Jestem ateistą.

 45. Wiecie, że dopiero dzisiaj skojarzyłem nazwisko Trzaskowski ze słynnym muzykiem. Przypomniałem sobie, że miałem do niego żal (ojca), bo bezlitośnie na łamach „Jazz Forum” skrytykował mój ulubiony album M.Davisa „Agharta”. Nawet oburzony w tej sprawie pisałem do J.Ptaszyna-Wróblewskiego. Chyba odpowiedzi nie dostałem, ale inny muzyk mi powiedział, że Andrzej T. był bardzo wymagający i surowo oceniał nie tylko muzykę, ale także jakość techniczną wydanej płyty. Z tym drugim się w pełni zgadzam, bo nagranie jest nieszczególne. Czego to człowiek po latach nie skojarzy…

 46. AOlsztynski
  8 czerwca o godz. 18:48

  … niedożyjesz wuju następnego razu… tępota nie boli…

 47. Przekonanie, że entuzjazm społeczny związany z pojawieniem się nowe”starej”gwiazdy polskiej polityki wygaśnie gdy wybierze się w I turze innego kandydata jest wg mnie z gruntu błędny. To inteligenckie i chciejskie przebieranie nogami za wykształciuchem
  Niewątpliwie Rafał Trzaskowski jest jedną z nielicznych gwiazd polskiej polityki. Inteligentny, wykształcony,taktowny z erudycyjnym refleksem, kulturalny, a w dodatku (co istotne dla kobiet) piękny wewnątrz i na zewnątrz. I jeszcze przystojny!

  Posiada tylko jedną istotną wadę :stoi za nim PO!!!!
  Ta istotność jest tym, co uwidacznia się w sondażowych prognozach jego przegranej w II turze i niemożność uzyskania czegoś więcej niż stan posiadania PO.
  Ta wstrętna, wspomniana wada razi nie tylko moje poczucie smaku i przyzwoitości:odruch wstrętu towarzyszyłby(nie tylko) mi gdybym miał się opowiedzieć za tym kandydatem a tym samym za partią, która za nim stoi. Partią kojarzoną z pogardą dla zwykłych ludzi, partią zwijania Polski i mrożenia karygodnie niskich zarobków,pogardliwym ignorowaniem zmęczonych wiecznymi wyrzeczeniami Polaków itp itd.
  Partią, która oprócz grania na antypisowskich emocjach nie potrafi nadal powiedzieć o co walczy i zza której wyglądają”wilcze oczy Tuska” …
  Kto obserwuje politykę ten wie, że z Trzaskowskim ani Schetynie nie było po drodze ani wcześniejszym platformianym koteriom.Jednak i tak z tego nic nie wynika.To dalej miałkie, schyłkowe, znienawidzone PO z mędrkowatym skompromitowanym Sienkiewiczem, arogantem Sikorskim czy mistrzem gry za kotarą Schetyną, któremu Polska chyba „wisi”… Nie daje nawet gwarancji osądzenia przestępców z PIS i odebrania im immunitetów.

  Budzi się społeczny odruch wymiotny na słowo PIS i to widać, słychać i czuć. Niezależnie od tego który z kontrkandydatów A. DUDY wygra współzawodnictwo o II turę ten odruch, który w obecnej sytuacji Polski można nazwać troską o dobro wspólne, albo po prostu patriotyzmem, nakaże wszystkim głosującym na kandydatów pozostających w opozycji do A. DUDY zagłosować na tego kto wejdzie wtedy z nim w szranki. Wtedy będzie pora na odłożenie wszelkich wstrętów, wtedy „wszystkie ręce na pokład” -nawet za Trzaskowskim. Myślę, że wyrażam odczucia olbrzymiej części Polaków zmęczonych duopolem, zniesmaczonych ordynarnymi nanipulacjami przekaziorów antypisowskich nachalnie promujących Kidawę a teraz Trzaskowskiego i pomijających innych kandydatów. Coraz więcej tych rodaków wie, że mobilizacja w głosowaniu na jednego, wygranego, opozycyjnego kandydata I tury nastąpi w drugiej turze. Teraz chodzi o jak największe uczestnictwo i głosowanie na swojego, aby nie dopuścić do wygranej Dudy już w pierwszej turze i wreszcie wybrać tego swojego. Więc jeśli profesor Hartman postuluje powszechną mobilizację i również przebiera nogami za Trzaskowskim to jest to używanie szklanej kuli z czarnowidzkim oglądem przyszłości ignorującym zniecierpliwienie i wściekłość elektoratu pozapisowskiego.

  Dlatego głosuję również za mądrym i rozsądnym Hołownią. Potem na kogokolwiek z nich byle nie Dudę i Bosaka.

 48. Przekonanie, że entuzjazm społeczny związany z pojawieniem się nowe”starej”gwiazdy polskiej polityki wygaśnie gdy wybierze się w I turze innego kandydata jest wg mnie z gruntu błędny. To inteligenckie i chciejskie przebieranie nogami za wykształciuchem
  Niewątpliwie Rafał Trzaskowski jest jedną z nielicznych gwiazd polskiej polityki. Inteligentny, wykształcony,taktowny z erudycyjnym refleksem, kulturalny, a w dodatku (co istotne dla kobiet) piękny wewnątrz i na zewnątrz. I jeszcze przystojny!

  Posiada tylko jedną istotną wadę :stoi za nim PO!!!!
  Ta istotność jest tym, co uwidacznia się w sondażowych prognozach jego przegranej w II turze i niemożność uzyskania czegoś więcej niż stan posiadania PO.
  Ta wstrętna, wspomniana wada razi nie tylko moje poczucie smaku i przyzwoitości:odruch wstrętu towarzyszyłby(nie tylko) mi gdybym miał się opowiedzieć za tym kandydatem a tym samym za partią, która za nim stoi. Partią kojarzoną z pogardą dla zwykłych ludzi, partią zwijania Polski i mrożenia karygodnie niskich zarobków,pogardliwym ignorowaniem zmęczonych wiecznymi wyrzeczeniami Polaków itp itd.
  Partią, która oprócz grania na antypisowskich emocjach nie potrafi nadal powiedzieć o co walczy i zza której wyglądają”wilcze oczy Tuska” …
  Kto obserwuje politykę ten wie, że z Trzaskowskim ani Schetynie nie było po drodze ani wcześniejszym platformianym koteriom.Jednak i tak z tego nic nie wynika.To dalej miałkie, schyłkowe, znienawidzone PO z mędrkowatym skompromitowanym Sienkiewiczem, arogantem Sikorskim czy mistrzem gry za kotarą Schetyną, któremu Polska chyba „wisi”… Nie daje nawet gwarancji osądzenia przestępców z PIS i odebrania im immunitetów.

  Budzi się społeczny odruch wymiotny na słowo PIS i to widać, słychać i czuć. Niezależnie od tego który z kontrkandydatów A. DUDY wygra współzawodnictwo o II turę ten odruch, który w obecnej sytuacji Polski można nazwać troską o dobro wspólne, albo po prostu patriotyzmem, nakaże wszystkim głosującym na kandydatów pozostających w opozycji do A. DUDY zagłosować na tego kto wejdzie wtedy z nim w szranki. Wtedy będzie pora na odłożenie wszelkich wstrętów, wtedy „wszystkie ręce na pokład” -nawet za Trzaskowskim. Myślę, że wyrażam odczucia olbrzymiej części Polaków zmęczonych duopolem, zniesmaczonych ordynarnymi nanipulacjami przekaziorów antypisowskich nachalnie promujących Kidawę a teraz Trzaskowskiego i pomijających innych kandydatów. Coraz więcej tych rodaków wie, że mobilizacja w głosowaniu na jednego, wygranego, opozycyjnego kandydata I tury nastąpi w drugiej turze. Teraz chodzi o jak największe uczestnictwo i głosowanie na swojego, aby nie dopuścić do wygranej Dudy już w pierwszej turze i wreszcie wybrać tego swojego. Więc jeśli profesor Hartman postuluje powszechną mobilizację tak w I jak i w II turze za Trzaskowskim w obawie że entuzjazm opadnie jak kurz to jest to używanie szklanej kuli z czarnowidzkim oglądem przyszłości ignorującym zniecierpliwienie i wściekłość elektoratu pozapisowskiego.

  Dlatego głosuję również za mądrym i rozsądnym Hołownią. Potem na kogokolwiek z nich byle nie Dudę i Bosaka.

 49. Przekonanie, że entuzjazm społeczny związany z pojawieniem się nowe”starej”gwiazdy polskiej polityki wygaśnie gdy wybierze się w I turze innego kandydata jest wg mnie z gruntu błędny. To inteligenckie i chciejskie przebieranie nogami za wykształciuchem
  Niewątpliwie Rafał Trzaskowski jest jedną z nielicznych gwiazd polskiej polityki. Inteligentny, wykształcony,taktowny z erudycyjnym refleksem, kulturalny, a w dodatku (co istotne dla kobiet) piękny wewnątrz i na zewnątrz. I jeszcze przystojny!

  Posiada tylko jedną istotną wadę :stoi za nim PO!!!!
  Ta istotność jest tym, co uwidacznia się w sondażowych prognozach jego przegranej w II turze i niemożność uzyskania czegoś więcej niż stan posiadania PO.
  Ta wstrętna, wspomniana wada razi nie tylko moje poczucie smaku i przyzwoitości:odruch wstrętu towarzyszyłby(nie tylko) mi gdybym miał się opowiedzieć za tym kandydatem a tym samym za partią, która za nim stoi. Partią kojarzoną z pogardą dla zwykłych ludzi, partią zwijania Polski i mrożenia karygodnie niskich zarobków,pogardliwym ignorowaniem zmęczonych wiecznymi wyrzeczeniami Polaków itp itd.
  Partią, która oprócz grania na antypisowskich emocjach nie potrafi nadal powiedzieć o co walczy i zza której wyglądają”wilcze oczy Tuska” …
  Kto obserwuje politykę ten wie, że z Trzaskowskim ani Schetynie nie było po drodze ani wcześniejszym platformianym koteriom.Jednak i tak z tego nic nie wynika.To dalej miałkie, schyłkowe, znienawidzone PO z mędrkowatym skompromitowanym Sienkiewiczem, arogantem Sikorskim czy mistrzem gry za kotarą Schetyną, któremu Polska chyba „wisi”… Nie daje nawet gwarancji osądzenia przestępców z PIS i odebrania im immunitetów.

  Budzi się społeczny odruch wymiotny na słowo PIS i to widać, słychać i czuć. Niezależnie od tego który z kontrkandydatów A. DUDY wygra współzawodnictwo o II turę ten odruch, który w obecnej sytuacji Polski można nazwać troską o dobro wspólne, albo po prostu patriotyzmem, nakaże wszystkim głosującym na kandydatów pozostających w opozycji do A. DUDY zagłosować na tego kto wejdzie wtedy z nim w szranki. Wtedy będzie pora na odłożenie wszelkich wstrętów, wtedy „wszystkie ręce na pokład” -nawet za Trzaskowskim. Myślę, że wyrażam odczucia olbrzymiej części Polaków zmęczonych duopolem, zniesmaczonych ordynarnymi nanipulacjami przekaziorów antypisowskich nachalnie promujących Kidawę a teraz Trzaskowskiego i pomijających innych kandydatów. Coraz więcej tych rodaków wie, że mobilizacja w głosowaniu na jednego, wygranego, opozycyjnego kandydata I tury nastąpi w drugiej turze. Teraz chodzi o jak największe uczestnictwo i głosowanie na swojego, aby nie dopuścić do wygranej Dudy już w pierwszej turze i wreszcie wybrać tego swojego. Więc jeśli profesor Hartman postuluje powszechną mobilizację tak w I jak i w II turze za Trzaskowskim w obawie że entuzjazm opadnie jak kurz to jest to używanie szklanej kuli z czarnowidzkim oglądem przyszłości ignorującym zniecierpliwienie i wściekłość elektoratu pozapisowskiego.

  Dlatego pomimo obaw psora głosuję za mądrym i rozsądnym Hołownią. Potem na kogokolwiek kto się ostanie, byle nie Dudę i Bosaka.

 50. Przekonanie, że entuzjazm społeczny związany z pojawieniem się nowe”starej”gwiazdy polskiej polityki wygaśnie gdy wybierze się w I turze innego kandydata jest wg mnie z gruntu błędny. To inteligenckie i chciejskie przebieranie nogami za wykształciuchem
  Niewątpliwie Rafał Trzaskowski jest jedną z nielicznych gwiazd polskiej polityki. Inteligentny, wykształcony,taktowny z erudycyjnym refleksem, kulturalny, a w dodatku (co istotne dla kobiet) piękny wewnątrz i na zewnątrz. I jeszcze przystojny!

  Posiada tylko jedną istotną wadę :stoi za nim PO!!!!
  Ta istotność jest tym, co uwidacznia się w sondażowych prognozach jego przegranej w II turze i niemożność uzyskania czegoś więcej niż stan posiadania PO.
  Ta wstrętna, wspomniana wada razi nie tylko moje poczucie smaku i przyzwoitości:odruch wstrętu towarzyszyłby(nie tylko) mi gdybym miał się opowiedzieć za tym kandydatem a tym samym za partią, która za nim stoi. Partią kojarzoną z pogardą dla zwykłych ludzi, partią zwijania Polski i mrożenia karygodnie niskich zarobków,pogardliwym ignorowaniem zmęczonych wiecznymi wyrzeczeniami Polaków itp itd.
  Partią, która oprócz grania na antypisowskich emocjach nie potrafi nadal powiedzieć o co walczy i zza której wyglądają”wilcze oczy Tuska” …
  Kto obserwuje politykę ten wie, że z Trzaskowskim ani Schetynie nie było po drodze ani wcześniejszym platformianym koteriom.Jednak i tak z tego nic nie wynika.To dalej miałkie, schyłkowe, znienawidzone PO z mędrkowatym skompromitowanym Sienkiewiczem, arogantem Sikorskim czy mistrzem gry za kotarą Schetyną, któremu Polska chyba „wisi”… Nie daje nawet gwarancji osądzenia przestępców z PIS i odebrania im immunitetów.

  Budzi się społeczny odruch wymiotny na słowo PIS i to widać, słychać i czuć. Niezależnie od tego który z kontrkandydatów A. DUDY wygra współzawodnictwo o II turę ten odruch, który w obecnej sytuacji Polski można nazwać troską o dobro wspólne, albo po prostu patriotyzmem, nakaże wszystkim głosującym na kandydatów pozostających w opozycji do A. DUDY zagłosować na tego kto wejdzie wtedy z nim w szranki. Wtedy będzie pora na odłożenie wszelkich wstrętów, wtedy „wszystkie ręce na pokład” -nawet za Trzaskowskim. Myślę, że wyrażam odczucia olbrzymiej części Polaków zmęczonych duopolem, zniesmaczonych ordynarnymi nanipulacjami przekaziorów antypisowskich nachalnie promujących Kidawę a teraz Trzaskowskiego i pomijających innych kandydatów. Coraz więcej tych rodaków wie, że mobilizacja w głosowaniu na jednego, wygranego, opozycyjnego kandydata I tury nastąpi w drugiej turze. Teraz chodzi o jak największe uczestnictwo i głosowanie na swojego, aby nie dopuścić do wygranej Dudy już w pierwszej turze i wreszcie wybrać tego swojego. Więc jeśli profesor Hartman postuluje powszechną mobilizację tak w I jak i w II turze za Trzaskowskim w obawie że entuzjazm opadnie jak kurz to jest to używanie szklanej kuli z czarnowidzkim oglądem przyszłości ignorującym zniecierpliwienie i wściekłość elektoratu pozapisowskiego.

  Dlatego pomimo obaw psora głosuję za mądrym i rozsądnym Hołownią. Bo to on właśnie ma największe szanse na pokonanie Dudy w II turze.Jeśli nie będzie jednak zwycięzcą I tury zagłosuję, jak wielu, na kogokolwiek byle nie Dudę i Bosaka.

 51. @Kalina
  „Jest kampania wyborcza i wszyscy kandydaci sa atakowani przez fanów swoich konkurentów. Trzeba być kompletnie pozbawionym swiadomosci politycznej, zeby te ataki nazywać „nieuczciwymi”.” .
  Trzeba odróżnić uczciwe ataki od nieuczciwych.
  Hołownia jest szkalowany. Materiały w mediach są zmanipulowane. To nic, że w tekście wszystko jest OK, jeśli tytuł (link) kłamie (ale nie tak wprost, tylko, tak, żeby ludzie się wkurzyli i zareagowali – hejtowali) – zdania wyrwane z kontekstu. Klasyka prawicowych szczujni w wykonaniu „nieskazitelnych”. Niedobrze się robi.

  Skoro nie widzi Pani większej różnicy miedzy Dudą a Hołownią, to znaczy, że Pani słabo widzi. Pani wnioski nie mogą być prawdziwe. I nie o wykształcenie mi chodzi. Nie dyplom, albo tytuł naukowy świadczy o wartości człowieka. Hołownia to „duży format”.

  @sceptyczny
  Pełna zgoda.

 52. Panie Profesorze!
  Nie dano mojego normalnego wpisu, może dadzą „pochwalny”. Jeżeli Pana prognozy wypalą to ogłoszę wszem i wobec, że jest Pan prorokiem politycznym…ala Jackowskim;
  trafi jak się pomyli.
  Ja modlę się, aby nie spotkało nas nieszczęście…
  http://www.wola-boga-ojca.pl

 53. Czy Trzaskowski po wygranych wyborach zostanie zaakceptowany przez nowe globalne elity , które powstaną w roku 2021 ? Czy jego poglądy pozostana nie zmienione czy tak jak wszyscy jego poprzednicy zamieni się w realizotora globalnych poleceń?
  Świat sie wali na naszych oczach. Ten pojedynek mamutów będzie wpływał na losy Polski. To co się dzieje na Olimpie nie mieści się w głowie. O tym trzeba dyskutować.
  „Politycy w Kongresie uklęknęli na 8 minut – tyle, ile duszono Floyda. Proponują reformę policji”.
  Świat pada na kolana, ale czy z kolan wstanie? Indywidualny incydent nie może destabilizować państwa. Ten mord był splotem okoliczności , które złożyły się na tę tragedię, która nie może się stać początkiem końca świata. Te awantury uliczne to dowód świadczący o braku elementarnego związku szabrowników z państwem, z którym powinni się utożsamiać. W mediach amerykańskich na okrągło rozdrapuje się rany okresu holocaustu i niewolnictwa. Szkoda, że nie wracają do neolitu i braku sprawiedliwości w tamtym okresie. Trzeba sobie wreszcie przypomnieć , że biali ludzie również byli niewolnikami, prawie tak samo długo jak ludzie innych ras. To dopiero w XIX wieku zaczęto przebąkiwać o zniesieniu niewolnictwa w skali globalnej. W Polsce, chłop był niewolnikiem, praktycznie do reformy rolnej, którą teraz potępia obóz rządowy i opozycja. Obłuda mediów i polityków osiąga szczyty dawniej niezdobyte. Problem ten będzie jeszcze długo istniał ponieważ taka jest natura człowieka. Nie można sobie pozwolić na destabilizowanie państwa tak ważnego jak Ameryka w imię globalnych rozgrywek politycznych. Trzeba wypisać na sztandarach protestujących i pomnikach hasło „Wszyscy byliśmy niewolnikami”, bo to jest absolutna prawda. Nie można dzisiaj odpowiadać, za czyny historycznych troglodytów, ponieważ obecnie żyjący nie mieli na nich żadnych wpływów.
  Ameryka pada ofiarą polityki historycznej.
  Kolejną ofiarą będzie Polska.

 54. Dobrze byłoby uświadomić sobie czym są wybory.
  W zasadzie to nie cierpię Trzaskowskiego, podświadomie nie lubę go. Będę jednak głosował na niego i każdego przekonuję do tego.
  Przedmiotem wyboru jest bowiem cel, zadania, które zrealizuje i zaufanie, że tak będzie. Cel, jakim jest odsunięcie od władzy chamskiej chołoty z PiS to kwestia nadrzędna, to czy Polska rozpadnie czy będzie miała szansę, której 40% Polaków nam odbiera.

 55. Obstawiam Hołownię i wpłaciłam już na jego kampanię kilka stówek, i wpłacę jeszcze …
  Tydzień temu nie miałam wątpliwości, że w II turze zagłosuję na naszego, (jeśli to nie będzie Bosak), podpisałam się na liście za Trzaskowskim (i jak wiem i potwierdza to OKO.press „… Zbierał Donald Tusk i sztab Szymona Hołowni…i …” zrobiło to wielu sympatyków Hołowni (oni nie tylko podpisali, także zbierali podpisy.

  Niestety KO tak się zachłysnęło wynikiem zbiórki, że zapomniało komu zawdzięcza wynik. Że nie tylko swoim zwolennikom, że mój głos w I turze do nich nie wróci, a w II?

  No właśnie, wpłaciłam na Hołownię, a oni go hejtują, wycinają … Nie dam rady bardziej wspomóc Hołowni. Sztab RT (i różne osoby) sugerują, żeby inni się wycofali, żeby wszystkie głosy na RT … bo Polska … ale chwileczkę, ktoś mnie tu bezczelnie okrada …
  Mają swoje 20 mln, (w ciągu 5 lat prawie 100 z budżetu), i chcą odebrać mojemu kandydatowi moje drobniaki, moją szansę (hejtują go)… bo Polska? A co oni robili do tej pory dla Polski?

  Mam dosyć tego obrzydliwego krętactwa!

  Najpierw lekceważyli problem (i nic się nie dało przez 5 lat, wcześniej przegrali wybory w sytuacji kiedy byli pewniakiem), potem źle się przygotowali, polegli (MKB), pomogli „wykoleić” poczyliadę, wymienili zawodnika, wszyscy pomagali im zbierać podpisy, i teraz oni jednych kupują innych hejtują (SH) a wszystkich przekonują, że powinni dla dobra Polski się wycofać i przekazać poparcie na RT.

  Jeśli wcześniej to było dla mnie oczywiste, że jak SH nie będzie miał dobrej pozycji zagłosuję na RT, to teraz nie wiem. Wpłacałam na SH, a nie na PO. Jeśli PO chce mój głos w II turze, niech go kupi, niech mi zwrócą moje pieniądze. Gdyby grali czysto, nie widziałabym przeszkód, żeby głosować na RT w II turze, ale ponieważ jestem zniesmaczona „ordynarnymi manipulacjami przekaziorów antypisowskich nachalnie promujących Kidawę a teraz Trzaskowskiego i pomijających innych kandydatów.” nie zagłosuję w II turze na RT. Polska MUSI sobie poradzić bez mojego głosu.

 56. @lais
  9 czerwca o godz. 23:36

  O atakach „nieuczciwych” pisze w swoim poscie powyzej. Nieuczciwym atakiem byłoby oskarzenie pana Hołowni o kradziez batonika z „Biedronki”, ale nie stwierdzenie, ze jest przeciwko aborcji i generalnie łasi sie do Kosciola, bo jest to oczywista oczywistoscia. Z panem Duda Hołownie łaczy jeszcze cos: obaj sa trefnisiami, zeby nie powiedziec dosadniej. I prosze nikogo nie rozsmieszac twierdzeniem, ze Holownia to „duzy format”:))))))

 57. @OZ

  Gdybym był twoim wujem, to wiedziałbyś, że „niedożyjesz” piszemy osobno…

 58. Czy to prawda, że „Teresa Trzaskowska, matka kandydata na fotel prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, była tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Justyna, wynika z akt IPN. Służba Bezpieczeństwa zarejestrowała ją w 1960 r., jako tajnego współpracownika działającego pod ps. Justyna”?

 59. @Dzin
  9 czerwca o godz. 23:07

  Przypominam nauczke z wyborow 2015:

  Kto nie chce PO dostanie PiS. I niech sie potem nie skarzy!

 60. @lais
  10 czerwca o godz. 23:12

  „Polska MUSI sobie poradzić bez mojego głosu.”

  Zmienisz sobie piaskownice, czy juz siedzisz w innej?

css.php