Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
Rafał Trzaskowski

4.07.2020
sobota

Niech Trzaskowski rzuci wyzwanie Kaczyńskiemu!

4 lipca 2020, sobota,

W napięciu obserwuję kampanię Rafała Trzaskowskiego i narasta we mnie niepokój. PiS szkaluje i lży, sieje nienawiść i ogłupia naród, a Trzaskowski wciąż grzeczny i miły. Obawiam się, że to nie jest dobra strategia na koniec kampanii wyborczej.

Ludzie Dudy na to właśnie liczą, że kultura i dobre wychowanie Rafała Trzaskowskiego uczynią go bezbronnym wobec tej nawałnicy chamstwa. Duda szczuje na LGBT, robi z Trzaskowskiego poplecznika zboczeńców, niemieckiego agenta i marionetkę w rękach grandziarzy z PO i szemranego biznesu, a Trzaskowski na to: „panie prezydencie, zapraszam na debatę”.

W Łodzi było trochę lepiej – Trzaskowski wprost odniósł się do Kaczyńskiego i przypomniał, że Duda jest tylko jego urzędnikiem. Jednak wciąż w słowach Trzaskowskiego brakuje gniewu. Jego „mamy dość!” brzmi nijako, bo rzeczy nie są nazwane po imieniu, jakby w obawie przed kontratakiem czy z lęku przed mocnymi słowami, których wyborcy podobno nie lubią. Oczywiście, wiadomo, w wyborach prezydenckich wygrywa się głosami masy, a masa nie interesuje się Trybunałem Konstytucyjnym ani pozycją Polski w Unii Europejskiej, nie kocha gejów etc. Masa chodzi za to do kościoła. Nie lubi płacić podatków i kocha dostawać pieniądze do ręki.

Nie ma masowej „opinii publicznej”, lecz jest masowa emocja, nastrój podstawowy, będący mieszanką wyobrażeń, przekonań, marzeń, lęków i uprzedzeń. Brak w tym logiki i konsekwencji, a przecież retoryka kampanii musi być w miarę spójna. W rezultacie przyzwoity kandydat, który trochę chce być uczciwy i nie schodzić poniżej pewnego poziomu populizmu, a trochę chce jednak wygrać i przez to czuje się zobowiązany przestrzegać zasad, o których przypominają mu specjaliści od marketingu politycznego, staje się mało wyrazisty i mało przekonujący. A to jest samobójstwo. Toczy się walka o wszystko, a przeciwnik używa wszelkich, nawet najbardziej podłych chwytów. Byłoby naiwnością sądzić, że jeśli w dniu wyborów sondaże nie wskażą na jednoznaczne zwycięstwo, PiS powstrzyma się przed wieczornymi manipulacjami (zwłaszcza że na Podkarpaciu i Podlasiu może brakować naszych mężów zaufania), a jeśli Trzaskowski wygra 30 tys. głosów, to pisowski sąd to zwycięstwo zatwierdzi. Rafał musi zdobyć nie 50, lecz przynajmniej 51 proc. głosów, żeby wygrać. Bez krwawej jatki się nie obędzie.

Żeby wygrać wybory, Trzaskowski musi pokazać pazury i zawalczyć jak lew. To nie jest Wersal, tylko wschodnia Europa, gdzie zawsze stawką jest to, czy nadal rządzą gangsterzy, czy jacyś niepozbawieni wad, lecz w miarę uczciwi ludzie. Trzaskowski musi zrozumieć, że nie może dogodzić wszystkim i nie musi tego robić. Ważne, żeby zdobył sobie szacunek i uznanie z powodu swojej waleczności i autentyczności. Niech mówi, jak jest, prostym i dosadnym językiem, a zostanie nagrodzony. Jeśli tego nie uczyni, zbyt wielu ludzi zostanie w domach, bo nie będzie wierzyć w jego zwycięstwo.

Tymczasem sztab Trzaskowskiego paraliżuje lęk przed napędzaniem konfliktu, który tylko zmobilizuje wyborców Dudy. Lęk jak najbardziej słuszny. Ale jest na to sposób. Mianowicie pod jednym względem panuje w narodzie zgoda: złodzieje nie powinni rządzić. Wyborcy PiS są nieustannie przekonywani, że PiS kradnie mniej niż PO i jeszcze zostaje „dla ludzi”, podczas gdy wyborcy opozycji uważają, że PiS kradnie więcej lub tyle samo co PO. A prawda jest taka, że za czasów PiS zaszła fundamentalna zmiana systemowa – władza funkcjonuje mafijnie i jest powiązana z gangsterami, bezpośrednio lub za pośrednictwem służb specjalnych i rozmaitych szemranych fundacji otaczających partię. Skala korupcji, wszelkiego rodzaju nadużyć, kolesiostwa, partyjniactwa i nepotyzmu jest zupełnie inna i nieporównywalna z czymkolwiek, co znaliśmy w III RP i PRL.

I właśnie to bezprzykładne złodziejstwo powinno być tematem kampanii. Pogonić złodziei! Po prostu. To jest hasło, które rozumie każdy i każdy się z nim zgadza. Jednocześnie słuszne i populistyczne. Wręcz idealne.

Ale jest jeszcze druga rzecz, którą wszyscy rozumieją i której nikt nie zaprzecza – a mianowicie, że Polską rządzi Jarosław Kaczyński. Jednym się to podoba i cieszą się, że prezydent jest tylko narzędziem w jego ręku, a innym – wręcz przeciwnie. I tych drugich jest więcej. Z badań wynika, że Kaczyński jest nielubiany przez znaczną większość społeczeństwa. Jest zdecydowanie mniej popularny niż Duda i partia jako taka. Dlatego trzeba uderzyć w Kaczyńskiego! Niech wyjdzie ze swej nory, w której się zaszył!

Trzaskowski powinien powiedzieć jasno, że Duda nie jest partnerem do rozmowy, bo faktycznym prezydentem jest Kaczyński. I to do Kaczyńskiego Trzaskowski powinien się zwracać: wyjdź na plac, powiedz, czy dałeś księdzu te 50 tys.!

Respiratory i maseczki Szumowskiego, palec Lichockiej, kamienica Banasia, SKOK, GetBack, wieże Kaczyńskiego, rosyjskie służby w aferze taśmowej, chamskie wrzaski i szyderstwa Pawłowicz, Kaczyńskiego i Piotrowicza, szaleństwa Macierewicza – to wszystko powinniśmy widzieć na bilbordach i oglądać w spotach wyborczych. Kampania Trzaskowskiego musi być o gangsterskim państwie PiS, o Kaczyńskim, o zmianie władzy, do której prezydentura Trzaskowskiego jest przygotowaniem. A Duda? Dudę wystarczy pokazać i tyle – błazeństwa, dukanie po angielsku, leśne ruchadła, ostre cienie mgły. O czym tu gadać? Wystarczy pokazać, kim jest. Nie ma sensu wdawać się w dyskusję. Te wybory to nie żaden spór „o wizję Polski”, lecz próba przepędzenia politycznych (i nie tylko politycznych) gangsterów i odzyskania państwa z rąk ludzi, którzy na to państwo napadli i pasą się na nim, kupując naród za jego własne pieniądze oraz tumaniąc go pychą i strachem.

Nie ma sensu rozmawiać z PiS o kryzysie, bo nikt nie jest mocny w zarządzaniu państwem w recesji i nikt też nie wini PiS za epidemię. Trzeba powiedzieć ludziom, że Trzaskowski musi wygrać, aby obalić dyktatora. Dlaczego robimy z tego tabu? Przecież właśnie wspólny cel, jakim jest obalenie reżimu, sprawia, że zagłosują na Trzaskowskiego również tacy, którzy nie znoszą ani jego, ani Platformy. Trzaskowski nie może się bać – powinien otwarcie i bez ogródek deklarować swój cel. I nie stoi to w żadnej sprzeczności z deklaracjami współpracy z rządem. Do wyborów prezydent pomaga rządowi, jednocześnie strzegąc konstytucji i jej wartości, a po wyborach ten niegodziwy rząd upada. Czy czegoś nie rozumiemy?

A więc, Rafale, odwagi! Precz z Kaczyńskim dyktatorem! Precz ze złodziejstwem! A Duda? Duda to tylko marionetka. Druga tura jest między Trzaskowskim i Kaczyńskim. Druga tura jest wojną z gangsterami. Taki powinien być przekaz ostatniego dnia kampanii.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 52

Dodaj komentarz »
 1. Uff, ulżyło mi, J. Hartman obawia się przegranej Trzaski!
  To dobrze. Bo jak dotychczas prognozy J.H. były warte tyle ile prognozy i poparcie J. Staniszkis. Na abarot.
  Czyli jest nadzieja.

 2. Od dawna mam to same zdanie .pogadać w kampanii o wodzu.Ale za cholerę ,nie mogę dotrzeć do Peowców i sztabu Trzaskowskiego.Tak paranoja .Kiedyś tuskowcy, chcieli pomóc Komorowskiemu ,ale nie potrafili ..A dziś mają w d pomoc dla Trzaskowskiego.Miernoty, doszły do koryta ,i tyle.A cawaniaki ,np. z LEWICY ,,aby udu ć Biedronia ,wystawiły go na pośmiewisko ,i ten w sweterku ,cieszy się ,że nikt mu nie zagraża.

 3. Panie profesorze
  Mam podobny temperament i chamstwo podnosi mi ciśnienie co może wywołać we mnie odruch chamstwa. Myslę że postępowanie Rafała Trzaskowskiego jest wystarczjąco stanowcze, ale bez chamstwa, którym gang Kaczyńsiego chętnie by Trzaskowskiego zaraził, bo na tym polu Kaczyński i jego zdolni uczniowie w sztuce ubliżania, insynuowania, kłamania w żywe oczy, a nawet prób sięgania do fizycznej przemocy, są nie do pokonania. Broń boże, zeby sztab sugerował Trzaskowskiemu sięgnięcie po tą broń, bo Trzaskowski poległby z kretesem.
  Natomiast zgadzam się z panem, że Trzaskowski powinien bardziej eksponować ukrywającego się Kaczyńskiego, a o Dudzie mówić mimochodem jako o bezwolnej marionetce, fikającej, wydzierającej się jak w jakiejś pantomimie dell’arte Pierrocie.
  Pani, która wybaczyła oszalałemu z nienawiści suwerenowi, który groził, ze podpali jej dom za wywieszenie plakatu z Trzaskowskim, zareagowała wspaniale, rezygnując z złożenia na niego skargi. Ten przeprosił, Pani z nim porozmawiała i kto wie, może ten człowiek zaczadzony propagandą tvp za 2 miliardy, otrząśnie się, obudzi się ze złego snu i może nawet zagłosuje na Trzaskowskiego.
  Nie jestem naiwny, zdaję sobie sprawę , że ze złem trzeba się rozprawiać ostro. Ale może jednak czasem działa „Zło zwalczaj dobrem !” Kto wie ?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Właśnie słyszę Dudę jak mówi, że on się na niszczenie polskiej rodziny nie zgodzi.
  A tłum skanduje ; Dziękujem, dziękujemy !
  Strasznie śmiesznie fika ta kukiełka.

 6. Jeśli Rafał Trzaskowski wygra, to w pierwszej kolejności powinien podziękować Panu, Panie Profesorze. Te rady są do wprowadzenia od zaraz , natychmiast . Nagroda Pulitzera po prostu Panu się należy – chociażby na złość Beci.

 7. Tak, w tej kampanii trzeba być bokserem i to dobrym. Na jeden cios przeciwnika trzeba odpowiadać dwoma. Z gangsterami politycznymi nie da się inaczej . Felieton jest właśnie świetną instrukcją bokserską mistrza

 8. Panie Janie Hartman, trzeba było w 1989 nie pozbawiać mas robotniczo-chłopskich pracy, wspólnego majątku, pieniędzy i godności to dzisiaj nie byłoby ani Pana Dudy, ani jego złych myśli, ani zepsutego języka, ani wszelkiej maści dziczy.

  Gangsterami nie były masy tylko Styropian, który w sposób mafijny i bez referendum wprowadził w 1989 kapitalizm, złodziejstwo, łajdactwo, nienawiść, yankesizm i IPN, czyżby Pan o tym nie wiedział? A, fe ! Masy wiedzą i pamiętają.

  Była świetna okazja gdy po wycofaniu pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na arenie pozostał pan Szymon Hołownia, nie należało wprowadzać figuranta pana Rafała dla ratowania dogorywającej partii PO, dzisiaj już mielibyśmy oczywistego i wspaniałego kandydata na prezydenta, pana Szymona.

 9. @@@
  Piszę podobnie gdzie mogę od dawna.
  Groch o ścianę jak dotąd.
  Panie Rafale, te „usta w ciup”, to w rozmowie z Trumpem.
  Teraz trzeba „adekwatnie”, ale w sposób łatwy w odbiorze.

 10. DOKŁADNIE I PO STOKROĆ TAK!!!! Przypominac wszystkie świnstwa rzadzacych gangsterów, nazwać marionetke po imieniu i wskazywac przy kazdej okazji Wlasciwego Kuglarza! Tzw. elegancka kampania już osiągnęła swoj cel, czyli zostali pozyskani wyborcy oczekujacy od prezydenta oglady, teraz kolej na tych, którzy nie zrozumieja, co im grozi, jesli im sie tego nie wykrzyczy w twarz. Elegancka pani Kidawa-Błońska juz polegla ze swoja elegancja

 11. Panie profesorze, skoro pan Rafał Trzaskowski będzie lustrzanym odbiciem metod i działań prezydenta Dudy to czym się będzie różnić od obozu PIS. W czym ma być lepszy. W tym, że jest bardziej nasz niż ich? Bo jemu i jego partii należy się władza?. Jakie propozycje dla społeczeństwa? Nagle marsz niepodległości już nie jest faszystowski a pary jednopłciowe nie będą mogły adoptować dzieci przynajmniej do 12 lipca? Czy PO przestanie okradać Warszawę na rzecz „warszafki” z kamienic i odda je prawowitym spadkobiercom a nie złodziejom mającym znajomości w ratuszu?. Czy zmienił zdanie w sprawie Nord stream 2? Po co Baltic Pipe skoro Niemcy już mają? Po co CPK skoro Niemcy już mają. Jaki program dla Polski, dla obywateli? I nie chciałbym słyszeć, że tylko odsunąć PiS od władzy, bo Niemcy tak chcą. Proszę zapytać Polaków czego oczekują a przestać sobie wyobrażać, czego powinni oczekiwać, bo to praca na pokolenie a nie na tydzień.

 12. NAPISAŁEM I CO?

 13. Panie Profesorze!
  Proroctwo Pana – jak zapowiadałam – ma cechy „chybił/trafił”. Pozostało liczenie na poparcie niedobitków oraz obecna irytacja Pana Profesora.

  Prawda jednak wychodzi na jaw, bo „bezpartyjny” kandydat na prezydenta RP – wiceprzewodniczący PO – Rafał Trzaskowski…„kłamie, kłamie, nawet jak śpi to kłamie”. Do jego Jego otoczenia pasuje określenie; „jaki pan taki kram”. Właśnie ujawnił się Naczelny Rabiej Kraju…miłośnik wychowywania cudzych dzieci.

  Wg mnie każdy z kandydatów na prezydenta RP powinien być zbadany psychiatrycznie i to publicznie, bo staje się zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP…może też ogłosić stan nadzwyczajny (w tym stan wojenny). Nie chciałbym, aby Rafał Trzaskowski trafił na to stanowisko…
      
  Najgorsze jest to, że pan Rafał, który „nie jest charyzmatyczny, ale fajny i sympatyczny” udaje „nauczyciela”, patriotę i zbawcę. Jedno jest pewne, że po dojściu do władzy będzie budował „państwo w państwie” dla „samych swoich” i świadomie szkodził normalnym rodakom, a szczególnie katolikom.

  Pan Rafał nie wie, że – w czynieniu zła – pomaga mu upadły Archanioł o nadprzyrodzonej inteligencji. Opętanie intelektualne sprawia jego wymowność jako przewodnika-kłamcy, pustosłowie, obiecanki i wicie się jak wąż przy prostych pytaniach.

  Wiem, co piszę, bo opętanie intelektualne jest trudne do rozpoznania, ponieważ jego ofiara nie ryczy i nie pluje gwoździami!

  Wczorajszy dzień mojego życia poświęciłem w intencji wybawienia naszego narodu od demonicznego szkodnictwa jakie niesie dla nas prezydentura Rafała Trzaskowskiego, bo za jego plecami czai się zgraja zwolenników cywilizacji śmierci…

  http://www.wola-boga-ojca.pl
   

 14. wracaja dawne motywy i opinie z czasow przegranej kampanii Komorowskiego… nawet stasieku i Lewy sa w niej zanurzeni po uszy i pojawili sie na blogu… 🙂 moze warto przypomniec, ze zamiast kampanii negatywnej warto zaproponowac jakis program spoleczny, ktorego brak u RT…niezaleznosc sadow to troche malo dla maluczkich z prowincji…

 15. Teista
  4 lipca o godz. 16:17

  podajesz adres swojej strony, a nie podajesz imienia i nazwiska, dlaczego? wstydzisz się tego co piszesz?

 16. Trzaskowski to fircyk w zalotach. A do tego paskudny klamczuch.

 17. Szkoda gadać; tym ludziom – opozycji – wydaje się, że Polacy docenią ich kulturalne zagrywki, a Polacy nie rozumieją ich subtelnego języka.
  Z chamem – po chamsku, albo nie zawracać sobie głowy – jeśli komuś się wydaje, że wszyscy są tacy subtelni i kulturalni jak on i garstka jego znajomych, popełnia ten sam błąd poznawczy, jak ci którzy myślą, że w kraju roi się od takich samych jak on ateistów.
  W rzeczywistości, tak jedni, jak i drudzy są marginesem bez znaczenia na tle zwykłej rozmodlonej hołoty. Hołoty do której dociera błazen Anżej, a nie jakiś tam wykształciuch.
  Polityka to nie Wersal.

 18. Spokojnie Panie profesorze. Spokojnie. Obydwaj kandydaci mają identyczną strategię – walczą o utrzymanie własnego elektoratu. A to oznacza że jeśli bazują na zastępach chamstwa i głupoty muszą mówić językiem chamstwa. I na odwrót. Jeśli zależy im na elektoracie kulturalnym i rozumnym to muszą posługiwać się też i stosownym językiem i chwytami. I zmiana retoryki nic tu nie pomorze bo przeciwnik posługuje się nią dłużej i wprawniej. Więc nikt z jego zastępów nie zmieni barw klubowych a można zniechęcić własnych wyborców. Pozostaje więc tylko Trzaskowskiemu liczyć na to że ludzi kulturalnych i inteligentnych jest w Polsce więcej. Tylko czy jest to prawda?

 19. mohikanin przedostani zaleca, abym oprócz strony http://www.wola-boga-ojca.pl podał swoje dokładne dane, a sam ukrywa się. Na stronie jest kontakt…chcesz wspomóc? Zapraszam.

 20. Nie zgadzam się, Trzaskowski robi wszystko jak na razie doskonale. Celuje w niezdecydowanych i o to chodzi. Chamstwo i agresja to narzędzia drugiej strony. Poza tym trudno by ich było przeskoczyć bo akurat w tej dziecinie są niechlubnymi mistrzami świata.

 21. Nie wierze w cuda bez. dobrego programu. Moze przyszle trzy lata wystarcza.

 22. Teista sie rozkleja.

 23. @Teista
  Tak się składa, że minister Szumowski upodobał sobie województwo podlaski i oczywistym kłamstwem jest, że kręcił tu suwalskie lody z piłkarzem Wigier, który ma na sumieniu aferę większą niż Amber Gold, nawiasem mówiąc za sowitą kaucje został zwolniony z aresztu. Jakoś zapomnieliśmy, że pan Macierewicz zburzył ambitny program Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych za co Putin powinien przypiąć mu Złota Gwiazdę Bohatera Republiki Rosyjskiej,,. i sto innych niewypowiedzianych kłamstw Trzaskowskiego opisanych i udokumentowanych czeka na sprawiedliwy sąd. Pan Profesor ma całkowitą rację, marnujemy wyborcza amunicję. Program wyborczy Dudy z 2015 stanowi niewyczerpane źródło z którego nie korzysta pretendent, a przy okazji można odświeżyć postulaty z Sierpnia 80, bo coś tu śmierdzi kłamstwem.

 24. @Nałęcz
  4 lipca o godz. 15:46

  W czym Trzaskowski będzie lepszy? Ano w tym, że będzie kontrolował rząd PiS poprzez wetowanie ustaw. Takich jak ustawa zezwalająca urzędnikom państwowym na korupcję i kradzież publicznych pieniędzy podczas handlu produktami medycznymi, którą PiS wprowadził, a Duda bez mrugnięcia okiem podpisał w ramach tzw. tarczy.

  To jest pierwszy taki przypadek w historii cywilizowanego świata. Politycy często kradną, ale chyba nawet w bananowych republikach nie są tak bezczelni, aby oficjalnie przyznać sobie do tego prawo w drodze ustawy.

  Jeśli Trzaskowski zostanie prezydentem, Platforma nie będzie kradła, bo jest w opozycji i nie ma takich możliwości. Będzie kradł PiS, ponieważ nikt – ani prezydent, ani Trybunał Konstytucyjny, ani Sąd Najwyższy – mu w tym nie przeszkodzi, jako że wszystkie te instytucje są podporządkowane PiSowi. Znikną też ostatnie opozycyjne media, takie jak Fakt czy TVN, które dziś informują Polaków o nadużyciach i nieprawidłowościach władzy.

  Morawiecki od początku działa tak, jakby ktoś mu zlecił doprowadzenie Polski do bankructwa. Jeśli chcesz, aby dokończył dzieła, głosuj na Dudę.

 25. Guten Abend.

  „Der Bauchladenmann” von Franz Josef Degenhardt

  Ein kleiner verschmutzter Bauchladenmann
  Schritt durch die Straße beim Fluss
  Und pries seine seltsame Ware an
  Einen Bauchladen voller Tabus
  Und die Menschen standen vor ihren Türen
  Und ließen sich seine Waren vorführen
  Und Kinder auf Rollschuh’n fuhren herum
  Und der kleine verschmutzte Mann zeigte stumm
  Ein halbes Pfund Ehre, eine Ehe, einen Gott
  Und eine Tüte voll Angst vor dem Tod
  Einen Zwiebelkranz Pflichten, Verdienstkreuz am Band
  Zwölf Kilo Ehrgeiz, ein Schälchen Verstand
  Ein Straßenmädchen kaufte die Ehre
  Schlich glücklich damit zum Tanz
  Eine Frau ohne Kind schnitt mit der Schere
  Drei Pflichten vom Zwiebelkranz
  Und der Priester des Viertels erbat sich den Gott
  Und der Krüppel erstand die Angst vor dem Tod
  Der Ganove stahl das Verdienstkreuz am Band
  Und der Trottel erhielt das Schälchen Verstand
  Und schließlich, da hatte der Bauchladenmann
  Alles verhökert bis auf ein Ding
  Das schaute er lange und traurig an
  Dann warf er es in die Gosse und ging

  Dort fand es ein Kind, trat es mit dem Fuß
  Und das sah der Bauchladenmann
  Er setzte sich auf das Geländer am Fluss
  Lachte lange und laut, und dann
  Kamen die Menschen aus ihren Türen
  Und sagten, er wolle die Kinder verführen
  Und Kinder auf Rollschuh’n fuhren herum
  Und der kleine verschmutzte Mann wurde stumm
  Sie zogen seine Tabus hervor
  Die Frau ohne Kind zerschnitt sein Ohr
  Das Mädchen spuckte ihm auf den Mund
  Der Ganove schlug ihm die Hände wund

  Der Priester schrie: „Ein gemeiner Augur!”
  Und der Krüppel trat mit dem Fuß
  Und der Trottel zog das Gesetzbuch hervor
  Und warf ihn dann in den Fluss
  Und Kinder auf Rollschuh’n fuhren herum
  Und der kleine verschmutzte Mann versank stumm
  Und die Menschen gingen zu ihren Türen
  Und taten sich ihre Tabus vorführen
  Ein halbes Pfund Ehre, eine Ehe, einen Gott
  Und eine Tüte voll Angst vor dem Tod
  Einen Zwiebelkranz Pflichten, Verdienstkreuz am Band
  Zwölf Kilo Ehrgeiz, ein Schälchen Verstand

 26. No, nie wiem, co doradzać, żeby wygrał. Coś niezwykłego. Nie to, że po co wybierać Prezydenta, skoro ten z Niemiec wystarczy dla wszystkich i będzie taniej. Nie to, żeby zamknąć port lotniczy Okęcie i zdemontować gazoport, oraz autostrady. Lecz, to żeby zdjąć jednym ruchem spodnie na wiecu i zakręcić nimi nad głową, krzycząc yuhhaaa!

 27. @ET
  Teista się rozkleja.
  Nie wiem, co to ma do śmiertelnego boju duchowego pomiędzy; cywilizacją życia i cywilizacją śmierci. Można to ujrzeć w Świetle Bożym.

  @Chandra Unyńska
  Wymienia przeszłość i wyczyny kolegi po fachu Szumowskiego, a przemiły pan Rafał – ćwiczony latami w fałszu – zaleca patrzenie w przyszłość.

  Znajdź w internecie podpisaną przez niego kartę ochrony „kochających inaczej”, gnębionych w dzień i w nocy. Ich ochronie ma służyć całodobowy monitoring oraz hostele (tanie hotele), gdzie będą mogli się przespać. Resztka włosów stanęła mi na głowie…
  http://www.wola-boga-ojca.pl

 28. Nałęcz
  4 lipca o godz. 15:46
  Cytat z kolegi Nałęcza
  ..nie chciałbym słyszeć, że tylko odsunąć PiS od władzy, bo Niemcy tak chcą. Proszę zapytać Polaków czego oczekują a przestać sobie wyobrażać, czego powinni oczekiwać, bo to praca na pokolenie a nie na tydzień..

  No i co zrobić z takim gagatkiem dla którego tysiące ludzi którzy przychodzą na spotkania z Trzaskowskim i krzyczą „Mamy dość !” są dla gagatka Niemcami.
  I proponuje by spytać tych ludzi czego oczekują, dodając na koniec tajemniczo i z jakąś nieuchwytną głębią, że jes to praca na pokolenie a nie na tydzień

 29. Borgenicht
  4 lipca o godz. 22:01
  Czy tobie Borgenichcie coś sie pozajączkowało i pomyliłeś blog w polskim czasopismie z czasopismem niemieckim ? Od 30 lat mieszkam we Francji i też mógłbym wrzucić przez zajączkowanie dwa metry teksu Victora Hugo, Verlaine’a po francusku.
  Więc jeśli to pomyka, to weź się w garść, jesli nie to narażasz się na śmieszność.

 30. Teista
  4 lipca o godz. 20:30

  na blogach wszyscy rozmówcy używają nicków i nie jest to żadne „ukrywanie się” tylko konwencja.
  Ale Ty wychodzisz poza konwencję blogowej dyskusji. Zachowujesz się jak misjonarz, zamieszczasz adres do swojej strony, na której również nie podajesz swojego imienia i nazwiska. Twierdzisz, że jesteś lekarzem, jak to sprawdzić, skoro nie masz odwagi wystąpić z otwartą przyłbicą.
  Na stronie jest kontakt…
  bez imienia i nazwiska.

  chcesz wspomóc?
  „Wspomagam” nieustannie, wbrew własnej woli, ze swoich podatków mafię o nazwie krk. Ostatnio „wspomagam”
  świra w sutannie, który „wypędza demona wegetarianizmu” salcesonem.
  https://oko.press/kosciol-50-mln-zl-fundacja-ksiedza-ziobro/

 31. wojtek_ab
  4 lipca o godz. 19:50

  wojtek_ab to ch… złamany i jako taki szkaradny… A do tego gipsu nie ma.

 32. Cierpliwości, Panie i Panowie, jeszcze tydzień i okaże się: KTO – KOGO?

  Oczywiście, pan Jan Hartman ma rację, kiedy pisze, że ” respiratory i maseczki Szumowskiego, palec Lichockiej, kamienica Banasia, SKOK (…), chamskie wrzaski Pawłowicz, Kaczyńskiego i Piotrowicza, szaleństwa Macierewicza – to wszystko powinniśmy widzieć na bilbordach i oglądać w spotach wyborczych”.
  Tak, powinniśmy!
  Zalecenia i podpowiedzi pana Hartmana dla sztabu Rafała Trzaskowskiego, są tak proste, jasne i zrozumiałe dla wszystkich, że wręcz banalne. I nie wierzę, aby do tej pory, sztabowcy Trzaskowskiego o tym nie wiedzieli i nie byli tego świadomi? Z pewnością byli i są tego świadomi!
  Dlaczego zatem Trzaskowski i jego sztab, przynajmniej do tej pory, był zadziwiająco łagodny, chwilami nawet grzeczny, dla Kaczyńskiego i jego człowieka, który ubiega się o reelekcję w tegorocznych wyborach prezydenckich? Ano właśnie, dlaczego?
  Pewnie ma rację pan Hartman, kiedy na forum, usilnie namawia Trzaskowskiego, aby w tym boju, publicznie wykazywał zdecydowanie więcej odwagi i bez pardonu – niczym bokser na ringu – punktował oraz wykazywał wszystkie nieprawości, służalczość, nieporadności i dotychczasową błazenadę człowieka Kaczyńskiego. Innej drogi nie ma. Po prostu.
  Tak, niewątpliwie Trzaskowskiemu i jego sztabowi, brakuje prawdziwie męskiej, zdecydowanej odwagi. Tak to obserwuję i oceniam.
  A propos odwagi, wczoraj – zupełnie przypadkowo, na jednym z kanałów telewizyjnych, oglądałem publiczną wypowiedź mojej rówieśnicy, Elżbiety W., która z uroczym uśmiechem na twarzy i błyskiem w oczach, przekonywała do głosowania na człowieka Kaczyńskiego. I jednocześnie podkreślała, że tylko PiS jest gwarantem prawa i sprawiedliwości w Polsce.
  To wówczas pomyślałem, że trzeba mieć odwagę, aby publicznie coś takiego powiedzieć.
  Elżbieta W., niemal 30 lat była nauczycielką. Ja również, w pewnym okresie życia, byłem nauczycielem. Uczyliśmy nawet tych samych przedmiotów, tj. historii i wiedzy o społeczeństwie.
  Owszem, przyznaję iż Elżbieta W., dobrze opanowała warsztat nauczyciela. Jej relacje ze słuchaczami (może z wyjątkiem Sejmu), także oceniam pozytywnie. Z pewnością, niejednokrotnie udowodniła, że kiedy trzeba, to na forum publicznym, potrafi być nawet agresywna, bezpardonowa, niekiedy wręcz opryskliwa i zdecydowana oddać cios. Niczym – oczywiście przy zachowaniu wszystkich proporcji – znana skądinąd, Golda Meir w kontaktach z Arabami. A przy tym, jest całkowicie podporządkowana i oddana Kaczyńskiemu. A więc można!

  Na koniec, zacytuję słowa pana Jana Hartmana, pod którymi ja także się podpisuję:
  A WIĘC, RAFALE, ODWAGI!

  (…)

  Ale czy warto?

  Może nie warto?

  Ech, chyba warto …

  O, tak – to warto

  Jeszcze jak warto!

 33. Te Teista, a jak ci sie podoba takie zdanie:

  “Pan Duda wie, że – w czynieniu zła – pomaga mu upadły Prezes”

 34. @Lewy: nie wszystko da sie/powinno tlumaczyc na inny jezyk np. poezje albo Dostojeskiego. Pozatym gospodarzem tego Forum jest Pan Hartmann i on decyduje jakie wpisy sie ukazuja a jakie nie. Ty i ja jestesmy tylko goscmi.
  PS: mnie malo interesuju gdzie i jak dlugo Pan gdzies mieszka, albo czy nosi Pan czasami damska bielizne albo przytula kozy – to jest Panska prywatna rzecz.Jezeli Pan napisze madry komentarz to chetnie go przeczytam. Niemniej ja by sie juz zaczol uczyc jezyka niemieckiego bo kto wie moze bedzie „nasz” Prezydent 🙂 … napewno byloby ciekwiej i taniej.

 35. Halo Panie Hartmanie !
  Liberalny prawicowie, Pan Trzaskowski jest zbyt delikatny wg reguł marketingu politycznego i przede wszystkim WYBORCZEGO !
  TEZY pańskiego internetowego blogu poczytnego liberalnego periodyku są adekwatnę wobec postepiwej po 53 procentowej wyborczej populacji
  Polski 2020 !
  Pozdrawiam Pana i adwersarzu i adwersarzu z Polski i poza obczyżby.
  Rakoczy ze Słubic/O.
  !

 36. A moja żona zastanawia się, dlaczego RT do tej pory jeszcze nie przeczytał tego wpisu i prosi mnie, bym napisał do kandydata KO, żeby to przeczytał i zaczął się do tego stosować. Nie wierzę, że nikt z otoczenia Trzaskowskiego nie śledzi bloga JH, ale nie wiem, dlaczego nie chcą skorzystać z tak prostej (i skutecznej) recepty. Panie Profesorze! Proszę zadzwonić do Rafała Trzaskowskiego i powiedzieć: „Chłopie! Żarty się skończyły! Nie zmarnuj(my) tej szansy!”

 37. Borgenicht
  5 lipca o godz. 13:21
  No to jeszcze raz ci odpowiem i chwatit. Napisałem ci, że jestem 30 lat we Francji i nigdy nie wpadłby mi pomysł wrzucania na polskim blogu, gdzie ludzie porozummiewają sie po polsku, długiego tekstu po francusku, bo to jest kabotynizm i ty jestes takim wzorcowym przykładem kabotyna (Zajrzyj sobie do słownika i zobacz co to znaczy, to dowiesz się kim jestes.)
  Zwracanie się do mnie per „Pan”, to zbytek grzecznosći, bo to takie sie wydaje kabotynowi kulturalne i jednoczesnie dowcikowanie na temat damskiej bielizny i przytulania kozy. Strasznie cuchniesz..
  No to by było na tyle..

 38. (moj blad: Pan Hartman … mialo byc)
  ———-
  Ten aphoryzm od Marie von Ebner-Eschenbach jest moim zdaniem adekwatny do obecnej sytuacji:

  „Der Klügere gibt nach!
  Eine traurige Wahrheit, sie begründet die Weltherrschaft der Dummheit.“

  Panie Trzaskowski …. geben Sie nicht auf!

 39. TRZASKA jest WODNIKIEM i ON wie co Rodacy są w stanie przyswoić, a czego nie.On się nie złamie do poziomu chamstwa i agresji, bo to jest pole jego przeciwnika, czyli kk do spółlki z pisem. To dusza artysty, więc nie zrzeknie się wolności za żadne miraże, a chamstwo i agresja to przecież niewola, w która utopiony jest PAD po uszy.Dziś w kościołach „modlom się”wszyscy czciciele i wyznawcy PAD, by im panował. Czy to nie jest chore? Jest, ale czy mamy na to jakieś lekarstwo. Chyba jednak nie, bo zwolennik pedofilów jest równorzędnym kandydatem na prezydenta z TRZASKĄ. I gdzie tu jest jakaś sprawiedliwość?

 40. Panie Autorze, należało w 1989 nie pozbawiać mas robotniczo-chłopskich pracy, wspólnego majątku, pieniędzy i godności to dzisiaj nie byłoby ani pana Dudy, ani jego złych myśli, ani zepsutego języka, ani wszelkiej maści dziczy.

  Gangsterami nie były masy tylko Styropian, który w sposób mafijny i bez referendum wprowadził w 1989 kapitalizm, złodziejstwo, łajdactwo, nienawiść, yankesizm i IPN, czyżby Autor o tym nie wiedział? Masy wiedziały i zapamiętały.

  Była świetna okazja gdy po wycofaniu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na arenie pozostał Szymon Hołownia, nie należało wprowadzać figuranta pana Rafała dla ratowania dogorywającej partii PO, dzisiaj już mielibyśmy oczywistego i bezkonkurencyjnego kandydata na prezydenta, pana Szymona.

 41. jescze tegbo brakuje , wykreowaloby to sytuacje porownywalna do wyzywainia prez. Walesy przez tego chlystka Tarczynskiego na solo (przy calej nieporownywalnosci tej sytuacji). Mogloby to wyzwolic sympatie dla Kaczynskiego.Panie Profesorze prosze to przemyslec! Z szacunkiem ,obywatel z Chicago (ale nie czlonek” malpiarni z Chicago” Niesiol)

 42. @ Borgenicht
  5 lipca o godz. 15:38

  Prawda to najprawdziwsza. Jest to wersja „nadstawiania drugiego policzka” dla inteligentniejszych. A szczególnie niewierzących. Co na ogół na jedno wychodzi.

 43. Problem Trzaskowskiego i „liberalnej opozycji” jest zupełnie inny. Licytowanie się na mocne słowa z PiS niewiele mu pomoże, bo PiS jest na tym polu znacznie lepszy i wyznacza warunki. Już widać że Trzaskowski dał się wciągnąć w dyskurs pisowski – zamiast przedstawiać swoją własną wizję, umizguje się do Bosaka, zapewnia że w kwestii 500 plus czy wieku emerytalnego to on tak samo jak PiS, adopcje dzieci przez pary homo – on również się zgadza z Dudą. Ale ja nie o tym, istotny problem Trzaskowskiego jest taki, że do znacznej części wyborców jego głos w ogóle nie dociera. Może krzyczeć, wyklinać PiS w żywy kamień – usłyszy to głównie część społeczeństwa z dużych miast, ta przekonana. Duża część głębokiej prowincji nie usłyszy, przede wszystkim dlatego że liberalne elity przez lata ciężko pracowały, aby odciąć sobie jakiekolwiek kanały komunikacji z tym elektoratem. Elektorat ten zniknął całkowicie z politycznych radarów liberałów jeszcze w latach 90-tych. Głównie dlatego że był całkowicie niekompatybilny z liberalnym nowoczesnym światopoglądem i preferowanymi modelami życiowymi.

  Problemu nie było w czasach, gdy taki elektorat był politycznie nieaktywny, należąc do tzw. milczącej większości. Problem dla liberałów się zrobił, gdy owi dotąd milczący stali się wyborcami, a sprawiło to 500 plus. I teraz jest taka sytuacja, że PiS na trwałe włączył do polityki, oczywiście na swoją korzyść, grupy wyborców których nie uwzględniają sondaże. A to dlatego że mając zakodowaną totalną nieufność do instytucji, oni żadnym sondażowniom nie ujawniają swoich preferencji. Nieprzyjemna dla liberałów niespodzianka objawia się dopiero w samym momencie głosowania, kiedy nagle jakby znikąd pojawiają się procenty, które wywracają do góry nogami wszelkie sondaże. Ten mechanizm dokładnie było widać w ciągu wyborów odbywających się na przestrzeni ostatnich 5 lat. I teraz też kalkulacje polegające na sumowaniu elektoratów 1 tury być może będzie można o kant dudy potłuc. Bo po prostu z politycznego niebytu może wyjść jeszcze więcej „milczącej większości” i jeszcze bardziej namieszać przy urnach. Także tego, problem ma RT i to taki dość fundamentalny.

 44. @mohikanin przedostatni żąda ujawnienia moich danych, które posiada redakcja portalu (konwencja blogowa), wskazuje (słusznie), że „zachowuję się jak misjonarz” i zarzuca mi brak odwagi w udowodnieniu, że jestem lekarzem (emerytem).

  Proszę Portal o reakcję, bo będę musiał skorzystać z ochrony…jak Kuba Wojewódzki (2 tys. za godzinę), ponieważ prowokator okazuje się demonicznym nienawistnikiem wiary katolickiej (dyskryminacja religijna).

  Takich należy się bać i unikać wszelkiej dyskusji, bo nienawidzą własnego Boga Ojca, Stwórcy ich duszy (negują jej posiadanie). Zarazem ciągnie mnie do żyjących w zaćmieniu, nawet odpowiadam za nich. Przekazywanie tego, czego się dowiedziałem czyli Prawdy jest moją misją. Przecież nie można mi zarzucić zła, że wskazuję na życie wieczne każdego.

  W sercu mam Pana Profesora, który też dał się nabrać. Zacytuję z dzisiejszej Mszy św. słowa b. prześladowcy chrześcijan (Szawła, późniejszego Pawła); „jeżeli będziecie żyli według ciała („popędów”), czeka was śmierć (Rz8,9. 11-13) oraz Pana Jezusa w Ew (Mt 11, 25-30); <>.

  Napisałem to dla czytających ten blog, a nie dla opętanych wyznawców cywilizacji śmierci, bo Tam Nic Nie Ma, „róbta, co chceta”, bo żyje się tylko raz…to prawda, ale wiecznie!
  http://www.wola-boga-ojca.pl

 45. Pomyslec ,ze jeszcze nie tak dawno Dudy dziadek pasl owce kolo Starego Sacza.Wladza ludowa wydobyla ta rodzine z niebytu spolecznego.Uczynila z tatusia i mamusi profesorami.Jakie to musi byc wzruszajace jak narod pisowski widzi mamusie i tatusia Dudy w otoczeniu hierarchow KK sluzacych do mszy swietej a samego Dudusia walacego sie na oltarz za spadajaca hostia..Wspolczuje rodzinie pani Agaty Kornhauser za jej mlodzienczy wybor.

 46. Te, Teista, cywilizacja śmierci to katolicyzm, który ma na swoim koncie miliony ofiar ludzi, którzy nie zgadzali się na jego dogmaty. Jeśli mówimy o nienawiści, to katolicyzm nienawidzi wszystkich religii wokół.

 47. Teista
  5 lipca o godz. 19:59

  niczego nie żądałem, pytałem.
  Zauważ użycie czasu przeszłego. Dalszą rozmowę z Tobą uważam za bezsensowną.

 48. polska socjalistyczna
  5 lipca o godz. 16:56

  bajdurzysz jak mały Jaś po dużym piwie.
  Socjalizm upadł, bo okazał się systemem niewydolnym. Zawalił się pod własnym ciężarem.
  Dzięki reformom Gorbaczowa w Sowieckim Sojuzie i Polska mogła wejść na nowe tory.
  I tu zaczęły się schody, bo nie było mądrego, który miał doświadczenie w przeprowadzaniu transformacji gospodarczej i ustrojowej.
  Świat zachodni zdominowany był przez neoliberalizm Regana i Thatcher. Zdecydowano się pójść tą drogą. Cenę zapłacili nie tylko robotnicy przemysłowi i rolni. Drobni przedsiębiorcy, którzy i wcześniej byli sekowani, również zapłacili swoją cenę. W czasie socjalizmu systematyczne była pauperyzowana tak zwana inteligencja pracująca.
  Per saldo uniknęliśmy losu Ukrainy, która nie zdecydowała się na radykalne reformy i rządy przejęła oligarchia. Czy tak ma wyglądać raj robotników i rolników?
  Taki właśnie model państwa, oligarchii wyznaniowej, buduje PiS.
  Naprawdę chcesz tego?

 49. dziękuję Panie Profesorze, dzięki Panu jestem permanentnym studentem. Pana felietony to mini wykłady z filozofii i to wykłady oparte na rzeczywistości.

 50. Powszechnie wiadomo, że tzw. narodzeni od nowa chrześcijanie, po prostu wpadają w obłęd religijny. Psychoza religijna niczym nie różni się od innych psychoz, tylko jakimś sposobem inne się leczy, a religianci są objęci jakąś ochroną. Co też ten charyzmatyk – jak sam siebie nazywa – wypisuje na tym swoim blogu, toż to gotowa diagnoza dla każdego psychiatry.
  On gada ze swoim bogiem i wie dokładnie o co temu bogu chodzi.
  Co zresztą jest typowe dla tych, którzy będąc ogarnięci obłędem słyszą różne głosy w głowach.
  Nie wiem tylko, czy wypociny różnych pięknych umysłów powinny być na blogach prezentowane. Wolność słowa nie znaczy że każdy wariat może
  prezentować swoje urojenia na blogach dla ludzi raczej normalnych.

 51. @mohikanin przedostatn – 6 lipca o godz. 9:16

  Ciemniaczku Kochany.
  Pierwszą rzeczą po zdobyciu władzy w 1989 przez Intelektualistów i Elity było zniszczenia Elektrowni Atomowej w Żarnowcu i zamienienie jej w pieczarkarnię, ponieważ intelektualiści po politologii i historii uwierzyli, że od radioaktywnego prądu z tej elektrowni nie będą mogli płodzić dzieci.

  Drugą rzeczą było zniszczenie najwyższej w Europie Radiostacji w Gąbinie (ponad 640 metrów wysokości), ponieważ byli przekonani, że promieniowanie radiowe podobnie jak dzisiaj szczepionki pozbawią intelektualistów seksualnej atrakcyjności i werwy. Nie wiedzieli biedacy, że mają rozum za krótki na zrozumienie elektromagnetyzmu.

  No i skutki widzimy teraz u ciebie.

 52. Pełen empatii kormoran 6 lipca o godz. 8:34 zwraca się do mnie; „Te, Teista, cywilizacja śmierci to katolicyzm, który ma na swoim koncie miliony ofiar ludzi, którzy nie zgadzali się na jego dogmaty. Jeśli mówimy o nienawiści, to katolicyzm nienawidzi wszystkich religii wokół.”

  Nic nie wiesz o wierze objawionej i o mojej łasce, myślę, że jesteś wiedzącym, że nie ma Boga. Tobie wolno spokojnie to twierdzić, a mnie wiedzącemu, że Bóg Ojciec Jest i wszystko jest prawdziwe w wierze katolickiej nie wolno tego czynić.

  Tutaj trwa kult przyszłego prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który zaleca, aby nie oglądać się wstecz i ma zamiar nas zjednoczyć.

  Cóż jest winien Stwórca, że była Święta Inkwizycja, teraz mamy grzesznych kapłanów, a ja sam chlałem i grałem w pokera jeszcze po nawróceniu? Oni odpowiedzą za swoje wyczyny i to podwójnie. Nie kalają tego, co czynią (posługi Bogu).

  Wszystkiego dowiesz się już niedługo, bo czas płynie, a nasze dusze są nieśmiertelne.
  Nie masz duszy…jak świnie i szczury? Masz rozum i internet, a tkwisz w Średniowieczu…
  http://www.wola-boga-ojca.pl

css.php