Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
Krystyna Janda

3.01.2021
niedziela

Królowa Janda i król Seweryn się znaleźli

3 stycznia 2021, niedziela,

Tytuł sugerowałby kolejny napastliwy słowotok wymierzony w rozbisurmanionych celebrytów, którzy śmieli sięgnąć po nienależne im poza kolejnością szczepionki. Otóż nie, nie mam zamiaru przyłączać się do tego polowania z nagonką.

Odnotowuję za to skrzętnie ten wciąż za mało doceniany fakt społecznej psychologii: choćbyś nie wiem jak był zasłużony i wybitny, pod byle pretekstem gawiedź, wiedziona przez cynicznych prowokatorów, gotowa jest skoczyć ci do gardła. Tylko dlatego, że jesteś kimś.

A już szczególnie jest tak we wschodniej Europie, gdzie ludowy resentyment w stosunku do świeckich elit splótł się z populistycznym egalitaryzmem. Pojęcie o moralności publicznej przeciętnego Polaka jest mniej więcej takie: nic nikomu się nie należy dlatego, że jest bogaty i sławny – reguły muszą być takie same dla wszystkich. Jest to piękna zasada, jednak ci, dla których jest jedyną, jaką wyznają, zwykle nie mają nic przeciwko temu, aby korzystać z protekcji, i raczej nie protestują przeciwko zastanawiającemu faktowi, że biskupi nie wysiadują godzinami w kolejkach do przychodni. Raczej nie spodziewają się też spotkać tam Kaczyńskiego – i to bynajmniej nie dlatego, że biskupi z Kaczyńskim z publicznej służby zdrowia nie korzystają.

Kilkanaście osób, które dały się komuś podejść (czy była to prowokacja – tego się pewnie nie dowiemy, choć w przypadku PiS wykluczenie teorii spiskowych jest raczej naiwne i nieracjonalne), popełniło błąd naiwności. Mogli zwąchać pismo nosem albo się kogoś poradzić. Było do przewidzenia, że jeśli się zaszczepią przed medykami, zrobi się z tego afera. Jej podłoże jest czysto resentymentalne – chodzi o zwykłą zawiść w stosunku do ludzi uprzywilejowanych, którzy nie należą do środowisk identyfikowanych przez tzw. klasę ludową (cóż za odrażający i protekcjonalny zwrot!) jako jej rzecznicy i bohaterowie.

Gdyby Jan Paweł II zaszczepił się dla przykładu jeszcze przed ostatnią pielęgniarką, polskie media publiczne i prywatne (z wyjątkiem „Nie”) trzeba by było cucić perfumowanymi solami z powodu omdleń wynikłych z zachwytu nad wielkością i świętością tego męża. Ale Miller? O, nie. To nic, że starszy człowiek i pacjent – pozbawiony władzy, wzgardzony przez lud i odrzucony przez Kościół – ma siedzieć cicho i czekać na swoją kolej.

Rzecz jasna, Krystyna Janda i inni mieli prawo przypuszczać, że zaprasza się ich do szczepień, aby dawali przykład innym. Dziwnym trafem akcja objęła starszych już rodziców oraz ich córkę w średnim wieku – ta ostatnia mogła bardziej podejrzewać, że coś jest nie tak. Znając jednak Marię Seweryn, nie mam wątpliwości, że nie pomyślała sobie, że oto właśnie korzysta z należnych jej przywilejów. Po prostu w ogóle za mało pomyślała. A pozostali, jak Wiktor Zborowski czy Magda Umer? Pomyśleli, że należą do grupy ryzyka, bo są starsi, a że przy tym są bardzo znani, to pewnie dobrze, że zostaną dla przykładu zaszczepieni na samym początku.

Poza tym z pewnością władze medyczne mają dla nich (tak jak dla większości z nas) wielki autorytet. Skoro więc przychodzi zaproszenie od władz, to rzecz jasna, trzeba na nie odpowiedzieć pozytywnie. Nie uważali, że należy im się coś więcej niż innym – uważali, że mogą się przydać. Toteż ja pomyślę to i powiem publicznie za nich: osobom takim jak Krystyna Janda i Andrzej Seweryn, które są dumą narodową, nie takie należą się przywileje! Państwo powinno takich ludzi wozić limuzynami na sygnale i zwalniać z podatków. Na razie przywileje mają Miśkiewicze, Kaczyńscy i biskupi, bo taki to jest kraj i taka jest w nim kultura.

Myśliwym, gdy poczują krew, niepotrzebna jest prawda. Wystarczy, że ktoś się „pcha bez kolejki”, a można go już bardzo „etycznie” zlinczować. Tak jak uczynił to w swym niesłychanym liście otwartym do Krystyny Jandy Jan Śpiewak. Warto przeczytać ten moralitet, bo wygląda jak średniowieczna bulla nakładająca kary pokutne na niesfornego cesarza. Jednakże mimo całej wrogości i nienawiści, jaką potknięcie Jandy i kilku innych celebrytów wywołało, dając okazję do ekstatycznych popisów świętego oburzenia zawistnych obłudników, warto wskazać to realne zło, które przedwczesne zaszczepienie się przez te osoby wywołało.

Zło to jest bezsporne, lecz jednocześnie bezspornie małe. Otóż z powodu tych kilkunastu niefortunnych szczepień prawdopodobnie kilka osób z personelu medycznego otrzymało swoją dawkę z jednodniowym opóźnieniem, w związku z czym kolejne kilka osób mogło mieć podobne jednodniowe opóźnienia w kolejnych dniach. Być może w ostatecznej konsekwencji nawet kilkadziesiąt osób otrzyma szczepienie dzień później, niż byłoby to możliwe; na całość harmonogramu kilkanaście osób spoza grupy docelowej nie ma jednakże wpływu. Jeśli, powiedzmy, połowa z tych osób musi pracować w specjalnym reżimie i stroju ochronnym, to przez Jandę i innych te kilkanaście, a może i 20 osób będzie musiało tak pracować o dzień dłużej.

Wymierzyć się tego ściśle nie da, lecz prawie na pewno takie osoby są. Można porównać zaszczepienie się Jandy przed ostatnią pielęgniarką do niefrasobliwego niezgłoszenia się jakiegoś medyka na wskazany mu (albo jej) termin szczepienia. To jest dokładnie ta skala zawinienia. Nic więcej. Tyle że pani Janda zapewne nie wiedziała, że tak to działa. Nie sądzę, żeby przyszło jej do głowy to, co tu napisałem, bo też nikomu prawie nie przychodzi i mało o tym jest w mediach. Tym bardziej trzeba to jasno powiedzieć.

Wina Jandy et consortes jest bezsporna, podobne jak bezsporne jest to, że wina ta jest bardzo niewielka. Za to wina tych, którzy do tej sytuacji doprowadzili, oraz tych, którzy się teraz pastwią w mediach nad ludźmi, którym niegodni są buty czyścić, jest z gatunku tych średnich. Tylko do czego jeszcze ci ludzie są zdolni?

PS Mój szwagier zauważył przytomnie, że obecna afera bardzo się przysłuży propagowaniu szczepień. Gdy ludzie zobaczą, że wielcy i bogaci biją się o te szczepionki, to sami też je zechcą. Jak coś „dają spod lady”, to pewnie jest to coś dobrego. Ja też tak myślę. I skorzystam z zaproszenia, jakie dostałem. Nie na dziś ani na jutro, bo Collegium Medicum najpierw szczepi, rzecz jasna, medyków. Niemniej liczę na luty. Mimo że na covid już chorowałem, rwę się do tego, aby zostać na chwilę obywatelem pierwszego sortu. Będę na widok nieszczepionych jeszcze pariasów krzywił się i odsuwał na dwa kroki. Podobne uczucie musieli żywić w stosunku do swoich ziomków moi przodkowie, którzy kiedyś tam, przed stu laty, dla kariery wybrali chrzest. Ale to już całkiem inna historia.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 112

Dodaj komentarz »
 1. Zgadza się . Zamiast przekuć żelazo w złoto ,kuć puki gorące zazdrość i zawiść . Taki typowy dla człowieka syndrom. Pisał o tym Bauman nomen omen .

 2. Otóż z powodu tych kilkunastu niefortunnych szczepień prawdopodobnie kilka osób z personelu medycznego otrzymało swoją dawkę z jednodniowym opóźnieniem, …
  Sądzę że nie jest to prawda. szczepionki są wpakowane w pojemniczkach po teoretycznie 5 lub 6 dawek (jak piszą da się wycisnąć i sześc) szczepionkę po odmrożeniu trzeba zużyć w max 5 dni.
  Oortal konkret24.pl, w którym NFZ pisze, że KPRM i Ministerstwo Zdrowia „wyraziły zgodę na elastyczne podejście w kwalifikowaniu do szczepień”, a z listu wynika, że szpitale maja do 6 stycznia możliwość „oprócz szczepienia pracowników, także członków ich rodzin oraz pacjentów”, jeśli dawki szczepienia miałyby się w innym wypadku zmarnować.
  Nic dziwnego że zalecono ze by nie marnować szczepionki ,gdy będzie zbyt mala liczba chętnych szczepić tych z poza służby zdrowia. I tak zapewnię zrobiono. Wspomniany polityk Miller jak sam pisze został zawiadomiony że właśnie zdarzyła się taka okoliczność i jak chce może się zaszczepić
  Nic dziwnego że wbił szpilę Morawieckiemu cytuję
  – To, że pan premier plecie coś bez sensu, to mnie wcale nie zaskakuje. Przecież to jest nasza szara polska codzienność – stwierdził Miller

 3. W 40 milionowym kraju problemem jest 18 szczepień! Poza kolejnością. Nie wiem jak wygląda sieć szpitali, sanatoriów czy pogotowia rozmieszczona na terenie kraju (województw, powiatrów, miast i wiosek) i jak miały się rozpocząć „sprawiedliwe“ szczepienia. Na głos wystrzału sędziego z pistoletu, jako sygnał do biegu po szczepionki?

  Nie jest znana lista celebrytów ale dziwnie wyszło, że trafiły się tam tylko osoby, które za pisuarami nie przepadają.
  Zaproszona na szczepienia zostaje grupa znanych osób znienawidzonych przez władzę, podana zostaje odpowiednia „legenda” (akcja prospołeczna). Po kilku dniach dziwnie skoordynowana fala prostackich ataków i oskarżeń ze strony mediów prorządowych (TVP, Polsat itp.) Nawet strajk kobiet próbuje się w to wmieszać.

  Szanowni aktorzy, politycy opozycji, celebryci, redaktorzy – przejrzyjcie na oczy. Nie bądźcie jak dzieci we mgle.
  To jest zaplanowane zagranie pisuarów, m.in. chcą przykryć sprawę przejęcia banku. Kto przejmuje bank o 17 w Sylwestra jak nie mafia. Dlaczego nie mówią ilu z nich jest już zaszczepionych. Na pewno cały rząd i kancelaria prezydęta, a przede wszystkim El Supremo z Nowogrodzkiej.
  Wszystkich tych, którzy hejtują 18 celebrytów, że weszli poza kolejką, nazwę pożytecznymi idiotami, działają tak jak zaplanowali pisowcy. Ne widzicie, że to PROWOKACJA. A kto jest winien – oczywiście DONALD TUSK.
  El Supremo, zapluty karzeł reakcji, ekspert od skłócania każdego z każdym zaciera ręce.
  PS
  Na pocieszenie – prezydęckich-nieludzi-LGBT szczepić się nie będzie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jest afera, bo zaszczepiono kilkanaście osób, którym z PiSem nie po drodze. Gdyby byli to celebryci PiSolubni wszystko byłoby w porządeczku.

 6. Jak zwykle dowcipnie i w punkt. Natomiast zastanawiajace jest ze z grupy 0 chce sie zaszczepic jakas polowa… sam znam kilka takich osob i troche mnie to cieszy bo im mniej polakow tym swiat szczesliwszy.

 7. A gdy ktoś zejdzie z tego świata bo dostanie szczepionkę o jeden dzień póżniej, też będzie Pan tak pisał? Był gorszy bo tyrał w kopalni?

 8. Obrona niezasłużona, natomiast nagana celebrytów całkowicie zasłużona. W czasach rozpasanego internetu celebryci urośli do rozmiarów wielowymiarowych. Media manipulują ich opiniami, a opinia publiczna poddawana jest presji nazwiska celebryty, którego autorytet jest budowany na wielokrotności pojawienia sie jego fotografii w mediach. Celebryci polityczni i celebryci mediów wpadają w pułapkę popularności i dzielą się opiniami w tematach im całkowicie obcych i obojętnych. Po kilku latach takiej eksploatacji przechodzą w stan upojenia, który zwalnia ich z samokontroli i stają się śmieszni, ale oni tej śmieszności nie dostrzegają. Prysznic się okazuje jedynym lekarstwem i miejmy nadzieję , że to do nich wreszcie dotrze.

 9. Z tego szczepienia to dziennikarze (szczególnie z TVN ) zrobili aferę na cały świat. Ja już tego nie słucham. Ale zastanawiam się czy oni nie wymagają pomocy psychologa. Gadać od rana do wieczora tylko o tym, to jest jakieś zboczenie, To tak jak by ich to seksualnie podniecało.
  Przecież komentatorzy dają im wyraźnie do zrozumienia, że to nadmuchany problem
  A oni dalej swoje.
  Już dawno pisano o tym, że w Polsce dziennikarstwo to dno i jeszcze dwa metry mułu.
  A pan premier to już przeszedł samego siebie. Zamówione jest ponoć kilkanaście milionów szczepionek i te kilkanaście sztuk ma spowodować katastrofę
  Bajdurzyć to on potrafi , ale teraz to przebił nawet te milion elektryków.
  Czy gawiedź się tym podnieca. TAK.
  Bo to tak w Polsce jest , że człowieka sukcesu trzeba obowiązkowo pod lód.
  Bo każdy musi być równy.
  Ciekawy jestem czy te e-geniusze z TV by się też tak znęcali jak by teraz zaszczepiła poza kolejnością cała kadra skoczków narciarskich i Pan Robert Lewandowski.
  Zapewne wymyślili by tysiące argumentów, że to zasadne , że tak musi być , bo przecież dobro narodowe .
  A oni obowiązkowo powinni być zaszczepieni. I to bez żadnych kolejek.
  Panie i Panowie aktorzy. Głowa do góry. Bo oglądanie Was w teatrze, filmach to sama przyjemność .
  To Wy jesteście dobrem narodowym, nie te miernoty polityczne z lewa, środka i z prawa.

 10. Poniosło mnie „nieco” pod ostatnim wpisem red. Adama Szostkiewicza i chociaż nie po nazwiskach, ale wytknąłem pewnym osobom szczepienia „bez żadnego trybu”. Niniejszym przepraszam pomówionych. Ot kolejna nauczka, więcej czytać, słuchać i nie być wyrywnym. Teraz widzę, że nie ma właściwego planu szczepień, a i pisowska prowokacja też nie wydaje się być niemożliwa. Zarówno wywiad Jacka Żakowskiego jak i pow. wpis każą inaczej patrzeć na to co wokół nas . Szacun obu autorom

 11. Pod ostatnim wpisem Adama Szostkiewicza „poleciałem” ostro po tych co „bez żadnego trybu” zostali zaszczepieni. Co prawda nie po nazwiskach, ale kilku osobom się ode mnie dostało. Niniejszym przepraszam wszystkich pomówionych. Ot nauczka dla mnie żeby więcej czytać, słuchać i nie być takim wyrywnym. W świetle wywiadu Jacka Żakowskiego
  i autora powyższego bloga widzę, że nie ma jasnego planu szczepień a i pisowska prowokacja nie jest niemożliwa. Kilka tygodni temu wiadomym było, że szczepionka jest i jeśli był pomysł akcji promocyjnej, to nic nie stało na przeszkodzie upublicznić nazwiska tych którzy mieli brać w tym udział. A tak wyszło jak wyszło.
  Racja @diabeltasmanski. Od pierwszej litery do ostatniej kropki

 12. Znalezione w sieci.

  Wiersz Bankiera – The Banker Poem

  Witam, nazywam się Montague William Trzeci,
  A to, co wam powiem, absurdem może trochę zaleci,
  Lepiej dla mnie, jeśli nie dacie wiary tym wymysłom,
  bo wiecie, dla banków pracuję i dla wielkiego przemysłu.

  Od wielu lat kontrolujemy wasze życie,
  podczas gdy wy w znoju walczycie o przeżycie.
  Stworzyliśmy rzeczy, bez których spokojnie możecie się obejść,
  sportowe samochody, modę i telewizory plazmowe.

  Dokładnie pamiętam jaka była początków tego przyczyna,
  tajemnice rodzinne, przekazywane z ojca.. na syna.
  Mam nad wami przewagę, dzięki dziedzictwu mej wiedzy,
  podczas gdy wy wieśniacy śpicie nocą na miedzy.

  Władamy pieniędzmi, które kontrolują wasze życie,
  a wy czcicie fałszywych i nawet się nie obejrzycie,
  Jak zaprzedajecie duszę dla „Swojego Miejsca Pod Słońcem”,
  dla rzeczy, które nic nie będą znaczyć, gdy wasz czas się skończy.

  Te rzeczy będą tu istnieć dla was, cielątek,
  a ja sobie tu posiedzę i policzę mój majątek.
  Mam wszystko, czego chcę i świadomość tego wiele dla mnie znaczy,
  podczas gdy was, szarych ludków, wyrzuca się z pracy.

  Widzicie, gardzę wami skrajnie, wami wszystkimi,
  a uśmiech na mojej twarzy, sprawi, że nikt mnie za to nie obwini.
  Używam bowiem broni… telewizji globalnej,
  wzbudza ona empatię i łączy nas dokładniej.

  Naiwnie wierzycie, że obchodzi nas los mas,
  a bankierzy i brokerzy, to tylko nie liczni z nas.
  Zrozumiawszy to, swą moc byście odzyskali,
  dajemy więc wam codziennie terror, abyście się strachem najadali.

  Panika, kryzysy, wojny i choroby dostaniecie,
  abyście drogę do Duchowej Jedności.. zgubili na tym świecie.
  Oszukujemy w tej grze i obstawiamy wszystkie konie,
  aby zniewolić wasze żałosne życie w zastygającym betonie.

  Idz więc i zasuwaj, dopóki Ci zdrowie pozwala,
  a gdy już dobiegnie końca i zbliżysz się do cmentarza.
  Spojrzysz wstecz, a oczy Twoje ujrzą,
  że życie było pustką, zwykłą iluzją.

  Mało, jest rzeczy, którymi nie władamy,
  posiadać policję i prawników, to zawsze były nasze plany.
  Wykonują nasze rozkazy, gdy wy maszerujecie po ulicy,
  nie wiedzą, że są tylko pieskami na naszej smyczy.

  Prawdziwa władza leży w rękach niewielu,
  głosowałeś na partię?,,, a co byś chciał przyjacielu?
  Wiedz jednak, że wszystkie są z tej samej gliny,
  Stary dobry Gordon, przekazał Davidowi rygoru liny.

  Podążasz za przywódcą, któregoś na przód sam wytknął,
  ale w żyłach masz krew czerwoną, a my błękitną.
  To tylko część gry i tego nie zauważasz,
  kolejne odwrócenie uwagi, jak pieniądze i sława.

  Gotuj się na wojny, w imię wyzwolenia,
  i przeciw nieistniejącym chorobom, na które stosujemy szczepienia.
  Zaatakujemy elastyczne umysły waszych dzieci,
  zaczipujemy cały świat, a wy palcem w bucie nie kiwniecie.

  Manipulacja wiadomościami utrzyma was w ryzach,
  depopulacja prostaków, do tego nas przybliża.
  Eugeniką trochę byliśmy rozczarowani,
  tak, Nazistów, też żeśmy zasponsorowali.

  Tak długo jednak, jak wszelkie media są nasze, co do jednego,
  To co naprawdę się dzieje – nic wam do tego.
  Teraz pewnie plazmową telewizję pójść raczysz,
  a światem będą dalej rządzić Ci, których w niej nigdy nie zobaczysz.

  Napisał: Craig-James Moncur 16/10/2009
  A teraz widać jak na dłoni, że tak się dzieje.

 13. Prof.Maria Dorota Majewska:
  „Wcześniej testowano różne szczepionki na bazie RNA, lecz nigdy nie były one zatwierdzone, gdyż powodowały groźne reakcje i powikłania. Obecne wdrożenie takich szczepionek do masowego użycia jest niebezpieczne, bo nie są one gruntownie, długofalowo przebadane ani na poziomie komórkowym, ani na zwierzętach, ani klinicznie. Wprowadzony do komórek wirusowy RNA może zaburzać ekspresję wielu genów, a więc i funkcje komórek. Jeśli te szczepionki zawierają też, jako ukryty składnik, enzym odwrotną transkryptazę, wówczas wirusowe geny mogą się wbudować do DNAkomórek, wywołując chorobotwórcze mutacje. Możliwe też, że produkowane w nadmiarze białko kolcowe wirusa przyczepi się do powierzchni komórek i wtedy będą one atakowane przez układ odpornościowy, powodując choroby autoimmunologiczne. Istnieje też prawdopodobieństwo, że produkowane w nadmiarze białka S, po zarażeniu koronawirusem wzmocnią jego wirulencję, wywołując bardzo ciężką chorobę. Szczepienia te mogą zwiększać ryzyko zachorowania na covid i inne choroby zakaźne układu oddechowego, analogicznie jak działają szczepienia grypowe.
  (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7126676/). Można oczekiwać, że zaszczepieni przez wiele miesięcy będą roznosicielami koronawirusów. Zjawisko wzmocnienia wirulencji koronawirusów już zaobserwowano w UK po rozpoczęciu szczepień covidowych”

 14. Nie znam i rozumiem tej przyjemności jakiej doświadczają rodacy krytykując własny naród. Spotykam na blogach wyrzuty, obmowy, porównania do „lepszych” nacji (wszyscy są lepsi od nas), a nawet teorie:
  „…Zbydlecenie narodu niewolnikow, ktorego inteligencje wyrzynano w kazdym pokoleniu, Polacy juz chyba genetycznie nie sa zdolni do tworzenia „dobrego materialu ludzkiego” […] Jestesmy narodem ludzi zdegenerowanych, psychicznie chorych…” itd.
  Taki komentarz pojawił się na blogach Polityki i zyskał aprobatę komentujących, co może jedynie świadczyć o nieznajomości „obcych” i o wyjątkowo mizernym poczuciu własnej wartości. Żeby ci piętnujący spuścili nieco z tonu w swej pogardzie do bliskich, przyjaciół i znajomych polecam na gorąco rzecz podobną:
  „Setkom starszych osób w Tennessee odmówiono przyjęcia szczepionki COVID-19 po kilku godzinach oczekiwania na jej przyjęcie w Sylwestra. Według lokalnego serwisu informacyjnego WRCB-TV, kazano im wrócić do domu z powodu braku dostaw. Ale po odejściu starszych osób urzędnicy służby zdrowia zadzwonili do ich przyjaciół i członków rodziny i dali im szczepionkę.”
  https://www.yahoo.com/news/health-officials-tennessee-turned-away-175859580.html

  No i masz! – jeszcze wredniej, nawet nie elita a bliska rodzina. Na tym tle Polska wypada o wiele lepiej, w końcu wyróżniono jak pisze blogowicz wyżej *dobra narodowe* jakie by one nie były. Z ostatnich analiz wynika, że to jednak wykorzystano słuszne podejrzenie o megalomanie. Przy okazji my, ludzie prości, dowiadujemy się co też sądzą o konstytucyjnych zasadach godnosci, wolności i równości przedstawiciele opniotwórczych mediów

 15. diabeltasmanski
  3 stycznia o godz. 23:30

  Dziennikarze (szczególnie z TVN) już wiedzą, że w każdej chwili ich firma może zostać odzyskana i zajdzie tam dobra zmiana.
  Wystarczy że jakiś państwowy koncern, postanowi zdywersyfikować działalność i zaoferuje amerykańskiemu prywatnemu koncernowi odpowiednio wysoką cenę.
  Dziennikarze to też ludzie, mają kredyty, a do emerytury często daleko.
  A o pracę w zawodzie poza pisowskimi mediami będzie trudno.

 16. „Mój szwagier zauważył przytomnie, że obecna afera bardzo się przysłuży propagowaniu szczepień. Gdy ludzie zobaczą, że wielcy i bogaci biją się o te szczepionki, to sami też je zechcą. Jak coś „dają spod lady”, to pewnie jest to coś dobrego.”

  Chcę zdementować pogłoski, że jestem pana „szwagrem”.

 17. Mamy dowód na to, w jaki sposób PiS osiągnął sukces. Działając zgodnie z takimi mechanizmami zdobył władzę.
  Mamy beznadziejne społeczeństwo i przestępcy rządzący w Polsce cynicznie to wykorzystują.

 18. Przy najbardziej życzliwym podejściu i optymalnym nastawieniu czynników zewnętrznych (prowokacja i manipulacja PiS), przykro mi ogromnie, że ludzie tak doświadczeni w „byciu opozycją”, tak bardzo przeciwni reżimowi, tak przez reżim nielubiani, dają się (po raz kolejny!!!) tak łatwo podejść.
  Powyższe nie dotyczy p. Millera…

 19. Jeden celebryta mniej, czy więcej…
  W czym problem?

  Przy obecnych mocach produkcyjnych, mozliwościach logistycznych, kosztach, szczepionka dotrze do połowy populacji Ziemi, za jakieś trzy lata.
  W tym czasie, wirusy będą sobie mutować w najlepsze, firmy plajtować, ludzie pozbywać się oszczędności i nabywać chorob psychicznych.
  Jak zwykle też, rzady zaszczepią się same…….

 20. Do Wojtka..
  Autorytetem dla prof. Majewskiej jest słynny już fałszerz badań na szczepionkami Andrew Wakefield, którego „badania” miały służyć do wyłudzenia odszkodowań za rzekome efekty szczepień. Został już w środowisku naukowym skompromitowany, ale nadal ma swoich wyznawców w rodzaju p. Majewskiej. I oczywiście równych niedouczonych „wojtków”

 21. Przeoczył Pan Jan tutaj ważną informację, że studenci UM sygnalizują przy okazji tej afery, że czują się pozbawieni praw. Mamy więc zgoła inną sytuację, niż opisywaną przez naszego drogiego i wielce elokwentnego etyka, gdzie elita jest ponad prawem, a ci którzy podlegają władzy elity, czują się pozbawieni praw. To co stało się z grupą „0” nie jest niczym niezwykłym, to jest po prostu prawidłowość, której należało się spodziewać. Ja jednak się nie spodziewałem, że grupa „0” zacznie korzystać z swych przywilejów, na oczach wszystkich, bo nie sądziłem, że grupa „0” jest aż tak głupia, żeby aż tak się podłożyć PiS. Widać, jednak że do grupy „0” należą ci którzy mają dużego cykora. I to jest chyba jedyna ich wielkość, jako elity.

 22. Komentarz rozpocznę od sprostowania, a mianowicie Andrzej Seweryn i Krystyna Janda są znani jako artyści z najwyższej półki. Celebrytą jest konferansjer Hołownia, który jest znany z tego, że jest znany (z telewizji śniadaniowej).
  Panie profesorze, ja się zgadzam, że jako społeczeństwo (Polscy na razie są tylko narodem) powinniśmy dbać i otaczać opieką wybitne jednostki spośród nas z tą uwagą, że muszą o tym wszyscy wiedzieć choć, nie mają obowiązku się z tym zgadzać. Możemy się oczywiście z tą dyskusją przesunąć pod ścianę i rozważać, kto jest wart tego, żeby został uratowany przed innymi (mniej wartościowymi jednostkami?). W dylemacie „topielców” jestem za tym, żeby w pierwszej kolejności ratować młodą matkę, a dopiero później jej dziecko. Z taką postawą zgadza się podobno nawet kościół katolicki w osobach najpierwszych ginekologów w sutannach i brokatowych sukniach. Dziwnym więc się wydaje, że te same osoby ogłaszają świętą matkę, która „chce” umrzeć, byle tylko urodziła żywe dziecko. Absurd? Nie takie z ust ONYCH się wylewają.
  Wracając tego nieszczęsnego wydarzenia z szczepieniem między innymi osób znanych i sławnych a także zasłużonych dla polskiej kultury (tu duże K) muszę się z większością profesorskiego wywodu nie zgodzić. Powtórzę więc jeszcze raz, że jestem za wszelaką ochroną ludzi wybitnych, ale to musi być jawne, zapowiedziane choćby przez konferansjera Hołownię (tu ma wyjątkowe kwalifikacje i wcale się z tego nie nabijam).

 23. Szczepionki kupił reżim.
  Procedury szczepień opracował i kontroluje reżim.
  Ale, zdaniem „pożytecznych idiotów” z Polsatu i TVN’u, winnymi naruszenia tych procedur są Janda i spółka.
  No, BRAWO !

 24. Panie Profesorze! Jak Pan może pisać „Jandy i kilku innych celebrytów”?? Kogo nazywa Pan „celebrytami”? Wybitnych artystów jak Pan Seweryn? Media wszelakie i rządowe powtarzają tych „celebrytów”, a mnie skòra cierpnie… Ale Pan???

 25. Medycznie, technicznie i logicznie te kilkanaście szczepień dla całości programu nie ma żadnego znaczenia. Ma znaczenie polityczne. Ta władza ma placet decydowania o wszystkim i ma okazję do wrzasku przykrywającego jej afery i niedociągnięcia.

 26. Panie Hartman po co Pan te banialuki wypisuje.

  Rektor WUM zasiadający w radzie fundacji TVN zadzwonił do dyrektora TVN, że może załatwić na lewo szczepionki.
  Dyrektor TVN podzwonił po znajomych w tym do pani Krysi i innych swoich a ci jak zwykle wykorzystali okazję ze cwaniactwem, które mają w większości odziedziczone po mechanizmach i swojej pozycji z PRL.

  To wciąż funkcjonujący równoległy polski deep state odziedziczony w sposób praktycznie nienaruszony z PRL.
  Układy, podwieszenia, znajomości, przysługi, dojścia….
  Szczególnie obecny co oczywiste w czerwonej stolicy.

  Taki de facto batustan gdzie elity powstają i funkcjonują nie na skutek wyższych standardów ale cwaniactwa, cynizmu i prywaty.

  Wciąż żywy ogon selekcji negatywnej kolaboracji zaszczepiania nowych elit przez sowietów .

 27. Skandal to niebywały: 18 osób zaszczepiło się poza kolejnością, pan Minister Zdrowia potępia, wyciąga konsekwencje, a wszystko po to, by lud, który dostał igrzyska zapomniał o niefortunnych maseczkach i respiratorach
  I niestety pisowi się to udało!!!! Smutno. lud poleciał na igrzyska nie patrząc na to, jakie inne brudy one przykrywają

 28. Panie H., nie walcz Pan w przegranej sprawie. Ci ludzie zrobili z siebie durniów na własne życzenie. A tkwiąc już w bagnie bardzo się brzydko chwytali brzytwy – mam na myśli kolejne wypowiedzi na portalach, ukoronowane pyszałkowatym porównaniem się p. Jandy do Elvisa. Ciszej nad tą trumną !

 29. Świetny tekst!

 30. Panie Profesorze łatwo jest wszystko sprowadzić do ludowej (,,chamowej”?) zazdrości ale czy to rzeczywiście poddaje się aż takiemu uproszczeniu?
  Po pierwsze: zasady. Skoro stosowne organa państwa ustaliły zasady szczepień (a ustaliły?) to zrobiły to bazując na hierarchii potrzeb ogółu. Tyle teoria. Najpierw personel medyczny – chyba to jasne. Potem ,,służby” – w sumie też to zrozumiałe, nieprawdaż?
  Dlatego postawa tych ,,celebów”, jakkolwiek by nie byli zasłużeni, jest delikatnie mówiąc wątpliwa. ,,Wcięli się do kolejki bo mogli” Ot, co. Po ludowemu ,,ukradli bo mieli okazję”?
  Nie jest to raczej zbyt budujący przykład, a chyba ELITA jest też po to by ŚWIECIĆ PRZYKŁADEM a tu mamy tylko przykład wykorzystania statusu społecznego. Tu ,,zaświecili” co najmniej sprytem.
  Idźmy dalej. Pisze Pan ,,Pojęcie o moralności publicznej przeciętnego Polaka jest mniej więcej takie: nic nikomu się nie należy dlatego, że jest bogaty i sławny – reguły muszą być takie same dla wszystkich.” Przypominam, że żyjemy w kraju gdzie, przynajmniej od 1989r ,,nic nikomu się nie należy dlatego…, że jest CZŁOWIEKIEM”. Masz tyle ile wyszarpniesz. Jakim czy czyim kosztem jest to drugorzędnym. (Jak to u nas są jednak grupy, którym się należy”). Darwinizm społeczny był nieomal ideologią państwową, wobec czego ,,niech chociaż reguły dla wszystkich będą takie same”? Dlatego ,,chamów” (to chyba stosowne określenie dla zżeranego zazdrością gminu?) tak wzburzyło to skorzystanie z PRZYWILEJU. Gdy statek będzie tonął to rozumiem, że miejsce w szalupie dla pani Jandy BYĆ POWINNO (bo zasługi) a przysłowiowy Kowalski ,,niech sobie radzi/poczeka”? Poczeka, gdy ,,walka idzie o życie” (podobno).Osobliwe to by było pojęcie równości obywatelskiej, że nie wspomnę o wartościowaniu czyje życie bardziej warto ratować. Znam ludzi, jako osoby posiadające wyższe wykształcenie techniczne, bardzo dziś pożądane i użyteczne, którzy uważają. że profesorowie filozofii z punktu widzenia potrzeb społeczeństwa są kompletnie bezużyteczni. I co by Pan powiedział na taką okropną (anty)etykę? Wg. nich w pierwszym rzędzie powinno się zaszczepić inżynierów bo dzięki nim ,,to wszystko się kręci”. Rolnicy też mogą uznać się za bezcennych bo ,,przecież wszystkich żywią”. I tak dalej…
  By uniknąć podobnych licytacji, po to właśnie organa państwa ustaliły hierachię potrzeb i osób te potrzeby obsługujących. Te 18 szczepionek to jest o 18 mniej zaszczepionych lekarzy/pielęgniarek/ratowników medycznych, których zdrowie jest cały czas narażone, a które jest NAM potrzebne. Bez tej czy innej pielęgniarki ktoś może umrzeć, bez teatru i gry p. Jandy jakoś przeżyjemy. Wiem, że jest to brutalne ale na chwilę obecną tak się rzeczy mają.
  To nie ,,chamski (pseudo)egalitaryzm” ale poczucie elementarnej uczciwości wymagało, by tych 18 osób poczekało na swoją kolej. Zżymamy się na pisowskie ,,wszystkie świnie są równe ale prezesie równiejsze”, wkurzamy się uprzywilejowanie kleru, gardzimy kierowcami-cwaniaczkami parkującymi na miejscach dla inwalidów…Trzymajmy się więc NORM a nie stosujmy (dla ,,swoich”) podwójnych standardów.
  Kolejne pytanie brzmi: czy gdyby to nie były osoby pokroju p. Jandy czy A. Seweryna (niewątpliwie ,,nasi” z pierwszej linii walki z PiSem) ale ,,ich”* ,,celebi” np. p. Zelnik, to czy równie łatwo by znalazło się usprawiedliwienie dla ich ,,wcięcia się w kolejkę”?
  Kwestią odrębną jest fakt, że Pani Janda i jej współtowarzysze zachowali się jak małorozumne dzieci: oni myśleli, że się nie wyda? Że jak za komuny, po cichu ,,da się załatwić”? W XXIw? Dobie internetu? Chyba, że po ludowemu myśleli, że może i będzie huczek ale co tam: ,,co masz w d..ie to ci nikt nie wyłupie”?
  Abstrahuję, że toczymy ,,debatę” o 18 cwaniaczkach, miast kontrolować organa państwa jak im idzie akcja szczepień. Na głównych portalach zwykle są zestawienia zakażeni/zmarli/wyleczeni/obłożenie respiratorów. Zamiast dumać nad tymi spryciarzami domagajmy się kolejnej pozycji: ZASZCZEPIENI. Władzy dywagacje i kłótnie o ,,szczepionki dla celebrytów” bardzo pomagają uniknąć odpowiedzi na pytanie w kwestii która nie jest ich najmocniejszą stroną: o organizację tej akcji.
  *wcale nie wykluczam, że ,,oni” mają swoje ,,listy rezerwowe”. Tam też są ludzie (przynajmniej w swoim i ,,ich” mniemaniu) ze wszechmiar zasłużeni dla Kultury Narodowej (nie śmiem używać małych liter)
  Ps. nie piszę tego wiedziony chamską egalitarną zazdrością, bo ja w tej kolejce nie stoję. Przechorowałem Covida i do szczepienia raczej się nie wybieram.

 31. Cała ta rozkoszna dyskusja o WIELKIEJ pandemii i JESZCZE WIĘKSZYCH problemach wywołanych przez STRASZEGO wirusa zapomina o jednym maleńkim fakcie.
  To nie wirus niszczy gospodarkę i ludzi, to decyzje polityczne uczyniły z trochę groźniejszego wirusa grypy coś wywołującego strach, nienawiść, panikę i histerię. Może i ludzie umierają (z powodu wirusa) ale jest to tylko 2% zakażonych – tak 98% jest w miarę bezpiecznych (proszę spojrzeć na oficjalne dane na stronach rządowych).
  Czy to samo możemy powiedzieć o innych chorobach, które przykryte przez histerię także zabijają – bezkarnie i po cichu?
  Żeby było śmieszniej to wirusy rozprzestrzeniające się drogą kropelkową praktycznie, wcześniej czy później, zakażą 100% społeczeństwa – nie ma innej możliwości, i możemy co najwyżej bawić się w wyścigi kto wcześniej zapewni odporność: szczepienie wlokące się jak ślimak czy przechorowanie pędzące jak żółw. Szczepienie (może) miałoby sens PRZED pandemią, gdy już jest pandemia (czyli choroba jest już na całym świecie!!!) wszelkie działania są mniej lub bardziej śmieszne – o ile nie idiotyczne jak lockdown lub zamykanie granic. Jeżeli w całej UE obowiązują mniej więcej te same „zasady bezpieczeństwa” (śmieszne skąd inąd) to proszę mi w jakikolwiek logiczny sposób uzasadnić zamknięcie granic! Przecież wirus jest już po obu jej stronach.
  .
  Przy tym wszystkim, rozdmuchiwanie takiego drobiazgu jak kilkanaście czy kilkaset szczepionek w zlewie lub w ciałach osób to już totalna paranoja. Przypominam – umrze i tak około 2% populacji (no może 1%) i to nie wiadomo według jakiego schematu – policzcie kto biegły ilu to jest ludzi, a potem wygłupiajcie się z walką o kolejkę kilkunastu ludzi.

 32. Tak naprawdę, gdy poczyta się na temat tej ,,afery” to jest to tylko kolejna odsłona wojny polsko-polskiej.
  Cała sprawa jest bagatelizowana (usprawiedliwiana)/ demonizowana w zależności od poglądów politycznych. Ci, dla których tych 18 osób to ,,nasi” ,,rozumie i usprawiedliwia”, co dla których te 18 to ,,oni”( wrogowie polityczni) ,,oburza się” i grzmi.
  Rząd.(jak każdy inny rząd RP) na chwilę obecną ,,zorganizował” to tak by woda była co najmniej mętna.

 33. Pooglądałem rezimową szczujnię ,ze szczurami i kanaliami.To co bredzili było ,uderzeniem w ich wodza i jego przy sów.No i durnota eseldowców ,biorących udział w sabacie.Zaszczuci ,mogliby jedna wybełkotać ,że szczepienie Millera W PORÓWNANIU ,do bandyctwa z respiratarami ,maseczkami i innymi cudami złodziejstw ,to jamnik do piramidy.Duenowate czarzaściki ,nie kumajĄ ,że szczury naleŻY omijać z DALEKA.

 34. Pozdrawiam Kraków.
  Tak sobie myślę nad tą „aferą szczepieniową”ile zestawów zostanie zostało przehandlowanych za wschodnią granicę ,przecież elity nie chcą się szczepić Sputnikiem.
  Znając pazerność rodaków co by za $ matkę sprzedali nie ma byka że ktoś zbliżony do grupy decydującej nie zrobił dobrego interesu.
  Dziwne że dyrektor nie zadzwonił do Episkopatu ?Pożyjemy ,zobaczymy ,trzeba wytrwać nowej rzeczywistości.

 35. Stawiam dolary przeciw orzechom, że prezes też zaszczepiony. Niebawem pojawi się bez kagańca, to będzie znak.
  na zdrowie

 36. Esteban Peres
  4 stycznia o godz. 10:21
  Coś tam słyszałeś, coś tam czytałeś ale do końca nie wiesz o co chodzi ….

 37. Żydzi z Izraela szczepią się najszybciej.
  Co na to antyszczepionkowcy, antysemici i inni autorzy teorii spiskowych?

 38. Panie Profesorze
  Zostałem zbanowany.
  Słusznie. Po przeczytaniu Pańskiego felietonu uznając go za jak najbardziej słuszny i rzeczowy, adrenalina podskoczyła Kilka zdań w moim wpisie były zbyt ostre i niepotrzebne. Następnym razem przed opublikowaniem bardziej się zastanowię nad tym co piszę.
  Z wyrazami szacunku
  diabeltasmanski

 39. W kontekście tych pozakolejkowych szczepień nalży się poważnie zastanowić, czy nie jest to dowód na to, że PiS zrobił to co zrobił i jeszcze zrobi?

 40. Dawno, dawno temu, gazety i dziennikarze dbali o poziom, wiarygodność, reputację.
  Bo to od CZYTELNIKOW zależały dochody tytułu, pensje dziennikarzy.
  Błyskawicznie mozna było stracić wszystko.

  Obecnie, dochody redakcji zależą od klikalnosci i reklamodawcow.
  Więc nie wychyli sie nikt, idąc wbrew obiegowym opiniom, publikując kontrowersyjne materiały.

  Więc nie dziwcie się, że przekaz medialny jest jednolity.
  Prawo do wątpliwości maja jedynie dysydenci i heretycy.
  Ale, to teorie spiskowe……

  Oczywiście, doczekamy się prawdy, analiz.
  Za ile lat?
  Przecież można je utajnić na lat 25- 50, z powodu interesu narodowego.
  Kto ten interes zdefiniuje?
  Sponsorzy politykow?

 41. @Witold
  4 stycznia o godz. 17:49
  Ech…trywialnie to proste: skoro to oni Żydzi – za tym stoją to mają wersję podstawową wirusa a więc zrobienie szczepionki. tej właściwej, było czynnością trywialną w swej prostocie. QED…
  A poważnie, Izrael jako państwo silnie zmilitaryzowane, ,,zawsze gotowe” na wszelką katastrofę, ma zwyczajnie super wydolne służby. W tym zdrowia – w końcu w sytuacja ataku bronią masowej zagłady jest tam zapewne jednym z podstawowych scenariuszy branych pod uwagę.

 42. Wybitna elita w postaci Rektora WUM oświadczyła publicznie, ze nic nie wiedziała o szczepieniu celebrytów .

  Po czym ukazały się dzisiaj zdjęcia jak ich na baczność wita
  gdy przybyli do WUM czyli de facto
  ” do szczepionkowego sklepu z żółtymi firankami”

  I tak to wygląda ta walka o duszę Polaków.

 43. Polska Komunistyczna
  4 stycznia o godz. 12:07

  „‎Niektórzy uważają, że Wielki Wybuch sugeruje stwórcę, a niektórzy widzą jego wzmiankę w ‎swoich świętych księgach, podczas gdy inni twierdzą, że kosmologia Wielkiego Wybuchu ‎sprawia, że pojęcie stwórcy jest zbyteczne”.

  Oczywiście, wymogi dwuwartościowej logiki są żelazne i zawsze można o to podejrzewać kosmitów. Co oczywiście bardziej trzyma się rzeczywistości niż jakiś tam koncept Absolutu, czy Stwórcy. 🙂 W jednym z niegłupich filmów SF‎ jest scena, dwoje bohaterów dochodzi do ostatecznego wniosku, że ziemska cywilizacja został stworzona przez kosmicznego demiurga. ― No widzisz, mówi astronauta, nie potrzeba tu żadnego Boga. To on nas stworzył. ― A jego kto? Przytomnie zapytała astronautka.

 44. zaginiony palik
  4 stycznia o godz. 16:46

  „Stawiam dolary przeciw orzechom, że prezes też zaszczepiony”.

  Dolary to łatwizna, postaw swoje klejnoty.

 45. Witold
  4 stycznia o godz. 17:49
  A co do rzeczy ma jedno z drugim? Czytam teraz książkę Sozerko Malsagowa, oraz Nikołaja Kisieliow-Gromowa pt. Początki Gułagu Opowieści z Wysp Sołowieckich o systemie, któremu służyły całe masy Żydów w charakterze ideologów oraz zbrodniarzy. Zwłaszcza relacja Kisielowa dowodzi, że metody ludobójstwa stosowane przez Niemców były takie same, jak metody stosowane przez sowietów. Mamy tutaj też na blogu egzemplifikację tego fenomenu w postaci wypowiedzi jakiegoś wariata. A tymczasem narracja typu Słoń a Żydzi lub Izrael nadal święci prawdziwy triumf na świecie, a w mniejszym stopniu w Polsce. Popularność jednostronnej idei antysemityzmu, aczkolwiek sam antysemityzm ma solidne wsparcie w historii i faktach jest głównie wynikiem wielkiego sukcesu Izraela i diaspory żydowskiej, głównie w USA, Bez tego sukcesu nie byłoby tej narracji, której fala po 70 latach od Holocaustu, cały czas się podnosi i wzbiera. Co ciekawe właśnie tak na problematykę antysemityzmu i Holocaustu patrzył Czesław Miłosz, członek klasy społecznej, która poniosła większe straty, niż Żydzi, tak że jej już nie ma. A tymczasem nikt się nawet nie zająknie o losie inteligencji Rosyjskiej czy Polskiej, która pochodziła z rodzin ziemiańskich i szlacheckich. Nikt się nie zająknie, bo taj klasy nie ma. Jest tylko dziadostwo, które się obwołało Królami i książętami, które kontynuuje tradycje kacykostwa.

 46. Ciekawi mine czy Janda za komuny zalatwla sobie talon na malucha? Jeszcze czy redaktor oczekuje korzysci materiallnej z uchwaly 447?

 47. @wd-59
  4 stycznia o godz. 19:04

  Jak ktos bierze cos za darmo z internetu, to sie nie powinien dziwic co dostaje. Polecam zaplacic abonament za dobre media. Jeszcze sa, i w Polsce i za granica.

 48. jasna0
  4 stycznia o godz. 12:46

  „Skandal to niebywały: 18 osób zaszczepiło się poza kolejnością”.

  Tak się składa, że to niemal w komplecie KOD (konstytucja―wolne sądy― praworządność― przyzwoitość etc.). Coś ci to mówi, prócz oj tam, oj tam?

 49. Szanowny Panie Profesorze,
  podobne uwagi zrodziły się i we mnie – wręcz z większym naciskiem na (niepodejrzewaną) prowokację z jednej strony i poczuciem świadczenia przykładem obywatelskiej postawy poddania się szczepieniom z drugiej strony.
  Źle tylko w mojej ocenie przedstawia się zaliczanie Pani K. Jandy do grypy celebrytów – skądinąd ma to wydźwięk pejoratywny.
  Na mnie nie zrobiło to wszystko większego wrażenia pomimo, iż należę do tej uprzywilejowanej grupy medyków.
  A dochodzące zewsząd głosy oburzenia kwituję krótkim stwierdzeniem, iż gorsze rzeczy działy i dzieją się w tym kraju- bez wnikania w szczegóły, gdyż trudno „zacietrzewieńcom” dobrej zmiany tłumaczyć i prostotę i zawiłości rzeczywistości.
  A ta „uprzywilejowana” populacja (vide wszelkiej maści rządzący i współrządzący, a szczególnie ich familie, która wgryzła się w tkankę Państwa) jest zapewne niezwykle liczna, tylko wie, że nie należy się tym chwalić.

 50. To nie jest tylko 18 osób w Warszawie i „nic się przecież nie stało”. Za chwilę będzie 16 osób w Grójcu, 50 w Krakowie, 116 w Bydgoszczy – i skończy się faktycznie na tym, że zabraknie dla pracowników ochrony zdrowia. I ludziom ma prawo się to nie podobać. Przywołanie przez autora wyjaśnienia w postaci „ludowego resentymentu” to takie słodkie udawanie, że niechęć „ludu” to wina tegoż „ludu”, a nie paskudnych zachowań „elity”. To smutne, jak ten kraj się nie zmienia.

 51. Gostek Przelotem
  4 stycznia o godz. 9:49

  „ … przykro mi ogromnie, że ludzie tak doświadczeni w „byciu opozycją”, tak bardzo przeciwni reżimowi, tak przez reżim nielubiani, dają się (po raz kolejny!!!) tak łatwo podejść”.

  A konkluzja? Nie mają kwalifikacji moralnych i politycznych. Podeszli się jakby sami, pycha kroczy przed upadkiem.

 52. Abstrahując od tego, czy „ktoś za tym stoi” istotnym wydaje się być coś innego. Poinformowano, że szczepionki owe pochodzą z „dodatkowej puli 450 szczepionek”. Nawiązuje się tu do znanej starszemu pokoleniu nowomowy z czasów PRL… Wówczas to, gdy deficytowy cement naczelnik przydzielał komuś powinowatemu, czy zwykłemu „zaradnemu” i fakt ten wyszedł do publiki, to zawsze stwierdzano, że to z dodatkowej puli, czytaj: nie uszczupliło porządanego dobra normalnym ludziom… Zatem dodatkowe pule mogą pochodzić tylko z uszczuplenia puli „narodowej”. Kryteria winny być przejrzyste, przede wszystkim wg przesłanek medycznych. A np. służący w tzw. resortach siłowych nigdzie w Europie (poza Cyprem i Polską) nie są umieszczeni w grupie pierwszeństwa z samego tytułu przynależności do tych formacji.

 53. Panie Janie,

  przykro mi to powiedzieć, ale z taką mentalnością jak w tym felietonie, nie zbuduje Pan Polski marzeń.

  Od ludzi mających usta pełne frazesów i pięknych słów oczekiwałbym, żeby byli spójni w tym co mówią i robią. A nie biegali do „krewnych i znajomych królika” po szczepionki czy przywileje. A potem tłumaczyli się, że nie mieli świadomości. Nie chodzi o populizm, ale o to, że kolejne tak wychwalane elity propagują styl który Pan zarzuca „ludycznej” Polsce, tj. kolesiostwo.

  A Panu jako felietoniście może życzyłbym na Nowy Rok nie stosowania zabiegów erystycznych i sprowadzania wszystkiego do hejtu. Jest jeszcze całe spektrum niesmaku, zdziwienia i niezgody nie podlane hejtem.

  Jak patrzę na niektóre komentarze obu stron, zarówno tych „za-Jandami” i przeciw-Jandom (do których łagodnej wersji się zaliczam choć Kaczystą nigdy nie byłem, nie moja bajka) i niestety na Pana felieton, to mam jedna rekomendację dla naszego – mojego i Pańskiego pokolenia (obaj pamiętamy komunę) – chyba czas wyp… jak mówią młodzi. Wszyscy wyp… i przyjrzeć się zarówno oponentom, jak i przede wszystkim sobie. „Odpowiedzialność głupcze!” chciałoby się rzec.

  z poważaniem
  MK

  P.S. Ja wyciągam proste konsekwencje z czyichś działań i do teatrów p. Jandy przestanę chodzić. Jakoś przeżyję i ona pewno też, czego Jej życzę na przyszłość. Ale już bez mojego wsparcia.

 54. „Toteż ja pomyślę to i powiem publicznie za nich: osobom takim jak Krystyna Janda i Andrzej Seweryn, które są dumą narodową, nie takie należą się przywileje! Państwo powinno takich ludzi wozić limuzynami na sygnale i zwalniać z podatków. Na razie przywileje mają Miśkiewicze, Kaczyńscy i biskupi, bo taki to jest kraj i taka jest w nim kultura”.
  Pan podpiera się szwagrem, a ja przekażę to, co powiedziała moja żona. Mamy dumę narodową. W redakcji „Polityki”. Jest nią Marian Turski, o którym już po roku się zapomniało. Wiek, rozum i działalność świadczą o nim. A ci „ambasadorowie” promocji, której nie było, mogą mu buty lizać.

 55. No cóż, jaki kraj, takie elity. Dopóki „wielkość” będziemy mierzyć zasobnością portfela, dopóty nie wzbijemy się nigdy na wyższy poziom cywilizacyjny jako społeczeństwo. Sytuacja ze szczepieniami poza kolejnością powinna jak najbardziej wzbudzać oburzenie. I nie zgodzę się w kwestii oceny rozmiarów zła, które miało miejsce. To Pani Janda i reszta nieszanownego grona nie ma godności, by buty czyścić medykom i pracownikom szpitali, którym wepchnęli się w kolejkę. I już nie róbmy z logiki Panny lekkich obyczajów, bo zaszczepieni celebryci musieliby mieć duże problemy intelektualne, żeby uwierzyć, że biorą udział w akcji promocyjnej, w której nie podejmuje się żadnych działań promocyjnych. To tylko głupia wymówka, nic więcej. Już na większy szacunek zasługiwaliby, gdyby padła szczera informacja „mieliśmy możliwość skorzystania z przywilejów i z egoistycznych pobudek skorzystaliśmy”. Stawianie się w roli biednych pokrzywdzonych, którzy chcieli zbawić naród jest co najmniej niesmaczne. A jeśli jakimś cudem są tak głupi, że to rzeczywiście podpucha obozu władzy, na którą się nabrali, no to cóż… Elita pełną gębą.

 56. @Andrzej Falicz – 4 stycznia o godz. 20:58
  Mój drogi cymbale, aleś głupie zdanie napisał:
  „Wciąż żywy ogon selekcji negatywnej kolaboracji zaszczepiania nowych elit przez sowietów”.
  Piszesz dokładnie niczym ten intelektualny ciołek i antysemita: @głos zwykły

 57. sądząc po ilości wypowiedzi i różnorodności nicków ta niemoralna akcja wzbudziła wiele emocji. Każdy pisze co tam mu na sercu leży, nawet @Andrzej Falicz znalazł okazję do przypomnienia swoich poglądów. Przypomnijmy więc:
  „Dyrektor TVN podzwonił po znajomych w tym do pani Krysi i innych swoich a ci jak zwykle wykorzystali okazję ze cwaniactwem, które mają w większości odziedziczone po mechanizmach i swojej pozycji z PRL.
  To wciąż funkcjonujący równoległy polski deep state odziedziczony w sposób praktycznie nienaruszony z PRL. Układy, podwieszenia, znajomości, przysługi, dojścia….”
  Uczestnik blogu nie przeczytał o przekrętach w Tennessee gdzie odprawiono z kwitkiem czcigodnych starców i zaszczepiono członków rodzin dysponentów szczepionki. Widocznie mu się nie chciało lub odrzucił tekst jako niezgodny z jego poglądami. Odrzucam i nie istnieje – w ten sposób wyszedł na niewiarygodnego sugerując socjalizm w USA.

 58. Rewelacja! Cytuję – „chodzi o zwykłą zawiść w stosunku do ludzi uprzywilejowanych”.
  Że też ja na to nie wpadłem?!
  Ale to nic, damy radę wspólnie błąd obecnych zasad rozdziału szczepionek choć trochę wyprostować. O ile szybko się za to weźmiemy wspólnie (jakieś akcje w Sejmie, na ulicach…), bo pierwszy etap jeszcze się nie rozpoczął.
  Więc na szybko proponuję zacząć walczyć o to, aby w pierwszym etapie szczepić ludzi uprzywilejowanych a w drugim motłoch. Będę wdzięczny za dodanie kryteriów precyzujących te pojęcia i/oraz jakieś uszczegółowienie, bo sam jestem (przyznaję) za „cienki” w kwestiach podziałów społecznych.
  Ale żeby koniecznie zażądać od naszego MSZ jakiejś międzynarodowej akcji potępiającej ten obmierzły, niemiecki egalitaryzm, który poza tęczą usiłuje nam narzucić, tak obcą duszy prawdziwego Polaka, jednakową miarę dla każdego życia.

 59. Brak stylu, prowincionalna mentalnosc, kulturowa wiocha.

  Niemniej stawianie Krystyny Jandy w jednym rzedzie z cynikiem, politycznym zerem, lewakiem a nie lewicowcem, expertem od warzyw, Millerem jest smutne … ale self made Pani Janda.

 60. Słuchając wypowiedzi wszelkiej maści polityków ,profesorów od zdrowia ,coraz bardziej jestem przekonany ze zrobiono przekręt ze szczepionkami tylko chcą to ukryć oskarżając się na wzajem.
  Nie wierzę ani piślakom ani PO-KO.

 61. żabka konająca
  5 stycznia o godz. 7:31

  Sensowny artykuł….

  Po latach okazuje się, że scentralizowane państwo, z kadrą awansującą zgodnie z kompetencjami a nie znajomosciami, planowanie gospodarcze, ma sens.

  Nie ma natomiast sensu to, co wmawiano nam od 40 lat- wolny rynek, swobodny przepływ kapitału, wybieralność na stanowiska.
  Okazało się to nie dość że nieefektywnym systemem, to jeszcze korzystnym jedynie dla nielicznych.

  W zamian, ciekawy artykuł:

  Tytuł tego eseju przedstawia grę z opisem ekonomii Komunistycznej Partii Chin. Kilkadziesiąt lat temu, kiedy KPCh nie mogła już wiarygodnie zaprzeczać rosnącemu uzależnieniu Chin od nastawionych na zysk sektorów gospodarki, jej kierownictwo zatwierdziło slogan „socjalizm z chińskimi cechami” opisujący chiński system gospodarczy. Sformułowane przez Deng Xiaopinga wyrażenie stało się istotnym składnikiem próby KPCh do zracjonalizowania chińskiego kapitalistycznego rozwoju w socjalistyczno-komunistycznym systemie politycznym.
  https://www.zerohedge.com/geopolitical/great-reset-part-iii-capitalism-chinese-characteristics
  ==============

  Jak zwykle, polecam szukanie wywiadow z panem Pyfflem….

 62. 2021-01-05 09:09

  gruby
  @ITwannaBE napisał:

  „Ty nie masz zajmowac sie niepotrzebnymi i nieistotnymi sprawami, tylko POWAZNYMI.”

  Jeśli ktoś pragnie skupiać się na telewizorze i podawanych w nim tematach (taniec, gotowanie, kto z kim gdzie i kiedy) to jego sprawa. Problem powstaje w momencie w którym stado oderwanych od telewizora raz na cztery lata idzie i głosuje jak im telewizor kazał po czym w wyniku głosowania powstaje prawo które reszcie niekompatybilnej z telewizorem zakazuje tego czy owego co zostało obśmiane w przekaziorach.

  „Co to kogo obchodzi jaki ktos ma nick, ty patrz ile w picie zanosisz wladzy, ile vatu z kazdym zakupem przekazujesz. Jakim prawem zabieraja pieniadze i komus daja a innym nie „bo tak mowi prawo” niezgodnie z konstytucja.”

  Konstytucja to taka umowa. Rządzący są gotowi do użycia przemocy celem utrzymania (tych wygodnych dla nich) zapisów. Jaką konkretnie sankcją zagrozili rządzeni rządzącym za łamanie konstytucji ?

  Ponieważ przekonaliśmy się już że społeczeństwo nie jest gotowe bronić ani konstytucji ani macic przemocą konstytucja będzie nadal łamana a macice przejdą pod kontrolę ministerstwa miłości. Dlatego że poddani władzy na to pozwalają. Nie ma sankcji nie ma umowy.

  Co do naiwnego żeńskiego podejścia do rzeczywistości „my pośpiewamy wieczorem na ulicy i władzy rura na pewno zmięknie”: nie zmięknie. Ta władza w jej umysłowym ograniczeniu nie rozumie perswazji innej niż czysta przemoc. Manifestacjami i transparentami można było dyskutować z ryżym wujem – szast-prast i „acta” trafiła do kosza. Aktualna ekipa nie komunikuje werbalnie – oni rozumieją tylko argument siły zgodnie z „pogłaszcz chama to kopnie, kopnij chama to pogłaszcze”.

  W aktualnym stanie prawnym dyskusja z rządem na jego poziomie jest ryzykowna. Kiedy zomo (kto stoi dziś tam gdzie stało zomo ?) każe się rozejść albo użyje pał i armatek to jest to zaprowadzanie porządku publicznego. Kiedy manifestanci informują zomowców że albo zomo wróci do koszar albo zostanie potraktowane kamieniami i butelkami z benzyną to jest to groźba karalna.

  I to jest problem: z jednej strony władza nie rozumie co do niej mówią z drugiej strony użycie języka rozumianego przez władzę jest przestępstwem. No ale ktoś tą władzę wybrał, ta władza ma ważny i aktualny mandat od suwerena. Więc w sumie wszystko jest w porządku, to że Polacy przynoszą do domu 32% tego co zarobią też
  ==============

  Niezły głos na temat….
  Nie da się bez „kryterium ulicznego” zmienić rzeczywistości.
  I ryjow przy korycie…..

 63. Slawczan
  4 stycznia o godz. 13:09
  W swoim komentarzu celnie oddałeś sedno problemu…zdumiewające że prof.Hartman, etyk, tak pokrętnie lawiruje.

 64. PiS upiekł co najmniej dwie pieczenie przy jednym ogniu: sprawił, że uruchomił się mechanizm niedostępności (teraz inni też chcą), napuścił ludzi na „zgniłe elity z PO” i jednocześnie skutecznie odwrócił uwagę od tego, co najważniejsze (to chyba trzy pieczenie). Teraz sprawdźmy, czy może wyrok TK Przyłębskiej jest już opublikowany…

 65. JKM już rozwala rząd warszawski:
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/bedzie-wniosek-do-komisji-etyki-za-slowa-korwin-mikkego-ze-rzad-to-mordercy/m64bez4,79cfc278

  To jest typowe działanie doktora Mengele, który w Oświęcimiu mówił: „ten już do gazu, a ten jeszcze pożyje” – ocenił.

  Zwracając się do przedstawicieli rządu powiedział: „W wyniku tego, co żeście zrobili, umarło na koronawirusa mniej więcej tyle samo ludzi, a może nawet więcej, niż byście nic nie robili. Za to umiera o 16 tys. miesięcznie ludzi więcej niechorych na koronawirusa, bo jak stoi 100 tys. pustych łóżek, to 100 tys. ludzi nie może się leczyć na inne choroby. Jesteście mordercami, wy zabijacie. 16 tys. ludzi miesięcznie umiera w wyniku działań rządu polskiego”.

  Nawiązując do postulatów formułowanych przez innych posłów, że „trzeba wszystkich wszczepić” powiedział: „wszczepić to można bydło, a nie ludzi”. Po tych słowach prowadzący obrady Czesław Hoc odebrał Korwin-Mikkemu głos oceniając, że jego zachowanie jest niestosowane.
  ………………………….
  I co, nie ma racji?
  Zastrzegam, że nie jestem korwinistą, absolutnie, ale tu akurat się z nim zgadzam.

 66. Obojętnie czy wykorzystali swoją pozycję, czy bezmyślnie dali się podejść, pewnych rzeczy się nie robi.
  – Dlaczego? – błagalnym głosem zapytał Olo
  – W imię zasad, skurwysynu!..
  ————-
  I nie mówcie, że Gajosa tam nie było, bo akurat miał wyciszony dzwonek.
  na zdrowie

 67. żabka konająca
  5 stycznia o godz. 7:31https://an40na.neon24.pl/post/159633,ue-chiny-i-joe-biden
  ===========

  Ta analiza też niezła.

  A w kontekście koronoswirusa, psychozy generowanej przez media.

  Strefy wpływow idealnie pokrywają się obecnie ze strefami stosowania poszczegolnych szczepionek.
  Jasny obraz podziału politycznego swiata.

  Można też przeanalizować skuteczność poszczegolnych rzadow, czy struktur medycznych, politycznych, wojskowych, organizacyjnych, w wiekszości krajow świata.
  Pandemia odsłania rzeczywistość, choć media starają się ukazywać inny obraz- jak zwykle zresztą.

  Siedzac w fotelu, mogę podziwiać skuteczność bądź rażącą nieudolność poszczegolnych krajow i ich elit.
  Jest to doskonały test na zagrożenie w przypadku wojny biologicznej, bądź naturalnego wirusa RZECZYWIŚCIE dziesiątkującego populację globu.
  Polecam przyjrzeć się tej kwestii bliżej.
  Może warta jest rozpatrzenia, głębszej analizy.

 68. „Programowanie prognostyczne” jest subtelną formą psychologicznego uwarunkowania zapewnianego przez media w celu zaznajomienia społeczeństwa z planowanymi zmianami społecznymi, które mają zostać wdrożone przez naszych przywódców. Jeśli i kiedy zmiany te zostaną wprowadzone, opinia publiczna zostanie już z nimi zaznajomiona i zaakceptuje je jako naturalny postęp, zmniejszając tym samym możliwy opór i zamieszanie społeczne”.

  Dlatego takie filmy istnieją. Nawet jeśli prawdziwe życie nie osiąga poziomu szaleństwa Piosenkarza (miejmy nadzieję, że tak), takie filmy tworzą precedensy w naszej zbiorowej nieświadomości. Jeśli wprowadzone zostaną nowe ograniczenia dla publiczności, ludzie powiedzą „przynajmniej nie jest tak źle jak w „Songbird””.
  https://d3konspiracja.neon24.pl/post/159650,mamy-do-czynienia-z-pewna-synchronizacja-zdarzen

 69. agenttomek
  4 stycznia o godz. 0:31

  „W świetle wywiadu Jacka Żakowskiego i autora powyższego bloga widzę, że nie ma jasnego planu szczepień”.

  Plan szczepień do połowy stycznia 2021. Grupa zero – pracownicy medyczni, ich rodziny, zatrudnieni w domach opieki społecznej.

  Co jest w tym tak niezrozumiałego, że absolutnie przekracza percepcję znanych aktorów i dziennikarzy oraz agenttatomka?

 70. Slawczan
  4 stycznia o godz. 13:09

  „ … chyba ELITA jest też po to by ŚWIECIĆ PRZYKŁADEM a tu mamy tylko przykład wykorzystania statusu społecznego”.

  Prawdziwa elita świeci przykładem, ale tu mamy najwyraźniej do czynienia z ethosem poprzedniego systemu, czyli tkanką rakową. Prawdziwa elita na Titaniku nie wpychała się do szalup przed kobietami i dlatego zginęło dużo więcej mężczyzn niż kobiet. Inna sprawa, że feministki nie wywalczy jeszcze wówczas równouprawnienia.

 71. Optymatyk
  5 stycznia o godz. 16:24

  Przypomniał mi się wierszyk, który dość dobrze podsumowuje działania rządu :
  „Koło jeziora , z wieczora
  Chłopcy wkoło biegały
  I na żaby czuwały
  Skoro która wypływała, kamieniem w łeb dostawała.
  Jedna z nich, śmielszej natury,
  Wystawiwszy łeb do góry,
  Rzekła: «Chłopcy, przestańcie, bo się źle bawicie!
  Dla was to jest igraszką, nam idzie o życie».”

 72. @Mauro Rossi
  5 stycznia o godz. 20:48
  Ależ drogi Mauro K. Janda czy A. Seweryn są NAPRAWDĘ ELITĄ, przynajmniej życia kulturalnego w naszym kraju. Kiedy wyrobili sobie ,,papiery” nie ma znaczenia.
  Pomimo tej rozczarowującej wtopy – nie wiem czy ,,załatwienia”, prowokacji – niczego to nie ujmuje ich dokonaniom życiowym i artystycznym.
  Pomimo wtopy i tak są o lata świetlne ponad takimi obecnymi elitarnymi tuzami jak Zenek, Ogórkowa czy rodzynek czyli Jakimowicz. Bo to jest elyta godna ,,dobrej zmiany”.

 73. Aktor Łukaszewicz: „Jestem wśród osób, które zgodziły się być ambasadorami akcji szczepień. Te nazwiska zostały przez panią Krystynę Jandę podane rektorowi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) – wyjaśnił”.

  Kłamie, niezdarnie i głupio. Warszawski Uniwersytet Medyczny nie prowadził żadnych „akcji promocyjnych szczepień”, w szczególności tak promocyjnych, że dopiero dziennikarze Polsatu po kilku dniach ujawnili szczegóły tej afery otrzymawszy cynk od oburzonych studentów WUM.

  Podobno zapraszali lekarze?

  Aktor Łukaszewicz: „Nie włamałem się na teren szpitala i nie żądałem szczepienia” – tłumaczył dodając, że to lekarze wyszli z propozycją szczepień”.

  Znów kłamie, zmieniając wersję z „akcji promocyjnej” na „wezwanie przez lekarza” (może to lekarze są winni, nie on). Jak wynika z przypisów nikogo się nie zaprasza ani nie wzywa na szczepienie, które jest dobrowolne. Zainteresowany sam zgłasza się i podpisuje kilka oświadczeń, a personel sprawdza tylko, czy szczepionka w danym terminie mu się należy.

  Ostatnie informacje wskazują, że „aktorzy z najwyższej półki” ich znajomi zaszczepieni zostali z puli personelu medycznego WUM.

 74. „ale tu mamy najwyraźniej do czynienia z ethosem poprzedniego systemu ” pisownia oryginalna @Mauro który także trzyma się z dala od poleconych linków.
  4 stycznia godz. 6:44 wskazałam na Tennessee że nie jesteśmy osamotnieni. Czy ty stoisz karnie w kolejce do szczepienia? – to również wzór z poprzedniego systemu. Ten etos znaczy się.

 75. Odezwał się rycerz (miejsca dla królewiczów zostały już zajęte) i obnażył poczucie własnej wyjątkowości:
  ” Czy ja należę do elity? Tak!”
  https://gwiazdy.wp.pl/olgierd-lukaszewicz-po-szczepieniu-lud-zaplonal-dzikim-zapalem-szybko-wydano-wyroki-6593966128196416a?fbclid=IwAR3s2GxZMgJGNpeexyzO9lScHajxubiGvxS8KW6trAthJxIlFvGgSNe-0IE

 76. @w-59 – życz mi więcej sił i czasu Nowym Roku 🙂 , np. żebym mogła „wszystko” przeczytać

 77. agafan
  5 stycznia o godz. 16:24

  „PiS upiekł co najmniej dwie pieczenie przy jednym ogniu …. napuścił ludzi na „zgniłe elity z PO.”

  Wcale nie trzeba było napuszczać. To nie Kaczyński dzwonił do aktorów i Edwarda Miszczka z TVN tylko dowodzący punktem szczepień rektor WUM, przypadkiem wiceprzewodniczący Fundacji TVN „nie jesteś sam”. Piękne hasło, czy nie na nim opiera się obowiązujący w III RP system załatwiactwa? Te elity są do cna zsowietyzowane, wbrew minoderii i udawanej europejskości. Elity wyszły z PRL, ale PRL z nich nie wyszedł. Tatr Jandy zaszczepił się w całości, z wyjątkiem jednej młodej aktorki, która wiedziała, że nie jest w grupie zero. Znany w czasach PRL kabareciarz Zenon Laskowik miał kiedyś skecz w którym ustalał kolejność uprawnień przy sprzedaży spod lady. Sprzedaż „spod lady” kiedyś śmieszyła, dziś ludzi drażni.

 78. Po co tyle medialnego szumu wobec marginalnej, by nie powiedzieć „gównianej” sprawy ?
  Po tylko aby odwrócić uwagę społeczeństwa od PRAWDZIWEGO PROBLEMU !
  Tym problemem jest DRASTYCZNY WZROST OGÓLNEJ ILOŚCI ZGONÓW !!!
  W IV kw 2020 była ona o ok. 60% WYŻSZA niż w poprzednich kwartałach.
  W okresie od 30.12.2019 do 04.10.2020 ( pełne 40 tygodni ) średnio każdego tygodnia umierało w Polsce 7950 osób. Za kolejne 10 tygodni ( od 05.10. – 13.12. 2020 ) średnia tygodniowa wynosiła 12 890 zgonów czyli 162% średniej z pierwszych 40 tygodni. W 45 tyg. było to 202% tejże średniej.
  Na szczęście po 45-tym tygodniu nastąpił spadek i w 50-tym wynosił tylko 135% średniej.
  Ale wtedy jeszcze nie szczepiono !!!
  Nie dajmy sobie odwracać PIERDOŁAMI uwagi od spraw NAPRAWDĘ WAŻNYCH.

 79. Nie ma co zżymać się na „klasę ludową”, bo taka klasa jest, choć prof. Szyszkowska woli nazywać nas masą.

 80. Ale szef medycyny Szpitala Miejskiego w Palermo nie usprawiedliwia tego, że „95-procentowa skuteczność, o której mówi Pfizer, opiera się na 170 przypadkach, a nie na 40 tysiącach osób”. Dlatego dla Corrao „prawdziwa skuteczność będzie ostatecznym rezultatem w prawdziwym świecie”. Po co zatem narażać się na takie ryzyko, skoro istnieją proste lekarstwa na Covid -19, takie jak kortyzon lub hydroksychlorychina w połączeniu z witaminą D, które okazały się skuteczne i decydujące?
  https://www.veteranstoday.com/2021/01/03/pfizer-vaccine-inefficacy-facial-palsy-and-anaphylaxis-risks-italians-physicians-uprising-german-vaccinated-nurses-overdose/
  ============

  „ostatni będą pierwszymi”?…….

 81. Cadyk z Ger
  5 stycznia o godz. 23:14

  „ … tę nową szczepionkę będą zachodnie koncerny farmaceutyczne testować w ‎Polsce najpierw na pracownikach medycznych”.

  W Izraelu od 19 grudnia 2020 testują szczepionki i są w tym najlepsi na świecie. Nie ma sygnałów, że Izrael wymiera.

 82. Miałem sen.
  Śniło mi się, że prezydent Duda wygłosił orędzie w którym zapowiedział, że zamierza objęć patronatem akcję propagującą szczepienia na COVID – 19, i że wystąpi do resortu zdrowia o wydzielenie z puli szczepionek dla „grupy 0” , 4 dawek szczepionki — przeznaczonych dla 2 osób, tj. na niego oraz dla prezydenta Trzaskowskiego. Z dalszej wypowiedzi wynikało, że zamierza zaprosić prezydenta Warszawy do pałacu, w celu odbycia wspólnego szczepienia. Dodał, że liczy na to, że tym razem prezydent stawi się do pałacu. I jeszcze dodał, że dla nadania akcji charakteru narodowej akcji ponad podziałami, wystąpi do polityków z przeciwnych stron politycznej sceny. W tym momencie usłyszałem wdzięk budzika….
  Przeczytałem wywiad prezydenta udzielony Interii. Powiedział, że nie wyobraża sobie sytuacji w której mógłby być zaszczepiony poza kolejnością, przed swoimi rodzicami.
  …. Miałem sen.

 83. W USA rewolucja, lud atakuje Pałac Zimowy.

 84. Pełna lista ambasadorów szczepień:

  1. Krystyna Janda
  2. Krzysztof Materna
  3. Andrzej Seweryn
  4. Maria Seweryn
  5. Magda Umer
  6. Wiktor Zborowski
  7. Michał Bajor
  8. Prezes sieci kawiarni
  9. Syn prezesa sieci kawiarni
  10. Leszek Miller
  11. Żona Leszka Millera
  12. Edward Miszczak
  13. Jego kokkubina Anna Cieślak
  14. Mariusz Walter
  15. Radosław Pazura
  16. Olgierd Łukaszewicz
  17. Mariola Bojarska-Ferenc
  18. Mąż Marioli Bojarskiej-Ferenc
  19. Emilia Krakowska
  20. Grzegorz Warchoł

 85. MILCZENIE „owiec”?

  Kiedy zamknęli nam firmy, milczeliśmy.
  Kiedy zabronili oddychać świeżym powietrzem, milczeliśmy.
  Kiedy zamknęli szpitale przed chorymi, milczeliśmy.

  Zamknęli nam cmentarze
  Skazali na śmierć przewlekle chorych
  Zabraniają spotkań w święta
  Zamknęli nasze dzieci w domach
  Zamknęli seniorów
  Zabronili odwiedzać w szpitalu krewnych i bliskich
  Zabronili matkom dostępu do dziecka po porodzie
  Zabronili rodzicom odwiedzać chore dzieci w szpitalach

  Zakładamy dzieciom szmaty na twarz generując choroby i hamując rozwój mózgu.
  Niszczymy im psychikę zabraniając wychodzenia z domu do godz. 16ej, pozbawiając kontaktów z rówieśnikami, ucząc, że nie wolno zbliżać się do ludzi, nie wolno ich dotykać.
  Brak dotyku to zniszczenia w psychice.

  Zabronili spotkań.
  Ustalili za nas, że będą wstrzykiwać chemię do naszych organizmów
  Wprowadzili bezprawie
  Pozbawili prawa do bycia PODMIOTEM prawa
  Pozbawili człowieczeństwa
  Pozbawili godności

 86. „Jeżeli nie wiesz jak się zachować, to na wszelki wypadek zachowaj się przyzwoicie.
  Że prawość, męstwo, dobre serce godne są szacunku a oszukaństwo, głoszenie kłamstw ze strachu, znęcanie się nad słabszym – godne pogardy, to jest równie oczywiste, jak to, że cukier jest słodki a sól słona. I nie potrzeba żadnych uzasadnień pozaludzkich…”
  Tadeusz Kotarbiński

  Blogowicz dawno nie widziany, zacytował ten tekst przed laty.
  Pozostało mi w pamięci

 87. Bartosz Węglarczyk w Onet.pl
  „Sceny z amerykańskiego Kapitolu przerażają i są dla nas bardzo ważną lekcją. Kluczowa instytucja najważniejszej demokracji na świecie została dziś powalona na kolana przez barbarzyńców prowadzonych przez Prezydenta Barbarzyńcę.”
  Pan Bartosz okazuje emocje , jak każdy pospolity, poprawnie polityczny oportunista. Tak wyglądają media prywatne. Dziennikarze prywatnych mediów wyrażają opinie właścicieli.
  We, the People – panie Bartosz. A mieliśmy dawniej Bartoszów Głowackich , a teraz mamy Węglarczyków.

 88. zupełnie nie na temat ale podrzucam do @w-59 jako dowód że łaska pańska na pstrym koniu itd.
  https://news.yahoo.com/eu-no-longer-acknowledges-venezuelas-170729025.html?guccounter=1
  Nie mogę za innym blogu z kilku powodów dla mnie oczywistych.

 89. Jedynie słowo na marginesie,

  Wydaje się, że sprawa dot. Krystyny Jandy ET CONSORTES (w przeciwieństwie do prof. Hartmana, staram się nie używać tego określenia, zdecydowanie bardziej wolę nasze swojskie: np. towarzysze bądź wspólnicy, ewentualnie – ci, którzy dzielą z nami los), o której wspomina autor powyższego felietonu – zaczyna być irytująca.
  Wszyscy zainteresowani doskonale wiedzą (mam nadzieję?) o co właściwie chodzi, a mimo to, temat nie schodzi z pierwszych stron pism oraz wiadomości radiowo-telewizyjnych. Ale to było do przewidzenia, z tym należało się liczyć. Ferajna pisowska, ma doskonałą okazję i nie puści jej, aby jak najdłużej oraz możliwie boleśnie „dopiec” swoim przeciwnikom politycznym. Osobiście, nie dziwię się decydentom PIS-u.
  Walka polityczna, to nie są podchody harcerskie, ani spotkania klasowe po wielu latach, podczas których wspomina się „dawne, dobre czasy” oraz np. nauczycielkę matematyki, do której – wówczas chłopcy – kierowali swoje maślane oczy. I nie miejsce w tej walce na jakiekolwiek sentymenty. To jest twarda, bezpardonowa, bardzo często chamska walka o władzę, głosy wyborców i wpływy. Druga strona sceny politycznej w Polsce, także powinna o tym wiedzieć.
  Ale, jak wiadomo, z praktycznym wykorzystaniem nabytej wiedzy oraz doświadczenia, różnie bywa w życiu politycznym i nie tylko. Niestety!

  Oczywiście prof. Hartman ma rację, kiedy pisze, że „można porównać zaszczepienie się Jandy przed ostatnią pielęgniarką do niefrasobliwego niezgłoszenia się jakiegoś medyka na wskazany mu termin szczepienia”.
  Tak, to jest dokładnie ta skala zawinienia. I nic więcej.
  Pomimo tego, „potknięcie Jandy i kilku celebrytów” jest ewidentne. Oj, jeszcze nasłuchamy się na ten temat. Zapewne!
  Krystyna Janda i Andrzej Seweryn są osobami publicznymi. Tym bardziej powinni uważać na swoje zachowanie w tzw. przestrzeni publicznej. A szczególnie dlatego, że nie są pieszczochami obecnej władzy w Polsce. Tym bardziej!
  Przykro to mówić, ale powinni być bardziej roztropni i przewidujący, a szczególne w okresie światowej pandemii. Dotyczy to nie tylko Jandy i Seweryna, ale wszystkich, tzw. osób publicznych! Szczególnie tych ostatnich.
  Niestety, chyba rzeczywiście „dali się podejść”, jak sugeruje autor felietonu, być może nawet na skutek prowokacji? I przy tym okazali się bardzo, ale to bardzo naiwni. Także ostatnia wypowiedź Jandy, przed kamerami TVN, była mało przekonywująca, żeby nie powiedzieć, mało poważna. Niestety.
  Wiadomo również, że za błędy się płaci, często bardzo słono i gorzko!
  Dla przykładu: telefony, które codziennie odbierają pracownicy Och Teatru w Warszawie, od osób anonimowych z zewnątrz – na temat Krystyny Jandy – trącą horrorem. Bez jakiejkolwiek przesady.

  Przy okazji,
  w związku z pandemią, moja córka jest członkiem ekipy medycznej, która już od wielu miesięcy, pracuje w specjalnym reżimie oraz w stroju ochronnym w szpitalu uniwersyteckim, w jednym z miast wojewódzkich.
  Nie jestem osobą publiczną. Ale do głowy by mi nie przyszło, abym chociażby przez sekundę, wykorzystywał swoje znajomości medyczne i zaszczepił się poza kolejnością.

 90. żabka konająca 7 stycznia o godz. 1:03
  „nie na temat ale podrzucam do @w-59 jako dowód że łaska pańska na pstrym koniu itd.“

  Czego można się spodziewać po info z Reuters. Guaido niby nie jest, a jest…
  Lepszy jest TeleSur, bo z Południa.

  https://www.telesurenglish.net/news/Russia-Offers-Its-Support-To-Venezuelas-New-National-Assembly-20210106-0010.html
  utm_source=planisys&utm_medium=NewsletterIngles&utm_campaign=NewsletterIngles&utm_content=7

 91. Postanowienia rządu są wiążące, jeśli mają formę rozporządzenia, a rozporządzenie może zostać wydane, jeśli zezwala na to ustawa. Jeśli Narodowy Program Szczepień nie jest częścią rozporządzenia Rady Ministrów, to jest czymś w rodzaju instrukcji obsługi, którą można się kierować, ale nie ma takiego obowiązku. Nie ma nawet obowiązku zapoznania się z nią. Skoro rząd przyjął program szczepień, to wypadałoby, żeby zaczął go realizować. Wygląda jednak na to, że rząd uznał, iż jego rolą było tylko przyjęcie tego programu, a realizacją, jak sama nazwa wskazuje, powinien zająć się Naród, czyli w zasadzie ten, kto chce i jak chce. Nie ma się więc co dziwić, że ci, którym przekazano szczepionki, starają się, aby żadna się nie zmarnowała. Oferują je więc komukolwiek, a więc także znajomym. Skoro szczepienie jest dobrowolne, to o żadnej kolejności szczepień nie może być mowy, tym bardziej że nie ma przepisu, który by tę kwestię regulował. Jeśli dysponent szczepionki nie dopuści do jej zmarnowania, to nie można mu nic zarzucić, nie można przecież złamać nieistniejących przepisów. Należy go raczej pochwalić za podjęcie jedynej racjonalnej decyzji. Lepiej przecież zaszczepić kogokolwiek, niż nie zaszczepić nikogo. Pretensje należy kierować pod adresem rządu, bo to jego obowiązkiem jest uchwalenie stosownego prawa, a potem zapewnienie właściwej jego realizacji.

 92. logo
  8 stycznia o godz. 0:00

  „Postanowienia rządu są wiążące, jeśli mają formę rozporządzenia, a rozporządzenie może zostać wydane, jeśli zezwala na to ustawa”.

  Nie sądzisz chyba, że w PL nie ma ustawy umożliwiającej rządowi wydawanie rozporządzeń. Masz pojęcie ile tysięcy rozporządzeń rządowych wydano w III RP? Kolejność szczepień cały czas obowiązuje i wynika przecież z logiki ― najpierw służba zdrowia. Proszę nie sugerować się brakiem opinii RPO Bodnara w tej sprawie (wymowne milczenie), czy też opinią komentatorki prawniczej Ewy Siedleckiej, która z wykształcenia jest magistrem profilaktyki społecznej i resocjalizacji.

  „Lepiej przecież zaszczepić kogokolwiek, niż nie zaszczepić nikogo”.

  Wówczas należałoby łapać ludzi na ulicy i siłą wciągać ich go gabinetu. 🙂 Podobna zresztą była pierwsza linia obrony „parszywej osiemnastki” ― no przecież szczepionki nie mogły się zmarnować. Później okazało się, że zaszczepionych aktorów i celebrytów (w dzień po rozpoczęciu szczepień!) jest 20, a większość z nich związana z teatrem K. Jandy i TVN. Za akcją szczepień „spod lady” tak naprawdę stoi obok rektora WUM, albo może nawet przed nim, dr hab. nauk medycznych Zoulikha Jabiry-Zieniewicz, prywatnie znajoma K. Jandy. Pani docent ostatni dni taktycznie spędza na urlopie, pracowicie zacierając ślady swojej dobroci poprzez usuwanie w mediach społecznościowych zdjęć z K. Jandą ze wspólnych urlopów narciarskich we Włoszech.

 93. ‚” „”” Szczepionkę rzeczywiście można modyfikować i to szybko, ale co z jej wyprodukowaniem i aplikacją? Przecież to potrwa z rok, właśnie jesteśmy tego świadkami. No i jakie kraje będzie na to stać? A obywatele? „”Jak te kraje nie będzie stać na zakup – to co producent z nią zrobi ?

 94. Ksiądz z dwoma kolednikami zjawia się u osoby wierzącej w Pana Boga.
  – Przyszliśmy z Panem Bogiem po kolendzie- powiada
  – Ok – mowi osoba wierząca – Pan Bóg wchodzi, reszta spierdalać.

 95. Przykład wpływu mediów na decyzje zjadaczy chleba powszedniego.
  Elon Musk na twitterze polecił korzystanie z komunikatora Signal. Jego fani zaczęli inwestować w inną firmę o podobnej nazwie:
  „Inwestorzy bowiem kupili akcja spółki Signal Adavance Inc. To firma z Texasu – założona 1992 r. jako Biodyne – świadcząca usługi dla pracowników medycznych i prawników. 7 stycznia wartość akcji po raz pierwszy w historii firmy przekroczyła 1 dolar. Tego samego dnia akcje urosły łącznie o 700 proc. do wartości 4,28 dol. Na tym się jednak nie skończyło, bo w piątek akcje osiągnęły szczytowe 8,30 dol. Szybko spadły, ale tylko do poziomu 5,45 dol, by znowu zacząć rosnąć. Na koniec piątku, gdy zamknięto giełdę, ich wartość wynosiła 7,19 dol. Kapitalizacja spółki w ciągu dwóch dni wzrosła z 55 mln do prawie 660 mln dolarów. Wystarczyły do tego dwa słowa Elona Muska.”
  Tak samo jest w polityce. Media zdalnie kierują poglądami wyborców , którzy nie mają czasu na poważne zainteresowanie się problemami politycznymi i ekonomicznymi. Co z tego wynika, to wszyscy mogliśmy widzieć w dniu 6 stycznia 2021 roku. To był wielki Reality Show, który przejdzie do historii globalnych ogłupiaczy , którymi stają się media internetowe.

 96. Jak donoszą z Watykanu, tamtejszy celebryta – papież Franciszek nie boi się, że mu wgrają Vistę i zaszczepi się przeciw COVID-19.
  I słusznie, lepsza Vista niż padły system.
  na zdrowie

 97. Cadyk z Ger
  9 stycznia o godz. 12:11

  „Ta ostentacyjna bezkarność finansistów za oszustwa, którymi doprowadzili do światowego kryzysu w 2008 jasno pokazuje, że sprawiedliwość i interes społeczny nie są w USA priorytetami.”

  Kiedyś pewnych rzeczy ludzie nie robili, bo nie wypada. A kiedy sankcje moralne wywodzili z religii to tym bardziej. Wiedzieli, że rzeczy doczesne mają w dzierżawie czasowej z szybkim terminu wykupu. Dziś nie ma takich sankcji, bo ― jak głoszą ateiści ― życie doczesne jest wszystkim co człowiek posiada. No skoro tak … „Jeśli Boga nie ma to wszysko wolno” (Dostojewski). I dlatego w PL średniej klasy aktorzy, medialni bonzowie, biznesmeni, a nawet były ubek zaszczepili się szybciej niż papież Franciszek (jeszcze czeka) i królowa Elżbieta II (w najbliższym czasie). Świat się zepsuł (svet se sral) jak mówią Słowacy.

 98. Cadyk z Ger
  8 stycznia o godz. 20:23

  „Rozporządzenie musi być zgodne z ustawą, na podstawie której zostało ono wydane i nie może być w sprzeczności z Konstytucją”.

  Co jest sprzeczne z konstytucją w zarządzeniu porządkowym RM (na podstawie ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej, później znowelizowanej), które ma na celu zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych pandemii?

 99. Kto to jest Witold Jurasz?
  Onet.pl „Witold Jurasz: zmierzch szaleńca w Białym Domu
  prezes Ośrodka Analiz Strategicznych http://www.oaspl.org,
  Donald Trump ogłosił, że nie weźmie udziału w inauguracji prezydenta Joego Bidena, która będzie miała miejsce 20 stycznia w Waszyngtonie. Zwolennicy Trumpa argumentują, że nie ma w tym niczego niestosownego, gdyż Hillary Clinton, kontrkandydatka Donalda Trumpa w wyborach z 2016 r. nie wzięła udziału w inauguracji Trumpa. Tyle że wówczas w uroczystości wziął udział prezydent Barack Obama.”
  Kto upoważnił Witolda J. do nazywania urzędującego prezydenta USA szaleńcem ? Kto finansuje ten Ośrodek Analiz Strategicznych ?
  To jest przykład poziomu analiz Strategicznych. Tylko kto utrzymuje takich prezesów jak Witold J.? Czy płaci za to podatnik III RP?
  Na to pytanie trzeba spróbować odpowiedzieć .

 100. @ Cadyk
  ” Tłum wtargnął ”

  Nawet na YouTube są dostępne nagrania gdzie policja chroniąca..Kapitol najpierw rozsuwa barykady by później szeroko otworzyć dla protestujących drzwi.
  Policja stoi pod scianami witając
  ” szturmujących ”

  Ci dostojnie przechadzają się bez pośpiechu po głównej sali zupełnie jak szkolna wycieczka robiąc sobie nawzajem zdjęcia .

  Kontrastuje to zdecydowanie z pochwalanymi w POLITYCE zamieszkami BLM – gdzie obok zabitych, pladrowano
  sklepy i podpalano setki samochodów.

  Najzabawniejsze było później gdy człowieka majacego kody nuklearne, prezydenta USA zbanowano na mediach społecznych
  ( miedzy innymi usunieto jego wpis wzywający demonstrantów do pokojowego rozejścia się…)
  gdy
  np. komunistyczny dyktator Wenezueli, Nicholas Maduro zamieszcza sobie co mu przyjdzie do glowy jakby nigdy nic..

 101. To już nie kilkanaście, ale kilkadziesiąt osób dało się podejść. Nie wiem jak to Kaczyński zrobił. Afera jednak jest na skalę firmy Sowa i przyjaciele. Widać, że to Rosyjskie służby odniosły kolejny sukces. A ja się pytam. Gdzie polskie służby. Gdzie ochrona wywiadowcza naszej dzielnej elity. Jandy, Grycana, Millera i innych? Oj Panie Prezydencie Adrianie! Oj Panie Premierze Mateuszu Nieudany! Oj Panie Kaczyński tutaj już nie trzeba epitetu! Do dymisji dziady! i wy…dalać! A w to miejsce naszą drogą elitę trzeba na wszystkich zwolnionych stołach w stołówce pousadzać. Niech elity je i pije. Na zdrowie! Nie się bawi i zarabia. Do siego roku!

 102. @Mauro Rossi
  9 stycznia o godz. 21:05
  No skoro tak … „Jeśli Boga nie ma to wszysko wolno” (Dostojewski).
  …………………………….
  Jak zaświadcza dotychczasowa historia ludzkości, to wolno było wszystko, pomimo wiary w istnienie boga, czy bogów. Czyli tak naprawdę ludzie, a zwłaszcza władze traktowały go (boga, czy bogów) po macoszemu albo nawet ateistycznie, zręcznie to ukrywając.
  Bo „historia jest hańbą ludzkości”, jak mawiał klasyk. Nie trzeba było wcale Dostojewskiego, aby robić, co się tylko żywnie podobało władcom, uzurpatorom „samodzierżdzcom”, „z bożej łaski król……” itd. No bo władza, jak wszystko, też od boga pochodzi, wiec kto występuje przeciw niej, wstępuje przeciw bogu. Od cała filozofia władzy i wiary, za mordę i o glebę i morda w kubeł.
  Te swoje bajania możesz wciskać na blogach katolickich, tam ci uwierzą, ale nie tu.

 103. woytek
  9 stycznia o godz. 22:37

  Jak to kto?
  Dawca grantow.
  Ten były dyplomata polski na Białorusi, i tak jest jednym z lepszych dziennikarzy polskich.
  Z poziomem wyważenia opinii dalece wykraczającym poza srednią.
  Ale, pecunia non olet….

  Generalnie, obsobaczanie przywodcow państw, nie było do pewnego czasu dopuszczalne w poważnych mediach.
  Zmieniło sie to diametralnie w momencie, gdy rozpoczęto ciąg wojen.
  Nie obrażano Chruszczowa, Breżniewa, czy Mao.
  Demonizację zaczęto od czasow Busha.
  Czegoż to nie przypisano Kadafiemu, Huseinowi, Putinowi, Łukaszence, Kimowi, Asadowi, Miloszewiczowi.

  Teraz czas na Trumpa.
  Metoda się do tej pory sprawdziła.
  Lemingi łykaja wszystko w 90%….

 104. Andrzej Falicz
  10 stycznia o godz. 9:29

  Mnie najbardziej „bawi” usiłowanie podciagniecia Trumpa do odpowiedzialnosci za podżeganie do ataku na Kapitol, w jego przemowieniu.

  Stwierdził,że wybory zostały sfałszowane, ale należy sie rozejść pokojowo.
  I to ma być podstawa do całkowitego zdyskredytowania go.

 105. @Mauro Rossi
  9 stycznia o godz. 21:17
  https://innpoland.pl/164849,nakaz-zaslaniania-nosa-i-ust-niezgodny-z-konstytucja-jest-wyrok-sadu
  https://innpoland.pl/164783,sad-orzekl-w-sprawie-fryzjera-teraz-inni-moga-chciec-isc-jego-sladem

  Ano to jest niezgodne z konstytucją, o tym decyduje sąd, a nie ty siermięgo umysłowa.
  A poza tym nie ma żadnej pandemii, ale urojenia pandemiczne rządzących, które powodują masowe umieranie z nie z powodu świrusa,(braku leczenia na choroby, których nagle nie ma), ale z powodu sztucznej i politycznie zaaranżowanej plandemii, covidioto!

 106. Andrzej Falicz
  10 stycznia o godz. 9:29

  ” … komunistyczny dyktator Wenezueli, Nicholas Maduro zamieszcza sobie co mu przyjdzie do glowy jakby nigdy nic …

  Także Putin nie narzeka:
  https://twitter.com/kremlinrussia_e

 107. woytek
  9 stycznia o godz. 22:37

  Onet.pl „Witold Jurasz: zmierzch szaleńca w Białym Domu [Jurasz] prezes Ośrodka Analiz Strategicznych http://www.oaspl.org

  „Kto upoważnił Witolda J. do nazywania urzędującego prezydenta USA szaleńcem ? „Kto to jest Witold Jurasz”?

  Najwyraźniej Der Onet upoważnił, ale może to być również inwit w stronę nowej administracji amerykańskiej: „Halo, ja tu jestem i kocham was bardzo. Nie zapominajcie o mnie” … no coś w tym stylu.

  „Kto finansuje ten Ośrodek Analiz Strategicznych”?

  Dobre pytania, odpowiedź na większość z nich można uzyskać po lekturze linku, który podałeś i zaglądając do Wikipedii. Witold Jurasz to nowy, a jednocześnie stary były już dyplomata ― odziedziczył tę profesję po swoim ojcu, dyplomacie z czasów komunistycznych.

 108. @Mauro Rossi (8 stycznia o godz. 11:34)

  To, że obecnie rządzący mogą wyprawiać to, co wyprawiają, jest możliwe tylko dlatego, że całkiem spora grupa wyborców ma taką świadomość prawną, jaką prezentujesz także Ty. Z Twojej wypowiedzi wynika, że nie masz nawet mglistego pojęcia o tym, co zawiera Konstytucja i co z tego wynika. Nie rozumiesz nawet takiej oczywistej oczywistości, jak ta, że źródłem powszechnie obowiązującego prawa Rzeczpospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia i że rozporządzenia są wydawane przez organy wskazane w Konstytucji, na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania, choć jest to wprost napisane w art. 87 ust. 1 oraz w art. 92 ust. 1 Konstytucji RP. Nie rozumiesz też tego, że organom władzy publicznej wolno tylko to, do czego uprawnia lub zobowiązuje je prawo. To z kolei zostało wprost napisane w art. 7 Konstytucji. Z przepisów tych wynika niezbicie, że żadnemu organowi władzy publicznej nie wolno realizować Narodowego Programu Szczepień, bo nie został on wprowadzony ani ustawą, ani rozporządzeniem. Jeśli tego nie rozumiesz, to nie powinieneś się w ogóle wypowiadać, bo swoimi wypowiedziami siejesz tylko zamęt i wprowadzasz w błąd innych, którym także nie chce się przeczytać Konstytucji.

  Skoro nie ma przepisów regulujących zasady dokonywania szczepień, to nie ma podstaw, by odmówić podania szczepionki komuś, kto się w tym celu zgłosi i należy tego dokonać, respektując kolejność zgłoszeń, bo zgodnie z art. 32 ust. 2 Konstytucji wszyscy są wobec prawa równi i wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Dopóki nie będzie ustawy określającej jakąś kolejność szczepień, to nie ma żadnych podstaw do twierdzenia, ze ktoś został zaszczepiony poza kolejnością.

 109. @ Cadyk z Ger
  10 stycznia o godz. 14:08

  „Niestety, ale Donald Trump jest szaleńcem. ”

  Co odkryli „specjaliści” kilka dni temu, po przegranych wyborach?
  A kiedy odkryją, że 80 letni Joe Biden jest „słupem” ?

 110. @Cadyk z Ger 18.02
  Czyli walczą ze sobą dwa big biznesy , a gdzie podział się NARÓD i kto go reprezentuje ?

 111. W jaki realny sposób faceci z rogami i flagami ( kobitki też były) mogliby odzyskać (!) utracone wybory dla Trumpa…?

  Ze byli podbuzowani i chcieli poprotestować wiadomo było od tygodni.
  Wystarczyło im umożliwić wejście do Kapitolu.

  Przecież oprócz ruchawki ” atak” na Kapitol nie mógł w żaden sposób zmienić wyników wyborów.

  Gdyby nawet miał to niby być pomysł Trumpa to po jaką cholere !
  Od samego początku było wiadomo, że szturm…( przez otwierane przez policję drzwi) może przynieść korzyści tylko demokratom.

  Arnoldowi podobno przypominało to kristalnacht gdy w sposób oczywisty jest to raczej podpalenie Reichstagu.

css.php