Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
Jarosław Gowin

12.02.2021
piątek

PiS przegrał haracz, lecz Gowin z Hołownią rosną

12 lutego 2021, piątek,

Brawo! Jeszcze Gowin nie wypowiedział się ostatecznie w sprawie ustawy o podatku od reklam, lecz można już zakładać, że będzie dobrze. Wygląda na to, że haracz mający zdusić wolne media w Polsce jednak nie przejdzie. Rządowi polskiemu zdążyli już pogrozić palcem Amerykanie, a reakcja Unii Europejskiej też nie będzie łagodna.

Wydaje się przesądzone, że po raz kolejny PiS będzie się musiał wycofać rakiem. Owszem, będzie jakiś inny projekt i w ten czy inny sposób sytuacja mediów niezależnych zostanie pogorszona. Jednak tego ciosu w szczękę uniknęliśmy.

Determinacja i solidarność mediów protestujących przeciwko haraczowi była spektakularna. Musiała zrobić wrażenie nawet na Kaczyńskim. Dziś już wiadomo dokładnie, które media są niezależne – mianowicie te, które wzięły udział w czwartkowym blackoucie. W kupie raźniej – dla reżimu pokaz odwagi i waleczności środowiska mediów to dowód, że Polska nie Węgry i zniszczenie wolności słowa może być zadaniem ponad siły partyjno-kościelno-mętnobiznesowej sitwy.

Każda przegrana reżimu cieszy, jednakże ta cieszy podwójnie. W tle mamy bowiem konflikt Kaczyńskiego z Gowinem i z Ziobrą. Powoli obóz władzy rozłazi się w szwach i z pewnością Kaczyński nie kontroluje już swoich koalicjantów. Najlepszy dowód, że szczerze ich nie znosząc, nie znalazł dotąd sposobu, żeby się ich pozbyć. Co więcej, czas leci i chociaż kondycja Kaczyńskiego jest zaskakująco dobra, to jego kariera dyktatora chyli się już ku końcowi. Walka o przywództwo toczy się już otwarcie i chociaż nie jest w interesie głównych graczy, aby rozbijać koalicję i ogłaszać nowe wybory, to wszyscy szukają nowych pozycji startowych i szykują strategię na epokę „po Kaczyńskim”.

Ten okres przejściowy trochę potrwa, bo biedna opozycja ani chce, ani nie umie sięgnąć po władzę, a społeczeństwo jest – mimo wielkiej mobilizacji młodzieży w sprawie zakazu aborcji – zmęczone i bierne. Będzie więc z grubsza, jak jest (mówię to z bólem, bo miałem nadzieję na przełom). Tyle że tarcia i przepychanki będą coraz bardziej intensywne, co w połączeniu z kryzysem gospodarczym musi źle wpłynąć na sondaże PiS.

Koalicję rządową z największą rozkoszą będą rozwalać jej liderzy, z Kaczyńskim włącznie. W polityce liczą się bowiem interesy, lecz jeszcze bardziej emocje. A wśród emocji najbardziej wpływowa jest nienawiść. Środowisko zbudowane na chciwości i nienawiści rozpada się z tych samych powodów. Trudno mi sobie wyobrazić wrogość, jaką żywią do siebie ci ludzie, podobne jak żądzę władzy takich osób jak Ziobro i Gowin, nie mówiąc już o Kaczyńskim. Tam, gdzie nie staje wyobraźni, trzeba uciec się do rozumowania.

Ziobro jako osobnik bez żadnych skrupułów, a jednocześnie infantylnie owładnięty mitologią nacjonalistyczną i religijną (żaden narcyz nie obywa się bez wiary i żaden nie może dojrzeć, gdyż kosztowałoby go to rozpacz), będzie szalał, strasząc świat tym, co by się wydarzyło, gdyby przejął władzę. Straszak Ziobro wzmacnia pozycję Morawieckiego i Gowina. Tylko że Morawiecki jest biznesmenem i pragnienie władzy nie jest w nim ugruntowane. Premierowanie kosztuje go straszne pieniądze, więc na dłuższą metę nie może się bawić w politykę. Jedynie Gowin nie ma nic innego i w swej nieokiełznanej próżności widzi się Jarosławem Odnowicielem, Wielkim Reformatorem i czym tam jeszcze. Oczywiście nie bez Wielkiej Idei. A jest nią utrwalanie jedynie słusznej ideologii, której służy wiernie i otwarcie od wielu lat. W jego świecie ludku pilnują biskupi, a wielka arystokracja ducha i przemysłu (znaczy się Gowin) dba o państwo i dobrobyt powszechny, goniąc przy tym bolszewika, co to podatki podnosi i na byt nienarodzony czyha.

Jednak od kilku miesięcy ma Gowin konkurenta do stanowiska Wielkiego Katolickiego Reformatora. Jest nim nie mniej zapalczywy i zagorzały obrońca świętej wiary Szymon Hołownia, pragnący być Gowinem 2.0 – bardziej charyzmatycznym, młodszym i inteligentniejszym.

Rywalizacja Gowina z Hołownią jest bardzo ważnym czynnikiem polskiej polityki. Czynnikiem niezwykle niebezpiecznym. Obaj są lojalnymi i zaangażowanymi katolikami stawiającymi interes Watykanu co najmniej na równi z interesem Polski. Jednakże w odróżnieniu od Ziobry i Kaczyńskiego nie przywierają do najbardziej patologicznych części Kościoła, lecz tych bardziej ucywilizowanych i cieszących się szacunkiem części klasy średniej i elit. Dwaj silni gracze tego samego pokroju, stawiający na ten sam elektorat, sprawią, że Polakom wyda się, że mają wybór jedynie pomiędzy pop-fundamentalistami obsługującymi klasę ludową oraz cywilizowanymi katolikami, przypominającymi partie chadeckie na Zachodzie.

Jeśli nad nijaką z zasady Platformą, będącą partią ogólnej przyzwoitości i ogólnego oportunizmu zawisł szklany sufit, to może to oznaczać, że przyszłe wybory okażą się konkursem na cywilizowaną centroprawicę, w którym Ziobro i Kaczyński (lub jego następca) będą odgrywać rolę straszaka, naganiającego do urn ludzi przerażonych i zbrzydzonych ośmioma latami pisowskiego sobiepaństwa i korupcji.

Gdzie spojrzeć, tam Kościół – w różnych wydaniach. Dla każdego coś miłego. Dla ludu PiS i Rydzyk, dla „zaangażowanych katolików postępowych” – Hołownia, a dla obywateli ceniących dobre obyczaje, twarde, acz rozważne rządy oraz niskie podatki – Gowin. A jeśli jesteś przedsiębiorcą rolnym, chodzisz grzecznie do kościoła i masz dobre układy w swojej gminie, to zostaje ci jeszcze Kosiniak-Kamysz.

Tak czy owak, w tej ruletce wygrywa zawsze Watykan. Jesteśmy w pułapce. Właściwie cała klasa polityczna, z wyjątkiem kilkuprocentowej lewicy, jest w rękach biskupów. Konkurs piękności polegać będzie na tym, kto lepiej uda, że ogranicza przywileje Kościoła, by jeszcze je umocnić.

I co z tego może mieć Polska? Ano tyle, że w tej rozgrywce nie należy zbytnio drażnić Zachodu. Wobec tego pozwolą nam żyć, a nawet szczekać. Na to ostatnie nikt już zresztą nie będzie zwracał uwagi, bo nowe pokolenie w najmniejszym stopniu nie jest zainteresowane własnymi prawami politycznymi, całkowicie zadowalając się swobodami osobistymi i możliwością zarabiania. Wobec tego: patrz tytuł.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 98

Dodaj komentarz »
 1. W zakresie reklamy internetowej, projekt realizuje założenia tzw. podatku cyfrowego, będącego przedmiotem propozycji ze strony Komisji Europejskiej w 2018 r., a nad którym to zagadnieniem pracuje aktualnie również OECD. Polską propozycją jest by zakresem składki zostali objęci „giganci cyfrowi”, których globalne przychody sięgają około 3,4 mld zł (750 mln euro), a przychody z tytułu reklamy internetowej w Polsce przekraczają 22 mln zł (5 mln euro). „To sprawiedliwe rozwiązanie w zakresie opłat” – podkreśla premier. „Cios” jest głównie wymierzony w gigantów technologicznych – Facebooka i Google – którzy niezwykle sprawnie wymykają się krajowym systemom finansowym, podlegając pod regulacje irlandzkie, transferują zyski za granicę, optymalizują zobowiązania wobec krajów, na terytorium których działają na modłę zbójecką. Przede wszystkim jednak aberrują symetrię gry wolnorynkowej, bowiem autochtoniczne grupy gospodarcze funkcjonują w sieci restrykcji znacząco ściślejszych a poza tym poczuwają się do lojalności wobec państwa polskiego.
  https://wolnemedia.net/podatek-medialny-krok-w-dobrym-kierunku-przedwczesnie-zwalczany-przez-zainteresowanych/
  =============

  Panika mediów korporacyjnych zmobilizowała do działania dziennikarzy zależnych…..

  Pan profesor zdaje sie nie rozumie kompletnie ekonomii.
  Ani, psychologii.
  Ale przecież filozof powinien znać kluczowe stwierdzenie.
  CUI BONO?
  To pociągnięcie, jest jednym z niewielu sensownych w wykonaniu PiS.
  I bardzo nie podoba się kilku Ambasadom, stąd ten wściekły atak.

  Najprościej jak można tłumaczyć.
  Dla reklamodawcy, sa to koszty obniżające dochody do opodatkowania.
  Dla reklamobiorcy wykonującego usługę, to zyski, jedna z ich części składowych.
  Dla konsumenta, uciązliwość w odbiorze programu i podwyższenie ceny produktu.

  Wolne Media nigdy nie osiągną pułapu na którym zostaną opodatkowane.
  Giganci skutecznie podatku unikną, tak jak dotychczas.
  W końcu, to oni stanowią PRAWO obowiązujące w bantustanach.

 2. Pisze Pan, że KATOLICY będą żreć się między sobą?
  Jakie to SYMPTOMATYCZNE dla tej religii……

  Teoria miłości bliźniego swoją drogą, realia ukształtowane w naszej kulturze, to inna para kaloszy.
  Idea piękna, tylko ludzie nie dorośli….

 3. „kondycja Kaczyńskiego jest zaskakująco dobra ” i tak będzie długo . Przecież – w co nie należy wątpić – Dobry Bóg jest świadom co Mu grozi z chwilą kiedy Jarosław stanie u wrót Królestwa .

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Dla każdego coś miłego.

  Looser(Pregrywacz) jest to jeden z najbardziej obrazalnych(i czestych)okreslen w US w jezyku.Sa gorsze acz rzadko uzywane.
  Cokolwiek robisz to nie chcesz byc looser.</iA

  Looser to mogą być spodnie albo pasek, po poluzowaniu.

  Przegrany = loser a nawet real loser

  If something is loosened, it becomes looser.

 6. Z przykrością muszę napisać, że jest to wina Tuska.
  Tak, największą winą Tuska jest to, że nie postawiono swego czasu tzw. bandy czworga, wiadomo, o kogo chodzi, przed Trybunałem Stanu.
  A było ewidentnie za co!
  PiS by nie istniał, a jeśli, to już jako margines i nie byłoby tych wszystkich problemów, które doświadczamy jako państwo i społeczeństwo od 2015 roku.
  A teraz „daremne żale próżny trud, bezsilne złorzeczenia zniszczonej demokracji żaden cud nie wróci do istnienia.” Taka moja parafraza wiadomo kogo.
  I stajemy przed klasycznym już pytaniem „co robić?” (Klasyk znienawidzony).
  Sytuacja jest analogiczna, ale nie identyczna w swojej formie i rodzaju do tej sprzed i po 1933 roku w Niemczech.
  Czy sprawdzą się słowa, Martina Niemöllera, jako swego rodzaju memento:

  Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.
  Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą.
  Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem.
  Nie byłem przecież socjaldemokratą.
  Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem.
  Nie byłem przecież związkowcem.
  Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował.
  Nikogo już nie było.

  Wszystko na to wskazuje, że teraz też tak będzie. Nikogo już nie będzie, coby śmiał w kraju być szczekającym jedynie kundelkiem, u nogawek pisowskich oprawców.
  Do tego cichaczem wszystko zmierza. A kościół wzniesie potem modły dziękczynne do świętego ojca świętego, że zmienił oblicze tej ziemi. Tak, tak ta ziemia zaczęła być zmieniana już w 1980 roku, by dostąpić zajebistego, konkordatowego przyspieszenia po roku 89 tym. „Ciemny lud” kupował wszystko, jak leci i tak wpędził się sam w niewidoczną, ale skuteczną niewolę. Samoniewolę. Refeudalizację stosunków społecznych. Lewica też przyłożyła do tego ręki.
  Nie ma nic bardziej krępującego wolność i demokrację, jak katolickie kajdany.
  Czy nie miałem racji, pisząc tu od lat, że religia jest narzędziem systemu do kontroli ludzi z pomocą wiary? I stało się! Stał się istny katolicki cud, to ukochane dziecko wiary, kościół posiadł swoje państwo. Następuje powolne, systematyczne, perfidne, bezczelne i bestialskie ubezwłasnowolnianie społeczeństwa. To będzie w konsekwencji zręcznie zawoalowany TERROR. Już majcher od takich rzeczy, jak „dziewiczek konsystorski” szef Kurvizji stanie na wysokości zadania.
  Jak to powiedział Czarzasty:
  „PiS ma świadomość, że albo będą rządzić, albo siedzieć”
  Zrobią teraz dosłownie WSZYSTKO, każde świństwo, aby utrzymać się przy władzy i to nie tylko tej, ale i następnej kadencji, bo przyszłe wybory to będzie farsa. Demokracja to teraz dla nich wypłowiały wyraz służący jako fasada dla knowań nad jej zabetonowaniem/unieruchomieniem i uwaga, uwaga, „wygaszaniem”, to taki modny w tym obozie władzy filipik. Mieszanie prawdy z kłamstwem, jaki uskutecznia obecny obóz władzy, jest trucizną dla świadomości, każdego z osobna, łatwo poddających się manipulacji otępiałych ludzi.
  Albo naród się zjednoczy, tylko qrwa nie wiem pod czyim sztandarem i rozpierdoli to całe przykre towarzystwo razem z kościołem. Trzeba zapomnieć o ideałach demokracji, ją trzeba będzie zacząć od nowa po zwycięstwie „ludzi oświeconych”. Albo będziemy tkwić malignie błogosławionej tyś między niewiastami i owoc i qrva ch.j wie jeszcze czego. Sorry.
  Nadzieja to taki typ myślenia, który pozwala wierzyć w rzeczy niemożliwe.
  Ja jej nie posiadam. Gustaw Le Bon napisał:
  „Idee demokratyczne należą do tych idei, które łatwo narzuca się innym, ale samemu rzadko akceptuje.”

 7. No, cóż służy Kaczyńskiemu b. dobrze dwadzieścia kilka lat władzy opozycji w Polsce. Ludzie o tym jeszcze pamiętają. A władza PO w Warszawie nie oznacza niczego dobrego. Aby opłacić korupcję i niekompetencję trzeba wszak zwiększać opłaty mieszkańcom. Inaczej nie da się prowadzić tej polityki dobrej finansowo dla niewielu kosztem ogółu. O wiele mniej kosztuje finansowanie Watykanu. PiS jednak ma słabą stronę w postaci doktrynerstwa i uleganiu nonsensom myślenia religijnego. Z pewnością polityka aborcyjna PiS jak i zresztą dzisiejszej opozycji przekreśla możliwości wzrostu demograficznego w Polsce. Polityka nie może kierować się racjami moralnymi, lecz racjami wynikającymi z trzeźwego osądu zysków i strat, oraz zagrożeń.

 8. W/g redaktora Adama Szostkiewicza, ” Szymon Hołownia to byt wirtualny”. Więc sam nie wiem?

 9. Ktokolwiek zapoznał się z treścią ustawy, jak również z „podatkami”, jakie płaci taki TVN na przykład, a było to 70 000 zł od 9 miliardów przychodu, ten wie, że walka toczy się o dalszą możliwość kpienia z podatników i wyprowadzania kasy z Polski. Ustaw zaproponowana przez Morawieckiego bije wyłącznie w takich cwaniaczków i wystarczy zapoznać się z progami przychodów, żeby wiedzieć komu kompletnie nowe przepisy nie grożą. Podatek dotyczy tych, którzy w skali roku przekroczyli przychód 1 000 000 zł za emisję reklam telewizyjnych i aż 15 000 000 za emisję reklam prasowych. Jeszcze bardziej kosmicznie wygląda to w przypadku reklam internetowych, tutaj jednocześnie trzeba przekroczyć 750 000 000 euro w ramach korporacji światowej oraz 5 000 000 euro na terenie Polski. W przypadku reklam konwencjonalnych podmioty mają płacić 7,5 % o ile ich przychód nie przekroczy 50 000 000 zł i 10% po przekroczeniu tego progu. W przypadku Internetu 5% od przychodu. Tutaj nie ma żadnego zamachu, tylko elementarna sprawiedliwość fiskalna, żeby nie powiedzieć ukrócenie pospolitego złodziejstwa, jakie uprawiają monopoliści, szczególnie koncerny zagranicznie wyprowadzające pieniądze z Polski

 10. Panie Profesorze,jak zwykle trafnie.
  A teraz dla niejakiego WD-59 ( który musi ukrywać się pod nickiem-cóż,brak odwagi?):
  zdaje się, że myli Pan pojęcia z ekonomii właśnie.
  Pis chce opodatkować nie dochody, a przychody.
  Polecam powrót do szkoły, po naukę oczywiście.

 11. @ wd-59
  12 lutego o godz. 15:58

  Pan tak na poważnie ????
  Gdzie Rzym, gdzie Krym ?! . Proszę sobie sprawdzić jak wygląda podatek od przychodu z reklamy w krajach EU i w Wielkiej Brytanii i porównać z propozycją „składki” wysuniętą przez rząd PZPRawicy. Pan tu pisze o propozycjach EU (bo rzeczywiście Unia pracuje nad dyrektywą o „podatku cyfrowym”, z którego zresztą rząd PZPR się wycofał jak tylko Wuj Sam tupnął nóżką mrs Mossbacher) a rzecz idzie o próbę wprowadzenia drakońskiego, bo 2do 4x większego niż w w krajach EU i to bez kwoty wolnej, podatku dla wszystkich mediów i to w połowie roku rozliczeniowego

 12. @ wd 59:
  „Idea piękna, tylko ludzie nie dorośli….”
  To zupełnie jak komunizm ………Cieszę się, że wreszcie Pan zauważył, że jedno i drugie to w praktyce to samo: piękna i szlachetna idea w teorii a w praktyce inkwizycja i stosy, masowe mordy w imię idei i eksterminacja całych narodów.

 13. wd-59 12 lutego o godz. 15:58‎
  Otóż to! Pan profesor nie rozumie kompletnie ekonomii ani, psychologii. Ale przecież filozof ‎powinien znać kluczowe stwierdzenie czyli CUI BONO i wiedzieć, że jeśli nie wiadomo o co ‎chodzi, to znaczy, że chodzi o pieniądze. To pociągnięcie, krytykowane tu przez profesora, jest ‎zaś jednym z niewielu sensownych w wykonaniu PiS, ale bardzo nie podoba się kilku ‎Ambasadom, stąd też ten wściekły atak.‎

 14. Pan profesor wyraźnie boi się Zachodu. Ale dlaczego mamy się bać tego Dobrego Wujka z ‎dolarami i euro?‎

 15. „Wygląda na to, że haracz mający zdusić wolne media w Polsce jednak nie przejdzie. Rządowi polskiemu zdążyli już pogrozić palcem Amerykanie, a reakcja Unii Europejskiej też nie będzie łagodna.”
  Co sobie cenię u Pana J. Hartmana to szczerość – nie owija w bawełnę prawdy o „bananowej republice”. Banany u nas nie rosną, większość dóbr została zawłaszczona, opinia międzynarodowa zszargana i Gospodarz to przyznaje. Pozostały jeszcze „wolne media” – niezaduszone podatkiem.
  Przypomnę, że z mojej skromnej emerytury potrącany jest podatek dochodowy na rzecz właściwego urzędu skarbowego w Polsce.

 16. nie bardzo rozumiem rozliczeń mediów z Urzędem Skarbowym. Czy w skład wykazanych dochodów nie wchodzą pieniądze od reklamodawców, które są odpisane jako „koszty” i tym samym nieopodatkowane? Tak wyżej pisze @wd-59 i nie ma powodów żeby mu nie wierzyć. Z kolei kasa od zleceniodawcy zarabiana jest na czysto z pominięciem uszczuplenia o należny podatek dochodowy – czy w rozliczeniach podatkowych ciemiężone media nie wykazują tego zysku? To wygląda na czysty kryminał, szarego człowieka potrafią latami ciągać za zaległe podatki, a dzięki ustawie o opłacie skarbowej (egzekucja) nawet do samej śmierci a nawet i później.

 17. Gowin za dużo nie ugra. Hołownia błyszczy w szarzyźnie reszty opozycji.
  A jak będzie w 2023…
  PO raczej nic sensownego nie wymyśli. Będzie pewnie dużo gadki o wolnościach i takichtam… Nic dla przeciętnego zjadacza kartofli.
  SLD rozwinie tęczowy sztandar, oczywiście po to, żeby przegrać. Miejmy nadzieję, że nie tak mocno, jak w 2011.

  System podatkowy jest do gruntownej przebudowy w całości. Podatek od reklam nie jest bez sensu, ale to nie ta pora. Ważne jest, żeby koncerny medialne zaczęły wreszcie płacić w Polsce podatki i to nie tylko te pośrednie ale i CIT. Problem dotyczy nie tylko koncernów medialnych. I to właśnie powinien być ważny temat programów wyborczych.

  Przed wyborami 2011, sądziłem, że SLD nie przedstawia sensownego programu, bo nie chce się przedwcześnie „wystrzelać” a przyszły wybory i po wielkim oczekiwaniu zobaczyliśmy tęczowy sztandar.
  Tym razem będzie pewnie podobnie i jeżeli nie odkurzą czerwonego sztandaru, stracą mój głos i wielu innych wiernych lewaków. Miarka się przebrała. Problemów społecznych narosło nam tyle, że LGBT to przy tym pikuś. Paradoksalnie jest tak, że środowiskom LGBT bardziej pomożemy wyciszając temat, a wracając do niego po uzyskaniu dobrego wyniku w wyborach. Będąc na marginesie polityki nie zdziałamy nic.

  Trzeba przygotować się do wyborów. Program, konwencja programowo-wyborcza, sztab i… Do boju!
  Miejmy nadzieję pod dobrym przywództwem.

 18. „idea piękna, tylko ludzie nie dorośli”
  W jednym ze swoich nielicznych i raczej miernych esejów* użyłam zwrotu – „idee których ludzie nie zdołali udźwignąć” i nie miałam tu na myśli inkwizycji, mordów itd. ale słabość ogółu, czyli każdego ze wspólnoty pożądającego władzy i bogactwa.
  Tak to proszę rozumieć @Mad Marx. To nie idee są kiepskie.

  * komisja przyznała mi wyróżnienie i dyplom z tego tytułu, żadnej kasy a przecież na to liczyłam…

 19. Nikt nie chce zdusić wolnych mediów bo takie nie istnieją, podobnie jak wolnych sądów nigdy nie było, jak i praworządności. Nikt nie chce nawet zdusić mediów polskojęzycznych dla Polaków, chodzi jedynie, aby obce media, reprezentujące obce interesy płaciły podatki od wpływów reklamowych. Polacy są mądrzy i oglądają jedynie z należytą uwagą i zrozumieniem mediów publicznych oraz TV Trwam, stąd cały czas wybory wygrywa PiS. Tych mediów nikt oprócz Trzaskowskiego zdusić nie chce, a Trzaskowski nie chce zrobić tego podatkami tylko tak jak u ruskich, chce je po prostu zamknąć. Dziennikarzy zaś polskich i niezależnych pozostawić bez pracy. Zastąpić ich kreaturami bez własnego zdania i konformistami, takimi jak dziennikarze TVN.

 20. wyjaśnienia powyżej są sprzeczne, szczególnie dialog pomiędzy @Jacek, NH 18:22 a @Mad Marx 20:19 jest zupełnie odlotowy.
  Chciałbym poznać opinię kogoś biegłego w temacie.

 21. Jacek, NH 12 lutego o godz. 18:22
  Nie powtarzaj głupot głoszonych przez tych, którzy nie mają pojęcia o sprawach, w których zabierają głos
  Podatek od przychodu czyli sumy wpływów to jest podatek obrotowy. U nas obowiązuje firmy podatek od dochodu ( CIT) a dochód to wartość przychodu pomniejszona o koszty jego uzyskania.

 22. @Optymatyk – ja już wolę jak działasz na polu antyszczepionkowym.
  Żeby nie było niedomówień – każdy rząd, każda partia która sprawowała władzę po 1989r. realizowały program o którym piszesz powyżej. Raz lepiej raz gorzej. Pospolite złodziejstwo, łamanie prawa, korupcja, wikłanie Polaków w wojny, kłamstwo, ruja i porubstwo, jednym słowem zgnilizna moralna. Rola Kościoła Katolickiego oczywista. Taka władza demoralizuje – ty też zmieniłeś się na niekorzyść i przeklinasz paskudnie.

 23. żabka konająca 12 lutego o godz. 22:05‎
  I na tym polega demokracja burżuazyjna – emeryt płaci podatki nawet z bardzo niskiej ‎emerytury, a taka np. TVN to już nie, bo ma pieniądze na prawników i księgowych, którzy ‎wykażą deficytowość ich biznesu.‎

 24. Mad Marx 12 lutego o godz. 20:23‎
  Tak – „Idea piękna, tylko ludzie nie dorośli….” To zupełnie tak jak kapitalizm i demokracja ‎burżuazyjna (inaczej zwana l i b e r a l n ą) czyli piękna i szlachetna idea w teorii (wszyscy się ‎szybko bogacą, wszyscy biorą udział w rządzeniu, wszyscy cieszą się osobistą wolnością w tym ‎wolnością słowa etc. etc.) a w praktyce masowe m o r d y w imię idei niesienia postępu i tzw. ‎cywilizacji tzw. białego człowieka do tzw. zacofanych narodów i w rezultacie e k s t e r m i n a c j a ‎całych narodów, np. Tasmańczyków, powtarzające się klęski głodu w Bengalu, Holocaust ‎Murzynów z Konga, Indian z Ameryki czy A b o r y g e n ó w z Australii etc. etc. :-(‎

 25. w.krajczynski 12 lutego o godz. 20:18‎
  Zwyczajny człowiek płaci w realnym kapitalizmie podatek od przychodów a nie od dochodów, ‎gdyż w odróżnieniu od np. TVN, nie ma on pieniędzy na prawników i księgowych, którzy ‎wykażą deficytowość jego finansów.‎

 26. Optymatyk

  Ojcem i matką PiS są wszystkie poprzednie rządy włączając w to SLD, a może głównie SLD, bo zawiodło nadzieje na złagodzenie wilczego kapitalizmu.
  Zwyczajnie zbyt wielu zostawiono w wykluczeniu, poniżeniu… No i to ci właśnie powiedzieli – k…wa dość!

 27. Nikt nie chce zdusić we współczesnej Polsce wolnych mediów, bo takie przecież nie istnieją w ‎realnym kapitalizmie, podobnie jak nie może być w tym ustroju, opartym przecież na wyzysku ‎czyli kradzieży, wolnych sądów i praworządności. Nikt nie chce dziś nawet zdusić mediów ‎polskojęzycznych dla Polaków, a chodzi jedynie o to, aby obce media, reprezentujące obce ‎interesy, płaciły podatki od wpływów reklamowych. Polacy nie są jednak mądrzy i oglądają ‎takie wrogie polskiej racji stanu telewizje jak TVP czy TV Trwam oraz TVN i stąd też cały czas ‎wybory wygrywa POPiS. Tych mediów nikt z elit rządzących Polską od roku 1989 zdusić nie ‎chce, gdyż one są skutecznym narzędziem kontrolowania Polaków przez Zachód.‎

 28. zxcvb 12 lutego o godz. 23:31
  Racja!

 29. żabka konająca 12 lutego o godz. 22:46‎
  Powtarzam: zwyczajny człowiek płaci w realnym kapitalizmie podatek od przychodów (czyli od ‎tego, co mu wpływa na konto np. tytułem pensji czy emerytury) a nie od dochodów (czyli ‎przychodów minus koszta ich uzyskania), gdyż w odróżnieniu od np. TVN, nie ma on pieniędzy ‎na prawników i księgowych, którzy wykażą deficytowość jego finansów, czyli nadwyżkę ‎kosztów nad przychodami.‎

 30. Cadyk z Ger
  12 lutego o godz. 23:17
  Tak – „Idea piękna, tylko ludzie nie dorośli….”

  Jak wiec obudzić ludzkość?
  I Kropotkin i Łysenko to strzały w dziesiątkę.
  I jeden i drugi mieli bardziej intymny kontakt z natura, niż Mr. Darwin z burżuazyjnej rodziny lekarza/finansisty.
  Mam do nich większe zaufanie.
  Dobra intuicja.
  Po pierwsze – dowód na to, ze kapitalistyczna nauka to tylko światopogląd naukowy.
  Tak samo jak komunistyczna nauka w Rosji była tez światopoglądem naukowym.
  Naukowe obrazy świata, tak samo iluzoryczne jak katolicki czy muzułmański.
  Nie dotykają prawdy.
  Jak pokazać Polakom(ludziom) prawdę o tej „partyjno-kościelno-mętnobiznesowej sitwie” .
  Zniszczyć ten światopogląd, odsunąć od władzy. ?
  Wyzwanie dla „niezłomnego bojownika o prawdę” nie historyczną tym razem, ale naukowa.
  Mowie jak najbardziej poważnie.
  Jak działa ten nasz łeb? Dlaczego tworzy te obrazy?
  Jak wyłączyć to nagrywanie?
  Nagrywa film na początku i później odgrywa już tylko ten film nie widząc zmieniającej się rzeczywistości.

 31. 18 Karatow.
  Dziekuje za poprawe;faktycznie LOSER
  Moj spelling is bad.My bad.

  Ale w moim tlumaczeniu to Przegrywacz lepiej pasuje.
  Loser-Przegrywacz ,na ogol zawsze jest przegrany,niezalznie w co sie bawi,jakim jest”aktorem”,w co gra.
  To jest moja inwencja.Celowo uzywam moich inwencjii.Uwazam.ze wiadomosc jest wazniejsz niz forma w jakiej sie ta wiadomosc podaje.
  Prawie na pewno przegram ale bede probowal(acz niedlugo – stary juz jestem a spracowany).

  Dobrego dnia i zdrowia.

 32. Drogi Cadyku z Ger:

  U nas (US) mowi sie,ze tylko dwie rzeczy w zyciu czlowieka sa pewne:
  Smierc i placenie podatkow.

 33. Tym niemniej:

  W USA Urzad Podatkowy(Internal Revenue Service) utrzymuje konto,na ktore mozna wplacic pieniadze anonimowo,nikt nie wie kto i za co $ zostaly wplacone.
  Co roku sa na nim miliony $.Nikt niesprawdzi kto i jak i kiedy oszukal urzad podatkowy.Niektorzy chca by ich sumienie nie gryzlo.

 34. Jacek NH:
  Ciekawa wiadomosc.
  Szeczeguly – czyli- kto,co ,i za ile sa najwazniejsze i zwyle tlumacz cala sytuacje.

 35. Odchodzący na emeryturę John Swinton z ”The New York Times”: ”Każdy z obecnych tutaj wie, że niezależna prasa nie istnieje. Wy to wiecie i ja to wiem: żaden z was nie ośmieliłby się ogłosić na łamach gazety swoich własnych opinii; a gdyby nawet się ośmielił, zdajecie sobie sprawę z tego, że nie zostałyby one nigdy wydrukowane. Dostaję ileś dolarów tygodniowo za to, żebym powstrzymywał się od wyrażania własnych poglądów i opinii w gazecie, w której pracuję. Wielu tu obecnych otrzymuje podobną zapłatę na identycznych zasadach. Gdyby ktoś z was był na tyle szalony, by uczciwie opisać sprawy, znalazłby się natychmiast na bruku. Gdybym dopuścił, by moje prawdziwe opinie zostały opublikowane w którymkolwiek numerze gazety, straciłbym pracę w niecałe 24 godziny. Praca dziennikarza polega na niszczeniu prawdy, łganiu na potęgę, deprawowaniu, zohydzaniu, czołganiu się u stóp mamony, sprzedawaniu siebie, sprzedawaniu swojego kraju i swojego Narodu w zamian za chleb swój powszedni, czy też – co sprowadza do tego samego – za swoją pensję. Wiecie to wy i wiem to ja. Cóż to więc szaleństwo, wznosić toast za niezależną prasę! My, dziennikarze jesteśmy wasalami, instrumentami w rękach bogaczy, którzy potajemnie spiskują i kierują wszystkim zza kulis! My jesteśmy ich marionetkami! To oni pociągają za sznurki, a my tańczymy! Nasz czas, nasz potencjał i nasze talenty są w rękach tych ludzi. Jesteśmy intelektualnymi prostytutkami!”
  =============

  Powtórzę cytat, bo zdaje się jego treść nie dotarła…..

  Właściciel, reklamodawca MA POGLADY wpływające na treść przekazu, linię programową medium.
  Państwowa cenzura była złem- podobno.
  Czym jest cenzura prywatna, ?

  Nie ma powrotu do czasów, gdy na przykład w Polsce lat 30′ wydawano pisma każdej orientacji politycznej, religijnej, a były ich setki, utrzymywane ze składek, subskrypcji, darowizn.
  Obecnie, rządowych dotacji i reklam.

  Ps.
  Szanownym oponentom polecam wrócić na początek dyskusji, do linkowanego przeze mnie tekstu, w którym wyliczono kwoty wpływów z reklam podlegające opodatkowaniu.
  Kwik największych nadawców przekonuje lemingi, nie ludzi myślących samodzielnie…..

 36. Dziś już wiadomo dokładnie, które media są zależne od zagranicy – – mianowicie te, które wzięły udział w czwartkowym ‚blackoucie’.

 37. Od gościa z Matką Boską w klapie, przeszliśmy daleką drogę…

  Gorliwe publiczne wyznawanie katolicyzmu, świętoszkowata pruderia oficjalna, nijak ma się jednak do prywatnego życia parlamentarzystów.
  Ten krzyż na sali sejmowej, również nie wpływa na decyzje przez nich podejmowane.
  Ot, zabiegi PR adresowane do plebsu.
  „Ciemny lud” kupuje hurtem wszystko….

  Czy Gowin, czy Hołownia, jeden kit…
  Z tego zmurszałego styropianowego korzenia, podlewanego wodą swięconą przez pedofilów,nic sensownego dla Polaków nie wyrośnie.

 38. Ludzie zaczynają mądrzeć:
  Czechy. Szok po decyzji parlamentu, który nie przedłużył lockdownu. „Będzie można otworzyć prawie wszystko”
  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103086,26785554,czechy-w-poniedzialek-znosza-obostrzenia-szykuje-sie-sanitarny.html#s=BoxOpImg3
  Komentarze:
  – Brawo Czesi ,Moze za wami pojdzie reszta a skorumpowane kliki rzadzace w Europie i nie tylko w tym klika morawieckiego pod sad i na dlugie lata na kwarantanne do Wronek za wszyskie zbrodnie od korupcji po ludobojstwo pod plaszczykiem tak zwanej pandemii.
  – W Czechach przynajmniej mają parlament, w Polsce w to miejsce jest klaka Balbiny.
  – Już dawno trzeba otworzyć prawie wszystko w całej Europie. Widać doskonale, że lockdowny i nadmierne obostrzenia nic nie dają, dalej ludzie się zakażają, ale przy tym cierpią psychicznie. Dla mnie zdrowie psychiczne jest równie ważne co fizyczne.
  Dobrze, że od dzisiaj w Polsce trochę więcej normalności. Ale będą paranoicy ujadać na forach, tweeterach widząc wolnych ludzi w polskich górach.
  – W Czechch do ludzi dotarło dawno, że z Kovidyzmem należy walczyć! I dotarło jak widać nawet do polityków, w tym roku wybory parlamentarne.
  – To co się dzieje w Europie można nazwać komedią. Niedawno Czechy miały najwięcej zachorowań w Europie, teraz otwierają wszystko a granice państwa zamyka sąsiad. Tak miała wyglądać wolna EU???
  – A w polsce nie ma stanu wyjatkowego a obostrzenia. Jest to bezprawie ale ciemny lud to kupi.
  – Czesi przejrzeli na oczy, wraca zdrowy rozsądek. A u nas gastronomia zamknięta, ludzie nadal chodzą w idiotycznych kagańcach. Idiokracja pisowska w pełnym rozkwicie.

 39. feran 13 lutego o godz. 5:41
  NIE u was. To powiedział Anglik: „Things as certain as death and taxes, can be more firmly believ’d” –  Daniel Defoe in ” The Political History of the Devil”, 1726.

 40. wd-59 13 lutego o godz. 9:32
  Tak – Czy Gowin, czy Hołownia, jeden kit… Z tego zmurszałego styropianowego korzenia, podlewanego wodą święconą przez pedofilów,nic sensownego dla Polaków nie wyrośnie.

 41. wd-59 13 lutego o godz. 9:12
  TAK – właściciel, reklamodawca MA POGLĄDY wpływające na treść przekazu, linię programową medium etc. Państwowa cenzura była złem – podobno. Czymże jest więc cenzura prywatna, w tym autocenzura?

 42. feran 13 lutego o godz. 5:49
  Niepłacenie podatków w USA, tym dzisiejszym Imperium Zła, jest wręcz nakazem moralnym.
  Szalom!

 43. Cadyk spod Tykocina 13 lutego o godz. 0:49‎
  Tylko naukowe obrazy świata mogą być obiektywne, w odróżnieniu od iluzorycznych obrazów ‎sprzedawanych nam przez kler katolicki czy muzułmański. Oczywiście, wśród naukowców ‎trafiają się czasem szarlatani, tacy jak np. Łysenko, ale to są tylko wyjątki potwierdzające regułę, ‎a ona jest taka, że każdy duchowny jest szarlatanem. Oczywiście poza Cadykami, którzy są ‎przecież Cadykami, a nie duchownymi. ;-)‎
  Szalom!‎

 44. Tak potrzebna jest nowa ustawa medialna dająca silną pozycję dziennikarzom wobec właścicieli mediów. Potrzebna jest ustawa dająca silną pozycję mediom, które wyrażają polskie interesy i polski punkt widzenia. Od lat obce państwa narzucają nam swoją narrację z której wynika, że polskie ofiary i nasze interesy są mniej warte, niż inne. Tak jednak nie jest jesteśmy dumnym narodem, który w przyszłości gdy Rosja rozpadnie się jak Złota Orda (bo władza azjatyckiego typu do tego zawsze prowadzi) obejmie przywództwo na Wschodzie Europy i będzie chroniło interesy krajów słowiańskich. Niemcy w końcu przez Nordstream 1.2.3.4.5.6.7.8.9.10 będą mogły zaopatrując się w Polsce w słowiański gaz spłacać swoje długi za ludobójstwo II WŚ. Rosjanie zaś będą musieli podjąć się trudnego rozrachunku ze swojej zbrodniczej historii, która niczym nie różniła się od niemieckiej. Zrozumieć, że pomniki armii czerwonej w Polsce to symbole okupacji, a nie wyzwolenia dla Polaków i Słowiańskich ludów. Izrael zaś i Żydzi żyjący w diasporze na całym świecie będą musieli przemyśleć swoje postępowanie wobec Polski i Polaków. Nauczyć się szacunku i kultury do Polaków, wyrzec lekceważenia Polski i polityki sprzecznej z polskimi interesami.

 45. Dla tych, którzy być może nie wiedzą: Cadyk, Cadik, Sadyk (po ang. Tzadik, Tsaddik – z hebr. ‎צדיק‎ Cadik czyli ‘sprawiedliwy’) to charyzmatyczny przywódca religijny w judaizmie ‎chasydystycznym, powstałym w Polsce w XVIII wieku ale mający tradycje sięgające ‎starożytności (asydejczycy).‎
  Według Majmonidesa (żydowski filozof ur. 1135 w Kordobie, zm. 13 grudnia 1204 w Kairze, ‎główny przedstawiciel arystotelizmu żydowskiego i lekarz, autor najważniejszego ‎średniowiecznego komentarza do Talmudu – „Księgi przykazań” czyli „Sefer ha-Micwot”): „ten, ‎którego zasługa przewyższa jego nieprawość, jest Cadykiem” (Traktat „Jewamot” z „Talmudu ‎Babilońskiego” 49b-50a). Według chasydzkiej Tanji (wczesne dzieło filozofii chasydzkiej, ‎autorstwa rabina Szneura Zalmana z Liadi, założyciela chasydyzmu w Chabadzie, opublikowane ‎po raz pierwszy w 1796 r. Jego formalny tytuł to Likkutei Amarim (‎ליקוטי אמרים‎, „zbiór ‎wypowiedzi”), ale jest bardziej znany słowem otwierającym, Tanja, które oznacza „nauczono go ‎w beraita” czyli poza Miszną (uporządkowany zbiór tekstów ustnego prawa uzupełniający Torę ‎czyli Prawo Pisane). „Księga przykazań” składa się z pięciu sekcji, które definiują chasydzką ‎psychologię mistyczną i teologię jako podręcznik codziennego życia duchowego w ‎przestrzeganiu zasad żydowskich. Prawdziwy tytuł Cadyka oznacza tam duchowy opis duszy. ‎Jego prawdziwe znaczenie można odnieść tylko do tego, kto całkowicie wysublimował swoje ‎naturalne „zwierzęce” lub „żywotne” skłonności duszy w kierunku świętości, tak że doświadcza ‎jedynie miłości i podziwu wobec Boga JHWH, bez materialnych pokus. Dlatego tez Cadyk służy ‎jako „środek komunikacji” (‎מרכבה‎ – merkavah) z Bogiem JHWH i nie ma ani ego ani też ‎samoświadomości. Zauważmy, że człowiek nie może osiągnąć takiego poziomu, a raczej jest on ‎przyznawany z od urodzenia czyli cudownie. Osoba wybrana (beinoni), to taka, która nigdy nie ‎grzeszy myślami, mową ani czynami. W przeciwieństwie do Cadyka, beinoni doświadcza ‎boskiego devekutu (komunii) tylko podczas oddanych chwil uwielbienia lub studiów, podczas ‎gdy w życiu codziennym może być kuszony naturalnymi skłonnościami, natomiast Cadyk jest ‎ponad to i zawsze pozostaje w łączności ze świętością.‎
  Więcej o Cadykach jest np. w Zoharze- – mistycznym komentarzu do Tory, Pieśni nad Pieśniami ‎i Księgi Rut, powstałym w XIII wieku (jego treść opiera się na tym, że w II wieku na ziemi ‎Izraela przechadzają się mistrz Miszny rabbi Szymon bar Jochaj z synem Eleazarem, ‎przyjaciółmi oraz uczniami i toczą oni rozmowy na temat rozmaitych spraw ludzkiej i boskiej ‎natury).‎
  Szalom!‎

 46. Cadyk z Ger
  12 lutego o godz. 21:00
  Przecież rzeczywistość istnieje niezależnie nawet od nas, Cadyków.

  Cadyk=Bodhisatva=Chystus=Kosmiczna świadomość.
  Ty masz to naukowo udowodnić. !!!
  Idź mój synu i dokonaj tego czynu !!!

 47. Cadyk spod Tykocina 13 lutego o godz. 12:44
  Drogi Kolego Cadyku – NIE myl proszę Nauki z wiarą.
  Szalom!
  Cadyk z Ger

 48. Niewątpliwie potrzebna jest nam w Polsce nowa ustawa medialna dająca silną pozycję ‎dziennikarzom wobec właścicieli mediów. Potrzebna jest nam w Polsce ustawa dająca silną ‎pozycję mediom, które wyrażają polskie interesy i polski punkt widzenia, gdyż od lat obce ‎państwa, takie jak przede wszystkim USA, Niemcy, Izrael czy Watykan narzucają nam swoją ‎narrację z której wynika, że polskie ofiary i nasze interesy są mniej warte, niż inne. Tak jednak ‎nie jest, gdyż jesteśmy przecież dumnym narodem, który nie dał się podbić Niemcom, mimo iż ‎ci ostatni odnosili przejściowe sukcesy, tak jak np. w roku 1939. Jednakże Niemcy w końcu ‎będą musiały zapłacić nam odszkodowanie za ten najazd, za okupację i za ludobójstwo podczas ‎II wojny światowej. Państwo Izrael zaś i Żydzi żyjący w diasporze na całym świecie będą ‎musieli przemyśleć swoje postępowanie wobec Polski i Polaków, nauczyć się szacunku i kultury ‎wobec Polaków, wyrzec się lekceważenia Polski i polityki sprzecznej z polskimi interesami. A ‎przede wszystkim, to musimy i to jak najszybciej, ustanowić wreszcie poprawne, ‎dobrosąsiedzkie stosunki z jedynym mocarstwem, z którym mamy wspólną granicę, czyli z ‎Rosją. Ale to jest temat na osobną dyskusję.‎

 49. Cadyk spod Tykocina 13 lutego o godz. 12:44
  A nie potrafisz tego zrobić samemu? 😉

 50. głos zwykły
  13 lutego o godz. 14:03

  NIEWYKONALNE.
  Ściśle mówiąc, pobożne życzenie, kompletnie oderwane od rzeczywistości.

  Media, tak jak każda inna firma, partia polityczna, korporacja, mają strukturę hierarchiczną.
  Jedynie najbardziej sławni dziennikarze, o dulić na swobodę wypowiedzi, nawet wbrew poglądom redaktora naczelnego, wydawcy, właściciela.
  Reszta to wykonawcy poleceń, troszczący się głównie o etat, spłatę kredytów, poziom zycia.
  Bohaterów i outsiderów, w tym gronie niewielu.
  Bo ich na to NIE STAĆ…..

  Finansowe kajdany są jednym z najlepszych pomysłów na zniewolenie społeczeństwa.
  Wystarczy że człowiek wziął kredyt, a przestał być wolnym.
  Odwaga kosztuje.
  Patrz- Assage….
  Pójście pod prąd- Piskorski.

  Niezależne dziennikarstwo kończy się wilczym biletem i przymieraniem głodem.
  No, chyba że załapie się na jakis grant od fundacji realizującej SWOJE cele.
  Bezinteresowny sponsor?
  To wiara w krasnoludki jest równie dobra…..

 51. w.krajczynski
  12 lutego o godz. 20:18

  Dobry Człowieku….

  Jak widzisz, poza tobą, wszyscy używaja nicków, od lat zakorzenionych na forum Polityki.
  Więc o co ci chodzi?
  Zaistnienie?

  Napisz może coś sensownego na temat zadany przez Gospodarza.
  Masz jakieś własne przemyślenia?

  Dla mnie, przychód z reklamy jest czystym dochodem- nie liczac kosztów emisji- raptem kilka kilowatów.
  Koszty druku w wielkonakładowych gazetach, to grosze w porównaniu z kosztami publikacji gotowego materiału, dostarczonego przez zainteresowanych.

  Generalnie, jestem przeciw.
  Co prawda, zatrudnionych jest w tym dziale kilkaset tysięcy ludzi, ale co oni PRODUKUJĄ?
  Jakie REALNE DOBRO?
  Zbędne etaty, koszty, iluzoryczne zyski, dobre jedynie w statystyce PKB.
  Idealne natomiast do prania kasy, sponsorowania znajomych, nabijania kosztów, mącenia w mózgach prostaczkom, wyprowadzania pieniędzy za granicę.

 52. I znów prof. Hartman trafił kosą w kamień. Tak to zazwyczaj bowiem jest, kiedy się mieszczuch bierze za kosę. 😉
  Finanse są przecież bardziej nauką niż etyka…

 53. Konkurs: Kto zna jakieś prawdziwie niezależne mass media w Polsce? Za mass media uznajmy nieco arbitralnie takie, które maja ponad milion regularnych czytelników, słuchaczy bądź widzów.
  Zgłoszenia proszę wysyłać na ljkel2@netscape.net.
  Nagród nie obiecuję, ale też i nie wykluczam.
  U know who.

 54. Dla tych, którzy wciąż wierzą w Amerykę:
  Chiny otworzyły ostatni odcinek kolejowego korytarza kolei dużych prędkości wschód-zachód. Szybką koleją pojedziemy niemal przez cały kraj, z Lianyungang nad Morzem Żółtym do Urumczi w autonomicznym regionie Sincjang, zamieszkanym głównie przez Ujgurów.
  Ostatni odcinek o długości 185 km między Xuzhou i Lianyungang na wschodzie został otwarty w tym tygodniu. Między tymi miastami pojedziemy w mniej niż godzinę. Z kolei pierwszy odcinek linii od Zhengzhou do Xi’an, stolicy prowincji Shaanxi i ważnego centrum logistycznego, rozpoczął działalność w 2010 roku.
  Cały korytarz kolejowy wschód-zachód ma długości 3422 km. Przebiega przez prowincje Jiangsu, Anhui, Henan, Shaanxi, Gansu, Qinghai i ujgurski region autonomiczny Sincjang.
  Zgodnie z planami chińskiego rządu do roku 2035 sieć kolejowa w Państwie Środka ma się powiększyć do 200 tysięcy kilometrów. Priorytetem ma być połączenie Wybrzeża z odległymi prowincjami i tym samym ich większe uzależnienie od Pekinu. Sama sieć KDP ma mieć długość 70 tysięcy kilometrów. Obecnie liczy ona ponad 36 tysięcy kilometrów.
  W najbliższym czasie w Chinach budowana będzie 432,4-kilometrowa linia kolejowa łącząca Czengdu, stolicę prowincji Syczuan, z Czonking.
  https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/chiny-zakonczyly-budowe-korytarza-kdp-o-dlugosci-3422-kilometrow-100963.html

 55. Ruski trollu niewielka to jest granica, a góra wobec Polski wrogiej działalności Rosji oraz Sowietów bardzo duża. Rosja zaś nie jest już mocarstwem, lecz rozpadającym się bardakiem rządzonym przez złodziei i bandytów, bez szansy na zmianę tego stanu rzeczy w przewidywalnej przyszłości. Mówi się propagandowo, że polski nacjonalizm rzekomo zaszkodził innym narodom, ale życie w II RP wszystkich tych narodów w stosunku do rzeczywistych sił, które później te narody zniszczyły, to była prawdziwa sielanka. Za wyjątkiem Żydów, to właśnie Rosja zniszczyła wszystkie elity tych narodów, ale też i podkopała żywioł żydowski tak naprawdę. Na co liczysz ruski trollu? że ktoś będzie brał na poważnie durnia?

 56. W tym medialnym szaleństwie jest metoda. Potrzeba nam więcej mediów, szybszych i szerszych autostrad internetowych. Więcej szumu, zgiełku, reklam, sprzecznych ideologii, indoktrynacji,…
  Doprowadzić do takiego stanu, żeby młodzi ludzie wypieprzyli za okno telewizory, komputery, smartfony.
  Wrócili na łono natury i słuchali śpiewu ptaków, pszczół, drzew, strumyków, kwiatów.
  Już pisałem wcześniej, ze kwiaty śpiewają.
  Za przykładem F. Karpińskiego – „Kiedy ranne wstają zorze”
  „Tobie śpiewa żywioł wszelki”

 57. c.d Jak ludzie przestana słuchać, nie będzie sensu ich bombardować.
  Wtedy przyjdzie tez mądre ustawodawstwo, regulujące przekaz medialny

 58. Cadyk z Ger
  13 lutego o godz. 15:15
  A nie potrafisz tego zrobić samemu?

  Może ja jestem dowodem (jak każdy prawdziwy Cadyk) ?
  Może ktoś, kto kocha S.Lema ( science-fiction) z definicji traktuje naukę jako fikcje i oszukuje sam siebie?
  Może trzeba się z Lemem rozwieść?
  Może Ty w swojej najgłębszej identyfikacji jesteś ta kosmiczna świadomością i wszystko wokół tez nią jest?
  Obserwator i to co obserwuje to jedno i to samo (kosmiczna świadomość) ( J. Krishnamurti) ?
  Może jak świadomość skupi się na genach to geny nakręcają ewolucje(Darvin), a jak skupi się na błonie komórkowej, środowisku to środowisko napędza ewolucje(Lysenko) ?
  Może odpowiedz jest w Ewangelii Tomasza? Powiedzenie 106 i inne ? Take a look at it and the interpretations
  http://www.earlychristianwritings.com/thomas/gospelthomas106.html

  You can do it!!!!! 🙂

 59. Trzynastego , a bardzo ważna i dobra wiadomość, eksprezydent Trump został oczyszczony przez Senat US z zarzutów. Demokraci postawili mu zarzuty, ale całego senatu nie przekonali do wątpliwej wartości dowodów.

 60. Nie narzekajmy, lepszy Żelazny Rycerz Watykanu o niezłomnym kręgosłupie moralnym Jarosław Gowin oraz charyzmatyczny i tajemniczy Templariusz obrońca wdów, sierot i Okopów Św. Trójcy Szymon Hołownia niż przejęcie władzy przez dzicz kato-nacjonalistyczną i bandę faszystowską spod znaku antykomunizmu, rusofobii i antysemityzmu, którą na tym blogu prezentuje m.in. banderowska swołocz w postaci psychopaty niejakiego @głos zwykły.
  Tak więc nie lękajmy się! W górę serca!

 61. Znów mnie coś napadło po zażyciu wiecie czego i 13 lutego o godz. 21:20 zacząłem znów ‎wymyślać ludziom od trolli i znów używać tych okropnych rusycyzmów typu „sowiecki”. ‎Niestety dla rusofobów, Rosja jest mocarstwem, największą gospodarką Europy (chyba, że ktoś ‎uważa UE jako państwo, którym przecież jednak Unia nie jest), a Zachód od dawna jest ‎rządzony przez złodziei i bandytów, bez szansy na zmianę tego stanu rzeczy w przewidywalnej ‎przyszłości. Niestety, ale polski szowinizm sanacyjny zaszkodził innym narodom żyjącym w II ‎RP, oczywiście za wyjątkiem Żydów (wł. Chazarów, ale to przecież niczego nie zmienia), gdyż ‎to oni przecież de facto rządzili w przedwojennej Polsce – nawet w rządzie był np. minister Beck ‎‎(od Kagan-bek, faktyczny przywódca Chazarów, plemienia które we wczesnym średniowieczu ‎przyjęło judaizm). Jeden z najwybitniejszych żydowskich historyków Majer Bałaban pisał: ‎‎„baliśmy się chwili, gdy Piłsudski zamknie powieki”. Nie trzeba specjalnych badań, aby ‎powiedzieć, że stosunek większości społeczeństwa żydowskiego do Józefa Piłsudskiego był ‎pozytywny, a największy wpływ na ten stan rzeczy miały obawy polskiego żydostwa przed ‎dojściem do władzy Narodowej Demokracji. Wielu Żydów znalazło się również w Legionach ‎tworzonych przez Piłsudskiego – rekrutowali się oni nie tylko z szeregów inteligencji, ale i z ‎ludu. Niektórzy z nich za zasługi wojenne otrzymali krzyże Virtuti Militari oraz Krzyże ‎Walecznych. Walczyli oni również w wojnach toczonych przez Polskę w okresie ‎międzywojennym a kilku polskich Żydów dosłużyło się w niej najwyższych stopni wojskowych.‎
  Polscy Żydzi w ogromnej większości przyjęli przychylnie przewrót majowy. Uznali, że mimo ‎swego nielegalnego, antykonstytucyjnego charakteru, stanowi ona dla nich ratunek gdyż ‎przewrót ten oznaczał dla nich odsunięcie od władzy najbardziej im wrogiego obozu ‎nacjonalistycznego czyli patriotycznego, czysto polskiego. W Zgromadzeniu Narodowym po ‎przewrocie majowym wzięli udział wszyscy posłowie i senatorowie żydowscy, głosując za ‎Piłsudskim, a po jego rezygnacji za Mościckim. Nowy sanacyjny premier Kazimierz Bartel uznał ‎za „antysemicką” akcję wspierania rozwoju polskiej przedsiębiorczości i handlu. Sanacyjna ‎dyktatura zniosła zasadę podziału miejsc na studiach proporcjonalną do procentowego udziału ‎nacji wśród obywateli II RP, ułatwiła zakładanie szkół żydowskich, zezwoliła na demonstracje ‎polityczne w jidysz i po hebrajsku, wspierała kosztem Polaków żydowskich przedsiębiorców. ‎Według wydawanego w II RP przez PSL Piast tygodnika „Piast” Sanacja pozostawiła w rękach ‎Żydów monopole i tylko Żydom obniżyła podatki. Według tego tygodnika Żydzi wyzyskiwali ‎polskich chłopów, odpowiadali za bolszewicki terror w ZSRR i wspierali rozwój partii skrajnie ‎lewicowych.‎
  ‎22 grudnia 1927 r. pojawiła się w prasie wiadomość o powstaniu Bezpartyjnego Bloku ‎Współpracy z Rządem. Na liście tej znaleźli się dwaj prominentni przywódcy społeczności ‎żydowskiej – Wacław Wiślicki i Eliahu Kirszbraun. Poszczególne lokalne organizacje żydowskie ‎‎(m.in. w Białymstoku i Kielcach) zaczęły podejmować uchwały o głosowaniu na BBWR. Po ‎zamachu majowym sanacja odebrała władzę w Polsce obywatelom i oddała je w ręce dyktatora ‎Piłsudskiego. Nowela sierpniowa ograniczająca działanie konstytucji, likwidowała ‎społeczeństwo obywatelskie i wprowadzała dyktat biurokracji. Sanacja uniemożliwiła normalne ‎posiedzenia sejmu i wprowadziła cenzurę. Już w 1927 nawet lewica była w opozycji do sanacji. ‎Jedynym zapleczem społecznym siepaczy Piłsudskiego byli więc tylko Żydzi. W zamian ‎Sanacja wspiera interesy żydowskie, w tym żydowskie pretensje do Palestyny.‎
  Działania sanacyjnych władz pogłębiały kryzys gospodarczy. W II RP powszechna była nędza, ‎głód i bezrobocie. Chłopi polscy byli niszczeni przez sanacyjne władze wysokimi podatkami, ‎karami administracyjnymi, zaniżonymi cenami skupu. Chłopi byli zbyt biedni by płacić podatki ‎i kupować wyroby przemysłowe. Dodatkowo Żydzi rozpijali chłopów polskich i wyniszczali ich ‎lichwiarskim pożyczkami. Organ Stronnictwa Ludowego „Zielony Sztandar” stwierdzał, że ‎Żydzi na wsi demoralizowali chłopów, roznosili epidemie nie przestrzegając higieny, zarabiali ‎na lichwie, wykupywali ziemię od wyniszczonych kryzysem chłopów. Szkodliwa polityka ‎sanacji doprowadziła w 1932 roku zdesperowanych nędzą chłopów do walk z sanacyjną policją, ‎która krwawo pacyfikowała wszelkie protesty na wsi. Terror Sanacji wobec polskich chłopów ‎wspierała żydowska prasa i żydowscy politycy. Żydzi nie protestowali też przeciw sanacyjnym ‎zbrodniom w Twierdzy Brzeskiej.‎
  Śmierć Piłsudskiego wywołała powszechną żałobę w społeczeństwie żydowskim. W synagogach ‎w całym kraju odbywały się nabożeństwa żałobne, przerwano naukę w szkołach żydowskich. ‎Słano liczne telegramy od organizacji politycznych i społecznych do Aleksandry Piłsudskiej, ‎prezydenta i premiera. Zarząd gminy warszawskiej ustanowił nagrodę za najlepsze dzieło na ‎temat „Marszałek Piłsudski a Żydzi polscy”, która jednak nigdy nie została przyznana. W dniu ‎pogrzebu „marszałka” wszystkie instytucje gminy były nieczynne. Postanowiono wybudować w ‎Palestynie dom emigranta imienia „marszałka” oraz posadzić las nazwany jego imieniem.‎
  Większość środowisk żydowskich zdecydowała się kandydować w sanacyjnych wyborach ‎zbojkotowanych przez opozycję (do bojkotu przyłączyli się jedynie komuniści, fołkiści oraz ‎‎„Bund”). Wzięli w nich udział syjoniści, ortodoksi, a także prosanacyjny Związek Żydów ‎Uczestników Walk o Niepodległość Polski (ZŻUWoNP). Do sejmu udało się Żydom ‎wprowadzić pięciu przedstawicieli, do senatu żadnego, ale dwóch żydowskich senatorów ‎mianował prezydent Mościcki. W izbie niższej zasiedli Wacław Wiślicki (reprezentujący ‎Centralny Związek Kupców Żydowskich, wybrany w Warszawie), Lejb Mincberg (Łódź, ‎poparty przez ortodoksów i ZŻUWoNP), Emil Sommerstein (Lwów, syjonista), Izaak ‎Rubinsztejn (Wilno, poparty przez „Mizrachi”). Ignacy Mościcki mianował do senatu Jakuba ‎Jankiela Trockenheima i Mojżesza Schorra. Po śmierci Wacława Wiślickiego w 1936 roku ‎zastąpił go w sejmie Joszua Gotlieb (przegrał w 1935 r. z Wiślickim jednym głosem). W ‎parlamencie posłowie żydowscy stworzyli Żydowskie Koło Parlamentarne, na czele którego (aż ‎do wybuchu wojny) stał Emil Sommerstein.‎
  Jednym z ostatnich akordów sanacyjnej dyktatury były niedemokratyczne wybory w 1938 roku. ‎Wzięli w nich udział masowo Żydzi. Polaków bojkotujących sanacyjną farsę władza karała ‎mandatami, odbieraniem subwencji dla szkół i zastraszała. Żydzi znów wprowadzili do sejmu ‎pięciu przedstawicieli: Emila Sommersteina (kandydował ponownie we Lwowie), Salomona ‎Seidenmana i Jankiela Trockenheima (startowali w tym samym „żydowskim” okręgu w ‎Warszawie – Dzielnica Północna), Ignacego Schwarzbarta (Kraków) i ponownie Lejba Jakuba ‎Mincberga (Łódź). Na senatorów prezydent powołał Izaaka Rubinsztejna i Zdzisława ‎Żmigrydera-Konopkę.‎
  głos zwykły

 62. woytek 14 lutego o godz. 0:28‎
  Nie jest to dobra wiadomość a eksprezydent Trump nie został oczyszczony przez Senat US z ‎zarzutów, a tylko ów senat postanowił Trumpa nie karać za jego przewinienia. Przecież nawet ‎republikanie uznają byłego przywódcę USA odpowiedzialnym za podżeganie do zamieszek na ‎Kapitolu. 57 senatorów – w tym rekordowa liczba siedmiu republikanów – zagłosowała za ‎uznaniem byłego prezydenta za winnego podżegania do zamieszek. Głosowanie w senacie ‎poprzedziło ponadpartyjne głosowanie w Izbie Reprezentantów. Choć ostateczne głosowanie nie ‎doprowadziło do skazania, istota zarzutów jest bezsporna. Nawet ci, którzy opowiedzieli się ‎przeciwko, jak lider mniejszości Mitch McConell, uważają, że Donald Trump jest winny ‎‎„haniebnego zaniedbania obowiązków” i jest „praktycznie i moralnie odpowiedzialny” za ‎sprowokowanie przemocy na Kapitolu”,‎
  Po głosowaniu przywódca demokratów Chuck Schumer określił postawę większości ‎republikanów mianem hańbiącej. – Niezdolność do skazania Donalda Trumpa zapisze się jako ‎głos hańby w historii Senatu – stwierdził. Przywódca republikanów w Senacie Mitch McConnell, ‎który sam głosował za uniewinnieniem Donalda Trumpa, również wyraził przekonanie, że były ‎prezydent jest bezpośrednio odpowiedzialny za szturm na Kapitol. – Nie ma wątpliwości, że ‎prezydent Trump jest praktycznie i moralnie odpowiedzialny za sprowokowanie wydarzeń tego ‎dnia – powiedział McConnell. Przywódca republikanów argumentował jednak, że Konstytucja ‎nie daje Senatowi prawa do impeachmentu prezydenta, który opuścił swoje stanowisko.‎
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26789025,impeachment-trumpa-biden-‎glosowanie-nie-doprowadzilo-do-‎skazania.html#do_w=46&do_v=142&do_a=286&s=BoxNewsImg5‎

 63. Cadyk spod Tykocina 13 lutego o godz. 23:53
  Teraz to chyba Ty też zażywasz to co ja, czyli „głos zwykły”. 😉

 64. Acha – czasami pisuję też jako ‚Cadyk z Ger’ i nie wiem dlaczego.
  Wasz głos zwykły

 65. Ruskie na blogu to niezłe matoły, no nie? Ciekawe jak doszły do wniosku, że likwidacja pasożytów w państwie, wychodzi mu na dobre. Mein Kampf czytują do poduszki, czy dzieła wszystkie Lenina? Królowa Brytyjska i cała arystokracja i szlachta brytyjska jednak żyje, podobnie w Europie Zachodniej żyją takie rodziny. Państwo to jednak Bogate, a Rosja biedna i upadła, rządzona przez bandytów i matołów.

 66. wd-59 13 lutego o godz. 16:45
  Racja!
  13 lutego o godz. 16:32
  Tak, ale pomarzyć, to chyba nam jeszcze wolno?

 67. Cadyk spod Tykocina
  13 lutego o godz. 22:12
  „Doprowadzić do takiego stanu, żeby młodzi ludzie wypieprzyli za okno telewizory, komputery, smartfony.”

  Znam takich którzy już wiele lat temu to zrobili. W efekcie ich dzieci gdziekolwiek był telewizor wpatrywały się weń jak zahipnotyzowane. Pomijam już, że były pośmiewiskiem wśród rówieśników. Tak oto fundamentaliści dyskryminowali swoje dzieci.
  na zdrowie

 68. Tak się zastanawiam ruskie blogowe matoły. A na co wam. Uczitscja pisać i czytać? Uczony znaczitsja pasożyt, czyż nie? Słuszajtie uważno Do pompowania gówna, albo przerzucania gnojówki to się przecież wcale nie przydaje, wszto czytaty i pisaty 🙂

 69. Niejaki „Cadyk z Ger” 14 lutego o godz. 9: 38 nieumiejętnie podszył się pod mnie i znów ‎zamieścił na tym blogu kolejne antysemickie treści. Od razu więc widać, że to fałszywka, bo ja, ‎czyli głos zwykły, zawsze i wszędzie popieram, popierałem i popierać będę Żydów, Izrael i ‎Syjonizm, a więc zawsze i wszędzie zwalczam ten okropny antysemityzm, który to Polacy ‎nabywają już w kołysce, czyli z mlekiem swych matek-Polek.‎

 70. Unia Europejska powinna też zakazać amerykańskim gigantom przejęć innych firm i sprawić, że będą dzielić się danymi z konkurentami. Działania Apple, Google, Facebooka i Amazona, zagrażają stabilności oraz stanowi budżetów państw, w których koncerny faktycznie zarabiają pieniądze, ale nie płacą podatków. Jeśli Unia Europejska chciałaby odzyskać zaufanie swych obywatelek i obywateli, ciężary podatkowe muszą zostać rozłożone o wiele bardziej sprawiedliwie.
  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/ludzie-kontra-giganci-technologii-kto-wygra-bitwe-o-rzad-dusz
  ============

  Zysk koncernów, ponad wszystko….?

 71. Prez Trump i Prof Hartman to tacy polityczni bliźniacy. Poglądy maja tak podobne, jakby je uzgadniali.
  P.S. Ciekawe że prof Hartman napisał „zdusić wolne media w Polsce” nie zaś „zdusić wolne polskie media”. W sumie szacun za precyzję języka.

 72. Znów mnie poniosło 13 lutego o godz. 21:20. Za duża dawka wiadomo czego. 🙁

 73. Grayzone ujawnił rolę USAID w nadzorowaniu operacji zmiany reżimu zwanej Responsive Assistance in Nikaragua (RAIN), która ma na celu obalenie socjalistycznego rządu, narzucenie neoliberalnych reform prowadzących do „przejścia do opartej na zasadach gospodarki rynkowej” opartej na „ochrona praw własności prywatnej” i oczyszczenie państwowych instytucji z sandinistów.\
  https://ixnpmstir2mx4sha3k6xgxltj4–thegrayzone-com.translate.goog/2021/02/11/biden-nicaragua-dictatorship-foreign-agents/
  ================

  Tak się tworzy wolne społeczeństwo obywatelskie…..
  Sporo to co prawda kosztuje, ale zyski sa stukrotne- zasoby naturalne i niewolnicy.

 74. Tymczasem m klapa na rynku finansowym a więc banki wycofują z oferty większość lokat.
  Obecnie klienci indywidualni mają możliwość zdeponowania środków jedynie na lokatę kwartalną w złotych. Kwota minimalna to 1000 zł, a jej oprocentowanie wynosi zaledwie 0,05 proc. w skali roku. Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to mogą skorzystać z lokaty miesięcznej z oprocentowaniem na poziomie 0,05 proc. rocznie.
  Decyzja ING podyktowana jest sytuacją na rynku, na którym rośnie baza depozytowa, a wciąż ograniczony jest popyt na kredyty. Wcześniej na podobnych ruch zdecydowały się Pekao i PKO BP. Lokaty są obecnie dostępne w symbolicznym oprocentowaniu, co jest spowodowane rekordowo niskimi stopami procentowymi.
  Lokaty nieopłacalne, inflacja zżera oszczędności
  Sytuacja na rynku lokat w Polsce jest bardzo zła od wielu miesięcy. Wpływ na to mają przede wszystkim niskie stopy procentowe (0,10 proc.), a także wysoka inflacja, która „zżera” zgromadzone oszczędności. Według Eurostatu, inflacja w Polsce w grudniu wyniosła 3,4 proc. rok do roku – to najwięcej w całej Unii Europejskiej.
  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26789610,ing-wycofuje-z-oferty-wiekszosc-lokat-inne-banki-tez-zdecydowaly.html#do_w=57&do_v=67&do_a=330&s=BoxOpLink

 75. @ woytek
  Trampek nie tyle został oczyszczony, co partyjni koledzy uratowali mu rzyć.
  Wynik głosowania: 57% przeciw Trumpowi, w tym 7 senatorów jego partii.
  O oczyszczeniu z zarzutów możnaby mówić, gdyby wynik był co najmniej odwrotny.

 76. Z Frontu Nauki:
  Dziś powstała lista, na której bardzo wysoko ocenione są m.in. czasopisma, w których… publikował w ostatnim czasie minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek (jest prawnikiem na KUL – przyp. red.). Dla przykładu „Przegląd sejmowy” „skoczył” z 70 na 100 punktów, a „TEKA Komisji Prawniczej PAN oddział w Lublinie” z 40 na 100 punktów. Wykładowcy policzyli, że publikując nową listę Przemysław Czarnek „dorzucił” sobie 200 punktów.
  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,26789339,na-uczelniach-wrze-po-decyzji-ministra-czarnka-w-sprawie-czasopism.html#s=BoxOpImg6

 77. I znów mnie poniosło 14 lutego o godz. 12:42: „Tak się zastanawiam ruskie blogowe matoły. A na co wam. Uczitscja pisać i czytać? Uczony znaczitsja pasożyt, czyż nie? Słuszajtie uważno Do pompowania gówna, albo przerzucania gnojówki to się przecież wcale nie przydaje, wszto czytaty i pisaty :-)”
  Muszę zacząć palić lepsze ziółka, bo po tych, które teraz palę, to zaczynam pisać w różnych dziwnych językach.

 78. Napisałem też takie głupoty jak to z 14 lutego o godz. 9:52. A przecież wiadomo jest, że ‎likwidacja pasożytów w państwie wychodzi mu zawsze na dobre i że Niewielka Brytania ze ‎swoją panująca w niej niemiecką rodzinką pasożytów z domu Saxe-Coburg-Gotha jest dziś ‎pośmiewiskiem Europy i że bogata jest tam tylko garstka pasożytów i że państwo to ma dziś ‎znacznie mniejszą gospodarkę niż Rosja oraz wiadome jest, że wyspiarze swe dni chwały ‎zakończyli jakieś 100 lat temu.‎

 79. wd-59 14 lutego o godz. 13:41
  Zysk über alles – to jest przecież esencja realnego kapitalizmu!

 80. ” Haracz”,
  „Duszenie wolności i demokracji”
  itd itd.
  Posłużmy się przykładem TVN.
  Ta amerykańska firma medialna działająca na terenie Polski osiągnęła w 2019 roku 530 milionów czystego zysku.
  W koszta poszły:
  gigantyczne pensje ” wolnych redaktorów „, usługi zewnętrzne lipnych firm z Wysp Dziewiczych, opłaty lincecyjne itp.
  I tak przy przychodzie okolo 2 miliardów 25% zyskowność jest rewelacyjne.

  Gdyby musieli zapłacić podatek od reklam od 5% do 10% to nawet gdyby założyć, że cały przychód pochodzi z reklam ( co oczywiście nie jest prawdą) ” zduszony wolny amerykański TVN” zarobiłby od 300 do 400 milionów na rękę tylko w 2019.

  Cała ta walka o wolność to czysta blaga.
  Chodzi tylko o kasę.
  Czy będzie gigantyczna czy tylko ogromna

 81. O co wam chodzi ? Jakie problemy z Trumpem ma obywatel Polski i dlaczego o tym nie piszecie na tym blogu? W stosunku do Polski był to prezydent wyjątkowo przyjazny i tylko można mu zarzucić, że dał się nabrać na podpisanie tego zobowiązania, które nazwano ustawą nr 447.
  Poza tym był to brylant w porównaniu do poprzedników, którzy zadłużali Amerykę konsekwentnie, importując zamiast eksportować produkty made in USA. Może ktoś się pofatyguje i wreszcie wykrztusi z siebie powody niechęci globalnych inteligentów do tego bohatera amerykańskiego, który jasno przedstawił problemy amerykańskie jakie należy rozwiązać. Okazało się, że był ością w gardle tych środowisk , które nie sieją, nie orzą , a żyją komfortowo.

 82. Mad Marx 14 lutego o godz. 20:10
  Otóż to. Ale przecież Woytek wyznaje trumpizm (nie mylić z podobnym do niego turpizmem), tak jak niestety zbyt wielu Polaków, szczególnie zaś wśród PiS-uarów. 🙁

 83. wd-59 14 lutego o godz. 13:41
  Tyle, że UE od dawna jest bezzębnym tygrysem i działa w interesie Wielkiego Zachodniego Kapitału. Polska Racja Stanu wymaga więc wystąpienia Polski nie tylko ze zbrodniczego, podporządkowanego upadającym USA NATO, a także i wystąpienia Polski z UE (ale nie z Szengen).
  Pozdrawiam z Ger i okolic, w tym z Warsze.
  Wasze Cadyk.

 84. Przepraszam raz jeszcze za te moje, wręcz chamskie, wpisy takie jak np. z 14 lutego o godz. 12:42 i 14 lutego o godz. 9:52, za te „ruskie blogowe matoły”, za nieodpowiednie wyrazy użyte w tych wpisach etc. etc.
  głos zwykły

 85. Ciekawy komentarz z „Wyborczej”:
  Od czasu kiedy Żydzi stanowili 85% najwyższego aparatu partii bolszewickiej, od kiedy w 12 z 13 najcięższych łagrów w ZSRR gdzie w straszliwych warunkach traciły życie miliony ludzi komendantami byli Żydzi i od kiedy za posiadanie Protokołów Mędrców Syjonu rozstrzeliwano na miejscu zmieniło się o tyle, że bolszewicy dzisiaj używają już innych metod i sposobów.
  Asyryjski król Tukulti-apil-Eszar III w 733 p.n.e. wyrzucił Żydów ze swojego kraju. Wg jednego ze źródeł jest to pierwszy raz kiedy Żydzi zostają wypędzeni, zmuszeni do ucieczki albo ma miejsce jakiś pogrom. Od tamtego czasu aż do dzisiaj, tropiciele antysemityzmu doliczają się w jednym źródle 359 takich zdarzeń, w innym jest ich nawet aż 1030. Miały miejsce te wydarzenia na przestrzeni różnych czasów, w różnych krajach, wśród ludzi o różnych przekonaniach religijnych, kulturze i mentalności.
  Jednak obecnie wyjaśnia się to zwykle w jeden i podobny sposób. Pełni uprzedzeń, często źli i irracjonalnie rozumujący, zawistni i okrutni czy po prostu ulegający ludzkiej skłonności do paranoi ludzie albo jedna potężna osoba, znajdują sobie kozła ofiarnego mającego im zrekompensować ich psychologiczne niedomagania. Tym kozłem ofiarnym są zawsze oni – Żydzi. Mówiąc inaczej czy parafrazując: wszyscy są winni tylko nie Oni.
  Ta myśl z psychologicznego punktu widzenia od razu widać, że jest, dyplomatycznie mówiąc, mało przekonująca. Raczej mamy tu do czynienia z wyjątkową zdolnością Żydów do zrażania do siebie każdej ludności wśród której gdziekolwiek na przestrzeni dziejów przyszło im żyć i mieszkać.
  Czy wobec tego istnieje tzw. problem żydowski czy nie? Myślę, że istnieje.
  Niestety, uczciwie dyskutować nam o nim zakazano, a i sami Żydzi poza nielicznymi wyjątkami jak Hannah Arendt czy Israel Szahak tego nie czynią.
  Nie mam już żadnych wątpliwości, iż kluczem do tej zagadki jest mające swe kabalistyczno-talmudyczne rasistowskie w swojej istocie przekonanie o tym, że goje (czyli nie-Żydzi) nie są lepsi od zwierząt, że można nimi pomiatać, oszukiwać ich, gwałcić a nawet zabijać i nie ma w tym grzechu… chociaż… może lepiej nie zbijać… bo w gruncie rzeczy Pan przeznaczył ich do tego, aby byli sługami Żydów i obiecał nawet, że 1700 gojów będzie służyć każdemu z nich. A przecież jak Pan Bóg słowami talmudystów tak powiedział to obowiązkiem jest myśleć jak te święte słowa urzeczywistnić.
  Próbuje się iść w zaparte i temu zaprzeczać i mówić o tych talmudycznych stwierdzeniach, że to fałszywki albo wymysły zoologicznych antysemitów.
  Nie. Niestety nie są to fałszywki ani wymysły. Gdyby tak było to nie przywoływali by ich rabini włączając w to tych z dużym religijnym autorytetem jak Owadia Josef, choć większość wiedząc, że znajdują się w otaczającym ich morzu gojów będzie milczeć z wiadomych powodów.
  Są to najprawdziwsze przekonania pewnej części Żydów i nie ma już znaczenia, czy są to ludzie wierzący czy nie. To jest już po prostu wdrukowane w tamtejszy kod kulturowy i sposób myślenia.
  Połączmy teraz te rasistowskie przekonania z ideą wybraństwa i otrzymujemy toksyczną mieszankę, która jest niczym innym jak przepisem na to jak zatruć ludzką duszę a w tym wypadku umysły Żydów. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby móc postawić tezę, że gdyby nie to, to na przestrzeni dziejów najprawdopodobniej nigdy nie zaistniałyby powody do pogromów, prześladowań i holocaustów.
  Jak wspomniałem, o tym wybraństwie i rasowej wyższości przekonanych jest również wielu nieposiadających żadnych religijnych przekonań Żydów i Izraelczyków. Pokaźna ich ilość jest zapiekłymi nacjonalistami dzięki którym praktycznie od końca ostatniej wojny światowej, w będącym państwem apartheidu i stosującym regularny terror wobec cywilnej ludności palestyńskiej w Izraelu, dzieje się to co się dzieje a rządy są jakie są.
  Zaraz tropiciele antysemityzmu zaczną szydzić ze mnie. Programowanie umysłów w żydowskiej gazecie dla Polaków idzie na całego. Cel – skłócić ze sobą kogo się da.
  Ordo Ab Chao.
  https://wyborcza.pl/7,75410,26753097,chciano-go-pobic-zyczono-smierci-bo-glosno-mowi-o-polakach.html#s=BoxWyboMT

 86. Także:
  – Prof. Norman Finkelstein: „Tak, wiem. Polska i jej słynna samokrytyczna inteligencja. Ludzie, którzy uważają, ze każda krytyka Żydów to antysemityzm, a jednocześnie cały czas ostro krytykują swój własny naród. Mówią, że robią to ze szlachetnych pobudek, ale w rzeczywistości robią to dla kasy. Wyleją kubeł pomyj na Polskę, a potem pędzą do USA, aby przeczytać pochwalne recenzje w tutejszych gazetach, zostać poklepanym przez tutejsze autorytety” (…) Niektórzy Polacy nienawidzili Żydów i uczestniczyli w Holokauście. Jednak takie książki jak np. „Jedwabne” napisana przez Jana Tomasza Grossa są komiczne. Nie można jej traktować jako pracy naukowej. Ta praca właściwie jest śmieciem i bzdurą. Liczbę Polaków kolaborujących z Niemcami można porównać do liczby Palestyńczyków kolaborujących z nazistami. Był to jakiś nieznaczący ułamek”.
  No i cóż, osobiście nie tęsknię za Żydami. Nie dają mi żadnego powodu, by tęsknić i ich lubić. A machina historyczno-propagandowa Gazety z uporem lepszej sprawy, jednostronnie pomija skomplikowane przyczyny antysemityzmu. Dowodzi, że Polacy byli gorsi od Niemców. Nie da się czytać codziennie o polskich bandytach, jakby nie byŁo żydowskich. Antysemityzm nie spadł z nieba, ale Żydzi muszą wiedzieć, że nie dostaną złamanego centa z polskiego budżetu.
  – A teraźniejszość jak wygląda. Tysiące młodzieży około 20 lat głownie mężczyźni zatrudnieni w policji, gazują, tłuką pałami, łamią ręce, szarpią , spisują, przetrzymują godzinami na mrozie w policyjnych kotłach dziewczyny w podobnym wieku za trzy, cztery tysiące miesięcznie. Czy oni wiele się różnią od tych co wydawali Niemcom Żydów za dwa kilo cukru.
  https://wyborcza.pl/7,75410,26753097,chciano-go-pobic-zyczono-smierci-bo-glosno-mowi-o-polakach.html#s=BoxWyboMT

 87. Ad Mad Marx 14 lutego o godz. 20:10 – The fallout from Trump’s acquittal.
  Seven Republican senators voted on Saturday with Democrats to convict former President Donald Trump — the most bipartisan rebuke ever delivered in an impeachment process. But the votes, 57 to 43, fell 10 short of the two-thirds majority needed to allow the Senate to move to disqualify him from holding future office. Here’s how each senator voted and key takeaways from Day 5 of the trial.
  Even with the acquittal, the trial will hardly be the last word on Mr. Trump’s level of culpability in the assault on the Capitol last month. Using evidence that emerged in the impeachment trial, our reporters stitched together the most comprehensive account to date of Mr. Trump’s actions during the hours in which the attack took place.
  This much is certain: Mr. Trump remains the dominant force in right-wing American politics.
  Remaining legal jeopardy: The former president still faces three investigations, two relating to his business dealings in New York and a third surrounding his attempts to overturn his election loss to President Biden in the state of Georgia.
  NYT

 88. Takoż:
  Europe’s ‘mental health pandemic’
  With coronavirus restrictions in European countries set to drag into the spring or perhaps longer, health professionals fear the deteriorating mental state of young people, who they say have been among the most badly affected by a world with a foreshortened sense of the future.
  Last in line for vaccines, young people have borne much of the burden of sacrifices made largely to protect more vulnerable older people. Hospitalizations of young Italians who harmed themselves or attempted suicide have increased 30 percent in the second wave of the virus, while a French survey of 30,000 people found that young people ranked the lowest in psychological well-being.
  “I’ve never had so many suicidal thoughts,” said Philaé Lachaux, a 22-year-old business student. “The pandemic feels like a big stop in our lives. One that puts us so low that I wonder, ‘What’s the point?’”
  NYT

 89. PO POlskiemu:
  Europejska „pandemia zdrowia psychicznego”.
  W związku z ograniczeniami dotyczącymi koronawirusa w krajach europejskich, które mają przeciągnąć się wiosną lub być może dłużej, pracownicy służby zdrowia obawiają się pogarszającego się stanu psychicznego młodych ludzi, którzy, jak mówią, byli jednymi z najbardziej dotkniętych przez świat o skróconym poczuciu przyszłości.
  Jako ostatni w kolejce po szczepionki młodzi ludzie ponieśli znaczną część ciężaru wyrzeczeń poczynionych głównie w celu ochrony bardziej bezbronnych osób starszych. Hospitalizacje młodych Włochów, którzy zrobili sobie krzywdę lub usiłowali popełnić samobójstwo, wzrosły o 30 procent w drugiej fali wirusa, podczas gdy francuskie badanie przeprowadzone na 30 000 osób wykazało, że młodzi ludzie zajęli najniższe miejsce pod względem dobrostanu psychicznego.
  „Nigdy nie miałem tylu myśli samobójczych” – powiedziała Philaé Lachaux, 22-letnia studentka biznesu. „Pandemia wydaje się być wielkim zatrzymaniem w naszym życiu. Takiego, który stawia nas tak nisko, że zastanawiam się: „O co chodzi?”
  NYT (Translated by Uncle Google)

 90. Ad Mad Marx 14 lutego o godz. 20:10 (PO POlskiemu)- Wynik uniewinnienia Trumpa.
  Siedmiu republikańskich senatorów zagłosowało w sobotę wraz z Demokratami za skazaniem byłego prezydenta Donalda Trumpa – jest to najbardziej ponadpartyjna nagana, jaka kiedykolwiek została wydana w procesie impeachmentu. Ale głosy, 57 do 43, były o 10 mniej niż większość dwóch trzecich potrzebna Senatowi do podjęcia decyzji o zdyskwalifikowaniu go z przyszłego urzędu. Oto sposób głosowania każdego senatora i najważniejsze wnioski z piątego dnia procesu.
  Nawet po uniewinnieniu, proces nie będzie ostatnim słowem na temat poziomu winy Trumpa w ataku na Kapitol w zeszłym miesiącu. Korzystając z dowodów, które pojawiły się w procesie o impeachment, nasi reporterzy zszyli najbardziej wyczerpujące do tej pory sprawozdanie z działań pana Trumpa w godzinach, w których miał miejsce atak. Jedno jest pewne: Trump pozostaje dominującą siłą w prawicowej polityce amerykańskiej.
  Pozostałe zagrożenie prawne: były prezydent nadal stoi w obliczu trzech dochodzeń, dwóch dotyczących jego interesów w Nowym Jorku, a trzeciego związanego z próbami obalenia jego przegranej w wyborach na rzecz prezydenta Bidena w stanie Georgia.
  NYT (Translated by Uncle Google)

 91. A może to CIA podszywa się pod ruskich na blogu, żeby nam jeszcze bardziej Rosję i sowiety obrzydzić. Czy w muchostrachańsku mogą kwitnąć smrodem z zepsutego mózgu, aż takie matoły. A np. w Australii. Mogą, no nie?

 92. Eleonora Pierdziawka poleciła przekazać, że lubi wszystko co śmierdzi o co w ogóle jest zgniłe. Uwielbia tych co mają ciągłą sraczkę i rozwolnienie z odwirowaniem. Podziwia tych co nie myją ręce do obiadu po wizycie w kiblu. Słowem zawsze uwielbiała ZSRR i teraz podziwia tow. Cara Putina i jego bojarów z KGB.

 93. Izrael w nocy z niedzieli na poniedziałek przeprowadził atak rakietowy na okolice Damaszku, ‎gdzie bazę operacyjną ma Iran. Syria odparła ataki. To nie pierwszy raz, kiedy Izrael atakuje w ‎Syrii obiekty należące do wspieranych przez Iran milicji szyickich.‎
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26791163,izrael-atak-rakietowy-na-okolice-‎damaszku-celem-powstrzymania.html#do_w=57&do_v=67&do_a=330&s=BoxOpLink
  Komentarze:‎
  ‎-A więc Izraelowi wszystko wolno, napadać na sąsiadów okupować Palestynę i mieszać się do ‎POlski. Kiedy się to wreszcie skończy ze wybrany naród nie będzie wybranym Narodem i ‎będzie traktowany jak wszystkie inne Narody.?‎
  ‎- Palestyńczycy są u siebie, a chazaro-żydzi to okupanci właśnie Palestyny. Tylko 3% obecnych ‎chazaro-żydów mieszkających w Palestynie ma korzenie w tamtym regionie, 97% to nielegalni ‎przybysze. To tak jakby dziś powiedzieć Polakom mieszkającym na dawnych polskich Kresach ‎Wschodnich ze to nie ich Kraj Rodzin!‎
  ‎- Palestyna jest, tak jak są Palestyńczycy. Okupowana Palestyna jest dziś największym na ‎świecie obozem koncentracyjnym na otwartym powietrzu. Nie ma natomiast czegoś takiego jak ‎Aliyah, jest tylko nielegalny najazd i okupacja Palestyny oraz bezkarne ludobójstwo ‎Palestyńczyków przez nielegalny faszystowski reżim syjonistyczny (Dla jasności, antysyjonizm ‎nie jest antysemityzmem).‎
  ‎- Wczoraj Palestyna Dzisiaj Syria a jutro Polska :(‎
  ‎- Dziś należy spojrzeć w przyszłość. Jest już niemal pewnym, że Izrael podzieli los Królestwa ‎Jerozolimskiego. Historia się powtórzy. Co wtedy? Jaki będzie przebieg wydarzeń? Należy ‎spodziewać się wielkiej fali uchodźców z Izraela. Gdzie będą chcieli osiedlać się Żydzi z Izraela? ‎Jakie będą związane z tym problemy? – TO JEST WŁAŚCIWY TEMAT DO DYSKUSJI NA ‎DZIŚ !!!‎

 94. Andrzej Falicz 15 lutego o godz. 0:09
  Zgoda! Tu chodzi tylko o kasę. O to, czy będzie ona dla TVN czy „Wyborczej” (Agory S.A.) gigantyczna czy też ‚tylko’ ogromna.

 95. woytek 15 lutego o godz. 2:12‎
  W stosunku do Polski, to Trump był prezydentem tak samo wrogim jak jego poprzednicy, w tym ‎szczególnie, że podpisał on wyraźnie antypolską ustawę nr 447 i przeniósł ambasadę USA do ‎nielegalnej stolicy Izraela czyli do Jerozolimy. Zwiększył on zadłużenie USA, nic nie zrobił aby ‎odbudować upadającą na naszych oczach gospodarkę USA, etc. Był on, tak samo jak Reagan, ‎Buszowie, Clintowie, Obamowie etc., reprezentantem tych burżuazyjnych środowisk, które nie ‎sieją, nie orzą , a żyją komfortowo.‎

 96. głos zwykły
  15 lutego o godz. 9:09
  „że goje (czyli nie-Żydzi) nie są lepsi od zwierząt, że można nimi pomiatać, oszukiwać ich, gwałcić a nawet zabijać i nie ma w tym grzechu… chociaż… może lepiej nie zbijać… bo w gruncie rzeczy Pan przeznaczył ich do tego, aby byli sługami Żydów i obiecał nawet, że 1700 gojów będzie służyć każdemu z nich”.

  Taka pewnie jest przeciętna parafia katolicka.
  Proboszcz (pasterz) i owczarnia (1700 owieczek). Owieczek raczej się nie zabija , je się strzyże.

 97. Moje wpisy z 15 lutego o godz. 11:48 i 15 lutego o godz. 11:55‎
  Tak, to CIA podszywa się pod ‘głos zwykły’ na tym blogu, razem z KGB i Mossadem. A ‘głos ‎zwykły’ zawsze przecież uwielbiał USA i Izrael a teraz podziwia on tow. Cara Bidena i jego ‎Cadyków z Jeruzalem, nie pomijając chwalenia się znajomością tzw. łaciny.‎

 98. Europejska „pandemia zdrowia psychicznego”.
  W związku z ograniczeniami dotyczącymi koronawirusa w krajach europejskich, które mają przeciągnąć się wiosną lub być może dłużej, pracownicy służby zdrowia obawiają się pogarszającego się stanu psychicznego młodych ludzi, którzy, jak mówią, byli jednymi z najbardziej dotkniętych przez świat o skróconym poczuciu przyszłości.
  Jako ostatni w kolejce po szczepionki młodzi ludzie ponieśli znaczną część ciężaru wyrzeczeń poczynionych głównie w celu ochrony bardziej bezbronnych osób starszych. Hospitalizacje młodych Włochów, którzy zrobili sobie krzywdę lub usiłowali popełnić samobójstwo, wzrosły o 30 procent w drugiej fali wirusa, podczas gdy francuskie badanie przeprowadzone na 30 000 osób wykazało, że młodzi ludzie zajęli najniższe miejsce pod względem dobrostanu psychicznego.
  „Nigdy nie miałem tylu myśli samobójczych” – powiedziała Philaé Lachaux, 22-letnia studentka biznesu. „Pandemia wydaje się być wielkim zatrzymaniem w naszym życiu. Takiego, który stawia nas tak nisko, że zastanawiam się: „O co chodzi?”
  NYT (Translated by Uncle Google)

 99. Cadyk spod Tykocina
  Napisałeś 15 lutego o godz. 14:04, że gojów (czyli nie-Żydów), to Pan (czyli JHWH) ‎przeznaczył do tego, aby byli sługami Żydów i obiecał nawet, że 1700 gojów będzie służyć ‎każdemu z nich i że taka jest przeciętna parafia katolicka: proboszcz (pasterz) i owczarnia (1700 ‎owieczek). Nic dziwnego – przecież znaczna większość kleru kościoła rzymskiego, w tym ‎prawie wszyscy biskupi, to są Żydzi – zaczynając od Jezusa, jego rodziców i jego apostołów, w ‎tym pierwszego i praktycznie każdego następnego papieża rzymskiego.‎
  Szalom!‎

css.php