Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
Biskupi

17.02.2021
środa

Ks. Dymer jest bez znaczenia!

17 lutego 2021, środa,

Jestem oburzony sposobem, w jaki media komentują sprawę zmarłego właśnie ks. Andrzeja Dymera, przeciw któremu dzięki kunktatorstwu paru biskupów przez ćwierć wieku toczyło się postępowanie kościelne w sprawie jego przestępstw seksualnych, podczas gdy on w najlepsze pełnił w swojej szczecińskiej diecezji funkcję „negocjatora”, czyli pana od wyłudzania nieruchomości należących do państwa lub samorządów na rzecz Kościoła katolickiego.

Obruszanie się na „przewlekłość postępowania”, wyrazy dezaprobaty płynące z różnych świątobliwych ust i wypełniające szpalty gazet noszą znamiona jeśli nie hipokryzji, to naiwności. Przepraszam, a niby dlaczego Kościół miałby akurat w tym przypadku nie bronić przed odpowiedzialnością swojego człowieka? Czyż Kościół nie słynie z tego, że jest jedyną w świecie organizacją dającą pełną gwarancję swoim funkcjonariuszom, że w razie popełnienia przez nich przestępstwa seksualnego będą chronieni i bronieni jak długo się da? Po prostu i w tym przypadku Kościół i jego biskupi zrobili to, co do nich należy i co czynią zawsze.

Co nas w ogóle obchodzą wewnętrzne rozliczenia czy procedury kościelne? Zbrodnia Kościoła nie polega na tym, że tak długo sądził Dymera, że w końcu zdążył przenieść się z ziemskiego raju pedofilów do niebiańskiego raju pedofilów, lecz na tym, że biskupi nie przekazali prokuraturze posiadanych dowodów przestępstw ściganych z mocy prawa. Tyle że przecież biskupi nigdy tego nie robią. Z zasady są przestępcami – wspólnikami pedofilów. Nie powiadamiają o nich polskich organów ścigania, bo dla nich, udzielnych książąt i agentów zaprzysięgłych obcemu monarsze w Watykanie, jakieś tam polskie państwo jest jedynie wycieraczką, której można użyć w drodze do wielkiego Królestwa Bożego na ziemi (w którym nie będzie już Polski, a Kościół jak najbardziej).

Oburzanie się na jakieś sądy kościelne świadczy o tym, że Polacy, i to światli Polacy, traktują Kościół jako instytucję praworządną i mającą pełne prawo do samodzielnego osądzania swoich przestępców. To tak jakby wyrażać rozczarowanie opieszałością w działaniu jakiejś komisji rewizyjnej klubu kibica będącego przykrywką dla gangu handlarzy narkotyków.

To porównanie jest śmieszne, bo jakiś tam gang dealerów to baranki w porównaniu z gangsterką kościelną, wobec której całe polskie państwo, lecz i całe polskie społeczeństwo są bezsilne. Bezsilne także w sensie moralnym i intelektualnym, co może sprawdzić po sobie każdy, kto odczuwa opór przed porównywaniem Kościoła z mafią.

Tymczasem fakty są nieubłagane i powszechnie dostępne. Nasz problem z Kościołem nie polega na tym, że jakiś Dymer nie został wyrzucony z pracy, lecz na tym, że:

1. Mamy około tysiąca księży będących przestępcami seksualnymi, a większość z nich grasuje w szkołach i otrzymuje rządowe pensje za bałamucenie dzieci i wmawianie im haniebnych bzdur w rodzaju „po śmierci staniesz z grobu i jeśli jesteś katolikiem, masz duże szanse trafić do nieba”.

Rząd, płacąc za panoszenie się w polskich szkołach zboczeńców w sutannach, jest ich wspólnikiem. Jest rządem pedofiliofilnym. Zapytacie, skąd wiem, że tych zboczeńców jest tysiąc? To proste. Rządy wielu krajów wydały miliony dolarów, żeby sprawdzić, jaki odsetek „kapłanów” katolickich to przestępcy seksualni. Na całym świecie wynik jest podobny. To 4-6 proc. ogólnej populacji księży. Nie ma powodu sądzić, że akurat w Polsce jest inaczej niż w Belgii, USA czy Australii. A to daje liczbę ok. tysiąca (po prawdzie więcej, ale niech tam, nie bądźmy tacy, żeby nam zarzucano jakąś stronniczość czy brak obiektywizmu; nienawiść, mordowanie heretyków i trzymanie Żydów w gettach zostawmy papieżom).

2. Bezkarnie grasujący przestępcy seksualni to tylko jedna z odmian przestępców w sutannach. Wielu innych zajmuje się przekrętami polegającymi na wyłudzaniu ziemi i budynków, z zastosowaniem (legalnym bądź nieprawidłowym) przepisów prawa, które zdrajcy polskiego interesu narodowego (zagnieżdżeni w różnych partiach politycznych) uchwalili z pełną świadomością, jakie będą tego konsekwencje.

Wobec tej zorganizowanej grabieży państwo jest bezsilne, gdyż od z górą trzech dekad większość jego funkcjonariuszy jest „odwróconych”, to znaczy działa jako agenci Kościoła, mieniąc się „katolikami” i dając pieniądze na tę organizację.

3. Mamy w Polsce miliony ludzi, którzy sponsorują organizację przestępczą, o której działalności w odróżnieniu od nieco dawniejszych czasów każdy w każdej chwili może dowiedzieć się, że jeszcze całkiem niedawno masowo mordowała dzieci, uczestniczyła czystkach etnicznych w Rwandzie oraz organizowała ucieczki do Ameryki Południowej setkom nazistowskich oprawców, w tym hersztom nazistowskich obozów koncentracyjnych położonych na terenie Polski.

Ale tych milionów naszych rodaków guzik to obchodzi. Cóż więc ich może obchodzić jakaś pedofilia księży albo wyłudzone tysiące hektarów, szkoły i szpitale? Lepiej łgać, że wszystko jest OK, a nawet że księży pedofilów nie ma więcej niż w innych grupach społecznych. Bo może ten cały Pan Bóg faktycznie z nimi trzyma i lepiej na wszelki wypadek się nie wychylać?

Masowa pedofilia i złodziejstwo, zdrada polityków i zupełna bezkarność mafii poprzebieranej za „ludzi wiary” i tworzącej w Polsce państwo w państwie – oto nasz problem, a nie jakiś tam Dymer czy inny Głódź. Polska nie będzie państwem niepodległym, dopóki nie pozbędzie się tej mafii, a naród nie przestanie jej słuchać i opłacać. Roztkliwianie się nad tym, jak tam funkcjonuje „kościelna sprawiedliwość”, świadczy o zupełnym pogubieniu moralnym komentatorów i zaczadzeniu jakimiś miazmatami i iluzjami, które mają zawrócić w głowach prostaczkom niczym wielkie katery i odurzające kadzidła. Mają myśleć, że Kościół ma swoje „prawo”, wedle którego osądza swoich ludzi, a policja, prokuratorzy i sędziowie są tylko dla maluczkich.

No i się udało. I to znakomicie. Wszyscy tańczą, jak im Kościół zagrał. Biorą na serio kościelne „sądy”, tak jakby Kościół to była instytucja co do zasady godna szacunku, lecz niewolna od grzechu. Prawda jest odwrotna. Kościół jest organizacją przestępczą, gdyż popełnia przestępstwa w sposób masowy i zorganizowany, jednocześnie broniąc sprawców przed odpowiedzialnością (zabijcie mnie, jeśli kłamię, lecz polscy biskupi bodajże nie złożyli nawet stu doniesień o możliwości popełnienia przestępstwa przez księży pedofilów; a może żadnego?).

Nie zasługuje na żaden szacunek, lecz na potępienie – nawet przez tych tak niedoświadczonych moralnie, że gotowych (co absurdalne) oceniać Kościół jak kartofle i marchew, kładąc na jednej szali miliony pomordowanych, a na drugiej katedry i szpitale. Czy znacie jakiś dobry argument za legalnością Kościoła w RP?

Ja znam tylko jeden. Bardzo wyszukany: prawo musi być zrozumiałe dla ogółu społeczeństwa. Mam nadzieję, że ten ogół kiedyś zrozumie, z kim naprawdę ma do czynienia. A wtedy argument (który uznaję, a przeto zawsze bronię legalności Kościoła w Polsce) wreszcie upadnie.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 153

Dodaj komentarz »
 1. W feudalizmie, mieliśmy odrębne prawa dla chłopów, szlachty, księży, żydów, mieszkańców miast feudałow i, królewszczyzn, kościelnych, samorządowych.

  Obecnie, odtwarzamy ten schemat.

  Dobra feudalne i kościelne, nie płaciły podatków do królewskiej szkatuły.
  Obecnie, sytuacja jest podobna.

  Ale, podobno mamy demokrację i postęp, równość wobec prawa WSZYSTKICH OBYWATELI……

  Ps.
  Świetny tym razem tekst.
  Cóż z tego, skoro jest głosem wołającym na puszczy?
  [nieistniejącej zresztą?]
  Nie ma woli politycznej, by sytuację zmienić.
  Mafia koscielno- styropianowa oplotła wszystko.
  Trzeba by wypożyczyc z Włoch prokuratorów lewicowych, by zabić tą OŚMIORNICĘ, zgodnie z operacją „Czyste ręce”….

 2. Funkcjonuje inny mechanizm likwidacji katolickich parafii. W Chicago decyzją kardynała chicagowskiego ma być połączona polska parafia Św. Konstancji z pobliskim kościołem amerykańskim. Administracja i majątek kościoła ma być przeniesiony do mniejszego kościoła amerykańskiego. Jak mówią parafianie św. Konstancji jedyną poważną „wadą” Św. Konstancji jest jej duży parking i zainteresowanie nim przez deweloperów?
  Źródłem wielu ataków na kościoły są ich pieniądze, które można wydusić różnymi metodami?

 3. Święta prawda, ale co z tego?
  Diagnoza jest. Czekam na receptę.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Zgoda – to „obruszanie” się na „przewlekłość postępowania”, te wyrazy dezaprobaty płynące z różnych świątobliwych ust i wypełniające szpalty gazet noszą znamiona nieświętej naiwności. Bowiem niby dlaczego kościół rzymski miałby akurat w tym przypadku nie bronić przed odpowiedzialnością swojego człowieka? Czyż ta instytucja de facto na 100% biznesowa i świecka nie słynie z tego, że jest organizacją mafijną dającą pełną gwarancję swoim funkcjonariuszom, że w razie popełnienia przez nich przestępstwa seksualnego będą chronieni i bronieni jak długo się da? Po prostu i w tym przypadku ów kościół i jego biskupi zrobili to, co do nich należy i co czynią zawsze.
  Szalom!

 6. wd-59 17 lutego o godz. 20:09
  Otóż to!

 7. Fajka2 17 lutego o godz. 20:36‎
  Receptą i to skuteczną na zbrodnie KRK jest wygonienie jego księży na Księżyc a przynajmniej ‎do Watykanu.‎

 8. Jeżeli mamy w Polsce miliony ludzi, którzy sponsorują organizację przestępczą, która jeszcze całkiem niedawno masowo mordowała dzieci, uczestniczyła czystkach etnicznych w Rwandzie oraz organizowała ucieczki do Ameryki Południowej setkom nazistowskich oprawców, w tym hersztom nazistowskich obozów koncentracyjnych położonych na terenie Polski etc. to dlaczego Unia nie zajmie się jego delegalizacją? Czyżby tam też sięgały macki mafii watykańskiej?

 9. @woytek:
  „Źródłem wielu ataków na kościoły są ich pieniądze, które można wydusić różnymi metodami?”
  Można tak powiedzieć . I te pieniądze kościołów pochodzą w znacznej części z działalności przestępczej, więc nie rozumiem, czemu się Pan oburza, że jedni cwaniacy i naciągacze chcą ograbić innych cwaniaków i naciągaczy.
  Tzw kościół katolicki(i każdy inny) nie powinien mieć żadnego majątku, prócz tego, który jest niezbędny dla utrzymania księży w małych parafiach, gdzie wiernych jest mało i są oni ubodzy i bieżącego utrzymania budynków służących do odprawiania nabożeństw. Nota bene dawniej, jeszcze w średniowieczu większość budynków kościelnych w miastach nie było własnością kościelną lecz komunalną. I tak też powinno być dzisiaj: jeżeli budynek jest własnością związku wyznaniowego, to ten związek ponosi całość kosztów jego utrzymania. Jeżeli go na to nie stać, to niech przekaże go władzom miasta albo skarbowi państwa, albo sprzeda.
  Związki wyznaniowe Buddystów, Muzułmanów, Żydów, Adwentystów, Baptystów czy Świadków Jehowy potrafią się utrzymać same, bez dotacji ze strony państwa a mają wszystkie razem znacznie mniej wiernych niż Korporacja Katolicka.

 10. ‚zgnilizna moralna’
  Słowa zrozumiałe, ale desygnat trudny do wyobrażenia. Do wczoraj po obejrzeniu tvn24

 11. Panie Janie,
  ma Pan rację, ale tylko pół racji. Pisze Pan:
  „Rząd, płacąc za panoszenie się w polskich szkołach zboczeńców w sutannach, jest ich wspólnikiem. Jest rządem pedofiliofilnym. Zapytacie, skąd wiem, że tych zboczeńców jest tysiąc? To proste. Rządy wielu krajów wydały miliony dolarów, żeby sprawdzić, jaki odsetek „kapłanów” katolickich to przestępcy seksualni. Na całym świecie wynik jest podobny. To 4-6 proc. ogólnej populacji księży. Nie ma powodu sądzić, że akurat w Polsce jest inaczej niż w Belgii, USA czy Australii. A to daje liczbę ok. tysiąca (po prawdzie więcej, ale niech tam, nie bądźmy tacy, żeby nam zarzucano jakąś stronniczość czy brak obiektywizmu; nienawiść, mordowanie heretyków i trzymanie Żydów w gettach zostawmy papieżom).”

  Nic podobnego, to jest stanowcze niedoszacowanie.
  1. Te dane procentowe dotyczą zidentyfikowanych pedofilów sakramentalnych i w sporej mierze także skazanych. Czyli „przestępców seksualnych” jak sam Pan napisał. Te 4-6 procent to tylko dane wyjściowe.
  2. Gwałcenie jest zbrodnią silnie stabuziowaną. Dlatego też tylko niewielki odsetek gwałtów zostaje zgłoszonych na policję, ściganych, złapanych sprawców, doprowadzonych przed sąd i skazanych. Kobiety, do tego dorosłe, zwłaszcza w krajach tak antykobiecych jak Polska, unikają zgłaszania tego. Bo to w powszechnej opinii „ich wina” . Bo się szminkowały, bo miały za krótkie spódniczki, za duże dekolty, za bardzo seksownie pachniały, prowokująco się uśmiechały, chodziły po nocy tam gdzie nie powinny, „same chciały”.
  3. Kryminolodzi znają świetnie pojęcie „ciemnej liczby”. To liczba przestępstw faktyczych, które nigdy nie zostały zamienione w ściganie i skazanie sprawcy. W przypadków gwałtów „standardowych” (na kobietach w zasadzie dorosłych, w każdym razie nie na dziewczynkach), ciemna liczba jest ok 8-10 razy większa od ilości skazań za popełnione przestępstwo gwałtu.
  4. Gwałt na dzieciach jest jeszcze silniej stabuizowany.
  5. Gwałt na dzieciach w wykonaniu kleru katolickiego, czyli ludzi świętych, doskonałych, „służących bogu”, „następców apostołów”, ludzi mających niezmywalny sakrament, jest najsilniej wypieraną, zamilczaną zbrodnią. Najsilniej ze wszystkich tabu stabuizowaną.
  6. Oznacza to, że „ciemna liczba” w przypadku kleru katolickiego gwałcącego dzieci musi być znacznie wyższa od ciemnej liczny dotyczącej gwałtów „zwykłych”. Na przykład 2-3 razy wyższa.
  7. Pozostając przy mnożniku bardziej pewnym bo zachowawczym, tym dotyczącym gwałtów „zwykłych”, czyli krotności 8-10, uzyskamy pewniejszy wynik, ale z zastrzeżeniem, że realna wielkość gwałtów kleru katolickiego jest znacznie większa.
  8. Księży jest w Polsce ok. 35 tysięcy. Z tego ok. 25 tysięcy to kler diecezjalny, reszta to kler niediecezjalny i konsekrowani zakonnicy.
  9. Używając krotności 8, mamy nie 4-6% „przestępców seksualnych” , ale co najmniej 32%.
  10. Znowu drastycznie zaniżę wielkości: obniżę procent minimalny do 20: 20% kleru to pedofile.
  11. Jedna piąta z 25 tysięcy księży diecezjalnych to 5 tysięcy pedofilów, a nie żaden tysiąc, jak Pan przyjmuje. Jeśli dodamy do tego 10 tysięcy pozostałych konsekrowanych, mamy dodatkowe 2 tysiące pedofilów.
  Znowu zaniżając drastycznie (niech będzie, że te 10 tysięcy konsekrowanych nie zawiera ANI JEDNEGO pedofila, co jest niemożliwe), mamy ciągle 5 tysięcy pedofilów sakramentalnych (z sakramentem kapłaństwa) chodzących na wolności i zadowolonych z siebie. Niezadowoleni coś ze sobą by zrobili, a co to wiedzą, bo znają na pamięć tzw. ewangelie, przykazania boskie i pozostałe wciórności, które każą im się od razu zgłaszać do prokuratury.

  12. Podsumowując, Panie Janie, sugeruję trzymać się liczb realniejszych: 5 tysięcy pedofilów konsekrowanych co dnia, jak trzysta tysięcy gitar co dnia lata po Polsce. Minimum.

 12. Nawet niby oświecone media – a jakiegoś krętacza nazywają ojcem, jakieś dyrdymały w postaci wielkich niedziel i suchych piątków – przypominają tłumowi, że na pare dni nie musi iść do roboty tylko chwalić swoich oprawców i zapewniać tym oprawcom towar do sprzedaży, którym są głosy wrzucane do urny wyborczej.

 13. Panie Profesorze! Nic dodać, nic ująć.
  Nie…zawsze można tej korporacji dodać. Tyle tego.

 14. Pytanie podstawowe – KTO w Polsce jest w stanie to zmienić ?
  Wg mnie ŻADEN z obecnych polityków!
  Nawet jeśli o tym mówi, ma to w swoim „programie” to się nie ośmieli a gdyby nawet, to nie będzie miał poparcia innych.
  Problem z większością polskich polityków jest taki, że jeśli podzielasz 3/4 jego poglądów to pozostała 1/4 ich zdecydowanie cię od nich odrzuca. Pomijam tu, celną ich ocenę przez śp gen. Petelickiego.

 15. Hiszpania. „Wolność dla Pablo Hasela”. Protestujący starli się z policją.
  Hiszpanie wyszli na ulice wielu miast i protestowali przeciw aresztowaniu katalońskiego repera Pablo Hasela. Skandowali: „Wolność dla Pablo Hasela” oraz „Śmierć hiszpańskiemu reżimowi”. W czasie manifestacji doszło do starć obywateli z policją.
  Kataloński raper Pablo Hasel został skazany na karę dziewięciu miesięcy więzienia za gloryfikowanie terroryzmu w wykonywanych przez niego utworach oraz wpisach na Twitterze, a także używanie obraźliwych słów wobec króla Hiszpanii Filipa VI, monarchii i instytucji państwowych.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26802519,fala-protestow-w-hiszpanii-wolnosc-dla-pablo-hasela-skandowali.html#do_w=46&do_v=142&do_a=286&s=BoxNewsImg5
  Komentarze:
  – Hasel Nawalnym UE. czy Nawalny Haselem Rosji?
  – Niestety nie nazywa się Nawalny. Ponieważ Hiszpania ma język głęboko w niemieckiej dupie, to „wolny świat” przyklaśnie.

 16. @woytek
  Analogicznie polski kk zaatakował Polskę odbierając majątek Skarbu Państwa oraz samorządów. Jedyną wadą były place, kamienice, szkoły, szpitale.

 17. Całkowita zgoda, panie Profesorze.Kościół katolicki to organizacja przestępcza.Niestety,jak Pan napisał politycy z wszystkich opcji są odpowiedzialni za tą sytuację.Dlatego jak słyszę polityków z tzw.opozycji,to robi mi się niedobrze.O pisbolszewii nie wspomnę nawet.Jak czytam o jakiś tam frakcjach w Platformie,o klauzuli sumienia i podobnych bzdurach, to nie starcza już materiału na wymioty.Mafijna organizacja, zwana kościołem czerpie od 2000 lat ze słabości, strachu swoich „baranów”.Im marzy się Średniowiecze, całkowite panowanie nad „ludem bożym”.Codziennie z żoną prowadzimy rozmowy na ten temat.I niezmiennie dochodzimy do wniosku, że dopóki nie wymrą te wszystkie omamione dewoty, nic kompletnie się nie zmieni.Patrzę na moją 16 letnią córkę.To ona i jej rówieśnicy to zmienią.Bo w porę wypisała się z religii (miała wolną wolę) i funkcjonariusze KK nie zasiali w niej strachu. Bo religia katolicka opiera się na strachu.To jest podstawą tej, jak zresztą innych religii. Wymuszenie posłuszeństwa poprzez straszenie grzechem, piekłem czy innymi bzdurami. Ludzie owładnięci religijnością są niewolnikami, a religia przesłania im rzeczywistość.Patrząc poprzez pryzmat religii, widzą jedynie zniekształconą rzeczywistość, bo zamykają się na otwartość, a więc na argumenty. Tam gdzie zaczyna się wiara, kończy się rozum.

 18. woytek
  17 lutego o godz. 20:31

  „Źródłem wielu ataków na kościoły są ich pieniądze, które można wydusić różnymi metodami?”

  Ile placów i pieniędzy miał Jezus z Nazaretu ?

 19. Przywódcy takich krajów jak Tanzania i Madagaskar poinformowali, że nie zamierzają prowadzić szczepień przeciw COVID-19 w swoich krajach. Już w czerwcu ubiegłego roku prezydent Tanzanii John Magufuli ogłosił, że kraj jest wolny od COVID-19. Jako środki zaradcze na koronawirusa szef rządu propaguje inhalacje parowe i leki ziołowe, bardzo sceptycznie wyraża się o szczepionkach na COVID-19 – donosi BBC.
  Madagaskar potwierdził swoją decyzję o nieuczestniczeniu w globalnej inicjatywie COVAX (zainicjowanej przez WHO), której celem jest udostępnienie szczepionek wszystkim krajom – pisze Africa News. Kraj polega na własnych tradycyjnych lekach, w tym na wyciągu z rośliny o nazwie artemisia (bylica).
  https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,173954,26800399,niektore-kraje-oswiadczyly-ze-nie-beda-szczepic-przeciw-covid-19.html#s=BoxMMtImg4

 20. Kościół na sprzedaż. Można tu urządzić luksusowe biuro lub mieszkanie. Nowy trend w Polsce.
  Pracownia, biuro, sala konferencyjna w wyjątkowym budynku, który wybudowano jako kościół? To nie tylko możliwe, ale całkiem legalne. Przykładów na przekształcanie budowli sakralnych w luksusowe nieruchomości nie brakuje.
  https://www.domiporta.pl/poradnik/7,126866,26802083,biuro-we-wlasnym-kosciele-wyjatkowa-nieruchomosc-na-sprzedaz.html#s=BoxOpImg12

 21. KONIEC Z ZAŚMIECANIEM PRZESTRZENI PUBLICZNEJ I PRYWATNEJ PRZEZ ‎REKLAMY !
  Wszędzie te nachalne, urągające ludzkiej inteligencji reklamy – na ulicy, w prasie, radiu, ‎telewizji czy wreszcie w Internecie. Zróbmy z tym więc porządek w imię wolności od tej ‎nachalnej, kapitalistycznej propagandy! Niech nam burżuje płacą ze swych zysków za oglądanie, ‎czytanie czy słuchanie ich reklam.‎

 22. Cadyk spod Tykocina 18 lutego o godz. 10:15‎
  Jezus z Nazaretu, jeśli był (i nadal jest) bogiem, to miał (i ma dalej) nieskończoną ilość ‎idealnych pałaców i prawdziwych, boskich pieniędzy. Ale jeśli był on tylko śmiertelnikiem – ‎ubogim, wędrownym rabinem, to nie miał on nic i nic w związku z tym nie znaczył on nic, ‎przynajmniej dla swych pobratymców, czyli Żydów.‎
  Szalom!‎

 23. pragmatyk 18 lutego o godz. 0:16 😉

 24. Tanaka 17 lutego o godz. 23:57‎
  Racja ad rem, ale spadaj stąd na ten swój ocenzurowany przez ciebie blog, z którego wygoniłeś ‎zapisami cenzury wszystkich mających inne poglądy niż ty, w tym nawet Cadyka z Ger i ‎Warsze.‎

 25. w.krajczynski 18 lutego o godz. 9:38‎
  Każda bez wyjątku religia opiera się na strachu (np. przed śmiercią) i oszustwie, a tam gdzie zaczyna się wiara, tam ‎zawsze kończy się rozum.‎
  Szalom! :-)‎

 26. kaesjot 18 lutego o godz. 7:47‎
  Tak – dopóki mamy w Polsce plutokrację zamiast demokracji, to nie ma co liczyć na zmianę na ‎lepsze.‎

 27. Mad Marx 17 lutego o godz. 21:53‎
  Tak, pieniądze kościołów pochodzą w 100% z działalności przestępczej (głównie z oszust i ‎wyłudzeń a nawet i z szantażu) a żaden kościół nie powinien mieć żadnego majątku, gdyż ‎wystarczyć mu powinny cuda, jakie powinien móc czynić będąc kościołem prawdziwym, ‎mającym ścisły związek z bogiem, bogami czy boginiami. I zgoda co do reszty. Np. moja ‎synagoga jako budynek i jego wyposażenie i Moja Synagoga jako Instytucja Religijna, utrzymują ‎się z cudownej a szczodrej łaski JHWH, a więc nigdy by mi na myśl nie przyszło, aby zwrócić ‎się o jakąkolwiek, szczególnie zaś materialną, pomoc do osób prywatnych, firm czy władz.‎
  Szalom!‎ 🙂

 28. Dzisiejsze USA, tak zachwalane przez jankeskich trolli na tym blogu, to więzienia, nadużycia i ‎korupcja i gwałt. O tym, jak CIA finansowała paryską „Kulturę”, RWE, KOR i Solidarność, ‎można przeczytać w następujących publikacjach:‎
  ‎•‎ Brunon Drwęcki „Jak CIA finansowała Solidarność”, Przegląd 15 luty 2021‎
  ‎•‎ Brunon Drwęcki „Zagrabiona historia Solidarności” Warszawa 2020‎
  ‎•‎ Seth G. Jones „A Covert Action: Reagan, the CIA, and the Cold War Struggle in Poland”, ‎‎2018 (po polsku jako „Tajna operacja. Reagan, CIA i zimnowojenny konflikt w Polsce”, ‎‎2019)‎
  ‎•‎ Paweł Sowiński, “Jak CIA pomagała ‘Solidarności’: Tajna operacja QRHELPFUL”, ‎Gazeta Wyborcza, 18 luty 2019.‎
  Patrz też np. : https://networks.h-net.org/node/9669/reviews/4975647/mazurkiewicz-jones-‎covert-action-reagan-cia-and-cold-war-struggle

 29. Cadyk z G. o Pablo i hiszpańskiej demokracji.
  Tą wiadomość podało wcześniej Telesur.

  „Zdrada”, „kłamstwo”, „nienawiść” w pisuarskiej demokracji, czyli co powiedział ksiądz proboszcz.
  Matka Boska Tęczowa. Rozprawa aktywistek Elżbiety Podleśnej, Anny Prus i Joanny Gzyry-Iskander przed Sądem w Płocku grozi im do dwóch lat więzienia z paragrafu o obrazie uczuć religijnych
  https://wyborcza.pl/7,75410,26795386,za-teczowa-matke-boska-pod-sad-rozprawa-aktywistek.html

  Módl się i pracuj!

 30. Feran: Fala arktycznych mrozów doprowadziła do kryzysu energetycznego w Teksasie, głównym stanie amerykańskich nafciarzy. Zamroziło połowę elektrowni wiatrowych, które dają jedną czwartą energii w Teksasie.
  W „socjalistycznej” UE producenci energii musza miec zapasy paliwa wystarczajace na 90 dni. W „wolnorynkowym” Teksasie w ramach ograniczania kosztow (a utrzymywanie rezerw jest powaznym kosztem) w zwiazku z czym wystarczylo chwilowe zalamanie lancucha dostaw zeby wywolac efekt domina.
  https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,26794343,kryzys-energetyczny-w-krainie-nafciarzy-zamrozilo-elektrownie.html#do_w=52&do_v=138&do_a=311&s=BoxBizLink
  Eko-terroryści rozłożyli nawet i Texas. O tempora. O mores!

 31. Tanaka 17 lutego o godz. 23:57‎
  A P A G E S A T A N A S !!!

 32. Czlowiek wyjdzie z komuny ale komuna z czlowieka nigdy !
  Prosze o liste tysiaca albo 5 tys skazanych ksiezy ! Nie macie ? Stosujac wasza logike to co 10 komucha po 1989 roku powinno sie postawic pod sciana i bez sadu za to co bylo w PRL-u
  Taka ludzie macie mentalnosc ! Kur…proporcjonalnie se zaczynaja liczyc winnych ! Toz to nawet Stalin tak nie sadzil !

 33. Ja nie mogę zgodzić się na ograniczanie tematu udzielnego księstwa do kościoła katolickiego, gdyż udzielne księstwa są możliwe tylko państwie, które nie działa jako państwo, lecz jako ekspozytura prywatnych interesów osób, które w nim sprawują władzę. Bez udzielnych księstw nie byłoby wszak ogromnego transferu majątku narodowego z kieszeni przedwojennych właścicieli, którzy zostali wymordowani, byli więzieni, prześladowani, dyskryminowania a na końcu pozbawieni majątków w świetle prawa i przy konsensusie wszelkich mediów i opinii publicznej. Nie wiem dlaczego niby prawo własności nowobogackich przedstawicieli współpracowników dawnych służb bezpieczeństwa ma być święte i nienaruszalne, a innych właścicieli wcale nie jest święte, bo prawo własności jest w Polsce w ogóle selektywnie święte i nienaruszalne. Udzielni książęta zniewalają swoich poddanych, to element tego systemu władzy, a czy w gospodarce opartej na zależnościach personalnych, klientyzmie i wyzysku rzecz inaczej przedstawia się w świeckiej części społeczeństwa? Bynajmniej tak nie jest. Wielkie sieci handlowe przez lata zarabiały na dyskryminowaniu osób niepełnosprawnych, które bezlitośnie eksploatowały. Czy jakiemuś niepełnosprawnemu udało się wywalczyć w tej sprawie odszkodowanie nawet tylko dla siebie. Chyba tylko jednej osobie z Biedronki to się udało wiele lat temu. A co stoi na przeszkodzie. Po pierwsze kształt korporacji zawodowych takich jak adwokatura czy samorząd radców prawnych, który służy tylko osobom bogatym i wypływowym, a nie generalnie społeczeństwu. Po drugie kształt sądownictwa. Po trzecie kształt wyższych uczelni prawnych, gdzie pracownicy naukowi mają interes prywatny w utrzymywaniu systemu korupcji, jako zasady funkcjonowania państwa. Nie kościół katolicki jest głównym pasożytem państwa i społeczeństwa. Główni pasożyci, którzy mają z tego nieprównanie większe pieniądze są gdzie indziej. Dobrze że się krytykuje kościół katolicki, ale należy generalnie zaadresować tę krytykę do wszelkich religii. Transcendencja nie może być podstawą do określenia wartości, które kierują państwem i społeczeństwem bo to jest tyle samo co wróżenie z fusów. Polityka aborcyjna, polityka psucia genetycznego społeczności jest niezwykle kosztowna i jeśli się nie zmieni przyniesie w przyszłości zniesienie polskiej państwowości, bo jest irracjonalna, bo jest głupotą, ale i taką samą głupotą jest ułożenie na zasadach dowolności i woluntaryzmu uprzywilejowanych politycznie elit stosunków w obrębie władzy politycznej, administracyjnej i tej dotyczącej wykonywania prawa własności.

 34. ale i taką samą głupotą jest ułożenie stosunków w obrębie władzy politycznej, administracyjnej i tej dotyczącej wykonywania prawa własności na zasadach dowolności i woluntaryzmu uprzywilejowanych politycznie elit.

 35. Cadyk z Ger
  18 lutego o godz. 11:02
  Kościół na sprzedaż.
  The New York Limelight – a disco and rock club.
  The club in New York City, situated on the Avenue of the Americas at West 20th Street, is a former Episcopal Church of the Holy Communion…. the church was deconsecrated and sold to Odyssey House, a drug rehabilitation program…

  Klub zostal wypozyczony kiedys na polonijnego „Sledzika”. Zaparkowalem samochod obok kosciola/dyskoteki (zakaz parkowania od 11 do 5). Do glowy mi nie przyszlo, ze to od 11 w nocy do 5 rano. Samochod zaciagniety na drugi koniec miasta, mandat $200. Cala noc zarwana. Okazalo sie, ze wszyscy Polacy zrobili ten sam blad. Wszyscy wtedy chyba uwazalismy, ze to kara boska 🙂

 36. Cadyk z Ger
  18 lutego o godz. 11:01

  Mam Cos dla waszej Cadykowosci 🙂
  Niech żyje Trofim Łysenko !
  https://www.rp.pl/artykul/1069324-Pamiec-genetyczna.html

  Zaskakujące rezultaty eksperymentów na zwierzętach.
  Pamięć, wyuczone zachowania i doświadczenia można przekazywać w DNA następnym pokoleniom.

 37. Na początek akcji odkościelniania wskazane byłoby sporządzenie listy adwokatów, którzy mataczyli w procesach/wyjaśnianiu/zaciemnianiu afer pedofilskich. Dobrze wiedzieć, można zarekomendować znajomym.

 38. Znalezione w sieci

  Reportaż TVN o abp Wesołowskim. Wkrótce po emisji Wesołowski umiera.
  Reportaż TVN o abp Gulbinowiczu. Wkrótce po emisji Gulbinowicz umiera.
  Reportżz TVN o ks. Dymerze Wkrótce po emisji Dymer Umiera.

  Kościół zamiast na inną parafię lub w stan spoczynku przenosi na inny świat?

 39. Mam cos pięknego.
  Prosto z piekarnika – jeszcze gorące 🙂
  Jak obudzić się samemu, jak pozbyć się tej feudalnej instytucji.

  Dla kolegi Cadyka z Ger – jak zdobyć certyfikat cadykowski 🙂
  (przejść przez te nieistniejącą bramę)
  Niestety po angielsku
  Encounters with the Seraphim: A Message for the Future of Humanity (+ Transverberatory Journey)
  https://www.youtube.com/watch?v=-mfS7V5d_AE&feature=youtu.be

 40. Cadyk spod Tykocina 18 lutego o godz. 17:03‎
  Certyfikatu Cadykowskiego się nie zdobywa, nie kupuje etc. Nie da się go też ukraść czy ‎sfałszować ani też o niego wystąpić. Nie ma też szkół, kursów czy podręczników dla Cadyków ‎ani nawet nauczycieli (mistrzów, guru etc.) cadykowania. Tego certyfikatu nigdy też nie ‎otrzymuje osoba, która chciałaby go zdobyć. Istota bycia Cadykiem, a przypominam, że to NIE ‎jest ani zawód czy też jakieś inne zajęcie, a „tylko” niesamowita moc, potocznie zwana ‎‎„cudowną” i „duchową”. Istota bycia Cadykiem polega właśnie na tym, że moc niezbędna do ‎tego aby zostać owym Cadykiem zwana jest przez zwyczajnych ludzi „cudowną”, a ‎otrzymywana jest ona w sposób niezrozumiały dla tychże zwyczajnych ludzi, czyli w sposób ‎zwany przez nich, w ich „świętej’ naiwności – cudownym.‎
  Szalom!‎

 41. mag 18 lutego o godz. 17:01
  To jest tzw. Wielka Tajemnica Wiary. 😉

 42. Cadyk spod Tykocina – ad Akademik, prof. zw. dr nauk (hab.) etc. etc. Trofim Łysenko:
  ‎18 lutego o godz. 16:22‎
  Znasz to – Radzieccy uczeni przeprowadzają eksperyment. Wzięli muchę, wyrwali jej jedną ‎nóżkę:‎
  ‎- Mucha idi! – mucha idzie.‎
  W raporcie piszą „po wyrwaniu jednej nogi mucha chodzi”.‎
  Wyrwali jej drugą nogę:‎
  ‎- Mucha idi! – mucha idzie.‎
  W raporcie piszą „po wyrwaniu drugiej nogi mucha nadal chodzi”.‎
  Wyrwali jej trzecią nogę:‎
  ‎- Mucha idi! – mucha idzie.‎
  W raporcie piszą „po wyrwaniu trzeciej nogi mucha chodzi”.‎
  Sytuacja powtarza się kilka razy aż w końcu wyrywają ostatnią nogę:‎
  ‎- Mucha idi! – mucha stoi.‎
  ‎- Mucha idi! – mucha dalej stoi.‎
  W raporcie piszą „po wyrwaniu wszystkich nóg mucha ogłuchła”‎

 43. Cadyk spod Tykocina 18 lutego o godz. 15:39‎
  A ja kiedyś w Liverpoolu widziałem runy pięknej gotyckiej katedry. Zrobiłem jej zdjęcia, ale nie ‎mogłem jej odnaleźć w przewodnikach. Okazało się, że to był neogotyk z XIX wieku, budynek ‎należał do protestanckiej sekty, która po kolejnym nieudanym przewidzeniu końca świata ‎najzwyczajniej w świecie zbankrutowała a więc budynek poszedł w ruinę i dziś już nie ma po ‎nim śladu…‎

 44. marcus21st 18 lutego o godz. 13:40‎
  A co takiego było złego w PRL-u? Przecież klechy wtedy bały się ruszyć dzieciaka, ale po roku ‎‎1989, kiedy to znów kościół doszedł do władzy, to księża zaczęli się zachowywać, tak, jakby ‎ani boga ani też piekła nie było…‎ 🙁

 45. Na wiadomosc, ze Kathedrale Notre-Dame plonie moj drummer powiedzial: LASS SIE BRENNEN!

 46. Wieslaw A Zdaniewski 18 lutego o godz. 12:09‎
  To przecież sąd w Płocku skazał przed wojną na karę więzienia biskupia rozłamowego kościoła ‎polskokatolickiego (mariawitów). Oto on: Jan Maria Michał Kowalski, właściwie Jan Kowalski ‎‎(ur. 26 grudnia 1871 w Latowiczu, zm. 26 maja 1942 w Hartheim) – polski duchowny, ‎arcybiskup mariawicki, minister generalny Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów, zwierzchnik ‎Związku Mariawitów Nieustającej Adoracji Ubłagania w latach 1903–1910, zwierzchnik ‎Kościoła Katolickiego Mariawitów w latach 1910–1919, zwierzchnik Starokatolickiego Kościoła ‎Mariawitów w latach 1919–1935, założyciel i zwierzchnik Kościoła Katolickiego Mariawitów ‎‎(denominacja felicjanowska) w latach 1935–1940, święty i doktor Kościoła Katolickiego ‎Mariawitów, mistyk, teolog i reformator mariawityzmu, pisarz, publicysta, współautor projektu ‎katedry mariawickiej w Płocku.‎
  Po klątwie papieskiej z 31 grudnia 1906 mariawici zorganizowali się w Kościół Katolicki ‎Mariawitów. Stało się to przyczyną podejmowania różnych działań dyskredytujących ‎mariawityzm przez stronę rzymsko-katolicką. Wielu duchownym mariawickim wytoczono ‎procesy sądowe o dopuszczanie się bluźnierstw, a począwszy od 1909 roku Jan Maria Michał ‎Kowalski miał wytoczonych 18 procesów sądowych – głównie o zwalczanie papiestwa i ‎dopuszczanie się bluźnierstw. Pod koniec lat 1920-tych. tzw. Akcja Katolicka doprowadziła do ‎głównego procesu sądowego wytoczonego zwierzchnikowi kościoła arcybiskupowi M. ‎Kowalskiemu. Zwierzchnikowi zarzucono czyny lubieżne wobec nieletnich mieszkanek ‎klasztoru oraz wykorzystywania stanowiska w celu zmuszania do nierządu podległych sióstr ‎zakonnych. Ze względu na charakter sprawy prokurator złożył wniosek o utajnienie rozprawy, ‎na co jednak nie wyraził zgody sędzia.‎
  Szeroko, a zarazem stronniczo relacjonowany w prasie proces rozpoczął się 18 września 1928 i ‎zdaniem strony mariawickiej od początku był wymierzony w mariawityzm mając na celu jego ‎likwidację. Arcybiskup mariawitów Jan Maria Michał Kowalski został oskarżony o popełnienie ‎przestępstw z art. 513, 514 i 515 ówcześnie obowiązującego Kodeksu Karnego. W toku ‎nieuczciwego i nieprawidłowo prowadzonego procesu, kolejno dwaj prokuratorzy przy Sądzie ‎Okręgowym w Płocku (w tym cieszący się autorytetem prok. Wacław Dlouhy) zrzekli się ‎prowadzenia sprawy dostrzegając jej zamierzony cel. Minister Sprawiedliwości Aleksander ‎Meysztowicz delegował swych obserwatorów w osobach prezesa Leona Skupińskiego i ‎prokuratora K. Rudnickiego z Sądu Apelacyjnego w Warszawie, by zagwarantować rzeczowy i ‎obiektywny przebieg rozprawy. Obaj jednak demonstracyjnie opuścili salę rozpraw, dając wyraz ‎dezaprobacie dla poczynań przewodniczącego sądu sędziego Bolesława Momentowicza.‎
  ‎12 października 1928 roku zapadł wyrok skazujący abp. Michała Kowalskiego na 4 lata ‎więzienia z pozbawieniem praw publicznych, przy jednoczesnym skróceniu wymiaru kary do 2 ‎lat i 8 miesięcy przy zastosowaniu ustawy amnestyjnej. Sąd Apelacyjny w Warszawie wyrok ten ‎zatwierdził jednak Sąd Najwyższy uchylił i przekazał sprawę do Sądu Apelacyjnego do ‎ponownego rozpatrzenia. Sąd Apelacyjny 25 lutego 1931 roku orzekł trzy lata więzienia, a po ‎zastosowaniu amnestii dwa lata. W Sądzie Apelacyjnym sędzia Wacław Alchimowicz, ‎orzekający w sprawie zgłosił votum separatum, kwestionując wiarygodność zeznań świadków ‎oskarżenia i domagając się uniewinnienia oskarżonego – dwie z głównych oskarżycielek ‎wkrótce po zakończeniu procesu odwołały publicznie swoje oskarżenia. 22 października 1931 ‎roku Sąd Najwyższy wyrok z 25 lutego 1931 zatwierdził.‎
  Ówczesny Minister Sprawiedliwości Czesław Michałowski, pełniący urząd do 15 czerwca 1936, ‎włożył wyrok „pod sukno” i wstrzymał jego wykonanie. Po jego odejściu, 9 lipca 1936, abp. ‎Kowalski został aresztowany i przewieziony do więzienia w Rawiczu. Wyrok wykonano już po ‎rozłamie w łonie Kościoła Mariawickiego, który miał miejsce na przełomie lat 1934/1935. Abp. ‎Maria Michał Kowalski podczas pobytu w więzieniu miał oddzielną celę, zachował też prawo do ‎noszenia stroju duchownego i nie miał ogolonej głowy. Duchowieństwo i wierni Kościoła pisali ‎wnioski o skrócenie kary bądź udzielenie urlopu celem podratowania zdrowia 65-letniego ‎arcybiskupa jednak nie przyniosły one rezultatu. Na wolność wyszedł 9 stycznia 1938 roku. ‎Strona mariawicka uznała, że w trakcie procesu doszło do wielu uchybień, a sam proces miał ‎być sterowany przez kler rzymskokatolicki, który poprzez atak w osobę zwierzchnika zamierzał ‎doprowadzić do wyeliminowania mariawityzmu z polskiego społeczeństwa (Wikipedia).‎

 47. Ja nie mogę się zgodzić na ograniczanie tematu udzielnego księstwa do kościoła katolickiego, ‎gdyż udzielne księstwa są możliwe tylko państwie, które nie działa jako państwo, lecz jako ‎ekspozytura prywatnych interesów osób, które w nim sprawują władzę. Bez udzielnych księstw ‎nie byłoby wszak ogromnego transferu majątku narodowego od mas ludzi pracy do garstki ‎bogaczy. Nie wiem dlaczego niby prawo własności nowobogackich przedstawicieli ‎zagranicznego kapitału ma być święte i nienaruszalne, a innych właścicieli wcale nie jest święte, ‎bo prawo własności jest w Polsce w ogóle selektywnie święte i nienaruszalne. Udzielni książęta ‎zniewalają swoich poddanych – to element tego kapitalistycznego, w Polsce także ‎kompradorskiego systemu władzy, ale czy w gospodarce opartej na zależnościach personalnych, ‎klientyzmie i kapitalistycznym wyzysku rzecz inaczej przedstawia się w świeckiej części ‎społeczeństwa? Bynajmniej tak nie jest. Wielkie sieci handlowe przez lata zarabiały na ‎dyskryminowaniu osób niepełnosprawnych, które bezlitośnie eksploatowały. Czy jakiemuś ‎niepełnosprawnemu udało się wywalczyć w tej sprawie odszkodowanie nawet tylko dla siebie. ‎Chyba tylko jednej osobie z Biedronki to się udało wiele lat temu. A co stoi na przeszkodzie? Po ‎pierwsze kształt korporacji zawodowych takich jak adwokatura czy samorząd radców prawnych, ‎który służy tylko osobom bogatym i wypływowym, a nie generalnie społeczeństwu. Po drugie ‎kształt sądownictwa. Po trzecie kształt wyższych uczelni prawnych, gdzie pracownicy naukowi ‎mają interes prywatny w utrzymywaniu systemu korupcji, jako zasady funkcjonowania państwa. ‎Ale dziś to jednak kościół katolicki jest tym głównym pasożytem państwa i społeczeństwa. ‎Tylko pomniejsi pasożyci, którzy mają z tego nieporównywalnie mniejsze pieniądze, są gdzie indziej. ‎Dobrze więc że się krytykuje przede wszystkim kościół katolicki, ale należy tez generalnie ‎zaadresować tę krytykę do wszelkich religii. Transcendencja nie może być bowiem podstawą do ‎określenia wartości, które kierują państwem i społeczeństwem bo to jest tyle samo co wróżenie z ‎fusów. Polityka antyaborcyjna, polityka psucia genetycznego społeczności przez masową ‎imigrację jest bowiem niezwykle kosztowna i jeśli się nie zmieni, to przyniesie ona w ‎przyszłości zniesienie polskiej państwowości, bo jest irracjonalne, bo jest głupotą, ale i taką ‎samą głupotą jest ułożenie na zasadach dowolności i woluntaryzmu uprzywilejowanych ‎politycznie elit stosunków w obrębie władzy politycznej, administracyjnej i tej dotyczącej ‎wykonywania prawa własności.‎

 48. · Niech pan nie lekceważy mądrości Kościoła. Kościół to jedyna dyktatura, jak od dwóch tysięcy lat nie została obalona.

 49. marcus21st 18 lutego o godz. 13:40‎
  Ile ci na dzisiejsze złotówki płaciła CIA w latach PRL-u?‎

 50. „Pisarka / Katrzyna Grochala / trwającego w całym kraju Strajku Kobiet. – W czasie tych rządów jesteśmy traktowane przedmiotowo, każdy nam może zajrzeć między nogi. Ktoś nam dyktuje, jak mamy żyć, czy mamy rodzić dzieci, czy nie mamy – mówiła. I dodała, że patrzy z dumą na kobiety, które stają w obronie innych. – Kobiety nie walczą o skrobankę, tylko o siebie i swoje dzieci – podkreślała Katarzyna Grochola.”- onet.p[l
  Nieprawdopodobne androny trzeba wygadywać aby zasłużyć sobie na pojawienie sie w onet.pl. Takie bzdury plotą obecne mieszczki 3.0. – czyli granulat anarchii i hedonizmu.

 51. Kościół katolicki = ruja i porubstwo (określeniem „ruja i porubstwo” posłużył się Henryk Sienkiewicz w odniesieniu do utworów Przybyszewskiego, przy czym „porubstwo” oznacza tu „rozpustę” i „rozwiązłość” a „ruja” to oczywiście jelenie gody). 😉

 52. Cadyk z Ger
  g.18:03
  … czyli „Lochy Watykanu” bez tajemnic 🙂

 53. Woytek, 18.02. o 19:00
  Woytku, to wspaniałe, że potrafisz czytać (a nawet i pisać) . Teraz poproś kogoś o przetłumaczenie.

 54. Drogi Cadyku z Ger
  Czesc hardcore Katalonczykow w ogole nie uawza ze istnieje cos takiego jak jezyk hiszpanski a tylko kastylisjski.Na polwyspie Iberyjskim sa jezyki:hiszpanski,portugalski,bakijski,Gallego(Gylicyjski) ,katalonski.
  Moja sasiadka zza ploto jest katalonka.Nie popiera oddzielenia sie.Duzo Hiszpanow przyjechalo tam za praca i zostali Katalonczykami;ci ludzie nie chce sie wyglupic .

  Razem z sasiadka cierpimy.May elektrycznosc wiec cieplo ale nie ma wody.Do gotownia to z butelkowana.Do splukiwania toalety to topi sie snieg i z basenu kubelek za kubelkiem
  .
  Najwiecej o Katalonczykach to napisal Patrik O’Brian.Cala seria Maturin and Aubrey;”Master and Commander” to poczatek 20 tomow.

  Fani pisarz to tzw Obrianistas.Jestem jednym z nich.O’Brian uwazany jest za najwiekszego pisarza historycznego 20 wieku.

  Wino babelkowe(bubly) wyprodukowane w Katalonii to Cava.Jednym gatunkiem Cava jest FREIXENET>
  Bardzo fajnie sie wymawia po polsku:Fresznet.Dosc slabo ale tanie bubly,tutaj glownie uzywany by zrobic drink Mimosa(Bubly plus sok z pomaranczy).Dobry do sniadania.

  W mojej wiosce w TX mam dwoch co mowia po Katalonsku,jeden Gallego;no i tak cos 40 tysiecy po hiszpansku.

 55. Ewa i Adam
  18 lutego o godz. 18:48

  O ile wiem, to kosciół jest instytucją w której funkcjonuje schizma na schizmie, herezją i sekciarstwem poganiana…..

  Jeszcze smieszniejsze jest, że 2 000 lat liczy sobie Kosciół Koptyjski, czy Ormiański, Prawosławny.
  Nie mylić z łacińskim.

  Wpis świadczy o kompletnej niewiedzy w tym temacie.

 56. Mamy tutaj mala afere bo nasz drogi Sanator Ted Cruz wyjachal do cieplego Cancun w Mexico;porzucil cierpiacy TX i umierajacych ludzi.Nie chce sie zadawc z ciemnym ludem.

  Jest on synem ochydnego preacher-modlitwiarz z Doktoratem,fundamntalista protestancki.Urodzil sie na Kubie.Dla takich Papiez to Antychryst;na wprost Szatan.
  Syn:Ted Cruz skonczyl Princeton i Harvard(prawo).Zona straszna kapitalistka z miliardami.Juz kadydowal byl na Prezydenta.

  Cruz senior nie cierpi kosciola Katolickiego.Ma taka sama opinie jak wiekszosc piszacych tutaj.

 57. woytek 18 lutego o godz. 19:00
  Otóż to! Feminizmem nie dojdzie się do władzy, gdyż feministki angażują przeciw sobie znaczną większość wyborców.

 58. Ewa i Adam 18 lutego o godz. 18:48
  Została, tylko że nie w Polsce.

 59. Borgenicht 18 lutego o godz. 18:31
  Szatan objął w posiadanie to, co i tak powinno być jego.

 60. marcus21st 18 lutego o godz. 13:40
  Komuniści od dawna nie są w Polsce u władzy, ale kler rzymskiego kościoła wciąż u nas rządzi. 🙁

 61. Cadyk z Ger
  18 lutego o godz. 20:47

  Dziękuję Waszej Cadykowosci.
  To z „Confiteora” Przybyszewskiego – piękne
  ttps://wolnelektury.pl/katalog/lektura/confiteor.html#f4
  Przybyszewskiego zupełnie nie znalem. Taki artysta jest wolny od „obrazów świata”, które nasz mozg tworzy.
  Prawdziwy artysta i prawdziwy cadyk to chyba jedno i to samo.

  Sztuka niema żadnego celu, jest celem sama w sobie, jest absolutem bo jest odbiciem absolutu — duszy.

  A ponieważ jest absolutem, więc nie może być ujętą w żadne karby, nie może być na usługach jakiejśkolwiek idei, jest panią, praźródłem, z którego całe życie się wyłoniło.

  Sztuka stoi nad życiem, wnika w istotę wszechrzeczy, czyta zwykłemu człowiekowi ukryte runy, obejmuje wszechrzecz od jednej wieczności do drugiej, nie zna ni granic, ni praw, zna tylko jedną odwieczną ciągłość i potęgę bytu duszy, kojarzy duszę człowieka z duszą wszechnatury, a duszę jednostki uważa za przejaw tamtej.

 62. Meksykanie na ogol nie „lubia” Kubanczykow.
  Kubanscy emigranci w USA dostaja cala pomoc jaka tylko mozliwa.
  I sa zawsze legalni.
  Obowiazuje prawo „Sucha stopa” versus „Mokra stopa” dla uchdzcow z Kuby.
  Jak stopa mokra to z powrotem na Kube.Jak sucha to zostaje w USA.Czyli najlepiej przejsc mostem z MEksyku do USA.Absolutnie nie przeplywac na detce do traktora.

  Meksykanczycy sa zawsze nielegalni i nic (no prawie nic) im sie nie nalezy.

  Aczkolwiek Meksykow nie znosza Native Americans(Indianie) zwlaszcza ze Stanu Nowy Meksyk( Meksykanie mordowali Indian w 18 wieku).
  Tak i teraz Native Americans zburzyli pomniki Meksykanow w Stanie Nowy Meksyk.
  Burzenie a niszczenie pomnikow to jest stare jak swiat.

 63. cd z Confiteora Przybyszewskiego
  Dla ludu chleba potrzeba nie sztuki, a jak będzie miał chleb, to sam sobie drogę znajdzie.

  Zwlekać sztukę z jej piedestału, włóczyć ją po wszystkich rynkach i ulicach, to rzecz świętokradcza.

  Tak pojęta sztuka staje się najwyższą religją, a kapłanem jej jest artysta. Jest on osobisty tylko wewnętrzną potęgą, z jaką stany duszy odtwarza, poza tem jest kosmiczną, metafizyczną siłą, przez jaką się absolut i wieczność przejawia.

 64. marcus21st 18 lutego o godz. 13:40
  Dzisiejsze USA, tak zachwalane przez jankeskich trolli na tym blogu, takich jak np. ty, to więzienia, nadużycia i ‎korupcja i gwałt. O tym, jak CIA finansowała paryską „Kulturę”, RWE, KOR i Solidarność, ‎można zaś przeczytać w następujących publikacjach:‎
  ‎•‎ Brunon Drwęcki „Jak CIA finansowała Solidarność”, Przegląd 15 luty 2021‎
  ‎•‎ Brunon Drwęcki „Zagrabiona historia Solidarności” Warszawa 2020‎
  ‎•‎ Seth G. Jones „A Covert Action: Reagan, the CIA, and the Cold War Struggle in Poland”, ‎‎2018 (po polsku jako „Tajna operacja. Reagan, CIA i zimnowojenny konflikt w Polsce”, ‎‎2019)‎
  ‎•‎ Paweł Sowiński, “Jak CIA pomagała ‘Solidarności’: Tajna operacja QRHELPFUL”, ‎Gazeta Wyborcza, 18 luty 2019.‎
  Patrz też np. : https://networks.h-net.org/node/9669/reviews/4975647/mazurkiewicz-jones-‎covert-action-reagan-cia-and-cold-war-struggle

 65. Trochę na inny temat, ale ad Texas i postępactwo:
  Jak się napisze w projekcie badawczym, że staramy się wykazać wpływ globalnego ocieplenia to szansa uzyskania pieniędzy jest duża. Jeżeli napiszemy, że klimat się będzie ochładzał, a jesteśmy w końcu w okresie pomiędzy zlodowaceniami i w przyszłości klimat na naszej szerokości geograficznej będzie się oziębiał to nie dostaniemy pieniędzy. A od pieniędzy w nauce zależy praktycznie wszystko. A dziennikarze to jedynie papugi, powtarzają co usłyszą.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,174372,26800585,globalne-ocieplenie-moglo-zamrozic-goracy-teksas-tlumaczymy.html#s=BoxMMt1

 66. Sprawa ks. Andrzeja Dymera czyli fikcja istnienia wymiaru sprawiedliwości w III RP
  Pierwsze informacje dotyczące molestowania chłopców przez księdza pochodzą z 1995 roku. Jednak sąd kościelny pierwsze działania w tej sprawie podjął dopiero dziewięć lat później. Sprawę w 2008 roku opisała w obszernym reportażu „Gazeta Wyborcza”, prokuratura wszczęła śledztwo, a kościelny trybunał uznał księdza za winnego. Mimo uznania winy duchownego przez Kościół, prokuratura umorzyła śledztwo. W 2014 roku do sądu powszechnego wpłynął akt oskarżający duchownego o nadużycia seksualne. Sąd pierwszej instancji uwierzył Dymerowi, który wszystkiemu zaprzeczał. Jednak w drugiej instancji, sąd stwierdził nieprawidłowości i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Ksiądz Dymer nie został ponownie oskarżony, po 20 latach sprawa uległa przedawnieniu. Dymer odwołał się w 2008 roku od decyzji trybunału kościelnego, apelację rozstrzygnięto dopiero po 12 latach, 12 lutego w dzień odwołania ks. Dymera z instytutu. Treści wyroku Kościół nie ujawnił.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26806722,sprawa-ks-andrzeja-dymera-nasz-dziennik-broni-duchownego.html#do_w=46&do_v=142&do_a=288&s=BoxNewsImg4

 67. Szczerze mowiąc nie rozumiem tej schizofrenii.
  Jak ma się tolerowanie grzechów sodomii i pedofilii do nauk głoszonych z ambony?
  Jak ma się tuszowanie przestępstw przez hierarchów do obowiązku zgłaszania ich organom scigania?

  Wierni nie widzą tego problemu?
  Przecież WIERZĄ podobno w nauczanie koscioła, a tolerują wykorzystywanie wlasnych dzieci….
  Absurdalne zachowanie owieczek….

 68. wd-59 19 lutego o godz. 9:11‎
  Otóż to. Kościół chrześcijański, podobnie jak żydowski czy muzułmański, to są w praktyce ‎same schizmy, bluźnierstwa, herezje i inne kacerstwa a więc ta różnorodność wyznań i ‎kościołów oraz kapłanów dowodzi, że nie ma czegoś takiego jak bóg, bogowie czy boginie.‎
  Szalom! :-)‎

 69. Cadyk spod Tykocina
  Ty tak na serio cytujesz Przybyszewskiego? Ten jego cały Confiteor to stek egzaltowanych bzdur. Podobno miał niesamowitą charyzmę, odczuwaną w bezpośrednich kontaktach, bo trudno inaczej wytłumaczyć zauroczenie nim młodopolskich krakowskich snobów. I pomyśleć, że w ich gronie obracał @ się młody Boy-Żeleński, zakochany na zabój w małżonce Przybyszewskiego, Dagny.
  @Cadyku z Ger, nie daj się nabrać @Cadykowi z Tykocina na „mistrza” Przybyszewskiego, którego skutecznie utemperowała dopiero jego druga żona Jadwiga, a której pierwszym mężem był niekwestionowany artysta – poeta Jan Kasprowicz.

 70. Ad willa Jaruzelskiego: skąd nasi obszarnicy: panowie, ziemiaństwo i kler mieli swoje majątki? Co stało się z tzw. królewszczyznami? Jak je przejmowano przez wieki? Dlaczego w II RP nie zwrócono majątków odebranych polskim patriotom po Powstaniu Styczniowym? Za to potomkowie zdrajców i kunktatorów, swoje, otrzymane za wierną służbę carowi, nieruchomości, często te odebrane rodzinom powstańców, zachowali i ich dzisiejsi spadkobiercy owe majątki dziedziczą lub mogą występować o ich zwrot lub rekompensatę. Chłopom należała się ziemia, za lata pańszczyzny i utrzymywania w ciemnocie, tym bardziej, że często byli to potomkowie chłopów z wsi królewskich albo bezprawnie zagarniętych królewszczyzn.
  https://www.domiporta.pl/poradnik/7,126866,26802930,sad-zdecydowal-do-kogo-nalezy-willa-gen-jaruzelskiego.html#s=BoxOpImg13

 71. P.S. Czy Nieświętej pamięci ksiądz Andrzej Dymer nie był przypadkiem także gejem, tylko takim wolącym młodszych gejów? Czy to nie jest więc szczucie na geja?

 72. Jestem ruskim trollem i jedynym celem mojej pisaniny jest zmulania blogów polityki.

 73. Jestem przygłupim bałwanem i w związku z tym plotę co mi ślina przyniesie na klawiaturę.

 74. Hey, ha. Kazaczok! Hopa, hopa!

 75. OTO AMERYKA: WYSYŁAJĄ ZA MILIARDY DOLARÓW ŁAZIKI-ROBOTY NA MARSA, A ‎U SIEBIE NA ZIEMI NIE DAJĄ SOBIE RADY Z KILKOMA GŁUPIMI STOPNIAMI PONIŻEJ ZERA…‎
  Teksas. W fotelu we własnym domu zamarzł mężczyzna, ludzie ściągają obrazy ze ścian i ‎wrzucają do ognia
  Teksas zmaga się z rekordowymi mrozami. Mieszkańcy stanu, w którym od 123 lat śnieg spadł ‎dwa razy, teraz borykają się z niemal arktycznymi warunkami. Świat obiegają fotografie ‎zamarzniętych samochodów, domów, fontann. Nie, to nie jest film katastroficzny. Ludzie ‎walczą o życie, giną zwierzęta. Wprowadzono stan wyjątkowy. (…)‎
  Mróz daje w kość mieszkańcom. Internet obiegają zdjęcia zamarzniętych wnętrz domów, sopli ‎zwisających z wentylatora czy efekty pękniętych rur. Do kominków trafiają stare meble, gazety ‎i rachunki. Jedna z mieszkanek w rozmowie z CNN przyznała, że „po prostu zaczęła zdejmować ‎płótna ze ściany, łamać je i wrzucać do ognia. Wszystko po to, by się ogrzać”. (…)‎
  Sytuacja w Teksasie staje się coraz bardziej dramatyczna. „Sprawdź, co u sąsiada” – apelują ‎władze. Jedną z ofiar odnaleziono zamarzniętą w fotelu w swoim domu, po tym jak przez trzy ‎dni pozostawał bez elektryczności. Obok martwego mężczyzny znaleziono jego żonę w stanie ‎krytycznym. Udało się ją uratować po przewiezieniu do szpitala. W miejscowości Sugar Land w ‎pożarze zginęła kobieta i troje dzieci, po tym jak przypadkowo podpaliła dom, chcąc się ogrzać.‎
  https://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,26807722,teksas-w-fotelu-we-wlasnym-domu-‎zamarzl-mezczyzna-ludzie-sciagaja.html#s=BoxOpMT
  Komentarze:‎
  Większości z tych problemów udałoby się uniknąć gdyby nie patologiczne w wielu przejawach ‎kultywowanie niezależności poszczególnych stanów od siebie. Teksas jest przypadkiem ‎klinicznym – nie posiada łączności z systemem energetycznym żadnego ze stanów sąsiednich. ‎Wyobraźmy sobie województwo w Polsce bez połączeń sieci energetycznej z resztą systemu ‎kraju. W przypadku ataku zimy takie województwo po prostu leży w wielodniowym blackoucie. ‎To właśnie wydarzyło się w Teksasie. Wiele innych klęsk żywiołowych w USA ma równie ‎dramatyczny przebieg właśnie z powodu dziwacznych ograniczeń i lokalnych niedomogów ‎stanowych. Decentralizacja policji (całkowita niezależność lokalnych policji mianowanych ‎przez lokalne administracje) jest powodem patologii i sadyzmu w policjach (brak dostatecznej ‎kontroli, lokalne układy). Absurdy prawne na granicach stanów, działalność gangów oparta o ‎różnice w prawie między stanami, i wiele, wiele innych atrakcji (w tym idiotyczny system ‎głosowania w wyborach) to właśnie starannie kultywowane dziedzictwo przesadnej ‎niezależności stanów pochodzącej z czasów, gdy były prawie niezależnymi państwami. Na ‎podobne schorzenie tyle że na innym etapie cierpi UE jako całość – wiele rzeczy jest ‎nieskoordynowanych.‎
  ‎- Widzicie Polacy, coście narobili? Przez ten polski węgiel, a w szczególności największego ‎truciciela w Europie Kopalnię Elektrownię Bełchatów (na szczęście decyzją Niemiec będzie ‎zaorana), globalne ocieplenie zamroziło biednych Teksańczyków na kość.‎

 76. OTO AMERYKA: WYSYŁAJĄ ZA MILIARDY DOLARÓW ŁAZIKI-ROBOTY NA MARSA, ‎A U SIEBIE NIE DAJĄ SOBIE RADY Z KILKOMA GŁUPIMI STOPNIAMI PONIŻEJ ZERA…‎
  Teksas. W fotelu we własnym domu zamarzł mężczyzna, ludzie ściągają obrazy ze ścian i ‎wrzucają do ognia
  Teksas zmaga się z rekordowymi mrozami. Mieszkańcy stanu, w którym od 123 lat śnieg spadł ‎dwa razy, teraz borykają się z niemal arktycznymi warunkami. Świat obiegają fotografie ‎zamarzniętych samochodów, domów, fontann. Nie, to nie jest film katastroficzny. Ludzie ‎walczą o życie, giną zwierzęta. Wprowadzono stan wyjątkowy. (…)‎
  Mróz daje w kość mieszkańcom. Internet obiegają zdjęcia zamarzniętych wnętrz domów, sopli ‎zwisających z wentylatora czy efekty pękniętych rur. Do kominków trafiają stare meble, gazety ‎i rachunki. Jedna z mieszkanek w rozmowie z CNN przyznała, że „po prostu zaczęła zdejmować ‎płótna ze ściany, łamać je i wrzucać do ognia. Wszystko po to, by się ogrzać”. (…)‎
  Sytuacja w Teksasie staje się coraz bardziej dramatyczna. „Sprawdź, co u sąsiada” – apelują ‎władze. Jedną z ofiar odnaleziono zamarzniętą w fotelu w swoim domu, po tym jak przez trzy ‎dni pozostawał bez elektryczności. Obok martwego mężczyzny znaleziono jego żonę w stanie ‎krytycznym. Udało się ją uratować po przewiezieniu do szpitala. W miejscowości Sugar Land w ‎pożarze zginęła kobieta i troje dzieci, po tym jak przypadkowo podpaliła dom, chcąc się ogrzać.‎
  https://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,26807722,teksas-w-fotelu-we-wlasnym-domu-‎zamarzl-mezczyzna-ludzie-sciagaja.html#s=BoxOpMT
  Komentarze:‎
  Większości z tych problemów udałoby się uniknąć gdyby nie patologiczne w wielu przejawach ‎kultywowanie niezależności poszczególnych stanów od siebie. Teksas jest przypadkiem ‎klinicznym – nie posiada łączności z systemem energetycznym żadnego ze stanów sąsiednich. ‎Wyobraźmy sobie województwo w Polsce bez połączeń sieci energetycznej z resztą systemu ‎kraju. W przypadku ataku zimy takie województwo po prostu leży w wielodniowym blackoucie. ‎To właśnie wydarzyło się w Teksasie. Wiele innych klęsk żywiołowych w USA ma równie ‎dramatyczny przebieg właśnie z powodu dziwacznych ograniczeń i lokalnych niedomogów ‎stanowych. Decentralizacja policji (całkowita niezależność lokalnych policji mianowanych ‎przez lokalne administracje) jest powodem patologii i sadyzmu w policjach (brak dostatecznej ‎kontroli, lokalne układy). Absurdy prawne na granicach stanów, działalność gangów oparta o ‎różnice w prawie między stanami, i wiele, wiele innych atrakcji (w tym idiotyczny system ‎głosowania w wyborach) to właśnie starannie kultywowane dziedzictwo przesadnej ‎niezależności stanów pochodzącej z czasów, gdy były prawie niezależnymi państwami. Na ‎podobne schorzenie tyle że na innym etapie cierpi UE jako całość – wiele rzeczy jest ‎nieskoordynowanych.‎
  ‎- Widzicie Polacy, coście narobili? Przez ten polski węgiel, a w szczególności największego ‎truciciela w Europie Kopalnię Elektrownię Bełchatów (na szczęście decyzją Niemiec będzie ‎zaorana), globalne ocieplenie zamroziło biednych Teksańczyków na kość.‎

 77. magdar49
  19 lutego o godz. 17:53
  Ty tak na serio cytujesz Przybyszewskiego?

  Tak, na serio. Miał relacje z muza, wiec małżeństwa, ojcostwo to pomyłki. W Berlinie uważali go za geniusza, i był inspiracja dla wielu artystów.
  „Utemperować” kogoś takiego to morderstwo na duszy.
  Taki wolny mustang z amerykańskich prerii.
  Nie pod siodło ani do bryczki czy nie daj boże pluga.
  Ucieleśnienie boga Erosa. Eros to nie tylko seks, ale przede wszystkim kreacja, nowe, inspiracją, burzenie starego. Przydał by się ktoś taki właśnie teraz – Pomoc roz..lic ten pisowsko-koscieleny beton, wesprzeć kobiety i młodzież ta charyzma, inspiracja, bo jesteśmy w podobnej fazie cyklu. Rodzi się młoda Polska.

 78. W demokratycznym państwie prawnym nie ma miejsca dla Kościoła, bo w takim państwie nie ma miejsca dla instytucji stojącej ponad prawem. Nie ma też w nim miejsca dla instytucji, która sama stanowi prawo, choćby tylko na własny użytek.

  W demokratycznym państwie prawnym wolno wyznawać dowolną religię, jednak pod warunkiem, że nie godzi to w porządek prawny, a państwo zachowuje całkowitą neutralność. W demokratycznym państwie prawnym nie ma miejsca dla religii nie tylko w szkole, ale także poza nią, bo w demokratycznym państwie prawnym nie uczy się dzieci i młodzieży czegoś, co nie tylko nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości, ale jest wręcz sprzeczne z wiedzą naukową.

  Legalizacja Kościoła to legalizacja bezprawia. Kościół stojący ponad prawem nie ma interesu w przestrzeganiu prawa, bo prawo krępuje, stwarza bariery i ograniczenia. Nie będzie go więc przestrzegał. Będzie robił wszystko, by poszerzać zakres swojej bezkarności. W Kościele będą więc szukać „schronienia” potencjalni przestępcy. Będą się wzajemnie wspierać i bronić, a gdy uda im się przejąć w nim władzę, Kościół zacznie działać jak mafia. Nie bez przyczyny Kościół jest ostoją pedofilów, oszustów i naciągaczy. Nie bez przyczyny coraz mniej w nim wierzących.

  Nie wiem, jak to możliwe, że wierząc w Boga, można akceptować zbrodnie dostojników kościelnych. Dziś już nie sposób tłumaczyć się niewiedzą. Tolerując bandytów w sutannach, zostaje się ich wspólnikiem, choć nie przestaje się być ich ofiarą. Co gorsza ich wspólnikiem jest dziś nawet państwo, które także jest ich ofiarą.

 79. Hopa, hopa Kazaczok. Prrrr! A u nas wsje w poriadkie! hopa, hopa!
  Nietu żyra, nietu jajec,
  Bijot nas Afgan, Kitajec,
  Lytwa z Łotwoj idut won,
  Na huj nam takoj zakon?
  Hej ha, jeszczo raz, jeszczo mnogom, mnogo raz!
  W Kazachstanie u posiołku
  Jobał miedwied konsomułku.
  – Jebi! – kryczyt wieś narod,
  – Nas wsiech toże włast jebiot!
  Hej ha, jeszczo raz, jeszczo mnogom, mnogo raz!

 80. To pewnie przypadek. Kiedy Rydzyk roztkliwiał się nad tymi, którzy miewają pokusy („Kto ich nie ma ?”), słuchali go nabożnie i abp Dzięga, i abp Głódź, i min. Ziobro. A ci dwaj pierwsi byli także tzw. koncelebransami. Pewnie w myślach modlili się za Dymera.

 81. magdar49
  19 lutego o godz. 17:53
  „Ty tak na serio cytujesz Przybyszewskiego? Podobno miał niesamowitą charyzmę”

  Definicja charyzmy:
  Charyzma (gr. chárisma „dar”) – termin zaczerpnięty z teologii, gdzie określał jednostki obdarowane łaską boską, „darem bożym”.

  Nasze kolegę z Ger nie ma tej charyzmy 🙂
  Nie ma tego cadykowskiego certyfikatu 🙂
  Reprezentuje inny nurt Judaizmu – faryzejski, rabinistyczny czyli uczony w piśmie, profesorski.
  Jezus z Nazaretu był chyba pierwszym Cadykiem, ale Baal Shem Tov oficjalnie jest uważany za ojca nurtu chasydzkiego.

  Rabbi Israel ben Eliezer (c. 1698[1] – 22 May 1760), known as the Baal Shem Tov (Hebrew: בעל שם טוב‎, /ˌbɑːl ˈʃɛm ˌtʊv, ˌtʊf/)[2] or as the Besht, was a Jewish mystic and healer from Poland, who is regarded as the founder of Hasidic Judaism

 82. Cadyk spod Tykocina
  19 lutego o godz. 22:07
  Jestem przygłupim bałwanem i w związku z tym plotę co mi ślina przyniesie na klawiaturę.

  Kolege z Ger podszywa się pode mnie 🙂

  Prawdziwy Cadyk jest lustrem, w którym można się zobaczyć

 83. Przepraszam za podszywanie się pod Cadyka spod Tykocina np. 19 lutego o godz. 22:07 i pod Cadyka z Ger np. 19 lutego o godz. 22:06 i 20 lutego o godz. 7:19.
  Wasz głos zwykły vel Ruski Troll z Kociej dupy.
  Niech JHWH ma mnie w swej opiece, bo nikt poz Nim już mi nie pomoże. 🙁

 84. Przepraszam za podszywanie się pod Cadyka spod Tykocina np. 19 lutego o godz. 22:07 i pod Cadyka z Ger np. 19 lutego o godz. 22:06 i 20 lutego o godz. 7:19.
  Wasz głos zwykły vel Ruski Troll z Kociej dupy.
  Niech JHWH ma mnie w swej opiece, bo nikt poz Nim już mi nie pomoże. 🙁

 85. Moja definicja Cadyka
  Ktoś, kto jest lustrem, w którym można zobaczyć swoje odbicie.

  Jezus był tym lustrem.
  Scena z ukamienowaniem „jawnogrzesznicy”.
  Nie ważne co on bazgrał patykiem na pisku ani ze powiedział „który bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem”.
  Oni się w nim naprawdę przejrzeli.

  Faryzeusze ( uczeni w piśmie, profesorowie, doktorzy, docenci 🙂 ) widza wroga po drugiej stronie lustra ( siebie) i atakują lustro.
  Oczywiście nie mam na myśli naszego gospodarza, profesora Hartmana 🙂

 86. Bardziej krytyczni teologowie i księża mówią, że mamy do czynienia z nachalnym przenikaniem do religijności katolickiej wpływów z tradycji Kościołów zielonoświątkowych, a także z pogonią za zjawiskami nadzwyczajnymi: mówieniem nieznanymi językami, uzdrawianiem czy – jak w przypadku Bashobory – „wskrzeszaniem” umarłych. Nieżyjący już abp Józef Życiński powiedział kiedyś kpiąco, że Jezus ze swoimi trzema wskrzeszeniami wypada kiepsko w porównaniu z ojcem Bashoborą.
  Wiencej tó: https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,150723,26774569,kilka-rzeczy-ktorych-musisz-sprobowac-po-raz-pierwszy-w-szwajcarii.html

 87. Cadyk spod Tykocina 20 lutego o godz. 0:54
  Uważaj, bo fałszywy ‚głos zwyczajny’ się pod Ciebie podszywa, także zresztą pod ‚Cadyka z Ger’.

 88. Cadyk z Ger 19 lutego o godz. 22:42
  Uważaj, bo fałszywy ‚głos zwyczajny’ się pod Ciebie podszywa, także zresztą pod ‚Cadyka spod Tykocina’.

 89. Cadyk z Ger (ktokolwiek kryje się za tym nickiem: cadyk prawdziwy bądź fałszywy?)
  20 lutego o godz. 7:19

  Cadyku,

  No, no, no, jestem pod wrażeniem.
  Jednocześnie podziwiam zamiłowanie Cadyka do poezji pisanej, recytowanej i śpiewanej oraz wszelakiej innej. Z pewnością, powyższy tekst, wprowadza wiele urozmaicenia na szarym, beznamiętnym i – nie ukrywam – nieco już nudnawym forum bloga LB. A to już jest coś!

  Dlatego – mówiąc wprost: zachęcam Cadyka do kontynuowania tej formy komunikacji z Gospodarzem Bloga oraz uczestnikami forum i częstego zamieszczania tego rodzaju perełek. Zapewne warto.
  Aby nie być gołosłownym i idąc za ciosem – proponuję Cadykowi zamieścić przy najbliższej okazji, dość spory tekst, znanej i popularnej kiedyś piosenki, którą czerwonoarmiści, bardzo często i chętnie, śpiewali podczas II wojny światowej (praktycznie do samego Berlina i nawet dalej, aż do Łaby), a mianowicie:

  „Antonescu – toże ch … garbatyj … „.

 90. Ruski Troll jam z Kociej dupy,‎
  Więc nie obce mi wygłupy.‎
  Na każdego mam wyzwisko,‎
  bo obrzydło mi to wszystko.‎
  Znam przekleństwa ja wszelakie,‎
  choć w większości byle jakie.‎
  Głupim zaś ja niesłychanie,‎
  i nie obce mi bajanie.‎
  Choć nic zrobić nie potrafię,‎
  ale kupę robię w gacie.‎
  Gdybym bowiem nie był głupi,‎
  to bym tu się nie wygłupił.‎
  Muszę się tu więc podszywać,‎
  by się „głosem” nie nazywać.‎

 91. Tak naprawdę to my nie różnimy się wcale od naszych kuzynów goryli.
  Goryl jak zobaczy swoje odbicie w lustrze, to zaatakuje lustro

 92. Powoli odsłania się plan na przyszłość.
  Więcej ludzi obudzonych.
  Psychopaci będą się w nich przeglądać i atakować samych siebie.
  Narcyzy będą się zakochiwać we własnych odbiciach, w sobie samych – tyz dobrze 🙂
  Więcej związków jednopłciowych, jako droga do tego „samo-zaorania się demograficznego”
  Związki i sex heteroseksualny, potencjalnie prokreacyjny tylko na receptę – za zgoda lekarza.
  Antykoncepcja hormonalna to bardzo drastyczna ingerencja w organizm kobiety.
  Za mało czasu, żeby znać jej długoterminowe skutki.
  Hormony ściekają do rzek i i ich ujść tworzą się jakieś dziwne mutanty ryb.
  God is Great Msabu !

 93. Chiny oficjalnie przedstawiły nowe rozporządzenie dotyczące kwestii religijnych. Z treści dokumentu wynika, że od 1 maja papież Franciszek nie będzie odgrywał żadnej roli w procesie nominacji biskupów – nie wolno mu nawet ani ich zatwierdzić, ani zawetować jako głowie Kościoła.
  https://www.o2.pl/informacje/pekin-upokorzyl-papieza-franciszka-ujawniono-szczegoly-6610134075251552a
  ===========

  Powinniśmy brać przykład.
  Wcześniej tą drogą poszli Szwedzi i Anglia.

 94. „Bournemouth, szósta ekipa Championship, nie będzie dłużej klękać przed meczami. Zmiana nastąpi już w sobotnim starciu przeciwko Queens Park Rangers. „Po dyskusjach między składem i ze starszymi członkami sztabu zdecydowaliśmy, że nie będziemy już klękać na kolano przed meczami” – czytamy w oświadczeniu.”
  A co się stanie jak ten antywirus klękania przed meczami rozpowszechni się na inne gałęzie kulturowego drzewa ludzkości. Niby z jakiej racji ci młodzi ludzie mają klękać przed siedzącą w fotelach stadionowych publicznością. Klękać to powinni organizatorzy życia publicznego, politycy i właściciele korporacji medialnych, którzy sieją ziarna nienawiści w mózgownice niewinnych oglądaczy telewizji

 95. Nie odkrywa Jan Hartman nic nowego. Tadeusz Boy-Żeleński też strawił większość swego publicystycznego życia na zajmowaniu się Kościołem. Ale chwała im obu, że mieli odwagę napisać prawdę.
  Taduesz Boy-Żeleński „Nasi okupanci” https://pl.wikipedia.org/wiki/Nasi_okupanci
  Jan Hartman „Polityka”

 96. Cadyk spod Tykocina 20 lutego o godz. 12:44
  Goryl (gorilla gorilla) to bardzo sympatyczne zwierzę, w odróżnieniu od homo (pseudo) sapiens.

 97. woytek 20 lutego o godz. 15:11
  Kto im przedtem kazał klękać?

 98. wd-59 20 lutego o godz. 13:57
  Słusznie. Władza kościelna biskupa Rzymu kończy się przecież na granicy tego miasta.

 99. Cadyk spod Tykocina 20 lutego o godz. 13:32 😉

 100. Mr Hyde 20 lutego o godz. 11:48
  Cadyk z Ger z 20 lutego o godz. 7:19 to oczywiście cadyk jak najbardziej fałszywy, ale zgoda, że tekst w/w wprowadza wiele urozmaicenia na tym szarym, beznamiętnym i – nie ukrywam – nieco już nudnawym forum bloga prof. J. H.

 101. Cadyk spod Tykocina 20 lutego o godz. 10:13
  Jezus to postać ze starożydowskiej bajki.

 102. Cadyk spod Tykocina 20 lutego o godz. 9:23
  To NIE kolege z Ger podszywa się tu pod cadyków, a tylko najzwyczajniejszy w świecie „głos zwyczajny”. 🙁

 103. Cadyk spod Tykocina 20 lutego o godz. 9:15
  Ja reprezentuję antyfaryzejski, metarabinistyczny czyli naduczony w Piśmie, nadzwyczajnie profesorski nurt Judaizmu Chasydzkiego z Ger.
  Szalom!

 104. W internetowym London Times natknąłem się na kawałek korespondujący.
  Otóż w Etiopii ,w Aksum ,podczas ,chyba wojny domowej,wojsko rządowe zaatakowało Aksum.W którymś z jego świątyń chrześcijańskich, wg lokalnych wierzeń przechowywana jest Arka Przymierza.Kto żyw z miejscowych i okolicznych pośpieszył na ratunek a i byli tacy co głowę położyli w obronie.
  Konfiguracja tej historii jest całkowicie odmienna od sytuacji nam znanej. Państwo wspiera Kościół lokalny a tenże wspiera aktywnie Państwo.Symbioza.Posługując się slangiem ruskiej mafii „zapewniają sobie krysze wzajemną”.Panstwo nie atakuje obiektow sakralnych a wręcz przeciwnie wzywa do ich obrony,wiedzac ,ze atak nie moze mieć miejsca.Taki trick marketingowy.
  Ale gdyby,Niemcy lub Ruscy lub Żydzi (chyba inni nie) zaatakowali obiekt sakralny to mogłoby być jak w Aksum.Atawizm ? czy inne cuś ?
  Lud widzi ,z podświadomości wiekowej, konfiguracje Kościoła i Państwa jako matrioszkę niemożliwą (figury niemożliwe) jedna w drugiej z brakiem możliwości rozeznania która w której momentalnie.
  Tak to jest.Krysza wzajemna także.
  Ps
  Chyba Arka to spuscizna Judaizmu a jaki ryt chrześcijański ją trzyma też nie pomne.

  https://www.thetimes.co.uk/article/ethiopian-worshippers-risked-lives-to-save-ark-of-the-covenant-from-soldiers-ztl36pcfh

 105. Hipokryzja Amerykanów. Przez wiele lat przyjmowali u siebie niemieckich zbrodniarzy, bo tak im było wygodnie i robili na tym interesy. A teraz, po 70 latach udają, że ścigają zbrodniarzy wojennych. Co za bezczelna obłuda – przez 50+ lat pozwolili facetowi wygodnie żyć w USA i nagle się obudzili: „Ekstradycja Bergera świadczy o zaangażowaniu Departamentu Sprawiedliwości i jego partnerów w organach ścigania w zapewnieniu, że Stany Zjednoczone nie są bezpieczną przystanią dla tych, którzy brali udział w nazistowskich zbrodniach przeciwko ludzkości i innych naruszeniach praw człowieka ” podobnie jak polski kościół walczy z pedofilią – wyroki tuż przed śmiercią oskarżonego… 🙁
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26811798,usa-95-letni-straznik-obozu-koncentracyjnego-zostal-deportowany.html#s=BoxOpImg8

 106. @@Cadyk spod Tykocina i Cadyk z Ger
  Ustalcie w końcu, kto się pod kogo podszywa i kto kim jest. Również @Głos zwykły powinien się dookreślić. Robicie sobie panowie jaja?
  Pytam tylko, po co?

 107. Z TX:
  Mamy juz elektrycznosc (czyli i ogrzewanie).

  Woda tez juz jest,ale cisnienie slabe,tak 70%.

  W mojeje wiosce to mamy 8 studni /ujec wody;4 dzialaje; 4 nie bo silniki elektrycznei transformatory spalone.
  Wyglada ,ze oba moje koty przezyly.

 108. Faktycznie siec nergetyczna ma tylko jedno polaczenie z reszta USA.Ale czy wiecej polaczen by cos zmienilo?

  Tutaj odleglosci sa duze tak wiec przesyl pradu liniami coskolwiek nie ma sensu.

  To tak jakby dolnoslaskie liczylo na prad z Sycylii albo inszej Andaluzji.

  Te historie (prawdziwe) o zamrozonych a spalonych czy otrutych tlenkiem wegla to sa tzw Human Interest Story.Popularne dla ludzi less educated-mniej wyksztalconych.
  Inne pojecia :Soft news,Infoteinment.(jak maluszek Miloszek ucierpial od……)
  Dziennik „P” schodzi do tego poziomu,co chyba jest nieuniknione.

 109. Ja zaś uważam, że jeśli skrupulatnie przestanie wyświęcać się gejów na księży, to częstość pedofilì wśród kleru spadnie o 90 procent.

 110. Zielonoswiatkowcy zostali zalozeni w 1905 w Los Angelos, California.Przez kobiete.Setki tysiecy biednych i niewyksztalconych (no bo jak) bialych z innych a zimnuch stanow wymigrowalo do ciepla czyli CA.

  Miejscowi:elity i biedni(bo konkurencja ,moga pracowac za mniej) usilowali ich wyrzucic,nie wpuscic,wykorzystac a okrasc(mafia).
  Zaczeli liczyc na cudotworcow i innych obiecujacych szybka poprawe losu.
  Odprysk tego oszukiwania jest bardzo piekny film Polanskiego „Chinatown”.To byly oszustwa z dostawami wody i tzw real estate – dzialki budowlane ale tak w miliony hektarow.
  LA ;skrot od Los Angelos inaczej nie ma tylko LA; to w 1900 mial tak 1 mln i najwieksza siec tramwajow na swiecie(teraz 0).
  LA to lezy na pustyni stad ta woda tak wazna.
  Teraz LA ma 20 mln albo i wiecej.

 111. Mieszkancy LA to Angelinos -Aniolki.
  Los Angelos ,nazwa,pochodzi od kosciola uzywanego przez Sw Franciszka.

  Oczywiscie Sw Franciszek
  Ma swoje miasto San Francisco;najpiekniejsze miasto na Ziemi;aczkolwiek najdrozsze do zycia.

  W tej chwili dzieci biednych nie chodza do szkoly( w SF),bo zamkniete,bo COVID.Bogaci to maja prywatne szkoly niezamkniete.

  By pokazac ,ze cos robia to Wydziall Edukacji(Kuratorium?) i Zwiazek Zawodowy Nauczycieli Szkol Publicznych postanowili zmienic nazwy szkol.
  Kazda szkola imienia Feinstein,Goldstein czy inszy Sztejn zostanie nazwana Rodriguez/Garcia.I od razu razniej a lepiej i weselej bedzie.

 112. Arcybiskup Dzięga chroniący przez lata zboczeńca stwierdził, że nikt nie jest bez winy i odpowiadać będzie przed bogiem. Podobieństwo Dzięgi do Franka Drebina sugeruje jajcarski charakter, tymczasem jest on postacią ponurą całkiem serio, a zarzuty traktuje niczym ostateczną zniewagę. „Czy leci z nami pilot” z nim na pokładzie złowieszczo przepowiada nieuchronną katastrofę.
  na zdrowie

 113. Nie wierzcie, nie wierzcie
  że nie nasramy wam do szuflady
  gdy w koło szaruga i mgła!

  A u nas taka natura,
  że sramy w szuflady
  bez względu na to
  jaka jest u was pora dnia!

  bo my lubimy szuflady
  ale też narobimy wam na fotele,
  i zostawimy wam w szafie
  też coś ruskiego
  tra la, la, la!

 114. Bracia Komuniści!
  Mam małego takiego tyciego, czerwonego.
  Zawsze brałem tylko w d…..
  !
  Dlatego zawsze takie ciekawe historie wam opowiadam.
  Znajecie jak mnie oficer dorwie w kącie, to od razu wenę mam.
  Jaki jestem wtedy napełniony!

  Gdyby mi dali rozkaz to napisałbym jeszcze raz historię WKP b!

 115. „Władze Chicago wkrótce zdecydują, co z pomnikiem polskiego Żyda. W tle rozliczenie z rasizmem
  Pomnik ukazujący uczestnika rewolucji amerykańskiej Chaima Solomona, polskiego Żyda, może zostać usunięty z Chicago. Wszystko z powodu rozliczeń z rasizmem, który dawniej był w USA powszechny. ”
  Okazuje się, że towarzystwo Waszyngtona na pomniku zaszkodziło Solomonowi . On nie miał niewolników. ale pożyczał pieniądze za które kupowano niewolników?

 116. Breaking news. Wyborcza podała piękne zdjęcie dotyczące chłopców, którzy są prawdziwymi Polakami. To nie jest prima aprilis to jest Polska warcholska, pomiędzy krzyżem a swastyką

  Niejaki Tomasz Greniuch został szefem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26811928,szef-wroclawskiego-ipn-u-twierdzi-ze-nigdy-nie-byl-nazista.html?&_ga=2.10867124.1254532501.1613734148-1829270968.1576275512#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

  Jest tam piękna fotografia i tekst, ale chłopcy nie heilują Hitlerowi, heilują Kaczyńskiemu.

  Jerzy Urban słusznie zauważył, że w Polsce są dwa IPEeNy.
  Instytut Psychiatrii i Neurologii i Instytut Pamięci Narodowej. W tym pierwszym pracują psychiatrzy, w tym drugim pracują pacjenci.

 117. magdar49
  20 lutego o godz. 18:00
  „Ustalcie w końcu, kto się pod kogo podszywa i kto kim jest.”

  OK. Cadyk spod Tykocina nie może się pod nikogo podszywać bo nie ma „Ja”.
  Ja się zdezintegrowało – pękła bańka mydlana, czy skorupka egg-oismu.
  Jaki jest sens podszywać się pod kogoś?
  Fanatyczny katolik, czy fanatyczny muzułmanin, którzy słyszą cale życie, co tydzień te same bajki, maja w swoich umysłach głębokie koleiny myślowe. Nie spotkają się w połowie drogi, bo nie mogą sami podnieść się, wyrwać się z tych kolein. Podszyć się pod kogoś ze sprzecznymi poglądami to próba „wykolejenia” tego kogoś, wyciagnięcia go z tych kolein. Jest to tak naprawdę akt miłosierdzia. Dajemy komuś wolność. Może teraz pójść w swoim myśleniu w prawo lub w lewo – w dowolnym kierunku.
  Pozdrawiam

 118. Cadyk z Ger
  20 lutego o godz. 17:16

  woytek 20 lutego o godz. 15:11
  Kto im przedtem kazał klękać?
  Przed rozpoczęciem każdego meczu piłkarskiego ligi angielskiej piłkarze są zmuszani do klękania na płycie boiska, solidaryzując się w losami niewolników gnębionych i eksploatowanych przez białych twórców cywilizacji białego człowieka. Zmuszają ich do tego gestu właściciele klubów i organizacja zrzeszająca te kluby w ligę piłkarską. Mecze te transmitowane są do wielu krajów globalnego kołchozu, który zmodyfikował niewolnictwo do poziomu bezbolesnego show biznesu.
  Piłkarze występują w tym geście w roli aktorów tego teatru. Reżyserzy tego gestu w tym czasie liczą na zapleczu pieniądze jakie przynosi im show biznes.
  „Bournemouth, szósta ekipa Championship, nie będzie dłużej klękać przed meczami. Zmiana nastąpi już w sobotnim starciu przeciwko Queens Park Rangers. „Po dyskusjach między składem i ze starszymi członkami sztabu zdecydowaliśmy, że nie będziemy już klękać na kolano przed meczami” – czytamy w oświadczeniu.”

 119. Wszystkie te wierszyki w rosyjskim stylu to mi przypominaja zurawiejki.
  Polskie to sa lagodne i nowe i jakis zal wyrazaja.
  Czy przez gory czy przez morze
  18 zawsze moze.
  Mam nadzieje ,ze nigdy o Nich nie zapomnimy(18 Pomorski).

  Rosyjskie zurawiejki sa straszne.Wprost jakby przepowiadaja terror komunistow.
  Chyba nikt ich na polski nie przetlumaczyl.
  Poeta Lermontow uchodzi za pierwszego autora.Wkrotce zginal.

  Zaden z cadykow Lermontowem ani Bulatem nie jest.
  Wy jeszcze nie wiecie
  Co komu pisane
  I kto bedzie zyl

 120. Mr Hyde
  Rosyjscy zolnierze mieli racje z tym Antonescu.Watpie by cos takiego spiewali.To wyglada na propaganda pisana przez zawodowych wordsmith z Moskwy zatrudninych przez Lawrentego.

  O tym co dzialo sie w Bukareszcie w 1939 roku swietnie pisze angielska autorka,chyba nie tlumaczona na polski.Dawno nie zyje.Teraz znowu popularna i czas pozytywnie ja sprawdzil/ocenil.

  Olivia Manning
  The Balkan Trilogy

  (mozna sie dowiedziec jaki rodzaj kalesonow wydawano polskim uchodzcom we wrzesniu 39;jak harcowala szefowa Polskiego Czerwonego Krzyza w Cairo 41,hrabina zreszta).

 121. Z niedowierzaniem oraz z irytacją przeczytałem w mediach informację, że niejaki TOMASZ GRENIUCH, w przeszłości działacz Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR), od niedawna jest p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału IPN-u.
  W internecie nawet można znaleźć wiele zdjęć, na których widać „hajlującego” w miejscach publicznych Greniucha.
  IPN, w swoim najnowszym komunikacie informuje, że „zaangażowanie Greniucha w działalność ONR wynikało z bezkompromisowych postaw wobec nazizmu i komunizmu mentorów ruchu”.
  Hmm, aż chciałoby się odpowiedzieć: no cudownie! Ale sprawa jest na tyle poważna, że nie ma tutaj miejsca na jakiekolwiek żarty.
  Natomiast, sam Greniuch był łaskawy oświadczyć (do złudzenia to przypomina tłumaczenie się smarkatego dziecka), że cyt.: „nigdy nie byłem nazistą, za nieodpowiedzialny gest sprzed kilkunastu laty jeszcze raz przepraszam i uważam to za błąd”.
  Z kolei, jeden z pracowników biura prasowego IPN-u, Sławomir Bardski stwierdził, że cyt.: „w naszej instytucji (tj. w IPN) … mamy pluralizm”. I tym zakończył sprawę. Niemal spadłem z krzesła, kiedy to przeczytałem.
  Coś niesamowitego, czy to jeszcze jest Polska?

  JARAS (nazwisko wyłącznie do wiadomości redakcji),
  przyjmij wreszcie do wiadomości, że Ty i my wszyscy razem z Tobą, nie mieszkamy na Marsie ani na Księżycu. Być może nawet zauważyłeś, że mieszkamy w ściśle określonym miejscu w Europie. I – czy tego chcemy czy nie chcemy – jesteśmy bardzo dokładnie (bardziej niż możesz to sobie wyobrazić) obserwowani przez inne kraje Europy i nie tylko.
  A to niewątpliwie do czegoś zobowiązuje – nas wszystkich, ale przede wszystkim – rządzących w Polsce.
  Wobec powyższego, dlaczego, mając wręcz dyktatorską władzę w Polsce, tolerujesz tego rodzaju wybryki i dopuszczasz do awansów zawodowych ludzi kompletnie nieodpowiedzialnych i niegodnych, nawet w tym nieszczęsnym IPN?
  Tylko nie usprawiedliwiaj się, że o niczym nie wiedziałeś. Wolne żarty.
  A jeśli rzeczywiście nie wiedziałeś o całej sprawie, to o Tobie jeszcze gorzej świadczy!
  Podkreślam: Twoim obowiązkiem jest wiedzieć!
  I nikogo nie interesuje, kto ma obowiązek o wszystkim Ciebie informować.

  JARAS,
  czy Ty naprawdę nie wiesz, czy jedynie udajesz brak wiedzy? Jeżeli udajesz, to jesteś tchórzem.
  Tak czy inaczej, jedynie Ci podpowiem, że inaczej wygląda świat, kiedy patrzymy na niego z wysokości Żoliborza, a zupełnie inaczej, kiedy obserwujemy go z Berlina, Brukseli, Paryża bądź z Rzymu.
  I weź to wreszcie, do cholery, pod uwagę. Najwyższy czas!

 122. Woytek

  Nie martw sie o Chicago.Teraz taka moda na rozwalanie pomnikow.Uznanie i slawa jest zmienne(….e mobile).
  W NY to i Columba chca wyrzucic.Budde w Afganistanie wysadzono.

  Ciekawe to bedzie czy w Atlanta GA rozwala granitowa Stone Mountain z pomnikami generalow Poludnia,o wiele wieksza niz kosciol Zbawiciela w Moskwie.
  Zeby zostalo po staremu to wszystko trzeba rozwalic(Leopard).

 123. Na ogol usuwa sie pomniki ktore opisuje sie jako:
  „Dead White Man On The Horse”
  Stary,umarly, bialy mezczyzna na koniu

  W moim Wroclawiu niedawno taki wlasnie pomnik sprawiono „Chrobry Na Kobyle”.Cos mi sie widzi,ze daleko nie zajedzie.
  A ile to pomnikow Cesarzy/Krolow a generlow i marszalkow we Wroclawiu rozwalono.Jednemu to Socjalista z Krakowa szpade z sarkofagu zabral. Grob tego generala nazwano Skwer…..;a tramwaje 7 i 17 objezdzaja w kolko i nikomu to nie przeszkadza.

 124. feran
  21 lutego o godz. 7:37

  „Rosyjscy żołnierze mieli rację z tym Antonescu. Wątpię by coś takiego śpiewali”.

  Otóż zapewniam Pana, że tego rodzaju piosenki, były bardzo często śpiewane przez żołnierzy Armii Czerwonej podczas II wojny światowej. M.in. piosenka, której słowa poprzednio zacytowałem.
  Nie ukrywam, że ta piosenka jest wręcz niesamowita i okropna, ale była powszechnie znana w Armii Czerwonej. Jednak nigdy nie została włączona do jakichkolwiek, oficjalnych radzieckich śpiewników żołnierskich.
  A stosowna zwrotka, rozpoczynała się nawet stosunkowo łagodnie, przypomnę:

  Antoniesku, toże ch … garbatyj,
  zadumał zachwatit’ siebia Karpaty …

  Wyłącznie – ze względów obyczajowych – nie mogę powtórzyć jej dalszego ciągu, choć znam wszystkie zwrotki tego niesamowitego tekstu. Proszę mi wierzyć, że jest niesamowity. Im dalej, tym coraz gorzej.

  —————————————–

  W oddzielnym wpisie, w dniu dzisiejszym, Pan wspomina o żurawiejkach rosyjskich. Przy okazji, słusznie Pan zauważył, że te żurawiejki są straszne (a przynajmniej wiele z nich). Często je tak odbierano, pewnie nie bez powodów.
  Natomiast, czy polskie żurawiejki są łagodne i wyrażają jakiś żal, to jest sprawa indywidualnego odbioru i oceny.
  Moim zdaniem, oceny mogą być podzielone.

  A propos żurawiejek śpiewanych w Wojsku Polskim, szczególnie w latach 30-tych ub. wieku:
  do śpiewania żurawiejek, przywiązywano dużo wagi, głównie w oddziałach kawaleryjskich WP II RP.
  I nie było w tym niczego nadzwyczajnego. Nie da się ukryć, że kawalerzyści uważali siebie za elitę ówczesnego wojska. Przykładów aż nadto.
  Wielu z nich, zapewne było świadomych, że w drugiej połowie lat 30-tych, kawaleria jest przeżytkiem w siłach zbrojnych, ale – najczęściej – głośno o tym nie mówili. Ponadto, oddziały kawaleryjskie były bardzo kosztowne w utrzymaniu.
  Bezpośrednio przed wybuchem II wojny światowej, Wojsko Polskie dysponowało łącznie: 40 pułkami kawalerii (ułanów, strzelców konnych i szwoleżerów}, które były skoncentrowane w 11 brygadach kawalerii. Sporo!
  Podczas Wojny Obronnej Polski, we wrześniu 1939 roku, w starciu z hitlerowską machiną wojenną, a od 17 września – również z oddziałami Armii Czerwonej, kawaleria nie odegrała większej roli. Nie mogła, dysproporcja sił i środków walki – na naszą niekorzyść, była zdecydowanie za duża.

  Wracając do naszych, polskich żurawiejek,
  Pan zacytował jedną z wielu żurawiejek 18 Pułku Ułanów Pomorskich, który wchodził w skład Pomorskiej Brygady Kawalerii, we wrześniu 1939 roku pułk walczył w składzie Armii Pomorze.
  Z kolei ja przypomnę kilka żurawiejek 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, także w składzie Pomorskiej Brygady Kawalerii i Armii Pomorze:

  1. KRADNĄ KURY, KRADNĄ SERY,
  ROKITNIAŃSKIE SZWOLEŻERY.

  2. ZAWSZE BYLI BRACIĄ BITNĄ,
  ZWYCIĘŻYLI POD ROKITNĄ.

  3. ROKITNIAŃSKIE SZWOLEŻERY,
  DZIELNIE KROCZĄ PRZEZ BARIERY.

  A także żurawiejki 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Pułkownika Jana Kozietulskiego. We wrześniu 1939 roku, pułk walczył w składzie Suwalskiej Brygady Kawalerii. Skapitulował jako jeden z ostatnich – w dniu 6 października 1939 roku.

  1. KTO W SUWAŁKACH ROBI DZIECI?
  SZWOLEŻERÓW PUŁK TO TRZECI.

  2. KTO PRZYKŁADEM W BOJU ŚWIECI?
  SZWOLEŻERÓW PUŁK TO TRZECI.

  Pozdr.

 125. Od niedzieli w Izraelu osoby posiadające tzw. zielony paszport – zaszczepione przeciwko Covid-19 i te, które wyzdrowiały – będą mogły korzystać z siłowni i basenów, uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, przebywać w hotelach i w synagogach.
  Komentarze:
  – jak widać – pomimo deklaracji – Żydzi czerpią pełną garścią z nazizmu….
  tylko patrzeć numerów tatuowanych na przedramieniu u zaszczepionych …
  a potem co? Cyklon B dla niewytatuowanych?
  – Nie sprawniej będzie zorganizować getto dla niezaszczepionych?
  https://next.gazeta.pl/next/7,173953,26813169,izrael-zielone-paszporty-dla-zaszczepionych-przeciwko-covid-19.html#do_w=52&do_v=138&do_a=291&s=BoxBizImg2

 126. – Polska sanacyjna: „silni, zwarci i gotowi”. Silni wobec kobiet, zwarci w pośladkach i gotowi na kolejną butelkę szampana za 60 złotych (lampka tylko 6, patrz zdjęcie). Przypomnę, za dzień ciężkiej pracy robotnik dostawał złotówkę a o pracę było trudno. Zdrajcy przepili Polskę, która we wrześniu 1939 padła w kilka dni a oni sobie potem popijali herbatki z prądem w Londynie z Churhillem, z którym sprzedali Polskę Stalinowi. Dziś byłoby podobnie. Jeśli Putin uderzy, w dwa dni już jest po dumnej pisowskiej najjaśniejszej.
  – w roku 1989 „wygumkowano” 45 lat i gorączkowo szukano ciągłości z II RP, stąd choćby reprywatyzacja, gimnazja, cyrki z przekazywaniem insygniów prezydenckich z Londynu. Tymczasem II PR to mocno, zwłaszcza za sanacji skorumpowane państwo, w którym dwie grupy miały się dobrze urzędnicy i wojskowi. A wynikało to z wrodzonej biedy oraz zniszczeń wojennych pogłębionych zerwaniem więzi gospodarczych w zmienionych warunkach geopolitycznych.
  – Te „dwie moralności” i bezkarność znajdowały swoje odbicie również na niższych szczeblach społeczeństwa. W grudniu 1935 we Lwowie robotnik za wybicie szyby w lokalu wyborczym został skazany na 3 lata więzienia, a właściciel kamienicy za zabójstwo dozorcy na 2 lata. Nic dziwnego, że pisowscy apologeci tak wychwalają II RP.
  https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,26799140,dwie-moralnosci-ii-rp-jedna-dla-ludu-druga-dla-elit.html#s=BoxOpImg5

 127. Akty polskich elit dotyczące reformy rolnej nie były nic warte. Nie dość, że były bardzo okrojone w stosunku do ustaw zaborców, które szły o wiele dalej, to na dodatek ich korelacja czasowa z powstaniami pozbawiała ich wszelkiej wiarygodności w oczach chłopów. Krótko mówiąc, elity tworzyły jakieś propagandowe uchwały, kiedy potrzebowały chłopskiego mięsa armatniego do realizacji swoich interesów. Tak samo było w 1920, kiedy podczas zbliżania się bolszewików do Warszawy uchwalono reformę rolną, która nigdy nie weszła w życie, bo zagrożenie minęło. Podobną historię mają uchwały Rządu londyńskiego z 1944 i 1945, które daremnie chciały odwieźć chłopów od poparcia komunistów.
  – Polacy też nie chcą pamiętać, że papież potępiał powstanie i bunt przeciwko carom.
  – We wrześniu 39′, na Kielecczyźnie, chłopi widząc polską kawalerię chowali się po lasach z okrzykiem „pany jado”. W pierwszym okresie okupacji, Niemcy płacili chłopom za produkty rolne. Dopiero gdy wprowadzili kontrybucję, chłopi poparli tworzenie BCh. Po wojnie komuna wygrała dzięki reformie rolnej. W okresie międzywojennym chłopi byli traktowani jak Żydzi czy Ukraińcy.
  https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,26762813,chlopi-uwazali-polske-za-pieklo-gdy-oglosili-strajk-kraj-stanal.html#s=BoxOpImg6

 128. Mój ojciec pochodził z chłopskiej rodziny. A dziadek był legionistą, a potem walczył w formacja Hallera. W czasie wojny był w AK. Dziadek i babka nie mieli majątku w postaci gospodarstwa rolnego, który dostaliby od rodziców. Otrzymali ziemię na kresach od państwa polskiego. Ojciec urodził się właśnie tam. Miałem osobiście możliwość rozmawiania z dziadkiem i babcią i nigdy oni nie popierali ani PRL, ani złego słowa nie powiedzieli o II RP. Zdawali sobie przy tym sprawę, że naród musi mieć własne elity, a nie ruskich doradców i obcą narzuconą Polakom elitę. Być może w czasach carskich sprawa świadomości narodowej chłopów przedstawiała się inaczej, ale w czasach po odzyskaniu niepodległości, chłopi polscy czuli się Polakami. Sama reforma rolna była zaś błędem. Taka reforma cofała Polskę w rozwoju z etapu gospodarki towarowej. Zresztą nawet PRL był tego świadomy komasując w PRG i spółdzielniach ziemię indywidualnych chłopów. Tam gdzie PRG dobrze funkcjonowały w PRL zarządzali nimi właśnie byli ziemianie, którzy mieli doświadczenie w zarządzaniu wielkimi gospodarstwami rolnymi, tam gdzie nie funkcjonowały zarządzali nimi złodzieje, którzy doszli do władzy w PRL dzięki temu, że byli zdrajcami.

 129. Mr Hyde 21 lutego o godz. 12:15
  „kawalerzyści uważali siebie za elitę ówczesnego wojska”.
  Tak, gdyż na koniach uciekali oni szybciej niż piechurzy.

 130. bergbaumsztajn 20 lutego o godz. 22:40‎
  Problem z pedofilstwem w kościele rzymskokatolickim jest „tylko” częścią większego problemu, ‎czyli problemu dominacji orientacji LGBTQ+ w tymże kościele. Przecież księża i zakonnicy ‎tego wyznania to są w większości geje albo „both ways” czyli osoby biseksualne, a zakonnice ‎tamże to są w ogromnej większości lesbijki lub w/w osoby biseksualne. Ponieważ praktycznie ‎wszystkie zboczenia seksualne, poza pedofilią, są obecnie arbitralnie uznane za legalne w ‎Polsce i nie tylko Polsce, ale w i w większości państw katolickich, to nic dziwnego, że księża-‎pedofile czują się dyskryminowani, gdyż zarówno definicja pedofilii jest mocno arbitralna, tak ‎samo jak definicja wszystkich innych zboczeń seksualnych, ale tylko księża-pedofile zostali ‎wyznaczeni przez Watykan, w którym przecież od dawna dominuje kultura gejowska (patrz np. ‎‎„Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie” Frederica Martela), za tzw. kozły ofiarne, a więc ‎księża-pedofile cieszą się nieoficjalnie silnym poparciem ze strony księży-gejów. Kościół ‎rzymski potrzebuje więc nie tylko zniesienia celibatu, ale także ścisłego i bezwzględnego zakazu ‎przyjmowania w jego szeregi, a szczególnie zaś w szeregi kleru, osób LGBTQ+. Inaczej, to ‎walka z pedofilią w tym kościele nigdy nie przyniesie pozytywnych skutków.‎

 131. abchaz 20 lutego o godz. 17:41‎
  Jak to się więc stało, że ta „arka” nie powstrzymała tych ciągłych klęsk głodu, okrutnych wojen, ‎krwawych rewolucji etc. na obszarze Etiopii (Abisynii)?‎

 132. magdar49 20 lutego o godz. 18:09‎
  A co – nie wolno? A tak bardziej na serio – nie usuwa się tu pyskówek, a więc jest tu to, co jest. ‎Zamiast walczyć z rzekomym „antysemityzmem” czy krytyką ruchów typu LGBTQ+, admin ‎powinien zacząć wreszcie usuwać wpisy atakujące innych uczestników dyskusji i zawierające ‎tzw. wyrazy.‎

 133. feran 20 lutego o godz. 22:22‎
  Zmieniło by i to wiele, gdyż dziś energetyczne sieci przesyłowe maja napięcia dochodzące do ‎‎400 tysięcy V a nawet i więcej, a więc mogą one przesyłać i to z szybkością światła ogromne ‎ilości energii z bardzo małymi stratami. Swoją drogą, to pierwsza sieć elektroenergetyczna na ‎świecie o długości 175 km została zbudowana przez firmy: niemiecką AEG i szwajcarską ‎Oerlikon na Światową Wystawę Elektrotechniczną we Frankfurcie nad Menem w 1891 r. ‎Pomysłodawcą i odpowiedzialnym za cały projekt był Polak z pochodzenia – inż. Michał ‎Doliwo-Dobrowolski, dyrektor w niemieckiej firmie AEG ‎‎(https://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_grid).‎

 134. feran 20 lutego o godz. 22:41‎
  ‎1. Zielonoświątkowcy jest to typowa sekta protestancka, wyrosła w Ameryce Północnej na ‎chorej przecież z definicji bazie anglikanizmu i purytanizmu a nie jak w Europie na bazie ‎luteranizmu czy kalwinizmu czyli etycznego (moralnego) protestu przeciwko ekscesom ‎papiestwa.‎
  ‎2. Natomiast LA ma obecnie 4 linie tramwajowe o łącznej długości ponad 100 mil czyli 160 km: ‎A – niebieska C – zielona, L- złota i E od „Expo”. Według Wikipedii, system szybkich ‎tramwajów (light rail) w LA ma najwięcej pasażerów ze wszystkich takich systemów w Stanach ‎Zjednoczonych Ameryki. Jest on drugim co do wielkości w Stanach Zjednoczonych. Sprawdź ‎więc, zanim coś niezbyt mądrego napiszesz… ;-)‎

 135. bergbaumsztajn 20 lutego o godz. 22:40‎
  Ja też uważam, że jeśli skrupulatnie przestanie wyświęcać się gejów na księży, to odsetek ‎pedofilów wśród kleru KRK spadnie o jakieś 90 procent.‎

 136. feran 20 lutego o godz. 22:58‎
  LA to nie jest miasto a tylko przypadkowe zbiorowisko przedmieść (suburbii), a SF jest zapewne ‎najładniejszym wielkim miastem w całej Ameryce Północnej, ale co z tego, skoro zostało ono ‎byle jak zbudowane na ternie sejsmicznym, a więc czeka je zagłada – sooner or later.‎
  Shalom!‎

 137. woytek 21 lutego o godz. 6:42‎
  Klękać powinni wiec tylko ci, którzy dorobili się majątków na krzywdzie afrykańskich ‎niewolników, czyli głównie cała wyższa i średnia klasa USA, UK, Francji, Beneluxu i byłych ‎dominiów brytyjskich, takich jak Australia, Kanada i Nowa Zelandia oraz zamożni biali i ‎kolorowi z RPA.‎

 138. feran 21 lutego o godz. 7:37‎
  Rumunia miała w latach 1930-tych i 1940-tych paskudny faszystowski reżym, ścisłe ‎współpracujący z III Rzeszą. Ale ani Rumunii, ani III Rzeszy ta współpraca nie wyszła na dobre, ‎gdy ‘dzięki’ temu, że rumuńskie dywizje zostały wysłane pod Stalingrad, to zostały one jako ‎pierwsze zaatakowane przez Armię Czerwoną, a że Rumunii marnie sobie radzili w warunkach ‎srogiej rosyjskiej zimy, podobnie jak dziś nie radzą sobie w znaczne lżejszych warunkach ‎Teksańczycy, to pierścień okrążenia dookoła Stalingradu został przełamany przez Armię ‎Czerwoną. No cóż, w swym antypolskim zaślepieniu, Niemcy postawili na Węgrów, Rumunów, ‎Chorwatów i Bułgarów a szczególnie zaś na Włochów, i m. in. dzięki temu dostali oni w 4 litery ‎od ZSRR. :-)‎

 139. Mr Hyde 21 lutego o godz. 7:54, Wieslaw A Zdaniewski 21 lutego o godz. 1:12‎
  O co wami chodzi? Przecież IPN jest instytucją na 100% propagandowo-policyjną, a nie ‎naukową! Tak więc na jego czele najlepiej by się sprawdził dr Goebbels. Urban zresztą też. ;-)‎
  Szalom!‎

 140. feran 21 lutego o godz. 8:24, 21 lutego o godz. 7:59‎
  Po prostu trzeba 100 razy przemyśleć, zanim się komuś postawi pomnik czy też nazwie jego ‎imieniem ulicę, plac, szkołę etc. Pamiętam doskonale moją wizytę na Kapitolu Stanowym w St. ‎Paul (Minnesota) i ten wielki obraz przedstawiający J. Waszyngtona wśród jego niewolników. ‎Niestety, ale jeśli ma się takiego „ojca państwa”, to takie państwo nie ma dziś racji bytu, gdyż ‎epoka niewolnictwa dawno temu się skończyła i od swego początku do końca była ona ‎amoralna i zbrodnicza.‎

 141. Blog prof. Hartmana schodzi na poziom poniżej najgorszego, ponieważ cenzura ściga tu tylko ‎wypowiedzi nieprawomyślne, w tym szczególnie „antysemickie” i „homofobiczne”, zamiast ‎zwyczajnego spamu i chamskich pyskówek. :-(‎

 142. głos zwyczajny
  21 lutego o godz. 16:38

  Od kiedy to zacząłeś rozsądnie oceniać?

  Tak, z ciekawości…..

 143. Jedno jest pewne, że Rosja jest pod niewolniczą władzą byłych KGB istów i innych złodziei, zboczeńców, oraz władze tam sprawują osoby psychicznie wykolejone z tych formacji oraz z KPZPR, oraz że Rosyjski lud a szczególności chłopi natychmiast poddaliby się wojskom USA, gdyby USA chciało tylko na ten śmietnik wkroczyć.

 144. Cadyk z Ger (Prawdziwy, na 100% koszerny etc.)
  20 lutego o godz. 17:32

  Ja reprezentuję antyfaryzejski, metarabinistyczny czyli naduczony w Piśmie, nadzwyczajnie profesorski nurt Judaizmu Chasydzkiego z Ger.

  Tak nadmuchana bańka mydlana zaraz pęknie 🙂 i zostaniemy cadykiem certyfikowanym

 145. W poniedziałek, tj. 22 lutego br., niejaki TOMASZ GRENIUCH, były hajlujący działacz Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR), podobno nawet z ambicjami zawodowymi, naukowymi i literackimi, złożył łaskawie rezygnację ze stanowiska p.o. dyrektora oddziału wrocławskiego IPN-u.
  Wobec powyższego, po raz kolejny moglibyśmy publicznie zapytać, a mianowicie:
  jak zakończyłaby się ta skandaliczna i bulwersująca sprawa, gdyby od co najmniej kilku dni, nie było wyjątkowo głośnego szumu medialnego w Polsce i nie tylko?
  Czy nasz hajlujący obywatel, TOMASZ GRENIUCH, będący po solidnej edukacji w ONR i z określonymi ambicjami osobistymi, samodzielnie doszedłby do wniosku, że są granice, których przekraczać nie wolno, nawet w IPN?
  Tak czy inaczej, pozostało ogólne zażenowanie, konsternacja, oszołomienie oraz wstyd, wielki wstyd!
  Dlaczego, co pewien czas, jesteśmy zmuszani do obserwowania takich i podobnych sytuacji?

 146. Mr Hyde 22 lutego o godz. 17:43
  Szkoda, gdyż on doskonale kompromitował IPN.

 147. Mr Hyde 22 lutego o godz. 17:43
  Szkoda, gdyż on doskonale kompromitował IPN.

 148. Cadyk spod Tykocina 22 lutego o godz. 12:43
  Zazdrościsz mi mej Wysokiej Cadykowości? 😉

 149. Jedno jest pewne, że USA są pod niewolniczą władzą byłych agentów CIA i innych złodziei i zboczeńców, oraz że władze tam sprawują osoby psychicznie wykolejone z tych formacji oraz z GOP, oraz że amerykański lud a w szczególności farmerzy natychmiast poddaliby się wojskom Rosji, gdyby Rosji chciało tylko się na ten śmietnik wkroczyć.

 150. Cadyk z Ger und Breslau
  22 lutego o godz. 20:21

  Zazdrościsz mi mej Wysokiej Cadykowości?

  Don’ t be silly. Szkoda życia siedzieć w bance mydlanej – nawet dużej.
  Lada dzień będzie można polecieć na Marsa i przyłożyć piątkę Perseverance

 151. Cadyk spod Tykocina 23 lutego o godz. 10:54
  Znaczy się, że jednak mi zazdrościsz. 😉
  A na Marsa, to żaden człowiek żywy nie doleci przy użyciu obecnej technologii, czyli rakiet na paliwa chemiczne. Tu potrzebna jest energia jądrowa, jak nie silnik fotonowy i jakaś namiastka grawitacji oraz osłony przed promieniowaniem kosmicznym. A one mają sporą masę.

 152. Cadyk z Ger und Breslau
  23 lutego o godz. 23:00
  A na Marsa, to żaden człowiek żywy nie doleci

  Trzeba zacząć identyfikować się z tym, co w nas wieczne(eternal) i poza-czasoprzestrzenne.
  Nie z dupa, bo z niej wcześniej czy później zacznie sypać się próchno.
  Nie przetrwa ani na Ziemi ani na Marsie 🙂

 153. Cadyk spod Tykocina 24 lutego o godz. 9:33
  Dusze to ani rakiet, ani planet a nawet i czasoprzestrzeni nie potrzebują do swego istnienia i szczęścia lub nieszczęścia wiecznego. 😉
  Szalom!

css.php