Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne
Daniel Obajtek

1.03.2021
poniedziałek

Obajtek, czyli syndrom BBC

1 marca 2021, poniedziałek,

Nagrania rozmów Obajtka ze swoim podwładnym w nieformalnie i nielegalnie kierowanej przez niego firmie są nie tylko całkowicie miażdżącym dowodem przestępstwa, lecz ponadto popisem bezprzykładnego knajactwa i chamstwa. Bezczelne oświadczenie Orlenu, oszczercze i obraźliwe w stosunku do Agory, a jednocześnie świadczące o całkowitym bezwstydzie prezesa, jest tego chamstwa drugą odsłoną. A trzecią jest groteskowo kłamliwe i obraźliwe dla osób cierpiących na zespół Tourette’a tłumaczenie, że nieprzerwany potok przekleństw Obajtka był objawem tej ciężkiej choroby.

W każdym normalnym kraju coś takiego jak nagrania rozmów Obajtka z podwładnym byłoby powodem ogromnego skandalu, a następnie procesu sądowego. Taki Obajtek musiałby zrezygnować z funkcji, posypać głowę popiołem, a jego kariera skończyłaby się raz na zawsze.

Ale nie w Polsce. Tu można właściwie wszystko – jeśli masz władzę, to wstyd i hańba nie mają do ciebie przystępu. Wystarczy śmiać się w nos tym wszystkim, których oburzenie przeradza się przeto natychmiast w poniżające uczucie bezsilności wobec nagiego zła i jego bezkarności. Biskup może czytać o sobie w prasie świetnie udokumentowane artykuły, ukazujące, w jaki sposób osłania pedofilów, stając się ich wspólnikiem, i lekko przy tym sobie poziewywać. Ani w Kościele, ani na salonach władzy jego splendor i wpływy na ujawnieniu hańbiących faktów nie ucierpią.

Poseł prezes Kaczyński może na oczach całego społeczeństwa mówić swemu kontrahentowi, że mu nie zapłaci, bezczelnie odsyłając go do sądu, a także zażądać łapówki „dla księdza” – i nie dzieje się absolutnie nic. Coś, co ten sam Kaczyński nazywa kompromitacją całożyciową, nie następuje w żadnym, dosłownie w żadnym przypadku. Ba, nie następuje nawet kompromitacja jednodniowa. Ci ludzie są z zasady niekompromitowalni. Zupełnie jak czworonogi.

Dlaczego tak się dzieje? Przecież ci ludzie, dokonujący najbezczelniejszych nadużyć, łącznie z samym premierem, w zasadzie wiedzą, co to znaczy hańba, wstyd, skandal i kompromitacja. Nawet jeśli są psychopatami niezdolnymi do przeżywania wstydu, to pojęcia te nie są im obce i doskonale zdają sobie sprawę, że mają do nich zastosowanie. A jednak nic sobie z tego nie robią i uchodzi im to na sucho. Mogliby chociaż jakoś nieszczerze, półgębkiem czasem przeprosić. Ot, powiedzieć jakieś „wyraziłem się niefortunnie” czy „przepraszam tych, których zawiodłem”. A potem mogliby już po swojemu: no czego jeszcze, k…, ode mnie chcecie – przecież przeprosiłem! Byliby wtedy normalnymi, poczciwymi chamami z epoki analogowej.

Cóż, epokę tę mamy już dawno za sobą. Obecnie żyjemy w epoce dwa, k…, zero, czyli postmoralnej. Ale jak to jest, że oni jednak nie muszą niczego się wstydzić? Tak nic a nic? Trudno to pojąć normalnemu człowiekowi. Tak jak trudno pojąć, że są na świecie bezwzględni bandyci i mordercy.

Otóż działa tu żelazna logika bezwstydu, bezczelności i chamstwa. Bezwstyd-Bezczelność-Chamstwo (syndrom BBC) na coś takiego jak okazywanie słabości i przyznawanie się do winy nie pozwala. Przeprosiny są możliwe tylko wtedy, gdy ich obłuda jest całkowicie oczywista. Bo zasada podstawowa BBC brzmi: nigdy do niczego się nie przyznawaj i nigdy za nic nie przepraszaj. A kolejne zasady są takie: wszystkiego się wypieraj, kłam w żywe oczy, szkaluj i opluwaj tych, którzy złapali cię za rękę, niszcz wszystkich przeciwników wszelkimi dostępnymi środkami, nie dotrzymuj żadnych umów ani zobowiązań, jeśli byłoby to dla ciebie niekorzystne, bądź wierny sobie (swojemu interesowi) do końca i niezłomnie.

W taki oto sposób BBC staje się rodzajem odwróconego etosu, czyli antyetosu. Po prostu przez swój radykalizm, który przypomina formalnie postawę etyczną. Podobnie jak ludzie szlachetni „pewnych rzeczy” nie robią nigdy, również dotknięci przez syndrom BBC Kaczyńscy, Morawieccy czy Obajtkowie „pewnych rzeczy” nie robią nigdy. Tylko że są to inne rzeczy.

Tak po prostu – inne. Czyż inność jest zła? Tamci nie oszukują, nie kłamią i nie kradną, a ci (każdy ma prawo do swoich zasad i bycia sobą!) nigdy nie przyznają się do winy, nigdy nie rezygnują z możliwej do osiągnięcia korzyści i nigdy nie kierują się prawem, jeśli mogą mieć pewność, że nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za swoje bezprawne działania.

W jaki sposób w ogóle mogło dojść do takiej inwersji, czyli wywrócenia moralności na nice? Przecież jeszcze kilkadziesiąt lat temu, gdy gdzieś rządziła banda przestępców, to w razie wpadki poświęcało się kogoś jako kozła ofiarnego, a bywało, że bezsporny winowajca nawet popełniał samobójstwo (tego akurat nie pochwalam, lecz było to przynajmniej świadectwem prawdziwego wstydu). Nawet jeśli ci ludzie nie mieli żadnych skrupułów i niczego się nie wstydzili naprawdę, to zwykle uważali za dobre dla siebie, aby wstyd udawać.

Opinia publiczna tego oczekiwała – nawet jeśli nikt nie miał złudzeń, że złodzieje i cwaniacy u władzy mogą się zmienić. Mimo wszystko panowało przekonanie, że lepiej, aby w życiu publicznym panowały jakieś obłudne pozory moralności, niż taki zupełny, nagi bezwstyd.

Skąd ta zmiana, która prowadziła frontowymi drzwiami hordy obnoszące się z syndromem BBC? Sądzę, że powodem jest pewne osobliwe i dwoiste wypaczenie moralności publicznej. Z jednej strony prostacy uczeni są (a ich życiowe doświadczenie z ich prymitywnych środowisk to potwierdza), że wszyscy ludzie są tak samo podli i interesowni, a wszelka moralność jest tylko fasadą; honor zasadza się więc nie na tym, jakim się jest człowiekiem, lecz na tym, że ma się sztamę z odpowiednimi autorytetami – lokalnymi bogaczami oraz z „czynnikiem rozgrzeszającym”, czyli kapłanami.

Z drugiej strony publiczna moralność epoki nowoczesnej zbudowana jest na pochwale indywidualizmu i „spełniania się”, czyli aktywnego zabiegania o swoje interesy. Skoro liczy się jednostka i jej prawo do szczęścia, a każdy człowiek ma swoje nienaruszalne i nietykalne życie wewnętrzne, to nikomu nie wolno nikogo osądzać. Moja moralność to sprawa między mną a Bogiem. Nikomu nic do niej! Jeśli nie dam się złapać i nie zostanę skazany, to nikt nie ma prawa mnie potępiać. Zresztą jak już zostanę skazany, to nadal nie wolno mnie winić, bo to sprawa między mną a wymiarem sprawiedliwości. Wszak sam płacę za to, co uczyniłem. Znowu więc to samo: nikt nie prawa mnie oceniać!

W świecie BBC nie ma innej reguły poza tym nihilizmem prywatyzującym moralność: wszystko jest moją sprawą i moim ryzykiem. Jeśli zakaz oceny (a więc ekspulsja moralności) staje ponad wszystkimi innymi i je zastępuje, to właściwie dozwolone jest wszystko. W miejsce wyrzutów sumienia pojawia się zaś złość na siebie samego: jak ja mogłem być taki nieostrożny i dać się złapać! A zaraz za tym pragnienie zemsty. Zemsty, która jest świętym prawem BBC, opartym na wielkim aksjomacie liberalizmu: nikt nie jest lepszy ode mnie!

Skoro nie jest lepszy, to znaczy, że wszyscy są takimi samymi bezczelnymi chamami jak ja. A jak wszyscy, to nikt. Słowo „cham” przestaje cokolwiek znaczyć. Jest tylko jednym z wyzwisk. Bo tak naprawdę świat dzieli się zawsze wyłącznie na „swoich” (to znaczy na mnie, w ostatecznym rozrachunku) i „obcych” (czyli wrogów, w ostatecznym rozrachunku).

Świat BBC jest rynsztokiem, w którym taplają się miliony Obajtków, przekonanych, że cała reszta jedynie udaje, że są lepsi. Nie mogę sobie wyobrazić czegoś nędzniejszego niż bycie małym, narcystycznym psychopatą, cynicznym i zepsutym do szpiku kości, nieskończenie chciwym i nienasyconym, nieskończenie samotnym pośród swych ofiar i pośród podobnych do niego samego koleżków. Żadne pieniądze, żadna płatna miłość, żadne knajackie uciechy nie są w stanie zagłuszyć tej ostatecznej nędzy ludzkiego żywota, w którym nie ma już nic a nic prawdziwego, wzniosłego lub choćby nieco delikatnego i odrobinę dobrego.

Brutalne prostactwo niszczy wszystko w człowieku i czyni z niego amoralną bestię – istotę nikczemną i odrażającą. Lecz czy przy tym nieszczęśliwą? Wątpię. Być może największa tajemnica przerażającego syndromu BBC polega na tym, że ta choroba – jeśli rozwinie pełnię swoich objawów – staje się tyleż nieuleczalna, co przyjemna. Sądzę, że panowie Obajtek, Morawiecki, Kaczyński i dziesiątki innych u władzy naszego upokorzonego i umęczonego kraju czują się w zasadzie znakomicie. Koniaki w dłoń i cygaro w gębę, panowie chamowie!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 124

Dodaj komentarz »
 1. Panie Janie, Polską nieprzerwanie od 1945 rządziła jakaś większa lub mniejsza banda przestępców i nikt się do niczego nigdy nie przyznawał. Ostatnią z takich band chronią niezawisłe sądy polskie. Z powodu ujawnienia rozmów korupcyjnych ani Bartłomiej Sienkiewicz ani Marek Belka bynajmniej nie przeprosił i nie zapadł się ze wstydu pod ziemię. Ci którzy ukradli majątek prywatny i narodowy do dziś cieszą się jego posiadaniem, choć każdy bez trudu może ustalić kto i ile oraz kiedy ukradł. Nie było by tego co jest bez zależnej prokuratury, oraz stronniczych sądów, a także skorumpowanych korporacji prawnych takich jak adwokatura czy samorząd radców prawnych. Pana wywód nieco przypomina mi teorie na temat AK, czy Żołnierzy Wyklętych i innych walczących z komunizmem i komunistami, że w konfrontacji z bandytami, którzy nie przestrzegają żadnych zasad, hańbi nie przestrzeganie zasad Konwencji Genewskiej a nawet żadnych innych zasad. Otóż nie hańbi! Od epoki romantyzmu było wiadomo, jak zostanie ukształtowany Polski narodowy bojownik, że będzie podły i nie będzie miał żadnych zasad. I co? I sprawdziło się. Obajtek, Kaczyński i Morawiecki mają cel. Chcą usunąć obecną elitę i przejąć jej majątek. No, i co w tym złego, skoro jest to majątek bandytów i złodziei, którzy okradli własny kraj i własny naród. I się każdemu jak zwykłe k…. przez całe życie i całe pokolenia sprzedają. Tu nie będzie Już Wersalu, jak mawiał pewien Polityk. A zresztą w swoim czasu i w Wersalu śmierdziało, a towarzystwo pieprzyło się ze sobą bezwstydnie jak króliki przez 24 godziny na dobę!

 2. A zresztą w swoim czasie i w Wersalu śmierdziało, a towarzystwo pieprzyło się ze sobą bezwstydnie jak króliki przez 24 godziny na dobę!

 3. Dla tych łotrów liczy się argument sily a nie siła argumentów. Zobaczymy co jutro zadecyduje TSUE. Jesli Unia nic nie zrobi, nie zastosuje argumentu siły czyli pieniędza. to panowie chamy dalej będą popalać cygara popijając koniakiem.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Wszystko się zgadza, panie H. ale to są truizmy. Ja kiedyś przez chwilę, w okolicy 2014 roku, uwierzyłem że Polska należy do Zachodu. I byłem nawet wtedy dumny z bycia Polakiem. Ale to była tylko anomalia. My należymy do cywilizacji Wschodu, tam gdzie Rosja, Białoruś czy Ukraina. Czyli goovniane krainy opóźnione o dobre 100 lat od tegoż Zachodu Europy. Teraz już się wszystko utrzęsło i wróciło do normy. Kretyni u władzy, korupcja, oligarchiczne klany, zerowa świadomość obywatelska, Porsche Panamera jako symbol sukcesu, pogarda dla słabszych versus bezprzykładna żarliwość w lizaniu odbytu mocniejszym. Rzygam tym krajem.

 6. Polska socjalistyczna się nie podobała?
  To mamy polskę kapitalistyczną…..

  Nie podobali sie sekretarze PZPR mieszkający w blokach, wraz z pracownikami?
  To mamy posiadłości nowych właścicieli Polski…..

  Jak to miało być?

  „Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem
  Polska będzie Polską, a Polak Polakiem”.

  Zadowoleni z efektu?

  Pocieszające jest to, że powoli narasta sprzeciw, wkurzeni na bezczelność rzadzących i kapłonów, są coraz liczniejsi.
  Może nastąpi jakiś przełom, skoro dzieje sie to w coraz liczniejszych krajach?
  Bez wymiany elit, konfiskaty ich mienia, ulicznych kryteriow to wymuszających, się nie obejdzie.
  Rozliczenie „świetych krów” musi nastąpić, albo nastąpi kolaps systemu.

 7. Jeśli chodzi o formę, to Obajtek rozmawiał ze swoimi pracownikami używając „języka klasy robotniczej” by ci dokładnie zrozumieli o co mu chodzi. Może nie wypada używać tego „języka” na salonach ale w tych kręgach to norma.
  Nie mówi się pracownikowi – „Panie Stanisławie – pan wykonał swą pracę niezgodnie z instrukcją i wymaganiami” tylko wprost – ” Stachu – spierdoliłeś, kurwa robotę !” Wtedy on rozumie.

 8. Brawo Panie profesorze za ripostę na wpis PADa.

 9. @ głos zwykły
  1 marca o godz. 20:09

  Prof. Hartman potepia chamow. Ty juz wszystkich. Jak tam „geniuszu” z twoja moralnoscia? Czyzbys uwazal sie za „ostatniego sprawiedliwego”? Pewno ci z tym bardzo dobrze – jak tym chamom 🙁

 10. Listek figowy odszedl do lamusa. Cham jest nagi. Nie jeden Obajtek nie nosi moralnych majtek, te szybko sie brudza i glupio tak co niedziela pytac przez kratke “Ociec, prac?”

 11. ” głos zwykły
  1 marca o godz. 20:09

  „Panie Janie, Polską nieprzerwanie od 1945 rządziła jakaś większa lub mniejsza banda przestępców i nikt się do niczego nigdy nie przyznawał”

  Gwoli prawdzie to jakaś banda przestępców (z krótkimi przerwami )rządziła Polską od XVI wieku.(„Małe złodziejki wieszacie, wielkim- nisko się kłaniacie”) W Europie to też był standart, ale ukróciły to ruchy społeczne przełomu XIX i XX wieku. W Polsce to pozostało i miało się dobrze niemal przez cały okres międzywojenny. Po wojnie oczywiście też.

 12. Cały naród powinien posypać sobie głowę popiołem z powodu schamienia w okresie jednego pokolenia transformacji własnościowej. Artyści klną , dziennikarze klną , dzieci w autobusie klną, policja klnie, strażnicy więzienni klną. Ten kretyn , który pierwszy pozwolił, aby w mediach posługiwać się obrzydliwym słowem „zajebiście”, powinien być postawiony przed sądem i skazany na medialną banicję. Wszyscy znają te celebryciątka medialne, które wprowadziły przekleństwa do mowy wiązanej , jaką posługują się zakolczykowani intelektualiści. Prywatne rozmowy nagrywane bez wiedzy i zgody nagrywanego , nie powinny być upubliczniane w mediach. Tylko w sądzie powinno sie korzystać z takich nagrań jako tła wyjaśniającego okoliczności przestępstwa . Ogłaszanie takich nagrań w mediach, to naruszanie prywatności osób. Kontynuowanie tej praktyki w mediach doprowadzi wszystkich do kociokwiku i zbiorowej paranoi. Świat nie jest taki zły, jakim go widzą media, pozostawiane w rękach osobników goniących za sensacją i oglądalnością.

 13. ” Bo zasada podstawowa BBC brzmi: nigdy do niczego się nie przyznawaj i nigdy za nic nie przepraszaj. A kolejne zasady są takie: wszystkiego się wypieraj, kłam w żywe oczy, szkaluj i opluwaj tych, którzy złapali cię za rękę, niszcz wszystkich przeciwników wszelkimi dostępnymi środkami, nie dotrzymuj żadnych umów ani zobowiązań, jeśli byłoby to dla ciebie niekorzystne, bądź wierny sobie (swojemu interesowi) do końca i niezłomnie.”
  J. Hartman
  ………………………..
  Do tego właśnie sprowadza się zglobalizowany kapitalizm. Po trupach do celu, jeśli tylko zachodzi taka konieczność czy potrzeba, na każdym poziomie społecznym. Nazwałem to już parę lat temu, refeudalizacją życia społecznego.

 14. Bierzemy co chcemy, gnoimy kogo chcemy, kasujemy ile chcemy. I co nam qrfa zrobicie? Na pewno kiedyś coś. Każdy Polak „gorszego sortu” coś tam marzy przed snem… Może któryś napisze to i owo?

 15. @ woytek:
  ” Prywatne rozmowy nagrywane bez wiedzy i zgody nagrywanego , nie powinny być upubliczniane w mediach. Tylko w sądzie powinno sie korzystać z takich nagrań jako tła wyjaśniającego okoliczności przestępstwa . Ogłaszanie takich nagrań w mediach, to naruszanie prywatności osób”

  Jak najbardziej się zgadzam. Z jednym zastrzeżeniem :
  JEŻELI TO SĄ OSOBY PRYWATNE. poseł, minister albo prezes państwowego(czyli teoretycznie naszego, wspólnego) koncernu nie są osobami prywatnymi i my, jako obywatele mamy prawo wiedzieć w jaki sposób oni działają i wypowiadają się w życiu prywatnym.

 16. Skandaliczna dyktatura ciemniaków pod wodzą Kaczyńskiego, zaplutego karła reakcji.

  Jako Post scriptum przypomnę wpis niejakiej Marty:
  —- Wspomnienia historyczne: Gdy szwagier przynosił w latach 1980-1981 bibułę solidarnościową i gdy czytałam ten nacjonalistyczno-kościółkowy bełkot pisany przez podkarpackich działaczy, przeczuwałam, że to się tak skończy. To były teksty a’la Czarnek and company. Bo cholera, taka jest niestety Polska! Przy PiS-e to nasze narodowe szambo tylko wylazło na wierzch, bo dostało przyzwolenie na wszystko: nacjonalizm, antysemityzm, rasizm, ksenofobię, homofobię i dumę z bycia chamem.
7. Dochodzę coraz częściej do wniosku, że przy wszystkich swych ułomnościach, III RP do 2015 była tylko szczęśliwym wypadkiem przy pracy. Nasza prawdziwa gęba to ta od 2015! I wyć mi się chce!

 17. @Wieslaw A Zdaniewski
  2 marca o godz. 0:35
  Mam podobne wspomnienia. Ta styropianowa bibuła z reguły nie była warta papieru, na którym ją wydrukowano. A nie mieszkałem na Podkarpaciu, lecz na Dolnym Śląsku. Wcale się nie zdziwiłem, gdy zaraz po 1989 roku ten cały za przeproszeniem „etos” zaczął wchodzić w buty PZPR i powielać jej błędy. Chwila opamiętania przyszła, jak ludzie już tych etośników zaczęli mieć dość i wybrali najpierw Kwaśniewskiego na Prezydenta a później SLD, z poparciem zbliżonym do tego, dzięki któremu PiSs zdobył większość parlamentarną, ale tzw liberałowie wyciągnęli z całej sytuacji absolutnie błędny wniosek : mianowicie, należy wszelkimi środkami wyeliminować „postkomunistów”, nawet za cenę współpracy z diabłem. I tego diabła, w postaci Kaczyńskiego i PiSsu z piekła wyciągnęli.
  Dzięki takiej postawie

 18. We have met the enemy
  and He is us.

  Spotkalismy sie z Wrogiem i
  My Nim jestesmy.

  Amerykanskie z 1970 roku
  April 22,Earth Day

 19. problem w tym, że część Polaków jest na wschodzie a część na zachodzie. mentalnie rzecz jasna.

 20. Ja z innej beczki, bo nie wszystko wystawia pan do komentowania. Powiedział pan: „Cześć mordercom i gwałcicielom” odnośnie podziemia antykomunistycznego jako takiego. Rozumiem, że zalicza pan do nich również gen. Fieldorfa, rot. Pileckiego, ppłk Cieplińskiego i im podobnych, a obława i zbrodnia augustowska byla dla pana zabawą w podchody. Gen. Jaruzelski zadał kiedyś pytanie swoim towarzyszom oficerom: „Skoro Kukliński nie jest zdrajcą, to kim my jesteśmy?”. Wnioskuję, że dla pana idolem tamtych czasów był kolaborant sowiecki mjr. KBW tow. Bauman czy oświecimski alfons Cyrankiewicz i temu podobne kreatury. Rzadko tak mówię do ludzi, ale od tej chwili jest pan dla mnie zwykłym gnojkiem. Przypuszczam, że ma to pan w głębokim poważniu, ale negatywna myśl już poszła i zostanie przy panu na zawsze, śmieciu.

 21. mały fizyk
  1 marca o godz. 21:46
  Ja po prostu nie zgadzam się z postawieniem sprawy przez Pana Jana w tej sprawie. Rzecz w tym, że w procesie rządzenia za politykami stoi cała rzesza b. interesownych i niemoralnych ludzi, którzy są nie wybierani, a dobierają się sami i tam jest b. duża i wpływowa rzesza owych „chamów”. Oni też mają wpływ na wybór konkretnych polityków. A chodzi im o to, aby było tak jak było zawsze od XVI wieku. Polskie społeczeństwo ma jednak dość zdrowego rozsądku, aby dobrać się do d…. owego drugiego szeregu, a można to zrobić tylko przez ten pierwszy szereg, czyli polityków. Przewrót w naszym wypadku w ogóle nie wchodzi w grę i społeczeństwo zdaje sobie z tego sprawę. Przewrót tak jak w przypadku Rosji umocniłby tylko anachroniczne struktury społeczne i państwowe.

 22. Prezes Sztajnhagen z Wlatslawek
  1 marca o godz. 22:13
  Odkąd Polska wprosiła sie do Unii Europejskiej, przyjmując warunki bycia demokratycznym krajem, to Europa przestała być zagranicą zakuta pisiorska pało.

 23. Mad Marx
  2 marca o godz. 1:15
  Ja też czytałem bibułę i wiem, że zdecydowana większość publikowanych tekstów nie miała nacjonalistyczno-kościółkowego charakteru. Wiem także iż kościół wspierał moralnie robotników przykładowo poprzez walkę z alkoholizmem w PRL-wskich zakładach pracy, co było powszechnym zjawiskiem w PRL. Po 1989r. rzecz się przedstawiała inaczej, gdyż Komitet Obywatelski nie był już przedstawicielem Solidarności z lat 1980-1981, lecz komitetem o charakterze politycznym złożonym z działaczy i polityków, którzy godzili się na kolaborację z komuną. Kolaboracja nie jest sama zła, ale z komuną podobnie jak z ruchami faszystowskimi nigdy się dobrze na tym nie wychodzi.

 24. Przed laty przeczytałem w „Literaturze na świecie” niesamowite opowiadanie Kirgiza, a może Kazacha(nie pamiętam nazwiska).
  Na bezkresnych stepach Azji żyły obok siebie dwa plemiona. Jedno bogaczy, wlaścicieli ogromnych stad bydła, drudzy skromni rolnicy, posiadający za zwierzynę kozę i kilka królików.
  Owi bogacze potrzebowali do pilnowania swoich stad wiernych pastuchów. Więc porywali młodych przedstawicieli ubogiego plemienia. Z nogi zabitej krowy ściągali skórę. Związanemu chłopakowi golili głowę po czym naciągali mu na nią jeszcze mokrą od krwi krowią skórę. Nastepnie związanego porzucali w odkrytym miejscu na kilka dni. Słońce, schnąca zaciskająca się wokół czaszki krowia skóra, i powoli odrastające włosy doprowadzały nieszczęśnika do szaleństwa ;wycie słychać było daleko. Wielu z nich umierało, może nawet większość, ale do tego, który jakoś przeżył, przychodził hodowca bydła ; zdejmował mu z głowy krowią opaskę, rozwiązywał mu ręce i ów człowiek stawał się dla niego oddanym niewolnikiem.
  Takich niewolników ludność tamtejsza nazywała markuntami. Kiedyś matka takiego markunta chciała odzyskać syna, kiedy ten pilnował bydła swojego dobroczyńcy. Nic nie pomogło, że wołała do niego, że jest jego matką. Kiedy zbyt się zbliżyła , zastrzelił ją z karabinu w który wyposażył go jego pan.

  Dlaczego przywołuję to opowiadania. Otóż ubolewamy nad głupotą polskiego suwerena, jego niezrozumiałym poddawaniem się woli eksploatującego go pisowskiego i kościelnego przestępcy.
  Przecież pośród polskiego suwerena jest wielu ludzi przyzwoitych, uczynnych, sympatycznych.
  Dlaczego więc stają się oni nagle markuntami ?
  Po pierwsze; zaszłości historyczne, pańszczyzna, czyli chłopskie niewolnictwo, pozostawiło w mentalności wielu ludzi ślad owego zniewolenia.
  Po drugie; obecnie owa „krowia opaska” uciskająca czaszkę przecietnego suweren to telewizja pis i „wiedza” dostarczana suwerenowi przez proboszczów i radio Maryja.
  Nie powinno się obrażać tego prostego ludu, który nie posiadając odpowiedniego wykształcenie, nie potrafi samemu rozstrzygnąć, gdzie jest prawda, skoro nie ma dostępu do niezależnych mediów.
  Moja znajoma, wręcz przyjaciółka, bardzo dobra kobieta głosowała na Dudę. Zapytana dlaczego, odpowiedziała, że „on tak ładnie mówi z głowy”.
  Krowia opaska na głowie kobiety działa skutecznie.
  Teraz pis dąży do całkowitego zadławienia wolnych mediów, żeby ją całkowicie uszczelnić.
  Czy panom z PIS i klerowi uda się zamienić cały narod w markunta ?

 25. Polacy się przyzwyczaili do ordynarności.

  Na ulicach kilkunastoletnie panienki wrzeszczą wypie.. lać i je.ać PiS .
  POLITYKA bije brawo…

  Pierwszy dyplomata z Platformy i absolwent Oxfordu dzieli się na taśmach od Sowy opinią o jednej z pracownic ” pier..lona p..da”
  POLITYKA oburzona…:
  „nielegalne nagranie prywatnej rozmowy…”

  Cała czołówka Platformy w co drugim słowie: ” ch.j ” i pani na K.
  POLITYKA: „eee takie męskie rozmowy”

  Wójt Pcimia w prywatnej nielegalnie nagranej rozmowie telefonicznej bluźni.
  POLITYKA kipi z oburzenia z powodu braku kultury wójta.

  Jak to się nazywa?
  Obłuda.

 26. Gawłowski były przewodniczący klubu sejmowego Platformy z sześcioma zarzutami korupcyjnymi…
  Oczywiście nagonka motywowana politycznie.

  Senatissimus Grodzki 20 oskarżających o korupcję 200 przesluchanych świadków.
  To samo co Gawłowski.

  Wójt z Pcimia…?
  Profesor etyki nie ma wątpliwości co do przestępstwa…po wysłuchaniu jednej nagranej rozmowy.
  No cóż ja natomiast mam wątpliwości co do bezstronności i motywów pana Hartmana.

 27. @Szanowny Panie Prezesie Sz. z Wl. (1 marca o godz. 22:13)

  Może jeszcze inaczej: jeśli mamy pretensje do bycia członkiem klubu, do którego wchodzimy w marynarce i krawacie, to władze klubu mają prawo skarcić nas za wp****lanie się do tegoż w fufajce i ubabranych łajnem gumofilcach.
  Jesteś Pan dosadnym potwierdzeniem tezy gospodarza blogu – A CO, KURŁA ZABRONICIE MI???!!!

 28. pislandia z syndromem bbc.

 29. A co na ten tekst ,powie pan Gowin?Nie wierzę ,że wszyscy są psychopatami.?I ZAROBIONY KESZ ,W SPOSÓB PODŁY ,WYDAJĄ NA UTRZYMANIE RODZIN.?

 30. Michał Kołodziejczak
  O tym jak działa TVN i jego właściciel Discovery w dziedzinie praw pracowniczych. Z facebooka
  „Wolne media”, a może niewolnicze?
  Politycy, którzy nie mówią dziś o wyzysku dziennikarzy przyczyniają się do łamania praw pracowniczych. Boją się. Milczą za cenę udziału w programie telewizyjnym.
  W TVN-ie szantaż, pracownicy traktowani jak ludzie drugiej kategorii, mobbing, współczesne niewolnictwo i nepotyzm… to relacje byłego pracownika giganta mediowego.
  Pamiętacie kto najwięcej mówił o prawach pracowniczych przed wyborami?
  Bo ja pamietam dobrze: Lewica.
  WIĘC JA SIĘ PYTAM: GDZIE JEST Lewica?
  Lewico, boisz się TVN-u, który więcej cię nie pokaże?
  W imię własnej popularności pozwalacie na budowanie siły korporacji wyzyskiem ludzi.
  Jeśli to co pisze były pracownik #TVN jest prawdą możemy mówić, że potęga telewizji #tvn zbudowana jest z desek zakrwawionych przez pracowników.
  To właśnie lewica, która rzekomo chce bronić słabszych powinna dziś pikietować na Wiertniczej, przed siedzibą TVN.
  NIE MA ich tam… bo się boją że nie będą zapraszani na występy w TVN24 – nie będą mogli ogrzewać się w medialnym ciepełku.
  Obrońcy pracowników w tym kraju nie istnieją. Kolejni, którzy w imię utrzymania własnych interesów będą wycierać sobie mordy skrzywdzonymi pracownikami. ALE TYLKO WYBRANYMI.
  Śmiecówki to powszechna patologia nie tylko w mediach prywatnych, ale także publicznych, małych i dużych – w mediach, które mówią nam jak mamy żyć, pouczają i oceniają.
  Właśnie dlatego powinny być przykładem do naśladowania.
  Lewica musi się zastanowić, jak dbać o prawa pracownicze czy wolność mediów nie tylko u pana Kurskiego, ale także u innych potentatów medialnych.
  Jedno jest pewne: czas na przejrzystość, koniec z podwójnymi standardami.
  W mediach pracują ludzie. Kto ich obroni?
  Panie Robert Biedroń, podczas kampanii mówił pan tyle o pracownikach, gdzie pan teraz jest?
  PanieAdrian Zandberg, jeśli Razem stoi razem z pracownikami, to dlaczego jesteście znów osobno?
  Panie Włodzimierz Czarzasty, podobno buduje pan współczesną lewicę, na czym ma się ona opierać, jak nie na prawach pracowniczych?
  Pani Marcelina Zawisza, słowo społeczny odmieniła pani wielokrotnie przez wszystkie przypadki, czy w TVN-ie nie istnieje człowiek?
  Teraz wiecie co to znaczy: lewicowa empatia.
  #WolneMedia #NiewolniczeMedia
  #CalaPrawdaCałąDobę #WieszWięcej

 31. ….bo My mamy już „wersal” i „warszawkę” itd. a upadek moralności narodowej rozpoczął się od roku niestety 1683, od niewykorzystanej wiktorii wiedeńskiej poprzez epokę saską aż do dzisiaj. Każda ekipa przy władzy dbała tylko o siebie i całą rodzinę „królika”. W całej tej dyskusji narodowej brakuje zadumy kto korzysta na bezczelności „Obajtków i tzw. elyty władzy” – bo bez tego całego towarzystwa „królików” – żadna ekipa rządząca się nie utrzyma, a teraz wg sondaży to jest prawie 40% królików w cały narodowym stadzie. I jeszcze jedno upadek dziennikarstwa: np. zapraszanie do TVN skorumpowanych politycznie polityków typu Bielan, Ociepa albo program „Kawa na ławę” gdzie oprócz poziomu typu obajtek, normalny odbiorca nic się nie dowie, o innych stacjach i ich programach nie wspomnę aby nie obrażać czytelników. Pozdrawiam

 32. Przeczytałam wszystkie komentarze!! I zobaczyłam, że jak wszędzie, jak zawsze Polacy muszą!, muszą walić w siebie słowami.
  Bo „moje musi być na wierzchu”. Głupie, obraźliwe, ale moje.
  O Obajtku było w komentarzach najmniej!

  Dlaczego Polacy są/bywają tacy ordynarni? Bo mogą!! Bo nikt im nie mówi: TAK NIE WOLNO!!

 33. Nie pamiętam już gdzie czytałem, że amerykanie protestowali, gdy PiS zaczął rozmontowywać w Polsce władzę postkomunistycznej nomenklatury. Dlaczego? Po prostu dlatego, że ją odwrócili, czyli zapłacili i przejęli. W literaturze funkcjonuje termin odwrócony agent, ale nie funkcjonuje termin odwrócona nomenklatura lub elita. Podobnie amerykanie i inne kraje Zachodu, głównie Niemcy przejęły polskie media, albo lepiej powiedzieć media w języku polskim nadające, ale ich nie odwróciły. One nadają wg. starego schematu. Widać tak dobrze działały, że nowi właściciele nie widzieli potrzeby ich odwracać. I dzisiaj część z tych mediów została przejęta przez Obajtka. I co ten Obajtek, ha, ha Obajtek wójt Pcimia zrobi, aby odwrócić jednak po niemieckie media. Da dziennikarzom i innym pracownikom mediów umowy o pracę i ZUS. Ha, ha. Z tak niewiele można sobie dziś wszystkich kupić! Wystarczy dać umowę o pracę i ubezpieczenie społeczne. Ha, ha. Cóś ten Zachód to nie jest chyba zbyt mądry. Władować taką kupę piniędzy w pokonanie ZSRR, a potem oddać pole siłom nacjonalistycznym, które teraz bynajmniej nie siłą i terrorem będą zdobywać coraz większą i trwalszą władzę w Polsce, bo podpisywać umowy o pracę, dawać ubezpieczenia społeczne i różne inne plusy i podobne hopsztosy robić zachodnim inwestorom i daleko wschodnim też. Ha, ha A co będzie jak się o tym dowiedzą w Meksyku i Ameryce PŁD.?

 34. Za tak niewiele można sobie dziś wszystkich w państwie PiS kupić! Wystarczy dać umowę o pracę i ubezpieczenie społeczne. Ha, ha.

 35. Niemcy nas do tej Unii jak Smok Wawelski wepchnęli bo Hans Frank ostatnio na Wawelu urzędował, a Krakau to dziś się Niemcom bardzo podoba. Niestety Polacy do jest taka owieczka wypchana siarką jak w bajce o szewczyku Dratewce i Smoku Wawelskim. Zjeść jej się nie da bez wielkiego BUM! Ruscy już się o tym przekonali, a Niemców dopiero to czeka…

 36. Niestety Polacy i Polska to jest taka owieczka wypchana siarką jak w bajce o szewczyku Dratewce i Smoku Wawelskim. Zjeść jej się nie da bez wielkiego BUM!

 37. Polska nie powinna należeć ani do Wschodu, ani do Zachodu.
  Tylko do POLAKÓW.

  Gomułka odbudowywał, scalał, Gierek budował.
  Styropian wyprzedawał za 15% wartości….

  Tłumaczenie tego zafascynowanym zachodem, czy zindoktrynowanym propagandą, mija się z celem.
  Fakty niezgodne z obowiązującą ideologią, sa wypierane.
  Efekty transformacji niedostrzegane w powodzi medialnych bzdur dalece przekraczających propagandę sukcesu Szczepańskiego.

  Granatem od pługa oderwane ćwierćinteligenty, nie sa w stanie z braku wiedzy obiektywnie oceniać.
  Hasło OTAKE POLESKE WALCZYLIM, stało sie swoistą karykaturą.

  Sprawdziło sie niestety inne.
  „Nieważne jaka bedzie Polska, bogata czy biedna, ważne żeby była katolicka”
  Cos komus nie pasuje, ?
  Te żale to musztarda po obiedzie.
  Lokaje przyjda posprzatać….

 38. Mnie już nic nie zdziwi, odkąd prezydęnt podpisał właśnie ustawę o służbie zagranicznej. Według tej nowej na stanowisko dyplomatyczne mogą być przyjmowane osoby, które nie mają wyższego wykształcenia i nie znają języka obcego. Czegoś takiego nie przewidział chyba nawet Orwell.

 39. Detonatorami buntu wobec podłej rzeczywistości, oceanu głupoty i bezradności (powszechność syndromu „BBC”) zawsze dotąd było młode pokolenie! Gdzie oni są? Czipy w mózgach zaszczepione od komunii na plebanii, wychowanie oazowskie sterowane przez KK, szczujnia telewizyjna Kurskiego pozbawiło młodych zdolności samodzielnego myślenia??

 40. Zazdroscilem Rosji Michaila Gorbaczewa ( dzisiaj ma Pan Prezydent 90te urodziny – wszystkiego najlepszego Gaspadin President!) i Czechom Václav Havel … , ktorzy sa intelektualnie i kulturowo o lata swietlne od narcystycznych elektrykow i katolo-nacjonalistow oddaleni.

 41. kaziks
  2 marca o godz. 17:04

  Cos pan taki niezorientowany?

  Młodzi wyjechali z tego kraju, w ilości jakichś 3 milionów.
  Ci co pozostali, w większości ulegli praniu mózgów.

  =====

  Lewice sukcesywnie zwalcza się na całym swiecie, od 70 lat.
  Likwiduje fizycznie.
  Prawa socjalne i pracownicze, nawet na zachodzie są stopniowo ograniczane w imie ZYSKU właścicieli.
  Brak przeciwwagi do wyzysku, sprzyja rozzuchwaleniu sie klasy rentierów.
  Trwałe bezrobocie i przenoszenie miejsc pracy do Azji, skutecznie pacyfikuje proby oddolnego organizowania się.
  Bat bezrobocia jest bolesny.

  Bunt młodych bez zorganizowanych struktur, jest praktycznie niemozliwy.
  A wyłuskanie organizatorów, przy obecnej kontroli FB, Twittera, czy innych sieciowych komunikatorów, bajecznie prosty.
  Więc jest, jak jest- jeszcze przez moment.

 42. mag
  2 marca o godz. 16:38

  BMW, to stara metoda.
  Bierny, mierny ale wierny, jest gwarancją na to, by nikt nie był madrzejszy od szefa- szafarza łask wszelkich.
  Takie kadry wytresowano w partiach politycznych przez ostatnie 30 lat.

  Efekt, przewidywalny do ostatniego miejsca po przecinku.
  Niewielu ma cywilna odwagę, by się wyłamać, samemu odejść od pełnego koryta, z którego można czerpać chochlą, nie łyżeczka i być prawie pewnym bezkarności.
  Ci którzy teoretycznie maja karać, to też sitwa….

 43. kaziks
  2 marca o godz. 17:04
  Młode pokolenie ma możliwość emigrowania zamiast samozniszczenia w bezsensownym ustroju społeczno-gospodarczym. Politycy którzy prowadzili przygłupawą politykę nie wzięli pod uwagę, że cały mechanizm UE ma wady i zalety nie tylko dla społeczeństwa, ale także dla państwa i samych polityków. Krótko to ujmując mechanizm funkcjonowania UE karze głupotę i promuje mądrość. Polska została więc ukarana za głupią politykę i marną organizacyjną stronę różnych relacji w państwie, społeczeństwie i gospodarce a nagrodzona za niskie koszty pracy. Nagroda za niskie koszty jest jednak doraźna tzn. trwa ona do momentu, gdy koszty niskich kosztów pracy przybiją budżet na amen, albo Polska zdecyduje się na pozostawienie biednych i wykluczonych samych sobie wzorem państw latynoamerykańskich. Wówczas jednak nastąpi odpływ ludności na Zachód, chyba że zamkną nam granice. Tak więc polityka naszych polityków trochę przypominana kwadraturę koła.

 44. Prezes Sztajnhagen z Wlatslawek
  2 marca o godz. 12:23
  Prezes tak na poważnie, że Niemcy nas wepchnęli do Unii żeby nas doic..?
  Prezesie, a jakby prezes zakolegował się z posłem Mularczykiem, który ciągle oblicza ile to Niemcy są winni za zburzenie Warszawy. Może razem szybciej obliczycie. Przy okazji, prezesie, załapałbyś się do partii pana Zbyszka, bo to kolega Mularczyka i razem tworzą ową Soliddarną Polskę. Tam ostatnio jest wakat po słynnym Januszu Kowalskim

 45. Jak już wspomniałem, pandemia koronawirusa tylko zaostrzyła te problemy. W ostatnim roku gospodarka światowa przeżyła największy spadek od czasów II wojny światowej. Do lipca rynek pracy stracił prawie 500 milionów miejsc pracy…. Tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku straty w zarobkach wyniosły 3,5 bln USD. Ta liczba rośnie, a co za tym idzie, rośnie napięcie społeczne
  […]
  „Wygląda na to, że elity nie widzą pogłębiającego się rozwarstwienia społeczeństwa i erozji klasy średniej … (ale sytuacja) tworzy klimat niepewności, który ma bezpośredni wpływ na nastroje społeczne. Badania socjologiczne prowadzone na całym świecie pokazują, że ludzie w różnych krajach i na różnych kontynentach postrzegają przyszłość jako mroczną i ponurą . To jest smutne. Przyszłość ich nie kusi, ale przeraża. Jednocześnie ludzie nie widzą realnych możliwości ani środków do zmiany czegokolwiek, wpływania na wydarzenia i kształtowania polityki. Jeśli chodzi o twierdzenie, że margines i populiści pokonali rozsądną, trzeźwą i odpowiedzialną mniejszość – nie mówimy o populistach ani nic w tym rodzaju, ale o zwykłych ludziach,zwykłych obywateli, którzy tracą zaufanie do klasy rządzącej. To jest problem
  https://www.unz.com/mwhitney/putin-blasts-w-e-f-honchos-at-davos-gabfest/
  ==============

  Na tle tej analizy, pan Obajtek &co. moze byc kroplą która przepełnia czarę goryczy….

 46. Balabuch
  2 marca o godz. 6:44
  „Przypuszczam, że ma to pan w głębokim poważniu, ale negatywna myśl już poszła i zostanie przy panu na zawsze, śmieciu.”

  Te negatywne myśli zawsze wracają do wysyłającego.

  Przyklad żołnierza wyklętego: Wiarus- Szalony-Stasiek. wykreowany na bohatera.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Franciszek_Grabowski
  „W maju 1947 roku wrócił do lasu”
  Wie pan dlaczego wrócił do lasu?
  Na wiejskiej potańcówce doszło do pijackiej burdy, na której on kogoś zabił.
  Stasiek był impulsywnym, nieobliczalnym wiejskim oprychem.
  Ludzie mu pomagali nie z sympatii ale ze strachu.
  Daleki krewny mego dziadka i kolega z dzieciństwa.
  Uciekając z obławy, przyszedł uzbrojony w nocy i poprosił żeby przewieźć go na drugi brzeg Narwi.
  Ktoś doniósł i mój dziadek poszedł przez niego na rok do więzienia.
  Mimo, ze to daleki krewny, proszę mi wierzyć nikt w rodzinie nie uważał go za bohatera.
  Latami terroryzował niewinnych ludzi. Wielu zamordował.

 47. No właśnie. Co z tym księdzem od łapówki. Nikt go nie zna. Nikt nie wie, gdzie się podziewa. I nikogo (z redaktorów) to już nie interesuje.

 48. Co innego jest wyksztalcenie.
  Co innego inteligencja.

  Wyksztalcenie trzeba nabyc,kupic,dostac.
  Aby byc wyksztalconym to trzeba miec nauczycieli rozmaitego stopnia,dobrze wyksztalconych.Tych z rozmaitych powodow w PL brakuje.

  Inteligencja jest chyba w wiekszosci wrodzona.Dziedzy sie poprzez DNA.Czesc inteligencjii(zdolnosci) mozna mierzyc przez IQ (profesor z Breslau wymyslil).IQ 95% Polakow jest dobre.
  IQ 75 % wystarczy by sie nauczyc prowadzic samochod.(Jak masz ponizej75 to w TX nie dostaniesz kary smierci,ot taki przywilej).

 49. Lewy
  1 marca o godz. 20:12
  dziś już wiadomo, co zdecydowało TSUE.
  Nasze Zero wystąpiło w swojej roli BBC (bardzo trafny skrót) i wzniosłym głosem oświadczyło, że TSUE nie ma prawa się wtrącać w nasz system sprawiedliwości i sądownictwa.

  O pomyśle wypowiedzenia Konwencji o przeciwdziałaniu przemocy domowej (przez Ziobrę zwaną Stambulską, dla uświadomienia maluczkich, że to obce, narzucone nam prawo, podpis i ratyfikacja podstępnie od nas wydarte); w dalszym postępowaniu (już KaKaO o tym myślą tak bardzo, że dym uszami im leci) wyjścia POlski z Unii lub zmarginalizowania jej obecności i możliwości (co już się staje i dzieje).

  Unia nic nie może zrobić, nie ma takiego prawa, żeby narzucić krajom, dobrowolnie wcześniej się zobowiązującym do przestrzegania prawa unijnego, ba! dostosowania krajowego prawa do wymogów wspólnotowych.
  Argument siły i pieniądza przydałby się bardzo; nie ucichły by co prawda krzyki ZIobry nad bezprawiem sędziów i urzędników unijnych, których ZZ traktuje tak, jakby byli nam narzuceni, a my w kraju byli Unii poddani. Zapomniał biedak, że chcieliśmy w tej wspólnocie być, chcieliśmy być jej częścią i marzyliśmy o tym całe dziesięciolecia
  A przecież sam niedawno czerpał z uczestnictwa, będąc europosłem.
  Nie zdążył stać się naszym rodzimym Nigelem Faragem…; ze dwie kadencje i mielibyśmy podobny scenariusz?
  Musiał biedny wrócić do kraju i teraz waruje pod dywanem, żeby w odpowiednim czasie stać się następcą tego, który wzywał go jakiś czas temu do powrotu na łono (od dawna przecież marzy o namaszczeniu na to miejsce).

  W jego ugrupowaniu liczba BBC przekracza liczbę posłów; sympatycy (trudno uwierzyć w ich istnienie, ale tak, są) tworzą sporą grupę widzialna w obrońcach kościołów, w bójkach z kobietami; ich agresja jest mierzona wielkością zemsty Ziobry…

  Młodzi ludzie, na początku swojej kariery zawodowej, a już naznaczeni BBC…

 50. W miemaniu:
  Prawie wszyscy ,piszacy tutaj ,maja dobre IQ .99% nie ma wyksztalcenia.
  Troche lizneli tu i tam(nawet wyzsze studia).

  Rhodes scholar to tu (PL) nie ma.Bywalcow nie ma.

  Nawet byly polityk to agielskiej uczelni nie ukonczyl .Szczegolow nie znam ale pewnikiem letni kurs gotowania na gazie albo zimny wychow cielat itd itp

  Gomulka sam w sobie nic nie odbudowal czy zbudowal.Polscy chlopi i troche bylych innych ciezka praca zbudowali a odbudowali.

 51. @ Cadyk spod Tykocina 19:45
  Żołnierze wyklęci? Po latach okazało się, że w Polsce nie kontynuwano postawy żołnierzy wyklętych. Jak upadł komunizm, to z tych milionów członków PZPR nie zrodzil się żaden żołnierz wyklęty, który by stanął w obronie ideałów własnej młodości, a tysiące aparatczyków oficjalnie wyklęło komunizm i zabrało się żwawo do prywatyzowania masy spadkowej po komunizmie. Tak to bywa w realnym świecie. Politycy to chwast każdego narodu, którego nie da się wyplenić.

 52. Znaj proporcjum mocium Panie:
  Mexico:11 kobiet jest zamordowane codzinnie.

  Mexico stan Guerrero.3,5mln ludzi;Acapulco.

  Na gubernatora kandyduje Felix Macedonia.Wiele kobiet publicznie oskarzylo go.Gwalciciel,a polityk z najwyzszej polki.Prezydent tego kraju:to nic takiego.

 53. Salvador:
  Wybory,demokratyczne,wygrywa polityk 37 lat.
  Chce doprowadzic do zlikwidowania,umniejszenia gangow mlodych mordercow(Salvatrucha-jedna z bardziej znanych organizacji w USA i Amerykach-Czy w PL? ktos slyszal).

 54. feran
  2 marca o godz. 22:16
  „Co innego jest wyksztalcenie.
  Co innego inteligencja.
  Inteligencja jest chyba w wiekszosci wrodzona.”

  Drzemie w większości z nas. Można ja obudzić.
  „The Awakening of Intelligence” by Jiddu Krishnamurti

 55. @wd-59
  2 marca o godz. 19:28
  Pan Obajtek Bezmajtek jest jednym z tych ss…nów, który w bezczelny i pewnie bezkarny sposób wykorzystuje swoje 5 minut. Na skalę międzynarodową to faktycznie, mały pikuś, ale w naszym kraju to bydlę w pisowskim stadzie bydlaków, okradających całe społeczeństwo. „J….ć PiS”.

 56. Na bardziej pozytywnie:

  Nasz drogi gubernator w TX zadecydowal ,ze koniec epidemii.
  Maski:nie
  Szkoly i bary :tak.Wolno sie oficjalnie upic!.

 57. Dolly Parton wziela szczepienie dzisiaj.
  Spiewala”Vaccine,vaccine” do podkladu”Jolene”-Jej najwiecej wykonywanej na swiecie piosenki.
  Parton jest piosenkarka ,ale pisze mnostwo piosenek wykonywanych przez innych.
  „I Will Always Love You” w wykonaniu Whitney Houston np.

  Pani Parton na poczatku epidemii dala 1 mln $ na badanie szczepionki,wtedy jeszcze nikt $ nie dawal,nawet Rzad USA.Potem rzad dal 1000 milionow czyli billion.

  Dolly urodzona w bardzo biednej rodzinie.Talent i praca.
  Ze Stanu/Panstwa Teennessee – TN

 58. Nazwe Tennessee dosc latwo wymowic po polsku:

  Ten e si

 59. Panie Profesorze,

  Bardzo słusznie, iż Pan wytknął rządzącym, ich wyborcom i sympatykom, a także tym wszystkim, którzy z PIS-em nie chcą mieć nic wspólnego, że skandaliczne rozmowy Obajtka z jego podwładnym, są przykładem niesamowitego popisu knajactwa i chamstwa, w naszym rodzimym, polskim wydaniu.
  I pomyśleć, że jeszcze przed kilkunastoma dniami, mieliśmy skandaliczną aferę z hajlującym, byłym działaczem ONR-u i jednocześnie p.o. dyrektora oddziału wrocławskiego IPN. Portale społecznościowe – niemal „gotowały się”. Coś niesamowitego!

  Pan ma również wiele racji, przypominając rzeczy elementarne, chociażby to, że w tzw. normalnym kraju, coś takiego jak nagrania Obajtka z jego podwładnym, byłyby powodem ogromnego skandalu, a następnie procesu sądowego. Oczywiście, że – podkreślam – w tzw. normalnym kraju, taki Obajtek bądź podobne indywiduum, musiałby zrezygnować z funkcji, posypać łeb popiołem, a jego kariera polityczna, zawodowa lub jakakolwiek inna, zakończyłaby się bezpowrotnie. To zupełnie zrozumiałe i naturalne.
  Ba, no tak, ale to byłoby w tzw. normalnym kraju. Zakładając oczywiście, że na terenie naszej globalnej wioski, są jeszcze tzw. normalne kraje? No, załóżmy.
  Natomiast … .
  Nie, nie dokończę tego zdania, ale Pan z pewnością się domyśla, co zamierzałem napisać (przy okazji ujawnienia nagrań Obajtka) na temat naszego kraju?

  Panie Profesorze,
  Tak, Pan ma rację, pomimo tego, że w najnowszym felietonie, zawarł jedynie prawdy elementarne i powtarzam – oczywiste. Przy okazji – na wielu innych portalach społecznościowych, zauważyłem podobny, niekiedy wręcz tożsamy, ton wypowiedzi dot. afery wokół nagrań Obajtka z jego podwładnym.

  Wobec powyższego, zapytam Pana wprost:
  czy Pan wierzy, że w naszej aktualnej, krajowej rzeczywistości politycznej i społecznej, to cokolwiek zmieni? Nawet jeśli Pan napisze i zamieści na blogu jeszcze 100 felietonów o podobnej treści i w podobnym tonie?
  Czego Pan oczekuje od aktualnie rządzących? Tym bardziej, iż Pan wie doskonale, że obecnie rządzący, posiadają wyjątkowo twarde, niemal pancerne karki. Udowodnili to wielokrotnie!
  A może tego, że nastąpi u nich swoista iluminacja, nagłe olśnienie umysłu? W wyniku czego, staną się zdecydowanie bardziej rozsądni i przestaną bezczelnie kryć łajdaków, szubrawców oraz wszelkiej maści kanalie i świntuchów? Mimo pełnej świadomości, że to są ich łajdacy, szubrawcy, kanalie i świntuchy!
  Nie, Panie Profesorze, nic takiego nie nastąpi. Możemy pomarzyć, ale nie łudźmy się.
  Ponadto, należy przyznać i brać to pod uwagę, że pisowcy już znacznie wcześniej, dość dobrze okopali się na pozycjach wyjściowych, niczym komandosi przed akcją specjalną. Albo, jak – nie przymierzając – Rosjanie przed bitwą na łuku kurskim, w lipcu 1943 roku. Wówczas Niemcy, licząc na zwycięstwo, spodziewali się, że ponownie przejmą inicjatywę strategiczną na froncie wschodnim. Jak wiadomo, oczekiwania Niemców okazały się zupełnie nierealne, wręcz płonne. Latem 1943 roku, po wcześniejszym (w grudniu 1941 roku), niefortunnym wypowiedzeniu wojny przez Hitlera Amerykanom i zdecydowaniu się na walkę na dwa fronty, sytuacja już była – mówiąc kolokwialnie – w zasadzie pozamiatana i losy wojny przesądzone – na niekorzyść państw Osi.

  I Pan i ja, a także zapewne wielu forumowiczów, dostatecznie poznało to pisowskie towarzystwo, z ich manierami damskich bokserów oraz mentalnością średniowiecznych hycli. Cudów nie będzie!
  Sam Pan przecież zauważył, że ludzie pokroju Obajtka są przekonani, że świat dzieli się jedynie na „swoich” i „obcych”. Więcej, oni wierzą ponadto, że świat, autentycznie dzieli się na „mężczyzn” i „chłopaczków”.
  Kto – w ich mniemaniu – jest „mężczyzną”, a kto „chłopaczkiem, to chyba nie muszę pisać?

  Na zakończenie,
  przypomnę Pańskie słowa, że brutalne prostactwo niszczy wszystko w człowieku i czyni z niego amoralną bestię – istotę nikczemną i odrażającą.
  Tak jest w istocie, życie wielokrotnie to potwierdziło.
  Natomiast, czy Obajtek oraz wszyscy ludzie jego pokroju, w tym polityczni mocodawcy, czują się w zasadzie znakomicie? Pewnie tak!

  —————————————–

  Słowo na marginesie,
  Czytając na forum poszczególne wpisy, zauważyłem że jeden z forumowiczów, bez pardonu i jakiegokolwiek krygowania się, poinformował pozostałych, a tym samym wysunął tezę (a może w jego ocenie, to jest prawda objawiona?), iż cyt.:

  ” … Polską nieprzerwanie od 1945 roku rządziła jakaś większa lub mniejsza banda przestępców i nikt się do niczego nigdy nie przyznawał”.

  No cóż, nie wiem i jest to dla mnie swoistą zagadką, gdzie autor powyższego stwierdzenia, odbył edukację historyczną, w jakiej szkole, na jakim poziomie i w jakim zakresie?
  A także, czy jego edukacja historyczna, obejmowała np. najnowszą historię Polski, w tym historię PRL-u, czyli umowny okres lat: 1944-1989?
  Zapewne, nigdy się tego nie dowiemy. Dlatego, niech to już pozostanie jego słodką tajemnicą. Domaganie się ujawnienia tych informacji, być może, byłoby dla niego autentycznie bardzo kłopotliwe i niezręczne.

  Niezależnie tego, podpowiadam temu uczestnikowi forum na blogu LB, aby w przyszłości, zanim ponownie napisze „o większej lub mniejszej bandzie przestępców, która – jego zdaniem – nieprzerwanie rządziła Polską od 1945 roku”, to zasięgnął odrobinę informacji (nawet w internecie), chociażby o tym: kto rządził Polską w okresie międzywojennym? Chociażby o tym!
  A jeżeli dojdzie do przekonania i żelaznych wniosków (których za cholerę nie będzie można obalić), że w II RP sprawowali rządy subtelni intelektualiści, ludzie kultury i esteci oraz zdeklarowani miłośnicy dobra wspólnego i szczęścia całego społeczeństwa, to proszę aby podał przykłady i dowody.
  Z pewnością, warto wiedzieć.

 60. konstancjap
  2 marca o godz. 22:34
  Tak ale zwróć uwagę, że niejaki @Prezes Sztajnhagen z Wlatslawekm twierdzi, że myśmy wcale nie chcieli wejść do Unii, że Niemcy nas podstepnie do niej wciągnęli, zeby nas doić.
  I co myślisz Konstancjo o tym ancymonie, który przezywa sie prezesem. A jeśli on ma rację i gdyby zamiast podstepnych Niemców, wciągnąl nas pod swój parasol Putin, to może żyłoby się nam lepiej, jak w Rosji ? Kto wie, może Macierewicz , Kaczyński mają rację wciągając nas pod ten parasol, jednoczesnie pomstując i plucjąc na Putina.
  Ta strategia, pewnie wymyślona przez Kreml, który wie , że Polaczki Ruskich nie lubią i powierzają sie Maryji, której agentem ziemskim jest agent rosyjski Rydzyk, pozwala im rozgrywać własne interesy w przemyślny sposób. Głównym celem jest oczywiście rozbicie Unii Europejskiej. I zgodnie z wytycznymi z Moskwy działa @Prezes Sztajnhagen z Wlatslawekm, który Unię utożsamia z Niemcami, a euro z deutchmarką.
  Jednym slowem; Unia (Niemcy) nas doi, a Putin nam dobrze życzy ?.
  PS
  Podejrzewam, że ten prezes to zbanowny M.a.ur.o R.o.ss.i

 61. fantastyczne reume tej rządzącej mafii PiSokleptokratów. Od 2005 roku pisze o nich ( po przeczytaniu ich projektu Konstytucji) , że jest to formacja narodowo -katolicko- socjalno faszystowska formacja i powinna była być już dawno zdelegalizowana a jej majątek skonfiskowany. Profesorze dobrze , że przywraca pan pojęcie chama , ja tych ludzi od lat nazywam chamami i tak ich postrzegam. Polecam jeszcze XVII wieczny traktat o chamie polskim. (W latach dwudziestych XVII w. Walerian Nekanda TREPKA (ok.. 1505 -69 )”Liber Generationis vel Plebeanorum” ; (Liber chamorum) ( czyli Księga chamów ) za Norman DAVIES „Boże igrzsko historia Polski; wydawnictwo ZNAK; Kraków 2003 r. str. 228-229) polecam tę definicję.

 62. feran
  3 marca o godz. 6:58
  „Dolly urodzona w bardzo biednej rodzinie. Talent i praca”

  I charyzma.
  Za ta fasada Lalki kryje się i wielkie serce i wielka inteligencja.

  Dolly jest córką obydwu bogów: Agape i Eros

 63. Tankowałem dziś na stacji Narodowej Orlen u Obajtka!
  Czyściutko jak w poliklinice. Obsługa mówi płynnie po Niemiecku, Francusku, Rosyjsku i Angielsku. Kibel po prostu puch czysty kaczy! No i tanio, a benzyna znakomitej jakości Verva. To będzie dla mnie wielka ofiara teraz, żeby nie tankować u nacjonalistów tylko u Zachodniej Unijnej konkurencji! A potem co z moimi poświęceniami.
  Czy to się zmieni na tak jak było, gdy Salon wróci do władzy?
  A jak było? Piniędzy ni ma i ni byndzie. Nikt nie mówi płynnie nawet po Polsku. Drogo jak w Norwegii. Parówki sprzedają zielone i niedogrzane. Kawa zalewajka z fusami. Wszędzie brudno, a w koblu gówna po kostki, jak dzisiaj na stacjach konkurencji. Wszyscy na śmieciówkach, a długa kolejka żebraków odprowadza klienta do samochodu. I każdemu trzeba coś dać. Bo nie wiadomo który i kiedy gwoździem porysuje karoserie mojego 30 letniego samochodu powypadkowego.

 64. „Otóż działa tu żelazna logika bezwstydu, bezczelności i chamstwa. Bezwstyd-Bezczelność-Chamstwo (syndrom BBC) na coś takiego jak okazywanie słabości i przyznawanie się do winy nie pozwala. Przeprosiny są możliwe tylko wtedy, gdy ich obłuda jest całkowicie oczywista. Bo zasada podstawowa BBC brzmi: nigdy do niczego się nie przyznawaj i nigdy za nic nie przepraszaj. A kolejne zasady są takie: wszystkiego się wypieraj, kłam w żywe oczy, szkaluj i opluwaj tych, którzy złapali cię za rękę, niszcz wszystkich przeciwników wszelkimi dostępnymi środkami, nie dotrzymuj żadnych umów ani zobowiązań, jeśli byłoby to dla ciebie niekorzystne, bądź wierny sobie (swojemu interesowi) do końca i niezłomnie.” Jan Hartman

  Tacy są niestety Polacy, może nie wszyscy ale duża część społeczeństwa polskiego. Na pierwszy rzut oka i rozmowy tego nie da się zobaczyć, trzeba z taką osobą troszkę dłużej mieć coś wspólnego ze sobą, a najlepiej jakieś wspólne interesy. Niestety, tacy jesteśmy my Polacy, którym zamiast edukacje wbijać w głowę, wbija się indoktrynację wszelkiego rodzaju. Jak z tego wyjść? Pan jest fachowcem i receptę powinien znać. Moim skromnym zdaniem edukacje w Polsce zamieniono na indoktrynację i nie widzę w najbliższym czasie wyjścia z tego o czym Pan pisze.
  Edukacja i jeszcze raz edukacja – właściwa, a nie indoktrynacja celem podporządkowania sobie ludu.

 65. feran
  2 marca o godz. 22:36
  „Polscy chlopi i troche bylych innych ciezka praca zbudowali a odbudowali.”

  …Przyjechali Anglicy, zbudowali fabryki
  Przyjechali Żydzi, zbudowali banki
  Przyjechali Polacy, zbudowali kościoły…
  na zdrowie

 66. Znalezione w sieci

  „To się dzieje naprawdę! Ile razy patrzyłem na Białoruś czy Ukrainę Janukowicza i myślałem – Boże, dobrze że Polskę ominęła podobna oligarchizacja. Że Polskę ominęła władza zwykłych bandytów …. że jesteśmy w UE, która pozwala rozwijać się Polakom.
  Dziś wiem, że PiS po 5 latach to rządy bandytów – to kryminalna grupa sprawująca władzę – totalnie bezkarna. I że nasza obecność w UE wisi na włosku – bo komu taka Polska jest potrzebna?
  Zachodowi? Tego ucieszy nasza bieda, bo wrócimy do punktu wyjścia, czyli chwili, kiedy to staliśmy się tanią siłą roboczą dla Niemców, Holendrów czy Brytyjczyków ….
  Totalnie upadliśmy upodleni jak chyba jeszcze nigdy w historii. Na własne życzenie!

  Pokaż odpowiedzi (8)”

 67. Znalezione w sieci

  „To się dzieje naprawdę! Ile razy patrzyłem na Białoruś czy Ukrainę Janukowicza i myślałem – Boże, dobrze że Polskę ominęła podobna oligarchizacja. Że Polskę ominęła władza zwykłych bandytów …. że jesteśmy w UE, która pozwala rozwijać się Polakom.
  Dziś wiem, że PiS po 5 latach to rządy bandytów – to kryminalna grupa sprawująca władzę – totalnie bezkarna. I że nasza obecność w UE wisi na włosku – bo komu taka Polska jest potrzebna?
  Zachodowi? Tego ucieszy nasza bieda, bo wrócimy do punktu wyjścia, czyli chwili, kiedy to staliśmy się tanią siłą roboczą dla Niemców, Holendrów czy Brytyjczyków ….
  Totalnie upadliśmy upodleni jak chyba jeszcze nigdy w historii. Na własne życzenie!

 68. Tak po namysle….

  Pan Obajtek to wzorzec.
  Moralnosci, przyzwoitosci, uczciwosci, kultury, transparentnosci.
  Wzór Polaka- Katolika.

  Na takich ludzi jest zapotrzebowanie w rzadach, wsród polityków partyjnych wywodzacych sie z jedynie slusznych gremiów.
  Kuźnie kadr codziennie formują taki typ osobowości.

  Nie podoba się?
  Innych nie będzie w najblizszym czasie- dwóch pokoleń.

  Zakładam, że polskie bagno niczym sie nie różni od innych.
  Korupcja, nepotyzm, interesowność, egoizm, nie sa w politycznym i ekonomicznym swiatku niczym nowym.
  Pozostaje nam wybierać.
  Pomiędzy dżumą a cholerą…

  I wszystko pod tym krzyżem….

 69. Optymatyk
  3 marca o godz. 1:18

  Skazano Sarkozy’ego na jakąś śmieszną kare, za zajumanie setek milionów i wpływanie na sedziów.
  Kruk krukowi….

 70. Szef niezależnego śledztwa prowadzącego dochodzenie w sprawie krzywdzenia dzieci kościelnych we Francji powiedział we wtorek, że od 1950 roku mogło być co najmniej 10 000 ofiar.

  Jean-Marc Sauve, przewodniczący komisji powołanej przez Kościół katolicki, powiedział, że poprzednie szacunki na 3000 ofiar z czerwca ubiegłego roku „są z pewnością niedoszacowane”
  https://7f36hn5owtbg2rwmhcuxez2c2u–www-presstv-com.translate.goog/Detail/2021/03/02/646435/France-inquiry-Jean-Marc-Sauve-church-child-abuse-
  ===========

  Zachód jest świetlanym przykładem dla naszych….
  Pod tym wzgledem, po 1990, dogonilismy go.

 71. @ woytek
  2 marca o godz. 23:35
  „Żołnierze wyklęci? Po latach okazało się, że w Polsce nie kontynuwano postawy żołnierzy wyklętych. ”

  I chwała Bogu.
  Pan by chciał, żebyśmy mieli w Bieszczadach i na Kielecczyźnie drugi Ulster ????
  Zresztą tych bandytów, z których dziś na siłę próbuje się zrobić bojowników o wolność nie było zbyt wielu. Na szczęście, bo zdołali oni zamordować 5000 rodaków (90% Bogu ducha winnych cywilów) a nie np 500 000.
  Co ciekawe ci „antykomunistyczni bojownicy” nie zabili chyba ani jednego radzieckiego żołnierza. Przeważnie zabijali nieuzbrojonych cywilów ewentualnie czasem milicjantów (MO wtedy było autentyczną obywatelską milicją) bo wiedzieli, że w starciu z regularnym wojskiem nie mają żadnych szans.

 72. Lewy
  3 marca o godz.
  nie należę do antyszczepionkowców, płaskoziemców; nie zaimponuje mi żaden prezes .
  Byliśmy, nie tylko my, świadkami wejścia do struktur Unii, cieszyliśmy się bardzo. Było referendum, każdy miał szansę się wypowiedzieć za lub przeciw.

  Moja koleżanka z pracy, w jednym pokoju we dwie, mówiła, że nie chce, żebyśmy przystąpili do Unii; rozmowy na temat korzyści (nie finansowych, bardziej wolnościowych i prawnych, swobody przemieszczania się po Europie) były dla niej nieskuteczne, nieprzekonujące. Powiedziałam, że ma iść, i zagłosowac przeciw, jesli tak uważa, ale niech jej córki coś na ten temat powiedzą.
  Jedna z nich mieszka teraz za granicą, bo mąż egzotyczny i tu wciąż narażony był na zaczepki i agresję, nie tylko słowną. Przemilczam, co wygadywała kilkanaście lat temu…
  ………………..
  Pamiętam, chyba to wówczas była taka reklama rysunkowa, ludzi pojedynczo pojawiających się na ekranie, z których każdy mówił, że jego jeden głos się nie liczy, nie ma znaczenia. A potem cały ekran zapełniony tymi postaciami. Tłum wielki tych, co ich głos nie ma znaczenia.
  Bardzo dobra i przemawiająca do wyobraźni reklama, propaganda, agitka?
  Dziś ci, którzy wówczas nie głosowali, bo im się nie chciało, bo uważali że ich głos nie ma znaczenia teraz podważają nasze prawo przystąpienia do Wspólnoty Europejskiej.

  Może woleliby do Wspólnoty Niepodległych Państw, pod kierunkiem Putina?

  Polityka wychodzi mi już bokami; chodzę na protesty, szczególnie teraz, ale i wcześniej też bywałam na prawie każdym, ale od czasu do czasu czuję wielkie zniechęcenie.

  Przeraża mnie, że gdy kiedyś dojdzie do rozliczeń, to znów zabraknie dwóch, trzech głosów nieodpowiedzialnych ludzi, którzy uznają, że jeden głos jest nieważny, nie liczy się.
  Nie wiem, co mają w głowach głosujący na PIS, na Dudę; znam kilku takich, znają moje poglądy, pokłóciliśmy się o pryncypia, skoczyliśmy sobie do gardel i mało mnie satysfakcjonuje, że za jakiś czas okaże sie że miałam rację nie zadając się z paserami (bo wiesz, PO kradło, ale się nie dzieliło, a PIS się dzieli).
  Kiepska to satysfakcja będzie, gdy kraj w ruinie administracji, sądów, urzędów, państwa, ochrony zdrowia, z wyedukowaną na modlitwach młodzieżą, straconym pokoleniem.
  Będzie łatwo nas zagarnąć na wschód, bo przecież i armia w ruinie i żadne wojska terytorialne zaopatrzone w KBKB I(Krótki bojowy kij bambusowy) nie położą na szali swojego zdrowia i życia. Przełożonego Wojsk terytorialnych nie będzie na świecie lub będzie niezdolny do poniesienia kary, podobnie z prezesem; ale następców i samozwańców lub samonamaszczonych nie zabraknie.
  Wyjdą ze wszystkich nor, żeby służyć Putinowi, Łukaszence czy innemu uwielbiającemu pochlebstwa, nawet O! bajtka. O Rydzyku nie wspomnę…
  Kucharki na tron!!!

  Przywołani przez Ciebie komentatorzy lubią się chwalić swoimi odkryciami, czołem (czołobitnością); gdyby dać im głośnik, mikrofon- z lubościa i samouwielbieniem wsłuchiwaliby się w swój głos, swoje słowa.
  Chętnie uciekłabym z kraju. Za późno…
  Dobrze, że moja córka, wnuczka są bezpieczne…

  A Rosjan, Ukrainców, Białorusinów prywatnie lubimy; sami też chcemy być dobrze postrzegani, a nie przez pryzmat szalonego,mściwego prezesa i kłamliwego premiera

 73. Smieszy mnie postala tych tzw euroentuzjastow ktorzy uwazaja ze ludzie na zachodzie UE sa jacys inni , bardziej cywilizowani ze wiecej maja oglady towarzyskiej ze prawo tam jest przestrzegane.
  Taka dyskusja jest czysta forma glebokiego kompleksu nizszosci i kompletnej nieznajomosci realiow swiata zachodu

  Knebel swiatopogladowy w krajach zachodu UE jest duzo bardziej wiekszy niz w Polsce !
  Gdzie mamy w krajach zachodnich UE takie portale jak niezalezna.pl w polityce.pl czy chociazby niszowe stacje TV typu republika ?
  Sytuacja medialna na zachodzie UE jest dokladna odwrotnoscia sytuacji medialnej na Wegrzech !
  Dlaczego tak sie stalo ? Dlatego ze spoleczenstwa na zachodzie nie mialy szans dostac antyoglupiajacej szczepionki jaka dostalo spolecznestwo polskie za czasow PRLu i ta szczepionka dalej dziala !
  Polak nie ma sie absolutnie czego wstydzic w rozmowie ze zwyklym portugalczykiem , grekiem czy francuzem jesli chodzi o kulture i obyczaje.
  Chamstow tamtych spolecznestw tlumione jest przez wszechobecny medialny knebel ! Pytanie dlaczego spolecznstwo OFICJALNIE w mediach sie tak nie zachowuje ? Bo nie moze !
  Gdyby to samo zrobiono w Polsce, 60 % spolecznestwa od razu by stwierdzilo ze wracaja najgorsze czasy PRL-u i juz prawie jestesmy Rosja !

  Tak sie skalda ze znam jakies jezyki obce i w pubie niejedna whisky wypilem z niejednym anglikiem czy portugalczykiem i wiem co mowie.

  Ktos mowi ze wpisywalismy sie do klubu do trzeba przestrzegac zasad jakie w tym klubie obowiazuja.Tak tylko kiedy Polska przystepowala do tego klubu dominujace polityczne spektrum przypominalo gowinowskie porozumienie a dzis dominujace polityczne spektrum to lewackie skrzydlo PO .
  Ma to oczywiscie swoje konsekwencje gospodarczo ekonomiczne w postaci tego ze USA odjechalo ekonomicznie UE o jakies 20 lat ze o Chinach nie wspomne

  Bawcie sie tak dalej w UE a za 20 lat cala UE bedzie zapyzialym grajdolem i tylko pozostanie nostalgia jak po dawnej czasach swietnosci magnaterii

 74. Kiedys interdykty i ekskomuniki wydawał Watykan, obalając niejednego króla, księcie.

  Obecnie interdykty wydaje Waszyngton i edia mu podporzadkowane.

  Warto sie zastanowić, w CZYIM INTERESIE …..

  Ekskomuniki próbuje wydawać Bruksela.
  Cui bono?
  W imie Dobra Wspólnego, czy KONKRETNYCH beneficjentów?

 75. @Mad Marx
  „Co ciekawe ci „antykomunistyczni bojownicy” nie zabili chyba ani jednego radzieckiego żołnierza”
  Chrzanisz tak aby chrzanic z nudow ? Obrzydzenie do google ?
  Historie wilenskiej AK przeczytaj !
  Za to m.in dostal czape „Nil” gen Fieldorf bo bez jego rozkazu notabene wilenska AK nie chciala oddac broni i byly walki tego oddzialu z ruskimi

 76. Cadyk z Tiktin
  3 marca o godz. 12:31
  Daj sobie, majne libe Kolege po Fach, spokój z tymi religianckimi bzdurami typu „The ‎Awakening of Intelligence”. :-(‎ Inteligencja jest bowiem wrodzona.

  The cave you fear to enter holds the treasure you seek. Joseph Campbell
  Jaskinia do której boisz się wejść ( Czarna Dziura) ma te bogactwa których szukasz.
  Jeszcze dzisiaj kupić na Allegro wibrator analny.
  Używać powtarzając mantrę:
  Sezamie otwórz się, sezamie otwórz się ,…

 77. mag
  3 marca o godz. 12:43
  A może odwrócić perspektywę spojrzenia. Zapytać się nie. Komu taka Polska potrzebna, lecz kto potrzebuje Polski i jakiej. Czy coś się stało z tym, że staliśmy się tanią siłą roboczą dla Niemców, Holendrów czy Brytyjczyków …. tyle, że byliśmy taką tanią siłą dla nich od 1945 roku, a od 1989r. może mało, ale jednak nasza praca podrożała. Jakiś czas temu rozmawiałem z Olgierdem Łukaszewiczem, który jest bardzo miłym i prawym człowiekiem, ale w sprawach polityki ma oto taki pogląd, że UE postąpiła bardzo szlachetnie wobec Polski przyjmując ją do UE. Zadać jednak należy pytanie, czy przyjęcie Polski i innych krajów, które w przeszłości w momencie przystąpienia do UE nie spełniały elementarnych kryteriów praworządności i przez 30 lat nie zmieniły tego stanu rzeczy było szlachetne? Co to oznacza otwarcie granic i zniesienie ceł, oraz negocjowanie znaczącej redukcji produkcji w różnych dziedzinach dla Polski, która nigdy nie była praworządna. Czy symptomem tego są jedynie niskie koszty pracy Polaków, a może nie tylko niskie koszty pracy, ale jeszcze i brak ochrony prawnej pracownika przed wyzyskiem przedsiębiorców z innych krajów UE, a może pozbawienie go w ogóle bezpieczeństwa socjalnego przed odebranie możliwości pracy na umowie o pracę? Co to oznacza niskie koszty pracy i czy można to łączyć z szlachetnością krajów i przedsiębiorców z UE. A może właśnie przyjęcie Polski, która nie spełniała elementarnych kryteriów wcale nie było takie szlachetne, ale wykalkulowane na osiągniecie zysków zarówno politycznych i ekonomicznych dla krajów silniejszych w UE. Niskie koszty pracy bowiem to zaledwie część problemów Polski, bo druga część to niekorzystne transfery kapitałowe ze Wschodu na Zachód a nie odwrotnie. Prywatyzowane spółki przynosiły zachodnim inwestorom tak wysokie stopy zwrotu, że w ciągu kilku lat a nie kilkudziesięciu lat zwracały im się wydatki na zakup polskich przedsiębiorstw. A kupowano kluczowe przedsiębiorstwa. Przykładowo w Nowym Dworze Mazowieckim Pollena została sprzedana, jako przedsiębiorstwo kluczowe dla przemysłu kosmetycznego na Mazowszu razem z cały zapleczem surowcowym, pozwalającym na uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Z drugiej strony warto poczytać co pisano w Zachodniej prasie na temat przyszłego przyłączenia krajów post komunistycznych do UE. Pod koniec lat 90. uważano, że zostaną przyłączone tylko takie kraje jak Czechosłowacja Polska i Węgry i to będzie wielka łaska Zachodu! Bowiem owe kraje są żebrakami wobec Zachodu i trzeba będzie je subsydiować przy czym oceniano, że owe subsydia to będzie jakieś 20 mld Euro w perspektywie 5 lat. Faktycznie przyłączono tyle ile się dało krajów post demo ludowych, a subsydia były 20. krotnie większe. Wszystkie kraje przyłączone były w stanie w znacznym stopniu gospodarczo się zmodernizować i być nawet konkurencyjne wobec wielu starszych krajów UE. Nadto pas międzymorza należący do UE jest stabilny politycznie, bowiem ma gwarancje bezpieczeństwa sojuszu Północnoatlantyckiego jest to więc pas bezpieczeństwa i spokoju dla krajów starej UE. Okazuje się więc, że wcale nie takie wysokie koszty ekonomiczne, które się zwróciły krajom UE nie są wcale problemem. Problemem dla UE byłoby dopiero występowanie poszczególnych krajów post demo ludowych nie tylko z UE, ale także z sojuszu Północno Atlantyckiego. To bowiem zwiastowałoby osłabienie pozycji międzynarodowej krajów starej UE, a z krajów post komunistycznych czyniło sferę przyfrontową, tak jak w przypadku Ukrainy. Tak więc Polska jest czymś więcej niż ubogim petentem przed bogatymi krajami Zachodu.

 78. Towarzysz Ohydniak
  3 marca o godz. 12:51

  to nie są zagraniczne sądy. To są sądy wspólnoty Europejskiej, do której należymy. Jesteśmy członkami Unii europejskiej, mamy tam swoich przedstawicieli pochodzących z powszechnych wyborów. Obecnie jest wielu europosłów z PISu.
  W tym sądzie zasiadają także sędziowie z Polski, ale każdy z nich, w sprawach dotyczących sporów z własnego kraju wyłącza się z orzekania.
  Oddaliśmy może część własnej suwerenności, ale każdy z krajów-członków UE zrobił to samo. To się nazywa kompromis.
  Każdy z członków Unii oddał cząstkę swojej wolności na rzecz dobra wspólnego. W zamian dostaliśmy inne dobra-bezpieczeństwo, wolność przemieszczania sie po Europie bez granic, pracę, gdzie Ci się zamarzy, studenci – zagraniczną wymianę studencką, bezcłowe towary i usługi w ramach UE (myslisz, że pomarańcze, banany i mandarynki, winogrona w styczniu lub w lutym kosztowałyby tyle ile dziś? gdyby doliczyć do nich cło i akcyzę- stac byłoby Cię na 1 kg tych owoców na miesiąc). Nie musisz kupować, ale masz wybór- rodzime jabłka byłyby tańsze od oclonych owoców egzotycznych.
  Możesz powiedzieć, że nie interesują cie wyjazdy na zachód, czy na południe, że jesteś gotów stać w upale kilkanaście godzin na granicy-masz takie prawo. Ale nie zabieraj tego prawa tym, którzy tego chcieli, starali się, okupili czasem tę wolność zdrowiem, bo wg nich było warto. I nie zrobili tego dla filmiku, z którego wynika, ze gdyby nie ich ofiara, Solidarność by sie nie narodziła

  Nie chodzi tylko o wyżej wymienione wartości. Także o wspólne prawo, o odwołanie się do wyższej, unijnej właśnie instancji, gdy w Polsce łamane są Twoje prawa człowieka i obywatela.

  Nie szukaj daleko skłonności i potrzeby kompromisu: pewien prezes ZP musi ustąpić co nieco ze swoich zasad (jeśli jakieś ma!)ze swoich marzeń, musi dokonać wyboru, co poświęcić, żeby zrealizować inne marzenie ( którego nie popieram, bo ogranicza moja szeroko pojętą wolność) i wobec tego zgadza się na przyjęcie warunków tych, co jego idee nie podzielają, ale jakoś wspierają, głosują, nie ciesząc się…

  A tak na marginesie: przypuszczam, że Twoje pytanie było prowokacją. Jednak Ci odpowiedziałam, mając świadomość, że dobrze zdajesz sobie sprawę z tego, że PIS to nieszczęście dla kraju, że gdyby nie pierwsze wybory w `89, Twój idol siedziałby nadal w archiwum uniwersytetu i dalej mógł marzyć o takich splendorach, jakie corocznie, ba! kilkanaście razy w miesiącu na niego spływają tonami wazeliny. Że nie miałby szans przejść obok Sejmu, nie mówiąc o wejściu doń i zostaniu posłem bez zapisania się do PZPR
  Moje pytanie i wypodziedź była skierowana do @Lewy, nie spodziewałam się, że na tym portalu będę tłumaczyć, co to jest wolność ,od Adama i Ewy do ….ZByszka powiedzmy.
  Pa!

 79. Wszystkich uczestników tut. forum pragnę poinformować, że nie mam nic wspólnego z nickiem oraz z treścią wpisów z dnia: 3 marca br. z godz. 17:16 i 3 marca br. z godz. 17:30.
  Ponadto informuję, że nie dochodzę, kto jest rzeczywistym autorem w/wym. wpisów.

 80. Drogi Towarzyszu Ochydniak:

  Dobrze jest wiedzieć z kim nie ma do czynienia -a company you keep.

  NYT- The New York Times.
  Gazeta codzienna wydawana w New York dla New York ale przeznaczona dla całego USA i swiata.
  Szybko traci czytelników i ogłoszenia.
  Nie wiedza jakiego kierunku nie trzymać.Czy być lokalnym czy światowym.Ni pies ni wydra … .
  Teraz maja poglądy lewicowe,usiluja być pisać tzw antyelitism(czyli dokładnie przeciwko tym którzy tu pisza przeciwko ciemniakom i kościołowi).
  Problem duży bo pisza to pisarze którzy sa sama elita.Kazdy mówi i pisze paroma językami np perski i urdu
  I kazdy skończył pisanie na Harvard albo Yale-czyli najlepsze uniwersytety na świecie.
  Chca I maja najlepsze wynagrodzenie na świecie i inne benefity.

  7 najlepszych uniwersytetów to tzw Liga Bluszczowa(Ivy League) i pare innych.No tak pierwszy 20 tka.

  Pisza dla publiki ,która jest mocno podzielona.
  Polowa NY nie umie czytać po angielsku.Ta druga polowa ,która umie czytać ,to ma wiekszsci wykształcenie na poziome Technikum Gastronomicznego ,względnie Wyższa Szkoła Zarządzania w Walbrzychu(Wydział Zamiejscowy w Pcimiu).
  Dochodzi jeszcze podział rasowy(wśród publiki) ,czego w PL w ogóle nie ma.Wsrod redaktorów podziału rasowego nie ma ;sami biali.I tutaj i teraz zaczynaja sie schody.
  Trzeba wyrzucić dotychczasowych a przyjąć z odpowiednim pochodzeniem.
  No I stad tak glupie texty. Np:
  NYT omówienia książek nie ma co czytać bo tylko rekomenduja książki w rodzaju Pawka Morozow,Jak hartowali nie stal Itd Itp.
  Ci którzy maja wspaniale wykształcenie a mieszkają i pracuja w NY to NYT czytać nie czytaja.

  Ten text ,który powyżej skopiowany jest, to typowy antyelitizm.Autor drzy by go nie wyrzucono z pracy, Bez wazeliny …. pracuje.

 81. Józef Pinior nedobry?

  A jakiż to polski patriota zezwolił na działanie tajnego więzienia CIA w Starych Kiejkutach i lotniska wojskowego w Szymanach do których przerzucano więźniów podejrzanych o cokolwiek Amerykanie sobie ubzdurali.
  „Zajmujący się sprawą więzień były europoseł, a obecnie senator Józef Pinior, krytykuje….
  Jego zdaniem, nie ma wątpliwości, że amerykańskie obiekty znajdowały się w Polsce. W opinii Piniora, wyjaśnienie tej sprawy leży w naszym interesie, bo i tak dużo straciliśmy zgadzając się na te bazy. Jego zdaniem, to jedyne co możemy zrobić, by pokazać, że jesteśmy państwem liberalnej demokracji.“
  „Polskie postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w 2008 roku. Prowadzą je śledczy z Krakowa. W ubiegłym roku śledczy postawili zarzuty Zbigniewowi Siemiątkowskiemu, który kierował Agencją Wywiadu w latach 2002-2004. Nasze władze od początku zaprzeczały istnieniu więzień bądź czekały na wyniki śledztwa.“
  Całość tutaj:
  https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/418434,tajne-wiezienia-cia-odtajnione-polska-zaskoczona.html

  Zresztą sam o tym piszę w „Pogoni za błękitnym złotem“ i o forsie 15 milionów dolarków przekazanyh do UOP przez kochanych Wujków z Ameryki za „dzierżawę“ Starych Kiejkut.

  Pinior pobrał 40 tys. zł przelewem jako łapówkę za coś tam? To mniej niż pensja europosła. A minister-prokurator Ziobro-Zero z kumplami nie prowadził podobnych prowokacji w stosunku do Blidy, Leppera i innych wrogów „klasowych“.
  Bujaj się Towarzyszu O

 82. Z kim ma sie do czynienia

 83. Maski zaczynaja spadać , gdy dowiadujemy się , że …
  Chińskie laboratorium biologiczne w Wuhan należy do firmy GlaxoSmithKline, która / przypadkowo / jest właścicielem firmy Pfizer / tej która produkuje szczepionkę przeciwko wirusowi , który /przypadkowo / rozpoczął się w Wuhan Biological Lab, które /przypadkowo/ zostało ufundowane przez dr Fauci, który przypadkowo promuje szczepionkę !
  GlaxoSmithKline /przez przypadek/ jest zarządzany przez dział finansowy Black Rock, który /przez przypadek/ zarządza finansami Open Foundation Company / Fundacja Sorosa /, która /przez przypadek /obsługuje francuska AXA !
  Przypadkowo Soros jest właścicielem niemieckiej firmy Winterthur, która /przypadkowo/ zbudowała chińskie laboratorium w Wuhan i została wykupiona przez niemiecki Allianz, który /przypadkowo/ ma Vanguard jako udziałowca, który /przypadkowo/ jest udziałowcem Black Rock, który /przypadkowo/ kontroluje banki centralne i zarządza około jednej trzeciej globalnego kapiatału inwestycyjnego.
  Black Rock /przypadkowo/ jest także głównym udziałowcem firmy Microsoft , należacej do Billa Gatesa , który /przypadkowo /jest udziałowcem firmy Pfizer, która sprzedaje cudowną szczepionkę i /przypadkowo/ jest obecnie pierwszym sponsorem WHO.
  Ten rękopis przypadkowo znalazłem w internecie.

 84. W 1989 władzę zdobył zdemoralizowany Styropian i zdrajcy z Lewicy. Stworzyli nową faszystowsko-knajacką moralność, której wyrazem było przymuszenie społeczeństwa polskiego do grabieży całego ogromnego majątku Polski Ludowej za bon 20. złotowy oraz do akceptacji tzw. lustracji komunistów, socjalistów, ludzi honoru i utworzenia faszystowskiego Instytutu Polskiej Nienawiści IPN kierowanego przez małych himmlerków, banderowców, swołocz. Te dwie ideologie zła przynoszą dzisiaj obfity owoc w postaci nieprzeliczonej armii antysemitów, antykomunistów, rusofobów, złodziei, patriotycznych gnojków.

 85. Soros to ma chyba ze 100 lat.
  Ja tez jestem udziałowcem firmy Pfizer i wszyskich wymienionych, bo kto nie jest?
  Jak kos mysli ,ze nie to sie myli.

  Znowu dzisiaj rakieta(# 10) na Marsa, a budowana przez burżuja,kapitaliste a rekina,w TX wybuchła.
  Jak zwykle.
  10 minut po wylądowaniu.A ze stali nierdzewnej była.
  Przykro.

 86. @p.k.
  Podziwiam twoją wiedzę.

 87. Cadyk z Tiknin
  Po pierwsze, zdecyduj się @Cadyku, skąd jesteś, bo się w „Was” gubię. Po drugie i kolejne zacznę od zdziwienia, że obecny status Białorusi uważasz za korzystny dla tego kraju w porównaniu z Polską, która jakoby jest w opresji z powodu przynależności do UE.
  Piszesz: „Unia NIE jest przecież po to, aby pomagać biedniejszym jej członkom, ale aby ‎eksploatować biedniejsze kraje tejże Unii na korzyść jej bogatszych członków. Inaczej, to by ‎przecież nie przyjęto do Unii takich relatywnie biednych jak na Europe państw, jak np. Polska, ‎Bułgaria, Rumunia etc.”
  Dziwne, bo odkąd w sposób wzmożony, czyli od 2004, „wykorzystuje” nas Unia, wprost nie poznaję np. północnego Mazowsza (Kurpie Białe), gdzie bywam często i długo, na daczy. Sieć lokalnych dróg jest dziś imponująca, ‎podobnie jak obiektów użyteczności publicznej powstałych w znacznej mierze z funduszy unijnych oraz coraz zamożniejszych gospodarstw (to „zagłębie” mleczne, stąd duże farmy krów). Obserwowałam ten lawinowy postęp, odkąd weszliśmy do UE, a to tylko malutki wycinek Polski (stosunkowo ubogiego Mazowsza). To że ludzie, jeśli chcą, bez problemu (otwarte granice) jeżdżą zarobkowo do Anglii czy Niemiec, skoro niektórym się to opłaca, nie jest dowodem na pazerną bezwzględność Unii w stosunku do jej biedniejszych członków.
  Proszę nie wciskać mi kitu, z daleka pachnącego PISem, Konfederacją itp.

 88. OnetWiadomości
  „Pilnie strzeżone laboratorium. Świat patrzy Chińczykom na ręce.
  Po wybuchu pandemii koronawirusa cały świat skierował swój wzrok na miasto Wuhan w Chinach, podejrzewając, że to z tamtejszego laboratorium pochodzi wirus, który do teraz sieje spustoszenie. Przez rok w mediach społecznościowych królowały fake newsy na temat rzekomych powiązań laboratorium z producentami szczepionek. Sprawa nabrała nawet wymiaru politycznego.”
  pod tekstem podpisuje się Kamil Turecki.
  I bądź tu mądry. Kto mówi prawdę, a kto nam wciska kit propagandowy?

 89. Zawsze znajdą się tacy jak Kaczyński czy Obajtek. Problemy zaczynają się dopiero wówczas, gdy tacy jak oni dojdą do władzy. By tak się stało, ktoś musi im to umożliwić. W Polsce tym kimś okazali się twórcy obowiązującej obecnie Konstytucji. To, że jest ona właśnie taka, jest albo skutkiem ich niekompetencji, albo ich premedytacji. Nikt, kto interes państwa i prawa obywateli traktuje poważnie, nie pozwoliłby na to, by Konstytucja stawiała Kościół ponad prawem. Taki ktoś nie pozwoliłby także, by Konstytucją tak łatwo było manipulować. Tak mógł postąpić tylko ktoś, kto kierował się interesem partyjnym, a do tego był na tyle głupi, by sądzić, iż tylko on wie, że taka manipulacja jest możliwa. Symptomatyczne jest to, że w sprawie wadliwości postanowień Konstytucji milczy nawet opozycja, co rodzi obawy, że po dojściu do władzy chętnie pójdzie drogą wyznaczoną przez PiS. Nie widać też chętnych do powołania partii, która zechce naprawić błędy twórców Konstytucji i wskaże jak to zrobić.

  Konstytucja nie musi regulować wszystkiego precyzyjnie i jednoznacznie, a czasami jest to wręcz niewskazane, bo okoliczności się zmieniają, a nie sposób przewidzieć w jakim kierunku pójdą te zmiany. Nie powinno być jednak tak, że ten brak precyzji i jednoznaczności pozwala na krańcowo odmienne interpretowanie postanowień Konstytucji. Nie powinno być też tak, żeby nieprecyzyjne i niejednoznaczne były przepisy tworzące instytucje demokratycznego państwa prawnego, urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, a także przepisy zabezpieczające przed niszczeniem lub osłabianiem tych instytucji. Czytając Konstytucję, można dojść do wniosku, że jej twórcom zależało na tym, by nie było tak, jak być powinno i że bardzo się starali, by niełatwo było to dostrzec. Szczytnymi hasłami zamaskowali furtki, dzięki którym PiS może wyczyniać to, co wyczynia. Może nie mieli aż tak złej woli, jaką wykazuje się PiS, ale to ich oportunizm i krótkowzroczność doprowadziły do tego, że Polska jest dziś państwem bezprawia, choć miała być demokratycznym państwem prawnym i że zasady sprawiedliwości społecznej mają zastosowanie wyłącznie do pisowców.

  W demokratycznym państwie prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, nie ma miejsca dla rządów prawicowców, lewicowców czy liberałów. Jest miejsce tylko dla rządów demokratów, dla których praworządność i sprawiedliwość społeczna są tym, czym busola dla marynarzy.

 90. W 2000 r. w Rosji władzę zdobyły zdemoralizowane służby rosyjskie i zdrajcy po komunizmie. Stworzyli nową faszystowsko-knajacką moralność, której wyrazem było przymuszenie społeczeństwa rosyjskiego do grabieży całego ogromnego majątku Rosji za bon 20. rubli oraz do akceptacji skrajnego wyzysku i upodlenia ludu rosyjskiego i utworzenia faszystowskich instytucji kierowanego przez małych himmlerków, putinków, banderowców, swołocz. Te dwie ideologie zła przynoszą dzisiaj obfity owoc w postaci nieprzeliczonej armii antysemitów, antykomunistów, rusodmuchacieli, złodziei, pseudo patriotycznych gnojków.

 91. Drogi Towarzyszu Ohydniak:

  Swiat jest maly.
  Tak sie sklada ,ze ten Biskup Strickland(Katolicki) jest moim Biskupem.Nawet z nim rozmawialem pare razy.
  Moj znajomy to z tym Biskupem byl w Ziemi Swietej.
  Biskup absolutnie nie jest glupi,sprawil na mnie wrazenie wyksztalconego i bardzo sprytnego.
  Bardziej bym ufal Biskupowi niz Wyborczej.

  Biskup Katolicki nie ma t u(TX) latwego zycia.Rzadza rozmaici protestanci i sa w wiekszosci.
  Wiekszosc katolikow Meksykanie legalni i nielegalni oraz inni emigranci legalni(Filipiny,India,Brazylia).Troche rdzennych katolikow Amerykanskich.Zwlaszcza,ze Lousiana tuz obok.Duzo przeprowadzonych Amerykanow-Katolikow z innych Stanow.
  Ksiadz prafialny to mowi w jezyku Mayalalam.Wiecej ludzi na siewcie mowi Mayalam niz po polsku.
  U mnie w wiosce tez chyba ze 100 jest Myalalam native speakers.Polakow3.Rosjan 30.

  Tak,ze Biskup musi byc lawirowac miedzy tymi wszystkimi.Najbardziej zacieci Katolicy to Filipinczycy(Chyba).

  Ilosc Katolikow w Texas szybko wzrasta i ilosc Biskupow/Diecezji/Biskupstw wzrasta.

 92. Echidna.
  Male zwierze z Australii(Cadyk sie zajadal?).

  Mitologia Grecka: polowa kobiety,polowa waz,matka: Cerberus,Hydra ,Sphinx

  Podobna do Echidna jest Meluzyna.Przodek Krolow Czeskich-Luksemburgow;innych Krolow tez.
  Obecnie to Meluzyna jest logo Starbucks.

 93. Co to jest sprawiedliwosc spoleczna?

 94. Ktoś dnia 4 marca o godz. 15:53 ukradł mój nick i zmienił treść mojego wpisu z dnia 4 marca o godz. 3:03.
  No, któż to mógł być? Oczywiście znana wszystkim na tym blogu rusofobiczna i antykomunistyczna swołocz, potomek leśnych bandytów i żołnierzy przeklętych.

 95. Tak wszyscy mnie znają jestem ruską pizduchą, która regularnie nadaje z fabryki trolli, pisząc wyłącznie bzdury i pierdoły. Kto mógł się pode mnie podszyć?

 96. Panie Redaktorze:

  Przed 25 laty experymantalnie zdekonstruowal NY fizyk Alan Sokal przy pomocy Fake-Theorie Dekonstruktivismus – ulubiona zabawke lewicy.
  [Transgressing the Boundaries: Toward a Transformative Hermeneutics of Quantum Gravity] .

  … glebokie koncepcionelna zmiany w nauce XX wieku zdelegalizowaly kartesiansko-newtonska Metaphysike … ergo: fizyczna realnosc jest fikcja, linguistyczna i socjalna konstrukcja 🙂 … (francuski Philozof Jacques Derrida, w 1994 Derrida zrobil rollback ale to juz bylo za pozno).

  Polska iterpretacja, atrybucja, konstrukcja realnosci to BBC manifestujaca sie Obajtkami, Sikorskimi , Urbanami i kato-biskupem.

 97. jeszcze pamiętam wypowiedzi po aferze u sowy, teraz zamieniono tylko strony wypowiadających się

 98. Cadyk z Tiktin
  4 marca o godz. 9:32
  Nisko upadłeś, majne ex-kolege po fach.‎

  Jest cos nieuporzadkowqanego „presonality disorder” w tych 20-tu maskach, za którymi ty się kryjesz.
  Disorder znaczy nieuporządkowanie.
  Wybierz proszę jeden podpis i zostań przy nim- stick to it.
  Niecertyfikowany Cadyk= Cynik.
  Może Cynik z Bielan?
  Definicja Cynizmu:
  „Cynizm – postawa etyczna, charakteryzująca się nieuznawaniem i podważaniem wartości i norm obowiązujących w danym środowisku.
  Cynizm wiąże się z negatywnym poglądem na naturę ludzką. Zgodnie z tym uznaje, że jednostki dążą do realizacji swoich interesów i wątpią w autentyczność altruistycznych motywów działań.”
  Jeżeli społeczeństwo jest BBC to postawa cyniczna do BBC jest zdrowa postawa.
  O tym właśnie mówił Krishnamurti.
  „Być dobrze przystosowanym do społeczeństwa BBC nie świadczy dobrze o moralnym zdrowiu człowieku.
  „It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society” JC
  Uważaj tylko, żeby tym cynikiem nie zostać na zawsze.

 99. @Towarzysz Ohydniak
  „Wileńskie oddziały AK nigdy NIE były żołnierzami „wyklętymi”, a oddziałami AK, które ‎zresztą wbrew temu, co zdecydowano w Jałcie, walczyły z Armia Czerwoną, czyli de facto ‎stanęły one po stronie III Rzeszy, a przeciwko nie tylko ZSRR, ale także przeciwko USA i UK.‎”
  Walczyc przeciwko ZSRR nie oznaczalo walki z III Rzesza , w tamtych reliach i w tym okresie oznaczalo sprzeciw wobec masowej deportacji polskiej ludnosci z Litwy na Sybir a takze po czesci na ziemie zachodnie tzw odzyskane

 100. marcus21st
  5 marca o godz. 14:20
  W Jałcie decydowano, że Wileńskie oddziały AK mają jakieś szczególne zadania do wykonania i rozkazu z Jałtu nie wykonały? Nu, nie charaszo!

 101. Cadyk z Tiktin
  4 marca o godz. 9:32

  Lechu, w Tykocinie nie było Cadyka
  Był rabin.
  W okolicznych wiskach mieszkało kilka czy kilkanaście rodzin chasydzkich, którym nie pozwolono modlić się w tykocińskiej synagodze.
  Mieli swój własny dom modlitwy.
  Żydzi (torah, talmud) uważali ich za odszczepieńców, heretyków.
  Społeczność katolicka tez ich nie akceptowała.
  Byli to ludzie środka.
  Świadomi fanatycznej religijnej indoktrynacji i jednych i drugich.
  To w takich społecznościach narodził się ruch chasydzki z Cadykami.
  Baal Shem Tov uczył się od ukraińskich chłopów zielarstwa.
  Człowiek natury. Człowiek matki ziemi. Uciekał i znikał w lesie.

 102. @głos zwykły, coś zamilkłeś faszystowski kundelku, czy zabrakło weny twórczej w twym patologicznym antysemityzmie, rusofobii i antykomunizmie?

 103. Drogi Towarzyszy Ohydniak

  Dziękuję za odpowiedz.

  Z tego wywodu wnioskuje:
  Sprawiedliwość spoleczna=utopijna urawniłowka.

  Rok 1959,ze coś takiego wydrukowano w PRL(wczesny Gomułka).

  Poniewaz ancient jestem, to przychodzi mi na myśl:

  Czemu nie widzicie jak z wiatrakiem walczy
  Ostatni Don Kichot,Don Kichot z Komanczy.

 104. Drogi mag:

  Takie samo moje wrażenie.Na Mazowszu to ja nigdy nie bylem ale Dolny Slask to znam dobrze.Bywam a bywałem często.Moze i w tym roku sie uda?Szanse male,sie uwidzi.

  W Szklarska Poreba tak okolo 200 hoteli wybudowano, i funkcjonują.Lepiej niż gorzej.A jak juz bylem napisałem Polskie Śniadanie najlepsze na świecie. Chcą więcej niż 500 plus(tak tez i głosują).To tak tylko na przykład.
  Cadyki:Synagoge tez odbudowano, acz Zydow nie ma.Pod Białym Bocianem.

 105. Re:Towarzysz O ;wypowiedz o 1945 AK versus Armia Czerwona>jak najbardziej prawidłowo.

  Partia Demokratyczna w wyborach 1940 roku poszła z hasłem (w polityce zagranicznej i miejscowej),żaden chłopak z USA nie zostanie wysłany do Europy by ginal,a zwłaszcza za arystokracje angielska(by trzymała swoje przywileje jak i trzyma nadal).
  Wyszło inaczej, jak zwykle. Wojna z Japonia potem z Niemcami.Ginac trzeba było (jako jeden z pierwszych to krazownik” Houston „,z cala swa załogą).
  Cena za inwazje Japonii(tzw Butcher’s Bill-Rachunek Od Rzeznika) wyceniano na ok 1 mln żołnierzy.To bardzo wysoko cena zwłaszcza polityczna, zmiana rzadu itp.
  Pomoc od Stalina w inwazji uważano za nieoceniona.Tak i tez mu powiedziano: Nu za cenoj nie pastojim.
  Towarzysz Stalin to wykorzystał.

 106. Do Pani Konstancjap:

  Nie jest Pani sama.

 107. Jak tutaj na blog zaglądam to widzę twarz mojego Ojca.I ten tygodnik, lekko zoltawy papier i czerwony tytuł
  Czytał „POLITYKA” ,kupował każdego tygodnia, a ja z nim.Nie żyje juz dawno.
  Mial ciężkie zycie.
  Rodzice umarli wcześnie,glod w sierocińcu.Matura.1944 powołali do wojska.Szkola (bardzo szybka) oficerska.2 Armia Wojska Polskiego.Luzyce- Kwiecień 1944.Ciezko ranny, niemiecka kula w płuco na zawsze,przezyl w szpitalu frontowym rosyjskim.
  „Nigdy sobą juz niebyl, o nie”.Post Traumatic Stress Disorder,ale kto wtedy o czymś takim.

  Jego kariera wojskowa i wojenna tak coś 5-10 dni.Zawsze dziwiłem sie co tak krotko.Tylko dni.
  Ale:
  Kariera poruczników Rosyjskich na froncie liczyła sie w godzinach.
  Wieczna Slawa.
  In Eternal Loving Memory.

 108. Towarzysz Ohydniak
  5 marca o godz. 22:14
  Tak jest jedyną historyczną drogą dla Polski jest stałe wchodzenie w dupę Rosji, a wcześniej ZSRR (koniczynie bez mydła). Wtedy i tak Polska by z tego nic nie miała. Ale w ruskiej dupie ciepło (jak na Syberii zimą)! No, dodatkowy bonus – gówno w szufladzie u każdego Poljaka od sałdata!

 109. Cadyk z Tiktin
  5 marca o godz. 22:28

  Wasza Cyniczność ma tutaj wyznać nam ( bez bicia 🙂 ) jak na świętej spowiedzi, ze był zakochany po uszy w Stanisławie Lemie 🙂
  The love that dare not speak its name

 110. Wygląda na to, że dobrze zorganizowani przeciwnicy EU, kierowani internacjonalistycznym, zdrowym patriotyzmem, przejęli kierownictwo tego blogu. Czyżby stał za tym jakiś obajtek?

 111. Benjamin Franklin (1706 â�� 1790), Wiele jego sformułowań i myśli cytuje się do dzisiaj, np.: Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania! Nędza łamie ludzkie charaktery a�� nie sposób sprawić by pusty worek stał prosto. Kto żyje nadzieją, umrze głodny. Człowiek mądry więcej uczy się od swoich wrogów, niż głupiec od przyjaciół. Wszyscy ludzie rodzą się równi i całe życie walczą przeciwko temu. Benjamin Franklin pozostawił również po sobie bardzo ważny dokument, wstydliwie skrywany w Benjamin Franklin Institute w Filadelfii, którego treść dla diaspory żydowskiej była istnym trzęsieniem ziemi, zwłaszcza tak obiecującej jak ta amerykańska. Ów dokument to proroctwo męża stanu, jednego z twórców niepodległości USA. A oto jego treść: Istnieje poważne zagrożenie dla USA. Tym zagrożeniem jest Żyd, gdyż w każdym kraju, gdzie Żydzi się osiedlili, doprowadzili do obniżenia poziomu moralności i handlowej uczciwości. Trzymają się na uboczu, nieprzystosowani. Próbują zniszczyć inne narody od strony finansowej, jak to było w przypadku Hiszpanii i Portugalii. Przez ponad 1700 lat uskarżali się na swój nieszczęsny los, mianowicie na to, że zostali wygnani ze swej ziemi, ale, proszę panów, gdyby cywilizowany świat oddał im dzisiaj z powrotem Palestynę, to natychmiast znaleźliby powód, żeby tam nie powrócić. Dlaczego? Ponieważ są wampirami, żyją z innych wampirów. Nie potrafią sami siebie utrzymać: muszą żyć z chrześcijan lub z innych ludzi, którzy nie przynależą do ich rasy. Jeżeli nie zostaną wyrzuceni ze Stanów Zjednoczonych na mocy konstytucji na okres co najmniej stu lat, to jeszcze napłyną do naszego kraju w takiej liczbie, ze zaczną tu rządzić i zniszczą nas przez zmianę formy naszego rządu za którą my Amerykanie przelewaliśmy krew i poświęcaliśmy nasze życie, dobytek i wolność osobistą. Jeżeli Żydzi nie zostaną wykluczeni z USA, to w ciągu dwustu lat nasze dzieci będą pracować w polu, aby ich wyżywić, podczas gdy oni będą z zadowoleniem zacierać ręce w swoich bankach. Ostrzegam was ponownie, jeśli nie wykluczycie [stąd] Żydów na zawsze, wasze dzieci i dzieci waszych dzieci będą was przeklinać w swoich pacierzach. Ideały Żydów nie są ideałami Amerykanów, i chociaż żyją oni wśród nas od pokoleń, ten lampart nie jest w stanie zmienić swojej skóry. Oni zagrażają naszym instytucjom, zatem powinni zostać wykluczeni stąd przez konstytucję. Benjamin Franklin, Stany Zjednoczone Ameryki, 1789 r

 112. Cadyk z Tiktin
  2 marca o godz. 22:20

  „Tak, Młodzi wyjechali z tego kraju, w ilości jakichś 3 milionów. Ci co pozostali, w większości ‎ulegli praniu mózgów. Bat bezrobocia jest zaś bolesny, a bunt młodych bez zorganizowanych ‎struktur, jest praktycznie niemożliwy. Co robić?‎”

  Obudzić w sobie te twórcza energie Erosa- wysoko wibrować.
  Śmierć dziadersowi( w sobie) – niech żyje młodziak!
  Samemu iść na barykady
  Zmartwychwstać jak Jezus ( za życia), być jak Besht
  Recytować codziennie Ode do Młodości Mickiewicza.
  „Łam, czego rozum (intelekt) nie złamie”
  Nie być więźniem swojego intelektu (profesorem)
  Śmierć intelektowi – niech żyje inteligencja
  Śmierć bladej twarzy niech się usmaży 🙂

 113. Towarzysz Ohydniak z PO
  6 marca o godz. 19:52
  Nu i jak tu nie lubić sowietow ili Rosjan. Zołnierz gawno w każdej szufladzie zostawi (padarok). A Rosja czy Sowiety zawsze nad polskim ludem (szczególnie chłopami i robotnikami, ale i inteligentach nie zabudzi!) ustanowi władzę albo faszystowską albo radziecką, pod kierownictwem bandytów takich jak Kadyrow czy Łukaszenka.

 114. Cadyk z Tiktin
  6 marca o godz. 19:48
  „wciąż twierdzę, że Stanisław Samuelowicz Herman Lem Wielkim Pisarzem był, gdyż pisał on ‎wybitne powieści.‎”

  Zapładniał twój umysł. To była homosexualna relacja.

 115. Drogi Towarzyszu Ohydniak:
  Tak sie składa,ze od prawie trzydziestu lat mieszkam i pracuje w Texas.To cos nieco wiem.Nawet w lokalnych wyborach propagandę a machlojki uskutecznialem acz z miernym a nawet zerowym rezultatem.
  Poniewaz pracowałem z ludźmi zwłaszcza biednymi to sie zetknąłem tak ze 500 000 ludzi.

  Jak chcesz nie coś dowiedzieć to zapytaj, odpowiem.

 116. Texas teraz ma piękna pogodę.Ze było nędznie to tylko drzewa i krzewy pokazują.Cale to towarzystwo zostało odmrożone, i obumarło.
  Masa drzew,zwlaszcz palmy i inne delikatne botanika to teraz brązowo-biala.
  Kolibry juz powinny być a nie przyleciały.

  Kowboji to tutaj nie ma.Nigdy nikogo takiego nie widziałem.

  Pieniadze($) mierzy nie w biliony i tryliony.Miliardow nie ma ,to tylko we Francji i Polsce by zmylić mało wykształconych(nieumyte masy).

  Texas to:Ustala ceny na rope I gaz na caly swiat.Produkuje F-16 i F-35 dla calego świata.
  Wszyscy astronauci USA pracuja w TX.
  Najlepsi kardiolodzy i kardiochirurdzy na świecie t pracuje w Texas.Onkolodzy tez.

  Polak lekarz a szarlatan ,który zarobił największe pieniądze na medycynie w calej historii Polski to tez był praktykował w TX.
  Np wszystkie kalkulatory powstały w TX,ten ktoś dostał Nobla za to ,ale pieniędzy nie zrobil bo rozdali za darmo.

 117. Towarzysz Ohydniak z PO
  6 marca o godz. 21:33
  „Możliwe, że po uwolnieniu rynku, którego wymaga ‎Unia i u nas sytuacja się odwróci. Kowalski cieszy się nie tylko z niskich rachunków za gaz, ale ‎i za prąd.”

  Czekam na to z niecierpliwością.
  całkiem niedawno jeszcze aby nadać przesyłkę musiałem nastać się w kolejce na poczcie i wymusić na obrażonej pani udostępnienie druku „paczka pocztowa”. Odkąd powstały paczkomaty, poczta upada, zreszta jak wszystko dotknięte przez katonazioli.
  Podobnie jest z firmami energetycznymi które po cwaniacku, pod kłamliwą nazwą „opłata handlowa” sprzedają ubezpieczenie PZU, które kosztuje często więcej niż sam prąd. Radzę zatem sprawdzić czy na swojej domowej umowie za prąd nie masz pozycji – „opłata handlowa”. Jeśli masz taryfę G11k, na bank płacisz krawaciarzom.
  na zdrowie

 118. Towarzysz Ohydniak z PO
  6 marca o godz. 19:56

  http://www.informationclearinghouse.info/56409.htm

  Hedges.

 119. Towarzysz Ohydniak
  6 marca o godz. 10:42
  „Jego nauka była nieudaną z konieczności próbą syntezy tradycjonalizmu żydowskiego z ‎mistycyzmem, wyrażoną prostym językiem i wymierzoną w ortodoksję żydowską, jej ‎skostnienie i formalizm. BeSzT uważał za zbędne pośrednictwo rabinów w kontaktach z Bogiem ‎i zagłębianie się w tajniki i zawiłości Talmudu. Spotkał się przez to z ostrą krytyką ortodoksów. ‎Cadyk był zaś u chasydów kimś w rodzaju „nad-chasyda” i wybrańcem Boga. Jego doskonałość ‎nie miała wynikać ani z urodzenia, ani z pozycji społecznej, ale z jego osobistego talentu, który ‎przyciągał wiernych. Cadyk mógł uporać się z nędzą świata i osiągnąć harmonię w dualistycznie ‎pojmowanej koncepcji dobra i zła, które koegzystowały obok siebie jako wyraz boskiej wielości. ‎

  Była nieudana próbą do której trzeba wrócić.
  We wszystkich świętych księgach jest skostnienie i formalizm, który trzeba odrzucić.
  Nie ma w nich twórczej energii Erosa, bo Eros to herezja – zagrożenie dla dogmatów, doktryny( z punktu widzenia rabinów, kapłanów)
  Niech żyje Eros, niech żyje Beszt ( Jezus, Buddha i Mansur al-Hallaj tez)
  Niech żyje nasz przyszły Cadyk. ( Musisz tylko podnieść wibracje, a do tego wymyślono wibratory 🙂 )

 120. Pani Cadyk z tiktin:
  „Jak to już pisałem – chłop dba o krowę, aby mu dużo i dobrego mleka dawała. Anglicy ‎wybudowali w Indiach (India, Pakistan, Bangladesz) największy wówczas na świecie, może ‎tylko po USA, system kolei żelaznych, który zresztą funkcjonuje do dziś.”

  Bardzo trafne porównanie :
  Otóż na Dolnym Śląsku mamy do dziś najlepszą w Polsce sieć kolei, którą odziedziczyliśmy po Niemcach. W latach 80-tych pociąg z Jeleniej Góry do Wrocławia jechał 2,5h. W Wolnej Polsce, nieuzależnionej od tej złej Unii ten czas wydłużył się do 4h, poza tym zamknięto wiele lokalnych linii. Dzisiaj znów z JG do WR jedzie się 2,5h a nawet krócej a także odbudowuje się lokalne linie. Zgadnij kotku, skąd na to płyną pieniądze ?
  Właśnie z tej złej Unii, która jak wiadomo dba o to, aby Nasza Ukochana Ojczyzna pozostawała krajem zacofanym.

 121. Tsaddik from Tiktin
  7 marca o godz. 16:48
  Zostaje więc tylko rewolucja. Bowiem tylko ona zmienna elity władzy – Pareto etc. tak twierdzą, a są to przecież naukowcy i politycy bardzo dalecy od lewicy…

  Rewolucja od środka – Revolution from within

 122. Żołnierz rosyjski pod wodzą Putina i chłopców z byłej KGB jest taki zdolny, że gdyby tylko chciał to w całej UE w każdej szufladzie każdego domu w UE postawiłby kloca na wieczną pamiątkę wyzwolenia.

 123. @Tsaddik from Tiktin
  7 marca o godz. 17:22
  Zbesztano mnie na LA z tą wklejkę, bo podobno to fałszywka. Czy posiadasz w swoich zasobach jakieś potwierdzające wieści na ten temat? Proszę o namiary, ok?

 124. Doktorze Jekyll,

  W nawiązaniu do ciekawego wpisu z dnia 7 marca, z godz. 22:19, dodam jedynie słowo dot. postaci z pewnością nietuzinkowej, tj. – katolickiego, a jednocześnie skrajnie prawicowego i konserwatywnego polityka niemieckiego, byłego kanclerza Rzeszy, FRANZA von PAPENA, jakże słusznie nazywanego przez współczesnych mu: „Sługusem Hitlera” oraz „Diabłem w cylindrze”.

  Otóż Franz von Papen – bądź co bądź, bardzo doświadczony polityk na niemieckiej scenie politycznej – od chwili dojścia Adolfa Hitlera do władzy, tj. od 30 stycznia 1933 roku, zaczął kontynuować karierę polityczną – „w odwrotnym kierunku”. W ten sposób zadziwiał swoich aktualnych oraz byłych zwolenników i przeciwników politycznych.
  W okresie, kiedy von Papen był kanclerzem Rzeszy (czerwiec – grudzień 1932 roku), to najważniejszym posunięciem jego rządu – w oczach hitlerowców – było odsunięcie od władzy w Prusach socjaldemokratycznego rządu premiera Ottona Brauna i wprowadzenie zarządu komisarycznego rządu Rzeszy.
  Oznaczało to utratę kontroli nad administracją największego kraju związkowego Rzeszy (było nie było – 2/3 terytorium państwa) przez największe ugrupowanie republikańskie i antyhitlerowskie i, w konsekwencji, pośrednie utorowanie drogi do władzy NSDAP.
  Komisarzem Rzeszy w Prusach został sam von Papen.

  Na marginesie,
  dzisiaj już wiemy jednoznacznie, że armia niemiecka poparła Adolfa Hitlera w jego dążeniu do objęcia władzy w Rzeszy – w zamian za obietnicę rezygnacji z planów E. Roehma remilitaryzacji Rzeszy w oparciu o kadry SA i likwidację zagrożenia dla statusu armii ze strony kierownictwa SA.

  Przypomnę, że początkowo w koalicyjnym rządzie Hitlera, von Papen objął stanowisko wicekanclerza. W imieniu rządu Rzeszy, von Papen prowadził negocjacje i podpisał w Rzymie konkordat z Watykanem. Ze strony Watykanu, swój podpis złożył kardynał Pacelli, późniejszy papież Pius XII.

  O dziwo, w dniu 17 czerwca 1934 roku, na Uniwersytecie protestanckim w Marburgu, von Papen wygłosił przemówienie, w którym publicznie wezwał do powrotu do praworządności i swobody wypowiedzi w życiu publicznym Rzeszy. Zdaniem von Papena, swoboda wypowiedzi została zniweczona przez rządy hitlerowskiej NSDAP. Ale, czego należało się spodziewać, rozpowszechnianie tekstu przemówienia von Papena zostało zablokowane przez cenzurę.
  Co więcej, podczas tzw. „nocy długich noży” – z 29 na 30 czerwca 1934 roku, zamordowano również kilkunastu bliskich współpracowników wicekanclerza von Papena. Natomiast sam von Papen, został przejściowo internowany w areszcie domowym. A 1 lipca 1934 roku zrezygnował ze stanowiska wicekanclerza rządu Rzeszy.
  W dniu 2 sierpnia 1934 roku zmarł prezydent Rzeszy, feldmarszałek Paul von Hindenburg.
  Po śmierci Hindenburga, dekretem rządu Rzeszy, połączono urząd prezydenta Rzeszy z urzędem kanclerza Rzeszy i oficjalnie powierzono nowy urząd, tj. Fuhrera i kanclerza Rzeszy, Adolfowi Hitlerowi. Ponadto, z dniem 7 sierpnia 1934 roku, zlikwidowano urząd wicekanclerza Rzeszy.
  Dla wielu ówczesnych obserwatorów niemieckiej sceny politycznej, to było wręcz niesamowite.

  Następnie von Papen był ambasadorem Rzeszy w Austrii (do Anschlussu w 1938 roku), a później w Turcji (w latach: 1939 – do zakończenia II wojny światowej w 1945 roku).
  Podczas procesu norymberskiego został uniewinniony. Pomimo tego, od Komisji Denazyfikacyjnej otrzymał wyrok skazujący na 8 lat robót przymusowych.
  Z więzienia został wypuszczony w 1949 roku.
  Z kolei 10 lat później, w 1959 roku, otrzymał od papieża Jana XXIII tytuł (zapewne honorowy, ale jednak!)
  TAJNEGO SZAMBELANA PAPIESKIEGO.

  Pozdr.

css.php